Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52018PC0724

    Ettepanek: NÕUKOGU OTSUS seisukoha kohta, mis võetakse liidu nimel ühelt poolt Euroopa Liidu ja selle liikmesriikide ning teiselt poolt SADC majanduspartnerluslepingu riikide vahelise majanduspartnerluslepingu alusel loodud ühisnõukogus seoses ühisnõukogu töökorra ning kaubandus- ja arengukomitee töökorra vastuvõtmisega

    COM/2018/724 final

    Brüssel,5.11.2018

    COM(2018) 724 final

    2018/0374(NLE)

    Ettepanek:

    NÕUKOGU OTSUS

    seisukoha kohta, mis võetakse liidu nimel ühelt poolt Euroopa Liidu ja selle liikmesriikide ning teiselt poolt SADC majanduspartnerluslepingu riikide vahelise majanduspartnerluslepingu alusel loodud ühisnõukogus seoses ühisnõukogu töökorra ning kaubandus- ja arengukomitee töökorra vastuvõtmisega


    SELETUSKIRI

    1.Kavandatav reguleerimisese

    Käesolevas ettepanekus käsitletakse otsust, millega määratakse kindlaks seisukoht, mis võetakse liidu nimel ühelt poolt Euroopa Liidu ja selle liikmesriikide ning teiselt poolt Lõuna-Aafrika Arenguühenduse (edaspidi „SADC“) riikide vahelise majanduspartnerluslepingu alusel loodud ühisnõukogus seoses ühisnõukogu töökorra ning kaubandus- ja arengukomitee töökorra kavandatava vastuvõtmisega.

    2.Ettepaneku taust

    2.1.Majanduspartnerlusleping ühelt poolt Euroopa Liidu ja selle liikmesriikide ning teiselt poolt SADC majanduspartnerluslepingu riikide vahel

    Ühelt poolt Euroopa Liidu ja selle liikmesriikide ning teiselt poolt SADC majanduspartnerluslepingu riikide vahelise majanduspartnerluslepingu (edaspidi „leping“) eesmärk on:

    a)panustada vaesuse vähendamisse ja kaotamisse kaubanduspartnerluse sõlmimise teel, mis on kooskõlas jätkusuutliku arengu eesmärgi, aastatuhande arengueesmärkide ja Cotonou lepinguga;

    b)toetada piirkondlikku integratsiooni, majanduskoostööd ja head valitsemistava, et luua tõhus, etteaimatav ja läbipaistev piirkondlik õigusraamistik, mis reguleerib lepinguosaliste vahelist ja SADC majanduspartnerluslepingu riikide vahelist kauplemist ja investeerimist, ja rakendada seda;

    c)soodustada SADC majanduspartnerluslepingu riikide järkjärgulist integreerimist maailmamajandusse kooskõlas nende poliitiliste valikute ja arenguprioriteetidega;

    d)suurendada SADC majanduspartnerluslepingu riikide suutlikkust kaubanduspoliitikas ja kaubandusega seotud küsimustes;

    e)luua eeldused investeeringute suurendamiseks ja erasektori algatusteks ning suurendada SADC majanduspartnerluslepingu riikide tarnesuutlikkust, konkurentsivõimet ja majanduskasvu; ning

    f)tugevdada lepinguosaliste vahelisi solidaarsusel ja vastastikusel huvil põhinevaid olemasolevaid suhteid.

    Lepingut kohaldatakse ajutiselt ühelt poolt Euroopa Liidu ja selle liikmesriikide ning teiselt poolt Botswana, Lesotho, Namiibia, eSwatini ja Lõuna-Aafrika vahel alates 10. oktoobrist 2016 ning ühelt poolt Euroopa Liidu ja selle liikmesriikide ning teiselt poolt Mosambiigi vahel alates 4. veebruarist 2018.

    2.2.Ühisnõukogu

    Lepingu artikliga 100 luuakse ühisnõukogu, „mis tegeleb käesoleva lepingu rakendamise järelevalve ja juhtimisega“.

    Lepingu artiklis 101 on sätestatud, et ühisnõukogusse kuuluvad ühelt poolt ELi nõukogu asjaomased liikmed ja Euroopa Komisjoni asjaomased liikmed või nende esindajad ja teiselt poolt SADC majanduspartnerluslepingu riikide asjaomased ministrid või nende esindajad. Ühisnõukogu ülesanded hõlmavad muu hulgas nii oma töökorra kui ka kaubandus- ja arengukomitee töökorra kehtestamist.

    Lepingu artikliga 102 on ette nähtud, et ühisnõukogu otsused võetakse vastu konsensuse alusel ja et need on lepinguosaliste jaoks siduvad.

    2.3.Ühisnõukogu kavandatav õigusakt

    Ühisnõukogul tuleb oma esimesel kohtumisel vastu võtta otsus ühisnõukogu töökorra ning kaubandus- ja arengukomitee töökorra kohta („kavandatav õigusakt“).

    Kavandatava õigusakti eesmärk on kehtestada eeskirjad ühisnõukogu ning kaubandus- ja arengukomitee korralduse ja toimimise kohta.

    3.Liidu nimel võetav seisukoht

    Tegemist on ettepanekuga võtta vastu nõukogu otsus seisukoha kohta, mis võetakse ELi-SADC majanduspartnerluslepingu alusel loodud ühisnõukogus seoses ühisnõukogu töökorraga ning kaubandus- ja arengukomitee töökorraga.

    Lepinguosalised pidasid arutelusid kahe kõnealuse töökorra üle ja leppisid kokku, et vastavalt ELi otsustusmenetlusele tuleks need vastu võtta ühisnõukogu esimesel kohtumisel, mis peaks toimuma 2019. aasta esimeses pooles.

    Lisatud kahe töökorra sisu on väga sarnane teiste majanduspartnerluslepingute või muude kaubanduslepingutega ettenähtud töökorra sisuga.

    Töökord on oluline lepingu institutsionaalse raamistiku väljakujundamiseks ja seega lepingu tõrgeteta rakendamise tagamiseks.

    4.Õiguslik alus

    4.1.Menetlusõiguslik alus

    4.1.1.Põhimõtted

    Euroopa Liidu toimimise lepingu („ELi toimimise leping“) artikli 218 lõikes 9 on sätestatud, et „[n]õukogu võtab komisjoni [...] ettepaneku põhjal vastu otsuse, millega […] kehtestatakse lepingus sätestatud organis liidu nimel võetavad seisukohad, kui asjaomasel organil tuleb vastu võtta õigusliku toimega akte, välja arvatud õigusaktid, millega täiendatakse või muudetakse lepingu institutsioonilist raamistikku“.

    Mõiste „õigusliku toimega aktid“ hõlmab akte, millel on õiguslikud tagajärjed asjaomase organi suhtes kehtiva rahvusvahelise õiguse normide alusel. See hõlmab ka selliseid akte, mis ei ole rahvusvahelise õiguse kohaselt siduvad, aga mis „võivad mõjutada otsustavalt liidu seadusandja vastu võetud õigusaktide sisu“ 1 .

    4.1.2.Kohaldamine käesoleval juhul

    Ühisnõukogu on organ, mis on loodud lepinguga, nimelt ELi-SADC majanduspartnerluslepinguga.

    Õigusakt, mille ühisnõukogu peab vastu võtma, on õigusliku toimega õigusakt. Vastavalt lepingu artikli 102 lõikele 2 muutub kavandatud õigusakt rahvusvahelise õiguse raames lepinguosaliste jaoks siduvaks.

    Kavandatava õigusaktiga ei täiendata ega muudeta lepingu institutsioonilist raamistikku.

    Seega on esildatud otsuse menetlusõiguslik alus ELi toimimise lepingu artikli 218 lõige 9.

    4.2.Materiaalõiguslik alus

    4.2.1.Põhimõtted

    ELi toimimise lepingu artikli 218 lõike 9 kohaste otsuste materiaalõiguslik alus sõltub eelkõige selle kavandatava õigusliku toimega akti eesmärgist ja sisust, mille kohta liidu nimel seisukoht võetakse. Kui kavandatava aktiga taotletakse kahte eesmärki või reguleeritakse kahte valdkonda ning üht neist võib pidada peamiseks või ülekaalukaks, samas kui teine on kõrvalise tähtsusega, peab ELi toimimise lepingu artikli 218 lõike 9 kohasel otsusel olema üksainus materiaalõiguslik alus, st peamise või ülekaaluka eesmärgi või valdkonna tõttu nõutav õiguslik alus.

    4.2.2.Kohaldamine käesoleval juhul

    Kavandatud õigusakti peamine eesmärk ja sisu on seotud ühise kaubanduspoliitikaga.

    Kavandatava otsuse materiaalõiguslik alus on seega ELi toimimise lepingu artikkel 207.

    4.3.Järeldus

    Ettepanekus esitatud otsuse õiguslik alus peaks seega olema ELi toimimise lepingu artikkel 207 koostoimes artikli 218 lõikega 9.

    2018/0374 (NLE)

    Ettepanek:

    NÕUKOGU OTSUS

    seisukoha kohta, mis võetakse liidu nimel ühelt poolt Euroopa Liidu ja selle liikmesriikide ning teiselt poolt SADC majanduspartnerluslepingu riikide vahelise majanduspartnerluslepingu alusel loodud ühisnõukogus seoses ühisnõukogu töökorra ning kaubandus- ja arengukomitee töökorra vastuvõtmisega

    EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,

    võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut, eriti selle artiklit 207 koostoimes artikli 218 lõikega 9,

    võttes arvesse Euroopa Komisjoni ettepanekut

    ning arvestades järgmist:

    (1)Ühelt poolt Euroopa Liidu ja selle liikmesriikide ning teiselt poolt Lõuna-Aafrika Arenguühenduse (edaspidi „SADC“) riikide vaheline majanduspartnerlusleping (edaspidi „leping“) allkirjastati Euroopa Liidu ja selle liikmesriikide poolt 10. juunil 2016 2 . Seda kohaldatakse ajutiselt ühelt poolt Euroopa Liidu ja selle liikmesriikide ning teiselt poolt Botswana, Lesotho, Namiibia, eSwatini ja Lõuna-Aafrika vahel alates 10. oktoobrist 2016 ning ühelt poolt Euroopa Liidu ja selle liikmesriikide ning teiselt poolt Mosambiigi vahel alates 4. veebruarist 2018.

    (2)Vastavalt lepingu artikli 102 lõikele 1 on ühisnõukogul õigus teha otsuseid kõikides kõnealuse lepinguga hõlmatud küsimustes. Vastavalt artikli 101 lõike 3 punktidele h ja i kehtestab ühisnõukogu oma töökorra ning kaubandus- ja arengukomitee töökorra.

    (3)Ühisnõukogul tuleb oma esimesel kohtumisel vastu võtta otsused ühisnõukogu töökorra ning kaubandus- ja arengukomitee töökorra kohta.

    (4)On asjakohane kehtestada ühisnõukogus liidu nimel vastu võetav seisukoht, sest ühisnõukogu kavandatav otsus saab olema liidu jaoks siduv,

    ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA OTSUSE:

    Artikkel 1

    Ühisnõukogu esimesel kohtumisel liidu nimel võetav seisukoht põhineb ühisnõukogu otsuse eelnõul, milles käsitletakse ühisnõukogu töökorda ning kaubandus- ja arengukomitee töökorda ning mis on lisatud käesolevale otsusele.

    Artikkel 2

    Käesolev otsus on adresseeritud komisjonile.

    Brüssel,

       Nõukogu nimel

       eesistuja

    (1)    Euroopa Kohtu 7. oktoobri 2014. aasta otsus kohtuasjas Saksamaa vs. nõukogu, C-399/12, ECLI:EU:C:2014:2258, punktid 61–64.
    (2)    Majanduspartnerlusleping ühelt poolt Euroopa Liidu ja selle liikmesriikide ning teiselt poolt SADC majanduspartnerluslepingu riikide vahel (ELT L 250, 16.9.2016, lk 3).
    Top

    Brüssel,5.11.2018

    COM(2018) 724 final

    LISA

    järgmise dokumendi juurde:

    Ettepanek: Nõukogu otsus

    seisukoha kohta, mis võetakse liidu nimel ühelt poolt Euroopa Liidu ja selle liikmesriikide ning teiselt poolt SADC majanduspartnerluslepingu riikide vahelise majanduspartnerluslepingu alusel loodud ühisnõukogus seoses ühisnõukogu töökorra ning kaubandus- ja arengukomitee töökorra vastuvõtmisega


    LIIDE

    ÜHISNÕUKOGU OTSUS nr 1,

    XXX,

    ühisnõukogu töökorra ning kaubandus- ja arengukomitee töökorra vastuvõtmise kohta

    ÜHISNÕUKOGU,

    Võttes arvesse ühelt poolt Euroopa Liidu ja selle liikmesriikide ning teiselt poolt SADC majanduspartnerluslepingu riikide vahelist majanduspartnerluslepingut (edaspidi „leping“), mis allkirjastati10. juunil 2016 Kasanes, eriti selle artikleid 100, 101 ja 102,

    ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA OTSUSE:

    1.Kehtestatakse ühisnõukogu töökord, mis on esitatud I lisas.

    2.Kehtestatakse kaubandus- ja arengukomitee töökord, mis on esitatud II lisas.

    3.Käesolev otsus jõustub selle vastuvõtmise päeval.

    (koht ja kuupäev).

       

    Ühisnõukogu nimel

    ..... kaubandusministri nimel

    ELi esindaja

    I LISA

    ÜHISNÕUKOGU TÖÖKORD

    I PEATÜKK

    KORRALDUS

    Artikkel 1

    Koosseis ja eesistuja

    1.Ühelt poolt Euroopa Liidu ja selle liikmesriikide ning teiselt poolt SADC majanduspartnerluslepingu riikide vahelise majanduspartnerluslepingu (edaspidi „leping“) artikliga 100 loodud ühisnõukogu täidab oma kohustusi, mis on ette nähtud lepingu artiklitega 100 ja 101.

    2.Käesolevas töökorras osutatud termini „lepinguosalised“ määratlus vastab lepingu artiklis 104 esitatud määratlusele.

    3.Nagu on sätestatud lepingu artikli 101 lõikes 1, kuuluvad ühisnõukogusse ühelt poolt ELi nõukogu asjaomased liikmed ja Euroopa Komisjoni asjaomased liikmed või nende esindajad ja teiselt poolt SADC majanduspartnerluslepingu riikide asjaomased ministrid või nende esindajad.

    4.Ühisnõukogu juhivad ministrite tasandil vaheldumisi ELi kui lepinguosalise nimel ELi nõukogu ja Euroopa Komisjoni esindaja ning SADC majanduspartnerluslepingu riikide esindaja. Ühisnõukogu esimest kohtumist juhatavad lepinguosalised koos.

    5.Esimesele perioodile vastav mandaat algab ühisnõukogu esimese kohtumise toimumise kuupäeval ja lõppeb sama aasta 31. detsembril.

    Artikkel 2

    Kohtumised

    1.Nagu on sätestatud artikli 102 lõikes 4, toimuvad ühisnõukogu kohtumised korrapäraste ajavahemike järel, mis ei ole pikemad kui kaks (2) aastat, ja erandkorras, kui olukord seda nõuab või kui lepinguosalised on selles kokku leppinud.

    2.Kohtumised toimuvad Brüsselis või ühe SADC majanduspartnerluslepingu riigi territooriumil, kui lepinguosalised ei ole kokku leppinud teisiti.

    3.Kui lepinguosalised ei ole kokku leppinud teisiti, kutsub ühisnõukogu kokku eesistujana tegutsev lepinguosaline pärast teise lepinguosalisega konsulteerimist.

    4.Lepinguosalised võivad otsustada pidada ühisnõukogu kohtumisi elektrooniliste vahendite abil.

    Artikkel 3

    Vaatlejad

    Ühisnõukogu võib otsustada ad hoc alusel kutsuda vaatlejaid ja otsustada, millised päevakorrapunktid on neile avatud.

    Artikkel 4

    Sekretariaat

    1.Ühisnõukogu kohtumist korraldav lepinguosaline täidab sekretariaadi ülesandeid.

    2.Kui kohtumised toimuvad elektrooniliste vahendite abil, täidab sekretariaadi ülesandeid eesistuja kohustusi täitev lepinguosaline.

    II PEATÜKK

    TOIMIMINE

    Artikkel 5

    Dokumendid

    Kui ühisnõukogu arutelude aluseks on kirjalikud tõendavad dokumendid, nummerdatakse need ja ühisnõukogu sekretariaat edastab need ühisnõukogu dokumentidena.

    Artikkel 6

    Kohtumistest teatamine ja päevakord

    1.Sekretariaat teavitab lepinguosalisi kohtumise korraldamisest ja palub esitada päevakorda puudutavad ettepanekud hiljemalt 30 päeva enne kohtumist. Kiireloomulise ja/või ettenägematu olukorra puhul võidakse kohtumine korraldada lühikese etteteatamisega.

    2.Ühisnõukogu sekretariaat koostab iga kohtumise esialgse päevakorra. Sekretariaat edastab selle ühisnõukogu eesistujale ja liikmetele hiljemalt neliteist (14) päeva enne kohtumise toimumist.

    3.Esialgne päevakord sisaldab punkte, mille lepinguosalised on ühisnõukogu sekretariaadil palunud päevakorda lisada.

    4.Ühisnõukogu võtab päevakorra vastu iga kohtumise alguses. Punkte, mida ei ole esialgses päevakorras esitatud, võib lepinguosaliste kokkuleppel päevakorda lisada.

    5.Ühisnõukogu eesistuja võib kõigi lepinguosaliste nõusolekul kutsuda oma kohtumisele eksperte, et need esitaksid teavet konkreetsete teemade kohta.

    Artikkel 7

    Kohtumise aruanne

    Kui lepinguosalised ei ole kokku leppinud teisiti, koostab ühisõukogu sekretariaat aruande, mis võetakse vastu iga kohtumise lõpus.

    Artikkel 8

    Otsused ja soovitused

    1.Nagu on ette nähtud lepingu artikliga 102, võtab ühisnõukogu konsensuse alusel vastu otsused või soovitused lepinguga ettenähtud juhtudel.

    2.Kui ühisnõukogul on lepingust tulenev õigus võtta vastu otsuseid või soovitusi, on selliste aktide pealkiri kohtumise aruandes vastavalt „Otsus“ või „Soovitus“. Ühisnõukogu sekretariaat lisab igale vastuvõetud otsusele või soovitusele seerianumbri, vastuvõtmise kuupäeva ja teema kirjelduse. Igas otsuses või soovituses on sätestatud selle jõustumise kuupäev.

    3.Kui mõni SADC majanduspartnerluslepingu riik ei osale kohtumisel, edastab sekretariaat sellele riigile kohtumise otsused ja/või soovitused. Asjaomane SADC majanduspartnerluslepingu riik esitab kümne (10) kalendripäeva jooksul alates otsuste ja/või soovituste saatmisest kirjaliku vastuse, milles märgib need otsused ja/või soovitused, millega ta ei nõustu, ja esitab põhjused. Kui kümne (10) kalendripäeva jooksul ei esitata eespool nimetatud kirjalikku vastust, loetakse otsused ja/või soovitused vastuvõetuks. Kui otsuste/soovitustega ei ole nõus SADC majanduspartnerluslepingu riik, kes ei osalenud koosolekul, kohaldatakse lõike 4 kohast menetlust.

    4.Kohtumistevahelisel ajal võib ühisnõukogu võtta vastu otsuseid ja soovitusi kirjaliku menetluse teel või elektrooniliste vahendite abil, kui mõlemad lepinguosalised sellega nõustuvad. Kirjalik menetlus hõlmab teadete vahetamist lepinguosaliste esindajate vahel.

    5.Ühisnõukogus vastu võetud otsused ja soovitused kinnitatakse nii, et neist tehakse autentne koopia, mille allkirjastavad Euroopa Liit ja SADC majanduspartnerluslepingu riikide esindajad.

    Artikkel 9

    Üldsuse juurdepääs

    1.Ühisnõukogu kohtumised ei ole avalikud, v.a juhul, kui on kokku lepitud teisiti.

    2.Lepinguosalised võivad otsustada ühisnõukogu otsused ja soovitused avaldada.

    III PEATÜKK

    LÕPPSÄTTED

    Artikkel 10

    Kulud

    1.Iga lepinguosaline kannab ühisnõukogu kohtumisel osalemise kulud, sealhulgas nii personali-, sõidu- ja elamiskulud kui ka posti- ja telekommunikatsioonikulud.

    2.Kohtumiste korraldamise, suulise tõlke teenuste osutamise ja dokumentide paljundamisega seotud kulud kannab kohtumist korraldav lepinguosaline.

    Artikkel 11

    Kaubandus- ja arengukomitee

    Nagu on ette nähtud lepingu artikli 103 lõikega 5, annab kaubandus- ja arengukomitee aru ühisnõukogule.

    Artikkel 12

    Töökorra muutmine

    Käesolevat töökorda võib muuta ühisnõukogu kirjaliku otsusega vastavalt artiklile 8.

    II LISA

    KAUBANDUS- JA ARENGUKOMITEE TÖÖKORD

    I PEATÜKK

    KORRALDUS

    Artikkel 1

    Koosseis ja eesistuja

    1.Ühelt poolt Euroopa Liidu ja selle liikmesriikide ning teiselt poolt SADC majanduspartnerluslepingu riikide vahelise majanduspartnerluslepingu (edaspidi „leping“) artikliga 103 loodud kaubandus- ja arengukomitee täidab oma kohustusi, mis on ette nähtud lepingu artikliga 103.

    2.Käesolevas töökorras osutatud termini „lepinguosalised“ määratlus vastab lepingu artiklis 104 esitatud määratlusele.

    3.Nagu on ette nähtud lepingu artikli 103 lõikega 1, kuuluvad kaubandus- ja arengukomiteesse lepinguosaliste esindajad, üldjuhul kõrgemate ametnike tasandil.

    4.Nagu on ette nähtud lepingu artikli 103 lõikega 2, on kaubandus- ja arengukomitee eesistujaks vaheldumisi Euroopa Komisjoni ja SADC majanduspartnerluslepingu riigi kõrgem ametnik. Kaubandus- ja arengukomitee esimest istungit juhatavad Euroopa Komisjoni ja SADC majanduspartnerluslepingu riigi kõrgem ametnik koos.

    5.Esimesele perioodile vastav mandaat algab kaubandus- ja arengukomitee esimese istungi kuupäeval ja lõppeb sama aasta 31. detsembril.

    Artikkel 2

    Kohtumised

    1.Kaubandus- ja arengukomitee kohtub vähemalt kord aastas või ükskõik kumma lepinguosalise taotluse korral. Kohtumised toimuvad Brüsselis või ühe SADC majanduspartnerluslepingu riigi territooriumil, kui lepinguosalised ei ole kokku leppinud teisiti.

    2.Kui lepinguosalised ei ole kokku leppinud teisiti, kutsub kaubandus- ja arengukomitee kokku eesistujana tegutsev lepinguosaline pärast teise lepinguosalisega konsulteerimist.

    3.Lepinguosalised võivad otsustada pidada kaubandus- ja arengukomitee istungeid elektrooniliste vahendite abil.

    Artikkel 3

    Vaatlejad

    Kaubandus- ja arengukomitee võib otsustada ad hoc alusel kutsuda vaatlejaid ja otsustada, millised päevakorrapunktid on neile avatud.

    Artikkel 4

    Sekretariaat

    1.Kaubandus- ja arengukomitee istungit korraldav lepinguosaline täidab sekretariaadi ülesandeid.

    2.Kui kohtumised toimuvad elektrooniliste vahendite abil, täidab sekretariaadi ülesandeid eesistuja kohustusi täitev lepinguosaline.

    II PEATÜKK

    TOIMIMINE

    Artikkel 5

    Dokumendid

    Kui kaubandus- ja arengukomitee arutelude aluseks on kirjalikud tõendavad dokumendid, nummerdatakse need ning kaubandus- ja arengukomitee sekretariaat edastab need kaubandus- ja arengukomitee dokumentidena.

    Artikkel 6

    Kohtumistest teatamine ja päevakord

    1.Sekretariaat teavitab lepinguosalisi istungi kokkukutsumisest ja palub esitada päevakorda puudutavad ettepanekud hiljemalt 30 päeva enne istungit. Kiireloomulise ja/või ettenägematu olukorra puhul võidakse kohtumine korraldada lühikese etteteatamisega.

    2.Kaubandus- ja arengukomitee sekretariaat koostab iga istungi esialgse päevakorra. Sekretariaat edastab selle kaubandus- ja arengukomitee eesistujale ja liikmetele hiljemalt neliteist (14) päeva enne istungi algust.

    3.Esialgne päevakord sisaldab punkte, mille lepinguosalised on kaubandus- ja arengukomitee sekretariaadil palunud päevakorda lisada.

    4.Kaubandus- ja arengukomitee võtab päevakorra vastu iga istungi alguses. Punkte, mida ei ole esialgses päevakorras esitatud, võib lepinguosaliste kokkuleppel päevakorda lisada.

    5.Kaubandus- ja arengukomitee eesistuja võib kõigi lepinguosaliste nõusolekul kutsuda oma istungile eksperte, et need esitaksid teavet konkreetsete teemade kohta.

    Artikkel 7

    Kohtumise aruanne

    Kui lepinguosalised ei ole kokku leppinud teisiti, koostab kaubandus- ja arengukomitee sekretariaat aruande, mis võetakse vastu iga istungi lõpus.

    Artikkel 8

    Otsused ja soovitused

    1.Nagu on ette nähtud lepingu artikli 103 lõikega 6, võtab kaubandus- ja arengukomitee vastu otsuseid või soovitusi konsensuse alusel käesolevas lepingus sätestatud juhtudel või juhul, kui ühisnõukogu on teda selleks volitanud.

    2.Kui kaubandus- ja arengukomiteel on lepingust tulenev õigus võtta vastu otsuseid või soovitusi või juhul, kui ühisnõukogu on teda selleks volitanud, on selliste aktide pealkiri istungi aruandes vastavalt „Otsus“ või „Soovitus“. Kaubandus- ja arengukomitee sekretariaat lisab igale vastuvõetud otsusele või soovitusele seerianumbri, vastuvõtmise kuupäeva ja teema kirjelduse. Igas otsuses või soovituses on sätestatud selle jõustumise kuupäev.

    3.Kui mõni SADC majanduspartnerluslepingu riik ei osale kohtumisel, edastab sekretariaat sellele riigile kohtumise otsused ja/või soovitused. Asjaomane SADC majanduspartnerluslepingu riik esitab kümne (10) kalendripäeva jooksul alates otsuste ja/või soovituste saatmisest kirjaliku vastuse, milles märgib need otsused ja/või soovitused, millega ta ei nõustu, ja esitab põhjused. Kui kümne (10) kalendripäeva jooksul ei esitata eespool nimetatud kirjalikku vastust, loetakse otsused ja/või soovitused vastuvõetuks. Kui otsuste/soovitustega ei ole nõus SADC majanduspartnerluslepingu riik, kes ei osalenud istungil, kohaldatakse lõike 4 kohast menetlust.

    4.Istungitevahelisel ajal võib kaubandus- ja arengukomitee võtta vastu otsuseid ja soovitusi kirjaliku menetluse teel või elektrooniliste vahendite abil, kui mõlemad lepinguosalised sellega nõustuvad. Kirjalik menetlus hõlmab teadete vahetamist lepinguosaliste esindajate vahel.

    5.Kaubandus- ja arengukomitee vastu võetud otsused ja soovitused kinnitatakse nii, et neist tehakse autentne koopia, mille allkirjastavad Euroopa Liit ja SADC majanduspartnerluslepingu riikide esindajad.

    Artikkel 9

    Üldsuse juurdepääs

    1.Kaubandus- ja arengukomitee istungid ei ole avalikud, v.a juhul, kui on kokku lepitud teisiti.

    2.Lepinguosalised võivad otsustada kaubandus- ja arengukomitee otsused ja soovitused avaldada.

    III PEATÜKK

    LÕPPSÄTTED

    Artikkel 10

    Kulud

    1.Iga lepinguosaline kannab kaubandus- ja arengukomitee istungitel osalemise kulud, sealhulgas nii personali-, sõidu- ja elamiskulud kui ka posti- ja telekommunikatsioonikulud.

    2.Kohtumiste korraldamise, suulise tõlke teenuste osutamise ja dokumentide paljundamisega seotud kulud kannab kohtumist korraldav lepinguosaline.

    Artikkel 11

    Erikomiteed ja muud organid

    1.Lepingu artikliga 50 loodud tolliprotseduuride ja kaubanduse lihtsustamise erikomitee, lepingu artikliga 68 loodud põllumajanduspartnerlus ning lepingu protokolli nr 3 artikliga 13 loodud geograafiliste tähiste ning veini- ja kangete alkohoolsete jookide kaubanduse erikomitee annavad aru kaubandus- ja arengukomiteele.

    2.Nagu on vastavalt ette nähtud lepingu artikli 50 lõike 2 punktiga f ja lepingu protokolli nr 3 artikli 13 lõikega 5, võtavad kaubanduse lihtsustamise erikomitee ning geograafiliste tähiste ning veini- ja kangete alkohoolsete jookide kaubanduse erikomitee vastu oma töökorra.

    3.Nagu on ette nähtud lepingu artikli 68 lõikega 3, määratakse põllumajanduspartnerluse töökord kindlaks lepinguosaliste ühisel kokkuleppel kaubandus- ja arengukomitees.

    4.Nagu on ette nähtud lepingu artikli 103 lõikega 3, võib kaubandus- ja arengukomitee moodustada tehnilisi erirühmi, kes tegelevad nende pädevusse kuuluvate eriküsimustega.

    5.Kaubandus- ja arengukomitee kehtestab tehniliste erirühmade töökorra. Kaubandus- ja arengukomitee võib otsustada lõpetada tehniliste erirühmade tegevuse ning määrata kindlaks nende pädevuse või seda muuta.

    6.Tehnilised erirühmad annavad kaubandus- ja arengukomiteele aru pärast iga istungit.

    Artikkel 12

    Töökorra muutmine

    Käesolevat töökorda võib muuta kaubandus- ja arengukomitee kirjaliku otsusega vastavalt artiklile 8.

    Top