Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32013R0485

    Komisjoni rakendusmäärus (EL) nr 485/2013, 24. mai 2013 , millega muudetakse rakendusmäärust (EL) nr 540/2011 seoses toimeainete klotianidiini, tiametoksaami ja imidaklopriidi heakskiitmise tingimustega ning keelatakse neid toimeaineid sisaldavate taimekaitsevahenditega töödeldud seemnete kasutamine ja müük EMPs kohaldatav tekst

    ELT L 139, 25.5.2013, p. 12–26 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Dokument on avaldatud eriväljaandes (HR)

    Legal status of the document In force: This act has been changed. Current consolidated version: 19/12/2018

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2013/485/oj

    25.5.2013   

    ET

    Euroopa Liidu Teataja

    L 139/12


    KOMISJONI RAKENDUSMÄÄRUS (EL) nr 485/2013,

    24. mai 2013,

    millega muudetakse rakendusmäärust (EL) nr 540/2011 seoses toimeainete klotianidiini, tiametoksaami ja imidaklopriidi heakskiitmise tingimustega ning keelatakse neid toimeaineid sisaldavate taimekaitsevahenditega töödeldud seemnete kasutamine ja müük

    (EMPs kohaldatav tekst)

    EUROOPA KOMISJON,

    võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut,

    võttes arvesse Euroopa Parlamendi ja nõukogu 21. oktoobri 2009. aasta määrust (EÜ) nr 1107/2009 taimekaitsevahendite turulelaskmise ja nõukogu direktiivide 79/117/EMÜ ja 91/414/EMÜ kehtetuks tunnistamise kohta, (1) eriti selle artikli 21 lõiget 3, artikli 49 lõiget 2 ja artikli 78 lõiget 2,

    ning arvestades järgmist:

    (1)

    Toimeained klotianidiin, tiametoksaam ja imidaklopriid kanti nõukogu 15. juuli 1991. aasta direktiivi 91/414/EMÜ (taimekaitsevahendite turuleviimise kohta) (2) I lisasse komisjoni direktiividega 2006/41/EÜ, (3) 2007/6/EÜ (4) ja 2008/116/EÜ (5).

    (2)

    Komisjoni direktiiviga 2010/21/EL (6) muudeti direktiivi 91/414/EMÜ I lisa seoses neonikotinoide klotianidiini, tiametoksaami ja imidaklopriidi käsitlevate erisätetega.

    (3)

    Direktiivi 91/414/EMÜ I lisas esitatud toimeaineid käsitletakse määruse (EÜ) nr 1107/2009 kohaselt heakskiidetuna ning need on esitatud komisjoni 25. mai 2011. aasta rakendusmääruse (EL) nr 540/2011 (millega rakendatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EÜ) nr 1107/2009 seoses heakskiidetud toimeainete loeteluga) (7) lisa A osas.

    (4)

    2012. aasta kevadel avaldati uus teaduslik teave, mis käsitleb neonikotinoidide subletaalset toimet mesilastele. Komisjon palus kooskõlas määruse (EÜ) nr 1107/2009 artikli 21 lõikega 2 Euroopa Toiduohutusametilt (edaspidi „toiduohutusamet”) teaduslikku ja tehnilist abi, et hinnata seda uut teavet ja vaadata läbi neonikotinoidide riskihindamine seoses nende mõjuga mesilastele.

    (5)

    Toiduohutusamet esitas 16. jaanuaril 2013 oma järeldused, mis käsitlevad klotianidiini, tiametoksaami ja imidaklopriidi riskihindamist seoses mesilastega (8).

    (6)

    Toiduohutusamet tuvastas, et teatavate põllukultuuride puhul on toimeainet klotianidiini, tiametoksaami või imidaklopriidi sisaldavad taimekaitsevahendid mesilastele väga ohtlikud. Toiduohutusamet tuvastas eelkõige mesilastele suure, akuutselt avalduva riski, mis tulenes mitme põllukultuuri puhul kokkupuutest tolmuga, mõne põllukultuuri puhul saastunud õietolmu ja nektari jääkide tarbimisest ning maisi puhul kokkupuutest gutatsiooni tulemusel tekkinud vedelikuga. Peale selle ei olnud mitme põllukultuuri puhul võimalik välistada lubamatuid riske, mis käsitlevad akuutset või kroonilist mõju mesilaspere ellujäämisele ja arengule. Ühtlasi tuvastas toiduohutusamet lüngad kõigi analüüsitud põllukultuuride andmetes. See hõlmas eeskätt meemesilastele pikaajaliselt avalduvat riski, mis tuleneb kokkupuutest tolmuga, õietolmu ja nektari jääkidest ning kokkupuutest gutatsiooni tulemusel tekkinud vedelikuga.

    (7)

    Uusi teaduslikke ja tehnilisi andmeid arvestades on komisjon seisukohal, et on märke, mis viitavad sellele, et klotianidiini, tiametoksaami ja imidaklopriidi lubatud kasutamisviisid ei vasta enam määruse (EÜ) nr 1107/2009 artiklis 4 sätestatud heakskiitmise tingimustele seoses nende mõjuga mesilastele ning et ilma täiendavate piirangute kehtestamiseta ei ole võimalik ära hoida mesilastele avalduvat suurt riski. Toiduohutusameti lehtede töötlemist käsitleva hindamise valmimiseni on komisjon seisukohal, et lehtede töötlemise tagajärjel mesilastele avalduv risk sarnaneb riskiga, mille toiduohutusamet tuvastas seemnete ja mullastiku töötlemise puhul ning mis tulenes toimeainete klotianidiini, tiametoksaami ja imidaklopriidi süsteemsest liikumisest taimes.

    (8)

    Komisjon palus teavitajatel esitada oma märkused.

    (9)

    Liikmesriigid ja komisjon vaatasid toiduahela ja loomatervishoiu alalises komitees läbi toiduohutusameti järeldused ning vormistasid need lõplikult 15. märtsil 2013. aastal klotianidiini, tiametoksaami ja imidaklopriidi käsitlevate läbivaatusaruannete lisadena.

    (10)

    Komisjon jõudis seisukohale, et mesilastele avalduvat suurt riski on võimalik ära hoida vaid täiendavate piirangute kehtestamisega.

    (11)

    On kinnitatud, et toimeaineid klotianidiini, tiametoksaami ja imidaklopriidi tuleb käsitada määruse (EÜ) nr 1107/2009 kohaselt heakskiidetuna. Kuid selleks, et mesilaste kokkupuude nendega oleks minimaalne, on asjakohane piirata nimetatud toimeainete kasutamist, kehtestada mesilaste kaitseks konkreetsed riskide vähendamise meetmed ning lubada kõnealuseid toimeaineid sisaldavaid taimekaitsevahendeid kasutada vaid kutselistel kasutajatel. Eeskätt tuleks keelata klotianidiini, tiametoksaami või imidaklopriidi sisaldavate taimekaitsevahendite kasutamine mesilaste jaoks ligitõmbavate põllukultuuride ja teraviljade seemnete ja mullastiku töötlemiseks, välja arvatud kasutamisel kasvuhoones ja taliteraviljade puhul. Lehtede töötlemine klotianidiini, tiametoksaami või imidaklopriidi sisaldavate taimekaitsevahenditega tuleks keelata mesilaste jaoks ligitõmbavate põllukultuuride ja teraviljade puhul, välja arvatud kasutamisel kasvuhoones ja pärast õitsemist. Teravilju, mis koristatakse enne õitsemist, ei loeta mesilaste jaoks ligitõmbavaks.

    (12)

    On asjakohane nõuda kinnitavat lisateavet klotianidiini, tiametoksaami või imidaklopriidi kasutusalade kohta, mida võidakse lubada praeguse määruse alusel.

    (13)

    Rakendusmäärust (EL) nr 540/2011 tuleks seega vastavalt muuta.

    (14)

    Töödeldud seemnetest tulenev risk mesilastele tuvastati eelkõige kokkupuutel tolmuga mitme põllukultuuri puhul, saastunud õietolmu ja nektari jääkide tarbimisel mõne põllukultuuri puhul ning kokkupuutel gutatsiooni tulemusel tekkinud vedelikuga maisi puhul. Arvestades töödeldud seemnete kasutamisega seotud riske, tuleks keelata klotianidiini, tiametoksaami või imidaklopriidi sisaldavate taimekaitsevahenditega töödeldud seemnete kasutamine ja turuleviimine mesilaste jaoks ligitõmbavate põllukultuuride seemnete ja teraviljaseemnete puhul, välja arvatud taliteraviljad ja kasvuhoones kasutatavad seemned.

    (15)

    Liikmesriikidele tuleks anda aega klotianidiini, tiametoksaami või imidaklopriidi sisaldavate taimekaitsevahendite lubade tühistamiseks.

    (16)

    Kui liikmesriigid annavad klotianidiini, tiametoksaami või imidaklopriidi sisaldavatele taimekaitsevahenditele ajapikendust kooskõlas määruse (EÜ) nr 1107/2009 artikliga 46, peab kõnealune ajapikendus lõppema hiljemalt 30. novembril 2013. Kahe aasta jooksul alates käesoleva määruse jõustumisest alustab komisjon saadud uue teadusliku teabe läbivaatamist, tehes seda ilma põhjendamatu viivituseta.

    (17)

    Määruse (EÜ) nr 1107/2009 artikli 36 lõike 3 kohaselt võib liikmesriik kehtestada teatavatel asjaoludel riskide vähendamise meetmed või piirangud klotianidiini, tiametoksaami või imidaklopriidi sisaldavate taimekaitsevahendite turulelaskmise või kasutamise suhtes. Klotianidiini, tiametoksaami või imidaklopriidi sisaldavate taimekaitsevahenditega töödeldud seemnete turulelaskmise või kasutamise suhtes on liikmesriigil määruse (EÜ) nr 1107/2009 artikli 71 kohaselt võimalus võtta erakorralisi meetmeid.

    (18)

    Töödeldud seemnete turulelaskmise keeldu saab kohaldada alles alates 1. detsembrist 2013, et oleks tagatud piisav üleminekuperiood. Kooskõlas määruse (EÜ) nr 1107/2009 artikli 71 lõikega 3 võivad siseriiklikud ajutised kaitsemeetmed, mis on võetud kõnealuse määruse artikli 71 kohaselt, jääda kehtima kuni nimetatud kuupäevani.

    (19)

    Kooskõlas määruse (EÜ) nr 1107/2009 artikliga 54 tohib klotianidiini, tiametoksaami või imidaklopriidi sisaldavate taimekaitsevahenditega töödeldud seemneid, mille suhtes kohaldatakse käesoleva määruse artiklis 1 osutatud piiranguid, kasutada teadus- või arendustegevuse otstarbel tehtavate eksperimentide või katsete käigus.

    (20)

    Toiduahela ja loomatervishoiu alaline komitee ei ole oma arvamust esitanud. Peeti vajalikuks rakendusakti olemasolu ning eesistuja esitas apellatsioonikomiteele täiendavaks aruteluks rakendusakti eelnõu. Apellatsioonikomitee ei ole oma arvamust esitanud,

    ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA MÄÄRUSE:

    Artikkel 1

    Rakendusmääruse (EL) nr 540/2011 muutmine

    Rakendusmääruse (EL) nr 540/2011 lisa muudetakse vastavalt käesoleva määruse I lisale.

    Artikkel 2

    Töödeldud seemnete turuleviimise keelamine

    II lisas loetletud põllukultuuride seemneid, mida on töödeldud klotianidiini, tiametoksaami või imidaklopriidi sisaldavate taimekaitsevahenditega, välja arvatud kasvuhoones kasutatavad seemned, ei kasutata ega viida turule.

    Artikkel 3

    Üleminekumeetmed

    Kooskõlas määrusega (EÜ) nr 1107/2009 muudavad liikmesriigid vajaduse korral toimeainet klotianidiini, tiametoksaami või imidaklopriidi sisaldavate taimekaitsevahendite kehtivaid lube või tühistavad need enne 30. septembrit 2013.

    Artikkel 4

    Ajapikendus

    Ajapikendus, mille liikmesriigid annavad kooskõlas määruse (EÜ) nr 1107/2009 artikliga 46, on võimalikult lühike ja lõppeb hiljemalt 30. novembril 2013.

    Artikkel 5

    Jõustumine

    Käesolev määrus jõustub ja selle kohaldamist alustatakse järgmisel päeval pärast määruse avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

    Artiklit 2 hakatakse kohaldama alates 1. detsembrist 2013.

    Käesolev määrus on tervikuna siduv ja vahetult kohaldatav kõikides liikmesriikides.

    Brüssel, 24. mai 2013

    Komisjoni nimel

    president

    José Manuel BARROSO


    (1)  ELT L 309, 24.11.2009, lk 1.

    (2)  EÜT L 230, 19.8.1991, lk 1.

    (3)  ELTJ L 187, 8.7.2006, lk 24.

    (4)  ELT L 43, 15.2.2007, lk 13.

    (5)  ELT L 337, 16.12.2008, lk 86.

    (6)  ELT L 65, 13.3.2010, lk 27.

    (7)  ELT L 153, 11.6.2011, lk 1.

    (8)  Euroopa Toiduohutusamet: Conclusion on the peer review of the pesticide risk assessment for bees for the active substance clothianidin. EFSA Journal 2013; 11(1):3066. [lk 58] doi:10.2903/j.efsa.2013.3066.

    Conclusion on the peer review of the pesticide risk assessment for bees for the active substance imidacloprid. EFSA Journal 2013; 11(1):3068, [lk 55] doi:10.2903/j.efsa.2013.

    Conclusion on the peer review of the pesticide risk assessment for bees for the active substance thiamethoxam. EFSA Journal 2013; 11(1):3067, [lk 68] doi:10.2903/j.efsa.2013.3067. Kättesaadav aadressil: www.efsa.europa.eu/efsajournal.htm.


    I LISA

    Rakendusmääruse (EL) nr 540/2011 lisa muudatused

    1)

    Rakendusmääruse (EL) nr 540/2011 lisa A osa veeru „Erisätted” klotianidiini käsitlev rida 121 asendatakse järgmisega:

    „A   OSA

    Lubatud kasutada ainult kutselises tegevuses insektitsiidina.

    Seemnete ja mullastiku töötlemiseks ei ole lubatud kasutada järgmistel teraviljadel, kui neid teravilju külvatakse jaanuarist juunini:

    oder, hirss, kaer, riis, rukis, sorgo, tritikale, nisu.

    Lehtede töötlemine ei ole lubatud järgmistel teraviljadel:

    oder, hirss, kaer, riis, rukis, sorgo, tritikale, nisu.

    Kasutamine seemnete ja mullastiku töötlemiseks ning lehtedele kandmiseks ei ole lubatud järgmiste põllukultuuride puhul, välja arvatud kasvuhoones ja lehtede töötlemiseks pärast õitsemist:

     

    aed-mustjuur (Scorzonera hispanica)

     

    aniis (Pimpinella anisum); tähtaniis (Illicium verum); köömen (Carum carvi); koriander (Coriandrum sativum); ristiköömen (Cuminum cyminum); apteegitill (Foeniculum vulgare); kadakamarjad (Juniperus communis)

     

    apelsinid: magus apelsin (Citrus sinensis); pomerants (C. aurantium)

     

    aprikoosid (Prunus armeniaca)

     

    arbuus (Citrullus vulgaris)

     

    avokaadod (Persea americana)

     

    banaanid (Musa sapientum; M. cavendishii; M. nana)

     

    datlid (Phoenix dactylifera)

     

    diospüürid (Diospyros kaki: D. Virginiana)

     

    greip (Citrus paradisi)

     

    harilik kanep (Cannabis sativa)

     

    herned: harilik hernes (Pisum sativum); põldhernes (P. arvense)

     

    hiireherned, harilik hiirehernes (Vicia sativa)

     

    jaanikaunad, jaanikaunapuu (Ceratonia siliqua)

     

    jõhvikad (Vaccinium macrocarpon; Vaccinium oxycoccus)

     

    karusmarjad (Ribes uva-crispa)

     

    kastanid (Castanea spp.)

     

    kibuvits (Rosa rugosa)

     

    kiivi (Actinidia chinensis)

     

    kikerherned (Cicer arietinum)

     

    kirsid (Prunus avium)

     

    kohv (Coffea spp. arabica, robusta, liberica)

     

    kreeka pähklid (Jugland spp.: J. regia)

     

    kurgid (Cucumis sativus)

     

    kõrvitsalised, patissonid, suvekõrvitsad (Cucurbita spp.)

     

    küdooniad (Cydonia oblonga; C. vulgaris; C. Japonica)

     

    lehmaherned, silmuba (Vigna unguiculata)

     

    liblikõielised taimed: harilik nõiahammas (Lotus corniculatus); lespedeetsa (Lespedeza spp.); hõlmine pueraaria (Pueraria lobata); sesbaania (Sesbania spp.); esparsett (Onobrychis sativa); kroon-magusristik (Hedysarum coronarium)

     

    linaseemned (Linum usitatissimum)

     

    lupiinid (Lupinus spp.)

     

    lutsern (Medicago sativa)

     

    läätsed (Lens esculenta, Ervum lens)

     

    maapähklid (Arachis hypogea)

     

    maasikad (Fragaria spp.)

     

    mais (Zea mays)

     

    mandlid (Prunus amygdalus; P. communis; Amygdalus communis)

     

    meloniseemned (Cucumis melo)

     

    mooniseemned (Papaver somniferum)

     

    murakas (Rubus fruticosus)

     

    mustikad (Vaccinium myrtillus); kännasmustikas (V. corymbosum)

     

    must leeder (Sambucus nigra)

     

    naerid ja rüps (Brassica rapa var. rapifera ja oleifera spp.)

     

    oad (Phaseolus spp.)

     

    okra (Abelmoschus esculentus); muskushibisk (Hibiscus esculentus)

     

    oliivid (Olea europaea)

     

    piparmünt (Mentha spp.: M. piperita)

     

    pirnid (Pyrus communis)

     

    pistaatsiad (Pistacia vera)

     

    ploomid ja laukaploomid: renklood, mirabell, kreek (Prunus domestica), laukaploom (P. spinosa)

     

    puuvill (Gossypium spp.)

     

    põld-linnujalg (Ornithopus sativus)

     

    põldoad, söödaoad (Vicia faba var. equina, var. major, var. minor)

     

    päevalilleseemned (Helianthus annuus)

     

    püreeter (Chrysanthemum cinerariifolium)

     

    rapsiseeme (Brassica napus var. oleifera)

     

    riitsinuseseemned (Ricinus communis)

     

    ristik (Trifolium spp.)

     

    sarapuupähklid (Corylus avellana)

     

    seesamiseemned (Sesamum indicum)

     

    sidrunid ja laimid: sidrun (Citrus limon); hapulaim (C. aurantiifolia); magus laim (C. limetta)

     

    sinepiseemned: valge sinep (Brassica alba; B. hirta; Sinapis alba); must kapsasrohi (Brassica nigra; Sinapis nigra)

     

    sojaoad (Glycine soja)

     

    sõstrad: mustsõstar (Ribes nigrum), punane ja valge sõstar (R. rubrum)

     

    tangeriin (Citrus tangerina); mandariin (Citrus reticulata); klementiin (C. unshiu),

     

    tatar (Fagopyrum esculentum)

     

    vaarikad (Rubus idaeus)

     

    viinapuud (Vitis vinifera)

     

    virsikud ja nektariinid (Prunus persica; Amygdalus persica; Persica laevis)

     

    värvisafloor (Carthamus tinctorius)

     

    vürtspaprikad (Capsicum frutescens; C. annuum); piment (Pimenta officinalis)

     

    vürtsid: loorberilehed (Laurus nobilis); aedtilliseemned (Anethum graveolens); põld-lambaläätse seemned (Trigonella foenumgraecum); safran (Crocus sativus); aed-liivatee (Thymus vulgaris); kurkuma (Curcuma longa)

     

    õunad (Malus pumila; M. sylvestris; M. communis; Pyrus malus)

     

    dekoratiivtaimed, mis õitsevad töötlemise aastal.

    B   OSA

    Määruse (EÜ) nr 1107/2009 artikli 29 lõikes 6 osutatud ühtsete põhimõtete rakendamisel võetakse arvesse toiduahela ja loomatervishoiu alalises komitees 27. jaanuaril 2006 klotianidiini kohta lõplikult vormistatud läbivaatusaruande järeldusi, eriti selle I ja II liidet, ning toiduahela ja loomatervishoiu alalises komitees 15. märtsil 2013 klotianidiini kohta lõplikult vormistatud läbivaatusaruande lisa järeldusi.

    Üldhindamise raames peavad liikmesriigid pöörama erilist tähelepanu järgmisele:

    põhjavee kaitse, kui toimeainet kasutatakse tundliku mullastiku- ja/või kliimatingimustega piirkonnas;

    seemnetoidulistele lindudele ja imetajatele avalduv risk, kui ainet kasutatakse seemnete puhtimiseks.

    Liikmesriigid tagavad, et

    seemnete katmist viiakse läbi ainult kutselistes seemnetöötlusrajatistes. Need rajatised peavad kasutama parimat võimalikku tehnikat, et vähendada tolmupilvede tekkimist seemnete katmisel, ladustamisel ja transportimisel;

    kasutatakse asjakohaseid külviseadmeid, mis tagavad toimeaine segunemise mullaga võimalikult suures ulatuses ning vähendavad selle puistumist ja tolmupilvede tekkimist;

    loa andmise tingimused sisaldavad vajaduse korral asjakohaseid riskide vähendamise meetmeid mesilaste kaitseks;

    käivitatakse seireprogrammid, et vajaduse korral kontrollida mesilaste tegelikku kokkupuudet klotianidiiniga piirkondades, mida kasutatakse laialdaselt mesilaste korjealadena või mida kasutavad mesinikud.

    Kasutustingimused sisaldavad vajaduse korral riskide vähendamise meetmeid.

    Teavitaja esitab kinnitavad andmed seoses järgmisega:

    a)

    risk muudele tolmeldajatele kui meemesilased;

    b)

    risk meemesilastele, kes kasutavad korjamiseks järelkultuuride nektarit või õietolmu;

    c)

    võimalik ülekandumine õitsvale umbrohule juurte kaudu;

    d)

    risk meemesilastele, kes kasutavad korjamiseks putukate eritistest tekkinud lehemett;

    e)

    võimalik kokkupuude gutatsiooniga ning akuutselt ja pikaajaliselt avalduv risk mesilaspere ellujäämisele ja arengule ning niisugusest kokkupuutest tulenev risk mesilasvastsetele;

    f)

    võimalik kokkupuude tolmupilvega pärast külvi ning akuutselt ja pikaajaliselt avalduv risk mesilaspere ellujäämisele ja arengule ning niisugusest kokkupuutest tulenev risk mesilasvastsetele;

    g)

    akuutselt ja pikaajaliselt avalduv risk mesilaspere ellujäämisele ja arengule ning meemesilaste vastsetele avalduv risk, mis tuleneb saastunud nektari ja õietolmu allaneelamisest.

    Teavitaja esitab kõnealuse teabe komisjonile, liikmesriikidele ja toiduohutusametile 31. detsembriks 2014.”

    2)

    Rakendusmääruse (EL) nr 540/2011 lisa A osa veeru „Erisätted” tiametoksaami käsitlev rida 140 asendatakse järgmisega:

    „A   OSA

    Lubatud kasutada ainult kutselises tegevuses insektitsiidina.

    Seemnete ja mullastiku töötlemiseks ei ole lubatud kasutada järgmistel teraviljadel, kui neid teravilju külvatakse jaanuarist juunini:

    oder, hirss, kaer, riis, rukis, sorgo, tritikale, nisu.

    Lehtede töötlemine ei ole lubatud järgmistel teraviljadel:

    oder, hirss, kaer, riis, rukis, sorgo, tritikale, nisu.

    Kasutamine seemnete ja mullastiku töötlemiseks ning lehtedele kandmiseks ei ole lubatud järgmiste põllukultuuride puhul, välja arvatud kasvuhoones ja lehtede töötlemiseks pärast õitsemist:

     

    aed-mustjuur (Scorzonera hispanica)

     

    aniis (Pimpinella anisum); tähtaniis (Illicium verum); köömen (Carum carvi); koriander (Coriandrum sativum); ristiköömen (Cuminum cyminum); apteegitill (Foeniculum vulgare); kadakamarjad (Juniperus communis)

     

    apelsinid: magus apelsin (Citrus sinensis); pomerants (C. aurantium)

     

    aprikoosid (Prunus armeniaca)

     

    arbuus (Citrullus vulgaris)

     

    avokaadod (Persea americana)

     

    banaanid (Musa sapientum; M. cavendishii; M. nana)

     

    datlid (Phoenix dactylifera)

     

    diospüürid (Diospyros kaki: D. Virginiana)

     

    greip (Citrus paradisi)

     

    harilik kanep (Cannabis sativa)

     

    herned: harilik hernes (Pisum sativum); põldhernes (P. arvense)

     

    hiireherned, harilik hiirehernes (Vicia sativa)

     

    jaanikaunad, jaanikaunapuu (Ceratonia siliqua)

     

    jõhvikad (Vaccinium macrocarpon; Vaccinium oxycoccus)

     

    karusmarjad (Ribes uva-crispa)

     

    kastanid (Castanea spp.)

     

    kibuvits (Rosa rugosa)

     

    kiivi (Actinidia chinensis)

     

    kikerherned (Cicer arietinum)

     

    kirsid (Prunus avium)

     

    kohv (Coffea spp. arabica, robusta, liberica)

     

    kreeka pähklid (Jugland spp.: J. regia)

     

    kurgid (Cucumis sativus)

     

    kõrvitsalised, patissonid, suvekõrvitsad (Cucurbita spp.)

     

    küdooniad (Cydonia oblonga; C. vulgaris; C. Japonica)

     

    lehmaherned, silmuba (Vigna unguiculata)

     

    liblikõielised taimed: harilik nõiahammas (Lotus corniculatus); lespedeetsa (Lespedeza spp.); hõlmine pueraaria (Pueraria lobata); sesbaania (Sesbania spp.); esparsett (Onobrychis sativa); kroon-magusristik (Hedysarum coronarium)

     

    linaseemned (Linum usitatissimum)

     

    lupiinid (Lupinus spp.)

     

    lutsern (Medicago sativa)

     

    läätsed (Lens esculenta, Ervum lens)

     

    maapähklid (Arachis hypogea)

     

    maasikad (Fragaria spp.)

     

    mais (Zea mays)

     

    mandlid (Prunus amygdalus; P. communis; Amygdalus communis)

     

    meloniseemned (Cucumis melo)

     

    mooniseemned (Papaver somniferum)

     

    murakas (Rubus fruticosus)

     

    mustikad (Vaccinium myrtillus); kännasmustikas (V. corymbosum)

     

    must leeder (Sambucus nigra)

     

    naerid ja rüps (Brassica rapa var. rapifera ja oleifera spp.)

     

    oad (Phaseolus spp.)

     

    okra (Abelmoschus esculentus); muskushibisk (Hibiscus esculentus)

     

    oliivid (Olea europaea)

     

    piparmünt (Mentha spp.: M. piperita)

     

    pirnid (Pyrus communis)

     

    pistaatsiad (Pistacia vera)

     

    ploomid ja laukaploomid: renklood, mirabell, kreek (Prunus domestica), laukaploom (P. spinosa)

     

    puuvill (Gossypium spp.)

     

    põld-linnujalg (Ornithopus sativus)

     

    põldoad, söödaoad (Vicia faba var. equina, var. major, var. minor)

     

    päevalilleseemned (Helianthus annuus)

     

    püreeter (Chrysanthemum cinerariifolium)

     

    rapsiseeme (Brassica napus var. oleifera)

     

    riitsinuseseemned (Ricinus communis)

     

    ristik (Trifolium spp.)

     

    sarapuupähklid (Corylus avellana)

     

    seesamiseemned (Sesamum indicum)

     

    sidrunid ja laimid: sidrun (Citrus limon); hapulaim (C. aurantiifolia); magus laim (C. limetta)

     

    sinepiseemned: valge sinep (Brassica alba; B. hirta; Sinapis alba); must kapsasrohi (Brassica nigra; Sinapis nigra)

     

    sojaoad (Glycine soja)

     

    sõstrad: mustsõstar (Ribes nigrum), punane ja valge sõstar (R. rubrum)

     

    tangeriin (Citrus tangerina); mandariin (Citrus reticulata); klementiin (C. unshiu),

     

    tatar (Fagopyrum esculentum)

     

    vaarikad (Rubus idaeus)

     

    viinapuud (Vitis vinifera)

     

    virsikud ja nektariinid (Prunus persica; Amygdalus persica; Persica laevis)

     

    värvisafloor (Carthamus tinctorius)

     

    vürtspaprikad (Capsicum frutescens; C. annuum); piment (Pimenta officinalis)

     

    vürtsid: loorberilehed (Laurus nobilis); aedtilliseemned (Anethum graveolens); põld-lambaläätse seemned (Trigonella foenumgraecum); safran (Crocus sativus); aed-liivatee (Thymus vulgaris); kurkuma (Curcuma longa)

     

    õunad (Malus pumila; M. sylvestris; M. communis; Pyrus malus)

     

    dekoratiivtaimed, mis õitsevad töötlemise aastal.

    B   OSA

    Määruse (EÜ) nr 1107/2009 artikli 29 lõikes 6 osutatud ühtsete põhimõtete rakendamisel võetakse arvesse toiduahela ja loomatervishoiu alalises komitees 14. juulil 2006 tiametoksaami kohta lõplikult vormistatud läbivaatusaruande järeldusi, eriti selle I ja II liidet, ning toiduahela ja loomatervishoiu alalises komitees 15. märtsil 2013 tiametoksaami kohta lõplikult vormistatud läbivaatusaruande lisa järeldusi.

    Üldhindamise raames peavad liikmesriigid pöörama erilist tähelepanu järgmisele:

    põhjavee saastumise oht, eriti toimeaine ja selle metaboliitidega NOA 459602, SYN 501406 ja CGA 322704, kui toimeainet kasutatakse tundliku mullastiku- ja/või kliimatingimustega piirkonnas;

    veeorganismide kaitse;

    väikestele taimtoidulistele loomadele pikaajaliselt avalduv risk, kui ainet kasutatakse seemnete töötlemiseks.

    Liikmesriigid tagavad, et

    seemnete katmist viiakse läbi ainult kutselistes seemnetöötlusrajatistes. Need rajatised peavad kasutama parimat võimalikku tehnikat, et vähendada tolmupilvede tekkimist seemnete katmisel, ladustamisel ja transportimisel;

    kasutatakse asjakohaseid külviseadmeid, mis tagavad toimeaine segunemise mullaga võimalikult suures ulatuses ning vähendavad selle puistumist ja tolmupilvede tekkimist;

    loa andmise tingimused sisaldavad vajaduse korral asjakohaseid riskide vähendamise meetmeid mesilaste kaitseks;

    käivitatakse seireprogrammid, et vajaduse korral kontrollida mesilaste tegelikku kokkupuudet tiametoksaamiga piirkondades, mida kasutatakse laialdaselt mesilaste korjealadena või mida kasutavad mesinikud.

    Kasutustingimused sisaldavad vajaduse korral riskide vähendamise meetmeid.

    Teavitaja esitab täiendavad andmed seoses järgmisega:

    a)

    risk muudele tolmeldajatele kui meemesilased;

    b)

    risk meemesilastele, kes kasutavad korjamiseks järelkultuuride nektarit või õietolmu;

    c)

    võimalik ülekandumine õitsvale umbrohule juurte kaudu;

    d)

    risk meemesilastele, kes kasutavad korjamiseks putukate eritistest tekkinud lehemett;

    e)

    võimalik kokkupuude gutatsiooniga ning akuutselt ja pikaajaliselt avalduv risk mesilaspere ellujäämisele ja arengule ning niisugusest kokkupuutest tulenev risk mesilasvastsetele;

    f)

    võimalik kokkupuude tolmupilvega pärast külvi ning akuutselt ja pikaajaliselt avalduv risk mesilaspere ellujäämisele ja arengule ning niisugusest kokkupuutest tulenev risk mesilasvastsetele;

    g)

    akuutselt ja pikaajaliselt avalduv risk mesilaspere ellujäämisele ja arengule ning meemesilaste vastsetele avalduv risk, mis tuleneb saastunud nektari ja õietolmu allaneelamisest.

    Teavitaja esitab kõnealuse teabe komisjonile, liikmesriikidele ja toiduohutusametile 31. detsembriks 2014.”

    3)

    Rakendusmääruse (EL) nr 540/2011 lisa A osa veeru „Erisätted” imidaklopriidi käsitlev rida 216 asendatakse järgmisega:

    „A   OSA

    Lubatud kasutada ainult kutselises tegevuses insektitsiidina.

    Seemnete ja mullastiku töötlemiseks ei ole lubatud kasutada järgmistel teraviljadel, kui neid teravilju külvatakse jaanuarist juunini:

    oder, hirss, kaer, riis, rukis, sorgo, tritikale, nisu.

    Lehtede töötlemine ei ole lubatud järgmistel teraviljadel:

    oder, hirss, kaer, riis, rukis, sorgo, tritikale, nisu.

    Kasutamine seemnete ja mullastiku töötlemiseks ning lehtedele kandmiseks ei ole lubatud järgmiste põllukultuuride puhul, välja arvatud kasvuhoones ja lehtede töötlemiseks pärast õitsemist:

     

    aed-mustjuur (Scorzonera hispanica)

     

    aniis (Pimpinella anisum); tähtaniis (Illicium verum); köömen (Carum carvi); koriander (Coriandrum sativum); ristiköömen (Cuminum cyminum); apteegitill (Foeniculum vulgare); kadakamarjad (Juniperus communis)

     

    apelsinid: magus apelsin (Citrus sinensis); pomerants (C. aurantium)

     

    aprikoosid (Prunus armeniaca)

     

    arbuus (Citrullus vulgaris)

     

    avokaadod (Persea americana)

     

    banaanid (Musa sapientum; M. cavendishii; M. nana)

     

    datlid (Phoenix dactylifera)

     

    diospüürid (Diospyros kaki: D. Virginiana)

     

    greip (Citrus paradisi)

     

    harilik kanep (Cannabis sativa)

     

    herned: harilik hernes (Pisum sativum); põldhernes (P. arvense)

     

    hiireherned, harilik hiirehernes (Vicia sativa)

     

    jaanikaunad, jaanikaunapuu (Ceratonia siliqua)

     

    jõhvikad (Vaccinium macrocarpon; Vaccinium oxycoccus)

     

    karusmarjad (Ribes uva-crispa)

     

    kastanid (Castanea spp.)

     

    kibuvits (Rosa rugosa)

     

    kiivi (Actinidia chinensis)

     

    kikerherned (Cicer arietinum)

     

    kirsid (Prunus avium)

     

    kohv (Coffea spp. arabica, robusta, liberica)

     

    kreeka pähklid (Jugland spp.: J. regia)

     

    kurgid (Cucumis sativus)

     

    kõrvitsalised, patissonid, suvekõrvitsad (Cucurbita spp.)

     

    küdooniad (Cydonia oblonga; C. vulgaris; C. Japonica)

     

    lehmaherned, silmuba (Vigna unguiculata)

     

    liblikõielised taimed: harilik nõiahammas (Lotus corniculatus); lespedeetsa (Lespedeza spp.); hõlmine pueraaria (Pueraria lobata); sesbaania (Sesbania spp.); esparsett (Onobrychis sativa); kroon-magusristik (Hedysarum coronarium)

     

    linaseemned (Linum usitatissimum)

     

    lupiinid (Lupinus spp.)

     

    lutsern (Medicago sativa)

     

    läätsed (Lens esculenta, Ervum lens)

     

    maapähklid (Arachis hypogea)

     

    maasikad (Fragaria spp.)

     

    mais (Zea mays)

     

    mandlid (Prunus amygdalus; P. communis; Amygdalus communis)

     

    meloniseemned (Cucumis melo)

     

    mooniseemned (Papaver somniferum)

     

    murakas (Rubus fruticosus)

     

    mustikad (Vaccinium myrtillus); kännasmustikas (V. corymbosum)

     

    must leeder (Sambucus nigra)

     

    naerid ja rüps (Brassica rapa var. rapifera ja oleifera spp.)

     

    oad (Phaseolus spp.)

     

    okra (Abelmoschus esculentus); muskushibisk (Hibiscus esculentus)

     

    oliivid (Olea europaea)

     

    piparmünt (Mentha spp.: M. piperita)

     

    pirnid (Pyrus communis)

     

    pistaatsiad (Pistacia vera)

     

    ploomid ja laukaploomid: renklood, mirabell, kreek (Prunus domestica), laukaploom (P. spinosa)

     

    puuvill (Gossypium spp.)

     

    põld-linnujalg (Ornithopus sativus)

     

    põldoad, söödaoad (Vicia faba var. equina, var. major, var. minor)

     

    päevalilleseemned (Helianthus annuus)

     

    püreeter (Chrysanthemum cinerariifolium)

     

    rapsiseeme (Brassica napus var. oleifera)

     

    riitsinuseseemned (Ricinus communis)

     

    ristik (Trifolium spp.)

     

    sarapuupähklid (Corylus avellana)

     

    seesamiseemned (Sesamum indicum)

     

    sidrunid ja laimid: sidrun (Citrus limon); hapulaim (C. aurantiifolia); magus laim (C. limetta)

     

    sinepiseemned: valge sinep (Brassica alba; B. hirta; Sinapis alba); must kapsasrohi (Brassica nigra; Sinapis nigra)

     

    sojaoad (Glycine soja)

     

    sõstrad: mustsõstar (Ribes nigrum), punane ja valge sõstar (R. rubrum)

     

    tangeriin (Citrus tangerina); mandariin (Citrus reticulata); klementiin (C. unshiu),

     

    tatar (Fagopyrum esculentum)

     

    vaarikad (Rubus idaeus)

     

    viinapuud (Vitis vinifera)

     

    virsikud ja nektariinid (Prunus persica; Amygdalus persica; Persica laevis)

     

    värvisafloor (Carthamus tinctorius)

     

    vürtspaprikad (Capsicum frutescens; C. annuum); piment (Pimenta officinalis)

     

    vürtsid: loorberilehed (Laurus nobilis); aedtilliseemned (Anethum graveolens); põld-lambaläätse seemned (Trigonella foenumgraecum); safran (Crocus sativus); aed-liivatee (Thymus vulgaris); kurkuma (Curcuma longa)

     

    õunad (Malus pumila; M. sylvestris; M. communis; Pyrus malus)

     

    dekoratiivtaimed, mis õitsevad töötlemise aastal.

    B   OSA

    Imidaklopriidi sisaldavate taimekaitsevahendite loa andmise taotluste hindamisel pööravad liikmesriigid erilist tähelepanu määruse (EÜ) nr 1107/2009 artikli 4 lõikes 3 sätestatud kriteeriumidele ning tagavad vajalike andmete ja teabe esitamise enne kõnealuse loa andmist.

    Määruse (EÜ) nr 1107/2009 artikli 29 lõikes 6 osutatud ühtsete põhimõtete rakendamisel võetakse arvesse toiduahela ja loomatervishoiu alalises komitees 26. septembril 2008 imidaklopriidi kohta lõplikult vormistatud läbivaatusaruande järeldusi, eriti selle I ja II liidet, ning toiduahela ja loomatervishoiu alalises komitees 15. märtsil 2013 imidaklopriidi kohta lõplikult vormistatud läbivaatusaruande lisa järeldusi.

    Üldhindamise raames peavad liikmesriigid pöörama erilist tähelepanu järgmisele:

    käitajate ja töötajate ohutuse ning selle tagamine, et kasutustingimustega nähakse ette piisavate isikukaitsevahendite kasutamine;

    mõju veeorganismidele, muudele kui sihtrühma lülijalgsetele, vihmaussidele ja teistele mullastiku makroorganismidele ning selle tagamine, et loa andmise tingimused sisaldavad vajaduse korral riski vähendamise meetmeid.

    Liikmesriigid tagavad, et

    seemnete katmist viiakse läbi ainult kutselistes seemnetöötlusrajatistes. Need rajatised peavad kasutama parimat võimalikku tehnikat, et vähendada tolmupilvede tekkimist seemnete katmisel, ladustamisel ja transportimisel;

    kasutatakse asjakohaseid külviseadmeid, mis tagavad toimeaine segunemise mullaga võimalikult suures ulatuses ning vähendavad selle puistumist ja tolmupilvede tekkimist;

    loa andmise tingimused sisaldavad vajaduse korral asjakohaseid riskide vähendamise meetmeid mesilaste kaitseks;

    käivitatakse seireprogrammid, et vajaduse korral kontrollida mesilaste tegelikku kokkupuudet imidaklopriidiga piirkondades, mida kasutatakse laialdaselt mesilaste korjealadena või mida kasutavad mesinikud.

    Kasutustingimused sisaldavad vajaduse korral riskide vähendamise meetmeid.

    Teavitaja esitab täiendavad andmed seoses järgmisega:

    a)

    risk muudele tolmeldajatele kui meemesilased;

    b)

    risk meemesilastele, kes kasutavad korjamiseks järelkultuuride nektarit või õietolmu;

    c)

    võimalik ülekandumine õitsvale umbrohule juurte kaudu;

    d)

    risk meemesilastele, kes kasutavad korjamiseks putukate eritistest tekkinud lehemett;

    e)

    võimalik kokkupuude gutatsiooniga ning akuutselt ja pikaajaliselt avalduv risk mesilaspere ellujäämisele ja arengule ning niisugusest kokkupuutest tulenev risk mesilasvastsetele;

    f)

    võimalik kokkupuude tolmupilvega pärast külvi ning akuutselt ja pikaajaliselt avalduv risk mesilaspere ellujäämisele ja arengule ning niisugusest kokkupuutest tulenev risk mesilasvastsetele;

    g)

    akuutselt ja pikaajaliselt avalduv risk mesilaspere ellujäämisele ja arengule ning meemesilaste vastsetele avalduv risk, mis tuleneb saastunud nektari ja õietolmu allaneelamisest.

    Teavitaja esitab kõnealuse teabe komisjonile, liikmesriikidele ja toiduohutusametile 31. detsembriks 2014.”


    II LISA

    Artiklis 2 osutatud seemnete loetelu

    Klotianidiini, tiametoksaami või imidaklopriidi sisaldavate taimekaitsevahenditega töödeldud seemned, mille kasutamine ja turuleviimine on keelatud:

     

    oder, hirss, kaer, riis, rukis, sorgo, tritikale ja nisu, kui neid teravilju külvatakse jaanuarist juunini;

     

    aniis (Pimpinella anisum); tähtaniis (Illicium verum); köömen (Carum carvi); koriander (Coriandrum sativum); ristiköömen (Cuminum cyminum); apteegitill (Foeniculum vulgare); kadakamarjad (Juniperus communis)

     

    arbuusid (Citrullus vulgaris)

     

    harilik kanep (Cannabis sativa)

     

    herned: harilik hernes (Pisum sativum), põldhernes (P. arvense)

     

    hiireherned, harilik hiirehernes (Vicia sativa)

     

    kikerherned (Cicer arietinum)

     

    kohv (Coffea spp. arabica, robusta, liberica)

     

    maapähklid (Arachis hypogaea)

     

    kurgid (Cucumis sativus)

     

    kõrvitsalised, patissonid, suvekõrvitsad (Cucurbita spp.)

     

    lehmaherned, silmuba (Vigna unguiculata)

     

    liblikõielised taimed: harilik nõiahammas (Lotus corniculatus); lespedeetsa (Lespedeza spp.); hõlmine pueraaria (Pueraria lobata); sesbaania (Sesbania spp.); esparsett (Onobrychis sativa); kroon-magusristik (Hedysarum coronarium)

     

    linaseemned (Linum usitatissimum)

     

    lupiinid (Lupinus spp.)

     

    lutsern (Medicago sativa)

     

    läätsed (Lens esculenta; Ervum lens)

     

    maasikad (Fragaria spp.)

     

    mais (Zea mays)

     

    meloniseemned (Cucumis melo)

     

    mooniseemned (Papaver somniferum)

     

    naerid ja rüps (Brassica rapa var. rapifera ja oleifera spp.)

     

    oad (Phaseolus spp.)

     

    okra (Abelmoschus esculentus); muskushibisk (Hibiscus esculentus)

     

    piparmünt (Mentha spp.: M. piperita)

     

    puuvill (Gossypium spp.)

     

    põldoad, söödaoad (Vicia faba var. equina, var. major, var. minor)

     

    päevalilleseemned (Helianthus annuus)

     

    püreeter (Chrysanthemum cinerariifolium)

     

    rapsiseeme (Brassica napus var. Oleifera)

     

    riitsinuseseemned (Ricinus communis)

     

    ristik (Trifolium spp.)

     

    seesamiseemned (Sesamum indicum)

     

    sinepiseemned: valge sinep (Brassica alba; B. hirta; Sinapis alba); must kapsasrohi (Brassica nigra; Sinapis nigra)

     

    sojaoad (Glycine soja)

     

    tatar (Fagopyrum esculentum)

     

    värvisafloori seemned (Carthamus tinctorius)

     

    vürtsid: loorberilehed (Laurus nobilis); aedtilliseemned (Anethum graveolens); põld-lambaläätse seemned (Trigonella foenumgraecum); safran (Crocus sativus); aed-liivatee (Thymus vulgaris); kurkuma (Curcuma longa)

     

    vürtspaprikad (Capsicum frutescens; C. annuum); piment (Pimenta officinalis)

     

    dekoratiivtaimed, mis õitsevad töötlemise aastal.


    Top