Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52018SC0121

    KOMISJONI TALITUSTE TÖÖDOKUMENT MÕJUHINNANGU KOMMENTEERITUD KOKKUVÕTE Lisatud dokumendile: Ettepanek: Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus, mis käsitleb tippdomeeninime .eu rakendamist ja toimimist, ning millega tunnistatakse kehtetuks määrus (EÜ) nr 733/2002 ja komisjoni määrus (EÜ) nr 874/2004

    SWD/2018/121 final - 2018/0110 (COD)

    Brüssel,27.4.2018

    SWD(2018) 121 final

    KOMISJONI TALITUSTE TÖÖDOKUMENT

    MÕJUHINNANGU KOMMENTEERITUD KOKKUVÕTE

    Lisatud dokumendile:

    Ettepanek: Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus,

    mis käsitleb tippdomeeninime .eu rakendamist ja toimimist, ning millega tunnistatakse kehtetuks määrus (EÜ) nr 733/2002 ja komisjoni määrus (EÜ) nr 874/2004

    {COM(2018) 231 final}
    {SEC(2018) 205 final}
    {SWD(2018) 120 final}
    {SWD(2018) 122 final}


    Kommenteeritud kokkuvõte

    Määruse (EÜ) nr 733/2002 (tippdomeeni .eu kasutuselevõtu kohta) ja määruse (EÜ) nr 874/2004 (millega kehtestatakse tippdomeeni .eu rakendamise ja kasutamise üldeeskirjad ning selle registreerimise põhimõtted) REFITipõhise läbivaatamise mõjuhinnang.

    A. Vajadus meetmete järele

    Miks? Mis on lahendamist vajav probleem?

    Domeeninimede süsteemi (DNS) turu- ja poliitiline kontekst on pärast .eu määruste jõustumist arenenud. Ehkki õigusraamistikus on tehtud väiksemaid muudatusi, ei ole .eu määruseid kunagi täielikult läbi vaadatud tagamaks, et need teeniksid jätkuvalt oma sihtotstarvet, ilma koormavate haldus- ja rakenduskuludeta, ja tooksid jätkuvalt kavandatud kasu, st toetaksid piiriülest tegevust internetis ja edendaksid ELi internetiidentiteeti. Hindamine näitab, et praegune reguleeriv raamistik ei toeta piisavalt tippdomeeni .eu stabiilsust ja kestlikkust ega kasuta selle võimalusi ELi digitaalsel ühtsel turul täielikult ära. Tuvastati järgmised omavahel seotud probleemid: aegunud ja jäigad õigusaktid; puudused juhtimises ja aruandekohusluses; turu kiire muutumine.

    Mida selle algatusega loodetakse saavutada?

    Käesolevalt algatuselt oodatakse tippdomeeni .eu stabiilsuse ja kestlikkuse tagamist, et võimaldada sellel paremini saavutada oma sihtotstarvet – stimuleerida Euroopas piiriülest tegevust internetis ja luua Euroopale internetiidentiteet. Poliitilised erieesmärgid (EE) on järgmised: (EE1) kaotada aegunud õigus- ja haldusnõuded; (EE2) tagada, et õigusnormid oleks tulevikukindlad ja võimaldaks domeenil .eu kohaneda kiirete muutustega tippdomeeniturul ja dünaamilise digitaalmaastikuga, võimaldades samal ajal tippdomeeni .eu kasutamist ELi prioriteetide edendamiseks internetis; (EE3) tagada selline haldamisstruktuur, mis peegeldaks nii tehnilisi kui ka juhtimisalaseid parimaid tavasid ja teeniks ELi avalikke huve; (EE4) edendada .eu atraktiivsust.

    Milline on ELi tasandi meetmete lisaväärtus? 

    Tippdomeenil .eu on olemuslikult piiriülene mõõde. See on Euroopa Liidu tippdomeen ja Euroopa internetiidentiteedi sümbol. Konkreetse Euroopa Liidu domeeninime olemasolu väga selge ja äratuntava märgisena on Euroopa internetiidentiteedi oluline ja väärtuslik osa.

    Liikmesriigi tasandil võetavad reguleerivad meetmed ei suudaks saavutada usaldusväärse ja innovaatilise ELi nimeruumi loomise ja haldamise põhilisi eesmärke. Tippdomeen .eu loodi pigem riigidomeenina kui geneerilise tippdomeenina (.com, .berlin). Avalik poliitiline vastutus tippdomeeni .eu eest kuulub Euroopa Liidule.

    B. Lahendused

    Milliseid seadusandlikke ja mitteseadusandlikke poliitikavariante on kaalutud? Kas on olemas eelistatud variant? Miks? 

    Käesolevas mõjuhinnangus vaadeldakse mitut poliitikavarianti, mis on peamiselt, kuid mitte ainult, mõeldud „aegunud ja jäikade õigusaktide“ ning „haldamismehhanismidega“ seotud probleemide lahendamiseks. Kaht eraldiseisvat valdkondadevahelist küsimust, mille eesmärk on lahendada turu kiirest muutumisest tulenevaid probleeme, on võetud arvesse horisontaalselt.

    VARIANT 0: LÄHTESTSENAARIUM: .eu praeguse reguleeriva raamistiku säilitamine.

    VARIANT 1: ÜLEMINEK KAUBANDUSLIKELE ALUSTELE: reguleeriva raamistiku lihtsustamine, andes registri tegevuse ja haldamise samal ajal edasi välisele kasumit taotlevale teenuseosutajale.

    VARIANT 2: ÕIGUSRAAMISTIKU AJAKOHASTAMINE: praeguse õigusraamistiku asendamine ühe, põhimõttepõhise õigusaktiga. Säilitataks tippdomeeni .eu lepingupõhine välise haldamise süsteem.

    VARIANT 3: ERALDATUD HALDAMINE: ühendab variandi 2 mitut sidusrühma hõlmava organi loomisega, millel oleks nõuandev roll. Nimetatud organ oleks .eu registrist sõltumatu.

    VARIANT 4: INSTITUTSIONALISEERIMINE: registri haldamine ja käitamine Euroopa Komisjoni talituses (a) või ELi asutuses (b1: EUIPO, b2: ENISA).

    Variant 1, variant 4(a) ja variant 4(b2) heideti varases etapis kõrvale, sest need ei täida poliitilisi eesmärke

    Kahe eraldi käsitletava valdkondadevahelise küsimuse puhul analüüsitakse mõjuhinnangus nii .eu registri võimalust pakkuda registreerijatele, võttes arvesse muutuvaid turutingimusi, otsest registreerimist, ning tippdomeeni .eu omandamise nõuetele vastavuse kriteeriumide võimalikke muutusi.

    Eelistatud variant: VARIANT 3, millega kaasneb otsest registreerimist käsitlevate rangete nõuete kaotamine, kodakondsuse tingimus füüsilistele isikutele ja residentsuse tingimus organisatsioonidele ja äriühingutele.

    Kes millist varianti toetab? 

    Valdav enamus konsulteeritud sidusrühmadest oli eelistatud variandi poolt, sest nad pooldavad õigusraamistiku lihtsustamist ja praeguste nõuetele vastavuse kriteeriumide teatavat liberaliseerimist. Suhtumine juhtimismudelisse kõikus rohkem.

    C. Eelistatud poliitikavariandi mõju

    Millised on eelistatud poliitikavariandi (kui see on olemas, vastasel korral peamiste poliitikavariantide) eelised? 

    Eelistatud variandi puhul loodaks ühtlustatud, põhimõttepõhine õigusraamistik. See annaks tippdomeenile .eu vajaliku paindlikkuse kohanemiseks domeeninimede süsteemi kiirete tehniliste, sh turvaomaduste muutustega. Lõppkasutajad saaksid kasutada tehniliste täiustuste eeliseid, ilma et nad peaksid ootamata määruste muutmist. Eelistatud variant parandaks ka tippdomeeni .eu toimimist ning edendaks innovatsiooni .eu ökosüsteemis, seda nii registri kui ka järgnevate registripidajate ja registreerijate turgude tasandil, pakkudes seega täiustatud toodet Euroopa Liidu kodanike ja ettevõtjate hüvanguks.

    Tippdomeen .eu oleks tippdomeeniturul atraktiivsem, suurendades nii registripidajate vahelist konkurentsi. See omakorda eeldatavasti a) võib vähendada hindu lõppkasutajate jaoks, b) tagab .eu domeeni ja selle eeliste parema kättesaadavuse ELi ühiskonnale, c) suurendab registreerimiste arvu ja vähendab tõenäosust, et uuendamise määr langeb allapoole künnist, mis ohustaks domeeninime finantsilist jätkusuutlikkust.

    See variant hõlmab juhtimisstruktuuri sellist muudatust, mille puhul eraldiseisev organ nõustaks tippdomeeni .eu toimimise ja registri järelevalvega seotud strateegiliste otsuste tegemise juures. Eeldatakse, et need muudatused, tugevdades ja laiendades panust .eu registri hea juhtimistava edendamisse, toetavad suuremat läbipaistvust ja aruandekohustust ning leevendavad võimalike juhtimisvigade ohtu tippdomeeni .eu tegevuses.

    Peale selle võimaldaks kodakondsuskriteeriumi kehtestamine kolmandates riikides elavatel ELi kodanikel kasutada samuti tippdomeeni .eu eeliseid, kaotades samal ajal range otseregistreerimise nõude, millest on kasu tippdomeeni .eu paremaks edendamiseks, näiteks muudes kirjaviisides peale ladina tähestiku.

    Millised on eelistatud poliitikavariandi (kui see on olemas, vastasel korral peamiste poliitikavariantide) kulud? 

    Eeldatavasti vähenevad eelistatud variandi puhul registri nõuete täitmisega seotud kulud. Kuid isegi, kui õigusraamistik on vähem koormav, on vaja tippdomeeni .eu ikkagi nõuetekohaselt korraldada, hallata ja juhtida. Sellegipoolest saaks jätta ära registri mõned halduskulud. Praegu on halduskulud eelarves üldkulude all ja moodustavad 2018. aastal hinnanguliselt 296 000 eurot.

    Euroopa Komisjoni poolel väheneks tippdomeeni .eu järelevalvega seotud töö tänu a) uue organi loomisele, kes hakkab täitma mõningaid komisjoni praegustest ülesannetest, ning b) kergemale ja tulevikukindlamale õigusraamistikule, mis suudab kohaneda muutustega turul ilma et peaks seadusandlikes menetlustes kulukaid muudatusi tegema.

    Mitut sidusrühma hõlmav organ vajab piisavat rahastust. Seda toetab rahaliselt komisjon.

    Eeldatavasti ei mõjuta see variant lõppkasutajaid ja registripidajaid (tippdomeeni .eu eest tasutava hinna mõttes).

    Milline on mõju ettevõtjatele, VKEdele ja mikroettevõtjatele?

    Eelistatud variandil oleks positiivne mõju Euroopa ettevõtjatele, VKEdele ja mikroettevõtjatele, sest see suurendaks tooteinnovatsiooni, alandaks hindu ning suurendaks tippdomeeni .eu nähtavust ja kättesaadavust.

    Kas on ette näha märkimisväärset mõju riigieelarvetele ja ametiasutustele?

    Eeldatakse, et mõju puudub.

    Kas on oodata muud olulist mõju? 

    Algatusel on eeldatavasti positiivne mõju registrile ning registripidajate ja registreerijate, sh ettevõtjate ja kodanike järgnevatele turgudele, võimaldades suuremat paindlikkust ja innovatsiooni, alandades hindu ning suurendades tippdomeeni .eu nähtavust ja kättesaadavust.

    D. Järelmeetmed

    Millal poliitika läbi vaadatakse? 

    Eelistatud variandi puhul võimaldaks uus õigusraamistik paindlikkust, mida on vaja kohanemiseks muutustega turul, vajaduseta vaadata läbi õigusakte. Seega looks see tulevikukindla õigusraamistiku.

    Sellegipoolest seirab komisjon uue õigusraamistiku kohaldamist ja esitab Euroopa Parlamendile ja nõukogule hiljemalt viis aastat pärast uue raamistiku kohaldamise alguskuupäeva aruande selle hindamise tulemustega.

    Top