Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32023R1769

    Komisjoni rakendusmäärus (EL) 2023/1769, 12. september 2023, millega kehtestatakse lennuliikluse korraldamise ja aeronavigatsiooniteenuste süsteemide ja koostisosade projekteerimises või tootmises osalevate organisatsioonide sertifitseerimise tehnilised nõuded ja haldusmenetlused ning muudetakse rakendusmäärust (EL) 2023/203

    C/2023/5202

    ELT L 228, 15.9.2023, p. 19–38 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2023/1769/oj

    15.9.2023   

    ET

    Euroopa Liidu Teataja

    L 228/19


    KOMISJONI RAKENDUSMÄÄRUS (EL) 2023/1769,

    12. september 2023,

    millega kehtestatakse lennuliikluse korraldamise ja aeronavigatsiooniteenuste süsteemide ja koostisosade projekteerimises või tootmises osalevate organisatsioonide sertifitseerimise tehnilised nõuded ja haldusmenetlused ning muudetakse rakendusmäärust (EL) 2023/203

    EUROOPA KOMISJON,

    võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut,

    võttes arvesse Euroopa Parlamendi ja nõukogu 4. juuli 2018. aasta määrust (EL) 2018/1139, mis käsitleb tsiviillennunduse valdkonna ühisnorme ja millega luuakse Euroopa Liidu Lennundusohutusamet ning millega muudetakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusi (EÜ) nr 2111/2005, (EÜ) nr 1008/2008, (EL) nr 996/2010, (EL) nr 376/2014 ja Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiive 2014/30/EL ning 2014/53/EL ning tunnistatakse kehtetuks Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrused (EÜ) nr 552/2004 ja (EÜ) nr 216/2008 ning nõukogu määrus (EMÜ) nr 3922/91, (1) eriti selle artikli 43 lõiget 1 ja artikli 62 lõike 15 punkti c,

    ning arvestades järgmist:

    (1)

    Võttes arvesse määruse (EL) 2018/1139 artiklites 1 ja 4 kindlaks määratud eesmärke ja põhimõtteid ning eelkõige asjaomase tegevuse laadi ja sellega seotud riske, tuleks lennuliikluse korraldamise ja aeronavigatsiooniteenuste (ATM/ANS) süsteemide ja ATM/ANS-koostisosade projekteerimises või tootmises osalevatelt organisatsioonidelt nõuda sertifikaati.

    (2)

    Selleks et tagada määruse (EL) 2018/1139 artiklis 40 osutatud oluliste nõuete ühetaoline rakendamine ja nendele vastavus, tuleks käesolevas määruses ATM/ANS-teenuste osutamise suhtes kindlaks määrata ATM/ANS-süsteemide ja ATM/ANS-koostisosade projekteerimises või tootmises osalevate organisatsioonide sertifikaatide väljaandmise, kehtivuse, muutmise, piiramise, peatamise või kehtetuks tunnistamise eeskirjad ja kord, samuti sertifikaadi omaniku õigused ja kohustused.

    (3)

    Komisjoni delegeeritud määruses (EL) 2023/1768 (2) kindlaks määratud ATM/ANS-seadmete vastavushindamine oleneb ATM/ANS-teenuse laadist ja riskist või konkreetsete ATM/ANS-seadmete funktsioonidest ning põhineb olemasoleval metoodikal ja parimal taval. Kõnealuse määrusega kehtestatakse kolm erinevat vastavushindamise tüüpi, eelkõige: teatavate ATM/ANS-seadmete sertifitseerimine ameti poolt, ATM/ANS-seadmete projekteerimises või tootmises osaleva sertifitseeritud organisatsiooni deklaratsioon ja ATM/ANS-teenuste osutaja või ATM/ANS-seadmete projekteerimises või tootmises osaleva sertifitseeritud organisatsiooni vastavusdeklaratsioon.

    (4)

    ATM/ANS-seadmete tüüpiline olelusring koosneb mitmest etapist: projekteerimine, tootmine, paigaldamine, käitamine, hooldamine ja kasutuselt kõrvaldamine. ATM/ANS-teenuste osutaja vastutab tavaliselt mõne etapi eest ja muude etappide eest vastutavad ATM/ANS-seadmete projekteerimises või tootmises osalevad organisatsioonid. Seepärast tuleks kehtestada ATM/ANS-teenuste osutamisel kasutatavate teatavate ATM/ANS-seadmete, eelkõige määruse (EL) 2018/1139 VIII lisa punktis 3.1 osutatud seadmete, projekteerimises või tootmises osalevate organisatsioonide sertifitseerimise ja järelevalve ühtsed nõuded.

    (5)

    Euroopa Liidu Lennundusohutusamet (edaspidi „amet“) vastutab pädeva asutuse kõigi ülesannete eest, mis on seotud ATM/ANS-süsteemide ja ATM/ANS-koostisosade (edaspidi „ATM/ANS-seadmed“) sertifikaatide ja deklaratsioonidega, sealhulgas järelevalve ja täitemeetmetega. Järjepidevuse ja riskipõhise hindamise tagamiseks ning muu hulgas dubleerimise ja halduskoormuse vältimiseks ning sertifitseerimis- ja järelevalveprotsesside tõhususe suurendamiseks peaks neid järelevalve ja täitemeetmetega seotud ülesandeid täitma amet. ATM/ANS-seadmete sertifitseerimise või deklaratsioonide läbivaatamise eesmärgil on vaja, et amet teeks järelevalvet projekteerimis- või tootjaorganisatsioonides juurutatud protsesside üle, sealhulgas vajaduse korral nende organisatsioonide sertifitseerimise üle. Seepärast peaks amet vastutama nii ATM/ANS-seadmete kui ka ATM/ANS-seadmete projekteerimises või tootmises osalevate organisatsioonide sertifitseerimise eest.

    (6)

    Ameti pädevus sertifitseerida projekteerimis- või tootjaorganisatsioone peaks võimaldama ka mittediskrimineerivat ja ühtlustatud lähenemist kõikide projekteerimis- või tootjaorganisatsioonide suhtes, kes käesoleva määruse alusel taotlevad sertifikaati. Liidu turule lastud ATM/ANS-seadmeid võib kasutada kõikides liikmesriikides ja mis tahes tüüpi teenuste osutamiseks, olenemata sellest, kas neid kasutavad ühes või mitmes liikmesriigis tegutsevad ATM/ANS-teenuste osutajad. Projekteerimises või tootmises osalevaid organisatsioone ei ole võimalik liigitada nende kohalikul või liidu tasandil kasutamiseks ettenähtud tulevaste seadmete kataloogi alusel. Sama põhimõtet tuleb järgida ka siis, kui amet jaotab sertifitseerimis- ja järelevalveülesandeid.

    (7)

    Kooskõlas Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) 2021/696 (3) artikli 29 lõike 2 punktiga a on Euroopa Liidu Kosmoseprogrammi Ametile (EUSPA) tehtud ülesandeks hallata Euroopa Geostatsionaarse Navigatsioonilisasüsteemi (EGNOS) kasutamist, nagu on kindlaks määratud nimetatud määruse artiklis 44. EGNOSe kasutamine hõlmab muu hulgas sertifitseerimis- ja standardimistegevuse toetamist. EUSPA ei täida üksi kõiki EGNOSe kasutamisega seotud ülesandeid, vaid tugineb maapealse taristu süsteemide arendamisel, projekteerimisel ja väljatöötamisel muude üksuste, eelkõige Euroopa Kosmoseagentuuri oskusteabele. Seega tuleks EUSPAt pidada käesoleva määruse kontekstis samaväärseks projekteerimis- või tootjaorganisatsiooniga.

    (8)

    Määrusega (EL) 2021/696 EUSPA-le ja Euroopa Kosmoseagentuurile määratud rollide ja vastutusalade kohaselt ei ole EGNOSe süsteemi ja selle seadmete projekteerimise eest vastutavat ainsat üksust ning seetõttu ei ole ühte projekteerimis- või tootjaorganisatsiooni, keda EASA saaks sertifitseerida.

    (9)

    Seetõttu on EGNOSe süsteemi projekteerimise eripära tõttu vaja spetsiifilisi meetodeid määruses (EL) 2018/1139 kindlaks määratud olulistele nõuetele vastavuse tõendamiseks, võttes arvesse, et EGNOS on mitmeliigiline teenus, mis peab vastama ka muude valdkondade asjakohastele regulatiivsetele nõuetele.

    (10)

    Mõlemad ametid peaksid tegema koostööd, et tagada EGNOSe süsteemi vastavus Rahvusvahelise Tsiviillennunduse Organisatsiooni asjakohastele standarditele, nii et vastavad kokkulepped tagaksid ohutus- ja koostalitlustaseme, mis on samaväärne käesolevas määruses kindlaks määratud projekteerimis- või tootmisnõuete täielikul kohaldamisel saavutatava tasemega. Koostöö hõlmab ka konsulteerimist EUSPAga üksikasjalike tehniliste kirjelduste väljatöötamisel.

    (11)

    Käesolevas määruses on nõuetekohaselt arvesse võetud lennuliikluse korraldamise üldkava sisu ja selles ettenähtud tehnoloogilist suutlikkust.

    (12)

    Amet on ette valmistanud rakenduseeskirjade eelnõu ja esitanud selle koos arvamusega nr 01/2023 komisjonile kooskõlas määruse (EL) 2018/1139 artikli 75 lõike 2 punktidega b ja c ning artikli 76 lõikega 1.

    (13)

    Olemasolevate ressursside ja oskusteabe optimaalseks kasutamiseks võib amet taotleda käesoleva määruse kohaste sertifitseerimiste, järelevalve ja täitemeetmete jaoks liikmesriikide pädevatelt asutustelt haldustuge. Selline haldustugi ei tohiks hõlmata mingit volituste ega ülesannete delegeerimist.

    (14)

    Selleks et lennuohutust mõjutada võivate infoturvariskide juhtimise kohaldamisala hõlmaks ATM/ANS-seadmete projekteerimis- või tootjaorganisatsioone, tuleks rakendusmäärust (EL) 2023/203 muuta.

    (15)

    Käesoleva määrusega ettenähtud meetmed on kooskõlas määruse (EL) 2018/1139 artikli 127 lõikes 1 osutatud komitee arvamusega,

    ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA MÄÄRUSE:

    Artikkel 1

    Teema

    Käesoleva määrusega kehtestatakse tehnilised nõuded ja halduskord nende organisatsioonide sertifitseerimiseks, kes osalevad selliste ATM/ANS-süsteemide ja ATM/ANS-koostisosade projekteerimises või tootmises, mille suhtes kohaldatakse delegeeritud määruse (EL) 2023/1768 artikli 4 kohast sertifitseerimist või artikli 5 kohast projekteerimistingimustele vastavuse deklaratsiooni.

    Artikkel 2

    Mõisted

    Käesolevas määruses kasutatakse järgmisi mõisteid:

    1)

    „ATM/ANS-seadmed“ – määruse (EL) 2018/1139 artikli 3 punktis 6 määratletud ATM/ANS-koostisosad ja kõnealuse määruse artikli 3 punktis 7 määratletud ATM/ANS-süsteemid, välja arvatud õhusõiduki pardal asuvad koostisosad, mille suhtes kohaldatakse komisjoni määrust (EL) nr 748/2012; (4)

    2)

    „ATM/ANS-seadmeid käsitlev ettekirjutus“ – ameti väljastatud dokument, millega antakse lennuliikluse korraldamise ja aeronavigatsiooniteenuste osutajatele volitused võtta ATM/ANS-seadmetega seotud meetmeid, et kõrvaldada tuvastatud ohtlik ja/või ebaturvaline seisukord ning taastada kõnealuste ATM/ANS-seadmete toimivus ja koostalitlusvõime, kui tõendid näitavad, et nende konkreetsete seadmete ohutuse, turvalisuse, toimivuse või koostalitlusvõime tase võib vastasel juhul alaneda.

    Artikkel 3

    Nõuded pädevale asutusele

    1.   Käesoleva määruse kohaldamisel on ATM/ANS-seadmete projekteerimises või tootmises osalevatele organisatsioonide sertifitseerimise, nende organisatsioonide järelevalve ja täitemeetmete eest vastutavaks pädevaks asutuseks amet.

    2.   Käesoleva määrusega hõlmatud ATM/ANS-seadmete projekteerimises või tootmises osalevate organisatsioonide üle tõhusa järelevalve tagamiseks vajalike sertifitseerimise, uurimise, kontrollimise, auditeerimise ja muude järelevalvetoimingute tegemisel täidab amet I lisas (osa DPO.AR) kindlaks määratud üksikasjalikke nõudeid. Käesolevast määrusest tulenevate sertifitseerimise, järelevalve ja täitemeetmetega seotud ülesannete täitmiseks võib amet taotleda liikmesriikide pädevatelt asutustelt haldustuge.

    Artikkel 4

    ATM/ANS-seadmete projekteerimises või tootmises osalevad organisatsioonid

    1.   Organisatsioon, kes osaleb selliste ATM/ANS-seadmete projekteerimises või tootmises, mille suhtes kohaldatakse delegeeritud määruse (EL) 2023/1768 artikli 4 kohast sertifitseerimist või artikli 5 kohast projekteerimistingimustele vastavuse deklaratsiooni, tõendab II lisa (osa DPO.OR) kohaselt oma suutlikkust tegutseda ATM/ANS-seadmete projekteerimis- või tootjaorganisatsioonina.

    2.   Euroopa Geostatsionaarse Navigatsioonilisasüsteemi (EGNOS) ATM/ANS-seadmete projekteerimises või tootmises osalevad organisatsioonid loetakse käesoleva määruse II lisa nõuetele vastavaks, kui on tõendatud nende vastavus määrusele (EL) 2021/696 ning selle määruse alusel EGNOSe suhtes kohaldatavatele juhtimis-, projekteerimis- ja kvaliteedistandarditele. Neilt organisatsioonidelt ei nõuta ametipoolset sertifitseerimist.

    Euroopa Liidu Kosmoseprogrammi Amet tagab projekteerimis- või tootjaorganisatsioonina, et muud EGNOSe seadmete projekteerimises või tootmises osalevad organisatsioonid järgivad projekteerimis- või tootmisprotsesse, mis tagavad II lisa (osa DPO.OR) nõuetega samaväärse ohutus- ja koostalitlustaseme.

    Artikkel 5

    Rakendusmääruse (EL) 2023/203 muudatused (5)

    Rakendusmäärust (EL) 2023/203 muudetakse järgmiselt.

    1)

    Artikli 2 lõikele 1 lisatakse punkt j:

    „j)

    sertifitseeritud organisatsioonid, kes osalevad selliste ATM/ANS-süsteemide ja ATM/ANS-koostisosade projekteerimises või tootmises, mille suhtes kohaldatakse komisjoni rakendusmäärust (EL) 2023/1769 (*1).

    (*1)  Komisjoni 12. septembri 2023. aasta rakendusmäärus (EL) 2023/1769, millega kehtestatakse lennuliikluse korraldamise ja aeronavigatsiooniteenuste süsteemide ja koostisosade projekteerimises või tootmises osalevate organisatsioonide sertifitseerimise tehnilised nõuded ja haldusmenetlused ning muudetakse rakendusmäärust (EL) 2023/203 (ELT L 228 XX.9.2023, lk 19).“ "

    2)

    Artikli 6 lõikele 1 lisatakse punkt h:

    „h)

    artikli 2 lõike 1 punktis j osutatud organisatsioonide puhul rakendusmääruse (EL) 2023/1769 artikli 3 lõike 1 kohaselt määratud pädev asutus.“

    Artikkel 6

    Jõustumine

    Käesolev määrus jõustub kahekümnendal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

    Käesolev määrus on tervikuna siduv ja vahetult kohaldatav kõikides liikmesriikides.

    Brüssel, 12. september 2023

    Komisjoni nimel

    president

    Ursula VON DER LEYEN


    (1)   ELT L 212, 22.8.2018, lk 1.

    (2)  Komisjoni 14. juuli 2023. aasta delegeeritud määrus (EL) 2023/1768, millega kehtestatakse lennuliikluse korraldamise/aeronavigatsiooniteenuste süsteemide ja lennuliikluse korraldamise/aeronavigatsiooniteenuste koostisosade sertifitseerimise ja deklareerimise üksikasjalikud eeskirjad (vt käesoleva Euroopa Liidu Teataja lk 1).

    (3)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 28. aprilli 2021. aasta määrus (EL) 2021/696, millega luuakse liidu kosmoseprogramm ja Euroopa Liidu Kosmoseprogrammi Amet ning tunnistatakse kehtetuks määrused (EL) nr 912/2010, (EL) nr 1285/2013 ja (EL) nr 377/2014 ning otsus nr 541/2014/EL (ELT L 170, 12.5.2021, lk 69).

    (4)  Komisjoni 3. augusti 2012. määrus (EL) nr 748/2012, millega nähakse ette õhusõidukite ja nendega seotud toodete, osade ja seadmete lennukõlblikkuse ja keskkonnaohutuse sertifitseerimise ning projekteerimis- ja tootjaorganisatsioonide sertifitseerimise rakenduseeskirjad (ELT L 224, 21.8.2012, lk 1).

    (5)  Komisjoni 27. oktoobri 2022. aasta rakendusmäärus (EL) 2023/203, millega kehtestatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) 2018/1139 rakendamise eeskirjad nõuete osas, mis on seotud selliste infoturvariskide juhtimisega, mis võivad mõjutada lennuohutust ning mida kohaldatakse komisjoni määrustega (EL) nr 1321/2014, (EL) nr 965/2012, (EL) nr 1178/2011, (EL) 2015/340 ning komisjoni rakendusmäärustega (EL) 2017/373 ja (EL) 2021/664 hõlmatud organisatsioonide ning komisjoni määrustega (EL) nr 748/2012, (EL) nr 1321/2014, (EL) nr 965/2012, (EL) nr 1178/2011, (EL) 2015/340 ja (EL) nr 139/2014, komisjoni rakendusmäärustega (EL) 2017/373 ja (EL) 2021/664 hõlmatud pädevate asutuste suhtes, ning muudetakse komisjoni määrusi (EL) nr 1178/2011, (EL) nr 748/2012, (EL) nr 965/2012, (EL) nr 139/2014, (EL) nr 1321/2014, (EL) 2015/340 ning komisjoni rakendusmäärusi (EL) 2017/373 ja (EL) 2021/664 (ELT L 31, 2.2.2023, lk 1).


    I LISA

    NÕUDED AMETILE

    (osa DPO.AR)

    A ALAJAGU –   ÜLDNÕUDED (DPO.AR.A)

    DPO.AR.A.001.   Kohaldamisala

    Käesolevas lisas kehtestatakse nõuded, millele ameti haldus- ja juhtimissüsteemid peavad vastama, kui amet täidab projekteerimis- või tootjaorganisatsioonide sertifitseerimise, järelevalve ja täitemeetmetega seotud ülesandeid ja kohustusi.

    DPO.AR.A.010.   Viivitamatu reageerimine ohutus-, turvalisus- või koostalitlusprobleemile

    a)

    Ilma et see piiraks Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 376/2014 (1) ning selle alusel vastu võetud delegeeritud õigusaktide ja rakendusaktide kohaldamist, rakendab amet süsteemi ohutus-, turvalisus- ja koostalitlusteabe nõuetekohaseks kogumiseks, analüüsimiseks ja levitamiseks.

    b)

    Pärast alapunktis a osutatud teabe saamist võtab amet asjakohased meetmed tuvastatud ohutus-, julgeoleku- või koostalitlusprobleemi lahendamiseks, sealhulgas annab välja ATM/ANS-seadmeid käsitlevaid ettekirjutusi vastavalt delegeeritud määruse (EL) 2023/1768 I lisa punktile ATM/ANS.EQMT.AR.A.030.

    c)

    Alapunkti b kohaselt võetud meetmetest teavitatakse viivitamata asjaomast organisatsiooni, kes on kohustatud neid järgima punkti DPO.OR.A.035 kohaselt. Samuti teavitatakse asjaomaste ATM/ANS-teenuste osutajate pädevaid asutusi.

    DPO.AR.A.015.   Viivitamatu reageerimine lennuohutust mõjutavale infoturvaintsidendile või turvaaugule

    a)

    Amet rakendab süsteemi, et asjakohaselt koguda, analüüsida ja levitada teavet, mis on seotud organisatsioonide teatatud infoturvaintsidentide või turvaaukudega, mis võivad mõjutada lennuohutust. Seda tehakse kooskõlastatult kõigi muude asjaomaste asutustega, kes vastutavad liikmesriigis info- või küberturvalisuse eest, et suurendada aruandluskavade kooskõlastatust ja ühilduvust.

    b)

    Pärast alapunktis a osutatud teabe saamist võtab amet asjakohased meetmed, et käsitleda infoturvaintsidendi või turvaaugu võimalikku mõju lennuohutusele.

    c)

    Alapunkti b kohaselt võetud meetmetest teavitatakse viivitamata kõiki isikuid ja organisatsioone, kes järgivad neid meetmeid vastavalt määrusele (EL) 2018/1139 ning selle alusel vastu võetud delegeeritud õigusaktidele ja rakendusaktidele. Amet teavitab nendest meetmetest ka asjaomaste liikmesriikide pädevaid asutusi.

    B ALAJAGU –   JUHTIMINE (DPO.AR.B)

    DPO.AR.B.001.   Juhtimissüsteem

    a)

    Amet kehtestab ja haldab juhtimissüsteemi, mis sisaldab vähemalt järgmist:

    1)

    dokumenteeritud põhimõtted ja menetlused, millega kirjeldatakse organisatsiooni, vahendeid ja meetodeid sertifitseerimise, järelevalve ja täitemeetmetega seotud ülesannete täitmiseks määruse (EL) 2018/1139 ning vajaduse korral selle alusel vastu võetud delegeeritud õigusaktide ja rakendusaktide kohaselt. Menetlusi ajakohastatakse ja need on ameti põhilised töödokumendid kõigi seonduvate ülesannete jaoks;

    2)

    piisav arv töötajaid käesolevast määrusest tulenevate ülesannete ja kohustuste täitmiseks. Kõikide seonduvate ülesannete nõuetekohase täitmise tagamiseks on nõutav töötajate kättesaadavuse planeerimise süsteem;

    3)

    töötajad, kes on neile määratud ülesannete täitmiseks kvalifitseeritud, omavad vajalikke teadmisi ja kogemusi, on saanud esmaõppe ning jätkuva pädevuse tagamiseks läbinud korduvkoolituse;

    4)

    nõuetekohased vahendid ja kontoriruumid ettenähtud ülesannete täitmiseks;

    5)

    tegevuskord, mille abil jälgitakse juhtimissüsteemi vastavust asjaomastele nõuetele ja menetluste asjakohasust ning mis hõlmab siseauditi korra ja ohutusriskide juhtimise korra väljatöötamist. Nõuetele vastavuse jälgimine peab hõlmama ka ameti juhtkonnale auditi tulemuste kohta tagasiside andmise süsteemi, et vajaduse korral tagada parandusmeetmete rakendamine;

    6)

    isik või isikute rühm, kes vastutab nõuetele vastavuse jälgimisega seotud tegevuskorra järgimise eest vahetult ameti kõrgema juhtkonna ees.

    b)

    Amet määrab juhtimissüsteemi iga tegevusvaldkonna jaoks ühe või mitu isikut, kes on üldiselt vastutavad asjakohaste ülesannete haldamise eest.

    c)

    Amet kehtestab korra kogu vajaliku teabe vastastikuseks vahetamiseks komisjoni rakendusmääruse (EL) 2017/373 (2) artiklis 4 osutatud mis tahes muude pädevate asutustega ning annab neile abi või taotleb neilt abi, sealhulgas teavet, mis tuleneb lennuohutust mõjutavatest juhtumitest kohustuslikust ja vabatahtlikust teatamisest punkti DPO.OR.A.045 kohaselt.

    d)

    Lennuohutust mõjutada võivate infoturvariskide nõuetekohase juhtimise tagamiseks peab ameti kehtestatud ja hallatav juhtimissüsteem vastama rakendusmääruse (EL) 2023/203 I lisale (osa IS.AR).

    DPO.AR.B.010.   Juhtimissüsteemi muudatused

    a)

    Ametil peab olema süsteem selliste muudatuste kindlakstegemiseks, mis mõjutavad tema suutlikkust täita määruses (EL) 2018/1139 ning selle alusel vastu võetud delegeeritud õigusaktides ja rakendusaktides kindlaks määratud ülesandeid ja kohustusi. See süsteem võimaldab ametil võtta vajaduse korral meetmeid juhtimissüsteemi asjakohasuse ja tõhususe tagamiseks.

    b)

    Amet peab juhtimissüsteemi ajakohastama nii, et see kajastaks õigeaegselt kõiki määruse (EL) 2018/1139 ning selle alusel vastu võetud delegeeritud õigusaktide ja rakendusaktide muudatusi ning tagaks juhtimissüsteemi tõhusa rakendamise.

    DPO.AR.B.015.   Andmete registreerimine

    a)

    Amet võtab kasutusele ja haldab andmete registreerimise süsteemi, mis võimaldab nõuetekohase juurdepääsetavuse järgmisele teabele, selle säilitamise ja usaldusväärse jälgitavuse:

    1)

    juhtimissüsteemi dokumenteeritud põhimõtted ja menetlused;

    2)

    töötajate koolitus, kvalifikatsioon ja volitused, nagu on nõutud punkti DPO.AR.B.001 alapunkti a alapunktis 3;

    3)

    ülesannete jaotus, mis hõlmab delegeeritud määruse (EL) 2023/1768 I lisa punktis ATM/ANS.EQMT.AR.A.020 nõutavaid elemente, ning määratud ülesannete üksikasjad;

    4)

    ATM/ANS-seadmete projekteerimises või tootmises osalevate organisatsioonide tunnustamisprotsess, sertifitseerimisprotsess, ATM/ANS-seadmete projekteerimistingimustele vastavuse deklaratsioonide registreerimine ja pidev järelevalve, sealhulgas:

    i)

    sertifikaaditaotlused;

    ii)

    ATM/ANS-seadmete projekteerimises või tootmises osalevatele organisatsioonidele väljastatud sertifikaadid, sealhulgas nendega seotud õigused ja nende mis tahes muudatused;

    iii)

    välja antud ATM/ANS-seadmete sertifikaadid, sealhulgas kõik nende muudatused;

    iv)

    kõik registreeritud kehtivad ATM/ANS-seadmete projekteerimistingimustele vastavuse deklaratsioonid;

    v)

    ameti pideva järelevalve programm, sealhulgas kõik hindamis-, auditeerimis- ja inspekteerimisregistrid;

    vi)

    koopia järelevalveprogrammist koos kavandatavate ja tehtud auditite kuupäevadega;

    vii)

    kogu ametliku kirjavahetuse koopiad;

    viii)

    soovitused sertifikaadi väljaandmiseks või selle kehtivuse pikendamiseks või deklaratsiooni registreerimise pikendamiseks, puuduste üksikasjad ja organisatsioonide poolt nende kõrvaldamiseks võetud meetmed, sealhulgas iga teema lõpetamise kuupäev, täitemeetmed ja tähelepanekud;

    ix)

    kõik hindamis-, auditeerimis- või inspekteerimisaruanded;

    x)

    organisatsiooni kõikide juhendmaterjalide, menetluste ja protsesside või käsiraamatute ja nende muudatuste koopiad;

    xi)

    muude ameti heakskiidetud dokumentide koopiad;

    5)

    ATM/ANS-seadmete projekteerimises või tootmises osalevate organisatsioonide väljapakutavatest alternatiivsetest nõuete täitmise meetoditest teavitamine, nende hindamine ja kinnitamine;

    6)

    ohutusteave, ATM/ANS-seadmeid käsitlevad ettekirjutused ja järelmeetmed;

    7)

    paindlikkusnõuete rakendamine määruse (EL) 2018/1139 artikli 76 lõike 4 kohaselt.

    b)

    Amet peab kõikide väljastatud sertifikaatide ja registreeritud deklaratsioonide registrit.

    c)

    Kõiki andmeid a ja b osutatud registreid säilitatakse viisil, mis tagab kaitse kahjustumise, muutmise ja varguse eest. Andmeid säilitatakse vähemalt viis aastat pärast heakskiitude ja sertifikaatide kehtivuse lõppemist või deklaratsioonide kehtetuks tunnistamist, kui kohaldatavast andmekaitseseadusest ei tulene teisiti.

    C   ALAJAGU – SERTIFITSEERIMINE, JÄRELEVALVE JA NÕUETE TÄITMISE TAGAMINE (DPO.AR.C)

    DPO.AR.C.001.   ATM/ANS-seadmete projekteerimises või tootmises osalevate organisatsioonide sertifitseerimine

    a)

    ATM/ANS-seadmete projekteerimises või tootmises osaleva organisatsiooni sertifitseerimistaotluse saamisel kontrollib amet organisatsiooni vastavust delegeeritud määruse (EL) 2023/1768 II ja III lisas ning käesoleva määruse II lisas kindlaks määratud nõuetele.

    b)

    Amet võib enne sertifikaadi andmist nõuda mis tahes auditeid, inspekteerimisi või hindamisi koos kogu käesoleva lisa 1. liites kindlaks määratud asjakohase teabe esitamisega, kui ta peab seda vajalikuks.

    c)

    Sertifikaat antakse tähtajatult. Tegevused, milleks organisatsioonile õigused antakse, määratakse kindlaks sertifikaadile lisatud tingimustes.

    1)

    ATM/ANS-seadmete projekteerimises osaleva organisatsiooni puhul täpsustatakse tingimustes projekteerimistööde tüüp ja ATM/ANS-seadmete kategooriad, mille jaoks organisatsioonil on sertifikaat, ning tegevused, milleks organisatsioonil on õigus.

    2)

    ATM/ANS-seadmete tootmises osaleva organisatsiooni puhul täpsustatakse tingimustes töövaldkond ja ATM/ANS-seadmed või seadmete kategooriad või mõlemad, mille suhtes on sertifikaadi omanik võib õigusi kasutada.

    d)

    Sertifikaati ei anta välja, kui punktis DPO.AR.C.015 osutatud esimese astme puudus on kõrvaldamata. Erandlikel asjaoludel (muu kui esimese astme puuduse korral) hindab ja leevendab organisatsioon puudust vastavalt vajadusele ning enne sertifikaadi väljaandmist kiidab amet heaks parandusmeetmete kava puuduse kõrvaldamiseks.

    e)

    Heakskiidu ja selle tingimuste iga muudatus peab saama ameti kinnituse.

    DPO.AR.C.005.   Järelevalveprogramm

    a)

    Amet koostab järelevalveprogrammi ja igal aastal ajakohastab seda kaasnevatele riskidele antud hinnangu alusel, võttes arvesse tema järelevalve all olevate organisatsioonide eripära, nende tegevuse keerukust ja varasemate sertifitseerimiste või järelevalvetegevuste tulemusi. Järelevalveprogramm peab sisaldama auditeid, mis:

    1)

    hõlmavad kõiki võimalikke probleemseid valdkondi, keskendudes valdkondadele, milles on varem probleeme tuvastatud;

    2)

    hõlmavad kõiki ameti järelevalve all olevaid organisatsioone, sertifikaate ja deklaratsioone;

    3)

    hõlmavad vahendeid, mida organisatsioonid rakendavad oma töötajate pädevuse tagamiseks;

    4)

    tehakse nii, et on tagatud auditi vastavus organisatsiooni tegevusest tulenevale riskitasemele;

    5)

    tagavad, et järelevalve all olevate organisatsioonide suhtes kohaldatakse järelevalve planeerimise tsüklit, mis ei ole pikem kui 24 kuud.

    Järelevalve planeerimise tsüklit võib lühendada, kui on tõendeid, et organisatsiooni ohutusalane suutlikkus on langenud.

    Järelevalve planeerimise tsüklit võib pikendada kuni 36 kuuni, kui amet on kindlaks teinud, et viimase 24 kuu jooksul:

    i)

    on organisatsioon pidevalt täitnud punkti DPO.OR.B.005 kohaseid muudatuste juhtimise nõudeid;

    ii)

    ei ole leitud esimese astme puudusi, millele on osutatud punktis DPO.AR.C.015 ja

    iii)

    kõik punktis DPO.AR.C.015 osutatud parandusmeetmed on rakendatud ajavahemiku jooksul, mille amet on heaks kiitnud või pikendanud, nagu on kindlaks määratud punktis DPO.AR.C.015.

    Kui organisatsioon on lisaks alapunktide i, ii ja iii täitmisele kehtestanud tõhusa pidevalt toimiva ja heakskiidetud süsteemi õigusnormidele vastavuse kohta ametile aruandmiseks, võib järelevalve planeerimise tsüklit pikendada maksimaalselt 48 kuuni;

    6)

    tagavad punktis DPO.AR.C.015 osutatud parandusmeetmete rakendamise järelmeetmed;

    7)

    hõlmavad konsultatsioone asjaomaste organisatsioonidega ja seejärel sellest teatamist;

    8)

    vajaduse korral sisaldavad erinevates tegevuskohtades kavandatavate inspekteerimiste intervallide loetelu.

    b)

    Pädev asutus võib vajaduse korral otsustada muuta eelnevalt kavandatud auditi eesmärki ja ulatust. Sellega võivad kaasneda dokumentide täiendav läbivaatamine ja täiendavad auditid.

    c)

    Amet otsustab, milliseid meetmeid, elemente, füüsilisi asukohti ja tegevusi tuleb kindlaksmääratud aja jooksul auditeerida.

    d)

    Punkti DPO.AR.C.015 kohaselt tehtud auditi tähelepanekud ja leitud puudused dokumenteeritakse.

    e)

    Auditi käigus leitud puuduste kohta tuleb esitada tõendid ja need identifitseerida vastavalt kohaldatavatele nõuetele ja rakenduskorrale, mille alusel audit tehti.

    f)

    Koostatakse auditiaruanne, mis sisaldab leitud puuduste ja tähelepanekute üksikasju, ning edastatakse see asjaomasele organisatsioonile.

    DPO.AR.C.010.   Infoturbe halduse süsteemi muudatused

    a)

    Selliste muudatuste läbivaatamise, mida hallatakse ja millest teatatakse ametile rakendusmääruse (EL) 2023/203 II lisa (osa IS.I.OR) punkti IS.I.OR.255 alapunktis a kindlaks määratud menetluse kohaselt, lisab amet oma pideva järelevalve programmi kooskõlas käesoleva lisa punktis DPO.AR.C.005 kindlaks määratud põhimõtetega. Mis tahes mittevastavuse avastamise korral teavitab amet sellest organisatsiooni, nõuab täiendavaid muudatusi ja tegutseb käesoleva lisa punkti DPO.AR.C.015 kohaselt.

    b)

    Muude muudatuste puhul, kui on nõutav taotleda heakskiitu vastavalt rakendusmääruse (EL) 2023/203 II lisa (osa IS.I.OR) punkti IS.I.OR.255 alapunktile b, tehakse järgmist:

    1)

    muudatuse taotluse saamisel kontrollib amet enne heakskiidu andmist organisatsiooni vastavust kohaldatavatele nõuetele;

    2)

    amet kehtestab tingimused, mille alusel organisatsioon võib muudatuse rakendamise ajal tegutseda;

    3)

    kui amet on veendunud, et organisatsioon vastab kohaldatavatele nõuetele, kiidab amet muudatuse heaks.

    DPO.AR.C.015.   Puudused, parandus- ja täitemeetmed

    a)

    Kui amet tuvastab uurimise, järelevalve või mis tahes muul teel käesoleva määruse kohaldatavate nõuete, käesoleva määrusega nõutava menetluse või käsiraamatu või käesoleva määruse kohaselt välja antud sertifikaadi või deklaratsiooni mis tahes mittevastavuse, registreerib amet puuduse, ilma et see piiraks määrusega (EL) 2018/1139 nõutavate täiendavate meetmete võtmist.

    b)

    Ametil on süsteem, mille abil:

    1)

    analüüsida puudusi seoses nende mõju olulisusega ohutusele ja koostalitlusvõimele;

    2)

    määrata kindlaks asjakohased täitemeetmed, sealhulgas heakskiitude ja sertifikaatide peatamine või kehtetuks tunnistamine;

    3)

    anda välja ettekirjutusi, lähtudes riskist, mida põhjustab organisatsiooni mittevastavus.

    c)

    Amet registreerib esimese astme puuduse, kui tuvastab mis tahes olulise mittevastavuse delegeeritud määruse (EL) 2023/1768 I lisa punkti ATM/ANS.EQMT.AR.B.001 kohastele ATM/ANS-sertifitseerimise alustele, mis võib põhjustada kontrollimatut mittevastavust ja soovimatut olukorda.

    Esimese astme puudused hõlmavad muu hulgas järgmist:

    1)

    organisatsiooni tegevusele märkimisväärset riski põhjustava töökorra teatavaks tegemine;

    2)

    organisatsiooni sertifikaadi saamine või kehtivuse pikendamine võltsitud dokumente sisaldavate tõendite esitamise abil;

    3)

    tõend organisatsiooni sertifikaadi väärkasutamise või pettuse eesmärgil kasutamise kohta;

    4)

    vastutava juhi puudumine.

    d)

    Amet registreerib teise astme puuduse, kui tuvastab mittevastavuse ühega järgmistest:

    i)

    määruse (EL) 2018/1139 kohaldatavad nõuded;

    ii)

    määruse (EL) 2018/1139 alusel vastu võetud delegeeritud õigusaktid ja rakendusaktid;

    iii)

    määruses (EL) 2018/1139 nõutud menetlused ja käsiraamatud; või

    iv)

    määruse (EL) 2018/1139 kohaselt välja antud heakskiit,

    kui see mittevastavus ei ole liigitatud esimese astme puuduseks.

    e)

    Ilma et see piiraks määruses (EL) 2018/1139 ning selle alusel vastu võetud delegeeritud õigusaktides ja rakendusaktides nõutud täiendavate meetmete võtmist, teatab amet puudusest kirjalikult asjaomasele organisatsioonile ja nõuab, et see võtaks tuvastatud mittevastavus(t)e kõrvaldamiseks parandusmeetmeid.

    1)

    Esimese astme puuduse korral võtab amet viivitamata asjakohased täitemeetmed ning võib vajaduse korral heakskiitu tervikuna või osaliselt piirata, selle peatada või kehtetuks tunnistada, kuni organisatsioon on võtnud edukad parandusmeetmed.

    2)

    Teise astme puuduse korral amet:

    i)

    kehtestab organisatsioonile tegevuskava osana parandusmeetmete rakendusperioodi, mis vastab puuduse laadile;

    ii)

    hindab organisatsiooni esitatud parandusmeetmeid ja rakenduskava ning kiidab need heaks, kui hindamise käigus jõutakse järeldusele, et need on piisavad mittevastavus(t)e kõrvaldamiseks.

    3)

    Teise astme puuduse korral, kui organisatsioon ei esita parandusmeetmete kava, mis on ameti hinnangul kõnealust puudust silmas pidades rahuldav, või kui organisatsioon ei võta parandusmeetmeid ameti heakskiidetud või pikendatud ajavahemiku jooksul, võib puuduse registreerida esimese astme puudusena ja tegutseda alapunkti e alapunkti 1 kohaselt.

    f)

    Kui esimese või teise astme puudusena registreerimine ei ole nõutav, võib amet esitada tähelepanekuid.

    g)

    Amet teeb järgmist:

    1)

    peatab sertifikaadi kehtivuse, kui amet leiab, et on põhjendatult alust arvata, et see on vajalik ATM/ANS-seadmete ohutusele, turvalisusele, toimivusele või koostalitlusvõimele tõenäoliselt avalduva ohu vältimiseks;

    2)

    annab välja ATM/ANS-seadmeid käsitleva ettekirjutuse tingimustel, mis on kindlaks määratud delegeeritud määruse (EL) 2023/1768 I lisa punktis ATM/ANS.EQMT.AR.A.030;

    3)

    peatab, tunnistab kehtetuks või piirab sertifikaadi kehtivust, kui see on alapunkti c kohaselt nõutav;

    4)

    võtab viivitamata asjakohaseid meetmeid, mis on vajalikud organisatsiooni või füüsilise või juriidilise isiku tegevuse piiramiseks või keelamiseks, kui amet leiab, et on põhjendatult alust arvata, et see on vajalik ATM/ANS-seadmetele tõenäoliselt avalduva ohu vältimiseks;

    5)

    registreerib projekteerimistingimustele vastavuse deklaratsiooni alles pärast seda, kui kõik esialgsel järelevalvekontrollil avastatud puudused on kõrvaldatud;

    6)

    kustutab projekteerimistingimustele vastavuse deklaratsiooni ajutiselt või alaliselt registrist, kui amet leiab, et on põhjendatult alust arvata, et see on vajalik ATM/ANS-seadmete ohutusele, turvalisusele, toimivusele või koostalitlusvõimele tõenäoliselt avalduva ohu vältimiseks;

    7)

    võtab mis tahes täiendavaid täitemeetmeid, mis on vajalikud määruse (EL) 2018/1139 VIII lisa ja vajaduse korral VII lisa ning käesoleva lisa olulistele nõuetele mis tahes mittevastavuse kõrvaldamiseks ja vajaduse korral selle mittevastavuse tagajärgede leevendamiseks.

    h)

    Kui amet võtab alapunkti g kohaselt täitemeetmeid, teavitab ta neist adressaati, põhjendab neid meetmeid ja informeerib adressaati tema õigusest esitada kaebus.


    (1)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 3. aprilli 2014. aasta määrus (EL) nr 376/2014, mis käsitleb tsiviillennunduses toimunud juhtumitest teatamist ning juhtumite analüüsi ja järelmeid, millega muudetakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EL) nr 996/2010 ning tunnistatakse kehtetuks Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv 2003/42/EÜ ja komisjoni määrused (EÜ) nr 1321/2007 ja (EÜ) nr 1330/2007 (ELT L 122, 24.4.2014, lk 18).

    (2)  Komisjoni 1. märtsi 2017. aasta rakendusmäärus (EL) 2017/373, millega sätestatakse lennuliikluse korraldamise teenuste ja aeronavigatsiooniteenuste osutajate ning muude lennuliikluse korraldamise võrgustiku funktsioonide suhtes ja kõigi nende järelevalve suhtes kohaldatavad ühisnõuded ning millega tunnistatakse kehtetuks määrus (EÜ) nr 482/2008, rakendusmäärused (EL) nr 1034/2011, (EL) nr 1035/2011 ja (EL) 2016/1377 ning muudetakse määrust (EL) nr 677/2011 (ELT L 62, 8.3.2017, lk 1).


    LIIDE 1

    ATM/ANS-SEADMETE PROJEKTEERIMISES VÕI TOOTMISES OSALEVALE ORGANISATSIOONILE ANTAVA SERTIFIKAADI TEHNILINE KIRJELDUS

    Sertifikaadis täpsustatakse:

    a)

    amet kui sertifikaati andev pädev asutus;

    b)

    taotleja nimi ja postiaadress;

    c)

    taotleja töövaldkond;

    d)

    tegevuskoht;

    e)

    taotleja jaoks heakskiidetud õigused;

    f)

    kinnitus taotleja vastavuse ja kohaldatavatele nõuetele vastavuse kohta;

    g)

    sertifikaadi andmise kuupäev ja kehtivus;

    h)

    seotud lisatingimused või piirangud.


    II LISA

    NÕUDED ATM/ANS-SEADMETE PROJEKTEERIMISES VÕI TOOTMISES OSALEVALE ORGANISATSIOONILE

    (osa DPO.OR)

    A   ALAJAGU – ÜLDNÕUDED (DPO.OR.A)

    DPO.OR.A.001.   Kohaldamisala

    Käesolevas lisas kehtestatakse ATM/ANS-seadmeid projekteeriva või tootva organisatsiooni sertifikaadi taotleja ja omaniku õiguste ja kohustuste ühised nõuded.

    DPO.OR.A.005.   Toetusõiguslikkus

    Projekteerimis- või tootjaorganisatsiooni sertifikaati võib käesolevas lisas kindlaks määratud tingimustel taotleda iga füüsiline või juriidiline isik, kes on tõendanud või kavatseb tõendada suutlikkust projekteerida või toota ATM/ANS-seadmeid punkti DPO.OR.A.010 nõuete kohaselt.

    DPO.OR.A.010.   Projekteerimis- või tootjaorganisatsiooni sertifikaadi taotlemine ja suutlikkuse tõendamine

    a)

    Projekteerimis- või tootjaorganisatsiooni sertifikaadi taotlus esitatakse ameti kehtestatud vormis ja viisil.

    b)

    Sertifikaadi saamiseks peab ATM/ANS-seadmete projekteerimises või tootmises osalev organisatsioon vastama käesolevas määruses kindlaks määratud nõuetele, kui neid nõudeid kohaldatakse selliste ATM/ANS-süsteemide ja ATM/ANS-koostisosade projekteerimise või tootmise suhtes, mida organisatsioon teeb või kavatseb teha.

    DPO.OR.A.015.   Organisatsiooni käsiraamat

    a)

    ATM/ANS-seadmete projekteerimises või tootmises osalev organisatsioon koostab ja haldab organisatsiooni käsiraamatut, mis sisaldab järgmist teavet:

    1)

    vastutava juhi allkirjastatud kinnitus selle kohta, et alati järgitakse organisatsiooni käsiraamatut ja kõiki asjakohaseid käsiraamatuid, milles on määratletud organisatsiooni nõuetelevastavus;

    2)

    punktis DPO.OR.B.020 osutatud võtmeisikute ametinimetused ja nimed;

    3)

    juhtide kohustused ja vastutus, sealhulgas teemad, milles nad võivad organisatsiooni nimel ametiga otse suhelda;

    4)

    organisatsiooni skeem, millel on näidatud juhtide vastutuspiirid ja aruandekohustus kogu organisatsioonis, sealhulgas vastutava juhi otsene vastutus;

    5)

    organisatsiooni tööjõuressursside üldkirjeldus;

    6)

    organisatsiooni sertifikaadis märgitud igas tegevuskohas paiknevate rajatiste üldkirjeldus;

    7)

    organisatsiooni sertifitseerimistingimustega hõlmatud töövaldkonna üldkirjeldus;

    8)

    menetlus(ed), mille abil kontrollitakse ja tõendatakse, et ATM/ANS-seadmete konstruktsioon või selle muudatus vastab kohaldatavatele üksikasjalikele tehnilistele kirjeldustele ja nõuetele, mis on kehtestatud delegeeritud määrusega (EL) 2023/1768, ning vajaduse korral, et sellel ei ole ohtlikke ega ebaturvalisi omadusi;

    9)

    tehniliste andmete ja dokumentatsiooni koostamise ja haldamise kord ATM/ANS-seadmete iga mudeli kohta, millele on delegeeritud määruse (EL) 2023/1768 kohaselt välja antud sertifikaat või projekteerimistingimustele vastavuse deklaratsioon;

    10)

    organisatsioonilistest muudatustest ametile teatamise kord;

    11)

    organisatsiooni käsiraamatu muutmise kord;

    12)

    organisatsiooni juhtimissüsteemi ja -menetluste vahetu või ristviitega kirjeldus;

    13)

    käesoleva lisa punktis DPO.OR.B.015 osutatud allhankijate juhtimise ja järelevalvemenetluste vahetu või ristviitega kirjeldus.

    b)

    Organisatsiooni käsiraamatut muudetakse vastavalt vajadusele, et säilitada organisatsiooni ajakohane kirjeldus, ning ametile esitatakse selle koopia koos muudatustega.

    c)

    Käesoleva lisa punktis DPO.OR.B.005 osutatud muudatuse heakskiitmise taotlus peab põhinema organisatsiooni käsiraamatus esitatud muudatusettepanekutel.

    DPO.OR.A.025.   Organisatsiooni sertifikaadi kehtivusaeg, kehtivuse pikendamine ja õigused

    a)

    Organisatsiooni sertifikaat kehtib tähtajatult, tingimusel et:

    1)

    organisatsioon järgib jätkuvalt määruse (EL) 2018/1139 ning selle alusel vastu võetud delegeeritud õigusaktide ja rakendusaktide nõudeid;

    2)

    organisatsioon ei ole sertifikaadist loobunud ja amet ei ole seda peatanud ega kehtetuks tunnistanud.

    b)

    Paberkandjal sertifikaadist loobumisel või sertifikaadi kehtetuks tunnistamisel tagastatakse see viivitamata ametile.

    c)

    Organisatsiooni sertifikaadi omanikul on sertifikaadi tingimuste piires ja projektijuhtimissüsteemi asjakohaste menetluste kohaselt õigus:

    1)

    liigitada ATM/ANS-seadmete muudatused olulisteks või väheolulisteks;

    2)

    kiita heaks delegeeritud määruse (EL) 2023/1768 alusel välja antud ATM/ANS-seadmete sertifikaadi ja/või deklaratsiooni väheolulised muudatused;

    3)

    kiita heaks delegeeritud määruse (EL) 2023/1768 alusel välja antud ATM/ANS-seadmete sertifikaadi teatavad olulised muudatused;

    4)

    anda välja ATM/ANS-seadmete projekteerimistingimustele vastavuse deklaratsioone vastavalt delegeeritud määruse (EL) 2023/1768 artiklile 5 ja

    5)

    anda välja ATM/ANS-seadmete vastavusdeklaratsioone vastavalt delegeeritud määruse (EL) 2023/1768 artiklile 6.

    DPO.OR.A.030.   Hõlbustamine ja koostöö

    a)

    ATM/ANS-seadmete projekteerimises või tootmises osalev organisatsioon hõlbustab ametil või ameti nimel tegutseval kvalifitseeritud üksusel inspekteerimiste ja auditite tegemist ning teeb ameti volituste tõhusaks ja tulemuslikuks kasutamiseks vajalikku koostööd.

    b)

    ATM/ANS-seadmete projekteerimises või tootmises osalev organisatsioon teeb tema ATM/ANS-seadmeid kasutavate ATM/ANS-teenuste osutajatega koostööd ja toetab neid asjaomaste pädevate asutuste nõuetele vastavuse tõendamisel.

    DPO.OR.A.035.   Puudused ja parandusmeetmed

    Pärast ametilt puuduste kohta teate saamist teeb ATM/ANS-seadmete projekteerimises või tootmises osalev organisatsioon järgmist:

    a)

    selgitab välja mittevastavuse algpõhjuse;

    b)

    töötab välja parandusmeetmete kava;

    c)

    tõendab ametit rahuldaval viisil parandusmeetmete rakendamist ameti kavandatud ja heakskiidetud ajavahemiku jooksul, nagu on kindlaks määratud punkti DPO.AR.C.015 alapunkti e alapunktis 2.

    DPO.OR.A.040.   Viivitamatu reageerimine ohutus-, turvalisus- või koostalitlusprobleemile

    ATM/ANS-seadmete projekteerimises või tootmises osalev organisatsioon rakendab kõik ohutus- ja turvameetmed, sealhulgas ATM/ANS-seadmeid käsitlevad ettekirjutused, mida amet on võtnud punktide DPO.AR.A.010 ja DPO.AR.A.015 kohaselt.

    DPO.OR.A.045.   Tõrked, rikked ja defektid

    a)

    Käesoleva määruse kohaselt välja antud sertifikaadi omanik:

    1)

    kehtestab ja haldab süsteemi, et koguda, uurida ja analüüsida teateid ja andmeid tõrgete, rikete, defektide või muude juhtumite kohta, mis on mõjutanud või võivad mõjutada ATM/ANS-seadmete jätkuvat vastavust kohaldatavatele nõuetele;

    2)

    teavitab kõiki asjaomase ATM/ANS-seadmete teadaolevaid kasutajaid ja taotluse korral isikuid, keda on volitatud muude seonduvate eeskirjade alusel, alapunkti 1 kohaselt kehtestatud süsteemist ning sellest, kuidas esitada teateid ja andmeid tõrgete, rikete, defektide või muude selliste juhtumite kohta.

    b)

    Organisatsioonide puhul, kelle peamine tegevuskoht on liikmesriigis, sisaldab alapunkti a alapunkti 1 kohaselt loodud süsteem juhtumitest teatamise ja järelmeetmete nõudeid, mis vastavad määrustele (EL) nr 376/2014 ja (EL) 2018/1139 ning nende alusel vastu võetud delegeeritud õigusaktidele ja rakendusaktidele.

    c)

    Sertifikaadi omanik teatab ametile kõikidest talle teada olevatest tõrgetest, riketest, defektidest või muudest juhtumitest, mis on põhjustanud või võivad põhjustada ohtliku, ebaturvalise või nõuetele mittevastava seisundi.

    d)

    Sertifikaadi omanike puhul, kelle peamine tegevuskoht ei ole liikmesriigis, esitatakse aruanded ameti kehtestatud vormis ja viisil niipea kui võimalik, kuid mitte hiljem kui 72 tunni jooksul pärast seda, kui isik või organisatsioon on konkreetsest juhtumist teada saanud, välja arvatud erakorraliste takistavate asjaolude korral.

    e)

    Sertifikaadi omanik uurib alapunkti c kohaselt teatatud juhtumit, sealhulgas sellise juhtumi põhjustanud puudusi, ning teatab ametile oma uurimise tulemused ja meetmed, mida ta kavatseb võtta või soovitab võtta nende puuduste kõrvaldamiseks.

    DPO.OR.A.050.   Sertifikaadi ülekantavus

    Organisatsiooni sertifikaat ei ole ülekantav, välja arvatud juhul, kui organisatsiooni omandiõigus muutub.

    B ALAJAGU –   JUHTIMINE (DPO.OR.B)

    DPO.OR.B.001.   Juhtimissüsteem

    a)

    ATM/ANS-seadmete projekteerimises või tootmises osalev organisatsioon rakendab ja haldab juhtimissüsteemi, mis hõlmab järgmist:

    1)

    selgelt kindlaksmääratud vastutuspiirid ja aruandekohustus kogu organisatsioonis, sealhulgas vastutava juhi otsene vastutus;

    2)

    organisatsiooni üldise filosoofia ja põhimõtete kirjeldus, mis koos moodustavad poliitika, millele on alla kirjutanud vastutav juht;

    3)

    vahendid organisatsiooni tulemuslikkuse kontrollimiseks, võttes arvesse juhtimissüsteemi tulemusnäitajaid ja tulemuseesmärke;

    4)

    tegevuskord, mille eesmärk on teha kindlaks organisatsioonis ja selle tegutsemiskeskkonnas toimuvad muutused, mis võivad mõjutada olemasolevat tegevuskorda, menetlusi ja tooteid, ning vajaduse korral kohandada juhtimissüsteemi nende muutustega;

    5)

    tegevuskord ATM/ANS-seadmetes tehtavate muudatuste ulatuse ja sellega seotud riski kindlakstegemiseks;

    6)

    tegevuskord juhtimissüsteemi läbivaatamiseks, juhtimissüsteemi nõuetele mittevastava toimimise põhjuste väljaselgitamiseks ja mõju kindlaksmääramiseks ning nende põhjuste kõrvaldamiseks või mõju leevendamiseks;

    7)

    tegevuskord, millega tagatakse, et organisatsiooni töötajad on koolitatud ja pädevad täitma oma ülesandeid ohutul, tõhusal, järjepideval ja kestlikul viisil. Sellega seoses kehtestab organisatsioon töötajate värbamise ja koolitamise põhimõtted;

    8)

    ametlik suhtlemiskord, mis tagab, et kõik organisatsiooni töötajad on täielikult teadlikud juhtimissüsteemist, võimaldab edastada olulist teavet ja selgitada, miks konkreetseid tegevusi tehakse ja miks menetlusi kehtestatakse või muudetakse;

    9)

    projekteerimistegevuse puhul järgmised menetlused:

    i)

    ATM/ANS-seadmete projekteerimine ja konstruktsiooni muutmine;

    ii)

    tagamine, et ATM/ANS-seadmete konstruktsioon või konstruktsiooni muudatused vastavad kohaldatavale tehnilisele kirjeldusele, sealhulgas nõuetele vastavuse tõendamise sõltumatu kontrollimise tegevuskorrale, mille alusel organisatsioon esitab ametile vastavusdeklaratsioonid ja nendega seotud dokumendid;

    iii)

    punktis DPO.OR.B.015 osutatud allhankeorganisatsiooni projekteeritud ATM/ANS-seadmete elementide või täidetud ülesannete nõuetekohasuse kontrollimine;

    iv)

    tagamine, et ATM/ANS-seadmete projekteerimisega seotud töötajaid on piisavalt, nad on neile määratud kohustuste täitmiseks koolitatud, pädevad ja volitatud;

    v)

    osakondade vaheline ja sisene tihe ja tõhus koordineerimine;

    10)

    tootmistegevuse puhul järgmised menetlused:

    i)

    dokumentide või nende muudatuste väljastamine ja heakskiitmine;

    ii)

    punktis DPO.OR.B.015 osutatud allhankeorganisatsioonide hindamisauditid ja kontrollimine;

    iii)

    kontrollimine, et vastuvõetavad materjalid ja varustus, sealhulgas ATM/ANS-seadmete ostjate tarnitavad uued või kasutatud artiklid, vastavad kohaldatavatele projekteerimisandmetele;

    iv)

    kontrollimine, et ATM/ANS-seadmed vastavad kohaldatavatele projekteerimisandmetele;

    v)

    identifitseerimine ja jälgitavus;

    vi)

    organisatsioonilised protsessid;

    vii)

    inspekteerimine ja katsetamine;

    viii)

    töövahendite ja katseseadmete kalibreerimine;

    ix)

    nõuetele mittevastavate artiklite kontrollimine;

    x)

    kooskõlastamine projekti kinnituse taotleja või omanikuga;

    xi)

    tehtud töö kohta andmete kogumine ja säilitamine;

    xii)

    käitamisdokumentide väljaandmine;

    xiii)

    ATM/ANS-seadmete käitlemine, ladustamine ja pakendamine.

    b)

    ATM/ANS-seadmete projekteerimises või tootmises osalev organisatsioon dokumenteerib juhtimissüsteemi kõik peamised protsessid, sealhulgas töötajatele nende kohustustest teavitamise korra ja nende protsesside muutmise menetluse.

    c)

    ATM/ANS-seadmete projekteerimises või tootmises osalev organisatsioon kehtestab oma juhtimissüsteemis tegevuskorra, et jälgida selle vastavust kohaldatavatele nõuetele ja kehtestatud menetluste piisavust. Nõuetele vastavuse jälgimine hõlmab vastutavale juhile puuduste kohta tagasiside andmise süsteemi, et vajaduse korral tagada tõhusate parandusmeetmete võtmine.

    d)

    Juhtimissüsteem peab olema proportsionaalne ATM/ANS-seadmete projekteerimises või tootmises osaleva organisatsiooni suuruse ja tegevuse keerukusega ning võtma arvesse nendest tegevustest tulenevaid ohte ja seotud riske.

    e)

    Lisaks alapunktis a osutatud juhtimissüsteemile kehtestab, rakendab ja haldab ATM/ANS-seadmete projekteerimises või tootmises osalev organisatsioon rakendusmääruse (EL) 2023/203 kohase infoturbe haldamise süsteemi, et tagada lennuohutust mõjutada võivate infoturvariskide nõuetekohane juhtimine.

    DPO.OR.B.005.   Muudatuste juhtimine

    a)

    Pärast organisatsiooni sertifikaadi väljastamist, tuleb juhtimissüsteemi kõikidele olulistele muudatustele enne nende rakendamist saada ameti heakskiit, välja arvatud juhul, kui sellisest muudatusest teatatakse ja seda juhitakse ameti heakskiidetud korra kohaselt. Organisatsioon esitab ametile taotluse heakskiiduks, mis tõendab jätkuvat vastavust kohaldatavatele nõuetele.

    b)

    Igast ATM/ANS-seadmete muudatusest teatakse ametile ja taotletakse enne muudatuse rakendamist ameti heakskiitu, välja arvatud juhul, kui muudatust juhitakse ameti heakskiidetud muudatuste juhtimise korra kohaselt. Selles muudatuste juhtimise korras määratakse kindlaks ATM/ANS-seadmete muudatuste liigitus ning kirjeldatakse, kuidas muudatusest tuleb teatada ja seda juhtida.

    DPO.OR.B.010.   Nõuded rajatisele

    ATM/ANS-seadmete projekteerimises või tootmises osalev organisatsioon tagab, et tema rajatised ja seadmed, sealhulgas katsetamisrajatised ja -seadmed, on piisavad ja sobivad kõigi ettenähtud ülesannete ja tegevuste täitmiseks ja juhtimiseks kohaldatavate nõuete kohaselt.

    DPO.OR.B.015.   Allhanked

    a)

    Allhankeks loetakse kõiki organisatsiooni sertifitseerimistingimustega hõlmatud töövaldkonda kuuluvaid tegevusi, mida teevad muud organisatsioonid. Need organisatsioonid peavad olema selliseks tegevuseks sertifitseeritud või töötama sertifitseeritud organisatsiooni järelevalve all. ATM/ANS-seadmete projekteerimises või tootmises osalev organisatsioon tagab, et mis tahes sisseostetud või allhanketegevus või selle osa vastab kohaldatavatele nõuetele.

    b)

    Kui ATM/ANS-seadmete projekteerimises või tootmises osalev organisatsioon sõlmib oma mis tahes tegevuse tegemiseks lepingu allhankeorganisatsiooniga, kes ei ole käesoleva määruse kohaselt sertifitseeritud, tagab ta, et allhankeorganisatsioon töötab tema järelevalve all. ATM/ANS-seadmete projekteerimises või tootmises osalev organisatsioon tagab ameti juurdepääsu allhankeorganisatsioonile, et amet saaks kontrollida käesoleva määruse kohaldatavate nõuete jätkuvat täitmist.

    DPO.OR.B.020.   Nõuded töötajatele

    a)

    ATM/ANS-seadmete projekteerimises või tootmises osalev organisatsioon määrab vastutava juhi, kellel on volitused tagada, et kõikide tegevuste rahastamine ja teostamine on kooskõlas käesoleva määruse kohaldatavate nõuetega. Vastutav juht vastutab tõhusa juhtimissüsteemi kehtestamise ja haldamise eest.

    b)

    Samuti määratakse kindlaks ametisse nimetatud juhtivtöötajate, eelkõige ohutuse, kvaliteedi, turvalisuse, rahanduse ja personali valdkonna juhtide kohustused ja vastutus.

    DPO.OR.B.025.   Andmete registreerimine

    a)

    ATM/ANS-seadmete projekteerimises või tootmises osalev organisatsioon kehtestab andmete registreerimise süsteemi, mis tagab andmete nõuetekohase säilitamise ja kogu tegevuse usaldusväärse jälgitavuse ja hõlmab eelkõige kõiki punktis DPO.OR.B.001 nimetatud elemente.

    b)

    Alapunktis a osutatud andmete vorming ja säilitamise aeg määratakse kindlaks organisatsiooni juhtimissüsteemi menetlustes.

    c)

    Andmeid säilitatakse viisil, mis tagab nende kaitse kahjustumise, muutmise ja varguse eest.

    d)

    ATM/ANS-seadmete projekteerimises või tootmises osalev organisatsioon peab kasutusele võetud ATM/ANS-seadmete registrit.

    C ALAJAGU –   TEHNILISED NÕUDED (DPO.OR.C)

    DPO.OR.C.001.   ATM/ANS-seadmete projekteerimises või tootmises osalevad organisatsioonid

    a)

    ATM/ANS-seadmete projekti kinnituse või tootjaorganisatsiooni sertifikaadi taotlejal või omanikul on õigus vastavalt vajadusele:

    1)

    omada või taotleda ATM/ANS-seadmete projekteerimise sertifikaati;

    2)

    anda välja ATM/ANS-seadmete projekteerimistingimustele vastavuse deklaratsiooni;

    3)

    ATM/ANS-teenuste osutaja taotluse korral anda välja ATM/ANS-seadmete vastavusdeklaratsiooni.

    b)

    Projekteerimistegevuse puhul teeb ATM/ANS-seadmete projekteerimises või tootmises osalev organisatsioon järgmist:

    1)

    annab vajaduse korral välja ATM/ANS-seadmete projekteerimistingimustele vastavuse deklaratsiooni;

    2)

    annab omal vastutusel välja andmeid ja teavet, sealhulgas juhiseid, ameti kehtestatud sertifitseerimistingimuste piires;

    3)

    koostab ja haldab täielikke ajakohastatud tehnilisi andmeid ja dokumentatsiooni ATM/ANS-seadmete iga mudeli jaoks, mille kohta on välja antud deklaratsioon.

    c)

    Tootmistegevuse puhul teeb ATM/ANS-seadmete projekteerimises või tootmises osalev organisatsioon järgmist:

    1)

    tagab iga toote tootmisel, et valmis ATM/ANS-seadmed vastavad projekteerimisandmetele ja on paigaldamiseks ohutud;

    2)

    koostab ja haldab täielikke ajakohastatud tehnilisi andmeid ja dokumentatsiooni ATM/ANS-seadmete iga mudeli jaoks, mille kohta on välja antud deklaratsioon;

    3)

    koostab, haldab ja ajakohastab kõigi konkreetsete seadmete suhtes kohaldatavates vastavusdeklaratsioonides nõutud käsiraamatute originaale;

    4)

    teeb ATM/ANS-seadmete kasutajatele ja taotluse korral ametile kättesaadavaks jätkuva sobivuse tagamise juhised ATM/ANS-seadmete kasutamiseks ja hooldamiseks ning nende juhiste muudatused;

    5)

    märgistab iga toote;

    6)

    tagab käesolevas määruses kindlaks määratud kohaldatavate nõuete jätkuva täitmise.

    d)

    Lisaks alapunktile c on ATM/ANS-seadmete tootmises osaleval organisatsioonil õigus sertifitseerimistingimuste piires kindlaks teha, et ATM/ANS-seadmete iga valminud eksemplar vastab kohaldatavatele projekteerimisandmetele ja on kõlblik ohutuks kasutamiseks enne Euroopa Liidu Lennundusohutusameti käitamisdokumendi väljastamist, milles kinnitatakse, et ATM/ANS-seadmed on toodetud kooskõlas käesoleva määruse kohaldatavate nõuete ja kohaldatavate projekteerimisandmetega.

    e)

    Alapunktis d osutatud Euroopa Liidu Lennundusohutusameti käitamisdokument peab ATM/ANS-seadmete iga toodetud eksemplari kohta sisaldama vähemalt järgmist teavet:

    1)

    ATM/ANS-seadmete kirjeldus;

    2)

    ATM/ANS-seadmete osanumber;

    3)

    ATM/ANS-seadmete seerianumber;

    4)

    kinnitus selle kohta, et ATM/ANS-seadmed on toodetud kooskõlas kohaldatavate projekteerimisandmetega ja kõlblik ohutuks kasutamiseks;

    5)

    viide sertifikaadile või projekteerimistingimustele vastavuse deklaratsioonile.

    DPO.OR.C.005.   Kooskõlastamine

    ATM/ANS-seadmete projekteerimises või tootmises osalev organisatsioon tagab:

    a)

    vajaduse korral projekteerimis- ja tootmistegevuse piisava kooskõlastamise ja asjakohase tegevuskorra;

    b)

    vajaduse korral piisava kooskõlastamise asjaomaste ATM/ANS-teenuste osutajate ja lennundusettevõtjatega ning nende nõuetekohase toetamise ATM/ANS-seadmete jätkuva sobivusega seoses.

    DPO.OR.C.010.   ATM/ANS-seadmeid käsitlevad ettekirjutused

    Kui amet annab vastavalt delegeeritud määruse (EL) 2023/1768 II lisa punktile ATM/ANS.EQMT.CERT.065 välja ATM/ANS-seadmeid käsitleva ettekirjutuse, teeb ATM/ANS-seadmete projekteerimises või tootmises osalev organisatsioon järgmist:

    a)

    teeb ettepaneku asjakohaste parandusmeetmete kohta ja esitab selle koos üksikasjadega ametile heakskiitmiseks;

    b)

    pärast seda, kui amet on alapunktis a osutatud ettepaneku heaks kiitnud, teeb kõigile ATM/ANS-seadmete teadaolevatele kasutajatele või omanikele ja taotluse korral kõigile isikutele, kes peavad järgima ATM/ANS-seadmeid käsitlevat ettekirjutust, kättesaadavaks asjakohased kirjeldavad andmed ja rakendamise juhised.


    Top