EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32003F0568

Korruptsioonivastane võitlus erasektoris

Korruptsioonivastane võitlus erasektoris

 

KOKKUVÕTE:

raamotsus 2003/568/JSK korruptsioonivastase võitluse kohta erasektoris

MIS ON OTSUSE EESMÄRK?

  • Sellega kriminaliseeritakse nii aktiivne* kui ka passiivne korruptsioon* erasektoris. Juriidilisi isikuid* saab võtta vastutusele nimetatud süütegude eest.
  • Sellega tunnistatakse kehtetuks ühismeede 98/742/JSK.

PÕHIPUNKTID

Korruptsiooni mõiste kasutusele võtmine liikmesriikide kriminaalõiguses

  • Liikmesriigid karistavad äritegevuse raames tahtlikult toimepandud tegude eest:
    • isiku korrumpeerimine – ükskõik kellena erasektori üksust juhtivale või selle heaks töötavale isikule selle isiku või kolmanda isiku jaoks otse või vahendaja kaudu igasuguse põhjendamatu eelise lubamine, pakkumine või andmine, et see isik oma kohustust rikkudes*, teeks või jätaks tegemata ükskõik millise teo;
    • põhjendamatu eelise nõudmine – isik nõuab või võtab vastu otse või vahendaja kaudu põhjendamatu eelise iseendale või kolmandale isikule või võtab sellise eelise lubaduse vastu, juhtides ükskõik kellena erasektori üksust või selle heaks töötades, et oma kohustust rikkudes teha või tegemata jätta ükskõik milline tegu.
  • Seda kohaldatakse majandustegevuse suhtes tulundus- ja mittetulundusüksustes. Vastuvõtmise ajal võisid ELi riigid piirata tegevusala käitumisega, millega kaasneb või võib kaasneda konkurentsimoonutus kaupade või kaubanduslike teenuste ostmisel. Need piirangud enam ei kehti. Piirangud kehtisid viis aastat alates 22. juulist 2005.
  • Liikmesriigid pidid nõukogule teatama, kuidas nad kavatsevad selle raamotsuse vastuvõtmise ajal tegutseda. Nõukogu pidi ELi riikide piiranguid käsitlevad deklaratsioonid läbi vaatama enne 22. juulit 2010.

Juriidiliste ja füüsiliste isikute vastutus

  • Käesoleva raamotsuse eesmärk on muuta vastutavaks mitte ainult füüsilised isikud, nagu töötajad, vaid ka juriidilised isikud, nagu ettevõtted.
  • Füüsiliste isikute vastutuse puhul tagavad liikmesriigid, et nimetatud tegude eest karistatakse maksimaalselt vähemalt ühe- kuni kolmeaastase vanglakaristusega. Näiteks kui ühes liikmesriigis karistatakse sellist käitumist kuni üheaastase vanglakaristusega või teises kuni kaheaastase vanglakaristusega, siis vastavad mõlemad juhtumid raamotsuses sätestatud kriteeriumidele. Liikmesriigid võivad maksimaalse vanglakaristuse puhul rakendada ka kõrgemaid seaduslikke määrasid.
  • Ettevõtlusega tegelemise õigus võidakse ajutiselt peatada. Ühele ülalnimetatud käitumisele kihutamine, kaasaaitamine või kallutamine tunnistatakse samuti kuriteoks.
  • Juriidilisi isikuid saab võtta vastutusele korruptsioonivastaste süütegude eest, mille on nende kasuks toime pannud iseseisvalt või juriidilise isiku organi liikmena tegutsenud isik, kes on juriidilise isiku juures juhtival kohal, järgmistel alustel:
    • õigusel esindada seda juriidilist isikut;
    • õigusel teha otsuseid selle juriidilise isiku nimel;
    • õigusel kontrollida juriidilist isikut.
  • Juriidilistele isikutele kohaldatavad karistused võivad hõlmata kriminaalõiguslikke või muid trahve. Lisaks võivad liikmesriigid kaaluda riiklike hüvitiste või abi saamise õigusest ilmajätmist, ajutist või alalist äritegevuse keeldu jne.

Jurisdiktsioon

Iga liikmesriik omab jurisdiktsiooni, kui süütegu on pandud toime:

  • liikmesriigi territooriumil;
  • selle liikmesriigi kodaniku poolt;
  • juriidilise isiku huvides, mille peakontor asub kõnealuse liikmesriigi territooriumil.

Käesolevat raamotsust kohaldatakse Gibraltari suhtes.

Seda raamotsust mõjutab Euroopa Liidu Kohtu otsus kohtuasjas C-176/03, mis käsitleb kriminaalasjades pädevuste jaotust Euroopa Komisjoni ja nõukogu vahel.

MIS AJAST OTSUST KOHALDATAKSE?

Liikmesriigid võtavad käesoleva raamotsuse sätete järgimiseks vajalikud meetmed enne 22. juulit 2005.

TAUST

Lisateave:

PÕHIMÕISTED

Aktiivne korruptsioon – altkäemaksu andmine isikule ebaseadusliku teo sooritamise eest oma tööülesannete täitmise ajal.
Passiivne korruptsioon – altkäemaksu võtmine.
Juriidiline isik – üksus, millel on juriidilise isiku staatus kehtivate siseriiklike õigusaktide kohaselt, välja arvatud riigid või teised avalik-õiguslikud organid, kes teostavad riigivõimu, ja avalik-õiguslikud rahvusvahelised organisatsioonid.
Kohustuse rikkumine – mõistetakse siseriikliku õiguse kohaselt. Kohustuse rikkumise mõiste siseriiklikus õiguses peaks vähemalt hõlmama igasugust ebalojaalset käitumist, mis moodustab seadusjärgse kohustuse rikkumise või ametialaste eeskirjade rikkumise.

PÕHIDOKUMENT

Nõukogu 22. juuli 2003. aasta raamotsus 2003/568/JSK korruptsioonivastase võitluse kohta erasektoris (ELT L 192, 31.7.2003, lk 54–56)

SEONDUV DOKUMENT

Komisjoni aruanne Euroopa Parlamendile ja nõukogule, milles hinnatakse, mil määral on liikmesriigid võtnud nõukogu 22. juuli 2003. aasta raamotsuse 2003/568/JSK (korruptsioonivastase võitluse kohta erasektoris) täitmiseks vajalikke meetmeid (COM(2019) 355 final, 26.7.2019)

Viimati muudetud: 18.02.2020

Üles