EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32017R0907

Council Implementing Regulation (EU) 2017/907 of 29 May 2017 implementing Regulation (EU) No 36/2012 concerning restrictive measures in view of the situation in Syria

OJ L 139, 30.5.2017, p. 15–22 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force: This act has been changed. Current consolidated version: 30/05/2017

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2017/907/oj

30.5.2017   

EN

Official Journal of the European Union

L 139/15


COUNCIL IMPLEMENTING REGULATION (EU) 2017/907

of 29 May 2017

implementing Regulation (EU) No 36/2012 concerning restrictive measures in view of the situation in Syria

THE COUNCIL OF THE EUROPEAN UNION,

Having regard to the Treaty on the Functioning of the European Union,

Having regard to Council Regulation (EU) No 36/2012 of 18 January 2012 concerning restrictive measures in view of the situation in Syria and repealing Regulation (EU) No 442/2011 (1), and in particular Article 32(1) thereof,

Whereas:

(1)

On 18 January 2012, the Council adopted Regulation (EU) No 36/2012.

(2)

The entries for certain persons, entities and bodies subject to restrictive measures set out in Annex II to Regulation (EU) No 36/2012 should be updated and amended.

(3)

Annex II to Regulation (EU) No 36/2012 should therefore be amended accordingly,

HAS ADOPTED THIS REGULATION:

Article 1

Annex II to Regulation (EU) No 36/2012 shall be amended in accordance with the Annex to this Regulation.

Article 2

This Regulation shall enter into force on the day following that of its publication in the Official Journal of the European Union.

This Regulation shall be binding in its entirety and directly applicable in all Member States.

Done at Brussels, 29 May 2017.

For the Council

The President

C. CARDONA


(1)   OJ L 16, 19.1.2012, p. 1.


ANNEX

Annex II to Regulation (EU) No 36/2012 is amended as follows:

1.

In Part A (‘Persons’), the following entries replace the entries concerning the persons listed below:

 

Name

Identifying information

Reasons

Date of listing

‘13.

Munzir (

Image 1

) (a.k.a. Mundhir, Monzer) Jamil Al-Assad (

Image 2

)

Date of birth: 1 March 1961;

Place of birth: Kerdaha, Latakia Province;

Passports No 86449 and No 842781

Involved in violence against the civilian population as part of the Shabiha militia.

9.5.2011

37.

Brigadier-General Rafiq (

Image 3

) (a.k.a. Rafeeq) Shahadah (

Image 4

) (a.k.a. Shahada, Shahade, Shahadeh, Chahada, Chahade, Chahadeh, Chahada)

Place of birth: Jablah, Latakia Province

Former Head of Syrian Military Intelligence (SMI) Branch 293 (Internal Affairs) in Damascus. Directly involved in repression and violence against the civilian population in Damascus. Advisor to President Bashar Al-Assad for strategic questions and military intelligence.

23.8.2011

53.

Adib (

Image 5

) Mayaleh (

Image 6

) (a.k.a. André Mayard)

Born: 15 May 1955;

Place of birth: Bassir

Former Minister of Economy and Foreign Trade in power after May 2011 (appointed in July 2016). As a former Government Minister, shares responsibility for the regime's violent repression against the civilian population. Adib Mayaleh was also responsible for providing economic and financial support to the Syrian regime through his former functions as the Governor of the Central Bank of Syria.

15.5.2012

59.

General Ghassan (

Image 7

) Belal (

Image 8

)

 

General in command of the 4th Division reserve bureau. Adviser to Maher al-Assad and coordinator of security operations. Responsible for the crackdown on the civilian population across Syria and involved in several breaches of cessation of hostilities in the Ghouta.

14.11.2011

66.

Kifah (

Image 9

) Moulhem (

Image 10

) (a.k.a. Moulhim, Mulhem, Mulhim)

 

Former batallion Commander in the 4th Division. Appointed deputy head of the Military Intelligence Division in July 2015. Responsible for the crackdown on the civilian population in Deir ez-Zor.

14.11.2011

106.

Dr Wael (

Image 11

) Nader (

Image 12

) Al –Halqi (

Image 13

) (a.k.a. Al-Halki)

Born: 1964;

Place of birth: Dara'a Province

Former Prime Minister, in office until 3 July 2016, and former Minister of Health. As a former Government Minister, shares responsibility for the regime's violent repression against the civilian population.

27.2.2012

109.

Imad (

Image 14

) Mohammad (

Image 15

) (a.k.a. Mohamed, Muhammad, Mohammed) Deeb Khamis (

Image 16

) (a.k.a. Imad Mohammad Dib Khamees)

Date of birth: 1 August 1961;

Place of birth: near Damascus

Prime Minister and former Minister of Electricity. As Government Minister, shares responsibility for the regime's violent repression against the civilian population.

23.3.2012

110.

Omar (

Image 17

) Ibrahim (

Image 18

) Ghalawanji (

Image 19

)

Born: 1954;

Place of birth: Tartous

Former Vice Prime Minister for Services Affairs, former Minister of Local Administration, in office until 3 July 2016. As a former Government Minister, shares responsibility for the regime's violent repression against the civilian population.

23.3.2012

117.

Adnan (

Image 20

) Hassan (

Image 21

) Mahmoud (

Image 22

)

Born: 1966;

Place of birth: Tartous

Syrian Ambassador to Iran. Former Minister of Information in power after May 2011. As a former Government Minister, shares responsibility for the regime's violent repression against the civilian population.

23.9.2011

157.

Eng. Bassam (

Image 23

) Hanna (

Image 24

)

 

Former Minister of Water Resources in power after May 2011. As a former Government Minister, shares responsibility for the regime's violent repression against the civilian population.

16.10.2012

162.

Dr Mahmoud (

Image 25

) Ibraheem (

Image 26

) (a.k.a. Ibrahim) Sa'iid (

Image 27

) (a.k.a. Said, Sa'eed, Saeed)

 

Former Minister of Transport in power after May 2011. As a former Government Minister, shares responsibility for the regime's violent repression against the civilian population.

16.10.2012

166.

Dr Lubana (

Image 28

) (a.k.a. Lubanah) Mushaweh (

Image 29

) (a.k.a. Mshaweh, Mshawweh, Mushawweh)

Born 1955;

place of birth Damascus

Former Minister of Culture in power after May 2011. As a former Government Minister, shares responsibility for the regime's violent repression against the civilian population.

16.10.2012

168.

Omran (

Image 30

) Ahed (

Image 31

) Al Zu'bi (

Image 32

) (a.k.a. Al Zoubi, Al Zo'bi, Al Zou'bi)

Born 27 September 1959;

Place of birth Damascus

Former Minister of Information in power after May 2011. As a former Government Minister, shares responsibility for the regime's violent repression against the civilian population.

16.10.2012

170.

Najm (

Image 33

) (a.k.a. Nejm) Hamad (

Image 34

) Al Ahmad (

Image 35

) (a.k.a. Al-Ahmed)

 

Former Minister of Justice in power after May 2011. As a former Government Minister, shares responsibility for the regime's violent repression against the civilian population.

16.10.2012

171.

Dr Abdul- Salam (

Image 36

Image 37

) Al Nayef (

Image 38

)

 

Former Minister of Health in power after May 2011. As a former Government Minister, shares responsibility for the regime's violent repression against the civilian population.

16.10.2012

173.

Dr Nazeera (

Image 39

) (a.k.a. Nazira, Nadheera, Nadhira) Farah (

Image 40

) Sarkees (

Image 41

) (a.k.a. Sarkis)

 

Former State Minister for Environmental Affairs, in power after May 2011. As a former Government Minister, shares responsibility for the regime's violent repression against the civilian population.

16.10.2012

176.

Abdullah (

Image 42

) (a.k.a. Abdallah) Khaleel (

Image 43

) (a.k.a. Khalil) Hussein (

Image 44

) (a.k.a. Hussain)

 

Former State Minister in power after May 2011. As a former Government Minister, shares responsibility for the regime's violent repression against the civilian population.

16.10.2012

177.

Jamal (

Image 45

) Sha'ban (

Image 46

) (a.k.a. Shaaban) Shaheen (

Image 47

)

 

Former State Minister in power after May 2011. As a former Government Minister, shares responsibility for the regime's violent repression against the civilian population.

16.10.2012

181.

Suleiman Al Abbas

 

Former Oil and Mineral Resources Minister in power after May 2011. As a former Government Minister, shares responsibility for the violent repression of the Syrian people.

24.6.2014

182.

Kamal Eddin Tu'ma

Date of birth: 1959

Former Industry Minister in power after May 2011. As a former Government Minister, shares responsibility for the regime's violent repression against the civilian population.

24.6.2014

183.

Kinda al-Shammat (a.k.a. Shmat)

Date of birth: 1973

Former Social Affairs Minister in power after May 2011. As a former Government Minister, shares responsibility for the regime's violent repression against the civilian population.

24.6.2014

184.

Hassan Hijazi

Date of birth: 1964

Former Minister for Labour in power after May 2011. As a former Government Minister, shares responsibility for the regime's violent repression against the civilian population.

24.6.2014

185.

Ismael Ismael (a.k.a. Ismail Ismail, or Isma'Il Isma'il)

Born: 1955

Former Finance Minister in power after May 2011. As a former Government Minister, shares responsibility for the regime's violent repression against the civilian population.

24.6.2014

186.

Dr Khodr Orfali (a.k.a. Khud/Khudr Urfali/Orphaly)

Date of birth: 1956

Former Economy and Foreign Trade Minister in power after May 2011. As a former Government Minister, shares responsibility for the regime's violent repression against the civilian population.

24.6.2014

187.

Samir Izzat Qadi Amin

Date of birth: 1966

Former Internal Trade and Consumer Protection Minister in power after May 2011. As a former Government Minister, shares responsibility for the regime's violent repression against the civilian population.

24.6.2014

189.

Dr Malek Ali (a.k.a. Malik)

Date of birth: 1956

Former Higher Education Minister in power after May 2011. As a former Government Minister, shares responsibility for the regime's violent repression against the civilian population.

24.6.2014

191.

Dr Hassib Elias Shammas (a.k.a. Hasib)

Date of birth: 1957

Former State Minister in power after May 2011. As a former Government Minister, shares responsibility for the regime's violent repression against the civilian population.

24.6.2014

1.

Houmam Jaza'iri (a.k.a. Humam al-Jazaeri, Hammam al-Jazairi)

Born: 1977

Former Minister of Economy and Foreign Trade in power after May 2011. As a former Government Minister, shares responsibility for the violent repression of the Syrian people.

21.10.2014

2.

Mohamad Amer Mardini (a.k.a. Mohammad Amer Mardini)

Date of birth: 1959;

Place of birth: Damascus

Former Minister of Higher Education in power after May 2011 (appointed 27.8.2014). As a former Government Minister, shares responsibility for the regime's violent repression against the civilian population.

21.10.2014

3.

Mohamad Ghazi Jalali (a.k.a. Mohammad Ghazi al-Jalali)

Date of birth: 1969;

Place of birth: Damascus

Former Minister of Communications and Technology in power after May 2011 (appointed 27.8.2014). As a former Government Minister, shares responsibility for the regime's violent repression against the civilian population.

21.10.2014

4.

Kamal Cheikha (a.k.a. Kamal al-Sheikha)

Date of birth: 1961;

Place of birth: Damascus

Former Minister of Water Resources in power after May 2011 (appointed 27.8.2014). As a former Government Minister, shares responsibility for the regime's violent repression against the civilian population.

21.10.2014

5.

Hassan Nouri (a.k.a. Hassan al-Nouri)

Date of birth: 9.2.1960

Former Minister of Administrative Development in power after May 2011 (appointed 27.8.2014). As a former Government Minister, shares responsibility for the regime's violent repression against the civilian population.

21.10.2014

7.

Khalaf Souleymane Abdallah (a.k.a. Khalaf Sleiman al-Abdullah)

Date of birth: 1960;

Place of birth: Deir ez-Zor

Former Minister of Labour in power after May 2011 (appointed 27.8.2014). As a former Government Minister, shares responsibility for the regime's violent repression against the civilian population.

21.10.2014

9.

Hassan Safiyeh (a.k.a. Hassan Safiye)

Date of birth: 1949;

Place of birth: Latakia

Former Minister of Internal Trade and Consumer Protection in power after May 2011 (appointed 27.8.2014). As a former Government Minister, shares responsibility for the regime's violent repression against the civilian population.

21.10.2014

10.

Issam Khalil

Date of birth: 1965;

Place of birth: Banias

Former Minister of Culture in power after May 2011 (appointed 27.8.2014). As a former Government Minister, shares responsibility for the regime's violent repression against the civilian population.

21.10.2014

11.

Mohammad Mouti' Mouayyad (a.k.a. Mohammad Muti'a Moayyad)

Date of birth: 1968;

Place of birth: Ariha (Idlib)

Former State Minister in power after May 2011 (appointed 27.8.2014). As a former Government Minister, shares responsibility for the regime's violent repression against the civilian population.

21.10.2014

12.

Ghazwan Kheir Bek (a.k.a. Ghazqan Kheir Bek)

Date of birth: 1961;

Place of birth: Latakia

Former Minister of transport in power after May 2011 (appointed 27.8.2014). As a former Government Minister, shares responsibility for the regime's violent repression against the civilian population.

21.10.2014

217.

Atef Naddaf

Image 48

Date of birth: 1956;

Place of birth: Damascus Countryside

Higher Education Minister.

Appointed in July 2016.

14.11.2016

218.

Hussein Makhlouf (a.k.a. Makhluf)

Image 49

Date of birth: 1964;

Place of birth: Lattakia;

Former Governor of Damascus Governorate

Local Administration Minister.

Appointed in July 2016.

Cousin of Rami Makhlouf.

14.11.2016

219.

Ali Al-Zafir (a.k.a. al-Dafeer)

Image 50

Date of birth: 1962;

Place of birth: Tartous

Communications and Technology Minister.

Appointed in July 2016.

14.11.2016

220.

Ali Ghanem

Image 51

Date of birth: 1963;

Place of birth: Damascus

Minister for Petroleum and Mineral Resources.

Appointed in July 2016.

14.11.2016

221.

Mohammed (a.k.a. Mohamed, Muhammad, Mohammad) Ramez Tourjman (a.k.a. Tourjuman) (

Image 52

)

Date of birth: 1966;

Place of birth: Damascus

Information Minister.

Appointed in July 2016.

14.11.2016

222.

Mohammed (a.k.a. Mohamed, Muhammad, Mohammad) al-Ahmed (a.k.a. al-Ahmad)

Image 53

Date of birth: 1961;

Place of birth: Lattakia

Culture Minister.

Appointed in July 2016.

14.11.2016

223.

Ali Hamoud (a.k.a. Hammoud)

Image 54

Date of birth: 1964;

Place of birth: Tartous

Transport Minister.

Appointed in July 2016.

14.11.2016

224.

Mohammed Zuhair (a.k.a. Zahir) Kharboutli

Image 55

Place of birth: Damascus

Electricity Minister.

Appointed in July 2016.

14.11.2016

225.

Maamoun (a.k.a. Ma'moun) Hamdan

Image 56

Date of birth: 1958;

Place of birth: Damascus

Finance Minister.

Appointed in July 2016.

14.11.2016

226.

Nabil al-Hasan (a.k.a. al-Hassan)

Image 57

Date of birth: 1963;

Place of birth: Aleppo

Minister of Water Resources.

Appointed in July 2016.

14.11.2016

227.

Ahmad al-Hamu (a.k.a. al-Hamo)

Image 58

Date of birth: 1947

Minister for Industry.

Appointed in July 2016.

14.11.2016

228.

Abdullah al-Gharbi (a.k.a. al-Qirbi)

Image 59

Date of birth: 1962;

Place of birth: Damascus

Minister of Internal Trade and Consumer Protection.

Appointed in July 2016.

14.11.2016

229.

Abdullah Abdullah (

Image 60

)

Date of birth: 1956

State Minister.

Appointed in July 2016.

14.11.2016

230.

Salwa Abdullah

Image 61

Date of birth: 1953;

Place of birth: Quneitra

State Minister.

Appointed in July 2016.

14.11.2016

231.

Rafe'a Abu Sa'ad (a.k.a. Saad)

Image 62

Date of birth: 1954;

Place of birth: Habran village (Sweida province)

State Minister.

Appointed in July 2016.

14.11.2016

232.

Wafiqa Hosni

Image 63

Date of birth: 1952;

Place of birth: Damascus

State Minister.

Appointed in July 2016.

14.11.2016

233.

Rima Al-Qadiri (a.k.a. Al-Kadiri)

Image 64

Date of birth: 1963;

Place of birth: Damascus

Minister for Social Affairs (since August 2015).

14.11.2016

236.

Saji' Darwish (a.k.a. Saji Jamil Darwish; Sajee Darwish; Sjaa Darwis) (

Image 65

)

Date of birth: 11 January 1957;

Rank: Major General, Syrian Arab Air Force

Holds the rank of Major General, a senior officer and Commander of the 22nd Division of the Syrian Arab Air Force, in post after May 2011.

Operates in the chemical weapons proliferation sector and is responsible for the violent repression against the civilian population: as a senior ranking officer of the Syrian Arab Air Force and Commander of the 22nd Division he holds responsibility for the use of chemical weapons by aircraft operating from airbases under the control of the 22nd Division, including the attack on Talmenes that the Joint Investigative Mechanism reported was conducted by Hama airfield-based regime helicopters.

21.3.2017’

2.

In Part A (‘Persons’), the following entries concerning the persons listed below are inserted:

 

Name

Identifying information

Reasons

Date of listing

‘239.

Hisham Mohammad Mamdouh al-Sha'ar

Date of birth: 1958;

Place of birth: Damascus (Syria)

Justice Minister. Appointed in March 2017.

30.5.2017

240.

Mohammad Samer Abdelrahman al-Khalil

 

Economy and Foreign Trade. Minister. Appointed in March 2017.

30.5.2017

241.

Salam Mohammad al-Saffaf

Date of birth: 1979

Administrative Development Minister. Appointed in March 2017.

30.5.2017’

3.

In Part B (‘Entities’), the following entry replaces the entry concerning the entity listed below:

 

Name

Identifying information

Reasons

Date of listing

‘36.

Ebla Petroleum Company a.k.a. Ebco

Head Office Mazzeh Villat Ghabia Dar Es Saada 16,

P.O. Box 9120,

Damascus, Syria;

Tel: +963 116691100

Joint venture of GPC. Provides financial support to the regime.

23.1.2012’


Top