EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52007AE0810

Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee arvamus teemal Tulevased õigusaktid e-juurdepääsetavuse valdkonnas

OJ C 175, 27.7.2007, p. 91–95 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

27.7.2007   

ET

Euroopa Liidu Teataja

C 175/91


Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee arvamus teemal „Tulevased õigusaktid e-juurdepääsetavuse valdkonnas”

(2007/C 175/22)

26. veebruaril 2007. aastal palus Euroopa Komisjon vastavalt Euroopa Ühenduse asutamislepingu artiklile 262 Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteel koostada ettevalmistava arvamuse järgmises küsimuses: „Tulevased õigusaktid e-juurdepääsetavuse valdkonnas”

Asjaomase töö ettevalmistamise eest vastutava transpordi, energeetika, infrastruktuuri ja infoühiskonna sektsiooni arvamus võeti vastu 7. mail 2007. Raportöör oli Bernardo HERNÁNDEZ BATALLER.

Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee võttis täiskogu 436. istungjärgul 30.–31. mail 2007 (30. mai istungil) vastu järgmise arvamuse. Poolt hääletas 136 komitee liiget, erapooletuks jäi 3 liiget.

1.   Järeldused ja soovitused

1.1

EMSK toetab komisjoni tegevust e-juurdepääsetavuse alal ja kutsub komisjoni üles seda jätkama. Kuna tegemist on elavat huvi pakkuva teemaga, jätab komitee endale võimaluse koostada selle kohta täiendav arvamus.

1.2

EMSK on arvamusel, et komisjon peab võtma ühenduse tasandil meetmeid, mis sisaldaksid järgmist:

olemasolevate õigusaktide tugevdamine, nii et need oleksid ühtsed ja siduvad, et vältida praegu eelkõige elektronside (eriti universaalteenuse) ja riigihangete valdkonnas valitsevaid liikmesriikidevahelisi erinevusi ja ebakõlasid. Samas tuleb tugevdada õigustikku, võttes EÜ asutamislepingu artiklite 13 ja 95 alusel uusi riigiüleseid meetmeid, mis tagaksid juurdepääsetavuse avalike teenuste kohustusena;

e-juurdepääsetavuse laiendamine horisontaalselt teistesse ELi poliitikavaldkondadesse;

mittesiduvad e-juurdepääsetavuse meetmed eakate ja puuetega inimeste elukvaliteedi parandamiseks.

1.3

Organiseeritud kodanikuühiskonna organisatsioonide osalus on oluline kohase e-juurdepääsetavusealase poliitika rakendamiseks, näiteks toetusmeetmete edendamise kaudu käitumisjuhiste või kaasregulatsiooni osas.

1.4

Toetusmeetmed peaksid keskenduma valdkondadele, mis edendavad eakate ja puuetega inimeste juurdepääsu infoühiskonnale ja julgustavad neid kasutama uusi tehnoloogiaid kui sobivat vahendit nende sotsiaalseks kaasamiseks, digitaalse tõrjutuse vältimiseks ja nende elukvaliteedi tõstmiseks.

1.5

Liikmesriikide asutused peaksid riigiüleseid suuniseid järgides võtma toetusmeetmeid rahastamaks puuetega inimeste ja eakate organisatsioonide kaasamist e-keskkonda ja hõlbustamaks nende juurdepääsu sellele.

2.   Sissejuhatus

2.1

EMSKle saadetud kirjas palub komisjon komiteel koostada ettevalmistav arvamus tulevase õigusraamistiku kohta e-juurdepääsetavuse valdkonnas, keskendudes eriti eakatele inimestele.

e-juurdepääsetavus” tähendab tehniliste takistuste ja raskuste ületamist, millega puutavad kokku puuetega inimesed ja teised rühmad, püüdes võrdsetel tingimustel infoühiskonnas osaleda. See mõiste on osa laiemast mõistest „e-kaasamine”, mis hõlmab ka teisi — majanduslikke, geograafilisi ja hariduslikke — takistusi.

2.2

Eelkõige on eesmärk määrata kindlaks, millist liiki teisese õigusakti alusel arendada ELi eesmärki luua täielikult kaasav ühiskond, võttes arvesse praegu toimuvaid kiireid majanduslikke ja sotsiaalseid ümberkorraldusi.

2.3

Kahtlemata peab kõnealune seadusandlik projekt lähtuma Euroopa väärtusi ja põhimõtteid kandvatest õiguslikest alustest, nagu EÜ asutamislepingu artikkel 13 või spetsiaalsed viited kõigi Euroopa elanike osalusele demokraatias ja sotsiaalses arengus, mis on toodud põhiseaduse lepingu teises ja neljandas lõigus, selle artiklites I-3 lõige 3, II-81 ja II-86 ning teistes sätetes.

2.4

Samuti on ELi institutsioonide ja organite asjaomastest seisukohavõttudest ja otsustest juba moodustunud mahukas korpus, mis vaatamata ebaühtsusele on abiks sellise ühenduse poliitika väljatöötamisel, mis on proaktiivselt suunatud mittediskrimineerimisele ja e-juurdepääsetavusele, sh:

nõukogu 2. detsembri 2002. aasta resolutsioon puuetega inimeste e-juurdepääsetavuse kohta, milles kutsuti komisjoni üles kasutama infoühiskonna võimalusi puuetega inimeste heaks eelkõige igasuguste takistuste kõrvaldamise abil;

telekommunikatsiooni nõukogu tõstis esile vajadust parandada Euroopas e-juurdepääsetavust (1) ning sotsiaalpoliitika nõukogu kutsus oma 2003. aasta resolutsioonis e-juurdepääsetavuse kohta (2) liikmesriike üles võtma vajalikke meetmeid loomaks avatud, kaasavat ja kõigile kodanikele juurdepääsetavat teadmistepõhist ühiskonda.

2.4.1

komisjon avaldas 2005. aastal teatise „i2010” (3), mille eesmärk oli luua Euroopa infoühiskonna uus strateegiline raamistik, ja hiljem teatise e-juurdepääsetavuse kohta (4), mis sisaldas poliitiliste algatuste ettepanekuid e-juurdepääsetavuse edendamiseks.

2.4.2

Konkreetselt tuuakse nimetatud e-juurdepääsetavust käsitlevas teatises välja kolm uut lähenemisviisi probleemi lahendamiseks:

edendada juurdepääsetavuse nõuete kehtestamist riigihangete vallas;

tagada juurdepääsetavuse sertifitseerimine;

muuta olemasolevate õigusaktide kasutamine otstarbekamaks.

Kaks aastat pärast komisjoni teatise avaldamist oli ette nähtud hindamine, et kaaluda vajadusel võimalikke täiendavaid meetmeid.

2.4.3

Komitee võttis nimetatud teatise kohta vastu arvamuse (5), milles käsitleti selliseid aspekte nagu ühtlustatud standardid ja koostalitlusvõime; riigihanked, sertifitseerimine ja testimine kolmandate isikute poolt vastandina enda koostatud deklaratsioonile, õigusaktide kasutamine, integratsioon, veebi kättesaadavus, õigusaktid ja infoühiskonna uus strateegiline raamistik.

2.5

Nõukogu 22. märtsi 2007. aasta resolutsioonis Euroopa turvalise infoühiskonna strateegia kohta rõhutatakse kuuendas punktis vajadust pöörata eritähelepanu erivajadustega ning võrgu- ja teabeturbe küsimustes vähe teadlikele IKT kasutajatele, kelle hulka kuuluvad ka eakad ja puuetega inimesed.

3.   Üldised märkused

3.1

EMSK suhtub suure huviga komisjoni palvesse koostada kõnealune ettevalmistav arvamus ja leiab, et kuigi ühenduse meetmed, mille eesmärk on kõigi kaasamine infoühiskonda, peavad üldiselt olema globaalsed, vajavad teatud rühmad, nt eakad või puuetega inimesed, siiski eritähelepanu nende kohaseks kaasamiseks infoühiskonda (6).

Kuna kõnealune teema on väga huvipakkuv, on võimalik, et EMSK koostab lisaks käesolevale veel täiendava arvamuse.

3.1.1

See on ka täielikult kooskõlas Riias vastu võetud ministrite deklaratsiooni (7) kaheksanda punktiga, milles öeldakse: „Tõhusaks e-kaasamiseks tuleks 2010. aastaks vähendada poole võrra erinevusi eakate, puudega inimeste, naiste, madala haridustasemega rühmade, töötute ja vähem arenenud piirkondade elanike interneti kasutamises võrreldes ELi keskmise internetikasutajaga.”

EMSK leiab, et viimaste aastate poliitilisi ja sotsiaalseid muutusi arvestades on ühenduse e-juurdepääsetavuse meede prioriteetse tähtsusega ja juurdepääs info- ja kommunikatsioonitehnoloogiatele peab saama avalike teenuste puhul kodanikuõiguseks.

Kõnealune ühenduse meede peab sisaldama õigusvahendit, mis tugevdaks olemasolevaid õigusakte, ja seda toetavaid mittesiduvaid meetmeid eri poliitikavaldkondades, arvestades ühenduse meetme lisaväärtust.

EMSK toetab kõnealust ühenduse meedet, sest:

sotsiaalsest seisukohast parandab see kodanike õigusi ja majanduslikust seisukohast parandab mastaabisäästu, siseturu toimimist, konkurentsivõimet võtmesektoris ja uuendustegevust;

toob välja, et liikmesriikide lähenemisviiside ebaühtlus ja killustatus toob kaasa teatud probleeme, seda eelkõige olemasolevate direktiivide erineva ülevõtmise tõttu. Selles osas on vaja selgust luua eriti riigihangete ja universaalteenuste valdkonnas;

seejuures tuleb tagada võetavate toetusmeetmete võimalikult tõhus rakendamine.

3.2

e-juurdepääsetavuse küsimusi reguleerivate eeskirjade õigusliku aluse osas on soovitav kasutada

EÜ asutamislepingu artiklit 13, millega antakse nõukogule üldine volitus võtta vastu mis tahes ühenduse õigusakte, millega võideldakse diskrimineerimise vastu,

ja samas EÜ asutamislepingu artiklit 95, milles käsitletakse siseturu kehtestamise ja toimimisega seotud aspekte ja mille puhul ettepanekute aluseks peab olema kaitstuse kõrge tase.

Seejuures ei tohi kahjustada e-juurdepääsetavuse meetmete vajalikku horisontaalset mõju.

3.2.1

Kuna Euroopa põhiseaduse leping ei kehti, ei saa kõnealuseid õigusakte kahjuks vastu võtta artikli III-124-1 alusel, milles sätestatakse ühehäälne vastuvõtmine nõukogus pärast Euroopa Parlamendi heakskiitu. Kuna kehtivas EÜ asutamislepingu artiklis 13 nähakse ette kõnealuste õigusaktide ühehäälne vastuvõtmine nõukogus „pärast konsulteerimist Euroopa Parlamendiga”, puudub ulatusliku demokraatliku arutelu võimalus ja neil ei ole nii tugevat õiguspärasust kui kaasotsustamismenetlusega vastu võetud ELi õigusaktidel.

3.2.2

Selgesõnaline nõukogu ühehäälse otsuse nõue on siiski väga otstarbekas, sest kõik kõnealused õigusaktid peavad järgima subsidiaarsuse põhimõtet. Mõistagi tähendab ELi liikmesriikide valitsuste ühehäälne toetus asjaomaste riiklike asutuste tõhusamat tööd nende siseriiklikul kohaldamisel ja arendamisel. See tähendab ka, et kohaldatavate meetmete eesmärgid ei piirdu praegu kõnealuses valdkonnas olemas olevate takistuste kõrvaldamisega, vaid pakuvad kaasamist tõepoolest edendavaid elemente, mis vastavad EÜ asutamislepingu artiklitel 13 ja 95 põhinevate ühenduse meetmete proaktiivsuse nõudele.

3.2.3

Seetõttu oleks kohane õigusakti liik direktiiv, sest direktiiv jätab tavaliselt liikmesriikidele suure vabaduse riigiülesel tasandil seatud eesmärkide saavutamiseks vajalike vahendite valikul.

3.3

Tulevase ühenduse õigusraamistiku konkreetne sisu peab muu hulgas tingimata hõlmama järgnevalt nimetatud eesmärke, eristades seejuures üldiseid ja spetsiifilisi eesmärke.

3.4

Üldise iseloomuga eesmärgid oleksid järgmised:

a)

IKT teenuste koostalitlusvõime edendamine ühiste standardite ja spetsifikatsioonide abil, et Euroopa standardiasutused võtaksid juurdepääsu küsimust arvesse asjaomaste eeskirjade väljatöötamisel ja vastuvõtmisel;

elektronsidet käsitlevate direktiivide e-juurdepääsualaste sätete tugevdamine kookõlas INCOMi (Inclusive Communication Group, kaasava kommunikatsiooni töörühm) (8) soovitustega ning samal ajal e-juurdepääsetavuse edendamine sellistes valdkondades nagu audiovisuaalsete teenuste (piirideta televisioon) direktiivi muutmine, nagu komitee on juba märkinud (9), või direktiiv autoriõiguste kohta infoühiskonnas;

b)

IKT võrkude juurdepääsetavuse edendamine, tagades riistvara infrastruktuuri ja seadmed Euroopa piirkondades, mis kannatavad digitaalse lõhe tõttu; Struktuurifondide, maaelu arengu fondi ja hiljuti loodud teadus- ja arendustegevuse fondi raames tuleks ette näha spetsiaalsed vahendid kaasamise edendamiseks, tagamaks 2010. aastaks 90 % ELi territooriumist juurdepääsu IKT-le;

c)

IKT tooted ja teenused peavad kasu tooma ühiskonna kõigile liikmetele ja seetõttu peab nende kavandamisel ja rakendamisel mõtlema ka ebasoodsamas olukorras rühmadele, eelkõige puudega ja eakatele inimestele. Selle eest peavad vastutust kandma kaks tasandit — nii ametiasutused kui ka eraisikud.

3.4.1

Sõltuvalt pädevusalast peavad ühenduse ja liikmesriikide asutused kehtestama siseturul tegutsevatele IKT ettevõtetele tegevuskriteeriumid, eelkõige sellistes valdkondades nagu standardimine, ja kontrollima nende nõuetekohast täitmist.

3.4.2

Võimaluse piires tuleb neid nõudeid kohaldada ühisele kaubanduspoliitikale, et paremast juurdepääsust võiks kasu saada mitte üksnes Euroopa vaid ka maailma tasandil. Samas tuleb edendada ebasoodsas olukorras rühmade vajadustele vastavaid käitumisjuhiseid, loomaks kõnealuses valdkonnas ettevõtete sotsiaalse vastutuse kultuuri.

3.4.3

Samuti tuleb asjaomased kodanikuühiskonna osalejad kaasata IKT-le juurdepääsu ja selle kasutamisega seotud tehnoloogilisse uuendustegevusse ja heade tavade levitamisse, luues selleks riigiüleseid võrgustikke, mis ühendavad ülikoolide ja kõnealuse sektori ettevõtete uurimiskeskused. Muude meetmete hulgas tuleks luua ELi ja riiklike asutuste poolt kaasrahastatavaid iga-aastaseid projekte ning edendada tippteaduse kultuuri, asutades muu hulgas Euroopa auhinna kõrge kvaliteediga uutele e-kaasamist soodustavatele tehnoloogiatele.

3.5

Spetsiifilised eesmärgid oleksid järgmised:

a)

universaalteenuse direktiivi kohaldamisala laiendamine, mis praegu hõlmab juurdepääsu tasulistele avalikele telefonidele, hädaabiteenustele ja numbriinfoteenustele, nii et see hõlmaks ka lairibatehnoloogiat ja mobiiltelefone, nagu EMSK on korduvalt soovi avaldanud;

b)

ametiasutustel tuleb keelata kasutada selliseid IKT teenuseid ja tooteid, mis ei vasta kehtivatele juurdepääsetavuse eeskirjadele ning tulevased riigihankeid käsitlevad ühenduse õigusaktid peavad sisaldama kohustuslikke sätteid juurdepääsetavuse kohta;

c)

tuleb ühtlustada hädaabiteenuseid ja interaktiivset digitaaltelevisiooni sisaldavate IP-võrkude kasutamist käsitlevad juurdepääsetavuse nõuded;

d)

nagu EMSK on juba märkinud (10), peavad liikmesriigid täielikult vastu võtma veebi kättesaadavuse algatuse suuniste teise versiooni ja kasutama seda avalikel veebilehekülgedel;

e)

nn loomevahendite kasutamine peaks saama üldiseks, eeldusel, et need vastavad nimetatud veebi kättesaadavuse suuniste teisele versioonile.

4.   Konkreetsed märkused

4.1

Rahvastiku püramiidis ehk vanuserühmade jaotuses rahvastiku struktuuris suureneb üle 65-aastaste inimeste rühm. Madal sündimus ning elukvaliteedi ja oodatava eluea tõus on selle nähtuse peamised põhjused. Seetõttu on nõukogu eesistujariigid võtnud rahvastiku vananemise probleemi ühisesse tööprogrammi.

4.2

Eakate tänapäevases ühiskonnas on elemente, mis võivad kaasa tuua üksinduse, nagu suurpere kadumine ja ühe vanemaga perekonna levimine. Infoühiskond pakub sotsiaalse isoleerituse vältimiseks uusi võimalusi, mida eakad peaksid ära kasutama, seetõttu tuleb edendada meetmeid praeguse digitaalse lõhe vähendamiseks.

Eriti ilmne on see e-juurdepääsetavuse valdkonnas. Riias ühehäälselt vastu võetud ministrite deklaratsioonis märgiti, et üksnes 10 % Euroopas elavatest üle 65aastastest inimestest kasutab internetti.

4.3

Lisaks internetijuurdepääsu tagamisele kõigi jaoks on eakate ja puuetega inimeste paremaks sotsiaalseks kaasamiseks infoühiskonda vastavalt subsidiaarsuse põhimõttele vaja ka valdkonnaüleseid sotsiaalmeetmeid võrdsuse ja elukvaliteedi parandamiseks, parandades teenuseid ja edendades eakate osalust infoühiskonnas ning kõrvaldades takistused, mis piiravad juurdepääsu arvutikoolitusele ja vabale tarkvarale.

Muutes juurdepääsu infoühiskonnale eakatele ja puuetega inimestele hõlpsamaks, võib elavdada nende intellektuaalset tegevust ja teha nende elu mugavamaks, pakkudes neile muu hulgas järgmisi teenuseid:

tasuta nõustamine;

dokumentide edastamine elukohta;

üksikisikute või pensionäride või puuetega inimeste keskuste õigusalane nõustamine;

vaba aja tegevused;

gerontoloogiline abi ja kontakt kohalike sotsiaalteenustega;

virtuaalkoolitus;

puhkuseprogrammid;

fakultatiivsed telemeditsiiniteenused.

EMSK rõhutab IKT olulisust eakate ja puudega inimeste majandusliku ja sotsiaalse kaasamise edendamiseks, et nende esindusorganisatsioonide kaudu ELis olukorda parandada. Organiseeritud kodanikuühiskonna osalejate kaasamine võib olla oluline sellistes valdkondades nagu kaasregulatsioon, käitumisjuhendite koostamine või ettevõtete sotsiaalne vastutus.

4.4

EMSK on arvamusel, et tuleb võtta meetmeid toetamaks projekte ja tegevusi, mis edendavad eakate ja puuetega inimeste juurdepääsu infoühiskonnale ja julgustavad neid kasutama uusi tehnoloogiaid kui sobivat vahendit nende sotsiaalseks kaasamiseks, digitaalse tõrjutuse vältimiseks ja nende elukvaliteedi tõstmiseks. Konkreetselt peaksid kõnealused meetmed sisaldama järgmist:

digitaalvõrkude loomine ja tugevdamine, et muuta erinevate asutuste ja ühenduste juhtimissüsteemid professionaalsemaks ja tõhusamaks. Need peavad olema asjakohaselt varustatud ja kohandatud vastavalt eakate ja puuetega inimeste erinevate rühmade vajadustele;

katseprojektid, mis põhinevad rakendustel ja instrumentidel, mis toetavad eakate ja puuetega inimeste aktiivset ja iseseisvat elu nende kaasamise abil infoühiskonda.

4.5

Majanduslikku, sotsiaalset ja territoriaalset ühtekuuluvust on võimalik tugevdada, rakendades ELi poliitikas eakaid käsitlevaid ÜRO põhimõtteid, edendades nende kohast juurdepääsu haridus- ja koolitusprogrammidele.

4.6

Uue lähenemisviisi läbivaatamisel peab komisjon õigusaktide väljatöötamisel arvestama eakate vajadustega, et lihtsustada arendatavate toodete abil pakutavaid teenuseid. Samuti peavad standardiasutused ja tööstus oma tegevusvaldkonnas nimetatud aspekte silmas pidama.

4.7

Keskkonnakaitse seisukohast tuleks e-tehnoloogiat laiemalt kasutada. See vähendab vajadust ühest kohast teise liikuda, tehes teatud teenused kättesaadavaks in situ. Komisjon peaks kõnealust potentsiaali uurima, et tulevikus esitada ettepanekuid ambitsioonikamateks riigiülesteks e-juurdepääsetavuse meetmeteks.

Brüssel, 30. mai 2007

Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee

president

Dimitris DIMITRIADIS


(1)  Nõukogu resolutsioon e-Euroopa 2002 tegevuskava kohta: avalike veebilehekülgede juurdepääsetavus ja nende sisu, EÜT C 86, 10.4.2002.

(2)  Nõukogu resolutsioon 14892/02.

(3)  KOM(2005) 229 lõplik. EMSK arvamus „Komisjoni teatis nõukogule ja Euroopa Parlamendile, Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteele ja Regioonide Komiteele: i2010 — Euroopa infoühiskond majanduskasvu ja tööhõive eest”, ELT C 110, 9.05.2006, lk 83.

(4)  KOM(2005) 425 lõplik.

(5)  Arvamus CESE 404/2006, mille täiskogu võttis vastu 15. märtsil 2006. Raportöör: hr Cabra de Luna. EÜT C 110, 9.5.2006.

(6)  Arvamuse CESE 404/2006 punktis 3.4 öeldakse: Puuetega inimesed moodustavad heterogeense inimrühma. Samal ajal tuleb tõdeda, et juurdepääsu saamisel info- ja sidetehnoloogiale on kõige suuremad probleemid vaimsete puuetega ja õpiraskustega inimestel, sensoorsete puuetega inimestel (kurdid, kuulmispuudega isikud, pimedad, nägemispuudega isikud, kurttummad ja kõnepuudega isikud) ning füüsiliste puuetega inimestel. EÜT C 110, 9.5.2006.

(7)  Algatuse i2010 raames 11. juunil 2006 Riias vastuvõetud ELi ministrite deklaratsioonis e-kaasamise kohta kinnitati poliitilist kohustust tõhustada e-juurdepääsetavust.

http://ec.europa.eu/information_society/events/ict_riga_2006/index_en.htm

(8)  INCOM moodustati 2003. aastal ja sinna kuuluvad liikmesriikide, telekommunikatsiooni operaatorite, kasutajate ühenduste ja standardiasutuste esindajad.

(9)  Arvamus CESE 486/2006. EÜT C 185, 8.8.2006.

(10)  Arvamuse CESE 404/2006 punkt 7.5.1: „Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee kutsub kõiki ELi liikmesriike üles võtma veebi kättesaadavuse algatuse suuniste (Web Accessibility Initiative Guidelines) muutusteta teine versioon ametlikult vastu ja tagama nende suuniste järgimine kõikidel avalikel veebisaitidel”. EÜT C 110, 9.5.2006.


Top