Accept Refuse

EUR-Lex Access to European Union law

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32012D0098

Council Decision 2012/98/CFSP of 17 February 2012 amending Decision 2010/232/CFSP renewing restrictive measures against Burma/Myanmar

OJ L 47, 18.2.2012, p. 64–68 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)
Special edition in Croatian: Chapter 18 Volume 007 P. 282 - 286

No longer in force, Date of end of validity: 22/04/2013; Repealed by 32013D0184

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2012/98(1)/oj

18.2.2012   

EN

Official Journal of the European Union

L 47/64


COUNCIL DECISION 2012/98/CFSP

of 17 February 2012

amending Decision 2010/232/CFSP renewing restrictive measures against Burma/Myanmar

THE COUNCIL OF THE EUROPEAN UNION,

Having regard to the Treaty on European Union, and in particular Article 29 thereof,

Whereas:

(1)

On 26 April 2010, the Council adopted Decision 2010/232/CFSP renewing restrictive measures against Burma/Myanmar (1).

(2)

On 23 January 2012, the Council welcomed the remarkable programme of political reform undertaken by the Government and Parliament in Burma/Myanmar, together with its commitment to economic and social development. The Council noted the commitment by the Government to continue and complete these reforms.

(3)

The Council decided, as a first step, that the visa ban concerning the President, the vice-Presidents, cabinet members and the Speakers of the two Houses of Parliament of Burma/Myanmar should be suspended.

(4)

Decision 2010/232/CFSP should be amended accordingly,

HAS ADOPTED THIS DECISION:

Article 1

Article 15 of Decision 2010/232/CFSP is hereby replaced by the following:

"Article 15

1.   This Decision shall enter into force on the date of its adoption.

2.   This Decision shall apply until 30 April 2012.

3.   The measures referred to in Article 9(1) and in Article 10(1) and (2), insofar as they apply to persons listed in Annex IV, shall be suspended until 30 April 2012.

4.   The measures referred to in Article 9(1), insofar as they apply to persons listed in Annex V, shall be suspended until 30 April 2012.".

Article 2

The Annex to this Decision shall be added as Annex V to Decision 2010/232/CFSP.

Article 3

This Decision shall enter into force on the date of its adoption.

Done at Brussels, 17 February 2012.

For the Council

The President

M. SAREEN


(1)  OJ L 105, 27.4.2010, p. 22.


ANNEX

‘ANNEX V

List of persons referred to in Article 15(4)

FORMER STATE PEACE AND DEVELOPMENT COUNCIL (SPDC)

#

Name (and possible aliases)

Identifying information (function/title, date and place of birth, passport/id number, spouse or son/daughter of …)

Sex

(M/F)

1.

Thura Shwe Mann

Vice Chairman of the Union Solidarity and Development Party (USDP). Former SPDC Chief of Staff, Coordinator of Special Operations, d.o.b. 11.07.1947. Member of the Parliament (Lower House), Speaker of the Lower House.

M

2.

Khin Lay Thet

Wife of Thura Shwe Mann

F

3.

Aung Thet Mann a.k.a. Shwe Mann Ko Ko

Son of Thura Shwe Mann, Ayeya Shwe War (Wah) Company, 5, Pyay Rd, Hlaing Township, Yangon and Co-owner of RedLink Communications Co Ltd, No 20, Building B, Mya Yeik Nyo Royal Hotel, Pa-Le Rd, Bahan Township, Yangon, d.o.b. 19.06.1977

M

4.

Khin Hnin Thandar

Wife of Aung Thet Mann

F

5.

Toe Naing Mann

Son of Thura Shwe Mann, d.o.b. 29.06.1978 Owner of Global Net and Red Link Communications Co Ltd, No 20, Building B, Mya Yeik Nyo Royal Hotel, Pa-Le Rd, Bahan Township, Yangon, Internet Service Providers

M

6.

Zay Zin Latt

Wife of Toe Naing Mann, Daughter of Khin Shwe, d.o.b. 24.03.1981

F


GOVERNMENT

#

Name (and possible aliases)

Identifying information (inc. Ministry)

Sex

(M/F)

1.

Thein Sein

President and Executive Head of the Republic of the Union of Myanmar. Former Prime Minister. Former member of the SPDC. Former Chairman of the Union Solidarity and Development Party (USDP),d.o.b. 20.04.1945, Pathein

M

2.

Khin Khin Win

Wife of Thein Sein

F

3.

Tin Aung Myint Oo

Vice-President of the Republic of the Union of Myanmar. Former SPDC Secretary 1. Former Vice Chairman of the Union Solidarity and Development Party (USDP), d.o.b. 29.05.1950

M

4.

Khin Saw Hnin

Wife of Tin Aung Myint Oo

F

5.

Captain Naing Lin Oo

Son of Tin Aung Myint Oo

M

6.

Hnin Yee Mon

Wife of Captain Naing Lin Oo

F

7.

Maj-Gen Hla Min

Minister for Defence. Former Chief of Bureau of Special Operations 3. Former South (Bago Division) Regional Commander, d.o.b. 26.01.1958

M

8.

Lt-Gen Ko Ko

Minister for Home Affairs. Former Chief of Bureau of Special Operations 3 (Pegu, Irrawaddy, Arakan), p.o.b. Mandalay, d.o.b. 10.3.1956

M

9.

Sao Nwan Khun Sum

Wife of LTL-Gen Ko Ko

F

10.

Thein Htaik a.k.a. Hteik a.k.a. Htike

Minister for Mines. Former Military Inspector General, d.o.b. 8/2/1952, p.o.b. Yangon

M

11.

Thein Htay

Minister for Border Affairs & Industrial Development. Former Deputy Minister for Defence, p.o.b. Taunggyi, d.o.b. 07.09.1955

M

12.

Myint Myint Khine

Wife of Thein Htay

F

13.

Soe Maung

President's Office. Former Judge Advocate General, d.o.b. 20.12.1952, p.o.b. Yezagyo

M

14.

Nang Phyu Phyu Aye

Wife of Soe Maung

F

15.

Aye Myint

Minister for Science & Technology. Former Deputy Minister for Defence

M

16.

Soe Thein

Minister for Industry 2, p.o.b. Yangon, d.o.b. 07.09.1949

M

17.

Khin Aye Kyin a.k.a. Aye Aye

Wife of Soe Thein

F

18.

Yimon Aye

Daughter of Soe Thein, d.o.b. 12.07.1980

F

19.

Aye Chan

Son of Soe Thein, d.o.b. 23.09.1973

M

20.

Thida Aye

Daughter of Soe Thein, d.o.b. 23.03.1979

F

21.

Aung Min

Minister for Rail Transportation, p.o.b. Yangon, d.o.b. 20.11.1949

M

22.

Wai Wai Thar a.k.a. Wai Wai Tha

Wife of Aung Min

F

23.

Aye Min Aung

Daughter of Aung Min

F

24.

Htoo Char Aung

Son of Aung Min

M

25.

Khin Yi

Minister for Immigration and Population. Former DG Myanmar Police Force, d.o.b. 29.12.1952, p.o.b. Myaung Mya

M

26.

Khin May Soe

Wife of Khin Yi

F

27.

Myint Hlaing

Minister for Agriculture & Irrigation. Former Chief of Staff (Air Defence); p.o.b. Mogok, d.o.b. 13.08.1953

M

28.

Thura Myint Maung

Minister for Religious Affairs, p.o.b. Yesagyo, d.o.b. 19.01.1941

M

29.

Aung Kyaw Soe

Son of Thura Myint Maung

M

30.

Su Su Sandi

Wife of Aung Kyaw Soe

F

31.

Zin Myint Maung

Daughter of Thura Myint Maung

F

32.

Khin Maung Myint

Minister for Construction. Former Minister for Electric Power 2, p.o.b. Sagaing, d.o.b. 24.05.1951

M

33.

Win Win Nu

Wife of Khin Maung Myint

F

34.

Tin Naing Thein

Minister for National Planning and Economic Development and Minister for Livestock & Fisheries. Former Minister for Commerce, formerly Deputy Minister for Forestry

M

35.

Aye Aye

Wife of Tin Naing Thein

F

36.

Kyaw Swa Khaing

Minister for Industry 1. Former Deputy Minister for Industry 2

M

37.

Khin Phyu Mar

Wife of Kyaw Swa Khaing

F

38.

Than Htay

Minister for Energy. Former Deputy Minister for Energy, p.o.b. Myanaung, d.o.b. 12.11.1954

M

39.

Soe Wut Yi

Wife of Than Htay

F

40.

Zaw Min

Minister for Electric Power (1), d.o.b. 30.10.1951, p.o.b. Bago

M

41.

Khin Mi Mi

Wife of Zaw Min

F

42.

Khin Maung Soe

Minister for Electric Power (2)

M

43.

Hla Tun

Minister for Finance & Revenue. Former Minister for Finance & Revenue, d.o.b. 11.07.1951, p.o.b. Yangon

M

44.

Khin Than Win

Wife of Hla Tun

F

45.

Thein Nyunt

President Office. Former Minister for Progress of Border Areas & National Races & Development Affairs, and Mayor of Nay Pyi Taw, p.o.b. Maubin, d.o.b. 08.10.1948

M

46.

Kyin Khaing a.k.a. Kyin Khine

Wife of Thein Nyunt

F

47.

(Wunna Kyaw Htin) Win Myint

Minister for Commerce. President of the Union of Myanmar Federation of Chambers of Commerce and Industry (UMFCCI) and owner of Shwe Nagar Min Co and owner of Zeya Shwe Myay Football Club, p.o.b. Ye Oo, d.o.b. 21.04.1954

M

48.

Kyaw Hsan

Minister for Information and Minister for Culture. Former member of the Union Solidarity and Development Party (USDP), p.o.b. Monywa, d.o.b.20.05.1948

M

49.

Kyi Kyi Win

Wife of Kyaw Hsan. Head of Information Department of Myanmar Women's Affairs Federation.

F

50.

Win Tun

Minister for Forestry

M

51.

Aung Kyi

Minister for Labour and Minister for Social Welfare, Relief and Resettlement. Former Minister for Employment/ Labour (appointed Minister for Relations on 08.10.2007, in charge of relations with Aung San Suu Kyi), p.o.b. Yangon, d.o.b. 01.11.1946

M

52.

Thet Thet Swe

Wife of Aung Kyi

F

53.

Ohn Myint

Minister for Cooperatives. Former Chief of Bureau of Special Operations 6

M

54.

Nu Nu Swe

Wife of Ohn Myint

F

55.

Thein Tun a.k.a. Thein Htun

Minister for Communications, Posts and Telegraphs

M

56.

Nyan Htun Aung

Minister for Transport

M


DEPUTY MINISTERS

#

Name (and possible aliases)

Identifying information (inc. Ministry)

Sex

(M/F)

1.

Maj-Gen Kyaw Nyunt

Deputy Minister for Defence

M

2.

Col Aung Thaw

Deputy Minister for Defence

M

3.

Maj-Gen Zaw Win

Deputy Minister for Border Affairs. Former Commander Lon Htein Battalion Base 3 Shwemyayar

M

4.

Maung Myint

Deputy Minister for Foreign Affairs, d.o.b. 21.05.1958, p.o.b. Mandalay

M

5.

Dr Khin Mya Win

d.o.b. 21.01.1956, wife of Maung Myint

F

6.

Win Than

Deputy Minister for Finance and Revenue

M

7.

Tint Lwin

Deputy Minister for Communications, Posts & Telegraphs

M

8.

Phone Swe

Deputy Minister for Social Welfare, Relief & Resettlement. Former Deputy Minister for Home Affairs.

M

9.

San San Wai

Wife of Brig-Gen Phone Swe

F

10.

Than Tun

Deputy Minister for Cooperatives

M

11.

Myint Thein

Deputy Minister for Labour. Former Supreme Court Judge

M

12.

Win Shein

Deputy Minister for Transport. Former Commander, Naval Training Headquarters

M

13.

Htay Aung

Deputy Minister for Hotels & Tourism

M

14.

Thein Aung

Deputy Minister for Industry 1

M

15.

Thura U Thaung Lwin

Deputy Minister for Rail Transportation

M

16.

Thant Shin

Deputy Minister for Rail Transportation

M

17.

Aye Kyu

Deputy Minister for Education

M

18.

Kyaw Kyaw Win

Deputy Minister for immigration & Population

M

19.

Aye Myint Kyu

Deputy Minister for Sports

M

20.

Han Sein

Deputy Minister for Myanma Industrial Development

M

21.

Chan Maung

Deputy Minister for Myanma Industrial Development

M

22.

Khin Maung Aye

Deputy Minister for Livestock & Fisheries

M

23.

Kyaw Zan Myint

Deputy Minister for Home Affairs

M


PERSONS WHO BENEFIT FROM GOVERNMENT ECONOMIC POLICIES AND OTHER PERSONS ASSOCIATED WITH THE REGIME

#

Name (and possible aliases)

identifying information (inc. company)

Sex

(M/F)

1.

Khin Aung Myint

Former Minister for Culture. Member of the Parliament (Upper House), Speaker of the Upper House. Former member of the Union Solidarity and Development Party (USDP)

M

2.

Khin Phyone

Wife of Khin Aung Myint

F’


Top