Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Volituste andmine liikmesriikide konkurentsiasutustele nende tulemuslikumalt tegutsemiseks

Volituste andmine liikmesriikide konkurentsiasutustele nende tulemuslikumalt tegutsemiseks

 

KOKKUVÕTE:

direktiiv (EL) 2019/1, mille eesmärk on anda ELi riikide konkurentsiasutustele volitused, et tulemuslikumalt tagada konkurentsinormide täitmine ja et tagada ELi siseturu nõuetekohane toimimine

MIS ON DIREKTIIVI EESMÄRK?

Õigusakti eesmärgid on järgmised:

  • tagada, et liikmesriikide konkurentsiasutustel oleksid vajalikud sõltumatuse tagatised, vahendid ning täitmise tagamise ja trahvimise volitused, et oma jurisdiktsioonis tulemuslikumalt tegeleda nende ettevõtjate lepingute ja tegevusega, kes piiravad konkurentsi;
  • seda kohaldatakse eelkõige siis, kui sama juhtumi puhul rakendatakse konkurentsivastaseid kokkuleppeid, mis on keelatud ELi toimimise lepingu artiklitega 101 (kartellid*) ja 102 (turgu valitseva seisundi kuritarvitamine*), kas eraldi või paralleelselt liikmesriigi konkurentsiõigusega;
  • võimaldada konkurentsiasutustel üksteist vastastikku abistada tagamaks, et ettevõtjad ei saa hoida täitmisest kõrvale, et võimaldada ELi ühtse turu sujuv toimimine.

PÕHIPUNKTID

Liikmesriikide konkurentsiasutustel on järgmised õigused:

  • kontrollida ettevõtjaid ette teatamata, sealhulgas õigus siseneda ruumidesse, vaadata läbi dokumente, pitseerida ruume ja küsitleda personali;
  • otsida läbi ettevõtte direktorite, juhatajate ja töötajate kodusid, kui on kahtlus, et sealt võib leida asjakohaseid raamatupidamis- ja muid dokumente;
  • nõuda ettevõtjatelt vajaliku teabe esitamist kindlaksmääratud ja mõistliku aja jooksul;
  • kutsuda ettevõtja esindaja sundkorras küsitlusele;
  • nõuda ebaseadusliku tegevuse lõpetamist ja võtta asjakohaseid meetmeid selle saavutamiseks, sealhulgas näha ette struktuurilisi või tegevusega seotud parandusmeetmeid, rakendada ajutisi meetmeid või muuta siduvaks kohustused, mille ettevõtjad on võtnud;
  • määrata täitmise tagamise menetluses tehtud otsusega või nõuda muus kui kriminaalkohtumenetluses, et määrataks tõhusad, proportsionaalsed ja hoiatavad rahatrahvid mitte ainult siis, kui ettevõtjad on rikkunud ELi toimimise lepingu artiklit 101 või 102, vaid ka siis kui nad tahtlikult või ettevaatamatusest ei tee uurimise käigus koostööd;
  • määrata ka tõhus, proportsionaalne ja hoiatav sunniraha, et tagada nende uurimis- ja otsustusvolituste järgimine.
  • kohaldada tõhusaid leebusprogramme, mis soodustavad ettevõtjaid kartellidest teavitama kõikjal ELis;
  • osutada üksteisele vastastikust abi, et näiteks ettevõtjad, kelle vara on teises ELi riigis, ei saa trahvide maksmisest kõrvale hoida.

Kõik asjaga seotud töötajad:

  • peavad tegutsema poliitilisest ja muust välisest mõjust sõltumatult;
  • ei tohi küsida ega võtta vastu juhiseid valitsusasutustelt ega muudelt avalik-õiguslikelt või eraõiguslikelt üksustelt;
  • peavad hoiduma igasugusest tegevusest, mis ei ole nende ülesannetega kooskõlas;
  • peavad mõistliku aja jooksul pärast ametist lahkumist hoiduma tegelemisest selliste täitmise tagamise menetlustega, mis võivad tekitada huvide konflikte.

Isikuid, kes teevad peamisi täiteotsuseid tuleb kaitsta omavolilise ametist vabastamise eest ning neid võib ametist vabastada üksnes siis, kui nad on süüdi tõsises üleastumises või kui nad neile antud ülesannete täitmiseks nõutud tingimustele enam ei vasta.

Konkurentsiküsimustes pädeva asutuse otsuseid tegeva organi liikmed valitakse, palgatakse ja nimetatakse ametisse selgete ja läbipaistvate menetluste kohaselt.

ELi riigid peavad tagama, et konkurentsiasutused:

  • austavad kostjate õigusi, mille hulka kuuluvad õigus olla ära kuulatud ja õigus tõhusale õiguskaitsevahendile;
  • viivad täitmise tagamise menetluse läbi mõistliku aja jooksul;
  • omavad piisaval arvul kvalifitseeritud töötajaid ning piisavalt rahalisi, tehnilisi ja tehnoloogilisi vahendeid oma ülesannete täitmiseks;
  • pakuvad teiste ELi riikide kolleegidele abi, et teavitada neid menetlustoimingutest või tagada rahatrahvide maksmine piiriüleselt.

Rahatrahvid ühele või enamale ettevõtjale ebaseadusliku tegevuse eest:

  • peavad kajastama rikkumise raskusastet ja kestust;
  • nende ülemmäär on vähemalt 10 % ettevõtja üleilmsest kogukäibest otsuse tegemise kuupäevale eelnenud majandusaastal.

Leebusprogramm pakub ettevõtjale, kes annab teada oma osalusest salajases kartellis*:

  • kaitset rahatrahvide eest, kui taotleja esitab esimesena tõendid, mis võimaldavad konkurentsiasutusel viia läbi sihipärast kontrolli või annavad konkurentsiasutuse arvates talle piisava aluse rikkumine tuvastada;
  • rahatrahvide vähendamist, kui taotleja esitab tõendeid, mille abil on rikkumist märkimisväärselt hõlpsam tõendada kui tõenditega, mis olid juba konkurentsiasutuse käsutuses.

Hiljemalt 12. detsembriks 2024 peab Euroopa Komisjon esitama Euroopa Parlamendile ja nõukogule aruande käesoleva direktiivi ülevõtmise ja rakendamise kohta.

MIS AJAST DIREKTIIVI KOHALDATAKSE?

Direktiivi kohaldatakse alates 3. veebruarist 2019 ning see peab ELi riikides jõustuma 4. veebruariks 2021.

TAUST

Liikmesriikide konkurentsiasutuste ja komisjoni tõhusad meetmed ebaseaduslike kaubandustavade vastu aitavad ELis tagada õiglasema ja avatuma konkurentsi. See kaitseb üldsust ja ettevõtjaid kunstlikult kõrge hinnaga kaupade ja teenuste eest ning suurendab uuenduslike toodete valikut.

Lisateave:

PÕHIMÕISTED

Kartell – kahe või enama konkurendi vaheline kokkulepe, mille eesmärk on koordineerida turul oma konkureerivat käitumist või mõjutada konkurentsi sellise tegevuse kaudu nagu hindade kindlaksmääramine, turgude ja klientide jagamine, sealhulgas pakkumismahhinatsioonid (ebaseaduslik tegevus, mille käigus konkureerivad osapooled lepivad kokku pakkumismenetluse võitja osas, samas kui teised esitavad konkurentsivõimetuid pakkumisi).
Turgu valitseva seisundi kuritarvitamine – teguviis nagu kõrgema hinna küsimine või toodangu piiramine ettevõtja poolt, kes oma turupositsiooni tõttu saab käituda sõltumatult oma konkurentidest ja klientidest. Esimene kasulik näitaja ettevõtja võimaliku turu valitsemise kohta on turuosa üle 40 %.
Salajane kartell – kartell, mille olemasolu on osaliselt või täielikult varjatud.

PÕHIDOKUMENT

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 11. detsembri 2018. aasta direktiiv (EL) 2019/1, mille eesmärk on anda liikmesriikide konkurentsiasutustele volitused, et tulemuslikumalt tagada konkurentsinormide täitmine ja et tagada siseturu nõuetekohane toimimine (ELT L 11, 14.1.2019, lk 3–33)

SEONDUVAD DOKUMENDID

Euroopa Liidu toimimise lepingu konsolideeritud versioon – Kolmas osa – Liidu sisepoliitika ja -meetmed – VII jaotis – Konkurentsi, maksustamise ja õigusaktide ühtlustamise üldeeskirjad – 1. peatükk – Konkurentsieeskirjad – 1. jagu – Ettevõtjate suhtes kohaldatavad eeskirjad – Artikkel 101 (endine EÜ asutamislepingu artikkel 81) (ELT C 202, 7.6.2016, lk 88–89)

Euroopa Liidu toimimise lepingu konsolideeritud versioon – Kolmas osa – Liidu sisepoliitika ja -meetmed – VII jaotis – Konkurentsi, maksustamise ja õigusaktide ühtlustamise üldeeskirjad – 1. peatükk – Konkurentsieeskirjad – 1. jagu – Ettevõtjate suhtes kohaldatavad eeskirjad – Artikkel 102 (endine EÜ asutamislepingu artikkel 82) (ELT C 202, 7.6.2016, lk 89)

Nõukogu 16. detsembri 2002. aasta määrus (EÜ) nr 1/2003 asutamislepingu artiklites 81 ja 82 sätestatud konkurentsieeskirjade rakendamise kohta (EÜT L 1, 4.1.2003, lk 1–25)

Määruse (EÜ) nr 1/2003 hilisemad muudatused on algdokumenti lisatud. Käesoleval konsolideeritud versioonil on üksnes dokumenteeriv väärtus.

Viimati muudetud: 28.03.2019

Top