EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32016R0345

Komisjoni rakendusmäärus (EL) 2016/345, 10. märts 2016, millega sätestatakse konteinerite olekusõnumite esitamise sagedus, andmete vorming ja edastamise meetod

C/2016/1396

OJ L 65, 11.3.2016, p. 38–39 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2016/345/oj

11.3.2016   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 65/38


KOMISJONI RAKENDUSMÄÄRUS (EL) 2016/345,

10. märts 2016,

millega sätestatakse konteinerite olekusõnumite esitamise sagedus, andmete vorming ja edastamise meetod

EUROOPA KOMISJON,

võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut,

võttes arvesse nõukogu määrust (EÜ) nr 515/97, 13. märts 1997, liikmesriikide haldusasutuste vastastikusest abist ning haldusasutuste ja komisjoni vahelisest koostööst tolli- ja põllumajandusküsimusi käsitlevate õigusaktide nõutava kohaldamise tagamiseks (1), eelkõige selle artiklit 18c,

ning arvestades järgmist:

(1)

Määrusega (EÜ) nr 515/97 on ette nähtud, et vedajad peavad määruse artikli 18a lõikes 6 loetletud sündmuste kohta saatma komisjoni hallatavasse konteinerite olekusõnumite andmehoidlasse konteinerite liikumise andmed, kuid seda üksnes juhul, kui liikumine on aruandvale vedajale teada ja vedaja elektroonilises registris on selliste sündmuste andmed genereeritud, kogutud või talletatud.

(2)

Et tagada konteinerite liikumise andmete õigeaegne analüüs, kindlustada selliste andmete takistamatu edastamine mereveo ettevõtjatelt konteinerite olekusõnumite andmehoidlasse ning garanteerida andmete kodeerimise võimalike eri viiside mitmekesisus hallataval tasemel, tuleb kindlaks määrata konteinerite olekusõnumite edastamise sagedus, konteinerite olekusõnumite vorming ja edastamise meetod.

(3)

Konteinerveo mahu ja pidevate muutuste tõttu oleneb pettuse tõhus avastamine suuresti konteinerite kahtlase liikumise õigeaegsest tuvastamisest. Et tagada laekunud andmete tõhus kasutamine vähendamaks ohtu, et kahtlased saadetised liigutatakse teadmata asukohta enne, kui kahtlased partiid suudetakse tulemuslikult avastada, tuleb vedajatelt nõuda konteinerite olekusõnumite edastamist konteinerite olekusõnumite andmehoidlasse hiljemalt 24 tunni jooksul alates sellest, kui konteineri olekusõnum genereeriti, koguti või talletati vedaja elektroonilises registris.

(4)

Ettevõtjate finantskoormuse vähendamiseks ja konteinerite olekusõnumite edastamise hõlbustamiseks tuleb vedajatelt nõuda ANSI ASC X12 või UN/EDIFACT põhistandardite kasutamist. ANSI ASC X12 on Ameerika Riikliku Standardiinstituudi (ANSI) elektroonilise andmevahetuse protokoll ja UN/EDIFACT on Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni (ÜRO) egiidi all välja töötatud elektroonilise andmevahetuse protokoll. Sellise standardi kasutamine peaks vähendama vedajate rakenduskulusid, kuna nimetatud standardeid peetakse meretööstuses andmevahetuse otstarbel üldkasutatavateks.

(5)

Andmete turvalise edastamise ning edastatud andmete konfidentsiaalsuse ja tervikluse piisava taseme tagamiseks tuleb konteinerite olekusõnumite edastamisel kasutada Interneti Tehnilise Operatiivkogu (IETF) loodud turvalist failiedastusprotokolli (SFTP). Nimetatud edastusmeetod tagab nõutud turvalisuse taseme ning seda peetakse tööstuses rakendamise otstarbekuse mõistes vastuvõetavaks. Rakendamiskulude vähendamiseks peaks vedajatel olema lubatud kasutada ka muid edastusmeetodeid, kuid seda tingimusel, et nende meetoditega tagatav andmete turvalisus on SFTPga samal tasemel.

(6)

Konteinerite olekusõnumite edastamise finantskoormuse vähendamiseks peaks vedajatel olema lubatud edastada korraga kõik konteinerite olekusõnumid, mis on genereeritud, kogutud või talletatud nende elektroonilises registris, ilma üksikuid konteinerite olekusõnumeid välja valimata. Sellistel juhtudel peab komisjonil ja liikmesriikide pädevatel asutustel olema lubatud nende andmetega tutvuda ja neid andmeid kasutada kooskõlas määrusega (EÜ) nr 515/97.

(7)

Käesolevas määruses sätestatud meetmed on kooskõlas määruse (EÜ) nr 515/97 kohaselt moodustatud komitee arvamusega,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA MÄÄRUSE:

Artikkel 1

Konteinerite olekusõnumite esitamise sagedus

Vedajad peavad kõik konteinerite olekusõnumid, mis on genereeritud, kogutud või talletatud vedaja elektroonilises registris, edastama konteinerite olekusõnumite andmehoidlasse hiljemalt 24 tunni jooksul alates sellest, kui konteineri olekusõnum vedaja elektroonilisse registrisse sisestati.

Määruse (EÜ) nr 515/97 artikli 18a lõike 5 kohased ajaloolised konteinerite olekusõnumid tuleb edastada 24 tunni jooksul alates sellest, kui vedaja elektroonilises registris genereeriti või koguti esimene konteinerite olekusõnum, mis näitas, et konteiner kavatsetakse tuua liidu tolliterritooriumile.

Artikkel 2

Konteinerite olekusõnumites sisalduvate andmete vorming

Vedajad peavad konteinerite olekusõnumid edastama kooskõlas ANSI ASC X12 või UN/EDIFACT standarditega.

Artikkel 3

Konteinerite olekusõnumite edastamise meetod

1.   Vedajad peavad konteinerite olekusõnumite edastamiseks kasutama turvalist failiedastusprotokolli (SFTP).

Vedajatel lubatakse konteinerite olekusõnumite edastamiseks kasutada muid meetodeid tingimusel, et nende meetoditega on tagatud SFTPga võrreldav turvalisuse tase.

2.   Konteinerite olekusõnumeid võib edastada, kas

a)

üksikute konteinerite olekusõnumite valikulise edastamisega vastavalt määruse (EÜ) nr 515/97 artikli 18a lõikele 6 või

b)

edastades kõik konteinerite olekusõnumid, mis on genereeritud, kogutud või talletatud vedaja elektroonilises registris, ilma üksikuid konteinerite olekusõnumeid välja valimata.

Kui vedaja edastab konteinerite olekusõnumeid punkti b kohaselt, nõustub vedaja, et komisjonil ja liikmesriikidel on õigus nende andmetega tutvuda ja neid andmeid kasutada vastavalt määrusele (EÜ) nr 515/97.

Artikkel 4

Jõustumine

Käesolev määrus jõustub kahekümnendal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

Seda kohaldatakse alates 1. septembrist 2016.

Käesolev määrus on tervikuna siduv ja vahetult kohaldatav kõikides liikmesriikides.

Brüssel, 10. märts 2016

Komisjoni nimel

president

Jean-Claude JUNCKER


(1)  EÜT L 82, 22.3.1997, lk 1.


Top