Accept Refuse

EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32001D0908

2001/908/EC,Euratom: Council Decision of 26 November 2001 appointing a Swedish member of the Economic and Social Committee

OJ L 337, 20.12.2001, p. 36–36 (ES, DA, DE, EL, EN, FR, IT, NL, PT, FI, SV)

No longer in force, Date of end of validity: 20/09/2002

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2001/908/oj

32001D0908

2001/908/EC,Euratom: Council Decision of 26 November 2001 appointing a Swedish member of the Economic and Social Committee

Official Journal L 337 , 20/12/2001 P. 0036 - 0036


Council Decision

of 26 November 2001

appointing a Swedish member of the Economic and Social Committee

(2001/908/EC, Euratom)

THE COUNCIL OF THE EUROPEAN UNION,

Having regard to the Treaty establishing the European Community, and in particular Article 258 thereof,

Having regard to the Treaty establishing the European Atomic Energy Community, and in particular Article 166 thereof,

Having regard to the Council Decision of 15 September 1998 appointing the members of the Economic and Social Committee for the period from 21 September 1998 to 20 September 2002(1),

Whereas a member's seat on that Committee has fallen vacant following the resignation of Ms Aina Margareta REGNELL, of which the Council was informed on 30 May 2001;

Having regard to the nominations submitted by the Swedish Government,

Having obtained the opinion of the Commission of the European Communities,

HAS DECIDED AS FOLLOWS:

Sole Article

Ms Ingrid JERNECK is hereby appointed a member of the Economic and Social Committee in place of Ms Aina Margareta REGNELL for the remainder of the latter's term of office, which runs until 20 September 2002.

Done at Brussels, 26 November 2001.

For the Council

The President

R. Landuyt

(1) OJ L 257, 19.9.1998, p. 37.

Top