Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Autoriõigus ja sellega seotud õigused digitaalsel ühtsel turul

Autoriõigus ja sellega seotud õigused digitaalsel ühtsel turul

 

KOKKUVÕTE:

direktiiv (EL) 2019/790 autoriõiguste kohta digitaalsel ühtsel turul

MIS ON DIREKTIIVI EESMÄRK?

Direktiivil on kolm põhieesmärki:

  • kohandada autoriõiguse teatavaid peamisi erandeid digitaalse ja piiriülese keskkonnaga;
  • parandada litsentsimispraktikaid ja tagada sisule juurdepääsuks rohkem võimalusi ning
  • saavutada autoriõiguse seisukohast hästi toimiv turg.

PÕHIPUNKTID

Direktiiviga ajakohastatakse, kuid ei asendata 11 direktiivi, mis koos moodustavad ELi autoriõiguse alased õigusaktid. Siia hulka kuuluvad:

Autoriõiguse erandid, et tagada juurdepääsuks rohkem võimalusi

Direktiiv hõlbustab autoriõigustega kaitstud materjali kasutamist erinevatel eesmärkidel, peamiselt, et saada teadmisi, kehtestades autoriõiguse kohustuslikud erandid, et edendada:

  • teksti- ja andmekaevet*;
  • teoste digitaalset kasutamist illustreeriva materjalina kasutamiseks õppetöös ning
  • kultuuripärandi säilitamist.

See hõlbustab litsentsimist, et anda sisule juurdepääsuks rohkem võimalusi, pakkudes eelkõige:

  • uut süsteemi, et lihtsustada kultuuripärandiasutustel, näiteks raamatukogudel, muuseumidel ja arhiividel, nende kogudes olevate selliste teoste digiteerimist ja levitamist, mis ei ole enam kaubanduskäibes, sealhulgas interneti kaudu ja piiriüleselt;
  • erieeskirja laiendatud kollektiivse litsentsimise ja samalaadsete mehhanismide kohta;
  • läbirääkimismehhanismi, mis aitab huvitatud isikutel saavutada kokkuleppeid audiovisuaalteoste kättesaadavuse kohta nõudevideoplatvormide kaudu.

Samuti selgitatakse direktiivis, et igaüks võib teatud tingimustel piiranguteta kasutada ja jagada üldkasutatavate kunstiteoste koopiaid (näiteks skulptuuri pilti, mis ei kuulu enam autoriõiguse alla).

Ajakirjandusväljaannete kaitse veebis kasutamiseks

  • ELis asuvatel ajakirjandusväljaannete kirjastajatel on uued õigused oma ajakirjandusväljaannete digitaalseks kasutamiseks, ehkki need õigused kehtivad ainult kasutamisele veebipõhiste teenuste osutajate poolt, mitte eraviisilisele või mittekaubanduslikule kasutamisele üksikkasutajate poolt. Need uued õigused ei laiene hüperlinkimisele ega ajakirjandusväljaannetest väga lühikeste lõikude kasutamisele.
  • Ajakirjandusväljaannetes avaldatud teoste autoritel peaks olema õigus saada kohane osa tulust, mida ajakirjandusväljaannete kirjastajad saavad.

Kaitstud sisu kasutamine veebipõhistes sisu jagamise platvormides

  • Veebipõhise sisu jagamise teenuse pakkujad peaksid õiguste valdajatelt saama loa oma kasutajate üles laaditud teoste üldsusele kättesaadavaks tegemiseks, näiteks litsentsilepingu kaudu. Kui litsentsi ei sõlmita, saavad asjaomased platvormid kasu vastutus-leevendusmehhanismist, kuid nad peavad tegema kõik endast oleneva, et veenduda, et loata sisu ei ole nende veebisaitidel kättesaadav. Nad teevad neid jõupingutusi õiguste valdajate esitatud asjakohase ja vajaliku teabe põhjal.
  • Kasutajatel on lubatud postitada sisu tsiteerimise, kriitika, retsensiooni, karikatuuri, paroodia või pastiši eesmärgil ning nad võivad kasutada kaebuste lahendamise ja õiguskaitsevahendite kasutamise korda, kui platvormidel on sisu ekslikult blokeeritud või eemaldatud.

Autoritele ja esinejatele õiglane tasu

ELi riigid peaksid tagama kohase ja proportsionaalse tasustamise põhimõtte rakendamise, kui autor või esitaja on üle andnud või litsentsinud oma õigused kasutamiseks teisele lepinguosalisele (nt kirjastaja või tootja).

Läbipaistvus ja tagasivõtmine

Autorid ja esitajad peaksid saama regulaarselt – vähemalt kord aastas – ajakohast, asjakohast ja põhjalikku teavet oma teoste ja esituste kasutamise kohta. Neil on tagasivõtmisõigus mõistliku aja möödudes töö või esituste mittekasutamise korral.

Lepingute muutmine

Tugevdatakse autorite ja esitajate läbirääkimisõigusi. Neil on õigus nõuda sellelt lepinguosaliselt, kellega neil on sõlmitud õiguste kasutamise leping, asjakohast ja õiglast lisatasu, kui algselt kokku lepitud tasu on kõigi teoste kasutamisest saadava tulu suhtes ebamõistlikult madal.

MIS AJAST DIREKTIIVI KOHALDATAKSE?

Seda kohaldatakse alates 6. juunist 2019 ning see peab ELi riikides jõustuma hiljemalt 7. juuniks 2021.

TAUST

Lisateave:

PÕHIMÕISTED

Teksti- ja andmekaeve: mis tahes automatiseeritud analüüsimeetod, millega analüüsitakse digivormingus tekste ja andmeid, et saada teavet muu hulgas mustrite, suundumuste ja korrelatsioonide kohta.

PÕHIDOKUMENT

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 17. aprilli 2019. aasta direktiiv (EL) 2019/790, mis käsitleb autoriõigust ja autoriõigusega kaasnevaid õigusi digitaalsel ühtsel turul ning millega muudetakse direktiive 96/9/EÜ ja 2001/29/EÜ (ELT L 130, 17.5.2019, lk 92–125)

SEONDUVAD DOKUMENDID

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 22. mai 2001. aasta direktiiv 2001/29/EÜ autoriõiguse ja sellega kaasnevate õiguste teatavate aspektide ühtlustamise kohta infoühiskonnas (EÜT L 167, 22.6.2001, lk 10–19)

Direktiivi 2001/29/EÜ hilisemad muudatused on algdokumenti lisatud. Käesoleval konsolideeritud versioonil on üksnes dokumenteeriv väärtus.

Viimati muudetud: 12.07.2019

Top