Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52016DC0487

    KOMISJONI ARUANNE EUROOPA PARLAMENDILE JA NÕUKOGULE EAGFi kulude kohta Varajase hoiatamise süsteem nr 5-7/2016

    COM/2016/0487 final

    Brüssel,18.7.2016

    COM(2016) 487 final

    KOMISJONI ARUANNE EUROOPA PARLAMENDILE JA NÕUKOGULE

    EAGFi kulude kohta

    Varajase hoiatamise süsteem nr 5-7/2016


    SISUKORD

    1.Sissejuhatus

    2.EAGFi sihtotstarbeline tulu

    3.Märkused EAGFi 2016. aasta eelarve esialgse täitmise kohta

    4.EAGFi sihtotstarbelise tulu rakendamine

    5.Järeldused

    1. lisa:

    EAGFi assigneeringute esialgne kasutamine kuni 31. maini 2016

    1.Sissejuhatus

    Käesolevas aruandes esitatakse Euroopa Põllumajanduse Tagatisfondi (EAGF) 2016. aasta eelarve täitmise esialgsed ajakohastatud andmed. Täpsemalt võrreldakse 1. lisas EAGFi eelarve tegelikku täitmist ajavahemikul 16. oktoobrist 2015 kuni 31. maini 2016 ja prognoositud kulude profiili. Prognoosid on tehtud eelarveassigneeringute taseme suhtes asjakohast näitajat kohaldades. Näitaja on kehtestatud määruse (EL) nr 1306/2013 (ühise põllumajanduspoliitika rahastamise, haldamise ja seire kohta) 1 artikli 28 sätete põhjal.

    2.EAGFi sihtotstarbeline tulu

    Vastavalt määruse (EL) nr 1306/2013 artikli 43 sätetele käsitatakse raamatupidamisarvestuse kontrollimise ja heakskiitmise ning vastavuskontrolli otsuste kohastest finantskorrigeerimistest ja eeskirjade eiramisest tulenevat ning piimamaksust laekuvat tulu EAGFi kulude rahastamiseks määratud sihtotstarbelise tuluna. Kõnealuste sätete kohaselt võib sihtotstarbelist tulu kasutada EAGFi mis tahes kulude rahastamiseks. Kui osa sellest tulust jääb ühel eelarveaastal kasutamata, kantakse see automaatselt üle järgmisse eelarveaastasse 2 . Tuleb märkida, et 2016. eelarveaasta on viimane aasta, mil kogutakse piimamaksust laekuvat tulu, kuna piimakvoote alates 31. märtsist 2015 enam ei kohaldata.

    EAGFi 2016. aasta eelarve hõlmab mõlemat: nii komisjoni viimaseid prognoose turumeetmete ja otsetoetustega seotud eeldatavate kulude rahastamiseks vajalike summade kohta kui ka prognoose asjaomase eelarveaasta jooksul eeldatavasti laekuvate sihtotstarbeliste tulude ning eelmisel eelarveaastal kasutamata jäänud ja asjaomasesse eelarveaastasse üle kantud sihtotstarbeliste tulude kohta. Komisjon võttis 2016. eelarveaasta EAGFi assigneeringute summat käsitlevas ettepanekus arvesse eeldatavasti laekuva sihtotstarbelise tulu kogusummat ning taotles 2016. aasta eelarvesse selliste assigneeringute kandmist, mille summa arvutamiseks lahutatakse hinnanguline sihtotstarbeline tulu hinnanguliselt vajaminevast summast. Eelarvepädevad institutsioonid võtsid EAGFi eelarve vastu, võttes arvesse eeldatavasti laekuvat sihtotstarbelist tulu.

    2016. aasta eelarve koostamise ajal hindas komisjon sihtotstarbelise tulu kogusummaks 2 980 miljonit eurot. Täpsemalt:

    2016. eelarveaasta jooksul eeldatavasti laekuva sihtotstarbelise tulu suuruseks hinnati 2 090 miljonit eurot. Vastavuskontrolli otsuste kohastest finantskorrigeerimistest ja eeskirjade eiramisest laekuvaks tuluks prognoositi vastavalt 1 125 miljonit eurot ja 155 miljonit eurot. Piimamaksust laekuva tulu suuruseks hinnati 810 miljonit eurot.

    2015. eelarveaastast 2016. eelarveaastasse eeldatavasti ülekantava sihtotstarbelise tulu suuruseks hinnati 890 miljonit eurot.

    Komisjon eraldas 2016. aasta eelarves kõnealuse 2 980 miljoni euro suuruse esialgu prognoositud tulu järgmistesse eelarveartiklitesse kuuluvate punktide jaoks:

    600 miljonit eurot eraldati puu- ja köögiviljasektori tootjaorganisatsioonide rakendusfondidele ning

    2 380 miljonit eurot põhitoetuskavale.

    Nende kavade jaoks kiitsid eelarvepädevad institutsioonid komisjoni ettepaneku alusel assigneeringud heaks. Eespool nimetatud heakskiidetud assigneeringute ja sihtotstarbelise tulu summa on vastavalt:

    898 miljonit eurot, mis eraldati puu- ja köögiviljasektori tootjaorganisatsioonide rakendusfondidele, ning

    18 307 miljonit eurot, mis eraldati põhitoetuskavale.

    2. lisas, mis kajastab 2016. aasta eelarve esialgset täitmist 31. mai 2016. aasta seisuga, ei ole puu- ja köögiviljasektori ning tootmiskohustusega sidumata otsetoetuste eelarveassigneeringute real eelnimetatud sihtotstarbelist tulu arvesse võetud. Tegemist on kõnealuste eelarveartiklitega seotud heakskiidetud assigneeringutega, mis on vastavalt 611,8 miljonit eurot ja 34 269,2 miljonit eurot. Pärast neile eelarveartiklitele eraldatud sihtotstarbelise tulu lisamist suureneb 2016. aasta eelarves prognoositavate assigneeringute kogusumma puu- ja köögivilja puhul 1 211,8 miljoni euroni ja tootmiskohustusega sidumata otsetoetuste puhul 36 649,2 miljoni euroni.

    3.Märkused EAGFi 2016. aasta eelarve esialgse täitmise kohta

    Eelarve esialgse täitmise taset ajavahemikul 16. oktoobrist 2015 kuni 31. maini 2016, nagu see on esitatud 1. lisas, võrreldakse kulude profiiliga, mille aluseks on määruse (EL) nr 1306/2013 artikli 28 kohaselt kehtestatud näitaja. Järgmisena on esitatud lühikommentaarid konkreetsete eelarveartiklite kohta, mille puhul 2016. aasta eelarve tegelik ja kavandatud täitmine erinevad kõige rohkem.

    3.1.Turumeetmed

    Põllumajandusturgude toimimisse sekkumisteks kavandatud assigneeringute kasutamine oli heakskiidetud eelarveassigneeringute tasemest 111,2 miljonit eurot väiksem, nagu selgus 31. mai 2016. aasta seisuga näitaja taseme põhjal. See erinevus tuleneb eelkõige puu- ja köögivilja-, piima ja piimatoodete ning veinisektori eelarve täitmise suundumustest.

    3.1.1.Puu- ja köögivili (+61,1 miljonit eurot võrreldes heakskiidetud assigneeringutega)

    Selline eelarve täitmise tase tuleneb peamiselt tootjaorganisatsioonide rakendusfondide kava alusel kantud kuludest, mida rahastatakse nii heakskiidetud eelarveassigneeringutest kui ka kavale eraldatud sihtotstarbelisest tulust (NB! Täpsema teabe saamiseks vt eespool punkt 2). Seevastu kohaldatakse 31. mai 2016. aasta seisuga näitajat üksnes eelarve heakskiidetud assigneeringute (611,8 miljonit eurot) suhtes, võtmata seejuures arvesse sihtotstarbelist tulu.

    1. lisas esitatud assigneeringute esialgse kasutamise tabeli joonealuses märkuses „*“ on osutatud, milline oleks olukord, kui näitajat oleks kohaldatud selle eelarveartikli assigneeringute kogusumma suhtes, hõlmates ka sihtotstarbelist tulu 600 miljoni euro ulatuses. Kui näitajat oleks kohaldatud kogueraldisele 1 211,8 miljonit eurot, mida kõnealuse eelarveartikli puhul eeldatavasti kasutada saab, siis ilmneks eelarve alatäitmine 308,1 miljoni euro ulatuses.

    See tuleneb mitme kõnealuse eelarveartikli alusel rahastatava kava aeglasemast rakendamisest. Tuleb märkida, et kriisimeetmete jaoks saadaolevate eelarveassigneeringute kasutuselevõtu kulgu tootjaorganisatsioonide rakendusfondide ning puu- ja köögiviljasektori muude meetmete puhul ei olnud võimalik usaldusväärselt hinnata. See erineb tõenäoliselt hinnangulistest kasutuselevõtu profiilidest, mis nende eelarvepunktide näitaja puhul on aluseks võetud.

    Praegu eeldatakse, et selline olukord on ajutine ja komisjoni talitused jälgivad tähelepanelikult selle eelarveartikli täitmist.

    3.1.2.Viinamarjakasvatussaadused (–24,8 miljonit eurot)

    Vahendite alakasutamine tuleneb siin liikmesriikide poolt tehtud maksete aeglasemast rütmist võrreldes kulude profiiliga, mille aluseks on veinisektori riiklikes toetusprogrammides kehtestatud näitaja. Eelarveaasta lõpu poole liikmesriigid tavaliselt kiirendavad nende programmide rakendamist. Praegu eeldatakse, et selline olukord on ajutine.

    3.1.3.Piim ja piimatooted (–162,5 miljonit eurot)

    Kõnealuse artikli eelarve täitmise tase on peamiselt põhjustatud loomakasvatussektori jaoks ette nähtud suunatud abi kasutuselevõtust ja kohaldamisest. Suunatud abikava assigneeringute summa (420 miljonit eurot) on kantud eelarvesse eelarverea 05 02 12 99 – Muud meetmed (piim ja piimatooted) all. Kuna aga liikmesriigid võivad eraldada abi kõikide loomakasvatussektorite tootjatele, võetakse kõnealuse eelarveartikli assigneeringuid kasutusele vähem ja tuleb ette näha vajalikud ülekanded, et katta muudes artiklites deklareeritud kulusid.

    Vahendite kasutuselevõtu kiirust silmas pidades on komisjoni näitajast lähtuva hinnangu alusel kuni 30. juunini 2016 kestval toetusperioodil kulud võrdselt jagatud, samas kui liikmesriikidepoolne eelarve kasutuselevõtt koondub pigem rahastamiskõlblikkuse perioodi lõppu. Praegust alakasutamist käsitatakse ajutisena ning komisjoni talitused on selle eelarveartikli täitmise osas positiivsel seisukohal ning jälgivad seda tähelepanelikult.

    3.1.4.Veise- ja vasikaliha (+4,9 miljonit eurot) ning sealiha, munad ja kodulinnuliha (+24,3 miljonit eurot)

    Nende eelarveartiklite ülekasutamine on piima ja piimatoodete alakasutuse peegelpilt, mis tuleneb loomakasvatussektorile suunatud abi kohaldamisest. Neis sektorites deklareeritud kulud kaetakse selle meetme jaoks artikli 05 02 12 raames kättesaadavaks tehtud assigneeringute ülekannetega.

    3.2.Otsetoetused

    Otsetoetusteks kasutatud assigneeringute summa oli 7 609,9 miljonit eurot väiksem kui näitaja 31. mai 2016. aasta seisuga.

    3.2.1.Tootmiskohustusega sidumata otsetoetused (–7 168,9 miljonit eurot võrreldes heakskiidetud assigneeringutega)

    Asjaolu, et heakskiidetud assigneeringute puhul ei kajasta eespool osutatud eelarve täitmise tase täielikult tegelikkust, tuleneb põhitoetuskava alusel tehtavatest kuludest, mida rahastatakse nii heakskiidetud eelarveassigneeringutest kui ka 2016. aasta eelarves sellele kavale eraldatud sihtotstarbelisest tulust (NB! Täpsema teabe saamiseks vt eespool punkt 2). Kõnealune eelarve täitmise tase tuleneb 31. mai 2016. aasta seisuga näitaja kohaldamisest eelarve heakskiidetud assigneeringute suhtes ega hõlma selle eelarveartikli sihtotstarbelist tulu.

    2. lisa assigneeringute esialgse kasutamise tabeli joonealuses märkuses „*“ on kirjeldatud, milline oleks olukord, kui näitajat oleks kohaldatud kõikide selliste assigneeringute suhtes, mida saab eeldatavasti kasutada tootmiskohustusega sidumata otsetoetuste rahastamiseks. Kui näitajat oleks kohaldatud kogueraldisele (36 649,2 miljonit eurot), mida saab eeldatavasti kasutada tootmiskohustusega sidumata otsetoetuste jaoks, siis ilmneks eelarve alakasutamine 9 525,3 miljoni euro suuruses summas.

    Tootmiskohustusega sidumata otsetoetuste eelarve täitmise taseme oluline erinevus tuleneb peamiselt haldusalastest ajutistest viivitustest, mida mitmed liikmesriigid kogesid reformitud otsetoetuste kavade rakendamise esimesel aastal. Pärast 29. veebruari 2016 on liikmesriikides tootmiskohustusega sidumata otsetoetuste eelarve täitmine juba märgatavalt parem ning praeguseks on kättesaadavatest assigneeringutest (sh sihtotstarbeline tulu) 73 % välja makstud.

    Komisjon jälgib igakuiselt tähelepanelikult liikmesriikide eelarve täitmise taset ja tulevaste kulude prognoose ning käsitab kõnealust erinevust praegusel hetkel ajutisena ja eeldab, et tootmiskohustusega sidumata otsetoetused rakendatakse 2016. aasta eelarves kavandatu kohaselt.

    3.2.2.Muud otsetoetused (–440,9 miljonit eurot võrreldes heakskiidetud assigneeringutega)

    Muude otsetoetuste jaoks eelarves heakskiidetud assigneeringute alakasutamine võrreldes kehtestatud näitajal põhineva kulude profiiliga tuleneb samuti peamiselt haldusalastest ajutistest viivitustest, mida mitmed liikmesriigid kogesid kava rakendamise esimesel aastal. Peamiselt on tegemist vabatahtliku tootmiskohustusega seotud toetusmeetmega, mis kuulub reformitud otsetoetuste kavadesse. Ka selle eelarveartikli puhul on näitaja kohaldamisest tuleneva teoreetilise kasutuselevõtu ja eelarve tegeliku rakendamise erinevus järk-järgult vähenemas, liikmesriigid on 80 % maksetest juba sooritanud.

    Komisjon jälgib tähelepanelikult kulude kasutuselevõttu ja eeldab praeguses etapis 2016. aasta eelarve täielikku rakendamist muude otsetoetuste puhul.

    4.EAGFi sihtotstarbelise tulu rakendamine

    1. lisas esitatud tabelist nähtub, et 31. mai 2016. aasta seisuga oli sihtotstarbelist tulu laekunud 2 055,1 miljonit eurot. Täpsemalt:

    raamatupidamisarvestuse kontrollimise ja heakskiitmise ning vastavuskontrolli otsuste kohaste finantskorrigeerimiste tulemusena laekus 1 174,8 miljonit eurot ning komisjoni rakendusotsuse (ad hoc 51) rakendamise tulemusena lisanduvad sellele eelarveaasta lõpus ilmselt täiendavad summad;

    eeskirjade eiramise eest nõuti sisse ligikaudu 67,6 miljonit eurot ja eelarveaasta lõpuks oodatakse ka sellele lisa ning

    praegu on laekunud kogu tulu piimamaksust, mille ligikaudne suurus on 812,7 miljonit eurot.

    Aastast 2015 aastasse 2016 üle kantavate sihtotstarbeliste tulude summa oli 896,4 miljonit eurot.

    Seega on EAGFi kulude katmiseks olemasolevad sihtotstarbelised tulud 31. mai 2016. aasta seisuga kokku 2 951,5 miljonit eurot; sellele lisanduvad eelarveaasta lõpuks eeldatavasti raamatupidamisarvestuse kontrollimisest ja heakskiitmisest ning eeskirjade eiramisest tulenevalt kogutavad täiendavad sihtotstarbelise tulu summad.

    5.Järeldused

    EAGFi 2016. aasta eelarveassigneeringute esialgne kasutamine kuni 31. maini 2016 näitab, et liikmesriikidele igakuiselt makstavad summad on näitajal põhineva eelarve täitmise kulude profiilist ligikaudu 7 652,1 miljoni euro võrra väiksemad. Kõnealune märkimisväärne erinevus tuleneb peaaegu täielikult ajutisest seisakust põllumajandustootjatele ettenähtud otsetoetuste maksmises.

    Sihtotstarbelisest tulust on juba kasutada 2 951,5 miljonit eurot ning eeldatavasti peaks 2016. aastal sellele veel lisa laekuma.

    Praegu eeldab komisjon, et otsetoetustega seotud eelarveassigneeringute kasutuselevõtt peaks eelolevatel kuudel kiirenema ja et kõik otsetoetused makstakse ajal, mida eeldati 2016. aasta eelarve koostamise ajal. Lisaks on komisjon seisukohal, et aasta lõpuks laekuv sihtotstarbeline tulu on piisav, et katta nii puu- ja köögiviljasektori tootjaorganisatsioonide rakendusfondide kui ka põhitoetuskava kulud, mis moodustavad tootmiskohustusega sidumata otsetoetuste osa (nagu algselt eeldati ajal, mil 2016. aasta eelarve koostati).

    (1)

       ELT L 347, 20.12.2013, lk 549.

    (2)

       Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL, EURATOM) nr 966/2012 (mis käsitleb Euroopa Liidu üldeelarve suhtes kohaldatavaid finantseeskirju) artikli 14 kohaselt kantakse sihtotstarbeline sisetulu üle ainult järgmisse eelarveaastasse. Selleks et tagada eelarve usaldusväärne haldamine, kasutatakse kõnealust sihtotstarbelist tulu üldjuhul enne muid asjaomase eelarveartikli heakskiidetud assigneeringuid.

    Top

    Brüssel,18.7.2016

    COM(2016) 487 final

    LISA

    järgmise dokumendi juurde:

    KOMISJONI ARUANNE EUROOPA PARLAMENDILE JA NÕUKOGULE

    EAGFi kulude kohta

    Varajase hoiatamise süsteem nr 5-7/2016


    Top