Accept Refuse

EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32009D0340

2009/340/EC: Council Decision of 16 March 2009 appointing one Swedish member and one Swedish alternate member of the Committee of the Regions

OJ L 104, 24.4.2009, p. 33–33 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

No longer in force, Date of end of validity: 25/01/2010

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2009/340/oj

24.4.2009   

EN

Official Journal of the European Union

L 104/33


COUNCIL DECISION

of 16 March 2009

appointing one Swedish member and one Swedish alternate member of the Committee of the Regions

(2009/340/EC)

THE COUNCIL OF THE EUROPEAN UNION,

Having regard to the Treaty establishing the European Community, and in particular Article 263 thereof,

Having regard to the proposal of the Swedish Government,

Whereas:

(1)

On 24 January 2006, the Council adopted Decision 2006/116/EC appointing the members and alternate members of the Committee of the Regions for the period from 26 January 2006 to 25 January 2010 (1).

(2)

A member’s seat on the Committee of the Regions has become vacant following the resignation of Ms Ann BESKOW. An alternate member’s seat has become vacant following the appointment of Ms Yoomi RENSTRÖM as a member of the Committee of the Regions,

HAS DECIDED AS FOLLOWS:

Article 1

The following are hereby appointed to the Committee of the Regions for the remainder of the current term of office, which runs until 25 January 2010:

(a)

as member:

Ms Yoomi RENSTRÖM, Ovanåker kommun (change of mandate);

and

(b)

as alternate member:

Ms Ewa LINDSTRAND, Ledamot i kommunfullmäktige, Timrå kommun.

Article 2

This Decision shall take effect on the day of its adoption.

Done at Brussels, 16 March 2009.

For the Council

The President

A. VONDRA


(1)  OJ L 56, 25.2.2006, p. 75.


Top