Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32006D0804

    2006/804/EÜ: Komisjoni otsus, 23. november 2006 , detsimeeterlainealal (UHF) töötavate raadiosagedustuvastamise (RFID) seadmete raadiospektri ühtlustamise kohta (teatavaks tehtud numbri K(2006) 5599 all)

    ELT L 329, 25.11.2006, p. 64–66 (ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)
    ELT L 338M, 17.12.2008, p. 619–623 (MT)

    Dokument on avaldatud eriväljaandes (BG, RO, HR)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 31/12/2017; kehtetuks tunnistatud 32017D1483

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2006/804/oj

    25.11.2006   

    ET

    Euroopa Liidu Teataja

    L 329/64


    KOMISJONI OTSUS,

    23. november 2006,

    detsimeeterlainealal (UHF) töötavate raadiosagedustuvastamise (RFID) seadmete raadiospektri ühtlustamise kohta

    (teatavaks tehtud numbri K(2006) 5599 all)

    (2006/804/EÜ)

    EUROOPA ÜHENDUSTE KOMISJON,

    võttes arvesse Euroopa Ühenduse asutamislepingut,

    võttes arvesse Euroopa Parlamendi ja nõukogu 7. märts 2002 aasta otsust nr 676/2002/EÜ Euroopa Ühenduse raadiospektripoliitika reguleeriva raamistiku kohta (raadiospektrit käsitlev otsus), (1) eriti selle artikli 4 lõiget 3,

    ning arvestades järgmist:

    (1)

    Raadiosagedustuvastusest(RFID), st konkreetset tüüpi lähitoimeseadmetest võib Euroopa saada olulist majanduslikku ja ühiskondlikku kasu. Võimalikud on erinevad RFID-rakendused, nagu näiteks automaatne tootetuvastus, vara jälgimisseadmed, turva- ja häiresüsteemid, jäätmekäitlus, lähedusandur, vargusvastased süsteemid, asukoha kindlaksmääramise süsteemid, andmeside käsiseadmed ning juhtmeta juhtimissüsteemid. Detsimeeterlaineala RFID-seadmete arendamine Euroopa Ühenduses aitab kaasa infoühiskonna arengule ja uuenduste edendamisele.

    (2)

    Ühtlustatud tingimused ning õiguskindlus detsimeeterlaineala RFID-seadmete raadiospektri kättesaadavuse osas on vajalikud, et võimaldada detsimeeterlaineala RFID-seadmeid sisaldavate toodete või RFIDiga seotud teenuste tuvastamist kogu Euroopas. Toimiva siseturu tagamine aitab RFID-tehnoloogia edukalt ja kiiresti kasutusele võtta tänu mastaabisäästule ja piiriülese kasutamise toetamisele.

    (3)

    Käesolev otsus piirdub RFID-süsteemidega, milles tuvastatavate esemete külge kinnitatud seadmetel puudub raadioedastuseks vajalik autonoomne energiaallikas ning mis taaskasutavad edastuseks pelgalt lugemisseadmetelt neile kiiratud energiat. Seega on nende võime teiste spektrite kasutajate segamiseks tavaliselt piiratud. Seepärast võivad sellised seadmed kahjulikke häireid põhjustamata jagada sagedusribasid muude teenustega, mis kas nõuavad või ei nõua loa olemasolu, ning võivad eksisteerida koos muude lähitoimeseadmetega. Seetõttu ei tohiks nende kasutamisel nõuda individuaalse loa väljastamist vastavalt Euroopa Parlamenti ja nõukogu loadirektiivile 2002/20/EÜ. (2) Lisaks on Rahvusvahelise Telekommunikatsiooniliidu raadioeeskirjades määratletud raadiosideteenustel selliste RFID-seadmete suhtes eelisõigus, nimetatud raadiosideteenustelt ei nõuta RFID-seadmete kaitsmise tagamist häirete eest ning RFID-süsteemid ei põhjusta neile häireid. Kuna RFID-seadmete kasutajatele ei saa tagada kaitset häirete eest, on RFID-seadmete valmistajate kohustus kaitsta nimetatud seadmeid raadiosideteenuste ning muude ühenduses või riiklikul tasandil kohaldatavate määruste kohaselt töötavate lähitoimeseadmete kahjulike häirete eest. Vastavalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu 9. märtsi 1999. aasta direktiivile 1999/5/EÜ raadioseadmete ja telekommunikatsioonivõrgu lõppseadmete ning nende nõuetekohasuse vastastikuse tunnustamise kohta (3) (R&TTE direktiiv) peaksid valmistajad tagama, et RFID-seadmed kasutaksid tõhusalt raadiosageduse spektrit, et vältida kahjulikke häireid teistele lähitoimeseadmetele.

    (4)

    Vastavalt raadiospektrit käsitleva otsuse artikli 4 lõikele 2 andis komisjon 11. märts 2004 aastal Euroopa postside- ja telekommunikatsiooniadministratsioonide konverentsile volituse (4) lähitoimeseadmete, sealhulgas RFID-seadmete poolt kasutatava sageduse ühtlustamiseks. Vastuseks sellele volitusele esitas CEPT oma 15. novembri 2004. aasta aruandes (5) nimekirja Euroopa Ühenduses lähitoimeseadmetele kehtivatest vabatahtlikest ühtlustamismeetmetest ning teatas, et liikmesriikidel tuleb võtta siduvamaid kohustusi CEPTis saavutatud sageduse ühtlustamise õigusliku stabiilsuse tagamiseks, eriti seoses RFID-seadmete kasutatava detsimeeterlainealaga.

    (5)

    Vastavalt direktiivile 1999/5/EÜ vastu võetud ühtlustatud standard EN 302 208 hõlmab CEPTi poolt ühtlustamiseks välja pakutud sagedusribasid RFID-seadmete kasutamise osas. Kõnealune standard kirjeldab “kuula, enne kui rääkima hakkad” tehnikat, mis pekas võimaldama asjakohaseid mõju vähendamise tasemeid, et vältida kahjulikke häireid teistele sama sagedusala kasutajatele. Kõnealuse standardi või muude asjaomaste ühtlustatud standardite kasutamine peaks tagama selle vastavuse R&TTE direktiivi peamistele nõuetele.

    (6)

    Ühtlustamine käesoleva otsuse mõistes ei välista liikmesriigi võimalust taotleda, kui see on õigustatud, üleminekuperioodi või raadiospektri jagamist vastavalt raadiospektrit käsitleva otsuse artikli 4 lõike 5.

    (7)

    Spektri kasutamise suhtes rakendatakse ühenduse rahva tervisekaitset käsitlevate õigusaktide nõudeid, eelkõige Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2004/40/EÜ (6) ja nõukogu soovitust 1999/519/EC. (7) Raadioseadmete ohutus tervisele tagatakse kõnealuste seadmete vastavusega R&TTE direktiivi põhinõuetele.

    (8)

    Kiire tehnoloogiline areng toob endaga kaasa uute detsimeeterlaineala RFID-seadmete ja muude sarnaste seadmete tekke, mis loob vajaduse spektri ühtlustamistingimuste ajakohastamiseks, milles võetakse arvesse seadmete majanduslikke hüvesid ning tööstuse ja kasutajate vajadusi. Seega on käesoleva otsuse ajakohastamine vajalik, et vastata uutele turu ja tehnoloogia arengutele. Kui läbivaatamine toob välja vajaduse selle otsuse kohandamiseks, võetakse otsus muudatuste kohta vastu raadiospektrit käsitlevas otsuses täpsustatud rakendamismeetmete vastuvõtmise menetluse kohaselt. Ajakohastamine võib hõlmata üleminekuperioode olukorra lahendamiseks.

    (9)

    Käesolevas otsuses toodud meetmed vastavad raadiospektrikomitee arvamusele,

    ON VASTU VÕTNUD JÄRGMISE OTSUSE:

    Artikkel 1

    Käesoleva otsuse eesmärk on ühtlustada detsimeeterlainealal (UHF) töötavate RFID-seadmete raadiospektri kättesaadavuse ja tõhusa kasutamise tingimusi.

    Artikkel 2

    Käesolevas otsuses kasutatakse järgmisi mõisteid:

    1.

    RFID-seadmed – seadmed, mida muu hulgas kasutatakse esemete seireks ja tuvastamiseks raadiosüsteemi abil, mis ühest küljest koosnevad esemetele paigaldatud passiivsetest seadmetest (siltidest), ning teisest küljest saatja/vastuvõtja üksustest (lugejatest), mis aktiveerivad sildi ja saavad sellelt andmeid;

    2.

    häirete ja kaitstuse puudumise põhimõte – põhimõte, mille kohaselt ei tohi tekitada kahjulikke häireid raadiosideteenustele ega nõuda nende seadmete kaitset raadiosideteenuste kahjulike häirete eest.

    Artikkel 3

    1.   Kuue kuu jooksul pärast käesoleva otsuse jõustumist määravad liikmesriigid ühiskasutuse ning häirete ja kaitstuse puudumise põhimõtte alusel RFID-seadmetele mõeldud sagedusalad, millele suhtes kohaldatakse käesoleva otsuse lisas toodud eritingimusi ning teevad need kättesaadavaks.

    2.   Olenemata lõikest 1 võivad liikmesriigid vastavalt raadiospektrit käsitleva otsuse artikli 4 lõikele 5 taotleda üleminekuperioode ja/või raadiosageduse jagamist.

    3.   Käesolev otsus ei piira liikmesriikide õigust lubada sagedusvahemike kasutamist pehmematel tingimustel, kui on täpsustatud käesoleva otsuse lisas.

    Artikkel 4

    Liikmesriigid jälgivad asjaomaste lainealade kasutamist ning teatavad oma tähelepanekutest komisjonile, et võimaldada käesoleva otsuse õigeaegset läbivaatamist.

    Artikkel 5

    Käesolev otsus on adresseeritud liikmesriikidele.

    Brüssel, 23. november 2006

    Komisjoni nimel

    komisjoni liige

    Viviane REDING


    (1)  EÜT L 108, 24.4.2002, lk 1.

    (2)  EÜT L 108, 24.4.2002, lk 21.

    (3)  EÜT L 91, 7.4.1999, lk 10.

    (4)  Volitus CEPTile lühitoimeseadmete poolt kasutatavate sagedusalade täiendava ühtlustamise analüüsimiseks.

    (5)  ECC viimane aruanne komisjonile vastuseks CEPTi volitusele ühtlustada raadiosagedustuvastamist ja raadiospektrit.

    (6)  ELT L 159, 30.4.2004, lk 1.

    (7)  EÜT L 199, 30.7.1999, lk 59.


    LISA

    Detsimeeterlaineala

    Eritingimused

    Maksimaalne võimsus/välja tugevus

    Kanalisamm

    Sagedusvahemik A: 865–865,6 MHz

    100 mW e.r.p.

    200 kHz

    Sagedusvahemik B: 865,6–867,6 MHz

    2 W e.r.p.

    200 kHz

    Sagedusvahemik C: 867,6–868 MHz

    500 mW e.r.p.

    200 kHz

    Kanalite kesksagedused on 864,9 MHz + (0,2 MHz × kanali number).

    Saadavalolevad kanalite numbrid igas sagedusalas on:

     

    Sagedusvahemik A: kanalinumbrid 1 kuni 3;

     

    Sagedusvahemik B: kanalinumbrid 4 kuni13;

     

    Sagedusvahemik C: kanalinumbrid 14 ja 15.

    Märkus: ühel ja samal seadmel on lubatud toimida mitmes sagedusvahemikus.


    Top