EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32010R0744

Komisjoni määrus (EL) nr 744/2010, 18. august 2010 , millega muudetakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EÜ) nr 1005/2009 osoonikihti kahandavate ainete kohta seoses haloonide kriitilise kasutusega EMPs kohaldatav tekst

OJ L 218, 19.8.2010, p. 2–8 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)
Special edition in Croatian: Chapter 15 Volume 009 P. 189 - 195

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 10/03/2024; mõjud tunnistatud kehtetuks 32024R0590

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2010/744/oj

19.8.2010   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 218/2


KOMISJONI MÄÄRUS (EL) nr 744/2010,

18. august 2010,

millega muudetakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EÜ) nr 1005/2009 osoonikihti kahandavate ainete kohta seoses haloonide kriitilise kasutusega

(EMPs kohaldatav tekst)

EUROOPA KOMISJON,

võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut,

võttes arvesse Euroopa Parlamendi ja nõukogu 16. septembri 2009. aasta määrust (EÜ) nr 1005/2009 osoonikihti kahandavate ainete kohta, (1) eriti selle artikli 13 lõiget 2,

ning arvestades järgmist:

(1)

Haloon 1301, haloon 1211 ja haloon 2402 (edaspidi „haloonid”) on osoonikihti kahandavad ained, mis kuuluvad määruse (EÜ) nr 1005/2009 I lisa III rühmas loetletud kontrollitavate ainete hulka. Nende tootmine liikmesriikides on vastavalt Montreali protokolli nõuetele alates 1994. aastast keelatud. Nende kasutamine teatavat kriitilist laadi kasutuseks on vastavalt määruse (EÜ) nr 1005/2009 VI lisale siiski jätkuvalt lubatud.

(2)

Nagu on ette nähtud Euroopa Parlamendi ja nõukogu 29. juuni 2000. aasta määruse (EÜ) nr 2037/2000 (osoonikihti kahandavate ainete kohta) (2) artikli 4 lõike 4 punktiga iv, vaatas komisjon läbi kõnealuse määruse VII lisa. Selleks hindas ta haloonide praegusi kasutusviise ning selliste tehniliselt ja majanduslikult kõlblike asendusainete või tehniliste lahenduste kättesaadavust ja rakendust, mis oleksid keskkonna ja tervise seisukohalt vastuvõetavad (edaspidi „alternatiivsed lahendused”). Vahepeal on määrus (EÜ) nr 2037/2000 asendatud määrusega (EÜ) nr 1005/2009 ning määruse (EÜ) nr 2037/2000 VII lisast on saanud määruse (EÜ) nr 1005/2009 VI lisa, ilma et sellesse oleks tehtud ühtki muudatust.

(3)

Läbivaatamisel ilmnesid liikmesriikidevahelised lahknevused selle tõlgendamisel, missugune haloonide kasutus on määruse (EÜ) nr 1005/2009 VI lisa kohane kriitiline kasutus. Seepärast tuleks iga haloonide kasutust kirjeldada täpsemalt, täpsustades seadme või rajatise liigi, kasutuse eesmärgi, haloone sisaldava tulekustuti tüübi ja halooni tüübi.

(4)

Läbivaatamisel ilmnes ka, et kui vähesed erandid välja arvata, ei ole haloonid uue konstruktsiooniga seadmete ja uute rajatiste tuletõrjenõuete täitmiseks enam vajalikud ja et praegu paigaldatakse tavaliselt alternatiivseid lahendusi. Haloone sisaldavad tulekustutid ja tuletõrjesüsteemid on siiski endiselt vajalikud teatavates seadmetes, mis on toodetud või mida toodetakse praegu kasutatavate lahenduste põhjal.

(5)

Läbivaatamisel selgus samuti, et enamikus olemasolevate seadmete ja rajatiste või praegu kasutatavate lahenduste põhjal toodetavate seadmete tuleohutusrakendustes asendatakse haloone või neid võiks aja jooksul ja mõistlike kuludega asendada alternatiivsete lahendustega.

(6)

Seepärast on alternatiivsete lahenduste kättesaadavust ja rakendamist arvesse võttes asjakohane kehtestada iga rakenduse suhtes lõpptähtajad, pärast mida ei oleks haloonide kasutus uutes seadmetes ja uutes rajatistes kriitiline kasutus ning haloone sisaldava tulekustuti või tuletõrjesüsteemi paigaldamine ei oleks seega lubatud. Uute seadmete ja uute rajatiste määratlemisel tuleks asjakohaselt arvesse võtta ka seadme või rajatise seda staadiumit olelusringis, millal tulekahju eest kaitsmist vajava ruumi lahendus tegelikult kinnitati.

(7)

Samuti on asjakohane kehtestada iga rakenduse jaoks haloonide lubatud kasutamise lõpptähtpäevad, pärast mida haloonide kasutamine nii olemasolevate seadmete ja rajatiste kui ka praegu kasutatavate lahenduste põhjal toodetavate seadmete tulekustutites ja tuletõrjesüsteemides ei ole enam kriitiline kasutus. Seega ei oleks haloonide kasutamine enam lubatud ning kõik haloone sisaldavad tulekustutid ja tuletõrjesüsteemid tuleks vastavalt määruse (EÜ) nr 1005/2009 artikli 13 lõikele 3 kõnealuseks lõpptähtpäevaks asendada, ümber ehitada või maha monteerida.

(8)

Haloonide kasutamise lõpetamise tähtpäevad peaksid arvesse võtma alternatiivsete lahenduste olemasolu uute seadmete ja rajatiste puhul ning takistusi nende lahenduste rakendamisel. Samuti tuleks võimaldada piisavalt aega alternatiivsete lahenduste väljatöötamiseks, kui see on vajalik, ning soodustada sellist tegevust. Kuna tsiviillennundus on rahvusvaheliselt reguleeritud, tuleks lennukite puhul asjakohaselt arvesse võtta Rahvusvahelise Tsiviillennunduse Organisatsiooni (ICAO) algatusi, mis käsitlevad haloonide paigaldust ja kasutust lennuki pardal olevates tulekustutites.

(9)

Haloonide lubatud kasutamise lõpptähtpäevad peaksid lisaks võimaldama piisavalt aega haloonide asendamiseks või seadmete ja rajatiste ümberehitamiseks seadmete või rajatiste korraliste või plaaniliste hooldus- või täiustamisprogrammide osana, mõjutamata põhjendamatult asjaomaste seadmete või rajatiste käitamist ning põhjustamata liigseid kulutusi. Samuti tuleks arvesse võtta aega, mis kulub kõigi selliste sertifikaatide, lubade ja kinnituste saamiseks, mida võidakse nõuda asjaomastesse seadmetesse või rajatistesse alternatiivsete lahenduste paigaldamiseks.

(10)

Suurema osa uute seadmete ja rajatiste rakenduste puhul, kus haloone sisaldavad tulekustutid ja tuletõrjesüsteemid ei ole enam vajalikud või neid ei paigaldata enam, on asjakohane kehtestada haloonide kasutamise lõpetamise tähtajaks 2010. aasta. Mõnede sõjaväe maismaasõidukite ja lennukite rakenduste puhul, kus alternatiivsed lahendused on juba olemas, kuid neid ei rakendatud praegu lõpulejõudvate arendusprogrammide käigus, ning mille muutmist ei peeta enam tehniliselt ja majanduslikult teostatavaks, on asjakohane kehtestada haloonide kasutamise lõpetamise tähtajaks 2011. aasta. Lennukite mootorigondlite ja kabiini käsitulekustutite puhul on asjakohane kehtestada haloonide kasutamise lõpetamise tähtajaks 2014. aasta, mis vastaks ICAO samaväärse piirangu eeldatava rakendamise ajakavale. Lennukite lastiruumide selliste rakenduste puhul, kus alternatiivseid lahendusi veel ei ole, kuid on alust arvata, et edasise uurimis- ja arendustegevuse tulemusel tehakse alternatiivsed lahendused kõnealuseks tähtajaks kättesaadavaks tüübisertifitseerimiseks esitatavatele uutele lennukitele paigaldamiseks, on asjakohane kehtestada haloonide kasutamise lõpetamise tähtajaks 2018. aasta.

(11)

Paljude rakenduste puhul on asjakohane kehtestada haloonide lubatud kasutamise lõpptähtpäevad ajavahemikus 2013–2025 vastavalt sellele, kui suuri tehnilisi ja majanduslikke jõupingutusi halooni asendamine või seadmete ja rajatiste ümberehitamine nõuab. Kõnealuste lõpptähtpäevade puhul peaks jätma piisavalt aega haloonide asendamiseks korraliste hooldusprogrammide käigus enamikus sellistes seadmetes või rajatites, mille jaoks alternatiivsed lahendused on olemas. Teatavate sõjaväe maismaasõidukite ja sõjalaevade rakenduste puhul, kus haloonide asendamine on tehniliselt ja majanduslikult teostatav tõenäoliselt ainult seadmete plaaniliste täiustamis- või remondiprogrammide osana ning mille puhul alternatiivsete lahenduste sobivuse kontrollimisel võib mõnedes liikmesriikides olla vaja täiendavat uurimis- ja arendustööd, on asjakohane kehtestada haloonide lubatud kasutamise lõpptähtajaks 2030. või 2035. aasta.

(12)

Mõnedele olemasolevate või praegu kasutatavate lahenduste põhjal toodetavate sõjaväesõidukite, sõjaväe-pealveelaevade, sõjaväe-allveelaevade ja sõjaväelennukite rakendustele ei ole leitud alternatiivseid lahendusi. Siiski on alust arvata, et 2040. aastaks on suur osa asjaomastest seadmetest jõudnud oma kasuliku eluea lõppu või et selleks ajaks on edasise uurimis- ja arendustöö tulemusel kättesaadavad alternatiivsed lahendused. Seepärast on asjakohane kehtestada kõnealuste rakenduste puhul haloonide lubatud kasutamise lõpptähtajaks 2040. aasta.

(13)

Samuti ei ole veel leitud alternatiivseid lahendusi olemasolevate või praegu kasutatava tüübisertifitseerimise alusel toodetavate tsiviillennukite lastiruumide, mootorigondlite ja abijõuallikate tuletõrjesüsteemide jaoks. Palju tsiviillennukeid toodetakse ettenähtavas tulevikus jätkuvalt rakendustega, milles kasutatakse halooni ja mis põhinevad haloonil. Kuigi ollakse nõus, et haloonide asendamist nendes rakendustes mõjutavad olulised tehnilised, majanduslikud ja õiguslikud piirangud, on ringlussevõetud haloonide pikaajalise kättesaadavusega seotud ebakindlust ning sobivate alternatiivsete lahenduste kindlakstegemiseks ja väljaarendamiseks täiendava uurimis- ja arendustöö tegemise vajadust arvesse võttes siiski asjakohane kehtestada haloonide lubatud kasutamise põhjendatud lõpptähtajaks 2040. aasta

(14)

VI lisa, milles on kriitiliste kasutuste järkjärgulise lõpetamise ajakava, vaadatakse edaspidigi läbi, et võtta arvesse alternatiivsete lahenduste leidmiseks tehtavat uurimis- ja arendustööd ja uut teavet nende lahenduste kättesaadavuse kohta. Lisaks võib teatavatel juhtudel, kui on selge, et ühtegi alternatiivset lahendust ei ole, teha erandeid haloonide lubatud kasutamise lõpptähtpäevadest ja haloonide kasutamise lõpetamise tähtpäevadest.

(15)

Seepärast tuleks määrust (EÜ) nr 1005/2009 vastavalt muuta.

(16)

Käesolevas määruses sätestatud meetmed on kooskõlas määruse (EÜ) nr 1005/2009 artikli 25 lõike 1 kohaselt asutatud komitee arvamusega,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA MÄÄRUSE:

Artikkel 1

Määruse (EÜ) nr 1005/2009 VI lisa asendatakse käesoleva määruse lisaga.

Artikkel 2

Käesolev määrus jõustub kahekümnendal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

Käesolev määrus on tervikuna siduv ja vahetult kohaldatav kõikides liikmesriikides.

Brüssel, 18. august 2010

Komisjoni nimel

president

José Manuel BARROSO


(1)  ELT L 286, 31.10.2009, lk 1.

(2)  EÜT L 244, 29.9.2000, lk 1.


LISA

„VI LISA

HALOONIDE KRIITILISED KASUTUSED

Käesolevas lisas kasutatakse järgmisi mõisteid:

1)   „haloonide kasutamise lõpetamise tähtpäev”– kuupäev, pärast mida ei tohi haloone uute seadmete ja rajatiste asjaomaste rakenduste tulekustutites või tuletõrjesüsteemides kasutada;

2)   „uued seadmed”– seadmed, mille puhul ei ole haloonide kasutamise lõpetamise tähtpäevaks toimunud kumbagi nimetatud sündmust:

a)asjakohase riigihanke- või arenduslepingu allkirjastamine;b)tüübikinnituse või tüübisertifikaadi taotluse esitamine asjaomasele reguleerivale asutusele;

3)   „uued rajatised”– rajatised, mille puhul ei ole haloonide kasutamise lõpetamise tähtpäevaks toimunud kumbagi nimetatud sündmust:

a)asjakohase arenduslepingu allkirjastamine;b)planeeringu heakskiitmise taotluse esitamine asjaomasele reguleerivale asutusele;

4)   „haloonide lubatud kasutamise lõpptähtpäev”– kuupäev, pärast mida haloone asjaomastes rakendustes enam ei kasutata ning mille saabumiseks haloone sisaldavad tulekustutid ja tuletõrjesüsteemid maha monteeritakse;

5)   „tuleohutuks muutmine”– kergestisüttivas või plahvatusohtlikus keskkonnas põlemise tekkimise ennetamine sellesse pidurdava või lahjendava aine lisamisega;

6)   „kaubalaev”– laev, mis ei ole inimelude ohutust merel käsitleva rahvusvahelise konventsiooni (SOLASi konventsioon) määratluse kohaselt reisilaev ning mille brutomass on suurem kui 500 tonni ja mis teeb rahvusvahelisi merereise. SOLASi konventsioon määratleb reisilaevana laeva, mis on ette nähtud rohkem kui 12 reisijale, ja rahvusvahelise merereisina merereisi konventsiooni liikmesriigi sadamast väljaspool seda liikmesriiki asuvasse sadamasse või vastupidi;

7)   „tavaliselt mehitatud ruum”– kaitstud ruum, kus inimesed peavad kohal olema kogu aeg või enamiku ajast, et tagada seadme või rajatise tõhus toimimine. Sõjaväe rakenduste puhul loetakse tavaliselt mehitatud ruumiks ruumi, kus inimesed peavad kohal olema lahinguolukorras;

8)   „tavaliselt mehitamata ruum”– kaitstud ruum, mida kasutatakse ainult piiratud ajavahemikul, eelkõige hooldustööde tegemiseks, ning kus inimeste pidev kohalolek ei ole seadme ega rajatise tõhusa toimimise tagamiseks vajalik.

HALOONIDE KRIITILISED KASUTUSED

Rakendus

Haloonide kasutamise lõpetamise tähtpäev

(ettenähtud aasta 31. detsember)

Lõppkuupäev

(ettenähtud aasta 31. detsember)

Seadme või rajatise liik

Eesmärk

Tulekustuti tüüp

Halooni tüüp

1.

Sõjaväe maismaasõidukitel

1.1.

Mootoriruumide kaitseks

Paikne süsteem

1301

1211

2402

2010

2035

1.2.

Meeskonnaruumide kaitseks

Paikne süsteem

1301

2402

2011

2040

1.3.

Meeskonnaruumide kaitseks

Käsitulekustuti

1301

1211

2011

2020

2.

Sõjaväe pealveelaevadel

2.1.

Tavaliselt mehitatud masinaruumide kaitseks

Paikne süsteem

1301

2402

2010

2040

2.2.

Tavaliselt mehitamata masinaruumide kaitseks

Paikne süsteem

1301

1211

2402

2010

2035

2.3.

Tavaliselt mehitamata elektriruumide kaitseks

Paikne süsteem

1301

1211

2010

2030

2.4.

Juhtimiskeskuste kaitseks

Paikne süsteem

1301

2010

2030

2.5.

Kütusepumbaruumide kaitseks

Paikne süsteem

1301

2010

2030

2.6.

Kergestisüttivate vedelike laoruumide kaitseks

Paikne süsteem

1301

1211

2402

2010

2030

2.7.

Lennukite kaitseks angaarides ja hooldusaladel

Käsitulekustuti

1301

1211

2010

2016

3.

Sõjaväe allveelaevadel

3.1.

Masinaruumide kaitseks

Paikne süsteem

1301

2010

2040

3.2.

Juhtimiskeskuste kaitseks

Paikne süsteem

1301

2010

2040

3.3.

Diiselgeneraatoriruumide kaitseks

Paikne süsteem

1301

2010

2040

3.4.

Elektriruumide kaitseks

Paikne süsteem

1301

2010

2040

4.

Lennukitel

4.1.

Tavaliselt mehitamata lastiruumide kaitseks

Paikne süsteem

1301

1211

2402

2018

2040

4.2.

Kabiinide ja meeskonnaruumide kaitseks

Käsitulekustuti

1211

2402

2014

2025

4.3.

Mootorigondlite ja abijõuallikate kaitseks

Paikne süsteem

1301

1211

2402

2014

2040

4.4.

Kütusepaakide tuleohutuks muutmiseks

Paikne süsteem

1301

2402

2011

2040

4.5.

Tualettruumi jäätmemahutite kaitseks

Paikne süsteem

1301

1211

2402

2011

2020

4.6.

Kuivruumide kaitseks

Paikne süsteem

1301

1211

2402

2011

2040

5.

Nafta-, gaasi- ja naftakeemiarajatistes

5.1.

Selliste ruumide kaitseks, kus võib vabaneda kergestisüttivaid vedelikke või gaase

Paikne süsteem

1301

2402

2010

2020

6.

Äriotstarbelistel kaubalaevadel

6.1.

Selliste tavaliselt mehitatud ruumide tuleohutuks muutmiseks, kus võib vabaneda kergestisüttivaid vedelikke või gaase

Paikne süsteem

1301

2402

1994

2016

7.

Maismaal asuvates riigi julgeoleku seisukohalt olulistes juhtimis- ja siderajatistes

7.1.

Tavaliselt mehitatud ruumide kaitseks

Paikne süsteem

1301

2402

2010

2025

7.2.

Tavaliselt mehitatud ruumide kaitseks

Käsitulekustuti

1211

2010

2013

7.3.

Tavaliselt mehitamata ruumide kaitseks

Paikne süsteem

1301

2402

2010

2020

8.

Lennuväljadel ja lennujaamades

8.1.

Päästesõidukite jaoks

Käsitulekustuti

1211

2010

2016

8.2.

Lennukite kaitseks angaarides ja hooldusaladel

Käsitulekustuti

1211

2010

2016

9.

Tuumaenergia- ja tuumauurimisrajatistes

9.1.

Selliste ruumide kaitseks, kus on vaja minimeerida radioaktiivse aine pihustumise ohtu

Paikne süsteem

1301

2010

2020

10.

La Manche’i tunnelis

10.1.

Tehniliste rajatiste kaitseks

Paikne süsteem

1301

2010

2016

10.2.

La Manche’i tunneli rongide vedukite ja pendelrongide vagunite kaitseks

Paikne süsteem

1301

2010

2020

11.

Muud

11.1.

Kustutustööde algfaasis, kui see on vajalik tuletõrjujate ohutuse tagamiseks

Käsitulekustuti

1211

2010

2013

11.2.

Inimeste kaitseks sõjaväe ja politsei poolt

Käsitulekustuti

1211

2010

2013


Top