ISSN 1977-0669 |
||
Επίσημη Εφημερίδα της Ευρωπαϊκής Ένωσης |
L 48 |
|
Έκδοση στην ελληνική γλώσσα |
Νομοθεσία |
66ό έτος |
|
|
Διορθωτικά |
|
|
* |
|
|
|
(1) Κείμενο που παρουσιάζει ενδιαφέρον για τον ΕΟΧ |
EL |
Οι πράξεις των οποίων οι τίτλοι έχουν τυπωθεί με λευκά στοιχεία αποτελούν πράξεις τρεχούσης διαχειρίσεως που έχουν θεσπισθεί στο πλαίσιο της γεωργικής πολιτικής και είναι γενικά περιορισμένης χρονικής ισχύος. Οι τίτλοι όλων των υπολοίπων πράξεων έχουν τυπωθεί με μαύρα στοιχεία και επισημαίνονται με αστερίσκο. |
II Μη νομοθετικές πράξεις
ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΙ
16.2.2023 |
EL |
Επίσημη Εφημερίδα της Ευρωπαϊκής Ένωσης |
L 48/1 |
ΚΑΤ’ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΣΗ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ (ΕΕ) 2023/340 ΤΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ
της 8ης Δεκεμβρίου 2022
για την τροποποίηση του κατ’ εξουσιοδότηση κανονισμού (ΕΕ) 2017/118 όσον αφορά μέτρα διατήρησης στις περιοχές Sylter Aussenriff, Borkum-Riffgrund, Doggerbank και Östliche Deutsche Bucht, και στις περιοχές Klaverbank, Friese Front και Centrale Oestergronden
Η ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ,
Έχοντας υπόψη τη Συνθήκη για τη λειτουργία της Ευρωπαϊκής Ένωσης,
Έχοντας υπόψη τον κανονισμό (ΕΕ) αριθ. 1380/2013 του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου, της 11ης Δεκεμβρίου 2013, σχετικά με την κοινή αλιευτική πολιτική, την τροποποίηση των κανονισμών του Συμβουλίου (ΕΚ) αριθ. 1954/2003 και (ΕΚ) αριθ. 1224/2009 και την κατάργηση των κανονισμών του Συμβουλίου (ΕΚ) αριθ. 2371/2002 και (ΕΚ) αριθ. 639/2004 και της απόφασης 2004/585/ΕΚ του Συμβουλίου (1), και ιδίως το άρθρο 11 παράγραφος 2,
Εκτιμώντας τα ακόλουθα:
(1) |
Σύμφωνα με το άρθρο 11 παράγραφος 1 του κανονισμού (ΕΕ) αριθ. 1380/2013, τα κράτη μέλη εξουσιοδοτούνται να εγκρίνουν μέτρα διατήρησης της αλιείας στα χωρικά τους ύδατα, τα οποία είναι αναγκαία για τη συμμόρφωσή τους με τις υποχρεώσεις που υπέχουν δυνάμει του άρθρου 6 της οδηγίας 92/43/ΕΟΚ του Συμβουλίου (στο εξής: οδηγία για τους οικοτόπους) (2), του άρθρου 4 της οδηγίας 2009/147/ΕΚ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου (στο εξής: οδηγία για τα πτηνά) (3) και του άρθρου 13 παράγραφος 4 της οδηγίας 2008/56/ΕΚ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου (στο εξής: οδηγία-πλαίσιο για τη θαλάσσια στρατηγική) (4). |
(2) |
Το άρθρο 6 της οδηγίας για τους οικοτόπους επιβάλλει στα κράτη μέλη να θεσπίζουν τα αναγκαία μέτρα διατήρησης για τις ειδικές ζώνες διατήρησης τα οποία ανταποκρίνονται στις οικολογικές απαιτήσεις των τύπων φυσικών οικοτόπων και των ειδών που απαντούν στους τόπους που αναφέρονται στα παραρτήματα της εν λόγω οδηγίας. |
(3) |
Το άρθρο 4 της οδηγίας για τα πτηνά επιβάλλει στα κράτη μέλη την υποχρέωση να θεσπίζουν μέτρα ειδικής διατήρησης όσον αφορά τους τύπους οικοτόπων που αναφέρονται στο παράρτημα I της εν λόγω οδηγίας και τα είδη που αναφέρονται στο παράρτημα II της εν λόγω οδηγίας, τα οποία απαντούν στους συγκεκριμένους τόπους. Απαιτεί, επίσης, από τα κράτη μέλη να θεσπίζουν κατάλληλα μέτρα ώστε να αποφεύγεται η υποβάθμιση των φυσικών οικοτόπων και των οικοτόπων των ειδών, καθώς και η μεγάλη όχληση των ειδών για τα οποία έχουν οριστεί οι ζώνες. |
(4) |
Σύμφωνα με το άρθρο 13 παράγραφος 4 της οδηγίας-πλαισίου για τη θαλάσσια στρατηγική, τα κράτη μέλη οφείλουν να θεσπίσουν προγράμματα μέτρων, συμπεριλαμβανομένων μέτρων χωροπροστασίας για την επίτευξη ή τη διατήρηση καλής περιβαλλοντικής κατάστασης, τα οποία συμβάλλουν στη δημιουργία συνεκτικών και αντιπροσωπευτικών δικτύων προστατευόμενων θαλάσσιων περιοχών και καλύπτουν επαρκώς την ποικιλία των οικοσυστημάτων τα οποία συνθέτουν τις περιοχές αυτές, όπως οι ειδικές ζώνες διατήρησης δυνάμει της οδηγίας για τους οικοτόπους, οι ζώνες ειδικής προστασίας δυνάμει της οδηγίας για τα πτηνά, καθώς και οι προστατευόμενες θαλάσσιες περιοχές, όπως έχουν συμφωνηθεί από την Ένωση ή τα ενδιαφερόμενα κράτη μέλη στο πλαίσιο διεθνών ή περιφερειακών συμφωνιών στις οποίες είναι συμβαλλόμενα μέρη. |
(5) |
Σύμφωνα με το άρθρο 11 παράγραφος 2 του κανονισμού (ΕΕ) αριθ. 1380/2013, σε περίπτωση που κράτος μέλος θεωρεί ότι πρέπει να ληφθούν μέτρα για τους σκοπούς της συμμόρφωσης με τις υποχρεώσεις που απορρέουν από την περιβαλλοντική νομοθεσία της Ένωσης και που αναφέρονται στο άρθρο 11 παράγραφος 1 του κανονισμού (ΕΕ) αριθ. 1380/2013 και άλλα κράτη μέλη έχουν άμεσο διαχειριστικό συμφέρον στην αλιεία που επηρεάζεται από τα μέτρα αυτά, εξουσιοδοτείται η Επιτροπή να θεσπίζει τα εν λόγω μέτρα με κατ’ εξουσιοδότηση πράξεις, βάσει κοινής σύστασης που υποβάλλουν τα κράτη μέλη. |
(6) |
Ο κατ’ εξουσιοδότηση κανονισμός (ΕΕ) 2017/118 της Επιτροπής (5) θεσπίζει μέτρα διατήρησης για την προστασία του θαλάσσιου περιβάλλοντος σε ορισμένα τμήματα της Βόρειας Θάλασσας. |
(7) |
Στις 4 Φεβρουαρίου 2019, αφού ζήτησε τη γνώμη του Γνωμοδοτικού συμβουλίου «Βόρεια Θάλασσα» (NSAC), η Γερμανία από κοινού με το Βέλγιο, τη Δανία, τη Γαλλία, τις Κάτω Χώρες, τη Σουηδία και το Ηνωμένο Βασίλειο υπέβαλαν στην Επιτροπή κοινή σύσταση σχετικά με μέτρα διατήρησης της αλιείας σε τέσσερις τόπους του δικτύου Natura 2000, και συγκεκριμένα τους τόπους DE1209-301 Sylter Aussenriff, DE2104-301 Borkum-Riffgrund, DE1003-301 Doggerbank και DE1011-401 Östliche Deutsche Bucht SpA, στην αποκλειστική οικονομική ζώνη της Γερμανίας στη Βόρεια Θάλασσα. |
(8) |
Η κοινή σύσταση περιλαμβάνει μέτρα διαχείρισης της αλιείας για την προστασία των αμμοσυρτών (τύπος οικοτόπων 1110) και των υφάλων (τύπος οικοτόπων 1170) στους τόπους Sylter Aussenriff και Borkum-Riffgrund από τις επιπτώσεις των κινητών εργαλείων βυθού, για την προστασία της φώκαινας στους τόπους Sylter Aussenriff, Borkum-Riffgrund και Doggerbank και για την προστασία έξι ειδών θαλάσσιων πτηνών στον τόπο Östliche Deutsche Bucht από την παγίδευση και/ή τη θανάτωση σε απλάδια δίχτυα και δίχτυα εμπλοκής, προκειμένου να τηρηθούν οι υποχρεώσεις που απορρέουν από το άρθρο 6 της οδηγίας για τους οικοτόπους και το άρθρο 4 της οδηγίας για τα πτηνά. Η κοινή σύσταση περιλαμβάνει επίσης μέτρα διαχείρισης της αλιείας για την προστασία ζωνών θαλάσσιου βυθού με τύπο βιοτόπων «Πλούσιες σε είδη περιοχές με χαλίκι, με αδρομερή άμμο και με κελύφη οστρακοειδών» στους τόπους Sylter Aussenriff και Borkum-Riffgrund από τις επιπτώσεις των αλιευτικών δραστηριοτήτων, προκειμένου να τηρηθούν οι υποχρεώσεις που απορρέουν από το άρθρο 13 παράγραφος 4 της οδηγίας-πλαισίου για τη θαλάσσια στρατηγική. |
(9) |
Η Επιστημονική, Τεχνική και Οικονομική Επιτροπή Αλιείας (ΕΤΟΕΑ) επανεξέτασε και αξιολόγησε την κοινή σύσταση κατά την ολομέλειά της στις 25 έως 29 Μαρτίου 2019 (6) και κατέληξε στο συμπέρασμα ότι τα προτεινόμενα μέτρα διατήρησης αποτελούν ένα πρώτο βήμα προόδου για την αποφυγή της περαιτέρω υποβάθμισης του θαλάσσιου περιβάλλοντος και τη μείωση των αρνητικών επιπτώσεων των αλιευτικών δραστηριοτήτων στους οικοτόπους αμμοσυρτών και υφάλων, στον βιότοπο «Πλούσιες σε είδη περιοχές με χαλίκι, με αδρομερή άμμο και με κελύφη οστρακοειδών», στις φώκαινες και σε ορισμένους πληθυσμούς θαλάσσιων πτηνών. Μολονότι η ΕΤΟΕΑ δήλωσε ότι η απαγόρευση της αύξησης της αλιευτικής προσπάθειας με απλάδια δίχτυα και δίχτυα εμπλοκής δεν θα μειώσει τις επιπτώσεις τους, το γεγονός ότι η ένταση αλιείας δεν μπορεί να αυξηθεί στο μέλλον θα έχει ήδη θετική επίδραση στους οικοτόπους και στα είδη στις προστατευόμενες περιοχές. Επίσης, η ΕΤΟΕΑ έθεσε ορισμένα ιδιαίτερα σημεία σχετικά με τον έλεγχο, την επιβολή και την παρακολούθηση της αποτελεσματικότητας των προτεινόμενων μέτρων, η οποία θα μπορούσε να βελτιωθεί περαιτέρω. |
(10) |
Η Επιτροπή ζήτησε πρόσθετες διευκρινίσεις και κάλεσε την περιφερειακή ομάδα κρατών μελών της Βόρειας Θάλασσας (στο εξής: ομάδα Scheveningen) να εξετάσει το ενδεχόμενο περαιτέρω βελτίωσης των προτεινόμενων μέτρων διατήρησης. Τα αιτήματα της Επιτροπής και οι μεταγενέστερες τροποποιήσεις συζητήθηκαν με τα κράτη μέλη που έχουν άμεσο διαχειριστικό συμφέρον και η αναθεωρημένη κοινή σύσταση υποβλήθηκε στην Επιτροπή στις 17 Ιουνίου 2021. |
(11) |
Η Επιτροπή παρουσίασε την κατ’ εξουσιοδότηση πράξη στις 2 Μαρτίου 2022 στην ομάδα εμπειρογνωμόνων για την αλιεία και την υδατοκαλλιέργεια, στην οποία συμμετείχε το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο ως παρατηρητής. |
(12) |
Η κοινή σύσταση που υπέβαλαν η Γερμανία ως το κράτος μέλος που κίνησε τη διαδικασία και τα άλλα κράτη μέλη που έχουν άμεσο διαχειριστικό συμφέρον προτείνει τα ακόλουθα μέτρα διαχείρισης σε τέσσερις τόπους του δικτύου Natura 2000 (Sylter Aussenriff, Borkum-Riffgrund, Doggerbank και Östliche Deutsche Bucht) στην αποκλειστική οικονομική ζώνη της Γερμανίας στη Βόρεια Θάλασσα:
|
(13) |
Στις 17 Ιουνίου 2019, αφού ζήτησαν τη γνώμη του NSAC, οι Κάτω Χώρες από κοινού με το Βέλγιο, τη Δανία, τη Γαλλία, τη Γερμανία, τη Σουηδία και το Ηνωμένο Βασίλειο υπέβαλαν στην Επιτροπή τρεις περαιτέρω κοινές συστάσεις σχετικά με μέτρα διαχείρισης της αλιείας σε δύο τόπους του δικτύου Natura 2000, και συγκεκριμένα τους τόπους NL2008002 Klaverbank SAC και NL2016166 Friese Front, και στις προστατευόμενες θαλάσσιες περιοχές Friese Front και Centrale Oestergronden, στη Βόρεια Θάλασσα. Οι κοινές συστάσεις περιλαμβάνουν μέτρα διαχείρισης της αλιείας για την προστασία των υφάλων (τύπος οικοτόπων 1170) από τις επιπτώσεις των κινητών εργαλείων βυθού στο Klaverbank, για την προστασία του λεπτοραμφοκέπφου από την παγίδευση και/ή τη θανάτωση σε απλάδια δίχτυα και δίχτυα εμπλοκής στο Friese Front και για την προστασία σημαντικών τμημάτων του θαλάσσιου βυθού από τις επιπτώσεις των κινητών εργαλείων βυθού. Τα εν λόγω μέτρα θα συμβάλουν στη συμμόρφωση με τις υποχρεώσεις που απορρέουν από το άρθρο 6 της οδηγίας για τους οικοτόπους, το άρθρο 4 της οδηγίας για τα πτηνά και το άρθρο 13 παράγραφος 4 της οδηγίας-πλαισίου για τη θαλάσσια στρατηγική. |
(14) |
Η ΕΤΟΕΑ επανεξέτασε και αξιολόγησε τις εν λόγω κοινές συστάσεις τον Αύγουστο του 2019 (7) και κατέληξε στο συμπέρασμα ότι τα προτεινόμενα μέτρα διατήρησης αποτελούν θετικό βήμα προόδου για την αποφυγή της περαιτέρω υποβάθμισης του θαλάσσιου περιβάλλοντος και τη μείωση των αρνητικών επιπτώσεων των αλιευτικών δραστηριοτήτων στους υφάλους, στον λεπτοραμφόκεπφο και σε σημαντικές ζώνες του θαλάσσιου βυθού. Μολονότι η ΕΤΟΕΑ δήλωσε ότι θα πρέπει να εξεταστεί το ενδεχόμενο θέσπισης συνολικής απαγόρευσης στα απλάδια δίχτυα και τα δίχτυα εμπλοκής κατά την περίοδο απαγόρευσης, το γεγονός ότι οι αλιευτικές δραστηριότητες δεν μπορούν να αυξηθούν στο μέλλον θα έχει ήδη θετική επίδραση στους οικοτόπους και στα είδη στην προστατευόμενη περιοχή. Επίσης, η ΕΤΟΕΑ εξέφρασε ορισμένες ανησυχίες σχετικά με την αποτελεσματικότητα του ελέγχου, της επιβολής και της παρακολούθησης των προτεινόμενων μέτρων, η οποία, κατά την άποψή της, θα μπορούσε να βελτιωθεί περαιτέρω. |
(15) |
Η Επιτροπή ζήτησε πρόσθετες διευκρινίσεις και κάλεσε την ομάδα Scheveningen να εξετάσει το ενδεχόμενο περαιτέρω βελτίωσης των προτεινόμενων μέτρων διατήρησης. Τα αιτήματα της Επιτροπής και οι μεταγενέστερες τροποποιήσεις συζητήθηκαν με τα κράτη μέλη που έχουν άμεσο διαχειριστικό συμφέρον και οι αναθεωρημένες κοινές συστάσεις υποβλήθηκαν στην Επιτροπή την 1η Ιουλίου 2021. |
(16) |
Οι τρεις κοινές συστάσεις που υπέβαλαν οι Κάτω Χώρες ως το κράτος μέλος που κίνησε τη διαδικασία και τα άλλα κράτη μέλη που έχουν άμεσο διαχειριστικό συμφέρον προτείνουν τα ακόλουθα μέτρα διαχείρισης σε δύο τόπους του δικτύου Natura 2000 (Klaverbank και Friese Front) και στις προστατευόμενες θαλάσσιες περιοχές Friese Front και Centrale Oestergronden στη Βόρεια Θάλασσα:
|
(17) |
Σε όλες τις κοινές συστάσεις που υπέβαλαν η Γερμανία και οι Κάτω Χώρες ως τα κράτη μέλη που κίνησαν τις διαδικασίες και τα άλλα κράτη μέλη που έχουν άμεσο διαχειριστικό συμφέρον, ο έλεγχος και η επιβολή των αλιευτικών δραστηριοτήτων στις προτεινόμενες περιοχές διαχείρισης πραγματοποιούνται κυρίως μέσω του συστήματος παρακολούθησης σκαφών που είναι εγκατεστημένο επί των αλιευτικών σκαφών συνολικού μήκους 12 μέτρων και άνω, σύμφωνα με το άρθρο 9 παράγραφος 2 του κανονισμού (ΕΚ) αριθ. 1224/2009. |
(18) |
Επιπλέον των διατάξεων του κανονισμού (ΕΚ) αριθ. 1224/2009, προτείνεται ένα πρόσθετο μέτρο ελέγχου και επιβολής, δεδομένης της ανάγκης αποτελεσματικής παρακολούθησης των αλιευτικών σκαφών στις σχετικά μικρές περιοχές που καλύπτονται από ορισμένα προτεινόμενα μέτρα διαχείρισης. Η συχνότητα υποβολής αναφορών από το σύστημα παρακολούθησης σκαφών στις περιοχές αυτές θα πρέπει να αυξηθεί σε μία αναφορά ανά 10 λεπτά, ελλείψει γενικής συχνότητας αναφοράς για τις προστατευόμενες θαλάσσιες περιοχές. |
(19) |
Ο κατ’ εξουσιοδότηση κανονισμός (ΕΕ) 2017/118 και οι κοινές συστάσεις που υπέβαλαν η Γερμανία και οι Κάτω Χώρες ως τα κράτη που κίνησαν τις διαδικασίες καλύπτουν μόνο τα εργαλεία βυθού που είναι κινητά. Ως εκ τούτου, και για λόγους σαφήνειας, ο εν λόγω κανονισμός θα πρέπει να τροποποιηθεί ώστε να ορίζει τα κινητά εργαλεία βυθού. |
(20) |
Ο κατ’ εξουσιοδότηση κανονισμός (ΕΕ) 2017/118 θα πρέπει, επομένως, να τροποποιηθεί αναλόγως, ώστε να συμπεριλάβει τα μέτρα διατήρησης που προτείνονται στην κοινή σύσταση που υπέβαλε η Γερμανία στις 17 Ιουνίου 2021 και στις τρεις κοινές συστάσεις που υπέβαλαν οι Κάτω Χώρες την 1η Ιουλίου 2021. |
(21) |
Τα μέτρα του παρόντος κανονισμού που εφαρμόζονται στα ενωσιακά ύδατα επιδιώκουν την επίτευξη των στόχων που ορίζονται στο άρθρο 494 παράγραφοι 1 και 2 της συμφωνίας εμπορίου και συνεργασίας μεταξύ της Ευρωπαϊκής Ένωσης και της Ευρωπαϊκής Κοινότητας Ατομικής Ενέργειας, αφενός, και του Ηνωμένου Βασιλείου της Μεγάλης Βρετανίας και της Βόρειας Ιρλανδίας, αφετέρου (8), λαμβάνουν δε υπόψη τις αρχές που αναφέρονται στο άρθρο 494 παράγραφος 3 της εν λόγω συμφωνίας. |
(22) |
Ο παρών κατ’ εξουσιοδότηση κανονισμός δεν θίγει την ανάγκη λήψης πρόσθετων μέτρων διατήρησης που είναι αναγκαία για τη συμμόρφωση με τις σχετικές διατάξεις και τη θέση της Επιτροπής όσον αφορά την τήρηση από τα ενδιαφερόμενα κράτη μέλη των υποχρεώσεων που υπέχουν δυνάμει της σχετικής περιβαλλοντικής νομοθεσίας της Ένωσης, |
ΕΞΕΔΩΣΕ ΤΟΝ ΠΑΡΟΝΤΑ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟ:
Άρθρο 1
Ο κατ’ εξουσιοδότηση κανονισμός (ΕΕ) 2017/118 τροποποιείται ως εξής:
1) |
το άρθρο 1 αντικαθίσταται από το ακόλουθο κείμενο: «Άρθρο 1 Αντικείμενο και πεδίο εφαρμογής 1. Ο παρών κανονισμός θεσπίζει μέτρα διατήρησης της αλιείας που είναι αναγκαία για τη συμμόρφωση με τις υποχρεώσεις που απορρέουν από το άρθρο 6 της οδηγίας 92/43/ΕΟΚ, το άρθρο 4 της οδηγίας 2009/147/ΕΚ και το άρθρο 13 παράγραφος 4 της οδηγίας 2008/56/ΕΚ. 2. Ο παρών κανονισμός εφαρμόζεται σε αλιευτικά σκάφη στη Βόρεια Θάλασσα.» |
2) |
το άρθρο 2 αντικαθίσταται από το ακόλουθο κείμενο: «Άρθρο 2 Ορισμοί Για τους σκοπούς του παρόντος κανονισμού, επιπλέον των ορισμών του άρθρου 4 του κανονισμού (ΕΕ) αριθ. 1380/2013 του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου, του άρθρου 4 του κανονισμού (ΕΚ) αριθ. 1224/2009, του άρθρου 2 του εκτελεστικού κανονισμού (ΕΕ) αριθ. 404/2011 της Επιτροπής (*1) και του παραρτήματος III του κανονισμού (ΕΕ) αριθ. 1379/2013 του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου (*2), ισχύουν οι ακόλουθοι ορισμοί:
(*1) Εκτελεστικός κανονισμός (ΕΕ) αριθ. 404/2011 της Επιτροπής, της 8ης Απριλίου 2011, για τη θέσπιση λεπτομερών κανόνων σχετικά με την εφαρμογή του κανονισμού (ΕΚ) αριθ. 1224/2009 περί της θέσπισης κοινοτικού συστήματος ελέγχου για την εξασφάλιση της τήρησης των κανόνων της κοινής αλιευτικής πολιτικής (ΕΕ L 112 της 30.4.2011, σ. 1)." (*2) Κανονισμός (ΕΕ) αριθ. 1379/2013 του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου, της 11ης Δεκεμβρίου 2013, για την κοινή οργάνωση των αγορών των προϊόντων αλιείας και υδατοκαλλιέργειας, την τροποποίηση των κανονισμών του Συμβουλίου (ΕΚ) αριθ. 1184/2006 και (ΕΚ) αριθ. 1224/2009 και την κατάργηση του κανονισμού (ΕΚ) αριθ. 104/2000 του Συμβουλίου (ΕΕ L 354 της 28.12.2013, σ. 1).»·" |
3) |
το άρθρο 3 αντικαθίσταται από το ακόλουθο κείμενο: «Άρθρο 3 Απαγόρευση αλιείας 1. Απαγορεύεται η άσκηση οποιασδήποτε αλιευτικής δραστηριότητας με κινητά εργαλεία βυθού στα ακόλουθα αντίστοιχα τμήματα των περιοχών 1 που αναφέρονται στο παράρτημα I:
2. Απαγορεύεται η άσκηση:
3. Η αλιεία στις περιοχές 3 επιτρέπεται μόνο με τα ακόλουθα αλιευτικά εργαλεία και υπό τις ακόλουθες προϋποθέσεις:
4. Η παράγραφος 2 στοιχείο β) και η παράγραφος 3 εφαρμόζονται επίσης στην ερασιτεχνική αλιεία. 5. Απαγορεύεται η άσκηση οποιασδήποτε αλιευτικής δραστηριότητας με απλάδια δίχτυα (GN, GNS, GND και GNC) και δίχτυα εμπλοκής (GTR και GTN) στα ακόλουθα αντίστοιχα τμήματα των περιοχών 4 που αναφέρονται στο παράρτημα VI:
6. Όταν επιτρέπονται αλιευτικές δραστηριότητες με άλλα εργαλεία εκτός εκείνων που απαγορεύονται δυνάμει των παραγράφων 1, 3 και 5, τα απαγορευμένα εργαλεία είναι προσδεδεμένα και στοιβαγμένα σύμφωνα με τους όρους που καθορίζονται στο άρθρο 47 του κανονισμού (ΕΚ) αριθ. 1224/2009.» |
4) |
το άρθρο 4 αντικαθίσταται από το ακόλουθο κείμενο: «Άρθρο 4 Διέλευση 1. Τα αλιευτικά σκάφη που φέρουν οποιαδήποτε κινητά εργαλεία βυθού τα οποία δεν επιτρέπεται να αλιεύουν στις ζώνες 1(1) έως 1(13), συμπεριλαμβανομένων των αντίστοιχων ζωνών επιφυλακής 1(12.az) και 1(13.az), καθώς και τα αλιευτικά σκάφη που φέρουν απλάδια δίχτυα και δίχτυα εμπλοκής τα οποία δεν επιτρέπεται να αλιεύουν στις ζώνες 4(1) έως 4(4) μπορούν να διέρχονται από τις αντίστοιχες περιοχές υπό τον όρο ότι τα εργαλεία αυτά είναι προσδεδεμένα και στοιβαγμένα κατά τη διέλευση σύμφωνα με τους όρους που καθορίζονται στο άρθρο 47 του κανονισμού (ΕΚ) αριθ. 1224/2009. 2. Τα αλιευτικά σκάφη μπορούν να διέρχονται από τις ζώνες 2(1) έως 2(28), υπό τον όρο ότι τα εργαλεία που φέρουν είναι προσδεδεμένα και στοιβαγμένα σύμφωνα με τους όρους που καθορίζονται στο άρθρο 47 του κανονισμού (ΕΚ) αριθ. 1224/2009. 3. Η ταχύτητα κατά τη διέλευση για όλα τα αλιευτικά σκάφη που δεν επιτρέπεται να αλιεύουν στις ζώνες 1(10) έως 1(13), συμπεριλαμβανομένων των αντίστοιχων ζωνών επιφυλακής 1(12.az) και 1(13.az), στη ζώνη 2(28) και στις ζώνες 4(1) έως 4(3) είναι μεγαλύτερη των έξι κόμβων, εκτός από περίπτωση ανωτέρας βίας ή αντίξοων συνθηκών, σύμφωνα με το άρθρο 50 παράγραφος 4 στοιχείο β) του κανονισμού (ΕΚ) αριθ. 1224/2009. Στις περιπτώσεις αυτές, ο πλοίαρχος ενημερώνει αμέσως το κέντρο παρακολούθησης αλιείας του κράτους μέλους της σημαίας, το οποίο ενημερώνει στη συνέχεια την αρμόδια αρχή του παράκτιου κράτους μέλους.» |
5) |
το άρθρο 5 αντικαθίσταται από το ακόλουθο κείμενο: «Άρθρο 5 Σύστημα αυτόματης αναγνώρισης και σύστημα παρακολούθησης σκαφών 1. Τα ακόλουθα αλιευτικά σκάφη είναι εξοπλισμένα με σύστημα αυτόματης αναγνώρισης (AIS) το οποίο λειτουργεί συνεχώς και το οποίο πληροί τις προδιαγραφές απόδοσης που ορίζονται στο άρθρο 10 παράγραφος 1 του κανονισμού (ΕΚ) αριθ. 1224/2009:
2. Τα αλιευτικά σκάφη συνολικού μήκους 12 μέτρων ή άνω αυξάνουν τη συχνότητα διαβίβασης του συστήματος παρακολούθησης σκαφών (VMS) σε μία φορά ανά 10 λεπτά, όποτε:
3. Τα αλιευτικά σκάφη συνολικού μήκους 12 μέτρων ή άνω που εισέρχονται στις ζώνες επιφυλακής καταγράφουν τόσο τα αλιευτικά εργαλεία που φέρουν όσο και τα αλιευτικά εργαλεία που χρησιμοποιούν στο ηλεκτρονικό ημερολόγιο, σύμφωνα με το άρθρο 14 παράγραφος 2 και το άρθρο 15 παράγραφος 1 του κανονισμού (ΕΚ) αριθ. 1224/2009.» |
6) |
το άρθρο 6 αντικαθίσταται από το ακόλουθο κείμενο: «Άρθρο 6 Επανεξέταση Από τις 8 Μαρτίου 2023, τα ενδιαφερόμενα κράτη μέλη παρακολουθούν, αξιολογούν και υποβάλλουν εκθέσεις σχετικά με την εφαρμογή των μέτρων που καθορίζονται στα άρθρα 3, 4 και 5, ανά τριετία για μέτρα στις ζώνες 4(1) και 4(4) (παράρτημα VI) βάσει της οδηγίας για τα πτηνά και ανά εξαετία για μέτρα στις ζώνες 1(10) έως 1(13) (παράρτημα I), στη ζώνη 2(28) (παράρτημα II) και στις ζώνες 4(2) και 4(3) (παράρτημα VI) βάσει της οδηγίας για τους οικοτόπους και της οδηγίας-πλαισίου για τη θαλάσσια στρατηγική.» |
7) |
το παράρτημα I τροποποιείται σύμφωνα με το σημείο 1 του παραρτήματος του παρόντος κανονισμού· |
8) |
το παράρτημα II τροποποιείται σύμφωνα με το σημείο 2 του παραρτήματος του παρόντος κανονισμού· |
9) |
το παράρτημα VI προστίθεται σύμφωνα με το σημείο 3 του παραρτήματος του παρόντος κανονισμού. |
Άρθρο 2
Ο παρών κανονισμός αρχίζει να ισχύει την εικοστή ημέρα από τη δημοσίευσή του στην Επίσημη Εφημερίδα της Ευρωπαϊκής Ένωσης.
Ο παρών κανονισμός είναι δεσμευτικός ως προς όλα τα μέρη του και ισχύει άμεσα σε κάθε κράτος μέλος.
Βρυξέλλες, 8 Δεκεμβρίου 2022.
Για την Επιτροπή
Η Πρόεδρος
Ursula VON DER LEYEN
(1) Κανονισμός (ΕΕ) αριθ. 1380/2013 του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου, της 11ης Δεκεμβρίου 2013, σχετικά με την κοινή αλιευτική πολιτική, την τροποποίηση των κανονισμών του Συμβουλίου (ΕΚ) αριθ. 1954/2003 και (ΕΚ) αριθ. 1224/2009 και την κατάργηση των κανονισμών του Συμβουλίου (ΕΚ) αριθ. 2371/2002 και (ΕΚ) αριθ. 639/2004 και της απόφασης 2004/585/ΕΚ του Συμβουλίου (ΕΕ L 354 της 28.12.2013, σ. 22).
(2) Οδηγία 92/43/ΕΟΚ του Συμβουλίου, της 21ης Μαΐου 1992, για τη διατήρηση των φυσικών οικοτόπων καθώς και της άγριας πανίδας και χλωρίδας (ΕΕ L 206 της 22.7.1992, σ. 7).
(3) Οδηγία 2009/147/ΕΚ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου, της 30ής Νοεμβρίου 2009, περί της διατηρήσεως των αγρίων πτηνών (ΕΕ L 20 της 26.1.2010, σ. 7).
(4) Οδηγία 2008/56/ΕΚ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου, της 17ης Ιουνίου 2008, περί πλαισίου κοινοτικής δράσης στο πεδίο της πολιτικής για το θαλάσσιο περιβάλλον (οδηγία-πλαίσιο για τη θαλάσσια στρατηγική) (ΕΕ L 164 της 25.6.2008, σ. 19).
(5) Κατ' εξουσιοδότηση κανονισμός (ΕΕ) 2017/118 της Επιτροπής, της 5ης Σεπτεμβρίου 2016, σχετικά με τη θέσπιση μέτρων διατήρησης της αλιείας για την προστασία του θαλάσσιου περιβάλλοντος στη Βόρεια Θάλασσα (ΕΕ L 19 της 25.1.2017, σ. 10).
(6) Επιστημονική, Τεχνική και Οικονομική Επιτροπή Αλιείας (ΕΤΟΕΑ) – 60ή έκθεση ολομέλειας (PLEN-19-01). Υπηρεσία Εκδόσεων της Ευρωπαϊκής Ένωσης, Λουξεμβούργο, 2019, 978-92-76-02904-5, doi:10.2760/56785, JRC116423.
(7) Επιστημονική, Τεχνική και Οικονομική Επιτροπή Αλιείας (ΕΤΟΕΑ) — Επανεξέταση των κοινών συστάσεων για τους τόπους του δικτύου Natura 2000 Doggerbank, Klaverbank, Friese Front και Centrale Oestergronden (STECF-19-04). Υπηρεσία Εκδόσεων της Ευρωπαϊκής Ένωσης, Λουξεμβούργο, 2019, ISBN 978-92-76-11227-3, doi: 10.2760/422631, JRC117963.
(8) Συμφωνία εμπορίου και συνεργασίας μεταξύ της Ευρωπαϊκής Ένωσης και της Ευρωπαϊκής Κοινότητας Ατομικής Ενέργειας, αφενός, και του Ηνωμένου Βασιλείου της Μεγάλης Βρετανίας και της Βόρειας Ιρλανδίας, αφετέρου, η οποία υπογράφηκε στις 30 Δεκεμβρίου 2020 (ΕΕ L 149 της 30.4.2021, σ. 10).
ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ
1.
Στο παράρτημα I του κατ’ εξουσιοδότηση κανονισμού (ΕΕ) 2017/118 προστίθενται τα ακόλουθα σημεία (όλες οι συντεταγμένες μετρούνται σύμφωνα με το σύστημα συντεταγμένων WGS84):«1(10.a): Κεντρικό τμήμα του τόπου του δικτύου Natura 2000 DE1209-301 Sylter Aussenriff
Ζώνη διαχείρισης Α στο κεντρικό τμήμα του Sylter Aussenriff
Η γεωγραφική περιοχή που περικλείεται από:
α) |
τη διαχωριστική γραμμή προς τη θάλασσα μεταξύ των αποκλειστικών οικονομικών ζωνών της Γερμανίας και της Δανίας, από 55,234408° Β 7,210530° Α έως 55,141825° Β 7,735990° Α· |
β) |
διαδοχικές λοξοδρομικές γραμμές που συνδέουν τις εξής συντεταγμένες:
|
Ζώνη διαχείρισης Β στο κεντρικό τμήμα του Sylter Aussenriff
Η γεωγραφική περιοχή που περικλείεται από διαδοχικές λοξοδρομικές γραμμές οι οποίες συνδέουν τις εξής συντεταγμένες:
Σημείο |
Βόρειο γεωγραφικό πλάτος |
Ανατολικό γεωγραφικό μήκος |
M1a-B01 |
55,042270 ° |
6,700000 ° |
M1a-B02 |
54,957222 ° |
6,938056 ° |
M1a-B03 |
54,993919 ° |
7,066298 ° |
M1a-B04 |
54,979165 ° |
7,207458 ° |
M1a-B05 |
54,898781 ° |
7,443912 ° |
M1a-B06 |
54,898779 ° |
7,630254 ° |
M1a-B07 |
54,538889 ° |
7,778333 ° |
M1a-B08 |
54,538889 ° |
7,020278 ° |
M1a-B09 |
54,727328 ° |
6,700000 ° |
M1a-B01 |
55,042270 ° |
6,700000 ° |
1(10.b): Ανατολικό τμήμα του τόπου του δικτύου Natura 2000 DE1209-301 Sylter Aussenriff
Ζώνη διαχείρισης C στο κεντρικό τμήμα του Sylter Aussenriff
Η γεωγραφική περιοχή που περικλείεται από:
α) |
τη διαχωριστική γραμμή προς τη θάλασσα μεταξύ των αποκλειστικών οικονομικών ζωνών της Γερμανίας και της Δανίας, από 55,141825° Β 7,735990° Α έως 55,099172° Β 8,044370° Α· |
β) |
τη γραμμή οριοθέτησης προς τη θάλασσα των χωρικών υδάτων της Γερμανίας, από 55,099172° Β 8,044370° Α έως 54,906728° Β 7,944550° Α· |
γ) |
διαδοχικές λοξοδρομικές γραμμές που συνδέουν τις εξής συντεταγμένες:
|
Ζώνη διαχείρισης D στο ανατολικό τμήμα του Sylter Aussenriff
Η γεωγραφική περιοχή που περικλείεται από:
α) |
τη γραμμή οριοθέτησης προς τη θάλασσα των χωρικών υδάτων της Γερμανίας, από 54,800580° Β 7,936317° Α έως 54,498738° Β 8,038533° Α· |
β) |
διαδοχικές λοξοδρομικές γραμμές που συνδέουν τις εξής συντεταγμένες:
|
1(10.az): Ζώνες επιφυλακής 4 ναυτικών μιλίων γύρω από τις τέσσερις ζώνες διαχείρισης στο κεντρικό και το ανατολικό τμήμα του τόπου του δικτύου Natura 2000 DE1209-301 Sylter Aussenriff
1(11): Τόπος του δικτύου Natura 2000 DE2104-301 Borkum-Riffgrund
Η γεωγραφική περιοχή που περικλείεται από:
α) |
διαδοχικές λοξοδρομικές γραμμές που συνδέουν τις εξής συντεταγμένες:
|
β) |
τη γραμμή οριοθέτησης προς τη θάλασσα των χωρικών υδάτων της Γερμανίας, από 53,863476° Β 6,731941° Α έως 53,724495° Β 6,345843° Α· |
γ) |
τη διαχωριστική γραμμή προς τη θάλασσα μεταξύ των αποκλειστικών οικονομικών ζωνών της Γερμανίας και της Δανίας, από 53,724495° Β 6,345843° Α έως 54,016833° Β 6,095963° Α· |
1(11.az): Ζώνη επιφυλακής 4 ναυτικών μιλίων γύρω από τον τόπο του δικτύου Natura 2000 DE2104-301 Borkum-Riffgrund
1(12): Τόπος του δικτύου Natura 2000 NL2008002 Klaverbank
Οι γεωγραφικές περιοχές που περικλείονται από τις διαδοχικές λοξοδρομικές γραμμές που συνδέουν τις εξής συντεταγμένες:
Ζώνη διαχείρισης 1 του Klaverbank
Σημείο |
Βόρειο γεωγραφικό πλάτος |
Ανατολικό γεωγραφικό μήκος |
1-01 |
54°16,428′ |
2°58,813′ |
1-02 |
54°16,237′ |
3°09,634′ |
1-03 |
54°17,609′ |
3°19,076′ |
1-04 |
54°15,828′ |
3°19,060′ |
1-05 |
54°12,399′ |
3°03,013′ |
1-06 |
54°12,330′ |
2°59,445′ |
Ζώνη διαχείρισης 2 του Klaverbank
Σημείο |
Βόρειο γεωγραφικό πλάτος |
Ανατολικό γεωγραφικό μήκος |
2-01 |
54°12,717′ |
3°17,402′ |
2-02 |
54°02,162′ |
3°16,451′ |
2-03 |
53°56,917′ |
3°12,180′ |
2-04 |
53°57,077′ |
3°08,453′ |
2-05 |
54°00,109′ |
3°05,336′ |
2-06 |
54°11,148′ |
3°06,759′ |
Ζώνη διαχείρισης 3 του Klaverbank
Σημείο |
Βόρειο γεωγραφικό πλάτος |
Ανατολικό γεωγραφικό μήκος |
3-01 |
54°11,259′ |
2°48,729′ |
3-02 |
54°09,725′ |
2°58,211′ |
3-03 |
54°05,298′ |
2°59,430′ |
3-04 |
53°59,037′ |
2°59,598′ |
3-05 |
53°59,085′ |
2°55,967′ |
3-06 |
54°05,252′ |
2°50,152′ |
Ζώνη διαχείρισης 4 του Klaverbank
Σημείο |
Βόρειο γεωγραφικό πλάτος |
Ανατολικό γεωγραφικό μήκος |
4-01 |
53°59,302′ |
2°51,534′ |
4-02 |
53°56,072′ |
2°57,737′ |
4-03 |
53°53,177′ |
3°03,056′ |
4-04 |
53°51,095′ |
3°03,775′ |
4-05 |
53°51,186′ |
2°53,928′ |
4-06 |
53°58,168′ |
2°51,813′ |
1(12.az): Ζώνη επιφυλακής 4 ναυτικών μιλίων γύρω από τις 4 ζώνες διαχείρισης στον τόπο του δικτύου Natura 2000 NL2008002 Klaverbank
Η γεωγραφική περιοχή που περικλείεται από διαδοχικές λοξοδρομικές γραμμές οι οποίες συνδέουν τις εξής συντεταγμένες:
Σημείο |
Βόρειο γεωγραφικό πλάτος |
Ανατολικό γεωγραφικό μήκος |
AZ-01 |
54°22,717′ |
3°25,970′ |
AZ-02 |
54°17,585′ |
3°25,910′ |
AZ-03 |
54°15,804′ |
3°25,889′ |
AZ-04 |
54°13,017′ |
3°25,856′ |
AZ-05 |
54°12,673′ |
3°24,228′ |
AZ-06 |
54°12,502′ |
3°24,212′ |
AZ-07 |
54°01,948′ |
3°23,232′ |
AZ-08 |
54°01,149′ |
3°23,159′ |
AZ-09 |
54°00,428′ |
3°22,568′ |
AZ-10 |
53°55,187′ |
3°18,287′ |
AZ-11 |
53°52,730′ |
3°16,288′ |
AZ-12 |
53°52,930′ |
3°11,687′ |
AZ-13 |
53°53,001′ |
3°10,022′ |
AZ-14 |
53°51,891′ |
3°10,402′ |
AZ-15 |
53°47,009′ |
3°12,069′ |
AZ-16 |
53°47,098′ |
3°03,661′ |
AZ-17 |
53°47,189′ |
2°53,829′ |
AZ-18 |
53°47,235′ |
2°48,260′ |
AZ-19 |
53°50,481′ |
2°47,273′ |
AZ-20 |
53°57,460′ |
2°45,141′ |
AZ-21 |
53°57,525′ |
2°45,121′ |
AZ-22 |
53°57,590′ |
2°45,105′ |
AZ-23 |
53°58,725′ |
2°44,822′ |
AZ-24 |
54°09,495′ |
2°42,127′ |
AZ-25 |
54°09,411′ |
2°42,289′ |
AZ-26 |
54°10,704′ |
2°41,979′ |
AZ-27 |
54°16,716′ |
2°40,532′ |
AZ-28 |
54°15,113′ |
2°50,536′ |
AZ-29 |
54°14,845′ |
2°52,203′ |
AZ-30 |
54°16,065′ |
2°52,011′ |
AZ-31 |
54°20,550′ |
2°51,304′ |
AZ-32 |
54°20,424′ |
2°59,010′ |
AZ-33 |
54°20,250′ |
3°08,899′ |
AZ-34 |
54°21,489′ |
3°17,435′ |
AZ-35 |
54°22,717′ |
3°25,970′ |
AZ-36 |
54°17,609′ |
3°19,076′ |
AZ-37 |
54°16,237′ |
3°09,634′ |
AZ-38 |
54°16,428′ |
2°58,813′ |
AZ-39 |
54°12,330′ |
2°59,445′ |
AZ-40 |
54°12,399′ |
3°03,013′ |
AZ-41 |
54°15,828′ |
3°19,060′ |
AZ-42 |
54°17,609′ |
3°19,076′ |
AZ-43 |
54°12,717′ |
3°17,402′ |
AZ-44 |
54°11,148′ |
3°06,759′ |
AZ-45 |
54°00,109′ |
3°05,336′ |
AZ-46 |
53°57,077′ |
3°08,453′ |
AZ-47 |
53°56,917′ |
3°12,180′ |
AZ-48 |
54°02,162′ |
3°16,451′ |
AZ-49 |
54°12,717′ |
3°17,402′ |
AZ-50 |
53°56,072′ |
2°57,737′ |
AZ-51 |
53°59,302′ |
2°51,534′ |
AZ-52 |
53°58,168′ |
2°51,813′ |
AZ-53 |
53°51,186′ |
2°53,928′ |
AZ-54 |
53°51,095′ |
3°03,775′ |
AZ-55 |
53°53,177′ |
3°03,056′ |
AZ-56 |
53°56,072′ |
2°57,737′ |
AZ-57 |
53°59,085′ |
2°55,967′ |
AZ-58 |
53°59,037′ |
2°59,598′ |
AZ-59 |
54°05,298′ |
2°59,430′ |
AZ-60 |
54°09,725′ |
2°58,211′ |
AZ-61 |
54°11,259′ |
2°48,729′ |
AZ-62 |
54°05,252′ |
2°50,152′ |
AZ-63 |
53°59,085′ |
2°55,967′ |
1(13): Προστατευόμενες θαλάσσιες περιοχές Friese Front και Centrale Oestergronden
Η γεωγραφική περιοχή που περικλείεται από διαδοχικές λοξοδρομικές γραμμές οι οποίες συνδέουν τις εξής συντεταγμένες:
Ζώνη διαχείρισης 1 του Friese Front:
Σημείο |
Βόρειο γεωγραφικό πλάτος |
Ανατολικό γεωγραφικό μήκος |
1-01 |
53°48,229′ |
4°59,978′ |
1-02 |
53°48,216′ |
5°18,190′ |
1-03 |
53°37,436′ |
5°18,130′ |
1-04 |
53°37,449′ |
4°59,995′ |
Ζώνη διαχείρισης 2 του Friese Front:
Σημείο |
Βόρειο γεωγραφικό πλάτος |
Ανατολικό γεωγραφικό μήκος |
2-01 |
53°35,227′ |
4°38,324′ |
2-02 |
53°48,525′ |
4°22,820′ |
2-03 |
53°54,659′ |
4°37,815′ |
2-04 |
53°41,330′ |
4°53,278′ |
Ζώνη διαχείρισης των Centrale Oestergronden:
Σημείο |
Βόρειο γεωγραφικό πλάτος |
Ανατολικό γεωγραφικό μήκος |
3-01 |
54°56,921′ |
4°14,985′ |
3-02 |
54°35,372′ |
4°14,985′ |
3-03 |
54°35,335′ |
3°51,791′ |
3-04 |
54°56,884′ |
3°51,589′ |
1(13.az): Ζώνη επιφυλακής 4 ναυτικών μιλίων γύρω από τις 3 ζώνες διαχείρισης στις προστατευόμενες θαλάσσιες περιοχές Friese Front και Centrale Oestergronden.
Η γεωγραφική περιοχή που περικλείεται από διαδοχικές λοξοδρομικές γραμμές οι οποίες συνδέουν τις εξής συντεταγμένες:
Σημείο |
Βόρειο γεωγραφικό πλάτος |
Ανατολικό γεωγραφικό μήκος |
AZ-01 |
53°56,926′ |
4°43,393′ |
AZ-02 |
53°48,455′ |
4°53,224′ |
AZ-03 |
53°52,219′ |
4°53,209′ |
AZ-04 |
53°52,226′ |
4°59,971′ |
AZ-05 |
53°52,213′ |
5°18,212′ |
AZ-06 |
53°52,196′ |
5°24,975′ |
AZ-07 |
53°48,200′ |
5°24,941′ |
AZ-08 |
53°37,420′ |
5°24,853′ |
AZ-09 |
53°33,423′ |
5°24,820′ |
AZ-10 |
53°33,439′ |
5°18,107′ |
AZ-11 |
53°33,451′ |
5°00,001′ |
AZ-12 |
53°33,444′ |
4°53,288′ |
AZ-13 |
53°36,485′ |
4°53,275′ |
AZ-14 |
53°31,935′ |
4°42,132′ |
AZ-15 |
53°29,667′ |
4°36,609′ |
AZ-16 |
53°32,956′ |
4°32,797′ |
AZ-17 |
53°46,242′ |
4°17,277′ |
AZ-18 |
53°49,521′ |
4°13,416′ |
AZ-19 |
53°51,807′ |
4°18,961′ |
AZ-20 |
53°57,949′ |
4°33,967′ |
AZ-21 |
54°00,218′ |
4°39,550′ |
AZ-22 |
53°56,926′ |
4°43,393′ |
AZ-23 |
53°48,525′ |
4°22,820′ |
AZ-24 |
53°35,227′ |
4°38,324′ |
AZ-25 |
53°41,330′ |
4°53,278′ |
AZ-26 |
53°54,659′ |
4°37,815′ |
AZ-27 |
53°48,525′ |
4°22,820′ |
AZ-28 |
53°48,229′ |
4°59,978′ |
AZ-29 |
53°37,449′ |
4°59,995′ |
AZ-30 |
53°37,436′ |
5°18,130′ |
AZ-31 |
53°48,216′ |
5°18,190′ |
AZ-32 |
53°48,229′ |
4°59,978′ |
AZ-33 |
54°56,918′ |
4°21,929′ |
AZ-34 |
54°35,368′ |
4°21,867′ |
AZ-35 |
54°31,371′ |
4°21,856′ |
AZ-36 |
54°31,375′ |
4°14,984′ |
AZ-37 |
54°31,338′ |
3°51,829′ |
AZ-38 |
54°31,313′ |
3°44,957′ |
AZ-39 |
54°35,310′ |
3°44,909′ |
AZ-40 |
54°56,859′ |
3°44,645′ |
AZ-41 |
55°00,856′ |
3°44,596′ |
AZ-42 |
55°00,881′ |
3°51,550′ |
AZ-43 |
55°00,918′ |
4°14,986′ |
AZ-44 |
55°00,914′ |
4°21,941′ |
AZ-45 |
54°56,918′ |
4°21,929′ |
AZ-46 |
54°56,884′ |
3°51,589′ |
AZ-47 |
54°35,335′ |
3°51,791′ |
AZ-48 |
54°35,372′ |
4°14,985′ |
AZ-49 |
54°56,921′ |
4°14,985′ |
AZ-50 |
54°56,884′ |
3°51,589′» |
2.
Στο παράρτημα II του κατ’ εξουσιοδότηση κανονισμού (ΕΕ) 2017/118 προστίθενται τα ακόλουθα σημεία (όλες οι συντεταγμένες μετρούνται σύμφωνα με το σύστημα συντεταγμένων WGS84):«2(28): Amrumbank (55 % της ζώνης στο κεντρικό και το βόρειο τμήμα του αμμοσύρτη)στον τόπο του δικτύου Natura 2000 DE1209-301 Sylter Aussenriff
Η γεωγραφική περιοχή που περικλείεται από:
α) |
τη γραμμή οριοθέτησης προς τη θάλασσα των χωρικών υδάτων της Γερμανίας, από 54,666667° Β 7,943486° Α έως 54,583333° Β 7,976132° Α· |
β) |
διαδοχικές λοξοδρομικές γραμμές που συνδέουν τις εξής συντεταγμένες:
|
2(28.az): Ζώνη επιφυλακής 4 ναυτικών μιλίων γύρω από το Amrumbank (55 % της ζώνης στο κεντρικό και το βόρειο τμήμα του αμμοσύρτη) στον τόπο του δικτύου Natura 2000 DE1209-301 Sylter Aussenriff»
3.
Το ακόλουθο παράρτημα προστίθεται στον κατ’ εξουσιοδότηση κανονισμό (ΕΕ) 2017/118 (όλες οι συντεταγμένες μετρούνται σύμφωνα με το σύστημα συντεταγμένων WGS84):«ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ VI
Συντεταγμένες των “Ζωνών 4”
Ζώνη 4(1): Τόπος του δικτύου Natura 2000 DE1011-401 Östliche Deutsche Bucht και ανατολικά τμήματα του τόπου του δικτύου Natura 2000 DE1209-301 Sylter Aussenriff
Η γεωγραφική περιοχή που περικλείεται από:
α) |
τη διαχωριστική γραμμή προς τη θάλασσα μεταξύ των αποκλειστικών οικονομικών ζωνών της Γερμανίας και της Δανίας, από 55,234408° Β 7,210530° Α έως 55,099172° Β 8,044370° Α· |
β) |
τη γραμμή οριοθέτησης προς τη θάλασσα των χωρικών υδάτων της Γερμανίας, από 55,099172° Β 8,044370° Α έως 54,389485° Β 7,796776° Α· |
γ) |
διαδοχικές λοξοδρομικές γραμμές που συνδέουν τις εξής συντεταγμένες:
|
4(1.az): Ζώνη επιφυλακής 4 ναυτικών μιλίων γύρω από τον τόπο του δικτύου Natura 2000 DE1011-401 Östliche Deutsche Bucht και ανατολικά τμήματα του τόπου του δικτύου Natura 2000 DE1209-301 Sylter Aussenriff
Ζώνη 4(2): Δυτικό τμήμα του τόπου του δικτύου Natura 2000 DE1209-301 Sylter Aussenriff
Η γεωγραφική περιοχή που περικλείεται από διαδοχικές λοξοδρομικές γραμμές οι οποίες συνδέουν τις εξής συντεταγμένες:
Σημείο |
Βόρειο γεωγραφικό πλάτος |
Ανατολικό γεωγραφικό μήκος |
M4-01 |
54,947500 ° |
6,323889 ° |
M4-02 |
55,068333 ° |
6,626944 ° |
M4-03 |
54,957222 ° |
6,938056 ° |
M4-04 |
55,048333 ° |
7,256667 ° |
M4-05 |
54,733056 ° |
7,334722 ° |
M4-06 |
54,590341 ° |
7,500000 ° |
M4-07 |
54,538889 ° |
7,500000 ° |
M4-08 |
54,538889 ° |
7,020278 ° |
M4-01 |
54,947500 ° |
6,323889 ° |
4(2.az): Ζώνη επιφυλακής 4 ναυτικών μιλίων γύρω από το δυτικό τμήμα του τόπου του δικτύου Natura 2000 DE1209-301 Sylter Aussenriff
Ζώνη 4(3): Τόπος του δικτύου Natura 2000 DE2104-301 Borkum-Riffgrund και τόπος του δικτύου Natura 2000 DE1003-301 Doggerbank
Ζώνη διαχείρισης Α του Borkum-Riffgrund
Η γεωγραφική περιοχή που περικλείεται από:
α) |
διαδοχικές λοξοδρομικές γραμμές που συνδέουν τις εξής συντεταγμένες:
|
β) |
τη γραμμή οριοθέτησης προς τη θάλασσα των χωρικών υδάτων της Γερμανίας, από 53,863476° Β 6,731941° Α έως 53,724495° Β 6,345843° Α· |
γ) |
τη διαχωριστική γραμμή προς τη θάλασσα μεταξύ των αποκλειστικών οικονομικών ζωνών της Γερμανίας και της Δανίας, από 53,724495° Β 6,345843° Α έως 54,016833° Β 6,095963° Α· |
Ζώνη διαχείρισης Β του Doggerbank
Η γεωγραφική περιοχή που περικλείεται από:
α) |
τη διαχωριστική γραμμή προς τη θάλασσα μεταξύ των αποκλειστικών οικονομικών ζωνών της Γερμανίας και της Δανίας, από 55,810118° Β 4,019211° Α έως 55,439805° Β 4,699856° Α· |
β) |
τη διαδοχική λοξοδρομική γραμμή που συνδέει τις εξής συντεταγμένες:
|
γ) |
τη διαχωριστική γραμμή προς τη θάλασσα μεταξύ των αποκλειστικών οικονομικών ζωνών της Γερμανίας και των Κάτω Χωρών, από 53,724495° Β 6,345843° Α έως 54,016833° Β 6,095963° Α· |
δ) |
τη διαδοχική λοξοδρομική γραμμή που συνδέει τις εξής συντεταγμένες:
|
4(3.az): Ζώνες επιφυλακής 4 ναυτικών μιλίων γύρω από τον τόπο του δικτύου Natura 2000 DE2104-301 Borkum-Riffgrund και τον τόπο του δικτύου Natura 2000 DE1003-301 Doggerbank
Ζώνη 4(4): Τόπος του δικτύου Natura 2000 NL2016166 Friese Front
Η γεωγραφική περιοχή που περικλείεται από διαδοχικές λοξοδρομικές γραμμές οι οποίες συνδέουν τις εξής συντεταγμένες:
Σημείο |
Βόρειο γεωγραφικό πλάτος |
Ανατολικό γεωγραφικό μήκος |
4-01 |
53°49,712′ |
5°13,602′ |
4-02 |
53°24,922′ |
4°12,963′ |
4-03 |
53°47,936′ |
4°12,890′ |
4-04 |
54°13,337′ |
5°13,998′ |
16.2.2023 |
EL |
Επίσημη Εφημερίδα της Ευρωπαϊκής Ένωσης |
L 48/19 |
ΕΚΤΕΛΕΣΤΙΚΟΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ (ΕΕ) 2023/341 ΤΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ
της 15ηε Φεβρουαρίου 2023
για την ανανέωση της έγκρισης της βιταμίνης E ως πρόσθετης ύλης ζωοτροφών για όλα τα ζωικά είδη και για την κατάργηση του κανονισμού (ΕΕ) αριθ. 26/2011
(Κείμενο που παρουσιάζει ενδιαφέρον για τον ΕΟΧ)
Η ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ,
Έχοντας υπόψη τη Συνθήκη για τη λειτουργία της Ευρωπαϊκής Ένωσης,
Έχοντας υπόψη τον κανονισμό (ΕΚ) αριθ. 1831/2003 του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου, της 22ας Σεπτεμβρίου 2003, για τις πρόσθετες ύλες που χρησιμοποιούνται στη διατροφή των ζώων (1), και ιδίως το άρθρο 9 παράγραφος 2,
Εκτιμώντας τα ακόλουθα:
(1) |
Ο κανονισμός (ΕΚ) αριθ. 1831/2003 προβλέπει τη χορήγηση άδειας για πρόσθετες ύλες που χρησιμοποιούνται στη διατροφή των ζώων, καθώς και τους όρους και τις διαδικασίες χορήγησης και ανανέωσης της εν λόγω άδειας. |
(2) |
Η βιταμίνη E εγκρίθηκε για 10 έτη ως πρόσθετη ύλη ζωοτροφών για όλα τα ζωικά είδη με τον κανονισμό (ΕΕ) αριθ. 26/2011 της Επιτροπής (2). |
(3) |
Σύμφωνα με το άρθρο 14 παράγραφος 1 του κανονισμού (ΕΚ) αριθ. 1831/2003, υποβλήθηκαν πέντε αιτήσεις για την ανανέωση της έγκρισης της βιταμίνης E με τη μορφή ρακεμικού μείγματος όλων των στερεοϊσομερών της οξικής α-τοκοφερόλης και μία αίτηση για την ανανέωση της έγκρισης της βιταμίνης Ε με τη μορφή οξικής RRR-α-τοκοφερόλης ως πρόσθετων υλών ζωοτροφών για όλα τα ζωικά είδη, με το αίτημα οι πρόσθετες ύλες να ταξινομηθούν στην κατηγορία πρόσθετων υλών «θρεπτικές πρόσθετες ύλες» και στη λειτουργική ομάδα «βιταμίνες, προβιταμίνες και χημικώς προσδιορισμένες ουσίες παρόμοιου αποτελέσματος». Οι εν λόγω αιτήσεις συνοδεύονταν από τα στοιχεία και τα έγγραφα που απαιτούνται βάσει του άρθρου 14 παράγραφος 2 του εν λόγω κανονισμού. |
(4) |
Η Ευρωπαϊκή Αρχή για την Ασφάλεια των Τροφίμων (στο εξής: Αρχή), στις γνώμες που εξέδωσε στις 17 Μαρτίου 2021 (3) και στις 10 Νοεμβρίου 2021 (4), κατέληξε στο συμπέρασμα ότι οι αιτούντες υπέβαλαν στοιχεία που αποδεικνύουν ότι η βιταμίνη Ε παραμένει ασφαλής για όλα τα ζωικά είδη, για τους καταναλωτές και για το περιβάλλον, υπό τις τρέχουσες εγκεκριμένες συνθήκες χρήσης, και ότι δεν αναμένεται να προκύψει ανησυχία για την ασφάλεια των χρηστών από τη χρήση της εν λόγω δραστικής ουσίας. Η Αρχή δεν μπόρεσε να καταλήξει σε συμπέρασμα, λόγω έλλειψης πληροφοριών, σχετικά με το κατά πόσον η ουσία αυτή ενέχει τη δυνατότητα ευαισθητοποίησης του δέρματος. |
(5) |
Σύμφωνα με το άρθρο 5 παράγραφος 4 στοιχείο γ) του κανονισμού (ΕΚ) αριθ. 378/2005 της Επιτροπής (5), το εργαστήριο αναφοράς που συστάθηκε με τον κανονισμό (ΕΚ) αριθ. 1831/2003 έκρινε ότι τα συμπεράσματα και οι συστάσεις που διατυπώθηκαν κατά τις προηγούμενες αξιολογήσεις ισχύουν για τις τρέχουσες αιτήσεις. |
(6) |
Από την αξιολόγηση της βιταμίνης Ε διαπιστώνεται ότι πληρούνται οι όροι για τη χορήγηση αδείας που προβλέπονται στο άρθρο 5 του κανονισμού (ΕΚ) αριθ. 1831/2003. Ως εκ τούτου, η άδεια της εν λόγω πρόσθετης ύλης θα πρέπει να ανανεωθεί. |
(7) |
Η Επιτροπή θεωρεί ότι θα πρέπει να ληφθούν κατάλληλα μέτρα προστασίας για την πρόληψη δυσμενών επιδράσεων στην υγεία του ανθρώπου, ιδίως όσον αφορά τους χρήστες των πρόσθετων υλών. Τα εν λόγω μέτρα προστασίας θα πρέπει να συμμορφώνονται με τη νομοθεσία της Ένωσης σχετικά με τις απαιτήσεις για την ασφάλεια των εργαζομένων. |
(8) |
Ο κανονισμός (ΕΕ) αριθ. 26/2011 θα πρέπει να καταργηθεί, ως συνέπεια της ανανέωσης της έγκρισης της βιταμίνης E με τη μορφή ρακεμικού μείγματος όλων των στερεοϊσομερών της οξικής α-τοκοφερόλης και της βιταμίνης Ε με τη μορφή οξικής RRR-α-τοκοφερόλης ως πρόσθετων υλών ζωοτροφών, καθώς και της λήξης της έγκρισης της βιταμίνης E με τη μορφή RRR-α-τοκοφερόλης. |
(9) |
Καθώς δεν συντρέχουν λόγοι ασφάλειας οι οποίοι να επιβάλλουν την άμεση εφαρμογή των τροποποιήσεων των όρων έγκρισης για τη βιταμίνη Ε, είναι σκόπιμο να προβλεφθεί μεταβατική περίοδος, ώστε να ετοιμαστούν τα ενδιαφερόμενα μέρη για να ανταποκριθούν στις νέες απαιτήσεις που απορρέουν από την ανανέωση της άδειας. |
(10) |
Τα μέτρα που προβλέπονται στον παρόντα κανονισμό είναι σύμφωνα με τη γνώμη της μόνιμης επιτροπής φυτών, ζώων, τροφίμων και ζωοτροφών, |
ΕΞΕΔΩΣΕ ΤΟΝ ΠΑΡΟΝΤΑ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟ:
Άρθρο 1
Η έγκριση της ουσίας και των παρασκευασμάτων που προσδιορίζονται στο παράρτημα, τα οποία υπάγονται στην κατηγορία πρόσθετων υλών «θρεπτικές πρόσθετες ύλες» και στη λειτουργική ομάδα «βιταμίνες, προβιταμίνες και χημικώς προσδιορισμένες ουσίες παρόμοιου αποτελέσματος», ανανεώνεται υπό τους όρους που καθορίζονται στο εν λόγω παράρτημα.
Άρθρο 2
Ο κανονισμός (EE) αριθ. 26/2011 καταργείται.
Άρθρο 3
1. Η ουσία και τα παρασκευάσματα που προσδιορίζονται στο παράρτημα και τα προμείγματα που τα περιέχουν, τα οποία έχουν παραχθεί και επισημανθεί πριν από τις 8 Σεπτεμβρίου 2023 σύμφωνα με τους κανόνες που αρχίζουν να ισχύουν πριν από τις 8 Μαρτίου 2023 μπορούν να εξακολουθήσουν να διατίθενται στην αγορά και να χρησιμοποιούνται έως ότου εξαντληθούν τα υφιστάμενα αποθέματα.
2. Οι σύνθετες ζωοτροφές και οι πρώτες ύλες ζωοτροφών που περιέχουν την ουσία και τα παρασκευάσματα που προσδιορίζονται στο παράρτημα, τα οποία έχουν παραχθεί και επισημανθεί πριν από τις 8 Μαρτίου 2024 σύμφωνα με τους κανόνες που ίσχυαν πριν από τις 8 Μαρτίου 2023, μπορούν να εξακολουθήσουν να διατίθενται στην αγορά και να χρησιμοποιούνται έως ότου εξαντληθούν τα υφιστάμενα αποθέματα, εάν προορίζονται για ζώα που χρησιμοποιούνται για την παραγωγή τροφίμων.
3. Οι σύνθετες ζωοτροφές και οι πρώτες ύλες ζωοτροφών που περιέχουν την ουσία και τα παρασκευάσματα που προσδιορίζονται στο παράρτημα, τα οποία έχουν παραχθεί και επισημανθεί πριν από τις 8 Μαρτίου 2025 σύμφωνα με τους κανόνες που ίσχυαν πριν από τις 8 Μαρτίου 2023, μπορούν να εξακολουθήσουν να διατίθενται στην αγορά και να χρησιμοποιούνται έως ότου εξαντληθούν τα υφιστάμενα αποθέματα, εάν προορίζονται για ζώα που δεν χρησιμοποιούνται για την παραγωγή τροφίμων.
Άρθρο 4
Ο παρών κανονισμός αρχίζει να ισχύει την εικοστή ημέρα από τη δημοσίευσή του στην Επίσημη Εφημερίδα της Ευρωπαϊκής Ένωσης.
Ο παρών κανονισμός είναι δεσμευτικός ως προς όλα τα μέρη του και ισχύει άμεσα σε κάθε κράτος μέλος.
Βρυξέλλες, 15 Φεβρουαρίου 2023.
Για την Επιτροπή
Η Πρόεδρος
Ursula VON DER LEYEN
(1) ΕΕ L 268 της 18.10.2003, σ. 29.
(2) Κανονισμός (ΕΕ) αριθ. 26/2011 της Επιτροπής, της 14ης Ιανουαρίου 2011, σχετικά με την έγκριση της βιταμίνης Ε ως πρόσθετης ύλης ζωοτροφών για όλα τα ζωικά είδη (ΕΕ L 11 της 15.1.2011, σ. 18).
(3) EFSA Journal 2021·19(4):6529, 6530, 6531, 6532 και 6533.
(4) EFSA Journal 2021·19(12):6974.
(5) Κανονισμός (ΕΚ) αριθ. 378/2005 της Επιτροπής, της 4ης Μαρτίου 2005, σχετικά με τους λεπτομερείς κανόνες εφαρμογής του κανονισμού (ΕΚ) αριθ. 1831/2003 του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου όσον αφορά τα καθήκοντα και τις λειτουργίες του κοινοτικού εργαστηρίου αναφοράς σχετικά με τις αιτήσεις αδειοδότησης για πρόσθετες ύλες ζωοτροφών (ΕΕ L 59 της 5.3.2005, σ. 8).
ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ
Αριθμός ταυτοποίησης της πρόσθετης ύλης |
Πρόσθετη ύλη |
Σύσταση, χημικός τύπος, περιγραφή, μέθοδος ανάλυσης |
Είδος ή κατηγορία ζώου |
Μέγιστη ηλικία |
Ελάχιστη περιεκτικότητα |
Μέγιστη περιεκτικότητα |
Λοιπές διατάξεις |
Λήξη της περιόδου ισχύος της άδειας |
||||||||||
mg της πρόσθετης ύλης/kg πλήρους ζωοτροφής με περιεκτικότητα σε υγρασία 12 % |
||||||||||||||||||
Κατηγορία διατροφικών πρόσθετων υλών. Λειτουργική ομάδα: βιταμίνες, προβιταμίνες και σαφώς προσδιορισμένες από χημικής άποψης ουσίες με ανάλογη δράση |
||||||||||||||||||
3a700 |
«Βιταμίνη Ε» ή «ρακεμικό μείγμα όλων των στερεοϊσομερών της οξικής α-τοκοφερόλης» |
Σύσταση της πρόσθετης ύλης Ρακεμικό μείγμα όλων των στερεοϊσομερών της οξικής α-τοκοφερόλης Υγρή μορφή Χαρακτηρισμός της δραστικής ουσίας Ρακεμικό μείγμα όλων των στερεοϊσομερών της οξικής α-τοκοφερόλης C31H52O3 Αριθμός CAS: 7695-91-2 Καθαρότητα: > 93 % Παράγεται με χημική σύνθεση |
Όλα τα ζωικά είδη |
- |
- |
- |
|
8 Μαρτίου 2033 |
||||||||||
Μέθοδος ανάλυσης (1)
|
||||||||||||||||||
3a700i |
«Βιταμίνη Ε» ή «ρακεμικό μείγμα όλων των στερεοϊσομερών της οξικής α-τοκοφερόλης» |
Σύσταση της πρόσθετης ύλης Παρασκεύασμα που περιέχει ≥ 50 % ρακεμικού μείγματος όλων των στερεοϊσομερών της οξικής α-τοκοφερόλης Στερεά μορφή Χαρακτηρισμός της δραστικής ουσίας Ρακεμικό μείγμα όλων των στερεοϊσομερών της οξικής α-τοκοφερόλης C31H52O3 Αριθμός CAS: 7695-91-2 Καθαρότητα: > 93 % Παράγεται με χημική σύνθεση |
Όλα τα ζωικά είδη |
- |
- |
- |
|
8 Μαρτίου 2033 |
||||||||||
Μέθοδος ανάλυσης (1)
|
||||||||||||||||||
3a700ii |
«Βιταμίνη E» ή «οξική RRR-α-τοκοφερόλη» |
Σύσταση της πρόσθετης ύλης Παρασκεύασμα που περιέχει ≥ 25 % οξικής RRR-α-τοκοφερόλης Στερεά μορφή Χαρακτηρισμός της δραστικής ουσίας Οξική RRR-α-τοκοφερόλη C31H52O3 Αριθμός CAS: 58-95-7 Καθαρότητα: > 40 % Συντίθεται χημικά από φυτικά έλαια. |
Όλα τα ζωικά είδη |
- |
- |
- |
|
8 Μαρτίου 2033 |
||||||||||
Μέθοδος ανάλυσης (1)
|
(1) Πληροφορίες σχετικά με τις αναλυτικές μεθόδους διατίθενται στην ακόλουθη διεύθυνση του εργαστηρίου αναφοράς: https://ec.europa.eu/jrc/en/eurl/feed-additives/evaluation-reports
(2) Κανονισμός (ΕΚ) αριθ. 152/2009 της Επιτροπής, της 27ης Ιανουαρίου 2009, για τον καθορισμό μεθόδων δειγματοληψίας και ανάλυσης για τον επίσημο έλεγχο των ζωοτροφών (ΕΕ L 54 της 26.2.2009, σ. 1).
16.2.2023 |
EL |
Επίσημη Εφημερίδα της Ευρωπαϊκής Ένωσης |
L 48/25 |
ΕΚΤΕΛΕΣΤΙΚΟΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ (ΕΕ) 2023/342 ΤΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ
της 9ης Φεβρουαρίου 2023
για την έγκριση μη ήσσονος σημασίας τροποποίησης των προδιαγραφών ονομασίας καταχωρισμένης στο μητρώο προστατευόμενων ονομασιών προέλευσης και προστατευόμενων γεωγραφικών ενδείξεων [«Formai de Mut dell’Alta Valle Brembana» (ΠΟΠ)]
Η ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ,
Έχοντας υπόψη τη Συνθήκη για τη λειτουργία της Ευρωπαϊκής Ένωσης,
Έχοντας υπόψη τον κανονισμό (ΕΕ) αριθ. 1151/2012 του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου, της 21ης Νοεμβρίου 2012, για τα συστήματα ποιότητας των γεωργικών προϊόντων και τροφίμων (1), και ιδίως το άρθρο 52 παράγραφος 2,
Εκτιμώντας τα ακόλουθα:
(1) |
Σύμφωνα με το άρθρο 53 παράγραφος 1 πρώτο εδάφιο του κανονισμού (ΕΕ) αριθ. 1151/2012, η Επιτροπή εξέτασε την αίτηση της Ιταλίας για την έγκριση τροποποίησης των προδιαγραφών της προστατευόμενης ονομασίας προέλευσης «Formai de Mut dell’Alta Valle Brembana», η οποία καταχωρίστηκε δυνάμει του κανονισμού (ΕΚ) αριθ. 1107/96 της Επιτροπής (2). |
(2) |
Δεδομένου ότι η εν λόγω τροποποίηση δεν είναι ήσσονος σημασίας κατά την έννοια του άρθρου 53 παράγραφος 2 του κανονισμού (ΕΕ) αριθ. 1151/2012, η Επιτροπή δημοσίευσε την αίτηση τροποποίησης, κατ’ εφαρμογή του άρθρου 50 παράγραφος 2 στοιχείο α) του εν λόγω κανονισμού, στην Επίσημη Εφημερίδα της Ευρωπαϊκής Ένωσης (3). |
(3) |
Δεδομένου ότι δεν έχει κοινοποιηθεί στην Επιτροπή καμία δήλωση ένστασης βάσει του άρθρου 51 του κανονισμού (ΕΕ) αριθ. 1151/2012, πρέπει να εγκριθεί η τροποποίηση των προδιαγραφών, |
ΕΞΕΔΩΣΕ ΤΟΝ ΠΑΡΟΝΤΑ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟ:
Άρθρο 1
Εγκρίνεται η τροποποίηση των προδιαγραφών η οποία έχει δημοσιευθεί στην Επίσημη Εφημερίδα της Ευρωπαϊκής Ένωσης και αφορά την ονομασία «Formai de Mut dell’Alta Valle Brembana» (ΠΓΕ).
Άρθρο 2
Ο παρών κανονισμός αρχίζει να ισχύει την εικοστή ημέρα από τη δημοσίευσή του στην Επίσημη Εφημερίδα της Ευρωπαϊκής Ένωσης.
Ο παρών κανονισμός είναι δεσμευτικός ως προς όλα τα μέρη του και ισχύει άμεσα σε κάθε κράτος μέλος.
Βρυξέλλες, 9 Φεβρουαρίου 2023.
Για την Επιτροπή,
εξ ονόματος της Προέδρου,
Janusz WOJCIECHOWSKI
Μέλος της Επιτροπής
(1) ΕΕ L 343 της 14.12.2012, σ. 1.
(2) Κανονισμός (ΕΚ) αριθ. 1107/96 της Επιτροπής, της 12ης Ιουνίου 1996, σχετικά με την καταχώριση των γεωγραφικών ενδείξεων και των ονομασιών προέλευσης σύμφωνα με τη διαδικασία που προβλέπεται στο άρθρο 17 του κανονισμού (ΕΟΚ) αριθ. 2081/92 του Συμβουλίου (ΕΕ L 148 της 21.6.1996, σ. 1).
ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ
16.2.2023 |
EL |
Επίσημη Εφημερίδα της Ευρωπαϊκής Ένωσης |
L 48/26 |
ΕΚΤΕΛΕΣΤΙΚΗ ΑΠΟΦΑΣΗ (ΕΕ) 2023/343 ΤΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ
της 8ης Φεβρουαρίου 2023
για την τροποποίηση του παραρτήματος της εκτελεστικής απόφασης (ΕΕ) 2021/641 για έκτακτα μέτρα σχετικά με την εκδήλωση εστιών υψηλής παθογονικότητας γρίπης των πτηνών σε ορισμένα κράτη μέλη
[κοινοποιηθείσα υπό τον αριθμό C(2023) 1034]
(Κείμενο που παρουσιάζει ενδιαφέρον για τον ΕΟΧ)
Η ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ,
Έχοντας υπόψη τη Συνθήκη για τη λειτουργία της Ευρωπαϊκής Ένωσης,
Έχοντας υπόψη τον κανονισμό (ΕΕ) 2016/429 του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου, της 9ης Μαρτίου 2016, σχετικά με τις μεταδοτικές νόσους των ζώων και για την τροποποίηση και την κατάργηση ορισμένων πράξεων στον τομέα της υγείας των ζώων («νόμος για την υγεία των ζώων») (1), και ιδίως το άρθρο 259 παράγραφος 1 στοιχείο γ),
Εκτιμώντας τα ακόλουθα:
(1) |
Η υψηλής παθογονικότητας γρίπη των πτηνών (HPAI) είναι λοιμώδης ιογενής νόσος των πτηνών η οποία μπορεί να έχει σοβαρές επιπτώσεις στην κερδοφορία της πτηνοτροφίας και να διαταράξει το εμπόριο εντός της Ένωσης και τις εξαγωγές προς τρίτες χώρες. Οι ιοί της υψηλής παθογονικότητας γρίπης των πτηνών μπορούν να μολύνουν τα αποδημητικά πτηνά, τα οποία μπορούν στη συνέχεια να διασπείρουν τους ιούς αυτούς σε μεγάλες αποστάσεις κατά τη διάρκεια της φθινοπωρινής και της εαρινής μετανάστευσής τους. Ως εκ τούτου, η παρουσία τέτοιων ιών σε άγρια πτηνά αποτελεί διαρκή απειλή για άμεση και έμμεση εισαγωγή των ιών αυτών σε εγκαταστάσεις στις οποίες εκτρέφονται πουλερικά ή πτηνά σε αιχμαλωσία. Αν εκδηλωθεί εστία υψηλής παθογονικότητας γρίπης των πτηνών, υπάρχει κίνδυνος διασποράς του νοσογόνου παράγοντα σε άλλες εγκαταστάσεις στις οποίες εκτρέφονται πουλερικά ή πτηνά σε αιχμαλωσία. |
(2) |
Ο κανονισμός (ΕΕ) 2016/429 θεσπίζει νέο νομοθετικό πλαίσιο για την πρόληψη και τον έλεγχο νόσων που μεταδίδονται στα ζώα ή στον άνθρωπο. Η υψηλής παθογονικότητας γρίπη των πτηνών εμπίπτει στον ορισμό της καταγεγραμμένης νόσου στον εν λόγω κανονισμό και υπόκειται στους κανόνες πρόληψης και ελέγχου νόσων που καθορίζονται σ’ αυτόν. Επιπλέον, ο κατ’ εξουσιοδότηση κανονισμός (ΕΕ) 2020/687 της Επιτροπής (2) συμπληρώνει τον κανονισμό (ΕΕ) 2016/429 όσον αφορά τους κανόνες για την πρόληψη και τον έλεγχο ορισμένων καταγεγραμμένων νόσων, συμπεριλαμβανομένων των μέτρων ελέγχου νόσων για την υψηλής παθογονικότητας γρίπη των πτηνών. |
(3) |
Η εκτελεστική απόφαση (ΕΕ) 2021/641 της Επιτροπής (3) εκδόθηκε στο πλαίσιο του κανονισμού (ΕΕ) 2016/429 και θεσπίζει μέτρα έκτακτης ανάγκης σε επίπεδο Ένωσης όσον αφορά την εκδήλωση εστιών υψηλής παθογονικότητας γρίπης των πτηνών. |
(4) |
Ειδικότερα, η εκτελεστική απόφαση (ΕΕ) 2021/641 προβλέπει ότι οι ζώνες προστασίας και επιτήρησης, καθώς και οι περαιτέρω απαγορευμένες ζώνες, που έχουν οριοθετηθεί από τα κράτη μέλη μετά την εκδήλωση εστιών υψηλής παθογονικότητας γρίπης των πτηνών, σύμφωνα με τον κατ’ εξουσιοδότηση κανονισμό (ΕΕ) 2020/687, πρέπει να περιλαμβάνουν τουλάχιστον τις περιοχές που παρατίθενται ως ζώνες προστασίας, επιτήρησης και περαιτέρω απαγορευμένες ζώνες στο παράρτημα της εν λόγω εκτελεστικής απόφασης. |
(5) |
Το παράρτημα της εκτελεστικής απόφασης (ΕΕ) 2021/641 τροποποιήθηκε πρόσφατα με την εκτελεστική απόφαση (ΕΕ) 2023/312 της Επιτροπής (4), έπειτα από την εκδήλωση εστιών υψηλής παθογονικότητας γρίπης των πτηνών σε πουλερικά ή πτηνά σε αιχμαλωσία στο Βέλγιο, στη Βουλγαρία, στην Τσεχική Δημοκρατία, στη Δανία, στη Γερμανία, στη Γαλλία, στις Κάτω Χώρες, στην Αυστρία, στην Πολωνία και στη Σλοβακία, οι οποίες έπρεπε να αποτυπωθούν στο εν λόγω παράρτημα. |
(6) |
Μετά την ημερομηνία έκδοσης της εκτελεστικής απόφασης (ΕΕ) 2023/312, η Τσεχική Δημοκρατία, η Γερμανία, η Γαλλία, οι Κάτω Χώρες, η Αυστρία, η Πολωνία και η Σλοβακία κοινοποίησαν στην Επιτροπή νέες εστίες υψηλής παθογονικότητας γρίπης των πτηνών σε εγκαταστάσεις εκτροφής πουλερικών ή πτηνών σε αιχμαλωσία, οι οποίες βρίσκονται στις περιφέρειες Κεντρικής Βοημίας, Plzeň και Νότιας Βοημίας στην Τσεχική Δημοκρατία, στα ομόσπονδα κράτη της Έσσης και της Σαξονίας-Άνχαλτ στη Γερμανία, στις διοικητικές περιφέρειες Nouvelle Aquitaine και Centre-Val de Loire στη Γαλλία, στην επαρχία Gelderland στις Κάτω Χώρες, στις περιφέρειες Braunau am Inn και Leibnitz στην Αυστρία, στα βοεβοδάτα Μείζονος Πολωνίας και Opole στην Πολωνία και στις περιφέρειες Trnava και Nitra της Σλοβακίας. |
(7) |
Επιπλέον, η Ρουμανία κοινοποίησε στην Επιτροπή εστίες υψηλής παθογονικότητας γρίπης των πτηνών σε εγκαταστάσεις εκτροφής πουλερικών, οι οποίες βρίσκονται στην κομητεία Brașov. |
(8) |
Οι αρμόδιες αρχές της Τσεχικής Δημοκρατίας, της Γερμανίας, της Γαλλίας, των Κάτω Χωρών, της Αυστρίας, της Πολωνίας, της Ρουμανίας και της Σλοβακίας έχουν λάβει τα αναγκαία μέτρα ελέγχου νόσων που απαιτούνται σύμφωνα με τον κατ’ εξουσιοδότηση κανονισμό (ΕΕ) 2020/687, συμπεριλαμβανομένου του καθορισμού ζωνών προστασίας και επιτήρησης γύρω από τις εν λόγω εστίες. |
(9) |
Επιπλέον, οι αρμόδιες αρχές της Γαλλίας αποφάσισαν να οριοθετήσουν περαιτέρω απαγορευμένες ζώνες πέραν των ζωνών προστασίας και επιτήρησης που οριοθετήθηκαν για ορισμένες εστίες που βρίσκονται στο εν λόγω κράτος μέλος. |
(10) |
Εκτός αυτού, ορισμένες επιβεβαιωμένες εστίες στην Πολωνία βρίσκονται κοντά στα σύνορα με την Τσεχική Δημοκρατία. Κατά συνέπεια, οι αρμόδιες αρχές των εν λόγω κρατών μελών έχουν συνεργαστεί δεόντως με σκοπό την οριοθέτηση των αναγκαίων ζωνών προστασίας και επιτήρησης, σύμφωνα με τον κατ’ εξουσιοδότηση κανονισμό (ΕΕ) 2020/687, καθώς οι ζώνες προστασίας και επιτήρησης εκτείνονται στην επικράτεια της Τσεχικής Δημοκρατίας. |
(11) |
Επιπλέον, ορισμένες επιβεβαιωμένες εστίες στην Αυστρία και στη Σλοβακία βρίσκονται κοντά στα σύνορα με τη Γερμανία και την Ουγγαρία, αντίστοιχα. Κατά συνέπεια, οι αρμόδιες αρχές των εν λόγω κρατών μελών έχουν συνεργαστεί δεόντως με σκοπό την οριοθέτηση των αναγκαίων ζωνών επιτήρησης, σύμφωνα με τον κατ’ εξουσιοδότηση κανονισμό (ΕΕ) 2020/687, καθώς οι ζώνες επιτήρησης εκτείνονται στην επικράτεια της Γερμανίας και της Ουγγαρίας, αντίστοιχα. |
(12) |
Η Επιτροπή εξέτασε τα μέτρα ελέγχου της νόσου που ελήφθησαν από την Τσεχική Δημοκρατία, τη Γερμανία, τη Γαλλία, την Ουγγαρία, τις Κάτω Χώρες, την Αυστρία, την Πολωνία, τη Ρουμανία και τη Σλοβακία, σε συνεργασία με τα εν λόγω κράτη μέλη, και βεβαιώθηκε ότι τα όρια των ζωνών προστασίας και επιτήρησης στην Τσεχική Δημοκρατία, τη Γερμανία, τη Γαλλία, τις Κάτω Χώρες, την Αυστρία, την Πολωνία, τη Ρουμανία και τη Σλοβακία, καθώς και τα όρια της ζώνης επιτήρησης στην Ουγγαρία, που οριοθετήθηκαν από τις αρμόδιες αρχές των εν λόγω κρατών μελών, βρίσκονται σε ικανοποιητική απόσταση από τις εγκαταστάσεις στις οποίες έχουν επιβεβαιωθεί οι εστίες υψηλής παθογονικότητας γρίπης των πτηνών. |
(13) |
Στο παράρτημα της εκτελεστικής απόφασης (ΕΕ) 2021/641 δεν υπάρχουν επί του παρόντος περιοχές που να παρατίθενται ως ζώνες προστασίας για τη Ρουμανία. |
(14) |
Για να προληφθεί κάθε περιττή διαταραχή του εμπορίου εντός της Ένωσης και να αποφευχθεί η επιβολή αδικαιολόγητων φραγμών στο εμπόριο από τρίτες χώρες, είναι αναγκαίο να περιγραφούν ταχέως σε επίπεδο Ένωσης, σε συνεργασία με την Τσεχική Δημοκρατία, τη Γερμανία, τη Γαλλία, την Ουγγαρία, τις Κάτω Χώρες, την Αυστρία, την Πολωνία, τη Ρουμανία και τη Σλοβακία, οι ζώνες προστασίας και επιτήρησης που οριοθετήθηκαν δεόντως από την Τσεχική Δημοκρατία, τη Γερμανία, τη Γαλλία, τις Κάτω Χώρες, την Αυστρία, την Πολωνία, τη Ρουμανία και τη Σλοβακία, και η ζώνη που οριοθετήθηκε δεόντως από την Ουγγαρία σύμφωνα με τον κατ’ εξουσιοδότηση κανονισμό (ΕΕ) 2020/687, καθώς και οι περαιτέρω απαγορευμένες ζώνες που οριοθετήθηκαν από τη Γαλλία. |
(15) |
Ως εκ τούτου, οι ζώνες προστασίας και επιτήρησης που παρατίθενται για την Τσεχική Δημοκρατία, τη Γαλλία, τη Γερμανία, τις Κάτω Χώρες, την Αυστρία, την Πολωνία και τη Σλοβακία, καθώς και οι ζώνες επιτήρησης που παρατίθενται για την Ουγγαρία και τη Ρουμανία και οι περαιτέρω απαγορευμένες ζώνες που παρατίθενται για τη Γαλλία στο παράρτημα της εκτελεστικής απόφασης (ΕΕ) 2021/641 θα πρέπει να τροποποιηθούν. |
(16) |
Επιπλέον, θα πρέπει να περιληφθούν ζώνες προστασίας για τη Ρουμανία στο παράρτημα της εκτελεστικής απόφασης (ΕΕ) 2021/641. |
(17) |
Επομένως, το παράρτημα της εκτελεστικής απόφασης (ΕΕ) 2021/641 θα πρέπει να τροποποιηθεί για να επικαιροποιηθεί η περιφερειοποίηση σε επίπεδο Ένωσης, ώστε να ληφθούν υπόψη οι ζώνες προστασίας και επιτήρησης που οριοθετήθηκαν δεόντως από την Τσεχική Δημοκρατία, τη Γερμανία, τη Γαλλία, τις Κάτω Χώρες, την Αυστρία, την Πολωνία, τη Ρουμανία και τη Σλοβακία, η ζώνη επιτήρησης που οριοθετήθηκε δεόντως από την Ουγγαρία, καθώς και οι περαιτέρω απαγορευμένες ζώνες που οριοθετήθηκαν από τη Γαλλία σύμφωνα με τον κατ’ εξουσιοδότηση κανονισμό (ΕΕ) 2020/687, καθώς και η διάρκεια των μέτρων που εφαρμόζονται σ’ αυτές. |
(18) |
Ως εκ τούτου, η εκτελεστική απόφαση (ΕΕ) 2021/641 θα πρέπει να τροποποιηθεί αναλόγως. |
(19) |
Δεδομένου του επείγοντος χαρακτήρα της επιδημιολογικής κατάστασης στην Ένωση όσον αφορά τη διασπορά της υψηλής παθογονικότητας γρίπης των πτηνών, είναι σημαντικό οι τροποποιήσεις που γίνονται στην εκτελεστική απόφαση (ΕΕ) 2021/641 με την παρούσα απόφαση να τεθούν σε ισχύ το συντομότερο δυνατόν. |
(20) |
Τα μέτρα που προβλέπονται στην παρούσα απόφαση είναι σύμφωνα με τη γνώμη της μόνιμης επιτροπής φυτών, ζώων, τροφίμων και ζωοτροφών, |
ΕΞΕΔΩΣΕ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΑ ΑΠΟΦΑΣΗ:
Άρθρο 1
Το παράρτημα της εκτελεστικής απόφασης (ΕΕ) 2021/641 αντικαθίσταται από το κείμενο που παρατίθεται στο παράρτημα της παρούσας απόφασης.
Άρθρο 2
Η παρούσα απόφαση απευθύνεται στα κράτη μέλη.
Βρυξέλλες, 8 Φεβρουαρίου 2023.
Για την Επιτροπή
Στέλλα ΚΥΡΙΑΚΙΔΟΥ
Μέλος της Επιτροπής
(1) ΕΕ L 84 της 31.3.2016, σ. 1.
(2) Κατ’ εξουσιοδότηση κανονισμός (ΕΕ) 2020/687 της Επιτροπής, της 17ης Δεκεμβρίου 2019, για τη συμπλήρωση του κανονισμού (ΕΕ) 2016/429 του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου όσον αφορά τους κανόνες για την πρόληψη και τον έλεγχο ορισμένων καταγεγραμμένων νόσων (ΕΕ L 174 της 3.6.2020, σ. 64).
(3) Εκτελεστική απόφαση (ΕΕ) 2021/641 της Επιτροπής, της 16ης Απριλίου 2021, για έκτακτα μέτρα σχετικά με την εκδήλωση εστιών υψηλής παθογονικότητας γρίπης των πτηνών σε ορισμένα κράτη μέλη (ΕΕ L 134 της 20.4.2021, σ. 166).
(4) Εκτελεστική απόφαση (ΕΕ) 2023/312 της Επιτροπής, της 30ής Ιανουαρίου 2023, για την τροποποίηση του παραρτήματος της εκτελεστικής απόφασης (ΕΕ) 2021/641 για έκτακτα μέτρα σχετικά με την εκδήλωση εστιών υψηλής παθογονικότητας γρίπης των πτηνών σε ορισμένα κράτη μέλη (ΕΕ L 40 της 10.2.2023, σ. 26).
ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ
«ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ
ΜΕΡΟΣ A
Ζώνες προστασίας στα οικεία κράτη μέλη*, όπως αναφέρεται στα άρθρα 1 και 2:
Κράτος μέλος: Βέλγιο
Αριθμός αναφοράς ADIS της εστίας |
Περιοχή που περιλαμβάνει: |
Ημερομηνία λήξης ισχύος των μέτρων, σύμφωνα με το άρθρο 39 του κατ’ εξουσιοδότηση κανονισμού (ΕΕ) 2020/687 |
BE-HPAI(P)-2023-00001 |
Those parts of the municipalities Borgloon, Hoeselt, Kortessem and Tongeren contained within a circle of a radius of 3 kilometres, centered on WGS84 dec. coordinates long 5,44421, lat 50,79007. |
1.2.2023 |
BE-HPAI(P)-2023-00002 |
Those parts of the municipalities Ieper, Komen-Waasten, Wervik and Zonnebeke contained within a circle of a radius of 3 kilometres, centered on WGS84 dec. coordinates long 3,00121, lat 50,81014. |
9.2.2023 |
BE-HPAI(P)-2023-00003 |
Those parts of the municipalities Moorslede, Wervik and Zonnebeke contained within a circle of a radius of 3 kilometres, centered on WGS84 dec. coordinates long 3, 051083, lat 50, 834918. |
15.2.2023 |
Κράτος μέλος: Βουλγαρία
Αριθμός αναφοράς ADIS της εστίας |
Περιοχή που περιλαμβάνει: |
Ημερομηνία λήξης ισχύος των μέτρων, σύμφωνα με το άρθρο 39 του κατ’ εξουσιοδότηση κανονισμού (ΕΕ) 2020/687 |
Region: Sofia-region |
||
BG-HPAI(P)-2023-00001 |
The folowing city in the Etropole municipality: Etropole |
18.2.2023 |
Κράτος μέλος: Τσεχία
Αριθμός αναφοράς ADIS της εστίας |
Περιοχή που περιλαμβάνει: |
Ημερομηνία λήξης ισχύος των μέτρων, σύμφωνα με το άρθρο 39 του κατ’ εξουσιοδότηση κανονισμού (ΕΕ) 2020/687 |
South Bohemian Region |
||
CZ-HPAI(P)-2023-00013 |
Dvory nad Lužnicí (633925); Hranice u Nových Hradů (647888); Obora u Vyšného (788864); Hrdlořezy u Suchdola nad Lužnicí (648060); Byňov (706191) – severovýchodní část katastrálního území, přičemž hranici tvoří směrem od severu silnice č. 154 směřující na jih a na ni navazující komunikace č. 15425 stáčející se mezi rybníky Jakulský a Byňovský k východní hranici katastrálního území; Vyšné (88872) – severní část katastrálního území, přičemž hranici tvoří komunikace č. 15014 směřující od západu katastrálního území směrem k východu katastrálního území. |
20.2.2023 |
Central Bohemian Region |
||
CZ-HPAI(P)-2023-00009 |
Břístev (653063); Chotěšice (653071); Malá Strana u Chotěšic (653080); Nouzov u Dymokur (704920); Záhornice u Městce Králové (789828); Dymokury (634247) - východní část KU, jehož západní hranici tvoří železniční trať. |
6.2.2023 |
CZ-HPAI(P)-2023-00010 |
Březno u Mladé Boleslavi (614467); Dolánky (628239); Holé Vrchy (640905); Dolní Stakory (630195); Husí Lhota (649660); Kolomuty (668541); Nová Telib (705276); Plazy (721590); Řepov (745286); Sukorady u Mladé Boleslavi (759350); Židněves (796786). |
7.2.2023 |
CZ-HPAI(P)-2023-00012 |
Lány (679046); Vašírov (679062); Rynholec (744671); Honice (755559); Stochov (755567); Tuchlovice (771317). |
16.2.2023 |
Hradec Králové Region |
||
CZ-HPAI(P)-2023-00008 |
Dřevěnice (737801); Robousy (740225); Kacákova Lhota (771783); Lužany u Jičína (689238); Radim u Jičína (737828); Studeňany (737836); Řeheč (774154); Úlibice (774162). |
3.2.2023 |
CZ-HPAI(P)-2023-00009 |
Nečas (615196). |
6.2.2023 |
CZ-HPAI(P)-2023-00011 |
Dobřenice (627747); Kratonohy (674141); Michnovka (674150); Obědovice (674168); Osičky (713091); Roudnice (741639); Syrovátka (761826). |
10.2.2023 |
Pardubice Region |
||
CZ-HPAI(P)-2023-00011 |
Kasalice (664260); Kasaličky (664278); Pravy (664286); Rohoznice (740527). |
10.2.2023 |
Plzeň Region |
||
CZ-HPAI(P)-2023-00014 |
Bor u Tachova (607304); Jadruž (778702); Kundratice u Přimdy (778711); Souměř (756351); Stráž u Tachova (756369); Vysočany u Boru (607398). |
22.2.2023 |
Moravian-Silesian Region |
||
PL-HPAI(P)-2023-00035 PL-HPAI(P)-2023-00037 |
Hrozová (648558), Rusín (743682). |
20.2.2023 |
Κράτος μέλος: Δανία
Αριθμός αναφοράς ADIS της εστίας |
Περιοχή που περιλαμβάνει: |
Ημερομηνία λήξης ισχύος των μέτρων, σύμφωνα με το άρθρο 39 του κατ’ εξουσιοδότηση κανονισμού (ΕΕ) 2020/687 |
DK-HPAI(P)-2023-00001 |
The parts of Slagelse municipality that are contained within a circle of radius 3 km, centered on GPS coordinates N 55.2415; E 11.4210 |
12.2.2023 |
Κράτος μέλος: Γερμανία
Αριθμός αναφοράς ADIS της εστίας |
Περιοχή που περιλαμβάνει: |
Ημερομηνία λήξης ισχύος των μέτρων, σύμφωνα με το άρθρο 39 του κατ’ εξουσιοδότηση κανονισμού (ΕΕ) 2020/687 |
BAYERN |
||
DE-HPAI(P)-2023-00006 |
Landkreis Schwandorf Stadt Nittenau Ortsteile: Kaspeltshub, Nerping, Ottischhof Markt Bruck i.d.OPf. Ortsteile: Hinterthürn, Hofing, Hofinger Mühle (Schöngras), Vorderthürn, Kölbldorf, Schöngras b. Bruck i.d.OPf. Gemeinde Bodenwöhr Ortsteil: Sankt Kolomankapelle |
20.2.2023 |
HESSEN |
||
DE-HPAI(NON-P)-2023-00077 |
Landkreis Lahn-Dill 3 km Radius um den Ausbruchsbetrieb GPS Koordinaten 8.628972/50.518611 Betroffen Teile der Gemeinde Hüttenberg |
17.2.2023 |
Landkreis Gießen: 3 km Radius um den Ausbruchsbetrieb GPS Koordinaten 8.628972/50.518611 Betroffen sind Teile der Gemeinden Gießen, Linden und Langgöns |
17.2.2023 |
|
MECKLENBURG-VORPOMMERN |
||
DE-HPAI(P)-2023-00004 |
Landkreis Mecklenburgische Seenplatte 3 km Radius um den Ausbruchsbetrieb mit den GPS-Koordinaten 12.966545/53.275058. Betroffen ist die Gemeinde Wesenberg mit der Stadt Wesenberg und der Ortschaft Below. |
10.2.2023 |
DE-HPAI(P)-2023-00003 |
Landkreis Vorpommern-Greifswald 3 km Radius um den Ausbruchsbetrieb mit den GPS Koordinaten 13.316995/54.086668. Betroffen sind die tangierten Orte sowie Ortsteile in Gänze. |
4.2.2023 |
SACHSEN-ANHALT |
||
DE-HPAI(P)-2023-00008 |
Landkreis Börde 3 km Radius um den Ausbruchsbetrieb GPS-Koordinaten 11.32135656866158/52.36126468234563, Betroffen ist die Verbandsgemeinde Flechtingen mit den Ortschaften Wieglitz und Ellersell und der Einheitsgemeinde Haldensleben mit der Ortschaft Uthmöden |
23.2.2023 |
SCHLESWIG-HOLSTEIN |
||
DE-HPAI(P)-2023-00005 |
Neumünster 4 km Radius um die GPS-Koordinaten 10,068888/54,143309 Nordöstlicher Teil des Stadtteils Einfeld (Einfelder Schanze und Am Moor) bis zur nördlichen Stadtgrenze |
13.2.2023 |
DE-HPAI(NON-P)-2023-00046 |
Neumünster 4 km Radius um die GPS-Koordinaten 10,068888/54,143309 Nordöstlicher Teil des Stadtteils Einfeld (Einfelder Schanze und Am Moor) bis zur nördlichen Stadtgrenze |
13.2.2023 |
DE-HPAI(NON-P)-2023-00047 |
Neumünster 4 km Radius um die GPS-Koordinaten 10,068888/54,143309 Nordöstlicher Teil des Stadtteils Einfeld (Einfelder Schanze und Am Moor) bis zur nördlichen Stadtgrenze |
13.2.2023 |
DE-HPAI(P)-2023-00005 |
Plön 4 km Radius um die GPS-Koordinaten 10,068888/54,143309 Teile der Gemeinden Bothkamp, Großharrie, Schillsdorf, Tasdorf |
13.2.2023 |
DE-HPAI(NON-P)-2023-00046 |
Plön 4 km Radius um die GPS-Koordinaten 10,068888/54,143309 Teile der Gemeinden Bothkamp, Großharrie, Schillsdorf, Tasdorf |
13.2.2023 |
DE-HPAI(NON-P)-2023-00047 |
Plön 4 km Radius um die GPS-Koordinaten 10,068888/54,143309 Teile der Gemeinden Bothkamp, Großharrie, Schillsdorf, Tasdorf |
13.2.2023 |
DE-HPAI(P)-2023-00005 |
Rendsburg-Eckernförde 4 km Radius um die GPS-Koordinaten 10,068888/54,143309 Gesamtfläche der Gemeinde Negenharrie, Teile der Gemeinden Bissee, Bordesholm Brügge, Groß Buchwald, Mühbrook, Wattenbek |
13.2.2023 |
DE-HPAI(NON-P)-2023-00046 |
Rendsburg-Eckernförde 4 km Radius um die GPS-Koordinaten 10,068888/54,143309 Gesamtfläche der Gemeinde Negenharrie, Teile der Gemeinden Bissee, Bordesholm Brügge, Groß Buchwald, Mühbrook, Wattenbek |
13.2.2023 |
DE-HPAI(NON-P)-2023-00047 |
Rendsburg-Eckernförde 4 km Radius um die GPS-Koordinaten 10,068888/54,143309 Gesamtfläche der Gemeinde Negenharrie, Teile der Gemeinden Bissee, Bordesholm Brügge, Groß Buchwald, Mühbrook, Wattenbek |
13.2.2023 |
THÜRINGEN |
||
DE-HPAI(NON-P)-2023-00062 |
Landkreis Schmalkalden-Meiningen Gemeinde Rhönblick mit den Ortsteilen Bettenhausen, Geba, Gleimershausen, Helmershausen, Seeba, Stedtlingen; Stadt Meiningen mit dem Ortsteil Träbes |
12.2.2023 |
DE-HPAI(NON-P)-2023-00075 |
Landkreis Schmalkalden-Meiningen Gemeinde Rhönblick mit den Ortsteilen Geba, Gerthausen, Helmershausen, Wohlmuthausen |
15.2.2023 |
Κράτος μέλος: Γαλλία
Αριθμός αναφοράς ADIS της εστίας |
Περιοχή που περιλαμβάνει: |
Ημερομηνία λήξης ισχύος των μέτρων, σύμφωνα με το άρθρο 39 του κατ’ εξουσιοδότηση κανονισμού (ΕΕ) 2020/687 |
Département: Côtes-d’Armor (22) |
||
FR-HPAI(P)-2023-00035 |
SAINT CONNAN KERPERT PLÉSIDY SAINT-GILLES-PLIGEAUX SEVEN-LÉHART |
22.2.2023 |
Département:Creuse (23) |
||
FR-HPAI(NON-P)-2023-00005 |
FLAYAT |
8.2.2023 |
Département: Gers (32) |
||
FR-HPAI(P)-2022-01605 FR-HPAI(P)-2022-01612 FR-HPAI(P)-2023-00008 FR-HPAI(P)-2023-00012 FR-HPAI(P)-2023-00013 FR-HPAI(P)-2023-00023 FR-HPAI(P)-2023-00024 FR-HPAI(P)-2023-00025 FR-HPAI(P)-2023-00026 FR-HPAI(P)-2023-00027 FR-HPAI(P)-2023-00032 |
AIGNAN BEAUMARCHES BOUZON-GELLENAVE COULOUME-MONDEBAT FUSTEROUAU IZOTGES LASSERADE LOUSSOUS-DEBAT POUYDRAGUIN SABAZAN TASQUE TERMES-D’ARMAGNAC BASCOUS CAMPAGNE D’ARMAGNAC CAUPENNE D’ARMAGNAC COURRENSAN EAUZE ESPAS LANNEPAX LAUJUZAN MANCIET MAUPAS MONLEZUN D’ARMAGNAC MORMES PANJAS PERCHEDE RAMOUZENS REANS |
10.2.2023 |
Département: Indre (36) |
||
FR-HPAI(NON-P)-2022-00405 |
POULAINES Partie de commune située au Sud de la D960 VALENCAY Partie de commune située au Sud- Est du Nahon VICQ-SUR-NAHON Partie de commune située à l’Est de la D956 et au Nord de la D109 |
2.2.2023 |
Département: Landes (40) |
||
FR-HPAI(P)-2023-00031 FR-HPAI(P)-2023-00033 FR-HPAI(P)-2023-00034 |
BELUS CAGNOTTE CAUNEILLE ORTHEVIELLE PEYREHORADE SAINT-LON-LES-MINES GAAS HEUGAS |
14.2.2023 |
Département: Loire-Atlantique (44) |
||
FR-HPAI(P)-2022-01466 FR-HPAI(P)-2022-01591 FR-HPAI(P)-2022-01592 FR-HPAI(P)-2022-01609 FR-HPAI(P)-2022-01616 FR-HPAI(P)-2023-00001 FR-HPAI(P)-2023-00015 FR-HPAI(P)-2023-00009 |
VIEILLEVIGNE CORCOUE SUR LORGNE LEGE SAINT LUMINE DE COUTAIS SAINT PHILBERT DE GRAND LIEU LA LIMOUZINIERE PAULX TOUVOIS REMOUILLE AIGREFEUILLE SUR MAINE SAINTE LUMINE DE CLISSON |
28.1.2023 |
FR-HPAI(P)-2022-01554 |
BOUSSAY GETIGNE |
10.2.2023 |
FR-HPAI(P)-2022-01498 |
Andrezé Beaupréau Gesté Jallais La Chapelle-du-Genêt La Jubaudière La Poitevinière Le Pin-en-Mauges Saint-Philbert-en-Mauges Villedieu-la-Blouère La Romagne Le Fief-Sauvin La Renaudière Montfaucon-Montigné Roussay Saint-André-de-la-Marche Saint-Macaire-en-Mauges |
10.2.2023 |
FR-HPAI(P)-2023-00010 |
MESANGER TEILLE |
27.1.2023 |
FR-HPAI(P)-2023-00021 |
AIGREFEUILLE SUR MAINE BOUSSAY CORCOUE SUR LORGNE GETIGNE LEGE LA LIMOUZINIERE MESANGER PAULX LE PIN REMOUILLE SAINT LUMINE DE CLISSON SAINT LUMINE DE COUTAIS SAINT PHILBERT DE GRAND LIEU TEILLE TOUVOIS VIEILLEVIGNE VRITZ |
7.2.2023 |
FR-HPAI(P)-2023-00028 |
LA CHEVROLIERE |
10.2.2023 |
Département: Loiret (45) |
||
FR-HPAI(NON-P)-2023-00037 |
NEUVILLE AUX BOIS CHILLEURS AUX BOIS |
14.2.2023 |
FR-HPAI(NON-P)-2023-00048 |
TAVERS |
16.2.2023 |
Département: Maine-et-Loire (49) |
||
FR-HPAI(P)-2022-01457 FR-HPAI(P)-2022-01471 FR-HPAI(P)-2022-01472 FR-HPAI(P)-2022-01483 FR-HPAI(P)-2022-01485 FR-HPAI(P)-2022-01486 FR-HPAI(P)-2022-01487 FR-HPAI(P)-2022-01489 FR-HPAI(P)-2022-01496 FR-HPAI(P)-2022-01498 FR-HPAI(P)-2022-01506 FR-HPAI(P)-2022-01511 FR-HPAI(P)-2022-01512 FR-HPAI(P)-2022-01516 FR-HPAI(P)-2022-01518 FR-HPAI(P)-2022-01519 FR-HPAI(P)-2022-01524 FR-HPAI(P)-2022-01458 FR-HPAI(P)-2022-01467 FR-HPAI(P)-2022-01535 FR-HPAI(P)-2022-01545 FR-HPAI(P)-2022-01547 FR-HPAI(P)-2022-01549 FR-HPAI(P)-2022-01548 FR-HPAI(P)-2022-01564 FR-HPAI(P)-2022-01571 FR-HPAI(P)-2022-01573 FR-HPAI(P)-2022-01578 FR-HPAI(P)-2022-01579 FR-HPAI(P)-2022-01580 FR-HPAI(P)-2022-01586 FR-HPAI(P)-2022-01594 FR-HPAI(P)-2022-01603 FR-HPAI(P)-2023-00016 FR-HPAI(P)-2023-00022 |
Andrezé Beaupréau Gesté Jallais La Chapelle-du-Genêt La Jubaudière La Poitevinière Le Pin-en-Mauges Saint-Philbert-en-Mauges Villedieu-la-Blouère La Romagne Le Fief-Sauvin La Renaudière Montfaucon-Montigné Roussay Saint-André-de-la-Marche Saint-Macaire-en-Mauges Torfou LES CERQUEUX YZERNAY SEVREMOINE |
10.2.2023 |
FR-HPAI(P)-2023-00029 |
ANGRIE CHALLAIN LA POTHERIE LOIRE |
8.2.2023 |
Département: Manche (50) |
||
FR-HPAI(NON-P)-2022-00420 |
HUBERVILLE MONTAIGU LA BRISETTE SAINT CYR SAINT GERMAIN DE TOURNEBUT SAUSSEMESNIL TAMERVILLE VALOGNES |
2.2.2023 |
Département: Deux – Sèvres (79) |
||
FR-HPAI(P)-2022-01617 |
LAGEON VIENNAY |
6.2.2023 |
FR-HPAI(P)-2023-00019 |
BOUGON PAMPROUX SALLES SOUDAN |
6.2.2023 |
Département: Vendée (85) |
||
FR-HPAI(P)-2022-01523 |
GROSBREUIL CHÂTEAU D’OLONNE SAINTE FOY LE GIROUARD GROSBREUIL TALMONT SAINT HILAIRE LES ACHARDS SAINT MATHURIN SAINTE FLAIVE DES LOUPS |
7.2.2023 |
FR-HPAI(P)-2022-01526 |
AUIGNY LES CLOUZEAUX BEAULIEU SOUS LA ROCHE LANDERONDE LA ROCHE SUR YON VENANSAULT |
7.2.2023 |
FR-HPAI(P)-2022-01465 FR-HPAI(P)-2022-01468 FR-HPAI(P)-2022-01439 FR-HPAI(P)-2022-01453 |
CHALLANS LE PERRIER SALLERTAINE SOULLANS APPREMONT COMMEQUIERS LA CHAPELLE PALLAU SAINT PAUL MONT PENIT SAINT CHRISTOPHE DU LIGNERON |
7.2.2023 |
FR-HPAI(P)-2022-01536 |
LES LUCS SUR BOULOGNE MONTREVERD ROCHESERVIERE SAINT PHILBERT DE BOUAINE |
7.2.2023 |
FR-HPAI(P)-2022-01424 FR-HPAI(P)-2022-01426 FR-HPAI(P)-2022-01438 FR-HPAI(P)-2022-01440 FR-HPAI(P)-2022-01441 FR-HPAI(P)-2022-01442 FR-HPAI(P)-2022-01446 FR-HPAI(P)-2022-01451 FR-HPAI(P)-2022-01454 FR-HPAI(P)-2022-01455 FR-HPAI(P)-2022-01456 FR-HPAI(P)-2022-01459 FR-HPAI(P)-2022-01460 FR-HPAI(P)-2022-01461 FR-HPAI(P)-2022-01462 FR-HPAI(P)-2022-01463 FR-HPAI(P)-2022-01464 FR-HPAI(P)-2022-01469 FR-HPAI(P)-2022-01470 FR-HPAI(P)-2022-01478 FR-HPAI(P)-2022-01479 FR-HPAI(P)-2022-01488 FR-HPAI(P)-2022-01490 FR-HPAI(P)-2022-01491 FR-HPAI(P)-2022-01493 FR-HPAI(P)-2022-01494 FR-HPAI(P)-2022-01495 FR-HPAI(P)-2022-01500 FR-HPAI(P)-2022-01503 FR-HPAI(P)-2022-01507 FR-HPAI(P)-2022-01508 FR-HPAI(P)-2022-01509 FR-HPAI(P)-2022-01510 FR-HPAI(P)-2022-01513 FR-HPAI(P)-2022-01514 FR-HPAI(P)-2022-01520 FR-HPAI(P)-2022-01525 FR-HPAI(P)-2022-01527 FR-HPAI(P)-2022-01528 FR-HPAI(P)-2022-01529 FR-HPAI(P)-2022-01530 FR-HPAI(P)-2022-01531 FR-HPAI(P)-2022-01533 FR-HPAI(P)-2022-01537 FR-HPAI(P)-2022-01539 FR-HPAI(P)-2022-01540 FR-HPAI(P)-2022-01542 FR-HPAI(P)-2022-01543 FR-HPAI(P)-2022-01546 FR-HPAI(P)-2022-01551 FR-HPAI(P)-2022-01552 FR-HPAI(P)-2022-01553 FR-HPAI(P)-2022-01555 FR-HPAI(P)-2022-01556 FR-HPAI(P)-2022-01557 FR-HPAI(P)-2022-01560 FR-HPAI(P)-2022-01561 FR-HPAI(P)-2022-01562 FR-HPAI(P)-2022-01563 FR-HPAI(P)-2022-01565 FR-HPAI(P)-2022-01566 FR-HPAI(P)-2022-01567 FR-HPAI(P)-2022-01568 FR-HPAI(P)-2022-01570 FR-HPAI(P)-2022-01572 FR-HPAI(P)-2022-01574 FR-HPAI(P)-2022-01575 FR-HPAI(P)-2022-01576 FR-HPAI(P)-2022-01577 FR-HPAI(P)-2022-01583 FR-HPAI(P)-2022-01585 FR-HPAI(P)-2022-01589 FR-HPAI(P)-2022-01590 FR-HPAI(P)-2022-01593 FR-HPAI(P)-2022-01595 FR-HPAI(P)-2022-01596 FR-HPAI(P)-2022-01599 FR-HPAI(P)-2022-01600 FR-HPAI(P)-2022-01601 FR-HPAI(P)-2022-01602 FR-HPAI(P)-2022-01604 FR-HPAI(P)-2022-01607 FR-HPAI(P)-2022-01608 FR-HPAI(P)-2022-01610 FR-HPAI(P)-2022-01611 FR-HPAI(P)-2022-01613 FR-HPAI(P)-2022-01614 FR-HPAI(P)-2022-01615 FR-HPAI(P)-2022-01618 FR-HPAI(P)-2022-01620 FR-HPAI(P)-2023-00002 FR-HPAI(P)-2023-00003 FR-HPAI(P)-2023-00004 FR-HPAI(P)-2023-00005 FR-HPAI(P)-2023-00006 |
ANTIGNY BAZOGES EN PAILLERS BAZOGES EN PAREDS BEAUREPAIRE BOUFFERE BOURNEZEAU CHANTONNAY CHANVERRIE CHAVAGNES EN PAILLERS CHAVAGNES LES REDOUX CHEFFOIS FOUGERE LA BOISSIERE DE MONT TAIGU LA BRUFFIERE LA CAILLERE SAINT HILAIRE LA CHATAIGNERAIE LA GUYONNIERE LA JAUDONNIERE LA MEILLERAIE TILLAY LA TARDIERE LE BOUPERE LES EPESSES LES HERBIERS LES LANDES GENUSSON MENOMBLET MONSIREIGNE MONTAIGU MONTOURNAIS MORTAGNE SUR SEVRE MOUCHAMPS MOUILLERON SAINT GERMAIN POUZAUGES REAUMUR ROCHETREJOUX SAINT AUBIN DES ORMEAUX SAINT CYR DES GATS SAINT GEORGES DE MONTAIGU SAINT GERMAIN DE PRINCAY SAINT HILAIRE DE LOULAY SAINT HILAIRE LE VOUHIS SAINT LAURENT SUR SEVRE SAINT MALO DU BOIS SAINT MARS LA REORTHE SAINT MARTIN DES NOYERS SAINT MARTINS DES TILLEULS SAINT LMAURICE LE GIRARD SAINT MESMIN SAINT PAUL EN PÄREDS SAINT PIERRE DU CHEMIN SAINT PROUANT SAINT SULPICE EN PAREDS SAINT VINCENT STERLANGES SAINTE CECILE SEVREMONT SIGOURNAIS TALLUD SAINTE GEMME THOUARSAIS BOUILDROUX TIFFAUGES VENDRENNES |
7.2.2023 |
FR-HPAI(P)-2022-01602 FR-HPAI(P)-2022-01618 FR-HPAI(P)-2023-00011 |
L’HERMENAULT MARSAIS-SAINTE-RADEGONDE SAINT CYR DES GATS SAINT MARTIN DES FONTAINES SAINT VALERIEN est de la D52, D14 puis D99 POUILLE SAINT ETIENNE DE BRILLOUET THIRE |
7.2.2023 |
FR-HPAI(P)-2022-01604 FR-HPAI(P)-2022-01611 FR-HPAI(P)-2023-00003 FR-HPAI(P)-2023-00004 |
LA GARNACHE FROIDFOND FALLERON GRAND’LANDES |
7.2.2023 |
Κράτος μέλος: Ουγγαρία
Αριθμός αναφοράς ADIS της εστίας |
Περιοχή που περιλαμβάνει: |
Ημερομηνία λήξης ισχύος των μέτρων, σύμφωνα με το άρθρο 39 του κατ’ εξουσιοδότηση κανονισμού (ΕΕ) 2020/687 |
Bács-Kiskun vármegye |
||
HU-HPAI(P)-2023-00002 |
Császártöltés, Hajós és Homokhegy települések közigazgatási területeinek a 46.417287 és a 19.158443 GPS-koordináták által meghatározott pont körüli 3 km sugarú körön belül eső területe. |
5.2.2023 |
Hajdú-Bihar vármegye |
||
HU-HPAI(P)-2022-00298 HU-HPAI(P)-2022-00299 HU-HPAI(P)-2023-00001 |
Hajdúszoboszló és Nádudvar települések közigazgatási területének a 47.471520 és a 21.203237, a 47.485876 és a 21.170037, valamint a 47.448133 és a 21.156837 GPS-koordináták által meghatározott pont körüli 3 km sugarú körön belül eső területe. |
5.2.2023 |
Békés vármegye |
||
HU-HPAI(P)-2023-00003 |
Battonya, Dombegyház, Kisdombegyház, Kunágota, Magyardombegyház, Mezőhegyes és Mezőkovácsháza települések közigazgatási területének a 46.298611 és a 21.048904 GPS-koordináták által meghatározott pont körüli 10 km sugarú körön belül és védőkörzeten kívül eső területe. |
12.2.2023 |
Battonya és Dombegyház települések közigazgatási területének a 46.298611 és a 21.048904 GPS-koordináták által meghatározott pont körüli 3 km sugarú körön belül eső területe. |
4.2.2023 - 12.2.2023 |
Κράτος μέλος: Κάτω Χώρες
Αριθμός αναφοράς ADIS της εστίας |
Περιοχή που περιλαμβάνει: |
Ημερομηνία λήξης ισχύος των μέτρων, σύμφωνα με το άρθρο 39 του κατ’ εξουσιοδότηση κανονισμού (ΕΕ) 2020/687 |
Province Gelderland |
||
NL-HPAI(P)- 2023-00001 |
Those parts of the municipality Duiven contained within a circle of a radius of 3 kilometres, centered on WGS84 dec. coordinates long 6.00 lat 51.94 |
8.2.2023 |
NL-HPAI(P)- 2023-00003 |
Those parts of the municipality Nijkerk contained within a circle of a radius of 3 kilometres, centered on WGS84 dec. coordinates long/5.62 lat 52.21 |
17.2.2023 |
Κράτος μέλος: Αυστρία
Αριθμός αναφοράς ADIS της εστίας |
Περιοχή που περιλαμβάνει: |
Ημερομηνία λήξης ισχύος των μέτρων, σύμφωνα με το άρθρο 39 του κατ’ εξουσιοδότηση κανονισμού (ΕΕ) 2020/687 |
AT-HPAI(NON-P)-2023-15 |
Bezirk Braunau: in der Gemeinde Eggelsberg die Katastralgemeinden Eggelsberg, Gundertshausen, Ibm; in der Gemeinde Feldkirchen bei Mattighofen die Katastralgemeinden Aschau, Vormoosen; in der Gemeinde Franking die Katastralgemeinden Eggenham; in der Gemeinde Geretsberg die Katastralgemeinde Lehrsberg; in der Gemeinde Moosdorf die Katastralgemeinden Moosdorf, Stadl |
7.2.2023 |
AT-HPAI(P)-2023-00001 |
Oberösterreich: im Bezirk Linz-Land die Katastralgemeinde Freiling und im Bezirk Wels-Land die Katastralgemeinden Mistlbach, Oberperwend, Holzhausen und Marchtrenk |
10.2.2023 |
AT-HPAI(P)-2023-00002 |
Steiermark: im Bezirk Leibnitz die Katastralgemeinden Hainsdorf, Matzelsdorf, Hütt, Labuttendorf und St. Nikolai ob Draßling und im Bezirk Südoststeiermark die Katastralgemeinden Landorf, Mettersdorf, Rannersdorf und Rohrbach |
16.2.2023 |
AT-HPAI(P)-2023-00003 |
Oberösterreich: im Bezirk Braunau die Katastralgemeinden Adenberg, Mitternberg und Schwand im Innkreis |
24.2.2023 |
Κράτος μέλος: Πολωνία
Αριθμός αναφοράς ADIS της εστίας |
Περιοχή που περιλαμβάνει: |
Ημερομηνία λήξης ισχύος των μέτρων, σύμφωνα με το άρθρο 39 του κατ’ εξουσιοδότηση κανονισμού (ΕΕ) 2020/687 |
||||||||||
PL-HPAI(P)-2023-00009 |
W województwie lubuskim: Osiedla miasta Zielona Góra: Ochla, Jarogniewice, Kiełpin i Jeleniów w Dzielnicy Nowe Miasto w powiecie zielonogórskim zawierające się w promieniu 3 km od współrzędnych GPS: 51.87236/15.47649 |
7.2.2023 |
||||||||||
PL-HPAI(P)-2023-00016 PL-HPAI(P)-2023-00018 |
W województwie wielkopolskim:
w powiecie kaliskim. |
6.2.2023 |
||||||||||
PL-HPAI(P)-2023-00017 |
W województwie opolskim w gminie Strzeleczki: Dobra, Kujawy, Moszna, Racławiczki, Smolarnia, Strzeleczki, Ścigów, Zielina w powiecie krapkowickim. |
6.2.2023 |
||||||||||
PL-HPAI(P)-2023-00019 PL-HPAI(P)-2023-00020 PL-HPAI(P)-2023-00022 PL-HPAI(P)-2023-00023 PL-HPAI(P)-2023-00026 |
W województwie wielkopolskim:
w powiecie kaliskim. |
9.2.2023 |
||||||||||
PL-HPAI(P)-2023-00021 |
W województwie wielkopolskim:
zawierające się w promieniu 3 km od współrzędnych GPS: 51.6337/18.0306 |
9.2.2023 |
||||||||||
PL-HPAI(P)-2023-00024 PL-HPAI(P)-2023-00025 |
W województwie wielkopolskim:
w powiecie kaliskim. |
9.2.2023 |
||||||||||
PL-HPAI(P)-2023-00027 |
W województwie śląskim:
w powiecie cieszyńskim. |
8.2.2023 |
||||||||||
PL-HPAI(P)-2023-00028 PL-HPAI(P)-2023-00029 PL-HPAI(P)-2023-00031 PL-HPAI(P)-2023-00032 |
W województwie wielkopolskim:
w powiecie kaliskim. |
10.2.2023 |
||||||||||
PL-HPAI(P)-2023-00030 |
W województwie wielkopolskim:
W województwie łódzkim:
zawierające się w promieniu 3 km od współrzędnych GPS: 51.77377/18.40485 |
10.2.2023 |
||||||||||
PL-HPAI(P)-2023-00033 |
W województwie wielkopolskim:
zawierające się w promieniu 3 km od współrzędnych GPS: 51.92589/18.672061 |
14.2.2023 |
||||||||||
PL-HPAI(P)-2023-00034 |
W województwie wielkopolskim:
zawierające się w promieniu 3 km od współrzędnych GPS: 51.80618/18.26055 |
14.2.2023 |
||||||||||
PL-HPAI(P)-2023-00035 PL-HPAI(P)-2023-00037 |
W województwie opolskim w powiecie głubczyckim w gminie Głubczyce: Równe, Dobieszów, Osiedle Zopowy, Gołuszowice, Gadzowice. |
16.2.2023 |
||||||||||
PL-HPAI(P)-2023-00036 |
W województwie wielkopolskim:
W województwie łódzkim:
zawierające się w promieniu 3 km od współrzędnych GPS: 51.76863/18.40770 |
11.2.2023 |
||||||||||
PL-HPAI(P)-2023-00038 PL-HPAI(P)-2023-00039 |
W województwie wielkopolskim w powiecie kaliskim:
|
15.2.2023 |
Κράτος μέλος: Ρουμανία
Αριθμός αναφοράς ADIS της εστίας |
Περιοχή που περιλαμβάνει: |
Ημερομηνία λήξης ισχύος των μέτρων, σύμφωνα με το άρθρο 39 του κατ’ εξουσιοδότηση κανονισμού (ΕΕ) 2020/687 |
County: Brașov |
||
RO-HPAI(P)-2023-00001 RO-HPAI(P)-2023-00002 RO-HPAI(P)-2023-00003 |
Codlea - Municipiul Codlea |
25.2.2023 |
Κράτος μέλος: Σλοβακία
Αριθμός αναφοράς ADIS της εστίας |
Περιοχή που περιλαμβάνει: |
Ημερομηνία λήξης ισχύος των μέτρων, σύμφωνα με το άρθρο 39 του κατ’ εξουσιοδότηση κανονισμού (ΕΕ) 2020/687 |
|
||
SK-HPAI(P)-2023-00001 |
PRESOV Region: the municipalities of Bzenov, Rokycany, Janov, Radatice |
8.2.2023 |
SK-HPAI(P)-2023-00002 |
Galanta district: municipality Jánovce + Lúčny Dvor (part of the municipality Pusté Úľany) |
23.2.2023 |
SK-HPAI(P)-2023-00003 |
Levice district: the municipality of Ipeľské Uľany Veľký Krtíš district: the municipality of Kleňany |
22.2.2023 |
ΜΕΡΟΣ Β
Ζώνες επιτήρησης στα οικεία κράτη μέλη*, όπως αναφέρεται στα άρθρα 1 και 3:
Κράτος μέλος: Βέλγιο
Αριθμός αναφοράς ADIS της εστίας |
Περιοχή που περιλαμβάνει: |
Ημερομηνία λήξης ισχύος των μέτρων, σύμφωνα με το άρθρο 55 του κατ’ εξουσιοδότηση κανονισμού (ΕΕ) 2020/687 |
BE-HPAI(P)-2023-00001 |
Those parts of the municipalities Awans, Bassenge, Bilzen, Borgloon, Crisnée, Heers, Herstappe, Hoeselt, Juprelle, Kortessem, Oreye, Riemst, Tongeren and Wellen, extending beyond the area described in the protection zone and contained within a circle of a radius of 10 kilometres, centered on WGS84 dec. coordinates long 5,44421, lat 50,79007. |
10.2.2023 |
Those parts of the municipalities Borgloon, Hoeselt, Kortessem and Tongeren contained within a circle of a radius of 3 kilometres, centered on WGS84 dec. coordinates long 5,44421, lat 50,79007. |
2.2.2023- 10.2.2023 |
|
BE-HPAI(P)-2023-00002 |
Those parts of the municipalities Heuvelland, Ieper,Komen-Waasten,Langemark-Poelkapelle, Ledegem, Menen, Mesen, Moorslede, Wervik, Wevelgem and Zonnebeke, extending beyond the area described in the protection zone and contained within a circle of a radius of 10 kilometres, centered on WGS84 dec. coordinates long 3,00121, lat 50,81014. |
18.2.2023 |
Those parts of the municipalities Ieper, Komen-Waasten, Wervik and Zonnebeke contained within a circle of a radius of 3 kilometres, centered on WGS84 dec. coordinates long 3,00121, lat 50,81014. |
10.2.2023- 18.2.2023 |
|
BE-HPAI(P)-2023-00003 |
Those parts of the municipalities Heuvelland, Ieper,Komen-Waasten,Langemark-Poelkapelle, Ledegem, Menen, Moorslede, Roeselare, Staden, Wervik, Wevelgem and Zonnebeke, extending beyond the area described in the protection zone and contained within a circle of a radius of 10 kilometres, centered on WGS84 dec. coordinates long 3, 051083, lat 50, 834918. |
24.2.2023 |
Those parts of the municipalities Moorslede, Wervik and Zonnebeke contained within a circle of a radius of 3 kilometres, centered on WGS84 dec. coordinates long 3, 051083, lat 50, 834918. |
16.2.2023 – 24.2.2023 |
Κράτος μέλος: Βουλγαρία
Αριθμός αναφοράς ADIS της εστίας |
Περιοχή που περιλαμβάνει: |
Ημερομηνία λήξης ισχύος των μέτρων, σύμφωνα με το άρθρο 55 του κατ’ εξουσιοδότηση κανονισμού (ΕΕ) 2020/687 |
Region: Sofia-region |
||
BG-HPAI(P)-2023-00001 |
The folowing city in the Etropole municipality: Etropole |
19.2.2023 – 27.2.2023 |
The following villages in the Etropole municipality: Laga, Lopyan, Ribaritsa, Yamna, Boykovets The following city in the Pravets municipality: Pravets |
27.2.2023 |
Κράτος μέλος: Τσεχία
Αριθμός αναφοράς ADIS της εστίας |
Περιοχή που περιλαμβάνει: |
Ημερομηνία λήξης ισχύος των μέτρων, σύμφωνα με το άρθρο 55 του κατ’ εξουσιοδότηση κανονισμού (ΕΕ) 2020/687 |
South Bohemian Region |
||
CZ-HPAI(P)-2023-00006 |
Bělčice (601870); Hostišovice (645796); Podruhlí (645818); Závišín u Bělčic (791288); Bezdědovice (603457); Blatná (605247); Drahenický Málkov (631558); Hněvkov u Mačkova (689726); Skaličany (748005); Buzice (616401); Cerhonice (617571); Čimelice (623822); Krsice (623831); Hornosín (644765); Horosedly (644781); Chlum u Blatné (651494); Chobot (775754); Králova Lhota (672581); Laziště (672599); Lety (680770); Lom u Blatné (86549); Míreč (686557); Bořice u Mirotic (756822); Jarotice (756831); Mirotice (695505); Radobytce (617601); Stráž u Mirotic (756849); Strážovice u Mirotic (756857); Boješice (606898); Kakovice (696170); Mirovice (695726); Ohař (606901); Plíškovice (721875); Ráztely (721883); Touškov (767883); Myslín (700631); Vahlovice (700894); Dolní Nerestce (703699); Horní Nerestce (703702); Mužetice (700509); Němčice u Sedlice (746886); Smetanova Lhota (750867); Pacelice (762750); Škvořetice (762768); Uzenice (775771) – západní část katastrálního území, přičemž hranici na východě tvoří silnice č. 1735 vedoucí od severní hranice katastrálního území k jižní hranici katastrálního území. |
4.2.2023 |
Boudy (695483); Minice u Mišovic (696188); Lučkovice (695491); Mišovice (696196); Pohoří u Mirovic (696200); Svučice (761621); Kožlí u Myštic (700835); Myštice (700851); Výšice (700908); Rakovice (623849); Uzeničky (775789); Uzenice (775771) - východní část katastrálního území, přičemž hranici na západě tvoří silnice č. 1735 vedoucí od severní hranice katastrálního území k jižní hranici katastrálního území. |
27.1.2023 - 4.2.2023 |
|
CZ-HPAI(P)-2023-00013 |
Cep (617466); České Velenice (622711); Halámky (636827); Lipnice u Kojákovic (667790); Šalmanovice (761940); Krabonoš (705730); Nová Ves nad Lužnicí (705756); Nakolice (706248); Nové Hrady (706256); Štiptoň (706264); Údolí u Nových Hradů (706272); Veveří u Nových Hradů (706281); Buková u Nových Hradů (794511); Těšínov (766771); Nová Ves u Klikova (798614); Rapšach (739375); Bor (607266); Klikov (666262); Suchdol nad Lužnicí (759147); Tušť (771937); Byňov (706191) – jihozápadní část katastrálního území, přičemž hranici tvoří směrem od severu silnice č. 154 směřující na jih a na ni navazující komunikace č. 15425 stáčející se mezi rybníky Jakulský a Byňovský k východní hranici katastrálního území; Vyšné (88872) – jižní část katastrálního území, přičemž hranici tvoří komunikace č. 15014 směřující od západu katastrálního území směrem k východu katastrálního území. |
1.3.2023 |
Dvory nad Lužnicí (633925); Hranice u Nových Hradů (647888); Obora u Vyšného (788864); Hrdlořezy u Suchdola nad Lužnicí (648060); Byňov (706191) – severovýchodní část katastrálního území, přičemž hranici tvoří směrem od severu silnice č. 154 směřující na jih a na ni navazující komunikace č. 15425 stáčející se mezi rybníky Jakulský a Byňovský k východní hranici katastrálního území; Vyšné (88872) – severní část katastrálního území, přičemž hranici tvoří komunikace č. 15014 směřující od západu katastrálního území směrem k východu katastrálního území. |
21.2.2023 – 1.3.2023 |
|
Central Bohemian Region |
||
CZ-HPAI(P)-2023-00007 |
Chudoplesy (654809); Bradlec (608980); Brodce nad Jizerou (612685); Březno u Mladé Boleslavi (614467); Struhy (757098); Dalovice u Mladé Boleslavi (624578); Dlouhá Lhota u Mladé Boleslavi (626384); Chloumek u Mladé Boleslavi (651371); Libichov (682799); Sýčina (761630); Bechov (601501); Dolní Stakory (630195); Domousnice (631001); Skyšice (745821); Hrušov nad Jizerou (648736); Husí Lhota (649660); Charvatce u Jabkenic (650641); Chudíř (654795); Jabkenice (655864); Jizerní Vtelno (661457); Lítkovice u Kněžmostu (708771); Násedlnice (669369); Úhelnice (772771); Kobylnice (667463); Horní Stakory (644137); Kosmonosy (669857); Kosořice (669989); Krnsko (674788); Řehnice (674818); Ledce u Mladé Boleslavi (679623); Lhotky u Mladé Boleslavi (681466); Loučeň (686930); Luštěnice (689106); Voděrady u Luštěnic (689114); Mcely (692344); Bezděčín u Mladé Boleslavi (696579; Čejetice u Mladé Boleslavi (696641); Debř (696692); Chrást u Mladé Boleslavi (696587); Jemníky u Mladé Boleslavi (696455); Mladá Boleslav (696293); Podlázky (900125); Němčice u Luštěnic (702943); Nepřevázka (703559); Nová Telib (705276); Obrubce (708798); Pěčice (718742); Petkovy (719609); Písková Lhota (720968); Plazy (721590); Prodašice (733121); Rabakov (737089); Řepov (745286); Řitonice (745812); Seletice (670855); Bratronice u Luštěnic (609625); Rejšice (740055); Smilovice u Luštěnic (751014); Újezd u Luštěnic (773581); Újezdec u Luštěnic (773590); Strašnov (756300); Sukorady u Mladé Boleslavi (759350); Ujkovice (774103); Vinec (782327); Žerčice (796468); Židněves (796786); Bakov nad Jizerou (600831) - východní část katastru Bakov nad Jizerou na západě ohraničená dálnicí D10. |
8.2.2023 |
Dolánky (628239); Ctiměřice (618055); Bojetice (606928); Dobrovice (627470); Holé Vrchy (640905); Týnec u Dobrovice (772267); Úherce (772780); Kolomuty (668541); Semčice (747165); Vinařice u Dobrovice (782297). |
31.1.2023 – 8.2.2023 |
|
CZ-HPAI(P)-2023-00009 |
Běruničky (603112); Činěves (623920); Černá Hora u Dymokur (634239); Svídnice u Dymokur (760684); Nová Ves u Chotěšic (653098); Dvořiště (712868); Chroustov (654248); Dubečno (666912); Kněžice u Městce Králové (666921); Osek (712876); Doubravany (670821); Košík (670839); Tuchom (670871); Bošín (676284); Křinec (676292); Nové Zámky (706841); Zábrdovice u Křince (676306); Městec Králové (693286); Vinice u Městce Králové (693308); Netřebice u Nymburka (704016); Podmoky u Městce Králové (724084); Hasina (637483); Ledečky (679771); Podlužany (742660); Podolí u Rožďalovic (742678); Rožďalovice (742686); Zámostí u Rožďalovic (742694); Senice (747441); Kamilov (750689); Sloveč (750697); Střihov (750701); Ostrov u Poděbrad (774286); Úmyslovice (774294); Velenice (777765); Vestec nad Mrlinou (781011); Vrbice u Poděbrad (785881); Pojedy (797278); Žitovlice (797286); Dymokury (634247) - východní část KU, jehož západní hranici tvoří železniční trať. |
15.2.2023 |
Břístev (653063); Chotěšice (653071); Malá Strana u Chotěšic (653080); Nouzov u Dymokur (704920); Záhornice u Městce Králové (789828); Dymokury (634247) - východní část KU, jehož západní hranici tvoří železniční trať |
7.2.2023 – 15.2.2023 |
|
CZ-HPAI(P)-2023-00010 |
Bakov nad Jizerou (600831); Buda (780481); Horka u Bakova nad Jizerou (780499); Chudoplesy (654809); Malá Bělá (690023); Zvířetice (794015); Bítouchov u Mladé Boleslavi (604836); Dalešice u Bakova nad Jizerou (604844); Boseň (608271); Bradlec (608980); Ctiměřice (618055); Dalovice u Mladé Boleslavi (624578); Dlouhá Lhota u Mladé Boleslavi (626384); Bojetice (606928); Dobrovice (627470); Chloumek u Mladé Boleslavi (651371); Libichov (682799); Sýčina (761630); Týnec u Dobrovice (772267); Úherce (772780); Bechov (601501); Dolní Bousov (628735); Horní Bousov (642487); Vlčí Pole (783731); Domousnice (631001); Skyšice (745821); Hrdlořezy u Mladé Boleslavi (648051); Charvatce u Jabkenic (650641); Jabkenice (655864); Josefův Důl u Mladé Boleslavi (661503); Kněžmost (667056); Koprník (669351); Lítkovice u Kněžmostu (708771); Malobratřice (752347); Násedlnice (669369); Solec (752355); Suhrovice (667064); Úhelnice (772771); Kobylnice (667463); Horní Stakory (644137); Kosmonosy (669857); Kosořice (669989); Krnsko (674788); Řehnice (674818); Ledce u Mladé Boleslavi (679623); Lhotky u Mladé Boleslavi (681466); Voděrady u Luštěnic (689114); Bezděčín u Mladé Boleslavi (696579); Čejetice u Mladé Boleslavi (696641); Debř (696692); Chrást u Mladé Boleslavi (696587); Jemníky u Mladé Boleslavi (696455); Mladá Boleslav (696293); Podlázky (900125); Lhotice u Bosně (608297); Veselá u Mnichova Hradiště (780502); Němčice u Luštěnic (702943); Nepřevázka (703559); Nová Ves u Bakova nad Jizerou (705837); Obrubce (708798); Obruby (708801); Pěčice (718742); Petkovy (719609); Písková Lhota (720968); Přepeře (734675); Rabakov (737089); Rohatsko (740411); Řitonice (745812); Semčice (747165); Strašnov (756300); Ujkovice (774103); Veselice (780812); Vinařice u Dobrovice (782297); Vinec (782327); Žerčice (796468). |
16.2.2023 |
Březno u Mladé Boleslavi (614467); Dolánky (628239); Holé Vrchy (640905); Dolní Stakory (630195); Husí Lhota (649660); Kolomuty (668541); Nová Telib (705276); Plazy (721590); Řepov (745286); Sukorady u Mladé Boleslavi (759350); Židněves (796786). |
8.2.2023 – 16.2.2023 |
|
CZ-HPAI(P)-2023-00012 |
Běleč (601888); Braškov (609536); Bratronice u Kladna (609617); Dolní Bezděkov u Kladna (628689); Doksy u Kladna (628191); Drnek (632511); Družec (632716); Horní Bezděkov (642371); Hradečno (647250); Kačice (661678); Kamenné Žehrovice (662844); Kladno (665061); Rozdělov (664961); Ledce u Kladna (679615); Lhota u Kamenných Žehrovic (680923); Libušín (683582); Malíkovice (690961); Mšec (700231); Lodenice (686336); Mšecké Žehrovice (700240); Nové Strašecí (706744); Nový Dům (707279); Ruda u Nového Strašecí (743178); Smečno (750841); Čelechovice (619329); Svinařov u Kladna (760803); Třtice u Nového Strašecí (771171); Srby u Tuchlovic (752991); Velká Dobrá (778303); Vinařice u Kladna (782271); Zbečno (791377); Žilina (796948); Křivoklát (676390) - vyjma části obce Křivoklát; Městečko u Křivoklátu (693316) - severní část katastrálního území, tvořená hranící od východu vodním tokem Požárský potok a dále Ryšava; Pustověty (736961) - KU Pustověty severovýchodní část katastrálního území, ohraničená na jihozápadní straně potokem Ryšava; Řevničov (745383) - západní část katastrálního území ohraničená na východě silnicí č. 2372; Sýkořice (761737) - KU Sýkořice - severní část katastrálního území jižně ohraničená silnicí č. II/201. |
25.2.2023 |
Lány (679046); Vašírov (679062); Rynholec (744671); Honice (755559); Stochov (755567); Tuchlovice (771317). |
17.2.2023 – 25.2.2023 |
|
Moravian-Silesian Region |
||
PL-HPAI(P)-2023-00035 PL-HPAI(P)-2023-00037 |
Bohušov (606618); Dolní Povelice (630021); Karlov u Bohušova (606626); Kašnice u Bohušova (606642); Nová Ves u Bohušova (606651); Dívčí Hrad (626147); Sádek u Dívčího Hradu (626155); Bučávka (684805); Horní Povelice (643858); Liptaň (684813); Piskořov (693405); Osoblaha (713295); Matějovice (692328); Nový Les (750557); Víno (750531); Koberno (750514); Městys Rudoltice (750549); Pelhřimovy (750565); Ves Rudoltice (750522); Město Albrechtice (693391) - východní část katastrálního území, kdy hranici tvoří silnice č. 57; Třemešná (770647) - východní část katastrálního území, kdy hranici tvoří silnice č. 57; Rudíkovy (770639) - východní část katastrálního území, kdy hranici tvoří silnice č. 57; Krásné Loučky (674770) - východní část katastrálního území, kdy hranici tvoří silnice č. 57; Krnov-Horní Předměstí (674737) - východní část katastrálního území, kdy hranici tvoří silnice č. 57. |
1.3.2023 |
Hrozová (648558), Rusín (743682). |
21.2.2023 – 1.3.2023 |
|
Plzeň Region |
||
CZ-HPAI(P)-2023-00014 |
Babice u Holubče (641375); Bělá nad Radbuzou (601624); Bernartice u Stráže (602701); Bezděkov u Třemešného (770655); Bohuslav (678848); Boječnice (607291); Bonětice (710261); Bonětičky (710270); Borek u Tachova (602710); Borovany u Boru (607312); Čečín (601641); Čečkovice (607321); Černá Hora u Bělé nad Radbuzou (601659); Darmyšl (754731); Dehetná (602728); Doly u Boru (607339); Doubravka u Bělé nad Radbuzou (601667); Dubec (770663); Holostřevy (641308); Holubeč (641383); Jemnice u Tisové (767204); Kosov u Boru (607347); Kurojedy (677604); Labuť (678830); Lhota u Tachova (715964); Libosváry (781631); Lužná u Boru (607355); Malé Dvorce (778729); Málkov u Přimdy (736091); Málkovice (677612); Mělnice (641391); Mchov (754641); Mlýnec pod Přimdou (773816); Nové Sedliště (754650); Olešná (710288); Ostrov u Tachova (715972); Pavlíkov u Třemešného (770671); Prostiboř (733717); Přes (641405); Přimda (736112); Racov (754749); Rájov u Třískolup (771112); Skařez (641413); Skviřín (607380); Staré Sedliště (754668); Staré Sedlo u Tachova (754757); Strachovice u Bernartic (602736); Tisová u Tachova (767221); Třemešné (770680); Třískolupy pod Přimdou (771121); Újezd pod Přimdou (773824); Úšava (754676); Velké Dvorce (778737); Vidice (781657). |
3.3.2023 |
Bor u Tachova (607304); Jadruž (778702); Kundratice u Přimdy (778711); Souměř (756351); Stráž u Tachova (756369); Vysočany u Boru (607398). |
23.2.2023 – 3.3.2023 |
|
Liberec Region |
||
CZ-HPAI(P)-2023-00008 |
Bradlecká Lhota (608998); Chlum pod Táborem (686735); Nová Ves nad Popelkou (705802); Ploužnice pod Táborem (686786); Syřenov (761851); Žďár u Kumburku (761877). |
12.2.2023 |
Hradec Králové Region |
||
CZ-HPAI(P)-2023-00008 |
Brada (724521); Březina u Jičína (638871); Butoves (771767); Dílce (724530); Holín (641243); Prachov (641286); Chomutice (652423); Chomutičky (652431); Obora u Chomutic (652440); Choteč u Lázní Bělohradu (697214); Jičín (659541); Moravčice (740217); Popovice u Jičína (725838); Jičíněves (659649); Jinolice (724564); Kbelnice u Jičína (724572); Kamenice u Konecchlumí (668991); Konecchlumí (669008); Kostelec u Jičíněvsi (659657); Kovač (669016); Kyje u Jičína (678406); Horní Nová Ves (679305); Hřídelec (679313); Lány u Lázní Bělohradu (679321); Lázně Bělohrad (679330); Prostřední Nová Ves (679348); Uhlíře (601861); Mlázovice (697249); Nemyčeves (703273); Nevratice (754765); Heřmanice u Nové Paky (758329); Kumburský Újezd (758337); Nová Paka (705128); Přibyslav u Nové Paky (776548); Pustá Proseč (776556); Radkyně (601853); Studénka u Nové Paky (758345); Štikov (763764); Valdov (776564); Ohaveč (641260); Ostroměř (715727); Podhorní Újezd (723665); Vojice (723673); Čejkovice u Jičína (723738); Hlásná Lhota u Jičína (638889); Podhradí u Jičína (723746); Podůlší (724556); Lháň (737810); Tužín (737844); Milíčeves (749842); Slatiny (749851); Sobčice (751499); Soběraz (751685); Brdo (609790); Krsmol (609803); Roškopov (741469); Stará Paka (753823); Ústí u Staré Paky (741477); Staré Místo (723754); Svatojanský Újezd (697257); Šárovcova Lhota (697265); Třtěnice (771147); Hubálov (771775); Tuř (771791); Česká Proseč (772461); Stav (772496); Úbislavice (772518); Zboží u Nové Paky (772526); Valdice (776530); Veliš u Jičína (778133); Vesec u Jičína (778141); Vitiněves (782912); Stříbrnice v Čechách (757713); Vrbice nad Cidlinou (785954); Veselská Lhota (788341); Cidlina (617709); Těšín (751693); Zámezí (617725); Železnice (796123); Hradíšťko (796484); Vlhošť (796492); Žeretice (796506). |
12.2.2023 |
Dřevěnice (737801); Robousy (740225); Kacákova Lhota (771783); Lužany u Jičína (689238); Radim u Jičína (737828); Studeňany (737836); Řeheč (774154); Úlibice (774162). |
4.2.2023 – 12.2.2023 |
|
CZ-HPAI(P)-2023-00009 |
Běchary (601462); Bílsko u Kopidlna (772658); Brodek (625914); Budčeves (615188); Hlušice (639923); Hlušičky (639931); Cholenice (652334); Kopidlno (669296); Křešice u Psinic (736449); Labouň (678813); Mlýnec u Kopidlna (697371); Psinice (736457); Pševes (631825); Sekeřice (797685); Slavhostice (797693); Únětice (772682); Vršce (786608); Zliv u Libáně (793281); Židovice (796832); Žlunice (797707). |
15.2.2023 |
Nečas (615196). |
7.2.2023 – 15.2.2023 |
|
CZ-HPAI(P)-2023-00011 |
Velké Babice (600610); Barchov (600890); Boharyně (605972); Trnava (768260); Zvíkov nad Bystřicí (793957); Hrádek u Nechanic (647322); Hvozdnice u Hradce Králové (681717); Chudeřice (654787); Káranice (663182); Klamoš (665428); Kosice (669831); Kosičky (669849); Kunčice u Nechanic (677051); Hubenice (649198); Lhota pod Libčany (681105); Libčany (681725); Želí (681733); Barchůvek (600946); Bydžovská Lhotka (693057); Měník u Nového Bydžova (693073); Mlékosrby (697311); Lubno u Nechanic (702463); Nechanice (702471); Staré Nechanice (702480); Nové Město nad Cidlinou (706396); Osice (713058); Polizy (725471); Trávník u Osic (713066); Písek u Chlumce nad Cidlinou (720917); Krásnice (746916); Praskačka (732915); Sedlice u Hradce Králové (746924); Vlčkovice u Praskačky (732931); Puchlovice (605999); Radíkovice (737763); Radostov (738450); Stará Voda (754056); Hřibsko (649023); Těchlovice u Hradce Králové (765431); Urbanice u Praskačky (732923); Zdechovice u Nového Bydžova (732893). |
19.2.2023 |
Dobřenice (627747); Kratonohy (674141); Michnovka (674150); Obědovice (674168); Osičky (713091); Roudnice (741639); Syrovátka (761826). |
11.2.2023 – 19.2.2023 |
|
Pardubice Region |
||
CZ-HPAI(P)-2023-00011 |
Břehy (613771); Bukovka (616125); Čeperka (619558); Dolany u Pardubic (628450); Chýšť (655686); Křičeň (676187); Lázně Bohdaneč (606171); Libišany (682918); Malé Výkleky (655694); Neratov (797316); Plch (721808); Podůlšany (724513); Přelovice (734641); Přepychy (734691); Rohovládova Bělá (740446); Sopřeč (752452); Staré Ždánice (754781); Stéblová (755371); Strašov (756318); Vápno u Přelouče (776955); Vlčí Habřina (783692); Voleč (784796); Vyšehněvice (788473); Žáravice (794597); Nerad (797308); Živanice (797332). |
19.2.2023 |
Kasalice (664260); Kasaličky (664278); Pravy (664286); Rohoznice (740527). |
11.2.2023 – 19.2.2023 |
Κράτος μέλος: Δανία
Αριθμός αναφοράς ADIS της εστίας |
Περιοχή που περιλαμβάνει: |
Ημερομηνία λήξης ισχύος των μέτρων, σύμφωνα με το άρθρο 55 του κατ’ εξουσιοδότηση κανονισμού (ΕΕ) 2020/687 |
DK-HPAI(P)-2023-00001 |
The parts of Slagelse and Næstved municipalities beyond the area described in the protection zone and within the circle of radius 10 kilometres, centred on GPS koordinates coordinates N 55.2415; E 11.4210 |
21.2.2023 |
The parts of Slagelse municipality that are contained within a circle of radius 3 km, centered on GPS coordinates N 55.2415; E 11.4210 |
13.2.2023 – 21.2.2023 |
Κράτος μέλος: Γερμανία
Αριθμός αναφοράς ADIS της εστίας |
Περιοχή που περιλαμβάνει: |
Ημερομηνία λήξης ισχύος των μέτρων, σύμφωνα με το άρθρο 55 του κατ’ εξουσιοδότηση κανονισμού (ΕΕ) 2020/687 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
BAYERN |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
DE-HPAI(P)-2023-00006 |
Landkreis Cham Beginnend an der Landkreisgrenze mit Schwandorf verläuft die Überwachungszone von Haus in südlicher Richtung am Waldrand westlich der Kreisstraße CHA 23. Südlich von Losenried, bis zur Bundesstraße B16, folgt der Verlauf der Kreisstraße CHA 23. Danach verläuft die Zone in westlicher Richtung, nördlich der B16. Auf Höhe einer Kompensationsfläche knickt die Zonenbegrenzung in Richtung Riedererstraße ab und folgt deren Verlauf in südwestlicher Richtung bis Dieberg. Die Überwachungszone verläuft am nördlichen Ortsrand von Dieberg. Westlich von Dieberg folgt die Gebietsgrenze dem Verlauf der Forststraße bis zum Ortsrand von Kienleiten. An der Staatstraße 2149 wird der Regen entlag der Gemerkaungsgrenze Reichenbachs überquert. Die Grenze der Überwachungszone verläuft am südlichen Ortsrand von Reichenbach bis zu Heimhofstraße. Danach erstreckt sich die Überwachungszonengrenze westlich von Heimhof bis zur Landkreisgrenze mit Schwandorf. |
1.3.2023 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
DE-HPAI(P)-2023-00006 |
Landkreis Regensburg Gemeinde Regenstauf, Ortsteile Glapfenberg, Grafenwinn, Heilinghausen, Hinterberg (bei Stefling), Hirschling bei Maxhütte, Gibacht bei Heilinghausen, Kreuth bei Nittenau, Marienthal bei Stefling am Regen, Süssenbach bei Heilinghausen |
1.3.2023 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
AT-HPAI(P)-2023-00003 |
Landkreis Rottal-Inn Gemeinden: Julbach Kirchdorf Simbach am Inn |
5.3.2023 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
DE-HPAI(P)-2023-00006 |
Landkreis Schwandorf Stadt Nittenau Ortsteile: Kaspeltshub, Nerping, Ottischhof Markt Bruck i.d.OPf. Ortsteile: Hinterthürn, Hofing, Hofinger Mühle (Schöngras), Vorderthürn, Kölbldorf, Schöngras b. Bruck i.d.OPf. Gemeind Bodenwöhr Ortsteil: Sankt Kolomankapelle |
21.2.2023-1.3.2023 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
DE-HPAI(P)-2023-00006 |
Landkreis Schwandorf Stadt Nittenau Ortsteile: Annahaid, Auhof, Bachbügl, Berghamm, Berghof, Berglarn, Bleich, Bodenstein, Brunn, Dobl, Dürrmaul, Eckartsreuth, Eichlgütl, Entermainsbach, Eschlbach, Fichtenhof, Fischbach, Forsting, Geiseck, Gunt, Hadriwa, Haiderhof, Hammerhäng, Harthöfl, Hengersbach, Hinterberg, Hinterkohlstetten, Höflarn, Hof am Regen, Hofer Mühle, Holzheim, Holzseige, Hubhof, Jägerhöhe, Kaaghof, Knollenhof, Königshof, Königsreuth, Lichtenhaid, Lohbügl, Michelsberg, Muckenbach, Mühlenthal, Nerping, Neubau, Neuhaus, Nittenau, Obermainsbach, Ödgarten, Oed, Reisach, Reuting, Roithof, Roneck, Rumelsölden, Schönberg, Schwarzenberg, Sankt Martin, Sankt Johann, Spandelhof, Stadl, Stefling, Steinhof, Steinmühl, Straßhof, Strohhof, Thann, Tiefenbach, Tiefenhof, Treidling, Trumling, Überfuhr, Untermainsbach, Vorderkohlstetten, Waldhaus Einsiedel, Waltenried, Weißenhof, Zell Gemeinde Bodenwöhr Ortsteile: Bodenwöhr, Altenschwand, Blechhammer, Buch, Erzhäuser, Höcherhof, Kaltenbrunn, Kipfenberg, Mappenberg, Neuenschwand, Pechmühle, Pingarten, Sankt Kolomankapelle Taxöldern, Turesbach, Warmersdorf, Windmais, Ziegelhütte Markt Bruck i.d.OPf. Ortsteile: Birkhof (bei Bodenwöhr), Bruck i.d. Opf., Gipfelberg, Grabenberg, Grubmühl, Hinterrandsberg, Hoffeld, Kellerhof, Kobl (bei Sollbach), Mappach, Mögendorf, Ried (bei Sollbach), Sollbach, Sankt Hubertus (bei Nittenau), Sulzmühl, Vorderrandsberg, Wackenried, Windischbachmühl Gemeinde Neukirchen Balbini Ortsteile: Unterstocksried Stadt Neunburg vorm Wald Ortsteile: Eichenthal, Fuhrn, Hofenstetten, Luigendorf Stadt Schwandorf Ortsteile: Klardorf, Oberweiherhaus, Unterweiherhaus, Zielheim Gemeinde Steinberg am See Ortsteile: Haid, Hirmerhaus, Oder, Spitalhaus, Steinberg am See, Waldheim Stadt Teublitz Ortsteile: Glashütte, Weiherdorf, Loisnitz Gemeinde Wackersdorf Ortsteile: Heselbach, Imstetten, Irlach, Meldau, Wackersdorf, Alberndorf, Grafenricht, Mappenberg |
1.3.2023 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
HESSEN |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
DE-HPAI(NON-P)-2023-00077 |
Landkreis Gießen: 10 km Radius um den Ausbruchsbetrieb GPS Koordinaten 8.628972/50.518611 Betroffen sind Teile der Gemeinden Biebertal, Wettenberg, Heuchelheim, Gießen, Linden, Fernwald, Pohlhiem, Lich und Langgöns |
26.2.2023 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Landkreis Gießen: 3 km Radius um den Ausbruchsbetrieb GPS Koordinaten 8.628972/50.518611 Betroffen sind Teile der Gemeinden Gießen, Linden und Langgöns |
18.2.2023 - 26.2.2023 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Landkreis Lahn-Dill: 10 km Radius um den Ausbruchsbetrieb GPS Koordinaten 8.628972/50.518611 Betroffen sind Teile der Gemeinden Lahnau, Wetzlar, Hüttenberg, Schöffengrund und Waldsolms |
26.2.2023 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Landkreis Lahn-Dill: 3 km Radius um den Ausbruchsbetrieb GPS Koordinaten 8.628972/50.518611 Betroffen Teile der Gemeinde Hüttenberg |
18.2.2023 - 26.2.2023 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Landkreis Wetterau: 10 km Radius um den Ausbruchsbetrieb GPS Koordinaten 8.628972/50.518611 Betroffen sind Teile der Gemeinden Münzenberg und Butzbach |
26.2.2023 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
MECKLENBURG-VORPOMMERN |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
DE-HPAI(P)-2023-00004 |
Landkreis Mecklenburgische Seenplatte
|
10.2.2023 - 19.2.2023 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Landkreis Mecklenburgische Seenplatte 10 km Radius um den Ausbruchsbetrieb mit den GPS-Koordinaten 12.966545/53.275058 Betroffen sind folgende Gemeinden mit den Ortschaften:
|
19.2.2023 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
DE-HPAI(P)-2023-00002 |
Landkreis Vorpommern-Greifswald 10 km Radius um den im Landkreis Vorpommern-Rügen liegenden Ausbruchsbetrieb mit den GPS-Koordinaten 13.147556/54.072837 die tangierten Orte und Ortsteile in den betroffenen Gemeinden in Gänze. |
9.2.2023 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Landkreis Vorpommern- Rügen Gemeinde Süderholz, die Ortsteile: Behnkenhagen, Kandelin, Klein Bisdorf, Klein Zarnewanz, Lüssow, Neuendorf, Poggendorf, Wüsteney |
31.1.2023 -9.2.2023 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Landkreis Vorpommern-Rügen Gemeinde Süderholz, die Ortsteile: Barkow, Bartmannshagen, Boltenhagen, Bretwisch, Dönnie, Grabow, Griebenow, Grischow, Groß Bisdorf, Gülzow-Dorf, Kaschow, Kreutzmannshagen, Prützmannshagen, Rakow, Schmietkow, Willershusen, Willerswalde, Wüst Eldena, Wüstenbilow, Zarnewanz Gemeinde Sundhagen, die Ortsteile: Bremerhagen, Gerdeswalde, Horst, Segebadenhau, Wendorf Stadt Grimmen mit den Ortsteilen: Appelshof, Jessin, Gerlachsruh, Groß Lehmhagen, Hohenwarth, Hohenwieden, Klein Lehmhagen, Vietlipp Gemeinde Wendisch-Baggendorf, der Ortsteil: Borgstedt |
9.2.2023 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
DE-HPAI(P)-2023-00003 |
Landkreis Vorpommern-Greifswald 10 km Radius um den Ausbruchsbetrieb mit den GPS Koordinaten 13.316995/54.086668. Betroffen sind die tangierten Orte sowie Ortsteile in Gänze. |
11.2.2023 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Landkreis Vorpommern-Rügen Gemeinde Süderholz, die Ortsteile: Behnkenhagen, Griebenow, Groß Bisdorf, Klein Bisdorf, Kreutzmannshagen, Lüssow, Neuendorf, Willershusen, Zarnewanz Gemeinde Sundhagen, die Ortsteile: Gerdeswalde, Horst, Jager, Kirchdorf, Segebadenhau, Wendorf |
11.2.2023 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
SACHSEN-ANHALT |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
DE-HPAI(P)-2023-00008 |
Altmarkkreis Salzwedel 10 km Radius um den Ausbruchsbetrieb GPS-Koordinaten 11.32135656866158/52.36126468234563 Betroffen ist die Gemeinde Hansestadt Gardelegen mit den Ortsteilen Parleib, Jeseritz, Potzehne und Roxförde. |
6.3.2023 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Landkreis Börde 10 km Radius um den Ausbruchsbetrieb GPS-Koordinaten 11.32135656866158/52.36126468234563 Betroffen sind Teile der Einheitsgemeinde Haldensleben, der Verbandsgemeinde Flechtingen, der Verbandsgemeinde Oebisfelde-Weferlingen und der Verbandsgemeinde Elbe-Heide. |
6.3.2023 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
SCHLESWIG-HOLSTEIN |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
DE-HPAI(P)-2023-00005 |
Neumünster Die Überwachungszone umfasst Gesamtes Stadtgebiet mit Ausnahme der südlichen Teile der Stadtteile Faldera, Wittorf und Gadeland und einem westlichen Anteil des Stadtteils Böcklersiedlung jeweils bis zur Stadtgrenze |
22.2.2023 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Neumünster 4 km Radius um die GPS-Koordinaten 10,068888/54,143309 Gesamtes Stadtgebiet mit Ausnahme der südlichen Teile der Stadtteile Faldera, Wittorf und Gadeland und einem westlichen Anteil des Stadtteils Böcklersiedlung jeweils bis zur Stadtgrenze |
14.2.2023 – 22.2.2023 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
DE-HPAI(NON-P)-2023-00046 |
Neumünster Gesamtes Stadtgebiet mit Ausnahme der südlichen Teile der Stadtteile Faldera, Wittorf und Gadeland und einem westlichen Anteil des Stadtteils Böcklersiedlung jeweils bis zur Stadtgrenze |
22.2.2023 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Neumünster 4 km Radius um die GPS-Koordinaten 10,068888/54,143309 Gesamtes Stadtgebiet mit Ausnahme der südlichen Teile der Stadtteile Faldera, Wittorf und Gadeland und einem westlichen Anteil des Stadtteils Böcklersiedlung jeweils bis zur Stadtgrenze |
14.2.2023 – 22.2.2023 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
DE-HPAI(NON-P)-2023-00047 |
Neumünster Gesamtes Stadtgebiet mit Ausnahme der südlichen Teile der Stadtteile Faldera, Wittorf und Gadeland und einem westlichen Anteil des Stadtteils Böcklersiedlung jeweils bis zur Stadtgrenze |
22.2.2023 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Neumünster 4 km Radius um die GPS-Koordinaten 10,068888/54,143309 Gesamtes Stadtgebiet mit Ausnahme der südlichen Teile der Stadtteile Faldera, Wittorf und Gadeland und einem westlichen Anteil des Stadtteils Böcklersiedlung jeweils bis zur Stadtgrenze |
14.2.2023 – 22.2.2023 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
DE-HPAI(P)-2023-00005 |
Plön Die Überwachungszone umfasst die Teile der Gemeinden Bothkamp, Großharrie, Schillsdorf, Tasdorf, die nicht in der Schutzzone liegen Teile der Gemeinden Belau, Boksee, Großbarkau, Honigsee, Kleinbarkau, Löptin, Postfeld, Rendswühren, Ruhwinkel, Stolpe die Gesamtfläche der Gemeinden Bönebüttel, Kirchbarkau, Nettelsee, Wankendorf, Warnau |
22.2.2023 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Plön 4 km Radius um die GPS-Koordinaten 10,068888/54,143309 Teile der Gemeinden Bothkamp, Großharrie, Schillsdorf, Tasdorf |
14.2.2023 – 22.2.2023 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
DE-HPAI(NON-P)-2023-00046 |
Plön Die Überwachungszone umfasst die Teile der Gemeinden Bothkamp, Großharrie, Schillsdorf, Tasdorf, die nicht in der Schutzzone liegen Teile der Gemeinden Belau, Boksee, Großbarkau, Honigsee, Kleinbarkau, Löptin, Postfeld, Rendswühren, Ruhwinkel, Stolpe die Gesamtfläche der Gemeinden Bönebüttel, Kirchbarkau, Nettelsee, Wankendorf, Warnau |
22.2.2023 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Plön 4 km Radius um die GPS-Koordinaten 10,068888/54,143309 Teile der Gemeinden Bothkamp, Großharrie, Schillsdorf, Tasdorf |
14.2.2023 – 22.2.2023 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
DE-HPAI(NON-P)-2023-00047 |
Plön Die Überwachungszone umfasst die Teile der Gemeinden Bothkamp, Großharrie, Schillsdorf, Tasdorf, die nicht in der Schutzzone liegen Teile der Gemeinden Belau, Boksee, Großbarkau, Honigsee, Kleinbarkau, Löptin, Postfeld, Rendswühren, Ruhwinkel, Stolpe die Gesamtfläche der Gemeinden Bönebüttel, Kirchbarkau, Nettelsee, Wankendorf, Warnau |
22.2.2023 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Plön 4 km Radius um die GPS-Koordinaten 10,068888/54,143309 Teile der Gemeinden Bothkamp, Großharrie, Schillsdorf, Tasdorf |
14.2.2023 – 22.02.2023 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
DE-HPAI(P)-2023-00005 |
Rendsburg-Eckernförde Die Überwachungszone umfasst die Teile der Gemeinden Mühbrook, Bordesholm, Brügge, Bissee, Wattenbek und Groß Buchwald, die nicht in der Schutzzone liegen Teile der Gemeinden Krogaspe, Timmaspe, Schülp bei Nortorf, Borgdorf-Seedorf, Dätgen, Langwedel, Blumenthal, Flintbek, Rumohr und Wasbek die Gesamtfläche der Gemeinden Schönbek, Loop, Hoffeld, Sören, Grevenkrug, Schmalstede, Reesdorf, Böhnhusen, Schönhorst, Techelsdorf |
22.2.2023 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Rendsburg-Eckernförde 4 km Radius um die GPS-Koordinaten 10,068888/54,143309 Gesamtfläche der Gemeinde Negenharrie, Teile der Gemeinden Bissee, Bordesholm Brügge, Groß Buchwald, Mühbrook, Wattenbek |
14.2.2023 – 22.2.2023 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
DE-HPAI(NON-P)-2023-00046 |
Rendsburg-Eckernförde Die Überwachungszone umfasst die Teile der Gemeinden Mühbrook, Bordesholm, Brügge, Bissee, Wattenbek und Groß Buchwald, die nicht in der Schutzzone liegen Teile der Gemeinden Krogaspe, Timmaspe, Schülp bei Nortorf, Borgdorf-Seedorf, Dätgen, Langwedel, Blumenthal, Flintbek, Rumohr und Wasbek die Gesamtfläche der Gemeinden Schönbek, Loop, Hoffeld, Sören, Grevenkrug, Schmalstede, Reesdorf, Böhnhusen, Schönhorst, Techelsdorf |
22.2.2023 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Rendsburg-Eckernförde 4 km Radius um die GPS-Koordinaten 10,068888/54,143309 Gesamtfläche der Gemeinde Negenharrie, Teile der Gemeinden Bissee, Bordesholm Brügge, Groß Buchwald, Mühbrook, Wattenbek |
14.2.2023 – 22.2.2023 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
DE-HPAI(NON-P)-2023-00047 |
Rendsburg-Eckernförde Die Überwachungszone umfasst die Teile der Gemeinden Mühbrook, Bordesholm, Brügge, Bissee, Wattenbek und Groß Buchwald, die nicht in der Schutzzone liegen Teile der Gemeinden Krogaspe, Timmaspe, Schülp bei Nortorf, Borgdorf-Seedorf, Dätgen, Langwedel, Blumenthal, Flintbek, Rumohr und Wasbek die Gesamtfläche der Gemeinden Schönbek, Loop, Hoffeld, Sören, Grevenkrug, Schmalstede, Reesdorf, Böhnhusen, Schönhorst, Techelsdorf |
22.2.2023 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Rendsburg-Eckernförde 4 km Radius um die GPS-Koordinaten 10,068888/54,143309 Gesamtfläche der Gemeinde Negenharrie, Teile der Gemeinden Bissee, Bordesholm Brügge, Groß Buchwald, Mühbrook, Wattenbek |
14.2.2023 – 22.2.2023 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
DE-HPAI(P)-2023-00005 |
Segeberg Die Überwachungszone betrifft im Kreis Segeberg Teile der Gemeinden Groß Kummerfeld und Gönnebek |
22.2.2023 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
DE-HPAI(NON-P)-2023-00046 |
Segeberg Die Überwachungszone betrifft im Kreis Segeberg Teile der Gemeinden Groß Kummerfeld und Gönnebek |
22.2.2023 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
DE-HPAI(NON-P)-2023-00047 |
Segeberg Die Überwachungszone betrifft im Kreis Segeberg Teile der Gemeinden Groß Kummerfeld und Gönnebek |
22.2.2023 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
THÜRINGEN |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
DE-HPAI(NON-P)-2023-00062 |
Landkreis Schmalkalden-Meiningen
Kaltensundheim, Oberkatz
Hermannsfeld, Wohlmuthausen
schmalkalden
|
21.2.2023 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
DE-HPAI(NON-P)-2023-00075 |
Kaltenlengsfeld, Kaltennordheim, Kaltensundheim, Kaltenwestheim, Melpers, Mittelsdorf, Oberkatz
Gleimershausen, Haselbach, Hermannsfeld, Seeba, Stedtlingen
Niederschmalkalden
|
24.2.2023 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
DE-HPAI(NON-P)-2023-00062 |
Landkreis Schmalkalden-Meiningen Gemeinde Rhönblick mit den Ortsteilen Bettenhausen, Geba, Gleimershausen, Helmershausen, Seeba, Stedtlingen; Stadt Meiningen mit dem Ortsteil Träbes |
13.2.2023-21.2.2023 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
DE-HPAI(NON-P)-2023-00075 |
Landkreis Schmalkalden-Meiningen Gemeinde Rhönblick mit den Ortsteilen Geba, Gerthausen, Helmershausen, Wohlmuthausen |
16.2.2023- 24.2.2023 |
Κράτος μέλος: Γαλλία
Αριθμός αναφοράς ADIS της εστίας |
Περιοχή που περιλαμβάνει: |
Ημερομηνία λήξης ισχύος των μέτρων, σύμφωνα με το άρθρο 55 του κατ’ εξουσιοδότηση κανονισμού (ΕΕ) 2020/687 |
Département: Côtes-d’Armor (22) |
||
FR-HPAI(P)-2023-00014 |
BÉGARD BERHET COATRÉVEN CAVAN COATASCORN KERMARIA-SULARD LANGOAT LANMERIN LANNION LE-VIEUX-MARCHÉ LOUANNEC LOUARGAT MANTALLOT PLOUARET PLOUBEZRE PLOULEC’H PLOUMILLIAU PLOUZÉLAMBRE PRAT QUEMPERVEN ROSPEZ SAINT-QUAY-PERROS TRÉGROM TRÉZÉNY PLUZUNET |
9.2.2023 |
CAVAN CAOUENNEC-LANVÉZÉAC LANNION PLOUBEZRE TONQUÉDEC |
1.2.2023 – 9.2.2023 |
|
FR-HPAI(P)-2023-00035 |
BÉGARD BERHET COATRÉVEN CAVAN COATASCORN KERMARIA-SULARD LANGOAT LANMERIN LANNION LE-VIEUX-MARCHÉ LOUANNEC LOUARGAT MANTALLOT PLOUARET PLOUBEZRE PLOULEC’H PLOUMILLIAU PLOUZÉLAMBRE PRAT QUEMPERVEN ROSPEZ SAINT-QUAY-PERROS TRÉGROM TRÉZÉNY PLUZUNET TONQUÉDEC CAOUENNEC-LANVÉZÉAC |
3.3.2023 |
BOQUEHO BOURBRIAC CANIHUEL KERIEN KERPERT MAGOAR LA HARMOYE LANRIVAIN LANRODEC LE HAUT-CORLAY LE LESLAY LE VIEUX-BOURG PLÉSIDY SAINT-ADRIEN SAINT-BIHY SAINT-CONNAN SAINT-FIACRE SAINT-GILDAS SAINT-GILLES-PLIGEAUX SEVEN-LÉHART SAINT-PÉVER CORLAY PLUSSULIEN SAINT-IGEAUX SAINTE-TREPHINE SAINT-MAYEUX CAUREL BON REPOS SUR BLAVET PLOUNEVEZ-QUINTIN SAINT-MARTIN-DES-PRES SAINT-GILLES-VIEUX-MARCHE SAINT-NICOLAS-DU-PÉLEM |
22.2.2023 – 3.3.2023 |
|
Département: Creuse (23) |
||
FR-HPAI(NON-P)-2023-00005 |
BASVILLE BEISSAT CROCQ MAGNAT-L’ÉTRANGE MALLERET SAINT-AGNANT-PRÈS-CROCQ SAINT-GEORGES-NIGREMONT SAINT-MARTIAL-LE-VIEUX SAINT-MAURICE-PRÈS-CROCQ SAINT-MERD-LA-BREUILLE SAINT-ORADOUX-DE-CHIROUZE |
17.2.2023 |
FLAYAT |
9.2.2023 – 17.2.2023 |
|
Département: Dordogne (24) |
||
FR-HPAI(P)-2022-01481 FR-HPAI(P)-2022-01480 FR-HPAI(P)-2022-01517 FR-HPAI(P)-2022-01558 FR-HPAI(P)-2022-01559 FR-HPAI(P)-2022-01581 |
VALOJOULX LA DORNAC NADAILLAC SAINT-VINCENT-LE-PALUEL PRATS6DE-CARLUX BORREZE MARQUAY SAINT-AMAND-DE-COLY PROISSANS SAINT-ANDRE-D’ALLAS SARLAT-LA-CANEDA SIMEYROLS TAMNIES AUBAS MONTIGNAC JAYAC LA CASSAGNE LA CHAPELLE-AUBAREIL COLY ORLIAGUET SAINTE-NATHALENE SALIGNAC-EYVIGUES MARCILLAC SAINT QUENTIN |
4.2.2023 |
ARCHIGNAC MARCILLAC SAINT QUENTIN PAULIN SAINT CREPIN ET CARLUCET SAINT GENIES SALIGNAC EYVIGUES |
26.1.2023 – 4.2.2023 |
|
Département: Gers (32) |
||
FR-HPAI(P)-2022-01605 FR-HPAI(P)-2022-01612 FR-HPAI(P)-2023-00008 FR-HPAI(P)-2023-00012 FR-HPAI(P)-2023-00013 |
ARBLADE-LE-HAUT ARMOUS-ET-CAU AVERON-BERGELLE BETOUS CAHUZAC-SUR-ADOUR CASTELNAVET CASTILLON-DEBATS CAUMONT COURTIES CRAVENCERES DEMU ESTANG GALIAX GAZAX-ET-BACCARISSE GOUX JU-BELLOC JUILLAC LADEVEZE-RIVIERE LANNE-SOUBIRAN LOUBEDAT LOUSLITGES LUPIAC MARGOUET-MEYMES MAULICHERES MAUMUSSON-LAGUIAN NOGARO PEYRUSSE-GRANDE PEYRUSSE-VIEILLE PLAISANCE PRECHAC-SUR-ADOUR RISCLE SAINT-AUNIX-LENGROS SAINT-GRIEDE SAINT-MARTIN-D’ARMAGNAC SAINT-PIERRE-D’AUBEZIES SAINTE-CHRISTIE-D’ARMAGNAC SARRAGACHIES SEAILLES SION SORBETS TARSAC TIESTE-URAGNOUX TOURDUN URGOSSE AYZIEU BEZOLLES BOURROUILLAN BRETAGNE D’ARMAGNAC CAMPAGNE D’ARMAGNAC CASTELNAU D’AUZAN LABARRERE CASTEX D’ARMAGNAC CAZENEUVE GONDRIN JUSTIAN LAGARDER LAGRAULET DU GERS LAREE LE HOGA LELIN LAPUJOLLE LIAS D’ARMAGNAC LUPPE VIOLLES MARGUESTAU MAULEON D’ARMAGNAC MONCLAR MONGUILHEM MOUREDE NOULENS PANJAS PRENERON ROQUES ROZES SALLES D’ARMAGNAC TOUJOUSE VERGOIGNAN VIC FEZENSAC CAZAUBON |
19.2.2023 |
AIGNAN BEAUMARCHES BOUZON-GELLENAVE COULOUME-MONDEBAT FUSTEROUAU IZOTGES LASSERADE LOUSSOUS-DEBAT POUYDRAGUIN SABAZAN TASQUE TERMES-D’ARMAGNAC BASCOUS CAMPAGNE D’ARMAGNAC CAUPENNE D’ARMAGNAC COURRENSAN EAUZE ESPAS LANNEPAX LAUJUZAN MANCIET MAUPAS MONLEZUN D’ARMAGNAC MORMES PANJAS PERCHEDE RAMOUZENS REANS |
11.2.2023 – 19.2.2023 |
|
Département: Ille-et-Vilaine (35) |
||
FR-HPAI(NON-P)-2023-00004 |
LA BAZOUGE-DU-DÉSERT BEAUCÉ LE CHATELIER, FLEURIGNÉ JAVENÉ LANDEAN LE LOROUX PARIGNE, ROMAGNÉ SAINT GERMAIN EN COGLES, LA SELLE-EN-LUITRÉ VILLAMÉE LOUVIGNÉ-DU-DÉSERT MELLE POILLEY LES PORTES DU COGLAIS MAEN-ROCH SAINT-SAUVEUR DES LANDES LUITRE-DOMPIERRE LA CHAPELLE JANSON |
6.2.2023 |
LECOUSSE FOUGERES LAIGNELET SAINT GERMAIN EN COGLES, LE CHATELIER, PARIGNE LANDEAN |
29.1.2023 – 6.2.2023 |
|
Département: Indre (36) |
||
FR-HPAI(NON-P)-2022-00405 |
AIZE BAGNEUX Partie de commune située à l’Ouest de la D25 BAUDRES BOUGES-LE-CHATEAU Partie de commune située au Nord de la D2, puis de la D34A BUXEUIL FONTGUENAND Partie de commune située au Sud de la D52 GUILLY LANGE POULAINES Partie de commune située au Nord de D960 ROUVRES LES BOIS SAINT-CHRISTOPHE-EN-BAZELLE partie de commune située au Sud-Ouest de D25 SEMBLECAY Partie de commune située au Sud de D25 VALENCAY Partie de commune située au Nord-Ouest du Nahon VAL-FOUZON VEUIL VICQ-SUR-NAHON Partie de commune située à l’Ouest de la D956 et au Sud de la D109 |
11.2.2023 |
POULAINES Partie de commune située au Sud de la D960 VALENCAY Partie de commune située au Sud- Est du Nahon VICQ-SUR-NAHON Partie de commune située à l’Est de la D956 et au Nord de la D109 |
3.2.2023 – 11.2.2023 |
|
Département: Landes (40) |
||
FR-HPAI(P)-2023-00031 FR-HPAI(P)-2023-00033 FR-HPAI(P)-2023-00034 |
BENESSE-LES-DAX Arthez-d’Armagnac Bourdalat GAAS HASTINGUES Hontanx HEUGAS LABATUT Lussagnet MIMBASTE Montégut MISSON OEYREGAVE Oeyreluy ORIST Perquie PEY Parleboscq PORT-DE-LANNE POUILLON SAINT-CRICQ-DU-GAVE SAINT-ETIENNE-D’ORTHE SAINTE-MARIE-DE-GOSSE SAINT-PANDELON SAUGNAC-ET-CAMBRAN SEYRESSE SIEST SORDE-L’ABBAYE TERCIS-LES-BAINS |
23.2.2023 |
BELUS CAGNOTTE CAUNEILLE ORTHEVIELLE PEYREHORADE SAINT-LON-LES-MINES |
15.2.2023 – 23.2.2023 |
|
FR-HPAI(P)-2023-00032 |
ARTHEZ D’ARMAGNAC BOURDALAT HONTANX LUSSAGNET MONTEGUT PARLEBOSCQ PERQUIE |
19.2.2023 |
Département: Loire-Atlantique (44) |
||
FR-HPAI(P)-2022-01492 FR-HPAI(P)-2022-01497 FR-HPAI(P)-2022-01505 |
CASSON LE CELLIER COUFFE HERIC JOUE-SUR-ERDRE MESANGER MOUZEIL NORT-SUR-ERDRE RIAILLE SAFFRE SAINT-MARS-DU-DESERT SUCE-SUR-ERDRE TEILLE TRANS-SUR-ERDRE |
19.2.2023 |
LIGNE NORT-SUR-ERDRE PETIT-MARS LES TOUCHES |
9.2.2023 – 19.2.2023 |
|
FR-HPAI(P)-2022-01466 FR-HPAI(P)-2022-01591 FR-HPAI(P)-2022-01592 FR-HPAI(P)-2022-01609 FR-HPAI(P)-2022-01616 FR-HPAI(P)-2023-00001 2023-00015 FR-HPAI(P)-2023-00009 FR-HPAI(P)-2023-00028 |
LA PLANCHE REMOUILLE MONTBERT AIGREFEUILLE SAINT LUMINE DE CLISSON LA CHEVROLIERE CORCOUE SUR LORGNE GENESTON LA LIMOUZINIERE MACHECOUL SAINT MEME LA MARNE SAINT MARS DE COUTAIS PAULX SAINT COLOMBAN SAINT PHILBERT DE GRAND LIEU SAINT ETIENNE DE MER MORTE SAINT HILAIRE DE CLISSON |
19.2.2023 |
VIEILLEVIGNE CORCOUE SUR LORGNE LEGE SAINT LUMINE DE COUTAIS SAINT PHILBERT DE GRAND LIEU LA LIMOUZINIERE PAULX TOUVOIS |
29.1.2023 – 19.2.2023 |
|
FR-HPAI(P)-2022-01498 |
Bégrolles-en-Mauges Chanteloup-les-Bois Chemillé-en-Anjou Chemillé-en-Anjou Chemillé-en-Anjou Chemillé-en-Anjou Chemillé-en-Anjou Chemillé-en-Anjou Cholet Cléré-sur-Layon La Plaine La Séguinière La Tessouale Le May-sur-Evre Le Puy-Saint-Bonnet Les Cerqueux-sous-Passavant Nueil-sur-Layon En entier En entier Chaudron-en-Mauges La Boissière-sur-Evre La Chaussaire La Salle-et-Chapelle-Aubry Montrevault-sur-Evre Montrevault-sur-Evre Montrevault-sur-Evre Montrevault-sur-Evre Montrevault-sur-Evre Montrevault-sur-Evre Nuaillé Passavant-sur-Layon Saint-Christophe-du-Bois Saint-Léger-sous-Cholet Le Longeron Saint-Crespin-sur-Moine Saint-Germain-sur-Moine Tillières Somloire Toutlemonde Trémentines |
19.2.2023 |
Andrezé Beaupréau Gesté Jallais La Chapelle-du-Genêt La Jubaudière La Poitevinière Le Pin-en-Mauges Saint-Philbert-en-Mauges Villedieu-la-Blouère La Romagne Le Fief-Sauvin La Renaudière Montfaucon-Montigné Roussay Saint-André-de-la-Marche Saint-Macaire-en-Mauges |
11.2.2023 – 19.2.2023 |
|
FR-HPAI(P)-2022-01554 |
CLISSON GORGES MOUZILLON SAINT HILAIRE DE CLISSON VALLETS |
19.2.2023 |
BOUSSAY GETIGNE |
11.2.2023 – 19.2.2023 |
|
FR-HPAI(P)-2023-00021 |
ANCENIS SAINT GEREON LE BIGNON LA BOISSIERE DU DORE LA CHAPELLE GLAIN BONNOEUVRE CELLIER DIVATTE SUR LOIRE CHÂTEAU THEBAUD LA CHEVROLIERE CLISSON COUFFE FREIGNE GENESTON GORGES JUIGNE LES MOUTIERS LANDREAU LIGNE LOROUX BOTTEREAU LOIREAUXENCE MACHECOUL SAINT MEME MAISDON SUR SEVRE LA MARNE MONNIERES MONTBERT MOUZEIL MOUZILLON OUDON PANNECE PAULX LE PIN LA PLANCHE POUILLY LES COTEAUX REGRIPIERE RIAILLE REMAUDIERE LA ROCHE BLANCHE SAINT COLOMBAN SAINT ETIENNE DE MER MORTE SAINT HILAIRE DE CLISSON SAINT JULIEN DE CONCELLES SAINT JULIEN DE VOUVANTES SAINT MARS LA JAILLE SAINT PHILBERT DE GRAND LIEU SAINT SULPICE DES LANDES TEILLE TRANS SUR ERDRE VAIR SUR LOIRE VALLETS PANNECE VRITZ |
16.2.2023 |
AIGREFEUILLE SUR MAINE BOUSSAY CORCOUE SUR LORGNE GETIGNE LEGE LA LIMOUZINIERE MESANGER PAULX LE PIN REMOUILLE SAINT LUMINE DE CLISSON SAINT LUMINE DE COUTAIS SAINT PHILBERT DE GRAND LIEU TEILLE TOUVOIS VIEILLEVIGNE VRITZ |
7.2.2023- 16.2.2023 |
|
FR-HPAI(P)-2023-00028 |
LA CHEVROLIERE |
11.2.2023 – 19.2.2023 |
Departement: Maine-et-Loire (49) |
||
FR-HPAI(P)-2022-01457 FR-HPAI(P)-2022-01471 FR-HPAI(P)-2022-01472 FR-HPAI(P)-2022-01483 FR-HPAI(P)-2022-01485 FR-HPAI(P)-2022-01486 FR-HPAI(P)-2022-01487 FR-HPAI(P)-2022-01489 FR-HPAI(P)-2022-01496 FR-HPAI(P)-2022-01498 FR-HPAI(P)-2022-01506 FR-HPAI(P)-2022-01511 FR-HPAI(P)-2022-01512 FR-HPAI(P)-2022-01516 FR-HPAI(P)-2022-01518 FR-HPAI(P)-2022-01519 FR-HPAI(P)-2022-01524 FR-HPAI(P)-2022-01458 FR-HPAI(P)-2022-01467 FR-HPAI(P)-2022-01535 FR-HPAI(P)-2022-01545 FR-HPAI(P)-2022-01547 FR-HPAI(P)-2022-01549 FR-HPAI(P)-2022-01548 FR-HPAI(P)-2022-01564 FR-HPAI(P)-2022-01571 FR-HPAI(P)-2022-01573 FR-HPAI(P)-2022-01578 FR-HPAI(P)-2022-01579 FR-HPAI(P)-2022-01580 FR-HPAI(P)-2022-01586 FR-HPAI(P)-2022-01594 FR-HPAI(P)-2022-01603 FR-HPAI(P)-2023-00016 FR-HPAI(P)-2023-00022 |
Bégrolles-en-Mauges Chanteloup-les-Bois Chemillé-en-Anjou Chemillé-en-Anjou Chemillé-en-Anjou Chemillé-en-Anjou Chemillé-en-Anjou Chemillé-en-Anjou Cholet Cléré-sur-Layon La Plaine La Séguinière La Tessouale Le May-sur-Evre Le Puy-Saint-Bonnet Les Cerqueux-sous-Passavant Nueil-sur-Layon En entier En entier Chaudron-en-Mauges La Boissière-sur-Evre La Chaussaire La Salle-et-Chapelle-Aubry Montrevault-sur-Evre Montrevault-sur-Evre Montrevault-sur-Evre Montrevault-sur-Evre Montrevault-sur-Evre Montrevault-sur-Evre Nuaillé Passavant-sur-Layon Saint-Christophe-du-Bois Saint-Léger-sous-Cholet Le Longeron Saint-Crespin-sur-Moine Saint-Germain-sur-Moine Tillières Somloire Toutlemonde Trémentines |
19.2.2023 |
ANDREZÉ BEAUPRÉAU GESTÉ JALLAIS LA CHAPELLE-DU-GENÊT LA JUBAUDIÈRE LA POITEVINIÈRE LE PIN-EN-MAUGES SAINT-PHILBERT-EN-MAUGES VILLEDIEU-LA-BLOUÈRE LA ROMAGNE LE FIEF-SAUVIN LA RENAUDIÈRE MONTFAUCON-MONTIGNÉ ROUSSAY SAINT-ANDRÉ-DE-LA-MARCHE SAINT-MACAIRE-EN-MAUGES TORFOU |
11.2.2023 – 19.2.2023 |
|
FR-HPAI(P)-2023-00029 |
ANGRIE ARMAILLE BOUILLE MENARD CANDE CHAZE SUR ARGOS ARDRE EN ANJOUR ERDRE EN ANJOU LION D’ANGERS OMBREE D’ANJOU OMBREE D’ANJOU OMBREE D’ANJOU OMBREE D’ANJOU SEGRE EN ANJOU BLEU VAL D’ERDRE AUXENCE |
17.2.2023 |
ANGRIE CHALLAIN LA POTHERIE LOIRE |
9.2.2023 – 17.2.2023 |
|
Departement: Manche (50) |
||
FR-HPAI(NON-P)-2022-00420 |
AUMEVILLE LESTRE BRILLEVAST BRIX CHERBOURG EN COTENTIN COLOMBY CRASVILLE DIGOSVILLE ECAUSSEVILLE EMONDEVILLE EROUDEVILLE FLOTTEMANVILLE FONTENAY SUR MER FRESVILLE GOLLEVILLE GONNEVILLE LE THEIL HAUTTEVILLE BOCAGE HEMEVEZ HUBERVILLE JOGANVILLE L’ETANG BERTRAND LE HAM LE MESNIL AU VAL LE VAST LESTRE LIEUSAINT MAGNEVILLE MONTAIGU LA BRISETTE MONTEBOURG MORSALINES MORVILLE NEGREVILLE OCTEVILLE L’AVENEL ORGLANDES OZEVILLE QUETTEHOU QUINEVILLE ROCHEVILLE SAINT CYR SAINT FLOXEL SAINT GERMAIN DE TOURNEBUT SAINT JOSEPH SAINT MARTIN D’AUDOUVILLE SAUSSEMESNIL SORTOSVILLE SOTTEVAST TEMERVILLE TEURTHEVILLE BOCAGE URVILLE VALOGNES VAUDREVILLE VIDECOSVILLE YVETOT BOCAGE |
11.2.2023 |
HUBERVILLE MONTAIGU LA BRISETTE SAINT CYR SAINT GERMAIN DE TOURNEBUT SAUSSEMESNIL TAMERVILLE VALOGNES |
2.2.2023 – 11.2.2023 |
|
Département: Nord (59) |
||
BE-HPAI(P)-2023-00002 BE-HPAI(P)-2023-00003 |
BOUSBECQUE COMINES DEÛLÉMONT HALLUIN LINSELLES QUESNOY-SUR-DEÛLE RONCQ WARNETON WERVICQ-SUD |
25.2.2023 |
Département: Puy-de-Dôme (63) |
||
FR-HPAI(NON-P)-2023-00005 |
FERNOEL GIAT VERNEUGHEOL |
17.2.2023 |
Département: Pyrénées-Atlantiques (64) |
||
FR-HPAI(P)-2023-00031 |
CAME LEREN SAMES |
23.2.2023 |
Département: Deux-Sèvres (79) |
||
FR-HPAI(P)-2022-01411 FR-HPAI(P)-2022-01415 FR-HPAI(P)-2022-01414 FR-HPAI(P)-2022-01417 FR-HPAI(P)-2022-01430 FR-HPAI(P)-2022-01436 FR-HPAI(P)-2022-01428 FR-HPAI(P)-2022-01447 FR-HPAI(P)-2022-01448 FR-HPAI(P)-2022-01477 FR-HPAI(P)-2022-01450 FR-HPAI(P)-2022-01475 FR-HPAI(P)-2022-01474 FR-HPAI(P)-2022-01482 FR-HPAI(P)-2022-01484 FR-HPAI(P)-2022-01473 FR-HPAI(P)-2022-01502 FR-HPAI(P)-2022-01504 FR-HPAI(P)-2022-01515 FR-HPAI(P)-2022-01499 FR-HPAI(P)-2022-01521 FR-HPAI(P)-2022-01522 FR-HPAI(P)-2022-01532 FR-HPAI(P)-2022-01541 FR-HPAI(P)-2022-01534 FR-HPAI(P)-2022-01538 FR-HPAI(P)-2022-01544 FR-HPAI(P)-2022-01541 FR-HPAI(P)-2022-01538 FR-HPAI(P)-2022-01534 FR-HPAI(P)-2022-01569 FR-HPAI(P)-2022-01587 FR-HPAI(P)-2022-01588 |
ADILLY AMAILLOUX ARDIN ARGENTON-L’EGLISE BECELEUF LE BEUGNON BOUILLE-LORETZ LA CHAPELLE-THIREUIL CHICHE CLESSÉ COULONGES-SUR-L’AUTIZE COULONGES-THOUARSAIS FAYE-L’ABESSE FÉNERY FENIOUX LA FORÊT-SUR-SÈVRE GEAY LUCHE-THOUARSAIS MAUZE-THOUARSAIS MONCOUTANT MOUTIERS-SOUS-CHANTEMERLE POUGNE-HÉRISSON PUIHARDY SAINT-AUBIN-LE-CLOUD SAINT-GERMAIN-DE-LONGUE-CHAUME SAINT-JOUIN-DE-MILLY SAINT-LAURS SAINT-MAIXENT-DE-BEUGNE SAINT-MAURICE-ETUSSON SAINT-POMPAIN SCILLÉ SECONDIGNY VILLIERS-EN-PLAINE VOULMENTIN |
2.2.2023 |
L’ABSIE ARGENTONNAY BOISME BRESSUIRE BRETIGNOLLES LE BREUIL-BERNARD LE BUSSEAU CERIZAY CHANTELOUP LA CHAPELLE-SAINT-ETIENNE LA CHAPELLE-SAINT-LAURENT CIRIERES COMBRAND COURLAY GENNETON LARGEASSE MAULEON MONTRAVERS NEUVY-BOUIN NUEIL-LES-AUBIERS LA PETITE-BOISSIERE LE PIN PUGNY SAINT-AMAND-SUR-SEVRE SAINT-ANDRE-SUR-SEVRE SAINT-AUBIN-DU-PLAIN SAINT-PAUL-EN-GATINE SAINT PIERRE DES ECHAUBROGNES TRAYES VAL-EN-VIGNES VERNOUX-EN-GATINE |
20.1.2023 – 2.2.2023 |
|
FR-HPAI(P)-2023-00019 |
AVON CHANTECORPS CHENAY CHEY CLAVE LA COUARDE COUTIERES EXIREUIL EXOUDUN FOMPERRON LES FORGES MENIGOUTE LA MOTTE-SAINT-HERAY NANTEUIL REFFANNES SAINTE-EANNE SAINT-GERMIER SAINT-MAIXENT-L’ECOLE SAINT-MARTIN-DE-SAINT-MAIXENT SAINT-MARTIN-DU-FOUILLOUX SEPVRET SOUVIGNE VASLES VAUSSEROUX VAUTEBIS |
15.2.2023 |
BOUGON PAMPROUX SALLES SOUDAN |
7.2.2023- 15.2.2023 |
|
FR-HPAI(P)-2022-01617 |
LAGEON VIENNAY |
15.2.2023 |
Département: Vendée (85) |
||
FR-HPAI(P)-2022-01424 FR-HPAI(P)-2022-01426 FR-HPAI(P)-2022-01438 FR-HPAI(P)-2022-01440 FR-HPAI(P)-2022-01441 FR-HPAI(P)-2022-01442 FR-HPAI(P)-2022-01446 FR-HPAI(P)-2022-01451 FR-HPAI(P)-2022-01454 FR-HPAI(P)-2022-01455 FR-HPAI(P)-2022-01456 FR-HPAI(P)-2022-01459 FR-HPAI(P)-2022-01460 FR-HPAI(P)-2022-01461 FR-HPAI(P)-2022-01462 FR-HPAI(P)-2022-01463 FR-HPAI(P)-2022-01464 FR-HPAI(P)-2022-01469 FR-HPAI(P)-2022-01470 FR-HPAI(P)-2022-01478 FR-HPAI(P)-2022-01479 FR-HPAI(P)-2022-01488 FR-HPAI(P)-2022-01490 FR-HPAI(P)-2022-01491 FR-HPAI(P)-2022-01493 FR-HPAI(P)-2022-01494 FR-HPAI(P)-2022-01495 FR-HPAI(P)-2022-01500 FR-HPAI(P)-2022-01503 FR-HPAI(P)-2022-01507 FR-HPAI(P)-2022-01508 FR-HPAI(P)-2022-01509 FR-HPAI(P)-2022-01510 FR-HPAI(P)-2022-01513 FR-HPAI(P)-2022-01514 FR-HPAI(P)-2022-01520 FR-HPAI(P)-2022-01525 FR-HPAI(P)-2022-01527 FR-HPAI(P)-2022-01528 FR-HPAI(P)-2022-01529 FR-HPAI(P)-2022-01530 FR-HPAI(P)-2022-01531 FR-HPAI(P)-2022-01533 FR-HPAI(P)-2022-01537 FR-HPAI(P)-2022-01539 FR-HPAI(P)-2022-01540 FR-HPAI(P)-2022-01542 FR-HPAI(P)-2022-01543 FR-HPAI(P)-2022-01546 FR-HPAI(P)-2022-01551 FR-HPAI(P)-2022-01552 FR-HPAI(P)-2022-01553 FR-HPAI(P)-2022-01555 FR-HPAI(P)-2022-01556 FR-HPAI(P)-2022-01557 FR-HPAI(P)-2022-01583 FR-HPAI(P)-2022-01585 FR-HPAI(P)-2022-01589 FR-HPAI(P)-2022-01590 FR-HPAI(P)-2022-01593 FR-HPAI(P)-2022-01595 FR-HPAI(P)-2022-01596 FR-HPAI(P)-2022-01599 FR-HPAI(P)-2022-01600 FR-HPAI(P)-2022-01601 FR-HPAI(P)-2022-01602 FR-HPAI(P)-2022-01604 FR-HPAI(P)-2022-01607 FR-HPAI(P)-2022-01608 FR-HPAI(P)-2022-01610 FR-HPAI(P)-2022-01611 FR-HPAI(P)-2022-01613 FR-HPAI(P)-2022-01614 FR-HPAI(P)-2022-01615 FR-HPAI(P)-2022-01618 FR-HPAI(P)-2022-01620 FR-HPAI(P)-2023-00002 FR-HPAI(P)-2023-00003 FR-HPAI(P)-2023-00004 FR-HPAI(P)-2023-00005 FR-HPAI(P)-2023-00006 |
SAINT HILAIRE DES LOGES au sud de la D745 FOUSSAIS PAYRE a l’ouest de la D49 FAYMOREAU MARILLET ANTIGNY BOURNEAU CEZAIS FONTENAY-LE-COMTE L’ORBRIE LA CHATAIGNERAIE LA TARDIERE LOGE-FOUGEREUSE MARSAIS-SAINTE-RADEGONDE SAINT-MARTIN-DE-FRAIGNEAU SAINT-MAURICE-DES-NOUES SAINT-PIERRE-DU-CHEMIN SERIGNE PISSOTTE MARVENT NIEUL-SUR-L’AUTISTE PUY-DE-SERRE SAINT-HILAIRE-DE-VOUST VOUVANT SAINT-MICHEL-LE-CLOUCQ XANTON-CHASSENON SAINT HILAIRE DES LOGES au nord de la D745 FOUSSAIS PAYRE à l’est de la D49 BREUIL-BARRET LA CHAPELLE-AUX-LYS LOGE-FOUGEREUSE SAINT-HILAIRE-DE-VOUST BAZOGES-EN-PAILLERS BEAUREPAIRE BESSAY BOURNEZEAU au nord de la D948 et de la D949B CHAILLE-LES-MARAIS CHAMPAGNE-LES-MARAIS CHANTONNAY à l’ouest de la D137 CHÂTEAU-GUIBERT à l’est de la D746 CHAUCHE à l’ouest de l’A83 CHAVAGNES-EN-PAILLERS au nord de la D6 CORPE DOMPIERRE-SUR-YON ESSARTS EN BOCAGE FOUGERE LA BOISSIERE-DE-MONTAIGU au sud de la D23 et D72 LA CHAIZE-LE-VICOMTE au sud de la D948 LA COPECHAGNIERE LA FERRIERE LA MERLATIERE LA RABATELIERE LA REORTHE LA ROCHE-SUR-YON à l’est de la D746 et D763 LES BROUZILS LES HERBIERS au nord de la D160 et à l’ouest de la D23 LES LANDES-GENUSSON au sud de la D72 et D755 MAREUIL-SUR-LAY-DISSAIS à l’est de la D746 MESNARD-LA-BAROTIERE MOUTIERS-SUR-LE-LAY au sud de la D19 RIVES-DE-L’YON à l’est de la D746 SAINT-ANDRE-GOULE-D’OIE au sud de l’A87 SAINTE-CECILE SAINTE-HERMINE SAINTE-PEXINE au sud de la D19 SAINT-FULGENT à l’est de l’A87 SAINT-GEORGES-DE-MONTAIGU SAINT-HILAIRE-LE-VOUHIS SAINT-JEAN-DE-BEUGNE SAINT-JUIRE-CHAMPGILLON SAINT-MARTIN-DES-NOYERS à l’est de la D7 THORIGNY LES MAGNILS-REIGNIERS LUCON MOUZEUIL-SAINT-MARTIN NALLIERS PUYRAVAULT SAINT-AUBIN-LA-PLAINE SAINTE-GEMME-LA-PLAINE SAINTE-RADEGONDE-DES6NOYERS SAINTE-ETIENNE-DE6BRILLOUET TRIAIZE VENDRENNES BOURNEZEAU au sud de la D498 et de la D949B LES PINEAUX MOUTIERS-SUR-LE-LAY SAINTE-PEXINE au nord de la D19 SAINT-MARTIN-DES-NOYERS à l’ouest de la D7 LA CHAIZE-LE-VICOME au nord de la D948 LA FERRIERE au sud de la D160 CHAUCHE à l’est de l’A83 CHAVAGNES-EN-PAILLERS au sud de la D6 SAINT-ANDRE-GOULE-D’OIE au nord de l’A87 SAINT-FULGENT à l’ouest de l’A87 BREM-SUR-MER BRETIGNOLLES-SUR-MER COEX GIVRAND LA CHAIZE-GIRAUD LA CHAPELLE-HERMIER L’AIUGUILLON-SUR-VIE LES ACHARDS L’ILE-D’OLONNE MARTINET OLONNE-SUR-MER SAINTE-FOY SAINT-GEORGES-DES-POINTINDOUX SAINT-JULIEN-DES-LANDES SAINT-MATHURIN SAINT-REVEREND BREM-SUR-MER LANDEVIEILLE SAINT-JULIEN-DES-LANDES VAIRE |
16.2.2023 |
Département: Vienne (86) |
||
FR-HPAI(P)-2023-00019 |
CURZAY SUR VONNE JAZENEUIL ROUILLE SAINT SAUVANT SANXAY |
15.2.2023 |
Κράτος μέλος: Ουγγαρία
Αριθμός αναφοράς ADIS της εστίας |
Περιοχή που περιλαμβάνει: |
Ημερομηνία λήξης ισχύος των μέτρων, σύμφωνα με το άρθρο 55 του κατ’ εξουσιοδότηση κανονισμού (ΕΕ) 2020/687 |
HU-HPAI(P)-2023-00003 |
Battonya, Dombegyház, Kisdombegyház, Kunágota, Magyardombegyház, Mezőhegyes és Mezőkovácsháza települések közigazgatási területének a 46.298611 és a 21.048904 GPS-koordináták által meghatározott pont körüli 10 km sugarú körön belül és védőkörzeten kívül eső területe. |
12.2.2023 |
Battonya és Dombegyház települések közigazgatási területének a 46.298611 és a 21.048904 GPS-koordináták által meghatározott pont körüli 3 km sugarú körön belül eső területe. |
4.2.2023 -12.2.2023 |
|
Nógrád vármegye |
||
SK-HPAI(P)-2023-00003 |
Drégelypalánk, Hont, Ipolyvece, Nagyoroszi és Patak települések közigazgatási területének a 48.126116 és a 19.050648 GPS-koordináták által meghatározott pont körüli 10 km sugarú körön belül és védőkörzeten kívül eső területe. |
3.3.2023 |
Κράτος μέλος: Κάτω Χώρες
Αριθμός αναφοράς ADIS της εστίας |
Περιοχή που περιλαμβάνει: |
Ημερομηνία λήξης ισχύος των μέτρων, σύμφωνα με το άρθρο 55 του κατ’ εξουσιοδότηση κανονισμού (ΕΕ) 2020/687 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Province Gelderland |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
NL-HPAI(P) - 2023-00001 |
Bewakingszone (10 kilometer) Loo
|
17.2.2023 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Those parts of the municipality Duiven contained within a circle of a radius of 3 kilometres, centered on WGS84 dec. coordinates long 6.00 lat 51.94 |
9.2.2023 – 17.2.2023 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
NL-HPAI(P) - 2023-00003 |
|
26.2.2023 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Those parts of the municipality Nijkerk contained within a circle of a radius of 3 kilometres, centered on WGS84 dec. coordinates long/5.62 lat 52.21 |
18.2.2023 – 26.2.2023 |
Κράτος μέλος: Αυστρία
Αριθμός αναφοράς ADIS της εστίας |
Περιοχή που περιλαμβάνει: |
Ημερομηνία λήξης ισχύος των μέτρων, σύμφωνα με το άρθρο 55 του κατ’ εξουσιοδότηση κανονισμού (ΕΕ) 2020/687 |
AT-HPAI(NON-P)-2023-15 |
Bezirk Braunau: in der Gemeinde Auerbach die Katastralgemeinden Auerbach, Irnprechting; in der Gemeinde Eggelsberg die Katastralgemeinden Haimhausen, Haselreith; in der Gemeinde Feldkirchen bei Mattighofen die Katastralgemeinden Feldkirchen bei Mattighofen, Gstaig, Wiesing; in der Gemeinde Franking die Katastralgemeinde Holzöster; in der Gemeinde Geretsberg die Katastralgemeinden Geretsberg, Werberg; in der Gemeinde Gilgenberg am Weilhart die Katastralgemeinden Gilgenberg, Mairhof, Ruderstallgassen; in der Gemeinde Haigermoos die Katastralgemeinde Haigermoos; in der Gemeinde Handenberg die Katastralgemeinden Adenberg, Sandthal; in der Gemeinde Kirchberg bei Mattighofen die Katastralgemeinden Sauldorf, Siegertshaft; in der Gemeinde Ostermiething die Katastralgemeinde Ernsting; in der Gemeinde Palting die Katastralgemeinde Palting; in der Gemeinde Perwang am Grabensee die Katastralgemeinden Perwang, Rudersberg; in der Gemeinde Pischelsdorf am Engelbach die Katastralgemeinden Gschwendt, Humertsham; in der Gemeinde St. Georgen am Fillmannsbach die Katastralgemeinde St. Georgen; in der Gemeinde St. Pantaleon die Katastralgemeinden St. Pantaleon, Steinwag, Wildshut; in der Gemeinde Tarsdorf die Katastralgemeinde Hofstatt; |
16.2.2023 |
Bezirk Salzburg-Umgebung: in der Gemeinde Berndorf bei Salzburg die Katastralgemeinde Berndorf; in der Gemeinde Bürmoos die Katastralgemeinde Bürmoos; in der Gemeinde Dorfbeuern die Katastralgemeinde Dorfbeuern; in der Gemeinde Lamprechtshausen die Katastralgemeinden Arnsdorf, Lamprechtshausen, St. Alban, Schwerting; in der Gemeinde Nußdorf am Haunsberg die Katastralgemeinde Pinswag;in der Gemeinde Sankt Georgen bei Salzburg die Katastralgemeinden Holzhausen, St. Georgen; |
16.2.2023 |
|
Bezirk Braunau: in der Gemeinde Eggelsberg die Katastralgemeinden Eggelsberg, Gundertshausen, Ibm; in der Gemeinde Feldkirchen bei Mattighofen die Katastralgemeinden Aschau, Vormoosen; in der Gemeinde Franking die Katastralgemeinden Eggenham; in der Gemeinde Geretsberg die Katastralgemeinde Lehrsberg; in der Gemeinde Moosdorf die Katastralgemeinden Moosdorf, Stadl |
8.2.2023- 16.2.2023 |
|
AT-HPAI(P)-2023-00001 |
Oberösterreich: im Bezirk Wels-Stadt die Katastralgemeinden Lichtenegg, Obereisenfeld, Pernau, Puchberg, Untereisenfeld, Wels; im Bezirk Eferding die Katatralgemeinden Alkhoven, Annaberg, Hartheim, Polsing, Puchheim, Straß, Fraham, Finklham und Scharten; im Bezirk Grieskirchen die Katastralgemeinde Uttenthal; im Bezirk Linz-Land die Katastralgemeinden Allhaming, Laimgräben, Kremesdorf, Rapperswinkel, Eggendorf, Neubau, Kiesenberg, Axberg, Kirchberg, Rufling, Dambach, Weißenberg, Pasching, Pucking I, Pucking II, St. Leonhard I, St. Leonhard II, Traun, Dörnbach, Schönering; im Bezirk Wels-Land die Katastralgemeinden Buchkirchen, Hundsham, Radlach, Haiding, Katzbach, Schmiding, Dietach, Schleißheim, Leombach, Schnarrendorf, Aschet, Ottsdorf, Thalheim, Grassing, Sinnersdorf, Weißkirchen und Weyerbach |
19.2.2023 |
im Bezirk Linz-Land die Katastralgemeinde Freiling und im Bezirk Wels-Land die Katastralgemeinden Mistlbach, Oberperwend, Holzhausen und Marchtren |
11.2.2023 – 19.2.2023 |
|
AT-HPAI(P)-2023-00002 |
Steiermark: im Bezirk Leibnitz die Katastralgemeinden Gabersdorf, Landscha, Neudorf an der Mur, Obergralla, Untergralla, Badendorf, Haslach, Ragnitz, Hasendorf, Leitring, Wagna, Altenmarkt, Kaindorf an der Sulm, Leibnitz, Lappach, Maggau, Schwarzau, Unterlabill, Breitenfeld, Wolfsberg, Marchtring, Lind, Lipsch, Neutersdorf, St. Veit am Vogau, Perbersdorf bei St. Veit, Pichla, Seibersdorf bei St. Veit, Siebing, Weinburg, Gersdorf, Obervogau, Straß und Untervogau und im Bezirk Südoststeiermark die Katastralgemeinden Grasdorf, Hamet, Jagerberg, Jahrbach, Lugitsch, Ungerdorf, Unterzirknitz, Wetzelsdorf, Zehensdorf, Hainsdorf, Oberrakitsch, Bierbaum, Edla, Entschendorf, Perbersdorf bei St. Peter, St. Peter am Ottersbach, Wiersdorf, Wittmannsdorf und Glojach |
25.2.2023 |
im Bezirk Leibnitz die Katastralgemeinden Hainsdorf, Matzelsdorf, Hütt, Labuttendorf und St. Nikolai ob Draßling und im Bezirk Südoststeiermark die Katastralgemeinden Landorf, Mettersdorf, Rannersdorf und Rohrbach |
16.2.2023 – 25.2.2023 |
|
AT-HPAI(P)-2023-00003 |
Oberösterreich: im Bezirk Braunau die Katastralgemeinden Braunau am Inn, Osternberg, Ranshofen, Forstern, Hartberg, Gundertshausen, Haimhausen, Haselreith, Geretsberg, Lehrsberg, Gilgenberg, Mairhof, Ruderstallgassen, Sandthal, Hochburg, Unterkriebach, Apfenthal, Neukirchen an der Enknach, Erlach, Gschwendt, Pischelsdorf, St. Georgen und Überackern |
5.3.2023 |
Oberösterreich: im Bezirk Braunau die Katastralgemeinden Adenberg, Mitternberg und Schwand im Innkreis |
25.2.2023 – 5.3.2023 |
Κράτος μέλος: Πολωνία
Αριθμός αναφοράς ADIS της εστίας |
Περιοχή που περιλαμβάνει: |
Ημερομηνία λήξης ισχύος των μέτρων, σύμφωνα με το άρθρο 55 του κατ’ εξουσιοδότηση κανονισμού (ΕΕ) 2020/687 |
||||||||||||||||||||||||||||||||
PL-HPAI(P)-2023-00005 PL-HPAI(P)-2023-00006 PL-HPAI(P)-2023-00007 |
W województwie wielkopolskim:
w powiecie kaliskim.
w powiecie ostrowskim.
w powiecie ostrzeszowskim. |
9.2.2023 |
||||||||||||||||||||||||||||||||
W województwie wielkopolskim
w powiecie kaliskim.
w powiecie ostrowskim.
w powiecie ostrzeszowskim. |
1.2.2023- 9.2.2023 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
PL-HPAI(P)-2023-00008 |
W województwie kujawsko-pomorskim:
w powiecie grudziądzkim.
w powiecie brodnickim.
zawierające się w promieniu 10 km od współrzędnych GPS: 53.44146/19.03353 |
6.2.2023 |
||||||||||||||||||||||||||||||||
W województwie kujawsko – pomorskim w powiecie grudziądzkim:
zawierające się w promieniu 3 km od współrzędnych GPS: 53.44146/19.03353 |
29.1.2023 – 6.2.2023 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
PL-HPAI(P)-2023-00009 |
W województwie lubuskim:
zawierająca się w promieniu 10 km od współrzędnych GPS: 51.87236/15.47649 |
16.2.2023 |
||||||||||||||||||||||||||||||||
W województwie lubuskim: Osiedla miasta Zielona Góra: Ochla, Jarogniewice, Kiełpin i Jeleniów w Dzielnicy Nowe Miasto w powiecie zielonogórskim zawierające się w promieniu 3 km od współrzędnych GPS: 51.87236/15.47649 |
8.2.2023 – 16.2.2023 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
PL-HPAI(P)-2023-00010 |
W województwie łódzkim część gmin:
zawierające się w promieniu 10 km od współrzędnych GPS: 52.10725/19.25505 |
9.2.2023 |
||||||||||||||||||||||||||||||||
W województwie łódzkim część gmin: Łęczyca, Witonia, Góry św. Małgorzaty w powiecie łęczyckim zawierające się w promieniu 3 km od współrzędnych GPS: 52.10725/19.25505 |
1.2.2023- 9.2.2023 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
PL-HPAI(P)-2023-00011 PL-HPAI(P)-2023-00014 |
W województwie wielkopolskim w powiecie kaliskim:
|
14.2.2023 |
||||||||||||||||||||||||||||||||
W województwie wielkopolskim w powiecie kaliskim:
W gminie Szczytniki: Cieszyków, Gorzuchy, Krowica Pusta, Krowica Zawodnia, Marchwacz, Marchwacz-Kolonia, Mroczki Wielkie, Radliczyce, Trzęsów, Tymieniec. |
6.2.2023 – 14.2.2023 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
PL-HPAI(P)-2023-00012 |
W województwie wielkopolskim:
zawierające się w promieniu 10 km od współrzędnych GPS: 51.73399/18.20911 |
11.2.2023 |
||||||||||||||||||||||||||||||||
W województwie wielkopolskim:
zawierająca się w promieniu 3 km od współrzędnych GPS: 51.73399/18.20911 |
3.2.2023 – 11.2.2023 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
PL-HPAI(P)-2023-00013 |
W województwie opolskim:
w powiecie namysłowskim.
w powiecie opolskim. |
11.2.2023 |
||||||||||||||||||||||||||||||||
W województwie opolskim w powiecie namysłowskim:
|
3.2.2023 -11.2.2023 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
PL-HPAI(P)-2023-00015 |
W województwie wielkopolskim:
W województwie łódzkim:
zawierające się w promieniu 10 km od współrzędnych GPS: 51.35345/18.05265 |
14.2.2023 |
||||||||||||||||||||||||||||||||
W województwie wielkopolskim:
W województwie łódzkim:
zawierające się w promieniu 3 km od współrzędnych GPS: 51.35345/18.05265 |
6.2.2023 – 14.2.2023 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
PL-HPAI(P)-2023-00016 PL-HPAI(P)-2023-00018 |
W województwie wielkopolskim:
w powiecie kaliskim. |
15.2.2023 |
||||||||||||||||||||||||||||||||
W województwie wielkopolskim:
w powiecie kaliskim. |
7.2.2023 – 15.2.2023 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
PL-HPAI(P)-2023-00017 |
W województwie opolskim:
w powiecie krapkowickim.
w powiecie prudnickim.
w powiecie opolskim.
w powiecie nyskim. |
15.2.2023 |
||||||||||||||||||||||||||||||||
W województwie opolskim w gminie Strzeleczki: Dobra, Kujawy, Moszna, Racławiczki, Smolarnia, Strzeleczki, Ścigów, Zielina w powiecie krapkowickim |
7.2.2023 -15.2.2023 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
PL-HPAI(P)-2023-00019 PL-HPAI(P)-2023-00020 PL-HPAI(P)-2023-00022 PL-HPAI(P)-2023-00023 PL-HPAI(P)-2023-00026 |
W województwie wielkopolskim:
w powiecie kaliskim. W województwie łódzkim część gmin: Błaszki, Goszczanów w powiecie sieradzkim zawierające się w promieniu 10 km od współrzędnych GPS: 51.75784/18.27414 i 51.75098/18.281789 |
18.2.2023 |
||||||||||||||||||||||||||||||||
W województwie wielkopolskim:
w powiecie kaliskim. |
10.2.2023 – 18.2.2023 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
PL-HPAI(P)-2023-00021 |
W województwie wielkopolskim:
zawierające się w promieniu 10 km od współrzędnych GPS: 51.6337/18.0306 |
18.2.2023 |
||||||||||||||||||||||||||||||||
W województwie wielkopolskim:
zawierające się w promieniu 3 km od współrzędnych GPS: 51.6337/18.0306 |
10.2.2023 – 18.2.2023 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
PL-HPAI(P)-2023-00024 PL-HPAI(P)-2023-00025 |
W województwie wielkopolskim:
w powiecie kaliskim.
w powiecie ostrowskim.
w powiecie tureckim. W województwie łódzkim część gminy Goszczanów W powiecie sieradzkim zawierająca się w promieniu 10 km od współrzędnych GPS: 51.83682/18.33489 |
18.2.2023 |
||||||||||||||||||||||||||||||||
W województwie wielkopolskim:
w powiecie kaliskim. |
10.2.2023 – 18.2.2023 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
PL-HPAI(P)-2023-00027 |
W województwie śląskim:
w powiecie bielskim.
w powiecie cieszyńskim.
w powiecie pszczyńskim. |
17.2.2023 |
||||||||||||||||||||||||||||||||
W województwie śląskim: W gminie Dębowiec: Dębowiec, Iskrzyczyn, Simoradz;
w powiecie cieszyńskim. |
9.2.2023 – 17.2.2023 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
PL-HPAI(P)-2023-00028 PL-HPAI(P)-2023-00029 PL-HPAI(P)-2023-00031 PL-HPAI(P)-2023-00032 |
W województwie wielkopolskim:
w powiecie kaliskim. W województwie łódzkim część gmin: Goszczanów, Błaszki w powiecie sieradzkim. |
19.2.2023 |
||||||||||||||||||||||||||||||||
W województwie wielkopolskim:
w powiecie kaliskim. |
11.2.2023 – 19.2.2023 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
PL-HPAI(P)-2023-00030 |
W województwie wielkopolskim:
zawierające się w promieniu 10 km od współrzędnych GPS: 51.77377/18.40485 |
19.2.2023 |
||||||||||||||||||||||||||||||||
W województwie wielkopolskim:
W województwie łódzkim:
zawierające się w promieniu 3 km od współrzędnych GPS: 51.77377/18.40485 |
11.2.2023 – 19.2.2023 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
PL-HPAI(P)-2023-00033 |
W województwie wielkopolskim:
W województwie łódzkim:
zawierające się w promieniu 10 km od współrzędnych GPS: 51.92589/18.67206 |
23.2.2023 |
||||||||||||||||||||||||||||||||
W województwie wielkopolskim:
zawierające się w promieniu 3 km od współrzędnych GPS: 51.92589/18.67206 |
15.2.2023 – 23.2.2023 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
PL-HPAI(P)-2023-00034 |
W województwie wielkopolskim:
zawierające się w promieniu 10 km od współrzędnych GPS: 51.80618/18.26055 |
23.2.2023 |
||||||||||||||||||||||||||||||||
W województwie wielkopolskim:
zawierające się w promieniu 3 km od współrzędnych GPS: 51.80618/18.26055 |
15.2.2023 – 23.2.2023 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
PL-HPAI(P)-2023-00035 PL-HPAI(P)-2023-00037 |
W województwie opolskim w gminie Głubczyce: Gadzowice, Gołuszowice, Nowe Gołuszowice, Kwiatoniów, Lwowiany, Głubczyce Sady, Tarnkowa, Sławoszów, Pomorzowiczki, Nowa Wieś, Ściborzyce Małe, Głubczyce, Bogdanowice, Nowy Rożnów, Krzyżowice, Zubrzyce, Zopowy, Mokre, Mokre Kolonia, Radynia, Pielgrzymów, Lenarcice, Krasne Pole, Pietrowice Głubczyckie, Ciermięcice, Chróstno, Braciszów, Bernacice, Grobniki, Królowe, Włodzienin, Zawiszyce na obszarze położonym na zachód od drogi przy której znajdują się posesje o numerach 99, 45, 46, 47, 48. |
25.2.2023 |
||||||||||||||||||||||||||||||||
W województwie opolskim w powiecie głubczyckim w gminie Głubczyce: Równe, Dobieszów, Osiedle Zopowy, Gołuszowice, Gadzowice. |
17.2.2023 – 25.2.2023 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
PL-HPAI(P)-2023-00036 |
W województwie wielkopolskim:
W województwie łódzkim:
zawierające się w promieniu 10 km od współrzędnych GPS: 51.76863/18.40770 |
20.2.2023 |
||||||||||||||||||||||||||||||||
W województwie wielkopolskim:
W województwie łódzkim:
zawierające się w promieniu 3 km od współrzędnych GPS: 51.76863/18.40770 |
12.2.2023 – 20.2.2023 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
PL-HPAI(P)-2023-00038 PL-HPAI(P)-2023-00039 |
W województwie wielkopolskim w powiecie kaliskim:
W województwie łódzkim w powiecie sieradzkim:
|
24.2.2023 |
||||||||||||||||||||||||||||||||
W województwie wielkopolskim w powiecie kaliskim:
|
16.2.2023-24.2.2023 |
Κράτος μέλος: Ρουμανία
Αριθμός αναφοράς ADIS της εστίας |
Περιοχή που περιλαμβάνει: |
Ημερομηνία λήξης ισχύος των μέτρων, σύμφωνα με το άρθρο 55 του κατ’ εξουσιοδότηση κανονισμού (ΕΕ) 2020/687 |
County: Brașov |
||
HU-HPAI(P)-2023-00001 HU-HPAI(P)-2023-00002 HU-HPAI(P)-2023-00003 |
Codlea - Municipiul Codlea |
26.2.2023 – 6.3.2023 |
Vlădeni – comuna Dumbrăvița Dumbrăvița – comuna Dumbrăvița Cutuș - comuna Crizbav Satu Nou – comuna Hălchiu Hălchiu – comuna Hălchiu Brașov - Municipiul Brașov Ghimbav - Oraș Ghimbav Colonia 1 Mai – comuna Vulcan Holbav – comuna Holbav Crizbav – comuna Crizbav Colonia Bod - comuna Bod |
6.3.2023 |
Κράτος μέλος: Σλοβακία
Αριθμός αναφοράς ADIS της εστίας |
Περιοχή που περιλαμβάνει: |
Ημερομηνία λήξης ισχύος των μέτρων, σύμφωνα με το άρθρο 55 του κατ’ εξουσιοδότηση κανονισμού (ΕΕ) 2020/687 |
SK-HPAI(P)-2023-00001 |
the municipalities of Bzenov, Rokycany, Janov, Radatice |
9.2.2023 – 18.2.2023 |
the municipalities of Ličartovce, Drienovská Nová Ves, Petrovany, Kendice, Záborské, Dulova Ves, Haniska, Malý Šariš, Župčany, Svinia, Kojatice, Chminianska Nová Ves, Chmiňany, Ondrašovce, Brežany, Žipov, Krížovany, Hrabkov, Bajerov, Kvačany, Klenov, Miklušovce, Sedlice, Suchá Dolina, Ľubovec, Prešov |
18.2.2023 |
|
SK-HPAI(P)-2023-00002 |
Galanta district: municipalities Pusté Úľany, Abrahám, Veľké Úľany, Malá Mača, Sládkovičovo, Košúty, Jelka, Veľký Grob Trnava district: municipalities Voderady, Slovenská Nová Ves, Pavlice Senec district: municipalities Čataj, Igram, Nový Svet, Reca, Boldog, Senec, Kráľová pri Senci, Kostolná pri Dunaji, Tureň, Hrubý Šúr, Hrubá Borša, Hurbanova Ves Dunajská Streda district: municipality Nový Život |
4.3.2023 |
Galanta district: municipality Jánovce + Lúčny Dvor (part of the municipality Pusté Úľany) |
24.2.2023 – 4.3.2023 |
|
SK-HPAI(P)-2023-00003 |
10 km zone In district Levice: the municipalities of: Tešmak, Šahy, Veľké Turovce, Horné Turovce, Plášťovce In the district Veľký Krtíš: the municipalities of Čelovce, Hrušov, Vinica, Ďurkovce, Dolinka, Sečianky, Balog nad Ipľom, Veľká Ves nad Ipľom, Ipeľské Predmostie |
3.3.2023 |
3 km zone: In district Levice: the municipality of Ipeľské Uľany In district Veľký Krtíš: the municipality of Kleňany |
23.2.2023 – 3.3.2023 |
ΜΕΡΟΣ Γ
Περαιτέρω απαγορευμένες ζώνες στα οικεία κράτη μέλη*, όπως αναφέρεται στα άρθρα 1 και 3α:
Κράτος μέλος: Γαλλία
Περιοχή που περιλαμβάνει: |
Ημερομηνία έως την οποία τα μέτρα πρόκειται να παραμείνουν σε ισχύ σύμφωνα με το άρθρο 3α |
Les communes suivantes dans le département: Cher (18) |
|
GENOUILLY GRACAY SAINT-OUTRILLE |
11.2.2023 |
Les communes suivantes dans le département: Creuse (23) |
|
CLAIRAVAUX LA COURTINE CROZE LIOUX-LES-MONGES LE MAS-D’ARTIGE MAUTES LA MAZIÈRE-AUX-BONS-HOMMES MERINCHAL MOUTIER-ROZEILLE NÉOUX PONTCHARRAUD POUSSANGES SAINT-AVIT-DE-TARDES SAINT-BARD SAINTE-FEYRE-LA-MONTAGNE SAINT-FRION SAINT-ORADOUX-PRÈS-CROCQ SAINT-PARDOUX-D’ARNET LA VILLENEUVE LA VILLETELLE |
17.2.2023 |
Les communes suivantes dans le département: Dordogne (24) |
|
LES COTEAUX PERIGOURDINS DOMME CAZOULES FANLAC LFLEURAC PEYZAC-LE-MOUSTIER PEYRILLAC-ET-MILLAC SAINT-JULIEN-DE-LAMPON SAINT-VINCENT-DE-COSSE LA ROQUE-GAGEAC CARSAC-AILLAC LES EYZIES-DE-TAYAC-SIREUIL CONDAT-SUR-VEZERE VITRAC BEYNAC-ET-CAZENAC GROLEJAC SAINTE-MONDANE LA FEUILLADE SERGEAC THONAC BEAUREGARD-DE-TERRASSON PLAZAC PAZAYAC TURSAC LES FARGES CALVIAC-EN-PERIGORD BARS LA BACHELLERIE VEYRIGNAC CARLUX AURIAC-DU-PERIGORD SAINT-LEON-SUR-VEZERE CASTELS ET BEZENAC LE LARDIN-SAINT-LAZARE MEYRALS VEZAC TERRASSON-LAVILLEDIEU |
4.2.2023 |
Les communes suivantes dans le département: Gers (32) |
|
ARBLADE-LE-BAS ARBLADE-LE-HAUT ARMENTIEUX ARMOUS-ET-CAU BARCELONNE-DU-GERS BASCOUS BASSOUES BAZIAN BELMONT BOURROUILLAN CAILLAVET CALLIAN CASTELNAU-D’ANGLES CAUMONT CAUPENNE-D’ARMAGNAC CAZAUX-D’ANGLES COURTIES EAUZE JU-BELLOC JUILLAC LABARTHETE LADEVEZE-RIVIERE LADEVEZE-VILLE LANNE-SOUBIRAN LANNEPAX LAUJUZAN LAVERAET LELIN-LAPUJOLLE LUPPE-VIOLLES MAGNAN MANCIET MARCIAC MASCARAS MAULICHERES MAUMUSSON-LAGUIAN MONTESQUIOU NOGARO NOULENS PANJAS PERCHEDE PEYRUSSE-GRANDE PRENERON RAMOUZENS RIGUEPEU RISCLE ROQUEBRUNE SAINT-AUNIX-LENGROS SAINT-GERME SAINT-GRIEDE SAINT-MONT SAINTE-CHRISTIE-D’ARMAGNAC SALLES-D’ARMAGNAC SCIEURAC-ET-FLOURES TARSAC TIESTE-URAGNOUX TOURDUN TUDELLE VERGOIGNAN VIC-FEZENSAC VIELLA ANTRAS BEAUCAIRE BEAUMONT BERAUT |
19.2.2023 |
Les communes suivantes dans le département: Indre (36) |
|
AIZE BAGNEUX Partie de commune située à l’Ouest de la D25 BAUDRES BOUGES-LE-CHATEAU Partie de commune située au Nord de la D2, puis de la D34A BUXEUIL FONTGUENAND Partie de commune située au Sud de la D52 GUILLY LANGE POULAINES Partie de commune située au Nord de D960 ROUVRES LES BOIS SAINT-CHRISTOPHE-EN-BAZELLE partie de commune située au Sud-Ouest de D25 SEMBLECAY Partie de commune située au Sud de D25 VALENCAY Partie de commune située au Nord-Ouest du Nahon VAL-FOUZON VEUIL VICQ-SUR-NAHON Partie de commune située à l’Ouest de la D956 et au Sud de la D109 ANJOUIN BAGNEUX Partie de commune à l’Est de D25 BOUGES-LE-CHATEAU Partie de commune au Sud de D2 puis de D34A BRETAGNE CHABRIS LA CHAPELLE-SAINT-LAURIAN DUN-LE-POELIER ECUEILLE Partie de la commune au Sud de D13et à l’Est de D8 FONTENAY FONTGUENAND Partie de commune au Nord de la D52 FREDILLE GEHEE HEUGNES Partie de commune à l’Est de la voie ferrée JEU-MALOCHES LEVROUX LINIEZ LUCAY-LE-MALE LYE MENETOU-SUR-NAHON MEUNET-SUR-VATAN MOULINS-SUR-CEPHONS ORVILLE REBOURSIN SAINT-CHRISTOPHE-EN-BAZELLE Partie de commune au Nord Est de la D25 SAINT-FLORENTIN SELLES-SUR-NAHON SEMBLECAY partie de commune au Nord de D25 VATAN LA VERNELLE VEUIL VILLENTROIS FAVEROLLES EN BERRY |
11.2.2023 |
Les communes suivantes dans le département: Landes (40) |
|
ANGOUME BIARROTTE BIAUDOS CANDRESSE CASTELNAU-CHALOSSE CLERMONT DAX ESTIBEAUX GARREY GOOS HABAS HINX JOSSE MEES MOUSCARDES NARROSSE OEYRELUY OSSAGES OZOURT POMAREZ POYARTIN RIVIERE-SAAS-ET-GOURBY SAINT-GEOURS-DE-MAREMNE SAINT-JEAN-DE-MARSACQ SAINT-LAURENT-DE-GOSSE SAINT-MARTIN-DE-HINX SAINT-PAUL-LES-DAX SAINT-VINCENT-DE-PAUL SAINT-VINCENT-DE-TYROSSE SAUBRIGUES SAUBUSSE SORT-EN-CHALOSSE TETHIEU TILH YZOSSE |
23.2.2023 |
AIRE SUR L’ADOUR BETBEZER D’ARMAGNAC BORDERES ET LAMENSANS CASTANDET CAZERES SUR L’ADOUR CREON D’AMAGNAC DUHORT BACHEN ESCALANS LE FRECHE GABARRET HERRE LABASTIDE D’ARMAGNAC LACQUY LAGRANGE MAURRIN MAUVEZIN D’ARMAGNAC PUJO LE PLAN RENUNG SAINT CRICQ VILLENEUVE SAINTE FOY SAINT GEIN SAINT JULIEN D’ARMAGNAC SAINT JUSTIN LE VIGNAU VILLENEUVE DE MARSAN |
19.2.2023 |
Les communes suivantes dans le département: Loire-Atlantique (44) |
|
LA CHAPELLE HEULIN LOIREAUXENCE MONTRELAIS PALLET |
16.2.2023 |
Les communes suivantes dans le département: Loiret (45) |
|
ARTENAY ASCOUX BAZOCHES LES GALLERANDES BOIGNY EN GATINAIS BOUZONVILLE AUX BOIS BUCY LE ROI CERCOTTES CHAMBRON LA FORET CHANTEAU CHATILLON LE ROI CHAUSSY CHECY CHEVILLY COMBLEUX COMBREUX COURCELLES COURCY AUX LOGES DADONVILLE DONNERY ESCRENNES FAY AUX LOGES FLEURY LES AUBRAIS GIDY GRENEVILLE EN BEAUCE GUIGNEVILLE INGRANNES JOUY EN PITHIVERAIS LAAS LEOUVILLE LION EN BAUCE MARDIE MAREAU AUX BOIS MARIGNY LES USAGES NANCRAY SUR RIMARDE NIBELLE OISON OUTARVILLE PITHIVIERS PHITIVIERS LE VIEIL RUAN SAINT JEAN DE BRAYE SARAN SEICHEBRIERES SEMOY SULLY LA CHAPELLE SURY AUX BOIS TIVERNON BENNECY VITRY AUX LOGES VRIGNY |
23.2.2023 |
BACCON CHAINGY CHARSONVILLE CLERY SAINT ANDRE COULMIERS DRY HUISSEAU SUR MAUVES JOUY LE POTIER LIGNY LE RIBAULT MAREAU AUX PRES MEUNG SUR LOIRE MEZIERES LEZ CLERY SAINT AY |
25.2.2023 |
Les communes suivantes dans le département: Manche (50) |
|
ANNEVILLE-EN-SAIRE AUDOUVILLE-LA-HUBERT AUMEVILLE-LESTRE AZEVILLE BARFLEUR BESNEVILLE BEUZEVILLE-LA-BASTILLE BINIVILLE BLOSVILLE BRETTEVILLE BREUVILLE BRICQUEBEC-EN-COTENTIN BRICQUEBOSQ BRILLEVAST BRIX CANTELOUP CARNEVILLE CARQUEBUT CATTEVILLE CHERBOURG-EN-COTENTIN CLITOURPS COLOMBY COUVILLE CRASVILLE CROSVILLE-SUR-DOUVE DIGOSVILLE ECAUSSEVILLE EMONDEVILLE EROUDEVILLE ETIENVILLE FERMANVILLE FIERVILLE-LES-MINES FLOTTEMANVILLE FONTENAY-SUR-MER FRESVILLE GATTEVILLE-LE-Phare GOLLEVILLE GONNEVILLE-LE THEIL GROSVILLE HARDINVAST HAUTTEVILLE-BOCAGE HEMEVEZ HUBERVILLE JOGANVILLE L’ETANG-BERTRAND LA BONNEVILLE LA HAGUE LA PERNELLE LE HAM LE MESNIL-AU-VAL LE VAST LE VICEL LESTRE LIEUSAINT MAGNEVILLE MARTINVAST MAUPERTUS-SUR-MER MONTAIGU-LA-BRISETTE MONTEBOURG MONTFARVILLE MORSALINES MORVILLE NEGREVILLE NEHOU NEUVILLE-AU-PLAIN NOUAINVILLE OCTEVILLE-L’AVENEL ORGLANDES OZEVILLE PICAUVILLE QUETTEHOU QUINEVILLE RAUVILLE-LA-BIGOT RAUVILLE-LA-PLACE RAVENOVILLE REIGNEVILLE-BOCAGE REVILLE ROCHEVILLE SAINT-CHRISTOPHE-DU-FOC SAINT-CYR SAINT-FLOXEL SAINT-GERMAIN-DE-TOURNEBUT SAINT-GERMAIN-DE-VARREVILLE SAINT-JACQUES-DE-NEHOU SAINT-JOSEPH SAINT-MARCOUF SAINT-MARTIN-D’AUDOUVILLE SAINT-MARTIN-DE-VARREVILLE SAINT-MARTIN-LE-GREARD SAINT-PIERRE-D’ARTHEGLISE SAINT-PIERRE-EGLISE SAINT-SAUVEUR-LE-VICOMTE SAINT-VAAST-LA-HOUGUE SAINTE-COLOMBE SAINTE-GENEVIEVE SAINTE-MERE-EGLISE SAUSSEMESNIL SEBEVILLE SIDEVILLE SORTOSVILLE SORTOSVILLE-EN-BEAUMONT SOTTEVAST TAILLEPIED TAMERVILLE TEURTHEVILLE-BOCAGE TEURTHEVILLE-HAGUE THEVILLE TOCQUEVILLE TOLLEVAST TURQUEVILLE URVILLE VALCANVILLE VALOGNES VARENGUEBEC VAROUVILLE VAUDREVILLE VICQ-SUR-MER VIDECOSVILLE VIRANDEVILLE YVETOT-BOCAGE ANNEVILLE-EN-SAIRE |
11.2.2023 |
Les communes suivantes dans le département: Nord (59) |
|
VILLENEUVE-D’ASCQ ARMENTIÈRES BAILLEUL BOESCHEPE BOIS-GRENIER BONDUES BOUSBECQUE CAPINGHEM LA CHAPELLE-D’ARMENTIÈRES COMINES CROIX DEÛLÉMONT ENGLOS ENNETIÈRES-EN-WEPPES ERQUINGHEM-LYS FRELINGHIEN HALLUIN HEM HOUPLINES LAMBERSART LILLE LINSELLES LOMPRET LA MADELEINE MARCQ-EN-BARŒUL MARQUETTE-LEZ-LILLE MONS-EN-BARŒUL MOUVAUX NEUVILLE-EN-FERRAIN NIEPPE PÉRENCHIES PRÉMESQUES QUESNOY-SUR-DEÛLE RONCQ ROUBAIX SAINT-ANDRÉ-LEZ-LILLE SAINT-JANS-CAPPEL SEQUEDIN STEENWERCK TOURCOING VERLINGHEM WAMBRECHIES WARNETON WASQUEHAL WATTRELOS WERVICQ-SUD |
25.2.2023 |
Les communes suivantes dans le département: Puy-de-Dôme (63) |
|
BOURG-LASTIC BRIFFONS LA CELLE CONDAT-EN-COMBRAILLE HERMENT LASTIC MESSEIX PUY-SAINT-GULMIER SAINT-AVIT SAINT-ETIENNE-DES-CHAMPS SAINT-GERMAIN-PRES-HERMENT SAUVAGNAT VOINGT |
17.2.2023 |
Les communes suivantes dans le département: Pyrénées-Atlantiques (64) |
|
ARANCOU ARRAUTE CHARRITTE ARROSES AUBOUS AURIONS IDERNES AUTERRIVE AYDIE BARDOS BELLOCQ BERGOUEY VIELLENAVE BETRACQ BIDACHE CARRESSE CASSABER CASTAGNEDE CONCHEZ DE BEARN CROUSEILLES DIUSSE ESCOS GUICHE LABASTIDE VILLEFRANCHE LAHONTAN LASSERRE MONPEZAT MONT DISSE ORAAS PORTET PUYOO RAMOUS SAINT DOS SAINT PE DE LEREN SALIES DE BEARN URT |
23.2.2023 |
ARROSES AYDIE CROUSEILLES AUBOUS AURIONS IDERNES BETRACQ CONCHEZ DE BEARN DIUSSE LASSERRE MONPEZAT MONT DISSE PORTET |
19.2.2023 |
Les communes suivantes dans le département: Deux – Sèvres (79) |
|
BOUSSAIS GLENAY LUZAY MAISONTIERS PIERREFITE SAINTE-GEMME SAINT-VARENT |
2.2.2023 |
Les communes suivantes dans le département: Vendée (85) |
|
AUCHAY SUR VENDEE BESSAY BOURNEZEAU CHÂTEAU GUIBERT CORPE FONTENAY LE COMTE FOUGERE L’HERMANAULT LA COUTURE LE LANGON LE TABLIER LES MAGNILS REIGNIERS LES VELLUIRE SUR VENDEE LONGEVES LUCON MAREUIL SUR LAY DISSAIS MOUZEUIL SAINT MARTIN NALLIERS PEAULT PETOSSE POUILLE RIVE DE L’YON ROSNAY SAINT AUBIN LA PLAINE SAINT ETIENNE DE BRILLOUET SAINT JEAN DE BEUGNE SAINTE GEMME LA PLAINE SAINTE PEXINE SERIGNE THIRE |
16.2.2023 |
Les communes suivantes dans le département: Vienne (86) |
|
BENASSAY CELLE LEVESCAULT CHATILLON CLOUE COUHE COULOMBIERS LA CHAPELLE MONTREUIL LAVAUSSEAU LUSIGNAN PAYRE |
15.2.2023 |
Κράτος μέλος: Πολωνία
Περιοχή που περιλαμβάνει: |
Ημερομηνία έως την οποία τα μέτρα πρόκειται να παραμείνουν σε ισχύ σύμφωνα με το άρθρο 3α |
||||||||||||||||||||||||||
W województwie wielkopolskim:
w powiecie kaliskim. |
18.2.2023 |
||||||||||||||||||||||||||
W województwie śląskim:
w powiecie bielskim.
w powiecie cieszyńskim.
w powiecie pszczyńskim. |
17.2.2023 |
||||||||||||||||||||||||||
W województwie wielkopolskim:
w powiecie kaliskim. |
19.2.2023 |
||||||||||||||||||||||||||
W województwie wielkopolskim: Gmina: Blizanów, Brzeziny, Ceków-Kolonia, Godziesze Wielkie, Lisków, Mycielin, Opatówek, Stawiszyn, Szczytniki, Żelazków, miasto Kalisz w powiecie kaliskim. |
23.2.2023 |
* |
Σύμφωνα με τη συμφωνία για την αποχώρηση του Ηνωμένου Βασιλείου της Μεγάλης Βρετανίας και της Βόρειας Ιρλανδίας από την Ευρωπαϊκή Ένωση και την Ευρωπαϊκή Κοινότητα Ατομικής Ενέργειας, και ιδίως το άρθρο 5 παράγραφος 4 του πρωτοκόλλου για τις Ιρλανδία/Βόρεια Ιρλανδία σε συνδυασμό με το παράρτημα 2 του εν λόγω πρωτοκόλλου, για τους σκοπούς του παρόντος παραρτήματος, οι αναφορές στα κράτη μέλη περιλαμβάνουν το Ηνωμένο Βασίλειο όσον αφορά τη Βόρεια Ιρλανδία. |
Διορθωτικά
16.2.2023 |
EL |
Επίσημη Εφημερίδα της Ευρωπαϊκής Ένωσης |
L 48/103 |
Διορθωτικό στον κανονισμό (ΕΕ) 2022/2474 του Συμβουλίου, της 16ης Δεκεμβρίου 2022, για την τροποποίηση του κανονισμού (ΕΕ) αριθ. 833/2014 σχετικά με περιοριστικά μέτρα λόγω ενεργειών της Ρωσίας που αποσταθεροποιούν την κατάσταση στην Ουκρανία
( Επίσημη Εφημερίδα της Ευρωπαϊκής Ένωσης L 322 I της 16ης Δεκεμβρίου 2022 )
Στη σελίδα 28, στο άρθρο 1 σημείο 8) στοιχείο γ), δεύτερη προστιθέμενη παράγραφος:
αντί:
«2. Με βάση τις πληροφορίες που λαμβάνει δυνάμει της παραγράφου11, η Επιτροπή επανεξετάζει …»
διάβαζε:
«12. Με βάση τις πληροφορίες που λαμβάνει δυνάμει της παραγράφου11, η Επιτροπή επανεξετάζει …».