This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Responsible trade in minerals from high-risk or conflict areas
Vastutustundlik kauplemine riski- või konfliktipiirkondadest pärit mineraalidega
Vastutustundlik kauplemine riski- või konfliktipiirkondadest pärit mineraalidega
Vastutustundlik kauplemine riski- või konfliktipiirkondadest pärit mineraalidega
KOKKUVÕTE:
MIS ON MÄÄRUSE EESMÄRK?
ELi määruse eesmärk on:
PÕHIPUNKTID
Poliitiliselt ebastabiilsetes piirkondades võidakse mineraalidega (nagu tina, volfram, tantaal ja kuld) kauplemist kasutada relvastatud rühmituste rahastamiseks, see võib viia sunniviisilise töö ja muude inimõiguste rikkumiseni ning toetada korruptsiooni ja rahapesu.
Neid nn konfliktimineraale kasutatakse igapäevatoodetes nagu mobiiltelefonid ja autod, või juveelitööstuses.
Hoolsuskohustus
Termin hoolsuskohustus tähendab mõistlikul viisil toimimist ja enne otsustamist küsimuse uurimist. See on jätkuv, ennetav ja reageeriv protsess, mille abil ettevõtjad kehtestavad süsteemid ja protsessid oma tarneahela riskide kindlakstegemiseks, haldamiseks ja nendest teatamiseks.
See tähendab, et määrusega seotud mineraalide osas peavad ettevõtjad kontrollima, et nende ostud on vastutustundlikult hangitud ning need ei soodusta konflikti ega muud illegaalset tegevust.
Hoolsuskohustust järgivad ettevõtjad kontrollivad kõigepealt, kui riskantne on hankida tooraineid ebakindlast või konfliktipiirkonnast. Nad hindavad, kui tõenäoline on, et need toorained võiksid olla määruses sätestatud rahalise konflikti, sunniviisilise töö või muu riski allikaks. Oma tarneahelaid kontrollides võivad nad veenduda, et haldavad riske vastutustundlikult.
Määrus põhineb 2011. aasta OECD hoolsuskohustuse suunistel, millega kehtestatakse rahvusvaheline tarneahela hoolsuskohustuse võrdlusalus, ja 2014. aasta ühisteatisel „Konflikti- ja riskipiirkondadest pärit mineraalide vastutustundlik hankimine ELi ühtse lähenemisviisi suunas“.
Määruse kohaselt peavad ELi mineraalide importijad:
ELi riikide pädevad asutused peavad kontrollima, tagamaks, et ELi mineraalide ja metallide importijad järgivad hoolsuskohustust.
Tarneahelaga seotud hoolsuskohustuse süsteemid
Valitsus, tööstusliit või huvitatud organisatsioonide ühendus, kes on kehtestanud hoolsuskohustuse süsteemi, võib vastavalt määrusele pöörduda Euroopa Komisjoni poole taotlusega tunnustada tema süsteemi.
Komisjon loob tunnustatud tarneahelaga seotud hoolsuskohustuse süsteemide registri, mis tehakse internetis üldsusele kättesaadavaks, ning ülemaailmsete vastutustundlike sulatuskodade ja rafineerimistehaste nimekirja.
Suunised
Euroopa välisteenistuse ja OECDga konsulteerides koostab komisjon ettevõtjatele käsiraamatu, milles selgitatakse konflikti- ja riskipiirkondade kindlakstegemise viise.
Läbivaatamine
Komisjon vaatab uue süsteemi toimimise, tulemuslikkuse ja selle mõju läbi 1. jaanuariks 2023 ning seejärel iga kolme aasta järel, ning teeb ettepanekud uute meetmete kohta, et tagada jätkuv mineraalide ülemaailmne vastutustundlik tarneahel.
MIS AJAST MÄÄRUST KOHALDATAKSE?
ELi importijad peavad käesolevas määruses sätestatud kohustusi täitma alates 1. jaanuarist 2021, kuid Euroopa Komisjon julgustab kõiki määrusega seotud ettevõtjaid hoolsuskohustuse täitmisega alustama enne seda kuupäeva.
TAUST
Lisateave:
PÕHIMÕISTED
PÕHIDOKUMENT
Euroopa Parlamendi ja nõukogu 17. mai 2017. aasta määrus (EL) 2017/821, millega kehtestatakse konflikti ja riskipiirkondadest pärit tina, tantaali, volframi ja nende maakide ning kulla liidu importijatele tarneahelaga seotud hoolsuskohustus (ELT L 130, 19.5.2017, lk 1–20)
SEONDUVAD DOKUMENDID
Ühisteatis Euroopa Parlamendile ja nõukogule – Konflikti- ja riskipiirkondadest pärit mineraalide vastutustundlik hankimine ELi ühtse lähenemisviisi suunas (JOIN(2014) 8 final, 5.3.2014)
Komisjoni teatis Euroopa Parlamendile ja nõukogule – Tooraineid käsitlev algatus: majanduskasvu ja tööhõive seisukohast kriitiliste vajaduste rahuldamine (KOM(2008) 699 lõplik, 4.11.2008)
Viimati muudetud: 07.12.2017