Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 02022R0870-20220603

    Consolidated text: Uredba (EU) 2022/870 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 30. maja 2022 o začasnih ukrepih za trgovinsko liberalizacijo, ki dopolnjujejo trgovinske koncesije, ki se uporabljajo za ukrajinske izdelke v okviru Sporazuma o pridružitvi med Evropsko unijo in Evropsko skupnostjo za atomsko energijo in njunimi državami članicami na eni strani ter Ukrajino na drugi strani

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2022/870/2022-06-03

    02022R0870 — SL — 03.06.2022 — 000.001


    To besedilo je zgolj informativne narave in nima pravnega učinka. Institucije Unije za njegovo vsebino ne prevzemajo nobene odgovornosti. Verodostojne različice zadevnih aktov, vključno z uvodnimi izjavami, so objavljene v Uradnem listu Evropske unije. Na voljo so na portalu EUR-Lex. Uradna besedila so neposredno dostopna prek povezav v tem dokumentu

    ►B

    UREDBA (EU) 2022/870 EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA

    z dne 30. maja 2022

    o začasnih ukrepih za trgovinsko liberalizacijo, ki dopolnjujejo trgovinske koncesije, ki se uporabljajo za ukrajinske izdelke v okviru Sporazuma o pridružitvi med Evropsko unijo in Evropsko skupnostjo za atomsko energijo in njunimi državami članicami na eni strani ter Ukrajino na drugi strani

    (UL L 152 3.6.2022, str. 103)


    popravljena z:

    ►C1

    Popravek, UL L 187, 14.7.2022, str.  61 (2022/870)




    ▼B

    UREDBA (EU) 2022/870 EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA

    z dne 30. maja 2022

    o začasnih ukrepih za trgovinsko liberalizacijo, ki dopolnjujejo trgovinske koncesije, ki se uporabljajo za ukrajinske izdelke v okviru Sporazuma o pridružitvi med Evropsko unijo in Evropsko skupnostjo za atomsko energijo in njunimi državami članicami na eni strani ter Ukrajino na drugi strani



    Člen 1

    Ukrepi za trgovinsko liberalizacijo

    1.  

    Uvedejo se naslednji preferencialni režimi:

    (a) 

    preferencialne carinske dajatve na uvoz v Unijo nekaterih industrijskih izdelkov s poreklom iz Ukrajine, za katere velja sedemletna postopna opustitev v skladu s Prilogo I-A k Sporazumu o pridružitvi, se določijo na nič;

    (b) 

    uporaba sistema vstopnih cen se opusti za tiste izdelke, za katere se uporablja, kot je določeno v Prilogi I-A k Sporazumu o pridružitvi. Za uvoz navedenih izdelkov se ne uporabljajo nobene carinske dajatve;

    (c) 

    vse tarifne kvote, določene v skladu s Prilogo I-A k Sporazumu o pridružitvi, se opustijo, izdelki, ki jih zajemajo navedene kvote, pa se sprejmejo za uvoz iz Ukrajine v Unijo brez carinskih dajatev.

    ▼C1

    2.  
    Z odstopanjem od člena 14(1), prvi pododstavek, Uredbe (EU) 2016/1036 se protidampinške dajatve na uvoz s poreklom iz Ukrajine, izveden med uporabo te uredbe, nikoli ne pobirajo, niti po izteku veljavnosti te uredbe.

    ▼B

    3.  
    Uporaba Uredbe (EU) 2015/478 se začasno opusti za uvoz s poreklom iz Ukrajine.

    Člen 2

    Pogoji za upravičenost do preferencialnih režimov

    Za preferencialne režime iz člena 1(1), točke (a), (b) in (c), veljajo naslednji pogoji:

    (a) 

    skladnost s pravili o poreklu izdelkov in z njimi povezanimi postopki, kot je določeno v Sporazumu o pridružitvi;

    (b) 

    Ukrajina se vzdrži uvajanja novih dajatev ali taks z enakim učinkom in novih količinskih omejitev ali ukrepov z enakim učinkom za uvoz izdelkov s poreklom iz Unije, zviševanja obstoječih ravni dajatev ali taks ali uvajanja drugih omejitev, vključno z diskriminatornimi internimi upravnimi ukrepi, razen če to jasno upravičujejo vojne razmere; ter

    (c) 

    spoštovanje demokratičnih načel, človekovih pravic in temeljnih svoboščin ter spoštovanje načela pravne države s strani Ukrajine, kot tudi stalno in trajno prizadevanje v boju proti korupciji in nezakonitim dejavnostim, kot določajo členi 2, 3 in 22 Sporazuma o pridružitvi.

    Člen 3

    Začasna opustitev

    1.  
    Kadar Komisija ugotovi, da obstajajo zadostni dokazi, da Ukrajina ne izpolnjuje pogojev iz člena 2, lahko z izvedbenim aktom v celoti ali deloma opusti preferencialne režime iz člena 1(1), točke (a), (b) in (c). Ta izvedbeni akt se sprejme v skladu s postopkom pregleda iz člena 5(2).
    2.  
    Kadar država članica zahteva, da Komisija opusti katerega od preferencialnih režimov, ker Ukrajina ne izpolnjuje pogojev iz člena 2, točka (b), Komisija v štirih mesecih po prejemu take zahteve pripravi obrazloženo mnenje, v katerem pojasni, ali je trditev o neizpolnjevanju s strani Ukrajine utemeljena. Če Komisija ugotovi, da je zahteva utemeljena, sproži postopek iz odstavka 1 tega člena.

    Člen 4

    Zaščitna klavzula

    1.  
    Kadar se izdelek s poreklom iz Ukrajine uvaža pod pogoji, ki povzročajo ali grozijo, da bodo povzročili resne težave proizvajalcem podobnih ali neposredno konkurenčnih izdelkov v Uniji, se lahko za uvoz tega izdelka kadar koli ponovno uvedejo carinske dajatve, ki se sicer uporabljajo na podlagi Sporazuma o pridružitvi.
    2.  
    Komisija natančno spremlja učinek te uredbe, tudi v zvezi s cenami na trgu Unije, ob upoštevanju informacij o izdelkih, za katere veljajo ukrepi za trgovinsko liberalizacijo, določeni s to uredbo, njihovem izvozu, uvozu in proizvodnji v Uniji.
    3.  

    Komisija sprejme odločitev o začetku preiskave v razumnem roku:

    (a) 

    na zahtevo države članice;

    (b) 

    na zahtevo pravne osebe ali združenja, ki ni pravna oseba, in deluje v imenu industrije Unije, kar pomeni vse proizvajalce Unije podobnih ali neposredno konkurenčnih izdelkov ali večji delež teh proizvajalcev, ali

    (c) 

    na lastno pobudo, če se ji zdi očitno, da obstajajo zadostni dokazi prima facie o resnih težavah proizvajalcev podobnih ali neposredno konkurenčnih izdelkov v Uniji iz odstavka 1.

    Za namene tega odstavka „večji delež proizvajalcev podobnih ali neposredno konkurenčnih izdelkov v Uniji“ pomeni proizvajalce Unije, katerih skupna proizvodnja znaša več kot 50 % skupne proizvodnje Unije podobnih ali neposredno konkurenčnih izdelkov, ki jih proizvaja ta delež industrije Unije, in ki so izrazili podporo ali nasprotovanje zahtevi, in ki ne predstavljajo manj kot 25 % skupne proizvodnje podobnih ali neposredno konkurenčnih izdelkov, ki jih proizvaja industrija Unije.

    4.  
    Kadar Komisija sklene, da bo začela preiskavo, v Uradnem listu Evropske unije objavi obvestilo o začetku preiskave. Obvestilo vsebuje povzetek prejetih informacij in navaja, da je treba kakršne koli relevantne informacije poslati Komisiji. V obvestilu je določen tudi rok, v katerem lahko zainteresirane strani pisno sporočijo svoje stališče. Ta rok ne sme biti daljši od štirih mesecev od datuma objave obvestila.
    5.  
    Komisija pridobi vse informacije, za katere meni, da so potrebne, in jih lahko preveri pri Ukrajini ali drugih ustreznih virih. Komisiji lahko pomagajo uradniki držav članic, na ozemlju katerih se izvaja preverjanje, če ta država članica zahteva takšno pomoč uradnikov.
    6.  

    Komisija pri ugotavljanju obstoja resnih težav proizvajalcev podobnih ali neposredno konkurenčnih izdelkov v Uniji iz odstavka 1 med drugim upošteva naslednje dejavnike, ki zadevajo proizvajalce v Uniji, kadar so zadevne informacije na voljo:

    — 
    tržni delež,
    — 
    proizvodnjo,
    — 
    zaloge,
    — 
    proizvodno zmogljivost,
    — 
    izkoriščenost zmogljivosti,
    — 
    zaposlenost,
    — 
    uvoz,
    — 
    cene.
    7.  
    Preiskava se zaključi v šestih mesecih po objavi obvestila iz odstavka 4 tega člena. Komisija lahko v izjemnih okoliščinah to obdobje podaljša z izvedbenim aktom, sprejetim v skladu s postopkom pregleda iz člena 5(2).
    8.  
    V treh mesecih po zaključku preiskave Komisija odloči o ponovni uvedbi carinskih dajatev, ki se sicer uporabljajo na podlagi Sporazuma o pridružitvi, z izvedbenim aktom, sprejetim v skladu s postopkom pregleda iz člena 5(2) te uredbe. Ta izvedbeni akt začne veljati v enem mesecu po njegovi objavi.

    Carinske dajatve, ki se sicer uporabljajo na podlagi Sporazuma o pridružitvi, se lahko ponovno uvedejo za toliko časa, kolikor je to potrebno za preprečitev poslabšanja gospodarskega ali finančnega položaja proizvajalcev v Uniji ali dokler obstaja nevarnost za tako poslabšanje. Kadar dokončno ugotovljena dejstva kažejo, da pogoji iz odstavka 1 tega člena niso izpolnjeni, Komisija sprejme izvedbeni akt, s katerim zaključi preiskavo in postopke. Ta izvedbeni akt se sprejme v skladu s postopkom pregleda iz člena 5(2) te uredbe.

    9.  
    Kadar je zaradi izjemnih okoliščin, ki zahtevajo takojšnje ukrepanje, preiskava nemogoča, lahko Komisija, potem ko je obvestila Odbor za carinski zakonik iz člena 5(1), sprejme kakršen koli potreben preventivni ukrep.

    Člen 5

    Postopek v odboru

    1.  
    Komisiji pomaga Odbor za carinski zakonik, ustanovljen s členom 285 Uredbe (EU) št. 952/2013 Evropskega parlamenta in Sveta ( 1 ). Ta odbor je odbor v smislu Uredbe (EU) št. 182/2011.
    2.  
    Pri sklicevanju na ta odstavek se uporablja člen 5 Uredbe (EU) št. 182/2011.

    Člen 6

    Ocena izvajanja ukrepov za trgovinsko liberalizacijo

    Letno poročilo Komisije o izvajanju poglobljenega in celovitega območja proste trgovine vsebuje podrobno oceno izvajanja ukrepov za trgovinsko liberalizacijo iz te uredbe ter vsebuje, če je to ustrezno, oceno družbenega učinka teh ukrepov v Ukrajini in v Uniji. Informacije o uvozu izdelkov iz člena 1(1), točka (c), se objavijo na spletni strani Komisije.

    Člen 7

    Prehodna določba

    Preferencialni režimi iz člena 1(1), točke (a), (b) in (c), se uporabljajo za izdelke, ki so 4. junija 2022 bodisi v tranzitu iz Ukrajine v Unijo bodisi pod carinskim nadzorom v Uniji, pod pogojem, da se pri pristojnih carinskih organih Unije vloži zahtevek v zvezi s tem v šestih mesecih od navedenega datuma.

    Člen 8

    Začetek veljavnosti in uporaba

    1.  
    Ta uredba začne veljati dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.
    2.  
    Ta uredba se uporablja do 5. junija 2023.

    Ta uredba je v celoti zavezujoča in se neposredno uporablja v vseh državah članicah.



    ( 1 ) Uredba (EU) št. 952/2013 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 9. oktobra 2013 o carinskem zakoniku Unije (UL L 269, 10.10.2013, str. 1).

    Top