EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52018DC0377R(01)

KOMISJONI ARUANNE EUROOPA PARLAMENDILE JA NÕUKOGULE, mis on koostatud vastavalt ametnike personalieeskirjade artiklile 27 ja Euroopa Liidu muude teenistujate teenistustingimuste artiklile 12 (geograafiline tasakaal)

COM/2018/377 final/2

Brüssel,24.8.2018

COM(2018) 377 final/2

CORRIGENDUM

This document corrects document COM (2018) 377 final of 15 June 2018.

Concerns all language versions.

Updates in the tables of some of the annexes.

The text shall read as follows:

KOMISJONI ARUANNE EUROOPA PARLAMENDILE JA NÕUKOGULE,

mis on koostatud vastavalt ametnike personalieeskirjade artiklile 27 ja Euroopa Liidu muude teenistujate teenistustingimuste artiklile 12 (geograafiline tasakaal)


I jagu. Taust ja üldpõhimõtted

1.Õiguslik alus

Käesolevas aruandes käsitletakse iga liikmesriigi kodanike esindatust nende institutsioonide töötajate hulgas, mille suhtes kohaldatakse personalieeskirju. Aruanne esitatakse vastavalt Euroopa Liidu ametnike personalieeskirjade artikli 27 kolmandale lõigule ja Euroopa Liidu muude teenistujate teenistustingimuste artikli 12 lõike 1 neljandale lõigule. Kui ei ole selgelt teisiti märgitud, kujutavad kõik viited personalieeskirjade artiklile 27 endast ka viiteid Euroopa Liidu muude teenistujate teenistustingimuste artiklile 12.

Üldiselt on diskrimineerimine kodakondsuse alusel aluslepingute, põhiõiguste harta ja personalieeskirjadega keelatud 1 . Lisaks sellele peavad ELi institutsioonid personalieeskirjade kohaselt värbama töötajaid võimalikult laialt geograafiliselt alalt (personalieeskirjade artikkel 27) 2 . Nende kahe põhimõtte tasakaal võimaldab juba institutsioonidel võtta arvesse kodakondsust, isegi konkreetsete ametikohtade täitmisel, kui eri taotlejate kvalifikatsioon on sisuliselt sama 3 .

Personalieeskirjade 2013. aasta reformiga ja viitega põhimõttele, et kõik liidu kodanikud on võrdsed, kehtestasid kaasseadusandjad uue õigusliku alusega igale institutsioonile kohustuse võtta vastu sobivad meetmed, kui täheldatakse ametnike kodakondsuste märkimisväärset tasakaalustamatust, mida ei selgita objektiivsed kriteeriumid. Selle muudatuse eesmärk oli sätestada vajalikud õiguslikud vahendid, mis aitavad toime tulla märkimisväärse tasakaalustamatusega, mis oleks vastuolus kõigi liidu kodanike võrdsuse põhimõttega.



2.Aruandega hõlmatud valdkonnad

Personalieeskirjade artikli 27 kohaselt peab komisjon esitama Euroopa Parlamendile ja nõukogule aruande kõnealuse artikli rakendamise kohta. Käesolevas aruandes kasutatakse järgmisi mõisteid:

„institutsioonid“ – asjaomased institutsioonid on need, mille suhtes kohaldatakse personalieeskirju. Komisjon kutsus kõiki institutsioone ja detsentraliseeritud asutusi üles esitama asjakohaseid andmeid. Eraldi jagu on pühendatud andmeid esitanud institutsioonidele ja asutustele;

„töötajad“ – õiguslik alus hõlmab ametnikke (personalieeskirjade artikkel 27) ja ajutisi töötajaid (muude teenistujate teenistustingimuste artikkel 12), keda vaadeldakse koos;

„tegevusüksus“ – õigusliku aluse kohaselt ei ole vaja tegevusüksuseid eristada. Võttes aga arvesse aruande eesmärki, keskendutakse komisjoni analüüsis tegevusüksusele AD.

II jagu. Euroopa Komisjon

1.Metoodika

1.1.    Taust

Enne kui personalieeskirjade artikkel 27 jõustus oma praeguses sõnastuses, tegeleti geograafilise tasakaalu küsimusega peamiselt siis, kui liit laienes uutesse liikmesriikidesse. Kõigil juhtudel oli eesmärk jõuda lühikese aja jooksul selleni, et uue liikmesriigi kodanikud oleksid piisavalt esindatud, võttes arvesse laienemise suhtelist suurust võrreldes varasema olukorraga.

Komisjon võttis vastu mitu teatist, milles tutvustati metoodikat, mille kohaselt piiritleda saavutatavat eesmärki, milleks enne 2003. aastat olid soovituslikud määrad 4 ja pärast 2003. aastat soovituslikud töölevõtmise sihtarvud 5 . Komisjon esitas korrapäraselt aruandeid töölevõtmise sihtarvude poole liikumise kohta ja võttis vajaduse korral vastu parandusmeetmeid.

Lisas 2 on esitatud üksikasjalik ülevaade enne 2003. aastat kehtinud soovituslike määrade muutumise kohta koos tabeliga, milles on esitatud töölevõtmise sihtarvud, mis on vastu võetud pärast 2003. aastat.

2003. aasta soovituslike määrade ja töölevõtmise sihtarvude kindlaksmääramise metoodikat peeti ajutiseks, mille puhul viimane üleminekuperiood lõpeb pärast liidu laienemist Horvaatiasse 2018. aastal. Seega on nüüd tingimused täidetud, et määrata liikmesriikide soovituslikud määrad kindlaks ühtse metoodika alusel.

1.2.    Eri riikide kodanike esindatus

1.2.1.    Kodakondsus

Vastavalt personalieeskirjade artikli 28 punktile a võib ametniku ametisse nimetada üksnes tingimusel, et ta on liidu liikmesriigi kodanik, välja arvatud juhul, kui ametisse nimetav asutus lubab erandit.

Seepärast peavad kõik ametnikud märkima ametisse nimetamise ajal vähemalt ühe kodakondsuse. See kodakondsus sisestatakse infosüsteemi nn esimese kodakondsusena ja see ei muutu, v.a juhul, kui ametnik ise taotleb selle muutmist.

See esimene kodakondsus on käesoleva aruande koostamise alus.

Ametnikud võivad 6 deklareerida kas ametisse nimetamise ajal või karjääri kestel ka järgmisi kodakondsusi. Kõik kodakondsused, mis lisanduvad esimesele, sisestatakse infosüsteemi teise, kolmanda jne kodakondsusena.

1. jaanuari 2018. aasta seisuga oli üle ühe kodakondsuse deklareerinud 1041 ametnikku ja ajutist töötajat. Esimese ja teise kodakondsuse kohta on esitatud üksikasjalik ülevaade lisas 7d.

1.2.2.    Soovituslikud määrad

1.2.2.1.    Ühendkuningriik

Lähtudes Ühendkuningriigi 29. märtsi 2017. aasta teatisest nõukogule, milles ta andis teada kavatsusest liidust välja astuda, ei ole Ühendkuningriigile soovituslikku määra kindlaks määratud. Üldiselt kavandatakse tulevasi meetmeid aruande jaoks tehtud analüüside põhjal. Seega, tunnistades küll fakti, et Ühendkuningriik on käesoleva aruande vastuvõtmise ajal liikmesriik, ei tundu praegu asjakohane määrata kindlaks soovituslikku määra Ühendkuningriigi kodanike esindatuse kohta tulevikus.

Et võtta täielikult arvesse asjaolu, et Ühendkuningriik jääb liikmesriigiks kuni liidust lahkumiseni, ja et käsitleda teemat pooleliolevate läbirääkimiste tulemust ennustamata, on soovitatud arvutada kõik asjaomased näitajad ümber, jättes Ühendkuningriigi näitajad välja. Aruandes antakse üksikasjalik ülevaade Ühendkuningriigi kodanike praegusest esindatusest komisjoni AD-kategooria töötajate hulgas (vt lisa 7c). Ühendkuningriigi kodanikud paiknevad valdavalt kõrgemal palgaastmel kui AD 9. 1. jaanuari 2017. aasta seisuga olid pooled neist vanemad kui 50,5 aastat.

Komisjon on märganud, et mitmed komisjonis töötavad Ühendkuningriigi kodanikud on taotlenud või võivad taotleda esimese kodakondsuse muutmist.

Selline muutmine on erakorraline ja seepärast on vaja pöörata sellele suuremat tähelepanu.

Et tagada, et komisjoni töötajad on kodakondsuse poolest tasakaalustatult esindatud eelkõige keskastme juhtide tasandil ja kõrgemas juhtkonnas, loetakse, et Ühendkuningriigi töötajaid, kes on pärast 29. märtsi 2017 deklareerinud kodakondsuse muutuse, omavad esimese kodakondsusena jätkuvalt siiski Ühendkuningriigi oma 7 .

1.2.2.2.    Soovituslike määrade kindlaksmääramine ülejäänud 27 liikmesriigile

Tuleks kindlaks määrata liikmesriikide kaalude ühtlustamise meetod. 2003. aastal võeti soovituslike töölevõtmise sihtarvude kindlaksmääramiseks vastu indikaator, mis tugineb objektiivsetele kriteeriumidele, ning selles võetakse tasakaalustatult ja õiglaselt arvesse vajadust peegeldada ELi elanikkonna koosseisu ja tagada väiksemate liikmesriikide minimaalne esindatus. Lisaks on seda lihtne rakendada 8 .

Komisjoni talitused on de facto kasutanud seda indikaatorit geograafilise tasakaalu analüüsimisel alates 2003. aastast ja on tehtud ettepanek kasutada seda indikaatorit (ilma Ühendkuningriigita) ka käesoleva aruande koostamisel. Seda ajakohastatakse korrapäraselt, et kajastada selle komponentide arengut.



Selle tulemusena on soovituslikud määrad praegu järgmised (arvutus esitatud lisas 5).

Liikmesriik

Soovituslik määr

Liikmesriik

Soovituslik määr

Malta

0,6 %

Ungari

3,0 %

Luksemburg

0,8 %

Portugal

3,1 %

Küpros

0,8 %

Tšehhi Vabariik

3,1 %

Eesti

0,8 %

Kreeka

3,1 %

Läti

1,0 %

Belgia

3,1 %

Sloveenia

1,0 %

Madalmaad

3,9 %

Leedu

1,5 %

Rumeenia

4,5 %

Horvaatia

1,6 %

Poola

8,2 %

Iirimaa

1,6 %

Hispaania

8,9 %

Slovakkia

1,8 %

Itaalia

11,2 %

Soome

1,8 %

Prantsusmaa

11,6 %

Taani

1,8 %

Saksamaa

13,8 %

Bulgaaria

2,4 %

Austria

2,6 %

Rootsi

2,7 %

Kokku

100,0 %

1.2.3.    Iga riigi kodanike puhul minimaalse esindatuse kindlaksmääramine

Geograafilise tasakaalu suhtes kohaldatavad õigusnormid peegeldavad kahte põhinõuet. Esiteks peaksid valimis- ja värbamismenetlused olema sellised, et välditaks igasugust kodakondsusest tulenevat ebavõrdsust. Teiseks on vaja, et töötajad oleksid komisjonis esindatud geograafiliselt tasakaalus, et komisjon saaks täita üht oma põhieesmärkidest, st olla lähedal kodanikele ja peegeldada liikmesriikide rahvastiku mitmekesisust.

Seepärast leiab komisjon, et

-esindatuse miinimumtase (komisjoni töötajate hulgas) tuleks kindlaks määrata ja tagada iga ELi liikmesriigi kodanike puhul,

-teatavat kõrvalekaldumist soovituslikest määradest tuleks aktsepteerida mitte ainult siis, kui see ei tundu ohustavat geograafilist tasakaalu, vaid ka selleks, et ennetada ebatõhususe tekkimist.

Praktikas on komisjon seisukohal, et esineb märkimisväärne tasakaalustamatus, kui ühe või mitme liikmesriigi kodanikud moodustavad töötajatest alla 80 % soovituslikust määrast.



1.3.    Ulatus

1.3.1.    Tegevusüksus

Et tagada meetmete proportsionaalsus, keskendutakse käesolevas aruandes ainult tegevusüksusele AD. Kuigi personalieeskirjade artiklit 27 kohaldatakse kõigi töötajate suhtes hoolimata nende tegevusüksusest, on tegevusüksuste AST ja AST/SC puhul lubatud soovituslikust määrast rohkem kõrvale kalduda. Tõepoolest on nõue peegeldada Euroopa Liidu rahvastiku mitmekesisust rangem nende ametnike puhul, kes vastutavad juhtimis-, planeerimise, analüütiliste ning keele ja teadusega seotud ülesannete eest (st tegevusüksus AD), kui täitev- ja tehniliste ülesannete (st tegevusüksus AST) või sekretäri- ja kantseleitöö (st tegevusüksus AST-SC) eest vastutatavate ametnike puhul.

Peale selle täidavad täitev- ja tehnilisi ning sekretäri- ja kantseleitöö ülesandeid tavaliselt kohapeal palgatud töötajad ja need ametikohad on sageli teise riigi kodanikele vähem atraktiivsed.

Sel põhjusel vaadeldakse analüüsis ainult tegevusüksust AD ja ka kõik võimalikud personalieeskirjade artikli 27 teise lõigu kohased meetmed on seotud ainult tegevusüksusega AD.

1.3.2.    Täidetud ametikohad

Aruandes vaadeldakse ainult mittejuhtivate töötajate jaotust. Komisjonis kohaldatakse juhtivtöötajate riigipõhise jaotuse suhtes eri reegleid ja tavasid ning ka spetsiaalset kontrolli 9 .

1.3.3.    Keeletalitused

Kodakondsuste tasakaalustatuse eesmärki ei saa keele- ja muudes talitustes järgida ühtmoodi.

Töötajate värbamisel keeletalitustesse järgitakse talituste eripära ja eesmärkide tõttu sui generis põhimõtet. Esiteks on sihtkeelt valdavate töötajate arv ette kindlaks määratud ja see ei sõltu vastava liikmesriigi suurusest. Teiseks, kuigi keeletalitustesse ei värvata töötajaid mitte kodakondsuse, vaid keeleoskuste alusel, on nende vahel tugev seos. Kolmandaks on mõningad keeled mitme liikmesriigi ametlikuks keeleks. Seepärast järgib kodakondsuste esindatus keeletalitustes sõltuvalt keelest malli, mis ei ole võrreldav muude talitustega.

Punktis 1.2 kirjeldatud soovituslike määrade rakendamine keeletalitustes ei ole ei mõistlik ega soovitav. Lisa 6 tabelis on esitatud komisjoni keeletalituste (peadirektoraadid DGT ja SCIC) tegevusüksuse AD mittejuhtivate töötajate jaotus. Tabelist on näha, et enamik suuremaid liikmesriike, aga ka liikmesriigid, mille ametlikud keeled on samad, on alaesindatud. Tasakaalustamatus on veelgi ilmsem, kui vaadata eraldi vahemikke AD 5–8 ja AD 9–12, kuid on selge, et selle põhjal nendest kodakondsustest töötajate värbamine ei vastaks operatiivsetele vajadustele.

Seepärast, võttes arvesse objektiivseid piiranguid, mis on seotud töötajate värbamisega keeletalitustesse, ei võta komisjon neid talitusi geograafilise tasakaalustamatuse hindamisel arvesse.

1.3.4.    Palgaastmed

Artikkel 27 on töölevõtmist käsitleva peatüki esimene artikkel. Personalieeskirjade artikli 31 kohaselt võetakse ametnikke tegevusüksuses AD tööle vaid palgaastmetele AD 5–8 ja vajaduse korral palgaastmetele AD 9, AD 10, AD 11 või erandjuhtudel palgaastmele AD 12. Seepärast vaadeldakse aruandes eraldi vahemikke

-AD 9–12 (kus ametisse nimetamised ei tohi aastas ületada 20 % kõigi tegevusüksuse AD ametisse nimetamiste arvust);

-AD 5–8 (kõige tavalisem palgaaste ametisse nimetamisel).

Samuti tuleks märkida, et palgaastmed AD 13–14 on üldreeglina astmed, millel inimesi tööle ei värvata (ja mis on seetõttu analüüsist välja jäetud), ning peale selle on need palgaastmed personalieeskirjade 2014. aasta läbivaatamisest saadik olnud reserveeritud üksnes juhtimis- või nõuandvate ametikohtade jaoks. Mittejuhtivad töötajad nendel palgaastmetel on mineviku pärand ja peamiselt on nad enne 2004. aastat ühinenud riikide kodanikud. See töötajaterühm väheneb aja jooksul oluliselt, kuna nende vanuseline jaotus osutab sellele, et suurem enamus neist läheb järgmise 10–15 aasta jooksul pensionile. Seega puudutab eelseisev pensionile minek rohkem mitme enne 2004. aastat ühinenud riigi kodanikke.

2.    Analüüs ja järeldused

2.1.    Olukord 1. jaanuari 2017. aasta seisuga

2.1.1.    Palgaastmed AD 9–12

Lisas 7b antakse ülevaade olukorrast 1. jaanuari 2017. aasta seisuga. Peamine järeldus on, et selle kuupäeva seisuga

-on 14 rahvust märkimisväärselt alaesindatud: kõik pärast 2004. aastat ühinenud liikmesriigid ja Luksemburg.

-Absoluutväärtuses on suurim puudujääk poolakate (160 inimest) ja rumeenlaste osas (155).

-Suhteliselt on kõige suurem puudujääk aga horvaatide (värvatud 5 % soovituslikust määrast), bulgaarlaste (8 %) ja rumeenlaste osas (13 %).

Pärast 2004. aastat ühinenud liikmesriikide kodanike alaesindatust palgaastmetel AD 9–12 võis isegi ennustada, kuna nendel tasemetel ei korraldatud ühtegi konkurssi laienemisega seotud spetsiaalseid erandmeetmeid kohaldades (v.a juhtivad ametikohad). Eesmärk oli täita kõik palgaastmed järk-järgult, alustades alumistest. Seepärast puudutab see kõiki pärast 2004. aastat ühinenud riikide kodanikke.

Olukord on muutumas nii, nagu prognoositud. Kõigi kodakondsuste puhul, mis käisid pärast 2004. aastat ühinenud riikidele tehtud erandi alla, on saavutanud sihtarvust 50–70 %. Mis puutub 2007. ja 2013. aastal ühinenud liikmesriikide kodanikesse, siis on veel liiga vara 10 selleks, et näha nende olulist esindatust nendel palgaastmetel. Küll aga laseb nende esindatus palgaastmetel AD 5–8 (vastavalt üle 200 % ja 140 % sihtarvust, vt lisa 7a) mõistlikult eeldada, et protsess liigub õiges suunas. Komisjon jälgib nende riikide kodanike esindatust nimetatud palgatasemetel hoolega, et kontrollida, kas areng jätkub praeguses suunas.

Ainult Luksemburgi kodanike märkimisväärne alaesindatus selles vahemikus ei tundu olevat põhjendatud. Tuleb ka märkida, et selline alaesindatus võib olla seotud väikese rahvaarvuga: kui nimetatud palgaastmetel oleks kasvõi neli Luksemburgi kodanikku rohkem, ei kuuluks see enam alaesindatud töötajate arvuga riikide hulka.

2.1.2.    Palgaastmed AD 5–8

Muutuste poolest väärib eritähelepanu palgaastmevahemik AD 5–8. Personalieeskirjade kohaselt on see vahemik, kus tuleb ametisse nimetada 80 % töötajatest. Kodanike esindatus selles palgaastmete vahemikus määrab, kuidas on järgmisel kümnendil riigid esindatud palgaastmetel AD 9–12. Just nende töötajate hulgast valitakse juhid (täpsemalt keskastme juhid) järgmise kümne aasta jooksul. Tasakaalustatud esindatus vahemikus AD 5–8 on eelduseks, et kodakondsused on tasakaalus ka pikas perspektiivis.

Lisas 7a antakse ülevaade olukorrast 1. jaanuari 2017. aasta seisuga. Peamine järeldus on, et selle kuupäeva seisuga on

-10 kodakondust (kõik enne 2004. aastat ühinenud liikmesriikidest 11 ) on tugevalt alaesindatud: Taani, Saksamaa, Iirimaa, Prantsusmaa, Luksemburg, Madalmaad, Austria, Portugal, Soome ja Rootsi.

-Absoluutväärtuses on suurim puudujääk Saksa (ligikaudu 230 inimest) ja Prantsusmaa (ligikaudu 140) kodanike osas.

-Suhtelise näitajana oli suurim puudujääk Luksemburgi (ei olnud ühtegi töötajat), Rootsi ja Taani (küündisid üksnes 30 %ni soovituslikust määrast) kodanike osas.

Enamiku EL 14 12 riikide kodanike alaesindatust palgaastmetel AD 5–8 võib vähemalt osaliselt seletada pärast 2004. aastat toimunud värbamiste tavadega. See tuleneb sellest, et enamik ametikohtadest, mis olid mõeldud pärast 2004. aastat ühinenud liikmesriikide kodanike värbamiseks, olid palgaastmetel AD 5–8. Kuna värbamisel keskenduti töötajate leidmisele uutest liikmesriikidest, tekkis automaatselt enne 2004. aastat ühinenud liikmesriikide kodanike alaesindatus.

EL 14 riikidest ainult neli on palgaastmevahemikus AD 5–8 piisavalt esindatud: kahe riigi kodanikke on veidi alla soovitusliku määra (Hispaania ja Itaalia) ja kaks jõudsid soovitusliku määrani (Belgia ja Kreeka).

Selline olukord nõuab asjakohaseid ja sihipäraseid meetmeid, et suurendada nende riikide esindatust, mis muidu võivad olla silmitsi nn põlvkondadevahelise lõhe probleemiga.

Küll aga on küsitav, kas need sihipärased ja asjakohased meetmed on piisavad, et pikas perspektiivis tagada tasakaal kõigi kodakondsuste vahel. Sellega seoses tuleks puudutada kahte küsimust.

2.2.    Alaesindatuse põhjused palgaastmevahemikus AD 5–8

2.2.1.    EPSO reservnimekirjade täituvus

Fakt, et EL 14 riikidest ainult neli on piisavalt esindatud, sõltumata viimase 12 aasta värbamistavast, paistab osutavat sellele, et teatavate riikide kodanike nappusel on muud põhjused. Üks põhjus võib olla EPSO reservnimekirja kantud kandidaatide jaotus.

Tabelite 8a ja 8b põhjal ei vasta nimekirja kantud kandidaatide arv alates 2010. aastast soovituslikele määradele. Olukord on kõige pinevam tegevusüksuse AD spetsialistide konkursside osas, kus 23 kodakondsust 27st on võrreldes nende soovituslike määradega ebapiisavalt esindatud. Soovituslikele määradele vastab ainult nelja riigi kodanike esindatus: Belgia, Kreeka, Itaalia ja Hispaania 13 , st neli riiki EL 14st, mis on piisavalt esindatud palgatasemetel AD 5–8, nagu on märgitud eespool punktis 2.1.2.

Sellega seoses tuleb märkida, et nimekirja kantud kandidaatide vähesus ei tulene mitte kandidaatide madalast skoorist, vaid oodatust tagasihoidlikumast osalemisest konkursil. Ka lisades 8a ja 8b esitatud andmed näitavad, et paljudel juhtudel, kus alaesindatus oli märkimisväärne, on vastavate liikmesriikide kodanike konkurssidel osalemise määr palju madalam ja edukuse määr suhteliselt kõrgem (vt nt üldisemat laadi konkurssidel Madalmaad, Prantsusmaa või Saksamaa).

Kui meetmeid ei võeta, mõjutab EPSO nimekirjade koosseisu probleem tõenäoliselt tulevikus ka geograafilist tasakaalu. Tõepoolest, kui viimase kaheksa aasta suundumused tulevikus jätkuvad, ei ole tõenäoline, et praegune tasakaalustamatus ise tasanduks, ja lisaks sellele võivad mõningate riikide kodanikud olla alaesindatud järgmiste põlvkondade jooksul 14 : Tšehhi, Taani, Eesti, Iirimaa, Küpros, Läti, Leedu, Luksemburg, Poola ja Sloveenia.

2.2.2.    Atraktiivsuse probleem

Teine teema on seotud komisjoni võimega meelitada kõikidest liikmesriikidest ligi piisaval arvul kõrge kvalifikatsiooniga kandidaate. Viimase kaheksa aasta jooksul AD 5 konkurssidel osalejate arv miljoni elaniku kohta (vt lisa 8a) toob liikmesriikide vahel esile suured erinevused. Kolme liikmesriigi (Saksamaa, Prantsusmaa ja Madalmaad) kodanike osalemistase on alla poole ELi keskmisest.

EPSO on juba püüdnud julgustada alaesindatud liikmesriikide kodanikke AD konkurssidel osalema. Jõupingutused ei ole aga soovitud tulemusi andnud, nagu näitab hiljutistel ja pooleliolevatel AD konkurssidel osalejate jaotus (vt lisa 8c). Saksa ja Prantsuse kodanikud osalevad jätkuvalt alla liidu keskmise taseme. Hollandlaste osalemine on suurenenud, rootslaste ja poolakate oma seevastu oluliselt vähenenud.

Need järeldused kujutavad endast väljakutset, et parandada komisjoni atraktiivsust töökohana ajal, mil pakutav pakett (s.t töötasu, sotsiaalkindlustus, pensioniõigused, töö ja eraelu tasakaal) tajutakse olevat aja jooksul halvenenud.

3.    Järeldused

Eespool esitatud analüüsi põhjal võib teha neli järeldust.

Palgaastmevahemikud AD 5–8 ja AD 9–12 erinevad üksteisest märkimisväärselt. Mõlemal juhul on täheldatud märkimisväärset alaesindatust, kuid erinevad nii asjaomased liikmesriigid kui ka dünaamika.

Teiseks, kuigi nende täheldatud tasakaalustamatuste ja viimase 10–15 aasta värbamistavade vahel on selge seos, paistab ka, et suures osas on tasakaalustamatus tingitud EPSO nimekirjade koosseisust. Sellist tasakaalustamatust ei selgita objektiivsed põhjused ega kindlasti mitte ka konkurssidel saadavad tulemused.

Kolmandaks on tõenäoline, et EPSO nimekirjade tasakaalustamatus tekitab tulevikus täiendavat tasakaalustamatust.

Neljandaks ei ole katsed julgustada inimesi kommunikatsioonimeetmete kaudu praegusel kujul korraldatavatel EPSO konkurssidel osalema asjaomaste liikmesriikide kodanike osalemist suurendanud.

Samal ajal tuleks pidevat tähelepanu pöörata ELi institutsioonide kui tööandjate atraktiivsusele.

Seda arvesse võttes tegeleb komisjon selliste meetmete kindlakstegemisega, mis aitaks leevendada eespool kirjeldatud suundumusi, võttes täielikult arvesse kehtivat õigusraamistikku. Seejärel koostab komisjon personalieeskirjade artikli 27 teise lõigu jõustamiseks üldiste rakendussätete eelnõu, et võtta need sätted vastu kooskõlas artikliga 110. Nende sätete eesmärk peaks olema, et reservnimekirjas oleksid eri riikide kandidaadid nii, et komisjoni töötajate jaotus saaks asjakohaselt peegeldada ELi kodanike kodakondsusel põhinevat jaotust.



III jagu. Muud ELi institutsioonid, kus kohaldatakse personalieeskirju

2.Sissejuhatus

Personalieeskirjade artiklis 27 on nõutud, et komisjon esitab Euroopa Parlamendile ja nõukogule aruande kõnealuse artikli teise lõigu rakendamise kohta. Selleks kogus komisjon asjaomastelt institutsioonidelt vajalikku teavet.

Eri institutsioonide vastused on kokku võetud lisades 9 ja 12 ning asjaomased arvnäitajad leiab lisadest 10, 11, 13 ja 14.

Aruandes esitatakse kokkuvõte eri institutsioonide esitatud teabest seda kommenteerimata.

2.    Institutsioonid ja organid, mida käsitatakse institutsioonidena personalieeskirjade artikli 1b „Institutsioonid“ tähenduses

Komisjonile esitasid teavet kõik asjaomased institutsioonid.

Mitte ükski nendest institutsioonidest peale Euroopa välisteenistuse ei ole ametlikult vastu võtnud geograafilise tasakaalu, tasakaalustamatuse või märkimisväärse tasakaalustamatuse määratlust. Enamik neist jälgib siiski töötajate geograafilist esindatust ja võrdleb seda kas asjaomaste liikmesriikide elanike arvu või koondindikaatoriga, mille komisjon töötas välja pärast 2004. aastat ühinenud riikide jaoks (elanike arvu, Euroopa Parlamendi liikmete ja enne Lissaboni lepingu jõustumist nõukogus kasutatud häälte osakaalu keskmine).

Seejuures võetakse arvesse asjaomase institutsiooni vajadusi ja piiranguid.

Enamikus institutsioonides on personali koosseis geograafiliselt tasakaalust väljas; mõnel juhul on selline tasakaalustamatus märkimisväärne. Kõik asjaomased institutsioonid leidsid aga, et täheldatud (märkimisväärsel) tasakaalustamatusel on objektiivsed põhjused. Kõige levinumate põhjustena nimetati nn asukoha mõju 15 , EPSO nimekirjade koosseisu, võimet meelitada ligi töötajaid teatavatest liikmesriikidest ja keeletalituste suhtelist suurust.

Kuna kõiki tasakaalustamatusi peeti objektiivselt põhjendatuks, ei ole ükski institutsioon haaranud initsiatiivi, et võtta vastu üldised rakendussätted personalieeskirjade artikli 27 teise lõigu jõustamiseks.

Samamoodi ei prognoosi ükski institutsioon märkimisväärse tasakaalustamatuse tekkimist tulevikus (vähemasti mitte tegevusüksuses AD) ja seepärast üldiste rakendussätete ettevalmistamisega ka ei tegeleta.

3.    Detsentraliseeritud asutused

Komisjonile andsid teavet 19 detsentraliseeritud asutust.

Sellised asutused on eelmises jaos osutatud institutsioonidest keskmiselt väiksemad. Need asuvad sageli teistes liikmesriikides, täpsemalt linnades, mis on kaugel suurte ELi institutsioonide peamistest asukohtadest. Nende tegevusvaldkond on spetsiifiline. Nad erinevad üksteisest nii suuruse, tegevusvaldkonna kui ka asukoha poolest. Seepärast ei pidanud ei komisjon ega asutused ise vajalikuks kasutada geograafilise tasakaalu puhul ühesugust lähenemisviisi.

Lisa 12 kohaselt ei ole olemas ühetaolist määratlust, mis on geograafiline tasakaal. Võttes aga arvesse vastavaid piiranguid, leidis enamik asutusi, et neil ei esine märkimisväärset geograafilist tasakaalustamatust. Seega ei kavatse nad vastu võtta üldisi rakendussätteid personalieeskirjade artikli 27 jõustamiseks.

Kaks asutust täheldasid märkimisväärset tasakaalustamatust. Mõlemal juhul leiavad asutused, et seda põhjustavad mitmesugused tegurid, sealhulgas rakendatav paranduskoefitsient ja abikaasade raskused kohalikule tööturule sisenemisel.    
Üks asutus täheldas tasakaalustamatuse suurenemist vastuvõtva liikmesriigi töötajate arvu suurenemise tõttu. See asutus kaalub üldiste rakendussätete eelnõu koostamist, et jõustada personalieeskirjade artikkel 27, kui tasakaalustamatus peaks suurenema.



LISA 1. Õiguslik alus

Euroopa Liidu lepingu artikkel 9:     
„Liit järgib kogu oma tegevuses oma kodanike võrdsuse põhimõtet.“

Euroopa Liidu toimimise lepingu artikkel 18:    
„Ilma et see piiraks aluslepingutes sisalduvate erisätete kohaldamist, on aluslepingutes käsitletud valdkondades keelatud igasugune diskrimineerimine kodakondsuse alusel.

[…]“

Põhiõiguste harta artikkel 21 „Mittediskrimineerimine“:

1.Keelatud on igasugune diskrimineerimine, sealhulgas diskrimineerimine soo, rassi, nahavärvuse, etnilise või sotsiaalse päritolu, geneetiliste omaduste, keele, usutunnistuse või veendumuste, poliitiliste või muude arvamuste, rahvusvähemusse kuulumise, varalise seisundi, sünnipära, puuete, vanuse või seksuaalse sättumuse tõttu.

2.–„Ilma et see piiraks aluslepingutes sisalduvate erisätete kohaldamist, on aluslepingutes käsitletud valdkondades keelatud igasugune diskrimineerimine kodakondsuse alusel.

Nimetada tuleb ka ELi konstitutsioonilise õiguse üldpõhimõtteid institutsionaalse autonoomia ja lojaalse koostöö kohta.

Personalieeskirjad sisaldavad nõudeid ja keelde, mis suunavad ametisse nimetavat asutust otsuste tegemisel. Üldiselt peaks ametisse nimetav asutus tegema otsused üksnes teenistusüksuse huvidest ja üksikisikute väärtusest lähtudes. Sõltuvalt asjaomasest valdkonnast on personalieeskirjades kindlaks määratud kriteeriumide nn must nimekiri, mida ametisse nimetav asutus ei tohi kasutada. Viide kodakondsusele on selgelt keelatud üksnes juhul, kui täidetakse üksikuid ametikohti:

üldine märkus (käib personalieeskirjade kohta üldiselt: personalieeskirjade artikliga 1d „on keelatud igasugune diskrimineerimine soo, rassi, nahavärvi, etnilise või sotsiaalse päritolu, geneetiliste eripärade, keeleoskuse, usu või veendumuste, poliitiliste või muude arvamuste, rahvusvähemusse kuulumise, varanduse, sünni, puude, vanuse või seksuaalse sättumuse põhjal“     16 ;

värbamine: artiklis 27 on nõutud, et ametnikud tuleks tööle võtta „liidu liikmesriikide kodanike hulgast võimalikult laialt geograafiliselt alalt“.
Kuigi kodakondsust ei ole selgelt nimetatud, tõlgendatakse „võimalikult laia geograafilist ala“ kodakondsuse vastena;

üksikute ametikohtade täitmine: artiklis 7 on sätestatud, et ametisse nimetav asutus määrab üksnes teenistusüksuse huvides tegutsedes ja kodakondsust arvestamata iga ametniku ametissenimetamise või üleviimise teel selle tegevusüksuse ametikohale (...)“; artiklis 27 on sätestatud: „Ühtki ametikohta ei eraldata konkreetse liikmesriigi kodanikele“.    
Kohtupraktika on kinnitanud, et nende sätetega keelatakse konkreetsete ametikohtade eraldamine konkreetse liikmesriigi kodanikele, kuid ei keelata institutsioonidel kehtestada meetmeid, et tagada üldine tasakaal (eelkõige võttes kodakondsust arvesse konkreetsete ametikohtade täitmisel, kui „eri taotlejate kvalifikatsioon on sisuliselt sama“ 17 ).

Personalieeskirjade 2014. aasta läbivaatamise käigus lisati seoses töölevõtmisega viide kodakondsusele. Eelkõige:

Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse nr 1023/2013 18 põhjenduses 2 on märgitud: „on vaja kehtestada raamistik, mis oleks atraktiivne ning võimaldaks tööle võtta ja teenistuses hoida kõrgelt kvalifitseeritud ja mitut keelt valdavaid töötajaid, kes valitakse võimalikult laialt geograafiliselt alalt (...) liikmesriikide kodanike hulgast“. Peale selle on sama määruse põhjenduses 5 öeldud: „Euroopa avaliku teenistuse väärtus seisneb (...) selle kultuurilises ja keelelises mitmekesisuses, mida on võimalik saavutada ainult sobiliku tasakaalu kindlustamisega eri liikmesriikidest töölevõetud ametnike vahel“.

Personalieeskirjade muudetud artiklis 27 on märgitud: „Liidu kodanike võrdsuse põhimõte võimaldab igal institutsioonil ametnike kodakondsusega seotud suure tasakaalustamatuse korral, mis ei ole põhjendatud objektiivsete kriteeriumitega, võtta vastu asjakohased meetmed“.

Nende (muudetud) sätete aluseeldus on, et võimalikele kandidaatidele pakutav nn pakett, samuti valiku- ja töölevõtmise menetlused on loodud nii, et objektiivsete põhjuste puudumise korral peaks taotlejate, reservnimekirja kantute ja institutsioonide töötajate (ja seega eri valdkondade töötajate) kodakondsuse jaotus laias laastus peegeldama liidu kodanike jaotust. Objektiivsete põhjuste puudumise korral võiks kõiki täheldatud märkimisväärseid kõrvalekaldeid pidada kodanike võrdsuse põhimõtte rikkumiseks, mis õigustaksid sobivate parandusmeetmete võtmist.

ELi muude teenistujate teenistustingimused, eelkõige selle artikkel 12, sisaldavad sarnaseid sätteid, mida kohaldatakse ajutiste töötajate suhtes.

Personalieeskirjade muudetud artikli 27 rakendamiseks peaksid kõik institutsioonid tegema tavaliselt järgmist:

-tõlgendama, mida tähendab kodakondsuste „tasakaal“;

-tõlgendama, mida tähendab „märkimisväärne tasakaalustamatus“;

-jälgima tegelikku olukorda, et mõista kodakondsuste vahelist tasakaalu;

-vajaduse korral tuvastama sellise märkimisväärse tasakaalustamatuse põhjused ja otsustama, kas need objektiivselt selgitavad tasakaalustamatust;

-vajaduse korral kindlaks määrama ja/või vastu võtma sobivad parandusmeetmed.

Personalieeskirjade artiklis 27 on ka sätestatud, et kolm aastat pärast 1. jaanuari 2014 esitab komisjon Euroopa Parlamendile ja nõukogule aruande artikli 27 teise lõigu rakendamise kohta.



LISA 2. EL 15 liikmesriikide soovituslikud määrad 19

Lisa 1

Geograafiline tasakaal varasemate laienemiste ajal

Lisa 1a näitajad

·Alguspunkt (1958): geograafiline tasakaal kokkulepitud näitajate alusel    
Kui liikmesriike oli kuus, oli juhtpõhimõtteks suurte liikmesriikide ja ühte koondatud väiksemate liikmesriikide võrdsus. Teoreetiliselt oli eesmärk, et nii Prantsusmaa, Saksamaa, Itaalia kui ka Beneluxi osa on 25 %. Mitteametlikke soovituslikke määrasid rakendati paindlikult ja ainult tegevusüksuse A kõrgemate palgaastmete suhtes.

·Esimene laienemine (1973): geograafiline tasakaal põhineb jätkuvalt kokkulepitud näitajatel    
1973. aasta laienemisprotsessis leiti, et Ühendkuningriigi osa peaks olema kolme ülejäänud suurema liikmesriigiga sama (18 % pärast korrigeerimist), samas kui Taani, Iirimaa ja Norra osa kokku peaks olema 10 %. Kui Norra otsustas jätta ühinemata, jäeti uus korrektsioon tegemata, kuigi hinnanguliselt oleks Taani ja Iirimaa osa pidanud olema ligikaudu 7–8 %.

·Teine laienemine (1981): geograafiline tasakaal põhineb kokkulepitud näitajate ja objektiivsete kriteeriumide (rahvaarv ja SKP) kombinatsioonil    
Kreeka ühinemisel säilitati põhimõte, et suuremad liikmesriigid on esindatud võrdselt ja väiksemad on üleesindatud. Kuigi „fresko“ dokumendi (COM(78)190) kohaselt oleks Kreeka osa pidanud olema sarnane Belgiale ja Madalmaadele, määrati lõpuks Kreeka osakaaluks 4,5 %, mis on väiksem kui Belgia ja Madalmaade osakaal 8,1 %. Esimest korda märgiti ära rahvaarv ja SKP suurus, et näitlikustada seda lähenemisviisi.

·Kolmas laienemine (1986): geograafiline tasakaal põhineb jätkuvalt kokkulepitud näitajate ja objektiivsete kriteeriumide (rahvaarv ja SKP) kombinatsioonil
Pürenee poolsaare riikide ühinemise ajal 1986. aastal lõpetati mitteametlike sihtväärtuste kasutamine (kasutati ainult palgaastmete A 1–3 puhul). Ilma selgelt kriteeriumidele viitamata määrati Hispaania osakaaluks Madalmaade ja suure liikmesriigi väärtuste keskmine, samas kui Portugalile määrati Kreekaga sama osakaal.

·Neljas laienemine (1995): geograafiline tasakaal põhineb jätkuvalt kokkulepitud näitajate ja objektiivsete kriteeriumide (rahvaarv ja SKP) kombinatsioonil
Komisjoni 17. mai 1994. aasta teatises SEC 94/844 määrati kindlaks kolme uue liikmesriigi sihtväärtused ja tutvustati vastu võetud metoodikat. Geograafilist tasakaalu korrigeeriti uute liikmesriikide suhtelise olukorra alusel, mis uutel liikmesriikidel laienenud liidus oli, kusjuures arvesse võeti rahvaarvu ning majanduslikke ja sotsiaalseid andmeid. Soome näitajad olid võrreldavad Taaniga ja eesmärk oli tööle võtta Taani töötajatega sama arv Soome kodanikke. Austria ja Rootsi näitajad ületasid Taani omi poolteist korda, nii et ka värbamiseesmärgid olid sellega proportsioonis. Seda lähenemisviisi selgitab lisa 1b.

·Kokkuvõte: kolm peamist seni kohaldatud põhimõtet:    
eespool esitatust ilmneb, et komisjoni geograafilise tasakaalu tõlgenduste puhul võib välja tuua kolm punkti:

*geograafiline tasakaal on olnud probleemiks algusest peale, eelkõige tegevusüksuse A kõrgemate palgatasemete puhul;

*geograafilise tasakaalu puhul on alati kehtinud kaks reeglit:    
a) nelja (algselt kolme) suurima liikmesriigi võrdne esindatus;
b) väikseima liikmesriigi üleesindatus, et tagada minimaalne esindatus.

*Ühegi laienemise käigus ei ole varasemate liikmesriikide suhtelist kaalu muudetud. Seega:    
a) mis puutub varasematesse liikmesriikidesse, siis ei mõjutanud ükski laienemine varasemate liikmete suhtelisi kaale (st Belgia kaal jäi samaks Madalmaade kaaluga ja moodustas 45 % Saksamaa kaalust pärast nii 1981., 1986. kui ka 1995. aasta laienemist);    
b) uute liikmesriikide kaal määrati kõige sarnasemate varasemate liikmesriikide alusel (nt Portugalile määrati Kreekaga sama kaal, Hispaaniale Madalmaade ja Prantsusmaa vahepealne kaal jne).

 Lisa 1a

Varasemad laienemised – soovitused

1958

1973

1981

1986

1995

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

(6)

(7)

Beneluxi riigid

25,0 %

18,0 %

(17,7 %)

(15,1 %)

(13,5 %)

LU

Luksemburg

1,5 %

1,3 %

0,9 %

IE

Iirimaa

3,5 % – 4 %

3,5 %

3,0 %

2,7 %

FI

Soome

2,7 %

DK

Taani

3,5 % – 4 %

3,5 %

3,0 %

2,7 %

PT

Portugal

3,8 %

3,6 %

GR

Kreeka

4,5 %

3,8 %

3,6 %

AT

Austria

4,0 %

SE

Rootsi

4,0 %

BE

Belgia

8,1 %

6,9 %

6,3 %

NL

Madalmaad

8,1 %

6,9 %

6,3 %

ES

Hispaania

11,0 %

9,8 %

IT

Itaalia

25,0 %

18,0 %

17,7 %

15,1 %

13,4 %

UK

Ühendkuningriik

18,0 %

17,7 %

15,1 %

13,4 %

FR

Prantsusmaa

25,0 %

18,0 %

17,7 %

15,1 %

13,4 %

DE

Saksamaa

25,0 %

18,0 %

17,7 %

15,1 %

13,4 %

100,0 %

97 % – 98 %

100,0 %

100,1 %

100,2 %



Lisa 1b



1995. aasta laienemisel kasutatud võrdlev lähenemisviis

Elanike arv

SKP

Keskmine

(elanikke, SKP)

Soovitused

1995

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

(6)

(7)

LU

Luksemburg

0,4

0,1 %

21

0,2 %

0,2 %

0,9 %

IE

Iirimaa

3,8

1,0 %

114

1,3 %

1,1 %

2,7 %

FI

Soome

5,2

1,4 %

141

1,6 %

1,5 %

2,7 %

DK

Taani

5,4

1,4 %

181

2,1 %

1,7 %

2,7 %

PT

Portugal

10,3

2,7 %

118

1,3 %

2,0 %

3,6 %

GR

Kreeka

10,6

2,8 %

128

1,5 %

2,1 %

3,6 %

AT

Austria

8,1

2,1 %

214

2,4 %

2,3 %

4,0 %

SE

Rootsi

8,9

2,4 %

246

2,8 %

2,6 %

4,0 %

BE

Belgia

10,3

2,7 %

256

2,9 %

2,8 %

6,3 %

NL

Madalmaad

16,0

4,2 %

430

4,9 %

4,6 %

6,3 %

ES

Hispaania

40,3

10,6 %

647

7,4 %

9,0 %

9,8 %

IT

Itaalia

57,9

15,3 %

1,224

13,9 %

14,6 %

13,4 %

UK

Ühendkuningriik

60,0

15,8 %

1,511

17,2 %

16,5 %

13,4 %

FR

Prantsusmaa

59,2

15,6 %

1,458

16,6 %

16,1 %

13,4 %

DE

Saksamaa

82,3

21,7 %

2,112

24,0 %

22,9 %

13,4 %

378,7

100,0 %

8,801

100,0 %

100,0 %

89,5 %

10,7 %

(1) EUROSTAT: elanike arv 2001

(2) EUROSTAT: SKP turuhindades 2001.

LISA 3.    Uute liikmesriikide soovituslike määrade ja töölevõtmise sihtarvude arvutamise metoodika

Meetod

2004. aasta laienemisega seoses võttis komisjon 14. veebruaril 2003 vastu teatise komisjoni ametnike värbamise kohta uutest liikmesriikidest 20 (edaspidi „2003. aasta teatis“). Teatises leiti, et 2004. aasta laienemise laadi tõttu ei annaks varasemate laienemiste käigus kasutatud kriteeriumide kasutamine õiglast ja tasakaalus tulemust. See järeldus oli eriti asjakohane, kuna järgmiseks kümneks aastaks prognoositi asjaomaste uute liikmesriikide kaalu märkimisväärset suurenemist.

Selle järelduse alusel töötas komisjon uute liikmesriikide jaoks välja meetodi, mida rakendataks ka järgmiste laienemiste korral 21 . Seda meetodit vastu võttes otsustas komisjon, et soovituslikke määrasid ja töölevõtmise sihtarve tuleks kasutada uute liikmesriikide puhul värbamismeetmete alusena ainult üleminekuperioodil.

Teatisega kehtestati kolmeastmeline meetod:

a)esiteks määratakse kindlaks nende ametikohtade arv, mis eraldatakse kõigile uutele liikmesriikidele kokku;

b)teiseks arvutatakse iga uue liikmesriigi sihtväärtus, st soovituslik osa ametikohtadest, mis eraldatakse sellele liikmesriigile, väljendatuna protsendina uutele liikmesriikidele eraldatud ametikohtade koguarvust;

c)kolmandaks arvutatakse iga uue liikmesriigi töölevõtmiste sihtarv, st tehakse arvutus a x b.

Kõigile uutele liikmesriikidele kokku eraldatavate ametikohtade arvu kindlaksmääramine

Ametikohtade arv leitakse kolmes etapis.

Esiteks arvutatakse kõigi uute liikmesriikide kaal varasemate liikmesriikide summas kolme kriteeriumi alusel: rahvaarv, Euroopa Parlamendi liikmete arv ja häälte arvestamine nõukogus (leitakse nende kolme aritmeetiline keskmine).
Seda kaalu (protsent) rakendatakse pärast laienemist kavandatud ametikohtade arvu suhtes.    
Kolmandaks määratakse uuele liikmesriigile eraldatavate ametikohtade arv, mis on kaks kolmandikku eespool märgitud arvutustulemusest.

Järgmises tabelis on esitatud arvutused, mis tehti 2004. 22 , 2007. 23 ja 2013. 24 aasta laienemistega seoses.

2004

2007

2013

Uute liikmesriikide rahvaarv (1)

75,0 miljonit

29,5 miljonit

4,4 miljonit

Varasemate liikmesriikide rahvaarv (1)

378,7 miljonit

459,3 miljonit

502,5 miljonit

Uutest liikmesriikidest valitud Euroopa Parlamendi liikmete arv

162

50

12

Varasematest liikmesriikidest valitud Euroopa Parlamendi liikmete arv

570

732

754

Uute liikmesriikide häälte arv nõukogus

84

24

7

Varasemate liikmesriikide häälte arv nõukogus

237

321

345

Uute liikmesriikide kaal

21,6 %

7 %

1,5 %

Varasemate liikmesriikide kaal

78,4 %

93 %

98,5 %

(1) Numbrid ei lange veergudes kokku, kuna EL 10 laienemise puhul kasutas komisjon 2001. aasta andmeid, EL 2 laienemise puhul 2005. aasta andmeid ja Horvaatia puhul 2011. aasta andmeid.

Iga liikmesriigi soovitusliku määra arvutamine

Arvutusmeetod on kõigi uute liikmesriikide kaalu puhul sama, v.a see, et uusi liikmesriike ei võrrelda varasemate liikmesriikidega, vaid omavahel.

Meetodi rakendamine praktikas

Soovituslik määr

Töölevõtmiste sihtarv tegevusüksuses AD

Töölevõtmiste sihtarv tegevusüksuses AST

Tšehhi Vabariik

14,3 %

318

184

Eesti

3,4 %

76

44

Küpros

3,2 %

71

41

Läti

4,5 %

100

58

Leedu

7,0 %

156

90

Ungari

14,2 %

316

182

Malta

2,4 %

53

31

Poola

39,0 %

867

501

Sloveenia

3,9 %

87

50

Slovakkia

8,1 %

180

104

EL 10 (1)

100,0 %

2224

1284

Bulgaaria

34,0 %

225

135

Rumeenia

66,0 %

437

261

EL 2 (2)

100,0 %

662

396

Horvaatia (3)

ei kohaldata

149

100

(1): EL 10 kõik kokku: 21,6 % – EL 15 kõik kokku: 78,4 %    
(2): EL 2 kõik kokku: 6,5 % – EL 25 kõik kokku: 93,5 %    
(3): Horvaatia: 1,5 % – EL 27 kõik kokku: 98,5 %

LISA 4. Liikmesriikide rahvaarvu muutus (v.a Ühendkuningriik)

 

2001

2015

2015 võrrelduna 2001

Luksemburg

439 500

562 958

28,1 %

Küpros

697 500

847 008

21,4 %

Iirimaa

3 832 783

4 628 949

20,8 %

Hispaania

40 665 542

46 449 565

14,2 %

Rootsi

8 882 792

9 747 355

9,7 %

Malta

391 415

429 344

9,7 %

Belgia

10 263 414

11 208 956

9,2 %

Prantsusmaa

61 357 400

66 415 161

8,2 %

Austria

8 032 926

8 576 261

6,8 %

Itaalia

56 960 692

60 795 612

6,7 %

Taani

5 349 212

5 659 715

5,8 %

Madalmaad

15 987 075

16 900 726

5,7 %

Soome

5 181 115

5 471 753

5,6 %

Sloveenia

1 990 094

2 062 874

3,7 %

Tšehhi Vabariik

10 414 373

10 538 275

1,2 %

Portugal

10 256 658

10 374 822

1,2 %

Slovakkia

5 402 547

5 421 349

0,3 %

Poola

38 253 955

38 005 614

-0,6 %

Kreeka

10 934 097

10 858 018

-0,7 %

Saksamaa

82 259 540

81 197 537

-1,3 %

Ungari

10 200 298

9 855 571

-3,4 %

Horvaatia

4 437 460

4 225 316

-4,8 %

Eesti

1 388 000

1 313 271

-5,4 %

Bulgaaria

7 928 901

7 202 198

-9,2 %

Rumeenia

22 132 000

19 870 647

-10,2 %

Läti

2 364 254

1 986 096

-16,0 %

Leedu

3 483 972

2 921 262

-16,2 %

Kokku

429 487 515

443 526 213

3,3 %

Allikas: Eurostat – andmed 23. jaanuari 2017. aasta seisuga.

LISA 5. Uute soovituslike määrade kavandamine: aritmeetilise meetodi rakendamine

Liikmesriik

Rahvaarv
2015

Aritmeetiline osakaal

Kohti Euroopa Parlamendis

Aritmeetiline osakaal

Häälte arvestamine nõukogus

Aritmeetiline osakaal

Soovituslik määr

Malta

429 344

0,1 %

6

0,9 %

3

0,9 %

0,6 %

Luksemburg

562 958

0,1 %

6

0,9 %

4

1,2 %

0,8 %

Küpros

847 008

0,2 %

6

0,9 %

4

1,2 %

0,8 %

Eesti

1 313 271

0,3 %

6

0,9 %

4

1,2 %

0,8 %

Läti

1 986 096

0,4 %

8

1,2 %

4

1,2 %

1,0 %

Sloveenia

2 062 874

0,5 %

8

1,2 %

4

1,2 %

1,0 %

Leedu

2 921 262

0,7 %

11

1,6 %

7

2,2 %

1,5 %

Horvaatia

4 225 316

1,0 %

11

1,6 %

7

2,2 %

1,6 %

Iirimaa

4 628 949

1,0 %

11

1,6 %

7

2,2 %

1,6 %

Slovakkia

5 421 349

1,2 %

13

1,9 %

7

2,2 %

1,8 %

Soome

5 471 753

1,2 %

13

1,9 %

7

2,2 %

1,8 %

Taani

5 659 715

1,3 %

13

1,9 %

7

2,2 %

1,8 %

Bulgaaria

7 202 198

1,6 %

17

2,5 %

10

3,1 %

2,4 %

Austria

8 576 261

1,9 %

18

2,7 %

10

3,1 %

2,6 %

Rootsi

9 747 355

2,2 %

20

2,9 %

10

3,1 %

2,7 %

Ungari

9 855 571

2,2 %

21

3,1 %

12

3,7 %

3,0 %

Portugal

10 374 822

2,3 %

21

3,1 %

12

3,7 %

3,1 %

Tšehhi Vabariik

10 538 275

2,4 %

21

3,1 %

12

3,7 %

3,1 %

Kreeka

10 858 018

2,4 %

21

3,1 %

12

3,7 %

3,1 %

Belgia

11 208 956

2,5 %

21

3,1 %

12

3,7 %

3,1 %

Madalmaad

16 900 726

3,8 %

26

3,8 %

13

4,0 %

3,9 %

Rumeenia

19 870 647

4,5 %

32

4,7 %

14

4,3 %

4,5 %

Poola

38 005 614

8,6 %

51

7,5 %

27

8,4 %

8,2 %

Hispaania

46 449 565

10,5 %

54

8,0 %

27

8,4 %

8,9 %

Itaalia

60 795 612

13,7 %

73

10,8 %

29

9,0 %

11,2 %

Prantsusmaa

66 415 161

15,0 %

74

10,9 %

29

9,0 %

11,6 %

Saksamaa

81 197 537

18,3 %

96

14,2 %

29

9,0 %

13,8 %

Kokku

443 526 213

100,0 %

678

100,0 %

323

100,0 %

100,0 %



Lisa 6. Tegevusüksuse AD mittejuhtivate töötajate jaotus DGTs ja SCICs 1. jaanuari 2017. aasta seisuga

Rahvaarv (2015), Euroopa Parlamendi liikmete arv ja häälte arv nõukogus

Soovituslik määr

Töökohtade sihtarv
(2017)

Tegelik olukord 1. jaanuari 2017. aasta seisuga

Üle- või alaesindatus
võrreldes sihtarvuga

Kas on täheldatud märkimisväärset tasakaalustamatust?

AD 5–14
mittejuhtivad töötajad
DGTs ja SCICs

Absoluutnäitaja

Märkimisväärne tasakaalustamatus, kui alla

Absoluutnäitaja

Märkimisväärne tasakaalustamatus, kui alla

Töötajaid

%

Töötajaid
(2017)

%
sihtarvust

Belgia

3,1 %

2,5 %

63

50

147

7,3 %

84

233 %

 

Bulgaaria

2,4 %

1,9 %

49

39

75

3,7 %

26

154 %

 

Tšehhi Vabariik

3,1 %

2,5 %

62

50

80

3,9 %

18

129 %

 

Taani

1,8 %

1,4 %

36

29

65

3,2 %

29

180 %

 

Saksamaa

13,8 %

11,1 %

280

224

165

8,1 %

-115

59 %

JAH

Eesti

0,8 %

0,6 %

16

13

67

3,3 %

51

410 %

 

Iirimaa

1,6 %

1,3 %

33

26

40

2,0 %

7

123 %

 

Kreeka

3,1 %

2,5 %

63

50

84

4,1 %

21

134 %

 

Hispaania

8,9 %

7,1 %

181

145

124

6,1 %

-57

69 %

JAH

Prantsusmaa

11,6 %

9,3 %

235

188

98

4,8 %

-137

42 %

JAH

Horvaatia

1,6 %

1,3 %

32

26

59

2,9 %

27

184 %

 

Itaalia

11,2 %

8,9 %

226

181

129

6,4 %

-97

57 %

JAH

Küpros

0,8 %

0,6 %

16

13

4

0,2 %

-12

26 %

JAH

Läti

1,0 %

0,8 %

19

15

70

3,5 %

51

362 %

 

Leedu

1,5 %

1,2 %

30

24

71

3,5 %

41

236 %

 

Luksemburg

0,8 %

0,6 %

15

12

3

0,1 %

-12

20 %

JAH

Ungari

3,0 %

2,4 %

61

49

74

3,7 %

13

121 %

 

Malta

0,6 %

0,5 %

13

10

58

2,9 %

45

450 %

 

Madalmaad

3,9 %

3,1 %

79

63

41

2,0 %

-38

52 %

JAH

Austria

2,6 %

2,0 %

52

42

13

0,6 %

-39

25 %

JAH

Poola

8,2 %

6,5 %

165

132

86

4,2 %

-79

52 %

JAH

Portugal

3,1 %

2,4 %

62

49

89

4,4 %

27

144 %

 

Rumeenia

4,5 %

3,6 %

91

73

80

3,9 %

-11

88 %

 

Sloveenia

1,0 %

0,8 %

19

16

72

3,6 %

53

370 %

 

Slovakkia

1,8 %

1,4 %

36

29

70

3,5 %

34

195 %

 

Soome

1,8 %

1,4 %

36

29

94

4,6 %

58

262 %

 

Rootsi

2,7 %

2,2 %

56

45

68

3,4 %

12

122 %

 



Lisa 7a. Palgaastmete AD 5–8 töötajate jaotus muudes talitustes kui DGT ja SCIC 1. jaanuari 2017. aasta seisuga

Rahvaarv (2015), Euroopa Parlamendi liikmete arv ja häälte arv nõukogus

Soovituslik määr

Töökohtade sihtarv
(2017)

Tegelik olukord 1. jaanuari 2017. aasta seisuga

Üle- või alaesindatus
võrreldes sihtarvuga

Kas on täheldatud märkimisväärset tasakaalustamatust?

Palgaastmetel AD 5–8 töötajad väljaspool
talitusi DGT ja SCIC

Absoluutnäitaja

Märkimisväärne tasakaalustamatus, kui alla

Absoluutnäitaja

Märkimisväärne tasakaalustamatus, kui alla

Töötajaid

%

Töötajaid
(2017)

%
sihtarvust

Belgia

3,1 %

2,5 %

131

105

300

7,1 %

169

229 %

 

Bulgaaria

2,4 %

1,9 %

102

81

259

6,1 %

157

255 %

 

Tšehhi Vabariik

3,1 %

2,5 %

129

103

135

3,2 %

6

105 %

 

Taani

1,8 %

1,4 %

75

60

25

0,6 %

-50

33 %

JAH

Saksamaa

13,8 %

11,1 %

582

466

354

8,4 %

-228

61 %

JAH

Eesti

0,8 %

0,6 %

34

27

39

0,9 %

5

115 %

 

Iirimaa

1,6 %

1,3 %

68

54

28

0,7 %

-40

41 %

JAH

Kreeka

3,1 %

2,5 %

130

104

145

3,4 %

15

111 %

 

Hispaania

8,9 %

7,1 %

377

301

318

7,5 %

-59

84 %

 

Prantsusmaa

11,6 %

9,3 %

490

392

353

8,4 %

-137

72 %

JAH

Horvaatia

1,6 %

1,3 %

67

53

93

2,2 %

26

140 %

 

Itaalia

11,2 %

8,9 %

470

376

441

10,5 %

-29

94 %

 

Küpros

0,8 %

0,6 %

33

26

34

0,8 %

1

105 %

 

Läti

1,0 %

0,8 %

40

32

48

1,1 %

8

119 %

 

Leedu

1,5 %

1,2 %

63

50

77

1,8 %

14

123 %

 

Luksemburg

0,8 %

0,6 %

32

25

0

0,0 %

-32

0 %

JAH

Ungari

3,0 %

2,4 %

127

102

218

5,2 %

91

172 %

 

Malta

0,6 %

0,5 %

27

21

30

0,7 %

3

112 %

 

Madalmaad

3,9 %

3,1 %

164

131

82

1,9 %

-82

50 %

JAH

Austria

2,6 %

2,0 %

108

86

65

1,5 %

-43

60 %

JAH

Poola

8,2 %

6,5 %

344

275

462

11,0 %

118

134 %

 

Portugal

3,1 %

2,4 %

129

103

61

1,4 %

-68

47 %

JAH

Rumeenia

4,5 %

3,6 %

190

152

453

10,7 %

263

238 %

 

Sloveenia

1,0 %

0,8 %

41

32

50

1,2 %

9

123 %

 

Slovakkia

1,8 %

1,4 %

75

60

80

1,9 %

5

107 %

 

Soome

1,8 %

1,4 %

75

60

30

0,7 %

-45

40 %

JAH

Rootsi

2,7 %

2,2 %

116

93

36

0,9 %

-80

31 %

JAH



Lisa 7b. Palgaastmete AD 9–12 mittejuhtivate töötajate jaotus muudes talitustes kui DGT ja SCIC 1. jaanuari 2017. aasta seisuga

Rahvaarv (2015), Euroopa Parlamendi liikmete arv ja häälte arv nõukogus

Soovituslik määr

Töökohtade sihtarv
(2017)

Tegelik olukord 1. jaanuari 2017. aasta seisuga

Üle- või alaesindatus
võrreldes sihtarvuga

Kas on täheldatud märkimisväärset tasakaalustamatust?

Mittejuhtivad töötajad
palgaastmetel AD 9–12 väljaspool
talitusi DGT ja SCIC

Absoluutnäitaja

Märkimisväärne tasakaalustamatus, kui alla

Absoluutnäitaja

Märkimisväärne tasakaalustamatus, kui alla

Töötajaid

%

Töötajaid
(2017)

%
sihtarvust

Belgia

3,1 %

2,5 %

123

98

571

14,4 %

448

464 %

 

Bulgaaria

2,4 %

1,9 %

95

76

8

0,2 %

-87

8 %

JAH

Tšehhi Vabariik

3,1 %

2,5 %

121

97

68

1,7 %

-53

56 %

JAH

Taani

1,8 %

1,4 %

71

56

71

1,8 %

0

101 %

 

Saksamaa

13,8 %

11,1 %

546

437

503

12,7 %

-43

92 %

 

Eesti

0,8 %

0,6 %

32

25

22

0,6 %

-10

69 %

JAH

Iirimaa

1,6 %

1,3 %

64

51

74

1,9 %

10

116 %

 

Kreeka

3,1 %

2,5 %

122

98

164

4,1 %

42

134 %

 

Hispaania

8,9 %

7,1 %

353

282

376

9,5 %

23

107 %

 

Prantsusmaa

11,6 %

9,3 %

459

367

505

12,8 %

46

110 %

 

Horvaatia

1,6 %

1,3 %

62

50

3

0,1 %

-59

5 %

JAH

Itaalia

11,2 %

8,9 %

441

353

481

12,2 %

40

109 %

 

Küpros

0,8 %

0,6 %

30

24

21

0,5 %

-9

69 %

JAH

Läti

1,0 %

0,8 %

38

30

21

0,5 %

-17

56 %

JAH

Leedu

1,5 %

1,2 %

59

47

41

1,0 %

-18

70 %

JAH

Luksemburg

0,8 %

0,6 %

30

24

20

0,5 %

-10

67 %

JAH

Ungari

3,0 %

2,4 %

119

95

82

2,1 %

-37

69 %

JAH

Malta

0,6 %

0,5 %

25

20

17

0,4 %

-8

68 %

JAH

Madalmaad

3,9 %

3,1 %

154

123

160

4,0 %

6

104 %

 

Austria

2,6 %

2,0 %

101

81

121

3,1 %

20

120 %

 

Poola

8,2 %

6,5 %

322

258

162

4,1 %

-160

50 %

JAH

Portugal

3,1 %

2,4 %

121

96

107

2,7 %

-14

89 %

 

Rumeenia

4,5 %

3,6 %

178

143

23

0,6 %

-155

13 %

JAH

Sloveenia

1,0 %

0,8 %

38

30

29

0,7 %

-9

76 %

JAH

Slovakkia

1,8 %

1,4 %

70

56

36

0,9 %

-34

51 %

JAH

Soome

1,8 %

1,4 %

70

56

129

3,3 %

59

184 %

 

Rootsi

2,7 %

2,2 %

109

87

137

3,5 %

28

126 %

 



Lisa 7c. Suurbritannia tegevusüksuse AD mittejuhtivad töötajad 1. jaanuari 2017. aasta seisuga

Jaotus palgaastmete kaupa

Suurbritannia kodanikud, kes on
mittejuhtivatel ametikohtadel

AD 5–8

AD 9–12

AD 13–14

Kokku

... väljaspool talitusi DGT ja SCIC

81

170

110

361

talitustes DGT või SCIC

50

56

41

147

Kokku

131

226

151

508

Vanuseline jaotus



Lisa 7d. Topeltkodakondsus komisjoni ametnike ja ajutiste töötajate hulgas 1. jaanuari 2018. aasta seisuga

Teine kodakondsus

 

AUT

BEL

BGR

CYP

CZE

DEU

DNK

ESP

EST

FIN

FRA

GBR

GRC

HRV

HUN

IRL

ITA

LTU

LUX

LVA

MLT

NLD

POL

PRT

ROU

SVK

SVN

SWE

Kokku

Esimene kodakondsus

AUT

1

3

2

1

7

BEL

2

2

2

4

7

1

26

15

12

2

2

3

13

5

2

6

3

4

1

1

1

114

BGR

1

17

6

1

14

3

1

1

2

46

CYP

3

1

4

6

9

1

24

CZE

1

3

1

3

5

1

1

15

DEU

2

7

1

4

12

12

4

1

2

1

2

1

2

3

1

1

2

1

59

DNK

3

4

1

1

9

ESP

7

3

16

5

1

1

1

34

EST

1

1

FIN

1

1

FRA

2

28

1

1

14

8

2

31

2

14

2

7

7

3

5

1

128

GBR

12

3

4

1

25

4

1

1

27

7

15

1

4

2

4

111

GRC

2

20

3

3

11

4

2

1

1

1

48

HRV

2

2

3

1

4

1

1

14

HUN

1

5

7

13

1

2

1

4

34

IRL

4

1

2

57

1

1

1

1

68

ITA

1

13

1

10

1

13

17

1

3

1

1

1

2

2

67

LTU

1

1

1

1

1

5

LUX

1

2

2

1

6

LVA

1

1

MLT

1

1

2

NLD

2

1

5

1

1

10

POL

22

9

1

2

22

4

1

4

1

2

1

2

71

PRT

8

1

1

2

1

2

1

1

17

ROU

56

6

20

2

1

8

6

3

2

2

1

1

108

SVK

5

4

3

4

2

2

20

SVN

1

1

1

1

3

1

8

SWE

2

3

3

1

1

2

1

13

 

Kokku

11

220

4

6

9

83

3

25

1

3

203

173

36

10

19

33

72

2

30

1

0

25

21

13

15

5

3

15

1041

Lisa 8a. Statistika EPSO AD 5 konkursside kohta (v.a keeletöötajad) ajavahemikul 2010 – 2017. aasta keskpaik

EPSO AD 5 konkursid 2010 – 2017. aasta keskpaik

Taotlusi kokku

Reservnimekirja kantud kokku

Rahvaarv (miljonites)

Soovituslik määr

Reservnimekirja kantute jagunemine

Üle- või alaesindatus võrreldes soovitusliku määraga

Reservnimekirja kantute % soovituslikust määrast

Märkimisväärne tasakaalustamatus EPSO reservnimekirjas*?

Osalejaid
/ mln elaniku kohta

Edukuse määr

Belgia

19 795

171

11,2

3,1 %

11,1 %

8,0 %

357 %

 

1 766

0,9 %

Bulgaaria

11 275

38

7,2

2,4 %

2,5 %

0,1 %

103 %

 

1 565

0,3 %

Tšehhi Vabariik

3 452

15

10,5

3,1 %

1,0 %

-2,1 %

32 %

JAH

328

0,4 %

Taani

1 966

10

5,7

1,8 %

0,7 %

-1,1 %

36 %

JAH

347

0,5 %

Saksamaa

17 583

205

81,2

13,8 %

13,3 %

-0,5 %

97 %

 

217

1,2 %

Eesti

1 789

2

1,3

0,8 %

0,1 %

-0,7 %

16 %

JAH

1 362

0,1 %

Iirimaa

2 028

11

4,6

1,6 %

0,7 %

-0,9 %

44 %

JAH

438

0,5 %

Kreeka

18 787

49

10,9

3,1 %

3,2 %

0,1 %

103 %

 

1 730

0,3 %

Hispaania

27 569

177

46,4

8,9 %

11,5 %

2,6 %

129 %

 

594

0,6 %

Prantsusmaa

19 208

163

66,4

11,6 %

10,6 %

-1,0 %

91 %

 

289

0,8 %

Horvaatia

4 239

26

4,2

1,6 %

1,7 %

0,1 %

109 %

 

1 003

0,6 %

Itaalia

49 325

261

60,8

11,2 %

17,0 %

5,8 %

152 %

 

811

0,5 %

Küpros

1 077

0

0,8

0,8 %

0,0 %

-0,8 %

0 %

JAH

1 272

0,0 %

Läti

2 172

7

2,0

1,0 %

0,5 %

-0,5 %

48 %

JAH

1 094

0,3 %

Leedu

4 339

9

2,9

1,5 %

0,6 %

-0,9 %

39 %

JAH

1 485

0,2 %

Luksemburg

526

0

0,6

0,8 %

0,0 %

-0,8 %

0 %

JAH

934

0,0 %

Ungari

6 435

56

9,9

3,0 %

3,6 %

0,6 %

121 %

 

653

0,9 %

Malta

930

5

0,4

0,6 %

0,3 %

-0,3 %

51 %

 

2 166

0,5 %

Madalmaad

4 532

71

16,9

3,9 %

4,6 %

0,7 %

119 %

 

268

1,6 %

Austria

3 779

38

8,6

2,6 %

2,5 %

-0,1 %

96 %

 

441

1,0 %

Poola

11 452

30

38,0

8,2 %

2,0 %

-6,2 %

24 %

JAH

301

0,3 %

Portugal

10 322

32

10,4

3,1 %

2,1 %

-1,0 %

68 %

 

995

0,3 %

Rumeenia

25 933

91

19,9

4,5 %

5,9 %

1,4 %

131 %

 

1 305

0,4 %

Sloveenia

2 475

6

2,1

1,0 %

0,4 %

-0,6 %

41 %

JAH

1 200

0,2 %

Slovakkia

4 144

17

5,4

1,8 %

1,1 %

-0,7 %

63 %

 

764

0,4 %

Soome

3 208

23

5,5

1,8 %

1,5 %

-0,3 %

84 %

 

586

0,7 %

Rootsi

3 132

24

9,7

2,7 %

1,6 %

-1,2 %

57 %

 

321

0,8 %

EL 27

26 1472

1 537

443,5

100,0 %

100,0 %

0,0 %

100 %

 

590

0,6 %

NB! Horvaatia näitajaid on korrigeeritud, et võtta arvesse sel perioodil laienemisega seoses korraldatud konkursse    
*: Reservnimekirja on kantud alla 50 % soovituslikust määrast



Lisa 8b. Statistika EPSO AD spetsialistide konkursside kohta (v.a keeletöötajad) 2010–2016

EPSO AD spetsialistide konkursid 2010–2016

Taotlusi kokku

Reservnimekirja kantud kokku

Rahvaarv (miljonites)

Soovituslik määr

Reservnimekirja kantute jagunemine

Üle- või alaesindatus võrreldes soovitusliku määraga

Reservnimekirja kantute % soovituslikust määrast

Märkimisväärne tasakaalustamatus EPSO reservnimekirjas*?

Osalejaid

Edukuse määr

/ mln elaniku kohta

Belgia

4 862

122

11,2

3,1 %

10,0 %

6,9 %

322 %

 

434

2,5 %

Bulgaaria

2 172

21

7,2

2,4 %

1,7 %

-0,7 %

72 %

 

302

1,0 %

Tšehhi Vabariik

451

8

10,5

3,1 %

0,7 %

-2,4 %

21 %

JAH

43

1,8 %

Taani

219

10

5,7

1,8 %

0,8 %

-1,0 %

46 %

JAH

39

4,6 %

Saksamaa

2 886

132

81,2

13,8 %

10,9 %

-3,0 %

79 %

 

36

4,6 %

Eesti

313

6

1,3

0,8 %

0,5 %

-0,3 %

61 %

 

238

1,9 %

Iirimaa

571

11

4,6

1,6 %

0,9 %

-0,7 %

56 %

 

123

1,9 %

Kreeka

3 955

78

10,9

3,1 %

6,4 %

3,3 %

208 %

 

364

2,0 %

Hispaania

7 493

157

46,4

8,9 %

12,9 %

4,0 %

145 %

 

161

2,1 %

Prantsusmaa

5 324

106

66,4

11,6 %

8,7 %

-2,9 %

75 %

 

80

2,0 %

Horvaatia

875

19

4,2

1,6 %

1,6 %

0,0 %

100 %

 

207

2,2 %

Itaalia

10 420

245

60,8

11,2 %

20,2 %

9,0 %

181 %

 

171

2,4 %

Küpros

238

3

0,8

0,8 %

0,2 %

-0,5 %

32 %

JAH

281

1,3 %

Läti

327

6

2,0

1,0 %

0,5 %

-0,5 %

52 %

 

165

1,8 %

Leedu

767

13

2,9

1,5 %

1,1 %

-0,4 %

72 %

 

263

1,7 %

Luksemburg

117

3

0,6

0,8 %

0,2 %

-0,5 %

33 %

JAH

208

2,6 %

Ungari

1 019

32

9,9

3,0 %

2,6 %

-0,4 %

87 %

 

103

3,1 %

Malta

147

2

0,4

0,6 %

0,2 %

-0,5 %

26 %

JAH

342

1,4 %

Madalmaad

954

35

16,9

3,9 %

2,9 %

-1,0 %

74 %

 

56

3,7 %

Austria

636

27

8,6

2,6 %

2,2 %

-0,3 %

87 %

 

74

4,2 %

Poola

2 093

44

38,0

8,2 %

3,6 %

-4,5 %

44 %

JAH

55

2,1 %

Portugal

2 515

34

10,4

3,1 %

2,8 %

-0,3 %

92 %

 

242

1,4 %

Rumeenia

424

47

19,9

4,5 %

3,9 %

-0,6 %

86 %

 

21

11,1 %

Sloveenia

526

11

2,1

1,0 %

0,9 %

-0,1 %

94 %

 

255

2,1 %

Slovakkia

744

16

5,4

1,8 %

1,3 %

-0,5 %

74 %

 

137

2,2 %

Soome

501

12

5,5

1,8 %

1,0 %

-0,8 %

56 %

 

92

2,4 %

Rootsi

476

15

9,7

2,7 %

1,2 %

-1,5 %

45 %

JAH

49

3,2 %

EL 27

51 025

1 215

443,5

100,0 %

100,0 %

0,0 %

100 %

 

115

2,4 %

NB! Horvaatia näitajaid on korrigeeritud, et võtta arvesse sel perioodil laienemisega seoses korraldatud konkursse    
*: Reservnimekirja on kantud alla 50 % soovitatud määrast



Lisa 8c. Kinnitatud taotlusi viimasel (poolelioleval) AD konkursil

EPSO AD/338/17

Taotlusi

Rahvaarv (miljonites)

Osalejaid
/ mln elaniku kohta

% ELi keskmisest

Belgia

2 073

11,2

185

274 %

Bulgaaria

913

7,2

127

188 %

Tšehhi Vabariik

264

10,5

25

37 %

Taani

197

5,7

35

52 %

Saksamaa

1 867

81,2

23

34 %

Eesti

152

1,3

116

171 %

Iirimaa

245

4,6

53

78 %

Kreeka

3 306

10,9

304

451 %

Hispaania

3 731

46,4

80

119 %

Prantsusmaa

2 184

66,4

33

49 %

Horvaatia

525

4,2

124

184 %

Itaalia

6 341

60,8

104

155 %

Küpros

163

0,8

192

285 %

Läti

156

2,0

79

116 %

Leedu

370

2,9

127

188 %

Luksemburg

71

0,6

126

187 %

Ungari

533

9,9

54

80 %

Malta

103

0,4

240

355 %

Madalmaad

1 072

16,9

63

94 %

Austria

507

8,6

59

88 %

Poola

1 025

38,0

27

40 %

Portugal

1 028

10,4

99

147 %

Rumeenia

1 875

19,9

94

140 %

Sloveenia

248

2,1

120

178 %

Slovakkia

297

5,4

55

81 %

Soome

399

5,5

73

108 %

Rootsi

288

9,7

30

44 %

EL

29 933

443,5

67

100 %

*: Ei ole võrreldav aastate 2010–2017 tabeliga, mis hõlmab mitut konkurssi



Lisa 9.    Muude institutsioonide esitatud teabe kokkuvõte    
       NB! Kõik seisukohad ja sõnastus peegeldavad vastava institutsiooni deklaratsioone

Institutsioon

Geograafilise tasakaalu hindamise metoodika ja kriteeriumid

(Märkimisväärse) tasakaalustamatuse indikaatorid

Täheldatud (märkimisväärne) tasakaalustamatus liikmesriikide kaupa

Tasakaalustamatuse objektiivne põhjus

Prognoositav tasakaalustamatus tulevikus

Artikli 27 kohane meede võetud/kavandatud

Euroopa Parlament

Euroopa Parlament ei ole seda küsimust veel arutanud. Paremal pool olevad veerud tuginevad seega eeldustele, et:

·geograafilist tasakaalu tuleks hinnata koondtasandil (kõik tegevusüksused koos);

·iga riigi kodanike arvu EP sekretariaadis saaks võrrelda vastava liikmesriigi osakaaluga kogu ELi rahvaarvus.

Alaesindatud: UK ja vähemal määral DE

Üleesindatud: BE, EE, FI, HR, LT, LU, LV, MT, SL ja SK

Kõik tasakaalustamatused on objektiivselt selgitatavad

·UK, DE: ELi institutsioonide ja/või ELi karjääri vähene atraktiivsus; EPSO reservnimekirjadesse kantud kandidaatide arv

·BE, LU: töökohtade mõju + piiriüleste töötajate liikuvuse mõju

·EE, FI, HR, LT, LV, MT, SL ja SK: kõikide ametlike keelte keeletalitused (kirjalik ja suuline tõlge, õiguskeeleeksperdid); keeletöötajate minimaalsel kriitilisel massil on suurem mõju väiksematele liikmesriikidele.

Ei

Ei/ei

Nõukogu

Geograafilist tasakaalu hinnatakse koondtasandil (kõik tegevusüksused kokku).

Võrdlusalus: järgmiste näitajate keskmine: asjaomase liikmesriigi osakaal

-ELi rahvaarvus

-Euroopa Parlamendi liikmete arvus

-häältes nõukogus enne Lissaboni lepingu jõustumist

Tasakaalustamatus esineb, kui kodanike tegelik osakaal erineb võrdlusalusest rohkem kui +/-20 %.

Märkimisväärne tasakaalustamatus esineb, kui teatava riigi kodanike osakaal on alla 40 % või üle 400 % võrdlusalusest.

Märkimisväärselt alaesindatud: CY, DE ja UK

Märkimisväärselt üleesindatud: BE

Kõik tasakaalustamatused on objektiivselt selgitatavad

CY, DE ja UK: EPSO reservnimekirjadesse on kantud vähe kandidaate

BE: asukoha mõju

Tasakaalu mõjutab ka keeletalituste suur suhteline kaal

Väga keeruline prognoosida suure ebakindluse tõttu

EI/EI

Euroopa Kohus

Geograafilist tasakaalu hinnatakse koondtasandil (kõik tegevusüksused kokku).

Võrdlusalus: asjaomase liikmesriigi rahvaarvu osakaal ELi rahvaarvus

Tasakaalustamatust täheldatakse silmnähtava ala- või üleesindatuse korral.
Märkimisväärne tasakaalustamatus ei ole määratletud

Alaesindatud: UK

Üleesindatud: FR, BE

Kõik tasakaalustamatused on objektiivselt selgitatavad

·FR, BE: kohus töötab prantsuse keeles (probleemi leevendatakse ulatusliku keeleõppeprogrammiga).

·UK: keeruline värvata UK kodanikke

EI

EI/EI (ka Brexiti tõttu)

Kontrollikoda

Geograafilist tasakaalu hinnatakse koondtasandil (kõik tegevusüksused kokku).

Võrdlusalus: asjaomase liikmesriigi rahvaarvu osakaal ELi rahvaarvus

Tasakaalustamatus esineb, kui kodanike tegelik osakaal erineb võrdlusalusest rohkem kui +/-20 %.

Märkimisväärne tasakaalustamatus esineb, kui kõrvalekalle ületab +/- 50 %

Alaesindatud: UK

Üleesindatud: BE, PT

Kõik tasakaalustamatused on objektiivselt selgitatavad järgmisega:

Luksemburgi eripära (suurus, atraktiivsus, suur hulk piiriüleseid töötajaid ja Portugali kodanike suur arv).

EI, välja arvatud tõenäoliselt tegevusüksuse AST-SC puhul

EI/EI

Euroopa välisteenistus

Geograafilist tasakaalu hinnatakse tegevusüksuste tasandil, põhitähelepanu on AD-l.

Võrdlusalus: asjaomase liikmesriigi rahvaarvu osakaal ELi rahvaarvus

Märkimisväärne tasakaalustamatus esineb, kui liikmesriigi kodanikke ei ole ühelgi ametikohal (või nad on märkimisväärselt alaesindatud).

Tasakaalustamatust ei ole täheldatud

ei kohaldata

EI

EI/EI

Majandus- ja sotsiaalkomitee

Kuna ametlik määratlus puudub, ei hinda majandus- ja sotsiaalkomitee geograafilist tasakaalu spetsiaalse meetodi alusel

Ühe või mitme liikmesriigi kodanike nappus võib olla märk tasakaalustamatusest

Alaesindatud: CY
NB! Majandus- ja sotsiaalkomitee suutis pärast tähtaja lõppu siiski värvata ühe Küprose kodaniku

Palju BE, IT, EE, LV, SL jne kodanikke

Kõik tasakaalustamatused on objektiivselt selgitatavad järgmisega:

Küprose kodanike väike arv EPSO reservnimekirjades;
ötajate arvu vähendamise tõttu on vabu kohti väga vähe;
asukoha mõju ja
muud ajaloolised põhjused (IT)

Tasakaalu mõjutab ka keeletalituste suhteline kaal

EI, välja arvatud tõenäoliselt tegevusüksuse AST-SC puhul

EI/EI

Regioonide Komitee

Geograafilist tasakaalu hinnatakse koondtasandil (kõik tegevusüksused kokku).

Võrdlusalus: järgmiste näitajate keskmine: asjaomase liikmesriigi osakaal

-ELi rahvaarvus

-Euroopa Parlamendi liikmete arvus

-häältes nõukogus enne Lissaboni lepingu jõustumist

Tasakaalustamatus esineb, kui kodanike tegelik osakaal on alla 50 % või üle 200 % soovituslikust määrast.

Märkimisväärne tasakaalustamatus esineb, kui see osakaal erineb märkimisväärselt sellest vahemikust

Märkimisväärselt alaesindatud: LU ja UK

Märkimisväärselt üleesindatud: BE

Kõik tasakaalustamatused on objektiivselt selgitatavad järgmisega:

institutsiooni suurus

peakontori asukoht

ELi institutsioonide vähene atraktiivsus mõningate liikmesriikide kodanike jaoks

teatavate liikmesriikide väiksus

Kuna Regioonide Komitee on väike, on vaja andmeid tõlgendada teatava ettevaatlikkusega

EI. Kuigi Brexitil või tingimuste halvenemisel võib olla oma mõju

EI/EI

Euroopa Ombudsman

Võttes arvesse institutsiooni suurust, ei ole geograafilist tasakaalu/tasakaalustamatust määratletud.

Indikaator võiks olla kõigi liikmesriikide kodanike esindatus kaalutuna rahvaarvuga

Tasakaalustamatust täheldatakse ala- või üleesindatuse korral, objektiivne selgitus puudub

Märkimisväärne üleesindatus: FR, tegevusüksuses AST

Kõik tasakaalustamatused on objektiivselt selgitatavad järgmisega:

·asukoha (Prantsusmaa) mõju;

·Strasbourgis töötajate värbamise keerukus;

·ajaloolised põhjused (palju ajutisi ametikohti)

EI

EI/EI

Euroopa Andmekaitseinspektor

Euroopa Andmekaitseinspektori puhul on tegemist väikse institutsiooniga, mis tegeleb väga spetsiifilise valdkonnaga. Töötajaid värvatakse seega konkreetse profiili alusel ja EPSO andmekaitse reservnimekirjadesse kantud väheste kandidaatide hulgast. Tasakaalus esindatuse küsimust ei ole profiilide spetsiifilisuse ja keeruka värbamise tõttu seni arutatud.

ei kohaldata

EI

ei kohaldata

EI

EI/EI



Lisa 10. Tegevusüksuse AD töötajate jaotus ELi institutsioonides kodakondsuse alusel (töötajate arv)

AD ametnikud ja ajutised töötajad 1. jaanuari 2017. aasta seisuga    
Allikas: institutsioonide esitatud andmed

AD ametnikud ja ajutised töötajad

Euroopa Parlament

Nõukogu peasekretariaat

Euroopa Kohus

Euroopa Kontrollikoda

Euroopa välisteenistus

Majandus- ja Sotsiaalkomitee

Regioonide Komitee

Euroopa Ombudsman

Euroopa Andmekaitseinspektor

Kokku

Belgia

18 

116

108

42

72

30

16

0

6

572

Bulgaaria

75

41

33

22

9

8

12

0

0

200

Tšehhi Vabariik

69

44

34

21

19

8

12

2

1

210

Taani

60

44

35

8

32

14

3

2

1

199

Saksamaa

218

91

69

46

87

26

26

5

3

571

Eesti

55

41

30

10

22

8

5

0

0

171

Iirimaa

27

28

14

9

26

3

5

6

0

118

Kreeka

100

50

47

29

37

17

10

3

0

293

Hispaania

175

86

70

44

77

20

12

2

4

490

Prantsusmaa

217

92

185

52

100

18

19

5

4

692

Horvaatia

68

31

29

7

9

6

7

0

0

157

Itaalia

201

77

78

40

105

30

24

0

4

559

Küpros

6

2

2

2

3

0

0

0

1

16

Läti

55

35

32

10

7

5

11

0

0

155

Leedu

56

38

33

12

19

9

9

0

0

176

Luksemburg

13

6

9

3

4

1

0

0

0

36

Ungari

89

42

39

23

16

10

8

1

1

229

Malta

45

32

24

8

10

5

4

1

0

129

Madalmaad

63

32

22

14

32

10

6

1

1

181

Austria

32

18

13

10

24

9

2

2

0

110

Poola

111

61

43

43

39

11

20

2

2

332

Portugal

84

62

38

32

31

10

7

1

0

265

Rumeenia

97

57

37

33

24

15

14

1

1

279

Sloveenia

58

40

32

9

13

4

10

0

1

167

Slovakkia

64

37

32

11

5

7

12

0

0

168

Soome

91

58

31

18

19

11

10

1

0

239

Rootsi

70

40

36

11

34

8

8

1

1

209

Ühendkuningriik

118

50

50

27

72

15

10

1

0

343

Kokku

2,499

1,351

1,205

596

947

318

282

37

31

7,266

Lisa 11. Tegevusüksuse AD töötajate jaotus ELi institutsioonides kodakondsuse alusel (AD töötajate osakaal)

AD ametnikud ja ajutised töötajad 1. jaanuari 2017. aasta seisuga – Jaotus    
Allikas: institutsioonide esitatud andmed

AD ametnikud ja ajutised töötajad

Euroopa Parlament

Nõukogu peasekretariaat

Euroopa Kohus

Euroopa Kontrollikoda

Euroopa välisteenistus

Majandus- ja Sotsiaalkomitee

Regioonide Komitee

Euroopa Ombudsman

Euroopa Andmekaitseinspektor

Kokku

Belgia

7 %

9 %

9 %

7 %

8 %

9 %

6 %

0 %

19 %

8 %

Bulgaaria

3 %

3 %

3 %

4 %

1 %

3 %

4 %

0 %

0 %

3 %

Tšehhi Vabariik

3 %

3 %

3 %

4 %

2 %

3 %

4 %

5 %

3 %

3 %

Taani

2 %

3 %

3 %

1 %

3 %

4 %

1 %

5 %

3 %

3 %

Saksamaa

9 %

7 %

6 %

8 %

9 %

8 %

9 %

14 %

10 %

8 %

Eesti

2 %

3 %

2 %

2 %

2 %

3 %

2 %

0 %

0 %

2 %

Iirimaa

1 %

2 %

1 %

2 %

3 %

1 %

2 %

16 %

0 %

2 %

Kreeka

4 %

4 %

4 %

5 %

4 %

5 %

4 %

8 %

0 %

4 %

Hispaania

7 %

6 %

6 %

7 %

8 %

6 %

4 %

5 %

13 %

7 %

Prantsusmaa

9 %

7 %

15 %

9 %

11 %

6 %

7 %

14 %

13 %

10 %

Horvaatia

3 %

2 %

2 %

1 %

1 %

2 %

2 %

0 %

0 %

2 %

Itaalia

8 %

6 %

6 %

7 %

11 %

9 %

9 %

0 %

13 %

8 %

Küpros

0 %

0 %

0 %

0 %

0 %

0 %

0 %

0 %

3 %

0 %

Läti

2 %

3 %

3 %

2 %

1 %

2 %

4 %

0 %

0 %

2 %

Leedu

2 %

3 %

3 %

2 %

2 %

3 %

3 %

0 %

0 %

2 %

Luksemburg

1 %

0 %

1 %

1 %

0 %

0 %

0 %

0 %

0 %

0 %

Ungari

4 %

3 %

3 %

4 %

2 %

3 %

3 %

3 %

3 %

3 %

Malta

2 %

2 %

2 %

1 %

1 %

2 %

1 %

3 %

0 %

2 %

Madalmaad

3 %

2 %

2 %

2 %

3 %

3 %

2 %

3 %

3 %

2 %

Austria

1 %

1 %

1 %

2 %

3 %

3 %

1 %

5 %

0 %

2 %

Poola

4 %

5 %

4 %

7 %

4 %

3 %

7 %

5 %

6 %

5 %

Portugal

3 %

5 %

3 %

5 %

3 %

3 %

2 %

3 %

0 %

4 %

Rumeenia

4 %

4 %

3 %

6 %

3 %

5 %

5 %

3 %

3 %

4 %

Sloveenia

2 %

3 %

3 %

2 %

1 %

1 %

4 %

0 %

3 %

2 %

Slovakkia

3 %

3 %

3 %

2 %

1 %

2 %

4 %

0 %

0 %

2 %

Soome

4 %

4 %

3 %

3 %

2 %

3 %

4 %

3 %

0 %

3 %

Rootsi

3 %

3 %

3 %

2 %

4 %

3 %

3 %

3 %

3 %

3 %

Ühendkuningriik

5 %

4 %

4 %

5 %

8 %

5 %

4 %

3 %

0 %

5 %

Kokku

100 %

100 %

100 %

100 %

100 %

100 %

100 %

100 %

100 %

100 %

Lisa 12. Muude asutuste esitatud teabe kokkuvõte    
NB! Kõik seisukohad ja sõnastus peegeldavad asjaomaste asutuste deklaratsioone

ASUTUS

Geograafilise tasakaalu hindamise metoodika ja kriteeriumid

(Märkimisväärse) tasakaalustamatuse indikaatorid

Täheldatud (märkimisväärne) tasakaalustamatus liikmesriikide kaupa

Tasakaalustamatuse objektiivne põhjus

Prognoositav tasakaalustamatus tulevikus

Artikli 27 kohane meede võetud/kavandatud

ACER

Geograafilist tasakaalu hinnatakse eri riikide kodanike esindatuse alusel töötajate hulgas

Tasakaalustamatus esineb, kui töötajate hulgas on esindatud alla 50 % liikmesriikidest või kui ühe riigi kodanikud moodustavad töötajatest üle 50 %

EI

Ei kohaldata

Ei, kuid paranduskoefitsient on probleemiks

EI/EI

CEDEFOP

Geograafilist tasakaalu hinnatakse eri riikide kodanike esindatuse alusel töötajate hulgas

Märkimisväärne tasakaalustamatus esineb, kui ühe riigi kodanikke on üle 40 % ametikohtade loetelust

EI

Ei kohaldata

EI

EI/EI

CEPOL

CEPOL ei ole määratlenud, mida kujutab endast eri rahvusest töötajate tasakaal. Geograafilist tasakaalu käsitletakse igakuistes sisearuannetes, samuti raamatupidamise aastaaruannetes.

CEPOL loeks märkimisväärseks tasakaalustamatuseks selle, kui töötajatest (ajutised ja lepingulised töötajad ja lähetatud eksperdid) üle 50 % moodustavad ühe riigi kodanikud.

Aastatel 2014–2016, pärast asutuse üleviimist Ühendkuningriigist Ungarisse, täheldati Ungari kodanike osakaalu suurenemist. Märkimisväärse tasakaalustamatuseni ei ole aga veel jõutud.

Ei kohaldata

Jah (praeguste suundumuste põhjal)

Ei/kaalumisel

CPVO

Metoodikat ei ole kindlaks määratud.

Üldised haldustöötajad jäävad aruande ulatusest välja.

Tasakaalustamatus esineb, kui üle kahe juhi või üle 40 % AD töötajatest on sama kodakondsusega

EI

Ei kohaldata

EI

EI/EI

EASA

Geograafilist tasakaalu jälgitakse ja seda võrreldakse liikmesriikide rahvaarvuga

Ei kohaldata

Ei, võttes arvesse asutuse eripära (vt selgitus)

Töötajate jaotus vastab asutuse arusaamisele lennundusekspertide jaotusest liikmesriikides

EI

EI/EI

ECDC

Geograafilist tasakaalu hinnatakse koondtasandil (kõik tegevusüksused kokku).

Sihtväärtus: kõik liikmesriigid peaksid olema esindatud

Teine hindamine tehakse rahvaarvu ja Euroopa Parlamendi kohtade alusel

Märkimisväärne tasakaalustamatus esineb, kui palju liikmesriike ei ole esindatud või on märkimisväärselt ala-/üleesindatud

Rootsi on üleesindatud

Asukoha mõju

EI

EI/EI

EIOPA

Esindatud kodakondsuste arv

Märkimisväärseks tasakaalustamatuseks loetaks, kui asutus ei suuda ligi meelitada eri riikide kodanikest töötajaid

EI

EIOPA võttis üle CEIOPSi töötajad

Asukoha mõju

EI

EI/EI

EEA

Eeldatakse, et suurematel ja vanematel liikmesriikidel on suurem esindatus

Tasakaalustamatus esineb, kui suuremate/vanemate liikmesriikide kodanike osakaal väheneb

EI

Ei kohaldata

EI

EI/EI

EFSA

Meetodit ega kriteeriume ei ole kindlaks määratud. Meetod (kui see vastu võetakse) peaks arvestama selliste elementidega nagu detsentraliseeritud asukoha mõju

Ei kohaldata

Üks rahvus moodustab 40 % töötajatest

Ei kohaldata

EI

EI/EI (kavandatud on sotsiaalsed meetmed)

EMA

Geograafilist tasakaalu hinnatakse koondtasandil (kõik tegevusüksused kokku, ajutised ja lepingulised töötajad).
Soovituslik määr: asjaomase liikmesriigi rahvaarvu osakaal ELi/EMP rahvaarvus

Tasakaalustamatus esineb, kui kodanike tegelik osakaal ületab võrdlusalust rohkem kui +100 % või –50 %.

Alaesindatud: NL, DE, LU (ja Norra)

Üleesindatud: EE, GR, IE, LV, LT, PT ja SK

Kuna EMAs on töökohad (teistest asutustest) madalamatel palgaastmetel, muudab see EMA teatavate riikide kodanike jaoks vähem atraktiivseks. Töökohtade kaardistamise järelmeetmed võivad olukorda parandada.

Kavas on asukoha üleviimine

EI/EI

EMCDDA

Kõik liikmesriigid peaksid olema esindatud

Märkimisväärne tasakaalustamatus esineb, kui ühest rahvusest töötajad moodustavad töötajatest üle 30 %

EI

Ei kohaldata

EI

EI/EI

EMSA

Geograafilist tasakaalu hinnatakse koondtasandil (kõik tegevusüksused kokku).

Võrdlusalus: asjaomase liikmesriigi rahvaarvu osakaal ELi rahvaarvus

Märkimisväärne tasakaalustamatus esineb, kui kodanike tegelik osakaal erineb võrdlusalusest rohkem kui +100 % või –50 %.

Märkimisväärselt alaesindatud: FR, IT, UK

Märkimisväärselt üleesindatud: PT, GR, BE

Järjekindlalt vähenev paranduskoefitsient

Abikaasadel keeruline leida tööd

Jah

EI/JAH (Sotsiaalne meede)

ENISA

Geograafilist tasakaalu jälgitakse ja seda võrreldakse liikmesriikide rahvaarvuga

Tasakaalustamatus esineb, kui ühest rahvusest töötajad moodustavad töötajate koguarvust üle 50 %

EI

Ei kohaldata, kuid Kreeka majanduskriis ja paranduskoefitsiendi vähenemine või selle madal tase tingib selle, et enamik taotlejatest pärineb sealt

EI

EI/EI

ETF

Loendatakse esindatud rahvuste arvu

Tasakaalustamatus esineb, kui esindatud alla 60 % rahvustest

Märkimisväärne tasakaalustamatus esineb, kui ühe riigi kodanikest töötajad moodustavad kõigist töötajatest üle 40 %

EI

Ei kohaldata

EI

EI/EI

EUIPO

Geograafilist tasakaalu hinnatakse koondtasandil (kõik tegevusüksused kokku).

Kõik liikmesriigid peaksid olema esindatud

Tasakaalustamatus esineb, kui liikmesriik on teistega võrreldes üleesindatud, võttes arvesse selle suurust

Hispaania on üleesindatud

Asukoha mõju

EI

EI/EI

eu-LISA

Geograafilist tasakaalu hinnatakse koondtasandil (kõik tegevusüksused kokku).

Soovituslik määr: asjaomase liikmesriigi rahvaarvu osakaal ELi rahvaarvus

Ei ole vastuses täpsustatud

Alaesindatud: DE, UK, SWE, DK, MT, SL

Märkimisväärne alaesindatus puudub

Asukoha mõju: lubatav on asukoha liikmesriigi kodanike esindatus kuni 30 % ulatuses

Peakorteri kaugus

Madal paranduskoefitsient

Abikaasadel keeruline leida tööd

Eurofound

Esindatud liikmesriikide arv

Määratlemata

EI

Ei kohaldata

EI

EI/EI

Eurojust

Ei kohaldata

Ei kohaldata

Tasakaalustamatust ei ole täheldatud, kuid suurima osa moodustab NL rühm

Asukoha mõju

EI

EI/EI

Frontex

Geograafilist tasakaalu hinnatakse koondtasandil (kõik tegevusüksused kokku).

Võrdlusalus: kombinatsioon „võrdsest jaotusest“ (kõigil liikmesriikidel võrdne kaal) ja asjaomase liikmesriigi rahvaarvu osakaalust ELi rahvaarvus

Märkimisväärne tasakaalustamatus esineb, kui

-kui mõne rahvuse esindajaid töötajate hulgas ei ole

-kodanike tegelik osakaal erineb võrdlusalusest rohkem kui +/– 50 %

Jah (nii üle- kui ka alaesindatus)

Objektiivne selgitus puudub.

Samas madal paranduskoefitsient Poolas muudab asutuse vähem atraktiivseks

Jah (seotud paranduskoefitsiendiga)

EI/EI (oodatakse komisjoni algatust)



Lisa 13. Tegevusüksuse AD töötajate jaotus ELi detsentraliseeritud asutustes kodakondsuse alusel (töötajate arv)

Ametnikud ja ajutised töötajad 1. jaanuari 2017. aasta seisuga (ainult ELi kodanikud)    
Allikas: Asutuste esitatud andmed

AD ametnikud ja ajutised töötajad

ACER

CEDEFOP

CEPOL

CPVO

ECDC

EASA

EEA

EIOPA

EFSA

EMA

EMCDDA

EMSA (**)

ENISA

ETF

EU-IPO

eu-LISA

Eurofound

Eurojust
(*)

Frontex

Kokku

Belgia

3

7

1

0

6

18

4

4

23

15

4

5

1

4

13

4

3

5

4

124

Bulgaaria

2

1

0

0

5

6

0

4

0

5

3

3

0

2

1

3

0

2

5

42

Tšehhi Vabariik

1

2

0

0

1

5

0

2

1

2

0

1

1

0

6

1

0

0

2

25

Taani

0

2

1

0

1

5

7

2

1

5

0

1

0

1

2

0

0

0

1

29

Saksamaa

2

10

2

2

14

95

10

10

15

28

4

7

2

5

36

4

4

3

9

262

Eesti

0

0

1

0

0

1

1

0

0

0

0

2

0

0

0

4

0

1

0

10

Iirimaa

1

0

0

1

0

5

3

2

2

13

3

3

2

2

6

1

6

1

1

52

Kreeka

4

28

2

0

3

10

1

3

8

20

0

10

8

2

4

5

2

6

10

126

Hispaania

3

3

0

2

2

51

3

9

18

40

4

15

1

4

48

3

6

8

8

228

Prantsusmaa

4

11

0

2

15

125

6

2

17

56

5

11

2

3

26

17

3

3

6

314

Horvaatia

0

0

0

0

0

1

0

0

0

2

0

0

0

0

1

0

0

1

5

Itaalia

6

7

1

1

10

74

0

4

78

43

5

10

1

7

20

8

3

7

10

295

Küpros

2

0

0

0

0

2

0

0

0

0

0

1

0

1

0

0

0

0

0

6

Läti

0

2

1

0

2

3

0

1

1

2

1

1

0

1

0

0

0

2

1

18

Leedu

0

0

0

0

0

3

0

0

0

1

0

0

0

0

4

2

1

1

5

17

Luksemburg

0

1

0

0

0

0

0

0

3

0

1

0

0

0

0

0

1

0

1

7

Ungari

4

0

3

0

3

5

1

2

6

4

0

1

0

0

5

4

2

1

8

49

Malta

0

1

0

0

2

0

0

0

0

1

0

3

0

0

0

0

0

0

0

7

Madalmaad

2

2

2

0

2

26

3

7

6

1

1

4

0

4

8

0

4

8

4

84

Austria

1

2

1

0

1

8

1

4

9

7

0

1

0

2

6

0

4

2

3

52

Poola

0

1

0

1

1

5

1

2

0

8

1

10

1

0

11

4

1

2

23

72

Portugal

1

1

0

2

4

11

4

8

8

20

6

28

2

2

13

1

1

2

7

121

Rumeenia

1

3

1

0

3

20

2

0

1

8

1

3

4

2

2

8

0

4

13

76

Sloveenia

10

1

0

0

1

4

1

2

0

0

0

0

0

0

1

0

0

2

2

24

Slovakkia

1

1

1

0

1

7

1

0

1

3

0

0

0

0

2

2

0

1

2

23

Soome

0

1

0

0

7

7

1

1

1

4

0

2

0

2

3

0

1

0

4

34

Rootsi

0

0

0

1

15

4

3

0

0

6

0

1

0

1

1

0

2

4

0

38

Ühendkuningriik

0

3

0

0

7

43

6

5

13

36

8

9

1

7

12

0

3

6

5

164

Kokku

48

90

17

12

106

544

59

74

212

330

47

132

26

52

230

72

47

71

135

2 304

* – 0,5 täistööajale taandatud töötajat konverteeriti üheks. ** – ainult ajutised töötajad.

Lisa 14. Tegevusüksuse AD töötajate jaotus ELi detsentraliseeritud asutustes kodakondsuse alusel (AD töötajate osakaal)

Ametnikud ja ajutised töötajad 1. jaanuari 2017. aasta seisuga – Jaotus (ainult ELi kodanikud)    
Allikas: Asutuste esitatud andmed

AD ametnikud ja ajutised töötajad

ACER

CEDEFOP

CEPOL

CPVO

ECDC

EASA

EEA

EIOPA

EFSA

EMA

EMCDDA

EMSA (*)

ENISA

ETF

EU-IPO

eu-LISA

Eurofound

Eurojust

Frontex

Kokku

Belgia

6 %

8 %

6 %

0 %

6 %

3 %

7 %

5 %

11 %

5 %

9 %

4 %

4 %

8 %

6 %

6 %

6 %

7 %

3 %

5 %

Bulgaaria

4 %

1 %

0 %

0 %

5 %

1 %

0 %

5 %

0 %

2 %

6 %

2 %

0 %

4 %

0 %

4 %

0 %

3 %

4 %

2 %

Tšehhi Vabariik

2 %

2 %

0 %

0 %

1 %

1 %

0 %

3 %

0 %

1 %

0 %

1 %

4 %

0 %

3 %

1 %

0 %

0 %

1 %

1 %

Taani

0 %

2 %

6 %

0 %

1 %

1 %

12 %

3 %

0 %

2 %

0 %

1 %

0 %

2 %

1 %

0 %

0 %

0 %

1 %

1 %

Saksamaa

4 %

11 %

12 %

17 %

13 %

17 %

17 %

14 %

7 %

8 %

9 %

5 %

8 %

10 %

16 %

6 %

9 %

4 %

7 %

11 %

Eesti

0 %

0 %

6 %

0 %

0 %

0 %

2 %

0 %

0 %

0 %

0 %

2 %

0 %

0 %

0 %

6 %

0 %

1 %

0 %

0 %

Iirimaa

2 %

0 %

0 %

8 %

0 %

1 %

5 %

3 %

1 %

4 %

6 %

2 %

8 %

4 %

3 %

1 %

13 %

1 %

1 %

2 %

Kreeka

8 %

31 %

12 %

0 %

3 %

2 %

2 %

4 %

4 %

6 %

0 %

8 %

31 %

4 %

2 %

7 %

4 %

8 %

7 %

5 %

Hispaania

6 %

3 %

0 %

17 %

2 %

9 %

5 %

12 %

8 %

12 %

9 %

11 %

4 %

8 %

21 %

4 %

13 %

11 %

6 %

10 %

Prantsusmaa

8 %

12 %

0 %

17 %

14 %

23 %

10 %

3 %

8 %

17 %

11 %

8 %

8 %

6 %

11 %

24 %

6 %

4 %

4 %

14 %

Horvaatia

0 %

0 %

0 %

0 %

0 %

0 %

0 %

0 %

0 %

1 %

0 %

0 %

0 %

0 %

0 %

1 %

0 %

0 %

1 %

0 %

Itaalia

13 %

8 %

6 %

8 %

9 %

14 %

0 %

5 %

37 %

13 %

11 %

8 %

4 %

13 %

9 %

11 %

6 %

10 %

7 %

13 %

Küpros

4 %

0 %

0 %

0 %

0 %

0 %

0 %

0 %

0 %

0 %

0 %

1 %

0 %

2 %

0 %

0 %

0 %

0 %

0 %

0 %

Läti

0 %

2 %

6 %

0 %

2 %

1 %

0 %

1 %

0 %

1 %

2 %

1 %

0 %

2 %

0 %

0 %

0 %

3 %

1 %

1 %

Leedu

0 %

0 %

0 %

0 %

0 %

1 %

0 %

0 %

0 %

0 %

0 %

0 %

0 %

0 %

2 %

3 %

2 %

1 %

4 %

1 %

Luksemburg

0 %

1 %

0 %

0 %

0 %

0 %

0 %

0 %

1 %

0 %

2 %

0 %

0 %

0 %

0 %

0 %

2 %

0 %

1 %

0 %

Ungari

8 %

0 %

18 %

0 %

3 %

1 %

2 %

3 %

3 %

1 %

0 %

1 %

0 %

0 %

2 %

6 %

4 %

1 %

6 %

2 %

Malta

0 %

1 %

0 %

0 %

2 %

0 %

0 %

0 %

0 %

0 %

0 %

2 %

0 %

0 %

0 %

0 %

0 %

0 %

0 %

0 %

Madalmaad

4 %

2 %

12 %

0 %

2 %

5 %

5 %

9 %

3 %

0 %

2 %

3 %

0 %

8 %

3 %

0 %

9 %

11 %

3 %

4 %

Austria

2 %

2 %

6 %

0 %

1 %

1 %

2 %

5 %

4 %

2 %

0 %

1 %

0 %

4 %

3 %

0 %

9 %

3 %

2 %

2 %

Poola

0 %

1 %

0 %

8 %

1 %

1 %

2 %

3 %

0 %

2 %

2 %

8 %

4 %

0 %

5 %

6 %

2 %

3 %

17 %

3 %

Portugal

2 %

1 %

0 %

17 %

4 %

2 %

7 %

11 %

4 %

6 %

13 %

21 %

8 %

4 %

6 %

1 %

2 %

3 %

5 %

5 %

Rumeenia

2 %

3 %

6 %

0 %

3 %

4 %

3 %

0 %

0 %

2 %

2 %

2 %

15 %

4 %

1 %

11 %

0 %

6 %

10 %

3 %

Sloveenia

21 %

1 %

0 %

0 %

1 %

1 %

2 %

3 %

0 %

0 %

0 %

0 %

0 %

0 %

0 %

0 %

0 %

3 %

1 %

1 %

Slovakkia

2 %

1 %

6 %

0 %

1 %

1 %

2 %

0 %

0 %

1 %

0 %

0 %

0 %

0 %

1 %

3 %

0 %

1 %

1 %

1 %

Soome

0 %

1 %

0 %

0 %

7 %

1 %

2 %

1 %

0 %

1 %

0 %

2 %

0 %

4 %

1 %

0 %

2 %

0 %

3 %

1 %

Rootsi

0 %

0 %

0 %

8 %

14 %

1 %

5 %

0 %

0 %

2 %

0 %

1 %

0 %

2 %

0 %

0 %

4 %

6 %

0 %

2 %

Ühendkuningriik

0 %

3 %

0 %

0 %

7 %

8 %

10 %

7 %

6 %

11 %

17 %

7 %

4 %

13 %

5 %

0 %

6 %

8 %

4 %

7 %

Kokku

100 %

100 %

100 %

100 %

100 %

100 %

100 %

100 %

100 %

100 %

100 %

100 %

100 %

100 %

100 %

100 %

100 %

100 %

100 %

100 %

* – ainult ajutised töötajad

(1)      Euroopa Liidu lepingu artiklis 9 on nõutud: „Liit järgib kogu oma tegevuses oma kodanike võrdsuse põhimõtet“. Sarnaselt on personalieeskirjade artikliga 1d keelatud igasugune diskrimineerimine mis tahes põhjusel. Peale selle on personalieeskirjade artikliga 27 keelatud eraldada ametikoht mõne liikmesriigi kodanikele. Õigusraamistiku täpsemat kirjeldust vt lisast 1.
(2)      Sellega seoses on seadusandja varem vastu võtnud eriõigusakte, mille eesmärk on olnud piirduda värbamisel ühe või mitme liikmesriigi kodanikega ja lubada eraldada ametikohad nende kodanikele; see oli tavaline laienemistega seoses.
(3)      Vt nt 30. juuni 1983. aasta otsus kohtuasjas 85/82, Schloh vs. nõukogu, punkt 26.
(4)      Vt hr Van Mierti juhtimisel koostatud komisjoni 17. mai 1994. aasta teatis SEC(1994)844 Austria, Soome ja Rootsi ühinemise puhul.
(5)      Vt hr Kinnocki 14.veebruari 2003. aasta teatis komisjoni ametnike värbamise kohta uutest liikmesriikidest C(2003)436/5, vastu võetud 19. veebruaril 2003; hr Kallase 24.novembri 2006. aasta teatis C(2006)5778, mis käsitleb komisjoni ametnike ja ajutiste teenistujate värbamist Bulgaariast ja Rumeeniast, vastu võetud kirjaliku menetluse teel 1. detsembril 2006 (SEC(2006)1574 lk 5); asepresident Šefčoviči 12. juuli 2012. aasta teatis, mis käsitleb komisjoni ametnike ja ajutiste teenistujate värbamist Horvaatiast (SEC(2012)436 final).
(6)      Küll aga peavad töötajad deklareerima, kui nad on või on olnud selle riigi kodanikud, mille territooriumil asub nende teenistuskoht.
(7)      V.a juhul, kui nad ei tõenda, et nad on pöördumatult loobunud Ühendkuningriigi kodakondsusest.
(8)      See lähenemisviis erineb varasemast, mille järgi oli kolmel suurimal asutajaliikmesriigil (Saksamaa, Prantsusmaa, Itaalia) võrdne kaal ning see võib aja jooksul muutuda. Tõepoolest on kolmest objektiivsest kriteeriumist üks volatiilne (rahvaarv, vt lisa 4) ja teist, kuigi seda on nimetatud aluslepingus, ei kasutata enam alates 2017. aasta aprillist (häälte arvestamine nõukogus). Siiski kaaluvad selle lahenduse eelised üles selle puudused.
(9)      Näiteks kõrgema astme juhtide puhul on komisjon seadnud soovitavaks eesmärgiks, et vähemalt üks kodanik igast riigist täidaks peadirektori või sellega samaväärset ametikohta. Kaks korda aastas peab personali ja halduse eest vastutav volinik teavitama (...) kolleegiumi kõrgemate ametnike geograafilise esindatuse tasakaalust (ülevaatlik dokument kõrgemaid ametnikke käsitleva poliitika kohta SEC(2004)1352/2, heaks kiidetud 26.10.2004, PV 1676).
(10)      Ametialane edutamine palgaastmest AD 5 (levinuim aste töölevärbamisel) astmeni AD 9 võtab keskmiselt 12 aastat, kusjuures personalieeskirjadega lubatud lühim aeg on 8 aastat.
(11)      St kõik liikmesriigid, mis said Euroopa Liidu liikmeks enne 2004. aastat.
(12)      St kõik enne 2004. aastat ühinenud liikmesriigid, v.a Ühendkuningriik.
(13)      Ka üldisemad AD 5 konkursid paistavad kannatavat sama mustri all, nii et lisaks eelnevatele on alaesindatud hollandlased, ungarlased ja rumeenlased.
(14)      Võttes arvesse personalieeskirjade nõuet, et reservnimekirjadesse peaks olema kantud täidetavate ametikohtade arvust vähemalt kaks korda rohkem nimesid, peaks ideaalsel juhul iga liikmesriigi kodanikud moodustama soovituslikust määrast vähemalt 50 %.
(15)      Kuid ükski institutsioon ei täpsustanud, mida selle all mõeldakse.
(16)      Personalieeskirjade 1962. aasta versioonis nähti diskrimineerimiskeeld ette artiklis, milles on käsitletud töölevõtmist (artikkel 27) ja siis piirduti selles „nahavärvi, usu või sooga“. 1998. aasta versioonis keelati personalieeskirjadega diskrimineerimine „nahavärvi, poliitiliste, filosoofiliste või usu, soo või seksuaalse sättumuse“ alusel.
(17)      Vt 30. juuni 1983 aasta otsus kohtuasjas 85/82 Schloch vs. nõukogu, punkt 26, või 6. juuli 1999. aasta otsus liidetud kohtuasjades T-112/96 ja T-115/96 Séché vs. komisjon.
(18)      Euroopa Parlamendi ja nõukogu 22. oktoobri 2013. aasta määrus (EL, EURATOM) nr 1023/2013, millega muudetakse Euroopa ühenduste ametnike personalieeskirju ja Euroopa ühenduste muude teenistujate teenistustingimusi.
(19)      Käesoleva aruande lisa 2 on väljavõte 28. jaanuari 2003. aasta teatisest C(2003)436. Täpsemalt vastab see selle teatise lisadele 1, 1a ja 1b.
(20)      Hr Kinnocki 14.veebruari 2003. aasta teatis komisjoni ametnike värbamise kohta uutest liikmesriikidest C(2003)436/5, vastu võetud 19. veebruaril 2003.
(21)      Täpsemalt märgiti teatises: „Kavandatud lähenemisviisi rakendatakse kümne uue liikmesriigi suhtes, mis ühinevad liiduga 1. mail 2004. Seda saab aga rakendada mis tahes arvu uute liikmesriikide suhtes“.
(22)      C(2003)436/5, 14. veebruar 2003, komisjoni istung nr 1601.
(23)      C(2006)5778, 24. novembri 2006. aasta kirjalik menetlus.
(24)      SEC(2012)436 final, 11. juuli 2012. aasta „lõpliku vormistamise“ menetlus.
Top