EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32005L0029

Ebaausad kaubandustavad

Ebaausad kaubandustavad

 

KOKKUVÕTE:

direktiiv 2005/29/EÜ, mis käsitleb ettevõtja ja tarbija vaheliste tehingutega seotud ebaausaid kaubandustavasid

MIS ON DIREKTIIVI EESMÄRK?

  • Direktiivi 2005/29/EÜ eesmärgid on
    • määratleda ettevõtja ja tarbija vaheliste tehingutega seotud ebaausad kaubandustavad, mis on Euroopa Liidus (EL) keelatud;
    • kohaldada seda kaupleja mis tahes tegevuse või tegevusetuse suhtes, mis on otseselt seotud toote* reklaamimise, müügi või tarnimisega tarbijatele*, kaitstes tarbijate majandushuve nii enne kui ka pärast kaubandusliku tehingu tegemist, samuti tehingu tegemise ajal;
    • tagada sellega kõigile tarbijatele ühesugusel tasemel kaitse olenemata ostu- või müügikohast ELis.
  • Direktiiviga (EL) 2019/2161 muudetakse direktiivi 2005/29/EÜ seoses ELi tarbijakaitsenormide ajakohastamise ja nende parema täitmise tagamisega, käsitledes uusi arenguid turul, eelkõige digiturunduses.

PÕHIPUNKTID

  • Ebaausad kaubandustavad on kaubandustavad, mis
    • on vastuolus ametialase hoolikuse* nõuetega, ja
    • tõenäoliselt moonutavad oluliselt keskmise tarbija ostukäitumist.
  • Teatavatele tarbijatele tagatakse kõrgemal tasemel kaitse seoses nende erilise vastuvõtlikkusega tava või toote suhtes, vanusega (lapsed või eakad), naiivsusega või vaimse või füüsilise puudega.
  • Direktiivis 2005/29/EÜ määratletakse kaks ebaausate kaubandustavade kategooriat, kui need panevad keskmise tarbija tegema ostuotsust, mida ta muul juhul ei oleks teinud: eksitavad kaubandustavad (tegevus või tegevusetus) ja agressiivsed kaubandustavad.
  • Lisaks sisaldab direktiivi 2005/29/EÜ I lisa loetelu tavadest, mis on keelatud kõigil tingimustel (nn „must nimekiri“).

Eksitavad kaubandustavad

Eksitav tegevus

Eksitava tavaga on tegu juhul, kui sellega esitatud teave on vale või tõele mittevastav või kui õige teabe esitusviis tõenäoliselt petab keskmist tarbijat, kes teeb selle mõjul ostuotsuse, mida ta muul juhul ei oleks teinud. Selliseks tegevuseks võib olla näiteks vale või eksitava teabe esitamine seoses

  • toote olemasolu või olemusega;
  • toote peamiste omadustega (toote kättesaadavus, sellest tulenev kasu või sellega kaasnevad riskid, koostis, geograafiline päritolu, toote kasutamise oodatavad tulemused jne);
  • kaupleja kohustuste ulatusega (käitumiskoodeksites, mida kaupleja on kohustunud järgima);
  • hinna või konkreetse hinnaeelise olemasoluga;
  • hoolduse või parandamise vajadusega.

Muutmisdirektiiviga (EL) 2019/2161 kehtestatakse erireegel, mis käsitleb kaupade eksitavat turustamist samasugustena, kui tegelikkuses on nende omadused erinevates liikmesriikides oluliselt erinevad (sageli nimetatakse kvaliteedierinevusega kaupadeks).

Eksitav tegevusetus

  • Samuti on eksitava tavaga tegu juhul, kui jäetakse välja oluline teave, mida keskmine tarbija vajab teadliku ostuotsuse tegemiseks, või esitatakse see ebaselgelt, arusaamatult, mitmetähenduslikult või valel ajal, mis tõenäoliselt paneb keskmise tarbija tegema ostuotsust, mida ta muul juhul ei oleks teinud.
  • Direktiiv 2005/29/EÜ sisaldab sellise teabe üldist loetelu, mida tuleks pidada oluliseks, näiteks hind ja toote põhiomadused. Muutmisdirektiiv (EL) 2019/2161 sisaldab veebimüügi täiendavaid nõudeid, näiteks internetipõhise kauplemiskoha* kohustust teavitada tarbijaid peamistest parameetritest, mis määravad kindlaks tarbijatele otsingu tulemusena esitatud toodete järjestuse*, ning kohustust teavitada, kas ja kuidas kontrollitakse tarbijate arvustuste õigsust.

Agressiivsed kaubandustavad

  • Tarbija peab ostuotsuseid tegema vabalt. Tava on agressiivne ja ebaõiglane, kui ahistamine, sundimine või liigne mõjutamine* kahjustab oluliselt keskmise tarbija valikuvabadust ja paneb teda tegema ostuotsust, mida ta muul juhul ei oleks teinud.
  • Selleks, et teha kindlaks, kas kaubandustava on agressiivne või mitte, tuleb arvesse võtta mitmeid asjaolusid. Nende hulka kuuluvad:
    • tegevuse laad, asukoht ja kestus;
    • ähvardava või solvava keelekasutuse või käitumise võimalik kasutamine;
    • tarbija otsustusvõimet kahjustavate eriliste asjaolude (nt surm või raske haigus) ärakasutamine kaupleja eesmärgil mõjutada tarbija otsust toote suhtes;
    • ebaproportsionaalsete lepinguväliste tõkete kehtestamine, kui tarbija soovib kasutada lepingulisi õigusi (näiteks õigust leping lõpetada või seda muuta).
  • Direktiivi 2005/29/EÜ I lisas on loetletud 35 kaubandustava, mida loetakse ebaausateks kõigil tingimustel.

Tavad, mis on ebaausad kõigil tingimustel („must nimekiri“)

  • Direktiivis 2005/29/EÜ on loetletud kaubandustavad, mida loetakse ebaausateks kõigil tingimustel. Muutmisdirektiiviga (EL) 2019/2161 lisati loetelusse mitu täiendavat tava, mis keelavad tarbijate libaarvustuste esitamise, varjatud reklaami otsingutulemustes ja piletite edasimüügi, mille kaupleja on omandanud automatiseeritud vahendite (tuntud kui robotprogrammid ehk botid) abil.

Heastamine ja karistused

  • Muutmisdirektiiviga (EL) 2019/2161 lisatakse nõue, et liikmesriigid peavad tagama ebaausate kaubandustavade tõttu kahju kandnud tarbijatele individuaalsete õiguskaitsevahendite (näiteks hüvitis, hinnaalandus jms) kättesaadavuse.
  • ELi liikmesriigid peavad kehtestama tõhusad, proportsionaalsed ja hoiatavad karistused ettevõtjate karistamiseks, kes rikuvad ebaausaid kaubandustavasid käsitlevaid siseriiklikke eeskirju.
  • Muutmisdirektiiviga (EL) 2019/2161 kehtestatakse karistuste määramisel kohaldatavate kriteeriumide loetelu. Sellega nõutakse, et liikmesriigid näeksid ette trahvid, mille suurus on vähemalt 4 % kaupleja käibest või 2 miljonit eurot, kui teave käibe kohta ei ole kättesaadav, juhtudel, kui mitme riigi ametiasutused teevad koostööd suurte piiriüleste rikkumiste puhul, mis mõjutavad tarbijaid mitmes liikmesriigis.

Juhenddokument

Euroopa Komisjon avaldas 2021. aastal ajakohastatud juhendi direktiivi 2005/29/EÜ rakendamise ja kohaldamise kohta. Selles selgitatakse põhimõisteid ja eeskirju ning tuuakse näiteid Euroopa Liidu Kohtu, siseriiklike kohtute ja ametiasutuste praktikast, et teha jõustamine riiklikele asutustele lihtsamaks ja tagada kauplejatele suurem õiguskindlus. Juhend hõlmab direktiiviga (EL) 2019/2161 kehtestatud muudatusi.

MIS AJAST DIREKTIIVI KOHALDATAKSE?

  • Direktiiv 2005/29/EÜ pidi liikmesriikides jõustuma 12. juuniks 2007. Liikmesriigid peavad direktiivi eeskirju kohaldama alates 12. detsembrist 2007.
  • Muutmisdirektiiv (EL) 2019/2161 pidi liikmesriikides jõustuma hiljemalt 28. novembriks 2021. Liikmesriigid peavad direktiivi eeskirju kohaldama alates 28. maist 2022.

TAUST

Lisateave

PÕHIMÕISTED

Toode. Mis tahes kaup või teenus, sealhulgas kinnisvara, digiteenus ja digisisu.
Tarbija. Isik, kes direktiiviga 2005/29/EÜ hõlmatud kaubandustavade raames tegutseb eesmärkidel, mis ei ole seotud tema kaubandus-, majandus-, käsitöö- ega kutsetegevusega.
Ametialane hoolikus. Erioskuste tase ja hoolikus, mille kasutamist tarbijate suhtes võib kauplejalt õigustatult eeldada, ja mis on vastavuses ausate kaubandustavadega ja/või hea usu üldpõhimõttega ettevõtja tegevusalal.
Internetipõhine kauplemiskoht. Teenus, mis kasutab tarkvara, sealhulgas veebisaiti, veebisaidi osa või rakendust, mida haldab kaupleja või hallatakse tema nimel, mis võimaldab tarbijatel sõlmida kauglepinguid teiste kauplejate või tarbijatega.
Järjestus. Ettevõtja esitletud, reastatud või edastatud toodetele antud suhteline edemus, olenemata selliseks esitlemiseks, reastamiseks või edastamiseks kasutatud tehnoloogilistest vahenditest.
Liigne mõjutamine. Tarbija suhtes võimupositsiooni ärakasutamine surve avaldamiseks, isegi kui ei kasutata füüsilist jõudu ega ähvardata selle kasutamisega, viisil, mis oluliselt piirab tarbija suutlikkust teha teadlikku otsust.

PÕHIDOKUMENT

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 11. mai 2005. aasta direktiiv 2005/29/EÜ, mis käsitleb ettevõtja ja tarbija vaheliste tehingutega seotud ebaausaid kaubandustavasid siseturul ning millega muudetakse nõukogu direktiivi 84/450/EMÜ, Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiive 97/7/EÜ, 98/27/EÜ ja 2002/65/EÜ ning Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EÜ) nr 2006/2004 (ebaausate kaubandustavade direktiiv) (ELT L 149, 11.6.2005, lk 22–39)

Direktiivi 2005/29/EÜ hilisemad muudatused on algdokumenti lisatud. Sellel konsolideeritud versioonil on üksnes dokumenteeriv väärtus.

SEONDUVAD DOKUMENDID

Komisjoni teatis Euroopa Parlamendile, nõukogule ning Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteele – Uus kokkulepe tarbijatega (COM(2018) 183 final, 11.4.2018)

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 12. detsembri 2017. aasta määrus (EL) 2017/2394 tarbijakaitsealaste õigusaktide täitmise tagamise eest vastutavate liikmesriigi asutuste vahelise koostöö kohta ja millega tunnistatakse kehtetuks määrus (EÜ) nr 2006/2004 (ELT L 345, 27.12.2017, lk 1–26)

Vt konsolideeritud versioon.

Komisjoni teatis – Suunised Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2005/29/EL (tarbija õiguste kohta) tõlgendamiseks ja kohaldamiseks (ELT C 526, 29.12.2021, lk 1–129)

Viimati muudetud: 28.05.2022

Üles