EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52017AE5706

Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee arvamus teemal „Ettepanek: Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus, millega muudetakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu 22. oktoobri 2014. aasta määrust (EL, Euratom) nr 1141/2014, mis käsitleb Euroopa tasandi erakondade ja Euroopa tasandi poliitiliste sihtasutuste põhikirja ning rahastamist“ [COM(2017) 481 final – 2017/0219 (COD)]

OJ C 129, 11.4.2018, p. 96–97 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

11.4.2018   

ET

Euroopa Liidu Teataja

C 129/96


Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee arvamus teemal „Ettepanek: Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus, millega muudetakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu 22. oktoobri 2014. aasta määrust (EL, Euratom) nr 1141/2014, mis käsitleb Euroopa tasandi erakondade ja Euroopa tasandi poliitiliste sihtasutuste põhikirja ning rahastamist“

[COM(2017) 481 final – 2017/0219 (COD)]

(2018/C 129/16)

Raportöör:

Graham WATSON

Kaasraportöör:

Anne DEMELENNE

Stéphane BUFFETAUT

Konsulteerimistaotlus

Ministrite nõukogu, 11.10.2017

Õiguslik alus

Euroopa Liidu toimimise lepingu artikkel 304

Juhatuse otsus

Redaktsioonirühma koosolek, 17.10.2017

Vastuvõtmine täiskogus

7.12.2017

Täiskogu istungjärk nr

530

Hääletuse tulemus

(poolt/vastu/erapooletuid)

141/0/5

1.

Komitee toetab komisjoni, rõhutades, et demokraatia on üks ELi põhiväärtusi ning et poliitilistel erakondadel ja poliitilistel sihtasutustel on oluline roll esindusdemokraatias, nii nagu on sätestatud ELi lepingu artiklis 10 ja ELi põhiõiguste harta artikli 12 lõikes 2.

2.

Komitee tunnistab, et Euroopa tasandi erakondade ja Euroopa tasandi poliitiliste sihtasutuste põhikirja ning rahastamist käsitlev määrus (EL, Euratom) nr 1141/2014 on aidanud suurendada Euroopa tasandi erakondade ja nendega seotud poliitiliste sihtasutuste nähtavust, tunnustamist, tõhusust, läbipaistvust ja usaldusväärsust. Samas jagab komitee komisjoni arvamust, et jääb veel palju teha kodanike osaluse ja valimiste kaasavuse suurendamiseks, poliitilise debati Euroopa mõõtme laiendamiseks, tähelepanu juhtimiseks liikmesriigi ja Euroopa tasandi erakondade seostele ning poliitilise vastutuse edendamiseks.

3.

Komitee nõustub komisjoniga ka selles, et vaatamata tänu määruse nr 1141/2014 edasiminekutele, leidub praegustes eeskirjades lünki, millega tuleb tegeleda ning juhib tähelepanu Euroopa Parlamendi resolutsioonile (2017/2733 (RSP)), milles kutsutakse üles eeskirju parandama ja muutma.

4.

Komitee toetab komisjoni ettepanekuid määruse muutmiseks, mis puudutavad seda, kes võib sponsoreerida Euroopa erakonna registreerimist, ELi rahastuse proportsionaalsust, künnist sellisele rahastusele ligipääsemiseks, registreerimiskriteeriumitele vastamist ja eeskirjadevastaselt kasutatud vahendite tagasinõudmist.

5.

Komitee tervitab komisjoni kavatsust muuta Euroopa tasandi erakondade valimisprogrammid kodanike jaoks kergemini juurdepääsetavaks. Komiteel on aga mõningad kahtlused määruse artikli 18 väljapakutud uue paragraafi 3 osas. Selles nõutakse, et Euroopa tasandi erakond peab esitama rahastamistaotluse jaoks tõendid selle kohta, et tema liikmeserakonnad on oma veebisaitidel 12 kuu jooksul kuni taotluse esitamiseni katkematult avaldanud Euroopa tasandi erakonna programmi ja logo ning teabe kõigi liikmeserakondade viimaste Euroopa Parlamendi valimiste kandidaatide ja Euroopa Parlamendi liikmete soolise koosseisu kohta.

6.

Komitee tõstatab eelkõige küsimuse selle osas, kuidas on kavas kontrollida eeltoodud nõuetest kinnipidamist, kuidas need kehtivad liikmesriikides tekkivatele uutele erakondadele ja kuidas need saavad kehtida, kui Euroopa tasandi erakonnad võtavad oma programmid vastu hilinemisega, miks viimatinimetatud nõudmised keskenduvad üksnes soole ja näiteks mitte rassilistele, etnilistele või keelelistele kriteeriumitele.

7.

Seepärast soovitab komitee komisjonil lühendada perioodi, mille jooksul peab programm olema kättesaadav erakonna veebisaidil 12-lt kuult kolmele kuule ning teeb ettepaneku, et valimisnimekirjade kandidaatide mitmekesisusest teavitavates nimekirjades ei tuleks välja tuua üksnes naiste ja meeste osakaal, aga ka etniline päritolu ja keeleline mitmekesisus.

8.

Lisaks juhib komitee taaskord tähelepanu süvenevale ebavõrdsusele ühelt poolt Euroopa tasandi erakondade ja sihtasutuste ning teiselt poolt üldisemate eesmärkidega Euroopa liitude ja sihtasutuste (nt majanduslikud, sotsiaalsed, humanitaarsed, kultuurilised, keskkonna- või spordiliidud jne) vahel.

9.

Komitee avaldab veekord kahetsust komisjoni mõne aasta taguse otsuse üle võtta tagasi Euroopa ühenduste põhikirja kavand ja Euroopa äriühingute registreerimise teel olevate takistuste üle ning kutsub komisjoni taaskord üles esitama lähitulevikus samaväärne Euroopa määrus Euroopa tasandi mitte parteipoliitiliste liitude põhikirja ja rahastamise kohta.

Brüssel, 7. detsember 2017

Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee president

Georges DASSIS


Top