Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32000D0730

    Komisjoni otsus, 10. november 2000, millega asutatakse Euroopa Liidu Ökomärgise Komisjon ja kehtestatakse selle töökord (teatavaks tehtud numbri K(2000) 3280 all)EMPs kohaldatav tekst.

    EÜT L 293, 22.11.2000, p. 24–30 (ES, DA, DE, EL, EN, FR, IT, NL, PT, FI, SV)

    Dokument on avaldatud eriväljaandes (CS, ET, LV, LT, HU, MT, PL, SK, SL, BG, RO)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 30/09/2010; kehtetuks tunnistatud 32010D0709

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2000/730/oj

    32000D0730



    Euroopa Liidu Teataja L 293 , 22/11/2000 Lk 0024 - 0030


    Komisjoni otsus,

    10. november 2000,

    millega asutatakse Euroopa Liidu Ökomärgise Komisjon ja kehtestatakse selle töökord

    (teatavaks tehtud numbri K(2000) 3280 all)

    (EMPs kohaldatav tekst)

    (2000/730/EÜ)

    EUROOPA ÜHENDUSTE KOMISJON,

    võttes arvesse Euroopa Ühenduse asutamislepingut, eriti selle artikli 175 lõiget 1,

    võttes arvesse Euroopa Parlamendi ja nõukogu 17. juuli määrust (EÜ) nr 1980/2000 ühenduse muudetud ökomärgise andmise süsteemi kohta, [1] eriti selle artiklit 13

    ning arvestades järgmist:

    (1) Määruse (EÜ) nr 1980/2000 artiklis 13 nähakse ette, et komisjon asutab Euroopa Liidu Ökomärgise Komisjoni, edaspidi "EUEB", mis koosneb selle määruse artiklis 14 mainitud pädevatest asutustest ja artiklis 15 mainitud konsultatiivfoorumist.

    (2) Määruse (EÜ) nr 1980/2000 artiklis 13 nähakse ette, et komisjon võtab vastu EUEB töökorra selle määruse artiklis 17 ettenähtud korras, arvestades IV lisas ettenähtud menetluspõhimõtteid.

    (3) Määruse (EÜ) nr 1980/2000 artiklis 13 nähakse ette, et EUEB osaleb eelkõige ökomärgise kriteeriumide ning hindamis- ja kontrollinõuete väljatöötamisel ja läbivaatamisel.

    (4) Määruse (EÜ) nr 1980/2000 artiklis 15 nähakse ette, et komisjon tagab, et EUEB järgiks oma tegevuses põhimõtet, et kõik, kelle huvid on teatava tooterühmaga seotud, nagu näiteks tööstusettevõtted, teenuste osutajad, sealhulgas väikesed ja keskmise suurusega ettevõtted, käsitööga tegelevad ettevõtjad ja nende kutseühingud, ametühingud, hulgimüüjad, jaemüüjad, importijad, keskkonnakaitsjate rühmad ja tarbijaorganisatsioonid, on foorumil tasakaalustatult esindatud.

    (5) Määruse (EÜ) nr 1980/2000 põhjenduses 5 nähakse ette, et ühenduse ökomärgise andmise süsteemi omaksvõtmisel üldsuse poolt on oluline, et keskkonnaalased valitsusvälised organisatsioonid ja tarbijaorganisatsioonid osaleksid aktiivselt ühenduse ökomärgise kriteeriumide väljatöötamisel ja kehtestamisel.

    (6) Määruse (EÜ) nr 1980/2000 artikli 6 lõikes 2 nähakse ette, et EUEB võib teha komisjonile ettepaneku algatada ökoloogiliste kriteeriumide kehtestamise menetlus.

    (7) Määruse (EÜ) nr 1980/2000 artikli 6 lõikes 2 nähakse ette, et komisjon annab EUEBle ülesande välja töötada ja korrapäraselt läbi vaadata käesoleva määruse kohaldamisalasse kuuluvatele tooterühmadele ökomärgise andmise kriteeriumid ning nendega seotud hindamis- ja kontrollinõuded.

    (8) Määruse (EÜ) nr 1980/2000 artikli 6 lõikes 3 nähakse ette, et EUEB koostab mainitud ülesande alusel tooterühma ökomärgise kriteeriumide projekti ning nende kriteeriumidega seotud hindamis- ja kontrollinõuete projekti kõnesoleva määruse artikli 4 ja IV lisa kohaselt, võttes arvesse II lisas mainitud teostatavuse uuringu ja turu-uuringu tulemusi, olelustsükli hindamist ja keskkonna parandamisvõimaluste analüüsi.

    (9) Määruse (EÜ) nr 1980/2000 IV lisa punktis 1 nähakse ette, et ökomärgise kriteeriumide väljatöötamiseks igale tooterühmale luuakse EUEBs spetsiaalne ajutine töörühm, millesse kuuluvad artiklis 15 mainitud huvitatud isikud ja artiklis 14 mainitud pädevad asutused.

    (10) Määruse (EÜ) nr 1980/2000 artiklis 5 nähakse ette, et EUEB peab ühenduse ökomärgise tööplaani üle nõu komisjoniga.

    (11) Määruse (EÜ) nr 1980/2000 artiklis 10 nähakse ette, et EUEB liikmed soodustavad koostöös liikmesriikide ja komisjoniga ühenduse ökomärgise kasutamist.

    (12) Käesoleva otsusega ettenähtud meetmed on kooskõlas määruse (EÜ) nr 1980/2000 artikli 17 alusel loodud komitee arvamusega,

    ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA OTSUSE:

    Artikkel 1

    Käesolevaga võetakse vastu lisas kehtestatud Euroopa Liidu Ökomärgise Komisjoni asutamise eeskirjad ja töökord.

    Artikkel 2

    Käesolev otsus on adresseeritud liikmesriikidele.

    Brüssel, 10. november 2000

    Komisjoni nimel

    komisjoni liige

    Margot Wallström

    [1] EÜT L 237, 21.9.2000, lk 1.

    --------------------------------------------------

    LISA

    EUROOPA LIIDU ÖKOMÄRGISE KOMISJONI (EUEB) TÖÖKORD

    EUEB ÜLESANDED

    1. Määruse (EÜ) nr 1980/2000 artiklis 13 mainitud EUEB asutatakse ja tegutseb selle määruse kohaselt.

    2. Eelkõige täidab EUEB järgmisi ülesandeid:

    - teeb komisjonile ettepanekuid algatada tooterühmade ökoloogiliste kriteeriumide ning nendega seotud hindamis- ja vastavuskontrolli nõuete kehtestamise menetlusi,

    - osaleb tooterühmade ökomärgise kriteeriumide ning nendega seotud hindamis- ja vastavuskontrolli nõuete kehtestamisel ja läbivaatamisel,

    - peab komisjoniga nõu ühenduse ökomärgise tööplaani üle.

    3. EUEB liikmed soodustavad koostöös liikmesriikide ja komisjoniga ühenduse ökomärgise kasutamist.

    KOOSSEIS

    4. EUEB koosneb määruse (EÜ) nr 1980/2000 artiklis 14 mainitud pädevatest asutustest, kaasa arvatud Euroopa Majanduspiirkonna liikmesriikide pädevad asutused, ja kõnesoleva määruse artiklis 15 mainitud konsultatiivfoorumist.

    5. Muu hulgas on EUEB liikmed järgmised huvitatud pooli esindavad organisatsioonid:

    - Coface (tarbijad, kes esindavad ka BEUCi, Eurocoop'i ja AECd),

    - EEB (keskkonnaorganisatsioonid),

    - ETUC (ametiühingud),

    - UNICE (tööstusettevõtted),

    - UEAPME (väikesed ja keskmise suurusega ettevõtted, käsitööga tegelevad ettevõtjad),

    - Eurocommerce (kaubandusorganisatsioonid).

    Kõigi asjaomaste huvitatud poolte tasakaalustatud esindatuse tagamiseks võib EUEB vajaduse korral kas komisjoni nõudmisel või omal algatusel ja komisjoni heakskiitmisel liikmelisust kohandada.

    6. Iga EUEB liige määrab kontaktisiku.

    EESISTUJA, ASE-EESISTUJAD JA SEKRETARIAAT

    7. Eesistuja ja kahe ase-eesistuja ametikohti täidavad kordamööda määruse (EÜ) nr 1980/2000 artiklis 14 nimetatud EL ökomärgise alal pädevad asutused.

    8. Esmalt täidavad eesistuja ametikohta Euroopa Liidu liikmesriikide pädevad asutused kordamööda eesistujariigiks olemise ajal ja seejärel Euroopa Majanduspiirkonna lepingu osalisriikide pädevad asutused sama aja jooksul ja tähestiku järjekorras.

    9. Kahte ase-eesistuja kohta täidavad järgmiseks eesistujaks saav pädev asutus ja eelmiseks eesistujaks olnud pädev asutus.

    10. Erandina võib eesistuja või ase-eesistujate ametikohta täitvat pädevat asutust asendada üks ase-eesistujatest või mõni muu EUEB liige.

    11. EUEB võib siiski igal ajal komisjoni nõusolekul vastu võtta teistsuguse eesistuja ja ase-eesistujate määramise korra.

    12. Sekretariaaditeenused tagab komiteele komisjon.

    KOOSOLEKUD

    13. EUEB koosolekud kutsub kokku eesistuja, kes ase-eesistujate ja sekretariaadi abiga vastutab kutsete, päevakordade, tõendavate dokumentide ja asjakohaste protokollide ettevalmistamise ning laialisaatmise eest.

    14. Kui koosoleku toimumiskoht on Brüssel, hoolitseb taotluse korral koosolekuruumi olemasolu eest komisjon.

    15. Koosolekul võib üldiselt osaleda kuni kolm ühe EUEB liikme esindajat.

    16. EUEB koosolekutest võivad osa võtta Euroopa Liidu liikmesriikide ja Euroopa Majandusühenduse lepingu osalisriikide esindajad. EUEB koosolekutel osalevad komisjoni esindajad. Eesistuja või komisjon võib vajaduse korral kutsuda koosolekust osa võtma ka muid huvitatud pooli.

    KULUD

    17. Koosolekuteks, ökoloogiliste kriteeriumide väljatöötamiseks ja läbivaatamiseks ning muuks tegevuseks vajalikud tavakulud kannab komisjon vastavalt aastaeelarves selleks ettenähtud kulutustele.

    ÜLDREEGLID

    (Mõeldud muu hulgas juhendiks pädevatele asutustele ja ajutistele töörühmadele tooterühmade ökoloogiliste kriteeriumide ning nendega seotud hindamis- ja vastavuskontrolli nõuete kehtestamise ja läbivaatamise meetmete rakendamisel)

    18. Tooterühmade ökoloogiliste kriteeriumide ning nendega seotud hindamis- ja vastavuskontrolli nõuete kehtestamise ja läbivaatamise meetmete rakendamisel valib EUEB ühe või mitu määruse (EÜ) nr 1980/2000 artiklis 14 mainitud pädevat asutust, kes soovivad täita juhtivat osa. Neid nimetatakse edaspidi juhtivateks pädevateks asutusteks.

    19. Juhtiv pädev asutus moodustab EUEB liikmete abiga kõnesoleva määruse IV lisa punktis 1 mainitud ajutise töörühma. Ta otsib aktiivselt võimalust, et tagada huvitatud poolte, pädevate asutuste ja komisjoni asjaomaste esindajate tasakaalustatud esindatus. Euroopa Liidu ja Euroopa Liidu väliseid huvitatud pooli koheldakse võrdsel alusel. Eespool mainitud huvitatud poolte esindajad peavad võimaluse korral olema eksperdid ja tundma asjakohast tooterühma, neid nimetatakse edaspidi tehnilisteks esindajateks.

    20. Kõik pädevad asutused selgitavad aktiivselt oma liikmesriigi huvitatud poolte arvamusi seoses asjakohase tooterühmaga ning edastavad need arvamused ajutisele töörühmale ja EUEBle.

    21. Juhtiv pädev asutus korraldab vähemalt ühe ajutise töörühma koosoleku ja on sellel eesistujaks. Kui koosoleku toimumiskoht on Brüssel, hoolitseb taotluse korral koosolekuruumi olemasolu eest komisjon.

    22. Eespool mainitud huvitatud poolte tehnilised esindajad võtavad võimaluse korral osa ka EUEB koosolekutest juhtudel, kui toimub asjakohase tooterühma põhiarutelu.

    23. EUEB, juhtiv pädev asutus ja ajutine töörühm tegutsevad kõnesoleva määruse artiklis 1 kindlaksmääratud eesmärke ja põhimõtteid ning selle määruse IV lisas kindlaksmääratud menetluspõhimõtteid järgides.

    24. EUEB, juhtiv pädev asutus ja ajutine töörühm võtavad arvesse ühenduse keskkonnapõhimõtteid ja muude sidustooterühmadega tehtud tööd.

    25. EUEB, tema liikmed, juhtiv pädev asutus ja ajutine töörühm teevad kõik nendest sõltuva, et saavutada üksmeel oma töös, mille eesmärk on keskkonnakaitse kõrge tase.

    ETTEVALMISTUSTÖÖD

    (Menetlus, mida tuleb järgida enne ettepaneku tegemist komisjonile algatada tooterühmade ökoloogiliste kriteeriumide kehtestamise menetlus)

    26. EUEB võib teha komisjonile ettepaneku algatada tooterühmade ökoloogiliste kriteeriumide kehtestamise menetlus.

    27. EUEB võtab nõuetekohaselt arvesse määruse (EÜ) nr 1980/2000 artiklis 5 käsitletud ühenduse ökomärgise tööplaani ja eelkõige mittetäielikku loetelu tooterühmadest, mida peetakse ühenduse tegevuses esmatähtsaks.

    28. EUEB teeb ettevalmistustöid selleks, et kindlaks teha, kas asjakohane tooterühm kuulub kõnesoleva määruse artiklis 2 sätestatud ühenduse ökomärgise andmise süsteemi reguleerimisalasse ja eelkõige, kas see tooterühm vastab artikli 2 lõike 2 tingimustele. Seda ettevalmistustööd võib EUEBlt nõuda ka komisjon.

    29. Ettevalmistustöö tegemiseks valib EUEB juhtiva pädeva asutuse (juhtivad pädevad asutused), kes soovib (soovivad) täita juhtivat osa ja moodustab (moodustavad) ajutise töörühma. Kohaldatakse eespool kindlaksmääratud üldreegleid.

    30. Juhtiv pädev asutus viib ajutise töörühma abiga vajalikus ulatuses läbi ka kõnesoleva määruse II lisas mainitud teostatavuse ja turu-uuringu, olelustsükli hindamise ja keskkonna parandamisvõimaluste analüüsi, võttes arvesse artikli 3, I lisa ning IV lisa punkti 1 nõudeid ja kohaldatavaid sätteid.

    Seejuures täidab juhtiv pädev asutus ajutise töörühma abiga vastavalt vajadusele ja teostatavuse piires muu hulgas järgmisi ülesandeid:

    a) turu olemuse, kaasa arvatud asjakohase sektori tööstusliku ja majandusliku jagunemise (peamised tootjad, turuosad, import jne) analüüs, erinevate tooteliikide iseloomustus, ökomärgisega toodete edukate turustamisvõimaluste analüüs ning ettepanekud vajaliku turu- ja kommunikatsioonistrateegia kohta;

    b) kõigi huvitatud poolte (pädevad asutused, huvigrupid jt) arvamuse väljaselgitamine ja nende kindlakstegemine, kes võiksid teha koostööd kriteeriumide kehtestamisel;

    c) esmatähtsate keskkonnamõjude analüüs, asjakohase sektori head keskkonnatavad, keskkonnaprobleemidele lahenduste otsimine, tooterühma peamiste täiustamisvaldkondade kindlakstegemine ja selle väljaselgitamine, kuidas neid oleks võimalik kajastada ökoloogilistes kriteeriumides;

    d) esmatähtsate elementide analüüs sellelt seisukohalt, kuidas toode sobib tarbija vajaduste rahuldamiseks, ja selle väljaselgitamine, kuidas neid elemente oleks võimalik kajastada ökomärgise kriteeriumides;

    e) olemasolevate ökomärgiste, standardite, katsemeetodite ja uuringute nimekirjade koostamine ning asjakohaste koopiate valmistamine seoses ökomärgise andmisega teatavale tooterühmale, võttes arvesse sidustooterühmadega tehtud tööd ja määrates kindlaks katsetamise maksumuse;

    f) asjakohaste siseriiklike, Euroopa ja rahvusvaheliste õigusaktide läbivaatamine;

    g) tooterühmale ökomärgise kehtestamisel ettetulevate võimalike takistuste kindlakstegemine;

    h) kõigi vajalike ja eespool mainitud kolme ettevalmistusetapi peamisi tulemusi kokkuvõtvate ning muud asjakohast teavet ja analüüsi tulemusi sisaldavate töödokumentide õigeaegne koostamine ning laialisaatmine enne koosolekut;

    i) eespool mainitud analüüside ja uuringute üksikasjaliku lõpparuande koostamine inglise keeles ja ühes vabalt valitud muus ühenduse ametlikus keeles. Lõpparuanne tehakse kättesaadavaks nii trükituna kui elektrooniliselt ja esitatakse avalikule arutelule, võimaluse korral ökomärgise veebileheküljel. Lõpparuandele lisatakse kõigi töö käigus väljasaadetud dokumentide koondnimekiri, milles märgitakse iga dokumendi väljasaatmise kuupäev ja adressaadid, ning lisatakse ka dokumentide koopiad. Lõpparuande lisas esitatakse töös osalenud, nõu andnud või arvamust avaldanud huvitatud poolte nimekiri ja kontaktandmed. Aruanne sisaldab kommenteeritud kokkuvõtet ja vajaduse korral lisasid, milles on üksikasjalikud kokkuvõtvad arvutused. Kõiki aruande kohta saabunud tähelepanekuid võetakse arvesse ja taotluse korral väljastatakse teave märkusele järgnenud sammude kohta.

    j) ühel või mitmel EUEB koosolekul järelduste esitamine ja nende nõupidamiste tulemuste ning kandideeriva tooterühma ökomärgise üldise edu tõenäosuse alusel soovituse andmine selle kohta, kas tooterühma edasist arendamist tuleks jätkata ja kehtestada ökomärgise kriteeriumid.

    31. Kui EUEB leiab, et eespool käsitletud ettevalmistustöö kandideeriva tooterühmaga on piisav ja on olemas ajutise töörühma soovitus, edastab EUEB komisjonile lõpparuande ning ettepaneku ülesanne koostada ja teeb komisjonile ettepaneku algatada selle tooterühma ökoloogiliste kriteeriumide kehtestamise menetlus ning anda EUEBle ülesanne, mille puhul võetakse arvesse eespool mainitud ettepanekuid. Kõnesoleva määruse artiklis 15 mainitud huvitatud pooli esindavad EUEB liikmed võivad eraldi või koos lisada lõpparuandele oma eriarvamused või arvamused.

    KRITEERIUMIDE VÄLJATÖÖTAMISE JA MUUTMISE ÜLESANNE

    (Menetlus, mida järgitakse komisjonilt saadud asjakohase tooterühma ökoloogiliste kriteeriumide ning nendega seotud hindamis- ja vastavuskontrolli nõuete väljatöötamise ja muutmise ülesande täitmisel)

    32. Komisjonilt saadud ülesande alusel töötab EUEB välja ettepanekud asjakohase tooterühma ökoloogiliste kriteeriumide ning nendega seotud hindamis- ja vastavuskontrolli nõuete kohta. EUEB järgib ülesandes kehtestatud töö tähtaega.

    33. Selleks valib EUEB juhtiva pädeva asutuse (juhtivad pädevad asutused), kes soovib (soovivad) täita juhtivat osa ja moodustab (moodustavad) ajutise töörühma. Kohaldatakse eespool kindlaksmääratud üldreegleid.

    34. Juhtiv pädev asutus selgitab esiteks ajutise töörühma abiga välja, kas kõik vajalikud analüüsid, uuringud ja muud eespool kindlaksmääratud ettevalmistustööd on tehtud. Nende hulka kuuluvad eelkõige määruse (EÜ) nr 1980/2000 II lisas mainitud teostatavuse ja turu-uuringud, olelustsükli hindamine ja keskkonna parandamisvõimaluste analüüs. Juhtiv pädev asutus võtab ajutise töörühma abiga kõik vajalikud meetmed, et ettevalmistustööd nõuetekohaselt lõpule viia ja ajakohastada, võttes arvesse eelmises jaotises kindlaksmääratud menetlusi.

    35. Juhtiv pädev asutus esitab ühel või mitmel EUEB koosolekul kriteeriumide projekti ja sellega seotud aruanded ning analüüside tulemused ja vajaduse korral näitab EUEBle nende nõupidamiste tulemuste alusel, et ülesande võib lugeda täidetuks. Sellega seoses arvestatakse eriti, kui tõenäoline on, et eelnõu leiab tugeva toetuse.

    36. Samuti teatab EUEB vajaduse korral juhtiva pädeva asutuse ja ajutise töörühma töö tulemuste alusel kriteeriumide projektist komisjonile ja näitab komisjonile, et ülesande võib lugeda täidetuks. Sellega seoses arvestatakse eriti, kui tõenäoline on, et eelnõu leiab tugeva toetuse. Kõnesoleva määruse (EÜ) nr 1980/2000 artiklis 15 mainitud huvitatud pooli esindavad EUEB liikmed võivad eraldi või koos lisada kriteeriumide projektile oma eriarvamused või arvamused.

    37. Kui komisjon leiab, et ülesanne ei ole täidetud, jätkab EUEB oma tööd kriteeriumide projektiga, arvestades käesolevas jaotises kindlaksmääratud menetlusi ja nõudeid. Komisjon esitab oma seisukoha põhjenduse.

    38. Kui komisjon mingil ajahetkel leiab, et ülesanne on täidetud, loeb EUEB ülesande täidetuks. Komisjoni nõudmisel võib EUEB siiski hiljem uuesti alustada ülesandekohast tööd.

    39. Kui EUEB mingil ajal otsustab, et ta ei saa ülesannet täita, teatab ta sellest viivitamata komisjonile ja esitab üksikasjaliku põhjenduse.

    KRITEERIUMIDE LÄBIVAATAMISE ÜLESANNE

    (Menetlus, mida järgitakse komisjonilt saadud asjakohase tooterühma ökoloogiliste kriteeriumide ning nendega seotud hindamis- ja vastavuskontrolli nõuete läbivaatamise ülesande täitmisel)

    40. Komisjonilt saadud ülesande alusel vaatab EUEB läbi asjakohase tooterühma ökoloogilised kriteeriumid ning nendega seotud hindamis- ja vastavuskontrolli nõuded.

    41. EUEB pöörab erilist tähelepanu töö õigeaegsele lõpetamisele enne kriteeriumide kehtivusaja lõppemist.

    42. Selleks valib EUEB juhtiva pädeva asutuse (juhtivad pädevad asutused), kes soovib (soovivad) täita juhtivat osa ja moodustab (moodustavad) ajutise töörühma. Kohaldatakse eespool kindlaksmääratud üldreegleid.

    43. Juhtiv pädev asutus vaatab ajutise töörühma abiga läbi kehtivad ökomärgise kriteeriumid ja nendega seotud hindamis- ja vastavuskontrolli nõuded, samuti vaatab ta läbi jaotises "Ettevalmistustööd" kindlaksmääratud analüüsid, aruanded, nimekirjad ja muud tööd, vajaduse korral neid täiendades ning ajakohastades.

    44. Juhtiv pädev asutus hindab ajutise töörühma abiga eelkõige asjakohase tooterühma varasemat, käesolevat ja eeldatavat tulevast edu, kaasa arvatud selle tooterühmaga seotud keskkonnaalased eelised, võttes arvesse ka sidustooterühmade edukust ja ühenduse keskkonnamärgise tööplaani.

    45. Juhtiv pädev asutus esitab ühel või mitmel EUEB koosolekul nende hindamiste ja analüüside tulemused ning vajaduse korral annab EUEBle nende nõupidamiste tulemuste alusel soovituse selle kohta, kas ökomärgise kriteeriumide ja nendega seotud hindamis- ja vastavuskontrolli nõuete kehtivusaega tuleks pikendada, need kriteeriumid ja nõuded tühistada või neid muuta. Sellega seoses arvestatakse eriti, kui tõenäoline on, et soovitus leiab tugeva toetuse.

    46. Samuti soovitab EUEB juhtiva pädeva asutuse ja ajutise töörühma töö tulemuste alusel vajaduse korral komisjonile kas ökomärgise kriteeriumide ja nendega seotud hindamis- ja vastavuskontrolli nõuete kehtivusaega pikendada, need kriteeriumid ja nõuded tühistada või neid muuta. Sellega seoses arvestatakse eriti, kui tõenäoline on, et soovitus leiab tugeva toetuse. Määruse (EÜ) nr 1980/2000 artiklis 15 mainitud huvitatud pooli esindavad EUEB liikmed võivad eraldi või koos lisada sellele soovitusele oma eriarvamused või arvamused.

    47. Kui komisjon leiab, et ülesanne ei ole täidetud, jätkab EUEB sellele vastavalt oma tööd, arvestades käesolevas jaotises kindlaksmääratud menetlusi ja nõudeid. Komisjon esitab oma seisukoha põhjenduse.

    48. Kui komisjon väljendab oma nõusolekut soovitusega muuta ökomärgise kriteeriumide ja nendega seotud hindamis- ja vastavuskontrolli nõudeid, tegutseb EUEB sellele vastavalt, võttes arvesse jaotises "Kriteeriumide väljatöötamise ja muutmise ülesanne" kindlaksmääratud menetlusi ja nõudeid.

    49. Kui komisjon väljendab oma nõusolekut soovitusega pikendada ökomärgise kriteeriumide ja nendega seotud hindamis- ja vastavuskontrolli nõuete kehtivusaega või need kriteeriumid ja nõuded tühistada, loeb EUEB oma ülesande täidetuks. Komisjoni nõudmisel võib EUEB siiski hiljem uuesti alustada ülesandekohast tööd.

    50. Kui EUEB mingil ajal otsustab, et ta ei saa ülesannet täita, teatab ta sellest viivitamata komisjonile ja esitab üksikasjaliku põhjenduse.

    TÖÖPLAANI LÄHTEANDMED

    Menetlus, mida järgitakse enne komisjoniga nõupidamist ühenduse ökomärgise tööplaani üle

    51. EUEB võib anda komisjonile lähteandmeid seoses määruse (EÜ) nr 1980/2000 artiklis 5 mainitud ühenduse ökomärgise tööplaani kavandamisega.

    52. EUEB võtab selleks kõik vajalikud meetmed, järgides mainitud määruse artikli 1 lõigetes 1 ja 4 kindlaksmääratud eesmärke ja põhimõtteid.

    53. Enne ettepaneku tegemist võimaliku ühenduse tegevuses prioriteetse uue tooterühma kohta annab EUEB soovitusliku eelhinnangu selle suhtes, kas asjakohane tooterühm kuulub kõnesoleva määruse artiklis 2 kindlaksmääratud ühenduse ökomärgise andmise süsteemi mõjualasse ning eelkõige kas ta vastab selle määruse artikli 2 lõike 2 tingimustele. Seejuures võtab EUEB vajalikul määral arvesse eespool jaotises "Ettevalmistustööd" esitatud mitmesuguseid kaalutlusi.

    54. EUEB ja tema liikmed teevad kõik nendest sõltuva, et saavutada täielik üksmeel selles töös.

    EUEB LIIKMETE MUU TEGEVUS

    55. EUEB liikmed töötavad ühenduse ökomärgise süsteemi üldistes huvides ja võivad teha kõiki vajalikke algatusi, mida nad peavad selle eesmärgi kohaseks ja kasulikuks. Nad võivad tegutseda ka komisjoni ülesandel. Nende algatuste hulka võivad muu hulgas kuuluda:

    - määruse (EÜ) nr 1980/2000 artiklis 10 mainitud või muud edendusmeetmed,

    - ajutiste töörühmade moodustamine,

    - ökomärgise kriteeriumide ning nendega seotud hindamis- ja vastavuskontrolli nõuete ühtlustatud rakendamist soodustavad meetmed, kaasa arvatud asjakohaste kasutusjuhendite korrapärane kohandamine ja parandamine,

    - juhendite koostamine, et näiteks edendada ökoloogiliste kriteeriumide väljatöötamist,

    - vajaduse korral siseriiklike menetluste vastuvõtmine.

    LÄBIVAATAMINE

    56. EUEB vaatab oma tegevuse korrapäraselt läbi ja esitab vajaduse korral komisjonile soovituse nende menetluste kohandamiseks. Esimene läbivaatamine lõpetatakse enne 2002. aasta lõppu.

    --------------------------------------------------

    Top