Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32016R0401

    Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus (EL) 2016/401, 9. märts 2016, millega rakendatakse dumpinguvastastest meetmetest kõrvalehoidmise vältimise mehhanismi, mis on ette nähtud ühelt poolt Euroopa Liidu ja Euroopa Aatomienergiaühenduse ning nende liikmesriikide ja teiselt poolt Gruusia vahelise assotsieerimislepinguga

    ELT L 77, 23.3.2016, p. 62–64 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2016/401/oj

    23.3.2016   

    ET

    Euroopa Liidu Teataja

    L 77/62


    EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS (EL) 2016/401,

    9. märts 2016,

    millega rakendatakse dumpinguvastastest meetmetest kõrvalehoidmise vältimise mehhanismi, mis on ette nähtud ühelt poolt Euroopa Liidu ja Euroopa Aatomienergiaühenduse ning nende liikmesriikide ja teiselt poolt Gruusia vahelise assotsieerimislepinguga

    EUROOPA PARLAMENT JA EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,

    võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut, eriti selle artikli 207 lõiget 2,

    võttes arvesse Euroopa Komisjoni ettepanekut,

    olles edastanud seadusandliku akti eelnõu liikmesriikide parlamentidele,

    toimides seadusandliku tavamenetluse kohaselt (1)

    ning arvestades järgmist:

    (1)

    10. mail 2010 volitas nõukogu komisjoni alustama läbirääkimisi Gruusiaga assotsieerimislepingu sõlmimiseks Euroopa Liidu ja Gruusia vahel.

    (2)

    Need läbirääkimised on viidud lõpule ning assotsieerimislepingule ühelt poolt Euroopa Liidu ja Euroopa Aatomienergiaühenduse ning nende liikmesriikide ja teiselt poolt Gruusia vahel (2) (edaspidi „leping“) kirjutati alla 27. juunil 2014 ja seda on ajutiselt kohaldatud alates 1. septembrist 2014.

    (3)

    Tuleks sätestada menetlused lepingus sisalduvate teatavatele toodetele kohaldatavate soodustollimaksude ajutiseks peatamiseks dumpinguvastastest meetmetest kõrvalehoidmise vältimise mehhanismi tulemusliku kohaldamise tagamiseks.

    (4)

    Käesoleva määrusega tuleks samuti ette näha võimalus peatada soodustollimaksud maksimaalselt kuueks kuuks, kui teatavate põllumajandustoodete ja töödeldud põllumajandustoodete import jõuab lepingu II-C lisas kindlaks määratud iga-aastase impordimahuni.

    (5)

    Läbipaistvuse huvides peaks komisjon Euroopa Parlamendile ja nõukogule igal aastal esitama lepingu rakendamist ning dumpinguvastastest meetmetest kõrvalehoidmise vältimise mehhanismi kohaldamist käsitleva aruande.

    (6)

    Selleks et tagada lepingus sätestatud dumpinguvastastest meetmetest kõrvalehoidmise vältimise mehhanismi ühetaolised rakendamistingimused, tuleks komisjonile anda rakendamisvolitused. Neid volitusi tuleks teostada kooskõlas Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusega (EL) nr 182/2011 (3).

    (7)

    Dumpinguvastastest meetmetest kõrvalehoidmise vältimise mehhanismi raames soodustollimaksude peatamise otsustamiseks rakendusaktide vastuvõtmisel tuleks kasutada nõuandemenetlust, kuna neid akte on vaja pärast lepingu II-C lisas loetletud tooteliikide puhul asjaomase künniseni jõudmist kiiresti kohaldada, sest nende kohaldamisaeg on väga piiratud. Selleks, et vältida impordi suurenemise negatiivset mõju liidu turule, peaks komisjon nõuetekohaselt põhjendatud tungiva kiireloomulisuse tõttu vastu võtma viivitamata kohaldatavad rakendusaktid,

    ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA MÄÄRUSE:

    Artikkel 1

    Reguleerimisese ja kohaldamisala

    1.   Käesoleva määrusega kehtestatakse sätted, millega rakendatakse lepinguga ettenähtud dumpinguvastastest meetmetest kõrvalehoidmise vältimise mehhanism.

    2.   Käesolevat määrust kohaldatakse Gruusiast pärit toodete suhtes.

    Artikkel 2

    Dumpinguvastastest meetmetest kõrvalehoidmise vältimise mehhanism teatavate põllumajandustoodete ja töödeldud põllumajandustoodete puhul

    1.   Lepingu II-C lisas loetletud toodete impordile, millele rakendub lepingu artiklis 27 sätestatud dumpinguvastastest meetmetest kõrvalehoidmise vältimise mehhanism, on kehtestatud keskmine aastane impordimaht. Nõuetekohaselt põhjendatud tungiva kiireloomulisuse tõttu, kui ühe või mitme tooteliigi import jõuab mingil aastal lepingu II-C lisas osutatud mahuni, kusjuures aasta alguseks loetakse 1. jaanuari, ning saamata Gruusialt selle kohta mõjuvat põhjendust, võtab komisjon vastu viivitamata kohaldatava rakendusakti vastavalt käesoleva määruse artikli 3 lõikes 2 osutatud menetlusele. Selle aktiga võib komisjon asjaomase toote või asjaomaste toodete suhtes kehtestatud soodustollimaksu ajutiselt peatada või otsustada, et selline peatamine ei ole asjakohane.

    2.   Soodustollimaks peatatakse ajutiselt kuni kuueks kuuks alates soodustollimaksu peatamise otsuse avaldamise kuupäevast. Enne nimetatud kuuekuulise ajavahemiku möödumist ja nõuetekohaselt põhjendatud tungiva kiireloomulisuse tõttu seoses soodustollimaksude peatamisega, võib komisjon võtta vastu viivitamata kohaldatava rakendusakti vastavalt artikli 3 lõikes 2 osutatud menetlusele, et soodustollimaksu ajutine peatamine lõpetada, kui ta on veendunud, et asjaomase tooteliigi impordi maht ületas lepingu II-C lisas osutatud mahtu seetõttu, et muutus Gruusia suutlikkus asjaomast toodet või asjaomaseid tooteid toota ja eksportida.

    Artikkel 3

    Komiteemenetlus

    1.   Komisjoni abistab põllumajandusturgude ühise korralduse komitee, mis on loodud Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 1308/2013 (4) artikli 229 lõike 1 alusel, ning seoses töödeldud põllumajandustoodetega abistab komisjoni I lisas loetlemata töödeldud põllumajandustoodetega kauplemise horisontaalküsimusi käsitlev komitee, mis on loodud Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 510/2014 artikli 44 lõike 1 alusel (5). Nimetatud komiteed on komiteed määruse (EL) nr 182/2011 tähenduses.

    2.   Käesolevale lõikele viitamisel kohaldatakse määruse (EL) nr 182/2011 artiklit 8 koostoimes nimetatud määruse artikliga 4.

    Artikkel 4

    Aruanne

    1.   Komisjon esitab Euroopa Parlamendile ja nõukogule igal aastal aruande käesoleva määruse ja lepingu IV jaotise kohaldamise ja rakendamise ning nendes sätestatud kohustuste täitmise kohta.

    2.   Aruanne sisaldab muu hulgas teavet dumpinguvastastest meetmetest kõrvalehoidmise vältimise mehhanismi kohaldamise kohta.

    3.   Aruandes esitatakse ka kokkuvõtlik statistika ja ülevaade kaubanduse arengu kohta Gruusiaga.

    4.   Euroopa Parlament võib ühe kuu jooksul alates komisjoni aruande esitamisest kutsuda komisjoni oma vastutava parlamendikomisjoni erakorralisele koosolekule tutvustama ja selgitama määruse rakendamisega seotud küsimusi.

    5.   Komisjon avalikustab aruande hiljemalt kolm kuud pärast selle esitamist Euroopa Parlamendile ja nõukogule.

    Artikkel 5

    Jõustumine

    Käesolev määrus jõustub järgmisel päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

    Käesolev määrus on tervikuna siduv ja vahetult kohaldatav kõikides liikmesriikides.

    Strasbourg, 9. märts 2016

    Euroopa Parlamendi nimel

    president

    M. SCHULZ

    Nõukogu nimel

    eesistuja

    J. A. HENNIS-PLASSCHAERT


    (1)  Euroopa Parlamendi 3. veebruari 2016. aasta seisukoht (Euroopa Liidu Teatajas seni avaldamata) ja nõukogu 29. veebruari 2016. aasta otsus.

    (2)  Nõukogu 16. juuni 2014. aasta otsus 2014/494/EL ühelt poolt Euroopa Liidu ja Euroopa Aatomienergiaühenduse ning nende liikmesriikide ja teiselt poolt Gruusia vahelisele assotsieerimislepingule Euroopa Liidu nimel allakirjutamise ja selle ajutise kohaldamise kohta (ELT L 261, 30.8.2014, lk 4).

    (3)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 16. veebruari 2011. aasta määrus (EL) nr 182/2011, millega kehtestatakse eeskirjad ja üldpõhimõtted, mis käsitlevad liikmesriikide läbiviidava kontrolli mehhanisme, mida kohaldatakse komisjoni rakendamisvolituste teostamise suhtes (ELT L 55, 28.2.2011, lk 13).

    (4)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 17. detsembri 2013. aasta määrus (EL) nr 1308/2013, millega kehtestatakse põllumajandustoodete ühine turukorraldus ning millega tunnistatakse kehtetuks nõukogu määrused (EMÜ) nr 922/72, (EMÜ) nr 234/79, (EÜ) nr 1037/2001 ja (EÜ) nr 1234/2007 (ELT L 347, 20.12.2013, lk 671).

    (5)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 16. aprill 2014. aasta määrus (EL) nr 510/2014, millega nähakse ette põllumajandustoodete töötlemisel saadud teatavate toodetega kauplemise kord ning tunnistatakse kehtetuks nõukogu määrused (EÜ) nr 1216/2009 ja (EÜ) nr 614/2009 (ELT L 150, 20.5.2014, lk 1).


    Top