EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52017TA1206(21)

Aruanne Euroopa Innovatsiooni- ja Tehnoloogiainstituudi eelarveaasta 2016 raamatupidamise aastaaruande kohta koos instituudi vastusega

OJ C 417, 6.12.2017, p. 131–141 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

6.12.2017   

ET

Euroopa Liidu Teataja

C 417/131


ARUANNE

Euroopa Innovatsiooni- ja Tehnoloogiainstituudi eelarveaasta 2016 raamatupidamise aastaaruande kohta koos instituudi vastusega

(2017/C 417/21)

SISSEJUHATUS

1.

Budapestis asuv Euroopa Innovatsiooni- ja Tehnoloogiainstituut (edaspidi „instituut“ või „EIT“) asutati Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusega (EÜ) nr 294/2008 (1). Instituudi eesmärk on aidata kaasa Euroopa jätkusuutliku majanduskasvu ja konkurentsivõime suurenemisele, tugevdades liikmesriikide ja Euroopa Liidu innovatsioonivõimet. Instituut eraldab toetusi üha suuremale arvule teadmis- ja innovaatikakogukondadele, mis ühendavad endas kõrgharidus-, teadusuuringute ja ärisektorid, edendades innovatsiooni ja ettevõtlust. Teadmis- ja innovaatikakogukonnad koordineerivad sadade partnerite tegevust. Instituudi antavate toetustega hüvitatakse partnerite kulud ning teadmis- ja innovaatikakogukondade koordineerimistegevusest tulenevad kulud.

2.

Tabelites 1–3 esitatakse instituudi eelarve ja töötajate arvu muutumist puudutavad peamised arvandmed (2).

Tabel 1

Instituudi peamised arvandmed

 

2015

2016

Eelarve (miljonites eurodes) (3)

232

283

Töötajate arv seisuga 31. detsember (4)

(ametikohtade loetelus esitatud)

50

(62)

59

(63)

Tabel 2

Peamiste arvandmete muutumine alates aastast 2011

Image

Tabel 3

Instituudi 2016. aasta peamised arvandmed teadmis- ja innovaatikakogukondade kaupa

Image

KINNITAVAT AVALDUST TOETAV TEAVE

3.

Kontrollikoja auditi lähenemisviis koosneb analüütilistest auditiprotseduuridest, tehingute otsesest testimisest ning instituudi järelevalve- ja kontrollisüsteemide peamiste kontrollimehhanismide hindamisest. Lisaks kasutatakse teiste audiitorite tööst saadud auditi tõendusmaterjali ning analüüsitakse juhtkonna esitisi.

ARVAMUS

4.

Kontrollikoda auditeeris:

a)

instituudi raamatupidamise aastaaruannet, mis koosneb finantsaruannetest (5) ja eelarve täitmise aruannetest (6)31. detsembril 2016. aastal lõppenud eelarveaasta kohta,

b)

raamatupidamise aastaaruande aluseks olevate tehingute seaduslikkust ja korrektsust,

nagu sätestatud Euroopa Liidu toimimise lepingu artiklis 287.

Raamatupidamise aastaaruande usaldusväärsus

Arvamus raamatupidamise aastaaruande usaldusväärsuse kohta

5.

Kontrollikoja hinnangul annab instituudi raamatupidamise aastaaruanne 31. detsembril 2016 lõppenud eelarveaasta kohta kõikides olulistes aspektides õiglase pildi instituudi finantsolukorrast 31. detsembri 2016. aasta seisuga, finantstulemustest, rahavoogudest ja netovara muutustest lõppenud aastal vastavalt selle finantsmäärusele ja komisjoni peaarvepidaja poolt vastu võetud arvestuseeskirjadele. Viimased põhinevad rahvusvaheliselt tunnustatud avaliku sektori raamatupidamisstandarditel.

Raamatupidamise aastaaruande aluseks olevate tehingute seaduslikkus ja korrektsus

Tulud

Arvamus raamatupidamise aastaaruande aluseks olevate tulude seaduslikkuse ja korrektsuse kohta

6.

Kontrollikoja hinnangul on 31. detsembril 2016 lõppenud eelarveaasta raamatupidamise aastaaruande aluseks olevad tulud kõigis olulistes aspektides seaduslikud ja korrektsed.

Maksed

Arvamus raamatupidamise aastaaruande aluseks olevate maksete seaduslikkuse ja korrektsuse kohta

7.

Kontrollikoja hinnangul on 31. detsembril 2016 lõppenud eelarveaasta raamatupidamise aastaaruande aluseks olevad maksed kõigis olulistes aspektides seaduslikud ja korrektsed.

Juhtkonna ja majandusüksuse valitsemise eest vastutavate isikute kohustused

8.

Vastavalt Euroopa Liidu toimimise lepingu artiklitele 310–325 ja instituudi finantsmäärusele vastutab juhtkond rahvusvaheliselt tunnustatud avaliku sektori raamatupidamisstandardite kohase raamatupidamise aastaaruande koostamise ja esitamise ning raamatupidamise aastaaruande aluseks olevate tehingute seaduslikkuse ja korrektsuse eest. Juhtkonna kohustused hõlmavad finantsaruannete koostamiseks ja esitamiseks vajalike sisekontrollimehhanismide kavandamist, rakendamist ja käigushoidmist nii, et neis ei esineks pettusest või vigadest tingitud olulist väärkajastamist. Juhtkond vastutab ka selle eest, et finantsaruannetes kajastatud tegevus, finantstehingud ja teave oleksid kooskõlas vastavate õigusaktidega. Instituudi juhtkonnal on lõplik vastutus raamatupidamise aastaaruande aluseks olevate tehingute seaduslikkuse ja korrektsuse eest.

9.

Raamatupidamise aastaaruande koostamisel on juhtkonna ülesanne hinnata instituudi vastavust tegevuse jätkuvuse põhimõttele, avaldades tegevuse jätkuvusega seotud küsimused, kui see on asjakohane, ja lähtudes raamatupidamises tegevuse jätkuvuse põhimõttest.

10.

Isikud, kelle ülesandeks on majandusüksuse valitsemine, vastutavad majandusüksuse finantsaruandluse üle järelevalve tegemise eest.

Audiitori kohustused raamatupidamise aastaaruande ja selle aluseks olevate tehingute auditeerimisel

11.

Kontrollikoja eesmärk on saada piisav kindlus selle kohta, et instituudi raamatupidamise aastaaruanne ei sisalda olulisi väärkajastamisi ning selle aluseks olevad tehingud on seaduslikud ja korrektsed, ning esitada oma auditi põhjal Euroopa Parlamendile ja nõukogule või muudele asjaomastele eelarve täitmisele heakskiidu andmise eest vastutavatele institutsioonidele kinnitav avaldus, mis kinnitab raamatupidamise aastaaruande usaldusväärsust ning selle aluseks olevate tehingute seaduslikkust ja korrektsust. Piisav kindlus on väga suurt tõenäosust tähistav kindlus, kuid see ei taga, et oluline väärkajastamine või nõuete mittejärgimine auditi käigus alati avastatakse. Need võivad tuleneda pettusest või veast ja neid peetakse oluliseks siis, kui võib põhjendatult eeldada, et need võivad üksikult või koos mõjutada majandusotsuseid, mida kasutajad raamatupidamise aastaaruande alusel teevad.

12.

Auditi käigus viiakse läbi protseduure auditi tõendusmaterjali kogumiseks aruandes esitatud summade ja andmete ning aruande aluseks olevate tehingute seaduslikkuse ja korrektsuse kohta. Audiitor valib protseduurid, tuginedes oma hinnangule, sh hinnates aruandes pettusest või vigadest põhjustatud olulise väärkajastamise ja selle aluseks olevate tehingute Euroopa Liidu õigusraamistiku olulise nõuetele mittevastavuse riski. Asjakohaste auditiprotseduuride kavandamiseks (kuid mitte arvamuse esitamiseks sisekontrollimehhanismide tulemuslikkuse kohta) võtab audiitor riskihinnangu tegemisel arvesse aruande koostamiseks ja õiglaseks esitamiseks ning selle alustehingute seaduslikkuse ja korrektsuse tagamiseks rakendatud sisekontrollimehhanisme. Auditi käigus hinnatakse ka kasutatud arvestuspõhimõtete asjakohasust ja juhtkonna koostatud arvestushinnangute põhjendatust, samuti aruande üldist esituslaadi.

13.

Tulude puhul kontrollib kontrollikoda komisjonilt saadud toetust ning hindab instituudi tasude ja muude tulude kogumise korda (kui instituut on sellist tulu saanud).

14.

Kulude puhul auditeerib kontrollikoda maksetehinguid, kui kulud on kantud, kirjendatud ja heaks kiidetud. Ettemakseid auditeeritakse siis, kui vahendite saaja on nende korrakohast kasutamist tõendanud ning instituut on need kas samal aastal või hiljem tasaarvestuse tegemisega heaks kiitnud.

15.

Käesoleva aruande ja kinnitava avalduse koostamisel võttis kontrollikoda arvesse sõltumatu välisaudiitori audititööd, mis hõlmas instituudi raamatupidamise aastaaruande kontrollimist vastavalt ELi finantsmääruse artikli 208 lõikes 4 (7) sätestatud nõuetele.

Muu asjaolu

Teadmis- ja innovaatikakogukondade juriidiliste isikute hankemenetlused sisaldavad märkimisväärseid puudusi.

16.

Teadmis- ja innovaatikakogukondi (TIK) koordineerivad ja esindavad teadmis- ja innovaatikakogukondade juriidilised isikud, keda rahastab peaaegu täies mahus EIT. Kontrollikoda peab innovaatikakogukondade juriidiliste isikute korraldatavaid riigihankeid riskantseks valdkonnaks ja pööras neile oma auditis seetõttu erilist tähelepanu.

17.

2015. aasta toetuslepingute kohaselt peavad teadmis- ja innovaatikakogukondade juriidilised isikud ja/või teadmis- ja innovaatikakogukondade partnerid tagama kõigi hangete parima kulutõhususe või (vajaduse korral) kõige madalama hinnaga pakkumuse valimise. 60 000 eurot ületavate lepingute puhul on toetuslepingus paika pandud, et teadmis- ja innovaatikakogukondade juriidilised isikud ja/või teadmis- ja innovaatikakogukondade partnerid peavad tegema hankel osalemiseks ettepaneku vähemalt kolmele ettevõtjale ning näitama hankemenetluse dokumenteerimisega selle läbipaistvust. Kontrollikoda auditeeris teadmis- ja innovaatikakogukondade juriidiliste isikute korraldatud riigihangetest koostatud valimit, mille maht oli ligikaudu 7 miljonit eurot ja mida oli täies mahus rahastanud EIT. Audiga leiti olulisi puudusi, nagu otselepingute sõlmimine, hangete oluliste elementide puudumine, algsete lepingute kestuse ja/või summade märkimisväärne pikendamine/suurendamine, puuduvad piirangud lepingute kestusele ja/või summadele, või hinnakonkurentsi neutraliseerivad kvaliteedi/hinna koefitsiendid. 2016. aastal maksti nende hangete raames õigusnorme rikkudes 2,2 miljonit eurot. Ühe teadmis- ja innovaatikakogukonna juriidilise isiku puhul juhtis instituut ka ise tähelepanu puudustele ja koostas tegevuskava nimetatud juriidilise isiku kõigi hankemenetluste parandamiseks tulevikus.

18.

Praegu puudub õiguslik selgus selle kohta, kas innovaatikakogukondade juriidilised isikud esindavad hankijaid (8). Kui nad esindaksid hankijaid, tuleks kohaldada riigihangete direktiivis 2004/18/EÜ (9) sätestatud riigihangete eeskirju, mis on rangemad kui toetuslepingus fikseeritud tingimused. Instituut ja komisjon arutavad seda küsimust, et pakkuda innovaatikakogukondade juriidilistele isikutele tulevikus küllaldast õiguskindlust.

Võime kasvanud töökoormusega hakkama saada

19.

Hoolimata eelarve märkimisväärsest suurenemisest 309 miljonilt eurolt (2008–2013) 2,4 miljardi euroni (2014–2020) ja asjaolust, et teadmis- ja innovaatikakogukondade arv kasvas 2016. aasta lõpus kolmelt kuueni, ei ole EITs ette nähtud ametikohtade arvu olulist suurenemist (vt tabel 2). Kontrollikoda osutas oma eriaruandes nr 4/2016 (10) riskile, et EIT ei suuda kasvanud töökoormusega tulevikus hakkama saada. Instituudi direktori kohusetäitja viitas samale riskile ka EIT 2015. aasta tegevusaruandes.

20.

Järgnevad kommentaarid ei sea kontrollikoja arvamust kahtluse alla.

KOMMENTAARID SISEKONTROLLIMEHHANISMIDE KOHTA

21.

Kontrollikoda leidis puudusi innovaatikakogukondade juriidiliste isikute teostatud hankemenetluste järelkontrollides. Vähemalt ühe innovaatikakogukonna juriidilise isiku puhul ei olnud järelkontrollideks valitud hankemenetlused kogu andmekogumi suhtes esinduslikud. Lisaks esitas kontrollikoda erineva arvamuse kahe hankemenetluse seaduslikkuse ja korrektsuse kohta. Neil juhtudel oli instituut heaks kiitnud otselepingute sõlmimise või lepingute liigse pikendamise.

22.

Komisjoni siseauditi talitus jõudis 2016. aasta detsembris valminud auditiaruandes „Toetuste haldamine: üleminek programmile „Horisont 2020““ järeldusele, et instituut on oma protsessid edukalt programmiga „Horisont 2020“ kohandanud (eelkõige puudutab see osalemiseeskirju) ning et algusetapi jaoks mõeldud instituudi kontrollimehhanismid on uute teadmis- ja innovaatikakogukondade toetamisel üldiselt tulemuslikud. Komisjoni siseauditi talitus jõudis samuti järeldusele, et EIT peab võtma kiiremas korras meetmeid, et tagada programmi „Horisont 2020“ õigusraamistiku range rakendamine ning uusi teadmis- ja innovaatikakogukondi nende töö algetapis veelgi paremini toetada. Instituut ja komisjoni siseauditi talitus leppisid kokku parandusmeetmete võtmise tegevuskava.

KOMMENTAARID EELARVE HALDAMISE KOHTA

23.

Kulukohustustega seotud assigneeringute ülekandmise määr suurenes II jaotises, moodustades 0,4 miljonit eurot ehk 40 % (2015. aastal 0,4 miljonit eurot ehk 44 %). Ülekandmised tulenesid peamiselt IT-lepingutest, mille kehtivus lõpeb alles järgneval aastal, ning koosolekute kuludest, mille kohta ei olnud veel arveid saadud.

KOMMENTAARID USALDUSVÄÄRSE FINANTSJUHTIMISE JA TULEMUSLIKKUSE KOHTA

24.

2015. aasta perioodi toetused otsustati alles 2015. aasta aprillis ning toetuslepingud sõlmiti sama aasta juunis ja juulis. 2016. aasta perioodi toetused otsustati ja toetuslepingud sõlmiti 2016. aasta aprillis. Hoolimata olukorra paranemisest 2016. aastal tekitab toetusotsuste tegemise ja -lepingute sõlmimise pidev hilinemine partnerites ebakindlust ning õõnestab nende valmisolekut juba aasta alguses oma ressursse investeerida ja tegevust alustada.

25.

Uute teadmis- ja innovaatikakogukondade viimaste konkursside, mille strateegilised valdkonnad pandi paika EIT ajavahemiku 2014–2020 strateegilises innovatsioonikavas, konkurents on osutunud piiratuks. 2014. aasta kahe uue teadmis- ja innovaatikakogukonna konkursile (tervishoid ja toorained) esitati vaid seitse ettepanekut. 2016. aastal korraldatud kahe täiendava teadmis- ja innovaatikakogukonna konkursile (toit ja lisandväärtust andev tootmine) esitati kolm ettepanekut; seejuures jäi lisandväärtust andva tootmise kogukonna konkursile esitatud ainuke projektiettepanek ebapiisava kvaliteedi tõttu valimata.

MUUD KOMMENTAARID

26.

Alates instituudi loomisest aastal 2008 kuni juulini 2014 vahetus EIT direktor neljal korral. Alates augustist 2014 on direktori ametikoht ning alates veebruarist 2013 veel üks juhikoht täidetud ajutiste kohusetäitjatega. Lisaks asjaolule, et vastavalt personalieeskirjadele ei tohi ajutine kohusetäitja olla ametis kauem kui üks aasta, tekitavad pikaks ajaks ametisse jäävad kohusetäitjad ebakindlust ka sidusrühmades ja strateegilises kogukonnas.

27.

2,4 miljardi euro suuruse eelarvega perioodiks 2014–2020 on instituut ka programmi „Horisont 2020“ tähtis osaline. Komisjon lõi programmi „Horisont 2020“ ühise tugikeskuse, et tagada järjepidevus programmi erinevate aspektidega (nt õigusteenused, IT-vahendid, toetuste haldamine, uurimistulemuste levitamine ja kasutamine jne) tegelevate organisatsioonide vaheline sidusus. Kuna instituut on aga niivõrd erinev teistest organisatsioonidest (nt komisjoni rakendusametitest ning avaliku ja erasektori partnerlustest), ei ole tal tugikeskusele otsest juurdepääsu ja ta peab seda instituudi eest vastutavalt komisjoni peadirektoraadilt juhtumipõhiselt taotlema. Kirjeldatud piirang mõjutab EIT tegevuse tõhusust.

EELMISTE AASTATE KOMMENTAARIDE PÕHJAL VÕETUD MEETMED

28.

Ülevaade kontrollikoja eelmiste aastate kommentaaride põhjal võetud parandusmeetmetest on esitatud lisas.

IV auditikoda, mida juhib kontrollikoja liige Baudilio TOMÉ MUGURUZA, võttis käesoleva aruande vastu 19. septembri 2017. aasta koosolekul Luxembourgis.

Kontrollikoja nimel

president

Klaus-Heiner LEHNE


(1)  ELT L 97, 9.4.2008, lk 1.

(2)  Instituudi pädevust ja tegevust tutvustav täiendav teave on leitav selle veebisaidil www.eit.europa.eu.

(3)  Eelarve arvandmed põhinevad maksete assigneeringutel.

(4)  Töötajaskond hõlmab ametnikke, ajutisi teenistujaid, lepingulisi töötajaid ja lähetatud riiklikke eksperte.

Allikas: instituudi edastatud andmed.

(5)  Finantsaruanded sisaldavad bilanssi, tulemiaruannet, rahavoogude aruannet, netovara muutuste aruannet, tähtsamate arvestuspõhimõtete kokkuvõtet ja muud selgitavat teavet.

(6)  Eelarve täitmise aruanded sisaldavad kõiki eelarvetoiminguid koondavaid aruandeid ja selgitavaid lisasid.

(7)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus (EL, Euratom) nr 966/2012 (ELT L 298, 26.10.2012, lk 1).

(8)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2004/18/EÜ (ELT L 134, 30.4.2004, lk 114) artikli 1 lõige 9.

(9)  Direktiivi 2004/18/EÜ, mida on muudetud komisjoni määrusega (EL) nr 1336/2013, artiklid 7 ja 9.

(10)  Eriaruanne nr 4/2016: Euroopa Innovatsiooni- ja Tehnoloogiainstituut peab oodatud mõju saavutamiseks muutma oma toetuse andmise mehhanisme ja oma ülesehitust.


LISA

Eelmiste aastate kommentaaride põhjal võetud meetmed

Aasta

Kontrollikoja kommentaarid

Parandusmeetmete võtmise seis

(lõpetatud / pooleli / alustamata /ei kohaldata)

2012

Toetuslepingutes ei seatud kulukategooriatele (personalikulud, allhanked, õigusteenused jne) eraldi ülempiire.

Pooleli (1)

2014

Instituut hindas oma 2014. aasta eelarvelised vajadused 13,1 miljoni euro (5,6  %) võrra tegelikust suuremaks (2013. aastal 3,4  miljonit eurot ehk 2,5  %) ja olemasolevast 233,1 miljonist eurost kaeti kulukohustustega vaid 220 miljonit. Eelarve täitmise madal määr on peamiselt tingitud teadmis- ja innovaatikakogukondade tegevuse toetusteks mõeldud assigneeringute mittekasutamisest (11,4  miljonit eurot). Toetuslepingute sõlmimise aluseks olnud teadmis- ja innovaatikakogukondade äriplaanide toetamiseks ei olnud vaja instituudi 2014. aasta assigneeringuid kasutada. Vastavalt instituudi finantsmäärusele lisatakse kasutamata assigneeringud instituudi aastate 2015–2017 eelarvetesse.

Pooleli (2)

2014

Kuigi teadmis- ja innovaatikakogukonnad peavad välja töötama strateegiad, mis tagavad nende rahalise jätkusuutlikkuse, sõltuvad nad endiselt (st kava viiendal tegevusaastal) täies mahus instituudi ja teadmis- ja innovaatikakogukondade partnerite eraldatavast rahastamisest.

Pooleli (3)

2014

Alates instituudi loomisest aastal 2009 on organisatsiooni probleemiks olnud suur tööjõu voolavus ning juhtkonna tasandi ebastabiilsus. Kaks osakonnajuhataja ametikohta on püsinud alates 2013. aastast täitmata. Ühte neist täidab alates 2013. aastast kohusetäitja, mis on vastuolus personalieeskirjades sätestatud tingimusega (maksimaalselt üks aasta). Teist täidab tegevjuht, kes on samas ka direktori kohusetäitja, ning täidab seega samaaegselt kolme rolli.

Pooleli

2014

Olukord on võrreldes 2013. aastaga küll paranenud, ent 2014. aasta lõpus oli 20 % EIT ametikohtade loetelu ametikohtadest endiselt täitmata (2013. aasta lõpus kolmandik ametikohtadest).

Lõpetatud

2015

2015. aastal teatas instituut teadmis- ja innovaatikakogukondadele, et instituudi esimese viie aasta (2010–2014) finantsosalus ei ületanud 25 % teadmis- ja innovaatikakogukondade kogukuludest. Teadmis- ja innovaatikakogukondade täiendavate tegevuste kehv määratlus ei võimaldanud aga selgelt hinnata, kas täiendavate tegevustega seotud kulusid peaks EIT eraldatava maksimaalse rahastamise arvutamisel arvesse võtma või mitte.

Lõpetatud

2015

Kontrollikoda järeldas oma eriaruandes nr 4/2016, et rahastamistingimus, mille kohaselt ei tohi instituudi antud rahastamise osakaal olla suurem kui 25 %, ei anna peaaegu mingit lisaväärtust ning selle piirangu kõrvaldamine kergendaks suuresti teadmis- ja innovaatikakogukondade partneritel lasuvat tegevus- ja finantsalase aruandluse koormat (4).

Pooleli

2015

Teadmis- ja innovaatikakogukondade partnerid, kes taotlevad enam kui 325 000 euro hüvitamist, peavad esitama finantsaruande õigsust kinnitava kontrollitõendi, mis peaks aitama instituudil teha kuludeklaratsioonide eelkontrolle. Tõendite kvaliteet on aga väga kõikuv, mis piirab neist saadavat kindlust ning sunnib instituuti tegema täiendavaid kontrolle.

Pooleli

2015

EIT asutamismäärus sätestab, et „instituut mobiliseerib avalikest ja eraallikatest rahalised vahendid ja kasutab oma ressursse kooskõlas käesoleva määrusega. Eelkõige püüab ta hankida märgatava ja üha suurema osa oma eelarvest eraallikatest ja oma tegevusest saadud tulust“. Vaatamata nimetatud sättele, milles viidatakse selgelt EIT eelarvele, moodustas Horisont 2020 rahastamispaketist saadav toetus 99 % instituudi 2015. aasta eelarvest.

Alustamata (5)

2015

Kuigi instituut võib kasutamata assigneeringud (assigneeringud, mis jäid aasta jooksul kulukohustustega sidumata või mis aasta lõpus kulukohustusest vabastati) järgmise kolme aasta eelarvesse lisada, ei ajakohastanud instituut oma protsesse õigeaegselt, et lisada 2014. aasta eelarvest kasutamata jäänud 26,6  miljonit eurot aastate 2015–2017 eelarvetesse. Assigneeringute tõttu on teadmis- ja innovaatikakogukondade poolne vahendite kasutusmäär oodatust madalam.

Pooleli (6)

2015

Kulukohustustega seotud assigneeringute ülekandmise määr suurenes II jaotises, moodustades 0,4  miljonit eurot ehk 44 % (2014. aastal 0,5  miljonit eurot ehk 36 %). Ülekandmised tulenesid peamiselt IT-lepingutest, mille kehtivus lõpeb alles järgneval aastal, ning koosolekutest, mille kohta ei olnud veel arvet saadud.

E/K

2015

Euroopa Komisjoni algse plaani kohaselt pidi EIT saavutama majandusliku sõltumatuse 2010. aastal. Instituut saavutas aga 2011. aasta juuniks vaid osalise majandusliku sõltumatuse tingimusel, et hariduse ja kultuuri peadirektoraat teeb endiselt eelkontrolli toetustega seotud tehingute ja üle 60 000 eurost suuremate hangete üle.

Pooleli

2015

2014. aasta toetuslepingud kolme teadmis- ja innovaatikakogukonnaga kirjutati alla pärast toetustest rahastatud tegevuste alustamist 1. jaanuaril 2014. Lepingutele kirjutati algselt alla veebruaris 2014, kuid lepingumuudatused, mis hõlmasid täiendavat rahastamist summas 38 miljonit eurot, allkirjastati alles 2014. aasta märtsi lõpus.

E/K

2015

Instituut rahastab EIT Digital Masteri programmi, milles osaleb 16 Euroopa ülikooli. Ülikoolide kulud hüvitatakse, eraldades maksimaalselt 8 000 euro suuruse toetuse üliõpilase kohta (vastavalt Erasmus Munduse programmi eeskirjadele) ning kattes tegelikud kulud (mis sisaldab ka kindlaksmääratud summat kaudsete kulude katmiseks). Selle mudeli alusel maksti 2015. aastal ülikoolidele keskmiselt 15 000 eurot üliõpilase kohta (kaasa arvatud kindlasummaline makse). Mudelit ei ole aga kunagi ametlikult määratletud ning see ei võimalda teha vahet kindlasummalise toetusega hüvitatavate tegevuste ja tegelike kulude alusel hüvitatavate tegevuste vahel. Instituut peaks hakkama kasutama selget ametlikult määratletud mudelit, mille puhul deklareeritakse kulud ühte meetodit kasutades (näiteks põhjendatud kindlasummaline hüvitis).

Pooleli (7)

2015

Oma järelevalvenõukogu otsuse alusel maksis üks teadmis- ja innovaatikakogukond enda 55 töötajale lisatasudena brutosummas 646 000 eurot (individuaalsed lisatasud summas kuni 100 000  eurot), mille instituut täies mahus hüvitas. Selliste lisatasude maksmine ainult avaliku sektori vahenditest on ebatavaline ning seda tuleks võtta arvesse EIT palkadeks eraldatava toetuse ülempiiri määramisel, mida kohaldatakse alates 2016. aasta toetuslepingust.

E/K

2015

Üks teadmis- ja innovaatikakogukonna partner ei pidanud usaldusväärse finantsjuhtimise põhimõttest kinni, ostes suhtekorraldusteenuseid, mille päeva maksumus oli 800–3 250  eurot inimese kohta. Instituut hüvitas need kulud täies mahus (8).

Alustamata

2015

Instituut kasutas 2015. ja 2016. aastal toimuvate innovatsiooniteemaliste konverentside korraldamiseks komisjoni raamlepingut. Raamlepingu alusel telliti allhanke korras teenuseid, mille hinnad ei olnud raamlepingus ära toodud. Nende teenuste hinnad ulatuvad 800 euro suurusest päevatasust nooremkonsultandile kuni 2 250 euro suuruse päevatasuni vanemkonsultandile (mis on ligi neli korda suurem raamlepingus määratletud tippjuhi tasust). Selliste hindadega ostetud teenuste maksumuseks on enam kui 100 000 eurot konverentsi kohta.

Pooleli


(1)  Instituut teavitas kontrollikoda, et 2016. toetuslepingutele on seatud maksimummäärad.

(2)  Instituut hindas oma 2016. aasta eelarvevajadused 13,1 miljoni euro (5,0 %) võrra tegelikust suuremaks (2015. aastal 25 miljonit eurot ehk 9,4 %) ja olemasolevast 263 miljonist eurost kaeti kulukohustustega vaid 249,9 miljonit. Kasutamata assigneeringuid saab kasutada instituudi aastate 2015–2017 eelarvetes.

(3)  Instituut rahastas keskmiselt 90 % teadmis- ja innovaatikakogukondade 2015. aasta toetuslepingute alusel deklareeritud rahastamiskõlblikest kuludest. Teadmis- ja innovaatikakogukondade poolt muudest allikatest saadud vahendite osakaal saavutas 2,5 % instituudilt taotletud rahastamisest.

(4)  Eriaruanne nr 4/2016: Euroopa Innovatsiooni- ja Tehnoloogiainstituut peab oodatud mõju saavutamiseks muutma oma toetuse andmise mehhanisme ja oma ülesehitust.

(5)  Instituut tõlgendab EIT määrust endiselt teisti (vt 2015. aasta vastus).

(6)  Instituut ei saanud 2015. aasta toetuslepingu kasutamata vahendeid summas 14 miljonit eurot kulukohustustest vabastada. Nimetatud assigneeringuid ei olnud võimalik instituudi aastate 2016–2018 eelarvetesse lisada.

(7)  Ülalkirjeldatud mudeli alusel maksti 2016. aastal ülikoolidele keskmiselt 17 000 eurot üliõpilase kohta (tegelikud ja kindlasummalised maksed kokku). Ametlikult määratleti mudel 2016. aasta lõpus ja seda hakatakse rakendama alates 2017. aastast.

(8)  2016. aastal (2015. aasta toetustega seotud tehingud) hüvitas EIT nimetatud lepingu raames 410 000 eurot.


INSTITUUDI VASTUS

17.

EIT on nõus, et kahe teadmis- ja innovaatikakogukonna juriidilise isiku hankeprotsessides esines auditeeritud aastal (2015. aasta toetused) puudusi. EIT tunnistas seda probleemi ning teostas 2016. aastal ühe juriidilise isiku hankemenetluste proovijälgimise ja andis sihipäraseid soovitusi, et teha selles valdkonnas edusamme. Asjaomane juriidiline isik viis soovitused 2016. aastal ellu, vaatas läbi oma hankepõhimõtted ja -menetlused ning koolitas oma hangete eest vastutavaid töötajaid, mis tagab alates 2017. aastast suurema kindluse. 2017. aastal on jälgitud samamoodi kõiki teisi teadmis- ja innovaatikakogukondade juriidilisi isikuid ning olukorra parandamiseks on kehtestatud tegevuskava. EIT leiab, et kõnealused maksed olid seaduslikud ja korrektsed, kuna teadmis- ja innovaatikakogukondade juriidilised isikud täitsid oma seadusest tulenevat kohustust tagada parim kulutõhusus ning austasid kõnealuste kulude puhul usaldusväärse finantsjuhtimise põhimõtteid.

18.

EIT on olnud seisukohal, et teadmis- ja innovaatikakogukondade juriidilised isikud ei kuulu ELi riigihankedirektiivide kohaldamisalasse. Samas on EIT saanud hiljuti selles küsimuses vastuolulisi õiguslikke arvamusi, mis on kaasa toonud õigusliku ebakindluse. Sellegipoolest on oluline märkida, et olenemata teadmis- ja innovaatikakogukondade juriidiliste isikute seisundist on sõlmitavate lepingute puhul parima kulutõhususe tagamine kõnealuste juriidiliste isikute seadusest tulenev kohustus, mis on sätestatud programmi „Horisont 2020“ näidistoetuslepingul põhinevates EITi teadmis- ja innovaatikakogukonna toetuslepingutes. Peale selle kehtestab EIT, konsulteerides komisjoni talitustega, teadmis- ja innovaatikakogukondade juriidilistele isikutele nõuded, millega tagatakse ELi riigihankedirektiivide üldpõhimõtete järgimine.

19.

EIT on nõus, et tema suutlikkus on piiratud, kui võrrelda EITi jaoks ettenähtud töökohtade arvu EITile usaldatud ülesannete ja eraldatud eelarvega. EIT on juba palunud Euroopa Komisjonil näha ametikohtade loetelus ette rohkem ressursse. Samal ajal on märkimisväärne EITi tegevuse tõhusus. Nagu on märgitud tabelis 3, moodustasid halduskulud EITi 2016. aasta kogueelarvest üksnes 1,9 %, mida on oluliselt vähem kui kogu programmi „Horisont 2020“ puhul teatatud keskmine 4,6 %.

21.

Seoses järelauditi käigus kontrollitavate hankemenetluste valimisega on oluline märkida, et programmi „Horisont 2020“ raames ei nõuta esindava alamvalimi kontrollimist. Programmi „Horisont 2020“ auditiprogrammi kohaselt peavad audiitorid juhul, kui kogumis on üle 15 ühiku, valima kuni 15 ühikut järgmiselt: „Valige kontrollimiseks välja kõik ühikud, mille väärtus moodustab deklareeritud alltöövõtukuludest vähemalt 10 %. Lisage juhuslikkuse alusel ühikuid, kuni on kaetud 50 % alltöövõtukuludest või kuni väljavalitud ühikute arv jõuab viieteistkümneni.“ Kõnealuse kahe lepingu puhul tugines EIT asjaomaste kulude heakskiitmisel oma hinnangule, et toetusesaajad olid täitnud oma seadusest tuleneva kohustuse tagada parim kulutõhusus ja usaldusväärse finantsjuhtimise põhimõtete järgimine.

22.

Siseauditi talitus andis oma auditi „Üleminek programmile „Horisont 2020““ tulemusel välja kolm soovitust, millest ükski ei olnud kriitilise tähtsusega. Lühidalt soovitati EITil 1) töötada välja ja võtta kasutusele ulatuslik teadmushalduse süsteem; 2) tugevdada kontrolli teadmis- ja innovaatikakogukonna partnerite portfellis käivitusetapis aset leidvate muudatuste üle ning 3) suurendada käivitusetapis saavutatavate vahe-eesmärkide selgust. Ükski kindlaks tehtud riskidest ei sea ohtu programmi „Horisont 2020“ õigusraamistiku ranget kohaldamist ning EIT on juba astunud samme siseauditi talituse soovituste rakendamiseks.

23.

Kontrollikoja aruandes märgitud kogusumma koosneb assigneeringute planeeritud ülekandmistest, mis olid vajalikud teenuste tõttu, mida osutati ka järgneval aastal, ning 2016. aasta detsembris peetud koosolekute tõttu, mille kohta saadi arved alles 2017. aasta jaanuaris. Assigneeringute planeeritud ülekandmine ei viita EITi eelarve haldamise puudustele, vaid on standardne eelarve haldamise viis.

24.

EIT on nõus, et eritoetuslepingud sõlmiti 2015. aastal võrdlemisi hilja, mille põhjuseks oli asjaolu, et teadmis- ja innovaatikakogukondadega olid pooleli läbirääkimised programmi „Horisont 2020“ näidislepingutel põhinevate uute partnerluse raamlepingute üle. Euroopa Komisjoni, EIT ning teadmis- ja innovaatikakogukondade vahelised läbirääkimised kestsid esialgu arvatust kauem, sest oli vaja kokku leppida teadmis- ja innovaatikakogukondade vajadustele vastavates erisätetes. Vahepeal on EIT – võttes arvesse kontrollikoja eriaruandes nr 4/2016 esitatud soovitust – vaadanud läbi teadmis- ja innovaatikakogukonna äriplaani koostamise ja hindamise ajakava, et tagada toetuslepingute õigeaegne allkirjastamine. Läbivaadatud ajakava järgiti 2016. aastal edukalt, mis on kaasa toonud 2017. aasta eritoetuslepingute õigeaegse allkirjastamise. Alla kirjutati neljale eritoetuslepingule ja 2017. aasta veebruaris tegi EIT teadmis- ja innovaatikakogukondadele eelmaksed. Nelja kuni viie kuu pikkune ajavahemik taotluse esitamisest toetuse määramiseni jääb allapoole kogu programmi „Horisont 2020“ keskmist.

25.

On oluline märkida, et projektikonkursside eesmärk on seada sisse tipptasemel partnerlus, mitte meelitada ligi teatud arv ettepanekuid. Tipptasemel partnerlus õnnestus sisse seada kõikide teadmis- ja innovaatikakogukondade projektikonkursside raames, välja arvatud tootmise kogukonna konkursi puhul. Sellegipoolest, isegi lisaväärtust andva tootmise konkursi puhul, mille raames saadi vaid üks ettepanek, näitas teadmis- ja innovaatikakogukonnas osalemise vastu huvi üles üle 150 organisatsiooni. EIT juba analüüsis põhjalikult 2016. aasta projektikonkursi tulemust, kasutades välisekspertide abi ja kaasates oma juhatuse. Lähtudes analüüsi tulemustest, on EIT otsustanud võtta mitu leevendusmeedet, mis vähendavad tulevikus riski, et mõnel teemal korraldatava projektikonkursi raames saadakse vaid üks ettepanek.

26.

EIT ei saa kommenteerida EITi direktori värbamise korda, kuivõrd seda haldab Euroopa Komisjon. Ajutise lahenduse kasutamine on vajalik selleks, et tagada tegevuse jätkumine kuni uue direktori leidmise ja ametisse nimetamiseni. Mis puudutab kõnealust teist juhikohta, siis EIT avaldas 2. detsembril 2015 osalemiskutse, et koostada varunimekiri poliitika ja teabevahetuse osakonna juhataja ametikoha täitmiseks. Valikumenetluse tulemusel pakkus EIT kõnealust ametikohta varunimekirjas esimesel kohal olnud kandidaadile, kuid see kandidaat lükkas pakkumise tagasi. See on põhjus, miks kõnealune ametikoht jäi 2016. aasta lõpus täitmata. EIT viib selle juhikoha täitmisega seotud värbamismenetluse lõpule 2017. aastal, lõpetades tegevuse järjepidevuse tagamiseks vajalikuks osutunud ajutise lahenduse kasutamise.

27.

EIT tõepoolest ei osale praegu otseselt ja täielikult programmi „Horisont 2020“ ühises tugikeskuses. EITil on siiski asjakohane juurdepääs mõnele ühise tugikeskuse teenusele oma partneri hariduse ja kultuuri peadirektoraadi kaudu. EIT jätkab töötamist koos komisjoniga selle tagamise nimel, et ta saaks teenuseid ja nõu, mida ta ühiselt tugikeskuselt vajab.


Top