EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52006XC1229(02)

Põllumajandustoodete ja toidu päritolunimetuste ja geograafiliste tähiste kaitset käsitleva nõukogu määruse (EÜ) nr 510/2006 artikli 6 lõike 2 kohase taotluse avaldamine

OJ C 321, 29.12.2006, p. 9–12 (ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)

29.12.2006   

ET

Euroopa Liidu Teataja

C 321/9


Põllumajandustoodete ja toidu päritolunimetuste ja geograafiliste tähiste kaitset käsitleva nõukogu määruse (EÜ) nr 510/2006 artikli 6 lõike 2 kohase taotluse avaldamine

(2006/C 321/05)

Käesoleva dokumendi avaldamine annab õiguse esitada vastuväiteid vastavalt nõukogu määruse (EÜ) nr 510/2006 artiklile 7. Komisjon peab vastuväited kätte saama kuue kuu jooksul alates käesoleva dokumendi avaldamisest.

KOKKUVÕTE

NÕUKOGU MÄÄRUS (EÜ) nr 510/2006

Registreerimistaotlus vastavalt artiklile 5 ja artikli 17 lõikele 2

“CASTAGNA CUNEO”

EÜ nr: IT/PGI/005/0342/20.04.2004

KPN ( ) KGT ( X )

Käesolev kokkuvõte on koostatud üksnes teavitamiseks. Üksikasjaliku teabe saamiseks palutakse huvitatud isikutel tutvuda tehnospetsifikaadi täieliku variandiga, mille võib saada 1. jaos viidatud riigi ametiasutustest või Euroopa Komisjonist (1).

1.   Liikmesriigi pädev asutus:

Nimi:

Ministero delle politiche agricole e forestali

Aadress:

Via XX Settembre, n. 20

I-00187 Roma

Tel.:

(39-06) 481 99 68

Faks:

(39-06) 42 01 31 26

E-post:

qtc3@politicheagricole.it

2.   Rühm:

Nimi:

Società Asprofrut Società Consortile Cooperativa a r.l.

Aadress:

Via Caraglio, 16

I-12100 Cuneo

Tel.:

(39-0175) 28 23 11

Faks:

E-post:

Koosseis:

tootjad/töötlejad ( X ) muud ( )

3.   Toote liik:

Rühm 1.6 — Värske või töödeldud puu- ja köögivili

4.   Tehnospetsifikaat (artikli 4 lõikes 2 sätestatud nõuete kokkuvõte)

4.1   Nimi: “Castagna Cuneo”

4.2   Kirjeldus: “Castagna Cuneo” kaitstud geograafilise tähisega võib tähistada üksnes järgmisi Castanea sativa liiki kuuluvaid kastanisorte (välja arvatud liikidevahelised hübriidid): Ciapastra, Tempuriva, Bracalla, Contessa, Pugnante, Sarvai d'Oca, Sarvai di Gurg, Sarvaschina, Siria, Rubiera, Marrubia, Gentile, Verdesa, Castagna della Madonna, Frattona, Gabiana, Rossastra, Crou, Garrone Rosso, Garrone Nero, Marrone di Chiusa Pesio, Spina Lunga.

Ühtlasi on välja arvatud ka metsikult kasvav, segametsas, vanade kasvatuste puudelt saadud toode, kuigi see on kõnesolevast liigist.

Kaitstud geograafilise tähisega “Castagna Cuneo” kastanit eristab magus ja peen maitse ja krõmpsuv väline viljakest, mis muudavad selle eriti sobivaks nii värskelt söömiseks kui ka töötlemiseks.

Värske kastani omadused vabasse ringlusse lubamisel: koore värvus helepruunist tumepruunini; enam-vähem lai seemnenaba, mis ei ulatu kunagi üle pähklikarva külgtahkude; tähesarnaselt kulgevad viirud; välise viljakesta värvus kollasest helepruunini, kastan on konsistentsi poolest krõmpsuv; seemne värvus valgest kreemikani; maitse magus ja õrn; suurus: maksimaalne pähklite arv kilogrammis = 110.

Sisemisi ega väliseid defekte (lõhkenud, mädanenud, hallitanud, seestpoolt ussitanud vili) ei või esineda üle 10 % viljadest.

Kuivatatud kooritud kastanid peavad olema terved, puhtad, heledat õlgkollast värvi. Defekte (ussitamisjälgedega, deformeerunud, puruksläinud, välise viljakesta jääkidega viljad jne) ei või esineda üle 10 % kuivatatud viljadest.

Selliselt saadud terve kuivatatud vilja niiskusesisaldus ei või ületada 15 %.

4.3   Geograafiline piirkond: Kaitstud geograafilise tähisega “Castagna Cuneo” tootmispiirkond hõlmab ligi 110 haldusüksust Cuneo provintsis, nagu on märgitud tootmise tehnospetsifikaadis.

4.4   Päritolutõend: Tootmisprotsessi igas järgus peab toimuma järelevalve, milles dokumenteeritakse igas tootmisjärgus sissetulevad ja väljaminevad tooted. Sel viisil ja kontrolliasutuses kaitstud geograafilise tähisega kastanite “Castagna Cuneo” tootmiseks sobivate ettevõtete, tootjate ja pakendajate kohta peetavate eri nimekirjade abil, tootmise ja pakendamise kohta registrite pidamise abil ning kontrolliasutusele toodetud kogustest ning pakendatud ja märgistatud tootepartiidest enne vabasse ringlusse lubamist teatamise teel tagatakse toote järgitavus (tootmisahela algusest lõpuni). Kontrolliasutus kontrollib kõiki vastavatesse nimekirjadesse kantud füüsilisi ja juriidilisi isikuid vastavalt tootmise tehnospetsifikaadi ja vastava kontrollkava sätetele.

4.5   Tootmismeetod: Tehnospetsifikaat näeb muu hulgas ette, et kastanipuusalud asuvad päikeselistes ja tuulevarjulistes kohtades. Keelatud on igasugune väetamine ja töötlemine sünteesitud taimekaitsevahenditega, välja arvatud mahepõllundustooted (ühenduse määrus 2092/91 ja järgmised).

Tootmises kasutatavate taimede tihedus ei või olla üle 150 taime hektari kohta.

Põllumaad tuleb hoida üleliigsest umbrohust ja põõsastest puhtana iga-aastase rohu niitmise ja tihnikute, rohu ja kuivanud taimede väljajuurimise teel enne saagikoristust, et oleks võimalik vilju korralikult kokku koguda. Lubatud on perioodiline okste tagasilõikamine taimede tervendamiseks ja kaitseks parasiidirünnakute vastu.

Saaki võib koristada käsitsi või mehaaniliste vahenditega (koristusmasinad), millega on tagatud toote terviklikkuse säilimine.

Koristusperiood algab septembri alguses ja lõpeb novembris.

Traditsiooniliselt kasutatava õige tehnika kohaselt võib värsket toodet säilitada soojas vees töötlemise teel.

Lubatud on kasutada laagerdamise tehnikat, hoides vilju 7–9 päeva jooksul toatemperatuuril vees. Selline tehnika võimaldab kerget piimhapnemist, mis blokeerib seenhaigusetekitajate arengu ja loob ilma igasuguste lisanditeta praktiliselt steriilse keskkonna. Ühtlasi on lubatud toote säilitamine koorimise ja sellele järgneva külmutamise teel vastavalt toote külmutamiseks ettenähtud viisile.

Kuivatatud toote “Castagna Cuneo” — Secca saamiseks tuleb kasutada traditsioonilist aeglasel tulel pideva kuivatamise tehnikat kuivatuskohtades, mis on enamasti müüritisega ruumid. Nendes ruumides tuleb kastanid asetada restiga (võrega) tasasele pinnale, mille all hoitakse kollet või mida soojendatakse soojusvaheti kaudu. Küttena ei tohi kasutada keemiliselt töödeldud puidu jäätmeid ega kõrvalsaadusi. Protsess kestab keskmiselt 30 päeva.

Viljade sorteerimise, mõõtmise, töötlemise, säilitamise toimingud tuleb teostada tootmise tehnospetsifikaadi artiklis 3 määratletud piirkonnas.

4.6   Seos: Kaitstud geograafilise tähise registreerimist taotletakse selle vilja vääramatu maine põhjal, mille jaoks tootmispiirkond on ammustest aegadest peale looduslik kasvukoht. Nimelt pärinevad esimesed viited kastanile Cuneo provintsis koguni XII sajandi lõpust, millest annab tunnistust Certosa di Pesio kirjavahetus maaostu kohta, millest on näha, et aastatel 1173–1277 moodustas viiendiku haritavast põllumaast kastanikasvatus. Cuneo provintsi põllumaastikul laiusid XIX sajandi alguses haritud maatükke piiritlevatel avaratel maatükkidel enamjaolt kõrgetüvelised kastanipuusalud. Kastanipuusalud püsisid XIX sajandil, nagu eelnevatel sajanditelgi, maaelu korralduse keskmes. Kastanimüük oli mägipiirkonna jaoks üks väheseid võimalusi oma tooteid turustada. Sügisel tuli maarahvas Alpide ja Apenniinide küladest kastanikottidega alla. Kõige märkimisväärsem turg oli Cuneo turg, kus kastani jaoks eriline aeg oli 11. novembri mardilaat, kus kastaneid hinnati kõige väärtuslikemate viinamarjade hinnaga. Cuneo oli väga aktiivne turg juba XVI sajandi lõpus ja sellest sai aastate jooksul Euroopa tähtsusega turg; sise- ja välisturg elavnesid üha enam eelkõige tänu nõudluse pidevale kasvule Cuneo kastanite järele. Kaitstud geograafilise tähise kuulsus ei piirdu ainult Euroopa turuga, eelkõige Prantsusmaa, Saksamaa, Austria, Šveitsi ja Inglismaaga, vaid sellele leidub suuri austajaid ka teistes maades, nagu Ühendriigid ja Argentina.

Cuneo kastani silmapaistvuse näiteks võib muu hulgas tuua kaitstud geograafilise tähise suurepäraste omaduste kiituseks korraldatud arvukaid laatu ja rahvakogunemisi, nagu Cuneos korraldatav kastani nädal, mil selle ala parimad asjatundjad ja tootjad arutavad mitmeid selle kultuuriga seonduvaid küsimusi. Minevikus oli suure tähtsusega Chiusa di Pesio iga-aastane kastanifestival Sagra del Marrone, mis pälvis koguni kohalike ajalehtede tähelepanu, kus ei jäetud kunagi avaldamata täpseid ülevaateid üritusest. Festivali edu oli nii suur, et see viidi peagi üle Cuneosse, kus üritust tähistati suurejooneliselt mitmesuguste etendustega, mille hulgas olid tähtsal kohal kastaninäitused. Vanimaks ja kuulsaimaks sügislaadaks jääb siiski viimasena enne talvekülmi peetav San Dalmazzo jahe laat (Fiera fredda di San Dalmazzo), mis on oma 430 aasta pikkuse ajalooga kõigi aegade kõige vaieldamatum olemasolev seos päritolupiirkonna, selle rahva ja kastani vahel.

Sama ulatuslik Cuneo kokakunsti retseptikogu, kus Cuneo kastan on vaieldamatu valitsejanna, on päritolupiirkonnas kastani kohalolu traditsiooni kõige ilmsemaks väljenduseks. Värskel kujul kasutatakse kastanit arvukates roogades, maaelu traditsioonis kõige lihtsamatest kõige peenemate retseptideni välja. Keedetud või röstitud või mundaj — rõõmupeo sümbol suurte pühade eelõhtul — moodi kastanite puhul tuleks ära märkida marron glacé — šokolaadirull kastanitega, samuti soolased road, nagu sea- või kitsepraad kastanitega.

4.7   Kontrolliasutus:

Nimi:

Istituto Nord-Ovest Qualità Soc. Coop. a r.l.

Aadress:

Piazza Carlo Alberto Grosso, n. 82

Moretta (CN)

Tel.:

(39-0172) 91 13 23

Faks:

(39-0172) 91 13 20

E-post:

inoq@isiline.it

4.8   Märgistus: Kaitstud geograafilise tähisega “Castagna Cuneo” kastanit võib värskel kujul turustada järgmistes pakendites:

erinevast materjalist kottides kaaluga 0,10 kuni 30 kg, peamiselt kaaluga 0,10–0,25–0,5–1–2,5–5–10–25–30 kg;

puit- või plastkastides mõõtmetega 30x50 ja 40x60;

džuutriidest kottides kaaluga 5 kuni 100 kg (5–10–25–30–50–100).

Kaitstud geograafilise tähisega kuivatatud “Castagna Cuneo” — Secca kastanit võib turustada järgmistes pakendites:

erinevast materjalist kottides kaaluga 0,10 kuni 30 kg, peamiselt kaaluga 0,10–0,25–0,5–1–2,5–5–10–25–30 kg.

Igal juhul võib toodet turustada ainult kas eelnevalt pakendatud kujul või müügi hetkel pakendades.

Pakenditele või pakkidele kinnitataval sildil peab olema selges ja loetavas kirjas märgitud kaitstud geograafiline tähis “Castagna Cuneo”, mis on muust kirjast selgesti eristatud ja sellele peab vahetult järgnema märge “Indicazione Geografica Protetta” (kaitstud geograafiline tähis).

Pakenditel peab selgelt olema ühesuuruste trükitähtedega kiri “Castagna Cuneo” või “Castagna Cuneo” — Secca, millele järgneb vahetult märge “Indicazione Geografica Protetta”.

Samal väljal peab olema näha pakendaja nimi, ärinimi ja aadress ning brutokaal.

Märget “Indicazione Geografica Protetta” võib korrata mujal pakendil või sildil ka lühendina “I.G.P”.

Ühenduses kaitstud geograafilise tähisega “Indicazione Geografica Protetta” on lubatud kasutada graafilisi tähiseid ja/või sümboleid, mis viitavad ärinimedele või ühistele kaubamärkidele või individuaalsetele firmamärkidele, tingimusel et need ei ole kiitvad või ostjat eksitavad.

Logo kirjeldus

Logo moodustavad kujundlikud elemendid kujutavad veidi paremale kaldu asetsevat kastanit. Vilja vasak profiil on piiritletud sõnaga “castagna” (kastan), mis on kirjutatud erilises kalligraafilises kirjas, samas kui parempoolne profiil on antud käsitsi tehtud graafilise märgina, mis meenutab kiiret ja kindlajoonelist pintslitõmmet. Märki täiendab vilja all asuv kastanileht, mille sees on valges kirjas eriliste kalligraafiliste tähtedega kirjutatud “Cuneo”. All vasakul on näha kirjatüübis Frutiger light kujutatud kiri IGP.

Kaitstud geograafilise tähisega I.G.P. “Castagna Cuneo” tooted, mille puhul on kasutatud töötlemist, võib ka pärast valmistus- ja töötlusprotsesse turustada pakendites, mis sisaldavad viidet sellele nimetusele ilma ühenduse logota, tingimusel et kaitstud päritolunimetusega toode, mis on sellisena kinnitatud, on vastavas kaubakategoorias ainulaadne; kaitstud päritolunimetusega toote kasutajad on saanud loa intellektuaalomandi õiguse valdajatelt, kes on õigused omandanud kaitstud geograafilise tähise registreerimisega ja kes kuuluvad põllumajandus- ja metsandusministeeriumi poolt tunnustatud ühendusse. Kõnealune ühendus kannab kasutajad ühtlasi asjakohastesse registritesse ja teostab järelevalvet kaitstud päritolunimetuse nõuetekohase kasutamise üle.

Tunnustatud ühenduse puudumisel täidab eespool kirjeldatud ülesandeid põllumajandus- ja metsandusministeerium kui määruse (EÜ) nr 510/2006 rakendamise eest vastutav riigiasutus.

4.9   Riiklikud nõuded: —


(1)  Euroopa Komisjon, põllumajanduse ja maaelu arengu peadirektoraat, põllumajandustoodete kvaliteedipoliitika osakond, B-1049 Brüssel.


Top