EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Rahvusvaheline kauplemine ohtlike kemikaalidega (Rotterdami konventsioon)

 

KOKKUVÕTE:

Rotterdami konventsioon

otsus 2003/106/EÜ Rotterdami konventsiooni sõlmimise kohta

otsus 2006/730/EÜ Rotterdami konventsiooni sõlmimise kohta

MIS ON KONVENTSIOONI JA OTSUSTE EESMÄRK?

  • Konventsiooniga nähakse ette teatavate rahvusvaheliselt kaubeldavate ohtlike kemikaalide ja pestitsiidide suhtes kohaldatav eelnevalt teatatud nõusoleku protseduur.
  • Otsusega tagatakse ELi heakskiit Rotterdami konventsioonile, selle sõlmimine ja selles osalemine pärast seda, kui Euroopa Kohus tunnustas õigussättega seoses algse seadusandliku otsuse tühisust.

PÕHIPUNKTID

Konventsiooniga

  • reguleeritakse ligikaudu 52 ohtliku kemikaali ja pestitsiidi importi ja eksporti;
  • nõutakse importija eelnevat nõusolekut kõigile loetelus olevatele kemikaalidele, enne kui neid võib eksportida;
  • kehtestatakse importivate riikide otsuste kohta teabevahetuse menetlus;
  • nõutakse, et kõik konventsiooniosalised määraksid riigiasutuse konventsiooni täieliku rakendamise tagamiseks;
  • küsitakse igalt konventsiooniosaliselt, kas see on valmis võtma vastu loetletud kemikaalide ja pestitsiidide importi;
  • nõutakse, et eksportijad tagaksid, et loetletud kemikaale ei ekspordita, kui importiv riik ei ole andnud ametlikku nõusolekut;
  • palutakse kemikaali keelustanud või rangelt piiranud osalisel teatada kõnealusest otsusest konventsiooni sekretariaadile;
  • nähakse ette määrusega reguleeritavate kemikaalide kohta teadusliku, tehnilise, majandus- ja õigusteabe vahetamine ning arengumaadele tehnilise abi osutamise võimalus kemikaale käsitleva määruse kohta;
  • võimaldatakse osalisel taganeda konventsioonist üks aasta pärast vastavasisulise teatise saamist;
  • ei ole hõlmatud narkootilised ained, radioaktiivsed materjalid, jäätmed, keemiarelvad, toit ja toidulisandid, geneetiliselt muundatud organismid ja teadusuuringute jaoks eksporditavad kemikaalid.

JÕUSTUMISE KUUPÄEV

Konventsioon jõustus 24. veebruaril 2004.

TAUST

  • Euroopa Kohus tegi 10. jaanuaril 2006. aastal otsuse kohtuasjas C-94/03. Euroopa Komisjon oli kaevanud nõukogu kohtusse, paludes kohtul tühistada nõukogu otsus 2003/106/EÜ, millega oli Rotterdami konventsioon Euroopa Liidu nimel heaks kiidetud.
  • Euroopa Komisjoni väitel oleks kõnealune otsus pidanud põhinema ainuüksi asutamislepingu artiklil, mis käsitles ühist kaubanduspoliitikat (sel ajal Amsterdami lepingu artikkel 133), mitte kasutatud artiklil, mis käsitles keskkonnapoliitikat (sama lepingu artikkel 175).
  • Kohus sedastas, et vajalikuks õiguslikuks aluseks olid nõutavad mõlemad artiklid, ning tunnustas algse nõukogu otsuse tühisust. Õigustühisuse vältimiseks jõustus uus otsus kuupäevast, millal selle eelkäija vastu võeti.

Lisateave:

PÕHIDOKUMENDID

Teatavate rahvusvaheliselt kaubeldavate ohtlike kemikaalide ja pestitsiidide suhtes kohaldatavat eelnevalt teatatud nõusoleku protseduuri käsitlev Rotterdami konventsioon (ELT L 63, 6.3.2003, lk 29–47)

Nõukogu 19. detsembri 2002. aasta otsus 2003/106/EÜ, mis käsitleb Rotterdami konventsiooni rahvusvahelises teatavate ohtlike kemikaalide ja pestitsiidide kaubanduses rakendatava eelnevalt teatatud nõusoleku protseduuri kohta heakskiitmist Euroopa Ühenduse nimel (ELT L 63, 6.3.2003, lk 27–28)

Nõukogu 25. septembri 2006. aasta otsus 2006/730/EÜ teatavate rahvusvaheliselt kaubeldavate ohtlike kemikaalide ja pestitsiidide suhtes kohaldatavat eelnevalt teatatud nõusoleku protseduuri käsitleva Rotterdami konventsiooni Euroopa Ühenduse nimel sõlmimise kohta (ELT L 299, 28.10.2006, lk 23–25)

SEONDUVAD DOKUMENDID

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 4. juuli 2012. aasta määrus (EL) nr 649/2012 ohtlike kemikaalide ekspordi ja impordi kohta (ELT L 201, 27.7.2012, lk 60–106)

Määruse (EL) nr 649/2012 hilisemad muudatused on algteksti lisatud. Käesoleval konsolideeritud versioonil on üksnes dokumenteeriv väärtus.

Viimati muudetud: 06.08.2020

Top