Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32017R0655

    Komisjoni delegeeritud määrus (EL) 2017/655, 19. detsember 2016, millega täiendatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EL) 2016/1628 seoses väljaspool teid kasutatavatele liikurmasinatele paigaldatud kasutusel olevate sisepõlemismootorite gaasiliste saasteainete heite seirega (EMPs kohaldatav tekst )

    C/2016/8383

    ELT L 102, 13.4.2017, p. 334–363 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force: This act has been changed. Current consolidated version: 28/12/2022

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2017/655/oj

    13.4.2017   

    ET

    Euroopa Liidu Teataja

    L 102/334


    KOMISJONI DELEGEERITUD MÄÄRUS (EL) 2017/655,

    19. detsember 2016,

    millega täiendatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EL) 2016/1628 seoses väljaspool teid kasutatavatele liikurmasinatele paigaldatud kasutusel olevate sisepõlemismootorite gaasiliste saasteainete heite seirega

    (EMPs kohaldatav tekst)

    EUROOPA KOMISJON,

    võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut,

    võttes arvesse Euroopa Parlamendi ja nõukogu 14. septembri 2016. aasta määrust (EL) 2016/1628, mis käsitleb väljaspool teid kasutatavate liikurmasinate sisepõlemismootorite gaasiliste saasteainete ja tahkete osakeste heite piirnorme ja tüübikinnitusega seotud nõudeid, millega muudetakse määruseid (EL) nr 1024/2012 ja (EL) nr 167/2013 ning muudetakse direktiivi 97/68/EÜ (1) ja tunnistatakse see kehtetuks, eriti selle artikli 19 lõiget 2,

    ning arvestades järgmist:

    (1)

    Määruse (EL) 2016/1628 artiklis 19 on sätestatud, et gaasiliste saasteainete heidet jälgitakse väljaspool teid kasutatavatele liikurmasinatele paigaldatud kasutusel olevaid mootoreid tavalise töötsükli vältel katsetades.

    (2)

    Artiklis 19 ette nähtud seire tagamiseks on vaja vastu võtta mootorite valiku, katsemenetluste ja -tulemuste esitamise üksikasjalik kord.

    (3)

    Väiketootjate ja piiratud arvul mootoritüüpe või mootoritüüpkondi tootvate valmistajate halduskoormuse vähendamiseks on vaja piirata mootorite arvu, mida kõnealused tootjad peavad katsetama selleks, et jälgida nende heidet tegelikus kasutuses.

    (4)

    Et tagada käesoleva määruse ühtne kohaldamine, ei tohiks tootjalt nõuda kasutusel olevate mootorite seire katsetulemuste esitamist, kui ta suudab tõendada, et mootoreid ei ole paigaldatud väljaspool teid kasutatavatele liikurmasinatele või et tal ei olnud katse läbiviimiseks juurdepääsu kasutuses olevale mootorile.

    (5)

    Selleks et väljaspool teid kasutatavate liikurmasinate kasutusel olevate mootorite seire korda veelgi paremini muude ELi õigusaktide ja rahvusvaheliste standarditega ühtlustada, tuleks see kord viia vastavusse raskeveokite kasutusel olevate mootorite (EURO VI) nõuetele vastavuse kontrolli ja ÜRO Euroopa Majanduskomisjoni eeskirja nr 96 nõuetega.

    ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA MÄÄRUSE:

    Artikkel 1

    Reguleerimisese

    Käesoleva määrusega kehtestatakse mootorite valiku, katsemenetluste ja -tulemuste esitamise üksikasjalik kord seoses väljaspool teid kasutatavatele liikurmasinatele paigaldatud kasutusel olevate sisepõlemismootorite gaasiliste saasteainete heite seirega, mida teostatakse mobiilsete heitemõõtmissüsteemide abil.

    Artikkel 2

    Kohaldamisala

    1.   Käesolevat määrust kohaldatakse järgmiste väljaspool teid kasutatavatele liikurmasinatele paigaldatud selliste kasutusel olevate mootorite kategooriate suhtes, mis kuuluvad heite piirnormide V etappi:

    a)

    NRE-v-5;

    b)

    NRE-v-6.

    2.   Käesolevat määrust kohaldatakse mootori tootja suhtes.

    Käesolevat määrust ei kohaldata algseadme valmistaja suhtes.

    3.   Käesolevat määrust ei kohaldata, kui tootja tõendab tüübikinnitusasutusele, et tal ei ole juurdepääsu ühelegi väljaspool teid kasutatavale liikurmasinale paigaldatud mootorile kasutusel olevate mootorite seire eesmärgil.

    Artikkel 3

    Kasutusel olevate mootorite heiteseire kord ja nõuded

    Määruse (EL) 2016/1628 artikli 19 lõikes 1 nimetatud kasutusel olevate mootorite gaasiliste saasteainete heidet tuleb jälgida käesoleva määruse lisa kohaselt.

    Artikkel 4

    Jõustumine

    Käesolev määrus jõustub kahekümnendal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

    Käesolev määrus on tervikuna siduv ja vahetult kohaldatav kõikides liikmesriikides.

    Brüssel, 19. detsember 2016

    Komisjoni nimel

    president

    Jean-Claude JUNCKER


    (1)  ELT L 252, 16.9.2016, lk 53.


    LISA

    1.   Kasutusaegse seire üldnõuded

    1.1.   Käesoleva lisa kohaldamisel tähendab „väljaspool teid kasutatavate liikurmasinate kategooria“ sama üldfunktsiooni (samu üldfunktsioone) täitvate väljaspool teid kasutatavate liikurmasinate rühma.

    1.2.   Tootjal peab olema kasutusaegsete seirekatsete läbiviimiseks juurdepääs väljaspool teid kasutatavatele liikurmasinatele paigaldatud mootoritele.

    Kasutusaegsete seirekatsete läbiviimisel kogub tootja heiteandmeid, mõõdab heitgaasi parameetreid ning salvestab tavalise töötsükli vältel väljaspool teid kasutatavatele liikurmasinatele paigaldatud kasutusel oleva mootori andmeid, kuni saavutatakse 2. liite punktis 2 sätestatud katse minimaalne kestus.

    1.3.   Mootorid, millel tehakse kasutusaegne seirekatse, peavad vastama järgmistele tingimustele:

    a)

    need peavad olema paigaldatud ühes väljaspool teid kasutatavate liikurmasinate kõige tüüpilisemas kategoorias valitud mootoritüübi või vajaduse korral mootoritüüpkonna kohta;

    b)

    need tuleb viia liidu turule;

    c)

    neil peab olema hooldusregister, millest selgub, et mootorit on nõuetekohaselt hooldatud ja et hooldustööd on tehtud tootja soovituste järgi;

    d)

    neil ei tohi olla väärkasutuse märke (nt ülekoormus või ebaõige kütus) või muid tegureid (näiteks lubamatud muutmised), mis võivad mõjutada gaasiliste saasteainete heidet;

    e)

    need peavad olema kooskõlas ELi tüübikinnitusdokumentidega seoses mootorisse ja väljaspool teid kasutatavasse liikurmasinasse paigaldatud heitekontrollisüsteemi(de) osadega.

    1.4.   Järgmised mootorid ei vasta kasutusaegse seirekatse tegemise nõuetele ja tuleb valida teistsugune mootor:

    a)

    mootorid ilma andmesideliideseta, mis võimaldab koguda vajalikke elektroonilise juhtarvuti (ECU) andmeid, mida on täpsustatud 7. liites;

    b)

    mootorid, millel on puuduvate andmete või andmeprotokolliga elektrooniline juhtarvuti, mistõttu ei saa vajalikke signaale selgelt kindlaks teha ja valideerida.

    1.5.   mootorid, mille puhul elektroonilise juhtarvuti andmete kogumine mõjutab väljaspool teid kasutatavate liikurmasinate gaasiliste saasteainete heidet või talitlust. Olenemata määruse (EL) 2016/1628 artiklist 39 valitakse alternatiivne mootor vaid siis, kui tootja suudab tüübikinnitusasutusele katkestusstrateegia puudumist veenvalt tõendada.

    2.   Kasutusel olevate mootorite seire kava

    2.1.   Tootja peab esitama tüübikinnitusasutusele, kes andis mootoritüübile või mootoritüüpkonnale tüübikinnituse, ühe kuu jooksul alates tüübikinnituse saanud mootoritüübi või mootoritüüpkonna tootmise algusest kasutusel olevate mootorite seire algse kava.

    2.2.   Algne kava peab sisaldama alljärgneva valimiseks kasutatud kriteeriume ja valiku põhjendust:

    a)

    kavaga hõlmatud väljaspool teid kasutatavate liikurmasinate mootoritüüpkonnad või mootoritüübid ja -kategooria(d);

    b)

    loetelu kasutusaegseks seirekatseks välja valitud konkreetse(te)st mootori(te)st ja väljaspool teid kasutatavatest liikurmasinatest, kui need on juba kindlaks määratud;

    c)

    valitud katsekava.

    2.3.   Tootjad peavad esitama tüübikinnitusasutusele kasutusel olevate mootorite seire uuendatud kava, kui väljavalitud konkreetse(te) mootori(te) ja väljaspool teid kasutatavate liikurmasinate loetelu on täiendatud või muudetud. Uuendatud kava peab sisaldama valikukriteeriumide põhjendust ja vajaduse korral varasema loetelu muutmise põhjuseid.

    2.4.   Tüübikinnitusasutus kiidab heaks algse(d) ja hiljem uuendatud kava(d) või taotleb asjakohaste muudatuste tegemist kahe kuu jooksul alates nende esitamisest ning tagab, et lõplik kava sisaldab kõige laiemat väljaspool teid kasutatavate liikurmasinate mootoritüüpide ja -kategooriate valikut.

    2.5.   Tüübikinnitusasutus peab heaks kiitma iga algse või hiljem uuendatud seirekava enne selles kindlaks määratud mootoritel ja väljaspool teid kasutatavatel liikurmasinatel katsete tegemise alustamist.

    2.6.   Katsekava

    Tootja valib ühe järgmistest katsekavadest kasutusaegseks seireks:

    2.6.1.   Heite püsimisajal (EDP) põhinev katsekava

    2.6.1.1.   9 mootori katsetamine, mille kogunenud kasutusaeg on alla 30 % heite püsimisajast. Katsetulemused tuleb esitada tüübikinnitusasutusele 31. detsembriks 2022.

    2.6.1.2.   9 mootori katsetamine, mille kogunenud kasutusaeg on üle 70 % heite püsimisajast. Katsetulemused tuleb esitada tüübikinnitusasutusele 31. detsembriks 2024.

    2.6.1.3.   Kui tootja ei ole võimeline täitma punkti 2.6.1 kohast nõuet seetõttu, et nõutava kogunenud kasutusajaga mootorid ei ole kättesaadavad, ei lükka tüübikinnitusasutus punktis 2.6.2 esitatud nelja-aastasel perioodil põhinevat katsekava muudatust tagasi. Mootoreid, mida on juba punkti 2.6.1 kohaselt katsetatud, võib kasutada ka punkti 2.6.2 alusel.

    2.6.2.   Nelja-aastasel perioodil põhinev katsekava

    9 mootori katsetamine aastas neljal järjestikusel aastal. Katsearuanded tuleb esitada tüübikinnitusasutusele igal aastal.

    2.6.2.1.   Esimese 9 mootori katsetulemused tuleb esitada 12 kuu jooksul pärast esimese mootori paigaldamist väljaspool teid kasutatavale liikurmasinale ja hiljemalt 18 kuud pärast tüübikinnituse saanud mootoritüübi või -tüüpkonna tootmise alustamist.

    2.6.2.2.   Kui tootja tõendab tüübikinnitusasutusele, et 18 kuu jooksul pärast tootmise alustamist ei ole ühtegi mootorit ühelegi väljaspool teid kasutatavale liikurmasinale paigaldatud, esitatakse katsetulemused pärast esimese mootori paigaldamist tüübikinnitusasutusega kokkulepitud kuupäeval.

    2.6.2.3.   Väiketootjad

    Katsetatavate mootorite arvu tuleb väiketootjate puhul kohandada:

    a)

    tootjad, kes toodavad ainult kahte mootoritüüpkonda, peavad aastas esitama kuue mootori katsetulemused;

    b)

    tootjad, kes toodavad ühest mootoritüüpkonnast üle 250 mootori aastas, peavad aastas esitama kolme mootori katsetulemused;

    c)

    tootjad, kes toodavad ühest mootoritüüpkonnast 125–250 mootorit aastas, peavad aastas esitama kahe mootori katsetulemused;

    d)

    tootjad, kes toodavad ühest mootoritüüpkonnast alla 125 mootori aastas, peavad aastas esitama ühe mootori katsetulemused.

    Tüübikinnitusasutus kontrollib deklareeritud tootmiskoguseid.

    2.6.3.   Tootja võib teha rohkem katseid kui need, mis on kehtestatud punktides 2.6.1 ja 2.6.2 toodud katsekavades.

    2.6.4.   Sama mootori mitmekordne katsetamine selleks, et esitada andmed punktide 2.6.1 ja 2.6.2 kohaste järjestikuste kogunenud kasutusaja etappide kohta, on lubatud, kuid mitte kohustuslik.

    3.   Katsetingimused

    Kasutusaegne seirekatse peab kajastama mootori tööd, kui see on paigaldatud väljaspool teid kasutatavale liikurmasinale ja seda juhib tavaline kutseline käitaja.

    3.1.   Käitaja

    3.1.1.   Väljaspool teid kasutatava liikurmasina käitaja, kes teostab kasutusaegset seirekatset, ei pea olema tavaline kutseline käitaja, kui käitaja tõendab tüübikinnitusasutusele, et tal on küllaldaselt oskusi ja piisav väljaõpe.

    3.1.2.   Tootja esitab tüübikinnitusasutusele üksikasjalikud selgitused tavalise käitaja oskuste ja väljaõppe kohta ning tõendab, et valitud käitaja sobib kasutusaegse seirekatse läbiviimiseks.

    3.2.   Väljaspool teid kasutatava liikurmasina kasutamine

    3.2.1.   Katse teostatakse väljaspool teid kasutatava liikurmasina täieliku (või) osalise tegeliku kasutamise ajal.

    3.2.2.   Kui tootja tõendab tüübikinnitusasutusele, et punkti 3.2.1 ei ole võimalik täita, peab katsetöötsükkel vastama nii palju kui võimalik väljaspool teid kasutatava liikurmasina tegelikule kasutamisele.

    3.2.2.1.   Tüüpilise katsetöötsükli määrab tootja kokkuleppel tüübikinnitusasutusega.

    3.2.3.   Olenemata sellest, kas katse viiakse läbi väljaspool teid kasutatava liikurmasina tegeliku kasutamise või tüüpilise katsetöötsükli käigus, kehtib järgmine:

    a)

    katses tuleb hinnata suurema osa valitud kategooria(te)sse kuuluvate kasutuses olevate väljaspool teid kasutatavate liikurmasinate tegelikku kasutamist;

    b)

    ei tohi sisaldada ebaproportsionaalselt palju käitamist tühikäigul;

    c)

    peab sisaldama piisavalt käitamist koormatud olekus, et saavutada 2. liite punktis 2 esitatud katse minimaalne kestus.

    3.3.   Ümbritseva keskkonna tingimused

    Katse viiakse läbi järgmistele nõuetele vastavatel ümbritseva keskkonna tingimustel:

    3.3.1.

    atmosfäärirõhk on 82,5 kPa või suurem;

    3.3.2.

    temperatuur on 266 K (–7 °C) või kõrgem, kuid mitte üle temperatuuri, mis määratakse järgmise valemi abil konkreetse atmosfäärirõhu korral:

    T = – 0,4514 × (101,3 – pb) + 311

    kus:

    T on ümbritseva õhu temperatuur (K);

    pb on atmosfäärirõhk (kPa).

    3.4.   Määrdeõli, kütus ja reagent

    Määrdeõli, kütus ja reagent (heitgaaside järeltöötlussüsteemide jaoks, mis kasutavad reagenti gaasiliste saasteainete heite vähendamiseks) peavad vastama tootja spetsifikatsioonidele.

    3.4.1.   Kütuseks on müügil olev kütus või delegeeritud määruse (EL) 2017/654 V lisas kirjeldatud etalonkütus.

    3.4.2.   Punkti 3.4 nõuetele vastavuse tõendamiseks peab tootja võtma proove ja säilitama neid 12 kuud või vähem, kui tüübikinnitusasutus on sellega nõus.

    3.4.3.   Reagendi proovid ei tohi olla külmutatud.

    3.5.   Talitlustsükkel

    Talitlustsükkel on aeg, mis kulus väljaspool teid kasutatava liikurmasina katkematuks tööks ja pidevaks andmevõtuks kasutusaegse seirekatse ajal.

    Kasutusaegne seirekatse tuleb läbi viia ühekordse talitlustsüklina, v.a punktis 4.2 toodud kombineeritud andmevõtumeetodi alusel, kus mitu talitlustsüklit on ühendatud üheks kasutusaegseks seirekatseks.

    4.   Andmevõtumeetodid

    4.1.   Pidev andmevõtt

    Pidevat andmevõttu kasutatakse siis, kui üks talitlustsükkel on võrdne 2. liite punktis 2 esitatud katse minimaalse kestusega või sellest pikem.

    4.1.1.   Ühe või mitme ajutise signaalikao esinemise tõttu võib välja jätta kuni kolme minuti andmed.

    4.2.   Kombineeritud andmevõtt

    Alternatiivina punktile 4.1 võib andmeid koguda mitme talitlustsükli tulemuste kombineerimise teel.

    4.2.1.   Kombineeritud andmevõttu kasutatakse üksnes siis, kui katsetingimused ei võimalda püüdlusest hoolimata saavutada 2. liite punktis 2 esitatud katse minimaalset kestust ühe talitlustsükliga või kui katsetamiseks välja valitud väljaspool teid kasutatavate liikurmasinate kategooriat (kategooriaid) kasutatakse mitmes erinevas töötoimingus erineva(te) asjaomas(t)e töötsükli(te)ga.

    4.2.2.   Kombineeritud andmevõtu taotlemisel peavad olema täidetud järgmised lisanõuded:

    a)

    erinevad talitlustsüklid saadakse sama väljaspool teid kasutatava liikurmasina ja mootori kasutamisega;

    b)

    kombineeritud andmevõtt peab sisaldama kuni kolme talitlustsüklit;

    c)

    iga kombineeritud andmevõtu talitlustsükkel peab sisaldama vähemalt üht maanteevälise siirdekatsetsükli (NRTC) tööd;

    d)

    kombineeritud andmevõtu talitlustsüklid tehakse ja järjestatakse kronoloogiliselt;

    e)

    andmeanalüüs tehakse kogu kombineeritud andmevõtu suhtes;

    f)

    maksimaalne aeg esimese ja teise talitlustsükli vahel on 72 tundi;

    g)

    kombineeritud andmevõttu ei kasutata, kui esineb 2. liite punktis 8 täpsustatud mootoririke.

    5.   Elektroonilise juhtarvuti andmevoog

    5.1.   Elektrooniline juhtarvuti edastab andmevoo teabe mõõteseadmetesse või PEMSi andmeregistraatorisse kooskõlas 7. liites sätestatud nõuetega.

    5.2.   Teabe nõuetele vastavus

    5.2.1.   Tüübikinnitusasutus kontrollib kõikide elektroonilise juhtarvuti edastatud signaalide nõuetele vastavust kooskõlas 7. liite tabeliga 1 ning need peavad vastama tehnilisi ja üldnõudeid käsitleva komisjoni delegeeritud määruse (EL) 2017/654 (1) VI lisa punktis 5 sätestatud nõuetele.

    5.2.2.   Tootjad kontrollivad 6. liites esitatud meetodi kohaselt elektroonilise juhtarvuti pöördemomendi signaali nõuetele vastavust väljaspool teid kasutatavatele liikurmasinatele paigaldatud mootorite kasutusaegse seire ajal, mida teostatakse mobiilse heitemõõtmissüsteemi abil.

    6.   Katsemenetlused ning andmete eeltöötlemine ja valideerimine

    6.1.   Kasutusaegsed seirekatsed viiakse läbi mobiilse heitemõõtmissüsteemi (PEMS) abil 1. liite kohaselt.

    6.2.   Tootjad peavad järgima 2. liites sätestatud katsemenetlust seoses väljaspool teid kasutatavatele liikurmasinatele paigaldatud mootorite PEMSi abil teostatava kasutusaegse seirega.

    6.3.   Tootjad peavad järgima 3. liites sätestatud menetlusi väljaspool teid kasutatavatele liikurmasinatele paigaldatud mootorite PEMSi abil teostatavast kasutusaegsest seirest tulenevate andmete eeltöötlemiseks.

    6.4.   Tootjad peavad järgima 4. liites sätestatud menetlusi kehtivate sündmuste kindlaksmääramiseks väljaspool teid kasutatavatele liikurmasinatele paigaldatud mootorite PEMSi abil teostatava kasutusaegse seire ajal.

    7.   Katseandmete kättesaadavus

    Andmeid ei tohi muuta ega katsest kustutada. Tootja peab säilitama kõiki kogutud andmeid vähemalt 10 aastat ning tegema need taotluse korral tüübikinnitusasutusele ja komisjonile kättesaadavaks.

    8.   Arvutused

    Tootjad peavad järgima 5. liites sätestatud menetlusi gaasiliste saasteainete heitearvutuste tegemiseks väljaspool teid kasutatavatele liikurmasinatele paigaldatud mootorite kasutusaegsel seirel, mida teostatakse PEMSi abil.

    9.   Kinnitav katse

    9.1.   Tüübikinnitusasutused võivad teha kinnitava kasutusaegse seirekatse, et oleksid olemas sõltumatud kasutusaegse seire mõõtmistulemused.

    9.2.   Kinnitav katse tuleb teostada punktis 2 nimetatud väljaspool teid kasutatavate liikurmasinate mootoritüüpkonna/-tüübi ja kategooria(te)ga; asjaomasele väljaspool teid kasutatavale liikurmasinale paigaldatud konkreetset mootorit katsetatakse käesolevas määruses sätestatud nõuete kohaselt.

    10.   Aruandlusmenetlus

    10.1.   Tüübikinnitusasutused koostavad väljaspool teid kasutatavatele liikurmasinatele paigaldatud mootorite PEMSi abil teostatava kasutusaegse seire katsearuande iga katsetatava mootori kohta. Katsearuandes tuleb näidata kasutusaegse seire toimingud ja tulemused ning see peab sisaldama vähemalt 8. liite andmekirjetes 1–11 nõutud teavet.

    10.2.   Mõõdetud hetkeandmed ja arvutatud hetkeandmed

    10.2.1.   Mõõdetud hetkeandmeid ja arvutatud hetkeandmeid ei lisata katsearuandesse, kuid tootja hoiab need punktis 7 esitatud ajavahemiku jooksul alles ning teeb need Euroopa Komisjonile ja tüübikinnitusasutusele taotluse korral kättesaadavaks.

    10.2.2.   Mõõdetud hetkeandmed ja arvutatud hetkeandmed peavad sisaldama vähemalt 8. liite andmekirjetes I-1 kuni I-2.20 nõutud teavet.

    10.3.   Avalikult kättesaadav teave

    Määruse (EL) 2016/1628 artikli 44 lõike 3 punkti b kohaldamisel peab tootja esitama eraldi aruande, mis sisaldab järgmistes 8. liite andmekirjetes nõutud teavet: 1.1, 2.2, 2.4, 3.2, 6.3, 6.4.1, 6.10, punkt 9ja punkt 10.

    Andmekirje 6.3 teave tuleb esitada piirkondlikul tasandil, esitades üksnes umbkaudse geograafilise asukoha.


    (1)  Komisjoni 19. detsembri 2016. aasta delegeeritud määrus (EL) 2017/654, millega täiendatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EL) 2016/1628 väljaspool teid kasutatavate liikurmasinate sisepõlemismootorite heite piirnormide ja tüübikinnitusega seotud tehniliste ja üldnõuete osas (vt käesoleva Euroopa Liidu Teataja lk 1).

    1. liide

    Mobiilne heitemõõtmissüsteem (PEMS)

    1.   PEMS sisaldab järgmisi mõõteseadmeid:

    a)

    gaasianalüsaator 2. liite punkti 1 esimeses lõigus toodud gaasiliste saasteainete heite kontsentratsioonide mõõtmiseks;

    b)

    heitgaasivoolumõõtur (EFM), mis põhineb keskmistava Pitot' toru põhimõttel või samaväärsel põhimõttel;

    c)

    andurid, millega mõõdetakse ümbritseva õhu temperatuuri ja rõhku;

    d)

    muud mõõteseadmed, mis on nõutavad kasutusaegse seirekatse puhul;

    PEMS sisaldab ka:

    a)

    ülekandetoru eraldatud proovide edastamiseks proovivõtturist gaasianalüsaatoritesse ning ka proovivõtturit;

    b)

    andmeregistraatorit elektroonilisest juhtarvutist kogutud andmete salvestamiseks;

    c)

    PEMS võib sisaldada GPSi.

    2.   Nõuded mõõteseadmetele

    2.1.   Mõõteseadmed peavad vastama tehnilisi ja üldnõudeid käsitleva delegeeritud määruse (EL) 2017/654 VI lisa punktis 8.1 esitatud kalibreerimist ja talitluskontrolle käsitlevatele nõuetele. Erilist tähelepanu pööratakse järgmistele toimingutele:

    a)

    PEMSi vaakumi poole lekke kontrollimine vastavalt tehnilisi ja üldnõudeid käsitleva delegeeritud määruse (EL) 2017/654 VI lisa punktile 8.1.8.7;

    b)

    gaasianalüsaatori näidu ning andmete ajakohastamise ja registreerimise kontrollimine vastavalt tehnilisi ja üldnõudeid käsitleva delegeeritud määruse (EL) 2017/654 VI lisa punktile 8.1.6.

    2.1.2.   Mõõteseadmed peavad vastama tehnilisi ja üldnõudeid käsitleva delegeeritud määruse (EL) 2017/654 VI lisa punktis 9.4 sätestatud spetsifikatsioonidele.

    2.1.3.   Mõõteseadmete kalibreerimiseks kasutatavad analüütilised gaasid peavad vastama tehnilisi ja üldnõudeid käsitleva delegeeritud määruse (EL) 2017/654 VI lisa punktis 9.5.1 sätestatud nõuetele.

    2.2.   Nõuded ülekandetorule ja proovivõtturile

    2.2.1.   Ülekandetoru peab vastama tehnilisi ja üldnõudeid käsitleva delegeeritud määruse (EL) 2017/654 VI lisa punktis 9.3.1.2 sätestatud nõuetele.

    2.2.2.   Proovivõttur peab vastama tehnilisi ja üldnõudeid käsitleva delegeeritud määruse (EL) 2017/654 VI lisa punktis 9.3.1.1 sätestatud nõuetele.

    2. liide

    Katsemenetlus kasutusaegseks seireks PEMS-i abil

    1.   Katseparameetrid

    Gaasiliste saasteainete heited, mida kasutusaegse seirekatse ajal mõõdetakse ja registreeritakse, on järgmised: süsinikmonooksiid (CO), süsivesinike koguheide (HC) ja lämmastikoksiidid (NOx). Lisaks mõõdetakse 5. liites kirjeldatud arvutuste tegemiseks süsinikdioksiidi (CO2) kogust.

    Kasutusaegse seirekatse ajal mõõdetakse ja registreeritakse tabelis esitatud parameetreid.

    Tabel

    Katseparameetrid

    Parameeter

    Ühik

    Allikas

    HC kontsentratsioon (1)

    ppm

    Gaasianalüsaator

    CO kontsentratsioon (1)

    ppm

    Gaasianalüsaator

    NOx kontsentratsioon (1)

    ppm

    Gaasianalüsaator

    CO2 kontsentratsioon (1)

    ppm

    Gaasianalüsaator

    Heitgaasi massivooluhulk (2)

    kg/h

    Heitgaasivoolumõõtur

    Heitgaasi temperatuur

    °K

    Heitgaasivoolumõõtur või mootori juhtplokk või andur

    Ümbritseva õhu temperatuur (3)

    °K

    Andur

    Ümbritseva õhu rõhk

    kPa

    Andur

    Suhteline niiskus

    %

    Andur

    Mootori pöördemoment (4)

    Nm

    Elektrooniline juhtarvuti või andur

    Mootori pöörlemissagedus

    p/min

    Elektrooniline juhtarvuti või andur

    Mootori kütusevool

    g/s

    Elektrooniline juhtarvuti või andur

    Mootori jahutusvedeliku temperatuur

    °K

    Elektrooniline juhtarvuti või andur

    Mootori sisselaskeõhu temperatuur (3)

    °K

    Elektrooniline juhtarvuti või andur

    Väljaspool teid kasutatavate liikurmasinate laius-

    kraad

    GPS (valikuline)

    Väljaspool teid kasutatavate liikurmasinate pikkus-

    kraad

    GPS (valikuline)

    2.   Katse minimaalne kestus

    Katse kestus, mis hõlmab kõiki talitlustsükleid ja sisaldab üksnes kehtivaid andmeid, peab olema piisavalt pikk, et teha viie- kuni seitsmekordne NRTC jooksul tehtav töö või saavutada viie- kuni seitsmekordne CO2 võrdlusmass kg/tsükli kohta NRTC tsüklis.

    3.   Väljaspool teid kasutatavate liikurmasinate ettevalmistamine

    Väljaspool teid kasutatavate liikurmasinate ettevalmistamine peab hõlmama vähemalt järgmist:

    a)

    mootori kontroll: tuvastatud probleemid tuleb pärast nende lahendamist registreerida ja esitada tüübikinnitusasutusele;

    b)

    vajaduse korral õli, kütuse ja reagendi vahetamine;

    c)

    elektroonilise juhtarvuti andmevoo teabe kättesaadavuse tõendamine vastavalt 7. liite punktis 2 sätestatud nõuetele.

    4.   Mobiilse heitemõõtmissüsteemi paigaldamine

    4.1.   Mobiilse heitemõõtmissüsteemi paigaldamine ei tohi mõjutada väljaspool teid kasutatavate liikurmasinate gaasiliste saasteainete heidet ega talitlust.

    Igal juhul tuleb paigaldamisel täita kohalikke ohutuseeskirju ja kindlustusnõudeid ning järgida mobiilse heitemõõtmissüsteemi, mõõteseadmete, ülekandetoru ja proovivõtturi valmistaja juhiseid.

    4.2.   Elektritoide

    Mobiilset heitemõõtmissüsteemi varustab elektriga väline toiteallikas.

    4.2.1.   Kui tootja tõendab tüübikinnitusasutusele, et punkti 4.2 ei ole võimalik täita, võib kasutada allikat, mis saab katse ajal energiat (otseselt või kaudselt) mootorist.

    4.2.2.   Sel juhul ei tohi mobiilse heitemõõtmissüsteemi tippvõimsustarve olla suurem kui 1 % mootori maksimumvõimsusest ning tuleb võtta täiendavad meetmed aku liigse tühjenemise vältimiseks, kui mootor ei tööta või töötab tühikäigul.

    4.3.   Mõõteseadmed, v.a EFM

    Nii palju kui võimalik tuleb mõõteseadmed (v.a EFM) paigaldada kohta, kus on minimaalne (minimaalsed):

    a)

    ümbritseva õhu temperatuuri muutused;

    b)

    ümbritseva rõhu muutused;

    c)

    elektromagnetiline kiirgus;

    d)

    mehaanilised šokid ja vibratsioon;

    e)

    välisõhus sisalduvad süsivesinikud – kui kasutatakse FID-analüsaatorit, mis kasutab ümbritsevat õhku FID-põleti õhuna.

    4.4.   Heitgaasivoolumõõtur (EFM)

    Heitgaasivoolumõõturi paigaldamine ei tohi suurendada vasturõhku üle tootja soovitatud väärtuse.

    4.4.1.   Heitgaasivoolumõõtur paigaldatakse väljaspool teid kasutatava liikurmasina summutitoru külge. Heitgaasivoolumõõturi andur paigutatakse kahe sirge torulõigu vahele, mille pikkus peab olema EFMi läbimõõdust vähemalt kaks korda suurem (üles- ja allavoolu).

    4.4.2.   Heitgaasivoolumõõtur paigaldatakse pärast väljaspool teid kasutatava liikurmasina summutit, et vähendada heitgaasi pulseerimise mõju mõõtesignaalidele.

    4.5.   Ülekandetoru ja proovivõttur

    Ülekandetoru tuleb ühenduskohtades (proovivõttur ja mõõteseadmete tagaosa) nõuetekohaselt soojustada.

    4.5.1.   Ülekandetoru pikkuse muutmisel tuleb kontrollida ülekandeaegu ja neid vajaduse korral korrigeerida.

    4.5.2.   Ülekandetoru ja proovivõttur paigaldatakse vastavalt tehnilisi ja üldnõudeid käsitleva delegeeritud määruse (EL) 2017/654 VI lisa punkti 9.3 nõuetele.

    4.6.   Andmeregistraator

    Andmeregistraator ühendatakse mootori elektroonilise juhtarvutiga 7. liite tabelis 1 esitatud mootori parameetrite ja vajaduse korral 7. liite tabelis 2 esitatud mootori parameetrite registreerimiseks.

    4.7.   GPS (vajaduse korral)

    Antenn tuleks paigaldada võimalikult kõrgele, et võimalikud kasutuse ajal tekkivad takistused ei tekitaks häireid.

    5.   Kasutusaegsele seirekatsele eelnevad menetlused

    5.1.   Ümbritseva õhu temperatuuri mõõtmine

    Ümbritseva õhu temperatuuri mõõdetakse katse alguses ja ka katse lõpus väljaspool teid kasutatavast liikurmasinast mõistlikul kaugusel. Lubatud on kasutada CAN-signaali sisselaskeõhu temperatuuri puhul (mootori tajutav temperatuur).

    Kui sisselaskeõhu temperatuuri andurit kasutatakse ümbritseva õhu temperatuuri hindamiseks, peab registreeritud ümbritseva õhu temperatuur olema sisselaskeõhu temperatuur, mida on korrigeeritud tootja ette nähtud ümbritseva õhu ja sisselaskeõhu temperatuuri vahelise nominaalse nihkega.

    5.2.   Mõõteseadmete käivitamine ja stabiliseerimine

    Mõõteseadmed soojendatakse ja stabiliseeritakse vastavalt mõõteseadme / mobiilse heitemõõtmissüsteemi valmistaja juhistele, kuni rõhud, temperatuurid ja vooluhulgad on saavutanud oma seadistuspunktid.

    5.3.   Ülekandetoru puhastamine ja soojendamine

    Süsteemi saastumise vältimiseks tuleb ülekandetoru vastavalt ülekandetoru / mobiilse heitemõõtmissüsteemi valmistaja juhistele enne proovivõtu algust puhastada.

    Ülekandetoru kuumutatakse temperatuurini 190 °C (+/– 10 °C) enne katse alustamist, et vältida külmade kohtade teket, mille tagajärjel võib proov kondenseerunud süsivesinike tõttu saastuda.

    5.4.   Gaasianalüsaatorite kontrollimine ja kalibreerimine

    Gaasianalüsaatorite nullpunkti ja mõõteulatuse kalibreerimine ja lineaarsuse kontroll tuleb teostada 1. liite punktis 2.1.3 toodud analüütiliste gaasidega.

    5.5.   Heitgaasivoolumõõturi puhastamine

    Heitgaasivoolumõõturit tuleb puhastada rõhuandurite ühenduskohtade juures vastavalt mobiilse heitemõõtmissüsteemi või heitgaasivoolumõõturi valmistaja juhistele. Selle käigus eemaldatakse survevoolikutest ning nendega ühendatud läbivoolutoru rõhumõõteportidest kondensaadi ja diisliosakesed.

    6.   Kasutusaegse seirekatse andmete registreerimine

    6.1.   Enne kasutusaegset seirekatset

    Gaasiliste saasteainete heiteproovide võtmine, heitgaasi parameetrite mõõtmine ning mootori ja ümbritseva keskkonna andmete registreerimine peavad algama enne mootori käivitamist.

    6.2.   Kasutusaegse seirekatse ajal

    Gaasiliste saasteainete heiteproovide võtmine, heitgaasi parameetrite mõõtmine ning mootori ja ümbritseva keskkonna andmete registreerimine peavad jätkuma mootori kogu tavapärase töötamisaja jooksul.

    Mootori võib seisma jätta ja käivitada, kuid gaasiliste saasteainete heiteproovide võtmine, heitgaasi parameetrite mõõtmine ning mootori ja ümbritseva keskkonna andmete registreerimine peavad jätkuma kogu kasutusaegse seirekatse jooksul.

    6.3.   Pärast kasutusaegset seirekatset

    Kasutusaegse seirekatse lõppedes jäetakse piisavalt aega, kuni möödub mõõteseadmete ja andmeregistraatori reageerimisaeg. Mootori võib seisata enne või pärast andmete registreerimise lõppemist.

    6.4.   Kehtivad mõõdetud andmed gaasiliste saasteainete heitearvutuse jaoks

    Kehtivad mõõdetud andmed gaasiliste saasteainete heitearvutuste jaoks tuleb määrata 4. liite kohaselt. Nende arvutuste suhtes kohaldatakse punkti 6.4.2.

    6.4.1.   4. liite punkti 2.2.2 kohasele pikaajalisele mittetöötamissündmusele järgneva stardifaasi kestuse kindlaksmääramiseks mõõdetakse heitgaasi temperatuuri talitlustsükli ajal 30 cm kaugusel NOx vähendamiseks kasutatava järeltöötlussüsteemi väljalaskeavast.

    6.4.2.   Külmkäivitusandmed

    Mõõdetud gaasiliste saasteainete heiteandmed külmkäivituse ajal tuleb gaasiliste saasteainete heitearvutustest välja jätta.

    Kehtivaid mõõdetud andmeid gaasiliste saasteainete heitearvutuste jaoks hakatakse hindama, kui mootori jahutusvedeliku temperatuur tõuseb esimest korda tasemele 343 K (70 °C) või kui mootori jahutusvedeliku temperatuur stabiliseerub viieminutilise perioodi jooksul vahemikus +/– 2 K, sõltuvalt sellest, kumb juhtub enne; igal juhul algab see hiljemalt 20 minutit pärast mootori käivitamist.

    7.   Gaasianalüsaatorite kontrollimine

    7.1.   Nullpunkti seadistuse perioodiline kontrollimine talitlustsükli ajal

    Kasutusaegse seirekatse ajal tuleb vähemalt iga kahe tunni järel kontrollida gaasianalüsaatorite nullpunkti seadistust.

    7.2.   Nullpunkti seadistuse perioodiline korrigeerimine kasutusaegse seirekatse ajal

    Punkti 7.1 kohaselt teostatud kontrollide käigus saadud tulemusi võib kasutada nullitriivi korrigeerimiseks.

    7.3.   Triivi kontrollimine pärast katse teostamist

    Triivi kontrollimine viiakse läbi üksnes siis, kui nullväärtuse triivi ei korrigeeritud kasutusaegse seirekatse ajal vastavalt punktile 7.2.

    7.3.1.   Gaasianalüsaatoritel tuleb hiljemalt 30 minutit pärast kasutusaegse seirekatse lõppemist seadistada nullpunkt ja mõõteulatus, et kontrollida nende triivi võrreldes katse-eelsete tulemustega.

    7.3.2.   Gaasianalüsaatorite nullpunkti seadistuse, mõõteulatuse ja lineaarsuse kontrollid tuleb teostada vastavalt punktile 5.4.

    8.   Mootoririke

    8.1.   Kui rike esineb talitlustsükli ajal ja pardadiagnostikasüsteem teavitab väljaspool teid kasutatava liikurmasina käitajat sellest selgelt visuaalse hoiatuse, testteate või muu indikaatori kaudu, tunnistatakse kasutusaegne seirekatse kehtetuks.

    8.2.   Kõik rikked tuleb kõrvaldada enne kasutusaegse seirekatse jätkamist.


    (1)  Mõõdetud või korrigeeritud niiskel alusel

    (2)  Kasutatakse heitgaasi massivooluhulga otsest mõõtmist, välja arvatud juhul, kui kehtib üks järgmistest:

    a)

    väljaspool teid kasutatavale liikurmasinale paigaldatud heitgaasisüsteem lahjendab heitgaasi õhuga heitgaasivoolumõõturi võimalikust paigalduskohast ülesvoolu. Sel juhul tuleb võtta heitgaasiproov lahjenduspunktist ülesvoolu; või

    b)

    väljaspool teid kasutatavale liikurmasinale paigaldatud heitgaasisüsteem suunab osa heitgaasist väljaspool teid kasutatava liikurmasina muusse ossa (nt soojendamiseks) heitgaasivoolumõõturi võimalikust paigalduskohast ülesvoolu.

    Sel juhul, kui tootja suudab tüübikinnitusasutusele esitada kindlaid tõendeid elektroonilise juhtarvutiga hinnatud kütuse massivooluhulga ja mootori katsestendil mõõdetud kütuse massivooluhulga vahelise korrelatsiooni kohta, võib heitgaasivoolumõõturi välja jätta ja kasutada kaudset heitgaasi vooluhulga mõõtmist (kütuse ja sisselaskeõhu vooluhulga või kütuse vooluhulga ja süsinikubilansi põhjal).

    (3)  Kasutage ümbritseva õhu temperatuuri sensorit või sisselaskeõhu temperatuuri sensorit Sisselaskeõhu temperatuuri anduri kasutamine peab vastama punkti 5.1 teises lõigus sätestatud nõuetele.

    (4)  Registreeritav väärtus on kas a) kasulik pöördemoment või b) kasulik pöördemoment, mis arvutatakse mootori tegeliku osamomendi, hõõrdemomendi ja momendi väärtuste põhjal vastavalt 7. liite punktis 2.1.1 sätestatud standarditele.

    Kasuliku pöördemomendi aluseks on mootori korrigeerimata kasulik pöördemoment, mille puhul on arvesse võetud ka heitekatse jaoks paigaldatavaid seadmeid ja tarvikuid vastavalt tehnilisi ja üldnõudeid käsitleva delegeeritud määruse (EL) 2017/654 VI lisa 2. liitele.

    3. liide

    Andmete eeltöötlemine gaasiliste saasteainete heitearvutuste jaoks

    1.   Mõisted

    1.2.   Käesolevas liites kasutatakse järgmiseid mõisteid:

    1.2.1.   „nullnäit“– keskmine näit koos müraga nullgaasi puhul vähemalt 30 sekundi jooksul;

    1.2.2.   „võrdlusnäit“– keskmine näit koos müraga võrdlusgaasi puhul vähemalt 30 sekundi jooksul.

    2.   Korrigeerimine triivi suhtes

    2.1.   Suurim lubatud triiv

    Null- ja võrdlusnäidu triiv peab olema alla 2 % skaala maksimaalnäidust kõige madalamas kasutatud mõõtepiirkonnas.

    a)

    Kui triivi erinevus katse-eelsete ja katsejärgsete tulemuste vahel on alla 2 %, siis võib määratud kontsentratsioone kasutada korrigeerimata või võib neid korrigeerida triivi suhtes punkti 2.2 kohaselt.

    b)

    Kui triivi erinevus katse-eelsete ja katsejärgsete tulemuste vahel on 2 % või suurem, siis tuleb määratud kontsentratsioone korrigeerida triivi suhtes punkti 2.2 kohaselt. Kui korrigeerimist ei tehta, tunnistatakse katse kehtetuks.

    2.2.   Korrigeerimine triivi suhtes

    Triivi suhtes korrigeeritud kontsentratsiooniväärtus arvutatakse tehnilisi ja üldnõudeid käsitleva delegeeritud määruse (EL) 2017/654 VII lisa punktis 2.1 või 3.5 sätestatud nõuete kohaselt.

    Erinevus pidurdamisega seotud gaasiliste saasteainete korrigeerimata ja korrigeeritud heite väärtuste vahel peab jääma vahemikku ± 6 % gaasiliste saasteainete pidurdamisega seotud korrigeerimata heite väärtustest. Kui triiv on suurem kui 6 %, tunnistatakse katse kehtetuks.

    Kui kasutatakse korrigeerimist triivi suhtes, tuleb gaasiliste saasteainete heite aruandluses kasutada gaasiliste saasteainete heite puhul üksnes triivi suhtes korrigeeritud tulemusi.

    3.   Ajaline vastavus

    Gaasiliste saasteainete heite arvutamisel erinevate signaalide vahelisest ajalisest mahajäämusest tuleneva nihke minimeerimiseks tuleb gaasiliste saasteainete heite arvutamiseks vajalikud andmed viia ajalisse vastavusse vastavalt punktides 3.1–3.4 sätestatud nõuetele.

    3.1.   Gaasianalüsaatorite andmed

    Gaasianalüsaatorite andmed tuleb nõuetekohaselt ajalisse vastavusse viia vastavalt tehnilisi ja üldnõudeid käsitleva delegeeritud määruse (EL) 2017/654 VII lisa punktis 8.1.5.3 sätestatud nõuetele.

    3.2.   Gaasianalüsaatorid ja heitgaasivoolumõõturi (EFM) andmed

    Gaasianalüsaatorite andmed tuleb nõuetekohaselt viia vastavusse heitgaasivoolumõõturi andmetega punktis 3.4 sätestatud korras.

    3.3.   Mobiilse heitemõõtmissüsteemi ja mootori andmed

    Mobiilse heitemõõtmissüsteemi (gaasianalüsaatorid ja EFM) andmed tuleb nõuetekohaselt viia vastavusse mootori elektroonilise juhtarvuti andmetega punktis 3.4 sätestatud korras.

    3.4.   Menetlus mobiilse heitemõõtmissüsteemi andmete paremaks ajalisse vastavusse viimiseks

    Tabelis 1 loetletud katseparameetrid jagatakse kolme eri kategooriasse:

     

    1. kategooria: gaasianalüsaatorid (HC, CO, CO2, NOx kontsentratsioonid);

     

    2. kategooria: heitgaasivoolumõõtur (heitgaasi massivooluhulk ja heitgaasi temperatuur);

     

    3. kategooria: mootor (pöördemoment, kiirus, temperatuurid, kütusekulu elektroonilise juhtarvuti andmetel).

    Iga kategooria ajalist vastavust kahe teise kategooriaga kontrollitakse kahe katseparameetrite kogumi vahelise suurima korrelatsioonikordaja leidmise teel. Kategooria kõiki katseparameetreid nihutatakse, et maksimeerida korrelatsioonitegurit. Korrelatsioonikordaja arvutamiseks kasutatakse järgmisi katseparameetreid:

    a)

    1. ja 2. kategooria (gaasianalüsaatorite ja heitgaasivoolumõõturi andmed) 3. kategooriaga (mootori andmed): elektroonilise juhtarvuti alusel;

    b)

    1. kategooria ja 2. kategooriaga: CO2 kontsentratsioon ja heitgaasi massivooluhulk;

    c)

    2. kategooria ja 3. kategooriaga: CO2 kontsentratsioon ja mootori kütusevool.

    4.   Andmete järjepidevuse kontroll

    4.1.   Gaasianalüsaatorid ja heitgaasivoolumõõturi andmed

    Andmete järjepidevust (heitgaasivoolumõõturi mõõdetud heitgaasi massivooluhulk ja gaasi kontsentratsioonid) kontrollitakse elektroonilises juhtarvutis mõõdetud mootori kütusevoolu ning tehnilisi ja üldnõudeid käsitleva delegeeritud määruse (EL) 2017/654 VII lisa punktis 2.1.6.4 osutatud menetluse alusel arvutatud mootori kütusevoolu korrelatsiooni abil.

    Kütuse vooluhulga mõõdetud ja arvutatud väärtuste kohta tuleb teostada lineaarne regressioonanalüüs. Kasutatakse vähimruutude meetodit järgmise kõige sobivama võrrandiga:

    y = mx + b

    kus:

    y on arvutatud kütuse vooluhulk [g/s];

    m on regressioonisirge tõus;

    x on mõõdetud kütuse vooluhulk [g/s];

    b on regressioonisirge vabaliige y.

    Tõus (m) ja determinatsioonikordaja (r2) arvutatakse iga regressioonisirge jaoks eraldi. Kõnealust analüüsi soovitatakse teha vahemikus 15 % maksimaalsest väärtusest kuni maksimaalse väärtuseni, sagedusel 1 Hz või kõrgem. Katse kehtimiseks tuleb hinnata kaht järgmist kriteeriumi.

    Tabel

    Lubatud hälbed

    Regressioonisirge tõus, m

    0,9 kuni 1,1 – soovitatav

    Determinatsioonikordaja r2

    min 0,90 – soovitatav

    4.2.   Elektroonilise juhtarvuti andmed pöördemomendi kohta

    Elektroonilisest juhtarvutist saadavate pöördemomendi andmete järjepidevuse kontrollimiseks võrreldakse elektroonilise juhtarvuti pöördemomendi maksimaalseid väärtusi (vajaduse korral) erinevatel mootori kiirustel mootori täiskoormusel pöörlemiskiiruse ametliku kõvera vastavate väärtustega vastavalt 6. liitele.

    4.3.   Kütusekulu pidurdamisel

    Kütusekulu pidurdamisel kontrollitakse järgmiselt:

    a)

    gaasiliste saasteainete heiteandmete (gaasianalüsaatori kontsentratsioonid ja heite massivooluhulga andmed) põhjal arvutatakse kütusekulu vastavalt tehnilisi ja üldnõudeid käsitleva delegeeritud määruse (EL) 2017/654 VII punktis 2.1.6.4 osutatud menetlusele;

    b)

    arvutatakse töö, kasutades elektroonilise juhtarvuti andmeid (mootori pöördemoment ja pöörlemissagedus).

    4.4.   Ümbritseva õhu rõhk

    Ümbritseva õhu rõhku võrreldakse GPSi andmetes osutatud kõrguse näitajaga, kui on olemas.

    4.5.   Tüübikinnitusasutus võib tunnistada katse kehtetuks, kui ta pole rahul andmete järjepidevuse kontrolli tulemustega.

    5.   Ümberarvutus kuivalt niiskele gaasile

    Kui kontsentratsiooni mõõdetakse kuival alusel, siis arvutatakse see ümber niiskele alusele vastavalt tehnilisi ja üldnõudeid käsitleva delegeeritud määruse (EL) 2017/654 VII punktile 2 või 3.

    6.   NOX korrigeerimine niiskuse ja temperatuuri suhtes

    Gaasianalüsaatoritega mõõdetud NOx kontsentratsioone ei korrigeerita ümbritseva õhu temperatuuri ja niiskuse suhtes.

    4. liide

    Algoritm kehtivate sündmuste kindlaksmääramiseks kasutusaegse seire ajal

    1.   Üldsätted

    1.1.   Käesoleva liite kohaldamisel tähendab „sündmus“ kasutusaegse seirekatse ajal mõõdetud andmeid gaasiliste saasteainete heitearvutuste jaoks, mis on saadud andmevõtuperioodiga võrdse aja juurdekasvuga Δt.

    1.2.   Käesolevas liites sätestatud metodoloogia põhineb töötamise ja mittetöötamise sündmuse mõistel.

    1.3.   Sündmust, mida peetakse käesoleva liite kohaselt mittetöötamise sündmuseks, ei peeta töö või CO2 massi ning 5. liite punktis 2 toodud keskmistamisakende gaasiliste saasteainete heite ja vastavustegurite arvutamisel kehtivaks. Arvutamisel kasutatakse üksnes töötamise sündmusi.

    1.4.   Mittetöötamise sündmused tuleb liigitada lühiajalisteks mittetöötamise sündmusteks (≤ D2) ja pikaajalisteks mittetöötamise sündmusteks (> D2) (vt D2 väärtust tabelist).

    2.   Mittetöötamise sündmuste kindlaksmääramise menetlus

    2.1.   Järgmisi sündmusi peetakse mittetöötamise sündmusteks:

    2.1.1.

    sündmused, kui mootori võimsus jääb alla 10 % mootori maksimaalsest kasulikust võimsusest;

    2.1.2.

    sündmused, mis vastavad 2. liite punktis 6.4.2 toodud mootorisüsteemi külmadele tingimustele (külmkäivitus);

    2.1.3.

    sellistes ümbritseva keskkonna tingimustes registreeritud sündmused, mis ei vasta käesoleva liite punktis 3.3 sätestatud nõuetele;

    2.1.4.

    sündmused, mis on registreeritud mõõteseadmete perioodiliste kontrollide ajal.

    2.2.   Tehakse järgmised täiendavad sammud:

    2.2.1.

    mittetöötamise sündmusi, mis on lühemad kui D0, peetakse töötamise sündmusteks ja liidetakse lähedalasuvatele töötamise sündmustele (vt D0 väärtusi tabelist);

    2.2.2.

    pikaajalistele mittetöötamise sündmustele (> D2) järgnevat stardifaasi peetakse samuti mittetöötamise sündmuseks seni, kuni heitgaasi temperatuur saavutab 523 K. Kui heitgaas ei saavuta temperatuuri 523 K D3 minuti jooksul, peetakse kõiki D3-le järgnevaid sündmusi töötamise sündmusteks (vt D3 väärtusi tabelist).

    2.2.3.

    Kõikide mittetöötamise sündmuste puhul peetakse sündmuse esimesi D1 minuteid töötamise sündmuseks (vt D1 väärtusi tabelist).

    3.   „Masina töö“ tähistamise algoritm

    3.1.   1. etapp

    Tehke kindlaks ning jagage töötamise ja mittetöötamise sündmusteks.

    3.1.1.   Määratlege töötamise ja mittetöötamise sündmused punkti 2 kohaselt.

    3.1.2.   Arvutage mittetöötamise sündmuste kestus.

    3.1.3.   Tähistage D0-st lühemad mittetöötamise sündmused töötamise sündmustena (vt D0 väärtusi tabelist).

    3.1.4.   Arvutage ülejäänud mittetöötamise sündmuste kestus.

    3.2.   2. etapp

    Liitke lühiajalised töötamise sündmused (≤ D2) mittetöötamise sündmustega.

    3.2.1.   Liitke D0-st lühemad töötamise sündmused lähedalasuvate mittetöötamise sündmustega, mis kestavad kauem kui D1.

    3.3.   3. etapp

    Jätke välja pikaajalistele mittetöötamise sündmustele järgnevad töötamise sündmused (stardifaas).

    3.3.1.   Pidage mittetöötamise sündmusteks neid pikaajalistele (> D2) mittetöötamise sündmustele järgnevaid sündmuseid seni, kuni heitgaas saavutab temperatuuri 523 K või kuni D3 minutit on kulunud (vt D3 väärtusi tabelist, olenevalt sellest, kumb leiab aset esimesena.

    3.4.   4. etapp

    Lisage töötamise sündmustele järgnevad mittetöötamise sündmused.

    3.4.1.   Lisage mittetöötamise sündmuse D1 minutit iga töötamise sündmuse lõppu (vt D1 väärtusi tabelist).

    Tabel

    Parameetrite D0, D1, D2 ja D3 väärtused

    Parameetrid

    Väärtus

    D0

    2 minutit

    D1

    2 minutit

    D2

    10 minutit

    D3

    4 minutit

    4.   Näited

    4.1.   Mittetöötamise andmete väljajätmised 1. etapi lõpus

    Image

    4.2.   Mittetöötamise andmete väljajätmised 2. etapi lõpus

    Image

    4.3.   Mittetöötamise andmete väljajätmised 3. etapi lõpus

    Image

    4.4.   4. etapi lõpp – lõplik

    Image

    5. liide

    Gaasiliste saasteainete heitearvutused

    1.   Gaasiliste saasteainete hetkeheite arvutus

    Gaasiliste saasteainete heite hetkemass arvutatakse kasutusaegse seirekatse ajal ning tehnilisi ja üldnõudeid käsitleva delegeeritud määruse (EL) 2017/654 VII punktis 2 või 3 esitatud menetluse kohaselt mõõdetud gaasiliste saasteainete heite hetkekontsentratsiooni põhjal.

    2.   Keskmistamisakende gaasiliste saasteainete heite ja vastavustegurite kindlaksmääramine

    2.1.   Keskmistamisakna meetod

    Keskmistamisaken on kasutusaegse seirekatse ajal kogu arvutatud andmehulga alamhulk, mille CO2 mass või töö võrdub võrdluslabori NRTC ajal mõõdetud mootori CO2 massi või tööga.

    Gaasiliste saasteainete heite mass ja vastavustegurid arvutatakse liikuva keskmistamisakna meetodi abil võrdluslabori NRTC ajal mõõdetud võrdlustöö (punktis 2.2 toodud menetlus) ja CO2 võrdlusmassi (punktis 2.3 toodud menetlus) põhjal.

    Arvutused tehakse vastavalt järgmistele üldnõuetele:

    2.1.1.   4. liite tingimustel välja jäetud andmeid ei võeta töö või CO2 massi ning keskmistamisakende gaasiliste saasteainete heite ja vastavustegurite arvutamisel arvesse.

    2.1.2.   Liikuva keskmistamisakna arvutused tehakse aja juurdekasvuga Δt, mis võrdub andmevõtuperioodiga.

    2.1.3.   Gaasiliste saasteainete heite mass iga keskmistamisakna kohta (mg keskmistamisakna kohta) saadakse gaasiliste saasteainete hetkeheite massi integreerimisel keskmistamisaknas.

    2.1.4.   Arvutused tehakse ja esitatakse mõlema menetluse kohta: CO2 võrdlusmass ja võrdlustöö.

    Joonis 1

    Mootori võimsuse sõltuvus ajast ja keskmistamisakna (alates esimest keskmistamisaknast) gaasiliste saasteainete heite sõltuvus ajast.

    Image

    2.2.   Tööpõhine meetod

    Joonis 2

    Tööpõhine meetod

    Image

    „i“-nda keskmistatud akna kestus (t 2, i t 1, i ) määratakse järgmiselt:

    W(t 2,i ) – W(t 1,i ) ≥ Wref

    kus:

    W(tj,i) on mootori töö mõõdetuna katse alguse ja aja tj,i vahel, kWh;

    Wref on mootori töö NRTC puhul, kWh.

    t2,i valitakse järgmiselt:

    W(t 2,i – Δt) – W(t 1,i ) < Wref W(t 2,i ) – W(t 1,i )

    Kus Δt on andmevõtuperiood, mis on võrdne 1 sekundiga või sellest lühem.

    2.2.1.   Pidurdamisega seotud gaasiliste saasteainete heitearvutused

    Pidurdamisega seotud gaasiliste saasteainete heide e gas (g/kWh) arvutatakse iga keskmistamisakna ja iga gaasilise saasteaine kohta järgmiselt:

    Formula

    kus:

    m on gaasilise saasteaine heite mass, mg/keskmistamisaken;

    W(t 2, i ) – W(t 1, i ) on mootori töö „i“-nda keskmistamisakna jooksul, kWh.

    2.2.2.   Kehtivate keskmistamisakende valimine

    Kehtivad keskmistamisaknad on sellised keskmistamisaknad, mille keskmine võimsus on suurem kui võimsuse künnis, milleks on 20 % maksimaalsest mootori võimsusest. Kehtivate keskmistamisakende osakaal peab olema 50 % või rohkem.

    2.2.2.1.   Katse tunnistatakse kehtetuks, kui kehtivate keskmistamisakende osakaal on väiksem kui 50 %.

    2.2.3.   Vastavustegurite arvutused

    Vastavustegurid arvutatakse iga kehtiva keskmistamisakna ja gaasilise saasteaine kohta järgmiselt:

    Formula

    kus:

    e on pidurdamisega seotud gaasilise saasteaine heide, g/kWh;

    L on kohaldatav piirnorm, g/kWh.

    2.3.   CO2 massi põhine meetod

    Joonis 3

    CO2 massi põhine meetod

    Image

    „i“-nda keskmistatud akna kestus (t 2, i t 1, i ) määratakse järgmiselt:

    Formula

    kus:

    Formula on CO2 mass, mõõdetuna katse alguse ja aja tj,i vahel, kg;

    Formula on CO2 mass, määratuna NRTC kohta, kg;

    t2,i valitakse järgmiselt:

    Formula

    Kus Δt on andmevõtuperiood, mis on võrdne 1 sekundiga või sellest lühem.

    CO2 mass arvutatakse keskmistamisakendes gaasiliste saasteainete hetkeheidete integreerimise teel, mis on arvutatud vastavalt punkti 1 nõuetele.

    2.3.1.   Kehtivate keskmistamisakende valimine

    Kehtivad keskmistamisaknad on sellised aknad, mille kestus ei ületa maksimaalset kestust, mis arvutatakse järgmiselt:

    Formula

    kus:

    Dmax on maksimaalne keskmistamisakna kestus, s;

    Pmax on maksimaalne mootori võimsus, kW.

    Kehtivate keskmistamisakende osakaal peab olema 50 % või rohkem.

    2.3.2.   Vastavustegurite arvutused

    Vastavustegurid arvutatakse iga keskmistamisakna ja saasteaine kohta järgmiselt:

    Formula

    Seejuures Formula (kasutusaegne suhtarv) ja

    Formula (sertifitseerimise suhtarv)

    kus:

    m on gaasilise saasteaine heite mass, mg/keskmistamisaken;

    Formula on CO2 mass „i“-nda keskmistamisakna jooksul, kg;

    Formula on mootori CO2 mass, määratuna NRTC kohta, kg;

    mL on gaasilise saasteaine heite mass, mis vastab NRTC kohaldatavale piirnormile, mg.

    3.   Gaasiliste saasteainete heitearvutuste ümardamine

    Vastavalt standardile ASTM E 29-06b (katseandmetes tüvenumbrite kasutamise üldine tava spetsifikatsioonidele vastavuse kindlaksmääramiseks) ümardatakse lõplikud katsetulemused ühes etapis kohaldatavas heitestandardis ettenähtud komakohtade arvuni ning lisatakse veel tähenduslik komakoht. Pidurdamisest tingitud gaasilise saasteaine heiteni viivate vahepealsete väärtuste ümardamine ei ole lubatud.

    4.   Gaasiliste saasteainete heitetulemused

    Järgmistest tulemustest teatatakse käesoleva lisa punkti 10 kohaselt:

    a)

    kasutusaegse seirekatse ajal mõõdetud gaasiliste saasteainete heite hetkekontsentratsioon;

    b)

    gaasiliste saasteainete heite kontsentratsiooni keskmine kogu kasutusaegse seirekatse kohta;

    c)

    punkti 1 kohaselt arvutatud gaasiliste saasteainete heite hetkemass;

    d)

    punkti 1 kohaselt arvutatud gaasiliste saasteainete heite hetkemassile lisaks arvutatud gaasiliste saasteainete heite integreeritud mass kogu kasutusaegse seirekatse kohta;

    e)

    punktide 2.2.3 ja 2.3.2 kohaselt arvutatud vastavustegurite jaotumine kehtivate akende puhul (miinimum, maksimum ja kumulatiivne 90 % protsentiil);

    f)

    punktide 2.2.3 ja 2.3.2 kohaselt arvutatud vastavustegurite jaotumine kõigi akende puhul ilma 4. liite kohaseid kehtivaid andmeid kindlaks määramata ning ilma punktides 2.2.2 ja 2.3.1 toodud kehtivaid aknaid kindlaks määramata (miinimum, maksimum ja kumulatiivne 90 % protsentiil).

    6. liide

    Elektroonilise juhtarvuti pöördemomendi signaali nõuetele vastavus

    1.   Suurima pöördemomendi meetod

    1.1.   Suurima pöördemomendi meetod seisneb kinnitamises, et kasutusaegse seirekatse ajal on saavutatud teatav punkt maksimaalse pöördemomendi kui mootori pöörlemiskiiruse funktsiooni võrdluskõveral.

    1.2.   Kui suurima pöördemomendi baaskõvera punkti mootori kiiruse funktsioonina ei ole kasutusaegse seirekatse ajal saavutatud, on tootjal õigus vastavalt vajadusele muuta väljaspool teid kasutatavate liikurmasinate koormust ja/või 2. liite punktis 2 toodud katse minimaalset kestust, et see asjaolu saaks pärast kasutusaegset seirekatset saavutatud.

    1.3.   Punktis 1.2 toodud nõudeid ei kohaldata, kui tootja arvates ja tüübikinnitusasutuse eelneval nõusolekul pole võimalik saavutada punkti suurima pöördemomendi kõveral tavakasutuse korral ilma väljaspool teid kasutatavale liikurmasinale paigaldatud mootori ülekoormuseta või kui katse tegemine pole ohutu.

    1.4.   Sel juhul pakub tootja tüübikinnitusasutusele välja alternatiivse meetodi signaali kontrollimiseks. Alternatiivset meetodit rakendatakse üksnes siis, kui tüübikinnitusasutuse arvates saab seda teha nii, et mootorit üle ei koormata ja katse tegemine on ohutu.

    1.5.   Selleks et kontrollida elektroonilise juhtarvuti pöördemomendi signaali nõuetele vastavust kasutusaegse seirekatse ajal, võib tootja tüübikinnitusasutusele välja pakkuda täpsema ja täielikuma meetodi kui punktides 1.1–1.4 sätestatud meetod. Sel juhul tuleb kasutada valmistaja välja pakutud meetodit kõnealustes punktides toodud meetodi asemel.

    2.   Elektroonilise juhtarvuti pöördemomendi signaali nõuetele vastavuse kontrollimise võimatus

    Kui tootja tõendab tüübikinnitusasutusele, et elektroonilise juhtarvuti pöördemomendi signaali ei ole kasutusaegse seirekatse ajal võimalik kontrollida, aktsepteerib tüübikinnitusasutus ELi tüübikinnituse saamiseks nõutud katsete ajal tehtud kontrollimisi, mis on nimetatud ELi tüübikinnitustunnistuses.

    7. liide

    Elektroonilise juhtarvuti andmevooteabele esitatavad nõuded

    1.   Esitamisele kuuluvad andmed

    1.1.   Elektrooniline juhtarvuti peab pakkuma vähemalt tabelis 1 loetletud mõõteandmeid.

    Tabel 1

    Mõõteandmed

    Parameeter

    Ühik

    Mootori pöördemoment (1)

    Nm

    Mootori pöörlemissagedus

    p/min

    Mootori jahutusvedeliku temperatuur

    K

    1.2.   Kui välisanduritega ei mõõdeta ümbritseva õhu rõhku või temperatuuri, peab need esitama elektrooniline juhtarvuti tabeli 2 kohaselt.

    Tabel 2

    Täiendavad mõõteandmed

    Parameeter

    Ühik

    Ümbritseva õhu temperatuur (2)

    K

    Ümbritseva õhu rõhk

    kPa

    Mootori kütusevool

    g/s

    1.3.   Kui heitgaasi massivooluhulka ei mõõdeta otse, tuleb esitada mootori kütusevool 2. liite punkti 1 tabeli kohaselt.

    2.   Teabele esitatavad nõuded

    2.1.   Juurdepääs andmevoo teabele

    2.1.1.   Andmevoo teabe kättesaadavus tuleb tagada kooskõlas vähemalt ühega järgmistest standardiseeriatest:

    a)

    ISO 27145 koos standardiga ISO 15765-4 (CAN-põhine);

    b)

    ISO 27145 koos standardiga ISO 13400 (TCP/IP-põhine);

    c)

    SAE J1939-73.

    2.1.2.   Elektrooniline juhtarvuti toetab vähemalt ühe eespool loetletud standardi vastavaid teenuseid tabelis 1 toodud andmete esitamiseks.

    Elektroonilises juhtarvutis oleva(te) standardi(te) täiendavate funktsioonide rakendamine on lubatud, kuid mitte kohustuslik.

    2.1.3.   Juurdepääs andmevoo teabele peab olema võimalik juhtmeühenduse abil (väline skanner).

    2.2.   CAN-põhine juhtmeühendus

    2.2.1.   Juhtmeühenduse andmesidekiirus peab olema 250 kbps või 500 kbps.

    2.2.2.   Mootori ja PEMSi mõõteseadmete vaheline ühendusliides peab olema standarditud ning vastama kõigile ISO 15031-3 tüübi A (12 V alalisvool), tüübi B (24 V alalisvool) või SAE J1939-13 (12 või 24 V alalisvool) nõuetele.

    2.3.   Nõuded dokumentatsioonile

    Tootja peab haldusnõudeid käsitlevas rakendusmääruses (EL) 2017/656 (3) toodud teabedokumendis esitama teabestandardi(d), mida kasutati andmevoo teabele juurdepääsu tagamiseks punkti 2.1.1 kohaselt.


    (1)  Esitatud väärtus on a) mootori kasulik pidurdusmoment või b) mootori kasulik pidurdusmoment, mis on arvutatud punktis 2.1.1 toodud vastavas protokollistandardis määratletud muudest sobivatest pöördemomendi väärtustest. Kasuliku pöördemomendi aluseks on mootori korrigeerimata kasulik pöördemoment, mille puhul on arvesse võetud ka heitekatse jaoks paigaldatavaid seadmeid ja tarvikuid vastavalt tehnilisi ja üldnõudeid käsitleva delegeeritud määruse (EL) 2017/654 VI lisa 2. liitele.

    (2)  Sisselaskeõhu temperatuuri anduri kasutamine peab vastama 2. liite punkti 5.1 teises lõigus sätestatud nõuetele.

    (3)  Komisjoni 19. detsembri 2016. aasta rakendusmäärus (EL) 2017/656, millega kehtestatakse väljaspool teid kasutatavate liikurmasinate sisepõlemismootorite heite piirnormide ja tüübikinnituse haldusnõuded vastavalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusele (EL) 2016/1628 (vt käesoleva Euroopa Liidu Teataja lk 364).

    8. liide

    Kasutusaegse seire katsearuanne

    1.   Teave mootori tootja kohta

    1.1.   Mark (tootja kaubanimi (-nimed))

    1.2.   Tootjaettevõtte nimi ja aadress

    1.3.   Tootja volitatud esindaja (olemasolu korral) nimi ja aadress

    1.4.   Kooste-/tootmistehas(t)e nimi (nimed) ja aadress(id)

    2.   Mootori andmed

    2.1.   Mootoritüübi/mootoritüüpkonna tähis

    2.2.   Mootoritüübi/mootoritüüpkonna kategooria ja alamkategooria

    2.3.   Tüübikinnituse number

    2.4.   Kaubanduslik(ud) nimetus(ed) (kui on olemas)

    2.5.   Mootori identifitseerimisnumber

    2.6.   Mootori valmistamise aasta ja kuu

    2.7.   Mootor ümber ehitatud

    2.8.   Mootori töömaht [dm3]

    2.9.   Silindrite arv

    2.10.   Mootori deklareeritud kasulik nimivõimsus / nimikiirus [kW p/min juures]

    2.11.   Mootori maksimaalne kasulik võimsus / pöörlemissagedus [kW p/min juures]

    2.12.   Mootori deklareeritud suurim pöördemoment / suurimale pöördemomendile vastav pöörlemiskiirus [Nm p/min juures]

    2.13.   Pöörlemissagedus tühikäigul [p/min]

    2.14.   Valmistaja esitatud täiskoormuse pöördemomendi kõver on kättesaadav (jah/ei)

    2.15.   Valmistaja esitatud täiskoormuse pöördemomendi kõvera viitenumber

    2.16.   DeNOx-süsteem (nt EGR, SCR)

    2.17.   Katalüüsmuunduri tüüp

    2.18.   Kübemefiltri tüüp

    2.19.   Kas järeltöötlussüsteemi on muudetud võrreldes tüübikinnitusega (jah/ei)?

    2.20.   Teave elektroonilise juhtarvuti kohta (tarkvara kalibreerimisnumber)

    3.   Teave väljaspool teid kasutatava liikurmasina kohta

    3.1.   Väljaspool teid kasutatava liikurmasina omanik

    3.2.   Väljaspool teid kasutatava liikurmasina kategooria(d)

    3.3.   Väljaspool teid kasutatava liikurmasina tootja

    3.4.   Väljaspool teid kasutatava liikurmasina identifitseerimisnumber

    3.5.   Väljaspool teid kasutatava liikurmasina registreerimisnumber ja registreerimisriik (kui on olemas)

    3.6.   Väljaspool teid kasutatava liikurmasina kaubanduslik(ud) nimetus(ed) (kui on olemas)

    3.7.   Väljaspool teid kasutatava liikurmasina valmistamise aasta ja kuu

    4.   Mootori / väljaspool teid kasutatava liikurmasina valimine

    4.1.   Väljaspool teid kasutatava liikurmasina või mootori asukoha kindlakstegemise viis

    4.2.   Väljaspool teid kasutatavate liikurmasinate, mootorite, kasutusel oleva tüüpkonna valikukriteeriumid

    4.3.   Koht, kus katsetatavat väljaspool teid kasutatavat liikurmasinat tavaliselt kasutatakse

    4.4.   Töötunnid katse alguses:

    4.4.1.

    Väljaspool teid kasutatav liikurmasin [h]

    4.4.2.

    Mootor [h]

    5.   Mobiilne heitemõõtmissüsteem (PEMS)

    5.1.   PEMSi toiteallikas: väline / saadud väljaspool teid kasutatavast liikurmasinast

    5.2.   Mõõteseadmete (PEMS) mark ja liik

    5.3.   Mõõteseadmete (PEMS) kalibreerimiskuupäev

    5.4.   Arvutamiseks kasutatud tarkvara ja selle versioon (nt EMROAD 4.0)

    5.5.   Ümbritseva keskkonna tingimuste andurite asukoht

    6.   Katsetingimused

    6.1.   Katse kuupäev ja kellaaeg

    6.2.   Katse kestus [s]

    6.3.   Katse toimumise koht

    6.4.   Üldised ilmastiku- ja keskkonnatingimused (nt temperatuur, niiskus, kõrgus merepinnast)

    6.4.1.   Keskmised keskkonnatingimused (arvutatuna mõõdetud hetkeandmete põhjal)

    6.5.   Töötunnid väljaspool teid kasutatava liikurmasina/mootori kohta

    6.6.   Üksikasjalik teave väljaspool teid kasutatava liikurmasina tegeliku kasutamise kohta

    6.7.   Katsekütuse spetsifikatsioonid

    6.8.   Määrdeõli spetsifikatsioon

    6.9.   Reagendi spetsifikatsioon (vajaduse korral)

    6.10.   Tehtud tööde lühikirjeldus

    7.   Gaasiliste saasteainete heite keskmine kontsentratsioon

    7.1.   Keskmine HC kontsentratsioon [ppm] [ei ole kohustuslik]

    7.2.   Keskmine CO kontsentratsioon [ppm] [ei ole kohustuslik]

    7.3.   Keskmine NOx kontsentratsioon [ppm] [ei ole kohustuslik]

    7.4.   Keskmine CO2 kontsentratsioon [ppm] [ei ole kohustuslik]

    7.5.   Keskmine heitgaasi massivool [kg/h] [ei ole kohustuslik]

    7.6.   Keskmine heitgaasi temperatuur [°C] [ei ole kohustuslik]

    8.   Gaasiliste saasteainete heite integreeritud mass

    8.1.   THC-heited [g]

    8.2.   CO-heited [g]

    8.3.   NOx-heited [g]

    8.4.   CO2-heited [g]

    9.   Keskmistamisakna  (1) vastavustegurid (arvutatud kooskõlas 2.–5. liitega)

    (Miinimum, maksimum ja kumulatiivne 90 % protsentiil)

    9.1.   Töö keskmistamisaken: THC vastavustegur [-]

    9.2.   Töö keskmistamisaken: CO vastavustegur [-]

    9.3.   Töö keskmistamisaken: NOx vastavustegur [-]

    9.4.   CO2 massi keskmistamisaken: THC vastavustegur [-]

    9.5.   CO2 massi keskmistamisaken: CO vastavustegur [-]

    9.6.   CO2 massi keskmistamisaken: NOx vastavustegur [-]

    9.7.   Töö keskmistamisaken: minimaalne ja maksimaalne võimsus keskmistamisaknas [%]

    9.8.   CO2 massi keskmistamisaken: minimaalne ja maksimaalne keskmistamisakna kestus [s]

    9.9.   Töö keskmistamisaken: kehtivate keskmistamisakende osakaal

    9.10.   CO2 massi keskmistamisaken: kehtivate keskmistamisakende osakaal

    9.11.   CO2 heitkogus

    10.   Keskmistamisakna vastavustegurid (arvutatud kooskõlas 2., 3. ja 5. liitega ilma 4. liite kohaseid kehtivaid andmeid kindlaks määramata ning ilma 5. liite punktides 2.2.2 ja 2.3.1 toodud kehtivaid aknaid kindlaks määramata)

    (Miinimum, maksimum ja kumulatiivne 90 % protsentiil)

    10.1.   Töö keskmistamisaken: THC vastavustegur [-]

    10.2.   Töö keskmistamisaken: CO vastavustegur [-]

    10.3.   Töö keskmistamisaken: NOx vastavustegur [-]

    10.4.   CO2 massi keskmistamisaken: THC vastavustegur [-]

    10.5.   CO2 massi keskmistamisaken: CO vastavustegur [-]

    10.6.   CO2 massi keskmistamisaken: NOx vastavustegur [-]

    10.7.   Töö keskmistamisaken: minimaalne ja maksimaalne võimsus keskmistamisaknas [%]

    10.8.   CO2 massi keskmistamisaken: minimaalne ja maksimaalne keskmistamisakna kestus [s]

    11.   Katsetulemuste kontrollimine

    11.1.   THC analüsaatori nullpunkti määramise, mõõteulatuse kalibreerimise ja kontrolli tulemused katse eel ja järel

    11.2.   CO analüsaatori nullpunkti määramise, mõõteulatuse kalibreerimise ja kontrolli tulemused katse eel ja järel

    11.3.   NOx analüsaatori nullpunkti määramise, mõõteulatuse kalibreerimise ja kontrolli tulemused katse eel ja järel

    11.4.   CO2 analüsaatori nullpunkti määramise, mõõteulatuse kalibreerimise ja kontrolli tulemused katse eel ja järel

    11.5.   Andmete ühtsuse kontrolli tulemused vastavalt 3. liite punktile 4

    I-1.   Mõõdetud hetkeandmed

    I-1.1.   THC kontsentratsioon [ppm]

    I-1.2.   CO kontsentratsioon [ppm]

    I-1.3.   NOx kontsentratsioon [ppm]

    I-1.4.   CO2 kontsentratsioon [ppm]

    I-1.5.   Heitgaasi massivool [kg/h]

    I-1.6.   Heitgaasi temperatuur [°C]

    I-1.7.   Ümbritseva õhu temperatuur [°C]

    I-1.8.   Ümbritseva õhu rõhk [kPa]

    I-1.9.   Ümbritseva õhu niiskusesisaldus [g/kg] [ei ole kohustuslik]

    I-1.10.   Mootori pöördemoment [Nm]

    I-1.11.   Mootori pöörlemiskiirus [rpm]

    I-1.12.   Mootori kütusevool [g/s]

    I-1.13.   Mootori jahutusvedeliku temperatuur [°C]

    I-1.14.   Väljaspool teid kasutatavate liikurmasinate laius- [kraad]

    I-1.15.   Väljaspool teid kasutatavate liikurmasinate pikkus- [kraad]

    I-2.   Arvutatud hetkeandmed

    I-2.1.   THC mass [g/s]

    I-2.2.   CO mass [g/s]

    I-2.3.   NOx mass [g/s]

    I-2.4.   CO2 mass [g/s]

    I-2.5.   THC kumuleeritud mass [g]

    I-2.6.   CO kumuleeritud mass [g]

    I-2.7.   NOx kumuleeritud mass [g]

    I-2.8.   CO2 kumuleeritud mass [g]

    I-2.9.   Arvutatud kütusekulu [g/s]

    I-2.10.   Mootori võimsus [kW]

    I-2.11.   Mootori töö [kWh]

    I-2.12.   Töö keskmistamisakna kestus [s]

    I-2.13.   Töö keskmistamisaken: mootori keskmine võimsus [%]

    I-2.14.   Töö keskmistamisaken: THC vastavustegur [-]

    I-2.15.   Töö keskmistamisaken: CO vastavustegur [-]

    I-2.16.   Töö keskmistamisaken: NOx vastavustegur [-]

    I-2.17.   CO2 massi keskmistamisakna kestus [s]

    I-2.18.   CO2 massi keskmistamisaken: THC vastavustegur [-]

    I-2.19.   CO2 massi keskmistamisaken: CO vastavustegur [-]

    I-2.20.   CO2 massi keskmistamisaken: NOx vastavustegur [-]


    (1)  Keskmistamisaken on kasutusaegse seirekatse ajal kogu arvutatud andmehulga alamhulk, mille CO2 mass või töö võrdub võrdluslabori maanteevälise siirdekatsetsükli (NRTC) ajal mõõdetud mootori CO2 massi või tööga.


    Top