Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32006E0319

    Nõukogu ühismeede 2006/319/ÜVJP, 27. aprill 2006 , Kongo Demokraatlikus Vabariigis tegutsevat ÜRO missiooni (MONUC) valimisprotsessi ajal toetava Euroopa Liidu sõjalise operatsiooni kohta

    ELT L 116, 29.4.2006, p. 98–101 (ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)
    ELT L 270M, 29.9.2006, p. 462–465 (MT)

    Dokument on avaldatud eriväljaandes (BG, RO)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 26/02/2007; kehtetuks tunnistatud 32007E0147

    ELI: http://data.europa.eu/eli/joint_action/2006/319/oj

    29.4.2006   

    ET

    Euroopa Liidu Teataja

    L 116/98


    NÕUKOGU ÜHISMEEDE 2006/319/ÜVJP,

    27. aprill 2006,

    Kongo Demokraatlikus Vabariigis tegutsevat ÜRO missiooni (MONUC) valimisprotsessi ajal toetava Euroopa Liidu sõjalise operatsiooni kohta

    EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,

    võttes arvesse Euroopa Liidu lepingut, eriti selle artiklit 14, artikli 25 kolmandat lõiku ja artikli 28 lõiget 3,

    ning arvestades järgmist:

    (1)

    28. oktoobril 2005 võttis ÜRO Julgeolekunõukogu vastu resolutsiooni 1635 (2005) olukorra kohta Kongo Demokraatlikus Vabariigis (KDV), milles ta muu hulgas kinnitas oma toetust 17. detsembril 2002 alla kirjutatud üleminekut KDVs käsitleva üldise ja kõikehõlmava kokkuleppe protsessile ning rõhutas valimiste tähtsust KDVs pikemaks ajaks rahu ja stabiilsuse taastamise, rahvusliku leppimise ja õigusriigi kehtestamise alusena. Pärast nimetatud resolutsiooni vastuvõtmist pikendati Kongo Demokraatlikus Vabariigis tegutseva ÜRO missiooni (MONUC) volitusi 30. septembrini 2006.

    (2)

    Euroopa Liit on kindlalt otsustanud toetada üleminekuprotsessi KDVs ja nõukogu on sel eesmärgil muu hulgas vastu võtnud kaks ühismeedet, mis käsitlevad kahte käimasolevat missiooni: 9. detsembri 2004. aasta ühismeede 2004/847/ÜVJP Euroopa Liidu politseimissiooni kohta Kinshasas (KDV) seoses integreeritud politseiüksuse loomisega (EUPOL Kinshasa) (1) ja 2. mai 2005. aasta ühismeede 2005/355/ÜVJP Kongo Demokraatliku Vabariigi (KDV) julgeolekusektori reformide alase Euroopa Liidu nõustamis- ja abimissiooni kohta (2) (edaspidi “EUSEC RD Kongo”). Euroopa Liit viis 2003. aastal KDVs läbi sõjalise operatsiooni, tehes seda ühismeetme 2003/423/ÜVJP (3) alusel (operatsioon “Artemis”) ja kooskõlas ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsiooniga 1484 (2003).

    (3)

    Nõukogu võttis 20. veebruaril 2006 vastu ühismeetme 2006/122/ÜVJP, (4) millega pikendatakse Ida-Aafrika järvede piirkonda nimetatud Euroopa Liidu eriesindaja Aldo Ajello volitusi.

    (4)

    ÜRO rahutagamisoperatsioonide asepeasekretär kutsus oma 27. detsembri 2005. aasta kirjas Euroopa Liitu üles kaaluma võimalust lähetada relvajõudusid Kongo Demokraatlikku Vabariiki, et toetada MONUCi valimisprotsessi ajal.

    (5)

    Nõukogu kiitis 23. märtsil 2006 heaks võimaluste analüüsi, mis käsitles ELi võimalikku toetust MONUCile.

    (6)

    Eesistujariik on kinnitanud 28. märtsi 2006. aasta kirjaga põhimõtteid, mille alusel EL toetab MONUCi sõjaliselt.

    (7)

    ÜRO Julgeolekunõukogu 25. aprilli 2006. aasta resolutsiooniga 1671 (2006) volitati ELi lähetama KDVsse valimisprotsessi ajaks MONUCi toetuseks relvajõudusid; samuti sisaldab see sätteid, mis käsitlevad ÜRO ja KDV vahel 4. mail 2000. aastal alla kirjutatud MONUCi staatust käsitleva kokkuleppe kohaldamist ELi juhitavatele vägedele.

    (8)

    KDV ametiasutused tervitavad ELi võimalikku sõjalist toetust MONUCile valimisprotsessi ajal.

    (9)

    Poliitika- ja julgeolekukomitee peaks poliitiliselt kontrollima ja strateegiliselt juhtima ELi sõjalist operatsiooni MONUCi toetamiseks KDVs ning tegema asjakohased otsused kooskõlas ELi lepingu artikli 25 kolmanda lõiguga.

    (10)

    Kooskõlas ELi lepingu artikli 28 lõikega 3 peaksid liikmesriigid katma käesolevast ühismeetmest tulenevad sõjalise või kaitsepoliitilise tähendusega tegevuskulud, vastavalt nõukogu 23. veebruari 2004. aasta otsusele 2004/197/ÜVJP, millega luuakse mehhanism Euroopa Liidu sõjalise või kaitsetähendusega operatsioonide ühiste kulude rahastamise haldamiseks (5) (edaspidi “ATHENA”).

    (11)

    ELi lepingu artikli 14 lõike 1 kohaselt tuleb ühismeetmete raames kindlaks määrata Euroopa Liidule kättesaadavaks tehtavad vahendid. Euroopa Liidu sõjalise operatsiooni ühiste kulude lähtesumma on hetkel täpseim olemasolev eelarveprojekt ning see ei mõjuta lõplikke summasid, mis sisalduvad eelarves, mille peab heaks kiitma kooskõlas ATHENAs sätestatud eeskirjadega.

    (12)

    Kooskõlas ELi lepingule ja Euroopa Ühenduse asutamislepingule lisatud Taani seisukohta käsitleva protokolli artikliga 6 ei osale Taani Euroopa Liidu kaitsepoliitilise tähendusega otsuste ja meetmete väljatöötamises ning rakendamises. Taani ei osale käesoleva meetme rakendamises ja seetõttu ka operatsiooni rahastamises,

    ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA ÜHISMEETME:

    Artikkel 1

    Missioon

    1.   Kooskõlas ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsioonis 1671 (2006) sätestatud volitustega viib Euroopa Liit MONUCi toetamiseks valimisprotsessi ajal KDVs läbi sõjalise operatsiooni nimetusega “Operatsioon EUFOR RD Kongo”.

    2.   Lähetatud relvajõud tegutsevad kooskõlas nõukogu poolt 23. märtsil 2006 heaks kiidetud eesmärkidega, mis käsitlevad ELi võimalikku toetust MONUCile.

    Artikkel 2

    ELi operatsiooni ülema nimetamine

    ELi operatsiooni ülemaks nimetatakse käesolevaga kindralleitnant Karlheinz VIERECK.

    Artikkel 3

    ELi operatsiooni peakorteri määramine

    ELi operatsiooni peakorter asub Potsdamis relvajõudude operatsioonistaabis (Einsatzführungskommando der Bundeswehr (EinsFüKdo Bw)).

    Artikkel 4

    ELi relvajõudude juhataja nimetamine

    ELi relvajõudude juhatajaks nimetatakse käesolevaga kindralmajor Christian DAMAY.

    Artikkel 5

    Operatsiooni kavandamine ja käivitamine

    Nõukogu võtab vastu otsuse ELi sõjalise operatsiooni käivitamise kohta pärast operatsiooni plaani ja tegevuseeskirjade heakskiitmist ning võttes arvesse KDV valimiskalendrit.

    Artikkel 6

    Poliitiline kontroll ja strateegiline juhtimine

    1.   Poliitika- ja julgeolekukomitee teostab nõukogu vastutusel ELi sõjalise operatsiooni poliitilist kontrolli ja strateegilist juhtimist. Nõukogu volitab käesolevaga poliitika- ja julgeolekukomiteed tegema asjakohaseid otsuseid kooskõlas ELi lepingu artikliga 25. Kõnealune volitus hõlmab õigust teha muudatusi planeerimisdokumentidesse, kaasa arvatud operatsiooni plaani, käsuliini ja tegevuseeskirjadesse. Kõnealune volitus hõlmab samuti õigust teha edasisi otsuseid ELi operatsiooni ülema ja/või ELi relvajõudude juhataja nimetamise kohta. Otsustusõigus ELi sõjalise operatsiooni eemärkide ja lõpetamise üle jääb nõukogule, keda abistab peasekretär/kõrge esindaja.

    2.   Poliitika- ja julgeolekukomitee annab nõukogule korrapäraselt aru.

    3.   Poliitika- ja julgeolekukomitee saab Euroopa Liidu sõjalise komitee esimehelt korrapäraselt aruandeid ELi sõjalise operatsiooni läbiviimise kohta. Poliitika- ja julgeolekukomitee võib vajaduse korral kutsuda ELi operatsiooni ülema ja/või ELi relvajõudude juhataja oma koosolekutele.

    Artikkel 7

    Sõjaline juhtimine

    1.   ELi sõjaline komitee kontrollib ELi operatsiooni ülema vastutusel läbiviidava ELi sõjalise operatsiooni nõuetekohast täitmist.

    2.   ELi sõjaline komitee saab ELi operatsiooni ülemalt korrapäraselt aruandeid. ELi sõjaline komitee võib vajaduse korral kutsuda ELi operatsiooni ülema ja/või ELi relvajõudude juhataja oma koosolekutele.

    3.   ELi sõjalise komitee eesistuja on peamiseks kontaktisikuks ELi operatsiooni ülemale.

    Artikkel 8

    ELi tegevuse sidusus

    Eesistujariik, peasekretär/kõrge esindaja, ELi eriesindaja, ELi operatsiooni ülem ja ELi relvajõudude juhataja ning vastavalt EUPOL Kinshasa ja EUSEC RD Kongo missioonide juhid tagavad oma käesoleva ühismeetme rakendamisele suunatud tegevuse tiheda kooskõlastamise.

    Artikkel 9

    Suhted ÜRO, KDV ja teiste asjaosalistega

    1.   Peasekretär/kõrge esindaja, keda abistab ELi eriesindaja ja kes teeb tihedat koostööd eesistujariigiga, on peamiseks kontaktisikuks ÜRO-le, KDV ja selle naaberriikide ametiasutustele ning teistele asjakohastele asjaosalistele.

    2.   ELi operatsiooni ülem peab oma missiooniga seotud küsimustes sidet ÜRO rahutagamisoperatsioonide osakonna ja MONUCiga, kooskõlastades seda tihedalt peasekretäri/kõrge esindajaga.

    3.   ELi relvajõudude juhataja säilitab oma missiooniga seotud küsimustes vajaduse korral tihedaid kontakte MONUCi ja kohalike ametiasutustega ning samuti teiste rahvusvaheliste asjaosalistega, tehes seda kooskõlastatult vastavalt ELi eriesindaja ning EUPOL Kinshasa ja EUSEC RD Kongo missioonide juhtidega.

    Artikkel 10

    Kolmandate riikide osalemine

    1.   Ilma et see piiraks Euroopa Liidu sõltumatust otsuste tegemisel ja ühtset institutsioonilist raamistikku ning kooskõlas Euroopa Ülemkogu asjakohaste suunistega:

    kutsutakse ELi sõjalises operatsioonis osalema Euroopa Liitu mittekuuluvaid Euroopa riike, kes on NATO liikmed;

    võidakse kutsuda ELi sõjalises operatsioonis kokkulepitud korras osalema Euroopa Liidu kandidaatriike ja teisi potentsiaalseid partnerriike.

    2.   Nõukogu volitab käesolevaga poliitika- ja julgeolekukomiteed tegema ELi operatsiooni ülema ja ELi sõjalise komitee soovitusel asjakohaseid otsuseid panuseid käsitlevate ettepanekute vastuvõtmiseks.

    3.   Kolmandate riikide osalemist käsitlev üksikasjalik kord kehtestatakse ELi lepingu artiklis 24 sätestatud menetluse kohaselt sõlmitavas kokkuleppes. Kõnealuse korra osas võib eesistujariigi nimel läbirääkimisi pidada eesistujariiki abistav peasekretär/kõrge esindaja. Kui EL ja kolmas riik on sõlminud kokkuleppe, millega kehtestatakse raamistik kõnealuse kolmanda riigi osalemise kohta ELi kriisiohjamisoperatsioonides, kehtivad sellise kokkuleppe sätted kõnealuse operatsiooni kontekstis.

    4.   ELi sõjalisse operatsiooni märkimisväärse sõjalise panuse andnud kolmandatel riikidel on operatsiooni igapäevase haldamise seisukohast samad õigused ja kohustused kui operatsioonis osalevatel ELi liikmesriikidel.

    5.   Nõukogu volitab käesolevaga poliitika- ja julgeolekukomiteed tegema asjakohaseid otsuseid panustajate komitee loomiseks juhul, kui kolmandad riigid peaksid andma märkimisväärse sõjalise panuse.

    Artikkel 11

    Ühenduse meetmed

    Vastavalt ELi lepingu artiklile 3 tagavad nõukogu ja komisjon vastavalt oma sellekohastele volitustele kooskõla käesoleva ühismeetme rakendamise ning ühenduse muu välistegevuse vahel. Sel eesmärgil teevad nõukogu ja komisjon omavahel koostööd.

    Artikkel 12

    ELi juhitavate vägede staatus

    EL juhitavate vägede ja nende personali staatus, sealhulgas privileegid, immuniteedid ja muud nende missiooni täitmiseks vajalikud tagatised määratakse kindlaks kooskõlas ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsiooni 1671 (2006) asjakohaste sätetega.

    Artikkel 13

    Rahastamine

    1.   ELi sõjalise operatsiooni ühiseid kulusid haldab ATHENA.

    2.   Käesolevas ELi sõjalises operatsioonis:

    ei kuulu vägede kasarmute ja majutusega seotud kulud tervikuna rahastamisele ühiste kuludena,

    ei kuulu vägede transpordiga seotud kulud tervikuna rahastamisele ühiste kuludena.

    3.   ELi sõjalise operatsiooni ühiste kulude lähtesumma neljakuulise ajavahemiku jooksul on 16 700 000 eurot. Otsuse 2004/197/ÜVJP artikli 31 lõikes 3 viidatud lähtesumma protsendiks on 70.

    Artikkel 14

    Teabe andmine ÜRO-le, MONUCile ja teistele kolmandatele osapooltele

    1.   Peasekretär/kõrge esindaja on volitatud kooskõlas nõukogu julgeolekueeskirjadega andma ÜRO-le, MONUCile ja käesoleva ühismeetmega seotud kolmandatele osapooltele ELi salastatud teavet ja dokumente, mis on koostatud kõnealuse ELi sõjalise operatsiooni jaoks ning mille salastatuse tase vastab teabe saaja teadmisvajadusele.

    2.   Peasekretär/kõrge esindaja on volitatud andma ÜRO-le, MONUCile ja käesoleva ühismeetmega seotud kolmandatele osapooltele ELi mittesalastatud dokumente, mis käsitlevad nõukogus seoses operatsiooniga toimunud arutelusid ning mille puhul kehtib ametisaladuse hoidmise kohustus tulenevalt nõukogu kodukorra (6) artikli 6 lõikest 1.

    Artikkel 15

    Jõustumine ja lõpetamine

    1.   Käesolev ühismeede jõustub selle vastuvõtmise päeval.

    2.   ELi sõjaline operatsioon kestab neli kuud alates operatsiooni käivitamise kuupäevast.

    3.   Käesolev ühismeede tunnistatakse kehtetuks pärast kõigi ELi vägede ümberpaigutamist kooskõlas ELi sõjalise operatsiooni lõpetamise heakskiidetud kavaga.

    Artikkel 16

    Avaldamine

    Käesolev ühismeede avaldatakse Euroopa Liidu Teatajas.

    Luxembourg, 27. aprill 2006

    Nõukogu nimel

    eesistuja

    L. PROKOP


    (1)  ELT L 367, 14.12.2004, lk 30. Ühismeedet on muudetud ühismeetmega 2005/822/ÜVJP (ELT L 305, 24.11.2005, lk 44).

    (2)  ELT L 112, 3.5.2005, lk 20. Ühismeedet on muudetud ühismeetmega 2005/868/ÜVJP (ELT L 318, 6.12.2005, lk 29).

    (3)  ELT L 143, 11.6.2003, lk 50.

    (4)  ELT L 49, 21.2.2006, lk 17.

    (5)  ELT L 63, 28.2.2004, lk 68. Otsust on viimati muudetud otsusega 2005/68/ÜVJP (ELT L 27, 29.1.2005, lk 59).

    (6)  Nõukogu 22. märtsi 2004. aasta otsus 2004/338/EÜ, Euratom, millega võetakse vastu nõukogu kodukord (ELT L 106, 15.4.2004, lk 22). Otsust on viimati muudetud otsusega 2006/34/EÜ, Euratom (ELT L 22, 26.1.2006, lk 32).


    Top