EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52016AE4584

Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee arvamus teemal „Ettepanek: nõukogu direktiiv, millega muudetakse direktiivi 2011/16/EL seoses maksuhaldurite juurdepääsuga rahapesuvastasele teabele“ [COM(2016) 452 final – 2016/0209 (CNS)]

OJ C 34, 2.2.2017, p. 127–129 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

2.2.2017   

ET

Euroopa Liidu Teataja

C 34/127


Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee arvamus teemal „Ettepanek: nõukogu direktiiv, millega muudetakse direktiivi 2011/16/EL seoses maksuhaldurite juurdepääsuga rahapesuvastasele teabele“

[COM(2016) 452 final – 2016/0209 (CNS)]

(2017/C 034/20)

Raportöör:

Petru Sorin DANDEA

Konsulteerimistaotlus

Euroopa Liidu Nõukogu, 27/07/2016

Õiguslik alus

Euroopa Liidu toimimise lepingu artiklid 113 ja 115

 

[COM(2016) 452 final – 2016/0209 (CNS)]

Vastutav sektsioon

majandus- ja rahaliidu ning majandusliku ja sotsiaalse ühtekuuluvuse sektsioon

Vastuvõtmine sektsioonis

05/10/2016

Vastuvõtmine täiskogus

19/10/2016

Täiskogu istungjärk nr

520

Hääletuse tulemus

(poolt/vastu/erapooletuid)

227/3/2

1.   Järeldused ja soovitused

1.1.

Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee väljendab heameelt komisjoni algatuse üle ning toetab komisjoni püüdeid võidelda maksustamise vältimise ja rahapesuga – tavaga, mis ei too endaga kaasa mitte üksnes liikmesriikide maksubaasi vähenemist, vaid mis kujutab endast ka üht peamist organiseeritud kuritegevuse ja terroristide rahastamisallikat maailmas.

1.2.

Maksudest kõrvalehoidumise ja maksustamise vältimise tagajärgede tõsidust arvestades kiidab komitee heaks eeskirjad, mis sätestatakse direktiivi ettepanekus, millega muudetakse halduskoostöö direktiivi. Liikmesriikide maksuametite vahel vahetatava teabe kategooriatesse hõlmatakse ka selliste finantstehingute tegelikke tulusaajaid käsitlev teave, mille seaduslikkus võib kontrollide, läbivaatuste ja auditite ajal leitu põhjal tekitada kahtlusi või mille näol võib olla tegemist rahapesuga. Nimetatud teabe hõlmamine aitab suurendada maksuametite haldussuutlikkust ja muuta rahapesuvastase võitluse tõhusamaks.

1.3.

Kuna halduskoostöö direktiivi muutmise ettepanekut ei saa täielikult ellu viia enne, kui on vastu võetud direktiivi ettepanek, millega muudetakse neljandat rahapesuvastast direktiivi, (1) soovitab komitee liikmesriikidel ja Euroopa Parlamendil komisjoni pakutud õigusaktide pakett täies mahus vastu võtta.

Komitee soovitab liikmesriikidel tagada maksuametitele vajalikud inim-, finants- ja logistikaressursid, et nad saaksid nõuetekohaselt rakendada uusi rahapesuvastaseid eeskirju.

2.   Euroopa Komisjoni ettepanek

2.1.

Maksudest kõrvalehoidumise ja maksustamise vältimise vastase ning terrorismi rahastamise vastase tegevuskava raames esitas Euroopa Komisjon 2016. aasta juunis õigusaktide paketi, mille eesmärk on parandada maksuametite juurdepääsu rahapesuvastasele teabele. Selle üks osa on ka nõukogu direktiiv, (2) millega muudetakse direktiivi 2011/16/EL (halduskoostöö direktiiv) seoses maksuhaldurite juurdepääsuga rahapesuvastasele teabele.

2.2.

Komisjoni ettepanekuga muudetakse halduskoostöö direktiivi artiklit 22 nii, et liikmesriikide maksuametite vahel vahetatava teabe hulka arvatakse ka rahapesu eesmärgil tehtavaid finantstehinguid käsitlev teave.

2.3.

Kõnealuse algatuse eesmärk on võimaldada maksuhalduritele järjepidev juurdepääs rahapesuvastasele teabele, et neil oleks võimalik täita oma ülesandeid maksustamisalase halduskoostöö direktiivi finantsasutuste poolse kohaldamise jälgimisel.

2.4.

Direktiivi ettepanekuga nähakse ette otseselt siseturu toimimist mõjutava maksustamise vältimise vastased eeskirjad. Samuti on selle eesmärk tagada maksuametite juurdepääs selliste finantstehingute tegelikke tulusaajaid käsitlevale teabele, mille seaduslikkus võib kontrollide, läbivaatuste ja auditi ajal leitu põhjal tekitada kahtlusi või mille näol võib olla tegemist rahapesuga, mis toob kasu kuritegelikele või terroristlikele rühmitustele.

3.   Üldised ja konkreetsed märkused

3.1.

Direktiivi ettepanekus kutsutakse üles rakendama kõigis liikmesriikides ühtselt eeskirju, mis käsitlevad riikide maksuametite vahel toimuvat teabevahetust selliste finantstehingute tegelike tulusaajate kohta, mille puhul võib tegemist olla rahapesuga. Komitee on juba varasemates arvamustes (3) väljendanud heameelt komisjoni algatuse üle ning toetab komisjoni püüdeid võidelda maksustamise vältimise ja rahapesuga – tavaga, mis ei too endaga kaasa mitte üksnes liikmesriikide maksubaasi vähenemist, vaid mis kujutab endast maailmas ka üht peamist organiseeritud kuritegevuse ja terroristide rahastamisallikat.

3.2.

Komitee kiidab heaks eeskirjad, mis käsitlevad maksuametite juurdepääsu võimalike rahapesutehingutega seotud mehhanismidele, menetlustele, dokumentidele ja teabele. G20 kutsub oma 18. aprilli avalduses rahapesuvastast töökonda üles tegema ettepanekuid, millega tõhustada läbipaistvuse suhtes kohaldatavate rahvusvaheliste standardite rakendamist, sealhulgas seoses tegelikke tulusaajaid käsitleva teabe kättesaadavuse ja rahvusvahelise vahetamisega. Lisaks kutsub komitee komisjoni ja liikmesriike üles tegema suuremaid jõupingutusi selliste organisatsioonide nagu OECD ja G20 raames toimuvatel rahvusvahelistel läbirääkimistel, et muuta kõnealuste sätete rakendamine võimalikuks üleilmsel tasandil.

3.3.

Arvestades seda, et halduskoostöö direktiivi muutmise ettepanekut ei saa täielikult ellu viia enne, kui on vastu võetud direktiivi ettepanek, millega muudetakse neljandat rahapesuvastast direktiivi, (4) soovitab komitee liikmesriikidel ja Euroopa Parlamendil komisjoni pakutud õigusaktide pakett täies mahus vastu võtta.

3.4.

Võttes arvesse terrorismi laienemist kogu maailmas ja inimohvreid põhjustanud rünnakute arvu suurenemist mitmetes liikmesriikides, leiab komitee, et komisjoni pakutud eeskirjad tuleb kiiresti vastu võtta. Paremate rahapesuvastaste sätete rakendamine aitab kõrvaldada terroristlike rühmituste ühe peamise rahastamisallika.

Komitee soovitab liikmesriikidel tagada inim-, finants- ja logistikaressursid, mis on vajalikud uute, Euroopa Komisjoni algatatud paketis sisalduvate rahapesuvastaste eeskirjade rakendamiseks. Lisaks leiab komitee, et liikmesriikide maksuametite ekspertidele mõeldud heade tavade vastastikust tutvustamist tagavate programmide väljatöötamine võiks aidata saavutada häid tulemusi uute eeskirjade rakendamisel.

Brüssel, 19. oktoober 2016

Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee president

Georges DASSIS


(1)  COM(2016) 450 final.

(2)  COM(2016) 452 final.

(3)  ELT C 271, 19.09. 2013, lk 31.

(4)  Vt joonealune märkus 1.


Top