ISSN 1725-2415 |
||
Επίσημη Εφημερίδα της Ευρωπαϊκής Ένωσης |
C 263E |
|
Έκδοση στην ελληνική γλώσσα |
Ανακοινώσεις και Πληροφορίες |
51ό έτος |
* |
Διαδικασία διαβούλευσης |
**I |
Διαδικασία συνεργασίας, πρώτη ανάγνωση |
**II |
Διαδικασία συνεργασίας, δεύτερη ανάγνωση |
*** |
Σύμφωνη γνώμη |
***I |
Διαδικασία συναπόφασης, πρώτη ανάγνωση |
***II |
Διαδικασία συναπόφασης, δεύτερη ανάγνωση |
***III |
Διαδικασία συναπόφασης, τρίτη ανάγνωση |
AFET |
Επιτροπή Εξωτερικών Υποθέσεων |
DEVE |
Επιτροπή Ανάπτυξης |
ΙΝΤΑ |
Επιτροπή Διεθνούς Εμπορίου |
BUDG |
Επιτροπή Προϋπολογισμών |
CONT |
Επιτροπή Ελέγχου του Προϋπολογισμού |
ECON |
Επιτροπή Οικονομικής και Νομισματικής Πολιτικής |
EMPL |
Επιτροπή Απασχόλησης και Κοινωνικών Υποθέσεων |
ENVI |
Επιτροπή Περιβάλλοντος, Δημόσιας Υγείας και Ασφάλειας των Τροφίμων |
ITRE |
Επιτροπή Βιομηχανίας, Έρευνας και Ενέργειας |
IMCO |
Επιτροπή Εσωτερικής Αγοράς και Προστασίας των Καταναλωτών |
TRAN |
Επιτροπή Μεταφορών και Τουρισμού |
REGI |
Επιτροπή Περιφερειακής Ανάπτυξης |
AGRI |
Επιτρoπή Γεωργίας και Ανάπτυξης της Υπαίθρου |
PECH |
Επιτροπή Αλιείας |
CULT |
Επιτροπή Πολιτισμού και Παιδείας |
JURI |
Επιτροπή Νομικών Θεμάτων |
LIBE |
Επιτροπή Πολιτικών Ελευθεριών, Δικαιοσύνης και Εσωτερικών Υποθέσεων |
AFCO |
Επιτροπή Συνταγματικών Υποθέσεων |
FEMM |
Επιτροπή Δικαιωμάτων των Γυναικών και Ισότητας των Φύλων |
PETI |
Επιτροπή Αναφορών |
PPE-DE |
Ομάδα του Ευρωπαϊκού Λαϊκού Κόμματος (Χριστιανοδημοκράτες) και των Ευρωπαίων Δημοκρατών |
PSE |
Ομάδα του Κόμματος των Ευρωπαίων Σοσιαλιστών |
ALDE |
Ομάδα Συμμαχία των Δημοκρατών και των Φιλελευθέρων για την Ευρώπη |
UEN |
Ομάδα Ένωση για την Ευρώπη των Εθνών |
Verts/ALE |
Ομάδα των Πρασίνων/Ευρωπαϊκή Ελεύθερη Συμμαχία |
GUE/NGL |
Συνομοσπονδιακή Ομάδα της Ευρωπαϊκής Ενωτικής Αριστεράς/Αριστερά των Πρασίνων των Βορείων Χωρών |
IND/DEM |
Ομάδα της Ανεξαρτησίας και της Δημοκρατίας |
ITS |
Ομάδα Ταυτότητα, Παράδοση, Κυριαρχία |
NI |
Μη εγγεγραμμένοι |
EL |
|
ΙV Πληροφορίες
ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΡΟΕΡΧΟΜΕΝΕΣ ΑΠΟ ΤΑ ΟΡΓΑΝΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΥΣ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗΣ ΕΝΩΣΗΣ
Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο
ΣΥΝΟΔΟΣ 2007/2008
Συνεδριάσεις από 22 έως 25 Οκτωβρίου 2007
Δευτέρα, 22 Οκτωβρίου 2007
16.10.2008 |
EL |
Επίσημη Εφημερίδα της Ευρωπαϊκής Ένωσης |
CE 263/1 |
ΣΥΝΟΠΤΙΚΑ ΠΡΑΚΤΙΚΑ
(2008/C 263 E/01)
ΔΙΕΞΑΓΩΓΗ ΤΗΣ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗΣ
ΠΡΟΕΔΡΙΑ: Hans-Gert PÖTTERING
Πρόεδρος
1. Επανάληψη της συνόδου
Η συνεδρίαση αρχίζει στις 5 μ.μ.
2. Δήλωση της Προεδρίας
Ο Πρόεδρος προβαίνει σε σύντομη δήλωση στην οποία εκφράζει την ικανοποιησή του για τα αποτελέσματα του ευρωπαϊκού Συμβουλίου της Λισαβώνας (18 και 19 Οκτωβρίου 2007), το οποίο επέτρεψε την έγκριση της μεταρυθμιστικής Συνθήκης της ΕΕ, τη σημασία της οποίας υπογραμμίζει για το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο. Αναφέρει ότι θα προκηρύξει το Χάρτη των θεμελειωδών δικαιωμάτων επ' ευκαιρία πανηγυρικής συνεδρίασης στις 12 Δεκεμβρίου 2007, παραμονή της υπογραφής της Συνθήκης. Ευχαριστεί για την εργασία τους, τους βουλευτές Elmar Brok, Enrique Baron Crespo και Andrew Duff, εκπροσώπους του Κοινοβουλίου στη Διακυβερνητική Διάσκεψη.
Παρεμβαίνουν οι Daniel Cohn-Bendit και Hannes Swoboda.
3. Έγκριση των Συνοπτικών Πρακτικών της προηγούμενης συνεδρίασης
Τα Συνοπτικά Πρακτικά της προηγούμενης συνεδρίασης εγκρίνονται.
4. Σύνθεση του Σώματος
Ο Paul Vergès κοινοποίησε γραπτώς την παραίτησή του από μέλος του Κοινοβουλίου με ισχύ από 05.10.2007.
Σύμφωνα με το άρθρο 4, παράγραφοι 1 και 7, του Κανονισμού του, το Κοινοβούλιο διαπιστώνει την χηρεία της έδρας και ενημερώνει σχετικά το ενδιαφερόμενο κράτος μέλος.
Οι αρμόδιες πορτογαλικές αρχές ανακοίνωσαν ότι ο Armando França ορίστηκε στη θέση του Fausto Correia ως μέλος του Κοινοβουλίου από τις 15.10.2007.
Σύμφωνα με το άρθρο 3, παράγραφος 2 του Κανονισμού, για όσο χρονικό διάστημα δεν έχει ελεγχθεί η εντολή του ή εκδοθεί απόφαση σε περίπτωση διαφοράς, ο Armando França καταλαμβάνει την έδρα του στο Κοινοβούλιο και συμμετέχει στα όργανά του με πλήρη δικαιώματα, υπό τον όρο ότι έχει προηγουμένως προβεί στη δήλωση ότι δεν κατέχει οποιοδήποτε αξίωμα ασυμβίβαστο με την ιδιότητα του βουλευτή του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου.
5. Σύνθεση των επιτροπών και των αντιπροσωπειών
Κατόπιν αιτήσεως της ομάδας IND/DEM, το Σώμα επικυρώνει τον ορισμό του Γεώργιου Γεωργίου ως μέλους της ακόλουθης επιτροπής και των εξής αντιπροσωποιών:
— |
επιτροπή AFET |
— |
Αντιπροσωπεία στη μικτή κοινοβουλευτική επιτροπή ΕΕ-Πρώην Γιουγκοσλαβικής Δημοκρατίας της Μακεδονίας |
— |
Αντιπροσωπεία στην Ευρωμεσογειακή Κοινοβουλευτική Συνέλευση |
— |
Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με το Ιράν και |
— |
Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με τη Mercosur. |
6. Υπογραφή των πράξεων που εγκρίθηκαν με συναπόφαση
Ο Πρόεδρος γνωστοποιεί ότι, από κοινού με τον Πρόεδρο του Συμβουλίου, θα προβεί την Τρίτη στην υπογραφή των ακόλουθων πράξεων που εγκρίθηκαν με τη διαδικασία συναπόφασης σύμφωνα με το άρθρο 68 του Κανονισμού:
— |
Οδηγία 2007/58/EK του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου σχετικά με την τροποποίηση της οδηγίας 91/440/ΕΟΚ του Συμβουλίου για την ανάπτυξη των κοινοτικών σιδηροδρόμων και της οδηγίας 2001/14/ΕΚ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου σχετικά με την κατανομή της χωρητικότητας των σιδηροδρομικών υποδομών και τις χρεώσεις για τη χρήση σιδηροδρομικής υποδομής (03635/2007/LEX — C6-0335/2007 — 2004/0047(COD)) |
— |
Οδηγία 2007/59/ΕΚ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου σχετικά με την πιστοποίηση του προσωπικού οδήγησης μηχανών έλξης και συρμών στο σιδηροδρομικό σύστημα της Κοινότητας (03636/2007/LEX — C6-0336/2007 — 2004/0048(COD)) |
— |
Κανονισμός του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου σχετικά με τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις των επιβατών σιδηροδρομικών γραμμών (03637/2007/LEX — C6-0337/2007 — 2004/0049(COD)) |
— |
Κανονισμός του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου για τις δημόσιες επιβατικές σιδηροδρομικές και οδικές μεταφορές και την κατάργηση των κανονισμών (ΕΟΚ) αριθ. 1191/69 και 1107/70 του Συμβουλίου (03623/2007/LEX — C6-0357/2007 — 2000/0212(COD)) |
— |
Οδηγία του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου για την αξιολόγηση και τη διαχείριση των κινδύνων πλημμύρας (03618/2007/LEX — C6-0355/2007 — 2006/0005(COD)) |
— |
Κανονισμός του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου σχετικά με την τροποποίηση του κανονισμού (ΕΚ) αριθ. 577/98 για τη διενέργεια δειγματοληπτικής έρευνας εργατικού δυναμικού στην Κοινότητα (03644/2007/LEX — C6-0356/2007 — 2006/0180(COD)) |
— |
Απόφαση του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου που αφορά τη θέσπιση προγράμματος κοινοτικής δράσης στον τομέα της υγείας για την περίοδο 2008-2013 (03640/2007/LEX — C6-0358/2007 — 2005/0042A(COD)). |
7. Προφορικές ερωτήσεις και γραπτές δηλώσεις (κατάθεση)
Τα ακόλουθα έγγραφα έχουν κατατεθεί από τους βουλευτές:
1) |
προφορικές ερωτήσεις (άρθρο 108 του Κανονισμού):
|
2) |
γραπτές δηλώσεις για καταχώριση στο πρωτόκολλο (άρθρο 116 του Κανονισμού):
|
8. Γραπτές δηλώσεις που καταπίπτουν
Οι γραπτές δηλώσεις αριθ. 57, 58, 59 καταπίπτουν, δεδομένου ότι δεν συγκέντρωσαν τον απαιτούμενο αριθμό υπογραφών, δυνάμει του άρθρου 116, παράγραφος 5, του Κανονισμού.
9. Μεταφορές πιστώσεων
Η Επιτροπή Προϋπολογισμών εξέτασε την πρόταση μεταφοράς πιστώσεων DEC 27/2007 της Ευρωπαϊκής Επιτροπής (C6-0233/2007 — SEC(2007)0685).
Αφού έλαβε γνώση της γνώμης του Συμβουλίου, ενέκρινε τη μεταφορά πιστώσεων στο σύνολό της, σύμφωνα με το άρθρο 24, παράγραφος 3, του Δημοσιονομικού Κανονισμού της 25ης Ιουνίου 2002, όπως τροποποιήθηκε στις 13 Δεκεμβρίου 2006.
10. Αναφορές
Οι κατωτέρω αναφορές, που έχουν καταχωρισθεί στο γενικό πρωτόκολλο στις κατωτέρω ημερομηνίες παραπέμφθηκαν σύμφωνα με το άρθρο 191, παράγραφος 5, του Κανονισμού, στην αρμόδια επιτροπή:
Στις 02.10.2007
Claude Arenales (Confédération pour la Sauvegarde de l'Environnement et de la Qualité de Vie) (αριθ. 914/2007)·
Alke Kathrin Schmidt (Interessengemeinschaft «Fischereihafen») (11 υπογραφές) (αριθ. 915/2007)·
Maria-Magdalena Widmer (αριθ. 916/2007)·
Artur Kalmarczyk (Bürgerinitiative gegen den Ausbau Flugplatz Finow) (αριθ. 917/2007)·
Romy Roscher (8 υπογραφές) (αριθ. 918/2007)·
Klaus Filthaut (αριθ. 919/2007)·
Günther Gröger (αριθ. 920/2007)·
Rebecca Saruhan (αριθ. 921/2007)·
Andreas Deppenbrock (αριθ. 922/2007)·
Lennart Lueders (αριθ. 923/2007)·
Heinrich F. Lesemann (αριθ. 924/2007)·
Joachim Weber (αριθ. 925/2007)·
Tasoula Matraga (αριθ. 926/2007)·
Christoforos Kostarellos (αριθ. 927/2007)·
Aggelidis Kapsiohas (αριθ. 928/2007)·
Alexios Panagiopoulos (αριθ. 929/2007)·
Panagiotis Karras (αριθ. 930/2007)·
Panagiotis Karras (αριθ. 931/2007)·
Philipp Andrews (αριθ. 932/2007)·
Genda Ruth (αριθ. 933/2007)·
Claudio Chiaruttini (Lay Fraternities Charles de Foucauld) (24 υπογραφές) (αριθ. 934/2007)·
Angel Grela López (αριθ. 935/2007)·
Antonio Muñoz Secilla (Ecologistas en acción) (αριθ. 936/2007)·
Kebira Wild (αριθ. 937/2007)·
Corinne Godard (αριθ. 938/2007)·
Konstantinos Aivaliotis (αριθ. 939/2007)·
Stéphane Wurtz (αριθ. 940/2007)·
Stéphane Wurtz (αριθ. 941/2007)·
Alicja Matak (αριθ. 942/2007)·
Abílio Manuel de Sousa Vieira Garcia (αριθ. 943/2007)·
Neculai Agafiţei (αριθ. 944/2007)·
Στις 11.10.2007
Herbert Duenkel (αριθ. 945/2007)·
Herbert Steins (αριθ. 946/2007)·
Jörg Wende (αριθ. 947/2007)·
Giorgio Bortini (αριθ. 948/2007)·
Dirk Emmermann (αριθ. 949/2007)·
Jürgen Peters (PetArt Foundation) (αριθ. 950/2007)·
(όνομα απόρρητο) (αριθ. 951/2007)·
Christa Pardeller (αριθ. 952/2007)·
Herbert Funke (αριθ. 953/2007)·
Constantinos Aivaliotis (2 υπογραφές) (αριθ. 954/2007)·
Athanasios Bergeles (αριθ. 955/2007)·
Deirdre Levy (11 υπογραφές) (αριθ. 956/2007)·
Georgios Deskoulidis (αριθ. 957/2007)·
Graham Unsworth (αριθ. 958/2007)·
Helmut Koszuszeck (AGICOA) (αριθ. 959/2007)·
Gerardine O'Brien (αριθ. 960/2007)·
Elad Shetreet (αριθ. 961/2007)·
(όνομα απόρρητο) (αριθ. 962/2007)·
Mercedes Cuadra Acosta (Plafarma) (2 υπογραφές) (αριθ. 963/2007)·
Juan Antonio Navarro González (αριθ. 964/2007)·
(όνομα απόρρητο) (αριθ. 965/2007)·
Simone Spahiu (αριθ. 966/2007)·
Gennaro D'Ascoli (αριθ. 967/2007)·
Francesco Di Pasquale (αριθ. 968/2007)·
Saimon Conti (αριθ. 969/2007)·
Fikri Coskun (αριθ. 970/2007)·
Urszula Sterna-Juda (αριθ. 971/2007)·
(όνομα απόρρητο) (αριθ. 972/2007)·
(όνομα απόρρητο) (αριθ. 973/2007)·
Nicolae Bâldea (54 υπογραφές) (αριθ. 974/2007)·
Petre Radu (Surasul Soarelui) (αριθ. 975/2007)·
Ioan Dumitrescu (αριθ. 976/2007)·
Dragos Mosor (Societatea Comercială Crama Vânătorilor Srl) (αριθ. 977/2007)·
Carmen Tudoran (4 υπογραφές) (αριθ. 978/2007)·
Milan Sitar (2 υπογραφές) (αριθ. 979/2007)·
Στις 16.10.2007
Torkild Todsen (Borgergruppe) (αριθ. 980/2007)·
David Poole (αριθ. 981/2007)·
Demitrios Paicopolos (αριθ. 982/2007)·
(όνομα απόρρητο) (αριθ. 983/2007)·
George Matagos (αριθ. 984/2007)·
Giuseppe Ruga (2 υπογραφές) (αριθ. 985/2007)·
Jürgen Fritz Wisotski (αριθ. 986/2007)·
Pedro Marquez (αριθ. 987/2007)·
Juan Carlos de la Torre Rovira (αριθ. 988/2007)·
Albert Sastre Mauri (αριθ. 989/2007)·
Carlos Carrasco-Muñoz de Vera (1 569 υπογραφές) (αριθ. 990/2007)·
Vincenzo Gala (Associazione Placido Rizzotto Onlus) (αριθ. 991/2007)·
Domenico Larosa (Movimento difesa ambientale di Condofuri (MDA)) (αριθ. 992/2007)·
Janusz Kozuszko (αριθ. 993/2007)·
Rafal Gawronski (αριθ. 994/2007)·
Artur Misztal (Poland Street Association of Poles in Great Britain and Nothern Ireland) (αριθ. 995/2007)·
Στις 18.10.2007
Frank Nixon (αριθ. 996/2007)·
Ivailo Ivanov (BSPB/Birdlife Bulgaria Varna Office) (7 υπογραφές) (αριθ. 997/2007)·
Vladimír Dostál (αριθ. 998/2007)·
Jürgen Lümmerich (αριθ. 999/2007)·
Jürgen Gerlach (2 υπογραφές) (αριθ. 1000/2007)·
Jakob Awik (αριθ. 1001/2007)·
Rudolf Dancek (αριθ. 1002/2007)·
Felix Kabelka (αριθ. 1003/2007)·
Rolf Jürgens (αριθ. 1004/2007)·
Hans Weichmann (αριθ. 1005/2007)·
Zoran Corak (Corak + Fink Rechtsanwälte) (αριθ. 1006/2007)·
Karl-Ernst Reichel (αριθ. 1007/2007)·
Eckehard W. Rechlin (Hamburger ErfolgsSchmieden) (αριθ. 1008/2007)·
Eduardo Caro López (9 υπογραφές) (αριθ. 1009/2007)·
Jaime Giménez Arbe (αριθ. 1010/2007)·
Yosheba Miren Sainz de la Higuera y Gartzia (αριθ. 1011/2007)·
Miguel Fernández Gersol (Sección Sindical Estatal-Santander) (αριθ. 1012/2007)·
Pierre Battaglia (Le Comité de Soutien de Denise Pepitone en France) (1 893 υπογραφές) (αριθ. 1013/2007)·
Josiane Grunenberger (αριθ. 1014/2007)·
Salvatore Fresta (αριθ. 1015/2007)·
Teresa Matulka (Stowarzyszenia Chorych na Mukopolisacharydoze i Choroby Pokrewne) (3 υπογραφές) (αριθ. 1016/2007)·
Piotr Rylski (αριθ. 1017/2007)·
Eugeniusz Dabrowski (αριθ. 1018/2007)·
José Maria de Jesus Martins (αριθ. 1019/2007)·
Valentin Hanganu (SC Luc Guard Sl Srl) (2 υπογραφές) (αριθ. 1020/2007)·
Constantin Zuica (αριθ. 1021/2007)·
Florin Vladoiu (αριθ. 1022/2007)·
Blaz Zgaga (αριθ. 1023/2007)·
Roger McLennan (αριθ. 1024/2007).
11. Κατάθεση εγγράφων
Κατατέθηκαν τα ακόλουθα έγγραφα
1) |
από τις κοινοβουλευτικές επιτροπές
|
2) |
από τους βουλευτές:
|
12. Διάταξη των εργασιών
Η ημερήσια διάταξη προβλέπει τον καθορισμό της διάταξης των εργασιών.
Το τελικό σχέδιο της ημερήσιας διάταξης των συνεδριάσεων της Ολομέλειας Οκτωβρίου II 2007 (PE 396.144/PDOJ) έχει διανεμηθεί και έχουν προταθεί οι εξής τροποποιήσεις (άρθρο 132 του Κανονισμού):
Συνεδριάσεις από τις 22.10.2007 έως τις 25.10.2007
Δευτέρας
— |
δεν προτάθηκε τροποποίηση |
Τρίτης
— |
δεν προτάθηκε τροποποίηση |
Τετάρτης
— |
αίτημα της ομάδας Verts/ALE με σκοπό να περατωθεί η συζήτηση επί των δηλώσεων του Συμβουλίου και της Επιτροπής σχετικά με τη Διάσκεψη Κορυφής ΕΕ-Ρωσίας (σημείο 35 του PDOJ) με την κατάθεση προτάσεων ψηφίσματος |
Παρεμβαίνουν οι Daniel Cohn-Bendit, εξ ονόματος της Ομάδας Verts/ALE, ο οποίος αιτιολογεί το αίτημα, Graham Watson, εξ ονόματος της Ομάδας ALDE, και Richard Corbett, εξ ονόματος της Ομάδας PSE.
Το Σώμα εγκρίνει το αίτημα αυτό.
Οι προθεσμίες κατάθεσης εγγράφων καθορίζονται κατά αυτόν τον τρόπο:
— |
προτάσεις ψηφίσματος: 23.10.2007, 10 π.μ. |
— |
τροπολογίες και κοινές προτάσεις ψηφίσματος: 24.10.2007, 10 π.μ. |
Παρεμβαίνει ο Herbert Bösch.
— |
αίτημα της ομάδας GUE/NGL με σκοπό να περατωθεί η συζήτηση επί της εκθέσεως Βαρβιτσιώτη σχετικά με την εφαρμογή της αρχής της αμοιβαίας αναγνώρισης σε ποινικές αποφάσεις (A6-0362/2007) (σημείο 76 του PDOJ) με την κατάθεση τροπολογιών |
Το Σώμα εγκρίνει το αίτημα αυτό.
Η προθεσμία για την κατάθεση ορίζεται ως ακολούθως:
— |
τροπολογίες: 22.10.2007, 7 μ.μ. |
Πέμπτης
Συζήτηση για περιπτώσεις παραβίασης των δικαιωμάτων του ανθρώπου, της δημοκρατίας και των αρχών του κράτους δικαίου (άρθρο 115 του Κανονισμού):
— |
αίτημα της ομάδας PPE-DE με σκοπό να αντικατασταθεί το σημείο «Ουζμπεκιστάν»(σημείο 63 του PDOJ) από ένα σημείο «Πακιστάν» |
Παρεμβαίνουν οι Charles Tannock, εξ ονόματος της Ομάδας PPE-DE, ο οποίος αιτιολογεί το αίτημα, Hannes Swoboda, εξ ονόματος της Ομάδας PSE, και Daniel Cohn-Bendit, εξ ονόματος της Ομάδας Verts/ALE.
Το Σώμα εγκρίνει το αίτημα αυτό.
*
* *
Η διάταξη των εργασιών καθορίζεται κατ' αυτόν τον τρόπο.
13. Παρεμβάσεις ενός λεπτού επί σημαντικών πολιτικών θεμάτων
Παρεμβαίνουν σε ενός λεπτού αγόρευση, βάσει του άρθρου 144 του Κανονισμού, για να επιστήσουν την προσοχή του Κοινοβουλίου σε σημαντικά πολιτικά θέματα, οι ακόλουθοι βουλευτές:
Rumiana Jeleva, Luis Yañez-Barnuevo García, Eugenijus Gentvilas, Bogusław Rogalski, Carl Schlyter, Willy Meyer Pleite, Gerard Batten, Μανώλης Μαυρομμάτης, Catherine Trautmann, Toomas Savi, Ewa Tomaszewska, Petya Stavreva, Csaba Sándor Tabajdi, Horia-Victor Toma, Richard James Ashworth, Pierre Pribetich, László Surján, Zita Pleštinská, Marianne Mikko, Μάριος Ματσάκης, Γεώργιος Παπαστάμκος, Karin Scheele, Ryszard Czarnecki, Milan Gaľa, Κυριάκος Τριανταφυλλίδης, György Schöpflin, Silvia-Adriana Ţicău, Anna Záborská, Marian Harkin, Ιωάννης Γκλαβάκης, Geoffrey Van Orden, Zdzisław Zbigniew Podkański και Ilda Figueiredo.
ΠΡΟΕΔΡΙΑ: Alejo VIDAL-QUADRAS
Αντιπρόεδρος
Παρεμβαίνουν οι Bernard Wojciechowski, Urszula Krupa και Mairead McGuinness.
14. Οδηγία πλαίσιο για την αειφόρο χρήση των φυτοφαρμάκων ***I — Θεματική στρατηγική για την αειφόρο χρήση των φυτοφαρμάκων — Διάθεση στην αγορά φυτοπροστατευτικών προϊόντων ***I (συζήτηση)
Έκθεση σχετικά με την πρόταση οδηγίας του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου για τον καθορισμό πλαισίου κοινοτικής δράσης με σκοπό την επίτευξη αειφόρου χρήσης των φυτοφαρμάκων [COM(2006)0373 — C6-0246/2006 — 2006/0132(COD)] — Επιτροπή Περιβάλλοντος, Δημόσιας Υγείας και Ασφάλειας των Τροφίμων.
Εισηγήτρια: Christa Klaß (A6-0347/2007)
Έκθεση σχετικά με τη θεματική στρατηγική για την αειφόρο χρήση των φυτοφαρμάκων [2007/2006(INI)] — Επιτροπή Περιβάλλοντος, Δημόσιας Υγείας και Ασφάλειας των Τροφίμων.
Εισηγήτρια: Irena Belohorská (A6-0291/2007)
Έκθεση σχετικά με την πρόταση κανονισμού του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου για τη διάθεση στην αγορά φυτοπροστατευτικών προϊόντων [COM(2006)0388 — C6-0245/2006 — 2006/0136(COD)] — Επιτροπή Περιβάλλοντος, Δημόσιας Υγείας και Ασφάλειας των Τροφίμων.
Εισηγήτρια: Hiltrud Breyer (A6-0359/2007)
Παρεμβαίνουν οι Σταύρος Δήμας (Μέλος της Επιτροπής) και Μάρκος Κυπριανού (Μέλος της Επιτροπής).
Η Christa Klaß παρουσιάζει την έκθεσή της.
Παρεμβαίνει η Marie Anne Isler Béguin η οποία θεωρεί ότι η Christa Klaß προέβει σε μια προσωπική παρουσίαση της εκθέσεως που δεν ανταποκρίνεται στη θέση της επιτροπής. Η Christa Klaß απαντά ότι η θέση της επιτροπής δεν είναι ομόφωνη.
Η Irena Belohorská παρουσιάζει την έκθεσή της.
Η Hiltrud Breyer παρουσιάζει την έκθεσή της.
Παρεμβαίνουν οι Neil Parish (εισηγητής της γνωμοδότησης της επιτροπής AGRI), Dorette Corbey (εισηγήτρια της γνωμοδότησης της επιτροπής ITRE), Manuel Medina Ortega (εισηγητής της γνωμοδότησης της επιτροπής JURI), Anja Weisgerber (εισηγήτρια της γνωμοδότησης της επιτροπής IMCO), Kyösti Virrankoski (εισηγητής της γνωμοδότησης της επιτροπής AGRI), Ambroise Guellec, εξ ονόματος της Ομάδας PPE-DE, Dan Jørgensen, εξ ονόματος της Ομάδας PSE, Anne Laperrouze, εξ ονόματος της Ομάδας ALDE, Wiesław Stefan Kuc, εξ ονόματος της Ομάδας UEN, και Marie Anne Isler Béguin, εξ ονόματος της Ομάδας Verts/ALE.
ΠΡΟΕΔΡΙΑ: Martine ROURE
Αντιπρόεδρος
Παρεμβαίνουν οι Jiří Maštálka, εξ ονόματος της Ομάδας GUE/NGL, Johannes Blokland, εξ ονόματος της Ομάδας IND/DEM, Andreas Mölzer, εξ ονόματος της Ομάδας ITS, Jim Allister, μη εγγεγραμμένος, Erna Hennicot-Schoepges, Anne Ferreira, Holger Krahmer, Gintaras Didžiokas, Jens-Peter Bonde, Pilar Ayuso, Frédérique Ries, Leopold Józef Rutowicz, Urszula Krupa, Peter Baco, Marianne Thyssen, Bogdan Golik, Jan Mulder, Michael Henry Nattrass, Richard Seeber, Ευαγγελία Τζαμπάζη, Marian Harkin, Eija-Riitta Korhola, Dan Jørgensen, Anders Wijkman, Esther De Lange, Françoise Grossetête, Czesław Adam Siekierski, Σταύρος Δήμας και Μάρκος Κυπριανού.
ΠΡΟΕΔΡΙΑ: Mechtild ROTHE
Αντιπρόεδρος
Η συζήτηση περατώνεται.
Ψηφοφορία: σημείο 9.9 των Συνοπτικών Πρακτικών της 23.10.2007, σημείο 9.10 των Συνοπτικών Πρακτικών της 23.10.2007 και σημείο 8.22 των Συνοπτικών Πρακτικών της 24.10.2007.
15. Τροποποίηση του άρθρου 173 του Κανονισμού σχετικά με τα πλήρη πρακτικά (συζήτηση)
Έκθεση σχετικά με την τροποποίηση του άρθρου 173 του Κανονισμού του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου όσον αφορά τα Πλήρη Πρακτικά [2007/2137(REG)] — Επιτροπή Συνταγματικών Υποθέσεων.
Εισηγητής: Richard Corbett (A6-0354/2007)
Ο Richard Corbett παρουσιάζει την έκθεσή του.
Παρεμβαίνουν οι Ingo Friedrich, εξ ονόματος της Ομάδας PPE-DE, Κώστας Μποτόπουλος, εξ ονόματος της Ομάδας PSE, Andrew Duff, εξ ονόματος της Ομάδας ALDE, Zdzisław Zbigniew Podkański, εξ ονόματος της Ομάδας UEN, Johannes Voggenhuber, εξ ονόματος της Ομάδας Verts/ALE, Bernard Wojciechowski, εξ ονό- ματος της Ομάδας IND/DEM, και Richard Corbett, για να προβεί σε διευκρίνηση, σε συνέχεια της παρεμβάσεως του Zdzisław Zbigniew Podkański.
Η συζήτηση περατώνεται.
Ψηφοφορία: σημείο 8.15 των Συνοπτικών Πρακτικών της 24.10.2007.
16. Κοινοτική στρατηγική για τη μείωση των εκπομπών CO2 από τα επιβατηγά αυτοκίνητα και τα ελαφρά εμπορικά οχήματα (συζήτηση)
Έκθεση σχετικά με την κοινοτική στρατηγική για τη μείωση των εκπομπών CO2 από τα επιβατηγά αυτοκίνητα και τα ελαφρά εμπορικά οχήματα [2007/2119(INI)] — Επιτροπή Περιβάλλοντος, Δημόσιας Υγείας και Ασφάλειας των Τροφίμων.
Εισηγητής: Chris Davies (A6-0343/2007)
Ο Chris Davies παρουσιάζει την έκθεσή του.
Παρεμβαίνει ο Σταύρος Δήμας (Μέλος της Επιτροπής).
Παρεμβαίνουν οι Rebecca Harms (εισηγήτρια της γνωμοδότησης της επιτροπής ITRE), Wolfgang Bulfon (εισηγητής της γνωμοδότησης της επιτροπής IMCO), Martin Callanan, εξ ονόματος της Ομάδας PPE-DE, Marie-Noëlle Lienemann, εξ ονόματος της Ομάδας PSE, Holger Krahmer, εξ ονόματος της Ομάδας ALDE, Claude Turmes, εξ ονόματος της Ομάδας Verts/ALE, Kartika Tamara Liotard, εξ ονόματος της Ομάδας GUE/NGL, Malcolm Harbour και Matthias Groote.
ΠΡΟΕΔΡΙΑ: Marek SIWIEC
Αντιπρόεδρος
Παρεμβαίνουν οι Péter Olajos, Linda McAvan, Andres Tarand, Małgorzata Handzlik, Dorette Corbey, Ivo Belet και Σταύρος Δήμας.
Η συζήτηση περατώνεται.
Ψηφοφορία: σημείο 8.24 των Συνοπτικών Πρακτικών της 24.10.2007.
17. Συμβατικές πηγές ενέργειας και ενεργειακή τεχνολογία (συζήτηση)
Έκθεση σχετικά με τις συμβατικές πηγές ενέργειας και την ενεργειακή τεχνολογία [2007/2091(INI)] — Επιτροπή Βιομηχανίας, Έρευνας και Ενέργειας.
Εισηγητής: Herbert Reul (A6-0348/2007)
Ο Herbert Reul παρουσιάζει την έκθεσή του.
Παρεμβαίνει ο Andris Piebalgs (Μέλος της Επιτροπής). Παρεμβαίνουν οι Margrete Auken (εισηγήτρια της γνωμοδότησης της επιτροπής DEVE), Bogusław Sonik (εισηγητής της γνωμοδότησης της επιτροπής ENVI), András Gyürk, εξ ονόματος της Ομάδας PPE-DE, Adam Gierek, εξ ονόματος της Ομάδας PSE, Šarūnas Birutis, εξ ονόματος της Ομάδας ALDE, Zbigniew Krzysztof Kuźmiuk, εξ ονόματος της Ομάδας UEN, Rebecca Harms, εξ ονόματος της Ομάδας Verts/ALE, Esko Seppänen, εξ ονόματος της Ομάδας GUE/NGL, Lydia Schenardi, εξ ονόματος της Ομάδας ITS, Roger Helmer, μη εγγεγραμμένος, Jan Březina, Reino Paasilinna, Anne Laperrouze, Wiesław Stefan Kuc, Alyn Smith, Miloslav Ransdorf, Ján Hudacký, Hannes Swoboda, Mariela Velichkova Baeva, Vladimír Remek, Alejo Vidal-Quadras, Atanas Paparizov, Markus Pieper, Andres Tarand, Vladimir Urutchev, Joan Calabuig Rull, Silvia-Adriana Ţicău, Edit Herczog και Andris Piebalgs.
Η συζήτηση περατώνεται.
Ψηφοφορία: σημείο 8.23 των Συνοπτικών Πρακτικών της 24.10.2007.
18. Ευρωπαϊκός συμβουλευτικός φορέας για τη διακυβέρνηση στον τομέα της στατιστικής ***I — Ευρωπαϊκή συμβουλευτική επιτροπή για την κοινοτική πολιτική στατιστικής πληροφόρησης ***I (συζήτηση)
Έκθεση σχετικά με την πρόταση απόφασης του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου όσον αφορά τη θέσπιση του ευρωπαϊκού συμβουλευτικού φορέα για τη διακυβέρνηση στον τομέα της στατιστικής [COM(2006)0599 — C6-0348/2006 — 2006/0199(COD)] — Επιτροπή Οικονομικών και Νομισματικών Θεμάτων.
Εισηγήτρια: Sharon Bowles (A6-0327/2007)
Έκθεση σχετικά με την πρόταση απόφασης του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου που αφορά τη σύσταση ευρωπαϊκής συμβουλευτικής επιτροπής για την κοινοτική πολιτική στατιστικής πληροφόρησης [COM(2006)0653 — C6-0379/2006 — 2006/0217(COD)] — Επιτροπή Οικονομικών και Νομισματικών Θεμάτων.
Εισηγήτρια: Ieke van den Burg (A6-0328/2007)
Παρεμβαίνει ο Joaquín Almunia (Μέλος της Επιτροπής).
Η Sharon Bowles παρουσιάζει την έκθεσή της.
Η Ieke van den Burg παρουσιάζει την έκθεσή της.
Παρεμβαίνουν οι Jean-Paul Gauzès, εξ ονόματος της Ομάδας PPE-DE, Wolf Klinz, εξ ονόματος της Ομάδας ALDE, Mieczysław Edmund Janowski, εξ ονόματος της Ομάδας UEN, Hans-Peter Martin, μη εγγεγραμμένος, και Joaquín Almunia.
Η συζήτηση περατώνεται.
Ψηφοφορία: σημείο 8.16 των Συνοπτικών Πρακτικών της 24.10.2007 και σημείο 8.17 των Συνοπτικών Πρακτικών της 24.10.2007.
19. Ημερήσια διάταξη της επόμενης συνεδρίασης
Η ημερήσια διάταξη της αυριανής συνεδρίασης έχει καθοριστεί (έγγρ. «Ημερήσια Διάταξη» PE 396.144/OJMA).
20. Λήξη της συνεδρίασης
Ο Πρόεδρος κηρύσσει τη λήξη της συνεδρίασης στις 11 μ.μ.
Harald Rømer
Γενικός Γραμματέας
Hans-Gert Pöttering
Πρόεδρος
ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΑΡΟΝΤΩΝ
Υπέγραψαν:
Adamou, Agnoletto, Aita, Albertini, Allister, Andrejevs, Andria, Andrikienė, Angelakas, Angelilli, Antoniozzi, Arif, Ashworth, Assis, Athanasiu, Atkins, Attard-Montalto, Attwooll, Aubert, Audy, Auken, Ayala Sender, Aylward, Ayuso, Baco, Badia i Cutchet, Baeva, Bărbuleţiu, Barón Crespo, Barsi-Pataky, Batten, Battilocchio, Batzeli, Bauer, Beazley, Becsey, Beer, Belder, Belet, Belohorská, Beňová, Berend, Berès, Berlato, Berman, Birutis, Blokland, Bloom, Bobošíková, Böge, Bösch, Bonde, Bono, Booth, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourlanges, Bourzai, Bowis, Bowles, Bozkurt, Bradbourn, Braghetto, Brejc, Brepoels, Breyer, Březina, Brie, Brok, Brunetta, Budreikaitė, van Buitenen, Buitenweg, Bulfon, Bullmann, Van den Burg, Burke, Buruiană-Aprodu, Bushill-Matthews, Busk, Buşoi, Busuttil, Buzek, Cabrnoch, Calabuig Rull, Callanan, Camre, Capoulas Santos, Cappato, Carnero González, Carollo, Casa, Casaca, Cashman, Casini, Caspary, Castex, Cavada, Cederschiöld, Cercas, Chichester, Chmielewski, Christensen, Chruszcz, Ciornei, Claeys, Clark, Coelho, Cohn-Bendit, Corbett, Corbey, Corda, Coşea, Paolo Costa, Cottigny, Coûteaux, Cramer, Marek Aleksander Czarnecki, Ryszard Czarnecki, Daul, Davies, De Blasio, de Brún, Degutis, Dehaene, De Keyser, Demetriou, Deprez, De Rossa, De Sarnez, Descamps, Désir, Deß, Deva, De Veyrac, De Vits, Díaz de Mera García Consuegra, Dičkutė, Didžiokas, Dillen, Dimitrakopoulos, Dîncu, Dobolyi, Dombrovskis, Douay, Dover, Doyle, Drčar Murko, Duchoň, Duff, Duka-Zólyomi, Dumitrescu, Ehler, Ek, Elles, Esteves, Estrela, Ettl, Jill Evans, Jonathan Evans, Robert Evans, Färm, Fajmon, Falbr, Farage, Fava, Fazakas, Ferber, Fernandes, Fernández Martín, Ferrari, Anne Ferreira, Elisa Ferreira, Figueiredo, Flasarová, Flautre, Foglietta, Foltyn-Kubicka, Fontaine, Fourtou, Fraga Estévez, França, Frassoni, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Galeote, Ganţ, Garcés Ramón, García-Margallo y Marfil, García Pérez, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gebhardt, Gentvilas, Georgiou, Geremek, Geringer de Oedenberg, Gibault, Gierek, Giertych, Gill, Gklavakis, Glante, Glattfelder, Gobbo, Goebbels, Goepel, Golik, Gollnisch, Gomes, Gomolka, Goudin, Grabowska, Grabowski, Graça Moura, Graefe zu Baringdorf, Gräßle, Grech, Griesbeck, de Groen-Kouwenhoven, Groote, Grosch, Grossetête, Guardans Cambó, Guellec, Guidoni, Gurmai, Gutiérrez-Cortines, Guy-Quint, Gyürk, Hänsch, Hammerstein, Hamon, Handzlik, Hannan, Harbour, Harkin, Harms, Hasse Ferreira, Hassi, Haug, Hazan, Heaton-Harris, Hegyi, Hellvig, Helmer, Hennicot-Schoepges, Herczog, Herranz García, Herrero-Tejedor, Hieronymi, Higgins, Hökmark, Honeyball, Hoppenstedt, Howitt, Hudacký, Hudghton, Hughes, Hutchinson, Iotova, Isler Béguin, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jackson, Jacobs, Jäätteenmäki, Jałowiecki, Janowski, Járóka, Jarzembowski, Jeggle, Jeleva, Jensen, Jöns, Jørgensen, Jonckheer, Jordan Cizelj, Juknevičienė, Kacin, Kaczmarek, Kallenbach, Karas, Karim, Kaufmann, Kauppi, Kazak, Tunne Kelam, Kelemen, Kindermann, Kinnock, Kirilov, Kirkhope, Klamt, Klaß, Klich, Klinz, Knapman, Koch, Koch-Mehrin, Kohlíček, Konrad, Kónya-Hamar, Koppa, Korhola, Kósáné Kovács, Koterec, Krahmer, Krasts, Kratsa-Tsagaropoulou, Krehl, Kreissl-Dörfler, Krupa, Kuc, Kuhne, Kušķis, Kuźmiuk, Lagendijk, Laignel, Lamassoure, Lambert, Lambrinidis, Lang, De Lange, Langen, Langendries, Laperrouze, La Russa, Lauk, Lavarra, Lax, Le Foll, Lehideux, Lehne, Lehtinen, Leichtfried, Leinen, Jean-Marie Le Pen, Le Rachinel, Lévai, Lewandowski, Liberadzki, Libicki, Lichtenberger, Lienemann, Liotard, Lipietz, Locatelli, López-Istúriz White, Louis, Ludford, Lulling, Lundgren, Lynne, Lyubcheva, Maaten, McAvan, McCarthy, McDonald, McGuinness, McMillan-Scott, Madeira, Maldeikis, Manders, Maňka, Thomas Mann, Manolakou, Markov, Marques, Martens, David Martin, Hans-Peter Martin, Martinez, Martínez Martínez, Masiel, Masip Hidalgo, Maštálka, Mathieu, Mato Adrover, Matsakis, Matsis, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Medina Ortega, Meijer, Méndez de Vigo, Menéndez del Valle, Meyer Pleite, Miguélez Ramos, Mihăescu, Mihalache, Mikko, Mikolášik, Millán Mon, Mitchell, Mölzer, Moisuc, Montoro Romero, Moraes, Moreno Sánchez, Morgan, Morillon, Morţun, Mulder, Musacchio, Muscat, Musumeci, Myller, Napoletano, Nassauer, Nattrass, Navarro, Neris, Newton Dunn, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Olajos, Olbrycht, Ó Neachtain, Onesta, Onyszkiewicz, Oomen-Ruijten, Őry, Oviir, Paasilinna, Pack, Pahor, Paleckis, Panayotopoulos-Cassiotou, Panayotov, Pannella, Papadimoulis, Paparizov, Papastamkos, Parish, Paşcu, Pęk, Pflüger, Pieper, Pīks, Piotrowski, Piskorski, Pistelli, Pleštinská, Podestà, Podgorean, Podimata, Podkański, Pöttering, Pohjamo, Poignant, Pomés Ruiz, Popeangă, Posselt, Prets, Pribetich, Protasiewicz, Purvis, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Raeva, Ransdorf, Rapkay, Rasmussen, Remek, Resetarits, Reul, Riera Madurell, Ries, Riis-Jørgensen, Rivera, Rizzo, Rogalski, Roithová, Romagnoli, Romeva i Rueda, Rosati, Roszkowski, Rothe, Rouček, Roure, Rudi Ubeda, Rühle, Rutowicz, Ryan, Saïfi, Sakalas, Salafranca Sánchez-Neyra, Salinas García, Samuelsen, Sánchez Presedo, dos Santos, Saryusz-Wolski, Savi, Sbarbati, Schaldemose, Scheele, Schenardi, Schierhuber, Schinas, Schlyter, Frithjof Schmidt, Olle Schmidt, Schmitt, Schöpflin, Jürgen Schröder, Schroedter, Schulz, Schuth, Schwab, Seeber, Seeberg, Segelström, Seppänen, Şerbu, Siekierski, Silva Peneda, Simpson, Sinnott, Siwiec, Skinner, Škottová, Smith, Sommer, Søndergaard, Sonik, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Speroni, Staes, Stănescu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Šťastný, Stauner, Stavreva, Sterckx, Stevenson, Stihler, Stockmann, Strejček, Strož, Stubb, Sudre, Surján, Susta, Svensson, Szabó, Szájer, Szejna, Szent-Iványi, Szymański, Tabajdi, Tajani, Takkula, Tannock, Tarand, Tatarella, Thomsen, Thyssen, Ţicău, Ţîrle, Titford, Titley, Toia, Toma, Tomaszewska, Toussas, Trakatellis, Trautmann, Triantaphyllides, Trüpel, Turmes, Tzampazi, Ulmer, Urutchev, Vakalis, Vălean, Van Hecke, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Vatanen, Vaugrenard, Vergnaud, Vidal-Quadras, Virrankoski, Voggenhuber, Wagenknecht, Wallis, Walter, Watson, Henri Weber, Manfred Weber, Weiler, Weisgerber, Wieland, Wiersma, Wijkman, Willmott, Wise, von Wogau, Wohlin, Bernard Wojciechowski, Janusz Wojciechowski, Wortmann-Kool, Yáñez-Barnuevo García, Záborská, Zaleski, Zapałowski, Ždanoka, Zdravkova, Železný, Zieleniec, Zvěřina, Zwiefka
Τρίτη, 23 Οκτωβρίου 2007
16.10.2008 |
EL |
Επίσημη Εφημερίδα της Ευρωπαϊκής Ένωσης |
CE 263/18 |
ΣΥΝΟΠΤΙΚΑ ΠΡΑΚΤΙΚΑ
(2008/C 263 E/02)
ΔΙΕΞΑΓΩΓΗ ΤΗΣ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗΣ
ΠΡΟΕΔΡΙΑ: Miguel Angel MARTÍNEZ MARTÍNEZ
Αντιπρόεδρος
1. Έναρξη της συνεδρίασης
Η συνεδρίαση αρχίζει στις 9.05 π.μ.
Παρεμβαίνουν οι Hannes Swoboda, εξ ονόματος της Ομάδας PSE, ο οποίος επανερχόμενος στην απόφαση του Σώματος να επιτρέψει την κατάθεση, κατά τη διάρκεια της παρούσας περιόδου συνόδου, προτάσεων ψηφίσματος σε συνέχεια της περάτωσης της συζητήσεως σχετικά με τη Διάσκεψη Κορυφής ΕΕ/Ρωσίας (σημείο 12 των Συνοπτικών Πρακτικών της 22.10.2007), ζητεί η ψηφοφορία να εγγραφεί στην προσεχή περίοδο συνόδου, και Joseph Daul, εξ ονόματος της Ομάδας PPE-DE, ο οποίος συμφωνεί με το εν λόγω αίτημα (Ο Πρόεδρος τους απαντά ότι θα ζητήσει τη γνώμη των άλλων πολιτικών ομάδων).
2. Κατάθεση εγγράφων
Κατατέθηκαν τα ακόλουθα έγγραφα
1) |
από το Συμβούλιο και την Επιτροπή:
|
2) |
από τις κοινοβουλευτικές επιτροπές:
|
3. Γραπτές δηλώσεις (κατάθεση)
Οι ακόλουθοι βουλευτές υπέβαλαν γραπτές δηλώσεις για καταχώρηση στο πρωτόκολλο (άρθρο 116 του Κανονισμού)
— |
Bogusław Rogalski, Andrzej Tomasz Zapałowski, Dariusz Maciej Grabowski και Witold Tomczak σχετικά με την αναγνώριση της σφαγής Πολωνών από ουκρανούς εθνικιστές, ως γενοκτονίας (92/2007). |
4. Διαβίβαση από το Συμβούλιο κειμένων συμφωνιών
Το Συμβούλιο διαβίβασε νομίμως επικυρωμένα αντίγραφα των εξής εγγράφων:
— |
συμφωνία μεταξύ της Ευρωπαϊκής Κοινότητας και της Δημοκρατίας του Μαυροβουνίου για τη διευκόλυνση της έκδοσης θεωρήσεων, |
— |
συμφωνία μεταξύ της Ευρωπαϊκής Κοινότηταςκαι της Δημοκρατίας της Σερβίας για τη διευκόλυνση της έκδοσης θεωρήσεων. |
5. Συζήτηση σχετικά με τις περιπτώσεις παραβίασης των ανθρωπίνων δικαιωμάτων, της δημοκρατίας και του κράτους δικαίου (ανακοίνωση των κατατεθεισών προτάσεων ψηφίσματος)
Οι εξής βουλευτές ή πολιτικές ομάδες υποβάλλουν αιτήματα όσον αφορά τη διοργάνωση σχετικής συζήτησης, σύμφωνα με το άρθρο 115 του Κανονισμού, για τις ακόλουθες προτάσεις ψηφίσματος:
I. |
ΙΡAΝ
|
II. |
ΠΑΚΙΣΤAΝ
|
III. |
ΣΟΥΔAΝ: ΔΟΛΟΦΟΝIΑ ΣΤΡΑΤΙΩΤΩΝ ΤΗΣ ΕΙΡΗΝΕΥΤΙΚΗΣ ΔΥΝΑΜΗΣ ΤΗΣ ΑΦΡΙΚΑΝΙΚΗΣ ΕΝΩΣΗΣ
|
Ο χρόνος αγόρευσης κατανέμεται σύμφωνα με το άρθρο 142 του Κανονισμού.
6. Η συμβολή της φορολογικής πολιτικής στη στρατηγική της Λισαβόνας (συζήτηση)
Έκθεση σχετικά με τη συμβολή της φορολογικής πολιτικής στη στρατηγική της Λισαβόνας [2007/2097(INI)] — Επιτροπή Οικονομικών και Νομισματικών Θεμάτων.
Εισηγήτρια: Sahra Wagenknecht (A6-0391/2007)
Η Sahra Wagenknecht παρουσιάζει την έκθεσή της.
Παρεμβαίνει ο László Kovács (Μέλος της Επιτροπής).
Παρεμβαίνουν οι Piia-Noora Kauppi, εξ ονόματος της Ομάδας PPE-DE, Κατερίνα Μπατζελή, εξ ονόματος της Ομάδας PSE, Margarita Starkevičiūtė, εξ ονόματος της Ομάδας ALDE, Heide Rühle, εξ ονόματος της Ομάδας Verts/ALE, Esko Seppänen, εξ ονόματος της Ομάδας GUE/NGL, Derek Roland Clark, εξ ονόματος της Ομάδας IND/DEM, Petre Popeangă, εξ ονόματος της Ομάδας ITS, Eoin Ryan, εξ ονόματος της Ομάδας UEN, Gay Mitchell, Pervenche Berès, Olle Schmidt, Zbigniew Krzysztof Kuźmiuk, Zsolt László Becsey, Dariusz Rosati, Konrad Szymański και László Kovács.
Η συζήτηση περατώνεται.
Ψηφοφορία: σημείο 8.25 των Συνοπτικών Πρακτικών της 24.10.2007.
(Η συνεδρίαση διακόπτεται στις 9.55 π.μ. και επαναλαμβάνεται στις 10.10 π.μ.)
ΠΡΟΕΔΡΙΑ: Hans-Gert PÖTTERING
Πρόεδρος
7. Αποτελέσματα της ανεπίσημης Διάσκεψης Κορυφής των Αρχηγών κρατών και κυβερνήσεων (Λισαβόνα, 18/19 Οκτωβρίου 2007) (συζήτηση)
Δηλώσεις του Συμβουλίου και της Επιτροπής: Αποτελέσματα της ανεπίσημης Διάσκεψης Κορυφής των Αρχηγών κρατών και κυβερνήσεων (Λισαβόνα, 18/19 Οκτωβρίου 2007)
Ο Πρόεδρος προβαίνει σε σύντομη δήλωση στην οποία επικροτεί την έντονη δραστηριοποίηση της πορτογαλικής προεδρίας του Συμβουλίου και του Προέδρου της Επιτροπής για την έγκριση της μεταρυθμιστικής Συνθήκης της ΕΕ.
Οι José Sócrates (ασκών την Προεδρία του Συμβουλίου) και José Manuel Barroso (Πρόεδρος της Επιτροπής) προβαίνουν στις δηλώσεις.
Παρεμβαίνουν οιJoseph Daul, εξ ονόματος της Ομάδας PPE-DE, Martin Schulz, εξ ονόματος της Ομάδας PSE, Graham Watson, εξ ονόματος της Ομάδας ALDE, Brian Crowley, εξ ονόματος της Ομάδας UEN, Monica Frassoni, εξ ονόματος της Ομάδας Verts/ALE, Francis Wurtz, εξ ονόματος της Ομάδας GUE/NGL, Nigel Farage, εξ ονόματος της Ομάδας IND/DEM, Jean-Marie Le Pen, εξ ονόματος της Ομάδας ITS, Irena Belohorská, μη εγγεγραμμένη, και Elmar Brok, Enrique Barón Crespo, Andrew Duff, οι τρεις τελευταίοι υπό την ιδιότητά τους ως εκπρόσωποι του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου στην Διακυβερνητική Διάσκεψη, Luís Queiró, Edite Estrela, Karin Riis-Jørgensen, Konrad Szymański, Johannes Voggenhuber, Ilda Figueiredo, Vladimír Železný, Luca Romagnoli, Jana Bobošíková, Timothy Kirkhope, Poul Nyrup Rasmussen, Marielle De Sarnez, Mirosław Mariusz Piotrowski, Ian Hudghton, Koenraad Dillen, Hans-Peter Martin, Marianne Thyssen και Jo Leinen.
ΠΡΟΕΔΡΙΑ: Miguel Angel MARTÍNEZ MARTÍNEZ
Αντιπρόεδρος
Παρεμβαίνουν οιLapo Pistelli, Mario Borghezio, Íñigo Méndez de Vigo και Jan Marinus Wiersma.
ΠΡΟΕΔΡΙΑ: Hans-Gert PÖTTERING
Πρόεδρος
Παρεμβαίνουν οιBronisław Geremek, Alain Lamassoure, Bernard Poignant, Hartmut Nassauer, Richard Corbett, Bogdan Klich, Adrian Severin, Jan Zahradil, Andrzej Jan Szejna, Tunne Kelam, Jerzy Buzek, José Sócrates και José Manuel Barroso.
Η συζήτηση περατώνεται.
ΠΡΟΕΔΡΙΑ: Alejo VIDAL-QUADRAS
Αντιπρόεδρος
8. Ημερήσια διάταξη
Ο Πρόεδρος προτείνει, σε συμφωνία με τις πολιτικές ομάδες και σύμφωνα με τον κανονισμό, δύο τροποποιήσεις της ημερήσιας διάταξης της παρούσας περιόδου συνόδου.
Πρόταση με σκοπό την αναβολή για την προσεχή περίοδο συνόδου της ψηφοφορίας επί των προτάσεων ψηφίσματος που κατατέθηκαν σε συνέχεια της περατώσεως της συζητήσεως σχετικά με την Διάσκεψη Κορυφής ΕΕ-Ρωσίας (σημείο 12 των Συνοπτικών Πρακτικών της 22.10.2007 και σημείο 1 των Συνοπτικών Πρακτικών της 23.10.2007).
Παρεμβαίνουν επί της εν λόγω προτάσεως οι Graham Watson, εξ ονόματος της Ομάδας ALDE, Hannes Swoboda, εξ ονόματος της Ομάδας PSE, Daniel Cohn-Bendit, εξ ονόματος της Ομάδας Verts/ALE, και Martin Schulz, ο οποίος ζητεί να ενημερωθεί η Ρωσία από την Επιτροπή και το Συμβούλιο για τη θέση του Κοινοβουλίου κατά τη Διάσκεψη Κορυφής.
Ο Πρόεδρος, διαπιστώνοντας ότι το Σώμα επιθυμεί να ψηφίσει επί αυτής της προτάσεως, τη θέτει σε ψηφοφορία.
Με ΗΨ (321 υπέρ, 309 κατά, 27 αποχές), το Σώμα εγκρίνει την πρόταση.
Η προθεσμία για την κατάθεση ορίζεται ως ακολούθως:
— |
τροπολογίες και κοινές προτάσεις ψηφίσματος: Τετάρτη 07.11.2007, στις 6 μ.μ. |
Πρόταση με σκοπό να εγγραφεί χωρίς συζήτηση στην ώρα των ψηφοφοριών το μεσημέρι της Πέμπτης η Έκθεση Margie Sudre — A6-0405/2007, σχετικά με τη Συμφωνία αλιευτικής σύμπραξης ΕΚ/Μαδαγασκάρης (σημείο 57 της ΗΔ), και η Έκθεση Emanuel Jardim Fernandes — A6-0404/2007 σχετικά με τη Συμφωνία αλιευτικής σύμπραξης ΕΚ/Μοζαμβίκης (σημείο 58 της ΗΔ), που προβλέπονταν αρχικά με συζήτηση.
Παρεμβαίνουν οι Christopher Beazley, ο οποίος επανέρχεται στη διαδικασία όσον αφορά την πρώτη πρόταση και εκφράζει την επιθυμία το Συμβούλιο και η Επιτροπή να διαβιβάσουν στον κ. Πούτιν τα πλήρη πρακτικά της συζητήσεως σχετικά με τη Διάσκεψη Κορυφής ΕΕ-Ρωσίας, και Margie Sudre, που ζητεί να υπάρξει επιβεβαίωση ότι οι δύο ανωτέρω εκθέσεις θα τεθούν σε ψηφοφορία χωρίς συζήτηση (Ο Πρόεδρος το επιβεβαιώνει).
Το Σώμα εγκρίνει αυτήν την πρόταση.
9. Ώρα των ψηφοφοριών
Τα λεπτομερή αποτελέσματα των ψηφοφοριών (τροπολογίες, χωριστές ψηφοφορίες, ψηφοφορίες κατά τμήματα, ...) εμφαίνονται στο Παράρτημα «Αποτελέσματα ψηφοφοριών» που επισυνάπτεται στα Συνοπτικά Πρακτικά.
9.1. Σύναψη του πρωτοκόλλου στη συμφωνία σύνδεσης ΕΚ/Χιλής για να ληφθεί υπόψη η προσχώρηση στην ΕΕ της Βουλγαρίας και της Ρουμανίας *** (άρθρο 131 του Κανονισμού) (ψηφοφορία)
Σύσταση: σχετικά με την πρόταση απόφασης του Συμβουλίου για τη σύναψη δεύτερου πρόσθετου πρωτοκόλλου στη συμφωνία με την οποία θεσπίζεται σύνδεση μεταξύ της Ευρωπαϊκής Κοινότητας και των κρατών μελών της, αφενός, και της Δημοκρατίας της Χιλής, αφετέρου, ώστε να ληφθεί υπόψη η προσχώρηση στην Ευρωπαϊκή Ένωση της Δημοκρατίας της Βουλγαρίας και της Ρουμανίας [12550/2007 — C6-0325/2007 — 2007/0083(AVC)] — Επιτροπή Διεθνούς Εμπορίου.
Εισηγητής: Helmuth Markov (A6-0361/2007)
(Απαιτείται απλή πλειοψηφία)
(Λεπτομέρειες της ψηφοφορίας: Παράρτημα «Αποτελέσματα ψηφοφοριών», σημείο 1)
ΣΧΕΔΙΟ ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΟΥ ΨΗΦΙΣΜΑΤΟΣ
Εγκρίνεται με ενιαία ψηφοφορία (P6_TA(2007)0436)
Το Σώμα εκφράζει, ως εκ τούτου, τη σύμφωνη γνώμη του.
9.2. Συμφωνία επιστημονικής και τεχνολογικής συνεργασίας μεταξύ των ΕΚ και της Ελβετίας * (άρθρο 131 του Κανονισμού) (ψηφοφορία)
Έκθεση σχετικά με την πρόταση απόφασης του Συμβουλίου και της Επιτροπής για τη σύναψη, εξ ονόματος της Ευρωπαϊκής Κοινότητας και της Ευρωπαϊκής Κοινότητας Ατομικής Ενέργειας, της συμφωνίας επιστημονικής και τεχνολογικής συνεργασίας μεταξύ των Ευρωπαϊκών Κοινοτήτων, αφενός, και της Ελβετικής Συνομοσπονδίας, αφετέρου [COM(2007)0305 — C6-0227/2007 — 2007/0106(CNS)] — Επιτροπή Βιομηχανίας, Έρευνας και Ενέργειας.
Εισηγήτρια: Angelika Niebler (A6-0377/2007)
(Απαιτείται απλή πλειοψηφία)
(Λεπτομέρειες της ψηφοφορίας: Παράρτημα «Αποτελέσματα ψηφοφοριών», σημείο 2)
ΣΧΕΔΙΟ ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΟΥ ΨΗΦΙΣΜΑΤΟΣ
Εγκρίνεται με ενιαία ψηφοφορία (P6_TA(2007)0437)
9.3. Κοινοτικά δικαιώματα επί φυτικών ποικιλιών * (άρθρο 131 του Κανονισμού) (ψηφοφορία)
Έκθεση σχετικά με την πρόταση κανονισμού του Συμβουλίου που αφορά την τροποποίηση του κανονισμού (ΕΚ) αριθ. 2100/94 για τα κοινοτικά δικαιώματα επί φυτικών ποικιλιών [COM(2007)0445 — C6-0274/2007 — 2007/0161(CNS)] — Επιτροπή Γεωργίας και Ανάπτυξης της Υπαίθρου.
Εισηγητής: Neil Parish (A6-0373/2007)
(Απαιτείται απλή πλειοψηφία)
(Λεπτομέρειες της ψηφοφορίας: Παράρτημα «Αποτελέσματα ψηφοφοριών», σημείο 3)
ΣΧΕΔΙΟ ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΟΥ ΨΗΦΙΣΜΑΤΟΣ
Εγκρίνεται με ενιαία ψηφοφορία (P6_TA(2007)0438)
9.4. Κύρωση από τη Σλοβενία του Πρωτοκόλλου της 12ης Φεβρουαρίου 2004 που τροποποιεί τη Σύμβαση των Παρισίων της 29ης Ιουλίου 1960 σχετικά με την αστική ευθύνη στον τομέα της πυρηνικής ενέργειας *** (άρθρο 131 του Κανονισμού) (ψηφοφορία)
Σύσταση: σχετικά με την πρόταση απόφασης του Συμβουλίου με την οποία εξουσιοδοτείται η Δημοκρατία της Σλοβενίας να επικυρώσει, προς το συμφέρον της Ευρωπαϊκής Κοινότητας, το Πρωτόκολλο της 12ης Φεβρουαρίου 2004 που τροποποιεί τη Σύμβαση των Παρισίων της 29ης Ιουλίου 1960 για την αστική ευθύνη στον τομέα της πυρηνικής ενέργειας [09453/2007 — C6-0180/2007 — 2006/0260(AVC)] — Επιτροπή Νομικών Θεμάτων.
Εισηγητής: Giuseppe Gargani (A6-0369/2007)
(Απαιτείται απλή πλειοψηφία)
(Λεπτομέρειες της ψηφοφορίας: Παράρτημα «Αποτελέσματα ψηφοφοριών», σημείο 4)
ΣΧΕΔΙΟ ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΟΥ ΨΗΦΙΣΜΑΤΟΣ
Εγκρίνεται με ενιαία ψηφοφορία (P6_TA(2007)0439)
Το Σώμα εκφράζει, ως εκ τούτου, τη σύμφωνη γνώμη του.
9.5. Έγκριση της πρώτης και της δεύτερης τροποποίησης της σύμβασης του Espoo της ΟΕΕ/ΟΗΕ * (άρθρο 131 του Κανονισμού) (ψηφοφορία)
Έκθεση σχετικά με την πρόταση απόφασης του Συμβουλίου που αφορά την έγκριση, εξ ονόματος της Ευρωπαϊκής Κοινότητας, της πρώτης και της δεύτερης τροποποίησης της σύμβασης του Espoo της ΟΕΕ/ΟΗE για την εκτίμηση των περιβαλλοντικών επιπτώσεων σε διασυνοριακό πλαίσιο [COM(2007)0470 — C6-0291/2007 — 2007/0169(CNS)] — Επιτροπή Περιβάλλοντος, Δημόσιας Υγείας και Ασφάλειας των Τροφίμων.
Εισηγητής: Miroslav Ouzký (A6-0395/2007)
(Απαιτείται απλή πλειοψηφία)
(Λεπτομέρειες της ψηφοφορίας: Παράρτημα «Αποτελέσματα ψηφοφοριών», σημείο 5)
ΣΧΕΔΙΟ ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΟΥ ΨΗΦΙΣΜΑΤΟΣ
Εγκρίνεται με ενιαία ψηφοφορία (P6_TA(2007)0440)
9.6. Προσχώρηση της Βουλγαρίας και της Ρουμανίας στη σύμβαση της 26ης Ιουλίου 1995 σχετικά με την προστασία των οικονομικών συμφερόντων των Ευρωπαϊκών Κοινοτήτων, καθώς και σε διάφορα πρωτόκολλα της εν λόγω σύμβασης * (άρθρο 131 του Κανονισμού) (ψηφοφορία)
Έκθεση σχετικά με τη σύσταση για απόφαση του Συμβουλίου που αφορά την προσχώρηση της Βουλγαρίας και της Ρουμανίας στη σύμβαση της 26ης Ιουλίου 1995, η οποία καταρτίσθηκε με βάση το άρθρο K.3 της συνθήκης για την Ευρωπαϊκή Ένωση, σχετικά με την προστασία των οικονομικών συμφερόντων των Ευρωπαϊκών Κοινοτήτων, στο πρωτόκολλο της 27ης Σεπτεμβρίου 1996, το οποίο καταρτίσθηκε με βάση το άρθρο Κ.3 της συνθήκης για την Ευρωπαϊκή Ένωση, στη σύμβαση για την προστασία των οικονομικών συμφερόντων των Ευρωπαϊκών Κοινοτήτων, στο πρωτόκολλο της 29ης Νοεμβρίου 1996 το οποίο καταρτίσθηκε με βάση το άρθρο Κ.3 της συνθήκης για την Ευρωπαϊκή Ένωση, στο πρωτόκολλο σχετικά με την ερμηνεία της σύμβασης για την προστασία των οικονομικών συμφερόντων των Ευρωπαϊκών Κοινοτήτων από το Δικαστήριο των Ευρωπαϊκών Κοινοτήτων με προδικαστικές αποφάσεις και στο δεύτερο πρωτόκολλο της 19ης Ιουνίου 1997 το οποίο καταρτίσθηκε με βάση το άρθρο Κ.3 της συνθήκης για την Ευρωπαϊκή Ένωση, της σύμβασης σχετικά με την προστασία των οικονομικών συμφερόντων των Ευρωπαϊκών Κοινοτήτων [COM(2007)0277 — C6-0238/2007 — 2007/0100(CNS)] — Επιτροπή Πολιτικών Ελευθεριών, Δικαιοσύνης και Εσωτερικών Υποθέσεων.
Εισηγητής: Jean-Marie Cavada (A6-0360/2007)
(Απαιτείται απλή πλειοψηφία)
(Λεπτομέρειες της ψηφοφορίας: Παράρτημα «Αποτελέσματα ψηφοφοριών», σημείο 6)
ΣΥΣΤΑΣΗ ΤΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ, ΤΡΟΠΟΛΟΓΙΑ και ΣΧΕΔΙΟ ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΟΥ ΨΗΦΙΣΜΑΤΟΣ
Εγκρίνεται με ενιαία ψηφοφορία (P6_TA(2007)0441)
9.7. Δίκτυο επικοινωνιών για το περιβάλλον του Συστήματος Πληροφοριών Σένγκεν (SIS) (απόφαση) * (άρθρο 131 του Κανονισμού) (ψηφοφορία)
Έκθεση σχετικά με την πρόταση απόφασης του Συμβουλίου για την εγκατάσταση, τη λειτουργία και τη διαχείριση ενός Δικτύου Επικοινωνιών για το περιβάλλον του Συστήματος Πληροφοριών Σένγκεν (SIS) [COM(2007)0306 — C6-0215/2007 — 2007/0104(CNS)] — Επιτροπή Πολιτικών Ελευθεριών, Δικαιοσύνης και Εσωτερικών Υποθέσεων.
Εισηγητής: Carlos Coelho (A6-0357/2007)
(Απαιτείται απλή πλειοψηφία)
(Λεπτομέρειες της ψηφοφορίας: Παράρτημα «Αποτελέσματα ψηφοφοριών», σημείο 7)
ΠΡΟΤΑΣΗ ΤΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ, ΤΡΟΠΟΛΟΓΙΕΣ και ΣΧΕΔΙΟ ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΟΥ ΨΗΦΙΣΜΑΤΟΣ
Ο Carlos Coelho (εισηγητής) προβαίνει σε δήλωση σύμφωνα με το άρθρο 131, παράγραφος 4, του Κανονισμού.
Εγκρίνεται με ενιαία ψηφοφορία (P6_TA(2007)0442)
9.8. Κινητοποίηση του Ευρωπαϊκού Ταμείου Προσαρμογής στην Παγκοσμιοποίηση (ψηφοφορία)
Έκθεση σχετικά με την πρόταση απόφασης του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου για την κινητοποίηση του Ευρωπαϊκού Ταμείου Προσαρμογής στην Παγκοσμιοποίηση κατ' εφαρμογή του άρθρου 28 της Διοργανικής Συμφωνίας της 17ης Μαΐου 2006 μεταξύ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου, του Συμβουλίου και της Επιτροπής για τη δημοσιονομική πειθαρχία και τη χρηστή δημοσιονομική διαχείριση [COM(2007)0415 — C6-0323/2007 — 2007/2168(ACI)] — Επιτροπή Προϋπολογισμών.
Εισηγητής: Reimer Böge (A6-0378/2007)
(Απαιτείται ειδική πλειοψηφία και τρία πέμπτα των ψήφων)
(Λεπτομέρειες της ψηφοφορίας: Παράρτημα «Αποτελέσματα ψηφοφοριών», σημείο 8)
ΠΡΟΤΑΣΗ ΨΗΦΙΣΜΑΤΟΣ
Εγκρίνεται (P6_TA(2007)0443)
9.9. Οδηγία πλαίσιο για την αειφόρο χρήση των φυτοφαρμάκων ***I (ψηφοφορία)
Έκθεση σχετικά με την πρόταση οδηγίας του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου για τον καθορισμό πλαισίου κοινοτικής δράσης με σκοπό την επίτευξη αειφόρου χρήσης των φυτοφαρμάκων [COM(2006)0373 — C6-0246/2006 — 2006/0132(COD)] — Επιτροπή Περιβάλλοντος, Δημόσιας Υγείας και Ασφάλειας των Τροφίμων.
Εισηγήτρια: Christa Klaß (A6-0347/2007)
(Απαιτείται απλή πλειοψηφία)
(Λεπτομέρειες της ψηφοφορίας: Παράρτημα «Αποτελέσματα ψηφοφοριών», σημείο 9)
Παρεμβαίνει ο Christopher Heaton-Harris ο οποίος καταγγέλει την απόπειρα μιας ομάδας άσκησης πίεσης να επηρρεάσει την ψήφο των βουλευτών.
ΠΡΟΤΑΣΗ ΤΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ
Εγκρίνεται όπως τροποποιήθηκε (P6_TA(2007)0444)
ΣΧΕΔΙΟ ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΟΥ ΨΗΦΙΣΜΑΤΟΣ
Εγκρίνεται (P6_TA(2007)0444)
9.10. Διάθεση στην αγορά φυτοπροστατευτικών προϊόντων ***I (ψηφοφορία)
Έκθεση σχετικά με την πρόταση κανονισμού του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου για τη διάθεση στην αγορά φυτοπροστατευτικών προϊόντων [COM(2006)0388 — C6-0245/2006 — 2006/0136(COD)] — Επιτροπή Περιβάλλοντος, Δημόσιας Υγείας και Ασφάλειας των Τροφίμων.
Εισηγήτρια: Hiltrud Breyer (A6-0359/2007)
(Απαιτείται απλή πλειοψηφία)
(Λεπτομέρειες της ψηφοφορίας: Παράρτημα «Αποτελέσματα ψηφοφοριών», σημείο 10)
ΠΡΟΤΑΣΗ ΤΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ
Εγκρίνεται όπως τροποποιήθηκε (P6_TA(2007)0445)
ΣΧΕΔΙΟ ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΟΥ ΨΗΦΙΣΜΑΤΟΣ
Εγκρίνεται (P6_TA(2007)0445)
Παρεμβάσεις επί της ψηφοφορίας:
— |
Graham Booth επί της διαδικασίας φηφοφορίας· |
— |
Edward McMillan-Scott ο οποίος θεωρεί ότι θα πρέπει να γίνεται συχνότερα χρήση του άρθρου 156 του κανονισμού. |
*
* *
Παρεμβαίνει ο Hannes Swoboda, εξ ονόματος της Ομάδας PSE, ο οποίος ζητεί, λαμβάνοντας υπόψη την ώρα, την αναβολή της συνέχειας της ψηφοφορίας για την επόμενη ημέρα.
Παρεμβαίνουν επί του εν λόγω αιτήματος ο Joseph Daul, εξ ονόματος της Ομάδας PPE-DE, ο οποίος εκφράζει την άποψη ότι θα πρέπει να εξετασθούν εκ νέου οι διαδικασίες εργασίας, και ο Daniel Cohn-Bendit καθώς και ο Roberto Musacchio, και οι δύο επί της τελευταίας παρέμβασης.
Η ώρα των ψηφοφοριών διακόπτεται στο σημείο αυτό, τα δε υπόλοιπα σημεία προς ψήφιση θα εγγραφούν στην ώρα των ψηφοφοριών της επόμενης ημέρας.
10. Αιτιολογήσεις ψήφου
Γραπτές αιτιολογήσεις ψήφου:
Οι γραπτές αιτιολογήσεις ψήφου, σύμφωνα με το άρθρο 163, παράγραφος 3, του Κανονισμού, καταχωρίζονται στα Πλήρη Πρακτικά της παρούσας συνεδρίασης.
Προφορικές αιτιολογήσεις ψήφου:
— |
Έκθεση Christa Klaß — A6-0347/2007: Christa Klaß, Caroline Lucas, Péter Olajos, Zuzana Roithová, Ryszard Czarnecki και Carl Schlyter |
— |
Έκθεση Hiltrud Breyer — A6-0359/2007: Michl Ebner |
11. Διορθώσεις και προθέσεις ψήφου
Οι διορθώσεις και προθέσεις ψήφου αναφέρονται στην ιστοθέση «Séance en direct», «Résultats des votes (appels nominaux)/Results of votes (roll-call votes)» και στην τυπωμένη έκδοση του παραρτήματος «Αποτελέσματα ψηφοφοριών με ονομαστική κλήση».
Η ηλεκτρονική έκδοση στο Europarl θα ενημερώνεται τακτικά για χρονικό διάστημα κατ' ανώτατο όριο δύο εβδομάδων μετά την ημέρα της ψηφοφορίας.
Μετά την εκπνοή της εν λόγω προθεσμίας, ο κατάλογος των διορθώσεων και προθέσεων ψήφου θα κλείσει προκειμένου να μεταφραστεί και να δημοσιευθεί στην Επίσημη Εφημερίδα.
*
* *
Η Mairead McGuinness γνωστοποεί ότι η ηλεκτρονική συσκευή ψηφοφορίας στο έδρανό της δεν λειτούργησε κατά τη διάρκεια της ψηφοφορίας επί της εκθέσεως Angelika Niebler — A6-0377/2007.
Ο Jacek Protasiewicz γνωστοποιεί ότι η ηλεκτρονική συσκευή ψηφοφορίας στο έδρανό του δεν λειτούργησε κατά τη διάρκεια της ψηφοφορίας επί της εκθέσεως Christa Klaß — A6-0347/2007, τροπ. 146.
(Η συνεδρίαση διακόπτεται στις 2.25 μ.μ. και επαναλαμβάνεται στις 3.05 μ.μ.)
ΠΡΟΕΔΡΙΑ: Hans-Gert PÖTTERING
Πρόεδρος
12. Έγκριση των Συνοπτικών Πρακτικών της προηγούμενης συνεδρίασης
Τα Συνοπτικά Πρακτικά της προηγούμενης συνεδρίασης εγκρίνονται.
13. Σχέδιο γενικού προϋπολογισμού για το 2008 (Τμήμα ΙΙΙ) — Σχέδιο γενικού προϋπολογισμού για το 2008 (τμήματα Ι, ΙΙ, IV, V, VI, VII, VIII, IX) (συζήτηση)
Έκθεση σχετικά με το σχέδιο γενικού προϋπολογισμού της Ευρωπαϊκής Ένωσης για το οικονομικό έτος 2008, Τμήμα ΙΙΙ — Επιτροπή [C6-0287/2007 — 2007/2019(BUD)] και τη διορθωτική επιστολή αριθ.1/2008 (13659/2007 — C6-0341/2007) στο σχέδιο γενικού προϋπολογισμού της Ευρωπαϊκής Ένωσης για το οικονομικό έτος 2008 — Επιτροπή Προϋπολογισμών.
Εισηγητής: Kyösti Virrankoski (A6-0397/2007)
Έκθεση σχετικά με το σχέδιο γενικού προϋπολογισμού για το οικονομικό έτος 2008 — Τμήμα Ι, Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο — Τμήμα ΙΙ, Συμβούλιο — Τμήμα IV, Δικαστήριο — Τμήμα V, Ελεγκτικό Συνέδριο — Τμήμα VI, Ευρωπαϊκή Οικονομική και Κοινωνική Επιτροπή — Τμήμα VII, Επιτροπή των Περιφερειών — Τμήμα VIII, Ευρωπαίος Διαμεσολαβητής — Τμήμα ΙΧ, Ευρωπαίος Επόπτης Προστασίας Δεδομένων [C6-0288/2007 — 2007/2019B(BUD)] — Επιτροπή Προϋπολογισμών.
Εισηγητής: Ville Itälä (A6-0394/2007)
Ο Πρόεδρος προβαίνει στην ακόλουθη δήλωση:
Πριν να δώσω το λόγο στην κυρία Επίτροπο Dalia Grybauskaitė, θα επιθυμούσα να εκφράσω την έκπληξή μου διαπιστώνοντας την απουσία άλλων Επιτρόπων τους οποίους είχαμε παρακαλέσει να παραστούν. Υπάρχουν πολλές δικαιολογίες. Οι προσκλήσεις μας απεστάλησαν ίσως με καθυστέρηση. Είναι πιθανόν, θα φροντίσω να βεβαιωθώ για το τι ακριβώς συνέβη.
Επιθυμώ, όμως, να υπενθυμίσω στην Επιτροπή ότι βάσει διοργανικής συμφωνίας, είναι υποχρεωμένη να είναι παρούσα κατά τις περιόδους συνόδου του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου. Θα εξετάσω περισσότερο αυτό το θέμα, και αναμένω ότι η Επιτροπή, όπως επίσης, βεβαίως, και το Κοινοβούλιο θα σέβεται τις αναληφθείσες υποχρεώσεις βάσει της διοργανικής συμφωνίας.
Παρακαλώ την κυρία Επίτροπο Dalia Grybauskaitė να γνωστοποιήσει τα προαναφερθέντα στην Επιτροπή. Έχω, εξ άλλου, ήδη εκφρασθεί επί του εν λόγω θέματος στο πλαίσιο της Διάσκεψης των Προέδρων. Δεν επιθυμώ, όμως, να προβώ εδώ σε μονομερείς κατηγορίες, αλλά προτίθεμαι να εξετάσω το θέμα.
Οι Ville Itälä και Kyösti Virrankoski παρουσιάζουν τις εκθέσεις τους.
Παρεμβαίνουν οι Richard James Ashworth, εξ ονόματος της Ομάδας PPE-DE, Catherine Guy-Quint, εξ ονόματος της Ομάδας PSE, Anne E. Jensen, εξ ονόματος της Ομάδας ALDE, Wiesław Stefan Kuc, εξ ονόματος της Ομάδας UEN, Helga Trüpel, εξ ονόματος της Ομάδας Verts/ALE, Esko Seppänen, εξ ονόματος της Ομάδας GUE/NGL, Nils Lundgren, εξ ονόματος της Ομάδας IND/DEM, και Hans-Peter Martin, μη εγγεγραμμένος.
Παρεμβαίνει η Dalia Grybauskaitė (Μέλος της Επιτροπής).
Παρεμβαίνουν οι Michael Gahler (εισηγητής της γνωμοδότησης της επιτροπής AFET) και Ralf Walter (εισηγητής της γνωμοδότησης της επιτροπής DEVE).
ΠΡΟΕΔΡΙΑ: Manuel António dos SANTOS
Αντιπρόεδρος
Παρεμβαίνουν οι Peter Šťastný (εισηγητής της γνωμοδότησης της επιτροπής INTA), Salvador Garriga Polledo (εισηγητής της γνωμοδότησης της επιτροπής CONT), Cristobal Montoro Romero (εισηγητής της γνωμοδότησης της επιτροπής ECON), Gabriele Stauner (εισηγήτρια της γνωμοδότησης της επιτροπής EMPL), Jutta Haug (εισηγήτρια της γνωμοδότησης της επιτροπής ENVI), Angelika Niebler (εισηγήτρια της γνωμοδότησης της επιτροπής ITRE), Luisa Fernanda Rudi Ubeda (εισηγήτρια της γνωμοδότησης της επιτροπής IMCO), Wojciech Roszkowski (εισηγητής της γνωμοδότησης της επιτροπής REGI), Jan Mulder (εισηγητής της γνωμοδότησης της επιτροπής AGRI), Emanuel Jardim Fernandes (εισηγητής της γνωμοδότησης της επιτροπής PECH), Helga Trüpel (εισηγήτρια της γνωμοδότησης της επιτροπής CULT), Gérard Deprez (εισηγητής της γνωμοδότησης της επιτροπής LIBE), Rihards Pīks (εισηγητής της γνωμοδότησης της επιτροπής AFCO), Christa Prets (εισηγήτρια της γνωμοδότησης της επιτροπής FEMM), Luciana Sbarbati (εισηγήτρια της γνωμοδότησης της επιτροπής PETI), László Surján, Jutta Haug, Gérard Deprez, Zbigniew Krzysztof Kuźmiuk, Gérard Onesta, Pedro Guerreiro, Jean-Claude Martinez, Sergej Kozlík, Ingeborg Gräßle, Vladimír Maňka, Nathalie Griesbeck, Seán Ó Neachtain, Margrete Auken, Αδάμος Αδάμου και Janusz Lewandowski.
ΠΡΟΕΔΡΙΑ: Adam BIELAN
Αντιπρόεδρος
Παρεμβαίνουν οι Louis Grech, István Szent-Iványi, Konrad Szymański, Satu Hassi, James Elles, Joan Calabuig Rull, Samuli Pohjamo, Simon Busuttil, Göran Färm, Hannu Takkula, Monica Maria Iacob-Ridzi, Marusya Ivanova Lyubcheva, Margarita Starkevičiūtė, Rolf Berend, Thijs Berman, Christofer Fjellner, Κατερίνα Μπατζελή και Reimer Böge (πρόεδρος της επιτροπής BUDG).
Η συζήτηση περατώνεται.
Ψηφοφορία: σημείο 7.2 των Συνοπτικών Πρακτικών της 25.10.2007 και σημείο 7.3 των Συνοπτικών Πρακτικών της 25.10.2007.
(Η συνεδρίαση, η οποία διακόπτεται στις 5.45 μ.μ. εν αναμονή της ώρας των ερωτήσεων, επαναλαμβάνεται στις 5.50 μ.μ.)
ΠΡΟΕΔΡΙΑ: Diana WALLIS
Αντιπρόεδρος
14. Σύνθεση του Σώματος
Ο Joop Post κοινοποίησε γραπτώς την παραίτησή του από μέλος του Κοινοβουλίου με ισχύ από 17.10.2007.
Σύμφωνα με το άρθρο 4, παράγραφος 1, του κανονισμού, το Σώμα διαπιστώνει τη χηρεία της έδρας από την ως άνω ημερομηνία και ενημερώνει σχετικά την ενεχόμενη εθνική αρχή.
Οι αρμόδιες ολλανδικές αρχές ανακοίνωσαν εν τω μεταξύ την εκλογή στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο του Cornelis Visser σε αντικατάσταση του Joop Post. Το Σώμα λαμβάνει γνώση με ισχύ από 17.10.2007.
Σύμφωνα με το άρθρο 3, παράγραφος 2 του Κανονισμού, για όσο χρονικό διάστημα δεν έχει ελεγχθεί η εντολή του ή εκδοθεί απόφαση σε περίπτωση διαφοράς, ο Cornelis Visser καταλαμβάνει την έδρα του στο Κοινοβούλιο και συμμετέχει στα όργανά του με πλήρη δικαιώματα, υπό τον όρο ότι έχει προηγουμένως προβεί στη δήλωση ότι δεν κατέχει οποιοδήποτε αξίωμα ασυμβίβαστο με την ιδιότητα του βουλευτή του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου.
15. Ώρα των ερωτήσεων (ερωτήσεις προς την Επιτροπή)
Το Σώμα εξετάζει μια σειρά ερωτήσεων προς την Επιτροπή (B6-0318/2007).
Πρώτο μέρος
Ερώτηση 41 (Manuel Medina Ortega): Απαγωγές παιδιών.
Ο Franco Frattini (Αντιπρόεδρος της Επιτροπής) απαντά στην ερώτηση, καθώς και στις συμπληρωματικές ερωτήσεις των Manuel Medina Ortega, Μαρίας Παναγιωτοπούλου-Κασσιώτου και Reinhard Rack.
Ερώτηση 42 (Milan Gaľa): Τροπικός ιός chikungunya στην Ευρώπη.
Ο Μάρκος Κυπριανού (Μέλος της Επιτροπής) απαντά στην ερώτηση, καθώς και σε μία συμπληρωματική ερώτηση του Milan Gaľa.
Ερώτηση 43 (Paulo Casaca): Ανθρωπιστική καταστροφή στο Ιράκ.
Η Neelie Kroes (Μέλος της Επιτροπής) απαντά στην ερώτηση, καθώς και στις συμπληρωματικές ερωτήσεις των Paulo Casaca και Danutė Budreikaitė.
Δεύτερο μέρος
Ερώτηση 44 (Μαρίας Παναγιωτοπούλου-Κασσιώτου): Συμβασιούχοι σε θέσεις που καλύπτουν πάγιες και διαρκείς ανάγκες στα όργανα και τις υπηρεσίες της ΕΕ.
Ο Siim Kallas (Αντιπρόεδρος της Επιτροπής) απαντά στην ερώτηση, καθώς και στις συμπληρωματικές ερωτήσεις των Μαρίας Παναγιωτοπούλου-Κασσιώτου και Paul Rübig.
Ερώτηση 45 (Johan Van Hecke): Η αύξηση του αριθμού υπαλλήλων των Ευρωπαϊκών Κοινοτήτων και οι επιπτώσεις της στο κόστος των συντάξεων.
Ο Siim Kallas απαντά στην ερώτηση, καθώς και στις συμπληρωματικές ερωτήσεις των Johan Van Hecke, Justas Vincas Paleckis και Ingeborg Gräßle.
Ερώτηση 46 (Esko Seppänen): Η Επιτροπή και τα συνδικάτα.
Ο Siim Kallas απαντά στην ερώτηση, καθώς και στις συμπληρωματικές ερωτήσεις των Esko Seppänen και Paul Rübig.
Στις ερωτήσεις 47 έως 48 θα δοθούν γραπτές απαντήσεις.
Ερώτηση 49 (Bart Staes): Συνολικό ποσό των προστίμων που έχουν επιβληθεί σε επιχειρήσεις στο πλαίσιο των κανόνων ανταγωνισμού.
Η Neelie Kroes απαντά στην ερώτηση, καθώς και στις συμπληρωματικές ερωτήσεις των Bart Staes, Reinhard Rack και Danutė Budreikaitė.
Ερώτηση 50 (Lambert van Nistelrooij): Συγχώνευση των εταιρειών Suez και Gaz de France.
Η Neelie Kroes απαντά στην ερώτηση, καθώς και σε μία συμπληρωματική ερώτηση του Lambert van Nistelrooij.
Η ερώτηση 51 καταπίπτει, διότι ο συντάκτης της απουσιάζει.
Ερώτηση 52 (Anne Van Lancker): Επιδότηση στην Volvo Cars Gent/κανόνες της ΕΕ περί κρατικών ενισχύσεων.
Η Neelie Kroes απαντά στην ερώτηση, καθώς και σε μία συμπληρωματική ερώτηση της Anne Van Lancker.
Ερώτηση 53 (Γεωργίου Παπαστάμκου): Εμπόριο και αλλαγή του κλίματος.
Ο Peter Mandelson (Μέλος της Επιτροπής) απαντά στην ερώτηση, καθώς και στις συμπληρωματικές ερωτήσεις των Γεωργίου Παπαστάμκου και Daniel Caspary.
Ερώτηση 54 (Daniel Caspary): Συζήτηση για το μέλλον των μηχανισμών προστασίας του εμπορίου.
Ερώτηση 55 (Laima Liucija Andrikienė): Μέσα εμπορικής άμυνας της Ευρωπαϊκής Ένωσης.
Ο Peter Mandelson απαντά στην ερώτηση, καθώς και στις συμπληρωματικές ερωτήσεις των Daniel Caspary, Laima Liucija Andrikienė, Γεωργίου Παπαστάμκου και Elisa Ferreira.
Στις ερωτήσεις 56 έως 98 θα δοθούν γραπτές απαντήσεις.
Η ώρα των ερωτήσεων προς την Επιτροπή περατώνεται.
(Η συνεδρίαση διακόπτεται στις 7.35 μ.μ. και επαναλαμβάνεται στις 9 μ.μ.)
ΠΡΟΕΔΡΙΑ: Adam BIELAN
Αντιπρόεδρος
16. Άνοδος των τιμών των τροφίμων, προστασία των καταναλωτών (συζήτηση)
Προφορική ερώτηση (O-0065/2007) που κατέθεσαν οι Joseph Daul, Lutz Goepel και Neil Parish, εξ ονόματος της Ομάδας PPE-DE, προς την Επιτροπή: Άνοδος των τιμών των τροφίμων (B6-0321/2007)
Προφορική ερώτηση (O-0067/2007) που κατέθεσε ο Luis Manuel Capoulas Santos, εξ ονόματος της Ομάδας PSE, προς την Επιτροπή: Προστασία των καταναλωτών και άνοδος των τιμών (B6-0377/2007)
Προφορική ερώτηση (O-0069/2007) που κατέθεσαν οι Sergio Berlato, Janusz Wojciechowski, Gintaras Didžiokas και Liam Aylward, εξ ονόματος της Ομάδας UEN, προς την Επιτροπή: Σημαντικές αυξήσεις στις τιμές των τροφίμων και προστασία των καταναλωτών (B6-0378/2007)
Ο Neil Parish (από κοινού συντάκτης) αναπτύσσει την προφορική ερώτηση (B6-0321/2007).
Ο Luis Manuel Capoulas Santos (συντάκτης) αναπτύσσει την προφορική ερώτηση (B6-0377/2007).
Ο Sergio Berlato (από κοινού συντάκτης) αναπτύσσει την προφορική ερώτηση (B6-0378/2007).
Η Mariann Fischer Boel (Μέλος της Επιτροπής) απαντά στις ερωτήσεις.
Παρεμβαίνουν οι Mairead McGuinness, εξ ονόματος της Ομάδας PPE-DE, Bernadette Bourzai, εξ ονόματος της Ομάδας PSE, Niels Busk, εξ ονόματος της Ομάδας ALDE, Janusz Wojciechowski, εξ ονόματος της Ομάδας UEN, Friedrich-Wilhelm Graefe zu Baringdorf, εξ ονόματος της Ομάδας Verts/ALE, Vincenzo Aita, εξ ονόματος της Ομάδας GUE/NGL, Jim Allister, μη εγγεγραμμένος, Struan Stevenson, María Isabel Salinas García, Andrzej Tomasz Zapałowski, Διαμάντω Μανωλάκου, Agnes Schierhuber, Csaba Sándor Tabajdi, Esther Herranz García, Rosa Miguélez Ramos, James Nicholson, Catherine Neris και Mariann Fischer Boel.
Προτάσεις ψηφίσματος που κατατέθηκαν σύμφωνα με το άρθρο 108, παράγραφος 5, του Κανονισμού, για την περάτωση της συζήτησης:
— |
Joseph Daul, Lutz Goepel, Neil Parish, Struan Stevenson, Pilar Ayuso, Esther De Lange, Carmen Fraga Estévez, Esther Herranz García, Elisabeth Jeggle, Mairead McGuinness και James Nicholson, εξ ονόματος της Ομάδας PPE-DE, σχετικά με την άνοδο των τιμών των ζωοτροφών και των τροφίμων σχετικά με την αύξηση των τιμών στις ζωοτροφές και τα τρόφιμα (B6-0400/2007) |
— |
Luis Manuel Capoulas Santos, Bernadette Bourzai, María Isabel Salinas García, Κατερίνα Μπατζελή και Rosa Miguélez Ramos, εξ ονόματος της Ομάδας PSE, σχετικά με την άνοδο των τιμών των τροφίμων και την προστασία των καταναλωτώνσχετικά με τις αυξήσεις τιμών και την προστασία των καταναλωτών (B6-0401/2007) |
— |
Διαμάντω Μανωλάκου, Vincenzo Aita, Ilda Figueiredo, Willy Meyer Pleite, Marco Rizzo, Κυριάκος Τριανταφυλλίδης και Δημήτριος Παπαδημούλης, εξ ονόματος της Ομάδας GUE/NGL, σχετικά με την άνοδο των τιμών των τροφίμων και την προστασία των καταναλωτών σχετικά με τις αυξήσεις τιμών στα τρόφιμα και την προστασία των καταναλωτών (B6-0402/2007) |
— |
Niels Busk, Kyösti Virrankoski και Willem Schuth, εξ ονόματος της Ομάδας ALDE, σχετικά με την άνοδο των τιμών των τροφίμων σχετικά με τις αυξήσεις της τιμής των τροφίμων (B6-0403/2007) |
— |
Sergio Berlato, Janusz Wojciechowski, Gintaras Didžiokas, Andrzej Tomasz Zapałowski, Liam Aylward, Zdzisław Zbigniew Podkański, Zbigniew Krzysztof Kuźmiuk και Ryszard Czarnecki, εξ ονόματος της Ομάδας UEN, σχετικά με τη μεγάλη άνοδο των τιμών των τροφίμων και την προστασία των κατανα- λωτών σχετικά με τις σημαντικές αυξήσεις των τιμών των τροφίμων και την προστασία των καταναλωτών (B6-0404/2007) |
— |
Friedrich-Wilhelm Graefe zu Baringdorf, Alyn Smith και Milan Horáček, εξ ονόματος της Ομάδας Verts/ALE, σχετικά με την αύξηση των τιμών των τροφίμων σχετικά με τις αυξήσεις της τιμής των τροφίμων (B6-0405/2007). |
Η συζήτηση περατώνεται.
Ψηφοφορία: σημείο 7.9 των Συνοπτικών Πρακτικών της 25.10.2007.
17. Πράσινο Βιβλίο: Για μια Ευρώπη απαλλαγμένη από το κάπνισμα: στρατηγικές επιλογές σε επίπεδο ΕΕ (συζήτηση)
Έκθεση σχετικά με την Πράσινη Βίβλο «Για μια Ευρώπη απαλλαγμένη από το κάπνισμα: στρατηγικές επιλογές σε επίπεδο ΕΕ» [2007/2105(INI)] — Επιτροπή Περιβάλλοντος, Δημόσιας Υγείας και Ασφάλειας των Τροφίμων.
Εισηγητής: Karl-Heinz Florenz (A6-0336/2007)
Ο Karl-Heinz Florenz παρουσιάζει την έκθεσή του.
Παρεμβαίνει ο Μάρκος Κυπριανού (Μέλος της Επιτροπής).
Παρεμβαίνουν οι Marianne Thyssen, εξ ονόματος της Ομάδας PPE-DE, Glenis Willmott, εξ ονόματος της Ομάδας PSE, Jules Maaten, εξ ονόματος της Ομάδας ALDE, Hiltrud Breyer, εξ ονόματος της Ομάδας Verts/ALE, Jens Holm, εξ ονόματος της Ομάδας GUE/NGL, Koenraad Dillen, εξ ονόματος της Ομάδας ITS, Eija-Riitta Korhola, Gyula Hegyi και Μάριος Ματσάκης.
ΠΡΟΕΔΡΙΑ: Mario MAURO
Αντιπρόεδρος
Παρεμβαίνουν οι Carl Schlyter, Bogusław Sonik, Karin Scheele, Holger Krahmer, Anja Weisgerber, Catherine Stihler, Christofer Fjellner και Μάρκος Κυπριανού.
Η συζήτηση περατώνεται.
Ψηφοφορία: σημείο 8.26 των Συνοπτικών Πρακτικών της 24.10.2007.
18. Πρωτόκολλο που τροποποιεί τη συμφωνία για τα δικαιώματα πνευματικής ιδιοκτησίας στον τομέα του εμπορίου (TRIPS) ***I (συζήτηση)
Έκθεση σχετικά με την πρόταση απόφασης του Συμβουλίου για την αποδοχή εξ ονόματος της Ευρωπαϊκής Κοινότητας του πρωτοκόλλου που τροποποιεί τη συμφωνία (TRIPS), που υπεγράφη στη Γενεύη στις 6 Δεκεμβρίου 2005 [08934/2006 — C6-0359/2006 — 2006/0060(AVC)] — Επιτροπή Διεθνούς Εμπορίου.
Εισηγητής: Gianluca Susta (A6-0403/2007)
Ο Gianluca Susta παρουσιάζει την έκθεσή του.
Παρεμβαίνει ο Peter Mandelson (Μέλος της Επιτροπής).
Παρεμβαίνουν οι Michel Rocard (εισηγητής της γνωμοδότησης της επιτροπής JURI), Γεώργιος Παπαστάμκος, εξ ονόματος της Ομάδας PPE-DE, Kader Arif, εξ ονόματος της Ομάδας PSE, Johan Van Hecke, εξ ονόματος της Ομάδας ALDE, Ryszard Czarnecki, εξ ονόματος της Ομάδας UEN, Carl Schlyter, εξ ονόματος της Ομάδας Verts/ALE, Umberto Guidoni, εξ ονόματος της Ομάδας GUE/NGL, Zbigniew Zaleski, Erika Mann και Francisco Assis.
Η συζήτηση περατώνεται.
Ψηφοφορία: σημείο 8.14 των Συνοπτικών Πρακτικών της 24.10.2007.
19. Επαγγελματικά προσόντα για τη διά βίου μάθηση ***I (συζήτηση)
Έκθεση σχετικά με την πρόταση σύστασης του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου που αφορά τη θέσπιση του ευρωπαϊκού πλαισίου επαγγελματικών προσόντων για τη διά βίου μάθηση [COM(2006)0479 — C6-0294/2006 — 2006/0163(COD)] — Επιτροπή Απασχόλησης και Κοινωνικών Υποθέσεων.
Εισηγητής: Mario Mantovani (A6-0245/2007)
Παρεμβαίνει ο Peter Mandelson (Μέλος της Επιτροπής).
Ο Mario Mantovani παρουσιάζει την έκθεσή του.
Παρεμβαίνουν οι Pilar del Castillo Vera (εισηγήτρια της γνωμοδότησης της επιτροπής ITRE), Milan Gaľa (εισηγητής της γνωμοδότησης της επιτροπής CULT), Thomas Mann, εξ ονόματος της Ομάδας PPE-DE, Françoise Castex, εξ ονόματος της Ομάδας PSE, Ona Juknevičienė, εξ ονόματος της Ομάδας ALDE, Zdzisław Zbigniew Podkański, εξ ονόματος της Ομάδας UEN, Sepp Kusstatscher, εξ ονόματος της Ομάδας Verts/ALE, Derek Roland Clark, εξ ονόματος της Ομάδας IND/DEM, Μαρία Παναγιωτοπούλου-Κασσιώτου, Joel Hasse Ferreira, Ewa Tomaszewska και Peter Mandelson.
Η συζήτηση περατώνεται.
Ψηφοφορία: σημείο 8.18 των Συνοπτικών Πρακτικών της 24.10.2007.
20. Ημερήσια διάταξη της επόμενης συνεδρίασης
Η ημερήσια διάταξη της αυριανής συνεδρίασης έχει καθοριστεί (έγγρ. «Ημερήσια Διάταξη» PE 396.144/OJME).
21. Λήξη της συνεδρίασης
Ο Πρόεδρος κηρύσσει τη λήξη της συνεδρίασης στις 0.05 π.μ.
Harald Rømer
Γενικός Γραμματέας
Luigi Cocilovo
Aντιπρόεδρος
ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΑΡΟΝΤΩΝ
Υπέγραψαν:
Adamou, Agnoletto, Aita, Albertini, Allister, Alvaro, Anastase, Andersson, Andrejevs, Andria, Andrikienė, Angelakas, Angelilli, Antoniozzi, Arif, Arnaoutakis, Ashworth, Assis, Athanasiu, Atkins, Attard-Montalto, Attwooll, Aubert, Audy, Auken, Ayala Sender, Aylward, Ayuso, Baco, Badia i Cutchet, Baeva, Bărbuleţiu, Barón Crespo, Barsi-Pataky, Batten, Battilocchio, Batzeli, Bauer, Beaupuy, Beazley, Becsey, Beer, Belder, Belet, Belohorská, Bennahmias, Beňová, Berend, Berès, Berlato, Berlinguer, Berman, Bielan, Birutis, Blokland, Bloom, Bobošíková, Böge, Bösch, Bonde, Bono, Bonsignore, Booth, Borghezio, Borrell Fontelles, Bossi, Botopoulos, Bourlanges, Bourzai, Bowis, Bowles, Bozkurt, Bradbourn, Braghetto, Brejc, Brepoels, Březina, Brie, Brok, Brunetta, Budreikaitė, van Buitenen, Buitenweg, Bulfon, Bullmann, Van den Burg, Burke, Buruiană-Aprodu, Bushill-Matthews, Busk, Buşoi, Busuttil, Buzek, Cabrnoch, Calabuig Rull, Callanan, Camre, Capoulas Santos, Cappato, Carlotti, Carnero González, Carollo, Casa, Casaca, Cashman, Casini, Caspary, Castex, Castiglione, del Castillo Vera, Catania, Cavada, Cederschiöld, Cercas, Chatzimarkakis, Chichester, Chmielewski, Christensen, Chruszcz, Ciornei, Claeys, Clark, Cocilovo, Coelho, Cohn-Bendit, Corbett, Corbey, Corda, Cornillet, Coşea, Paolo Costa, Cottigny, Coûteaux, Cramer, Corina Creţu, Crowley, Marek Aleksander Czarnecki, Ryszard Czarnecki, Daul, Davies, De Blasio, de Brún, Degutis, Dehaene, De Keyser, Demetriou, De Michelis, Deprez, De Rossa, De Sarnez, Descamps, Désir, Deß, Deva, De Veyrac, De Vits, Díaz de Mera García Consuegra, Dičkutė, Didžiokas, Dillen, Dimitrakopoulos, Dobolyi, Dombrovskis, Douay, Dover, Doyle, Drčar Murko, Duchoň, Duff, Duka-Zólyomi, Dumitrescu, Ebner, Ehler, Ek, El Khadraoui, Elles, Esteves, Estrela, Ettl, Jill Evans, Jonathan Evans, Robert Evans, Färm, Fajmon, Falbr, Farage, Fatuzzo, Fava, Fazakas, Ferber, Fernandes, Fernández Martín, Ferrari, Anne Ferreira, Elisa Ferreira, Figueiredo, Fjellner, Flasarová, Flautre, Florenz, Foglietta, Foltyn-Kubicka, Fontaine, Fourtou, Fraga Estévez, França, Frassoni, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Galeote, Ganţ, Garcés Ramón, García Pérez, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gebhardt, Gentvilas, Georgiou, Geremek, Geringer de Oedenberg, Gewalt, Gibault, Gierek, Giertych, Gill, Gklavakis, Glante, Glattfelder, Gobbo, Goebbels, Goepel, Golik, Gollnisch, Gomes, Gomolka, Gottardi, Goudin, Grabowska, Grabowski, Graça Moura, Graefe zu Baringdorf, Gräßle, de Grandes Pascual, Grech, Griesbeck, Gröner, de Groen-Kouwenhoven, Groote, Grosch, Grossetête, Guardans Cambó, Guellec, Guerreiro, Guidoni, Gurmai, Gutiérrez-Cortines, Guy-Quint, Gyürk, Hänsch, Hall, Hammerstein, Hamon, Handzlik, Hannan, Harbour, Harkin, Harms, Hasse Ferreira, Hassi, Haug, Hazan, Heaton-Harris, Hegyi, Hellvig, Helmer, Hénin, Hennicot-Schoepges, Herczog, Herranz García, Herrero-Tejedor, Hieronymi, Higgins, Hökmark, Holm, Honeyball, Hoppenstedt, Horáček, Howitt, Hudacký, Hudghton, Hughes, Hutchinson, Iacob-Ridzi, Ibrisagic, in 't Veld, Iotova, Isler Béguin, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jackson, Jacobs, Jäätteenmäki, Jałowiecki, Janowski, Járóka, Jarzembowski, Jeggle, Jeleva, Jensen, Jöns, Jonckheer, Jordan Cizelj, Juknevičienė, Kacin, Kaczmarek, Kallenbach, Kamall, Karas, Karim, Kasoulides, Kaufmann, Kauppi, Kazak, Tunne Kelam, Kelemen, Kindermann, Kinnock, Kirilov, Kirkhope, Klamt, Klaß, Klich, Klinz, Knapman, Koch, Koch-Mehrin, Kohlíček, Konrad, Kónya-Hamar, Koppa, Korhola, Kósáné Kovács, Koterec, Kozlík, Krahmer, Krasts, Kratsa-Tsagaropoulou, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kristovskis, Krupa, Kuc, Kudrycka, Kuhne, Kułakowski, Kušķis, Kusstatscher, Kuźmiuk, Lagendijk, Laignel, Lamassoure, Lambert, Lambrinidis, Lambsdorff, Landsbergis, Lang, De Lange, Langen, Langendries, Laperrouze, La Russa, Lauk, Lavarra, Lax, Lechner, Le Foll, Lefrançois, Lehideux, Lehne, Lehtinen, Leichtfried, Leinen, Jean-Marie Le Pen, Le Rachinel, Lévai, Lewandowski, Liberadzki, Libicki, Lichtenberger, Lienemann, Liese, Liotard, Lipietz, Locatelli, Lombardo, López-Istúriz White, Losco, Louis, Lucas, Ludford, Lulling, Lundgren, Lynne, Lyubcheva, Maaten, McAvan, McCarthy, McDonald, McGuinness, McMillan-Scott, Madeira, Maldeikis, Manders, Maňka, Thomas Mann, Manolakou, Mantovani, Markov, Marques, Martens, David Martin, Hans-Peter Martin, Martinez, Martínez Martínez, Masiel, Masip Hidalgo, Maštálka, Mathieu, Mato Adrover, Matsakis, Matsis, Matsouka, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Medina Ortega, Meijer, Méndez de Vigo, Menéndez del Valle, Meyer Pleite, Miguélez Ramos, Mihăescu, Mihalache, Mikko, Mikolášik, Millán Mon, Mitchell, Mölzer, Mohácsi, Moisuc, Montoro Romero, Moraes, Moreno Sánchez, Morgan, Morgantini, Morillon, Morin, Morţun, Mulder, Musacchio, Muscardini, Muscat, Musotto, Mussolini, Musumeci, Myller, Napoletano, Nassauer, Nattrass, Navarro, Neris, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Occhetto, Öger, Olajos, Olbrycht, Ó Neachtain, Onesta, Onyszkiewicz, Oomen-Ruijten, Ortuondo Larrea, Őry, Ouzký, Oviir, Paasilinna, Pack, Pafilis, Pahor, Paleckis, Panayotopoulos-Cassiotou, Panayotov, Pannella, Panzeri, Papadimoulis, Paparizov, Papastamkos, Parish, Paşcu, Patriciello, Patrie, Peillon, Pęk, Alojz Peterle, Petre, Pflüger, Piecyk, Pieper, Pīks, Pinheiro, Pinior, Piotrowski, Piskorski, Pistelli, Pittella, Pleštinská, Podestà, Podgorean, Podimata, Podkański, Pöttering, Pohjamo, Poignant, Polfer, Poli Bortone, Pomés Ruiz, Popeangă, Portas, Posselt, Prets, Pribetich, Vittorio Prodi, Protasiewicz, Purvis, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Raeva, Ransdorf, Rapkay, Rasmussen, Remek, Resetarits, Reul, Ribeiro e Castro, Riera Madurell, Ries, Riis-Jørgensen, Rivera, Rizzo, Rocard, Rogalski, Roithová, Romagnoli, Romeva i Rueda, Rosati, Roszkowski, Rothe, Rouček, Roure, Rudi Ubeda, Rübig, Rühle, Rutowicz, Ryan, Saïfi, Sakalas, Saks, Salafranca Sánchez-Neyra, Salinas García, Samuelsen, Sánchez Presedo, dos Santos, Sartori, Saryusz-Wolski, Savary, Savi, Sbarbati, Schaldemose, Scheele, Schenardi, Schierhuber, Schinas, Schlyter, Frithjof Schmidt, Olle Schmidt, Schmitt, Schöpflin, Jürgen Schröder, Schroedter, Schulz, Schuth, Schwab, Seeber, Seeberg, Segelström, Seppänen, Şerbu, Severin, Siekierski, Silva Peneda, Simpson, Sinnott, Siwiec, Skinner, Škottová, Smith, Sommer, Søndergaard, Sonik, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Spautz, Speroni, Staes, Stănescu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Šťastný, Stauner, Stavreva, Sterckx, Stevenson, Stihler, Stockmann, Strejček, Strož, Stubb, Sturdy, Sudre, Surján, Susta, Svensson, Swoboda, Szabó, Szájer, Szejna, Szent-Iványi, Szymański, Tabajdi, Tajani, Takkula, Tannock, Tarand, Tatarella, Thomsen, Thyssen, Ţicău, Ţîrle, Titford, Titley, Toia, Toma, Tomaszewska, Tomczak, Toubon, Toussas, Trakatellis, Trautmann, Triantaphyllides, Trüpel, Turmes, Tzampazi, Uca, Ulmer, Urutchev, Vaidere, Vakalis, Vălean, Valenciano Martínez-Orozco, Van Hecke, Van Lancker, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Vatanen, Vaugrenard, Veneto, Veraldi, Vergnaud, Vernola, Vidal-Quadras, Virrankoski, Visser, Vlasák, Vlasto, Voggenhuber, Wagenknecht, Wallis, Walter, Watson, Henri Weber, Manfred Weber, Weiler, Weisgerber, Wieland, Wiersma, Wijkman, Willmott, Wise, Wohlin, Bernard Wojciechowski, Janusz Wojciechowski, Wortmann-Kool, Wurtz, Yáñez-Barnuevo García, Záborská, Zahradil, Zaleski, Zapałowski, Zatloukal, Ždanoka, Zdravkova, Železný, Zieleniec, Zīle, Zimmer, Zingaretti, Zvěřina, Zwiefka
ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ I
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΨΗΦΟΦΟΡΙΩΝ
Επεξήγηση των συντομογραφιών και συμβόλων
+ |
εγκρίνεται |
- |
απορρίπτεται |
↓ |
καταπίπτει |
A |
αποσύρεται |
OK (..., ..., ...) |
ψηφοφορία με ονομαστική κλήση (ψήφοι υπέρ, ψήφοι κατά, αποχές) |
ΗΨ (..., ..., ...) |
ηλεκτρονική ψηφοφορία (ψήφοι υπέρ, ψήφοι κατά, αποχές) |
ψ.τμ. |
ψηφοφορία κατά τμήματα |
χ.ψ. |
χωριστή ψηφοφορία |
τροπ. |
τροπολογία |
ΣΤ |
συμβιβαστική τροπολογία |
ΑΤ |
αντίστοιχο τμήμα |
Δ |
τροπολογία που διαγράφει |
= |
ταυτόσημες τροπολογίες |
παρ. |
παράγραφος |
άρθρο |
άρθρο |
Αιτ. σκ. |
αιτιολογική σκέψη |
ΠΨ |
προτάσεις ψηφίσματος |
ΚΠΨ |
κοινή πρόταση ψηφίσματος |
ΜΨ |
μυστική ψηφοφορία |
1. Σύναψη του πρωτοκόλλου στη συμφωνία σύνδεσης ΕΚ/Χιλής για να ληφθεί υπόψη η προσχώρηση στην ΕΕ της Βουλγαρίας και της Ρουμανίας ***
Έκθεση: Helmuth MARKOV (A6-0361/2007)
Θέμα |
ΟΚ, κ.λπ. |
Ψηφοφορία |
Ψηφοφορία με ΟΚ/ΗΨ — παρατηρήσεις |
ενιαία ψηφοφορία |
|
+ |
|
2. Συμφωνία επιστημονικής και τεχνολογικής συνεργασίας μεταξύ των ΕΚ και της Ελβετίας *
Έκθεση: Angelika NIEBLER (A6-0377/2007)
Θέμα |
ΟΚ, κ.λπ. |
Ψηφοφορία |
Ψηφοφορία με ΟΚ/ΗΨ — παρατηρήσεις |
ενιαία ψηφοφορία |
ΟΚ |
+ |
646, 11, 8 |
Αίτηση για ψηφοφορία με ονομαστική κλήση
PPE-DE: τελική ψηφοφορία
3. Κοινοτικά δικαιώματα επί φυτικών ποικιλιών *
Έκθεση: Neil PARISH (A6-0373/2007)
Θέμα |
ΟΚ, κ.λπ. |
Ψηφοφορία |
Ψηφοφορία με ΟΚ/ΗΨ — παρατηρήσεις |
ενιαία ψηφοφορία |
|
+ |
|
4. Κύρωση από τη Σλοβενία του Πρωτοκόλλου της 12ης Φεβρουαρίου 2004 που τροποποιεί τη Σύμβαση των Παρισίων της 29ης Ιουλίου 1960 σχετικά με την αστική ευθύνη στον τομέα της πυρηνικής ενέργειας ***
Σύσταση: Giuseppe GARGANI (A6-0369/2007)
Θέμα |
ΟΚ, κ.λπ. |
Ψηφοφορία |
Ψηφοφορία με ΟΚ/ΗΨ — παρατηρήσεις |
ενιαία ψηφοφορία |
|
+ |
|
5. Έγκριση της πρώτης και της δεύτερης τροποποίησης της σύμβασης του Espoo της ΟΕΕ/ΟΗΕ *
Έκθεση: Miroslav OUZKÝ (A6-0395/2007) *
Θέμα |
ΟΚ, κ.λπ. |
Ψηφοφορία |
Ψηφοφορία με ΟΚ/ΗΨ — παρατηρήσεις |
ενιαία ψηφοφορία |
ΟΚ |
+ |
654, 9, 2 |
Αίτηση για ψηφοφορία με ονομαστική κλήση
PPE-DE: τελική ψηφοφορία
6. Προσχώρηση της Βουλγαρίας και της Ρουμανίας στη σύμβαση της 26ης Ιουλίου 1995 σχετικά με την προστασία των οικονομικών συμφερόντων των Ευρωπαϊκών Κοινοτήτων, καθώς και σε διάφορα πρωτόκολλα της εν λόγω σύμβασης *
Έκθεση: Jean-Marie CAVADA (A6-0360/2007)
Θέμα |
ΟΚ, κ.λπ. |
Ψηφοφορία |
Ψηφοφορία με ΟΚ/ΗΨ — παρατηρήσεις |
ενιαία ψηφοφορία |
|
+ |
|
7. Δίκτυο επικοινωνιών για το περιβάλλον του Συστήματος Πληροφοριών Σένγκεν (SIS) (απόφαση) *
Έκθεση: Carlos COELHO (A6-0357/2007)
Θέμα |
ΟΚ, κ.λπ. |
Ψηφοφορία |
Ψηφοφορία με ΟΚ/ΗΨ — παρατηρήσεις |
ενιαία ψηφοφορία |
|
+ |
|
8. Κινητοποίηση του Ευρωπαϊκού Ταμείου Προσαρμογής στην Παγκοσμιοποίηση
Έκθεση: Reimer BÖGE (A6-0378/2007) (Απαιτείται ειδική πλειοψηφία + 3/5 των ψηφισάντων)
Θέμα |
Τροπ. αριθ. |
Συντάκτης |
ΟΚ, κ.λπ. |
Ψηφοφορία |
Ψηφοφορία με ΟΚ/ΗΨ — παρατηρήσεις |
ψηφοφορία: ψήφισμα (εν συνόλω) |
|
+ |
|
9. Οδηγία πλαίσιο για την αειφόρο χρήση των φυτοφαρμάκων ***I
Έκθεση: Christa KLASS (A6-0347/2007)
Θέμα |
Τροπ. αριθ. |
Συντάκτης |
ΟΚ, κ.λπ. |
Ψηφοφορία |
Ψηφοφορία με ΟΚ/ΗΨ — παρατηρήσεις |
Τροπολογίες της αρμόδιας επιτροπής — ψηφοφορία εν συνόλω |
2-7 9 16-18 20-27 29-30 32-33 38-40 42-44 47-53 56-58 60 62 68-69 71 74 81 83-84 91-98 100-119 |
επιτροπή |
|
+ |
|
Τροπολογίες της αρμόδιας επίτροπής — χωριστές ψηφοφορίες |
1 |
επιτροπή |
χ.ψ./ΗΨ |
+ |
400, 263, 8 |
8 |
επιτροπή |
ψ.τμ. |
|
|
|
1 |
+ |
|
|||
2/ΗΨ |
+ |
391, 275, 4 |
|||
3/ΗΨ |
+ |
342, 318, 6 |
|||
14 |
επιτροπή |
χ.ψ. |
- |
|
|
15 |
επιτροπή |
ψ.τμ. |
|
|
|
1 |
+ |
|
|||
2 |
- |
|
|||
19 |
επιτροπή |
ψ.τμ. |
|
|
|
1 |
+ |
|
|||
2/ΗΨ |
+ |
342, 324, 4 |
|||
28 |
επιτροπή |
χ.ψ. |
+ |
|
|
35 |
επιτροπή |
χ.ψ. |
+ |
|
|
Τροπολογίες της αρμόδιας επίτροπής — χωριστές ψηφοφορίες |
37 |
επιτροπή |
χ.ψ./ΗΨ |
+ |
343, 322, 6 |
41 |
επιτροπή |
χ.ψ. |
- |
|
|
45 |
επιτροπή |
χ.ψ. |
- |
|
|
46 |
επιτροπή |
ψ.τμ. |
|
|
|
1 |
+ |
|
|||
2 |
- |
|
|||
55 |
επιτροπή |
χ.ψ./ΗΨ |
+ |
329, 319, 12 |
|
59 |
επιτροπή |
ψ.τμ. |
|
|
|
1 |
+ |
|
|||
2 |
+ |
|
|||
72 |
επιτροπή |
ψ.τμ. |
|
|
|
1 |
+ |
|
|||
2 |
+ |
|
|||
76 |
επιτροπή |
χ.ψ. |
+ |
|
|
77 |
επιτροπή |
χ.ψ. |
+ |
|
|
78 |
επιτροπή |
ψ.τμ. |
|
|
|
1 |
+ |
|
|||
2 |
+ |
|
|||
79 |
επιτροπή |
ψ.τμ. |
|
|
|
1 |
+ |
|
|||
2 |
+ |
|
|||
82 |
επιτροπή |
ψ.τμ. |
|
|
|
1 |
+ |
|
|||
2 |
- |
|
|||
89 |
επιτροπή |
ψ.τμ. |
|
|
|
1 |
- |
|
|||
2 |
↓ |
|
|||
90 |
επιτροπή |
ψ.τμ. |
|
|
|
1 |
+ |
|
|||
2 |
- |
|
|||
99 |
επιτροπή |
χ.ψ. |
+ |
|
|
120 |
επιτροπή |
χ.ψ./ΗΨ |
+ |
334, 320, 10 |
|
121 |
επιτροπή |
χ.ψ. |
+ |
|
|
τίτλος |
157 |
Verts/ALE |
|
- |
|
Άρθρο 3, μετά το στοιχείο θ) |
149 |
PPE-DE |
ΗΨ |
- |
297, 350, 19 |
31 |
επιτροπή |
|
+ |
|
|
Άρθρο 4, παρ. 1, εδάφιο1 |
34 |
επιτροπή |
ΟΚ |
- |
111, 550, 8 |
154 |
ALDE, PSE |
ΟΚ |
- |
319, 331, 19 |
|
146ατ |
PPE-DE, BELOHORSKÁ |
ΟΚ |
+ |
502, 160, 10 |
|
Άρθρο 4, παρ. 1, μετά το εδάφιο 1 |
141 |
ALDE |
|
+ |
|
Άρθρο 4, παρ. 1, εδάφιο2 |
36 |
επιτροπή |
|
+ |
|
146ατ |
PPE-DE, BELOHORSKÁ |
|
↓ |
|
|
Άρθρο 5, παρ. 1, μετά το εδάφιο 1 |
138 |
ALDE |
|
+ |
|
Άρθρο 5, παρ. 2, μετά το εδάφιο 1 |
139 |
ALDE |
|
+ |
|
Άρθρο 6, παρ. 1 |
147 |
PPE-DE |
|
- |
|
54 |
επιτροπή |
|
+ |
|
|
Άρθρο 8, παρ. 3 |
125 = 161 = |
GUE/NGL Verts/ALE |
|
- |
|
140 |
ALDE |
|
- |
|
|
61 |
επιτροπή |
|
+ |
|
|
Άρθρο 9, παρ. 1 |
162 |
Verts/ALE |
ΟΚ |
- |
76, 575, 19 |
63, 65, 66 |
επιτροπή |
|
+ |
|
|
64 |
επιτροπή |
ψ.τμ. |
|
|
|
1 |
+ |
|
|||
2/ΗΨ |
+ |
368, 287, 7 |
|||
3 |
+ |
|
|||
μετά την παρ. 9 |
126 |
GUE/NGL |
ΟΚ |
- |
94, 562, 13 |
67 |
επιτροπή |
|
- |
|
|
133 |
ALDE |
ΗΨ |
+ |
377, 279, 7 |
|
Άρθρο 10, παρ. 2, εδάφιο 1 |
127 |
GUE/NGL |
ΟΚ |
- |
89, 561, 23 |
163 |
Verts/ALE |
ΟΚ |
- |
120, 542, 7 |
|
70 |
επιτροπή |
ψ.τμ./ΟΚ |
|
|
|
1 |
+ |
485, 181, 7 |
|||
2 |
- |
131, 531, 8 |
|||
134 = 152 = |
ALDE PSE |
|
↓ |
|
|
Άρθρο 10, παρ. 2, μετά το εδάφιο 2 |
143 |
IND/DEM |
ΟΚ |
+ |
366, 286, 14 |
Άρθρο 10, παρ. 3 |
73 |
επιτροπή |
ΗΨ |
- |
89, 564, 7 |
135 |
ALDE |
|
+ |
|
|
Άρθρο 11, στοιχείο α) |
75 |
επιτροπή |
|
- |
|
153 |
PSE |
ψ.τμ. |
|
|
|
1 |
+ |
|
|||
2 |
- |
|
|||
136 |
ALDE |
|
↓ |
|
|
145 |
PPE-DE |
|
↓ |
|
|
Άρθρο 13, παρ. 1 |
128 |
GUE/NGL |
|
- |
|
164 |
Verts/ALE |
ψ.τμ. |
|
|
|
1 |
+ |
|
|||
2 |
- |
|
|||
80 |
επιτροπή |
|
↓ |
|
|
Άρθρο 13, μετά την παρ. 4 |
85 |
επιτροπή |
ψ.τμ. |
|
|
1 |
+ |
|
|||
2 |
- |
|
|||
150 |
PPE-DE |
|
↓ |
|
|
Άρθρο 13, παρ. 5 |
86 |
επιτροπή |
ΟΚ |
- |
274, 388, 11 |
156 |
PSE, Verts/ALE, GUE/NGL, BELOHORSKÁ |
ΟΚ |
- |
270, 385, 15 |
|
Άρθρο 13, μετά την παρ. 5 |
137 = 155 = |
ALDE PSE, Verts/ALE, GUE/NGL, BELOHORSKÁ |
|
+ |
|
Άρθρο 13, παρ. 6 |
87 |
επιτροπή |
ψ.τμ. |
|
|
1 |
+ |
|
|||
2/ΗΨ |
- |
296, 364, 7 |
|||
129 |
GUE/NGL |
|
↓ |
|
|
Άρθρο 13, παρ. 7 |
130 |
GUE/NGL |
|
- |
|
88 |
επιτροπή |
|
+ |
|
|
Άρθρο 13, παρ. 8 |
131 = 165 = |
GUE/NGL Verts/ALE |
|
- |
|
Άρθρο 13, μετά την παρ. 8 |
132 |
GUE/NGL |
|
- |
|
Άρθρο 15, πριν την παρ. 1 |
166 |
Verts/ALE |
|
- |
|
Παράρτημα IIγ, τίτλος |
148 |
PPE-DE |
ΗΨ |
- |
287, 360, 22 |
122 |
επιτροπή |
ψ.τμ. |
|
|
|
1 |
+ |
|
|||
2 |
+ |
|
|||
Αιτ. σκ. 10 |
123 = 158 = |
GUE/NGL Verts/ALE |
|
↓ |
|
10 |
επιτροπή |
|
+ |
|
|
Αιτ. σκ. 11 |
124 |
GUE/NGL |
|
- |
|
159 |
Verts/ALE |
|
- |
|
|
11 |
επιτροπή |
|
+ |
|
|
Αιτ. σκ. 12 |
12 |
επιτροπή |
|
- |
|
151 |
PSE |
ΗΨ |
+ |
387, 268, 12 |
|
144 |
PPE-DE |
|
↓ |
|
|
Αιτ. σκ. 14 |
160 |
Verts/ALE |
|
- |
|
13 |
επιτροπή |
ψ.τμ. |
|
|
|
1 |
+ |
|
|||
2 |
+ |
|
|||
ψηφοφορία: τροποποιημένη πρόταση |
|
+ |
|
||
ψηφοφορία: νομοθετικό ψήφισμα |
|
+ |
|
Η τροπολογία 142 αποσύρεται.
Αίτηση για χωριστή ψηφοφορία
PPE-DE: τροπ. 1, 14, 19, 28, 34, 35, 36, 37, 41, 45, 46, 55, 67, 70, 73, 76, 88, 89, 120, 121
IND/DEM: τροπ. 34, 67, 75, 121, 122
PSE: τροπ. 89
Verts/ALE: τροπ. 77, 99
Αίτηση για ψηφοφορία με ονομαστική κλήση
PPE-DE: τροπ. 34, 154, 146 (στο άρθρο. 4, παρ. 1, εδάφιο 1), 162, 126, 127, 163, 70
IND/DEM: τροπ. 143
VertsALE: τροπ. 34, 154 και 146ατ (στο άρθρο 4, παρ. 1, εδάφιο 1), 162, 86, 156
Αίτηση για ψηφοφορία κατά τμήματα
PPE-DE
τροπ. 13
1ο μέρος:«Η εφαρμογή γενικών ... τη χρήση φυτοφαρμάκων»
2ο μέρος:«Η επιβολή τέλους ... βιολογικές καλλιέργειες»
τροπ. 15
1ο μέρος:«Είναι αναγκαία η μέτρηση της προόδου ... για την υγεία όσο και για το περιβάλλον»
2ο μέρος:«Επιπλέον της συμμετοχής ... πρόσβαση στις πληροφορίες.»
τροπ. 72
1ο μέρος:«Επιπλέον τα κράτη μέλη ... μόλυνση του νερού με φυτοφάρμακα»
2ο μέρος:«συμπεριλαμβανομένων, όπου είναι αναγκαίο ... τη διάθεση φυτοφαρμάκων»
τροπ. 90
1ο μέρος:«Η Επιτροπή εκπονεί εναρμονισμένους ... άλλους κατάλληλους»
2ο μέρος:«οι οποίοι πρέπει να είναι συμβατοί ... η δημόσια συμμετοχή»
IND/DEM
τροπ. 70
1ο μέρος: Σύνολο του κειμένου με εξαίρεση τους όρους «πλάτους τουλάχιστον 10 μέτρων»
2ο μέρος: οι όροι αυτοί
PSE
τροπ. 164
1ο μέρος:«Τα κράτη μέλη λαμβάνουν ... επιβλαβών οργανισμών»
2ο μέρος:«Η Επιτροπή υποβάλλει πρόταση ... σε κοινοτικό επίπεδο.»
τροπ. 46
1ο μέρος:«Τα κράτη μέλη καθιερώνουν ... σχεδίων δράσης»
2ο μέρος:«με βάση σύστημα φορολογίας ή εισφορών επί των φυτοφαρμάκων»
ALDE
τροπ. 19
1ο μέρος:«Η παρούσα οδηγία ... για μη γεωργικούς σκοπούς.»
2ο μέρος:«βιοκτόνων προϊόντων ... Παράρτημα V της εν λόγω οδηγίας.»
τροπ. 82
1ο μέρος: Σύνολο του κειμένου με εξαίρεση τους όρους «ανά καλλιέργεια»
2ο μέρος: οι όροι αυτοί
τροπ. 85
1ο μέρος: Σύνολο του κειμένου με εξαίρεση τους όρους «και ειδικών κατά καλλιέργεια»
2ο μέρος: οι όροι αυτοί
τροπ. 89
1ο μέρος: Σύνολο του κειμένου με εξαίρεση τους όρους «ειδικών κατά καλλιέργεια»
2ο μέρος: οι όροι αυτοί
τροπ. 122
1ο μέρος: Σύνολο του κειμένου με εξαίρεση τους όρους «και ειδικά κατά καλλιέργεια»
2ο μέρος: οι όροι αυτοί
τροπ. 153
1ο μέρος: Σύνολο του κειμένου με εξαίρεση τους όρους «Σε όλες τις περιοχές αυτές ... επιπτώσεις του ψεκασμού»
2ο μέρος: οι όροι αυτοί
VertsALE
τροπ. 59
1ο μέρος: Σύνολο του κειμένου με εξαίρεση τους όρους «μακροπρόθεσμα»
2ο μέρος: όροι αυτοί
τροπ. 78
1ο μέρος: Σύνολο του κειμένου με εξαίρεση τους όρους «και επί τη βάσει σχετικών εκτιμήσεων επικινδυνότητας, μέτρα, που ενδεχομένως κρίνονται αναγκαία»
2ο μέρος: όροι αυτοί
τροπ. 79
1ο μέρος: Σύνολο του κειμένου με εξαίρεση τους όρους «θεσπίζουν ... να εξασφαλίσουν»
2ο μέρος: όροι αυτοί
τροπ. 87
1ο μέρος: Σύνολο του κειμένου με εξαίρεση τους όρους «Τέτοιες κατευθυντήριες ... επαγγελματιών χρηστών»
2ο μέρος: όροι αυτοί
PPE-DE, Verts/ALE
τροπ. 8
1ο μέρος:«Λαμβανομένων υπόψη των κινδύνων ... άλλα κατάλληλα μέτρα»
2ο μέρος:«Τα κράτη μέλη θα πρέπει να παρακολουθούν ... από τη χρήση φυτοφαρμάκων»
3ο μέρος: «μακροπρόθεσμα»
τροπ. 64
1ο μέρος: Σύνολο του κειμένου με εξαίρεση το στοιχείο γγ) και γε)
2ο μέρος: το στοιχείο γγ)
3ο μέρος: (στοιχείο γε)
10. Διάθεση στην αγορά φυτοπροστατευτικών προϊόντων ***I
Έκθεση: Hiltrud BREYER (A6-0359/2007)
Θέμα |
Τροπ. αριθ. |
Συντάκτης |
ΟΚ, κ.λπ. |
Ψηφοφορία |
Ψηφοφορία με ΟΚ/ΗΨ — παρατηρήσεις |
Τροπολογίες της αρμόδιας επιτροπής — ψηφοφορία εν συνόλω |
2-3 7-11 13-14 16 18 20-21 23-24 26 28-33 35 41-51 53-57 62 64 66-71 73-75 77-81 83-86 88-89 91-94 96-97 99-101 103 107 110 114 116 119-120 122 126 130 |
επιτροπή |
|
+ |
|
Τροπολογίες της αρμόδιας επιτροπής — ψηφοφορία εν συνόλω |
132-133 135 139-140 142-144 146 153 155-160 163-165 167-168 170 173 175 177 180-181 184 187-192 195 197-198 201-210 212-214 219-221 224-229 235-242 245-246 250-253 |
επιτροπή |
|
+ |
|
Τροπολογίες της αρμόδιας επιτροπής — χωριστή ψηφοφορία |
1 |
επιτροπή |
χ.ψ. |
+ |
|
4 |
επιτροπή |
ΟΚ |
- |
285, 344, 32 |
|
5 |
επιτροπή |
ΟΚ |
+ |
356, 297, 11 |
|
6 |
επιτροπή |
ΟΚ |
+ |
610, 45, 15 |
|
12 |
επιτροπή |
χ.ψ. |
+ |
|
|
17 |
επιτροπή |
χ.ψ. |
+ |
|
|
22 |
επιτροπή |
ψ.τμ. |
|
|
|
1 |
+ |
|
|||
2 |
- |
|
|||
25 |
επιτροπή |
χ.ψ./ΗΨ |
+ |
329, 322, 18 |
|
27 |
επιτροπή |
ΟΚ |
- |
314, 345, 4 |
|
34 |
επιτροπή |
ψ.τμ. |
|
|
|
1 |
+ |
|
|||
2/ΗΨ |
+ |
339, 310, 20 |
|||
3/ΗΨ |
+ |
355, 288, 21 |
|||
36 |
επιτροπή |
χ.ψ. |
+ |
|
|
37 |
επιτροπή |
ψ.τμ. |
|
|
|
1 |
+ |
|
|||
2 |
- |
|
|||
38 |
επιτροπή |
χ.ψ. |
+ |
|
|
Τροπολογίες της αρμόδιας επιτροπής — χωριστή ψηφοφορία |
39 |
επιτροπή |
ψ.τμ./ΟΚ |
|
|
1 |
+ |
568, 78, 17 |
|||
2 |
- |
250, 392, 18 |
|||
40 |
επιτροπή |
χ.ψ. |
+ |
|
|
58 |
επιτροπή |
χ.ψ. |
+ |
|
|
59 |
επιτροπή |
ψ.τμ. |
|
|
|
1 |
+ |
|
|||
2 |
- |
|
|||
65 |
επιτροπή |
χ.ψ. |
- |
|
|
72 |
επιτροπή |
χ.ψ. |
- |
|
|
76 |
επιτροπή |
χ.ψ. |
+ |
|
|
82 |
επιτροπή |
ΟΚ |
+ |
389, 277, 6 |
|
87 |
επιτροπή |
ΟΚ |
+ |
374, 278, 14 |
|
90 |
επιτροπή |
χ.ψ. |
+ |
|
|
95 |
επιτροπή |
χ.ψ. |
+ |
|
|
98 |
επιτροπή |
ψ.τμ./ΟΚ |
|
|
|
1 |
+ |
594, 60, 16 |
|||
2 |
- |
312, 333, 18 |
|||
104 |
επιτροπή |
χ.ψ. |
+ |
|
|
105 |
επιτροπή |
χ.ψ. |
+ |
|
|
106 |
επιτροπή |
ΟΚ |
+ |
344, 308, 19 |
|
108 |
επιτροπή |
χ.ψ. |
+ |
|
|
109 |
επιτροπή |
χ.ψ./ΗΨ |
+ |
485, 151, 20 |
|
111 |
επιτροπή |
χ.ψ. |
+ |
|
|
113 |
επιτροπή |
χ.ψ. |
+ |
|
|
115 |
επιτροπή |
ΟΚ |
+ |
501, 150, 19 |
|
117 |
επιτροπή |
ΟΚ |
+ |
433, 222, 10 |
|
118 |
επιτροπή |
χ.ψ. |
+ |
|
|
121 |
επιτροπή |
χ.ψ. |
+ |
|
|
124 |
επιτροπή |
χ.ψ. |
+ |
|
|
125 |
επιτροπή |
χ.ψ. |
- |
|
|
127 |
επιτροπή |
ΟΚ |
+ |
544, 109, 9 |
|
128 |
επιτροπή |
ΟΚ |
+ |
352, 304, 6 |
|
129 |
επιτροπή |
χ.ψ. |
+ |
|
|
131 |
επιτροπή |
χ.ψ. |
+ |
|
|
Τροπολογίες της αρμόδιας επιτροπής — χωριστή ψηφοφορία |
136 |
επιτροπή |
ψ.τμ. |
|
|
1 |
+ |
|
|||
2 |
+ |
|
|||
138 |
επιτροπή |
ΟΚ |
+ |
369, 278, 21 |
|
141 |
επιτροπή |
χ.ψ./ΗΨ |
+ |
323, 317, 22 |
|
145 |
επιτροπή |
χ.ψ. |
+ |
|
|
151 |
επιτροπή |
χ.ψ. |
- |
|
|
152 |
επιτροπή |
χ.ψ. |
+ |
|
|
161 |
επιτροπή |
χ.ψ. |
+ |
|
|
162 |
επιτροπή |
ψ.τμ. |
|
|
|
1 |
+ |
|
|||
2/ΗΨ |
+ |
480, 170, 9 |
|||
166 |
επιτροπή |
χ.ψ. |
+ |
|
|
169 |
επιτροπή |
ψ.τμ./ΟΚ |
|
|
|
1 |
+ |
495, 148, 17 |
|||
2 |
+ |
552, 74, 18 |
|||
3 |
- |
129, 507, 17 |
|||
171 |
επιτροπή |
ΟΚ |
+ |
395, 256, 17 |
|
172 |
επιτροπή |
ΟΚ |
- |
300, 343, 19 |
|
174 |
επιτροπή |
χ.ψ. |
- |
|
|
176 |
επιτροπή |
χ.ψ. |
+ |
|
|
179 |
επιτροπή |
ψ.τμ. |
|
|
|
1 |
+ |
|
|||
2/ΗΨ |
- |
311, 341, 8 |
|||
182 |
επιτροπή |
χ.ψ. |
- |
|
|
183 |
επιτροπή |
χ.ψ. |
+ |
|
|
186 |
επιτροπή |
χ.ψ. |
+ |
|
|
196 |
επιτροπή |
χ.ψ. |
+ |
|
|
199 |
επιτροπή |
χ.ψ. |
+ |
|
|
211 |
επιτροπή |
ΟΚ |
+ |
340, 310, 10 |
|
215 |
επιτροπή |
χ.ψ. |
+ |
|
|
217 |
επιτροπή |
ΟΚ |
+ |
377, 262, 20 |
|
218 |
επιτροπή |
ΟΚ |
+ |
386, 263, 18 |
|
222 |
επιτροπή |
ΟΚ |
+ |
520, 123, 17 |
|
Τροπολογίες της αρμόδιας επιτροπής — χωριστή ψηφοφορία |
230 |
επιτροπή |
ΟΚ |
+ |
394, 266, 6 |
231 |
επιτροπή |
χ.ψ. |
- |
|
|
232 |
επιτροπή |
χ.ψ. |
+ |
|
|
248 |
επιτροπή |
χ.ψ. |
+ |
|
|
249 |
επιτροπή |
χ.ψ. |
+ |
|
|
Άρθρο 3, στοιχείο 17 |
52 |
επιτροπή |
ΟΚ |
+ |
356, 307, 4 |
280 |
PPE-DE |
|
↓ |
|
|
Άρθρο 4, παρ. 1 |
263 |
ALDE |
|
- |
|
60 |
επιτροπή |
ΟΚ |
- |
299, 345, 18 |
|
Άρθρο 4, παρ. 2, στοιχείο α) |
61 |
επιτροπή |
|
- |
|
296 |
Verts/ALE, PSE, GUE/NGL |
ΟΚ |
+ |
493, 156, 13 |
|
254 |
GUE/NGL |
|
- |
|
|
Άρθρο 4, παρ. 2, στοιχείο β) |
255 |
GUE/NGL |
|
+ |
|
Άρθρο 4, παρ. 3, στοιχείο β) |
63 |
επιτροπή |
|
- |
|
297 |
Verts/ALE, PSE, GUE/NGL |
|
+ |
|
|
Άρθρο 22, παρ. 1, μετά το εδάφιο 1 |
301 |
Verts/ALE |
|
+ |
|
102 |
επιτροπή |
|
↓ |
|
|
Άρθρο 23, παρ. 1, μετά το εδάφιο 1 |
274 |
WEISGERBER κ.ά. |
|
+ |
|
Άρθρο 28, παρ. 2 |
306 |
WEISGERBER κ.ά. |
|
- |
|
Άρθρο 29, μετά την παρ. 6 |
281 |
PPE-DE |
ΟΚ |
+ |
335, 309, 16 |
Άρθρο 30, παρ. 2 |
259 |
GUE/NGL |
|
- |
|
302 |
Verts/ALE |
ΟΚ |
- |
111, 534, 15 |
|
305 |
PSE |
ψ.τμ. |
|
|
|
1/ΗΨ |
+ |
392, 247, 16 |
|||
2/ΗΨ |
- |
307, 322, 25 |
|||
123 |
επιτροπή |
|
↓ |
|
|
Άρθρο 30, παρ. 3, στοιχείο β) |
271 |
WEISGERBER κ.ά |
ΟΚ |
- |
294, 349, 15 |
Άρθρο 30, παρ. 3, μετά το στοιχείο β) |
303 |
Verts/ALE |
ΗΨ |
+ |
363, 263, 19 |
Άρθρο 30, μετά την παρ. 3 |
256 |
GUE/NGL |
|
- |
|
Άρθρο 34, παρ. 1+2 |
134ατ |
επιτροπή |
|
+ |
|
282 |
PPE-DE |
|
↓ |
|
|
Άρθρο 34, παρ. 3 |
134ατ |
επιτροπή |
|
+ |
|
Άρθρο 35, παρ. 1, εδάφιο 3 |
137 |
επιτροπή |
|
+ |
|
283 |
PPE-DE |
|
↓ |
|
|
Άρθρο 39, παρ. 1 |
147 |
επιτροπή |
ΟΚ |
+ |
349, 297, 16 |
272 |
WEISGERBER κ.ά. |
|
↓ |
|
|
Άρθρο 40, παρ. 1+2 |
148 |
επιτροπή |
ΟΚ |
+ |
412, 242, 3 |
284 |
PPE-DE |
|
↓ |
|
|
265 |
ALDE |
|
↓ |
|
|
Άρθρο 40, παροσθήκες |
264 |
ALDE |
ΗΨ |
- |
136, 499, 17 |
149 |
επιτροπή |
ΗΨ |
+ |
364, 271, 9 |
|
150 |
επιτροπή |
|
+ |
|
|
Μετά το άρθρο 40 |
285 |
PPE-DE |
|
- |
|
Άρθρο 41, παρ. 2 |
266 |
ALDE |
|
- |
|
154 |
επιτροπή |
ΗΨ |
+ |
315, 311, 14 |
|
Άρθρο 49, παρ. 1 |
273 |
WEISGERBER κ.ά. |
|
- |
|
Άρθρο 49, μετά την παρ. 6 |
178 |
επιτροπή |
|
- |
|
276 |
PSE |
|
+ |
|
|
Μετά το άρθρο 49 |
286 |
PPE-DE |
|
+ |
|
112 |
επιτροπή |
|
↓ |
|
|
294 |
AYUSO κ.ά. |
|
- |
|
|
Άρθρο 52 |
185 |
επιτροπή |
ψ.τμ./ΟΚ |
|
|
1 |
+ |
542, 87, 12 |
|||
2 |
- |
186, 439, 15 |
|||
3 |
- |
198, 429, 20 |
|||
298 |
Verts/ALE, PSE, GUE/NGL |
|
↓ |
|
|
Άρθρο 56, παρ. 1, εδάφιο 3 |
287ατ |
PPE-DE |
|
+ |
|
Άρθρο 56, παρ. 1, εδάφιο 4 |
287ατ |
PPE-DE |
|
+ |
|
193 |
επιτροπή |
|
↓ |
|
|
Άρθρο 56, παρ. 1, εδάφιο 5 |
287ατ |
PPE-DE |
|
- |
|
194 |
επιτροπή |
|
+ |
|
|
Άρθρο 57, παρ. 1+2 |
299 |
Verts/ALE, PSE, GUE/NGL |
|
+ |
|
288 |
PPE-DE |
|
↓ |
|
|
200 |
επιτροπή |
|
↓ |
|
|
Άρθρο 60, παρ. 2, στοιχείο β) |
260 |
GUE/NGL |
|
- |
|
Άρθρο 60, παρ. 2, στοιχείο γ) |
261 |
GUE/NGL |
|
- |
|
Άρθρο 64, παρ. 1, εδάφιο 1 |
262 |
GUE/NGL |
|
- |
|
216ατ |
επιτροπή |
|
+ |
|
|
Άρθρο 64, παρ. 1, εδάφιο 2 |
216ατ |
επιτροπή |
ΟΚ |
+ |
321, 310, 12 |
Άρθρο 71, παρ. 1 |
275 |
IND/DEM |
ΟΚ |
- |
126, 510, 4 |
223 |
επιτροπή |
|
+ |
|
|
Μετά το άρθρο 79 |
289 |
PPE-DE |
|
- |
|
Άρθρο 80, παρ. 2 |
267 |
ALDE |
|
+ |
|
Παράρτημα 2, στοιχείο 1,2 |
257 |
GUE/NGL |
|
- |
|
Παράρτημα 2, στοιχείο 3,1 |
258 |
GUE/NGL |
|
- |
|
Παράρτημα 2, στοιχείο 3,6 |
300 |
Verts/ALE, PSE, GUE/NGL |
ΟΚ |
+ |
346, 275, 17 |
233 |
επιτροπή |
|
↓ |
|
|
268 |
WEISGERBER κ.ά. |
|
↓ |
|
|
290 |
PPE-DE |
|
↓ |
|
|
291 |
PPE-DE |
|
↓ |
|
|
Παράρτημα 2, στοιχείο 3.7.1 |
304 |
Verts/ALE |
|
+ |
|
234 |
επιτροπή |
|
↓ |
|
|
277 |
PSE |
|
↓ |
|
|
292 |
PPE-DE |
|
↓ |
|
|
Παράρτημα 2, στοιχείο 3.8.2 |
243 |
επιτροπή |
ΗΨ |
- |
310, 312, 15 |
269 |
WEISGERBER κ.ά. |
|
- |
|
|
Παράρτημα 2, μετά το στοιχείο 3.8.2 |
270 |
WEISGERBER κ.ά. |
|
- |
|
244 |
επιτροπή |
|
+ |
|
|
Παράρτημα 2, μετά το στοιχείο 3.9 |
247 |
επιτροπή |
ΗΨ |
- |
309, 314, 12 |
293 |
PPE-DE |
ΟΚ |
+ |
616, 14, 12 |
|
Μετά την αιτ. σκ. 17 |
15 |
επιτροπή |
ΟΚ |
+ |
372, 258, 9 |
278 |
PPE-DE |
|
↓ |
|
|
Μετά την αιτ. σκ 24 |
19 |
επιτροπή |
|
+ |
|
279 |
PPE-DE |
|
↓ |
|
|
Μετά την αιτ. σκ 24 |
295 |
Verts/ALE, PSE, GUE/NGL |
|
+ |
|
ψηφοφορία: τροποποιημένη πρόταση |
ΗΨ |
+ |
455, 137, 21 |
||
ψηφοφορία: νομοθετικό ψήφισμα |
|
+ |
|
Αίτηση για χωριστή ψηφοφορία
IND/DEM: τροπ. 17, 39, 248
PSE: τροπ. 174
PPE-DE: τροπ. 4, 5, 15, 19, 25, 27, 39, 65, 72, 82, 87, 90, 98, 104, 105, 106, 108, 111, 117, 124, 125, 128, 129, 138, 141, 152, 161, 166, 171, 172, 182, 183, 217, 218, 232
ALDE: τροπ. 1, 12, 27, 36, 38, 40, 61, 65, 72, 95, 109, 113, 115, 118, 121, 125, 127, 131, 145, 151, 172, 176, 178, 182, 186, 193, 194, 199, 211, 215, 216, 222, 231, 249
Verts/ALE: τροπ. 58, 76, 178, 196
Αίτηση για ψηφοφορία με ονομαστική κλήση
IND/DEM: τροπ. 6, 275
PPE-DE: τροπ. 52, 302, 271, 148, 230, 300, 293
Verts/ALE: τροπ. 4, 5, 15, 27, 39, 52, 60, 82, 87, 98, 106, 115, 117, 127, 128, 138, 147, 148, 169, 171, 172, 185 (το σύνολο), 211, 216 (εδάφιο 2), 217, 218, 222, 230, 281, 296
Αίτηση για ψηφοφορία κατά τμήματα
PPE-DE, Verts/ALE
τροπ. 59
1ο μέρος:«(21δ) “Χρήσεις δευτερεύουσας σημασίας” Για τους σκοπούς ... σποραδικών και έκτακτων αναγκών»
2ο μέρος:«ή σε σπόρο»
ALDE
τροπ. 22
1ο μέρος: Σύνολο του κειμένου με εξαίρεση τον όρο «Όλες»
2ο μέρος: ο όρος αυτός
τροπ. 34
1ο μέρος: Σύνολο του κειμένου με εξαίρεση την παράγραφο 5
2ο μέρος: Η παράγραφος 5
τροπ. 37
1ο μέρος: Σύνολο του κειμένου με εξαίρεση τον όρο «όλων»
2ο μέρος: ο όρος αυτός
τροπ. 98
1ο μέρος: 1ο εδάφιο
2ο μέρος: 2ο εδάφιο
τροπ. 136
1ο μέρος: 1ο εδάφιο
2ο μέρος: 2ο εδάφιο
τροπ. 162
1ο μέρος:«Εάν οι λόγοι ανάκλησης ... κατ' ανώτατο όριο»
2ο μέρος:«Αν οι λόγοι ανάκλησης ... ή μη ανανέωσης»
τροπ. 305
1ο μέρος: Σύνολο του κειμένου με εξαίρεση το στοιχείο δ) «υποχρέωση έγκαιρης ενημέρωσης ... πηγές έκθεσης»
2ο μέρος: Το στοιχείο δ)
Verts/ALE
τροπ. 39
1ο μέρος: Σύνολο του κειμένου με εξαίρεση τους όρους «η ευαισθητοποίηση του δέρματος»
2ο μέρος: οι όροι αυτοί
τροπ. 179
1ο μέρος: Σύνολο του κειμένου με εξαίρεση το δεύτερο εδάφιο, το οποίο αντικαθιστά το κείμενο της Επιτροπής με το εξής κείμενο: «Η επισήμανση δηλώνει ότι ... της επεκταθείσας χρήσης»
2ο μέρος: Το δεύτερο εδάφιο
τροπ. 185
1ο μέρος: Σύνολο του κειμένου χωρίς τη διαγραφή της παρ. 3 και χωρίς την τελευταία παράγραφο της τροπολογίας
2ο μέρος: Διαγραφή της παρ. 3
3ο μέρος: Η τελευταία παράγραφος της τροπολογίας
PPE-DE, Verts/ALE
τροπ. 34
1ο μέρος: Σύνολο του κειμένου με εξαίρεση τις παραγράφους 5, 7 και 8
2ο μέρος: η παράγραφος 5
3ο μέρος: οι παράγραφοι 7 και 8
τροπ. 169
1ο μέρος:«Τα κράτη μέλη δεν εγκρίνουν ... στο Παράρτημα IV, ότι:»
2ο μέρος:«α) για τις χρήσεις ... πρακτικά μειονεκτήματα» με εξαίρεση τους όρους «εξίσου αποτελεσματικό»
3ο μέρος:«εξίσου αποτελεσματικό»
Διάφορα:
Ο κ. Holger Krahmer προσυπέγραψε την τροπολογία 294
ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ II
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΩΝ ΨΗΦΟΦΟΡΙΩΝ ΜΕ ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΗ ΚΛΗΣΗ
1. Έκθεση Niebler A6-0377/2007
ψήφισμα
Υπέρ: 646
ALDE: Alvaro, Andria, Attwooll, Baeva, Bărbuleţiu, Birutis, Bourlanges, Bowles, Budreikaitė, Busk, Buşoi, Cappato, Cavada, Chatzimarkakis, Ciornei, Costa, Davies, Degutis, Deprez, De Sarnez, Dičkutė, Drčar Murko, Duff, Ek, Ferrari, Fourtou, Gentvilas, Geremek, Gibault, Griesbeck, Guardans Cambó, Hall, Harkin, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Kazak, Klinz, Koch-Mehrin, Krahmer, Kułakowski, Lambsdorff, Laperrouze, Lax, Ludford, Lynne, Maaten, Manders, Matsakis, Mohácsi, Morillon, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Pannella, Piskorski, Pistelli, Pohjamo, Polfer, Prodi, Raeva, Resetarits, Ries, Riis-Jørgensen, Samuelsen, Savi, Sbarbati, Schmidt Olle, Schuth, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Susta, Szent-Iványi, Takkula, Toma, Vălean, Van Hecke, Virrankoski, Wallis, Watson
GUE/NGL: Adamou, Agnoletto, Aita, Brie, de Brún, Figueiredo, Flasarová, Guerreiro, Guidoni, Henin, Holm, Kaufmann, Kohlíček, Liotard, McDonald, Maštálka, Meijer, Meyer Pleite, Musacchio, Papadimoulis, Ransdorf, Remek, Rizzo, Seppänen, Søndergaard, Strož, Svensson, Triantaphyllides, Uca, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Belder, Blokland, Georgiou, Goudin, Krupa, Lundgren, Sinnott, Tomczak, Wojciechowski Bernard, Železný
ITS: Buruiană-Aprodu, Claeys, Coşea, Dillen, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Rachinel, Martinez, Mihăescu, Mölzer, Moisuc, Popeangă, Romagnoli, Schenardi, Stănescu
NI: Baco, Battilocchio, Belohorská, Bobošíková, Chruszcz, Giertych, Helmer, Kozlík, Martin Hans-Peter, Rivera
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Angelakas, Antoniozzi, Ashworth, Atkins, Audy, Ayuso, Bauer, Beazley, Becsey, Belet, Berend, Böge, Bonsignore, Bowis, Bradbourn, Braghetto, Brejc, Brepoels, Březina, Brok, Brunetta, Burke, Bushill-Matthews, Busuttil, Buzek, Cabrnoch, Callanan, Carollo, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, del Castillo Vera, Cederschiöld, Chichester, Chmielewski, Coelho, Daul, De Blasio, Dehaene, Demetriou, Descamps, Deß, Deva, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Dimitrakopoulos, Dover, Doyle, Duchoň, Duka-Zólyomi, Ebner, Elles, Esteves, Evans Jonathan, Fajmon, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Fjellner, Florenz, Fontaine, Fraga Estévez, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Galeote, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gklavakis, Glattfelder, Gomolka, Graça Moura, Gräßle, Grosch, Grossetête, Guellec, Gutiérrez-Cortines, Gyürk, Handzlik, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Hieronymi, Higgins, Hökmark, Hoppenstedt, Hudacký, Hybášková, Iacob-Ridzi, Ibrisagic, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jackson, Jałowiecki, Járóka, Jarzembowski, Jeggle, Jeleva, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Kamall, Karas, Kauppi, Kelam, Kelemen, Kirkhope, Klamt, Klaß, Klich, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Korhola, Kratsa-Tsagaropoulou, Kušķis, Lamassoure, Landsbergis, De Lange, Langen, Langendries, Lauk, Lechner, Lehne, Lewandowski, Liese, López-Istúriz White, Lulling, McMillan-Scott, Mann Thomas, Mantovani, Marques, Martens, Mathieu, Mato Adrover, Matsis, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Méndez de Vigo, Mikolášik, Millán Mon, Mitchell, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Ouzký, Pack, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Parish, Petre, Pīks, Pleštinská, Podestà, Pomés Ruiz, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Saryusz-Wolski, Schierhuber, Schinas, Schmitt, Schöpflin, Schwab, Seeber, Seeberg, Siekierski, Silva Peneda, Škottová, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stevenson, Strejček, Stubb, Sudre, Surján, Szabó, Szájer, Tajani, Tannock, Thyssen, Ţîrle, Toubon, Trakatellis, Ulmer, Urutchev, Vakalis, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Vatanen, Vlasák, Vlasto, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, Wijkman, Wohlin, Wortmann-Kool, Záborská, Zahradil, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zvěřina, Zwiefka
PSE: Arif, Arnaoutakis, Assis, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Batzeli, Beňová, Berès, Berman, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Bulfon, Bullmann, Van den Burg, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Cashman, Castex, Cercas, Christensen, Corbett, Corbey, Corda, Cottigny, Creţu Corina, De Keyser, De Rossa, Désir, De Vits, Dobolyi, Douay, El Khadraoui, Estrela, Ettl, Evans Robert, Färm, Falbr, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Anne, França, Garcés Ramón, García Pérez, Gebhardt, Geringer de Oedenberg, Gierek, Gill, Glante, Goebbels, Golik, Gomes, Gottardi, Grabowska, Grech, Groote, Guy-Quint, Hänsch, Hamon, Hasse Ferreira, Haug, Hazan, Hegyi, Honeyball, Howitt, Hughes, Iotova, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kindermann, Kinnock, Kirilov, Koppa, Kósáné Kovács, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Laignel, Lambrinidis, Lavarra, Lefrançois, Lehtinen, Leichtfried, Leinen, Lévai, Liberadzki, Locatelli, Lyubcheva, McAvan, McCarthy, Maňka, Mann Erika, Martin David, Martínez Martínez, Masip Hidalgo, Matsouka, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Mihalache, Mikko, Moraes, Moreno Sánchez, Morgan, Myller, Napoletano, Navarro, Neris, Öger, Paasilinna, Pahor, Paleckis, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Patrie, Peillon, Pittella, Podgorean, Podimata, Poignant, Prets, Pribetich, Rapkay, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Roure, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Savary, Schaldemose, Scheele, Schulz, Segelström, Severin, Simpson, Siwiec, Skinner, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Tarand, Thomsen, Ţicău, Titley, Trautmann, Tzampazi, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Walter, Weber Henri, Weiler, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Angelilli, Aylward, Berlato, Borghezio, Camre, Crowley, Czarnecki Ryszard, Didžiokas, Foglietta, Foltyn-Kubicka, Gobbo, Grabowski, Janowski, Krasts, Kuc, Kuźmiuk, La Russa, Libicki, Maldeikis, Masiel, Musumeci, Ó Neachtain, Pęk, Piotrowski, Podkański, Poli Bortone, Rogalski, Roszkowski, Rutowicz, Ryan, Speroni, Szymański, Tatarella, Tomaszewska, Wojciechowski Janusz, Zapałowski
Verts/ALE: Aubert, Auken, Beer, Bennahmias, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Cramer, Evans Jill, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Hudghton, Isler Béguin, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Smith, Staes, Trüpel, Turmes, Voggenhuber, Ždanoka
Κατά: 11
IND/DEM: Batten, Bloom, Booth, Clark, Knapman, Nattrass, Titford, Wise
PPE-DE: Ehler
PSE: Hutchinson
UEN: Czarnecki Marek Aleksander
Αποχές: 8
GUE/NGL: Manolakou, Pflüger, Toussas, Wagenknecht
IND/DEM: Coûteaux, Louis
NI: Allister
Verts/ALE: van Buitenen
Διορθώσεις και προθέσεις ψήφου
Υπέρ: Poul Nyrup Rasmussen
2. Έκθεση Ouzký A6-0395/2007
ψήφισμα
Υπέρ: 654
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Andria, Attwooll, Baeva, Bărbuleţiu, Birutis, Bourlanges, Bowles, Budreikaitė, Busk, Buşoi, Cappato, Cavada, Chatzimarkakis, Ciornei, Costa, Davies, Degutis, Deprez, Dičkutė, Drčar Murko, Duff, Ek, Ferrari, Fourtou, Gentvilas, Geremek, Gibault, Griesbeck, Guardans Cambó, Hall, Harkin, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Kazak, Klinz, Koch-Mehrin, Krahmer, Kułakowski, Lambsdorff, Laperrouze, Lax, Ludford, Lynne, Maaten, Manders, Matsakis, Mohácsi, Morillon, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Pannella, Piskorski, Pistelli, Pohjamo, Polfer, Prodi, Raeva, Resetarits, Ries, Riis-Jørgensen, Samuelsen, Savi, Sbarbati, Schmidt Olle, Schuth, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Susta, Szent-Iványi, Takkula, Toma, Vălean, Van Hecke, Virrankoski, Wallis
GUE/NGL: Adamou, Agnoletto, Aita, Brie, de Brún, Figueiredo, Flasarová, Guerreiro, Guidoni, Henin, Holm, Kaufmann, Kohlíček, Liotard, McDonald, Manolakou, Maštálka, Meijer, Meyer Pleite, Musacchio, Papadimoulis, Pflüger, Remek, Rizzo, Seppänen, Søndergaard, Strož, Svensson, Toussas, Triantaphyllides, Uca, Wagenknecht, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Belder, Blokland, Bonde, Coûteaux, Goudin, Krupa, Louis, Lundgren, Tomczak, Wojciechowski Bernard, Železný
ITS: Buruiană-Aprodu, Claeys, Coşea, Dillen, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Rachinel, Martinez, Mihăescu, Mölzer, Moisuc, Popeangă, Romagnoli, Schenardi, Stănescu
NI: Allister, Baco, Battilocchio, Belohorská, Bobošíková, Chruszcz, Giertych, Helmer, Kozlík, Martin Hans-Peter, Rivera
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Angelakas, Antoniozzi, Ashworth, Atkins, Audy, Ayuso, Bauer, Beazley, Becsey, Belet, Berend, Böge, Bonsignore, Bowis, Bradbourn, Braghetto, Brejc, Brepoels, Březina, Brok, Brunetta, Burke, Busuttil, Buzek, Cabrnoch, Callanan, Carollo, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, del Castillo Vera, Cederschiöld, Chichester, Chmielewski, Coelho, Daul, De Blasio, Dehaene, Demetriou, Descamps, Deß, Deva, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Dimitrakopoulos, Dover, Doyle, Duchoň, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Elles, Esteves, Evans Jonathan, Fajmon, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Fjellner, Florenz, Fontaine, Fraga Estévez, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Galeote, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gklavakis, Glattfelder, Goepel, Graça Moura, Gräßle, Grosch, Grossetête, Guellec, Gutiérrez-Cortines, Gyürk, Handzlik, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Hieronymi, Higgins, Hökmark, Hoppenstedt, Hudacký, Hybášková, Iacob-Ridzi, Ibrisagic, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jackson, Jałowiecki, Járóka, Jarzembowski, Jeggle, Jeleva, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Kamall, Kauppi, Kelam, Kelemen, Kirkhope, Klamt, Klaß, Klich, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Korhola, Kratsa-Tsagaropoulou, Kušķis, Lamassoure, Landsbergis, De Lange, Langen, Langendries, Lauk, Lechner, Lehne, Lewandowski, Liese, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, McMillan-Scott, Mann Thomas, Mantovani, Marques, Martens, Mathieu, Mato Adrover, Matsis, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Méndez de Vigo, Mikolášik, Millán Mon, Mitchell, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Ouzký, Pack, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Parish, Petre, Pieper, Pīks, Pleštinská, Podestà, Pomés Ruiz, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Saryusz-Wolski, Schierhuber, Schinas, Schmitt, Schöpflin, Schröder, Schwab, Seeber, Seeberg, Siekierski, Silva Peneda, Škottová, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stevenson, Strejček, Stubb, Sudre, Surján, Szabó, Szájer, Tajani, Tannock, Thyssen, Ţîrle, Toubon, Trakatellis, Ulmer, Urutchev, Vakalis, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Vatanen, Vlasák, Vlasto, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, Wijkman, Wohlin, Wortmann-Kool, Záborská, Zahradil, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zvěřina, Zwiefka
PSE: Arif, Arnaoutakis, Assis, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Batzeli, Beňová, Berès, Berman, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Bulfon, Bullmann, Van den Burg, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Cashman, Castex, Cercas, Christensen, Corbett, Corbey, Corda, Cottigny, Creţu Corina, De Keyser, De Rossa, Désir, De Vits, Dobolyi, Douay, El Khadraoui, Estrela, Ettl, Evans Robert, Färm, Falbr, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Gebhardt, Geringer de Oedenberg, Gierek, Gill, Glante, Goebbels, Golik, Gomes, Gottardi, Grabowska, Grech, Groote, Guy-Quint, Hänsch, Hamon, Hasse Ferreira, Haug, Hazan, Hegyi, Honeyball, Howitt, Hughes, Hutchinson, Iotova, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kindermann, Kinnock, Kirilov, Koppa, Kósáné Kovács, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Laignel, Lambrinidis, Lavarra, Lefrançois, Lehtinen, Leichtfried, Leinen, Lévai, Liberadzki, Locatelli, Lyubcheva, McAvan, McCarthy, Maňka, Mann Erika, Martin David, Martínez Martínez, Masip Hidalgo, Matsouka, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Mihalache, Mikko, Moraes, Moreno Sánchez, Morgan, Myller, Napoletano, Navarro, Neris, Öger, Paasilinna, Pahor, Paleckis, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Patrie, Peillon, Pittella, Podgorean, Podimata, Poignant, Prets, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Roure, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Savary, Schaldemose, Scheele, Schulz, Segelström, Severin, Simpson, Siwiec, Skinner, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Tarand, Thomsen, Ţicău, Titley, Trautmann, Tzampazi, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Walter, Weber Henri, Weiler, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Angelilli, Aylward, Berlato, Borghezio, Camre, Crowley, Czarnecki Marek Aleksander, Czarnecki Ryszard, Didžiokas, Foltyn-Kubicka, Gobbo, Grabowski, Janowski, Krasts, Kuc, Kuźmiuk, La Russa, Libicki, Maldeikis, Masiel, Musumeci, Ó Neachtain, Pęk, Piotrowski, Podkański, Poli Bortone, Rogalski, Roszkowski, Rutowicz, Ryan, Speroni, Szymański, Tatarella, Tomaszewska, Wojciechowski Janusz, Zapałowski
Verts/ALE: Aubert, Auken, Beer, Bennahmias, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Evans Jill, Flautre, Frassoni, Hammerstein, Harms, Hassi, Hudghton, Isler Béguin, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Smith, Staes, Trüpel, Turmes, Voggenhuber, Ždanoka
Κατά: 9
IND/DEM: Batten, Bloom, Booth, Clark, Farage, Knapman, Nattrass, Titford, Wise
Αποχές: 2
IND/DEM: Sinnott
Verts/ALE: van Buitenen
Διορθώσεις και προθέσεις ψήφου
Υπέρ: Othmar Karas
3. Έκθεση Klaß A6-0347/2007
τροπολογία 34
Υπέρ: 111
ALDE: Bourlanges, Degutis, Deprez, Resetarits, Ries
GUE/NGL: Adamou, Agnoletto, Aita, Brie, de Brún, Figueiredo, Flasarová, Guerreiro, Guidoni, Henin, Holm, Kaufmann, Kohlíček, Liotard, McDonald, Manolakou, Markov, Maštálka, Meijer, Meyer Pleite, Musacchio, Papadimoulis, Pflüger, Ransdorf, Remek, Rizzo, Seppänen, Søndergaard, Strož, Svensson, Toussas, Triantaphyllides, Uca, Wagenknecht, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Bonde, Georgiou
ITS: Mihăescu
NI: Martin Hans-Peter
PPE-DE: Hybášková, Wohlin
PSE: Arif, Berès, Bono, Bourzai, Carlotti, Cashman, Castex, Corda, Cottigny, Douay, Evans Robert, Ferreira Anne, Gottardi, Guy-Quint, Hazan, Hutchinson, Kósáné Kovács, Laignel, Navarro, Neris, Patrie, Peillon, Poignant, Pribetich, Roure, Savary, Vaugrenard, Vergnaud
UEN: Rogalski, Tomaszewska
Verts/ALE: Aubert, Auken, Beer, Bennahmias, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Cramer, Evans Jill, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Isler Béguin, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Staes, Trüpel, Turmes
Κατά: 550
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Andria, Attwooll, Baeva, Bărbuleţiu, Birutis, Bowles, Budreikaitė, Busk, Buşoi, Cappato, Cavada, Chatzimarkakis, Ciornei, Davies, Dičkutė, Drčar Murko, Duff, Ek, Ferrari, Fourtou, Gentvilas, Geremek, Gibault, Griesbeck, Guardans Cambó, Hall, Harkin, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Kazak, Klinz, Koch-Mehrin, Krahmer, Lambsdorff, Laperrouze, Lax, Ludford, Lynne, Maaten, Manders, Matsakis, Mohácsi, Morillon, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Pannella, Piskorski, Pistelli, Pohjamo, Polfer, Prodi, Raeva, Riis-Jørgensen, Samuelsen, Savi, Sbarbati, Schmidt Olle, Schuth, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Susta, Szent-Iványi, Takkula, Toma, Vălean, Van Hecke, Virrankoski, Wallis
IND/DEM: Batten, Belder, Blokland, Bloom, Booth, Clark, Farage, Goudin, Knapman, Krupa, Lundgren, Nattrass, Sinnott, Titford, Tomczak, Wise, Wojciechowski Bernard, Železný
ITS: Claeys, Coşea, Dillen, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Rachinel, Martinez, Mölzer, Moisuc, Popeangă, Romagnoli, Schenardi, Stănescu
NI: Allister, Baco, Battilocchio, Belohorská, Bobošíková, Helmer, Kozlík, Rivera
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Angelakas, Antoniozzi, Ashworth, Atkins, Audy, Ayuso, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Becsey, Belet, Berend, Böge, Bonsignore, Bowis, Bradbourn, Braghetto, Brejc, Brepoels, Březina, Brunetta, Burke, Bushill-Matthews, Busuttil, Cabrnoch, Callanan, Carollo, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, del Castillo Vera, Cederschiöld, Chichester, Chmielewski, Coelho, Daul, De Blasio, Dehaene, Demetriou, Descamps, Deß, Deva, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Dimitrakopoulos, Dover, Doyle, Duchoň, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Elles, Esteves, Evans Jonathan, Fajmon, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Fjellner, Florenz, Fontaine, Fraga Estévez, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Galeote, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gklavakis, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Graça Moura, Gräßle, Grosch, Grossetête, Guellec, Gutiérrez-Cortines, Gyürk, Handzlik, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Hieronymi, Higgins, Hökmark, Hoppenstedt, Hudacký, Iacob-Ridzi, Ibrisagic, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jackson, Jałowiecki, Jarzembowski, Jeggle, Jeleva, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Kamall, Karas, Kelam, Kelemen, Kirkhope, Klamt, Klaß, Klich, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Korhola, Kratsa-Tsagaropoulou, Kušķis, Lamassoure, Landsbergis, De Lange, Langen, Langendries, Lauk, Lechner, Lehne, Lewandowski, Liese, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, McMillan-Scott, Mann Thomas, Mantovani, Marques, Martens, Mathieu, Mato Adrover, Matsis, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Méndez de Vigo, Mikolášik, Millán Mon, Mitchell, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Ouzký, Pack, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Parish, Petre, Pieper, Pīks, Pleštinská, Podestà, Pomés Ruiz, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Saryusz-Wolski, Schierhuber, Schinas, Schmitt, Schöpflin, Schröder, Schwab, Seeber, Seeberg, Siekierski, Silva Peneda, Škottová, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stevenson, Strejček, Stubb, Sudre, Surján, Szabó, Szájer, Tajani, Tannock, Thyssen, Ţîrle, Toubon, Trakatellis, Ulmer, Urutchev, Vakalis, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Vatanen, Vlasák, Vlasto, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, Wortmann-Kool, Záborská, Zahradil, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zvěřina, Zwiefka
PSE: Arnaoutakis, Assis, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Batzeli, Beňová, Berman, Bösch, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bozkurt, Bulfon, Bullmann, Van den Burg, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carnero González, Casaca, Cercas, Christensen, Corbett, Corbey, Creţu Corina, De Keyser, De Rossa, De Vits, Dobolyi, El Khadraoui, Estrela, Ettl, Färm, Falbr, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Gebhardt, Geringer de Oedenberg, Gierek, Gill, Glante, Goebbels, Golik, Gomes, Grabowska, Grech, Groote, Gurmai, Hänsch, Haug, Hegyi, Herczog, Honeyball, Howitt, Hughes, Iotova, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kindermann, Kinnock, Kirilov, Koppa, Koterec, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Lambrinidis, Lavarra, Lefrançois, Lehtinen, Leichtfried, Leinen, Lévai, Liberadzki, Locatelli, Lyubcheva, McAvan, McCarthy, Madeira, Maňka, Mann Erika, Martin David, Martínez Martínez, Masip Hidalgo, Matsouka, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Mihalache, Mikko, Moraes, Moreno Sánchez, Morgan, Myller, Napoletano, Öger, Paasilinna, Pahor, Paleckis, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Pittella, Podgorean, Podimata, Prets, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Schaldemose, Scheele, Segelström, Severin, Simpson, Siwiec, Skinner, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Tarand, Thomsen, Ţicău, Titley, Trautmann, Tzampazi, Van Lancker, Walter, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Angelilli, Aylward, Berlato, Borghezio, Camre, Crowley, Czarnecki Marek Aleksander, Czarnecki Ryszard, Didžiokas, Foglietta, Foltyn-Kubicka, Gobbo, Grabowski, Janowski, Krasts, Kuc, Kuźmiuk, La Russa, Libicki, Maldeikis, Masiel, Musumeci, Ó Neachtain, Pęk, Piotrowski, Podkański, Poli Bortone, Roszkowski, Rutowicz, Ryan, Speroni, Szymański, Tatarella, Wojciechowski Janusz, Zapałowski
Verts/ALE: Hudghton, Smith, Voggenhuber, Ždanoka
Αποχές: 8
ALDE: Kułakowski
IND/DEM: Coûteaux, Louis
ITS: Buruiană-Aprodu
NI: Chruszcz, Giertych
PPE-DE: Wijkman
Verts/ALE: van Buitenen
Διορθώσεις και προθέσεις ψήφου
Κατά: Edite Estrela
4. Έκθεση Klaß A6-0347/2007
τροπολογία 154
Υπέρ: 319
ALDE: Andrejevs, Andria, Attwooll, Baeva, Bărbuleţiu, Birutis, Bourlanges, Bowles, Budreikaitė, Busk, Buşoi, Cappato, Cavada, Ciornei, Costa, Davies, Deprez, Dičkutė, Drčar Murko, Duff, Ek, Ferrari, Fourtou, Gibault, Griesbeck, Guardans Cambó, Hall, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Kazak, Laperrouze, Ludford, Matsakis, Mohácsi, Morillon, Neyts-Uyttebroeck, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Pannella, Piskorski, Pistelli, Polfer, Prodi, Raeva, Resetarits, Ries, Riis-Jørgensen, Samuelsen, Savi, Sbarbati, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Susta, Szent-Iványi, Toma, Vălean, Van Hecke, Wallis
GUE/NGL: Adamou, Agnoletto, Aita, Brie, de Brún, Figueiredo, Flasarová, Guerreiro, Guidoni, Henin, Holm, Kaufmann, Kohlíček, Liotard, McDonald, Manolakou, Markov, Maštálka, Meijer, Meyer Pleite, Musacchio, Papadimoulis, Pflüger, Ransdorf, Remek, Rizzo, Seppänen, Søndergaard, Strož, Svensson, Toussas, Triantaphyllides, Uca, Wagenknecht, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Bonde, Georgiou, Goudin, Lundgren, Sinnott
ITS: Mihăescu
NI: Battilocchio, Martin Hans-Peter
PPE-DE: Esteves, Seeberg, Wijkman, Wohlin
PSE: Arif, Arnaoutakis, Assis, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Batzeli, Beňová, Berès, Berman, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Bulfon, Bullmann, Van den Burg, Calabuig Rull, Carlotti, Carnero González, Casaca, Cashman, Castex, Cercas, Corbett, Corbey, Corda, Cottigny, Creţu Corina, De Keyser, De Rossa, De Vits, Dobolyi, Douay, El Khadraoui, Estrela, Ettl, Evans Robert, Färm, Falbr, Fava, Fazakas, Ferreira Anne, Garcés Ramón, García Pérez, Gebhardt, Geringer de Oedenberg, Gierek, Gill, Glante, Golik, Gomes, Gottardi, Grabowska, Grech, Groote, Gurmai, Guy-Quint, Hänsch, Haug, Hazan, Hegyi, Herczog, Honeyball, Howitt, Hughes, Hutchinson, Iotova, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kinnock, Kirilov, Koppa, Koterec, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Laignel, Lambrinidis, Lavarra, Lefrançois, Lehtinen, Leichtfried, Leinen, Lévai, Liberadzki, Locatelli, Lyubcheva, McAvan, McCarthy, Madeira, Maňka, Mann Erika, Martin David, Martínez Martínez, Masip Hidalgo, Matsouka, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Mihalache, Mikko, Moraes, Moreno Sánchez, Morgan, Myller, Napoletano, Navarro, Öger, Paasilinna, Pahor, Paleckis, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Patrie, Peillon, Pittella, Podgorean, Podimata, Poignant, Prets, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Roure, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Savary, Schaldemose, Scheele, Segelström, Severin, Simpson, Siwiec, Skinner, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Tarand, Thomsen, Ţicău, Titley, Trautmann, Tzampazi, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Weber Henri, Weiler, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Camre
Verts/ALE: Aubert, Auken, Beer, Bennahmias, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Cramer, Evans Jill, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Isler Béguin, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Staes, Trüpel, Turmes, Voggenhuber
Κατά: 331
ALDE: Alvaro, Chatzimarkakis, Degutis, Harkin, Klinz, Koch-Mehrin, Krahmer, Kułakowski, Lambsdorff, Lax, Maaten, Manders, Mulder, Newton Dunn, Pohjamo, Schmidt Olle, Schuth, Takkula, Virrankoski
IND/DEM: Batten, Belder, Blokland, Bloom, Booth, Clark, Farage, Knapman, Krupa, Nattrass, Titford, Tomczak, Wise, Wojciechowski Bernard, Železný
ITS: Moisuc, Popeangă, Romagnoli
NI: Allister, Baco, Belohorská, Bobošíková, Chruszcz, Giertych, Helmer, Kozlík, Rivera
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Angelakas, Antoniozzi, Ashworth, Atkins, Audy, Ayuso, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Becsey, Belet, Berend, Böge, Bonsignore, Bowis, Bradbourn, Braghetto, Brejc, Brepoels, Březina, Brunetta, Burke, Bushill-Matthews, Busuttil, Buzek, Cabrnoch, Callanan, Carollo, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, del Castillo Vera, Cederschiöld, Chichester, Chmielewski, Coelho, Daul, De Blasio, Dehaene, Demetriou, Descamps, Deß, Deva, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Dimitrakopoulos, Dover, Doyle, Duchoň, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Elles, Evans Jonathan, Fajmon, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Fjellner, Florenz, Fontaine, Fraga Estévez, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Galeote, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gklavakis, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Graça Moura, Gräßle, Grosch, Grossetête, Guellec, Gutiérrez-Cortines, Gyürk, Handzlik, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Hieronymi, Higgins, Hökmark, Hoppenstedt, Hudacký, Hybášková, Iacob-Ridzi, Ibrisagic, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jackson, Jałowiecki, Jarzembowski, Jeggle, Jeleva, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Kamall, Karas, Kelam, Kelemen, Kirkhope, Klamt, Klaß, Klich, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Korhola, Kratsa-Tsagaropoulou, Kušķis, Lamassoure, Landsbergis, De Lange, Langen, Langendries, Lauk, Lechner, Lehne, Lewandowski, Liese, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, McMillan-Scott, Mann Thomas, Mantovani, Marques, Martens, Mathieu, Mato Adrover, Matsis, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Méndez de Vigo, Mikolášik, Millán Mon, Mitchell, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Ouzký, Pack, Panayotopoulos-Cassiotou, Parish, Petre, Pieper, Pīks, Pleštinská, Podestà, Pomés Ruiz, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Saryusz-Wolski, Schierhuber, Schinas, Schmitt, Schöpflin, Schröder, Schwab, Seeber, Siekierski, Silva Peneda, Škottová, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stevenson, Strejček, Stubb, Sudre, Surján, Szabó, Szájer, Tajani, Tannock, Thyssen, Ţîrle, Toubon, Trakatellis, Ulmer, Urutchev, Vakalis, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Vatanen, Vlasák, Vlasto, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, Wortmann-Kool, Záborská, Zahradil, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zvěřina, Zwiefka
PSE: Capoulas Santos, Fernandes, Ferreira Elisa, França, Goebbels, Kindermann, Miguélez Ramos
UEN: Angelilli, Aylward, Berlato, Borghezio, Crowley, Czarnecki Marek Aleksander, Czarnecki Ryszard, Didžiokas, Foglietta, Foltyn-Kubicka, Gobbo, Grabowski, Janowski, Krasts, Kuc, Kuźmiuk, La Russa, Libicki, Maldeikis, Masiel, Musumeci, Ó Neachtain, Pęk, Piotrowski, Podkański, Poli Bortone, Rogalski, Roszkowski, Rutowicz, Ryan, Speroni, Szymański, Tatarella, Tomaszewska, Wojciechowski Janusz, Zapałowski
Verts/ALE: Hudghton, Smith, Ždanoka
Αποχές: 19
ALDE: Gentvilas, Geremek
IND/DEM: Coûteaux, Louis
ITS: Buruiană-Aprodu, Claeys, Coşea, Dillen, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Rachinel, Martinez, Mölzer, Schenardi, Stănescu
PPE-DE: Papastamkos
PSE: Walter
Verts/ALE: van Buitenen
Διορθώσεις και προθέσεις ψήφου
Κατά: Edite Estrela
5. Έκθεση Klaß A6-0347/2007
τροπολογία 146
Υπέρ: 502
ALDE: Degutis, Geremek, Jensen, Kułakowski, Lax, Pohjamo, Resetarits, Takkula, Virrankoski
GUE/NGL: Flasarová, Kohlíček, Remek, Strož
IND/DEM: Georgiou, Goudin, Lundgren, Sinnott, Tomczak, Wojciechowski Bernard
ITS: Buruiană-Aprodu, Claeys, Coşea, Dillen, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Rachinel, Martinez, Mihăescu, Mölzer, Moisuc, Popeangă, Romagnoli, Schenardi, Stănescu
NI: Baco, Battilocchio, Belohorská, Bobošíková, Helmer, Kozlík, Martin Hans-Peter, Rivera
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Angelakas, Antoniozzi, Ashworth, Atkins, Audy, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Becsey, Belet, Berend, Böge, Bonsignore, Bowis, Bradbourn, Braghetto, Brejc, Brepoels, Březina, Brunetta, Burke, Bushill-Matthews, Busuttil, Buzek, Cabrnoch, Callanan, Carollo, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, del Castillo Vera, Cederschiöld, Chichester, Chmielewski, Coelho, Daul, De Blasio, Dehaene, Demetriou, Descamps, Deß, Deva, De Veyrac, Dimitrakopoulos, Dover, Doyle, Duchoň, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Elles, Evans Jonathan, Fatuzzo, Ferber, Fjellner, Florenz, Fontaine, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Gaubert, Gauzès, Gklavakis, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Graça Moura, Gräßle, Grosch, Grossetête, Guellec, Gyürk, Handzlik, Harbour, Heaton-Harris, Hennicot-Schoepges, Hieronymi, Higgins, Hökmark, Hoppenstedt, Hudacký, Hybášková, Iacob-Ridzi, Ibrisagic, Itälä, Jackson, Jałowiecki, Járóka, Jarzembowski, Jeggle, Jeleva, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Kamall, Karas, Kauppi, Kelam, Kelemen, Kirkhope, Klamt, Klaß, Klich, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Korhola, Kušķis, Lamassoure, Landsbergis, Langen, Langendries, Lauk, Lechner, Lehne, Lewandowski, Liese, Lulling, McGuinness, McMillan-Scott, Mantovani, Marques, Mathieu, Matsis, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Méndez de Vigo, Mikolášik, Mitchell, Morin, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Pack, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Parish, Petre, Pieper, Pīks, Pleštinská, Podestà, Posselt, Purvis, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Rübig, Saïfi, Saryusz-Wolski, Schierhuber, Schinas, Schmitt, Schöpflin, Schröder, Schwab, Seeber, Seeberg, Siekierski, Silva Peneda, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stevenson, Stubb, Sudre, Surján, Szabó, Szájer, Tajani, Tannock, Thyssen, Ţîrle, Trakatellis, Ulmer, Urutchev, Vakalis, Van Orden, Varvitsiotis, Vatanen, Vlasto, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, Wijkman, Wohlin, Záborská, Zahradil, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zwiefka
PSE: Arif, Arnaoutakis, Assis, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Batzeli, Beňová, Berès, Berman, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Bulfon, Bullmann, Van den Burg, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Cashman, Castex, Cercas, Christensen, Corbett, Corbey, Corda, Cottigny, Creţu Corina, De Keyser, De Rossa, De Vits, Dobolyi, Douay, El Khadraoui, Estrela, Ettl, Evans Robert, Färm, Falbr, Fava, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Gebhardt, Geringer de Oedenberg, Gierek, Gill, Glante, Golik, Gomes, Gottardi, Grabowska, Grech, Groote, Gurmai, Guy-Quint, Hänsch, Hazan, Hegyi, Herczog, Honeyball, Howitt, Hughes, Hutchinson, Iotova, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kindermann, Kinnock, Kirilov, Koppa, Kósáné Kovács, Koterec, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Laignel, Lambrinidis, Lavarra, Lefrançois, Lehtinen, Leichtfried, Leinen, Lévai, Liberadzki, Locatelli, Lyubcheva, McAvan, McCarthy, Madeira, Maňka, Mann Erika, Martin David, Martínez Martínez, Matsouka, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Mihalache, Mikko, Moraes, Moreno Sánchez, Morgan, Myller, Napoletano, Navarro, Neris, Öger, Paasilinna, Pahor, Paleckis, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Patrie, Peillon, Pittella, Podgorean, Podimata, Poignant, Prets, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Roure, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Savary, Schaldemose, Scheele, Segelström, Severin, Simpson, Siwiec, Skinner, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Tarand, Thomsen, Ţicău, Titley, Trautmann, Tzampazi, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Walter, Weber Henri, Weiler, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Angelilli, Aylward, Berlato, Borghezio, Camre, Crowley, Czarnecki Marek Aleksander, Czarnecki Ryszard, Didžiokas, Foglietta, Foltyn-Kubicka, Gobbo, Grabowski, Janowski, Krasts, Kuc, Kuźmiuk, La Russa, Libicki, Maldeikis, Masiel, Musumeci, Ó Neachtain, Pęk, Piotrowski, Podkański, Poli Bortone, Rogalski, Roszkowski, Rutowicz, Ryan, Speroni, Szymański, Tatarella, Tomaszewska, Wojciechowski Janusz, Zapałowski
Verts/ALE: Aubert, Auken, Beer, Bennahmias, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Cramer, Evans Jill, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Isler Béguin, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Staes, Trüpel, Turmes, Voggenhuber
Κατά: 160
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Andria, Attwooll, Baeva, Bărbuleţiu, Birutis, Bourlanges, Bowles, Budreikaitė, Busk, Buşoi, Cappato, Cavada, Chatzimarkakis, Ciornei, Costa, Davies, Deprez, Dičkutė, Drčar Murko, Duff, Ek, Ferrari, Fourtou, Gentvilas, Gibault, Griesbeck, Guardans Cambó, Hall, Harkin, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Juknevičienė, Kacin, Kazak, Klinz, Koch-Mehrin, Krahmer, Lambsdorff, Laperrouze, Ludford, Lynne, Maaten, Manders, Matsakis, Mohácsi, Morillon, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Pannella, Piskorski, Pistelli, Polfer, Prodi, Raeva, Ries, Riis-Jørgensen, Savi, Sbarbati, Schmidt Olle, Schuth, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Susta, Szent-Iványi, Toma, Vălean, Van Hecke, Wallis
GUE/NGL: Adamou, Agnoletto, Aita, Brie, de Brún, Figueiredo, Guerreiro, Guidoni, Henin, Holm, Kaufmann, Liotard, McDonald, Manolakou, Markov, Maštálka, Meijer, Meyer Pleite, Musacchio, Papadimoulis, Pflüger, Ransdorf, Rizzo, Seppänen, Søndergaard, Svensson, Toussas, Triantaphyllides, Uca, Wagenknecht, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Batten, Belder, Blokland, Bloom, Booth, Clark, Farage, Knapman, Krupa, Nattrass, Titford, Wise, Železný
NI: Allister
PPE-DE: Ayuso, Díaz de Mera García Consuegra, Fajmon, Fernández Martín, Fraga Estévez, Galeote, Garriga Polledo, Gutiérrez-Cortines, Hannan, Herranz García, Herrero-Tejedor, Iturgaiz Angulo, Kratsa-Tsagaropoulou, López-Istúriz White, Martens, Mato Adrover, Mayor Oreja, Millán Mon, Montoro Romero, Ouzký, Protasiewicz, Roithová, Rudi Ubeda, Salafranca Sánchez-Neyra, Škottová, Strejček, Toubon, Varela Suanzes-Carpegna, Vlasák, Zvěřina
PSE: Goebbels, Haug, Masip Hidalgo, Miguélez Ramos
Verts/ALE: Hudghton, Smith, Ždanoka
Αποχές: 10
IND/DEM: Bonde, Coûteaux, Louis
NI: Chruszcz, Giertych
PPE-DE: Esteves, De Lange, Wortmann-Kool
PSE: Fazakas
Verts/ALE: van Buitenen
Διορθώσεις και προθέσεις ψήφου
Υπέρ: Edite Estrela, Frédérique Ries, Gérard Deprez, Jacek Protasiewicz, Rodi Kratsa-Tsagaropoulou
6. Έκθεση Klaß A6-0347/2007
τροπολογία 162
Υπέρ: 76
ALDE: Resetarits
GUE/NGL: Adamou, Agnoletto, Aita, Brie, de Brún, Figueiredo, Flasarová, Guerreiro, Guidoni, Henin, Holm, Kaufmann, Liotard, McDonald, Markov, Maštálka, Meijer, Meyer Pleite, Musacchio, Papadimoulis, Pflüger, Ransdorf, Rizzo, Seppänen, Søndergaard, Strož, Svensson, Triantaphyllides, Uca, Wagenknecht, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Bonde, Georgiou, Sinnott
ITS: Coşea, Mihăescu
NI: Martin Hans-Peter
PPE-DE: Hybášková
PSE: Gomes
Verts/ALE: Aubert, Auken, Beer, Bennahmias, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Cramer, Evans Jill, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Isler Béguin, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Staes, Trüpel, Turmes, Voggenhuber
Κατά: 575
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Andria, Attwooll, Baeva, Bărbuleţiu, Birutis, Bourlanges, Bowles, Budreikaitė, Busk, Cappato, Cavada, Chatzimarkakis, Ciornei, Costa, Davies, Degutis, Deprez, Dičkutė, Drčar Murko, Duff, Ek, Ferrari, Fourtou, Gentvilas, Geremek, Gibault, Griesbeck, Guardans Cambó, Hall, Harkin, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Kazak, Klinz, Koch-Mehrin, Krahmer, Lambsdorff, Laperrouze, Lax, Ludford, Lynne, Maaten, Manders, Matsakis, Mohácsi, Morillon, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Pannella, Piskorski, Pistelli, Pohjamo, Polfer, Prodi, Raeva, Ries, Riis-Jørgensen, Samuelsen, Savi, Sbarbati, Schmidt Olle, Schuth, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Susta, Szent-Iványi, Takkula, Toma, Vălean, Van Hecke, Virrankoski, Wallis, Watson
GUE/NGL: Kohlíček, Manolakou, Toussas
IND/DEM: Belder, Blokland, Bloom, Booth, Clark, Farage, Goudin, Knapman, Krupa, Lundgren, Nattrass, Titford, Tomczak, Wise, Wojciechowski Bernard, Železný
ITS: Romagnoli, Stănescu
NI: Allister, Baco, Battilocchio, Belohorská, Bobošíková, Chruszcz, Giertych, Helmer, Kozlík, Rivera
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Angelakas, Antoniozzi, Ashworth, Atkins, Audy, Ayuso, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Becsey, Belet, Berend, Böge, Bonsignore, Bowis, Bradbourn, Braghetto, Brejc, Brepoels, Březina, Brunetta, Burke, Bushill-Matthews, Busuttil, Buzek, Cabrnoch, Callanan, Carollo, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, del Castillo Vera, Cederschiöld, Chichester, Chmielewski, Coelho, Daul, De Blasio, Dehaene, Demetriou, Descamps, Deß, Deva, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Dimitrakopoulos, Dover, Doyle, Duchoň, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Elles, Esteves, Evans Jonathan, Fajmon, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Fjellner, Florenz, Fontaine, Fraga Estévez, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Galeote, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gklavakis, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Graça Moura, Gräßle, Grosch, Grossetête, Guellec, Gutiérrez-Cortines, Gyürk, Handzlik, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Hieronymi, Higgins, Hökmark, Hoppenstedt, Hudacký, Iacob-Ridzi, Ibrisagic, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jackson, Jałowiecki, Járóka, Jarzembowski, Jeggle, Jeleva, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Kamall, Karas, Kauppi, Kelam, Kelemen, Kirkhope, Klamt, Klaß, Klich, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Korhola, Kratsa-Tsagaropoulou, Kušķis, Lamassoure, Landsbergis, De Lange, Langen, Langendries, Lauk, Lechner, Lehne, Lewandowski, Liese, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, McMillan-Scott, Mann Thomas, Mantovani, Marques, Martens, Mathieu, Mato Adrover, Matsis, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Méndez de Vigo, Mikolášik, Millán Mon, Mitchell, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Ouzký, Pack, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Parish, Petre, Pieper, Pīks, Pleštinská, Podestà, Pomés Ruiz, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Saryusz-Wolski, Schierhuber, Schinas, Schmitt, Schöpflin, Schwab, Seeber, Seeberg, Siekierski, Silva Peneda, Škottová, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stevenson, Strejček, Stubb, Sudre, Surján, Szabó, Szájer, Tajani, Tannock, Thyssen, Ţîrle, Toubon, Trakatellis, Ulmer, Urutchev, Vakalis, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Vatanen, Vlasák, Vlasto, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, Wijkman, Wohlin, Wortmann-Kool, Záborská, Zahradil, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zvěřina, Zwiefka
PSE: Arif, Arnaoutakis, Assis, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Beňová, Berès, Berman, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Bulfon, Van den Burg, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Cashman, Castex, Cercas, Christensen, Corbett, Corbey, Corda, Cottigny, Creţu Corina, De Keyser, De Rossa, De Vits, Dobolyi, Douay, El Khadraoui, Estrela, Ettl, Evans Robert, Färm, Falbr, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Gebhardt, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Goebbels, Golik, Gottardi, Grabowska, Grech, Groote, Gurmai, Guy-Quint, Hänsch, Hasse Ferreira, Haug, Hazan, Herczog, Honeyball, Howitt, Hughes, Hutchinson, Iotova, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kindermann, Kinnock, Kirilov, Koppa, Koterec, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Laignel, Lambrinidis, Lavarra, Lefrançois, Lehtinen, Leichtfried, Leinen, Lévai, Liberadzki, Locatelli, Lyubcheva, McAvan, McCarthy, Madeira, Maňka, Mann Erika, Martin David, Martínez Martínez, Masip Hidalgo, Matsouka, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Mihalache, Mikko, Moreno Sánchez, Morgan, Myller, Napoletano, Navarro, Neris, Öger, Paasilinna, Pahor, Paleckis, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Patrie, Peillon, Pittella, Podgorean, Podimata, Poignant, Prets, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Roure, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Savary, Schaldemose, Scheele, Segelström, Severin, Simpson, Siwiec, Skinner, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Tarand, Thomsen, Ţicău, Titley, Trautmann, Tzampazi, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Walter, Weber Henri, Weiler, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Angelilli, Aylward, Berlato, Borghezio, Camre, Crowley, Czarnecki Marek Aleksander, Czarnecki Ryszard, Didžiokas, Foglietta, Foltyn-Kubicka, Gobbo, Grabowski, Janowski, Krasts, Kuc, Kuźmiuk, La Russa, Libicki, Maldeikis, Masiel, Musumeci, Ó Neachtain, Pęk, Piotrowski, Podkański, Poli Bortone, Rogalski, Roszkowski, Rutowicz, Ryan, Speroni, Szymański, Tatarella, Tomaszewska, Wojciechowski Janusz, Zapałowski
Verts/ALE: Hudghton, Smith, Ždanoka
Αποχές: 19
ALDE: Buşoi, Kułakowski
GUE/NGL: Remek
IND/DEM: Coûteaux, Louis
ITS: Buruiană-Aprodu, Claeys, Dillen, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Rachinel, Martinez, Mölzer, Moisuc, Popeangă, Schenardi
PSE: Batzeli
Verts/ALE: van Buitenen
Διορθώσεις και προθέσεις ψήφου
Υπέρ: Giovanna Corda
Κατά: Edite Estrela
7. Έκθεση Klaß A6-0347/2007
τροπολογία 126
Υπέρ: 94
ALDE: Resetarits
GUE/NGL: Agnoletto, Aita, Brie, de Brún, Figueiredo, Flasarová, Guerreiro, Guidoni, Henin, Holm, Kaufmann, Kohlíček, Liotard, McDonald, Manolakou, Markov, Maštálka, Meyer Pleite, Musacchio, Papadimoulis, Pflüger, Ransdorf, Rizzo, Seppänen, Søndergaard, Strož, Svensson, Toussas, Uca, Wagenknecht, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Bonde, Georgiou, Sinnott, Tomczak
ITS: Coşea, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Martinez, Mihăescu, Mölzer, Popeangă, Romagnoli, Schenardi, Stănescu
NI: Chruszcz, Giertych, Martin Hans-Peter
PPE-DE: Dimitrakopoulos, Hennicot-Schoepges, Ulmer
PSE: Batzeli, Berès, Berman, El Khadraoui, Ettl, Severin
UEN: Rutowicz
Verts/ALE: Aubert, Auken, Beer, Bennahmias, Breyer, Cramer, Evans Jill, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Isler Béguin, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Staes, Trüpel, Turmes, Voggenhuber
Κατά: 562
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Andria, Attwooll, Baeva, Bărbuleţiu, Birutis, Bourlanges, Bowles, Budreikaitė, Busk, Buşoi, Cappato, Cavada, Chatzimarkakis, Ciornei, Costa, Davies, Degutis, Deprez, Dičkutė, Drčar Murko, Duff, Ek, Ferrari, Fourtou, Gentvilas, Geremek, Gibault, Griesbeck, Guardans Cambó, Hall, Harkin, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Koch-Mehrin, Lambsdorff, Laperrouze, Lax, Ludford, Lynne, Maaten, Manders, Matsakis, Mohácsi, Morillon, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Pannella, Piskorski, Pistelli, Pohjamo, Polfer, Prodi, Raeva, Ries, Riis-Jørgensen, Samuelsen, Savi, Sbarbati, Schmidt Olle, Schuth, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Susta, Szent-Iványi, Takkula, Toma, Vălean, Van Hecke, Virrankoski, Wallis, Watson
GUE/NGL: Adamou, Triantaphyllides
IND/DEM: Belder, Blokland, Bloom, Booth, Clark, Farage, Goudin, Knapman, Krupa, Lundgren, Nattrass, Titford, Wise, Wojciechowski Bernard, Železný
NI: Allister, Baco, Battilocchio, Belohorská, Bobošíková, Helmer, Kozlík, Rivera
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Angelakas, Antoniozzi, Ashworth, Atkins, Audy, Ayuso, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Becsey, Belet, Berend, Böge, Bonsignore, Bowis, Bradbourn, Braghetto, Brejc, Brepoels, Březina, Brunetta, Burke, Bushill-Matthews, Busuttil, Buzek, Cabrnoch, Callanan, Carollo, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, del Castillo Vera, Cederschiöld, Chichester, Chmielewski, Coelho, Daul, De Blasio, Dehaene, Demetriou, Descamps, Deß, Deva, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Dover, Doyle, Duchoň, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Elles, Esteves, Evans Jonathan, Fajmon, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Fjellner, Florenz, Fontaine, Fraga Estévez, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Galeote, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gklavakis, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Graça Moura, Gräßle, Grosch, Grossetête, Guellec, Gutiérrez-Cortines, Gyürk, Handzlik, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Herranz García, Herrero-Tejedor, Hieronymi, Higgins, Hökmark, Hoppenstedt, Hudacký, Hybášková, Iacob-Ridzi, Ibrisagic, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jackson, Jałowiecki, Járóka, Jarzembowski, Jeggle, Jeleva, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Kamall, Karas, Kauppi, Kelam, Kelemen, Kirkhope, Klamt, Klaß, Klich, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Korhola, Kratsa-Tsagaropoulou, Kušķis, Lamassoure, Landsbergis, De Lange, Langen, Langendries, Lauk, Lechner, Lehne, Lewandowski, Liese, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, McMillan-Scott, Mann Thomas, Mantovani, Marques, Martens, Mathieu, Mato Adrover, Matsis, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Méndez de Vigo, Mikolášik, Millán Mon, Mitchell, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Ouzký, Pack, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Parish, Petre, Pieper, Pīks, Pleštinská, Podestà, Pomés Ruiz, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Saryusz-Wolski, Schierhuber, Schinas, Schmitt, Schöpflin, Schwab, Seeber, Seeberg, Siekierski, Silva Peneda, Škottová, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stevenson, Strejček, Stubb, Sudre, Surján, Szabó, Szájer, Tajani, Tannock, Thyssen, Ţîrle, Toubon, Trakatellis, Urutchev, Vakalis, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Vatanen, Vlasák, Vlasto, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, Wijkman, Wohlin, Wortmann-Kool, Záborská, Zahradil, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zvěřina, Zwiefka
PSE: Arif, Arnaoutakis, Assis, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Beňová, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Bulfon, Van den Burg, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Cashman, Castex, Cercas, Christensen, Corbett, Corbey, Corda, Cottigny, Creţu Corina, De Keyser, De Rossa, De Vits, Dobolyi, Douay, Estrela, Evans Robert, Färm, Falbr, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Gebhardt, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Goebbels, Golik, Gomes, Gottardi, Grabowska, Grech, Groote, Gurmai, Guy-Quint, Hänsch, Hasse Ferreira, Haug, Hazan, Hegyi, Herczog, Honeyball, Howitt, Hughes, Hutchinson, Iotova, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kindermann, Kinnock, Kirilov, Koppa, Koterec, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Laignel, Lambrinidis, Lavarra, Lefrançois, Lehtinen, Leichtfried, Leinen, Lévai, Liberadzki, Locatelli, Lyubcheva, McAvan, McCarthy, Madeira, Maňka, Mann Erika, Martin David, Martínez Martínez, Masip Hidalgo, Matsouka, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Mihalache, Mikko, Moreno Sánchez, Morgan, Myller, Napoletano, Navarro, Neris, Öger, Paasilinna, Pahor, Paleckis, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Patrie, Peillon, Pittella, Podgorean, Podimata, Poignant, Prets, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Roure, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Savary, Schaldemose, Scheele, Segelström, Simpson, Siwiec, Skinner, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Tarand, Thomsen, Ţicău, Titley, Trautmann, Tzampazi, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Walter, Weber Henri, Weiler, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Angelilli, Aylward, Berlato, Borghezio, Camre, Crowley, Czarnecki Marek Aleksander, Czarnecki Ryszard, Didžiokas, Foglietta, Foltyn-Kubicka, Gobbo, Grabowski, Janowski, Krasts, Kuc, Kuźmiuk, La Russa, Libicki, Maldeikis, Masiel, Musumeci, Ó Neachtain, Pęk, Piotrowski, Podkański, Poli Bortone, Rogalski, Roszkowski, Ryan, Speroni, Szymański, Tatarella, Tomaszewska, Wojciechowski Janusz, Zapałowski
Verts/ALE: Buitenweg, Hudghton, Smith, Ždanoka
Αποχές: 13
ALDE: Kułakowski
GUE/NGL: Meijer, Remek
IND/DEM: Coûteaux, Louis
ITS: Buruiană-Aprodu, Claeys, Dillen, Le Rachinel, Moisuc
PSE: Bullmann, Kósáné Kovács
Verts/ALE: van Buitenen
Διορθώσεις και προθέσεις ψήφου
Υπέρ: Adamos Adamou, Kyriacos Triantaphyllides
Κατά: Pervenche Berès, Edite Estrela
8. Έκθεση Klaß A6-0347/2007
τροπολογία 127
Υπέρ: 89
ALDE: Bourlanges, Deprez, Drčar Murko, in 't Veld, Resetarits, Ries
GUE/NGL: Adamou, Agnoletto, Aita, Brie, de Brún, Flasarová, Guerreiro, Guidoni, Henin, Holm, Kaufmann, Kohlíček, McDonald, Manolakou, Markov, Maštálka, Meyer Pleite, Musacchio, Papadimoulis, Pflüger, Ransdorf, Remek, Rizzo, Seppänen, Søndergaard, Strož, Svensson, Toussas, Triantaphyllides, Uca, Wagenknecht, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Georgiou, Sinnott
ITS: Coşea, Le Rachinel, Martinez, Mihăescu, Moisuc
NI: Battilocchio, Martin Hans-Peter
PPE-DE: Dimitrakopoulos, Hybášková
PSE: Cottigny, Ettl, Gomes, Szejna
Verts/ALE: Aubert, Auken, Beer, Bennahmias, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Cramer, Evans Jill, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Isler Béguin, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Staes, Trüpel, Turmes, Voggenhuber
Κατά: 561
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Andria, Attwooll, Baeva, Bărbuleţiu, Birutis, Bowles, Budreikaitė, Busk, Buşoi, Cappato, Cavada, Chatzimarkakis, Ciornei, Costa, Davies, Degutis, Dičkutė, Duff, Ek, Ferrari, Fourtou, Gentvilas, Geremek, Gibault, Griesbeck, Guardans Cambó, Hall, Harkin, Hellvig, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Kazak, Klinz, Koch-Mehrin, Krahmer, Lambsdorff, Laperrouze, Lax, Ludford, Lynne, Maaten, Manders, Matsakis, Mohácsi, Morillon, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Pannella, Piskorski, Pistelli, Pohjamo, Polfer, Prodi, Raeva, Riis-Jørgensen, Samuelsen, Savi, Sbarbati, Schmidt Olle, Schuth, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Susta, Szent-Iványi, Takkula, Toma, Vălean, Van Hecke, Virrankoski, Wallis, Watson
IND/DEM: Belder, Blokland, Bloom, Booth, Clark, Farage, Goudin, Knapman, Lundgren, Titford, Tomczak, Wise, Wojciechowski Bernard, Železný
ITS: Romagnoli
NI: Allister, Baco, Belohorská, Bobošíková, Helmer, Kozlík, Rivera
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Angelakas, Antoniozzi, Ashworth, Atkins, Audy, Ayuso, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Becsey, Belet, Berend, Böge, Bonsignore, Bowis, Bradbourn, Braghetto, Brejc, Brepoels, Březina, Brunetta, Burke, Bushill-Matthews, Busuttil, Buzek, Cabrnoch, Callanan, Carollo, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, del Castillo Vera, Cederschiöld, Chichester, Chmielewski, Coelho, Daul, De Blasio, Dehaene, Demetriou, Descamps, Deß, Deva, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Dover, Doyle, Duchoň, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Elles, Esteves, Evans Jonathan, Fajmon, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Fjellner, Florenz, Fontaine, Fraga Estévez, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Galeote, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gklavakis, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Graça Moura, Gräßle, Grosch, Grossetête, Guellec, Gutiérrez-Cortines, Gyürk, Handzlik, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Hieronymi, Higgins, Hökmark, Hoppenstedt, Hudacký, Iacob-Ridzi, Ibrisagic, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jackson, Jałowiecki, Járóka, Jarzembowski, Jeggle, Jeleva, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Kamall, Karas, Kauppi, Kelam, Kelemen, Kirkhope, Klamt, Klaß, Klich, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Korhola, Kratsa-Tsagaropoulou, Kušķis, Lamassoure, Landsbergis, De Lange, Langen, Langendries, Lauk, Lechner, Lehne, Lewandowski, Liese, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, McMillan-Scott, Mann Thomas, Mantovani, Marques, Martens, Mathieu, Mato Adrover, Matsis, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Méndez de Vigo, Mikolášik, Millán Mon, Mitchell, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Ouzký, Pack, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Parish, Petre, Pieper, Pīks, Pleštinská, Podestà, Pomés Ruiz, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Saryusz-Wolski, Schierhuber, Schinas, Schmitt, Schöpflin, Schwab, Seeber, Seeberg, Siekierski, Silva Peneda, Škottová, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stevenson, Strejček, Stubb, Sudre, Surján, Szabó, Szájer, Tajani, Tannock, Thyssen, Ţîrle, Toubon, Trakatellis, Ulmer, Urutchev, Vakalis, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Vatanen, Vlasák, Vlasto, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, Wijkman, Wohlin, Wortmann-Kool, Záborská, Zahradil, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zvěřina, Zwiefka
PSE: Arif, Arnaoutakis, Assis, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Batzeli, Beňová, Berès, Berman, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Bulfon, Bullmann, Van den Burg, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Cashman, Castex, Cercas, Christensen, Corbett, Corbey, Corda, Creţu Corina, De Keyser, De Rossa, De Vits, Dobolyi, Douay, El Khadraoui, Estrela, Evans Robert, Färm, Falbr, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Gebhardt, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Goebbels, Golik, Gottardi, Grabowska, Grech, Groote, Gurmai, Guy-Quint, Hänsch, Hasse Ferreira, Haug, Hazan, Hegyi, Herczog, Honeyball, Howitt, Hughes, Hutchinson, Iotova, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kindermann, Kinnock, Kirilov, Koppa, Koterec, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Laignel, Lambrinidis, Lavarra, Lefrançois, Lehtinen, Leichtfried, Leinen, Lévai, Liberadzki, Locatelli, Lyubcheva, McCarthy, Madeira, Maňka, Mann Erika, Martin David, Martínez Martínez, Masip Hidalgo, Matsouka, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Mihalache, Mikko, Moreno Sánchez, Morgan, Myller, Napoletano, Navarro, Neris, Öger, Paasilinna, Pahor, Paleckis, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Patrie, Peillon, Pittella, Podgorean, Podimata, Poignant, Prets, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Roure, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Savary, Schaldemose, Scheele, Schulz, Segelström, Severin, Simpson, Siwiec, Skinner, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swoboda, Tabajdi, Tarand, Thomsen, Ţicău, Titley, Trautmann, Tzampazi, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Walter, Weber Henri, Weiler, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Angelilli, Aylward, Berlato, Borghezio, Camre, Crowley, Czarnecki Marek Aleksander, Czarnecki Ryszard, Didžiokas, Foglietta, Foltyn-Kubicka, Gobbo, Grabowski, Janowski, Krasts, Kuc, Kuźmiuk, La Russa, Libicki, Maldeikis, Masiel, Musumeci, Ó Neachtain, Pęk, Piotrowski, Podkański, Poli Bortone, Rogalski, Roszkowski, Rutowicz, Ryan, Speroni, Szymański, Tatarella, Tomaszewska, Wojciechowski Janusz, Zapałowski
Verts/ALE: Hudghton, Smith, Ždanoka
Αποχές: 23
ALDE: Kułakowski
GUE/NGL: Liotard, Meijer
IND/DEM: Bonde, Coûteaux, Krupa, Louis, Nattrass
ITS: Buruiană-Aprodu, Claeys, Dillen, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Mölzer, Popeangă, Schenardi, Stănescu
NI: Chruszcz, Giertych
PSE: Kósáné Kovács, McAvan
Verts/ALE: van Buitenen
Διορθώσεις και προθέσεις ψήφου
Κατά: José Javier Pomés Ruiz
9. Έκθεση Klaß A6-0347/2007
τροπολογία 163
Υπέρ: 120
ALDE: Bourlanges, Deprez, Jäätteenmäki, Resetarits, Ries, Samuelsen
GUE/NGL: Adamou, Agnoletto, Aita, Brie, de Brún, Figueiredo, Flasarová, Guerreiro, Guidoni, Henin, Holm, Kaufmann, Liotard, McDonald, Manolakou, Markov, Maštálka, Meijer, Meyer Pleite, Musacchio, Papadimoulis, Pflüger, Ransdorf, Rizzo, Seppänen, Søndergaard, Strož, Svensson, Toussas, Triantaphyllides, Uca, Wagenknecht, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Bonde, Georgiou, Sinnott
ITS: Buruiană-Aprodu, Claeys, Dillen, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Rachinel, Martinez, Mihăescu, Mölzer, Moisuc, Romagnoli, Schenardi, Stănescu
NI: Martin Hans-Peter
PPE-DE: Dimitrakopoulos, Seeberg
PSE: Arif, Berès, Bourzai, Carlotti, Castex, Cottigny, Ettl, Ferreira Anne, Gomes, Guy-Quint, Hazan, Hutchinson, Kósáné Kovács, Laignel, Navarro, Neris, Öger, Patrie, Peillon, Poignant, Roure, Savary, Siwiec, Vaugrenard, Vergnaud
Verts/ALE: Aubert, Auken, Beer, Bennahmias, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Cramer, Evans Jill, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Isler Béguin, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Staes, Trüpel, Turmes, Voggenhuber
Κατά: 542
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Andria, Attwooll, Baeva, Bărbuleţiu, Birutis, Bowles, Budreikaitė, Busk, Buşoi, Cappato, Cavada, Chatzimarkakis, Ciornei, Costa, Davies, Degutis, Dičkutė, Drčar Murko, Duff, Ek, Ferrari, Fourtou, Gentvilas, Geremek, Gibault, Griesbeck, Guardans Cambó, Hall, Harkin, Hellvig, in 't Veld, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Kazak, Klinz, Koch-Mehrin, Krahmer, Lambsdorff, Laperrouze, Lax, Lynne, Maaten, Manders, Matsakis, Mohácsi, Morillon, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Pannella, Piskorski, Pistelli, Pohjamo, Polfer, Prodi, Raeva, Riis-Jørgensen, Savi, Sbarbati, Schmidt Olle, Schuth, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Susta, Szent-Iványi, Takkula, Toma, Vălean, Van Hecke, Virrankoski, Wallis, Watson
GUE/NGL: Kohlíček
IND/DEM: Batten, Belder, Blokland, Bloom, Booth, Clark, Farage, Goudin, Knapman, Krupa, Lundgren, Nattrass, Titford, Tomczak, Wise, Wojciechowski Bernard, Železný
ITS: Coşea, Popeangă
NI: Allister, Baco, Battilocchio, Belohorská, Bobošíková, Helmer, Kozlík, Rivera
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Angelakas, Antoniozzi, Ashworth, Atkins, Audy, Ayuso, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Becsey, Belet, Berend, Böge, Bonsignore, Bowis, Bradbourn, Braghetto, Brejc, Brepoels, Březina, Brunetta, Burke, Bushill-Matthews, Busuttil, Buzek, Cabrnoch, Callanan, Carollo, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, del Castillo Vera, Cederschiöld, Chichester, Chmielewski, Coelho, Daul, De Blasio, Dehaene, Demetriou, Descamps, Deß, Deva, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Dover, Doyle, Duchoň, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Elles, Esteves, Evans Jonathan, Fajmon, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Fjellner, Florenz, Fontaine, Fraga Estévez, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Galeote, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gklavakis, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Graça Moura, Gräßle, Grosch, Grossetête, Guellec, Gutiérrez-Cortines, Gyürk, Handzlik, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Hieronymi, Higgins, Hökmark, Hoppenstedt, Hudacký, Hybášková, Iacob-Ridzi, Ibrisagic, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jackson, Jałowiecki, Járóka, Jarzembowski, Jeggle, Jeleva, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Kamall, Karas, Kauppi, Kelam, Kelemen, Kirkhope, Klamt, Klaß, Klich, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Korhola, Kušķis, Lamassoure, Landsbergis, De Lange, Langen, Langendries, Lauk, Lechner, Lehne, Lewandowski, Liese, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, McMillan-Scott, Mann Thomas, Mantovani, Marques, Martens, Mathieu, Mato Adrover, Matsis, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Méndez de Vigo, Mikolášik, Millán Mon, Mitchell, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Ouzký, Pack, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Parish, Petre, Pieper, Pīks, Pleštinská, Podestà, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Saryusz-Wolski, Schierhuber, Schinas, Schmitt, Schöpflin, Schwab, Seeber, Siekierski, Silva Peneda, Škottová, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stevenson, Strejček, Stubb, Sudre, Surján, Szabó, Szájer, Tajani, Tannock, Thyssen, Ţîrle, Toubon, Trakatellis, Ulmer, Urutchev, Vakalis, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Vatanen, Vlasák, Vlasto, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, Wijkman, Wohlin, Wortmann-Kool, Záborská, Zahradil, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zvěřina, Zwiefka
PSE: Arnaoutakis, Assis, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Batzeli, Beňová, Berman, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bozkurt, Bulfon, Bullmann, Van den Burg, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carnero González, Casaca, Cashman, Cercas, Christensen, Corbett, Corbey, Creţu Corina, De Keyser, De Rossa, De Vits, Dobolyi, Douay, El Khadraoui, Estrela, Evans Robert, Färm, Falbr, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Gebhardt, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Goebbels, Golik, Gottardi, Grabowska, Grech, Groote, Gurmai, Hänsch, Hasse Ferreira, Haug, Hegyi, Herczog, Honeyball, Howitt, Hughes, Iotova, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kindermann, Kinnock, Kirilov, Koppa, Koterec, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Lambrinidis, Lavarra, Lefrançois, Lehtinen, Leichtfried, Leinen, Lévai, Liberadzki, McAvan, McCarthy, Madeira, Maňka, Mann Erika, Martin David, Martínez Martínez, Masip Hidalgo, Matsouka, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Mihalache, Mikko, Moreno Sánchez, Morgan, Myller, Napoletano, Paasilinna, Pahor, Paleckis, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Pittella, Podgorean, Podimata, Prets, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Schaldemose, Scheele, Schulz, Segelström, Severin, Simpson, Skinner, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Tarand, Thomsen, Ţicău, Titley, Trautmann, Tzampazi, Van Lancker, Walter, Weber Henri, Weiler, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Angelilli, Aylward, Berlato, Borghezio, Camre, Crowley, Czarnecki Marek Aleksander, Czarnecki Ryszard, Didžiokas, Foglietta, Foltyn-Kubicka, Gobbo, Grabowski, Janowski, Krasts, Kuc, Kuźmiuk, La Russa, Libicki, Maldeikis, Masiel, Musumeci, Ó Neachtain, Pęk, Piotrowski, Podkański, Poli Bortone, Rogalski, Roszkowski, Rutowicz, Ryan, Speroni, Szymański, Tatarella, Tomaszewska, Wojciechowski Janusz, Zapałowski
Verts/ALE: Hudghton, Smith, Ždanoka
Αποχές: 7
ALDE: Kułakowski
GUE/NGL: Remek
IND/DEM: Coûteaux, Louis
NI: Chruszcz, Giertych
Verts/ALE: van Buitenen
Διορθώσεις και προθέσεις ψήφου
Υπέρ: Giovanna Corda, Michel Rocard, Roselyne Lefrançois
Κατά: José Javier Pomés Ruiz
10. Έκθεση Klaß A6-0347/2007
τροπολογία 70/1
Υπέρ: 485
ALDE: Geremek, Kułakowski, Resetarits, Ries, Samuelsen
GUE/NGL: Adamou, Agnoletto, Aita, Brie, de Brún, Figueiredo, Flasarová, Guerreiro, Guidoni, Henin, Holm, Kaufmann, Kohlíček, Liotard, McDonald, Manolakou, Markov, Maštálka, Meijer, Meyer Pleite, Musacchio, Papadimoulis, Pflüger, Ransdorf, Remek, Rizzo, Seppänen, Søndergaard, Strož, Svensson, Toussas, Triantaphyllides, Uca, Wagenknecht, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Belder, Blokland, Bonde, Georgiou, Goudin, Krupa, Lundgren, Tomczak
ITS: Mihăescu, Popeangă
NI: Battilocchio, Belohorská, Chruszcz, Giertych, Helmer, Kozlík, Martin Hans-Peter, Rivera
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Antoniozzi, Ashworth, Atkins, Audy, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Becsey, Belet, Berend, Böge, Bowis, Bradbourn, Braghetto, Brejc, Brepoels, Březina, Brunetta, Burke, Bushill-Matthews, Busuttil, Buzek, Cabrnoch, Callanan, Carollo, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, del Castillo Vera, Cederschiöld, Chichester, Chmielewski, Coelho, Daul, De Blasio, Dehaene, Demetriou, Descamps, Deva, De Veyrac, Dimitrakopoulos, Dover, Doyle, Duchoň, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Elles, Evans Jonathan, Fajmon, Ferber, Fjellner, Florenz, Fontaine, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Gaubert, Gauzès, Gklavakis, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Graça Moura, Gräßle, Grosch, Grossetête, Guellec, Gyürk, Handzlik, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Hennicot-Schoepges, Herrero-Tejedor, Hieronymi, Higgins, Hökmark, Hoppenstedt, Hudacký, Hybášková, Iacob-Ridzi, Ibrisagic, Itälä, Jackson, Jałowiecki, Járóka, Jarzembowski, Jeggle, Jeleva, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Kamall, Karas, Kauppi, Kelam, Kelemen, Kirkhope, Klamt, Klaß, Klich, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Kratsa-Tsagaropoulou, Kušķis, Lamassoure, Landsbergis, Langen, Langendries, Lauk, Lechner, Lehne, Lewandowski, Liese, Lulling, McGuinness, McMillan-Scott, Mann Thomas, Mantovani, Marques, Martens, Mathieu, Matsis, Mavrommatis, Mayer, Méndez de Vigo, Mikolášik, Mitchell, Morin, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Ouzký, Pack, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Parish, Petre, Pieper, Pīks, Pleštinská, Podestà, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Reul, Roithová, Rübig, Saïfi, Saryusz-Wolski, Schierhuber, Schinas, Schmitt, Schöpflin, Schwab, Seeber, Seeberg, Siekierski, Silva Peneda, Škottová, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stevenson, Stubb, Sudre, Surján, Szabó, Szájer, Tajani, Tannock, Thyssen, Ţîrle, Toubon, Trakatellis, Ulmer, Urutchev, Vakalis, Van Orden, Varvitsiotis, Vlasák, Vlasto, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, Wijkman, Wohlin, Wortmann-Kool, Záborská, Zahradil, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zvěřina, Zwiefka
PSE: Arif, Arnaoutakis, Assis, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Batzeli, Berès, Berman, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Bourzai, Bozkurt, Bulfon, Bullmann, Van den Burg, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Cashman, Castex, Cercas, Christensen, Corbett, Corbey, Corda, Cottigny, Creţu Corina, De Keyser, De Rossa, De Vits, Dobolyi, Douay, El Khadraoui, Estrela, Ettl, Evans Robert, Färm, Falbr, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Gebhardt, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Goebbels, Golik, Gomes, Gottardi, Grabowska, Grech, Groote, Gurmai, Guy-Quint, Hänsch, Hasse Ferreira, Haug, Hazan, Hegyi, Herczog, Honeyball, Howitt, Hughes, Hutchinson, Iotova, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kinnock, Kirilov, Koppa, Kósáné Kovács, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Laignel, Lambrinidis, Lavarra, Lefrançois, Lehtinen, Leichtfried, Leinen, Lévai, Liberadzki, Locatelli, Lyubcheva, McAvan, McCarthy, Madeira, Maňka, Mann Erika, Martin David, Martínez Martínez, Masip Hidalgo, Matsouka, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Moreno Sánchez, Morgan, Myller, Napoletano, Navarro, Neris, Öger, Paasilinna, Pahor, Paleckis, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Patrie, Peillon, Pittella, Podimata, Poignant, Prets, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Roure, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Savary, Schaldemose, Scheele, Schulz, Segelström, Severin, Simpson, Siwiec, Skinner, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Tarand, Thomsen, Ţicău, Titley, Trautmann, Tzampazi, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Walter, Weber Henri, Weiler, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Camre
Verts/ALE: Aubert, Auken, Beer, Bennahmias, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Cramer, Evans Jill, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Isler Béguin, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Staes, Trüpel, Turmes, Voggenhuber
Κατά: 181
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Andria, Attwooll, Baeva, Bărbuleţiu, Birutis, Bourlanges, Bowles, Budreikaitė, Busk, Buşoi, Cappato, Cavada, Chatzimarkakis, Ciornei, Costa, Davies, Degutis, Deprez, Dičkutė, Drčar Murko, Duff, Ek, Ferrari, Fourtou, Gentvilas, Gibault, Griesbeck, Guardans Cambó, Hall, Harkin, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Kazak, Klinz, Koch-Mehrin, Krahmer, Lambsdorff, Laperrouze, Lax, Ludford, Lynne, Maaten, Manders, Matsakis, Mohácsi, Morillon, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Pannella, Piskorski, Pistelli, Pohjamo, Polfer, Prodi, Raeva, Riis-Jørgensen, Savi, Sbarbati, Schmidt Olle, Schuth, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Susta, Szent-Iványi, Takkula, Toma, Vălean, Van Hecke, Virrankoski, Wallis, Watson
IND/DEM: Batten, Bloom, Booth, Clark, Farage, Knapman, Nattrass, Sinnott, Titford, Wise, Wojciechowski Bernard
ITS: Claeys, Coşea, Dillen, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Rachinel, Martinez, Mölzer, Moisuc, Romagnoli, Schenardi, Stănescu
NI: Allister, Bobošíková
PPE-DE: Angelakas, Ayuso, Bonsignore, Deß, Díaz de Mera García Consuegra, Esteves, Fatuzzo, Fernández Martín, Fraga Estévez, Galeote, Garriga Polledo, Gutiérrez-Cortines, Herranz García, Iturgaiz Angulo, Korhola, López-Istúriz White, Mato Adrover, Mauro, Mayor Oreja, Millán Mon, Montoro Romero, Pomés Ruiz, Radwan, Rudi Ubeda, Salafranca Sánchez-Neyra, Strejček, Varela Suanzes-Carpegna, Vatanen
PSE: Beňová, Kindermann, Mihalache, Mikko, Podgorean
UEN: Angelilli, Aylward, Berlato, Borghezio, Crowley, Czarnecki Marek Aleksander, Czarnecki Ryszard, Didžiokas, Foglietta, Foltyn-Kubicka, Gobbo, Grabowski, Janowski, Krasts, Kuc, Kuźmiuk, La Russa, Libicki, Maldeikis, Masiel, Musumeci, Ó Neachtain, Pęk, Piotrowski, Podkański, Poli Bortone, Rogalski, Roszkowski, Rutowicz, Ryan, Speroni, Szymański, Tatarella, Tomaszewska, Wojciechowski Janusz, Zapałowski
Verts/ALE: Hudghton, Smith, Ždanoka
Αποχές: 7
IND/DEM: Coûteaux, Louis, Železný
ITS: Buruiană-Aprodu
PSE: Botopoulos, Koterec
Verts/ALE: van Buitenen
Διορθώσεις και προθέσεις ψήφου
Υπέρ: Costas Botopoulos
11. Έκθεση Klaß A6-0347/2007
τροπολογία 70/2
Υπέρ: 131
ALDE: Bărbuleţiu, Deprez, Piskorski, Resetarits, Ries, Samuelsen
GUE/NGL: Adamou, Agnoletto, Aita, Brie, de Brún, Figueiredo, Flasarová, Guerreiro, Guidoni, Henin, Holm, Kaufmann, Kohlíček, Liotard, McDonald, Manolakou, Markov, Maštálka, Meijer, Meyer Pleite, Musacchio, Papadimoulis, Pflüger, Ransdorf, Remek, Rizzo, Seppänen, Søndergaard, Strož, Svensson, Toussas, Triantaphyllides, Uca, Wagenknecht, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Bonde, Georgiou
ITS: Mihăescu, Popeangă
NI: Battilocchio, Martin Hans-Peter
PPE-DE: Březina, De Blasio, Duchoň, Esteves, Hennicot-Schoepges, Hybášková, Kónya-Hamar, Olajos, Ouzký, Seeberg, Škottová, Spautz, Szabó, Vlasák, Zahradil, Zvěřina
PSE: Arif, Berès, Bono, Bourzai, Capoulas Santos, Carlotti, Castex, Corda, Cottigny, De Keyser, Douay, Ettl, Ferreira Anne, Goebbels, Gomes, Guy-Quint, Haug, Hazan, Hutchinson, Laignel, Lefrançois, Leichtfried, Navarro, Neris, Patrie, Peillon, Poignant, Pribetich, Roure, Savary, Vaugrenard, Vergnaud
Verts/ALE: Aubert, Auken, Beer, Bennahmias, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Cramer, Evans Jill, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Isler Béguin, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Staes, Trüpel, Turmes, Voggenhuber
Κατά: 531
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Andria, Attwooll, Baeva, Birutis, Bourlanges, Bowles, Budreikaitė, Busk, Buşoi, Cappato, Cavada, Chatzimarkakis, Ciornei, Costa, Davies, Degutis, Dičkutė, Drčar Murko, Duff, Ek, Ferrari, Fourtou, Gentvilas, Gibault, Griesbeck, Guardans Cambó, Hall, Harkin, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Kazak, Klinz, Koch-Mehrin, Krahmer, Kułakowski, Lambsdorff, Laperrouze, Lax, Ludford, Lynne, Maaten, Manders, Matsakis, Mohácsi, Morillon, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Pannella, Pistelli, Pohjamo, Polfer, Prodi, Raeva, Riis-Jørgensen, Savi, Sbarbati, Schmidt Olle, Schuth, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Susta, Szent-Iványi, Takkula, Toma, Vălean, Van Hecke, Virrankoski, Wallis, Watson
IND/DEM: Batten, Belder, Blokland, Bloom, Booth, Clark, Farage, Goudin, Knapman, Krupa, Lundgren, Nattrass, Sinnott, Titford, Tomczak, Wise, Wojciechowski Bernard
ITS: Claeys, Coşea, Dillen, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Rachinel, Martinez, Mölzer, Moisuc, Romagnoli, Schenardi, Stănescu
NI: Allister, Belohorská, Bobošíková, Chruszcz, Giertych, Helmer, Kozlík, Rivera
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Angelakas, Antoniozzi, Ashworth, Atkins, Audy, Ayuso, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Becsey, Belet, Berend, Böge, Bonsignore, Bowis, Bradbourn, Braghetto, Brejc, Brepoels, Brunetta, Burke, Bushill-Matthews, Busuttil, Buzek, Cabrnoch, Callanan, Carollo, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, del Castillo Vera, Cederschiöld, Chichester, Chmielewski, Coelho, Daul, Dehaene, Demetriou, Descamps, Deß, Deva, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Dimitrakopoulos, Dover, Doyle, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Elles, Fajmon, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Fjellner, Florenz, Fontaine, Fraga Estévez, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Galeote, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gklavakis, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Graça Moura, Gräßle, Grosch, Grossetête, Guellec, Gutiérrez-Cortines, Gyürk, Handzlik, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Herranz García, Herrero-Tejedor, Hieronymi, Higgins, Hökmark, Hoppenstedt, Hudacký, Iacob-Ridzi, Ibrisagic, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jackson, Jałowiecki, Járóka, Jarzembowski, Jeggle, Jeleva, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Kamall, Karas, Kauppi, Kelam, Kelemen, Kirkhope, Klamt, Klaß, Klich, Koch, Konrad, Korhola, Kratsa-Tsagaropoulou, Kušķis, Lamassoure, Landsbergis, De Lange, Langen, Langendries, Lauk, Lechner, Lehne, Lewandowski, Liese, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, McMillan-Scott, Mann Thomas, Mantovani, Marques, Martens, Mathieu, Mato Adrover, Matsis, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Méndez de Vigo, Mikolášik, Millán Mon, Mitchell, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Pack, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Parish, Petre, Pieper, Pīks, Pleštinská, Podestà, Pomés Ruiz, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Schierhuber, Schinas, Schmitt, Schöpflin, Schwab, Seeber, Siekierski, Silva Peneda, Sommer, Sonik, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stevenson, Strejček, Stubb, Sudre, Surján, Szájer, Tajani, Tannock, Thyssen, Ţîrle, Toubon, Trakatellis, Ulmer, Urutchev, Vakalis, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Vatanen, Vlasto, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, Wijkman, Wohlin, Wortmann-Kool, Záborská, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zwiefka
PSE: Arnaoutakis, Assis, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Batzeli, Beňová, Berman, Bösch, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bozkurt, Bulfon, Van den Burg, Calabuig Rull, Carnero González, Casaca, Cashman, Cercas, Christensen, Corbett, Corbey, Creţu Corina, De Rossa, De Vits, Dobolyi, El Khadraoui, Estrela, Evans Robert, Färm, Falbr, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Gebhardt, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Golik, Gottardi, Grabowska, Grech, Groote, Gurmai, Hänsch, Hasse Ferreira, Hegyi, Herczog, Honeyball, Howitt, Hughes, Iotova, Jacobs, Jørgensen, Kindermann, Kinnock, Kirilov, Koppa, Koterec, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Lambrinidis, Lavarra, Lehtinen, Leinen, Lévai, Liberadzki, Locatelli, Lyubcheva, McAvan, McCarthy, Madeira, Maňka, Mann Erika, Martin David, Martínez Martínez, Masip Hidalgo, Matsouka, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Mihalache, Mikko, Moreno Sánchez, Morgan, Myller, Napoletano, Öger, Paasilinna, Pahor, Paleckis, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Pittella, Podgorean, Podimata, Prets, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Schaldemose, Scheele, Schulz, Segelström, Severin, Simpson, Siwiec, Skinner, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Tarand, Ţicău, Titley, Trautmann, Tzampazi, Van Lancker, Walter, Weber Henri, Weiler, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Angelilli, Aylward, Berlato, Borghezio, Camre, Crowley, Czarnecki Marek Aleksander, Czarnecki Ryszard, Didžiokas, Foglietta, Foltyn-Kubicka, Gobbo, Grabowski, Janowski, Krasts, Kuc, Kuźmiuk, La Russa, Libicki, Maldeikis, Masiel, Musumeci, Ó Neachtain, Pęk, Piotrowski, Podkański, Poli Bortone, Rogalski, Roszkowski, Rutowicz, Ryan, Speroni, Szymański, Tatarella, Tomaszewska, Wojciechowski Janusz, Zapałowski
Verts/ALE: Hudghton, Smith, Ždanoka
Αποχές: 8
ALDE: Geremek
IND/DEM: Coûteaux, Louis, Železný
ITS: Buruiană-Aprodu
PSE: Bullmann, Kósáné Kovács
Verts/ALE: van Buitenen
Διορθώσεις και προθέσεις ψήφου
Υπέρ: Michel Rocard
Κατά: Erna Hennicot-Schoepges, Britta Thomsen
12. Έκθεση Klaß A6-0347/2007
τροπολογία 143
Υπέρ: 366
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Andria, Attwooll, Baeva, Bărbuleţiu, Birutis, Bourlanges, Bowles, Budreikaitė, Busk, Cappato, Cavada, Chatzimarkakis, Ciornei, Costa, Davies, Deprez, Drčar Murko, Duff, Ek, Ferrari, Fourtou, Gibault, Griesbeck, Guardans Cambó, Hall, Harkin, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Kazak, Klinz, Koch-Mehrin, Lambsdorff, Laperrouze, Lax, Ludford, Maaten, Manders, Matsakis, Mohácsi, Morillon, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Pannella, Piskorski, Pistelli, Pohjamo, Polfer, Prodi, Raeva, Resetarits, Ries, Riis-Jørgensen, Samuelsen, Savi, Sbarbati, Schmidt Olle, Schuth, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Susta, Szent-Iványi, Takkula, Toma, Vălean, Van Hecke, Virrankoski, Wallis, Watson
GUE/NGL: Adamou, Agnoletto, Aita, Brie, de Brún, Figueiredo, Flasarová, Guerreiro, Guidoni, Henin, Holm, Kaufmann, Kohlíček, Liotard, McDonald, Manolakou, Markov, Maštálka, Meijer, Meyer Pleite, Musacchio, Papadimoulis, Pflüger, Ransdorf, Remek, Rizzo, Seppänen, Søndergaard, Strož, Svensson, Toussas, Triantaphyllides, Uca, Wagenknecht, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Belder, Blokland, Bonde, Clark, Georgiou, Goudin, Krupa, Lundgren, Nattrass, Sinnott, Tomczak, Wise
ITS: Coşea, Mihăescu
NI: Baco, Battilocchio, Chruszcz, Giertych, Martin Hans-Peter
PPE-DE: De Blasio, Duchoň, Duka-Zólyomi, Esteves, Heaton-Harris, Hybášková, Járóka, Kelemen, Kónya-Hamar, Olajos, Ouzký, Rübig, Schmitt, Seeberg, Škottová, Szájer, Vlasák, Zahradil, Zvěřina
PSE: Arif, Arnaoutakis, Assis, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Batzeli, Beňová, Berès, Berman, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Bulfon, Bullmann, Van den Burg, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Cashman, Castex, Cercas, Christensen, Corbett, Corbey, Corda, Cottigny, Creţu Corina, De Keyser, De Rossa, De Vits, Dobolyi, Douay, El Khadraoui, Estrela, Ettl, Evans Robert, Färm, Falbr, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Gebhardt, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Gomes, Gottardi, Grabowska, Grech, Groote, Gurmai, Guy-Quint, Hänsch, Hasse Ferreira, Haug, Hazan, Hegyi, Herczog, Honeyball, Howitt, Hughes, Hutchinson, Iotova, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kinnock, Kirilov, Koppa, Kósáné Kovács, Koterec, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Laignel, Lambrinidis, Lavarra, Lefrançois, Lehtinen, Leichtfried, Leinen, Lévai, Liberadzki, Locatelli, Lyubcheva, McAvan, McCarthy, Madeira, Maňka, Mann Erika, Martin David, Martínez Martínez, Masip Hidalgo, Matsouka, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Mihalache, Mikko, Moreno Sánchez, Morgan, Myller, Napoletano, Navarro, Öger, Paasilinna, Pahor, Paleckis, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Patrie, Peillon, Pittella, Podgorean, Podimata, Poignant, Prets, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Roure, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Savary, Schaldemose, Scheele, Schulz, Segelström, Severin, Simpson, Siwiec, Skinner, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Tarand, Thomsen, Ţicău, Titley, Trautmann, Tzampazi, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Weber Henri, Weiler, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García
UEN: Camre, Krasts, La Russa, Musumeci
Verts/ALE: Aubert, Auken, Beer, Bennahmias, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Cramer, Evans Jill, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Isler Béguin, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Trüpel, Turmes, Voggenhuber
Κατά: 286
ALDE: Degutis, Dičkutė, Geremek, Krahmer, Kułakowski
IND/DEM: Wojciechowski Bernard
ITS: Claeys, Dillen, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Rachinel, Martinez, Mölzer, Popeangă, Romagnoli, Schenardi, Stănescu
NI: Allister, Belohorská, Bobošíková, Helmer, Rivera
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Angelakas, Antoniozzi, Ashworth, Atkins, Audy, Ayuso, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Becsey, Belet, Berend, Böge, Bonsignore, Bowis, Bradbourn, Braghetto, Brejc, Brepoels, Březina, Brunetta, Burke, Bushill-Matthews, Busuttil, Buzek, Cabrnoch, Callanan, Carollo, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, del Castillo Vera, Cederschiöld, Chichester, Chmielewski, Coelho, Daul, Dehaene, Demetriou, Descamps, Deß, Deva, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Dover, Doyle, Ebner, Ehler, Elles, Evans Jonathan, Fajmon, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Fjellner, Florenz, Fontaine, Fraga Estévez, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Galeote, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gklavakis, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Graça Moura, Gräßle, Grosch, Grossetête, Guellec, Gutiérrez-Cortines, Gyürk, Handzlik, Hannan, Harbour, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Hieronymi, Higgins, Hökmark, Hoppenstedt, Hudacký, Iacob-Ridzi, Ibrisagic, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jackson, Jałowiecki, Jarzembowski, Jeggle, Jeleva, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Kamall, Karas, Kauppi, Kelam, Kirkhope, Klamt, Klaß, Klich, Koch, Konrad, Korhola, Kratsa-Tsagaropoulou, Lamassoure, Landsbergis, De Lange, Langen, Langendries, Lauk, Lechner, Lehne, Lewandowski, Liese, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, McMillan-Scott, Mann Thomas, Mantovani, Marques, Martens, Mathieu, Mato Adrover, Matsis, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Méndez de Vigo, Mikolášik, Millán Mon, Mitchell, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Pack, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Parish, Petre, Pieper, Pīks, Pleštinská, Podestà, Pomés Ruiz, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Roithová, Rudi Ubeda, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Saryusz-Wolski, Schierhuber, Schinas, Schöpflin, Schwab, Seeber, Siekierski, Silva Peneda, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stevenson, Strejček, Stubb, Sudre, Surján, Szabó, Tajani, Tannock, Thyssen, Ţîrle, Toubon, Trakatellis, Ulmer, Urutchev, Vakalis, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Vatanen, Vlasto, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, Wijkman, Wohlin, Wortmann-Kool, Záborská, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zwiefka
PSE: Goebbels, Golik, Kindermann, Walter
UEN: Angelilli, Aylward, Berlato, Borghezio, Crowley, Czarnecki Marek Aleksander, Czarnecki Ryszard, Didžiokas, Foglietta, Foltyn-Kubicka, Gobbo, Grabowski, Janowski, Kuc, Kuźmiuk, Libicki, Maldeikis, Masiel, Ó Neachtain, Pęk, Piotrowski, Podkański, Poli Bortone, Rogalski, Roszkowski, Rutowicz, Ryan, Speroni, Szymański, Tatarella, Tomaszewska, Wojciechowski Janusz, Zapałowski
Verts/ALE: Hudghton, Smith, Ždanoka
Αποχές: 14
ALDE: Gentvilas
IND/DEM: Batten, Bloom, Booth, Coûteaux, Farage, Knapman, Louis, Titford, Železný
ITS: Gollnisch, Moisuc
NI: Kozlík
Verts/ALE: van Buitenen
13. Έκθεση Klaß A6-0347/2007
τροπολογία 86
Υπέρ: 274
ALDE: Davies, Degutis, Deprez, Kazak, Kułakowski, Ries
IND/DEM: Belder, Blokland, Georgiou, Wojciechowski Bernard
ITS: Buruiană-Aprodu, Claeys, Coşea, Dillen, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Rachinel, Martinez, Mihăescu, Mölzer, Moisuc, Popeangă, Romagnoli, Schenardi, Stănescu
NI: Helmer
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Ashworth, Atkins, Ayuso, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Becsey, Belet, Berend, Böge, Bonsignore, Bowis, Bradbourn, Braghetto, Brejc, Březina, Brok, Brunetta, Burke, Bushill-Matthews, Busuttil, Buzek, Cabrnoch, Callanan, Carollo, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, del Castillo Vera, Chichester, Chmielewski, Coelho, Daul, De Blasio, Dehaene, Demetriou, Deß, Deva, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Dover, Doyle, Duchoň, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Elles, Evans Jonathan, Fajmon, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Fjellner, Florenz, Fontaine, Fraga Estévez, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Galeote, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gklavakis, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Graça Moura, Gräßle, Grosch, Gyürk, Handzlik, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Herranz García, Herrero-Tejedor, Hieronymi, Higgins, Hökmark, Hoppenstedt, Hudacký, Hybášková, Iacob-Ridzi, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jackson, Jałowiecki, Járóka, Jarzembowski, Jeggle, Jeleva, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Kamall, Karas, Kauppi, Kelam, Kelemen, Kirkhope, Klamt, Klaß, Klich, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Korhola, Kušķis, Landsbergis, Langen, Langendries, Lauk, Lechner, Lehne, Lewandowski, Liese, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, McMillan-Scott, Mann Thomas, Mantovani, Marques, Mato Adrover, Matsis, Mauro, Mayer, Mayor Oreja, Méndez de Vigo, Millán Mon, Mitchell, Montoro Romero, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, Olbrycht, Őry, Ouzký, Pack, Parish, Petre, Pieper, Pīks, Pleštinská, Podestà, Pomés Ruiz, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Salafranca Sánchez-Neyra, Saryusz-Wolski, Schierhuber, Schmitt, Schöpflin, Schwab, Seeber, Seeberg, Siekierski, Silva Peneda, Škottová, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stevenson, Strejček, Stubb, Surján, Szabó, Szájer, Tajani, Tannock, Thyssen, Ţîrle, Toubon, Ulmer, Urutchev, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Vatanen, Vlasák, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, Wijkman, Wohlin, Záborská, Zahradil, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zvěřina, Zwiefka
PSE: Gomes, Masip Hidalgo
UEN: Angelilli, Aylward, Berlato, Borghezio, Crowley, Czarnecki Marek Aleksander, Didžiokas, Foglietta, Foltyn-Kubicka, Gobbo, Grabowski, Janowski, Krasts, Kuc, Kuźmiuk, La Russa, Maldeikis, Masiel, Musumeci, Ó Neachtain, Pęk, Piotrowski, Podkański, Poli Bortone, Rogalski, Roszkowski, Rutowicz, Ryan, Speroni, Szymański, Tomaszewska, Wojciechowski Janusz, Zapałowski
Verts/ALE: Breyer, Evans Jill
Κατά: 388
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Andria, Attwooll, Baeva, Bărbuleţiu, Birutis, Bourlanges, Bowles, Budreikaitė, Busk, Buşoi, Cappato, Cavada, Chatzimarkakis, Ciornei, Costa, Dičkutė, Drčar Murko, Duff, Ek, Ferrari, Fourtou, Gentvilas, Geremek, Gibault, Griesbeck, Guardans Cambó, Hall, Harkin, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Klinz, Koch-Mehrin, Krahmer, Lambsdorff, Laperrouze, Lax, Ludford, Lynne, Maaten, Manders, Matsakis, Mohácsi, Morillon, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Pannella, Piskorski, Pistelli, Pohjamo, Polfer, Prodi, Raeva, Resetarits, Riis-Jørgensen, Samuelsen, Savi, Sbarbati, Schmidt Olle, Schuth, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Susta, Szent-Iványi, Takkula, Toma, Vălean, Van Hecke, Virrankoski, Wallis, Watson
GUE/NGL: Adamou, Agnoletto, Aita, Brie, de Brún, Figueiredo, Flasarová, Guerreiro, Guidoni, Henin, Holm, Kaufmann, Kohlíček, Liotard, McDonald, Manolakou, Markov, Maštálka, Meijer, Meyer Pleite, Musacchio, Papadimoulis, Pflüger, Ransdorf, Remek, Rizzo, Seppänen, Søndergaard, Strož, Svensson, Toussas, Triantaphyllides, Uca, Wagenknecht, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Batten, Bloom, Booth, Clark, Farage, Goudin, Knapman, Lundgren, Nattrass, Sinnott, Titford, Wise
NI: Allister, Baco, Battilocchio, Belohorská, Bobošíková, Kozlík, Martin Hans-Peter
PPE-DE: Angelakas, Audy, Brepoels, Cederschiöld, Descamps, Dimitrakopoulos, Esteves, Gaubert, Gauzès, Grossetête, Guellec, Gutiérrez-Cortines, Hennicot-Schoepges, Ibrisagic, Kratsa-Tsagaropoulou, Lamassoure, De Lange, Martens, Mathieu, Mavrommatis, Mikolášik, Morin, van Nistelrooij, Olajos, Oomen-Ruijten, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Saïfi, Schinas, Sudre, Trakatellis, Vakalis, Varvitsiotis, Vlasto, Wortmann-Kool
PSE: Arif, Arnaoutakis, Assis, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Batzeli, Beňová, Berès, Berman, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Bulfon, Bullmann, Van den Burg, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Cashman, Castex, Cercas, Christensen, Corbett, Corbey, Corda, Cottigny, Creţu Corina, De Keyser, De Rossa, De Vits, Dobolyi, Douay, El Khadraoui, Estrela, Ettl, Evans Robert, Färm, Falbr, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Gebhardt, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Goebbels, Golik, Gottardi, Grabowska, Grech, Groote, Gurmai, Guy-Quint, Hänsch, Hasse Ferreira, Haug, Hazan, Hegyi, Herczog, Honeyball, Howitt, Hughes, Hutchinson, Iotova, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kindermann, Kinnock, Kirilov, Koppa, Koterec, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Laignel, Lambrinidis, Lavarra, Lefrançois, Lehtinen, Leichtfried, Leinen, Lévai, Liberadzki, Locatelli, Lyubcheva, McAvan, McCarthy, Madeira, Maňka, Mann Erika, Martin David, Martínez Martínez, Matsouka, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Mihalache, Mikko, Moreno Sánchez, Morgan, Myller, Napoletano, Navarro, Neris, Öger, Paasilinna, Pahor, Paleckis, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Patrie, Peillon, Pittella, Podgorean, Podimata, Poignant, Prets, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Roure, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Savary, Schaldemose, Scheele, Schulz, Segelström, Severin, Simpson, Siwiec, Skinner, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Tarand, Thomsen, Ţicău, Titley, Trautmann, Tzampazi, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Walter, Weber Henri, Weiler, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Camre, Czarnecki Ryszard
Verts/ALE: Aubert, Auken, Beer, Bennahmias, Buitenweg, Cohn-Bendit, Cramer, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Hudghton, Isler Béguin, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Smith, Staes, Trüpel, Turmes, Voggenhuber, Ždanoka
Αποχές: 11
IND/DEM: Bonde, Coûteaux, Krupa, Louis, Tomczak, Železný
NI: Chruszcz, Giertych, Rivera
PSE: Kósáné Kovács
Verts/ALE: van Buitenen
Διορθώσεις και προθέσεις ψήφου
Κατά: Edite Estrela, Christofer Fjellner, Gitte Seeberg
14. Έκθεση Klaß A6-0347/2007
τροπολογία 156
Υπέρ: 270
ALDE: Bourlanges, Davies, Deprez, Resetarits, Ries, Samuelsen
GUE/NGL: Adamou, Agnoletto, Aita, Brie, de Brún, Figueiredo, Flasarová, Guerreiro, Guidoni, Henin, Holm, Kaufmann, Kohlíček, Liotard, McDonald, Manolakou, Markov, Maštálka, Meijer, Meyer Pleite, Musacchio, Papadimoulis, Pflüger, Ransdorf, Remek, Rizzo, Seppänen, Søndergaard, Strož, Svensson, Toussas, Triantaphyllides, Uca, Wagenknecht, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Bonde, Georgiou, Goudin, Lundgren, Sinnott
ITS: Coşea, Martinez, Mihăescu
NI: Baco, Battilocchio, Belohorská, Bobošíková, Kozlík, Martin Hans-Peter, Rivera
PPE-DE: Cederschiöld, Fjellner, Hybášková, Ibrisagic, Itälä, Seeberg, Wijkman, Wohlin
PSE: Arif, Arnaoutakis, Assis, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Beňová, Berès, Berman, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Bulfon, Bullmann, Van den Burg, Calabuig Rull, Carlotti, Carnero González, Casaca, Cashman, Castex, Cercas, Christensen, Corbett, Corbey, Corda, Cottigny, Creţu Corina, De Keyser, De Rossa, De Vits, Dobolyi, Douay, El Khadraoui, Estrela, Ettl, Evans Robert, Färm, Falbr, Fava, Fazakas, Ferreira Anne, Garcés Ramón, García Pérez, Gebhardt, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Golik, Gomes, Gottardi, Grabowska, Grech, Groote, Gurmai, Guy-Quint, Hänsch, Hasse Ferreira, Haug, Hazan, Hegyi, Herczog, Honeyball, Howitt, Hughes, Hutchinson, Iotova, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kinnock, Kirilov, Koppa, Koterec, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Laignel, Lambrinidis, Lavarra, Lefrançois, Lehtinen, Leichtfried, Leinen, Lévai, Liberadzki, Locatelli, Lyubcheva, McAvan, McCarthy, Maňka, Martin David, Martínez Martínez, Matsouka, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Mihalache, Mikko, Moreno Sánchez, Morgan, Myller, Napoletano, Navarro, Neris, Öger, Paasilinna, Pahor, Paleckis, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Patrie, Peillon, Pittella, Podgorean, Podimata, Poignant, Prets, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Roure, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Savary, Schaldemose, Scheele, Schulz, Segelström, Severin, Simpson, Siwiec, Skinner, Sornosa Martínez, Stihler, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Tarand, Thomsen, Ţicău, Titley, Trautmann, Tzampazi, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Weber Henri, Weiler, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Camre, Czarnecki Marek Aleksander, Masiel
Verts/ALE: Aubert, Auken, Beer, Bennahmias, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Cramer, Evans Jill, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Isler Béguin, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Staes, Trüpel, Turmes, Voggenhuber
Κατά: 385
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Andria, Attwooll, Baeva, Bărbuleţiu, Birutis, Bowles, Budreikaitė, Busk, Buşoi, Cappato, Cavada, Chatzimarkakis, Ciornei, Costa, Degutis, Dičkutė, Drčar Murko, Duff, Ek, Ferrari, Fourtou, Gentvilas, Geremek, Gibault, Griesbeck, Guardans Cambó, Hall, Harkin, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Kazak, Klinz, Koch-Mehrin, Krahmer, Kułakowski, Lambsdorff, Laperrouze, Lax, Ludford, Lynne, Maaten, Manders, Matsakis, Mohácsi, Morillon, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Pannella, Piskorski, Pistelli, Pohjamo, Polfer, Prodi, Raeva, Riis-Jørgensen, Savi, Sbarbati, Schmidt Olle, Schuth, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Susta, Szent-Iványi, Takkula, Toma, Vălean, Van Hecke, Virrankoski, Wallis, Watson
IND/DEM: Batten, Belder, Blokland, Bloom, Booth, Clark, Farage, Knapman, Krupa, Nattrass, Titford, Tomczak, Wise, Wojciechowski Bernard, Železný
ITS: Romagnoli
NI: Allister, Chruszcz, Giertych, Helmer
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Angelakas, Antoniozzi, Ashworth, Atkins, Audy, Ayuso, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Becsey, Belet, Berend, Böge, Bonsignore, Bowis, Bradbourn, Braghetto, Brejc, Brepoels, Březina, Brok, Brunetta, Burke, Bushill-Matthews, Busuttil, Buzek, Cabrnoch, Callanan, Carollo, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, del Castillo Vera, Chichester, Chmielewski, Coelho, Daul, De Blasio, Dehaene, Demetriou, Descamps, Deß, Deva, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Dimitrakopoulos, Dover, Doyle, Duchoň, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Elles, Esteves, Fajmon, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Florenz, Fontaine, Fraga Estévez, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Galeote, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gklavakis, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Graça Moura, Gräßle, Grosch, Grossetête, Guellec, Gutiérrez-Cortines, Gyürk, Handzlik, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Hieronymi, Higgins, Hökmark, Hoppenstedt, Hudacký, Iacob-Ridzi, Iturgaiz Angulo, Jackson, Jałowiecki, Járóka, Jarzembowski, Jeggle, Jeleva, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Kamall, Karas, Kauppi, Kelam, Kelemen, Kirkhope, Klamt, Klaß, Klich, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Korhola, Kratsa-Tsagaropoulou, Kušķis, Lamassoure, Landsbergis, De Lange, Langen, Langendries, Lauk, Lechner, Lehne, Lewandowski, Liese, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, McMillan-Scott, Mann Thomas, Mantovani, Marques, Martens, Mathieu, Mato Adrover, Matsis, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Méndez de Vigo, Mikolášik, Millán Mon, Mitchell, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Ouzký, Pack, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Parish, Petre, Pieper, Pīks, Pleštinská, Podestà, Pomés Ruiz, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Saryusz-Wolski, Schierhuber, Schinas, Schmitt, Schöpflin, Schwab, Seeber, Siekierski, Silva Peneda, Škottová, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stevenson, Strejček, Stubb, Sudre, Surján, Szabó, Szájer, Tajani, Tannock, Thyssen, Ţîrle, Toubon, Trakatellis, Ulmer, Urutchev, Vakalis, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Vatanen, Vlasák, Vlasto, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, Wortmann-Kool, Záborská, Zahradil, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zvěřina, Zwiefka
PSE: Capoulas Santos, Fernandes, Ferreira Elisa, França, Goebbels, Kindermann, Krehl, Madeira, Masip Hidalgo, Sousa Pinto, Walter
UEN: Angelilli, Aylward, Berlato, Borghezio, Czarnecki Ryszard, Didžiokas, Foglietta, Foltyn-Kubicka, Gobbo, Grabowski, Janowski, Krasts, Kuc, Kuźmiuk, La Russa, Libicki, Maldeikis, Musumeci, Ó Neachtain, Pęk, Piotrowski, Podkański, Poli Bortone, Rogalski, Roszkowski, Rutowicz, Ryan, Speroni, Szymański, Tomaszewska, Wojciechowski Janusz, Zapałowski
Verts/ALE: Hudghton, Smith, Ždanoka
Αποχές: 15
IND/DEM: Coûteaux, Louis
ITS: Buruiană-Aprodu, Claeys, Dillen, Gollnisch, Lang, Le Rachinel, Mölzer, Moisuc, Popeangă, Schenardi, Stănescu
PSE: Mann Erika
Verts/ALE: van Buitenen
Διορθώσεις και προθέσεις ψήφου
Κατά: Edite Estrela, Christofer Fjellner
15. Έκθεση Breyer A6-0359/2007
τροπολογία 4
Υπέρ: 285
ALDE: Birutis, Oviir, Pistelli, Resetarits, Ries
GUE/NGL: Adamou, Agnoletto, Aita, Brie, de Brún, Figueiredo, Flasarová, Guerreiro, Guidoni, Henin, Holm, Kaufmann, Liotard, McDonald, Manolakou, Markov, Maštálka, Meijer, Meyer Pleite, Musacchio, Papadimoulis, Pflüger, Ransdorf, Remek, Rizzo, Seppänen, Søndergaard, Strož, Svensson, Toussas, Triantaphyllides, Uca, Wagenknecht, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Bonde, Georgiou, Goudin, Lundgren, Sinnott, Wojciechowski Bernard
ITS: Coşea, Mihăescu, Romagnoli
NI: Battilocchio, Belohorská, Bobošíková, Martin Hans-Peter, Rivera
PPE-DE: Cederschiöld, Hökmark, Ouzký, Seeberg, Škottová, Strejček, Vlasák, Zahradil, Zvěřina
PSE: Arif, Arnaoutakis, Assis, Athanasiu, Attard-Montalto, Beňová, Berès, Berman, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Bulfon, Bullmann, Van den Burg, Carlotti, Carnero González, Casaca, Cashman, Christensen, Corbett, Corda, Cottigny, Creţu Corina, De Keyser, De Rossa, De Vits, Dobolyi, Douay, El Khadraoui, Ettl, Evans Robert, Färm, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Anne, Gebhardt, Geringer de Oedenberg, Gierek, Golik, Gomes, Gottardi, Grabowska, Grech, Groote, Gurmai, Guy-Quint, Hänsch, Haug, Hazan, Hegyi, Herczog, Honeyball, Howitt, Hughes, Hutchinson, Iotova, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kindermann, Kinnock, Kirilov, Koppa, Kósáné Kovács, Koterec, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Laignel, Lambrinidis, Lavarra, Lefrançois, Lehtinen, Leichtfried, Leinen, Lévai, Liberadzki, Locatelli, Lyubcheva, McAvan, McCarthy, Madeira, Maňka, Mann Erika, Martin David, Matsouka, Mihalache, Mikko, Moreno Sánchez, Morgan, Myller, Napoletano, Navarro, Neris, Öger, Paasilinna, Pahor, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Patrie, Peillon, Pittella, Podgorean, Podimata, Poignant, Prets, Pribetich, Rapkay, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Roure, Sakalas, Saks, dos Santos, Savary, Schaldemose, Scheele, Segelström, Severin, Simpson, Siwiec, Skinner, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Tarand, Thomsen, Ţicău, Titley, Trautmann, Tzampazi, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Walter, Weber Henri, Weiler, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Angelilli, Aylward, Berlato, Borghezio, Camre, Crowley, Czarnecki Marek Aleksander, Czarnecki Ryszard, Foglietta, Foltyn-Kubicka, Gobbo, Grabowski, Janowski, Krasts, Kuc, La Russa, Libicki, Maldeikis, Masiel, Musumeci, Ó Neachtain, Pęk, Piotrowski, Poli Bortone, Rogalski, Roszkowski, Rutowicz, Ryan, Speroni, Szymański, Tatarella, Tomaszewska, Zapałowski
Verts/ALE: Aubert, Auken, Beer, Bennahmias, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Cramer, Evans Jill, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Hudghton, Isler Béguin, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Smith, Staes, Trüpel, Turmes, Voggenhuber, Ždanoka
Κατά: 344
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Andria, Attwooll, Baeva, Bărbuleţiu, Bourlanges, Bowles, Budreikaitė, Busk, Buşoi, Cappato, Cavada, Chatzimarkakis, Ciornei, Costa, Davies, Degutis, Deprez, Dičkutė, Drčar Murko, Ferrari, Fourtou, Gentvilas, Geremek, Gibault, Griesbeck, Guardans Cambó, Hall, Harkin, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Kazak, Klinz, Koch-Mehrin, Krahmer, Kułakowski, Lambsdorff, Laperrouze, Lax, Ludford, Lynne, Maaten, Manders, Matsakis, Mohácsi, Morillon, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Ortuondo Larrea, Panayotov, Pannella, Piskorski, Pohjamo, Polfer, Prodi, Raeva, Riis-Jørgensen, Savi, Sbarbati, Schmidt Olle, Schuth, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Susta, Szent-Iványi, Takkula, Toma, Vălean, Van Hecke, Virrankoski, Wallis, Watson
IND/DEM: Belder, Blokland, Tomczak
NI: Chruszcz, Giertych, Helmer
PPE-DE: Anastase, Andrikienė, Angelakas, Antoniozzi, Ashworth, Atkins, Audy, Ayuso, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Becsey, Belet, Berend, Böge, Bonsignore, Bowis, Bradbourn, Braghetto, Brejc, Brepoels, Březina, Brok, Brunetta, Burke, Bushill-Matthews, Busuttil, Buzek, Cabrnoch, Callanan, Carollo, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, del Castillo Vera, Chichester, Chmielewski, Coelho, Daul, De Blasio, Dehaene, Demetriou, Descamps, Deß, Deva, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Dimitrakopoulos, Dover, Doyle, Duchoň, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Elles, Esteves, Evans Jonathan, Fajmon, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Fjellner, Florenz, Fontaine, Fraga Estévez, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Galeote, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gklavakis, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Graça Moura, Gräßle, Grosch, Grossetête, Guellec, Gutiérrez-Cortines, Gyürk, Handzlik, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Hieronymi, Higgins, Hoppenstedt, Hudacký, Hybášková, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jackson, Jałowiecki, Járóka, Jarzembowski, Jeggle, Jeleva, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Kamall, Karas, Kauppi, Kelam, Kelemen, Kirkhope, Klamt, Klich, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Korhola, Kratsa-Tsagaropoulou, Kušķis, Lamassoure, Landsbergis, De Lange, Langen, Langendries, Lauk, Lechner, Lehne, Lewandowski, Liese, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, McMillan-Scott, Mantovani, Marques, Martens, Mathieu, Mato Adrover, Matsis, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Méndez de Vigo, Mikolášik, Millán Mon, Mitchell, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Pack, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Parish, Petre, Pieper, Pīks, Pleštinská, Podestà, Pomés Ruiz, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Saryusz-Wolski, Schierhuber, Schinas, Schmitt, Schöpflin, Schröder, Schwab, Seeber, Siekierski, Silva Peneda, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stevenson, Stubb, Sudre, Surján, Szabó, Szájer, Tajani, Tannock, Thyssen, Ţîrle, Toubon, Trakatellis, Ulmer, Urutchev, Vakalis, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Vatanen, Vlasto, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, Wijkman, Wohlin, Wortmann-Kool, Záborská, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zwiefka
PSE: Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Batzeli, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Castex, Cercas, Corbey, Estrela, Ferreira Elisa, Garcés Ramón, García Pérez, Goebbels, Martínez Martínez, Masip Hidalgo, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Paleckis, Riera Madurell, Salinas García, Sánchez Presedo, Sornosa Martínez
UEN: Didžiokas
Αποχές: 32
ALDE: Samuelsen
IND/DEM: Batten, Bloom, Booth, Clark, Coûteaux, Farage, Knapman, Krupa, Louis, Nattrass, Titford, Wise, Železný
ITS: Buruiană-Aprodu, Claeys, Dillen, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Rachinel, Martinez, Mölzer, Moisuc, Popeangă, Schenardi, Stănescu
NI: Allister, Baco, Kozlík
PSE: Hasse Ferreira
Verts/ALE: van Buitenen
Διορθώσεις και προθέσεις ψήφου
Υπέρ: Christofer Fjellner, Anders Samuelsen, Poul Nyrup Rasmussen
16. Έκθεση Breyer A6-0359/2007
τροπολογία 5
Υπέρ: 356
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Andria, Attwooll, Baeva, Bărbuleţiu, Bourlanges, Bowles, Budreikaitė, Busk, Buşoi, Cappato, Cavada, Chatzimarkakis, Ciornei, Costa, Davies, Deprez, Drčar Murko, Duff, Ek, Ferrari, Fourtou, Gibault, Griesbeck, Guardans Cambó, Hall, Harkin, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Kazak, Klinz, Koch-Mehrin, Krahmer, Lambsdorff, Laperrouze, Lax, Ludford, Maaten, Matsakis, Mohácsi, Morillon, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Pannella, Piskorski, Pistelli, Pohjamo, Prodi, Raeva, Resetarits, Ries, Riis-Jørgensen, Samuelsen, Savi, Schmidt Olle, Schuth, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Susta, Szent-Iványi, Takkula, Toma, Vălean, Van Hecke, Virrankoski, Wallis, Watson
GUE/NGL: Adamou, Agnoletto, Aita, Brie, de Brún, Figueiredo, Flasarová, Guerreiro, Guidoni, Henin, Holm, Kaufmann, Liotard, McDonald, Manolakou, Markov, Maštálka, Meijer, Meyer Pleite, Musacchio, Papadimoulis, Pflüger, Ransdorf, Remek, Rizzo, Seppänen, Søndergaard, Strož, Svensson, Toussas, Triantaphyllides, Uca, Wagenknecht, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Bonde, Georgiou, Krupa, Sinnott, Tomczak
ITS: Buruiană-Aprodu, Claeys, Coşea, Dillen, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Rachinel, Martinez, Mölzer, Moisuc, Popeangă, Romagnoli, Schenardi, Stănescu
NI: Baco, Battilocchio, Belohorská, Bobošíková, Giertych, Kozlík, Martin Hans-Peter, Rivera
PPE-DE: Bowis, Deß, Esteves, Gomolka, Radwan
PSE: Arif, Arnaoutakis, Assis, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Batzeli, Beňová, Berès, Berman, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Bulfon, Bullmann, Van den Burg, Calabuig Rull, Carlotti, Carnero González, Casaca, Cashman, Castex, Cercas, Christensen, Corbett, Corbey, Corda, Cottigny, Creţu Corina, De Keyser, De Rossa, De Vits, Dobolyi, Douay, El Khadraoui, Estrela, Ettl, Evans Robert, Färm, Falbr, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Gebhardt, Geringer de Oedenberg, Gierek, Golik, Gomes, Gottardi, Grabowska, Grech, Groote, Gurmai, Guy-Quint, Hänsch, Hasse Ferreira, Haug, Hazan, Hegyi, Honeyball, Howitt, Hughes, Hutchinson, Iotova, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kinnock, Kirilov, Koppa, Kósáné Kovács, Koterec, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Laignel, Lambrinidis, Lavarra, Lefrançois, Lehtinen, Leichtfried, Leinen, Lévai, Liberadzki, Locatelli, Lyubcheva, McAvan, McCarthy, Madeira, Maňka, Mann Erika, Martin David, Matsouka, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Mihalache, Mikko, Moreno Sánchez, Morgan, Myller, Napoletano, Navarro, Neris, Öger, Paasilinna, Pahor, Paleckis, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Patrie, Peillon, Pittella, Podgorean, Podimata, Poignant, Prets, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Roure, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Savary, Schaldemose, Scheele, Schulz, Segelström, Severin, Simpson, Siwiec, Skinner, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Tarand, Thomsen, Ţicău, Titley, Trautmann, Tzampazi, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Walter, Weber Henri, Weiler, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Camre, Krasts
Verts/ALE: Aubert, Auken, Beer, Bennahmias, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Cramer, Evans Jill, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Isler Béguin, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Staes, Trüpel, Turmes, Voggenhuber
Κατά: 297
ALDE: Birutis, Degutis, Dičkutė, Geremek, Kułakowski, Manders, Polfer, Sbarbati
IND/DEM: Belder, Blokland, Coûteaux, Goudin, Louis, Lundgren, Wojciechowski Bernard, Železný
ITS: Mihăescu
NI: Allister, Chruszcz, Helmer
PPE-DE: Andrikienė, Angelakas, Antoniozzi, Ashworth, Atkins, Audy, Ayuso, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Becsey, Belet, Berend, Böge, Bonsignore, Bradbourn, Braghetto, Brejc, Brepoels, Březina, Brunetta, Burke, Bushill-Matthews, Busuttil, Buzek, Cabrnoch, Carollo, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, del Castillo Vera, Cederschiöld, Chichester, Chmielewski, Coelho, Daul, De Blasio, Dehaene, Demetriou, Descamps, Deva, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Dimitrakopoulos, Dover, Doyle, Duchoň, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Elles, Evans Jonathan, Fajmon, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Fjellner, Florenz, Fontaine, Fraga Estévez, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Galeote, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Glattfelder, Goepel, Graça Moura, Gräßle, Grosch, Grossetête, Guellec, Gutiérrez-Cortines, Gyürk, Handzlik, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Hieronymi, Higgins, Hökmark, Hoppenstedt, Hudacký, Hybášková, Iacob-Ridzi, Ibrisagic, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jackson, Jałowiecki, Járóka, Jarzembowski, Jeggle, Jeleva, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Kamall, Karas, Kauppi, Kelam, Kelemen, Kirkhope, Klamt, Klaß, Klich, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Korhola, Kratsa-Tsagaropoulou, Kušķis, Lamassoure, Landsbergis, De Lange, Langen, Langendries, Lauk, Lechner, Lehne, Lewandowski, Liese, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, McMillan-Scott, Mann Thomas, Mantovani, Marques, Martens, Mato Adrover, Matsis, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Méndez de Vigo, Mikolášik, Millán Mon, Mitchell, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Ouzký, Pack, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Parish, Petre, Pieper, Pīks, Pleštinská, Podestà, Pomés Ruiz, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Reul, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Saryusz-Wolski, Schierhuber, Schinas, Schmitt, Schöpflin, Schröder, Schwab, Seeber, Seeberg, Siekierski, Silva Peneda, Škottová, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stevenson, Strejček, Stubb, Sudre, Surján, Szabó, Szájer, Tajani, Tannock, Thyssen, Ţîrle, Toubon, Trakatellis, Ulmer, Urutchev, Vakalis, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Vatanen, Vlasák, Vlasto, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, Wijkman, Wohlin, Wortmann-Kool, Záborská, Zahradil, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zvěřina, Zwiefka
PSE: Capoulas Santos, Goebbels, Kindermann, Krehl, Masip Hidalgo
UEN: Angelilli, Aylward, Berlato, Borghezio, Crowley, Czarnecki Marek Aleksander, Czarnecki Ryszard, Didžiokas, Foglietta, Foltyn-Kubicka, Gobbo, Grabowski, Janowski, Kuc, Kuźmiuk, La Russa, Libicki, Maldeikis, Masiel, Musumeci, Ó Neachtain, Pęk, Piotrowski, Podkański, Poli Bortone, Rogalski, Roszkowski, Rutowicz, Ryan, Speroni, Szymański, Tomaszewska, Wojciechowski Janusz, Zapałowski
Verts/ALE: Smith, Ždanoka
Αποχές: 11
ALDE: Gentvilas
IND/DEM: Batten, Bloom, Booth, Clark, Farage, Knapman, Nattrass, Titford, Wise
Verts/ALE: van Buitenen
Διορθώσεις και προθέσεις ψήφου
Υπέρ: Gitte Seeberg
17. Έκθεση Breyer A6-0359/2007
τροπολογία 6
Υπέρ: 610
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Andria, Attwooll, Baeva, Bărbuleţiu, Birutis, Bourlanges, Bowles, Budreikaitė, Busk, Cappato, Cavada, Chatzimarkakis, Ciornei, Costa, Davies, Deprez, Dičkutė, Drčar Murko, Duff, Ek, Ferrari, Fourtou, Geremek, Gibault, Griesbeck, Guardans Cambó, Hall, Harkin, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Kazak, Klinz, Koch-Mehrin, Krahmer, Kułakowski, Lambsdorff, Laperrouze, Lax, Ludford, Lynne, Maaten, Manders, Matsakis, Mohácsi, Morillon, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Pannella, Piskorski, Pistelli, Pohjamo, Polfer, Prodi, Raeva, Resetarits, Ries, Riis-Jørgensen, Samuelsen, Savi, Sbarbati, Schmidt Olle, Schuth, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Susta, Szent-Iványi, Takkula, Toma, Vălean, Van Hecke, Virrankoski, Wallis, Watson
GUE/NGL: Adamou, Agnoletto, Aita, Brie, de Brún, Figueiredo, Flasarová, Guerreiro, Guidoni, Henin, Holm, Kaufmann, Liotard, McDonald, Manolakou, Markov, Maštálka, Meijer, Meyer Pleite, Musacchio, Papadimoulis, Pflüger, Ransdorf, Remek, Rizzo, Seppänen, Søndergaard, Strož, Svensson, Toussas, Triantaphyllides, Uca, Wagenknecht, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Belder, Blokland, Bonde, Georgiou, Goudin, Krupa, Lundgren, Sinnott, Tomczak, Wojciechowski Bernard
ITS: Buruiană-Aprodu, Claeys, Coşea, Dillen, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Rachinel, Martinez, Mölzer, Moisuc, Popeangă, Romagnoli, Schenardi, Stănescu
NI: Allister, Battilocchio, Belohorská, Bobošíková, Chruszcz, Giertych, Helmer, Kozlík, Martin Hans-Peter, Rivera
PPE-DE: Anastase, Angelakas, Antoniozzi, Ashworth, Atkins, Audy, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Becsey, Belet, Berend, Böge, Bonsignore, Bowis, Bradbourn, Braghetto, Brejc, Brepoels, Březina, Brok, Brunetta, Burke, Bushill-Matthews, Busuttil, Buzek, Callanan, Carollo, Casa, Caspary, Castiglione, del Castillo Vera, Cederschiöld, Chichester, Chmielewski, Coelho, De Blasio, Dehaene, Descamps, Deß, Deva, De Veyrac, Dimitrakopoulos, Dover, Doyle, Duchoň, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Elles, Esteves, Evans Jonathan, Ferber, Fjellner, Fontaine, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Gaubert, Gauzès, Gklavakis, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Gräßle, Grossetête, Guellec, Gyürk, Handzlik, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Hennicot-Schoepges, Hieronymi, Higgins, Hökmark, Hoppenstedt, Hudacký, Hybášková, Iacob-Ridzi, Ibrisagic, Itälä, Jackson, Jałowiecki, Járóka, Jarzembowski, Jeggle, Jeleva, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Kamall, Karas, Kauppi, Kelam, Kelemen, Kirkhope, Klamt, Klaß, Klich, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Korhola, Kratsa-Tsagaropoulou, Kušķis, Lamassoure, Landsbergis, De Lange, Langen, Langendries, Lechner, Liese, Lulling, McGuinness, McMillan-Scott, Mann Thomas, Mantovani, Marques, Martens, Mathieu, Matsis, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mikolášik, Mitchell, Morin, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Pack, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Parish, Petre, Pieper, Pīks, Pleštinská, Podestà, Pomés Ruiz, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Roithová, Rübig, Saïfi, Saryusz-Wolski, Schierhuber, Schinas, Schmitt, Schöpflin, Schröder, Schwab, Seeber, Seeberg, Siekierski, Silva Peneda, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stevenson, Stubb, Sudre, Surján, Szabó, Szájer, Tajani, Tannock, Thyssen, Toubon, Trakatellis, Ulmer, Urutchev, Vakalis, Van Orden, Vatanen, Vlasto, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, Wijkman, Wortmann-Kool, Záborská, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zwiefka
PSE: Arif, Arnaoutakis, Assis, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Batzeli, Beňová, Berès, Berman, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Bulfon, Bullmann, Van den Burg, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Cashman, Castex, Cercas, Christensen, Corbett, Corbey, Corda, Cottigny, Creţu Corina, De Rossa, De Vits, Dobolyi, Douay, El Khadraoui, Estrela, Ettl, Evans Robert, Färm, Falbr, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Gebhardt, Geringer de Oedenberg, Gierek, Golik, Gomes, Gottardi, Grabowska, Grech, Groote, Gurmai, Guy-Quint, Hänsch, Hasse Ferreira, Haug, Hazan, Hegyi, Herczog, Honeyball, Howitt, Hughes, Hutchinson, Iotova, Jacobs, Jørgensen, Kindermann, Kinnock, Kirilov, Koppa, Kósáné Kovács, Koterec, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Laignel, Lambrinidis, Lavarra, Lefrançois, Lehtinen, Leichtfried, Leinen, Lévai, Liberadzki, Locatelli, Lyubcheva, McAvan, McCarthy, Madeira, Maňka, Mann Erika, Martin David, Martínez Martínez, Masip Hidalgo, Matsouka, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Mihalache, Mikko, Moreno Sánchez, Morgan, Myller, Napoletano, Navarro, Neris, Öger, Paasilinna, Pahor, Paleckis, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Patrie, Peillon, Pittella, Podgorean, Podimata, Poignant, Prets, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Roure, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Savary, Schaldemose, Scheele, Schulz, Segelström, Severin, Simpson, Siwiec, Skinner, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Tarand, Thomsen, Ţicău, Titley, Tzampazi, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Walter, Weber Henri, Weiler, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Angelilli, Aylward, Berlato, Borghezio, Camre, Crowley, Czarnecki Marek Aleksander, Czarnecki Ryszard, Didžiokas, Foltyn-Kubicka, Gobbo, Grabowski, Janowski, Krasts, Kuc, Kuźmiuk, La Russa, Libicki, Maldeikis, Masiel, Musumeci, Ó Neachtain, Pęk, Piotrowski, Podkański, Poli Bortone, Rogalski, Roszkowski, Rutowicz, Ryan, Speroni, Szymański, Tatarella, Tomaszewska, Wojciechowski Janusz, Zapałowski
Verts/ALE: Aubert, Auken, Beer, Bennahmias, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Cramer, Evans Jill, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Hudghton, Isler Béguin, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Smith, Staes, Trüpel, Turmes, Voggenhuber, Ždanoka
Κατά: 45
ALDE: Degutis
IND/DEM: Železný
ITS: Mihăescu
NI: Baco
PPE-DE: Andrikienė, Ayuso, Cabrnoch, Casini, Daul, Demetriou, Díaz de Mera García Consuegra, Fajmon, Fatuzzo, Fernández Martín, Florenz, Fraga Estévez, Galeote, Garriga Polledo, Grosch, Gutiérrez-Cortines, Herranz García, Herrero-Tejedor, Iturgaiz Angulo, Lehne, Lewandowski, López-Istúriz White, Mato Adrover, Mayor Oreja, Méndez de Vigo, Millán Mon, Montoro Romero, Ouzký, Rudi Ubeda, Salafranca Sánchez-Neyra, Škottová, Strejček, Ţîrle, Varela Suanzes-Carpegna, Vlasák, Wohlin, Zahradil, Zvěřina
PSE: Goebbels, Trautmann
UEN: Foglietta
Αποχές: 15
ALDE: Gentvilas
IND/DEM: Batten, Bloom, Booth, Clark, Coûteaux, Farage, Knapman, Louis, Nattrass, Titford, Wise
PPE-DE: Graça Moura, Lauk
Verts/ALE: van Buitenen
18. Έκθεση Breyer A6-0359/2007
τροπολογία 27
Υπέρ: 314
ALDE: Bărbuleţiu, Bourlanges, Bowles, Deprez, Pannella, Resetarits, Ries, Schmidt Olle
GUE/NGL: Adamou, Agnoletto, Aita, Brie, de Brún, Figueiredo, Flasarová, Guerreiro, Guidoni, Henin, Holm, Kaufmann, Liotard, McDonald, Manolakou, Markov, Maštálka, Meijer, Meyer Pleite, Musacchio, Papadimoulis, Pflüger, Ransdorf, Remek, Rizzo, Seppänen, Søndergaard, Strož, Svensson, Toussas, Triantaphyllides, Uca, Wagenknecht, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Bonde, Georgiou, Goudin, Krupa, Tomczak
ITS: Buruiană-Aprodu, Claeys, Coşea, Dillen, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Rachinel, Martinez, Mihăescu, Mölzer, Moisuc, Popeangă, Romagnoli, Schenardi, Stănescu
NI: Battilocchio, Bobošíková, Chruszcz, Giertych, Martin Hans-Peter
PPE-DE: Angelakas, Audy, Coelho, Descamps, Dimitrakopoulos, Ganţ, Gaubert, Gauzès, Gklavakis, Grossetête, Guellec, Hennicot-Schoepges, Hybášková, Kratsa-Tsagaropoulou, Lamassoure, Mathieu, Mayer, Mikolášik, Morin, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Queiró, Saïfi, Schinas, Seeberg, Sudre, Toubon, Trakatellis, Vakalis, Varvitsiotis, Vlasto, Wijkman, Wohlin
PSE: Arif, Arnaoutakis, Assis, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Batzeli, Beňová, Berès, Berman, Bösch, Bono, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Bulfon, Bullmann, Van den Burg, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Cashman, Castex, Cercas, Christensen, Corbett, Corbey, Corda, Cottigny, Creţu Corina, De Keyser, De Rossa, De Vits, Dobolyi, Douay, El Khadraoui, Estrela, Ettl, Evans Robert, Färm, Falbr, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Gebhardt, Geringer de Oedenberg, Gierek, Golik, Gomes, Gottardi, Grabowska, Grech, Groote, Gurmai, Guy-Quint, Hänsch, Hasse Ferreira, Haug, Hazan, Hegyi, Honeyball, Howitt, Hughes, Hutchinson, Iotova, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kinnock, Kirilov, Koppa, Kósáné Kovács, Koterec, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Laignel, Lambrinidis, Lavarra, Lefrançois, Lehtinen, Leichtfried, Leinen, Lévai, Liberadzki, Locatelli, Lyubcheva, McAvan, McCarthy, Madeira, Maňka, Mann Erika, Martin David, Martínez Martínez, Masip Hidalgo, Matsouka, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Mihalache, Mikko, Moreno Sánchez, Morgan, Myller, Napoletano, Navarro, Neris, Öger, Paasilinna, Pahor, Paleckis, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Patrie, Peillon, Pittella, Podgorean, Podimata, Poignant, Prets, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Roure, Sakalas, Saks, Sánchez Presedo, dos Santos, Savary, Schaldemose, Scheele, Schulz, Segelström, Severin, Simpson, Siwiec, Skinner, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Tarand, Thomsen, Ţicău, Titley, Trautmann, Tzampazi, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Walter, Weber Henri, Weiler, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Camre, Krasts
Verts/ALE: Aubert, Auken, Beer, Bennahmias, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Cramer, Evans Jill, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Hudghton, Isler Béguin, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Staes, Trüpel, Turmes, Voggenhuber
Κατά: 345
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Andria, Attwooll, Baeva, Birutis, Budreikaitė, Busk, Buşoi, Cappato, Cavada, Chatzimarkakis, Ciornei, Davies, Degutis, Dičkutė, Drčar Murko, Ek, Ferrari, Fourtou, Gentvilas, Geremek, Gibault, Griesbeck, Guardans Cambó, Hall, Harkin, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Kazak, Klinz, Koch-Mehrin, Krahmer, Kułakowski, Lambsdorff, Laperrouze, Lax, Ludford, Lynne, Maaten, Manders, Mohácsi, Morillon, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Piskorski, Pistelli, Pohjamo, Polfer, Prodi, Raeva, Savi, Sbarbati, Schuth, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Susta, Szent-Iványi, Takkula, Toma, Vălean, Van Hecke, Virrankoski, Wallis, Watson
IND/DEM: Batten, Belder, Blokland, Bloom, Booth, Clark, Farage, Knapman, Lundgren, Nattrass, Titford, Wise, Wojciechowski Bernard, Železný
NI: Allister, Baco, Belohorská, Helmer, Kozlík, Rivera
PPE-DE: Anastase, Andrikienė, Antoniozzi, Ashworth, Atkins, Ayuso, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Becsey, Belet, Berend, Böge, Bonsignore, Bowis, Bradbourn, Braghetto, Brejc, Brepoels, Březina, Brok, Brunetta, Burke, Bushill-Matthews, Busuttil, Buzek, Cabrnoch, Carollo, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, del Castillo Vera, Cederschiöld, Chichester, Chmielewski, Daul, De Blasio, Dehaene, Demetriou, Deß, Deva, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Dover, Doyle, Duchoň, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Elles, Esteves, Fajmon, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Fjellner, Florenz, Fontaine, Fraga Estévez, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Galeote, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Graça Moura, Gräßle, Grosch, Gutiérrez-Cortines, Gyürk, Handzlik, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Herranz García, Herrero-Tejedor, Hieronymi, Higgins, Hökmark, Hoppenstedt, Hudacký, Iacob-Ridzi, Ibrisagic, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jackson, Jałowiecki, Járóka, Jarzembowski, Jeggle, Jeleva, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Kamall, Karas, Kauppi, Kelam, Kelemen, Kirkhope, Klamt, Klaß, Klich, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Korhola, Kušķis, Landsbergis, De Lange, Langen, Langendries, Lauk, Lechner, Lehne, Lewandowski, Liese, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, McMillan-Scott, Mann Thomas, Mantovani, Marques, Martens, Mato Adrover, Matsis, Mauro, Mavrommatis, Mayor Oreja, Méndez de Vigo, Millán Mon, Mitchell, Montoro Romero, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Ouzký, Pack, Parish, Petre, Pieper, Pīks, Pleštinská, Podestà, Pomés Ruiz, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Salafranca Sánchez-Neyra, Saryusz-Wolski, Schierhuber, Schmitt, Schöpflin, Schröder, Schwab, Seeber, Siekierski, Silva Peneda, Škottová, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stevenson, Strejček, Stubb, Surján, Szabó, Szájer, Tajani, Tannock, Thyssen, Ţîrle, Ulmer, Urutchev, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Vatanen, Vlasák, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, Wortmann-Kool, Záborská, Zahradil, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zvěřina, Zwiefka
PSE: Goebbels, Kindermann, Krehl
UEN: Angelilli, Aylward, Berlato, Borghezio, Crowley, Czarnecki Ryszard, Didžiokas, Foglietta, Foltyn-Kubicka, Gobbo, Grabowski, Janowski, Kuc, Kuźmiuk, La Russa, Libicki, Maldeikis, Masiel, Musumeci, Ó Neachtain, Pęk, Piotrowski, Podkański, Poli Bortone, Rogalski, Roszkowski, Rutowicz, Ryan, Speroni, Szymański, Tatarella, Tomaszewska, Wojciechowski Janusz, Zapałowski
Verts/ALE: Smith, Ždanoka
Αποχές: 4
ALDE: Matsakis
IND/DEM: Coûteaux, Louis
Verts/ALE: van Buitenen
Διορθώσεις και προθέσεις ψήφου
Υπέρ: Simon Busuttil
Κατά: Gitte Seeberg
19. Έκθεση Breyer A6-0359/2007
τροπολογία 39/1
Υπέρ: 568
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Andria, Attwooll, Baeva, Bărbuleţiu, Birutis, Bourlanges, Bowles, Budreikaitė, Busk, Buşoi, Cappato, Cavada, Chatzimarkakis, Ciornei, Costa, Davies, Deprez, Dičkutė, Drčar Murko, Duff, Ek, Ferrari, Fourtou, Gentvilas, Geremek, Gibault, Griesbeck, Guardans Cambó, Hall, Harkin, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Kazak, Klinz, Koch-Mehrin, Krahmer, Kułakowski, Lambsdorff, Laperrouze, Ludford, Lynne, Maaten, Manders, Matsakis, Mohácsi, Morillon, Mulder, Newton Dunn, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Pannella, Piskorski, Pistelli, Polfer, Prodi, Raeva, Resetarits, Ries, Riis-Jørgensen, Samuelsen, Savi, Sbarbati, Schmidt Olle, Schuth, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Susta, Szent-Iványi, Toma, Vălean, Van Hecke, Wallis, Watson
GUE/NGL: Adamou, Agnoletto, Aita, Brie, de Brún, Figueiredo, Flasarová, Guerreiro, Guidoni, Henin, Holm, Kaufmann, Kohlíček, Liotard, McDonald, Manolakou, Markov, Maštálka, Meijer, Meyer Pleite, Musacchio, Papadimoulis, Pflüger, Ransdorf, Remek, Rizzo, Seppänen, Søndergaard, Strož, Svensson, Toussas, Triantaphyllides, Uca, Wagenknecht, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Bonde, Georgiou, Krupa, Sinnott, Tomczak
ITS: Coşea, Mihăescu, Romagnoli
NI: Baco, Battilocchio, Belohorská, Bobošíková, Chruszcz, Giertych, Helmer, Kozlík, Martin Hans-Peter, Rivera
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Angelakas, Antoniozzi, Ashworth, Atkins, Audy, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Becsey, Belet, Berend, Böge, Bonsignore, Bowis, Bradbourn, Braghetto, Brejc, Brepoels, Březina, Brok, Brunetta, Burke, Bushill-Matthews, Busuttil, Buzek, Cabrnoch, Carollo, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, Cederschiöld, Chichester, Chmielewski, Coelho, Daul, De Blasio, Dehaene, Demetriou, Descamps, Deß, Deva, De Veyrac, Dimitrakopoulos, Dover, Doyle, Duchoň, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Elles, Esteves, Evans Jonathan, Fajmon, Fatuzzo, Ferber, Fjellner, Florenz, Fontaine, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Gaubert, Gauzès, Gklavakis, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Graça Moura, Gräßle, Grosch, Grossetête, Guellec, Gyürk, Handzlik, Harbour, Heaton-Harris, Hennicot-Schoepges, Hieronymi, Higgins, Hökmark, Hoppenstedt, Hudacký, Hybášková, Iacob-Ridzi, Ibrisagic, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jackson, Jałowiecki, Járóka, Jarzembowski, Jeggle, Jeleva, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Kamall, Karas, Kauppi, Kelam, Kelemen, Kirkhope, Klamt, Klaß, Klich, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Korhola, Kratsa-Tsagaropoulou, Kušķis, Lamassoure, Landsbergis, De Lange, Langen, Langendries, Lauk, Lechner, Lehne, Lewandowski, Liese, Lulling, McGuinness, McMillan-Scott, Mann Thomas, Mantovani, Martens, Mathieu, Matsis, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mikolášik, Mitchell, Morin, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Ouzký, Pack, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Parish, Petre, Pieper, Pīks, Pleštinská, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Roithová, Rübig, Saïfi, Saryusz-Wolski, Schierhuber, Schinas, Schmitt, Schöpflin, Schröder, Schwab, Seeber, Seeberg, Siekierski, Silva Peneda, Škottová, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stevenson, Strejček, Stubb, Sudre, Surján, Szabó, Szájer, Tajani, Tannock, Thyssen, Ţîrle, Toubon, Trakatellis, Ulmer, Urutchev, Vakalis, Van Orden, Varvitsiotis, Vatanen, Vlasák, Vlasto, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, Wijkman, Wohlin, Wortmann-Kool, Záborská, Zahradil, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zvěřina, Zwiefka
PSE: Arif, Arnaoutakis, Assis, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Batzeli, Beňová, Berès, Berman, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Bulfon, Bullmann, Van den Burg, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Cashman, Castex, Cercas, Christensen, Corbett, Corbey, Corda, Cottigny, Creţu Corina, De Keyser, De Rossa, De Vits, Dobolyi, Douay, El Khadraoui, Estrela, Ettl, Evans Robert, Färm, Falbr, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Gebhardt, Geringer de Oedenberg, Gierek, Golik, Gomes, Gottardi, Grabowska, Grech, Groote, Gurmai, Guy-Quint, Hänsch, Haug, Hazan, Hegyi, Herczog, Honeyball, Howitt, Hughes, Hutchinson, Iotova, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kinnock, Kirilov, Koppa, Kósáné Kovács, Koterec, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Laignel, Lambrinidis, Lavarra, Lefrançois, Lehtinen, Leichtfried, Leinen, Lévai, Liberadzki, Lyubcheva, McAvan, Madeira, Maňka, Mann Erika, Martin David, Martínez Martínez, Masip Hidalgo, Matsouka, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Mihalache, Mikko, Moreno Sánchez, Morgan, Myller, Napoletano, Navarro, Neris, Paasilinna, Pahor, Paleckis, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Patrie, Peillon, Pittella, Podgorean, Podimata, Poignant, Prets, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Roure, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Savary, Schaldemose, Scheele, Segelström, Severin, Simpson, Siwiec, Skinner, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Tarand, Thomsen, Ţicău, Titley, Trautmann, Tzampazi, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Walter, Weber Henri, Weiler, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Camre, Czarnecki Marek Aleksander, Masiel
Verts/ALE: Aubert, Auken, Beer, Bennahmias, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Cramer, Evans Jill, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Isler Béguin, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Staes, Trüpel, Turmes, Voggenhuber
Κατά: 78
ALDE: Degutis, Lax, Pohjamo, Takkula, Virrankoski
IND/DEM: Batten, Belder, Blokland, Booth, Clark, Farage, Goudin, Knapman, Lundgren, Nattrass, Titford, Wise, Wojciechowski Bernard
NI: Allister
PPE-DE: Ayuso, del Castillo Vera, Díaz de Mera García Consuegra, Fernández Martín, Fraga Estévez, Galeote, Garriga Polledo, Gutiérrez-Cortines, Hannan, Herranz García, Herrero-Tejedor, López-Istúriz White, Mato Adrover, Mayor Oreja, Méndez de Vigo, Millán Mon, Montoro Romero, Rudi Ubeda, Salafranca Sánchez-Neyra, Varela Suanzes-Carpegna
PSE: Goebbels, Kindermann, Krehl
UEN: Angelilli, Aylward, Berlato, Borghezio, Crowley, Czarnecki Ryszard, Didžiokas, Foglietta, Foltyn-Kubicka, Gobbo, Grabowski, Janowski, Krasts, Kuc, Kuźmiuk, La Russa, Libicki, Maldeikis, Musumeci, Ó Neachtain, Pęk, Piotrowski, Podkański, Poli Bortone, Rogalski, Roszkowski, Rutowicz, Ryan, Speroni, Szymański, Tomaszewska, Wojciechowski Janusz, Zapałowski
Verts/ALE: Hudghton, Smith, Ždanoka
Αποχές: 17
IND/DEM: Coûteaux, Louis, Železný
ITS: Buruiană-Aprodu, Claeys, Dillen, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Rachinel, Martinez, Mölzer, Moisuc, Popeangă, Schenardi, Stănescu
Verts/ALE: van Buitenen
Διορθώσεις και προθέσεις ψήφου
Υπέρ: Hélène Goudin, Nils Lundgren
20. Έκθεση Breyer A6-0359/2007
τροπολογία 39/2
Υπέρ: 250
ALDE: Andrejevs, Andria, Attwooll, Baeva, Bărbuleţiu, Bourlanges, Bowles, Budreikaitė, Buşoi, Cappato, Cavada, Ciornei, Costa, Davies, Deprez, Dičkutė, Drčar Murko, Duff, Ek, Ferrari, Fourtou, Gentvilas, Gibault, Griesbeck, Hall, Hellvig, in 't Veld, Juknevičienė, Kacin, Kazak, Laperrouze, Ludford, Matsakis, Mohácsi, Morillon, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Pannella, Piskorski, Pistelli, Polfer, Prodi, Raeva, Ries, Samuelsen, Savi, Sbarbati, Schmidt Olle, Şerbu, Staniszewska, Sterckx, Susta, Szent-Iványi, Toma, Vălean, Van Hecke, Wallis, Watson
IND/DEM: Georgiou, Goudin, Krupa, Lundgren, Tomczak
ITS: Coşea, Mihăescu, Romagnoli
NI: Battilocchio, Bobošíková, Chruszcz, Giertych
PPE-DE: Fajmon, Glattfelder, Hybášková, Iturgaiz Angulo, Kelemen, Seeberg
PSE: Arif, Arnaoutakis, Assis, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Batzeli, Beňová, Berès, Berman, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Bulfon, Bullmann, Van den Burg, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Cashman, Castex, Cercas, Christensen, Corbett, Corbey, Corda, Cottigny, Creţu Corina, De Keyser, De Rossa, De Vits, Dobolyi, Douay, El Khadraoui, Estrela, Ettl, Evans Robert, Färm, Falbr, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Gebhardt, Geringer de Oedenberg, Gierek, Golik, Gomes, Gottardi, Grabowska, Grech, Groote, Gurmai, Guy-Quint, Hänsch, Haug, Hazan, Hegyi, Herczog, Honeyball, Howitt, Hughes, Hutchinson, Iotova, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kinnock, Kirilov, Koppa, Kósáné Kovács, Koterec, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Laignel, Lambrinidis, Lavarra, Lefrançois, Lehtinen, Leichtfried, Leinen, Lévai, Liberadzki, Locatelli, Lyubcheva, McAvan, McCarthy, Madeira, Maňka, Martin David, Martínez Martínez, Masip Hidalgo, Matsouka, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Mihalache, Mikko, Moreno Sánchez, Morgan, Myller, Napoletano, Navarro, Neris, Paasilinna, Pahor, Paleckis, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Patrie, Peillon, Pittella, Podgorean, Podimata, Poignant, Prets, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Roure, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Savary, Schaldemose, Scheele, Schulz, Segelström, Severin, Simpson, Siwiec, Skinner, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Tarand, Ţicău, Titley, Trautmann, Tzampazi, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Weber Henri, Weiler, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Camre, Krasts
Verts/ALE: Smith
Κατά: 392
ALDE: Alvaro, Birutis, Busk, Chatzimarkakis, Degutis, Geremek, Guardans Cambó, Harkin, Jäätteenmäki, Jensen, Klinz, Koch-Mehrin, Krahmer, Kułakowski, Lambsdorff, Lax, Lynne, Maaten, Manders, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Pohjamo, Resetarits, Riis-Jørgensen, Schuth, Starkevičiūtė, Takkula, Virrankoski
GUE/NGL: Adamou, Agnoletto, Aita, Brie, de Brún, Figueiredo, Flasarová, Guerreiro, Guidoni, Henin, Holm, Kaufmann, Kohlíček, Liotard, McDonald, Manolakou, Markov, Maštálka, Meijer, Meyer Pleite, Musacchio, Papadimoulis, Pflüger, Ransdorf, Remek, Rizzo, Seppänen, Søndergaard, Strož, Svensson, Toussas, Triantaphyllides, Uca, Wagenknecht, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Batten, Belder, Blokland, Bonde, Booth, Clark, Farage, Knapman, Nattrass, Sinnott, Titford, Wise, Wojciechowski Bernard, Železný
NI: Allister, Belohorská, Helmer, Kozlík, Martin Hans-Peter, Rivera
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Angelakas, Antoniozzi, Ashworth, Atkins, Audy, Ayuso, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Becsey, Belet, Berend, Böge, Bonsignore, Bowis, Bradbourn, Braghetto, Brejc, Brepoels, Březina, Brok, Brunetta, Burke, Bushill-Matthews, Busuttil, Buzek, Cabrnoch, Carollo, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, del Castillo Vera, Cederschiöld, Chichester, Chmielewski, Coelho, Daul, De Blasio, Dehaene, Demetriou, Descamps, Deß, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Dimitrakopoulos, Dover, Doyle, Duchoň, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Elles, Evans Jonathan, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Fjellner, Florenz, Fontaine, Fraga Estévez, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Galeote, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gklavakis, Goepel, Gomolka, Graça Moura, Gräßle, Grosch, Grossetête, Guellec, Gutiérrez-Cortines, Gyürk, Handzlik, Harbour, Heaton-Harris, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Hieronymi, Higgins, Hökmark, Hoppenstedt, Hudacký, Iacob-Ridzi, Ibrisagic, Itälä, Jackson, Jałowiecki, Járóka, Jarzembowski, Jeggle, Jeleva, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Kamall, Karas, Kauppi, Kelam, Kirkhope, Klamt, Klaß, Klich, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Korhola, Kratsa-Tsagaropoulou, Kušķis, Lamassoure, Landsbergis, De Lange, Langen, Langendries, Lauk, Lechner, Lehne, Lewandowski, Liese, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, McMillan-Scott, Mann Thomas, Mantovani, Marques, Martens, Mathieu, Mato Adrover, Matsis, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Méndez de Vigo, Mikolášik, Millán Mon, Mitchell, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Ouzký, Pack, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Parish, Petre, Pieper, Pīks, Pleštinská, Podestà, Pomés Ruiz, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Saryusz-Wolski, Schierhuber, Schinas, Schmitt, Schöpflin, Schröder, Schwab, Seeber, Siekierski, Silva Peneda, Škottová, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stevenson, Strejček, Stubb, Sudre, Surján, Szabó, Szájer, Tajani, Tannock, Thyssen, Ţîrle, Toubon, Trakatellis, Ulmer, Urutchev, Vakalis, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Vatanen, Vlasák, Vlasto, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, Wijkman, Wohlin, Wortmann-Kool, Záborská, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zvěřina, Zwiefka
PSE: Kindermann, Krehl, Mann Erika, Walter
UEN: Angelilli, Aylward, Berlato, Borghezio, Crowley, Czarnecki Marek Aleksander, Czarnecki Ryszard, Didžiokas, Foglietta, Foltyn-Kubicka, Gobbo, Grabowski, Janowski, Kuc, Kuźmiuk, La Russa, Libicki, Maldeikis, Masiel, Musumeci, Ó Neachtain, Pęk, Piotrowski, Poli Bortone, Rogalski, Rutowicz, Ryan, Speroni, Tomaszewska, Wojciechowski Janusz, Zapałowski
Verts/ALE: Aubert, Auken, Bennahmias, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Cramer, Evans Jill, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Hudghton, Isler Béguin, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Staes, Trüpel, Turmes, Voggenhuber, Ždanoka
Αποχές: 18
IND/DEM: Coûteaux, Louis
ITS: Buruiană-Aprodu, Claeys, Dillen, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Rachinel, Martinez, Mölzer, Moisuc, Popeangă, Schenardi, Stănescu
NI: Baco
PPE-DE: Esteves
Verts/ALE: van Buitenen
Διορθώσεις και προθέσεις ψήφου
Υπέρ: Britta Thomsen
21. Έκθεση Breyer A6-0359/2007
τροπολογία 82
Υπέρ: 389
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Andria, Attwooll, Baeva, Bărbuleţiu, Birutis, Bourlanges, Bowles, Budreikaitė, Busk, Buşoi, Cappato, Cavada, Chatzimarkakis, Ciornei, Costa, Davies, Degutis, Deprez, Dičkutė, Drčar Murko, Duff, Ek, Ferrari, Fourtou, Gibault, Griesbeck, Guardans Cambó, Hall, Harkin, Hellvig, in 't Veld, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Klinz, Koch-Mehrin, Krahmer, Lambsdorff, Laperrouze, Ludford, Lynne, Maaten, Manders, Matsakis, Mohácsi, Morillon, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Pannella, Piskorski, Pistelli, Pohjamo, Polfer, Raeva, Resetarits, Ries, Riis-Jørgensen, Samuelsen, Savi, Sbarbati, Schuth, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Susta, Szent-Iványi, Takkula, Toma, Vălean, Van Hecke, Virrankoski, Wallis, Watson
GUE/NGL: Adamou, Agnoletto, Aita, Brie, de Brún, Figueiredo, Flasarová, Guerreiro, Guidoni, Henin, Holm, Kaufmann, Kohlíček, Liotard, McDonald, Manolakou, Markov, Maštálka, Meijer, Meyer Pleite, Musacchio, Papadimoulis, Pflüger, Ransdorf, Remek, Rizzo, Seppänen, Søndergaard, Strož, Svensson, Toussas, Triantaphyllides, Uca, Wagenknecht, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Bonde, Georgiou, Goudin, Krupa, Lundgren, Sinnott, Tomczak, Wojciechowski Bernard
ITS: Mihăescu
NI: Allister, Baco, Battilocchio, Belohorská, Bobošíková, Chruszcz, Giertych, Kozlík, Martin Hans-Peter, Rivera
PPE-DE: Esteves, Fjellner, Hökmark, Ibrisagic, Seeberg
PSE: Arif, Arnaoutakis, Assis, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Batzeli, Beňová, Berès, Berman, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Bulfon, Bullmann, Van den Burg, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Cashman, Castex, Cercas, Christensen, Corbett, Corbey, Corda, Cottigny, Creţu Corina, De Keyser, De Rossa, De Vits, Dobolyi, Douay, El Khadraoui, Estrela, Ettl, Evans Robert, Färm, Falbr, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Gebhardt, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Golik, Gomes, Gottardi, Grabowska, Grech, Groote, Gurmai, Guy-Quint, Hänsch, Haug, Hazan, Hegyi, Herczog, Honeyball, Howitt, Hughes, Hutchinson, Iotova, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kindermann, Kinnock, Kirilov, Koppa, Kósáné Kovács, Koterec, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Laignel, Lambrinidis, Lavarra, Lefrançois, Lehtinen, Leichtfried, Leinen, Lévai, Liberadzki, Locatelli, Lyubcheva, McAvan, McCarthy, Madeira, Maňka, Mann Erika, Martin David, Martínez Martínez, Masip Hidalgo, Matsouka, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Mihalache, Mikko, Moreno Sánchez, Morgan, Myller, Napoletano, Navarro, Neris, Paasilinna, Pahor, Paleckis, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Patrie, Peillon, Pittella, Podgorean, Podimata, Poignant, Prets, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Roure, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Savary, Schaldemose, Scheele, Schulz, Segelström, Severin, Simpson, Siwiec, Skinner, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Tarand, Thomsen, Ţicău, Titley, Trautmann, Tzampazi, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Walter, Weber Henri, Weiler, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García
UEN: Angelilli, Aylward, Berlato, Borghezio, Camre, Crowley, Czarnecki Ryszard, Didžiokas, Foglietta, Foltyn-Kubicka, Gobbo, Grabowski, Janowski, Krasts, Kuc, Kuźmiuk, La Russa, Libicki, Maldeikis, Ó Neachtain, Pęk, Piotrowski, Podkański, Poli Bortone, Rogalski, Roszkowski, Rutowicz, Ryan, Speroni, Szymański, Tatarella, Tomaszewska, Wojciechowski Janusz, Zapałowski
Verts/ALE: Aubert, Auken, Beer, Bennahmias, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Cramer, Evans Jill, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Hudghton, Isler Béguin, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Smith, Staes, Trüpel, Turmes, Voggenhuber, Ždanoka
Κατά: 277
ALDE: Geremek, Jäätteenmäki, Kułakowski, Lax, Schmidt Olle
IND/DEM: Batten, Belder, Blokland, Booth, Clark, Farage, Knapman, Nattrass, Titford, Wise, Železný
ITS: Claeys, Coşea, Dillen, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Rachinel, Martinez, Mölzer, Moisuc, Popeangă, Romagnoli, Schenardi, Stănescu
NI: Helmer
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Angelakas, Antoniozzi, Ashworth, Atkins, Audy, Ayuso, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Becsey, Belet, Berend, Böge, Bonsignore, Bowis, Bradbourn, Braghetto, Brejc, Brepoels, Březina, Brok, Brunetta, Burke, Bushill-Matthews, Busuttil, Buzek, Cabrnoch, Callanan, Carollo, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, del Castillo Vera, Cederschiöld, Chichester, Chmielewski, Coelho, Daul, De Blasio, Dehaene, Demetriou, Descamps, Deß, Deva, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Dimitrakopoulos, Dover, Doyle, Duchoň, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Elles, Evans Jonathan, Fajmon, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Florenz, Fontaine, Fraga Estévez, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Galeote, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gklavakis, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Graça Moura, Gräßle, Grosch, Grossetête, Guellec, Gutiérrez-Cortines, Gyürk, Handzlik, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Hieronymi, Higgins, Hoppenstedt, Hudacký, Hybášková, Iacob-Ridzi, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jackson, Jałowiecki, Járóka, Jarzembowski, Jeggle, Jeleva, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Kamall, Karas, Kauppi, Kelam, Kelemen, Kirkhope, Klamt, Klaß, Klich, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Korhola, Kratsa-Tsagaropoulou, Kušķis, Lamassoure, Landsbergis, De Lange, Langen, Langendries, Lauk, Lechner, Lehne, Lewandowski, Liese, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, McMillan-Scott, Mann Thomas, Mantovani, Marques, Martens, Mathieu, Mato Adrover, Matsis, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Méndez de Vigo, Mikolášik, Millán Mon, Mitchell, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Ouzký, Pack, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Parish, Petre, Pieper, Pīks, Pleštinská, Podestà, Pomés Ruiz, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Saryusz-Wolski, Schierhuber, Schinas, Schmitt, Schöpflin, Schröder, Schwab, Seeber, Siekierski, Silva Peneda, Škottová, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stevenson, Strejček, Stubb, Sudre, Surján, Szabó, Szájer, Tajani, Tannock, Thyssen, Ţîrle, Toubon, Trakatellis, Ulmer, Urutchev, Vakalis, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Vatanen, Vlasák, Vlasto, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, Wijkman, Wohlin, Wortmann-Kool, Záborská, Zahradil, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zvěřina, Zwiefka
PSE: Goebbels
UEN: Czarnecki Marek Aleksander, Masiel, Musumeci
Αποχές: 6
ALDE: Gentvilas, Kazak
IND/DEM: Coûteaux, Louis
ITS: Buruiană-Aprodu
Verts/ALE: van Buitenen
22. Έκθεση Breyer A6-0359/2007
τροπολογία 87
Υπέρ: 374
ALDE: Andrejevs, Andria, Attwooll, Baeva, Bărbuleţiu, Birutis, Bourlanges, Bowles, Budreikaitė, Buşoi, Cappato, Cavada, Ciornei, Costa, Davies, Degutis, Deprez, Drčar Murko, Duff, Ek, Ferrari, Fourtou, Gentvilas, Gibault, Griesbeck, Hall, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Juknevičienė, Kacin, Kazak, Laperrouze, Lax, Ludford, Lynne, Matsakis, Mohácsi, Morillon, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Pannella, Piskorski, Pistelli, Pohjamo, Polfer, Prodi, Raeva, Resetarits, Ries, Samuelsen, Savi, Sbarbati, Şerbu, Staniszewska, Sterckx, Susta, Szent-Iványi, Takkula, Toma, Vălean, Van Hecke, Virrankoski, Wallis, Watson
GUE/NGL: Adamou, Agnoletto, Aita, Brie, de Brún, Flasarová, Guerreiro, Guidoni, Henin, Holm, Kaufmann, Kohlíček, Liotard, McDonald, Manolakou, Markov, Maštálka, Meijer, Meyer Pleite, Musacchio, Papadimoulis, Pflüger, Ransdorf, Remek, Rizzo, Seppänen, Søndergaard, Strož, Svensson, Toussas, Triantaphyllides, Uca, Wagenknecht, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Belder, Blokland, Bonde, Georgiou, Goudin, Krupa, Lundgren, Sinnott, Tomczak, Wojciechowski Bernard
ITS: Mihăescu
NI: Allister, Baco, Battilocchio, Belohorská, Bobošíková, Chruszcz, Giertych, Kozlík, Martin Hans-Peter, Rivera
PPE-DE: Cederschiöld, Esteves, Fjellner, Hökmark, Hybášková, Ibrisagic, Klamt, Seeberg
PSE: Arif, Arnaoutakis, Assis, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Batzeli, Beňová, Berès, Berman, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Bulfon, Bullmann, Van den Burg, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Cashman, Castex, Cercas, Christensen, Corbett, Corbey, Corda, Cottigny, Creţu Corina, De Keyser, De Rossa, De Vits, Dobolyi, Douay, El Khadraoui, Estrela, Ettl, Evans Robert, Färm, Falbr, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Gebhardt, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Golik, Gomes, Gottardi, Grabowska, Grech, Groote, Gurmai, Guy-Quint, Hänsch, Haug, Hazan, Hegyi, Herczog, Honeyball, Howitt, Hughes, Hutchinson, Iotova, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kindermann, Kinnock, Kirilov, Koppa, Kósáné Kovács, Koterec, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Laignel, Lambrinidis, Lefrançois, Lehtinen, Leichtfried, Leinen, Lévai, Liberadzki, Locatelli, Lyubcheva, McAvan, McCarthy, Madeira, Maňka, Mann Erika, Martin David, Martínez Martínez, Masip Hidalgo, Matsouka, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Mihalache, Mikko, Moreno Sánchez, Morgan, Myller, Napoletano, Navarro, Neris, Paasilinna, Pahor, Paleckis, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Patrie, Peillon, Pittella, Podgorean, Podimata, Poignant, Prets, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Roure, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Savary, Schaldemose, Scheele, Schulz, Segelström, Severin, Simpson, Siwiec, Skinner, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Tarand, Thomsen, Ţicău, Titley, Trautmann, Tzampazi, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Walter, Weber Henri, Weiler, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Angelilli, Aylward, Berlato, Borghezio, Camre, Crowley, Didžiokas, Foglietta, Foltyn-Kubicka, Gobbo, Grabowski, Janowski, Krasts, Kuc, La Russa, Libicki, Maldeikis, Musumeci, Ó Neachtain, Pęk, Piotrowski, Poli Bortone, Rogalski, Rutowicz, Ryan, Speroni, Tatarella, Tomaszewska, Wojciechowski Janusz, Zapałowski
Verts/ALE: Aubert, Auken, Bennahmias, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Cramer, Evans Jill, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Hudghton, Isler Béguin, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Smith, Staes, Trüpel, Turmes, Voggenhuber, Ždanoka
Κατά: 278
ALDE: Alvaro, Busk, Chatzimarkakis, Geremek, Guardans Cambó, Harkin, Jensen, Klinz, Koch-Mehrin, Krahmer, Kułakowski, Lambsdorff, Maaten, Manders, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Riis-Jørgensen, Schmidt Olle, Schuth, Starkevičiūtė
IND/DEM: Batten, Booth, Clark, Farage, Knapman, Nattrass, Titford, Wise, Železný
ITS: Coşea, Le Rachinel, Romagnoli, Stănescu
NI: Helmer
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Angelakas, Antoniozzi, Ashworth, Atkins, Audy, Ayuso, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Becsey, Belet, Berend, Böge, Bonsignore, Bowis, Bradbourn, Braghetto, Brejc, Brepoels, Březina, Brok, Brunetta, Burke, Bushill-Matthews, Busuttil, Buzek, Cabrnoch, Callanan, Carollo, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, del Castillo Vera, Chichester, Chmielewski, Coelho, Daul, De Blasio, Dehaene, Demetriou, Descamps, Deß, Deva, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Dimitrakopoulos, Dover, Doyle, Duchoň, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Elles, Evans Jonathan, Fajmon, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Florenz, Fontaine, Fraga Estévez, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Galeote, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gklavakis, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Graça Moura, Gräßle, Grosch, Grossetête, Guellec, Gutiérrez-Cortines, Gyürk, Handzlik, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Hieronymi, Higgins, Hoppenstedt, Hudacký, Iacob-Ridzi, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jackson, Jałowiecki, Járóka, Jarzembowski, Jeggle, Jeleva, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Kamall, Karas, Kauppi, Kelam, Kelemen, Kirkhope, Klaß, Klich, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Korhola, Kratsa-Tsagaropoulou, Kušķis, Lamassoure, De Lange, Langen, Langendries, Lauk, Lechner, Lehne, Lewandowski, Liese, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, McMillan-Scott, Mann Thomas, Mantovani, Marques, Martens, Mathieu, Mato Adrover, Matsis, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Méndez de Vigo, Mikolášik, Millán Mon, Mitchell, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Ouzký, Pack, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Parish, Petre, Pieper, Pīks, Pleštinská, Podestà, Pomés Ruiz, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Saryusz-Wolski, Schierhuber, Schinas, Schmitt, Schöpflin, Schröder, Schwab, Seeber, Siekierski, Silva Peneda, Škottová, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stevenson, Strejček, Stubb, Sudre, Surján, Szabó, Szájer, Tajani, Tannock, Thyssen, Ţîrle, Toubon, Trakatellis, Ulmer, Urutchev, Vakalis, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Vatanen, Vlasák, Vlasto, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, Wijkman, Wohlin, Wortmann-Kool, Záborská, Zahradil, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zvěřina, Zwiefka
PSE: Goebbels
UEN: Czarnecki Marek Aleksander, Kuźmiuk, Masiel, Podkański
Αποχές: 14
IND/DEM: Coûteaux, Louis
ITS: Buruiană-Aprodu, Claeys, Dillen, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Martinez, Mölzer, Moisuc, Popeangă, Schenardi
Verts/ALE: van Buitenen
23. Έκθεση Breyer A6-0359/2007
τροπολογία 98/1
Υπέρ: 594
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Andria, Attwooll, Baeva, Bărbuleţiu, Bourlanges, Bowles, Budreikaitė, Busk, Buşoi, Cappato, Cavada, Chatzimarkakis, Costa, Davies, Deprez, Dičkutė, Drčar Murko, Duff, Ek, Ferrari, Fourtou, Gentvilas, Geremek, Gibault, Griesbeck, Guardans Cambó, Hall, Harkin, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Kazak, Klinz, Koch-Mehrin, Krahmer, Kułakowski, Lambsdorff, Laperrouze, Ludford, Lynne, Maaten, Manders, Matsakis, Mohácsi, Morillon, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Ortuondo Larrea, Panayotov, Pannella, Piskorski, Pistelli, Polfer, Prodi, Raeva, Resetarits, Ries, Riis-Jørgensen, Samuelsen, Savi, Sbarbati, Schmidt Olle, Schuth, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Susta, Szent-Iványi, Toma, Vălean, Van Hecke, Wallis, Watson
GUE/NGL: Adamou, Agnoletto, Aita, Brie, de Brún, Figueiredo, Flasarová, Guerreiro, Guidoni, Henin, Holm, Kaufmann, Kohlíček, Liotard, McDonald, Manolakou, Markov, Maštálka, Meijer, Meyer Pleite, Musacchio, Papadimoulis, Pflüger, Ransdorf, Remek, Rizzo, Seppänen, Søndergaard, Strož, Svensson, Toussas, Triantaphyllides, Uca, Wagenknecht, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Bonde, Georgiou, Goudin, Lundgren, Sinnott, Wojciechowski Bernard, Železný
ITS: Coşea, Mihăescu
NI: Baco, Battilocchio, Belohorská, Bobošíková, Helmer, Kozlík, Martin Hans-Peter, Rivera
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Angelakas, Antoniozzi, Ashworth, Atkins, Audy, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Becsey, Belet, Berend, Böge, Bowis, Bradbourn, Braghetto, Brejc, Brepoels, Březina, Brunetta, Burke, Bushill-Matthews, Busuttil, Buzek, Cabrnoch, Callanan, Carollo, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, del Castillo Vera, Cederschiöld, Chichester, Chmielewski, Coelho, Daul, De Blasio, Dehaene, Demetriou, Descamps, Deva, De Veyrac, Dimitrakopoulos, Dover, Doyle, Duchoň, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Elles, Esteves, Evans Jonathan, Fajmon, Ferber, Fjellner, Florenz, Fontaine, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Gaubert, Gauzès, Gklavakis, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Graça Moura, Gräßle, Grosch, Grossetête, Guellec, Gyürk, Handzlik, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Hennicot-Schoepges, Hieronymi, Hökmark, Hoppenstedt, Hudacký, Hybášková, Iacob-Ridzi, Ibrisagic, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jackson, Jałowiecki, Járóka, Jarzembowski, Jeggle, Jeleva, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Kamall, Karas, Kauppi, Kelam, Kelemen, Kirkhope, Klamt, Klaß, Klich, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Korhola, Kratsa-Tsagaropoulou, Kušķis, Lamassoure, Landsbergis, De Lange, Langen, Langendries, Lauk, Lechner, Lehne, Lewandowski, Liese, Lulling, McGuinness, McMillan-Scott, Mann Thomas, Mantovani, Marques, Martens, Mathieu, Matsis, Mavrommatis, Mayer, Mikolášik, Mitchell, Morin, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Ouzký, Pack, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Parish, Petre, Pieper, Pīks, Podestà, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Reul, Roithová, Rübig, Saïfi, Saryusz-Wolski, Schierhuber, Schinas, Schmitt, Schöpflin, Schröder, Schwab, Seeber, Seeberg, Siekierski, Silva Peneda, Škottová, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stevenson, Strejček, Stubb, Sudre, Surján, Szabó, Szájer, Tajani, Tannock, Thyssen, Ţîrle, Toubon, Trakatellis, Ulmer, Urutchev, Vakalis, Van Orden, Vatanen, Vlasák, Vlasto, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, Wijkman, Wohlin, Wortmann-Kool, Záborská, Zahradil, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zvěřina, Zwiefka
PSE: Arif, Arnaoutakis, Assis, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Batzeli, Beňová, Berès, Berman, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Bulfon, Bullmann, Van den Burg, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Cashman, Castex, Cercas, Christensen, Corbett, Corbey, Corda, Cottigny, Creţu Corina, De Keyser, De Rossa, De Vits, Dobolyi, Douay, El Khadraoui, Estrela, Ettl, Evans Robert, Färm, Falbr, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Gebhardt, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Golik, Gomes, Gottardi, Grabowska, Grech, Groote, Gurmai, Guy-Quint, Hänsch, Haug, Hazan, Hegyi, Herczog, Honeyball, Howitt, Hughes, Hutchinson, Iotova, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kinnock, Kirilov, Koppa, Kósáné Kovács, Koterec, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Laignel, Lambrinidis, Lavarra, Lefrançois, Lehtinen, Leichtfried, Leinen, Lévai, Liberadzki, Locatelli, Lyubcheva, McAvan, McCarthy, Madeira, Maňka, Mann Erika, Martin David, Martínez Martínez, Masip Hidalgo, Matsouka, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Mikko, Moreno Sánchez, Morgan, Myller, Napoletano, Navarro, Neris, Paasilinna, Pahor, Paleckis, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Patrie, Peillon, Pittella, Podimata, Poignant, Prets, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Roure, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Savary, Schaldemose, Scheele, Schulz, Segelström, Severin, Simpson, Siwiec, Skinner, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Tarand, Thomsen, Ţicău, Titley, Trautmann, Tzampazi, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Walter, Weber Henri, Weiler, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Angelilli, Aylward, Berlato, Borghezio, Camre, Crowley, Czarnecki Marek Aleksander, Czarnecki Ryszard, Foglietta, Foltyn-Kubicka, Grabowski, Janowski, Krasts, Kuc, Kuźmiuk, La Russa, Masiel, Musumeci, Ó Neachtain, Pęk, Piotrowski, Podkański, Poli Bortone, Rogalski, Roszkowski, Rutowicz, Ryan, Speroni, Szymański, Tatarella, Tomaszewska, Wojciechowski Janusz, Zapałowski
Verts/ALE: Aubert, Auken, Beer, Bennahmias, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Cramer, Evans Jill, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Hudghton, Isler Béguin, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Staes, Trüpel, Turmes, Voggenhuber
Κατά: 60
ALDE: Birutis, Ciornei, Hellvig, Lax, Pohjamo, Takkula, Virrankoski
IND/DEM: Batten, Belder, Blokland, Bloom, Booth, Clark, Farage, Knapman, Krupa, Nattrass, Titford, Tomczak, Wise
ITS: Romagnoli
NI: Allister, Chruszcz, Giertych
PPE-DE: Ayuso, Bonsignore, Deß, Díaz de Mera García Consuegra, Fatuzzo, Fernández Martín, Fraga Estévez, Galeote, Garriga Polledo, Gutiérrez-Cortines, Herranz García, Herrero-Tejedor, Higgins, López-Istúriz White, Mato Adrover, Mauro, Mayor Oreja, Méndez de Vigo, Millán Mon, Montoro Romero, Pleštinská, Pomés Ruiz, Radwan, Rudi Ubeda, Salafranca Sánchez-Neyra, Varela Suanzes-Carpegna
PSE: Goebbels, Kindermann, Krehl, Mihalache, Podgorean
UEN: Didžiokas, Libicki, Maldeikis
Verts/ALE: Smith, Ždanoka
Αποχές: 16
IND/DEM: Coûteaux, Louis
ITS: Buruiană-Aprodu, Claeys, Dillen, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Rachinel, Martinez, Mölzer, Moisuc, Popeangă, Schenardi, Stănescu
Verts/ALE: van Buitenen
24. Έκθεση Breyer A6-0359/2007
τροπολογία 98/2
Υπέρ: 312
ALDE: Alvaro, Bourlanges, Degutis, Deprez, Dičkutė, Duff, Ek, Griesbeck, Resetarits, Ries, Samuelsen, Schmidt Olle
GUE/NGL: Adamou, Agnoletto, Aita, Brie, de Brún, Figueiredo, Flasarová, Guerreiro, Guidoni, Henin, Holm, Kaufmann, Kohlíček, Liotard, McDonald, Manolakou, Markov, Maštálka, Meijer, Meyer Pleite, Musacchio, Papadimoulis, Pflüger, Ransdorf, Remek, Rizzo, Seppänen, Søndergaard, Strož, Svensson, Toussas, Triantaphyllides, Uca, Wagenknecht, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Bonde, Georgiou, Goudin, Lundgren, Sinnott
ITS: Coşea, Mihăescu
NI: Battilocchio, Belohorská, Bobošíková, Martin Hans-Peter, Rivera
PPE-DE: Angelakas, Audy, Brepoels, Casa, Cederschiöld, Coelho, Demetriou, Descamps, De Veyrac, Dimitrakopoulos, Fjellner, Fontaine, Ganţ, Gaubert, Gklavakis, Grossetête, Guellec, Hannan, Hennicot-Schoepges, Hökmark, Ibrisagic, Itälä, Kauppi, Kratsa-Tsagaropoulou, Lamassoure, Mathieu, Mikolášik, Morin, Olajos, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Saïfi, Schinas, Seeberg, Sudre, Toubon, Trakatellis, Vakalis, Vlasto, Wijkman, Wohlin
PSE: Arif, Arnaoutakis, Assis, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Batzeli, Beňová, Berès, Berman, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Bulfon, Bullmann, Van den Burg, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Cashman, Castex, Cercas, Christensen, Corbett, Corbey, Corda, Cottigny, Creţu Corina, De Rossa, De Vits, Dobolyi, Douay, El Khadraoui, Estrela, Ettl, Evans Robert, Färm, Falbr, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Gebhardt, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Golik, Gomes, Gottardi, Grabowska, Grech, Groote, Gurmai, Guy-Quint, Hänsch, Haug, Hazan, Hegyi, Herczog, Honeyball, Howitt, Hughes, Hutchinson, Iotova, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kinnock, Kirilov, Koppa, Kósáné Kovács, Koterec, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Laignel, Lambrinidis, Lavarra, Lefrançois, Lehtinen, Leichtfried, Leinen, Lévai, Liberadzki, Locatelli, Lyubcheva, McCarthy, Madeira, Maňka, Martin David, Martínez Martínez, Masip Hidalgo, Matsouka, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Moreno Sánchez, Morgan, Myller, Napoletano, Navarro, Neris, Paasilinna, Pahor, Paleckis, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Patrie, Peillon, Pittella, Podimata, Poignant, Prets, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Roure, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Savary, Schaldemose, Scheele, Schulz, Segelström, Severin, Simpson, Siwiec, Skinner, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Tarand, Thomsen, Ţicău, Titley, Trautmann, Tzampazi, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Walter, Weber Henri, Weiler, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Borghezio, Camre, Krasts, Kuźmiuk, Podkański, Speroni
Verts/ALE: Aubert, Auken, Beer, Bennahmias, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Cramer, Evans Jill, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, Hammerstein, Harms, Hassi, Hudghton, Isler Béguin, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Staes, Trüpel, Turmes, Voggenhuber
Κατά: 333
ALDE: Andrejevs, Andria, Attwooll, Baeva, Bărbuleţiu, Birutis, Bowles, Budreikaitė, Busk, Buşoi, Cappato, Cavada, Chatzimarkakis, Ciornei, Costa, Davies, Drčar Murko, Ferrari, Fourtou, Gentvilas, Geremek, Gibault, Guardans Cambó, Hall, Harkin, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Kazak, Klinz, Koch-Mehrin, Krahmer, Kułakowski, Lambsdorff, Laperrouze, Lax, Ludford, Lynne, Maaten, Manders, Mohácsi, Morillon, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Pannella, Piskorski, Pistelli, Pohjamo, Polfer, Prodi, Raeva, Riis-Jørgensen, Savi, Sbarbati, Schuth, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Szent-Iványi, Takkula, Toma, Vălean, Van Hecke, Virrankoski, Wallis, Watson
IND/DEM: Belder, Blokland, Bloom, Booth, Clark, Farage, Knapman, Krupa, Nattrass, Titford, Tomczak, Wise, Wojciechowski Bernard, Železný
ITS: Romagnoli
NI: Allister, Baco, Chruszcz, Giertych, Helmer
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Antoniozzi, Ashworth, Atkins, Ayuso, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Becsey, Belet, Berend, Böge, Bonsignore, Bowis, Bradbourn, Braghetto, Brejc, Brok, Brunetta, Burke, Bushill-Matthews, Busuttil, Buzek, Cabrnoch, Callanan, Carollo, Casini, Caspary, Castiglione, del Castillo Vera, Chichester, Chmielewski, Daul, De Blasio, Dehaene, Deß, Díaz de Mera García Consuegra, Dover, Doyle, Duchoň, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Elles, Esteves, Evans Jonathan, Fajmon, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Florenz, Fraga Estévez, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Galeote, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gauzès, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Graça Moura, Gräßle, Grosch, Gutiérrez-Cortines, Gyürk, Handzlik, Harbour, Heaton-Harris, Hieronymi, Higgins, Hoppenstedt, Hudacký, Hybášková, Iacob-Ridzi, Iturgaiz Angulo, Jackson, Jałowiecki, Járóka, Jarzembowski, Jeggle, Jeleva, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Kamall, Karas, Kelam, Kelemen, Kirkhope, Klamt, Klaß, Klich, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Korhola, Kušķis, Landsbergis, De Lange, Langen, Langendries, Lauk, Lechner, Lehne, Lewandowski, Liese, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, McMillan-Scott, Mann Thomas, Mantovani, Marques, Martens, Mato Adrover, Matsis, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Méndez de Vigo, Millán Mon, Mitchell, Montoro Romero, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Ouzký, Pack, Parish, Petre, Pieper, Pīks, Pleštinská, Podestà, Pomés Ruiz, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Salafranca Sánchez-Neyra, Saryusz-Wolski, Schierhuber, Schmitt, Schöpflin, Schröder, Schwab, Seeber, Siekierski, Silva Peneda, Škottová, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stevenson, Strejček, Stubb, Surján, Szabó, Szájer, Tajani, Tannock, Thyssen, Ţîrle, Ulmer, Urutchev, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Vatanen, Vlasák, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, Wortmann-Kool, Záborská, Zahradil, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zvěřina, Zwiefka
PSE: Goebbels, Kindermann, Krehl, Mann Erika, Mihalache, Mikko, Podgorean
UEN: Angelilli, Aylward, Berlato, Crowley, Czarnecki Marek Aleksander, Czarnecki Ryszard, Didžiokas, Foglietta, Foltyn-Kubicka, Grabowski, Janowski, Kuc, La Russa, Libicki, Maldeikis, Masiel, Musumeci, Ó Neachtain, Pęk, Piotrowski, Poli Bortone, Rogalski, Rutowicz, Ryan, Tatarella, Tomaszewska, Wojciechowski Janusz, Zapałowski
Verts/ALE: Smith, Ždanoka
Αποχές: 18
ALDE: Matsakis
IND/DEM: Coûteaux, Louis
ITS: Buruiană-Aprodu, Claeys, Dillen, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Rachinel, Martinez, Mölzer, Moisuc, Popeangă, Schenardi, Stănescu
NI: Kozlík
Verts/ALE: van Buitenen
Διορθώσεις και προθέσεις ψήφου
Υπέρ: Simon Busuttil
25. Έκθεση Breyer A6-0359/2007
τροπολογία 106
Υπέρ: 344
ALDE: Andrejevs, Andria, Attwooll, Baeva, Bărbuleţiu, Bourlanges, Bowles, Budreikaitė, Buşoi, Cappato, Cavada, Davies, Deprez, Dičkutė, Drčar Murko, Duff, Ek, Ferrari, Fourtou, Gibault, Griesbeck, Hall, in 't Veld, Juknevičienė, Kazak, Laperrouze, Ludford, Matsakis, Mohácsi, Morillon, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Pannella, Piskorski, Pistelli, Polfer, Prodi, Raeva, Resetarits, Ries, Samuelsen, Savi, Sbarbati, Schmidt Olle, Şerbu, Staniszewska, Sterckx, Susta, Szent-Iványi, Toma, Vălean, Van Hecke, Wallis, Watson
GUE/NGL: Adamou, Agnoletto, Aita, Brie, de Brún, Figueiredo, Flasarová, Guerreiro, Guidoni, Henin, Holm, Kaufmann, Kohlíček, Liotard, McDonald, Manolakou, Markov, Maštálka, Meijer, Meyer Pleite, Musacchio, Papadimoulis, Pflüger, Ransdorf, Remek, Rizzo, Seppänen, Søndergaard, Strož, Svensson, Toussas, Triantaphyllides, Uca, Wagenknecht, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Bonde, Georgiou, Goudin, Lundgren
ITS: Coşea, Mihăescu
NI: Battilocchio, Belohorská, Martin Hans-Peter, Rivera
PPE-DE: Angelakas, Audy, Brepoels, Busuttil, Casa, Coelho, Descamps, Dimitrakopoulos, Esteves, Fontaine, Ganţ, Gaubert, Gauzès, Gklavakis, Grossetête, Guellec, Hennicot-Schoepges, Hybášková, Kratsa-Tsagaropoulou, Lamassoure, Mathieu, Mikolášik, Olajos, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Saïfi, Schinas, Seeberg, Sudre, Ţîrle, Toubon, Trakatellis, Vakalis, Varvitsiotis, Vlasto, Wijkman
PSE: Arif, Arnaoutakis, Assis, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Batzeli, Beňová, Berès, Berman, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Bulfon, Bullmann, Van den Burg, Calabuig Rull, Carlotti, Carnero González, Casaca, Cashman, Castex, Cercas, Christensen, Corbett, Corbey, Corda, Cottigny, Creţu Corina, De Keyser, De Rossa, De Vits, Dobolyi, Douay, El Khadraoui, Estrela, Ettl, Evans Robert, Färm, Falbr, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Gebhardt, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Golik, Gomes, Gottardi, Grabowska, Grech, Groote, Gurmai, Guy-Quint, Hänsch, Haug, Hazan, Hegyi, Herczog, Honeyball, Howitt, Hughes, Hutchinson, Iotova, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kinnock, Kirilov, Koppa, Kósáné Kovács, Koterec, Kuhne, Laignel, Lambrinidis, Lavarra, Lefrançois, Lehtinen, Leichtfried, Leinen, Lévai, Liberadzki, Locatelli, Lyubcheva, McAvan, McCarthy, Madeira, Maňka, Martin David, Martínez Martínez, Masip Hidalgo, Matsouka, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Mikko, Moreno Sánchez, Morgan, Myller, Napoletano, Navarro, Neris, Paasilinna, Pahor, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Patrie, Peillon, Pittella, Podimata, Poignant, Prets, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Roure, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Savary, Schaldemose, Scheele, Schulz, Segelström, Severin, Simpson, Siwiec, Skinner, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Tarand, Thomsen, Ţicău, Titley, Tzampazi, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Walter, Weber Henri, Weiler, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Camre, Krasts, Libicki
Verts/ALE: Aubert, Auken, Beer, Bennahmias, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Cramer, Evans Jill, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Isler Béguin, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Staes, Trüpel, Turmes, Voggenhuber
Κατά: 308
ALDE: Alvaro, Birutis, Busk, Chatzimarkakis, Ciornei, Degutis, Geremek, Guardans Cambó, Harkin, Hellvig, Jensen, Kacin, Klinz, Koch-Mehrin, Krahmer, Kułakowski, Lambsdorff, Lax, Lynne, Maaten, Manders, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Pohjamo, Riis-Jørgensen, Schuth, Starkevičiūtė, Takkula, Virrankoski
IND/DEM: Batten, Belder, Blokland, Bloom, Booth, Clark, Farage, Knapman, Krupa, Nattrass, Sinnott, Titford, Tomczak, Wise, Wojciechowski Bernard, Železný
ITS: Romagnoli
NI: Allister, Baco, Bobošíková, Chruszcz, Giertych, Helmer
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Antoniozzi, Ashworth, Atkins, Ayuso, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Becsey, Belet, Berend, Böge, Bonsignore, Bowis, Bradbourn, Braghetto, Brejc, Březina, Brok, Brunetta, Burke, Bushill-Matthews, Buzek, Cabrnoch, Callanan, Carollo, Casini, Caspary, Castiglione, del Castillo Vera, Cederschiöld, Chichester, Chmielewski, Daul, De Blasio, Dehaene, Demetriou, Deß, Deva, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Dover, Doyle, Duchoň, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Elles, Evans Jonathan, Fajmon, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Fjellner, Florenz, Fraga Estévez, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Galeote, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Graça Moura, Gräßle, Grosch, Gutiérrez-Cortines, Gyürk, Handzlik, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Herranz García, Herrero-Tejedor, Hieronymi, Higgins, Hökmark, Hoppenstedt, Hudacký, Iacob-Ridzi, Ibrisagic, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jackson, Jałowiecki, Járóka, Jarzembowski, Jeggle, Jeleva, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Kamall, Karas, Kauppi, Kelam, Kelemen, Kirkhope, Klamt, Klaß, Klich, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Korhola, Kušķis, Landsbergis, De Lange, Langen, Langendries, Lauk, Lechner, Lehne, Lewandowski, Liese, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, Mann Thomas, Mantovani, Marques, Martens, Mato Adrover, Matsis, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Méndez de Vigo, Millán Mon, Mitchell, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Ouzký, Pack, Parish, Petre, Pieper, Pīks, Pleštinská, Podestà, Pomés Ruiz, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Salafranca Sánchez-Neyra, Saryusz-Wolski, Schierhuber, Schmitt, Schöpflin, Schröder, Schwab, Seeber, Siekierski, Silva Peneda, Škottová, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stevenson, Strejček, Stubb, Surján, Szabó, Szájer, Tajani, Tannock, Thyssen, Ulmer, Urutchev, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Vatanen, Vlasák, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, Wohlin, Wortmann-Kool, Záborská, Zahradil, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zvěřina, Zwiefka
PSE: Capoulas Santos, Goebbels, Kindermann, Krehl, Kreissl-Dörfler, Mann Erika, Mihalache, Paleckis, Podgorean
UEN: Angelilli, Aylward, Berlato, Borghezio, Crowley, Czarnecki Marek Aleksander, Didžiokas, Foglietta, Foltyn-Kubicka, Gobbo, Grabowski, Janowski, Kuc, Kuźmiuk, La Russa, Maldeikis, Masiel, Musumeci, Ó Neachtain, Pęk, Piotrowski, Podkański, Poli Bortone, Rogalski, Roszkowski, Rutowicz, Ryan, Speroni, Szymański, Tatarella, Tomaszewska, Wojciechowski Janusz, Zapałowski
Verts/ALE: Hudghton, Smith, Ždanoka
Αποχές: 19
ALDE: Gentvilas
IND/DEM: Coûteaux, Louis
ITS: Buruiană-Aprodu, Claeys, Dillen, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Rachinel, Martinez, Mölzer, Moisuc, Popeangă, Schenardi, Stănescu
NI: Kozlík
UEN: Czarnecki Ryszard
Verts/ALE: van Buitenen
26. Έκθεση Breyer A6-0359/2007
τροπολογία 115
Υπέρ: 501
ALDE: Costa, Geremek, Kułakowski, Resetarits, Samuelsen, Schmidt Olle
GUE/NGL: Adamou, Agnoletto, Aita, Brie, de Brún, Figueiredo, Flasarová, Guerreiro, Guidoni, Henin, Holm, Kaufmann, Kohlíček, Liotard, McDonald, Manolakou, Markov, Maštálka, Meijer, Meyer Pleite, Musacchio, Papadimoulis, Pflüger, Ransdorf, Remek, Rizzo, Seppänen, Søndergaard, Strož, Svensson, Toussas, Triantaphyllides, Uca, Wagenknecht, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Bonde, Georgiou, Goudin, Krupa, Lundgren, Sinnott, Tomczak, Železný
ITS: Coşea, Mihăescu, Romagnoli
NI: Battilocchio, Belohorská, Bobošíková, Chruszcz, Giertych, Helmer, Kozlík, Martin Hans-Peter, Rivera
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Angelakas, Antoniozzi, Ashworth, Atkins, Audy, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Becsey, Belet, Berend, Böge, Bonsignore, Bowis, Bradbourn, Braghetto, Brejc, Brepoels, Březina, Brok, Brunetta, Burke, Bushill-Matthews, Busuttil, Buzek, Cabrnoch, Callanan, Carollo, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, Cederschiöld, Chichester, Chmielewski, Coelho, Daul, De Blasio, Dehaene, Demetriou, Descamps, Deß, Deva, De Veyrac, Dimitrakopoulos, Dover, Doyle, Duchoň, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Elles, Evans Jonathan, Fajmon, Ferber, Fjellner, Florenz, Fontaine, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Gaubert, Gauzès, Gklavakis, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Graça Moura, Gräßle, Grosch, Grossetête, Guellec, Gyürk, Handzlik, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Hennicot-Schoepges, Hieronymi, Higgins, Hökmark, Hoppenstedt, Hudacký, Hybášková, Iacob-Ridzi, Ibrisagic, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jackson, Jałowiecki, Járóka, Jarzembowski, Jeggle, Jeleva, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Kamall, Karas, Kauppi, Kelam, Kelemen, Kirkhope, Klamt, Klaß, Klich, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Korhola, Kratsa-Tsagaropoulou, Kušķis, Lamassoure, Landsbergis, De Lange, Langen, Langendries, Lauk, Lechner, Lehne, Lewandowski, Liese, Lulling, McGuinness, Mann Thomas, Mantovani, Marques, Martens, Mathieu, Matsis, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mikolášik, Mitchell, Morin, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Ouzký, Pack, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Parish, Petre, Pieper, Pīks, Pleštinská, Podestà, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Roithová, Rübig, Saïfi, Saryusz-Wolski, Schierhuber, Schinas, Schmitt, Schöpflin, Schröder, Seeber, Seeberg, Siekierski, Silva Peneda, Škottová, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stevenson, Strejček, Stubb, Sudre, Surján, Szabó, Szájer, Tajani, Tannock, Thyssen, Ţîrle, Toubon, Trakatellis, Ulmer, Urutchev, Vakalis, Van Orden, Varvitsiotis, Vatanen, Vlasák, Vlasto, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, Wijkman, Wohlin, Wortmann-Kool, Záborská, Zahradil, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zvěřina, Zwiefka
PSE: Arif, Arnaoutakis, Assis, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Batzeli, Beňová, Berès, Berman, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Bulfon, Bullmann, Van den Burg, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Cashman, Castex, Cercas, Christensen, Corbett, Corbey, Corda, Cottigny, Creţu Corina, De Keyser, De Rossa, De Vits, Dobolyi, Douay, El Khadraoui, Estrela, Ettl, Evans Robert, Färm, Falbr, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Gebhardt, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Golik, Gomes, Gottardi, Grabowska, Grech, Groote, Gurmai, Guy-Quint, Hänsch, Haug, Hazan, Hegyi, Herczog, Honeyball, Howitt, Hughes, Hutchinson, Iotova, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kinnock, Kirilov, Koppa, Kósáné Kovács, Koterec, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Laignel, Lambrinidis, Lavarra, Lefrançois, Lehtinen, Leichtfried, Leinen, Lévai, Liberadzki, Locatelli, Lyubcheva, McAvan, McCarthy, Madeira, Maňka, Mann Erika, Martin David, Martínez Martínez, Masip Hidalgo, Matsouka, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Mihalache, Mikko, Moreno Sánchez, Morgan, Myller, Napoletano, Navarro, Neris, Paasilinna, Pahor, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Patrie, Peillon, Pittella, Podgorean, Poignant, Prets, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Roure, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Savary, Schaldemose, Scheele, Schulz, Segelström, Severin, Simpson, Siwiec, Skinner, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Tarand, Thomsen, Ţicău, Titley, Trautmann, Tzampazi, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Walter, Weber Henri, Weiler, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Camre, Czarnecki Marek Aleksander, Grabowski, Krasts, Masiel, Piotrowski
Verts/ALE: Aubert, Auken, Beer, Bennahmias, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Cramer, Evans Jill, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Hudghton, Isler Béguin, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Staes, Trüpel, Turmes, Voggenhuber
Κατά: 150
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Andria, Attwooll, Baeva, Bărbuleţiu, Birutis, Bourlanges, Bowles, Budreikaitė, Busk, Buşoi, Cappato, Cavada, Chatzimarkakis, Ciornei, Davies, Degutis, Deprez, Dičkutė, Drčar Murko, Duff, Ek, Ferrari, Fourtou, Gentvilas, Gibault, Griesbeck, Guardans Cambó, Hall, Harkin, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Kazak, Klinz, Koch-Mehrin, Krahmer, Lambsdorff, Laperrouze, Lax, Ludford, Lynne, Manders, Mohácsi, Morillon, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Pannella, Piskorski, Pistelli, Pohjamo, Polfer, Prodi, Raeva, Ries, Riis-Jørgensen, Savi, Sbarbati, Schuth, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Susta, Szent-Iványi, Takkula, Toma, Vălean, Van Hecke, Virrankoski, Wallis, Watson
IND/DEM: Batten, Belder, Blokland, Bloom, Booth, Clark, Farage, Knapman, Nattrass, Titford, Wise, Wojciechowski Bernard
NI: Allister
PPE-DE: Ayuso, del Castillo Vera, Díaz de Mera García Consuegra, Fatuzzo, Fernández Martín, Fraga Estévez, Galeote, Garriga Polledo, Gutiérrez-Cortines, Herranz García, Herrero-Tejedor, López-Istúriz White, Mato Adrover, Mayor Oreja, Méndez de Vigo, Millán Mon, Montoro Romero, Pomés Ruiz, Rudi Ubeda, Salafranca Sánchez-Neyra, Varela Suanzes-Carpegna
PSE: Kindermann, Krehl, Paleckis
UEN: Angelilli, Aylward, Berlato, Borghezio, Crowley, Czarnecki Ryszard, Didžiokas, Foglietta, Foltyn-Kubicka, Gobbo, Janowski, Kuc, Kuźmiuk, La Russa, Libicki, Maldeikis, Musumeci, Ó Neachtain, Pęk, Podkański, Poli Bortone, Rogalski, Roszkowski, Rutowicz, Ryan, Speroni, Szymański, Tatarella, Tomaszewska, Wojciechowski Janusz, Zapałowski
Verts/ALE: Smith, Ždanoka
Αποχές: 19
ALDE: Matsakis
IND/DEM: Coûteaux, Louis
ITS: Buruiană-Aprodu, Claeys, Dillen, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Rachinel, Martinez, Mölzer, Moisuc, Popeangă, Schenardi, Stănescu
NI: Baco
PPE-DE: Esteves
Verts/ALE: van Buitenen
27. Έκθεση Breyer A6-0359/2007
τροπολογία 117
Υπέρ: 433
ALDE: Andrejevs, Andria, Attwooll, Baeva, Bărbuleţiu, Birutis, Bourlanges, Bowles, Budreikaitė, Buşoi, Cappato, Cavada, Ciornei, Costa, Davies, Degutis, Deprez, Dičkutė, Drčar Murko, Duff, Ek, Ferrari, Fourtou, Gibault, Griesbeck, Hall, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Juknevičienė, Kacin, Kazak, Laperrouze, Lax, Ludford, Lynne, Matsakis, Mohácsi, Morillon, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Pannella, Piskorski, Pistelli, Pohjamo, Polfer, Prodi, Raeva, Resetarits, Ries, Samuelsen, Savi, Sbarbati, Schmidt Olle, Şerbu, Staniszewska, Sterckx, Susta, Szent-Iványi, Takkula, Toma, Vălean, Van Hecke, Virrankoski, Wallis, Watson
GUE/NGL: Adamou, Agnoletto, Aita, Brie, de Brún, Figueiredo, Flasarová, Guerreiro, Guidoni, Henin, Holm, Kaufmann, Kohlíček, Liotard, McDonald, Manolakou, Markov, Maštálka, Meijer, Meyer Pleite, Musacchio, Papadimoulis, Pflüger, Ransdorf, Remek, Rizzo, Seppänen, Søndergaard, Strož, Svensson, Toussas, Triantaphyllides, Uca, Wagenknecht, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Bonde, Clark, Georgiou, Goudin, Krupa, Lundgren, Nattrass, Sinnott, Tomczak, Wise, Wojciechowski Bernard
ITS: Buruiană-Aprodu, Claeys, Coşea, Dillen, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Rachinel, Martinez, Mihăescu, Mölzer, Moisuc, Popeangă, Romagnoli, Schenardi, Stănescu
NI: Baco, Battilocchio, Belohorská, Chruszcz, Giertych, Kozlík, Martin Hans-Peter, Rivera
PPE-DE: Angelakas, Audy, Brepoels, Březina, Busuttil, Cabrnoch, Casa, Cederschiöld, Coelho, Descamps, De Veyrac, Dimitrakopoulos, Esteves, Fjellner, Fontaine, Ganţ, Gaubert, Gauzès, Gklavakis, Grossetête, Guellec, Hennicot-Schoepges, Hökmark, Hybášková, Ibrisagic, Kratsa-Tsagaropoulou, Lamassoure, Mathieu, van Nistelrooij, Olajos, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Saïfi, Schinas, Seeberg, Škottová, Strejček, Sudre, Tajani, Toubon, Trakatellis, Vakalis, Varvitsiotis, Vlasák, Vlasto, Wijkman, Wohlin, Wortmann-Kool, Zvěřina
PSE: Arif, Arnaoutakis, Assis, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Batzeli, Beňová, Berès, Berman, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Bulfon, Bullmann, Van den Burg, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Cashman, Castex, Cercas, Christensen, Corbett, Corbey, Corda, Cottigny, Creţu Corina, De Keyser, De Rossa, De Vits, Douay, El Khadraoui, Estrela, Ettl, Evans Robert, Färm, Falbr, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Gebhardt, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Golik, Gomes, Gottardi, Grabowska, Grech, Groote, Gurmai, Guy-Quint, Hänsch, Haug, Hazan, Hegyi, Herczog, Honeyball, Howitt, Hughes, Hutchinson, Iotova, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kindermann, Kinnock, Kirilov, Koppa, Kósáné Kovács, Koterec, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Laignel, Lambrinidis, Lefrançois, Lehtinen, Leichtfried, Leinen, Lévai, Liberadzki, Locatelli, Lyubcheva, McAvan, McCarthy, Madeira, Maňka, Mann Erika, Martin David, Martínez Martínez, Masip Hidalgo, Matsouka, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Mihalache, Mikko, Moreno Sánchez, Morgan, Myller, Napoletano, Navarro, Neris, Paasilinna, Pahor, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Patrie, Peillon, Pittella, Podgorean, Podimata, Poignant, Prets, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Roure, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Savary, Schaldemose, Scheele, Schulz, Segelström, Severin, Simpson, Siwiec, Skinner, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Tarand, Thomsen, Ţicău, Titley, Trautmann, Tzampazi, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Walter, Weber Henri, Weiler, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Angelilli, Aylward, Berlato, Borghezio, Camre, Crowley, Czarnecki Marek Aleksander, Czarnecki Ryszard, Didžiokas, Foglietta, Foltyn-Kubicka, Grabowski, Janowski, Krasts, Kuc, Kuźmiuk, La Russa, Libicki, Maldeikis, Musumeci, Ó Neachtain, Pęk, Piotrowski, Podkański, Poli Bortone, Rogalski, Roszkowski, Rutowicz, Ryan, Speroni, Szymański, Tatarella, Tomaszewska, Wojciechowski Janusz, Zapałowski
Verts/ALE: Aubert, Auken, Beer, Bennahmias, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Cramer, Evans Jill, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Hudghton, Isler Béguin, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Smith, Staes, Trüpel, Turmes, Voggenhuber, Ždanoka
Κατά: 222
ALDE: Alvaro, Busk, Chatzimarkakis, Geremek, Guardans Cambó, Harkin, Jensen, Klinz, Koch-Mehrin, Krahmer, Kułakowski, Lambsdorff, Maaten, Manders, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Riis-Jørgensen, Schuth, Starkevičiūtė
IND/DEM: Belder, Blokland, Železný
NI: Bobošíková, Helmer
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Antoniozzi, Ashworth, Atkins, Ayuso, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Becsey, Belet, Berend, Böge, Bonsignore, Bowis, Bradbourn, Braghetto, Brejc, Brok, Brunetta, Burke, Bushill-Matthews, Buzek, Callanan, Carollo, Casini, Caspary, Castiglione, del Castillo Vera, Chichester, Chmielewski, Daul, De Blasio, Dehaene, Demetriou, Deß, Deva, Díaz de Mera García Consuegra, Dover, Doyle, Duchoň, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Elles, Evans Jonathan, Fajmon, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Fraga Estévez, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Galeote, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Graça Moura, Gräßle, Grosch, Gutiérrez-Cortines, Gyürk, Handzlik, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Herranz García, Hieronymi, Higgins, Hoppenstedt, Hudacký, Iacob-Ridzi, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jackson, Jałowiecki, Járóka, Jarzembowski, Jeggle, Jeleva, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Kamall, Karas, Kauppi, Kelam, Kelemen, Kirkhope, Klamt, Klaß, Klich, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Korhola, Kušķis, Landsbergis, Langen, Langendries, Lauk, Lechner, Lehne, Lewandowski, Liese, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, Mann Thomas, Mantovani, Marques, Martens, Mato Adrover, Matsis, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Méndez de Vigo, Mikolášik, Millán Mon, Mitchell, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Ouzký, Pack, Parish, Petre, Pieper, Pīks, Pleštinská, Podestà, Pomés Ruiz, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Salafranca Sánchez-Neyra, Saryusz-Wolski, Schierhuber, Schmitt, Schöpflin, Schröder, Seeber, Siekierski, Silva Peneda, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stevenson, Stubb, Surján, Szabó, Szájer, Tannock, Thyssen, Ţîrle, Ulmer, Urutchev, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Vatanen, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, Záborská, Zahradil, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zwiefka
PSE: Goebbels, Krehl, Paleckis
UEN: Masiel
Αποχές: 10
ALDE: Gentvilas
IND/DEM: Bloom, Booth, Coûteaux, Farage, Knapman, Louis, Titford
PPE-DE: Florenz
Verts/ALE: van Buitenen
28. Έκθεση Breyer A6-0359/2007
τροπολογία 127
Υπέρ: 544
ALDE: Bourlanges, Degutis, Deprez, Dičkutė, Geremek, Kułakowski, Resetarits, Ries, Samuelsen
GUE/NGL: Adamou, Agnoletto, Aita, Brie, de Brún, Figueiredo, Flasarová, Guerreiro, Guidoni, Henin, Holm, Kaufmann, Liotard, McDonald, Manolakou, Markov, Maštálka, Meijer, Meyer Pleite, Musacchio, Papadimoulis, Pflüger, Ransdorf, Remek, Rizzo, Seppänen, Søndergaard, Strož, Svensson, Toussas, Triantaphyllides, Uca, Wagenknecht, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Bonde, Georgiou, Krupa, Sinnott, Tomczak, Wojciechowski Bernard
ITS: Buruiană-Aprodu, Claeys, Coşea, Dillen, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Rachinel, Martinez, Mihăescu, Mölzer, Moisuc, Romagnoli, Schenardi, Stănescu
NI: Battilocchio, Belohorská, Chruszcz, Giertych, Helmer, Kozlík, Martin Hans-Peter, Rivera
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Angelakas, Antoniozzi, Ashworth, Atkins, Audy, Ayuso, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Becsey, Belet, Berend, Böge, Bonsignore, Bowis, Bradbourn, Braghetto, Brejc, Brepoels, Březina, Brok, Brunetta, Burke, Bushill-Matthews, Busuttil, Buzek, Callanan, Carollo, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, del Castillo Vera, Cederschiöld, Chichester, Chmielewski, Coelho, Daul, De Blasio, Dehaene, Demetriou, Descamps, Deß, Deva, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Dimitrakopoulos, Dover, Doyle, Duchoň, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Elles, Evans Jonathan, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Fjellner, Florenz, Fontaine, Fraga Estévez, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Galeote, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gklavakis, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Graça Moura, Gräßle, Grosch, Grossetête, Guellec, Gutiérrez-Cortines, Gyürk, Handzlik, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Hieronymi, Higgins, Hökmark, Hudacký, Hybášková, Iacob-Ridzi, Ibrisagic, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jackson, Jałowiecki, Járóka, Jarzembowski, Jeggle, Jeleva, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Kamall, Karas, Kauppi, Kelam, Kelemen, Kirkhope, Klamt, Klaß, Klich, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Korhola, Kratsa-Tsagaropoulou, Kušķis, Lamassoure, Landsbergis, Langen, Langendries, Lauk, Lechner, Lehne, Lewandowski, Liese, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, Mann Thomas, Mantovani, Marques, Martens, Mathieu, Mato Adrover, Matsis, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Méndez de Vigo, Mikolášik, Millán Mon, Mitchell, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, Olajos, Olbrycht, Őry, Pack, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Parish, Petre, Pieper, Pīks, Podestà, Pomés Ruiz, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Rudi Ubeda, Rübig, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Saryusz-Wolski, Schierhuber, Schinas, Schmitt, Schöpflin, Schröder, Seeber, Seeberg, Siekierski, Silva Peneda, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stevenson, Stubb, Sudre, Surján, Szabó, Szájer, Tajani, Tannock, Thyssen, Ţîrle, Toubon, Trakatellis, Ulmer, Urutchev, Vakalis, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Vatanen, Vlasto, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, Wijkman, Wohlin, Záborská, Zaleski, Zdravkova, Zieleniec, Zwiefka
PSE: Arif, Arnaoutakis, Assis, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Batzeli, Beňová, Berès, Berman, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Bulfon, Bullmann, Van den Burg, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Cashman, Castex, Cercas, Christensen, Corbey, Corda, Cottigny, Creţu Corina, De Keyser, De Rossa, De Vits, Dobolyi, Douay, El Khadraoui, Estrela, Ettl, Evans Robert, Färm, Falbr, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Gebhardt, Geringer de Oedenberg, Gierek, Golik, Gomes, Gottardi, Grabowska, Grech, Groote, Gurmai, Guy-Quint, Hänsch, Haug, Hazan, Hegyi, Herczog, Honeyball, Howitt, Hughes, Iotova, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kindermann, Kinnock, Kirilov, Koppa, Kósáné Kovács, Koterec, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Laignel, Lambrinidis, Lavarra, Lefrançois, Lehtinen, Leichtfried, Leinen, Lévai, Liberadzki, Lyubcheva, McAvan, Madeira, Maňka, Mann Erika, Martin David, Martínez Martínez, Masip Hidalgo, Matsouka, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Mihalache, Mikko, Moreno Sánchez, Morgan, Myller, Napoletano, Navarro, Neris, Paasilinna, Pahor, Paleckis, Panzeri, Paparizov, Patrie, Peillon, Pittella, Podgorean, Podimata, Poignant, Prets, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Roure, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Savary, Schaldemose, Scheele, Schulz, Segelström, Severin, Simpson, Siwiec, Skinner, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Tarand, Thomsen, Ţicău, Titley, Trautmann, Tzampazi, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Walter, Weiler, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Angelilli, Aylward, Berlato, Borghezio, Camre, Crowley, Czarnecki Marek Aleksander, Czarnecki Ryszard, Didžiokas, Foglietta, Foltyn-Kubicka, Gobbo, Grabowski, Janowski, Krasts, Kuc, Kuźmiuk, La Russa, Libicki, Maldeikis, Masiel, Musumeci, Ó Neachtain, Pęk, Piotrowski, Podkański, Poli Bortone, Rogalski, Roszkowski, Rutowicz, Ryan, Speroni, Szymański, Tatarella, Tomaszewska, Wojciechowski Janusz
Verts/ALE: Aubert, Auken, Bennahmias, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Cramer, Evans Jill, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Hudghton, Isler Béguin, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Smith, Staes, Trüpel, Turmes, Voggenhuber, Ždanoka
Κατά: 109
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Andria, Attwooll, Baeva, Bărbuleţiu, Birutis, Bowles, Budreikaitė, Busk, Buşoi, Cappato, Cavada, Chatzimarkakis, Ciornei, Costa, Davies, Drčar Murko, Duff, Ek, Ferrari, Fourtou, Gentvilas, Gibault, Griesbeck, Guardans Cambó, Hall, Harkin, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Kazak, Klinz, Koch-Mehrin, Krahmer, Lambsdorff, Laperrouze, Lax, Ludford, Lynne, Maaten, Manders, Mohácsi, Morillon, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Pannella, Piskorski, Pistelli, Pohjamo, Polfer, Prodi, Raeva, Riis-Jørgensen, Savi, Sbarbati, Schmidt Olle, Schuth, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Susta, Szent-Iványi, Takkula, Toma, Vălean, Van Hecke, Virrankoski, Wallis, Watson
IND/DEM: Batten, Belder, Blokland, Bloom, Booth, Clark, Farage, Goudin, Knapman, Lundgren, Nattrass, Titford, Wise, Železný
ITS: Popeangă
NI: Bobošíková
PPE-DE: Esteves, Fajmon, De Lange, van Nistelrooij, Oomen-Ruijten, Ouzký, Roithová, Škottová, Strejček, Wortmann-Kool, Zahradil, Zatloukal, Zvěřina
PSE: Goebbels
UEN: Zapałowski
Αποχές: 9
ALDE: Matsakis
IND/DEM: Coûteaux, Louis
NI: Allister, Baco
PPE-DE: Cabrnoch, Pleštinská, Sommer
Verts/ALE: van Buitenen
29. Έκθεση Breyer A6-0359/2007
τροπολογία 128
Υπέρ: 352
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Andria, Attwooll, Baeva, Bărbuleţiu, Birutis, Bourlanges, Bowles, Budreikaitė, Busk, Buşoi, Cappato, Cavada, Chatzimarkakis, Ciornei, Costa, Davies, Degutis, Deprez, Dičkutė, Drčar Murko, Duff, Ek, Ferrari, Fourtou, Gibault, Griesbeck, Guardans Cambó, Hall, Harkin, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Kazak, Klinz, Koch-Mehrin, Krahmer, Lambsdorff, Laperrouze, Lax, Ludford, Lynne, Maaten, Matsakis, Mohácsi, Morillon, Mulder, Newton Dunn, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Pannella, Piskorski, Pistelli, Pohjamo, Polfer, Prodi, Raeva, Resetarits, Ries, Riis-Jørgensen, Samuelsen, Savi, Sbarbati, Schmidt Olle, Schuth, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Susta, Szent-Iványi, Takkula, Toma, Vălean, Van Hecke, Virrankoski, Wallis, Watson
GUE/NGL: Adamou, Agnoletto, Aita, Brie, de Brún, Figueiredo, Flasarová, Guerreiro, Guidoni, Henin, Holm, Kaufmann, Liotard, McDonald, Manolakou, Markov, Maštálka, Meijer, Meyer Pleite, Musacchio, Papadimoulis, Pflüger, Ransdorf, Remek, Rizzo, Seppänen, Søndergaard, Strož, Svensson, Toussas, Triantaphyllides, Uca, Wagenknecht, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Belder, Blokland, Bonde, Georgiou, Goudin, Lundgren, Sinnott
ITS: Mihăescu, Moisuc
NI: Allister, Battilocchio, Belohorská, Kozlík, Martin Hans-Peter, Rivera
PPE-DE: Esteves, Evans Jonathan, Fajmon, Hybášková, Klich, Langendries, Ouzký, Seeberg, Škottová, Strejček, Vlasák, Wijkman, Wohlin, Zvěřina
PSE: Arif, Arnaoutakis, Assis, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Batzeli, Beňová, Berès, Berman, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Bulfon, Bullmann, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Cashman, Castex, Cercas, Christensen, Corbett, Corbey, Corda, Cottigny, Creţu Corina, De Keyser, De Rossa, De Vits, Dobolyi, Douay, El Khadraoui, Estrela, Ettl, Evans Robert, Färm, Falbr, Fava, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Gebhardt, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Golik, Gottardi, Grabowska, Grech, Groote, Gurmai, Guy-Quint, Hänsch, Haug, Hazan, Hegyi, Herczog, Honeyball, Howitt, Hughes, Iotova, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kinnock, Kirilov, Koppa, Kósáné Kovács, Koterec, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Laignel, Lambrinidis, Lavarra, Lefrançois, Lehtinen, Leichtfried, Leinen, Lévai, Liberadzki, Locatelli, Lyubcheva, McAvan, McCarthy, Madeira, Maňka, Mann Erika, Martin David, Martínez Martínez, Masip Hidalgo, Matsouka, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Mihalache, Mikko, Moreno Sánchez, Morgan, Myller, Napoletano, Navarro, Neris, Paasilinna, Pahor, Panzeri, Paşcu, Patrie, Peillon, Pittella, Podgorean, Podimata, Poignant, Prets, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Roure, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Savary, Schaldemose, Scheele, Schulz, Segelström, Severin, Simpson, Siwiec, Skinner, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Tarand, Thomsen, Ţicău, Titley, Trautmann, Tzampazi, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Walter, Weiler, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Camre
Verts/ALE: Aubert, Auken, Bennahmias, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Evans Jill, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Hudghton, Isler Béguin, Jonckheer, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Smith, Staes, Trüpel, Turmes, Voggenhuber, Ždanoka
Κατά: 304
ALDE: Geremek, Kułakowski, Manders, Neyts-Uyttebroeck
IND/DEM: Batten, Bloom, Booth, Clark, Farage, Knapman, Krupa, Nattrass, Titford, Tomczak, Wise, Wojciechowski Bernard, Železný
ITS: Claeys, Coşea, Dillen, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Rachinel, Martinez, Mölzer, Popeangă, Romagnoli, Schenardi, Stănescu
NI: Bobošíková, Chruszcz, Giertych, Helmer
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Angelakas, Antoniozzi, Ashworth, Atkins, Audy, Ayuso, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Becsey, Belet, Berend, Böge, Bonsignore, Bowis, Bradbourn, Braghetto, Brejc, Brepoels, Březina, Brok, Brunetta, Burke, Bushill-Matthews, Busuttil, Buzek, Cabrnoch, Callanan, Carollo, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, del Castillo Vera, Cederschiöld, Chichester, Chmielewski, Coelho, Daul, De Blasio, Dehaene, Demetriou, Descamps, Deß, Deva, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Dimitrakopoulos, Dover, Doyle, Duchoň, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Elles, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Fjellner, Florenz, Fontaine, Fraga Estévez, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Galeote, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gklavakis, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Graça Moura, Gräßle, Grosch, Grossetête, Guellec, Gutiérrez-Cortines, Gyürk, Handzlik, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Hieronymi, Higgins, Hökmark, Hoppenstedt, Hudacký, Iacob-Ridzi, Ibrisagic, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jackson, Jałowiecki, Járóka, Jarzembowski, Jeggle, Jeleva, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Kamall, Karas, Kauppi, Kelam, Kelemen, Kirkhope, Klamt, Klaß, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Korhola, Kratsa-Tsagaropoulou, Kušķis, Lamassoure, Landsbergis, De Lange, Langen, Lauk, Lechner, Lehne, Lewandowski, Liese, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, Mann Thomas, Mantovani, Marques, Martens, Mathieu, Mato Adrover, Matsis, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Méndez de Vigo, Mikolášik, Millán Mon, Mitchell, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Pack, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Parish, Petre, Pieper, Pīks, Pleštinská, Podestà, Pomés Ruiz, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Saryusz-Wolski, Schierhuber, Schinas, Schmitt, Schöpflin, Schröder, Seeber, Siekierski, Silva Peneda, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stevenson, Stubb, Sudre, Surján, Szabó, Szájer, Tajani, Tannock, Thyssen, Ţîrle, Toubon, Trakatellis, Ulmer, Urutchev, Vakalis, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Vatanen, Vlasto, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, Wortmann-Kool, Záborská, Zahradil, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zwiefka
PSE: Goebbels, Kindermann, Krehl, Paleckis
UEN: Angelilli, Aylward, Berlato, Borghezio, Crowley, Czarnecki Marek Aleksander, Czarnecki Ryszard, Didžiokas, Foglietta, Foltyn-Kubicka, Gobbo, Grabowski, Janowski, Krasts, Kuc, Kuźmiuk, La Russa, Libicki, Maldeikis, Masiel, Musumeci, Ó Neachtain, Pęk, Piotrowski, Podkański, Poli Bortone, Rogalski, Roszkowski, Rutowicz, Ryan, Speroni, Szymański, Tatarella, Tomaszewska, Wojciechowski Janusz, Zapałowski
Αποχές: 6
ALDE: Gentvilas
GUE/NGL: Kohlíček
IND/DEM: Coûteaux, Louis
ITS: Buruiană-Aprodu
Verts/ALE: van Buitenen
30. Έκθεση Breyer A6-0359/2007
τροπολογία 138
Υπέρ: 369
ALDE: Andrejevs, Andria, Attwooll, Baeva, Bărbuleţiu, Birutis, Bourlanges, Bowles, Budreikaitė, Buşoi, Cappato, Cavada, Ciornei, Costa, Davies, Degutis, Deprez, Dičkutė, Drčar Murko, Duff, Ek, Ferrari, Fourtou, Gibault, Griesbeck, Guardans Cambó, Hall, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Juknevičienė, Kacin, Kazak, Laperrouze, Lax, Ludford, Lynne, Matsakis, Mohácsi, Morillon, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Pannella, Piskorski, Pistelli, Pohjamo, Polfer, Prodi, Raeva, Resetarits, Ries, Samuelsen, Savi, Sbarbati, Schmidt Olle, Şerbu, Staniszewska, Susta, Szent-Iványi, Takkula, Toma, Vălean, Van Hecke, Virrankoski, Wallis, Watson
GUE/NGL: Adamou, Agnoletto, Aita, Brie, de Brún, Figueiredo, Flasarová, Guerreiro, Guidoni, Henin, Holm, Kaufmann, Kohlíček, Liotard, McDonald, Manolakou, Markov, Maštálka, Meijer, Meyer Pleite, Musacchio, Papadimoulis, Pflüger, Ransdorf, Remek, Rizzo, Seppänen, Søndergaard, Strož, Svensson, Toussas, Triantaphyllides, Uca, Wagenknecht, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Georgiou, Goudin, Lundgren, Sinnott, Wojciechowski Bernard
ITS: Coşea, Mihăescu
NI: Allister, Baco, Battilocchio, Belohorská, Kozlík, Martin Hans-Peter, Rivera
PPE-DE: Esteves, Hybášková, Seeberg, Wijkman, Wohlin
PSE: Arif, Arnaoutakis, Assis, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Batzeli, Beňová, Berès, Berman, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Bulfon, Bullmann, Van den Burg, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Cashman, Castex, Cercas, Christensen, Corbett, Corbey, Corda, Cottigny, Creţu Corina, De Keyser, De Rossa, De Vits, Dobolyi, Douay, El Khadraoui, Estrela, Ettl, Evans Robert, Färm, Falbr, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Gebhardt, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Golik, Gomes, Gottardi, Grabowska, Grech, Groote, Gurmai, Guy-Quint, Hänsch, Haug, Hazan, Hegyi, Herczog, Honeyball, Howitt, Hughes, Iotova, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kindermann, Kinnock, Kirilov, Koppa, Kósáné Kovács, Koterec, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Laignel, Lambrinidis, Lavarra, Lefrançois, Lehtinen, Leichtfried, Leinen, Lévai, Liberadzki, Locatelli, Lyubcheva, McAvan, McCarthy, Madeira, Maňka, Mann Erika, Martin David, Martínez Martínez, Masip Hidalgo, Matsouka, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Mihalache, Mikko, Moreno Sánchez, Morgan, Myller, Napoletano, Navarro, Neris, Paasilinna, Pahor, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Patrie, Peillon, Pittella, Podgorean, Podimata, Poignant, Prets, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Roure, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Savary, Schaldemose, Scheele, Schulz, Segelström, Severin, Simpson, Siwiec, Skinner, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Tarand, Ţicău, Titley, Trautmann, Tzampazi, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Walter, Weiler, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Angelilli, Aylward, Berlato, Borghezio, Camre, Crowley, Czarnecki Marek Aleksander, Czarnecki Ryszard, Didžiokas, Foglietta, Foltyn-Kubicka, Gobbo, Grabowski, Janowski, Krasts, Kuc, Kuźmiuk, La Russa, Libicki, Maldeikis, Musumeci, Ó Neachtain, Pęk, Piotrowski, Podkański, Poli Bortone, Rogalski, Roszkowski, Rutowicz, Ryan, Speroni, Szymański, Tatarella, Tomaszewska, Wojciechowski Janusz, Zapałowski
Verts/ALE: Aubert, Auken, Bennahmias, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Cramer, Evans Jill, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Hudghton, Isler Béguin, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Smith, Staes, Trüpel, Turmes, Voggenhuber, Ždanoka
Κατά: 278
ALDE: Alvaro, Busk, Chatzimarkakis, Geremek, Harkin, Jensen, Klinz, Koch-Mehrin, Krahmer, Kułakowski, Lambsdorff, Maaten, Manders, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Riis-Jørgensen, Schuth, Starkevičiūtė, Sterckx
IND/DEM: Batten, Belder, Blokland, Bloom, Booth, Clark, Farage, Knapman, Nattrass, Titford, Wise, Železný
ITS: Romagnoli
NI: Bobošíková, Helmer
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Angelakas, Antoniozzi, Ashworth, Atkins, Audy, Ayuso, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Becsey, Belet, Berend, Böge, Bonsignore, Bowis, Bradbourn, Braghetto, Brejc, Brepoels, Březina, Brok, Brunetta, Burke, Bushill-Matthews, Busuttil, Buzek, Cabrnoch, Callanan, Carollo, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, del Castillo Vera, Cederschiöld, Chichester, Chmielewski, Coelho, Daul, De Blasio, Dehaene, Demetriou, Descamps, Deß, Deva, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Dimitrakopoulos, Dover, Doyle, Duchoň, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Elles, Evans Jonathan, Fajmon, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Fjellner, Florenz, Fontaine, Fraga Estévez, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Galeote, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gklavakis, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Graça Moura, Gräßle, Grosch, Grossetête, Guellec, Gutiérrez-Cortines, Gyürk, Handzlik, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Hieronymi, Higgins, Hökmark, Hoppenstedt, Hudacký, Iacob-Ridzi, Ibrisagic, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jackson, Jałowiecki, Járóka, Jarzembowski, Jeggle, Jeleva, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Kamall, Karas, Kauppi, Kelam, Kelemen, Kirkhope, Klamt, Klaß, Klich, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Korhola, Kratsa-Tsagaropoulou, Kušķis, Lamassoure, Landsbergis, De Lange, Langen, Langendries, Lauk, Lechner, Lehne, Lewandowski, Liese, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, Mann Thomas, Mantovani, Marques, Martens, Mathieu, Mato Adrover, Matsis, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Méndez de Vigo, Mikolášik, Millán Mon, Mitchell, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Ouzký, Pack, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Parish, Petre, Pieper, Pīks, Pleštinská, Podestà, Pomés Ruiz, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Saryusz-Wolski, Schierhuber, Schinas, Schmitt, Schöpflin, Schröder, Seeber, Siekierski, Silva Peneda, Škottová, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stevenson, Strejček, Stubb, Sudre, Surján, Szabó, Szájer, Tajani, Tannock, Thyssen, Ţîrle, Toubon, Trakatellis, Ulmer, Urutchev, Vakalis, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Vatanen, Vlasák, Vlasto, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, Wortmann-Kool, Záborská, Zahradil, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zvěřina, Zwiefka
PSE: Goebbels, Paleckis
UEN: Masiel
Αποχές: 21
ALDE: Gentvilas
IND/DEM: Coûteaux, Krupa, Louis, Tomczak
ITS: Buruiană-Aprodu, Claeys, Dillen, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Rachinel, Martinez, Mölzer, Moisuc, Popeangă, Schenardi, Stănescu
NI: Chruszcz, Giertych
PPE-DE: McMillan-Scott
Verts/ALE: van Buitenen
Διορθώσεις και προθέσεις ψήφου
Υπέρ: Britta Thomsen
31. Έκθεση Breyer A6-0359/2007
τροπολογία 169/1
Υπέρ: 495
ALDE: Bourlanges, Deprez, Drčar Murko, Geremek, Kułakowski, Resetarits, Ries, Schmidt Olle
GUE/NGL: Adamou, Agnoletto, Aita, Brie, de Brún, Figueiredo, Flasarová, Guerreiro, Guidoni, Henin, Holm, Kaufmann, Kohlíček, Liotard, McDonald, Manolakou, Markov, Maštálka, Meijer, Meyer Pleite, Musacchio, Papadimoulis, Pflüger, Ransdorf, Remek, Rizzo, Seppänen, Søndergaard, Strož, Svensson, Toussas, Triantaphyllides, Uca, Wagenknecht, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Bonde, Georgiou, Goudin, Krupa, Lundgren, Sinnott, Tomczak, Železný
ITS: Coşea, Mihăescu
NI: Battilocchio, Belohorská, Bobošíková, Chruszcz, Giertych, Helmer, Kozlík, Martin Hans-Peter, Rivera
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Angelakas, Antoniozzi, Ashworth, Atkins, Audy, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Becsey, Belet, Berend, Böge, Bowis, Bradbourn, Braghetto, Brejc, Brepoels, Březina, Brok, Brunetta, Burke, Bushill-Matthews, Busuttil, Buzek, Cabrnoch, Callanan, Carollo, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, del Castillo Vera, Cederschiöld, Chichester, Chmielewski, Coelho, Daul, De Blasio, Dehaene, Demetriou, Descamps, Deß, Deva, De Veyrac, Dimitrakopoulos, Dover, Doyle, Duchoň, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Elles, Evans Jonathan, Fajmon, Ferber, Fjellner, Florenz, Fontaine, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Gaubert, Gauzès, Gklavakis, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Graça Moura, Gräßle, Grosch, Grossetête, Guellec, Gyürk, Handzlik, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Hieronymi, Higgins, Hökmark, Hoppenstedt, Hudacký, Hybášková, Iacob-Ridzi, Ibrisagic, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jackson, Jałowiecki, Járóka, Jarzembowski, Jeggle, Jeleva, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Kamall, Karas, Kauppi, Kelam, Kelemen, Kirkhope, Klamt, Klaß, Klich, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Korhola, Kratsa-Tsagaropoulou, Kušķis, Lamassoure, Landsbergis, De Lange, Langen, Langendries, Lauk, Lechner, Lehne, Lewandowski, Liese, Lulling, McGuinness, McMillan-Scott, Mann Thomas, Mantovani, Marques, Martens, Mathieu, Matsis, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mikolášik, Mitchell, Morin, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Ouzký, Pack, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Parish, Petre, Pieper, Pīks, Pleštinská, Podestà, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Roithová, Rübig, Saïfi, Saryusz-Wolski, Schierhuber, Schinas, Schmitt, Schöpflin, Schröder, Seeber, Seeberg, Siekierski, Silva Peneda, Škottová, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stevenson, Strejček, Stubb, Sudre, Surján, Szabó, Szájer, Tajani, Tannock, Thyssen, Ţîrle, Toubon, Trakatellis, Ulmer, Urutchev, Vakalis, Van Orden, Varvitsiotis, Vlasák, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, Wijkman, Wohlin, Wortmann-Kool, Záborská, Zahradil, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zvěřina, Zwiefka
PSE: Arif, Arnaoutakis, Assis, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Batzeli, Beňová, Berès, Berman, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Bulfon, Bullmann, Van den Burg, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Castex, Cercas, Christensen, Corbett, Corbey, Corda, Cottigny, Creţu Corina, De Rossa, De Vits, Dobolyi, Douay, El Khadraoui, Estrela, Ettl, Evans Robert, Färm, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Gebhardt, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Golik, Gottardi, Grabowska, Grech, Groote, Gurmai, Guy-Quint, Hänsch, Haug, Hazan, Hegyi, Herczog, Honeyball, Howitt, Hughes, Iotova, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kinnock, Kirilov, Koppa, Kósáné Kovács, Koterec, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Laignel, Lambrinidis, Lavarra, Lefrançois, Lehtinen, Leichtfried, Leinen, Lévai, Liberadzki, Locatelli, Lyubcheva, McAvan, McCarthy, Madeira, Maňka, Mann Erika, Martin David, Martínez Martínez, Masip Hidalgo, Matsouka, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Mihalache, Mikko, Moreno Sánchez, Morgan, Myller, Napoletano, Navarro, Neris, Paasilinna, Pahor, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Patrie, Peillon, Piecyk, Pittella, Podgorean, Podimata, Poignant, Prets, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Roure, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Savary, Schaldemose, Scheele, Schulz, Segelström, Severin, Simpson, Siwiec, Skinner, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Tarand, Thomsen, Ţicău, Titley, Trautmann, Tzampazi, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Walter, Weiler, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Camre, Krasts, Masiel, Tatarella
Verts/ALE: Aubert, Auken, Bennahmias, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Cramer, Evans Jill, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Isler Béguin, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Staes, Trüpel, Turmes, Voggenhuber
Κατά: 148
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Andria, Attwooll, Baeva, Bărbuleţiu, Birutis, Bowles, Budreikaitė, Busk, Buşoi, Cappato, Cavada, Chatzimarkakis, Ciornei, Costa, Davies, Degutis, Dičkutė, Duff, Ek, Ferrari, Fourtou, Gentvilas, Gibault, Griesbeck, Guardans Cambó, Hall, Harkin, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Kazak, Klinz, Koch-Mehrin, Krahmer, Lambsdorff, Laperrouze, Lax, Ludford, Lynne, Maaten, Manders, Mohácsi, Morillon, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Pannella, Piskorski, Pistelli, Pohjamo, Polfer, Prodi, Raeva, Riis-Jørgensen, Savi, Sbarbati, Schuth, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Susta, Szent-Iványi, Takkula, Toma, Vălean, Van Hecke, Virrankoski, Wallis, Watson
IND/DEM: Batten, Belder, Blokland, Bloom, Booth, Clark, Farage, Knapman, Nattrass, Titford, Wise, Wojciechowski Bernard
ITS: Romagnoli
NI: Allister
PPE-DE: Ayuso, Díaz de Mera García Consuegra, Esteves, Fatuzzo, Fernández Martín, Fraga Estévez, Galeote, Garriga Polledo, Gutiérrez-Cortines, López-Istúriz White, Mato Adrover, Mayor Oreja, Méndez de Vigo, Millán Mon, Montoro Romero, Pomés Ruiz, Rudi Ubeda, Salafranca Sánchez-Neyra, Varela Suanzes-Carpegna, Vatanen
PSE: Goebbels, Kindermann, Krehl, Paleckis
UEN: Angelilli, Aylward, Berlato, Borghezio, Crowley, Czarnecki Ryszard, Didžiokas, Foglietta, Foltyn-Kubicka, Gobbo, Grabowski, Janowski, Kuc, Kuźmiuk, La Russa, Libicki, Maldeikis, Musumeci, Ó Neachtain, Pęk, Piotrowski, Podkański, Poli Bortone, Rogalski, Rutowicz, Ryan, Speroni, Tomaszewska, Wojciechowski Janusz, Zapałowski
Verts/ALE: Smith, Ždanoka
Αποχές: 17
ALDE: Matsakis
IND/DEM: Coûteaux, Louis
ITS: Buruiană-Aprodu, Claeys, Dillen, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Rachinel, Martinez, Mölzer, Moisuc, Popeangă, Schenardi, Stănescu
Verts/ALE: van Buitenen
32. Έκθεση Breyer A6-0359/2007
τροπολογία 169/2
Υπέρ: 552
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Andria, Attwooll, Baeva, Bărbuleţiu, Birutis, Bourlanges, Bowles, Budreikaitė, Busk, Buşoi, Cappato, Cavada, Ciornei, Costa, Davies, Degutis, Deprez, Dičkutė, Drčar Murko, Duff, Ek, Ferrari, Fourtou, Gentvilas, Gibault, Griesbeck, Hall, Harkin, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Kazak, Klinz, Koch-Mehrin, Krahmer, Kułakowski, Lambsdorff, Laperrouze, Lax, Ludford, Lynne, Maaten, Manders, Matsakis, Mohácsi, Morillon, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Pannella, Piskorski, Pistelli, Pohjamo, Polfer, Prodi, Raeva, Resetarits, Ries, Riis-Jørgensen, Samuelsen, Savi, Sbarbati, Schmidt Olle, Schuth, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Susta, Szent-Iványi, Takkula, Toma, Vălean, Van Hecke, Virrankoski, Wallis, Watson
GUE/NGL: Adamou, Agnoletto, Aita, Brie, de Brún, Figueiredo, Flasarová, Guerreiro, Guidoni, Henin, Holm, Kaufmann, Kohlíček, Liotard, McDonald, Manolakou, Markov, Maštálka, Meijer, Meyer Pleite, Musacchio, Papadimoulis, Pflüger, Ransdorf, Remek, Rizzo, Seppänen, Søndergaard, Strož, Svensson, Toussas, Triantaphyllides, Uca, Wagenknecht, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Bonde, Georgiou, Goudin, Krupa, Lundgren, Sinnott, Tomczak, Železný
ITS: Coşea, Mihăescu
NI: Battilocchio, Belohorská, Bobošíková, Chruszcz, Giertych, Helmer, Kozlík, Rivera
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Angelakas, Antoniozzi, Ashworth, Atkins, Audy, Barsi-Pataky, Bauer, Becsey, Belet, Berend, Böge, Bonsignore, Bowis, Bradbourn, Braghetto, Brejc, Brepoels, Březina, Brok, Brunetta, Burke, Bushill-Matthews, Busuttil, Buzek, Cabrnoch, Callanan, Carollo, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, del Castillo Vera, Cederschiöld, Chichester, Chmielewski, Coelho, Daul, De Blasio, Dehaene, Demetriou, Descamps, Deß, De Veyrac, Dimitrakopoulos, Dover, Doyle, Duchoň, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Elles, Fajmon, Ferber, Fjellner, Fontaine, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Gaubert, Gauzès, Gklavakis, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Graça Moura, Gräßle, Grosch, Grossetête, Guellec, Gyürk, Handzlik, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Hennicot-Schoepges, Hieronymi, Higgins, Hökmark, Hoppenstedt, Hudacký, Hybášková, Iacob-Ridzi, Ibrisagic, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jackson, Jałowiecki, Járóka, Jarzembowski, Jeggle, Jeleva, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Kamall, Karas, Kauppi, Kelam, Kelemen, Klamt, Klaß, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Korhola, Kratsa-Tsagaropoulou, Kušķis, Lamassoure, Landsbergis, De Lange, Langen, Langendries, Lechner, Lehne, Lewandowski, Liese, Lulling, McGuinness, Mann Thomas, Mantovani, Marques, Martens, Mathieu, Matsis, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mikolášik, Mitchell, Morin, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Ouzký, Pack, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Petre, Pieper, Pīks, Pleštinská, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Radwan, Reul, Roithová, Rübig, Saïfi, Saryusz-Wolski, Schierhuber, Schinas, Schmitt, Schöpflin, Schröder, Seeber, Siekierski, Silva Peneda, Škottová, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stevenson, Strejček, Stubb, Sudre, Surján, Szabó, Szájer, Tajani, Tannock, Thyssen, Ţîrle, Toubon, Trakatellis, Ulmer, Urutchev, Vakalis, Van Orden, Varvitsiotis, Vatanen, Vlasák, Vlasto, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, Wijkman, Wohlin, Wortmann-Kool, Záborská, Zahradil, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zvěřina, Zwiefka
PSE: Arif, Arnaoutakis, Assis, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Batzeli, Beňová, Berès, Berman, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Bulfon, Bullmann, Van den Burg, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Castex, Cercas, Christensen, Corbett, Corbey, Corda, Cottigny, Creţu Corina, De Keyser, De Rossa, De Vits, Douay, El Khadraoui, Estrela, Ettl, Evans Robert, Färm, Falbr, Fava, França, Garcés Ramón, García Pérez, Gebhardt, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Golik, Gomes, Grabowska, Grech, Groote, Gurmai, Guy-Quint, Hänsch, Haug, Hazan, Hegyi, Herczog, Honeyball, Howitt, Hughes, Iotova, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kirilov, Koppa, Kósáné Kovács, Koterec, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Laignel, Lambrinidis, Lavarra, Lefrançois, Lehtinen, Leinen, Lévai, Liberadzki, Locatelli, Lyubcheva, McAvan, McCarthy, Madeira, Maňka, Mann Erika, Martin David, Martínez Martínez, Matsouka, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Mihalache, Mikko, Moreno Sánchez, Morgan, Myller, Napoletano, Navarro, Neris, Paasilinna, Pahor, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Patrie, Peillon, Piecyk, Pittella, Podgorean, Podimata, Poignant, Prets, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Roure, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Savary, Schaldemose, Scheele, Schulz, Segelström, Severin, Simpson, Siwiec, Skinner, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Tarand, Thomsen, Ţicău, Titley, Trautmann, Tzampazi, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Walter, Weiler, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Camre, Czarnecki Ryszard, Krasts
Verts/ALE: Aubert, Auken, Bennahmias, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Cramer, Evans Jill, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Isler Béguin, Jonckheer, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Staes, Trüpel, Turmes, Voggenhuber
Κατά: 74
IND/DEM: Batten, Belder, Blokland, Bloom, Booth, Clark, Farage, Knapman, Nattrass, Wise, Wojciechowski Bernard
ITS: Romagnoli
NI: Allister
PPE-DE: Ayuso, Díaz de Mera García Consuegra, Fatuzzo, Fernández Martín, Florenz, Fraga Estévez, Galeote, Garriga Polledo, Gutiérrez-Cortines, Herranz García, Herrero-Tejedor, Kirkhope, Klich, López-Istúriz White, Mato Adrover, Mayor Oreja, Méndez de Vigo, Millán Mon, Montoro Romero, Parish, Pomés Ruiz, Rack, Rudi Ubeda, Salafranca Sánchez-Neyra, Varela Suanzes-Carpegna
PSE: Kindermann, Krehl, Masip Hidalgo, Paleckis
UEN: Aylward, Borghezio, Crowley, Czarnecki Marek Aleksander, Didžiokas, Foglietta, Foltyn-Kubicka, Gobbo, Grabowski, Janowski, Kuc, Kuźmiuk, La Russa, Maldeikis, Masiel, Musumeci, Ó Neachtain, Pęk, Piotrowski, Podkański, Poli Bortone, Rogalski, Roszkowski, Rutowicz, Ryan, Speroni, Szymański, Tomaszewska, Wojciechowski Janusz, Zapałowski
Verts/ALE: Smith, Ždanoka
Αποχές: 18
IND/DEM: Coûteaux, Louis
ITS: Buruiană-Aprodu, Claeys, Dillen, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Rachinel, Martinez, Mölzer, Moisuc, Popeangă, Schenardi, Stănescu
PPE-DE: Esteves, Lauk
Verts/ALE: van Buitenen
Διορθώσεις και προθέσεις ψήφου
Υπέρ: Reinhard Rack
33. Έκθεση Breyer A6-0359/2007
τροπολογία 169/3
Υπέρ: 129
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Andria, Attwooll, Baeva, Bărbuleţiu, Birutis, Bourlanges, Bowles, Budreikaitė, Busk, Buşoi, Cappato, Cavada, Chatzimarkakis, Ciornei, Costa, Davies, Degutis, Deprez, Dičkutė, Drčar Murko, Duff, Ek, Ferrari, Fourtou, Gentvilas, Gibault, Griesbeck, Hall, Harkin, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Kazak, Klinz, Koch-Mehrin, Krahmer, Lambsdorff, Laperrouze, Lax, Ludford, Lynne, Maaten, Manders, Matsakis, Mohácsi, Morillon, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Ortuondo Larrea, Panayotov, Pannella, Piskorski, Pistelli, Pohjamo, Polfer, Prodi, Raeva, Resetarits, Ries, Riis-Jørgensen, Savi, Sbarbati, Schuth, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Susta, Szent-Iványi, Takkula, Toma, Vălean, Van Hecke, Virrankoski, Wallis
GUE/NGL: Guidoni, Rizzo
IND/DEM: Belder, Blokland, Bonde, Georgiou, Goudin, Krupa, Lundgren, Tomczak
ITS: Coşea, Mihăescu
NI: Bobošíková, Chruszcz, Giertych
PPE-DE: Buzek, Cabrnoch, Casini, Daul, Fajmon, Hybášková, Kauppi, Landsbergis, Ouzký, Saryusz-Wolski, Škottová, Vlasák, Zahradil, Zvěřina
PSE: Botopoulos, Van den Burg, Gomes, Hazan, Panzeri, Rapkay, Wiersma
UEN: Angelilli, Berlato, Borghezio, Foglietta, Gobbo, Krasts, Musumeci, Poli Bortone, Speroni, Tatarella
Verts/ALE: Trüpel, Voggenhuber
Κατά: 507
ALDE: Geremek, Kułakowski, Samuelsen, Schmidt Olle, Watson
GUE/NGL: Adamou, Agnoletto, Aita, Brie, de Brún, Figueiredo, Flasarová, Guerreiro, Henin, Holm, Kaufmann, Liotard, McDonald, Manolakou, Markov, Maštálka, Meijer, Meyer Pleite, Musacchio, Papadimoulis, Pflüger, Ransdorf, Remek, Seppänen, Søndergaard, Strož, Svensson, Toussas, Triantaphyllides, Uca, Wagenknecht, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Clark, Farage, Knapman, Sinnott, Titford, Wojciechowski Bernard
ITS: Romagnoli
NI: Allister, Baco, Battilocchio, Belohorská, Helmer, Kozlík, Martin Hans-Peter, Rivera
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Angelakas, Antoniozzi, Ashworth, Atkins, Audy, Ayuso, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Becsey, Belet, Berend, Böge, Bonsignore, Bowis, Bradbourn, Braghetto, Brejc, Brepoels, Březina, Brok, Brunetta, Burke, Bushill-Matthews, Busuttil, Callanan, Carollo, Casa, Caspary, Castiglione, del Castillo Vera, Cederschiöld, Chichester, Chmielewski, Coelho, De Blasio, Dehaene, Demetriou, Descamps, Deß, Deva, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Dimitrakopoulos, Dover, Doyle, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Esteves, Evans Jonathan, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Fjellner, Fontaine, Fraga Estévez, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Galeote, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gklavakis, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Graça Moura, Gräßle, Grosch, Grossetête, Guellec, Gutiérrez-Cortines, Gyürk, Handzlik, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Hieronymi, Higgins, Hökmark, Hoppenstedt, Hudacký, Iacob-Ridzi, Ibrisagic, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jackson, Jałowiecki, Járóka, Jarzembowski, Jeggle, Jeleva, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Kamall, Karas, Kelam, Kelemen, Kirkhope, Klamt, Klich, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Korhola, Kratsa-Tsagaropoulou, Kušķis, De Lange, Langen, Langendries, Lauk, Lechner, Lehne, Lewandowski, Liese, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, McMillan-Scott, Mann Thomas, Mantovani, Marques, Martens, Mathieu, Mato Adrover, Matsis, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Méndez de Vigo, Mikolášik, Millán Mon, Mitchell, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Pack, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Parish, Petre, Pieper, Pīks, Pleštinská, Podestà, Pomés Ruiz, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Schierhuber, Schinas, Schmitt, Schöpflin, Schröder, Seeber, Seeberg, Siekierski, Silva Peneda, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stevenson, Stubb, Sudre, Surján, Szabó, Szájer, Tajani, Tannock, Thyssen, Ţîrle, Toubon, Trakatellis, Ulmer, Urutchev, Vakalis, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Vatanen, Vlasto, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, Wijkman, Wohlin, Wortmann-Kool, Záborská, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zwiefka
PSE: Arif, Arnaoutakis, Assis, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Batzeli, Beňová, Berès, Berman, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Bourzai, Bozkurt, Bulfon, Bullmann, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Castex, Cercas, Christensen, Corbett, Corbey, Corda, Cottigny, Creţu Corina, De Keyser, De Rossa, De Vits, Dobolyi, Douay, El Khadraoui, Estrela, Ettl, Evans Robert, Färm, Falbr, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Gebhardt, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Goebbels, Golik, Gottardi, Grabowska, Grech, Groote, Gurmai, Guy-Quint, Hänsch, Haug, Hegyi, Herczog, Honeyball, Howitt, Hughes, Iotova, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kindermann, Kinnock, Kirilov, Koppa, Kósáné Kovács, Koterec, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Laignel, Lambrinidis, Lavarra, Lefrançois, Lehtinen, Leichtfried, Leinen, Lévai, Liberadzki, Locatelli, Lyubcheva, McAvan, McCarthy, Madeira, Maňka, Mann Erika, Martin David, Martínez Martínez, Masip Hidalgo, Matsouka, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Mihalache, Mikko, Moreno Sánchez, Morgan, Myller, Napoletano, Navarro, Neris, Paasilinna, Pahor, Paleckis, Paparizov, Paşcu, Patrie, Peillon, Piecyk, Pittella, Podgorean, Podimata, Poignant, Prets, Pribetich, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Roure, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Savary, Schaldemose, Scheele, Schulz, Segelström, Severin, Simpson, Siwiec, Skinner, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Tarand, Thomsen, Ţicău, Titley, Trautmann, Tzampazi, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Walter, Weiler, Willmott, Yáñez-Barnuevo García
UEN: Aylward, Czarnecki Marek Aleksander, Czarnecki Ryszard, Didžiokas, Foltyn-Kubicka, Grabowski, Janowski, Kuc, Kuźmiuk, La Russa, Libicki, Maldeikis, Ó Neachtain, Pęk, Piotrowski, Podkański, Rogalski, Roszkowski, Rutowicz, Ryan, Szymański, Tomaszewska, Wojciechowski Janusz, Zapałowski
Verts/ALE: Aubert, Auken, Bennahmias, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Cramer, Evans Jill, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Hudghton, Isler Béguin, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Smith, Staes, Turmes, Ždanoka
Αποχές: 17
IND/DEM: Bloom, Booth, Coûteaux, Louis, Wise, Železný
ITS: Claeys, Dillen, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Martinez, Moisuc, Popeangă, Schenardi, Stănescu
Verts/ALE: van Buitenen
Διορθώσεις και προθέσεις ψήφου
Κατά: Costas Botopoulos
34. Έκθεση Breyer A6-0359/2007
τροπολογία 171
Υπέρ: 395
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Andria, Attwooll, Baeva, Bărbuleţiu, Birutis, Bourlanges, Bowles, Budreikaitė, Busk, Buşoi, Cappato, Cavada, Chatzimarkakis, Ciornei, Costa, Davies, Degutis, Deprez, Dičkutė, Drčar Murko, Duff, Ek, Ferrari, Fourtou, Gibault, Griesbeck, Guardans Cambó, Hall, Harkin, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Kazak, Klinz, Koch-Mehrin, Krahmer, Lambsdorff, Laperrouze, Lax, Ludford, Lynne, Maaten, Manders, Matsakis, Mohácsi, Morillon, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Pannella, Piskorski, Pistelli, Pohjamo, Polfer, Prodi, Raeva, Resetarits, Ries, Riis-Jørgensen, Samuelsen, Savi, Sbarbati, Schmidt Olle, Schuth, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Susta, Szent-Iványi, Takkula, Toma, Vălean, Van Hecke, Virrankoski, Wallis, Watson
GUE/NGL: Adamou, Agnoletto, Aita, Brie, de Brún, Figueiredo, Flasarová, Guerreiro, Guidoni, Henin, Holm, Kaufmann, Kohlíček, Liotard, McDonald, Manolakou, Markov, Maštálka, Meijer, Meyer Pleite, Musacchio, Papadimoulis, Pflüger, Ransdorf, Remek, Rizzo, Seppänen, Søndergaard, Strož, Svensson, Toussas, Triantaphyllides, Uca, Wagenknecht, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Bonde, Georgiou, Goudin, Krupa, Lundgren, Sinnott, Tomczak
ITS: Coşea, Mihăescu, Romagnoli, Stănescu
NI: Battilocchio, Belohorská, Chruszcz, Giertych, Kozlík, Martin Hans-Peter, Rivera
PPE-DE: Angelakas, Audy, Brejc, Brepoels, Brok, Busuttil, Cabrnoch, Casa, Cederschiöld, Coelho, Descamps, De Veyrac, Dimitrakopoulos, Fajmon, Fjellner, Fontaine, Ganţ, Gaubert, Gauzès, Gklavakis, Grossetête, Guellec, Hennicot-Schoepges, Hökmark, Hybášková, Ibrisagic, Kratsa-Tsagaropoulou, Lamassoure, Mathieu, Mikolášik, Morin, Olajos, Ouzký, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Saïfi, Schinas, Seeberg, Škottová, Strejček, Sudre, Ţîrle, Toubon, Trakatellis, Vakalis, Varvitsiotis, Vlasák, Vlasto, Wijkman, Wohlin, Zahradil, Zvěřina
PSE: Arif, Arnaoutakis, Assis, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Batzeli, Beňová, Berès, Berman, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Bulfon, Bullmann, Van den Burg, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Castex, Cercas, Christensen, Corbett, Corbey, Corda, Cottigny, Creţu Corina, De Keyser, De Rossa, De Vits, Dobolyi, Douay, El Khadraoui, Ettl, Evans Robert, Färm, Falbr, Fava, Fazakas, Ferreira Anne, Garcés Ramón, García Pérez, Gebhardt, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Golik, Gomes, Gottardi, Grabowska, Grech, Groote, Gurmai, Guy-Quint, Hänsch, Haug, Hazan, Hegyi, Herczog, Honeyball, Howitt, Hughes, Iotova, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kinnock, Kirilov, Koppa, Kósáné Kovács, Koterec, Kuhne, Laignel, Lambrinidis, Lavarra, Lefrançois, Lehtinen, Leichtfried, Leinen, Lévai, Liberadzki, Locatelli, Lyubcheva, McAvan, McCarthy, Madeira, Maňka, Martin David, Martínez Martínez, Masip Hidalgo, Matsouka, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Mihalache, Mikko, Moreno Sánchez, Morgan, Myller, Napoletano, Navarro, Neris, Paasilinna, Pahor, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Patrie, Peillon, Piecyk, Pittella, Podgorean, Podimata, Poignant, Prets, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Roure, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Savary, Schaldemose, Scheele, Schulz, Segelström, Severin, Simpson, Siwiec, Skinner, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Tarand, Thomsen, Ţicău, Titley, Trautmann, Tzampazi, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Walter, Weiler, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Camre, Krasts
Verts/ALE: Aubert, Auken, Bennahmias, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Cramer, Evans Jill, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Hudghton, Isler Béguin, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Staes, Trüpel, Turmes, Voggenhuber
Κατά: 256
ALDE: Geremek, Kułakowski
IND/DEM: Batten, Belder, Blokland, Bloom, Booth, Clark, Farage, Knapman, Nattrass, Wise, Wojciechowski Bernard, Železný
NI: Allister, Bobošíková, Helmer
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Antoniozzi, Ashworth, Atkins, Ayuso, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Becsey, Belet, Berend, Böge, Bonsignore, Bowis, Bradbourn, Braghetto, Březina, Brunetta, Burke, Bushill-Matthews, Buzek, Callanan, Carollo, Casini, Caspary, Castiglione, del Castillo Vera, Chichester, Chmielewski, Daul, De Blasio, Dehaene, Demetriou, Deß, Deva, Díaz de Mera García Consuegra, Dover, Doyle, Duchoň, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Elles, Evans Jonathan, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Florenz, Fraga Estévez, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Galeote, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Graça Moura, Gräßle, Grosch, Gutiérrez-Cortines, Gyürk, Handzlik, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Herranz García, Herrero-Tejedor, Hieronymi, Higgins, Hoppenstedt, Hudacký, Iacob-Ridzi, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jackson, Jałowiecki, Járóka, Jarzembowski, Jeggle, Jeleva, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Kamall, Karas, Kauppi, Kelam, Kelemen, Kirkhope, Klamt, Klaß, Klich, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Kušķis, Landsbergis, De Lange, Langen, Langendries, Lauk, Lechner, Lehne, Lewandowski, Liese, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, McMillan-Scott, Mann Thomas, Mantovani, Marques, Martens, Mato Adrover, Matsis, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Méndez de Vigo, Millán Mon, Mitchell, Montoro Romero, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Pack, Parish, Petre, Pieper, Pīks, Pleštinská, Podestà, Pomés Ruiz, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Salafranca Sánchez-Neyra, Saryusz-Wolski, Schierhuber, Schmitt, Schöpflin, Schröder, Seeber, Siekierski, Silva Peneda, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stevenson, Stubb, Surján, Szabó, Szájer, Tajani, Tannock, Thyssen, Ulmer, Urutchev, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Vatanen, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, Wortmann-Kool, Záborská, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zwiefka
PSE: Estrela, Fernandes, Ferreira Elisa, França, Goebbels, Kindermann, Krehl, Kreissl-Dörfler, Mann Erika, Paleckis
UEN: Angelilli, Aylward, Berlato, Borghezio, Crowley, Czarnecki Marek Aleksander, Czarnecki Ryszard, Didžiokas, Foglietta, Foltyn-Kubicka, Gobbo, Grabowski, Janowski, Kuc, Kuźmiuk, La Russa, Libicki, Maldeikis, Masiel, Musumeci, Ó Neachtain, Pęk, Piotrowski, Podkański, Poli Bortone, Rogalski, Roszkowski, Rutowicz, Ryan, Speroni, Szymański, Tatarella, Tomaszewska, Wojciechowski Janusz, Zapałowski
Verts/ALE: Smith, Ždanoka
Αποχές: 17
ALDE: Gentvilas
IND/DEM: Coûteaux, Louis
ITS: Buruiană-Aprodu, Claeys, Dillen, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Rachinel, Martinez, Mölzer, Moisuc, Popeangă, Schenardi
PPE-DE: Esteves
Verts/ALE: van Buitenen
35. Έκθεση Breyer A6-0359/2007
τροπολογία 172
Υπέρ: 300
ALDE: Bourlanges, Deprez, Dičkutė, Fourtou, Polfer, Raeva, Resetarits, Ries, Samuelsen, Schmidt Olle
GUE/NGL: Adamou, Agnoletto, Aita, Brie, de Brún, Figueiredo, Flasarová, Guerreiro, Guidoni, Henin, Holm, Kaufmann, Kohlíček, Liotard, McDonald, Manolakou, Markov, Maštálka, Meijer, Meyer Pleite, Musacchio, Papadimoulis, Ransdorf, Remek, Rizzo, Seppänen, Søndergaard, Strož, Svensson, Toussas, Triantaphyllides, Uca, Wagenknecht, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Bonde, Georgiou, Goudin, Lundgren
ITS: Coşea, Mihăescu, Romagnoli
NI: Battilocchio, Belohorská, Martin Hans-Peter, Rivera
PPE-DE: Audy, Brepoels, Busuttil, Casa, Chmielewski, Coelho, Descamps, Dimitrakopoulos, Fontaine, Ganţ, Gaubert, Gauzès, Gklavakis, Grossetête, Guellec, Hennicot-Schoepges, Hybášková, Kratsa-Tsagaropoulou, Lamassoure, Lewandowski, Mathieu, Mikolášik, Morin, Olajos, Ouzký, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Saïfi, Schinas, Seeberg, Sudre, Toubon, Trakatellis, Vakalis, Vlasto, Wijkman, Wohlin
PSE: Arif, Arnaoutakis, Assis, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Batzeli, Beňová, Berès, Berman, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Bulfon, Bullmann, Van den Burg, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Castex, Cercas, Christensen, Corbett, Corbey, Corda, Cottigny, Creţu Corina, De Keyser, De Rossa, De Vits, Dobolyi, Douay, El Khadraoui, Estrela, Ettl, Evans Robert, Färm, Falbr, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Gebhardt, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Golik, Gomes, Gottardi, Grabowska, Grech, Groote, Gurmai, Guy-Quint, Hänsch, Haug, Hazan, Hegyi, Herczog, Honeyball, Howitt, Hughes, Iotova, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kinnock, Kirilov, Koppa, Kósáné Kovács, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Laignel, Lambrinidis, Lavarra, Lefrançois, Lehtinen, Leichtfried, Leinen, Lévai, Liberadzki, Locatelli, Lyubcheva, McAvan, McCarthy, Madeira, Maňka, Mann Erika, Martin David, Martínez Martínez, Masip Hidalgo, Matsouka, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Mikko, Moreno Sánchez, Morgan, Myller, Napoletano, Navarro, Neris, Paasilinna, Pahor, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Patrie, Peillon, Piecyk, Pittella, Podimata, Poignant, Prets, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Roure, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Savary, Schaldemose, Scheele, Schulz, Segelström, Severin, Simpson, Siwiec, Skinner, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Tarand, Thomsen, Titley, Tzampazi, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Walter, Weiler, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Camre, Czarnecki Marek Aleksander, Krasts, Masiel
Verts/ALE: Aubert, Auken, Bennahmias, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Cramer, Evans Jill, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Hudghton, Isler Béguin, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Staes, Trüpel, Turmes, Voggenhuber
Κατά: 343
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Andria, Attwooll, Baeva, Bărbuleţiu, Birutis, Bowles, Budreikaitė, Busk, Buşoi, Cappato, Cavada, Chatzimarkakis, Ciornei, Costa, Davies, Degutis, Drčar Murko, Duff, Ek, Ferrari, Gentvilas, Geremek, Gibault, Griesbeck, Hall, Harkin, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Kazak, Klinz, Koch-Mehrin, Krahmer, Kułakowski, Lambsdorff, Laperrouze, Lax, Lynne, Maaten, Manders, Mohácsi, Morillon, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Pannella, Piskorski, Pistelli, Pohjamo, Prodi, Riis-Jørgensen, Savi, Sbarbati, Schuth, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Susta, Szent-Iványi, Takkula, Toma, Vălean, Van Hecke, Virrankoski, Wallis, Watson
IND/DEM: Batten, Belder, Blokland, Bloom, Booth, Clark, Farage, Knapman, Krupa, Nattrass, Sinnott, Titford, Tomczak, Wise, Wojciechowski Bernard, Železný
ITS: Stănescu
NI: Allister, Baco, Bobošíková, Chruszcz, Giertych, Helmer
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Angelakas, Antoniozzi, Ashworth, Atkins, Ayuso, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Becsey, Belet, Berend, Böge, Bonsignore, Bowis, Bradbourn, Braghetto, Brejc, Březina, Brok, Brunetta, Burke, Bushill-Matthews, Buzek, Cabrnoch, Callanan, Carollo, Casini, Caspary, Castiglione, del Castillo Vera, Cederschiöld, Chichester, Daul, De Blasio, Dehaene, Deß, Deva, Díaz de Mera García Consuegra, Dover, Doyle, Duchoň, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Elles, Esteves, Evans Jonathan, Fajmon, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Fjellner, Florenz, Fraga Estévez, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Galeote, Garriga Polledo, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Graça Moura, Gräßle, Grosch, Gutiérrez-Cortines, Gyürk, Handzlik, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Herranz García, Herrero-Tejedor, Hieronymi, Higgins, Hökmark, Hoppenstedt, Hudacký, Iacob-Ridzi, Ibrisagic, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jackson, Jałowiecki, Járóka, Jarzembowski, Jeggle, Jeleva, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Kamall, Karas, Kauppi, Kelam, Kelemen, Kirkhope, Klamt, Klaß, Klich, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Korhola, Kušķis, Landsbergis, De Lange, Langen, Langendries, Lauk, Lechner, Lehne, Liese, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, McMillan-Scott, Mann Thomas, Mantovani, Marques, Martens, Mato Adrover, Matsis, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Méndez de Vigo, Millán Mon, Mitchell, Montoro Romero, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Pack, Parish, Petre, Pieper, Pīks, Pleštinská, Podestà, Pomés Ruiz, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Salafranca Sánchez-Neyra, Saryusz-Wolski, Schierhuber, Schmitt, Schöpflin, Schröder, Seeber, Siekierski, Silva Peneda, Škottová, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stevenson, Strejček, Stubb, Surján, Szabó, Szájer, Tajani, Tannock, Thyssen, Ţîrle, Ulmer, Urutchev, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Vatanen, Vlasák, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, Wortmann-Kool, Záborská, Zahradil, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zvěřina, Zwiefka
PSE: Kindermann, Krehl, Mihalache, Paleckis, Podgorean
UEN: Angelilli, Aylward, Berlato, Borghezio, Crowley, Czarnecki Ryszard, Didžiokas, Foglietta, Foltyn-Kubicka, Grabowski, Janowski, Kuc, Kuźmiuk, La Russa, Libicki, Maldeikis, Musumeci, Ó Neachtain, Pęk, Piotrowski, Podkański, Poli Bortone, Rogalski, Roszkowski, Rutowicz, Ryan, Speroni, Szymański, Tatarella, Tomaszewska, Wojciechowski Janusz, Zapałowski
Verts/ALE: Smith, Ždanoka
Αποχές: 19
ALDE: Matsakis
IND/DEM: Coûteaux, Louis
ITS: Buruiană-Aprodu, Claeys, Dillen, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Rachinel, Martinez, Mölzer, Moisuc, Popeangă, Schenardi
NI: Kozlík
PPE-DE: De Veyrac
UEN: Gobbo
Verts/ALE: van Buitenen
36. Έκθεση Breyer A6-0359/2007
τροπολογία 211
Υπέρ: 340
ALDE: Alvaro, Andria, Busk, Chatzimarkakis, Degutis, Dičkutė, Geremek, Guardans Cambó, Harkin, Jensen, Klinz, Koch-Mehrin, Krahmer, Kułakowski, Lambsdorff, Lax, Maaten, Manders, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Pohjamo, Riis-Jørgensen, Schmidt Olle, Schuth, Starkevičiūtė, Takkula, Virrankoski
IND/DEM: Belder, Blokland, Bonde, Georgiou, Goudin, Lundgren, Sinnott, Wojciechowski Bernard, Železný
ITS: Buruiană-Aprodu, Claeys, Coşea, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Rachinel, Martinez, Mihăescu, Mölzer, Moisuc, Popeangă, Romagnoli, Schenardi, Stănescu
NI: Allister, Baco, Helmer
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Angelakas, Antoniozzi, Ashworth, Atkins, Audy, Ayuso, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Becsey, Belet, Berend, Böge, Bonsignore, Bowis, Bradbourn, Braghetto, Brejc, Brepoels, Březina, Brok, Brunetta, Burke, Bushill-Matthews, Busuttil, Buzek, Cabrnoch, Callanan, Carollo, Casa, Caspary, Castiglione, del Castillo Vera, Cederschiöld, Chichester, Chmielewski, Coelho, Daul, De Blasio, Dehaene, Demetriou, Descamps, Deß, Deva, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Dimitrakopoulos, Dover, Doyle, Duchoň, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Elles, Evans Jonathan, Fajmon, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Fjellner, Florenz, Fontaine, Fraga Estévez, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Galeote, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gklavakis, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Graça Moura, Gräßle, Grosch, Grossetête, Guellec, Gutiérrez-Cortines, Gyürk, Handzlik, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Hieronymi, Higgins, Hökmark, Hoppenstedt, Hudacký, Hybášková, Iacob-Ridzi, Ibrisagic, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jackson, Jałowiecki, Járóka, Jarzembowski, Jeggle, Jeleva, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Kamall, Karas, Kauppi, Kelam, Kelemen, Kirkhope, Klamt, Klaß, Klich, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Korhola, Kratsa-Tsagaropoulou, Kušķis, Lamassoure, De Lange, Langen, Langendries, Lauk, Lechner, Lehne, Lewandowski, Liese, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, McMillan-Scott, Mann Thomas, Mantovani, Marques, Martens, Mathieu, Mato Adrover, Matsis, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Méndez de Vigo, Mikolášik, Millán Mon, Mitchell, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Ouzký, Pack, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Parish, Petre, Pieper, Pīks, Pleštinská, Podestà, Pomés Ruiz, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Saryusz-Wolski, Schierhuber, Schinas, Schmitt, Schöpflin, Schröder, Schwab, Seeber, Siekierski, Silva Peneda, Škottová, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stevenson, Strejček, Stubb, Sudre, Surján, Szabó, Szájer, Tajani, Tannock, Thyssen, Ţîrle, Toubon, Trakatellis, Ulmer, Urutchev, Vakalis, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Vatanen, Vlasák, Vlasto, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, Wijkman, Wohlin, Wortmann-Kool, Záborská, Zahradil, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zvěřina, Zwiefka
PSE: Batzeli, Capoulas Santos, Dobolyi, Kindermann, Krehl, Leinen, Masip Hidalgo, Rasmussen
UEN: Angelilli, Aylward, Berlato, Borghezio, Crowley, Czarnecki Marek Aleksander, Didžiokas, Foglietta, Foltyn-Kubicka, Grabowski, Janowski, Krasts, Kuźmiuk, La Russa, Maldeikis, Masiel, Musumeci, Ó Neachtain, Podkański, Poli Bortone, Rogalski, Roszkowski, Rutowicz, Ryan, Speroni, Szymański, Tatarella, Tomaszewska, Wojciechowski Janusz, Zapałowski
Verts/ALE: Bennahmias, Smith, Voggenhuber, Ždanoka
Κατά: 310
ALDE: Andrejevs, Attwooll, Baeva, Bărbuleţiu, Birutis, Bourlanges, Bowles, Budreikaitė, Buşoi, Cappato, Cavada, Ciornei, Costa, Davies, Deprez, Drčar Murko, Duff, Ek, Ferrari, Fourtou, Gentvilas, Gibault, Griesbeck, Hall, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Juknevičienė, Kacin, Kazak, Laperrouze, Ludford, Matsakis, Mohácsi, Morillon, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Pannella, Piskorski, Pistelli, Polfer, Prodi, Raeva, Resetarits, Ries, Samuelsen, Savi, Sbarbati, Şerbu, Staniszewska, Sterckx, Susta, Szent-Iványi, Toma, Vălean, Van Hecke, Wallis, Watson
GUE/NGL: Adamou, Agnoletto, Aita, Brie, de Brún, Figueiredo, Flasarová, Guerreiro, Guidoni, Henin, Holm, Kaufmann, Kohlíček, Liotard, McDonald, Manolakou, Markov, Maštálka, Meijer, Meyer Pleite, Musacchio, Papadimoulis, Ransdorf, Remek, Rizzo, Seppänen, Søndergaard, Strož, Svensson, Toussas, Triantaphyllides, Uca, Wagenknecht, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Batten, Bloom, Booth, Clark, Farage, Knapman, Nattrass, Titford, Wise
NI: Battilocchio, Belohorská, Bobošíková, Martin Hans-Peter, Rivera
PPE-DE: Esteves, Seeberg
PSE: Arif, Arnaoutakis, Assis, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Beňová, Berès, Berman, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Bulfon, Van den Burg, Calabuig Rull, Carlotti, Carnero González, Casaca, Castex, Cercas, Christensen, Corbey, Corda, Cottigny, Creţu Corina, De Keyser, De Rossa, De Vits, Douay, El Khadraoui, Estrela, Ettl, Evans Robert, Färm, Fazakas, Fernandes, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Gebhardt, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Goebbels, Golik, Gomes, Gottardi, Grabowska, Grech, Groote, Gurmai, Guy-Quint, Hänsch, Haug, Hazan, Hegyi, Herczog, Honeyball, Howitt, Hughes, Iotova, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kinnock, Kirilov, Koppa, Kósáné Kovács, Koterec, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Laignel, Lambrinidis, Lavarra, Lefrançois, Lehtinen, Leichtfried, Lévai, Liberadzki, Locatelli, Lyubcheva, McAvan, McCarthy, Madeira, Maňka, Mann Erika, Martin David, Martínez Martínez, Matsouka, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Mihalache, Mikko, Moreno Sánchez, Myller, Napoletano, Navarro, Neris, Paasilinna, Pahor, Paleckis, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Patrie, Peillon, Piecyk, Pittella, Podgorean, Podimata, Prets, Pribetich, Rapkay, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Roure, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Savary, Schaldemose, Scheele, Schulz, Segelström, Severin, Simpson, Siwiec, Skinner, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Tarand, Thomsen, Titley, Trautmann, Tzampazi, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Walter, Weiler, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Camre, Czarnecki Ryszard, Kuc, Libicki, Pęk
Verts/ALE: Aubert, Auken, Beer, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Cramer, Evans Jill, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Hudghton, Isler Béguin, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Staes, Trüpel, Turmes
Αποχές: 10
IND/DEM: Coûteaux, Krupa, Louis, Tomczak
ITS: Dillen
NI: Chruszcz, Giertych, Kozlík
PSE: Bullmann
Verts/ALE: van Buitenen
Διορθώσεις και προθέσεις ψήφου
Υπέρ: Poul Nyrup Rasmussen
37. Έκθεση Breyer A6-0359/2007
τροπολογία 217
Υπέρ: 377
ALDE: Andrejevs, Andria, Attwooll, Baeva, Bărbuleţiu, Birutis, Bourlanges, Bowles, Budreikaitė, Buşoi, Cappato, Cavada, Ciornei, Costa, Davies, Degutis, Deprez, Dičkutė, Drčar Murko, Duff, Ek, Ferrari, Fourtou, Gibault, Griesbeck, Hall, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Juknevičienė, Kacin, Kazak, Laperrouze, Lax, Ludford, Matsakis, Mohácsi, Morillon, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Pannella, Piskorski, Pistelli, Pohjamo, Polfer, Prodi, Raeva, Resetarits, Ries, Savi, Sbarbati, Schmidt Olle, Şerbu, Staniszewska, Sterckx, Susta, Szent-Iványi, Takkula, Toma, Vălean, Van Hecke, Virrankoski, Wallis, Watson
GUE/NGL: Adamou, Agnoletto, Aita, Brie, de Brún, Figueiredo, Flasarová, Guerreiro, Guidoni, Henin, Holm, Kaufmann, Kohlíček, Liotard, McDonald, Manolakou, Markov, Maštálka, Meijer, Meyer Pleite, Musacchio, Papadimoulis, Ransdorf, Remek, Rizzo, Seppänen, Søndergaard, Strož, Svensson, Toussas, Triantaphyllides, Uca, Wagenknecht, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Bonde, Georgiou, Goudin, Krupa, Lundgren, Sinnott, Tomczak
ITS: Coşea, Le Rachinel, Mihăescu, Romagnoli
NI: Baco, Battilocchio, Belohorská, Bobošíková, Chruszcz, Giertych, Kozlík, Martin Hans-Peter, Rivera
PPE-DE: Angelakas, Audy, Brepoels, Busuttil, Cabrnoch, Casa, Cederschiöld, Descamps, Dimitrakopoulos, Fjellner, Fontaine, Ganţ, Gaubert, Gklavakis, Grossetête, Guellec, Hannan, Hennicot-Schoepges, Hökmark, Hybášková, Ibrisagic, Kratsa-Tsagaropoulou, Lamassoure, Mathieu, Mikolášik, Olajos, Ouzký, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Saïfi, Schinas, Seeberg, Škottová, Strejček, Sudre, Tajani, Toubon, Trakatellis, Vakalis, Varvitsiotis, Vlasák, Vlasto, Wijkman, Wohlin, Zvěřina
PSE: Arif, Arnaoutakis, Assis, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Batzeli, Beňová, Berès, Berman, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Bulfon, Bullmann, Van den Burg, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Castex, Cercas, Christensen, Corbett, Corbey, Corda, Cottigny, Creţu Corina, De Keyser, De Rossa, De Vits, Dobolyi, Douay, El Khadraoui, Estrela, Ettl, Evans Robert, Färm, Falbr, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Gebhardt, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Golik, Gomes, Gottardi, Grabowska, Grech, Groote, Gurmai, Guy-Quint, Hänsch, Haug, Hazan, Hegyi, Honeyball, Howitt, Hughes, Iotova, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kinnock, Kirilov, Koppa, Kósáné Kovács, Koterec, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Laignel, Lambrinidis, Lavarra, Lefrançois, Lehtinen, Leichtfried, Leinen, Lévai, Liberadzki, Locatelli, Lyubcheva, McAvan, McCarthy, Madeira, Maňka, Mann Erika, Martin David, Martínez Martínez, Masip Hidalgo, Matsouka, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Mihalache, Mikko, Moreno Sánchez, Morgan, Myller, Napoletano, Navarro, Neris, Paasilinna, Pahor, Paparizov, Patrie, Peillon, Piecyk, Pittella, Podgorean, Podimata, Prets, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Roure, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Savary, Schaldemose, Scheele, Schulz, Segelström, Severin, Simpson, Siwiec, Skinner, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Tarand, Titley, Trautmann, Tzampazi, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Walter, Weiler, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Camre, Czarnecki Marek Aleksander, Krasts, Kuc, Kuźmiuk, Pęk, Podkański, Zapałowski
Verts/ALE: Aubert, Auken, Beer, Bennahmias, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Cramer, Evans Jill, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Hudghton, Isler Béguin, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Smith, Staes, Trüpel, Turmes, Voggenhuber, Ždanoka
Κατά: 262
ALDE: Alvaro, Busk, Chatzimarkakis, Guardans Cambó, Harkin, Jensen, Klinz, Koch-Mehrin, Krahmer, Kułakowski, Lambsdorff, Maaten, Manders, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Riis-Jørgensen, Schuth, Starkevičiūtė
IND/DEM: Batten, Belder, Blokland, Bloom, Booth, Farage, Nattrass, Titford, Wise, Wojciechowski Bernard, Železný
NI: Allister, Helmer
PPE-DE: Albertini, Anastase, Antoniozzi, Ashworth, Atkins, Ayuso, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Becsey, Belet, Berend, Böge, Bonsignore, Bowis, Bradbourn, Braghetto, Brejc, Brunetta, Burke, Bushill-Matthews, Buzek, Callanan, Carollo, Casini, Caspary, Castiglione, del Castillo Vera, Chichester, Chmielewski, Coelho, Daul, De Blasio, Dehaene, Deß, Deva, Díaz de Mera García Consuegra, Dover, Doyle, Duchoň, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Elles, Evans Jonathan, Fajmon, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Florenz, Fraga Estévez, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Galeote, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gauzès, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Graça Moura, Gräßle, Grosch, Gutiérrez-Cortines, Gyürk, Handzlik, Harbour, Heaton-Harris, Herranz García, Herrero-Tejedor, Hieronymi, Higgins, Hoppenstedt, Hudacký, Iacob-Ridzi, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jackson, Jałowiecki, Járóka, Jarzembowski, Jeggle, Jeleva, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Kamall, Karas, Kauppi, Kelam, Kelemen, Kirkhope, Klamt, Klaß, Klich, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Korhola, Kušķis, Landsbergis, De Lange, Langen, Langendries, Lauk, Lechner, Lehne, Lewandowski, Liese, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, McMillan-Scott, Mann Thomas, Mantovani, Marques, Martens, Mato Adrover, Matsis, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Méndez de Vigo, Millán Mon, Mitchell, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Pack, Parish, Petre, Pieper, Pīks, Pleštinská, Podestà, Pomés Ruiz, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Salafranca Sánchez-Neyra, Saryusz-Wolski, Schierhuber, Schmitt, Schöpflin, Schröder, Schwab, Seeber, Siekierski, Silva Peneda, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stevenson, Stubb, Surján, Szabó, Szájer, Tannock, Thyssen, Ţîrle, Ulmer, Urutchev, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Vatanen, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, Wortmann-Kool, Záborská, Zahradil, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zwiefka
PSE: Barón Crespo, Goebbels, Kindermann, Krehl, Paleckis
UEN: Angelilli, Aylward, Berlato, Borghezio, Crowley, Czarnecki Ryszard, Didžiokas, Foglietta, Foltyn-Kubicka, Gobbo, Grabowski, Janowski, La Russa, Libicki, Maldeikis, Masiel, Musumeci, Ó Neachtain, Piotrowski, Poli Bortone, Rogalski, Roszkowski, Rutowicz, Ryan, Speroni, Szymański, Tatarella, Tomaszewska, Wojciechowski Janusz
Αποχές: 20
ALDE: Gentvilas, Lynne
IND/DEM: Coûteaux, Louis
ITS: Buruiană-Aprodu, Claeys, Dillen, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Martinez, Mölzer, Moisuc, Popeangă, Schenardi, Stănescu
PPE-DE: Demetriou, De Veyrac, Esteves
Verts/ALE: van Buitenen
Διορθώσεις και προθέσεις ψήφου
Υπέρ: Britta Thomsen
38. Έκθεση Breyer A6-0359/2007
τροπολογία 218
Υπέρ: 386
ALDE: Andrejevs, Andria, Attwooll, Baeva, Bărbuleţiu, Birutis, Bourlanges, Bowles, Budreikaitė, Buşoi, Cappato, Cavada, Ciornei, Costa, Davies, Degutis, Deprez, Dičkutė, Drčar Murko, Duff, Ek, Fourtou, Gibault, Griesbeck, Hall, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Juknevičienė, Kacin, Kazak, Laperrouze, Lax, Ludford, Lynne, Matsakis, Mohácsi, Morillon, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Pannella, Piskorski, Pohjamo, Polfer, Prodi, Raeva, Resetarits, Ries, Samuelsen, Savi, Sbarbati, Şerbu, Staniszewska, Sterckx, Susta, Szent-Iványi, Takkula, Toma, Vălean, Van Hecke, Virrankoski, Wallis, Watson
GUE/NGL: Adamou, Agnoletto, Aita, Brie, de Brún, Figueiredo, Flasarová, Guerreiro, Guidoni, Henin, Holm, Kaufmann, Kohlíček, Liotard, McDonald, Manolakou, Markov, Maštálka, Meijer, Meyer Pleite, Musacchio, Papadimoulis, Ransdorf, Remek, Rizzo, Seppänen, Søndergaard, Strož, Svensson, Toussas, Triantaphyllides, Uca, Wagenknecht, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Belder, Blokland, Bonde, Georgiou, Goudin, Krupa, Lundgren, Sinnott, Tomczak, Wojciechowski Bernard
ITS: Coşea, Le Rachinel, Mihăescu, Romagnoli, Stănescu
NI: Allister, Battilocchio, Belohorská, Bobošíková, Chruszcz, Giertych, Kozlík, Martin Hans-Peter, Rivera
PPE-DE: Barsi-Pataky, Bauer, Becsey, De Blasio, Duka-Zólyomi, Gál, Glattfelder, Gyürk, Hybášková, Járóka, Kelemen, Kónya-Hamar, Olajos, Őry, Schmitt, Schöpflin, Seeberg, Szájer, Zieleniec
PSE: Arif, Arnaoutakis, Assis, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Batzeli, Beňová, Berès, Berman, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Bulfon, Bullmann, Van den Burg, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Castex, Cercas, Christensen, Corbett, Corbey, Corda, Cottigny, Creţu Corina, De Keyser, De Rossa, De Vits, Dobolyi, Douay, El Khadraoui, Estrela, Ettl, Evans Robert, Färm, Falbr, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Gebhardt, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Golik, Gomes, Gottardi, Grabowska, Grech, Groote, Gurmai, Guy-Quint, Hänsch, Haug, Hazan, Hegyi, Herczog, Honeyball, Howitt, Hughes, Iotova, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kinnock, Kirilov, Koppa, Kósáné Kovács, Koterec, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Laignel, Lambrinidis, Lavarra, Lefrançois, Lehtinen, Leichtfried, Leinen, Lévai, Liberadzki, Locatelli, Lyubcheva, McAvan, McCarthy, Madeira, Maňka, Mann Erika, Martin David, Martínez Martínez, Masip Hidalgo, Matsouka, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Mihalache, Mikko, Moreno Sánchez, Morgan, Myller, Napoletano, Navarro, Neris, Paasilinna, Pahor, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Patrie, Peillon, Piecyk, Pittella, Podgorean, Podimata, Prets, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Roure, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Savary, Schaldemose, Scheele, Schulz, Segelström, Severin, Simpson, Siwiec, Skinner, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Tarand, Thomsen, Titley, Trautmann, Tzampazi, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Walter, Weiler, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Angelilli, Aylward, Berlato, Borghezio, Camre, Crowley, Didžiokas, Foglietta, Foltyn-Kubicka, Gobbo, Grabowski, Janowski, Krasts, Kuc, Kuźmiuk, La Russa, Libicki, Maldeikis, Musumeci, Ó Neachtain, Pęk, Piotrowski, Podkański, Poli Bortone, Rogalski, Roszkowski, Rutowicz, Ryan, Speroni, Szymański, Tatarella, Tomaszewska, Wojciechowski Janusz, Zapałowski
Verts/ALE: Aubert, Auken, Beer, Bennahmias, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Cramer, Evans Jill, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Hudghton, Isler Béguin, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Smith, Staes, Trüpel, Turmes, Voggenhuber, Ždanoka
Κατά: 263
ALDE: Alvaro, Busk, Chatzimarkakis, Ferrari, Geremek, Guardans Cambó, Harkin, Jensen, Klinz, Koch-Mehrin, Krahmer, Kułakowski, Lambsdorff, Maaten, Manders, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Pistelli, Riis-Jørgensen, Schmidt Olle, Schuth, Starkevičiūtė
IND/DEM: Batten, Bloom, Booth, Clark, Farage, Knapman, Nattrass, Titford, Wise, Železný
NI: Helmer
PPE-DE: Albertini, Anastase, Angelakas, Antoniozzi, Ashworth, Atkins, Audy, Ayuso, Beazley, Belet, Berend, Böge, Bonsignore, Bowis, Bradbourn, Braghetto, Brejc, Brepoels, Březina, Brok, Brunetta, Burke, Bushill-Matthews, Busuttil, Buzek, Cabrnoch, Callanan, Carollo, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, del Castillo Vera, Cederschiöld, Chichester, Chmielewski, Coelho, Daul, Dehaene, Demetriou, Descamps, Deß, Deva, Díaz de Mera García Consuegra, Dimitrakopoulos, Dover, Doyle, Duchoň, Ebner, Ehler, Elles, Evans Jonathan, Fajmon, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Fjellner, Florenz, Fontaine, Fraga Estévez, Friedrich, Gahler, Gaľa, Galeote, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gklavakis, Goepel, Gomolka, Graça Moura, Gräßle, Grosch, Grossetête, Guellec, Gutiérrez-Cortines, Handzlik, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Hieronymi, Higgins, Hökmark, Hoppenstedt, Hudacký, Iacob-Ridzi, Ibrisagic, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jackson, Jałowiecki, Jarzembowski, Jeggle, Jeleva, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Kamall, Karas, Kauppi, Kelam, Kirkhope, Klamt, Klaß, Klich, Koch, Konrad, Korhola, Kratsa-Tsagaropoulou, Kušķis, Lamassoure, Landsbergis, De Lange, Langen, Langendries, Lauk, Lechner, Lehne, Lewandowski, Liese, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, McMillan-Scott, Mann Thomas, Mantovani, Marques, Martens, Mathieu, Mato Adrover, Matsis, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Méndez de Vigo, Mikolášik, Millán Mon, Mitchell, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Ouzký, Pack, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Parish, Petre, Pieper, Pīks, Pleštinská, Podestà, Pomés Ruiz, Protasiewicz, Purvis, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Saryusz-Wolski, Schierhuber, Schinas, Schröder, Schwab, Seeber, Siekierski, Silva Peneda, Škottová, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stevenson, Strejček, Stubb, Sudre, Surján, Szabó, Tajani, Tannock, Thyssen, Ţîrle, Toubon, Trakatellis, Ulmer, Urutchev, Vakalis, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Vatanen, Vlasák, Vlasto, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, Wijkman, Wohlin, Wortmann-Kool, Záborská, Zahradil, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zvěřina, Zwiefka
PSE: Goebbels, Kindermann, Paleckis
UEN: Czarnecki Marek Aleksander, Czarnecki Ryszard, Masiel
Αποχές: 18
ALDE: Gentvilas
IND/DEM: Coûteaux, Louis
ITS: Buruiană-Aprodu, Claeys, Dillen, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Martinez, Mölzer, Moisuc, Popeangă, Schenardi
NI: Baco
PPE-DE: De Veyrac, Esteves
Verts/ALE: van Buitenen
39. Έκθεση Breyer A6-0359/2007
τροπολογία 222
Υπέρ: 520
ALDE: Bourlanges, Deprez, Dičkutė, Geremek, Kułakowski, Resetarits, Ries, Samuelsen, Schmidt Olle
GUE/NGL: Adamou, Agnoletto, Aita, Brie, de Brún, Figueiredo, Flasarová, Guerreiro, Guidoni, Henin, Holm, Kaufmann, Kohlíček, Liotard, McDonald, Manolakou, Markov, Maštálka, Meijer, Meyer Pleite, Musacchio, Papadimoulis, Ransdorf, Remek, Rizzo, Seppänen, Søndergaard, Strož, Svensson, Toussas, Triantaphyllides, Uca, Wagenknecht, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Bonde, Georgiou, Krupa, Sinnott, Tomczak, Wojciechowski Bernard, Železný
ITS: Coşea, Le Rachinel, Mihăescu, Romagnoli, Stănescu
NI: Allister, Battilocchio, Belohorská, Chruszcz, Giertych, Helmer, Kozlík, Martin Hans-Peter, Rivera
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Angelakas, Antoniozzi, Ashworth, Atkins, Audy, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Becsey, Belet, Berend, Böge, Bowis, Bradbourn, Braghetto, Brejc, Brepoels, Brok, Brunetta, Burke, Bushill-Matthews, Busuttil, Buzek, Cabrnoch, Callanan, Carollo, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, Cederschiöld, Chmielewski, Coelho, Daul, De Blasio, Dehaene, Demetriou, Descamps, Deß, De Veyrac, Dimitrakopoulos, Dover, Doyle, Duchoň, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Elles, Evans Jonathan, Fajmon, Fatuzzo, Ferber, Fjellner, Florenz, Fontaine, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Gauzès, Gklavakis, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Graça Moura, Gräßle, Grosch, Grossetête, Guellec, Gyürk, Handzlik, Harbour, Heaton-Harris, Hennicot-Schoepges, Hieronymi, Higgins, Hökmark, Hoppenstedt, Hudacký, Hybášková, Iacob-Ridzi, Ibrisagic, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jackson, Jałowiecki, Járóka, Jarzembowski, Jeggle, Jeleva, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Kamall, Karas, Kauppi, Kelam, Kelemen, Kirkhope, Klamt, Klich, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Kratsa-Tsagaropoulou, Kušķis, Lamassoure, Landsbergis, De Lange, Langen, Langendries, Lauk, Lechner, Lehne, Lewandowski, Liese, Lulling, McGuinness, McMillan-Scott, Mann Thomas, Mantovani, Marques, Martens, Mathieu, Matsis, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mikolášik, Mitchell, Morin, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Ouzký, Pack, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Parish, Petre, Pieper, Pīks, Pleštinská, Podestà, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Roithová, Rübig, Saïfi, Saryusz-Wolski, Schierhuber, Schinas, Schmitt, Schöpflin, Schröder, Schwab, Seeber, Seeberg, Siekierski, Silva Peneda, Škottová, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stevenson, Strejček, Stubb, Sudre, Surján, Szabó, Szájer, Tajani, Tannock, Thyssen, Ţîrle, Toubon, Trakatellis, Ulmer, Urutchev, Vakalis, Van Orden, Varvitsiotis, Vlasák, Vlasto, Weber Manfred, Wieland, Wijkman, Wohlin, Wortmann-Kool, Záborská, Zahradil, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zvěřina, Zwiefka
PSE: Arif, Arnaoutakis, Assis, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Beňová, Berès, Berman, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Bulfon, Bullmann, Van den Burg, Calabuig Rull, Carlotti, Carnero González, Casaca, Castex, Cercas, Christensen, Corbett, Corbey, Corda, Cottigny, Creţu Corina, De Keyser, De Rossa, De Vits, Dobolyi, Douay, El Khadraoui, Ettl, Evans Robert, Färm, Falbr, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Gebhardt, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Golik, Gomes, Gottardi, Grabowska, Grech, Groote, Gurmai, Guy-Quint, Hänsch, Haug, Hazan, Hegyi, Herczog, Honeyball, Howitt, Hughes, Hutchinson, Iotova, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kindermann, Kinnock, Kirilov, Koppa, Kósáné Kovács, Koterec, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Laignel, Lambrinidis, Lavarra, Lefrançois, Lehtinen, Leichtfried, Leinen, Lévai, Liberadzki, Locatelli, Lyubcheva, McAvan, McCarthy, Madeira, Maňka, Mann Erika, Martin David, Martínez Martínez, Masip Hidalgo, Matsouka, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Mihalache, Mikko, Moreno Sánchez, Morgan, Myller, Napoletano, Navarro, Neris, Paasilinna, Pahor, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Patrie, Peillon, Piecyk, Pittella, Podgorean, Podimata, Prets, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Roure, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Savary, Schaldemose, Scheele, Schulz, Segelström, Severin, Simpson, Siwiec, Skinner, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Tarand, Thomsen, Titley, Trautmann, Tzampazi, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Walter, Weiler, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Angelilli, Aylward, Berlato, Borghezio, Camre, Czarnecki Marek Aleksander, Czarnecki Ryszard, Foglietta, Foltyn-Kubicka, Gobbo, Grabowski, Krasts, Kuc, Kuźmiuk, La Russa, Libicki, Masiel, Musumeci, Ó Neachtain, Pęk, Piotrowski, Podkański, Poli Bortone, Rogalski, Roszkowski, Rutowicz, Ryan, Speroni, Szymański, Tatarella, Tomaszewska, Wojciechowski Janusz, Zapałowski
Verts/ALE: Aubert, Auken, Beer, Bennahmias, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Cramer, Evans Jill, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Hudghton, Isler Béguin, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Smith, Staes, Trüpel, Turmes, Voggenhuber, Ždanoka
Κατά: 123
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Andria, Attwooll, Baeva, Bărbuleţiu, Birutis, Bowles, Budreikaitė, Busk, Buşoi, Cappato, Cavada, Chatzimarkakis, Ciornei, Costa, Davies, Degutis, Drčar Murko, Duff, Ek, Ferrari, Fourtou, Gentvilas, Gibault, Griesbeck, Guardans Cambó, Hall, Harkin, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Kazak, Klinz, Koch-Mehrin, Krahmer, Lambsdorff, Laperrouze, Lax, Ludford, Maaten, Mohácsi, Morillon, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Pannella, Piskorski, Pistelli, Pohjamo, Polfer, Prodi, Raeva, Riis-Jørgensen, Savi, Sbarbati, Schuth, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Susta, Szent-Iványi, Takkula, Toma, Vălean, Van Hecke, Virrankoski, Wallis, Watson
IND/DEM: Batten, Belder, Blokland, Bloom, Booth, Clark, Farage, Knapman, Lundgren, Nattrass, Titford, Wise
NI: Bobošíková
PPE-DE: Ayuso, Bonsignore, del Castillo Vera, Chichester, Díaz de Mera García Consuegra, Esteves, Fernández Martín, Fraga Estévez, Galeote, Garriga Polledo, Gutiérrez-Cortines, Hannan, Herranz García, Herrero-Tejedor, Korhola, López-Istúriz White, Mato Adrover, Mayor Oreja, Méndez de Vigo, Millán Mon, Montoro Romero, Pomés Ruiz, Rudi Ubeda, Salafranca Sánchez-Neyra, Varela Suanzes-Carpegna, Vatanen
PSE: Batzeli, Capoulas Santos, Estrela, Goebbels, Krehl, Paleckis
UEN: Didžiokas, Maldeikis
Αποχές: 17
ALDE: Manders, Matsakis
IND/DEM: Coûteaux, Louis
ITS: Buruiană-Aprodu, Claeys, Dillen, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Martinez, Mölzer, Moisuc, Popeangă, Schenardi
NI: Baco
Verts/ALE: van Buitenen
40. Έκθεση Breyer A6-0359/2007
τροπολογία 230
Υπέρ: 394
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Andria, Attwooll, Baeva, Bărbuleţiu, Birutis, Bourlanges, Bowles, Budreikaitė, Busk, Buşoi, Cappato, Cavada, Chatzimarkakis, Ciornei, Costa, Davies, Degutis, Deprez, Dičkutė, Drčar Murko, Duff, Ek, Ferrari, Fourtou, Gentvilas, Gibault, Griesbeck, Guardans Cambó, Hall, Harkin, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Kazak, Klinz, Koch-Mehrin, Krahmer, Lambsdorff, Laperrouze, Lax, Ludford, Lynne, Maaten, Matsakis, Mohácsi, Morillon, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Pannella, Piskorski, Pistelli, Pohjamo, Polfer, Prodi, Raeva, Resetarits, Ries, Riis-Jørgensen, Samuelsen, Savi, Sbarbati, Schmidt Olle, Schuth, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Susta, Szent-Iványi, Toma, Vălean, Van Hecke, Virrankoski, Wallis, Watson
GUE/NGL: Adamou, Agnoletto, Aita, Brie, de Brún, Figueiredo, Flasarová, Guerreiro, Guidoni, Henin, Holm, Kaufmann, Kohlíček, Liotard, McDonald, Manolakou, Markov, Maštálka, Meijer, Meyer Pleite, Musacchio, Papadimoulis, Ransdorf, Remek, Rizzo, Seppänen, Søndergaard, Strož, Svensson, Toussas, Triantaphyllides, Uca, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Batten, Bloom, Bonde, Booth, Clark, Farage, Georgiou, Goudin, Knapman, Lundgren, Nattrass, Sinnott, Titford, Wise, Wojciechowski Bernard
ITS: Buruiană-Aprodu, Claeys, Coşea, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Martinez, Mihăescu, Mölzer, Moisuc, Popeangă, Romagnoli, Schenardi, Stănescu
NI: Battilocchio, Martin Hans-Peter, Rivera
PPE-DE: Barsi-Pataky, Bauer, Becsey, De Blasio, Duka-Zólyomi, Gál, Glattfelder, Gyürk, Hybášková, Járóka, Kelemen, Kónya-Hamar, Korhola, Olajos, Őry, Schmitt, Schöpflin, Seeberg, Surján, Szabó, Szájer, Tajani, Wijkman, Wohlin
PSE: Arif, Arnaoutakis, Assis, Athanasiu, Attard-Montalto, Barón Crespo, Beňová, Berès, Berman, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Bulfon, Bullmann, Van den Burg, Carlotti, Carnero González, Casaca, Castex, Christensen, Corbett, Corbey, Corda, Cottigny, Creţu Corina, De Keyser, De Rossa, De Vits, Dobolyi, Douay, El Khadraoui, Ettl, Evans Robert, Fava, Fazakas, Ferreira Anne, Gebhardt, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Golik, Gomes, Gottardi, Grabowska, Grech, Groote, Gurmai, Guy-Quint, Hänsch, Haug, Hazan, Honeyball, Howitt, Hughes, Hutchinson, Iotova, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kindermann, Kinnock, Kirilov, Koppa, Kósáné Kovács, Koterec, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Laignel, Lambrinidis, Lavarra, Lefrançois, Lehtinen, Leichtfried, Leinen, Lévai, Liberadzki, Locatelli, Lyubcheva, McAvan, McCarthy, Maňka, Mann Erika, Martin David, Matsouka, Mihalache, Mikko, Morgan, Myller, Napoletano, Navarro, Neris, Paasilinna, Pahor, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Patrie, Peillon, Piecyk, Pittella, Podgorean, Podimata, Prets, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Roure, Sakalas, Saks, dos Santos, Savary, Schaldemose, Scheele, Schulz, Segelström, Severin, Simpson, Siwiec, Skinner, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Tarand, Thomsen, Titley, Trautmann, Tzampazi, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Walter, Weiler, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Angelilli, Aylward, Berlato, Borghezio, Camre, Crowley, Czarnecki Marek Aleksander, Czarnecki Ryszard, Didžiokas, Foglietta, Foltyn-Kubicka, Gobbo, Grabowski, Janowski, Krasts, Kuc, Kuźmiuk, La Russa, Libicki, Maldeikis, Masiel, Musumeci, Ó Neachtain, Pęk, Piotrowski, Podkański, Poli Bortone, Rogalski, Roszkowski, Rutowicz, Ryan, Speroni, Szymański, Tatarella, Tomaszewska, Wojciechowski Janusz, Zapałowski
Verts/ALE: Aubert, Auken, Beer, Bennahmias, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Cramer, Evans Jill, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Isler Béguin, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Staes, Trüpel, Turmes, Voggenhuber
Κατά: 266
ALDE: Geremek, Kułakowski, Manders
IND/DEM: Belder, Blokland, Krupa, Tomczak, Železný
NI: Allister, Baco, Belohorská, Bobošíková, Chruszcz, Giertych, Helmer, Kozlík
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Angelakas, Antoniozzi, Ashworth, Atkins, Audy, Ayuso, Beazley, Belet, Berend, Böge, Bonsignore, Bowis, Bradbourn, Braghetto, Brejc, Brepoels, Březina, Brok, Brunetta, Burke, Bushill-Matthews, Busuttil, Buzek, Cabrnoch, Callanan, Carollo, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, del Castillo Vera, Cederschiöld, Chichester, Chmielewski, Coelho, Daul, Dehaene, Demetriou, Descamps, Deß, Deva, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Dimitrakopoulos, Dover, Doyle, Duchoň, Ebner, Ehler, Elles, Evans Jonathan, Fajmon, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Fjellner, Florenz, Fontaine, Fraga Estévez, Friedrich, Gahler, Gaľa, Galeote, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gklavakis, Goepel, Gomolka, Graça Moura, Gräßle, Grosch, Grossetête, Guellec, Gutiérrez-Cortines, Handzlik, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Hieronymi, Higgins, Hökmark, Hoppenstedt, Hudacký, Iacob-Ridzi, Ibrisagic, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jackson, Jałowiecki, Jarzembowski, Jeggle, Jeleva, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Kamall, Karas, Kauppi, Kelam, Kirkhope, Klamt, Klaß, Klich, Koch, Konrad, Kratsa-Tsagaropoulou, Kušķis, Lamassoure, Landsbergis, De Lange, Langen, Langendries, Lauk, Lechner, Lehne, Lewandowski, Liese, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, McMillan-Scott, Mann Thomas, Mantovani, Marques, Martens, Mathieu, Mato Adrover, Matsis, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Méndez de Vigo, Mikolášik, Millán Mon, Mitchell, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Ouzký, Pack, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Parish, Petre, Pieper, Pīks, Pleštinská, Podestà, Pomés Ruiz, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Saryusz-Wolski, Schierhuber, Schinas, Schröder, Seeber, Siekierski, Silva Peneda, Škottová, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stevenson, Strejček, Stubb, Sudre, Tannock, Thyssen, Ţîrle, Toubon, Trakatellis, Ulmer, Urutchev, Vakalis, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Vatanen, Vlasák, Vlasto, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, Wortmann-Kool, Záborská, Zahradil, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zvěřina, Zwiefka
PSE: Ayala Sender, Badia i Cutchet, Batzeli, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Cercas, Estrela, Färm, Falbr, Fernandes, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Goebbels, Hegyi, Herczog, Madeira, Martínez Martínez, Masip Hidalgo, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Moreno Sánchez, Riera Madurell, Salinas García, Sánchez Presedo
Verts/ALE: Hudghton, Smith, Ždanoka
Αποχές: 6
IND/DEM: Coûteaux, Louis
ITS: Dillen
PPE-DE: Esteves, Varvitsiotis
Verts/ALE: van Buitenen
Διορθώσεις και προθέσεις ψήφου
Υπέρ: Edit Herczog, Gyula Hegyi
41. Έκθεση Breyer A6-0359/2007
τροπολογία 52
Υπέρ: 356
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Andria, Attwooll, Baeva, Bărbuleţiu, Birutis, Bourlanges, Bowles, Budreikaitė, Busk, Buşoi, Cappato, Cavada, Chatzimarkakis, Ciornei, Costa, Davies, Degutis, Deprez, Dičkutė, Drčar Murko, Duff, Ek, Ferrari, Fourtou, Gentvilas, Gibault, Griesbeck, Guardans Cambó, Hall, Harkin, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Kazak, Klinz, Koch-Mehrin, Krahmer, Lambsdorff, Laperrouze, Lax, Ludford, Lynne, Maaten, Matsakis, Mohácsi, Morillon, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Pannella, Piskorski, Pistelli, Pohjamo, Polfer, Prodi, Raeva, Resetarits, Ries, Riis-Jørgensen, Samuelsen, Savi, Sbarbati, Schmidt Olle, Schuth, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Susta, Szent-Iványi, Takkula, Toma, Vălean, Van Hecke, Virrankoski, Wallis, Watson
GUE/NGL: Adamou, Agnoletto, Aita, Brie, de Brún, Figueiredo, Flasarová, Guerreiro, Guidoni, Henin, Holm, Kaufmann, Kohlíček, Liotard, McDonald, Manolakou, Markov, Maštálka, Meijer, Meyer Pleite, Musacchio, Papadimoulis, Ransdorf, Remek, Rizzo, Seppänen, Søndergaard, Strož, Svensson, Toussas, Triantaphyllides, Uca, Wagenknecht, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Batten, Bloom, Bonde, Booth, Clark, Farage, Georgiou, Goudin, Knapman, Lundgren, Nattrass, Sinnott, Titford, Wise
NI: Baco, Battilocchio, Belohorská, Kozlík, Martin Hans-Peter, Rivera
PPE-DE: Barsi-Pataky, Bauer, Becsey, De Blasio, Duka-Zólyomi, Esteves, Gál, Glattfelder, Gyürk, Hybášková, Járóka, Kelemen, Kónya-Hamar, Olajos, Őry, Schmitt, Schöpflin, Seeberg, Surján, Szabó, Szájer, Wijkman, Wohlin
PSE: Arif, Arnaoutakis, Assis, Athanasiu, Attard-Montalto, Beňová, Berès, Berman, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Bulfon, Bullmann, Van den Burg, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Corbett, Corbey, Corda, Cottigny, De Keyser, De Rossa, De Vits, Dobolyi, Douay, El Khadraoui, Ettl, Evans Robert, Färm, Falbr, Fava, Fazakas, Ferreira Anne, França, Gebhardt, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Golik, Gomes, Gottardi, Grabowska, Grech, Groote, Gurmai, Guy-Quint, Hänsch, Hasse Ferreira, Haug, Hazan, Hegyi, Herczog, Honeyball, Howitt, Hughes, Hutchinson, Iotova, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kindermann, Kinnock, Kirilov, Koppa, Kósáné Kovács, Koterec, Krehl, Kreissl-Dörfler, Laignel, Lambrinidis, Lavarra, Lefrançois, Lehtinen, Leichtfried, Leinen, Lévai, Liberadzki, Locatelli, Lyubcheva, McAvan, McCarthy, Madeira, Maňka, Mann Erika, Martin David, Matsouka, Mihalache, Mikko, Morgan, Myller, Napoletano, Navarro, Neris, Paasilinna, Pahor, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Patrie, Peillon, Piecyk, Pittella, Podgorean, Podimata, Prets, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Roure, Sakalas, Saks, dos Santos, Savary, Schaldemose, Scheele, Schulz, Segelström, Severin, Simpson, Siwiec, Skinner, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Tarand, Thomsen, Titley, Trautmann, Tzampazi, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Walter, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Aylward, Camre, Crowley, Didžiokas, Krasts, Maldeikis, Ó Neachtain, Ryan
Verts/ALE: Aubert, Auken, Beer, Bennahmias, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Cramer, Evans Jill, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Isler Béguin, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Staes, Trüpel, Turmes, Voggenhuber
Κατά: 307
ALDE: Kułakowski, Manders
IND/DEM: Belder, Blokland, Krupa, Tomczak, Wojciechowski Bernard, Železný
ITS: Claeys, Coşea, Dillen, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Rachinel, Martinez, Mölzer, Moisuc, Popeangă, Romagnoli, Schenardi, Stănescu
NI: Allister, Bobošíková, Chruszcz, Giertych, Helmer
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Angelakas, Antoniozzi, Ashworth, Atkins, Audy, Ayuso, Beazley, Belet, Berend, Böge, Bonsignore, Bowis, Bradbourn, Braghetto, Brejc, Brepoels, Březina, Brok, Brunetta, Burke, Bushill-Matthews, Busuttil, Buzek, Cabrnoch, Callanan, Carollo, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, del Castillo Vera, Cederschiöld, Chichester, Chmielewski, Coelho, Daul, Dehaene, Demetriou, Descamps, Deß, Deva, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Dimitrakopoulos, Dover, Doyle, Duchoň, Ebner, Ehler, Elles, Evans Jonathan, Fajmon, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Fjellner, Florenz, Fontaine, Fraga Estévez, Friedrich, Gahler, Gaľa, Galeote, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gklavakis, Goepel, Gomolka, Graça Moura, Gräßle, Grosch, Grossetête, Guellec, Gutiérrez-Cortines, Handzlik, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Hieronymi, Higgins, Hökmark, Hoppenstedt, Hudacký, Iacob-Ridzi, Ibrisagic, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jackson, Jałowiecki, Jarzembowski, Jeggle, Jeleva, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Kamall, Karas, Kauppi, Kelam, Kirkhope, Klamt, Klaß, Klich, Koch, Konrad, Korhola, Kratsa-Tsagaropoulou, Kušķis, Lamassoure, Landsbergis, De Lange, Langen, Langendries, Lauk, Lechner, Lehne, Lewandowski, Liese, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, McMillan-Scott, Mann Thomas, Mantovani, Marques, Martens, Mathieu, Mato Adrover, Matsis, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Méndez de Vigo, Mikolášik, Millán Mon, Mitchell, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Ouzký, Pack, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Parish, Petre, Pieper, Pīks, Pleštinská, Podestà, Pomés Ruiz, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Saryusz-Wolski, Schierhuber, Schinas, Schröder, Schwab, Seeber, Siekierski, Silva Peneda, Škottová, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stevenson, Strejček, Stubb, Sudre, Tajani, Tannock, Thyssen, Ţîrle, Toubon, Trakatellis, Ulmer, Urutchev, Vakalis, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Vatanen, Vlasák, Vlasto, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, Wortmann-Kool, Záborská, Zahradil, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zvěřina, Zwiefka
PSE: Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Batzeli, Calabuig Rull, Castex, Cercas, Christensen, Estrela, Fernandes, Ferreira Elisa, Garcés Ramón, García Pérez, Goebbels, Martínez Martínez, Masip Hidalgo, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Moreno Sánchez, Paleckis, Riera Madurell, Salinas García, Sánchez Presedo, Weiler
UEN: Angelilli, Berlato, Borghezio, Czarnecki Marek Aleksander, Czarnecki Ryszard, Foglietta, Foltyn-Kubicka, Gobbo, Grabowski, Janowski, Kuc, Kuźmiuk, La Russa, Libicki, Masiel, Musumeci, Pęk, Piotrowski, Podkański, Poli Bortone, Rogalski, Roszkowski, Rutowicz, Speroni, Szymański, Tatarella, Tomaszewska, Wojciechowski Janusz, Zapałowski
Verts/ALE: Hudghton, Smith, Ždanoka
Αποχές: 4
IND/DEM: Coûteaux, Louis
ITS: Buruiană-Aprodu
Verts/ALE: van Buitenen
42. Έκθεση Breyer A6-0359/2007
τροπολογία 60
Υπέρ: 299
ALDE: Bourlanges, Buşoi, Deprez, Dičkutė, Fourtou, Resetarits, Ries, Samuelsen, Virrankoski
GUE/NGL: Adamou, Agnoletto, Aita, Brie, de Brún, Figueiredo, Guerreiro, Guidoni, Henin, Holm, Kaufmann, Kohlíček, Liotard, McDonald, Manolakou, Markov, Maštálka, Meijer, Meyer Pleite, Musacchio, Papadimoulis, Ransdorf, Remek, Rizzo, Seppänen, Søndergaard, Strož, Svensson, Toussas, Triantaphyllides, Uca, Wagenknecht, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Bonde, Georgiou, Goudin, Krupa, Lundgren, Sinnott, Tomczak
ITS: Coşea
NI: Battilocchio, Belohorská, Chruszcz, Giertych, Kozlík, Martin Hans-Peter, Rivera
PPE-DE: Audy, Brepoels, Busuttil, Casa, Cederschiöld, Coelho, Descamps, De Veyrac, Dimitrakopoulos, Fjellner, Fontaine, Ganţ, Gaubert, Gauzès, Grossetête, Guellec, Hennicot-Schoepges, Hökmark, Ibrisagic, Lamassoure, Mathieu, Olajos, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Saïfi, Schinas, Seeberg, Sudre, Toubon, Trakatellis, Vakalis, Varvitsiotis, Vlasto, Wijkman, Wohlin
PSE: Arif, Arnaoutakis, Assis, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Batzeli, Beňová, Berès, Berman, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Bulfon, Bullmann, Van den Burg, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Castex, Cercas, Christensen, Corbett, Corbey, Corda, Cottigny, Creţu Corina, De Keyser, De Rossa, De Vits, Dobolyi, Douay, El Khadraoui, Estrela, Ettl, Evans Robert, Färm, Falbr, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Gebhardt, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Golik, Gomes, Gottardi, Grabowska, Grech, Groote, Gurmai, Guy-Quint, Hänsch, Hasse Ferreira, Haug, Hazan, Honeyball, Howitt, Hughes, Hutchinson, Iotova, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kinnock, Kirilov, Koppa, Kósáné Kovács, Koterec, Kreissl-Dörfler, Laignel, Lambrinidis, Lavarra, Lefrançois, Lehtinen, Leichtfried, Leinen, Lévai, Liberadzki, Locatelli, Lyubcheva, McAvan, McCarthy, Madeira, Maňka, Mann Erika, Martin David, Martínez Martínez, Masip Hidalgo, Matsouka, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Mihalache, Mikko, Moreno Sánchez, Morgan, Myller, Napoletano, Navarro, Neris, Paasilinna, Pahor, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Patrie, Peillon, Piecyk, Pittella, Podgorean, Prets, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Roure, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Savary, Schaldemose, Scheele, Schulz, Segelström, Severin, Simpson, Siwiec, Skinner, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Tarand, Thomsen, Titley, Trautmann, Tzampazi, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Walter, Weiler, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Camre, Krasts
Verts/ALE: Aubert, Auken, Beer, Bennahmias, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Cramer, Evans Jill, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Isler Béguin, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Staes, Trüpel, Turmes, Voggenhuber
Κατά: 345
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Andria, Attwooll, Baeva, Bărbuleţiu, Birutis, Bowles, Budreikaitė, Busk, Cappato, Cavada, Chatzimarkakis, Ciornei, Costa, Davies, Degutis, Drčar Murko, Duff, Ek, Ferrari, Gentvilas, Geremek, Gibault, Griesbeck, Hall, Harkin, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Kazak, Klinz, Koch-Mehrin, Krahmer, Kułakowski, Lambsdorff, Laperrouze, Lax, Ludford, Lynne, Maaten, Manders, Mohácsi, Morillon, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Pannella, Piskorski, Pistelli, Pohjamo, Polfer, Prodi, Raeva, Riis-Jørgensen, Savi, Sbarbati, Schmidt Olle, Schuth, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Susta, Szent-Iványi, Toma, Vălean, Van Hecke, Wallis, Watson
IND/DEM: Batten, Belder, Blokland, Bloom, Booth, Clark, Farage, Knapman, Nattrass, Titford, Wise, Wojciechowski Bernard, Železný
ITS: Romagnoli
NI: Allister, Bobošíková, Helmer
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Antoniozzi, Ashworth, Atkins, Ayuso, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Becsey, Belet, Berend, Böge, Bonsignore, Bowis, Bradbourn, Braghetto, Brejc, Březina, Brok, Brunetta, Burke, Bushill-Matthews, Buzek, Cabrnoch, Callanan, Carollo, Casini, Caspary, Castiglione, del Castillo Vera, Chichester, Chmielewski, Daul, De Blasio, Dehaene, Demetriou, Deß, Deva, Díaz de Mera García Consuegra, Dover, Doyle, Duchoň, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Elles, Esteves, Evans Jonathan, Fajmon, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Florenz, Fraga Estévez, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Galeote, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gklavakis, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Graça Moura, Gräßle, Grosch, Gutiérrez-Cortines, Gyürk, Handzlik, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Herranz García, Herrero-Tejedor, Hieronymi, Higgins, Hoppenstedt, Hudacký, Hybášková, Iacob-Ridzi, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jackson, Jałowiecki, Járóka, Jarzembowski, Jeggle, Jeleva, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Kamall, Karas, Kauppi, Kelam, Kelemen, Kirkhope, Klamt, Klaß, Klich, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Korhola, Kušķis, Landsbergis, De Lange, Langen, Langendries, Lauk, Lechner, Lehne, Lewandowski, Liese, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, McMillan-Scott, Mann Thomas, Mantovani, Marques, Martens, Mato Adrover, Matsis, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Méndez de Vigo, Mikolášik, Millán Mon, Mitchell, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Ouzký, Pack, Parish, Petre, Pieper, Pīks, Pleštinská, Podestà, Pomés Ruiz, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Salafranca Sánchez-Neyra, Saryusz-Wolski, Schierhuber, Schmitt, Schöpflin, Schröder, Schwab, Seeber, Siekierski, Silva Peneda, Škottová, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stevenson, Strejček, Stubb, Surján, Szabó, Szájer, Tajani, Tannock, Thyssen, Ţîrle, Ulmer, Urutchev, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Vatanen, Vlasák, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, Wortmann-Kool, Záborská, Zahradil, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zvěřina, Zwiefka
PSE: Goebbels, Kindermann, Krehl, Paleckis
UEN: Angelilli, Aylward, Berlato, Borghezio, Crowley, Czarnecki Marek Aleksander, Czarnecki Ryszard, Didžiokas, Foglietta, Foltyn-Kubicka, Gobbo, Grabowski, Janowski, Kuc, Kuźmiuk, La Russa, Libicki, Maldeikis, Masiel, Musumeci, Ó Neachtain, Pęk, Piotrowski, Podkański, Poli Bortone, Rogalski, Roszkowski, Rutowicz, Ryan, Speroni, Szymański, Tatarella, Tomaszewska, Wojciechowski Janusz, Zapałowski
Verts/ALE: Hudghton, Smith, Ždanoka
Αποχές: 18
ALDE: Matsakis
GUE/NGL: Flasarová
IND/DEM: Coûteaux, Louis
ITS: Buruiană-Aprodu, Claeys, Dillen, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Rachinel, Martinez, Mölzer, Moisuc, Popeangă, Schenardi, Stănescu
Verts/ALE: van Buitenen
Διορθώσεις και προθέσεις ψήφου
Υπέρ: Rodi Kratsa-Tsagaropoulou
43. Έκθεση Breyer A6-0359/2007
τροπολογία 296
Υπέρ: 493
ALDE: Bourlanges, Ciornei, Deprez, Dičkutė, Geremek, Hellvig, Kułakowski, Resetarits, Ries
GUE/NGL: Adamou, Agnoletto, Aita, Brie, de Brún, Figueiredo, Flasarová, Guerreiro, Guidoni, Henin, Holm, Kaufmann, Kohlíček, Liotard, McDonald, Manolakou, Markov, Maštálka, Meijer, Meyer Pleite, Musacchio, Papadimoulis, Ransdorf, Remek, Rizzo, Seppänen, Søndergaard, Strož, Svensson, Toussas, Triantaphyllides, Uca, Wagenknecht, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Bonde, Georgiou, Goudin, Krupa, Lundgren, Sinnott, Tomczak, Železný
ITS: Coşea, Mihăescu, Popeangă
NI: Baco, Battilocchio, Belohorská, Chruszcz, Giertych, Helmer, Kozlík, Martin Hans-Peter, Rivera
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Angelakas, Antoniozzi, Ashworth, Atkins, Audy, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Becsey, Belet, Berend, Böge, Bonsignore, Bowis, Bradbourn, Braghetto, Brejc, Brepoels, Březina, Brok, Brunetta, Burke, Bushill-Matthews, Busuttil, Buzek, Callanan, Carollo, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, del Castillo Vera, Cederschiöld, Chichester, Chmielewski, Coelho, Daul, De Blasio, Dehaene, Demetriou, Descamps, Deß, Deva, De Veyrac, Dimitrakopoulos, Dover, Doyle, Duchoň, Duka-Zólyomi, Ebner, Elles, Esteves, Fajmon, Ferber, Fjellner, Florenz, Fontaine, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Gaubert, Gauzès, Gklavakis, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Graça Moura, Gräßle, Grosch, Grossetête, Guellec, Gyürk, Handzlik, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Hennicot-Schoepges, Hieronymi, Higgins, Hökmark, Hoppenstedt, Hudacký, Hybášková, Iacob-Ridzi, Ibrisagic, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jałowiecki, Járóka, Jarzembowski, Jeggle, Jeleva, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Kamall, Karas, Kauppi, Kelam, Kelemen, Kirkhope, Klamt, Klaß, Klich, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Korhola, Kratsa-Tsagaropoulou, Kušķis, Lamassoure, Landsbergis, De Lange, Langen, Langendries, Lauk, Lechner, Lehne, Lewandowski, Liese, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, McMillan-Scott, Mann Thomas, Mantovani, Marques, Martens, Mathieu, Matsis, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Mikolášik, Mitchell, Morin, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Pack, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Parish, Petre, Pieper, Pīks, Pleštinská, Podestà, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Roithová, Rübig, Saïfi, Saryusz-Wolski, Schierhuber, Schinas, Schmitt, Schöpflin, Schröder, Schwab, Seeber, Siekierski, Silva Peneda, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stevenson, Stubb, Sudre, Surján, Szabó, Szájer, Tajani, Tannock, Thyssen, Ţîrle, Toubon, Trakatellis, Ulmer, Urutchev, Vakalis, Van Orden, Varvitsiotis, Vatanen, Vlasto, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, Wijkman, Wohlin, Wortmann-Kool, Záborská, Zahradil, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zwiefka
PSE: Arif, Arnaoutakis, Assis, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Batzeli, Beňová, Berès, Berman, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Bulfon, Bullmann, Van den Burg, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Castex, Cercas, Christensen, Corbett, Corbey, Corda, Cottigny, De Keyser, De Vits, Douay, El Khadraoui, Estrela, Ettl, Evans Robert, Färm, Falbr, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Gebhardt, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Golik, Gomes, Gottardi, Grabowska, Grech, Groote, Gurmai, Guy-Quint, Hänsch, Hasse Ferreira, Haug, Hazan, Hegyi, Honeyball, Howitt, Hughes, Hutchinson, Iotova, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kinnock, Kirilov, Koppa, Kósáné Kovács, Koterec, Kreissl-Dörfler, Laignel, Lambrinidis, Lavarra, Lefrançois, Lehtinen, Leichtfried, Leinen, Lévai, Liberadzki, Locatelli, Lyubcheva, McAvan, McCarthy, Madeira, Maňka, Mann Erika, Martin David, Martínez Martínez, Matsouka, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Mihalache, Mikko, Moreno Sánchez, Morgan, Myller, Napoletano, Navarro, Neris, Paasilinna, Pahor, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Patrie, Peillon, Piecyk, Pittella, Podgorean, Podimata, Prets, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Roure, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Savary, Schaldemose, Scheele, Schulz, Segelström, Severin, Simpson, Siwiec, Skinner, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Tarand, Titley, Trautmann, Tzampazi, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Walter, Weiler, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Angelilli, Camre, Czarnecki Marek Aleksander, Czarnecki Ryszard, Krasts, Libicki, Masiel
Verts/ALE: Aubert, Auken, Beer, Bennahmias, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Cramer, Evans Jill, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Hudghton, Isler Béguin, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Smith, Staes, Trüpel, Turmes, Voggenhuber, Ždanoka
Κατά: 156
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Andria, Attwooll, Baeva, Bărbuleţiu, Birutis, Bowles, Budreikaitė, Busk, Buşoi, Cappato, Cavada, Chatzimarkakis, Costa, Davies, Degutis, Drčar Murko, Duff, Ek, Ferrari, Fourtou, Gentvilas, Gibault, Griesbeck, Guardans Cambó, Hall, Harkin, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Kazak, Klinz, Koch-Mehrin, Krahmer, Lambsdorff, Laperrouze, Lax, Ludford, Lynne, Maaten, Manders, Mohácsi, Morillon, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Pannella, Piskorski, Pistelli, Pohjamo, Polfer, Prodi, Raeva, Riis-Jørgensen, Savi, Sbarbati, Schmidt Olle, Schuth, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Susta, Szent-Iványi, Takkula, Toma, Vălean, Van Hecke, Virrankoski, Wallis, Watson
IND/DEM: Batten, Belder, Blokland, Bloom, Booth, Clark, Farage, Knapman, Nattrass, Titford, Wise, Wojciechowski Bernard
ITS: Lang, Le Rachinel, Romagnoli, Stănescu
NI: Allister, Bobošíková
PPE-DE: Ayuso, Cabrnoch, Díaz de Mera García Consuegra, Fatuzzo, Fernández Martín, Fraga Estévez, Galeote, Garriga Polledo, Gutiérrez-Cortines, Herranz García, Herrero-Tejedor, Jackson, Mato Adrover, Mauro, Méndez de Vigo, Millán Mon, Montoro Romero, Ouzký, Pomés Ruiz, Rudi Ubeda, Salafranca Sánchez-Neyra, Seeberg, Škottová, Strejček, Vlasák, Zvěřina
PSE: Goebbels, Kindermann, Krehl, Masip Hidalgo, Paleckis
UEN: Aylward, Berlato, Borghezio, Crowley, Didžiokas, Foglietta, Foltyn-Kubicka, Gobbo, Grabowski, Janowski, Kuc, Kuźmiuk, La Russa, Maldeikis, Musumeci, Ó Neachtain, Pęk, Piotrowski, Podkański, Poli Bortone, Rogalski, Roszkowski, Rutowicz, Ryan, Speroni, Szymański, Tatarella, Tomaszewska, Wojciechowski Janusz, Zapałowski
Αποχές: 13
ALDE: Matsakis
IND/DEM: Coûteaux, Louis
ITS: Buruiană-Aprodu, Claeys, Dillen, Gollnisch, Le Pen Jean-Marie, Martinez, Mölzer, Moisuc, Schenardi
Verts/ALE: van Buitenen
Διορθώσεις και προθέσεις ψήφου
Υπέρ: Gitte Seeberg, Britta Thomsen
44. Έκθεση Breyer A6-0359/2007
τροπολογία 281
Υπέρ: 335
ALDE: Alvaro, Busk, Chatzimarkakis, Geremek, Harkin, Jensen, Klinz, Koch-Mehrin, Krahmer, Kułakowski, Lambsdorff, Lax, Maaten, Manders, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Pistelli, Pohjamo, Riis-Jørgensen, Schmidt Olle, Schuth, Starkevičiūtė, Takkula, Virrankoski
IND/DEM: Belder, Blokland, Goudin, Lundgren, Nattrass, Wojciechowski Bernard, Železný
ITS: Buruiană-Aprodu, Claeys, Coşea, Dillen, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Rachinel, Martinez, Mihăescu, Mölzer, Moisuc, Popeangă, Romagnoli, Schenardi, Stănescu
NI: Helmer, Rivera
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Angelakas, Antoniozzi, Ashworth, Atkins, Audy, Ayuso, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Becsey, Belet, Berend, Böge, Bonsignore, Bowis, Braghetto, Brejc, Brepoels, Březina, Brunetta, Burke, Bushill-Matthews, Busuttil, Buzek, Cabrnoch, Callanan, Carollo, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, del Castillo Vera, Cederschiöld, Chichester, Chmielewski, Coelho, Daul, De Blasio, Demetriou, Descamps, Deß, Deva, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Dimitrakopoulos, Dover, Doyle, Duchoň, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Elles, Evans Jonathan, Fajmon, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Fjellner, Florenz, Fontaine, Fraga Estévez, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Galeote, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gklavakis, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Graça Moura, Gräßle, Grosch, Grossetête, Guellec, Gutiérrez-Cortines, Gyürk, Handzlik, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Hieronymi, Higgins, Hökmark, Hoppenstedt, Hudacký, Hybášková, Iacob-Ridzi, Ibrisagic, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jackson, Jałowiecki, Jarzembowski, Jeggle, Jeleva, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Kamall, Karas, Kauppi, Kelam, Kelemen, Kirkhope, Klamt, Klaß, Klich, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Korhola, Kratsa-Tsagaropoulou, Kušķis, Lamassoure, Landsbergis, De Lange, Langen, Langendries, Lauk, Lechner, Lehne, Lewandowski, Liese, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, McMillan-Scott, Mann Thomas, Mantovani, Marques, Martens, Mathieu, Mato Adrover, Matsis, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Méndez de Vigo, Mikolášik, Millán Mon, Mitchell, Montoro Romero, Morin, Nassauer, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Ouzký, Pack, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Parish, Petre, Pieper, Pīks, Pleštinská, Podestà, Pomés Ruiz, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Saryusz-Wolski, Schierhuber, Schinas, Schmitt, Schöpflin, Schröder, Schwab, Seeber, Siekierski, Silva Peneda, Škottová, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stevenson, Strejček, Stubb, Sudre, Surján, Szabó, Szájer, Tajani, Tannock, Thyssen, Ţîrle, Toubon, Trakatellis, Ulmer, Urutchev, Vakalis, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Vatanen, Vlasák, Vlasto, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, Wijkman, Wohlin, Wortmann-Kool, Záborská, Zahradil, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zvěřina, Zwiefka
PSE: Goebbels, Kindermann, Koppa, Krehl, Siwiec
UEN: Angelilli, Aylward, Berlato, Borghezio, Crowley, Czarnecki Marek Aleksander, Czarnecki Ryszard, Didžiokas, Foglietta, Foltyn-Kubicka, Gobbo, Grabowski, Janowski, Kuc, Kuźmiuk, La Russa, Libicki, Maldeikis, Masiel, Musumeci, Ó Neachtain, Pęk, Piotrowski, Podkański, Poli Bortone, Rogalski, Roszkowski, Rutowicz, Ryan, Speroni, Szymański, Tatarella, Tomaszewska, Wojciechowski Janusz, Zapałowski
Verts/ALE: Frassoni, Hudghton, Smith, Voggenhuber, Ždanoka
Κατά: 309
ALDE: Andrejevs, Andria, Attwooll, Baeva, Bărbuleţiu, Birutis, Bourlanges, Bowles, Budreikaitė, Buşoi, Cappato, Cavada, Ciornei, Costa, Davies, Degutis, Deprez, Dičkutė, Drčar Murko, Duff, Ek, Ferrari, Fourtou, Gentvilas, Gibault, Griesbeck, Guardans Cambó, Hall, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Juknevičienė, Kacin, Kazak, Laperrouze, Ludford, Mohácsi, Morillon, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Pannella, Piskorski, Polfer, Prodi, Raeva, Resetarits, Ries, Savi, Sbarbati, Şerbu, Staniszewska, Sterckx, Susta, Szent-Iványi, Toma, Vălean, Van Hecke, Wallis, Watson
GUE/NGL: Adamou, Agnoletto, Aita, Brie, de Brún, Figueiredo, Flasarová, Guerreiro, Guidoni, Henin, Holm, Kaufmann, Kohlíček, Liotard, McDonald, Manolakou, Markov, Maštálka, Meijer, Meyer Pleite, Musacchio, Papadimoulis, Ransdorf, Remek, Rizzo, Seppänen, Søndergaard, Strož, Svensson, Toussas, Triantaphyllides, Uca, Wagenknecht, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Bonde, Sinnott
NI: Baco, Battilocchio, Belohorská, Bobošíková, Kozlík, Martin Hans-Peter
PPE-DE: Seeberg
PSE: Arif, Arnaoutakis, Assis, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Batzeli, Beňová, Berès, Berman, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Bulfon, Bullmann, Van den Burg, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Castex, Cercas, Christensen, Corbett, Corbey, Corda, Cottigny, Creţu Corina, De Keyser, De Rossa, De Vits, Dobolyi, Douay, El Khadraoui, Estrela, Ettl, Evans Robert, Färm, Falbr, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Gebhardt, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Golik, Gomes, Gottardi, Grabowska, Grech, Groote, Gurmai, Guy-Quint, Hänsch, Hasse Ferreira, Haug, Hazan, Hegyi, Herczog, Honeyball, Howitt, Hughes, Hutchinson, Iotova, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kinnock, Kirilov, Kósáné Kovács, Koterec, Kreissl-Dörfler, Laignel, Lambrinidis, Lavarra, Lefrançois, Lehtinen, Leichtfried, Leinen, Lévai, Liberadzki, Locatelli, Lyubcheva, McAvan, McCarthy, Madeira, Maňka, Mann Erika, Martin David, Martínez Martínez, Masip Hidalgo, Matsouka, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Mihalache, Mikko, Moreno Sánchez, Morgan, Myller, Napoletano, Navarro, Neris, Paasilinna, Pahor, Paleckis, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Patrie, Peillon, Piecyk, Pittella, Podgorean, Podimata, Prets, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Roure, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Savary, Schaldemose, Scheele, Schulz, Segelström, Severin, Simpson, Skinner, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Tarand, Thomsen, Titley, Tzampazi, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Walter, Weiler, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Camre, Krasts
Verts/ALE: Aubert, Auken, Beer, Bennahmias, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Cramer, Evans Jill, Flautre, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Isler Béguin, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Staes, Trüpel, Turmes
Αποχές: 16
ALDE: Matsakis
IND/DEM: Batten, Bloom, Booth, Clark, Coûteaux, Farage, Georgiou, Knapman, Krupa, Louis, Titford, Tomczak
NI: Giertych
PPE-DE: Esteves
Verts/ALE: van Buitenen
45. Έκθεση Breyer A6-0359/2007
τροπολογία 302
Υπέρ: 111
ALDE: Chatzimarkakis, Lambsdorff
GUE/NGL: Adamou, Agnoletto, Aita, Brie, de Brún, Figueiredo, Flasarová, Guerreiro, Guidoni, Henin, Holm, Kaufmann, Liotard, McDonald, Manolakou, Markov, Maštálka, Meijer, Meyer Pleite, Musacchio, Papadimoulis, Ransdorf, Remek, Rizzo, Seppänen, Søndergaard, Strož, Svensson, Toussas, Triantaphyllides, Uca, Wagenknecht, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Bonde, Georgiou, Goudin, Krupa, Lundgren, Sinnott, Tomczak
ITS: Coşea, Mihăescu
NI: Baco, Belohorská, Giertych, Kozlík, Martin Hans-Peter
PPE-DE: Buzek, Seeberg
PSE: Arif, Berès, Bono, Bourzai, Bozkurt, Castex, Corda, Cottigny, Dobolyi, Douay, Ferreira Anne, Guy-Quint, Hazan, Hegyi, Hutchinson, Laignel, Leinen, Neris, Pribetich, Trautmann, Vaugrenard
UEN: Angelilli, Czarnecki Marek Aleksander, Krasts
Verts/ALE: Aubert, Auken, Beer, Bennahmias, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Cramer, Evans Jill, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Isler Béguin, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Staes, Trüpel, Turmes, Voggenhuber
Κατά: 534
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Andria, Attwooll, Baeva, Bărbuleţiu, Birutis, Bourlanges, Bowles, Budreikaitė, Busk, Buşoi, Cappato, Cavada, Ciornei, Costa, Davies, Degutis, Deprez, Dičkutė, Drčar Murko, Duff, Ek, Ferrari, Fourtou, Gentvilas, Geremek, Gibault, Griesbeck, Guardans Cambó, Hall, Harkin, Hellvig, in 't Veld, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Kazak, Klinz, Koch-Mehrin, Krahmer, Kułakowski, Laperrouze, Lax, Ludford, Lynne, Maaten, Manders, Mohácsi, Morillon, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Pannella, Piskorski, Pistelli, Pohjamo, Polfer, Prodi, Raeva, Ries, Riis-Jørgensen, Savi, Sbarbati, Schmidt Olle, Schuth, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Susta, Szent-Iványi, Takkula, Toma, Vălean, Van Hecke, Virrankoski, Wallis, Watson
IND/DEM: Batten, Belder, Blokland, Bloom, Booth, Clark, Farage, Knapman, Nattrass, Titford, Wise, Wojciechowski Bernard, Železný
ITS: Romagnoli, Stănescu
NI: Battilocchio, Bobošíková, Helmer, Rivera
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Angelakas, Antoniozzi, Ashworth, Atkins, Audy, Ayuso, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Becsey, Belet, Berend, Böge, Bonsignore, Bowis, Braghetto, Brejc, Brepoels, Březina, Brok, Brunetta, Burke, Bushill-Matthews, Busuttil, Cabrnoch, Callanan, Carollo, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, del Castillo Vera, Cederschiöld, Chichester, Chmielewski, Coelho, Daul, De Blasio, Dehaene, Demetriou, Descamps, Deß, Deva, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Dimitrakopoulos, Dover, Doyle, Duchoň, Duka-Zólyomi, Ebner, Elles, Evans Jonathan, Fajmon, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Fjellner, Florenz, Fontaine, Fraga Estévez, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Galeote, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gewalt, Gklavakis, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Graça Moura, Gräßle, Grosch, Grossetête, Guellec, Gutiérrez-Cortines, Gyürk, Handzlik, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Hieronymi, Higgins, Hökmark, Hoppenstedt, Hudacký, Hybášková, Iacob-Ridzi, Ibrisagic, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jackson, Jałowiecki, Jarzembowski, Jeggle, Jeleva, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Kamall, Karas, Kauppi, Kelam, Kelemen, Kirkhope, Klamt, Klaß, Klich, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Korhola, Kratsa-Tsagaropoulou, Kušķis, Lamassoure, Landsbergis, De Lange, Langen, Langendries, Lauk, Lechner, Lehne, Lewandowski, Liese, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, McMillan-Scott, Mann Thomas, Mantovani, Marques, Martens, Mathieu, Mato Adrover, Matsis, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Méndez de Vigo, Mikolášik, Millán Mon, Mitchell, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Ouzký, Pack, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Parish, Petre, Pieper, Pīks, Pleštinská, Podestà, Pomés Ruiz, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Saryusz-Wolski, Schierhuber, Schinas, Schmitt, Schöpflin, Schröder, Schwab, Seeber, Siekierski, Silva Peneda, Škottová, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stevenson, Strejček, Stubb, Sudre, Surján, Szabó, Szájer, Tajani, Tannock, Thyssen, Ţîrle, Toubon, Trakatellis, Ulmer, Urutchev, Vakalis, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Vatanen, Vlasák, Vlasto, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, Wijkman, Wohlin, Wortmann-Kool, Záborská, Zahradil, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zvěřina, Zwiefka
PSE: Arnaoutakis, Assis, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Batzeli, Beňová, Berman, Bösch, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bulfon, Van den Burg, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Cercas, Christensen, Corbett, Corbey, Creţu Corina, De Keyser, De Rossa, De Vits, El Khadraoui, Estrela, Ettl, Evans Robert, Färm, Falbr, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Gebhardt, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Goebbels, Golik, Gomes, Gottardi, Grabowska, Grech, Groote, Gurmai, Hänsch, Hasse Ferreira, Haug, Herczog, Honeyball, Howitt, Hughes, Iotova, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kindermann, Kinnock, Kirilov, Koppa, Kósáné Kovács, Koterec, Krehl, Kreissl-Dörfler, Lambrinidis, Lavarra, Lefrançois, Lehtinen, Leichtfried, Lévai, Liberadzki, Locatelli, Lyubcheva, McAvan, McCarthy, Madeira, Maňka, Mann Erika, Martin David, Martínez Martínez, Masip Hidalgo, Matsouka, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Mihalache, Mikko, Moreno Sánchez, Morgan, Myller, Napoletano, Navarro, Paasilinna, Pahor, Paleckis, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Patrie, Peillon, Piecyk, Pittella, Podgorean, Podimata, Prets, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Roure, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Savary, Schaldemose, Scheele, Schulz, Segelström, Severin, Simpson, Siwiec, Skinner, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Tarand, Thomsen, Titley, Tzampazi, Van Lancker, Vergnaud, Walter, Weiler, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Aylward, Berlato, Borghezio, Camre, Crowley, Czarnecki Ryszard, Didžiokas, Foglietta, Foltyn-Kubicka, Gobbo, Grabowski, Janowski, Kuc, Kuźmiuk, La Russa, Libicki, Maldeikis, Masiel, Musumeci, Ó Neachtain, Pęk, Piotrowski, Podkański, Poli Bortone, Rogalski, Roszkowski, Rutowicz, Ryan, Speroni, Szymański, Tatarella, Tomaszewska, Wojciechowski Janusz, Zapałowski
Verts/ALE: Hudghton, Smith, Ždanoka
Αποχές: 15
ALDE: Matsakis
ITS: Buruiană-Aprodu, Claeys, Dillen, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Rachinel, Martinez, Mölzer, Moisuc, Popeangă, Schenardi
PPE-DE: Esteves
Verts/ALE: van Buitenen
Διορθώσεις και προθέσεις ψήφου
Υπέρ: Martine Roure, Bernadette Vergnaud
Κατά: Gitte Seeberg
46. Έκθεση Breyer A6-0359/2007
τροπολογία 271
Υπέρ: 294
ALDE: Alvaro, Birutis, Budreikaitė, Busk, Cappato, Chatzimarkakis, Ciornei, Geremek, Guardans Cambó, Harkin, Jäätteenmäki, Jensen, Kacin, Klinz, Koch-Mehrin, Krahmer, Kułakowski, Lax, Maaten, Manders, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Pohjamo, Resetarits, Riis-Jørgensen, Schuth, Starkevičiūtė, Takkula, Virrankoski
IND/DEM: Batten, Belder, Blokland, Bloom, Booth, Clark, Farage, Georgiou, Knapman, Nattrass, Titford, Wise, Wojciechowski Bernard
ITS: Mihăescu
NI: Helmer, Martin Hans-Peter
PPE-DE: Albertini, Andrikienė, Angelakas, Antoniozzi, Ashworth, Atkins, Ayuso, Bauer, Beazley, Becsey, Belet, Berend, Böge, Bonsignore, Bowis, Braghetto, Brok, Brunetta, Burke, Bushill-Matthews, Buzek, Cabrnoch, Callanan, Carollo, Casini, Caspary, Castiglione, del Castillo Vera, Chichester, Chmielewski, Daul, Dehaene, Deß, Deva, Díaz de Mera García Consuegra, Dover, Doyle, Duka-Zólyomi, Ebner, Evans Jonathan, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Fraga Estévez, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Galeote, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gewalt, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Gräßle, Grosch, Gyürk, Handzlik, Hannan, Heaton-Harris, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Hieronymi, Higgins, Hoppenstedt, Hudacký, Iacob-Ridzi, Jackson, Jałowiecki, Jarzembowski, Jeggle, Jeleva, Kaczmarek, Kamall, Karas, Kauppi, Kelam, Kelemen, Kirkhope, Klamt, Klaß, Klich, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Korhola, Kratsa-Tsagaropoulou, Kušķis, Langen, Langendries, Lauk, Lechner, Lehne, Lewandowski, Liese, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, McMillan-Scott, Mann Thomas, Mantovani, Marques, Martens, Mato Adrover, Matsis, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Méndez de Vigo, Millán Mon, Montoro Romero, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Ouzký, Pack, Parish, Pīks, Pleštinská, Podestà, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Salafranca Sánchez-Neyra, Saryusz-Wolski, Schierhuber, Schmitt, Schöpflin, Schröder, Siekierski, Škottová, Sommer, Spautz, Stavreva, Stevenson, Strejček, Stubb, Surján, Szabó, Tajani, Tannock, Thyssen, Ţîrle, Trakatellis, Ulmer, Urutchev, Vakalis, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Vatanen, Vlasák, Weber Manfred, Weisgerber, Wortmann-Kool, Záborská, Zahradil, Zaleski, Zdravkova, Zvěřina
PSE: Assis, Christensen, De Vits, Kindermann, Krehl, Mann Erika, Siwiec
UEN: Angelilli, Aylward, Berlato, Borghezio, Crowley, Czarnecki Marek Aleksander, Czarnecki Ryszard, Didžiokas, Foglietta, Foltyn-Kubicka, Gobbo, Grabowski, Janowski, Krasts, Kuc, Kuźmiuk, La Russa, Libicki, Maldeikis, Masiel, Musumeci, Ó Neachtain, Pęk, Piotrowski, Podkański, Poli Bortone, Rogalski, Roszkowski, Rutowicz, Ryan, Speroni, Szymański, Tatarella, Tomaszewska, Wojciechowski Janusz, Zapałowski
Verts/ALE: Aubert, Auken, Beer, Bennahmias, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Cramer, Evans Jill, Flautre, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Hudghton, Isler Béguin, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lipietz, Lucas, Onesta, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Smith, Staes, Turmes, Ždanoka
Κατά: 349
ALDE: Andria, Attwooll, Baeva, Bărbuleţiu, Bourlanges, Bowles, Buşoi, Cavada, Costa, Davies, Degutis, Deprez, Dičkutė, Duff, Ek, Ferrari, Fourtou, Gibault, Griesbeck, Hall, Hellvig, in 't Veld, Juknevičienė, Kazak, Lambsdorff, Laperrouze, Ludford, Matsakis, Mohácsi, Morillon, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Pannella, Piskorski, Pistelli, Polfer, Prodi, Raeva, Ries, Samuelsen, Savi, Sbarbati, Schmidt Olle, Şerbu, Staniszewska, Sterckx, Susta, Szent-Iványi, Toma, Vălean, Van Hecke, Wallis, Watson
GUE/NGL: Adamou, Agnoletto, Aita, Brie, de Brún, Figueiredo, Flasarová, Guerreiro, Guidoni, Henin, Holm, Kaufmann, Kohlíček, Liotard, McDonald, Manolakou, Markov, Maštálka, Meijer, Meyer Pleite, Musacchio, Papadimoulis, Ransdorf, Remek, Rizzo, Seppänen, Søndergaard, Strož, Svensson, Toussas, Triantaphyllides, Uca, Wagenknecht, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Bonde, Goudin, Krupa, Lundgren, Sinnott, Tomczak
ITS: Coşea, Dillen, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Rachinel, Martinez, Mölzer, Popeangă, Romagnoli, Schenardi, Stănescu
NI: Battilocchio, Belohorská, Bobošíková, Giertych, Kozlík, Rivera
PPE-DE: Audy, Barsi-Pataky, Brejc, Brepoels, Březina, Busuttil, Casa, Cederschiöld, Coelho, De Blasio, Descamps, Dimitrakopoulos, Ehler, Elles, Esteves, Fajmon, Fjellner, Florenz, Fontaine, Gaubert, Gauzès, Gklavakis, Graça Moura, Grossetête, Guellec, Gutiérrez-Cortines, Harbour, Hökmark, Hybášková, Ibrisagic, Itälä, Jordan Cizelj, Lamassoure, Landsbergis, Mathieu, Mikolášik, Morin, van Nistelrooij, Olajos, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Petre, Queiró, Saïfi, Schinas, Schwab, Seeber, Seeberg, Silva Peneda, Šťastný, Stauner, Sudre, Szájer, Toubon, Varvitsiotis, Vlasto, Wieland, Wijkman, Wohlin, Zatloukal, Zieleniec, Zwiefka
PSE: Arif, Arnaoutakis, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Batzeli, Beňová, Berès, Berman, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Bulfon, Bullmann, Van den Burg, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Castex, Cercas, Corbett, Corbey, Corda, Cottigny, Creţu Corina, De Keyser, De Rossa, Dobolyi, Douay, El Khadraoui, Estrela, Ettl, Evans Robert, Färm, Falbr, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Gebhardt, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Golik, Gomes, Gottardi, Grabowska, Grech, Groote, Gurmai, Guy-Quint, Hänsch, Hasse Ferreira, Haug, Hazan, Hegyi, Herczog, Honeyball, Howitt, Hughes, Hutchinson, Iotova, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kinnock, Kirilov, Koppa, Kósáné Kovács, Koterec, Kreissl-Dörfler, Laignel, Lambrinidis, Lavarra, Lefrançois, Lehtinen, Leichtfried, Leinen, Lévai, Liberadzki, Locatelli, Lyubcheva, McAvan, McCarthy, Madeira, Maňka, Martin David, Martínez Martínez, Masip Hidalgo, Matsouka, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Mihalache, Mikko, Moreno Sánchez, Morgan, Myller, Napoletano, Navarro, Neris, Paasilinna, Pahor, Paleckis, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Patrie, Peillon, Piecyk, Pittella, Podgorean, Podimata, Prets, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Roure, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Savary, Schaldemose, Scheele, Schulz, Segelström, Severin, Simpson, Skinner, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Tarand, Thomsen, Titley, Trautmann, Tzampazi, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Walter, Weiler, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Camre
Verts/ALE: Frassoni, Jonckheer, Lichtenberger, Romeva i Rueda, Schroedter, Trüpel
Αποχές: 15
ALDE: Gentvilas
IND/DEM: Coûteaux, Louis, Železný
ITS: Buruiană-Aprodu
NI: Baco
PPE-DE: Anastase, Demetriou, De Veyrac, Iturgaiz Angulo, De Lange, Mitchell, Pieper, Pomés Ruiz
Verts/ALE: van Buitenen
Διορθώσεις και προθέσεις ψήφου
Υπέρ: Anja Weisgerber, Malcolm Harbour
Κατά: Erna Hennicot-Schoepges, Rodi Kratsa-Tsagaropoulou
47. Έκθεση Breyer A6-0359/2007
τροπολογία 147
Υπέρ: 349
ALDE: Andrejevs, Andria, Attwooll, Baeva, Bărbuleţiu, Birutis, Bourlanges, Bowles, Budreikaitė, Buşoi, Cappato, Cavada, Ciornei, Costa, Davies, Degutis, Deprez, Dičkutė, Drčar Murko, Duff, Ek, Fourtou, Gentvilas, Gibault, Griesbeck, Hall, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Kazak, Laperrouze, Lax, Ludford, Lynne, Matsakis, Mohácsi, Morillon, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Pannella, Piskorski, Pistelli, Pohjamo, Polfer, Prodi, Raeva, Resetarits, Ries, Samuelsen, Savi, Sbarbati, Schmidt Olle, Şerbu, Staniszewska, Sterckx, Susta, Szent-Iványi, Takkula, Toma, Vălean, Van Hecke, Virrankoski, Wallis, Watson
GUE/NGL: Adamou, Agnoletto, Aita, Brie, de Brún, Figueiredo, Flasarová, Guerreiro, Guidoni, Henin, Holm, Kaufmann, Kohlíček, Liotard, McDonald, Manolakou, Markov, Maštálka, Meijer, Meyer Pleite, Musacchio, Papadimoulis, Ransdorf, Remek, Rizzo, Seppänen, Søndergaard, Strož, Svensson, Toussas, Triantaphyllides, Uca, Wagenknecht, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Batten, Bloom, Bonde, Booth, Clark, Georgiou, Goudin, Knapman, Lundgren, Nattrass, Sinnott, Wise, Wojciechowski Bernard
ITS: Coşea, Mihăescu, Moisuc
NI: Baco, Battilocchio, Belohorská, Kozlík, Martin Hans-Peter, Rivera
PPE-DE: Dehaene, Esteves, Hybášková, Szájer, Wijkman, Wohlin
PSE: Arif, Arnaoutakis, Assis, Athanasiu, Attard-Montalto, Beňová, Berès, Berman, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Bulfon, Bullmann, Van den Burg, Carlotti, Carnero González, Casaca, Castex, Christensen, Corbett, Corbey, Corda, Cottigny, Creţu Corina, De Keyser, De Rossa, De Vits, Dobolyi, Douay, El Khadraoui, Ettl, Evans Robert, Färm, Fava, Fazakas, Ferreira Anne, Gebhardt, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Golik, Gomes, Gottardi, Grabowska, Grech, Groote, Gurmai, Guy-Quint, Hänsch, Hasse Ferreira, Haug, Hazan, Hegyi, Howitt, Hughes, Hutchinson, Iotova, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kindermann, Kinnock, Kirilov, Koppa, Kósáné Kovács, Koterec, Krehl, Kreissl-Dörfler, Laignel, Lambrinidis, Lavarra, Lefrançois, Lehtinen, Leichtfried, Leinen, Lévai, Liberadzki, Locatelli, Lyubcheva, McAvan, McCarthy, Maňka, Mann Erika, Martin David, Matsouka, Mihalache, Mikko, Moreno Sánchez, Morgan, Myller, Napoletano, Navarro, Neris, Paasilinna, Pahor, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Patrie, Peillon, Piecyk, Pittella, Podgorean, Podimata, Prets, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Roure, Sakalas, Saks, dos Santos, Savary, Schaldemose, Scheele, Schulz, Segelström, Severin, Simpson, Skinner, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Tarand, Thomsen, Titley, Trautmann, Tzampazi, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Weiler, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Angelilli, Aylward, Berlato, Borghezio, Camre, Crowley, Czarnecki Ryszard, Didžiokas, Foglietta, Foltyn-Kubicka, Gobbo, Grabowski, Janowski, Krasts, Kuc, Kuźmiuk, La Russa, Libicki, Maldeikis, Musumeci, Ó Neachtain, Pęk, Piotrowski, Podkański, Poli Bortone, Rogalski, Roszkowski, Rutowicz, Ryan, Speroni, Szymański, Tatarella, Tomaszewska, Wojciechowski Janusz, Zapałowski
Verts/ALE: Aubert, Auken, Beer, Bennahmias, Breyer, Buitenweg, Cramer, Evans Jill, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Hudghton, Isler Béguin, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Smith, Staes, Trüpel, Turmes, Voggenhuber, Ždanoka
Κατά: 297
ALDE: Alvaro, Busk, Chatzimarkakis, Ferrari, Geremek, Guardans Cambó, Harkin, Klinz, Koch-Mehrin, Krahmer, Kułakowski, Lambsdorff, Maaten, Manders, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Riis-Jørgensen, Schuth, Starkevičiūtė
IND/DEM: Belder, Blokland, Krupa, Tomczak, Železný
ITS: Romagnoli
NI: Bobošíková, Giertych, Helmer
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Angelakas, Antoniozzi, Ashworth, Audy, Ayuso, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Becsey, Belet, Berend, Böge, Bonsignore, Bowis, Braghetto, Brejc, Brepoels, Březina, Brok, Brunetta, Burke, Bushill-Matthews, Busuttil, Buzek, Cabrnoch, Callanan, Carollo, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, del Castillo Vera, Cederschiöld, Chichester, Chmielewski, Coelho, Daul, De Blasio, Demetriou, Descamps, Deß, Deva, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Dimitrakopoulos, Dover, Doyle, Duchoň, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Elles, Evans Jonathan, Fajmon, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Fjellner, Florenz, Fontaine, Fraga Estévez, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Galeote, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gewalt, Gklavakis, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Graça Moura, Gräßle, Grosch, Grossetête, Guellec, Gutiérrez-Cortines, Gyürk, Handzlik, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Hieronymi, Higgins, Hökmark, Hoppenstedt, Hudacký, Iacob-Ridzi, Ibrisagic, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jackson, Jałowiecki, Jarzembowski, Jeggle, Jeleva, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Kamall, Karas, Kauppi, Kelam, Kelemen, Klamt, Klaß, Klich, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Korhola, Kratsa-Tsagaropoulou, Kušķis, Lamassoure, Landsbergis, De Lange, Langen, Langendries, Lauk, Lechner, Lehne, Lewandowski, Liese, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, McMillan-Scott, Mann Thomas, Mantovani, Marques, Martens, Mathieu, Mato Adrover, Matsis, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Méndez de Vigo, Mikolášik, Millán Mon, Mitchell, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Ouzký, Pack, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Parish, Petre, Pieper, Pīks, Pleštinská, Podestà, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Saryusz-Wolski, Schierhuber, Schinas, Schmitt, Schöpflin, Schröder, Schwab, Seeber, Seeberg, Siekierski, Silva Peneda, Škottová, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stevenson, Strejček, Stubb, Sudre, Surján, Szabó, Tajani, Tannock, Thyssen, Ţîrle, Toubon, Trakatellis, Ulmer, Urutchev, Vakalis, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Vatanen, Vlasák, Vlasto, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, Wortmann-Kool, Záborská, Zahradil, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zvěřina, Zwiefka
PSE: Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Batzeli, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Cercas, Estrela, Falbr, Fernandes, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Goebbels, Herczog, Honeyball, Madeira, Martínez Martínez, Masip Hidalgo, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Paleckis, Riera Madurell, Salinas García, Sánchez Presedo, Siwiec, Sornosa Martínez
UEN: Czarnecki Marek Aleksander, Masiel
Αποχές: 16
IND/DEM: Coûteaux, Farage, Louis, Titford
ITS: Buruiană-Aprodu, Dillen, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Rachinel, Martinez, Mölzer, Popeangă, Schenardi, Stănescu
Verts/ALE: van Buitenen
Διορθώσεις και προθέσεις ψήφου
Υπέρ: Gitte Seeberg
48. Έκθεση Breyer A6-0359/2007
τροπολογία 148
Υπέρ: 412
ALDE: Andrejevs, Andria, Attwooll, Baeva, Bărbuleţiu, Birutis, Bourlanges, Bowles, Budreikaitė, Buşoi, Cappato, Cavada, Ciornei, Costa, Davies, Degutis, Deprez, Dičkutė, Drčar Murko, Duff, Ek, Ferrari, Fourtou, Gentvilas, Gibault, Griesbeck, Guardans Cambó, Hall, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Juknevičienė, Kacin, Kazak, Laperrouze, Lax, Ludford, Lynne, Matsakis, Mohácsi, Morillon, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Pannella, Piskorski, Pistelli, Pohjamo, Polfer, Prodi, Resetarits, Ries, Samuelsen, Savi, Sbarbati, Schmidt Olle, Şerbu, Staniszewska, Sterckx, Susta, Szent-Iványi, Takkula, Toma, Vălean, Van Hecke, Virrankoski, Wallis, Watson
GUE/NGL: Adamou, Agnoletto, Aita, Brie, de Brún, Figueiredo, Flasarová, Guerreiro, Guidoni, Henin, Holm, Kaufmann, Kohlíček, Liotard, McDonald, Manolakou, Markov, Maštálka, Meijer, Meyer Pleite, Musacchio, Papadimoulis, Remek, Rizzo, Seppänen, Søndergaard, Strož, Svensson, Toussas, Triantaphyllides, Uca, Wagenknecht, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Bonde, Georgiou, Goudin, Krupa, Lundgren, Sinnott, Tomczak, Wojciechowski Bernard
ITS: Buruiană-Aprodu, Coşea, Dillen, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Rachinel, Martinez, Mihăescu, Mölzer, Moisuc, Popeangă, Romagnoli, Schenardi, Stănescu
NI: Baco, Battilocchio, Belohorská, Giertych, Kozlík, Martin Hans-Peter, Rivera
PPE-DE: Audy, Barsi-Pataky, Bauer, Becsey, Brepoels, Busuttil, Casa, Coelho, De Blasio, Descamps, De Veyrac, Dimitrakopoulos, Duka-Zólyomi, Esteves, Fatuzzo, Fontaine, Gál, Ganţ, Gaubert, Gauzès, Gklavakis, Glattfelder, Grossetête, Guellec, Gyürk, Hennicot-Schoepges, Ibrisagic, Kelemen, Kónya-Hamar, Kratsa-Tsagaropoulou, Lamassoure, Mathieu, Mikolášik, Morin, Olajos, Őry, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Saïfi, Schinas, Schmitt, Schöpflin, Seeberg, Sudre, Surján, Szabó, Szájer, Toubon, Trakatellis, Vakalis, Varvitsiotis, Vlasto, Wijkman, Wohlin
PSE: Arif, Arnaoutakis, Assis, Athanasiu, Attard-Montalto, Batzeli, Beňová, Berès, Berman, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Bulfon, Bullmann, Van den Burg, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Castex, Christensen, Corbett, Corbey, Cottigny, Creţu Corina, De Keyser, De Rossa, De Vits, Dobolyi, Douay, El Khadraoui, Estrela, Ettl, Evans Robert, Färm, Falbr, Fava, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, Gebhardt, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Golik, Gomes, Gottardi, Grabowska, Grech, Groote, Gurmai, Guy-Quint, Hänsch, Hasse Ferreira, Haug, Hazan, Hegyi, Herczog, Honeyball, Howitt, Hughes, Hutchinson, Iotova, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kindermann, Kinnock, Kirilov, Koppa, Kósáné Kovács, Koterec, Krehl, Kreissl-Dörfler, Laignel, Lambrinidis, Lavarra, Lefrançois, Lehtinen, Leichtfried, Leinen, Lévai, Liberadzki, Locatelli, Lyubcheva, McAvan, McCarthy, Madeira, Maňka, Mann Erika, Martin David, Matsouka, Mihalache, Moreno Sánchez, Morgan, Myller, Napoletano, Navarro, Neris, Paasilinna, Pahor, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Patrie, Peillon, Piecyk, Pittella, Podgorean, Podimata, Prets, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Roure, Sakalas, Saks, Salinas García, dos Santos, Savary, Schaldemose, Scheele, Schulz, Segelström, Severin, Simpson, Siwiec, Skinner, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Tarand, Thomsen, Titley, Trautmann, Tzampazi, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Weiler, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Angelilli, Aylward, Berlato, Borghezio, Camre, Czarnecki Ryszard, Didžiokas, Foglietta, Foltyn-Kubicka, Gobbo, Grabowski, Janowski, Krasts, Kuc, Kuźmiuk, La Russa, Libicki, Maldeikis, Musumeci, Ó Neachtain, Pęk, Piotrowski, Podkański, Poli Bortone, Rogalski, Roszkowski, Rutowicz, Ryan, Speroni, Szymański, Tatarella, Tomaszewska, Wojciechowski Janusz, Zapałowski
Verts/ALE: Aubert, Auken, Beer, Bennahmias, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Cramer, Evans Jill, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Hudghton, Isler Béguin, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Smith, Staes, Trüpel, Turmes, Voggenhuber, Ždanoka
Κατά: 242
ALDE: Alvaro, Busk, Chatzimarkakis, Geremek, Harkin, Jensen, Klinz, Koch-Mehrin, Krahmer, Kułakowski, Lambsdorff, Maaten, Manders, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Raeva, Riis-Jørgensen, Schuth, Starkevičiūtė
IND/DEM: Batten, Belder, Blokland, Bloom, Booth, Clark, Farage, Knapman, Nattrass, Titford, Wise, Železný
NI: Bobošíková
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Angelakas, Antoniozzi, Ashworth, Ayuso, Beazley, Belet, Berend, Böge, Bonsignore, Bowis, Braghetto, Brejc, Březina, Brok, Brunetta, Burke, Bushill-Matthews, Buzek, Cabrnoch, Callanan, Carollo, Casini, Caspary, Castiglione, del Castillo Vera, Cederschiöld, Chichester, Chmielewski, Daul, Dehaene, Demetriou, Deß, Deva, Díaz de Mera García Consuegra, Dover, Doyle, Duchoň, Ebner, Ehler, Elles, Evans Jonathan, Fajmon, Ferber, Fernández Martín, Fjellner, Florenz, Fraga Estévez, Friedrich, Gahler, Gaľa, Galeote, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gewalt, Goepel, Gomolka, Graça Moura, Gräßle, Grosch, Gutiérrez-Cortines, Handzlik, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Herranz García, Herrero-Tejedor, Hieronymi, Higgins, Hökmark, Hoppenstedt, Hudacký, Hybášková, Iacob-Ridzi, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jackson, Jałowiecki, Jarzembowski, Jeggle, Jeleva, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Kamall, Karas, Kauppi, Kelam, Klamt, Klaß, Klich, Koch, Konrad, Korhola, Kušķis, Landsbergis, De Lange, Langen, Langendries, Lauk, Lechner, Lehne, Lewandowski, Liese, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, McMillan-Scott, Mann Thomas, Mantovani, Marques, Martens, Mato Adrover, Matsis, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Méndez de Vigo, Millán Mon, Mitchell, Montoro Romero, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Ouzký, Pack, Parish, Petre, Pieper, Pīks, Pleštinská, Podestà, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Salafranca Sánchez-Neyra, Saryusz-Wolski, Schierhuber, Schröder, Schwab, Seeber, Siekierski, Silva Peneda, Škottová, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stevenson, Strejček, Stubb, Tajani, Tannock, Thyssen, Ţîrle, Ulmer, Urutchev, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Vatanen, Vlasák, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, Wortmann-Kool, Záborská, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zvěřina, Zwiefka
PSE: Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Calabuig Rull, Cercas, Corda, Garcés Ramón, García Pérez, Goebbels, Martínez Martínez, Masip Hidalgo, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Mikko, Paleckis, Riera Madurell, Sánchez Presedo, Sornosa Martínez
UEN: Czarnecki Marek Aleksander, Masiel
Αποχές: 3
IND/DEM: Coûteaux, Louis
Verts/ALE: van Buitenen
Διορθώσεις και προθέσεις ψήφου
Υπέρ: Giovanna Corda
49. Έκθεση Breyer A6-0359/2007
τροπολογία 185/1
Υπέρ: 542
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Andria, Attwooll, Baeva, Bărbuleţiu, Birutis, Bourlanges, Bowles, Budreikaitė, Busk, Buşoi, Cappato, Cavada, Ciornei, Costa, Davies, Degutis, Deprez, Dičkutė, Drčar Murko, Duff, Ek, Ferrari, Fourtou, Gentvilas, Geremek, Gibault, Griesbeck, Guardans Cambó, Hall, Harkin, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Kazak, Klinz, Koch-Mehrin, Krahmer, Kułakowski, Lambsdorff, Laperrouze, Lax, Ludford, Lynne, Maaten, Manders, Matsakis, Mohácsi, Morillon, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Ortuondo Larrea, Panayotov, Pannella, Piskorski, Pistelli, Pohjamo, Polfer, Prodi, Raeva, Ries, Riis-Jørgensen, Savi, Sbarbati, Schmidt Olle, Schuth, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Susta, Szent-Iványi, Takkula, Toma, Vălean, Van Hecke, Virrankoski, Wallis
IND/DEM: Bonde, Georgiou, Krupa, Tomczak, Wojciechowski Bernard
ITS: Coşea, Mihăescu, Romagnoli, Stănescu
NI: Giertych, Helmer, Rivera
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Angelakas, Antoniozzi, Ashworth, Audy, Ayuso, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Becsey, Belet, Berend, Böge, Bonsignore, Bowis, Braghetto, Brejc, Brepoels, Březina, Brunetta, Burke, Bushill-Matthews, Busuttil, Buzek, Callanan, Carollo, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, del Castillo Vera, Cederschiöld, Chichester, Chmielewski, Coelho, Daul, De Blasio, Dehaene, Demetriou, Descamps, Deß, Deva, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Dimitrakopoulos, Dover, Doyle, Duchoň, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Elles, Esteves, Evans Jonathan, Fajmon, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Fjellner, Florenz, Fontaine, Fraga Estévez, Gahler, Gál, Gaľa, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gewalt, Gklavakis, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Graça Moura, Gräßle, Grosch, Grossetête, Guellec, Gutiérrez-Cortines, Gyürk, Handzlik, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Hieronymi, Higgins, Hökmark, Hoppenstedt, Hudacký, Hybášková, Iacob-Ridzi, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jackson, Jałowiecki, Jarzembowski, Jeggle, Jeleva, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Kamall, Karas, Kauppi, Kelam, Kelemen, Klamt, Klaß, Klich, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Korhola, Kratsa-Tsagaropoulou, Kušķis, Lamassoure, Landsbergis, De Lange, Langendries, Lauk, Lechner, Lehne, Lewandowski, Liese, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, McMillan-Scott, Mann Thomas, Mantovani, Marques, Martens, Mathieu, Mato Adrover, Matsis, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Méndez de Vigo, Mikolášik, Millán Mon, Mitchell, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Parish, Petre, Pieper, Pīks, Pleštinská, Podestà, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Saryusz-Wolski, Schierhuber, Schinas, Schmitt, Schöpflin, Schröder, Schwab, Seeber, Seeberg, Siekierski, Silva Peneda, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stevenson, Stubb, Sudre, Surján, Szabó, Szájer, Tajani, Tannock, Thyssen, Ţîrle, Toubon, Trakatellis, Ulmer, Urutchev, Vakalis, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Vlasto, Weber Manfred, Wieland, Wijkman, Wohlin, Wortmann-Kool, Záborská, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zwiefka
PSE: Arif, Arnaoutakis, Assis, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Batzeli, Beňová, Berès, Berman, Bösch, Bono, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Bulfon, Bullmann, Van den Burg, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Castex, Cercas, Christensen, Corbett, Corbey, Corda, Cottigny, Creţu Corina, De Keyser, De Rossa, De Vits, Dobolyi, Douay, El Khadraoui, Estrela, Ettl, Evans Robert, Färm, Falbr, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Gebhardt, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Golik, Gomes, Gottardi, Grabowska, Grech, Groote, Gurmai, Guy-Quint, Hänsch, Hasse Ferreira, Haug, Hazan, Hegyi, Herczog, Honeyball, Howitt, Hughes, Hutchinson, Iotova, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kindermann, Kinnock, Kirilov, Koppa, Kósáné Kovács, Koterec, Krehl, Kreissl-Dörfler, Laignel, Lambrinidis, Lavarra, Lefrançois, Lehtinen, Leichtfried, Leinen, Lévai, Liberadzki, Locatelli, Lyubcheva, McAvan, McCarthy, Madeira, Maňka, Mann Erika, Martin David, Martínez Martínez, Masip Hidalgo, Matsouka, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Mihalache, Mikko, Moreno Sánchez, Morgan, Myller, Napoletano, Navarro, Neris, Paasilinna, Pahor, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Patrie, Peillon, Piecyk, Pittella, Podgorean, Podimata, Prets, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Roure, Sakalas, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Savary, Schaldemose, Scheele, Schulz, Segelström, Severin, Simpson, Siwiec, Skinner, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Tarand, Thomsen, Titley, Trautmann, Tzampazi, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Walter, Weiler, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García
UEN: Angelilli, Aylward, Berlato, Borghezio, Camre, Crowley, Czarnecki Marek Aleksander, Czarnecki Ryszard, Didžiokas, Foglietta, Foltyn-Kubicka, Gobbo, Grabowski, Janowski, Krasts, Kuc, Kuźmiuk, La Russa, Libicki, Maldeikis, Masiel, Musumeci, Ó Neachtain, Pęk, Piotrowski, Podkański, Poli Bortone, Rogalski, Roszkowski, Rutowicz, Ryan, Speroni, Szymański, Tatarella, Tomaszewska, Wojciechowski Janusz, Zapałowski
Verts/ALE: Auken, Beer, Frassoni, Harms, Hudghton, Jonckheer, Lagendijk, Lichtenberger, Onesta, Smith, Turmes, Ždanoka
Κατά: 87
ALDE: Resetarits
GUE/NGL: Adamou, Agnoletto, Aita, Brie, de Brún, Figueiredo, Flasarová, Guerreiro, Guidoni, Henin, Holm, Kaufmann, Kohlíček, Liotard, McDonald, Manolakou, Markov, Maštálka, Meijer, Meyer Pleite, Musacchio, Papadimoulis, Ransdorf, Remek, Rizzo, Seppänen, Søndergaard, Strož, Svensson, Toussas, Triantaphyllides, Uca, Wagenknecht, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Batten, Belder, Blokland, Booth, Clark, Goudin, Knapman, Lundgren, Nattrass, Sinnott, Titford, Wise, Železný
NI: Baco, Battilocchio, Belohorská, Bobošíková, Kozlík, Martin Hans-Peter
PPE-DE: Cabrnoch, Ouzký, Škottová, Strejček, Vlasák, Zahradil, Zvěřina
Verts/ALE: Aubert, Bennahmias, Breyer, Buitenweg, Cramer, Evans Jill, Flautre, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Hassi, Isler Béguin, Kallenbach, Kusstatscher, Lambert, Lipietz, Lucas, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Staes, Trüpel, Voggenhuber
Αποχές: 12
IND/DEM: Coûteaux, Louis
ITS: Dillen, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Rachinel, Martinez, Moisuc, Popeangă, Schenardi
Verts/ALE: van Buitenen
Διορθώσεις και προθέσεις ψήφου
Κατά: Gérard Onesta, Margrete Auken
50. Έκθεση Breyer A6-0359/2007
τροπολογία 185/2
Υπέρ: 186
ALDE: Andrejevs, Andria, Attwooll, Baeva, Bărbuleţiu, Bourlanges, Bowles, Budreikaitė, Buşoi, Cappato, Cavada, Ciornei, Costa, Davies, Degutis, Deprez, Dičkutė, Drčar Murko, Duff, Ek, Ferrari, Fourtou, Gentvilas, Gibault, Griesbeck, Hall, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Juknevičienė, Kacin, Kazak, Laperrouze, Lax, Ludford, Lynne, Matsakis, Mohácsi, Morillon, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Pannella, Piskorski, Pistelli, Pohjamo, Prodi, Resetarits, Ries, Savi, Sbarbati, Schmidt Olle, Şerbu, Staniszewska, Sterckx, Susta, Szent-Iványi, Takkula, Toma, Vălean, Van Hecke, Virrankoski, Wallis
IND/DEM: Batten, Belder, Blokland, Bonde, Booth, Clark, Georgiou, Knapman, Nattrass, Titford, Tomczak, Wojciechowski Bernard
ITS: Coşea, Mihăescu, Popeangă, Romagnoli
NI: Giertych
PPE-DE: Andrikienė, Angelakas, Audy, Ayuso, Brepoels, Busuttil, Casa, Coelho, Descamps, Deß, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Dimitrakopoulos, Fatuzzo, Fernández Martín, Fontaine, Fraga Estévez, Galeote, Ganţ, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gklavakis, Grossetête, Guellec, Gutiérrez-Cortines, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Hybášková, Kratsa-Tsagaropoulou, Lamassoure, Liese, López-Istúriz White, Mathieu, Mato Adrover, Mayor Oreja, Méndez de Vigo, Mikolášik, Millán Mon, Montoro Romero, Morin, Olajos, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Radwan, Rudi Ubeda, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Schinas, Sudre, Ţîrle, Toubon, Trakatellis, Vakalis, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Vlasto, Wijkman, Wohlin, Záborská
PSE: Batzeli, Beňová, Capoulas Santos, De Vits, Gomes, Kindermann, Krehl, Prets
UEN: Angelilli, Aylward, Berlato, Borghezio, Crowley, Czarnecki Marek Aleksander, Czarnecki Ryszard, Didžiokas, Foglietta, Foltyn-Kubicka, Gobbo, Grabowski, Janowski, Krasts, Kuc, Kuźmiuk, La Russa, Libicki, Maldeikis, Musumeci, Ó Neachtain, Pęk, Piotrowski, Podkański, Poli Bortone, Rogalski, Roszkowski, Rutowicz, Speroni, Szymański, Tatarella, Tomaszewska, Wojciechowski Janusz, Zapałowski
Verts/ALE: Hudghton, Smith, Ždanoka
Κατά: 439
ALDE: Alvaro, Busk, Geremek, Guardans Cambó, Harkin, Jensen, Klinz, Koch-Mehrin, Krahmer, Kułakowski, Lambsdorff, Maaten, Manders, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Raeva, Riis-Jørgensen, Samuelsen, Schuth, Starkevičiūtė
GUE/NGL: Adamou, Agnoletto, Aita, Brie, de Brún, Figueiredo, Flasarová, Guerreiro, Guidoni, Henin, Holm, Kaufmann, Kohlíček, Liotard, McDonald, Manolakou, Markov, Maštálka, Meijer, Meyer Pleite, Musacchio, Papadimoulis, Ransdorf, Remek, Rizzo, Seppänen, Søndergaard, Strož, Svensson, Toussas, Triantaphyllides, Uca, Wagenknecht, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Goudin, Lundgren, Sinnott, Wise, Železný
NI: Baco, Battilocchio, Belohorská, Bobošíková, Helmer, Kozlík, Martin Hans-Peter, Rivera
PPE-DE: Albertini, Anastase, Antoniozzi, Ashworth, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Becsey, Belet, Berend, Böge, Bowis, Braghetto, Brejc, Březina, Brunetta, Burke, Bushill-Matthews, Buzek, Cabrnoch, Callanan, Carollo, Casini, Caspary, Castiglione, del Castillo Vera, Cederschiöld, Chichester, Chmielewski, Daul, De Blasio, Dehaene, Demetriou, Dover, Doyle, Duchoň, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Elles, Fajmon, Ferber, Fjellner, Friedrich, Gahler, Gaľa, García-Margallo y Marfil, Gewalt, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Graça Moura, Gräßle, Grosch, Gyürk, Handzlik, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Hieronymi, Higgins, Hökmark, Hoppenstedt, Hudacký, Iacob-Ridzi, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jackson, Jałowiecki, Jarzembowski, Jeggle, Jeleva, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Kamall, Karas, Kauppi, Kelam, Kelemen, Klamt, Klaß, Klich, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Korhola, Kušķis, De Lange, Langendries, Lauk, Lechner, Lehne, Lewandowski, Lulling, McGuinness, McMillan-Scott, Mann Thomas, Mantovani, Marques, Martens, Matsis, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mitchell, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Ouzký, Parish, Petre, Pieper, Pīks, Pleštinská, Podestà, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Reul, Roithová, Rübig, Saryusz-Wolski, Schierhuber, Schmitt, Schöpflin, Schröder, Schwab, Seeber, Seeberg, Siekierski, Silva Peneda, Škottová, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stevenson, Strejček, Stubb, Surján, Szabó, Szájer, Tajani, Tannock, Thyssen, Ulmer, Urutchev, Van Orden, Vatanen, Vlasák, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, Wortmann-Kool, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zvěřina, Zwiefka
PSE: Arif, Arnaoutakis, Assis, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Berès, Berman, Bösch, Bono, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Bulfon, Bullmann, Van den Burg, Calabuig Rull, Carlotti, Carnero González, Casaca, Castex, Cercas, Christensen, Corbett, Corbey, Corda, Cottigny, De Keyser, De Rossa, Dobolyi, Douay, El Khadraoui, Estrela, Ettl, Evans Robert, Färm, Falbr, Fava, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Gebhardt, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Goebbels, Golik, Gottardi, Grabowska, Grech, Groote, Gurmai, Guy-Quint, Hänsch, Hasse Ferreira, Haug, Hazan, Hegyi, Herczog, Honeyball, Howitt, Hughes, Hutchinson, Iotova, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kinnock, Kirilov, Koppa, Kósáné Kovács, Koterec, Kreissl-Dörfler, Laignel, Lambrinidis, Lavarra, Lefrançois, Lehtinen, Leichtfried, Leinen, Lévai, Liberadzki, Locatelli, Lyubcheva, McAvan, McCarthy, Madeira, Maňka, Mann Erika, Martin David, Martínez Martínez, Masip Hidalgo, Matsouka, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Mihalache, Mikko, Moreno Sánchez, Morgan, Myller, Napoletano, Navarro, Neris, Paasilinna, Pahor, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Patrie, Peillon, Piecyk, Pittella, Podgorean, Podimata, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Roure, Sakalas, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Savary, Schaldemose, Scheele, Schulz, Segelström, Severin, Simpson, Siwiec, Skinner, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Tarand, Thomsen, Titley, Trautmann, Tzampazi, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Walter, Weiler, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Camre, Masiel
Verts/ALE: Aubert, Auken, Beer, Bennahmias, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Cramer, Evans Jill, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Isler Béguin, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Staes, Trüpel, Turmes, Voggenhuber
Αποχές: 15
IND/DEM: Coûteaux, Krupa, Louis
ITS: Dillen, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Rachinel, Martinez, Moisuc, Schenardi, Stănescu
PPE-DE: Esteves, Langen
Verts/ALE: van Buitenen
51. Έκθεση Breyer A6-0359/2007
τροπολογία 185/3
Υπέρ: 198
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Andria, Attwooll, Baeva, Bărbuleţiu, Birutis, Bourlanges, Bowles, Budreikaitė, Busk, Buşoi, Cappato, Cavada, Ciornei, Davies, Degutis, Deprez, Dičkutė, Drčar Murko, Duff, Ek, Ferrari, Fourtou, Gentvilas, Gibault, Griesbeck, Guardans Cambó, Hall, Harkin, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Kazak, Klinz, Koch-Mehrin, Krahmer, Lambsdorff, Laperrouze, Lax, Ludford, Lynne, Maaten, Manders, Matsakis, Mohácsi, Morillon, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Pannella, Piskorski, Pistelli, Pohjamo, Polfer, Prodi, Raeva, Ries, Riis-Jørgensen, Savi, Sbarbati, Schmidt Olle, Schuth, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Susta, Szent-Iványi, Takkula, Toma, Vălean, Van Hecke, Virrankoski, Wallis
IND/DEM: Belder, Blokland, Bonde, Georgiou, Krupa, Tomczak, Wojciechowski Bernard
ITS: Coşea, Mihăescu, Romagnoli
NI: Giertych
PPE-DE: Angelakas, Audy, Ayuso, Böge, Bonsignore, Brejc, Brepoels, Busuttil, Casa, Coelho, Descamps, Deß, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Dimitrakopoulos, Esteves, Fernández Martín, Fontaine, Fraga Estévez, Gaľa, Galeote, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gklavakis, Gräßle, Grossetête, Guellec, Gutiérrez-Cortines, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Hybášková, Kratsa-Tsagaropoulou, Lamassoure, De Lange, López-Istúriz White, Mathieu, Mato Adrover, Mayor Oreja, Méndez de Vigo, Mikolášik, Millán Mon, Montoro Romero, Morin, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Radwan, Rudi Ubeda, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Schinas, Sudre, Ţîrle, Toubon, Trakatellis, Vakalis, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Vlasto, Wijkman, Wohlin
PSE: Capoulas Santos, De Vits, Krehl, dos Santos, Siwiec, Szejna
UEN: Angelilli, Aylward, Berlato, Borghezio, Crowley, Czarnecki Ryszard, Didžiokas, Foglietta, Foltyn-Kubicka, Gobbo, Grabowski, Janowski, Krasts, Kuc, Kuźmiuk, La Russa, Libicki, Maldeikis, Musumeci, Ó Neachtain, Pęk, Piotrowski, Podkański, Poli Bortone, Rogalski, Roszkowski, Rutowicz, Ryan, Speroni, Szymański, Tatarella, Tomaszewska, Wojciechowski Janusz, Zapałowski
Verts/ALE: Smith, Ždanoka
Κατά: 429
ALDE: Geremek, Kułakowski, Resetarits, Samuelsen
GUE/NGL: Adamou, Agnoletto, Aita, Brie, de Brún, Figueiredo, Flasarová, Guerreiro, Guidoni, Henin, Holm, Kaufmann, Kohlíček, Liotard, McDonald, Manolakou, Markov, Maštálka, Meijer, Meyer Pleite, Musacchio, Papadimoulis, Ransdorf, Remek, Rizzo, Seppänen, Søndergaard, Strož, Svensson, Toussas, Triantaphyllides, Uca, Wagenknecht, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Goudin, Lundgren, Sinnott, Železný
NI: Baco, Battilocchio, Belohorská, Bobošíková, Helmer, Kozlík, Martin Hans-Peter, Rivera
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Antoniozzi, Ashworth, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Becsey, Belet, Berend, Bowis, Braghetto, Březina, Brunetta, Burke, Bushill-Matthews, Buzek, Cabrnoch, Callanan, Carollo, Casini, Caspary, Castiglione, del Castillo Vera, Cederschiöld, Chichester, Chmielewski, Daul, De Blasio, Dehaene, Demetriou, Deva, Dover, Doyle, Duchoň, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Elles, Evans Jonathan, Fajmon, Ferber, Fjellner, Florenz, Friedrich, Gahler, Gál, Gewalt, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Graça Moura, Grosch, Gyürk, Handzlik, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Hieronymi, Higgins, Hökmark, Hoppenstedt, Hudacký, Iacob-Ridzi, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jackson, Jałowiecki, Jarzembowski, Jeggle, Jeleva, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Karas, Kauppi, Kelam, Kelemen, Klamt, Klaß, Klich, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Korhola, Kušķis, Landsbergis, Langen, Langendries, Lauk, Lechner, Lehne, Lewandowski, Liese, Lulling, McGuinness, McMillan-Scott, Mann Thomas, Mantovani, Marques, Martens, Matsis, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mitchell, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Ouzký, Parish, Petre, Pieper, Pīks, Pleštinská, Podestà, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Reul, Roithová, Rübig, Saryusz-Wolski, Schierhuber, Schmitt, Schöpflin, Schröder, Schwab, Seeber, Seeberg, Siekierski, Silva Peneda, Škottová, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stevenson, Strejček, Stubb, Surján, Szabó, Szájer, Tajani, Tannock, Thyssen, Ulmer, Urutchev, Van Orden, Vatanen, Vlasák, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, Wortmann-Kool, Záborská, Zahradil, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zvěřina, Zwiefka
PSE: Arif, Arnaoutakis, Assis, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Batzeli, Beňová, Berès, Berman, Bösch, Bono, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Bulfon, Bullmann, Van den Burg, Calabuig Rull, Carlotti, Carnero González, Casaca, Castex, Cercas, Christensen, Corbett, Corbey, Corda, Cottigny, Creţu Corina, De Keyser, De Rossa, Dobolyi, Douay, El Khadraoui, Estrela, Ettl, Evans Robert, Färm, Falbr, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Gebhardt, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Goebbels, Golik, Gomes, Gottardi, Grabowska, Grech, Groote, Gurmai, Guy-Quint, Hänsch, Hasse Ferreira, Haug, Hazan, Hegyi, Herczog, Honeyball, Howitt, Hughes, Hutchinson, Iotova, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kindermann, Kinnock, Kirilov, Koppa, Kósáné Kovács, Koterec, Kreissl-Dörfler, Laignel, Lambrinidis, Lavarra, Lefrançois, Lehtinen, Leichtfried, Leinen, Lévai, Liberadzki, Locatelli, Lyubcheva, McAvan, McCarthy, Madeira, Maňka, Mann Erika, Martin David, Martínez Martínez, Masip Hidalgo, Matsouka, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Mihalache, Mikko, Moreno Sánchez, Morgan, Myller, Napoletano, Navarro, Neris, Paasilinna, Pahor, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Patrie, Peillon, Piecyk, Pittella, Podgorean, Podimata, Prets, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Roure, Sakalas, Salinas García, Sánchez Presedo, Savary, Scheele, Schulz, Segelström, Severin, Simpson, Skinner, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swoboda, Tabajdi, Tarand, Thomsen, Titley, Trautmann, Tzampazi, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Walter, Weiler, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Camre, Masiel
Verts/ALE: Aubert, Auken, Beer, Bennahmias, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Cramer, Evans Jill, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Hudghton, Isler Béguin, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Staes, Trüpel, Turmes, Voggenhuber
Αποχές: 20
IND/DEM: Batten, Booth, Clark, Coûteaux, Knapman, Louis, Nattrass, Titford, Wise
ITS: Dillen, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Rachinel, Martinez, Moisuc, Popeangă, Schenardi, Stănescu
Verts/ALE: van Buitenen
Διορθώσεις και προθέσεις ψήφου
Κατά: Christel Schaldemose
52. Έκθεση Breyer A6-0359/2007
τροπολογία 216
Υπέρ: 321
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Andria, Attwooll, Baeva, Bărbuleţiu, Birutis, Bourlanges, Bowles, Budreikaitė, Buşoi, Cappato, Cavada, Ciornei, Costa, Davies, Degutis, Deprez, Dičkutė, Drčar Murko, Duff, Ek, Ferrari, Fourtou, Gentvilas, Gibault, Griesbeck, Hall, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Juknevičienė, Kacin, Kazak, Lambsdorff, Laperrouze, Ludford, Lynne, Matsakis, Mohácsi, Morillon, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Pannella, Piskorski, Pistelli, Polfer, Prodi, Resetarits, Ries, Samuelsen, Savi, Sbarbati, Schmidt Olle, Şerbu, Staniszewska, Sterckx, Susta, Szent-Iványi, Toma, Vălean, Van Hecke, Wallis
GUE/NGL: Adamou, Agnoletto, Aita, Brie, Figueiredo, Flasarová, Guerreiro, Guidoni, Henin, Holm, Kaufmann, Kohlíček, Liotard, McDonald, Manolakou, Markov, Maštálka, Meijer, Meyer Pleite, Musacchio, Papadimoulis, Remek, Rizzo, Seppänen, Søndergaard, Strož, Svensson, Toussas, Triantaphyllides, Uca, Wagenknecht, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Bonde, Georgiou, Goudin, Krupa, Lundgren, Sinnott, Tomczak
ITS: Coşea, Mihăescu
NI: Battilocchio, Giertych, Martin Hans-Peter, Rivera
PPE-DE: Esteves, Fontaine, Jordan Cizelj, Kratsa-Tsagaropoulou, Saïfi, Wohlin
PSE: Arif, Arnaoutakis, Assis, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Batzeli, Beňová, Berès, Berman, Bösch, Bono, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Bulfon, Bullmann, Van den Burg, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Castex, Cercas, Christensen, Corbett, Corbey, Corda, Cottigny, Creţu Corina, De Keyser, De Rossa, De Vits, Dobolyi, Douay, El Khadraoui, Estrela, Ettl, Evans Robert, Färm, Falbr, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Gebhardt, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Golik, Gottardi, Grabowska, Grech, Groote, Gurmai, Guy-Quint, Hänsch, Hasse Ferreira, Haug, Hazan, Hegyi, Herczog, Honeyball, Howitt, Hughes, Hutchinson, Iotova, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kinnock, Kirilov, Koppa, Kósáné Kovács, Kreissl-Dörfler, Laignel, Lambrinidis, Lavarra, Lefrançois, Lehtinen, Leichtfried, Leinen, Lévai, Liberadzki, Locatelli, Lyubcheva, McAvan, McCarthy, Madeira, Maňka, Mann Erika, Martin David, Martínez Martínez, Masip Hidalgo, Matsouka, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Mihalache, Moreno Sánchez, Morgan, Myller, Napoletano, Navarro, Neris, Paasilinna, Pahor, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Patrie, Peillon, Piecyk, Pittella, Podgorean, Podimata, Prets, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Roure, Sakalas, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Savary, Schaldemose, Scheele, Schulz, Segelström, Severin, Simpson, Siwiec, Skinner, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Tarand, Thomsen, Titley, Trautmann, Tzampazi, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Walter, Weiler, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Camre, Czarnecki Ryszard, Krasts, Libicki
Verts/ALE: Aubert, Auken, Beer, Bennahmias, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Cramer, Evans Jill, Flautre, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Isler Béguin, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Staes, Trüpel, Turmes, Voggenhuber
Κατά: 310
ALDE: Busk, Geremek, Guardans Cambó, Harkin, Jensen, Klinz, Koch-Mehrin, Krahmer, Kułakowski, Lax, Maaten, Manders, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Pohjamo, Raeva, Riis-Jørgensen, Schuth, Starkevičiūtė, Takkula, Virrankoski
IND/DEM: Batten, Belder, Blokland, Booth, Clark, Knapman, Titford, Wise, Wojciechowski Bernard, Železný
ITS: Romagnoli, Stănescu
NI: Baco, Belohorská, Bobošíková, Kozlík
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Angelakas, Antoniozzi, Ashworth, Audy, Ayuso, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Becsey, Belet, Berend, Böge, Bonsignore, Bowis, Braghetto, Brejc, Brepoels, Březina, Brunetta, Burke, Bushill-Matthews, Busuttil, Buzek, Cabrnoch, Callanan, Carollo, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, del Castillo Vera, Cederschiöld, Chichester, Chmielewski, Coelho, Daul, De Blasio, Dehaene, Demetriou, Descamps, Deß, Deva, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Dimitrakopoulos, Dover, Doyle, Duchoň, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Elles, Evans Jonathan, Fajmon, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Fjellner, Florenz, Fraga Estévez, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Galeote, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gewalt, Gklavakis, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Graça Moura, Gräßle, Grosch, Grossetête, Guellec, Gutiérrez-Cortines, Gyürk, Handzlik, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Hieronymi, Higgins, Hökmark, Hoppenstedt, Hudacký, Hybášková, Iacob-Ridzi, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jackson, Jałowiecki, Jarzembowski, Jeggle, Jeleva, Kaczmarek, Kamall, Karas, Kauppi, Kelam, Kelemen, Klamt, Klaß, Klich, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Korhola, Kušķis, Lamassoure, Landsbergis, De Lange, Langen, Langendries, Lauk, Lechner, Lehne, Lewandowski, Liese, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, McMillan-Scott, Mann Thomas, Mantovani, Marques, Martens, Mathieu, Mato Adrover, Matsis, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Méndez de Vigo, Mikolášik, Millán Mon, Mitchell, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Ouzký, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Parish, Petre, Pieper, Pīks, Pleštinská, Podestà, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Salafranca Sánchez-Neyra, Saryusz-Wolski, Schierhuber, Schinas, Schmitt, Schöpflin, Schwab, Seeber, Seeberg, Siekierski, Silva Peneda, Škottová, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stevenson, Strejček, Stubb, Sudre, Surján, Szabó, Szájer, Tajani, Tannock, Thyssen, Ţîrle, Toubon, Trakatellis, Ulmer, Urutchev, Vakalis, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Vatanen, Vlasák, Vlasto, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, Wijkman, Wortmann-Kool, Záborská, Zahradil, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zvěřina, Zwiefka
PSE: Goebbels, Kindermann, Krehl
UEN: Angelilli, Aylward, Berlato, Borghezio, Crowley, Czarnecki Marek Aleksander, Didžiokas, Foglietta, Foltyn-Kubicka, Gobbo, Grabowski, Janowski, Kuc, Kuźmiuk, La Russa, Maldeikis, Masiel, Musumeci, Ó Neachtain, Pęk, Piotrowski, Podkański, Poli Bortone, Rogalski, Roszkowski, Rutowicz, Ryan, Speroni, Szymański, Tatarella, Tomaszewska, Wojciechowski Janusz, Zapałowski
Verts/ALE: Hudghton, Smith, Ždanoka
Αποχές: 12
IND/DEM: Coûteaux, Louis
ITS: Dillen, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Rachinel, Martinez, Moisuc, Popeangă, Schenardi
Verts/ALE: van Buitenen
Διορθώσεις και προθέσεις ψήφου
Κατά: Anders Samuelsen
53. Έκθεση Breyer A6-0359/2007
τροπολογία 275
Υπέρ: 126
ALDE: Alvaro, Deprez, Panayotov, Resetarits, Ries, Samuelsen
GUE/NGL: Adamou, Agnoletto, Aita, Brie, de Brún, Figueiredo, Flasarová, Guerreiro, Guidoni, Henin, Kaufmann, Kohlíček, Liotard, McDonald, Manolakou, Markov, Maštálka, Meijer, Meyer Pleite, Musacchio, Papadimoulis, Ransdorf, Remek, Rizzo, Seppänen, Strož, Svensson, Toussas, Triantaphyllides, Uca, Wagenknecht, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Belder, Blokland, Bonde, Coûteaux, Georgiou, Krupa, Louis, Sinnott, Tomczak
ITS: Coşea, Mihăescu
NI: Belohorská, Giertych, Kozlík, Martin Hans-Peter
PPE-DE: Hannan, Roithová, Seeberg
PSE: Arif, Berès, Bono, Bourzai, Van den Burg, Carlotti, Castex, Corda, Cottigny, De Keyser, Douay, Ferreira Anne, França, Gomes, Guy-Quint, Hazan, Hutchinson, Kreissl-Dörfler, Laignel, Lefrançois, Navarro, Neris, Patrie, Peillon, Pribetich, Rocard, Roure, Szejna, Tabajdi, Trautmann, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud
UEN: Krasts, La Russa
Verts/ALE: Aubert, Auken, Beer, Bennahmias, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Cramer, Evans Jill, Flautre, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Isler Béguin, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Staes, Trüpel, Turmes, Voggenhuber
Κατά: 510
ALDE: Andrejevs, Andria, Attwooll, Baeva, Bărbuleţiu, Birutis, Bourlanges, Bowles, Budreikaitė, Busk, Buşoi, Cappato, Cavada, Ciornei, Costa, Davies, Degutis, Dičkutė, Drčar Murko, Duff, Ek, Ferrari, Fourtou, Gentvilas, Geremek, Gibault, Griesbeck, Guardans Cambó, Hall, Harkin, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Kazak, Klinz, Koch-Mehrin, Krahmer, Kułakowski, Lambsdorff, Laperrouze, Lax, Ludford, Lynne, Maaten, Manders, Matsakis, Mohácsi, Morillon, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Ortuondo Larrea, Pannella, Piskorski, Pistelli, Pohjamo, Polfer, Prodi, Raeva, Riis-Jørgensen, Savi, Sbarbati, Schmidt Olle, Schuth, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Susta, Szent-Iványi, Takkula, Toma, Vălean, Van Hecke, Virrankoski, Wallis
IND/DEM: Batten, Booth, Clark, Goudin, Knapman, Lundgren, Titford, Wise, Wojciechowski Bernard, Železný
ITS: Dillen, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Rachinel, Martinez, Moisuc, Popeangă, Romagnoli, Schenardi, Stănescu
NI: Battilocchio, Bobošíková
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Angelakas, Antoniozzi, Ashworth, Audy, Ayuso, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Becsey, Belet, Berend, Böge, Bonsignore, Bowis, Braghetto, Brejc, Brepoels, Březina, Brunetta, Burke, Bushill-Matthews, Busuttil, Buzek, Cabrnoch, Callanan, Carollo, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, del Castillo Vera, Cederschiöld, Chichester, Chmielewski, Coelho, Daul, De Blasio, Dehaene, Demetriou, Descamps, Deß, Deva, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Dimitrakopoulos, Dover, Doyle, Duchoň, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Elles, Esteves, Evans Jonathan, Fajmon, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Fjellner, Florenz, Fontaine, Fraga Estévez, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Galeote, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gewalt, Gklavakis, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Graça Moura, Gräßle, Grosch, Grossetête, Guellec, Gutiérrez-Cortines, Gyürk, Handzlik, Harbour, Heaton-Harris, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Hieronymi, Higgins, Hökmark, Hoppenstedt, Hudacký, Hybášková, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jackson, Jałowiecki, Jarzembowski, Jeggle, Jeleva, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Kamall, Karas, Kauppi, Kelam, Kelemen, Klamt, Klaß, Klich, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Korhola, Kratsa-Tsagaropoulou, Kušķis, Lamassoure, Landsbergis, De Lange, Langen, Langendries, Lauk, Lechner, Lehne, Lewandowski, Liese, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, McMillan-Scott, Mann Thomas, Mantovani, Marques, Martens, Mathieu, Mato Adrover, Matsis, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Méndez de Vigo, Mikolášik, Millán Mon, Mitchell, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Ouzký, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Parish, Petre, Pieper, Pīks, Pleštinská, Podestà, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Rudi Ubeda, Rübig, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Saryusz-Wolski, Schierhuber, Schinas, Schmitt, Schöpflin, Seeber, Siekierski, Silva Peneda, Škottová, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stevenson, Strejček, Stubb, Sudre, Surján, Szabó, Szájer, Tajani, Tannock, Thyssen, Ţîrle, Toubon, Trakatellis, Ulmer, Urutchev, Vakalis, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Vatanen, Vlasák, Vlasto, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, Wijkman, Wohlin, Wortmann-Kool, Záborská, Zahradil, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zvěřina, Zwiefka
PSE: Arnaoutakis, Assis, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Beňová, Berman, Bösch, Botopoulos, Bozkurt, Bulfon, Bullmann, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carnero González, Casaca, Cercas, Christensen, Corbett, Corbey, Creţu Corina, De Rossa, De Vits, Dobolyi, El Khadraoui, Estrela, Ettl, Evans Robert, Färm, Falbr, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Elisa, Garcés Ramón, García Pérez, Gebhardt, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Goebbels, Golik, Gottardi, Grabowska, Grech, Groote, Gurmai, Hänsch, Hasse Ferreira, Haug, Hegyi, Herczog, Honeyball, Howitt, Hughes, Iotova, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kindermann, Kinnock, Kirilov, Koppa, Kósáné Kovács, Krehl, Lambrinidis, Lavarra, Lehtinen, Leichtfried, Leinen, Lévai, Liberadzki, Locatelli, Lyubcheva, McAvan, McCarthy, Madeira, Maňka, Mann Erika, Martin David, Martínez Martínez, Masip Hidalgo, Matsouka, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Mihalache, Moreno Sánchez, Morgan, Myller, Napoletano, Paasilinna, Pahor, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Piecyk, Pittella, Podgorean, Podimata, Prets, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rosati, Rothe, Rouček, Sakalas, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Savary, Schaldemose, Scheele, Schulz, Segelström, Severin, Simpson, Siwiec, Skinner, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swoboda, Tarand, Thomsen, Titley, Tzampazi, Walter, Weiler, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Angelilli, Aylward, Berlato, Borghezio, Camre, Crowley, Czarnecki Marek Aleksander, Czarnecki Ryszard, Didžiokas, Foglietta, Foltyn-Kubicka, Gobbo, Grabowski, Janowski, Kuc, Kuźmiuk, Libicki, Maldeikis, Masiel, Musumeci, Ó Neachtain, Pęk, Piotrowski, Podkański, Poli Bortone, Rogalski, Roszkowski, Rutowicz, Ryan, Speroni, Szymański, Tatarella, Tomaszewska, Wojciechowski Janusz, Zapałowski
Verts/ALE: Hudghton, Smith, Ždanoka
Αποχές: 4
GUE/NGL: Holm, Søndergaard
NI: Rivera
Verts/ALE: van Buitenen
Διορθώσεις και προθέσεις ψήφου
Υπέρ: Jens Holm
Κατά: Zuzana Roithová
54. Έκθεση Breyer A6-0359/2007
τροπολογία 300
Υπέρ: 346
ALDE: Andrejevs, Andria, Attwooll, Baeva, Bărbuleţiu, Bourlanges, Bowles, Budreikaitė, Buşoi, Cappato, Cavada, Costa, Davies, Deprez, Dičkutė, Drčar Murko, Duff, Ek, Ferrari, Fourtou, Gibault, Griesbeck, Hall, in 't Veld, Jäätteenmäki, Juknevičienė, Kacin, Kazak, Laperrouze, Ludford, Lynne, Matsakis, Mohácsi, Morillon, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Pannella, Piskorski, Pistelli, Polfer, Prodi, Resetarits, Ries, Samuelsen, Savi, Sbarbati, Schmidt Olle, Şerbu, Staniszewska, Sterckx, Susta, Szent-Iványi, Toma, Vălean, Wallis
GUE/NGL: Adamou, Agnoletto, Aita, Brie, de Brún, Figueiredo, Flasarová, Guerreiro, Guidoni, Henin, Holm, Kaufmann, Kohlíček, Liotard, McDonald, Manolakou, Markov, Maštálka, Meijer, Meyer Pleite, Musacchio, Papadimoulis, Ransdorf, Remek, Rizzo, Seppänen, Søndergaard, Strož, Svensson, Toussas, Triantaphyllides, Uca, Wagenknecht, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Bonde, Georgiou, Goudin, Lundgren
ITS: Coşea, Mihăescu
NI: Battilocchio, Belohorská, Kozlík, Martin Hans-Peter, Rivera
PPE-DE: Angelakas, Audy, Brepoels, Burke, Busuttil, Casa, Cederschiöld, Coelho, Descamps, De Veyrac, Dimitrakopoulos, Esteves, Fjellner, Fontaine, Ganţ, Gaubert, Gauzès, Gklavakis, Grossetête, Guellec, Hennicot-Schoepges, Higgins, Hökmark, Hybášková, Kratsa-Tsagaropoulou, Mathieu, Mikolášik, Mitchell, Morin, Olajos, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Saïfi, Schinas, Seeberg, Sudre, Toubon, Trakatellis, Vakalis, Varvitsiotis, Wijkman, Wohlin, Záborská
PSE: Arif, Arnaoutakis, Assis, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Batzeli, Beňová, Berès, Berman, Bösch, Bono, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Bulfon, Bullmann, Van den Burg, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Castex, Cercas, Christensen, Corbett, Corbey, Corda, Cottigny, Creţu Corina, De Keyser, De Rossa, De Vits, Dobolyi, Douay, El Khadraoui, Estrela, Ettl, Evans Robert, Färm, Falbr, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Gebhardt, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Golik, Gottardi, Grabowska, Grech, Groote, Gurmai, Guy-Quint, Hänsch, Hasse Ferreira, Haug, Hazan, Hegyi, Herczog, Honeyball, Howitt, Hughes, Hutchinson, Iotova, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kinnock, Kirilov, Koppa, Kósáné Kovács, Laignel, Lambrinidis, Lavarra, Lefrançois, Lehtinen, Leichtfried, Leinen, Lévai, Liberadzki, Locatelli, Lyubcheva, McAvan, McCarthy, Madeira, Maňka, Martin David, Martínez Martínez, Masip Hidalgo, Matsouka, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Mihalache, Moreno Sánchez, Morgan, Myller, Navarro, Neris, Paasilinna, Pahor, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Patrie, Peillon, Piecyk, Pittella, Podimata, Prets, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Roure, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Savary, Schaldemose, Scheele, Schulz, Segelström, Severin, Simpson, Siwiec, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Tarand, Thomsen, Titley, Trautmann, Tzampazi, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Walter, Weiler, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Camre, Krasts
Verts/ALE: Aubert, Auken, Beer, Bennahmias, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Cramer, Evans Jill, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Hudghton, Isler Béguin, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Smith, Staes, Trüpel, Turmes, Voggenhuber, Ždanoka
Κατά: 275
ALDE: Alvaro, Birutis, Busk, Ciornei, Degutis, Guardans Cambó, Harkin, Hellvig, Jensen, Klinz, Koch-Mehrin, Krahmer, Kułakowski, Lambsdorff, Lax, Maaten, Manders, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Pohjamo, Raeva, Riis-Jørgensen, Schuth, Starkevičiūtė, Takkula, Virrankoski
IND/DEM: Batten, Belder, Blokland, Booth, Clark, Knapman, Sinnott, Titford, Wise, Wojciechowski Bernard, Železný
ITS: Romagnoli, Stănescu
NI: Bobošíková
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Antoniozzi, Ashworth, Ayuso, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Becsey, Belet, Berend, Böge, Bonsignore, Bowis, Braghetto, Brejc, Březina, Brunetta, Bushill-Matthews, Buzek, Cabrnoch, Callanan, Carollo, Casini, Caspary, Castiglione, del Castillo Vera, Chichester, Chmielewski, Daul, De Blasio, Dehaene, Demetriou, Deß, Deva, Díaz de Mera García Consuegra, Dover, Doyle, Duchoň, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Elles, Evans Jonathan, Fajmon, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Florenz, Fraga Estévez, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Galeote, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gewalt, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Graça Moura, Gräßle, Grosch, Gutiérrez-Cortines, Gyürk, Handzlik, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Herranz García, Herrero-Tejedor, Hieronymi, Hoppenstedt, Hudacký, Iacob-Ridzi, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jackson, Jałowiecki, Jarzembowski, Jeggle, Jeleva, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Kamall, Karas, Kauppi, Kelam, Kelemen, Klamt, Klaß, Klich, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Korhola, Kušķis, Lamassoure, Landsbergis, De Lange, Langen, Langendries, Lauk, Lechner, Lehne, Lewandowski, Liese, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, McMillan-Scott, Mann Thomas, Mantovani, Marques, Martens, Mato Adrover, Matsis, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Méndez de Vigo, Millán Mon, Montoro Romero, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Ouzký, Parish, Petre, Pieper, Pīks, Pleštinská, Podestà, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Salafranca Sánchez-Neyra, Saryusz-Wolski, Schierhuber, Schmitt, Schöpflin, Schwab, Seeber, Siekierski, Silva Peneda, Škottová, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stevenson, Strejček, Stubb, Surján, Szabó, Szájer, Tajani, Tannock, Thyssen, Ţîrle, Ulmer, Urutchev, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Vatanen, Vlasák, Vlasto, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, Wortmann-Kool, Zahradil, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zvěřina, Zwiefka
PSE: Kindermann, Krehl, Podgorean
UEN: Angelilli, Aylward, Berlato, Borghezio, Crowley, Czarnecki Marek Aleksander, Czarnecki Ryszard, Didžiokas, Foglietta, Foltyn-Kubicka, Gobbo, Grabowski, Janowski, Kuc, Kuźmiuk, La Russa, Libicki, Maldeikis, Masiel, Musumeci, Ó Neachtain, Pęk, Piotrowski, Podkański, Poli Bortone, Rogalski, Roszkowski, Rutowicz, Ryan, Speroni, Szymański, Tatarella, Tomaszewska, Wojciechowski Janusz, Zapałowski
Αποχές: 17
ALDE: Gentvilas, Geremek
IND/DEM: Coûteaux, Krupa, Louis, Tomczak
ITS: Dillen, Gollnisch, Le Pen Jean-Marie, Le Rachinel, Martinez, Moisuc, Popeangă, Schenardi
NI: Baco, Giertych
Verts/ALE: van Buitenen
Διορθώσεις και προθέσεις ψήφου
Υπέρ: Mairead McGuinness
55. Έκθεση Breyer A6-0359/2007
τροπολογία 293
Υπέρ: 616
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Andria, Attwooll, Baeva, Bărbuleţiu, Birutis, Bourlanges, Bowles, Budreikaitė, Busk, Buşoi, Cappato, Cavada, Ciornei, Costa, Davies, Degutis, Deprez, Dičkutė, Drčar Murko, Duff, Ek, Fourtou, Gentvilas, Geremek, Gibault, Griesbeck, Guardans Cambó, Hall, Harkin, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Kazak, Klinz, Koch-Mehrin, Krahmer, Kułakowski, Lambsdorff, Laperrouze, Lax, Ludford, Lynne, Maaten, Manders, Matsakis, Mohácsi, Morillon, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Pannella, Piskorski, Pistelli, Pohjamo, Polfer, Prodi, Raeva, Resetarits, Ries, Riis-Jørgensen, Samuelsen, Savi, Sbarbati, Schmidt Olle, Schuth, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Susta, Szent-Iványi, Takkula, Toma, Vălean, Virrankoski, Wallis
GUE/NGL: Adamou, Agnoletto, Aita, Brie, de Brún, Figueiredo, Flasarová, Guerreiro, Guidoni, Henin, Holm, Kaufmann, Kohlíček, Liotard, McDonald, Manolakou, Markov, Maštálka, Meijer, Meyer Pleite, Musacchio, Papadimoulis, Ransdorf, Remek, Rizzo, Seppänen, Søndergaard, Strož, Svensson, Toussas, Triantaphyllides, Uca, Wagenknecht, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Georgiou, Krupa, Tomczak, Wojciechowski Bernard
ITS: Coşea, Mihăescu, Moisuc, Romagnoli
NI: Baco, Battilocchio, Belohorská, Giertych, Kozlík, Martin Hans-Peter, Rivera
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Angelakas, Antoniozzi, Ashworth, Audy, Ayuso, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Becsey, Belet, Berend, Böge, Bonsignore, Bowis, Braghetto, Brejc, Brepoels, Březina, Brunetta, Burke, Bushill-Matthews, Busuttil, Buzek, Cabrnoch, Callanan, Carollo, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, del Castillo Vera, Cederschiöld, Chichester, Chmielewski, Coelho, Daul, De Blasio, Dehaene, Demetriou, Descamps, Deß, Deva, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Dimitrakopoulos, Dover, Doyle, Duchoň, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Elles, Esteves, Evans Jonathan, Fajmon, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Fjellner, Florenz, Fontaine, Fraga Estévez, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Galeote, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gewalt, Gklavakis, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Graça Moura, Gräßle, Grosch, Grossetête, Guellec, Gutiérrez-Cortines, Gyürk, Handzlik, Harbour, Heaton-Harris, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Hieronymi, Higgins, Hökmark, Hoppenstedt, Hudacký, Hybášková, Iacob-Ridzi, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jackson, Jałowiecki, Jarzembowski, Jeggle, Jeleva, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Kamall, Karas, Kauppi, Kelam, Kelemen, Klamt, Klaß, Klich, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Korhola, Kratsa-Tsagaropoulou, Kušķis, Lamassoure, Landsbergis, De Lange, Langen, Langendries, Lauk, Lechner, Lehne, Lewandowski, Liese, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, McMillan-Scott, Mann Thomas, Mantovani, Marques, Martens, Mathieu, Mato Adrover, Matsis, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Méndez de Vigo, Mikolášik, Millán Mon, Mitchell, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Ouzký, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Parish, Petre, Pieper, Pīks, Pleštinská, Podestà, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Saryusz-Wolski, Schierhuber, Schinas, Schmitt, Schöpflin, Schwab, Seeber, Seeberg, Siekierski, Silva Peneda, Škottová, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stevenson, Strejček, Stubb, Sudre, Surján, Szabó, Szájer, Tajani, Tannock, Thyssen, Ţîrle, Toubon, Trakatellis, Ulmer, Urutchev, Vakalis, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Vatanen, Vlasák, Vlasto, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, Wijkman, Wohlin, Záborská, Zahradil, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zvěřina, Zwiefka
PSE: Arif, Arnaoutakis, Assis, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Batzeli, Beňová, Berès, Berman, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Bulfon, Bullmann, Van den Burg, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Castex, Cercas, Christensen, Corbett, Corbey, Corda, Cottigny, Creţu Corina, De Keyser, De Rossa, De Vits, Dobolyi, Douay, El Khadraoui, Estrela, Ettl, Evans Robert, Färm, Falbr, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Gebhardt, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Goebbels, Golik, Gomes, Gottardi, Grabowska, Grech, Groote, Gurmai, Guy-Quint, Hänsch, Hasse Ferreira, Haug, Hazan, Hegyi, Herczog, Howitt, Hughes, Hutchinson, Iotova, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kindermann, Kinnock, Kirilov, Koppa, Kósáné Kovács, Krehl, Kreissl-Dörfler, Laignel, Lambrinidis, Lavarra, Lefrançois, Lehtinen, Leichtfried, Leinen, Lévai, Liberadzki, Locatelli, Lyubcheva, McAvan, McCarthy, Madeira, Maňka, Mann Erika, Martin David, Martínez Martínez, Masip Hidalgo, Matsouka, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Mihalache, Moreno Sánchez, Morgan, Myller, Navarro, Neris, Paasilinna, Pahor, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Patrie, Peillon, Piecyk, Pittella, Podgorean, Podimata, Prets, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Roure, Sakalas, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Savary, Schaldemose, Scheele, Schulz, Segelström, Severin, Simpson, Siwiec, Skinner, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Tarand, Thomsen, Titley, Trautmann, Tzampazi, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Walter, Weiler, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Angelilli, Aylward, Berlato, Borghezio, Camre, Crowley, Czarnecki Marek Aleksander, Czarnecki Ryszard, Didžiokas, Foglietta, Foltyn-Kubicka, Gobbo, Grabowski, Janowski, Krasts, Kuc, Kuźmiuk, La Russa, Libicki, Maldeikis, Masiel, Musumeci, Ó Neachtain, Pęk, Piotrowski, Podkański, Poli Bortone, Rogalski, Roszkowski, Rutowicz, Ryan, Speroni, Szymański, Tatarella, Tomaszewska, Wojciechowski Janusz, Zapałowski
Verts/ALE: Aubert, Auken, Beer, Bennahmias, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Cramer, Evans Jill, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Hudghton, Isler Béguin, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Smith, Staes, Trüpel, Turmes, Voggenhuber, Ždanoka
Κατά: 14
ALDE: Ferrari
IND/DEM: Batten, Belder, Blokland, Booth, Clark, Goudin, Knapman, Lundgren, Sinnott, Titford, Wise
NI: Bobošíková
PPE-DE: Wortmann-Kool
Αποχές: 12
IND/DEM: Bonde, Coûteaux, Louis, Železný
ITS: Dillen, Gollnisch, Le Pen Jean-Marie, Martinez, Popeangă, Schenardi, Stănescu
Verts/ALE: van Buitenen
56. Έκθεση Breyer A6-0359/2007
τροπολογία 15
Υπέρ: 372
ALDE: Andrejevs, Andria, Attwooll, Baeva, Bărbuleţiu, Bourlanges, Bowles, Budreikaitė, Buşoi, Cappato, Cavada, Ciornei, Costa, Davies, Degutis, Deprez, Dičkutė, Drčar Murko, Duff, Ek, Ferrari, Fourtou, Gentvilas, Gibault, Griesbeck, Guardans Cambó, Hall, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Juknevičienė, Kacin, Kazak, Laperrouze, Ludford, Lynne, Matsakis, Mohácsi, Morillon, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Pannella, Piskorski, Pistelli, Polfer, Prodi, Resetarits, Ries, Samuelsen, Savi, Sbarbati, Şerbu, Staniszewska, Sterckx, Susta, Szent-Iványi, Toma, Vălean, Wallis
GUE/NGL: Adamou, Agnoletto, Aita, Brie, de Brún, Figueiredo, Flasarová, Guerreiro, Guidoni, Henin, Holm, Kaufmann, Kohlíček, Liotard, McDonald, Manolakou, Markov, Maštálka, Meijer, Meyer Pleite, Musacchio, Papadimoulis, Ransdorf, Remek, Rizzo, Seppänen, Søndergaard, Strož, Svensson, Toussas, Triantaphyllides, Uca, Wagenknecht, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Bonde, Georgiou, Goudin, Knapman, Krupa, Lundgren, Sinnott, Tomczak
ITS: Coşea, Dillen, Gollnisch, Le Pen Jean-Marie, Martinez, Mihăescu, Moisuc, Popeangă, Schenardi, Stănescu
NI: Baco, Belohorská, Giertych, Kozlík, Martin Hans-Peter, Rivera
PPE-DE: Angelakas, Audy, Brepoels, Busuttil, Cabrnoch, Casa, Cederschiöld, Coelho, Descamps, De Veyrac, Dimitrakopoulos, Esteves, Fajmon, Fjellner, Fontaine, Ganţ, Gaubert, Gklavakis, Grossetête, Guellec, Hennicot-Schoepges, Hökmark, Kratsa-Tsagaropoulou, Mathieu, Mikolášik, Morin, Olajos, Ouzký, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Saïfi, Schinas, Seeberg, Škottová, Strejček, Sudre, Toubon, Trakatellis, Vakalis, Varvitsiotis, Vlasák, Vlasto, Wijkman, Wohlin, Zahradil, Zvěřina
PSE: Arif, Arnaoutakis, Assis, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Batzeli, Beňová, Berès, Berman, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Bulfon, Bullmann, Van den Burg, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Castex, Cercas, Christensen, Corbett, Corbey, Corda, Cottigny, Creţu Corina, De Keyser, De Rossa, Dobolyi, Douay, El Khadraoui, Estrela, Ettl, Evans Robert, Färm, Falbr, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Gebhardt, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Golik, Gomes, Gottardi, Grabowska, Grech, Groote, Gurmai, Guy-Quint, Hänsch, Hasse Ferreira, Haug, Hazan, Hegyi, Herczog, Howitt, Hughes, Hutchinson, Iotova, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kinnock, Kirilov, Koppa, Kósáné Kovács, Laignel, Lambrinidis, Lavarra, Lefrançois, Lehtinen, Leichtfried, Leinen, Lévai, Liberadzki, Locatelli, Lyubcheva, McAvan, McCarthy, Madeira, Maňka, Mann Erika, Martin David, Martínez Martínez, Masip Hidalgo, Matsouka, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Mihalache, Moreno Sánchez, Morgan, Myller, Navarro, Neris, Paasilinna, Pahor, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Patrie, Peillon, Piecyk, Pittella, Podgorean, Podimata, Prets, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Roure, Sakalas, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Savary, Schaldemose, Scheele, Schulz, Segelström, Severin, Simpson, Siwiec, Skinner, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Tarand, Thomsen, Titley, Trautmann, Tzampazi, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Walter, Weiler, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Aylward, Camre, Crowley, Krasts, Ó Neachtain, Pęk, Ryan, Zapałowski
Verts/ALE: Aubert, Auken, Beer, Bennahmias, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Cramer, Evans Jill, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Isler Béguin, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Staes, Trüpel, Turmes, Voggenhuber
Κατά: 258
ALDE: Alvaro, Birutis, Busk, Geremek, Harkin, Jensen, Klinz, Koch-Mehrin, Krahmer, Kułakowski, Lambsdorff, Lax, Maaten, Manders, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Pohjamo, Raeva, Riis-Jørgensen, Schmidt Olle, Schuth, Starkevičiūtė, Takkula, Virrankoski
IND/DEM: Belder, Blokland, Wojciechowski Bernard, Železný
ITS: Romagnoli
NI: Bobošíková
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Antoniozzi, Ashworth, Ayuso, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Becsey, Belet, Berend, Böge, Bonsignore, Bowis, Braghetto, Brejc, Březina, Brunetta, Burke, Bushill-Matthews, Buzek, Callanan, Carollo, Casini, Caspary, Castiglione, del Castillo Vera, Chichester, Chmielewski, Daul, De Blasio, Dehaene, Demetriou, Deß, Deva, Díaz de Mera García Consuegra, Dover, Doyle, Duchoň, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Elles, Evans Jonathan, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Florenz, Fraga Estévez, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Galeote, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gauzès, Gewalt, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Graça Moura, Gräßle, Grosch, Gutiérrez-Cortines, Gyürk, Handzlik, Harbour, Heaton-Harris, Herranz García, Herrero-Tejedor, Hieronymi, Higgins, Hoppenstedt, Hudacký, Hybášková, Iacob-Ridzi, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jackson, Jałowiecki, Jarzembowski, Jeggle, Jeleva, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Kamall, Karas, Kauppi, Kelam, Kelemen, Klamt, Klaß, Klich, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Korhola, Kušķis, Lamassoure, Landsbergis, De Lange, Langen, Langendries, Lauk, Lechner, Lehne, Lewandowski, Liese, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, McMillan-Scott, Mann Thomas, Mantovani, Marques, Martens, Mato Adrover, Matsis, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Méndez de Vigo, Millán Mon, Mitchell, Montoro Romero, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Parish, Petre, Pieper, Pīks, Pleštinská, Podestà, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Salafranca Sánchez-Neyra, Saryusz-Wolski, Schierhuber, Schmitt, Schöpflin, Schwab, Seeber, Siekierski, Silva Peneda, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stevenson, Stubb, Surján, Szabó, Szájer, Tajani, Tannock, Thyssen, Ţîrle, Ulmer, Urutchev, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Vatanen, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, Wortmann-Kool, Záborská, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zwiefka
PSE: Goebbels, Kindermann, Krehl
UEN: Angelilli, Berlato, Borghezio, Czarnecki Marek Aleksander, Czarnecki Ryszard, Didžiokas, Foglietta, Foltyn-Kubicka, Gobbo, Grabowski, Janowski, Kuc, Kuźmiuk, La Russa, Libicki, Maldeikis, Masiel, Musumeci, Piotrowski, Podkański, Poli Bortone, Rogalski, Roszkowski, Rutowicz, Speroni, Szymański, Tatarella, Tomaszewska, Wojciechowski Janusz
Verts/ALE: Hudghton, Smith, Ždanoka
Αποχές: 9
IND/DEM: Batten, Booth, Clark, Coûteaux, Louis, Titford, Wise
NI: Battilocchio
Verts/ALE: van Buitenen
ΚΕΙΜΕΝΑ ΠΟΥ ΕΓΚΡΙΘΗΚΑΝ
P6_TA(2007)0436
Σύναψη του πρωτοκόλλου στη συμφωνία σύνδεσης ΕΚ/Χιλής για να ληφθεί υπόψη η προσχώρηση στην ΕΕ της Βουλγαρίας και της Ρουμανίας ***
Νομοθετικό ψήφισμα του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου της 23ης Οκτωβρίου 2007 σχετικά με την πρόταση απόφασης του Συμβουλίου για τη σύναψη δεύτερου πρόσθετου πρωτοκόλλου στη συμφωνία με την οποία θεσπίζεται σύνδεση μεταξύ της Ευρωπαϊκής Κοινότητας και των κρατών μελών της, αφενός, και της Δημοκρατίας της Χιλής, αφετέρου, ώστε να ληφθεί υπόψη η προσχώρηση στην Ευρωπαϊκή Ένωση της Δημοκρατίας της Βουλγαρίας και της Ρουμανίας (12550/2007 — C6-0325/2007 — 2007/0083(AVC))
(Διαδικασία σύμφωνης γνώμης)
Το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο,
— |
έχοντας υπόψη την πρόταση απόφασης του Συμβουλίου (12550/2007), |
— |
έχοντας υπόψη το δεύτερο πρόσθετο πρωτόκολλο στη συμφωνία με την οποία θεσπίζεται σύνδεση μεταξύ της Ευρωπαϊκής Κοινότητας και των κρατών μελών της, αφενός, και της Δημοκρατίας της Χιλής, αφετέρου, ώστε να ληφθεί υπόψη η προσχώρηση στην Ευρωπαϊκή Ένωση της Δημοκρατίας της Βουλγαρίας και της Ρουμανίας, |
— |
έχοντας υπόψη την αίτηση του Συμβουλίου για παροχή σύμφωνης γνώμης, σύμφωνα με το άρθρο 300, παράγραφος 3, δεύτερο εδάφιο, σε συνδυασμό με τα άρθρα 310 και 300, παράγραφος 2, πρώτο εδάφιο, πρώτη και δεύτερη πρόταση της Συνθήκης ΕΚ (C6-0325/2007), |
— |
έχοντας υπόψη το άρθρο 75, το άρθρο 83, παράγραφος 7, και το άρθρο 43, παράγραφος 1, του Κανονισμού του, |
— |
έχοντας υπόψη τη σύσταση της Επιτροπής Διεθνούς Εμπορίου (A6-0361/2007), |
1. |
εκδίδει σύμφωνη γνώμη σχετικά με τη σύναψη του πρόσθετο πρωτοκόλλου· |
2. |
αναθέτει στον Πρόεδρό του να διαβιβάσει τη θέση του Κοινοβουλίου στο Συμβούλιο και στην Επιτροπή, καθώς και στις κυβερνήσεις και τα κοινοβούλια των κρατών μελών και της Δημοκρατίας της Χιλής. |
P6_TA(2007)0437
Συμφωνία επιστημονικής και τεχνολογικής συνεργασίας μεταξύ των ΕΚ και της Ελβετίας *
Νομοθετικό ψήφισμα του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου της 23ης Οκτωβρίου 2007 σχετικά με την πρόταση απόφασης του Συμβουλίου και της Επιτροπής για τη σύναψη, εξ ονόματος της Ευρωπαϊκής Κοινότητας και της Ευρωπαϊκής Κοινότητας Ατομικής Ενέργειας, της συμφωνίας επιστημονικής και τεχνολογικής συνεργασίας μεταξύ των Ευρωπαϊκών Κοινοτήτων, αφενός, και της Ελβετικής Συνομοσπονδίας, αφετέρου (COM(2007)0305 — C6-0227/2007 — 2007/0106(CNS))
(Διαδικασία διαβούλευσης)
Το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο,
— |
έχοντας υπόψη την πρόταση απόφασης του Συμβουλίου και της Επιτροπής (COM(2007)0305), |
— |
έχοντας υπόψη την απόφαση 2007/502/ΕΚ, Ευρατόμ του Συμβουλίου και της Επιτροπής της 25ης Ιουνίου 2007 για την υπογραφή και την προσωρινή εφαρμογή, εξ ονόματος της Ευρωπαϊκής Κοινότητας και της Ευρωπαϊκής Κοινότητας Ατομικής Ενέργειας, της συμφωνίας επιστημονικής και τεχνολογικής συνεργασίας μεταξύ των Ευρωπαϊκών Κοινοτήτων, αφενός, και της Ελβετικής Συνομοσπονδίας, αφετέρου (1), |
— |
έχοντας υπόψη το άρθρο 170 και το άρθρο 300, παράγραφος 2, πρώτο εδάφιο της Συνθήκης ΕΚ καθώς και το άρθρο 101, δεύτερο εδάφιο, της Συνθήκης για την ίδρυση της Ευρωπαϊκής Κοινότητας Ατομικής Ενέργειας, |
— |
έχοντας υπόψη το άρθρο 300, παράγραφος 3, πρώτο εδάφιο, της Συνθήκης ΕΚ, σύμφωνα με το οποίο κλήθηκε από το Συμβούλιο να γνωμοδοτήσει (C6-0227/2007), |
— |
έχοντας υπόψη το άρθρο 51, το άρθρο 83, παράγραφος 7 και το άρθρο 43, παράγραφος 1, του Κανονισμού του, |
— |
έχοντας υπόψη την έκθεση της Επιτροπής Βιομηχανίας, Έρευνας και Ενέργειας (A6-0377/2007), |
1. |
εγκρίνει τη σύναψη της συμφωνίας· |
2. |
αναθέτει στον Πρόεδρό του να διαβιβάσει τη θέση του Κοινοβουλίου στο Συμβούλιο και στην Επιτροπή, καθώς και στις κυβερνήσεις και τα κοινοβούλια των κρατών μελών και της Ελβετικής Συνομοσπονδίας. |
P6_TA(2007)0438
Κοινοτικά δικαιώματα επί φυτικών ποικιλιών *
Νομοθετικό ψήφισμα του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου της 23ης Οκτωβρίου 2007 σχετικά με την πρόταση κανονισμού του Συμβουλίου που αφορά την τροποποίηση του κανονισμού (ΕΚ) αριθ. 2100/94 για τα κοινοτικά δικαιώματα επί φυτικών ποικιλιών (COM(2007)0445 — C6-0274/2007 — 2007/0161(CNS))
(Διαδικασία διαβούλευσης)
Το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο,
— |
έχοντας υπόψη την πρόταση της Επιτροπής προς το Συμβούλιο (COM(2007)0445), |
— |
έχοντας υπόψη τα άρθρα 37 και 308 της Συνθήκης ΕΚ, σύμφωνα με τα οποία κλήθηκε από το Συμβούλιο να γνωμοδοτήσει (C6-0274/2007), |
— |
έχοντας υπόψη τα άρθρα 51 και 43, παράγραφος 1 του Κανονισμού του, |
— |
έχοντας υπόψη την έκθεση της Επιτροπής Γεωργίας και Ανάπτυξης της Υπαίθρου (A6-0373/2007), |
1. |
εγκρίνει την πρόταση της Επιτροπής· |
2. |
καλεί το Συμβούλιο, στην περίπτωση που προτίθεται να απομακρυνθεί από το κείμενο που ενέκρινε το Κοινοβούλιο, να το ενημερώσει σχετικά· |
3. |
ζητεί να κινηθεί η διαδικασία συνεννόησης, που προβλέπεται από την κοινή δήλωση της 4ης Μαρτίου 1975, σε περίπτωση που το Συμβούλιο προτίθεται να απομακρυνθεί από το κείμενο που ενέκρινε το Κοινοβούλιο· |
4. |
ζητεί να κληθεί εκ νέου να γνωμοδοτήσει σε περίπτωση που το Συμβούλιο προτίθεται να επιφέρει σημαντικές τροποποιήσεις στην πρόταση της Επιτροπής· |
5. |
αναθέτει στον Πρόεδρό του να διαβιβάσει τη θέση του Κοινοβουλίου στο Συμβούλιο και στην Επιτροπή. |
P6_TA(2007)0439
Κύρωση από τη Σλοβενία του Πρωτοκόλλου της 12ης Φεβρουαρίου 2004 που τροποποιεί τη Σύμβαση των Παρισίων της 29ης Ιουλίου 1960 σχετικά με την αστική ευθύνη στον τομέα της πυρηνικής ενέργειας ***
Νομοθετικό ψήφισμα του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου της 23ης Οκτωβρίου 2007 σχετικά με την πρόταση απόφασης του Συμβουλίου με την οποία εξουσιοδοτείται η Δημοκρατία της Σλοβενίας να επικυρώσει, προς το συμφέρον της Ευρωπαϊκής Κοινότητας, το Πρωτόκολλο της 12ης Φεβρουαρίου 2004 που τροποποιεί τη Σύμβαση των Παρισίων της 29ης Ιουλίου 1960 για την αστική ευθύνη στον τομέα της πυρηνικής ενέργειας (9453/2007 — C6-0180/2007 — 2006/0260(AVC))
(Διαδικασία σύμφωνης γνώμης)
Το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο,
— |
έχοντας υπόψη την πρόταση απόφασης του Συμβουλίου (9453/2007), |
— |
έχοντας υπόψη την αίτηση του Συμβουλίου για παροχή σύμφωνης γνώμης, σύμφωνα με το άρθρο 300, παράγραφος 3, δεύτερο εδάφιο σε συνδυασμό με τα άρθρα 61, στοιχείο γ), 67 και 300, παράγραφος 2, πρώτο εδάφιο της Συνθήκης ΕΚ (C6-0180/2007), |
— |
έχοντας υπόψη το άρθρο 75, παράγραφος 1, του Κανονισμού του, |
— |
έχοντας υπόψη τη σύσταση της Επιτροπής Νομικών Θεμάτων (A6-0369/2007), |
1. |
εκφράζει τη σύμφωνη γνώμη του επί της πρότασης απόφασης του Συμβουλίου· |
2. |
αναθέτει στον Πρόεδρό του να διαβιβάσει τη θέση του Κοινοβουλίου στο Συμβούλιο και την Επιτροπή. |
P6_TA(2007)0440
Έγκριση της πρώτης και της δεύτερης τροποποίησης της σύμβασης του Espoo της ΟΕΕ/ΟΗE *
Νομοθετικό ψήφισμα του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου της 23ης Οκτωβρίου 2007 σχετικά με την πρόταση απόφασης του Συμβουλίου που αφορά την έγκριση, εξ ονόματος της Ευρωπαϊκής Κοινότητας, της πρώτης και της δεύτερης τροποποίησης της σύμβασης του Espoo της ΟΕΕ/ΟΗE για την εκτίμηση των περιβαλλοντικών επιπτώσεων σε διασυνοριακό πλαίσιο (COM(2007)0470 — C6-0291/2007 — 2007/0169(CNS))
(Διαδικασία διαβούλευσης)
Το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο,
— |
έχοντας υπόψη την πρόταση απόφασης του Συμβουλίου (COM(2007)0470), |
— |
έχοντας υπόψη το άρθρο 175, παράγραφος 1, και το άρθρο 300, παράγραφος 2, πρώτο εδάφιο, πρώτη πρόταση, της Συνθήκης ΕΚ, |
— |
έχοντας υπόψη το άρθρο 300, παράγραφος 3, πρώτο εδάφιο, της Συνθήκης ΕΚ, σύμφωνα με το οποίο κλήθηκε από το Συμβούλιο να γνωμοδοτήσει (C6-0291/2007), |
— |
έχοντας υπόψη το άρθρο 51 και το άρθρο 83, παράγραφος 7, του Κανονισμού του, |
— |
έχοντας υπόψη την έκθεση της Επιτροπής Περιβάλλοντος, Δημόσιας Υγείας και Ασφάλειας των Τροφίμων (A6-0395/2007), |
1. |
εγκρίνει την απόφαση του Συμβουλίου· |
2. |
αναθέτει στον Πρόεδρό του να διαβιβάσει τη θέση του Κοινοβουλίου στο Συμβούλιο και στην Επιτροπή, καθώς και στις κυβερνήσεις και τα κοινοβούλια των κρατών μελών και στα μέρη της σύμβασης του Espoo της ΟΕΕ/ΟΗE. |
P6_TA(2007)0441
Προσχώρηση της Βουλγαρίας και της Ρουμανίας στη σύμβαση της 26ης Ιουλίου 1995, σχετικά με την προστασία των οικονομικών συμφερόντων των Ευρωπαϊκών Κοινοτήτων, καθώς και σε διάφορα πρωτόκολλα της εν λόγω σύμβασης *
Νομοθετικό ψήφισμα του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου της 23ης Οκτωβρίου 2007 σχετικά με τη σύσταση για απόφαση του Συμβουλίου που αφορά την προσχώρηση της Βουλγαρίας και της Ρουμανίας στη σύμβαση της 26ης Ιουλίου 1995, η οποία καταρτίσθηκε με βάση το άρθρο K.3 της Συνθήκης για την Ευρωπαϊκή Ένωση, σχετικά με την προστασία των οικονομικών συμφερόντων των Ευρωπαϊκών Κοινοτήτων, στο πρωτόκολλο της 27ης Σεπτεμβρίου 1996, το οποίο καταρτίσθηκε με βάση το άρθρο Κ.3 της Συνθήκης για την Ευρωπαϊκή Ένωση, στη σύμβαση για την προστασία των οικονομικών συμφερόντων των Ευρωπαϊκών Κοινοτήτων, στο πρωτόκολλο της 29ης Νοεμβρίου 1996 το οποίο καταρτίσθηκε με βάση το άρθρο Κ.3 της Συνθήκης για την Ευρωπαϊκή Ένωση, στο πρωτόκολλο σχετικά με την ερμηνεία της σύμβασης για την προστασία των οικονομικών συμφερόντων των Ευρωπαϊκών Κοινοτήτων από το Δικαστήριο των Ευρωπαϊκών Κοινοτήτων με προδικαστικές αποφάσεις και στο δεύτερο πρωτόκολλο της 19ης Ιουνίου 1997 το οποίο καταρτίσθηκε με βάση το άρθρο Κ.3 της Συνθήκης για την Ευρωπαϊκή Ένωση, της σύμβασης σχετικά με την προστασία των οικονομικών συμφερόντων των Ευρωπαϊκών Κοινο- τήτων (COM(2007)0277 — C6-0238/2007 — 2007/0100(CNS))
(Διαδικασία διαβούλευσης)
Το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο,
— |
έχοντας υπόψη τη σύσταση της Επιτροπής προς το Συμβούλιο (COM(2007)0277), |
— |
έχοντας υπόψη το άρθρο 3, παράγραφος 4 της πράξης προσχώρησης της Βουλγαρίας και της Ρουμανίας, σύμφωνα με το οποίο κλήθηκε από το Συμβούλιο να γνωμοδοτήσει (C6-0238/2007), |
— |
έχοντας υπόψη το άρθρο 51 του Κανονισμού του, |
— |
έχοντας υπόψη την έκθεση της Επιτροπής Πολιτικών Ελευθεριών, Δικαιοσύνης και Εσωτερικών Υποθέσεων (A6-0360/2007), |
1. |
εγκρίνει τη σύσταση της Επιτροπής όπως τροποποιήθηκε· |
2. |
καλεί το Συμβούλιο, στην περίπτωση που προτίθεται να απομακρυνθεί από το κείμενο που ενέκρινε το Κοινοβούλιο, να το ενημερώσει σχετικά· |
3. |
ζητεί να κληθεί εκ νέου να γνωμοδοτήσει σε περίπτωση που το Συμβούλιο προτίθεται να επιφέρει σημαντικές τροποποιήσεις στη σύσταση της Επιτροπής· |
4. |
αναθέτει στον Πρόεδρό του να διαβιβάσει τη θέση του Κοινοβουλίου στο Συμβούλιο και στην Επιτροπή καθώς και στις κυβερνήσεις της Δημοκρατίας της Βουλγαρίας και της Ρουμανίας. |
ΚΕΙΜΕΝΟ ΠΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ Η ΕΠΙΤΡΟΠΗ |
ΤΡΟΠΟΛΟΓΙΕΣ ΤΟΥ ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΙΟΥ |
Τροπολογία 1 |
|
Αιτιολογική σκέψη 4α (νέα) |
|
|
(4α) Η βουλγαρική και η ρουμανική κυβέρνηση κατέβαλαν προσπάθειες για να ικανοποιήσουν τα κριτήρια που τους είχαν τεθεί προκειμένου να ενεργοποιηθεί η απλοποιημένη διαδικασία προσχώρησης, |
P6_TA(2007)0442
Δίκτυο Επικοινωνιών για το περιβάλλον του Συστήματος Πληροφοριών Σένγκεν (SIS) (απόφαση) *
Νομοθετικό ψήφισμα του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου της 23ης Οκτωβρίου 2007 σχετικά με την πρόταση απόφασης του Συμβουλίου για την εγκατάσταση, τη λειτουργία και τη διαχείριση ενός Δικτύου Επικοινωνιών για το περιβάλλον του Συστήματος Πληροφοριών Σένγκεν (SIS) (COM(2007)0306 — C6-0215/2007 — 2007/0104(CNS))
(Διαδικασία διαβούλευσης)
Το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο,
— |
έχοντας υπόψη την πρόταση της Επιτροπής (COM(2007)0306), |
— |
έχοντας υπόψη το άρθρο 30, παράγραφος 1, στοιχεία α) και β) και το άρθρο 34, παράγραφος 2, στοιχείο γ), της Συνθήκης ΕΕ, |
— |
έχοντας υπόψη το άρθρο 39, παράγραφος 1, της Συνθήκης ΕΕ, σύμφωνα με το οποίο κλήθηκε από το Συμβούλιο να γνωμοδοτήσει (C6-0215/2007), |
— |
έχοντας υπόψη τα άρθρα 93 και 51 του Κανονισμού του, |
— |
έχοντας υπόψη την έκθεση της Επιτροπής Πολιτικών Ελευθεριών, Δικαιοσύνης και Εσωτερικών Υποθέσεων και τη γνωμοδότηση της Επιτροπής Προϋπολογισμών (A6-0357/2007), |
1. |
εγκρίνει την πρόταση της Επιτροπής όπως τροποποιήθηκε· |
2. |
2, θεωρεί ότι το ενδεικτικό ποσό αναφοράς που εμφαίνεται στην πρόταση της Επιτροπής πρέπει να είναι συμβατό με το ανώτατο όριο της κατηγορίας 3α του νέου πολυετούς δημοσιονομικού πλαισίου και επισημαίνει ότι το ετήσιο ποσό θα αποφασίζεται στο πλαίσιο της ετήσιας διαδικασίας του προϋπολογισμού σύμφωνα με τις διατάξεις του σημείου 38 της Διοργανικής Συμφωνίας μεταξύ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου, του Συμβουλίου και της Επιτροπής για δημοσιονομική πειθαρχία και χρηστή δημοσιονομική διαχείριση, της 17ης Μαΐου 2006 (1)· |
3. |
καλεί την Επιτροπή να τροποποιήσει αναλόγως την πρότασή της, σύμφωνα με το άρθρο 250, παράγραφος 2, της Συνθήκης ΕΚ· |
4. |
καλεί το Συμβούλιο, σε περίπτωση που προτίθεται να απομακρυνθεί από το κείμενο που ενέκρινε το Κοινοβούλιο, να το ενημερώσει σχετικά· |
5. |
ζητεί να κληθεί εκ νέου να γνωμοδοτήσει σε περίπτωση που το Συμβούλιο προτίθεται να επιφέρει σημαντικές τροποποιήσεις στην πρόταση της Επιτροπής· |
6. |
αναθέτει στον Πρόεδρό του να διαβιβάσει τη θέση του Κοινοβουλίου στο Συμβούλιο και στην Επιτροπή. |
ΚΕΙΜΕΝΟ ΠΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ Η ΕΠΙΤΡΟΠΗ |
ΤΡΟΠΟΛΟΓΙΕΣ ΤΟΥ ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΙΟΥ |
Τροπολογία 1 |
|
Άρθρο 1, παράγραφος 5 |
|
5. Τα έξοδα για την εγκατάσταση, τη λειτουργία και τη διαχείριση του Δικτύου Επικοινωνιών βαρύνουν το γενικό προϋπολογισμό της Ευρωπαϊκής Ένωσης. |
5. Τα έξοδα για την εγκατάσταση, τη λειτουργία και τη διαχείριση του Δικτύου Επικοινωνιών βαρύνουν το γενικό προϋπολογισμό της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Κάθε κράτος μέλος είναι υπεύθυνο για την αντιμετώπιση του κόστους της εθνικής βάσης δεδομένων του καθώς και του κόστους για τη σύνδεσή της με την υποδομή επικοινωνίας SIS ή s-Testa . |
Τροπολογία 2 |
|
Άρθρο 3, παράγραφος 3 |
|
3. Το Συμβούλιο συντονίζει τις δοκιμές που πραγματοποιούνται από τα κράτη μέλη, επικυρώνει τα αποτελέσματά τους και ενημερώνει σχετικά την Επιτροπή. |
3. Το Συμβούλιο συντονίζει τις δοκιμές που πραγματοποιούνται από τα κράτη μέλη, επικυρώνει τα αποτελέσματά τους , ενημερώνοντας σχετικά την Επιτροπή και το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο . |
Τροπολογία 3 |
|
Άρθρο 5, παράγραφος 1α (νέα) |
|
|
1α. Η σύμβαση στην οποία αναφέρεται η παράγραφος 1 συμμορφούται με τις διατάξεις των άρθρων 88 έως 107 του κανονισμού (ΕΚ, Ευρατόμ) αριθ. 1605/2002. |
Τροπολογία 4 |
|
Άρθρο 5, παράγραφος 2 |
|
2. Τα έξοδα που δαπανώνται από τους οργανισμούς που ανα- φέρονται στην παράγραφο 1 στο πλαίσιο της εκτέλεσης των καθηκόντων τους βάσει της ιδίας παραγράφου, βαρύνουν το γενικό προϋπολογισμό της Ευρωπαϊκής Ένωσης. |
2. Τα έξοδα που δαπανώνται από τους οργανισμούς που αναφέρονται στην παράγραφο 1 στο πλαίσιο της εκτέλεσης των καθηκόντων τους βάσει της ιδίας παραγράφου, βαρύνουν το γενικό προϋπολογισμό της Ευρωπαϊκής Ένωσης, σύμφωνα με τον κανονισμό (ΕΚ, Ευρατόμ) αριθ. 1605/2002, όπως τροποποιήθηκε με τον κανονισμό (ΕΚ, Ευρατόμ) αριθ. 1995/2006 του Συμβουλίου της 13ης Δεκεμβρίου 2006. |
Τροπολογία 5 |
|
Άρθρο 5, παράγραφος 2α (νέα) |
|
|
2α. Η Επιτροπή ενημερώνει το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο και το Συμβούλιο σχετικά με τους όρους της σύμβασης στην οποία αναφέρεται η παράγραφος 1, καθώς και σχετικά με το ποιος εθνικός φορέας είναι ο αντισυμβαλλόμενος. |
Τροπολογία 6 |
|
Άρθρο 5α (νέο) |
|
|
Άρθρο 5α Ασφάλεια Η Επιτροπή εγκρίνει τα απαραίτητα μέτρα (συμπερι- λαμβανομένης και της έγκρισης προγράμματος ασφάλειας) σε σχέση με το δίκτυο επικοινωνιών. |
Τροπολογία 7 |
|
Άρθρο 7, παράγραφος 2 |
|
2. Το υπόλοιπο του προϋπολογισμού που θεσπίστηκε με την απόφαση 2000/265/EΚ του Συμβουλίου, κατά την ημερομηνία που ορίζεται σύμφωνα με το άρθρο 4 παράγραφος 1, επιστρέφεται στα κράτη μέλη. Τα επιστρεφόμενα ποσά υπολογίζονται βάσει των συνεισφορών των κρατών μελών που καθορίζονται σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 26 της απόφασης 2000/265/EΚ του Συμβουλίου . |
2. Το υπόλοιπο του προϋπολογισμού που θεσπίστηκε με την απόφαση 2000/265/EΚ του Συμβουλίου, κατά την ημερομηνία που ορίζεται σύμφωνα με το άρθρο 4 παράγραφος 1, χρησιμοποιείται από την Επιτροπή για τη δημιουργία του δικτύου επικοινωνιών. |
Τροπολογία 8 |
|
Άρθρο 9, παράγραφος 2 |
|
2. Η εφαρμογή της παρούσας απόφασης υπόκειται σε κοινοποίηση εκ μέρους του αναπληρωτή γενικού γραμματέα του Συμβουλίου προς την Επιτροπή ότι δεν συνάφθηκε καμία συμφωνία ή σύμβαση όσον αφορά την παροχή υπηρεσιών δικτύου και ασφαλείας για τις ανταλλαγές δεδομένων που προβλέπονται στο άρθρο 1 παράγραφος 1, σύμφωνα με τις αποφάσεις 2007/149/ΕK και 2000/265/ΕK του Συμβουλίου. |
2. Η παρούσα απόφαση εφαρμόζεται από την ημερομηνία της δημοσίευσής της και μετά από κοινοποίηση εκ μέρους του αναπληρωτή γενικού γραμματέα του Συμβουλίου προς την Επιτροπή ότι δεν συνάφθηκε καμία συμφωνία ή σύμβαση όσον αφορά την παροχή υπηρεσιών δικτύου και ασφαλείας για τις ανταλλαγές δεδομένων που προβλέπονται στο άρθρο 1 παράγραφος 1, σύμφωνα με τις αποφάσεις 2007/149/ΕK και 2000/265/ΕK του Συμβουλίου. |
P6_TA(2007)0443
Κινητοποίηση του Ευρωπαϊκού Ταμείου Προσαρμογής στην Παγκοσμιοποίηση
Ψήφισμα του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου της 23ης Οκτωβρίου 2007, σχετικά με την πρόταση απόφασης του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου για την κινητοποίηση του Ευρωπαϊκού Ταμείου Προσαρμογής στην Παγκοσμιοποίηση κατ' εφαρμογή του άρθρου 28 της Διοργανικής Συμφωνίας της 17ης Μαΐου 2006 μεταξύ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου, του Συμβουλίου και της Επιτροπής για τη δημοσιονομική πειθαρχία και τη χρηστή δημοσιονομική διαχείριση (COM(2007)0415 — C6-0323/2007 — 2007/2168(ACI))
Το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο,
— |
έχοντας υπόψη την πρόταση της Επιτροπής στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο και στο Συμβούλιο (COM(2007)0415 — C6-0323/2007), |
— |
έχοντας υπόψη τη διοργανική συμφωνία της 17ης Μαΐου 2006 μεταξύ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου, του Συμβουλίου και της Επιτροπής σχετικά με τη δημοσιονομική πειθαρχία και τη χρηστή δημοσιονομική διαχείριση (1), και ιδίως το σημείο 28 της συμφωνίας, |
— |
έχοντας υπόψη τον κανονισμό (ΕΚ) αριθ. 1927/2006, του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου, της 20ής Δεκεμβρίου 2006, σχετικά με τη σύσταση του Ευρωπαϊκού Ταμείου Προσαρμογής στην Παγκοσμιοποίηση (2), |
— |
έχοντας υπόψη τα αποτελέσματα του τριμερούς διαλόγου της 6ης Ιουλίου 2007 και της δημοσιονομικής συνεννόησης της 13ης Ιουλίου 2007, |
— |
έχοντας υπόψη την έκθεση της Επιτροπής Προϋπολογισμών και τη γνωμοδότηση της Επιτροπής Απασχόλησης και Κοινωνικών Υποθέσεων (A6-0378/2007), |
Α. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι η Ευρωπαϊκή Ένωση έχει δημιουργήσει τους κατάλληλους νομοθετικούς και δημοσιονομικούς μηχανισμούς για να παράσχει πρόσθετη στήριξη στους εργαζόμενους που απολύονται και οι οποίοι πλήττονται από τις συνέπειες των μεγάλων διαρθρωτικών αλλαγών στη μορφή του παγκοσμίου εμπορίου και για να τους ενισχύσει κατά την επανένταξή τους στην αγορά εργασίας, |
Β. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι η οικονομική βοήθεια της Ευρωπαϊκής Ένωσης προς τους εργαζομένους που απολύονται πρέπει να έχει δυναμικό χαρακτήρα και να διατίθεται όσο το δυνατόν ταχύτερα και αποτελεσματικότερα, |
Γ. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι η Γαλλία έχει ζητήσει, με επιστολές της 9ης και της 23ης Μαρτίου 2007 (3), βοήθεια σε δύο υποθέσεις που αφορούν απολύσεις στον τομέα της αυτοκινητοβιομηχανίας, ειδικότερα απολύσεις προμηθευτών της Peugeot SA και της Renault SA, |
1. |
ζητεί από τα αρμόδια θεσμικά όργανα να καταβάλουν τις απαραίτητες προσπάθειες για να επιταχυνθεί η κινητοποίηση του Ταμείου· |
2. |
εγκρίνει την απόφαση που επισυνάπτεται στο παρόν ψήφισμα· |
3. |
αναθέτει στον Πρόεδρό του να μεριμνήσει για τη δημοσίευση της εν λόγω απόφασης στην Επίσημη Εφημερίδα της Ευρωπαϊκής Ένωσης· |
4. |
αναθέτει στον Πρόεδρό του να διαβιβάσει το παρόν ψήφισμα, περιλαμβανομένου του παραρτήματος, στο Συμβούλιο και στην Επιτροπή. |
(1) EE C 139 της 14.6.2006, σ. 1.
(2) EE L 406 της 30.12.2006, σ. 1.
(3) Αιτήσεις EGF/2007/01/FR/PSA και EGF/2007/02/FR/RSA.
ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ
ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΟΥ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟΥ ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΙΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ
της 23ης Οκτωβρίου 2007
για την κινητοποίηση του Ευρωπαϊκού Ταμείου Προσαρμογής στην Παγκοσμιοποίηση κατ' εφαρμογή του άρθρου 28 της Διοργανικής Συμφωνίας της 17ης Μαΐου 2006 μεταξύ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου, του Συμβουλίου και της Επιτροπής για τη δημοσιονομική πειθαρχία και τη χρηστή δημοσιονομική διαχείριση
ΤΟ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΙΟ ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗΣ ΕΝΩΣΗΣ,
Έχοντας υπόψη τη διοργανική συμφωνία της 17ης Μαΐου 2006 μεταξύ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου, του Συμβουλίου και της Επιτροπής για τη δημοσιονομική πειθαρχία και τη χρηστή δημοσιονομική διαχείριση (1), και ιδίως το άρθρο 28,
Έχοντας υπόψη τον κανονισμό (ΕΚ) αριθ. 1927/2006 του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου, της 20ής Δεκεμβρίου 2006, σχετικά με τη σύσταση του Ευρωπαϊκού Ταμείου Προσαρμογής στην Παγκοσμιοποίηση (2),
Έχοντας υπόψη την πρόταση της Επιτροπής,
Εκτιμώντας τα εξής:
(1) |
Η Ευρωπαϊκή Ένωση δημιούργησε το Ευρωπαϊκό Ταμείο Προσαρμογής στην Παγκοσμιοποίηση (εφεξής: Ταμείο) για να παράσχει πρόσθετη στήριξη στους εργαζόμενους που απολύονται και οι οποίοι πλήττονται από τις συνέπειες των μεγάλων διαρθρωτικών αλλαγών στη μορφή του παγκοσμίου εμπορίου και να τους ενισχύσει κατά την επανένταξή τους στην αγορά εργασίας. |
(2) |
Η διοργανική συμφωνία της 17ης Μαΐου 2006 επιτρέπει την κινητοποίηση του Ταμείου εντός του ανωτάτου ορίου των 500 εκατομμυρίων ευρώ. |
(3) |
Ο κανονισμός (ΕΚ) αριθ. 1927/2006 περιλαμβάνει διατάξεις που διέπουν την κινητοποίηση του Ταμείου. |
(4) |
Η Γαλλία υπέβαλε αιτήσεις για την κινητοποίηση του Ταμείου, σχετικά με δύο υποθέσεις που αφορούν απολύσεις στον τομέα του αυτοκινήτου: Peugeot SA και Renault SA, |
ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΥΝ:
Άρθρο 1
Στο πλαίσιο του γενικού προϋπολογισμού της Ευρωπαϊκής Ένωσης για το οικονομικό έτος 2007, κινητοποιείται το Ευρωπαϊκό Ταμείο Προσαρμογής στην Παγκοσμιοποίηση για συνολικό ποσό 3 816 280 ευρώ.
Άρθρο 2
Η παρούσα απόφαση δημοσιεύεται στην Επίσημη Εφημερίδα της Ευρωπαϊκής Ένωσης.
Στρασβούργο, 23 Οκτωβρίου 2007,
Για το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο
Ο Πρόεδρος
Για το Συμβούλιο
Ο Πρόεδρος
P6_TA(2007)0444
Οδηγία πλαίσιο για την αειφόρο χρήση των φυτοφαρμάκων ***I
Νομοθετικό ψήφισμα του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου της 23ης Οκτωβρίου 2007 σχετικά με την πρόταση οδηγίας του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου για τον καθορισμό πλαισίου κοινοτικής δράσης με σκοπό την επίτευξη αειφόρου χρήσης των φυτοφαρμάκων (COM(2006)0373 — C6-0246/2006 — 2006/0132(COD))
(Διαδικασία συναπόφασης: πρώτη ανάγνωση)
Το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο,
— |
έχοντας υπόψη την πρόταση της Επιτροπής προς το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο και το Συμβούλιο (COM(2006)0373), |
— |
έχοντας υπόψη το άρθρο 251, παράγραφος 2 και το άρθρο 175 της Συνθήκης ΕΚ, με βάση τα οποία του υποβλήθηκε η πρόταση της Επιτροπής (C6-0246/2006), |
— |
έχοντας υπόψη τη γνωμοδότηση της Επιτροπής Νομικών Θεμάτων σχετικά με την προτεινόμενη νομική βάση, |
— |
έχοντας υπόψη τα άρθρα 51 και 35 του Κανονισμού του, |
— |
έχοντας υπόψη την έκθεση της Επιτροπής Περιβάλλοντος, Δημόσιας Υγείας και Ασφάλειας των Τροφίμων και τις γνωμοδοτήσεις της Επιτροπής Βιομηχανίας, Έρευνας και Ενέργειας και της Επιτροπής Γεωργίας και Ανάπτυξης της Υπαίθρου (A6-0347/2007), |
1. |
εγκρίνει την πρόταση της Επιτροπής όπως τροποποιήθηκε· |
2. |
ζητεί από την Επιτροπή να του υποβάλει εκ νέου την πρόταση, αν προτίθεται να της επιφέρει σημαντικές τροποποιήσεις ή να την αντικαταστήσει με νέο κείμενο· |
3. |
αναθέτει στον Πρόεδρό του να διαβιβάσει τη θέση του Κοινοβουλίου στο Συμβούλιο και στην Επιτροπή. |
P6_TC1-COD(2006)0132
Θέση του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου που καθορίσθηκε σε πρώτη ανάγνωση στις 23 Οκτωβρίου 2007 εν όψει της έγκρισης οδηγίας 2008/.../ΕΚ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου για τον καθορισμό πλαισίου κοινοτικής δράσης με σκοπό την επίτευξη αειφόρου χρήσης των φυτοφαρμάκων
(Κείμενο που ενδιαφέρει τον ΕΟΧ)
ΤΟ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΙΟ ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗΣ ΕΝΩΣΗΣ,
Έχοντας υπόψη τη Συνθήκη για την ίδρυση της Ευρωπαϊκής Κοινότητας, και ιδίως τα άρθρα 152, παράγραφος 4, και 175, παράγραφος 1,
έχοντας υπόψη την πρόταση της Επιτροπής ║,
έχοντας υπόψη τη γνώμη της Ευρωπαϊκής Οικονομικής και Κοινωνικής Επιτροπής (1),
έχοντας υπόψη τη γνώμη της Επιτροπής των Περιφερειών (2),
Αποφασίζοντας σύμφωνα με τη διαδικασία του άρθρου 251 της Συνθήκης (3),
Εκτιμώντας τα ακόλουθα:
(1) |
Σύμφωνα με τα άρθρα 2 και 7 της απόφασης αριθ. 1600/2002/ΕΚ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου, της 22ας Ιουλίου 2002, για τη θέσπιση του έκτου κοινοτικού προγράμματος δράσης για το περιβάλλον (4), πρέπει να θεσπιστεί κοινό νομικό πλαίσιο για να επιτευχθεί αειφόρος χρήση των φυτοφαρμάκων σύμφωνα με την αρχή της πρόληψης . |
(2) |
Τα μέτρα που προβλέπει η παρούσα οδηγία πρέπει να συμπληρώνουν και να μη θίγουν εκείνα που έχουν θεσπιστεί με άλλες συναφείς κοινοτικές νομοθετικές πράξεις, συγκεκριμένα με τον κανονισμό (EΚ) αριθ. ... του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου σχετικά με τη διάθεση στην αγορά φυτοπροστατευτικών προϊόντων (5), την οδηγία 2000/60/ΕΚ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου της 23ης Οκτωβρίου 2000 για τη θέσπιση πλαισίου κοινοτικής δράσης στον τομέα της πολιτικής των υδάτων (6) και τον κανονισμό (ΕΚ) αριθ. 396/2005 του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου, της 23ης Φεβρουαρίου 2005, για τα ανώτατα όρια καταλοίπων φυτοφαρμάκων μέσα ή πάνω στα τρόφιμα και τις ζωοτροφές φυτικής και ζωικής προέλευσης ║ (7) καθώς επίσης με τις διατάξεις της νομοθεσίας περί τροφίμων με βάση τον κανονισμό (ΕΚ) αριθ. 178/2002 του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου της 28ης Ιανουαρίου 2002 για τον καθορισμό των γενικών αρχών και απαιτήσεων της νομοθεσίας για τα τρόφιμα, για την ίδρυση της Ευρωπαϊκής Αρχής για την Ασφάλεια των Τροφίμων και τον καθορισμό διαδικασιών σε θέματα ασφαλείας των τροφίμων (8) . |
(3) |
Για να διευκολυνθεί η εφαρμογή της παρούσας οδηγίας, τα κράτη μέλη πρέπει να χρησιμοποιήσουν εθνικά σχέδια δράσης, τα οποία θα αποβλέπουν στον καθορισμό ποσοτικών στόχων , σκοπών , χρονοδιαγραμμάτων και δεικτών για την πρόληψη των κινδύνων για το περιβάλλον και την υγεία, να καταρτίσουν προγράμματα και δείκτες για τους κινδύνους και την ένταση της χρήσης φυτοφαρμάκων, όπου να αναφέρονται οι οικονομικοί πόροι και οι θέσεις του προϋπολογισμού για την υλοποίησή τους μέσα στο προβλεπόμενο χρονικό διάστημα, καθώς επίσης να προωθήσουν και να ενθαρρύνουν την καθιέρωση φυτοπροστασίας και διαχείρισης επιβλαβών οργανισμών χωρίς χημικά μέσα. Τα εθνικά σχέδια δράσης θα πρέπει να συντονίζονται με σχέδια που καταρτίζονται για την εφαρμογή άλλων συναφών κοινοτικών νομοθετικών πράξεων και να χρησιμοποιούνται για τη συνένωση στόχων που πρέπει να επιτευχθούν σύμφωνα με άλλες κοινοτικές νομοθετικές πράξεις για τα φυτοφάρμακα. |
(4) |
Η ανταλλαγή πληροφοριών σχετικά με τους στόχους που έχουν επιτευχθεί και το εύρος των δράσεων που καθορίζουν τα κράτη μέλη στα οικεία εθνικά σχέδια δράσης αποτελεί σημαντικότατο μέσο επίτευξης των στόχων της παρούσας οδηγίας. Ενδείκνυται επομένως να απαιτηθεί από τα κράτη μέλη να υποβάλλουν τακτικές εκθέσεις στην Επιτροπή και στα υπόλοιπα κράτη μέλη, ιδίως σχετικά με την εφαρμογή και τα αποτελέσματα των οικείων εθνικών σχεδίων δράσης, καθώς και με τις εμπειρίες τους. |
(5) |
Για την κατάρτιση και την τροποποίηση των εθνικών σχεδίων δράσης ενδείκνυται να προβλεφθεί η εφαρμογή της οδηγίας 2003/35/ΕΚ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου, της 26ης Μαΐου 2003, σχετικά με τη συμμετοχή του κοινού στην κατάρτιση ορισμένων σχεδίων και προγραμμάτων που αφορούν το περιβάλλον και με την τροποποίηση, όσον αφορά τη συμμετοχή του κοινού και την πρόσβαση στη δικαιοσύνη, των οδηγιών 85/337/ΕΟΚ και 96/61/ΕΚ του Συμβουλίου (9). |
(6) |
Είναι σκόπιμο να συγκροτήσουν τα κράτη μέλη συστήματα κατάρτισης και μετεκπαίδευσης για τους διανομείς, τους συμβούλους και τους επαγγελματίες χρήστες φυτοφαρμάκων, χάρη στα οποία όσοι χρησιμοποιούν ή πρόκειται να χρησιμοποιήσουν στο μέλλον φυτοφάρμακα θα έχουν πλήρη γνώση των πιθανών κινδύνων για την υγεία του ανθρώπου και το περιβάλλον και των κατάλληλων μέτρων μείωσης των κινδύνων αυτών στο μέγιστο δυνατό βαθμό. Οι δραστηριότητες κατάρτισης των επαγγελματιών χρηστών θα πρέπει να συντονίζονται με εκείνες που οργανώνονται στο πλαίσιο του κανονισμού (ΕΚ) αριθ. 1698/2005 του Συμβουλίου, της 20ής Σεπτεμβρίου 2005, για τη στήριξη της αγροτικής ανάπτυξης από το Ευρωπαϊκό Γεωργικό Ταμείο Αγροτικής Ανάπτυξης (ΕΓΤΑΑ) (10). |
(7) |
Η χρήση παράνομων (παραποιημένων) φυτοφαμάκων υπονομεύει την αειφόρο χρήση των φυτοφαρμάκων και εγκυμονεί σημαντικό κίνδυνο για το περιβάλλον και την υγεία των ανθρώπων και των ζώων. Το πρόβλημα αυτό πρέπει να αντιμετωπιστεί επειγόντως. |
(8) |
Λαμβανομένων υπόψη των ▐ κινδύνων από τη χρήση φυτοφαρμάκων, και ιδιαίτερα των άμεσων και των χρόνιων επιπτώσεών τους στην υγεία, και των επιπτώσεών τους στο περιβάλλον, οι καταναλωτές και το ευρύ κοινό θα πρέπει να ενημερώνονται ▐ για την επικινδυνότητα της χρήσης φυτοφαρμάκων για την υγεία και το περιβάλλον και τις βραχυπρόθεσμες και μακροπρόθεσμες επιπτώσεις της, καθώς επίσης για τις εναλλακτικές λύσεις χωρίς τη χρήση χημικών ουσιών, ιδιαίτερα από τα μέσα ενημέρωσης, αλλά και με εκστρατείες ευαισθητοποίησης, με τη διάδοση πληροφοριών από τους λιανέμπορους και με άλλα κατάλληλα μέτρα. Τα κράτη μέλη θα πρέπει να παρακολουθούν και να συλλέγουν δεδομένα σχετικά με τον αντίκτυπο της χρήσης φυτοφαρμάκων, συμπεριλαμβανομένων των κρουσμάτων δηλητηρίασης, και να προάγουν μακροπρόθεσμα ερευνητικά προγράμματα για τις συνέπειες από τη χρήση φυτοφαρμάκων. |
(9) |
Στο βαθμό που ο χειρισμός και η εφαρμογή φυτοφαρμάκων απαιτούν τον καθορισμό ελάχιστων απαιτήσεων υγείας και ασφάλειας στους εργασιακούς χώρους, οι οποίες να καλύπτουν τους κινδύνους από την έκθεση των εργαζομένων στα συγκεκριμένα προϊόντα, καθώς και γενικά και ειδικά προληπτικά μέτρα για τη μείωση των κινδύνων αυτών, τα σχετικά μέτρα καλύπτονται από την οδηγία 98/24/ΕΚ του Συμβουλίου της 7ης Απριλίου 1998 για την προστασία της υγείας και ασφαλείας των εργαζομένων κατά την εργασία από κινδύνους οφειλομένους σε χημικούς παράγοντες (11) και την οδηγία 2004/37/ΕΚ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου της 29ης Απριλίου 2004 σχετικά με την προστασία των εργαζομένων από τους κινδύνους που συνδέονται με την έκθεση σε καρκινογόνους ή μεταλλαξιογόνους παράγοντες κατά την εργασία (12). |
(10) |
Δεδομένου ότι η οδηγία 2006/42/ΕΚ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου, της 17ης Μαΐου 2006, σχετικά με τα μηχανήματα ║ (13) θα ορίζει κανόνες για τη διάθεση εξοπλισμού εφαρμογής φυτοφαρμάκων στην αγορά, που να επιτρέπει στους χρήστες φυτοφαρμάκων να βελτιστοποιήσουν την αποτελεσματικότητα της εφαρμογής, εξασφαλίζοντας έτσι την τήρηση των περιβαλλοντικών απαιτήσεων, ενδείκνυται, για τον περαιτέρω περιορισμό των δυσμενών επιπτώσεων του εν λόγω εξοπλισμού στην υγεία του ανθρώπου και στο περιβάλλον, να προβλεφθούν συστήματα τακτικού τεχνικού ελέγχου του ήδη χρησιμοποιούμενου εξοπλισμού εφαρμογής φυτοφαρμάκων. |
(11) |
Ο αεροψεκασμός φυτοφαρμάκων είναι ικανός να προκαλέσει σοβαρές δυσμενείς επιπτώσεις στην υγεία του ανθρώπου και στο περιβάλλον, ιδίως μέσω της μετακίνησης του ψεκαστικού νέφους. Για τον λόγο αυτό, πρέπει να επιβληθεί γενική απαγόρευση των αεροψεκασμών, με δυνατότητα παρέκκλισης ▐ όταν δεν υπάρχουν βιώσιμες εναλλακτικές λύσεις , και υπό τον όρο ότι χρησιμοποιείται η βέλτιστη διαθέσιμη τεχνολογία για τη μείωση της μετακίνησης του ψεκαστικού νέφους (π.χ. ακροφύσια χαμηλής αερομεταφοράς) και δεν βλάπτεται η υγεία των κατοίκων ή των παρισταμένων . |
(12) |
Το υδάτινο περιβάλλον είναι ιδιαίτερα ευπαθές στα φυτοφάρμακα. Για τον λόγο αυτό, επιβάλλεται να αποδίδεται ιδιαίτερη προσοχή στην αποτροπή της ρύπανσης των επιφανειακών και των υπογείων υδάτων με κατάλληλα μέτρα, όπως για παράδειγμα η δημιουργία ζωνών ανάσχεσης ή η φύτευση φρακτών κατά μήκος των επιφανειακών υδάτων, ώστε να περιορίζεται η έκθεση των υδατικών συστημάτων σε μετακινούμενα ψεκαστικά νέφη. Οι διαστάσεις των ζωνών ανάσχεσης θα πρέπει να εξαρτώνται ιδίως από τα χαρακτηριστικά του εδάφους, τα γεωλογικά και τοπογραφικά χαρακτηριστικά, το κλίμα, το μέγεθος του υδατορρεύματος, καθώς και από τα χαρακτηριστικά της γεωργίας στην εκάστοτε περιοχή. Η χρήση φυτοφαρμάκων στις περιοχές άντλησης πόσιμου νερού, στην επιφάνεια ή κατά μήκος οδών μεταφοράς, όπως οι σιδηροδρομικές γραμμές, ή σε σφραγισμένα ή πολύ διαπερατά εδάφη μπορεί να ενέχει μεγαλύτερο κίνδυνο ρύπανσης του υδάτινου περιβάλλοντος. Συνεπώς, η χρήση φυτοφαρμάκων στις περιοχές αυτές θα πρέπει να μειωθεί στο μέγιστο δυνατό βαθμό ή να καταργηθεί, όπου ενδείκνυται. |
(13) |
Η χρήση φυτοφαρμάκων μπορεί να είναι εξαιρετικά επικίνδυνη σε πολύ ευπαθείς περιοχές, όπως οι περιοχές του δικτύου Natura 2000 που προστατεύονται σύμφωνα με την οδηγία 79/409/ΕΟΚ του Συμβουλίου της 2ας Απριλίου 1979 περί της διατηρήσεως των αγρίων πτηνών (14) και την οδηγία 92/43/ΕΟΚ του Συμβουλίου της 21ης Μαΐου 1992 για τη διατήρηση των φυσικών οικοτόπων καθώς και της άγριας πανί- δας και χλωρίδας (15). Τα αναγκαία μέτρα προστασίας για την επίτευξη των στόχων διατήρησης της φύσης θα πρέπει να λαμβάνονται σύμφωνα με τις ανωτέρω οδηγίες. Σε άλλους χώρους, όπως οι κατοικημένες περιοχές, τα δημόσια πάρκα, οι αθλητικές εγκαταστάσεις και οι χώροι αναψυχής , οι σχολικές εγκαταστάσεις, οι παιδικές χαρές, και κοντά σε εγκαταστάσεις υγειονομικής περίθαλψης (κλινικές, νοσοκομεία, κέντρα αποκατάστασης, κέντρα θεραπείας, γηροκομεία), το ευρύ κοινό διατρέχει μεγάλους κινδύνους λόγω έκθεσης σε φυτοφάρμακα. Συνεπώς, η χρήση φυτοφαρμάκων στις περιοχές αυτές θα πρέπει να μειωθεί στο μέγιστο δυνατό βαθμό ή να καταργηθεί, όπου ενδείκνυται. |
(14) |
Ο χειρισμός των φυτοφαρμάκων, που περιλαμβάνει την αραίωση και την ανάμιξη των χημικών προϊόντων και τον καθαρισμό του εξοπλισμού εφαρμογής μετά τη χρήση, καθώς και η απόρριψη της περίσσειας που απομένει στα βυτία, των κενών συσκευασιών και των αχρησιμοποίητων φυτοφαρμάκων ευνοούν ιδιαίτερα την ανεπιθύμητη έκθεση των ανθρώπου και του περιβάλλοντος. Ενδείκνυται επομένως να προβλεφθούν ειδικά μέτρα για τις δραστηριότητες αυτές, συμπληρωματικά των μέτρων που προβλέπονται στα άρθρα 4 και 8 της οδηγίας 2006/12/ΕΚ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου, της 5ης Απριλίου 2006, περί των στερεών αποβλήτων (16) και στα άρθρα 2 και 5 της οδηγίας 91/689/ΕΟΚ του Συμβουλίου της 12ης Δεκεμβρίου 1991 για τα επικίνδυνα απόβλητα (17). Τα εν λόγω ειδικά μέτρα πρέπει να καλύπτουν και τους μη επαγγελματίες χρήστες, δεδομένου ότι υπάρχει μεγάλη πιθανότητα ακατάλληλου χειρισμού από τη συγκεκριμένη ομάδα χρηστών, λόγω έλλειψης γνώσεων. |
(15) |
Η εφαρμογή γενικών και ειδικών κατά καλλιέργεια προτύπων ολοκληρωμένης διαχείρισης επιβλαβών οργανισμών από όλους τους γεωργούς θα είχε ως αποτέλεσμα τη χρήση όλων των διαθέσιμων μέτρων καταπολέμησης των οργανισμών αυτών, συμπεριλαμβανομένων των φυτοφαρμάκων, με ακριβέστερη στόχευση. Κατά συνέπεια, συμβάλλει στην περαιτέρω μείωση των κινδύνων για την υγεία του ανθρώπου και το περιβάλλον και τον περιορισμό της χρήσης φυτοφαρμάκων . Τα κράτη μέλη θα πρέπει να προωθήσουν τη γεωργία χαμηλών εισροών φυτοφαρμάκων, ειδικότερα δε γενικά και ειδικά κατά καλλιέργεια πρότυπα για την ολοκληρωμένη διαχείριση επιβλαβών οργανισμών και την αύξηση των εκτάσεων που καλλιεργούνται με βιολογική γεωργία και να δημιουργήσουν τις αναγκαίες συνθήκες για την εφαρμογή τεχνικών ολοκληρωμένης διαχείρισης επιβλαβών οργανισμών. Επιπλέον, τα κράτη μέλη θα πρέπει να επιβάλουν ειδικά κατά καλλιέργεια πρότυπα ολοκληρωμένης διαχείρισης επιβλαβών οργανισμών. Τα κράτη μέλη θα πρέπει να χρησιμοποιούν οικονομικά μέσα για την προώθηση της ολοκληρωμένης διαχείρισης επιβλαβών οργανισμών, με σκοπό την παροχή συμβουλών και κατάρτισης στους γεωργούς και τη μείωση των κινδύνων από τη χρήση φυτοφαρμάκων. Η επιβολή τέλους επί των φυτοπροστατευτικών προϊόντων θα πρέπει να θεωρείται ως ένα από τα μέτρα για τη χρηματοδότηση της εφαρμογής γενικών ή ειδικών κατά καλλιέργεια μεθόδων και πρακτικών ολοκληρωμένης διαχείρισης επιβλαβών οργανισμών και την αύξηση των εκτάσεων με βιολογικές καλλιέργειες . |
(16) |
Είναι αναγκαία η μέτρηση της προόδου που σημειώνεται στην πρόληψη της χρήσης φυτοφαρμάκων και των κινδύνων και των δυσμενών συνεπειών τους για την υγεία του ανθρώπου και το περιβάλλον ▐. Κατάλληλο μέσο για τον σκοπό αυτό είναι οι εναρμονισμένοι δείκτες χρήσης και κινδύνου, οι οποίοι θα θεσπιστούν σε κοινοτικό επίπεδο. Τα κράτη μέλη θα πρέπει να χρησιμοποιούν τους δείκτες αυτούς για τη διαχείριση της μείωσης της χρήσης και του κινδύνου των φυτοφαρμάκων σε εθνικό επίπεδο και την υποβολή εκθέσεων, ενώ η Επιτροπή πρέπει να υπολογίζει τις τιμές των δεικτών για την αξιολόγηση της προόδου σε κοινοτικό επίπεδο. Μέχρι να καθιερωθούν κοινοί δείκτες, τα κράτη μέλη θα πρέπει να έχουν το δικαίωμα να χρησιμοποιούν τους οικείους εθνικούς δείκτες , οι οποίοι πρέπει να είναι συμβατοί με τις απαιτήσεις της παρούσας οδηγίας και να σχετίζονται με τους κινδύνους από τη χρήση φυτοφαρμάκων τόσο για την υγεία όσο και για το περιβάλλον. |
(17) |
Στο πλαίσιο της εφαρμογής της αρχής «ο ρυπαίνων πληρώνει», η Επιτροπή θα πρέπει να εξετάσει με ποιο τρόπο οι παραγωγοί φυτοφαρμάκων και/ή δραστικών ουσιών τους θα έχουν την ενδεδειγμένη συμμετοχή στην αποκατάσταση των βλαβών που μπορεί να προκαλέσει η χρήση φυτοφαρμάκων στη δημόσια υγεία ή το περιβάλλον. |
(18) |
Τα κράτη μέλη θα πρέπει να θεσπίσουν κανόνες για την επιβολή κυρώσεων σε περίπτωση παράβασης των διατάξεων της παρούσας οδηγίας και να διασφαλίσουν την εφαρμογή των διατάξεων αυτών. Οι κυρώσεις θα πρέπει να είναι αποτελεσματικές, αναλογικές και αποτρεπτικές. |
(19) |
Δεδομένου ότι οι στόχοι της παρούσας οδηγίας, δηλαδή η προστασία της υγείας του ανθρώπου και του περιβάλλοντος από τους πιθανούς κινδύνους που ενέχει η χρήση φυτοφαρμάκων, είναι αδύνατον να επιτευχθούν επαρκώς από τα κράτη μέλη και, επομένως, μπορούν να επιτευχθούν πληρέστερα σε κοινοτικό επίπεδο, λόγω της κλίμακας και των αποτελεσμάτων της δράσης, η Κοινότητα δύναται να θεσπίσει μέτρα σύμφωνα με την αρχή της επικουρικότητας που διατυπώνεται στο άρθρο 5 της Συνθήκης. Σύμφωνα με την αρχή της αναλογικότητας, που διατυπώνεται στο ίδιο άρθρο, η παρούσα οδηγία δεν υπερβαίνει τα αναγκαία για την επίτευξη των συγκεκριμένων στόχων. |
(20) |
Η παρούσα οδηγία σέβεται τα θεμελιώδη δικαιώματα και τηρεί τις αρχές που κατοχυρώνονται, ιδίως, από τον Χάρτη Θεμελιωδών Δικαιωμάτων της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Ειδικότερα, επιδιώκει την ενσωμάτωση υψηλού επιπέδου προστασίας του περιβάλλοντος στις κοινοτικές πολιτικές σύμφωνα με την αρχή της αειφόρου ανάπτυξης, όπως ορίζει το άρθρο 37 του Χάρτη Θεμελιωδών Δικαιωμάτων της Ευρωπαϊκής Ένωσης. |
(21) |
Τα αναγκαία μέτρα για την εφαρμογή της παρούσας οδηγίας θα πρέπει να θεσπίζονται σύμφωνα με την απόφαση 1999/468/ΕΚ του Συμβουλίου της 28ης Ιουνίου 1999 για τον καθορισμό των όρων άσκησης των εκτελεστικών αρμοδιοτήτων που ανατίθενται στην Επιτροπή (18), |
ΕΞΕΔΩΣΑΝ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΑ ΟΔΗΓΙΑ:
Κεφάλαιο I
Γενικές διατάξεις
Άρθρο 1
Αντικείμενο
Η παρούσα οδηγία ορίζει ένα πλαίσιο για την επίτευξη περισσότερης αειφορίας στη χρήση των φυτοφαρμάκων, με τη μείωση της χρήσης και των κινδύνων και ║ επιπτώσεων στην υγεία του ανθρώπου και στο περιβάλλον από τη χρήση φυτοφαρμάκων σύμφωνα με την αρχή της πρόληψης και ενθαρρύνοντας την προαγωγή και την υιοθέτηση εναλλακτικών μεθόδων φυτοπροστασίας χωρίς χημικά μέσα .
Άρθρο 2
Πεδίο εφαρμογής
1. Η παρούσα οδηγία εφαρμόζεται στα φυτοφάρμακα που έχουν τη μορφή:
α) |
φυτοπροστατευτικών προϊόντων, όπως αυτά ορίζονται στον κανονισμό (EΚ) αριθ. [σχετικά με τη διάθεση στην αγορά φυτοπροστατευτικών προϊόντων] που χρησιμοποιούνται τόσο για γεωργικούς όσο και για μη γεωργικούς σκοπούς , |
β) |
βιοκτόνων προϊόντων όπως ορίζονται στην οδηγία 98/8/ΕΚ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου της 16ης Φεβρουαρίου 1998 σχετικά με την εμπορία βιοκτόνων προϊόντων (19) των τύπων 14 έως 19 σύμφωνα με το Παράρτημα V της εν λόγω οδηγίας. |
2. Η παρούσα οδηγία εφαρμόζεται με την επιφύλαξη κάθε άλλης συναφούς κοινοτικής νομοθετικής πράξης ή άλλων εθνικών φορολογικών μέτρων με στόχο την προώθηση της χρήσης λιγότερο επιβλαβών φυτοφαρμάκων .
3. Τα κράτη μέλη μπορούν να χορηγούν επιδοτήσεις ή να λαμβάνουν φορολογικά μέτρα για την προώθηση λιγότερο επιβλαβών φυτοφαρμάκων. Τούτο είναι δυνατόν μεταξύ άλλων με τη θέσπιση φόρου φυτοφαρμάκων για όλα τα προϊόντα, εξαιρουμένων των μη χημικών ή των φυτοπροστατευτικών προϊόντων χαμηλού κινδύνου, κατά την έννοια του άρθρου [50, παράγραφος 1], του κανονισμού (ΕΚ) αριθ. ... [σχετικά με τη διάθεση στην αγορά φυτοπροστατευτικών προϊόντων] .
4. Οι διατάξεις της παρούσας οδηγίας δεν εμποδίζουν τα κράτη μέλη να εφαρμόζουν την αρχή της πρόληψης με τον περιορισμό ή την απαγόρευση της χρήσης φυτοφαρμάκων.
Άρθρο 3
Ορισμοί
Για τους σκοπούς της παρούσας οδηγίας, ισχύουν οι ακόλουθοι ορισμοί:
1) |
ως «χρήση» νοούνται όλες οι εργασίες που εκτελούνται με φυτοφάρμακο, όπως η αποθήκευση, ο χειρισμός, η αραίωση, η ανάμιξη και η εφαρμογή· |
2) |
ως «▐ χρήστης» νοείται κάθε φυσικό ή νομικό πρόσωπο που προβαίνει σε χρήση φυτοφαρμάκων στο πλαίσιο της επαγγελματικής του δραστηριότητας, είτε πρόκειται για αυτοαπασχολούμενο είτε για εργαζόμενο είτε για προσλαμβανόμενο για συγκεκριμένο έργο· τα κράτη μέλη μπορούν να διακρίνουν τους «επαγγελματίες χρήστες» σε «χρήστες με δικαίωμα χρήσης φυτοφαρμάκων μόνο στην δική τους εκμετάλλευση» και σε «χρήστες με δικαίωμα παροχής υπηρεσιών φυτοφαρμάκων σε εκμεταλλεύσεις τρίτων»· Ως χρήστες λογίζονται επίσης επιχειρήσεις στο χώρο της ψυχαγωγίας, όπως τα γήπεδα γκολφ, τα γήπεδα τένις, καθώς και τοπικές αρχές με δημόσια πάρκα, καθώς επίσης υποδομές οπως χώροι στάθμευσης, δρόμοι, σιδηροδρομικές εγκαταστάσεις κ.λπ.· |
3) |
ως «διανομέας» νοείται κάθε φυσικό ή νομικό πρόσωπο που διαθέτει φυτοφάρμακα στην αγορά, συμπεριλαμβανομένων των χονδρεμπόρων, των λιανεμπόρων, των πωλητών και των προμηθευτών· |
4) |
ως «σύμβουλος» νοείται κάθε φυσικό ή νομικό πρόσωπο που διαθέτει εκπαίδευση και κατάρτιση επιπέδου που προσδιορίζεται από τα κράτη μέλη ώστε να εξουσιοδοτείται για την παροχή συμβουλών σχετικά με τη χρήση φυτοφαρμάκων, στο πλαίσιο των εγκεκριμένων χρήσεων της χώρας όπου παράγεται το φυτοφάρμακο και των καθορισμένων κοινοτικών ανωτάτων ορίων υπολειμμάτων · |
5) |
ως «εξοπλισμός εφαρμογής φυτοφαρμάκων» νοείται κάθε συσκευή που χρησιμοποιείται για τη διασπορά φυτοφαρμάκων ή προϊόντων που περιέχουν φυτοφάρμακο· |
6) |
ως «εξαρτήματα εφαρμογής φυτοφαρμάκων» νοούνται τα συστήματα που μπορούν να συνδεθούν σε εξοπλισμό εφαρμογής φυτοφαρμάκων και είναι απαραίτητα για την ομαλή λειτουργία του, όπως ακροφύσια (μπεκ), μανόμετρα, φίλτρα, πλέγματα (στραγγιστήρια) και συστήματα καθαρισμού βυτίων· |
7) |
ως «αεροψεκασμός» νοείται κάθε εφαρμογή φυτοφαρμάκων από ιπτάμενο μέσο · |
8) |
ως«ολοκληρωμένη διαχείριση επιβλαβών οργανισμών»νοείται η ολοκληρωμένη διαχείριση επιβλαβών οργανισμών όπως ορίζεται στο άρθρο [3, σημείο 23], του κανονισμού (EΚ) αριθ. ... [σχετικά με τη διάθεση στην αγορά φυτοπροστατευτικών προϊόντων]· |
9) |
ως «δείκτης κινδύνου» νοείται μια παράμετρος που μπορεί να χρησιμοποιηθεί για την αξιολόγηση των επιπτώσεων της χρήσης φυτοφαρμάκων στην υγεία του ανθρώπου και στο περιβάλλον· |
10) |
ως «μέθοδοι φυτοπροστασίας και διαχείρισης επιβλαβών οργανισμών και καλλιεργειών χωρίς τη χρήση χημικών ουσιών» νοείται η χρήση τεχνικών ελέγχου και διαχείρισης επιβλαβών οργανισμών που δεν βασίζονται σε χημικές ιδιότητες. Στις μεθόδους φυτοπροστασίας και διαχείρισης επιβλαβών οργανισμών και καλλιεργειών χωρίς τη χρήση χημικών ουσιών περιλαμβάνονται η αμειψισπορά, ο έλεγχος με φυσικά και μηχανικά μέσα και η διαχείριση φυσικών εχθρών· |
11) |
ως «συχνότητα εφαρμογής» νοείται ο δείκτης χρήσης ο οποίος εκφράζει πόσες φορές κατά μέσο όρο μπορεί να εφαρμοστεί η προδιαγεγραμμένη δόση σε μια γεωργική έκταση, και υπολογίζεται με βάση τις συνολικές πωλούμενες ποσότητες κάθε φυτοφαρμάκου· |
12) |
ως «φυτοφάρμακο» νοείται το φυτοπροστατευτικό προϊόν όπως αυτό ορίζεται στον κανονισμό (ΕΚ) αριθ. ... [σχετικά με τη διάθεση στην αγορά φυτοπροστατευτικών προϊόντων]· |
13) |
ως «μείωση της χρήσης» νοείται η μείωση των εφαρμογών φυτοφαρμάκων και δεν εξαρτάται κατ' ανάγκη από τον όγκο· |
14) |
ο «δείκτης συχνότητας εφαρμογής» βασίζεται στην καθορισμένη δόση ενεργής ουσίας ανά εκτάριο, που απαιτείται για μία εφαρμογή για το συγκεκριμένο επιβλαβή οργανισμό. Δεν εξαρτάται, επομένως, κατ' ανάγκη από τον όγκο και μπορεί να χρησιμοποιηθεί για την εκτίμηση της μείωσης. |
Άρθρο 4
Εθνικά σχέδια δράσης για τη μείωση των κινδύνων και της χρήσης των φυτοφαρμάκων
1. Το αργότερο στις ... (20), τα κράτη μέλη εγκρίνουν έκθεση υποστήριξης σύμφωνα με το Παράρτημα ΙΙI, για τον προσδιορισμό των εθνικών τάσεων στη χρήση των φυτοφαρμάκων και τους κινδύνους, και τον εντοπισμό των τομέων προτεραιότητας και των καλλιεργειών που πρέπει να αποτελούν αντικείμενο των εθνικών σχεδίων δράσης.
2. Τα κράτη μέλη θεσπίζουν μετά από διαβούλευση με τις ενώσεις γεωργών και αμπελουργών, τις οργανώσεις για την προστασία του περιβάλλοντος, τη βιομηχανία και τους λοιπούς ενδιαφερομένους, και εφαρμόζουν αμελλητί εθνικά σχέδια δράσης για τον καθορισμό στόχων, μέτρων και χρονοδιαγραμμάτων με σκοπό τη μείωση των κινδύνων, συμπεριλαμβανομένων των πηγών κινδύνου, και της εξάρτησης από τα φυτοφάρμακα. Τα εθνικά σχέδια δράσης περιλαμβάνουν κατ' ελάχιστον:
α) |
για μη βιολογικά φυτοφάρμακα και ουσίες χαμηλού κινδύνου όπως ορίζονται στο άρθρο [50, παράγραφος 1], του κανονισμού (ΕΚ) αριθ. ... [σχετικά με τη διάθεση στην αγορά φυτοπροστατευτικών προϊόντων], ποσοτικούς στόχους για μείωση της χρήσης, με βάση δείκτη συχνότητας εφαρμογής. Ο δείκτης εφαρμογής προσαρμόζεται στις ιδιαίτερες συνθήκες κάθε κράτους μέλους. Ο δείκτης εφαρμογής πρέπει να κοινοποιείται αμέσως στην Επιτροπή, προς έγκριση. Για ενεργές ουσίες που προκαλούν πολύ μεγάλη ανησυχία ο στόχος μείωσης πρέπει να ανέρχεται τουλάχιστον σε 50% ως προς το δείκτη εφαρμογής που υπολογίζεται για το έτος 2005, έως το τέλος του 2013, εκτός αν το κράτος μέλος μπορεί να αποδείξει ότι έχει ήδη επιτύχει συγκριτικά υψηλότερο στόχο μείωσης με βάση άλλο έτος αναφοράς από το διάστημα 1995-2004· |
β) |
για συνθέσεις φυτοφαρμάκων που χαρακτηρίζονται τοξικές έως πολύ τοξικές σύμφωνα με την οδηγία 1999/45/ΕΚ, του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου, της 31ης Μαΐου 1999, για την προσέγγιση των νομοθετικών, κανονιστικών και διοικητικών διατάξεων των κρατών μελών που αφορούν την ταξινόμηση, συσκευασία και επισήμανση των επικίνδυνων παρασκευασμάτων (21), ποσοτικό στόχο μείωσης με βάση τις πωλούμενες ποσότητες. Ο στόχος αυτός ανέρχεται τουλάχιστον σε 50% της μείωσης υπολογιζόμενης σε σχέση με το έτος 2005, έως το τέλος του 2013, εκτός αν το κράτος μέλος μπορεί να αποδείξει ότι έχει ήδη επιτύχει συγκριτικά υψηλότερο στόχο μείωσης με βάση άλλο έτος αναφοράς από το διάστημα 1995-2004. |
Τα κράτη μέλη δύνανται επίσης να επιλέξουν να καθορίσουν τους ίδιους στόχους περιορισμού του κινδύνου αντί των στόχων μείωσης της χρήσης. Η μείωση των κινδύνων μετρείται με βάση τους δείκτες κινδύνου όπως προβλέπεται στο άρθρο 15, και τα κράτη μέλη που επιλέγουν τη λύση μείωσης του κινδύνου χρησιμοποιούν ένα έτος αναφοράς από την περίοδο 1995-2005.
Τα εθνικά σχέδια δράσης περιλαμβάνουν την ολοκληρωμένη διαχείριση επιβλαβών οργανισμών σύμφωνα με το άρθρο 14, με προτεραιότητα σε μέτρα προστασίας των καλλιεργειών χωρίς τη χρήση χημικών μέσων και στην ενθάρρυνση των γεωργών που επιλέγουν να χρησιμοποιούν μη χημικά προϊόντα φυτοπροστασίας.
3. Ως έτος αναφοράς λαμβάνεται ο μέσος όρος της χρήσης και των κινδύνων κατά τα τρία τελευταία ημερολογιακά έτη —από τον Ιανουάριο έως το Δεκέμβριο— πριν από την έναρξη ισχύος της παρούσας οδηγίας.
4. Κατά την κατάρτιση και την αναθεώρηση των οικείων εθνικών σχεδίων δράσης, τα κράτη μέλη λαμβάνουν δεόντως υπόψη τον υγειονομικό, κοινωνικό, οικονομικό και περιβαλλοντικό αντίκτυπο των προβλεπόμενων μέτρων , τις ειδικές εθνικές, περιφερειακές και τοπικές συνθήκες και τις απόψεις όλων των ενδιαφερομένων φορέων. Ελάχιστες απαιτήσεις για τα εθνικά σχέδια δράσης παρατίθενται στο έγγραφο προσανατολισμού του Παραρτήματος IV .
Τα εθνικά σχέδια δράσης περιλαμβάνουν, εάν είναι απαραίτητο, πληροφορίες επί των θεμάτων που αναφέρονται στα άρθρα 5 έως 14. Λαμβάνουν υπόψη σχέδια που προβλέπονται σε άλλες κοινοτικές νομοθετικές πράξεις σχετικά με τη χρήση φυτοφαρμάκων, επί παραδείγματι σχέδια λήψης μέτρων δυνάμει της οδηγίας 2000/60/ΕΚ.
Τα μέτρα που προβλέπονται στα εθνικά σχέδια δράσης μπορούν να είναι κυρίως νομοθετικής, φορολογικής ή εθελοντικής φύσεως και θα πρέπει να στηρίζονται στα αποτελέσματα σχετικών εκτιμήσεων επικινδυνότητας.
Τα κράτη μέλη καθιερώνουν μηχανισμό χρηματοδότησης για την εφαρμογή των εθνικών σχεδίων δράσης.
5. Το αργότερο στις ... (22), τα κράτη μέλη γνωστοποιούν τα οικεία εθνικά σχέδια δράσης στην Επιτροπή και στα υπόλοιπα κράτη μέλη.
Τα εθνικά σχέδια δράσης επανεξετάζονται τουλάχιστον ανά τριετία , και ενημερώνονται ανάλογα με το βαθμό επίτευξης των στόχων. Η επανεξέταση περιλαμβάνει επίσης ανάλυση όπου εκτιμάται κατά πόσον οι κίνδυνοι έχουν καλυφθεί δεόντως στο σχέδιο δράσης ή πρέπει να επανεκτιμηθούν. Τυχόν τροποποιήσεις των σχεδίων καθώς και τα βασικά αποτελέσματα της επανεξέτασης αναφέρονται στην Επιτροπή αμελλητί.
Τα κράτη μέλη θέτουν στη διάθεση του κοινού μέσω ιστοσελίδας στο Διαδίκτυο τα στοιχεία που ανακοινώνονται δυνάμει της παρούσας παραγράφου.
Η Επιτροπή θέτει τα στοιχεία που ανακοινώνονται σύμφωνα με την παρούσα παράγραφο ║ στη διάθεση τρίτων χωρών και του κοινού .
6. Η Επιτροπή συντάσσει ανά διετία έκθεση στην οποία παρουσιάζονται τα αποτελέσματα της εφαρμογής των εθνικών σχεδίων δράσης.
Η Επιτροπή δημιουργεί πύλη στο Διαδίκτυο, μέσω της οποίας το ευρύ κοινό ενημερώνεται για τα εθνικά σχέδια δράσης και τυχόν τροποποιήσεις τους, καθώς και για τα ουσιαστικά αποτελέσματα της εφαρμογής τους.
7. Στην κατάρτιση και την τροποποίηση των εθνικών σχεδίων δράσης εφαρμόζονται οι σχετικές με τη συμμετοχή του κοινού διατάξεις του άρθρου 2 της οδηγίας 2003/35/EΚ.
8. Τα κράτη μέλη εντείνουν τις προσπάθειές τους για την παρακολούθηση και την πρόληψη της παράνομης χρήσης φυτοφαρμάκων, σε συνεργασία με τους ενδιαφερομένους.
Τα κράτη μέλη υποβάλλουν τακτικές εκθέσεις σχετικά με τους ελέγχους που εφαρμόζουν για την παράνομη χρήση.
Κεφάλαιο II
Κατάρτιση, προγράμματα ενημέρωσης και πωλήσεις φυτοφαρμάκων
Άρθρο 5
Κατάρτιση
1. Τα κράτη μέλη διασφαλίζουν ότι όλοι οι επαγγελματίες χρήστες, διανομείς και σύμβουλοι έχουν πρόσβαση σε κατάλληλη , ανεξάρτητα οργανωμένη εκπαίδευση και κατάρτιση ή μετεκπαίδευση, συμπεριλαμβανομένης της τακτικής ενημέρωσης όσον αφορά νέες διαθέσιμες πληροφορίες, σχετικά με την αειφόρο και ορθή χρήση των φυτοφαρμάκων, που ανταποκρίνεται στο επίπεδο και στο συγκεκριμένο ρόλο τους στο πλαίσιο της ολοκληρωμένης διαχείρισης επιβλαβών οργανισμών. Για το σκοπό αυτό, καθορίζονται ελάχιστες απαιτήσεις δεσμευτικές σε ολόκληρη την Κοινότητα .
Στην περίπτωση γεωργικών ή αμπελουργικών εκμεταλλεύσεων τύπου μικρής επιχείρησης, τα κράτη μέλη μεριμνούν ώστε τα πρόσωπα που εργάζονται ως επαγγελματίες χρήστες κατά την έννοια του άρθρου 3, σημείο 2, να διαθέτουν πρόσβαση στην εν λόγω κατάρτιση.
Η εκπαίδευση ή κατάρτιση αυτή είναι σχεδιασμένη κατά τρόπο που εξασφαλίζει την απόκτηση επαρκών γνώσεων στα θέματα που απαριθμούνται στο Παράρτημα I.
2. Τα κράτη μέλη μεριμνούν ώστε οι επαγγελματίες χρήστες, οι διανομείς και οι σύμβουλοι να γνωρίζουν την ύπαρξη και τους κινδύνους των παράνομων (παραποιημένων) φυτοφαρμάκων και να είναι κατάλληλα καταρτισμένοι ώστε να αναγνωρίζουν τέτοια προϊόντα.
3. Το αργότερο στις ... (23) , τα κράτη μέλη θεσπίζουν σύστημα αξιολόγησης. Εκδίδονται κατάλληλα πιστοποιητικά τα οποία αποδεικνύουν την επαρκή γνώση του περιεχομένου του Παραρτήματος Ι. Το σύστημα ρυθμίζει τις προϋποθέσεις για τη χορήγηση, την ισχύ και την αφαίρεση των πιστοποιητικών.
Το πιστοποιητικό που χορηγείται στον συμμετέχοντα στην κατάρτιση, εφόσον αυτός είναι επαγγελματίας χρήστης σε γεωργική ή αμπελουργική εκμετάλλευση τύπου μικρής επιχείρησης, ισχύει για την εκμετάλλευση αυτή, ιδίως όσον αφορά τις διατάξεις του άρθρου 6, παράγραφος 2.
4. Η Επιτροπή δύναται να τροποποιεί το Παράρτημα I για την προσαρμογή του στην τεχνική και επιστημονική πρόοδο, σύμφωνα με την κανονιστική διαδικασία με έλεγχο του άρθρου 20, παράγραφος 2 .
Kατά συνέπεια, εάν και εφόσον οι αρμόδιες εθνικές αρχές το κρίνουν αναγκαίο, οι κάτοχοι των πιστοποιητικών της παραγράφου 1 οφείλουν να ανανεώνουν την εκπαίδευσή τους.
Άρθρο 6
Απαιτήσεις για τις πωλήσεις φυτοφαρμάκων
1. Τα κράτη μέλη μεριμνούν ώστε το προσωπικό των διανομέων που πωλούν φυτοφάρμακα ▐ να περιλαμβάνει τουλάχιστον ένα άτομο το οποίο διαθέτει το αναφερόμενο στο άρθρο 5, παράγραφος 3 πιστοποιητικό και είναι διαθέσιμο για τη παροχή πληροφοριών ▐ στους πελάτες , σχετικά με τη χρήση των φυτοφαρμάκων, τους κινδύνους για την υγεία και το περιβάλλον και τις πιθανές επιπτώσεις τους. Το πιστοποιητικό δεν πρέπει να είναι παλαιότερο των επτά ετών
2. Τα κράτη μέλη λαμβάνουν τα αναγκαία μέτρα για να περιορίσουν τις πωλήσεις εγκεκριμένων φυτοφαρμάκων μόνο για χρήση τους από επαγγελματίες χρήστες οι οποίοι διαθέτουν το αναφερόμενο στο άρθρο 5, παράγραφος 3 πιστοποιητικό και σύμφωνα με τις επαγγελματικές συμβουλές αρμόδιου συμβούλου με κατάλληλο επίπεδο εκπαίδευσης, που καθορίζεται από τα κράτη μέλη .
3. Τα κράτη μέλη επιβάλλουν στους διανομείς που διαθέτουν στην αγορά φυτοφάρμακα για μη επαγγελματική χρήση την υποχρέωση να παρέχουν γενικές πληροφορίες για τους κινδύνους και τις πιθανές επιπτώσεις στην υγεία και το περιβάλλον από τη χρήση φυτοφαρμάκων, ιδίως σχετικά με τις πηγές κινδύνου, την έκθεση, τον ορθό τρόπο αποθήκευσης, χειρισμού και εφαρμογής και τη διάθεση των αποβλήτων. Τούτο ισχύει και στην περίπτωση πωλήσεων μέσω Διαδικτύου. Αν ο αγοραστής διαθέτει πιστοποιητικό σύμφωνα με το άρθρο 5, παράγραφος 3, η υποβολή του αρκεί για την αγορά των φυτοφαρμάκων .
Τα μέτρα που προβλέπονται στις παραγράφους 1 και 2 λαμβάνονται το αργότερο στις ... (24) ║.
4. Τα κράτη μέλη διασφαλίζουν την πλήρη εφαρμογή μέτρων επιθεώρησης και επιβολής ώστε να μην κυκλοφορούν στην αγορά παράνομα (παραποιημένα) φυτοφάρμακα.
Άρθρο 7
Προγράμματα ενημέρωσης, εποπτεία και έρευνα
1. Τα κράτη μέλη προωθούν και διευκολύνουν την εφαρμογή προγραμμάτων ενημέρωσης και τη διάθεση πληροφοριών στο ευρύ κοινό σχετικά με τα οφέλη και τους κινδύνους καθώς επίσης για τις πιθανές επιπτώσεις στην υγεία και στο περιβάλλον , από τη χρήση φυτοφαρμάκων. Θα πρέπει επίσης να υπάρχει ενημέρωση σχετικά με το ρόλο των φυτοφαρμάκων στη γεωργία και την παραγωγή τροφίμων, την υπεύθυνη χρήση των φυτοφαρμάκων, καθώς και την ύπαρξη μη χημικών εναλλακτικών μεθόδων .
2. Τα κράτη μέλη καθιερώνουν υποχρεωτικά συστήματα συλλογής πληροφοριών για τα περιστατικά οξείας ή χρόνιας δηλητηρίασης, ιδιαίτερα μεταξύ των χειριστών, των εργαζομένων, των κατοίκων και άλλων ομάδων που μπορεί να εκτίθενται συχνά σε φυτοφάρμακα.
3. Τα κράτη μέλη παρακολουθούν τακτικά και συλλέγουν πληροφορίες σχετικά με ενδεικτικά είδη που εκτίθενται σε φυτοφάρμακα και για τα φυτοφάρμακα στο περιβάλλον, όπως στο γλυκό και το θαλασσινό νερό, το έδαφος και την ατμόσφαιρα, και υποβάλλουν τακτικά εκθέσεις με τις πληροφορίες αυτές στην Επιτροπή.
4. Τα κράτη μέλη εκτελούν μακροπρόθεσμα ερευνητικά προγράμματα για συγκεκριμένες καταστάσεις στις οποίες τα φυτοφάρμακα είχαν επιπτώσεις στη δημόσια υγεία και το περιβάλλον, συμπεριλαμβανομένων μελετών σε ομάδες υψηλού κινδύνου, στη βιοποικιλότητα και για συνδυασμένα αποτελέσματα.
5. Για μεγαλύτερη συγκρισιμότητα των πληροφοριών, η Επιτροπή, σε συνεργασία με τα κράτη μέλη αναπτύσσει το αργότερο στις ... (25) στρατηγικό έγγραφο προσανατολισμού για την εποπτεία και τη διερεύνηση των επιπτώσεων της χρήσης φυτοφαρμάκων στην ανθρώπινη υγεία και το περιβάλλον.
Κεφάλαιο III
Εξοπλισμός εφαρμογής φυτοφαρμάκων
Άρθρο 8
Έλεγχος του εν χρήσει εξοπλισμού
1. Τα κράτη μέλη εξασφαλίζουν τον υποχρεωτικό τακτικό έλεγχο του εξοπλισμού και των εξαρτημάτων εφαρμογής φυτοφαρμάκων επαγγελματικής χρήσης , τουλάχιστον ανά πενταετία .
Για τον σκοπό αυτό, θεσπίζουν συστήματα χορήγησης πιστοποιητικών τα οποία καθιστούν δυνατή την εξακρίβωση της διενέργειας των ελέγχων.
2. Κατά τους ελέγχους εξακριβώνεται αν ο εξοπλισμός και τα εξαρτήματα εφαρμογής φυτοφαρμάκων ανταποκρίνονται στις βασικές απαιτήσεις υγείας και ασφάλειας και περιβαλλοντικές απαιτήσεις του Παραρτήματος II.
Ο εξοπλισμός και τα εξαρτήματα εφαρμογής φυτοφαρμάκων που πληρούν τα εναρμονισμένα πρότυπα τα οποία έχουν εκπονηθεί σύμφωνα με το άρθρο 19, παράγραφος 1 θεωρείται ότι ανταποκρίνονται στις βασικές απαιτήσεις υγείας και ασφάλειας και περιβαλλοντικές απαιτήσεις που καλύπτει το εκάστοτε εναρμονισμένο πρότυπο.
3. Το αργότερο στις ... (26), τα κράτη μέλη εξασφαλίζουν ότι το σύνολο του εξοπλισμού και των εξαρτημάτων εφαρμογής φυτοφαρμάκων επαγγελματικής χρήσης έχει ελεγχθεί τουλάχιστον μία φορά και ότι χρησιμοποιούνται για επαγγελματικούς σκοπούς μόνον εξοπλισμός και εξαρτήματα εφαρμογής φυτοφαρμάκων τα οποία έχουν υποβληθεί σε έλεγχο με επιτυχή αποτελέσματα. Συνεπώς, πρέπει να διεξάγονται υποχρεωτικοί έλεγχοι τουλάχιστον ανά πενταετία.
4. Τα κράτη μέλη ορίζουν τους φορείς που είναι υπεύθυνοι για τη διενέργεια των ελέγχων και ενημερώνουν σχετικά την Επιτροπή.
5. Η Επιτροπή δύναται να τροποποιεί το Παράρτημα ΙΙ για την προσαρμογή του στην τεχνική πρόοδο, σύμφωνα με την κανονιστική διαδικασία με έλεγχο του άρθρου 20, παράγραφος 2 .
Κεφάλαιο IV
Ειδικές πρακτικές και χρήσεις
Άρθρο 9
Αεροψεκασμοί
1. Τα κράτη μέλη απαγορεύουν τους αεροψεκασμούς, με την επιφύλαξη των παραγράφων 2 έως 6.
2. Τα κράτη μέλη καθορίζουν και δημοσιοποιούν τις καλλιέργειες, τις περιοχές και τις ιδιαίτερες απαιτήσεις εφαρμογής για τις περιπτώσεις όπου είναι δυνατόν να επιτραπεί ο αεροψεκασμός κατά παρέκκλιση των διατάξεων της παραγράφου 1.
3. Τα κράτη μέλη ορίζουν τις αρμόδιες για τον έλεγχο των αεροψεκασμών αρχές και ενημερώνουν σχετικά την Επιτροπή.
4. Επιτρέπεται να εγκρίνονται παρεκκλίσεις μόνον εφόσον συντρέχουν οι ακόλουθες προϋποθέσεις:
α) |
πρέπει να μην υπάρχουν βιώσιμες εναλλακτικές λύσεις ή ο αεροψεκασμός να πλεονεκτεί σαφώς έναντι της επίγειας εφαρμογής φυτοφαρμάκων από πλευράς περιορισμού των επιπτώσεων στην ανθρώπινη υγεία και στο περιβάλλον· |
β) |
για τα χρησιμοποιούμενα φυτοφάρμακα πρέπει να έχει χορηγηθεί ρητή έγκριση για αεροψεκασμό δεν επιτρέπεται ο αεροψεκασμός με ουσίες που χαρακτηρίζονται ως πολύ τοξικές (R50) για τους υδρόβιους οργανισμούς · |
γ) |
ο πιλότος ή χειριστής που προετοιμάζει και εκτελεί τον αεροψεκασμό πρέπει να διαθέτει το αναφερόμενο στο άρθρο 5, παράγραφος 3 πιστοποιητικό· |
δ) |
ο αεροψεκασμός πρέπει να έχει κοινοποιηθεί προηγουμένως στην αρμόδια αρχή ή να έχει εγκριθεί από αυτήν· |
ε) |
πρέπει να διασφαλίζεται ότι λαμβάνονται όλα τα αναγκαία μέτρα έγκαιρης προειδοποίησης των κατοίκων και των διερχομένων και προστασίας του περιβάλλοντος στις περιοχές που γειτνιάζουν με εκείνη που πρόκειται να καλύψει ο ψεκασμός· |
στ) |
η ψεκαζόμενη περιοχή δεν βρίσκεται κοντά σε δημόσιες ή κατοικημένες περιοχές και δεν υπάρχουν επιπτώσεις στην υγεία των κατοίκων ή των παρευρισκομένων· |
ζ) |
το αεροσκάφος είναι εξοπλισμένο με τη βέλτιστη διαθέσιμη τεχνολογία για τη μείωση των αιωρούμενων σταγονιδίων (π.χ. ακροφύσια χαμηλής αερομεταφοράς)· τα ελικόπτερα που χρησιμοποιούνται για αεροψεκασμούς πρέπει να διαθέτουν ιστό ψεκασμού με ακροφύσια, προκειμένου να περιορίζεται η εκτροπή σταγονιδίων· |
η) |
τα κοινωνικοοικονομικά και τα περιβαλλοντικά οφέλη είναι μεγαλύτερα από τις πιθανές επιπτώσεις στην υγεία των κατοίκων και των παρευρισκομένων. |
5. Ο επαγγελματίας χρήστης που επιθυμεί να εφαρμόσει φυτοφάρμακα με αεροψεκασμό υποβάλλει στην αρμόδια αρχή σχετική αίτηση, συνοδευόμενη από στοιχεία από τα οποία προκύπτει ότι συντρέχουν οι προϋποθέσεις της παραγράφου 4. Η αίτηση περιλαμβάνει πληροφορίες σχετικά με τη χρονική περίοδο του αεροψεκασμού, καθώς και τις ποσότητες και τους τύπους των χρησιμοποιούμενων φυτοφαρμάκων.
6. Οι αρμόδιες αρχές τηρούν αρχείο των παρεκκλίσεων που εγκρίνουν και το θέτουν στη διάθεση του κοινού .
Άρθρο 10
Ενημέρωση του κοινού
Τα κράτη μέλη δύνανται να περιλαμβάνουν στα οικεία εθνικά σχέδια δράσης διατάξεις σχετικά με την ενημέρωση των γειτόνων οι οποίοι θα μπορούσαν να εκτεθούν σε μεταφερόμενο νέφος.
Άρθρο 11
Ειδικά μέτρα για τη προστασία του υδάτινου περιβάλλοντος
1. Όταν χρησιμοποιούνται φυτοφάρμακα σε περιοχή που γειτνιάζει με υδατικά συστήματα, και ιδιαίτερα με αποθέματα πόσιμου νερού, τα κράτη μέλη μεριμνούν ώστε να προτιμώνται:
α) |
προϊόντα που δεν συνεπάγονται υψηλό κίνδυνο για το υδάτινο περιβάλλον· |
β) |
οι αποδοτικότερες τεχνικές εφαρμογής, στις οποίες συγκαταλέγεται η χρήση εξοπλισμού εφαρμογής με χαμηλή αερομεταφορά. |
2. Τα κράτη μέλη λαμβάνουν τα αναγκαία μέτρα για την προστασία των υδάτινων σωμάτων, εξασφαλίζοντας ιδιαίτερα τη δημιουργία κατάλληλων ζωνών ανάσχεσης, στις οποίες δεν επιτρέπεται η εφαρμογή ή αποθήκευση φυτοφαρμάκων, στους αγρούς που βρίσκονται δίπλα σε υδατορρεύματα, ιδίως δε δίπλα στις ζώνες ασφαλείας για την άντληση πόσιμου νερού, οι οποίες δημιουργούνται σύμφωνα με το άρθρο 7, παράγραφος 3 της οδηγίας 2000/60/EΚ.
Οι διαστάσεις των ζωνών ανάσχεσης καθορίζονται σε συνάρτηση με τους κινδύνους ρύπανσης και τα γεωργικά και κλιματικά χαρακτηριστικά της εκάστοτε περιοχής.
Επιπλέον, τα κράτη μέλη εξασφαλίζουν ότι στις προστατευόμενες ζώνες άντλησης πόσιμου νερού σύμφωνα με το άρθρο 7, παράγραφος 3 της οδηγίας 2000/60/ΕΚ λαμβάνονται πρόσθετα μέτρα για την πρόληψη της μόλυνσης του νερού με φυτοφάρμακα συμπεριλαμβανομένων, όπου είναι αναγκαίο, αυστηρότερων περιορισμών στη χρήση ορισμένων προϊόντων υψηλού κινδύνου, περισσότερων ζωνών ανάσχεσης, ειδικής κατάρτισης και ευαισθητοποίησης συμβούλων και χειριστών και αυστηρής εφαρμογής των βέλτιστων πρακτικών στην πλήρωση, την ανάμιξη και τη διάθεση φυτοφαρμάκων.
Τα κράτη μέλη μπορούν να καθορίζουν οιεσδήποτε ζώνες απαγόρευσης των φυτοφαρμάκων κρίνουν αναγκαίες για την προστασία των πόρων πόσιμου νερού. Τέτοιες ζώνες απαγόρευσης των φυτοφαρμάκων μπορούν να καλύπτουν ολόκληρο το κράτος μέλος.
3. Τα κράτη μέλη εξασφαλίζουν τη λήψη κατάλληλων μέτρων για τον περιορισμό της αερομεταφοράς φυτοφαρμάκων και της μεταφοράς τους σε μεγάλη απόσταση , τουλάχιστον στις κατακόρυφες καλλιέργειες, μεταξύ των οποίων οι οπωρώνες, οι αμπελώνες και οι φυτείες λυκίσκου, που γειτνιάζουν άμεσα με υδατορρεύματα ή βρίσκονται σε μικρή απόσταση από αυτά, διασφαλίζοντας ότι η χρήση φυτοφαρμάκων σε τέτοιες περιοχές περιορίζεται στο ελάχιστο και χρησιμοποιούνται εναλλακτικές μέθοδοι χωρίς τη χρήση χημικών ουσιών .
4. Τα κράτη μέλη μεριμνούν ώστε να περιοριστεί στο μέγιστο δυνατό βαθμό ή να καταργηθεί ▐ η εφαρμογή φυτοφαρμάκων στην επιφάνεια ή κατά μήκος οδών, σιδηροδρομικών γραμμών, ▐ εδαφών από διαπερατά πετρώματα, επικλινών περιοχών, ή άλλων υποδομών που βρίσκονται κοντά σε επιφανειακά ή υπόγεια ύδατα, καθώς και στην επιφάνεια σφραγισμένων εδαφών όπου υπάρχει μεγάλος κίνδυνος απορροής στα επιφανειακά ύδατα ή στο αποχετευτικό δίκτυο. Σε όλες τις περιοχές αυτές θα πρέπει να χρησιμοποιούνται εναλλακτικές μέθοδοι χωρίς τη χρήση χημικών ουσιών .
Άρθρο 12
Μείωση της χρήσης φυτοφαρμάκων σε ευπαθείς περιοχές
1. Λαμβάνοντας δεόντως υπόψη τις αναγκαίες απαιτήσεις υγιεινής και δημόσιας ασφάλειας, τα κράτη μέλη εξασφαλίζουν την υιοθέτηση των ακόλουθων μέτρων:
α) |
η χρήση φυτοφαρμάκων απαγορεύεται ή περιορίζεται στην ελάχιστη απαραίτητη σε όλες τις εκτάσεις που χρησιμοποιούνται από το ευρύ κοινό ή από ευπαθείς ομάδες του πληθυσμού, ιδιαίτερα παιδιά, τουλάχιστον σε κατοικημένες περιοχές, πάρκα, δημόσιους κήπους, αθλητικές εγκαταστάσεις και χώρους αναψυχής , σχολεία και παιδικές χαρές, και κοντά σε εγκαταστάσεις υγειονομικής περίθαλψης (κλινικές, νοσοκομεία, κέντρα αποκατάστασης, κέντρα θεραπείας, γηροκομεία), καθώς και σε σημαντικές ζώνες απαγόρευσης των ψεκασμών, συμπεριλαμβανομένων των αγρών γύρω από τις περιοχές αυτές, ιδιαίτερα, αλλά όχι αποκλειστικά, για την προστασία ευπαθών ομάδων όπως είναι τα βρέφη, τα παιδιά, οι έγκυες, οι ηλικιωμένοι, και τα άτομα που έχουν βεβαρημένο ιατρικό ιστορικό και ακολουθούν φαρμακευτική αγωγή · |
β) |
η χρήση φυτοφαρμάκων απαγορεύεται η περιορίζεται δραστικά στις ▐ ζώνες διατήρησης ή σε άλλες περιοχές που έχουν χαρακτηριστεί για τους σκοπούς της λήψης των αναγκαίων μέτρων διατήρησης σύμφωνα με τα άρθρα 3 και 4 της οδηγίας 79/409/EΟΚ και τα άρθρα 6, 10 και 12 της οδηγίας 92/43/EΟΚ. |
2. Η απαγόρευση ή ο περιορισμός ▐ βασίζεται στα αποτελέσματα σχετικών εκτιμήσεων επικινδυνότητας.
Άρθρο 13
Χειρισμός και αποθήκευση των φυτοφαρμάκων, των συσκευασιών τους και των περισσευμάτων τους
1. Τα κράτη μέλη θεσπίζουν , στο πλαίσιο των εθνικών σχεδίων δράσης και επί τη βάσει σχετικών εκτιμήσεων επικινδυνότητας, μέτρα που ενδεχομένως κρίνονται αναγκαία, ώστε οι ακόλουθες εργασίες που εκτελούνται από τους χρήστες να μην εκθέτουν σε κίνδυνο την υγεία ή την ασφάλεια του ανθρώπου και το περιβάλλον:
α) |
ασφαλής αποθήκευση, χειρισμός, αραίωση και ανάμιξη φυτοφαρμάκων πριν από την εφαρμογή· |
β) |
ασφαλής χειρισμός των συσκευασιών και περισσευμάτων των φυτοφαρμάκων· |
γ) |
κατεργασία των μιγμάτων που απομένουν μετά την εφαρμογή· |
δ) |
η προετοιμασία, ο χειρισμός, ο καθαρισμός και η αποθήκευση του εξοπλισμού που χρησιμοποιείται για την εφαρμογή, καθώς και τυχόν εξαρτημάτων, συμπεριλαμβανομένων των συσκευών ψεκασμού και των χημικών ουσιών . |
2. Τα κράτη μέλη λαμβάνουν όλα τα αναγκαία μέτρα για την αποτροπή των επικίνδυνων εργασιών χειρισμού φυτοφαρμάκων που είναι εγκεκριμένα για μη επαγγελματική χρήση.
3. Τα κράτη μέλη θεσπίζουν, στο πλαίσιο των εθνικών σχεδίων δράσης και επί τη βάσει σχετικών εκτιμήσεων επικινδυνότητας, μέτρα που ενδεχομένως κρίνονται αναγκαία, προκειμένου να εξασφαλίσουν την κατασκευή των χώρων αποθήκευσης φυτοφαρμάκων κατά τρόπο ώστε να προλαμβάνεται η ακούσια ελευθέρωση.
Άρθρο 14
Ολοκληρωμένη διαχείριση επιβλαβών οργανισμών
1. Τα κράτη μέλη λαμβάνουν όλα τα αναγκαία μέτρα , συμπεριλαμβανομένης της χρήσης οικονομικών μέσων, για την προώθηση της γεωργίας χαμηλών εισροών φυτοφαρμάκων, η οποία περιλαμβάνει την ολοκληρωμένη διαχείριση επιβλαβών οργανισμών με προτεραιότητα σε μεθόδους φυτοπροστασίας και διαχείρισης επιβλαβών οργανισμών και καλλιεργειών χωρίς τη χρήση χημικών ουσιών και για την εξασφάλιση της όσο το δυνατόν ταχύτερης στροφής των επαγγελματιών χρηστών φυτοφαρμάκων προς μια πιο φιλοπεριβαλλοντική χρήση όλων των διαθέσιμων μέτρων προστασίας των καλλιεργειών, με προτεραιότητα στις εναλλακτικές λύσεις χαμηλού κινδύνου, όπου είναι δυνατόν, ειδάλλως στα προϊόντα που έχουν ελάχιστες επιπτώσεις στην υγεία του ανθρώπου και στο περιβάλλον μεταξύ των διαθέσιμων προϊόντων για την αντιμετώπιση του ίδιου προβλήματος επιβλαβών οργανισμών.
2. Τα κράτη μέλη προωθούν τη χρήση φυτοπροστατευτικών προϊόντων χαμηλού κινδύνου, όπως αυτά ορίζονται στο άρθρο [50, παράγραφος 1], του κανονισμού (ΕΚ) αριθ. ... [σχετικά με τη διάθεση στην αγορά φυτοπροστατευτικών προϊόντων].
3. Τα κράτη μέλη δημιουργούν όλες τις αναγκαίες συνθήκες για την εφαρμογή ολοκληρωμένης διαχείρισης των επιβλαβών οργανισμών και μεθόδων φυτοπροστασίας και διαχείρισης καλλιεργειών χωρίς τη χρήση χημικών ουσιών, ή στηρίζουν τη δημιουργία των συνθηκών αυτών και προσδιορίζουν τις βέλτιστες πρακτικές ολοκληρωμένης φυτοπροστασίας, δίδοντας προτεραιότητα στις μη χημικές μεθόδους φυτοπροστασίας .
4. Ειδικότερα, τα κράτη μέλη μεριμνούν ώστε οι γεωργοί να έχουν στη διάθεσή τους συστήματα και μέσα παρακολούθησης των επιβλαβών οργανισμών και λήψης αποφάσεων για την αντιμετώπισή τους, στα οποία συμπεριλαμβάνεται η κατάρτιση σύμφωνα με το άρθρο 5, καθώς και πρόσβαση σε υπηρεσίες συμβουλευτικής για μεθόδους φυτοπροστασίας και διαχείρισης επιβλαβών οργανισμών και καλλιεργειών χωρίς τη χρήση χημικών ουσιών .
5. Το αργότερο στις 30 Ιουνίου 2011 , τα κράτη μέλη υποβάλλουν έκθεση στην Επιτροπή σχετικά με την εφαρμογή των παραγράφων 3 και 4, αναφέροντας ειδικότερα αν έχουν δημιουργηθεί οι αναγκαίες συνθήκες για την εφαρμογή ολοκληρωμένης διαχείρισης των επιβλαβών οργανισμών.
6. Ελάχιστες απαιτήσεις για την ανάπτυξη γενικών προτύπων ολοκληρωμένης διαχείρισης επιβλαβών οργανισμών όπως ορίζεται στο Παράρτημα V .
7. Τα κράτη μέλη μεριμνούν ώστε όλοι οι επαγγελματίες χρήστες φυτοφαρμάκων να εφαρμόζουν τα γενικά πρότυπα ολοκληρωμένης διαχείρισης επιβλαβών οργανισμών, το αργότερο την 1η Ιανουαρίου 2014.
8. Οι τροποποιήσεις του Παραρτήματος V πραγματοποιούνται σύμφωνα με την κανονιστική διαδικασία με έλεγχο του άρθρου 20, παράγραφος 2.
9. Τα κράτη μέλη θεσπίζουν κατάλληλα κίνητρα , μέτρα κατάρτισης και οικονομικά μέτρα για τη στήριξη των επαγγελματιών χρηστών στην εφαρμογή ειδικών κατά καλλιέργεια ή τομέα κατευθυντήριων γραμμών ολοκληρωμένης φυτοπροστασίας, στις οποίες να λαμβάνονται υπόψη τα γενικά κριτήρια που παρατίθενται στο Παράρτημα V. Τα κράτη μέλη λαμβάνουν υπόψη τις σχετικές κατευθυντήριες γραμμές στα εθνικά σχέδια δράσης τους σύμφωνα με το άρθρο 4 .
10. Τα γενικά πρότυπα ολοκληρωμένης διαχείρισης επιβλαβών οργανισμών ▐ καταρτίζονται με τη διαδικασία του άρθρου [58] του κανονισμού (ΕΚ) αριθ. ... [σχετικά με τη διάθεση στην αγορά φυτοπροστατευτικών προϊόντων] και με τη δημόσια συμμετοχή των ενδιαφερομένων .
11. Τα ειδικά κατά καλλιέργεια πρότυπα ολοκληρωμένης διαχείρισης επιβλαβών οργανισμών, που αναφέρονται στην παράγραφο 9 μπορούν να εκπονούνται με τη διαδικασία του άρθρου 6, παράγραφος 3, της οδηγίας 98/34/ΕΚ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου, της 22ας Ιουνίου 1998, για την καθιέρωση διαδικασίας πληροφόρησης στον τομέα των τεχνικών προτύπων και κανονισμών (27) .
Κεφάλαιο V
Δείκτες, υποβολή εκθέσεων και ανταλλαγή πληροφοριών
Άρθρο 15
Δείκτες
1. Η Επιτροπή εκπονεί εναρμονισμένους δείκτες κινδύνου και χρήσης με την κανονιστική διαδικασία με έλεγχο, του άρθρου 20, παράγραφος 2 . Μέχρι να θεσπιστούν οι δείκτες αυτοί, τα κράτη μέλη δύνανται να συνεχίσουν να χρησιμοποιούν υφιστάμενους εθνικούς δείκτες ή να υιοθετήσουν άλλους κατάλληλους.
2. Τα κράτη μέλη χρησιμοποιούν στατιστικά στοιχεία που έχουν συγκεντρωθεί σύμφωνα με τον κανονισμό (EΚ) αριθ. [...] του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου που αφορά τις στατιστικές για τα φυτοπροστατευτικά προϊόντα (28) για τους εξής σκοπούς:
α) |
υπολογισμός κοινών και εναρμονισμένων δεικτών κινδύνου και χρήσης σε εθνικό επίπεδο· |
β) |
προσδιορισμός των τάσεων της χρήσης επιμέρους δραστικών ουσιών, ιδίως όταν έχει αποφασιστεί σε κοινοτικό επίπεδο η επιβολή περιορισμών χρήσης, σύμφωνα με τις διατάξεις του κανονισμού (EΚ) αριθ. [...] [στατιστικές για τα φυτοπροστατευτικά προϊόντα]· |
γ) |
εντοπισμός των τάσεων εμφάνισης επιβλαβών οργανισμών και ασθενειών και ανάπτυξης μυκήτων· |
δ) |
προσδιορισμός δραστικών ουσιών ή καλλιεργειών προτεραιότητας ή πρακτικών αντίθετων προς τις αρχές της αειφορίας που χρειάζονται ιδιαίτερη προσοχή ή ορθών πρακτικών που μπορούν να χρησιμεύσουν ως παράδειγμα για την επίτευξη της πρόληψης των κινδύνων για την υγεία και το περιβάλλον, συμπεριλαμβανομένων των πηγών κινδύνου, και της εξάρτησης από τα φυτοφάρμακα , που αποτελεί τον στόχο της παρούσας οδηγίας· προώθηση και ενθάρρυνση της υιοθέτησης μη χημικών εναλλακτικών λύσεων αντί των φυτοφαρμάκων · |
ε) |
κατάρτιση, αξιολόγηση και προσαρμογή των εθνικών σχεδίων δράσης. |
3. Τα κράτη μέλη ανακοινώνουν στην Επιτροπή και στα υπόλοιπα κράτη μέλη τα αποτελέσματα των αξιολογήσεων που διενεργούν κατ' εφαρμογή της παραγράφου 2 και θέτουν τα σχετικά στοιχεία στη διάθεση του κοινού .
Τα αποτελέσματα δημοσιεύονται μέσω πύλης στο Διαδίκτυο σύμφωνα με το άρθρο 4, παράγραφος 6.
4. Η Επιτροπή χρησιμοποιεί τα στατιστικά στοιχεία που έχουν συγκεντρωθεί σύμφωνα με τον κανονισμό (EΚ) αριθ. [...] [στατιστικές για τα φυτοπροστατευτικά προϊόντα], καθώς και τις πληροφορίες στις οποίες αναφέρεται η παράγραφος 3 για τον υπολογισμό δεικτών κινδύνου και χρήσης σε κοινοτικό επίπεδο, με σκοπό την εκτίμηση των τάσεων των κινδύνων από τη χρήση φυτοφαρμάκων.
Τα εν λόγω στοιχεία και πληροφορίες χρησιμοποιούνται επίσης από την Επιτροπή για την αξιολόγηση της προόδου όσον αφορά την επίτευξη των στόχων άλλων κοινοτικών πολιτικών με τις οποίες επιδιώκεται να περιοριστούν οι επιπτώσεις των φυτοφαρμάκων στην υγεία του ανθρώπου και των ζώων και στο περιβάλλον.
Τα αποτελέσματα διατίθενται στο ευρύ κοινό μέσω πύλης στο Διαδίκτυο σύμφωνα με το άρθρο 4, παράγραφος 6.
5. Για τους σκοπούς της παραγράφου 2 στοιχείο α) και της παραγράφου 3, οι δείκτες κινδύνου και χρήσης υπολογίζονται με βάση δεδομένα που αφορούν τις πηγές κινδύνου και την έκθεση, αρχεία χρήσης φυτοφαρμάκων, δεδομένα για τα χαρακτηριστικά των φυτοφαρμάκων, καθώς και μετεωρολογικά και εδαφολογικά στοιχεία.
6. Κατά τη συλλογή δεδομένων λαμβάνεται μέριμνα προκειμένου να διασφαλιστεί ότι οι γεωργοί και οι αμπελουργοί της Κοινότητας δεν επιβαρύνονται με πρόσθετες υποχρεώσεις υποβολής εγγράφων και δυσανάλογες υποχρεώσεις κοινοποίησης και αναφοράς.
Άρθρο 16
Τήρηση αρχείων και υποβολή εκθέσεων
1. Οι πωλητές φυτοφαρμάκων τηρούν αρχεία με τις αποδείξεις, τις πωλήσεις, τις παραλαβές ή άλλα στοιχεία για κάθε φυτοφάρμακο ή εξοπλισμό εφαρμογής φυτοφαρμάκων για περίοδο δύο ετών.
2. Η Επιτροπή υποβάλλει ανά τριετία στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο και στο Συμβούλιο έκθεση για την πρόοδο της εφαρμογής της παρούσας οδηγίας και αξιολόγηση των εθνικών σχεδίων δράσης , συνοδευόμενες από προτάσεις τροποποίησης, εφόσον ενδείκνυται.
3. Τα κράτη μέλη υποβάλλουν κάθε χρόνο έκθεση στην Επιτροπή σχετικά με τα εθνικά σχέδια δράσης τους.
Άρθρο 17
Ανταλλαγή πληροφοριών και βέλτιστες πρακτικές
Η Επιτροπή δημιουργεί ένα βήμα για την ανταλλαγή πληροφοριών και βέλτιστων πρακτικών όσον αφορά την αειφόρο χρήση φυτοφαρμάκων και την ολοκληρωμένη διαχείριση επιβλαβών οργανισμών.
Κεφάλαιο VI
Τελικές διατάξεις
Άρθρο 18
Κυρώσεις
1. Τα κράτη μέλη καθορίζουν τις κυρώσεις που επιβάλλονται σε περίπτωση παράβασης των διατάξεων εθνικού δικαίου που θεσπίζονται σύμφωνα με την παρούσα οδηγία και λαμβάνουν όλα τα αναγκαία μέτρα για να εξασφαλίζεται η εφαρμογή τους. Οι επιβαλλόμενες κυρώσεις πρέπει να είναι αποτελεσματικές, αναλογικές και αποτρεπτικές.
2. Τα κράτη μέλη κοινοποιούν τις σχετικές διατάξεις στην Επιτροπή, το αργότερο στις ... (29) και της γνωστοποιούν αμέσως κάθε μεταγενέστερη τροποποίησή τους.
Άρθρο 19
Τυποποίηση
1. Τα πρότυπα που αναφέρονται στο άρθρο 8, παράγραφος 2 της παρούσας οδηγίας θεσπίζονται με τη διαδικασία του άρθρου 6, παράγραφος 3 της οδηγίας 98/34/ΕΚ.
Το αίτημα εκπόνησης των εν λόγω προτύπων είναι δυνατόν να διατυπωθεί κατόπιν διαβούλευσης με την επιτροπή που αναφέρεται στο άρθρο 20, παράγραφος 1.
2. Η Επιτροπή δημοσιεύει τα στοιχεία αναφοράς των προτύπων στην Επίσημη Εφημερίδα της Ευρωπαϊκής Ένωσης.
3. Όταν ένα κράτος μέλος ή η Επιτροπή θεωρεί ότι ένα πρότυπο δεν ανταποκρίνεται πλήρως στις βασικές απαιτήσεις τις οποίες καλύπτει, η Επιτροπή ή το ενδιαφερόμενο κράτος μέλος παραπέμπει το θέμα στην επιτροπή που έχει συσταθεί βάσει της οδηγίας 98/34/ΕΚ, αναπτύσσοντας τα επιχειρήματά του. Η επιτροπή αυτή γνωμοδοτεί αμελλητί.
Με βάση τη γνωμοδότηση της εν λόγω επιτροπής, η Επιτροπή αποφασίζει να δημοσιεύσει, να μην δημοσιεύσει, να δημοσιεύσει υπό περιορισμούς, να διατηρήσει, να διατηρήσει υπό περιορισμούς ή να αποσύρει τα στοιχεία αναφοράς του σχετικού εναρμονισμένου προτύπου στην Επίσημη Εφημερίδα της Ευρωπαϊκής Ένωσης.
Άρθρο 20
Επιτροπές
1. Η Επιτροπή επικουρείται από τη μόνιμη επιτροπή για την τροφική αλυσίδα και την υγεία των ζώων που έχει συσταθεί βάσει του άρθρου 58 του κανονισμού (EΚ) αριθ. 178/2002 ║.
2. Στις περιπτώσεις που γίνεται μνεία της παρούσας παραγράφου, εφαρμόζονται τα άρθρα 5α, παράγραφοι 1 έως 4 και άρθρο 7 της απόφασης 1999/468/ΕΚ, τηρουμένων των διατάξεων του άρθρου 8 της ίδιας απόφασης.
▐
Άρθρο 21
Δαπάνες
Για να στηριχθεί η ανάπτυξη εναρμονισμένων πολιτικών και συστημάτων στο πεδίο της αειφόρου χρήσης των φυτοφαρμάκων, η Επιτροπή δύναται να χρηματοδοτεί:
α) |
την ανάπτυξη εναρμονισμένου συστήματος, το οποίο περιλαμβάνει κατάλληλη βάση δεδομένων για τη συλλογή και την αποθήκευση όλων των πληροφοριών που αφορούν τους δείκτες κινδύνου και χρήσης από φυτοφάρμακα, καθώς και για τη διάθεση των πληροφοριών αυτών στις αρμόδιες αρχές, σε άλλα ενδιαφερόμενα μέρη και στο ευρύ κοινό· |
β) |
την εκπόνηση των αναγκαίων μελετών για την κατάρτιση και την εξέλιξη των νομοθετικών πράξεων, όπου συμπεριλαμβάνεται η προσαρμογή των παραρτημάτων της παρούσας οδηγίας στην τεχνική πρόοδο· |
γ) |
τη διατύπωση κατευθυντήριων γραμμών και βέλτιστων πρακτικών για τη διευκόλυνση της εφαρμογής της παρούσας οδηγίας· |
δ) |
τη δημιουργία πύλης στο Διαδίκτυο σύμφωνα με το άρθρο 4, παράγραφος 6. |
Άρθρο 22
Μεταφορά στο εθνικό δίκαιο
1. Τα κράτη μέλη θέτουν σε ισχύ τις αναγκαίες νομοθετικές, κανονιστικές και διοικητικές διατάξεις για να συμμορφωθούν με την παρούσα οδηγία το αργότερο στις ... (30). Ανακοινώνουν αμέσως στην Επιτροπή το κείμενο των εν λόγω διατάξεων, καθώς και πίνακα αντιστοιχίας μεταξύ αυτών και των διατάξεων της παρούσας οδηγίας.
Οι διατάξεις αυτές, όταν θεσπίζονται από τα κράτη μέλη, αναφέρονται στην παρούσα οδηγία ή συνοδεύονται από σχετική αναφορά κατά την επίσημη δημοσίευσή τους. Ο τρόπος αναφοράς καθορίζεται από τα κράτη μέλη.
2. Τα κράτη μέλη ανακοινώνουν στην Επιτροπή το κείμενο των ουσιωδών διατάξεων εθνικού δικαίου τις οποίες θεσπίζουν στον τομέα που διέπεται από την παρούσα οδηγία.
Άρθρο 23
Έναρξη ισχύος
Η παρούσα οδηγία αρχίζει να ισχύει την επόμενη ημέρα από τη δημοσίευσή της στην Επίσημη Εφημερίδα της Ευρωπαϊκής Ένωσης.
Άρθρο 24
Η παρούσα οδηγία απευθύνεται στα κράτη μέλη.
║ ... ║
Για το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο
Ο Πρόεδρος
Για το Συμβούλιο
Ο Πρόεδρος
(1) ΕΕ C 161 της 13.7.2007, σ. 48 .
(2) ΕΕ C 146 της 30.6.2007, σ. 48 .
(3) Θέση του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου της 23ης Οκτωβρίου 2007.
(4) ΕΕ L 242 της 10.9.2002, σ. 1.
(5) ΕΕ L [...].
(6) ΕΕ L 327 της 22.12.2000, σ. 1. Οδηγία όπως τροποποιήθηκε ║ από την απόφαση αριθ. 2455/2001/EΚ (ΕΕ L 331 της 15.12.2001, σ. 1).
(7) ΕΕ L 70 της 16.3.2005, σ. 1. Κανονισμός όπως τροποποιήθηκε από τον κανονισμό (ΕΚ) αριθ. 178/2006 της Επιτροπής (ΕΕ L 29 της 2.2.2006, σ. 3).
(8) ΕΕ L 31 της 1.2.2002, σ. 1. Κανονισμός όπως τροποποιήθηκε την τελευταία φορά με τον κανονισμό αριθ. 575/2006/EΚ της Επιτροπής (ΕΕ L 100 της 8.4.2006, σ. 3).
(9) ΕΕ L 156 της 25.6.2003, σ. 17.
(10) ΕΕ L 277 της 21.10.2005, σ. 1. Κανονισμός όπως τροποποιήθηκε την τελευταία φορά με τον κανονισμό (ΕΚ) αριθ. 2012/2006 (EE L 384 της 29.12.2006, σ. 8).
(11) ΕΕ L 131 της 5.5.1998, σ. 11. Οδηγία όπως τροποποιήθηκε τελευταία από την οδηγία 2007/30/ΕΚ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου(ΕΕ L 165 της 27.6.2007, σ. 21).
(12) ΕΕ L 158 της 30.4.2004, σ. 50. Διορθωτικό: ΕΕ L 204 της 4.8.2007, σ. 28 .
(13) ΕΕ L 157 της 9.6.2006, σ. 24. Διορθωτικό: ΕΕ L 76 της 16.3.2007, σ. 35 .
(14) ΕΕ L 103 της 25.4.1979, σ. 1. Οδηγία όπως τροποποιήθηκε την τελευταία φορά από την οδηγία 2006/105/ΕΚ (ΕΕ L 363 της 20.12.2006, σ. 368).
(15) ΕΕ L 206 της 22.7.1992, σ. 7. Οδηγία όπως τροποποιήθηκε την τελευταία φορά από την οδηγία 2006/105/ΕΚ.
(16) ΕΕ L 114 της 27.4.2006, σ. 9.
(17) ΕΕ L 377 της 31.12.1991, σ. 20. Οδηγία όπως τροποποιήθηκε την τελευταία φορά από τον κανονισμό (EΚ) αριθ. 166/2006 του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου (ΕΕ L 33 της 4.2.2006, σ. 1).
(18) ΕΕ L 184 της 17.7.1999, σ. 23. Απόφαση όπως τροποποιήθηκε από την απόφαση αριθ. 2006/512/EΚ (ΕΕ L 200 της 22.7.2006, σ. 11).
(19) ΕΕ L 123 της 24.4.1998, σ. 1. Οδηγία όπως τροποποιήθηκε τελευταία με την οδηγία 2007/47/EΚ (ΕΕ L 247 της 21.9.2007, σ. 21).
(20) Ένα έτος από την έναρξη ισχύος της παρούσας οδηγίας.
(21) ΕΕ L 200 της 30.7.1999, σ. 1. Οδηγία όπως τροποποιήθηκε την τελευταία φορά από τον κανονισμό (ΕΚ) αριθ. 1907/2006 (ΕΕ L 396 της 30.12.2006, σ. 1).
(22) Τρία έτη από την έναρξη ισχύος της παρούσας οδηγίας.
(23) Πέντε έτη από την έναρξη ισχύος της παρούσας οδηγίας.
(24) Τέσσερα έτη από την ημερομηνία έναρξης της παρούσας οδηγίας.
(25) Τρία έτη από την έναρξη ισχύος της παρούσας οδηγίας.
(26) Επτά έτη από την έναρξη ισχύος της παρούσας οδηγίας .
(27) ΕΕ L 204 της 21.7.1998, σ. 37. Οδηγία όπως τροποποιήθηκε τελευταία με την οδηγία 2006/96/ΕK του Συμβουλίου (ΕΕ L 363 της 20.12.2006, σ. 81).
(28) ΕΕ ...
(29) Τρία έτη από την έναρξη ισχύος της παρούσας οδηγίας.
(30) Δύο έτη μετά την έναρξη ισχύος της παρούσας οδηγίας.
ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ I
ΠΡΟΓΡAΜΜΑΤΑ ΕΚΠΑIΔΕΥΣΗΣ ΚΑΙ ΚΑΤAΡΤΙΣΗΣ
Τα προγράμματα εκπαίδευσης και κατάρτισης σχεδιάζονται κατά τρόπο που εξασφαλίζει την απόκτηση επαρκών γνώσεων στα ακόλουθα θέματα:
1. |
Όλη η νομοθεσία που διέπει τα φυτοφάρμακα και τη χρήση τους , την επισήμανση των φυτοφαρμάκων και τα συστήματα επισήμανσης, την ορολογία των φυτοφαρμάκων, την ασφάλεια των φυτοφαρμάκων και την οικοτοξικότητα. |
2. |
Πηγές κινδύνου και κίνδυνοι που συνδέονται με τα φυτοφάρμακα και τρόποι εντοπισμού και ελέγχου αυτών, ειδικότερα δε:
|
3. |
Στοιχεία στρατηγικών και τεχνικών ολοκληρωμένης διαχείρισης επιβλαβών οργανισμών και στρατηγικών και τεχνικών ολοκληρωμένης διαχείρισης καλλιεργειών, ║ αρχές της βιολογικής γεωργίας και μη χημική προστασία των καλλιεργειών, ειδικότερα προληπτικές μέθοδοι και βιολογικές μέθοδοι ελέγχου · πληροφορίες για γενικά και για ειδικά κατά καλλιέργεια πρότυπα και πρακτικές φυτοπροστασίας και διαχείρισης επιβλαβών οργανισμών και καλλιεργειών χωρίς τη χρήση χημικών ουσιών. |
4. |
Εισαγωγή στη συγκριτική αξιολόγηση στο επίπεδο του χρήστη, ώστε να διευκολυνθούν οι επαγγελματίες χρήστες στην επιλογή, για δεδομένη κατάσταση, του πιο ενδεδειγμένου μεταξύ όλων των εγκεκριμένων προϊόντων για την καταπολέμηση δεδομένου προβλήματος επιβλαβών οργανισμών με την επιλογή του προϊόντος που είναι λιγότερο επικίνδυνο για την ανθρώπινη υγεία και το περιβάλλον. |
5. |
Μέτρα ελαχιστοποίησης των κινδύνων για τον άνθρωπο, τα είδη που δεν αποτελούν στόχο και για το περιβάλλον: ασφαλείς εργασιακές πρακτικές αποθήκευσης, χειρισμού και ανάμιξης φυτοφαρμάκων και διάθεσης των κενών συσκευασιών, άλλων μολυσμένων υλικών και της περίσσειας φυτοφαρμάκου (συμπεριλαμβάνονται τα μίγματα του βυτίου), ανεξαρτήτως του εάν είναι πυκνά ή αραιωμένα· συνιστώμενος τρόπος ελέγχου της έκθεσης του χειριστή (μέσα ατομικής προστασίας)· γνώση όλων των πιθανών παραγόντων έκθεσης, συμπεριλαμβανομένων της μακράς έκθεσης σε φυτοφάρμακα στην ατμόσφαιρα, έκθεση σε ατμούς μετά την εφαρμογή, επανενεργοποίηση, καθίζηση, μεταφορά φυτοφαρμάκων από εξωτερική εφαρμογή σε ατμόσφαιρα κλειστού χώρου, έκθεση σε μίγματα, κατάλοιπα φυτοφαρμάκων μεταφερόμενα μέσω γύρης ή σκόνης από την καλλιέργεια (π.χ. κατά τη συγκομιδή), εξάπλωση του μολυσμένου εδάφους και μεταφορά σε μεγάλη απόσταση. |
6. |
Διαδικασίες προετοιμασίας του εξοπλισμού εφαρμογής για χρήση, συμπεριλαμβανομένης της βαθμονόμησής του, και για λειτουργία με ελάχιστους κινδύνους για τον χρήστη, άλλα άτομα, ζωικά και φυτικά είδη που δεν αποτελούν στόχο, καθώς και για τη βιοποικιλότητα, ║ το περιβάλλον , και τους υδάτινους πόρους. |
7. |
Χρήση και συντήρηση του εξοπλισμού εφαρμογής και ειδικές τεχνικές ψεκασμού για τη μείωση της χρήσης, της εναέριας μεταφοράς και των κινδύνων (π.χ. ψεκαστήρες χαμηλού όγκου, ακροφύσια χαμηλής αερομεταφοράς)· στόχοι του τεχνικού ελέγχου των εν χρήσει ψεκαστήρων και τρόποι βελτίωσης της ποιότητας του ψεκασμού. |
8. |
Μέτρα έκτακτης ανάγκης για την προστασία της υγείας του ανθρώπου, του περιβάλλοντος και των υδάτινων πόρων σε περίπτωση τυχαίας διαρροής, ρύπανσης και ακραίων καιρικών φαινομένων που θα μπορούσαν να δημιουργήσουν κίνδυνο διαρροής φυτοφαρμάκων. |
9. |
Τεχνικά μέσα παρακολούθησης της υγείας και πρόσβασης σε υπηρεσίες υγείας για την αναφορά κάθε περιστατικού ή δυσφορίας. |
10. |
Τήρηση αρχείου για κάθε χρήση φυτοφαρμάκων, σύμφωνα με τη σχετική νομοθεσία. |
11. |
Ειδική μέριμνα σε περιοχές που προστατεύονται με βάση τα άρθρα 6 και 7 της οδηγίας 2000/60/ΕΚ. |
12. |
Ειδικές κατηγορίες για τις οποίες μπορεί να λάβει άδεια ένας χειριστής φυτοφαρμάκων, που περιλαμβάνουν:
|
13. |
Προσεγγίσεις με βάση τον κίνδυνο που λαμβάνουν υπόψη τοπικές παραμέτρους για τη δημιουργία υδρολογικών λεκανών, όπως το κλίμα, το έδαφος και οι τύποι καλλιεργειών, και η κλίση του εδάφους. |
ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ II
ΑΠΑΙΤHΣΕΙΣ ΥΓΕIΑΣ ΚΑΙ ΑΣΦAΛΕΙΑΣ ΚΑΙ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚEΣ ΑΠΑΙΤHΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟΝ EΛΕΓΧΟ ΤΟΥ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟY ΕΦΑΡΜΟΓHΣ ΦΥΤΟΦΑΡΜAΚΩΝ
O έλεγχος του εξοπλισμού εφαρμογής φυτοφαρμάκων καλύπτει όλες τις παραμέτρους που έχουν σημασία για να επιτευχθούν υψηλό επίπεδο ασφάλειας και προστασίας της υγείας του ανθρώπου και του περιβάλλοντος και πλήρης αποτελεσματικότητα της εργασίας εφαρμογής, διασφαλίζοντας την πρέπουσα επίδοση των ακόλουθων συστημάτων και λειτουργιών, κατά περίπτωση:
(1) Μέρη του συστήματος μετάδοσης της κίνησης
Ο προφυλακτήρας του κινητήριου άξονα λήψης ισχύος και ο προφυλακτήρας της σύνδεσης εισόδου ισχύος πρέπει να είναι τοποθετημένοι και να βρίσκονται σε καλή κατάσταση, ενώ δεν πρέπει να επηρεάζεται η λειτουργία των προστατευτικών μηχανισμών και των τυχόν κινούμενων ή περιστρεφόμενων στοιχείων του συστήματος μετάδοσης της κίνησης, ώστε να εξασφαλίζεται η προστασία του χειριστή.
(2) Αντλία
Η δυναμικότητα της αντλίας πρέπει να είναι προσαρμοσμένη στις ανάγκες του εξοπλισμού, η δε αντλία πρέπει να λειτουργεί σωστά, ώστε να εξασφαλίζει σταθερή και αξιόπιστη παροχή εφαρμογής. Δεν πρέπει να υπάρχουν διαρροές από τη αντλία.
(3) Ανάδευση
ΟΙ αναδευτήρες πρέπει να εξασφαλίζουν την πρέπουσα ανακυκλοφορία, ώστε να επιτυγχάνεται ομοιόμορφη συγκέντρωση σε ολόκληρο τον όγκο του υγρού ψεκαστικού μίγματος που περιέχεται στο βυτίο.
(4) Βυτίο ψεκασμού
Τα βυτία ψεκασμού, καθώς και ο δείκτης περιεχομένου του βυτίου, τα συστήματα πλήρωσης, τα πλέγματα και φίλτρα, τα συστήματα εκκένωσης και τα συστήματα ανάμιξης πρέπει να λειτουργούν με τρόπο που ελαχιστοποιεί την τυχαία διαφυγή, τις ανομοιογενείς κατανομές της συγκέντρωσης, την έκθεση του χειριστή και τα υπολείμματα του περιεχομένου.
(5) Συστήματα μετρήσεων, ελέγχου και ρυθμίσεων
Όλα τα συστήματα μέτρησης, εκκίνησης και διακοπής και ρύθμισης της πίεσης ή/και της ταχύτητας ροής πρέπει να λειτουργούν με αξιοπιστία και χωρίς διαρροές. Ο έλεγχος της πίεσης και ο χειρισμός των συστημάτων ρύθμισης της πίεσης πρέπει να είναι εφικτά με ευχέρεια κατά την εφαρμογή. Τα συστήματα ρύθμισης της πίεσης πρέπει να διατηρούν σταθερή ενεργό πίεση σε σταθερό αριθμό περιστροφών της αντλίας, ώστε να εξασφαλίζεται σταθερή παροχή εφαρμογής.
(6) Σωληνώσεις και εύκαμπτοι σωλήνες
Οι σωληνώσεις και οι εύκαμπτοι σωλήνες πρέπει να βρίσκονται στην πρέπουσα κατάσταση για να αποτρέπεται η διατάραξη της ροής του υγρού ή η τυχαία διαφυγή σε περίπτωση αστοχίας. Δεν πρέπει να υπάρχουν διαρροές όταν οι σωληνώσεις και οι εύκαμπτοι σωλήνες λειτουργούν υπό τη μέγιστη πίεση που μπορεί να επιτευχθεί στο σύστημα.
(7) Φίλτρα
Για να αποτρέπονται η ανατάραξη και η ανομοιογένεια της ροής ψεκασμού, τα φίλτρα πρέπει να βρίσκονται σε καλή κατάσταση, το δε μέγεθος των βροχίδων τους πρέπει να αντιστοιχεί στο μέγεθος των ακροφυσίων που φέρει ο ψεκαστήρας. Το σύστημα ένδειξης της απόφραξης φίλτρου πρέπει να λειτουργεί σωστά.
(8) Ράμπα ψεκασμού (προκειμένου για εξοπλισμό που ψεκάζει φυτοφάρμακα με τη βοήθεια βραχίονα τοποθετημένου σε οριζόντια θέση, σε μικρή απόσταση από την καλλιέργεια ή το υλικό που πρόκειται να υποβληθεί σε αγωγή)
Η ράμπα ψεκασμού πρέπει να βρίσκεται σε καλή κατάσταση και να έχει σταθερότητα προς όλες τις κατευθύνσεις. Τα συστήματα στερέωσης και ρύθμισης, καθώς και οι μηχανισμοί απόσβεσης των ακούσιων κινήσεων και αντιστάθμισης των κλίσεων του εδάφους πρέπει να λειτουργούν με αξιοπιστία.
(9) Ακροφύσια
Τα ακροφύσια πρέπει να λειτουργούν σωστά, ώστε να ελέγχεται η στάλαξη όταν διακόπτεται ο ψεκασμός. Για να εξασφαλίζεται ομοιογενής ροή ψεκασμού, η ταχύτητα ροής από κάθε επιμέρους ακροφύσιο δεν πρέπει να αποκλίνει κατά περισσότερο από 5% από τα δεδομένα των πινάκων ταχύτητας ροής που παρέχονται από τον κατασκευαστή.
(10) Κατανομή
Η εγκάρσια και η κατακόρυφη (στις περιπτώσεις εφαρμογής σε κατακόρυφες καλλιέργειες) κατανομή του ψεκαστικού μίγματος, καθώς και η κατανομή κατά τη διεύθυνση της κίνησης πρέπει να είναι ομοιογενείς. Πρέπει να εξασφαλίζεται η κατάλληλη ποσότητα και κατανομή του ψεκαστικού μίγματος στην έκταση στόχο.
(11) Ανεμιστήρας (προκειμένου για εξοπλισμό που κατανέμει φυτοφάρμακα με τη βοήθεια ρεύματος αέρα)
Ο ανεμιστήρας πρέπει να βρίσκεται σε καλή κατάσταση και να εξασφαλίζει σταθερό και αξιόπιστο ρεύμα αέρα.
ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ IΙΙ
ΕΛAΧΙΣΤΑ ΣΤΟΙΧΕIΑ ΠΟΥ ΠΡEΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΙΛΑΜΒAΝΟΥΝ ΟΙ ΕΚΘEΣΕΙΣ ΥΠΟΣΤHΡΙΞΗΣ
Μέρος A: Στοιχεία που πρέπει να περιληφθούν στις αρχικές εθνικές μελέτες για τη μείωση της χρήσης φυτοφαρμάκων
Περιγραφή των τρεχουσών συνθηκών:
— |
Γνωστές πληροφορίες σχετικά με την παραγωγή, την εισαγωγή, την εξαγωγή, τις πωλήσεις και τη διανομή φυτοφαρμάκων· |
— |
Τρέχουσες τάσεις στην κατανάλωση φυτοφαρμάκων (συνολικές ποσότητες χρησιμοποιούμενων ενεργών συστατικών· συγκεκριμένες ποσότητες φυτοφαρμάκων που χρησιμοποιούνται σε συγκεκριμένες εφαρμογές σε όλες τις μεγάλες καλλιέργειες και για μη γεωργική χρήση, ιδιαίτερα σε δημόσιους χώρους· υπολογισμός δείκτη συχνότητας εφαρμογής)· |
— |
Περιγραφή των συνεπειών στο περιβάλλον, τη διατροφική αλυσίδα και την ανθρώπινη υγεία, από την τρέχουσα χρήση των φυτοφαρμάκων, με βάση τα δεδομένα που συλλέγονται στο πλαίσιο των εκτελούμενων προγραμμάτων εποπτείας· |
— |
Ανασκόπηση των τρεχόντων νομοθετικών και πολιτικών μέσων και της αποτελεσματικότητάς τους· |
— |
Αξιολόγηση της ανάγκης για φυτοφάρμακα· |
— |
Κενά που εντοπίζονται σε οποιαδήποτε από τις ανωτέρω πληροφορίες. |
Σενάρια μείωσης των φυτοφαρμάκων:
— |
Μείωση της χρήσης κατά 30% και 50% μετρούμενη με βάση το δείκτη συχνότητας εφαρμογής. |
Αξιολόγηση των επιπτώσεων από την εφαρμογή των διαφόρων σεναρίων:
— |
Επιπτώσεις στο περιβάλλον (συμπεριλαμβανομένων, της κατανάλωσης ενέργειας και της έκλυσης αερίων θερμοκηπίου)· |
— |
Επιπτώσεις στη δημόσια υγεία (εργαζόμενοι, παρευρισκόμενοι, κατάλοιπα στα τρόφιμα)· |
— |
Επιπτώσεις στη γεωργική παραγωγή· |
— |
Οικονομικό κόστος και όφελος (συμπεριλαμβανομένης της μείωσης του λανθάνοντος κόστους) των διαφόρων σεναρίων. |
Προσδιορισμός και αξιολόγηση των στοιχείων που απαιτούνται για την εφαρμογή των σεναρίων:
— |
Αντίκτυπος των προσδιοριζομένων στην οδηγία στοιχείων σε ό,τι αφορά την επίτευξη της μείωσης χρήσης· |
— |
Πρόσθετα απαιτούμενα επιστημονικά στοιχεία και τρόπος συλλογής τους, δηλ. πρόσθετη δυνατότητα εποπτείας, ερευνητικές εγκαταστάσεις· |
— |
Πρόσθετη υποδομή αναγκαία για την υλοποίηση της μείωσης της χρήσης φυτοφαρμάκων, π.χ. υπηρεσίες ενημέρωσης των γεωργών, επιθεωρητές για τον έλεγχο της χρήσης· |
— |
Πιθανές πηγές χρηματοδότησης, συμπεριλαμβανομένων εισφορών, για την εφαρμογή των διαφόρων σεναρίων. |
Συμπεράσματα
— |
Εφικτοί στόχοι για μείωση της χρήσης φυτοφαρμάκων σε συγκεκριμένες καλλιέργειες και για την καταπολέμηση επιβλαβών οργανισμών σε μη γεωργικό πλαίσιο αλλά και σε εθνικό επίπεδο, που ανταποκρίνονται κατ' ελάχιστο στους στόχους μείωσης του άρθρου 4 και αποσκοπούν στην επίτευξη περαιτέρω μείωσης με την πάροδο του χρόνου. |
Μέρος B: Στοιχεία που πρέπει να περιλαμβάνουν οι μετέπειτα εθνικές μελέτες για τη χρήση φυτοφαρμάκων.
— |
Αξιολόγηση της πείρας από την προηγούμενη τριετία, όσον αφορά την εφαρμογή του προγράμματος μείωσης της χρήσης φυτοφαρμάκων· |
— |
Άλλα στοιχεία όπως στο μέρος Α· |
— |
Καθορισμός νέων στόχων για τηνεπόμενη περίοδο. |
ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ IV
ΕΛAΧΙΣΤΑ ΣΤΟΙΧΕIΑ ΠΟΥ ΠΡEΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΙΛΑΜΒAΝΟΝΤΑΙ ΣΤΑ ΕΘΝΙΚA ΣΧEΔΙΑ ΔΡAΣΗΣ OΣΟΝ ΑΦΟΡA ΤΗ ΜΕIΩΣΗ ΤΩΝ ΚΙΝΔYΝΩΝ ΚΑΙ ΤΗΣ ΧΡHΣΗΣ ΤΩΝ ΦΥΤΟΦΑΡΜAΚΩΝ
Ποιοτικοί και ποσοτικοί στόχοι:
— |
Προσωρινοί στόχοι για τη μείωση των κινδύνων και της χρήσης μετρούμενης με βάση το δείκτη συχνότητας εφαρμογής· |
— |
Στόχοι για συγκεκριμένες ομάδες ή χρήσεις, π.χ. δημόσιες αρχές, αγρότες, δικαίωμα διέλευσης στις μεταφορές· |
— |
Στόχοι για τη μείωση της χρήσης σε περιοχές ευαίσθητες στα φυτοφάρμακα· |
— |
Στόχοι για τη σταδιακή εξάλειψη των φυτοφαρμάκων και των υπολειμμάτων τους από τα υπόγεια ύδατα και άλλα περιβαλλοντικά μέσα· |
— |
Στόχοι για προβληματικές καλλιέργειες και/ή περιφέρειες. |
Έλεγχοι στις χρήσεις:
— |
Μέτρα για τη διασφάλιση της εφαρμογής πρακτικών ολοκληρωμένης διαχείρισης επιβλαβών οργανισμών· |
— |
Έλεγχοι όπως απαγορεύσεις στην εφαρμογή φυτοφαρμάκων κοντά σε πηγές πόσιμου ύδατος ή σε ζώνες ευαίσθητες στα φυτοφάρμακα όπως περιοχές προστασίας του φυσικού τοπίου και ζώνες ανάσχεσης· |
— |
Έλεγχοι, συμπεριλαμβανομένων απαγορεύσεων της εφαρμογής φυτοφαρμάκων σε περιοχές υψηλού κινδύνου σε έκθεση, π.χ. σχολεία, πάρκα και άλλοι δημόσιοι χώροι, δρόμοι, κ.λπ. |
Έρευνα και εφαρμογές:
— |
Έρευνα για εναλλακτικές μεθόδους στα φυτοφάρμακα, χωρίς τη χρήση χημικών ουσιών· |
— |
Προγράμματα επίδειξης τρόπων μείωσης της συχνότητας εφαρμογής με τη χρήση μεθόδων και συστημάτων καταπολέμησης επιβλαβών οργανισμών χωρίς τη χρήση χημικών ουσιών· |
— |
Κατάρτιση γεωργικών συμβούλων σε μεθόδους καταπολέμησης επιβλαβών οργανισμών χωρίς τη χρήση χημικών ουσιών· |
— |
Έρευνα για την πιθανή μείωση της χρήσης με τη βελτίωση του εξοπλισμού, των μεθόδων και των τεχνικών ψεκασμού. |
Πληροφόρηση, εκπαίδευση και κατάρτιση:
— |
Εκπαίδευση όλων όσοι χειρίζονται φυτοφάρμακα στους κινδύνους για την υγεία από τα φυτοφάρμακα καθώς και σε μεθόδους και συστήματα καταπολέμησης επιβλαβών οργανισμών χωρίς τη χρήση χημικών ουσιών· |
— |
Καθοδήγηση όσων χειρίζονται φυτοφάρμακα, π.χ. στην αποθήκευση και το χειρισμό των φυτοφαρμάκων. |
Εξοπλισμός εφαρμογής φυτοφαρμάκων
— |
Έλεγχος του εν χρήσει εξοπλισμού. |
Χρηματοοικονομικά μέσα:
— |
Χρηματοοικονομική υποστήριξη για την εφαρμογή προτύπων και πρακτικών ολοκληρωμένης διαχείρισης επιβλαβών οργανισμών· |
— |
Χρηματοοικονομική υποστήριξη για άλλα μέτρα μείωσης της χρήσης φυτοφαρμάκων· |
— |
Εντατικότερη εφαρμογή μηχανισμών πολλαπλής συμμόρφωσης. |
ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ V
ΣΤΟΙΧΕIΑ ΓΙΑ ΓΕΝΙΚA ΚΑΙ ΕΙΔΙΚA ΚΑΤA ΚΑΛΛΙEΡΓΕΙΑ ΚΡΙΤHΡΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΜEΝΗΣ ΔΙΑΧΕIΡΙΣΗΣ ΕΠΙΒΛΑΒΩΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΩΝ
Η ολοκληρωμένη διαχείριση επιβλαβών οργανισμών περιλαμβάνει κατ' ελάχιστο τα ακόλουθα κριτήρια:
α) |
Η πρόληψη και/ή εξάλειψη επιβλαβών οργανισμών θα πρέπει να επιτυγχάνεται ή να υποστηρίζεται μεταξύ άλλων ιδιαίτερα με:
|
β) |
Οι επιβλαβείς οργανισμοί πρέπει να παρακολουθούνται με κατάλληλες μεθόδους και εργαλεία. Στα εργαλεία αυτά περιλαμβάνονται επιστημονικά τεκμηριωμένα συστήματα προειδοποίησης, πρόγνωσης και έγκαιρης διάγνωσης, όπου είναι εφικτό, καθώς επίσης επαγγελματίες σύμβουλοι όπως αυτοί που προβλέπονται για τις κρατικές και τις ιδιωτικές υπηρεσίες γεωργικών εφαρμογών. |
γ) |
Με βάση τα αποτελέσματα της εποπτείας, ο επαγγελματίας χρήστης θα πρέπει να αποφασίζει αν και πότε θα εφαρμόσει μέτρα φυτοπροστασίας. Η θέσπιση αυστηρών και επιστημονικά τεκμηριωμένων οριακών τιμών αποτελεί ουσιαστικό στοιχείο για τη λήψη απόφασης. Για τους επιβλαβείς οργανισμούς πρέπει πριν από την εφαρμογή να λαμβάνονται υπόψη οριακές τιμές για ολόκληρη την περιφέρεια, όταν είναι εφικτό. |
δ) |
Όποτε είναι εφικτό, αντί των χημικών μεθόδων θα πρέπει να προτιμώνται βιολογικές, μηχανικές ή άλλες μέθοδοι χωρίς τη χρήση χημικών ουσιών. Για την καταπολέμηση των ζιζανίων θα πρέπει να προτιμώνται μηχανικές ή άλλες μέθοδοι χωρίς τη χρήση χημικών ουσιών, όπως η χρήση θερμότητας. Εξαιρέσεις θα πρέπει να επιτρέπονται μόνο σε περίπτωση κακών καιρικών συνθηκών για παρατεταμένο διάστημα, οι οποίες δεν επιτρέπουν την καταπολέμηση των ζιζανίων με μηχανικούς τρόπους. |
ε) |
Το χρησιμοποιούμενο φυτοφάρμακο πρέπει να είναι όσο το δυνατόν πιο εξειδικευμένο για τη συγκεκριμένη εφαρμογή και να έχει τις ελάχιστες παρενέργειες στη δημόσια υγεία και το περιβάλλον, όπως είναι τα εκχυλίσματα φυτών και δέντρων, ορυκτές ουσίες για την πρόληψη της ανάπτυξης μυκήτων. |
στ) |
Οι επαγγελματίες χρήστες θα πρέπει να διατηρούν τη χρήση φυτοφαρμάκων και άλλων μορφών παρέμβασης στα αναγκαία επίπεδα, π.χ. με μειωμένες δόσεις, μειωμένη συχνότητα εφαρμογής ή μερική εφαρμογή εφόσον ο κίνδυνος για τη βλάστηση είναι αποδεκτός, και δεν αυξάνουν τον κίνδυνο ανάπτυξης αντίστασης των επιβλαβών οργανισμών. |
ζ) |
Στις περιπτώσεις όπου ο κίνδυνος ανάπτυξης αντίστασης σε μέτρο φυτοπροστασίας είναι γνωστός, και αν το επίπεδο των επιβλαβών οργανισμών επιβάλλει επανειλημμένη εφαρμογή φυτοφαρμάκων στην καλλιέργεια, θα πρέπει να εφαρμοστούν οι διαθέσιμες στρατηγικές κατά της ανάπτυξης αντίστασης, για τη διατήρηση της αποτελεσματικότητας των προϊόντων. Τούτο μπορεί να περιλαμβάνει τη χρήση συνδυασμού φυτοφαρμάκων με διαφορετικούς τρόπους δράσης. |
η) |
Οι επαγγελματίες χρήστες θα πρέπει να τηρούν αρχείο όλων των φυτοφαρμάκων που χρησιμοποιούν, κατά καλλιέργεια. Με βάση το αρχείο σχετικά με τη χρήση φυτοφαρμάκων και την εποπτεία των επιβλαβών οργανισμών, οι επαγγελματίες χρήστες θα πρέπει να ελέγχουν την επιτυχία των εφαρμοζόμενων μέτρων φυτοπροστασίας. |
P6_TA(2007)0445
Διάθεση στην αγορά φυτοπροστατευτικών προϊόντων ***I
Νομοθετικό ψήφισμα του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου της 23ης Οκτωβρίου 2007 σχετικά με την πρόταση κανονισμού του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου για τη διάθεση στην αγορά φυτοπροστατευτικών προϊόντων (COM(2006)0388 — C6-0245/2006 — 2006/0136(COD))
(Διαδικασία συναπόφασης: πρώτη ανάγνωση)
Το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο,
— |
έχοντας υπόψη την πρόταση της Επιτροπής προς το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο και το Συμβούλιο (COM(2006)0388), |
— |
έχοντας υπόψη το άρθρο 251, παράγραφος 2, και τα άρθρα 37, παράγραφος 2, και 152, παράγραφος 4, στοιχείο β), της Συνθήκης ΕΚ, σύμφωνα με τα οποία του υποβλήθηκε η πρόταση από την Επιτροπή (C6-0245/2006), |
— |
έχοντας υπόψη τη γνωμοδότηση της Επιτροπής Νομικών Θεμάτων σχετικά με την προταθείσα νομική βάση, |
— |
έχοντας υπόψη τα άρθρα 51 και 35 του Κανονισμού του, |
— |
έχοντας υπόψη την έκθεση της Επιτροπής Περιβάλλοντος, Δημόσιας Υγείας και Ασφάλειας των Τροφίμων και τις γνωμοδοτήσεις της Επιτροπής Βιομηχανίας, Έρευνας και Ενέργειας, της Επιτροπής Εσωτερικής Αγοράς και Προστασίας των Καταναλωτών και της Επιτροπής Γεωργίας και Ανάπτυξης της Υπαίθρου (A6-0359/2007), |
1. |
εγκρίνει την πρόταση της Επιτροπής όπως τροποποιήθηκε· |
2. |
ζητεί από την Επιτροπή να του υποβάλει εκ νέου την πρόταση, αν προτίθεται να της επιφέρει σημαντικές τροποποιήσεις ή να την αντικαταστήσει με νέο κείμενο· |
3. |
αναθέτει στον Πρόεδρό του να διαβιβάσει τη θέση του Κοινοβουλίου στο Συμβούλιο και στην Επιτροπή. |
P6_TC1-COD(2006)0136
Θέση του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου που καθορίσθηκε σε πρώτη ανάγνωση στις 23 Οκτωβρίου 2007 εν όψει της έγκρισης κανονισμού (ΕΚ) αριθ. .../2008 του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου σχετικά με τη διάθεση στην αγορά φυτοπροστατευτικών προϊόντων
ΤΟ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΙΟ ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗΣ ΕΝΩΣΗΣ,
Έχοντας υπόψη τη Συνθήκη για την ίδρυση της Ευρωπαϊκής Κοινότητας, και ιδίως το άρθρο ▐ 152 , παράγραφος 4 , στοιχείο β) , και το άρθρο 175, παράγραφος 1 ,
έχοντας υπόψη την πρόταση της Επιτροπής,
έχοντας υπόψη τη γνώμη της Ευρωπαϊκής Οικονομικής και Κοινωνικής Επιτροπής (1),
έχοντας υπόψη τη γνώμη της Επιτροπής των Περιφερειών,
Ενεργώντας σύμφωνα με τη διαδικασία του άρθρου 251 της Συνθήκης (2),
Εκτιμώντας τα ακόλουθα:
(1) |
Με την οδηγία 91/414/ΕΟΚ του Συμβουλίου, της 15ης Ιουλίου 1991, σχετικά με τη διάθεση στην αγορά φυτοπροστατευτικών προϊόντων (3) θεσπίζονται οι κανόνες που διέπουν τα φυτοπροστατευτικά προϊόντα και τις δραστικές ουσίες που περιέχονται στα προϊόντα αυτά. |
(2) |
Στα συμπεράσματά τους για την έκθεση προόδου (4) που υπέβαλε η Επιτροπή στο πλαίσιο της οδηγίας 91/414/ΕΟΚ, το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο και το Συμβούλιο ζήτησαν από την Επιτροπή να αναθεωρήσει την οδηγία και να εντοπίσει ορισμένα ζητήματα που έπρεπε να εξεταστούν. |
(3) |
Με βάση την πείρα που αποκτήθηκε από την εφαρμογή της οδηγίας 91/414/ΕΟΚ και τις πρόσφατες επιστημονικές και τεχνικές εξελίξεις, η οδηγία 91/414/ΕΟΚ πρέπει να αντικατασταθεί. |
(4) |
Για λόγους απλούστευσης, η νέα πράξη πρέπει επίσης να καταργήσει την οδηγία 79/117/ΕΟΚ του Συμβουλίου, της 21ης Δεκεμβρίου 1978, περί απαγορεύσεως της θέσεως σε κυκλοφορία και της χρησιμοποιήσεως φυτοφαρμακευτικών προϊόντων που περιέχουν ορισμένες δραστικές ουσίες (5). Ωστόσο οι κύριοι στόχοι της οδηγίας 79/117/ΕΟΚ πρέπει να διατηρηθούν στη νέα πράξη. |
(5) |
Προκειμένου να απλουστευτεί η εφαρμογή της νέας πράξης και να εξασφαλιστεί η συνοχή σε όλα τα κράτη μέλη, η πράξη πρέπει να έχει τη μορφή κανονισμού. |
(6) |
Η φυτική παραγωγή κατέχει πολύ σημαντική θέση στην Κοινότητα. Μία από τις σημαντικότερες μεθόδους προστασίας των φυτών και των φυτικών προϊόντων από επιβλαβείς οργανισμούς, μεταξύ άλλων και τα ζιζάνια, και βελτίωσης της γεωργικής παραγωγής είναι η χρήση φυτοπροστατευτικών προϊόντων. |
(7) |
Στην Κοινότητα διάφορα είδη φυτών παρουσιάζουν ενδιαφέρον τόσο για τις μεγάλες όσο και για τις μικρότερες καλλιέργειες. Η ποικιλομορφία των ειδών αυτών καλλιέργειας πρέπει να προστατευθεί με τη χρήση ενός φάσματος προϊόντων φυτοπροστασίας. |
(8) |
Τα φυτοπροστατευτικά προϊόντα μπορούν επίσης να έχουν μη ευεργετικά αποτελέσματα για τη φυτική παραγωγή. Η χρήση τους μπορεί να συνεπάγεται κινδύνους για τον άνθρωπο, τα ζώα και το περιβάλλον, ιδίως όταν διατίθενται στην αγορά χωρίς να έχουν δοκιμαστεί και εγκριθεί επίσημα και όταν χρησιμοποιούνται με εσφαλμένο τρόπο. Επομένως, πρέπει να θεσπιστούν εναρμονισμένοι κανόνες για τη διάθεση στην αγορά φυτοπροστατευτικών προϊόντων. |
(9) |
Ο σκοπός του παρόντος κανονισμού είναι η εξασφάλιση υψηλού επιπέδου προστασίας της υγείας τόσο των ανθρώπων όσο και των ζώων καθώς και του περιβάλλοντος , και παράλληλα η εξασφάλιση της ανταγωνιστικότητας της ευρωπαϊκής γεωργίας . Ιδιαίτερη προσοχή πρέπει να δοθεί στην προστασία των ευπαθών ομάδων του πληθυσμού, συμπεριλαμβανομένων των εγκύων και των θηλαζουσών, των κυημάτων και των εμβρύων, των βρεφών και των παιδιών. Η αρχή της προφύλαξης πρέπει να εφαρμόζεται και, σύμφωνα με την ίδια αρχή, η βιομηχανία πρέπει να αποδεικνύει ότι οι ουσίες ή τα προϊόντα που παράγονται ή διατίθενται στην αγορά δεν επηρεάζουν αρνητικά την υγεία του ανθρώπου ή το περιβάλλον και ότι δεν υπάρχουν σχετικές υποψίες . |
(10) |
Για να αποφεύγονται οι δοκιμές σε ζώα, για τους σκοπούς του παρόντος κανονισμού οι δοκιμές σε σπονδυλωτά ζώα πρέπει να επιχειρούνται μόνο σε έσχατη ανάγκη. Ο παρών κανονισμός και η νομοθεσία που θεσπίζει απαιτήσεις δεδομένων σχετικά με δραστικές ουσίες, φυτοπροστατευτικά προϊόντα, προστατευτικά και συνεργιστικά, πρέπει να εξασφαλίζουν ότι οι δοκιμές σε σπονδυλωτά ελαχιστοποιούνται και ότι οι διπλές αξιολογήσεις αποφεύγονται, και να προωθούν τη χρήση μεθόδων που δεν χρησιμοποιούν δοκιμές σε ζώα και ευφυείς στρατηγικές δοκιμών. Τα υφιστάμενα αποτελέσματα από δοκιμές σε σπονδυλωτά ζώα, κατά τη διαδικασία ανάπτυξης νέων φυτοπροστατευτικών προϊόντων, θα πρέπει να είναι κοινόχρηστα. Σύμφωνα με την οδηγία 86/609/ΕΟΚ του Συμβουλίου της 24ης Νοεμβρίου 1986 για την προσέγγιση των νομοθετικών, κανονιστικών και διοικητικών διατάξεων των κρατών μελών σχετικά με την προστασία των ζώων που χρησιμοποιούνται για πειράματα και άλλους επιστημονικούς σκοπούς (6), οι δοκιμές σε σπονδυλωτά ζώα πρέπει επίσης να αντικατασταθούν, να περιοριστούν ή να εξευγενιστούν. Η εφαρμογή του παρόντος κανονισμού θα πρέπει να βασίζεται, όπου αυτό είναι δυνατό, στη χρήση κατάλληλων εναλλακτικών μεθόδων δοκιμών. Το αργότερο ... (7), η Επιτροπή θα επανεξετάσει τους κανόνες σχετικά με την προστασία δεδομένων για αποτελέσματα δοκιμών σε σπονδυλωτά ζώα και, αν καταστεί αναγκαίο, τροποποιεί τους εν λόγω κανόνες. |
(11) |
Τα φυτοπροστατευτικά προϊόντα επιτρέπεται να περιέχουν ουσίες μόνον όταν έχει αποδειχθεί ότι αυτές ωφελούν σαφώς τη φυτική παραγωγή και ότι δεν θα έχουν επιβλαβείς συνέπειες στην υγεία των ανθρώπων ή των ζώων ή να έχουν απαράδεκτη επίδραση στο περιβάλλον. Προκειμένου να επιτευχθεί υψηλό και πανομοιότυπο επίπεδο προστασίας σε όλα τα κράτη μέλη, η απόφαση για το αν οι ουσίες αυτές είναι αποδεκτές ή όχι πρέπει να λαμβάνεται σε κοινοτικό επίπεδο. |
(12) |
Προκειμένου να τεθεί σε εφαρμογή η αρχή «ο ρυπαίνων πληρώνει», η Επιτροπή θα πρέπει να εξετάσει με ποιο τρόπο οι παραγωγοί φυτοπροστατευτικών προϊόντων και/ή των δραστικών ουσιών που περιέχουν αυτά τα προϊόντα πρέπει να συμμετέχουν επαρκώς στην αντιμετώπιση και/ή την αποκατάσταση των βλαβών που ενδέχεται να προκύψουν λόγω της χρήσης φυτοπροστατευτικών προϊόντων για την ανθρώπινη υγεία και το περιβάλλον. |
(13) |
Για λόγους προβλεψιμότητας, αποδοτικότητας και συνέπειας, πρέπει να οριστεί λεπτομερής διαδικασία με βάση την οποία θα αξιολογείται αν μια δραστική ουσία μπορεί να εγκριθεί. Οι πληροφορίες που πρέπει να υποβάλουν τα ενδιαφερόμενα μέρη για τους σκοπούς της έγκρισης μιας ουσίας πρέπει να αναφέρονται ρητά. Λόγω του φόρτου εργασίας που συνεπάγεται η διαδικασία της έγκρισης, είναι σκόπιμο ένα κράτος μέλος, το οποίο θα ενεργεί ως εισηγητής της Κοινότητας, να αξιολογεί τις πληροφορίες αυτές. Με σκοπό να εξασφαλιστεί η συνέπεια κατά την αξιολόγηση, πρέπει να διεξάγεται μια ανεξάρτητη επιστημονική επανεξέταση από την Ευρωπαϊκή Αρχή για την Ασφάλεια των Τροφίμων, που θεσπίστηκε με το άρθρο 22 του κανονισμού (ΕΚ) αριθ. 178/2002 του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου, της 28ης Ιανουαρίου 2002, για τον καθορισμό των γενικών αρχών και απαιτήσεων της νομοθεσίας για τα τρόφιμα, για την ίδρυση της Ευρωπαϊκής Αρχής για την Ασφάλεια των Τροφίμων και τον καθορισμό διαδικασιών σε θέματα ασφάλειας των τροφίμων (8) (στο εξής «η Αρχή»). Πρέπει να διευκρινιστεί ότι η Αρχή διενεργεί εκτίμηση του κινδύνου, ενώ η Επιτροπή πρέπει να αναλαμβάνει τη διαχείριση του κινδύνου και να λαμβάνει την τελική απόφαση για μια δραστική ουσία. Πρέπει να συμπεριληφθούν διατάξεις ώστε να εξασφαλιστεί η διαφάνεια της διαδικασίας αξιολόγησης. |
(14) |
Για λόγους δεοντολογίας, η αξιολόγηση μιας δραστικής ουσίας ή ενός φυτοπροστατευτικού προϊόντος δεν πρέπει να βασίζεται σε δοκιμές ή μελέτες κατά τις οποίες χορηγείται εσκεμμένα η δραστική ουσία ή το φυτοπροστατευτικό προϊόν σε ανθρώπους, με σκοπό να διαπιστωθεί ότι η δραστική ουσία βρίσκεται σε επίπεδα όπου δεν παρατηρείται επίδραση στον άνθρωπο (NOAELS). Ομοίως, οι τοξικολογικές μελέτες που διενεργούνται σε ανθρώπους δεν πρέπει να χρησιμοποιούνται για να περιορίζονται τα περιθώρια ασφάλειας για τις δραστικές ουσίες ή τα προϊόντα φυτοπροστασίας. |
(15) |
Πρέπει να προωθηθεί η ανάπτυξη δοκιμαστικών εργαστηριακών μεθόδων χωρίς χρήση ζώων για να παραχθούν δεδομένα ασφαλείας σχετικότερα με τον άνθρωπο από τα αποτελέσματα μελετών σε ζώα που χρησιμοποιούνται επί του παρόντος. |
(16) |
Για να επιταχυνθεί η έγκριση των δραστικών ουσιών, πρέπει να οριστούν αυστηρές προθεσμίες για τα διαφορετικά στάδια της διαδικασίας. |
(17) |
Για λόγους ασφάλειας, η περίοδος της έγκρισης των δραστικών ουσιών πρέπει να περιορίζεται χρονικά. Η περίοδος της έγκρισης πρέπει να είναι ανάλογη με τυχόν εγγενείς κινδύνους που ενέχει η χρήση αυτών των ουσιών και πρέπει να περιορίζεται κατ' ανώτατο όριο σε 15 έτη για ουσίες χαμηλού κινδύνου, 5 έτη για ουσίες υποψήφιες για υποκατάσταση και 10 έτη για άλλες ουσίες. Η πείρα που αποκτάται από τη χρήση στην πράξη των φυτοπροστατευτικών προϊόντων τα οποία περιέχουν τις εν λόγω ουσίες καθώς και οι επιστημονικές και τεχνολογικές εξελίξεις πρέπει να λαμβάνονται υπόψη κατά τη λήψη της απόφασης ανανέωσης μιας έγκρισης. Ύστερα από την πρώτη ανανέωση, πρέπει να πραγματοποιείται τακτική επισκόπηση των ουσιών. |
(18) |
Πρέπει να προβλέπεται η δυνατότητα τροποποίησης ή απόσυρσης της έγκρισης της δραστικής ουσίας, σε περιπτώσεις που δεν πληρούνται πλέον τα κριτήρια με βάση τα οποία χορηγήθηκε η έγκριση ή όταν ενδέχεται να διακυβεύεται η συμμόρφωση προς την οδηγία 2000/60/ΕΚ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου, της 23ης Οκτωβρίου 2000, για τη θέσπιση πλαισίου κοινοτικής δράσης στον τομέα της πολιτικής των υδάτων (9) και τις θυγατρικές οδηγίες της. |
(19) |
Η αξιολόγηση μιας δραστικής ουσίας ενδέχεται να αποκαλύψει ότι παρουσιάζει αισθητά μικρότερο κίνδυνο από άλλες ουσίες. Προκειμένου να προωθηθεί η προσθήκη μιας τέτοιας ουσίας στα φυτοπροστατευτικά προϊόντα, είναι σκόπιμο να εντοπιστούν οι ουσίες αυτές και να διευκολυνθεί η διάθεση στην αγορά των φυτοπροστατευτικών προϊόντων που τις περιέχουν. |
(20) |
Για να ενθαρρυνθεί η ανάπτυξη φυτοπροστατευτικών προϊόντων, θα πρέπει να υπάρξουν κίνητρα για τη διάθεση στην αγορά προϊόντων με προφίλ χαμηλού κινδύνου ή προφίλ κινδύνου που είναι χαμηλότερο από εκείνο των προϊόντων που υπάρχουν ήδη στην αγορά. Θα πρέπει να καθοριστούν σαφή και αντικειμενικά κριτήρια για να προσδιοριστεί ποια προϊόντα μπορούν να διαθέτουν ένα τέτοιο προφίλ. |
(21) |
Ορισμένες ουσίες οι οποίες δεν χρησιμοποιούνται κατά κόρον ως φυτοπροστατευτικό προϊόν ενδέχεται να είναι χρήσιμες για τη φυτοπροστασία, αλλά η αίτηση για έγκριση παρουσιάζει ίσως περιορισμένο οικονομικό ενδιαφέρον. Συνεπώς, ειδικές διατάξεις πρέπει να διασφαλίζουν ότι τέτοιες ουσίες, εφόσον οι κίνδυνοι που παρουσιάζουν θεωρούνται αποδεκτοί από όλα τα ενδιαφερόμενα μέρη , μπορούν να εγκρίνονται και για φυτοπροστατευτική χρήση. |
(22) |
Ορισμένες ιδιαίτερα ανησυχητικές δραστικές ουσίες που επί του παρόντος έχουν εγκριθεί, πρέπει να προσδιορίζονται σε κοινοτικό και εθνικό επίπεδο ως υποψήφιες για υποκατάσταση . Τα κράτη μέλη πρέπει να εξετάζουν τα φυτοπροστατευτικά προϊόντα που περιέχουν αυτές τις δραστικές ουσίες με σκοπό την αντικατάστασή τους από φυτοπροστατευτικά προϊόντα που περιέχουν δραστικές ουσίες οι οποίες απαιτούν σημαντικά μικρότερης κλίμακας μέτρα άμβλυνσης του κινδύνου ή κανένα μέτρο ή από εναλλακτικές μη χημικές γεωργικές πρακτικές και μεθόδους προστασίας των καλλιεργειών. Μετά από θετικό έλεγχο, η δραστική ουσία πρέπει να αντικαθίσταται αμέσως. |
(23) |
Τα κράτη μέλη πρέπει να έχουν δικαίωμα να απαγορεύουν ή να εγκρίνουν φυτοπροστατευτικά προϊόντα για να λαμβάνουν υπόψη τις ειδικές φυσικές, γεωργικές ή κλιματικές συνθήκες τους, ή εάν η χρήση αυτών των προϊόντων ενδέχεται να έλθει σε σύγκρουση με τα σχέδια δράσης που εφαρμόζουν για τη μείωση των κινδύνων που συνδέονται με τη χρήση φυτοφαρμάκων και εξαρτώνται από αυτήν, σύμφωνα με την οδηγία .../2008/ΕΚ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου, της ..., ΕΚ [για τον καθορισμό πλαισίου κοινοτικής δράσης με σκοπό την επίτευξη αειφόρου χρήσης των φυτοφαρμάκων] (10) . |
(24) |
Εκτός από τις δραστικές ουσίες, τα φυτοπροστατευτικά προϊόντα μπορεί να περιέχουν προστατευτικά ή συνεργιστικά, για τα οποία πρέπει να προβλέπεται παρόμοια νομοθεσία . Πρέπει να θεσπιστούν οι διατάξεις που είναι απαραίτητες για την επανεξέταση τέτοιων ουσιών βάσει νομοθετικής πρότασης της Επιτροπής. Οι ουσίες που διατίθενται ήδη στην αγορά πρέπει να επανεξετάζονται μόνο μετά τη θέσπιση αυτών των διατάξεων. |
(25) |
Τα φυτοπροστατευτικά προϊόντα μπορεί επίσης να περιέχουν βοηθητικά. Είναι σκόπιμο να εγκριθεί και να διατίθεται στο κοινό θετικός κατάλογος βοηθητικών τα οποία μπορούν να περιέχονται στα φυτοπροστατευτικά προϊόντα με τους σχετικούς λόγους. Αυτές οι πληροφορίες πρέπει να διατίθενται στο κοινό. Λεπτομερή στοιχεία για όλα τα βοηθητικά που περιλαμβάνονται σε φυτοπροστατευτικά προϊόντα πρέπει επίσης να διατίθενται στο κοινό . |
(26) |
Τα φυτοπροστατευτικά προϊόντα που περιέχουν δραστικές ουσίες μπορούν να παρασκευαστούν με πολλούς τρόπους και να χρησιμοποιηθούν σε ποικίλες καλλιέργειες, κάτω από διαφορετικές γεωργικές, οικολογικές και κλιματολογικές συνθήκες. Επομένως, οι εγκρίσεις των φυτοπροστατευτικών προϊόντων πρέπει να χορηγούνται από τα κράτη μέλη. |
(27) |
Οι διατάξεις που διέπουν τη διαδικασία χορήγησης της έγκρισης πρέπει να εξασφαλίζουν υψηλά επίπεδα προστασίας. Ειδικότερα, κατά τη χορήγηση των εγκρίσεων για φυτοπροστατευτικά προϊόντα, πρέπει να δίνεται προτεραιότητα στο στόχο της προστασίας της υγείας του ανθρώπου και των ζώων και του περιβάλλοντος και των υδάτινων πόρων και όχι στο στόχο της βελτίωσης της φυτικής παραγωγής. Συνεπώς, πρέπει να αποδεικνύεται, πριν από τη διάθεση των φυτοπροστατευτικών προϊόντων στην αγορά, ότι ▐ δεν έχουν βλαβερές συνέπειες στην υγεία των ανθρώπων , περιλαμβανομένης της υγείας των ευπαθών ομάδων, ή των ζώων ή απαράδεκτη επίδραση στο περιβάλλον και στους υδάτινους πόρους. Τα κράτη μέλη πρέπει να έχουν δικαίωμα να απαγορεύουν ή να μην χορηγούν άδεια για φυτοπροστατευτικά προϊόντα τα οποία δεν ωφελούν σαφώς τη φυτική παραγωγή στις ειδικές συνθήκες της επικράτειάς τους. |
(28) |
Για λόγους προβλεψιμότητας, αποδοτικότητας και συνέπειας, πρέπει να εναρμονιστούν τα κριτήρια, οι διαδικασίες και οι όροι της χορήγησης των εγκρίσεων φυτοπροστατευτικών προϊόντων, με συνεκτίμηση των γενικών αρχών της προστασίας της υγείας των ανθρώπων και των ζώων καθώς και του περιβάλλοντος. |
(29) |
Οι δραστικές ουσίες που περιέχονται σε ένα φυτοπροστατευτικό προϊόν μπορούν να παραχθούν από διαφορετικές διαδικασίες παρασκευής, γεγονός που συνεπάγεται διαφορές στις προδιαγραφές. Οι διαφορές αυτές ενδέχεται να έχουν επιπτώσεις στην ασφάλεια. Για λόγους αποδοτικότητας, πρέπει να προβλέπεται μια εναρμονισμένη διαδικασία σε κοινοτικό επίπεδο για την αξιολόγηση αυτών των διαφορών. |
(30) |
Προκειμένου να αποφευχθεί η περιττή αλληλεπικάλυψη των εργασιών, να μειωθεί ο διοικητικός φόρτος για τη βιομηχανία και για τα κράτη μέλη και να διευκολυνθεί η πιο εναρμονισμένη διαθεσιμότητα των φυτοπροστατευτικών προϊόντων, οι εγκρίσεις που χορηγούνται από ένα κράτος μέλος πρέπει να κοινοποιούνται σε άλλα κράτη μέλη. Τα κράτη μέλη πρέπει να έχουν δικαίωμα να επικυρώνουν, απορρίπτουν ή περιορίζουν την έγκριση που χορηγείται από άλλο κράτος μέλος βάσει των ειδικών γεωργικών αναγκών τους ή να διατηρούν υψηλότερο επίπεδο προστασίας σύμφωνα με τα εθνικά σχέδια δράσης τους. |
(31) |
Πρέπει να αυξηθεί η καλή διοικητική συνεργασία μεταξύ κρατών μελών κατά τη διάρκεια όλων των σταδίων της διαδικασίας αδειοδότησης και πρέπει να διευκολύνεται με ένα ευρωπαϊκό Helpdesk. |
(32) |
Το οικονομικό ενδιαφέρον της βιομηχανίας όσον αφορά την υποβολή αίτησης για τη χορήγηση έγκρισης είναι περιορισμένο για ορισμένες χρήσεις. Προκειμένου να εξασφαλιστεί ότι η διαφοροποίηση της γεωργίας και της φυτοκομίας δεν κινδυνεύει από την περιορισμένη διάθεση φυτοπροστατευτικών προϊόντων, πρέπει να θεσπιστούν ειδικοί κανόνες για ήσσονος σημασίας χρήσεις. |
(33) |
Σε εξαιρετικές περιπτώσεις, πρέπει να επιτρέπεται η χορήγηση έγκρισης σε φυτοπροστατευτικά προϊόντα που δεν συμμορφώνονται με τους όρους που προβλέπονται στον παρόντα κανονισμό, όταν είναι αναγκαία η χορήγηση της έγκρισης λόγω κινδύνου ή απειλής στην φυτική παραγωγή και στα οικοσυστήματα που δεν μπορεί να αντιμετωπιστεί με κανέναν άλλο τρόπο. Αυτές οι περιορισμένες χρονικά εγκρίσεις πρέπει να επανεξετάζονται σε κοινοτικό επίπεδο. |
(34) |
Για την προαγωγή της καινοτομίας, πρέπει να θεσπιστούν ειδικοί κανόνες που θα επιτρέπουν τη χρήση φυτοπροστατευτικών προϊόντων σε πειράματα, ακόμα και αν δεν έχουν ακόμα λάβει έγκριση. |
(35) |
Προκειμένου να εξασφαλιστεί ένα υψηλό επίπεδο προστασίας της υγείας των ανθρώπων και του περιβάλλοντος, τα φυτοπροστατευτικά προϊόντα πρέπει να χρησιμοποιούνται σωστά , σύμφωνα με την έγκριση που έχουν λάβει, λαμβάνοντας υπόψη τις αρχές της ολοκληρωμένης διαχείρισης επιβλαβών οργανισμών και δίνοντας προτεραιότητα σε μη χημικές και φυσικές εναλλακτικές διεργασίες όπου είναι δυνατόν . Το Συμβούλιο θα συμπεριλάβει τις αρχές της ολοκληρωμένης διαχείρισης επιβλαβών οργανισμών καθώς και την ορθή πρακτική φυτοπροστασίας και τις μη χημικές μεθόδους φυτοπροστασίας και διαχείρισης επιβλαβών οργανισμών και καλλιεργειών στην κανονιστική απαίτηση διαχείρισης που αναφέρεται στο Παράρτημα ΙΙΙ του κανονισμού (ΕΚ) αριθ. 1782/2003 του Συμβουλίου, της 29ης Σεπτεμβρίου 2003, για τη θέσπιση κοινών κανόνων για τα καθεστώτα άμεσης στήριξης στα πλαίσια της κοινής γεωργικής πολιτικής και για τη θέσπιση ορισμένων καθεστώτων στήριξης για τους γεωργούς (11) . Επομένως πρέπει να προβλεφθεί μεταβατική περίοδος ώστε να έχουν τη δυνατότητα τα κράτη μέλη να θεσπίσουν τις αναγκαίες δομές που θα επιτρέψουν στους χρήστες φυτοπροστατευτικών προϊόντων να εφαρμόσουν τις αρχές της ολοκληρωμένης διαχείρισης επιβλαβών οργανισμών και μη χημικών εναλλακτικών διεργασιών φυτοπροστασίας και διαχείρισης επιβλαβών οργανισμών και καλλιεργειών . |
(36) |
Πρέπει να δημιουργηθεί ένα σύστημα ανταλλαγής πληροφοριών. Τα κράτη μέλη πρέπει να θέτουν στη διάθεση των άλλων κρατών μελών, της Αρχής και της Επιτροπής τα στοιχεία και την επιστημονική τεκμηρίωση που υποβάλλονται μαζί με τις αιτήσεις για τη χορήγηση έγκρισης κυκλοφορίας φυτοπροστατευτικών προϊόντων. Οι μελέτες και τα δεδομένα σχετικά με τοξικολογική και οικοτοξικολογική αξιολόγηση φυτοπροστατευτικών προϊόντων πρέπει να διατίθενται στο κοινό. |
(37) |
Τα επικουρικά μπορούν να χρησιμοποιηθούν για την ενίσχυση της αποτελεσματικότητας ενός φυτοπροστετευτικού προϊόντος. Η διάθεσή τους στην αγορά ή η χρήση τους πρέπει να απαγορεύεται όταν περιέχουν βοηθητικό που έχει απαγορευτεί. |
(38) |
Οι μελέτες αποτελούν μια μεγάλη επένδυση. Η επένδυση αυτή πρέπει να προστατεύεται ώστε να τονωθεί η έρευνα. Για το λόγο αυτό οι μελέτες, εκτός από εκείνες που συνεπάγονται δοκιμές σε σπονδυλωτά ζώα και άλλες μελέτες που μπορεί να αποτρέπουν τις δοκιμές σε ζώα, που υποβάλλονται από έναν αιτούντα προς ένα κράτος μέλος πρέπει να προστατεύονται ώστε να μην χρησιμοποιούνται από άλλον αιτούντα. Ωστόσο, η προστασία αυτή πρέπει να είναι χρονικά περιορισμένη για να επιτρέπεται ο ανταγωνισμός. Πρέπει επίσης να περιορίζεται σε μελέτες που είναι απολύτως αναγκαίες για ρυθμιστικούς σκοπούς, ώστε να αποφεύγονται οι αιτήσεις που παρατείνουν τεχνητά την περίοδο προστασίας μέσω της υποβολής νέων μελετών που δεν είναι αναγκαίες. |
(39) |
Πρέπει να θεσπιστούν κανόνες για την αποφυγή της αλληλεπικάλυψης δοκιμών και μελετών. Ειδικότερα, πρέπει να απαγορεύεται η επανάληψη μελετών σε σπονδυλωτά. Σε αυτό το πλαίσιο, πρέπει να υπάρχει η υποχρέωση παροχής πρόσβασης σε μελέτες σε σπονδυλωτά και άλλες μελέτες που μπορεί να αποτρέπουν τις δοκιμές σε ζώα. Προκειμένου να μπορούν οι χρήστες να γνωρίζουν ποιες μελέτες έχουν διεξαχθεί από άλλους, τα κράτη μέλη πρέπει να διαβιβάζουν στην Αρχή όλες αυτές τις μελέτες, ακόμα και όταν δεν καλύπτονται από το προαναφερόμενο σύστημα υποχρεωτικής πρόσβασης. Η Αρχή πρέπει να συστήσει κεντρική βάση δεδομένων για τις μελέτες αυτές . |
(40) |
Δεδομένου ότι τα κράτη μέλη, η Αρχή ή η Επιτροπή εφαρμόζουν διαφορετικούς κανόνες όσον αφορά την πρόσβαση και την εμπιστευτικότητα των εγγράφων, είναι σκόπιμο να αποσαφηνιστούν οι διατάξεις όσον αφορά την πρόσβαση στις πληροφορίες που περιέχονται στα έγγραφα που κατέχουν οι αρχές καθώς και την εμπιστευτικότητα των εγγράφων αυτών. |
(41) |
Η οδηγία 1999/45/ΕΚ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου, της 31ης Μαΐου 1999, για την προσέγγιση των νομοθετικών, κανονιστικών και διοικητικών διατάξεων των κρατών μελών που αφορούν την ταξινόμηση, συσκευασία και επισήμανση των επικίνδυνων παρασκευασμάτων (12) εφαρμόζεται στην ταξινόμηση, συσκευασία και επισήμανση των φυτοφαρμάκων. Ωστόσο, για την περαιτέρω βελτίωση της προστασίας των χρηστών φυτοπροστατευτικών προϊόντων, των κατοίκων και των παρευρισκομένων που θα μπορούσαν να εκτεθούν σε φυτοφάρμακα λόγω ψεκασμών στις καλλιέργειες, των καταναλωτών φυτών και φυτικών προϊόντων και του περιβάλλοντος, χρειάζεται να θεσπισθεί ειδική νομοθεσία βάσει νομοθετικής πρότασης της Επιτροπής η οποία να λαμβάνει υπόψη τους ειδικούς όρους χρήσης των φυτοπροστατευτικών προϊόντων. |
(42) |
Προκειμένου να εξασφαλιστεί ότι οι διαφημίσεις δεν παραπλανούν τους χρήστες φυτοπροστατευτικών προϊόντων ή το κοινό , είναι σκόπιμο να προβλέπονται κανόνες για τη διαφήμιση των προϊόντων αυτών. |
(43) |
Πρέπει να θεσπιστούν διατάξεις για την τήρηση αρχείων και για την ενημέρωση σχετικά με τη χρήση των φυτοπροστατευτικών προϊόντων, με σκοπό να αυξηθεί το επίπεδο προστασίας της υγείας των ανθρώπων και των ζώων και του περιβάλλοντος μέσω της ιχνηλασιμότητας τυχόν έκθεσης, να αυξηθεί η αποδοτικότητα της παρακολούθησης και του ελέγχου και να μειωθεί το κόστος της παρακολούθησης της ποιότητας των υδάτων. |
(44) |
Τα κράτη μέλη πρέπει να διενεργούν ελέγχους και επιθεωρήσεις όσον αφορά την εμπορία και τη χρήση των φυτοπροστατευτικών προϊόντων για να εξασφαλίσουν συμμόρφωση προς τις απαιτήσεις που ορίζονται στο πλαίσιο του παρόντος κανονισμού, με σκοπό την επίτευξη υψηλού επιπέδου προστασίας της υγείας τόσο των ανθρώπων όσο και των ζώων καθώς και του περιβάλλοντος. |
(45) |
Είναι ανάγκη να διαθέτουν όλοι οι φορείς τις ίδιες δυνατότητες πρόσβασης στην αγορά και ειδικότερα να επιτραπεί η δραστηριοποίηση των μικρών και μεσαίων επιχειρήσεων προκειμένου να προωθηθεί η διανομή ασφαλών και αποτελεσματικών φυτοπροστατευτικών προϊόντων στους παραγωγούς. |
(46) |
Ο κανονισμός (ΕΚ) αριθ. 882/2004 του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου, της 29ης Απριλίου 2004, για τη διενέργεια επισήμων ελέγχων της συμμόρφωσης προς τη νομοθεσία περί ζωοτροφών και τροφίμων και προς τους κανόνες για την υγεία και την καλή διαβίωση των ζώων (13) προβλέπει μέτρα ελέγχου για τη χρήση φυτοπροστατευτικών προϊόντων σε κάθε στάδιο της παραγωγής τροφίμων καθώς και την τήρηση αρχείων για τη χρήση φυτοπροστατευτικών προϊόντων. Παρόμοιοι κανόνες πρέπει να καταρτίζονται βάσει νομοθετικής πρότασης της Επιτροπής για την αποθήκευση και τη χρήση φυτοπροστατευτικών προϊόντων που δεν καλύπτονται από τον κανονισμό (ΕΚ) αριθ. 882/2004. |
(47) |
Ο διοικητικός φόρτος επί των γεωργών πρέπει να είναι όσο το δυνατόν περιορισμένος. |
(48) |
Τα μέτρα που προβλέπονται στον παρόντα κανονισμό πρέπει να εφαρμόζονται με την επιφύλαξη της υφισταμένης κοινοτικής νομοθεσίας, ειδικότερα με την οδηγία .../2008/ΕΚ [για τον καθορισμό πλαισίου κοινοτικής δράσης με σκοπό την επίτευξη αειφόρου χρήσης των φυτοφαρμάκων], την οδηγία 2000/60/ΕΚ, τον κανονισμό (ΕΚ) αριθ. 396/2005 του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου, της 23ης Φεβρουαρίου 2005, για τα ανώτατα όρια καταλοίπων φυτοφαρμάκων μέσα ή πάνω στα τρόφιμα και τις ζωοτροφές φυτικής και ζωικής προέλευσης και για την τροποποίηση της οδηγίας 91/414/ΕΟΚ του Συμβουλίου (14), και με την κοινοτική νομοθεσία για την προστασία των εργαζομένων και των ατόμων που σχετίζονται με τη συγκρατημένη χρήση και τη σκόπιμη απελευθέρωση στο περιβάλλον των γενετικώς τροποποιημένων οργανισμών. |
(49) |
Είναι αναγκαίο να καθοριστούν διαδικασίες για την έγκριση έκτακτων μέτρων σε περιπτώσεις όπου μια δραστική ουσία, ένα προστατευτικό, ένα συνεργιστικό ή ένα φυτοπροστατευτικό προϊόν που έχει λάβει έγκριση είναι πιθανό να παρουσιάσει σοβαρό κίνδυνο για την υγεία των ανθρώπων ή των ζώων ή για το περιβάλλον. |
(50) |
Τα κράτη μέλη πρέπει να θεσπίσουν κανόνες για τις κυρώσεις που εφαρμόζονται σε περίπτωση παράβασης των διατάξεων του παρόντος κανονισμού και να λάβουν όλα τα αναγκαία μέτρα για να εξασφαλίσουν την εφαρμογή των κανόνων αυτών. |
(51) |
Η γενική αστική και ποινική ευθύνη πρέπει να εξακολουθήσει να εφαρμόζεται στα κράτη μέλη όσον αφορά τον κατασκευαστή και, κατά περίπτωση, τον αρμόδιο για τη διάθεση του φυτοπροστατευτικού προϊόντος στην αγορά ή για τη χρήση του. |
(52) |
Τα κράτη μέλη πρέπει να έχουν τη δυνατότητα να λάβουν επιστροφή των ποσών που καταβάλλουν για διαδικασίες που συνδέονται με την εφαρμογή του κανονισμού από τους φορείς που επιδιώκουν να διαθέσουν ή διαθέτουν φυτοπροστατευτικά προϊόντα στην αγορά και από τους αιτούντες έγκριση για δραστικές ουσίες, προστατευτικά ή συνεργιστικά. |
(53) |
Τα κράτη μέλη πρέπει να ορίσουν τις αναγκαίες εθνικές αρχές. |
(54) |
Η Επιτροπή πρέπει να διευκολύνει την εφαρμογή του παρόντος κανονισμού. Συνεπώς, είναι σκόπιμο να προβλεφθούν οι αναγκαίοι χρηματοοικονομικοί πόροι και η δυνατότητα τροποποίησης ορισμένων διατάξεων του κανονισμού βάσει της πείρας ή της εκπόνησης τεχνικών εγγράφων καθοδήγησης. |
(55) |
Τα αναγκαία μέτρα για την εφαρμογή του παρόντος κανονισμού πρέπει να θεσπιστούν σύμφωνα με την απόφαση 1999/468/ΕΚ του Συμβουλίου, της 28ης Ιουνίου 1999, για τον καθορισμό των όρων άσκησης των εκτελεστικών αρμοδιοτήτων που ανατίθενται στην Επιτροπή (15). Είναι σκόπιμο να θεσπιστούν αμιγώς τεχνικά, διοικητικά ή επείγοντα μέτρα που υπάγονται στη διαδικασία συμβουλευτικής επιτροπής. |
(56) |
Ειδικότερα η Επιτροπή πρέπει να εξουσιοδοτηθεί να εγκρίνει δραστικές ουσίες, να ανανεώνει ή επανεξετάζει την έγκρισή τους, να εγκρίνει βοηθητικά, να υιοθετεί εναρμονισμένες μεθόδους με σκοπό τον καθορισμό της φύσης και της ποσότητας των δραστικών ουσιών, των προστατευτικών και συνεργιστικών, και κατά περίπτωση, των σχετικών προσμείξεων και βοηθητικών, να θεσπίζει κανόνες για την επίλυση διαφωνιών μεταξύ κρατών μελών σε σχέση με την αξιολόγηση της ισοδυναμίας, να εγκρίνει κατευθυντήριες γραμμές σχετικά με τη διοργάνωση ελέγχων συμμόρφωσης κατά την ανανέωση της έγκρισης, να εγκρίνει λεπτομερείς κανόνες με σκοπό την πρόβλεψη παρεκκλίσεων από την έγκριση φυτοπροστατευτικών προϊόντων για λόγους έρευνας και ανάπτυξης, την εκτέλεση μέτρων που θα εξασφαλίζουν την ομοιόμορφη εφαρμογή της τήρησης αρχείων για την παραγωγή, αποθήκευση και χρήση φυτοπροστατευτικών προϊόντων, τεχνικών ή άλλων καθοδηγητικών εγγράφων για την εκτέλεση του παρόντος κανονισμού και του καταλόγου εγκεκριμένων δραστικών ουσιών. Δεδομένου ότι τα μέτρα αυτά είναι γενικής εμβέλειας και έχουν ως αντικείμενο την τροποποίηση μη ουσιαστικών στοιχείων του παρόντος κανονισμού ή τη συμπλήρωσή του με την προσθήκη νέων μη ουσιαστικών στοιχείων, πρέπει να θεσπίζονται με την κανονιστική διαδικασία με έλεγχο που προβλέπεται στο άρθρο 5α της απόφασης 1999/468/EΚ. |
(57) |
Ορισμένες διατάξεις της οδηγίας 91/414/ΕΟΚ πρέπει να συνεχίσουν να εφαρμόζονται στη διάρκεια της μεταβατικής περιόδου, |
ΕΞΕΔΩΣΑΝ ΤΟΝ ΠΑΡΟΝΤΑ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟ:
Κεφάλαιο I
Γενικές διατάξεις
Άρθρο 1
Αντικείμενο και σκοπός
1. Ο παρών κανονισμός θεσπίζει τους κανόνες για τη χορήγηση εγκρίσεων φυτοπροστατευτικών προϊόντων σε εμπορική μορφή καθώς και για τη διάθεσή τους στην αγορά, τη χρήση τους και τον έλεγχό τους μέσα στην Κοινότητα.
2. Ο παρών κανονισμός ορίζει τόσο τους κανόνες για την έγκριση των δραστικών ουσιών, των προστατευτικών και των συνεργιστικών που περιέχονται σε ή από τα οποία συνίστανται τα φυτοπροστατευτικά προϊόντα, όσο και τους κανόνες για τα επικουρικά και τα βοηθητικά.
3. Σκοπός του παρόντος κανονισμού είναι η εξασφάλιση υψηλού επιπέδου προστασίας της υγείας τόσο των ανθρώπων όσο και των ζώων καθώς και του περιβάλλοντος.
4. Ο παρών κανονισμός βασίζεται στην αρχή της προφύλαξης, προκειμένου να διασφαλίζεται ότι οι ουσίες ή τα προϊόντα που διατίθενται στη αγορά δεν έχουν αρνητικές επιπτώσεις στην υγεία των ανθρώπων ή στο περιβάλλον.
5. Πέραν τούτων σκοπός του παρόντος κανονισμού είναι η εναρμόνιση των κανόνων σχετικά με τη διάθεση στην αγορά φυτοπροστατευτικών προϊόντων για να εναρμονισθεί η διαθεσιμότητα των φυτοπροστατευτικών προϊόντων μεταξύ αγροτών στα διάφορα κράτη μέλη.
6. Δεν επιτρέπεται να εμποδίζεται η εφαρμογή εκ μέρους των κρατών μελών της αρχής της πρόληψης κατά τον περιορισμό ή την απαγόρευση των φυτοφαρμάκων.
7. Τα κράτη μέλη μπορούν να δημιουργούν όσες ζώνες χωρίς φυτοφάρμακα κρίνουν αναγκαίες, προκειμένου να προστατεύονται οι πηγές πόσιμου νερού. Αυτές οι ζώνες χωρίς φυτοφάρμακα είναι δυνατόν να καλύπτουν ολόκληρο το κράτος μέλος.
8. Τα κράτη μέλη μπορούν να επιβάλλουν απαγόρευση της χρήσης και της διάθεσης στο εμπόριο φυτοφαρμάκων στα οποία έχει χορηγηθεί έγκριση ΕΕ όταν εντοπίζονται σε μετρήσιμες ποσότητες εκτός του ριζοστρώματος.
Άρθρο 2
Πεδίο εφαρμογής
1. Ο παρών κανονισμός εφαρμόζεται σε προϊόντα, με τη μορφή με την οποία παραδίδονται στον χρήστη, που συνίστανται σε ή περιέχουν δραστικές ουσίες, προστατευτικά ή συνεργιστικά και προορίζονται για μία από τις ακόλουθες χρήσεις:
α) |
να προστατεύουν τα φυτά ή τα φυτικά προϊόντα από κάθε είδους επιβλαβείς οργανισμούς ή να προλαμβάνουν τη δράση τους, εκτός αν τα προϊόντα αυτά θεωρείται ότι χρησιμοποιούνται για λόγους υγιεινής και όχι για την προστασία των φυτών ή των φυτικών προϊόντων· |
β) |
να επηρεάζουν τις βιολογικές διεργασίες των φυτών, όπως οι ουσίες που επηρεάζουν την ανάπτυξή τους, εκτός αν πρόκειται για θρεπτικές ουσίες· |
γ) |
να διατηρούν τα φυτικά προϊόντα, εκτός εάν πρόκειται για ουσίες ή προϊόντα που υπόκεινται σε ειδικές κοινοτικές διατάξεις σχετικά με τα συντηρητικά· |
δ) |
να καταστρέφουν ανεπιθύμητα φυτά ή μέρη των φυτών, εκτός από τα φύκια· |
ε) |
να επιβραδύνουν ή να προλαμβάνουν την ανεπιθύμητη ανάπτυξη φυτών, εκτός από τα φύκια. |
Αυτά τα προϊόντα καλούνται στο εξής «φυτοπροστατευτικά προϊόντα».
2. Ο παρών κανονισμός εφαρμόζεται σε ουσίες, συμπεριλαμβανομένων των μικροοργανισμών και των ιών, που έχουν γενική ή ειδική δράση προστασίας από επιβλαβείς οργανισμούς ή σε φυτά, μέρη φυτών ή φυτικά προϊόντα, καλούμενες στο εξής «δραστικές ουσίες». Παύει ωστόσο να εφαρμόζεται στους μικροοργανισμούς, τους ιούς, τις φερομόνες και τα βιολογικά προϊόντα μόλις εγκριθεί επιμέρους κανονισμός για τα βιολογικά προϊόντα ελέγχου.
3. Ο παρών κανονισμός εφαρμόζεται στα ακόλουθα:
α) |
ουσίες ή σκευάσματα που προστίθενται σε ένα φυτοπροστατευτικό προϊόν για την εξάλειψη ή τη μείωση των φυτοτοξικών επιδράσεων του σκευάσματος σε ορισμένα φυτά, στο εξής καλούμενα «προστατευτικά»· |
β) |
ουσίες ή σκευάσματα τα οποία, αν και παρουσιάζουν καμία ή ασθενή μόνο δράση κατά την έννοια της παραγράφου 1, μπορούν να δώσουν ενισχυμένη δράση στη(-ις) δραστική(-ές) ουσία(-ίες) ενός φυτοπροστατευτικού προϊόντος, στο εξής καλούμενα «συνεργιστικά»· |
γ) |
ουσίες ή σκευάσματα τα οποία χρησιμοποιούνται ή προορίζονται να χρησιμοποιηθούν σε φυτοπροστατευτικό προϊόν ή επικουρικό, αλλά δεν είναι ούτε δραστικές ουσίες ούτε προστατευτικά ούτε συνεργιστικά, στο εξής καλούμενα «βοηθητικά»· |
δ) |
ουσίες ή σκευάσματα που αποτελούνται από βοηθητικά ή σκευάσματα που περιέχουν ένα ή περισσότερα βοηθητικά, με τη μορφή με την οποία παραδίδονται στο χρήστη και διατίθενται στην αγορά, και τα οποία αναμειγνύει ο χρήστης με φυτοπροστατευτικό προϊόν με σκοπό την αλλαγή των ιδιοτήτων ή των επιδράσεών του, στο εξής καλούμενα «επικουρικά». |
Άρθρο 3
Ορισμοί
Για τους σκοπούς του παρόντος κανονισμού ισχύουν οι ακόλουθοι ορισμοί:
(1) |
«Υπολείμματα»(κατάλοιπα): Μία ή περισσότερες ουσίες, παρούσες μέσα ή πάνω σε φυτά ή σε προϊόντα φυτικής προέλευσης, βρώσιμα προϊόντα ζωϊκής προέλευσης ή αλλού στο περιβάλλον, προερχόμενες από τη χρήση φυτοπροστατευτικού προϊόντος, περιλαμβανομένων των μεταβολιτών τους και των προϊόντων διάσπασης ή αντίδρασης. |
(2) |
«Ουσίες»: Τα χημικά στοιχεία και οι ενώσεις τους, όπως απαντώνται στη φύση ή παρασκευάζονται από τη βιομηχανία, περιλαμβανομένης τυχόν πρόσμειξης που προκύπτει αναπόφευκτα κατά την εφαρμοζόμενη διαδικασία παρασκευής. |
(3) |
«Δραστικές ουσίες»: Ουσίες, συμπεριλαμβανομένων των μεταβολιτών τους που είναι παρόντες στο στάδιο της χρήσης, των μικροοργανισμών και των ιών που έχουν γενική ή ειδική δράση κατά οργανισμών-στόχων ή σε φυτά, μέρη φυτών ή φυτικά προϊόντα. |
(4) |
«Σκευάσματα»: Μείγματα ή διαλύματα που αποτελούνται από δύο ή περισσότερες ουσίες , εκ των οποίων τουλάχιστον η μία είναι δραστική, και προορίζονται να χρησιμοποιηθούν ως φυτοπροστατευτικά προϊόντα ή ως επικουρικά. |
(5) |
«Ανησυχητική ουσία»: Κάθε ουσία που έχει την εγγενή ικανότητα να προκαλεί δυσμενή επίδραση στους ανθρώπους, τα ζώα ή το περιβάλλον. ▐ Τέτοιες ουσίες περιλαμβάνουν, μεταξύ άλλων, ουσίες που ταξινομούνται ως επικίνδυνες σύμφωνα με την οδηγία 67/548/ΕΟΚ του Συμβουλίου, της 27ης Ιουνίου 1967, περί προσεγγίσεως των νομοθετικών, κανονιστικών και διοικητικών διατάξεων που αφορούν στην ταξινόμηση, συσκευασία και επισήμανση των επικινδύνων ουσιών (16) και χαρακτηρίζονται ως επικίνδυνες κατά την έννοια του άρθρου 3 της οδηγίας 1999/45/ΕΚ. Οιαδήποτε ουσία έχει ή μπορεί να έχει ιδιότητες καρκινογόνες, μεταλλαξιγόνες, ενδοκρινικής διαταραχής, νευροτοξικές, ανοσοτοξικές, τοξικές για την αναπαραγωγή ή γονιδιοτοξικές πρέπει να θεωρείται ανησυχητική ουσία. |
(6) |
«Προϊόν»: Ένα αντικείμενο το οποίο, κατά τη διαδικασία παρασκευής, αποκτά ειδικό σχήμα, επιφάνεια ή σχεδιασμό που καθορίζει τη χρηστική λειτουργία του σε μεγαλύτερο βαθμό από ό,τι η χημική του σύνθεση. |
(7) |
«Διαφήμιση»: Μέσο προώθησης της πώλησης ή χρήσης φυτοπροστατευτικών προϊόντων σε οιονδήποτε άλλον εκτός από τον κάτοχο της έγκρισης, το άτομο που θέτει το φυτοπροστατευτικό προϊόν σε κυκλοφορία στην αγορά και τους εμπορικούς αντιπροσώπους τους με έντυπο ή ηλεκτρονικό υλικό. |
(8) |
«Φυτά»: Τα ζωντανά φυτά και τα ζωντανά μέρη φυτών, μαζί με τους σπόρους προς σπορά και συγκεκριμένα: τα νωπά οπωροκηπευτικά, τα άνθη, τα φύλλα, οι βλαστοί, η ζωντανή γύρη, τα μοσχεύματα φυτών, οι βολβοί και οι ρίζες. |
(9) |
«Φυτικά προϊόντα»: Τα μη μεταποιημένα προϊόντα ή τα προϊόντα που έχουν υποστεί μόνον απλή προπαρασκευή, όπως άλεση, ξήρανση ή πίεση, τα οποία προέρχονται από φυτά, αλλά εξαιρουμένων των φυτών όπως ορίζονται στο σημείο 8. |
(10) |
«Επιβλαβείς οργανισμοί»: Κάθε είδος, στέλεχος ή βιότυπος του φυτικού ή ζωικού βασιλείου ή παθογόνος παράγοντας που είναι επιβλαβής για τα φυτά ή τα φυτικά προϊόντα. |
(11) |
«Χαμηλός κίνδυνος»: Κίνδυνος που δεν ενέχει πιθανότητα πρόκλησης δυσμενών επιπτώσεων στους ανθρώπους, τα ζώα ή το περιβάλλον. |
(12) |
«Ζώα»: Ζώα που ανήκουν σε είδη που είναι κατά κανόνα κατοικίδια και τα οποία τρέφει, διατηρεί ή καταναλώνει ο άνθρωπος. |
(13) |
«Διάθεση στην αγορά»: Η κατοχή φυτοπροστατευτικού προϊόντος με σκοπό την πώληση εντός της Κοινότητας, συμπεριλαμβανομένης της προσφοράς για πώληση ή οποιασδήποτε άλλης μορφής μεταβίβασης, είτε αυτή γίνεται δωρεάν είτε όχι, και η ίδια η πώληση, η διανομή και οι άλλες μορφές μεταβίβασης. Για τους σκοπούς του παρόντος κανονισμού, η θέση σε ελεύθερη κυκλοφορία φυτοπροστατευτικού προϊόντος στο έδαφος της Κοινότητας καθώς και οι εισαγωγές θεωρείται ως διάθεση στην αγορά. |
(14) |
«Παράλληλο εμπόριο»: Εισαγωγή φυτοπροστατευτικού προϊόντος από κράτος μέλος όπου το εν λόγω προϊόν έχει εγκριθεί σύμφωνα με τους όρους της οδηγίας 91/414/ΕΟΚ ή του παρόντος κανονισμού με σκοπό τη διάθεσή του στην αγορά στο κράτος μέλος εισαγωγής όπου το εν λόγω φυτοπροστατευτικό προϊόν ή ένα ίδιο προϊόν έχει εγκριθεί σύμφωνα με τους όρους της οδηγίας 91/414/ΕΟΚ ή του παρόντος κανονισμού. |
(15) |
«Πανομοιότυπο»: Τα φυτοπροστατευτικά προϊόντα θεωρούνται πανομοιότυπα όταν:
|
(16) |
«Έγκριση κυκλοφορίας φυτοπροστατευτικού προϊόντος»: Διοικητική πράξη με την οποία η αρμόδια αρχή ενός κράτους μέλους επιτρέπει τη διάθεση στην αγορά ενός φυτοπροστατευτικού προϊόντος στην επικράτειά του. |
(17) |
«Παραγωγός»: Ένα πρόσωπο που παρασκευάζει δραστικές ουσίες, προστατευτικά, συνεργιστικά, βοηθητικά, φυτοπροστατευτικά προϊόντα ή επικουρικά μόνος του, ή που αναθέτει με υπεργολαβία την παρασκευή σε τρίτο μέρος, ή ένα πρόσωπο που έχει οριστεί από τον παρασκευαστή ως μοναδικός εκπρόσωπός του για το σκοπό της συμμόρφωσης με τον παρόντα κανονισμό. |
(18) |
«Εισαγωγέας»: Πρόσωπο που εισάγει φυτοπροστατευτικά προϊόντα για εμπορικούς σκοπούς. |
(19) |
«Επιστολή πρόσβασης»: Έγγραφο με το οποίο ο ιδιοκτήτης των προστατευόμενων δεδομένων, βάσει του παρόντος κανονισμού, συμφωνεί με τη χρήση των δεδομένων αυτών από την αρμόδια αρχή για τους σκοπούς της χορήγησης έγκρισης σε φυτοπροστατευτικό προϊόν ή της έγκρισης δραστικής ουσίας, συνεργιστικού ή προστατευτικού προς όφελος άλλου προσώπου. |
(20) |
«Περιβάλλον»: Τα ύδατα (συμπεριλαμβανομένων των υπόγειων, επιφανειακών, μεταβατικών και παράκτιων υδάτων), το έδαφος, ο αέρας, η γη, η άγρια πανίδα και χλωρίδα, καθώς και κάθε αλληλεπίδρασή τους και σχέση τους με άλλους ζωντανούς οργανισμούς. |
(21) |
«Υγεία»: Η κατάσταση πλήρους σωματικής, διανοητικής και κοινωνικής ευεξίας και όχι μόνον η έλλειψη ασθένειας ή αναπηρίας . |
(22) |
«Ευπαθείς ομάδες»: Άτομα που χρειάζονται ιδιαίτερη προσοχή κατά την αξιολόγηση των οξέων και χρονίων επιπτώσεων των φυτοπροστατευτικών προϊόντων στην υγεία. Στα άτομα αυτά περιλαμβάνονται οι έγκυες και θηλάζουσες γυναίκες, τα κυήματα και έμβρυα, τα βρέφη και τα παιδιά, οι ηλικιωμένοι, οι πάσχοντες και εκείνοι υπό φαρμακευτική αγωγή, οι εργαζόμενοι και οι κάτοικοι περιοχών οι οποίοι υποβάλλονται σε υψηλή έκθεση σε φυτοφάρμακα επί μακρό διάστημα. |
(23) |
«Ολοκληρωμένη διαχείριση επιβλαβών οργανισμών»: Προσεκτική εξέταση όλων των διαθέσιμων τεχνικών καταπολέμησης των επιβλαβών οργανισμών και στη συνέχεια ολοκλήρωση των κατάλληλων μέτρων που αποτρέπουν την ανάπτυξη τέτοιων πληθυσμών και διατηρούν τα φυτοπροστατευτικά προϊόντα και άλλες μορφές παρέμβασης σε δικαιολογημένα από οικονομική και οικολογική άποψη επίπεδα και μειώνουν ή ελαχιστοποιούν τους κινδύνους για την υγεία των ανθρώπων και για το περιβάλλον. Η ολοκληρωμένη καταπολέμηση των παρασίτων δίνει έμφαση στην ανάπτυξη υγιών καλλιεργειών με την ελάχιστη δυνατή διατάραξη των γεωργικών οικοσυστημάτων με το να δίνει προτεραιότητα σε προληπτικά μέτρα αύξησης των καλλιεργειών και στη χρήση προσαρμοσμένων ποικιλιών και μη χημικών μεθόδων φυτοπροστασίας και διαχείρισης καλλιεργειών. |
(24) |
«Μη χημικές μέθοδοι φυτοπροστασίας και διαχείρισης επιβλαβών οργανισμών και καλλιεργειών»: Η χρήση τεχνικών ελέγχου και διαχείρισης επιβλαβών οργανισμών οι οποίες δεν έχουν χημικά χαρακτηριστικά. Οι μη χημικές μέθοδοι φυτοπροστασίας και διαχείρισης επιβλαβών οργανισμών και καλλιεργειών περιλαμβάνουν την αμειψισπορά, τον έλεγχο με φυσικά και μηχανικά μέσα και τη διαχείριση φυσικών εχθρών. |
(25) |
«Μικροοργανισμοί»: Κάθε μικροβιολογική οντότητα, μεταξύ άλλων οι κατώτεροι μύκητες και ιούς, κυτταρική ή μη, η οποία μπορεί να αντιγράφεται ή να μεταφέρει γενετικό υλικό. |
(26) |
«Γενετικώς τροποποιημένοι μικροοργανισμοί»: Μικροοργανισμοί, των οποίων το γενετικό υλικό έχει τροποποιηθεί κατά την έννοια του άρθρου 2, παράγραφος 2, της οδηγίας 2001/18/ΕΚ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου, της 12ης Μαρτίου 2001, για τη σκόπιμη ελευθέρωση γενετικώς τροποποιημένων οργανισμών στο περιβάλλον (17). ▐ |
(27) |
«Ορθή πρακτική για τη χρήση των φυτοπροστατευτικών προϊόντων »: Πρακτική κατά την οποία η αγωγή με φυτοπροστατευτικά προϊόντα εφαρμόζεται σε συγκεκριμένη καλλιέργεια, σύμφωνα με τους όρους της εγκεκριμένης χρήσης, επιλέγεται, υπολογίζεται η δοσολογία και ορίζεται η διάρκεια και η συχνότητα της αγωγής, με τρόπο τέτοιο ώστε να εξασφαλίζεται ότι χρησιμοποιείται μόνον η ελάχιστη αναγκαία ποσότητα, λαμβάνοντας υπόψη τις τοπικές συνθήκες , την ανάγκη για πρόληψη της συσσώρευσης αντίστασης και τις δυνατότητες για καλλιεργητικό και βιολογικό έλεγχο και δίνοντας προτεραιότητα σε μη χημικές μεθόδους φυτοπροστασίας και διαχείρισης επιβλαβών οργανισμών και καλλιεργειών. |
(28) |
«Ορθή περιβαλλοντική πρακτική»: Πρακτική στη φυτοπροστασία που περιλαμβάνει τη μεταχείριση και την εφαρμογή των φυτοπροστατευτικών προϊόντων με τρόπο που να μην μολύνουν το περιβάλλον παρά μόνο με τη μικρότερη δυνατή ποσότητα. |
(29) |
«Ορθή εργαστηριακή πρακτική»: Πρακτική όπως ορίζεται στην οδηγία 2004/10/ΕΚ (18). |
(30) |
«Ορθή εργαστηριακή πρακτική»: Πρακτική όπως ορίζεται στην οδηγία 2004/10/ΕΚ. |
(31) |
«Προστασία δεδομένων»: Μια έκθεση δοκιμής ή μελέτης , εκτός από εκείνες που συνεπάγονται δοκιμές σε σπονδυλωτά ζώα και άλλες δοκιμές ή μελέτες που μπορεί να αποτρέπουν τις δοκιμές σε ζώα, καλύπτεται από την προστασία των δεδομένων σύμφωνα με την οποία ο ιδιοκτήτης της έχει το δικαίωμα να παρεμποδίσει τη χρήση της προς όφελος άλλου προσώπου. |
(32) |
«Κράτος μέλος εισηγητής»: Είναι το κράτος μέλος που συμφωνεί να επιφορτιστεί με την αρμοδιότητα της αξιολόγησης των δραστικών ουσιών, ή των προστατευτικών, ή των συνεργιστικών. Έχει την υποχρέωση να διεξάγει την εργασία με τρόπο επαγγελματικό και δημοσιοποιεί έκθεση μελέτης επιπτώσεων, εντός ορισμένης προθεσμίας. |
(33) |
«Δοκιμές και μελέτες»: Έρευνα ή πείραμα σκοπός του οποίου είναι να καθοριστούν οι ιδιότητες ή συμπεριφορά μιας δραστικής ουσίας ή η φυτοπροστατευτικών προϊόντων, να προβλέπεται η έκθεση σε δραστικές ουσίες ή/και των σχετικών μεταβολιτών τους, να καθορίζονται ασφαλή επίπεδα έκθεσης και να θεσπίζονται όροι ασφαλούς χρήσης για προϊόντα φυτοπροστασίας. |
(34) |
«Απαράδεκτες συνέπειες για το περιβάλλον»: Κάθε συνέπεια ικανή να οδηγήσει σε τροποποίηση της βιοποικιλότητας και των βιοτόπων, κυρίως μέσω της διατάραξης ορισμένων ειδών με μακροπρόθεσμη συνέπεια την εξαφάνισή τους. |
(35) |
«Χρήσεις δευτερεύουσας σημασίας φυτοπροστατευτικού προϊόντος»: Για τους σκοπούς του παρόντος κανονισμού, χρήσεις δευτερεύουσας σημασίας φυτοπροστατευτικού προϊόντος σε συγκεκριμένο κράτος μέλος είναι η χρήση αυτού του προϊόντος σε καλλιέργεια που δεν καλλιεργείται ευρέως στο εν λόγω κράτος μέλος ή σε ευρέως καλλιεργούμενη καλλιέργεια με σκοπό την ικανοποίηση περιορισμένων ή σποραδικών και έκτακτων αναγκών. |
Κεφάλαιο II
Δραστικές ουσίες, προστατευτικά, συνεργιστικά και βοηθητικά
ΤΜΗΜΑ 1
Δραστικές ουσίες
Ενότητα 1
Απαιτήσεις και όροι για την έγκριση
Άρθρο 4
Κριτήρια για την έγκριση δραστικών ουσιών
1. Μια δραστική ουσία εγκρίνεται σύμφωνα με το Παράρτημα Ι όταν είναι δυνατόν να αναμένεται, σύμφωνα με τις σύγχρονες επιστημονικές και τεχνικές γνώσεις, ότι, με βάση τα κριτήρια για την έγκριση που ορίζονται στα σημεία 2 και 3 του ίδιου παραρτήματος, τα φυτοπροστατευτικά προϊόντα που περιέχουν την εν λόγω δραστική ουσία πληρούν τους όρους που ορίζονται στις παραγράφους 2 και 3.
2. Τα υπολείμματα των φυτοπροστατευτικών προϊόντων, εφόσον χρησιμοποιούνται σύμφωνα με την ορθή πρακτική φυτοπροστασίας, πληρούν τις ακόλουθες απαιτήσεις:
α) |
δεν έχουν βλαβερές συνέπειες στην υγεία των ανθρώπων, ειδικότερα στην υγεία των χρηστών που έρχονται σε άμεση επαφή με τα προϊόντα, των κατοίκων, των παρευρισκομένων και των ευπαθών ομάδων, ή στην υγεία των ζώων, λαμβάνοντας υπόψη γνωστές σωρευτικές και συνεργιστικές συνέπειες, ▐ ή στα υπόγεια ύδατα· |
β) |
δεν έχουν απαράδεκτη επίδραση στο περιβάλλον λαμβάνοντας υπόψη τις σωρευτικές και συνεργιστικές συνέπειες και όλες τις σχετικές οδούς έκθεσης των οργανισμών στο περιβάλλον· οι μέθοδοι αξιολόγησης των συνεπειών αυτών θα υποβληθούν από την Ευρωπαϊκή Αρχή για την Ασφάλεια των Τροφίμων (εφεξής «η Αρχή») · |
γ) |
για τα υπολείμματα όλων των εγκεκριμένων ουσιών, υπάρχουν τυποποιημένες μέθοδοι γενικής χρήσης για τη μέτρησή τους , οι οποίες είναι επαρκώς ευαίσθητες σε οιεσδήποτε τεχνικώς ανιχνεύσιμες συγκεντρώσεις που θα μπορούσαν να υπάρχουν σε οιοδήποτε περιβαλλοντικό και βιολογικό μέσο. Τα υπολείμματα μπορούν να ανιχνευθούν με κοινές πολυ-υπολειμματικές μεθόδους όπως εφαρμόζονται από τα κοινοτικά εργαστήρια αναφοράς. |
3. Η χρήση φυτοπροστατευτικών προϊόντων, εφόσον χρησιμοποιούνται σύμφωνα με την ορθή πρακτική φυτοπροστασίας και σε συνήθεις συνθήκες χρήσης, πληροί τις ακόλουθες απαιτήσεις:
α) |
είναι επαρκώς αποτελεσματική· |
β) |
δεν έχει αμέσως ή μελλοντικά βλαβερή επίδραση στην υγεία των ανθρώπων, ειδικότερα στην υγεία των κατοίκων και των παρευρισκομένων καθώς και των ευπαθών ομάδων, ή των ζώων, άμεσα ή μέσω του πόσιμου νερού, των τροφίμων, των ζωοτροφών ή του αέρα, περιλαμβανομένων των χώρων μακρυά από το σημείο χρήσης του προϊόντος μετά από μεταφορά σε μεγάλες αποστάσεις ή συνέπειες στο χώρο εργασίας ή άλλες έμμεσες επιδράσεις, λαμβάνοντας υπόψη σωρευτικές και συνεργιστικές επιδράσεις ▐ ή στα επιφανειακά και υπόγεια ύδατα· |
γ) |
δεν έχει απαράδεκτη επίδραση στα φυτά ή στα φυτικά προϊόντα· |
δ) |
δεν προκαλεί περιττούς πόνους και ταλαιπωρίες στα σπονδυλωτά που πρέπει να ελεγχθούν· |
ε) |
δεν έχει απαράδεκτη επίδραση στο περιβάλλον, λαμβάνοντας ιδίως υπόψη τα ακόλουθα:
|
4. Για την έγκριση μιας δραστικής ουσίας, θεωρείται ότι πληρούνται τα κριτήρια που αναφέρονται στις παραγράφους 1, 2 και 3 όταν διαπιστώνεται συμμόρφωση για μία ή περισσότερες αντιπροσωπευτικές χρήσεις ενός τουλάχιστον φυτοπροστατευτικού προϊόντος που περιέχει την εν λόγω δραστική ουσία.
5. Σχετικά με την υγεία των ανθρώπων, κανένα δεδομένο από δοκιμές ή μελέτες που έχουν γίνει πάνω στον άνθρωπο δεν χρησιμοποιείται με σκοπό να περιοριστούν τα περιθώρια ασφάλειας που έχουν καθοριστεί από δοκιμές ή μελέτες σε ζώα.
Άρθρο 5
Δοκιμές σε ζώα
Για να αποφεύγονται οι δοκιμές σε ζώα, για τους σκοπούς του παρόντος κανονισμού οι δοκιμές σε σπονδυλωτά ζώα πρέπει να επιχειρούνται μόνο σε έσχατη ανάγκη. Η χρήση δοκιμών που δεν χρησιμοποιούν ζώα και ευφυών στρατηγικών για δοκιμές προωθούνται και απαγορεύεται η επανάληψη δοκιμών σε σπονδυλωτά ζώα.
Άρθρο 6
Πρώτη έγκριση
Η πρώτη έγκριση ισχύει για περίοδο που δεν υπερβαίνει τα δέκα έτη.
Άρθρο 7
Όροι και περιορισμοί
Η έγκριση μπορεί να υπόκειται σε όρους και περιορισμούς όπως:
α) |
ο ελάχιστος βαθμός καθαρότητας της δραστικής ουσίας· |
β) |
η μέγιστη περιεκτικότητα σε ορισμένες προσμείξεις και η φύση τους· |
γ) |
οι περιορισμοί που προκύπτουν από την αξιολόγηση των πληροφοριών που αναφέρονται στο άρθρο 9, λαμβάνοντας υπόψη τις γεωργικές, φυτοϋγειονομικές και περιβαλλοντικές συνθήκες, συμπεριλαμβανομένων των κλιματολογικών· |
δ) |
ο τύπος του σκευάσματος· |
ε) |
ο τρόπος και οι όροι εφαρμογής· |
στ) |
η υποβολή περαιτέρω επιβεβαιωτικών πληροφοριών στα κράτη μέλη και στην ║ Αρχή, ║ όταν, βάσει νέων επιστημονικών και τεχνικών γνώσεων, ορίζονται νέες απαιτήσεις κατά τη διαδικασία αξιολόγησης· |
ζ) |
ο χαρακτηρισμός κατηγοριών των χρηστών, όπως επαγγελματίες και μη επαγγελματίες· |
η) |
ο προσδιορισμός περιοχών όπου τα φυτοπροστατευτικά προϊόντα που περιέχουν τη δραστική ουσία μπορούν να λάβουν έγκριση κάτω από ειδικές προϋποθέσεις· |
θ) |
η ανάγκη επιβολής μέτρων για την άμβλυνση του κινδύνου και μιας διαδικασίας παρακολούθησης μετά τη χρήση· |
ι) |
περιορισμοί ή απαγορεύσεις για χρήσεις που δεν είναι συμβατές με συστήματα ολοκληρωμένης διαχείρισης επιβλαβών οργανισμών ή ακόμη είναι επιζήμιες για τα συστήματα αυτά όπως χημική επεξεργασία του εδάφους. |
ια) |
άλλοι ειδικοί όροι που απορρέουν από την αξιολόγηση των πληροφοριών που διατίθενται στο πλαίσιο του παρόντος κανονισμού. |
Ενότητα 2
Διαδικασία έγκρισης
Άρθρο 8
Αίτηση
1. Η Αρχή είναι υπεύθυνη για τον συντονισμό της διαδικασίας έγκρισης.
Στο έργο αυτό η Αρχή βασίζεται στις αρμόδιες αρχές των κρατών μελών.
Η αίτηση για την έγκριση μιας δραστικής ουσίας ή για την τροποποίηση των όρων της έγκρισης υποβάλλεται από τον παραγωγό της δραστικής ουσίας στην Αρχή συνοδευόμενη από έναν πλήρη και έναν συνοπτικό φάκελο, όπως προβλέπεται στο άρθρο 9, παράγραφοι 1 και 2, ή μια επιστολή πρόσβασης στους φακέλους αυτούς ή μια επιστημονικά τεκμηριωμένη αιτιολόγηση για τη μη προσκόμιση ορισμένων μερών των εν λόγω φακέλων, αποδεικνύοντας ότι η δραστική ουσία πληροί τα κριτήρια έγκρισης που προβλέπονται στο άρθρο 4. Η Αρχή ενημερώνει τις αρμόδιες αρχές των κρατών μελών για τις αιτήσεις που λαμβάνει.
Ένα κράτος μέλος δύναται να επιλέξει μια δραστική ουσία για την οποία η Αρχή έχει λάβει αίτηση έγκρισης, με σκοπό το εν λόγω κράτος μέλος να καταστεί εισηγητής για τους σκοπούς των άρθρων 10 και 12.
Σε περιπτώσεις όπου δύο ή περισσότερα κράτη μέλη έχουν εκφράσει ενδιαφέρον να γίνουν κράτος μέλος εισηγητής και δεν μπορούν να συμφωνήσουν σχετικά με το ποιος θα αναλάβει το ρόλο της αρμόδιας αρχής, το κράτος μέλος εισηγητής ορίζεται σύμφωνα με την κανονιστική διαδικασία που αναφέρεται στο άρθρο 83, παράγραφος 3.
Η απόφαση λαμβάνεται βάσει αντικειμενικών κριτηρίων, όπως είναι οι γεωγραφικές, γεωργικές και κλιματικές συνθήκες, ειδικά σε συνάρτηση με τους οργανισμούς στόχους, τις επιδόσεις και την αμεροληψία της αρμόδιας αρχής και του εργαστηρίου αναφοράς, και ανεξάρτητα από συμφέροντα των εταιρειών παραγωγής.
Μια συλλογική αίτηση μπορεί να υποβληθεί από ένωση παραγωγών η οποία έχει οριστεί από τους παραγωγούς για τους σκοπούς της συμμόρφωσης με τον παρόντα κανονισμό.
2. Φυσικό ή νομικό πρόσωπο εγκατεστημένο εκτός της Κοινότητας το οποίο υποβάλλει αίτηση ορίζει φυσικό ή νομικό πρόσωπο εγκατεστημένο εντός της Κοινότητας το οποίο θα εκπληρώσει, ως μόνος εκπρόσωπός του, τις υποχρεώσεις που απορρέουν από τον παρόντα κανονισμό για τους παραγωγούς.
3. Η αξιολόγηση της αίτησης μπορεί να διενεργείται από περισσότερα του ενός κράτη μέλη τα οποία λειτουργούν ως κράτη εισηγητές στο πλαίσιο της διαδικασίας συνεισήγησης.
4. Μέσα σε 14 μέρες από την παραλαβή της αίτησης, το κράτος μέλος εισηγητής αποστέλλει στον αιτούντα γραπτή βεβαίωση στην οποία αναφέρεται η ημερομηνία παραλαβής.
5. Κατά την υποβολή της αίτησης, ο αιτών δύναται, σύμφωνα με το άρθρο 66, να ζητήσει να τηρηθούν εμπιστευτικά ορισμένα μέρη των φακέλων που αναφέρονται στην παράγραφο 1. Εξηγεί για κάθε έγγραφο ή για κάθε μέρος εγγράφου τους λόγους για τους οποίους πρέπει να θεωρηθεί εμπιστευτικό.
Ο αιτών υποβάλλει ταυτόχρονα τυχόν αξιώσεις για την προστασία δεδομένων σύμφωνα με το άρθρο 62.
Το κράτος μέλος-εισηγητής, αφού παράσχει στον αιτούντα τη δυνατότητα να υποβάλει παρατηρήσεις σχετικά με την απόφαση που πρόκειται να ληφθεί, αποφασίζει ποιες πληροφορίες θα τηρηθούν εμπιστευτικές. Ενημερώνει τον αιτούντα και την Αρχή για την απόφασή του.
Άρθρο 9
Φάκελοι
1. Ο συνοπτικός φάκελος περιλαμβάνει τα ακόλουθα:
α) |
Δεδομένα σχετικά με μία ή περισσότερες αντιπροσωπευτικές χρήσεις σε ευρέως καλλιεργούμενη καλλιέργεια σε κάθε ζώνη ενός τουλάχιστον φυτοπροστατευτικού προϊόντος που περιέχει τη δραστική ουσία, αποδεικνύοντας ότι πληρούνται οι απαιτήσεις του άρθρου 4· όταν τα υποβληθέντα δεδομένα δεν καλύπτουν όλες τις ζώνες ή αφορούν καλλιέργεια που δεν καλλιεργείται ευρέως, αιτιολόγηση της προσέγγισης αυτής· |
β) |
για κάθε σημείο των απαιτήσεων για στοιχεία σχετικά με τη δραστική ουσία που αναφέρεται στην παράγραφο 3 , τις περιλήψεις και τα αποτελέσματα των δοκιμών και των μελετών, το όνομα του ιδιοκτήτη τους και του προσώπου ή του ινστιτούτου που διεξήγαγε τις δοκιμές και τις μελέτες· |
γ) |
για κάθε σημείο των απαιτήσεων για δεδομένα σχετικά με το φυτοπροστατευτικό προϊόν που αναφέρεται στην παράγραφο 3 , τις περιλήψεις και τα αποτελέσματα των δοκιμών και των μελετών, το όνομα του ιδιοκτήτη τους και του προσώπου ή του ινστιτούτου που διεξήγαγε τις δοκιμές και τις μελέτες σχετικά με την αξιολόγηση των κριτηρίων που αναφέρονται στο άρθρο 4 για ένα ή περισσότερα φυτοπροστατευτικά προϊόντα που είναι αντιπροσωπευτικά των χρήσεων που αναφέρονται στο στοιχείο α), λαμβάνοντας υπόψη το γεγονός ότι ελλιπή δεδομένα στο φάκελο, όπως προβλέπεται στην παράγραφο 2, τα οποία προκύπτουν από το περιορισμένο εύρος των προτεινόμενων αντιπροσωπευτικών χρήσεων της δραστικής ουσίας, οδηγούν στη μη έγκριση της δραστικής ουσίας· |
δ) |
για κάθε δοκιμή ή μελέτη σε σπονδυλωτά, αιτιολόγηση των μέτρων που λαμβάνονται προκειμένου να αποφευχθούν οι δοκιμές σε ζώα και η επανάληψη των δοκιμών σε σπονδυλωτά ζώα· |
ε) |
κατάλογο σημείων προς έλεγχο ο οποίος να αποδεικνύει ότι ο φάκελος που προβλέπεται στην παράγραφο 2 είναι πλήρης· |
στ) |
τους λόγους για τους οποίους οι εκθέσεις δοκιμής και μελέτης που υποβάλλονται είναι απαραίτητες για τη χορήγηση της πρώτης έγκρισης της δραστικής ουσίας ή για τροποποιήσεις των όρων της έγκρισης· |
ζ) |
αξιολόγηση όλων των πληροφοριών που έχουν προσκομιστεί. |
2. Ο πλήρης φάκελος περιλαμβάνει το πλήρες κείμενο των επιμέρους εκθέσεων δοκιμής και μελέτης για το σύνολο των πληροφοριών που αναφέρονται στα στοιχεία β) και γ) της παραγράφου 1. ▐
3. Η μορφή του συνοπτικού και του πλήρους φακέλου καθορίζεται σύμφωνα με τη συμβουλευτική διαδικασία του άρθρου 83, παράγραφος 2.
Οι απαιτήσεις για δεδομένα που αναφέρονται στην παράγραφο 1 ορίζονται στους κανονισμούς που εκδίδονται σύμφωνα με τη συμβουλευτική διαδικασία που αναφέρεται στο άρθρο 83, παράγραφος 2, ενώ οι απαιτήσεις για τις δραστικές ουσίες και τα φυτοπροστατευτικά προϊόντα μεταφέρονται στα Παραρτήματα ΙΙ και ΙΙΙ της οδηγίας 91/414/ΕΟΚ με τις ▐ τροποποιήσεις που είναι απαραίτητες λόγω της μετάβασης από μια οδηγία σε έναν κανονισμό. Παρόμοιες απαιτήσεις καθορίζονται για τα προστατευτικά και τα συνεργιστικά σύμφωνα με τη διαδικασία του άρθρου 251 της Συνθήκης .
4. Ο αιτών προσθέτει στον φάκελο όλη την δημοσιευμένη επιστημονική βιβλιογραφία, η οποία έχει ελεγχθεί από ειδικούς, σχετικά με τη δραστική ουσία και τους μεταβολίτες της όσον αφορά τις αρνητικές παρενέργειες στην υγεία, στο περιβάλλον και σε είδη-μη στόχους.
Άρθρο 10
Όροι αποδοχής της αίτησης
1. Μέσα σε 30 μέρες από την παραλαβή της αίτησης, το κράτος μέλος-εισηγητής εξετάζει αν οι φάκελοι που υποβλήθηκαν με την αίτηση περιλαμβάνουν όλα τα στοιχεία που προβλέπονται στο άρθρο 9 χρησιμοποιώντας τον κατάλογο των σημείων προς έλεγχο σύμφωνα με το άρθρο 9, παράγραφος 1, στοιχείο ε).
2. Όταν λείπει ένα ή περισσότερα στοιχεία που προβλέπονται στο άρθρο 9, το κράτος μέλος εισηγητής ενημερώνει τον αιτούντα ορίζοντας ταυτόχρονα ως προθεσμία υποβολής τους τρεις μήνες κατ'ανώτατο όριο. Εφαρμόζεται το άρθρο 8, παράγραφος 5 .
Αν, στην λήξη της προθεσμίας, ο αιτών δεν έχει υποβάλει τα στοιχεία που λείπουν, το κράτος μέλος εισηγητής ενημερώνει τον αιτούντα ότι η αίτηση δεν είναι αποδεκτή.
Μια νέα αίτηση για την ίδια ουσία μπορεί να υποβληθεί ανά πάσα στιγμή.
3. Όταν οι φάκελοι που υποβάλλονται με την αίτηση περιλαμβάνουν όλα τα στοιχεία του άρθρου 9, το κράτος μέλος εισηγητής κοινοποιεί στον αιτούντα, στην Επιτροπή, στα λοιπά κράτη μέλη και στην Αρχή ότι η αίτηση είναι αποδεκτή και αρχίζει την αξιολόγηση της δραστικής ουσίας.
Μετά την παραλαβή της κοινοποίησης, ο αιτών διαβιβάζει αμέσως το συνοπτικό και τον πλήρη φάκελο στα λοιπά κράτη μέλη, στην Αρχή και στην Επιτροπή.
Άρθρο 11
Πρόσβαση στο συνοπτικό φάκελο
Η Αρχή δημοσιεύει αμελλητί το συνοπτικό φάκελο που αναφέρεται στο άρθρο 9, παράγραφος 1, χωρίς τις πληροφορίες που έχουν χαρακτηριστεί εμπιστευτικές σύμφωνα με το άρθρο 66.
Άρθρο 12
Σχέδιο της έκθεσης αξιολόγησης
1. Το κράτος μέλος εισηγητής μπορεί να αρχίζει την αξιολόγηση των εκθέσεων δοκιμών και μελετών ευθύς ως αυτές υποβάλλονται από τον αιτούντα ή και πριν από την ημερομηνία κοινοποίησης που προβλέπεται στο πρώτο εδάφιο του άρθρου 10, παράγραφος 3. Μέσα σε δώδεκα μήνες από την ημερομηνία κοινοποίησης ║ , το κράτος μέλος εισηγητής προετοιμάζει και υποβάλλει στην Αρχή έκθεση (στο εξής «σχέδιο της έκθεσης αξιολόγησης»), στην οποία εκτιμά αν μπορεί να αναμένεται ότι η δραστική ουσία πληροί τις απαιτήσεις του άρθρου 4.
Εάν το κράτος μέλος χρειάζεται συμπληρωματικές πληροφορίες, ορίζει στον αιτούντα λογική προθεσμία για την προσκόμισή τους , μαζί με την υποβολή τυχόν αξιώσεων για την προστασία δεδομένων σύμφωνα με το άρθρο 62. Σε αυτήν την περίπτωση, η δωδεκάμηνη προθεσμία παρατείνεται κατά το επιπλέον χρονικό διάστημα που χορηγείται από το κράτος μέλος. Ενημερώνει την Επιτροπή και την Αρχή. Όταν παρέχει πρόσθετες πληροφορίες, ο αιτών υποβάλλει ταυτόχρονα οποιαδήποτε αξίωση για προστασία δεδομένων σύμφωνα με το άρθρο 62. Εφαρμόζεται το άρθρο 8, παράγραφος 5.
Το κράτος μέλος μπορεί να συμβουλευτεί την Αρχή.
2. Η μορφή του σχεδίου της έκθεσης αξιολόγησης καθορίζεται σύμφωνα με τη συμβουλευτική διαδικασία του άρθρου 83, παράγραφος 2.
Άρθρο 13
Συμπεράσματα της Αρχής
1. Η Αρχή διανέμει το σχέδιο της έκθεσης αξιολόγησης που έλαβε από το κράτος μέλος εισηγητή στον αιτούντα, στα λοιπά κράτη μέλη και στην Επιτροπή.
Η Αρχή δημοσιεύει το σχέδιο αφού παραχωρήσει στον αιτούντα διάστημα δύο εβδομάδων κατά το οποίο ο αιτών μπορεί να ζητήσει, σύμφωνα με το άρθρο 66, να τηρηθούν εμπιστευτικά ορισμένα μέρη του σχεδίου της έκθεσης αξιολόγησης.
Η Αρχή προβλέπει περίοδο εξήντα ημερών για την υποβολή γραπτών παρατηρήσεων.
Η Αρχή, κατά περίπτωση, διοργανώνει διαβούλευση με εμπειρογνώμονες, συμπεριλαμβανομένων των εμπειρογνωμόνων από το κράτος μέλος-εισηγητή.
2. Η Αρχή καταλήγει σε συμπεράσματα σχετικά με το αν η δραστική ουσία μπορεί να αναμένεται ότι πληροί τις απαιτήσεις του άρθρου 4 μέσα σε ενενήντα ημέρες από το τέλος της περιόδου που προβλέπεται στην παράγραφο 1 του παρόντος άρθρου , με τη δέουσα αιτιολόγηση, περιλαμβανομένης μνείας οιωνδήποτε δημοσίων παρατηρήσεων, και κοινοποιεί τα συμπεράσματα στον αιτούντα, στα κράτη μέλη και στην Επιτροπή. Το συμπέρασμα δημοσιεύεται από την Αρχή εντός μιας εβδομάδας από της εγκρίσεώς του.
Εάν η Αρχή χρειάζεται να προβεί σε συμπληρωματικές διαβουλεύσεις με εμπειρογνώμονες, όπως προβλέπεται στην παράγραφο 1, ορίζει προθεσμία για την ολοκλήρωση των διαβουλεύσεων. Σε αυτή την περίπτωση, η περίοδος των ενενήντα ημερών παρατείνεται έως τη λήξη της συμπληρωματικής περιόδου που παραχωρείται από την Αρχή. Ενημερώνει την Επιτροπή και τα κράτη μέλη.
3. Εάν η Αρχή χρειάζεται συμπληρωματικές πληροφορίες, ορίζει στον αιτούντα προθεσμία για την προσκόμισή τους. Σε αυτή την περίπτωση, η περίοδος των ενενήντα ημερών που προβλέπεται στην παράγραφο 2 παρατείνεται έως τη λήξη της συμπληρωματικής περιόδου που παραχωρείται από την Αρχή και έως τον χρόνο που απαιτείται για την αξιολόγηση των πληροφοριών αυτών από το κράτος μέλος εισηγητή στο σχέδιο της έκθεσης αξιολόγησης. Η Αρχή ενημερώνει την Επιτροπή και τα κράτη μέλη.
Εάν η Αρχή χρειάζεται να οργανώσει διαβουλεύσεις με εμπειρογνώμονες, η περίοδος των ενενήντα ημερών που προβλέπεται στην παράγραφο 2 παρατείνεται έως τον χρόνο που απαιτείται για την διεξαγωγή των διαβουλεύσεων αυτών. Ενημερώνει την Επιτροπή και τα κράτη μέλη.
Η Αρχή μπορεί να ζητήσει από την Επιτροπή να απευθυνθεί σε ένα κοινοτικό εργαστήριο αναφοράς, το οποίο έχει οριστεί σύμφωνα με τον κανονισμό (ΕΚ) αριθ. 882/2004, για να επαληθεύσει αν η αναλυτική μέθοδος για τον καθορισμό των υπολειμμάτων που προτείνει ο αιτών είναι ικανοποιητική και αν πληροί τις απαιτήσεις του άρθρου 30, παράγραφος 1, στοιχείο η), του κανονισμού. Ο αιτών, αν το ζητήσει το κοινοτικό εργαστήριο αναφοράς, παρέχει δείγματα και αναλυτικά πρότυπα.
4. Η Αρχή καθορίζει τη μορφή των συμπερασμάτων της στα οποία περιλαμβάνονται λεπτομέρειες για τη διαδικασία αξιολόγησης και τις ιδιότητες της δραστικής ουσίας.
Άρθρο 14
Κανονισμός έγκρισης
1. Μέσα σε τρεις μήνες από την παραλαβή των συμπερασμάτων της Αρχής όπως προβλέπεται στο άρθρο 13, παράγραφος 2, η Επιτροπή υποβάλλει έκθεση (στο εξής «έκθεση ανασκόπησης») στην επιτροπή που αναφέρεται στο άρθρο 83, παράγραφος 1, λαμβάνοντας υπόψη το σχέδιο της έκθεσης αξιολόγησης του κράτους μέλους εισηγητή βάσει του άρθρου 12 και τα συμπεράσματα της Αρχής βάσει του άρθρου 13.
Ο αιτών και οιοσδήποτε άλλος έχει υποβάλει γραπτές παρατηρήσεις δυνάμει της διαδικασίας που προβλέπεται στο άρθρο 13, παράγραφος 1, έχει την ευκαιρία να υποβάλει παρατηρήσεις σχετικά με την έκθεση ανασκόπησης.
Η έκθεση ανασκόπησης διατίθεται στο κοινό και διαβιβάζεται στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο.
2. Με βάση την έκθεση ανασκόπησης που προβλέπεται στην παράγραφο 1, άλλους θεμιτούς παράγοντες που σχετίζονται με το υπό εξέταση θέμα και την αρχή της προφύλαξης όταν εφαρμόζονται οι όροι του κανονισμού (ΕΚ) αριθ. 178/2002 άρθρο 7, παράγραφος 1, εκδίδεται κανονισμός με τη δέουσα αιτιολόγηση σύμφωνα με την κανονιστική διαδικασία με έλεγχο που αναφέρεται στο άρθρο 83, παράγραφος 4 , εφόσον:
α) |
εγκρίνεται η δραστική ουσία, με τους όρους και τους περιορισμούς που αναφέρονται στο άρθρο 7, κατά περίπτωση και περιλαμβάνεται στο Παράρτημα II · |
β) |
δεν εγκρίνεται η δραστική ουσία·ή |
γ) |
τροποποιούνται οι όροι της έγκρισης. |
3. Η Επιτροπή τηρεί επικαιροποιημένο κατάλογο των εγκεκριμένων δραστικών ουσιών στο Παράρτημα II και δημοσιεύει αυτόν τον κατάλογο στο Διαδίκτυο.
Ενότητα 3
Ανανέωση και επανεξέταση
Άρθρο 15
Ανανέωση της έγκρισης
1. Κατόπιν αίτησης, η έγκριση μιας δραστικής ουσίας ανανεώνεται εφόσον αποδειχθεί ότι ικανοποιούνται τα κριτήρια που αναφέρονται στο άρθρο 4.
Τα κριτήρια του άρθρου 4 θεωρείται ότι πληρούνται όταν αποδεικνύεται ότι έχουν προηγηθεί μία ή περισσότερες αντιπροσωπευτικές χρήσεις τουλάχιστον ενός φυτοπροστατευτικού προϊόντος που περιέχει τη δραστική ουσία.
Η ανανέωση της έγκρισης μπορεί να περιέχει όρους και περιορισμούς όπως αναφέρεται στο άρθρο 7.
2. Η έγκριση μπορεί να ανανεωθεί άπαξ ή κατ' επανάληψη για χρονική περίοδο που δεν υπερβαίνει τα 10 έτη.
Άρθρο 16
Αίτηση για ανανέωση
1. Η αίτηση που προβλέπεται στο άρθρο 15 υποβάλλεται από τον παραγωγό της δραστικής ουσίας στο ενδιαφερόμενο κράτος μέλος, με αντίγραφο στα λοιπά κράτη μέλη, στην Επιτροπή και στην Αρχή, το αργότερο τρία χρόνια πριν από τη λήξη της πρώτης έγκρισης.
2. Κατά την υποβολή της αίτησης ανανέωσης, ο αιτών προσδιορίζει τα νέα δεδομένα που προτίθεται να υποβάλει και αποδεικνύει ότι αυτά είναι αναγκαία, είτε λόγω απαιτήσεων για δεδομένα ή κριτηρίων που δεν εφαρμόζονταν στην πρώτη έγκριση της δραστικής ουσίας είτε επειδή η αίτησή του αφορά τροποποίηση της έγκρισης. Παράλληλα υποβάλλει χρονοδιάγραμμα τυχόν νέων και τρεχουσών μελετών.
Ο αιτών προσδιορίζει, με την κατάλληλη αιτιολόγηση, τα μέρη των υποβληθεισών πληροφοριών που πρέπει να τηρηθούν εμπιστευτικά σύμφωνα με το άρθρο 66.
Άρθρο 17
Πρόσβαση στην αίτηση ανανέωσης
Η Αρχή δημοσιεύει αμελλητί τις πληροφορίες που προσκομίζει ο αιτών βάσει του άρθρου 16, εκτός από τις πληροφορίες που χαρακτηρίζονται εμπιστευτικές βάσει του άρθρου 66.
Άρθρο 18
Παράταση της περιόδου έγκρισης έως το τέλος της διαδικασίας
Όταν, για λόγους που δεν μπορεί να ελέγξει ο αιτών, φαίνεται ότι η έγκριση πλησιάζει στη λήξη χωρίς να έχει ληφθεί απόφαση για ανανέωση, εκδίδεται κανονισμός σύμφωνα με την κανονιστική διαδικασία που αναφέρεται στο άρθρο 83, παράγραφος 3, για την επαρκή αναβολή της λήξης της έγκρισης μέχρι να εξεταστεί η αίτηση. Ειδικότερα, ο κανονισμός αυτός εκδίδεται όταν οι αιτούντες δεν μπορούν να τηρήσουν την υποχρέωση τριετούς προειδοποίησης όπως απαιτείται από το άρθρο 16, παράγραφος 1, επειδή η δραστική ουσία περιλήφθηκε στο Παράρτημα Ι της οδηγίας 91/414/ΕΟΚ για περίοδο που εκπνέει σε λιγότερο από τρία χρόνια από την ημερομηνία εφαρμογής του παρόντος κανονισμού.
Η διάρκεια της εν λόγω περιόδου καθορίζεται σύμφωνα με τα ακόλουθα:
α) |
το χρόνο που χρειάζεται για την προσκόμιση των απαιτούμενων πληροφοριών· |
β) |
το χρόνο που χρειάζεται για την ολοκλήρωση της διαδικασίας· |
γ) |
την ανάγκη θέσπισης ενός συνεκτικού προγράμματος εργασίας, όπως προβλέπεται στο άρθρο 19. |
Άρθρο 19
Πρόγραμμα εργασίας
Η Επιτροπή μπορεί να θεσπίσει ένα πρόγραμμα εργασίας στο οποίο συγκεντρώνονται παρόμοιες δραστικές ουσίες. Το πρόγραμμα αυτό μπορεί να επιβάλει στα ενδιαφερόμενα μέρη να υποβάλουν όλα τα απαιτούμενα δεδομένα στην Επιτροπή, στην Αρχή και τα κράτη μέλη, εντός προθεσμίας που ορίζει το ίδιο το πρόγραμμα.
Το πρόγραμμα περιλαμβάνει τα εξής:
α) |
τις διαδικασίες αναφορικά με την υποβολή και την αξιολόγηση των αιτήσεων για την ανανέωση των εγκρίσεων· |
β) |
τα αναγκαία δεδομένα που πρέπει να προσκομιστούν περιλαμβανομένων των μέτρων για την ελαχιστοποίηση των δοκιμών σε ζώα, ιδίως της χρήσης μεθόδων που δεν χρησιμοποιούν δοκιμές σε ζώα και ευφυών στρατηγικών για δοκιμές· |
γ) |
τις προθεσμίες για την υποβολή των δεδομένων αυτών· |
δ) |
τους κανόνες σχετικά με την υποβολή των νέων πληροφοριών· |
ε) |
τους κανόνες όσον αφορά την απαίτηση εμπιστευτικότητας σύμφωνα με το άρθρο 66. |
Άρθρο 20
Μέτρα εφαρμογής
Εκδίδεται κανονισμός, σύμφωνα με την κανονιστική διαδικασία με έλεγχο του άρθρου 83, παράγραφος 4 , ο οποίος θεσπίζει τις αναγκαίες διατάξεις για την εφαρμογή της διαδικασίας ανανέωσης και επανεξέτασης, συμπεριλαμβανομένης, κατά περίπτωση, της υλοποίησης ενός προγράμματος εργασίας, όπως προβλέπεται στο άρθρο 19.
Άρθρο 21
Κανονισμός ανανέωσης
1. Εκδίδεται κανονισμός με τη δέουσα αιτιολόγηση σύμφωνα με την κανονιστική διαδικασία με έλεγχο του άρθρου 83, παράγραφος 4 , εφόσον:
α) |
ανανεώνεται η έγκριση μιας δραστικής ουσίας, όπου ενδείκνυται, με όρους και περιορισμούς· ή |
β) |
δεν ανανεώνεται η έγκριση μιας δραστικής ουσίας. |
2. Όταν οι λόγοι της μη ανανέωσης δεν αφορούν την προστασία της υγείας ή του περιβάλλοντος, ο κανονισμός που αναφέρεται στην παράγραφο 1 προβλέπει περίοδο για την εξάντληση των αποθεμάτων του εν λόγω φυτοπροστατευτικού προϊόντος, η οποία δεν υπερβαίνει το ένα έτος. Μετά την παρέλευση της περιόδου αυτής οι παραγωγοί διασφαλίζουν την απομάκρυνση και την ασφαλή διάθεση των υπολοίπων αποθεμάτων.
3. Σε περίπτωση απαγόρευσης ή ανάκλησης της έγκρισης για λόγους προστασίας της υγείας ή του περιβάλλοντος υφίσταται άμεση υποχρέωση διάθεσης.
Άρθρο 22
Επανεξέταση της έγκρισης
1. Η Επιτροπή μπορεί να επανεξετάσει την έγκριση μιας δραστικής ουσίας ανά πάσα στιγμή και λαμβάνει δεόντως υπόψη τις αιτήσεις για επανεξέταση που έχουν υποβληθεί από κράτος μέλος, το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο και άλλα ενδιαφερόμενα μέρη, και οι οποίες βασίζονται στις τελευταίες επιστημονικές και τεχνικές γνώσεις καθώς και στα δεδομένα παρακολούθησης.
Η Επιτροπή, όταν θεωρεί ότι υπάρχουν ενδείξεις σύμφωνα με τις οποίες η ουσία δεν πληροί πλέον τα κριτήρια του άρθρου 4, ή ότι δεν έχουν προσκομιστεί οι απαιτούμενες συμπληρωματικές πληροφορίες όπως προβλέπεται στο άρθρο 7, στοιχείο στ), ενημερώνει τα κράτη μέλη, την Αρχή και τον παραγωγό της δραστικής ουσίας και ορίζει προθεσμία εντός της οποίας ο παραγωγός πρέπει να υποβάλει τις παρατηρήσεις του.
Η Επιτροπή επανεξετάζει την έγκριση δραστικής ουσίας οσάκις υπάρχουν ενδείξεις ότι η επίτευξη των στόχων που τέθηκαν σύμφωνα με το άρθρο 4, παράγραφος 1, στοιχείο α), σημείο (iv) και στοιχείο β), σημείο (i), και το άρθρο 7, παράγραφοι 2 και 3, της οδηγίας 2000/60/ΕΚ μπορεί να διακυβευθεί.
2. Η Επιτροπή μπορεί να ζητήσει από την Αρχή τη γνώμη της ή επιστημονική ή τεχνική βοήθεια. Η Αρχή γνωστοποιεί τη γνώμη της ή τα αποτελέσματα των εργασιών της στην Επιτροπή εντός τριών μηνών από την ημερομηνία υποβολής του αιτήματος.
3. Σε περίπτωση που η Επιτροπή καταλήξει ότι δεν πληρούνται πλέον τα κριτήρια που αναφέρονται στο άρθρο 4, ή ότι δεν έχουν προσκομιστεί οι απαιτούμενες συμπληρωματικές πληροφορίες βάσει του άρθρου 7, στοιχείο στ), εκδίδεται κανονισμός για την ανάκληση ή τροποποίηση της έγκρισης σύμφωνα με την κανονιστική διαδικασία με έλεγχο του άρθρου 83, παράγραφος 4 .
Εφαρμόζεται το άρθρο 21, παράγραφος 2.
4. Όταν η Επιτροπή καταλήγει στο συμπέρασμα ότι οι στόχοι μείωσης της ρύπανσης από τις ουσίες προτεραιότητας που τέθηκαν σύμφωνα με το άρθρο 4, παράγραφος 1, στοιχείο α), σημείο (iv), και στοιχείο β), σημείο (i), και το άρθρο 7, παράγραφοι 2 και 3, της οδηγίας 2000/60/ΕΚ δεν είναι δυνατόν να υλοποιηθούν, εγκρίνεται κανονισμός για απόσυρση ή τροποποίηση της έγκρισης σύμφωνα με την κανονιστική διαδικασία με έλεγχο του άρθρου 83, παράγραφος 4, του παρόντος κανονισμού.
Ενότητα 4
Παρεκκλίσεις
Άρθρο 23
Δραστικές ουσίες χαμηλού κινδύνου
1. Κατά παρέκκλιση από το άρθρο 6, μια δραστική ουσία που συμμορφώνεται με τα κριτήρια που προβλέπονται στο άρθρο 4 εγκρίνεται για περίοδο που δεν υπερβαίνει τα 15 έτη, όταν δεν έχει δυσμενείς επιπτώσεις στην υγεία των ανθρώπων και των ζώων και του περιβάλλοντος, όπως προβλέπεται στο άρθρο 50, παράγραφος 1.
Αυτή η παρέκκλιση δεν εφαρμόζεται σε καμία δραστική ουσία που ταξινομείται σύμφωνα με την οδηγία 67/548/ΕΟΚ ως:
— |
καρκινογόνος, |
— |
μεταλλαξιογόνος, |
— |
τοξική για την αναπαραγωγή, |
— |
ευαισθητοποιητική, |
ή σε ουσίες που ταξινομούνται ως:
— |
ανθεκτικές με χρόνο ημιζωής άνω των 60ημερών, |
— |
ουσίες με ιδιότητες ενδοκρινικής διαταραχής που περιλαμβάνονται στον κοινοτικό κατάλογο ουσιών για τις οποίες υπάρχει υποψία ότι διαθέτουν ιδιότητες ενδοκρινικής διαταραχής, |
— |
τοξικές, |
— |
βιοσυσσωρεύσιμες και όχι εύκολα βιοαποικοδομήσιμες. |
Το αργότερο στις ... (19), η Επιτροπή επανεξετάζει και, εάν κριθεί απαραίτητο, προσδιορίζει τα κριτήρια για την κατάταξη μιας δραστικής ουσίας ως ουσίας χαμηλού κινδύνου και, εάν είναι απαραίτητο, υποβάλλει προτάσεις.
2. Κατά παρέκκλιση του άρθρου 6, εγκρίνονται δραστικές ουσίες επί τη βάσει βιολογικών μέσων ελέγχου που συμμορφώνονται με τα κριτήρια του άρθρου 4 για περίοδο που δεν υπερβαίνει τα 15 έτη, όταν αναμένεται ότι φυτοπροστατευτικά προϊόντα τα οποία περιέχουν τέτοια βιολογικά μέσα ελέγχου συνεπάγονται χαμηλό κίνδυνο για την υγεία των ανθρώπων και των ζώων, καθώς και για το περιβάλλον, όπως ορίζεται στο άρθρο 50, παράγραφος 1.
3. Εφαρμόζεται το άρθρο 4, παράγραφος 4, και τα άρθρα 7 έως 22.
Άρθρο 24
Κριτήρια για την έγκριση βασικών ουσιών
1. Οι βασικές ουσίες εγκρίνονται σύμφωνα με τις παραγράφους 2 έως 6. ▐ Για τους σκοπούς των εν λόγω παραγράφων, βασική ουσία νοείται η δραστική ουσία η οποία:
α) |
δεν χρησιμοποιείται κατά κόρον ως φυτοπροστατευτικό προϊόν αλλά |
β) |
έχει ωστόσο κάποια χρήση ως φυτοπροστατευτικό προϊόν, είτε άμεσα είτε σε προϊόν που αποτελείται από την ουσία και ένα απλό αραιωτικό, |
γ) |
δεν είναι ανησυχητική ουσία, και |
δ) |
δεν διατίθεται στην αγορά απευθείας ως φυτοπροστατευτικό προϊόν. |
Για τους σκοπούς του παρόντος κανονισμού μια δραστική ουσία που πληροί τα κριτήρια για «τρόφιμα» όπως ορίζονται στο άρθρο 2 του κανονισμού (ΕΚ) αριθ. 178/2002 θεωρείται βασική ουσία.
2. ▐ Μια βασική ουσία εγκρίνεται σύμφωνα με το άρθρο 4 και όταν οι συναφείς αξιολογήσεις που διενεργούνται βάσει άλλων κοινοτικών νομοθετικών πράξεων και αφορούν τη ρύθμιση της χρήσης της εν λόγω ουσίας για σκοπούς που δεν συνδέονται με το φυτοπροστατευτικό προϊόν, αποδεικνύουν ότι η ουσία δεν έχει αμέσως ή μελλοντικά βλαβερές συνέπειες στην υγεία του ανθρώπου ή των ζώων ούτε απαράδεκτη επίδραση στο περιβάλλον , υπό τον όρο ότι καλύπτεται κάθε σημείο των απαιτήσεων δεδομένων σχετικά με τις δραστικές ουσίες που περιέχονται στα φυτοπροστατευτικά προϊόντα και εφαρμόζονται οι ίδιες διαδικασίες λήψης αποφάσεων.
3. Η αίτηση για την έγκριση μιας βασικής ουσίας υποβάλλεται στην Επιτροπή από το ενδιαφερόμενο μέρος ή ένα κράτος μέλος.
Η αίτηση συνοδεύεται από τα εξής:
α) |
αξιολογήσεις που διεξάγονται σύμφωνα με άλλες κοινοτικές νομοθετικές πράξεις που διέπουν τη χρήση της ουσίας· ή |
β) |
πληροφορίες σύμφωνα με τις οποίες η ουσία δεν έχει άμεσες ή μελλοντικά βλαβερές επιδράσεις στην υγεία των ανθρώπων ή των ζώων ούτε απαράδεκτη επίδραση στο περιβάλλον. |
4. Η Επιτροπή μπορεί να ζητήσει από την Αρχή τη γνώμη της ή επιστημονική ή τεχνική βοήθεια. Η Αρχή γνωστοποιεί τη γνώμη της ή τα αποτελέσματα των εργασιών της στην Επιτροπή εντός ενός μηνός από την υποβολή του αιτήματος.
5. Εφαρμόζονται τα άρθρα 7 και 14.
6. Η Επιτροπή μπορεί να επανεξετάσει την έγκριση μιας βασικής ουσίας ανά πάσα στιγμή.
Όταν η Επιτροπή θεωρεί ότι υπάρχουν ενδείξεις ότι η ουσία δεν πληροί πλέον τα κριτήρια που προβλέπονται στις παραγράφους 1 και 2, ενημερώνει τα κράτη μέλη, την Αρχή και τα ενδιαφερόμενα μέρη και ορίζει προθεσμία για την υποβολή των παρατηρήσεών τους.
Η Επιτροπή μπορεί να ζητήσει από την Αρχή τη γνώμη της ή επιστημονική ή τεχνική βοήθεια. Η Αρχή γνωστοποιεί τη γνώμη της ή τα αποτελέσματα των εργασιών της στην Επιτροπή εντός τριών μηνών από την υποβολή του αιτήματος.
Όταν η Επιτροπή καταλήγει ότι τα κριτήρια που αναφέρονται στην παράγραφο 1 δεν πληρούνται πλέον, εκδίδεται κανονισμός για την ανάκληση ή την τροποποίηση της έγκρισης σύμφωνα με την κανονιστική διαδικασία που αναφέρεται στο άρθρο 83, παράγραφος 3. Εφαρμόζεται το άρθρο 21, παράγραφος 2.
Άρθρο 25
Κριτήρια για την έγκριση ουσιών υποψηφίων για υποκατάσταση
1. Κατά παρέκκλιση από το άρθρο 6 και το άρθρο 15, παράγραφος 2, μια δραστική ουσία που συμμορφώνεται με τα κριτήρια που προβλέπονται στο άρθρο 4 εγκρίνεται άπαξ για περίοδο που δεν υπερβαίνει τα πέντε έτη , όταν άλλες ήδη εγκεκριμένες δραστικές ουσίες ή εναλλακτικές γεωργικές μέθοδοι ή πρακτικές είναι σαφώς λιγότερο τοξικές για τους καταναλωτές ή τους χρήστες ή παρουσιάζουν σαφώς λιγότερους κινδύνους για το περιβάλλον. Η αξιολόγηση λαμβάνει υπόψη τα κριτήρια που ορίζονται στο σημείο 4 του Παραρτήματος Ι.
Μια τέτοια ουσία αναφέρεται στο εξής ως «υποψήφια για υποκατάσταση».
2. Εφαρμόζεται το άρθρο 4, παράγραφος 4, και τα άρθρα 7 έως 22.
ΤΜΗΜΑ 2
Προστατευτικά και συνεργιστικά
Άρθρο 26
Έγκριση προστατευτικών και συνεργιστικών
1. Εγκρίνεται προστατευτικό ή συνεργιστικό όταν συμμορφώνεται με το άρθρο 4.
2. Για την έγκριση ενός προστατευτικού ή συνεργιστικού, θεωρείται ότι πληρούνται τα κριτήρια της παραγράφου 1 όταν διαπιστώνεται συμμόρφωση προς το άρθρο 4 για μία ή περισσότερες αντιπροσωπευτικές χρήσεις ενός τουλάχιστον φυτοπροστατευτικού προϊόντος για κάθε διαφορετική δραστική ουσία με την οποία συνδυάζεται το προστατευτικό ή συνεργιστικό.
3. Εφαρμόζονται τα άρθρα 6 έως 22.
Άρθρο 27
Προστατευτικά και συνεργιστικά που διατίθενται ήδη στην αγορά
Το αργότερο στις ... (20) , εκδίδεται κανονισμός, σύμφωνα με τη διαδικασία που αναφέρεται στο άρθρο 251 της Συνθήκης, για τη θέσπιση ενός προγράμματος εργασίας με σκοπό τη βαθμιαία επανεξέταση των συνεργιστικών και των προστατευτικών στην αγορά όταν ο εν λόγω κανονισμός αρχίζει να ισχύει. Ο κανονισμός προβλέπει την καθιέρωση απαιτήσεων για δεδομένα , περιλαμβανομένων μέτρων για την ελαχιστοποίηση των δοκιμών σε ζώα, καθώς και διαδικασιών κοινοποίησης, εκτίμησης, αξιολόγησης και λήψης αποφάσεων. Απαιτεί από τα ενδιαφερόμενα μέρη να υποβάλουν όλα τα αναγκαία δεδομένα στην Επιτροπή, στην Αρχή και στα κράτη μέλη εντός συγκεκριμένης χρονικής περιόδου.
ΤΜΗΜΑ 3
Βοηθητικά
Άρθρο 28
Έγκριση βοηθητικών
1. ▐ Ένα βοηθητικό εγκρίνεται όταν έχει αποδειχθεί ότι:
α) |
το βοηθητικό ή τα υπολείμματά του, εφόσον χρησιμοποιούνται σύμφωνα με ρεαλιστικές συνθήκες χρήσης , δεν έχουν βλαβερές συνέπειες για την υγεία των ανθρώπων ή των ζώων και για τα υπόγεια ύδατα ή έχουν απαράδεκτη επίδραση στο περιβάλλον· και |
β) |
η χρήση του, εφόσον είναι σύμφωνη με την ορθή πρακτική προϊόντων φυτοπροστασίας και σε ρεαλιστικές ▐ συνθήκες χρήσης, δεν έχει βλαβερές συνέπειες στην υγεία των ανθρώπων ή των ζώων ή απαράδεκτη επίδραση στα φυτά, στα φυτικά προϊόντα ή στο περιβάλλον. |
2. Τα βοηθητικά που εγκρίνονται βάσει της παραγράφου 1 περιλαμβάνονται στο Παράρτημα ΙΙΙ σύμφωνα με την κανονιστική διαδικασία με έλεγχο του άρθρου 83 , παράγραφος 4.
3. Όπου σε ένα προϊόν φυτοπροστασίας χρησιμοποιείται βοηθητικό που έχει εγκριθεί δυνάμει του παρόντος κανονισμού, η ειδική χρήση του σε προϊόντα φυτοπροστασίας θεωρείται ότι έχει καταχωριστεί σύμφωνα με το άρθρο 15, παράγραφος 1, του κανονισμού (ΕΚ) αριθ. 1907/2006 του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου της 18ης Δεκεμβρίου 2006 σχετικά με την καταχώρηση, την αξιολόγηση, την αδειοδότηση και τους περιορισμούς των χημικών προϊόντων (REACH) (21) .
Κεφάλαιο III
Φυτοπροστατευτικά Προϊόντα
ΤΜΗΜΑ 1
Έγκριση
Ενότητα 1
Απαιτήσεις και περιεχόμενα
Άρθρο 29
Έγκριση κυκλοφορίας στην αγορά και χρήσης
1. Ένα φυτοπροστατευτικό προϊόν δεν διατίθεται στην αγορά ούτε χρησιμοποιείται αν δεν έχει εγκριθεί στο οικείο κράτος μέλος σύμφωνα με τον παρόντα κανονισμό.
2. Κατά παρέκκλιση της παραγράφου 1, δεν απαιτείται έγκριση στις ακόλουθες περιπτώσεις:
α) |
χρήση φυτοπροστατευτικών προϊόντων που περιέχουν αποκλειστικά μία ή περισσότερες βασικές ουσίες· |
β) |
▐ χρήση των φυτοπροστατευτικών προϊόντων για τους σκοπούς της έρευνας και της ανάπτυξης σύμφωνα με το άρθρο 57· |
γ) |
παραγωγή, αποθήκευση ή διακίνηση του φυτοπροστατευτικού προϊόντος που προορίζεται να χρησιμοποιηθεί σε άλλο κράτος μέλος, εφόσον το προϊόν έχει λάβει έγκριση από το εν λόγω κράτος μέλος και το κράτος μέλος παραγωγής, αποθήκευσης ή διακίνησης έχει θεσπίσει απαιτήσεις επιθεώρησης ώστε να εξασφαλίσει ότι το φυτοπροστατευτικό προϊόν δεν χρησιμοποιείται στην επικράτειά του. |
Άρθρο 30
Απαιτήσεις
1. Χορηγείται έγκριση κυκλοφορίας σε φυτοπροστατευτικό προϊόν μόνον όταν συμμορφώνεται με τις ακόλουθες απαιτήσεις:
α) |
οι δραστικές ουσίες, τα προστατευτικά και τα συνεργιστικά που περιέχει έχουν εγκριθεί· |
β) |
όταν η δραστική ουσία, το προστατευτικό ή το συνεργιστικό παράγεται από πρόσωπο ή σύμφωνα με διαδικασία παρασκευής διαφορετική από αυτή που αναφέρεται στο φάκελο σύμφωνα με τον οποίο εγκρίθηκε η εν λόγω ουσία, το προστατευτικό ή το συνεργιστικό, τότε η δραστική ουσία, το προστατευτικό ή το συνεργιστικό που περιέχεται στο φυτοπροστατευτικό προϊόν δεν παρεκκλίνει ουσιαστικά από την προδιαγραφή που προβλέπεται στον κανονισμό έγκρισης της εν λόγω ουσίας, του προστατευτικού ή του συνεργιστικού και δεν έχει περισσότερες βλαβερές συνέπειες κατά την έννοια του άρθρου 4, παράγραφοι 2 και 3, λόγω των προσμείξεών του, από ό,τι αν είχε παραχθεί σύμφωνα με τη διαδικασία παρασκευής που ορίζεται στο φάκελο· |
γ) |
τα πρόσθετά του ▐ έχουν εγκριθεί βάσει του άρθρου 28· |
δ) |
η (τεχνική) τυποποίηση είναι τέτοια που περιορίζει όσο το δυνατόν περισσότερο τους κινδύνους έκθεσης του χρήστη ή άλλους κινδύνους, χωρίς να θέτει σε κίνδυνο τη λειτουργία του προϊόντος· |
ε) |
βάσει των σύγχρονων επιστημονικών και τεχνικών γνώσεων, συμμορφώνεται με τις απαιτήσεις που προβλέπονται στο άρθρο 4, παράγραφος 3· |
στ) |
μπορούν να προσδιορίζονται με κατάλληλες μεθόδους η φύση και η ποσότητα των δραστικών ουσιών, των προστατευτικών και των συνεργιστικών και, ενδεχομένως, των σημαντικών από τοξικολογική και οικοτοξικολογική άποψη προσμείξεων και βοηθητικών που περιέχει· |
ζ) |
όλοι οι μεταβολίτες των δραστικών ουσιών που υφίστανται στο στάδιο της χρήσης έχουν καθορισθεί και συμμορφώνονται προς τα κριτήρια των ενιαίων αρχών που εμφαίνονται στην παράγραφο 5· |
η) |
τα υπολείμματά του τα οποία προκύπτουν από εγκεκριμένες χρήσεις ▐ μπορούν να προσδιορίζονται με τυποποιημένες μεθόδους γενικής χρήσης σε όλα τα κράτη μέλη, οι οποίες είναι αρκετά ευαίσθητες σε οιεσδήποτε τεχνικώς ανιχνεύσιμες συγκεντρώσεις που θα μπορούσαν να υπάρχουν σε οιοδήποτε περιβαλλοντικό και βιολογικό μέσο. Τα υπολείμματα μπορούν να ανιχνευθούν με κοινές πολυ-υπολειμματικές μεθόδους όπως εφαρμόζονται από τα κοινοτικά εργαστήρια αναφοράς. |
θ) |
οι φυσικές και χημικές ιδιότητές του έχουν προσδιοριστεί και έχουν κριθεί κατάλληλες για τη χρήση για την οποία προορίζεται το προϊόν και για την αποθήκευσή του· |
ι) |
για καλλιέργειες ζωοτροφών και τροφίμων, κατά περίπτωση, τα ανώτατα όρια υπολειμμάτων για τα γεωργικά προϊόντα που επηρεάζονται από τη χρήση που αναφέρεται στην έγκριση, έχουν καθοριστεί ή τροποποιηθεί σύμφωνα με τον κανονισμό (ΕΚ) αριθ. 396/2005· |
ια) |
η έγκρισή του δεν αντιβαίνει στα εθνικά σχέδια που προωθούνται βάσει της οδηγίας αριθ. .../2008/ΕΚ [για τη θέσπιση πλαισίου κοινοτικής δράσης για την επίτευξη βιώσιμης χρήσης των φυτοφαρμάκων] . |
▐
2. Ο αιτών αποδεικνύει ότι πληρούνται οι απαιτήσεις που προβλέπονται στην παράγραφο 1.
3. Η συμμόρφωση με τις απαιτήσεις που ορίζονται στην παράγραφο 1, στοιχείο β) και στοιχεία δ) έως θ), αποδεικνύεται με επίσημες ή επίσημα αναγνωρισμένες δοκιμές και αναλύσεις που διεξάγονται κάτω από γεωργικές, φυτοϋγειονομικές και περιβαλλοντικές συνθήκες που είναι σχετικές με τη χρήση του εν λόγω φυτοπροστατευτικού προϊόντος και αντιπροσωπευτικές των συνθηκών που επικρατούν στη ζώνη στην οποία προορίζεται να χρησιμοποιηθεί το προϊόν.
4. Αναφορικά με την παράγραφο 1, στοιχείο στ), μπορούν να θεσπιστούν εναρμονισμένες μέθοδοι σύμφωνα με την κανονιστική διαδικασία με έλεγχο του άρθρου 83, παράγραφος 4.
5. Οι ενιαίες αρχέςγια την αξιολόγηση και την έγκριση των φυτοπροστατευτικών προϊόντων ορίζονται σε κανονισμό που εγκρίνεται σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 251 της Συνθήκης , και συμπεριλαμβάνουν τις απαιτήσεις του Παραρτήματος VI της οδηγίας 91/414/ΕΟΚ, με τις αναγκαίες τροποποιήσεις.
Οι ενιαίες αρχές λαμβάνουν δεόντως υπόψη τη διάδραση μεταξύ της δραστικής ουσίας, των προστατευτικών, των συνεργιστικών και των βοηθητικών.
6. Κατά παρέκκλιση της παραγράφου 1, στοιχείο α) τα κράτη μέλη μπορούν να εγκρίνουν προκαταβολικά ένα προϊόν που έχει αποτιμηθεί από κράτος μέλος εισηγητή βάσει των κριτηρίων που ορίζονται στον παρόντα κανονισμό. Μια έγκριση μπορεί να χορηγείται προκαταβολικά για χρονικό διάστημα όχι μεγαλύτερο από τρία έτη εάν, δυόμισυ έτη μετά την υποβολή της αίτησης σύμφωνα με το άρθρο 8, παράγραφος 1, δεν έχει ληφθεί ακόμη απόφαση για την έγκριση της δραστικής ουσίας. Ένα κράτος μέλος μπορεί να αρχίσει την αποτίμησή του όσον αφορά την προέγκριση μόλις υπάρξουν στοιχεία ότι δεν θα τηρηθούν οι προθεσμίες για την έγκριση της ουσίας. Η προέγκριση περιορίζεται σε συγκεκριμένες καλλιέργειες:
α) |
που έχουν αποτιμηθεί από το κράτος μέλος εισηγητή και για τις οποίες το κράτος μέλος εισηγητής θεωρεί ότι η χρήση στις καλλιέργειες αυτές είναι ασφαλής, ότι η δραστική ουσία μπορεί να ικανοποιήσει τις απαιτήσεις του άρθρου 4, παράγραφοι 2 και 3, και ότι το φυτοπροστατευτικό προϊόν ικανοποιεί τις απαιτήσεις του άρθρου 29, παράγραφος 1, στοιχεία |
β) |
έως θ)· και β) για τις οποίες έχουν ορισθεί ανώτατα όρια υπολειμμάτων σύμφωνα με τον κανονισμό (ΕΚ) αριθ. 396/2005 και περιλαμβάνονται στο Παράρτημα II ή III αυτού του κανονισμού. |
Άρθρο 31
Περιεχόμενα έγκρισης
1. Στην έγκριση , η οποία θα πρέπει να έχει καθορισμένη μορφή, ορίζεται σε ποιες καλλιέργειες και για ποιους σκοπούς μπορεί να χρησιμοποιηθεί το φυτοπροστατευτικό προϊόν.
2. Στην έγκριση κυκλοφορίας ορίζονται οι απαιτήσεις που σχετίζονται με τη διάθεση στην αγορά και τη χρήση του φυτοπροστατευτικού προϊόντος. Οι απαιτήσεις αυτές περιλαμβάνουν τουλάχιστον:
α) |
τους όρους χρήσης που είναι αναγκαίο να συμφωνούν με τους όρους και τις απαιτήσεις που προβλέπονται στον κανονισμό για την έγκριση των δραστικών ουσιών, των προστατευτικών και των συνεργιστικών και τις απαιτήσεις και τους όρους για φυτοπροστατευτικά προϊόντα που ορίζονται στο άρθρο 4, παράγραφος 3· |
β) |
ταξινόμηση του φυτοπροστατευτικού προϊόντος σύμφωνα με την οδηγία 1999/45/ΕΚ· |
γ) |
υποδείξεις για σωστή χρήση σύμφωνα με τις αρχές της ολοκληρωμένης διαχείρισης επιβλαβών οργανισμών όπως ορίζεται στο άρθρο 3, προς εφαρμογή από το 2012 και μετά. |
Οι απαιτήσεις αυτές καλύπτουν οπωσδήποτε:
— |
τη μέγιστη δόση ανά εκτάριο σε κάθε εφαρμογή· |
— |
το χρονικό διάστημα μεταξύ της τελευταίας εφαρμογής και της συγκομιδής· |
— |
τον αριθμό των εφαρμογών κατ' έτος. |
3. Στις απαιτήσεις που αναφέρονται στην παράγραφο 2 μπορούν να περιλαμβάνονται τα εξής:
α) |
περιορισμός όσον αφορά τη διανομή και τη χρήση του φυτοπροστατευτικού προϊόντος για την προστασία της υγείας των οικείων διανομέων, των χρηστών, των εργαζομένων, των κατοίκων, των παρευρισκομένων και των καταναλωτών, της υγείας των ζώων ή του περιβάλλοντος· |
β) |
υποχρέωση ενημέρωσης, πριν από τη χρήση του προϊόντος, τυχόν γειτόνων που ενδέχεται να εκτεθούν στο νέφος ψεκασμού και οι οποίοι έχουν ζητήσει να ενημερωθούν· |
γ) |
κάθε περιορισμός ή απαγόρευση της χρήσης των φυτοφαρμάκων σε παρακείμενες περιοχές που χρησιμοποιούνται από το ευρύ κοινό ή από ευαίσθητες πληθυσμιακές ομάδες, όπως οι περιοχές κατοικίας, τα πάρκα, οι δημόσιοι κήποι, τα αθλητικά γήπεδα, οι χώροι σχολείων, οι παιδικές χαρές κ.λπ.· |
δ) |
άλλοι περιορισμοί ή προϋποθέσεις που απαιτούνται για την έκδοση έγκρισης και τη χρήση φυτοφαρμάκων, ιδίως στις περιπτώσεις που αυτές αποσκοπούν στην προστασία της υγείας των διανομέων, των χρηστών, των εργαζομένων, των κατοίκων, των παρευρισκομένων και των καταναλωτών ή την υγεία των ζώων ή το περιβάλλον. |
Άρθρο 32
Διάρκεια
1. Η διάρκεια ισχύος της έγκρισης ορίζεται στο έντυπο της έγκρισης κυκλοφορίας. Η διάρκεια της έγκρισης ορίζεται για όσο διάστημα ισχύει η έγκριση όλων των δραστικών ουσιών, των προστατευτικών και των συνεργιστικών που περιέχονται στο φυτοπροστατευτικό προϊόν.
2. Οι εγκρίσεις κυκλοφορίας μπορεί να χορηγηθούν για μικρότερες περιόδους ώστε να συγχρονιστεί η επαναξιολόγηση παρόμοιων προϊόντων με τη συγκριτική αξιολόγηση των προϊόντων που περιέχουν ουσίες υποψήφιες για υποκατάσταση, όπως προβλέπεται στο άρθρο 53.
3. Ύστερα από την ανανέωση της έγκρισης μιας δραστικής ουσίας, ενός προστατευτικού ή συνεργιστικού που περιέχεται σε φυτοπροστατευτικό προϊόν, χορηγείται συμπληρωματική έγκριση διάρκειας εννέα μηνών με σκοπό να διενεργηθεί εξέταση όπως προβλέπεται στο άρθρο 44.
Ενότητα 2
Διαδικασία
Άρθρο 33
Αίτηση έγκρισης
1. Το πρόσωπο που επιθυμεί να διαθέσει ένα φυτοπροστατευτικό προϊόν στην αγορά υποβάλλει αίτηση έγκρισης, αυτοπροσώπως ή μέσω εκπροσώπου του, σε κάθε κράτος μέλος στην αγορά του οποίου πρόκειται να διατεθεί το φυτοπροστατευτικό προϊόν.
Το πρόσωπο που επιθυμεί να διαθέσει ένα φυτοπροστατευτικό προϊόν στην αγορά κοινοποιεί την πρόθεσή του στην Επιτροπή. Αυτή η κοινοποίηση περιλαμβάνει τις πληροφορίες που εμφαίνονται στην παράγραφο 2 και τον συνοπτικό φάκελο που εμφαίνεται στην παράγραφο 3, στοιχείο α).
2. Η αίτηση περιλαμβάνει τα εξής:
α) |
κατάλογο των ▐ κρατών μελών όπου ο αιτών έχει υποβάλει αίτηση· ▐ |
β) |
επικυρωμένο αντίγραφο τυχόν εγκρίσεων που έχουν ήδη χορηγηθεί για το εν λόγω φυτοπροστατευτικό προϊόν σε κράτος μέλος. |
3. Η αίτηση συνοδεύεται από τα εξής:
α) |
για το οικείο φυτοπροστατευτικό προϊόν, πλήρης και συνοπτικός φάκελος για κάθε σημείο των απαιτήσεων δεδομένων σχετικά με το φυτοπροστατευτικό προϊόν· |
β) |
για κάθε δραστική ουσία, προστατευτικό και συνεργιστικό, βοηθητικό και επικουρικό που περιέχεται στο φυτοπροστατευτικό προϊόν, πλήρης και συνοπτικός φάκελος για κάθε σημείο των απαιτήσεων δεδομένων σχετικά με τη δραστική ουσία, το προστατευτικό και το συνεργιστικό, το βοηθητικό και το επικουρικό καθώς και πλήρης και συνοπτικός φάκελος για το συνδυασμένο αποτέλεσμα της δραστικής ουσίας, του προστατευτικού και του συνεργιστικού, του βοηθητικού και του επικουρικού που περιέχεται στο φυτοπροστατευτικό προϊόν· |
γ) |
για κάθε δοκιμή ή μελέτη σε σπονδυλωτά, αιτιολόγηση των μέτρων που λαμβάνονται προκειμένου να αποφευχθούν οι δοκιμές σε ζώα και η επανάληψη των δοκιμών σε σπονδυλωτά ζώα· |
δ) |
τους λόγους για τους οποίους οι εκθέσεις δοκιμών και μελετών που υποβάλλονται είναι απαραίτητες για τη χορήγηση της πρώτης έγκρισης ή για την τροποποίηση των όρων έγκρισης. |
4. Κατά την υποβολή της αίτησης, ο αιτών δύναται, σύμφωνα με το άρθρο 66, να ζητήσει να θεωρηθούν εμπιστευτικά ορισμένα μέρη των φακέλων που αναφέρονται στην παράγραφο 3. Εξηγεί για κάθε έγγραφο ή για κάθε μέρος εγγράφου τους λόγους για τους οποίους πρέπει να θεωρηθεί εμπιστευτικό.
Ο αιτών υποβάλλει ταυτόχρονα τυχόν αξιώσεις για την προστασία δεδομένων σύμφωνα με το άρθρο 62, παράγραφος 4.
Το κράτος μέλος-εισηγητής, αφού παράσχει στον αιτούντα τη δυνατότητα να υποβάλει παρατηρήσεις σχετικά με την απόφαση που πρόκειται να ληφθεί, αποφασίζει ποιες πληροφορίες θα τηρηθούν εμπιστευτικές. Ενημερώνει τον αιτούνται και την Αρχή για την απόφασή του.
5. Ο αιτών, όταν προβάλλεται σχετικό αίτημα από το κράτος μέλος, υποβάλλει την αίτησή του στις εθνικές ή τις επίσημες γλώσσες του εν λόγω κράτους μέλους ή σε μία από αυτές τις γλώσσες.
Κατόπιν σχετικού αιτήματος, ο αιτών προσκομίζει στα κράτη μέλη που συμμετέχουν στην αξιολόγηση δείγματα του φυτοπροστατευτικού προϊόντος και αναλυτικά πρότυπα των συστατικών του.
6. Κατόπιν αιτήσεως ο αιτών παρέχει σε οιοδήποτε άλλο κράτος μέλος τον πλήρη φάκελο που εμφαίνεται στην παράγραφο 3, στοιχείο α).
7. Σε όλα τα κράτη μέλη χρησιμοποιούνται ενιαία έντυπα αίτησης.
Άρθρο 34
Απαλλαγή
1. Οι αιτούντες απαλλάσσονται από την υποχρέωση υποβολής των εκθέσεων δοκιμών και μελετών που αναφέρονται στο άρθρο 33, παράγραφος 3, εάν αποδείξουν ότι έλαβαν πρόσβαση σύμφωνα με το άρθρο 62, 64 ή 65 ή ότι έχει λήξει τυχόν περίοδος προστασίας των δεδομένων.
2. Ωστόσο, οι αιτούντες που εμπίπτουν στην παράγραφο 1 προσκομίζουν τις ακόλουθες πληροφορίες:
α) |
τα απαραίτητα στοιχεία για να ταυτοποιηθεί η δραστική ουσία, το προστατευτικό και το συνεργιστικό, εφόσον έχουν εγκριθεί, και για να εκτιμηθεί κατά πόσον πληρούνται οι όροι έγκρισης και συνάδουν με το άρθρο 30, παράγραφος 1, στοιχείο β), κατά περίπτωση· |
β) |
τα απαραίτητα στοιχεία που αποδεικνύουν ότι το φυτοπροστατευτικό προϊόν έχει συγκρίσιμα αποτελέσματα με το φυτοπροστατευτικό προϊόν για το οποίο παρέχουν τεκμήρια πρόσβασης στα προστατευόμενα δεδομένα. |
Άρθρο 35
Κράτος μέλος που εξετάζει την αίτηση
Η αίτηση εξετάζεται από το κράτος μέλος στο οποίο ο αιτών υποβάλλει την αίτηση, εκτός εάν ένα άλλο κράτος μέλος προσφέρεται εθελοντικώς να την εξετάσει. Το κράτος μέλος που εξετάζει την αίτηση ενημερώνει τον αιτούντα.
Κατόπιν αιτήματος του κράτους μέλους που εξετάζει την αίτηση, τα άλλα κράτη μέλη ▐ συνεργάζονται, προκειμένου να εξασφαλιστεί δίκαιη κατανομή του φόρτου εργασίας.
Τα άλλα κράτη μέλη έχουν δικαίωμα να στέλνουν τις παρατηρήσεις τους στο κράτος μέλος που εξετάζει την αίτηση.
Άρθρο 36
Βάση δεδομένων της Αρχής
Ο αιτών μόλις πληροφορηθεί ποιο κράτος μέλος θα εξετάσει την αίτηση, διαβιβάζει αμέσως στην Αρχή τους πλήρεις και τους συνοπτικούς φακέλους που εμφαίνονται στο άρθρο 33, παράγραφος 3, στοιχεία a) και β), και τις πληροφορίες που εμφαίνονται στο άρθρο 33, παράγραφος 3, στοιχείο γ).
Η Αρχή θέτει τους συνοπτικούς φακέλους χωρίς καθυστέρηση στη διάθεση του κοινού, με εξαίρεση οιαδήποτε πληροφορία θεωρείται εμπιστευτική βάσει του άρθρου 66 καθώς και τις πληροφορίες που εμφαίνοντα ιστο άρθρο 33, παράγραφος 3, στοιχείο γ).
Άρθρο 37
Εξέταση
1. Το κράτος μέλος που εξετάζει την αίτηση διενεργεί ανεξάρτητη, αντικειμενική και διαφανή αξιολόγηση, με βάση τις αποδεκτές επιστημονικές και τεχνικές κατευθυντήριες γραμμές και τις απαιτήσεις που ισχύουν κατά τον χρόνο της εφαρμογής, με την επιφύλαξη του άρθρου 22.
Εφαρμόζει τις ενιαίες αρχές για την αξιολόγηση και την έγκριση φυτοπροστατευτικών προϊόντων, οι οποίες αναφέρονται στο άρθρο 30, παράγραφος 5, προκειμένου, αφενός, να διαπιστωθεί κατά πόσον το φυτοπροστατευτικό προϊόν πληροί τις απαιτήσεις του άρθρου 30, όταν χρησιμοποιείται σύμφωνα με το άρθρο 58 και σε ρεαλιστικές ▐ συνθήκες χρήσης και, αφετέρου, να καθοριστούν οι συνέπειες της χρήσης του στις επιτρεπόμενες συνθήκες.
Το κράτος μέλος που εξετάζει την αίτηση καθιστά διαθέσιμη την αξιολόγησή του στα άλλα κράτη μέλη ▐.
2. Με την επιφύλαξη των άρθρων 31 και 32, όταν φυτοπροστατευτικό προϊόν έχει ήδη εγκριθεί σε κράτος μέλος, τα υπόλοιπα κράτη μέλη αποφασίζουν, εντός 180ημερών από την παραλαβή της αίτησης, εάν και υπό ποιες προϋποθέσεις θα εγκρίνουν το εκάστοτε φυτοπροστατευτικό προϊόν.
3. Κατά παρέκκλιση από την παράγραφο 2 και με την επιφύλαξη του κοινοτικού δικαίου:
α) |
τα κράτη μέλη μπορεί να εξαρτούν την έγκριση από συγκεκριμένες συνθήκες και περιορισμούς χρήσης, αν υπάρχουν βάσιμα, επιστημονικά στοιχεία κατά τα οποία λόγω συγκεκριμένων συνθηκών χρήσης, μορφών χρήσης, διαιτητικών συνηθειών ή άλλων σχετικών περιστάσεων, οι συνθήκες και οι περιορισμοί που προβλέπονται στην αρχική έγκριση δεν επαρκούν· |
β) |
δύναται να επιβληθούν επιπλέον όροι όσον αφορά τις απαιτήσεις του άρθρου 31, παράγραφος 3. |
Άρθρο 38
Προθεσμία εξέτασης
1. Τα κράτος μέλος που εξετάζει την αίτηση αποφασίζει εντός δώδεκα μηνών από την παραλαβή της κατά πόσον πληρούνται οι απαιτήσεις έγκρισης.
Εάν το κράτος μέλος χρειάζεται συμπληρωματικές πληροφορίες, ορίζει στον αιτούντα προθεσμία για την προσκόμισή τους. Σε αυτήν την περίπτωση, η δωδεκάμηνη προθεσμία παρατείνεται κατά το επιπλέον χρονικό διάστημα που χορηγείται από το κράτος μέλος, το οποίο δεν μπορεί να υπερβαίνει τους τέσσερις μήνες .
2. Οι οριζόμενες στην παράγραφο 1 προθεσμίες παρατείνονται όταν εφαρμόζεται η διαδικασία που προβλέπεται στο άρθρο 39.
3. Όσον αφορά αίτηση έγκρισης ενός φυτοπροστατευτικού προϊόντος που περιέχει δραστική ουσία η οποία δεν έχει ακόμα εγκριθεί, το κράτος μέλος αρχίζει την αξιολόγηση μόλις λάβει το σχέδιο της έκθεσης αξιολόγησης που αναφέρεται στο άρθρο 13, παράγραφος 1. Σε αυτή την περίπτωση, το κράτος μέλος αποφασίζει σχετικά με την αίτηση το αργότερο εντός έξι μηνών από την έγκριση της δραστικής ουσίας.
Άρθρο 39
Αξιολόγηση της ισοδυναμίας σύμφωνα με το άρθρο 30, παράγραφος 1, στοιχείο β)
1. Σε περίπτωση που είναι απαραίτητο να αξιολογηθεί κατά πόσον ένα φυτοπροστατευτικό προϊόν συμμορφώνεται με το άρθρο 30, παράγραφος 1, στοιχείο β), η σχετική αξιολόγηση πραγματοποιείται από το κράτος μέλος που ενήργησε ως εισηγητής για τη δραστική ουσία, το προστατευτικό ή το συνεργιστικό, όπως ορίζεται στο άρθρο 8, παράγραφος 1 ║. Ο αιτών υποβάλλει όλα τα απαραίτητα στοιχεία στο εν λόγω κράτος μέλος.
2. Το κράτος μέλος-εισηγητής, αφού παράσχει στον αιτούντα τη δυνατότητα να υποβάλει τις παρατηρήσεις του, τις οποίες ο αιτών κοινοποιεί επίσης στο κράτος μέλος που εξετάζει την αίτηση, καταλήγει σε συμπεράσματα, τα οποία κοινοποιεί στην Επιτροπή, στα άλλα κράτη μέλη και στον αιτούντα.
3. Εάν το κράτος μέλος που εξετάζει την αίτηση έγκρισης δεν συμφωνεί με τα συμπεράσματα του κράτους μέλους-εισηγητή, ενημερώνει τον αιτούντα, τα άλλα κράτη μέλη και την Επιτροπή, αιτιολογώντας τη θέση του.
Το κράτος μέλος που εξετάζει την αίτηση έγκρισης και το κράτος μέλος-εισηγητής προσπαθούν να καταλήξουν σε συμφωνία για το κατά πόσον υπάρχει συμμόρφωση με το άρθρο 30, παράγραφος 1, στοιχείο β). Παρέχουν στον αιτούντα τη δυνατότητα να υποβάλει τις παρατηρήσεις του.
4. Εάν τα ενδιαφερόμενα κράτη μέλη δεν καταλήξουν σε συμφωνία εντός 180 ημερών , το κράτος μέλος που εξετάζει την αίτηση έγκρισης φέρνει το ζήτημα ενώπιον της Επιτροπής. Η απόφαση για το κατά πόσον πληρούνται οι όροι του άρθρου 30, παράγραφος 1, στοιχείο β), λαμβάνεται σύμφωνα με την κανονιστική διαδικασία με έλεγχο του άρθρου 83, παράγραφος 3 . Η περίοδος των 180 ημερών αρχίζει να υπολογίζεται από την ημερομηνία κατά την οποία το κράτος μέλος που εξετάζει την αίτηση έγκρισης ενημερώνει το κράτος μέλος-εισηγητή για τη μη συμφωνία του με τα συμπεράσματα του τελευταίου, σύμφωνα με την παράγραφο 3.
Πριν από τη λήψη αυτής της απόφασης, η Επιτροπή ενδέχεται να ζητήσει από την Αρχή τη γνώμη της ή την επιστημονική ή τεχνική βοήθειά της, η οποία πρέπει να παρασχεθεί εντός τριών μηνών από την υποβολή του σχετικού αιτήματος.
5. Αναλυτικοί κανόνες για την εφαρμογή των παραγράφων 1 έως 4 θεσπίζονται σύμφωνα με την κανονιστική διαδικασία με έλεγχο του άρθρου 83, παράγραφος 4, κατόπιν διαβουλεύσεων με την Αρχή.
Άρθρο 40
Υποβολή εκθέσεων και ανταλλαγή πληροφοριών σχετικά με τις αιτήσεις έγκρισης
1. Τα κράτη μέλη καταρτίζουν φάκελο για κάθε αίτηση. Κάθε φάκελος περιλαμβάνει τα εξής:
α) |
αντίγραφο της αίτησης· |
β) |
έκθεση με στοιχεία για την αξιολόγηση του φυτοπροστατευτικού προϊόντος και την απόφαση που λαμβάνεται σχετικά με αυτό· |
γ) |
αρχείο των διοικητικών αποφάσεων που ελήφθησαν από το κράτος μέλος σχετικά με την αίτηση και τα έγγραφα που προβλέπονται στο άρθρο 33, παράγραφος 3, καθώς και περίληψη αυτών. |
Το αργότερο ... (22), η Επιτροπή υποβάλλει πρόταση που θεσπίζει τυποποιημένο έντυπο για την τεκμηρίωση που παρέχεται με βάση τα στοιχεία α), β) και γ).
2. Τα κράτη μέλη θέτουν πάραυτα στη διάθεση της Αρχής φάκελο που περιλαμβάνει τα έγγραφα που προβλέπονται στην παράγραφο 1, στοιχεία α), β) και γ). Η Αρχή τηρεί μητρώο στο οποίο καταχωρίζονται όλες οι εγκρίσεις στα διάφορα κράτη μέλη.
3. Για να διευκολυνθεί η διαδικασία λήψης αποφάσεων που περιγράφεται στο άρθρο 37, παράγραφος 2, τα κράτη μέλη που έχουν χορηγήσει έγκριση, θέτουν αμέσως στη διάθεση των άλλων κρατών μελών ▐ και της Επιτροπής φάκελο που περιλαμβάνει τα έγγραφα που προβλέπονται στην παράγραφο 1, στοιχεία α), β) και γ) του παρόντος άρθρου .
4. Εντός 12 εβδομάδων από τη λήψη απόφασης για την έγκριση προϊόντος φυτοπροστασίας, τα κράτη μέλη δημοσιοποιούν πρακτικό της διοικητικής απόφασης όπως αναφέρεται στο στοιχείο γ) της παραγράφου 1, σε δημόσια ιστοθέση.
5. Κατόπιν αιτήματος, οι αιτούντες προσκομίζουν στα κράτη μέλη, στην Αρχή και στην Επιτροπή αντίγραφο των εγγράφων που υποβάλλονται ταυτόχρονα με την αίτηση σύμφωνα με το άρθρο 33, παράγραφος 2, και το άρθρο 34.
Ενότητα 3
Αμοιβαία αναγνώριση εγκρίσεων
Άρθρο 41
Αμοιβαία αναγνώριση
1. Ο κάτοχος έγκρισης δύναται να υποβάλει αίτηση έγκρισης για το ίδιο φυτοπροστατευτικό προϊόν και για την ίδια χρήση σε άλλο κράτος μέλος στο πλαίσιο της διαδικασίας αμοιβαίας αναγνώρισης που προβλέπεται στην παρούσα ενότητα %▐.
▐
Η αμοιβαία αναγνώριση δεν εφαρμόζεται σε φυτοπροστατευτικά προϊόντα που περιέχουν ουσία υποψήφια για υποκατάσταση.
Άρθρο 42
Έγκριση
1. Τα κράτη μέλη στα οποία υποβάλλεται αίτηση δυνάμει του άρθρου 41 εξετάζουν σε βάθος την αξιολόγηση που πραγματοποίησε το κράτος μέλος αναφοράς σε σχέση προς τις περιστάσεις στην δική του επικράτεια.
2. Τα κράτη μέλη χορηγούν έγκριση με βάση όρους που σχετίζονται με το εν λόγω κράτος μέλος, ή αρνούνται τη χορήγηση έγκρισης σε περίπτωση που στο εν λόγω κράτος μέλος δεν πληρούται το άρθρο 30.
3. Η έγκριση μπορεί να υπόκειται σε όρους που προκύπτουν από την εφαρμογή άλλων μέτρων που βασίζονται στο κοινοτικό δίκαιο, τα οποία έχουν σχέση με τους όρους διανομής και χρήσης φυτοπροστατευτικών προϊόντων που αποσκοπούν στην προστασία της υγείας των διανομέων, των χρηστών και των εργαζομένων.
4. Η έγκριση μπορεί να υπόκειται σε επιπρόσθετες απαιτήσεις όταν οι αγροτικές, φυτοϋγειονομικές και περιβαλλοντικές (περιλαμβανομένων των κλιματικών) συνθήκες του κράτους μέλους καθιστούν αυτές τις απαιτήσεις απαραίτητες για την τήρηση του άρθρου 30.
Οι προϋποθέσεις αυτές πρέπει σε κάθε περίπτωση να καλύπτουν τα εξής:
— |
τη δόση ανά εκτάριο κάθε εφαρμογής· |
— |
το χρονικό διάστημα μεταξύ της τελευταίας εφαρμογής και της συγκομιδής· |
— |
τον αριθμό των εφαρμογών κατ' έτος· |
— |
τη συνταγογράφηση της ανάγκης ψεκασμού· |
— |
το επίπεδο κινδύνου/επικινδυνότητας για την ανθρώπινη υγεία (αθροιστικά αποτελέσματα)· |
— |
την προστασία των υπογείων υδάτων και της βιοποικιλότητας. |
5. ║ Με την επιφύλαξη του κοινοτικού δικαίου, δύναται να επιβληθούν επιπλέον όροι όσον αφορά τις απαιτήσεις του άρθρου 31, παράγραφος 3.
6. Όταν ένα κράτος μέλος πιστεύει ότι ένα φυτοπροστατευτικό προϊόν που έχει εγκριθεί από άλλο κράτος μέλος δεν πληροί τις απαιτήσεις που ορίζονται στο άρθρο 30 ή ενδέχεται αντίκειται στους στόχους του δικού τους εθνικού σχεδίου δράσης για τα Φυτοφάρμακα, και κατά συνέπεια προτείνει να μην γίνει δεκτή η έγκριση, κοινοποιεί τούτο στην Επιτροπή, στα άλλα κράτη μέλη και στον αιτούντα.
Άρθρο 43
Διαδικασία
1 Η αίτηση συνοδεύεται από τα εξής:
α) |
επικυρωμένο αντίγραφο της αίτησης που χορηγείται από το κράτος μέλος αναφοράς· |
β) |
επίσημη δήλωση ότι το φυτοπροστατευτικό προϊόν είναι πανομοιότυπο με το φυτοπροστατευτικό προϊόν που εγκρίνεται από το κράτος μέλος αναφοράς· |
γ) |
περίληψη του φακέλου, όπως απαιτείται στο άρθρο 33, παράγραφος 3· |
δ) |
κατόπιν αιτήσεως του κράτους μέλους πλήρη φάκελο όπως απαιτείται στο άρθρο 33, παράγραφος 3. |
2. Το κράτος μέλος στο οποίο υποβάλλεται αίτηση δυνάμει του άρθρου 41 αποφασίζει σχετικά με την αίτηση εντός 180 ημερών .
Ενότητα 4
Ανανέωση, τροποποίηση και ανάκληση
Άρθρο 44
Ανανέωση έγκρισης
1. Η έγκριση ανανεώνεται κατόπιν αίτησης του κατόχου της, εφόσον εξακολουθούν να πληρούνται οι όροι που προβλέπονται στο άρθρο 30.
Η αίτηση υποβάλλεται το αργότερο ένα έτος πριν από τη λήξη της έγκρισης, εκτός εάν οι αιτούντες δεν μπορούν να τηρήσουν αυτή την προθεσμία επειδή η οικεία δραστική ουσία συμπεριλήφθηκε στο Παράρτημα I της οδηγίας 91/414/ΕΟΚ για χρονικό διάστημα που έληξε λιγότερο από ένα έτος μετά την ημερομηνία εφαρμογής του παρόντος κανονισμού.
2. Η αίτηση συνοδεύεται από τα εξής έγγραφα:
α) |
αντίγραφο της έγκρισης του φυτοπροστατευτικού προϊόντος· |
β) |
έκθεση σχετικά με τα αποτελέσματα της παρακολούθησης, εφόσον η έγκριση υπόκειται σε παρακολούθηση. |
3. Εντός τριών μηνών από την ανανέωση της έγκρισης μιας δραστικής ουσίας, προστατευτικού ή συνεργιστικού που περιέχεται στο φυτοπροστατευτικό προϊόν, ο αιτών υποβάλλει τα ακόλουθα στοιχεία:
α) |
οποιαδήποτε νέα πληροφορία που αναφέρεται στον ανανεωμένο κανονισμό, όπως αναφέρεται στο άρθρο 21, ή καθίσταται απαραίτητη μετά την τροποποίηση των απαιτήσεων δεδομένων ή των κριτηρίων· |
β) |
τους λόγους για τους οποίους τα νέα δεδομένα που υποβάλλονται απορρέουν από τις απαιτήσεις δεδομένων ή από κριτήρια που δεν ίσχυαν όταν χορηγήθηκε η έγκριση του φυτοπροστατευτικού προϊόντος ή είναι απαραίτητη για τροποποίηση των όρων της έγκρισης· |
γ) |
οποιαδήποτε πληροφορία κρίνεται απαραίτητη για να αποδειχθεί ότι το φυτοπροστατευτικό προϊόν πληροί τις απαιτήσεις που καθορίζονται στον κανονισμό όσον αφορά την ανανέωση της έγκρισης της δραστικής ουσίας, του προστατευτικού ή του συνεργιστικού που περιέχεται σε αυτή. |
4. Τα κράτη μέλη ελέγχουν ότι όλα τα φυτοπροστατευτικά προϊόντα που περιέχουν τη δραστική ουσία, το προστατευτικό ή το συνεργιστικό που εξετάζονται συμμορφώνονται με τους τυχόν όρους και περιορισμούς που προβλέπονται στον κανονισμό για την ανανέωση της έγκρισης δυνάμει του άρθρου 21.
Το κράτος μέλος που ενήργησε ως εισηγητής για τη δραστική ουσία, το προστατευτικό ή το συνεργιστικό συντονίζει τη διενέργεια του ελέγχου συμμόρφωσης και την αξιολόγηση των αποτελεσμάτων. Ο έλεγχος συμμόρφωσης διενεργείται εντός της ίδιας χρονικής περιόδου που ορίζεται στον κανονισμό όσον αφορά την ανανέωση της έγκρισης.
5. Οι κατευθυντήριες γραμμές για τη διοργάνωση των ελέγχων συμμόρφωσης καταρτίζονται σύμφωνα με την κανονιστική διαδικασία με έλεγχο του άρθρου 83, παράγραφος 4 .
6. Τα κράτη μέλη αποφασίζουν σχετικά με την ανανέωση της έγκρισης το αργότερο εννέα μήνες μετά την ανανέωση της έγκρισης της δραστικής ουσίας, του προστατευτικού ή του συνεργιστικού που περιέχεται σε αυτή.
7. Σε περίπτωση που, για λόγους ανεξάρτητους από την επιθυμία του κατόχου της έγκρισης, δεν ληφθεί απόφαση σχετικά με την ανανέωση της έγκρισης πριν από τη λήξη της, το υπό εξέταση κράτος μέλος παρατείνει την έγκριση κατά το χρονικό διάστημα που απαιτείται για την ολοκλήρωση της εξέτασης και τη λήψη απόφασης σχετικά με την ανανέωση.
Άρθρο 45
Ανάκληση ή τροποποίηση έγκρισης
1. Τα κράτη μέλη μπορούν να αναθεωρούν μια έγκριση οποτεδήποτε υπάρχουν ενδείξεις ότι δεν πληρούνται πλέον οι απαιτήσεις που αναφέρονται στο άρθρο 30.
2. Τα κράτη μέλη επανεξετάζουν μια έγκριση οσάκις υπάρχουν ενδείξεις ότι ενδέχεται να διακυβευθεί η επίτευξη των στόχων που τέθηκαν σύμφωνα με το άρθρο 4, παράγραφος 1, στοιχείο α), σημείο (iv) και στοιχείο β), σημείο (i), και το άρθρο 7, παράγραφοι 2 και 3, της οδηγίας 2000/60/ΕΚ.
3. Όταν ένα κράτος μέλος προτίθεται να ανακαλέσει ή να τροποποιήσει μια έγκριση, ενημερώνει τον κάτοχο της έγκρισης και του παρέχει τη δυνατότητα να υποβάλει παρατηρήσεις.
Το κράτος μέλος μπορεί να ζητήσει από τον κάτοχο της έγκρισης να υποβάλει περαιτέρω στοιχεία.
4. Το κράτος μέλος ανακαλεί ή τροποποιεί την έγκριση, κατά περίπτωση, όταν:
α) |
δεν πληρούνται πλέον οι απαιτήσεις του άρθρου 30· |
β) |
παρασχέθηκαν πλαστά ή παραπλανητικά στοιχεία σχετικά με τα πραγματικά περιστατικά, βάσει των οποίων χορηγήθηκε η έγκριση· |
γ) |
δεν τηρήθηκε κάποιος όρος που περιλαμβανόταν στην έγκριση· |
δ) |
βάσει των εξελίξεων των επιστημονικών και τεχνικών γνώσεων, ο τρόπος χρήσης και οι χρησιμοποιούμενες ποσότητες δύνανται να τροποποιούνται. |
5. Όταν ένα κράτος μέλος ανακαλεί ή τροποποιεί μια έγκριση σύμφωνα με την παράγραφο 4, ενημερώνει αμέσως τον κάτοχο της έγκρισης, τα άλλα κράτη μέλη, την Αρχή και την Επιτροπή ▐.
Άρθρο 46
Ανάκληση ή τροποποίηση έγκρισης κατόπιν αιτήματος του κατόχου της
1. Η έγκριση μπορεί να ανακληθεί ή να τροποποιηθεί κατόπιν αιτήματος του κατόχου της, ο οποίος πρέπει να αιτιολογεί το αίτημά του.
2. Οι τροποποιήσεις επιτρέπονται μόνον εφόσον διαπιστώνεται ότι οι απαιτήσεις του άρθρου 30 εξακολουθούν να πληρούνται.
Άρθρο 47
Περίοδος χάριτος
Εάν ένα κράτος μέλος ανακαλεί ή τροποποιεί έγκριση ή δεν την ανανεώνει, δύναται να χορηγήσει περίοδο χάριτος για την τελική διάθεση, την αποθήκευση, τη διάθεση στην αγορά και τη χρήση των υφιστάμενων αποθεμάτων.
Εάν οι λόγοι ανάκλησης, τροποποίησης ή μη ανανέωσης της έγκρισης δεν έχουν σχέση με την προστασία της υγείας των ανθρώπων και των ζώων ή του περιβάλλοντος , οι περίοδοι χάριτος για την εξάντληση των αποθεμάτων των οικείων φυτοπροστατευτικών προϊόντων χορηγούνται για χρονική περίοδο μιας περιόδου εμπορίας κατ' ανώτατο όριο. Αν οι λόγοι ανάκλησης, απόσυρσης, τροποποίησης ή μη ανανέωσης της έγκρισης σχετίζονται με την προστασία της υγείας των ανθρώπων ή των ζώων ή του περιβάλλοντος τότε δεν ορίζεται χρονική περίοδος για τη χρήση αποθεμάτων των εν λόγω φυτοφαρμάκων και όλες οι πωλήσεις και χρήσεις τέτοιων προϊόντων παύουν αμέσως μόλις ληφθεί η απόφαση περί ανάκλησης ή μη ανανέωσης.
Άρθρο 48
Απόθεση και καταστροφή μη εγκεκριμένων φυτοπροστατευτικών προϊόντων
Με την επιφύλαξη των διατάξεων του άρθρου 47, τα αποθέματα μη εγκεκριμένων φυτοπροστατευτιοκών προϊόντων πρέπει να αποτίθενται με ασφάλεια και να καταστρέφονται υπ' ευθύνη του προηγούμενου κατόχου έγκρισης.
Άρθρο 49
Εισαγωγές
Τα εισαγόμενα υλικά ή αντικείμενα πλην των τροφίμων δεν πρέπει να περιέχουν υπολείμματα ενεργών ουσιών τα οποία δεν διαθέτουν έγκριση σύμφωνα με τις διατάξεις του παρόντος κανονισμού.
Ενότητα 5
Ειδικές περιπτώσεις
Άρθρο 50
Διάθεση στην αγορά και χρήση φυτοπροστατευτικών προϊόντων χαμηλού κινδύνου
1. Σε περίπτωση που όλες οι δραστικές ουσίες που περιέχονται στο φυτοπροστατευτικό προϊόν είναι ουσίες κατά την έννοια του άρθρου 23 («δραστικές ουσίες χαμηλού κινδύνου»), το εν λόγω προϊόν, κατά παρέκκλιση από το άρθρο 30, εγκρίνεται ως φυτοπροστατευτικό προϊόν χαμηλού κινδύνου, με τον όρο ότι πληροί τις ακόλουθες προϋποθέσεις:
α) |
οι δραστικές ουσίες, τα προστατευτικά και τα συνεργιστικά χαμηλού κινδύνου που περιέχονται σε αυτό έχουν εγκριθεί δυνάμει του κεφαλαίου II· |
β) |
οι ενεργές ουσίες χαμηλού κινδύνου που περιέχονται σε αυτό δεν έχουν αρνητική επίδραση σε ανθρώπους, ζώα, ή το περιβάλλον· |
γ) |
δεν περιέχει ουσία που προκαλεί ανησυχία· |
δ) |
είναι επαρκώς αποτελεσματικό· |
ε) |
δεν προκαλεί περιττούς πόνους και ταλαιπωρίες στα σπονδυλωτά που πρόκειται να ελεγχθούν· |
στ) |
συμμορφώνεται με το άρθρο 30, παράγραφος 1, στοιχεία β), γ), στ) και η) έως ι). |
Αυτά τα προϊόντα καλούνται στο εξής «φυτοπροστατευτικά προϊόντα χαμηλού κινδύνου».
2. Ο αιτών έγκριση για φυτοπροστατευτικό προϊόν χαμηλού κινδύνου αποδεικνύει ότι ικανοποιούνται οι απαιτήσεις της παραγράφου 1 και συνοδεύει την αίτηση με πλήρη και συνοπτικό φάκελο για κάθε σημείο των απαιτήσεων δεδομένων σχετικά με τη δραστική ουσία και το φυτοπροστατευτικό προϊόν.
3. Το κράτος μέλος αποφασίζει εντός 90ημερών την έγκριση ή μη μιας αίτησης έγκρισης φυτοπροστατευτικού προϊόντος χαμηλού κινδύνου.
Η περίοδος ορίζεται σε 60ημέρες, εάν έχει ήδη χορηγηθεί έγκριση για το ίδιο φυτοπροστατευτικό προϊόν χαμηλού κινδύνου από άλλο κράτος μέλος ▐.
Εάν το κράτος μέλος χρειάζεται συμπληρωματικές πληροφορίες, ορίζει στον αιτούντα προθεσμία για την προσκόμισή τους. Σε αυτήν την περίπτωση, η προθεσμία των 90ημερών παρατείνεται κατά το επιπλέον χρονικό διάστημα που χορηγείται από το κράτος μέλος. Η συνολική προθεσμία δεν μπορεί να υπερβαίνει τους τέσσερις μήνες.
4. Εάν δεν ορίζεται διαφορετικά, εφαρμόζονται όλες οι διατάξεις του παρόντος κανονισμού που αφορούν τις εγκρίσεις.
Άρθρο 51
Διάθεση στην αγορά και χρήση φυτοπροστατευτικών προϊόντων μειωμένου κινδύνου
1. Κατά παρέκκλιση του άρθρου 30, ένα φυτοπροστατευτικό προϊόν εγκρίνεται ως φυτοπροστατευτικό προϊόν μειωμένου κινδύνου, αν ικανοποιεί τις ακόλουθες απαιτήσεις:
α) |
τουλάχιστον μία από τις δραστικές ουσίες που περιέχει είναι ουσία κατά την έννοια του άρθρου 23 («δραστικές ουσίες χαμηλού κινδύνου»)· |
β) |
όλες οι δραστικές ουσίες, οι προστατευτικές ουσίες και τα συνεργιστικά προϊόντα χαμηλού κινδύνου που περιέχει, έχουν εγκριθεί σύμφωνα με το κεφάλαιο II· |
γ) |
συνεπάγεται, υπό το φως των επιστημονικών ή τεχνικών γνώσεων, σημαντικά λιγότερους κινδύνους για την υγεία των ανθρώπων ή των ζώων ή για το περιβάλλον από ένα ανάλογο φυτοπροστατευτικό προϊόν που έχει ήδη εγκριθεί· |
δ) |
είναι επαρκώς δραστικό· |
ε) |
συμμορφώνεται με το άρθρο 30, παράγραφος 1, στοιχεία β), γ), στ) και η) έως ι). |
2. Οι αιτούντες έγκριση για φυτοπροστατευτικό προϊόν μειωμένου κινδύνου πρέπει να αποδείξουν ότι ικανοποιούνται οι όροι της παραγράφου 1 και συνοδεύουν την αίτηση με πλήρη και συνοπτικό φάκελο για κάθε σημείο των λεπτομερειών που απαιτούνται σχετικά με τη δραστική ουσία και το φυτοπροστατευτικό προϊόν.
3. Το κράτος μέλος αποφασίζει εντός 120ημερών την έγκριση ή μη μιας αίτησης έγκρισης φυτοπροστατευτικού προϊόντος μειωμένου κινδύνου.
Η περίοδος ορίζεται σε 90ημέρες, εάν έχει ήδη χορηγηθεί έγκριση για το ίδιο φυτοπροστατευτικό προϊόν μειωμένου κινδύνου από άλλο κράτος μέλος που βρίσκεται στην ήδη ζώνη.
Εάν το κράτος μέλος χρειάζεται συμπληρωματικές πληροφορίες, ορίζει στον αιτούντα προθεσμία για την προσκόμισή τους. Σε αυτή την περίπτωση, η προθεσμία των 120ημερών παρατείνεται κατά το επιπλέον χρονικό διάστημα που χορηγείται από το κράτος μέλος.
4. Εάν δεν ορίζεται διαφορετικά, εφαρμόζονται όλες οι διατάξεις του παρόντος κανονισμού που αφορούν τις εγκρίσεις.
Άρθρο 52
Διάθεση στην αγορά και χρήση φυτοπροστατευτικών προϊόντων που περιέχουν γενετικώς τροποποιημένο μικροοργανισμό
1. Ένα φυτοπροστατευτικό προϊόν το οποίο περιέχει μικροοργανισμό που εμπίπτει στο πεδίο εφαρμογής της οδηγίας 2001/18/ΕΚ εξετάζεται ως προς τη γενετική τροποποίηση σύμφωνα με την εν λόγω οδηγία, παράλληλα με την αξιολόγηση που προβλέπεται στο παρόν κεφάλαιο.
Δεν χορηγείται έγκριση δυνάμει του παρόντος κανονισμού σε αυτό το φυτοπροστατευτικό προϊόν, εκτός εάν έχει χορηγηθεί γραπτή συγκατάθεση, όπως αναφέρεται στο άρθρο 19 της οδηγίας 2001/18/ΕΚ.
2. Εάν δεν ορίζεται διαφορετικά, εφαρμόζονται όλες οι διατάξεις του παρόντος κανονισμού που αφορούν τις εγκρίσεις.
Άρθρο 53
Συγκριτική αξιολόγηση των φυτοπροστατευτικών προϊόντων που περιέχουν υποψήφιες ουσίες υποκατάστασης
1. Τα κράτη μέλη δεν εγκρίνουν για χρήση σε δεδομένη καλλιέργεια φυτοπροστατευτικό προϊόν που είτε περιέχει ουσία υποψήφια για υποκατάσταση είτε ενέχει υψηλότερο κίνδυνο , εάν προκύπτει από συγκριτική αξιολόγηση που σταθμίζει τους κινδύνους και τα οφέλη, όπως ορίζεται στο Παράρτημα IV, ότι:
α) |
για τις χρήσεις που καθορίζονται στην αίτηση έχει ήδη εγκριθεί φυτοπροστατευτικό προϊόν, ή μη χημική μέθοδος καταπολέμησης ή πρόληψης με ισοδύναμη αποτελεσματικότητα, που παρουσιάζει σαφώς μεγαλύτερη ασφάλεια για την υγεία του ανθρώπου ή των ζώων ή για το περιβάλλον· |
β) |
η υποκατάσταση με φυτοπροστατευτικά προϊόντα ή οι μη χημικές μέθοδοι καταπολέμησης ή πρόληψης που αναφέρονται στο στοιχείο α) δεν παρουσιάζουν σημαντικά οικονομικά ή πρακτικά μειονεκτήματα· |
γ) |
η χημική πολυμορφία των δραστικών ουσιών, κατά περίπτωση, ή οι μέθοδοι και πρακτικές διαχείρισης καλλιεργειών και πρόληψης επιβλαβών οργανισμών ενδείκνυνται για την ελαχιστοποίηση της εμφάνισης ανθεκτικότητας στον οργανισμό-στόχο. |
Μολονότι τα κράτη μέλη δεν πρέπει να εγκρίνουν οιοδήποτε φυτοπροστατευτικό προϊόν εφόσον συγκριτική αξιολόγηση υποδεικνύει την ύπαρξη ασφαλέστερων εναλλακτικών λύσεων, προτεραιότητα στη συγκριτική ανάλυση και υποκατάσταση πρέπει να δοθεί στις υποψήφιες για υποκατάσταση ουσίες.
2. Κατά παρέκκλιση από την παράγραφο 1, ένα φυτοπροστατευτικό προϊόν που περιέχει ουσία υποψήφια για υποκατάσταση εγκρίνεται χωρίς συγκριτική αξιολόγηση σε περίπτωση που είναι απαραίτητο να αποκτηθεί προηγούμενη πείρα μέσω της χρησιμοποίησης του εν λόγω προϊόντος στην πράξη.
Αυτές οι εγκρίσεις χορηγούνται για περίοδο που δεν υπερβαίνει τα τρία έτη.
3. Τα κράτη μέλη επαναλαμβάνουν την προβλεπόμενη στην παράγραφο 1 συγκριτική αξιολόγηση τακτικά και το αργότερο τέσσερα έτη μετά τη χορήγηση ή την ανανέωση της έγκρισης.
Βάσει των αποτελεσμάτων της εν λόγω συγκριτικής αξιολόγησης, τα κράτη μέλη διατηρούν, ανακαλούν ή τροποποιούν την έγκριση.
4. Όταν ένα κράτος μέλος αποφασίζει να ανακαλέσει ή να τροποποιήσει μια έγκριση σύμφωνα με την παράγραφο 3, η εν λόγω ανάκληση ή τροποποίηση αρχίζει να ισχύει δύο έτη μετά την απόφαση του κράτους μέλους ή κατά το πέρας της περιόδου έγκρισης της υποψήφιας για υποκατάσταση ουσίας, σε περίπτωση που αυτή η περίοδος λήγει νωρίτερα.
5. Εάν δεν ορίζεται διαφορετικά, εφαρμόζονται όλες οι διατάξεις του παρόντος κανονισμού που αφορούν τις εγκρίσεις.
Άρθρο 54
Επέκταση εγκρίσεων για χρήσεις δευτερεύουσας σημασίας
1. Για τους σκοπούς του παρόντος άρθρου, ως χρήση δευτερεύουσας σημασίας ενός φυτοπροστατευτικού προϊόντος σε συγκεκριμένο κράτος μέλος νοείται η χρήση αυτού του προϊόντος σε καλλιέργεια που δεν καλλιεργείται ευρέως στο εν λόγω κράτος μέλος ή σε ευρέως καλλιεργούμενη καλλιέργεια με σκοπό την ικανοποίηση έκτακτων αναγκών.
2. Ο κάτοχος έγκρισης, επίσημοι ή επιστημονικοί φορείς που δραστηριοποιούνται στον γεωργικό τομέα ή επαγγελματικές αγροτικές οργανώσεις και επαγγελματίες χρήστες μπορούν να ζητήσουν την επέκταση της έγκρισης ήδη εγκεκριμένου φυτοπροστατευτικού προϊόντος στο οικείο κράτος μέλος σε χρήσεις δευτερεύουσας σημασίας που δεν καλύπτονται ακόμα από την εν λόγω έγκριση.
3. Τα κράτη μέλη μπορούν να θεσπίζουν, μετά από έγκριση της Επιτροπής μέτρα που να διευκολύνουν την υποβολή αιτήσεων σχετικών με την επέκταση της έγκρισης για χρήσεις δευτερεύουσας σημασίας.
4. Τα κράτη μέλη επεκτείνουν την έγκριση με τον όρο ότι:
α) |
η επιδιωκόμενη χρήση είναι δευτερεύουσας σημασίας· |
β) |
πληρούνται οι όροι του άρθρου 4, παράγραφος 3, στοιχεία β), δ) και ε), και οι όροι του άρθρου 30, παράγραφος 1, στοιχείο ι)· |
γ) |
η επέκταση εξυπηρετεί το δημόσιο συμφέρον· |
δ) |
τα έγγραφα και τα στοιχεία που στηρίζουν την επέκταση της χρήσης έχουν υποβληθεί από πρόσωπα ή φορείς της παραγράφου 2. Τις απαραίτητες για τον προσδιορισμό των ανωτάτων ορίων καταλοίπων μελέτες μπορεί να εκπονούν επιστημονικά ιδρύματα ή επίσημοι φορείς. |
5. Η επέκταση μπορεί να λάβει τη μορφή τροποποίησης της υφιστάμενης έγκρισης ή χορήγησης ξεχωριστής έγκρισης, σύμφωνα με τις διοικητικές διαδικασίες του οικείου κράτους μέλους.
Επεκτάσεις επί τη βάσει αυτού του άρθρου επισημαίνονται χωριστά και χωριστή αναφορά γίνεται στους περιορισμούς ανάληψης ευθύνης.
6. Όταν τα κράτη μέλη χορηγούν επέκταση έγκρισης για χρήση δευτερεύουσας σημασίας, ενημερώνουν τον κάτοχο της έγκρισης ο οποίος και αλλάζει ανάλογα την επισήμανση.
Σε περίπτωση που ο κάτοχος της έγκρισης αρνηθεί, τα κράτη μέλη εξασφαλίζουν ότι οι χρήστες είναι πλήρως και ειδικά ενήμεροι όσον αφορά τις οδηγίες χρήσης, μέσω επίσημης δημοσίευσης ή επίσημου δικτυακού τόπου.
Η σήμανση αναφέρει ότι τέτοιου είδους χρήσεις δεν έχουν αξιολογηθεί όσον αφορά την αποτελεσματικότητα και τη φυτοτοξικότητά τους. Με την επιφύλαξη του άρθρου 76, ο κάτοχος έγκρισης δεν είναι υπεύθυνος για ζημίες που απορρέουν από τη χρήση μετά από παρατάσεις της έγκρισης.
7. Τα κράτη μέλη θεσπίζουν και επικαιροποιούν τακτικά κατάλογο των χρήσεων δευτερεύουσας σημασίας. Αυτός ο κατάλογος διατίθεται στο κοινό μέσω των επίσημων ιστοτόπων του κράτους μέλους και της Επιτροπής.
8. Η Επιτροπή υποβάλλει, όχι αργότερα από τις ... (23), πρόταση οδηγίας του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου για τη σύσταση Ευρωπαϊκού Ταμείου Προώθησης για ήσσονος σημασίας χρήσεις. Το Ταμείο εξουσιοδοτείται επίσης να χρηματοδοτεί συμπληρωματικές δοκιμές καταλοίπων για ήσσονος σημασίας χρήσεις.
9. Εάν δεν ορίζεται διαφορετικά, εφαρμόζονται όλες οι διατάξεις του παρόντος κανονισμού που αφορούν τις εγκρίσεις.
Άρθρο 55
Παράλληλο εμπόριο
1. Ένα φυτοπροστατευτικό προϊόν που έχει εγκριθεί σε ένα κράτος μέλος (κράτος μέλος προέλευσης) μπορεί, εφόσον υπάρχει αίτηση για άδεια παράλληλου εμπορίου, να εισαχθεί, κυκλοφορήσει στην αγορά και χρησιμοποιηθεί σε άλλο κράτος μέλος (κράτος μέλος εισόδου), εάν αυτό το κράτος μέλος ορίζει ότι το φυτοπροστατευτικό προϊόν είναι πανομοιότυπο ως προς τη σύνθεση με φυτοπροστατευτικό προϊόνπου έχει εγκριθεί ήδη στο κράτος μέλος εισόδου (προϊόν αναφοράς). Η αίτηση υποβάλλεται στη ρυθμιστική αρχή του κράτους μέλους εισόδου (αρμόδια αρχή).
2. Η άδεια παράλληλου εμπορίου χορηγείται εντός 90 εργάσιμων ημερών μετά την παραλαβή πλήρους αίτησης. Τα κράτη μέλη παρέχουν αμοιβαίως κατόπιν αιτήματος τις απαραίτητες πληροφορίες για την αξιολόγηση του πανομοιότυπου εντός 10 εργάσιμων ημερών από την παραλαβή του αιτήματος. Η διαδικασία χορήγησης άδειας παράλληλου εμπορίου διακόπτεται από την ημέρα αποστολής της αίτησης για πληροφορίες στην αρμόδια αρχή του κράτους μέλους προέλευσης έως ότου οι απαιτούμενες πλήρεις πληροφορίες δοθούν στην αρμόδια αρχή.
3. Τα κράτη μέλη χορηγούν άδεια παράλληλου εμπορίου δυνάμει απλοποιημένης διαδικασίας εάν το προς εισαγωγή φυτοπροστατευτικό προϊόν είναι πανομοιότυπο με το προϊόν αναφοράς ως προς τις προδιαγραφές και την περιεκτικότητα των δραστικών ουσιών, των προστατευτικών και των συνεργιστικών, την φαρμακοτεχνική μορφή και τη σύνθεση του φυτοπροστατευτικού προϊόντος.
4. Οι δραστικές ουσίες, τα προστατευτικά και τα συνεργιστικά θεωρούνται πανομοιότυπα βάσει της παραγράφου 3 εάν:
α) |
έχουν παρασκευασθεί από την ίδια εταιρεία ή από συνδεόμενη ή λειτουργούσα κατόπιν σχετικής αδείας επιχείρηση σύμφωνα με την ίδια διεργασία παρασκευής· και |
β) |
έχουν τις ίδιες προδιαγραφές που εγκρίθηκαν ως ισότιμες δυνάμει της διαδικασίας που εμφαίνεται στο άρθρο 39. |
5. Το προς εισαγωγή φυτοπροστατευτικό προϊόν και το προϊόν αναφοράς θεωρούνται πανομοιότυπα ως προς τη σύνθεση βάσει της παραγράφου 3 εάν:
α) |
τα βοηθητικά είναι πανομοιότυπα από όλες τις πτυχές· ή |
β) |
τα διάφορα βοηθητικά δεν έχουν πιο επιβλαβείς επιπτώσεις κατά την έννοια του άρθρου 4, παράγραφος 3, λαμβάνοντας δεόντως υπόψη, ειδικότερα, τις διαφορές που μπορεί να υπάρχουν στις συνθήκες σχετικά με τη γεωργία, την κατάσταση των φυτών και το περιβάλλον, ιδιαίτερα τις κλιματικές συνθήκες σχετικά με τη χρήση του προϊόντος. |
6. Τα κριτήρια και οι διαδικασίες για την αποτίμηση του βαθμού στον οποίο οι συνθέσεις είναι πανομοιότυπες μπορούν να περιγράφονται λεπτομερώς σύμφωνα με τη διαδικασία που εμφαίνεται στο άρθρο 83, παράγραφος 3.
7. Η αίτηση για άδεια παράλληλου εμπορίου περιλαμβάνει τα ακόλουθα:
— |
το κράτος μέλος προέλευσης, |
— |
το όνομα και τη διεύθυνση του αιτούντος, |
— |
το όνομα και τη διεύθυνση ενός αρμόδιου επικοινωνίας στο κράτος μέλος εισόδου, εάν ο αιτών δεν είναι εγκατεστημένος στο κράτος αυτό, |
— |
το όνομα που πρόκειται να δοθεί στο φυτοπροστατευτικό προϊόν που θα διανεμηθεί στο κράτος μέλος εισόδου, |
— |
το όνομα και τον αριθμό καταχώρησης του φυτοπροστατευτικού προϊόντος στο κράτος μέλος προέλευσης, |
— |
το όνομα και τη διεύθυνση του κατόχου της άδειας στο κράτος μέλος προέλευσης, |
— |
τις αρχικές οδηγίες χρήσης με τις οποίες το προς εισαγωγή φυτοπροστατευτικό προϊόν διαμέμεται στο κράτος μέλος προέλευσης εάν θεωρείται αναγκαίο για την εξέταση από την αρμόδια αρχή. Η αρμόδια αρχή μπορεί να απαιτήσει μετάφραση των σχετικών μερών των αρχικών οδηγιών χρήσης, |
— |
ο όνομα και τον αριθμό καταχώρησης του προϊόντος αναφοράς, |
— |
το όνομα και τη διεύθυνση του κατόχου της άδειας του προϊόντος αναφοράς, |
— |
σχέδιο ετικέτας για το προϊόν που προορίζεται να κυκλοφορήσει στην αγορά, |
— |
δείγμα του προϊόντος που πρόκειται να εισαχθεί εάν το κρίνει απαραίτητο η αρμόδια αρχή. |
8. Ο αιτών για άδεια παράλληλου εμπορίου μπορεί να αποδείξει με όλες τις διαθέσιμες και προσιτές πληροφορίες ότι το φυτοπροστατευτικό προϊόν που πρόκειται να εισαχθεί είναι πανομοιότυπο βάσει των παραγράφων 3, 4 και 5 με το προϊόν αναφοράς.
9. Ένα φυτοπροστατευτικό προϊόν για το οποίο έχει εκδοθεί άδεια παράλληλου εμπορίου πρέπει να κυκλοφορεί στην αγορά και να χρησιμοποιείται σύμφωνα με τις διατάξεις της άδειας του προϊόντος αναφοράς. Προς ικανοποίηση των απαιτήσεων του άρθρου 30 και για να διευκολυνθούν η παρακολούθηση και οι έλεγχοι βάσει του άρθρου 71η αρμόδια αρχή μπορεί να ορίσει επιπρόσθετες απαιτήσεις για το προς εισαγωγή προϊόν.
10. Η άδεια παράλληλου εμπορίου ισχύει όσο διαρκεί η άδεια του προϊόντος αναφοράς. Εάν ο κάτοχος της άδειας του προϊόντος αναφοράς υποβάλει αίτηση ανάκλησης της έγκρισης σύμφωνα με το άρθρο 46, παράγραφος 1, και εξακολουθούν να πληρούνται οι απαιτήσεις του άρθρου 30, η άδεια παράλληλου εμπορίου θα λήξει την ημερομηνία κατά την οποία θα έληγε κανονικά η άδεια του προϊόντος αναφοράς.
11. Με την επιφύλαξη των ειδικών διατάξεων του παρόντος άρθρου, τα άρθρα 45 έως 47, 58 και 59, παράγραφος 4 και τα Κεφάλαια VI έως X ισχύουν για τα φυτοπροστατευτικά προϊόντα του παράλληλου εμπορίου κατ' αναλογία.
12. Με την επιφύλαξη του άρθρου 45, μια άδεια παράλληλου εμπορίου μπορεί να ανακληθεί εάν:
— |
η άδεια του εισαχθέντος φυτοπροστατευτικού προϊόντος ανακαλείται στο κράτος μέλος προέλευσης για λόγους ασφάλειας ή αποτελεσματικότητας, |
— |
ο αιτών κάνει κατάχρηση της άδειας παράλληλου εμπορίου για να εισαγάγει ή να θέσει στην αγορά φυτοπροστατευτικά προϊόντα που δεν έχουν εγκριθεί σε κανένα κράτος μέλος. |
13. Όταν, όσον αφορά τα κριτήρια που προβλέπονται στις παραγράφους 3, 4 και 5, η αξιολόγηση που διενεργήθηκε από το κράτος μέλος εισαγωγής δείχνει ότι το προς εισαγωγή προϊόν δεν είναι πανομοιότυπο βάσει των παραγράφων 3, 4 και 5, με το προϊόν αναφοράς, το κράτος μέλος εισόδου μπορεί να χορηγήσει την απαιτούμενη άδεια μόνον για κυκλοφορία στην αγορά και χρήση σύμφωνα με το άρθρο 29.
14. Οι διατάξεις του παρόντος άρθρου δεν ισχύουν για φυτοπροστατευτικά προϊόντα που είναι εγκεκριμένα στο κράτος μέλος προέλευσης σύμφωνα με τα άρθρα 56 ή 57.
Ενότητα 6
Παρεκκλίσεις
Άρθρο 56
Εγκρίσεις έκτακτης ανάγκης
1. Κατά παρέκκλιση από το άρθρο 29, σε ειδικές περιπτώσεις ένα κράτος μέλος μπορεί να εγκρίνει, για χρονικό διάστημα που δεν υπερβαίνει τις 120ημέρες, τη διάθεση φυτοπροστατευτικών προϊόντων στην αγορά, για περιορισμένη και ελεγχόμενη χρήση, σε περίπτωση που το μέτρο αυτό κρίνεται αναγκαίο λόγω κινδύνου για την υγεία των φυτών ο οποίος δεν μπορεί να αντιμετωπιστεί με άλλα εύλογα μέσα.
Το οικείο κράτος μέλος ενημερώνει αμέσως τα άλλα κράτη μέλη και την Επιτροπή σχετικά με το μέτρο που αποφασίστηκε, παρέχοντας αναλυτικές πληροφορίες για την κατάσταση και τα τυχόν μέτρα που ελήφθησαν προκειμένου να υπάρξουν εγγυήσεις για την ασφάλεια των καταναλωτών.
2. Η Επιτροπή μπορεί να ζητήσει τη γνώμη ή την επιστημονική ή τεχνική βοήθεια της Αρχής.
Η Αρχή γνωστοποιεί τη γνώμη της ή τα αποτελέσματα των εργασιών της στην Επιτροπή εντός ενός μηνός από την υποβολή του αιτήματος.
3. Όπου κρίνεται σκόπιμο, λαμβάνεται απόφαση, σύμφωνα με τη διαδικασία του άρθρου 83, παράγραφος 3, όσον αφορά:
α) |
το κατά πόσον η καλλιέργεια στην οποία έχει χρησιμοποιηθεί το φυτοπροστατευτικό προϊόν μπορεί να αποτελέσει αντικείμενο ασφαλούς εμπορίας, και |
β) |
το κατά πόσον και σε ποιες συνθήκες το κράτος μέλος
|
4. Οι παράγραφοι 1 έως 3 δεν εφαρμόζονται στα φυτοπροστατευτικά προϊόντα που περιέχουν γενετικώς τροποποιημένους μικροοργανισμούς ή αποτελούνται από τέτοιους μικροοργανισμούς.
Άρθρο 57
Έρευνα και ανάπτυξη
1. Κατά παρέκκλιση από το άρθρο 29, μπορούν να διενεργούνται πειράματα ή δοκιμές για ερευνητικούς ή αναπτυξιακούς σκοπούς που περιλαμβάνουν την ελευθέρωση μη εγκεκριμένου φυτοπροστατευτικού προϊόντος στο περιβάλλον, εάν το κράτος μέλος στο έδαφος του οποίου πρόκειται να πραγματοποιηθεί το πείραμα ή η δοκιμή έχει αξιολογήσει τα διαθέσιμα δεδομένα και έχει χορηγήσει έγκριση με σκοπό τη διενέργεια δοκιμών. Όλα αυτά τα πειράματα και οι δοκιμές πρέπει να ελέγχονται αυστηρά προκειμένου να διασφαλιστεί ότι δεν ενέχουν άμεση ή έμμεση αρνητική επίπτωση στην ανθρώπινη υγεία, συμπεριλαμβανομένων των κατοίκων και των παρευρισκομένων, καθώς και των ευαίσθητων ομάδων, όπως νεογνών, παιδιών, εγκύων γυναικών, ηλικιωμένων, ασθενών και όσων λαμβάνουν φάρμακα, ή την υγεία των ζώων, είτε άμεσα είτε μέσω του πόσιμου ύδατος, των τροφίμων, των ζωοτροφών ή του αέρα, ακόμη και σε περιοχές που απέχουν από τον τόπο χρήσης αφού είχε προηγηθεί μεταφορά σε μεγάλη απόσταση, ή συνέπειες στον χώρο εργασίας ή άλλες έμμεσες επιπτώσεις, λαμβάνοντας υπόψη τη σωρευτική και συνεργιστική δράση· ή στα υπόγεια ύδατα. Η έγκριση ενδέχεται να περιορίσει τις ποσότητες που πρόκειται να χρησιμοποιηθούν και τις περιοχές στις οποίες πρόκειται να εφαρμοστεί το φυτοπροστατευτικό προϊόν. Επιπλέον, μπορεί να επιβάλει πρόσθετους όρους προκειμένου να προληφθούν τυχόν βλαβερές συνέπειες στην υγεία των ανθρώπων ή των ζώων ή οποιαδήποτε μη αποδεκτή δυσμενής επίδραση στο περιβάλλον, όπως η είσοδος στην τροφική αλυσίδα ζωοτροφών και τροφίμων που περιέχουν υπολείμματα, εκτός εάν έχει ήδη θεσπιστεί σχετική διάταξη δυνάμει του κανονισμού (ΕΚ) αριθ. 396/2005.
Το κράτος μέλος μπορεί να εγκρίνει πρόγραμμα πειραμάτων ή δοκιμών εκ των προτέρων ή να ζητήσει έγκριση για κάθε πείραμα ή δοκιμή.
2. Υποβάλλεται αίτηση στο κράτος μέλος στο έδαφος του οποίου θα πραγματοποιηθεί το πείραμα ή η δοκιμή, μαζί με φάκελο που περιλαμβάνει όλες τις διαθέσιμες πληροφορίες, ώστε να καταστεί εφικτή η εκτίμηση των πιθανών επιπτώσεων στην υγεία των ανθρώπων ή των ζώων ή του πιθανού αντικτύπου στο περιβάλλον.
3. Η έγκριση με σκοπό τη διενέργεια δοκιμών δεν χορηγείται για την πραγματοποίηση πειραμάτων ή δοκιμών που συνεπάγονται, μεταξύ άλλων, την ελευθέρωση στο περιβάλλον γενετικώς τροποποιημένου μικροοργανισμού, εκτός εάν αυτή η ελευθέρωση έχει γίνει δεκτή δυνάμει της οδηγίας 2001/18/ΕΚ.
4. Δύνανται να θεσπιστούν με την κανονιστική διαδικασία με έλεγχο του άρθρου 83, παράγραφος 4, λεπτομερείς κανόνες για την εφαρμογή του παρόντος άρθρου και, ειδικότερα, οι μέγιστες ποσότητες φυτοπροστατευτικών προϊόντων που μπορούν να ελευθερώνονται κατά τη διάρκεια πειραμάτων ή δοκιμών, καθώς και τα ελάχιστα στοιχεία που πρέπει να υποβάλλονται σύμφωνα με την παράγραφο 2.
ΤΜΗΜΑ 2
Χρήση και ενημέρωση
Άρθρο 58
Χρήση φυτοπροστατευτικών προϊόντων
Τα φυτοπροστατευτικά προϊόντα πρέπει να χρησιμοποιούνται ορθά.
Η ορθή χρήση περιλαμβάνει την τήρηση των όρων που θεσπίζονται σύμφωνα με το άρθρο 31 και καθορίζονται στην επισήμανση, την εφαρμογή των αρχών ορθής πρακτικής φυτοπροστασίας, καθώς και, κατά περίπτωση, των αρχών της ολοκληρωμένης διαχείρισης επιβλαβών οργανισμών ▐.
Το αργότερο έως την 1η Ιανουαρίου 2014, η ορθή χρήση των φυτοπροστατευτικών προϊόντων συμμορφώνεται με τις αρχές της ολοκληρωμένης διαχείρισης επιβλαβών οργανισμών, συμπεριλαμβανομένης της ορθής πρακτικής φυτοπροστασίας και της ορθής περιβαλλοντικής πρακτικής.
Αναλυτικοί κανόνες για την εφαρμογή του παρόντος άρθρου, συμπεριλαμβανομένων των ελάχιστων απαιτήσεων για τις εν λόγω αρχές, θεσπίζονται σύμφωνα με την κανονιστική διαδικασία του άρθρου 83, παράγραφος 3 .
Άρθρο 59
Ενημέρωση για τις δυνητικά βλαβερές επιδράσεις
1. Ο κάτοχος έγκρισης φυτοπροστατευτικού προϊόντος κοινοποιεί αμέσως στα κράτη μέλη ▐ τυχόν νέες πληροφορίες σχετικά με το εκάστοτε φυτοπροστατευτικό προϊόν ή δραστική ουσία, προστατευτικό ή συνεργιστικό που περιέχεται στο φυτοπροστατευτικό προϊόν, σύμφωνα με τις οποίες το προϊόν αυτό έχει βλαβερές επιδράσεις οι οποίες ενδέχεται να ακυρώνουν τη συμμόρφωση του εν λόγω φυτοπροστατευτικού προϊόντος ή της δραστικής ουσίας, του προστατευτικού ή του συνεργιστικού με τα κριτήρια που ορίζονται στα άρθρα 30 και 4 αντίστοιχα.
Ειδικότερα, κοινοποιούνται οι δυνητικά βλαβερές επιδράσεις του εν λόγω φυτοπροστατευτικού προϊόντος ή των υπολειμμάτων της δραστικής ουσίας, του προστατευτικού ή του συνεργιστικού που περιέχεται σε αυτό στην υγεία του ανθρώπου ή των ζώων ή στα ύδατα επιφανείας και τα υπόγεια ύδατα, ή οι δυνητικά μη αποδεκτές δυσμενείς επιδράσεις στα φυτά ή τα φυτικά προϊόντα και άλλα στοιχεία του περιβάλλοντος .
Για το σκοπό αυτό, ο κάτοχος έγκρισης καταγράφει και γνωστοποιεί όλες τις πιθανές δυσμενείς αντιδράσεις στον άνθρωπο , τα ζώα και το περιβάλλον , οι οποίες σχετίζονται με τη χρήση του φυτοπροστατευτικού προϊόντος.
Η υποχρέωση γνωστοποίησης καλύπτει τις πληροφορίες που αφορούν αποφάσεις ή αξιολογήσεις από δημόσιους φορείς που εγκρίνουν φυτοπροστατευτικά προϊόντα ή δραστικές ουσίες σε τρίτες χώρες.
2. Στη γνωστοποίηση εκτιμάται κατά πόσον και με ποιον τρόπο οι νέες πληροφορίες συνεπάγονται ότι το φυτοπροστατευτικό προϊόν ή η δραστική ουσία, το προστατευτικό ή το συνεργιστικό δεν συμμορφώνονται πλέον με τις απαιτήσεις που ορίζονται στο άρθρο 30 και στο άρθρο 4 αντίστοιχα.
3. Το κράτος μέλος που λαμβάνει τέτοιου είδους κοινοποίηση τη διαβιβάζει πάραυτα στα άλλα κράτη μέλη. Με την επιφύλαξη του δικαιώματος των κρατών μελών να θεσπίζουν προσωρινά προστατευτικά μέτρα, το κράτος μέλος που χορήγησε έγκριση ▐ αξιολογεί τις πληροφορίες που έλαβε και ενημερώνει τα άλλα κράτη μέλη, ▐ εάν αποφασίζει να ανακαλέσει ή να τροποποιήσει την έγκριση δυνάμει του άρθρου 45.
Ενημερώνει τα άλλα κράτη μέλη, την Αρχή και την Επιτροπή εάν θεωρεί ότι οι όροι έγκρισης της δραστικής ουσίας, του προστατευτικού ή του συνεργιστικού που περιέχεται στο φυτοπροστατευτικό προϊόν δεν πληρούνται πλέον και προτείνει την ανάκληση της έγκρισης ή την τροποποίηση των όρων.
4. Ο κάτοχος έγκρισης ενός φυτοπροστατευτικού προϊόντος υποβάλλει ετησίως στις αρμόδιες αρχές των κρατών μελών τυχόν διαθέσιμα στοιχεία για την έλλειψη της προσδοκώμενης αποτελεσματικότητας, την ανάπτυξη ανθεκτικότητας και τυχόν απρόβλεπτες επιδράσεις στα φυτά, τα φυτοπροστατευτικά προϊόντα ή το περιβάλλον.
Άρθρο 60
Υποχρέωση διαθεσιμότητας των πληροφοριών
1. Τα κράτη μέλη διαβιβάζουν στην Αρχή η οποία διατηρεί διαθέσιμες για το κοινό, σε ηλεκτρονική μορφή, τις πληροφορίες σχετικά με τα φυτοπροστατευτικά προϊόντα που εγκρίθηκαν ή αποσύρθηκαν σύμφωνα με τον παρόντα κανονισμό, οι οποίες περιλαμβάνουν τουλάχιστον τα εξής:
α) |
το όνομα ή την εταιρική επωνυμία του κατόχου της έγκρισης· |
β) |
την εμπορική ονομασία του προϊόντος· |
γ) |
τη μορφή του σκευάσματος· |
δ) |
την ονομασία και την ποσότητα κάθε δραστικής ουσίας, προστατευτικού ή συνεργιστικού που περιέχει· |
ε) |
τη χρήση ή τις χρήσεις για την/τις οποία(-ες) προορίζεται· |
στ) |
το όνομα του κράτους μέλους στο οποίο εγκρίθηκε το φυτοπροστατευτικό προϊόν· |
ζ) |
πληροφορίες σχετικά με βασικούς κινδύνους για το περιβάλλον και την υγεία· |
η) |
όπου κρίνεται σκόπιμο, τους λόγους ανάκλησης μιας έγκρισης. |
2. Οι πληροφορίες που αναφέρονται στην παράγραφο 1 πρέπει να είναι ευχερώς προσβάσιμες και να επικαιροποιούνται τουλάχιστον μία φορά ανά τρίμηνο.
3. Δύναται να θεσπιστεί με τη συμβουλευτική διαδικασία του άρθρου 83, παράγραφος 2, τυποποιημένο σύστημα πληροφόρησης, προκειμένου να διευκολυνθεί η εφαρμογή των παραγράφων 1 και 2, του άρθρου αυτού.
Κεφάλαιο IV
Επικουρικά
Άρθρο 61
Διάθεση στην αγορά και χρήση επικουρικών
Δεν επιτρέπεται η διάθεση στην αγορά ή η χρήση επικουρικών, εάν περιέχουν βοηθητικό που δεν έχει εγκριθεί σύμφωνα με το άρθρο 28.
Κεφάλαιο V
Προστασία δεδομένων και κοινοχρησία δεδομένων
Άρθρο 62
Προστασία δεδομένων
1. Οι εκθέσεις δοκιμών και μελετών επωφελούνται από την προστασία δεδομένων με τους όρους που προβλέπονται στο παρόν άρθρο.
Η προστασία καλύπτει τις εκθέσεις δοκιμών και μελετών που υποβάλλονται σε ένα κράτος μέλος από αιτούντα έγκριση δυνάμει του παρόντος κανονισμού (στο εξής καλούμενος «ο πρώτος αιτών»), με τον όρο ότι οι εν λόγω εκθέσεις δοκιμών και μελετών:
α) |
ήταν απαραίτητες για την έγκριση ή την τροποποίηση έγκρισης, προκειμένου να καταστεί εφικτή η χρήση του προϊόντος σε άλλη καλλιέργεια, και |
β) |
είχε πιστοποιηθεί η συμμόρφωσή τους με τις αρχές ορθής εργαστηριακής πρακτικής ή ορθής πρακτικής για τη διενέργεια πειραμάτων, σύμφωνα με τις απαιτήσεις δεδομένων σχετικά με τα φυτοπροστατευτικά προϊόντα οι οποίες αναφέρονται στο άρθρο 9, παράγραφος 1, στοιχείο γ). |
Όταν μια έκθεση προστατεύεται, μπορεί να χρησιμοποιηθεί από το κράτος μέλος που την παρέλαβε προς όφελος άλλων αιτούντων έγκριση φυτοφαρμάκων , εκτός από τις περιπτώσεις που προβλέπονται στην παράγραφο 3, στο άρθρο 65 ή στο άρθρο 84.
Η περίοδος προστασίας των δεδομένων είναι δεκαετής και αρχίζει να υπολογίζεται από την ημερομηνία της πρώτης έγκρισης στο εν λόγω κράτος μέλος, εκτός από τις περιπτώσεις που προβλέπονται στην παράγραφο 3, στο άρθρο 65 ή στο άρθρο 84. Η περίοδος αυτή παρατείνεται στα 15 έτη για φυτοφάρμακα που καλύπτονται από το άρθρο 50 και 12 έτη για εκείνα που καλύπτονται από το άρθρο 51.
Οι μελέτες που υποβάλλονται προς ανανέωση ή αναθεώρηση μιας έγκρισης δεν προστατεύονται, εκτός και αν τούτο απαιτείται για λόγους τροποποίησης της νομοθεσίας.
Η προστασία δεδομένων ισχύει επίσης για τρίτα μέρη που υποβάλλουν εκθέσεις δοκιμών και μελετών για τους σκοπούς εγκρίσεων χρήσεων δευτερεύουσας σημασίας.
2. Η περίοδος προστασίας των δεδομένων για το οικείο προϊόν παρατείνεται αν ο πρώτος αιτών υποβάλει αίτηση για έγκριση δευτερογενών φυτοπροστατευτικών προϊόντων για περιορισμένες χρήσεις, όπως ορίζεται στο άρθρο 54, παράγραφος 1. Η περίοδος προστασίας δεδομένων παρατείνεται κατά 3 μήνες για κάθε νέο προϊόν περιορισμένης χρήσης. Η περίοδος προστασίας δεδομένων μπορεί να παραταθεί σε 3 έτη κατ' ανώτατο όριο.
3. Η παράγραφος 1 δεν εφαρμόζεται:
α) |
σε εκθέσεις δοκιμών και μελετών για τις οποίες ο αιτών υπέβαλε επιστολή πρόσβασης· ή |
β) |
σε περίπτωση που έληξε η τυχόν περίοδος προστασίας των δεδομένων που είχε χορηγηθεί για τις οικείες εκθέσεις δοκιμών και μελετών σε σχέση με άλλο φυτοπροστατευτικό προϊόν. |
4. Η προστασία δεδομένων που αναφέρεται στην παράγραφο 1 χορηγείται μόνον εάν ο πρώτος αιτών αξίωσε προστασία δεδομένων κατά την υποβολή του φακέλου ή πρόσθετων πληροφοριών και παρείχε στο οικείο κράτος μέλος, για κάθε έκθεση δοκιμών ή μελετών, τις ακόλουθες πληροφορίες:
α) |
τους λόγους για τους οποίους οι εκθέσεις δοκιμών και μελετών που υποβάλλονται είναι απαραίτητες για τη χορήγηση της πρώτης έγκρισης, ανανέωσης ή επανεξέτασης ή για την τροποποίηση της έγκρισης ενός φυτοπροστατευτικού προϊόντος· ή ως αποτέλεσμα αλλαγών στη νομοθεσία· |
β) |
επιβεβαίωση ότι δεν έχει λήξει η τυχόν περίοδος προστασίας δεδομένων που είχε χορηγηθεί για την έκθεση δοκιμών ή μελετών. |
5. Κατά παρέκκλιση από την παράγραφο 1, στην περίπτωση που οι δοκιμές και οι εκθέσεις μελετών έχουν ήδη χρησιμοποιηθεί για την χορήγηση έγκρισης σε άλλο προϊόν και η περίοδος προστασίας δεν έχει λήξει ακόμη, αυτές οι μελέτες θα προστατεύονται για το υπολειπόμενο διάστημα.
Άρθρο 63
Κατάλογος των εκθέσεων δοκιμών και μελετών
1. Για κάθε δραστική ουσία, προστατευτικό και συνεργιστικό τα κράτη μέλη-εισηγητές διαβιβάζουν στην Αρχή, η οποία τα θέτει στη διάθεση του κοινού τη στιγμή της δημοσίευσης του σχεδίου έκθεσης αξιολόγησης σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 13, κατάλογο των εκθέσεων δοκιμών και μελετών που απαιτούνται για την πρώτη έγκριση, την τροποποίηση των όρων έγκρισης ή την ανανέωση της έγκρισης και περίληψη των αποτελεσμάτων των δοκιμών και των εκθέσεων μελετών που αποδεικνύουν την αποτελεσματικότητα της ουσίας και το αβλαβές αυτής για τους ανθρώπους, τα ζώα, τα φυτά και το περιβάλλον.
2. Τα κράτη μέλη, για κάθε φυτοπροστατευτικό προϊόν που εγκρίνουν διαβιβάζουν στην Αρχή η οποία τα θέτει στη διάθεση του κοινού, τη στιγμή της δημοσίευσης του σχεδίου έκθεσης αξιολόγησης σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 13:
α) |
κατάλογο των εκθέσεων δοκιμών και μελετών που απαιτούνται για την πρώτη έγκριση, την τροποποίηση των όρων έγκρισης ή την ανανέωση της έγκρισης· ▐ |
β) |
κατάλογο των εκθέσεων δοκιμών και μελετών για τις οποίες ζητείται προστασία δυνάμει του άρθρου 62, καθώς και τυχόν αιτιολόγηση που υποβάλλεται σύμφωνα με το εν λόγω άρθρο· και |
γ) |
περίληψη των αποτελεσμάτων των δοκιμών και των εκθέσεων μελετών που αποδεικνύουν την αποτελεσματικότητα του προϊόντος και το αβλαβές αυτής για τους ανθρώπους, τα ζώα, τα φυτά και το περιβάλλον. |
3. Οι κατάλογοι που προβλέπονται στις παραγράφους 1 και 2 περιλαμβάνουν πληροφορίες σχετικά με το κατά πόσον είχε πιστοποιηθεί η συμμόρφωση των εν λόγω εκθέσεων δοκιμών και μελετών με τις αρχές της ορθής εργαστηριακής πρακτικής ή τις αρχές της ορθής πρακτικής για τη διενέργεια πειραμάτων.
Άρθρο 64
Γενικοί κανόνες για την αποφυγή επανάληψης των δοκιμών
1. Κάθε πρόσωπο που προτίθεται να ζητήσει έγκριση για φυτοφαρμακευτικό προϊόν, πριν από τη διενέργεια δοκιμών ή μελετών, συμβουλεύεται τη βάση δεδομένων που εμφαίνεται στα άρθρα 36, 60 και 63.
2. Κάθε πρόσωπο που προτίθεται να ζητήσει , να ανανεώσει ή να επανεξετάσει την έγκριση φυτοπροστατευτικού προϊόντος, πριν διενεργήσει δοκιμές ή μελέτες, ενημερώνει την αρμόδια αρχή του κράτους μέλους στο οποίο σκοπεύει να υποβάλει αίτηση ότι έχει ήδη χορηγηθεί έγκριση στο εν λόγω ή σε άλλο κράτος μέλος για φυτοπροστατευτικό προϊόν που περιέχει την ίδια δραστική ουσία, προστατευτικό ή συνεργιστικό , παραπέμποντας στη σχετική πληροφορία στη βάση δεδομένων .
Ο μελλοντικός αιτών υποβάλλει όλα τα στοιχεία που αφορούν την ταυτότητα και τις προσμείξεις της δραστικής ουσίας την οποία προτίθεται να χρησιμοποιήσει. Η πληροφόρηση τεκμηριώνεται με στοιχεία που αποδεικνύουν ότι ο μελλοντικός αιτών σκοπεύει να υποβάλει αίτηση έγκρισης.
3. Η αρμόδια αρχή του κράτους μέλους, εφόσον πεισθεί ότι ο μελλοντικός αιτών σκοπεύει να υποβάλει αίτηση έγκρισης, ή ανανέωσης ή επανεξέτασης της έγκρισης, του κοινοποιεί το όνομα και τη διεύθυνση του κατόχου ή των κατόχων των προηγούμενων σχετικών εγκρίσεων και κοινοποιεί ταυτόχρονα στους κατόχους των εγκρίσεων το όνομα και τη διεύθυνση του αιτούντος.
4. Ο μελλοντικός αιτών έγκριση, ή ο αιτών ανανέωση ή επανεξέταση της έγκρισης, και ο κάτοχος ή οι κάτοχοι των σχετικών εγκρίσεων λαμβάνουν όλα τα απαραίτητα μέτρα ώστε να καταλήξουν σε συμφωνία σχετικά με την κοινοχρησία οποιωνδήποτε προστατευόμενων σύμφωνα με το άρθρο 62 εκθέσεων δοκιμών και μελετών τις οποίες ζητεί ο αιτών για την έγκριση φυτοπροστατευτικού προϊόντος ή την ανανέωση ή την επανεξέταση της έγκρισης. Μια τέτοια συμφωνία μπορεί να αντικατασταθεί από υποβολή του θέματος σε διαιτητικό όργανο και αποδοχή της διαιτητικής εντολής. Σε μια προσπάθεια να διασφαλιστεί ότι το κόστος της κοινοχρησίας των πληροφοριών καθορίζεται με δίκαιο και διαφανή τρόπο, μην προκαλώντας διακρίσεις, η Επιτροπή μπορεί, σύμφωνα με την κανονιστική διαδικασία που αναφέρεται στο άρθρο 83, παράγραφος 3, να εγκρίνει κατευθυντήριες γραμμές σχετικά με τον επιμερισμό του κόστους, με βάση τις εν λόγω αρχές.
5. Όταν κράτος μέλος θεωρεί ότι μπορεί να δημιουργηθεί κατάσταση μονοπωλίου, και ο μελλοντικός αιτών και ο κάτοχος ή οι κάτοχοι των σχετικών εγκρίσεων φυτοπροστατευτικών προϊόντων που περιέχουν την ίδια δραστική ουσία, το ίδιο προστατευτικό ή συνεργιστικό δεν μπορούν να καταλήξουν σε συμφωνία σχετικά με την κοινοχρησία των εκθέσεων δοκιμών και μελετών σε σπονδυλωτά, ο μελλοντικός αιτών ενημερώνει την αρμόδια αρχή του κράτους μέλους. Τα δύο μέρη καθορίζουν ωστόσο από κοινού ποιά δικαστήρια είναι αρμόδια για την εφαρμογή του δεύτερου εδαφίου του άρθρου 65, παράγραφος 3.
Άρθρο 65
Κοινοχρησία δοκιμών και μελετών σε σπονδυλωτά
1. Οι δοκιμές και οι μελέτες σε σπονδυλωτά δεν επαναλαμβάνονται για τους σκοπούς του παρόντος κανονισμού. Κάθε πρόσωπο που σκοπεύει να διενεργήσει δοκιμές και μελέτες σε σπονδυλωτά λαμβάνει τα αναγκαία μέτρα για να επαληθεύσει ότι δεν έχουν ήδη διενεργηθεί ή ξεκινήσει οι εν λόγω δοκιμές και μελέτες , συμβουλευόμενο ιδίως τη βάση δεδομένων .
2. Ο μελλοντικός αιτών και ο κάτοχος ή οι κάτοχοι των σχετικών εγκρίσεων καταβάλλουν κάθε δυνατή προσπάθεια για να εξασφαλίσουν ότι χρησιμοποιούν από κοινού δοκιμές και μελέτες σε σπονδυλωτά. Το κόστος που συνεπάγεται η κοινοχρησία των εκθέσεων δοκιμών και μελετών καθορίζεται με δίκαιο και διαφανή τρόπο, ο οποίος δεν δημιουργεί διακρίσεις. Ο μελλοντικός αιτών καλείται να αναλάβει από κοινού το κόστος που συσσωρεύεται κατά την πλήρη διεργασία παραγωγής των πληροφοριών τις οποίες απαιτείται να υποβάλει, προκειμένου να ικανοποιήσει τις απαιτήσεις έγκρισης.
3. Εάν ο μελλοντικός αιτών και ο κάτοχος ή οι κάτοχοι των σχετικών εγκρίσεων φυτοπροστατευτικών προϊόντων που περιέχουν την ίδια δραστική ουσία, προστατευτικό ή συνεργιστικό δεν μπορούν να καταλήξουν σε συμφωνία σχετικά με την κοινοχρησία των εκθέσεων δοκιμών και μελετών σε σπονδυλωτά, ο μελλοντικός αιτών ενημερώνει την αρμόδια αρχή του κράτους μέλους. Ωστόσο, τα δύο μέρη καθορίζουν από κοινού τα αρμόδια για την εφαρμογή του δεύτερου εδαφίου δικαστήρια.
Η αδυναμία συμφωνίας, όπως προβλέπεται στην παράγραφο 2, δεν εμποδίζει την αρμόδια αρχή του κράτους μέλους να χρησιμοποιήσει τις εκθέσεις δοκιμών και μελετών σε σπονδυλωτά για την αίτηση του μελλοντικού αιτούντα. Ο κάτοχος ή οι κάτοχοι των σχετικών εγκρίσεων διεκδικούν από τον μελλοντικό αιτούντα ίσο μερίδιο των εξόδων που πραγματοποίησε, το οποίο είναι εναγώγιμο ενώπιον των δικαστηρίων ενός κράτους μέλους, όπως καθορίζονται από τα μέρη δυνάμει του πρώτου εδαφίου. Τα δικαστήρια αυτά λαμβάνουν υπόψη τις αρχές της παραγράφου 2.
4. Το αργότερο στις ... (24) η Επιτροπή προβαίνει σε επανεξέταση των διατάξεων του παρόντος κανονισμού σχετικά με την προστασία δεδομένων για δοκιμές και μελέτες σε σπονδυλωτά ζώα. Η Επιτροπή υποβάλλει στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο και στο Συμβούλιο αυτή την αξιολόγηση, καθώς και τυχόν προτεινόμενες τροπολογίες για περιορισμό της προστασίας δεδομένων σε ό,τι αφορά πειράματα με ζώα.
Κεφάλαιο VΙ
Πρόσβαση του κοινού στις Πληροφορίες
Άρθρο 66
Εμπιστευτικότητα
1. Το πρόσωπο που ζητεί, δυνάμει του άρθρου 8, παράγραφος 5, του άρθρου 13, παράγραφος 1, του άρθρου 16, παράγραφος 2, του άρθρου 17 ή του άρθρου 33, παράγραφος 4, να τηρηθούν εμπιστευτικές οι πληροφορίες που υποβάλλει σύμφωνα με τον παρόντα κανονισμό παρέχει επαληθεύσιμη αιτιολόγηση, ώστε να αποδεικνύει ότι η γνωστοποίηση των πληροφοριών αυτών θα έθιγε τα εμπορικά συμφέροντά του, όπως αναφέρεται στο άρθρο 4, παράγραφος 2, πρώτη περίπτωση, του κανονισμού (ΕΚ) αριθ. 1049/2001 του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου της 30ής Μαΐου 2001, για την πρόσβαση του κοινού στα έγγραφα του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου, του Συμβουλίου και της Επιτροπής (25), ή οποιαδήποτε συμφέροντα προστατεύονται δυνάμει του άρθρου 4, παράγραφος 1, του εν λόγω κανονισμού.
2. Δυνατότητα διατυπώσεως παρατηρήσεων παρέχεται στον αιτούντα προτού η αρμόδια αρχή εγκρίνει απόφαση περί του εμπιστευτικού χαρακτήρα των δεδομένων, η οποία είναι δεσμευτική για όλα τα κράτη μέλη, την Αρχή και την Επιτροπή. Η απόφαση, η οποία πρέπει να κοινοποιηθεί στον αιτούντα, είναι δεόντως αιτιολογημένη. Ο αιτών έχει το δικαίωμα να προσφύγει ενώπιον της δικαιοσύνης κατά της αποφάσεως πριν αυτή να τεθεί σε εφαρμογή με σκοπό την επανεξέταση των αποτιμήσεων και της αποφάσεως της αρμόδιας αρχής από το δικαστήριο, καθώς και την εμπόδιση της αποκάλυψης των εν λόγω δεδομένων.
3. Όσον αφορά τα εμπορικά συμφέροντα που αναφέρονται στην παράγραφο 1, θεωρούνται εμπιστευτικά μόνο τα ακόλουθα στοιχεία:
α) |
η μέθοδος παρασκευής· |
β) |
ο προσδιορισμός της καθαρότητας της δραστικής ουσίας, με εξαίρεση τις προσμείξεις που θεωρούνται σημαντικές από τοξικολογική, οικοτοξικολογική και περιβαλλοντική άποψη· |
γ) |
πληροφορίες σχετικά με την πλήρη σύνθεση ενός φυτοπροστατευτικού προϊόντος· |
δ) |
ονόματα και διευθύνσεις φορέων και προσώπων που συμμετέχουν στις δοκιμές σε σπονδυλωτά ζώα. |
4. Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να συμβουλευθούν τα δεδομένα δοκιμών, περιλαμβανομένων εκθέσεων μελετών, που έχουν υποβληθεί από έναν αιτούντα προς στήριξη απόφασης για έγκριση ή τροποποίηση φυτοπροστατευτικού προϊόντος δυνάμει του παρόντος κανονισμού, σε ειδικά μέρη που ορίζουν η Επιτροπή, η Αρχή ή τα κράτη μέλη. Τα δεδομένα αυτά δεν δημοσιοποιούνται διά της παροχής αντιγράφων ή διά οιουδήποτε άλλου μέσου δημοσίευσης (περιλαμβανομένης της ηλεκτρονικής δημοσίευσης).
5. Το παρόν άρθρο εφαρμόζεται με την επιφύλαξη της οδηγίας 2003/4/ΕΚ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου της 28ης Ιανουαρίου 2003, για την πρόσβαση του κοινού σε περιβαλλοντικές πληροφορίες (26).
Κεφάλαιο VΙΙ
Συσκευασία, επισήμανση και διαφήμιση των φυτοπροστατευτικών προϊόντων και επικουρικών
Άρθρο 67
Συσκευασία και παρουσίαση
1. Τα φυτοπροστατευτικά προϊόντα και τα επικουρικά που μπορεί, εσφαλμένα, να θεωρηθούν τρόφιμα, ποτά ή ζωοτροφές συσκευάζονται κατά τρόπο ώστε να ελαχιστοποιείται η πιθανότητα τέτοιου σφάλματος.
2. Τα φυτοπροστατευτικά προϊόντα και τα επικουρικά που διατίθενται στο ευρύ κοινό και μπορεί, εσφαλμένα, να θεωρηθούν τρόφιμα, ποτά ή ζωοτροφές περιλαμβάνουν συστατικά που αποθαρρύνουν ή αποτρέπουν την κατανάλωσή τους.
3. Το άρθρο 9 της οδηγίας 1999/45/ΕΚ ισχύει επίσης για τα φυτοπροστατευτικά προϊόντα και τα επικουρικά που δεν καλύπτονται από την εν λόγω οδηγία.
Άρθρο 68
Επισήμανση
1. Η επισήμανση φυτοπροστατευτικών προϊόντων συμμορφώνεται με τις απαιτήσεις οι οποίες ορίζονται σε κανονισμό που θεσπίζεται σύμφωνα με τη συμβουλευτική διαδικασία του άρθρου 83, παράγραφος 2.
Ο κανονισμός αυτός περιλαμβάνει επίσης τυποποιημένες φράσεις για ειδικούς κινδύνους και προληπτικά μέτρα ασφάλειας, που συμπληρώνουν τις φράσεις που παρατίθενται στην οδηγία 1999/45/ΕΚ. Ο εν λόγω κανονισμός μεταφέρει το κείμενο των Παραρτημάτων IV και V της οδηγίας 91/414/ΕΟΚ, με οιεσδήποτε απαραίτητες ως εκ της αλλαγής από οδηγία σε κανονισμό τροποποιήσεις.
2. Τα κράτη μέλη μπορεί να ζητήσουν την υποβολή δειγμάτων ή μακετών της συσκευασίας, καθώς και σχεδίων ετικετών και φυλλαδίων προς εξέταση πριν από την παροχή έγκρισης .
3. Σε περίπτωση που ένα κράτος μέλος κρίνει περαιτέρω φράσεις αναγκαίες προκειμένου να προστατευθεί η υγεία του ανθρώπου ή των ζώων ή το περιβάλλον, ενημερώνει αμέσως τα άλλα κράτη μέλη και την Επιτροπή σχετικά και διαβιβάζει την πρόσθετη φράση ή τις πρόσθετες φράσεις και αιτιολογεί αυτές τις απαιτήσεις.
Οι εν λόγω φράσεις περιλαμβάνονται στον κανονισμό που αναφέρεται στην παράγραφο 1.
Εν αναμονή αυτής της προσθήκης, το κράτος μέλος μπορεί να ζητήσει τη χρήση της πρόσθετης φράσης ή των πρόσθετων φράσεων.
4. Τα τρόφιμα που δεν είναι σύμφωνα με τις διατάξεις της οδηγίας 2006/125/ΕΚ της Επιτροπής, της 5ης Δεκεμβρίου 2006, για τις μεταποιημένες τροφές με βάση τα δημητριακά και τις παιδικές τροφές για βρέφη και παιδιά μικρής ηλικίας (27), φέρουν στην ετικέτα την ένδειξη «ακατάλληλο για βρέφη και παιδιά μικρής ηλικίας».
Άρθρο 69
Διαφήμιση
1. Κάθε διαφήμιση φυτοπροστατευτικού προϊόντος συνοδεύεται από τις προτάσεις: «Να χρησιμοποιείτε τα φυτοπροστατευτικά προϊόντα με ασφαλή τρόπο. Να διαβάζετε πάντα την ετικέτα και τις πληροφορίες σχετικά με το προϊόν πριν από τη χρήση». Αυτές οι προτάσεις πρέπει να διαχωρίζονται σαφώς από την υπόλοιπη διαφήμιση. Η φράση «φυτοπροστατευτικά προϊόντα» μπορεί να αντικατασταθεί από ακριβέστερη περιγραφή του τύπου του προϊόντος, όπως μηκυτοκτόνο, εντομοκτόνο ή ζιζανιοκτόνο.
2. Η διαφήμιση δεν περιλαμβάνει πληροφορίες που θα μπορούσαν να είναι παραπλανητικές όσον αφορά πιθανούς κινδύνους για την υγεία του ανθρώπου ή των ζώων ή το περιβάλλον, όπως οι όροι «χαμηλού κινδύνου», «μη τοξικό» ή «αβλαβές».
3. Τα κράτη μέλη μπορούν να απαγορεύουν ή να περιορίζουν τη διαφήμιση των φυτοπροστατευτικών προϊόντων σε ορισμένα μέσα επικοινωνίας.
Κεφάλαιο VΙΙΙ
Έλεγχοι
Άρθρο 70
Τήρηση αρχείων
1. Οι παραγωγοί, οι προμηθευτές, οι διανομείς και οι επαγγελματίες χρήστες φυτοπροστατευτικών προϊόντων τηρούν αρχεία των φυτοπροστατευτικών προϊόντων που παράγουν, αποθηκεύουν ή χρησιμοποιούν επί τουλάχιστον δέκα έτη μετά τη λήξη της παραγωγής ή της χρήσης .
Καθιστούν τις ▐ πληροφορίες που περιέχονται στα εν λόγω αρχεία διαθέσιμες στην αρμόδια αρχή ▐. Επιπλέον, θέτουν αυτές τις πληροφορίες στη διάθεση των γειτόνων και των κατοίκων της περιοχής, των λιανοπωλητών ή της βιομηχανίας πόσιμου νερού που ║ ζητούν άμεση πρόσβαση σε αυτές. Οι πληροφορίες σχετικά με όλες τις εφαρμογές φυτοπροστατευτικών προϊόντων σε δεδομένο γεωργικό προϊόν παρέχονται στους λιανοπωλητές και χονδρεμπόρους υπό τη μορφή διαβατηρίου φυτοφαρμάκων.
2. Οι παραγωγοί φυτοπροστατευτικών προϊόντων αναλαμβάνουν την παρακολούθηση μετά την καταχώρηση. Κοινοποιούν στις αρμόδιες αρχές οιεσδήποτε σχετικές πληροφορίες και θέτουν αυτές τις πληροφορίες στη διάθεση των ενδιαφερομένων κατόπιν αιτήσεών τους.
3. Οι παραγωγοί φυτοπροστατευτικών προϊόντων ενημερώνουν τις αρμόδιες αρχές σχετικά με:
— |
τις παραγόμενες ποσότητες δεδομένης ουσίας ή προϊόντος, |
— |
τις ποσότητες δεδομένης ουσίας ή προϊόντος που παραδίδονται σε μεταποιητές ή χονδρεμπόρους εντός της ΕΕ, |
— |
τις εξαγόμενες ποσότητες δεδομένης ουσίας ή προϊόντος. |
Αυτές οι πληροφορίες αξιολογούνται και δημοσιεύονται από τις αρμόδιες αρχές.
4. Τα μέτρα για την ενιαία εφαρμογή των παραγράφων 1 και 3 θεσπίζονται με την κανονιστική διαδικασία με έλεγχο του άρθρου 83, παράγραφος 4 .
Άρθρο 71
Παρακολούθηση και έλεγχοι
Τα κράτη μέλη διενεργούν επίσημους ελέγχους προκειμένου να εξασφαλίζουν τη συμμόρφωση με τον παρόντα κανονισμό. Οι εν λόγω έλεγχοι περιλαμβάνουν ελέγχους στο αγρόκτημα, προκειμένου να επαληθεύεται η συμμόρφωση με τους περιορισμούς χρήσης. Τα κράτη μέλη οριστικοποιούν και διαβιβάζουν στην Επιτροπή έκθεση σχετικά με την έκταση και τα αποτελέσματα αυτών των ελέγχων εντός έξι μηνών από το τέλος του έτους για το οποίο υποβάλλονται οι εκθέσεις.
Οι εμπειρογνώμονες της Επιτροπής διενεργούν γενικούς και ειδικούς ελέγχους στα κράτη μέλη, με σκοπό να επαληθεύσουν τους επίσημους ελέγχους που πραγματοποιήθηκαν από τα κράτη μέλη.
Θα θεσπιστεί κανονισμός σύμφωνα με τη διαδικασία του άρθρου 251 της Συνθήκης , ο οποίος θα ορίζει τις διατάξεις για τους ελέγχους όσον αφορά την παραγωγή, τη συσκευασία, την επισήμανση, την αποθήκευση, τη μεταφορά, την εμπορία, την παρασκευή και τη χρήση φυτοπροστατευτικών προϊόντων. Ο κανονισμός αυτός θα περιλαμβάνει διατάξεις ισοδύναμες με τα άρθρα 1 έως 13, το άρθρο 26, το άρθρο 27, παράγραφος 1, το άρθρο 27, παράγραφος 4, στοιχεία α) και β), και το άρθρο 27, παράγραφοι 5 έως 12, τα άρθρα 28, 29, 32 έως 45, 51, 53, 54 και 66, καθώς και με τα Παραρτήματα I, II, III, VI και VII του κανονισμού (ΕΚ) αριθ. 882/2004. Περιέχει επίσης διατάξεις για τη συλλογή πληροφοριών και την υποβολή εκθέσεων για υπόνοιες δηλητηριάσεων και παρέχει λεπτομερείς πληροφορίες που διατίθενται κατόπιν ιατρικού αιτήματος.
Κεφάλαιο IX
Καταστάσεις έκτακτης ανάγκης
Άρθρο 72
Έκτακτα μέτρα
Εάν είναι σαφές ότι μια εγκεκριμένη δραστική ουσία, ένα προστατευτικό, συνεργιστικό ή ένα βοηθητικό, ή ένα φυτοπροστατευτικό προϊόν που έχουν εγκριθεί σύμφωνα με τον παρόντα κανονισμό είναι πιθανό να αποτελέσουν σοβαρό κίνδυνο για την υγεία του ανθρώπου ή των ζώων ή το περιβάλλον και ότι αυτός ο κίνδυνος δεν μπορεί να αντιμετωπιστεί ικανοποιητικά με τα μέτρα που λαμβάνουν το οικείο ή τα οικεία κράτη μέλη, λαμβάνονται αμέσως μέτρα για τον περιορισμό ή την απαγόρευση της χρήσης και/ή της πώλησης της εν λόγω ουσίας ή του προϊόντος, σύμφωνα με την κανονιστική διαδικασία του άρθρου 83, παράγραφος 3, είτε με πρωτοβουλία της Επιτροπής είτε κατόπιν αιτήματος κράτους μέλους. Πριν από τη λήψη αυτών των μέτρων, η Επιτροπή εξετάζει τα διαθέσιμα στοιχεία και μπορεί να ζητήσει τη γνώμη της Αρχής. Η Επιτροπή μπορεί να καθορίσει προθεσμία, εντός της οποίας πρέπει να εκδίδεται η εν λόγω γνώμη.
Άρθρο 73
Έκτακτα μέτρα σε περιπτώσεις κατεπείγουσας ανάγκης
Κατά παρέκκλιση από το άρθρο 72, η Επιτροπή δύναται να λάβει προσωρινά τα μέτρα που αναφέρονται στο άρθρο 72, αφού διαβουλευθεί με το οικείο ή τα οικεία κράτη μέλη και ενημερώσει τα άλλα κράτη μέλη.
Το συντομότερο δυνατό και το αργότερο εντός 10 εργάσιμων ημερών, τα μέτρα αυτά επικυρώνονται, τροποποιούνται, ανακαλούνται ή παρατείνονται, σύμφωνα με τη διαδικασία του άρθρου 83, παράγραφος 3.
Άρθρο 74
Άλλα έκτακτα μέτρα
1. Όταν ένα κράτος μέλος πληροφορεί επίσημα την Επιτροπή για την ανάγκη λήψης έκτακτων μέτρων και δεν έχουν γίνει ενέργειες σύμφωνα με το άρθρο 72 ή το άρθρο 73, το κράτος μέλος μπορεί να εγκρίνει προσωρινά μέτρα προστασίας. Στην περίπτωση αυτή, ενημερώνει αμέσως τα άλλα κράτη μέλη και την Επιτροπή.
2. Εντός 30 εργάσιμων ημερών η Επιτροπή παραπέμπει το θέμα στην επιτροπή του άρθρου 83, παράγραφος 1, σύμφωνα με την κανονιστική διαδικασία του άρθρου 83, παράγραφος 3, με σκοπό την παράταση, την τροποποίηση ή την κατάργηση των εθνικών προσωρινών μέτρων προστασίας.
3. Το κράτος μέλος δύναται να διατηρήσει τα εθνικά προσωρινά μέτρα προστασίας που έχει λάβει έως ότου θεσπιστούν κοινοτικά μέτρα.
Κεφάλαιο X
Διοικητικές και οικονομικές διατάξεις
Άρθρο 75
Κυρώσεις
Τα κράτη μέλη θεσπίζουν τους κανόνες σχετικά με τις κυρώσεις που επιβάλλονται σε περίπτωση παράβασης του παρόντος κανονισμού και λαμβάνουν τα αναγκαία μέτρα για να εξασφαλίσουν την εφαρμογή τους. Οι προβλεπόμενες κυρώσεις πρέπει να είναι αποτελεσματικές, αναλογικές και αποτρεπτικές.
Τα κράτη μέλη κοινοποιούν αμέσως τις διατάξεις αυτές και κάθε μεταγενέστερη τροποποίησή τους στην Επιτροπή.
Άρθρο 76
Αστική και ποινική ευθύνη
Η χορήγηση έγκρισης και οποιαδήποτε άλλα μέτρα συμμορφώνονται με τον παρόντα κανονισμό εφαρμόζονται με την επιφύλαξη της γενικής αστικής και ποινικής ευθύνης που εφαρμόζεται στα κράτη μέλη όσον αφορά τον παραγωγό και, κατά περίπτωση, τον αρμόδιο για τη διάθεση του φυτοπροστατευτικού προϊόντος στην αγορά ή για τη χρήση του.
Άρθρο 77
Ταμείο για την ασφαλή διάθεση φυτοφαρμάκων που έχουν περιέλθει σε αχρηστία
Οι παραγωγοί και κάτοχοι εγκρίσεως συνεισφέρουν σε ταμείο για την κάλυψη του κόστους που συνδέεται με τη διάθεση και καταστροφή αποθεμάτων φυτοφαρμάκων που έχουν περιέλθει σε αχρηστία στα κράτη μέλη και τρίτα κράτη. Η συνεισφορά στο ταμείο κατανέμεται με δικαιοσύνη και διαφάνεια.
Άρθρο 78
Τέλη και επιβαρύνσεις
1. Τα κράτη μέλη μπορούν να λάβουν επιστροφή των ποσών που καταβάλλουν για οποιαδήποτε εργασία πραγματοποιούν με σκοπό την τήρηση των υποχρεώσεων που υπέχουν δυνάμει του παρόντος κανονισμού και σε σχέση με τις εγκρίσεις ή τη χορήγησή τους εντός του πεδίου που αυτός καλύπτει , μέσω τελών ή επιβαρύνσεων.
2. Τα κράτη μέλη εξασφαλίζουν ότι τα τέλη ή οι επιβαρύνσεις που αναφέρονται στην παράγραφο 1:
α) |
καθορίζονται με διαφάνεια· και |
β) |
αντιστοιχούν στο πραγματικό κόστος της εργασίας που πραγματοποιήθηκε. |
Τα τέλη ή οι επιβαρύνσεις μπορεί να περιλαμβάνουν κλίμακα πάγιων επιβαρύνσεων βάσει του μέσου κόστους των εργασιών που αναφέρονται στην παράγραφο 1.
Άρθρο 79
Αρχή του κράτους μέλους
1. Κάθε κράτος μέλος ορίζει μία ή περισσότερες αρμόδιες αρχές για την υλοποίηση των υποχρεώσεων των κρατών μελών όπως καθορίζονται στον παρόντα κανονισμό.
2. Κάθε κράτος μέλος ορίζει μια εθνική συντονιστική αρχή που συντονίζει και πραγματοποιεί όλες τις απαραίτητες επαφές με τους αιτούντες, τα άλλα κράτη μέλη, την Επιτροπή και την Αρχή.
3. Κάθε κράτος μέλος παρέχει λεπτομερή στοιχεία σχετικά με την αρμόδια εθνική αρχή ή τις αρμόδιες εθνικές αρχές του στην Επιτροπή, την Αρχή και τις εθνικές συντονιστικές αρχές των άλλων κρατών μελών και τις ενημερώνει για τυχόν σχετικές τροποποιήσεις.
4. Η Επιτροπή δημοσιεύει και επικαιροποιεί στον δικτυακό της τόπο κατάλογο των αρχών που αναφέρονται στις παραγράφους 1 και 2.
Άρθρο 80
Δαπάνες της Επιτροπής
1. Η Επιτροπή μπορεί να πραγματοποιεί δαπάνες για δραστηριότητες που συμβάλλουν στην επίτευξη των στόχων του παρόντος κανονισμού, όπως οι εξής:
α) |
ανάπτυξη εναρμονισμένου συστήματος, συμπεριλαμβανομένης κατάλληλης βάσης δεδομένων, για τη συγκέντρωση και την αποθήκευση κάθε πληροφορίας σχετικά με τις δραστικές ουσίες, τα προστατευτικά, τα συνεργιστικά, τα βοηθητικά, τα φυτοπροστατευτικά προϊόντα και τα επικουρικά, καθώς και για τη διάθεση αυτών των πληροφοριών στα κράτη μέλη, στους παραγωγούς και σε άλλους ενδιαφερομένους· |
β) |
διενέργεια μελετών αναγκαίων για την προετοιμασία και την κατάρτιση περαιτέρω νομοθεσίας σχετικά με τη διάθεση στην αγορά και τη χρήση φυτοπροστατευτικών προϊόντων και επικουρικών· |
γ) |
διενέργεια μελετών αναγκαίων για την εναρμόνιση των διαδικασιών, των κριτηρίων για τη λήψη αποφάσεων και των απαιτήσεων δεδομένων· |
δ) |
συντονισμός, εάν είναι απαραίτητο με ηλεκτρονικά μέσα, της συνεργασίας μεταξύ των κρατών μελών, της Αρχής και της Επιτροπής και εφαρμογή μέτρων για τον ευχερέστερο καταμερισμό των εργασιών· |
ε) |
ανάπτυξη και συντήρηση συντονισμένου ηλεκτρονικού συστήματος υποβολής και αξιολόγησης, με στόχο την προώθηση της ηλεκτρονικής ανταλλαγής εγγράφων και του καταμερισμού των εργασιών μεταξύ των αιτούντων, των κρατών μελών, της Αρχής και της Επιτροπής· |
στ) |
εκπόνηση κατευθυντήριων γραμμών με σκοπό την ευχερέστερη καθημερινή εφαρμογή του παρόντος κανονισμού· |
ζ) |
κάλυψη των οδοιπορικών και των εξόδων διαμονής που συνεπάγεται ο διορισμός των εμπειρογνωμόνων των κρατών μελών από την Επιτροπή για να επικουρήσουν τους εμπειρογνώμονές της στο πλαίσιο των ελεγκτικών δραστηριοτήτων που προβλέπονται στο άρθρο 71· |
η) |
κατάρτιση του προσωπικού που διενεργεί τους ελέγχους· |
θ) |
χρηματοδότηση άλλων μέτρων που είναι αναγκαία για να εξασφαλιστεί η εφαρμογή του κανονισμού που εκδίδεται δυνάμει του άρθρου 71. |
2. Τα κονδύλια που απαιτούνται σύμφωνα με την παράγραφο 1 υπόκεινται σε έγκριση από την αρμόδια για τον προϋπολογισμό αρχή σε κάθε οικονομικό έτος.
Άρθρο 81
Έγγραφα κατευθύνσεων
Η Επιτροπή εγκρίνει ή τροποποιεί, σύμφωνα με την κανονιστική διαδικασία με έλεγχο του άρθρου 83, παράγραφος 4 , τα τεχνικά έγγραφα και κάθε άλλο έγγραφο κατευθύνσεων με σκοπό την εφαρμογή του παρόντος κανονισμού. Η Επιτροπή δύναται να ζητήσει από την Αρχή να συντάξει αυτά τα κείμενα κατευθύνσεων ή να συμβάλει στη σύνταξή τους. Η Αρχή μπορεί να κινήσει την εκπόνηση ή αναθεώρηση εγγράφων καθοδήγησης για την αποτίμηση του κινδύνου δραστικών ουσιών.
Άρθρο 82
Τροποποιήσεις και μέτρα εφαρμογής
1. Τα απαιτούμενα μέτρα για την εφαρμογή του παρόντος κανονισμού εγκρίνονται σύμφωνα με την κανονιστική διαδικασία μνεία της οποίας γίνεται στο άρθρο 83, παράγραφος 3.
Το αργότερο έως ... (28) η Επιτροπή υποβάλλει νομοθετικές προτάσεις βάσει του άρθρου 251 της Συνθήκης σχετικά με:
▐
α) |
▐ τις απαιτήσεις δεδομένων σχετικά με τις δραστικές ουσίες και τα φυτοπροστατευτικά προϊόντα, όπως αναφέρονται στο άρθρο 9, παράγραφος 1, στοιχεία β) και γ), περιλαμβανομένων μέτρων προς ελαχιστοποίηση των δοκιμών σε ζώα, ιδίως της χρήσης μεθόδων που δεν χρησιμοποιούν δοκιμές σε ζώα και ευφυών στρατηγικών δοκιμής λαμβάνοντας υπόψη τις επιστημονικές και τεχνικές γνώσεις· |
β) |
▐ τις ενιαίες αρχές για την αξιολόγηση και την έγκριση των φυτοπροστατευτικών προϊόντων, όπως αναφέρονται στο άρθρο 30, παράγραφος 5, λαμβάνοντας υπόψη τις επιστημονικές και τεχνικές γνώσεις· |
γ) |
▐ τις απαιτήσεις επισήμανσης των φυτοπροστατευτικών προϊόντων, όπως αναφέρεται στο άρθρο 68, παράγραφος 1. |
▐
2. Σύμφωνα με την κανονιστική διαδικασία με έλεγχο του άρθρου 83, παράγραφος 4, εκδίδεται κανονισμός που περιλαμβάνει τον κατάλογο των δραστικών ουσιών που παρατίθενται στο Παράρτημα I της οδηγίας 91/414/ΕΟΚ. Οι εν λόγω ουσίες λογίζονται εγκεκριμένες δυνάμει του παρόντος κανονισμού.
Άρθρο 83
Επιτροπή
1. Η Επιτροπή επικουρείται από τη μόνιμη επιτροπή για την τροφική αλυσίδα και την υγεία των ζώων (εφεξής«η επιτροπή»), η οποία συστάθηκε με το άρθρο 58 του κανονισμού (ΕΚ) αριθ. 178/2002.
2. Στις περιπτώσεις που γίνεται μνεία της παρούσας παραγράφου, εφαρμόζονται τα άρθρα 3 και 7 της απόφασης 1999/468/ΕΚ, τηρουμένων των διατάξεων του άρθρου 8 της ίδιας απόφασης.
3. Στις περιπτώσεις που γίνεται μνεία της παρούσας παραγράφου, εφαρμόζονται τα άρθρα 5 και 7 της απόφασης 1999/468/ΕΚ, τηρουμένων των διατάξεων του άρθρου 8 της ίδιας απόφασης.
Η προθεσμία που προβλέπεται στο άρθρο 5, παράγραφος 6, της απόφασης 1999/468/ΕΚ ορίζεται τρίμηνη.
4. Στις περιπτώσεις που γίνεται μνεία της παρούσας παραγράφου, εφαρμόζονται το άρθρο 5α, παράγραφοι 1 έως 4, και το άρθρο 7, της απόφασης 1999/468/ΕΚ, τηρουμένων των διατάξεων του άρθρου 8 της ίδιας απόφασης.
║
5. Οι συνεδριάσεις της επιτροπής και των ομάδων εργασίας της είναι ανοικτές στους βουλευτές του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου κατόπιν σχετικού αιτήματος.
Κεφάλαιο XI
Μεταβατικές και τελικές διατάξεις
Άρθρο 84
Μεταβατικά μέτρα
1. Η οδηγία 91/414/ΕΟΚ (στο εξής καλούμενη «η οδηγία») εξακολουθεί να ισχύει, όσον αφορά τη διαδικασία και τους όρους έγκρισης, για τις δραστικές ουσίες για τις οποίες έχει εκδοθεί απόφαση σύμφωνα με το άρθρο 6, παράγραφος 3, της εν λόγω οδηγίας πριν από την ημερομηνία εφαρμογής του παρόντος κανονισμού.
Βάσει της εξέτασης που διενεργήθηκε στο πλαίσιο αυτής της οδηγίας, εκδίδεται κανονισμός για την έγκριση της εκάστοτε ουσίας, σύμφωνα με το άρθρο 14, παράγραφος 2, του παρόντος κανονισμού.
2. Το άρθρο 13, παράγραφοι 1 έως 4, και τα Παραρτήματα II και III της οδηγίας εξακολουθούν να ισχύουν όσον αφορά τις δραστικές ουσίες που παρατίθενται στο Παράρτημα I της οδηγίας και στις δραστικές ουσίες που εγκρίνονται σύμφωνα με την παράγραφο 1:
— |
για περίοδο πέντε ετών από την ημερομηνία καταχώρισης ή έγκρισής τους, όσον αφορά τις δραστικές ουσίες που καλύπτονται από το άρθρο 8, παράγραφος 2, της οδηγίας· |
— |
για περίοδο δέκα ετών από την ημερομηνία καταχώρισης ή έγκρισής τους, όσον αφορά τις δραστικές ουσίες που δεν κυκλοφορούσαν στην αγορά δύο έτη μετά την ημερομηνία κοινοποίησης της οδηγίας· |
— |
για περίοδο πέντε ετών από την ημερομηνία ανανέωσης της καταχώρισης ή ανανέωσης της έγκρισης, όσον αφορά τις δραστικές ουσίες που η καταχώρισή τους στο Παράρτημα I της οδηγίας λήγει το αργότερο δύο έτη μετά την ημερομηνία δημοσίευσης του παρόντος κανονισμού. Η παρούσα διάταξη εφαρμόζεται μόνο για τα δεδομένα που είναι αναγκαία για την ανανέωση της έγκρισης και των οποίων είχε πιστοποιηθεί η συμμόρφωση με τις αρχές ορθής εργαστηριακής πρακτικής το αργότερο δύο έτη μετά τη δημοσίευση του κανονισμού. |
3. Σε περίπτωση που εφαρμόζεται το άρθρο 13 της οδηγίας δυνάμει της παραγράφου 1 ή της παραγράφου 2 του παρόντος άρθρου, υπόκειται σε τυχόν ειδικούς κανόνες σχετικά με την οδηγία οι οποίοι ορίζονται στην πράξη προσχώρησης με την οποία ένα κράτος μέλος εισήλθε στην Κοινότητα.
4. Όσον αφορά τις δραστικές ουσίες για τις οποίες η πρώτη έγκριση λήγει το αργότερο 3 έτη μετά την έναρξη ισχύος του παρόντος κανονισμού, η αίτηση που προβλέπεται στο άρθρο 15 του παρόντος κανονισμού, υποβάλλεται από τον παραγωγό της δραστικής ουσίας σε ένα κράτος μέλος, με αντίγραφο στα άλλα κράτη μέλη, την Επιτροπή και την Αρχή, το αργότερο δύο έτη πριν από τη λήξη της πρώτης έγκρισης.
5. Οι αιτήσεις έγκρισης φυτοπροστατευτικών προϊόντων δυνάμει του άρθρου 4 της οδηγίας οι οποίες εκκρεμούν στο κράτος μέλος κατά την ημερομηνία εφαρμογής του παρόντος κανονισμού αποτελούν αντικείμενο απόφασης που λαμβάνεται βάσει της ισχύουσας, κατά την ημερομηνία εκείνη, εθνικής νομοθεσίας.
Μετά την απόφαση αυτή, εφαρμόζεται ο παρών κανονισμός.
6. Τα προϊόντα που φέρουν επισήμανση σύμφωνα με το άρθρο 16 της οδηγίας εξακολουθούν να διατίθενται στην αγορά επί τέσσερα έτη από την ημερομηνία εφαρμογής του παρόντος κανονισμού.
▐
Άρθρο 85
Κατάργηση
Οι οδηγίες 79/117/ΕOΚ και 91/414/ΕΟΚ, όπως τροποποιήθηκαν με τις πράξεις που παρατίθενται στο Παράρτημα V, καταργούνται με ισχύ από την ημερομηνία εφαρμογής του παρόντος κανονισμού, με την επιφύλαξη των υποχρεώσεων των κρατών μελών σχετικά με τις προθεσμίες μεταφοράς στο εθνικό δίκαιο και εφαρμογής των οδηγιών που ορίζονται στο εν λόγω παράρτημα.
Οι παραπομπές στις καταργηθείσες οδηγίες λογίζονται ως παραπομπές στον παρόντα κανονισμό.
Άρθρο 86
Έναρξη ισχύος και εφαρμογή
Ο παρών κανονισμός αρχίζει να ισχύει την εικοστή ημέρα από τη δημοσίευσή του στην Επίσημη Εφημερίδα της Ευρωπαϊκής Ένωσης.
Η Επιτροπή, το αργότερο στις ... (29) , ║ εκδίδει τους ακόλουθους κανονισμούς:
— |
κανονισμό με τον κατάλογο των δραστικών ουσιών που έχουν ήδη εγκριθεί τη στιγμή της δημοσίευσής του· |
— |
κανονισμό σχετικά με τις απαιτήσεις δεδομένων σχετικά με τις δραστικές ουσίες, όπως αναφέρονται στο άρθρο 9, παράγραφος 1, στοιχείο β)· |
— |
κανονισμό σχετικά με τις απαιτήσεις δεδομένων σχετικά με τα φυτοπροστατευτικά προϊόντα, όπως αναφέρονται στο άρθρο 9, παράγραφος 1, στοιχείο γ)· ▐ |
— |
κανονισμό που περιλαμβάνει τις απαιτήσεις επισήμανσης των φυτοπροστατευτικών προϊόντων, όπως αναφέρεται στο άρθρο 68, παράγραφος 1. |
Η Επιτροπή το αργότερο στις ... (30) εκδίδει τους ακόλουθους κανονισμούς:
— |
κανονισμό σχετικά με τις ενιαίες αρχές εκτίμησης κινδύνου για τα φυτοπροστατευτικά προϊόντα, όπως αναφέρεται στο άρθρο 37. |
Ο παρών κανονισμός αρχίζει να εφαρμόζεται στις ... (29) .
Ο παρών κανονισμός είναι δεσμευτικός ως προς όλα τα μέρη του και ισχύει άμεσα σε κάθε κράτος μέλος.
║ ...,
Για το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο
Ο Πρόεδρος
Για το Συμβούλιο
Ο Πρόεδρος
(1) ΕΕ C 175 της 27.7.2007, σ. 44 .
(2) Θέση του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου της 23ης Οκτωβρίου 2007.
(3) ΕΕ L 230 της 19.8.1991, σ. 1. Οδηγία όπως τροποποιήθηκε τελευταία με την οδηγία 2007/52/ΕΚ της Επιτροπής (ΕΕ L 214 της 17.8.2007, σ. 3).
(4) COM(2001)0444.
(5) ΕΕ L 33 της 8.2.1979, σ. 36. Οδηγία όπως τροποποιήθηκε τελευταία με τον κανονισμό (ΕΚ) αριθ. 850/2004 του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου (ΕΕ L 158 της ║ 30.4.2004, σ. 7, διορθωμένη έκδοση στην ΕΕ L 229 της ║ 29.6.2004, σ. 5).
(6) ΕΕ L 358 της 18.12.1986, σ. 1. Οδηγία όπως τροποποιήθηκε με την οδηγία 2003/65/ΕΚ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου (ΕΕ L 230 της 16.9.2003, σ. 32).
(7) Επτά έτη μετά τη θέση σε ισχύ του παρόντος κανονισμού.
(8) ΕΕ L 31 της 1.2.2002, σ. 1. Κανονισμός όπως τροποποιήθηκε τελευταία με τον κανονισμό (ΕΚ) αριθ. 575/2006 της Επιτροπής (ΕΕ ║ L 100 της 8.4.2006, σ. 3).
(9) ΕΕ L 327 της 22.12.2000, σ. 1. Οδηγία όπως τροποποιήθηκε με την απόφαση αριθ. 2455/2001/EΚ (ΕΕ L 331 της 15.12.2001, σ. 1).
(10) ΕΕ L ...
(11) ΕΕ L 270 της 21.10.2003, σ. 1. Κανονισμός όπως τροποποιήθηκε τελευταία με τον κανονισμό (ΕΚ) αριθ. 1276/2007 της Επιτροπής (ΕΕ L 284 της 30.10.2007, σ. 11).
(12) ΕΕ L 200 της ║ 30.7.1999, σ. 1. Οδηγία όπως τροποποιήθηκε τελευταία με τον κανονισμό (ΕΚ) αριθ. 1907/2006 (ΕΕ L 396 της 30.12.2006, σ. 1; διορθωμένο στην ΕΕ L 136 της 29.5.2007, σ. 3).
(13) ΕΕ L 165 της ║ 30.4.2004, σ. 1. Κανονισμός όπως τροποποιήθηκε τελευταία με τον κανονισμό (ΕΚ) αριθ. 1791/2006 (ΕΕ L 363 της 20.12.2006, σ. 1.).
(14) ΕΕ L 70 της ║ 16.3.2005, σ. 1. Κανονισμός όπως τροποποιήθηκε τελευταία με τον κανονισμό (ΕΚ) αριθ. 178/2006 της Επιτροπής (EE L 29 της 2.2.2006, σ. 3).
(15) ΕΕ L 184 της ║ 17.7.1999, σ. 23. Απόφαση όπως τροποποιήθηκε με την απόφαση 2006/512/ΕΚ (ΕΕ L 200 της 22.7.2006, σ. 11).
(16) ΕΕ 196 της ║ 16.8.1967, σ. 1. Οδηγία όπως τροποποιήθηκε τελευταία με την οδηγία 2006/121/ΕΚ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου (ΕΕ L 396 της 30.12.2006, σ. 852, διορθωμένη έκδοση στην ΕΕ L 136 της 29.5.2007, σ. 281).
(17) ΕΕ L 106 της ║ 17.4.2001, σ. 1. Οδηγία όπως τροποποιήθηκε τελευταία με τον κανονισμό (ΕΚ) αριθ. 1830/2003 (ΕΕ L 268 της 18.10.2003, σ. 24).
(18) Οδηγία 2004/10/ΕΚ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου, της 11ης Φεβρουαρίου 2004, για την προσέγγιση των νομοθετικών, κανονιστικών και διοικητικών διατάξεων σχετικά με την εφαρμογή των αρχών ορθής εργαστηριακής πρακτικής και τον έλεγχο της εφαρμογής τους κατά τις δοκιμές των χημικών ουσιών (κωδικοποίηση) ( ΕΕ L 50 της ║ 20.2.2004, σ. 44) .
(19) Ένα έτος από τη θέση σε ισχύ του παρόντος κανονισμού.
(20) Δύο έτη από την έναρξη ισχύος του παρόντος κανονισμού.
(21) ΕΕ L 396 της 30.12.2006, σ. 1. Διορθώθηκε στην ΕΕ L 136 της 29.5.2007, σ. 3.
(22) Δώδεκα μήνες από τη θέση σε ισχύ του παρόντος κανονισμού.
(23) Ένα έτος από τη θέση σε ισχύ του παρόντος κανονισμού.
(24) Επτά έτη από τη θέση σε ισχύ του παρόντος κανονισμού.
(25) ΕΕ L 145 της ║ 31.5.2001, σ. 43.
(26) ΕΕ L 41 της ║ 14.2.2003, σ. 26.
(27) ΕΕ L 339 της 6.12.2006, σ. 16.
(28) Δύο έτη από τη θέση σε ισχύ του παρόντος κανονισμού.
(29) 18 μήνες από την έναρξη ισχύος του παρόντος κανονισμού.
(30) 6 μήνες από την ημερομηνία έναρξης ισχύος του παρόντος κανονισμού.
ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ I
ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΚΑΙ ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΓΚΡΙΣΗ ΔΡΑΣΤΙΚΩΝ ΟΥΣΙΩΝ, ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΣΥΝΕΡΓΙΣΤΙΚΩΝ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ II
1. Αξιολόγηση
1.1. Κατά τη διαδικασία αξιολόγησης και λήψης αποφάσεων που προβλέπεται στα άρθρα 4, έως 22, το κράτος μέλος-εισηγητής και η Αρχή συνεργάζονται με τους αιτούντες, ώστε να διευθετείται σύντομα κάθε θέμα σχετικό με το φάκελο ή να καθορίζονται εγκαίρως οι συμπληρωματικές μελέτες που θα ήταν ενδεχομένως αναγκαίες για την αξιολόγηση του φακέλου, συμπεριλαμβανομένων των πληροφοριών για την εξάλειψη της ανάγκης περιορισμού της έγκρισης, ή να τροποποιείται οποιοσδήποτε προβλεπόμενος όρος χρήσης του φυτοπροστατευτικού προϊόντος ή να μεταβάλλεται η φύση ή η σύνθεση του εν λόγω προϊόντος, ώστε να εξασφαλίζεται η πλήρης συμμόρφωση με τις απαιτήσεις του παρόντος κανονισμού.
1.2. Η αξιολόγηση από την Αρχή και το κράτος μέλος-εισηγητή πρέπει να βασίζεται σε επιστημονικές αρχές και να διενεργείται με τη συμβουλή εμπειρογνωμόνων.
1.3. Κατά τη διαδικασία αξιολόγησης και λήψης αποφάσεων που προβλέπεται στα άρθρα 4 έως 22, τα κράτη μέλη και η Αρχή λαμβάνουν υπόψη τυχόν περαιτέρω καθοδήγηση που προκύπτει στο πλαίσιο της μόνιμης επιτροπής για την τροφική αλυσίδα και την υγεία των ζώων, ώστε να βελτιώνονται, όπου κρίνεται σκόπιμο, οι εκτιμήσεις κινδύνου.
2. Γενικά κριτήρια για τη λήψη αποφάσεων
2.1. Θεωρείται ότι υπάρχει συμμόρφωση με το άρθρο 8, παράγραφος 1, μόνον εφόσον, βάσει του φακέλου που υποβλήθηκε, η έγκριση σε τουλάχιστον ένα κράτος μέλος αναμένεται να είναι εφικτή για τουλάχιστον ένα φυτοπροστατευτικό προϊόν που περιέχει τη δραστική ουσία για τουλάχιστον μία από τις αντιπροσωπευτικές χρήσεις.
2.2. Υποβολή περαιτέρω πληροφοριών
Κατ' αρχήν, οι δραστικές ουσίες εγκρίνονται μόνον εφόσον υποβάλλεται πλήρης φάκελος.
Σε εξαιρετικές περιπτώσεις, οι δραστικές ουσίες εγκρίνονται ακόμη και αν δεν έχουν ακόμα υποβληθεί ορισμένες πληροφορίες, εφόσον:
α) |
οι απαιτήσεις δεδομένων τροποποιήθηκαν ή βελτιώθηκαν μετά την υποβολή του φακέλου, ή |
β) |
οι πληροφορίες θεωρούνται επιβεβαιωτικού χαρακτήρα, όπως απαιτείται προκειμένου να αυξηθεί η εμπιστοσύνη στην απόφαση. |
Σε αυτές τις περιπτώσεις, οι επιπλέον πληροφορίες υποβάλλονται στο κράτος μέλος-εισηγητή προς αξιολόγηση εντός της προθεσμίας που ορίζεται από την Επιτροπή. Τα κράτη μέλη ενημερώνουν την Επιτροπή για τα αποτελέσματα αυτής της αξιολόγησης.
2.3. Περιορισμοί στις εγκρίσεις
Οι περιορισμοί στις εγκρίσεις, όπου κρίνεται σκόπιμο, συνδέονται με τον εντοπισμό:
— |
απαράδεκτων κινδύνων σε ιδιαίτερες συνθήκες· |
— |
κενών στην εκτίμηση κινδύνου, τα οποία οφείλονται στο περιορισμένο εύρος αντιπροσωπευτικών χρήσεων και σκευασμάτων που κοινοποιούνται από τον αιτούντα. |
Εάν το κράτος μέλος-εισηγητής εκτιμά ότι ο φάκελος που υποβλήθηκε δεν περιλαμβάνει ορισμένα στοιχεία, με αποτέλεσμα η δραστική ουσία να μπορεί να εγκριθεί μόνο με περιορισμούς, έρχεται εγκαίρως σε επαφή με τον αιτούντα προκειμένου να λάβει περισσότερες πληροφορίες, οι οποίες πιθανώς θα συμβάλουν στην άρση των εν λόγω περιορισμών.
3. Κριτήρια για την έγκριση μιας δραστικής ουσίας
3.1. Φάκελος
Οι φάκελοι που υποβάλλονται δυνάμει του άρθρου 8, παράγραφος 1, περιέχουν τις αναγκαίες πληροφορίες για τον καθορισμό, κατά περίπτωση, της αποδεκτής ημερήσιας πρόσληψης (ADI), του αποδεκτού επιπέδου έκθεσης του χρήστη (AOEL) και η δόση αναφοράς οξείας έκθεσης (ARfD).
Σε περίπτωση που η δραστική ουσία για την οποία το περιορισμένο εύρος των αντιπροσωπευτικών χρήσεων περιλαμβάνει τη χρήση σε ζωοτροφές ή καλλιέργειες βασικών ειδών διατροφής ή συνεπάγεται εμμέσως υπολείμματα σε τρόφιμα ή ζωοτροφές, ο φάκελος που υποβάλλεται σύμφωνα με το άρθρο 8, παράγραφος 1, περιλαμβάνει τα απαραίτητα στοιχεία για τη διενέργεια εκτίμησης κινδύνου και για την επιβολή των διατάξεων.
Ειδικότερα, ο φάκελος:
α) |
καθιστά εφικτό τον καθορισμό τυχόν ανησυχητικών υπολειμμάτων· |
β) |
προβλέπει με αξιοπιστία τα υπολείμματα στα τρόφιμα και τις ζωοτροφές, καθώς και στις μεταγενέστερες καλλιέργειες· |
γ) |
προβλέπει αξιόπιστα, κατά περίπτωση, το αντίστοιχο επίπεδο υπολειμμάτων που αντικατοπτρίζει τα αποτελέσματα της επεξεργασίας και/ή της ανάμειξης· |
δ) |
καθιστά εφικτό τον καθορισμό ενός ανώτατου ορίου υπολειμμάτων (MRL) όσον αφορά το γεωργικό προϊόν και, κατά περίπτωση, τα προϊόντα ζωικής προέλευσης, σε περίπτωση που το γεωργικό προϊόν ή μέρη αυτού χρησιμεύουν ως ζωοτροφή· |
ε) |
καθιστά εφικτό, όπου κρίνεται σκόπιμο, τον προσδιορισμό των συντελεστών συμπύκνωσης ή αραίωσης που σχετίζονται με την επεξεργασία και/ή την ανάμειξη. |
Ο φάκελος που υποβάλλεται σύμφωνα με το άρθρο 8, παράγραφος 1, πρέπει να καθιστά εφικτή, όπου κρίνεται σκόπιμο, την εκτίμηση της πορείας και της ελευθέρωσης της δραστικής ουσίας στο περιβάλλον, καθώς και του αντικτύπου της σε μη στοχευόμενα είδη.
3.2. Αποτελεσματικότητα
Οι δραστικές ουσίες εγκρίνονται μόνον εάν έχει αποδειχθεί για εκτενές εύρος αντιπροσωπευτικών χρήσεων ότι το φυτοπροστατευτικό προϊόν, εφόσον χρησιμοποιείται σύμφωνα με την ορθή πρακτική για προϊόντα φυτοπροστασίας και σε ρεαλιστικές ▐ συνθήκες χρήσης, είναι επαρκώς αποτελεσματικό. Αυτή η απαίτηση αξιολογείται με βάση τις ενιαίες αρχές για την αξιολόγηση και την έγκριση φυτοπροστατευτικών προϊόντων που αναφέρονται στην παράγραφο 5 του άρθρου 30.
3.3. Τοξικότητα των προϊόντων αποικοδόμησης
Σε περίπτωση που το περιορισμένο εύρος αντιπροσωπευτικών χρήσεων περιλαμβάνει τη χρήση σε ζωοτροφές ή καλλιέργειες βασικών ειδών διατροφής, τα έγγραφα που υποβάλλονται πρέπει να καθιστούν εφικτό τον προσδιορισμό της τοξικότητας των προϊόντων αποικοδόμησης που δεν υπήρχαν στα ζώα που χρησιμοποιήθηκαν στις δοκιμές ή τις μελέτες οι οποίες διενεργήθηκαν στη δραστική ουσία, αλλά τα οποία σχηματίζονται μέσα ή επάνω στα φυτά όπου χρησιμοποιείται το προϊόν, ως αποτέλεσμα επεξεργασίας, ή εντοπίζονται στο πλαίσιο μελετών που πραγματοποιούνται σε ζώα.
3.4. Σύνθεση της δραστικής ουσίας
3.4.1. Οι προδιαγραφές καθορίζουν τον ελάχιστο βαθμό καθαρότητας, την ταυτότητα και τη μέγιστη περιεκτικότητα σε προσμείξεις —και, κατά περίπτωση, σε ισομερή/διαστεροϊσομερή και βοηθητικά— και την περιεκτικότητα σε προσμείξεις που είναι ανησυχητικές από τοξικολογική, οικοτοξικολογική ή περιβαλλοντική άποψη εντός αποδεκτών ορίων.
3.4.2. Οι προδιαγραφές συμμορφώνονται με τις τυχόν αντίστοιχες προδιαγραφές του FAO. Ωστόσο, όπου κρίνεται αναγκαίο για την προστασία της υγείας του ανθρώπου ή των ζώων ή για την προστασία του περιβάλλοντος, εγκρίνονται αυστηρότερες προδιαγραφές.
3.5. Μέθοδοι ανάλυσης
3.5.1. Οι μέθοδοι ανάλυσης της δραστικής ουσίας, όπως παρασκευάστηκε, και οι μέθοδοι για τον προσδιορισμό των προσμείξεων που είναι ανησυχητικές από τοξικολογική, οικοτοξικολογική ή περιβαλλοντική άποψη ή οι οποίες υπάρχουν σε ποσότητα μεγαλύτερη από 1 g/kg στη δραστική ουσία, όπως παρασκευάστηκε, πρέπει να έχουν επικυρωθεί και να έχουν αποδειχθεί επαρκώς εξειδικευμένες, γραμμικές, ακριβείς και σαφείς.
3.5.2. Η μέθοδος ανάλυσης σε περιβαλλοντικά υποστρώματα, όπου κρίνεται σκόπιμο, πρέπει να έχει επικυρωθεί και να έχει αποδειχθεί επαρκώς ευαίσθητη όσον αφορά τα ανησυχητικά επίπεδα.
3.5.3. Η αξιολόγηση διενεργήθηκε σύμφωνα με τις ενιαίες αρχές για την αξιολόγηση και την έγκριση φυτοπροστατευτικών προϊόντων που αναφέρονται στην παράγραφο 5 του άρθρου 30.
3.6. Επιπτώσεις στην υγεία του ανθρώπου
3.6.1. Κατά περίπτωση, καθορίζονται η αποδεκτή ημερήσια πρόσληψη (ADI), το αποδεκτό επίπεδο έκθεσης του χρήστη (AOEL) και η δόση αναφοράς οξείας έκθεσης (ARfD). Κατά τον καθορισμό αυτών των τιμών εξασφαλίζεται το κατάλληλο περιθώριο ασφαλείας τουλάχιστον 100 , λαμβάνοντας υπόψη τον τύπο και τη σοβαρότητα των επιδράσεων, πιθανές συνδυαστικές επιδράσεις καθώς και την ευπάθεια συγκεκριμένων ομάδων του πληθυσμού που διατρέχουν ιδιαίτερο κίνδυνο .
3.6.2. Οι δραστικές ουσίες εγκρίνονται μόνο εάν, με βάση την αξιολόγηση της δοκιμής γονιδιοτοξικότητας υψηλότερου επιπέδου η οποία διενεργήθηκε σύμφωνα με τις απαιτήσεις δεδομένων σχετικά με τις δραστικές ουσίες και τα φυτοπροστατευτικά προϊόντα και με άλλα διαθέσιμα δεδομένα και στοιχεία περιλαμβανομένης επισκόπησης της επιστημονικής βιβλιογραφίας , δεν καταχωρίζονται ή δεν πρέπει να καταχωρίζονται, σύμφωνα με τις διατάξεις της οδηγίας 67/548/ΕΟΚ, ως μεταλλαξιογόνες κατηγορίας 1 ή 2. Τέτοιου είδους δραστικές ουσίες μπορούν να εγκρίνονται μόνον εάν η έκθεση των ανθρώπων σε αυτή τη δραστική ουσία που περιέχεται σε φυτοπροστατευτικό προϊόν είναι, σε ρεαλιστικές ▐ συνθήκες χρήσης, αμελητέα, καθώς το προϊόν χρησιμοποιείται σε κλειστά συστήματα ή υπό άλλες συνθήκες που αποκλείουν την επαφή με ανθρώπους και όπου τα κατάλοιπα της εν λόγω σχετικής ουσίας στα τρόφιμα και τις ζωοτροφές δεν υπερβαίνουν το όριο προσδιορισμού χρησιμοποιώντας τις πιο ευαίσθητες μεθόδους.
3.6.3. Οι δραστικές ουσίες εγκρίνονται μόνο εάν, με βάση την αξιολόγηση της δοκιμής καρκινογένεσης η οποία διενεργήθηκε σύμφωνα με τις απαιτήσεις δεδομένων σχετικά με τις δραστικές ουσίες και τα φυτοπροστατευτικά προϊόντα και με άλλα διαθέσιμα δεδομένα και στοιχεία περιλαμβανομένης επισκόπησης της επιστημονικής βιβλιογραφίας , δεν καταχωρίζονται ή δεν πρέπει να καταχωρίζονται, σύμφωνα με τις διατάξεις της οδηγίας 67/548/ΕΟΚ, ως καρκινογόνοι ουσίες κατηγορίας 1 ή 2. Τέτοιου είδους δραστικές ουσίες μπορούν να εγκρίνονται μόνον εάν η έκθεση των ανθρώπων σε αυτή τη δραστική ουσία που περιέχεται σε φυτοπροστατευτικό προϊόν είναι, σε ▐ ρεαλιστικές συνθήκες χρήσης, αμελητέα, καθώς το προϊόν χρησιμοποιείται σε κλειστά συστήματα ή υπό άλλες συνθήκες που αποκλείουν την επαφή με ανθρώπους και όπου τα κατάλοιπα της εν λόγω σχετικής ουσίας στα τρόφιμα και τις ζωοτροφές δεν υπερβαίνουν το όριο προσδιορισμού χρησιμοποιώντας τις πιο ευαίσθητες μεθόδους.
3.6.4. Οι δραστικές ουσίες εγκρίνονται μόνο εάν, με βάση την αξιολόγηση της δοκιμής τοξικότητας για την αναπαραγωγή η οποία διενεργήθηκε σύμφωνα με τις απαιτήσεις δεδομένων σχετικά με τις δραστικές ουσίες και τα φυτοπροστατευτικά προϊόντα και με άλλα διαθέσιμα δεδομένα και στοιχεία περιλαμβανομένης επισκόπησης της επιστημονικής βιβλιογραφίας , δεν καταχωρίζονται ή δεν πρέπει να καταχωρίζονται, σύμφωνα με τις διατάξεις της οδηγίας 67/548/ΕΟΚ, ως τοξικές για την αναπαραγωγή κατηγορίας 1 ή 2. Τέτοιου είδους δραστικές ουσίες μπορούν να εγκρίνονται μόνον εάν η έκθεση των ανθρώπων σε αυτή τη δραστική ουσία που περιέχεται σε φυτοπροστατευτικό προϊόν είναι, σε ρεαλιστικές συνθήκες χρήσης, αμελητέα, καθώς το προϊόν χρησιμοποιείται σε κλειστά συστήματα ή υπό άλλες συνθήκες που αποκλείουν την επαφή με ανθρώπους και όπου τα κατάλοιπα της εν λόγω σχετικής ουσίας στα τρόφιμα και τις ζωοτροφές δεν υπερβαίνουν το όριο προσδιορισμού χρησιμοποιώντας τις πιο ευαίσθητες μεθόδους.
3.6.5. Οι δραστικές ουσίες εγκρίνονται μόνον εάν, με βάση την αξιολόγηση κοινοτικών ή διεθνώς αποδεκτών κατευθυντήριων γραμμών για τις δοκιμές ή άλλα διαθέσιμα δεδομένα και πληροφορίες περιλαμβανομένης επισκόπησης της επιστημονικής βιβλιογραφίας δεν θεωρείται ότι διαθέτουν ιδιότητες ενδοκρινικής διαταραχής για τις οποίες υπάρχει υποψία ότι έχουν τοξικολογική σημασία για τον άνθρωπο και όταν η έκθεση είναι πιθανό να συμβεί κατά τη διάρκεια της κύησης ή/και της παιδικής ηλικίας λαμβάνοντας δεόντως υπόψη τα πιθανά εκ συνδυασμού αποτελέσματα. Τέτοιου είδους δραστικές ουσίες μπορούν να εγκρίνονται μόνον εάν η έκθεση των ανθρώπων σε αυτή τη δραστική ουσία που περιέχεται σε φυτοπροστατευτικό προϊόν είναι, σε ρεαλιστικές ▐ συνθήκες χρήσης, αμελητέα, καθώς το προϊόν χρησιμοποιείται σε κλειστά συστήματα ή υπό άλλες συνθήκες που αποκλείουν την επαφή με ανθρώπους και όπου τα κατάλοιπα της εν λόγω σχετικής ουσίας στα τρόφιμα και τις ζωοτροφές δεν υπερβαίνουν το όριο προσδιορισμού χρησιμοποιώντας τις πιο ευαίσθητες μεθόδους.
3.6.6. Μια δραστική ουσία εγκρίνεται μόνον εάν, με βάση την αξιολόγηση ή άλλα διαθέσιμα δεδομένα και πληροφορίες περιλαμβανομένης της επισκόπησης της επιστημονικής βιβλιογραφίας δεν θεωρείται ότι προκαλεί κίνδυνο αναπτυξιακής νευροτοξικότητας ή ανοσοτοξικότητας στους ανθρώπους, λαμβάνοντας υπόψη την έκθεση κατά τη διάρκεια της κύησης ή/και της παιδικής ηλικίας καθώς και τα πιθανά εκ συνδυασμού αποτελέσματα. Τέτοιου είδους δραστικές ουσίες μπορούν να εγκρίνονται μόνον εάν η έκθεση των ανθρώπων σε αυτή τη δραστική ουσία που περιέχεται σε φυτοπροστατευτικό προϊόν είναι, σε ρεαλιστικές συνθήκες χρήσης, αμελητέα, καθώς το προϊόν χρησιμοποιείται σε κλειστά συστήματα ή υπό άλλες συνθήκες που αποκλείουν την επαφή με ανθρώπους και όπου τα κατάλοιπα της εν λόγω σχετικής ουσίας στα τρόφιμα και τις ζωοτροφές δεν υπερβαίνουν το όριο προσδιορισμού χρησιμοποιώντας τις πιο ευαίσθητες μεθόδους.
3.7. Πορεία και συμπεριφορά στο περιβάλλον
3.7.1. Οι δραστικές ουσίες εγκρίνονται μόνον εάν, ούτε οι ίδιες ούτε τα προϊόντα μεταποίησής τους ή τα κατάλοιπά τους θεωρούνται έμμονοι οργανικοί ρύποι.
Οι έμμονοι οργανικοί ρύποι ορίζονται ως εξής:
α) |
Εμμονή:
|
β) |
Βιοσυσσώρευση:
|
γ) |
Δυνατότητα μεταφοράς σε μεγάλες αποστάσεις στο περιβάλλον:
|
3.7.2. Οι δραστικές ουσίες εγκρίνονται μόνον εάν ούτε οι ίδιες ούτε τα προϊόντα μεταποίησής τους ή τα κατάλοιπά τους θεωρούνται ανθεκτικές, βιοσυσσωρευτικές και τοξικές (ΑΒΤ) ουσίες.
Η ουσία που πληροί και τα τρία κριτήρια των παρακάτω σημείων είναι ουσία PBT.
3.7.2.1. Ανθεκτικότητα
Μια δραστική ουσία πληροί το κριτήριο ανθεκτικότητας όταν:
— |
ο χρόνος ημιζωής στα θαλάσσια ύδατα υπερβαίνει τις 60ημέρες, ή |
— |
ο χρόνος ημιζωής στα γλυκά ύδατα και στα ύδατα των εκβολών ποταμών υπερβαίνει τις 40ημέρες, ή |
— |
ο χρόνος ημιζωής στα θαλάσσια ιζήματα υπερβαίνει τις 180ημέρες, ή |
— |
ο χρόνος ημιζωής στα ιζήματα γλυκών υδάτων ή υδάτων των εκβολών ποταμών υπερβαίνει τις 120ημέρες, ή |
— |
ο χρόνος ημιζωής στο έδαφος υπερβαίνει τις 120ημέρες. |
Η αξιολόγηση της ανθεκτικότητας στο περιβάλλον βασίζεται στα διαθέσιμα στοιχεία για το χρόνο ημιζωής, τα οποία συλλέγονται υπό κατάλληλες συνθήκες που περιγράφονται από τον αιτούντα.
Πληροί επίσης το κριτήριο ανθεκτικότητας όταν υπάρχουν αποδεικτικά στοιχεία ότι η ουσία είναι κατά τα άλλα επαρκώς ανθεκτική για να εμπνέει ανησυχία.
3.7.2.2. Βιοσυσσώρευση
Μια δραστική ουσία πληροί το κριτήριο της βιοσυσσώρευσης όταν ο συντελεστής βιοσυγκέντρωσης είναι μεγαλύτερος από 2 000.
Η αξιολόγηση της βιοσυσσώρευσης βασίζεται σε στοιχεία μετρήσεων για τη βιοσυγκέντρωση στα υδρόβια είδη. Μπορούν να χρησιμοποιηθούν στοιχεία που αφορούν υδρόβια είδη τόσο των γλυκών όσο και των θαλάσσιων υδάτων.
Πληροί επίσης το κριτήριο της βιοσυσσώρευσης όταν υπάρχουν αποδεικτικά στοιχεία υψηλής βιοσυσσώρευσης σε άλλα είδη ή δεδομένα παρακολούθησης σε ζώντες οργανισμούς που δείχνουν ότι το δυναμικό βιοσυσσώρευσης της χημικής ουσίας είναι επαρκές για να εμπνέει ανησυχία.
3.7.2.3. Τοξικότητα
Μια δραστική ουσία πληροί το κριτήριο της τοξικότητας όταν:
— |
η συγκέντρωση στην οποία δεν παρατηρούνται μακροχρόνιες επιπτώσεις (NOEC) για τους οργανισμούς θαλάσσιων ή γλυκών υδάτων είναι μικρότερη από 0,01 mg/l, ή |
— |
η ουσία ταξινομείται ως καρκινογόνος (κατηγορία 1, 2 ▐ ή 3 ), μεταλλαξιογόνος (κατηγορία 1, 2 ▐ ή 3 ) ή τοξική για την αναπαραγωγή (κατηγορία 1, 2 ή 3), ή |
— |
υπάρχουν αποδεικτικά στοιχεία που μαρτυρούν χρόνια τοξικότητα, όπως ορίζεται στις ταξινομήσεις: T, R48, ή Xn, R48 σύμφωνα με την οδηγία 67/548/ΕΟΚ. |
3.7.3. Μια δραστική ουσία δεν θεωρείται ότι συμμορφώνεται με το άρθρο 4, όταν η ίδια ή τα προϊόντα μεταποίησής της ή τα κατάλοιπά της είναι ιδιαίτερα ανθεκτικά και ιδιαίτερα βιοσυσσωρευτικά .
Μια ουσία που πληροί και τα δύο κριτήρια των παρακάτω σημείων είναι ουσία ιδιαίτερα ανθεκτική και ιδιαίτερα συσσωρευτική.
3.7.3.1. Ανθεκτικότητα
Μια δραστική ουσία πληροί το κριτήριο της ιδιαίτερης ανθεκτικότητας (vP-) όταν υπάρχουν αποδείξεις ότι:
— |
ο χρόνος ημιζωής στα θαλάσσια και στα γλυκά ύδατα, καθώς και στα ύδατα των εκβολών ποταμών υπερβαίνει τις 60ημέρες, ή |
— |
ο χρόνος ημιζωής στα ιζήματα θαλάσσιων και γλυκών υδάτων, καθώς και υδάτων των εκβολών ποταμών υπερβαίνει τις 180ημέρες, ή |
— |
ο χρόνος ημιζωής στο έδαφος υπερβαίνει τις 180ημέρες. |
Πληροί επίσης το κριτήριο της ιδιαίτερης ανθεκτικότητας όταν υπάρχουν αποδείξεις ότι η ουσία είναι κατά τα άλλα επαρκώς εξαιρετικά ανθεκτική για να εμπνέει ανησυχία .
3.7.3.2. Βιοσυσσώρευση
Μια δραστική ουσία πληροί το κριτήριο της ιδιαίτερης βιοσυσσώρευσης όταν ο συντελεστής βιοσυγκέντρωσης είναι μεγαλύτερος από 5 000.
Η αξιολόγηση της βιοσυσσώρευσης βασίζεται σε στοιχεία μετρήσεων για τη βιοσυγκέντρωση στα υδρόβια είδη. Μπορούν να χρησιμοποιηθούν στοιχεία που αφορούν υδρόβια είδη τόσο των γλυκών όσο και των θαλάσσιων υδάτων.
Πληροί επίσης το κριτήριο της ιδιαίτερης βιοσυσσώρευσης όταν υπάρχουν αποδείξεις υψηλής βιοσυσσώρευσης σε άλλα είδη ή δεδομένα παρακολούθησης σε ζώντες οργανισμούς που δείχνουν ότι το δυναμικό βιοσυσσώρευσης της χημικής ουσίας είναι επαρκές για να εμπνέει ανησυχία.
3.8. Οικοτοξικότητα
3.8.1. Μια δραστική ουσία θεωρείται ότι συμμορφώνεται με το άρθρο 4 μόνον εάν η εκτίμηση κινδύνου αποδεικνύει ότι οι κίνδυνοι είναι αποδεκτοί σύμφωνα με τα κριτήρια που προβλέπονται στις ενιαίες αρχές για την αξιολόγηση και την έγκριση των φυτοπροστατευτικών προϊόντων, οι οποίες αναφέρονται στην παράγραφο 5 του άρθρου 37, σε ρεαλιστικές προτεινόμενες συνθήκες χρήσης ενός φυτοπροστατευτικού προϊόντος που περιέχει τη δραστική ουσία. Η εκτίμηση πρέπει να συνυπολογίζει τη σοβαρότητα των επιδράσεων στη βιοποικιλότητα , την αβεβαιότητα των πληροφοριών και τον αριθμό των ομάδων οργανισμών που αναμένεται να επηρεαστούν αρνητικά από την προβλεπόμενη χρήση της δραστικής ουσίας.
3.8.2. Μια δραστική ουσία θεωρείται ότι συμμορφώνεται με το άρθρο 4 μόνον εάν, με βάση την αξιολόγηση κοινοτικών ή διεθνώς αποδεκτών κατευθυντήριων γραμμών για τις δοκιμές, δεν θεωρείται ότι διαθέτει ιδιότητες ενδοκρινικήςδιαταραχής που μπορούν να έχουν τοξικολογική σημασία για οργανισμούς-μη στόχους, εκτός εάν η έκθεση οργανισμών-μη στόχων σε αυτή τη δραστική ουσία που περιέχεται σε φυτοπροστατευτικό προϊόν είναι, σε ρεαλιστικές προτεινόμενες συνθήκες χρήσης, αμελητέα.
3.8.3. Οι δραστικές ουσίες εγκρίνονται μόνον εάν, με βάση την αξιολόγηση κοινοτικών ή διεθνώς αποδεκτών κατευθυντήριων γραμμών για τις δοκιμές ή άλλα διαθέσιμα δεδομένα και πληροφορίες, περιλαμβανομένης επισκόπησης της επιστημονικής βιβλιογραφίας, εν θεωρείται τοξική για τις μέλισσες, το δε πηλίκο του κινδύνου έκθεσης (HQ) είναι χαμηλότερο από 50.
3.9. Προσδιορισμός των υπολειμμάτων
Μια δραστική ουσία εγκρίνεται μόνον εάν ▐ μπορούν να προσδιοριστούν τα υπολείμματα και εάν αναλυτικές μέθοδοι ευρείας χρήσεως επιτρέπουν την ανίχνευσή της για τους σκοπούς της εκτίμησης κινδύνου και για την επιβολή των διατάξεων.
3.10. Επιπτώσεις στην τροφική αλυσίδα
Μια δραστική ουσία εγκρίνεται μόνον εφόσον ο αντίκτυπός της στην τροφική αλυσίδα των ανώτερων οργανισμών θεωρείται αποδεκτός με βάση επιστημονικώς εγκεκριμένη μεθοδολογία αξιολόγησης κινδύνου και, εφόσον εγκριθεί, ο εκτιμώμενος αντίκτυπος στο οικοσύστημα μειώνεται μέσω συστήματος άμβλυνσης και αντιστάθμισης.
3.11. Πολιτική στον τομέα του ύδατος
Ουσίες στον κατάλογο των επικίνδυνων ουσιών προτεραιότητας για την πολιτική στον τομέα του ύδατος που επισυνάπτεται στην οδηγία 2000/60/ΕΚ δεν πρέπει να εγκρίνονται.
4. Κριτήρια για την έγκριση μιας υποψήφιας για υποκατάσταση ουσίας
Μια δραστική ουσία ορίζεται ως υποψήφια για υποκατάσταση ουσία σύμφωνα με το άρθρο 25, όταν πληρούται οιαδήποτε από τις ακόλουθες προϋποθέσεις :
— |
η ADI, η ARfD ή η AOEL της είναι ▐ χαμηλότερη από την αντίστοιχη της πλειονότητας των εγκεκριμένων δραστικών ουσιών , λαμβάνοντας υπόψη τους κατοίκους, τους παρευρισκομένους και τις πλέον ευπαθείς ομάδες του πληθυσμού· |
— |
πληροί ένα από τα κριτήρια για το χαρακτηρισμό της ως ουσίας ΑΒΤ· |
— |
ευνοεί την απόπλυση σε υπόγεια ύδατα· |
— |
υπάρχουν λόγοι ανησυχίας σχετικοί με τη φύση των κρίσιμων επιπτώσεων και ιδιοτήτων που ενδέχεται να οδηγήσουν στη λήψη πολύ περιοριστικών μέτρων διαχείρισης του κινδύνου (όπως ο ατομικός εξοπλισμός εκτεταμένης προστασίας ή οι πολύ ευρείες ζώνες προστασίας)· |
— |
έχει δυνητικώς ιδιότητες ενδοκρινικής διαταραχής, νευροτοξικότητας ή ανοσοτοξικότητας για ενηλίκους ή κατά την ανάπτυξη, βάσει αξιολόγησης και άλλων δεδομένων και πληροφοριών περιλαμβανομένης επισκόπησης της επιστημονικής βιβλιογραφίας· |
— |
περιέχει σημαντική αναλογία μη δραστικών ισομερών. |
ΠAΡΑΡΤΗΜΑ II
ΚΑΤΑΛΟΓΟΣ ΕΓΚΕΚΡΙΜΕΝΩΝ ΓΙΑ ΠΡΟΣΘΗΚΗ ΣΤΑ ΦΥΤΟΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΑ ΠΡΟΪΟΝΤΑ ΔΡΑΣΤΙΚΩΝ ΟΥΣΙΩΝ
ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ III
ΚΑΤΑΛΟΓΟΣ ΒΟΗΘΗΤΙΚΩΝ, ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΣΥΝΕΡΓΙΣΤΙΚΩΝ ΠΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΠΕΡΙΕΧΟΝΤΑΙ ΣΕ ΦΥΤΟΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΙΚΑ ΠΡΟΪΟΝΤΑ
ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ IV
ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΗ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΑΡΘΡΟ 53
1. Όροι συγκριτικής αξιολόγησης
Τα κράτη μέλη διενεργούν συγκριτική αξιολόγηση όταν αξιολογούν αίτηση έγκρισης για ένα φυτοπροστατευτικό προϊόν. Κατά τη διεργασία αυτή δίδεται προτεραιότητα σε φυτοπροστατευτικά προϊόντα που περιέχουν δραστική ουσία η οποία έχει εγκριθεί ως ουσία υποψήφια για υποκατάσταση.
Σε περίπτωση που εξετάζεται το ενδεχόμενο απόρριψης ή ανάκλησης μιας έγκρισης φυτοπροστατευτικού προϊόντος υπέρ ενός εναλλακτικού φυτοπροστατευτικού προϊόντος (στο εξής «υποκατάσταση»), το εναλλακτικό προϊόν πρέπει, με βάση τις επιστημονικές και τεχνικές γνώσεις, να παρουσιάζει σημαντικά χαμηλότερο κίνδυνο για την υγεία ή το περιβάλλον. Πρέπει να διενεργείται αξιολόγηση του εναλλακτικού φυτοπροστατευτικού προϊόντος, ώστε να αποδεικνύεται κατά πόσον μπορεί να χρησιμοποιηθεί με παρόμοια αποτελέσματα στον οργανισμό-στόχο και χωρίς σοβαρά οικονομικά και πρακτικά μειονεκτήματα για τους χρήστες.
Περαιτέρω όροι απόρριψης ή ανάκλησης μιας έγκρισης είναι οι εξής:
α) |
η υποκατάσταση πρέπει να πραγματοποιείται μόνον όταν η ▐ πολυμορφία των δραστικών ουσιών και άλλες μη χημικές μέθοδοι προστασίας καλλιεργειών και πρόληψης επιβλαβών οργανισμών επαρκούν για την ελαχιστοποίηση της εμφάνισης ανθεκτικότητας στον οργανισμό-στόχο· |
β) |
η υποκατάσταση μπορεί να πραγματοποιείται από τα κράτη μέλη σε όλες τις δραστικές ουσίες που, όταν χρησιμοποιούνται σε εγκεκριμένα φυτοπροστατευτικά προϊόντα, παρουσιάζουν ▐ υψηλότερο επίπεδο κινδύνου για την υγεία του ανθρώπου ή το περιβάλλον. |
▐
2. Σημαντικές διαφορές σε επίπεδο κινδύνου
Οι σημαντικές διαφορές σε επίπεδο κινδύνου , ειδικά για κινδύνους που αφορούν την υγεία, πρέπει να εντοπίζονται κατά περίπτωση από τις αρμόδιες αρχές, λαμβανομένων υπόψη των γνωστών σωρευτικών και συνεργιστικών δράσεων . Πρέπει να λαμβάνονται υπόψη οι ιδιότητες της δραστικής ουσίας και η δυνατότητα έκθεσης διαφόρων επιμέρους ομάδων του πληθυσμού (επαγγελματίες ή μη επαγγελματίες χρήστες, παρευρισκόμενοι, εργαζόμενοι, κάτοικοι, ειδικές ευάλωτες ομάδες ή καταναλωτές) άμεσα ή έμμεσα μέσω των τροφίμων, των ζωοτροφών, του ύδατος ή του περιβάλλοντος. Πρέπει να συνυπολογίζονται και άλλοι παράγοντες, όπως η αυστηρότητα των επιβαλλόμενων περιορισμών στη χρήση και ο προβλεπόμενος εξοπλισμός ατομικής προστασίας.
Για το περιβάλλον, λαμβανομένων υπόψη των γνωστών και συνεργιστικών δράσεων, ένας συντελεστής τουλάχιστον 3 μεταξύ των λόγων της προβλεπόμενης περιβαλλοντικής συγκέντρωσης (PEC) και της προβλεπόμενης συγκέντρωσης χωρίς επιπτώσεις (PNEC) διαφορετικών δραστικών ουσιών θεωρείται σημαντική διαφορά σε επίπεδο κινδύνου.
3. Σοβαρά πρακτικά ή οικονομικά μειονεκτήματα
Τα σοβαρά πρακτικά ή οικονομικά μειονεκτήματα για το χρήστη ορίζονται ως σημαντική ποσοτικώς προσδιοριζόμενη διατάραξη των εργασιακών πρακτικών ή της επιχειρηματικής δραστηριότητας, που οδηγεί σε αδυναμία διατήρησης επαρκούς ελέγχου του οργανισμού-μη στόχου. Αυτή η σημαντική διατάραξη μπορεί να είναι, π.χ., απουσία τεχνικών μέσων για τη χρήση της εναλλακτικής ουσίας ή των εναλλακτικών ουσιών ή υπέρογκο κόστος για την απόκτησή της/τους.
Σε περίπτωση που από τη συγκριτική αξιολόγηση προκύψει ότι οι περιορισμοί/απαγορεύσεις όσον αφορά τη χρήση ενός φυτοπροστατευτικού προϊόντος θα μπορούσαν να συνεπάγονται τέτοιο μειονέκτημα, αυτό λαμβάνεται υπόψη στη διαδικασία λήψης αποφάσεων. Η ενέργεια αυτή πρέπει να αιτιολογείται.
Η συγκριτική εκτίμηση λαμβάνει υπόψη εγκεκριμένες δευτερεύουσας σημασίας χρήσεις.
ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ V
ΚΑΤΑΡΓΟΥΜΕΝΕΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΔΙΑΔΟΧΙΚΕΣ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΤΟΥΣ
A. Οδηγία 91/414/ΕΟΚ
Πράξεις που τροποποιούν την οδηγία 91/414/ΕΟΚ |
Προθεσμία μεταφοράς στο εθνικό δίκαιο |
Οδηγία 93/71/ΕΟΚ |
3η Αυγούστου 1994 |
Οδηγία 94/37/ΕΚ |
31η Ιουλίου 1995 |
Οδηγία 94/79/ΕΚ |
31η Ιανουαρίου 1996 |
Οδηγία 95/35/ΕΚ |
30ή Ιουνίου 1996 |
Οδηγία 95/36/ΕΚ |
30ή Απριλίου 1996 |
Οδηγία 96/12/ΕΚ |
31η Μαρτίου 1997 |
Οδηγία 96/46/ΕΚ |
30ή Απριλίου 1997 |
Οδηγία 96/68/ΕΚ |
30ή Νοεμβρίου 1997 |
Οδηγία 97/57/ΕΚ |
1η Οκτωβρίου1997 |
Οδηγία 2000/80/ΕΚ |
1η Ιουλίου 2002 |
Οδηγία 2001/21/ΕΚ |
1η Ιουλίου 2002 |
Οδηγία 2001/28/ΕΚ |
1η Αυγούστου 2001 |
Οδηγία 2001/36/ΕΚ |
1η Μαΐου 2002 |
Οδηγία 2001/47/ΕΚ |
31η Δεκεμβρίου 2001 |
Οδηγία 2001/49/ΕΚ |
31η Δεκεμβρίου 2001 |
Οδηγία 2001/87/ΕΚ |
31η Μαρτίου 2002 |
Οδηγία 2001/99/ΕΚ |
1η Ιανουαρίου 2003 |
Οδηγία 2001/103/ΕΚ |
1η Απριλίου 2003 |
Οδηγία 2002/18/ΕΚ |
30ή Ιουνίου 2003 |
Οδηγία 2002/37/ΕΚ |
31η Αυγούστου 2003 |
Οδηγία 2002/48/ΕΚ |
31η Δεκεμβρίου 2002 |
Οδηγία 2002/64/ΕΚ |
31η Μαρτίου 2003 |
Οδηγία 2002/81/ΕΚ |
30ή Ιουνίου 2003 |
Οδηγία 2003/5/ΕΚ |
30ή Απριλίου 2004 |
Οδηγία 2003/23/ΕΚ |
31η Δεκεμβρίου 2003 |
Οδηγία 2003/31/ΕΚ |
30ή Ιουνίου 2004 |
Οδηγία 2003/39/ΕΚ |
30ή Σεπτεμβρίου 2004 |
Οδηγία 2003/68/ΕΚ |
31η Μαρτίου 2004 |
Οδηγία 2003/70/ΕΚ |
30η Νοεμβρίου 2004 |
Οδηγία 2003/79/ΕΚ |
30ή Ιουνίου 2004 |
Οδηγία 2003/81/ΕΚ |
31η Ιανουαρίου 2005 |
Οδηγία 2003/82/ΕΚ |
30ή Ιουλίου 2004 |
Οδηγία 2003/84/ΕΚ |
30ή Ιουνίου 2004 |
Οδηγία 2003/112/ΕΚ |
30ή Απριλίου 2005 |
Οδηγία 2003/119/ΕΚ |
30ή Σεπτεμβρίου 2004 |
Κανονισμός (EK) αριθ. 806/2003 |
- |
Οδηγία 2004/20/ΕΚ |
31η Ιουλίου 2005 |
Οδηγία 2004/30/ΕΚ |
30ή Νοεμβρίου 2004 |
Οδηγία 2004/58/ΕΚ |
31η Αυγούστου 2005 |
Οδηγία 2004/60/ΕΚ |
28η Φεβρουαρίου 2005 |
Οδηγία 2004/62/ΕΚ |
31η Μαρτίου 2005 |
Οδηγία 2004/66/ΕΚ |
1η Μαΐου 2004 |
Οδηγία 2004/71/ΕΚ |
31η Μαρτίου 2005 |
Οδηγία 2004/99/ΕΚ |
30ή Ιουνίου 2005 |
Οδηγία 2005/2/ΕΚ |
30ή Σεπτεμβρίου 2005 |
Οδηγία 2005/3/ΕΚ |
30ή Σεπτεμβρίου 2005 |
Οδηγία 2005/25/ΕΚ |
28η Μαΐου 2006 |
Οδηγία 2005/34/ΕΚ |
30ή Νοεμβρίου 2005 |
Οδηγία 2005/53/ΕΚ |
31η Αυγούστου 2006 |
Οδηγία 2005/54/ΕΚ |
31η Αυγούστου 2006 |
Οδηγία 2005/57/ΕΚ |
31η Οκτωβρίου 2006 |
Οδηγία 2005/58/ΕΚ |
31η Μαΐου 2006 |
Οδηγία 2005/72/ΕΚ |
31η Δεκεμβρίου 2006 |
Οδηγία 2006/5/ΕΚ |
31η Μαρτίου 2007 |
Οδηγία 2006/6/ΕΚ |
31η Μαρτίου 2007 |
Οδηγία 2006/10/ΕΚ |
30ή Σεπτεμβρίου 2006 |
Οδηγία 2006/16/ΕΚ |
31η Ιανουαρίου 2007 |
Οδηγία 2006/19/ΕΚ |
30ή Σεπτεμβρίου 2006 |
Οδηγία 2006/39/ΕΚ |
31η Ιουλίου 2007 |
B. Οδηγία 79/117/ΕΟΚ
Πράξεις που τροποποιούν την οδηγία 79/117/ΕΟΚ |
Προθεσμία μεταφοράς στο εθνικό δίκαιο |
Οδηγία 83/131/ΕΟΚ |
1η Οκτωβρίου 1984 |
Οδηγία 85/298/ΕΟΚ |
1η Ιανουαρίου 1986 |
Οδηγία 86/214/ΕΟΚ |
- |
Οδηγία 86/355/ΕΟΚ |
1η Ιουλίου 1987 |
Οδηγία 87/181/ΕΟΚ 1η |
1η Ιανουαρίου 1988 και 1η Ιανουαρίου 1989 |
Οδηγία 87/477/ΕΟΚ |
1η Ιανουαρίου 1988 |
Οδηγία 89/365/ΕΟΚ |
31η Δεκεμβρίου 1989 |
Οδηγία 90/335/ΕΟΚ |
1η Ιανουαρίου 1991 |
Οδηγία 90/533/ΕΟΚ |
31η Δεκεμβρίου 1990 και 30ή Σεπτεμβρίου 1990 |
Οδηγία 91/118/ΕΟΚ |
31η Μαρτίου 1992 |
Κανονισμός (ΕΚ) αριθ. 807/2003 |
- |
Κανονισμός (ΕΚ) αριθ. 850/2004 |
- |
Τετάρτη, 24 Οκτωβρίου 2007
16.10.2008 |
EL |
Επίσημη Εφημερίδα της Ευρωπαϊκής Ένωσης |
CE 263/247 |
ΣΥΝΟΠΤΙΚΑ ΠΡΑΚΤΙΚΑ
(2008/C 263 E/03)
ΔΙΕΞΑΓΩΓΗ ΤΗΣ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗΣ
ΠΡΟΕΔΡΙΑ: Hans-Gert PÖTTERING
Πρόεδρος
1. Έναρξη της συνεδρίασης
Η συνεδρίαση αρχίζει στις 9 π.μ.
2. Σύνθεση των πολιτικών ομάδων
Ο Πρόεδρος ανακοιμώνει ότι οι Alessandro Battilocchio και Gianni De Michelis έχουν προσχωρήσει στην ομάδα PSE από τις 24.10.2007.
3. Γραπτές δηλώσεις (κατάθεση)
Οι ακόλουθοι βουλευτές υπέβαλαν γραπτές δηλώσεις για καταχώρηση στο πρωτόκολλο (άρθρο 116 του Κανονισμού):
— |
Csaba Sándor Tabajdi, István Szent-Iványi, Péter Olajos, Mikel Irujo Amezaga και Kristian Vigenin σχετικά με τη δράση ακραίων παραστρατιωτικών ομάδων στην Ευρωπαϊκή Ένωση (93/2007). |
4. Σχέσεις μεταξύ της Ευρωπαϊκής Ένωσης και της της Τουρκίας (συζήτηση)
Δηλώσεις του Συμβουλίου και της Επιτροπής: Σχέσεις μεταξύ της Ευρωπαϊκής Ένωσης και της της Τουρκίας
Οι Manuel Lobo Antunes (ασκών την Προεδρία του Συμβουλίου) και Olli Rehn (Μέλος της Επιτροπής) προβαίνουν στις δηλώσεις.
Παρεμβαίνουν οι Ria Oomen-Ruijten, εξ ονόματος της Ομάδας PPE-DE, Hannes Swoboda, εξ ονόματος της Ομάδας PSE, Alexander Lambsdorff, εξ ονόματος της Ομάδας ALDE, Sebastiano (Nello) Musumeci, εξ ονόματος της Ομάδας UEN, Joost Lagendijk, εξ ονόματος της Ομάδας Verts/ALE, Κυριάκος Τριανταφυλλίδης, εξ ονόματος της Ομάδας GUE/NGL, Γεώργιος Γεωργίου, εξ ονόματος της Ομάδας IND/DEM, Philip Claeys, εξ ονόματος της Ομάδας ITS, Jim Allister, μη εγγεγραμμένος, Werner Langen, Jan Marinus Wiersma, Marco Cappato, Feleknas Uca, Bastiaan Belder, Andreas Mölzer, Ιωάννης Κασουλίδης, Béatrice Patrie, Μάριος Ματσάκης, Mario Borghezio, Gerard Batten, Koenraad Dillen και Charles Tannock.
ΠΡΟΕΔΡΙΑ: Miguel Angel MARTÍNEZ MARTÍNEZ
Αντιπρόεδρος
Παρεμβαίνουν οι Μαρία-Ελένη Κοππά, Γιώργος Δημητρακόπουλος, Richard Howitt, Josef Zieleniec, Vural Öger, Γιαννάκης Μάτσης, Carlos Carnero González, Emine Bozkurt, Manuel Lobo Antunes και Olli Rehn.
Προτάσεις ψηφίσματος που κατατέθηκαν σύμφωνα με το άρθρο 103, παράγραφος 2, του Κανονισμού, για την περάτωση της συζήτησης:
— |
Ria Oomen-Ruijten, εξ ονόματος της Επιτροπής AFET, σχετικά με τις σχέσεις ΕΕ-Τουρκίας (B6-0376/2007)· |
— |
Philip Claeys, Frank Vanhecke και Koenraad Dillen, εξ ονόματος της Ομάδας ITS, για τις σχέσεις μεταξύ της Ευρωπαϊκής Ένωσης και της Τουρκίας (B6-0398/2007). |
Η συζήτηση περατώνεται.
Ψηφοφορία: σημείο 8.27 των Συνοπτικών Πρακτικών της 24.10.2007.
5. Διάσκεψη Κορυφής ΕΕ-Ρωσίας (συζήτηση)
Δηλώσεις του Συμβουλίου και της Επιτροπής: Διάσκεψη Κορυφής ΕΕ-Ρωσίας
Οι Manuel Lobo Antunes (ασκών την Προεδρία του Συμβουλίου) και Benita Ferrero-Waldner (Μέλος της Επιτροπής) προβαίνουν στις δηλώσεις.
Παρεμβαίνουν οι José Ignacio Salafranca Sánchez-Neyra, εξ ονόματος της Ομάδας PPE-DE, Jan Marinus Wiersma, εξ ονόματος της Ομάδας PSE, Graham Watson, εξ ονόματος της Ομάδας ALDE, Konrad Szymański, εξ ονόματος της Ομάδας UEN, Bart Staes, εξ ονόματος της Ομάδας Verts/ALE, Helmuth Markov, εξ ονόματος της Ομάδας GUE/NGL, Jana Bobošíková, μη εγγεγραμμένη, Reino Paasilinna, Annemie Neyts-Uyttebroeck, Inese Vaidere και Hélène Flautre.
ΠΡΟΕΔΡΙΑ: Mechtild ROTHE
Αντιπρόεδρος
Παρεμβαίνουν οι Vladimír Remek, Ria Oomen-Ruijten, Hannes Swoboda, Bronisław Geremek, Hanna Foltyn-Kubicka, Christopher Beazley, ο οποίος ζητεί να τον διαβεβαιώσουν, όπως το είχε επισημάνει την προηγούμενη ημέρα (σημείο 8 των Συνοπτικών Πρακτικών της 23.10.2007), ότι οι θέσεις που θα εκφρασθούν από το Κοινοβούλιο θα διαβιβασθούν πράγματι στον Πρόεδρο Πούτιν κατά τη διάρκεια της Διάσκεψης Κορυφής, Libor Rouček, Γεώργιος Παπαστάμκος, Józef Pinior, Elmar Brok, Ana Maria Gomes, Roberta Alma Anastase, Katrin Saks, Tunne Kelam, Manuel Lobo Antunes και Benita Ferrero-Waldner.
Προτάσεις ψηφίσματος που κατατέθηκαν σύμφωνα με το άρθρο 103, παράγραφος 2, του Κανονισμού, για την περάτωση της συζήτησης:
— |
Jan Marinus Wiersma, Hannes Swoboda και Reino Paasilinna, εξ ονόματος της Ομάδας PSE, σχετικά με τη Διάσκεψη Κορυφής ΕΕ-Ρωσίας στη Μάφρα, στις 26 Οκτωβρίου 2007 (B6-0423/2007)· |
— |
José Ignacio Salafranca Sánchez-Neyra, Charles Tannock, Ria Oomen-Ruijten, Michael Gahler, Christopher Beazley, Tunne Kelam και Bogdan Klich, εξ ονόματος της Ομάδας PPE-DE, σχετικά με τη Διάσκεψη Κορυφής ΕΕ-Ρωσίας που θα πραγματοποιηθεί στις 26 Οκτωβρίου 2007 στη Μάφρα (B6-0424/2007)· |
— |
Graham Watson, Annemie Neyts-Uyttebroeck και Janusz Onyszkiewicz, εξ ονόματος της Ομάδας ALDE, σχετικά με τις προετοιμασίες για τη 10η Διάσκεψη Κορυφής ΕΕ-Ρωσίας που θα πραγματοποιηθεί στη Μάφρα, στις 26 Οκτωβρίου 2007 (B6-0425/2007) |
— |
Esko Seppänen, Gabriele Zimmer και André Brie, εξ ονόματος της Ομάδας GUE/NGL, σχετικά με τη Διάσκεψη Κορυφής ΕΕ-Ρωσίας (B6-0426/2007)· |
— |
Ryszard Czarnecki, Inese Vaidere και Ģirts Valdis Kristovskis, εξ ονόματος της Ομάδας UEN, σχετικά με τη σύνοδο κορυφής ΕΕ-Ρωσίας που θα πραγματοποιηθεί στη Μάφρα στις 26 Οκτωβρίου 2007 (B6-0427/2007) |
— |
Daniel Cohn-Bendit, Bart Staes, Milan Horáček, Marie Anne Isler Béguin, Angelika Beer και Hélène Flautre, εξ ονόματος της Ομάδας Verts/ALE, σχετικά με τις προετοιμασίες για τη δέκατη σύνοδο κορυφής ΕΕ-Ρωσίας, στη Μάφρα στις 26 Οκτωβρίου 2007 (B6-0428/2007). |
Η συζήτηση περατώνεται.
Ψηφοφορία: σημείο 3_22 των Συνοπτικών Πρακτικών της 14.11.2007.
(Η συνεδρίαση διακόπτεται στις 11 και 40 π.μ. επ' ευκαιρία της απονομής του Βραβείου Lux και επαναλαμβάνεται στις 12 το μεσημέρι)
ΠΡΟΕΔΡΙΑ: Gérard ONESTA
Αντιπρόεδρος
Παρεμβαίνει ο Martin Schulz, εξ ονόματος της Ομάδας PSE, ο οποίος ζητεί ο Πρόεδρος του Κοινοβουλίου να καταδικάσει επίσημα τις αντισημιτικές προσβολές κατά του πρωθυπουργού της Ουγγαρίας Ferenc Gyurcsány από διαδηλωτές στη Βουδαπέστη (Ο Πρόεδρος του απαντά ότι θα διαβιβάσει το αίτημά του στον Πρόεδρο του Κοινοβουλίου).
Παρεμβαίνει ο Graham Watson, εξ ονόματος της Ομάδας ALDE, ο οποίος ευχαριστεί τον Πρόεδρο για την οργάνωση στον χώρο του Κοινοβουλίου της τελετής της απονομής του βραβείου Lux.
6. Δήλωση της Προεδρίας
Ο Πρόεδρος προβαίνει σε σύντομη δήλωση επ' ευκαιρία της 62ας επετείου του Οργανισμού Ηνωμένων Εθνών. Επισημαίνει κυρίως την επίσημη έναρξη, τη σημερινή ημέρα στο Κοινοβούλιο, της ετήσιας εκθέσεως όσον αφορά την συνεργασία μεταξύ της ΕΕ και του ΟΗΕ στον τομέα της διαχείρισης κρίσεων, της ανάπτυξης και της προώθησης της δημοκρατίας και των θεμελειωδών ελευθεριών.
7. Υποδοχή
Ο Πρόεδρος καλωσορίζει, εξ ονόματος του Σώματος, αντιπροσωπεία από την Μαυριτανία, υπό την Αυτού Εξοχότητα τον Dr Abderrahmane Ould Tolba, που λαμβάνει θέση στο θεωρείο των επισήμων.
8. Ώρα των ψηφοφοριών
Τα λεπτομερή αποτελέσματα των ψηφοφοριών (τροπολογίες, χωριστές ψηφοφορίες, ψηφοφορίες κατά τμήματα, ...) εμφαίνονται στο Παράρτημα «Αποτελέσματα ψηφοφοριών» που επισυνάπτεται στα Συνοπτικά Πρακτικά.
8.1. Επίδοση και κοινοποίηση στα κράτη μέλη δικαστικών και εξωδίκων πράξεων σε αστικές ή εμπορικές υποθέσεις ***II (άρθρο 131 του Κανονισμού) (ψηφοφορία)
Σύσταση για τη δεύτερη ανάγνωση σχετικά με την κοινή θέση του Συμβουλίου ενόψει της έγκρισης του κανονισμού του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου περί επιδόσεως και κοινοποιήσεως στα κράτη μέλη δικαστικών και εξωδίκων πράξεων σε αστικές ή εμπορικές υποθέσεις, και η οποία καταργεί τον κανονισμό (ΕΚ) αριθ. 1348/2000 του Συμβουλίου [08703/5/2007 — C6-0217/2007 — 2005/0126(COD)] — Επιτροπή Νομικών Θεμάτων.
Εισηγητής: Jean-Paul Gauzès (A6-0366/2007)
(Απαιτείται ειδική πλειοψηφία)
(Λεπτομέρειες της ψηφοφορίας: Παράρτημα «Αποτελέσματα ψηφοφοριών», σημείο 1)
ΚΟΙΝΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ
Κηρύσσεται εγκριθείσα (P6_TA(2007)0446)
8.2. Συμφωνία επανεισδοχής μεταξύ της ΕΚ και της Βοσνίας-Ερζεγοβίνης * (άρθρο 131 του Κανονισμού) (ψηφοφορία)
Έκθεση σχετικά με την πρόταση απόφασης του Συμβουλίου για τη σύναψη της συμφωνίας επανεισδοχής μεταξύ της Ευρωπαϊκής Κοινότητας και της Βοσνίας-Ερζεγοβίνης [COM(2007)0425 — C6-0299/2007 — 2007/0142(CNS)] — Επιτροπή Πολιτικών Ελευθεριών, Δικαιοσύνης και Εσωτερικών Υποθέσεων.
Εισηγητής: Claudio Fava (A6-0385/2007)
(Απαιτείται απλή πλειοψηφία)
(Λεπτομέρειες της ψηφοφορίας: Παράρτημα «Αποτελέσματα ψηφοφοριών», σημείο 2)
ΣΧΕΔΙΟ ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΟΥ ΨΗΦΙΣΜΑΤΟΣ
Εγκρίνεται με ενιαία ψηφοφορία (P6_TA(2007)0447)
8.3. Θεωρήσεις βραχείας διαμονής μεταξύ της ΕΚ και της Βοσνίας-Ερζεγοβίνης * (άρθρο 131 του Κανονισμού) (ψηφοφορία)
Έκθεση σχετικά με την πρόταση απόφασης του Συμβουλίου για τη σύναψη της συμφωνίας μεταξύ της Ευρωπαϊκής Κοινότητας και της Βοσνίας-Ερζεγοβίνης σχετικά με την απλούστευση της έκδοσης θεωρήσεων βραχείας διαμονής [COM(2007)0423 — C6-0296/2007 — 2007/0140(CNS)] — Επιτροπή Πολιτικών Ελευθεριών, Δικαιοσύνης και Εσωτερικών Υποθέσεων.
Εισηγητής: Claudio Fava (A6-0384/2007)
(Απαιτείται απλή πλειοψηφία)
(Λεπτομέρειες της ψηφοφορίας: Παράρτημα «Αποτελέσματα ψηφοφοριών», σημείο 3)
ΣΧΕΔΙΟ ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΟΥ ΨΗΦΙΣΜΑΤΟΣ
Εγκρίνεται με ενιαία ψηφοφορία (P6_TA(2007)0448)
8.4. Συμφωνία επανεισδοχής μεταξύ της ΕΚ και της Σερβίας * (άρθρο 131 του Κανονισμού) (ψηφοφορία)
Έκθεση σχετικά με την πρόταση απόφασης του Συμβουλίου για τη σύναψη της συμφωνίας επανεισδοχής μεταξύ της Ευρωπαϊκής Κοινότητας και της Δημοκρατίας της Σερβίας [COM(2007)0438 — C6-0298/2007 — 2007/0153(CNS)] — Επιτροπή Πολιτικών Ελευθεριών, Δικαιοσύνης και Εσωτερικών Υποθέσεων.
Εισηγητής: Claudio Fava (A6-0386/2007)
(Απαιτείται απλή πλειοψηφία)
(Λεπτομέρειες της ψηφοφορίας: Παράρτημα «Αποτελέσματα ψηφοφοριών», σημείο 4)
ΣΧΕΔΙΟ ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΟΥ ΨΗΦΙΣΜΑΤΟΣ
Εγκρίνεται με ενιαία ψηφοφορία (P6_TA(2007)0449)
8.5. Θεωρήσεις βραχείας διαμονής μεταξύ της ΕΚ και της Σερβίας * (άρθρο 131 του Κανονισμού) (ψηφοφορία)
Έκθεση σχετικά με την πρόταση απόφασης του Συμβουλίου για τη σύναψη της συμφωνίας για την απλούστευση της έκδοσης θεωρήσεων βραχείας διαμονής μεταξύ της Ευρωπαϊκής Κοινότητας και της Δημοκρατίας της Σερβίας [COM(2007)0422 — C6-0295/2007 — 2007/0144(CNS)] — Επιτροπή Πολιτικών Ελευθεριών, Δικαιοσύνης και Εσωτερικών Υποθέσεων.
Εισηγητής: Claudio Fava (A6-0387/2007)
(Απαιτείται απλή πλειοψηφία)
(Λεπτομέρειες της ψηφοφορίας: Παράρτημα «Αποτελέσματα ψηφοφοριών», σημείο 5)
ΣΧΕΔΙΟ ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΟΥ ΨΗΦΙΣΜΑΤΟΣ
Εγκρίνεται με ενιαία ψηφοφορία
8.6. Συμφωνία επανεισδοχής μεταξύ της ΕΚ και του Μαυροβουνίου * (άρθρο 131 του Κανονισμού) (ψηφοφορία)
Έκθεση σχετικά με την πρόταση απόφασης του Συμβουλίου για τη σύναψη της συμφωνίας επανεισδοχής μεταξύ της Ευρωπαϊκής Κοινότητας και της Δημοκρατίας του Μαυροβουνίου [COM(2007)0431 — C6-0301/2007 — 2007/0146(CNS)] — Επιτροπή Πολιτικών Ελευθεριών, Δικαιοσύνης και Εσωτερικών Υποθέσεων.
Εισηγήτρια: Adina-Ioana Vălean (A6-0380/2007)
(Απαιτείται απλή πλειοψηφία)
(Λεπτομέρειες της ψηφοφορίας: Παράρτημα «Αποτελέσματα ψηφοφοριών», σημείο 6)
ΣΧΕΔΙΟ ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΟΥ ΨΗΦΙΣΜΑΤΟΣ
Εγκρίνεται με ενιαία ψηφοφορία (P6_TA(2007)0451)
8.7. Θεωρήσεις βραχείας παραμονής μεταξύ της ΕΚ και του Μαυροβουνίου * (άρθρο 131 του Κανονισμού) (ψηφοφορία)
Έκθεση σχετικά με την πρόταση απόφασης του Συμβουλίου για τη σύναψη της συμφωνίας για την απλούστευση της έκδοσης θεωρήσεων βραχείας διαμονής μεταξύ της Ευρωπαϊκής Κοινότητας και της Δημοκρατίας του Μαυροβουνίου [COM(2007)0426 — C6-0297/2007 — 2007/0149(CNS)] — Επιτροπή Πολιτικών Ελευθεριών, Δικαιοσύνης και Εσωτερικών Υποθέσεων.
Εισηγήτρια: Adina-Ioana Vălean (A6-0379/2007)
(Απαιτείται απλή πλειοψηφία)
(Λεπτομέρειες της ψηφοφορίας: Παράρτημα «Αποτελέσματα ψηφοφοριών», σημείο 7)
ΣΧΕΔΙΟ ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΟΥ ΨΗΦΙΣΜΑΤΟΣ
Εγκρίνεται με ενιαία ψηφοφορία (P6_TA(2007)0452)
8.8. Συμφωνία επανεισδοχής μεταξύ της ΕΚ και της Πρώην Γιουγκοσλαβικής Δημοκρατίας της Μακεδονίας * (άρθρο 131 του Κανονισμού) (ψηφοφορία)
Έκθεση σχετικά με την πρόταση απόφασης του Συμβουλίου για τη σύναψη της συμφωνίας επανεισδοχής μεταξύ της Ευρωπαϊκής Κοινότητας και της πρώην Γιουγκοσλαβικής Δημοκρατίας της Μακεδονίας [COM(2007)0432 — C6-0300/2007 — 2007/0147(CNS)] — Επιτροπή Πολιτικών Ελευθεριών, Δικαιοσύνης και Εσωτερικών Υποθέσεων.
Εισηγήτρια: Adina-Ioana Vălean (A6-0381/2007)
(Απαιτείται απλή πλειοψηφία)
(Λεπτομέρειες της ψηφοφορίας: Παράρτημα «Αποτελέσματα ψηφοφοριών», σημείο 8)
ΣΧΕΔΙΟ ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΟΥ ΨΗΦΙΣΜΑΤΟΣ
Εγκρίνεται με ενιαία ψηφοφορία (P6_TA(2007)0453)
8.9. Θεωρήσεις βραχείας διαμονής μεταξύ της ΕΚ και της Πρώην Γιουγκοσλαβικής Δημοκρατίας της Μακεδονίας * (άρθρο 131 του Κανονισμού) (ψηφοφορία)
Έκθεση σχετικά με την πρόταση απόφασης του Συμβουλίου για τη σύναψη της συμφωνίας για την απλούστευση της έκδοσης θεωρήσεων βραχείας διαμονής μεταξύ της Ευρωπαϊκής Κοινότητας και της Πρώην Γιουγκοσλαβικής Δημοκρατίας της Μακεδονίας [COM(2007)0421 — C6-0294/2007 — 2007/0159(CNS)] — Επιτροπή Πολιτικών Ελευθεριών, Δικαιοσύνης και Εσωτερικών Υποθέσεων.
Εισηγήτρια: Adina-Ioana Vălean (A6-0383/2007)
(Απαιτείται απλή πλειοψηφία)
(Λεπτομέρειες της ψηφοφορίας: Παράρτημα «Αποτελέσματα ψηφοφοριών», σημείο 9)
ΣΧΕΔΙΟ ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΟΥ ΨΗΦΙΣΜΑΤΟΣ
Εγκρίνεται με ενιαία ψηφοφορία (P6_TA(2007)0454)
8.10. Θεωρήσεις βραχείας διαμονής μεταξύ της ΕΚ και της Αλβανίας * (άρθρο 131 του Κανονισμού) (ψηφοφορία)
Έκθεση σχετικά με την πρόταση απόφασης του Συμβουλίου για τη σύναψη της συμφωνίας για την απλούστευση της έκδοσης θεωρήσεων βραχείας διαμονής μεταξύ της Ευρωπαϊκής Κοινότητας και της Δημοκρατίας της Αλβανίας [COM(2007)0413 — C6-0293/2007 — 2007/0148(CNS)] — Επιτροπή Πολιτικών Ελευθεριών, Δικαιοσύνης και Εσωτερικών Υποθέσεων.
Εισηγήτρια: Adina-Ioana Vălean (A6-0382/2007)
(Απαιτείται απλή πλειοψηφία)
(Λεπτομέρειες της ψηφοφορίας: Παράρτημα «Αποτελέσματα ψηφοφοριών», σημείο 10)
ΣΧΕΔΙΟ ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΟΥ ΨΗΦΙΣΜΑΤΟΣ
Εγκρίνεται με ενιαία ψηφοφορία (P6_TA(2007)0455)
8.11. Ασυλία και προνόμια του Gian Paolo Gobbo (άρθρο 131 του Κανονισμού) (ψηφοφορία)
Έκθεση σχετικά με την αίτηση διαβούλευσης για τα προνόμια και τις ασυλίες του Gian Paolo Gobbo [2007/2014(IMM)] — Επιτροπή Νομικών Θεμάτων.
Εισηγήτρια: Diana Wallis (A6-0367/2007)
(Απαιτείται απλή πλειοψηφία)
(Λεπτομέρειες της ψηφοφορίας: Παράρτημα «Αποτελέσματα ψηφοφοριών», σημείο 11)
ΠΡΟΤΑΣΗ ΑΠΟΦΑΣΗΣ
Παρεμβαίνει ο Bruno Gollnisch, εξ ονόματος της Ομάδας ITS, ο οποίος ζητεί την αναπομπή στην επιτροπή της εκθέσεως βάσει του άρθρου 168, παράγραφος 2, του κανονισμού.
Παρεμβαίνουν επί του εν λόγω αιτήματος οι Francesco Enrico Speroni (αντιπρόεδρος της επιτροπής JURI) και Diana Wallis (εισηγήτρια).
Το Σώμα απορρίπτει το αίτημα αυτό.
Εγκρίνεται με ενιαία ψηφοφορία (P6_TA(2007)0456)
8.12. Κινητοποίηση του Ταμείου Αλληλεγγύης της Ευρωπαϊκής Ένωσης (άρθρο 131 του Κανονισμού) (ψηφοφορία)
Έκθεση σχετικά με την κινητοποίηση του Ταμείου Αλληλεγγύης της Ευρωπαϊκής Ένωσης σύμφωνα με το σημείο 26 της διοργανικής συμφωνίας της 17ης Μαΐου 2006 μεταξύ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου, του Συμβουλίου και της Επιτροπής για δημοσιονομική πειθαρχία και χρηστή δημοσιονομική διαχείριση [COM(2007)0526 — C6-0286/2007 — 2007/2179(ACI)] — Επιτροπή Προϋπολογισμών.
Εισηγητής: Reimer Böge (A6-0393/2007)
(Απαιτείται ειδική πλειοψηφία και τρία πέμπτα των ψήφων)
(Λεπτομέρειες της ψηφοφορίας: Παράρτημα «Αποτελέσματα ψηφοφοριών», σημείο 12)
ΠΡΟΤΑΣΗ ΨΗΦΙΣΜΑΤΟΣ
Εγκρίνεται με ενιαία ψηφοφορία (P6_TA(2007)0457)
8.13. Σχέδιο διορθωτικού προϋπολογισμού αριθ. 6/2007 (άρθρο 131 του Κανονισμού) (ψηφοφορία)
Έκθεση σχετικά με το σχέδιο διορθωτικού προϋπολογισμού αριθ. 6 της Ευρωπαϊκής Ένωσης για το οικονομικό έτος 2007 — Τμήμα ΙΙΙ — Επιτροπή [13851/2007 — C6-0351/2007 — 2007/2178(BUD)] — Επιτροπή Προϋπολογισμών.
Εισηγητής: James Elles (A6-0401/2007)
(Απαιτείται ειδική πλειοψηφία)
(Λεπτομέρειες της ψηφοφορίας: Παράρτημα «Αποτελέσματα ψηφοφοριών», σημείο 13)
ΠΡΟΤΑΣΗ ΨΗΦΙΣΜΑΤΟΣ
Παρεμβαίνει η Benita Ferrero-Waldner (Μέλος της Επιτροπής) για να διευκρινήσει τη θέση της Επιτροπής.
Εγκρίνεται με ενιαία ψηφοφορία (P6_TA(2007)0458)
8.14. Πρωτόκολλο που τροποποιεί τη συμφωνία για τα δικαιώματα πνευματικής ιδιοκτησίας στον τομέα του εμπορίου (TRIPS) *** (άρθρο 131 του Κανονισμού) (ψηφοφορία)
Σύσταση: σχετικά με την πρόταση απόφασης του Συμβουλίου για την αποδοχή εξ ονόματος της Ευρωπαϊκής Κοινότητας του πρωτοκόλλου που τροποποιεί τη συμφωνία (TRIPS), που υπεγράφη στη Γενεύη στις 6 Δεκεμβρίου 2005 [08934/2006 — C6-0359/2006 — 2006/0060(AVC)] — Επιτροπή Διεθνούς Εμπορίου.
Εισηγητής: Gianluca Susta (A6-0403/2007)
(Απαιτείται απλή πλειοψηφία)
(Λεπτομέρειες της ψηφοφορίας: Παράρτημα «Αποτελέσματα ψηφοφοριών», σημείο 14)
ΣΧΕΔΙΟ ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΟΥ ΨΗΦΙΣΜΑΤΟΣ
Παρεμβαίνουν οι Carl Schlyter ο οποίος ζητεί να γνωρίσει τη θέση του Συμβουλίου και Manuel Lobo Antunes (ασκών την Προεδρία του Συμβουλίου) ο οποίος διευκρινίζει τη θέση.
Εγκρίνεται με ενιαία ψηφοφορία (P6_TA(2007)0459)
Το Σώμα εκφράζει, ως εκ τούτου, τη σύμφωνη γνώμη του.
8.15. Τροποποίηση του άρθρου 173 του Κανονισμού σχετικά με τα πλήρη πρακτικά (ψηφοφορία)
Έκθεση σχετικά με την τροποποίηση του άρθρου 173 του Κανονισμού του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου όσον αφορά τα Πλήρη Πρακτικά [2007/2137(REG)] — Επιτροπή Συνταγματικών Υποθέσεων.
Εισηγητής: Richard Corbett (A6-0354/2007)
(Απαιτείται ειδική πλειοψηφία για την έγκριση των τροπολογιών)
(Λεπτομέρειες της ψηφοφορίας: Παράρτημα «Αποτελέσματα ψηφοφοριών», σημείο 15)
ΚΕΙΜΕΝΟ ΤΟΥ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΥ
Εγκριθείσες τροπολογίες: βλέπε παράρτημα «Αποτελέσματα ψηφοφοριών»
ΠΡΟΤΑΣΗ ΑΠΟΦΑΣΗΣ
Εγκρίνεται (P6_TA(2007)0460)
Οι νέες διατάξεις τίθενται σε ισχύ την πρώτη μέρα της προσεχούς περιόδου συνόδου
Παρεμβάσεις επί της ψηφοφορίας:
— |
Anna Záborská σχετικά με τις επιπτώσεις αυτής της ψηφοφορίας. |
8.16. Ευρωπαϊκός συμβουλευτικός φορέας για τη διακυβέρνηση στον τομέα της στατιστικής ***I (ψηφοφορία)
Έκθεση σχετικά με την πρόταση απόφασης του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου όσον αφορά τη θέσπιση του ευρωπαϊκού συμβουλευτικού φορέα για τη διακυβέρνηση στον τομέα της στατιστικής [COM(2006)0599 — C6-0348/2006 — 2006/0199(COD)] — Επιτροπή Οικονομικών και Νομισματικών Θεμάτων.
Εισηγήτρια: Sharon Bowles (A6-0327/2007)
(Απαιτείται απλή πλειοψηφία)
(Λεπτομέρειες της ψηφοφορίας: Παράρτημα «Αποτελέσματα ψηφοφοριών», σημείο 16)
ΠΡΟΤΑΣΗ ΤΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ
Εγκρίνεται όπως τροποποιήθηκε (P6_TA(2007)0461)
ΣΧΕΔΙΟ ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΟΥ ΨΗΦΙΣΜΑΤΟΣ
Εγκρίνεται (P6_TA(2007)0461)
8.17. Ευρωπαϊκή συμβουλευτική επιτροπή για την κοινοτική πολιτική στατιστικής πληροφόρησης ***I (ψηφοφορία)
Έκθεση σχετικά με την πρόταση απόφασης του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου που αφορά τη σύσταση ευρωπαϊκής συμβουλευτικής επιτροπής για την κοινοτική πολιτική στατιστικής πληροφόρησης [COM(2006)0653 — C6-0379/2006 — 2006/0217(COD)] — Επιτροπή Οικονομικών και Νομισματικών Θεμάτων.
Εισηγήτρια: Ieke van den Burg (A6-0328/2007)
(Απαιτείται απλή πλειοψηφία)
(Λεπτομέρειες της ψηφοφορίας: Παράρτημα «Αποτελέσματα ψηφοφοριών», σημείο 17)
ΠΡΟΤΑΣΗ ΤΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ
Εγκρίνεται όπως τροποποιήθηκε (P6_TA(2007)0462)
ΣΧΕΔΙΟ ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΟΥ ΨΗΦΙΣΜΑΤΟΣ
Εγκρίνεται (P6_TA(2007)0462)
8.18. Επαγγελματικά προσόντα για τη διά βίου μάθηση ***I (ψηφοφορία)
Έκθεση σχετικά με την πρόταση σύστασης του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου που αφορά τη θέσπιση του ευρωπαϊκού πλαισίου επαγγελματικών προσόντων για τη διά βίου μάθηση [COM(2006)0479 — C6-0294/2006 — 2006/0163(COD)] — Επιτροπή Απασχόλησης και Κοινωνικών Υποθέσεων.
Εισηγητής: Mario Mantovani (A6-0245/2007)
(Απαιτείται απλή πλειοψηφία)
(Λεπτομέρειες της ψηφοφορίας: Παράρτημα «Αποτελέσματα ψηφοφοριών», σημείο 18)
ΠΡΟΤΑΣΗ ΤΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ
Εγκρίνεται όπως τροποποιήθηκε (P6_TA(2007)0463)
ΣΧΕΔΙΟ ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΟΥ ΨΗΦΙΣΜΑΤΟΣ
Εγκρίνεται (P6_TA(2007)0463)
Παρεμβάσεις επί της ψηφοφορίας:
— |
Gerard Batten σχετικά με την διεξαγωγή της ψηφοφορίας. |
8.19. Ηλεκτρικές στήλες, συσσωρευτές και απόβλητά τους (εκτελεστικές αρμοδιότητες της Επιτροπής) ***I (ψηφοφορία)
Έκθεση σχετικά με την πρόταση οδηγίας του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου που αφορά την τροποποίηση της οδηγίας 2006/66/ΕΚ σχετικά με τις ηλεκτρικές στήλες και τους συσσωρευτές και τα απόβλητα ηλεκτρικών στηλών και συσσωρευτών, όσον αφορά τις εκτελεστικές αρμοδιότητες της Επιτροπής [COM(2007)0093 — C6-0088/2007 — 2007/0036(COD)] — Επιτροπή Περιβάλλοντος, Δημόσιας Υγείας και Ασφάλειας των Τροφίμων.
Εισηγητής: Johannes Blokland (A6-0232/2007)
(Απαιτείται απλή πλειοψηφία)
(Λεπτομέρειες της ψηφοφορίας: Παράρτημα «Αποτελέσματα ψηφοφοριών», σημείο 19)
ΠΡΟΤΑΣΗ ΤΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ
Εγκρίνεται όπως τροποποιήθηκε (P6_TA(2007)0464)
ΣΧΕΔΙΟ ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΟΥ ΨΗΦΙΣΜΑΤΟΣ
Εγκρίνεται (P6_TA(2007)0464)
8.20. Δίκτυο επικοινωνιών για το περιβάλλον του Συστήματος Πληροφοριών Σένγκεν (SIS) (κανονισμός) * (ψηφοφορία)
Έκθεση σχετικά με την πρόταση κανονισμού του Συμβουλίου για την εγκατάσταση, τη λειτουργία και τη διαχείριση ενός Δικτύου Επικοινωνιών για το περιβάλλον του Συστήματος Πληροφοριών Σένγκεν (SIS) [COM(2007)0311 — C6-0216/2007 — 2007/0108(CNS)] — Επιτροπή Πολιτικών Ελευθεριών, Δικαιοσύνης και Εσωτερικών Υποθέσεων.
Εισηγητής: Carlos Coelho (A6-0358/2007)
(Απαιτείται απλή πλειοψηφία)
(Λεπτομέρειες της ψηφοφορίας: Παράρτημα «Αποτελέσματα ψηφοφοριών», σημείο 20)
ΠΡΟΤΑΣΗ ΤΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ
Εγκρίνεται όπως τροποποιήθηκε (P6_TA(2007)0465)
ΣΧΕΔΙΟ ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΟΥ ΨΗΦΙΣΜΑΤΟΣ
Εγκρίνεται (P6_TA(2007)0465)
8.21. Προσχώρηση της Βουλγαρίας και της Ρουμανίας στη σύμβαση της 18ης Δεκεμβρίου 1997 περί αμοιβαίας συνδρομής και συνεργασίας μεταξύ των τελωνειακών υπηρεσιών * (ψηφοφορία)
Έκθεση σχετικά με τη σύσταση απόφασης του Συμβουλίου όσον αφορά την προσχώρηση της Βουλγαρίας και της Ρουμανίας στη Σύμβαση της 18ης Δεκεμβρίου 1997, η οποία καταρτίστηκε επί τη βάσει του άρθρου K.3 της Συνθήκης για την Ευρωπαϊκή Ένωση, περί αμοιβαίας συνδρομής και συνεργασίας μεταξύ των τελωνειακών υπηρεσιών [COM(2007)0216 — C6-0170/2007 — 2007/0073(CNS)] — Επιτροπή Εσωτερικής Αγοράς και Προστασίας των Καταναλωτών.
Εισηγητής: Horia-Victor Toma (A6-0352/2007)
(Απαιτείται απλή πλειοψηφία)
(Λεπτομέρειες της ψηφοφορίας: Παράρτημα «Αποτελέσματα ψηφοφοριών», σημείο 21)
ΣΧΕΔΙΟ ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΟΥ ΨΗΦΙΣΜΑΤΟΣ
Εγκρίνεται (P6_TA(2007)0466)
8.22. Θεματική στρατηγική για την αειφόρο χρήση των φυτοφαρμάκων (ψηφοφορία)
Έκθεση σχετικά με τη θεματική στρατηγική για την αειφόρο χρήση των φυτοφαρμάκων [2007/2006(INI)] — Επιτροπή Περιβάλλοντος, Δημόσιας Υγείας και Ασφάλειας των Τροφίμων.
Εισηγήτρια: Irena Belohorská (A6-0291/2007)
(Απαιτείται απλή πλειοψηφία)
(Λεπτομέρειες της ψηφοφορίας: Παράρτημα «Αποτελέσματα ψηφοφοριών», σημείο 22)
ΠΡΟΤΑΣΗ ΨΗΦΙΣΜΑΤΟΣ
Εγκρίνεται (P6_TA(2007)0467)
8.23. Συμβατικές πηγές ενέργειας και ενεργειακή τεχνολογία (ψηφοφορία)
Έκθεση σχετικά με τις συμβατικές πηγές ενέργειας και την ενεργειακή τεχνολογία [2007/2091(INI)] — Επιτροπή Βιομηχανίας, Έρευνας και Ενέργειας.
Εισηγητής: Herbert Reul (A6-0348/2007)
(Απαιτείται απλή πλειοψηφία)
(Λεπτομέρειες της ψηφοφορίας: Παράρτημα «Αποτελέσματα ψηφοφοριών», σημείο 23)
ΠΡΟΤΑΣΗ ΨΗΦΙΣΜΑΤΟΣ
Εγκρίνεται (P6_TA(2007)0468)
8.24. Κοινοτική στρατηγική για τη μείωση των εκπομπών CO2 από τα επιβατηγά αυτοκίνητα και τα ελαφρά εμπορικά οχήματα (ψηφοφορία)
Έκθεση σχετικά με την κοινοτική στρατηγική για τη μείωση των εκπομπών CO2 από τα επιβατηγά αυτοκίνητα και τα ελαφρά εμπορικά οχήματα [2007/2119(INI)] — Επιτροπή Περιβάλλοντος, Δημόσιας Υγείας και Ασφάλειας των Τροφίμων.
Εισηγητής: Chris Davies (A6-0343/2007)
(Απαιτείται απλή πλειοψηφία)
(Λεπτομέρειες της ψηφοφορίας: Παράρτημα «Αποτελέσματα ψηφοφοριών», σημείο 24)
ΠΡΟΤΑΣΗ ΨΗΦΙΣΜΑΤΟΣ
Εγκρίνεται (P6_TA(2007)0469)
Παρεμβάσεις επί της ψηφοφορίας:
— |
Martin Schulz και Chris Davies (εισηγητής) σχετικά με τη σειρά ψηφοφορίας των τροπολογιών. |
8.25. Η συμβολή της φορολογικής πολιτικής στη στρατηγική της Λισαβόνας (ψηφοφορία)
Έκθεση σχετικά με τη συμβολή της φορολογικής πολιτικής στη στρατηγική της Λισαβόνας [2007/2097(INI)] — Επιτροπή Οικονομικών και Νομισματικών Θεμάτων.
Εισηγήτρια: Sahra Wagenknecht (A6-0391/2007)
(Απαιτείται απλή πλειοψηφία)
(Λεπτομέρειες της ψηφοφορίας: Παράρτημα «Αποτελέσματα ψηφοφοριών», σημείο 25)
ΠΡΟΤΑΣΗ ΨΗΦΙΣΜΑΤΟΣ
Εγκρίνεται (P6_TA(2007)0470)
Παρεμβάσεις επί της ψηφοφορίας:
— |
Η Piia-Noora Kauppi παρουσιάζει προφορική τροπολογία στην παράγραφο 37, η οποία κρατείται· |
— |
Πριν από την τελική ψηφοφορία, η Sahra Wagenknecht (εισηγήτρια) διαπιστώνει ότι το ψήφισμα δεν εκπροσωπεί πλέον τη θέση της και επισημαίνει ότι αποσύρει το όνομά της από την έκθεση, καλώντας τους βουλευτές να την καταψηφίσουν. |
8.26. Πράσινο Βιβλίο: Για μια Ευρώπη απαλλαγμένη από το κάπνισμα: στρατηγικές επιλογές σε επίπεδο ΕΕ (ψηφοφορία)
Έκθεση σχετικά με την Πράσινη Βίβλο «Για μια Ευρώπη απαλλαγμένη από το κάπνισμα: στρατηγικές επιλογές σε επίπεδο ΕΕ» [2007/2105(INI)] — Επιτροπή Περιβάλλοντος, Δημόσιας Υγείας και Ασφάλειας των Τροφίμων.
Εισηγητής: Karl-Heinz Florenz (A6-0336/2007)
(Απαιτείται απλή πλειοψηφία)
(Λεπτομέρειες της ψηφοφορίας: Παράρτημα «Αποτελέσματα ψηφοφοριών», σημείο 26)
ΠΡΟΤΑΣΗ ΨΗΦΙΣΜΑΤΟΣ
Εγκρίνεται (P6_TA(2007)0471)
Παρεμβάσεις επί της ψηφοφορίας:
— |
Ο Μάριος Ματσάκης παρουσιάζει προφορική τροπολογία στην τροπολογία 10, η οποία κρατείται. |
8.27. Σχέσεις μεταξύ της Ευρωπαϊκής Ένωσης και της της Τουρκίας (ψηφοφορία)
Προτάσεις ψηφίσματος B6-0376/2007 και B6-0398/2007
(Απαιτείται απλή πλειοψηφία)
(Λεπτομέρειες της ψηφοφορίας: Παράρτημα «Αποτελέσματα ψηφοφοριών», σημείο 27)
ΠΡΟΤΑΣΗ ΨΗΦΙΣΜΑΤΟΣ B6-0376/2007
Εγκρίνεται (P6_TA(2007)0472)
(Η πρόταση ψηφίσματος B6-0398/2007 καταπίπτει.)
Παρεμβάσεις επί της ψηφοφορίας:
— |
Η Ria Oomen-Ruijten παρουσιάζει προφορική τροπολογία στην παράγραφο 19, η οποία κρατείται. |
ΠΡΟΕΔΡΙΑ: Diana WALLIS
Αντιπρόεδρος
9. Αιτιολογήσεις ψήφου
Γραπτές αιτιολογήσεις ψήφου:
Οι γραπτές αιτιολογήσεις ψήφου, σύμφωνα με το άρθρο 163, παράγραφος 3, του Κανονισμού, καταχωρίζονται στα Πλήρη Πρακτικά της παρούσας συνεδρίασης.
Προφορικές αιτιολογήσεις ψήφου:
— |
Έκθεση Richard Corbett — A6-0354/2007: Richard Corbett |
— |
Έκθεση Mario Mantovani — A6-0245/2007: Roberta Alma Anastase |
— |
Έκθεση Carlos Coelho — A6-0358/2007: Laima Liucija Andrikienė |
— |
Έκθεση Irena Belohorská — A6-0291/2007: Zita Pleštinská, Zuzana Roithová και Laima Liucija Andrikienė |
— |
Έκθεση Herbert Reul — A6-0348/2007: Danutė Budreikaitė, Romano Maria La Russa και Karin Scheele |
— |
Έκθεση Chris Davies — A6-0343/2007: Zuzana Roithová, Zita Pleštinská, Karin Scheele, Jan Březina, Christoph Konrad, Kurt Joachim Lauk και Linda McAvan |
— |
Έκθεση Sahra Wagenknecht — A6-0391/2007: Danutė Budreikaitė |
— |
Έκθεση Karl-Heinz Florenz — A6-0336/2007: Miroslav Mikolášik, Roberta Alma Anastase, Ryszard Czarnecki, Hannu Takkula, Christoph Konrad, Renate Sommer, Daniel Hannan και Marcin Libicki |
— |
B6-0376/2007 — Σχέσεις μεταξύ της Ευρωπαϊκής Ένωσης και της της Τουρκίας: Miroslav Mikolášik, Christoph Konrad, Philip Claeys, Frank Vanhecke και Eija-Riitta Korhola |
10. Διορθώσεις και προθέσεις ψήφου
Οι διορθώσεις και προθέσεις ψήφου αναφέρονται στην ιστοθέση «Séance en direct», «Résultats des votes (appels nominaux)/Results of votes (roll-call votes)» και στην τυπωμένη έκδοση του παραρτήματος «Αποτελέσματα ψηφοφοριών με ονομαστική κλήση».
Η ηλεκτρονική έκδοση στο Europarl θα ενημερώνεται τακτικά για χρονικό διάστημα κατ' ανώτατο όριο δύο εβδομάδων μετά την ημέρα της ψηφοφορίας.
Μετά την εκπνοή της εν λόγω προθεσμίας, ο κατάλογος των διορθώσεων και προθέσεων ψήφου θα κλείσει προκειμένου να μεταφραστεί και να δημοσιευθεί στην Επίσημη Εφημερίδα.
*
* *
Η Elisa Ferreira επεσήμανε μετά την τελική ψηφοφορία στην έκθεση Sahra Wagenknecht ότι η ηλεκτρονική συσκευή της για την ψηφοφορία δεν λειτούργησε.
Ο Othmar Karas γνωστοποιεί ότι η ηλεκτρονική συσκευή του για την ψηφοφορία δεν λειτούργησε κατά τη διάρκεια ορισμένων ψηφοφοριών στην έκθεση Karl-Heinz Florenz.
Ο Hans-Peter Martin επεσήμανε ορισμένα προβλήματα διερμηνείας, επειδή οι ψηφοφορίες διεξήχθηκαν πολύ γρήγορα.
(Η συνεδρίαση διακόπτεται στις 2 μ.μ. και επαναλαμβάνεται στις 3 μ.μ.)
ΠΡΟΕΔΡΙΑ: Luigi COCILOVO
Αντιπρόεδρος
11. Έγκριση των Συνοπτικών Πρακτικών της προηγούμενης συνεδρίασης
Τα Συνοπτικά Πρακτικά της προηγούμενης συνεδρίασης εγκρίνονται.
12. Οι σχέσεις μεταξύ της Ευρωπαϊκής Ένωσης και της Σερβίας (συζήτηση)
Έκθεση η οποία περιέχει πρόταση σύστασης του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου προς το Συμβούλιο σχετικά με τις σχέσεις μεταξύ Ευρωπαϊκής Ένωσης και Σερβίας [2007/2126(INI)] — Επιτροπή Εξωτερικών Υποθέσεων.
Εισηγητής: Jelko Kacin (A6-0325/2007)
Ο Jelko Kacin παρουσιάζει την έκθεσή του.
Παρεμβαίνουν οι Manuel Lobo Antunes (ασκών την Προεδρία του Συμβουλίου) και Olli Rehn (Μέλος της Επιτροπής).
Παρεμβαίνουν οι György Schöpflin, εξ ονόματος της Ομάδας PPE-DE, Justas Vincas Paleckis, εξ ονόματος της Ομάδας PSE, István Szent-Iványi, εξ ονόματος της Ομάδας ALDE, Brian Crowley, εξ ονόματος της Ομάδας UEN, Gisela Kallenbach, εξ ονόματος της Ομάδας Verts/ALE, Erik Meijer, εξ ονόματος της Ομάδας GUE/NGL, Gerard Batten, εξ ονόματος της Ομάδας IND/DEM, Carl Lang, εξ ονόματος της Ομάδας ITS, Doris Pack, Hannes Swoboda, Samuli Pohjamo, Hanna Foltyn-Kubicka, Joost Lagendijk, Αθανάσιος Παφίλης, Bastiaan Belder, Zsolt László Becsey, Véronique De Keyser, Andrzej Tomasz Zapałowski, Michael Gahler, Libor Rouček, Ryszard Czarnecki, Marcello Vernola και Csaba Sándor Tabajdi.
ΠΡΟΕΔΡΙΑ: Ρόδη ΚΡΑΤΣΑ-ΤΣΑΓΚΑΡΟΠΟΥΛΟΥ
Αντιπρόεδρος
Παρεμβαίνουν οι Kinga Gál, Manuel Lobo Antunes και Olli Rehn.
Η συζήτηση περατώνεται.
Ψηφοφορία: σημείο 7.11 των Συνοπτικών Πρακτικών της 25.10.2007.
13. Η πρόοδος στις σχέσεις μεταξύ της Ευρωπαϊκής Ένωσης και της Αφρικής (συζήτηση)
Έκθεση σχετικά με την πρόοδο στις σχέσεις μεταξύ της Ευρωπαϊκής Ένωσης και της Αφρικής [2007/2002(INI)] Επιτροπή Ανάπτυξης.
Εισηγήτρια: Maria Martens (A6-0375/2007)
Η Maria Martens παρουσιάζει την έκθεσή της.
Παρεμβαίνουν οι Manuel Lobo Antunes (ασκών την Προεδρία του Συμβουλίου) και Louis Michel (Μέλος της Επιτροπής).
Παρεμβαίνουν οι Michel Rocard (εισηγητής της γνωμοδότησης της επιτροπής AFET), Filip Kaczmarek, εξ ονόματος της Ομάδας PPE-DE, Alain Hutchinson, εξ ονόματος της Ομάδας PSE, Johan Van Hecke, εξ ονόματος της Ομάδας ALDE, Brian Crowley, εξ ονόματος της Ομάδας UEN, Marie-Hélène Aubert, εξ ονόματος της Ομάδας Verts/ALE, Luisa Morgantini, εξ ονόματος της Ομάδας GUE/NGL, Kathy Sinnott, εξ ονόματος της Ομάδας IND/DEM, Koenraad Dillen, εξ ονόματος της Ομάδας ITS, Michael Gahler, Alessandro Battilocchio, Danutė Budreikaitė και Helmuth Markov.
ΠΡΟΕΔΡΙΑ: Luisa MORGANTINI
Αντιπρόεδρος
Παρεμβαίνουν οι Robert Sturdy, Josep Borrell Fontelles, Olle Schmidt, Eija-Riitta Korhola, Ana Maria Gomes, Zuzana Roithová, Thijs Berman, Zbigniew Zaleski, Marie-Arlette Carlotti, Luís Queiró, Luis Yañez-Barnuevo García, Manuel Lobo Antunes και Louis Michel.
Η συζήτηση περατώνεται.
Ψηφοφορία: σημείο 7.12 των Συνοπτικών Πρακτικών της 25.10.2007.
14. Διεθνής συνθήκη για την απαγόρευση των πυρομαχικών διασποράς (συζήτηση)
Προφορική ερώτηση (O-0048/2007) που κατέθεσε ο Josep Borrell Fontelles. εξ ονόματος της Επιτροπής DEVE, προς το Συμβούλιο: Διεθνής συνθήκη για την απαγόρευση πυρομαχικών διασποράς, ως επακόλουθο της Διακήρυξης του Όσλο (B6-0319/2007)
Προφορική ερώτηση (O-0052/2007) που κατέθεσε ο Josep Borrell Fontelles, εξ ονόματος της Επιτροπής DEVE, προς την Επιτροπή: Διεθνής συνθήκη για την απαγόρευση πυρομαχικών διασποράς, ως συνέχεια στη Διακήρυξη του Όσλο (B6-0320/2007)
Ο Josep Borrell Fontelles αναπτύσσει τις προφορικές ερωτήσεις.
Ο Manuel Lobo Antunes (ασκών την Προεδρία του Συμβουλίου) απαντά στην ερώτηση (B6-0319/2007).
Η Benita Ferrero-Waldner (Μέλος της Επιτροπής) απαντά στην ερώτηση (B6-0320/2007).
Παρεμβαίνουν οι Tunne Kelam, εξ ονόματος της Ομάδας PPE-DE, Ana Maria Gomes, εξ ονόματος της Ομάδας PSE, Elizabeth Lynne, εξ ονόματος της Ομάδας ALDE, Frithjof Schmidt, εξ ονόματος της Ομάδας Verts/ALE, Tobias Pflüger, εξ ονόματος της Ομάδας GUE/NGL, Alain Hutchinson, Annemie Neyts-Uyttebroeck και Carl Schlyter.
ΠΡΟΕΔΡΙΑ: Manuel António dos SANTOS
Αντιπρόεδρος
Παρεμβαίνουν οι Luis Yañez-Barnuevo García, Manuel Lobo Antunes και Benita Ferrero-Waldner.
Πρόταση ψηφίσματος που κατατέθηκε σύμφωνα με το άρθρο 108, παράγραφος 5, του Κανονισμού, για την περάτωση της συζήτησης:
— |
Karl von Wogau, José Ignacio Salafranca Sánchez-Neyra και Stefano Zappalà, εξ ονόματος της Ομάδας PPE-DE, Josep Borrell Fontelles, Ana Maria Gomes και Alain Hutchinson, εξ ονόματος της Ομάδας PSE, Annemie Neyts-Uyttebroeck και Elizabeth Lynne, εξ ονόματος της Ομάδας ALDE, Ryszard Czarnecki, Adam Bielan και Ģirts Valdis Kristovskis, εξ ονόματος της Ομάδας UEN, Angelika Beer, Frithjof Schmidt και Raül Romeva i Rueda, εξ ονόματος της Ομάδας Verts/ALE, André Brie, Tobias Pflüger, Gabriele Zimmer, Luisa Morgantini, Κυριάκος Τριανταφυλλίδης, Esko Seppänen και Erik Meijer, εξ ονόματος της Ομάδας GUE/NGL, σχετικά με την πορεία προς μια παγκόσμια συνθήκη απαγόρευσης όλων των πυρομαχικών διασποράς (B6-0429/2007). |
Η συζήτηση περατώνεται.
Ψηφοφορία: σημείο 7.13 των Συνοπτικών Πρακτικών της 25.10.2007.
(Η συνεδρίαση διακόπτεται για μικρό χρονικό διάστημα εν αναμονή της ώρας των ερωτήσεων)
15. Ώρα των ερωτήσεων (ερωτήσεις προς το Συμβούλιο)
Το Σώμα εξετάζει μια σειρά ερωτήσεων προς το Συμβούλιο (B6-0318/2007).
Ερώτηση 1 (Manuel Medina Ortega): Ταμείο Αλληλεγγύης για φυσικές καταστροφές.
Ο Manuel Lobo Antunes (ασκών την Προεδρία του Συμβουλίου) απαντά στην ερώτηση, καθώς και στις συμπληρωματικές ερωτήσεις των Manuel Medina Ortega, Elizabeth Lynne και Jörg Leichtfried.
Ερώτηση 2 (Μαρίας Παναγιωτοπούλου-Κασσιώτου): Ολοκληρωμένη ευρωπαϊκή πολιτική για άτομα με ειδικές ανάγκες.
Ο Manuel Lobo Antunes απαντά στην ερώτηση, καθώς και στις συμπληρωματικές ερωτήσεις των Μαρίας Παναγιωτοπούλου-Κασσιώτου, Paul Rübig και Reinhard Rack.
Οι ερωτήσεις 3, 4 και 5 δεν συζητούνται, επειδη το θέμα τους περιλαμβάνεται ήδη στην ημερήσια διάταξη της παρούσας περιόδου συνόδου.
Ερώτηση 6 (Sarah Ludford): Δράστες σεξουαλικών εγκλημάτων.
Ο Manuel Lobo Antunes απαντά στην ερώτηση, καθώς και στις συμπληρωματικές ερωτήσεις των Sarah Ludford, Mairead McGuinness και Jörg Leichtfried.
Ερώτηση 7 (Lambert van Nistelrooij): Συγχώνευση των εταιρειών Suez και Gaz de France.
Ο Manuel Lobo Antunes απαντά στην ερώτηση, καθώς και σε μία συμπληρωματική ερώτηση του Lambert van Nistelrooij.
Η ερώτηση 8 αποσύρεται.
Η ερώτηση 9 καταπίπτει, διότι ο συντάκτης της απουσιάζει.
Ερώτηση 10 (Roberta Alma Anastase): Διευκόλυνση της χορήγησης θεωρήσεων για τους πολίτες της Δημοκρατίας της Μολδαβίας και της Γεωργίας.
Ο Manuel Lobo Antunes απαντά στην ερώτηση, καθώς και στις συμπληρωματικές ερωτήσεις των Roberta Alma Anastase και Danutė Budreikaitė.
Ερώτηση 11 (Δημητρίου Παπαδημούλη): Δημιουργία ευρωπαϊκής δύναμης πολιτικής άμυνας.
Ο Manuel Lobo Antunes απαντά στην ερώτηση, καθώς και στις συμπληρωματικές ερωτήσεις των Δημήτριου Παπαδημούλη, Justas Vincas Paleckis και Reinhard Rack.
Ερώτηση 12 (Bernd Posselt): Η τύχη του καθηγητή Ukshin Hoti.
Ο Manuel Lobo Antunes απαντά στην ερώτηση, καθώς και σε μία συμπληρωματική ερώτηση του Bernd Posselt.
Ερώτηση 13 (Robert Evans): Η αλλαγή του κλίματος.
Ο Manuel Lobo Antunes απαντά στην ερώτηση, καθώς και στις συμπληρωματικές ερωτήσεις των Robert Evans και Mairead McGuinness.
Ερώτηση 14 (Mairead McGuinness): Αναστάτωση στις παγκόσμιες χρηματοοικονομικές αγορές.
Ο Manuel Lobo Antunes απαντά στην ερώτηση, καθώς και σε μία συμπληρωματική ερώτηση του Mairead McGuinness.
Ερώτηση 15 (Johan Van Hecke): Αυξανόμενος αριθμός ευρωπαϊκών οργανισμών.
Ο Manuel Lobo Antunes απαντά στην ερώτηση, καθώς και σε μία συμπληρωματική ερώτηση του Johan Van Hecke.
Ερώτηση 16 (Bill Newton Dunn): Δίκτυο επικοινωνίας έκτακτης ανάγκης 24/7 για το έγκλημα στον κυβερνοχώρο.
Ο Manuel Lobo Antunes απαντά στην ερώτηση, καθώς και σε μία συμπληρωματική ερώτηση του Bill Newton Dunn.
Ερώτηση 17 (Ilda Figueiredo): Απαγόρευση επισκεπτηρίου σε κουβανούς πολίτες που έχουν συλληφθεί στις Ηνωμένες Πολιτείες της Αμερικής.
Ο Manuel Lobo Antunes απαντά στην ερώτηση, καθώς και σε μία συμπληρωματική ερώτηση του Ilda Figueiredo.
Οι ερωτήσεις στις οποίες, ελλείψει χρόνου, δεν δόθηκε απάντηση θα λάβουν γραπτή απάντηση (βλ. Παράρτημα στα Πλήρη Πρακτικά).
Η ώρα των ερωτήσεων προς το Συμβούλιο περατώνεται.
(Η συνεδρίαση διακόπτεται στις 7.30 μ.μ. και επαναλαμβάνεται στις 9 μ.μ.)
ΠΡΟΕΔΡΙΑ: Martine ROURE
Αντιπρόεδρος
16. Σύνθεση των επιτροπών και των αντιπροσωπειών
Ο Πρόεδρος έλαβε από την ομάδα PSE τις ακόλουθες αιτήσεις ορισμού:
— |
επιτροπή BUDG: ο Gary Titley αντί της Neena Gill |
— |
επιτροπή JURI: η Neena Gill αντί του Gary Titley |
— |
επιτροπή LIBE: ο Armando França |
— |
Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με τα Κράτη του Κόλπου, συμπεριλαμβανομένης της Υεμένης: ο John Attard-Montalto δεν είναι πλέον τακτικό μέλος |
— |
Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με τις χώρες της Κοινότητας των Άνδεων: ο Armando França |
— |
Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με την Κορεατική Χερσόνησο: ο John Attard-Montalto |
Oι ως άνω ορισμοί θα θεωρηθούν επικυρωθέντες εάν δεν υπάρξει αντίρρηση μέχρι να εγκριθούν τα παρόντα πρακτικά.
17. Παραγωγή οπίου στο Αφγανιστάν για ιατρικούς σκοπούς (συζήτηση)
Έκθεση σχετικά με πρόταση σύστασης του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου προς το Συμβούλιο όσον αφορά την παραγωγή οπίου στο Αφγανιστάν για ιατρικούς σκοπούς [2007/2125(INI)] — Επιτροπή Εξωτερικών Υποθέσεων.
Εισηγητής: Marco Cappato (A6-0341/2007)
Ο Marco Cappato παρουσιάζει την έκθεσή του.
Παρεμβαίνει η Benita Ferrero-Waldner (Μέλος της Επιτροπής).
Παρεμβαίνουν οι Carlo Fatuzzo, εξ ονόματος της Ομάδας PPE-DE, Ana Maria Gomes, εξ ονόματος της Ομάδας PSE, Μάριος Ματσάκης, Salvatore Tatarella, εξ ονόματος της Ομάδας UEN, Raül Romeva i Rueda, εξ ονόματος της Ομάδας Verts/ALE, Miroslav Mikolášik, Józef Pinior, Horia-Victor Toma, Ryszard Czarnecki, Vittorio Agnoletto, Charles Tannock, Richard Howitt, Bogdan Golik, Inger Segelström, Marco Cappato και Benita Ferrero-Waldner.
Η συζήτηση περατώνεται.
Ψηφοφορία: σημείο 7.14 των Συνοπτικών Πρακτικών της 25.10.2007.
18. Βελτίωση της αποτελεσματικότητας της εκτέλεσης των δικαστικών αποφάσεων στην Ευρωπαϊκή Ένωση: η κατάσχεση τραπεζικών λογαριασμών (Πράσινο Βιβλίο) (συζήτηση)
Έκθεση σχετικά με την Πράσινη Βίβλο για τη βελτίωση της αποτελεσματικότητας της εκτέλεσης των δικαστικών αποφάσεων στην Ευρωπαϊκή Ένωση: H κατάσχεση τραπεζικών λογαριασμών [2007/2026(INI)] — Επιτροπή Νομικών Θεμάτων.
Εισηγητής: Kurt Lechner (A6-0371/2007)
Ο Kurt Lechner παρουσιάζει την έκθεσή του.
Παρεμβαίνει ο Franco Frattini (Αντιπρόεδρος της Επιτροπής).
Παρεμβαίνουν οι Sharon Bowles (εισηγήτρια της γνωμοδότησης της επιτροπής ECON), Παναγιώτης Δημητρίου (εισηγητής της γνωμοδότησης της επιτροπής LIBE), Tadeusz Zwiefka, εξ ονόματος της Ομάδας PPE-DE, Manuel Medina Ortega, εξ ονόματος της Ομάδας PSE, Diana Wallis, εξ ονόματος της Ομάδας ALDE, Marek Aleksander Czarnecki, εξ ονόματος της Ομάδας UEN, Lidia Joanna Geringer de Oedenberg, Andrzej Jan Szejna και Franco Frattini.
Η συζήτηση περατώνεται.
Ψηφοφορία: σημείο 7.15 των Συνοπτικών Πρακτικών της 25.10.2007.
19. Αναγνώριση και εποπτεία ποινών με αναστολή, εναλλακτικών κυρώσεων και καταδίκης υπό όρους * — Εφαρμογή της αρχής της αμοιβαίας αναγνώρισης σε ποινικές αποφάσεις * (συζήτηση)
Έκθεση σχετικά με την πρωτοβουλία της Ομοσπονδιακής Δημοκρατίας της Γερμανίας και της Γαλλικής Δημοκρατίας ενόψει της απόφασης-πλαισίου του Συμβουλίου σχετικά με την αναγνώριση και την εποπτεία ποινών με αναστολή, εναλλακτικών κυρώσεων και καταδίκης υπό όρους [06480/2007 — C6-0129/2007 — 2007/0807(CNS)] — Επιτροπή Πολιτικών Ελευθεριών, Δικαιοσύνης και Εσωτερικών Υποθέσεων.
Εισηγήτρια: Maria da Assunção Esteves (A6-0356/2007)
Έκθεση σχετικά με το σχέδιο απόφασης-πλαισίου του Συμβουλίου όσον αφορά την εφαρμογή της αρχής της αμοιβαίας αναγνώρισης σε ποινικές αποφάσεις οι οποίες επιβάλλουν ποινές στερητικές της ελευθερίας ή μέτρα ασφαλείας στερητικά της ελευθερίας, για το σκοπό της εκτέλεσής τους στην Ευρωπαϊκή Ένωση (επαναλαμβανόμενη διαβούλευση) [09688/2007 — C6-0209/2007 — 2005/0805(CNS)] — Επιτροπή Πολιτικών Ελευθεριών, Δικαιοσύνης και Εσωτερικών Υποθέσεων.
Εισηγητής: Ιωάννης Βαρβιτσιώτης (A6-0362/2007)
Παρεμβαίνει ο Franco Frattini (Αντιπρόεδρος της Επιτροπής).
Οι Maria da Assunção Esteves και Ιωάννης Βαρβιτσιώτης παρουσιάζουν τις εκθέσεις τους.
Παρεμβαίνουν οι Παναγιώτης Δημητρίου, εξ ονόματος της Ομάδας PPE-DE, Andrzej Jan Szejna, εξ ονόματος της Ομάδας PSE, και John Attard-Montalto.
Η συζήτηση περατώνεται.
Ψηφοφορία: σημείο 7.4 των Συνοπτικών Πρακτικών της 25.10.2007 και σημείο 7.5 των Συνοπτικών Πρακτικών της 25.10.2007.
20. Μητρώα επιχειρήσεων για στατιστικούς σκοπούς ***II (συζήτηση)
Σύσταση για τη δεύτερη ανάγνωση σχετικά με την κοινή θέση του Συμβουλίου ενόψει της έγκρισης του κανονισμού του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου που αφορά τη θέσπιση κοινού πλαισίου όσον αφορά τα μητρώα επιχειρήσεων για στατιστικούς σκοπούς και την κατάργηση του κανονισμού (ΕΟΚ) αριθ. 2186/93 του Συμβουλίου [07656/5/2007 — C6-0218/2007 — 2005/0032(COD)] — Επιτροπή Οικονομικών και Νομισματικών Θεμάτων.
Εισηγητής: Hans-Peter Martin (A6-0353/2007)
Παρεμβαίνει ο Hans-Peter Martin ο οποίος, πριν παρουσιάσει τη σύσταση για τη δεύτερη ανάγνωση, εκφράζει τη λύπη του για το γεγονός ότι η συζήτηση διεξάγεται τόσο αργά, και προτείνει να λάβει γνώση του γεγονότος ο κοσμήτωρας που είναι παρών στο ημικύκλιο.
Παρεμβαίνει ο Franco Frattini (Αντιπρόεδρος της Επιτροπής).
Παρεμβαίνουν η Astrid Lulling (κοσμήτωρας) κατ' αρχάς επί των απόψεων που εξέφρασε ο Hans-Peter Martin στη συζήτηση και κατόπιν εξ ονόματος της Ομάδας PPE-DE, η Margarita Starkevičiūtė, εξ ονόματος της Ομάδας ALDE, ο Hans-Peter Martin, επί προσωπικού κατόπιν της παρεμβάσεως της Astrid Lulling, και η Astrid Lulling επί της τελευταίας παρεμβάσεως.
Η συζήτηση περατώνεται.
Ψηφοφορία: σημείο 7.8 των Συνοπτικών Πρακτικών της 25.10.2007.
21. Ημερήσια διάταξη της επόμενης συνεδρίασης
Η ημερήσια διάταξη της αυριανής συνεδρίασης έχει καθοριστεί (έγγρ. «Ημερήσια Διάταξη» PE 396.144/OJJE).
22. Λήξη της συνεδρίασης
Ο Πρόεδρος κηρύσσει τη λήξη της συνεδρίασης στις 11.10 μ.μ.
Harald Rømer
Γενικός Γραμματέας
Gérard Onesta
Aντιπρόεδρος
ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΑΡΟΝΤΩΝ
Υπέγραψαν:
Adamou, Agnoletto, Aita, Albertini, Allister, Alvaro, Anastase, Andersson, Andrejevs, Andria, Andrikienė, Angelakas, Angelilli, Antoniozzi, Arif, Arnaoutakis, Ashworth, Assis, Athanasiu, Atkins, Attard-Montalto, Attwooll, Aubert, Audy, Auken, Ayala Sender, Aylward, Ayuso, Baco, Badia i Cutchet, Baeva, Bărbuleţiu, Barón Crespo, Barsi-Pataky, Batten, Battilocchio, Batzeli, Bauer, Beaupuy, Beazley, Becsey, Beer, Belder, Belet, Bennahmias, Beňová, Berend, Berès, Berlato, Berman, Bielan, Birutis, Blokland, Bloom, Bobošíková, Böge, Bösch, Bono, Bonsignore, Booth, Borghezio, Borrell Fontelles, Bossi, Botopoulos, Bourlanges, Bourzai, Bowis, Bowles, Bozkurt, Bradbourn, Braghetto, Brejc, Brepoels, Breyer, Březina, Brie, Brok, Brunetta, Budreikaitė, van Buitenen, Buitenweg, Bulfon, Bullmann, Van den Burg, Burke, Buruiană-Aprodu, Bushill-Matthews, Busk, Buşoi, Busquin, Busuttil, Buzek, Cabrnoch, Calabuig Rull, Callanan, Camre, Capoulas Santos, Cappato, Carlotti, Carlshamre, Carnero González, Carollo, Casa, Casaca, Casini, Caspary, Castex, Castiglione, del Castillo Vera, Catania, Cavada, Cederschiöld, Cercas, Chatzimarkakis, Chichester, Chmielewski, Christensen, Chruszcz, Ciornei, Claeys, Clark, Cocilovo, Coelho, Cohn-Bendit, Corbett, Corbey, Corda, Cornillet, Coşea, Cottigny, Coûteaux, Cramer, Corina Creţu, Crowley, Marek Aleksander Czarnecki, Ryszard Czarnecki, Daul, Davies, De Blasio, de Brún, Degutis, Dehaene, De Keyser, Demetriou, De Michelis, Deprez, De Rossa, Descamps, Désir, Deß, Deva, De Veyrac, De Vits, Díaz de Mera García Consuegra, Dičkutė, Didžiokas, Dillen, Dimitrakopoulos, Dîncu, Dobolyi, Douay, Dover, Doyle, Drčar Murko, Duchoň, Dührkop Dührkop, Duff, Duka-Zólyomi, Dumitrescu, Ebner, Ek, El Khadraoui, Elles, Esteves, Estrela, Ettl, Jill Evans, Jonathan Evans, Robert Evans, Färm, Fajmon, Falbr, Farage, Fatuzzo, Fava, Fazakas, Ferber, Fernandes, Fernández Martín, Ferrari, Anne Ferreira, Elisa Ferreira, Figueiredo, Flasarová, Florenz, Foglietta, Foltyn-Kubicka, Fontaine, Fourtou, Fraga Estévez, França, Frassoni, Freitas, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Ganţ, Garcés Ramón, García-Margallo y Marfil, García Pérez, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gebhardt, Gentvilas, Geremek, Geringer de Oedenberg, Gewalt, Gibault, Gierek, Giertych, Gklavakis, Glante, Glattfelder, Gobbo, Goebbels, Goepel, Golik, Gollnisch, Gomes, Gomolka, Gottardi, Goudin, Grabowska, Grabowski, Graça Moura, Graefe zu Baringdorf, Gräßle, de Grandes Pascual, Grech, Griesbeck, de Groen-Kouwenhoven, Groote, Grosch, Grossetête, Guardans Cambó, Guellec, Guerreiro, Guidoni, Gurmai, Gutiérrez-Cortines, Guy-Quint, Gyürk, Hänsch, Hall, Hammerstein, Hamon, Handzlik, Hannan, Harangozó, Harbour, Harkin, Harms, Hasse Ferreira, Hassi, Haug, Hazan, Heaton-Harris, Hegyi, Hellvig, Helmer, Henin, Hennicot-Schoepges, Herczog, Herranz García, Herrero-Tejedor, Hieronymi, Higgins, Hökmark, Holm, Honeyball, Hoppenstedt, Horáček, Howitt, Hudacký, Hudghton, Hughes, Hutchinson, Iacob-Ridzi, in 't Veld, Iotova, Irujo Amezaga, Isler Béguin, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jackson, Jacobs, Jäätteenmäki, Jałowiecki, Janowski, Járóka, Jarzembowski, Jeggle, Jensen, Jöns, Jørgensen, Jonckheer, Juknevičienė, Kacin, Kaczmarek, Kallenbach, Kamall, Karas, Kasoulides, Kaufmann, Kauppi, Kazak, Tunne Kelam, Kindermann, Kinnock, Kirilov, Kirkhope, Klamt, Klaß, Klich, Klinz, Knapman, Koch, Koch-Mehrin, Kohlíček, Konrad, Kónya-Hamar, Koppa, Korhola, Kósáné Kovács, Kozlík, Krahmer, Krasts, Kratsa-Tsagaropoulou, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kristovskis, Krupa, Kuc, Kudrycka, Kuhne, Kułakowski, Kušķis, Kusstatscher, Kuźmiuk, Lagendijk, Laignel, Lamassoure, Lambert, Lambrinidis, Lambsdorff, Landsbergis, Lang, De Lange, Langen, Langendries, Laperrouze, La Russa, Lauk, Lavarra, Lax, Lechner, Le Foll, Lefrançois, Lehideux, Lehne, Lehtinen, Leichtfried, Leinen, Jean-Marie Le Pen, Marine Le Pen, Le Rachinel, Lévai, Lewandowski, Liberadzki, Libicki, Lichtenberger, Lienemann, Liese, Liotard, Lipietz, Locatelli, Lombardo, López-Istúriz White, Losco, Louis, Lucas, Ludford, Lulling, Lundgren, Lynne, Lyubcheva, Maaten, McAvan, McCarthy, McDonald, McGuinness, McMillan-Scott, Madeira, Maldeikis, Manders, Maňka, Erika Mann, Thomas Mann, Manolakou, Mantovani, Marinescu, Markov, Marques, Martens, David Martin, Hans-Peter Martin, Martinez, Martínez Martínez, Masiel, Maštálka, Mathieu, Mato Adrover, Matsakis, Matsis, Matsouka, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Medina Ortega, Méndez de Vigo, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Mihăescu, Mihalache, Mikolášik, Millán Mon, Mitchell, Mladenov, Mölzer, Mohácsi, Moisuc, Montoro Romero, Moreno Sánchez, Morgan, Morgantini, Morillon, Morin, Morţun, Mulder, Musacchio, Musotto, Mussolini, Musumeci, Myller, Napoletano, Nassauer, Nattrass, Navarro, Neris, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Nicholson, Nicholson of Winterbourne, Niebler, van Nistelrooij, Novak, Occhetto, Öger, Olajos, Olbrycht, Ó Neachtain, Onesta, Onyszkiewicz, Ortuondo Larrea, Őry, Ouzký, Oviir, Paasilinna, Pack, Pafilis, Pahor, Paleckis, Panayotopoulos-Cassiotou, Panayotov, Pannella, Panzeri, Papadimoulis, Paparizov, Papastamkos, Parish, Paşcu, Patriciello, Patrie, Peillon, Pęk, Petre, Pflüger, Piecyk, Pieper, Pīks, Pinheiro, Pinior, Piotrowski, Piskorski, Pistelli, Pittella, Pleštinská, Podestà, Podgorean, Podkański, Pöttering, Pohjamo, Poignant, Polfer, Poli Bortone, Pomés Ruiz, Popeangă, Portas, Posselt, Prets, Pribetich, Vittorio Prodi, Protasiewicz, Purvis, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Raeva, Ransdorf, Rapkay, Rasmussen, Remek, Resetarits, Reul, Ribeiro e Castro, Riera Madurell, Ries, Riis-Jørgensen, Rivera, Rizzo, Rocard, Rogalski, Roithová, Romagnoli, Romeva i Rueda, Rosati, Roszkowski, Rothe, Rouček, Roure, Rudi Ubeda, Rübig, Rühle, Rutowicz, Ryan, Saïfi, Sakalas, Saks, Salafranca Sánchez-Neyra, Salinas García, Samuelsen, Sánchez Presedo, dos Santos, Sartori, Saryusz-Wolski, Savi, Sbarbati, Schaldemose, Scheele, Schenardi, Schierhuber, Schinas, Schlyter, Frithjof Schmidt, Olle Schmidt, Schmitt, Schöpflin, Jürgen Schröder, Schroedter, Schulz, Schuth, Schwab, Seeber, Seeberg, Segelström, Seppänen, Şerbu, Severin, Siekierski, Silva Peneda, Simpson, Sinnott, Siwiec, Skinner, Škottová, Smith, Sommer, Søndergaard, Sonik, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Spautz, Speroni, Staes, Stănescu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Šťastný, Stauner, Stavreva, Sterckx, Stevenson, Stihler, Stockmann, Strejček, Strož, Stubb, Sturdy, Sudre, Susta, Svensson, Swoboda, Szabó, Szájer, Szejna, Szent-Iványi, Tabajdi, Tajani, Takkula, Tannock, Tarand, Tatarella, Thomsen, Thyssen, Ţîrle, Titford, Titley, Toia, Toma, Tomaszewska, Tomczak, Toubon, Trakatellis, Trautmann, Triantaphyllides, Trüpel, Turmes, Tzampazi, Uca, Ulmer, Urutchev, Vaidere, Vakalis, Vălean, Valenciano Martínez-Orozco, Vanhecke, Van Hecke, Van Lancker, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Vatanen, Vaugrenard, Veneto, Ventre, Veraldi, Vergnaud, Vernola, Vidal-Quadras, Vigenin, Virrankoski, Vlasák, Vlasto, Voggenhuber, Wagenknecht, Wallis, Walter, Watson, Henri Weber, Manfred Weber, Weiler, Wieland, Wiersma, Willmott, Wise, Wohlin, Bernard Wojciechowski, Janusz Wojciechowski, Wortmann-Kool, Wurtz, Yáñez-Barnuevo García, Záborská, Zahradil, Zaleski, Zapałowski, Zatloukal, Ždanoka, Zdravkova, Zieleniec, Zīle, Zimmer, Zingaretti, Zvěřina, Zwiefka
ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ I
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΨΗΦΟΦΟΡΙΩΝ
Επεξήγηση των συντομογραφιών και συμβόλων
+ |
εγκρίνεται |
- |
απορρίπτεται |
↓ |
καταπίπτει |
A |
αποσύρεται |
OK (..., ..., ...) |
ψηφοφορία με ονομαστική κλήση (ψήφοι υπέρ, ψήφοι κατά, αποχές) |
ΗΨ (..., ..., ...) |
ηλεκτρονική ψηφοφορία (ψήφοι υπέρ, ψήφοι κατά, αποχές) |
ψ.τμ. |
ψηφοφορία κατά τμήματα |
χ.ψ. |
χωριστή ψηφοφορία |
τροπ. |
τροπολογία |
ΣΤ |
συμβιβαστική τροπολογία |
ΑΤ |
αντίστοιχο τμήμα |
Δ |
τροπολογία που διαγράφει |
= |
ταυτόσημες τροπολογίες |
παρ. |
παράγραφος |
άρθρο |
άρθρο |
Αιτ. σκ. |
αιτιολογική σκέψη |
ΠΨ |
προτάσεις ψηφίσματος |
ΚΠΨ |
κοινή πρόταση ψηφίσματος |
ΜΨ |
μυστική ψηφοφορία |
1. Επίδοση και κοινοποίηση στα κράτη μέλη δικαστικών και εξωδίκων πράξεων σε αστικές ή εμπορικές υποθέσεις ***II
Σύσταση για δεύτερη ανάγνωση: Jean-Paul GAUZÈS (A6-0366/2007)
Θέμα |
ΟΚ, κ.λπ. |
Ψηφοφορία |
Ψηφοφορία με ΟΚ/ΗΨ — παρατηρήσεις |
ενιαία ψηφοφορία |
|
+ |
|
2. Συμφωνία επανεισδοχής μεταξύ της ΕΚ και της Βοσνίας-Ερζεγοβίνης *
Έκθεση: Claudio FAVA (A6-0385/2007)
Θέμα |
ΟΚ, κ.λπ. |
Ψηφοφορία |
Ψηφοφορία με ΟΚ/ΗΨ — παρατηρήσεις |
ενιαία ψηφοφορία |
|
+ |
|
3. Θεωρήσεις βραχείας διαμονής μεταξύ της ΕΚ και της Βοσνίας-Ερζεγοβίνης *
Έκθεση: Claudio FAVA (A6-0384/2007)
Θέμα |
ΟΚ, κ.λπ. |
Ψηφοφορία |
Ψηφοφορία με ΟΚ/ΗΨ — παρατηρήσεις |
ενιαία ψηφοφορία |
|
+ |
|
4. Συμφωνία επανεισδοχής μεταξύ της ΕΚ και της Σερβίας *
Έκθεση: Claudio FAVA (A6-0386/2007)
Θέμα |
ΟΚ, κ.λπ. |
Ψηφοφορία |
Ψηφοφορία με ΟΚ/ΗΨ — παρατηρήσεις |
ενιαία ψηφοφορία |
|
+ |
|
5. Θεωρήσεις βραχείας διαμονής μεταξύ της ΕΚ και της Σερβίας *
Έκθεση: Claudio FAVA (A6-0387/2007)
Θέμα |
ΟΚ, κ.λπ. |
Ψηφοφορία |
Ψηφοφορία με ΟΚ/ΗΨ — παρατηρήσεις |
ενιαία ψηφοφορία |
|
+ |
|
6. Συμφωνία επανεισδοχής μεταξύ της ΕΚ και του Μαυροβουνίου *
Έκθεση: Adina-Ioana VĂLEAN (A6-0380/2007)
Θέμα |
ΟΚ, κ.λπ. |
Ψηφοφορία |
Ψηφοφορία με ΟΚ/ΗΨ — παρατηρήσεις |
ενιαία ψηφοφορία |
|
+ |
|
7. Θεωρήσεις βραχείας παραμονής μεταξύ της ΕΚ και του Μαυροβουνίου *
Έκθεση: Adina-IoanaVĂLEAN (A6-0379/2007)
Θέμα |
ΟΚ, κ.λπ. |
Ψηφοφορία |
Ψηφοφορία με ΟΚ/ΗΨ — παρατηρήσεις |
ενιαία ψηφοφορία |
|
+ |
|
8. Συμφωνία επανεισδοχής μεταξύ της ΕΚ και της Πρώην Γιουγκοσλαβικής Δημοκρατίας της Μακεδονίας *
Έκθεση: Adina-Ioana VĂLEAN (A6-0381/2007)
Θέμα |
ΟΚ, κ.λπ. |
Ψηφοφορία |
Ψηφοφορία με ΟΚ/ΗΨ — παρατηρήσεις |
ενιαία ψηφοφορία |
|
+ |
|
9. Θεωρήσεις βραχείας διαμονής μεταξύ της ΕΚ και της Πρώην Γιουγκοσλαβικής Δημοκρατίας της Μακεδονίας *
Έκθεση: Adina-Ioana VĂLEAN (A6-0383/2007)
Θέμα |
ΟΚ, κ.λπ. |
Ψηφοφορία |
Ψηφοφορία με ΟΚ/ΗΨ — παρατηρήσεις |
ενιαία ψηφοφορία |
|
+ |
|
10. Θεωρήσεις βραχείας διαμονής μεταξύ της ΕΚ και της Αλβανίας *
Έκθεση: Adina-Ioana VĂLEAN (A6-0382/2007)
Θέμα |
ΟΚ, κ.λπ. |
Ψηφοφορία |
Ψηφοφορία με ΟΚ/ΗΨ — παρατηρήσεις |
ενιαία ψηφοφορία |
|
+ |
|
11. Ασυλία και προνόμια του Gian Paolo Gobbo
Έκθεση: Diana WALLIS (A6-0367/2007)
Θέμα |
ΟΚ, κ.λπ. |
Ψηφοφορία |
Ψηφοφορία με ΟΚ/ΗΨ — παρατηρήσεις |
ενιαία ψηφοφορία |
|
+ |
|
12. Κινητοποίηση του Ταμείου Αλληλεγγύης της Ευρωπαϊκής Ένωσης
Έκθεση: Reimer BÖGE (A6-0393/2007) (Απαιτείται ειδική πλειοψηφία + 3/5 των ψηφισάντων)
Θέμα |
ΟΚ, κ.λπ. |
Ψηφοφορία |
Ψηφοφορία με ΟΚ/ΗΨ — παρατηρήσεις |
ενιαία ψηφοφορία |
|
+ |
|
13. Σχέδιο διορθωτικού προϋπολογισμού αριθ. 6/2007
Έκθεση: James ELLES (A6-0401/2007) (Απαιτείται ειδική πλειοψηφία)
Θέμα |
ΟΚ, κ.λπ. |
Ψηφοφορία |
Ψηφοφορία με ΟΚ/ΗΨ — παρατηρήσεις |
ενιαία ψηφοφορία |
|
+ |
|
14. Πρωτόκολλο που τροποποιεί τη συμφωνία για τα δικαιώματα πνευματικής ιδιοκτησίας στον τομέα του εμπορίου (TRIPS) ***
Σύσταση: Gianluca SUSTA (A6-0403/2007)
Θέμα |
ΟΚ, κ.λπ. |
Ψηφοφορία |
Ψηφοφορία με ΟΚ/ΗΨ — παρατηρήσεις |
ενιαία ψηφοφορία |
|
+ |
|
15. Τροποποίηση του άρθρου 173 του Κανονισμού σχετικά με τα πλήρη πρακτικά *
Έκθεση: Richard CORBETT (A6-0354/2007) (Απαιτείται ειδική πλειοψηφίαγια έγκριση των τροπολογιών)
Θέμα |
Τροπ. αριθ. |
Συντάκτης |
ΟΚ, κ.λπ. |
Ψηφοφορία |
Ψηφοφορία με ΟΚ/ΗΨ — παρατηρήσεις |
Άρθρα 173 και 173α) του κανονισμού (ψηφοφορία εν συνόλω) |
2 = 7 = 8 = 3 = 6 = 9 = |
Verts/ALE UEN DUFF κ.ά. Verts/ALE UEN DUFF κ.ά. |
ΟΚ |
+ |
509, 149, 10 |
Άρθρο 173, παρ. 1 |
1 |
επιτροπή |
|
↓ |
|
Άρθρο 173, παρ. 2 |
4 |
IND/DEM |
|
↓ |
|
1 |
επιτροπή |
|
↓ |
|
|
Άρθρο 173, παρ. 3 και4 |
1 |
επιτροπή |
|
↓ |
|
Άρθρο 173, παρ. 5 |
1 |
επιτροπή |
|
↓ |
|
5 |
IND/DEM |
|
↓ |
|
|
ψηφοφορία: πρόταση απόφασης (εν συνόλω) |
ΟΚ |
+ |
568, 94, 17 |
Αίτηση για ψηφοφορία με ονομστική κλήση
IND/DEM: τελική ψηφοφορία
Verts/ALE: ψηφοφορία εν συνόλω
PPE-DE: ψηφοφορία εν συνόλω, τελική ψηφοφορία
16. Ευρωπαϊκός συμβουλευτικός φορέας για τη διακυβέρνηση στον τομέα της στατιστικής ***I
Έκθεση: Sharon BOWLES (A6-0327/2007)
Θέμα |
Τροπ. αριθ. |
Συντάκτης |
ΟΚ, κ.λπ. |
Ψηφοφορία |
Ψηφοφορία με ΟΚ/ΗΨ — παρατηρήσεις |
Το σύνολο του κειμένου |
18 |
ALDE, PSE, PPE-DE |
|
+ |
|
1-17 |
επιτροπή |
|
↓ |
|
|
ψηφοφορία: τροποποιημένη πρόταση |
|
+ |
|
||
ψηφοφορία: νομοθετικό ψήφισμα |
|
+ |
|
17. Ευρωπαϊκή συμβουλευτική επιτροπή για την κοινοτική πολιτική στατιστικής πληροφόρησης ***I
Έκθεση: Ieke van den BURG (A6-0328/2007)
Θέμα |
Τροπ. αριθ. |
Συντάκτης |
ΟΚ, κ.λπ. |
Ψηφοφορία |
Ψηφοφορία με ΟΚ/ΗΨ — παρατηρήσεις |
Το σύνολο του κειμένου |
36 |
PSE, PPE-DE, ALDE, GUE/NGL |
|
+ |
|
1-35 |
επιτροπή |
|
↓ |
|
|
ψηφοφορία: τροποποιημένη πρόταση |
|
+ |
|
||
ψηφοφορία: νομοθετικό ψήφισμα |
|
+ |
|
18. Επαγγελματικά προσόντα για τη διά βίου μάθηση ***I
Έκθεση: Mario MANTOVANI (A6-0245/2007)
Θέμα |
Τροπ. αριθ. |
Συντάκτης |
ΟΚ, κ.λπ. |
Ψηφοφορία |
Ψηφοφορία με ΟΚ/ΗΨ — παρατηρήσεις |
Το σύνολο του κειμένου |
34 |
PPE-DE, PSE, ALDE, UEN |
|
+ |
|
1-33 |
επιτροπή |
|
↓ |
|
|
ψηφοφορία: τροποποιημένη πρόταση |
|
+ |
|
||
ψηφοφορία: νομοθετικό ψήφισμα |
|
+ |
|
19. Ηλεκτρικές στήλες, συσσωρευτές και απόβλητά τους (εκτελεστικές αρμοδιότητες της Επιτροπής) *
Έκθεση: Johannes BLOKLAND (A6-0232/2007)
Θέμα |
Τροπ. αριθ. |
Συντάκτης |
ΟΚ, κ.λπ. |
Ψηφοφορία |
Ψηφοφορία με ΟΚ/ΗΨ — παρατηρήσεις |
Σύνολο αριθ. 1 — δέσμη συμβιβαστικών τροπολογιών |
3-5 |
IND/DEM, PPE-DE, PSE, ALDE, Verts/ALE, GUE/NGL, UEN |
|
+ |
|
Σύνολο αριθ. 2 |
1-2 |
επιτροπή |
|
↓ |
|
ψηφοφορία: τροποποιημένη πρόταση |
|
+ |
|
||
ψηφοφορία: νομοθετικό ψήφισμα |
|
+ |
|
20. Δίκτυο επικοινωνιών για το περιβάλλον του Συστήματος Πληροφοριών Σένγκεν (SIS) (κανονισμός) *
Έκθεση: Carlos COELHO (A6-0358/2007)
Θέμα |
Τροπ. αριθ. |
Συντάκτης |
ΟΚ, κ.λπ. |
Ψηφοφορία |
Ψηφοφορία με ΟΚ/ΗΨ — παρατηρήσεις |
Τροπολογίες της αρμόδιας επιτροπής — ψηφοφορία εν συνόλω |
1-7 |
επιτροπή |
|
+ |
|
Άρθρο 1 |
9 |
PPE-DE |
|
+ |
|
Άρθρο 5 |
10 |
PPE-DE |
|
+ |
|
Άρθρο 7 |
11 |
PPE-DE |
|
+ |
|
ψηφοφορία: τροποποιημένη πρόταση |
|
+ |
|
||
Σχέδιο νομοθετικού ψηφίσματος |
|||||
Μετά την παρ. 1 |
8 |
PPE-DE |
|
+ |
|
ψηφοφορία: νομοθετικό ψήφισμα |
|
+ |
|
21. Προσχώρηση της Βουλγαρίας και της Ρουμανίας στη σύμβαση της 18ης Δεκεμβρίου 1997 περί αμοιβαίας συνδρομής και συνεργασίας μεταξύ των τελωνειακών υπηρεσιών *
Έκθεση: Horia-Victor TOMA (A6-0352/2007)
Θέμα |
Τροπ. αριθ. |
Συντάκτης |
ΟΚ, κ.λπ. |
Ψηφοφορία |
Ψηφοφορία με ΟΚ/ΗΨ — παρατηρήσεις |
ψηφοφορία: νομοθετικό ψήφισμα |
|
+ |
|
22. Θεματική στρατηγική για την αειφόρο χρήση των φυτοφαρμάκων
Έκθεση: Irena BELOHORSKÁ (A6-0291/2007)
Θέμα |
Τροπ. αριθ. |
Συντάκτης |
ΟΚ, κ.λπ. |
Ψηφοφορία |
Ψηφοφορία με ΟΚ/ΗΨ — παρατηρήσεις |
παρ. 22 |
5 |
Verts/ALE |
ΗΨ |
+ |
377, 268, 17 |
παρ. 30 |
3 |
PPE-DE |
|
+ |
|
παρ. 35 |
παρ. |
αρχικό κείμενο |
ψ.τμ. |
|
|
1 |
+ |
|
|||
2 |
- |
|
|||
παρ. 36 |
παρ. |
αρχικό κείμενο |
ψ.τμ. |
|
|
1 |
+ |
|
|||
2 |
- |
|
|||
παρ. 40 |
6 |
Verts/ALE |
ΗΨ |
+ |
389, 286, 14 |
Μετά την παρ. 41 |
1 |
PPE-DE, PSE, ALDE, GUE/NGL, Verts/ALE + BELOHORSKÁ |
|
+ |
|
παρ. 43 |
2 |
PPE-DE, PSE, ALDE, GUE/NGL, Verts/ALE + BELOHORSKÁ |
|
+ |
|
Αιτ. σκ.Δ |
πaρ. |
αρχικό κείμενο |
ψ.τμ. |
|
|
1 |
+ |
|
|||
2 |
+ |
|
|||
ψηφοφορία: ψήφισμα (εν συνόλω) |
|
+ |
|
Η τροπολογία 4 δεν είναι παραδεκτή, δεδομένου ότι οι τίτλοι των εκθέσεων πρωτοβουλίας που έχουν εξουσιοδοτηθεί από τη Διάσκεψη των Προέδρων, δεν μπορούν να τροποποιηθούν παρά μόνο με τη συμφωνία αυτής.
Αίτηση για ψηφοφορία κατά τμήματα
PPE-DE
Αιτ. σκ. Δ
1ο μέρος: «λαμβάνοντας υπόψη ότι η συνεχής χρήση ... χερσαίου οικοσυστήματος·»
2ο μέρος: «λαμβάνοντας υπόψη ότι αυτό συνεπάγεται ... ως σημείο αναφοράς,»
παρ. 35
1ο μέρος: «χαιρετίζει την πρόταση να απευθυνθεί έκκληση ... της ανάπτυξης της υπαίθρου»
2ο μέρος: «και μέσω της επιβολής τέλους ... χρήση φυτοφαρμάκων»
παρ. 36
1ο μέρος: «καλεί την Επιτροπή να υποστηρίξει ... τη χρήση φυτοφαρμάκων»
2ο μέρος: «και καλεί τα κράτη μέλη να καθιερώσουν ... εθνικών σχεδίων δράσης·»
23. Συμβατικές πηγές ενέργειας και ενεργειακή τεχνολογία
Έκθεση: Herbert REUL (A6-0348/2007)
Θέμα |
Τροπ. αριθ. |
Συντάκτης |
ΟΚ, κ.λπ. |
Ψηφοφορία |
Ψηφοφορία με ΟΚ/ΗΨ — παρατηρήσεις |
παρ. 3 |
6 |
Verts/ALE |
|
- |
|
παρ. |
αρχικό κείμενο |
ψ.τμ. |
|
|
|
1 |
+ |
|
|||
2/ΗΨ |
+ |
483, 137, 18 |
|||
παρ. 4 |
7 |
Verts/ALE |
|
- |
|
παρ. |
αρχικό κείμενο |
ψ.τμ. |
|
|
|
1 |
+ |
|
|||
2 |
+ |
|
|||
παρ. 9 |
8 |
Verts/ALE |
|
- |
|
παρ. |
αρχικό κείμενο |
ψ.τμ. |
|
|
|
1 |
+ |
|
|||
2 |
+ |
|
|||
παρ. 12 |
9 |
Verts/ALE |
|
- |
|
παρ. 13 |
10 |
Verts/ALE |
|
- |
|
παρ. 18 |
11 |
Verts/ALE |
|
- |
|
παρ. |
αρχικό κείμενο |
ψ.τμ. |
|
|
|
1 |
+ |
|
|||
2 |
+ |
|
|||
Μετά την παρ. 19 |
1/αναθ. |
PSE, Verts/ALE, HENNICOT κ.ά. |
ΗΨ |
+ |
406, 243, 20 |
12 |
Verts/ALE |
|
↓ |
|
|
παρ. 21 |
13 |
Verts/ALE |
|
- |
|
παρ. 25 |
14 |
Verts/ALE |
ΟΚ |
- |
167, 515, 5 |
παρ. 27 |
15 |
Verts/ALE |
ψ.τμ. |
|
|
1 |
- |
|
|||
2 |
- |
|
|||
παρ. 30 |
16 |
Verts/ALE |
|
- |
|
παρ. 31 |
17S |
Verts/ALE |
|
- |
|
παρ. 34 |
18 |
Verts/ALE |
ΗΨ |
+ |
339, 321, 23 |
παρ. |
αρχικό κείμενο |
χ.ψ. |
↓ |
|
|
παρ. 35 |
παρ. |
αρχικό κείμενο |
ψ.τμ. |
|
|
1 |
+ |
|
|||
2 |
+ |
|
|||
παρ. 42 |
19 |
Verts/ALE |
|
- |
|
παρ. 43 |
20 |
Verts/ALE |
ΟΚ |
- |
144, 528, 21 |
παρ. 46 |
παρ. |
αρχικό κείμενο |
χ.ψ. |
+ |
|
παρ. 49 |
παρ. |
αρχικό κείμενο |
χ.ψ. |
+ |
|
παρ. 56 |
21 |
Verts/ALE |
|
- |
|
παρ. |
αρχικό κείμενο |
χ.ψ. |
+ |
|
|
παρ. 57 |
22 |
Verts/ALE |
ΗΨ |
- |
339, 339, 9 |
παρ. 60 |
23 |
Verts/ALE |
|
- |
|
παρ. 64 |
24 |
Verts/ALE |
|
- |
|
παρ. 65 |
25S |
Verts/ALE |
|
- |
|
παρ. 67 |
26 |
Verts/ALE |
ΗΨ |
- |
123, 567, 5 |
παρ. 68 |
27 |
Verts/ALE |
|
- |
|
Μετά την παρ. 68 |
28 |
Verts/ALE |
|
- |
|
παρ. 69 |
29 |
Verts/ALE |
|
- |
|
παρ. 70 |
30 |
Verts/ALE |
|
- |
|
παρ. 71 |
31 |
Verts/ALE |
ΟΚ |
- |
160, 506, 23 |
παρ. 72 |
32 |
Verts/ALE |
|
- |
|
παρ. 73 |
παρ. |
αρχικό κείμενο |
ψ.τμ. |
|
|
1 |
+ |
|
|||
2 |
+ |
|
|||
παρ. 74 |
33 |
Verts/ALE |
|
- |
|
παρ. 75 |
34S |
Verts/ALE |
ΟΚ |
- |
298, 360, 33 |
παρ. 76 |
35 |
Verts/ALE |
|
- |
|
παρ. 77 |
36 |
Verts/ALE |
|
- |
|
παρ. 78 |
37 |
Verts/ALE |
|
- |
|
παρ. 80 |
38 |
Verts/ALE |
|
- |
|
παρ. |
αρχικό κείμενο |
χ.ψ. |
+ |
|
|
παρ. 81 |
39Δ |
Verts/ALE |
|
- |
|
παρ. 82 |
40 |
Verts/ALE |
|
- |
|
παρ. |
αρχικό κείμενο |
ψ.τμ. |
|
|
|
1 |
+ |
|
|||
2 |
+ |
|
|||
παρ. 84 |
41 |
Verts/ALE |
|
- |
|
παρ. 85 |
42 |
Verts/ALE |
|
- |
|
παρ. 86 |
43 |
Verts/ALE |
ΟΚ |
- |
167, 476, 43 |
παρ. |
αρχικό κείμενο |
χ.ψ./ΗΨ |
- |
259, 369, 26 |
|
παρ. 88 |
44Δ |
Verts/ALE |
|
- |
|
παρ. 89 |
45Δ |
Verts/ALE |
|
- |
|
παρ. 90 |
46 |
Verts/ALE |
|
- |
|
2 |
PSE |
|
+ |
|
|
παρ. |
αρχικό κείμενο |
χ.ψ. |
↓ |
|
|
παρ. 91 |
47 |
Verts/ALE |
|
- |
|
Αιτ. σκ. B |
3 |
Verts/ALE |
|
- |
|
Αιτ. σκ. Γ |
4 |
Verts/ALE |
|
- |
|
Αιτ. σκ. E |
5Δ |
Verts/ALE |
|
- |
|
ψηφοφορία: ψήφισμα (εν συνόλω) |
ΟΚ |
+ |
509, 153, 30 |
Αίτηση για χωριστή ψηφοφορία
PSE: παρ. 80, 86
Verts/ALE: παρ. 9, 34, 49, 56, 90
PPE-DE: παρ. 34, 46
Αίτηση για ψηφοφορία με ονομστική κλήση
Verts/ALE: τροπ. 14, 20, 31, 34, 43, τελική ψηφοφορία
Αίτηση για ψηφοφορία κατά τμήματα
PSE
παρ. 9
1ο μέρος: «θεωρεί ότι ικανοποιητική μείωση ... κατανάλωσης άνθρακα»
2ο μέρος: «όπως η πυρηνική ενέργεια, ο καθαρός άνθρακας και οι ανανεώσιμες πηγές ενέργειας»
παρ. 18
1ο μέρος: «καλεί την ΕΕ ... ανανεώσιμες πηγές,»
2ο μέρος: «και την ανάπτυξη νέων γενεών ... της πυρηνικής σύντηξης·»
παρ. 82
1ο μέρος: «υπογραμμίζει τις δηλώσεις της Επιτροπής ... για την ασφάλεια της πυρηνικής σύντηξης·»
2ο μέρος: «επισημαίνει ότι, προκειμένου ... αειφορικής πυρηνικής τεχνολογίας νέας γενιάς·»
Verts/ALE
παρ. 3
1ο μέρος: «θεωρεί πολύ σημαντική ... της αυξανόμενης ανεπάρκειας των πόρων·»
2ο μέρος: «επισημαίνει επίσης τη σημασία ... για την ασφάλεια του εφοδιασμού·»
παρ. 4
1ο μέρος: «πιστεύει ότι είναι σημαντικό ... ασφαλείας στα πυρηνικά εργοστάσια,»
2ο μέρος: «να εξελιχθεί γρήγορα ... η χρηματοδότηση της έρευνας»
τροπ. 15
1ο μέρος: «επισημαίνει τη μειωμένη συμβολή ... παραγωγή ενέργειας·»
2ο μέρος: «συνιστά ... στην τεχνολογία (CCS)·»
παρ. 35
1ο μέρος: «επισημαίνει ότι η τεχνολογία δέσμευσης ... και πολιτικές πρωτοβουλίες·»
2ο μέρος: «πιστεύει, ωστόσο, ότι είναι ... με την πρώτη δυνατή ευκαιρία·»
PSE, Verts/ALE
παρ. 73
1ο μέρος: «επισημαίνει ότι η επιλογή ... στην αποκλειστική του αρμοδιότητα,»
2ο μέρος: «αλλά μπορεί να έχει επιπτώσεις ... σε άλλα κράτη μέλη·»
24. Κοινοτική στρατηγική για τη μείωση των εκπομπών CO2 από τα επιβατηγά αυτοκίνητα και τα ελαφρά εμπορικά οχήματα
Έκθεση: Chris DAVIES (A6-0343/2007)
Θέμα |
Τροπ. αριθ. |
Συντάκτης |
ΟΚ, κ.λπ. |
Ψηφοφορία |
Ψηφοφορία με ΟΚ/ΗΨ — παρατηρήσεις |
παρ. 1 |
49 |
ALDE |
|
- |
|
παρ. 2 |
50Δ |
ALDE |
|
- |
|
παρ. 3 |
8 |
FLORENZ κ.ά. |
|
Α |
|
42 = 52/αναθ. = |
PPE-DE, ALDE ALDE |
ΟΚ |
+ |
397, 269, 20 |
|
51 |
ALDE |
|
↓ |
|
|
παρ. 4 |
9 |
FLORENZ κ.ά. |
|
+ |
|
παρ. 5 |
10 |
FLORENZ κ.ά. |
ΟΚ |
- |
150, 501, 5 |
43 |
Verts/ALE |
ψ.τμ./ΟΚ |
|
|
|
1 |
- |
270, 388, 6 |
|||
2 |
- |
62, 584, 9 |
|||
27 |
PPE-DE |
ΟΚ |
- |
270, 396, 10 |
|
παρ. 6 |
28Δ |
PPE-DE |
|
- |
|
παρ. 8 |
11 |
FLORENZ κ.ά. |
|
- |
|
29 |
PPE-DE |
|
- |
|
|
44 |
Verts/ALE |
|
- |
|
|
παρ. 12 |
30 = 53/αναθ = |
PPE-DE, ALDE |
ΗΨ |
+ |
339, 291, 7 |
παρ. |
αρχικό κείμενο |
χ.ψ. |
↓ |
|
|
Μετά την παρ. 14 |
45 |
Verts/ALE |
|
- |
|
παρ. 16 |
46 |
Verts/ALE |
|
- |
|
παρ. 17 |
12 |
FLORENZ κ.ά. |
ΟΚ |
- |
59, 621, 4 |
47 |
Verts/ALE |
ΟΚ |
- |
257, 411, 6 |
|
40 |
PPE-DE |
ΟΚ |
- |
326, 355, 8 |
|
παρ. 21 |
13 |
FLORENZ κ.ά. |
|
- |
|
παρ. 22 |
14Δ |
FLORENZ κ.ά. |
|
- |
|
Μετά την παρ. 22 |
39 = 54/αναθ. = |
PPE-DE ALDE |
|
+ |
|
Μετά την παρ. 23 |
48 |
Verts/ALE |
|
- |
|
Μετά την παρ. 24 |
19 |
FLORENZ κ.ά. |
|
- |
|
παρ. 26 |
15Δ |
FLORENZ κ.ά. |
|
- |
|
Μετά την παρ. 26 |
20 |
FLORENZ κ.ά. |
|
- |
|
παρ. 28 |
παρ. |
αρχικό κείμενο |
χ.ψ. |
+ |
|
παρ. 29 |
16Δ = 55Δ = |
FLORENZ κ.ά. ALDE |
ΗΨ |
+ |
460, 204, 12 |
παρ. 36 |
21Δ |
FLORENZ κ.ά. |
|
- |
|
31 |
PPE-DE |
|
- |
|
|
παρ. 37 |
22Δ |
FLORENZ κ.ά. |
|
- |
|
32 |
PPE-DE |
|
- |
|
|
41 |
PSE |
ΗΨ |
+ |
343, 328, 10 |
|
παρ. 38 |
23Δ = 33Δ = |
FLORENZ κ.ά. PPE-DE |
|
- |
|
παρ. 39 |
24Δ |
FLORENZ κ.ά. |
|
- |
|
34 |
PPE-DE |
|
- |
|
|
1 |
PSE |
|
- |
|
|
παρ. 40 |
26Δ |
FLORENZ κ.ά. |
|
- |
|
παρ. 41 |
35 |
PPE-DE |
|
- |
|
25 |
FLORENZ κ.ά. |
|
- |
|
|
παρ. 47 |
36 |
PPE-DE |
|
- |
|
παρ. 48 |
37Δ |
PPE-DE |
|
- |
|
παρ. 49 |
38Δ |
PPE-DE |
|
- |
|
Μετά την αιτ. σκ. ΙΑ |
17 |
FLORENZ κ.ά. |
|
- |
|
Μετά την αιτ. σκ. ΙΣΤ |
18 |
FLORENZ κ.ά. |
ΗΨ |
+ |
466, 188, 9 |
ψηφοφορία: ψήφισμα (εν συνόλω) |
|
+ |
|
Αίτηση για ψηφοφορία με ονομαστική κλήση
GUE/NGL: τροπ. 42/52
PPE-DE: τροπ. 42/52, 51
Verts/ALE: τροπ. 42/52, 10, 43, 27, 12, 47, 40
Αίτηση για χωριστή ψηφοφορία
Verts/ALE: παρ. 12, 28
Αίτηση για ψηφοφορία κατά τμήματα
PSE
τροπ. 43
1ο μέρος: «επισημαίνει ότι ... μηδενικών εκπομπών»
2ο μέρος: «(διαγραφή)»
Διάφορα
Οι τροπολογίες 2 έως 8 αποσύρονται.
25. Η συμβολή της φορολογικής πολιτικής στη στρατηγική της Λισαβόνας
Έκθεση: Sahra WAGENKNECHT (A6-0391/2007)
Θέμα |
Τροπ. αριθ. |
Συντάκτης |
ΟΚ, κ.λπ. |
Ψηφοφορία |
Ψηφοφορία με ΟΚ/ΗΨ — παρατηρήσεις |
παρ. 1 |
11 |
GUE/NGL |
|
- |
|
παρ. |
αρχικό κείμενο |
ψ.τμ. |
|
|
|
1 |
+ |
|
|||
2 |
- |
|
|||
παρ. 2 |
12 |
GUE/NGL |
|
- |
|
παρ. |
αρχικό κείμενο |
ψ.τμ. |
|
|
|
1 |
+ |
|
|||
2 |
+ |
|
|||
3 |
+ |
|
|||
παρ. 3 |
παρ. |
αρχικό κείμενο |
χ.ψ./ΗΨ |
- |
269, 393, 8 |
παρ. 4 |
2 |
PSE |
ΟΚ |
- |
258, 390, 28 |
παρ. |
αρχικό κείμενο |
ψ.τμ./ΟΚ |
|
|
|
1 |
+ |
617, 45, 17 |
|||
2 |
+ |
355, 295, 10 |
|||
3 |
+ |
371, 278, 21 |
|||
4 |
- |
269, 387, 9 |
|||
5 |
- |
23, 633, 23 |
|||
6 |
- |
222, 409, 9 |
|||
Μετά την παρ. 4 |
3 |
PSE |
ΟΚ |
- |
249, 373, 51 |
17 |
Verts/ALE |
|
- |
|
|
παρ. 13 |
4 |
PSE |
ψ.τμ. |
|
|
1 |
+ |
|
|||
2 |
- |
|
|||
13 |
GUE/NGL |
|
↓ |
|
|
παρ. 16 |
18 |
Verts/ALE |
|
- |
|
5 |
PSE |
|
+ |
|
|
Μετά την παρ. 16 |
19 |
Verts/ALE |
|
- |
|
παρ. 17 |
20Δ |
Verts/ALE |
ΟΚ |
- |
321, 340, 12 |
παρ. |
αρχικό κείμενο |
ψ.τμ. |
|
|
|
1 |
+ |
|
|||
2 |
+ |
|
|||
παρ. 18 |
παρ. |
αρχικό κείμενο |
ψ.τμ. |
|
|
1 |
+ |
|
|||
2/ΗΨ |
+ |
444, 192, 28 |
|||
παρ. 19 |
21 |
Verts/ALE |
|
- |
|
παρ. 20 |
παρ. |
αρχικό κείμενο |
χ.ψ. |
+ |
|
παρ. 23 |
6 |
PSE |
ΟΚ |
- |
246, 394, 34 |
14 |
GUE/NGL |
|
- |
|
|
παρ. |
αρχικό κείμενο |
ΟΚ |
+ |
498, 136, 36 |
|
Μετά την παρ. 23 |
15 |
PPE-DE |
ψ.τμ./ΟΚ |
|
|
1 |
+ |
529, 92, 49 |
|||
2 |
- |
256, 380, 21 |
|||
παρ. 24 |
παρ. |
αρχικό κείμενο |
ΟΚ |
+ |
511, 120, 41 |
παρ. 25 |
παρ. |
αρχικό κείμενο |
ΟΚ |
+ |
507, 116, 37 |
παρ. 26 |
7 |
PSE |
ΗΨ |
+ |
421, 188, 27 |
παρ. |
αρχικό κείμενο |
|
↓ |
|
|
Μετά την παρ. 28 |
22 |
Verts/ALE |
|
- |
|
23 |
Verts/ALE |
ΟΚ |
- |
262, 370, 43 |
|
παρ. 29 |
παρ. |
αρχικό κείμενο |
ΟΚ |
+ |
548, 81, 44 |
Μετά την παρ. 32 |
8 |
PSE |
|
- |
|
παρ. 35 |
παρ. |
αρχικό κείμενο |
ψ.τμ. |
|
|
1 |
+ |
|
|||
2 |
- |
|
|||
παρ. 37 |
παρ. |
αρχικό κείμενο |
ψ.τμ. |
|
προφορική τροποποίηση |
1 |
+ |
|
|||
2 |
+ |
|
|||
παρ. 38 |
παρ. |
αρχικό κείμενο |
ψ.τμ./ΟΚ |
|
|
1 |
+ |
566, 69, 30 |
|||
2 |
- |
117, 512, 6 |
|||
3 |
+ |
469, 126, 32 |
|||
Αιτ. σκ. A |
παρ. |
αρχικό κείμενο |
ψ.τμ. |
|
|
1 |
+ |
|
|||
2 |
- |
|
|||
3 |
- |
|
|||
Αιτ. σκ. B |
παρ. |
αρχικό κείμενο |
ψ.τμ./ΟΚ |
|
|
1 |
+ |
554, 86, 19 |
|||
2 |
- |
238, 367, 22 |
|||
Αιτ. σκ. Γ |
παρ. |
αρχικό κείμενο |
ψ.τμ./ΟΚ |
|
|
1 |
+ |
614, 27, 18 |
|||
2 |
+ |
491, 107, 40 |
|||
Αιτ. σκ. Δ |
16Δ |
Verts/ALE |
|
- |
|
9 |
GUE/NGL |
|
- |
|
|
1 |
PSE |
ΟΚ |
- |
272, 378, 27 |
|
παρ. |
αρχικό κείμενο |
ψ.τμ./ΟΚ |
|
|
|
1 |
+ |
541, 101, 17 |
|||
2 |
+ |
474, 120, 49 |
|||
3 |
+ |
401, 234, 21 |
|||
Μετά την αιτ. σκ. ΣΤ |
10 |
GUE/NGL |
|
- |
|
Αιτ. σκ. H |
παρ. |
αρχικό κείμενο |
ψ.τμ. |
|
|
1 |
+ |
|
|||
2 |
+ |
|
|||
Αιτ. σκ. Ι |
παρ. |
αρχικό κείμενο |
χ.ψ. |
+ |
|
ψηφοφορία: ψήφισμα (εν συνόλω) |
ΟΚ |
+ |
323, 214, 120 |
Αίτηση για ψηφοφορία με ονομαστική κλήση
UEN: Αιτ. σκ. B, παρ. 23, 24, 25, 29, τροπ. 1, 2, 6, τελική ψηφοφορία
PSE: τροπ. 1, 2, 3, παρ. 4 (το σύνολο), τελική ψηφοφορία
Verts/ALE: τροπ. 20, 23, τελική ψηφοφορία
GUE/NGL: τελική ψηφοφορία
PPE-DE: τροπ. 15
Αίτηση για χωριστή ψηφοφορία
PSE: Αιτ. σκ. Ι, παρ. 20
PPE-DE: παρ. 3, 23, 25, 26
Αίτηση για ψηφοφορία κατά τμήματα
ALDE
Αιτ. σκ. A
1ο μέρος: «εκτιμώντας ότι ... στη γνώση» με εξαίρεση τους όρους «το γεγονός ότι»
2ο μέρος: «το γεγονός ότι»
3ο μέρος: «οδηγεί σε διόγκωση των δημόσιων δαπανών»
Αιτ. σκ. B
1ο μέρος: Σύνολο του κειμένου με εξαίρεση τους όρους «προσφέρει σημαντικές ευκαιρίες ... μέσω της φοροδιαφυγής»
2ο μέρος: οι όροι αυτοί
παρ. 1
1ο μέρος: Σύνολο του κειμένου με εξαίρεση τους όρους «της αγοράς εργασίας ... επένδυση σε»
2ο μέρος: οι όροι αυτοί
UEN
Αιτ. σκ. Γ
1ο μέρος: «λαμβάνοντας υπόψη ... των ιδίων πόρων της Ευρωπαϊκής Ένωσης,»
2ο μέρος: «αλλά και ότι ο κατάλληλος φορολογικός ... των υπαλλήλων τους και των καταναλωτών,»
PSE
τροπ.15
1ο μέρος: «επισημαίνει ότι ... προβλέπεται από τις Συνθήκες»
2ο μέρος: «και ότι, ως εκ τούτου ... την επιθυμία τους·»
παρ. 17
1ο μέρος: «επισημαίνει ότι ... ειδικούς φόρους κατανάλωσης·»
2ο μέρος: «υπογραμμίζει ότι θα πρέπει να ... φόρων κατανάλωσής τους·»
παρ. 37
1ο μέρος: «θεωρεί απαραίτητη ... μονάδες στο εξωτερικό·»
2ο μέρος: «επικροτεί την ανακοίνωση ... διασυνοριακού χαρακτήρα·»
Verts/ALE, PSE, GUE/NGL
παρ. 18
1ο μέρος: Σύνολο του κειμένου με εξαίρεση τους όρους «καθαρών, μη ορυκτών»
2ο μέρος: Οι όροι αυτοί
PSE, GUE/NGL
παρ. 35
1ο μέρος: Σύνολο του κειμένου με εξαίρεση τους όρους «θεωρεί ότι η απόφαση ... τα φορολογικά τους συστήματα»
2ο μέρος: Οι όροι αυτοί
PPE-DE
Αιτ. σκ. H
1ο μέρος: Σύνολο του κειμένου με εξαίρεση τους όρους «αυξημένος συντονισμός ... Ευρώπη πρέπει να οικοδομήσει»
2ο μέρος: Οι όροι αυτοί
τροπ. 4
1ο μέρος: «καλεί τα κράτη μέλη ... προϋπολογισμού»
2ο μέρος: «υπογραμμίζει την ανάγκη ... διαθέσιμων πόρων»
UEN, PSE
Αιτιολογική σκέψη Δ
1ο μέρος: «λαμβάνοντας υπόψη ότι ... δυναμικού εταιρικού περιβάλλοντος,»
2ο μέρος: «αλλά και ότι ο κατάλληλος φορολογικός ... των υπαλλήλων τους και των καταναλωτών,»
3ο μέρος: «ο οποίος δεν επιχειρεί να εναρμονίσει τους φορολογικούς συντελεστές»
GUE/NGL, PPE-DE
παρ. 2
1ο μέρος: Σύνολο του κειμένου με εξαίρεση τους όρους «επισημαίνει ωστόσο ... με άλλες χώρες του ΟΟΣΑ»
2ο μέρος: «επισημαίνει ωστόσο ... με άλλες χώρες του ΟΟΣΑ»
3ο μέρος: «επισημαίνει την ανάγκη ... δημιουργία απασχόλησης»
ALDE, PSE, Verts/ALE, GUE/NGL
παρ. 4
1ο μέρος: Σύνολο του κειμένου με εξαίρεση τους όρους «στην οικονομία», «και να προωθηθεί ο υγιής φορολογικός ανταγωνισμός»«σε ό,τι αφορά την κρατική χρηματοδότηση» και «να διευκολυνθεί ο ανταγωνισμός ... στην παγκόσμια οικονομία»«και με σκοπό να»
2ο μέρος: «στην οικονομία»,
3ο μέρος: «και να προωθηθεί ο υγιής φορολογικός ανταγωνισμός»
4ο μέρος: «σε ό,τι αφορά την κρατική χρηματοδότηση»
5ο μέρος: «να διευκολυνθεί ο ανταγωνισμός ... στην παγκόσμια οικονομία»
6ο μέρος: «με σκοπό να»
UEN, PSE, PPE-DE
παρ. 38
1ο μέρος: Σύνολο του κειμένου με εξαίρεση τον όρο «κατάλληλη» και Σύνολο του κειμένου με εξαίρεση τους όρους «εν αναμονή της εφαρμογής της κοινής ευρωπαϊκής ενοποιημένης βάσης φορολογίας των επιχειρήσεων»
2ο μέρος: «κατάλληλη»
3ο μέρος: «εν αναμονή της εφαρμογής της κοινής ευρωπαϊκής ενοποιημένης βάσης φορολογίας των επιχειρήσεων»
Διάφορα
Η Piia-Noora KAUPPI κατέθεσε την ακόλουθη προφορική τροπολογία στην παράγραφο 37:
37. θεωρεί απαραίτητη τη μετάβαση προς ένα σύστημα διασυνοριακής ελάφρυνσης λόγω ζημίας, τόσο για τις εταιρείες όσο και για τους ομίλους με μονάδες στο εξωτερικό· σημειώνει την ανακοίνωση της Επιτροπής σχετικά με τη φορολογική μεταχείριση των ζημιών σε υποθέσεις διασυνοριακού χαρακτήρα·
26. Πράσινο Βιβλίο: Για μια Ευρώπη απαλλαγμένη από το κάπνισμα: στρατηγικές επιλογές σε επίπεδο ΕΕ *
Έκθεση: Karl-Heinz FLORENZ (A6-0336/2007)
Θέμα |
Τροπ. αριθ. |
Συντάκτης |
ΟΚ, κ.λπ. |
Ψηφοφορία |
Ψηφοφορία με ΟΚ/ΗΨ — παρατηρήσεις |
παρ. 4 |
1Δ |
PPE-DE |
ΟΚ |
- |
220, 385, 17 |
παρ. 7 |
2Δ |
PPE-DE |
ΟΚ |
- |
225, 416, 19 |
παρ. 8 |
3 |
PPE-DE |
ψ.τμ. |
|
|
1/ΟΚ |
- |
247, 380, 22 |
|||
2/ΟΚ |
- |
286, 355, 27 |
|||
3 |
+ |
|
|||
4/ΗΨ |
+ |
509, 119, 19 |
|||
Μετά την παρ. 8 |
11 |
ALDE |
ΟΚ |
+ |
342, 268, 24 |
12 |
Verts/ALE |
ΟΚ |
+ |
542, 92, 29 |
|
παρ. 11, περίπτωση 3 |
4 |
PPE-DE |
|
- |
|
8 |
ALDE |
|
+ |
|
|
παρ. 16 |
6Δ |
PPE-DE |
ΟΚ |
- |
214, 416, 30 |
Μετά την παρ. 16 |
7 |
ALDE |
|
+ |
|
παρ. 23 |
5Δ |
PPE-DE |
ΟΚ |
+ |
422, 209, 28 |
Μετά την παρ. 23 |
10 |
ALDE |
|
+ |
προφορική τροποποίηση |
Αιτ. σκ. ΙΘ |
9 |
ALDE |
|
+ |
|
ψηφοφορία: ψήφισμα (εν συνόλω) |
ΟΚ |
+ |
561, 63, 36 |
Αίτηση για ψηφοφορία με ονομαστική κλήση
PPE-DE: τελική ψηφοφορία
ALDE: τροπ. 1, 5, 6, 11
Verts/ALE: τροπ. 2, 3 1ο, 2ο μέρος, 12
Αίτηση για ψηφοφορία κατά τμήματα
ALDE, Verts/ALE, PPE-DE
τροπολογία 3
1ο μέρος: «καλεί τα κράτη μέλη ... (διαγραφή)»
2ο μέρος: «ενώ θα έπρεπε να επιτρέπονται ... των παιδιών και των νέων»
3ο μέρος: «απαιτεί από την Επιτροπή ... προστασίας της εργασίας»
4ο μέρος: «και εν προκειμένω να αναγνωρίσει ... των κρατών μελών»
Διάφορα
Ο Μάριος Ματσάκης κατέθεσε την ακόλουθη προφορική τροπολογία στην τροπολογία 10:
23α. καλεί ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ την Επιτροπή να ερευνήσει τους κινδύνους για την υγεία που συνδέονται με την κατανάλωση «snus» και τις επιπτώσεις της στην κατανάλωση τσιγάρων·
27. Σχέσεις Ευρωπαϊκής Ένωσης-Τουρκίας
Προτάσεις ψηφίσματος: (B6-0376/2007, B6-0398/2007)
Θέμα |
Τροπ. αριθ. |
Συντάκτης |
ΟΚ, κ.λπ. |
Ψηφοφορία |
Ψηφοφορία με ΟΚ/ΗΨ — παρατηρήσεις |
Πρόταση ψηφίσματος της Επιτροπής Εωτερικών Υποθέσεων B6-0376/2007 |
|||||
παρ. 1 |
11 |
ITS |
|
- |
|
παρ. 2 |
12 |
ITS |
|
- |
|
παρ. 5 |
13 |
ITS |
|
- |
|
παρ. 11 |
14 |
ITS |
|
- |
|
Μετά την παρ. 11 |
15 |
ITS |
ΟΚ |
- |
65, 539, 22 |
παρ. 13 |
1 |
PPE-DE |
|
+ |
|
Μετά την παρ. 15 |
21 |
CARLOTTI κ.ά. |
ΗΨ |
- |
260, 309, 31 |
24 |
CARLOTTI κ.ά. |
|
- |
|
|
παρ. 19 |
παρ. |
αρχικό κείμενο |
|
+ |
προφορική τροποποίηση |
Μετά την παρ. 19 |
22 |
Verts/ALE |
|
↓ |
|
παρ. 20 |
5 |
GUE/NGL |
|
- |
|
παρ. 21 |
ΣΤ27 |
επιτροπή |
|
+ |
|
20 |
PSE |
|
↓ |
|
|
23 |
Verts/ALE |
|
↓ |
|
|
2 |
PPE-DE |
|
↓ |
|
|
6 |
GUE/NGL |
|
↓ |
|
|
Μετά την παρ. 21 |
ΣΤ28 |
επιτροπή |
|
+ |
|
3 |
PPE-DE |
|
↓ |
|
|
παρ. 22 |
16 |
ITS |
ΟΚ |
- |
78, 512, 20 |
25 |
UEN |
ΟΚ |
- |
179, 411, 17 |
|
7 |
GUE/NGL |
|
- |
|
|
παρ. 23 |
17 |
ITS |
ΟΚ |
- |
83, 497, 19 |
8 |
GUE/NGL |
|
R |
|
|
Μετά την παρ. 26 |
18 |
ITS |
ΟΚ |
- |
57, 547, 14 |
|
19 |
ITS |
ΟΚ |
- |
48, 553, 11 |
Αιτ. σκ. Γ |
9 |
ITS |
ΟΚ |
- |
55, 536, 19 |
26 |
GAUBERT κ.ά. |
|
+ |
|
|
Αιτ. σκ. Δ |
10 |
ITS |
|
- |
|
Μετά την αιτ. σκ. Δ |
4 |
GUE/NGL |
ΟΚ |
- |
176, 408, 26 |
ψηφοφορία: ψήφισμα (εν συνόλω) |
|
+ |
|
||
Πρόταση ψηφίσματος πολιτικής ομάδας |
|||||
B6-0398/2007 |
|
ITS |
|
↓ |
|
Αίτηση για ψηφοφορία με ονομαστική κλήση
GUE/NGL: τροπ. 4
UEN: τροπ. 25
ITS: τροπ. 9, 15, 16, 17, 18, 19
Αίτηση για ψηφοφορία κατά τμήματα
GUE/NGL
Συμβιβαστική τροπ. 28
Δυνάμει του άρθρου 154, παράγραφος 6 του Κανονισμού, οι ψηφοφορίες κατά τμήματα σε συμβιβαστικές τροπολογίες δεν είναι παραδεκτές.
Διάφορα
Η Ria Oomen-Ruijten κατέθεσε την ακόλουθη προφορική τροπολογία στην παράγραφο 19:
19. ανησυχεί για τις συνέπειες των κοινωνικών, οικολογικών, πολιτισμικών και γεωπολιτικών προβλημάτων του νοτιοανατολικού τουρκικού σχεδίου για την Ανατολία, τα έργα κατασκευής υδατοφρακτών του οποίου έχουν άμεση επίπτωση στον εφοδιασμό των γειτονικών χωρών με νερό· καλεί την Επιτροπή να παρακολουθεί εκ του σύνεγγυς στην τακτική της έκθεση την ανάπτυξη της διαμεθοριακής συνεργασίας στον τομέα των υδάτινων πόρων, σε συμφωνία με τις διεθνείς συμβάσεις, τις οδηγίες για την προστασία της φύσης και του περιβάλλοντος και την οδηγία-πλαίσιο για τα ύδατα και να προωθήσει την εφαρμογή των περιβαλλοντικών προτύπων ΕΕ σε έργα εξόρυξης και φράγματα μεγάλου εύρους·
ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ II
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΩΝ ΨΗΦΟΦΟΡΙΩΝ ΜΕ ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΗ ΚΛΗΣΗ
1. Έκθεση Corbett A6-0354/2007
τροπολογίες 2, 7, 8 + 3, 6, 9
Υπέρ: 509
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Attwooll, Baeva, Bărbuleţiu, Budreikaitė, Busk, Buşoi, Cappato, Carlshamre, Ciornei, Drčar Murko, Duff, Ferrari, Griesbeck, Harkin, Hellvig, in 't Veld, Juknevičienė, Kacin, Kazak, Klinz, Koch-Mehrin, Kułakowski, Lambsdorff, Lax, Lehideux, Losco, Ludford, Maaten, Manders, Matsakis, Mohácsi, Morillon, Neyts-Uyttebroeck, Ortuondo Larrea, Oviir, Pannella, Piskorski, Pohjamo, Polfer, Prodi, Raeva, Resetarits, Samuelsen, Savi, Sbarbati, Schmidt Olle, Schuth, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Szent-Iványi, Takkula, Toia, Toma, Vălean, Van Hecke, Veraldi, Virrankoski, Wallis
GUE/NGL: Agnoletto, Aita, Brie, Catania, de Brún, Figueiredo, Flasarová, Guerreiro, Guidoni, Henin, Holm, Liotard, McDonald, Manolakou, Markov, Maštálka, Meijer, Morgantini, Musacchio, Pafilis, Papadimoulis, Pflüger, Portas, Ransdorf, Remek, Rizzo, Seppänen, Søndergaard, Svensson, Triantaphyllides, Uca, Wagenknecht, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Belder, Blokland, Bonde, Coûteaux, Georgiou, Goudin, Krupa, Louis, Lundgren, Tomczak, Wojciechowski Bernard
ITS: Claeys, Coşea, Dillen, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Pen Marine, Martinez, Mihăescu, Mölzer, Moisuc, Mussolini, Popeangă, Romagnoli, Schenardi, Stănescu, Vanhecke
NI: Baco, Belohorská, Bobošíková, Giertych, Rivera
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Angelakas, Ashworth, Atkins, Audy, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Becsey, Belet, Berend, Böge, Bonsignore, Bowis, Bradbourn, Braghetto, Brejc, Brepoels, Březina, Brok, Brunetta, Burke, Bushill-Matthews, Busuttil, Cabrnoch, Callanan, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, del Castillo Vera, Chichester, Chmielewski, Coelho, Daul, De Blasio, Dehaene, Deß, Deva, Díaz de Mera García Consuegra, Dimitrakopoulos, Dover, Duchoň, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Elles, Esteves, Fajmon, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Florenz, Fontaine, Fraga Estévez, Freitas, Friedrich, Gahler, Gál, Galeote, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gewalt, Gklavakis, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Graça Moura, Gräßle, de Grandes Pascual, Grosch, Grossetête, Gutiérrez-Cortines, Gyürk, Handzlik, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Hieronymi, Higgins, Hoppenstedt, Hudacký, Hybášková, Iacob-Ridzi, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jałowiecki, Járóka, Jarzembowski, Jeggle, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Kamall, Karas, Kasoulides, Kelam, Kirkhope, Klamt, Klaß, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Korhola, Kratsa-Tsagaropoulou, Kudrycka, Kušķis, Lamassoure, Landsbergis, Langen, Langendries, Lauk, Lechner, Lehne, Lewandowski, Liese, Lombardo, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, Mann Thomas, Mantovani, Marinescu, Marques, Martens, Mato Adrover, Matsis, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Méndez de Vigo, Mikolášik, Millán Mon, Mladenov, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, Niebler, van Nistelrooij, Novak, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Ouzký, Pack, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Parish, Patriciello, Petre, Pieper, Pīks, Pinheiro, Pleštinská, Podestà, Posselt, Purvis, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Ribeiro e Castro, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Sartori, Saryusz-Wolski, Schierhuber, Schinas, Schmitt, Schöpflin, Schröder, Schwab, Seeber, Seeberg, Siekierski, Silva Peneda, Škottová, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stevenson, Strejček, Stubb, Sturdy, Sudre, Szabó, Szájer, Tajani, Tannock, Thyssen, Ţîrle, Toubon, Trakatellis, Ulmer, Urutchev, Vakalis, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Vatanen, Veneto, Vernola, Vlasák, Vlasto, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, Záborská, Zahradil, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zvěřina, Zwiefka
PSE: Arif, Arnaoutakis, Athanasiu, Batzeli, Beňová, Berès, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Busquin, Carlotti, Carnero González, Casaca, Castex, Corbey, Corda, Cottigny, Creţu Corina, De Keyser, Dobolyi, Douay, Dumitrescu, Estrela, Falbr, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, Gebhardt, Geringer de Oedenberg, Gurmai, Guy-Quint, Hänsch, Hamon, Harangozó, Hasse Ferreira, Haug, Hazan, Hutchinson, Kindermann, Kinnock, Kirilov, Koppa, Kreissl-Dörfler, Laignel, Lambrinidis, Lefrançois, Lehtinen, Leichtfried, Lyubcheva, Madeira, Mann Erika, Navarro, Patrie, Peillon, Piecyk, Pinior, Poignant, Prets, Pribetich, Rapkay, Roure, Scheele, Severin, Sousa Pinto, Szejna, Tabajdi, Thomsen, Trautmann, Vaugrenard, Vergnaud, Walter, Weber Henri, Weiler
UEN: Aylward, Berlato, Bielan, Borghezio, Bossi, Crowley, Czarnecki Marek Aleksander, Czarnecki Ryszard, Didžiokas, Foglietta, Foltyn-Kubicka, Gobbo, Grabowski, Janowski, Krasts, Kristovskis, Kuc, Kuźmiuk, La Russa, Libicki, Maldeikis, Masiel, Musumeci, Ó Neachtain, Pęk, Piotrowski, Podkański, Poli Bortone, Rogalski, Roszkowski, Rutowicz, Ryan, Speroni, Tatarella, Tomaszewska, Vaidere, Wojciechowski Janusz, Zapałowski, Zīle
Verts/ALE: Aubert, Auken, Beer, Bennahmias, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Cramer, Evans Jill, Flautre, Frassoni, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Horáček, Hudghton, Isler Béguin, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Smith, Staes, Trüpel, Turmes, Voggenhuber, Ždanoka
Κατά: 149
ALDE: Andria, Beaupuy, Bourlanges, Bowles, Cocilovo, Cornillet, Davies, Degutis, Deprez, Dičkutė, Fourtou, Geremek, Gibault, Hall, Jäätteenmäki, Jensen, Laperrouze, Morţun, Mulder, Newton Dunn, Pistelli, Ries, Riis-Jørgensen, Sterckx, Susta, Watson
IND/DEM: Batten, Booth, Clark, Knapman, Nattrass, Sinnott, Titford, Wise, Železný
NI: Allister, Helmer, Martin Hans-Peter
PPE-DE: Cederschiöld, Doyle, Fjellner, Jackson, Kauppi, Wohlin, Wortmann-Kool
PSE: Andersson, Assis, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Battilocchio, Berman, Bösch, Bozkurt, Bulfon, Bullmann, Van den Burg, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Cercas, Christensen, Corbett, De Michelis, De Rossa, Désir, De Vits, Dîncu, Dührkop Dührkop, El Khadraoui, Ettl, Evans Robert, Färm, Fava, Fazakas, Garcés Ramón, García Pérez, Gierek, Glante, Gottardi, Grabowska, Grech, Hegyi, Herczog, Honeyball, Howitt, Hughes, Iotova, Jacobs, Kósáné Kovács, Koterec, Krehl, Kuhne, Lavarra, Leinen, Lévai, Liberadzki, Locatelli, McAvan, McCarthy, Maňka, Martin David, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Mihalache, Moreno Sánchez, Morgan, Napoletano, Neris, Occhetto, Öger, Paasilinna, Pahor, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Pittella, Podgorean, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Schaldemose, Schulz, Segelström, Simpson, Siwiec, Sornosa Martínez, Stihler, Stockmann, Swoboda, Tarand, Titley, Valenciano Martínez-Orozco, Van Lancker, Vigenin, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Camre
Verts/ALE: Onesta
Αποχές: 10
ALDE: Gentvilas
GUE/NGL: Kaufmann
ITS: Buruiană-Aprodu
NI: Kozlík
PPE-DE: Descamps, De Veyrac, De Lange, Nicholson
UEN: Angelilli
Verts/ALE: van Buitenen
Διορθώσεις και προθέσεις ψήφου
Υπέρ: Avril Doyle, Alfonso Andria, Konrad Szymański, Maria Matsouka, Anne Laperrouze
Κατά: Jules Maaten, Sophia in 't Veld, Ville Itälä, Dan Jørgensen, Britta Thomsen
2. Έκθεση Corbett A6-0354/2007
απόφαση
Υπέρ: 568
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Andria, Attwooll, Baeva, Bărbuleţiu, Birutis, Bourlanges, Bowles, Busk, Buşoi, Carlshamre, Chatzimarkakis, Ciornei, Cocilovo, Cornillet, Degutis, Deprez, Dičkutė, Duff, Ek, Ferrari, Fourtou, Gentvilas, Geremek, Gibault, Hall, Harkin, Hellvig, Jäätteenmäki, Jensen, Kacin, Kazak, Koch-Mehrin, Lambsdorff, Lax, Losco, Ludford, Lynne, Maaten, Manders, Matsakis, Mohácsi, Morillon, Morţun, Mulder, Neyts-Uyttebroeck, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Pannella, Piskorski, Pistelli, Polfer, Prodi, Raeva, Resetarits, Ries, Riis-Jørgensen, Savi, Schmidt Olle, Schuth, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Susta, Szent-Iványi, Takkula, Toia, Toma, Vălean, Veraldi, Virrankoski, Wallis, Watson
GUE/NGL: Agnoletto, Aita, Brie, Catania, de Brún, Figueiredo, Flasarová, Guerreiro, Guidoni, Henin, Holm, Kaufmann, Liotard, McDonald, Manolakou, Markov, Maštálka, Morgantini, Musacchio, Pafilis, Papadimoulis, Pflüger, Portas, Ransdorf, Remek, Rizzo, Seppänen, Triantaphyllides, Uca, Wagenknecht, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Belder, Blokland, Bonde, Georgiou, Louis, Sinnott
ITS: Buruiană-Aprodu, Claeys, Coşea, Dillen, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Pen Marine, Martinez, Mihăescu, Mölzer, Moisuc, Mussolini, Popeangă, Romagnoli, Schenardi, Stănescu, Vanhecke
NI: Belohorská, Bobošíková, Giertych, Rivera
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Angelakas, Ashworth, Atkins, Audy, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Becsey, Belet, Berend, Böge, Bowis, Bradbourn, Braghetto, Brejc, Brepoels, Březina, Brok, Brunetta, Burke, Bushill-Matthews, Cabrnoch, Callanan, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, del Castillo Vera, Cederschiöld, Chichester, Chmielewski, Daul, De Blasio, Dehaene, Descamps, Deß, Deva, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Doyle, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Elles, Esteves, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Fjellner, Florenz, Fontaine, Fraga Estévez, Freitas, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Galeote, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gewalt, Gklavakis, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Graça Moura, Gräßle, de Grandes Pascual, Grosch, Grossetête, Gutiérrez-Cortines, Gyürk, Handzlik, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Hieronymi, Higgins, Hoppenstedt, Hudacký, Hybášková, Iacob-Ridzi, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jarzembowski, Jeggle, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Kamall, Karas, Kasoulides, Kauppi, Kelam, Kirkhope, Klamt, Klaß, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Korhola, Kratsa-Tsagaropoulou, Kudrycka, Kušķis, Lamassoure, De Lange, Langen, Langendries, Lauk, Lechner, Lewandowski, Liese, Lombardo, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, Mann Thomas, Mantovani, Marinescu, Marques, Mato Adrover, Matsis, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Méndez de Vigo, Mikolášik, Millán Mon, Mladenov, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Novak, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Ouzký, Pack, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Parish, Patriciello, Petre, Pieper, Pīks, Pinheiro, Pleštinská, Podestà, Posselt, Purvis, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Ribeiro e Castro, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Saïfi, Sartori, Saryusz-Wolski, Schierhuber, Schinas, Schmitt, Schöpflin, Schröder, Schwab, Seeber, Siekierski, Silva Peneda, Škottová, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stevenson, Strejček, Stubb, Sturdy, Sudre, Szabó, Szájer, Tajani, Tannock, Thyssen, Toubon, Trakatellis, Ulmer, Urutchev, Vakalis, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Vatanen, Veneto, Vernola, Vidal-Quadras, Vlasto, Weisgerber, Wieland, Wohlin, Zahradil, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zvěřina, Zwiefka
PSE: Andersson, Arif, Arnaoutakis, Assis, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Batzeli, Beňová, Bösch, Bono, Botopoulos, Bozkurt, Bullmann, Busquin, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Cercas, Christensen, Corbett, Corbey, Corda, De Michelis, De Rossa, Désir, De Vits, Dührkop Dührkop, Ettl, Evans Robert, Färm, Fava, Garcés Ramón, García Pérez, Gebhardt, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Goebbels, Golik, Gomes, Grech, Gurmai, Hänsch, Hamon, Harangozó, Hasse Ferreira, Haug, Hazan, Hegyi, Herczog, Honeyball, Hughes, Iotova, Jacobs, Kindermann, Kinnock, Kósáné Kovács, Koterec, Lambrinidis, Lavarra, Leichtfried, Leinen, Lévai, Liberadzki, Lienemann, Locatelli, Lyubcheva, McAvan, McCarthy, Madeira, Maňka, Mann Erika, Martin David, Martínez Martínez, Matsouka, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Mihalache, Moreno Sánchez, Morgan, Myller, Napoletano, Occhetto, Öger, Paasilinna, Pahor, Paleckis, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Piecyk, Pinior, Pittella, Podgorean, Poignant, Prets, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Scheele, Segelström, Severin, Simpson, Siwiec, Skinner, Sornosa Martínez, Stihler, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Tarand, Thomsen, Titley, Valenciano Martínez-Orozco, Van Lancker, Vigenin, Walter, Weiler, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García
UEN: Berlato, Bielan, Borghezio, Camre, Crowley, Czarnecki Marek Aleksander, Czarnecki Ryszard, Didžiokas, Foltyn-Kubicka, Gobbo, Grabowski, Janowski, Krasts, Kristovskis, Kuc, Kuźmiuk, La Russa, Libicki, Maldeikis, Masiel, Musumeci, Ó Neachtain, Pęk, Piotrowski, Podkański, Poli Bortone, Rogalski, Roszkowski, Rutowicz, Speroni, Tatarella, Tomaszewska, Vaidere, Wojciechowski Janusz, Zapałowski, Zīle
Verts/ALE: Aubert, Auken, Beer, Bennahmias, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Cramer, Evans Jill, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Horáček, Hudghton, Isler Béguin, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Smith, Staes, Trüpel, Turmes, Voggenhuber, Ždanoka
Κατά: 94
ALDE: Budreikaitė, Cappato, Davies, Drčar Murko, Griesbeck, Klinz, Krahmer, Kułakowski, Laperrouze, Lehideux, Pohjamo, Sbarbati, Van Hecke
GUE/NGL: Meijer
IND/DEM: Batten, Booth, Clark, Farage, Knapman, Lundgren, Nattrass, Titford, Wise, Wojciechowski Bernard, Železný
NI: Martin Hans-Peter
PPE-DE: Busuttil, Coelho, Dimitrakopoulos, Dover, Duchoň, Fajmon, Jackson, Jałowiecki, Járóka, Landsbergis, Protasiewicz, Queiró, Salafranca Sánchez-Neyra, Seeberg, Ţîrle, Van Orden, Vlasák, Weber Manfred, Wortmann-Kool
PSE: Battilocchio, Berès, Berman, Borrell Fontelles, Bourzai, Castex, Cottigny, Creţu Corina, De Keyser, Dîncu, Dobolyi, Douay, Dumitrescu, El Khadraoui, Estrela, Fazakas, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, Gottardi, Grabowska, Groote, Guy-Quint, Hutchinson, Jöns, Jørgensen, Kirilov, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Laignel, Lefrançois, Lehtinen, Navarro, Neris, Patrie, Peillon, Pribetich, Roure, Sakalas, Schaldemose, Sousa Pinto, Trautmann, Vaugrenard, Vergnaud, Weber Henri, Zingaretti
UEN: Aylward, Foglietta, Ryan
Αποχές: 17
ALDE: Beaupuy, Juknevičienė, Newton Dunn
IND/DEM: Coûteaux, Goudin, Krupa, Tomczak
NI: Allister, Baco, Helmer, Kozlík
PPE-DE: Martens
PSE: Falbr, Fernandes
UEN: Angelilli
Verts/ALE: van Buitenen, Onesta
Διορθώσεις και προθέσεις ψήφου
Υπέρ: Lívia Járóka, Danutė Budreikaitė, Karin Jöns, Alain Hutchinson, Giorgos Dimitrakopoulos, Simon Busuttil, Edite Estrela, Maria Martens, Konrad Szymański, Carlos Coelho, Bernard Wojciechowski, Bernadette Vergnaud, Martine Roure, Bernadette Bourzai, Anna Záborská, Robert Navarro, Pervenche Berès, Henri Weber, Catherine Trautmann, Harlem Désir, Yannick Vaugrenard, Anne Ferreira, Christel Schaldemose, Dan Jørgensen
Κατά: Sophia in 't Veld, Véronique De Keyser, Charlotte Cederschiöld, Bernard Poignant, Christofer Fjellner
3. Έκθεση Reul A6-0348/2007
τροπολογία 14
Υπέρ: 167
ALDE: Andria, Cavada, Cocilovo, Ferrari, in 't Veld, Pistelli, Prodi, Samuelsen, Toia, Veraldi
GUE/NGL: Agnoletto, Aita, Brie, Catania, de Brún, Figueiredo, Guidoni, Henin, Holm, Kaufmann, Liotard, McDonald, Manolakou, Markov, Meijer, Morgantini, Musacchio, Pafilis, Papadimoulis, Pflüger, Portas, Ransdorf, Rizzo, Seppänen, Søndergaard, Svensson, Uca, Wagenknecht, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Belder, Blokland, Bonde, Georgiou, Goudin, Lundgren, Sinnott
ITS: Mihăescu
NI: Martin Hans-Peter
PPE-DE: Burke, Cederschiöld, Coelho, Dimitrakopoulos, Doyle, Higgins, Hybášková, McGuinness, Papastamkos, Saïfi, Seeberg, Zatloukal
PSE: Andersson, Arnaoutakis, Barón Crespo, Batzeli, Berman, Botopoulos, Bozkurt, Casaca, Christensen, Corbey, De Vits, Dobolyi, Dührkop Dührkop, Evans Robert, Färm, Fava, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, Gomes, Gottardi, Gurmai, Guy-Quint, Haug, Hutchinson, Jacobs, Jørgensen, Kinnock, Koppa, Lambrinidis, Lavarra, Leichtfried, Leinen, Madeira, Mann Erika, Matsouka, Myller, Napoletano, Pinior, Pittella, Rothe, Roure, dos Santos, Schaldemose, Scheele, Schulz, Segelström, Siwiec, Sousa Pinto, Szejna, Tabajdi, Tarand, Thomsen, Van Lancker, Zingaretti
UEN: Angelilli, Berlato, Borghezio, Bossi, Czarnecki Ryszard, Foglietta, Gobbo, La Russa, Musumeci, Poli Bortone, Speroni, Tatarella, Wojciechowski Janusz
Verts/ALE: Aubert, Auken, Beer, Bennahmias, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Cramer, Evans Jill, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, Hammerstein, Harms, Hassi, Horáček, Hudghton, Isler Béguin, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Smith, Staes, Trüpel, Turmes, Voggenhuber, Ždanoka
Κατά: 515
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Attwooll, Baeva, Bărbuleţiu, Beaupuy, Birutis, Bourlanges, Bowles, Budreikaitė, Busk, Buşoi, Cappato, Carlshamre, Chatzimarkakis, Ciornei, Cornillet, Davies, Degutis, Deprez, Dičkutė, Drčar Murko, Duff, Ek, Fourtou, Gentvilas, Geremek, Gibault, Griesbeck, Hall, Harkin, Hellvig, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Kazak, Klinz, Koch-Mehrin, Krahmer, Kułakowski, Lambsdorff, Laperrouze, Lax, Lehideux, Losco, Ludford, Lynne, Maaten, Manders, Matsakis, Mohácsi, Morillon, Morţun, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Pannella, Piskorski, Pohjamo, Polfer, Raeva, Resetarits, Ries, Riis-Jørgensen, Savi, Sbarbati, Schmidt Olle, Schuth, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Susta, Szent-Iványi, Takkula, Toma, Vălean, Van Hecke, Virrankoski, Wallis, Watson
GUE/NGL: Flasarová, Maštálka, Remek
IND/DEM: Batten, Booth, Clark, Coûteaux, Farage, Knapman, Krupa, Louis, Nattrass, Titford, Tomczak, Wise, Wojciechowski Bernard, Železný
ITS: Buruiană-Aprodu, Claeys, Coşea, Dillen, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Pen Marine, Le Rachinel, Martinez, Mölzer, Moisuc, Mussolini, Popeangă, Romagnoli, Schenardi, Stănescu, Vanhecke
NI: Allister, Belohorská, Bobošíková, Giertych, Helmer, Rivera
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Antoniozzi, Ashworth, Atkins, Audy, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Becsey, Belet, Berend, Böge, Bonsignore, Bowis, Bradbourn, Braghetto, Brejc, Brepoels, Březina, Brunetta, Bushill-Matthews, Busuttil, Cabrnoch, Callanan, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, del Castillo Vera, Chichester, Chmielewski, Daul, De Blasio, Dehaene, Demetriou, Descamps, Deß, Deva, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Dover, Duchoň, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Elles, Esteves, Fajmon, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Fjellner, Florenz, Fontaine, Fraga Estévez, Freitas, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Galeote, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gewalt, Gklavakis, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Graça Moura, Gräßle, de Grandes Pascual, Grosch, Grossetête, Gutiérrez-Cortines, Gyürk, Handzlik, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Hieronymi, Hoppenstedt, Hudacký, Iacob-Ridzi, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jackson, Jałowiecki, Járóka, Jarzembowski, Jeggle, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Kamall, Karas, Kasoulides, Kauppi, Kelam, Kirkhope, Klamt, Klaß, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Korhola, Kratsa-Tsagaropoulou, Kudrycka, Kušķis, Lamassoure, Landsbergis, De Lange, Langen, Langendries, Lauk, Lechner, Lehne, Lewandowski, Lombardo, López-Istúriz White, Lulling, Mann Thomas, Mantovani, Marinescu, Marques, Martens, Mato Adrover, Matsis, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Méndez de Vigo, Mikolášik, Millán Mon, Mladenov, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Novak, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Ouzký, Pack, Panayotopoulos-Cassiotou, Parish, Patriciello, Petre, Pieper, Pīks, Pinheiro, Pleštinská, Podestà, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Ribeiro e Castro, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Salafranca Sánchez-Neyra, Sartori, Saryusz-Wolski, Schierhuber, Schinas, Schmitt, Schöpflin, Schröder, Schwab, Seeber, Siekierski, Silva Peneda, Škottová, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stevenson, Strejček, Stubb, Sturdy, Sudre, Szabó, Szájer, Tajani, Tannock, Thyssen, Ţîrle, Trakatellis, Urutchev, Vakalis, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Vatanen, Veneto, Vernola, Vidal-Quadras, Vlasák, Vlasto, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, Wohlin, Wortmann-Kool, Záborská, Zahradil, Zaleski, Zdravkova, Zieleniec, Zvěřina, Zwiefka
PSE: Arif, Assis, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Battilocchio, Beňová, Berès, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Bourzai, Bulfon, Busquin, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Castex, Cercas, Corbett, Corda, Cottigny, Creţu Corina, De Keyser, De Michelis, De Rossa, Désir, Dîncu, Douay, Dumitrescu, El Khadraoui, Estrela, Ettl, França, Garcés Ramón, García Pérez, Gebhardt, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Goebbels, Golik, Grabowska, Grech, Groote, Hänsch, Hamon, Harangozó, Hazan, Hegyi, Herczog, Honeyball, Howitt, Hughes, Iotova, Jöns, Kindermann, Kirilov, Kósáné Kovács, Koterec, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Laignel, Lefrançois, Lehtinen, Lévai, Liberadzki, Lienemann, Locatelli, Lyubcheva, McAvan, McCarthy, Maňka, Martin David, Martínez Martínez, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Mihalache, Moreno Sánchez, Morgan, Navarro, Neris, Occhetto, Öger, Paasilinna, Pahor, Paleckis, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Patrie, Peillon, Piecyk, Podgorean, Poignant, Prets, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rouček, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, Severin, Simpson, Skinner, Sornosa Martínez, Stihler, Stockmann, Swoboda, Titley, Trautmann, Valenciano Martínez-Orozco, Vaugrenard, Vergnaud, Vigenin, Walter, Weber Henri, Weiler, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García
UEN: Aylward, Bielan, Camre, Crowley, Czarnecki Marek Aleksander, Didžiokas, Foltyn-Kubicka, Grabowski, Janowski, Krasts, Kristovskis, Kuc, Kuźmiuk, Libicki, Maldeikis, Masiel, Ó Neachtain, Pęk, Piotrowski, Podkański, Rogalski, Roszkowski, Rutowicz, Ryan, Szymański, Tomaszewska, Vaidere, Zapałowski, Zīle
Αποχές: 5
GUE/NGL: Guerreiro, Triantaphyllides
NI: Kozlík
PSE: Hasse Ferreira
Verts/ALE: van Buitenen
Διορθώσεις και προθέσεις ψήφου
Υπέρ: Elly de Groen-Kouwenhoven, Poul Nyrup Rasmussen
Κατά: Charlotte Cederschiöld, Catherine Guy-Quint, Tokia Saïfi
4. Έκθεση Reul A6-0348/2007
τροπολογία 20
Υπέρ: 144
ALDE: Andria, Cocilovo, Ferrari, in 't Veld, Morţun, Pistelli, Prodi, Samuelsen, Susta, Toia, Veraldi
GUE/NGL: Agnoletto, Aita, Brie, Catania, de Brún, Figueiredo, Guidoni, Henin, Holm, Kaufmann, Liotard, McDonald, Manolakou, Markov, Meijer, Morgantini, Musacchio, Pafilis, Papadimoulis, Pflüger, Portas, Ransdorf, Rizzo, Seppänen, Søndergaard, Svensson, Triantaphyllides, Uca, Wagenknecht, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Belder, Blokland, Georgiou, Sinnott
ITS: Coşea, Mihăescu, Mussolini
NI: Martin Hans-Peter
PPE-DE: Brepoels, Březina, Burke, Cederschiöld, Dimitrakopoulos, Doyle, Seeberg, Zatloukal
PSE: Andersson, Berman, Bozkurt, Bullmann, Casaca, Christensen, Corbey, Corda, De Keyser, De Vits, Estrela, Evans Robert, Färm, Falbr, Fava, Fernandes, Ferreira Elisa, Gebhardt, Gomes, Gottardi, Guy-Quint, Hasse Ferreira, Haug, Hutchinson, Jacobs, Jørgensen, Kinnock, Kreissl-Dörfler, Lavarra, Leichtfried, Mann Erika, Myller, Napoletano, Pittella, Rasmussen, Roure, Schaldemose, Scheele, Segelström, Tarand, Thomsen, Van Lancker, Zingaretti
UEN: Aylward, Crowley, Ó Neachtain, Ryan
Verts/ALE: Aubert, Auken, Beer, Bennahmias, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Cramer, Evans Jill, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Horáček, Hudghton, Isler Béguin, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Smith, Staes, Trüpel, Turmes, Voggenhuber, Ždanoka
Κατά: 528
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Attwooll, Baeva, Bărbuleţiu, Beaupuy, Birutis, Bourlanges, Bowles, Budreikaitė, Busk, Cappato, Carlshamre, Cavada, Chatzimarkakis, Ciornei, Cornillet, Davies, Degutis, Deprez, Dičkutė, Drčar Murko, Duff, Ek, Fourtou, Gentvilas, Geremek, Gibault, Griesbeck, Hall, Harkin, Hellvig, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Kazak, Klinz, Koch-Mehrin, Krahmer, Kułakowski, Lambsdorff, Laperrouze, Lax, Lehideux, Losco, Ludford, Lynne, Maaten, Manders, Matsakis, Mohácsi, Morillon, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Pannella, Piskorski, Pohjamo, Polfer, Raeva, Resetarits, Ries, Riis-Jørgensen, Savi, Sbarbati, Schmidt Olle, Schuth, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Szent-Iványi, Takkula, Toma, Vălean, Van Hecke, Virrankoski, Wallis, Watson
GUE/NGL: Flasarová, Maštálka, Remek
IND/DEM: Batten, Booth, Clark, Coûteaux, Farage, Goudin, Knapman, Krupa, Louis, Lundgren, Nattrass, Titford, Tomczak, Wise, Wojciechowski Bernard, Železný
ITS: Romagnoli, Stănescu
NI: Allister, Belohorská, Bobošíková, Giertych, Helmer, Rivera
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Angelakas, Antoniozzi, Ashworth, Atkins, Audy, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Becsey, Belet, Berend, Böge, Bonsignore, Bowis, Bradbourn, Braghetto, Brejc, Brunetta, Bushill-Matthews, Busuttil, Cabrnoch, Callanan, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, del Castillo Vera, Chichester, Chmielewski, Coelho, Daul, De Blasio, Dehaene, Demetriou, Descamps, Deß, Deva, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Dover, Duchoň, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Elles, Esteves, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Fjellner, Florenz, Fontaine, Fraga Estévez, Freitas, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Galeote, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gewalt, Gklavakis, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Graça Moura, Gräßle, de Grandes Pascual, Grosch, Grossetête, Gutiérrez-Cortines, Gyürk, Handzlik, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Hieronymi, Higgins, Hoppenstedt, Hudacký, Hybášková, Iacob-Ridzi, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jackson, Jałowiecki, Járóka, Jarzembowski, Jeggle, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Kamall, Karas, Kasoulides, Kauppi, Kelam, Kirkhope, Klamt, Klaß, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Korhola, Kratsa-Tsagaropoulou, Kudrycka, Kušķis, Lamassoure, Landsbergis, De Lange, Langen, Langendries, Lauk, Lechner, Lehne, Lewandowski, Liese, Lombardo, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, Mann Thomas, Mantovani, Marinescu, Marques, Martens, Mato Adrover, Matsis, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Méndez de Vigo, Mikolášik, Millán Mon, Mladenov, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Novak, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Ouzký, Pack, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Parish, Patriciello, Petre, Pieper, Pīks, Pinheiro, Pleštinská, Podestà, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Radwan, Reul, Ribeiro e Castro, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Sartori, Saryusz-Wolski, Schierhuber, Schinas, Schmitt, Schöpflin, Schröder, Schwab, Seeber, Siekierski, Silva Peneda, Škottová, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stevenson, Strejček, Stubb, Sturdy, Sudre, Szabó, Szájer, Tajani, Tannock, Thyssen, Ţîrle, Toubon, Trakatellis, Ulmer, Urutchev, Vakalis, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Vatanen, Veneto, Vernola, Vidal-Quadras, Vlasák, Vlasto, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, Wohlin, Wortmann-Kool, Záborská, Zahradil, Zaleski, Zdravkova, Zieleniec, Zvěřina, Zwiefka
PSE: Arif, Arnaoutakis, Assis, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Battilocchio, Batzeli, Beňová, Berès, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bulfon, Busquin, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Castex, Cercas, Corbett, Cottigny, Creţu Corina, De Michelis, De Rossa, Désir, Dîncu, Dobolyi, Douay, Dührkop Dührkop, Dumitrescu, El Khadraoui, Ettl, Fazakas, França, Garcés Ramón, García Pérez, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Goebbels, Golik, Grabowska, Grech, Groote, Gurmai, Hänsch, Hamon, Harangozó, Hazan, Hegyi, Herczog, Honeyball, Howitt, Hughes, Iotova, Jöns, Kindermann, Kirilov, Koppa, Kósáné Kovács, Koterec, Krehl, Laignel, Lambrinidis, Lefrançois, Lehtinen, Leinen, Lévai, Liberadzki, Lienemann, Locatelli, Lyubcheva, McAvan, McCarthy, Madeira, Maňka, Martin David, Martínez Martínez, Matsouka, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Mihalache, Moreno Sánchez, Morgan, Navarro, Neris, Occhetto, Öger, Paasilinna, Pahor, Paleckis, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Patrie, Peillon, Piecyk, Pinior, Podgorean, Poignant, Prets, Pribetich, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Schulz, Severin, Simpson, Siwiec, Skinner, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Titley, Trautmann, Valenciano Martínez-Orozco, Vaugrenard, Vergnaud, Vigenin, Walter, Weber Henri, Weiler, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García
UEN: Angelilli, Berlato, Bielan, Borghezio, Bossi, Camre, Czarnecki Marek Aleksander, Czarnecki Ryszard, Didžiokas, Foglietta, Foltyn-Kubicka, Gobbo, Grabowski, Janowski, Krasts, Kristovskis, Kuc, Kuźmiuk, La Russa, Libicki, Maldeikis, Masiel, Musumeci, Pęk, Piotrowski, Podkański, Poli Bortone, Rogalski, Roszkowski, Rutowicz, Speroni, Szymański, Tatarella, Tomaszewska, Vaidere, Wojciechowski Janusz, Zapałowski, Zīle
Αποχές: 21
ALDE: Buşoi
GUE/NGL: Guerreiro
IND/DEM: Bonde
ITS: Buruiană-Aprodu, Claeys, Dillen, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Pen Marine, Le Rachinel, Martinez, Mölzer, Moisuc, Popeangă, Schenardi, Vanhecke
NI: Baco, Kozlík
PPE-DE: Rack
Verts/ALE: van Buitenen
Διορθώσεις και προθέσεις ψήφου
Κατά: Charlotte Cederschiöld, Reinhard Rack, Erika Mann
Αποχές: Edite Estrela
5. Έκθεση Reul A6-0348/2007
τροπολογία 31
Υπέρ: 160
ALDE: Andria, Attwooll, Bowles, Davies, Ferrari, Hall, Harkin, in 't Veld, Ludford, Lynne, Piskorski, Prodi, Resetarits, Samuelsen, Veraldi
GUE/NGL: Agnoletto, Aita, Brie, Catania, de Brún, Guidoni, Holm, Kaufmann, Liotard, McDonald, Markov, Meijer, Morgantini, Musacchio, Papadimoulis, Pflüger, Portas, Rizzo, Seppänen, Søndergaard, Svensson, Triantaphyllides, Uca, Wagenknecht, Zimmer
IND/DEM: Georgiou, Sinnott
NI: Martin Hans-Peter
PPE-DE: Burke, Coelho, Dimitrakopoulos, Doyle, Herranz García, Higgins, Karas, Rack, Rübig, Schierhuber, Seeber, Seeberg, Siekierski, Zatloukal
PSE: Andersson, Arnaoutakis, Batzeli, Berman, Bösch, Botopoulos, Bozkurt, Bulfon, Bullmann, Casaca, Christensen, Corbey, Corda, De Vits, Douay, El Khadraoui, Estrela, Ettl, Evans Robert, Färm, Fava, Fernandes, Ferreira Elisa, Gebhardt, Gomes, Gottardi, Groote, Haug, Hegyi, Hutchinson, Jacobs, Jöns, Koppa, Koterec, Krehl, Kreissl-Dörfler, Lambrinidis, Lavarra, Leichtfried, Leinen, Madeira, Matsouka, Myller, Napoletano, Piecyk, Pittella, Prets, Rasmussen, Rothe, Roure, dos Santos, Schaldemose, Scheele, Segelström, Siwiec, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Tarand, Thomsen, Van Lancker, Zingaretti
UEN: Aylward, Crowley, Ó Neachtain, Ryan
Verts/ALE: Aubert, Auken, Beer, Bennahmias, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Evans Jill, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Hudghton, Isler Béguin, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Smith, Staes, Trüpel, Turmes, Voggenhuber, Ždanoka
Κατά: 506
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Baeva, Bărbuleţiu, Beaupuy, Birutis, Bourlanges, Budreikaitė, Busk, Buşoi, Cappato, Carlshamre, Cavada, Chatzimarkakis, Ciornei, Cocilovo, Cornillet, Degutis, Deprez, Dičkutė, Drčar Murko, Duff, Ek, Fourtou, Gentvilas, Geremek, Gibault, Griesbeck, Hellvig, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Kazak, Klinz, Koch-Mehrin, Krahmer, Kułakowski, Lambsdorff, Laperrouze, Lax, Lehideux, Losco, Maaten, Manders, Matsakis, Mohácsi, Morillon, Morţun, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Pannella, Pistelli, Pohjamo, Polfer, Raeva, Ries, Riis-Jørgensen, Savi, Sbarbati, Schmidt Olle, Schuth, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Susta, Szent-Iványi, Takkula, Toma, Vălean, Van Hecke, Virrankoski, Wallis, Watson
GUE/NGL: Flasarová, Henin, Maštálka, Ransdorf, Remek, Wurtz
IND/DEM: Batten, Booth, Clark, Coûteaux, Farage, Knapman, Krupa, Louis, Lundgren, Nattrass, Titford, Tomczak, Wise, Wojciechowski Bernard, Železný
ITS: Buruiană-Aprodu, Coşea, Dillen, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Pen Marine, Le Rachinel, Martinez, Mihăescu, Mölzer, Moisuc, Mussolini, Popeangă, Romagnoli, Schenardi, Stănescu, Vanhecke
NI: Allister, Baco, Belohorská, Bobošíková, Giertych, Helmer, Kozlík, Rivera
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Antoniozzi, Ashworth, Atkins, Audy, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Becsey, Belet, Berend, Böge, Bonsignore, Bowis, Bradbourn, Braghetto, Brejc, Brepoels, Březina, Brok, Brunetta, Bushill-Matthews, Busuttil, Cabrnoch, Callanan, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, del Castillo Vera, Cederschiöld, Chichester, Chmielewski, Daul, De Blasio, Dehaene, Demetriou, Descamps, Deß, Deva, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Dover, Duchoň, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Elles, Esteves, Fajmon, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Fjellner, Florenz, Fontaine, Fraga Estévez, Freitas, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Galeote, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gewalt, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Graça Moura, Gräßle, de Grandes Pascual, Grosch, Grossetête, Gutiérrez-Cortines, Gyürk, Handzlik, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Hennicot-Schoepges, Herrero-Tejedor, Hieronymi, Hoppenstedt, Hudacký, Hybášková, Iacob-Ridzi, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jackson, Jałowiecki, Járóka, Jarzembowski, Jeggle, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Kamall, Kasoulides, Kauppi, Kelam, Kirkhope, Klamt, Klaß, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Korhola, Kratsa-Tsagaropoulou, Kudrycka, Kušķis, Lamassoure, Landsbergis, De Lange, Langen, Langendries, Lauk, Lechner, Lehne, Lewandowski, Liese, Lombardo, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, Mann Thomas, Mantovani, Marinescu, Marques, Martens, Mato Adrover, Matsis, Mauro, Mayer, Mayor Oreja, Méndez de Vigo, Mikolášik, Millán Mon, Mladenov, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Novak, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Ouzký, Pack, Parish, Patriciello, Petre, Pieper, Pīks, Pinheiro, Pleštinská, Podestà, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Radwan, Reul, Ribeiro e Castro, Roithová, Rudi Ubeda, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Sartori, Saryusz-Wolski, Schmitt, Schöpflin, Schröder, Schwab, Silva Peneda, Škottová, Sommer, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stevenson, Strejček, Stubb, Sturdy, Sudre, Szabó, Szájer, Tajani, Tannock, Thyssen, Ţîrle, Toubon, Ulmer, Urutchev, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Vatanen, Veneto, Vernola, Vidal-Quadras, Vlasák, Vlasto, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, Wohlin, Wortmann-Kool, Záborská, Zahradil, Zaleski, Zdravkova, Zieleniec, Zvěřina, Zwiefka
PSE: Arif, Assis, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Battilocchio, Beňová, Berès, Bono, Bourzai, Busquin, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Castex, Cercas, Corbett, Cottigny, Creţu Corina, De Michelis, Désir, Dîncu, Dobolyi, Dührkop Dührkop, Dumitrescu, Falbr, Fazakas, França, Garcés Ramón, García Pérez, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Goebbels, Golik, Grabowska, Grech, Gurmai, Guy-Quint, Hänsch, Hamon, Harangozó, Hazan, Herczog, Honeyball, Howitt, Hughes, Iotova, Jørgensen, Kindermann, Kinnock, Kirilov, Kósáné Kovács, Laignel, Lefrançois, Lehtinen, Lévai, Liberadzki, Lienemann, Locatelli, Lyubcheva, McAvan, McCarthy, Maňka, Mann Erika, Martin David, Martínez Martínez, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Mihalache, Moreno Sánchez, Morgan, Navarro, Neris, Occhetto, Öger, Paasilinna, Pahor, Paleckis, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Patrie, Peillon, Pinior, Podgorean, Poignant, Pribetich, Rapkay, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rouček, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, Simpson, Skinner, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Titley, Trautmann, Valenciano Martínez-Orozco, Vaugrenard, Vergnaud, Vigenin, Walter, Weber Henri, Weiler, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García
UEN: Berlato, Bielan, Borghezio, Bossi, Camre, Czarnecki Marek Aleksander, Czarnecki Ryszard, Didžiokas, Foglietta, Foltyn-Kubicka, Gobbo, Grabowski, Janowski, Krasts, Kristovskis, Kuc, Kuźmiuk, La Russa, Libicki, Maldeikis, Masiel, Musumeci, Pęk, Piotrowski, Podkański, Poli Bortone, Rogalski, Roszkowski, Rutowicz, Speroni, Szymański, Tatarella, Tomaszewska, Vaidere, Wojciechowski Janusz, Zapałowski, Zīle
Αποχές: 23
ALDE: Toia
GUE/NGL: Figueiredo, Guerreiro, Manolakou, Pafilis
IND/DEM: Belder, Blokland, Bonde, Goudin
ITS: Claeys
PPE-DE: Angelakas, Gklavakis, Mavrommatis, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Schinas, Trakatellis, Vakalis, Varvitsiotis
PSE: De Keyser, Kuhne
UEN: Angelilli
Verts/ALE: van Buitenen
Διορθώσεις και προθέσεις ψήφου
Υπέρ: Dan Jørgensen
Κατά: Karin Jöns, Brigitte Douay
6. Έκθεση Reul A6-0348/2007
τροπολογία 34
Υπέρ: 298
ALDE: Andria, Attwooll, Bowles, Davies, Ek, Ferrari, Hall, Harkin, in 't Veld, Ludford, Lynne, Prodi, Resetarits, Susta, Toia, Veraldi, Wallis
GUE/NGL: Agnoletto, Aita, Brie, Catania, de Brún, Guidoni, Holm, Kaufmann, Liotard, McDonald, Manolakou, Markov, Meijer, Morgantini, Musacchio, Pafilis, Papadimoulis, Pflüger, Portas, Rizzo, Seppänen, Søndergaard, Svensson, Triantaphyllides, Uca, Wagenknecht, Zimmer
IND/DEM: Belder, Blokland, Bonde, Georgiou, Sinnott
ITS: Buruiană-Aprodu, Coşea, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Pen Marine, Martinez, Mihăescu, Moisuc, Mussolini, Popeangă, Romagnoli, Schenardi, Stănescu
NI: Martin Hans-Peter
PPE-DE: Burke, Dimitrakopoulos, Doyle, Higgins, Karas, McGuinness, Rack, Rübig, Schierhuber, Seeber, Seeberg, Zatloukal
PSE: Andersson, Arif, Arnaoutakis, Assis, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Battilocchio, Batzeli, Beňová, Berès, Berman, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Bulfon, Bullmann, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Castex, Cercas, Christensen, Corbett, Corbey, Corda, Cottigny, Creţu Corina, De Keyser, De Michelis, De Rossa, Désir, De Vits, Dîncu, Dobolyi, Douay, Dührkop Dührkop, Dumitrescu, El Khadraoui, Estrela, Ettl, Evans Robert, Färm, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Gebhardt, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Goebbels, Gomes, Gottardi, Grabowska, Grech, Groote, Gurmai, Guy-Quint, Hänsch, Hamon, Harangozó, Hasse Ferreira, Haug, Hazan, Hegyi, Herczog, Honeyball, Howitt, Hughes, Hutchinson, Iotova, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kinnock, Kirilov, Koppa, Koterec, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Laignel, Lambrinidis, Lavarra, Lefrançois, Leichtfried, Leinen, Lévai, Liberadzki, Lienemann, Locatelli, Lyubcheva, McAvan, McCarthy, Madeira, Maňka, Martin David, Martínez Martínez, Matsouka, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Mihalache, Moreno Sánchez, Morgan, Myller, Napoletano, Navarro, Neris, Occhetto, Öger, Paasilinna, Pahor, Paleckis, Panzeri, Paşcu, Patrie, Peillon, Piecyk, Pinior, Pittella, Podgorean, Poignant, Prets, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Roure, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Schaldemose, Scheele, Schulz, Segelström, Severin, Simpson, Siwiec, Skinner, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Tarand, Thomsen, Titley, Trautmann, Valenciano Martínez-Orozco, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Walter, Weber Henri, Weiler, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Aylward, Crowley, Ó Neachtain, Ryan
Verts/ALE: Aubert, Auken, Beer, Bennahmias, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Cramer, Evans Jill, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Horáček, Hudghton, Isler Béguin, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Smith, Staes, Trüpel, Turmes, Voggenhuber, Ždanoka
Κατά: 360
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Baeva, Bărbuleţiu, Beaupuy, Birutis, Bourlanges, Busk, Buşoi, Cappato, Carlshamre, Cavada, Chatzimarkakis, Ciornei, Cocilovo, Cornillet, Degutis, Deprez, Dičkutė, Drčar Murko, Duff, Fourtou, Gentvilas, Geremek, Gibault, Griesbeck, Hellvig, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Kazak, Klinz, Koch-Mehrin, Krahmer, Kułakowski, Lambsdorff, Laperrouze, Lax, Lehideux, Losco, Maaten, Manders, Matsakis, Mohácsi, Morillon, Morţun, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Pannella, Piskorski, Pistelli, Pohjamo, Polfer, Raeva, Ries, Riis-Jørgensen, Savi, Sbarbati, Schmidt Olle, Schuth, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Szent-Iványi, Takkula, Toma, Vălean, Van Hecke, Virrankoski, Watson
GUE/NGL: Flasarová, Henin, Maštálka, Ransdorf, Remek, Wurtz
IND/DEM: Coûteaux, Goudin, Krupa, Louis, Lundgren, Tomczak, Wojciechowski Bernard, Železný
ITS: Claeys, Dillen, Le Rachinel, Mölzer, Vanhecke
NI: Allister, Baco, Belohorská, Bobošíková, Giertych, Helmer, Kozlík, Rivera
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Antoniozzi, Ashworth, Atkins, Audy, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Becsey, Belet, Berend, Böge, Bonsignore, Bowis, Bradbourn, Braghetto, Brejc, Brepoels, Březina, Brok, Brunetta, Bushill-Matthews, Busuttil, Cabrnoch, Callanan, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, del Castillo Vera, Cederschiöld, Chichester, Chmielewski, Coelho, Daul, De Blasio, Dehaene, Demetriou, Descamps, Deß, Deva, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Dover, Duchoň, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Elles, Esteves, Fajmon, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Fjellner, Florenz, Fontaine, Fraga Estévez, Freitas, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Galeote, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gewalt, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Graça Moura, Gräßle, de Grandes Pascual, Grosch, Grossetête, Gutiérrez-Cortines, Gyürk, Handzlik, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Hieronymi, Hoppenstedt, Hudacký, Hybášková, Iacob-Ridzi, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jackson, Jałowiecki, Járóka, Jarzembowski, Jeggle, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Kamall, Kasoulides, Kauppi, Kelam, Kirkhope, Klamt, Klaß, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Korhola, Kudrycka, Kušķis, Lamassoure, Landsbergis, De Lange, Langen, Langendries, Lauk, Lechner, Lehne, Lewandowski, Liese, Lombardo, López-Istúriz White, Lulling, Mann Thomas, Mantovani, Marinescu, Marques, Martens, Mato Adrover, Matsis, Mauro, Mayer, Mayor Oreja, Méndez de Vigo, Mikolášik, Millán Mon, Mladenov, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Novak, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Ouzký, Pack, Parish, Patriciello, Petre, Pieper, Pīks, Pinheiro, Pleštinská, Podestà, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Radwan, Reul, Ribeiro e Castro, Roithová, Rudi Ubeda, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Sartori, Saryusz-Wolski, Schmitt, Schöpflin, Schröder, Schwab, Silva Peneda, Škottová, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stevenson, Strejček, Stubb, Sturdy, Sudre, Szabó, Szájer, Tajani, Tannock, Thyssen, Ţîrle, Toubon, Ulmer, Urutchev, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Vatanen, Veneto, Vernola, Vidal-Quadras, Vlasák, Vlasto, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, Wohlin, Wortmann-Kool, Záborská, Zahradil, Zaleski, Zdravkova, Zieleniec, Zvěřina, Zwiefka
PSE: Busquin, Kindermann, Lehtinen, Mann Erika
UEN: Bielan, Camre, Czarnecki Marek Aleksander, Czarnecki Ryszard, Didžiokas, Foltyn-Kubicka, Grabowski, Janowski, Krasts, Kristovskis, Kuc, Kuźmiuk, La Russa, Libicki, Maldeikis, Masiel, Pęk, Piotrowski, Podkański, Rogalski, Roszkowski, Rutowicz, Szymański, Tomaszewska, Vaidere, Wojciechowski Janusz, Zapałowski, Zīle
Αποχές: 33
GUE/NGL: Figueiredo, Guerreiro
IND/DEM: Batten, Booth, Clark, Farage, Knapman, Nattrass, Titford, Wise
PPE-DE: Angelakas, Gklavakis, Kratsa-Tsagaropoulou, Mavrommatis, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Schinas, Siekierski, Trakatellis, Vakalis, Varvitsiotis
PSE: Paparizov
UEN: Angelilli, Berlato, Borghezio, Bossi, Foglietta, Gobbo, Musumeci, Poli Bortone, Speroni, Tatarella
Verts/ALE: van Buitenen
Διορθώσεις και προθέσεις ψήφου
Υπέρ: Erika Mann
7. Έκθεση Reul A6-0348/2007
τροπολογία 43
Υπέρ: 167
ALDE: Andria, Cavada, Cocilovo, Duff, Ek, in 't Veld, Lynne, Prodi, Samuelsen, Susta, Toia, Veraldi
GUE/NGL: Agnoletto, Aita, Brie, Catania, de Brún, Guidoni, Holm, Kaufmann, Liotard, McDonald, Manolakou, Markov, Meijer, Morgantini, Musacchio, Pafilis, Papadimoulis, Pflüger, Portas, Rizzo, Seppänen, Søndergaard, Svensson, Triantaphyllides, Uca, Wagenknecht, Zimmer
IND/DEM: Belder, Blokland, Bonde, Georgiou, Goudin, Sinnott
ITS: Coşea, Mihăescu, Mussolini
NI: Martin Hans-Peter
PPE-DE: Burke, Cederschiöld, Dimitrakopoulos, Doyle, Karas, McGuinness, Mantovani, Marques, Rack, Rübig, Schierhuber, Seeber, Seeberg, Siekierski, Zatloukal
PSE: Andersson, Arnaoutakis, Batzeli, Berman, Bösch, Botopoulos, Bozkurt, Bulfon, Bullmann, Casaca, Christensen, Corbey, Corda, De Keyser, De Vits, Dumitrescu, El Khadraoui, Ettl, Evans Robert, Färm, Falbr, Fava, Fernandes, Ferreira Elisa, Gebhardt, Golik, Gomes, Gottardi, Groote, Haug, Hutchinson, Jacobs, Jørgensen, Kinnock, Koppa, Kreissl-Dörfler, Lambrinidis, Leichtfried, Leinen, Madeira, Mann Erika, Matsouka, Morgan, Myller, Napoletano, Piecyk, Prets, Rasmussen, Rothe, Roure, dos Santos, Schaldemose, Scheele, Segelström, Siwiec, Swoboda, Tarand, Thomsen, Van Lancker, Zingaretti
UEN: Aylward, Crowley, Ó Neachtain, Ryan
Verts/ALE: Aubert, Auken, Beer, Bennahmias, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Cramer, Evans Jill, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Horáček, Hudghton, Isler Béguin, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Smith, Staes, Trüpel, Turmes, Voggenhuber, Ždanoka
Κατά: 476
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Attwooll, Baeva, Bărbuleţiu, Beaupuy, Birutis, Bourlanges, Bowles, Budreikaitė, Busk, Buşoi, Cappato, Carlshamre, Chatzimarkakis, Ciornei, Cornillet, Davies, Degutis, Deprez, Dičkutė, Drčar Murko, Fourtou, Gentvilas, Geremek, Gibault, Griesbeck, Hall, Harkin, Hellvig, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Kazak, Klinz, Koch-Mehrin, Krahmer, Kułakowski, Lambsdorff, Laperrouze, Lax, Lehideux, Losco, Ludford, Maaten, Manders, Matsakis, Mohácsi, Morillon, Morţun, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Pannella, Piskorski, Pistelli, Pohjamo, Polfer, Raeva, Resetarits, Ries, Riis-Jørgensen, Savi, Sbarbati, Schmidt Olle, Schuth, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Szent-Iványi, Takkula, Toma, Vălean, Van Hecke, Virrankoski, Wallis, Watson
GUE/NGL: Flasarová, Henin, Maštálka, Ransdorf, Remek
IND/DEM: Coûteaux, Krupa, Louis, Lundgren, Tomczak, Wojciechowski Bernard, Železný
ITS: Claeys, Dillen, Le Rachinel, Mölzer, Romagnoli, Stănescu, Vanhecke
NI: Allister, Baco, Belohorská, Bobošíková, Giertych, Helmer, Kozlík, Rivera
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Antoniozzi, Ashworth, Atkins, Audy, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Becsey, Belet, Berend, Böge, Bonsignore, Bowis, Bradbourn, Braghetto, Brejc, Brepoels, Březina, Brok, Brunetta, Bushill-Matthews, Busuttil, Cabrnoch, Callanan, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, del Castillo Vera, Chichester, Chmielewski, Daul, De Blasio, Dehaene, Demetriou, Descamps, Deß, Deva, Díaz de Mera García Consuegra, Dover, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Elles, Esteves, Fajmon, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Fjellner, Florenz, Fontaine, Fraga Estévez, Freitas, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Galeote, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gewalt, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Graça Moura, Gräßle, de Grandes Pascual, Grosch, Grossetête, Gutiérrez-Cortines, Gyürk, Handzlik, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Hieronymi, Higgins, Hoppenstedt, Hudacký, Hybášková, Iacob-Ridzi, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jackson, Jałowiecki, Járóka, Jarzembowski, Jeggle, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Kamall, Kasoulides, Kauppi, Kelam, Kirkhope, Klamt, Klaß, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Korhola, Kudrycka, Kušķis, Lamassoure, Landsbergis, De Lange, Langen, Langendries, Lauk, Lechner, Lehne, Lewandowski, Liese, Lombardo, López-Istúriz White, Lulling, Mann Thomas, Marinescu, Martens, Mato Adrover, Matsis, Mauro, Mayer, Mayor Oreja, Méndez de Vigo, Mikolášik, Millán Mon, Mladenov, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, Novak, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Ouzký, Pack, Parish, Patriciello, Petre, Pieper, Pīks, Pinheiro, Pleštinská, Podestà, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Radwan, Reul, Ribeiro e Castro, Roithová, Rudi Ubeda, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Sartori, Saryusz-Wolski, Schmitt, Schöpflin, Schröder, Schwab, Silva Peneda, Škottová, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stevenson, Strejček, Stubb, Sturdy, Sudre, Szabó, Szájer, Tajani, Tannock, Thyssen, Ţîrle, Toubon, Ulmer, Urutchev, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Vatanen, Veneto, Vernola, Vidal-Quadras, Vlasák, Vlasto, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, Wohlin, Wortmann-Kool, Záborská, Zahradil, Zaleski, Zdravkova, Zieleniec, Zvěřina, Zwiefka
PSE: Arif, Assis, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Battilocchio, Beňová, Berès, Bono, Borrell Fontelles, Bourzai, Busquin, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Castex, Cercas, Corbett, Cottigny, Creţu Corina, De Michelis, De Rossa, Désir, Dîncu, Dobolyi, Douay, Dührkop Dührkop, Fazakas, França, Garcés Ramón, García Pérez, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Goebbels, Grabowska, Grech, Gurmai, Guy-Quint, Hänsch, Hamon, Harangozó, Hazan, Hegyi, Herczog, Honeyball, Howitt, Hughes, Iotova, Kindermann, Kirilov, Kósáné Kovács, Koterec, Krehl, Laignel, Lefrançois, Lehtinen, Lévai, Liberadzki, Lienemann, Locatelli, Lyubcheva, McAvan, McCarthy, Maňka, Martin David, Martínez Martínez, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Mihalache, Moreno Sánchez, Navarro, Neris, Occhetto, Öger, Paasilinna, Pahor, Paleckis, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Patrie, Peillon, Pinior, Podgorean, Poignant, Pribetich, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rouček, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, Schulz, Severin, Simpson, Skinner, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Szejna, Tabajdi, Titley, Trautmann, Valenciano Martínez-Orozco, Vaugrenard, Vergnaud, Vigenin, Walter, Weber Henri, Weiler, Willmott, Yáñez-Barnuevo García
UEN: Camre, Czarnecki Marek Aleksander, Czarnecki Ryszard, Didžiokas, Foglietta, Foltyn-Kubicka, Grabowski, Janowski, Krasts, Kristovskis, Kuc, Kuźmiuk, La Russa, Libicki, Masiel, Pęk, Piotrowski, Podkański, Rogalski, Roszkowski, Rutowicz, Szymański, Tatarella, Tomaszewska, Vaidere, Wojciechowski Janusz, Zapałowski, Zīle
Αποχές: 43
GUE/NGL: Figueiredo, Guerreiro, Wurtz
IND/DEM: Batten, Clark, Farage, Knapman, Nattrass, Titford, Wise
ITS: Buruiană-Aprodu, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Pen Marine, Martinez, Moisuc, Popeangă, Schenardi
PPE-DE: Angelakas, De Veyrac, Gklavakis, Kratsa-Tsagaropoulou, Mavrommatis, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Schinas, Trakatellis, Vakalis, Varvitsiotis
PSE: Estrela, Hasse Ferreira
UEN: Angelilli, Berlato, Bielan, Borghezio, Bossi, Gobbo, Maldeikis, Musumeci, Poli Bortone, Speroni
Verts/ALE: van Buitenen
Διορθώσεις και προθέσεις ψήφου
Κατά: Charlotte Cederschiöld
8. Έκθεση Reul A6-0348/2007
ψήφισμα
Υπέρ: 509
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Attwooll, Baeva, Bărbuleţiu, Beaupuy, Birutis, Bourlanges, Bowles, Budreikaitė, Busk, Buşoi, Cappato, Carlshamre, Chatzimarkakis, Ciornei, Cocilovo, Cornillet, Degutis, Deprez, Dičkutė, Drčar Murko, Duff, Ferrari, Fourtou, Gentvilas, Geremek, Gibault, Griesbeck, Hellvig, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Kazak, Klinz, Koch-Mehrin, Krahmer, Kułakowski, Lambsdorff, Laperrouze, Lax, Lehideux, Losco, Maaten, Manders, Matsakis, Mohácsi, Morillon, Morţun, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Pannella, Piskorski, Pistelli, Pohjamo, Polfer, Raeva, Resetarits, Ries, Riis-Jørgensen, Savi, Sbarbati, Schmidt Olle, Schuth, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Susta, Szent-Iványi, Takkula, Toma, Vălean, Van Hecke, Virrankoski, Watson
GUE/NGL: Flasarová, Guidoni, Henin, Maštálka, Ransdorf, Remek, Rizzo, Triantaphyllides, Wurtz
IND/DEM: Georgiou, Sinnott, Tomczak, Wojciechowski Bernard
NI: Allister, Baco, Belohorská, Bobošíková, Giertych, Helmer, Kozlík, Rivera
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Angelakas, Antoniozzi, Ashworth, Atkins, Audy, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Becsey, Belet, Berend, Böge, Bonsignore, Bowis, Braghetto, Brejc, Brepoels, Březina, Brok, Brunetta, Bushill-Matthews, Busuttil, Cabrnoch, Callanan, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, del Castillo Vera, Cederschiöld, Chichester, Chmielewski, Daul, De Blasio, Dehaene, Demetriou, Descamps, Deß, Deva, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Dover, Duchoň, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Elles, Esteves, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Fjellner, Florenz, Fontaine, Fraga Estévez, Freitas, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Galeote, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gewalt, Gklavakis, Goepel, Gomolka, Graça Moura, Gräßle, de Grandes Pascual, Grosch, Grossetête, Gutiérrez-Cortines, Gyürk, Handzlik, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Hieronymi, Hoppenstedt, Hudacký, Hybášková, Iacob-Ridzi, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jackson, Jałowiecki, Járóka, Jarzembowski, Jeggle, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Kamall, Kasoulides, Kauppi, Kelam, Kirkhope, Klamt, Klaß, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Korhola, Kratsa-Tsagaropoulou, Kudrycka, Kušķis, Lamassoure, Landsbergis, De Lange, Langen, Langendries, Lauk, Lechner, Lehne, Lewandowski, Liese, Lombardo, López-Istúriz White, Lulling, Mann Thomas, Mantovani, Marinescu, Marques, Martens, Mato Adrover, Matsis, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Méndez de Vigo, Mikolášik, Millán Mon, Mladenov, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Novak, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Ouzký, Pack, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Parish, Patriciello, Petre, Pieper, Pīks, Pinheiro, Pleštinská, Podestà, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Radwan, Reul, Ribeiro e Castro, Roithová, Rudi Ubeda, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Sartori, Saryusz-Wolski, Schinas, Schmitt, Schöpflin, Schröder, Schwab, Siekierski, Silva Peneda, Škottová, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stevenson, Strejček, Stubb, Sturdy, Sudre, Szabó, Szájer, Tajani, Tannock, Thyssen, Ţîrle, Toubon, Trakatellis, Ulmer, Urutchev, Vakalis, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Vatanen, Veneto, Vernola, Vidal-Quadras, Vlasák, Vlasto, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, Wohlin, Wortmann-Kool, Záborská, Zahradil, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zvěřina, Zwiefka
PSE: Arif, Assis, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Battilocchio, Beňová, Berès, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Van den Burg, Busquin, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Castex, Cercas, Corbett, Corda, Cottigny, Creţu Corina, De Keyser, De Michelis, De Rossa, Désir, De Vits, Dîncu, Dobolyi, Douay, Dührkop Dührkop, Dumitrescu, Estrela, Falbr, Fazakas, Fernandes, França, Garcés Ramón, García Pérez, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Goebbels, Golik, Grabowska, Grech, Gurmai, Guy-Quint, Hänsch, Hamon, Harangozó, Hasse Ferreira, Hegyi, Herczog, Honeyball, Howitt, Hughes, Hutchinson, Iotova, Jöns, Kindermann, Kirilov, Kósáné Kovács, Koterec, Laignel, Lefrançois, Lehtinen, Lévai, Liberadzki, Lienemann, Locatelli, Lyubcheva, McAvan, Madeira, Maňka, Mann Erika, Martin David, Martínez Martínez, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Mihalache, Moreno Sánchez, Navarro, Neris, Occhetto, Öger, Paasilinna, Pahor, Paleckis, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Patrie, Peillon, Pinior, Podgorean, Poignant, Pribetich, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rouček, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Schulz, Severin, Simpson, Siwiec, Skinner, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Szejna, Tabajdi, Tarand, Titley, Trautmann, Valenciano Martínez-Orozco, Vaugrenard, Vergnaud, Vigenin, Walter, Weber Henri, Weiler, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García
UEN: Berlato, Bielan, Borghezio, Bossi, Camre, Czarnecki Marek Aleksander, Czarnecki Ryszard, Didžiokas, Foglietta, Foltyn-Kubicka, Gobbo, Grabowski, Janowski, Krasts, Kristovskis, Kuc, Kuźmiuk, La Russa, Libicki, Maldeikis, Masiel, Musumeci, Pęk, Piotrowski, Podkański, Poli Bortone, Rogalski, Roszkowski, Rutowicz, Speroni, Szymański, Tatarella, Tomaszewska, Vaidere, Wojciechowski Janusz, Zapałowski, Zīle
Κατά: 153
ALDE: Andria, Toia, Veraldi
GUE/NGL: Agnoletto, Brie, Catania, de Brún, Holm, Kaufmann, Liotard, McDonald, Markov, Meijer, Morgantini, Musacchio, Papadimoulis, Pflüger, Portas, Seppänen, Søndergaard, Svensson, Uca, Wagenknecht, Zimmer
IND/DEM: Batten, Belder, Blokland, Bonde, Booth, Clark, Coûteaux, Farage, Goudin, Knapman, Louis, Lundgren, Nattrass, Titford, Wise, Železný
ITS: Buruiană-Aprodu, Coşea, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Pen Marine, Le Rachinel, Martinez, Mihăescu, Mölzer, Moisuc, Mussolini, Popeangă, Romagnoli, Schenardi
NI: Martin Hans-Peter
PPE-DE: Burke, Dimitrakopoulos, Doyle, Higgins, Karas, McGuinness, Rack, Rübig, Schierhuber, Seeber, Seeberg
PSE: Andersson, Arnaoutakis, Batzeli, Berman, Bösch, Bozkurt, Bulfon, Bullmann, Casaca, Christensen, Corbey, Ettl, Evans Robert, Färm, Fava, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, Gebhardt, Gomes, Gottardi, Groote, Haug, Hazan, Jacobs, Jørgensen, Kinnock, Koppa, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Lambrinidis, Lavarra, Leichtfried, Leinen, Matsouka, Myller, Napoletano, Piecyk, Pittella, Prets, Rothe, Schaldemose, Scheele, Segelström, Swoboda, Thomsen, Van Lancker, Zingaretti
Verts/ALE: Aubert, Auken, Beer, Bennahmias, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Cramer, Evans Jill, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Horáček, Hudghton, Isler Béguin, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Smith, Staes, Trüpel, Turmes, Voggenhuber, Ždanoka
Αποχές: 30
ALDE: Davies, Ek, Hall, Harkin, in 't Veld, Ludford, Lynne, Prodi, Wallis
GUE/NGL: Figueiredo, Guerreiro, Manolakou, Pafilis
IND/DEM: Krupa
ITS: Claeys, Dillen, Stănescu, Vanhecke
PPE-DE: Coelho, Fajmon
PSE: El Khadraoui, Krehl, Morgan, Roure
UEN: Angelilli, Aylward, Crowley, Ó Neachtain, Ryan
Verts/ALE: van Buitenen
Διορθώσεις και προθέσεις ψήφου
Κατά: Kathy Sinnott, Hans-Peter Martin, Costas Botopoulos, Kyriacos Triantaphyllides, Andres Tarand, Umberto Guidoni
9. Έκθεση Davies A6-0343/2007
τροπολογία 42 + 52/αναθ.
Υπέρ: 397
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Andria, Attwooll, Baeva, Bărbuleţiu, Beaupuy, Birutis, Bourlanges, Bowles, Budreikaitė, Busk, Buşoi, Cappato, Carlshamre, Cavada, Chatzimarkakis, Ciornei, Cocilovo, Cornillet, Davies, Degutis, Deprez, Dičkutė, Drčar Murko, Duff, Ek, Ferrari, Fourtou, Gentvilas, Geremek, Gibault, Griesbeck, Hall, Harkin, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Kazak, Klinz, Koch-Mehrin, Krahmer, Kułakowski, Lambsdorff, Laperrouze, Lax, Lehideux, Losco, Ludford, Lynne, Maaten, Manders, Matsakis, Mohácsi, Morillon, Morţun, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Pannella, Piskorski, Pistelli, Pohjamo, Polfer, Raeva, Resetarits, Ries, Riis-Jørgensen, Savi, Sbarbati, Schmidt Olle, Schuth, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Susta, Szent-Iványi, Takkula, Toia, Toma, Vălean, Van Hecke, Veraldi, Virrankoski, Wallis, Watson
GUE/NGL: Remek
IND/DEM: Georgiou, Wojciechowski Bernard
ITS: Buruiană-Aprodu, Claeys, Coşea, Dillen, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Pen Marine, Le Rachinel, Martinez, Mihăescu, Moisuc, Mussolini, Popeangă, Schenardi, Stănescu, Vanhecke
NI: Allister, Belohorská, Helmer, Rivera
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Angelakas, Antoniozzi, Ashworth, Atkins, Audy, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Becsey, Belet, Berend, Böge, Bonsignore, Bowis, Bradbourn, Braghetto, Brejc, Brepoels, Březina, Brok, Brunetta, Bushill-Matthews, Busuttil, Callanan, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, del Castillo Vera, Cederschiöld, Chichester, Chmielewski, Coelho, Daul, De Blasio, Dehaene, Demetriou, Descamps, Deß, Deva, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Dimitrakopoulos, Dover, Doyle, Duchoň, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Elles, Esteves, Fajmon, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Fjellner, Florenz, Fontaine, Fraga Estévez, Freitas, Friedrich, Gahler, Gál, Galeote, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gewalt, Gklavakis, Glattfelder, Goepel, Graça Moura, Gräßle, de Grandes Pascual, Grosch, Grossetête, Gutiérrez-Cortines, Gyürk, Handzlik, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Hennicot-Schoepges, Hieronymi, Higgins, Hoppenstedt, Hybášková, Iacob-Ridzi, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jackson, Jałowiecki, Járóka, Jarzembowski, Jeggle, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Kamall, Karas, Kasoulides, Kelam, Kirkhope, Klamt, Klaß, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Korhola, Kratsa-Tsagaropoulou, Kudrycka, Kušķis, Lamassoure, Landsbergis, De Lange, Langen, Langendries, Lechner, Lehne, Lewandowski, Liese, Lombardo, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, Mann Thomas, Mantovani, Marinescu, Marques, Martens, Mato Adrover, Matsis, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Mikolášik, Millán Mon, Mladenov, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Novak, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Ouzký, Pack, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Parish, Patriciello, Petre, Pieper, Pīks, Pinheiro, Pleštinská, Podestà, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Ribeiro e Castro, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Sartori, Saryusz-Wolski, Schinas, Schmitt, Schöpflin, Schröder, Schwab, Seeberg, Siekierski, Silva Peneda, Škottová, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Strejček, Sturdy, Sudre, Szabó, Szájer, Tajani, Tannock, Thyssen, Ţîrle, Toubon, Trakatellis, Ulmer, Urutchev, Vakalis, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Vatanen, Veneto, Vernola, Vidal-Quadras, Vlasák, Vlasto, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, Wohlin, Wortmann-Kool, Zahradil, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zvěřina, Zwiefka
PSE: Beňová, De Vits, Falbr, Goebbels, Golik, Gomes, Liberadzki, Rouček
UEN: Angelilli, Aylward, Berlato, Bielan, Borghezio, Bossi, Camre, Crowley, Czarnecki Marek Aleksander, Czarnecki Ryszard, Didžiokas, Foglietta, Foltyn-Kubicka, Gobbo, Grabowski, Janowski, Kristovskis, Kuc, Kuźmiuk, La Russa, Libicki, Maldeikis, Masiel, Musumeci, Ó Neachtain, Pęk, Piotrowski, Podkański, Poli Bortone, Rogalski, Roszkowski, Rutowicz, Ryan, Speroni, Szymański, Tatarella, Tomaszewska, Vaidere, Wojciechowski Janusz, Zapałowski, Zīle
Κατά: 269
ALDE: Samuelsen
GUE/NGL: Agnoletto, Aita, Brie, Catania, de Brún, Flasarová, Guerreiro, Guidoni, Henin, Holm, Kaufmann, Liotard, McDonald, Manolakou, Markov, Maštálka, Meijer, Morgantini, Musacchio, Pafilis, Papadimoulis, Pflüger, Portas, Ransdorf, Rizzo, Seppänen, Søndergaard, Svensson, Triantaphyllides, Uca, Wagenknecht, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Batten, Belder, Blokland, Bonde, Clark, Coûteaux, Farage, Goudin, Knapman, Krupa, Louis, Lundgren, Nattrass, Sinnott, Titford, Tomczak, Wise, Železný
ITS: Mölzer, Romagnoli
NI: Bobošíková, Giertych, Martin Hans-Peter
PPE-DE: Gaľa, Herranz García, Herrero-Tejedor, Hudacký, Kauppi, Lauk, Méndez de Vigo, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Stevenson, Stubb
PSE: Andersson, Arif, Arnaoutakis, Athanasiu, Attard-Montalto, Battilocchio, Batzeli, Berès, Berman, Bösch, Bono, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Bulfon, Bullmann, Van den Burg, Busquin, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Castex, Christensen, Corbett, Corbey, Corda, Creţu Corina, De Keyser, De Michelis, De Rossa, Désir, Dîncu, Dobolyi, Douay, Dumitrescu, Estrela, Ettl, Evans Robert, Färm, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, Gebhardt, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Gottardi, Grabowska, Grech, Groote, Gurmai, Guy-Quint, Hänsch, Hamon, Harangozó, Hasse Ferreira, Haug, Hazan, Hegyi, Herczog, Honeyball, Howitt, Hughes, Hutchinson, Iotova, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kindermann, Kinnock, Kirilov, Koppa, Kósáné Kovács, Koterec, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Laignel, Lambrinidis, Lavarra, Lefrançois, Lehtinen, Leichtfried, Leinen, Lévai, Lienemann, Locatelli, Lyubcheva, McAvan, McCarthy, Madeira, Mann Erika, Martin David, Matsouka, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Mihalache, Morgan, Myller, Napoletano, Navarro, Neris, Occhetto, Öger, Paasilinna, Pahor, Paleckis, Paparizov, Paşcu, Patrie, Peillon, Piecyk, Pinior, Pittella, Podgorean, Poignant, Prets, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Roure, Sakalas, Saks, dos Santos, Schaldemose, Scheele, Schulz, Segelström, Severin, Simpson, Siwiec, Skinner, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Tarand, Thomsen, Titley, Trautmann, Valenciano Martínez-Orozco, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Vigenin, Walter, Weiler, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Krasts
Verts/ALE: Aubert, Auken, Beer, Bennahmias, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Cramer, Evans Jill, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Horáček, Hudghton, Isler Béguin, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Smith, Staes, Turmes, Voggenhuber, Ždanoka
Αποχές: 20
GUE/NGL: Figueiredo
NI: Kozlík
PSE: Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Borrell Fontelles, Cercas, Cottigny, Dührkop Dührkop, El Khadraoui, Garcés Ramón, García Pérez, Maňka, Martínez Martínez, Medina Ortega, Moreno Sánchez, Salinas García, Sánchez Presedo, Sornosa Martínez
Verts/ALE: van Buitenen
Διορθώσεις και προθέσεις ψήφου
Υπέρ: José Ignacio Salafranca Sánchez-Neyra, Paul Marie Coûteaux, Patrick Louis, Anne Van Lancker
Κατά: Erika Mann, Gitte Seeberg
10. Έκθεση Davies A6-0343/2007
τροπολογία 10
Υπέρ: 150
ALDE: Alvaro, Chatzimarkakis, Klinz, Koch-Mehrin, Krahmer, Lambsdorff, Manders, Prodi, Schuth, Takkula
IND/DEM: Krupa, Sinnott, Tomczak, Wojciechowski Bernard, Železný
ITS: Buruiană-Aprodu, Claeys, Coşea, Dillen, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Pen Marine, Le Rachinel, Martinez, Mihăescu, Moisuc, Mussolini, Popeangă, Romagnoli, Schenardi, Stănescu, Vanhecke
NI: Baco, Belohorská, Giertych, Kozlík
PPE-DE: Andrikienė, Böge, Brejc, Březina, Brok, Brunetta, Cabrnoch, Castiglione, Coelho, Daul, De Blasio, Demetriou, Deß, Duchoň, Ebner, Fajmon, Ferber, Friedrich, Gál, Galeote, García-Margallo y Marfil, Gomolka, Gräßle, Grosch, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Iacob-Ridzi, Itälä, Jarzembowski, Jeggle, Kelam, Klaß, Koch, Konrad, Kudrycka, Lechner, Lehne, Liese, Lombardo, Mann Thomas, Mantovani, Marques, Mato Adrover, Mayer, Mayor Oreja, Nassauer, Niebler, Novak, Ouzký, Panayotopoulos-Cassiotou, Pleštinská, Podestà, Posselt, Queiró, Radwan, Reul, Roithová, Sartori, Saryusz-Wolski, Schröder, Schwab, Seeberg, Šťastný, Stauner, Strejček, Stubb, Szabó, Szájer, Vatanen, Vernola, Vlasák, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, Zahradil, Zvěřina
PSE: Dobolyi, Fazakas, França, Goebbels, Golik, Mann Erika, Severin
UEN: Angelilli, Berlato, Czarnecki Ryszard, Didžiokas, Foglietta, Foltyn-Kubicka, Grabowski, Janowski, Kristovskis, Kuc, Kuźmiuk, La Russa, Libicki, Maldeikis, Masiel, Musumeci, Pęk, Piotrowski, Podkański, Poli Bortone, Rogalski, Roszkowski, Rutowicz, Szymański, Tatarella, Tomaszewska, Wojciechowski Janusz, Zapałowski, Zīle
Κατά: 501
ALDE: Andrejevs, Andria, Attwooll, Baeva, Bărbuleţiu, Beaupuy, Birutis, Bourlanges, Bowles, Busk, Buşoi, Cappato, Carlshamre, Cavada, Ciornei, Cocilovo, Cornillet, Davies, Degutis, Deprez, Dičkutė, Drčar Murko, Duff, Ek, Ferrari, Fourtou, Gentvilas, Geremek, Gibault, Griesbeck, Hall, Harkin, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Kazak, Kułakowski, Laperrouze, Lax, Lehideux, Losco, Ludford, Lynne, Maaten, Matsakis, Mohácsi, Morillon, Morţun, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Pannella, Pistelli, Pohjamo, Polfer, Raeva, Resetarits, Ries, Riis-Jørgensen, Samuelsen, Savi, Sbarbati, Schmidt Olle, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Susta, Szent-Iványi, Toma, Vălean, Van Hecke, Veraldi, Virrankoski, Wallis, Watson
GUE/NGL: Agnoletto, Aita, Brie, Catania, de Brún, Figueiredo, Flasarová, Guerreiro, Guidoni, Henin, Holm, Kaufmann, Liotard, McDonald, Markov, Maštálka, Meijer, Morgantini, Musacchio, Papadimoulis, Pflüger, Portas, Ransdorf, Remek, Rizzo, Seppänen, Søndergaard, Svensson, Triantaphyllides, Uca, Wagenknecht, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Batten, Belder, Blokland, Bonde, Booth, Clark, Coûteaux, Farage, Goudin, Knapman, Louis, Lundgren, Nattrass, Titford, Wise
ITS: Mölzer
NI: Bobošíková, Helmer, Martin Hans-Peter, Rivera
PPE-DE: Albertini, Anastase, Antoniozzi, Ashworth, Atkins, Audy, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Becsey, Belet, Berend, Bowis, Bradbourn, Braghetto, Brepoels, Burke, Bushill-Matthews, Busuttil, Callanan, Casa, Casini, Caspary, del Castillo Vera, Chichester, Chmielewski, Dehaene, Descamps, Deva, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Dimitrakopoulos, Dover, Doyle, Duka-Zólyomi, Ehler, Elles, Esteves, Fatuzzo, Fernández Martín, Fjellner, Fontaine, Fraga Estévez, Freitas, Gahler, Ganţ, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Goepel, Graça Moura, de Grandes Pascual, Grossetête, Gutiérrez-Cortines, Gyürk, Handzlik, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Hieronymi, Higgins, Hoppenstedt, Hudacký, Hybášková, Iturgaiz Angulo, Jackson, Jałowiecki, Járóka, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Kamall, Karas, Kasoulides, Kauppi, Kirkhope, Klamt, Kónya-Hamar, Korhola, Kušķis, Lamassoure, Landsbergis, De Lange, Langen, Langendries, Lauk, Lewandowski, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, Marinescu, Martens, Matsis, Mauro, Mavrommatis, Méndez de Vigo, Mikolášik, Millán Mon, Mladenov, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nicholson, van Nistelrooij, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Pack, Parish, Petre, Pieper, Pīks, Pinheiro, Protasiewicz, Purvis, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Ribeiro e Castro, Rudi Ubeda, Rübig, Salafranca Sánchez-Neyra, Schinas, Schmitt, Schöpflin, Seeber, Siekierski, Silva Peneda, Škottová, Sommer, Sonik, Spautz, Stevenson, Sturdy, Sudre, Tajani, Tannock, Thyssen, Ţîrle, Toubon, Ulmer, Urutchev, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Veneto, Vidal-Quadras, Vlasto, Wohlin, Wortmann-Kool, Záborská, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zwiefka
PSE: Andersson, Arif, Arnaoutakis, Athanasiu, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Battilocchio, Batzeli, Berès, Berman, Bösch, Bono, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Bulfon, Bullmann, Van den Burg, Busquin, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Castex, Cercas, Christensen, Corbett, Corbey, Corda, Cottigny, Creţu Corina, De Keyser, De Michelis, De Rossa, Désir, De Vits, Dîncu, Douay, Dührkop Dührkop, Dumitrescu, El Khadraoui, Estrela, Ettl, Evans Robert, Färm, Fava, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, Garcés Ramón, García Pérez, Gebhardt, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Gomes, Gottardi, Grabowska, Grech, Groote, Gurmai, Hänsch, Hamon, Harangozó, Haug, Hazan, Hegyi, Herczog, Honeyball, Howitt, Hughes, Hutchinson, Jacobs, Jöns, Kindermann, Kirilov, Koppa, Kósáné Kovács, Koterec, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Laignel, Lambrinidis, Lavarra, Lefrançois, Lehtinen, Leichtfried, Leinen, Lévai, Liberadzki, Lienemann, Locatelli, Lyubcheva, McAvan, McCarthy, Madeira, Martin David, Martínez Martínez, Matsouka, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Mihalache, Moreno Sánchez, Morgan, Navarro, Neris, Occhetto, Öger, Paasilinna, Pahor, Paleckis, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Patrie, Peillon, Piecyk, Pinior, Pittella, Podgorean, Poignant, Prets, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Roure, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Schaldemose, Scheele, Segelström, Simpson, Siwiec, Skinner, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Tarand, Thomsen, Titley, Trautmann, Valenciano Martínez-Orozco, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Vigenin, Walter, Weber Henri, Weiler, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Aylward, Camre, Crowley, Krasts, Ó Neachtain, Ryan, Vaidere
Verts/ALE: Aubert, Auken, Beer, Bennahmias, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Cramer, Evans Jill, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Horáček, Isler Béguin, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Smith, Staes, Turmes, Voggenhuber, Ždanoka
Αποχές: 5
NI: Allister
PPE-DE: Saïfi
PSE: Falbr
UEN: Gobbo
Verts/ALE: van Buitenen
Διορθώσεις και προθέσεις ψήφου
Υπέρ: Piia-Noora Kauppi
Κατά: Tokia Saïfi, Gitte Seeberg
11. Έκθεση Davies A6-0343/2007
τροπολογία 43/1
Υπέρ: 270
ALDE: Samuelsen, Toia
GUE/NGL: Agnoletto, Aita, Brie, Catania, de Brún, Figueiredo, Flasarová, Guerreiro, Henin, Holm, Kaufmann, Liotard, McDonald, Manolakou, Markov, Maštálka, Meijer, Morgantini, Musacchio, Pafilis, Papadimoulis, Pflüger, Portas, Ransdorf, Rizzo, Seppänen, Søndergaard, Svensson, Triantaphyllides, Uca, Wagenknecht, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Belder, Blokland, Georgiou, Goudin, Krupa, Lundgren
ITS: Mihăescu
NI: Giertych, Martin Hans-Peter
PPE-DE: Brok, Garriga Polledo, Gomolka, Kratsa-Tsagaropoulou, Panayotopoulos-Cassiotou, Seeberg
PSE: Andersson, Arif, Arnaoutakis, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Battilocchio, Batzeli, Berès, Berman, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Bulfon, Bullmann, Van den Burg, Busquin, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Castex, Cercas, Christensen, Corbett, Corbey, Corda, Cottigny, Creţu Corina, De Keyser, De Michelis, De Rossa, Désir, De Vits, Dîncu, Dobolyi, Douay, Dührkop Dührkop, Dumitrescu, El Khadraoui, Estrela, Ettl, Evans Robert, Färm, Fazakas, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Gebhardt, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Golik, Gomes, Gottardi, Grabowska, Grech, Groote, Gurmai, Guy-Quint, Hänsch, Hamon, Haug, Hazan, Hegyi, Honeyball, Howitt, Hughes, Hutchinson, Iotova, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kindermann, Kirilov, Koppa, Kósáné Kovács, Koterec, Krehl, Kuhne, Laignel, Lambrinidis, Lavarra, Lefrançois, Lehtinen, Leichtfried, Leinen, Lévai, Liberadzki, Locatelli, Lyubcheva, McAvan, McCarthy, Madeira, Maňka, Mann Erika, Martin David, Martínez Martínez, Matsouka, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Mihalache, Moreno Sánchez, Morgan, Myller, Napoletano, Navarro, Neris, Occhetto, Öger, Paasilinna, Pahor, Paleckis, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Patrie, Peillon, Piecyk, Pinior, Podgorean, Poignant, Prets, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Roure, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Schaldemose, Scheele, Schulz, Segelström, Severin, Simpson, Siwiec, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Thomsen, Titley, Trautmann, Valenciano Martínez-Orozco, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Vigenin, Walter, Weber Henri, Weiler, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García
UEN: Aylward, Crowley, Czarnecki Ryszard, Foglietta, Kristovskis, Ó Neachtain, Rogalski, Ryan, Speroni, Vaidere
Verts/ALE: Aubert, Auken, Beer, Bennahmias, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Cramer, Evans Jill, Flautre, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Horáček, Isler Béguin, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Smith, Staes, Turmes, Voggenhuber, Ždanoka
Κατά: 388
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Andria, Attwooll, Baeva, Bărbuleţiu, Beaupuy, Birutis, Bourlanges, Bowles, Budreikaitė, Busk, Buşoi, Cappato, Carlshamre, Cavada, Chatzimarkakis, Ciornei, Cocilovo, Cornillet, Davies, Degutis, Deprez, Dičkutė, Drčar Murko, Duff, Ferrari, Fourtou, Gentvilas, Geremek, Gibault, Griesbeck, Hall, Harkin, Hellvig, in 't Veld, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Kazak, Klinz, Koch-Mehrin, Krahmer, Kułakowski, Lambsdorff, Laperrouze, Lax, Lehideux, Losco, Ludford, Lynne, Maaten, Manders, Matsakis, Mohácsi, Morillon, Morţun, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Pannella, Piskorski, Pistelli, Polfer, Raeva, Resetarits, Ries, Riis-Jørgensen, Savi, Sbarbati, Schmidt Olle, Schuth, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Susta, Szent-Iványi, Takkula, Toma, Vălean, Van Hecke, Veraldi, Virrankoski, Wallis, Watson
GUE/NGL: Guidoni, Remek
IND/DEM: Batten, Bonde, Booth, Clark, Coûteaux, Farage, Knapman, Louis, Nattrass, Sinnott, Titford, Wise, Wojciechowski Bernard, Železný
ITS: Buruiană-Aprodu, Claeys, Coşea, Dillen, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Pen Marine, Le Rachinel, Martinez, Mölzer, Moisuc, Mussolini, Popeangă, Romagnoli, Schenardi, Stănescu, Vanhecke
NI: Allister, Baco, Bobošíková, Helmer, Rivera
PPE-DE: Albertini, Andrikienė, Angelakas, Antoniozzi, Ashworth, Atkins, Audy, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Becsey, Belet, Berend, Bowis, Bradbourn, Braghetto, Brejc, Brepoels, Březina, Brunetta, Burke, Bushill-Matthews, Busuttil, Cabrnoch, Callanan, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, del Castillo Vera, Cederschiöld, Chichester, Chmielewski, Coelho, De Blasio, Dehaene, Demetriou, Descamps, Deß, Deva, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Dimitrakopoulos, Dover, Doyle, Duchoň, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Elles, Esteves, Fajmon, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Fjellner, Florenz, Fontaine, Fraga Estévez, Freitas, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Galeote, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Gaubert, Gauzès, Gewalt, Gklavakis, Glattfelder, Goepel, Graça Moura, Gräßle, de Grandes Pascual, Grosch, Grossetête, Gutiérrez-Cortines, Gyürk, Handzlik, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Hieronymi, Higgins, Hoppenstedt, Hudacký, Hybášková, Iacob-Ridzi, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jackson, Jałowiecki, Járóka, Jarzembowski, Kaczmarek, Kamall, Karas, Kasoulides, Kauppi, Kelam, Kirkhope, Klamt, Klaß, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Korhola, Kudrycka, Kušķis, Lamassoure, Landsbergis, De Lange, Langen, Langendries, Lauk, Lechner, Lehne, Lewandowski, Liese, Lombardo, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, Mann Thomas, Mantovani, Marinescu, Marques, Martens, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Méndez de Vigo, Mikolášik, Millán Mon, Mladenov, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Novak, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Ouzký, Pack, Papastamkos, Parish, Patriciello, Petre, Pieper, Pinheiro, Pleštinská, Podestà, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Ribeiro e Castro, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Sartori, Saryusz-Wolski, Schinas, Schmitt, Schöpflin, Schröder, Schwab, Seeber, Siekierski, Silva Peneda, Škottová, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stevenson, Strejček, Stubb, Sturdy, Sudre, Szabó, Szájer, Tajani, Tannock, Thyssen, Ţîrle, Toubon, Trakatellis, Ulmer, Urutchev, Vakalis, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Vatanen, Veneto, Vidal-Quadras, Vlasák, Vlasto, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, Wohlin, Wortmann-Kool, Záborská, Zahradil, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zvěřina, Zwiefka
PSE: Goebbels, Kreissl-Dörfler
UEN: Angelilli, Berlato, Bielan, Camre, Didžiokas, Foltyn-Kubicka, Grabowski, Janowski, Krasts, Kuc, Kuźmiuk, La Russa, Libicki, Maldeikis, Musumeci, Pęk, Piotrowski, Podkański, Poli Bortone, Roszkowski, Rutowicz, Szymański, Tatarella, Tomaszewska, Wojciechowski Janusz, Zapałowski, Zīle
Verts/ALE: Hudghton
ΑποχέςBI
ALDE: Ek
IND/DEM: Tomczak
NI: Kozlík
PSE: Falbr, Lienemann
Verts/ALE: van Buitenen
Διορθώσεις και προθέσεις ψήφου
Υπέρ: Jens-Peter Bonde
12. Έκθεση Davies A6-0343/2007
τροπολογία 43/2
Υπέρ: 62
ALDE: Samuelsen
IND/DEM: Georgiou, Sinnott
ITS: Mihăescu
NI: Martin Hans-Peter
PPE-DE: Descamps, Kónya-Hamar, Matsis, Mavrommatis, Novak, Schinas, Seeberg, Záborská
PSE: Rasmussen, Sornosa Martínez
UEN: Aylward, Borghezio, Bossi, Crowley, Czarnecki Marek Aleksander, Czarnecki Ryszard, Gobbo, Krasts, Masiel, Ó Neachtain, Ryan, Speroni, Vaidere
Verts/ALE: Aubert, Auken, Beer, Breyer, Cohn-Bendit, Evans Jill, Flautre, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Horáček, Hudghton, Isler Béguin, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Smith, Staes, Turmes, Voggenhuber, Ždanoka
Κατά: 584
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Andria, Attwooll, Baeva, Bărbuleţiu, Beaupuy, Birutis, Bourlanges, Bowles, Budreikaitė, Busk, Cappato, Carlshamre, Cavada, Chatzimarkakis, Ciornei, Cocilovo, Cornillet, Davies, Degutis, Deprez, Dičkutė, Drčar Murko, Duff, Ek, Ferrari, Fourtou, Gentvilas, Geremek, Gibault, Griesbeck, Hall, Harkin, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Kazak, Klinz, Koch-Mehrin, Krahmer, Kułakowski, Lambsdorff, Laperrouze, Lax, Lehideux, Losco, Ludford, Maaten, Matsakis, Mohácsi, Morillon, Morţun, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Pannella, Pistelli, Pohjamo, Polfer, Prodi, Raeva, Resetarits, Ries, Riis-Jørgensen, Savi, Sbarbati, Schmidt Olle, Schuth, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Susta, Szent-Iványi, Takkula, Toia, Toma, Vălean, Van Hecke, Veraldi, Virrankoski, Wallis, Watson
GUE/NGL: Agnoletto, Aita, Brie, Catania, de Brún, Figueiredo, Flasarová, Guerreiro, Guidoni, Henin, Holm, Kaufmann, Liotard, McDonald, Manolakou, Markov, Maštálka, Meijer, Morgantini, Musacchio, Pafilis, Papadimoulis, Pflüger, Portas, Ransdorf, Remek, Rizzo, Seppänen, Søndergaard, Svensson, Triantaphyllides, Uca, Wagenknecht, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Batten, Belder, Blokland, Coûteaux, Goudin, Krupa, Louis, Lundgren, Tomczak, Wojciechowski Bernard, Železný
ITS: Buruiană-Aprodu, Claeys, Coşea, Dillen, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Pen Marine, Le Rachinel, Martinez, Mölzer, Moisuc, Mussolini, Popeangă, Romagnoli, Schenardi, Stănescu, Vanhecke
NI: Allister, Baco, Belohorská, Bobošíková, Giertych, Helmer, Rivera
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Antoniozzi, Ashworth, Atkins, Audy, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Becsey, Belet, Berend, Böge, Bonsignore, Bowis, Bradbourn, Braghetto, Brejc, Brepoels, Březina, Brok, Brunetta, Burke, Bushill-Matthews, Busuttil, Cabrnoch, Callanan, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, del Castillo Vera, Cederschiöld, Chichester, Chmielewski, Coelho, Daul, De Blasio, Dehaene, Demetriou, Deß, Deva, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Dimitrakopoulos, Dover, Doyle, Duchoň, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Elles, Esteves, Fajmon, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Fjellner, Fontaine, Fraga Estévez, Freitas, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Galeote, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gewalt, Gklavakis, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Graça Moura, Gräßle, de Grandes Pascual, Grosch, Grossetête, Gutiérrez-Cortines, Gyürk, Handzlik, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Hieronymi, Higgins, Hoppenstedt, Hudacký, Hybášková, Iacob-Ridzi, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jackson, Jałowiecki, Járóka, Jarzembowski, Jeggle, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Kamall, Karas, Kasoulides, Kauppi, Kelam, Kirkhope, Klamt, Klaß, Koch, Konrad, Korhola, Kratsa-Tsagaropoulou, Kudrycka, Kušķis, Lamassoure, Landsbergis, De Lange, Langen, Langendries, Lauk, Lechner, Lehne, Lewandowski, Liese, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, Mann Thomas, Mantovani, Marinescu, Martens, Mato Adrover, Mauro, Mayer, Mayor Oreja, Méndez de Vigo, Mikolášik, Millán Mon, Mladenov, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Olajos, Olbrycht, Őry, Ouzký, Pack, Papastamkos, Parish, Patriciello, Pieper, Pīks, Pinheiro, Pleštinská, Podestà, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Ribeiro e Castro, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Sartori, Saryusz-Wolski, Schmitt, Schöpflin, Schröder, Seeber, Siekierski, Škottová, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stevenson, Strejček, Stubb, Sturdy, Sudre, Szabó, Szájer, Tajani, Tannock, Thyssen, Ţîrle, Toubon, Trakatellis, Ulmer, Urutchev, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Vatanen, Veneto, Vernola, Vidal-Quadras, Vlasák, Vlasto, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, Wohlin, Wortmann-Kool, Zahradil, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zvěřina, Zwiefka
PSE: Andersson, Arif, Arnaoutakis, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Battilocchio, Batzeli, Beňová, Berès, Berman, Bösch, Bono, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Bulfon, Bullmann, Busquin, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Casaca, Castex, Cercas, Christensen, Corbett, Corbey, Corda, Cottigny, Creţu Corina, De Keyser, De Michelis, De Rossa, De Vits, Dîncu, Douay, Dührkop Dührkop, Dumitrescu, El Khadraoui, Estrela, Ettl, Evans Robert, Färm, Falbr, Fava, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Gebhardt, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Goebbels, Golik, Gomes, Gottardi, Grabowska, Grech, Gurmai, Guy-Quint, Hänsch, Hamon, Harangozó, Haug, Hazan, Hegyi, Herczog, Honeyball, Howitt, Hughes, Hutchinson, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kindermann, Kinnock, Kirilov, Koppa, Kósáné Kovács, Koterec, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Laignel, Lambrinidis, Lavarra, Lefrançois, Lehtinen, Leichtfried, Leinen, Lévai, Liberadzki, Lienemann, Locatelli, Lyubcheva, McAvan, McCarthy, Madeira, Maňka, Mann Erika, Martin David, Martínez Martínez, Matsouka, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Mihalache, Moreno Sánchez, Morgan, Napoletano, Navarro, Neris, Occhetto, Öger, Paasilinna, Pahor, Paleckis, Paşcu, Piecyk, Pinior, Pittella, Podgorean, Poignant, Prets, Pribetich, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Roure, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Schaldemose, Scheele, Segelström, Severin, Simpson, Siwiec, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Tarand, Thomsen, Titley, Valenciano Martínez-Orozco, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Vigenin, Walter, Weber Henri, Weiler, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Angelilli, Bielan, Camre, Didžiokas, Foglietta, Foltyn-Kubicka, Grabowski, Janowski, Kuc, Kuźmiuk, La Russa, Libicki, Maldeikis, Musumeci, Pęk, Piotrowski, Podkański, Poli Bortone, Rogalski, Roszkowski, Rutowicz, Szymański, Tomaszewska, Wojciechowski Janusz, Zapałowski, Zīle
Verts/ALE: Frassoni
Αποχές: 9
IND/DEM: Booth, Clark, Farage, Knapman, Nattrass, Titford, Wise
NI: Kozlík
Verts/ALE: van Buitenen
Διορθώσεις και προθέσεις ψήφου
Κατά: Marie-Hélène Descamps
Αποχές: Gerard Batten
13. Έκθεση Davies A6-0343/2007
τροπολογία 27
Υπέρ: 270
ALDE: Manders, Takkula
GUE/NGL: Remek
IND/DEM: Georgiou, Sinnott, Wojciechowski Bernard
NI: Allister, Bobošíková, Helmer
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Antoniozzi, Ashworth, Atkins, Audy, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Becsey, Belet, Berend, Böge, Bonsignore, Bowis, Bradbourn, Braghetto, Brejc, Brepoels, Březina, Brok, Brunetta, Burke, Bushill-Matthews, Busuttil, Callanan, Casa, Caspary, Castiglione, del Castillo Vera, Cederschiöld, Chichester, Chmielewski, Daul, De Blasio, Dehaene, Demetriou, Descamps, Deß, Deva, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Dimitrakopoulos, Dover, Doyle, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Elles, Esteves, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Fjellner, Florenz, Fontaine, Fraga Estévez, Freitas, Friedrich, Gahler, Gál, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gewalt, Gklavakis, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Graça Moura, Gräßle, de Grandes Pascual, Grossetête, Gutiérrez-Cortines, Gyürk, Handzlik, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Hieronymi, Higgins, Hoppenstedt, Hybášková, Iacob-Ridzi, Jackson, Jałowiecki, Járóka, Jarzembowski, Jeggle, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Kamall, Karas, Kasoulides, Kauppi, Kelam, Kirkhope, Klamt, Klaß, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Kratsa-Tsagaropoulou, Kudrycka, Kušķis, Lamassoure, Landsbergis, De Lange, Langen, Langendries, Lauk, Lechner, Lehne, Lewandowski, Liese, Lombardo, Lulling, McGuinness, Mann Thomas, Mantovani, Marinescu, Marques, Martens, Mato Adrover, Matsis, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Méndez de Vigo, Millán Mon, Mladenov, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Novak, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Ouzký, Pack, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Parish, Patriciello, Petre, Pieper, Pīks, Pinheiro, Podestà, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Salafranca Sánchez-Neyra, Sartori, Saryusz-Wolski, Schinas, Schmitt, Schöpflin, Schröder, Schwab, Seeber, Seeberg, Siekierski, Silva Peneda, Škottová, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stevenson, Stubb, Sturdy, Sudre, Szabó, Szájer, Tajani, Tannock, Thyssen, Ţîrle, Toubon, Trakatellis, Ulmer, Urutchev, Vakalis, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Vatanen, Veneto, Vernola, Vidal-Quadras, Vlasto, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, Wohlin, Wortmann-Kool, Zaleski, Zatloukal, Zieleniec, Zwiefka
PSE: Dîncu, Fazakas, Kósáné Kovács
UEN: Angelilli, Bielan, Borghezio, Bossi, Camre, Czarnecki Marek Aleksander, Didžiokas, Foglietta, Foltyn-Kubicka, Gobbo, Grabowski, Janowski, Krasts, Kristovskis, Kuc, Kuźmiuk, La Russa, Libicki, Maldeikis, Masiel, Musumeci, Pęk, Piotrowski, Podkański, Poli Bortone, Rogalski, Roszkowski, Rutowicz, Speroni, Szymański, Tatarella, Tomaszewska, Vaidere, Wojciechowski Janusz, Zapałowski, Zīle
Κατά: 396
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Andria, Attwooll, Baeva, Bărbuleţiu, Beaupuy, Birutis, Bourlanges, Bowles, Budreikaitė, Busk, Cappato, Carlshamre, Cavada, Chatzimarkakis, Ciornei, Cocilovo, Cornillet, Davies, Degutis, Deprez, Dičkutė, Drčar Murko, Duff, Ek, Ferrari, Fourtou, Gentvilas, Geremek, Gibault, Griesbeck, Hall, Harkin, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Kazak, Klinz, Koch-Mehrin, Krahmer, Kułakowski, Lambsdorff, Laperrouze, Lax, Lehideux, Losco, Ludford, Lynne, Maaten, Matsakis, Mohácsi, Morillon, Morţun, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Pannella, Piskorski, Pistelli, Pohjamo, Polfer, Prodi, Raeva, Resetarits, Ries, Riis-Jørgensen, Samuelsen, Savi, Sbarbati, Schmidt Olle, Schuth, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Susta, Szent-Iványi, Toia, Toma, Vălean, Van Hecke, Veraldi, Virrankoski, Wallis, Watson
GUE/NGL: Agnoletto, Aita, Brie, Catania, de Brún, Flasarová, Guerreiro, Guidoni, Henin, Holm, Kaufmann, Liotard, McDonald, Manolakou, Markov, Meijer, Morgantini, Musacchio, Pafilis, Papadimoulis, Pflüger, Portas, Ransdorf, Rizzo, Søndergaard, Svensson, Triantaphyllides, Uca, Wagenknecht, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Batten, Belder, Blokland, Bonde, Booth, Clark, Coûteaux, Farage, Goudin, Knapman, Krupa, Louis, Lundgren, Nattrass, Titford, Tomczak, Wise, Železný
ITS: Buruiană-Aprodu, Coşea, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Pen Marine, Le Rachinel, Martinez, Mihăescu, Moisuc, Mussolini, Popeangă, Romagnoli, Schenardi, Stănescu
NI: Belohorská, Giertych, Martin Hans-Peter, Rivera
PPE-DE: Cabrnoch, Casini, Coelho, Duchoň, Fajmon, Gaľa, Grosch, Hudacký, Itälä, Iturgaiz Angulo, Korhola, Mauro, Mikolášik, Strejček, Vlasák, Záborská, Zahradil, Zvěřina
PSE: Andersson, Arif, Arnaoutakis, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Battilocchio, Batzeli, Beňová, Berès, Berman, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Bulfon, Bullmann, Van den Burg, Busquin, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Castex, Cercas, Christensen, Corbett, Corbey, Corda, Cottigny, Creţu Corina, De Keyser, De Michelis, De Rossa, Désir, De Vits, Dobolyi, Douay, Dührkop Dührkop, Dumitrescu, El Khadraoui, Estrela, Ettl, Färm, Fava, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Gebhardt, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Goebbels, Golik, Gomes, Gottardi, Grabowska, Grech, Groote, Gurmai, Guy-Quint, Hänsch, Hamon, Harangozó, Haug, Hazan, Hegyi, Herczog, Honeyball, Howitt, Hughes, Hutchinson, Iotova, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kindermann, Kirilov, Koppa, Koterec, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Laignel, Lambrinidis, Lavarra, Lefrançois, Lehtinen, Leichtfried, Leinen, Lévai, Liberadzki, Lienemann, Locatelli, Lyubcheva, McAvan, McCarthy, Madeira, Martin David, Martínez Martínez, Matsouka, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Mihalache, Moreno Sánchez, Morgan, Napoletano, Navarro, Neris, Occhetto, Öger, Paasilinna, Pahor, Paleckis, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Patrie, Peillon, Piecyk, Pinior, Pittella, Podgorean, Poignant, Prets, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Roure, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Schaldemose, Scheele, Schulz, Segelström, Severin, Simpson, Siwiec, Skinner, Stihler, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Thomsen, Titley, Trautmann, Valenciano Martínez-Orozco, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Vigenin, Walter, Weber Henri, Weiler, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Aylward, Berlato, Czarnecki Ryszard, Ó Neachtain, Ryan
Verts/ALE: Aubert, Auken, Beer, Bennahmias, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Cramer, Evans Jill, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Horáček, Hudghton, Isler Béguin, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Smith, Staes, Turmes, Voggenhuber, Ždanoka
Αποχές: 10
GUE/NGL: Figueiredo, Maštálka
ITS: Claeys, Dillen, Mölzer, Vanhecke
NI: Kozlík
PSE: Falbr
UEN: Crowley
Verts/ALE: van Buitenen
Διορθώσεις και προθέσεις ψήφου
Κατά: Tokia Saïfi, Gitte Seeberg
14. Έκθεση Davies A6-0343/2007
τροπολογία 12
Υπέρ: 59
ALDE: Alvaro, Andria, Chatzimarkakis, Cocilovo, Ferrari, Kazak, Klinz, Koch-Mehrin, Krahmer, Lambsdorff, Pistelli, Samuelsen, Schuth, Veraldi
IND/DEM: Georgiou, Krupa, Tomczak
ITS: Mihăescu
NI: Giertych
PPE-DE: Barsi-Pataky, Caspary, Cederschiöld, Deß, Ferber, Friedrich, Hybášková, Jarzembowski, Jeggle, Klamt, Klaß, Konrad, Kušķis, Langen, Lauk, Lewandowski, Mann Thomas, Méndez de Vigo, Nassauer, Niebler, Pieper, Posselt, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Radwan, Reul, Seeberg, Sturdy, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, Wortmann-Kool
PSE: Beňová, Falbr, Fazakas, Goebbels, Grech, Thomsen
UEN: Krasts, Wojciechowski Janusz
Κατά: 621
ALDE: Andrejevs, Attwooll, Baeva, Bărbuleţiu, Beaupuy, Birutis, Bourlanges, Bowles, Budreikaitė, Busk, Cappato, Carlshamre, Cavada, Ciornei, Cornillet, Davies, Degutis, Deprez, Dičkutė, Drčar Murko, Duff, Ek, Fourtou, Gentvilas, Geremek, Gibault, Griesbeck, Hall, Harkin, Hellvig, in 't Veld, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Kułakowski, Laperrouze, Lax, Lehideux, Losco, Ludford, Lynne, Maaten, Manders, Matsakis, Mohácsi, Morillon, Morţun, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Pannella, Piskorski, Pohjamo, Polfer, Prodi, Raeva, Resetarits, Ries, Riis-Jørgensen, Savi, Sbarbati, Schmidt Olle, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Susta, Szent-Iványi, Takkula, Toia, Toma, Vălean, Van Hecke, Virrankoski, Wallis, Watson
GUE/NGL: Agnoletto, Aita, Brie, Catania, de Brún, Figueiredo, Flasarová, Guerreiro, Guidoni, Henin, Holm, Kaufmann, Liotard, McDonald, Manolakou, Markov, Maštálka, Meijer, Morgantini, Musacchio, Pafilis, Papadimoulis, Pflüger, Portas, Ransdorf, Rizzo, Seppänen, Søndergaard, Svensson, Triantaphyllides, Uca, Wagenknecht, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Batten, Belder, Blokland, Bonde, Booth, Clark, Coûteaux, Farage, Goudin, Knapman, Louis, Lundgren, Nattrass, Sinnott, Titford, Wise, Wojciechowski Bernard, Železný
ITS: Buruiană-Aprodu, Claeys, Coşea, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Pen Marine, Le Rachinel, Martinez, Mölzer, Moisuc, Mussolini, Popeangă, Romagnoli, Schenardi, Stănescu
NI: Allister, Baco, Belohorská, Bobošíková, Helmer, Kozlík, Martin Hans-Peter, Rivera
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Angelakas, Antoniozzi, Ashworth, Atkins, Audy, Bauer, Beazley, Becsey, Belet, Berend, Böge, Bonsignore, Bowis, Bradbourn, Braghetto, Brejc, Brepoels, Březina, Brok, Brunetta, Burke, Bushill-Matthews, Busuttil, Cabrnoch, Callanan, Casa, Casini, Castiglione, del Castillo Vera, Chichester, Chmielewski, Coelho, De Blasio, Dehaene, Demetriou, Descamps, Deva, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Dimitrakopoulos, Dover, Doyle, Duchoň, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Elles, Esteves, Fajmon, Fatuzzo, Fernández Martín, Fjellner, Florenz, Fontaine, Fraga Estévez, Freitas, Gahler, Gál, Gaľa, Galeote, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gewalt, Gklavakis, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Graça Moura, Gräßle, de Grandes Pascual, Grosch, Grossetête, Gutiérrez-Cortines, Gyürk, Handzlik, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Hieronymi, Higgins, Hoppenstedt, Hudacký, Iacob-Ridzi, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jackson, Jałowiecki, Járóka, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Kamall, Karas, Kasoulides, Kauppi, Kelam, Kirkhope, Koch, Kónya-Hamar, Korhola, Kudrycka, Lamassoure, Landsbergis, De Lange, Langendries, Lechner, Lehne, Liese, Lombardo, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, Mantovani, Marinescu, Marques, Martens, Mato Adrover, Matsis, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Mikolášik, Millán Mon, Mladenov, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nicholson, van Nistelrooij, Novak, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Ouzký, Pack, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Parish, Patriciello, Petre, Pīks, Pinheiro, Pleštinská, Podestà, Protasiewicz, Purvis, Rack, Ribeiro e Castro, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Sartori, Saryusz-Wolski, Schinas, Schmitt, Schöpflin, Schröder, Schwab, Seeber, Siekierski, Silva Peneda, Škottová, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stevenson, Strejček, Stubb, Sudre, Szabó, Szájer, Tajani, Tannock, Thyssen, Ţîrle, Toubon, Trakatellis, Ulmer, Urutchev, Vakalis, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Vatanen, Veneto, Vernola, Vidal-Quadras, Vlasák, Vlasto, Wohlin, Záborská, Zahradil, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zvěřina, Zwiefka
PSE: Andersson, Arif, Arnaoutakis, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Battilocchio, Batzeli, Berès, Berman, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Bulfon, Bullmann, Van den Burg, Busquin, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Castex, Cercas, Christensen, Corbett, Corbey, Corda, Cottigny, Creţu Corina, De Keyser, De Michelis, De Rossa, Désir, De Vits, Dîncu, Dobolyi, Douay, Dührkop Dührkop, Dumitrescu, El Khadraoui, Estrela, Ettl, Evans Robert, Färm, Fava, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Gebhardt, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Golik, Gomes, Gottardi, Grabowska, Groote, Gurmai, Guy-Quint, Hänsch, Hamon, Harangozó, Haug, Hazan, Hegyi, Honeyball, Howitt, Hughes, Hutchinson, Iotova, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kindermann, Kinnock, Kirilov, Koppa, Kósáné Kovács, Koterec, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Laignel, Lambrinidis, Lavarra, Lefrançois, Lehtinen, Leichtfried, Lévai, Liberadzki, Lienemann, Locatelli, Lyubcheva, McAvan, McCarthy, Madeira, Maňka, Martin David, Martínez Martínez, Matsouka, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Mihalache, Moreno Sánchez, Morgan, Myller, Napoletano, Navarro, Neris, Occhetto, Öger, Paasilinna, Pahor, Paleckis, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Patrie, Peillon, Piecyk, Pittella, Podgorean, Poignant, Prets, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Roure, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Schaldemose, Scheele, Schulz, Segelström, Severin, Simpson, Siwiec, Sornosa Martínez, Stihler, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Tarand, Titley, Trautmann, Valenciano Martínez-Orozco, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Vigenin, Walter, Weber Henri, Weiler, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Angelilli, Aylward, Berlato, Bielan, Borghezio, Bossi, Camre, Crowley, Czarnecki Marek Aleksander, Czarnecki Ryszard, Didžiokas, Foglietta, Foltyn-Kubicka, Gobbo, Grabowski, Janowski, Kristovskis, Kuc, Kuźmiuk, La Russa, Libicki, Maldeikis, Masiel, Musumeci, Ó Neachtain, Pęk, Piotrowski, Podkański, Poli Bortone, Rogalski, Roszkowski, Rutowicz, Ryan, Speroni, Szymański, Tatarella, Tomaszewska, Vaidere, Zapałowski, Zīle
Verts/ALE: Aubert, Auken, Beer, Bennahmias, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Cramer, Evans Jill, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Horáček, Hudghton, Isler Béguin, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Smith, Staes, Trüpel, Turmes, Voggenhuber, Ždanoka
Αποχές: 4
GUE/NGL: Remek
ITS: Dillen, Vanhecke
Verts/ALE: van Buitenen
Διορθώσεις και προθέσεις ψήφου
Κατά: Corien Wortmann-Kool, Anders Samuelsen, Gitte Seeberg, Britta Thomsen
15. Έκθεση Davies A6-0343/2007
τροπολογία 47
Υπέρ: 257
ALDE: Samuelsen, Schmidt Olle
GUE/NGL: Agnoletto, Aita, Brie, Catania, de Brún, Figueiredo, Flasarová, Guerreiro, Guidoni, Henin, Holm, Kaufmann, Liotard, McDonald, Manolakou, Markov, Maštálka, Meijer, Morgantini, Musacchio, Pafilis, Papadimoulis, Pflüger, Portas, Ransdorf, Rizzo, Seppänen, Søndergaard, Svensson, Triantaphyllides, Uca, Wagenknecht, Zimmer
IND/DEM: Belder, Blokland, Georgiou, Goudin, Krupa, Tomczak
ITS: Romagnoli
NI: Giertych, Martin Hans-Peter
PPE-DE: Casini, Dimitrakopoulos, Nassauer, Seeberg
PSE: Andersson, Arif, Arnaoutakis, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Battilocchio, Batzeli, Berès, Berman, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bulfon, Bullmann, Van den Burg, Busquin, Calabuig Rull, Carlotti, Carnero González, Casaca, Castex, Cercas, Christensen, Corbett, Corbey, Corda, Cottigny, Creţu Corina, De Keyser, De Michelis, Désir, De Vits, Dîncu, Douay, Dührkop Dührkop, Dumitrescu, El Khadraoui, Ettl, Evans Robert, Färm, Fava, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Gebhardt, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Goebbels, Golik, Gomes, Gottardi, Grabowska, Grech, Groote, Gurmai, Guy-Quint, Hänsch, Hamon, Harangozó, Haug, Hazan, Honeyball, Howitt, Hughes, Hutchinson, Iotova, Jöns, Kindermann, Kirilov, Koppa, Kósáné Kovács, Koterec, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Laignel, Lambrinidis, Lavarra, Lefrançois, Lehtinen, Leichtfried, Lévai, Liberadzki, Lienemann, Locatelli, Lyubcheva, McAvan, McCarthy, Madeira, Maňka, Mann Erika, Martin David, Martínez Martínez, Matsouka, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Mihalache, Moreno Sánchez, Morgan, Navarro, Neris, Occhetto, Öger, Paasilinna, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Patrie, Peillon, Piecyk, Pittella, Podgorean, Poignant, Prets, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Rocard, Rosati, Rothe, Roure, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Schaldemose, Scheele, Segelström, Severin, Simpson, Siwiec, Skinner, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swoboda, Tabajdi, Tarand, Thomsen, Titley, Trautmann, Valenciano Martínez-Orozco, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Vigenin, Walter, Weber Henri, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Aylward, Crowley, Krasts, Kristovskis, Ó Neachtain, Ryan, Vaidere
Verts/ALE: Aubert, Auken, Beer, Bennahmias, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Cramer, Evans Jill, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Horáček, Hudghton, Isler Béguin, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Smith, Staes, Trüpel, Turmes, Voggenhuber, Ždanoka
Κατά: 411
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Andria, Attwooll, Baeva, Bărbuleţiu, Beaupuy, Birutis, Bourlanges, Bowles, Budreikaitė, Busk, Buşoi, Cappato, Carlshamre, Cavada, Chatzimarkakis, Ciornei, Cocilovo, Cornillet, Davies, Degutis, Deprez, Dičkutė, Drčar Murko, Duff, Ek, Ferrari, Fourtou, Gentvilas, Geremek, Gibault, Hall, Harkin, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Kazak, Klinz, Koch-Mehrin, Krahmer, Kułakowski, Lambsdorff, Laperrouze, Lax, Lehideux, Losco, Ludford, Lynne, Maaten, Manders, Matsakis, Mohácsi, Morillon, Morţun, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Pannella, Piskorski, Pistelli, Pohjamo, Polfer, Prodi, Raeva, Resetarits, Ries, Riis-Jørgensen, Savi, Sbarbati, Schuth, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Susta, Szent-Iványi, Takkula, Toia, Toma, Vălean, Van Hecke, Veraldi, Virrankoski, Wallis, Watson
GUE/NGL: Wurtz
IND/DEM: Batten, Booth, Clark, Coûteaux, Farage, Knapman, Louis, Lundgren, Nattrass, Titford, Wise, Wojciechowski Bernard, Železný
ITS: Buruiană-Aprodu, Coşea, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Pen Marine, Le Rachinel, Martinez, Mihăescu, Mölzer, Moisuc, Mussolini, Popeangă, Schenardi, Stănescu
NI: Allister, Baco, Belohorská, Bobošíková, Helmer, Kozlík, Rivera
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Angelakas, Antoniozzi, Ashworth, Atkins, Audy, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Becsey, Belet, Berend, Böge, Bonsignore, Bowis, Bradbourn, Braghetto, Brejc, Brepoels, Březina, Brunetta, Burke, Bushill-Matthews, Busuttil, Cabrnoch, Callanan, Casa, Caspary, Castiglione, del Castillo Vera, Chichester, Chmielewski, Coelho, Daul, De Blasio, Dehaene, Demetriou, Descamps, Deß, Deva, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Dover, Doyle, Duchoň, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Elles, Esteves, Fajmon, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Fjellner, Florenz, Fontaine, Fraga Estévez, Freitas, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Galeote, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gewalt, Gklavakis, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Graça Moura, Gräßle, de Grandes Pascual, Grosch, Grossetête, Gutiérrez-Cortines, Gyürk, Handzlik, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Hieronymi, Higgins, Hoppenstedt, Hudacký, Hybášková, Iacob-Ridzi, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jackson, Jałowiecki, Járóka, Jarzembowski, Jeggle, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Kamall, Karas, Kasoulides, Kauppi, Kelam, Kirkhope, Klamt, Klaß, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Korhola, Kratsa-Tsagaropoulou, Kudrycka, Kušķis, Lamassoure, De Lange, Langen, Langendries, Lauk, Lechner, Lehne, Lewandowski, Liese, Lombardo, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, Mann Thomas, Mantovani, Marinescu, Marques, Martens, Mato Adrover, Matsis, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Méndez de Vigo, Mikolášik, Millán Mon, Mladenov, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Novak, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Ouzký, Pack, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Parish, Patriciello, Petre, Pieper, Pīks, Pinheiro, Pleštinská, Podestà, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Ribeiro e Castro, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Sartori, Saryusz-Wolski, Schinas, Schmitt, Schöpflin, Schröder, Schwab, Seeber, Siekierski, Silva Peneda, Škottová, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stevenson, Strejček, Stubb, Sturdy, Sudre, Szabó, Szájer, Tajani, Tannock, Thyssen, Ţîrle, Toubon, Trakatellis, Ulmer, Urutchev, Vakalis, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Vatanen, Veneto, Vidal-Quadras, Vlasák, Vlasto, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, Wohlin, Wortmann-Kool, Záborská, Zahradil, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zvěřina, Zwiefka
PSE: Dobolyi, Fazakas, Hegyi, Herczog, Leinen, Myller, Pahor, Paleckis, Pinior
UEN: Angelilli, Berlato, Bielan, Borghezio, Bossi, Camre, Czarnecki Marek Aleksander, Czarnecki Ryszard, Didžiokas, Foglietta, Foltyn-Kubicka, Gobbo, Grabowski, Janowski, Kuc, Kuźmiuk, La Russa, Libicki, Maldeikis, Masiel, Musumeci, Pęk, Piotrowski, Podkański, Poli Bortone, Rogalski, Roszkowski, Rutowicz, Speroni, Szymański, Tatarella, Tomaszewska, Wojciechowski Janusz, Zapałowski, Zīle
Αποχές: 6
GUE/NGL: Remek
ITS: Dillen
PSE: Beňová, Estrela, Falbr
Verts/ALE: van Buitenen
Διορθώσεις και προθέσεις ψήφου
Υπέρ: Francis Wurtz, Riitta Myller, Edite Estrela, Dan Jørgensen
16. Έκθεση Davies A6-0343/2007
τροπολογία 40
Υπέρ: 326
ALDE: Andria, Beaupuy, Bourlanges, Cavada, Ciornei, Cocilovo, Cornillet, Deprez, Ferrari, Fourtou, Gibault, Griesbeck, Laperrouze, Lehideux, Morillon, Pannella, Pistelli, Prodi, Takkula, Veraldi
GUE/NGL: Remek
IND/DEM: Coûteaux, Georgiou, Krupa, Louis, Tomczak, Wojciechowski Bernard
ITS: Buruiană-Aprodu, Coşea, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Pen Marine, Le Rachinel, Martinez, Mihăescu, Mölzer, Moisuc, Mussolini, Popeangă, Romagnoli, Schenardi, Stănescu
NI: Allister, Bobošíková, Giertych, Helmer
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Angelakas, Antoniozzi, Ashworth, Atkins, Audy, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Becsey, Belet, Berend, Böge, Bonsignore, Bowis, Bradbourn, Braghetto, Brejc, Brepoels, Březina, Brunetta, Burke, Bushill-Matthews, Busuttil, Callanan, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, del Castillo Vera, Cederschiöld, Chichester, Chmielewski, Coelho, Daul, De Blasio, Dehaene, Demetriou, Descamps, Deß, Deva, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Dimitrakopoulos, Dover, Doyle, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Elles, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Fjellner, Florenz, Fontaine, Fraga Estévez, Freitas, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Galeote, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gewalt, Gklavakis, Goepel, Gomolka, Graça Moura, Gräßle, de Grandes Pascual, Grosch, Grossetête, Gyürk, Handzlik, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Hieronymi, Higgins, Hoppenstedt, Hudacký, Hybášková, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jackson, Jałowiecki, Járóka, Jarzembowski, Jeggle, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Kamall, Karas, Kasoulides, Kauppi, Kelam, Kirkhope, Klamt, Klaß, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Korhola, Kratsa-Tsagaropoulou, Kudrycka, Kušķis, Lamassoure, Landsbergis, De Lange, Langen, Langendries, Lauk, Lechner, Lehne, Lewandowski, Liese, Lombardo, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, Mann Thomas, Mantovani, Marinescu, Marques, Martens, Mato Adrover, Matsis, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Méndez de Vigo, Mikolášik, Millán Mon, Mladenov, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Novak, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Pack, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Parish, Patriciello, Petre, Pieper, Pīks, Pinheiro, Pleštinská, Podestà, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Ribeiro e Castro, Rudi Ubeda, Rübig, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Sartori, Saryusz-Wolski, Schinas, Schmitt, Schöpflin, Schröder, Schwab, Seeber, Siekierski, Silva Peneda, Škottová, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stevenson, Stubb, Sturdy, Sudre, Szabó, Szájer, Tajani, Tannock, Thyssen, Ţîrle, Toubon, Trakatellis, Ulmer, Urutchev, Vakalis, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Vatanen, Veneto, Vidal-Quadras, Vlasto, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, Wohlin, Wortmann-Kool, Záborská, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zwiefka
PSE: Beňová, Falbr, Fazakas, Grech, Paleckis, Rouček
UEN: Angelilli, Aylward, Berlato, Bielan, Borghezio, Bossi, Crowley, Czarnecki Marek Aleksander, Didžiokas, Foglietta, Foltyn-Kubicka, Gobbo, Grabowski, Janowski, Krasts, Kristovskis, Kuc, Kuźmiuk, La Russa, Libicki, Maldeikis, Masiel, Musumeci, Ó Neachtain, Pęk, Piotrowski, Podkański, Poli Bortone, Rogalski, Roszkowski, Rutowicz, Ryan, Speroni, Szymański, Tatarella, Tomaszewska, Vaidere, Wojciechowski Janusz, Zapałowski, Zīle
Verts/ALE: Cohn-Bendit, Harms
Κατά: 355
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Attwooll, Baeva, Bărbuleţiu, Birutis, Bowles, Budreikaitė, Busk, Buşoi, Cappato, Carlshamre, Chatzimarkakis, Davies, Degutis, Dičkutė, Drčar Murko, Duff, Ek, Gentvilas, Geremek, Hall, Harkin, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Kazak, Klinz, Koch-Mehrin, Krahmer, Kułakowski, Lambsdorff, Lax, Losco, Ludford, Lynne, Maaten, Manders, Matsakis, Mohácsi, Morţun, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Piskorski, Pohjamo, Polfer, Raeva, Resetarits, Ries, Riis-Jørgensen, Samuelsen, Savi, Sbarbati, Schmidt Olle, Schuth, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Susta, Szent-Iványi, Toia, Toma, Vălean, Van Hecke, Virrankoski, Wallis, Watson
GUE/NGL: Agnoletto, Aita, Brie, Catania, de Brún, Figueiredo, Flasarová, Guerreiro, Guidoni, Henin, Holm, Kaufmann, Liotard, McDonald, Manolakou, Markov, Maštálka, Meijer, Morgantini, Musacchio, Pafilis, Papadimoulis, Pflüger, Portas, Ransdorf, Rizzo, Seppänen, Søndergaard, Svensson, Triantaphyllides, Uca, Wagenknecht, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Batten, Belder, Blokland, Bonde, Booth, Clark, Farage, Goudin, Knapman, Lundgren, Nattrass, Sinnott, Titford, Wise, Železný
NI: Belohorská, Kozlík, Martin Hans-Peter
PPE-DE: Brok, Cabrnoch, Duchoň, Esteves, Gutiérrez-Cortines, Ouzký, Roithová, Seeberg, Strejček, Vernola, Vlasák, Zahradil, Zvěřina
PSE: Andersson, Arif, Arnaoutakis, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Battilocchio, Batzeli, Berès, Berman, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Bulfon, Bullmann, Van den Burg, Busquin, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Castex, Cercas, Christensen, Corbett, Corbey, Corda, Cottigny, Creţu Corina, De Keyser, De Michelis, De Rossa, Désir, De Vits, Dîncu, Dobolyi, Douay, Dührkop Dührkop, Dumitrescu, El Khadraoui, Estrela, Ettl, Evans Robert, Färm, Fava, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Gebhardt, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Goebbels, Golik, Gottardi, Grabowska, Groote, Gurmai, Guy-Quint, Hänsch, Hamon, Harangozó, Haug, Hazan, Hegyi, Herczog, Honeyball, Howitt, Hughes, Hutchinson, Iotova, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kindermann, Kinnock, Kirilov, Koppa, Kósáné Kovács, Koterec, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Laignel, Lambrinidis, Lavarra, Lefrançois, Lehtinen, Leichtfried, Leinen, Lévai, Liberadzki, Lienemann, Locatelli, Lyubcheva, McAvan, McCarthy, Madeira, Maňka, Martin David, Martínez Martínez, Matsouka, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Mihalache, Moreno Sánchez, Morgan, Myller, Napoletano, Navarro, Neris, Occhetto, Öger, Paasilinna, Pahor, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Patrie, Peillon, Piecyk, Pinior, Pittella, Podgorean, Poignant, Prets, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Rocard, Rosati, Rothe, Roure, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Schaldemose, Scheele, Schulz, Segelström, Severin, Simpson, Siwiec, Skinner, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Tarand, Titley, Trautmann, Valenciano Martínez-Orozco, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Vigenin, Walter, Weber Henri, Weiler, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Czarnecki Ryszard
Verts/ALE: Aubert, Auken, Beer, Bennahmias, Breyer, Buitenweg, Cramer, Evans Jill, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Hassi, Horáček, Hudghton, Isler Béguin, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Smith, Staes, Trüpel, Turmes, Voggenhuber, Ždanoka
Αποχές: 8
ITS: Claeys, Dillen, Vanhecke
NI: Baco, Rivera
UEN: Camre
Verts/ALE: van Buitenen, Onesta
Διορθώσεις και προθέσεις ψήφου
Κατά: Britta Thomsen
17. Έκθεση Wagenknecht A6-0391/2007
τροπολογία 2
Υπέρ: 258
ALDE: Andria, Cocilovo, Ferrari, Kacin, Laperrouze, Pistelli, Prodi, Toia, Veraldi, Virrankoski
GUE/NGL: Agnoletto, Aita, Brie, Catania, Figueiredo, Flasarová, Guerreiro, Guidoni, Henin, Kaufmann, Markov, Maštálka, Morgantini, Musacchio, Papadimoulis, Pflüger, Portas, Ransdorf, Remek, Rizzo, Seppänen, Triantaphyllides, Uca, Wagenknecht, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Belder, Blokland, Georgiou
ITS: Coşea, Mihăescu
NI: Belohorská, Martin Hans-Peter
PPE-DE: Dimitrakopoulos, Duka-Zólyomi, Gutiérrez-Cortines, Higgins, Matsis
PSE: Andersson, Arif, Arnaoutakis, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Battilocchio, Batzeli, Beňová, Berès, Berman, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Bulfon, Bullmann, Van den Burg, Busquin, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Castex, Cercas, Christensen, Corbey, Corda, Cottigny, Creţu Corina, De Keyser, De Michelis, De Rossa, Désir, De Vits, Dîncu, Dobolyi, Douay, Dührkop Dührkop, Dumitrescu, El Khadraoui, Estrela, Ettl, Färm, Falbr, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Goebbels, Golik, Gomes, Gottardi, Grabowska, Grech, Groote, Gurmai, Guy-Quint, Hänsch, Hamon, Harangozó, Hasse Ferreira, Haug, Hazan, Hegyi, Herczog, Honeyball, Hutchinson, Iotova, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kindermann, Kinnock, Kirilov, Koppa, Kósáné Kovács, Koterec, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Laignel, Lambrinidis, Lavarra, Lefrançois, Lehtinen, Leichtfried, Leinen, Lévai, Liberadzki, Locatelli, Lyubcheva, Maňka, Mann Erika, Martínez Martínez, Matsouka, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Mihalache, Moreno Sánchez, Myller, Napoletano, Navarro, Neris, Occhetto, Öger, Paasilinna, Pahor, Paleckis, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Patrie, Peillon, Piecyk, Pinior, Pittella, Podgorean, Poignant, Prets, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Roure, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Schaldemose, Scheele, Schulz, Segelström, Severin, Siwiec, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Tarand, Thomsen, Trautmann, Valenciano Martínez-Orozco, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Vigenin, Walter, Weber Henri, Weiler, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Czarnecki Ryszard, Libicki
Verts/ALE: Aubert, Auken, Beer, Bennahmias, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Cramer, Evans Jill, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Horáček, Isler Béguin, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Staes, Trüpel, Turmes, Voggenhuber, Ždanoka
Κατά: 390
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Attwooll, Baeva, Bărbuleţiu, Beaupuy, Birutis, Bourlanges, Bowles, Buşoi, Cappato, Carlshamre, Cavada, Chatzimarkakis, Ciornei, Cornillet, Davies, Degutis, Deprez, Dičkutė, Drčar Murko, Duff, Ek, Fourtou, Gentvilas, Geremek, Gibault, Griesbeck, Hall, Harkin, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kazak, Klinz, Koch-Mehrin, Krahmer, Kułakowski, Lambsdorff, Lax, Lehideux, Losco, Ludford, Lynne, Maaten, Manders, Matsakis, Mohácsi, Morillon, Morţun, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Pannella, Piskorski, Pohjamo, Polfer, Raeva, Resetarits, Ries, Savi, Sbarbati, Schmidt Olle, Schuth, Şerbu, Staniszewska, Sterckx, Susta, Szent-Iványi, Takkula, Toma, Vălean, Van Hecke, Wallis, Watson
GUE/NGL: de Brún, McDonald
IND/DEM: Batten, Booth, Clark, Coûteaux, Farage, Goudin, Knapman, Krupa, Louis, Lundgren, Nattrass, Sinnott, Titford, Tomczak, Wise, Wojciechowski Bernard, Železný
ITS: Buruiană-Aprodu, Claeys, Dillen, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Pen Marine, Le Rachinel, Mölzer, Moisuc, Mussolini, Popeangă, Romagnoli, Schenardi, Stănescu, Vanhecke
NI: Allister, Bobošíková, Giertych, Helmer, Rivera
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Angelakas, Antoniozzi, Ashworth, Atkins, Audy, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Becsey, Belet, Berend, Böge, Bonsignore, Bowis, Bradbourn, Braghetto, Brejc, Brepoels, Březina, Brok, Brunetta, Burke, Busuttil, Cabrnoch, Callanan, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, del Castillo Vera, Cederschiöld, Chichester, Chmielewski, Coelho, Daul, De Blasio, Dehaene, Demetriou, Descamps, Deva, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Dover, Doyle, Duchoň, Ebner, Ehler, Elles, Esteves, Fajmon, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Fjellner, Florenz, Fontaine, Fraga Estévez, Freitas, Friedrich, Gahler, Gaľa, Galeote, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gewalt, Gklavakis, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Graça Moura, Gräßle, de Grandes Pascual, Grosch, Grossetête, Gyürk, Handzlik, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Hieronymi, Hoppenstedt, Hudacký, Hybášková, Iacob-Ridzi, Jackson, Jałowiecki, Járóka, Jarzembowski, Jeggle, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Kamall, Karas, Kasoulides, Kauppi, Kelam, Kirkhope, Klamt, Klaß, Koch, Kónya-Hamar, Korhola, Kratsa-Tsagaropoulou, Kudrycka, Kušķis, Lamassoure, Landsbergis, De Lange, Langen, Langendries, Lauk, Lechner, Lehne, Lewandowski, Liese, Lombardo, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, Mann Thomas, Mantovani, Marinescu, Marques, Martens, Mato Adrover, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Méndez de Vigo, Mikolášik, Millán Mon, Mladenov, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Novak, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Ouzký, Pack, Panayotopoulos-Cassiotou, Parish, Patriciello, Petre, Pieper, Pīks, Pinheiro, Pleštinská, Podestà, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Ribeiro e Castro, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Sartori, Saryusz-Wolski, Schinas, Schöpflin, Schröder, Schwab, Seeber, Seeberg, Siekierski, Silva Peneda, Škottová, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stevenson, Strejček, Stubb, Sturdy, Sudre, Szabó, Szájer, Tajani, Tannock, Thyssen, Ţîrle, Toubon, Trakatellis, Ulmer, Urutchev, Vakalis, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Vatanen, Veneto, Vernola, Vidal-Quadras, Vlasák, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, Wohlin, Wortmann-Kool, Záborská, Zahradil, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zvěřina, Zwiefka
UEN: Angelilli, Aylward, Berlato, Borghezio, Bossi, Camre, Crowley, Czarnecki Marek Aleksander, Didžiokas, Foglietta, Foltyn-Kubicka, Gobbo, Grabowski, Janowski, Krasts, Kristovskis, Kuc, Kuźmiuk, La Russa, Maldeikis, Masiel, Musumeci, Ó Neachtain, Piotrowski, Podkański, Poli Bortone, Rogalski, Roszkowski, Rutowicz, Ryan, Speroni, Szymański, Tatarella, Tomaszewska, Vaidere, Wojciechowski Janusz, Zapałowski, Zīle
Αποχές: 28
GUE/NGL: Holm, Liotard, Manolakou, Meijer, Pafilis, Søndergaard, Svensson
IND/DEM: Bonde
NI: Kozlík
PPE-DE: Konrad, Papastamkos
PSE: Corbett, Evans Robert, Howitt, Hughes, McAvan, McCarthy, Martin David, Morgan, Simpson, Skinner, Stihler, Titley, Willmott
UEN: Bielan
Verts/ALE: van Buitenen, Hudghton, Smith
Διορθώσεις και προθέσεις ψήφου
Υπέρ: Jens-Peter Bonde, Anne Ferreira
18. Έκθεση Wagenknecht A6-0391/2007
τροπολογία 4/1
Υπέρ: 617
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Andria, Attwooll, Baeva, Bărbuleţiu, Beaupuy, Birutis, Bourlanges, Busk, Buşoi, Cappato, Carlshamre, Cavada, Chatzimarkakis, Ciornei, Cocilovo, Cornillet, Davies, Degutis, Deprez, Dičkutė, Drčar Murko, Duff, Ek, Ferrari, Fourtou, Gentvilas, Geremek, Gibault, Griesbeck, Hall, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Kazak, Klinz, Koch-Mehrin, Krahmer, Kułakowski, Lambsdorff, Laperrouze, Lax, Lehideux, Losco, Ludford, Lynne, Maaten, Manders, Matsakis, Mohácsi, Morillon, Morţun, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Pannella, Pistelli, Pohjamo, Polfer, Prodi, Raeva, Resetarits, Ries, Savi, Sbarbati, Schmidt Olle, Schuth, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Szent-Iványi, Takkula, Toia, Toma, Vălean, Van Hecke, Veraldi, Virrankoski, Wallis, Watson
GUE/NGL: Agnoletto, Aita, Brie, Catania, Figueiredo, Flasarová, Guerreiro, Henin, Kaufmann, Manolakou, Markov, Maštálka, Morgantini, Musacchio, Pafilis, Papadimoulis, Pflüger, Portas, Ransdorf, Remek, Rizzo, Triantaphyllides, Uca, Wagenknecht, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Belder, Blokland, Bonde, Georgiou, Krupa, Tomczak, Wojciechowski Bernard
ITS: Claeys, Coşea, Dillen, Mihăescu, Vanhecke
NI: Allister, Belohorská, Bobošíková, Giertych, Helmer, Martin Hans-Peter, Rivera
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Angelakas, Antoniozzi, Ashworth, Atkins, Audy, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Becsey, Belet, Berend, Böge, Bonsignore, Bowis, Bradbourn, Braghetto, Brejc, Brepoels, Brok, Brunetta, Burke, Busuttil, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, Cederschiöld, Chichester, Chmielewski, Coelho, Daul, De Blasio, Dehaene, Demetriou, Descamps, Deß, Deva, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Dimitrakopoulos, Dover, Doyle, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Elles, Esteves, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Fjellner, Florenz, Fontaine, Fraga Estévez, Freitas, Friedrich, Gahler, Gaľa, Galeote, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gewalt, Gklavakis, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Graça Moura, Gräßle, de Grandes Pascual, Grosch, Grossetête, Gutiérrez-Cortines, Gyürk, Handzlik, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Hieronymi, Higgins, Hoppenstedt, Hudacký, Hybášková, Iacob-Ridzi, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jackson, Jałowiecki, Járóka, Jarzembowski, Jeggle, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Kamall, Karas, Kasoulides, Kauppi, Kelam, Kirkhope, Klamt, Klaß, Koch, Kónya-Hamar, Korhola, Kratsa-Tsagaropoulou, Kudrycka, Kušķis, Lamassoure, Landsbergis, De Lange, Langen, Langendries, Lauk, Lechner, Lehne, Lewandowski, Liese, Lombardo, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, Mann Thomas, Mantovani, Marinescu, Marques, Martens, Mato Adrover, Matsis, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Méndez de Vigo, Mikolášik, Millán Mon, Mladenov, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Novak, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Pack, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Parish, Petre, Pieper, Pīks, Pinheiro, Pleštinská, Podestà, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Rudi Ubeda, Rübig, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Sartori, Saryusz-Wolski, Schinas, Schöpflin, Schröder, Schwab, Seeber, Seeberg, Siekierski, Silva Peneda, Škottová, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stevenson, Stubb, Sturdy, Sudre, Szabó, Szájer, Tajani, Tannock, Thyssen, Ţîrle, Toubon, Trakatellis, Ulmer, Urutchev, Vakalis, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Vatanen, Veneto, Vernola, Vidal-Quadras, Vlasto, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, Wohlin, Wortmann-Kool, Záborská, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zwiefka
PSE: Andersson, Arif, Arnaoutakis, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Battilocchio, Batzeli, Beňová, Berès, Berman, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Bulfon, Bullmann, Van den Burg, Busquin, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Castex, Cercas, Christensen, Corbett, Corbey, Corda, Cottigny, Creţu Corina, De Keyser, De Michelis, De Rossa, Désir, De Vits, Dîncu, Dobolyi, Douay, Dührkop Dührkop, Dumitrescu, El Khadraoui, Estrela, Ettl, Evans Robert, Färm, Falbr, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Goebbels, Golik, Gomes, Gottardi, Grabowska, Grech, Groote, Gurmai, Guy-Quint, Hänsch, Hamon, Harangozó, Hasse Ferreira, Haug, Hazan, Hegyi, Herczog, Honeyball, Howitt, Hughes, Hutchinson, Iotova, Jacobs, Jöns, Kindermann, Kirilov, Koppa, Kósáné Kovács, Koterec, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Laignel, Lambrinidis, Lavarra, Lefrançois, Lehtinen, Leichtfried, Leinen, Lévai, Liberadzki, Locatelli, Lyubcheva, McAvan, McCarthy, Madeira, Maňka, Mann Erika, Martin David, Martínez Martínez, Matsouka, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Mihalache, Moreno Sánchez, Morgan, Myller, Napoletano, Navarro, Neris, Occhetto, Öger, Paasilinna, Pahor, Paleckis, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Patrie, Peillon, Piecyk, Pinior, Pittella, Podgorean, Poignant, Prets, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Roure, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Schaldemose, Scheele, Schulz, Segelström, Severin, Simpson, Siwiec, Skinner, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Tarand, Thomsen, Titley, Trautmann, Valenciano Martínez-Orozco, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Vigenin, Walter, Weber Henri, Weiler, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Angelilli, Aylward, Berlato, Bielan, Bossi, Crowley, Didžiokas, Foglietta, Foltyn-Kubicka, Gobbo, Grabowski, Janowski, Krasts, Kristovskis, Kuc, La Russa, Libicki, Maldeikis, Masiel, Musumeci, Ó Neachtain, Pęk, Piotrowski, Podkański, Poli Bortone, Rogalski, Roszkowski, Rutowicz, Ryan, Speroni, Szymański, Tomaszewska, Vaidere, Zapałowski, Zīle
Verts/ALE: Aubert, Auken, Beer, Bennahmias, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Cramer, Evans Jill, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Horáček, Isler Béguin, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Staes, Trüpel, Turmes, Voggenhuber, Ždanoka
Κατά: 45
ALDE: Budreikaitė, Harkin, Susta
GUE/NGL: de Brún, Guidoni, Holm, Liotard, McDonald, Meijer, Seppänen, Søndergaard, Svensson
IND/DEM: Batten, Booth, Clark, Coûteaux, Farage, Goudin, Knapman, Louis, Lundgren, Nattrass, Sinnott, Titford, Wise, Železný
ITS: Moisuc
PPE-DE: Březina, Cabrnoch, Callanan, del Castillo Vera, Fajmon, Konrad, Mauro, Ouzký, Ribeiro e Castro, Strejček, Vlasák, Zahradil, Zvěřina
UEN: Camre, Czarnecki Ryszard, Kuźmiuk, Tatarella, Wojciechowski Janusz
Αποχές: 17
ITS: Buruiană-Aprodu, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Pen Marine, Le Rachinel, Mölzer, Mussolini, Popeangă, Romagnoli, Schenardi, Stănescu
NI: Baco, Kozlík
Verts/ALE: van Buitenen, Hudghton, Smith
19. Έκθεση Wagenknecht A6-0391/2007
τροπολογία 4/2
Υπέρ: 355
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Attwooll, Baeva, Bărbuleţiu, Beaupuy, Bourlanges, Bowles, Busk, Cappato, Carlshamre, Cavada, Chatzimarkakis, Ciornei, Cornillet, Davies, Degutis, Deprez, Dičkutė, Drčar Murko, Duff, Ek, Fourtou, Gentvilas, Geremek, Gibault, Griesbeck, Hall, Hellvig, in 't Veld, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Kazak, Klinz, Koch-Mehrin, Krahmer, Kułakowski, Lax, Lehideux, Losco, Ludford, Lynne, Maaten, Manders, Matsakis, Mohácsi, Morillon, Morţun, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Ortuondo Larrea, Oviir, Pannella, Piskorski, Pohjamo, Polfer, Raeva, Resetarits, Ries, Samuelsen, Savi, Sbarbati, Schmidt Olle, Schuth, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Szent-Iványi, Takkula, Toma, Vălean, Van Hecke, Virrankoski, Wallis, Watson
GUE/NGL: Maštálka
IND/DEM: Belder, Blokland, Georgiou, Krupa, Tomczak, Wojciechowski Bernard
ITS: Claeys, Coşea, Dillen, Mihăescu, Mölzer, Stănescu, Vanhecke
NI: Belohorská, Giertych, Helmer, Rivera
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Antoniozzi, Ashworth, Atkins, Audy, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Becsey, Belet, Berend, Böge, Bonsignore, Bowis, Bradbourn, Braghetto, Brejc, Brepoels, Brok, Brunetta, Callanan, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, Cederschiöld, Chichester, Chmielewski, Coelho, Daul, De Blasio, Dehaene, Demetriou, Descamps, Deß, Deva, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Dimitrakopoulos, Dover, Doyle, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Elles, Esteves, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Fjellner, Fontaine, Fraga Estévez, Freitas, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Galeote, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gewalt, Gklavakis, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Graça Moura, de Grandes Pascual, Grosch, Grossetête, Gutiérrez-Cortines, Handzlik, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Hieronymi, Higgins, Hoppenstedt, Hudacký, Hybášková, Iacob-Ridzi, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jackson, Jałowiecki, Járóka, Jarzembowski, Jeggle, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Kamall, Karas, Kasoulides, Kauppi, Kelam, Kirkhope, Klamt, Klaß, Koch, Kónya-Hamar, Korhola, Kratsa-Tsagaropoulou, Kudrycka, Kušķis, Lamassoure, Landsbergis, De Lange, Langen, Langendries, Lechner, Lehne, Lewandowski, Liese, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, Mann Thomas, Mantovani, Marinescu, Marques, Martens, Mato Adrover, Matsis, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Mikolášik, Millán Mon, Mladenov, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Novak, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Ouzký, Pack, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Parish, Patriciello, Petre, Pieper, Pīks, Pinheiro, Pleštinská, Podestà, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Ribeiro e Castro, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Sartori, Saryusz-Wolski, Schinas, Schöpflin, Schröder, Schwab, Seeber, Siekierski, Silva Peneda, Škottová, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stevenson, Stubb, Sturdy, Sudre, Szabó, Szájer, Tajani, Tannock, Thyssen, Ţîrle, Toubon, Trakatellis, Ulmer, Urutchev, Vakalis, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Vatanen, Veneto, Vernola, Vidal-Quadras, Vlasto, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, Wohlin, Wortmann-Kool, Záborská, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zwiefka
PSE: Lyubcheva, Sornosa Martínez
UEN: Angelilli, Berlato, Bielan, Borghezio, Bossi, Czarnecki Marek Aleksander, Foglietta, Foltyn-Kubicka, Gobbo, Grabowski, Janowski, Krasts, Kristovskis, Kuc, Kuźmiuk, La Russa, Libicki, Masiel, Musumeci, Pęk, Piotrowski, Podkański, Poli Bortone, Rogalski, Roszkowski, Rutowicz, Speroni, Szymański, Tomaszewska, Vaidere, Wojciechowski Janusz, Zapałowski, Zīle
Κατά: 295
ALDE: Andria, Cocilovo, Ferrari, Harkin, Pistelli, Prodi, Susta, Toia, Veraldi
GUE/NGL: Agnoletto, Aita, Brie, Catania, Figueiredo, Guerreiro, Guidoni, Henin, Holm, Kaufmann, Liotard, Manolakou, Markov, Meijer, Morgantini, Musacchio, Pafilis, Papadimoulis, Pflüger, Portas, Ransdorf, Remek, Rizzo, Seppänen, Søndergaard, Svensson, Triantaphyllides, Uca, Wagenknecht, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Batten, Booth, Clark, Coûteaux, Farage, Goudin, Knapman, Louis, Lundgren, Nattrass, Sinnott, Titford, Wise, Železný
ITS: Buruiană-Aprodu, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Pen Marine, Le Rachinel, Moisuc, Mussolini, Popeangă, Romagnoli, Schenardi
NI: Bobošíková, Martin Hans-Peter
PPE-DE: Březina, Cabrnoch, del Castillo Vera, Duchoň, Fajmon, Gyürk, Strejček, Vlasák, Zahradil, Zvěřina
PSE: Andersson, Arif, Arnaoutakis, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Battilocchio, Batzeli, Beňová, Berès, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Bulfon, Bullmann, Van den Burg, Busquin, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Castex, Cercas, Christensen, Corbett, Corbey, Corda, Cottigny, Creţu Corina, De Keyser, De Michelis, De Rossa, Désir, De Vits, Dîncu, Dobolyi, Douay, Dührkop Dührkop, Dumitrescu, El Khadraoui, Estrela, Ettl, Evans Robert, Färm, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Goebbels, Golik, Gomes, Gottardi, Grabowska, Grech, Groote, Gurmai, Guy-Quint, Hänsch, Hamon, Harangozó, Hasse Ferreira, Haug, Hazan, Hegyi, Herczog, Honeyball, Howitt, Hughes, Hutchinson, Iotova, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kindermann, Kirilov, Koppa, Kósáné Kovács, Koterec, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Laignel, Lambrinidis, Lavarra, Lefrançois, Lehtinen, Leichtfried, Leinen, Lévai, Liberadzki, Locatelli, McAvan, McCarthy, Madeira, Maňka, Mann Erika, Martin David, Martínez Martínez, Matsouka, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Mihalache, Moreno Sánchez, Morgan, Myller, Napoletano, Navarro, Neris, Occhetto, Öger, Paasilinna, Pahor, Paleckis, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Patrie, Peillon, Piecyk, Pittella, Podgorean, Poignant, Prets, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Roure, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Scheele, Schulz, Segelström, Severin, Simpson, Skinner, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tarand, Thomsen, Titley, Trautmann, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Vigenin, Walter, Weber Henri, Weiler, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Aylward, Camre, Crowley, Didžiokas, Maldeikis, Ó Neachtain, Ryan, Tatarella
Verts/ALE: Aubert, Auken, Beer, Bennahmias, Breyer, Buitenweg, Cramer, Evans Jill, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Horáček, Isler Béguin, Jonckheer, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Staes, Turmes, Voggenhuber, Ždanoka
Αποχές: 10
GUE/NGL: de Brún, McDonald
NI: Allister, Baco, Kozlík
PPE-DE: Lauk
PSE: Siwiec
Verts/ALE: van Buitenen, Hudghton, Smith
Διορθώσεις και προθέσεις ψήφου
Κατά: Christel Schaldemose
20. Έκθεση Wagenknecht A6-0391/2007
τροπολογία 4/3
Υπέρ: 371
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Attwooll, Baeva, Bărbuleţiu, Beaupuy, Birutis, Bourlanges, Bowles, Budreikaitė, Cappato, Carlshamre, Cavada, Chatzimarkakis, Ciornei, Cornillet, Davies, Degutis, Deprez, Drčar Murko, Duff, Ek, Fourtou, Gentvilas, Geremek, Gibault, Griesbeck, Hall, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Kazak, Klinz, Koch-Mehrin, Krahmer, Kułakowski, Lambsdorff, Laperrouze, Lax, Lehideux, Losco, Ludford, Lynne, Maaten, Manders, Matsakis, Mohácsi, Morillon, Morţun, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Pannella, Piskorski, Pohjamo, Polfer, Raeva, Resetarits, Ries, Samuelsen, Savi, Sbarbati, Schmidt Olle, Schuth, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Szent-Iványi, Takkula, Toma, Van Hecke, Virrankoski, Wallis, Watson
IND/DEM: Belder, Blokland, Georgiou, Krupa, Tomczak, Wojciechowski Bernard, Železný
ITS: Claeys, Dillen, Mihăescu, Stănescu, Vanhecke
NI: Allister, Belohorská, Bobošíková, Giertych, Helmer, Rivera
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Angelakas, Antoniozzi, Ashworth, Atkins, Audy, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Becsey, Belet, Berend, Bonsignore, Bowis, Bradbourn, Braghetto, Brejc, Brepoels, Březina, Brok, Brunetta, Burke, Busuttil, Cabrnoch, Callanan, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, Cederschiöld, Chichester, Chmielewski, Coelho, Daul, De Blasio, Dehaene, Demetriou, Descamps, Deß, Deva, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Dimitrakopoulos, Dover, Doyle, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Elles, Esteves, Fajmon, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Fjellner, Fontaine, Fraga Estévez, Freitas, Gahler, Gál, Gaľa, Galeote, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gewalt, Gklavakis, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Graça Moura, Gräßle, de Grandes Pascual, Grosch, Grossetête, Gutiérrez-Cortines, Gyürk, Handzlik, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Hieronymi, Higgins, Hoppenstedt, Hudacký, Hybášková, Iacob-Ridzi, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jackson, Jałowiecki, Járóka, Jarzembowski, Jeggle, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Kamall, Karas, Kasoulides, Kauppi, Kelam, Kirkhope, Klamt, Klaß, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Korhola, Kratsa-Tsagaropoulou, Kudrycka, Kušķis, Lamassoure, Landsbergis, De Lange, Langen, Langendries, Lechner, Lehne, Lewandowski, Liese, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, Mann Thomas, Mantovani, Marinescu, Marques, Martens, Mato Adrover, Matsis, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Méndez de Vigo, Mikolášik, Millán Mon, Mladenov, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Novak, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Ouzký, Pack, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Parish, Patriciello, Petre, Pieper, Pīks, Pinheiro, Pleštinská, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Ribeiro e Castro, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Sartori, Saryusz-Wolski, Schinas, Schöpflin, Schröder, Schwab, Seeber, Siekierski, Silva Peneda, Škottová, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stevenson, Strejček, Stubb, Sudre, Szabó, Szájer, Tajani, Tannock, Thyssen, Ţîrle, Toubon, Trakatellis, Ulmer, Urutchev, Vakalis, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Vatanen, Veneto, Vernola, Vidal-Quadras, Vlasák, Vlasto, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, Wohlin, Wortmann-Kool, Záborská, Zahradil, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zvěřina, Zwiefka
PSE: Lyubcheva
UEN: Angelilli, Berlato, Bielan, Borghezio, Bossi, Camre, Czarnecki Marek Aleksander, Czarnecki Ryszard, Foglietta, Foltyn-Kubicka, Gobbo, Grabowski, Janowski, Krasts, Kristovskis, Kuc, Kuźmiuk, La Russa, Libicki, Masiel, Musumeci, Pęk, Piotrowski, Podkański, Poli Bortone, Rogalski, Roszkowski, Rutowicz, Speroni, Szymański, Tatarella, Tomaszewska, Vaidere, Wojciechowski Janusz, Zapałowski, Zīle
Κατά: 278
ALDE: Andria, Cocilovo, Dičkutė, Ferrari, Harkin, Pistelli, Prodi, Susta, Toia, Veraldi
GUE/NGL: Agnoletto, Aita, Brie, Catania, de Brún, Figueiredo, Flasarová, Guerreiro, Guidoni, Henin, Holm, Kaufmann, Liotard, McDonald, Manolakou, Markov, Maštálka, Meijer, Morgantini, Musacchio, Pafilis, Papadimoulis, Pflüger, Portas, Ransdorf, Remek, Seppänen, Søndergaard, Svensson, Triantaphyllides, Uca, Wagenknecht, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Batten, Bonde, Booth, Clark, Coûteaux, Farage, Goudin, Knapman, Louis, Lundgren, Nattrass, Sinnott, Titford, Wise
ITS: Buruiană-Aprodu, Coşea, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Pen Marine, Le Rachinel, Mölzer, Moisuc, Mussolini, Popeangă, Romagnoli, Schenardi
NI: Martin Hans-Peter
PPE-DE: del Castillo Vera, Lombardo
PSE: Andersson, Arif, Arnaoutakis, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Batzeli, Beňová, Berès, Berman, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Bulfon, Bullmann, Van den Burg, Busquin, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Castex, Cercas, Christensen, Corbey, Corda, Cottigny, Creţu Corina, De Keyser, De Michelis, De Rossa, Désir, De Vits, Dîncu, Dobolyi, Douay, Dührkop Dührkop, Dumitrescu, El Khadraoui, Estrela, Ettl, Färm, Falbr, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Goebbels, Golik, Gomes, Gottardi, Grabowska, Grech, Gurmai, Guy-Quint, Hänsch, Hamon, Harangozó, Hasse Ferreira, Haug, Hegyi, Herczog, Honeyball, Hutchinson, Iotova, Jacobs, Jöns, Kindermann, Kinnock, Kirilov, Koppa, Kósáné Kovács, Koterec, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Laignel, Lavarra, Lefrançois, Lehtinen, Leichtfried, Leinen, Lévai, Liberadzki, Locatelli, Madeira, Maňka, Mann Erika, Martínez Martínez, Matsouka, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Mihalache, Myller, Napoletano, Navarro, Neris, Occhetto, Öger, Paasilinna, Pahor, Paleckis, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Patrie, Peillon, Piecyk, Pinior, Pittella, Podgorean, Poignant, Prets, Pribetich, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Roure, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Scheele, Schulz, Segelström, Severin, Siwiec, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Tarand, Thomsen, Trautmann, Valenciano Martínez-Orozco, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Vigenin, Walter, Weber Henri, Weiler, Wiersma, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Aylward, Crowley, Didžiokas, Maldeikis, Ó Neachtain, Ryan
Verts/ALE: Aubert, Auken, Beer, Bennahmias, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Cramer, Flautre, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Horáček, Isler Béguin, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Staes, Trüpel, Turmes, Voggenhuber, Ždanoka
Αποχές: 21
NI: Baco, Kozlík
PPE-DE: Duchoň
PSE: Battilocchio, Corbett, Evans Robert, Howitt, Hughes, McAvan, McCarthy, Martin David, Morgan, Simpson, Skinner, Stihler, Titley, Willmott
Verts/ALE: van Buitenen, Evans Jill, Hudghton, Smith
Διορθώσεις και προθέσεις ψήφου
Κατά: Dan Jørgensen, Christel Schaldemose
21. Έκθεση Wagenknecht A6-0391/2007
τροπολογία 4/4
Υπέρ: 269
ALDE: Andria, Pannella, Pistelli, Prodi, Toia
GUE/NGL: Agnoletto, Aita, Brie, Catania, Figueiredo, Flasarová, Guerreiro, Guidoni, Henin, Kaufmann, Markov, Maštálka, Morgantini, Musacchio, Pafilis, Papadimoulis, Pflüger, Portas, Ransdorf, Remek, Rizzo, Seppänen, Triantaphyllides, Uca, Wagenknecht, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Belder, Blokland, Georgiou
ITS: Claeys, Coşea, Dillen, Mihăescu, Vanhecke
NI: Belohorská, Martin Hans-Peter, Rivera
PPE-DE: Callanan, Dimitrakopoulos, Gaubert, Mauro, Silva Peneda, Vatanen
PSE: Andersson, Arif, Arnaoutakis, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Battilocchio, Batzeli, Beňová, Berès, Berman, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Bulfon, Bullmann, Van den Burg, Busquin, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Castex, Cercas, Christensen, Corbett, Corbey, Corda, Cottigny, Creţu Corina, De Keyser, De Michelis, De Rossa, Désir, De Vits, Dîncu, Dobolyi, Douay, Dührkop Dührkop, Dumitrescu, El Khadraoui, Estrela, Ettl, Evans Robert, Färm, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Goebbels, Golik, Gottardi, Grabowska, Grech, Groote, Gurmai, Guy-Quint, Hänsch, Hamon, Harangozó, Hasse Ferreira, Haug, Hegyi, Herczog, Honeyball, Howitt, Hughes, Hutchinson, Iotova, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kindermann, Kinnock, Kirilov, Koppa, Kósáné Kovács, Koterec, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Laignel, Lambrinidis, Lavarra, Lefrançois, Lehtinen, Leichtfried, Leinen, Lévai, Liberadzki, Lyubcheva, McAvan, McCarthy, Madeira, Maňka, Mann Erika, Martin David, Matsouka, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Mihalache, Moreno Sánchez, Morgan, Myller, Napoletano, Navarro, Neris, Öger, Paasilinna, Pahor, Paleckis, Paparizov, Patrie, Peillon, Piecyk, Pinior, Pittella, Podgorean, Poignant, Prets, Pribetich, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rouček, Roure, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Schaldemose, Scheele, Schulz, Segelström, Severin, Simpson, Siwiec, Skinner, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Tarand, Thomsen, Titley, Trautmann, Valenciano Martínez-Orozco, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Vigenin, Walter, Weber Henri, Weiler, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Aylward, Crowley, Czarnecki Marek Aleksander, Didžiokas, Kuźmiuk, Maldeikis, Ó Neachtain, Ryan
Verts/ALE: Aubert, Auken, Beer, Bennahmias, Buitenweg, Cohn-Bendit, Cramer, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Horáček, Isler Béguin, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Staes, Trüpel, Turmes, Voggenhuber, Ždanoka
Κατά: 387
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Attwooll, Baeva, Bărbuleţiu, Beaupuy, Birutis, Bourlanges, Bowles, Budreikaitė, Busk, Cappato, Carlshamre, Cavada, Chatzimarkakis, Ciornei, Cornillet, Davies, Degutis, Deprez, Dičkutė, Drčar Murko, Duff, Ek, Ferrari, Fourtou, Gentvilas, Geremek, Gibault, Griesbeck, Hall, Harkin, Hellvig, in 't Veld, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Kazak, Klinz, Koch-Mehrin, Krahmer, Kułakowski, Lambsdorff, Laperrouze, Lax, Lehideux, Losco, Ludford, Lynne, Maaten, Manders, Matsakis, Mohácsi, Morillon, Morţun, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Piskorski, Pohjamo, Polfer, Raeva, Resetarits, Ries, Samuelsen, Savi, Sbarbati, Schmidt Olle, Schuth, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Susta, Szent-Iványi, Takkula, Toma, Van Hecke, Veraldi, Virrankoski, Wallis, Watson
GUE/NGL: Holm, Liotard, Meijer, Søndergaard, Svensson
IND/DEM: Batten, Booth, Clark, Coûteaux, Farage, Goudin, Knapman, Krupa, Louis, Lundgren, Nattrass, Sinnott, Titford, Wise, Wojciechowski Bernard, Železný
ITS: Buruiană-Aprodu, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Pen Marine, Le Rachinel, Mölzer, Moisuc, Mussolini, Popeangă, Romagnoli, Schenardi, Stănescu
NI: Allister, Bobošíková, Giertych, Helmer
PPE-DE: Albertini, Andrikienė, Angelakas, Antoniozzi, Ashworth, Atkins, Audy, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Becsey, Belet, Berend, Böge, Bonsignore, Bowis, Bradbourn, Braghetto, Brejc, Brepoels, Březina, Brok, Brunetta, Burke, Busuttil, Cabrnoch, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, del Castillo Vera, Cederschiöld, Chichester, Chmielewski, Coelho, Daul, De Blasio, Dehaene, Demetriou, Descamps, Deß, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Dover, Doyle, Duchoň, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Elles, Esteves, Fajmon, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Fjellner, Florenz, Fontaine, Fraga Estévez, Freitas, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Galeote, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gauzès, Gewalt, Gklavakis, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Graça Moura, Gräßle, de Grandes Pascual, Grosch, Grossetête, Gutiérrez-Cortines, Gyürk, Handzlik, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Hieronymi, Higgins, Hoppenstedt, Hudacký, Hybášková, Iacob-Ridzi, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jackson, Jałowiecki, Járóka, Jarzembowski, Jeggle, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Kamall, Karas, Kasoulides, Kauppi, Kelam, Kirkhope, Klamt, Klaß, Koch, Kónya-Hamar, Korhola, Kratsa-Tsagaropoulou, Kudrycka, Kušķis, Lamassoure, Landsbergis, De Lange, Langen, Langendries, Lauk, Lechner, Lehne, Lewandowski, Lombardo, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, Mann Thomas, Mantovani, Marinescu, Marques, Martens, Mato Adrover, Matsis, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Méndez de Vigo, Mikolášik, Millán Mon, Mladenov, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Novak, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Ouzký, Pack, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Parish, Patriciello, Petre, Pieper, Pinheiro, Pleštinská, Podestà, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Ribeiro e Castro, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Sartori, Saryusz-Wolski, Schinas, Schöpflin, Schröder, Schwab, Seeber, Škottová, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stevenson, Strejček, Stubb, Sturdy, Sudre, Szabó, Szájer, Tajani, Tannock, Thyssen, Ţîrle, Toubon, Trakatellis, Ulmer, Urutchev, Vakalis, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Veneto, Vernola, Vidal-Quadras, Vlasto, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, Wohlin, Wortmann-Kool, Záborská, Zahradil, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zvěřina, Zwiefka
UEN: Angelilli, Berlato, Borghezio, Bossi, Camre, Foglietta, Foltyn-Kubicka, Gobbo, Grabowski, Janowski, Krasts, Kristovskis, Kuc, La Russa, Libicki, Masiel, Musumeci, Pęk, Piotrowski, Podkański, Poli Bortone, Rogalski, Roszkowski, Rutowicz, Speroni, Szymański, Tatarella, Tomaszewska, Vaidere, Wojciechowski Janusz, Zapałowski, Zīle
Verts/ALE: Breyer
Αποχές: 9
GUE/NGL: de Brún, McDonald
IND/DEM: Bonde
NI: Baco, Kozlík
PPE-DE: Siekierski
Verts/ALE: Evans Jill, Hudghton, Smith
Διορθώσεις και προθέσεις ψήφου
Κατά: Jens-Peter Bonde
22. Έκθεση Wagenknecht A6-0391/2007
τροπολογία 4/5
Υπέρ: 23
ALDE: Ferrari
IND/DEM: Belder, Blokland, Georgiou
ITS: Claeys, Coşea, Dillen, Mihăescu, Vanhecke
NI: Belohorská, Rivera
PPE-DE: Brunetta, Iturgaiz Angulo, Mauro
PSE: Batzeli, Matsouka
UEN: Aylward, Crowley, Czarnecki Ryszard, Didžiokas, Maldeikis, Ó Neachtain, Ryan
Κατά: 633
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Andria, Attwooll, Baeva, Bărbuleţiu, Beaupuy, Birutis, Bourlanges, Bowles, Budreikaitė, Busk, Buşoi, Cappato, Carlshamre, Cavada, Ciornei, Cocilovo, Cornillet, Davies, Degutis, Deprez, Dičkutė, Drčar Murko, Duff, Ek, Fourtou, Gentvilas, Geremek, Gibault, Griesbeck, Hall, Harkin, Hellvig, in 't Veld, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Kazak, Klinz, Koch-Mehrin, Krahmer, Kułakowski, Lambsdorff, Laperrouze, Lax, Lehideux, Losco, Ludford, Lynne, Maaten, Manders, Matsakis, Mohácsi, Morillon, Morţun, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Pannella, Piskorski, Pistelli, Pohjamo, Polfer, Prodi, Raeva, Resetarits, Ries, Samuelsen, Savi, Sbarbati, Schmidt Olle, Schuth, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Susta, Szent-Iványi, Takkula, Toia, Toma, Vălean, Van Hecke, Veraldi, Virrankoski, Wallis, Watson
GUE/NGL: Agnoletto, Aita, Brie, Catania, de Brún, Figueiredo, Flasarová, Guerreiro, Guidoni, Henin, Holm, Kaufmann, Liotard, McDonald, Manolakou, Markov, Maštálka, Meijer, Morgantini, Musacchio, Pafilis, Papadimoulis, Pflüger, Portas, Ransdorf, Remek, Rizzo, Seppänen, Søndergaard, Svensson, Triantaphyllides, Uca, Wagenknecht, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Batten, Booth, Clark, Coûteaux, Farage, Goudin, Knapman, Krupa, Louis, Lundgren, Nattrass, Sinnott, Titford, Tomczak, Wise, Wojciechowski Bernard, Železný
ITS: Buruiană-Aprodu, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Pen Marine, Le Rachinel, Mölzer, Moisuc, Mussolini, Popeangă, Romagnoli, Schenardi, Stănescu
NI: Allister, Bobošíková, Giertych, Helmer, Martin Hans-Peter
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Angelakas, Antoniozzi, Ashworth, Atkins, Audy, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Becsey, Belet, Berend, Böge, Bonsignore, Bradbourn, Braghetto, Brejc, Brepoels, Březina, Brok, Burke, Busuttil, Cabrnoch, Callanan, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, del Castillo Vera, Cederschiöld, Chichester, Chmielewski, Coelho, Daul, De Blasio, Dehaene, Demetriou, Descamps, Deß, Deva, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Dimitrakopoulos, Dover, Doyle, Duchoň, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Elles, Esteves, Fajmon, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Fjellner, Florenz, Fontaine, Fraga Estévez, Freitas, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Galeote, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gewalt, Gklavakis, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Graça Moura, Gräßle, de Grandes Pascual, Grosch, Grossetête, Gutiérrez-Cortines, Gyürk, Handzlik, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Hieronymi, Higgins, Hoppenstedt, Hudacký, Hybášková, Iacob-Ridzi, Itälä, Jackson, Jałowiecki, Járóka, Jarzembowski, Jeggle, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Karas, Kasoulides, Kauppi, Kelam, Kirkhope, Klamt, Klaß, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Korhola, Kratsa-Tsagaropoulou, Kudrycka, Kušķis, Lamassoure, Landsbergis, De Lange, Langen, Langendries, Lauk, Lechner, Lehne, Lewandowski, Liese, Lombardo, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, Mann Thomas, Mantovani, Marinescu, Marques, Martens, Mato Adrover, Matsis, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Méndez de Vigo, Mikolášik, Millán Mon, Mladenov, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, Nicholson, van Nistelrooij, Novak, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Pack, Panayotopoulos-Cassiotou, Parish, Patriciello, Petre, Pieper, Pīks, Pinheiro, Pleštinská, Podestà, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Ribeiro e Castro, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Sartori, Saryusz-Wolski, Schinas, Schöpflin, Schröder, Schwab, Seeber, Silva Peneda, Škottová, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stevenson, Strejček, Stubb, Sturdy, Sudre, Szabó, Szájer, Tajani, Tannock, Thyssen, Ţîrle, Toubon, Trakatellis, Ulmer, Urutchev, Vakalis, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Vatanen, Veneto, Vernola, Vidal-Quadras, Vlasák, Vlasto, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, Wohlin, Wortmann-Kool, Záborská, Zahradil, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zvěřina, Zwiefka
PSE: Andersson, Arif, Arnaoutakis, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Battilocchio, Beňová, Berès, Berman, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Bulfon, Bullmann, Van den Burg, Busquin, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Castex, Cercas, Christensen, Corbey, Corda, Cottigny, Creţu Corina, De Keyser, De Michelis, De Rossa, Désir, De Vits, Dîncu, Dobolyi, Douay, Dührkop Dührkop, Dumitrescu, El Khadraoui, Estrela, Ettl, Färm, Falbr, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Goebbels, Golik, Gomes, Gottardi, Grabowska, Grech, Groote, Gurmai, Guy-Quint, Hänsch, Hamon, Harangozó, Hasse Ferreira, Haug, Hazan, Hegyi, Herczog, Hutchinson, Iotova, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kindermann, Kirilov, Koppa, Kósáné Kovács, Koterec, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Laignel, Lambrinidis, Lavarra, Lefrançois, Lehtinen, Leichtfried, Leinen, Lévai, Liberadzki, Lyubcheva, Madeira, Maňka, Mann Erika, Martínez Martínez, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Mihalache, Moreno Sánchez, Myller, Napoletano, Navarro, Neris, Öger, Paasilinna, Pahor, Paleckis, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Patrie, Peillon, Piecyk, Pinior, Pittella, Podgorean, Poignant, Prets, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Roure, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Schaldemose, Scheele, Schulz, Segelström, Severin, Siwiec, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Tarand, Thomsen, Trautmann, Valenciano Martínez-Orozco, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Vigenin, Walter, Weber Henri, Weiler, Wiersma, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Angelilli, Berlato, Bielan, Borghezio, Bossi, Camre, Czarnecki Marek Aleksander, Foglietta, Foltyn-Kubicka, Gobbo, Grabowski, Janowski, Krasts, Kristovskis, Kuc, Kuźmiuk, La Russa, Libicki, Masiel, Musumeci, Piotrowski, Podkański, Poli Bortone, Rogalski, Roszkowski, Rutowicz, Speroni, Szymański, Tatarella, Tomaszewska, Vaidere, Wojciechowski Janusz, Zapałowski, Zīle
Verts/ALE: Aubert, Auken, Beer, Bennahmias, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Cramer, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Horáček, Isler Béguin, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Staes, Trüpel, Turmes, Voggenhuber, Ždanoka
Αποχές: 23
IND/DEM: Bonde
NI: Baco, Kozlík
PPE-DE: Papastamkos, Siekierski
PSE: Corbett, Evans Robert, Honeyball, Howitt, Hughes, Kinnock, McAvan, McCarthy, Martin David, Morgan, Simpson, Skinner, Stihler, Titley, Willmott
Verts/ALE: Evans Jill, Hudghton, Smith
Διορθώσεις και προθέσεις ψήφου
Υπέρ: Hans-Peter Martin
Κατά: Maria Matsouka
23. Έκθεση Wagenknecht A6-0391/2007
τροπολογία 4/6
Υπέρ: 222
ALDE: Andria, Bourlanges, Cocilovo, Ferrari, Pistelli, Prodi, Susta, Toia, Veraldi
GUE/NGL: Agnoletto, Aita, Catania, Figueiredo, Flasarová, Guerreiro, Guidoni, Henin, Kaufmann, Manolakou, Maštálka, Morgantini, Musacchio, Pafilis, Papadimoulis, Pflüger, Portas, Ransdorf, Rizzo, Triantaphyllides, Uca, Wagenknecht, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Belder, Blokland, Bonde, Georgiou, Goudin, Lundgren
ITS: Coşea, Dillen, Mihăescu, Vanhecke
NI: Belohorská
PPE-DE: Mayer, Vernola, Weber Manfred
PSE: Andersson, Arif, Arnaoutakis, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Battilocchio, Beňová, Berès, Berman, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bulfon, Bullmann, Van den Burg, Busquin, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Castex, Cercas, Christensen, Corbett, Corbey, Corda, Cottigny, Creţu Corina, De Keyser, De Michelis, De Rossa, Désir, De Vits, Dobolyi, Douay, Dührkop Dührkop, Dumitrescu, El Khadraoui, Estrela, Evans Robert, Färm, Fava, Fazakas, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Goebbels, Golik, Gottardi, Grech, Gurmai, Guy-Quint, Hänsch, Hamon, Harangozó, Hasse Ferreira, Hazan, Hegyi, Howitt, Hughes, Hutchinson, Jöns, Jørgensen, Kindermann, Kinnock, Kirilov, Koppa, Kósáné Kovács, Koterec, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Laignel, Lambrinidis, Lavarra, Lefrançois, Lehtinen, Leichtfried, Leinen, Lévai, Liberadzki, Locatelli, Lyubcheva, McAvan, McCarthy, Madeira, Maňka, Mann Erika, Martin David, Martínez Martínez, Matsouka, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Mihalache, Moreno Sánchez, Morgan, Myller, Napoletano, Navarro, Neris, Occhetto, Öger, Paasilinna, Pahor, Paleckis, Paparizov, Patrie, Peillon, Piecyk, Pinior, Pittella, Podgorean, Poignant, Prets, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Roure, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Schaldemose, Scheele, Schulz, Segelström, Severin, Simpson, Siwiec, Skinner, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Tarand, Thomsen, Titley, Trautmann, Valenciano Martínez-Orozco, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Vigenin, Walter, Weber Henri, Weiler, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García
UEN: Aylward, Crowley, Didžiokas, Ó Neachtain, Ryan
Κατά: 409
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Attwooll, Baeva, Bărbuleţiu, Beaupuy, Birutis, Bowles, Budreikaitė, Busk, Buşoi, Cappato, Carlshamre, Cavada, Chatzimarkakis, Ciornei, Cornillet, Davies, Degutis, Deprez, Dičkutė, Drčar Murko, Duff, Ek, Fourtou, Gentvilas, Geremek, Gibault, Griesbeck, Hall, Harkin, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Kazak, Koch-Mehrin, Kułakowski, Lambsdorff, Laperrouze, Lax, Lehideux, Losco, Ludford, Lynne, Maaten, Manders, Matsakis, Mohácsi, Morillon, Morţun, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Pannella, Piskorski, Pohjamo, Polfer, Raeva, Resetarits, Ries, Samuelsen, Savi, Sbarbati, Schmidt Olle, Schuth, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Szent-Iványi, Takkula, Toma, Vălean, Van Hecke, Virrankoski, Wallis, Watson
GUE/NGL: de Brún, Holm, Liotard, McDonald, Seppänen, Søndergaard, Svensson
IND/DEM: Batten, Booth, Clark, Coûteaux, Farage, Knapman, Louis, Nattrass, Sinnott, Titford, Tomczak, Wise, Wojciechowski Bernard, Železný
ITS: Buruiană-Aprodu, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Pen Marine, Le Rachinel, Moisuc, Mussolini, Popeangă, Romagnoli, Schenardi, Stănescu
NI: Allister, Bobošíková, Giertych, Helmer
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Angelakas, Antoniozzi, Ashworth, Atkins, Audy, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Becsey, Belet, Böge, Bonsignore, Bowis, Bradbourn, Braghetto, Brejc, Brepoels, Březina, Brok, Brunetta, Burke, Busuttil, Cabrnoch, Callanan, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, del Castillo Vera, Cederschiöld, Chichester, Chmielewski, Coelho, Daul, Dehaene, Demetriou, Descamps, Deß, Deva, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Dimitrakopoulos, Dover, Doyle, Duchoň, Duka-Zólyomi, Elles, Esteves, Fajmon, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Fjellner, Florenz, Fontaine, Fraga Estévez, Freitas, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Galeote, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gewalt, Gklavakis, Glattfelder, Gomolka, Graça Moura, Gräßle, de Grandes Pascual, Grosch, Grossetête, Gutiérrez-Cortines, Gyürk, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Hieronymi, Higgins, Hudacký, Hybášková, Iacob-Ridzi, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jackson, Jałowiecki, Járóka, Jarzembowski, Jeggle, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Kamall, Karas, Kasoulides, Kauppi, Kelam, Kirkhope, Klamt, Klaß, Konrad, Kónya-Hamar, Korhola, Kratsa-Tsagaropoulou, Kudrycka, Kušķis, Lamassoure, Landsbergis, De Lange, Langen, Langendries, Lauk, Lechner, Lehne, Lewandowski, Lombardo, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, Mann Thomas, Mantovani, Marinescu, Marques, Martens, Mato Adrover, Matsis, Mauro, Mavrommatis, Mayor Oreja, Méndez de Vigo, Mikolášik, Millán Mon, Mladenov, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Novak, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Pack, Panayotopoulos-Cassiotou, Parish, Patriciello, Petre, Pieper, Pīks, Pinheiro, Pleštinská, Podestà, Protasiewicz, Purvis, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Ribeiro e Castro, Roithová, Rudi Ubeda, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Sartori, Saryusz-Wolski, Schinas, Schöpflin, Schröder, Schwab, Seeber, Siekierski, Silva Peneda, Škottová, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stevenson, Strejček, Stubb, Sturdy, Sudre, Szabó, Szájer, Tajani, Tannock, Thyssen, Ţîrle, Toubon, Trakatellis, Ulmer, Urutchev, Vakalis, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Vatanen, Veneto, Vidal-Quadras, Vlasto, Weisgerber, Wieland, Wohlin, Záborská, Zahradil, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zvěřina, Zwiefka
PSE: Herczog
UEN: Berlato, Bielan, Borghezio, Bossi, Camre, Czarnecki Ryszard, Foglietta, Foltyn-Kubicka, Gobbo, Grabowski, Janowski, Krasts, Kristovskis, Kuc, Kuźmiuk, La Russa, Libicki, Masiel, Musumeci, Piotrowski, Podkański, Poli Bortone, Rogalski, Roszkowski, Rutowicz, Speroni, Szymański, Tatarella, Tomaszewska, Vaidere, Wojciechowski Janusz, Zapałowski, Zīle
Verts/ALE: Aubert, Auken, Bennahmias, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Isler Béguin, Jonckheer, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Staes, Trüpel, Turmes, Voggenhuber, Ždanoka
Αποχές: 9
IND/DEM: Krupa
NI: Baco, Kozlík, Rivera
PPE-DE: Papastamkos
PSE: Honeyball
Verts/ALE: Evans Jill, Hudghton, Smith
Διορθώσεις και προθέσεις ψήφου
Υπέρ: Hans-Peter Martin
24. Έκθεση Wagenknecht A6-0391/2007
τροπολογία 3
Υπέρ: 249
ALDE: Andria, Cocilovo, Ferrari, Pistelli, Prodi, Toia, Veraldi
GUE/NGL: Agnoletto, Aita, Brie, Catania, Figueiredo, Flasarová, Guerreiro, Guidoni, Henin, Kaufmann, Markov, Morgantini, Musacchio, Pafilis, Papadimoulis, Pflüger, Portas, Ransdorf, Remek, Rizzo, Seppänen, Triantaphyllides, Wagenknecht, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Belder, Blokland, Georgiou, Krupa
ITS: Coşea, Mihăescu
NI: Belohorská, Martin Hans-Peter
PPE-DE: Dimitrakopoulos, Ehler, Florenz, Korhola, Liese, Zieleniec
PSE: Andersson, Arif, Arnaoutakis, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Battilocchio, Batzeli, Berès, Berman, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Bulfon, Bullmann, Van den Burg, Busquin, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Castex, Christensen, Corbey, Corda, Cottigny, Creţu Corina, De Keyser, De Michelis, De Rossa, Désir, De Vits, Dîncu, Dobolyi, Douay, Dührkop Dührkop, Dumitrescu, El Khadraoui, Estrela, Ettl, Färm, Falbr, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Goebbels, Golik, Gomes, Gottardi, Grabowska, Grech, Groote, Gurmai, Guy-Quint, Hänsch, Hamon, Harangozó, Hasse Ferreira, Haug, Hazan, Hegyi, Herczog, Hutchinson, Iotova, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kindermann, Kirilov, Koppa, Kósáné Kovács, Koterec, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Laignel, Lambrinidis, Lavarra, Lefrançois, Lehtinen, Leichtfried, Leinen, Lévai, Liberadzki, Lyubcheva, McAvan, Madeira, Maňka, Mann Erika, Matsouka, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Mihalache, Moreno Sánchez, Myller, Napoletano, Navarro, Neris, Occhetto, Öger, Paasilinna, Pahor, Paleckis, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Patrie, Peillon, Piecyk, Pinior, Pittella, Podgorean, Poignant, Prets, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Roure, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Schaldemose, Scheele, Schulz, Segelström, Severin, Siwiec, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Tarand, Thomsen, Trautmann, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Vigenin, Walter, Weber Henri, Weiler, Wiersma, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
Verts/ALE: Aubert, Auken, Beer, Bennahmias, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Cramer, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Horáček, Isler Béguin, Jonckheer, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Staes, Trüpel, Turmes, Voggenhuber, Ždanoka
Κατά: 373
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Attwooll, Baeva, Bărbuleţiu, Beaupuy, Birutis, Bourlanges, Bowles, Budreikaitė, Busk, Buşoi, Cappato, Carlshamre, Cavada, Chatzimarkakis, Ciornei, Cornillet, Davies, Degutis, Deprez, Dičkutė, Drčar Murko, Duff, Ek, Fourtou, Gentvilas, Geremek, Gibault, Griesbeck, Hall, Harkin, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Kazak, Klinz, Koch-Mehrin, Krahmer, Kułakowski, Lambsdorff, Laperrouze, Lax, Lehideux, Losco, Ludford, Lynne, Maaten, Manders, Matsakis, Mohácsi, Morillon, Morţun, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Pannella, Piskorski, Pohjamo, Polfer, Raeva, Resetarits, Ries, Samuelsen, Sbarbati, Schmidt Olle, Schuth, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Susta, Szent-Iványi, Takkula, Toma, Vălean, Van Hecke, Virrankoski, Wallis, Watson
GUE/NGL: Uca
IND/DEM: Batten, Booth, Clark, Coûteaux, Farage, Goudin, Knapman, Louis, Lundgren, Nattrass, Sinnott, Titford, Wise, Železný
ITS: Claeys, Dillen, Mölzer, Mussolini, Romagnoli, Vanhecke
NI: Allister, Bobošíková, Helmer
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Angelakas, Antoniozzi, Ashworth, Atkins, Audy, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Becsey, Belet, Berend, Böge, Bonsignore, Bowis, Bradbourn, Braghetto, Brejc, Brepoels, Březina, Brok, Brunetta, Burke, Bushill-Matthews, Busuttil, Cabrnoch, Callanan, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, del Castillo Vera, Cederschiöld, Chichester, Chmielewski, Coelho, Daul, De Blasio, Dehaene, Demetriou, Descamps, Deß, Deva, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Dover, Doyle, Duka-Zólyomi, Ebner, Elles, Fajmon, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Fjellner, Fontaine, Fraga Estévez, Freitas, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Galeote, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gewalt, Gklavakis, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Graça Moura, Gräßle, de Grandes Pascual, Grosch, Grossetête, Gutiérrez-Cortines, Gyürk, Handzlik, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Hieronymi, Higgins, Hoppenstedt, Hudacký, Hybášková, Iacob-Ridzi, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jackson, Jałowiecki, Járóka, Jarzembowski, Jeggle, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Kamall, Karas, Kasoulides, Kauppi, Kelam, Kirkhope, Klamt, Klaß, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Kratsa-Tsagaropoulou, Kudrycka, Kušķis, Lamassoure, De Lange, Langen, Langendries, Lauk, Lechner, Lehne, Lewandowski, López-Istúriz White, McGuinness, Mann Thomas, Mantovani, Marinescu, Marques, Martens, Mato Adrover, Matsis, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Méndez de Vigo, Mikolášik, Millán Mon, Mladenov, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Novak, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Ouzký, Pack, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Parish, Petre, Pieper, Pīks, Pinheiro, Pleštinská, Podestà, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Ribeiro e Castro, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Sartori, Saryusz-Wolski, Schinas, Schöpflin, Schröder, Schwab, Seeber, Siekierski, Silva Peneda, Škottová, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stevenson, Stubb, Sturdy, Sudre, Szabó, Szájer, Tajani, Tannock, Thyssen, Ţîrle, Toubon, Trakatellis, Ulmer, Urutchev, Vakalis, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Vatanen, Veneto, Vernola, Vidal-Quadras, Vlasák, Vlasto, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, Wohlin, Wortmann-Kool, Záborská, Zahradil, Zaleski, Zatloukal, Zvěřina, Zwiefka
PSE: Cercas
UEN: Angelilli, Aylward, Berlato, Borghezio, Bossi, Camre, Crowley, Czarnecki Marek Aleksander, Czarnecki Ryszard, Didžiokas, Foglietta, Gobbo, Krasts, Kristovskis, Kuc, Kuźmiuk, La Russa, Maldeikis, Masiel, Ó Neachtain, Pęk, Podkański, Poli Bortone, Rogalski, Ryan, Speroni, Szymański, Tatarella, Vaidere, Wojciechowski Janusz, Zīle
Verts/ALE: Kallenbach
Αποχές: 51
GUE/NGL: de Brún, Holm, Liotard, McDonald, Manolakou, Meijer, Søndergaard, Svensson
IND/DEM: Bonde, Tomczak, Wojciechowski Bernard
ITS: Buruiană-Aprodu, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Pen Marine, Le Rachinel, Moisuc, Popeangă, Schenardi, Stănescu
NI: Baco, Giertych, Kozlík, Rivera
PSE: Corbett, Evans Robert, Honeyball, Howitt, Hughes, Kinnock, McCarthy, Martin David, Morgan, Simpson, Skinner, Stihler, Titley, Willmott
UEN: Bielan, Foltyn-Kubicka, Grabowski, Janowski, Libicki, Piotrowski, Roszkowski, Rutowicz, Tomaszewska, Zapałowski
Verts/ALE: Evans Jill, Hudghton
Διορθώσεις και προθέσεις ψήφου
Υπέρ: Feleknas Uca
Κατά: Eija-Riitta Korhola
25. Έκθεση Wagenknecht A6-0391/2007
τροπολογία 20
Υπέρ: 321
ALDE: Andria, Bărbuleţiu, Beaupuy, Bourlanges, Cocilovo, Deprez, Dičkutė, Ferrari, Fourtou, Gibault, Griesbeck, Harkin, Kazak, Laperrouze, Lehideux, Pistelli, Prodi, Ries, Schmidt Olle, Sterckx, Toia, Veraldi
GUE/NGL: Agnoletto, Aita, Brie, Catania, Figueiredo, Flasarová, Guerreiro, Guidoni, Henin, Holm, Kaufmann, Liotard, Manolakou, Markov, Maštálka, Meijer, Morgantini, Musacchio, Pafilis, Papadimoulis, Pflüger, Portas, Ransdorf, Rizzo, Seppänen, Søndergaard, Svensson, Triantaphyllides, Uca, Wagenknecht, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Batten, Booth, Clark, Georgiou, Goudin, Knapman, Krupa, Lundgren, Nattrass, Sinnott, Titford, Tomczak, Wise, Wojciechowski Bernard
ITS: Mihăescu
NI: Giertych
PPE-DE: Anastase, Wohlin, Wortmann-Kool
PSE: Andersson, Arif, Arnaoutakis, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Battilocchio, Batzeli, Beňová, Berès, Berman, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Bulfon, Bullmann, Van den Burg, Busquin, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Castex, Cercas, Christensen, Corbett, Corbey, Corda, Cottigny, Creţu Corina, De Keyser, De Michelis, De Rossa, Désir, De Vits, Dîncu, Dobolyi, Douay, Dührkop Dührkop, Dumitrescu, El Khadraoui, Estrela, Ettl, Evans Robert, Färm, Falbr, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, García Pérez, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Goebbels, Golik, Gomes, Gottardi, Grabowska, Grech, Groote, Gurmai, Guy-Quint, Hänsch, Hamon, Harangozó, Hasse Ferreira, Haug, Hazan, Hegyi, Herczog, Honeyball, Howitt, Hughes, Hutchinson, Iotova, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kindermann, Kinnock, Kirilov, Koppa, Kósáné Kovács, Koterec, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Laignel, Lambrinidis, Lavarra, Lefrançois, Lehtinen, Leichtfried, Leinen, Lévai, Liberadzki, Locatelli, Lyubcheva, McAvan, McCarthy, Madeira, Maňka, Mann Erika, Martin David, Martínez Martínez, Matsouka, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Mihalache, Moreno Sánchez, Morgan, Myller, Napoletano, Navarro, Neris, Occhetto, Öger, Paasilinna, Pahor, Paleckis, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Patrie, Peillon, Piecyk, Pinior, Pittella, Podgorean, Poignant, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Roure, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Schaldemose, Scheele, Segelström, Severin, Simpson, Siwiec, Skinner, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Szejna, Tabajdi, Tarand, Thomsen, Titley, Trautmann, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Vigenin, Walter, Weber Henri, Weiler, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Angelilli, Aylward, Berlato, Borghezio, Bossi, Crowley, Czarnecki Marek Aleksander, Czarnecki Ryszard, Didžiokas, Foglietta, Foltyn-Kubicka, Gobbo, Grabowski, Janowski, Kuc, La Russa, Libicki, Maldeikis, Masiel, Ó Neachtain, Pęk, Piotrowski, Podkański, Poli Bortone, Rogalski, Roszkowski, Rutowicz, Ryan, Speroni, Szymański, Tomaszewska, Wojciechowski Janusz, Zapałowski
Verts/ALE: Aubert, Auken, Beer, Bennahmias, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Cramer, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Harms, Isler Béguin, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Staes, Trüpel, Turmes, Voggenhuber, Ždanoka
Κατά: 340
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Attwooll, Baeva, Birutis, Bowles, Budreikaitė, Busk, Buşoi, Cappato, Carlshamre, Cavada, Chatzimarkakis, Ciornei, Cornillet, Davies, Degutis, Drčar Murko, Duff, Ek, Gentvilas, Geremek, Hall, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Koch-Mehrin, Krahmer, Kułakowski, Lambsdorff, Lax, Losco, Ludford, Lynne, Maaten, Manders, Matsakis, Mohácsi, Morillon, Morţun, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Pannella, Piskorski, Pohjamo, Polfer, Raeva, Resetarits, Samuelsen, Sbarbati, Schuth, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Susta, Szent-Iványi, Takkula, Toma, Vălean, Van Hecke, Virrankoski, Wallis, Watson
IND/DEM: Belder, Blokland, Coûteaux, Louis, Železný
ITS: Buruiană-Aprodu, Claeys, Coşea, Dillen, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Pen Marine, Le Rachinel, Moisuc, Mussolini, Popeangă, Romagnoli, Schenardi, Stănescu, Vanhecke
NI: Allister, Belohorská, Bobošíková, Helmer, Rivera
PPE-DE: Albertini, Andrikienė, Angelakas, Antoniozzi, Ashworth, Atkins, Audy, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Becsey, Belet, Berend, Böge, Bonsignore, Bowis, Bradbourn, Braghetto, Brejc, Brepoels, Březina, Brok, Brunetta, Burke, Bushill-Matthews, Busuttil, Cabrnoch, Callanan, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, del Castillo Vera, Cederschiöld, Chichester, Chmielewski, Coelho, Daul, De Blasio, Dehaene, Demetriou, Descamps, Deß, Deva, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Dimitrakopoulos, Dover, Doyle, Duchoň, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Elles, Esteves, Fajmon, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Fjellner, Florenz, Fontaine, Fraga Estévez, Freitas, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Galeote, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gewalt, Gklavakis, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Graça Moura, Gräßle, de Grandes Pascual, Grosch, Grossetête, Gutiérrez-Cortines, Gyürk, Handzlik, Harbour, Heaton-Harris, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Hieronymi, Higgins, Hoppenstedt, Hudacký, Hybášková, Iacob-Ridzi, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jackson, Jałowiecki, Járóka, Jarzembowski, Jeggle, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Kamall, Karas, Kasoulides, Kauppi, Kelam, Kirkhope, Klamt, Klaß, Koch, Kónya-Hamar, Korhola, Kratsa-Tsagaropoulou, Lamassoure, De Lange, Langen, Langendries, Lauk, Lechner, Lehne, Lewandowski, Liese, Lombardo, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, Mann Thomas, Mantovani, Marinescu, Marques, Martens, Mato Adrover, Matsis, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Méndez de Vigo, Mikolášik, Millán Mon, Mladenov, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Novak, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Ouzký, Pack, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Parish, Patriciello, Petre, Pieper, Pīks, Pinheiro, Pleštinská, Podestà, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Queiró, Rack, Radwan, Ribeiro e Castro, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Saryusz-Wolski, Schinas, Schöpflin, Schröder, Schwab, Seeber, Siekierski, Silva Peneda, Škottová, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stevenson, Strejček, Stubb, Sturdy, Sudre, Szabó, Szájer, Tajani, Tannock, Thyssen, Ţîrle, Toubon, Trakatellis, Ulmer, Urutchev, Vakalis, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Vatanen, Veneto, Vernola, Vidal-Quadras, Vlasák, Vlasto, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, Záborská, Zahradil, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zvěřina, Zwiefka
UEN: Camre, Krasts, Kristovskis, Kuźmiuk, Tatarella, Vaidere, Zīle
Verts/ALE: Hammerstein, Hassi, Horáček
Αποχές: 12
ALDE: Klinz
GUE/NGL: de Brún, McDonald, Remek
NI: Baco, Kozlík
PPE-DE: Konrad
UEN: Bielan, Musumeci
Verts/ALE: Evans Jill, Hudghton, Smith
Διορθώσεις και προθέσεις ψήφου
Υπέρ: Hans-Peter Martin
Κατά: Corien Wortmann-Kool
26. Έκθεση Wagenknecht A6-0391/2007
τροπολογία 6
Υπέρ: 246
ALDE: Andria, Ciornei, Cocilovo, Ferrari, Pistelli, Prodi, Veraldi
GUE/NGL: Agnoletto, Aita, Brie, Catania, Flasarová, Guidoni, Henin, Kaufmann, Markov, Maštálka, Morgantini, Musacchio, Papadimoulis, Pflüger, Portas, Ransdorf, Remek, Rizzo, Triantaphyllides, Uca, Wagenknecht, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Georgiou
ITS: Mihăescu
NI: Belohorská, Martin Hans-Peter
PPE-DE: Dimitrakopoulos, Graça Moura, de Grandes Pascual, Thyssen, Wohlin
PSE: Andersson, Arif, Arnaoutakis, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Battilocchio, Batzeli, Beňová, Berès, Berman, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Bulfon, Bullmann, Van den Burg, Busquin, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Castex, Cercas, Christensen, Corbey, Corda, Cottigny, Creţu Corina, De Keyser, De Michelis, De Rossa, Désir, De Vits, Dîncu, Dobolyi, Douay, Dührkop Dührkop, Dumitrescu, El Khadraoui, Estrela, Ettl, Färm, Falbr, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Goebbels, Golik, Gomes, Gottardi, Grabowska, Grech, Groote, Gurmai, Guy-Quint, Hänsch, Hamon, Harangozó, Hasse Ferreira, Haug, Hazan, Hegyi, Herczog, Hutchinson, Iotova, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kindermann, Kinnock, Kirilov, Koppa, Kósáné Kovács, Koterec, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Laignel, Lambrinidis, Lavarra, Lefrançois, Lehtinen, Leichtfried, Leinen, Lévai, Liberadzki, Locatelli, Lyubcheva, McAvan, Mann Erika, Martínez Martínez, Matsouka, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Mihalache, Moreno Sánchez, Myller, Napoletano, Navarro, Neris, Occhetto, Öger, Paasilinna, Pahor, Paleckis, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Patrie, Peillon, Piecyk, Pinior, Pittella, Podgorean, Poignant, Prets, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Roure, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Schaldemose, Scheele, Schulz, Segelström, Severin, Siwiec, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Tarand, Thomsen, Trautmann, Valenciano Martínez-Orozco, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Vigenin, Walter, Weber Henri, Weiler, Wiersma, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Czarnecki Ryszard, Wojciechowski Janusz
Verts/ALE: Aubert, Auken, Beer, Bennahmias, Breyer, Cohn-Bendit, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Horáček, Isler Béguin, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schmidt Frithjof, Schroedter, Staes, Trüpel, Turmes, Voggenhuber, Ždanoka
Κατά: 394
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Attwooll, Baeva, Bărbuleţiu, Beaupuy, Birutis, Bourlanges, Bowles, Budreikaitė, Busk, Buşoi, Cappato, Cavada, Chatzimarkakis, Cornillet, Davies, Degutis, Deprez, Dičkutė, Drčar Murko, Duff, Ek, Fourtou, Gentvilas, Geremek, Gibault, Griesbeck, Hall, Harkin, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Kazak, Klinz, Koch-Mehrin, Krahmer, Kułakowski, Lambsdorff, Laperrouze, Lax, Lehideux, Losco, Ludford, Lynne, Manders, Matsakis, Mohácsi, Morillon, Morţun, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Pannella, Piskorski, Pohjamo, Polfer, Raeva, Resetarits, Ries, Samuelsen, Sbarbati, Schmidt Olle, Schuth, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Susta, Szent-Iványi, Takkula, Toma, Vălean, Van Hecke, Virrankoski, Wallis, Watson
GUE/NGL: de Brún, Holm, Liotard, McDonald, Manolakou, Meijer, Pafilis, Seppänen, Søndergaard, Svensson
IND/DEM: Batten, Belder, Blokland, Bonde, Booth, Clark, Coûteaux, Farage, Goudin, Knapman, Krupa, Louis, Lundgren, Nattrass, Sinnott, Titford, Tomczak, Wise, Wojciechowski Bernard, Železný
ITS: Buruiană-Aprodu, Claeys, Coşea, Dillen, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Pen Marine, Le Rachinel, Moisuc, Mussolini, Popeangă, Romagnoli, Schenardi, Stănescu
NI: Allister, Bobošíková, Giertych, Helmer, Rivera
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Angelakas, Antoniozzi, Ashworth, Atkins, Audy, Beazley, Belet, Berend, Böge, Bonsignore, Bowis, Bradbourn, Braghetto, Brejc, Brepoels, Březina, Brunetta, Burke, Bushill-Matthews, Busuttil, Cabrnoch, Callanan, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, del Castillo Vera, Cederschiöld, Chichester, Chmielewski, Coelho, Daul, Dehaene, Demetriou, Descamps, Deß, Deva, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Dover, Doyle, Duchoň, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Esteves, Fajmon, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Fjellner, Florenz, Fontaine, Fraga Estévez, Freitas, Gahler, Gaľa, Galeote, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gewalt, Gklavakis, Goepel, Gomolka, Gräßle, Grosch, Grossetête, Gutiérrez-Cortines, Handzlik, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Hieronymi, Higgins, Hoppenstedt, Hudacký, Hybášková, Iacob-Ridzi, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jackson, Jałowiecki, Jarzembowski, Jeggle, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Karas, Kasoulides, Kauppi, Kelam, Kirkhope, Klamt, Klaß, Koch, Konrad, Korhola, Kratsa-Tsagaropoulou, Kudrycka, Lamassoure, Landsbergis, De Lange, Langen, Langendries, Lauk, Lehne, Lewandowski, Liese, Lombardo, López-Istúriz White, McGuinness, Mann Thomas, Mantovani, Marinescu, Marques, Martens, Mato Adrover, Matsis, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Méndez de Vigo, Mikolášik, Millán Mon, Mladenov, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Novak, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Ouzký, Pack, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Parish, Patriciello, Petre, Pieper, Pīks, Pinheiro, Pleštinská, Podestà, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Ribeiro e Castro, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Sartori, Saryusz-Wolski, Schinas, Schöpflin, Schröder, Schwab, Seeber, Siekierski, Silva Peneda, Škottová, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stevenson, Strejček, Stubb, Sturdy, Sudre, Tajani, Tannock, Ţîrle, Toubon, Trakatellis, Ulmer, Urutchev, Vakalis, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Vatanen, Veneto, Vernola, Vidal-Quadras, Vlasák, Vlasto, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, Wortmann-Kool, Záborská, Zahradil, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zvěřina, Zwiefka
UEN: Angelilli, Aylward, Berlato, Bielan, Borghezio, Bossi, Camre, Crowley, Czarnecki Marek Aleksander, Didžiokas, Foglietta, Foltyn-Kubicka, Gobbo, Grabowski, Janowski, Krasts, Kristovskis, Kuc, Kuźmiuk, La Russa, Libicki, Maldeikis, Masiel, Musumeci, Ó Neachtain, Pęk, Piotrowski, Podkański, Poli Bortone, Rogalski, Roszkowski, Rutowicz, Ryan, Speroni, Szymański, Tatarella, Tomaszewska, Vaidere, Zapałowski, Zīle
Verts/ALE: Schlyter
Αποχές: 34
ALDE: Toia
GUE/NGL: Figueiredo, Guerreiro
NI: Baco, Kozlík
PPE-DE: Barsi-Pataky, Bauer, Becsey, De Blasio, Gál, Glattfelder, Gyürk, Járóka, Kónya-Hamar, Olajos, Őry, Szabó, Szájer
PSE: Corbett, Evans Robert, Honeyball, Howitt, Hughes, McCarthy, Martin David, Morgan, Simpson, Skinner, Stihler, Titley, Willmott
Verts/ALE: Evans Jill, Hudghton, Smith
Διορθώσεις και προθέσεις ψήφου
Κατά: Lars Wohlin
27. Έκθεση Wagenknecht A6-0391/2007
παράγραφος 23
Υπέρ: 498
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Andria, Attwooll, Baeva, Bărbuleţiu, Beaupuy, Birutis, Bourlanges, Bowles, Budreikaitė, Buşoi, Cappato, Carlshamre, Cavada, Chatzimarkakis, Ciornei, Cocilovo, Cornillet, Davies, Degutis, Deprez, Dičkutė, Drčar Murko, Duff, Ek, Ferrari, Fourtou, Gentvilas, Geremek, Gibault, Griesbeck, Hall, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Kazak, Klinz, Koch-Mehrin, Krahmer, Lambsdorff, Laperrouze, Lax, Lehideux, Losco, Ludford, Manders, Matsakis, Mohácsi, Morillon, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Pannella, Piskorski, Pistelli, Pohjamo, Polfer, Prodi, Raeva, Resetarits, Ries, Samuelsen, Sbarbati, Schmidt Olle, Schuth, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Susta, Szent-Iványi, Takkula, Toma, Vălean, Van Hecke, Veraldi, Virrankoski, Wallis, Watson
GUE/NGL: Agnoletto, Aita, Brie, Catania, Flasarová, Guidoni, Henin, Kaufmann, Manolakou, Markov, Morgantini, Musacchio, Pafilis, Papadimoulis, Pflüger, Portas, Ransdorf, Rizzo, Seppänen, Triantaphyllides, Uca, Wagenknecht, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Georgiou
ITS: Vanhecke
NI: Belohorská, Martin Hans-Peter, Rivera
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Angelakas, Antoniozzi, Audy, Belet, Böge, Bonsignore, Braghetto, Brejc, Brepoels, Březina, Brunetta, Busuttil, Callanan, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, del Castillo Vera, Chmielewski, Coelho, Daul, De Blasio, Dehaene, Demetriou, Descamps, Deß, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Dimitrakopoulos, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Esteves, Fajmon, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Fjellner, Florenz, Fontaine, Fraga Estévez, Freitas, Friedrich, Gahler, Galeote, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gklavakis, Goepel, Gomolka, Graça Moura, Gräßle, de Grandes Pascual, Grosch, Grossetête, Gutiérrez-Cortines, Handzlik, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Hieronymi, Hoppenstedt, Itälä, Jałowiecki, Jarzembowski, Jeggle, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Karas, Kasoulides, Kauppi, Kelam, Klamt, Klaß, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Korhola, Kratsa-Tsagaropoulou, Kudrycka, Lamassoure, Landsbergis, De Lange, Langen, Langendries, Lauk, Lehne, Lewandowski, Liese, Lombardo, López-Istúriz White, Lulling, Mann Thomas, Mantovani, Marinescu, Marques, Martens, Mato Adrover, Matsis, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Méndez de Vigo, Millán Mon, Mladenov, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, Niebler, van Nistelrooij, Novak, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Pack, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Patriciello, Petre, Pieper, Pīks, Pinheiro, Podestà, Posselt, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Ribeiro e Castro, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Sartori, Saryusz-Wolski, Schinas, Schröder, Seeber, Siekierski, Silva Peneda, Sommer, Sonik, Stauner, Stavreva, Stubb, Sudre, Tajani, Thyssen, Ţîrle, Toubon, Trakatellis, Ulmer, Urutchev, Vakalis, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Vatanen, Veneto, Vernola, Vidal-Quadras, Vlasák, Vlasto, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, Wohlin, Wortmann-Kool, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zwiefka
PSE: Andersson, Arif, Arnaoutakis, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Battilocchio, Batzeli, Beňová, Berès, Berman, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Bulfon, Bullmann, Van den Burg, Busquin, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Castex, Cercas, Christensen, Corbey, Corda, Cottigny, Creţu Corina, De Keyser, De Michelis, Désir, De Vits, Dîncu, Dobolyi, Dührkop Dührkop, Dumitrescu, El Khadraoui, Estrela, Ettl, Falbr, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Goebbels, Gomes, Gottardi, Grabowska, Grech, Groote, Gurmai, Guy-Quint, Hamon, Harangozó, Hasse Ferreira, Haug, Hazan, Hegyi, Herczog, Hutchinson, Iotova, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kindermann, Kirilov, Koppa, Kósáné Kovács, Koterec, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Laignel, Lambrinidis, Lavarra, Lefrançois, Lehtinen, Leichtfried, Leinen, Lévai, Liberadzki, Locatelli, Lyubcheva, Madeira, Maňka, Mann Erika, Martínez Martínez, Matsouka, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Mihalache, Moreno Sánchez, Myller, Napoletano, Navarro, Neris, Occhetto, Öger, Paasilinna, Pahor, Paleckis, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Patrie, Peillon, Piecyk, Pinior, Pittella, Podgorean, Poignant, Prets, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rouček, Roure, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Schaldemose, Scheele, Schulz, Segelström, Severin, Siwiec, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Tarand, Thomsen, Trautmann, Valenciano Martínez-Orozco, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Vigenin, Walter, Weber Henri, Weiler, Wiersma, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Didžiokas, Masiel
Verts/ALE: Aubert, Auken, Beer, Bennahmias, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Cramer, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Horáček, Isler Béguin, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schmidt Frithjof, Schroedter, Staes, Trüpel, Turmes, Voggenhuber, Ždanoka
Κατά: 136
ALDE: Busk, Harkin, Morţun
GUE/NGL: de Brún, Figueiredo, Guerreiro, Holm, Liotard, McDonald, Maštálka, Meijer, Remek, Søndergaard, Svensson
IND/DEM: Batten, Belder, Blokland, Bonde, Booth, Clark, Coûteaux, Farage, Goudin, Knapman, Krupa, Louis, Lundgren, Nattrass, Sinnott, Titford, Tomczak, Wise, Wojciechowski Bernard, Železný
ITS: Buruiană-Aprodu, Coşea, Dillen, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Pen Marine, Le Rachinel, Mihăescu, Moisuc, Mussolini, Popeangă, Romagnoli, Schenardi, Stănescu
NI: Allister, Bobošíková, Giertych, Helmer
PPE-DE: Ashworth, Atkins, Beazley, Berend, Bowis, Bradbourn, Burke, Bushill-Matthews, Cabrnoch, Chichester, Deva, Dover, Doyle, Duchoň, Elles, Gaľa, Gewalt, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Higgins, Hudacký, Jackson, Kamall, McGuinness, Mauro, Mikolášik, Nicholson, Ouzký, Parish, Pleštinská, Protasiewicz, Purvis, Škottová, Spautz, Šťastný, Stevenson, Strejček, Sturdy, Tannock, Van Orden, Záborská, Zahradil, Zvěřina
UEN: Angelilli, Aylward, Berlato, Borghezio, Bossi, Camre, Crowley, Czarnecki Marek Aleksander, Czarnecki Ryszard, Foglietta, Foltyn-Kubicka, Gobbo, Grabowski, Janowski, Krasts, Kristovskis, Kuc, Kuźmiuk, La Russa, Libicki, Maldeikis, Musumeci, Ó Neachtain, Pęk, Piotrowski, Podkański, Poli Bortone, Rogalski, Roszkowski, Rutowicz, Ryan, Speroni, Szymański, Tatarella, Tomaszewska, Vaidere, Wojciechowski Janusz, Zapałowski, Zīle
Verts/ALE: Schlyter
Αποχές: 36
ITS: Claeys, Gollnisch
NI: Baco, Kozlík
PPE-DE: Barsi-Pataky, Bauer, Becsey, Gál, Glattfelder, Gyürk, Hybášková, Járóka, Olajos, Őry, Schöpflin, Szabó, Szájer
PSE: Corbett, Evans Robert, Honeyball, Howitt, Hughes, Kinnock, McAvan, McCarthy, Martin David, Morgan, Simpson, Skinner, Stihler, Titley, Willmott
UEN: Bielan
Verts/ALE: Evans Jill, Hudghton, Smith
28. Έκθεση Wagenknecht A6-0391/2007
τροπολογία 15/1
Υπέρ: 529
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Andria, Attwooll, Baeva, Bărbuleţiu, Beaupuy, Birutis, Bourlanges, Bowles, Budreikaitė, Busk, Buşoi, Cappato, Carlshamre, Cavada, Chatzimarkakis, Ciornei, Cocilovo, Cornillet, Degutis, Deprez, Dičkutė, Drčar Murko, Duff, Ek, Ferrari, Fourtou, Gentvilas, Geremek, Gibault, Griesbeck, Hall, Harkin, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Kazak, Klinz, Koch-Mehrin, Krahmer, Kułakowski, Lambsdorff, Laperrouze, Lax, Lehideux, Losco, Ludford, Lynne, Manders, Matsakis, Mohácsi, Morillon, Morţun, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Pannella, Piskorski, Pistelli, Pohjamo, Polfer, Prodi, Raeva, Resetarits, Ries, Samuelsen, Sbarbati, Schmidt Olle, Schuth, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Susta, Szent-Iványi, Takkula, Toia, Toma, Vălean, Van Hecke, Veraldi, Virrankoski, Wallis, Watson
IND/DEM: Bonde, Georgiou, Goudin, Lundgren, Sinnott, Železný
ITS: Coşea, Mihăescu
NI: Allister, Belohorská, Bobošíková, Helmer, Martin Hans-Peter, Rivera
PPE-DE: Anastase, Andrikienė, Antoniozzi, Ashworth, Atkins, Audy, Beazley, Belet, Berend, Böge, Bonsignore, Bowis, Bradbourn, Braghetto, Brejc, Brepoels, Březina, Brunetta, Burke, Bushill-Matthews, Busuttil, Cabrnoch, Callanan, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, del Castillo Vera, Cederschiöld, Chichester, Chmielewski, Coelho, Daul, Dehaene, Demetriou, Descamps, Deß, Deva, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Dimitrakopoulos, Dover, Doyle, Duchoň, Ebner, Ehler, Elles, Esteves, Fajmon, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Fjellner, Florenz, Fontaine, Fraga Estévez, Freitas, Friedrich, Gahler, Galeote, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gewalt, Gklavakis, Goepel, Gomolka, Graça Moura, Gräßle, de Grandes Pascual, Grosch, Grossetête, Gutiérrez-Cortines, Handzlik, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Hieronymi, Higgins, Hoppenstedt, Hybášková, Iacob-Ridzi, Itälä, Jackson, Jałowiecki, Jarzembowski, Jeggle, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Kamall, Karas, Kasoulides, Kauppi, Kelam, Kirkhope, Klamt, Klaß, Koch, Konrad, Korhola, Kratsa-Tsagaropoulou, Kudrycka, Lamassoure, Landsbergis, De Lange, Langen, Langendries, Lauk, Lehne, Lewandowski, Liese, Lombardo, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, Mann Thomas, Mantovani, Marinescu, Marques, Martens, Mato Adrover, Matsis, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Méndez de Vigo, Millán Mon, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Novak, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Pack, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Parish, Patriciello, Petre, Pieper, Pīks, Pinheiro, Podestà, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Ribeiro e Castro, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Sartori, Saryusz-Wolski, Schinas, Schröder, Schwab, Seeber, Siekierski, Silva Peneda, Škottová, Sommer, Sonik, Spautz, Stauner, Stavreva, Stevenson, Strejček, Stubb, Sturdy, Sudre, Tajani, Tannock, Thyssen, Ţîrle, Toubon, Trakatellis, Ulmer, Urutchev, Vakalis, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Vatanen, Vernola, Vidal-Quadras, Vlasák, Vlasto, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, Wohlin, Wortmann-Kool, Zahradil, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zvěřina, Zwiefka
PSE: Andersson, Arif, Arnaoutakis, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Battilocchio, Batzeli, Beňová, Berès, Berman, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Bulfon, Bullmann, Van den Burg, Busquin, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Castex, Cercas, Christensen, Corbey, Corda, Cottigny, Creţu Corina, De Keyser, De Michelis, De Rossa, Désir, De Vits, Dîncu, Dobolyi, Douay, Dührkop Dührkop, Dumitrescu, El Khadraoui, Estrela, Ettl, Färm, Falbr, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Anne, França, Garcés Ramón, García Pérez, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Goebbels, Golik, Gomes, Gottardi, Grabowska, Grech, Groote, Gurmai, Guy-Quint, Hänsch, Hamon, Harangozó, Hasse Ferreira, Haug, Hazan, Hegyi, Herczog, Hutchinson, Iotova, Jacobs, Jöns, Kindermann, Kirilov, Koppa, Kósáné Kovács, Koterec, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Laignel, Lambrinidis, Lavarra, Lefrançois, Lehtinen, Leichtfried, Leinen, Lévai, Liberadzki, Locatelli, Lyubcheva, Madeira, Maňka, Mann Erika, Martínez Martínez, Matsouka, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Mihalache, Moreno Sánchez, Myller, Napoletano, Navarro, Neris, Occhetto, Öger, Paasilinna, Pahor, Paleckis, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Patrie, Peillon, Piecyk, Pinior, Pittella, Podgorean, Poignant, Prets, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Roure, Sakalas, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Schaldemose, Scheele, Schulz, Segelström, Severin, Siwiec, Skinner, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Tarand, Thomsen, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Vigenin, Walter, Weber Henri, Weiler, Wiersma, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Aylward, Camre, Crowley, Didžiokas, Maldeikis, Masiel, Ó Neachtain, Ryan
Verts/ALE: Aubert, Beer, Bennahmias, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Cramer, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Horáček, Isler Béguin, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Staes, Trüpel, Turmes, Voggenhuber, Ždanoka
Κατά: 92
GUE/NGL: Agnoletto, Aita, Brie, Catania, Figueiredo, Flasarová, Guerreiro, Guidoni, Henin, Holm, Kaufmann, Liotard, Manolakou, Markov, Maštálka, Meijer, Morgantini, Musacchio, Pafilis, Papadimoulis, Pflüger, Portas, Ransdorf, Remek, Rizzo, Seppänen, Søndergaard, Svensson, Triantaphyllides, Uca, Wagenknecht, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Belder, Blokland, Booth, Clark, Farage, Knapman, Krupa, Nattrass, Titford, Tomczak, Wise, Wojciechowski Bernard
ITS: Claeys, Dillen, Le Rachinel, Romagnoli, Vanhecke
NI: Giertych
PPE-DE: Gaľa, Hudacký, Mikolášik, Ouzký, Pleštinská, Šťastný, Veneto, Záborská
UEN: Angelilli, Berlato, Bielan, Borghezio, Bossi, Czarnecki Marek Aleksander, Czarnecki Ryszard, Foglietta, Foltyn-Kubicka, Gobbo, Grabowski, Janowski, Krasts, Kristovskis, Kuc, Kuźmiuk, La Russa, Libicki, Musumeci, Pęk, Piotrowski, Podkański, Poli Bortone, Rogalski, Roszkowski, Rutowicz, Speroni, Szymański, Tatarella, Tomaszewska, Vaidere, Zapałowski, Zīle
Αποχές: 49
GUE/NGL: de Brún, McDonald
IND/DEM: Coûteaux, Louis
ITS: Buruiană-Aprodu, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Pen Marine, Moisuc, Mussolini, Popeangă, Schenardi, Stănescu
NI: Baco, Kozlík
PPE-DE: Barsi-Pataky, Bauer, Becsey, De Blasio, Duka-Zólyomi, Gál, Glattfelder, Gyürk, Járóka, Kónya-Hamar, Mladenov, Olajos, Őry, Schöpflin, Szabó, Szájer
PSE: Corbett, Evans Robert, Honeyball, Howitt, Hughes, Kinnock, McAvan, McCarthy, Martin David, Morgan, Simpson, Stihler, Titley, Willmott
Verts/ALE: Evans Jill, Hudghton, Smith
Διορθώσεις και προθέσεις ψήφου
Υπέρ: Dan Jørgensen
Αποχές: Peter Skinner
29. Έκθεση Wagenknecht A6-0391/2007
τροπολογία 15/2
Υπέρ: 256
ALDE: Cornillet, Harkin, Pannella, Samuelsen
GUE/NGL: Figueiredo, Guerreiro
IND/DEM: Bonde, Georgiou, Goudin, Lundgren, Sinnott, Wise, Železný
ITS: Buruiană-Aprodu, Claeys, Coşea, Dillen, Gollnisch, Lang, Le Pen Marine, Le Rachinel, Mihăescu, Moisuc, Mussolini, Popeangă, Schenardi, Stănescu
NI: Allister, Belohorská, Bobošíková, Helmer
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Angelakas, Antoniozzi, Ashworth, Atkins, Audy, Beazley, Belet, Berend, Böge, Bowis, Bradbourn, Braghetto, Brejc, Brepoels, Březina, Brok, Brunetta, Burke, Bushill-Matthews, Busuttil, Cabrnoch, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, del Castillo Vera, Cederschiöld, Chichester, Chmielewski, Coelho, Daul, Dehaene, Demetriou, Descamps, Deß, Deva, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Dimitrakopoulos, Dover, Doyle, Duchoň, Ebner, Ehler, Elles, Esteves, Fajmon, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Fjellner, Fontaine, Fraga Estévez, Freitas, Friedrich, Gahler, Galeote, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gewalt, Gklavakis, Goepel, Gomolka, Graça Moura, Gräßle, de Grandes Pascual, Grosch, Grossetête, Gutiérrez-Cortines, Handzlik, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Hieronymi, Higgins, Hoppenstedt, Itälä, Jałowiecki, Jarzembowski, Jeggle, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Kamall, Karas, Kasoulides, Kauppi, Kelam, Kirkhope, Klamt, Klaß, Koch, Konrad, Korhola, Kudrycka, Lamassoure, Landsbergis, De Lange, Langen, Langendries, Lauk, Lehne, Lewandowski, Liese, Lombardo, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, Mann Thomas, Mantovani, Marinescu, Marques, Mato Adrover, Matsis, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Méndez de Vigo, Mladenov, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Novak, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Ouzký, Pack, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Parish, Patriciello, Petre, Pieper, Pīks, Pinheiro, Podestà, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Ribeiro e Castro, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Sartori, Saryusz-Wolski, Schinas, Schröder, Schwab, Seeber, Siekierski, Silva Peneda, Škottová, Sommer, Sonik, Stauner, Stavreva, Stevenson, Strejček, Stubb, Sturdy, Sudre, Tajani, Tannock, Thyssen, Ţîrle, Toubon, Trakatellis, Ulmer, Urutchev, Vakalis, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Vatanen, Veneto, Vidal-Quadras, Vlasák, Vlasto, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, Wohlin, Wortmann-Kool, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zvěřina, Zwiefka
PSE: Locatelli, Paasilinna, Severin, Zingaretti
UEN: Aylward, Camre, Crowley, Didžiokas, Krasts, Maldeikis, Masiel, Ó Neachtain, Ryan, Szymański
Verts/ALE: Kallenbach, Schlyter
Κατά: 380
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Andria, Attwooll, Baeva, Bărbuleţiu, Beaupuy, Birutis, Bourlanges, Bowles, Budreikaitė, Busk, Buşoi, Cappato, Carlshamre, Cavada, Chatzimarkakis, Ciornei, Cocilovo, Davies, Dičkutė, Drčar Murko, Duff, Ek, Ferrari, Fourtou, Gentvilas, Geremek, Gibault, Griesbeck, Hall, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Kazak, Klinz, Koch-Mehrin, Krahmer, Kułakowski, Lambsdorff, Laperrouze, Lax, Lehideux, Losco, Ludford, Lynne, Manders, Matsakis, Mohácsi, Morillon, Morţun, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Piskorski, Pistelli, Pohjamo, Polfer, Prodi, Raeva, Resetarits, Ries, Sbarbati, Schmidt Olle, Schuth, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Susta, Szent-Iványi, Takkula, Toia, Toma, Vălean, Van Hecke, Veraldi, Virrankoski, Wallis, Watson
GUE/NGL: Agnoletto, Aita, Brie, Catania, de Brún, Flasarová, Guidoni, Henin, Holm, Kaufmann, Liotard, McDonald, Manolakou, Markov, Maštálka, Meijer, Morgantini, Musacchio, Pafilis, Papadimoulis, Pflüger, Portas, Ransdorf, Remek, Rizzo, Seppänen, Søndergaard, Svensson, Triantaphyllides, Uca, Wagenknecht, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Batten, Belder, Blokland, Booth, Clark, Coûteaux, Farage, Knapman, Krupa, Louis, Nattrass, Titford, Tomczak, Wojciechowski Bernard
ITS: Le Pen Jean-Marie, Romagnoli
NI: Giertych, Martin Hans-Peter
PPE-DE: Gaľa, Hudacký, Pleštinská, Šťastný, Záborská
PSE: Andersson, Arif, Arnaoutakis, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Battilocchio, Batzeli, Beňová, Berès, Berman, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Bulfon, Bullmann, Van den Burg, Busquin, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Castex, Cercas, Christensen, Corbett, Corbey, Corda, Cottigny, Creţu Corina, De Keyser, De Michelis, De Rossa, Désir, De Vits, Dîncu, Dobolyi, Douay, Dührkop Dührkop, Dumitrescu, El Khadraoui, Estrela, Evans Robert, Färm, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Goebbels, Golik, Gomes, Gottardi, Grabowska, Grech, Groote, Guy-Quint, Hänsch, Hamon, Harangozó, Hasse Ferreira, Haug, Hazan, Herczog, Honeyball, Howitt, Hughes, Hutchinson, Iotova, Jacobs, Jørgensen, Kindermann, Kinnock, Kirilov, Koppa, Kósáné Kovács, Koterec, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Laignel, Lambrinidis, Lavarra, Lefrançois, Lehtinen, Leichtfried, Leinen, Lévai, Liberadzki, Lyubcheva, McAvan, McCarthy, Madeira, Maňka, Mann Erika, Martin David, Martínez Martínez, Matsouka, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Mihalache, Moreno Sánchez, Morgan, Myller, Napoletano, Navarro, Neris, Occhetto, Öger, Pahor, Paleckis, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Patrie, Peillon, Piecyk, Pinior, Pittella, Podgorean, Poignant, Prets, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Roure, Sakalas, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Schaldemose, Scheele, Segelström, Simpson, Siwiec, Skinner, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Tarand, Thomsen, Titley, Trautmann, Valenciano Martínez-Orozco, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Vigenin, Walter, Weber Henri, Weiler, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García
UEN: Angelilli, Berlato, Bielan, Borghezio, Bossi, Foglietta, Foltyn-Kubicka, Gobbo, Grabowski, Janowski, Kristovskis, Kuc, Kuźmiuk, La Russa, Libicki, Musumeci, Pęk, Piotrowski, Podkański, Poli Bortone, Rogalski, Roszkowski, Rutowicz, Speroni, Tatarella, Tomaszewska, Vaidere, Wojciechowski Janusz, Zapałowski, Zīle
Verts/ALE: Aubert, Auken, Beer, Bennahmias, Breyer, Cohn-Bendit, Cramer, Flautre, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Horáček, Isler Béguin, Jonckheer, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schmidt Frithjof, Schroedter, Staes, Trüpel, Turmes, Voggenhuber, Ždanoka
Αποχές: 21
NI: Baco, Kozlík, Rivera
PPE-DE: Barsi-Pataky, Bauer, Becsey, De Blasio, Duka-Zólyomi, Gál, Glattfelder, Gyürk, Járóka, Kónya-Hamar, Olajos, Őry, Schöpflin, Szabó, Szájer
Verts/ALE: Evans Jill, Hudghton, Smith
30. Έκθεση Wagenknecht A6-0391/2007
παράγραφος 24
Υπέρ: 511
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Andria, Attwooll, Baeva, Bărbuleţiu, Beaupuy, Bourlanges, Bowles, Budreikaitė, Busk, Buşoi, Cappato, Carlshamre, Cavada, Chatzimarkakis, Ciornei, Cocilovo, Cornillet, Davies, Degutis, Deprez, Dičkutė, Drčar Murko, Duff, Ek, Ferrari, Fourtou, Gentvilas, Geremek, Gibault, Griesbeck, Hall, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Kazak, Klinz, Koch-Mehrin, Krahmer, Kułakowski, Lambsdorff, Laperrouze, Lax, Lehideux, Losco, Ludford, Maaten, Manders, Matsakis, Mohácsi, Morillon, Morţun, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Piskorski, Pistelli, Pohjamo, Polfer, Prodi, Resetarits, Ries, Samuelsen, Sbarbati, Schmidt Olle, Schuth, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Susta, Szent-Iványi, Takkula, Toia, Toma, Vălean, Van Hecke, Veraldi, Virrankoski, Wallis, Watson
IND/DEM: Coûteaux, Georgiou, Goudin, Louis, Lundgren
ITS: Buruiană-Aprodu, Claeys, Coşea, Dillen, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Pen Marine, Le Rachinel, Mihăescu, Moisuc, Mussolini, Popeangă, Romagnoli, Schenardi, Stănescu, Vanhecke
NI: Bobošíková, Martin Hans-Peter, Rivera
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Angelakas, Antoniozzi, Audy, Belet, Berend, Böge, Bonsignore, Braghetto, Brejc, Brepoels, Březina, Brok, Brunetta, Busuttil, Cabrnoch, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, del Castillo Vera, Cederschiöld, Chmielewski, Coelho, Daul, Dehaene, Demetriou, Descamps, Deß, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Dimitrakopoulos, Doyle, Duchoň, Ebner, Ehler, Esteves, Fajmon, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Fjellner, Florenz, Fontaine, Fraga Estévez, Freitas, Friedrich, Gahler, Galeote, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gewalt, Gklavakis, Goepel, Gomolka, Graça Moura, Gräßle, de Grandes Pascual, Grosch, Grossetête, Gutiérrez-Cortines, Handzlik, Hannan, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Hieronymi, Hoppenstedt, Iacob-Ridzi, Itälä, Jałowiecki, Jarzembowski, Jeggle, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Karas, Kasoulides, Kauppi, Kelam, Klamt, Klaß, Koch, Konrad, Korhola, Kratsa-Tsagaropoulou, Kudrycka, Lamassoure, Landsbergis, De Lange, Langen, Langendries, Lauk, Lehne, Lewandowski, Liese, Lombardo, Lulling, Mann Thomas, Mantovani, Marinescu, Marques, Martens, Mato Adrover, Matsis, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Méndez de Vigo, Millán Mon, Mladenov, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Novak, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Ouzký, Pack, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Patriciello, Petre, Pieper, Pīks, Pinheiro, Podestà, Posselt, Protasiewicz, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Ribeiro e Castro, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Sartori, Saryusz-Wolski, Schinas, Schröder, Schwab, Seeber, Siekierski, Silva Peneda, Škottová, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Strejček, Stubb, Sudre, Tajani, Thyssen, Ţîrle, Toubon, Trakatellis, Ulmer, Urutchev, Vakalis, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Vatanen, Veneto, Vernola, Vidal-Quadras, Vlasto, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, Wohlin, Wortmann-Kool, Záborská, Zahradil, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zvěřina, Zwiefka
PSE: Andersson, Arif, Arnaoutakis, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Battilocchio, Batzeli, Beňová, Berès, Berman, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Bulfon, Bullmann, Van den Burg, Busquin, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Castex, Cercas, Christensen, Corbey, Corda, Cottigny, Creţu Corina, De Keyser, De Michelis, De Rossa, Désir, De Vits, Dîncu, Douay, Dührkop Dührkop, Dumitrescu, El Khadraoui, Estrela, Ettl, Färm, Falbr, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Golik, Gomes, Gottardi, Grabowska, Grech, Groote, Gurmai, Guy-Quint, Hänsch, Hamon, Harangozó, Hasse Ferreira, Haug, Hazan, Hegyi, Hutchinson, Iotova, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kindermann, Kirilov, Koppa, Kósáné Kovács, Koterec, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Laignel, Lambrinidis, Lavarra, Lefrançois, Lehtinen, Leichtfried, Leinen, Lévai, Liberadzki, Locatelli, Lyubcheva, Madeira, Maňka, Mann Erika, Martínez Martínez, Matsouka, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Mihalache, Moreno Sánchez, Napoletano, Navarro, Neris, Occhetto, Öger, Paasilinna, Pahor, Paleckis, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Patrie, Peillon, Piecyk, Pinior, Pittella, Podgorean, Poignant, Prets, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Roure, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Schaldemose, Scheele, Segelström, Severin, Siwiec, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Tarand, Thomsen, Trautmann, Valenciano Martínez-Orozco, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Vigenin, Walter, Weber Henri, Weiler, Wiersma, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Camre, Masiel
Verts/ALE: Aubert, Auken, Beer, Bennahmias, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Cramer, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Horáček, Isler Béguin, Jonckheer, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schmidt Frithjof, Schroedter, Staes, Trüpel, Turmes, Voggenhuber, Ždanoka
Κατά: 120
ALDE: Harkin, Raeva
GUE/NGL: Agnoletto, Aita, Brie, Catania, de Brún, Flasarová, Guidoni, Henin, Holm, Kaufmann, McDonald, Manolakou, Markov, Maštálka, Meijer, Morgantini, Musacchio, Pafilis, Pflüger, Portas, Ransdorf, Rizzo, Seppänen, Søndergaard, Svensson, Triantaphyllides, Uca, Wagenknecht, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Batten, Belder, Blokland, Bonde, Booth, Clark, Farage, Knapman, Krupa, Nattrass, Sinnott, Titford, Tomczak, Wise, Wojciechowski Bernard
NI: Allister, Giertych, Helmer
PPE-DE: Ashworth, Atkins, Beazley, Bowis, Bradbourn, Burke, Bushill-Matthews, Callanan, Chichester, Deva, Dover, Elles, Gaľa, Harbour, Heaton-Harris, Higgins, Hudacký, Jackson, Kamall, Kirkhope, McGuinness, Mikolášik, Parish, Pleštinská, Purvis, Stevenson, Sturdy, Tannock, Van Orden, Vlasák
UEN: Angelilli, Aylward, Berlato, Borghezio, Bossi, Crowley, Czarnecki Marek Aleksander, Czarnecki Ryszard, Didžiokas, Foglietta, Foltyn-Kubicka, Gobbo, Grabowski, Janowski, Krasts, Kristovskis, Kuc, Kuźmiuk, La Russa, Libicki, Maldeikis, Musumeci, Ó Neachtain, Pęk, Piotrowski, Podkański, Poli Bortone, Rogalski, Roszkowski, Rutowicz, Ryan, Speroni, Szymański, Tatarella, Tomaszewska, Vaidere, Zapałowski, Zīle
Verts/ALE: Kallenbach, Schlyter
Αποχές: 41
GUE/NGL: Figueiredo, Guerreiro, Remek
IND/DEM: Železný
NI: Baco, Kozlík
PPE-DE: Barsi-Pataky, Bauer, Becsey, De Blasio, Duka-Zólyomi, Gál, Glattfelder, Gyürk, Hybášková, Járóka, Kónya-Hamar, Olajos, Őry, Schöpflin, Szabó, Szájer
PSE: Corbett, Evans Robert, Honeyball, Howitt, Hughes, Kinnock, McAvan, McCarthy, Martin David, Morgan, Simpson, Skinner, Stihler, Titley, Willmott
UEN: Bielan
Verts/ALE: Evans Jill, Hudghton, Smith
Διορθώσεις και προθέσεις ψήφου
Κατά: Avril Doyle
31. Έκθεση Wagenknecht A6-0391/2007
παράγραφος 25
Υπέρ: 507
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Andria, Attwooll, Baeva, Bărbuleţiu, Beaupuy, Birutis, Bourlanges, Bowles, Budreikaitė, Busk, Buşoi, Cappato, Carlshamre, Cavada, Chatzimarkakis, Ciornei, Cocilovo, Cornillet, Davies, Degutis, Deprez, Dičkutė, Drčar Murko, Duff, Ek, Ferrari, Fourtou, Gentvilas, Geremek, Gibault, Griesbeck, Hall, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Kazak, Klinz, Koch-Mehrin, Krahmer, Kułakowski, Lambsdorff, Laperrouze, Lax, Lehideux, Losco, Ludford, Lynne, Maaten, Manders, Matsakis, Mohácsi, Morillon, Morţun, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Pannella, Piskorski, Pistelli, Pohjamo, Polfer, Prodi, Raeva, Resetarits, Ries, Samuelsen, Sbarbati, Schmidt Olle, Schuth, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Susta, Szent-Iványi, Takkula, Toia, Toma, Vălean, Van Hecke, Veraldi, Virrankoski, Wallis, Watson
GUE/NGL: Agnoletto, Aita, Brie, Catania, Flasarová, Guidoni, Henin, Kaufmann, Manolakou, Markov, Maštálka, Morgantini, Musacchio, Pafilis, Papadimoulis, Pflüger, Ransdorf, Remek, Rizzo, Seppänen, Triantaphyllides, Uca, Wagenknecht, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Georgiou, Železný
ITS: Mihăescu
NI: Belohorská, Bobošíková, Rivera
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Angelakas, Antoniozzi, Audy, Belet, Berend, Böge, Bonsignore, Braghetto, Brejc, Brepoels, Březina, Brunetta, Busuttil, Cabrnoch, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, del Castillo Vera, Cederschiöld, Chmielewski, Coelho, Daul, Dehaene, Demetriou, Descamps, Deß, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Dimitrakopoulos, Duchoň, Ebner, Ehler, Esteves, Fajmon, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Fontaine, Fraga Estévez, Freitas, Friedrich, Gahler, Galeote, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gewalt, Gklavakis, Goepel, Gomolka, Graça Moura, Gräßle, de Grandes Pascual, Grosch, Grossetête, Gutiérrez-Cortines, Handzlik, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Hieronymi, Hoppenstedt, Iacob-Ridzi, Itälä, Jałowiecki, Jarzembowski, Jeggle, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Karas, Kasoulides, Kauppi, Kelam, Klamt, Klaß, Koch, Konrad, Korhola, Kratsa-Tsagaropoulou, Kudrycka, Lamassoure, Landsbergis, De Lange, Langen, Langendries, Lehne, Liese, Lombardo, López-Istúriz White, Lulling, Mann Thomas, Mantovani, Marinescu, Marques, Martens, Mato Adrover, Matsis, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Méndez de Vigo, Millán Mon, Mladenov, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, Niebler, van Nistelrooij, Novak, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Ouzký, Pack, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Patriciello, Petre, Pieper, Pīks, Pinheiro, Podestà, Posselt, Protasiewicz, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Ribeiro e Castro, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Sartori, Saryusz-Wolski, Schinas, Schröder, Schwab, Seeber, Siekierski, Silva Peneda, Škottová, Sommer, Sonik, Spautz, Stauner, Stavreva, Strejček, Stubb, Sudre, Tajani, Thyssen, Ţîrle, Toubon, Trakatellis, Ulmer, Urutchev, Vakalis, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Vatanen, Veneto, Vernola, Vidal-Quadras, Vlasák, Vlasto, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, Wohlin, Wortmann-Kool, Zahradil, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zvěřina, Zwiefka
PSE: Andersson, Arif, Arnaoutakis, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Battilocchio, Batzeli, Beňová, Berès, Berman, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Bulfon, Bullmann, Van den Burg, Busquin, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Castex, Cercas, Christensen, Corbey, Corda, Cottigny, Creţu Corina, De Keyser, De Michelis, De Rossa, Désir, De Vits, Dîncu, Dobolyi, Douay, Dührkop Dührkop, Dumitrescu, El Khadraoui, Estrela, Ettl, Färm, Falbr, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Goebbels, Golik, Gottardi, Grabowska, Grech, Groote, Gurmai, Guy-Quint, Hänsch, Hamon, Harangozó, Hasse Ferreira, Haug, Hutchinson, Iotova, Jacobs, Jørgensen, Kindermann, Kirilov, Koppa, Kósáné Kovács, Koterec, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Laignel, Lambrinidis, Lefrançois, Lehtinen, Leichtfried, Leinen, Lévai, Liberadzki, Locatelli, Lyubcheva, Madeira, Maňka, Mann Erika, Martínez Martínez, Matsouka, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Mihalache, Myller, Napoletano, Neris, Occhetto, Öger, Paasilinna, Pahor, Paleckis, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Patrie, Peillon, Piecyk, Pinior, Pittella, Podgorean, Poignant, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Roure, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Schaldemose, Scheele, Schulz, Segelström, Severin, Siwiec, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Tarand, Trautmann, Valenciano Martínez-Orozco, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Walter, Weber Henri, Weiler, Wiersma, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Camre, Krasts, Masiel
Verts/ALE: Aubert, Auken, Beer, Bennahmias, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Horáček, Isler Béguin, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schmidt Frithjof, Schroedter, Staes, Trüpel, Turmes, Voggenhuber, Ždanoka
Κατά: 116
ALDE: Harkin
GUE/NGL: de Brún, Holm, Liotard, McDonald, Meijer, Svensson
IND/DEM: Batten, Belder, Blokland, Bonde, Booth, Clark, Farage, Goudin, Knapman, Krupa, Lundgren, Nattrass, Sinnott, Titford, Tomczak, Wise, Wojciechowski Bernard
ITS: Buruiană-Aprodu, Coşea, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Pen Marine, Le Rachinel, Moisuc, Mussolini, Popeangă, Romagnoli, Schenardi, Stănescu, Vanhecke
NI: Allister, Giertych, Helmer
PPE-DE: Ashworth, Atkins, Beazley, Bowis, Bradbourn, Burke, Bushill-Matthews, Callanan, Chichester, Deva, Dover, Doyle, Elles, Gaľa, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Higgins, Hudacký, Jackson, Kirkhope, Lauk, McGuinness, Mikolášik, Nicholson, Parish, Pleštinská, Purvis, Queiró, Šťastný, Stevenson, Sturdy, Tannock, Van Orden, Záborská
UEN: Angelilli, Aylward, Berlato, Bielan, Borghezio, Bossi, Crowley, Czarnecki Marek Aleksander, Czarnecki Ryszard, Didžiokas, Foglietta, Foltyn-Kubicka, Gobbo, Grabowski, Janowski, Kristovskis, Kuc, Kuźmiuk, La Russa, Libicki, Maldeikis, Musumeci, Ó Neachtain, Pęk, Piotrowski, Podkański, Poli Bortone, Rogalski, Roszkowski, Rutowicz, Ryan, Speroni, Szymański, Tatarella, Tomaszewska, Vaidere, Wojciechowski Janusz, Zapałowski, Zīle
Verts/ALE: Schlyter
Αποχές: 37
GUE/NGL: Figueiredo, Guerreiro
NI: Baco
PPE-DE: Barsi-Pataky, Bauer, Becsey, De Blasio, Duka-Zólyomi, Gál, Glattfelder, Gyürk, Hybášková, Járóka, Kónya-Hamar, Olajos, Őry, Schöpflin, Szabó, Szájer
PSE: Evans Robert, Honeyball, Howitt, Hughes, Kinnock, McAvan, McCarthy, Martin David, Morgan, Simpson, Skinner, Stihler, Titley, Vigenin, Willmott
Verts/ALE: Evans Jill, Hudghton, Smith
Διορθώσεις και προθέσεις ψήφου
Υπέρ: Hans-Peter Martin, Britta Thomsen
32. Έκθεση Wagenknecht A6-0391/2007
τροπολογία 23
Υπέρ: 262
ALDE: Bourlanges, Budreikaitė, Cornillet, Davies, Deprez, Kacin, Resetarits, Ries, Schmidt Olle
GUE/NGL: Agnoletto, Aita, Brie, Catania, de Brún, Flasarová, Guidoni, Henin, Holm, Kaufmann, Liotard, McDonald, Markov, Maštálka, Meijer, Morgantini, Musacchio, Papadimoulis, Pflüger, Portas, Ransdorf, Rizzo, Seppänen, Søndergaard, Svensson, Triantaphyllides, Uca, Wagenknecht, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Belder, Blokland, Georgiou
ITS: Mihăescu
NI: Martin Hans-Peter
PPE-DE: Florenz, Kasoulides, Zwiefka
PSE: Andersson, Arif, Arnaoutakis, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Battilocchio, Batzeli, Beňová, Berès, Berman, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Bulfon, Bullmann, Van den Burg, Busquin, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Castex, Cercas, Christensen, Corbett, Corbey, Corda, Cottigny, Creţu Corina, De Keyser, De Michelis, De Rossa, Désir, De Vits, Dîncu, Douay, Dührkop Dührkop, Dumitrescu, El Khadraoui, Estrela, Ettl, Evans Robert, Färm, Falbr, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Goebbels, Golik, Gomes, Gottardi, Grabowska, Grech, Groote, Gurmai, Guy-Quint, Hänsch, Hamon, Harangozó, Hasse Ferreira, Haug, Hazan, Hegyi, Honeyball, Howitt, Hughes, Iotova, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kindermann, Kinnock, Kirilov, Koppa, Kósáné Kovács, Koterec, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Laignel, Lambrinidis, Lavarra, Lefrançois, Lehtinen, Leichtfried, Leinen, Lévai, Liberadzki, Locatelli, Lyubcheva, McAvan, McCarthy, Madeira, Maňka, Mann Erika, Martin David, Martínez Martínez, Matsouka, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Mihalache, Moreno Sánchez, Morgan, Myller, Napoletano, Neris, Öger, Paasilinna, Pahor, Paleckis, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Patrie, Peillon, Piecyk, Pinior, Pittella, Podgorean, Poignant, Prets, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Roure, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Schaldemose, Scheele, Schulz, Segelström, Severin, Simpson, Siwiec, Skinner, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Tarand, Titley, Trautmann, Valenciano Martínez-Orozco, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Vigenin, Walter, Weber Henri, Weiler, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Czarnecki Marek Aleksander, Masiel
Verts/ALE: Aubert, Auken, Beer, Bennahmias, Breyer, Buitenweg, Cramer, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Horáček, Isler Béguin, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Staes, Turmes, Voggenhuber, Ždanoka
Κατά: 370
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Andria, Attwooll, Baeva, Bărbuleţiu, Beaupuy, Birutis, Bowles, Busk, Buşoi, Cappato, Carlshamre, Cavada, Chatzimarkakis, Ciornei, Cocilovo, Degutis, Dičkutė, Drčar Murko, Duff, Ek, Ferrari, Fourtou, Gentvilas, Geremek, Gibault, Griesbeck, Hall, Harkin, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kazak, Klinz, Koch-Mehrin, Krahmer, Kułakowski, Lambsdorff, Laperrouze, Lax, Lehideux, Losco, Ludford, Lynne, Maaten, Manders, Matsakis, Mohácsi, Morillon, Morţun, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Pannella, Piskorski, Pistelli, Pohjamo, Polfer, Prodi, Raeva, Samuelsen, Sbarbati, Schuth, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Susta, Szent-Iványi, Takkula, Toia, Toma, Vălean, Van Hecke, Veraldi, Virrankoski, Wallis, Watson
GUE/NGL: Figueiredo, Guerreiro
IND/DEM: Batten, Booth, Clark, Coûteaux, Farage, Goudin, Knapman, Krupa, Louis, Lundgren, Nattrass, Sinnott, Titford, Tomczak, Wise, Wojciechowski Bernard, Železný
ITS: Claeys, Moisuc, Romagnoli, Stănescu, Vanhecke
NI: Allister, Baco, Belohorská, Bobošíková, Giertych, Rivera
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Angelakas, Antoniozzi, Audy, Barsi-Pataky, Bauer, Becsey, Belet, Berend, Böge, Bonsignore, Braghetto, Brejc, Brepoels, Březina, Brok, Brunetta, Burke, Busuttil, Cabrnoch, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, del Castillo Vera, Cederschiöld, Chmielewski, Coelho, Daul, De Blasio, Dehaene, Demetriou, Descamps, Deß, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Dimitrakopoulos, Doyle, Duchoň, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Esteves, Fajmon, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Fjellner, Fontaine, Fraga Estévez, Freitas, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Galeote, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gewalt, Gklavakis, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Graça Moura, Gräßle, de Grandes Pascual, Grosch, Grossetête, Gutiérrez-Cortines, Gyürk, Handzlik, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Hieronymi, Higgins, Hoppenstedt, Hudacký, Hybášková, Iacob-Ridzi, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jałowiecki, Járóka, Jarzembowski, Jeggle, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Kamall, Karas, Kauppi, Kelam, Klamt, Klaß, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Korhola, Kratsa-Tsagaropoulou, Kudrycka, Lamassoure, Landsbergis, De Lange, Langen, Langendries, Lauk, Lehne, Lewandowski, Liese, Lombardo, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, Mann Thomas, Mantovani, Marinescu, Marques, Martens, Mato Adrover, Matsis, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Méndez de Vigo, Mikolášik, Millán Mon, Mladenov, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, Nicholson, van Nistelrooij, Novak, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Ouzký, Pack, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Patriciello, Petre, Pieper, Pīks, Pinheiro, Pleštinská, Podestà, Posselt, Protasiewicz, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Ribeiro e Castro, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Sartori, Saryusz-Wolski, Schinas, Schöpflin, Schröder, Schwab, Seeber, Siekierski, Silva Peneda, Škottová, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Strejček, Stubb, Sudre, Szájer, Tajani, Thyssen, Ţîrle, Toubon, Trakatellis, Ulmer, Urutchev, Vakalis, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Vatanen, Veneto, Vernola, Vidal-Quadras, Vlasák, Vlasto, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, Wohlin, Wortmann-Kool, Záborská, Zahradil, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zvěřina
UEN: Angelilli, Aylward, Berlato, Bielan, Borghezio, Bossi, Camre, Crowley, Czarnecki Ryszard, Didžiokas, Foglietta, Foltyn-Kubicka, Gobbo, Grabowski, Janowski, Krasts, Kristovskis, Kuc, Kuźmiuk, La Russa, Libicki, Maldeikis, Musumeci, Ó Neachtain, Pęk, Piotrowski, Podkański, Poli Bortone, Rogalski, Roszkowski, Rutowicz, Ryan, Speroni, Szymański, Tatarella, Tomaszewska, Vaidere, Wojciechowski Janusz, Zapałowski, Zīle
Αποχές: 43
GUE/NGL: Manolakou, Pafilis, Remek
IND/DEM: Bonde
ITS: Buruiană-Aprodu, Coşea, Dillen, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Pen Marine, Le Rachinel, Mussolini, Popeangă, Schenardi
NI: Helmer, Kozlík
PPE-DE: Ashworth, Atkins, Beazley, Bowis, Bradbourn, Bushill-Matthews, Callanan, Chichester, Deva, Dover, Elles, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Jackson, Kirkhope, Parish, Purvis, Stevenson, Sturdy, Szabó, Tannock, Van Orden
Verts/ALE: Evans Jill, Hudghton, Smith
Διορθώσεις και προθέσεις ψήφου
Υπέρ: Britta Thomsen
33. Έκθεση Wagenknecht A6-0391/2007
παράγραφος 29
Υπέρ: 548
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Andria, Attwooll, Baeva, Bărbuleţiu, Beaupuy, Birutis, Bourlanges, Bowles, Budreikaitė, Busk, Buşoi, Cappato, Carlshamre, Cavada, Chatzimarkakis, Ciornei, Cocilovo, Cornillet, Davies, Degutis, Deprez, Dičkutė, Drčar Murko, Duff, Ferrari, Fourtou, Geremek, Griesbeck, Hall, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Koch-Mehrin, Kułakowski, Lambsdorff, Laperrouze, Lax, Lehideux, Losco, Ludford, Maaten, Manders, Matsakis, Mohácsi, Morillon, Morţun, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Pannella, Piskorski, Pistelli, Pohjamo, Polfer, Prodi, Raeva, Resetarits, Ries, Samuelsen, Sbarbati, Schuth, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Susta, Szent-Iványi, Toia, Toma, Vălean, Van Hecke, Veraldi, Virrankoski, Wallis, Watson
GUE/NGL: Agnoletto, Aita, Brie, Catania, Figueiredo, Flasarová, Guerreiro, Guidoni, Henin, Kaufmann, Manolakou, Markov, Maštálka, Morgantini, Musacchio, Pafilis, Papadimoulis, Pflüger, Portas, Ransdorf, Remek, Rizzo, Seppänen, Triantaphyllides, Uca, Wagenknecht, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Krupa, Tomczak, Wojciechowski Bernard
ITS: Mihăescu, Moisuc
NI: Giertych, Martin Hans-Peter, Rivera
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Angelakas, Antoniozzi, Audy, Barsi-Pataky, Bauer, Becsey, Belet, Berend, Böge, Bonsignore, Braghetto, Brejc, Brepoels, Březina, Brok, Brunetta, Burke, Busuttil, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, Cederschiöld, Chmielewski, Coelho, Daul, De Blasio, Demetriou, Descamps, Deß, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Dimitrakopoulos, Doyle, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Esteves, Fatuzzo, Fernández Martín, Fjellner, Florenz, Fontaine, Fraga Estévez, Freitas, Gahler, Gál, Gaľa, Galeote, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gewalt, Gklavakis, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Graça Moura, Gräßle, de Grandes Pascual, Grosch, Grossetête, Gutiérrez-Cortines, Gyürk, Handzlik, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Hieronymi, Higgins, Hoppenstedt, Hudacký, Iacob-Ridzi, Itälä, Jałowiecki, Járóka, Jarzembowski, Jeggle, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Karas, Kauppi, Kelam, Klamt, Klaß, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Korhola, Kratsa-Tsagaropoulou, Kudrycka, Lamassoure, Landsbergis, De Lange, Langen, Langendries, Lehne, Lewandowski, Liese, Lombardo, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, Mann Thomas, Mantovani, Marinescu, Marques, Martens, Matsis, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Méndez de Vigo, Mikolášik, Millán Mon, Mladenov, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, van Nistelrooij, Novak, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Pack, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Patriciello, Petre, Pieper, Pīks, Pinheiro, Pleštinská, Podestà, Posselt, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Ribeiro e Castro, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Sartori, Saryusz-Wolski, Schinas, Schöpflin, Schröder, Schwab, Seeber, Siekierski, Silva Peneda, Sommer, Spautz, Stauner, Stavreva, Stubb, Sudre, Szabó, Szájer, Tajani, Thyssen, Ţîrle, Toubon, Trakatellis, Ulmer, Urutchev, Vakalis, Varela Suanzes-Carpegna, Vatanen, Veneto, Vernola, Vidal-Quadras, Vlasto, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, Wortmann-Kool, Záborská, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zwiefka
PSE: Andersson, Arif, Arnaoutakis, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Battilocchio, Batzeli, Beňová, Berès, Berman, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Bulfon, Bullmann, Van den Burg, Busquin, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Castex, Cercas, Christensen, Corbey, Corda, Cottigny, Creţu Corina, De Keyser, De Michelis, De Rossa, Désir, De Vits, Dîncu, Douay, Dührkop Dührkop, Dumitrescu, El Khadraoui, Estrela, Ettl, Färm, Falbr, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Goebbels, Golik, Gomes, Gottardi, Grabowska, Grech, Groote, Gurmai, Guy-Quint, Hänsch, Hamon, Harangozó, Hasse Ferreira, Haug, Hazan, Hegyi, Herczog, Hutchinson, Iotova, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kindermann, Kinnock, Kirilov, Koppa, Kósáné Kovács, Koterec, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Laignel, Lambrinidis, Lavarra, Lefrançois, Lehtinen, Leichtfried, Leinen, Lévai, Liberadzki, Locatelli, Lyubcheva, Madeira, Maňka, Mann Erika, Martínez Martínez, Matsouka, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Mihalache, Moreno Sánchez, Myller, Napoletano, Navarro, Neris, Occhetto, Öger, Paasilinna, Pahor, Paleckis, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Patrie, Peillon, Piecyk, Pinior, Pittella, Podgorean, Poignant, Prets, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Roure, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Schaldemose, Scheele, Schulz, Segelström, Severin, Siwiec, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Tarand, Thomsen, Trautmann, Valenciano Martínez-Orozco, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Vigenin, Walter, Weber Henri, Weiler, Wiersma, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Angelilli, Berlato, Bielan, Borghezio, Bossi, Czarnecki Marek Aleksander, Foglietta, Foltyn-Kubicka, Gobbo, Grabowski, Janowski, Krasts, Kuc, La Russa, Libicki, Masiel, Pęk, Piotrowski, Podkański, Poli Bortone, Rogalski, Roszkowski, Rutowicz, Speroni, Tatarella, Tomaszewska, Vaidere, Wojciechowski Janusz, Zapałowski, Zīle
Verts/ALE: Aubert, Auken, Beer, Bennahmias, Breyer, Buitenweg, Cramer, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Horáček, Isler Béguin, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Staes, Turmes, Voggenhuber, Ždanoka
Κατά: 81
ALDE: Harkin, Krahmer
GUE/NGL: Holm, Liotard, Meijer, Søndergaard, Svensson
IND/DEM: Batten, Belder, Blokland, Booth, Clark, Farage, Goudin, Knapman, Lundgren, Nattrass, Sinnott, Titford, Wise, Železný
ITS: Claeys, Dillen, Romagnoli, Vanhecke
NI: Allister, Belohorská, Bobošíková, Helmer
PPE-DE: Ashworth, Atkins, Beazley, Bowis, Bradbourn, Bushill-Matthews, Cabrnoch, Callanan, Chichester, Deva, Dover, Duchoň, Elles, Fajmon, Ferber, Friedrich, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Jackson, Kamall, Kasoulides, Kirkhope, Lauk, Mato Adrover, Mauro, Ouzký, Parish, Protasiewicz, Purvis, Škottová, Šťastný, Stevenson, Strejček, Sturdy, Tannock, Van Orden, Vlasák, Wohlin, Zahradil, Zvěřina
UEN: Aylward, Crowley, Czarnecki Ryszard, Didžiokas, Kristovskis, Kuźmiuk, Maldeikis, Musumeci, Ó Neachtain, Ryan, Szymański
Αποχές: 44
ALDE: Ek, Gentvilas, Gibault, Kazak, Klinz
GUE/NGL: de Brún, McDonald
IND/DEM: Bonde, Coûteaux, Louis
ITS: Buruiană-Aprodu, Coşea, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Pen Marine, Le Rachinel, Mussolini, Popeangă, Schenardi, Stănescu
NI: Baco, Kozlík
PPE-DE: Hybášková, Nicholson, Sonik
PSE: Corbett, Evans Robert, Honeyball, Howitt, Hughes, McAvan, McCarthy, Martin David, Morgan, Simpson, Skinner, Stihler, Titley, Willmott
UEN: Camre
Verts/ALE: Evans Jill, Hudghton, Smith
34. Έκθεση Wagenknecht A6-0391/2007
τροπολογία 38/1
Υπέρ: 556
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Andria, Attwooll, Baeva, Bărbuleţiu, Beaupuy, Birutis, Bourlanges, Bowles, Budreikaitė, Busk, Buşoi, Cappato, Carlshamre, Cavada, Ciornei, Cocilovo, Cornillet, Davies, Degutis, Deprez, Dičkutė, Drčar Murko, Duff, Ek, Ferrari, Fourtou, Gentvilas, Geremek, Gibault, Griesbeck, Hall, Harkin, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Kazak, Klinz, Koch-Mehrin, Krahmer, Kułakowski, Laperrouze, Lax, Losco, Ludford, Lynne, Maaten, Manders, Matsakis, Mohácsi, Morillon, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Pannella, Piskorski, Pistelli, Pohjamo, Polfer, Prodi, Raeva, Ries, Samuelsen, Sbarbati, Schmidt Olle, Schuth, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Susta, Szent-Iványi, Takkula, Toia, Toma, Vălean, Van Hecke, Veraldi, Virrankoski, Wallis, Watson
GUE/NGL: Manolakou, Pafilis
IND/DEM: Belder, Blokland, Georgiou, Sinnott, Wojciechowski Bernard, Železný
ITS: Mihăescu
NI: Belohorská, Bobošíková, Giertych, Martin Hans-Peter, Rivera
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Angelakas, Audy, Barsi-Pataky, Bauer, Becsey, Belet, Berend, Böge, Braghetto, Brejc, Brepoels, Březina, Brunetta, Burke, Busuttil, Cabrnoch, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, del Castillo Vera, Cederschiöld, Chmielewski, Coelho, Daul, De Blasio, Dehaene, Demetriou, Descamps, Deß, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Dimitrakopoulos, Doyle, Duchoň, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Esteves, Fajmon, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Fjellner, Florenz, Fontaine, Fraga Estévez, Freitas, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Galeote, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gewalt, Gklavakis, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Graça Moura, Gräßle, de Grandes Pascual, Grosch, Grossetête, Gyürk, Handzlik, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Hieronymi, Higgins, Hoppenstedt, Hudacký, Hybášková, Iacob-Ridzi, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jałowiecki, Járóka, Jarzembowski, Jeggle, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Karas, Kasoulides, Kauppi, Kelam, Klamt, Klaß, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Korhola, Kratsa-Tsagaropoulou, Kudrycka, Lamassoure, Landsbergis, De Lange, Langen, Langendries, Lehne, Lewandowski, Liese, Lombardo, López-Istúriz White, McGuinness, Mann Thomas, Mantovani, Marinescu, Marques, Martens, Mato Adrover, Matsis, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Méndez de Vigo, Mikolášik, Millán Mon, Mladenov, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, van Nistelrooij, Novak, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Ouzký, Pack, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Patriciello, Petre, Pieper, Pīks, Pinheiro, Pleštinská, Podestà, Posselt, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Ribeiro e Castro, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Sartori, Saryusz-Wolski, Schinas, Schöpflin, Schröder, Seeber, Siekierski, Silva Peneda, Škottová, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Strejček, Sudre, Szabó, Szájer, Tajani, Thyssen, Ţîrle, Toubon, Trakatellis, Ulmer, Urutchev, Vakalis, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Vatanen, Veneto, Vernola, Vidal-Quadras, Vlasák, Vlasto, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, Wohlin, Wortmann-Kool, Záborská, Zahradil, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zvěřina, Zwiefka
PSE: Andersson, Arif, Arnaoutakis, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Battilocchio, Beňová, Berès, Berman, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Bulfon, Bullmann, Van den Burg, Busquin, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Castex, Cercas, Christensen, Corbett, Corbey, Corda, Cottigny, Creţu Corina, De Keyser, De Michelis, De Rossa, De Vits, Dîncu, Dobolyi, Douay, Dührkop Dührkop, Dumitrescu, El Khadraoui, Ettl, Evans Robert, Färm, Falbr, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Goebbels, Gomes, Gottardi, Grabowska, Grech, Groote, Gurmai, Guy-Quint, Hänsch, Hamon, Harangozó, Hasse Ferreira, Haug, Hazan, Hegyi, Herczog, Honeyball, Howitt, Hughes, Iotova, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kindermann, Kinnock, Kirilov, Koppa, Kósáné Kovács, Koterec, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Laignel, Lambrinidis, Lavarra, Lefrançois, Lehtinen, Leichtfried, Leinen, Lévai, Locatelli, Lyubcheva, McCarthy, Madeira, Maňka, Mann Erika, Martin David, Martínez Martínez, Matsouka, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Mihalache, Moreno Sánchez, Morgan, Myller, Napoletano, Navarro, Neris, Öger, Paasilinna, Pahor, Paleckis, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Patrie, Peillon, Pinior, Podgorean, Poignant, Prets, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Roure, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Schaldemose, Scheele, Segelström, Severin, Simpson, Siwiec, Skinner, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Tarand, Titley, Trautmann, Valenciano Martínez-Orozco, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Vigenin, Walter, Weber Henri, Weiler, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Aylward, Berlato, Bielan, Borghezio, Bossi, Crowley, Czarnecki Marek Aleksander, Didžiokas, Foglietta, Foltyn-Kubicka, Gobbo, Grabowski, Janowski, Krasts, Kristovskis, Kuc, Kuźmiuk, La Russa, Libicki, Maldeikis, Masiel, Musumeci, Ó Neachtain, Pęk, Piotrowski, Poli Bortone, Rogalski, Roszkowski, Rutowicz, Ryan, Speroni, Szymański, Tatarella, Tomaszewska, Vaidere, Wojciechowski Janusz, Zapałowski, Zīle
Verts/ALE: Aubert, Auken, Beer, Bennahmias, Breyer, Buitenweg, Cramer, Flautre, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Horáček, Isler Béguin, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Staes, Trüpel, Turmes, Voggenhuber, Ždanoka
Κατά: 69
GUE/NGL: de Brún, Figueiredo, Guerreiro, Holm, Liotard, McDonald, Meijer, Søndergaard, Svensson
IND/DEM: Bonde, Booth, Clark, Coûteaux, Farage, Goudin, Louis, Lundgren, Nattrass, Titford, Wise
ITS: Buruiană-Aprodu, Claeys, Coşea, Dillen, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Pen Marine, Le Rachinel, Moisuc, Mussolini, Popeangă, Romagnoli, Schenardi, Stănescu, Vanhecke
NI: Allister, Helmer
PPE-DE: Ashworth, Atkins, Beazley, Bowis, Bradbourn, Bushill-Matthews, Callanan, Chichester, Deva, Dover, Elles, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Jackson, Kamall, Kirkhope, Lauk, Nicholson, Parish, Protasiewicz, Purvis, Sommer, Stevenson, Stubb, Sturdy, Tannock, Van Orden
UEN: Angelilli, Czarnecki Ryszard, Podkański
Αποχές: 30
GUE/NGL: Agnoletto, Aita, Brie, Catania, Flasarová, Guidoni, Henin, Kaufmann, Markov, Maštálka, Morgantini, Musacchio, Papadimoulis, Pflüger, Portas, Ransdorf, Remek, Rizzo, Triantaphyllides, Uca, Wagenknecht, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Krupa
NI: Baco, Kozlík
UEN: Camre
Verts/ALE: Evans Jill, Hudghton, Smith
Διορθώσεις και προθέσεις ψήφου
Υπέρ: Edite Estrela, Britta Thomsen
35. Έκθεση Wagenknecht A6-0391/2007
τροπολογία 38/2
Υπέρ: 117
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Andria, Attwooll, Baeva, Bărbuleţiu, Beaupuy, Birutis, Bourlanges, Bowles, Budreikaitė, Busk, Buşoi, Cappato, Carlshamre, Cavada, Chatzimarkakis, Ciornei, Cornillet, Davies, Degutis, Deprez, Dičkutė, Drčar Murko, Duff, Ek, Ferrari, Fourtou, Gentvilas, Geremek, Gibault, Griesbeck, Hall, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Kazak, Klinz, Koch-Mehrin, Krahmer, Kułakowski, Lambsdorff, Laperrouze, Lax, Ludford, Lynne, Maaten, Manders, Matsakis, Mohácsi, Morillon, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Pannella, Piskorski, Pistelli, Pohjamo, Polfer, Prodi, Raeva, Ries, Sbarbati, Schmidt Olle, Schuth, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Susta, Szent-Iványi, Toia, Toma, Vălean, Van Hecke, Veraldi, Virrankoski, Wallis, Watson
GUE/NGL: Catania, Maštálka, Morgantini, Musacchio, Portas
IND/DEM: Belder, Blokland, Georgiou
ITS: Coşea, Mihăescu
NI: Bobošíková
PPE-DE: Antoniozzi, Deß, Ferber, Gahler, Itälä, Mauro, Ouzký, Reul, Wieland, Zdravkova
PSE: Andersson, Glante, Golik, Hasse Ferreira, Honeyball, Öger, Thomsen, Vigenin
UEN: Kuźmiuk
Verts/ALE: Frassoni, Kallenbach
Κατά: 512
ALDE: Harkin, Takkula
GUE/NGL: Agnoletto, Brie, de Brún, Flasarová, Guerreiro, Guidoni, Henin, Holm, Kaufmann, McDonald, Manolakou, Markov, Meijer, Pafilis, Papadimoulis, Pflüger, Ransdorf, Remek, Seppänen, Søndergaard, Svensson, Triantaphyllides, Uca, Wagenknecht, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Bonde, Booth, Clark, Coûteaux, Farage, Goudin, Knapman, Louis, Lundgren, Nattrass, Sinnott, Titford, Wise, Wojciechowski Bernard, Železný
ITS: Buruiană-Aprodu, Claeys, Dillen, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Pen Marine, Le Rachinel, Moisuc, Mussolini, Popeangă, Schenardi, Stănescu, Vanhecke
NI: Allister, Giertych, Helmer, Martin Hans-Peter
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Angelakas, Ashworth, Atkins, Audy, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Becsey, Belet, Berend, Böge, Bowis, Bradbourn, Braghetto, Brejc, Brepoels, Březina, Brunetta, Burke, Bushill-Matthews, Busuttil, Cabrnoch, Callanan, Casa, Casini, Castiglione, Cederschiöld, Chichester, Chmielewski, Coelho, Daul, De Blasio, Dehaene, Demetriou, Descamps, Deva, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Dimitrakopoulos, Dover, Doyle, Duchoň, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Elles, Esteves, Fajmon, Fatuzzo, Fernández Martín, Fjellner, Fontaine, Fraga Estévez, Freitas, Friedrich, Gál, Gaľa, Galeote, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Gaubert, Gauzès, Gewalt, Gklavakis, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Graça Moura, Gräßle, de Grandes Pascual, Grosch, Grossetête, Gyürk, Handzlik, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Hieronymi, Higgins, Hoppenstedt, Hudacký, Hybášková, Iacob-Ridzi, Jackson, Jałowiecki, Járóka, Jarzembowski, Jeggle, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Kamall, Karas, Kasoulides, Kauppi, Kelam, Kirkhope, Klamt, Klaß, Koch, Kónya-Hamar, Korhola, Kratsa-Tsagaropoulou, Kudrycka, Landsbergis, De Lange, Langen, Langendries, Lauk, Lehne, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, Mann Thomas, Mantovani, Marinescu, Marques, Martens, Mato Adrover, Matsis, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Méndez de Vigo, Mikolášik, Millán Mon, Mladenov, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Novak, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Pack, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Parish, Patriciello, Petre, Pieper, Pīks, Pinheiro, Pleštinská, Podestà, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Ribeiro e Castro, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Sartori, Saryusz-Wolski, Schinas, Schwab, Seeber, Siekierski, Silva Peneda, Škottová, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stevenson, Stubb, Sturdy, Sudre, Szabó, Szájer, Tajani, Tannock, Thyssen, Ţîrle, Toubon, Trakatellis, Ulmer, Urutchev, Vakalis, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Vatanen, Veneto, Vernola, Vidal-Quadras, Vlasák, Vlasto, Weber Manfred, Weisgerber, Wohlin, Wortmann-Kool, Záborská, Zahradil, Zaleski, Zieleniec, Zvěřina, Zwiefka
PSE: Arif, Arnaoutakis, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Battilocchio, Batzeli, Beňová, Berès, Berman, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Bulfon, Bullmann, Van den Burg, Busquin, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Castex, Cercas, Christensen, Corbett, Corbey, Corda, Cottigny, Creţu Corina, De Michelis, De Rossa, Désir, De Vits, Dîncu, Dobolyi, Douay, Dührkop Dührkop, Dumitrescu, El Khadraoui, Estrela, Ettl, Evans Robert, Färm, Falbr, Fazakas, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Geringer de Oedenberg, Gierek, Goebbels, Gottardi, Grabowska, Groote, Gurmai, Guy-Quint, Hänsch, Hamon, Harangozó, Haug, Hazan, Hegyi, Herczog, Howitt, Hughes, Hutchinson, Iotova, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kindermann, Kinnock, Kirilov, Koppa, Kósáné Kovács, Koterec, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Laignel, Lambrinidis, Lavarra, Lefrançois, Lehtinen, Leichtfried, Leinen, Lévai, Liberadzki, Locatelli, Lyubcheva, McAvan, McCarthy, Madeira, Maňka, Mann Erika, Martin David, Martínez Martínez, Matsouka, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Mihalache, Moreno Sánchez, Morgan, Myller, Napoletano, Navarro, Neris, Paasilinna, Pahor, Paleckis, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Patrie, Peillon, Piecyk, Podgorean, Poignant, Prets, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Roure, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Schaldemose, Scheele, Segelström, Severin, Simpson, Skinner, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Tarand, Titley, Trautmann, Valenciano Martínez-Orozco, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Walter, Weiler, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Angelilli, Aylward, Berlato, Bielan, Borghezio, Bossi, Camre, Crowley, Czarnecki Marek Aleksander, Czarnecki Ryszard, Didžiokas, Foltyn-Kubicka, Gobbo, Grabowski, Janowski, Krasts, Kristovskis, Kuc, La Russa, Libicki, Maldeikis, Masiel, Musumeci, Ó Neachtain, Pęk, Piotrowski, Podkański, Poli Bortone, Rogalski, Roszkowski, Rutowicz, Ryan, Speroni, Szymański, Tomaszewska, Wojciechowski Janusz, Zapałowski, Zīle
Verts/ALE: Aubert, Auken, Beer, Bennahmias, Breyer, Buitenweg, Cramer, Flautre, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Horáček, Isler Béguin, Jonckheer, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Staes, Trüpel, Turmes, Voggenhuber, Ždanoka
Αποχές: 6
NI: Rivera
PPE-DE: del Castillo Vera, Varvitsiotis
PSE: De Keyser
Verts/ALE: Evans Jill, Smith
Διορθώσεις και προθέσεις ψήφου
Κατά: Margrete Auken, Britta Thomsen
36. Έκθεση Wagenknecht A6-0391/2007
τροπολογία 38/3
Υπέρ: 469
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Andria, Attwooll, Baeva, Bărbuleţiu, Beaupuy, Bourlanges, Bowles, Budreikaitė, Busk, Buşoi, Cappato, Carlshamre, Cavada, Ciornei, Cocilovo, Cornillet, Davies, Degutis, Deprez, Dičkutė, Drčar Murko, Duff, Ek, Ferrari, Fourtou, Gentvilas, Geremek, Gibault, Griesbeck, Hall, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kazak, Klinz, Koch-Mehrin, Krahmer, Kułakowski, Lambsdorff, Laperrouze, Lax, Losco, Ludford, Lynne, Maaten, Manders, Matsakis, Mohácsi, Morillon, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Pannella, Piskorski, Pistelli, Pohjamo, Polfer, Prodi, Raeva, Ries, Sbarbati, Schmidt Olle, Schuth, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Susta, Szent-Iványi, Takkula, Toia, Toma, Vălean, Van Hecke, Veraldi, Virrankoski, Wallis, Watson
GUE/NGL: Agnoletto, Aita, Brie, Flasarová, Guidoni, Henin, Kaufmann, Markov, Maštálka, Musacchio, Papadimoulis, Pflüger, Portas, Ransdorf, Remek, Rizzo, Seppänen, Triantaphyllides, Uca, Wagenknecht, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Georgiou, Krupa, Železný
ITS: Mihăescu, Popeangă
NI: Belohorská, Bobošíková, Martin Hans-Peter, Rivera
PPE-DE: Albertini, Anastase, Angelakas, Audy, Belet, Berend, Böge, Bonsignore, Braghetto, Brejc, Brepoels, Březina, Brunetta, Busuttil, Cabrnoch, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, del Castillo Vera, Chmielewski, Daul, Dehaene, Demetriou, Descamps, Deß, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Dimitrakopoulos, Duchoň, Ebner, Ehler, Esteves, Fajmon, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Fontaine, Fraga Estévez, Freitas, Friedrich, Gahler, Galeote, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gewalt, Gklavakis, Goepel, Gomolka, Graça Moura, Gräßle, de Grandes Pascual, Grosch, Grossetête, Handzlik, Hennicot-Schoepges, Hieronymi, Hoppenstedt, Hybášková, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jałowiecki, Jarzembowski, Jeggle, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Karas, Kasoulides, Kauppi, Kelam, Klamt, Klaß, Konrad, Korhola, Kratsa-Tsagaropoulou, Kudrycka, Lamassoure, Landsbergis, De Lange, Langen, Langendries, Lauk, Lehne, Lewandowski, Liese, Lombardo, López-Istúriz White, Lulling, Mann Thomas, Mantovani, Marinescu, Marques, Martens, Mato Adrover, Matsis, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Méndez de Vigo, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, van Nistelrooij, Novak, Oomen-Ruijten, Ouzký, Pack, Panayotopoulos-Cassiotou, Petre, Pieper, Pīks, Pinheiro, Podestà, Posselt, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Sartori, Schöpflin, Schröder, Seeber, Siekierski, Silva Peneda, Škottová, Sommer, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Strejček, Sudre, Tajani, Thyssen, Ţîrle, Toubon, Urutchev, Vakalis, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Vatanen, Veneto, Vernola, Vidal-Quadras, Vlasák, Vlasto, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, Wohlin, Wortmann-Kool, Zahradil, Zaleski, Zdravkova, Zieleniec, Zvěřina, Zwiefka
PSE: Andersson, Arif, Arnaoutakis, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Battilocchio, Batzeli, Beňová, Berès, Berman, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Bulfon, Bullmann, Van den Burg, Busquin, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Castex, Cercas, Christensen, Corbey, Corda, Cottigny, Creţu Corina, De Michelis, De Rossa, Désir, De Vits, Dîncu, Douay, Dührkop Dührkop, Dumitrescu, El Khadraoui, Estrela, Ettl, Färm, Falbr, Fava, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Goebbels, Gottardi, Grabowska, Grech, Groote, Gurmai, Guy-Quint, Hänsch, Hamon, Harangozó, Hasse Ferreira, Haug, Hazan, Hegyi, Herczog, Hutchinson, Iotova, Jacobs, Jöns, Kindermann, Kirilov, Koppa, Kósáné Kovács, Koterec, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Laignel, Lambrinidis, Lavarra, Lefrançois, Leichtfried, Leinen, Lévai, Liberadzki, Locatelli, Lyubcheva, Madeira, Maňka, Mann Erika, Martínez Martínez, Matsouka, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Mihalache, Moreno Sánchez, Morgan, Myller, Napoletano, Navarro, Neris, Öger, Pahor, Paleckis, Panzeri, Paparizov, Patrie, Peillon, Piecyk, Pinior, Pittella, Podgorean, Poignant, Prets, Pribetich, Rapkay, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Roure, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Schaldemose, Scheele, Segelström, Severin, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Stockmann, Szejna, Tabajdi, Tarand, Thomsen, Trautmann, Valenciano Martínez-Orozco, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Vigenin, Wiersma, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Kuźmiuk, Masiel
Verts/ALE: Aubert, Bennahmias, Breyer, Buitenweg, Cramer, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Horáček, Jonckheer, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schmidt Frithjof, Schroedter, Staes, Trüpel, Turmes, Voggenhuber, Ždanoka
Κατά: 126
ALDE: Harkin
GUE/NGL: de Brún, Figueiredo, Guerreiro, Holm, Liotard, McDonald, Meijer, Svensson
IND/DEM: Belder, Blokland, Bonde, Booth, Clark, Coûteaux, Farage, Goudin, Knapman, Louis, Lundgren, Nattrass, Sinnott, Titford, Tomczak, Wise, Wojciechowski Bernard
ITS: Buruiană-Aprodu, Claeys, Coşea, Dillen, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Pen Marine, Le Rachinel, Moisuc, Mussolini, Romagnoli, Schenardi, Stănescu, Vanhecke
NI: Allister, Giertych, Helmer
PPE-DE: Antoniozzi, Ashworth, Atkins, Beazley, Bowis, Bradbourn, Burke, Bushill-Matthews, Callanan, Cederschiöld, Chichester, Deva, Dover, Doyle, Elles, Gaľa, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Higgins, Hudacký, Iacob-Ridzi, Jackson, Kamall, Kirkhope, Koch, McGuinness, Nicholson, Olbrycht, Papastamkos, Parish, Patriciello, Pleštinská, Protasiewicz, Purvis, Reul, Ribeiro e Castro, Stevenson, Sturdy, Tannock, Trakatellis, Ulmer, Van Orden, Záborská, Zatloukal
UEN: Aylward, Berlato, Bielan, Borghezio, Bossi, Camre, Crowley, Czarnecki Ryszard, Didžiokas, Foglietta, Foltyn-Kubicka, Gobbo, Grabowski, Janowski, Krasts, Kristovskis, Kuc, La Russa, Libicki, Maldeikis, Musumeci, Ó Neachtain, Pęk, Piotrowski, Poli Bortone, Rogalski, Roszkowski, Rutowicz, Ryan, Speroni, Szymański, Tatarella, Tomaszewska, Vaidere, Zapałowski, Zīle
Verts/ALE: Schlyter
Αποχές: 32
GUE/NGL: Manolakou, Pafilis
PPE-DE: Barsi-Pataky, Bauer, Becsey, De Blasio, Duka-Zólyomi, Gál, Glattfelder, Gyürk, Járóka, Kónya-Hamar, Olajos, Őry, Sonik, Szabó, Szájer
PSE: Corbett, Evans Robert, Honeyball, Hughes, McAvan, McCarthy, Martin David, Simpson, Skinner, Stihler, Titley, Willmott
Verts/ALE: Evans Jill, Hudghton, Smith
Διορθώσεις και προθέσεις ψήφου
Υπέρ: Charlotte Cederschiöld, Poul Nyrup Rasmussen, Dan Jørgensen
37. Έκθεση Wagenknecht A6-0391/2007
αιτιολογική σκέψη B/1
Υπέρ: 554
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Andria, Attwooll, Baeva, Bărbuleţiu, Beaupuy, Birutis, Bourlanges, Bowles, Budreikaitė, Busk, Buşoi, Cappato, Carlshamre, Cavada, Chatzimarkakis, Ciornei, Cocilovo, Cornillet, Davies, Degutis, Deprez, Dičkutė, Drčar Murko, Duff, Ek, Ferrari, Fourtou, Gentvilas, Geremek, Gibault, Griesbeck, Hall, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Kazak, Klinz, Koch-Mehrin, Krahmer, Kułakowski, Lambsdorff, Laperrouze, Lax, Losco, Ludford, Lynne, Maaten, Manders, Matsakis, Mohácsi, Morillon, Morţun, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Piskorski, Pistelli, Pohjamo, Polfer, Prodi, Raeva, Ries, Sbarbati, Schmidt Olle, Schuth, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Susta, Szent-Iványi, Takkula, Toma, Vălean, Van Hecke, Veraldi, Virrankoski, Wallis, Watson
GUE/NGL: Agnoletto, Aita, Brie, Catania, Flasarová, Henin, Kaufmann, Markov, Maštálka, Morgantini, Musacchio, Pafilis, Papadimoulis, Pflüger, Portas, Ransdorf, Remek, Triantaphyllides, Uca, Wagenknecht, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Belder, Blokland, Georgiou, Tomczak, Wojciechowski Bernard, Železný
ITS: Coşea, Mihăescu, Popeangă
NI: Belohorská, Bobošíková, Giertych, Martin Hans-Peter, Rivera
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Angelakas, Audy, Barsi-Pataky, Bauer, Becsey, Belet, Berend, Böge, Bonsignore, Braghetto, Brejc, Brepoels, Březina, Brunetta, Cabrnoch, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, del Castillo Vera, Cederschiöld, Chmielewski, Coelho, Daul, De Blasio, Demetriou, Descamps, Deß, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Dimitrakopoulos, Duchoň, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Esteves, Fajmon, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Fjellner, Florenz, Fontaine, Fraga Estévez, Freitas, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Galeote, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gewalt, Gklavakis, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Graça Moura, Gräßle, de Grandes Pascual, Grosch, Grossetête, Gyürk, Handzlik, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Hieronymi, Hoppenstedt, Hudacký, Hybášková, Iacob-Ridzi, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jałowiecki, Jarzembowski, Jeggle, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Karas, Kasoulides, Kauppi, Kelam, Klamt, Klaß, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Korhola, Kratsa-Tsagaropoulou, Kudrycka, Lamassoure, Landsbergis, De Lange, Langen, Langendries, Lauk, Lechner, Lehne, Lewandowski, Liese, Lombardo, López-Istúriz White, Lulling, Mann Thomas, Mantovani, Marinescu, Marques, Martens, Mato Adrover, Matsis, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Méndez de Vigo, Mikolášik, Millán Mon, Mladenov, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, Niebler, van Nistelrooij, Novak, Olajos, Olbrycht, Őry, Ouzký, Pack, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Patriciello, Petre, Pieper, Pīks, Pinheiro, Pleštinská, Podestà, Posselt, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Ribeiro e Castro, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Sartori, Saryusz-Wolski, Schöpflin, Schröder, Seeber, Siekierski, Silva Peneda, Škottová, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Strejček, Stubb, Sudre, Szabó, Szájer, Tajani, Thyssen, Ţîrle, Toubon, Trakatellis, Ulmer, Urutchev, Vakalis, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Vatanen, Veneto, Vernola, Vidal-Quadras, Vlasák, Vlasto, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, Wortmann-Kool, Záborská, Zahradil, Zaleski, Zdravkova, Zwiefka
PSE: Andersson, Arif, Arnaoutakis, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Battilocchio, Batzeli, Beňová, Berès, Berman, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Bulfon, Bullmann, Van den Burg, Busquin, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Castex, Cercas, Christensen, Corbey, Corda, Cottigny, Creţu Corina, De Keyser, De Michelis, De Rossa, Désir, De Vits, Dîncu, Dobolyi, Douay, Dührkop Dührkop, Dumitrescu, El Khadraoui, Estrela, Ettl, Färm, Falbr, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, Garcés Ramón, García Pérez, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Golik, Gomes, Gottardi, Grabowska, Grech, Groote, Gurmai, Guy-Quint, Hänsch, Hamon, Harangozó, Hasse Ferreira, Haug, Hazan, Hegyi, Herczog, Hutchinson, Iotova, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kindermann, Kirilov, Koppa, Kósáné Kovács, Koterec, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Laignel, Lambrinidis, Lavarra, Lefrançois, Lehtinen, Leichtfried, Leinen, Lévai, Liberadzki, Locatelli, Lyubcheva, McAvan, Madeira, Maňka, Mann Erika, Martínez Martínez, Matsouka, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Mihalache, Moreno Sánchez, Myller, Napoletano, Navarro, Neris, Occhetto, Öger, Paasilinna, Pahor, Paleckis, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Patrie, Peillon, Pinior, Pittella, Podgorean, Poignant, Prets, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Roure, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Schaldemose, Scheele, Segelström, Severin, Siwiec, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Tarand, Thomsen, Trautmann, Valenciano Martínez-Orozco, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Vigenin, Walter, Weber Henri, Weiler, Wiersma, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Angelilli, Berlato, Bielan, Borghezio, Bossi, Czarnecki Marek Aleksander, Foglietta, Foltyn-Kubicka, Gobbo, Grabowski, Janowski, Kristovskis, Kuc, Kuźmiuk, La Russa, Masiel, Musumeci, Pęk, Piotrowski, Poli Bortone, Rogalski, Roszkowski, Rutowicz, Speroni, Tatarella, Tomaszewska, Vaidere, Zapałowski, Zīle
Verts/ALE: Aubert, Auken, Beer, Bennahmias, Breyer, Buitenweg, Cramer, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Horáček, Isler Béguin, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schmidt Frithjof, Schroedter, Staes, Trüpel, Turmes, Voggenhuber, Ždanoka
Κατά: 86
ALDE: Harkin
GUE/NGL: de Brún, Figueiredo, Guerreiro, Guidoni, Holm, Liotard, McDonald, Meijer, Rizzo, Seppänen, Søndergaard, Svensson
IND/DEM: Booth, Clark, Coûteaux, Farage, Goudin, Knapman, Louis, Lundgren, Nattrass, Sinnott, Titford, Wise
ITS: Buruiană-Aprodu, Claeys, Dillen, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Pen Marine, Le Rachinel, Moisuc, Mussolini, Romagnoli, Schenardi, Stănescu, Vanhecke
NI: Allister, Helmer
PPE-DE: Ashworth, Atkins, Beazley, Bowis, Bradbourn, Burke, Bushill-Matthews, Callanan, Chichester, Dehaene, Deva, Dover, Doyle, Elles, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Higgins, Jackson, Kamall, Kirkhope, McGuinness, Nicholson, Oomen-Ruijten, Parish, Protasiewicz, Purvis, Stevenson, Sturdy, Tannock, Van Orden, Wohlin
UEN: Aylward, Camre, Crowley, Czarnecki Ryszard, Didžiokas, Krasts, Maldeikis, Ó Neachtain, Podkański, Ryan, Szymański
Verts/ALE: Schlyter, Smith
Αποχές: 19
IND/DEM: Bonde, Krupa
NI: Kozlík
PSE: Corbett, Evans Robert, Honeyball, Howitt, Hughes, Kinnock, McCarthy, Martin David, Morgan, Simpson, Skinner, Stihler, Titley, Willmott
Verts/ALE: Evans Jill, Hudghton
Διορθώσεις και προθέσεις ψήφου
Αποχές: Linda McAvan
38. Έκθεση Wagenknecht A6-0391/2007
αιτιολογική σκέψη B/2
Υπέρ: 238
GUE/NGL: Agnoletto, Aita, Brie, Catania, Flasarová, Henin, Kaufmann, Manolakou, Markov, Maštálka, Morgantini, Musacchio, Pafilis, Papadimoulis, Pflüger, Portas, Ransdorf, Remek, Seppänen, Triantaphyllides, Wagenknecht, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Belder, Blokland, Georgiou
ITS: Coşea, Mihăescu, Popeangă
NI: Belohorská, Bobošíková, Rivera
PPE-DE: Anastase, Antoniozzi, Cabrnoch, Callanan, Dimitrakopoulos, Duchoň, Fajmon, Hybášková, Mauro, Ouzký, Škottová, Strejček, Vatanen, Vlasák, Zahradil, Zvěřina
PSE: Andersson, Arif, Arnaoutakis, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Battilocchio, Batzeli, Beňová, Berès, Berman, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Bulfon, Bullmann, Van den Burg, Busquin, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Castex, Cercas, Christensen, Corbey, Corda, Cottigny, De Keyser, De Rossa, Désir, De Vits, Dîncu, Dobolyi, Douay, Dumitrescu, El Khadraoui, Estrela, Ettl, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Goebbels, Golik, Gomes, Gottardi, Grabowska, Grech, Groote, Gurmai, Guy-Quint, Hänsch, Hamon, Harangozó, Hasse Ferreira, Haug, Hazan, Hegyi, Herczog, Hutchinson, Iotova, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kindermann, Kirilov, Koppa, Kósáné Kovács, Koterec, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Laignel, Lambrinidis, Lefrançois, Leichtfried, Leinen, Liberadzki, Locatelli, Lyubcheva, Madeira, Maňka, Mann Erika, Martínez Martínez, Matsouka, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Mihalache, Myller, Napoletano, Navarro, Neris, Occhetto, Öger, Paasilinna, Paleckis, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Patrie, Peillon, Piecyk, Pinior, Podgorean, Poignant, Prets, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Roure, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, Schaldemose, Scheele, Segelström, Severin, Siwiec, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Tarand, Thomsen, Trautmann, Valenciano Martínez-Orozco, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Vigenin, Walter, Weber Henri, Weiler, Wiersma, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Kuźmiuk, La Russa, Poli Bortone
Verts/ALE: Aubert, Auken, Bennahmias, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Cramer, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Harms, Hassi, Horáček, Isler Béguin, Jonckheer, Lagendijk, Lambert, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Staes, Trüpel, Turmes, Ždanoka
Κατά: 367
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Andria, Attwooll, Baeva, Bărbuleţiu, Beaupuy, Birutis, Bourlanges, Bowles, Budreikaitė, Busk, Buşoi, Cappato, Cavada, Chatzimarkakis, Ciornei, Cocilovo, Cornillet, Davies, Degutis, Deprez, Dičkutė, Drčar Murko, Duff, Ek, Ferrari, Fourtou, Gentvilas, Geremek, Gibault, Griesbeck, Hall, Harkin, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Kazak, Klinz, Koch-Mehrin, Krahmer, Kułakowski, Lambsdorff, Laperrouze, Lax, Losco, Ludford, Lynne, Maaten, Manders, Matsakis, Mohácsi, Morillon, Morţun, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Pannella, Piskorski, Pistelli, Pohjamo, Prodi, Raeva, Ries, Sbarbati, Schmidt Olle, Schuth, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Susta, Szent-Iványi, Takkula, Toma, Vălean, Van Hecke, Veraldi, Virrankoski, Wallis, Watson
GUE/NGL: Figueiredo, Guerreiro, Holm, Liotard, Meijer, Søndergaard, Svensson
IND/DEM: Booth, Clark, Coûteaux, Farage, Goudin, Knapman, Krupa, Louis, Lundgren, Nattrass, Sinnott, Titford, Tomczak, Wise, Wojciechowski Bernard, Železný
ITS: Buruiană-Aprodu, Claeys, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Pen Marine, Le Rachinel, Moisuc, Mussolini, Schenardi, Stănescu, Vanhecke
NI: Allister, Giertych, Helmer
PPE-DE: Albertini, Andrikienė, Angelakas, Ashworth, Atkins, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Becsey, Belet, Berend, Böge, Bonsignore, Bowis, Bradbourn, Braghetto, Brejc, Brepoels, Březina, Brok, Brunetta, Burke, Bushill-Matthews, Busuttil, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, del Castillo Vera, Cederschiöld, Chichester, Chmielewski, Coelho, Daul, De Blasio, Dehaene, Demetriou, Descamps, Deß, Deva, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Dover, Doyle, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Elles, Esteves, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Fjellner, Fontaine, Fraga Estévez, Freitas, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Galeote, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gewalt, Gklavakis, Glattfelder, Gomolka, Graça Moura, Gräßle, de Grandes Pascual, Grosch, Grossetête, Gyürk, Handzlik, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Hieronymi, Higgins, Hudacký, Iacob-Ridzi, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jackson, Jałowiecki, Jarzembowski, Jeggle, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Kamall, Kasoulides, Kauppi, Kelam, Kirkhope, Klamt, Klaß, Kónya-Hamar, Korhola, Kratsa-Tsagaropoulou, Kudrycka, Lamassoure, Landsbergis, De Lange, Lehne, Lewandowski, Liese, Lombardo, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, Mann Thomas, Mantovani, Marinescu, Marques, Martens, Mato Adrover, Matsis, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Méndez de Vigo, Mikolášik, Millán Mon, Mladenov, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Novak, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Pack, Papastamkos, Parish, Patriciello, Petre, Pieper, Pīks, Pinheiro, Pleštinská, Posselt, Purvis, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Ribeiro e Castro, Roithová, Rübig, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Sartori, Schinas, Schöpflin, Schröder, Schwab, Seeber, Siekierski, Silva Peneda, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stevenson, Stubb, Sturdy, Sudre, Szabó, Szájer, Tajani, Tannock, Thyssen, Ţîrle, Toubon, Trakatellis, Ulmer, Urutchev, Vakalis, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Veneto, Vidal-Quadras, Vlasto, Weber Manfred, Weisgerber, Wohlin, Wortmann-Kool, Záborská, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zwiefka
UEN: Angelilli, Aylward, Berlato, Bielan, Borghezio, Bossi, Camre, Crowley, Czarnecki Ryszard, Didžiokas, Foglietta, Foltyn-Kubicka, Gobbo, Grabowski, Janowski, Krasts, Kristovskis, Kuc, Libicki, Maldeikis, Masiel, Musumeci, Ó Neachtain, Pęk, Piotrowski, Rogalski, Roszkowski, Rutowicz, Ryan, Speroni, Szymański, Tatarella, Tomaszewska, Vaidere, Zapałowski, Zīle
Αποχές: 22
GUE/NGL: de Brún, McDonald
IND/DEM: Bonde
NI: Baco, Kozlík
PSE: Corbett, Evans Robert, Honeyball, Howitt, Hughes, McAvan, McCarthy, Martin David, Morgan, Simpson, Skinner, Stihler, Titley, Willmott
Verts/ALE: Evans Jill, Hudghton, Smith
Διορθώσεις και προθέσεις ψήφου
Υπέρ: Hans-Peter Martin
Κατά: Othmar Karas, Jean-Pierre Audy
Αποχές: Linda McAvan
39. Έκθεση Wagenknecht A6-0391/2007
αιτιολογική σκέψη Γ/1
Υπέρ: 614
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Andria, Attwooll, Baeva, Bărbuleţiu, Beaupuy, Birutis, Bourlanges, Bowles, Busk, Buşoi, Cappato, Carlshamre, Cavada, Chatzimarkakis, Ciornei, Cocilovo, Cornillet, Davies, Degutis, Deprez, Dičkutė, Drčar Murko, Duff, Ek, Ferrari, Fourtou, Gentvilas, Geremek, Gibault, Griesbeck, Hall, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Kazak, Klinz, Krahmer, Kułakowski, Lambsdorff, Laperrouze, Lax, Losco, Ludford, Lynne, Maaten, Manders, Matsakis, Mohácsi, Morillon, Morţun, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Pannella, Piskorski, Pistelli, Pohjamo, Polfer, Prodi, Raeva, Ries, Sbarbati, Schmidt Olle, Schuth, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Susta, Szent-Iványi, Takkula, Toia, Toma, Vălean, Van Hecke, Veraldi, Virrankoski, Wallis, Watson
GUE/NGL: Agnoletto, Aita, Brie, Catania, Figueiredo, Flasarová, Guerreiro, Guidoni, Henin, Kaufmann, Manolakou, Markov, Morgantini, Musacchio, Pafilis, Papadimoulis, Pflüger, Portas, Ransdorf, Remek, Rizzo, Seppänen, Triantaphyllides, Uca, Wagenknecht, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Belder, Blokland, Georgiou, Krupa, Sinnott, Tomczak, Wojciechowski Bernard, Železný
ITS: Claeys, Coşea, Dillen, Mihăescu, Moisuc, Vanhecke
NI: Allister, Belohorská, Bobošíková, Giertych, Helmer, Martin Hans-Peter, Rivera
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Angelakas, Antoniozzi, Ashworth, Atkins, Audy, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Becsey, Belet, Berend, Böge, Bonsignore, Bowis, Bradbourn, Braghetto, Brejc, Brepoels, Brunetta, Burke, Bushill-Matthews, Busuttil, Cabrnoch, Callanan, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, Chichester, Chmielewski, Coelho, Daul, De Blasio, Dehaene, Demetriou, Descamps, Deß, Deva, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Dimitrakopoulos, Dover, Doyle, Duchoň, Duka-Zólyomi, Ebner, Elles, Esteves, Fajmon, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Florenz, Fontaine, Fraga Estévez, Freitas, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Galeote, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gewalt, Gklavakis, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Graça Moura, Gräßle, de Grandes Pascual, Grosch, Grossetête, Gyürk, Handzlik, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Hieronymi, Higgins, Hoppenstedt, Hudacký, Hybášková, Iacob-Ridzi, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jackson, Jałowiecki, Jarzembowski, Jeggle, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Kamall, Karas, Kasoulides, Kauppi, Kelam, Kirkhope, Klamt, Klaß, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Korhola, Kratsa-Tsagaropoulou, Kudrycka, Lamassoure, Landsbergis, De Lange, Langen, Langendries, Lauk, Lechner, Lehne, Lewandowski, Liese, Lombardo, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, Mann Thomas, Mantovani, Marinescu, Marques, Martens, Mato Adrover, Matsis, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Méndez de Vigo, Mikolášik, Millán Mon, Mladenov, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Novak, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Ouzký, Pack, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Parish, Patriciello, Petre, Pieper, Pīks, Pinheiro, Pleštinská, Podestà, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Ribeiro e Castro, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Sartori, Saryusz-Wolski, Schinas, Schöpflin, Schröder, Schwab, Seeber, Siekierski, Silva Peneda, Škottová, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stevenson, Strejček, Stubb, Sturdy, Sudre, Szabó, Szájer, Tajani, Tannock, Thyssen, Ţîrle, Toubon, Trakatellis, Ulmer, Urutchev, Vakalis, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Vatanen, Veneto, Vernola, Vidal-Quadras, Vlasák, Vlasto, Weisgerber, Wieland, Wortmann-Kool, Záborská, Zahradil, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zvěřina, Zwiefka
PSE: Andersson, Arif, Arnaoutakis, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Battilocchio, Beňová, Berès, Berman, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Bulfon, Bullmann, Van den Burg, Busquin, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Castex, Cercas, Christensen, Corbett, Corbey, Corda, Cottigny, Creţu Corina, De Keyser, De Rossa, Désir, De Vits, Dîncu, Dobolyi, Douay, Dührkop Dührkop, Dumitrescu, El Khadraoui, Estrela, Ettl, Evans Robert, Färm, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Golik, Gottardi, Grabowska, Grech, Groote, Guy-Quint, Hamon, Harangozó, Hasse Ferreira, Haug, Hazan, Hegyi, Herczog, Honeyball, Howitt, Hughes, Hutchinson, Iotova, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kindermann, Kinnock, Kirilov, Koppa, Kósáné Kovács, Koterec, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Laignel, Lambrinidis, Lavarra, Lefrançois, Lehtinen, Leichtfried, Leinen, Lévai, Liberadzki, Lyubcheva, McAvan, McCarthy, Madeira, Maňka, Mann Erika, Martin David, Martínez Martínez, Matsouka, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Mihalache, Moreno Sánchez, Morgan, Myller, Navarro, Neris, Occhetto, Öger, Paasilinna, Pahor, Paleckis, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Patrie, Peillon, Piecyk, Pinior, Pittella, Podgorean, Poignant, Prets, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Roure, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Schaldemose, Scheele, Schulz, Segelström, Severin, Simpson, Siwiec, Skinner, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Tarand, Thomsen, Titley, Trautmann, Valenciano Martínez-Orozco, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Vigenin, Walter, Weber Henri, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Angelilli, Aylward, Berlato, Bielan, Borghezio, Bossi, Crowley, Czarnecki Marek Aleksander, Didžiokas, Foglietta, Foltyn-Kubicka, Gobbo, Grabowski, Janowski, Krasts, Kristovskis, Kuc, Kuźmiuk, La Russa, Libicki, Maldeikis, Masiel, Musumeci, Ó Neachtain, Piotrowski, Podkański, Poli Bortone, Rogalski, Roszkowski, Rutowicz, Ryan, Speroni, Szymański, Tatarella, Tomaszewska, Vaidere, Wojciechowski Janusz, Zapałowski, Zīle
Verts/ALE: Aubert, Auken, Bennahmias, Breyer, Buitenweg, Cramer, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Isler Béguin, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Staes, Voggenhuber, Ždanoka
Κατά: 27
ALDE: Harkin
GUE/NGL: de Brún, Holm, Liotard, McDonald, Meijer, Søndergaard, Svensson
IND/DEM: Bonde, Booth, Clark, Coûteaux, Farage, Goudin, Knapman, Louis, Lundgren, Nattrass, Titford, Wise
ITS: Romagnoli
PPE-DE: Cederschiöld, Ehler, Fjellner, Wohlin
UEN: Czarnecki Ryszard, Pęk
Αποχές: 18
ALDE: Budreikaitė
GUE/NGL: Maštálka
ITS: Buruiană-Aprodu, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Pen Marine, Le Rachinel, Mussolini, Popeangă, Schenardi, Stănescu
NI: Baco, Kozlík
UEN: Camre
Verts/ALE: Evans Jill, Hudghton, Smith
Διορθώσεις και προθέσεις ψήφου
Υπέρ: Jens Holm, Eva-Britt Svensson
40. Έκθεση Wagenknecht A6-0391/2007
αιτιολογική σκέψη Γ/2
Υπέρ: 491
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Andria, Attwooll, Baeva, Bărbuleţiu, Beaupuy, Birutis, Bourlanges, Budreikaitė, Busk, Cappato, Carlshamre, Cavada, Chatzimarkakis, Ciornei, Cocilovo, Cornillet, Davies, Degutis, Deprez, Dičkutė, Drčar Murko, Ek, Fourtou, Gentvilas, Geremek, Griesbeck, Hall, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Kacin, Kazak, Klinz, Koch-Mehrin, Kułakowski, Laperrouze, Lax, Losco, Ludford, Maaten, Manders, Matsakis, Mohácsi, Morillon, Morţun, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Pannella, Piskorski, Pistelli, Pohjamo, Polfer, Prodi, Raeva, Ries, Samuelsen, Sbarbati, Schmidt Olle, Schuth, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Szent-Iványi, Toia, Toma, Vălean, Van Hecke, Veraldi, Wallis, Watson
IND/DEM: Georgiou, Krupa, Tomczak, Wojciechowski Bernard
ITS: Coşea
NI: Baco, Belohorská, Giertych, Martin Hans-Peter, Rivera
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Angelakas, Antoniozzi, Audy, Barsi-Pataky, Bauer, Becsey, Belet, Berend, Böge, Bonsignore, Braghetto, Brejc, Brepoels, Březina, Brunetta, Busuttil, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, del Castillo Vera, Chmielewski, Coelho, Daul, De Blasio, Dehaene, Demetriou, Descamps, Deß, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Dimitrakopoulos, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Esteves, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Fontaine, Fraga Estévez, Freitas, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gewalt, Gklavakis, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Graça Moura, Gräßle, de Grandes Pascual, Grosch, Grossetête, Gyürk, Handzlik, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Hieronymi, Hoppenstedt, Hudacký, Iacob-Ridzi, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jałowiecki, Jarzembowski, Jeggle, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Karas, Kasoulides, Kauppi, Kelam, Klamt, Klaß, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Korhola, Kratsa-Tsagaropoulou, Kudrycka, Lamassoure, Landsbergis, De Lange, Langen, Langendries, Lauk, Lechner, Lehne, Lewandowski, Liese, Lombardo, López-Istúriz White, Lulling, Mann Thomas, Marinescu, Martens, Mato Adrover, Matsis, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Méndez de Vigo, Mikolášik, Millán Mon, Mladenov, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Novak, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Pack, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Petre, Pieper, Pinheiro, Podestà, Posselt, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Sartori, Saryusz-Wolski, Schinas, Schöpflin, Schröder, Seeber, Siekierski, Silva Peneda, Sommer, Sonik, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stubb, Sudre, Szabó, Szájer, Tajani, Thyssen, Ţîrle, Toubon, Trakatellis, Ulmer, Urutchev, Vakalis, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Vatanen, Veneto, Vernola, Vidal-Quadras, Vlasto, Weisgerber, Wortmann-Kool, Záborská, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zwiefka
PSE: Arif, Arnaoutakis, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Battilocchio, Beňová, Berès, Berman, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bulfon, Bullmann, Van den Burg, Busquin, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Castex, Cercas, Christensen, Corbey, Corda, Cottigny, Creţu Corina, De Keyser, De Rossa, Désir, De Vits, Dîncu, Dobolyi, Douay, Dührkop Dührkop, Dumitrescu, El Khadraoui, Estrela, Ettl, Färm, Falbr, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Goebbels, Golik, Gomes, Gottardi, Grabowska, Grech, Groote, Gurmai, Guy-Quint, Hänsch, Hamon, Harangozó, Hasse Ferreira, Haug, Hazan, Hegyi, Hutchinson, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kindermann, Kirilov, Koppa, Kósáné Kovács, Koterec, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Lambrinidis, Lefrançois, Lehtinen, Leichtfried, Leinen, Lévai, Liberadzki, Lyubcheva, Madeira, Maňka, Mann Erika, Martínez Martínez, Matsouka, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Mihalache, Moreno Sánchez, Napoletano, Navarro, Neris, Occhetto, Öger, Paasilinna, Pahor, Paleckis, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Patrie, Peillon, Piecyk, Pinior, Pittella, Podgorean, Poignant, Prets, Pribetich, Rapkay, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rouček, Roure, Sakalas, Sánchez Presedo, dos Santos, Schaldemose, Scheele, Schulz, Segelström, Severin, Siwiec, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Tarand, Thomsen, Trautmann, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Vigenin, Walter, Weber Henri, Weiler, Wiersma, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Angelilli, Bielan, Borghezio, Bossi, Czarnecki Marek Aleksander, Foglietta, Foltyn-Kubicka, Grabowski, Janowski, Kristovskis, Kuc, Kuźmiuk, La Russa, Libicki, Masiel, Pęk, Piotrowski, Podkański, Poli Bortone, Rogalski, Roszkowski, Rutowicz, Speroni, Szymański, Tomaszewska, Vaidere, Wojciechowski Janusz, Zapałowski, Zīle
Verts/ALE: Aubert, Auken, Bennahmias, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Cramer, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Isler Béguin, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schmidt Frithjof, Schroedter, Staes, Trüpel, Voggenhuber, Ždanoka
Κατά: 107
ALDE: Bowles, Duff, Harkin, Lambsdorff, Lynne
GUE/NGL: Agnoletto, de Brún, Figueiredo, Guerreiro, Holm, Liotard, McDonald, Manolakou, Meijer, Pafilis, Papadimoulis, Rizzo, Seppänen, Svensson
IND/DEM: Belder, Blokland, Bonde, Booth, Clark, Coûteaux, Farage, Goudin, Knapman, Louis, Lundgren, Nattrass, Sinnott, Titford, Wise, Železný
ITS: Buruiană-Aprodu, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Pen Marine, Le Rachinel, Mihăescu, Moisuc, Mussolini, Popeangă, Schenardi, Stănescu, Vanhecke
NI: Allister, Bobošíková, Helmer
PPE-DE: Ashworth, Atkins, Beazley, Bowis, Bradbourn, Burke, Bushill-Matthews, Cabrnoch, Callanan, Cederschiöld, Chichester, Deva, Dover, Doyle, Duchoň, Elles, Fajmon, Fjellner, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Higgins, Hybášková, Jackson, Kamall, Kirkhope, McGuinness, Mantovani, Marques, Ouzký, Parish, Pleštinská, Protasiewicz, Purvis, Škottová, Stevenson, Strejček, Sturdy, Tannock, Van Orden, Vlasák, Wieland, Wohlin, Zahradil, Zvěřina
PSE: De Michelis
UEN: Aylward, Berlato, Crowley, Czarnecki Ryszard, Didžiokas, Krasts, Maldeikis, Ó Neachtain, Ryan
Verts/ALE: Schlyter
Αποχές: 40
GUE/NGL: Aita, Brie, Catania, Flasarová, Guidoni, Henin, Markov, Maštálka, Morgantini, Musacchio, Pflüger, Portas, Ransdorf, Remek, Triantaphyllides, Uca, Wagenknecht, Wurtz, Zimmer
ITS: Claeys, Dillen
NI: Kozlík
PSE: Corbett, Evans Robert, Hughes, Kinnock, McAvan, McCarthy, Martin David, Morgan, Simpson, Skinner, Stihler, Titley, Valenciano Martínez-Orozco, Willmott
UEN: Camre
Verts/ALE: Evans Jill, Hudghton, Smith
Διορθώσεις και προθέσεις ψήφου
Υπέρ: Poul Nyrup Rasmussen
Αποχές: Vittorio Agnoletto
41. Έκθεση Wagenknecht A6-0391/2007
τροπολογία 1
Υπέρ: 272
ALDE: Cocilovo, Samuelsen
GUE/NGL: Agnoletto, Aita, Brie, Catania, Figueiredo, Flasarová, Guerreiro, Guidoni, Henin, Holm, Kaufmann, Liotard, Manolakou, Markov, Maštálka, Meijer, Morgantini, Musacchio, Pafilis, Papadimoulis, Pflüger, Portas, Ransdorf, Remek, Rizzo, Seppänen, Søndergaard, Svensson, Triantaphyllides, Uca, Wagenknecht, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Belder, Blokland, Georgiou, Krupa, Tomczak, Wojciechowski Bernard
NI: Belohorská, Giertych, Martin Hans-Peter
PPE-DE: Iturgaiz Angulo, Mauro, Sonik
PSE: Andersson, Arif, Arnaoutakis, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Battilocchio, Batzeli, Beňová, Berès, Berman, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Bulfon, Bullmann, Van den Burg, Busquin, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Castex, Cercas, Christensen, Corbey, Corda, Cottigny, Creţu Corina, De Keyser, De Michelis, De Rossa, Désir, De Vits, Dîncu, Dobolyi, Douay, Dührkop Dührkop, Dumitrescu, El Khadraoui, Estrela, Ettl, Färm, Falbr, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Goebbels, Golik, Gomes, Gottardi, Grabowska, Grech, Groote, Gurmai, Guy-Quint, Hänsch, Hamon, Harangozó, Hasse Ferreira, Haug, Hazan, Hegyi, Herczog, Hutchinson, Iotova, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kindermann, Kirilov, Koppa, Kósáné Kovács, Koterec, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Laignel, Lambrinidis, Lavarra, Lefrançois, Lehtinen, Leichtfried, Leinen, Lévai, Liberadzki, Locatelli, Lyubcheva, Madeira, Maňka, Mann Erika, Martínez Martínez, Matsouka, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Mihalache, Moreno Sánchez, Myller, Napoletano, Navarro, Neris, Occhetto, Öger, Paasilinna, Pahor, Paleckis, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Patrie, Peillon, Piecyk, Pinior, Pittella, Podgorean, Poignant, Prets, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rothe, Rouček, Roure, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Schaldemose, Scheele, Schulz, Segelström, Severin, Siwiec, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Tarand, Thomsen, Trautmann, Valenciano Martínez-Orozco, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Vigenin, Walter, Weber Henri, Weiler, Wiersma, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Berlato, Bielan, Czarnecki Marek Aleksander, Foltyn-Kubicka, Grabowski, Janowski, Kuc, Kuźmiuk, La Russa, Libicki, Pęk, Piotrowski, Podkański, Rogalski, Roszkowski, Rutowicz, Szymański, Tomaszewska, Wojciechowski Janusz, Zapałowski
Verts/ALE: Aubert, Auken, Bennahmias, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Cramer, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Horáček, Isler Béguin, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Staes, Trüpel, Turmes, Voggenhuber, Ždanoka
Κατά: 378
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Andria, Attwooll, Baeva, Bărbuleţiu, Beaupuy, Birutis, Bourlanges, Bowles, Budreikaitė, Busk, Buşoi, Cappato, Carlshamre, Cavada, Chatzimarkakis, Ciornei, Cornillet, Davies, Degutis, Deprez, Dičkutė, Drčar Murko, Duff, Ek, Ferrari, Fourtou, Gentvilas, Geremek, Gibault, Griesbeck, Hall, Harkin, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Kazak, Klinz, Koch-Mehrin, Krahmer, Kułakowski, Lambsdorff, Laperrouze, Lax, Losco, Ludford, Lynne, Maaten, Manders, Matsakis, Mohácsi, Morillon, Morţun, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Pannella, Piskorski, Pistelli, Pohjamo, Prodi, Raeva, Ries, Sbarbati, Schmidt Olle, Schuth, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Susta, Szent-Iványi, Takkula, Toia, Toma, Vălean, Van Hecke, Veraldi, Virrankoski, Wallis, Watson
GUE/NGL: de Brún, McDonald
IND/DEM: Booth, Clark, Coûteaux, Farage, Goudin, Knapman, Louis, Lundgren, Nattrass, Sinnott, Titford, Wise, Železný
ITS: Coşea, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Pen Marine, Le Rachinel, Mihăescu, Moisuc, Mussolini, Popeangă, Romagnoli, Schenardi, Stănescu
NI: Bobošíková, Helmer
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Angelakas, Antoniozzi, Ashworth, Atkins, Audy, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Becsey, Belet, Berend, Böge, Bonsignore, Bowis, Bradbourn, Braghetto, Brejc, Brepoels, Březina, Brok, Brunetta, Burke, Bushill-Matthews, Busuttil, Cabrnoch, Callanan, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, del Castillo Vera, Cederschiöld, Chichester, Chmielewski, Coelho, Daul, De Blasio, Dehaene, Demetriou, Descamps, Deß, Deva, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Dimitrakopoulos, Dover, Doyle, Duchoň, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Elles, Esteves, Fajmon, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Fjellner, Florenz, Fontaine, Fraga Estévez, Freitas, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Galeote, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gewalt, Gklavakis, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Graça Moura, Gräßle, de Grandes Pascual, Grosch, Grossetête, Gyürk, Handzlik, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Hieronymi, Higgins, Hoppenstedt, Hudacký, Hybášková, Iacob-Ridzi, Itälä, Jackson, Jałowiecki, Jarzembowski, Jeggle, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Kamall, Karas, Kasoulides, Kauppi, Kelam, Kirkhope, Klamt, Klaß, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Korhola, Kratsa-Tsagaropoulou, Kudrycka, Lamassoure, Landsbergis, De Lange, Langen, Langendries, Lauk, Lechner, Lehne, Lewandowski, Liese, Lombardo, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, Mann Thomas, Mantovani, Marinescu, Marques, Martens, Mato Adrover, Matsis, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Méndez de Vigo, Mikolášik, Millán Mon, Mladenov, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Novak, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Ouzký, Pack, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Parish, Patriciello, Petre, Pieper, Pīks, Pinheiro, Pleštinská, Podestà, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Ribeiro e Castro, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Sartori, Saryusz-Wolski, Schinas, Schöpflin, Schröder, Schwab, Seeber, Siekierski, Silva Peneda, Škottová, Sommer, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stevenson, Strejček, Stubb, Sturdy, Sudre, Szabó, Szájer, Tajani, Tannock, Ţîrle, Toubon, Trakatellis, Ulmer, Urutchev, Vakalis, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Vatanen, Veneto, Vernola, Vidal-Quadras, Vlasák, Vlasto, Weisgerber, Wieland, Wohlin, Wortmann-Kool, Záborská, Zahradil, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zvěřina, Zwiefka
PSE: Rosati
UEN: Angelilli, Aylward, Borghezio, Bossi, Camre, Crowley, Czarnecki Ryszard, Didžiokas, Foglietta, Gobbo, Krasts, Kristovskis, Maldeikis, Masiel, Musumeci, Ó Neachtain, Poli Bortone, Ryan, Speroni, Tatarella, Vaidere, Zīle
Αποχές: 27
ALDE: Polfer
IND/DEM: Bonde
ITS: Buruiană-Aprodu, Claeys, Dillen, Vanhecke
NI: Baco, Kozlík, Rivera
PPE-DE: Thyssen
PSE: Evans Robert, Honeyball, Howitt, Hughes, Kinnock, McAvan, McCarthy, Martin David, Morgan, Simpson, Skinner, Stihler, Titley, Willmott
Verts/ALE: Evans Jill, Hudghton, Smith
42. Έκθεση Wagenknecht A6-0391/2007
αιτιολογική σκέψη Δ/1
Υπέρ: 541
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Andria, Attwooll, Baeva, Bărbuleţiu, Beaupuy, Bourlanges, Bowles, Budreikaitė, Busk, Buşoi, Cappato, Carlshamre, Cavada, Chatzimarkakis, Ciornei, Cocilovo, Cornillet, Davies, Degutis, Deprez, Dičkutė, Drčar Murko, Duff, Ek, Ferrari, Fourtou, Gentvilas, Geremek, Gibault, Griesbeck, Hall, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Kazak, Klinz, Koch-Mehrin, Krahmer, Kułakowski, Lambsdorff, Laperrouze, Lax, Losco, Ludford, Maaten, Manders, Matsakis, Mohácsi, Morillon, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Pannella, Piskorski, Pistelli, Pohjamo, Polfer, Prodi, Raeva, Ries, Sbarbati, Schmidt Olle, Schuth, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Susta, Szent-Iványi, Takkula, Toia, Toma, Vălean, Van Hecke, Veraldi, Virrankoski, Wallis, Watson
IND/DEM: Belder, Blokland, Bonde, Goudin, Krupa, Lundgren, Sinnott, Tomczak, Wojciechowski Bernard, Železný
ITS: Dillen, Mihăescu, Stănescu, Vanhecke
NI: Allister, Belohorská, Giertych, Helmer, Martin Hans-Peter, Rivera
PPE-DE: Anastase, Andrikienė, Angelakas, Antoniozzi, Ashworth, Atkins, Audy, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Belet, Berend, Böge, Bonsignore, Bowis, Bradbourn, Braghetto, Brejc, Brepoels, Březina, Brok, Brunetta, Burke, Bushill-Matthews, Busuttil, Cabrnoch, Callanan, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, del Castillo Vera, Cederschiöld, Chichester, Chmielewski, Coelho, Daul, De Blasio, Dehaene, Demetriou, Descamps, Deß, Deva, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Dimitrakopoulos, Dover, Doyle, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Elles, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Fjellner, Florenz, Fontaine, Fraga Estévez, Freitas, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Galeote, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gewalt, Gklavakis, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Graça Moura, Gräßle, de Grandes Pascual, Grosch, Grossetête, Gyürk, Handzlik, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Hieronymi, Higgins, Hoppenstedt, Hudacký, Iacob-Ridzi, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jackson, Jałowiecki, Jarzembowski, Jeggle, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Kamall, Karas, Kasoulides, Kauppi, Kelam, Kirkhope, Klamt, Klaß, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Korhola, Kratsa-Tsagaropoulou, Kudrycka, Lamassoure, Landsbergis, De Lange, Langen, Langendries, Lauk, Lechner, Lehne, Lewandowski, Liese, Lombardo, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, Mann Thomas, Mantovani, Marinescu, Marques, Martens, Mato Adrover, Matsis, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Méndez de Vigo, Mikolášik, Millán Mon, Mladenov, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Novak, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Ouzký, Pack, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Parish, Patriciello, Petre, Pieper, Pīks, Pinheiro, Pleštinská, Podestà, Posselt, Purvis, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Ribeiro e Castro, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Sartori, Saryusz-Wolski, Schinas, Schöpflin, Schröder, Schwab, Seeber, Siekierski, Silva Peneda, Škottová, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stevenson, Strejček, Stubb, Sudre, Szabó, Szájer, Tajani, Tannock, Thyssen, Ţîrle, Toubon, Trakatellis, Ulmer, Urutchev, Vakalis, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Vatanen, Veneto, Vernola, Vidal-Quadras, Vlasák, Vlasto, Weisgerber, Wieland, Wohlin, Wortmann-Kool, Záborská, Zahradil, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zvěřina, Zwiefka
PSE: Andersson, Arif, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Battilocchio, Batzeli, Beňová, Berès, Berman, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Bulfon, Bullmann, Busquin, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carnero González, Casaca, Cercas, Christensen, Corbett, Corbey, Corda, Cottigny, Creţu Corina, De Keyser, De Michelis, De Rossa, De Vits, Dîncu, Dobolyi, Dührkop Dührkop, El Khadraoui, Estrela, Ettl, Evans Robert, Färm, Falbr, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Goebbels, Golik, Grabowska, Grech, Groote, Gurmai, Guy-Quint, Hänsch, Harangozó, Hasse Ferreira, Haug, Hazan, Hegyi, Herczog, Honeyball, Howitt, Hughes, Hutchinson, Iotova, Jacobs, Jørgensen, Kindermann, Kinnock, Kirilov, Koppa, Kósáné Kovács, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Lambrinidis, Lavarra, Lehtinen, Leinen, Lévai, Liberadzki, Lyubcheva, McAvan, McCarthy, Madeira, Maňka, Mann Erika, Martin David, Martínez Martínez, Matsouka, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Mihalache, Moreno Sánchez, Morgan, Myller, Napoletano, Neris, Occhetto, Öger, Paasilinna, Pahor, Paleckis, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Patrie, Peillon, Piecyk, Pinior, Pittella, Podgorean, Poignant, Prets, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Schaldemose, Schulz, Segelström, Severin, Simpson, Siwiec, Skinner, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Szejna, Tabajdi, Tarand, Thomsen, Titley, Van Lancker, Vergnaud, Vigenin, Walter, Weber Henri, Weiler, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Angelilli, Aylward, Berlato, Borghezio, Bossi, Crowley, Czarnecki Marek Aleksander, Czarnecki Ryszard, Didžiokas, Foglietta, Foltyn-Kubicka, Gobbo, Grabowski, Janowski, Kristovskis, Kuc, Kuźmiuk, La Russa, Libicki, Maldeikis, Masiel, Musumeci, Ó Neachtain, Pęk, Piotrowski, Podkański, Poli Bortone, Rogalski, Roszkowski, Rutowicz, Ryan, Speroni, Szymański, Tatarella, Vaidere, Wojciechowski Janusz, Zapałowski, Zīle
Verts/ALE: Lipietz, Turmes
Κατά: 101
ALDE: Harkin
GUE/NGL: Agnoletto, Aita, Brie, Catania, de Brún, Figueiredo, Flasarová, Guerreiro, Guidoni, Henin, Holm, Kaufmann, Liotard, McDonald, Markov, Maštálka, Meijer, Morgantini, Musacchio, Pafilis, Papadimoulis, Pflüger, Portas, Ransdorf, Remek, Rizzo, Seppänen, Søndergaard, Svensson, Triantaphyllides, Uca, Wagenknecht, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Booth, Clark, Farage, Knapman, Nattrass, Titford, Wise
ITS: Coşea, Popeangă, Romagnoli
NI: Bobošíková
PPE-DE: Becsey, Esteves, Fajmon, Hybášková, Sturdy
PSE: Carlotti, Castex, Désir, Douay, Dumitrescu, Ferreira Anne, Gottardi, Hamon, Jöns, Koterec, Laignel, Lefrançois, Leichtfried, Navarro, Roure, Trautmann, Valenciano Martínez-Orozco, Vaugrenard
UEN: Krasts
Verts/ALE: Aubert, Auken, Bennahmias, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Cramer, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Horáček, Isler Béguin, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Staes, Voggenhuber, Ždanoka
Αποχές: 17
IND/DEM: Coûteaux, Louis
ITS: Buruiană-Aprodu, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Pen Marine, Le Rachinel, Moisuc, Mussolini, Schenardi
NI: Baco, Kozlík
UEN: Camre
Verts/ALE: Evans Jill, Hudghton, Smith
Διορθώσεις και προθέσεις ψήφου
Κατά: Alain Lipietz, Pervenche Berès, Bernadette Vergnaud, Bernadette Bourzai
43. Έκθεση Wagenknecht A6-0391/2007
αιτιολογική σκέψη Δ/2
Υπέρ: 474
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Andria, Attwooll, Baeva, Bărbuleţiu, Beaupuy, Bourlanges, Bowles, Budreikaitė, Busk, Buşoi, Cappato, Carlshamre, Cavada, Chatzimarkakis, Ciornei, Cocilovo, Cornillet, Davies, Degutis, Deprez, Dičkutė, Drčar Murko, Duff, Ek, Ferrari, Fourtou, Gentvilas, Geremek, Gibault, Griesbeck, Hall, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Kazak, Klinz, Koch-Mehrin, Krahmer, Kułakowski, Lambsdorff, Laperrouze, Lax, Losco, Ludford, Lynne, Maaten, Matsakis, Mohácsi, Morillon, Morţun, Mulder, Newton Dunn, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Pannella, Piskorski, Pistelli, Pohjamo, Polfer, Prodi, Raeva, Ries, Sbarbati, Schmidt Olle, Schuth, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Susta, Szent-Iványi, Takkula, Toia, Toma, Vălean, Van Hecke, Veraldi, Virrankoski, Wallis, Watson
IND/DEM: Belder, Blokland, Georgiou, Krupa, Tomczak, Wojciechowski Bernard
ITS: Claeys
NI: Belohorská, Giertych, Rivera
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Angelakas, Antoniozzi, Audy, Barsi-Pataky, Bauer, Belet, Berend, Böge, Bonsignore, Braghetto, Brejc, Brepoels, Březina, Brunetta, Burke, Busuttil, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, del Castillo Vera, Cederschiöld, Chmielewski, Coelho, Daul, De Blasio, Dehaene, Demetriou, Descamps, Deß, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Dimitrakopoulos, Doyle, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Esteves, Fatuzzo, Fernández Martín, Fjellner, Florenz, Fontaine, Fraga Estévez, Freitas, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Galeote, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gewalt, Gklavakis, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Graça Moura, Gräßle, de Grandes Pascual, Grossetête, Gyürk, Handzlik, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Higgins, Hoppenstedt, Hudacký, Iacob-Ridzi, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jałowiecki, Jarzembowski, Jeggle, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Karas, Kasoulides, Kauppi, Kelam, Klamt, Klaß, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Korhola, Kratsa-Tsagaropoulou, Kudrycka, Lamassoure, Landsbergis, De Lange, Langen, Langendries, Lauk, Lechner, Lehne, Lewandowski, Liese, Lombardo, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, Mann Thomas, Mantovani, Martens, Mato Adrover, Matsis, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Méndez de Vigo, Mikolášik, Millán Mon, Mladenov, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, Niebler, van Nistelrooij, Novak, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Pack, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Patriciello, Petre, Pīks, Pinheiro, Pleštinská, Podestà, Posselt, Protasiewicz, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Ribeiro e Castro, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Saryusz-Wolski, Schinas, Schöpflin, Schröder, Schwab, Seeber, Siekierski, Silva Peneda, Sommer, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stubb, Sudre, Szabó, Szájer, Tajani, Thyssen, Ţîrle, Toubon, Trakatellis, Ulmer, Urutchev, Vakalis, Varvitsiotis, Veneto, Vidal-Quadras, Vlasto, Weisgerber, Wieland, Wortmann-Kool, Záborská, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zwiefka
PSE: Andersson, Arnaoutakis, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Battilocchio, Batzeli, Beňová, Berès, Berman, Bösch, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bulfon, Bullmann, Van den Burg, Busquin, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carnero González, Casaca, Cercas, Christensen, Corbey, Corda, Cottigny, Creţu Corina, De Keyser, De Michelis, De Rossa, De Vits, Dîncu, Dobolyi, Dührkop Dührkop, Dumitrescu, El Khadraoui, Estrela, Ettl, Falbr, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Goebbels, Golik, Gottardi, Grabowska, Grech, Groote, Gurmai, Guy-Quint, Hänsch, Harangozó, Hasse Ferreira, Haug, Hazan, Hegyi, Herczog, Hutchinson, Iotova, Jacobs, Jørgensen, Kindermann, Kirilov, Koppa, Kósáné Kovács, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Laignel, Lambrinidis, Lavarra, Lehtinen, Leinen, Lévai, Liberadzki, Locatelli, Lyubcheva, Madeira, Maňka, Mann Erika, Martínez Martínez, Matsouka, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Mihalache, Myller, Napoletano, Neris, Occhetto, Öger, Paasilinna, Pahor, Paleckis, Panzeri, Paşcu, Patrie, Peillon, Piecyk, Pinior, Pittella, Podgorean, Poignant, Prets, Pribetich, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Schaldemose, Scheele, Schulz, Segelström, Severin, Siwiec, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Tarand, Thomsen, Valenciano Martínez-Orozco, Van Lancker, Vigenin, Walter, Weber Henri, Weiler, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Angelilli, Aylward, Berlato, Bielan, Borghezio, Bossi, Crowley, Czarnecki Marek Aleksander, Didžiokas, Foglietta, Foltyn-Kubicka, Gobbo, Grabowski, Janowski, Kuc, La Russa, Libicki, Maldeikis, Masiel, Musumeci, Ó Neachtain, Pęk, Piotrowski, Podkański, Poli Bortone, Rogalski, Roszkowski, Rutowicz, Ryan, Speroni, Szymański, Tatarella, Tomaszewska, Vaidere, Wojciechowski Janusz, Zapałowski, Zīle
Verts/ALE: Cohn-Bendit, Flautre
Κατά: 120
ALDE: Harkin
GUE/NGL: Agnoletto, Aita, Brie, Catania, de Brún, Figueiredo, Flasarová, Guerreiro, Guidoni, Henin, Holm, Kaufmann, Liotard, McDonald, Manolakou, Markov, Maštálka, Meijer, Morgantini, Musacchio, Pafilis, Papadimoulis, Pflüger, Portas, Ransdorf, Remek, Rizzo, Seppänen, Søndergaard, Svensson, Triantaphyllides, Uca, Wagenknecht, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Bonde, Clark, Farage, Goudin, Knapman, Lundgren, Nattrass, Sinnott, Titford, Wise, Železný
ITS: Coşea, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Pen Marine, Le Rachinel, Moisuc, Mussolini, Popeangă, Romagnoli, Schenardi, Stănescu, Vanhecke
NI: Allister, Bobošíková, Helmer
PPE-DE: Ashworth, Atkins, Beazley, Becsey, Bowis, Bradbourn, Bushill-Matthews, Cabrnoch, Callanan, Chichester, Deva, Dover, Duchoň, Elles, Fajmon, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Hieronymi, Jackson, Kamall, Kirkhope, Nicholson, Ouzký, Parish, Purvis, Sartori, Škottová, Stevenson, Strejček, Sturdy, Tannock, Van Orden, Vlasák, Wohlin, Zahradil, Zvěřina
PSE: Arif, Bono, Bourzai, Bozkurt, Carlotti, Castex, Désir, Douay, Ferreira Anne, Hamon, Koterec, Lefrançois, Leichtfried, Navarro, Roure, Trautmann, Vaugrenard, Vergnaud
UEN: Krasts
Verts/ALE: Schlyter
Αποχές: 49
IND/DEM: Coûteaux, Louis
ITS: Mihăescu
NI: Kozlík, Martin Hans-Peter
PPE-DE: Hybášková
PSE: Evans Robert, Färm, Honeyball, Howitt, Hughes, Kinnock, McAvan, McCarthy, Martin David, Simpson, Skinner, Stihler, Willmott
UEN: Camre
Verts/ALE: Aubert, Auken, Bennahmias, Breyer, Buitenweg, Cramer, Evans Jill, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Harms, Hassi, Horáček, Hudghton, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schmidt Frithjof, Schroedter, Smith, Staes, Trüpel, Ždanoka
Διορθώσεις και προθέσεις ψήφου
Υπέρ: Poul Nyrup Rasmussen
Κατά: Pervenche Berès
44. Έκθεση Wagenknecht A6-0391/2007
αιτιολογική σκέψη Δ/3
Υπέρ: 401
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Andria, Attwooll, Baeva, Bărbuleţiu, Beaupuy, Birutis, Bourlanges, Bowles, Budreikaitė, Busk, Buşoi, Cappato, Carlshamre, Cavada, Chatzimarkakis, Ciornei, Cocilovo, Cornillet, Davies, Degutis, Deprez, Dičkutė, Drčar Murko, Duff, Ek, Ferrari, Fourtou, Gentvilas, Geremek, Gibault, Griesbeck, Hall, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Kazak, Klinz, Koch-Mehrin, Krahmer, Kułakowski, Lambsdorff, Laperrouze, Losco, Ludford, Lynne, Maaten, Manders, Matsakis, Mohácsi, Morillon, Morţun, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Pannella, Piskorski, Pistelli, Pohjamo, Polfer, Prodi, Raeva, Ries, Samuelsen, Sbarbati, Schmidt Olle, Schuth, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Susta, Szent-Iványi, Takkula, Toia, Toma, Vălean, Van Hecke, Veraldi, Virrankoski, Wallis, Watson
GUE/NGL: de Brún, McDonald
IND/DEM: Belder, Blokland, Bonde, Georgiou, Goudin, Krupa, Lundgren, Sinnott, Tomczak, Wojciechowski Bernard, Železný
ITS: Claeys, Dillen, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Pen Marine, Le Rachinel, Mihăescu, Moisuc, Mussolini, Popeangă, Romagnoli, Schenardi, Stănescu, Vanhecke
NI: Allister, Belohorská, Bobošíková, Giertych, Helmer, Rivera
PPE-DE: Albertini, Andrikienė, Angelakas, Antoniozzi, Ashworth, Atkins, Audy, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Becsey, Belet, Berend, Böge, Bowis, Bradbourn, Braghetto, Brejc, Brepoels, Březina, Brunetta, Burke, Bushill-Matthews, Busuttil, Cabrnoch, Callanan, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, del Castillo Vera, Cederschiöld, Chichester, Chmielewski, Coelho, Daul, De Blasio, Dehaene, Demetriou, Descamps, Deß, Deva, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Dimitrakopoulos, Dover, Doyle, Duchoň, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Elles, Esteves, Fajmon, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Fjellner, Fontaine, Fraga Estévez, Freitas, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Galeote, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gewalt, Gklavakis, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Graça Moura, Gräßle, de Grandes Pascual, Grosch, Grossetête, Gyürk, Handzlik, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Hieronymi, Higgins, Hoppenstedt, Hudacký, Hybášková, Iacob-Ridzi, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jackson, Jałowiecki, Jarzembowski, Jeggle, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Kamall, Karas, Kasoulides, Kauppi, Kelam, Kirkhope, Klamt, Klaß, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Korhola, Kratsa-Tsagaropoulou, Kudrycka, Lamassoure, Landsbergis, De Lange, Langen, Langendries, Lauk, Lechner, Lehne, Lewandowski, Liese, Lombardo, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, Mann Thomas, Mantovani, Marinescu, Marques, Martens, Mato Adrover, Matsis, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Méndez de Vigo, Mikolášik, Millán Mon, Mladenov, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, Niebler, van Nistelrooij, Novak, Olajos, Olbrycht, Őry, Ouzký, Pack, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Parish, Patriciello, Petre, Pieper, Pīks, Pinheiro, Pleštinská, Podestà, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Ribeiro e Castro, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Sartori, Saryusz-Wolski, Schinas, Schöpflin, Seeber, Siekierski, Silva Peneda, Škottová, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stevenson, Strejček, Stubb, Sturdy, Sudre, Szabó, Szájer, Tajani, Tannock, Thyssen, Ţîrle, Toubon, Trakatellis, Urutchev, Vakalis, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Vatanen, Veneto, Vernola, Vidal-Quadras, Vlasto, Weisgerber, Wieland, Wohlin, Wortmann-Kool, Záborská, Zahradil, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zvěřina, Zwiefka
PSE: Barón Crespo, Dumitrescu, Poignant, Prets, Tabajdi, Weiler
UEN: Angelilli, Aylward, Berlato, Bielan, Borghezio, Bossi, Crowley, Czarnecki Marek Aleksander, Czarnecki Ryszard, Didžiokas, Foglietta, Foltyn-Kubicka, Gobbo, Grabowski, Janowski, Kristovskis, Kuc, Kuźmiuk, La Russa, Libicki, Maldeikis, Masiel, Musumeci, Ó Neachtain, Pęk, Piotrowski, Podkański, Poli Bortone, Rogalski, Roszkowski, Rutowicz, Ryan, Speroni, Szymański, Tatarella, Tomaszewska, Vaidere, Wojciechowski Janusz, Zapałowski, Zīle
Verts/ALE: Schlyter
Κατά: 234
ALDE: Harkin
GUE/NGL: Agnoletto, Aita, Brie, Catania, Figueiredo, Flasarová, Guerreiro, Guidoni, Henin, Holm, Kaufmann, Liotard, Manolakou, Markov, Maštálka, Meijer, Morgantini, Musacchio, Pafilis, Papadimoulis, Pflüger, Portas, Ransdorf, Remek, Rizzo, Seppänen, Søndergaard, Svensson, Triantaphyllides, Uca, Wagenknecht, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Booth, Clark, Coûteaux, Farage, Knapman, Louis, Nattrass, Titford, Wise
ITS: Coşea
NI: Martin Hans-Peter
PPE-DE: Nicholson, Vlasák
PSE: Andersson, Arif, Arnaoutakis, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Battilocchio, Batzeli, Beňová, Berès, Berman, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Bulfon, Bullmann, Van den Burg, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Castex, Cercas, Christensen, Corbey, Corda, Cottigny, Creţu Corina, De Michelis, De Rossa, Désir, Dîncu, Douay, Dührkop Dührkop, El Khadraoui, Estrela, Ettl, Färm, Falbr, Fava, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Goebbels, Golik, Gottardi, Grabowska, Grech, Groote, Gurmai, Guy-Quint, Hänsch, Hamon, Harangozó, Hasse Ferreira, Haug, Hazan, Hegyi, Herczog, Hutchinson, Iotova, Jacobs, Jöns, Kindermann, Kirilov, Koppa, Kósáné Kovács, Koterec, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Laignel, Lambrinidis, Lavarra, Lefrançois, Lehtinen, Leichtfried, Leinen, Lévai, Liberadzki, Lyubcheva, Madeira, Maňka, Mann Erika, Martínez Martínez, Matsouka, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Mihalache, Moreno Sánchez, Myller, Napoletano, Navarro, Neris, Öger, Paasilinna, Pahor, Paleckis, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Patrie, Peillon, Piecyk, Pinior, Pittella, Podgorean, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Roure, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Scheele, Schulz, Segelström, Severin, Siwiec, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Stockmann, Swoboda, Tarand, Thomsen, Trautmann, Valenciano Martínez-Orozco, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Vigenin, Walter, Weber Henri, Wiersma, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Krasts
Verts/ALE: Aubert, Auken, Bennahmias, Buitenweg, Cohn-Bendit, Cramer, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Harms, Hassi, Horáček, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schmidt Frithjof, Schroedter, Staes, Trüpel, Turmes, Voggenhuber, Ždanoka
Αποχές: 21
ITS: Buruiană-Aprodu
NI: Baco, Kozlík
PSE: Evans Robert, Honeyball, Howitt, Hughes, Kinnock, McAvan, McCarthy, Martin David, Occhetto, Simpson, Skinner, Stihler, Titley, Willmott
UEN: Camre
Verts/ALE: Breyer, Evans Jill, Hudghton
Διορθώσεις και προθέσεις ψήφου
Υπέρ: Caroline Lucas
Κατά: Dan Jørgensen, Christel Schaldemose
45. Έκθεση Wagenknecht A6-0391/2007
ψήφισμα
Υπέρ: 323
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Andria, Baeva, Bărbuleţiu, Beaupuy, Birutis, Bourlanges, Bowles, Busk, Buşoi, Cappato, Chatzimarkakis, Ciornei, Cocilovo, Cornillet, Deprez, Dičkutė, Drčar Murko, Duff, Ek, Ferrari, Fourtou, Gentvilas, Geremek, Gibault, Griesbeck, Hall, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Kazak, Klinz, Koch-Mehrin, Krahmer, Kułakowski, Lambsdorff, Laperrouze, Lax, Losco, Ludford, Lynne, Maaten, Manders, Matsakis, Mohácsi, Morillon, Morţun, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Ortuondo Larrea, Oviir, Pannella, Piskorski, Pistelli, Pohjamo, Polfer, Prodi, Raeva, Ries, Samuelsen, Sbarbati, Schmidt Olle, Schuth, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Susta, Szent-Iványi, Takkula, Toma, Vălean, Van Hecke, Veraldi, Virrankoski, Wallis, Watson
IND/DEM: Georgiou
ITS: Mussolini
NI: Belohorská, Kozlík, Rivera
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Angelakas, Antoniozzi, Audy, Barsi-Pataky, Bauer, Becsey, Belet, Berend, Böge, Bonsignore, Braghetto, Brejc, Brepoels, Brok, Brunetta, Busuttil, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, del Castillo Vera, Cederschiöld, Chmielewski, Coelho, Daul, De Blasio, Dehaene, Demetriou, Descamps, Deß, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Elles, Esteves, Ferber, Fernández Martín, Fjellner, Florenz, Fontaine, Fraga Estévez, Freitas, Friedrich, Gahler, Gál, Galeote, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gewalt, Gklavakis, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Graça Moura, Gräßle, de Grandes Pascual, Grosch, Grossetête, Gyürk, Handzlik, Herranz García, Herrero-Tejedor, Hieronymi, Hoppenstedt, Iacob-Ridzi, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jałowiecki, Jarzembowski, Jeggle, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Karas, Kasoulides, Kauppi, Kelam, Klamt, Klaß, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Kratsa-Tsagaropoulou, Kudrycka, Lamassoure, De Lange, Langen, Langendries, Lauk, Lechner, Lehne, Lewandowski, Liese, López-Istúriz White, Lulling, Mann Thomas, Mantovani, Marinescu, Marques, Martens, Mato Adrover, Matsis, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Méndez de Vigo, Mikolášik, Millán Mon, Mladenov, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, Niebler, van Nistelrooij, Novak, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Pack, Panayotopoulos-Cassiotou, Patriciello, Pīks, Pinheiro, Podestà, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Ribeiro e Castro, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Sartori, Saryusz-Wolski, Schinas, Schöpflin, Schröder, Schwab, Seeber, Siekierski, Silva Peneda, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stubb, Sudre, Szabó, Szájer, Tajani, Thyssen, Ţîrle, Toubon, Trakatellis, Ulmer, Urutchev, Vakalis, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Vernola, Vidal-Quadras, Vlasto, Weisgerber, Wieland, Wohlin, Wortmann-Kool, Zaleski, Zdravkova, Zieleniec, Zwiefka
PSE: Andersson, Barón Crespo, Beňová, Berman, Bulfon, Van den Burg, Carnero González, Dîncu, Dumitrescu, Estrela, Fava, Glante, Goebbels, Hänsch, Hughes, Jacobs, Kirilov, Kuhne, Lehtinen, Leinen, Madeira, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Moreno Sánchez, Pahor, Paparizov, Pinior, Pittella, Prets, Rocard, Rosati, Rouček, Sakalas, Sánchez Presedo, Segelström, Szejna, Tabajdi, Vigenin, Weiler, Wiersma
UEN: Borghezio, Bossi, Gobbo, La Russa, Libicki, Masiel, Speroni, Zīle
Κατά: 214
ALDE: Budreikaitė, Carlshamre, Harkin
GUE/NGL: Agnoletto, Aita, Brie, Catania, de Brún, Figueiredo, Flasarová, Guerreiro, Guidoni, Henin, Holm, Liotard, McDonald, Manolakou, Maštálka, Meijer, Morgantini, Musacchio, Pafilis, Papadimoulis, Pflüger, Portas, Ransdorf, Remek, Rizzo, Seppänen, Søndergaard, Svensson, Triantaphyllides, Uca, Wagenknecht, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Belder, Blokland, Booth, Clark, Coûteaux, Farage, Goudin, Knapman, Krupa, Louis, Lundgren, Nattrass, Sinnott, Titford, Tomczak, Wise, Wojciechowski Bernard, Železný
ITS: Coşea, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Pen Marine, Le Rachinel, Mihăescu, Moisuc, Popeangă, Romagnoli, Schenardi, Stănescu
NI: Allister, Bobošíková, Giertych, Martin Hans-Peter
PPE-DE: Březina, Burke, Cabrnoch, Dimitrakopoulos, Doyle, Duchoň, Fajmon, Higgins, Lombardo, McGuinness, Nicholson, Ouzký, Škottová, Strejček, Vlasák, Zahradil, Zvěřina
PSE: Arif, Arnaoutakis, Athanasiu, Batzeli, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bullmann, Busquin, Carlotti, Castex, Corda, Cottigny, De Keyser, De Michelis, De Vits, El Khadraoui, Ettl, Färm, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, Gottardi, Gurmai, Hamon, Haug, Hazan, Hutchinson, Iotova, Koppa, Kreissl-Dörfler, Laignel, Lambrinidis, Lavarra, Lefrançois, Leichtfried, Lévai, Liberadzki, Locatelli, Lyubcheva, Martínez Martínez, Matsouka, Medina Ortega, Napoletano, Navarro, Neris, Öger, Paşcu, Patrie, Peillon, Pribetich, Rothe, Roure, Scheele, Tarand, Trautmann, Van Lancker, Vaugrenard, Weber Henri, Zingaretti
UEN: Angelilli, Aylward, Bielan, Crowley, Czarnecki Marek Aleksander, Czarnecki Ryszard, Didžiokas, Foglietta, Foltyn-Kubicka, Grabowski, Janowski, Kristovskis, Kuc, Kuźmiuk, Maldeikis, Ó Neachtain, Pęk, Piotrowski, Podkański, Poli Bortone, Rogalski, Roszkowski, Rutowicz, Ryan, Szymański, Tatarella, Tomaszewska, Vaidere, Wojciechowski Janusz, Zapałowski
Verts/ALE: Aubert, Auken, Bennahmias, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Cramer, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Horáček, Isler Béguin, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Smith, Staes, Trüpel, Turmes, Voggenhuber, Ždanoka
Αποχές: 120
ALDE: Cavada, Degutis, Toia
GUE/NGL: Kaufmann, Markov
IND/DEM: Bonde
ITS: Buruiană-Aprodu, Claeys, Dillen, Vanhecke
NI: Baco, Helmer
PPE-DE: Ashworth, Atkins, Beazley, Bowis, Bradbourn, Bushill-Matthews, Callanan, Chichester, Deva, Dover, Fatuzzo, Gaľa, Hannan, Harbour, Hennicot-Schoepges, Hudacký, Hybášková, Jackson, Kamall, Kirkhope, Korhola, Landsbergis, Papastamkos, Parish, Pleštinská, Stevenson, Sturdy, Tannock, Van Orden, Veneto, Záborská, Zatloukal
PSE: Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Battilocchio, Bourzai, Bozkurt, Calabuig Rull, Casaca, Cercas, Christensen, Corbey, Creţu Corina, De Rossa, Désir, Dobolyi, Douay, Dührkop Dührkop, Evans Robert, Falbr, Fazakas, Fernandes, Garcés Ramón, García Pérez, Geringer de Oedenberg, Gierek, Golik, Grabowska, Groote, Guy-Quint, Harangozó, Herczog, Honeyball, Howitt, Jöns, Jørgensen, Kindermann, Kinnock, Kósáné Kovács, Koterec, Krehl, McAvan, McCarthy, Maňka, Mann Erika, Martin David, Mihalache, Morgan, Occhetto, Paasilinna, Panzeri, Piecyk, Podgorean, Poignant, Rasmussen, Riera Madurell, Saks, Salinas García, dos Santos, Schaldemose, Simpson, Siwiec, Skinner, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Thomsen, Titley, Valenciano Martínez-Orozco, Walter, Willmott, Yáñez-Barnuevo García
UEN: Camre, Krasts
Verts/ALE: Evans Jill, Hudghton
Διορθώσεις και προθέσεις ψήφου
Κατά: Jens-Peter Bonde, Claudio Fava
Αποχές: Margrete Auken
46. Έκθεση Florenz A6-0336/2007
τροπολογία 1
Υπέρ: 220
ALDE: Bourlanges, Budreikaitė, Lambsdorff, Manders, Sbarbati, Van Hecke
IND/DEM: Belder, Blokland, Bonde, Booth, Clark, Farage, Goudin, Lundgren, Nattrass, Titford, Wise, Železný
ITS: Buruiană-Aprodu, Claeys, Coşea, Dillen, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Pen Marine, Le Rachinel, Mihăescu, Moisuc, Mussolini, Popeangă, Romagnoli, Schenardi, Stănescu, Vanhecke
NI: Belohorská, Bobošíková
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Antoniozzi, Barsi-Pataky, Becsey, Belet, Berend, Böge, Bonsignore, Bradbourn, Braghetto, Brejc, Brepoels, Březina, Brunetta, Burke, Busuttil, Cabrnoch, Casa, Caspary, Castiglione, del Castillo Vera, Cederschiöld, Chmielewski, Coelho, De Blasio, Demetriou, Deß, Díaz de Mera García Consuegra, Doyle, Duka-Zólyomi, Ehler, Fajmon, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Florenz, Fontaine, Fraga Estévez, Freitas, Friedrich, Gál, Gaľa, Galeote, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gewalt, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Graça Moura, Gräßle, de Grandes Pascual, Gyürk, Handzlik, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Hieronymi, Higgins, Hoppenstedt, Hudacký, Hybášková, Iacob-Ridzi, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jałowiecki, Jarzembowski, Jeggle, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Karas, Kasoulides, Kelam, Klaß, Koch, Korhola, Kudrycka, Lamassoure, Landsbergis, De Lange, Langendries, Lechner, Lehne, Lewandowski, Liese, Lombardo, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, Mann Thomas, Mantovani, Marinescu, Marques, Martens, Mato Adrover, Matsis, Mauro, Mayer, Mayor Oreja, Millán Mon, Montoro Romero, Musotto, Nassauer, Niebler, van Nistelrooij, Novak, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Ouzký, Pack, Patriciello, Petre, Pieper, Pīks, Pinheiro, Pleštinská, Podestà, Posselt, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Ribeiro e Castro, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Saryusz-Wolski, Schöpflin, Schröder, Schwab, Seeber, Siekierski, Silva Peneda, Škottová, Sommer, Sonik, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stubb, Szabó, Szájer, Tajani, Ţîrle, Ulmer, Urutchev, Varela Suanzes-Carpegna, Veneto, Vernola, Vidal-Quadras, Vlasák, Vlasto, Wieland, Wohlin, Wortmann-Kool, Záborská, Zahradil, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zvěřina, Zwiefka
PSE: Berès, Borrell Fontelles, Castex, Goebbels, Kósáné Kovács, Occhetto, Prets, Rasmussen, Thomsen
UEN: Bielan, Czarnecki Marek Aleksander, Masiel
Κατά: 385
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Andria, Baeva, Bărbuleţiu, Beaupuy, Birutis, Bowles, Busk, Buşoi, Cappato, Carlshamre, Chatzimarkakis, Ciornei, Cocilovo, Cornillet, Degutis, Deprez, Dičkutė, Drčar Murko, Duff, Ek, Ferrari, Fourtou, Gentvilas, Gibault, Griesbeck, Hall, Harkin, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Kazak, Klinz, Koch-Mehrin, Krahmer, Kułakowski, Laperrouze, Lax, Losco, Ludford, Lynne, Maaten, Matsakis, Mohácsi, Morillon, Morţun, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Pannella, Piskorski, Pistelli, Pohjamo, Polfer, Prodi, Raeva, Ries, Schmidt Olle, Schuth, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Susta, Szent-Iványi, Toia, Toma, Vălean, Virrankoski, Wallis, Watson
GUE/NGL: Agnoletto, Aita, Brie, Catania, de Brún, Flasarová, Guidoni, Henin, Holm, Liotard, McDonald, Manolakou, Maštálka, Meijer, Musacchio, Pafilis, Papadimoulis, Pflüger, Ransdorf, Remek, Rizzo, Seppänen, Søndergaard, Svensson, Triantaphyllides, Uca, Wagenknecht, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Georgiou, Krupa, Sinnott, Tomczak, Wojciechowski Bernard
NI: Allister, Giertych, Helmer, Martin Hans-Peter
PPE-DE: Angelakas, Ashworth, Audy, Bauer, Beazley, Bowis, Bushill-Matthews, Callanan, Casini, Chichester, Daul, Dehaene, Descamps, Deva, De Veyrac, Dimitrakopoulos, Dover, Ebner, Gaubert, Gauzès, Gklavakis, Grosch, Grossetête, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Jackson, Kamall, Kauppi, Kirkhope, Kratsa-Tsagaropoulou, Lauk, Mavrommatis, Mikolášik, Morin, Nicholson, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Parish, Protasiewicz, Purvis, Schinas, Spautz, Stevenson, Sturdy, Sudre, Tannock, Toubon, Trakatellis, Vakalis, Van Orden, Varvitsiotis
PSE: Andersson, Arif, Arnaoutakis, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Battilocchio, Berman, Bösch, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Bullmann, Busquin, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Cercas, Corbett, Corbey, Corda, Cottigny, De Keyser, De Michelis, Désir, De Vits, Dîncu, Dobolyi, Douay, Dührkop Dührkop, Dumitrescu, El Khadraoui, Estrela, Ettl, Evans Robert, Färm, Falbr, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Golik, Gomes, Gottardi, Grabowska, Groote, Gurmai, Guy-Quint, Hänsch, Hamon, Harangozó, Hasse Ferreira, Haug, Hazan, Herczog, Honeyball, Howitt, Hughes, Hutchinson, Iotova, Jacobs, Jöns, Kindermann, Kinnock, Kirilov, Koppa, Koterec, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Laignel, Lambrinidis, Lavarra, Lefrançois, Lehtinen, Leichtfried, Leinen, Lévai, Liberadzki, Locatelli, McCarthy, Madeira, Maňka, Mann Erika, Martin David, Martínez Martínez, Matsouka, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Mihalache, Moreno Sánchez, Morgan, Navarro, Neris, Öger, Paasilinna, Paleckis, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Patrie, Piecyk, Pinior, Pittella, Podgorean, Poignant, Pribetich, Rapkay, Rocard, Rosati, Rothe, Roure, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Schaldemose, Scheele, Segelström, Severin, Simpson, Siwiec, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Titley, Trautmann, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Walter, Weber Henri, Weiler, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Angelilli, Aylward, Borghezio, Bossi, Camre, Crowley, Czarnecki Ryszard, Didžiokas, Foglietta, Foltyn-Kubicka, Gobbo, Janowski, Krasts, Kristovskis, Kuźmiuk, La Russa, Libicki, Maldeikis, Ó Neachtain, Pęk, Piotrowski, Podkański, Poli Bortone, Roszkowski, Rutowicz, Ryan, Speroni, Szymański, Tatarella, Vaidere, Zapałowski, Zīle
Verts/ALE: Aubert, Auken, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Cramer, Evans Jill, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Horáček, Hudghton, Isler Béguin, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schroedter, Smith, Staes, Trüpel, Turmes, Ždanoka
Αποχές: 17
ALDE: Geremek
GUE/NGL: Kaufmann, Markov, Portas
IND/DEM: Coûteaux, Knapman, Louis
NI: Kozlík, Rivera
PPE-DE: Esteves, Konrad, Kónya-Hamar, Weisgerber
PSE: Bono, Creţu Corina
Verts/ALE: Bennahmias, van Buitenen
Διορθώσεις και προθέσεις ψήφου
Υπέρ: Piia-Noora Kauppi
Κατά: Pervenche Berès, Christa Prets, Tokia Saïfi, Dominique Vlasto, Poul Nyrup Rasmussen, Dan Jørgensen, Britta Thomsen
47. Έκθεση Florenz A6-0336/2007
τροπολογία 2
Υπέρ: 225
ALDE: Manders, Sbarbati, Van Hecke
GUE/NGL: Kaufmann, Markov, Portas
IND/DEM: Belder, Blokland, Bonde, Booth, Clark, Farage, Goudin, Lundgren, Nattrass, Sinnott, Titford, Wise, Železný
ITS: Buruiană-Aprodu, Claeys, Dillen, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Pen Marine, Le Rachinel, Mihăescu, Moisuc, Mussolini, Popeangă, Romagnoli, Schenardi, Stănescu, Vanhecke
NI: Belohorská, Bobošíková
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Antoniozzi, Barsi-Pataky, Bauer, Becsey, Belet, Berend, Böge, Bonsignore, Bradbourn, Braghetto, Brejc, Březina, Brok, Brunetta, Burke, Busuttil, Cabrnoch, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, del Castillo Vera, Cederschiöld, Chmielewski, Coelho, De Blasio, Demetriou, Deß, Díaz de Mera García Consuegra, Doyle, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Fajmon, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Fjellner, Florenz, Fontaine, Fraga Estévez, Freitas, Friedrich, Gál, Gaľa, Galeote, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gewalt, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Graça Moura, Gräßle, de Grandes Pascual, Gyürk, Handzlik, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Hieronymi, Higgins, Hoppenstedt, Hudacký, Hybášková, Iacob-Ridzi, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jałowiecki, Jarzembowski, Jeggle, Kaczmarek, Karas, Kasoulides, Kelam, Klamt, Klaß, Kudrycka, Lamassoure, Landsbergis, De Lange, Langen, Langendries, Lauk, Lehne, Lewandowski, Liese, Lombardo, López-Istúriz White, McGuinness, Mann Thomas, Mantovani, Marinescu, Marques, Martens, Mato Adrover, Matsis, Mauro, Mayer, Mayor Oreja, Méndez de Vigo, Millán Mon, Mladenov, Montoro Romero, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Novak, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Ouzký, Pack, Patriciello, Petre, Pieper, Pīks, Pinheiro, Podestà, Posselt, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Ribeiro e Castro, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Sartori, Saryusz-Wolski, Schöpflin, Schröder, Schwab, Seeber, Siekierski, Silva Peneda, Škottová, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Strejček, Stubb, Szájer, Tajani, Ţîrle, Ulmer, Urutchev, Varela Suanzes-Carpegna, Veneto, Vernola, Vidal-Quadras, Vlasák, Weisgerber, Wieland, Wohlin, Wortmann-Kool, Záborská, Zahradil, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zvěřina, Zwiefka
PSE: Corbey, Creţu Corina, Dobolyi, Ettl, Goebbels, Gomes, Siwiec
UEN: Czarnecki Marek Aleksander, Krasts, Masiel
Verts/ALE: Smith
Κατά: 416
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Andria, Baeva, Bărbuleţiu, Beaupuy, Birutis, Bourlanges, Bowles, Budreikaitė, Busk, Buşoi, Cappato, Carlshamre, Chatzimarkakis, Ciornei, Cocilovo, Cornillet, Degutis, Deprez, Drčar Murko, Duff, Ek, Ferrari, Fourtou, Gentvilas, Gibault, Griesbeck, Hall, Harkin, Hellvig, in 't Veld, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Kazak, Klinz, Koch-Mehrin, Krahmer, Kułakowski, Lambsdorff, Laperrouze, Lax, Losco, Ludford, Lynne, Maaten, Matsakis, Mohácsi, Morillon, Morţun, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Pannella, Piskorski, Pistelli, Pohjamo, Polfer, Prodi, Raeva, Ries, Samuelsen, Schmidt Olle, Schuth, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Susta, Szent-Iványi, Takkula, Toia, Toma, Vălean, Virrankoski, Wallis, Watson
GUE/NGL: Agnoletto, Aita, Brie, de Brún, Flasarová, Guidoni, Henin, Holm, Liotard, McDonald, Manolakou, Maštálka, Meijer, Morgantini, Musacchio, Pafilis, Papadimoulis, Pflüger, Ransdorf, Remek, Rizzo, Seppänen, Søndergaard, Svensson, Triantaphyllides, Uca, Wagenknecht, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Georgiou, Krupa, Tomczak, Wojciechowski Bernard
ITS: Coşea
NI: Allister, Giertych, Helmer, Martin Hans-Peter, Rivera
PPE-DE: Angelakas, Ashworth, Atkins, Audy, Beazley, Bowis, Brepoels, Bushill-Matthews, Callanan, Chichester, Daul, Dehaene, Descamps, Deva, De Veyrac, Dimitrakopoulos, Dover, Duchoň, Elles, Esteves, Gaubert, Gauzès, Gklavakis, Grosch, Grossetête, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Jackson, Jordan Cizelj, Kamall, Kauppi, Kirkhope, Kónya-Hamar, Korhola, Kratsa-Tsagaropoulou, Lulling, Mavrommatis, Mikolášik, Morin, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Parish, Protasiewicz, Purvis, Schinas, Stevenson, Sturdy, Sudre, Tannock, Thyssen, Toubon, Trakatellis, Vakalis, Van Orden, Varvitsiotis, Vlasto
PSE: Andersson, Arif, Arnaoutakis, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Battilocchio, Batzeli, Beňová, Berès, Berman, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Bullmann, Van den Burg, Busquin, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Castex, Cercas, Christensen, Corbett, Corda, Cottigny, De Keyser, De Michelis, De Rossa, Désir, De Vits, Dîncu, Douay, Dührkop Dührkop, Dumitrescu, El Khadraoui, Estrela, Evans Robert, Färm, Falbr, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Golik, Gottardi, Grabowska, Grech, Groote, Gurmai, Guy-Quint, Hänsch, Hamon, Harangozó, Hasse Ferreira, Haug, Hazan, Herczog, Honeyball, Howitt, Hughes, Hutchinson, Iotova, Jacobs, Jöns, Kindermann, Kinnock, Kirilov, Koppa, Kósáné Kovács, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Laignel, Lambrinidis, Lavarra, Lefrançois, Lehtinen, Leichtfried, Leinen, Lévai, Liberadzki, Locatelli, Lyubcheva, McCarthy, Madeira, Maňka, Mann Erika, Martin David, Martínez Martínez, Matsouka, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Mihalache, Moreno Sánchez, Morgan, Napoletano, Navarro, Neris, Occhetto, Öger, Paasilinna, Paleckis, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Patrie, Peillon, Piecyk, Pinior, Pittella, Podgorean, Poignant, Prets, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Roure, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Schaldemose, Scheele, Schulz, Segelström, Severin, Simpson, Skinner, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Tarand, Thomsen, Titley, Valenciano Martínez-Orozco, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Vigenin, Walter, Weber Henri, Weiler, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Angelilli, Aylward, Bielan, Borghezio, Bossi, Camre, Crowley, Didžiokas, Foglietta, Foltyn-Kubicka, Gobbo, Grabowski, Janowski, Kristovskis, Kuc, Kuźmiuk, La Russa, Libicki, Maldeikis, Ó Neachtain, Pęk, Piotrowski, Podkański, Poli Bortone, Rogalski, Roszkowski, Rutowicz, Speroni, Szymański, Tatarella, Tomaszewska, Vaidere, Wojciechowski Janusz, Zapałowski, Zīle
Verts/ALE: Aubert, Auken, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Cramer, Evans Jill, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Horáček, Hudghton, Isler Béguin, Jonckheer, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schmidt Frithjof, Schroedter, Staes, Trüpel, Turmes, Ždanoka
Αποχές: 19
ALDE: Cavada, Geremek
GUE/NGL: Guerreiro
IND/DEM: Coûteaux, Knapman, Louis
NI: Baco, Kozlík
PPE-DE: Koch, Konrad, Lechner, Pleštinská
PSE: Koterec
UEN: Czarnecki Ryszard
Verts/ALE: Bennahmias, van Buitenen, Kallenbach, Schlyter, Voggenhuber
Διορθώσεις και προθέσεις ψήφου
Υπέρ: Piia-Noora Kauppi
Κατά: Tokia Saïfi, Dan Jørgensen
48. Έκθεση Florenz A6-0336/2007
τροπολογία 3/1
Υπέρ: 247
ALDE: Alvaro, Bourlanges, Cornillet, Degutis, Deprez, Gibault, Griesbeck, Laperrouze, Manders, Sbarbati
GUE/NGL: Kaufmann, Markov, Portas
IND/DEM: Belder, Blokland, Bonde, Coûteaux, Georgiou, Krupa, Louis, Tomczak, Wojciechowski Bernard, Železný
ITS: Buruiană-Aprodu, Claeys, Dillen, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Pen Marine, Le Rachinel, Mihăescu, Moisuc, Mussolini, Popeangă, Schenardi, Stănescu, Vanhecke
NI: Bobošíková, Giertych
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Antoniozzi, Barsi-Pataky, Bauer, Becsey, Belet, Berend, Böge, Bonsignore, Bradbourn, Braghetto, Brejc, Březina, Brunetta, Busuttil, Cabrnoch, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, del Castillo Vera, Chmielewski, De Blasio, Demetriou, Deß, Díaz de Mera García Consuegra, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Elles, Fajmon, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Florenz, Fontaine, Fraga Estévez, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Galeote, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gewalt, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Gräßle, Grosch, Gyürk, Handzlik, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Hieronymi, Higgins, Hoppenstedt, Hudacký, Hybášková, Iacob-Ridzi, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jałowiecki, Jarzembowski, Jeggle, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Karas, Kasoulides, Kelam, Klamt, Klaß, Korhola, Lamassoure, Landsbergis, De Lange, Langen, Langendries, Lauk, Lehne, Lewandowski, Liese, Lombardo, López-Istúriz White, Lulling, Mann Thomas, Mantovani, Marinescu, Marques, Martens, Mato Adrover, Matsis, Mauro, Mayer, Mayor Oreja, Méndez de Vigo, Millán Mon, Mladenov, Montoro Romero, Musotto, Nassauer, Niebler, van Nistelrooij, Novak, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Ouzký, Pack, Patriciello, Petre, Pieper, Pīks, Pinheiro, Podestà, Posselt, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Ribeiro e Castro, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Salafranca Sánchez-Neyra, Sartori, Saryusz-Wolski, Schöpflin, Schröder, Schwab, Seeber, Silva Peneda, Škottová, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Strejček, Stubb, Szabó, Szájer, Tajani, Ţîrle, Ulmer, Urutchev, Varela Suanzes-Carpegna, Veneto, Vernola, Vidal-Quadras, Vlasák, Weisgerber, Wieland, Wortmann-Kool, Záborská, Zahradil, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zvěřina, Zwiefka
PSE: Goebbels, Matsouka, Siwiec
UEN: Angelilli, Aylward, Borghezio, Bossi, Czarnecki Marek Aleksander, Didžiokas, Foglietta, Foltyn-Kubicka, Gobbo, Grabowski, Janowski, Krasts, Kristovskis, Kuc, Kuźmiuk, La Russa, Libicki, Maldeikis, Masiel, Ó Neachtain, Pęk, Piotrowski, Podkański, Poli Bortone, Rogalski, Roszkowski, Rutowicz, Ryan, Speroni, Szymański, Tatarella, Tomaszewska, Vaidere, Wojciechowski Janusz, Zīle
Κατά: 380
ALDE: Andrejevs, Andria, Baeva, Bărbuleţiu, Birutis, Bowles, Budreikaitė, Busk, Buşoi, Cappato, Carlshamre, Chatzimarkakis, Ciornei, Cocilovo, Dičkutė, Drčar Murko, Duff, Ek, Ferrari, Fourtou, Gentvilas, Hall, Harkin, Hellvig, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Kazak, Klinz, Koch-Mehrin, Krahmer, Kułakowski, Lambsdorff, Lax, Losco, Ludford, Lynne, Maaten, Matsakis, Mohácsi, Morillon, Morţun, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Pannella, Piskorski, Pistelli, Pohjamo, Polfer, Prodi, Raeva, Ries, Schmidt Olle, Schuth, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Susta, Szent-Iványi, Takkula, Toia, Toma, Vălean, Veraldi, Virrankoski, Wallis, Watson
GUE/NGL: Agnoletto, Aita, Brie, Catania, de Brún, Flasarová, Guidoni, Henin, Holm, Liotard, McDonald, Manolakou, Maštálka, Meijer, Morgantini, Musacchio, Pafilis, Papadimoulis, Pflüger, Ransdorf, Remek, Rizzo, Seppänen, Søndergaard, Svensson, Triantaphyllides, Uca, Wagenknecht, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Booth, Clark, Farage, Goudin, Lundgren, Nattrass, Titford, Wise
ITS: Coşea, Romagnoli
NI: Allister, Belohorská, Helmer, Martin Hans-Peter, Rivera
PPE-DE: Angelakas, Ashworth, Atkins, Audy, Beazley, Bowis, Brepoels, Burke, Bushill-Matthews, Callanan, Cederschiöld, Chichester, Daul, Dehaene, Descamps, Deva, De Veyrac, Dimitrakopoulos, Dover, Doyle, Duchoň, Esteves, Fjellner, Freitas, Gaubert, Gauzès, Gklavakis, Graça Moura, de Grandes Pascual, Grossetête, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Jackson, Kamall, Kirkhope, Kratsa-Tsagaropoulou, Kudrycka, McGuinness, Mavrommatis, Mikolášik, Morin, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Parish, Protasiewicz, Purvis, Saïfi, Schinas, Stevenson, Sturdy, Sudre, Tannock, Thyssen, Toubon, Trakatellis, Vakalis, Van Orden, Varvitsiotis, Vlasto, Wohlin
PSE: Andersson, Arif, Arnaoutakis, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Battilocchio, Batzeli, Beňová, Berès, Berman, Bösch, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Bullmann, Van den Burg, Busquin, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Castex, Cercas, Christensen, Corbett, Corbey, Corda, Cottigny, De Keyser, De Michelis, De Rossa, Désir, De Vits, Dîncu, Dobolyi, Douay, Dumitrescu, El Khadraoui, Estrela, Evans Robert, Färm, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Gottardi, Grabowska, Grech, Groote, Gurmai, Guy-Quint, Harangozó, Hasse Ferreira, Haug, Hazan, Herczog, Honeyball, Howitt, Hughes, Hutchinson, Iotova, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kindermann, Kinnock, Kirilov, Koppa, Koterec, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Laignel, Lambrinidis, Lavarra, Lefrançois, Lehtinen, Leichtfried, Leinen, Lévai, Liberadzki, Locatelli, Lyubcheva, McAvan, McCarthy, Madeira, Maňka, Mann Erika, Martin David, Martínez Martínez, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Moreno Sánchez, Morgan, Napoletano, Navarro, Neris, Occhetto, Öger, Paasilinna, Paleckis, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Patrie, Peillon, Piecyk, Pittella, Podgorean, Poignant, Prets, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Roure, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Schaldemose, Scheele, Schulz, Segelström, Severin, Simpson, Skinner, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Tarand, Thomsen, Titley, Trautmann, Valenciano Martínez-Orozco, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Vigenin, Walter, Weber Henri, Weiler, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Camre, Czarnecki Ryszard
Verts/ALE: Aubert, Auken, Breyer, Buitenweg, Cramer, Evans Jill, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Horáček, Hudghton, Isler Béguin, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Smith, Staes, Trüpel, Ždanoka
Αποχές: 22
ALDE: Cavada, Geremek, Van Hecke
IND/DEM: Knapman
NI: Baco, Kozlík
PPE-DE: Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Lechner, Pleštinská
PSE: Bono, Bulfon, Creţu Corina, Falbr, Hänsch, Kósáné Kovács, Mihalache
UEN: Crowley
Verts/ALE: Bennahmias, van Buitenen, Voggenhuber
Διορθώσεις και προθέσεις ψήφου
Υπέρ: Paul Rübig
49. Έκθεση Florenz A6-0336/2007
τροπολογία 3/2
Υπέρ: 286
ALDE: Alvaro, Beaupuy, Bourlanges, Cornillet, Degutis, Deprez, Gibault, Griesbeck, Laperrouze, Maaten, Manders, Sbarbati
GUE/NGL: Agnoletto, Aita, Brie, Catania, de Brún, Figueiredo, Flasarová, Guerreiro, Guidoni, Henin, Holm, Liotard, McDonald, Manolakou, Maštálka, Meijer, Morgantini, Musacchio, Pafilis, Papadimoulis, Pflüger, Portas, Ransdorf, Remek, Rizzo, Seppänen, Søndergaard, Svensson, Triantaphyllides, Uca, Wagenknecht, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Belder, Blokland, Bonde, Booth, Louis, Wojciechowski Bernard, Železný
ITS: Buruiană-Aprodu, Claeys, Dillen, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Pen Marine, Le Rachinel, Mihăescu, Moisuc, Mussolini, Popeangă, Schenardi, Stănescu, Vanhecke
NI: Bobošíková
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Antoniozzi, Barsi-Pataky, Bauer, Becsey, Belet, Berend, Böge, Bonsignore, Bradbourn, Braghetto, Brejc, Březina, Brunetta, Busuttil, Cabrnoch, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, del Castillo Vera, Cederschiöld, Chmielewski, De Blasio, Demetriou, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Elles, Fajmon, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Fjellner, Florenz, Fontaine, Fraga Estévez, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Galeote, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Gewalt, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Gräßle, de Grandes Pascual, Gyürk, Handzlik, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Hieronymi, Higgins, Hoppenstedt, Hudacký, Hybášková, Iacob-Ridzi, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jałowiecki, Jarzembowski, Jeggle, Kaczmarek, Karas, Kasoulides, Kauppi, Kelam, Klamt, Klaß, Korhola, Kudrycka, Lamassoure, Landsbergis, De Lange, Langen, Langendries, Lehne, Lewandowski, Liese, López-Istúriz White, Lulling, Mann Thomas, Mantovani, Marinescu, Marques, Martens, Mato Adrover, Matsis, Mauro, Mayer, Mayor Oreja, Millán Mon, Mladenov, Montoro Romero, Musotto, Nassauer, Niebler, van Nistelrooij, Novak, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Ouzký, Pack, Patriciello, Petre, Pīks, Pinheiro, Podestà, Posselt, Protasiewicz, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Ribeiro e Castro, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Sartori, Saryusz-Wolski, Schöpflin, Schröder, Schwab, Seeber, Siekierski, Silva Peneda, Škottová, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Strejček, Stubb, Szabó, Szájer, Tajani, Ţîrle, Urutchev, Varela Suanzes-Carpegna, Veneto, Vernola, Vidal-Quadras, Vlasák, Weisgerber, Wieland, Wohlin, Wortmann-Kool, Záborská, Zahradil, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zvěřina, Zwiefka
PSE: Arnaoutakis, Batzeli, Goebbels, Lambrinidis, Leinen, Matsouka, Rosati, Siwiec
UEN: Angelilli, Aylward, Bielan, Borghezio, Bossi, Crowley, Czarnecki Marek Aleksander, Czarnecki Ryszard, Didžiokas, Foltyn-Kubicka, Gobbo, Grabowski, Janowski, Kristovskis, Kuc, Kuźmiuk, La Russa, Libicki, Maldeikis, Masiel, Ó Neachtain, Pęk, Piotrowski, Podkański, Poli Bortone, Rogalski, Roszkowski, Rutowicz, Ryan, Speroni, Szymański, Tatarella, Tomaszewska, Vaidere, Wojciechowski Janusz, Zapałowski, Zīle
Verts/ALE: Buitenweg, Lagendijk, Voggenhuber
Κατά: 355
ALDE: Andrejevs, Andria, Baeva, Bărbuleţiu, Birutis, Bowles, Budreikaitė, Busk, Buşoi, Cappato, Carlshamre, Chatzimarkakis, Ciornei, Cocilovo, Dičkutė, Drčar Murko, Duff, Ek, Ferrari, Fourtou, Gentvilas, Hall, Harkin, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Kazak, Klinz, Koch-Mehrin, Krahmer, Kułakowski, Lambsdorff, Lax, Losco, Ludford, Lynne, Matsakis, Mohácsi, Morillon, Morţun, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Pannella, Piskorski, Pistelli, Pohjamo, Prodi, Raeva, Ries, Samuelsen, Schmidt Olle, Schuth, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Susta, Szent-Iványi, Takkula, Toia, Toma, Vălean, Veraldi, Virrankoski, Wallis, Watson
GUE/NGL: Kaufmann, Markov
IND/DEM: Clark, Farage, Georgiou, Goudin, Krupa, Lundgren, Nattrass, Sinnott, Titford, Tomczak
ITS: Coşea, Romagnoli
NI: Allister, Belohorská, Giertych, Helmer, Martin Hans-Peter, Rivera
PPE-DE: Angelakas, Ashworth, Atkins, Audy, Beazley, Bowis, Brepoels, Burke, Bushill-Matthews, Callanan, Chichester, Coelho, Daul, Dehaene, Descamps, Deß, Deva, Dimitrakopoulos, Dover, Doyle, Duchoň, Esteves, Freitas, Gaubert, Gauzès, Gklavakis, Graça Moura, Grosch, Grossetête, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Jackson, Jordan Cizelj, Kamall, Kirkhope, Kónya-Hamar, Kratsa-Tsagaropoulou, McGuinness, Mavrommatis, Méndez de Vigo, Mikolášik, Morin, Nicholson, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Parish, Pieper, Purvis, Schinas, Stevenson, Sturdy, Sudre, Tannock, Thyssen, Toubon, Trakatellis, Vakalis, Van Orden, Varvitsiotis, Vlasto
PSE: Andersson, Arif, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Battilocchio, Beňová, Berès, Berman, Bösch, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Bullmann, Van den Burg, Busquin, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Castex, Cercas, Christensen, Corbett, Corbey, Corda, Cottigny, De Keyser, De Michelis, De Rossa, Désir, De Vits, Dîncu, Dobolyi, Douay, Dumitrescu, El Khadraoui, Estrela, Ettl, Evans Robert, Färm, Falbr, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Golik, Gomes, Gottardi, Grabowska, Grech, Groote, Guy-Quint, Hamon, Harangozó, Hasse Ferreira, Haug, Hazan, Herczog, Honeyball, Howitt, Hughes, Hutchinson, Iotova, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kindermann, Kinnock, Kirilov, Koppa, Koterec, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Laignel, Lavarra, Lefrançois, Lehtinen, Leichtfried, Lévai, Liberadzki, Locatelli, Lyubcheva, McAvan, McCarthy, Madeira, Maňka, Mann Erika, Martin David, Martínez Martínez, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Moreno Sánchez, Morgan, Myller, Napoletano, Navarro, Neris, Occhetto, Öger, Paasilinna, Paleckis, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Patrie, Peillon, Piecyk, Pinior, Pittella, Podgorean, Poignant, Prets, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rothe, Rouček, Roure, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Schaldemose, Scheele, Schulz, Segelström, Simpson, Skinner, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Szejna, Tabajdi, Tarand, Thomsen, Titley, Trautmann, Valenciano Martínez-Orozco, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Vigenin, Walter, Weber Henri, Weiler, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Camre, Krasts
Verts/ALE: Aubert, Auken, Breyer, Cramer, Evans Jill, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Horáček, Hudghton, Isler Béguin, Jonckheer, Kusstatscher, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Smith, Staes, Trüpel, Turmes, Ždanoka
Αποχές: 27
ALDE: Cavada, Geremek, Van Hecke
IND/DEM: Coûteaux, Knapman, Wise
NI: Baco, Kozlík
PPE-DE: Koch, Konrad, Lauk, Lechner, Lombardo, Pleštinská, Ulmer
PSE: Bono, Bulfon, Creţu Corina, Dührkop Dührkop, Hänsch, Kósáné Kovács, Mihalache, Severin, Swoboda
Verts/ALE: Bennahmias, van Buitenen, Kallenbach
Διορθώσεις και προθέσεις ψήφου
Υπέρ: Paul Rübig
Κατά: Tokia Saïfi
50. Έκθεση Florenz A6-0336/2007
τροπολογία 11
Υπέρ: 342
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Andria, Baeva, Bărbuleţiu, Beaupuy, Birutis, Bourlanges, Bowles, Budreikaitė, Busk, Buşoi, Cappato, Ciornei, Cocilovo, Cornillet, Degutis, Deprez, Dičkutė, Drčar Murko, Duff, Ek, Ferrari, Fourtou, Gentvilas, Gibault, Griesbeck, Hall, Harkin, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Kazak, Klinz, Krahmer, Kułakowski, Laperrouze, Lax, Losco, Ludford, Lynne, Maaten, Manders, Matsakis, Mohácsi, Morillon, Morţun, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Pannella, Piskorski, Pistelli, Pohjamo, Polfer, Prodi, Raeva, Ries, Schmidt Olle, Schuth, Şerbu, Staniszewska, Sterckx, Susta, Szent-Iványi, Takkula, Toia, Vălean, Veraldi, Virrankoski, Wallis, Watson
GUE/NGL: Agnoletto, Aita, Brie, Catania, de Brún, Figueiredo, Flasarová, Guerreiro, Guidoni, Henin, Maštálka, Morgantini, Musacchio, Papadimoulis, Pflüger, Ransdorf, Remek, Rizzo, Seppänen, Triantaphyllides, Uca, Wagenknecht, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Belder, Blokland, Bonde, Georgiou, Krupa, Sinnott, Tomczak
ITS: Dillen, Le Rachinel
NI: Belohorská, Giertych, Martin Hans-Peter
PPE-DE: Angelakas, Bonsignore, del Castillo Vera, Dimitrakopoulos, Freitas, Gklavakis, Grosch, Hieronymi, Jordan Cizelj, Korhola, Kratsa-Tsagaropoulou, Martens, Mavrommatis, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Salafranca Sánchez-Neyra, Schinas, Thyssen, Trakatellis, Vakalis, Varvitsiotis
PSE: Andersson, Arif, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Battilocchio, Beňová, Berès, Berman, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Van den Burg, Busquin, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Castex, Cercas, Christensen, Corbett, Corbey, Corda, Cottigny, De Keyser, De Michelis, Désir, De Vits, Dîncu, Douay, Dührkop Dührkop, El Khadraoui, Estrela, Evans Robert, Färm, Falbr, Fava, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Golik, Gomes, Gottardi, Grabowska, Grech, Groote, Gurmai, Guy-Quint, Hänsch, Hamon, Harangozó, Haug, Hazan, Herczog, Honeyball, Howitt, Hughes, Hutchinson, Iotova, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kindermann, Kinnock, Kirilov, Koppa, Kósáné Kovács, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Laignel, Lavarra, Lefrançois, Leichtfried, Leinen, Lévai, Liberadzki, Locatelli, Lyubcheva, McAvan, McCarthy, Madeira, Maňka, Mann Erika, Martin David, Martínez Martínez, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Moreno Sánchez, Morgan, Myller, Napoletano, Navarro, Neris, Occhetto, Öger, Paasilinna, Paleckis, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Patrie, Peillon, Piecyk, Podgorean, Poignant, Prets, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Roure, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Schaldemose, Scheele, Segelström, Severin, Simpson, Siwiec, Skinner, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Tarand, Thomsen, Titley, Trautmann, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Vigenin, Walter, Weber Henri, Weiler, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Angelilli, Borghezio, Bossi, Didžiokas, Foglietta, Gobbo, Krasts, Kristovskis, La Russa, Maldeikis, Poli Bortone, Speroni, Tatarella, Vaidere, Zīle
Verts/ALE: Aubert, Auken, Bennahmias, Breyer, Buitenweg, Cramer, Evans Jill, Flautre, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Horáček, Hudghton, Isler Béguin, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Smith, Staes, Turmes, Ždanoka
Κατά: 268
ALDE: Koch-Mehrin, Sbarbati
GUE/NGL: Kaufmann, Markov, Pafilis, Portas
IND/DEM: Batten, Booth, Clark, Coûteaux, Farage, Goudin, Knapman, Louis, Lundgren, Nattrass, Titford, Wise, Wojciechowski Bernard, Železný
ITS: Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Pen Marine, Mihăescu, Mussolini, Popeangă, Romagnoli, Schenardi, Stănescu, Vanhecke
NI: Bobošíková, Helmer, Rivera
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Antoniozzi, Ashworth, Atkins, Audy, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Becsey, Belet, Berend, Böge, Bowis, Bradbourn, Braghetto, Brejc, Brepoels, Březina, Brunetta, Burke, Bushill-Matthews, Busuttil, Cabrnoch, Callanan, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, Cederschiöld, Chichester, Chmielewski, Coelho, Daul, De Blasio, Dehaene, Demetriou, Descamps, Deß, Deva, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Dover, Doyle, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Fajmon, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Fjellner, Florenz, Fontaine, Fraga Estévez, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Galeote, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gewalt, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Graça Moura, Gräßle, de Grandes Pascual, Grossetête, Gyürk, Handzlik, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Higgins, Hudacký, Hybášková, Iacob-Ridzi, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jackson, Jałowiecki, Jarzembowski, Jeggle, Kaczmarek, Kamall, Karas, Kasoulides, Kauppi, Kelam, Kirkhope, Klamt, Klaß, Kónya-Hamar, Kudrycka, Lamassoure, Landsbergis, De Lange, Langen, Langendries, Lauk, Lehne, Lewandowski, Liese, Lombardo, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, Mann Thomas, Mantovani, Marinescu, Marques, Mato Adrover, Matsis, Mauro, Mayer, Mayor Oreja, Méndez de Vigo, Mikolášik, Millán Mon, Mladenov, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Novak, Olajos, Olbrycht, Őry, Ouzký, Pack, Parish, Patriciello, Petre, Pieper, Pīks, Pinheiro, Podestà, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Saïfi, Sartori, Saryusz-Wolski, Silva Peneda, Sommer, Sonik, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stevenson, Strejček, Stubb, Sturdy, Sudre, Szabó, Szájer, Tajani, Tannock, Ţîrle, Toubon, Ulmer, Urutchev, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Veneto, Vernola, Vidal-Quadras, Vlasák, Vlasto, Weisgerber, Wieland, Wohlin, Wortmann-Kool, Záborská, Zahradil, Zaleski, Zatloukal, Zieleniec, Zvěřina, Zwiefka
PSE: Arnaoutakis, Casaca, Dobolyi, Dumitrescu, Ettl, Fazakas, Goebbels, Lambrinidis, Matsouka, Miguélez Ramos
UEN: Aylward, Bielan, Crowley, Czarnecki Marek Aleksander, Czarnecki Ryszard, Foltyn-Kubicka, Grabowski, Janowski, Kuc, Kuźmiuk, Libicki, Masiel, Ó Neachtain, Pęk, Piotrowski, Podkański, Rogalski, Rutowicz, Ryan, Szymański, Tomaszewska, Wojciechowski Janusz, Zapałowski
Verts/ALE: Frassoni
Αποχές: 24
ALDE: Cavada, Geremek, Starkevičiūtė, Van Hecke
GUE/NGL: Holm, Liotard, McDonald, Meijer, Svensson
ITS: Claeys
NI: Allister
PPE-DE: Koch, Konrad, Lechner, Pleštinská
PSE: Bulfon, Creţu Corina, Lehtinen, Mihalache
UEN: Camre
Verts/ALE: van Buitenen, Jonckheer, Kallenbach, Voggenhuber
51. Έκθεση Florenz A6-0336/2007
τροπολογία 12
Υπέρ: 542
ALDE: Andrejevs, Andria, Baeva, Bărbuleţiu, Beaupuy, Birutis, Bourlanges, Bowles, Budreikaitė, Busk, Buşoi, Cappato, Carlshamre, Chatzimarkakis, Ciornei, Cocilovo, Degutis, Deprez, Drčar Murko, Duff, Ek, Ferrari, Fourtou, Gentvilas, Gibault, Griesbeck, Hall, Harkin, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Kazak, Klinz, Koch-Mehrin, Krahmer, Kułakowski, Lambsdorff, Laperrouze, Lax, Losco, Ludford, Lynne, Maaten, Matsakis, Mohácsi, Morillon, Morţun, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Pannella, Piskorski, Pistelli, Pohjamo, Polfer, Prodi, Raeva, Ries, Samuelsen, Schmidt Olle, Schuth, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Susta, Szent-Iványi, Takkula, Toia, Toma, Vălean, Virrankoski, Wallis, Watson
GUE/NGL: Agnoletto, Aita, Brie, Catania, de Brún, Figueiredo, Flasarová, Guerreiro, Guidoni, Henin, Holm, Liotard, McDonald, Maštálka, Meijer, Morgantini, Musacchio, Papadimoulis, Pflüger, Ransdorf, Remek, Rizzo, Seppänen, Søndergaard, Svensson, Triantaphyllides, Uca, Wagenknecht, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Bonde, Georgiou, Krupa, Sinnott, Tomczak
ITS: Dillen, Romagnoli
NI: Allister, Belohorská, Giertych, Helmer, Martin Hans-Peter
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Angelakas, Antoniozzi, Ashworth, Atkins, Audy, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Becsey, Belet, Berend, Böge, Bonsignore, Bowis, Braghetto, Brejc, Brepoels, Březina, Brok, Brunetta, Burke, Bushill-Matthews, Busuttil, Callanan, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, del Castillo Vera, Chichester, Chmielewski, Coelho, Daul, De Blasio, Dehaene, Demetriou, Descamps, Deva, Díaz de Mera García Consuegra, Dimitrakopoulos, Dover, Doyle, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Esteves, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Florenz, Fontaine, Fraga Estévez, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Galeote, Ganţ, Garriga Polledo, Gauzès, Gewalt, Gklavakis, Glattfelder, Goepel, Graça Moura, Gräßle, Grosch, Grossetête, Gyürk, Handzlik, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Hieronymi, Hoppenstedt, Hudacký, Hybášková, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jackson, Jałowiecki, Jarzembowski, Jeggle, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Kamall, Karas, Kasoulides, Kauppi, Kelam, Kirkhope, Kónya-Hamar, Korhola, Kratsa-Tsagaropoulou, Kudrycka, Lamassoure, Landsbergis, De Lange, Langen, Langendries, Lehne, Liese, Lombardo, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, Mann Thomas, Mantovani, Marinescu, Marques, Martens, Matsis, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Méndez de Vigo, Mikolášik, Millán Mon, Mladenov, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Novak, Olajos, Olbrycht, Őry, Pack, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Parish, Patriciello, Petre, Pieper, Pīks, Pinheiro, Pleštinská, Podestà, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Ribeiro e Castro, Roithová, Rübig, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Sartori, Saryusz-Wolski, Schinas, Schöpflin, Schröder, Schwab, Seeber, Siekierski, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stevenson, Stubb, Sturdy, Sudre, Szabó, Szájer, Tajani, Tannock, Thyssen, Ţîrle, Toubon, Trakatellis, Urutchev, Vakalis, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Veneto, Vernola, Vidal-Quadras, Vlasto, Weisgerber, Wieland, Wohlin, Wortmann-Kool, Záborská, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zwiefka
PSE: Andersson, Arif, Arnaoutakis, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Battilocchio, Batzeli, Beňová, Berès, Berman, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Bullmann, Van den Burg, Busquin, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Castex, Cercas, Christensen, Corbett, Corbey, Corda, Cottigny, De Keyser, De Michelis, De Rossa, Désir, De Vits, Dîncu, Dobolyi, Douay, Dührkop Dührkop, El Khadraoui, Estrela, Ettl, Evans Robert, Färm, Falbr, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Golik, Gomes, Gottardi, Grabowska, Grech, Groote, Gurmai, Guy-Quint, Hänsch, Hamon, Harangozó, Hasse Ferreira, Haug, Hazan, Herczog, Honeyball, Howitt, Hughes, Hutchinson, Iotova, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kindermann, Kinnock, Kirilov, Koppa, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Laignel, Lambrinidis, Lavarra, Lefrançois, Lehtinen, Leichtfried, Leinen, Lévai, Liberadzki, Locatelli, Lyubcheva, McAvan, McCarthy, Madeira, Maňka, Mann Erika, Martin David, Martínez Martínez, Matsouka, Medina Ortega, Moreno Sánchez, Morgan, Myller, Napoletano, Navarro, Neris, Occhetto, Öger, Paasilinna, Paleckis, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Patrie, Peillon, Piecyk, Pinior, Pittella, Podgorean, Poignant, Prets, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Roure, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Schaldemose, Scheele, Schulz, Segelström, Severin, Simpson, Siwiec, Skinner, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Tarand, Thomsen, Titley, Trautmann, Valenciano Martínez-Orozco, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Vigenin, Walter, Weber Henri, Weiler, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Angelilli, Foglietta, Kristovskis, Poli Bortone, Rogalski, Tatarella, Vaidere, Zīle
Verts/ALE: Aubert, Bennahmias, Breyer, Buitenweg, Cramer, Evans Jill, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Horáček, Hudghton, Isler Béguin, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Smith, Staes, Trüpel, Turmes, Ždanoka
Κατά: 92
ALDE: Manders, Sbarbati, Van Hecke, Veraldi
GUE/NGL: Kaufmann, Markov, Portas
IND/DEM: Batten, Belder, Blokland, Booth, Clark, Farage, Goudin, Knapman, Louis, Lundgren, Nattrass, Titford, Wise, Wojciechowski Bernard, Železný
ITS: Coşea, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Pen Marine, Le Rachinel, Mihăescu, Moisuc, Mussolini, Popeangă, Schenardi, Stănescu
NI: Baco, Bobošíková
PPE-DE: Bradbourn, Cabrnoch, Cederschiöld, De Veyrac, Duchoň, Elles, Fajmon, Fjellner, Gomolka, de Grandes Pascual, Higgins, Iacob-Ridzi, Klaß, Lewandowski, Mato Adrover, Oomen-Ruijten, Ouzký, Reul, Rudi Ubeda, Silva Peneda, Škottová, Sommer, Sonik, Strejček, Vlasák, Zahradil, Zvěřina
PSE: Dumitrescu, Goebbels, Kósáné Kovács, Miguélez Ramos
UEN: Aylward, Bielan, Crowley, Czarnecki Marek Aleksander, Czarnecki Ryszard, Didžiokas, Foltyn-Kubicka, Grabowski, Krasts, Kuc, Kuźmiuk, Libicki, Maldeikis, Masiel, Ó Neachtain, Pęk, Piotrowski, Podkański, Rutowicz, Ryan, Szymański, Tomaszewska, Wojciechowski Janusz, Zapałowski
Verts/ALE: Voggenhuber
Αποχές: 29
ALDE: Cavada, Geremek
GUE/NGL: Manolakou, Pafilis
IND/DEM: Coûteaux
ITS: Buruiană-Aprodu
NI: Kozlík, Rivera
PPE-DE: Deß, Freitas, Klamt, Koch, Konrad, Lauk, Lechner, Ulmer
PSE: Bulfon, Creţu Corina, Mihalache
UEN: Borghezio, Bossi, Camre, Gobbo, Janowski, Roszkowski, Speroni
Verts/ALE: van Buitenen, Jonckheer, Kallenbach
52. Έκθεση Florenz A6-0336/2007
τροπολογία 6
Υπέρ: 214
ALDE: Manders, Sbarbati, Veraldi
IND/DEM: Batten, Belder, Blokland, Booth, Clark, Georgiou, Goudin, Louis, Lundgren, Wise, Železný
ITS: Buruiană-Aprodu, Claeys, Coşea, Dillen, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Pen Marine, Le Rachinel, Mihăescu, Moisuc, Popeangă, Schenardi, Stănescu, Vanhecke
NI: Belohorská, Bobošíková
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Antoniozzi, Audy, Barsi-Pataky, Bauer, Becsey, Belet, Berend, Böge, Bonsignore, Bradbourn, Braghetto, Brejc, Brepoels, Březina, Brok, Brunetta, Burke, Busuttil, Cabrnoch, Callanan, Casa, Casini, Castiglione, del Castillo Vera, Cederschiöld, Chmielewski, De Blasio, Demetriou, Deß, Díaz de Mera García Consuegra, Doyle, Duchoň, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Elles, Fajmon, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Fjellner, Florenz, Fontaine, Fraga Estévez, Friedrich, Gál, Gaľa, Galeote, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Gewalt, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Graça Moura, Gräßle, de Grandes Pascual, Gyürk, Handzlik, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Hieronymi, Higgins, Hoppenstedt, Hudacký, Hybášková, Iacob-Ridzi, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jałowiecki, Jarzembowski, Jeggle, Kaczmarek, Karas, Kasoulides, Kauppi, Kelam, Klamt, Klaß, Kónya-Hamar, Kudrycka, Lamassoure, Landsbergis, De Lange, Langen, Langendries, Lehne, Lewandowski, Liese, Lombardo, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, Mann Thomas, Mantovani, Marinescu, Marques, Martens, Mato Adrover, Matsis, Mauro, Mayer, Mayor Oreja, Méndez de Vigo, Millán Mon, Mladenov, Montoro Romero, Nassauer, Niebler, van Nistelrooij, Novak, Olajos, Olbrycht, Őry, Ouzký, Pack, Patriciello, Petre, Pīks, Pinheiro, Podestà, Posselt, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Ribeiro e Castro, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Salafranca Sánchez-Neyra, Sartori, Schöpflin, Schröder, Schwab, Seeber, Siekierski, Silva Peneda, Škottová, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Strejček, Stubb, Szabó, Szájer, Tajani, Ulmer, Urutchev, Varela Suanzes-Carpegna, Veneto, Vernola, Vidal-Quadras, Vlasák, Weisgerber, Wieland, Wohlin, Wortmann-Kool, Záborská, Zahradil, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zvěřina, Zwiefka
PSE: Dobolyi, Glante, Golik, Lehtinen, Napoletano, Pittella, Schaldemose, Schulz
Verts/ALE: Voggenhuber
Κατά: 416
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Andria, Baeva, Bărbuleţiu, Beaupuy, Birutis, Bourlanges, Bowles, Budreikaitė, Busk, Cappato, Carlshamre, Chatzimarkakis, Ciornei, Cocilovo, Cornillet, Degutis, Deprez, Dičkutė, Drčar Murko, Duff, Ek, Ferrari, Fourtou, Gentvilas, Gibault, Griesbeck, Hall, Harkin, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Kazak, Klinz, Koch-Mehrin, Krahmer, Kułakowski, Lambsdorff, Laperrouze, Lax, Losco, Ludford, Lynne, Maaten, Matsakis, Mohácsi, Morillon, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Pannella, Piskorski, Pistelli, Pohjamo, Polfer, Prodi, Raeva, Ries, Samuelsen, Schmidt Olle, Schuth, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Susta, Szent-Iványi, Takkula, Toia, Toma, Vălean, Virrankoski, Wallis, Watson
GUE/NGL: Agnoletto, Aita, Brie, de Brún, Flasarová, Guidoni, Henin, Holm, Liotard, McDonald, Manolakou, Maštálka, Meijer, Morgantini, Musacchio, Pafilis, Papadimoulis, Pflüger, Ransdorf, Remek, Rizzo, Seppänen, Søndergaard, Svensson, Triantaphyllides, Uca, Wagenknecht, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Bonde, Farage, Krupa, Sinnott, Titford, Tomczak, Wojciechowski Bernard
ITS: Mussolini, Romagnoli
NI: Allister, Giertych, Helmer, Martin Hans-Peter, Rivera
PPE-DE: Angelakas, Ashworth, Atkins, Beazley, Bowis, Bushill-Matthews, Caspary, Chichester, Coelho, Daul, Dehaene, Descamps, Deva, Dimitrakopoulos, Dover, Esteves, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gklavakis, Grosch, Grossetête, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Jackson, Jordan Cizelj, Kamall, Kirkhope, Korhola, Kratsa-Tsagaropoulou, Mavrommatis, Mikolášik, Morin, Musotto, Nicholson, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Parish, Pieper, Protasiewicz, Purvis, Saïfi, Saryusz-Wolski, Schinas, Stevenson, Sturdy, Sudre, Tannock, Thyssen, Ţîrle, Toubon, Trakatellis, Vakalis, Van Orden, Varvitsiotis, Vlasto
PSE: Andersson, Arif, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Battilocchio, Beňová, Berès, Berman, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Bullmann, Van den Burg, Busquin, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Castex, Cercas, Christensen, Corbett, Corbey, Corda, Cottigny, De Keyser, De Michelis, De Rossa, Désir, De Vits, Dîncu, Douay, Dührkop Dührkop, Dumitrescu, El Khadraoui, Estrela, Ettl, Evans Robert, Färm, Falbr, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Geringer de Oedenberg, Gierek, Gomes, Gottardi, Grabowska, Grech, Groote, Gurmai, Guy-Quint, Hänsch, Hamon, Harangozó, Hasse Ferreira, Haug, Hazan, Herczog, Honeyball, Howitt, Hughes, Hutchinson, Jacobs, Jørgensen, Kindermann, Kinnock, Kirilov, Koppa, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Laignel, Lavarra, Lefrançois, Leichtfried, Leinen, Lévai, Liberadzki, Locatelli, Lyubcheva, McAvan, McCarthy, Madeira, Maňka, Mann Erika, Martin David, Martínez Martínez, Medina Ortega, Miguélez Ramos, Moreno Sánchez, Morgan, Myller, Navarro, Neris, Öger, Paasilinna, Paleckis, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Patrie, Peillon, Piecyk, Pinior, Podgorean, Poignant, Prets, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Roure, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Scheele, Segelström, Severin, Simpson, Siwiec, Skinner, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Tarand, Thomsen, Titley, Valenciano Martínez-Orozco, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Vigenin, Walter, Weber Henri, Weiler, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Angelilli, Aylward, Bielan, Borghezio, Bossi, Camre, Crowley, Czarnecki Marek Aleksander, Didžiokas, Foglietta, Foltyn-Kubicka, Gobbo, Grabowski, Janowski, Krasts, Kristovskis, Kuc, Kuźmiuk, La Russa, Libicki, Maldeikis, Masiel, Ó Neachtain, Pęk, Piotrowski, Podkański, Poli Bortone, Rogalski, Roszkowski, Rutowicz, Ryan, Speroni, Tatarella, Vaidere, Wojciechowski Janusz, Zapałowski, Zīle
Verts/ALE: Aubert, Auken, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Cramer, Evans Jill, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Horáček, Hudghton, Isler Béguin, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Smith, Staes, Trüpel, Turmes, Ždanoka
Αποχές: 30
ALDE: Buşoi, Cavada, Geremek, Van Hecke
GUE/NGL: Figueiredo, Guerreiro, Kaufmann, Markov, Portas
IND/DEM: Coûteaux, Knapman
NI: Kozlík
PPE-DE: De Veyrac, Freitas, Koch, Konrad, Lauk, Lechner, Pleštinská
PSE: Arnaoutakis, Batzeli, Bulfon, Creţu Corina, Kósáné Kovács, Lambrinidis, Matsouka, Mihalache, Occhetto
Verts/ALE: Bennahmias, van Buitenen
Διορθώσεις και προθέσεις ψήφου
Κατά: Christel Schaldemose
53. Έκθεση Florenz A6-0336/2007
τροπολογία 5
Υπέρ: 422
ALDE: Cocilovo, Degutis, Deprez, Manders, Piskorski, Van Hecke
GUE/NGL: Holm, Kaufmann, Liotard, Markov, Meijer, Portas, Seppänen, Søndergaard, Svensson
IND/DEM: Bonde, Booth, Clark, Farage, Georgiou, Goudin, Louis, Lundgren, Titford, Wise, Železný
ITS: Buruiană-Aprodu, Claeys, Coşea, Dillen, Gollnisch, Lang, Le Pen Marine, Le Rachinel, Moisuc, Popeangă, Schenardi, Stănescu
NI: Bobošíková, Helmer, Rivera
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Antoniozzi, Ashworth, Atkins, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Becsey, Belet, Berend, Bonsignore, Bowis, Bradbourn, Braghetto, Brejc, Brepoels, Březina, Brok, Brunetta, Burke, Bushill-Matthews, Busuttil, Cabrnoch, Callanan, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, del Castillo Vera, Cederschiöld, Chichester, Chmielewski, De Blasio, Dehaene, Demetriou, Deß, Deva, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Dimitrakopoulos, Dover, Doyle, Duchoň, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Elles, Fajmon, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Fjellner, Florenz, Fontaine, Fraga Estévez, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Galeote, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gewalt, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Graça Moura, Gräßle, de Grandes Pascual, Grosch, Gyürk, Handzlik, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Hieronymi, Higgins, Hoppenstedt, Hudacký, Hybášková, Iacob-Ridzi, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jackson, Jałowiecki, Jarzembowski, Jeggle, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Kamall, Karas, Kasoulides, Kauppi, Kelam, Kirkhope, Klamt, Klaß, Kónya-Hamar, Kudrycka, Lamassoure, Landsbergis, De Lange, Langen, Langendries, Lauk, Lehne, Lewandowski, Liese, Lombardo, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, Mann Thomas, Mantovani, Marinescu, Marques, Martens, Mato Adrover, Matsis, Mauro, Mayer, Mayor Oreja, Méndez de Vigo, Millán Mon, Mladenov, Montoro Romero, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Novak, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Ouzký, Pack, Parish, Patriciello, Petre, Pieper, Pīks, Pinheiro, Podestà, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Ribeiro e Castro, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Salafranca Sánchez-Neyra, Sartori, Saryusz-Wolski, Schöpflin, Schröder, Schwab, Seeber, Siekierski, Silva Peneda, Škottová, Sommer, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stevenson, Strejček, Stubb, Sturdy, Szabó, Szájer, Tajani, Tannock, Thyssen, Ulmer, Urutchev, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Veneto, Vernola, Vidal-Quadras, Vlasák, Weisgerber, Wieland, Wohlin, Wortmann-Kool, Záborská, Zahradil, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zvěřina, Zwiefka
PSE: Andersson, Arif, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Battilocchio, Beňová, Berès, Berman, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Bullmann, Van den Burg, Busquin, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Castex, Cercas, Christensen, Corbett, Corbey, Corda, Cottigny, De Keyser, De Michelis, De Rossa, Désir, Dîncu, Douay, Dührkop Dührkop, Dumitrescu, El Khadraoui, Estrela, Evans Robert, Färm, Falbr, Fava, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Golik, Gomes, Gottardi, Grabowska, Grech, Groote, Guy-Quint, Hänsch, Hamon, Harangozó, Hasse Ferreira, Haug, Hazan, Herczog, Honeyball, Howitt, Hughes, Hutchinson, Iotova, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kindermann, Kinnock, Kirilov, Koppa, Kósáné Kovács, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Laignel, Lavarra, Lefrançois, Lehtinen, Leichtfried, Leinen, Lévai, Liberadzki, Locatelli, Lyubcheva, McAvan, McCarthy, Madeira, Maňka, Mann Erika, Martin David, Martínez Martínez, Medina Ortega, Moreno Sánchez, Morgan, Myller, Napoletano, Navarro, Neris, Öger, Paasilinna, Paleckis, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Patrie, Peillon, Piecyk, Pinior, Pittella, Podgorean, Poignant, Prets, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Roure, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Schaldemose, Scheele, Schulz, Segelström, Severin, Simpson, Sornosa Martínez, Stihler, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Tarand, Titley, Trautmann, Valenciano Martínez-Orozco, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Vigenin, Walter, Weber Henri, Weiler, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Angelilli, Borghezio, Bossi, Czarnecki Marek Aleksander, Didžiokas, Gobbo, Maldeikis, Masiel, Poli Bortone, Speroni, Tatarella
Κατά: 209
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Andria, Baeva, Bărbuleţiu, Beaupuy, Birutis, Bourlanges, Bowles, Budreikaitė, Busk, Buşoi, Cappato, Carlshamre, Chatzimarkakis, Ciornei, Cornillet, Dičkutė, Drčar Murko, Duff, Ek, Ferrari, Fourtou, Gentvilas, Gibault, Griesbeck, Hall, Harkin, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Kazak, Klinz, Koch-Mehrin, Krahmer, Kułakowski, Lambsdorff, Laperrouze, Lax, Losco, Ludford, Lynne, Maaten, Matsakis, Mohácsi, Morillon, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Pannella, Pistelli, Pohjamo, Polfer, Prodi, Raeva, Ries, Samuelsen, Sbarbati, Schmidt Olle, Schuth, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Susta, Szent-Iványi, Takkula, Toia, Toma, Vălean, Veraldi, Virrankoski, Wallis, Watson
GUE/NGL: Agnoletto, Aita, Brie, Catania, Flasarová, Guidoni, Henin, Manolakou, Maštálka, Morgantini, Musacchio, Pafilis, Papadimoulis, Pflüger, Ransdorf, Rizzo, Triantaphyllides, Uca, Wagenknecht, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Belder, Blokland, Krupa, Sinnott, Tomczak, Wojciechowski Bernard
ITS: Mussolini, Romagnoli
NI: Allister, Giertych, Martin Hans-Peter
PPE-DE: Angelakas, Audy, Coelho, Daul, Descamps, Gaubert, Gauzès, Gklavakis, Grossetête, Korhola, Kratsa-Tsagaropoulou, Mavrommatis, Mikolášik, Morin, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Saïfi, Schinas, Sudre, Ţîrle, Toubon, Trakatellis, Vakalis, Varvitsiotis, Vlasto
PSE: Arnaoutakis, Batzeli, Casaca, De Vits, Dobolyi, Ettl, Fazakas, Goebbels, Lambrinidis, Matsouka, Miguélez Ramos, Occhetto, Siwiec, Thomsen
UEN: Aylward, Bielan, Crowley, Foltyn-Kubicka, Grabowski, Janowski, Krasts, Kristovskis, Kuc, Kuźmiuk, Libicki, Ó Neachtain, Pęk, Piotrowski, Podkański, Rogalski, Roszkowski, Rutowicz, Ryan, Tomaszewska, Vaidere, Wojciechowski Janusz, Zapałowski, Zīle
Verts/ALE: Aubert, Auken, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Cramer, Evans Jill, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Horáček, Hudghton, Isler Béguin, Jonckheer, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Smith, Staes, Trüpel, Turmes, Ždanoka
Αποχές: 28
ALDE: Cavada, Geremek
GUE/NGL: de Brún, Figueiredo, Guerreiro, McDonald, Remek
IND/DEM: Batten, Coûteaux, Knapman
ITS: Le Pen Jean-Marie
NI: Belohorská, Kozlík
PPE-DE: Esteves, Freitas, Koch, Konrad, Lechner, Pleštinská, Sonik
PSE: Bulfon, Creţu Corina, Mihalache
UEN: Camre
Verts/ALE: Bennahmias, van Buitenen, Kallenbach, Voggenhuber
Διορθώσεις και προθέσεις ψήφου
Υπέρ: Britta Thomsen
Κατά: Elmar Brok
54. Έκθεση Florenz A6-0336/2007
ψήφισμα
Υπέρ: 561
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Andria, Baeva, Bărbuleţiu, Beaupuy, Birutis, Bourlanges, Bowles, Budreikaitė, Busk, Buşoi, Cappato, Carlshamre, Ciornei, Cocilovo, Cornillet, Degutis, Deprez, Drčar Murko, Duff, Ek, Ferrari, Fourtou, Gentvilas, Gibault, Hall, Harkin, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Kazak, Klinz, Koch-Mehrin, Krahmer, Kułakowski, Laperrouze, Lax, Losco, Ludford, Lynne, Maaten, Manders, Matsakis, Mohácsi, Morillon, Mulder, Newton Dunn, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Pannella, Piskorski, Pistelli, Pohjamo, Polfer, Prodi, Raeva, Ries, Samuelsen, Sbarbati, Schmidt Olle, Schuth, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Susta, Szent-Iványi, Takkula, Toma, Vălean, Veraldi, Virrankoski, Wallis, Watson
GUE/NGL: Agnoletto, Aita, Brie, Catania, de Brún, Flasarová, Guidoni, Henin, Holm, Liotard, McDonald, Manolakou, Maštálka, Meijer, Morgantini, Musacchio, Pafilis, Papadimoulis, Pflüger, Ransdorf, Remek, Rizzo, Seppänen, Søndergaard, Svensson, Triantaphyllides, Uca, Wagenknecht, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Belder, Blokland, Bonde, Sinnott, Tomczak, Wojciechowski Bernard
ITS: Coşea, Mihăescu, Romagnoli
NI: Allister, Belohorská, Giertych, Helmer, Kozlík, Martin Hans-Peter, Rivera
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Angelakas, Antoniozzi, Ashworth, Atkins, Audy, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Becsey, Belet, Böge, Bonsignore, Bowis, Braghetto, Brejc, Brepoels, Březina, Brok, Brunetta, Burke, Bushill-Matthews, Busuttil, Callanan, Casa, Casini, Castiglione, del Castillo Vera, Chichester, Chmielewski, Coelho, Daul, De Blasio, Dehaene, Demetriou, Descamps, Deß, Deva, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Dover, Doyle, Duka-Zólyomi, Ebner, Elles, Esteves, Fatuzzo, Fernández Martín, Florenz, Fontaine, Fraga Estévez, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Galeote, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gewalt, Gklavakis, Glattfelder, Goepel, Gräßle, de Grandes Pascual, Grosch, Grossetête, Gyürk, Handzlik, Harbour, Heaton-Harris, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Hieronymi, Higgins, Hoppenstedt, Hudacký, Iacob-Ridzi, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jackson, Jałowiecki, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Kamall, Karas, Kasoulides, Kauppi, Kelam, Kirkhope, Kónya-Hamar, Korhola, Kratsa-Tsagaropoulou, Kudrycka, Lamassoure, De Lange, Langen, Langendries, Lehne, Lewandowski, Liese, Lombardo, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, Mann Thomas, Mantovani, Marinescu, Marques, Martens, Mato Adrover, Matsis, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Méndez de Vigo, Mikolášik, Millán Mon, Mladenov, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Novak, Olajos, Olbrycht, Őry, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Parish, Patriciello, Petre, Pīks, Pinheiro, Podestà, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Queiró, Rack, Radwan, Ribeiro e Castro, Roithová, Rudi Ubeda, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Sartori, Saryusz-Wolski, Schinas, Schöpflin, Schröder, Seeber, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stevenson, Stubb, Sturdy, Sudre, Szabó, Szájer, Tajani, Tannock, Thyssen, Ţîrle, Toubon, Trakatellis, Ulmer, Urutchev, Vakalis, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Veneto, Vidal-Quadras, Vlasto, Weisgerber, Wohlin, Wortmann-Kool, Záborská, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zwiefka
PSE: Andersson, Arnaoutakis, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Battilocchio, Batzeli, Beňová, Berès, Berman, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Bullmann, Van den Burg, Busquin, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Castex, Cercas, Christensen, Corbett, Corbey, Corda, Cottigny, De Keyser, De Michelis, De Rossa, Désir, De Vits, Dîncu, Douay, Dührkop Dührkop, Dumitrescu, El Khadraoui, Estrela, Ettl, Evans Robert, Färm, Falbr, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Geringer de Oedenberg, Gierek, Golik, Gomes, Gottardi, Grabowska, Grech, Groote, Gurmai, Guy-Quint, Hänsch, Hamon, Harangozó, Hasse Ferreira, Haug, Hazan, Herczog, Honeyball, Howitt, Hughes, Hutchinson, Iotova, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kindermann, Kinnock, Kirilov, Koppa, Kósáné Kovács, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Laignel, Lambrinidis, Lavarra, Lefrançois, Lehtinen, Leichtfried, Leinen, Lévai, Liberadzki, Locatelli, Lyubcheva, McAvan, McCarthy, Madeira, Maňka, Mann Erika, Martin David, Martínez Martínez, Medina Ortega, Moreno Sánchez, Morgan, Myller, Napoletano, Navarro, Neris, Occhetto, Öger, Paasilinna, Paleckis, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Patrie, Peillon, Piecyk, Pinior, Pittella, Podgorean, Poignant, Prets, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Roure, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Schaldemose, Scheele, Schulz, Segelström, Severin, Simpson, Siwiec, Skinner, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Tarand, Thomsen, Titley, Trautmann, Valenciano Martínez-Orozco, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Vigenin, Walter, Weber Henri, Weiler, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Angelilli, Aylward, Bielan, Borghezio, Bossi, Camre, Crowley, Czarnecki Marek Aleksander, Didžiokas, Foglietta, Foltyn-Kubicka, Gobbo, Grabowski, Janowski, Krasts, Kristovskis, Kuźmiuk, Maldeikis, Masiel, Ó Neachtain, Piotrowski, Podkański, Poli Bortone, Rogalski, Roszkowski, Rutowicz, Ryan, Speroni, Szymański, Tatarella, Tomaszewska, Vaidere, Wojciechowski Janusz, Zīle
Verts/ALE: Aubert, Auken, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Cramer, Evans Jill, Flautre, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Horáček, Hudghton, Jonckheer, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Smith, Staes, Trüpel, Turmes, Ždanoka
Κατά: 63
ALDE: Chatzimarkakis, Griesbeck, Lambsdorff
GUE/NGL: Kaufmann, Portas
IND/DEM: Batten, Booth, Clark, Farage, Georgiou, Goudin, Krupa, Lundgren, Titford, Wise, Železný
NI: Bobošíková
PPE-DE: Berend, Bradbourn, Cabrnoch, Caspary, Cederschiöld, Duchoň, Ehler, Fajmon, Ferber, Fjellner, Gomolka, Graça Moura, Hannan, Jarzembowski, Jeggle, Klamt, Klaß, Koch, Konrad, Lauk, Lechner, Nassauer, Ouzký, Quisthoudt-Rowohl, Reul, Schwab, Silva Peneda, Škottová, Sommer, Strejček, Vlasák, Wieland, Zahradil, Zvěřina
PSE: Dobolyi, Glante, Goebbels, Miguélez Ramos
UEN: Czarnecki Ryszard, Kuc, La Russa, Libicki, Zapałowski
Verts/ALE: Bennahmias, Frassoni, Voggenhuber
Αποχές: 36
ALDE: Cavada, Dičkutė, Geremek, Neyts-Uyttebroeck, Van Hecke
GUE/NGL: Markov
IND/DEM: Coûteaux, Louis
ITS: Buruiană-Aprodu, Claeys, Dillen, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Pen Marine, Le Rachinel, Moisuc, Mussolini, Popeangă, Schenardi, Stănescu, Vanhecke
PPE-DE: Dimitrakopoulos, Freitas, Hybášková, Landsbergis, Pack, Pieper, Pleštinská, Siekierski
PSE: Bulfon, Matsouka, Mihalache
UEN: Pęk
Verts/ALE: van Buitenen, Kallenbach
Διορθώσεις και προθέσεις ψήφου
Κατά: Elmar Brok
55. B6-0376/2007 — Σχέσεις ΕΕ-Τουρκία
τροπολογία 15
Υπέρ: 65
ALDE: Matsakis
GUE/NGL: Meijer
IND/DEM: Coûteaux, Georgiou, Krupa, Louis, Tomczak, Wojciechowski Bernard, Železný
ITS: Claeys, Coşea, Dillen, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Pen Marine, Le Rachinel, Mihăescu, Moisuc, Mussolini, Popeangă, Romagnoli, Schenardi, Stănescu, Vanhecke
NI: Giertych
PPE-DE: Brejc, Demetriou, Dimitrakopoulos, Gklavakis, Kasoulides, Kelam, Kratsa-Tsagaropoulou, Matsis, Mavrommatis, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Schinas, Trakatellis, Vakalis, Varvitsiotis, Záborská
PSE: Paasilinna
UEN: Borghezio, Bossi, Camre, Czarnecki Ryszard, Foltyn-Kubicka, Gobbo, Grabowski, Janowski, Krasts, Kuc, Kuźmiuk, Maldeikis, Pęk, Piotrowski, Podkański, Rogalski, Roszkowski, Rutowicz, Speroni, Tomaszewska, Wojciechowski Janusz, Zapałowski
Κατά: 539
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Andria, Attwooll, Baeva, Bărbuleţiu, Beaupuy, Birutis, Bourlanges, Bowles, Budreikaitė, Busk, Buşoi, Cappato, Carlshamre, Cavada, Chatzimarkakis, Ciornei, Cocilovo, Cornillet, Degutis, Deprez, Dičkutė, Drčar Murko, Duff, Ek, Ferrari, Fourtou, Gentvilas, Geremek, Gibault, Griesbeck, Hall, Harkin, Hellvig, in 't Veld, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Kazak, Klinz, Koch-Mehrin, Krahmer, Kułakowski, Lambsdorff, Laperrouze, Lax, Losco, Ludford, Lynne, Maaten, Manders, Mohácsi, Morillon, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Pannella, Piskorski, Pistelli, Pohjamo, Polfer, Prodi, Raeva, Ries, Samuelsen, Sbarbati, Schmidt Olle, Schuth, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Susta, Szent-Iványi, Takkula, Toia, Toma, Vălean, Van Hecke, Veraldi, Wallis, Watson
GUE/NGL: Agnoletto, Aita, Brie, Catania, Figueiredo, Flasarová, Guerreiro, Guidoni, Kaufmann, Maštálka, Morgantini, Musacchio, Papadimoulis, Pflüger, Portas, Ransdorf, Remek, Rizzo, Uca, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Batten, Booth, Goudin, Knapman, Lundgren, Sinnott, Wise
NI: Belohorská, Bobošíková, Helmer, Martin Hans-Peter, Rivera
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Antoniozzi, Ashworth, Atkins, Audy, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Becsey, Belet, Berend, Böge, Bonsignore, Bowis, Braghetto, Brepoels, Březina, Brok, Brunetta, Burke, Bushill-Matthews, Busuttil, Cabrnoch, Callanan, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, del Castillo Vera, Cederschiöld, Chichester, Chmielewski, Coelho, Daul, De Blasio, Dehaene, Descamps, Deva, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Dover, Doyle, Duchoň, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Elles, Esteves, Fajmon, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Fontaine, Fraga Estévez, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Galeote, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gewalt, Glattfelder, Gomolka, Graça Moura, Gräßle, de Grandes Pascual, Grossetête, Gyürk, Handzlik, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Hieronymi, Higgins, Hoppenstedt, Hudacký, Hybášková, Iacob-Ridzi, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jackson, Jałowiecki, Jeggle, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Kamall, Karas, Kauppi, Kirkhope, Klamt, Klaß, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Korhola, Lamassoure, Landsbergis, De Lange, Langen, Langendries, Lechner, Lehne, Liese, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, Mantovani, Marinescu, Marques, Martens, Mato Adrover, Mauro, Mayer, Mayor Oreja, Méndez de Vigo, Mikolášik, Millán Mon, Mladenov, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Novak, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Ouzký, Pack, Parish, Patriciello, Petre, Pieper, Pīks, Pinheiro, Podestà, Protasiewicz, Purvis, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Ribeiro e Castro, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Sartori, Saryusz-Wolski, Schöpflin, Schröder, Seeber, Siekierski, Silva Peneda, Škottová, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Strejček, Sturdy, Sudre, Szabó, Szájer, Tajani, Thyssen, Ţîrle, Toubon, Ulmer, Urutchev, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Veneto, Vernola, Vidal-Quadras, Vlasák, Vlasto, Weisgerber, Wieland, Wohlin, Wortmann-Kool, Zahradil, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zvěřina, Zwiefka
PSE: Andersson, Arif, Arnaoutakis, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Battilocchio, Batzeli, Beňová, Berès, Berman, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Bulfon, Van den Burg, Busquin, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Castex, Cercas, Christensen, Corbett, Corbey, Corda, Cottigny, De Keyser, De Michelis, De Rossa, Désir, De Vits, Dîncu, Dobolyi, Douay, Dührkop Dührkop, Dumitrescu, El Khadraoui, Estrela, Ettl, Evans Robert, Färm, Falbr, Fazakas, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Goebbels, Golik, Gomes, Gottardi, Grabowska, Grech, Groote, Gurmai, Guy-Quint, Hänsch, Hamon, Harangozó, Hasse Ferreira, Haug, Hazan, Hegyi, Herczog, Honeyball, Howitt, Hughes, Hutchinson, Iotova, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kindermann, Kinnock, Kirilov, Koppa, Kósáné Kovács, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Laignel, Lambrinidis, Lavarra, Lefrançois, Lehtinen, Leichtfried, Leinen, Lévai, Liberadzki, Lyubcheva, McAvan, McCarthy, Madeira, Maňka, Mann Erika, Martin David, Martínez Martínez, Matsouka, Medina Ortega, Miguélez Ramos, Mihalache, Moreno Sánchez, Morgan, Myller, Napoletano, Navarro, Neris, Öger, Paleckis, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Patrie, Peillon, Piecyk, Podgorean, Poignant, Prets, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Roure, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Schaldemose, Scheele, Schulz, Segelström, Severin, Simpson, Siwiec, Skinner, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Tarand, Titley, Trautmann, Valenciano Martínez-Orozco, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Vigenin, Weiler, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García
UEN: Angelilli, Crowley, Didžiokas, Kristovskis, La Russa, Masiel, Poli Bortone, Tatarella, Vaidere, Zīle
Verts/ALE: Aubert, Auken, Bennahmias, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Cramer, Evans Jill, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Horáček, Hudghton, Isler Béguin, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Smith, Staes, Trüpel, Turmes, Ždanoka
Αποχές: 22
GUE/NGL: de Brún, Henin, Holm, Liotard, McDonald, Seppänen, Svensson
IND/DEM: Belder, Blokland, Bonde
ITS: Buruiană-Aprodu
NI: Allister
PPE-DE: Deß, Lauk, Pleštinská, Posselt, Schwab
UEN: Bielan, Foglietta, Libicki
Verts/ALE: van Buitenen, Voggenhuber
Διορθώσεις και προθέσεις ψήφου
Κατά: Britta Thomsen
56. B6-0376/2007 — Σχέσεις ΕΕ-Τουρκία
τροπολογία 16
Υπέρ: 78
ALDE: Budreikaitė, Matsakis
GUE/NGL: Meijer, Portas
IND/DEM: Coûteaux, Georgiou, Krupa, Louis, Tomczak, Wojciechowski Bernard, Železný
ITS: Buruiană-Aprodu, Coşea, Dillen, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Pen Marine, Le Rachinel, Mihăescu, Mussolini, Popeangă, Romagnoli, Schenardi, Stănescu
NI: Giertych
PPE-DE: Cederschiöld, Demetriou, Dimitrakopoulos, Gklavakis, Herranz García, Herrero-Tejedor, Kasoulides, Kelam, Marinescu, Mato Adrover, Matsis, Mauro, Millán Mon, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Schinas, Varvitsiotis, Záborská
PSE: Botopoulos, Cottigny, Dobolyi, Dumitrescu
UEN: Bielan, Borghezio, Bossi, Camre, Czarnecki Ryszard, Foltyn-Kubicka, Gobbo, Grabowski, Janowski, Kuc, Kuźmiuk, Libicki, Masiel, Pęk, Piotrowski, Rogalski, Roszkowski, Speroni, Szymański, Tomaszewska, Wojciechowski Janusz, Zapałowski
Verts/ALE: Auken, Breyer, Frassoni, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Onesta, Voggenhuber
Κατά: 512
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Andria, Attwooll, Baeva, Bărbuleţiu, Beaupuy, Birutis, Bowles, Busk, Buşoi, Cappato, Carlshamre, Cavada, Chatzimarkakis, Ciornei, Cocilovo, Cornillet, Degutis, Deprez, Drčar Murko, Duff, Ek, Ferrari, Fourtou, Gentvilas, Geremek, Gibault, Griesbeck, Hall, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Kazak, Klinz, Koch-Mehrin, Krahmer, Kułakowski, Lambsdorff, Laperrouze, Lax, Losco, Ludford, Lynne, Maaten, Manders, Mohácsi, Morillon, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Pannella, Pistelli, Pohjamo, Prodi, Raeva, Ries, Sbarbati, Schmidt Olle, Schuth, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Susta, Szent-Iványi, Takkula, Toia, Toma, Vălean, Van Hecke, Veraldi, Virrankoski, Wallis, Watson
GUE/NGL: Agnoletto, Aita, Brie, Catania, de Brún, Flasarová, Kaufmann, McDonald, Markov, Maštálka, Morgantini, Musacchio, Papadimoulis, Ransdorf, Remek, Rizzo, Uca, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Batten, Booth, Goudin, Knapman, Lundgren, Sinnott, Wise
NI: Belohorská, Bobošíková, Rivera
PPE-DE: Albertini, Andrikienė, Antoniozzi, Ashworth, Atkins, Audy, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Becsey, Belet, Berend, Böge, Bonsignore, Bowis, Braghetto, Brepoels, Březina, Brok, Brunetta, Burke, Bushill-Matthews, Busuttil, Cabrnoch, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, del Castillo Vera, Chichester, Coelho, Daul, De Blasio, Dehaene, Descamps, Deva, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Dover, Doyle, Duchoň, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Elles, Esteves, Fajmon, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Fjellner, Fontaine, Fraga Estévez, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Galeote, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gewalt, Glattfelder, Gomolka, Graça Moura, Gräßle, de Grandes Pascual, Grosch, Grossetête, Gyürk, Handzlik, Hannan, Harbour, Hennicot-Schoepges, Hieronymi, Higgins, Hoppenstedt, Hudacký, Hybášková, Iacob-Ridzi, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jackson, Jałowiecki, Jeggle, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Kamall, Karas, Kauppi, Kirkhope, Klamt, Klaß, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Korhola, Kratsa-Tsagaropoulou, Kudrycka, Lamassoure, Landsbergis, De Lange, Langen, Langendries, Lauk, Lechner, Lehne, Liese, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, Mann Thomas, Mantovani, Martens, Mayer, Mayor Oreja, Méndez de Vigo, Mikolášik, Mladenov, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Novak, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Ouzký, Pack, Parish, Patriciello, Pieper, Pīks, Pinheiro, Pleštinská, Podestà, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Sartori, Saryusz-Wolski, Schöpflin, Schröder, Schwab, Seeber, Siekierski, Silva Peneda, Škottová, Sommer, Sonik, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stevenson, Strejček, Stubb, Sudre, Szabó, Szájer, Tajani, Thyssen, Ţîrle, Trakatellis, Ulmer, Urutchev, Vakalis, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Veneto, Vernola, Vidal-Quadras, Vlasák, Vlasto, Weisgerber, Wieland, Wohlin, Wortmann-Kool, Zahradil, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zvěřina, Zwiefka
PSE: Andersson, Arif, Arnaoutakis, Athanasiu, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Battilocchio, Batzeli, Beňová, Berès, Berman, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Bourzai, Bozkurt, Bulfon, Van den Burg, Busquin, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Castex, Cercas, Christensen, Corbett, Corbey, Corda, De Keyser, De Michelis, De Rossa, Désir, De Vits, Dîncu, Douay, Dührkop Dührkop, El Khadraoui, Estrela, Ettl, Färm, Fazakas, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Goebbels, Golik, Gomes, Gottardi, Grabowska, Grech, Groote, Gurmai, Guy-Quint, Hänsch, Hamon, Harangozó, Hasse Ferreira, Haug, Hazan, Hegyi, Herczog, Honeyball, Howitt, Hughes, Hutchinson, Iotova, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kindermann, Kinnock, Kirilov, Koppa, Kósáné Kovács, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Laignel, Lambrinidis, Lavarra, Lefrançois, Lehtinen, Leichtfried, Leinen, Lévai, Liberadzki, Lyubcheva, McAvan, McCarthy, Madeira, Maňka, Mann Erika, Martin David, Martínez Martínez, Medina Ortega, Miguélez Ramos, Mihalache, Moreno Sánchez, Morgan, Myller, Napoletano, Navarro, Neris, Öger, Paasilinna, Paleckis, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Patrie, Peillon, Pinior, Pittella, Podgorean, Poignant, Prets, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Roure, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Schaldemose, Scheele, Schulz, Segelström, Severin, Simpson, Siwiec, Skinner, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swoboda, Tabajdi, Tarand, Thomsen, Titley, Trautmann, Valenciano Martínez-Orozco, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Vigenin, Weber Henri, Weiler, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García
UEN: Angelilli, Crowley, Didžiokas, Foglietta, Krasts, Kristovskis, La Russa, Maldeikis, Poli Bortone, Vaidere, Zīle
Verts/ALE: Aubert, Bennahmias, Buitenweg, Cohn-Bendit, Cramer, Flautre, Graefe zu Baringdorf, Hassi, Horáček, Isler Béguin, Jonckheer, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Smith, Staes, Trüpel, Turmes
Αποχές: 20
ALDE: Harkin
GUE/NGL: Henin, Holm, Liotard, Seppänen, Svensson
IND/DEM: Belder, Blokland, Bonde
ITS: Moisuc
NI: Allister
PPE-DE: Brejc, Deß, Mavrommatis
PSE: Matsouka
Verts/ALE: van Buitenen, Evans Jill, Hudghton, Kallenbach, Ždanoka
Διορθώσεις και προθέσεις ψήφου
Υπέρ: Rodi Kratsa-Tsagaropoulou
Κατά: Charlotte Cederschiöld, Maria Matsouka
57. B6-0376/2007 — Σχέσεις ΕΕ-Τουρκία
τροπολογία 25
Υπέρ: 179
ALDE: Alvaro, Beaupuy, Budreikaitė, Cavada, Chatzimarkakis, Cornillet, Degutis, Deprez, Dičkutė, Drčar Murko, Gibault, Griesbeck, Laperrouze, Matsakis, Ortuondo Larrea, Pannella, Piskorski, Ries
GUE/NGL: Agnoletto, Aita, Catania, de Brún, Flasarová, Henin, Holm, Kaufmann, Liotard, McDonald, Manolakou, Markov, Maštálka, Meijer, Morgantini, Musacchio, Pafilis, Papadimoulis, Pflüger, Ransdorf, Remek, Seppänen, Svensson, Triantaphyllides, Uca, Wagenknecht, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Belder, Blokland, Bonde, Coûteaux, Georgiou, Goudin, Krupa, Louis, Lundgren, Sinnott, Tomczak, Wojciechowski Bernard, Železný
ITS: Buruiană-Aprodu, Claeys, Coşea, Dillen, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Pen Marine, Le Rachinel, Mihăescu, Mussolini, Popeangă, Romagnoli, Schenardi, Stănescu, Vanhecke
NI: Allister, Giertych
PPE-DE: Angelakas, Ashworth, Atkins, Beazley, Brejc, Brepoels, Demetriou, Deß, Deva, Dimitrakopoulos, Dover, Elles, Gklavakis, Harbour, Kasoulides, Kelam, Kirkhope, Korhola, Kratsa-Tsagaropoulou, Matsis, Mauro, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Parish, Purvis, Schinas, Stevenson, Tannock, Toubon, Trakatellis, Vakalis, Varvitsiotis, Záborská
PSE: Arif, Arnaoutakis, Batzeli, Berès, Bono, Carlotti, Casaca, Castex, Cottigny, Désir, Dobolyi, Douay, Ferreira Anne, Gomes, Guy-Quint, Hamon, Koppa, Laignel, Lambrinidis, Lefrançois, Leinen, Matsouka, Myller, Neris, Patrie, Peillon, Poignant, Roure
UEN: Angelilli, Bielan, Borghezio, Bossi, Camre, Czarnecki Ryszard, Didžiokas, Foglietta, Foltyn-Kubicka, Gobbo, Grabowski, Janowski, Krasts, Kristovskis, Kuc, Kuźmiuk, La Russa, Libicki, Maldeikis, Masiel, Pęk, Piotrowski, Podkański, Poli Bortone, Rogalski, Roszkowski, Rutowicz, Speroni, Szymański, Tatarella, Tomaszewska, Vaidere, Wojciechowski Janusz, Zapałowski, Zīle
Verts/ALE: Bennahmias, Evans Jill, Flautre, Hudghton, Isler Béguin, Schlyter
Κατά: 411
ALDE: Andrejevs, Andria, Attwooll, Baeva, Bărbuleţiu, Birutis, Busk, Cappato, Carlshamre, Ciornei, Duff, Ek, Ferrari, Geremek, Hall, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Kazak, Koch-Mehrin, Krahmer, Kułakowski, Lambsdorff, Lax, Losco, Ludford, Lynne, Maaten, Manders, Mohácsi, Morillon, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Panayotov, Pistelli, Pohjamo, Prodi, Raeva, Sbarbati, Schmidt Olle, Schuth, Staniszewska, Sterckx, Susta, Szent-Iványi, Takkula, Toma, Vălean, Van Hecke, Veraldi, Virrankoski, Wallis, Watson
GUE/NGL: Portas
IND/DEM: Batten, Booth, Knapman, Wise
NI: Bobošíková, Rivera
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Audy, Barsi-Pataky, Bauer, Becsey, Berend, Böge, Bonsignore, Braghetto, Březina, Brok, Brunetta, Burke, Bushill-Matthews, Busuttil, Cabrnoch, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, del Castillo Vera, Cederschiöld, Chichester, Chmielewski, Coelho, Daul, De Blasio, Dehaene, Descamps, Díaz de Mera García Consuegra, Doyle, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Esteves, Fajmon, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Fjellner, Fontaine, Fraga Estévez, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Galeote, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gewalt, Glattfelder, Gomolka, Graça Moura, Gräßle, de Grandes Pascual, Grosch, Grossetête, Gyürk, Handzlik, Hannan, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Hieronymi, Higgins, Hoppenstedt, Hudacký, Hybášková, Iacob-Ridzi, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jackson, Jałowiecki, Jeggle, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Kamall, Karas, Kauppi, Klamt, Klaß, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Kudrycka, Lamassoure, Landsbergis, Langen, Langendries, Lauk, Lechner, Lehne, Liese, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, Mann Thomas, Mantovani, Marinescu, Marques, Mato Adrover, Mayer, Mayor Oreja, Méndez de Vigo, Mikolášik, Millán Mon, Mladenov, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, Novak, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Pack, Patriciello, Petre, Pieper, Pīks, Pinheiro, Pleštinská, Podestà, Posselt, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Sartori, Saryusz-Wolski, Schöpflin, Schröder, Schwab, Seeber, Siekierski, Silva Peneda, Škottová, Sommer, Sonik, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stubb, Sudre, Szabó, Tajani, Thyssen, Ţîrle, Ulmer, Urutchev, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Veneto, Vernola, Vidal-Quadras, Vlasák, Vlasto, Weisgerber, Wieland, Wohlin, Zahradil, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zvěřina, Zwiefka
PSE: Andersson, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Battilocchio, Beňová, Berman, Bösch, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Bulfon, Van den Burg, Busquin, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carnero González, Cercas, Christensen, Corbett, Corbey, Corda, De Keyser, De Michelis, De Rossa, De Vits, Dîncu, Dührkop Dührkop, Dumitrescu, El Khadraoui, Estrela, Ettl, Evans Robert, Färm, Falbr, Fazakas, Fernandes, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Goebbels, Golik, Gottardi, Grabowska, Grech, Gurmai, Hänsch, Hazan, Hegyi, Herczog, Honeyball, Howitt, Hughes, Hutchinson, Iotova, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kindermann, Kinnock, Kirilov, Kósáné Kovács, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Lavarra, Lehtinen, Leichtfried, Lévai, Liberadzki, Lyubcheva, McAvan, McCarthy, Madeira, Maňka, Mann Erika, Martin David, Martínez Martínez, Medina Ortega, Miguélez Ramos, Mihalache, Moreno Sánchez, Morgan, Napoletano, Navarro, Öger, Paasilinna, Paleckis, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Piecyk, Pinior, Pittella, Podgorean, Prets, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Schaldemose, Scheele, Schulz, Segelström, Severin, Simpson, Siwiec, Skinner, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swoboda, Tabajdi, Thomsen, Titley, Trautmann, Valenciano Martínez-Orozco, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Vigenin, Weber Henri, Weiler, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García
Verts/ALE: Aubert, Auken, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Cramer, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Horáček, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lipietz, Lucas, Onesta, Rühle, Schmidt Frithjof, Schroedter, Staes, Trüpel
Αποχές: 17
ALDE: Fourtou, Harkin, Starkevičiūtė, Toia
ITS: Moisuc
PPE-DE: De Veyrac, De Lange, Martens, Mavrommatis, van Nistelrooij, Wortmann-Kool
Verts/ALE: van Buitenen, Jonckheer, Lichtenberger, Turmes, Voggenhuber, Ždanoka
Διορθώσεις και προθέσεις ψήφου
Υπέρ: Costas Botopoulos, Pierre Pribetich, Hans-Peter Martin, Yannick Vaugrenard, Bernd Posselt
58. B6-0376/2007 — Σχέσεις ΕΕ-Τουρκία
τροπολογία 17
Υπέρ: 83
ALDE: Degutis, Matsakis
IND/DEM: Coûteaux, Georgiou, Krupa, Louis, Wojciechowski Bernard, Železný
ITS: Buruiană-Aprodu, Claeys, Coşea, Dillen, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Pen Marine, Le Rachinel, Mihăescu, Moisuc, Mussolini, Popeangă, Romagnoli, Schenardi, Stănescu, Vanhecke
NI: Giertych
PPE-DE: Angelakas, Bowis, Brejc, Demetriou, Gklavakis, Kasoulides, Kelam, Matsis, Mavrommatis, Morin, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Schinas, Trakatellis, Vakalis, Varvitsiotis
PSE: Arnaoutakis, Batzeli, Botopoulos, Dobolyi, Gomes, Koppa, Lambrinidis, Leinen, Matsouka, Tabajdi
UEN: Angelilli, Bielan, Borghezio, Bossi, Camre, Czarnecki Ryszard, Didžiokas, Foglietta, Foltyn-Kubicka, Gobbo, Grabowski, Janowski, Krasts, Kuc, Kuźmiuk, Libicki, Maldeikis, Masiel, Pęk, Piotrowski, Podkański, Poli Bortone, Rogalski, Roszkowski, Rutowicz, Speroni, Szymański, Tatarella, Tomaszewska, Wojciechowski Janusz, Zapałowski
Κατά: 497
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Andria, Attwooll, Baeva, Bărbuleţiu, Beaupuy, Birutis, Bowles, Budreikaitė, Busk, Buşoi, Cappato, Carlshamre, Cavada, Chatzimarkakis, Ciornei, Cocilovo, Cornillet, Deprez, Dičkutė, Drčar Murko, Duff, Ek, Ferrari, Fourtou, Gentvilas, Geremek, Gibault, Griesbeck, Hall, Harkin, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Kazak, Klinz, Koch-Mehrin, Krahmer, Kułakowski, Lambsdorff, Laperrouze, Lax, Losco, Ludford, Lynne, Maaten, Manders, Mohácsi, Morillon, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Pannella, Piskorski, Pistelli, Pohjamo, Prodi, Raeva, Ries, Sbarbati, Schuth, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Susta, Szent-Iványi, Toia, Toma, Vălean, Van Hecke, Veraldi, Virrankoski, Wallis, Watson
GUE/NGL: Flasarová, Kaufmann, Portas, Uca, Zimmer
IND/DEM: Batten, Booth, Goudin, Knapman, Lundgren, Wise
NI: Belohorská, Bobošíková, Rivera
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Antoniozzi, Ashworth, Atkins, Audy, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Becsey, Belet, Berend, Böge, Bonsignore, Braghetto, Brepoels, Březina, Brok, Brunetta, Burke, Bushill-Matthews, Busuttil, Cabrnoch, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, del Castillo Vera, Cederschiöld, Chichester, Chmielewski, Coelho, Daul, De Blasio, Dehaene, Descamps, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Dimitrakopoulos, Dover, Doyle, Duchoň, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Elles, Esteves, Fajmon, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Fontaine, Fraga Estévez, Friedrich, Gahler, Gál, Galeote, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gewalt, Glattfelder, Gomolka, Graça Moura, Gräßle, de Grandes Pascual, Grosch, Grossetête, Gyürk, Handzlik, Hannan, Harbour, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Hieronymi, Higgins, Hoppenstedt, Hudacký, Hybášková, Iacob-Ridzi, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jackson, Jałowiecki, Jeggle, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Kamall, Karas, Kauppi, Kirkhope, Klamt, Klaß, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Korhola, Kudrycka, Lamassoure, Landsbergis, De Lange, Langen, Langendries, Lauk, Lechner, Lehne, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, Mann Thomas, Mantovani, Marinescu, Marques, Martens, Mato Adrover, Mayer, Mayor Oreja, Méndez de Vigo, Mikolášik, Millán Mon, Mladenov, Montoro Romero, Nassauer, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Novak, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Ouzký, Pack, Parish, Patriciello, Petre, Pieper, Pīks, Pinheiro, Pleštinská, Podestà, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Sartori, Saryusz-Wolski, Schöpflin, Schröder, Schwab, Seeber, Siekierski, Silva Peneda, Škottová, Sommer, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stevenson, Stubb, Sudre, Szabó, Szájer, Tajani, Thyssen, Ţîrle, Toubon, Ulmer, Urutchev, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Veneto, Vernola, Vidal-Quadras, Vlasák, Vlasto, Weisgerber, Wieland, Wohlin, Wortmann-Kool, Zahradil, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zvěřina, Zwiefka
PSE: Andersson, Arif, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Battilocchio, Beňová, Berman, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Bourzai, Bozkurt, Bulfon, Bullmann, Van den Burg, Busquin, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Castex, Cercas, Christensen, Corbett, Corbey, Corda, Cottigny, De Keyser, De Michelis, De Rossa, Désir, De Vits, Dîncu, Douay, Dührkop Dührkop, Dumitrescu, El Khadraoui, Estrela, Ettl, Evans Robert, Färm, Falbr, Fazakas, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Goebbels, Golik, Gottardi, Grabowska, Grech, Groote, Gurmai, Guy-Quint, Hänsch, Hamon, Harangozó, Hasse Ferreira, Haug, Hazan, Hegyi, Honeyball, Howitt, Hughes, Hutchinson, Iotova, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kindermann, Kinnock, Kirilov, Kósáné Kovács, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Laignel, Lavarra, Lefrançois, Lehtinen, Leichtfried, Lévai, McAvan, McCarthy, Madeira, Maňka, Mann Erika, Martin David, Martínez Martínez, Medina Ortega, Miguélez Ramos, Mihalache, Moreno Sánchez, Morgan, Myller, Napoletano, Navarro, Neris, Öger, Paasilinna, Paleckis, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Patrie, Peillon, Piecyk, Pinior, Pittella, Podgorean, Poignant, Prets, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Roure, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Schaldemose, Scheele, Schulz, Severin, Simpson, Siwiec, Skinner, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swoboda, Tarand, Thomsen, Titley, Trautmann, Valenciano Martínez-Orozco, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Vigenin, Weber Henri, Weiler, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García
UEN: Aylward, Crowley, Kristovskis, Vaidere, Zīle
Verts/ALE: Aubert, Auken, Bennahmias, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Cramer, Evans Jill, Flautre, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Horáček, Hudghton, Isler Béguin, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Smith, Staes, Turmes, Ždanoka
Αποχές: 19
ALDE: Takkula
GUE/NGL: Agnoletto, Aita, Henin, Holm, Morgantini, Musacchio, Svensson
IND/DEM: Belder, Blokland, Bonde
NI: Allister, Martin Hans-Peter
PPE-DE: Deß, Mauro, Sonik
Verts/ALE: van Buitenen, Frassoni, Voggenhuber
Διορθώσεις και προθέσεις ψήφου
Υπέρ: Rodi Kratsa-Tsagaropoulou, Giorgos Dimitrakopoulos
59. B6-0376/2007 — Σχέσεις ΕΕ-Τουρκία
τροπολογία 18
Υπέρ: 57
ALDE: Degutis
IND/DEM: Coûteaux, Krupa, Louis, Tomczak, Wojciechowski Bernard, Železný
ITS: Buruiană-Aprodu, Claeys, Coşea, Dillen, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Pen Marine, Le Rachinel, Mihăescu, Moisuc, Mussolini, Popeangă, Romagnoli, Schenardi, Stănescu, Vanhecke
NI: Allister, Giertych, Martin Hans-Peter
PPE-DE: De Veyrac, Itälä, Kelam, Matsis
UEN: Bielan, Borghezio, Bossi, Camre, Czarnecki Ryszard, Foltyn-Kubicka, Gobbo, Grabowski, Janowski, Krasts, Kuc, Kuźmiuk, Libicki, Masiel, Pęk, Piotrowski, Podkański, Rogalski, Roszkowski, Rutowicz, Speroni, Szymański, Tomaszewska, Wojciechowski Janusz, Zapałowski
Verts/ALE: Voggenhuber
Κατά: 547
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Andria, Attwooll, Baeva, Bărbuleţiu, Beaupuy, Birutis, Bowles, Budreikaitė, Busk, Cappato, Carlshamre, Cavada, Chatzimarkakis, Ciornei, Cocilovo, Deprez, Dičkutė, Drčar Murko, Duff, Ek, Ferrari, Fourtou, Gentvilas, Geremek, Gibault, Griesbeck, Hall, Harkin, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Kazak, Klinz, Koch-Mehrin, Krahmer, Kułakowski, Lambsdorff, Laperrouze, Lax, Losco, Ludford, Lynne, Maaten, Manders, Matsakis, Mohácsi, Morillon, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Pannella, Piskorski, Pistelli, Pohjamo, Prodi, Raeva, Ries, Sbarbati, Schmidt Olle, Schuth, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Susta, Szent-Iványi, Toia, Toma, Vălean, Van Hecke, Veraldi, Virrankoski, Wallis, Watson
GUE/NGL: Agnoletto, Aita, Catania, de Brún, Figueiredo, Flasarová, Guerreiro, Guidoni, Holm, Kaufmann, Liotard, McDonald, Markov, Maštálka, Meijer, Morgantini, Musacchio, Papadimoulis, Pflüger, Portas, Remek, Rizzo, Svensson, Triantaphyllides, Wagenknecht, Wurtz
IND/DEM: Batten, Bonde, Booth, Goudin, Knapman, Lundgren, Wise
NI: Belohorská, Bobošíková, Rivera
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Angelakas, Antoniozzi, Ashworth, Atkins, Audy, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Becsey, Belet, Berend, Böge, Bonsignore, Bowis, Braghetto, Brejc, Březina, Brok, Brunetta, Burke, Bushill-Matthews, Busuttil, Cabrnoch, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, del Castillo Vera, Cederschiöld, Chichester, Chmielewski, Coelho, Daul, De Blasio, Dehaene, Demetriou, Descamps, Deva, Díaz de Mera García Consuegra, Dover, Doyle, Duchoň, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Elles, Esteves, Fajmon, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Fjellner, Fontaine, Fraga Estévez, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Galeote, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gewalt, Gklavakis, Glattfelder, Gomolka, Graça Moura, Gräßle, de Grandes Pascual, Grosch, Grossetête, Gyürk, Handzlik, Hannan, Harbour, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Hieronymi, Higgins, Hoppenstedt, Hybášková, Iacob-Ridzi, Jackson, Jałowiecki, Jeggle, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Kamall, Karas, Kasoulides, Kauppi, Kirkhope, Klamt, Klaß, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Korhola, Kratsa-Tsagaropoulou, Kudrycka, Lamassoure, Landsbergis, De Lange, Langen, Langendries, Lauk, Lechner, Lehne, Liese, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, Mann Thomas, Mantovani, Marinescu, Marques, Martens, Mato Adrover, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Méndez de Vigo, Mikolášik, Millán Mon, Mladenov, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Novak, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Ouzký, Pack, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Parish, Patriciello, Petre, Pieper, Pīks, Pinheiro, Pleštinská, Podestà, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Sartori, Saryusz-Wolski, Schinas, Schöpflin, Schröder, Schwab, Seeber, Siekierski, Silva Peneda, Škottová, Sommer, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stevenson, Strejček, Stubb, Sudre, Szabó, Szájer, Tajani, Thyssen, Ţîrle, Trakatellis, Ulmer, Urutchev, Vakalis, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Veneto, Vernola, Vidal-Quadras, Vlasák, Vlasto, Weisgerber, Wieland, Wohlin, Wortmann-Kool, Záborská, Zahradil, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zvěřina, Zwiefka
PSE: Arif, Arnaoutakis, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Battilocchio, Batzeli, Beňová, Berès, Berman, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Bulfon, Bullmann, Van den Burg, Busquin, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Castex, Cercas, Christensen, Corbett, Corbey, Corda, Cottigny, De Keyser, De Michelis, De Rossa, Désir, De Vits, Dobolyi, Douay, Dührkop Dührkop, Dumitrescu, El Khadraoui, Estrela, Ettl, Evans Robert, Färm, Falbr, Fazakas, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Goebbels, Golik, Gomes, Gottardi, Grabowska, Grech, Groote, Gurmai, Guy-Quint, Hänsch, Hamon, Harangozó, Hasse Ferreira, Haug, Hazan, Hegyi, Herczog, Honeyball, Howitt, Hughes, Hutchinson, Iotova, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kindermann, Kinnock, Kirilov, Koppa, Kósáné Kovács, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Laignel, Lambrinidis, Lavarra, Lefrançois, Lehtinen, Leichtfried, Lévai, Liberadzki, Lyubcheva, McAvan, McCarthy, Madeira, Maňka, Mann Erika, Martin David, Martínez Martínez, Matsouka, Medina Ortega, Miguélez Ramos, Mihalache, Moreno Sánchez, Morgan, Myller, Napoletano, Navarro, Neris, Öger, Paasilinna, Paleckis, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Patrie, Peillon, Piecyk, Podgorean, Poignant, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Roure, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Schaldemose, Scheele, Schulz, Segelström, Severin, Simpson, Siwiec, Skinner, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swoboda, Tabajdi, Tarand, Thomsen, Titley, Trautmann, Valenciano Martínez-Orozco, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Vigenin, Weber Henri, Weiler, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García
UEN: Angelilli, Crowley, Didžiokas, Foglietta, Kristovskis, La Russa, Maldeikis, Poli Bortone, Tatarella, Vaidere, Zīle
Verts/ALE: Aubert, Auken, Bennahmias, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Cramer, Evans Jill, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Horáček, Hudghton, Isler Béguin, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Smith, Staes, Trüpel, Ždanoka
Αποχές: 14
ALDE: Takkula
GUE/NGL: Henin, Ransdorf, Seppänen
IND/DEM: Belder, Blokland
PPE-DE: Brepoels, Deß, Mauro, Sonik
UEN: Aylward
Verts/ALE: van Buitenen, Jonckheer, Turmes
60. B6-0376/2007 — Σχέσεις ΕΕ-Τουρκία
τροπολογία 19
Υπέρ: 48
ALDE: Buşoi
IND/DEM: Batten, Booth, Coûteaux, Georgiou, Knapman, Krupa, Louis, Tomczak, Wise, Železný
ITS: Buruiană-Aprodu, Claeys, Coşea, Dillen, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Pen Marine, Le Rachinel, Mihăescu, Moisuc, Mussolini, Popeangă, Romagnoli, Stănescu, Vanhecke
NI: Allister, Giertych, Martin Hans-Peter
PPE-DE: Demetriou, Kasoulides, Kelam, Kratsa-Tsagaropoulou, Matsis, Varvitsiotis, Záborská
PSE: Dobolyi
UEN: Borghezio, Bossi, Camre, Foglietta, Gobbo, Krasts, Kuc, Pęk, Speroni, Wojciechowski Janusz
Κατά: 553
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Andria, Attwooll, Baeva, Bărbuleţiu, Beaupuy, Birutis, Bowles, Budreikaitė, Busk, Cappato, Carlshamre, Cavada, Chatzimarkakis, Ciornei, Cocilovo, Cornillet, Degutis, Deprez, Dičkutė, Drčar Murko, Duff, Ek, Ferrari, Fourtou, Gentvilas, Geremek, Gibault, Griesbeck, Hall, Harkin, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Kazak, Klinz, Krahmer, Kułakowski, Lambsdorff, Laperrouze, Lax, Losco, Ludford, Lynne, Maaten, Manders, Matsakis, Mohácsi, Morillon, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Pannella, Piskorski, Pistelli, Pohjamo, Prodi, Raeva, Ries, Sbarbati, Schmidt Olle, Schuth, Starkevičiūtė, Sterckx, Susta, Szent-Iványi, Takkula, Toia, Toma, Vălean, Van Hecke, Veraldi, Virrankoski, Wallis, Watson
GUE/NGL: Agnoletto, Aita, Brie, Catania, de Brún, Figueiredo, Flasarová, Guerreiro, Guidoni, Holm, Kaufmann, Liotard, McDonald, Markov, Maštálka, Meijer, Musacchio, Papadimoulis, Pflüger, Portas, Ransdorf, Remek, Rizzo, Svensson, Triantaphyllides, Uca, Wagenknecht, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Bonde, Goudin, Lundgren, Sinnott
NI: Belohorská, Bobošíková, Rivera
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Angelakas, Antoniozzi, Ashworth, Atkins, Audy, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Becsey, Belet, Berend, Böge, Bonsignore, Bowis, Braghetto, Brejc, Brepoels, Březina, Brok, Brunetta, Burke, Bushill-Matthews, Busuttil, Cabrnoch, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, del Castillo Vera, Cederschiöld, Chichester, Chmielewski, Coelho, Daul, De Blasio, Dehaene, Descamps, Deva, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Dover, Doyle, Duchoň, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Elles, Esteves, Fajmon, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Fjellner, Fontaine, Fraga Estévez, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Galeote, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gewalt, Gklavakis, Glattfelder, Gomolka, Graça Moura, Gräßle, de Grandes Pascual, Grosch, Grossetête, Gyürk, Handzlik, Hannan, Harbour, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Hieronymi, Higgins, Hoppenstedt, Iacob-Ridzi, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jackson, Jałowiecki, Jeggle, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Kamall, Karas, Kauppi, Kirkhope, Klaß, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Korhola, Kudrycka, Lamassoure, Landsbergis, De Lange, Langen, Langendries, Lauk, Lechner, Lehne, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, Mann Thomas, Mantovani, Marinescu, Marques, Martens, Mato Adrover, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Méndez de Vigo, Mikolášik, Millán Mon, Mladenov, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Novak, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Ouzký, Pack, Papastamkos, Parish, Patriciello, Petre, Pieper, Pīks, Pinheiro, Pleštinská, Podestà, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Sartori, Saryusz-Wolski, Schinas, Schöpflin, Schröder, Schwab, Seeber, Siekierski, Silva Peneda, Škottová, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stevenson, Strejček, Stubb, Sudre, Szabó, Szájer, Tajani, Thyssen, Ţîrle, Trakatellis, Urutchev, Vakalis, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Veneto, Vernola, Vidal-Quadras, Vlasák, Vlasto, Weisgerber, Wieland, Wohlin, Wortmann-Kool, Zahradil, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zvěřina, Zwiefka
PSE: Andersson, Arif, Arnaoutakis, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Battilocchio, Batzeli, Beňová, Berès, Berman, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Bulfon, Bullmann, Van den Burg, Busquin, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Castex, Cercas, Christensen, Corbett, Corbey, Corda, Cottigny, De Keyser, De Michelis, De Rossa, Désir, De Vits, Dîncu, Douay, Dührkop Dührkop, Dumitrescu, El Khadraoui, Estrela, Ettl, Evans Robert, Färm, Falbr, Fazakas, Fernandes, Ferreira Anne, França, Garcés Ramón, García Pérez, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Goebbels, Golik, Gomes, Gottardi, Grabowska, Grech, Groote, Guy-Quint, Hänsch, Hamon, Hasse Ferreira, Haug, Hazan, Hegyi, Herczog, Honeyball, Howitt, Hughes, Hutchinson, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kindermann, Kinnock, Kirilov, Koppa, Kósáné Kovács, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Laignel, Lambrinidis, Lavarra, Lefrançois, Lehtinen, Leichtfried, Leinen, Lévai, Liberadzki, Lyubcheva, McAvan, McCarthy, Madeira, Maňka, Mann Erika, Martin David, Martínez Martínez, Matsouka, Medina Ortega, Miguélez Ramos, Mihalache, Moreno Sánchez, Morgan, Myller, Napoletano, Navarro, Neris, Öger, Paleckis, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Patrie, Peillon, Piecyk, Pinior, Podgorean, Poignant, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Roure, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Schaldemose, Scheele, Schulz, Segelström, Severin, Simpson, Siwiec, Skinner, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swoboda, Tabajdi, Tarand, Thomsen, Titley, Trautmann, Valenciano Martínez-Orozco, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Vigenin, Weber Henri, Weiler, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García
UEN: Angelilli, Aylward, Bielan, Crowley, Czarnecki Ryszard, Didžiokas, Foltyn-Kubicka, Janowski, Kristovskis, Kuźmiuk, La Russa, Libicki, Maldeikis, Masiel, Podkański, Poli Bortone, Rogalski, Rutowicz, Szymański, Tatarella, Tomaszewska, Vaidere, Zapałowski, Zīle
Verts/ALE: Aubert, Auken, Bennahmias, Buitenweg, Cohn-Bendit, Cramer, Evans Jill, Flautre, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Horáček, Hudghton, Isler Béguin, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Smith, Staes, Trüpel, Ždanoka
Αποχές: 11
GUE/NGL: Henin, Seppänen
IND/DEM: Belder, Blokland
PPE-DE: Deß, Mauro
PSE: Ferreira Elisa
UEN: Grabowski, Piotrowski
Verts/ALE: van Buitenen, Voggenhuber
Διορθώσεις και προθέσεις ψήφου
Κατά: Rodi Kratsa-Tsagaropoulou
61. B6-0376/2007 — Σχέσεις ΕΕ-Τουρκία
τροπολογία 9
Υπέρ: 55
ALDE: Degutis, Dičkutė, Matsakis, Raeva
IND/DEM: Coûteaux, Georgiou, Louis, Železný
ITS: Buruiană-Aprodu, Claeys, Dillen, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Rachinel, Mihăescu, Moisuc, Mussolini, Popeangă, Romagnoli, Schenardi, Vanhecke
NI: Giertych, Martin Hans-Peter
PPE-DE: Angelakas, Demetriou, Descamps, Deß, De Veyrac, Gklavakis, Kasoulides, Kelam, Mavrommatis, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Schinas, Varvitsiotis, Záborská
PSE: Dobolyi, Fernandes
UEN: Angelilli, Borghezio, Bossi, Camre, Foglietta, Gobbo, Grabowski, Krasts, La Russa, Pęk, Piotrowski, Poli Bortone, Speroni, Tatarella, Zapałowski
Κατά: 536
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Andria, Attwooll, Baeva, Bărbuleţiu, Beaupuy, Birutis, Bowles, Budreikaitė, Busk, Cappato, Carlshamre, Cavada, Chatzimarkakis, Ciornei, Cocilovo, Cornillet, Deprez, Drčar Murko, Duff, Ek, Ferrari, Fourtou, Gentvilas, Geremek, Gibault, Griesbeck, Hall, Harkin, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Kazak, Klinz, Koch-Mehrin, Krahmer, Kułakowski, Lambsdorff, Laperrouze, Lax, Losco, Ludford, Lynne, Maaten, Manders, Mohácsi, Morillon, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Pannella, Piskorski, Pohjamo, Prodi, Ries, Sbarbati, Schmidt Olle, Schuth, Starkevičiūtė, Sterckx, Susta, Szent-Iványi, Toia, Toma, Vălean, Van Hecke, Veraldi, Wallis, Watson
GUE/NGL: Agnoletto, Aita, Brie, Catania, de Brún, Figueiredo, Flasarová, Guerreiro, Guidoni, Holm, Kaufmann, Liotard, McDonald, Markov, Maštálka, Meijer, Pflüger, Portas, Ransdorf, Remek, Rizzo, Svensson, Triantaphyllides, Uca, Wagenknecht, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Bonde, Goudin, Lundgren, Wojciechowski Bernard
NI: Belohorská, Bobošíková, Rivera
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Antoniozzi, Ashworth, Atkins, Audy, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Becsey, Belet, Berend, Böge, Bonsignore, Bowis, Braghetto, Brejc, Brepoels, Březina, Brok, Brunetta, Burke, Bushill-Matthews, Busuttil, Cabrnoch, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, del Castillo Vera, Cederschiöld, Chichester, Chmielewski, Coelho, Daul, De Blasio, Dehaene, Deva, Díaz de Mera García Consuegra, Dimitrakopoulos, Dover, Doyle, Duchoň, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Elles, Esteves, Fajmon, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Fjellner, Fontaine, Fraga Estévez, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Galeote, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gewalt, Glattfelder, Gomolka, Graça Moura, Gräßle, de Grandes Pascual, Grosch, Grossetête, Gyürk, Handzlik, Hannan, Harbour, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Hieronymi, Higgins, Hoppenstedt, Hudacký, Hybášková, Jackson, Jałowiecki, Jeggle, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Kamall, Karas, Kauppi, Kirkhope, Klamt, Klaß, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Korhola, Kratsa-Tsagaropoulou, Kudrycka, Lamassoure, Landsbergis, De Lange, Langen, Langendries, Lauk, Lechner, Lehne, Liese, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, Mann Thomas, Mantovani, Marinescu, Marques, Martens, Mato Adrover, Matsis, Mayer, Mayor Oreja, Méndez de Vigo, Mikolášik, Millán Mon, Mladenov, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Novak, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Ouzký, Pack, Parish, Patriciello, Petre, Pieper, Pīks, Pinheiro, Pleštinská, Podestà, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Saryusz-Wolski, Schöpflin, Schröder, Schwab, Siekierski, Silva Peneda, Škottová, Sommer, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stevenson, Strejček, Stubb, Sudre, Szabó, Szájer, Tajani, Thyssen, Ţîrle, Toubon, Trakatellis, Ulmer, Urutchev, Vakalis, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Veneto, Vernola, Vidal-Quadras, Vlasák, Vlasto, Weisgerber, Wieland, Wohlin, Wortmann-Kool, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zvěřina, Zwiefka
PSE: Andersson, Arif, Arnaoutakis, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Battilocchio, Batzeli, Beňová, Berès, Berman, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Bulfon, Bullmann, Van den Burg, Busquin, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Castex, Cercas, Christensen, Corbett, Corbey, Corda, Cottigny, De Keyser, De Michelis, De Rossa, Désir, De Vits, Dîncu, Douay, Dührkop Dührkop, Dumitrescu, El Khadraoui, Estrela, Ettl, Evans Robert, Färm, Falbr, Fazakas, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Goebbels, Golik, Gomes, Gottardi, Grabowska, Grech, Groote, Gurmai, Guy-Quint, Hänsch, Hamon, Harangozó, Hasse Ferreira, Haug, Hazan, Hegyi, Herczog, Honeyball, Howitt, Hughes, Hutchinson, Iotova, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kindermann, Kinnock, Kirilov, Koppa, Kósáné Kovács, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Laignel, Lambrinidis, Lavarra, Lefrançois, Lehtinen, Leichtfried, Leinen, Lévai, Liberadzki, Lyubcheva, McAvan, McCarthy, Madeira, Maňka, Mann Erika, Martin David, Martínez Martínez, Matsouka, Medina Ortega, Miguélez Ramos, Mihalache, Moreno Sánchez, Morgan, Myller, Napoletano, Navarro, Neris, Öger, Paasilinna, Paleckis, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Patrie, Peillon, Piecyk, Pinior, Podgorean, Poignant, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Roure, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Schaldemose, Scheele, Schulz, Segelström, Severin, Simpson, Siwiec, Skinner, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swoboda, Tabajdi, Tarand, Titley, Trautmann, Valenciano Martínez-Orozco, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Vigenin, Weber Henri, Weiler, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García
UEN: Aylward, Bielan, Crowley, Czarnecki Ryszard, Foltyn-Kubicka, Janowski, Kristovskis, Kuc, Kuźmiuk, Libicki, Masiel, Podkański, Rogalski, Roszkowski, Rutowicz, Szymański, Tomaszewska, Vaidere, Wojciechowski Janusz, Zīle
Verts/ALE: Aubert, Auken, Bennahmias, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Cramer, Evans Jill, Flautre, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Isler Béguin, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Smith, Staes, Trüpel, Ždanoka
Αποχές: 19
ALDE: Takkula
GUE/NGL: Henin, Seppänen
IND/DEM: Batten, Belder, Blokland, Booth, Knapman, Krupa, Wise
ITS: Coşea
NI: Allister
PPE-DE: Mauro, Sonik
UEN: Didžiokas, Maldeikis
Verts/ALE: van Buitenen, Jonckheer, Voggenhuber
Διορθώσεις και προθέσεις ψήφου
Υπέρ: Rodi Kratsa-Tsagaropoulou
Κατά: Britta Thomsen
62. B6-0376/2007 — Σχέσεις ΕΕ-Τουρκία
τροπολογία 4
Υπέρ: 176
ALDE: Alvaro, Beaupuy, Cavada, Cornillet, Degutis, Deprez, Dičkutė, Geremek, Griesbeck, Laperrouze, Matsakis, Mohácsi, Ortuondo Larrea, Raeva, Ries, Schmidt Olle
GUE/NGL: Agnoletto, Aita, Catania, de Brún, Flasarová, Guidoni, Henin, Holm, Kaufmann, Liotard, McDonald, Manolakou, Markov, Maštálka, Meijer, Musacchio, Pafilis, Papadimoulis, Pflüger, Ransdorf, Remek, Rizzo, Seppänen, Svensson, Triantaphyllides, Uca, Wagenknecht, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Belder, Blokland, Bonde, Coûteaux, Georgiou, Goudin, Krupa, Louis, Tomczak, Wojciechowski Bernard, Železný
ITS: Claeys, Coşea, Dillen, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Pen Marine, Le Rachinel, Mihăescu, Moisuc, Mussolini, Popeangă, Stănescu, Vanhecke
NI: Giertych
PPE-DE: Angelakas, Ashworth, Atkins, Beazley, Brepoels, Daul, Demetriou, Dimitrakopoulos, Dover, Elles, Gaubert, Gklavakis, Grossetête, Kasoulides, Kirkhope, Kratsa-Tsagaropoulou, De Lange, Langen, Martens, Matsis, Morin, van Nistelrooij, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Parish, Pieper, Podestà, Posselt, Radwan, Saïfi, Schinas, Schwab, Stevenson, Sudre, Tannock, Trakatellis, Vakalis, Varvitsiotis, Vernola, Vlasto, Wortmann-Kool, Záborská
PSE: Batzeli, Berès, Bono, Bourzai, Carlotti, Casaca, Castex, Cottigny, Désir, Dobolyi, Douay, Ferreira Anne, Gomes, Hamon, Hazan, Laignel, Navarro, Neris, Patrie, Peillon, Poignant, Pribetich, Roure, Scheele, Tabajdi, Vaugrenard, Vergnaud, Weber Henri
UEN: Bielan, Borghezio, Bossi, Camre, Foglietta, Foltyn-Kubicka, Gobbo, Grabowski, Janowski, Kuc, Kuźmiuk, Libicki, Pęk, Piotrowski, Podkański, Rogalski, Roszkowski, Rutowicz, Speroni, Szymański, Tomaszewska, Wojciechowski Janusz, Zapałowski
Verts/ALE: Bennahmias, Breyer, Evans Jill, Hassi, Hudghton, Isler Béguin, Jonckheer, Schlyter, Smith, Staes, Voggenhuber, Ždanoka
Κατά: 408
ALDE: Andrejevs, Andria, Attwooll, Baeva, Bărbuleţiu, Birutis, Busk, Cappato, Carlshamre, Chatzimarkakis, Ciornei, Cocilovo, Drčar Murko, Duff, Ek, Ferrari, Gibault, Hall, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Kazak, Koch-Mehrin, Krahmer, Kułakowski, Lambsdorff, Lax, Ludford, Lynne, Maaten, Manders, Morillon, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Panayotov, Pannella, Piskorski, Pohjamo, Prodi, Sbarbati, Schuth, Starkevičiūtė, Sterckx, Susta, Szent-Iványi, Toma, Vălean, Van Hecke, Veraldi, Virrankoski, Wallis, Watson
GUE/NGL: Portas
IND/DEM: Batten, Booth, Knapman, Lundgren, Wise
ITS: Romagnoli
NI: Belohorská, Bobošíková, Rivera
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Antoniozzi, Audy, Barsi-Pataky, Bauer, Becsey, Belet, Berend, Böge, Bonsignore, Braghetto, Brejc, Březina, Brok, Brunetta, Burke, Bushill-Matthews, Busuttil, Cabrnoch, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, del Castillo Vera, Cederschiöld, Chichester, Chmielewski, Coelho, De Blasio, Dehaene, Deva, Díaz de Mera García Consuegra, Doyle, Duchoň, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Esteves, Fajmon, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Fjellner, Fontaine, Fraga Estévez, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Galeote, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gauzès, Gewalt, Glattfelder, Gomolka, Graça Moura, Gräßle, de Grandes Pascual, Grosch, Gyürk, Handzlik, Hannan, Harbour, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Hieronymi, Higgins, Hoppenstedt, Hudacký, Hybášková, Iacob-Ridzi, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jackson, Jałowiecki, Jeggle, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Kamall, Karas, Kauppi, Kelam, Klamt, Klaß, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Korhola, Kudrycka, Lamassoure, Landsbergis, Langendries, Lauk, Lechner, Lehne, Liese, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, Mantovani, Marinescu, Marques, Mato Adrover, Mauro, Mayer, Mayor Oreja, Méndez de Vigo, Mikolášik, Millán Mon, Mladenov, Montoro Romero, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, Novak, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Ouzký, Pack, Patriciello, Petre, Pīks, Pinheiro, Pleštinská, Purvis, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Salafranca Sánchez-Neyra, Sartori, Saryusz-Wolski, Schöpflin, Schröder, Seeber, Siekierski, Silva Peneda, Škottová, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Strejček, Stubb, Szabó, Szájer, Tajani, Thyssen, Ţîrle, Toubon, Ulmer, Urutchev, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Veneto, Vidal-Quadras, Vlasák, Weisgerber, Wieland, Wohlin, Zahradil, Zaleski, Zatloukal, Zieleniec, Zvěřina, Zwiefka
PSE: Andersson, Arif, Arnaoutakis, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Battilocchio, Beňová, Berman, Botopoulos, Bozkurt, Bulfon, Van den Burg, Busquin, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carnero González, Cercas, Christensen, Corbett, Corbey, Corda, De Michelis, De Rossa, De Vits, Dîncu, Dührkop Dührkop, Dumitrescu, El Khadraoui, Estrela, Ettl, Evans Robert, Färm, Falbr, Fernandes, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Geringer de Oedenberg, Gierek, Gottardi, Grabowska, Grech, Groote, Gurmai, Guy-Quint, Hänsch, Harangozó, Hasse Ferreira, Haug, Hegyi, Herczog, Honeyball, Howitt, Hughes, Hutchinson, Iotova, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kindermann, Kinnock, Kirilov, Koppa, Kósáné Kovács, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Lambrinidis, Lavarra, Lefrançois, Lehtinen, Leinen, Lévai, Liberadzki, McAvan, McCarthy, Madeira, Maňka, Mann Erika, Martin David, Martínez Martínez, Matsouka, Medina Ortega, Miguélez Ramos, Mihalache, Moreno Sánchez, Morgan, Myller, Napoletano, Öger, Paasilinna, Paleckis, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Piecyk, Pinior, Pittella, Podgorean, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Sakalas, Saks, Sánchez Presedo, Schaldemose, Segelström, Severin, Simpson, Siwiec, Skinner, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swoboda, Tarand, Thomsen, Titley, Valenciano Martínez-Orozco, Van Lancker, Vigenin, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García
UEN: Aylward, Crowley, Czarnecki Ryszard, Krasts, Kristovskis, La Russa, Masiel, Tatarella, Vaidere, Zīle
Verts/ALE: Aubert, Auken, Buitenweg, Cohn-Bendit, Cramer, Flautre, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Horáček, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schmidt Frithjof, Schroedter, Trüpel
Αποχές: 26
ALDE: Fourtou, Gentvilas, Harkin, Klinz, Oviir, Takkula, Toia
ITS: Buruiană-Aprodu
NI: Allister
PPE-DE: Bowis, Descamps, Deß, De Veyrac, Mann Thomas, Mavrommatis
PSE: Bösch, De Keyser, Fazakas, Lyubcheva, Prets, dos Santos
UEN: Angelilli, Didžiokas, Poli Bortone
Verts/ALE: van Buitenen, Lichtenberger
Διορθώσεις και προθέσεις ψήφου
Υπέρ: Stéphane Le Foll, Catherine Guy-Quint
Κατά: Emanuel Jardim Fernandes
ΚΕΙΜΕΝΑ ΠΟΥ ΕΓΚΡΙΘΗΚΑΝ
P6_TA(2007)0446
Επίδοση και κοινοποίηση στα κράτη μέλη δικαστικών και εξωδίκων πράξεων σε αστικές ή εμπορικές υποθέσεις ***II
Νομοθετικό ψήφισμα του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου της 24ης Οκτωβρίου 2007 σχετικά με την κοινή θέση του Συμβουλίου ενόψει της έγκρισης του κανονισμού του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου περί επιδόσεως και κοινοποιήσεως στα κράτη μέλη δικαστικών και εξωδίκων πράξεων σε αστικές ή εμπορικές υποθέσεις, και η οποία καταργεί τον κανονισμό (ΕΚ) αριθ. 1348/2000 του Συμβουλίου (8703/5/2007 — C6-0217/2007 — 2005/0126(COD))
(Διαδικασία συναπόφασης: δεύτερη ανάγνωση)
Το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο,
— |
έχοντας υπόψη την κοινή θέση του Συμβουλίου (8703/5/2007 — C6-0217/2007), |
— |
έχοντας υπόψη τη θέση του κατά την πρώτη ανάγνωση (1) σχετικά με την πρόταση της Επιτροπής προς το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο και το Συμβούλιο (COM(2005)0305), |
— |
έχοντας υπόψη το άρθρο 251, παράγραφος 2, της Συνθήκης ΕΚ, |
— |
έχοντας υπόψη το άρθρο 67 του Κανονισμού του, |
— |
έχοντας υπόψη τη σύσταση για τη δεύτερη ανάγνωση της Επιτροπής Νομικών Θεμάτων (A6-0366/2007), |
1. |
εγκρίνει την κοινή θέση· |
2. |
διαπιστώνει ότι η πράξη εκδόθηκε σύμφωνα με την κοινή θέση· |
3. |
αναθέτει στον Πρόεδρό του να υπογράψει την πράξη, μαζί με τον Πρόεδρο του Συμβουλίου, σύμφωνα με το άρθρο 254, παράγραφος 1, της Συνθήκης ΕΚ· |
4. |
αναθέτει στο Γενικό Γραμματέα του να υπογράψει την πράξη, αφού προηγουμένως ελεγχθεί ότι όλες οι διαδικασίες έχουν δεόντως ολοκληρωθεί, και να προβεί, σε συμφωνία με τον Γενικό Γραμματέα του Συμβουλίου, στη δημοσίευσή της στην Επίσημη Εφημερίδα της Ευρωπαϊκής Ένωσης· |
5. |
αναθέτει στον Πρόεδρό του να διαβιβάσει τη θέση του Κοινοβουλίου στο Συμβούλιο και στην Επιτροπή. |
P6_TA(2007)0447
Συμφωνία επανεισδοχής μεταξύ ΕΚ και Βοσνίας-Ερζεγοβίνης *
Νομοθετικό ψήφισμα του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου της 24ης Οκτωβρίου 2007 σχετικά με την πρόταση απόφασης του Συμβουλίου για τη σύναψη της συμφωνίας επανεισδοχής μεταξύ της Ευρωπαϊκής Κοινότητας και της Βοσνίας-Ερζεγοβίνης (COM(2007)0425 — C6-0299/2007 — 2007/0142(CNS))
(Διαδικασία διαβούλευσης)
Το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο,
— |
έχοντας υπόψη την πρόταση απόφασης του Συμβουλίου (COM(2007)0425), |
— |
έχοντας υπόψη το άρθρο 63, παράγραφος 3, στοιχείο β), και το άρθρο 300, παράγραφος 2, πρώτο εδάφιο, πρώτη περίοδος, της Συνθήκης ΕΚ, |
— |
έχοντας υπόψη το άρθρο 300, παράγραφος 3, πρώτο εδάφιο, της Συνθήκης ΕΚ, σύμφωνα με το οποίο κλήθηκε από το Συμβούλιο να γνωμοδοτήσει (C6-0299/2007), |
— |
έχοντας υπόψη το άρθρο 51 και το άρθρο 83, παράγραφος 7, του Κανονισμού του, |
— |
έχοντας υπόψη την έκθεση της Προσωρινής Επιτροπής Πολιτικών Ελευθεριών, Δικαιοσύνης και Εσωτερικών Υποθέσεων και της Επιτροπής Εξωτερικών Υποθέσεων (A6-0385/2007), |
1. |
εγκρίνει τη σύναψη της συμφωνίας· |
2. |
αναθέτει στον Πρόεδρό του να διαβιβάσει τη θέση του Κοινοβουλίου στο Συμβούλιο και στην Επιτροπή, στις κυβερνήσεις και στα κοινοβούλια των κρατών μελών και της Βοσνίας-Ερζεγοβίνης. |
P6_TA(2007)0448
Θεωρήσεις βραχείας διαμονής μεταξύ ΕΚ και Βοσνίας-Ερζεγοβίνης *
Νομοθετικό ψήφισμα του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου της 24ης Οκτωβρίου 2007 σχετικά με την πρόταση απόφασης του Συμβουλίου για τη σύναψη της συμφωνίας μεταξύ της Ευρωπαϊκής Κοινότητας και της Βοσνίας-Ερζεγοβίνης σχετικά με την απλούστευση της έκδοσης θεωρήσεων βραχείας διαμονής (COM(2007)0423 — C6-0296/2007 — 2007/0140(CNS))
(Διαδικασία διαβούλευσης)
Το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο,
— |
έχοντας υπόψη την πρόταση απόφασης του Συμβουλίου (COM(2007)0423), |
— |
έχοντας υπόψη το άρθρο 62, παράγραφος 2, στοιχείο β, περιπτώσεις i) και ii), και το άρθρο 300, παράγραφος 2, πρώτο εδάφιο, πρώτη περίοδος, της Συνθήκης ΕΚ, |
— |
έχοντας υπόψη το άρθρο 300, παράγραφος 3, πρώτο εδάφιο, της Συνθήκης ΕΚ, σύμφωνα με το οποίο κλήθηκε από το Συμβούλιο να γνωμοδοτήσει (C6-0296/2007), |
— |
έχοντας υπόψη το άρθρο 51 και το άρθρο 83, παράγραφος 7, του Κανονισμού του, |
— |
έχοντας υπόψη την έκθεση της Προσωρινής Επιτροπής Πολιτικών Ελευθεριών, Δικαιοσύνης και Εσωτερικών Υποθέσεων και της Επιτροπής Εξωτερικών Υποθέσεων (A6-0384/2007), |
1. |
εγκρίνει τη σύναψη της συμφωνίας· |
2. |
αναθέτει στον Πρόεδρό του να διαβιβάσει τη θέση του Κοινοβουλίου στο Συμβούλιο και στην Επιτροπή, στις κυβερνήσεις και στα κοινοβούλια των κρατών μελών και της Βοσνίας-Ερζεγοβίνης. |
P6_TA(2007)0449
Συμφωνία επανεισδοχής μεταξύ ΕΚ και Σερβίας *
Νομοθετικό ψήφισμα του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου της 24ης Οκτωβρίου 2007 σχετικά με την πρόταση απόφασης του Συμβουλίου για τη σύναψη της συμφωνίας επανεισδοχής μεταξύ της Ευρωπαϊκής Κοινότητας και της Δημοκρατίας της Σερβίας (COM(2007)0438 — C6-0298/2007 — 2007/0153(CNS))
(Διαδικασία διαβούλευσης)
Το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο,
— |
έχοντας υπόψη την πρόταση απόφασης του Συμβουλίου (COM(2007)0438), |
— |
έχοντας υπόψη τα άρθρα 63, παράγραφος 3, στοιχείο β), και 300, παράγραφος 2, πρώτο εδάφιο, πρώτη περίοδος, της Συνθήκης ΕΚ, |
— |
έχοντας υπόψη το άρθρο 300, παράγραφος 3, πρώτο εδάφιο, της Συνθήκης ΕΚ, σύμφωνα με το οποίο κλήθηκε από το Συμβούλιο να γνωμοδοτήσει (C6-0298/2007), |
— |
έχοντας υπόψη το άρθρο 51 και το άρθρο 83, παράγραφος 7, του Κανονισμού του, |
— |
έχοντας υπόψη την έκθεση της Επιτροπής Πολιτικών Ελευθεριών, Δικαιοσύνης και Εσωτερικών Υποθέσεων και τη γνωμοδότηση της Επιτροπής Εξωτερικών Υποθέσεων (A6-0386/2007), |
1. |
εγκρίνει τη σύναψη της συμφωνίας· |
2. |
αναθέτει στον Πρόεδρό του να διαβιβάσει τη θέση του Κοινοβουλίου στο Συμβούλιο και στην Επιτροπή, καθώς και στις κυβερνήσεις και στα κοινοβούλια των κρατών μελών και της Δημοκρατίας της Σερβίας. |
P6_TA(2007)0450
Θεωρήσεις βραχείας διαμονής μεταξύ ΕΚ και Σερβίας *
Νομοθετικό ψήφισμα του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου της 24ης Οκτωβρίου 2007 σχετικά με την πρόταση απόφασης του Συμβουλίου για τη σύναψη της συμφωνίας για την απλούστευση της έκδοσης θεωρήσεων βραχείας διαμονής μεταξύ της Ευρωπαϊκής Κοινότητας και της Δημοκρατίας της Σερβίας (COM(2007)0422 — C6-0295/2007 — 2007/0144(CNS))
(Διαδικασία διαβούλευσης)
Το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο,
— |
έχοντας υπόψη την πρόταση απόφασης του Συμβουλίου (COM(2007)0422), |
— |
έχοντας υπόψη τα άρθρα 62, παράγραφος 2, στοιχείο β), εδάφια i) και ii), και 300, παράγραφος 2, πρώτο εδάφιο, πρώτη περίοδος, της Συνθήκης ΕΚ, |
— |
έχοντας υπόψη το άρθρο 300, παράγραφος 3, πρώτο εδάφιο, της Συνθήκης ΕΚ, σύμφωνα με το οποίο κλήθηκε από το Συμβούλιο να γνωμοδοτήσει (C6-0295/2007), |
— |
έχοντας υπόψη το άρθρο 51 και το άρθρο 83, παράγραφος 7, του Κανονισμού του, |
— |
έχοντας υπόψη την έκθεση της Επιτροπής Πολιτικών Ελευθεριών, Δικαιοσύνης και Εσωτερικών Υποθέσεων και τη γνωμοδότηση της Επιτροπής Εξωτερικών Υποθέσεων (A6-0387/2007), |
1. |
εγκρίνει τη σύναψη της συμφωνίας· |
2. |
αναθέτει στον Πρόεδρό του να διαβιβάσει τη θέση του Κοινοβουλίου στο Συμβούλιο και στην Επιτροπή, καθώς και στις κυβερνήσεις και στα κοινοβούλια των κρατών μελών και της Δημοκρατίας της Σερβίας. |
P6_TA(2007)0451
Συμφωνία επανεισδοχής μεταξύ ΕΚ και Μαυροβουνίου *
Νομοθετικό ψήφισμα του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου της 24ης Οκτωβρίου 2007 σχετικά με την πρόταση απόφασης του Συμβουλίου για τη σύναψη της συμφωνίας επανεισδοχής μεταξύ της Ευρωπαϊκής Κοινότητας και της Δημοκρατίας του Μαυροβουνίου (COM(2007)0431 — C6-0301/2007 — 2007/0146(CNS))
(Διαδικασία διαβούλευσης)
Το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο,
— |
έχοντας υπόψη την πρόταση απόφασης του Συμβουλίου (COM(2007)0431), |
— |
έχοντας υπόψη το άρθρο 63, παράγραφος 3, στοιχείο β), και το άρθρο 300, παράγραφος 2, πρώτο εδάφιο, πρώτη περίοδος, της Συνθήκης ΕΚ, |
— |
έχοντας υπόψη το άρθρο 300, παράγραφος 3, πρώτο εδάφιο, της Συνθήκης ΕΚ, σύμφωνα με το οποίο κλήθηκε από το Συμβούλιο να γνωμοδοτήσει (C6-0301/2007), |
— |
έχοντας υπόψη το άρθρο 51 και το άρθρο 83, παράγραφος 7, του Κανονισμού του, |
— |
έχοντας υπόψη την έκθεση της Επιτροπής Πολιτικών Ελευθεριών, Δικαιοσύνης και Εσωτερικών Υποθέσεων και της Επιτροπής Εξωτερικών Υποθέσεων (A6-0380/2007), |
1. |
εγκρίνει τη σύναψη της συμφωνίας· |
2. |
αναθέτει στον Πρόεδρό του να διαβιβάσει τη θέση του Κοινοβουλίου στο Συμβούλιο και στην Επιτροπή καθώς και στις κυβερνήσεις και στα κοινοβούλια των κρατών μελών και της Δημοκρατίας του Μαυροβουνίου. |
P6_TA(2007)0452
Θεωρήσεις βραχείας παραμονής μεταξύ ΕΚ και Μαυροβουνίου *
Νομοθετικό ψήφισμα του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου της 24ης Οκτωβρίου 2007 σχετικά με την πρόταση απόφασης του Συμβουλίου για τη σύναψη της συμφωνίας για την απλούστευση της έκδοσης θεωρήσεων βραχείας διαμονής μεταξύ της Ευρωπαϊκής Κοινότητας και της Δημοκρατίας του Μαυροβουνίου (COM(2007)0426 — C6-0297/2007 — 2007/0149(CNS))
(Διαδικασία διαβούλευσης)
Το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο,
— |
έχοντας υπόψη την πρόταση απόφασης του Συμβουλίου (COM(2007)0426), |
— |
έχοντας υπόψη το άρθρο 62, παράγραφος 2, στοιχείο β), περιπτώσεις i) και ii), και το άρθρο 300, παράγραφος 2, πρώτο εδάφιο, πρώτη περίοδος, της Συνθήκης ΕΚ, |
— |
έχοντας υπόψη το άρθρο 300, παράγραφος 3, πρώτο εδάφιο, της Συνθήκης ΕΚ, σύμφωνα με το οποίο κλήθηκε από το Συμβούλιο να γνωμοδοτήσει (C6-0297/2007), |
— |
έχοντας υπόψη το άρθρο 51 και το άρθρο 83, παράγραφος 7, του Κανονισμού του, |
— |
έχοντας υπόψη την έκθεση της Επιτροπής Πολιτικών Ελευθεριών, Δικαιοσύνης και Εσωτερικών Υποθέσεων και της Επιτροπής Εξωτερικών Υποθέσεων (A6-0379/2007), |
1. |
εγκρίνει τη σύναψη της συμφωνίας· |
2. |
αναθέτει στον Πρόεδρό του να διαβιβάσει τη θέση του Κοινοβουλίου στο Συμβούλιο και στην Επιτροπή καθώς και στις κυβερνήσεις και στα κοινοβούλια των κρατών μελών και της Δημοκρατίας του Μαυροβουνίου. |
P6_TA(2007)0453
Συμφωνία επανεισδοχής μεταξύ ΕΚ και πρώην Γιουγκοσλαβικής Δημοκρατίας της Μακεδονίας *
Νομοθετικό ψήφισμα του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου της 24ης Οκτωβρίου 2007 σχετικά με την πρόταση απόφασης του Συμβουλίου για τη σύναψη της συμφωνίας επανεισδοχής μεταξύ της Ευρωπαϊκής Κοινότητας και της πρώην Γιουγκοσλαβικής Δημοκρατίας της Μακεδονίας (COM(2007)0432 — C6-0300/2007 — 2007/0147(CNS))
(Διαδικασία διαβούλευσης)
Το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο,
— |
έχοντας υπόψη την πρόταση απόφασης του Συμβουλίου (COM(2007)0432), |
— |
έχοντας υπόψη το άρθρο 63, παράγραφος 3, στοιχείο β), και το άρθρο 300, παράγραφος 2, πρώτο εδάφιο, πρώτη περίοδος, της Συνθήκης ΕΚ, |
— |
έχοντας υπόψη το άρθρο 300, παράγραφος 3, πρώτο εδάφιο, της Συνθήκης ΕΚ, σύμφωνα με το οποίο κλήθηκε από το Συμβούλιο να γνωμοδοτήσει (C6-0300/2007), |
— |
έχοντας υπόψη το άρθρο 51 και το άρθρο 83, παράγραφος 7, του Κανονισμού του, |
— |
έχοντας υπόψη την έκθεση της Επιτροπής Πολιτικών Ελευθεριών, Δικαιοσύνης και Εσωτερικών Υποθέσεων και της Επιτροπής Εξωτερικών Υποθέσεων (A6-0381/2007), |
1. |
εγκρίνει τη σύναψη της συμφωνίας· |
2. |
αναθέτει στον Πρόεδρό του να διαβιβάσει τη θέση του Κοινοβουλίου στο Συμβούλιο και στην Επιτροπή, στις κυβερνήσεις και στα κοινοβούλια των κρατών μελών και της πρώην Γιουγκοσλαβικής Δημοκρατίας της Μακεδονίας. |
P6_TA(2007)0454
Θεωρήσεις βραχείας διαμονής μεταξύ ΕΚ και πρώην Γιουγκοσλαβικής Δημοκρατίας της Μακεδονίας *
Νομοθετικό ψήφισμα του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου της 24ης Οκτωβρίου 2007 σχετικά με την πρόταση απόφασης του Συμβουλίου για τη σύναψη της συμφωνίας για την απλούστευση της έκδοσης θεωρήσεων βραχείας διαμονής μεταξύ της Ευρωπαϊκής Κοινότητας και της πρώην Γιουγκοσλαβικής Δημοκρατίας της Μακεδονίας (COM(2007)0421 — C6-0294/2007 — 2007/0159(CNS))
(Διαδικασία διαβούλευσης)
Το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο,
— |
έχοντας υπόψη την πρόταση απόφασης του Συμβουλίου (COM(2007)0421), |
— |
έχοντας υπόψη το άρθρο 62, παράγραφος 2, στοιχείο β), σημεία i) και ii), και το άρθρο 300, παράγραφος 2, πρώτο εδάφιο, πρώτη περίοδος, της Συνθήκης ΕΚ, |
— |
έχοντας υπόψη το άρθρο 300, παράγραφος 3, πρώτο εδάφιο, της Συνθήκης ΕΚ, σύμφωνα με το οποίο κλήθηκε από το Συμβούλιο να γνωμοδοτήσει (C6-0294/2007), |
— |
έχοντας υπόψη το άρθρο 51 και το άρθρο 83, παράγραφος 7, του Κανονισμού του, |
— |
έχοντας υπόψη την έκθεση της Επιτροπής Πολιτικών Ελευθεριών, Δικαιοσύνης και Εσωτερικών Υποθέσεων και της Επιτροπής Εξωτερικών Υποθέσεων (A6-0383/2007), |
1. |
εγκρίνει τη σύναψη της συμφωνίας· |
2. |
αναθέτει στον Πρόεδρό του να διαβιβάσει τη θέση του Κοινοβουλίου στο Συμβούλιο και στην Επιτροπή καθώς και στις κυβερνήσεις και στα κοινοβούλια των κρατών μελών και της πρώην Γιουγκοσλαβικής Δημοκρατίας της Μακεδονίας. |
P6_TA(2007)0455
Θεωρήσεις βραχείας διαμονής μεταξύ ΕΚ και Δημοκρατίας της Αλβανίας *
Νομοθετικό ψήφισμα του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου της 24ης Οκτωβρίου 2007 σχετικά με την πρόταση απόφασης του Συμβουλίου για τη σύναψη της συμφωνίας για την απλούστευση της έκδοσης θεωρήσεων βραχείας διαμονής μεταξύ της Ευρωπαϊκής Κοινότητας και της Δημοκρατίας της Αλβανίας (COM(2007)0413 — C6-0293/2007 — 2007/0148(CNS))
(Διαδικασία διαβούλευσης)
Το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο,
— |
έχοντας υπόψη την πρόταση απόφασης του Συμβουλίου (COM(2007)0413), |
— |
έχοντας υπόψη το άρθρο 62, παράγραφος 2, στοιχείο β), σημεία i) και ii), και το άρθρο 300, παράγραφος 2, πρώτο εδάφιο, πρώτη περίοδος, της Συνθήκης ΕΚ, |
— |
έχοντας υπόψη το άρθρο 300, παράγραφος 3, πρώτο εδάφιο, της Συνθήκης ΕΚ, σύμφωνα με το οποίο κλήθηκε από το Συμβούλιο να γνωμοδοτήσει (C6-0293/2007), |
— |
έχοντας υπόψη το άρθρο 51 και το άρθρο 83, παράγραφος 7, του Κανονισμού του, |
— |
έχοντας υπόψη την έκθεση της Επιτροπής Πολιτικών Ελευθεριών, Δικαιοσύνης και Εσωτερικών Υποθέσεων και της Επιτροπής Εξωτερικών Υποθέσεων (A6-0382/2007), |
1. |
εγκρίνει τη σύναψη της συμφωνίας· |
2. |
αναθέτει στον Πρόεδρό του να διαβιβάσει τη θέση του Κοινοβουλίου στο Συμβούλιο και στην Επιτροπή καθώς και στις κυβερνήσεις και στα κοινοβούλια των κρατών μελών και της Δημοκρατίας της Αλβανίας. |
P6_TA(2007)0456
Αίτηση διαβούλευσης για τα προνόμια και τις ασυλίες του Gian Paolo Gobbo
Απόφαση του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου της 24ης Οκτωβρίου 2007 σχετικά με την αίτηση διαβούλευσης για τα προνόμια και τις ασυλίες του Gian Paolo Gobbo (2007/2014(IMM))
Το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο,
— |
έχοντας υπόψη την αίτηση που υπέβαλε η δικαστής προκαταρκτικών ακροάσεων ενώπιον του περιφερειακού δικαστηρίου της Βερόνα (Ιταλία) για διαβούλευση σχετικά με την κοινοβουλευτική ασυλία του Gian Paolo Gobbo, σε συνάρτηση με την ποινική δίκη αριθ. 81/96 RGNR που ανακοινώθηκε σε συνεδρίαση της ολομέλειας στις 18 Ιανουαρίου 2007, |
— |
έχοντας ακούσει τον Gian Paolo Gobbo σύμφωνα με το άρθρο 7, παράγραφος 3, του Κανονισμού του, |
— |
έχοντας υπόψη τα άρθρα 9 και 10 του Πρωτοκόλλου περί προνομίων και ασυλιών των Ευρωπαϊκών Κοινοτήτων της 8ης Απριλίου 1965, και το άρθρο 6, παράγραφος 2, της Πράξης σχετικά με την εκλογή των αντιπροσώπων στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο με άμεση και καθολική ψηφοφορία, της 20ής Σεπτεμβρίου 1976, |
— |
έχοντας υπόψη τις αποφάσεις του Δικαστηρίου των Ευρωπαϊκών Κοινοτήτων στις 12 Μαΐου 1964 και στις 10 Ιουλίου 1986 (1), |
— |
έχοντας υπόψη το άρθρο 68 του Συντάγματος της Ιταλικής Δημοκρατίας, |
— |
έχοντας υπόψη το άρθρο 3 του ιταλικού νόμου 140 της 20ής Ιουνίου 2003, |
— |
έχοντας υπόψη το άρθρο 6, παράγραφος 1, και το άρθρο 7, παράγραφος 13, του Κανονισμού του, |
— |
έχοντας υπόψη την έκθεση της Επιτροπής Νομικών Θεμάτων (A6-0367/2007), |
A. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι ο Gian Paolo Gobbo είναι μέλος του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και ότι η εντολή του ελέγχθηκε από το Κοινοβούλιο στις 15 Ιανουαρίου 2007, |
Β. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι ο κ. Gobbo κατηγορείται, μαζί με πολλά άλλα άτομα, εκ των οποίων ορισμένων η ταυτότητα έχει εξακριβωθεί και άλλων όχι, ότι έχει διαπράξει το αδίκημα της προώθησης, σύστασης, καθοδήγησης και συμμετοχής σε παραστρατιωτική ένωση με πολιτικούς στόχους υπό την ονομασία «Πράσινοι Χιτώνες», |
Γ. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι, σύμφωνα με την Ιταλική Εισαγγελία, σκοπός των «Πράσινων Χιτώνων» ήταν να συστήσουν ένα ιεραρχικά δομημένο σώμα το οποίο είχε εκπαιδευτεί να αναλαμβάνει συλλογική δράση με βίαιο και απειλητικό χαρακτήρα και το οποίο χρησιμοποιείτο επίσης για να εκφοβίσει μέλη του κινήματος που ήταν αντίθετα με τις πολιτικές οδηγίες των ηγετών του κινήματος, αποτρέποντάς τους από το να συμμετέχουν σε συζητήσεις εντός του κινήματος, προκειμένου να επιβάλλουν συγκεκριμένη πολιτικήγραμμή στο κίνημα της Λέγκας του Βορρά καταπνίγοντας οποιαδήποτε έκφραση διαφωνίας στους κόλπους της, |
Δ. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι το άρθρο 9 του Πρωτοκόλλου περί προνομίων και ασυλιών παρέχει πλήρη προστασία στους βουλευτές μόνο έναντι διώξεων σε σχέση με γνώμες που εξέφρασαν και ψήφους που έδωσαν κατά την άσκηση των καθηκόντων τους, |
Ε. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι η συμμετοχή σε παραστρατιωτική ένστολη οργάνωση, η οποία δημιούργησε προφανώς την εντύπωση ότι προσπαθούσε να επιτύχει τους στόχους της με την απειλή ή την πραγματική χρήση βίας, είναι προδήλως αντίθετη και ασυμβίβαστη με το ρόλο και τις ευθύνες που απορρέουν από μια βουλευτική εντολή και συνεπώς δεν μπορεί να θεωρηθεί ως θεμιτή άσκηση της ελευθερίας του λόγου ή ότι συνιστά, γενικώς, τη συνήθη άσκηση των καθηκόντων των μελών που ανήκουν σε μια εκλεγμένη συνέλευση που εκπροσωπεί τους πολίτες, |
ΣΤ. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι σύμφωνα με το άρθρο 10 του Πρωτοκόλλου περί προνομίων και ασυλιών, που αποτελεί τη μόνη εφαρμοστέα διάταξη, κατά τη διάρκεια των συνόδων του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου τα μέλη του απολαύουν εντός της επικρατείας των κρατών τους, των ασυλιών που αναγνωρίζονται στα μέλη του Κοινοβουλίου της χώρας τους· λαμβάνοντας υπόψη ότι αυτό δεν παρεμποδίζει το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο να ασκήσει το δικαίωμά του να άρει την ασυλία ενός εκ των μελών του, |
Ζ. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι σύμφωνα με το άρθρο 68 του Ιταλικού Συντάγματος, τα μέλη του ιταλικού κοινοβουλίου δεν απολαύουν ασυλίας έναντι ποινικών διώξεων παρά μόνο σε σχέση με γνώμες που εξέφρασαν ή ψήφους που έδωσαν κατά την άσκηση των καθηκόντων τους, πράγμα που δεν ισχύει στην παρούσα υπόθεση, |
1. |
φρονεί ότι η κοινοβουλευτική ασυλία κατά την έννοια του άρθρου 9 του Πρωτοκόλλου περί προνομίων και ασυλιών των Ευρωπαϊκών Κοινοτήτων και, ενδεχομένως, του άρθρου 68, πρώτο εδάφιο, του Ιταλικού Συντάγματος δεν καλύπτει τα πραγματικά περιστατικά για τα οποία κατηγορείται ο Gian Paolo Gobbo και συνεπώς αποφασίζει να μην υπερασπίσει την ασυλία και τα προνόμιά του· |
2. |
αναθέτει στον Πρόεδρό του να διαβιβάσει πάραυτα την παρούσα απόφαση και την έκθεση της αρμόδιας επιτροπής του στις αρμόδιες αρχές της Ιταλικής Δημοκρατίας. |
(1) Υπόθεση 101/63, Wagner/Fohrmann και Krier, Συλλογή 1964, σελ. 195, και υπόθεση 149/85 Wybot/Faure και άλλων, Συλλογή 1986, σελ. 2391.
P6_TA(2007)0457
Κινητοποίηση του Ταμείου Αλληλεγγύης
Ψήφισμα του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου της 24ης Οκτωβρίου 2007 σχετικά με την κινητοποίηση του Ταμείου Αλληλεγγύης της ΕΕ σύμφωνα με το σημείο 26 της διοργανικής συμφωνίας της 17ης Μαΐου 2006 μεταξύ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου, του Συμβουλίου και της Επιτροπής για δημοσιονομική πειθαρχία και χρηστή δημοσιονομική διαχείριση (COM(2007)0526 — C6-0286/2007 — 2007/2179(ACI))
Το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο,
— |
έχοντας υπόψη την πρόταση της Επιτροπής προς το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο και το Συμβούλιο (COM(2007)0526 — C6-0286/2007), |
— |
έχοντας υπόψη τη διοργανική συμφωνία της 17ης Μαΐου 2006 μεταξύ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου, του Συμβουλίου και της Επιτροπής σχετικά με τη δημοσιονομική πειθαρχία και τη χρηστή δημοσιονομική διαχείριση (1), και ιδίως το σημείο 26, |
— |
έχοντας υπόψη την έκθεση της Επιτροπής Προϋπολογισμών (A6-0393/2007), |
1. |
εγκρίνει την απόφαση που επισυνάπτεται στο παρόν ψήφισμα· |
2. |
αναθέτει στον Πρόεδρό του να μεριμνήσει για τη δημοσίευση της εν λόγω απόφασης στην Επίσημη Εφημερίδα της Ευρωπαϊκής Ένωσης· |
3. |
αναθέτει στον Πρόεδρό του διαβιβάσει τον παρόν ψήφισμα, περιλαμβανομένου του παραρτήματος, στο Συμβούλιο και στην Επιτροπή. |
(1) EE C 139 της 14.6.2006, σ. 1.
ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ
ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΟΥ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟΥ ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΙΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ
της 24ης Οκτωβρίου 2007
σχετικά με την κινητοποίηση του Ταμείου Αλληλεγγύης σύμφωνα με το σημείο 26 της διοργανικής συμφωνίας της 17ης Μαΐου 2006 μεταξύ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου, του Συμβουλίου και της Επιτροπής για τη δημοσιονομική πειθαρχία και τη χρηστή δημοσιονομική διαχείριση
ΤΟ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΙΟ ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗΣ ΕΝΩΣΗΣ,
έχοντας υπόψη τη διοργανική συμφωνία της 17ης Μαΐου 2006 μεταξύ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου, του Συμβουλίου και της Επιτροπής σχετικά με τη δημοσιονομική πειθαρχία και τη χρηστή δημοσιονομική διαχείριση (1), και ιδίως το σημείο 26,
έχοντας υπόψη τον κανονισμό (ΕΚ) αριθ. 2012/2002 του Συμβουλίου, της 11ης Νοεμβρίου 2002, για την ίδρυση του Ταμείου Αλληλεγγύης της Ευρωπαϊκής Ένωσης (2),
έχοντας υπόψη την πρόταση της Επιτροπής,
Εκτιμώντας τα εξής:
(1) |
Η Ευρωπαϊκή Ένωση έχει ιδρύσει Ταμείο Αλληλεγγύης της Ευρωπαϊκής Ένωσης (εφεξής «το Ταμείο») με σκοπό να δείξει αλληλεγγύη προς τον πληθυσμό περιοχών που έχουν πληγεί από καταστροφές. |
(2) |
Η διοργανική συμφωνία της 17ης Μαΐου 2006 επιτρέπει την ενεργοποίηση του Ταμείου εντός του ετήσιου ανωτάτου ορίου του 1 δισεκατομμυρίου ευρώ. |
(3) |
Ο κανονισμός (ΕΚ) αριθ. 2012/2002 περιλαμβάνει τις διατάξεις που διέπουν την κινητοποίηση του Ταμείου. |
(4) |
Η Γερμανία και η Γαλλία υπέβαλαν αιτήσεις για κινητοποίηση του Ταμείου για δύο καταστροφές που προκλήθηκαν από ισχυρή καταιγίδα και τροπικό κυκλώνα, αντίστοιχα, |
ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΥΝ:
Άρθρο 1
Το Ταμείο Αλληλεγγύης της Ευρωπαϊκής Ένωσης κινητοποιείται στο πλαίσιο του γενικού προϋπολογισμού της Ευρωπαϊκής Ένωσης για το οικονομικό έτος 2007, με σκοπό να παράσχει το ποσό των 172 195 985 ευρώ σε πιστώσεις ανάληψης υποχρεώσεων και πληρωμών.
Άρθρο 2
Η παρούσα απόφαση δημοσιεύεται στην Επίσημη Εφημερίδα της Ευρωπαϊκής Ένωσης
Στρασβούργο, 24 Οκτωβρίου 2007
Για το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο
Ο Πρόεδρος
Για το Συμβούλιο
Ο Πρόεδρος
P6_TA(2007)0458
Σχέδιο διορθωτικού προϋπολογισμού αριθ. 6/2007
Ψήφισμα του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου της 24ης Οκτωβρίου 2007 σχετικά με το σχέδιο διορθωτικού προϋπολογισμού αριθ. 6/2007 της Ευρωπαϊκής Ένωσης για το οικονομικό έτος 2007, Τμήμα ΙΙΙ — Επιτροπή (13851/2007 — C6-0351/2007 — 2007/2178(BUD))
Το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο,
— |
έχοντας υπόψη το άρθρο 272 της Συνθήκης ΕΚ και το άρθρο 177 της Συνθήκης Ευρατόμ, |
— |
έχοντας υπόψη τον κανονισμό (ΕΚ, Ευρατόμ) αριθ. 1605/2002 του Συμβουλίου, της 25ης Ιουνίου 2002, για τη θέσπιση του δημοσιονομικού κανονισμού που εφαρμόζεται στο γενικό προϋπολογισμό των Ευρωπαϊκών Κοινοτήτων (1), και ιδίως τα άρθρα 37 και 38, |
— |
έχοντας υπόψη τον γενικό προϋπολογισμό της Ευρωπαϊκής Ένωσης για το οικονομικό έτος 2007, που εγκρίθηκε οριστικά στις 14 Δεκεμβρίου 2006 (2), |
— |
έχοντας υπόψη τη διοργανική συμφωνία της 17ης Μαΐου 2006 μεταξύ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου, του Συμβουλίου και της Επιτροπής για δημοσιονομική πειθαρχία και χρηστή δημοσιονομική διαχείριση (3), |
— |
έχοντας υπόψη το προσχέδιο διορθωτικού προϋπολογισμού αριθ. 6/2007 της Ευρωπαϊκής Ένωσης για το οικονομικό έτος 2007, που υπέβαλε η Επιτροπή στις 13 Σεπτεμβρίου 2007 (COM(2007)0527), |
— |
έχοντας υπόψη το σχέδιο διορθωτικού προϋπολογισμού αριθ. 6/2007, που καταρτίσθηκε από το Συμβούλιο στις 17 Οκτωβρίου 2007 (13851/2007 — C6-0351/2007), |
— |
έχοντας υπόψη το άρθρο 69 και το Παράρτημα IV του Κανονισμού του, |
— |
έχοντας υπόψη την έκθεση της Επιτροπής Προϋπολογισμών (A6-0401/2007), |
A. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι το σχέδιο διορθωτικού προϋπολογισμού αριθ. 6/2007 στον γενικό προϋπολογισμό του 2007 καλύπτει τα εξής σημεία:
|
B. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι σκοπός του σχεδίου διορθωτικού προϋπολογισμού αριθ. 6 είναι η επίσημη ένταξη αυτών των δημοσιονομικών πόρων και τεχνικών τροποποιήσεων στον προϋπολογισμό του 2007, |
1. |
λαμβάνει υπόψη το σχέδιο διορθωτικού προϋπολογισμού αριθ. 6/2007· |
2. |
εγκρίνει το σχέδιο διορθωτικού προϋπολογισμού αριθ. 6/2007 χωρίς τροποποιήσεις· |
3. |
αναθέτει στον Πρόεδρό του να διαβιβάσει το παρόν ψήφισμα στο Συμβούλιο και στην Επιτροπή. |
(1) ΕΕ L 248 της 16.9.2002, σ. 1. Κανονισμός όπως τροποποιήθηκε με τον κανονισμό (ΕΚ, Ευρατόμ) αριθ. 1995/2006 (ΕΕ L 390 της 30.12.2006, σ. 1).
(2) ΕΕ L 77 της 16.3.2007, σ. 1.
(3) ΕΕ C 139 της 14.6.2006, σ. 1.
P6_TA(2007)0459
Πρωτόκολλο που τροποποιεί τη συμφωνία για τα δικαιώματα πνευματικής ιδιοκτησίας στον τομέα του εμπορίου (TRIPS) ***
Νομοθετικό ψήφισμα του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου της 24ης Οκτωβρίου 2007 σχετικά με την πρόταση απόφασης του Συμβουλίου για την αποδοχή εξ ονόματος της Ευρωπαϊκής Κοινότητας του πρωτοκόλλου που τροποποιεί τη συμφωνία TRIPS, που υπεγράφη στη Γενεύη στις 6 Δεκεμβρίου 2005 (8934/2006 — C6-0359/2006 — 2006/0060(AVC))
(Διαδικασία σύμφωνης γνώμης)
Το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο,
— |
έχοντας υπόψη την πρόταση απόφασης του Συμβουλίου (8934/2006), |
— |
έχοντας υπόψη το πρωτόκολλο που τροποποιεί τη συμφωνία TRIPS, που υπεγράφη στη Γενεύη στις 6 Δεκεμβρίου 2005 |
— |
έχοντας υπόψη την αίτηση του Συμβουλίου για παροχή σύμφωνης γνώμης, σύμφωνα με το άρθρο 300, παράγραφος 3, δεύτερο εδάφιο, σε συνδυασμό με το άρθρο 133, παράγραφος 5 και το άρθρο 300, παράγραφος 2, πρώτο εδάφιο, πρώτη πρόταση της Συνθήκης ΕΚ (C6-0359/2006), |
— |
έχοντας υπόψη το άρθρο 75 και το άρθρο 83, παράγραφος 7, του Κανονισμού του, |
— |
έχοντας υπόψη τη σύσταση της Επιτροπής Διεθνούς Εμπορίου και τη γνωμοδότηση της Επιτροπής Νομικών Θεμάτων (A6-0403/2007), |
1. |
συναινεί στην αποδοχή του πρωτοκόλλου· |
2. |
αναθέτει στον Πρόεδρό του να διαβιβάσει τη θέση του Κοινοβουλίου στο Συμβούλιο και στην Επιτροπή, καθώς και στις κυβερνήσεις και τα κοινοβούλια των κρατών μελών. |
P6_TA(2007)0460
Τροποποίηση του άρθρου 173 σχετικά με τα Πλήρη Πρακτικά
Απόφαση του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου της 24ης Οκτωβρίου 2007 σχετικά με την τροποποίηση του άρθρου 173 και την προσθήκη του άρθρου 173α του Κανονισμού του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου όσον αφορά τα Πλήρη Πρακτικά και την οπτικοακουστική εγγραφή των πρακτικών (2007/2137(REG))
Το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο,
— |
έχοντας υπόψη την από 12 Απριλίου 2007 επιστολή του Προέδρου του, |
— |
έχοντας υπόψη τα άρθρα 201 και 202 του Κανονισμού του, |
— |
έχοντας υπόψη την έκθεση της Επιτροπής Συνταγματικών Υποθέσεων (A6-0354/2007), |
1. |
αποφασίζει να επιφέρει στον Κανονισμό του τις κατωτέρω τροποποιήσεις· |
2. |
υπενθυμίζει ότι οι εν λόγω τροποποιήσεις τίθενται σε ισχύ την πρώτη ημέρα της προσεχούς περιόδου συνόδου· |
3. |
αναθέτει στον Πρόεδρό του να διαβιβάσει την παρούσα απόφαση, προς ενημέρωση, στο Συμβούλιο και στην Επιτροπή. |
ΙΣΧYΟΝ ΚΕIΜΕΝΟ |
ΤΡΟΠΟΛΟΓIΕΣ |
Τροπολογίες 2, 7 και 8 |
|
Άρθρο 173 |
|
1. Πλήρη Πρακτικά των συζητήσεων κάθε συνεδρίασης συντάσσονται στις επίσημες γλώσσες. |
1. Πλήρη Πρακτικά των συζητήσεων κάθε συνεδρίασης συντάσσονται σε όλες τις επίσημες γλώσσες. |
2. Οι αγορητές οφείλουν να επιστρέφουν τα κείμενα των αγορεύσεών τους στη Γραμματεία το αργότερο μία ημέρα μετά τη λήψη τους . |
2. Οι αγορητές οφείλουν να επιστρέφουν τις διορθώσεις των κειμένων των αγορεύσεών τους στη Γραμματεία εντός μίας εβδομάδας . |
3. Τα Πλήρη Πρακτικά δημοσιεύονται ως Παράρτημα στην Επίσημη Εφημερίδα της Ευρωπαϊκής Ένωσης. |
3. Τα Πλήρη Πρακτικά δημοσιεύονται ως Παράρτημα στην Επίσημη Εφημερίδα της Ευρωπαϊκής Ένωσης. |
|
4. Οι βουλευτές μπορούν να ζητούν τη μετάφραση αποσπασμάτων των πρακτικών με βραχεία προθεσμία προειδοποίησης . |
Τροπολογίες 3, 6 και 9 |
|
Άρθρο 173α (νέο) |
|
|
Άρθρο 173α Οπτικοακουστική εγγραφή των πρακτικών των συνεδριάσεων Αμέσως μετά τη συνεδρίαση, θα πραγματοποιείται και θα διατίθεται στο Διαδίκτυο οπτικοακουστική εγγραφή των πρακτικών των συζητήσεων συμπεριλαμβανομένων των ηχογραφήσεων από όλους τους θαλάμους διερμηνείας. |
P6_TA(2007)0461
Ευρωπαϊκός συμβουλευτικός φορέας για τη διακυβέρνηση στον τομέα της στατιστικής ***I
Νομοθετικό ψήφισμα του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου της 24ης Οκτωβρίου 2007 με θέμα την πρόταση απόφασης του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου σχετικά με τη θέσπιση του ευρωπαϊκού συμβουλευτικού φορέα για τη διακυβέρνηση στον τομέα της στατιστικής (COM(2006)0599 — C6-0348/2006 — 2006/0199(COD))
(Διαδικασία συναπόφασης: πρώτη ανάγνωση)
Το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο,
— |
έχοντας υπόψη την πρόταση της Επιτροπής προς το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο και το Συμβούλιο (COM(2006)0599), |
— |
έχοντας υπόψη το άρθρο 251, παράγραφος 2 και το άρθρο 285 της Συνθήκης ΕΚ, σύμφωνα με τα οποία του υποβλήθηκε η πρόταση από την Επιτροπή (C6-0348/2006), |
— |
έχοντας υπόψη το άρθρο 51 του Κανονισμού του, |
— |
έχοντας υπόψη την έκθεση της Επιτροπής Οικονομικών και Νομισματικών Θεμάτων (A6-0327/2007), |
1. |
εγκρίνει την πρόταση της Επιτροπής όπως τροποποιήθηκε· |
2. |
ζητεί από την Επιτροπή να του υποβάλει εκ νέου την πρόταση, αν προτίθεται να της επιφέρει σημαντικές τροποποιήσεις ή να την αντικαταστήσει με νέο κείμενο· |
3. |
αναθέτει στον Πρόεδρό του να διαβιβάσει τη θέση του Κοινοβουλίου στο Συμβούλιο και την Επιτροπή. |
P6_TC1-COD(2006)0199
Θέση του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου που καθορίσθηκε σε πρώτη ανάγνωση στις 24 Οκτωβρίου 2007 εν όψει της έγκρισης απόφασης αριθ. .../2008/ΕΚ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου σχετικά με τη θέσπιση του ευρωπαϊκού συμβουλευτικού φορέα για τη διακυβέρνηση στον τομέα της στατιστικής
(Καθώς έχει επιτευχθεί συμφωνία μεταξύ του Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου, η θέση του Κοινοβουλίου σε πρώτη ανάγνωση αντιστοιχεί στην τελική νομοθετική πράξη, απόφαση αριθ. 235/2008/ΕK.)
P6_TA(2007)0462
Ευρωπαϊκή στατιστική συμβουλευτική επιτροπή ***I
Νομοθετικό ψήφισμα του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου της 24ης Οκτωβρίου 2007 σχετικά με την πρόταση απόφασης του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου που αφορά τη σύσταση ευρωπαϊκής στατιστικής συμβουλευτικής επιτροπής για την κοινοτική πολιτική στατιστικής πληροφόρησης (COM(2006)0653 — C6-0379/2006 — 2006/0217(COD))
(Διαδικασία συναπόφασης: πρώτη ανάγνωση)
Το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο,
— |
έχοντας υπόψη την πρόταση της Επιτροπής προς το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο και το Συμβούλιο (COM(2006)0653), |
— |
έχοντας υπόψη το άρθρο 251, παράγραφος 2, και το άρθρο 285 της Συνθήκης ΕΚ, σύμφωνα με τα οποία του υποβλήθηκε η πρόταση από την Επιτροπή (C6-0379/2006), |
— |
έχοντας υπόψη το άρθρο 51 του Κανονισμού του, |
— |
έχοντας υπόψη την έκθεση της Επιτροπής Οικονομικών και Νομισματικών Θεμάτων (A6-0328/2007), |
1. |
εγκρίνει την πρόταση της Επιτροπής όπως τροποποιήθηκε· |
2. |
ζητεί από την Επιτροπή να του υποβάλει εκ νέου την πρόταση, αν προτίθεται να της επιφέρει σημαντικές τροποποιήσεις ή να την αντικαταστήσει με νέο κείμενο· |
3. |
αναθέτει στον Πρόεδρό του να διαβιβάσει τη θέση του Κοινοβουλίου στο Συμβούλιο και στην Επιτροπή. |
P6_TC1-COD(2006)0217
Θέση του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου που καθορίσθηκε σε πρώτη ανάγνωση στις 24 Οκτωβρίου 2007 εν όψει της έγκρισης απόφασης αριθ. .../2008/ΕΚ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου για τη σύσταση της ευρωπαϊκής στατιστικής συμβουλευτικής επιτροπής και την κατάργηση της απόφασης 91/116/ΕOK του Συμβουλίου
(Καθώς έχει επιτευχθεί συμφωνία μεταξύ του Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου, η θέση του Κοινοβουλίου σε πρώτη ανάγνωση αντιστοιχεί στην τελική νομοθετική πράξη, απόφαση αριθ. 234/2008/ΕK.)
P6_TA(2007)0463
Πιστοποιήσεις για τη διά βίου μάθηση ***I
Νομοθετικό ψήφισμα του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου της 24ης Οκτωβρίου 2007 σχετικά με την πρόταση σύστασης του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου που αφορά τη θέσπιση του ευρωπαϊκού πλαισίου επαγγελματικών προσόντων για τη διά βίου μάθηση (COM(2006)0479 — C6-0294/2006 — 2006/0163(COD))
(Διαδικασία συναπόφασης: πρώτη ανάγνωση)
Το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο,
— |
έχοντας υπόψη την πρόταση της Επιτροπής προς το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο και το Συμβούλιο (COM(2006)0479), |
— |
έχοντας υπόψη το άρθρο 251, παράγραφος 2, και τα άρθρα 149, παράγραφος 4 και 150, παράγραφος 4, της Συνθήκης ΕΚ, σύμφωνα με τα οποία του υποβλήθηκε η πρόταση από την Επιτροπή (C6-0294/2006), |
— |
έχοντας υπόψη το άρθρο 51 του Κανονισμού του, |
— |
έχοντας υπόψη την έκθεση της Επιτροπής Απασχόλησης και Κοινωνικών Υποθέσεων και τις γνωμοδοτήσεις της Επιτροπής Πολιτισμού και Παιδείας, της Επιτροπής Βιομηχανίας, Έρευνας και Ενέργειας και της Επιτροπής Δικαιωμάτων των Γυναικών και Ισότητας των Φύλων (A6-0245/2007), |
1. |
εγκρίνει την πρόταση της Επιτροπής όπως τροποποιήθηκε· |
2. |
ζητεί από την Επιτροπή να του υποβάλει εκ νέου την πρόταση, αν προτίθεται να της επιφέρει σημαντικές τροποποιήσεις ή να την αντικαταστήσει με νέο κείμενο· |
3. |
αναθέτει στον Πρόεδρό του να διαβιβάσει τη θέση του Κοινοβουλίου στο Συμβούλιο και στην Επιτροπή. |
P6_TC1-COD(2006)0163
Θέση του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου που καθορίσθηκε σε πρώτη ανάγνωση στις 24 Οκτωβρίου 2007 εν όψει της έγκρισης σύστασης 2008/.../ΕΚ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου σχετικά με τη θέσπιση του ευρωπαϊκού πλαισίου επαγγελματικών προσόντων για τη διά βίου μάθηση
(Καθώς έχει επιτευχθεί συμφωνία μεταξύ του Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου, η θέση του Κοινοβουλίου σε πρώτη ανάγνωση αντιστοιχεί στην τελική νομοθετική πράξη, σύσταση 2008/.../ΕK.)
P6_TA(2007)0464
Ηλεκτρικές στήλες και συσσωρευτές και τα απόβλητά τους (εκτελεστικές αρμοδιότητες της Επιτροπής) ***I
Νομοθετικό ψήφισμα του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου της 24ης Οκτωβρίου 2007 σχετικά με την πρόταση οδηγίας του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου που αφορά την τροποποίηση της οδηγίας 2006/66/ΕΚ σχετικά με τις ηλεκτρικές στήλες και τους συσσωρευτές και τα απόβλητα ηλεκτρικών στηλών και συσσωρευτών, όσον αφορά τις εκτελεστικές αρμοδιότητες της Επιτροπής (COM(2007)0093 — C6-0088/2007 — 2007/0036(COD))
(Διαδικασία συναπόφασης: πρώτη ανάγνωση)
Το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο,
— |
έχοντας υπόψη την πρόταση της Επιτροπής προς το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο και το Συμβούλιο (COM(2007)0093), |
— |
έχοντας υπόψη το άρθρο 251, παράγραφος 2, και το άρθρο 175, παράγραφος 1, της Συνθήκης ΕΚ, σύμφωνα με τα οποία του υποβλήθηκε η πρόταση από την Επιτροπή (C6-0088/2007), |
— |
έχοντας υπόψη το άρθρο 51 του Κανονισμού του, |
— |
έχοντας υπόψη την έκθεση της Επιτροπής Περιβάλλοντος, Δημόσιας Υγείας και Ασφάλειας των Τροφίμων (A6-0232/2007), |
1. |
εγκρίνει την πρόταση της Επιτροπής όπως τροποποιήθηκε· |
2. |
ζητεί από την Επιτροπή να του υποβάλει εκ νέου την πρόταση, αν προτίθεται να της επιφέρει σημαντικές τροποποιήσεις ή να την αντικαταστήσει με νέο κείμενο· |
3. |
αναθέτει στον Πρόεδρό του να διαβιβάσει τη θέση του Κοινοβουλίου στο Συμβούλιο και στην Επιτροπή. |
P6_TC1-COD(2007)0036
Θέση του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου που καθορίσθηκε σε πρώτη ανάγνωση στις 24 Οκτωβρίου 2007 εν όψει της έγκρισης οδηγίας 2008/.../ΕΚ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου που αφορά την τροποποίηση της οδηγίας 2006/66/ΕΚ σχετικά με τις ηλεκτρικές στήλες και τους συσσωρευτές και τα απόβλητα ηλεκτρικών στηλών και συσσωρευτών, όσον αφορά τις εκτελεστικές αρμοδιότητες της Επιτροπής
(Καθώς έχει επιτευχθεί συμφωνία μεταξύ του Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου, η θέση του Κοινοβουλίου σε πρώτη ανάγνωση αντιστοιχεί στην τελική νομοθετική πράξη, οδηγία 2008/12/ΕK.)
P6_TA(2007)0465
Δίκτυο επικοινωνιών για το περιβάλλον του Συστήματος Πληροφοριών Σένγκεν (SIS) (κανονισμός) *
Νομοθετικό ψήφισμα του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου της 24ης Οκτωβρίου 2007 σχετικά με την πρόταση κανονισμού του Συμβουλίου για την εγκατάσταση, τη λειτουργία και τη διαχείριση ενός Δικτύου Επικοινωνιών για το περιβάλλον του Συστήματος Πληροφοριών Σένγκεν (SIS) (COM(2007)0311 — C6-0216/2007 — 2007/0108(CNS))
(Διαδικασία διαβούλευσης)
Το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο,
— |
έχοντας υπόψη την πρόταση της Επιτροπής (COM(2007)0311), |
— |
έχοντας υπόψη το άρθρο 66 της Συνθήκης ΕΚ, |
— |
έχοντας υπόψη το άρθρο 67 της Συνθήκης ΕΚ, σύμφωνα με το οποίο κλήθηκε από το Συμβούλιο να γνωμοδοτήσει (C6-0216/2007), |
— |
έχοντας υπόψη το άρθρο 51 του Κανονισμού του, |
— |
έχοντας υπόψη την έκθεση της Επιτροπής Πολιτικών Ελευθεριών, Δικαιοσύνης και Εσωτερικών Υποθέσεων (Α6-0358/2007), |
1. |
εγκρίνει την πρόταση της Επιτροπής όπως τροποποιήθηκε· |
2. |
θεωρεί ότι το ενδεικτικό ποσό αναφοράς που εμφαίνεται στην πρόταση της Επιτροπής πρέπει να είναι συμβατό με το ανώτατο όριο της κατηγορίας 3α του πολυετούς δημοσιονομικού πλαισίου (ΠΔΠ) και επισημαίνει ότι το ετήσιο ποσό θα αποφασίζεται στο πλαίσιο της ετήσιας διαδικασίας του προϋπολογισμού σύμφωνα με τις διατάξεις του σημείου 38 της Διοργανικής Συμφωνίας μεταξύ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου, του Συμβουλίου και της Επιτροπής για δημοσιονομική πειθαρχία και χρηστή δημοσιονομική διαχείριση, της 17ης Μαΐου 2006 (1)· |
3. |
καλεί την Επιτροπή να τροποποιήσει αναλόγως την πρότασή της, σύμφωνα με το άρθρο 250, παράγραφος 2 της Συνθήκης ΕΚ· |
4. |
καλεί το Συμβούλιο, στην περίπτωση που προτίθεται να απομακρυνθεί από το κείμενο που ενέκρινε το Κοινοβούλιο, να το ενημερώσει σχετικά· |
5. |
καλεί το Συμβούλιο, σε περίπτωση που το Κοινοβούλιο προτίθεται να επιφέρει σημαντικές τροποποιήσεις στην πρόταση της Επιτροπής· |
6. |
αναθέτει στον Πρόεδρό του να διαβιβάσει τη θέση του Κοινοβουλίου στο Συμβούλιο και την Επιτροπή. |
ΚΕIΜΕΝΟ ΠΟΥ ΠΡΟΤΕIΝΕΙ Η ΕΠΙΤΡΟΠH |
ΤΡΟΠΟΛΟΓIΕΣ ΤΟΥ ΚΟΙΝΟΒΟΥΛIΟΥ |
Τροπολογία 1 |
|
Αιτιολογική σκέψη 7 |
|
(7) Η συμφωνία SISNET προβλέπει επίσης υπηρεσίες δικτύου και τις συναφείς υπηρεσίες ασφαλείας για το VISION, ένα δίκτυο υποστήριξης στις διαδικασίες διαβούλευσης των κεντρικών αρχών των κρατών μελών για τη χορήγηση θεωρήσεων, σύμφωνα με το άρθρο 17 παράγραφος 2 της Σύμβασης του Σένγκεν , αλλά δεν εμπίπτει στο πεδίο εφαρμογής της παρούσας πρότασης, δεδομένου ότι το Συμβούλιο, σύμφωνα με τον κανονισμό (ΕΚ) αριθ. 789/2001 της 24ης Απριλίου 2001 που επιφυλάσσει στο Συμβούλιο εκτελεστικές εξουσίες σχετικά με ορισμένες λεπτομερείς διατάξεις και πρακτικές διαδικασίες εξέτασης αιτήσεων θεώρησης, είναι το αρμόδιο όργανο για την εφαρμογή των απαραίτητων τροποποιήσεων για τη μετάβαση του VISION προς ένα άλλο δίκτυο επικοινωνιών. |
(7) Η συμφωνία SISNET προβλέπει επίσης υπηρεσίες δικτύου και τις συναφείς υπηρεσίες ασφαλείας για το VISION, ένα δίκτυο υποστήριξης στις διαδικασίες διαβούλευσης των κεντρικών αρχών των κρατών μελών για τη χορήγηση θεωρήσεων, σύμφωνα με το άρθρο 17 παράγραφος 2 της Σύμβασης του Σένγκεν . Πράγματι, το VISION δεν εμπίπτει , κατ' αρχήν, στο πεδίο εφαρμογής της παρούσας πρότασης, δεδομένου ότι το Συμβούλιο, σύμφωνα με τον κανονισμό (ΕΚ) αριθ. 789/2001 της 24ης Απριλίου 2001 που επιφυλάσσει στο Συμβούλιο εκτελεστικές εξουσίες σχετικά με ορισμένες λεπτομερείς διατάξεις και πρακτικές διαδικασίες εξέτασης αιτήσεων θεώρησης, είναι το αρμόδιο όργανο για την εφαρμογή των απαραίτητων τροποποιήσεων για τη μετάβαση του VISION προς ένα άλλο δίκτυο επικοινωνιών. Κατά παρέκκλιση του κανονισμού (ΕΚ) αριθ. 789/2001 και προκειμένου να διαφυλαχθούν η συνοχή και η συνεκτικότητα του SIS I+, η Επιτροπή οφείλει να ενσωματώσει το VISION στο νέο δίκτυο επικοινωνιών s-TESTA και να αναλάβει εκτελεστικές αρμοδιότητες. |
Τροπολογία 9 |
|
Άρθρο 1, παράγραφος 5 |
|
5. Τα έξοδα για την εγκατάσταση, τη λειτουργία και τη διαχείριση του Δικτύου Επικοινωνιών βαρύνουν το γενικό προϋπολογισμό της Ευρωπαϊκής Ένωσης. |
5. Τα έξοδα για την εγκατάσταση, τη λειτουργία και τη διαχείριση του Δικτύου Επικοινωνιών βαρύνουν το γενικό προϋπολογισμό της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Κάθε κράτος μέλος φέρει την ευθύνη της κάλυψης των δαπανών για την εθνική βάση δεδομένων και του κόστους της σύνδεσής της στην υποδομή επικοινωνίας SIS ή s-Testa. |
Tροπολογία 2 |
|
Άρθρο 1, παράγραφος 5α (νέα) |
|
|
5α Το SIS συνεστήθη στα πλαίσια του Τίτλου IV της Σύμβασης του Σένγκεν. Ωστόσο, μετά την ενσωμάτωση του κεκτημένου του Σένγκεν στις Συνθήκες και την διάθεση της νομικής του βάσης, οιαδήποτε τροποποίηση θα απαιτήσει νέο νομοθετικό μέσο που πρέπει να εγκριθεί σύμφωνα με το Άρθρο 67, παράγραφος 2, 2η παύλα, της Συνθήκης ΕΚ. |
Τροπολογία 3 |
|
Άρθρο 3, παράγραφος 3 |
|
3. Το Συμβούλιο συντονίζει τις δοκιμές που πραγματοποιούνται από τα κράτη μέλη, επικυρώνει τα αποτελέσματά τους και ενημερώνει σχετικά την Επιτροπή. |
3. Το Συμβούλιο συντονίζει τις δοκιμές που πραγματοποιούνται από τα κράτη μέλη, επικυρώνει τα αποτελέσματά τους , ενημερώνοντας σχετικά την Επιτροπή και το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο . |
Τροπολογία 10 |
|
Άρθρο 5, παράγραφος 1α (νέα) |
|
|
1α. Η σύμβαση που προβλέπεται στην παράγραφο 1 πρέπει να συμμορφώνεται προς τις διατάξεις των άρθρων 88 έως 107 του κανονισμού (ΕΚ, Ευρατόμ) αριθ. 1605/2002. |
Τροπολογία 4 |
|
Άρθρο 5, παράγραφος 2 |
|
2. Τα έξοδα που δαπανώνται από τους οργανισμούς που αναφέρονται στην παράγραφο 1 στο πλαίσιο της εκτέλεσης των καθηκόντων τους βάσει της ιδίας παραγράφου, βαρύνουν το γενικό προϋπολογισμό της Ευρωπαϊκής Ένωσης. |
2. Τα έξοδα που δαπανώνται από τους οργανισμούς που αναφέρονται στην παράγραφο 1 στο πλαίσιο της εκτέλεσης των καθηκόντων τους βάσει της ιδίας παραγράφου, βαρύνουν το γενικό προϋπολογισμό της Ευρωπαϊκής Ένωσης , σύμφωνα με τον κανονισμό (ΕΚ, Ευρατόμ) αριθ. 1605/2002 όπως τροποποιήθηκε από τον κανονισμό (ΕΚ, Ευρατόμ) αριθ. 1995/2006 του Συμβουλίου της 13ης Δεκεμβρίου 2006. |
Τροπολογία 5 |
|
Άρθρο 5, παράγραφος 2α (νέα) |
|
|
2α. Η Επιτροπή ενημερώνει το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο και το Συμβούλιο σχετικά με τους όρους της σύμβασης που αναφέρονται στην παράγραφο 1 καθώς και σχετικά με το ποιος εθνικός φορέας είναι ο αντισυμβαλλόμενος. |
Τροπολογία 6 |
|
Άρθρο 5α (νέο) |
|
|
Άρθρο 5α Ασφάλεια Η Επιτροπή εγκρίνει τα απαραίτητα μέτρα (συμπεριλαμβανομένης και της έγκρισης προγράμματος ασφάλειας) σε σχέση με τo δίκτυο επικοινωνιών. |
Τροπολογία 11 |
|
Άρθρο 7, παράγραφος 2 |
|
2. Το υπόλοιπο του προϋπολογισμού που θεσπίστηκε με την απόφαση 2000/265/EΚ του Συμβουλίου, κατά την ημερομηνία που ορίζεται σύμφωνα με το άρθρο 4 παράγραφος 1, επιστρέφεται στα κράτη μέλη. Τα επιστρεφόμενα ποσά υπολογίζονται βάσει των συνεισφορών των κρατών μελών που καθορίζονται σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 26 της απόφασης 2000/265/EΚ του Συμβουλίου. |
2. Το υπόλοιπο του προϋπολογισμού που θεσπίστηκε με την απόφαση 2000/265/EΚ του Συμβουλίου, κατά την ημερομηνία που ορίζεται σύμφωνα με το άρθρο 4 παράγραφος 1, χρησιμοποιείται από την Επιτροπή για την ανάπτυξη της υποδομής επικοινωνιών . |
Τροπολογία 7 |
|
Άρθρο 9, παράγραφος 2 |
|
2. Η εφαρμογή του παρόντος κανονισμού υπόκειται σε κοινοποίηση εκ μέρους του αναπληρωτή γενικού γραμματέα του Συμβουλίου προς την Επιτροπή ότι δεν συνάφθηκε καμία συμφωνία ή σύμβαση όσον αφορά την παροχή υπηρεσιών δικτύου και ασφαλείας για τις ανταλλαγές δεδομένων που προβλέπονται στο άρθρο 1 παράγραφος 1, σύμφωνα με τις αποφάσεις 2007/149/EΚ και 2000/265/EΚ του Συμβουλίου. |
2. Ο παρών κανονισμός εφαρμόζεται από την ημέρα της δημοσίευσής του και μετά από κοινοποίηση εκ μέρους του αναπληρωτή γενικού γραμματέα του Συμβουλίου προς την Επιτροπή ότι δεν συνάφθηκε καμία συμφωνία ή σύμβαση όσον αφορά την παροχή υπηρεσιών δικτύου και ασφαλείας για τις ανταλλαγές δεδομένων που προβλέπονται στο άρθρο 1 παράγραφος 1, σύμφωνα με τις αποφάσεις 2007/149/EΚ και 2000/265/EΚ του Συμβουλίου. |
P6_TA(2007)0466
Προσχώρηση της Βουλγαρίας και της Ρουμανίας στη σύμβαση της 18ης Δεκεμβρίου 1997 περί αμοιβαίας συνδρομής και συνεργασίας μεταξύ των τελωνειακών υπηρεσιών *
Νομοθετικό ψήφισμα του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου της 24ης Οκτωβρίου 2007 σχετικά με τη σύσταση απόφασης του Συμβουλίου σχετικά με την προσχώρηση της Βουλγαρίας και της Ρουμανίας στη Σύμβαση της 18ης Δεκεμβρίου 1997, η οποία καταρτίστηκε επί τη βάσει του άρθρου K.3 της Συνθήκης για την Ευρωπαϊκή Ένωση, περί αμοιβαίας συνδρομής και συνεργασίας μεταξύ των τελωνειακών υπηρεσιών (COM(2007)0216 — C6-0170/2007 — 2007/0073(CNS))
(Διαδικασία διαβούλευσης)
Το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο,
— |
έχοντας υπόψη τη σύσταση της Επιτροπής προς το Συμβούλιο (COM(2007)0216), |
— |
έχοντας υπόψη το άρθρο 3, παράγραφος 4, της Πράξης Προσχώρησης της Βουλγαρίας και της Ρουμανίας, σύμφωνα με το οποίο κλήθηκε από το Συμβούλιο να γνωμοδοτήσει (C6-0170/2007), |
— |
υπενθυμίζοντας τις προσπάθειες των διαδοχικών κυβερνήσεων της Βουλγαρίας και της Ρουμανίας να εκπληρώσουν τα αντίστοιχα κριτήρια αναφοράς που προβλέπονται για την ενεργοποίηση της απλοποιημένης διαδικασίας προσχώρησης, |
— |
έχοντας υπόψη το άρθρο 51 του Κανονισμού του, |
— |
έχοντας υπόψη την έκθεση της Επιτροπής Εσωτερικής Αγοράς και Προστασίας των Καταναλωτών (A6-0352/2007), |
1. |
εγκρίνει τη σύσταση της Επιτροπής· |
2. |
καλεί το Συμβούλιο, στην περίπτωση που προτίθεται να απομακρυνθεί από το κείμενο που ενέκρινε το Κοινοβούλιο, να το ενημερώσει σχετικά· |
3. |
ζητεί να κληθεί εκ νέου να γνωμοδοτήσει σε περίπτωση που το Συμβούλιο προτίθεται να επιφέρει σημαντικές τροποποιήσεις στη σύσταση της Επιτροπής· |
4. |
αναθέτει στον Πρόεδρό του να διαβιβάσει τη θέση του Κοινοβουλίου στο Συμβούλιο και στην Επιτροπή καθώς και στις κυβερνήσεις της Βουλγαρίας και της Ρουμανίας. |
P6_TA(2007)0467
Θεματική στρατηγική για την αειφόρο χρήση των φυτοφαρμάκων
Ψήφισμα του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου της 24ης Οκτωβρίου 2007 σχετικά με τη θεματική στρατηγική για την αειφόρο χρήση των φυτοφαρμάκων (2007/2006(INI))
Το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο,
— |
έχοντας υπόψη την ανακοίνωση της Επιτροπής προς το Συμβούλιο, το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο, την Ευρωπαϊκή Οικονομική και Κοινωνική Επιτροπή και την Επιτροπή των Περιφερειών: «Θεματική στρατηγική για την αειφόρο χρήση των φυτοφαρμάκων» (COM(2006)0372), |
— |
έχοντας υπόψη την απόφαση αριθ. 1600/2002/ΕΚ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου της 22ας Ιουλίου 2002 για τη θέσπιση του έκτου κοινοτικού προγράμματος δράσης για το περιβάλλον (6ο ΠΔΠ) (1), |
— |
έχοντας υπόψη την πρόταση οδηγίας του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου για τον καθορισμό πλαισίου κοινοτικής δράσης με σκοπό την επίτευξη αειφόρου χρήσης των φυτοφαρμάκων (COM(2006)0373), |
— |
έχοντας υπόψη την πρόταση κανονισμού του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου σχετικά με τη διάθεση στην αγορά φυτοπροστατευτικών προϊόντων (COM(2006)0388), |
— |
έχοντας υπόψη την πρόταση κανονισμού του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου σχετικά με τις στατιστικές για τα φυτοπροστατευτικά προϊόντα (COM(2006)0778), |
— |
έχοντας υπόψη το άρθρο 175 της Συνθήκης ΕΚ, |
— |
έχοντας υπόψη το άρθρο 6 της Συνθήκης ΕΚ, δυνάμει του οποίου η περιβαλλοντική προστασία πρέπει να ενταχθεί στον καθορισμό και την εφαρμογή των κοινοτικών πολιτικών, ιδίως προκειμένου να προωθηθεί η αειφόρος ανάπτυξη, |
— |
έχοντας υπόψη τον κανονισμό (ΕΚ) αριθ. 396/2005 του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου της 23ης Φεβρουαρίου 2005 για τα ανώτατα όρια καταλοίπων φυτοφαρμάκων μέσα ή πάνω στα τρόφιμα και τις ζωοτροφές φυτικής και ζωικής προέλευσης (2), |
— |
έχοντας υπόψη την οδηγία 2000/60/ΕΚ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου της 23ης Οκτωβρίου 2000 για τη θέσπιση πλαισίου κοινοτικής δράσης στον τομέα της πολιτικής των υδάτων (3), την οδηγία 98/83/ΕΚ του Συμβουλίου της 3ης Νοεμβρίου 1998 σχετικά με την ποιότητα του νερού ανθρώπινης κατανάλωσης (4), την οδηγία 75/440/ΕΟΚ του Συμβουλίου, της 16ης Ιουνίου 1975, περί της απαιτουμένης ποιότητος των υδάτων επιφάνειας που προορίζονται για την παραγωγή ποσίμου ύδατος στα κράτη μέλη (5) και την οδηγία 2006/118/ΕΚ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου, της 12ης Δεκεμβρίου 2006, σχετικά με την προστασία των υπόγειων υδάτων από τη ρύπανση και την υποβάθμιση (6), |
— |
έχοντας υπόψη τον κανονισμό (ΕΚ) αριθ. 1907/2006 του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου, της 18ης Δεκεμβρίου 2006, για την καταχώριση, την αξιολόγηση, την αδειοδότηση και τους περιορισμούς των χημικών προϊόντων (REACH) και για την ίδρυση του Ευρωπαϊκού Οργανισμού Χημικών Προϊόντων (7) και την οδηγία 2006/121/ΕΚ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου, της 18ης Δεκεμβρίου 2006, για την τροποποίηση της οδηγίας 67/548/ΕΟΚ του Συμβουλίου περί προσεγγίσεως των νομοθετικών, κανονιστικών και διοικητικών διατάξεων που αφορούν την ταξινόμηση, συσκευασία και επισήμανση των επικινδύνων ουσιών με σκοπό την προσαρμογή της στον κανονισμό (ΕΚ) αριθ. 1907/2006 για την καταχώριση, την αξιολόγηση, την αδειοδότηση και τους περιορισμούς των χημικών προϊόντων (REACH) και για την ίδρυση του Ευρωπαϊκού Οργανισμού Χημικών Προϊόντων (8), |
— |
έχοντας υπόψη την οδηγία 2004/35/ΕΚ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου, της 21ης Απριλίου 2004, σχετικά με την περιβαλλοντική ευθύνη όσον αφορά την πρόληψη και την αποκατάσταση περιβαλλοντικής ζημίας (9), την οδηγία 92/43/ΕΟΚ του Συμβουλίου, της 21ης Μαΐου 1992, για τη διατήρηση των φυσικών οικοτόπων καθώς και της άγριας πανίδας και χλωρίδας (10) και την οδηγία 79/409/ΕΟΚ του Συμβουλίου της 2ας Απριλίου 1979 περί της διατηρήσεως των αγρίων πτηνών (11), |
— |
έχοντας υπόψη τη συγκεντρωτική έκθεση της Ευρωπαϊκής Επιτροπής και των ολλανδικών υπουργείων Στέγασης, Χωροταξίας και Περβάλλοντος, αφενός, και Γεωργίας, Διαχείρισης της Φύσης και Αλιείας, αφετέρου, με τίτλο «Possibilities for Future EU Environmental Policy on Plant Protection Products» (Δυνατό-τητες για τη μελλοντική περιβαλλοντική πολιτική της ΕΕ σχετικά με τα φυτοπροστατευτικά προϊόντα) (1997), |
— |
έχοντας υπόψη το άρθρο 45 του Κανονισμού του, |
— |
έχοντας υπόψη την έκθεση της Επιτροπής Περιβάλλοντος, Δημόσιας Υγείας και Ασφάλειας των Τροφίμων και τη γνωμοδότηση της Επιτροπής Γεωργίας και Ανάπτυξης της Υπαίθρου (A6-0291/2007), |
Α. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι η χρήση των φυτοπροστατευτικών προϊόντων στην ΕΕ κατά το διάστημα 1992-2003 παρέμεινε σε υψηλά επίπεδα και δεν έχει μειωθεί παρά τις προορατικές πολιτικές που ακολουθούνται επιτυχώς σε ορισμένα κράτη μέλη για τη μείωση της χρήσης των φυτοφαρμάκων, |
Β. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι εξακολουθούν να εντοπίζονται στο περιβάλλον, ιδίως στο έδαφος και στα ύδατα, ανεπιθύμητες ποσότητες ορισμένων φυτοφαρμάκων·λαμβάνοντας υπόψη ότι εξακολουθούν να εντοπίζονται στα γεωργικά προϊόντα κατάλοιπα που υπερβαίνουν τις νομοθετικά καθορισμένες οριακές τιμές, |
Γ. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι, παρά το γεγονός ότι είναι αναμφισβήτητα τα οφέλη που προκύπτουν από τη χρήση των φυτοφαρμάκων και ο ρόλος που αυτά διαδραματίζουν στη διασφάλιση μιας αποδοτικής και αειφόρου ανταγωνιστικής γεωργικής παραγωγής στην Ευρώπη, είναι απαραίτητο να ενημερώνεται καλύτερα η κοινή γνώμη σχετικά με τους πιθανούς κινδύνους για την υγεία και το περιβάλλον, καθώς και για τις βραχυπρόθεσμες και μακροπρόθεσμες επιπτώσεις από τη χρήση τους, |
Δ. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι η συνεχής χρήση φυτοφαρμάκων θα πρέπει να είναι δυνατή μόνο εφόσον τηρείται παράλληλα η αρχή της προφύλαξης σε σχέση τόσο με την υγεία του ανθρώπου όσο και με την προστασία του υδάτινου και χερσαίου οικοσυστήματος· λαμβάνοντας υπόψη ότι αυτό συνεπάγεται ότι τα φυτοφάρμακα δεν θα πρέπει να χρησιμοποιούνται προτού διενεργηθούν όλες οι αναγκαίες εκτιμήσεις των επιπτώσεων που αφορούν την υγεία και το περιβάλλον· και λαμβάνοντας υπόψη ότι θα πρέπει να ενθαρρύνεται η σύγκριση δεδομένων και οι βέλτιστες πρακτικές για τη μείωση της χρήσης στα διάφορα κράτη μέλη και να λαμβάνονται υπόψη ως σημείο αναφοράς, |
Ε. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι δεν υπάρχει διαφανές σύστημα για την αναφορά και την παρακολούθηση της χρήσης των φυτοφαρμάκων και των ορίων των καταλοίπων στα προϊόντα, ούτε έχουν αναπτυχθεί κατάλληλοι δείκτες, |
1. |
αναγνωρίζει την ανάγκη θέσπισης ευρωπαϊκού νομικού πλαισίου στον τομέα της χρήσης των φυτοφαρμάκων, καθώς η ισχύουσα νομοθεσία έχει αποδειχθεί ανεπαρκής για την επίτευξη της πρόληψης των πηγών κινδύνου και των κινδύνων που συνεπάγεται για την υγεία και το περιβάλλον η χρήση των φυτοφαρμάκων· |
2. |
θεωρεί ότι είναι σημαντικό να θεσπιστεί νέα νομοθεσία βάσει προσέγγισης που θα επικεντρώνεται πιο σθεναρά στη μείωση της χρήσης των φυτοφαρμάκων και θα είναι περισσότερο φιλόδοξη από την άποψη των περιβαλλοντικών αποδόσεων, μέσω της παροχής ουσιαστικής υποστήριξης στις βιοκαλλιέργειες και στις ολοκληρωμένες μεθόδους παραγωγής· |
3. |
χαιρετίζει τη θεματική στρατηγική για την αειφόρο χρήση των φυτοφαρμάκων, η οποία εντοπίζει τις ελλείψεις της ισχύουσας σήμερα κοινοτικής νομοθεσίας και προτείνει τη ρύθμιση της φάσης χρήσης για «να συμπληρωθεί το κενό» μεταξύ, αφενός, της διάθεσης των φυτοπροστατευτικών προϊόντων στην αγορά και, αφετέρου, του τέλους του κύκλου ζωής των προϊόντων αυτών· |
4. |
επισημαίνει ότι η ΕΕ έχει εν τω μεταξύ εκδώσει περισσότερες από 12 νομοθετικές πράξεις που διέπουν, είτε άμεσα είτε έμμεσα, τη χρήση φυτοπροστατευτικών προϊόντων· τονίζει ότι εν τούτοις οι σχεδιαζόμενες διατάξεις για τη χρήση φυτοπροστατευτικών προϊόντων οδεύουν προς την ορθή κατεύθυνση· |
5. |
επισημαίνει ότι η θεματική στρατηγική για την αειφόρο χρήση των φυτοφαρμάκων καλύπτει μόνο τα φυτοπροστατευτικά προϊόντα, τα οποία αποτελούν ένα μόνο μέρος των φυτοφαρμάκων · καλεί την Επιτροπή να συμπεριλάβει αμέσως τα προϊόντα ελέγχου επιβλαβών οργανισμών (τύποι προϊόντων βιοκτόνων 14-19) όπως ορίζεται στο Παράρτημα V της οδηγίας 98/8/ΕΚ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου της 16ης Φεβρουαρίου 1998 για τη διάθεση βιοκτόνων στην αγορά (12) στο πλαίσιο του πεδίου εφαρμογής της θεματικής στρατηγικής, καθώς συνιστούν παρεμφερείς κινδύνους για την ανθρώπινη υγεία και το περιβάλλον, και καλεί την Επιτροπή να επεκτείνει το πεδίο εφαρμογής της θεματικής στρατηγικής για να συμπεριλάβει και άλλα βιοκτόνα όσο το δυνατόν συντομότερα· |
6. |
θεωρεί απαραίτητη τη βελτίωση της συμπεριφοράς των χρηστών των φυτοφαρμάκων για την αποφυγή της εσφαλμένης χρήσης, της κατάχρησης και των δηλητηριάσεων· χαιρετίζει τη δημιουργία ενός συστήματος κατάρτισης και εκπαίδευσης για τους επαγγελματίες χρήστες των φυτοφαρμάκων, για το οποίο η Επιτροπή θα πρέπει να χαράξει κατευθυντήριες γραμμές που να λαμβάνουν υπόψη τις διαφορές μεταξύ των διαφόρων ευρωπαϊκών περιφερειών· θεωρεί ότι η πιστοποίηση και η κατάρτιση πρέπει να αποτελεί προϋπόθεση για την πρόσληψη επαγγελματιών χρηστών φυτοφαρμάκων και ότι θα πρέπει επίσης να παρέχεται συνεχιζόμενη επαγγελματική εξέλιξη, με στόχο τον εκσυγχρονισμό των τεχνικών τους δεξιοτήτων και γνώσεων και την εγγύηση ασφαλούς και αποτελεσματικής χρήσης των φυτοφαρμάκων· συνιστά τη θέσπιση ή την ενίσχυση υπηρεσιών παροχής συμβουλών σε αγρότες προκειμένου να αυξηθεί η ευαισθητοποίησή τους όσον αφορά την ασφαλή χρήση φυτοφαρμάκων και να ενθαρρυνθεί η ανταλλαγή ορθών πρακτικών· |
7. |
καλεί την Επιτροπή, να εξετάσει, σύμφωνα με την αρχή «ο ρυπαίνων πληρώνει», κατάλληλους τρόπους συμμετοχής των κατασκευαστών φυτοπροστατευτικών προϊόντων ή/και των δραστικών ουσιών στο έργο της αντιμετώπισης ή της αποκατάστασης των βλαβών στην ανθρώπινη υγεία ή το περιβάλλον η οποία μπορεί να προκληθεί από τη χρήση φυτοπροστατευτικών προϊόντων· |
8. |
συνιστά η πώληση και η διανομή φυτοπροστατευτικών προϊόντων να εκτελείται υπό την εποπτεία ειδικευμένου επαγγελματία, και οι εν λόγω συναλλαγές να καταχωρούνται σε μητρώο προκειμένου να διασφαλίζεται επαρκής έλεγχος της εμπορίας και χρήσης των εν λόγω προϊόντων· |
9. |
τονίζει ότι η ελαχιστοποίηση των πηγών κινδύνου και των κινδύνων που συνεπάγεται για την υγεία και το περιβάλλον η χρήση των φυτοφαρμάκων δεν μπορεί να επιτευχθεί αποτελεσματικά χωρίς εποικοδομητικό διάλογο με τις τρίτες χώρες και χωρίς δράσεις για την οικοδόμηση ικανοτήτων σε αυτές, περιλαμβανομένης της χρηματοδοτικής στήριξης, αλλά και αυστηρών ελέγχων στα εισαγόμενα στην ΕΕ προϊόντα ώστε να εξασφαλίζονται ίσοι όροι ανταγωνισμού· |
10. |
καλεί την Επιτροπή να χαράξει μια πολιτική προστασίας και συνεργασίας έναντι των γειτόνων της ΕΕ όσον αφορά τη χρήση φυτοφαρμάκων και φυτοπροστατευτικών προϊόντων· |
11. |
τονίζει τη σημασία του ρόλου των μέσων μαζικής επικοινωνίας στην ενημέρωση της κοινής γνώμης, και ειδικότερα των μη επαγγελματιών χρηστών φυτοφαρμάκων, για ζητήματα που σχετίζονται με τα φυτοφάρμακα και προτείνει τον σχεδιασμό εκστρατειών ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης της κοινής γνώμης· |
12. |
χαιρετίζει εν γένει τα μέτρα που έχει επιλέξει η Επιτροπή· επισημαίνει, ωστόσο ότι βασικό στοιχείο της όλης διαδικασίας αποτελεί η κατάρτιση φιλόδοξων εθνικών σχεδίων δράσης από τα κράτη μέλη· |
13. |
εκφράζει, επίσης, τη δυσαρέσκειά του για το γεγονός ότι η Επιτροπή επέλεξε τον αποκλεισμό των ποσοτικών και ποιοτικών κριτηρίων από τα εθνικά σχέδια δράσης, καθιστώντας τα έτσι λιγότερο φιλόδοξα· |
14. |
τονίζει ότι χωρίς ποσοτικούς στόχους μείωσης της χρήσης στα εθνικά σχέδια δράσης, ο ορισμός της έννοιας της «μείωσης των πηγών κινδύνου, των κινδύνων και της εξάρτησης από τα φυτοφάρμακα» είναι πολύ ασαφής και αόριστος και δεν θα ωθήσει τα κράτη μέλη να μειώσουν την ποσότητα των χρησιμοποιούμενων φυτοφαρμάκων ή να δώσουν προτεραιότητα σε μη χημικές εναλλακτικές λύσεις φυτοπροστασίας και διαχείρισης επιβλαβών οργανισμών και καλλιεργειών· |
15. |
προτείνει να συνδυάσει η Επιτροπή την εξάλειψη των πηγών κινδύνων, των κινδύνων και της εξάρτησης από τα φυτοφάρμακα με ποσοτικά κριτήρια στα εθνικά σχέδια δράσης, ορίζοντας ότι τα κράτη μέλη πρέπει να καθορίζουν τους δικούς τους εθνικούς στόχους, χρονοδιαγράμματα και κριτήρια για τη μείωση της χρήσης παρασιτοκτόνων, λαμβάνοντας υπόψη τη θετική εμπειρία ορισμένων κρατών μελών που ήδη χρησιμοποιούν ποσοτικούς στόχους μείωσης, η οποία έχει αποδείξει ότι η χρήση των φυτοφαρμάκων μπορεί να περιοριστεί χωρίς σημαντικό κόστος για τους αγρότες· |
16. |
τονίζει ότι η δέσμευση για μείωση της χρήσης και της επικινδυνότητας των φυτοπροστατευτικών προϊόντων και η αναζήτηση εναλλακτικών, φιλικότερων προς το περιβάλλον, τον άνθρωπο και τα ζώα προϊόντων, μέσων και τεχνικών φυτοπροστασίας θα αποβεί —πέραν των θετικών επιπτώσεων στο περιβάλλον και στη δημόσια υγεία— υπέρ της ποιότητας των ευρωπαϊκών γεωργικών προϊόντων, για τα οποία θα αυξηθεί η προστιθέμενη αξία ως αποτέλεσμα της εύλογης ευαισθησίας της κοινωνίας και των καταναλωτών για τα θέματα αυτά· |
17. |
συμμερίζεται την άποψη ότι τα εθνικά σχέδια δράσης πρέπει να είναι προσαρμοσμένα στις ειδικές κλιματολογικές και γεωργικές συνθήκες κάθε κράτους μέλους καθώς και στις συνθήκες που αφορούν τους επιβλαβείς οργανισμούς, και θεωρεί αναγκαίες ορισμένες ειδικές εφαρμογές, ιδιαίτερα στην περίπτωση μικροκαλλιεργειών· |
18. |
ευελπιστεί ότι η Επιτροπή θα καθορίσει την ευρωπαϊκή χρηματοδοτική βοήθεια που μπορεί να διατεθεί από τα κράτη μέλη για την εκπόνηση μελετών, τη συγκρότηση βάσεων δεδομένων και τον εμπλουτισμό των γνώσεων σχετικά με τα φυτοφάρμακα· |
19. |
χαιρετίζει τη δήλωση της Επιτροπής ότι το πιο σημαντικό αναμενόμενο αποτέλεσμα της θεματικής στρατηγικής είναι η μείωση του αρνητικού αντικτύπου της χρήσης των φυτοφαρμάκων στη δημόσια υγεία· |
20. |
εκφράζει τη δυσαρέσκειά του για το γεγονός ότι, μολονότι τα φυτοφάρμακα σχετίζονται με επιπτώσεις στο ανοσοποιητικό σύστημα, με ενδοκρινικές και νευροτοξικές διαταραχές και με τον καρκίνο (13), η υγεία αναφέρεται μόνο στο περιθώριο της θεματικής στρατηγικής· |
21. |
υπογραμμίζει ότι ουσίες οι οποίες είναι καρκινογόνες, μεταλλαξιογόνες ή τοξικές για την αναπαραγωγή, ή ανθεκτικές, βιοσωρευτικές ή τοξικές, ή προκαλούν ενδοκρινικές διαταραχές, δεν πρέπει ναεγκρίνονται ως δραστικές ουσίες φυτοφαρμάκων· |
22. |
επισημαίνει ότι τα έμβρυα, τα νήπια, τα παιδιά καθώς και οι έγκυες, οι ηλικιωμένοι, οι χρόνια ασθενείς, και όσοι έχουν προϋπάρχοντα ιατρικά προβλήματα, καθώς και οι χρήστες φυτοφαρμάκων εντομοκτόνων και οι διαμένοντες στην ύπαιθρο και οι αγροτικές εν γένει κοινότητες, είναι πιο ευάλωτοι και πιο εκτεθειμένοι στα φυτοφάρμακα, ιδίως στις σωρευτικές επιπτώσεις διαφορετικών ειδών φυτοφαρμάκων, από ό,τι ο υπόλοιπος πληθυσμός· |
23. |
επισημαίνει ότι απαραίτητη προϋπόθεση για τη χρήση των φυτοπροστατευτικών προϊόντων αποτελεί η πρότερη έγκριση και ότι η εν λόγω έγκριση βασίζεται σε επιστημονική εκτίμηση του φυτοπροστατευτικού προϊόντος και των δραστικών ουσιών του κατά την οποία το προϊόν ελέγχεται όσον αφορά τους κινδύνους τους οποίους συνιστά, όταν χρησιμοποιείται κατάλληλα, για τη δημόσια υγεία και την υγεία των ζώων και το περιβάλλον· |
24. |
θεωρεί απαραίτητη την πραγματοποίηση περαιτέρω ερευνών για τις επιπτώσεις της χρήσης, και ειδικότερα της συνδυαστικής και σωρευτικής χρήσης, των φυτοφαρμάκων στην υγεία· |
25. |
χαιρετίζει θερμά την απαγόρευση ουσιών με βάση τους εγγενείς κινδύνους τους (κριτήρια αποκλεισμού) και την αποκαλούμενη «αρχή της αντικατάστασης», σύμφωνα με την οποία οι πιο επικίνδυνες ουσίες θα αποσυρθούν από την αγορά εφόσον υπάρχουν ασφαλέστερες, καθώς και μη χημικές, εναλλακτικές λύσεις· |
26. |
καλεί την Επιτροπή, από κοινού με τα κράτη μέλη και τη βιομηχανία, να λάβει μέτρα κατά της εισαγωγής και εμπορίας παραποιημένων και/ή μη εγκεκριμένων φυτοπροστατευτικών προϊόντων· |
27. |
καλεί την Επιτροπή να διασφαλίσει ότι κατά τη διαπίστωση της υπέρβασης των οριακών τιμών σε εισαγόμενα τρόφιμα θα λαμβάνονται τα ίδια μέτρα και οι ίδιες κυρώσεις που ισχύουν για τα προϊόντα που παράγονται στην ΕΕ· ζητεί πάραυτα τη διενέργεια επαρκών ελέγχων σε εισαγόμενα προϊόντα (τα οποία υπόκεινται συνήθως σε λιγότερο αυστηρή νομοθεσία για τη χρήση φυτοπροστατευτικών προϊόντων υπό την έννοια ότι υπάρχει υψηλότερος κίνδυνος για παράνομες τιμές καταλοίπων) σε όλα τα κράτη μέλη, ούτως ώστε να αποφεύγονται οι διακρίσεις σε βάρος ευρωπαίων γεωργών και παρασκευαστών και να καθιερωθούν ίσοι όροι ανταγωνισμού για όλους τους παράγοντες εντός της ΕΕ· |
28. |
ζητεί τη διενέργεια καταλλήλων ελέγχων και την απαγόρευση των εισαγωγών στην ΕΕ τροφίμων που έχουν παραχθεί με τη χρήση φυτοπροστατευτικών προϊόντων και φυτοφαρμάκων των οποίων η χρήση και εμπορία απαγορεύεται εντός της ΕΕ· |
29. |
ζητεί συντονισμένα συστήματα για τη συλλογή πληροφοριών σχετικά με την παραγωγή, την εισαγωγή, την εξαγωγή, την πώληση, τη διανομή και την χρήση γενικώς διαθέσιμων φυτοφαρμάκων· |
30. |
πιστεύει ότι ο καθορισμός ζωνών περιορισμένης ή μηδενικής χρήσης των φυτοφαρμάκων, συμπεριλαμβανομένων των περιοχών προστασίας υδρολογικών λεκανών συλλογής πόσιμου ύδατος, και η αυξημένη προστασία του υδάτινου περιβάλλοντος από τη ρύπανση που προκαλούν τα φυτοφάρμακα είναι μέτρα απαραίτητα για την αποφυγή ανεπιθύμητης έκθεσης· θεωρεί ότι πρέπει να δημιουργηθούν «ζώνες ανάσχεσης» κατάλληλου πλάτους, λαμβάνοντας υπόψη τις διαφορετικές γεωργικές, γεωγραφικές και καιρικές συνθήκες· θεωρεί ότι θα πρέπει να απαγορευθεί η χρήση φυτοφαρμάκων εντός και πλησίον αστικών κατοικημένων περιοχών, δημόσιων πάρκων, αθλητικών χώρων, σχολικών χώρων και χώρων παιχνιδιού, καθώς η Επιτροπή έχει αναγνωρίσει ότι ο κίνδυνος για τους πολίτες λόγω της έκθεσης σε φυτοφάρμακα σε τέτοιες περιοχές είναι υψηλός· |
31. |
επισημαίνει τη ρύπανση των ευρωπαϊκών υπόγειων και επιφανειακών υδάτων από τα φυτοφάρμακα και τονίζει την ανάγκη ενίσχυσης της συνοχής της θεματικής στρατηγικής με την οδηγία-πλαίσιο για τα ύδατα· επισημαίνει ότι ο καθαρισμός των υδάτων, ωστόσο, πραγματοποιείται κατά κύριο λόγο μόνο για το νερό που προορίζεται για ανθρώπινη κατανάλωση, ενώ το υπόλοιπο μολυσμένο νερό εισέρχεται στο ανθρώπινο σώμα από τη χλωρίδα και την πανίδα, προκαλώντας, στη συνέχεια, υψηλό κόστος θεραπείας· |
32. |
αναγνωρίζει ότι η απαγόρευση του αεροψεκασμού είναι αναπόφευκτη· θεωρεί, ωστόσο, ότι ο ψεκασμός μπορεί να χρησιμοποιηθεί στις περιπτώσεις που αποφέρει καθαρά περιβαλλοντικά οφέλη ή στις περιπτώσεις όπου δεν υπάρχουν βιώσιμες εναλλακτικές λύσεις, αλλά τονίζει ταυτοχρόνως ότι θα πρέπει υποχρεωτικά να ειδοποιούνται οι πολίτες για την ώρα του ψεκασμού και για τις ποσότητες και το είδος του φυτοφαρμάκου· |
33. |
καλεί την Επιτροπή να επιταχύνει την εναρμόνιση σε κοινοτικό επίπεδο των ανώτατων τιμών καταλοίπων, δεδομένου ότι, ως έχει σήμερα η κατάσταση, δεν υπάρχουν συνθήκες ισοτιμίας εντός της ΕΕ, με αποτέλεσμα να παρακωλύεται το εμπόριο και να αποπροσανατολίζονται οι καταναλωτές· |
34. |
καλεί την Επιτροπή να ορίσει όσο το δυνατόν χαμηλότερα ανώτατα όρια καταλοίπων, εκτός αν μπορεί να αποδειχθεί ότι ακόμη και οι βέλτιστες διαθέσιμες τεχνικές και μέθοδοι δεν μπορούν να αποτρέψουν τη δημιουργία καταλοίπων κάτω από ένα ορισμένο όριο· καλεί, εν προκειμένω, τα κράτη μέλη να βελτιώσουν την παρακολούθηση των συγκεντρώσεων φυτοφαρμάκων στα διατροφικά προϊόντα και στα στοιχεία του περιβάλλοντος· |
35. |
χαιρετίζει την πρόταση να απευθυνθεί έκκληση στα κράτη μέλη να καταργήσουν τις διατάξεις που τους επιτρέπουν να επιβάλλουν μειωμένο συντελεστή ΦΠΑ στα φυτοφάρμακα· θεωρεί ότι η Επιτροπή θα πρέπει να βοηθήσει τα κράτη μέλη να θεσπίσουν κατάλληλα μέτρα υποστήριξης για αγρότες, τα οποία θα χρηματοδοτούνται στο πλαίσιο της ανάπτυξης της υπαίθρου· |
36. |
καλεί την Επιτροπή να υποστηρίξει τα κράτη μέλη να θεσπίσουν ένα σύστημα φόρων ή τελών προκειμένου να επηρεάσουν —ποσοτικά και ποιοτικά— τη χρήση φυτοφαρμάκων· |
37. |
τονίζει ότι η Επιτροπή πρέπει να προτείνει σαφείς ορισμούς και ελάχιστα κριτήρια για την ΟΔΕΟ συμπεριλαμβάνοντας το αυξανόμενο ποσοστό περιοχών βιολογικής καλλιέργειας στην Ευρώπη και εφαρμόζοντας υποχρεωτικές γενικές και ειδικές κατά καλλιέργεια προδιαγραφές ΟΔΕΟ σε όλες τις καλλιεργήσιμες εκτάσεις εκτός αυτών που διατίθενται για βιολογική καλλιέργεια· |
38. |
αναγνωρίζει ότι πολλά περιβαλλοντικά ζητήματα έχουν ενσωματωθεί στους διάφορους κανονισμούς που συγκροτούν την κοινή γεωργική πολιτική, καθιστώντας έτσι τις μεθόδους της γεωργικής παραγωγής φιλικότερες προς το περιβάλλον· |
39. |
επισημαίνει την ανάγκη για τη διάδοση των γεωργικών πρακτικών που προωθούν την χρήση χαμηλότερων δόσεων εντομοκτόνων (μεταξύ άλλων, της ολοκληρωμένης παραγωγής και της βιολογικής γεωργίας), οι οποίες θα συμβάλουν στη συνολική μείωση της χρήσης φυτοφαρμάκων· |
40. |
καλεί τα κράτη μέλη να προωθήσουν τη γεωργία χαμηλών εισροών φυτοφαρμάκων και τη βιολογική γεωργία και να διασφαλίσουν ότι οι επαγγελματίες χρήστες των φυτοφαρμάκων θα στραφούν προς μια φιλικότερη προς το περιβάλλον χρήση όλων των διαθέσιμων φυτοπροστατευτικών μεθόδων, δίνοντας προτεραιότητα στις μη χημικές μεθόδους φυτοπροστασίας και διαχείρισης επιβλαβών οργανισμών και καλλιεργειών, όπως για παράδειγμα την αμειψισπορά και το ξεχορτάριασμα έναντι της συστηματικής χρήσης των φυτοφαρμάκων· |
41. |
καλεί την Επιτροπή και τα κράτη μέλη να διαθέσουν επαρκή μέσα για την έρευνα σχετικά με την ανθεκτικότητα, για την καλλιέργεια και παροχή ευρέος φάσματος γεωργικών προϊόντων με διαφορετικά χαρακτηριστικά ανθεκτικότητας, για έρευνες στην εναλλαγή των συγκομιδών και μεθόδους καλλιέργειας του εδάφους, ώστε να καταπολεμώνται τα ζιζάνια και οι ασθένειες των φυτών, και για καινοτομίες στον τομέα της φυτοπροστασίας (συμπεριλαμβανομένων μη χημικών εναλλακτικών λύσεων)· |
42. |
τονίζει ότι η υπερθέρμανση του πλανήτη είναι πιθανό να οδηγήσει σε αύξηση των επιβλαβών οργανισμών οι οποίοι μπορεί να προκαλέσουν τη συχνότερη και εντονότερη εμφάνιση επιδημιών· υπό αυτό το πνεύμα, ζητεί να εξετασθούν οι επιπτώσεις της αλλαγής του κλίματος όχι μόνο στη γεωργική παραγωγή αλλά και στο πλαίσιο της προστασίας του περιβάλλοντος· |
43. |
καλεί τα κράτη μέλη να φροντίσουν για την ασφαλή αποθήκευση και διαχείριση των φυτοφαρμάκων και την ελεγχόμενη συλλογή των αχρησιμοποίητων και ληγμένων φυτοφαρμάκων και των άδειων συσκευασιών, καθώς και για την επεξεργασία των παρωχημένων φυτοφαρμάκων σύμφωνα με τους κανόνες για τα επικίνδυνα απόβλητα· |
44. |
ζητεί να χρησιμοποιηθούν οι διαθέσιμοι χρηματοδοτικοί πόροι της Κοινότητας για την ασφαλή απόρριψη των εγκαταλελειμμένων φυτοφαρμάκων, λαμβανομένου υπόψη του γεγονότος ότι βρίσκονται ακόμη αποθηκευμένοι εντός της ΕΕ περισσότεροι από 200 000 τόννοι εντομοκτόνων τόσο σε υπόγειους χώρους απόρριψης όσο και σε ανοικτούς χώρους συσσώρευσης· |
45. |
αναγνωρίζει ότι για τη μείωση των βλαβερών επιπτώσεων των φυτοφαρμάκων στην υγεία και το περιβάλλον , ιδίως όσον αφορά τους θιγόμενους εργαζόμενους, αγρότες και κατοίκους, απαιτείται η καλή συντήρηση του εξοπλισμού εφαρμογής, και τονίζει ότι ο εξοπλισμός εφαρμογής πρέπει να ελέγχεται τακτικά· |
46. |
προτρέπει την Επιτροπή να λάβει υπόψη το εξαιρετικά ανησυχητικό θέμα της θνησιμότητας μεταξύ των οικόσιτων μελισσών — ένα πρόβλημα το οποίο συνδέεται με τη χρήση ορισμένων συστημικών εντομοκτόνων (που περιέχουν τις δραστικές ουσίες Fipronil και Imidaclopride) για την προστασία των σπόρων του ηλιοτρόπιου και του αραβόσιτου· |
47. |
τονίζει την ανάγκη τροποποίησης των ευρωπαϊκών προδιαγραφών εμπορίας όσον αφορά το σχήμα, το μέγεθος, και τις αισθητικές ιδιότητες των φρέσκων φρούτων και λαχανικών, που ενθαρρύνουν την εντατική χρήση φυτοφαρμάκων· |
48. |
καλεί την Επιτροπή να σχεδιάσει τη θεματική στρατηγική ως γενικό πλαίσιο για την υφιστάμενη και μελλοντική νομοθεσία· συνιστά να προταθεί ένας εφαρμόσιμος συνδυασμός μέσων που δεν θα είναι αλληλοσυγκρουόμενα, αλλά συμπληρωματικά· |
49. |
χαιρετίζει το γεγονός ότι, βάσει της θεματικής στρατηγικής, η Επιτροπή έχει υποβάλει ένα ολοκληρωμένο κοινοτικό νομικό πλαίσιο μέτρων που αποσκοπούν στην επίτευξη της αειφόρου χρήσης των φυτοπροστατευτικών προϊόντων. |
50. |
αναθέτει στον Πρόεδρό του να διαβιβάσει το παρόν ψήφισμα στο Συμβούλιο και στην Επιτροπή, καθώς και στις κυβερνήσεις και τα κοινοβούλια των κρατών μελών. |
(1) ΕΕ L 242 της 10.9.2002, σ. 1.
(2) ΕΕ L 70 της 16.3.2005, σ. 1.
(3) ΕΕ L 327 της 22.12.2000, σ. 1.
(4) ΕΕ L 330 της 5.12.1998, σ. 32.
(5) ΕΕ L 194 της 25.7.1975, σ. 26.
(6) ΕΕ L 372 της 27.12.2006, σ. 19.
(7) ΕΕ L 396 της 30.12.2006, σ. 1.
(8) ΕΕ L 396 της 30.12.2006, σ. 854. Διορθωτικό στην ΕΕ L 136 της 29.5.2007, σ. 281.
(9) ΕΕ L 143 της 30.4.2004, σ. 56.
(10) ΕΕ L 206 της 22.7.1992, σ. 7.
(11) ΕΕ L 103 της 25.4.1979, σ. 1.
(12) ΕΕ L 123 της 24.4.1998, σ. 1.
(13) Η ευρωπαϊκή στρατηγική για το περιβάλλον και την υγεία, COM(2003)0338, σ. 5.
P6_TA(2007)0468
Συμβατικές πηγές ενέργειας και ενεργειακή τεχνολογία
Ψήφισμα του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου της 24ης Οκτωβρίου 2007 σχετικά με τις συμβατικές πηγές ενέργειας και την ενεργειακή τεχνολογία (2007/2091(INI))
Το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο,
— |
έχοντας υπόψη την ανακοίνωση της Επιτροπής με τίτλο «Ενεργειακή πολιτική για την Ευρώπη» (COM(2007)0001), |
— |
έχοντας υπόψη την ανακοίνωση της Επιτροπής με τίτλο «Αειφόρος παραγωγή ηλεκτρικής ενέργειας από ορυκτά καύσιμα: προς σχεδόν μηδενικές εκπομπές άνθρακα μετά το 2020» (COM(2006)0843), |
— |
έχοντας υπόψη την ανακοίνωση της Επιτροπής με τίτλο «Σχέδιο ενδεικτικού πυρηνικού προγράμματος — υποβολή σύμφωνα με το άρθρο 40 της Συνθήκης Ευρατόμ για την έκδοση γνώμης της Ευρωπαϊκής Οικονομικής και Κοινωνικής Επιτροπής» (COM(2006)0844), |
— |
έχοντας υπόψη την ανακοίνωση της Επιτροπής «Προς ένα ευρωπαϊκό στρατηγικό σχέδιο ενεργειακών τεχνολογιών» (COM(2006)0847), |
— |
έχοντας υπόψη το ψήφισμά του της 10ης Μαΐου 2007 για την αξιολόγηση της Συνθήκης Ευρατόμ — 50 χρόνια ευρωπαϊκής πολιτικής στον τομέα της πυρηνικής ενέργειας (1), |
— |
έχοντας υπόψη το ψήφισμά του της 14ης Δεκεμβρίου 2006 για μια ευρωπαϊκή στρατηγική προς μια βιώσιμη, ανταγωνιστική και ασφαλή ενέργεια — Πράσινη Βίβλος (2), |
— |
έχοντας υπόψη το ψήφισμά του της 1ης Ιουνίου 2006 για την Πράσινη Βίβλο «ενεργειακή απόδοση ή περισσότερα αποτελέσματα με λιγότερα μέσα» (3), |
— |
έχοντας υπόψη το ψήφισμά του της 23ης Μαρτίου 2006 για την ασφάλεια του ενεργειακού εφοδιασμού στην ΕΕ (4), |
— |
έχοντας υπόψη τα συμπεράσματα του Συμβουλίου Μεταφορών, Τηλεπικοινωνιών και Ενέργειας της 23ης Νοεμβρίου 2006 σχετικά με «σχέδιο δράσης για την ενεργειακή απόδοση», |
— |
επισημαίνοντας τα πορίσματα της Προεδρίας του Ευρωπαϊκού Συμβουλίου της 8ης και 9ης Μαρτίου 2007 για την έγκριση του σχεδίου δράσης (2007-2009) του Ευρωπαϊκού Συμβουλίου «μια ενεργειακή πολιτική για την Ευρώπη», |
— |
έχοντας υπόψη την πρόταση ψηφίσματος σχετικά με τη μη ρυπογόνα παραγωγή άνθρακα του Salvador Garriga Polledo, σύμφωνα με το άρθρο 113 του Κανονισμού του (Β6-0143/2007), |
— |
έχοντας υπόψη το άρθρο 45 του Κανονισμού του, |
— |
έχοντας υπόψη την έκθεση της Επιτροπής Βιομηχανίας, Έρευνας και Ενέργειας και τις γνωμοδοτήσεις της Επιτροπής Ανάπτυξης, της Επιτροπής Διεθνούς Εμπορίου, της Επιτροπής Περιβάλλοντος, Δημόσιας Υγείας και Ασφάλειας των Τροφίμων και της Επιτροπής Περιφερειακής Ανάπτυξης (Α6-0348/2007), |
A. |
εκτιμώντας ότι η υψηλή εξάρτηση της Ευρωπαϊκής Κοινότητας από τις εισαγωγές ενέργειας θέτει ζητήματα ασφάλειας του εφοδιασμού, των ανανεώσιμων πηγών ενέργειας, της εξοικονόμησης ενέργειας, της ενεργειακής αποτελεσματικότητας και της διαφοροποίησης του εφοδιασμού ενέργειας, τα οποία βρίσκονται όλο και περισσότερο στο επίκεντρο της ενεργειακής πολιτικής, |
Β. |
θεωρώντας ότι οι συμβατικές πηγές ενέργειας (άνθρακας, πετρέλαιο, αέριο, πυρηνική ενέργεια) θα συνεχίζουν να διαδραματίζουν σημαντικό ρόλο στον ενεργειακό ανεφοδιασμό, |
Γ. |
τονίζοντας ότι, αν δεν ληφθούν προληπτικά μέτρα, η εξάρτηση της ΕΕ από τις εισαγωγές όσον αφορά τις ορυκτές πηγές ενέργειας θα αυξηθεί σε ποσοστό 65 % της συνολικής κατανάλωσης μέχρι το έτος 2030, η δε προμήθεια αργού πετρελαίου θα καταστεί δυσχερέστερη λόγω των γεωπολιτικών κινδύνων καθώς και του εντεινόμενου ανταγωνισμού στη ζήτηση, |
Δ. |
έχοντας υπόψη το γεγονός ότι η μετατροπή του τομέα του άνθρακα έχει οικονομικές και κοινωνικές επιπτώσεις σε περιοχές που έχουν λίγες ελάχιστες εναλλακτικές λύσεις από την άποψη της διαφοροποίησης της οικονομικής δραστηριότητας και της δημιουργίας θέσεων εργασίας, |
Ε. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι τα ηλεκτροκίνητα τρένα προσφέρουν τη δυνατότητα σημαντικών βελτιώσεων στην απόδοση όταν ηλεκτροδοτούνται με ηλεκτρική ενέργεια από πηγή χαμηλής περιεκτικότητας σε άνθρακα, |
ΣΤ. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι η εξάρτηση από το πετρέλαιο μπορεί να μειωθεί ως συνέπεια της θέσπισης μέτρων για την αντιμετώπιση των σημαντικών εκπομπών αερίων του θερμοκηπίου από τα αυτοκίνητα, |
Ζ. |
επισημαίνοντας ότι η μικτή παραγωγή ηλεκτρικού ρεύματος της ΕΕ επιτυγχάνεται σήμερα από ποικιλία πηγών ενέργειας, ως εξής: κατά 31 % από πυρηνική ενέργεια, 29% από άνθρακα, 19% από αέριο, 14% από ανανεώσιμες πηγές ενέργειας και κατά 5% από πετρέλαιο, |
Η. |
τονίζοντας ότι η συνέχιση της χρησιμοποίησης ορυκτών πηγών ενεργείας επιβάλλει περαιτέρω προσπάθειες για την καταπολέμηση της αλλαγής του κλίματος, |
Θ. |
τονίζοντας ότι η ΕΕ έχει θέσει φιλόδοξους στόχους μείωσης των εκπομπών αερίων του θερμοκηπίου ως βασικό τμήμα της πολιτικής της για την προστασία του κλίματος, |
Ι. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι οι συμβατικές πηγές ενέργειας μπορούν να χρησιμοποιηθούν για την παραγωγή καυσίμων, |
ΙΑ. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι, στο πλαίσιο της αναδιάρθρωσης της εξόρυξης λιθάνθρακα στην ΕΕ, είναι σκόπιμο, ακόμη κι από την άποψη της ασφάλειας του εφοδιασμού, να διατηρηθεί το σημερινό επίπεδο πρόσβασης στα σημαντικά υπάρχοντα εγχώρια αποθέματα, |
ΙΒ. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι η κοινοτική νομοθεσία, όπως η οδηγία 2001/77/ΕΚ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου της 27ης Σεπτεμβρίου 2001 για την προαγωγή της ηλεκτρικής ενέργειας που παράγεται από ανανεώσιμες πηγές στην εσωτερική αγορά ηλεκτρικής ενέργειας (5) συνετέλεσε στην προώθηση της τεχνολογικής ανάπτυξης και των ιδιωτικών επενδύσεων σε Ε&Α, |
Επισκόπηση
1. |
χαιρετίζει τις ανωτέρω ανακοινώσεις της Επιτροπής σχετικά με βιώσιμες μεθόδους παραγωγής ηλεκτρικού ρεύματος από ορυκτές πηγές, την ευρωπαϊκή στρατηγική για την ενεργειακή τεχνολογία, και το ενδεικτικό πυρηνικό πρόγραμμα· |
2. |
τονίζει ότι η βελτίωση της ενεργειακής αποτελεσματικότητας συμβάλλει τα μέγιστα στη βιωσιμότητα και στην ασφάλεια του εφοδιασμού ενώ ταυτόχρονα αυξάνει τις δυνατότητες εξαγωγών των παραγωγών της ΕΕ· |
3. |
θεωρεί πολύ σημαντική τη διαφοροποίηση των ενεργειακών πηγών, λόγω της αυξανόμενης ανεπάρκειας των πόρων· επισημαίνει επίσης τη σημασία της πυρηνικής σχάσης και την πιθανή μελλοντική σημασία της πυρηνικής σύντηξης σε ορισμένα κράτη, για την ασφάλεια του ενεργειακού εφοδιασμού· εφιστά την προσοχή στη σημασία της χρήσης περιφερειακών πηγών για την ασφάλεια του εφοδιασμού· |
4. |
πιστεύει ότι είναι σημαντικό να βελτιωθεί περαιτέρω η τεχνολογία για την απόδοση των σταθμών παραγωγής που χρησιμοποιούν ορυκτά καύσιμα, και εξίσου σημαντικό να βελτιωθούν οι προδιαγραφές ασφαλείας στα πυρηνικά εργοστάσια, να εξελιχθεί γρήγορα η τεχνολογία της πυρηνικής σύντηξης και να αυξηθεί αντίστοιχα η χρηματοδότηση της έρευνας· |
5. |
καλεί τα κράτη μέλη και τις περιφερειακές και τοπικές αρχές να διαφοροποιήσουν και να αποκεντρώσουν την παραγωγή ενέργειας χρησιμοποιώντας τους καταλληλότερους πόρους σε όλες τις περιοχές της ΕΕ, λαμβάνοντας υπόψη τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά καθεμιάς· |
6. |
επισημαίνει ότι η αυξημένη πρόσβαση σε βιώσιμη ενέργεια έχει αποφασιστική σημασία για την ικανότητα των αναπτυσσόμενων χωρών να επιτύχουν τους αναπτυξιακούς στόχους της χιλιετίας (ΑΣΧ) που έχουν θέσει, και ότι υπολογίζεται πως σήμερα δύο δισεκατομμύρια άτομα αντιμετωπίζουν ενεργειακή στενότητα που περιορίζει τις ευκαιρίες για οικονομική ανάπτυξη και βελτίωση του βιοτικού επιπέδου· |
7. |
υπογραμμίζει ότι θα συνεχίσουν να παρατηρούνται στρεβλώσεις της αγοράς στην εσωτερική αγορά ενέργειας, έως ότου η αρχή «ο ρυπαίνων πληρώνει», όπως ορίζεται στο άρθρο 174, παράγραφος 2, της Συνθήκης ΕΚ, εφαρμοστεί στην ενεργειακή πολιτική· παροτρύνει, ως εκ τούτου, εκ νέου τα κράτη μέλη να ενσωματώσουν στις τιμές της ενέργειας το εξωτερικό κόστος, συμπεριλαμβανομένου του περιβαλλοντικού και του επακόλουθου κόστους· |
8. |
επισημαίνει ότι οι ενεργειακές τιμές πρέπει να λαμβάνουν υπόψη το πραγματικό εξωτερικό κόστος της παραγωγής ενέργειας, συμπεριλαμβανομένων των στοιχείων του που αφορούν την προστασία του περιβάλλοντος· |
9. |
θεωρεί ότι ικανοποιητική μείωση των εκπομπών αερίων του θερμοκηπίου από τον ενεργειακό τομέα μπορεί να επιτευχθεί μόνον με την ένταση της χρήσης τεχνολογιών χαμηλής κατανάλωσης άνθρακα, όπως η πυρηνική ενέργεια, ο καθαρός άνθρακας και οι ανανεώσιμες πηγές ενέργειας· |
Ενεργειακή τεχνολογία
10. |
εμμένει στην άποψη ότι η αειφορία του ενεργειακού εφοδιασμού της ΕΕ μπορεί να εξασφαλιστεί μόνο με σημαντική προσπάθεια στον τομέα της έρευνας και με αλλαγή συμπεριφοράς στην κατανάλωση· |
11. |
χαιρετίζει το Διατλαντικό Οικονομικό Συμβούλιο ΕΕ-ΗΠΑ, στο πλαίσιο της διατλαντικής οικονομικής εταιρικής σχέσης ΕΕ-ΗΠΑ που υπογράφηκε στην Ουάσιγκτον στις 30 Απριλίου 2007, το οποίο θα συμβάλει στην οικοδόμηση μεγαλύτερης διατλαντικής κατανόησης σε θέματα που αφορούν την ενέργεια· υπογραμμίζει την ανάγκη ενίσχυσης των σχέσεων σε θέματα που συνδέονται με την ενέργεια, που θα πρέπει να έχει και νομοθετικές πτυχές· |
12. |
τονίζει ότι η Ευρώπη κατέχει την πρωτοπορία στην έρευνα και ανάπτυξη καινοτόμων ενεργειακών τεχνολογιών, συμπεριλαμβανομένης της ενεργειακής απόδοσης και των ανανεώσιμων πηγών ενέργειας, είναι δε κορυφαία στον τομέα των τεχνολογιών πυρηνικής σύντηξης· |
13. |
παροτρύνει την Επιτροπή, τα κράτη μέλη, τις περιφέρειες και τους λοιπούς παράγοντες να εκμεταλλευτούν αποτελεσματικά τις δυνατότητες που προσφέρει η πολιτική συνοχής και να προβούν σε επενδύσεις σε νέες ενεργειακές τεχνολογίες, τόσο στον τομέα των ανανεώσιμων ενεργειακών πηγών όσο και στον τομέα της αειφορίας των ορυκτών καυσίμων («εργοστάσια παραγωγής ενέργειας με χαμηλές εκπομπές»)· |
14. |
παροτρύνει τα κράτη μέλη και τις περιφερειακές αρχές να λάβουν μέτρα προς βελτίωση της ενεργειακής ασφάλειας μέσω ενισχυμένης άμεσης συνεργασίας στον ενεργειακό τομέα, ιδίως σε μεθοριακές περιοχές· |
15. |
συνιστά να πραγματοποιηθούν σοβαρές επενδύσεις στην καινοτομία και την εφαρμοσμένη έρευνα και επενδύσεις κεφαλαίου σε ευφυή δίκτυα ενέργειας και τεχνολογίες έξυπνων δικτύων· |
16. |
επισημαίνει ότι κράτη και περιφέρειες εκτός ΕΕ επενδύουν μαζικά σε έρευνα και ανάπτυξη με κίνδυνο να θέσουν μεσοπρόθεσμα υπό αμφισβήτηση την πρωτοπορία της Ευρώπης σε αυτόν τον τομέα της τεχνολογίας, αλλά και ότι θα πρέπει να αποφευχθεί ωστόσο η υπέρμετρη επικέντρωση της χρηματοδότησης σε οποιονδήποτε μεμονωμένο τομέα· υπογραμμίζει ότι, δεδομένης της παγκόσμιας ευθύνης για την καταπολέμηση της αλλαγής του κλίματος, δεν θα ήταν επιθυμητό να υστερήσουν οι αναπτυσσόμενες χώρες στην ανάπτυξη τεχνολογιών δέσμευσης και αποθήκευσης άνθρακα (CCS) και τονίζει την ύψιστη σημασία της στενής συνεργασίας με την Κίνα και την Ινδία στο συγκεκριμένο τομέα· |
17. |
υπογραμμίζει ότι η πρωτοπορία της ΕΕ στον τομέα της τεχνολογίας, που απορρέει από τις ερευνητικές προσπάθειες που καταβάλλουν η ΕΕ και τα κράτη μέλη, ενισχύει την ανταγωνιστικότητα της βιομηχανίας τους και δημιουργεί θέσεις εργασίας στην ΕΕ· |
18. |
καλεί την ΕΕ, τα κράτη μέλη και τις επιχειρήσεις, εφαρμόζοντας την αρχή της επικουρικότητας, να καταβάλουν μεγαλύτερες προσπάθειες για την έρευνα και την ανάπτυξη στον τομέα της ενέργειας, ιδίως με σκοπό την αύξηση της απόδοσης στην παραγωγή ενέργειας και τον ενεργειακό εφοδιασμό, τη βελτίωση της ασφάλειας των υπαρχουσών τεχνολογιών, την ανάπτυξη τεχνολογίας αποθεματοποίησης ενέργειας από ανανεώσιμες πηγές, και την ανάπτυξη νέων γενεών πυρηνικών αντιδραστήρων και νέων τεχνολογιών ενέργειας, συμπεριλαμβανομένης της πυρηνικής σύντηξης· |
19. |
συνιστά, όσον αφορά τους πόρους με περιορισμένο εφοδιασμό οι οποίοι θα παραμείνουν ζωτικής σημασίας για την ενεργειακή ασφάλεια και ανεξαρτησία των κρατών μελών για τα επόμενα χρόνια, το προσεχές στρατηγικό σχέδιο για την ενεργειακή τεχνολογία να ευνοήσει τις τεχνολογικές εξελίξεις που αξιοποιούν στο μέγιστο τις δυνατότητές τους, προκειμένου να μειώσουν τις συνολικές εκπομπές αερίων του θερμοκηπίου· |
20. |
επισημαίνει ότι οι στόχοι για το 2020, δηλαδή ένα μίνιμουμ 20 % της κατανάλωσης στην ΕΕ να καλύπτεται από ανανεώσιμες πηγές ενέργειας και η ενεργειακή απόδοση να βελτιωθεί κατά 20 %, θέτουν την Ευρώπη σε τροχιά επίτευξης μεγαλύτερης διείσδυσης των ανανεώσιμων πηγών και μεγαλύτερης ανάπτυξης της τεχνολογίας ενεργειακής απόδοσης μακροπρόθεσμα· θεωρεί ζωτικής σημασίας να ληφθεί πλήρως υπόψη στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού στρατηγικού σχεδίου ενεργειακής τεχνολογίας η μακροπρόθεσμη αυτή στροφή προς τη χρήση τεχνολογίας ανανεώσιμων πηγών και βελτιωμένων ενεργειακών επιδόσεων σε όλους τους τομείς της οικονομίας· |
21. |
χαιρετίζει την εξαγγελία της Επιτροπής σύμφωνα με την οποία στην εαρινή σύνοδο του Ευρωπαϊκού Συμβουλίου το 2008 θα υποβάλει στρατηγικό σχέδιο για την ενεργειακή τεχνολογία· διερωτάται, ωστόσο, σχετικά με την προέλευση της χρηματοδότησης του στρατηγικού σχεδίου για την ενεργειακή τεχνολογία· |
22. |
καλεί την Επιτροπή να υποστηρίξει την τεχνολογία συνθετικών καυσίμων, λαμβανομένων υπόψη των δυνατοτήτων της για την ενίσχυση της ασφάλειας ενεργειακού εφοδιασμού και τη μείωση των εκπομπών από τον τομέα των οδικών μεταφορών στην ΕΕ· |
23. |
επισημαίνει ότι απαιτείται κατάλληλου ύψους δημόσια χρηματοδότηση των νέων ενεργειακών τεχνολογιών, η οποία να λαμβάνει υπόψη το βαθμό εμπορικής βιωσιμότητάς τους και να τερματίζεται το αργότερο όταν οι υποστηριζόμενες τεχνολογίες καθίστανται ανταγωνιστικές· |
24. |
εφιστά την προσοχή στην ανάγκη, όπως υπογραμμίζεται από το Συμβούλιο, να διασφαλιστεί ότι κατά τη δημιουργία νέων υποδομών χρησιμοποιείται η πλέον αποτελεσματική διαθέσιμη τεχνολογία και γίνεται εντατικότερη χρήση συμπαραγωγής ηλεκτρισμού και θερμότητας (ΣΠΗΘ), τηλεθέρμανσης και τηλεψύξης, και υπολειπόμενης θερμότητας από βιομηχανικές χρήσεις· |
25. |
τονίζει ότι θα βοηθούσε στην προστασία του κλίματος να εκπληρώσουμε, ως ελάχιστη απαίτηση, τους στόχους της Λισαβόνας και να προτείνουμε να συμφωνηθεί διεθνώς, ένα ελάχιστο ποσοστό των εσόδων του προϋπολογισμού να δεσμεύεται για την έρευνα· |
Ορυκτά καύσιμα
26. |
υπογραμμίζει ότι τα ορυκτά καύσιμα θα παραμείνουν άκρως σημαντικά για την ασφάλεια του ενεργειακού εφοδιασμού της ΕΕ και τονίζει την αξία του φυσικού αερίου ως του ορυκτού καυσίμου με τη χαμηλότερη περιεκτικότητα σε άνθρακα· |
27. |
τονίζει ότι τα ορυκτά καύσιμα πρέπει να χρησιμοποιηθούν μακροπρόθεσμα για την παραγωγή ηλεκτρικού ρεύματος έως ότου οι βασικές ανάγκες να μπορούν να καλυφθούν από ανανεώσιμες πηγές ενέργειας· |
28. |
υπογραμμίζει τη συμβολή που μπορεί να έχουν στην ασφάλεια του εφοδιασμού οι εγχώριες πηγές ενέργειας, κυρίως δε τα μεγάλα κοιτάσματα άνθρακα και τα σημαντικά ανεκμετάλλευτα κοιτάσματα πετρελαίου και αερίου που υπάρχουν σε ορισμένα κράτη μέλη και τη Νορβηγία· συνιστά, οποιεσδήποτε μελλοντικές εξελίξεις να είναι προσαρμοσμένες στην τεχνολογία (CCS) στο μέτρο του τεχνικώς εφικτού· πιστεύει ότι οι σχετικοί νομικοί και διοικητικοί κανόνες θα πρέπει να συντελούν στις βέλτιστες συνθήκες παραγωγής· |
29. |
θεωρεί αναγκαίο να καταβληθούν μεγαλύτερες προσπάθειες για τον περιορισμό των εκπομπών και την αύξηση της απόδοσης στην παραγωγή ηλεκτρικού ρεύματος από ορυκτές πηγές ενέργειας, μεταξύ άλλων με την υποστήριξη της ανάπτυξης της ΣΠΗΘ· επισημαίνει, πάντως, ότι ήδη σήμερα ορισμένες ευρωπαϊκές μονάδες παραγωγής είναι οι αποδοτικότερες στον κόσμο· |
30. |
καλεί την Επιτροπή να ενθαρρύνει τις επενδύσεις στον τομέα της συμπαραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας και θερμότητας· επισημαίνει ότι η ΣΠΗΘ υψηλής απόδοσης μπορεί να διπλασιάσει την απόδοση κανονικής μονάδας συμπύκνωσης που χρησιμοποιεί άνθρακα· |
31. |
θεωρεί ότι δεν είναι σκόπιμο από την άποψη της ασφάλειας του εφοδιασμού και της οικονομικής αποδοτικότητας να αποτρέπεται με ψευδή οικονομικά κίνητρα η κατασκευή των πιο σύγχρονων και αποτελεσματικών μονάδων άνθρακα· |
32. |
καλεί την Επιτροπή να διασφαλίσει ότι το σύστημα εμπορίας εκπομπών δεν θα αποτρέπει την αντικατάσταση υφιστάμενων μονάδων με πιο σύγχρονες, συμπεριλαμβανομένων πυρηνικών σταθμών με μικρότερη επίπτωση στο κλίμα· |
33. |
ζητεί να επέλθουν περαιτέρω βελτιώσεις στον μηχανισμό καθαρής ανάπτυξης του πρωτοκόλλου του Κιότο, ώστε να μπορεί να επιτύχει το σκοπό που συνίσταται στην παροχή δυνατότητας μεταφοράς αποτελεσματικών, καθαρών και κατάλληλων ενεργειακών τεχνολογιών στις αναπτυσσόμενες χώρες· |
34. |
καλεί την Επιτροπή, κατά τον έλεγχο της λειτουργίας του συστήματος εμπορίας των δικαιωμάτων εκπομπών, να διασφαλίσει ότι θα λαμβάνεται δεόντως υπόψη το ειδικό πρόβλημα της αγοράς παραγωγής θερμότητας, το οποίο αποτελείται ως επί το πλείστον από ατομικούς καυστήρες (λέβητες) που χρησιμοποιούν ορυκτά καύσιμα και, δεδομένου του μικρού μεγέθους των καυστήρων, δεν καλύπτεται από το σύστημα εμπορίας δικαιωμάτων εκπομπών· |
35. |
ζητεί να βελτιωθεί η ενεργειακή τους απόδοση και η περιβαλλοντική επίδοση των υφισταμένων μονάδων ηλεκτρικής ενέργειας· |
36. |
επισημαίνει ότι η τεχνολογία δέσμευσης και αποθήκευσης του άνθρακα (Carbon Capture and Storage — CCS) συνδέεται με μείωση της αποτελεσματικότητας των ενεργειακών μονάδων και ότι τα τεχνικά, περιβαλλοντικά και νομικά ζητήματα που αφορούν την αποθήκευση του διοξειδίου του άνθρακα μπορούν να λυθούν μόνο με έρευνα και πολιτικές πρωτοβουλίες· πιστεύει, ωστόσο, ότι είναι σημαντικό να εγκατασταθούν διατάξεις δέσμευσης και αποθήκευσης άνθρακα στους σταθμούς ηλεκτροπαραγωγής που λειτουργούν με ορυκτά καύσιμα, με την πρώτη δυνατή ευκαιρία· |
37. |
είναι πεπεισμένο ότι ο αποτελεσματικότερος τρόπος προκειμένου να διασφαλιστεί ότι τα αέρια του θερμοκηπίου δεν θα έχουν επιπτώσεις στην κλιματική αλλαγή είναι η επίτευξη ταχείας και σημαντικής μείωσης της παραγωγής των εν λόγω αερίων· πιστεύει, στο πλαίσιο αυτό, ότι η τεχνολογία CCS αποτελεί μόνον ένα από τα μέσα που θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν για την αντιμετώπιση του ζητήματος της κλιματικής αλλαγής· |
38. |
επισημαίνει ότι η CCS δεν αποτελεί κατ' ανάγκη βιώσιμη επιλογή για μικρές μονάδες ηλεκτροπαραγωγής, οι οποίες παράγουν σχετικά μικρές ποσότητες ενέργειας μόνον και υφίστανται κυρίως για λόγους ασφάλειας του εφοδιασμού· |
39. |
σε σχέση με την τεχνολογία CCS, ζητεί να διεξαχθεί έρευνα και για την ελαχιστοποίηση των απωλειών της απόδοσης, την προώθηση της ασφαλούς αποθήκευσης του CO2, και την αποσαφήνιση των χημικών και βιολογικών διαδικασιών για τη δέσμευση του διοξειδίου του άνθρακα· |
40. |
ζητεί την ανάθεση ολοκληρωμένης γεωλογικής χαρτογράφησης, προκειμένου να διερευνηθούν οι δυνατότητες ασφαλούς αποθήκευσης του CO2 και να προσδιοριστούν οι πλέον κατάλληλες τοποθεσίες· |
41. |
τονίζει ότι η τεχνολογία CCS βασίζεται μεν μερικώς σε ήδη δοκιμασμένα και επιτυχημένα επιμέρους τεχνικά στοιχεία, όχι όμως και σε ένα σφαιρικό σύστημα δοκιμασμένο σε βιομηχανική κλίμακα· |
42. |
επισημαίνει την έλλειψη επαρκών πληροφοριών για τις συνέπειες της αποθήκευσης CO2 σε γεωλογικά στρώματα· |
43. |
θεωρεί ατελέσφορη την επιβολή δεσμευτικών ορίων για την παραγωγή ηλεκτρικού ρεύματος χωρίς διοξείδιο του άνθρακα σε όλους τους σταθμούς ηλεκτροπαραγωγής, δεδομένου ότι, όταν αναπτυχθεί η τεχνολογία και είναι έτοιμη προς χρήση, το ευρωπαϊκό σύστημα εμπορίας δικαιωμάτων εκπομπών θα κατευθύνει την ανάπτυξη των CCS· ενθαρρύνει, ωστόσο, τη βιομηχανία να λαμβάνει υπόψη την έννοια της «ικανότητας δέσμευσης» (capture ready) κατά την ανάπτυξη νέων μονάδων ηλεκτρικής ενέργειας που λειτουργούν με ορυκτά καύσιμα· |
44. |
καλεί την Επιτροπή να υποβάλει σύντομα νομοθετική πρόταση για την τεχνολογία CCS, ως απόκριση στα νομικά θέματα που συνδέονται με την αποθήκευση και τη μεταφορά διοξειδίου του άνθρακα, και κατ' αυτόν τον τρόπο να θεσπίσει τη βάση για επενδυτική ασφάλεια σε σχέση με τέτοια σχέδια· |
45. |
καλεί την Επιτροπή να εκτιμήσει τους πιθανούς κινδύνους της CCS και να καθορίσει απαιτήσεις τόσο για την έγκριση δραστηριοτήτων στο συγκεκριμένο τομέα όσο και για την κατάλληλη διαχείριση των προσδιοριζόμενων κινδύνων και επιπτώσεων· |
46. |
επιμένει ότι, κατά τη μελέτη των δυνατοτήτων γεωλογικής αποθήκευσης στην τεχνολογία CCS, πρέπει να διασφαλίζεται η μόνιμη και ασφαλής αποθήκευση του CO2 σε τοποθεσίες που δεν επιτρέπουν διαρροές άνθρακα στην ατμόσφαιρα· |
47. |
είναι της γνώμης ότι πρέπει να εκτελεστούν έργα επίδειξης τεχνολογιών καθαρού άνθρακα σε περιοχές με παράδοση στην εξόρυξη άνθρακα που υφίστανται τις επιπτώσεις των σχεδίων μετατροπής και έχουν πληγεί από το δημοσιονομικό πλαίσιο 2007-2013· |
48. |
καλεί την Επιτροπή να χαράξει το συντομότερο δυνατόν σαφείς πολιτικές κατευθυντήριες γραμμές για την περαιτέρω προώθηση της έρευνας όσον αφορά την τεχνολογία CCS, να διερευνήσει τρόπους χρήσης της CCS σε σχέση με την παραγωγή βιομηχανικού ρεύματος, και να υποβάλει προτάσεις για την αποφυγή αντιφάσεων μεταξύ της εφαρμογής των διαδικασιών CCS και του συστήματος εμπορίας δικαιωμάτων εκπομπών, διασφαλίζοντας παράλληλα ότι οι εν λόγω κατευθυντήριες γραμμές και προτάσεις δεν εμποδίζουν την ανάπτυξη των ανανεώσιμων πηγών ενέργειας ή τις προσπάθειες για αύξηση της ενεργειακής απόδοσης· |
49. |
τονίζει τη σημασία ενημέρωσης των κατοίκων των περιοχών με εγκαταστάσεις που χρησιμοποιούν άνθρακα για τους κινδύνους που αυτές ενέχουν και επισημαίνει την αξία της δημοσιοποίησης των σχεδίων εκσυγχρονισμού και περιορισμού των περιβαλλοντικών επιπτώσεων των υπαρχουσών μονάδων ηλεκτροπαραγωγής· |
50. |
αναγνωρίζει το γεγονός ότι στο τρέχον στάδιο τεχνολογικής προόδου εκτιμάται ότι η ηλεκτρική ενέργεια που προέρχεται από διαχωρισμό και αποθήκευση CO2 θα είναι εξίσου δαπανηρή με την ηλεκτρική ενέργεια από ανανεώσιμες πηγές· |
51. |
τονίζει τη σημασία της στενότερης συνεργασίας μεταξύ της Επιτροπής και του ιδιωτικού τομέα, με σκοπό να καταστεί πιο εφικτή η τεχνολογία καθαρού άνθρακα· |
52. |
τονίζει ότι, αν και είναι αναγκαία η αύξηση της χρηματοδότησης της Ε&Α στον τομέα της CCS, αυτό δεν πρέπει να γίνεται σε βάρος της χρηματοδότησης της έρευνας για τις ανανεώσιμες πηγές ενέργειας· |
53. |
παροτρύνει την Επιτροπή και τα κράτη μέλη να διεξαγάγουν εκστρατείες ενημέρωσης για τις τεχνολογίες CCS με τη συμμετοχή των ενδιαφερόμενων φορέων και των ιθυνόντων· |
54. |
εφιστά την προσοχή στους κινδύνους από τη μονομερή εξάρτηση από ορισμένους προμηθευτές ή πηγές προμήθειας όσον αφορά το φυσικό αέριο και εξαίρει τη σημασία του υγροποιημένου φυσικού αερίου (LNG) για τη διαφοροποίηση των εισαγωγών αερίου· |
55. |
παροτρύνει την Επιτροπή να διεξαγάγει εκτενέστερη γεωλογική έρευνα με στόχο τον εντοπισμό νέων κοιτασμάτων ορυκτών καυσίμων στο έδαφος των κρατών μελών της ΕΕ· |
56. |
εκφράζει τη λύπη του για το γεγονός ότι η Επιτροπή δεν έχει προχωρήσει σε λεπτομερέστερη εξέταση της ασφάλειας του εφοδιασμού με πετρέλαιο στο πλαίσιο της δέσμης μέτρων της για την ενέργεια και την καλεί να εκδώσει σχετική ανακοίνωση· |
57. |
επισημαίνει ότι τα ορυκτά καύσιμα αποτελούν σημαντικό υπόβαθρο που θα μπορούσε να αποτελέσει τη βάση για μεγάλης κλίμακας παραγωγή υδρογόνου, τόσο ως ενεργειακού φορέα όσο και ως καυσίμου· |
58. |
ανησυχεί για την εκτεταμένη κατασκευή σταθμών παραγωγής ενέργειας με καύση άνθρακα στην Κίνα και την Ινδία (χώρες οι οποίες, ως αναπτυσσόμενες, δεν δεσμεύονται από το Πρωτόκολλο του Κιότο), υπογραμμίζοντας το γεγονός ότι η Κίνα αναμένεται να ξεπεράσει τις εκπομπές διοξειδίου του άνθρακα των Ηνωμένων Πολιτειών εντός του 2007, επισημαίνει όμως ότι η Κίνα και η Ινδία προσπαθούν να διαφοροποιήσουν τις πηγές ενέργειας· δίνει έμφαση στις εξαγωγικές δυνατότητες των ευρωπαϊκών τεχνολογιών καθαρής ενέργειας· τονίζει ότι, για την ενθάρρυνση της μείωσης των εκπομπών άνθρακα, με παράλληλη διατήρηση της οικονομικής ανάπτυξης, οι τεχνολογίες καθαρής ενέργειας, σε συνδυασμό με την ανάπτυξη των ικανοτήτων, θα πρέπει να αποτελούν προτεραιότητα των επενδύσεων υποδομής της ΕΕ στον αναπτυσσόμενο κόσμο· |
59. |
υποστηρίζει τη συνεργασία της Επιτροπής με την Κίνα, ιδίως την Εταιρική Σχέση ΕΕ-Κίνας 2005 για την Αλλαγή του Κλίματος και το επακόλουθο Μνημόνιο Συμφωνίας του 2006 σχετικά με τη Συνεργασία για τις Τεχνολογίες Παραγωγής Ενέργειας με Στόχο τις Σχεδόν Μηδενικές Εκπομπές, που θα ενθάρρυναν την ανάπτυξη τεχνολογιών καθαρής ενέργειας· καλεί την Επιτροπή να συνεργαστεί με την Κίνα για την εκπόνηση οδικού χάρτη για την ανάπτυξη τεχνολογίας καθαρής ενέργειας στην Κίνα και να προσδιορίσει τις βασικές ενέργειες και τα σημεία αναφοράς για την ανάπτυξη και την αποτελεσματική εφαρμογή τεχνολογιών καθαρής ενέργειας στη χώρα αυτή· συνιστά στην Επιτροπή να καθιερώσει παρόμοιες σχέσεις και με άλλες αναδυόμενες οικονομίες, ιδίως την Ινδία και τη Βραζιλία, οι οποίες μπορεί να διαθέτουν και αυτές τεράστια αποθέματα άνθρακα· |
60. |
επισημαίνει τα ευρήματα μελέτης που διενήργησε η Διεθνής Οργάνωση Ενέργειας το 2005, στην οποία διαπιστώνεται ότι η ανάπτυξη ορισμένων τεχνολογιών σε χώρες μη μέλη του ΟΟΣΑ θα μπορούσε να αποδειχτεί πολύ οικονομικότερη και να είναι ιδιαίτερα σημαντική εκεί όπου οι διαφορές μεταξύ των χωρών όσον αφορά τη γεωλογία και τους φυσικούς πόρους είναι τεράστιες· κρίνει ότι, όπου συμβαίνει αυτό, οι χώρες θα μπορούσαν να εξετάσουν το ενδεχόμενο ενσωμάτωσης οικονομικής στήριξης για αναπτυσσόμενες χώρες προκειμένου να τις βοηθήσουν να επιτύχουν εθνικούς στόχους εφαρμογής· τονίζει ότι η δυνατότητα διασυνοριακής εμπορίας μέσων εφαρμογής θα βελτίωνε έτσι την αποτελεσματικότητα, εξασφαλίζοντας την ανάπτυξη, εκεί όπου είναι αποδοτικότερη οικονομικά· |
61. |
καλεί την Επιτροπή να υποστηρίξει τις προσπάθειες της Παγκόσμιας Τράπεζας και των Περιφερειακών Τραπεζών Ανάπτυξης για τη δημιουργία ενός πλαισίου ενεργειακών επενδύσεων, αντιμετωπίζοντας το κόστος, τον κίνδυνο και τα θεσμικά και πληροφοριακά εμπόδια για την ενίσχυση των συμπράξεων δημοσίου και ιδιωτικού τομέα που υποστηρίζουν τις τεχνολογίες χαμηλών εκπομπών και μηδενικής εκπομπής άνθρακα· καλεί την Επιτροπή να αξιολογήσει τους διάφορους μηχανισμούς που έχουν σχεδιαστεί για τη διευκόλυνση της ερευνητικής και αναπτυξιακής συνεργασίας, όπως η Σύμπραξη Ασίας-Ειρηνικού για την Καθαρή Ανάπτυξη και το Κλίμα και το Φόρουμ Ηγεσίας για τη Δέσμευση του Άνθρακα (CSLF), και άλλων στόχων μεταφοράς τεχνολογίας· καλεί την Επιτροπή να καθορίσει κριτήρια αξιολόγησης για διεθνή χρηματοδότηση, ανταλλαγή πληροφοριών, μηχανισμούς έρευνας και ανάπτυξης, βάσει της ικανότητάς τους να συμβάλλουν στη μακροπρόθεσμη τεχνολογική ανάπτυξη χαμηλής παραγωγής και μηδενικής παραγωγής άνθρακα· |
62. |
παροτρύνει την Επιτροπή να αξιολογήσει την εδαφική επίπτωση των προτάσεών της στον τομέα της ενεργειακής πολιτικής και να θέσει τα αποτελέσματα στη διάθεση των κρατών μελών· |
63. |
ζητεί, δεδομένου ότι η κατάσταση επείγει, την άμεση αύξηση της στήριξης προς τις αναπτυσσόμενες χώρες για τη χρήση καθαρών τεχνολογιών άνθρακα, που έχουν αποδειχθεί βιώσιμες και αποτελεσματικές· |
64. |
υποστηρίζει την προώθηση έργων και τεχνολογιών βελτίωσης της ενεργειακής απόδοσης και της ενεργειακής ασφάλειας στις αναπτυσσόμενες χώρες, προσαρμοσμένων στις ανάγκες και τις συνθήκες των χωρών αυτών, όπως η εκπαίδευση των ανθρώπων στην παραγωγή των δικών τους ενεργειακά αποδοτικών συσκευών καύσεως, που μπορούν να συμβάλουν στη δημιουργία θέσεων εργασίας και την καταπολέμηση της περαιτέρω απερήμωσης και αλλαγής του κλίματος καθώς και στη βελτίωση της υγείας· |
Πυρηνική ενέργεια
65. |
εκφράζει την ικανοποίησή του για το γεγονός ότι με την έκθεση από το Ενδεικτικό Πυρηνικό Πρόγραμμα της Κοινότητας τίθενται οι βάσειςγια μια σφαιρική αντιμετώπιση της πυρηνικής ενέργειας ως ενεργειακής επιλογής για την Ευρώπη· |
66. |
υπογραμμίζει ότι η πυρηνική ενέργεια είναι απολύτως απαραίτητη προκειμένου να καλυφθούν οι βασικές ενεργειακές ανάγκες στην Ευρώπη μεσοπρόθεσμα· |
67. |
υποστηρίζει την πρόταση του Ευρωπαϊκού Συμβουλίου, του Μαρτίου 2007, να δρομολογήσει διάλογο χωρίς προκαταλήψεις σχετικά με τα πλεονεκτήματα και τους κινδύνους της πυρηνικής ενέργειας· |
68. |
επισημαίνει ότι η χρηματοδότηση της έρευνας στον χώρο της πυρηνικής ενέργειας επικεντρώνεται σήμερα σε μεγάλο βαθμό στον τομέα της τεχνολογίας που συνδέεται με την ασφάλεια· |
69. |
αναγνωρίζει το γεγονός ότι η πυρηνική ενέργεια συνιστά σημαντικό συστατικό στοιχείο στην παροχή ηλεκτρικού ρεύματος σε 15 από τα 27 κράτη μέλη και κατ' επέκταση στο σύνολο της Ένωσης, καλύπτοντας το ένα τρίτο του εφοδιασμού της ΕΕ σε ηλεκτρική ενέργεια· |
70. |
επισημαίνει ότι η παραγωγή πυρηνικής ενέργειας στην ΕΕ έχει αναπτυχθεί βιομηχανικά σε μεγάλη κλίμακα τις τελευταίες τέσσερεις δεκαετίες, με ολοένα βελτιούμενα επίπεδα αξιοπιστίας και ασφάλειας· |
71. |
επισημαίνει ότι η Φινλανδία, η Γαλλία, η Βουλγαρία, η Ρουμανία, η Σλοβακία, η Λιθουανία (σε συνεργασία με τη Λετονία και την Εσθονία), το Ηνωμένο Βασίλειο, η Πολωνία και η Τσεχική Δημοκρατία κατασκευάζουν, προτίθενται ή διερευνούν το ενδεχόμενο να κατασκευάσουν νέους πυρηνικούς σταθμούς ηλεκτρικής ενέργειας· |
72. |
επισημαίνει ότι η πυρηνική ενέργεια αποτελεί αυτή τη στιγμή τη μεγαλύτερη πηγή ενέργειας που δεν εκπέμπει διοξείδιο του άνθρακα στην ΕΕ και υπογραμμίζει το ρόλο που μπορεί να διαδραματίσει η πυρηνική ενέργεια στην προστασία του κλίματος· |
73. |
παραπέμπει στην τρίτη έκθεση της IPCC (Διακυβερνητική Ομάδα των Ηνωμένων Εθνών για την Κλιματική Μεταβολή) που περιλαμβάνει την πυρηνική ενέργεια ως τρόπο περιορισμού της αλλαγής του κλίματος· |
74. |
επισημαίνει ότι η επιλογή που κάνει κάθε κράτος μέλος υπέρ ή κατά της πυρηνικής ενέργειας εναπόκειται πάντα στην αποκλειστική του αρμοδιότητα, αλλά μπορεί να έχει επιπτώσεις στην εξέλιξη των τιμών ηλεκτρικού ρεύματος σε άλλα κράτη μέλη· |
75. |
καλεί την Επιτροπή να προτείνει μέτρα με σκοπό τη διατήρηση στην ΕΕ του υψηλού επιπέδου δεξιοτήτων που απαιτείται, προκειμένου η εναλλακτική λύση της πυρηνικής ενέργειας να εξακολουθήσει να είναι βιώσιμη· |
76. |
τονίζει ότι οι βραχυπρόθεσμες και μεσοπρόθεσμες αποφάσεις για τη χρήση της πυρηνικής ενέργειας θα επηρεάσουν επίσης άμεσα τους ρεαλιστικούς στόχους σχετικά με το κλίμα, που ενδέχεται να καθορίσει η ΕΕ· τονίζει ότι σε περίπτωση εγκατάλειψης της πυρηνικής ενέργειας δεν θα καταστεί δυνατόν να επιτευχθούν οι καθορισμένοι στόχοι για τη μείωση των εκπομπών αερίων του θερμοκηπίου και της καταπολέμησης της κλιματικής αλλαγής· |
77. |
υπενθυμίζει ότι τα κράτη που χρησιμοποιούν πυρηνική ενέργεια έχουν δεσμευτεί να τηρούν διεθνείς αυστηρές προδιαγραφές ασφάλειας και μη διάδοσης και αναγνωρίζει στο πλαίσιο αυτό τη μεγάλη σπουδαιότητα της Συνθήκης Ευρατόμ· |
78. |
χαιρετίζει τη συγκρότηση ομάδας υψηλού επιπέδου «για την πυρηνική ασφάλεια και τη διαχείριση των πυρηνικών αποβλήτων» και θεωρεί την ίδρυση του Ευρωπαϊκού Φόρουμ Πυρηνικής Ενέργειας ως σημαντικό βήμα συζήτησης μεταξύ των ενδιαφερομένων, για τη χάραξη χάρτη πορείας σχετικά με τις επενδύσεις στην πυρηνική ενέργεια, ο οποίος θα προωθήσει τον διαφανή, κατάλληλα τεκμηριωμένο και ισορροπημένο διάλογο για όλα τα θέματα που σχετίζονται με τη χρήση και την ανάπτυξη αυτής της μορφής ενέργειας· |
79. |
χαιρετίζει την έκκληση της Επιτροπής για την επιβολή στην ΕΕ κοινών επιπέδων αναφοράς για την πυρηνική ασφάλεια· ζητεί, στο πλαίσιο αυτό, τα εν λόγω επίπεδα αναφοράς να αντανακλούν τις υψηλότερες δυνατές προδιαγραφές ασφαλείας, βάσει αξιολόγησης των βέλτιστων πρακτικών από ομότιμους· |
80. |
υπογραμμίζει τη σημασία της τεχνολογικής πλατφόρμας βιώσιμης πυρηνικής ενέργειας που τέθηκε σε εφαρμογή το Σεπτέμβριο 2007, για τη θέσπιση ευρωπαϊκής στρατηγικής ατζέντας για την έρευνα στον τομέα της πυρηνικής σχάσης· |
81. |
τονίζει ότι τα γνωστά παγκόσμια κοιτάσματα ουρανίου εκτιμάται ότι θα διαρκέσουν για περισσότερο από 200 χρόνια και παρέχουν τη δυνατότητα μελλοντικών επιλογών για τη διαφοροποίηση των πολιτικών κινδύνων όσον αφορά την ασφάλεια του εφοδιασμού ή της πραγματοποίησης συμβιβασμών μεταξύ κινδύνου, τιμής και τοποθεσιών για την επιλογή πηγών καυσίμων πυρηνικής ενέργειας· |
82. |
τονίζει ότι οι εξελίξεις που προβλέπονται στο πλαίσιο του Διεθνούς Φόρουμ Τέταρτης Γενιάς, του οποίου η Κοινότητα Ατομικής Ενέργειας της Ευρωπαϊκής Ένωσης είναι μέλος, υποδεικνύουν ότι η πυρηνική ενέργεια έχει μακροπρόθεσμα μέλλον, δεδομένου ότι βασίζεται σε μεγάλο βαθμό στη χρήση πόρων που επιτρέπουν χρονοδιάγραμμα χιλιετιών για την ανάπτυξη των πιθανών εφαρμογών οι οποίες θα μειώσουν πολύ σημαντικά τον όγκο και τη ραδιενέργεια των παραγόμενων τελικών αποβλήτων· |
83. |
υπογραμμίζει τις δηλώσεις της Επιτροπής για την ανταγωνιστικότητα της πυρηνικής ενέργειας και επισημαίνει ότι το μεγαλύτερο μέρος της κοινοτικής χρηματοδότησης στο πλαίσιο του εβδόμου ερευνητικού προγράμματος-πλαισίου της Ευρατόμ διατίθεται για την ασφάλεια της πυρηνικής σύντηξης· επισημαίνει ότι, προκειμένου να ικανοποιηθούν καλύτερα τα στρατηγικά κριτήρια της ΕΕ, οι κοινοτικές προσπάθειες θα πρέπει να συνδυάζονται με έρευνα που θα αποσκοπεί στην ανάπτυξη αειφορικής πυρηνικής τεχνολογίας νέας γενιάς· |
84. |
επισημαίνει ότι η παραγωγή πυρηνικής ενέργειας θα παραμείνει ως επί το πλείστον ανεπηρέαστη από τυχόν διακυμάνσεις στην τιμή του ουρανίου, δεδομένου ότι το κόστος του εν λόγω καυσίμου έχει μικρό αντίκτυπο στην τιμή της ηλεκτρικής ενέργειας· |
85. |
τονίζει την ανάγκη εξασφάλισης σταθερών νομικών και πολιτικών προϋποθέσεων λόγω των μακρών περιόδων απόδοσης των επενδύσεων· |
86. |
παραπέμπει στη σφυγμομέτρηση του Ευρωβαρόμετρου το 2006, σύμφωνα με την οποία ένα καλό επίπεδο γνώσεων του πληθυσμού έχει μεγάλη σημασία για τη στάση του απέναντι στην πυρηνική ενέργεια· τονίζει, συνεπώς, τη σημασία ανοικτού δημόσιου διαλόγου για την πυρηνική ενέργεια σε όλα τα κράτη μέλη, προκειμένου να ενισχυθεί η ευαισθητοποίηση της κοινής γνώμης σχετικά με τις θετικές και τις αρνητικές συνέπειες της πυρηνικής ενέργειας πριν από τη λήψη οποιωνδήποτε πολιτικών αποφάσεων· |
87. |
καλεί την Επιτροπή και τα κράτη μέλη να σημειώσουν επιτέλους πρόοδο στο θέμα της οριστικής απόθεσης των αποβλήτων για να τερματιστεί η ενδιάμεση αποθεματοποίηση αποβλήτων κοντά στην επιφάνεια της γης· |
88. |
υπενθυμίζει ότι οι αντιδραστήρες τέταρτης γενιάς αναμένεται να βελτιώσουν την αποτελεσματική εκμετάλλευση των καυσίμων και να μειώσουν τον όγκο των αποβλήτων· καλεί, συνεπώς, την Επιτροπή και τα κράτη μέλη να επικεντρωθούν στην ανάπτυξη δομικών υλικών και στη βελτιστοποίηση της χρήσης των πυρηνικών καυσίμων, καθώς επίσης να υποστηρίξουν σχέδια που αποσκοπούν στη ανάπτυξη πρότυπων αντιδραστήρων τέταρτης γενιάς· |
89. |
επισημαίνει ότι η χρήση της πυρηνικής ενέργειας μπορεί να δημιουργήσει συνεργίες με ανανεώσιμες πηγές ενέργειας, επί παραδείγματι παρέχοντας πρωτότυπες μεθόδους για την αποτελεσματική και οικονομική παραγωγή υδρογόνου και βιοκαυσίμων· |
90. |
υπενθυμίζει ότι δεκάδες πυρηνικές μονάδες σχεδιάζονται ή κατασκευάζονται παγκοσμίως και ότι η συμμετοχή των ευρωπαϊκών εταιρειών στην κατασκευή τους είναι ζωτικής σημασίας, τόσο από την άποψη της βιομηχανικής στρατηγικής όσο και για την προώθηση των αυστηρότερων δυνατών αρχών ασφαλείας σε ολόκληρο τον κόσμο· |
91. |
τονίζει, τέλος, το ρόλο των δανείων της Ευρατόμ και καλεί τα κράτη μέλη να παράσχουν και στο μέλλον τη δυνατότητα αυτή· |
*
* *
92. |
αναθέτει στον Πρόεδρό του να διαβιβάσει το παρόν ψήφισμα στο Συμβούλιο και στην Επιτροπή. |
(1) Κείμενα που εγκρίθηκαν, P6_TA(2007)0181.
(2) Κείμενα που εγκρίθηκαν, P6_TA(2006)0603.
(3) ΕΕ C 298 Ε της 8.12.2006, σ. 273.
P6_TA(2007)0469
Kοινοτική στρατηγική για τη μείωση των εκπομπών CO2 από τα επιβατηγά αυτοκίνητα και τα ελαφρά εμπορικά οχήματα
Ψήφισμα του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου της 24ης Οκτωβρίου 2007 σχετικά με την κοινοτική στρατηγική για τη μείωση των εκπομπών CO2 από τα επιβατηγά αυτοκίνητα και τα ελαφρά εμπορικά οχήματα (2007/2119(INI))
Το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο,
— |
έχοντας υπόψη την ανακοίνωση της Επιτροπής στο Συμβούλιο και στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο σχετικά με τα αποτελέσματα της επανεξέτασης της κοινοτικής στρατηγικής για τη μείωση των εκπομπών CO2 από τα επιβατηγά αυτοκίνητα και τα ελαφρά εμπορικά οχήματα (COM(2007)0019), |
— |
έχοντας υπόψη την αξιολόγηση των επιπτώσεων (ΑΕ) που συνοδεύει την ανωτέρω ανακοίνωση (SEC(2007)0060), |
— |
έχοντας υπόψη το 6ο κοινοτικό πρόγραμμα δράσης για το περιβάλλον (6ο ΠΔΠ) (1), |
— |
έχοντας υπόψη το 6ο (2) και το 7ο (3) πρόγραμμα πλαίσιο δραστηριοτήτων έρευνας, τεχνολογικής ανάπτυξης και επίδειξης, |
— |
έχοντας υπόψη το ψήφισμά του της 16ης Νοεμβρίου 2005 με τίτλο «Η μάχη κατά της αλλαγής του κλίματος στον πλανήτη και πώς μπορεί να κερδηθεί» (4), |
— |
έχοντας υπόψη την ανακοίνωση της Επιτροπής προς το Συμβούλιο, το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο, την Ευρωπαϊκή Οικονομική και Κοινωνική Επιτροπή και την Επιτροπή των Περιφερειών με τίτλο «Περιορισμός της αλλαγής του κλίματος του πλανήτη σε αύξηση της θερμοκρασίας κατά 2° C: Η πορεία προς το 2020 και μετέπειτα» (COM(2007)0002), |
— |
έχοντας υπόψη το ψήφισμά του της 14ης Φεβρουαρίου 2007 σχετικά με την αλλαγή του κλίματος (5), |
— |
έχοντας υπόψη τα συμπεράσματα της Προεδρίας του Ευρωπαϊκού Συμβουλίου της 8ης και 9ης Μαρτίου 2007 σχετικά με την ανανεωμένη στρατηγική της ΕΕ για την αειφόρο ανάπτυξη (Ιούνιος 2006) και σχετικά με τον ρόλο των περιβαλλοντικών τεχνολογιών και της οικολογικής καινοτομίας όσον αφορά την επίτευξη των στόχων της στρατηγικής της Λισαβόνας για την ανάπτυξη και την απασχόληση, |
— |
έχοντας υπόψη την έκθεση του Ευρωπαϊκού Προγράμματος για την Αλλαγή του Κλίματος με ημερομηνία 31 Οκτωβρίου 2006 και τίτλο «Ανασκόπηση και ανάλυση των δυνατοτήτων μείωσης και του κόστους των τεχνολογικών και άλλων μέτρων για τον περιορισμό των εκπομπών CO2 από τα επιβατηγά αυτοκίνητα» (6), |
— |
έχοντας υπόψη την οδηγία 1999/94/ΕΚ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου της 13ης Δεκεμβρίου 1999 σχετικά με τις πληροφορίες που πρέπει να τίθενται στη διάθεση των καταναλωτών σχετικά με την οικονομία καυσίμου και τις εκπομπές CO2 όσον αφορά την εμπορία νέων επιβατηγών αυτοκινήτων (7), |
— |
έχοντας υπόψη την οδηγία 98/70/ΕΚ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου της 13ης Οκτωβρίου 1998 σχετικά με την ποιότητα των καυσίμων βενζίνης και ντίζελ (8) και την πρόταση της Επιτροπής για οδηγία του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου για την τροποποίηση της οδηγίας 98/70/ΕΚ και την καθιέρωση μηχανισμού για την παρακολούθηση και τη μείωση των εκπομπών αερίων του θερμοκηπίου από τη χρήση καυσίμων στις οδικές μεταφορές (COM(2007)0018), |
— |
έχοντας υπόψη το άρθρο 45 του Κανονισμού του, |
— |
έχοντας υπόψη την έκθεση της Επιτροπής Περιβάλλοντος, Δημόσιας Υγείας και Ασφάλειας των Τροφίμων και τις γνωμοδοτήσεις της Επιτροπής Βιομηχανίας, Έρευνας και Ενέργειας και της Επιτροπής Εσωτερικής Αγοράς και Προστασίας των Καταναλωτών (A6-0343/2007), |
Α. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι περίπου το 19 % των εκπομπών CO2 στην Ευρωπαϊκή Ένωση παράγεται από επιβατηγά αυτοκίνητα και ελαφρά εμπορικά οχήματα, ο δε όγκος τους συνεχίζει να αυξάνεται σε απόλυτους αριθμούς κυρίως λόγω της αύξησης του αριθμού και της ισχύος των νέων αυτοκινήτων, |
Β. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι η πιο αποδοτική από οικονομική άποψη και η πιο αποτελεσματική επιλογή πολιτικής για τη μείωση των συνολικών εκπομπών CO2 από τις επιβατικές μεταφορές είναι να αυξηθεί το μερίδιο των δημόσιων μεταφορών· λαμβάνοντας υπόψη ότι είναι κατά συνέπεια σημαντικό να ληφθούν μέτρα για την τόνωση και τη βελτίωση της ποιότητας και του εύρους των δημοσίων μεταφορών, προκειμένου να καταστεί ελκυστικότερη η μεταστροφή από τα ιδιωτικής χρήσεως αυτοκίνητα στα δημόσια μέσα μεταφοράς και, κατ' αυτό τον τρόπο, να μειωθούν οι συνολικές εκπομπές CO2 από τις μετακινήσεις, |
Γ. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι η συμπεριφορά των οδηγών και τα μέτρα υποδομής μέχρι στιγμής έχουν αγνοηθεί στη στρατηγική της ΕΕ για τη μείωση των εκπομπών CO2 από τα οχήματα, αλλά έχουν μεγάλες δυνατότητες όσον αφορά την αποφυγή εκπομπών CO2, |
Δ. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι στις οδικές μεταφορές καταναλώνεται το 60 % του συνόλου του πετρελαίου που χρησιμοποιείται στην ΕΕ, καθώς και ότι η μη αποδοτική χρήση των καυσίμων αυξάνει την απειλή κατά της ενεργειακής ασφάλειας και συμβάλλει στη διαμόρφωση υψηλού κόστους λειτουργίας και στην εξάντληση των παγκόσμιων αποθεμάτων πετρελαίου, |
Ε. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι απαιτούνται πλέον νομοθετικά μέτρα για την προώθηση των σχεδιαστικών και των τεχνολογικών τροποποιήσεων που απαιτούνται προκειμένου ο τομέας να βοηθήσει την ΕΕ να επιτύχει τον στόχο της για μείωση των εκπομπών CO2 κατά τουλάχιστον 20 % έως το 2020 σε σύγκριση με τα επίπεδα του 1990, |
ΣΤ. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι η εκούσια προσέγγιση αποδείχθηκε ανεπιτυχής καθώς είναι σαφές ότι η αυτοκινητοβιομηχανία δεν θα τηρήσει τη δέσμευσή της για τα 140 g CO2/km το 2008, καθώς και ότι ο στόχος των 120 g CO2/km προτάθηκε για πρώτη φορά το 1995 και εγκρίθηκε από το Συμβούλιο και το Κοινοβούλιο το 1996, με προθεσμία επίτευξης το 2005 και έως το 2010 το αργότερο, |
Ζ. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι στην ανακοίνωσή της με τίτλο «Ένα ανταγωνιστικό κανονιστικό πλαίσιο για την αυτοκινητοβιομηχανία για τον 21ο αιώνα» (COM(2007)0022), η Επιτροπή υπογραμμίζει τα βασικά στοιχεία για τη μελλοντική στρατηγική σχετικά με τη μείωση των εκπομπών CO2 από τα οχήματα με κινητήρα βάσει μιας ολοκληρωμένης προσέγγισης με στόχο την επίτευξη του κοινοτικού στόχου των 120 g CO2/km έως το 2012 μέσω ενός συνδυασμού παρεμβάσεων της Ένωσης και των κρατών μελών, |
Η. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι, προκειμένου να μειωθούν οι εκπομπές CO2 από τα επιβατηγά αυτοκίνητα, απαιτείται η ανάληψη δράσης μέσω μιας ολοκληρωμένης προσέγγισης η οποία θα περιλαμβάνει μέτρα σχετικά με τον κινητήρα, συμπληρωματικά μέτρα, βιοκαύσιμα, οικολογική οδήγηση και μέτρα υποδομής, |
Θ. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι οι απόλυτες εκπομπές CO2 από τα αυτοκίνητα εξαρτώνται από τη σύνθετη αλληλεπίδραση μεταξύ της απόδοσης του κινητήρα, της έντασης άνθρακα των καυσίμων, της συμπεριφοράς του οδηγού, της διανυθείσας απόστασης, της ποιότητας υποδομών/συμφόρησης και της απόδοσης των εξαρτημάτων όσον αφορά τις εκπομπές CO2, |
Ι. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι, όπως έχει αποδειχθεί, οι εκπομπές CO2 μειώνονται σημαντικά όταν τα όρια ταχύτητας τηρούνται με συνέπεια σε όλα τα κράτη μέλη, |
ΙΑ. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι η οικονομική προσιτότητα και η ανανέωση του στόλου αποτελεί βασικό παράγοντα για τη βελτίωση της απόδοσης των αυτοκινήτων όσον αφορά τις εκπομπές CO2, την ποιότητα του αέρα και την ασφάλεια στον δρόμο, |
ΙΒ. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι η φορολογία και η σήμανση δεν έχουν συμβάλει στην κοινοτική στρατηγική των 3 πυλώνων για τη μείωση των εκπομπών CO2 από τα αυτοκίνητα, |
ΙΓ. |
λαμβάνοντας υπόψη την κομβική σημασία της θέσπισης δεσμευτικών και σαφώς προσδιορισμένων στόχων για τις εκπομπές CO2 από επιβατηγά οχήματα προς όφελος, αφενός της εύρυθμης λειτουργίας της εσωτερικής αγοράς αυτοκινητοβιομηχανίας και, αφετέρου, της παροχής στους καταναλωτές ολοκληρωμένων πληροφοριών, χάρις στις οποίες οι καταναλωτές θα μπορούν να αποφασίζουν εν επιγνώσει σε ό,τι αφορά την αγορά οχήματος, συμβάλλοντας έτσι ουσιαστικά στη μείωση των εκπομπών CO2, |
ΙΔ. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι η οδηγία 1999/94/EΚ δεν ήταν αρκούντως αποτελεσματική και τα κράτη μέλη απέτυχαν να τη μεταφέρουν στην εθνική τους νομοθεσία κατά ενιαίο τρόπο, |
ΙΕ. |
λαμβάνοντας υπόψη την διαπιστωμένη επιτυχή καθιέρωση ορισμένων κατηγοριών προϊόντων (π.χ. ηλεκτρικού και οικιακού εξοπλισμού) ενεργειακής απόδοσης, που προσφέρουν στους ευρωπαίους καταναλωτές πρακτική βοήθεια στις αγοραστικές αποφάσεις τους μέσω εύληπτης γραφικής ή χρωματικής κωδικοποίησης, επιτρέποντάς τους έτσι να εξοικονομούν ενέργεια και να περιορίζουν τις εκπομπές CO2, |
ΙΣΤ. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι όλες οι κατηγορίες οχημάτων πρέπει να συνεισφέρουν στη μείωση των εκπομπών CO2, δεδομένου ότι και ο όγκος της αγοράς, προπάντων, είναι σημαντικός όσον αφορά τη μείωση του CO2, |
ΙZ. |
ζητεί επίμονα να επιδιωχθούν πραγματικά οι στόχοι της Λισαβόνας —στρατηγική για βιώσιμη ανάπτυξη και απασχόληση— με την αποφυγή της λήψης μέτρων που αυξάνουν την πίεση για την κατάργηση θέσεων εργασίας στην Ευρώπη στον τομέα της αυτοκινητοβιομηχανίας και που θα μπορούσαν να θέσουν σε κίνδυνο τη διεθνή ανταγωνιστικότητα του· |
Χρονοδιάγραμμα και στόχοι
1. |
αναγνωρίζει ότι οι κατασκευαστές χρειάζονται από πέντε έως επτά έτη για να προβούν σε τροποποιήσεις του σχεδιασμού των οχημάτων με τον πιο οικονομικό τρόπο και, επειδή διαπιστώνει ότι οι μέσες εκπομπές από τα αυτοκίνητα που θα κυκλοφορήσουν στην αγορά της ΕΕ το 2008 είναι πιθανόν να υπερβαίνουν τα 150g CO2/km, επικροτεί το σχέδιο της Επιτροπής να υποβάλει ευρωπαϊκό νομοθετικό πλαίσιο για τη μείωση των εκπομπών CO2 συμπεριλαμβανομένων δεσμευτικών μέτρων για τη βελτίωση της οικονομίας καυσίμου των ελαφρών οχημάτων μέσω βελτιώσεων της τεχνολογίας των κινητήρων, άλλων τεχνολογικών βελτιώσεων και της χρήσης βιοκαυσίμων· υπενθυμίζει ότι ο μέσος στόχος της ΕΕ των 120 g CO2/km ανά επιβατικό αυτοκίνητο για τους στόλους οχημάτων εγκρίθηκε από το Συμβούλιο το 1996 και το Κοινοβούλιο το 1997, με αρχική ημερομηνία-στόχο το 2005 και τελική προθεσμία το 2010· |
2. |
επιμένει η προτεινόμενη χρήση «συμπληρωματικών μέτρων» για την επίτευξη του συμφωνηθέντος στο παρελθόν στόχου μείωσης των εκπομπών στα 120g CO2/km έως το 2012 να καταστεί δυνατή μέσω ποσοτικοποιήσιμων προτύπων και πιστεύει ότι η νομοθεσία θα πρέπει να θέσει σαφείς και μετρήσιμους στόχους για τη μείωση των εκπομπών που πρέπει να επιτευχθεί με τεχνικά μέσα· |
3. |
προτείνει να τεθούν δεσμευτικοί ετήσιοι στόχοι για τις εκπομπές που θα ισχύουν από το 2011 με στόχο την προώθηση τεχνικών βελτιώσεων των οχημάτων, προκειμένου να διασφαλιστεί ότι, με αυτά και μόνο τα μέσα, οι μέσες εκπομπές όλων των επιβατηγών αυτοκίνητων που θα κυκλοφορούν στην αγορά της ΕΕ το 2015 δεν θα υπερβαίνουν τα 125g CO2/km· |
4. |
καλεί την Επιτροπή να παρουσιάσει συγκεκριμένες νομοθετικές προτάσεις και μέτρα, τα οποία διασφαλίζουν ότι είναι δυνατόν να επιτευχθούν μέσω της οδού των συμπληρωματικών μέτρων στο πλαίσιο της ολοκληρωμένης προσέγγισης μειώσεων των εκπομπών ύψους τουλάχιστον 10g CO2/km, προκειμένου να επιτευχθεί η συνολική τιμή στόχου των 120g CO2/km· |
5. |
επισημαίνει ότι, από την 1η Ιανουαρίου 2020, αυτές οι μέσες εκπομπές δεν θα πρέπει να υπερβαίνουν τα 95g CO2/km και πιστεύει ότι η ΕΕ θα πρέπει να παράσχει την υποστήριξή της για την απαραίτητη προώθηση της καινοτομίας μέσω του εβδόμου προγράμματος έρευνας (ΠΠ7)· τονίζει την ανάγκη εντατικότερης προώθησης της έρευνας και της ανάπτυξης οχημάτων μηδενικών εκπομπών, όπως τα ηλεκτροκίνητα οχήματα· |
6. |
υπενθυμίζει το προαναφερθέν ψήφισμά του της 16ης Νοεμβρίου 2005, στο οποίο ζητείται να ορισθούν «υποχρεωτικά όρια για τις εκπομπές διοξειδίου του άνθρακα από τα νέα οχήματα προκειμένου να επιτευχθεί μεσοπρόθεσμα το όριο 80-100 g CO2/km για τα νέα οχήματα»· στηρίζει την πρόθεση της Επιτροπής να προωθήσει την έρευνα, την ανάπτυξη και την επίδειξη προηγμένων τεχνολογιών, ιδίως για την επίτευξη των πιο φιλόδοξων στόχων το 2020· καλεί την Επιτροπή να αξιολογήσει τη δυνατότητα περαιτέρω σταδιακών μειώσεων και μετά το 2012 μέσω της χρήσης πιο ελαφρών υλικών στην κατασκευή οχημάτων, μεριμνώντας παράλληλα ώστε να τηρείται η ισχύουσα νομοθεσία και να μην διακυβεύεται η οδική ασφάλεια των επιβατών και των ευάλωτων χρηστών· |
7. |
επισημαίνει ότι υπάρχει ήδη μεγάλος όγκος παραγωγής αυτοκινήτων χαμηλών εκπομπών και εξοικονόμησης χώρου για τοπική χρήση («Gentlecars»), με τιμές χαμηλότερες από 90g CO2/km, και καλεί, ως εκ τούτου, την Επιτροπή να στηρίξει, σε συνδυασμό με όλα τα άλλα μέτρα, την ανάληψη δράσης προκειμένου να διασφαλίσει την όσο το δυνατόν συχνότερη χρήση των Gentlecars, αντί των αυτοκινήτων υψηλών εκπομπών CO2· |
8. |
πιστεύει ότι πρέπει να επιβεβαιωθούν ή να αναθεωρηθούν από την Επιτροπή, το αργότερο έως το 2016, πιο μακροπρόθεσμοι στόχοι, κατόπιν λεπτομερούς εκτίμησης επιπτώσεων κόστους-ωφέλειας και ως αποτέλεσμα της μετά το Κιότο συμφωνίας, αναμένει δε ότι οι στόχοι αυτοί θα καθιστούν πιθανώς υποχρεωτική την περαιτέρω μείωση των εκπομπών στα 70g CO2/km ή και σε χαμηλότερα ακόμη επίπεδα έως το 2025· |
9. |
καλεί την Επιτροπή, όταν εγκρίνει οιαδήποτε δεσμευτικά νομοθετικά μέτρα που ενδέχεται να επηρεάσουν το ρυθμό ανανέωσης του στόλου οχημάτων, να λαμβάνει υπόψη τις τεχνικές δυνατότητες, τη σχέση κόστους-αποδοτικότητας, τον περιβαλλοντικό αντίκτυπο και το προσιτό των τιμών των νέων αυτοκινήτων στη διάρκεια του κύκλου ζωής τους· |
10. |
σημειώνει ότι η κοινοτική νομοθεσία ρυθμίζει μια αγορά 17 έως 18 εκατομμυρίων οχημάτων ετησίως, αριθμός που ισοδυναμεί με αυτόν της αγοράς επιβατηγών αυτοκινήτων στις Ηνωμένες Πολιτείες· αναμένει ότι μια φιλόδοξη πολιτική της ΕΕ για τη μείωση των εκπομπών αερίων του θερμοκηπίου θα τονώσει τη βασιζόμενη στη γνώση οικονομική μεγέθυνση και τη δημιουργία απασχόλησης στη βιομηχανία εφοδιασμού αυτοκινήτων και θα έχει θετική επίδραση σε παγκόσμιο επίπεδο σε ό,τι αφορά τη μείωση των εκπομπών που οφείλονται στις μεταφορές· |
11. |
συνιστά, δεδομένης της ενδεχόμενης δυσκολίας ορισμένων ειδικευμένων κατασκευαστών να μειώσουν τις μέσες εκπομπές στην περιορισμένη γκάμα αυτοκινήτων που παράγουν εντός των προβλεπομένων χρονοδιαγραμμάτων, να έχει το δικαίωμα κάθε κατασκευαστής ή εισαγωγέας να εξαιρεί 500 συγκεκριμένα αυτοκίνητα ετησίως από τα δεδομένα που χρησιμοποιούνται για τον υπολογισμό των μέσων εκπομπών, εφόσον οι εκπομπές και η οικονομία καυσίμου των οχημάτων αυτών επισημαίνονται και διαφημίζονται στους καταναλωτές σύμφωνα με τις συνήθεις νομικές απαιτήσεις· |
12. |
συνιστά, επιπλέον, δεδομένης της ενδεχόμενης δυσκολίας ορισμένων κατασκευαστών χαμηλών πωλήσεων (300 000 μονάδες παραγωγής κατ' ανώτατο όριο) και νεοεισερχόμενων με μερίδιο αγοράς λιγότερο από 1% να μειώσουν τις μέσες εκπομπές στην περιορισμένη γκάμα αυτοκινήτων που παράγουν εντός των προβλεπομένων χρονοδιαγραμμάτων, η Επιτροπή να εξετάσει το ενδεχόμενο να ενσωματώσει προτάσεις στη νομοθεσία οι οποίες θα παρέχουν στους εν λόγω εξειδικευμένους κατασκευαστές φιλόδοξους στόχους μείωσης· |
13. |
επισημαίνει τον σημαντικό ρόλο των εξειδικευμένων κατασκευαστών αυτοκινήτων μεγάλης αξίας και υψηλών επιδόσεων στον τομέα της πρωτοπορίας για την εισαγωγή προηγμένων τεχνολογιών, για τη διατήρηση υψηλής ποιότητας απασχόλησης, για τη δημιουργία πωλήσεων σε παγκόσμιο επίπεδο και την αποκόμιση ωφελημάτων για την ευρωπαϊκή οικονομία και επισημαίνει ότι η τεχνογνωσία τέτοιων κατασκευαστών πρέπει να συμβάλλει ουσιαστικά στη μείωση των εκπομπών CO2 από αυτοκίνητα· |
14. |
εμμένει στην άποψη ότι οποιαδήποτε ρύθμιση πρέπει να διασφαλίζει την εσωτερική αγορά και ότι τα κράτη μέλη πρέπει να εφαρμόζουν τις κοινοτικές διατάξεις σε κοινή ημερομηνία και με κοινές μεθόδους, ώστε να αποφύγουν τη στρέβλωσητης αγοράς και τον κατακερματισμό της· |
Κατανομή του έργου μεταξύ των κατασκευαστών
15. |
αναγνωρίζει τη μεγάλη ποικιλία των προτιμήσεων των καταναλωτών όσον αφορά τα επιβατηγά αυτοκίνητα και τη διαφορετική σύνθεση των στόλων των κατασκευαστών· τονίζει ότι η μείωση του CO2 πρέπει να επιτευχθεί για όλα τα αυτοκίνητα που κυκλοφορούν στην αγορά και, ως εκ τούτου, θα πρέπει να επιτρέπεται κάποια διαφοροποίηση η οποία θα βασίζεται σε παράμετρο χρησιμότητας χωρίς να εξουδετερώνεται το κίνητρο μεταστροφής προς αυτοκίνητα χαμηλότερων εκπομπών ή να περιέρχονται σε μειονεκτική θέση όσοι επιτυγχάνουν νωρίς τα επιδιωκόμενα αποτελέσματα· |
16. |
τονίζει τη σημασία παραχώρησης της δυνατότητας σε ορισμένα αυτοκίνητα να υπερβαίνουν τα όρια εκπομπών προκειμένου να μην διαταραχθεί σε υπερβολικό βαθμό η αγορά αυτοκινήτων, αλλά επιδιώκει την παροχή ισχυρών κινήτρων με στόχο τη μείωση των εκπομπών και προτείνει, ως εκ τούτου, η θέσπιση των στόχων για το 2012 και το 2020 όσον αφορά τη μείωση των μέσων εκπομπών, καθώς και των ενδιάμεσων ετήσιων στόχων, να γίνει με αναφορά σε μια καμπύλη οριακών τιμών για όλα τα οχήματα που πωλούνται από τους κατασκευαστές και τους εισαγωγείς, η οποία θα λαμβάνει ως σημείο εκκίνησης το προφίλ του στόλου των νέων επιβατηγών αυτοκινήτων από την 1η Ιανουαρίου 2009· |
17. |
συνιστά να οριστεί η καμπύλη οριακών τιμών από έναν μαθηματικό τύπο που θα εκφράζεται ως συνάρτηση των εκπομπών CO2 κάθε οχήματος και του ίχνους του (εύρος ίχνους τροχών επί διαξόνιο)· |
18. |
καλεί την Επιτροπή να διασφαλίσει επαρκείς προσπάθειες ως προς όλους τους κατασκευαστές και τις πρωτοβουλίες για τη μείωση των εκπομπών αερίων που ευθύνονται για το φαινόμενο του θερμοκηπίου για τον στόλο των οχημάτων· θεωρεί, ωστόσο, ότι οιοδήποτε μελλοντικό σύστημα δεν θα πρέπει να ανταμείβει άμεσα ή έμμεσα τους κατασκευαστές των παραδοσιακά περισσότερο ρυπογόνων οχημάτων, ότι τα οχήματα με υψηλότερες εκπομπές CO2 πρέπει να υποχρεώνονται να συμβάλλουν περισσότερο στη μείωση του CO2 και ότι το σύστημα αυτό θα πρέπει να ανταμείβει τις πιο προηγμένες τεχνολογίες και τα εναλλακτικά καύσιμα, ανάλογα με την επίδοσή τους σε ό,τι αφορά τις εκπομπές αερίων που ευθύνονται για το φαινόμενο του θερμοκηπίου (υβριδικά, υδρογόνο, ηλεκτρικά οχήματα ή άλλα εναλλακτικά καύσιμα)· |
19. |
καλεί την Επιτροπή, αφότου λάβει υπόψη τις απόψεις των ενδιαφερομένων, να παρουσιάσει προτάσεις προς εξέταση από το Κοινοβούλιο και το Συμβούλιο που θα έχουν ως στόχο να διασφαλιστεί ότι ο σχεδιασμός της καμπύλης λαμβάνει υπόψη τις διαφορές μεταξύ του μεγέθους των αυτοκινήτων και του τεχνολογικού κόστους της επίτευξης της μείωσης των εκπομπών και την οικονομική προσιτότητα των νέων αυτοκινήτων για διάφορους καταναλωτές διασφαλίζοντας τόσο την ποικιλομορφία όσο και την κοινωνική δικαιοσύνη· |
20. |
σημειώνει τις διαφορετικές νομοθετικές επιλογές για την επίτευξη του στόχου· θεωρεί θεμελιώδους σημασίας, όπως αναφέρει και η Επιτροπή στην ανακοίνωσή της, να επιβληθούν οι ίδιες απαιτήσεις σε όλους τους ευρωπαίους κατασκευαστές αυτοκινήτων, αλλά και να ανταμείβεται στην πράξη η καλύτερη επίδοση στην αποδοτικότητα των οχημάτων· |
21. |
προτείνει να θεσπιστεί την 1η Ιανουαρίου 2011 ένας νέος κλειστός μηχανισμός αγοράς, το σύστημα μείωσης των δικαιωμάτων εκπομπής άνθρακα (Carbon Allowance Reductions System — CARS), μέσω του οποίου θα απαιτείται από τους κατασκευαστές και εισαγωγείς να καταβάλλουν χρηματικά πρόστιμα ανάλογα με την υπέρβαση των ορίων εκπομπών για κάθε πωλούμενο αυτοκίνητο και ότι τα πρόστιμα αυτά θα μπορούν να εξισορροπούνται από εξαγοράσιμες πιστώσεις που θα χορηγούνται σε πρώτη φορά ταξινομούμενα επιβατηγά αυτοκίνητα του ίδιου κατασκευαστή, οι εκπομπές των οποίων βρίσκονται κάτω από την καμπύλη των οριακών τιμών· θεωρεί ότι ο λόγος πρόστιμα/υπέρβαση g CO2/km θα πρέπει να είναι υψηλότερος από τις ανταμοιβές· |
22. |
επιμένει ότι όλα τα συστήματα εμπορεύσιμων ποσοστώσεων μεταξύ των κατασκευαστών αυτοκινήτων θα πρέπει να διαχωρίζονται από το ευρωπαϊκό σύστημα εμπορίας δικαιωμάτων εκπομπών, ή οποιοδήποτε άλλο σύστημα εκτός του συστήματος πιστώσεων άνθρακα ή αντισταθμιστικών μέτρων· |
23. |
καλεί την Επιτροπή να συμπεριλάβει ειδικές πιστώσεις για έγκαιρη δράση σε ό,τι αφορά την καθιέρωση τεχνολογιών υπερβολικά χαμηλών σε CO2, όπως οχήματα που κινούνται με υδρογόνο, κυψέλη καυσίμων ή ηλεκτρισμό, έτσι ώστε κάθε όχημα αυτού του τύπου από το παρόν έως το πρώτο έτος εφαρμογής να υπολογίζεται στο πλαίσιο της διαδικασίας ελέγχου και παρακολούθησης του CO2, ως ισοδύναμο με (επί παραδείγματι) σαράντα συμβατικά οχήματα, με μειούμενες πιστώσεις για τα επακόλουθα έτη· |
24. |
πιστεύει ότι τα πρόστιμα πρέπει να ορίζονται με προβλέψιμο και αυστηρό τρόπο για τη βιομηχανία και προτείνει, η Επιτροπή να υποβάλει κατάλληλες προτάσεις για το επίπεδο προστίμων/πιστώσεων, σε ευρώ/g CO2· |
25. |
δέχεται ότι η καμπύλη οριακών τιμών και το επίπεδο προστίμων ενδέχεται να πρέπει να προσαρμόζονται περιοδικά, προκειμένου να λαμβάνουν υπόψη τις εξελίξεις στην τεχνολογία αυτοκινήτων αλλά και να αντιμετωπίζουν οποιαδήποτε καθυστέρηση στον ρυθμό μείωσης των εκπομπών· |
26. |
συνιστά οι εισπράξεις των χρηματικών προστίμων να χρησιμοποιούνται τόσο για την έρευνα και την ανάπτυξη της μείωσης εκπομπών CO2 όσο και για την παροχή βοήθειας στην τοπική δημόσια συγκοινωνία· |
27. |
πιστεύει ότι η τιμή των πιστώσεων, μετά τον αρχικό καθορισμό από την Επιτροπή, θα πρέπει να καθορίζεται από την αγορά και ότι, προκειμένου να παρασχεθεί περισσότερη ευελιξία και ευρύτερη γκάμα επιλογών στους κατασκευαστές και τους εισαγωγείς, οι πιστώσεις θα πρέπει να μετατίθενται στα επόμενα χρόνια ή να πωλούνται ή να μεταφέρονται σε άλλες εταιρείες ή επιχειρηματικές μονάδες εντός του συστήματος· |
28. |
ζητεί να διατεθούν στο κοινό οι πληροφορίες σχετικά με την απόδοση όσον αφορά τις εκπομπές ανά όχημα και ανά κατασκευαστή σε εύκολα προσβάσιμη μορφή, ώστε να διασφαλισθεί η διαφάνεια και να διευκολυνθεί η σύγκριση μεταξύ αυτοκινήτων και κατασκευαστών· |
29. |
συνιστά να έχουν τη δυνατότητα οι κατασκευαστές και οι εισαγωγείς να κάνουν χρήση ευέλικτων μέσων όπως group averaging, πιστώσεις για οχήματα που χρησιμοποιούν ανανεώσιμα καύσιμα και τραπεζικές λειτουργίες και να καθορίζουν κατά πόσον επιθυμούν να είναι ο αναγνωρισμένος εμπορικός φορέας το νομικό πρόσωπο ή οι διάφορες θυγατρικές εταιρείες ή επιχειρηματικές μονάδες που είναι άμεσα υπεύθυνες για την παραγωγή των εν λόγω οχημάτων· |
Δοκιμές, παρακολούθηση δεδομένων και προδιαγραφές οχημάτων
30. |
τονίζει ότι θα πρέπει να ληφθούν υπόψη οι συνολικές εκπομπές αερίων του θερμοκηπίου ανά όχημα, συμπεριλαμβανομένων των εκπομπών που οφείλονται στα συστήματα κλιματισμού· ζητεί επίσης από την Επιτροπή να διατυπώσει προτάσεις για την αναπροσαρμογή των κύκλων δοκιμών, ούτως ώστε να ανταποκρίνονται καλύτερα στις πραγματικές συνθήκες οδήγησης· |
31. |
τάσσεται υπέρ της αναθεώρησης των διαδικασιών δοκιμών για την καλύτερη προσομοίωση των πραγματικών συνθηκών οδήγησης, και ζητεί την τροποποίηση του ευρωπαϊκού κύκλου οδήγησης ώστε να συμπεριλάβει τεχνικές εξελίξεις όπως η εγκατάσταση έκτης ταχύτητας· |
32. |
ενθαρρύνει την Επιτροπή να εφαρμόσει νέες μετρήσεις και πρότυπα που θα επιτρέπουν τη θέσπιση μιας καθορισμένης τιμής όσον αφορά τη σύνδεση της μείωσης των εκπομπών του CO2 με χρήσιμες βελτιώσεις όπως οι δείκτες αλλαγής ταχύτητας, η χρήση οικονόμετρων, ο κλιματισμός υψηλής απόδοσης, τα βελτιωμένα λιπαντικά, οι «μηχανισμοί στάσης/εκκίνησης σε βραδυπορεία» τα ελαστικά χαμηλής αντίστασης κύλισης και τα συστήματα παρακολούθηση της πίεσης των ελαστικών, η χρήση των οποίων μπορεί να εξαρτάται από τη συμπεριφορά του κάθε οδηγού· συνιστά επίσης την εισαγωγή τεχνολογίας στον τομέα των αυτοκινήτων για την ενθάρρυνση της περιβαλλοντικώς ευαισθητοποιημένης συμπεριφοράς των οδηγών, όπως την οπτική ένδειξη της κατανάλωσης καυσίμου και του κόστους — για τη συγκεκριμένη διαδρομή, παράλληλα με αντίστοιχα στοιχεία όσον αφορά συνήθη δρομολόγια, ενεργές συσκευές ειδοποίησης ορίου ταχύτητας και μέσα που βοηθούν τον οδηγό να ελέγξει την ταχύτητα, όπως συσκευές για τον περιορισμό ταχύτητας· |
33. |
καλεί το Συμβούλιο να επανεξετάσει τις διαδικασίες των δοκιμών, προκειμένου να ελέγξει εάν τηρούνται οι κανόνες παραγωγής και να διασφαλίσει ότι δεν υπάρχουν διαφορές στην προσέγγιση που ακολουθούν οι πιστοποιημένοι φορείς στα διάφορα κράτη μέλη· |
34. |
τονίζει την προτεραιότητα που έχει η αντιμετώπιση των επειγόντων ζητημάτων της ενεργειακής ασφάλειας και της ανάγκης να περιοριστεί η εξάρτηση της Ευρώπης από τα εισαγόμενα καύσιμα, να μειωθούν οι εκπομπές CO2 μέσω βελτιώσεων της απόδοσης των αυτοκινήτων και να βελτιωθεί η οδική ασφάλεια· |
35. |
θεωρεί ότι κάθε μέτρο ενεργειακής αποδοτικότητας, το οποίο σημαίνει μικρότερη κατανάλωση καυσίμου, θα έχει πολύ ευεργετικά αποτελέσματα για την ασφάλεια του ενεργειακού εφοδιασμού, αφού θα μειώσει τόσο την κοινοτική εξάρτηση από την εισαγωγή πηγών πρωτογενούς ενέργειας όσο και τις διεθνείς τιμές των υδρογονανθράκων· |
Διαφήμιση και σήμανση
36. |
μην έχοντας εμπιστοσύνη στην πιθανή αποτελεσματικότητα της προτεινόμενης εκούσιας συμφωνίας σχετικά με τη διαφήμιση των νέων αυτοκινήτων, ζητεί από την Επιτροπή να προτείνει την τροποποίηση της οδηγίας 1999/94/ΕΚ και να θεσπίσει νομικές απαιτήσεις για τη σήμανση, τη διαφήμιση και την εμπορία νέων αυτοκινήτων εντός της εσωτερικής αγοράς της ΕΕ, με σκοπό ιδίως τη συνεπή μεταφορά της νομοθεσίας, ώστε να παρέχεται περιεκτική και κατανοητή πληροφόρηση στον καταναλωτή· |
37. |
συνιστά να τεθούν ελάχιστες και ενιαίες υποχρεωτικές απαιτήσεις για την προβολή πληροφοριών σχετικά με την οικονομία καυσίμου (l/100 χλμ) και τις εκπομπές CO2 (g/χλμ) των νέων αυτοκινήτων στα οχήματα και στις διαφημίσεις, στο σύνολο του υλικού εμπορικής προώθησης και στις εκθέσεις, υπό μορφή εμφανή, εύληπτη για τον καταναλωτή, ενδεχομένως με τη βοήθεια χρωματικών διακρίσεων, προκειμένου να διευκολύνεται η σύγκριση· θεωρεί την κλίμακα «A έως G» που χρησιμοποιείται για τη σύγκριση της ενεργειακής αποδοτικότητας ορισμένων ηλεκτρικών προϊόντων ως μοντέλο για την προβολή των απαιτούμενων πληροφοριών· |
38. |
καλεί την Επιτροπή να προτείνει κανόνες με παρεμφερείς στόχους προκειμένου να καλύψει τομείς που δεν καλύπτονται από την ισχύουσα νομοθεσία, όπως η τηλεόραση, το ραδιόφωνο και διαδικτυακό υλικό, καθώς και οι διαφημίσεις για σχεδόν νέα αυτοκίνητα· |
39. |
επισημαίνει ότι η νομοθεσία που καθιστά υποχρεωτική την τοποθέτηση προειδοποιήσεων για την υγεία στις συσκευασίες των τσιγάρων αποτελεί χρήσιμο παράδειγμα και προτείνει το 20 % τουλάχιστον του χώρου που διατίθεται για την προώθηση νέων οχημάτων, μέσω διαφημίσεων, υλικού εμπορικής προώθησης ή διαφημιστικών σταντ πώλησης σε εκθέσεις, να παρέχει πληροφορίες για την οικονομία καυσίμου και τις εκπομπές CO2 σε μια εγκεκριμένη μορφή· |
40. |
συνιστά τα αποτελέσματα δοκιμών των κλιματιστικών συστημάτων να συμπεριλαμβάνονται στις πληροφορίες σχετικά με την κατανάλωση καυσίμων σε όλες τις διαφημίσεις, το υλικό εμπορικής προώθησης και τις εκθέσεις· |
41. |
προτείνει τη θέσπιση δεσμευτικού κώδικα για τη διαφήμιση ο οποίος θα καθιστά παράνομους τους ψευδείς ισχυρισμούς περί οικολογικής ποιότητας και, προκειμένου να προωθηθεί ισχυρότερη καταναλωτική ζήτηση για αυτοκίνητα με χαμηλές εκπομπές CO2, συνιστά τηνκαθιέρωση συστήματος κατάταξης με βάση τις περιβαλλοντικές επιδόσεις («πράσινο αστέρι»), που θα λαμβάνει υπόψη όλες τις πτυχές των περιβαλλοντικών επιδόσεων, συμπεριλαμβανομένων των εκπομπών CO2 (g/χλμ) και άλλων ρύπων, της κατανάλωσης καυσίμου (l/100 χλμ), του βάρους, της αεροδυναμικής, της αποδοτικότητας από άποψη χώρου και των βοηθημάτων οδήγησης που δεν βλάπτει το περιβάλλον και δεν προκαλεί ηχορρύπανση· |
Προώθηση της καταναλωτικής ζήτησης
42. |
αναγνωρίζει τον σημαντικό ρόλο που μπορούν να διαδραματίσουν τα κράτη μέλη στην ενθάρρυνση της καταναλωτικής ζήτησης για οχήματα δημόσιας και ιδιωτικής χρήσης με χαμηλότερες εκπομπές και ζητεί να καταστρωθούν εθνικά σχέδια δράσης όπου θα παρουσιάζονται μέτρα προς την κατεύθυνση αυτή· |
43. |
στηρίζει ιδίως τη χρήση φορολογικών μέτρων και ενθαρρύνει τα κράτη μέλη να επιβάλλουν τόσο φόρους αγοράς όσο και φόρους κυκλοφορίας στα οχήματα με εκπομπές ανώτερες του μέσου όρου· |
44. |
αναγνωρίζει ότι η ηλικία των στόλων αυτοκινήτων και η οδήγηση με υπερβολική ταχύτητα επηρεάζουν τις εκπομπές· καλεί την Επιτροπή και τα κράτη μέλη να θεσπίσουν οικονομικά κίνητρα για την απόσυρση των παλιών αυτοκινήτων και να διαμορφώσουν ένα μεταβλητό μέρος των φόρων στα οχήματα αναλόγως των εκπομπών CO2 και άλλων ρύπων· υπογραμμίζει ότι, με τη σταδιακή εισαγωγή τεχνολογιών μηδενικών εκπομπών CO2, η φορολογική συνιστώσα που συνδέεται με το CO2 αναμένεται να εκλείψει μακροπρόθεσμα· |
45. |
ζητεί, για να αποτραπεί ο κατακερματισμός της εσωτερικής αγοράς, να καθοριστούν τιμές για τις εκπομπές CO2 σε επίπεδο ΕΕ που θα μπορούν να χρησιμοποιηθούν από τα κράτη μέλη για τη θέσπιση φορολογικών κινήτρων που θα συνδέονται με τις εκπομπές· |
46. |
υποστηρίζει τη φορολόγηση των οχημάτων με βάση τις εκπομπές CO2 και τα εναλλακτικά καύσιμα, ούτως ώστε να καθιερωθούν κατάλληλα κίνητρα τόσο για τους καταναλωτές όσο και τη βιομηχανία· |
Ελαφρά εμπορικά οχήματα BIι άλλες κατηγορίες
47. |
υποστηρίζει την πρόθεση της Επιτροπής να ρυθμίσει τις εκπομπές CO2 των ελαφρών εμπορικών οχημάτων και παροτρύνει την Επιτροπή να υποβάλει νέες προτάσεις ταυτόχρονα με τις σχεδιαζόμενες για τα επιβατηγά οχήματα· |
48. |
αναγνωρίζει ότι τα ελαφρά εμπορικά οχήματα έχουν διαφορετικά χαρακτηριστικά και διαφορετική αγορά σε σύγκριση με τα επιβατηγά οχήματα· σημειώνει την έλλειψη δεδομένων σχετικά με τις μέσες εκπομπές του τομέα και το κόστος επίτευξης των μειώσεων, αλλά πιστεύει ότι, στο μέτρο του δυνατού, οι προδιαγραφές και οι απαιτήσεις θα πρέπει να ανταποκρίνονται σε αυτές των επιβατηγών οχημάτων· |
49. |
υπενθυμίζει ότι το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο έχει επανειλημμένως καλέσει την Επιτροπή να εξετάσει το ενδεχόμενο λήψης μέτρων για τον περιορισμό των εκπομπών CO2 για όλες τις κατηγορίες οχημάτων και, ως εκ τούτου, προτρέπει την Επιτροπή να υποβάλει κατάλληλες ρυθμιστικές προτάσεις για βαρέα φορτηγά οχήματα και δίτροχα έως την 1η Ιανουαρίου 2009 το αργότερο· |
Συμπληρωματικά μέτρα
50. |
πιστεύει ότι τα μέτρα που μπορούν να συμβάλλουν στη μείωση των εκπομπών CO2 από οχήματα, αλλά για τα οποία δεν μπορεί να καθοριστεί μια απόλυτη τιμή, πρέπει να θεωρούνται ως αποκλειστικώς συμπληρωματικά και δεν θα πρέπει να περιληφθούν στην προτεινόμενη νομοθεσία· |
51. |
πιστεύει ότι τα συνοδευτικά μέτρα που περιλαμβάνουν την ενθάρρυνση της αποτελεσματικότερης οδήγησης, τα βιοκαύσιμα και, ιδίως, τη βελτίωση των συστημάτων διαχείρισης της κυκλοφορίας μπορούν να συντελέσουν προς την ελαχιστοποίηση των εκπομπών CO2· |
52. |
παροτρύνει τα κράτη μέλη να μειώσουν τον όγκο των εμπορευμάτων που μεταφέρονται από βαρέα φορτηγά οχήματα υπέρ των σιδηροδρομικών και πλωτών μεταφορών, γεγονός το οποίο θα έχει αντίκτυπο από την άποψη των χαμηλότερων εκπομπών ρύπων και θα μειώσει επίσης τη ζήτηση πετρελαίου· |
53. |
εκφράζει τον φόβο του για το ενδεχόμενο η αυξανόμενη χρήση των βιοκαυσίμων να αυξήσει την τιμή των τροφίμων και των ζωοτροφών, πλήττοντας σοβαρά τους πολίτες με πολύ χαμηλά εισοδήματα και να επιταχύνει την καταστροφή των τροπικών δασών και καλεί την Επιτροπή να προτείνει αυστηρούς κανόνες πιστοποίησης για εισαγόμενα βιοκαύσιμα ώστε να αποφευχθούν οποιεσδήποτε αρνητικές κοινωνικές και οικολογικές επιπτώσεις· |
54. |
πιστεύει εν πάση περιπτώσει ότι τα οφέλη των βιοκαυσίμων για τη μείωση των εκπομπών του CO2 θα πρέπει να εξεταστούν στο πλαίσιο των αναθεωρήσεων της οδηγίας 98/70/ΕΚ· |
55. |
επιμένει ότι πρέπει να θεσπιστεί πιστοποίηση για καύσιμα που παράγονται με βιώσιμο τρόπο· καλεί την Επιτροπή, στη νομοθετική της πρόταση, να επιτρέψει μόνο σε βιοκαύσιμα τα οποία έχουν πιστοποιηθεί ως βιώσιμα να θεωρηθούν ότι συμβάλουν στους στόχους περιορισμού των εκπομπών CO2· τονίζει ότι τα βιοκαύσιμα δεύτερης γενιάς που προέρχονται από φυτά ή μέρη φυτών που δεν χρησιμοποιούνται για σκοπούς διατροφής και παρέχουν μεγαλύτερη απόδοση πρέπει να επεκταθούν και να λάβουν περισσότερη στήριξη· |
56. |
συνιστά να καθοριστούν και άλλοι στόχοι απόδοσης όσον αφορά τα καύσιμα και πέραν του 2012, για τη συνεχή μείωση των εκπομπών των οχημάτων, παρέχοντας ταυτόχρονα μεγαλύτερη ασφάλεια σε όλους τους εμπλεκομένους· |
57. |
καλεί την Επιτροπή να εξετάσει τον ρόλο και τις δυνατότητες των εναλλακτικών αέριων καυσίμων, όπως το υγροποιημένο αέριο πετρελαίου και το φυσικό αέριο, τα οποία μπορούν να συντελέσουν στην άμεση μείωση των εκπομπών CO2 και στη διαφοροποίηση του ενεργειακού εφοδιασμού· |
58. |
ζητεί από την Επιτροπή και τα κράτη μέλη να λάβουν υπόψη την ανάγκη να μελετήσουν εις βάθος τις νέες τεχνολογίες για τα αυτοκίνητα και, ειδικότερα, να διοργανώσουν μαθήματα κατάρτισης για συγκεκριμένες ομάδες (όπως εργαστήρια μηχανικής και τεχνικές υπηρεσίες)· |
59. |
καλεί την Επιτροπή να ξεκινήσει άμεσα την προετοιμασία μιας ευρωπαϊκής εκστρατείας για την οικολογική οδήγηση ως τμήμα μιας στρατηγικής για τη μείωση του CO2 από τα αυτοκίνητα· |
60. |
καλεί την Επιτροπή να υποβάλει έκθεση στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο σχετικά με το εάν τα οφέλη, όσον αφορά τις εκπομπές CO2, από την οικολογική οδήγηση είναι δυνατόν να παρακολουθούνται και, εάν η Επιτροπή πιστεύει ότι δεν ισχύει αυτό, να εξηγήσει για ποιον λόγο χρηματοδοτεί το σχέδιο Ecodriven που αποσκοπεί σε ποσοτικοποιημένες μειώσεις του CO2 μέσω της οικολογικής οδήγησης· |
61. |
υποστηρίζει την αρχή ότι η παρακολούθηση κύκλου μαθημάτων οικολογικής οδήγησης θα πρέπει να καταστεί υποχρεωτική προϋπόθεση για την απόκτηση άδειας οδήγησης· |
*
* *
62. |
αναθέτει στον Πρόεδρό του να διαβιβάσει το παρόν ψήφισμα στο Συμβούλιο και στην Επιτροπή, καθώς και στις κυβερνήσεις και στα κοινοβούλια των κρατών μελών. |
(1) ΕΕ L 242 της 10.9.2002, σ. 1.
(2) ΕΕ L 232 της 29.8.2002, σ. 1.
(3) EΕ L 412 της 30.12.2006, σ. 1.
(4) ΕΕ C 280 Ε της 18.11.2006, σ. 120.
(5) Κείμενα που εγκρίθηκαν, P6_TA(2007)0038.
(6) http://ec.europa.eu/enterprise/automotive/projects/report_co2_reduction.pdf
(7) ΕΕ L 12 της 18.1.2000, σ. 16. Οδηγία όπως τροποποιήθηκε τελευταία από τον κανονισμό (ΕΚ) αριθ. 1882/2003 (ΕΕ L 284 της 31.10.2003, σ. 1).
(8) ΕΕ L 350 της 28.12.1998, σ. 58. Οδηγία όπως τροποποιήθηκε τελευταία από τον κανονισμό (ΕΚ) αριθ. 1882/2003.
P6_TA(2007)0470
Η συμβολή των φορολογικών πολιτικών στη στρατηγική της Λισαβόνας
Ψήφισμα του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου της 24ης Οκτωβρίου 2007 σχετικά με τη συμβολή της φορολογικής πολιτικής στη στρατηγική της Λισαβόνας (2007/2097(INI))
Το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο,
— |
έχοντας υπόψη την ανακοίνωση της Επιτροπής προς το Συμβούλιο και το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο «Η συμβολή των φορολογικών και τελωνειακών πολιτικών στη στρατηγική της Λισαβόνας» (COM(2005)0532), |
— |
έχοντας υπόψη την ανακοίνωση της Επιτροπής προς το Συμβούλιο, το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο και την Ευρωπαϊκή Οικονομική και Κοινωνική Επιτροπή «Συντονισμός των συστημάτων άμεσης φορολογίας των κρατών μελών στην εσωτερική αγορά» (COM(2006)0823), |
— |
έχοντας υπόψη την ανακοίνωση της Επιτροπής προς το Συμβούλιο, το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο και την Ευρωπαϊκή Οικονομική και Κοινωνική Επιτροπή «Φόρος κατά την έξοδο από μια χώρα και αναγκαιότητα συντονισμού των φορολογικών πολιτικών των κρατών μελών» (COM(2006)0825), |
— |
έχοντας υπόψη την ανακοίνωση της Επιτροπής προς το Συμβούλιο, το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο και την Ευρωπαϊκή Οικονομική και Κοινωνική Επιτροπή «Για μια αποτελεσματικότερη χρησιμοποίηση των φορολογικών κινήτρων υπέρ της Έρευνας και Ανάπτυξης» (COM(2006)0728), |
— |
έχοντας υπόψη την ανακοίνωση της Επιτροπής προς το Συμβούλιο, το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο και την Ευρωπαϊκή Οικονομική και Κοινωνική Επιτροπή «Εφαρμογή του κοινοτικού προγράμματος της Λισαβόνας: Επιτελεσθείσα πρόοδος και επόμενα βήματα προς μια κοινή ενοποιημένη φορολογική βάση για τις δραστηριότητες των εταιρειών (ΚΕΦΒΔΕ)» (COM(2006)0157), |
— |
έχοντας υπόψη την ανακοίνωση της Επιτροπής προς το Συμβούλιο, το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο και την Ευρωπαϊκή Οικονομική και Κοινωνική Επιτροπή «Η φορολογική μεταχείριση των ζημιών σε περιπτώσεις με διασυνοριακό χαρακτήρα» (COM(2006)0824), |
— |
έχοντας υπόψη τη θέση του της 10ης Μαρτίου 2004 σχετικά με την πρόταση οδηγίας του Συμβουλίου που τροποποιεί την οδηγία 90/434/ΕΟΚ της 23ης Ιουλίου 1990 σχετικά με το κοινό φορολογικό καθεστώς για τις συγχωνεύσεις, διασπάσεις, εισφορές ενεργητικού και ανταλλαγές μετοχών που αφορούν εταιρείες διαφορετικών κρατών μελών (1), |
— |
έχοντας υπόψη το ψήφισμά του της 13ης Δεκεμβρίου 2005 σχετικά με τη φορολογία των επιχειρήσεων στην Ευρωπαϊκή Ένωση: κοινή ενοποιημένη φορολογική βάση για τις εταιρείες (2), |
— |
έχοντας υπόψη το ψήφισμά του της 29ης Μαρτίου 2007 σχετικά με το μέλλον των ιδίων πόρων της Ευρωπαϊκής Ένωσης (3), |
— |
έχοντας υπόψη τις άτυπες συνεδριάσεις του Συμβουλίου ECOFIN της 10ης και 11ης Σεπτεμβρίου 2004 καθώς και της 7ης και 8ης Απριλίου 2006, |
— |
έχοντας υπόψη την ανακοίνωση της Επιτροπής προς το Συμβούλιο, το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο και την Ευρωπαϊκή Οικονομική και Κοινωνική Επιτροπή «Εξάλειψη των εμποδίων όσον αφορά την φορολόγηση των μικρoμεσαίων επιχειρήσεων στην εσωτερική αγορά — περιγραφή ενός πιθανού πιλοτικού καθεστώτος φορολόγησης βάσει των κανόνων του κράτους εγκατάστασης» (COM(2005)0702), |
— |
έχοντας υπόψη την «Έρευνα για τη Φορολογία στην Ευρώπη» της Επιτροπής (SEC(2004)1128), |
— |
έχοντας υπόψη τα συμπεράσματα της Προεδρίας του Ευρωπαϊκού Συμβουλίου της Λισαβόνας της 23ης και 24ης Μαρτίου 2000, του Ευρωπαϊκού Συμβουλίου της Στοκχόλμης της 23ης και 24ης Μαρτίου 2001, του Ευρωπαϊκού Συμβουλίου της Βαρκελώνης της 15ης και 16ης Μαρτίου 2002 και του Ευρωπαϊκού Συμβουλίου των Βρυξελλών της 22ας και 23ης Μαρτίου 2005, της 15ης και 16ης Δεκεμβρίου 2005 και της 23ης και 24ης Μαρτίου 2006, |
— |
έχοντας υπόψη την έκθεση του ΟΟΣΑ για τον επιζήμιο φορολογικό ανταγωνισμό: An Emerging Global Issue, 1998, |
— |
έχοντας υπόψη την έκθεση της Επιτροπής για τις δομές της φορολογίας στην Ευρωπαϊκή Ένωση, 2006, |
— |
έχοντας υπόψη το άρθρο 45 του Κανονισμού του, |
— |
έχοντας υπόψη την έκθεση της Επιτροπής Οικονομικών και Νομισματικών Θεμάτων (A6-0391/2007), |
Α. |
εκτιμώντας ότι τα εθνικά φορολογικά συστήματα πρέπει να λαμβάνουν συνεχώς και περισσότερο υπόψη την παγκοσμιοποίηση της οικονομίας και την ανάγκη σώρευσης ανθρώπινου κεφαλαίου σε μια κοινωνία η οποία βασίζεται στη γνώση, |
B. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι η ύπαρξη 27 διαφορετικών φορολογικών συστημάτων στην Ευρωπαϊκή Ένωση παρεμποδίζει την ομαλή λειτουργία της εσωτερικής αγοράς, προκαλεί σημαντικό πρόσθετο κόστος για το διασυνοριακό εμπόριο και τις επιχειρήσεις από την άποψη της διαχείρισης και της συμμόρφωσης, παρεμποδίζει την εταιρική αναδιάρθρωση, στερεί ανταγωνιστικότητα από τις επιχειρήσεις της ΕΕ σε παγκόσμιο επίπεδο και οδηγεί σε περιπτώσεις διπλής φορολόγησης, |
Γ. |
λαμβάνοντας υπόψη το ψήφισμά του της 29ης Μαρτίου 2007 σχετικά με το μέλλον των ιδίων πόρων της Ευρωπαϊκής Ένωσης, τονίζει ότι κάθε μελλοντικό σύστημα ιδίων πόρων στην ΕΕ θα πρέπει να σέβεται την αρχή της φορολογικής κυριαρχίας των κρατών μελών καθώς και αυτή της φορολογικής ουδετερότητας, αναφέρει δε επίσης, ως πιθανή μακροπρόθεσμη επιλογή για το μέλλον των ιδίων πόρων της Ευρωπαϊκής Ένωσης, την επιβολή κοινοτικού φόρου ή νέων εθνικών φόρων από τους οποίους θα ωφεληθεί άμεσα η Ευρωπαϊκή Ένωση, |
Δ. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι ο φορολογικός ανταγωνισμός στην Ευρωπαϊκή Ένωση είχε και έχει ως αποτέλεσμα οικονομικά οφέλη σε επίπεδο ΕΕ μέσω ενός δυναμικού εταιρικού περιβάλλοντος, αλλά και ότι ο κατάλληλος φορολογικός συντονισμός σε επίπεδο ΕΕ, ο οποίος δεν επιχειρεί να εναρμονίσει τους φορολογικούς συντελεστές, μπορεί να συντελέσει στον ακόμη ευρύτερο επιμερισμό των οφελών του φορολογικού ανταγωνισμού μεταξύ των επιχειρήσεων, των υπαλλήλων τους και των καταναλωτών, |
Ε. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι, σε ορισμένες χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης, αυξήθηκαν τα φορολογικά έσοδα από το κεφάλαιο χάρις στη μεγαλύτερη γενική οικονομική μεγέθυνση και, ιδίως, λόγω της σύστασης πολλών νέων εταιρειών και της σημαντικής αύξησης των κερδών τους, σε αντίθεση με τις χώρες στις οποίες η ικανότητα είσπραξης εσόδων έχει μειωθεί συνεπεία βραδύτερης ανάπτυξης, |
ΣΤ. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι τα συνολικά επίπεδα φορολόγησης στα διάφορα κράτη μέλη ποικίλλουν μεταξύ 28,4 και 50,5 % του ΑΕγχΠ, γεγονός του οποίου φυσικό επακόλουθο είναι η ύπαρξη διαφορετικών επιπέδων στρέβλωσης όσον αφορά την οικονομία, |
Ζ. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι δεδομένου του αντικτύπου της Ε&Α στην ανάπτυξη και την απασχόληση, είναι απαραίτητο να εξεταστεί μια αποτελεσματικότερη χρήση φορολογικών κινήτρων για Ε&Α, |
Η. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι, για την επίτευξη των στόχων της στρατηγικής της Λισαβόνας, απαιτείται αυξημένος συντονισμός των φορολογικών πολιτικών των κρατών μελών· λαμβάνοντας υπόψη ότι η Ευρώπη πρέπει να οικοδομήσει σαφές οικονομικό και κοινωνικό πλαίσιο το οποίο θα μετατρέπει το ανταγωνιστικό πλεονέκτημα της ποικιλομορφίας της πολιτιστικής κληρονομιάς και του πνευματικού κεφαλαίου σε αύξηση της παραγωγικότητας βάσει της καινοτομίας, |
Θ. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι κάποια στοιχεία του παρόντος κατακερματισμού των φορολογικών συστημάτων συνιστούν κενά που καθιστούν δυνατή τη φοροδιαφυγή· λαμβάνοντας υπόψη ότι οι απώλειες φορολογικών εσόδων από απάτες και φοροδιαφυγή ανέρχονται, μόνο σε ό, τι αφορά τον φόρο προστιθέμενης αξίας, σε 200-250 δισ. ευρώ, |
Ι. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι το ακριβές μέτρο μιας φορολογικής επιβάρυνσης είναι ο πραγματικός φορολογικός συντελεστής, ο οποίος περιλαμβάνει τον ονομαστικό φορολογικό συντελεστή και μια φορολογική βάση, |
ΙΑ. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι η φορολογία της ενέργειας αποτελεί χρήσιμο εργαλείο τόσο διότι εφαρμόζει την αρχή «ο ρυπαίνων πληρώνει» όσο και διότι επιτυγχάνει τη μείωση της ρύπανσης στην πηγή· λαμβάνοντας υπόψη ότι υπάρχει επείγουσα ανάγκη αντιμετώπισης των ολοένα αυξανόμενων περιβαλλοντικών επιπτώσεων της κυκλοφορίας προκειμένου να αντιμετωπιστεί η αλλαγή του κλίματος, |
ΙΒ. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι η φορολογία της ενέργειας και το σύστημα εμπορίας δικαιωμάτων εκπομπών αερίων θερμοκηπίου της ΕΕ είναι δύο σημαντικά οικονομικά μέσα για την αντιμετώπιση της ενεργειακής κατανάλωσης και των εκπομπών CO2, |
Η συμβολή της φορολογικής πολιτικής στη στρατηγική της Λισαβόνας
1. |
υπενθυμίζει ότι οι αποφάσεις που συνδέονται με την φορολογική πολιτική, όπως είναι η παροχή φορολογικών κινήτρων σε επιχειρήσεις, αποτελούν κύριο μέσο ανάπτυξης και αύξησης των θέσεων εργασίας, αλλά και ενίσχυσης των επενδύσεων σε Ε&Α και φιλικές προς το περιβάλλον τεχνολογίες· τονίζει ωστόσο ότι για την ουσιαστική συμβολή της φορολογικής πολιτικής στη στρατηγική της Λισαβόνας απαιτείται συνεχής έλεγχος του τρόπου αναδιανομής των πρόσθετων εσόδων που οι φορολογικές αυτές ελαφρύνσεις επιφέρουν στις επιχειρήσεις, προκειμένου τα πρόσθετα έσοδα να χρησιμοποιούνται πράγματι για την τόνωση της καινοτομίας και ενεργητικά αποδοτικότερη τεχνολογία· |
2. |
σημειώνει την τάση μείωσης των φορολογικών συντελεστών για τις επιχειρήσεις στην Ευρωπαϊκή Ένωση και στις άλλες χώρες του ΟΟΣΑ, πράγμα που αντικατοπτρίζει τον αυξανόμενο παγκόσμιο ανταγωνισμό, τις διαρθρωτικές αλλαγές και τις εξελίξεις στις χρηματοοικονομικές αγορές· επισημαίνει ωστόσο ότι τα συνολικά επίπεδα φορολογίας στην Ευρώπη παραμένουν υψηλότερα σε σύγκριση με άλλες χώρες του ΟΟΣΑ· επισύρει επίσης την προσοχή στο γεγονός ότι τα δημόσια έσοδα στο σύνολό τους έχουν αυξηθεί παρά τους μειούμενους ουσιαστικούς συντελεστές φορολογίας των εταιρειών·επισημαίνει την ανάγκη θέσπισης συντονισμένου φορολογικού πλαισίου, συμπεριλαμβανομένων φορολογικών ρυθμίσεων για τις δραστηριότητες των εταιρειών, οι οποίες θα πρέπει να είναι ευνοϊκές για τις επιχειρήσεις, ιδίως τις ΜΜΕ, και προσανατολισμένες στην ανανέωση της ανάπτυξης και τη δημιουργία απασχόλησης· |
3. |
θεωρεί απαραίτητο να δημιουργηθεί περιβάλλον δημόσιας χρηματοοικονομικής πολιτικής που θα ευνοεί την μεγέθυνση και την απασχόληση στην οικονομία και να προωθηθεί ο υγιής φορολογικός ανταγωνισμός στην Ευρωπαϊκή Ένωση, ώστε να καταμερίζεται η φορολογική επιβάρυνση στους εργαζομένους και τους καταναλωτές, στις επιχειρήσεις και σε όσους αποκομίζουν εισόδημα από το κεφάλαιο· επισημαίνει ότι η Ευρωπαϊκή Ένωση πρέπει να προωθήσει φορολογικές ρυθμίσεις ώστε να δοθεί ώθηση στη δημιουργία νέων επιχειρήσεων και τεχνολογικών καινοτομιών· |
4. |
υπογραμμίζει ότι, γενικά, τα φορολογικά συστήματα στα κράτη μέλη έχουν υπερβάλει όσον αφορά την επιβολή σχετικά υψηλών συντελεστών σε χαμηλά φορολογικά κλιμάκια, γεγονός το οποίο αποθαρρύνει την ανάληψη επιχειρηματικού κινδύνου και την έναρξη επιχειρηματικών δραστηριοτήτων· |
5. |
θεωρεί ότι είναι πιθανό να επιτευχθούν ανταγωνιστικές φορολογικές ρυθμίσεις χωρίς να υπονομεύεται η κρατική χρηματοδότηση, όπως διαπιστώνεται στις ευρωπαϊκές χώρες που έχουν την τελευταία δεκαετία επιτύχει να αυξήσουν τα φορολογικά τους έσοδα μέσω φορολογικών περικοπών συνοδευόμενων από διεύρυνση των φορολογικών βάσεων, ελέγχοντας παράλληλα τις δαπάνες, και μειώνοντας συνεπώς τα ελλείμματά τους· |
6. |
επιδοκιμάζει την πρόθεση της Επιτροπής να αναπτύξει λύσεις για τα προβλήματα της διαμόρφωσης των τιμών μεταβίβασης εντός της Ευρωπαϊκής Ένωσης· |
7. |
χαιρετίζει το προταθέν πιλοτικό πρόγραμμα της Επιτροπής για το καθεστώς φορολόγησης των ΜΜΕ βάσει των κανόνων του κράτους εγκατάστασης· |
8. |
αναγνωρίζει τις δυσκολίες που έχουν οι ΜΜΕ στην Ευρωπαϊκή Ένωση αλλά και σε άλλες χώρες του ΟΟΣΑ κατά την χρηματοδότηση των σχεδίων τους και επιδοκιμάζει την παροχή φορολογικών κινήτρων προς ενθάρρυνση των ΜΜΕ να αξιοποιούν σε μεγαλύτερο βαθμό τους ενδιάμεσους μηχανισμούς χρηματοδότησης, όπως είναι τα κεφάλαια επιχειρηματικών συμμετοχών, τα δίκτυα επιχειρηματικών αγγέλων, κ.λπ.· |
9. |
επισημαίνει το έλλειμμα δημόσιων εσόδων που προκύπτει στην Ευρωπαϊκή Ένωση από τη φορολογική απάτη και καλεί την Επιτροπή και τα κράτη μέλη να λάβουν περαιτέρω μέτρα για την καταπολέμηση της φορολογικής απάτης· |
10. |
εκτιμά ότι για την αποτελεσματική αντιμετώπιση της φοροδιαφυγής και της φορολογικής απάτης επιβάλλεται ριζική αλλαγή του τρόπου λειτουργίας των φορολογικών υπηρεσιών με βάση τις σύγχρονες αρχές οργάνωσης και χρηστής διοίκησης και τονίζει ότι η Επιτροπή οφείλει να αναλάβει σημαντικές πρωτοβουλίες για την ενίσχυση του συντονισμού σε κοινοτικό επίπεδο ως προς τον τομέα αυτόν· |
11. |
θεωρεί ότι πρέπει να διατηρηθούν τα φορολογικά προνόμια στον τομέα του φόρου προστιθέμενης αξίας για κρατικές ή ημικρατικές επιχειρήσεις κοινής ωφελείας· πιστεύει ότι πρέπει να δημιουργηθεί μια υπηρεσία ενιαίας εξυπηρέτησης προκειμένου οι εταιρείες να εκπληρώνουν την υποχρέωσή τους όσον αφορά τον φόρο προστιθέμενης αξίας σε επίπεδο Ευρωπαϊκής Ένωσης· |
12. |
καλεί τα κράτη μέλη να φροντίσουν για πιο δίκαιη κατανομή των φορολογικών βαρών και μέσω καλύτερης διάρθρωσης και στοχοθέτησης του σκέλους των δαπανών του προϋπολογισμού· |
13. |
επικρίνει την τάση αύξησης των συντελεστών ΦΠΑ στην Ευρωπαϊκή Ένωση η οποία επιδρά αρνητικά και περιορίζει την καταναλωτική ζήτηση· τονίζει ότι η εμπειρία σε ορισμένα κράτη μέλη έχει δείξει ότι παράγονται περισσότερα έσοδα όταν διευρύνεται η φορολογική βάση, όταν η αύξηση της απασχόλησης προκαλεί αύξηση στην κατανάλωση και όταν υπάρχουν οι κατάλληλες συνθήκες για τη νομοθετική ρύθμιση των δραστηριοτήτων της μαύρης οικονομίας, διαδικασία η οποία θα υφίστατο ζημία από μια αύξηση των συντελεστών ΦΠΑ· |
14. |
επιβεβαιώνει τη στήριξή του για τις δοκιμές με χαμηλότερους συντελεστές ΦΠΑ για υπηρεσίες υψηλής έντασης εργατικού δυναμικού ως διαρθρωτικό στοιχείο του συστήματος ΦΠΑ, με ευελιξία για τα κράτη μέλη να επιβάλλουν τους εν λόγω συντελεστές σε τομείς υπηρεσιών εγγύτητας που είναι κυρίως τοπικού χαρακτήρα και δεν στρεβλώνουν τον διασυνοριακό ανταγωνισμό· |
15. |
υποστηρίζει τις προσπάθειες της Επιτροπής να προσανατολίσει τη φορολογική πολιτική προς πιο φιλόδοξους περιβαλλοντικούς στόχους· θεωρεί ότι η εν λόγω δράση μπορεί να προωθήσει περαιτέρω την έρευνα στον τομέα των περιβαλλοντικών τεχνολογιών και την εφαρμογή τους, αναπτύσσοντας κατ' αυτόν τον τρόπο τις ανταγωνιστικές δυνατότητες της Ευρωπαϊκής Ένωσης στον εν λόγω τομέα· τονίζει, ωστόσο, ότι πρέπει να αναληφθεί δράση προκειμένου αποφευχθεί η ακόμα μεγαλύτερη επιβάρυνση των πιο φτωχών νοικοκυριών· |
16. |
επισημαίνει ότι υπάρχει ανάγκη για μια εξ ολοκλήρου νέα προσέγγιση όσον αφορά τους ειδικούς φόρους κατανάλωσης· υπογραμμίζει ότι θα πρέπει να απορριφθεί η γραμμή πολιτικής η οποία προσανατολίζεται στον καθορισμό του ελάχιστου φορολογικού συντελεστή σε επίπεδο Κοινότητας και ότι θα πρέπει, αντίθετα, να υιοθετηθεί ένας γενικός κώδικας συμπεριφοράς, με στόχο την ενθάρρυνση των κρατών μελών να προσεγγίσουν περισσότερο τους άκρως ανόμοιους συντελεστές φόρων κατανάλωσής τους· |
17. |
πιστεύει ότι η φορολογική πολιτική πρέπει γενικώς να συμβάλλει στην παρακίνηση της βιομηχανίας για εσωτερίκευση εξωτερικών δαπανών· θεωρεί ωστόσο εύλογη τη διατήρηση ή τη θέσπιση φορολογικών και άλλων κινήτρων για την προώθηση των καθαρών, μη ορυκτών, εναλλακτικών μορφών ενέργειας· |
18. |
θεωρεί ότι η αύξηση των φόρων καυσίμων θα έχει θετικές περιβαλλοντικές επιδράσεις εάν υπάρχουν οικονομικά και ελκυστικά μέσα μαζικής μεταφοράς· |
19. |
πιστεύει ότι οι χώρες οι οποίες βρίσκονται σε διαδικασία κάλυψης των κενών, αντιμετωπίζουν υψηλότερο εξωτερικό κόστος, για το οποίο δεν θα πρέπει να τιμωρούνται· |
20. |
τονίζει την ανάγκη να συνεχιστεί η μείωση των φόρων επί της απασχόλησης ως τον καλύτερο τρόπο επίτευξης του στόχου της στρατηγικής της Λισαβόνας για ποσοστό απασχόλησης 70 %· |
21. |
κρίνει σημαντικό, για την ολοκλήρωση της ενιαίας αγοράς, να απλουστευθεί η τελωνειακή νομοθεσία και να εξορθολογισθούν οι τελωνειακές διαδικασίες με στόχο τη μείωση του διοικητικού κόστους για τις επιχειρήσεις που προβαίνουν σε διασυνοριακές συναλλαγές, διατηρώντας συγχρόνως την απλούστευση των διασυνοριακών υποχρεώσεων συμμόρφωσης των επιχειρήσεων· υποστηρίζει τη στροφή προς ένα απλοποιημένο σύστημα είσπραξης του ΦΠΑ επί των διασυνοριακών πωλήσεων στην Ευρωπαϊκή Ένωση μέσω, π.χ., της εφαρμογής του μηχανισμού της αντίστροφης επιβάρυνσης· |
Κοινή ενοποιημένη βάση φορολογίας των επιχειρήσεων
22. |
υποστηρίζει τις προσπάθειες της Επιτροπής να δημιουργήσει κοινή ευρωπαϊκή ενοποιημένη βάση φορολογίας των επιχειρήσεων· επισημαίνει ότι η κοινή ευρωπαϊκή ενοποιημένη βάση φορολογίας των επιχειρήσεων θα οδηγήσει σε μεγαλύτερη διαφάνεια δίνοντας τη δυνατότητα στις εταιρείες να λειτουργήσουν σύμφωνα με τους ίδιους κανόνες στην αλλοδαπή, όπως και στην ημεδαπή, θα αυξήσει το διασυνοριακό εμπόριο και τις επενδύσεις, καθώς επίσης θα μειώσει σημαντικά τις διοικητικές δαπάνες και την δυνατότητα φοροδιαφυγής και απάτης· θεωρεί αναγκαίο να θεσπισθούν μέτρα τα οποία θα αποσκοπούν ειδικά στη μείωση του κόστους φορολογικής συμμόρφωσης που βαραίνει τις ΜΜΕ, όπως οι φορολογικές διατάξεις του κράτους εγκατάστασης· |
23. |
επισημαίνει ότι η κοινή ενοποιημένη βάση φορολογίας επιχειρήσεων (ΚΕΦΒΕ) είναι πολιτική που μπορεί να εφαρμοσθεί στο πλαίσιο του μηχανισμού της ενισχυμένης διαδικασίας, όπως ήδη προβλέπεται από τις Συνθήκες· |
24. |
υπενθυμίζει ότι η κοινή ευρωπαϊκή ενοποιημένη βάση φορολογίας των επιχειρήσεων προϋποθέτει κοινούς κανόνες όσον αφορά τη φορολογική βάση και δεν επηρεάζει κατ' ουδένα τρόπο την ελευθερία των κρατών μελών να συνεχίσουν να καθορίζουν τους δικούς τους φορολογικούς συντελεστές· |
25. |
επιδοκιμάζει την πρόθεση της Επιτροπής να ξεκινήσει την κοινή ευρωπαϊκή ενοποιημένη βάση φορολογίας των επιχειρήσεων ακόμη και στο πλαίσιο της ενισχυμένης συνεργασίας· επισημαίνει, ωστόσο, ότι αυτή δεν είναι η καλύτερη λύση, καθώς ελλείψει ολοκληρωμένου κοινοτικού συστήματος, τα οφέλη της διαφάνειας και του χαμηλότερου διοικητικού κόστους μπορούν να μειωθούν εν μέρει ελλείψει ενιαίου συστήματος στο σύνολο της Κοινότητας· |
26. |
επιδοκιμάζει την προσέγγιση της Επιτροπής ότι η κοινή ευρωπαϊκή ενοποιημένη βάση φορολογίας των επιχειρήσεων πρέπει να είναι ενιαία και να αποτελεί απλούστευση της υπάρχουσας κατάστασης, συνιστά δε, καθορίζοντας εκ παραλλήλου ένα πλαίσιο κοινών προτύπων, να αναπτυχθεί μηχανισμός κατανομής των εσόδων μεταξύ των ενδιαφερόμενων κρατών μελών· θεωρεί περαιτέρω ότι για μια πραγματικά κοινή ενοποιημένη φορολογική βάση είναι σημαντικό και το θέμα της δημιουργίας συγκρίσιμων ή στην καλύτερη περίπτωση κοινών παραστατικών καταγραφής των διασυνοριακών οικονομικών δραστηριοτήτων· |
27. |
χαιρετίζει την ανακοίνωση της Επιτροπής «Για μια αποτελεσματικότερη χρησιμοποίηση των φορολογικών κινήτρων υπέρ της έρευνας και ανάπτυξης» και υπογραμμίζει την ανάγκη ανταλλαγής βέλτιστων πρακτικών και αποσαφήνισης, στον μέγιστο βαθμό, της συμβατότητας των εν λόγω κινήτρων με την κοινοτική νομοθεσία· |
28. |
τονίζει ότι η πράσινη φορολογία είναι ένα ευέλικτο μέσο πολιτικής για την επίτευξη ενός δεδομένου στόχου ρύπανσης και για την παροχή κινήτρων τεχνολογικής καινοτομίας και περαιτέρω μείωσης των εκπομπών ρύπων· |
29. |
ενθαρρύνει την Επιτροπή να επιληφθεί των θεμάτων των σχετικών με την ενοποίηση των λογαριασμών, τη φορολογία και τη φορολογική διαχείριση των μεγάλων ομίλων που δραστηριοποιούνται σε διασυνοριακή βάση· |
Για μια αποτελεσματικότερη χρησιμοποίηση των φορολογικών κινήτρων υπέρ της Έρευνας και Ανάπτυξης
30. |
θεωρεί ότι τα φορολογικά κίνητρα για την τόνωση των δραστηριοτήτων έρευνας και ανάπτυξης είναι μεγάλης σημασίας για την επίτευξη των στόχων της Στρατηγικής της Λισαβόνας, όπως η αύξηση των δαπανών για Ε&Α στην Ευρώπη, ιδίως σε ό,τι αφορά τη διευκόλυνση των δραστηριοτήτων Ε&Α+i για τις ΜΜΕ· επισημαίνει εν τούτοις ότι παρόμοια φορολογικά κίνητρα δεν πρέπει να χρησιμοποιηθούν ως έμμεσες επιδοτήσεις εθνικών επιχειρήσεων· |
31. |
είναι πεπεισμένο ότι η φορολογική πολιτική θα πρέπει να καταρτίζεται κατά τρόπο ώστε να ενθαρρύνει την μεγέθυνση που βασίζεται στην παραγωγικότητα σε όλους τους τομείς της οικονομίας, παρέχοντας στον φορολογούμενο είτε δικαίωμα έκπτωσης είτε φορολογικής απόσβεσης σε σχέση με τις δαπάνες για Ε&Α· |
32. |
πιστεύει ότι το τεχνολογικό χάσμα μεταξύ των κρατών μελών της Ευρωπαϊκής Ένωσης συνεπάγεται διαφορές στη φορολογική πολιτική και ότι θα πρέπει να αναληφθεί δράση σε κοινοτικό επίπεδο μόνον όπου η δράση σε επίπεδο επιμέρους κρατών μελών δεν μπορεί να επιτύχει αποτελεσματική λύση· είναι της γνώμης ότι η προώθηση των ορθών πρακτικών για τον σχεδιασμό φορολογικών κινήτρων υπέρ της Ε&Α και ο καλύτερος συντονισμός της φορολογικής πολιτικής θα βοηθήσει τα κράτη μέλη να εκπληρώσουν τους στόχους της στρατηγικής της Λισαβόνας· |
Φόροι κατά την έξοδο
33. |
προτρέπει την Επιτροπή να υιοθετήσει περισσότερο προορατική στρατηγική σε σχέση με τα υπεράκτια χρηματοπιστωτικά κέντρα· |
34. |
υποστηρίζει την άποψη της Επιτροπής ότι, κατά τη μεταφορά περιουσιακών στοιχείων σε τρίτη χώρα, δικαιολογείται, εξαιτίας της έλλειψης διοικητικής συνεργασίας, η άμεση είσπραξη φόρων κατά την έξοδο· |
Φορολογική μεταχείριση ζημιών σε διασυνοριακές υποθέσεις
35. |
επισημαίνει ότι παραπέμπονται συχνά υποθέσεις σχετικά με τη φορολογία στο Δικαστήριο των Ευρωπαϊκών Κοινοτήτων κυρίως λόγω της έλλειψης διαφάνειας και της πολυπλοκότητας των φορολογικών συστημάτων στην Ευρώπη· ζητεί, ως εκ τούτου, την απλούστευση των φορολογικών κωδίκων σε ολόκληρη την Ευρωπαϊκή Ένωση· θεωρεί ότι, στις υποθέσεις που αφορούν διασυνοριακές ζημίες από ξένες θυγατρικές, πρέπει να αποφεύγεται η διπλή φορολόγηση της μητρικής εταιρείας, πρέπει να υπάρχει ισόρροπη κατανομή της φορολογικής δικαιοδοσίας μεταξύ των κρατών μελών, δεν πρέπει να υπάρχει διπλή αντιστάθμιση των ζημιών και πρέπει να αποτρέπεται φοροαποφυγή· |
36. |
επισημαίνει ότι, χωρίς διαύλους διασυνοριακών ελαφρύνσεων λόγω ζημιών, οι επιχειρήσεις θα επιδιώξουν να διασφαλίσουν ότι τα κέρδη τους θα φορολογούνται σε χώρες όπου το μέγεθος της εγχώριας αγοράς επαρκεί για την παραγωγή αρκετών κερδών με σκοπό την αντιστάθμιση πιθανών ζημιών στο εξωτερικό· |
37. |
θεωρεί απαραίτητη τη μετάβαση προς ένα σύστημα διασυνοριακής ελάφρυνσης λόγω ζημίας, τόσο για τις εταιρείες όσο και για τους ομίλους με μονάδες στο εξωτερικό· σημειώνει την ανακοίνωση της Επιτροπής σχετικά με τη φορολογική μεταχείριση των ζημιών σε υποθέσεις διασυνοριακού χαρακτήρα· |
38. |
θεωρεί ότι η ανακοίνωση της Επιτροπής σχετικά με τη φορολογική μεταχείριση των ζημιών σε υποθέσεις διασυνοριακού χαρακτήρα συνιστά την βάση για περαιτέρω συζήτηση, ιδίως όσον αφορά τις πιθανές λύσεις, εν αναμονή της εφαρμογής της κοινής ευρωπαϊκής ενοποιημένης βάσης φορολογίας των επιχειρήσεων, όπως καθορίζεται στην ανακοίνωση για την εφαρμογή ενός συστήματος ελάφρυνσης λόγω ζημίας και την ανάκτηση από το κράτος μέλος υποδοχής· |
*
* *
39. |
αναθέτει στον Πρόεδρό του να διαβιβάσει το παρόν ψήφισμα στο Συμβούλιο και στην Επιτροπή. |
(1) ΕΕ C 102 E της 28.4.2004, σ. 569.
(2) ΕΕ C 286 Ε της 23.11.2006, σ. 229.
(3) Κείμενα που εγκρίθηκαν, P6_TA(2007)0098.
P6_TA(2007)0471
Πράσινο Βιβλίο: Για μια Ευρώπη απαλλαγμένη από το κάπνισμα: στρατηγικές επιλογές σε επίπεδο ΕΕ
Ψήφισμα του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου της 24ης Οκτωβρίου 2007 σχετικά με την Πράσινη Βίβλο «Για μια Ευρώπη απαλλαγμένη από το κάπνισμα: στρατηγικές επιλογές σε επίπεδο ΕΕ» (2007/2105(INI))
Το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο,
— |
έχοντας υπόψη την Πράσινη Βίβλο «Για μια Ευρώπη απαλλαγμένη από το κάπνισμα: στρατηγικές επιλογές σε επίπεδο ΕΕ» (COM(2007)0027), |
— |
έχοντας υπόψη τη σύμβαση πλαίσιο της ΠΟΥ για την καταπολέμηση του καπνίσματος (Framework Convention on Tobacco Control, FCTC) του 2003, |
— |
έχοντας υπόψη την πολιτική του 2004 της ΠΟΥ σχετικά με μια ευρωπαϊκή στρατηγική για την καταπολέμηση του καπνίσματος, |
— |
έχοντας υπόψη τις συστάσεις πολιτικής του 2007 της ΠΟΥ σχετικά με την προστασία από την έκθεση σε παθητικό κάπνισμα, |
— |
έχοντας υπόψη τη δήλωση της Επιτροπής ενώπιον του Κοινοβουλίου σχετικά με τα πρόσθετα καπνού στο πλαίσιο των διαπραγματεύσεων για το Reach και όσον αφορά τις τροπολογίες του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου για τα πρόσθετα καπνού (1), |
— |
έχοντας υπόψη το άρθρο 45 του Κανονισμού του, |
— |
έχοντας υπόψη την έκθεση της Επιτροπής Περιβάλλοντος, Δημόσιας Υγείας και Ασφάλειας των Τροφίμων (A6-0336/2007), |
Α. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι ο καπνός είναι ένα σύνθετο μίγμα δηλητηρίων που το συναποτελούν περισσότερες από 4 000 ουσίες, στις οποίες συμπεριλαμβάνονται δηλητήρια όπως το υδροκυάνιο, η αμμωνία και το μονοξείδιο του άνθρακα, καθώς και 50 ουσίες που έχει αποδειχθεί ότι είναι καρκινογόνες, |
B. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι στην Ευρωπαϊκή Ένωση και μόνο πεθαίνουν κάθε χρόνο τουλάχιστον 650 000 άνθρωποι από τις συνέπειες του καπνίσματος, |
Γ. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι έχει αποδειχθεί επιστημονικά πως ο καπνός και τα προϊόντα καπνού χωρίς καύση επιφέρουν σοβαρές βλάβες στην υγεία και πρόωρο θάνατο, |
Δ. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι ο καπνός βλάπτει τις αναπνευστικές οδούς με αποτέλεσμα ερεθισμούς των βλεννογόνων, βήχα, βραχνάδα, εμφύσημα, μειωμένες τιμές πνευμονικής λειτουργίας, πρόκληση και επιδείνωση του άσθματος, πρόκληση και επιδείνωση πνευμονιών, βρογχίτιδα και χρόνιες αποφρακτικές πνευμονικές παθήσεις και ότι οι βλάβες των αιμοφόρων αγγείων είναι τόσο σημαντικές ώστε μπορούν να επιφέρουν έμφραγμα και εγκεφαλικό επεισόδιο, και υπερδιπλασιάζει τον κίνδυνο τύφλωσης εξαιτίας της εκφύλισης της ωχράς κηλίδας λόγω γήρανσης, |
Ε. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι έχει αποδειχθεί ο αυξημένος κίνδυνος καρκίνου των πνευμόνων εξαιτίας της έκθεσης στον καπνό γενικά ή στον χώρο εργασίας και ότι π.χ. για τους εργαζόμενους στον ξενοδοχειακό κλάδο, όταν το κάπνισμα επιτρέπεται στον χώρο εργασίας, η πιθανότητα για καρκίνο του πνεύμονα είναι κατά 50 % μεγαλύτερη από ό,τι για τους εργαζομένους που δεν είναι εκτεθειμένοι στον καπνό, |
ΣΤ. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι, σύμφωνα με εκτιμήσεις, στην Ευρωπαϊκή Ένωση πεθαίνουν περίπου 80 000 άνθρωποι ετησίως εξαιτίας του παθητικού καπνίσματος, |
Ζ. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι τα παιδιά είναι ιδιαίτερα ευαίσθητα στην έκθεση στον καπνό, π.χ. στο σπίτι και σε ιδιωτικά μέσα μεταφοράς, |
H. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι η έκθεση στον καπνό κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης μπορεί να έχει ως αποτέλεσμα αυξημένο κίνδυνο δυσπλασιών, αποβολής, πρόωρου τοκετού και θανάτου του εμβρύου, μείωσης της περιμέτρου του κρανίου και μικρότερου βάρους κατά τη γέννηση και ότι υπάρχει συσχέτιση μεταξύ του παθητικού καπνίσματος, της μέσης ωτίτιδας, των προβλημάτων στη λειτουργία των πνευμόνων, του άσθματος και του αιφνιδίου θανάτου των νεογνών, |
Θ. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι η Ευρωπαϊκή Ένωση και 25 από τα 27 κράτη μέλη έχουν ήδη υπογράψει και επικυρώσει τη σύμβαση πλαίσιο της ΠΟΥ για την καταπολέμηση του καπνίσματος (FCTC), στο προοίμιο της οποίας γίνεται μνεία του καταστατικού χάρτη της ΠΟΥ, ο οποίος αναφέρει ότι η απόλαυση του υψηλότερου εφικτού επιπέδου υγείας είναι ένα από τα θεμελιώδη ανθρώπινα δικαιώματα και της οποίας το άρθρο 8 προβλέπει υποχρέωση παροχής προστασίας από την έκθεση στον καπνό, |
Ι. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι η κοινωνία και η οικονομία θα έχουν μεγαλύτερο όφελος όταν οι χώροι χωρίς καπνό συνοδευτούν από αποτελεσματικές πολιτικές για απεξάρτηση από το κάπνισμα σε επίπεδο ΕΕ και κρατών μελών, όπως α) αποτελεσματικά προγράμματα προώθησης της παύσης του καπνίσματος σε εκπαιδευτικά ιδρύματα, υγειονομικές εγκαταστάσεις, χώρους εργασίας και αθλητικούς χώρους, και αυξημένη πρόσβαση σε θεραπείες παύσης του καπνίσματος (τόσο συμπεριφοριστικές όσο και φαρμακολογικές) για άτομα που επιθυμούν να σταματήσουν το κάπνισμα, β) διάγνωση και θεραπεία της εξάρτησης από τον καπνό στα εθνικά προγράμματα υγείας και εκπαίδευσης, και γ) συνεργασία για τη διευκόλυνση της προσβασιμότητας και την προσιτότητας από οικονομικής άποψης όπως συμφωνήθηκε στο άρθρο 14 της FCTC, |
ΙΑ. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι μια υπεύθυνη πολιτική οφείλει να δημιουργήσει ένα περιβάλλον στο οποίο το κάπνισμα δεν θα θεωρείται πλέον φυσιολογικό, θα ενθαρρύνει τους καπνιστές να μειώσουν ή να σταματήσουν το κάπνισμα, θα τους στηρίζει κατά τη διαδικασία απεξάρτησης από το κάπνισμα και θα αποτρέπει τα παιδιά και τους νέους από το να αρχίσουν να καπνίζουν, |
ΙΒ. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι μόνον η πλήρης απαγόρευση του καπνίσματος σε όλους τους κλειστούς χώρους εργασίας, και στους χώρους κατανάλωσης φαγητού και ποτού, καθώς και σε όλες τις δημόσιες υπηρεσίες και στα μέσα μαζικής μεταφοράς, μπορεί να προστατεύσει την υγεία των εργαζομένων και των μη καπνιστών και ότι αυτό θα διευκολύνει σημαντικά τους καπνιστές προκειμένου να σταματήσουν να καπνίζουν, |
ΙΓ. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι δεν διαπιστώνεται μείωση του κύκλου εργασιών του ξενοδοχειακού κλάδου σε κράτη μέλη όπου θεσπίστηκε ευρείας κλίμακας απαγόρευση του καπνίσματος, |
ΙΔ. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι η Παγκόσμια Τράπεζα έχει αποδείξει τη σχέση κόστους-ωφέλειας των φορολογικών μέτρων για τη μείωση της ζήτησης προϊόντων καπνού και τη μείωση της συνολικής κατανάλωσης καπνού, στην έκθεσή της για το 1999 «Η συγκράτηση της επιδημίας: οι κυβερνήσεις και τα οικονομικά της καταπολέμησης του καπνίσματος», και η ΠΟΥ έχει επίσης τονίσει ότι η φορολογία ασκεί τη μεγαλύτερη επιρροή, |
ΙΕ. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι η πολιτική της ΠΟΥ σχετικά με μια ευρωπαϊκή στρατηγική για την καταπολέμηση του καπνίσματος επιβεβαιώνει ότι οι παρεμβάσεις για την απεξάρτηση από το κάπνισμα (τόσο οι συμπεριφοριστικές όσο και οι φαρμακολογικές) αποτελούν σημαντική και οικονομικά αποδοτική συνιστώσα μιας ολοκληρωμένης στρατηγικής καταπολέμησης του καπνίσματος η οποία θα εξοικονομήσει σημαντικά κονδύλια για τα συστήματα υγείας στο μέλλον, |
ΙΣΤ. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι είναι γνωστό πως η κατανάλωση καπνού προξενεί στις εθνικές οικονομίες της Ευρώπης ετήσια ζημία τρισεκατομμυρίων, |
ΙΖ. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι οι δαπάνες των συστημάτων υγείας εξαιτίας της κατανάλωσης καπνού καλύπτονται από το κοινό και όχι από εκείνους που τις προξενούν, |
ΙΗ. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι είναι απαράδεκτο ότι ορισμένα κράτη μέλη ενθαρρύνουν την αγορά προϊόντων καπνού μέσω των χαμηλών φορολογικών συντελεστών στις χώρες τους προκειμένου να αυξήσουν τα συνολικά φορολογικά τους έσοδα, |
ΙΘ. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι σχεδόν το 70 % των πολιτών της ΕΕ είναι μη καπνιστές, το 27 % καπνίζει τσιγάρο, το 5% καπνίζει στριφτό τσιγάρο και το 1% καπνίζει πούρο ή πίπα, |
Κ. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι το 86 % των πολιτών της ΕΕ είναι υπέρ της απαγόρευσης του καπνίσματος στο χώρο εργασίας, το 84 % είναι υπέρ της απαγόρευσης του καπνίσματος σε άλλους δημόσιους χώρους, το 77 % είναι υπέρ της απαγόρευσης του καπνίσματος στα εστιατόρια και το 61 % είναι υπέρ της απαγόρευσης του καπνίσματος σε μπαρ και ταβέρνες, |
ΚΑ. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι η διαφώτιση που απευθύνεται σε συγκεκριμένες ομάδες-στόχους, ιδίως νέους, εγκύους και γονείς, συντελεί στη μείωση της κατανάλωσης καπνού, |
1. |
επικροτεί την Πράσινη Βίβλο της Επιτροπής ως αφετηρία για μια υπεύθυνη ευρωπαϊκή πολιτική για την προστασία των πολιτών από τον επιβλαβή για την υγεία καπνό· |
2. |
επικροτεί τις ενέργειες των κρατών μελών που έχουν ήδη θεσπίσει αποτελεσματικά μέτρα για την προστασία από το παθητικό κάπνισμα· |
3. |
επαναλαμβάνει το αίτημα που διατύπωσε ήδη προς την Επιτροπή, στο ψήφισμά του της 23ης Φεβρουαρίου 2005 σχετικά με το ευρωπαϊκό σχέδιο δράσης 2004-2010 (2) για το περιβάλλον και την υγεία, να κατατάξει το συντομότερο τον καπνό του τσιγάρου στο περιβάλλον, στο πλαίσιο της οδηγίας για τις επικίνδυνες ουσίες (3), στους καρκινογόνους παράγοντες κατηγορίας 1 ώστε να υπαγάγει τον καπνό του τσιγάρου στο περιβάλλον στο πεδίο εφαρμογής της οδηγίας για τους καρκινογόνους και μεταλλαξιογόνους παράγοντες (4)· |
4. |
καλεί την Επιτροπή να απαριθμήσει και να ποσοτικοποιήσει τις απτές επιβλαβείς επιπτώσεις του καπνίσματος μεταξύ των νέων στα κράτη μέλη με στόχο να καθορίσει εν συνεχεία ευρωπαϊκούς στόχους για τα κράτη μέλη που θα αποσκοπούν στη μείωση της πρόσληψης και της κατανάλωσης καπνού μεταξύ των νέων, σύμφωνα με τους οποίους τα κράτη μέλη θα δεσμεύονται να μειώσουν το κάπνισμα μεταξύ των νέων κατά τουλάχιστον 50 % έως το 2025· |
5. |
τονίζει, υπό την επιφύλαξη οιωνδήποτε υποχρεώσεων επιβάλλει η κοινοτική νομοθεσία, ότι τα κράτη μέλη είναι ελεύθερα να καθορίσουν τη μορφή των προς λήψη μέτρων σε εθνικό επίπεδο, αλλά θα πρέπει να υποβάλλουν εκθέσεις στην Επιτροπή, τόσο ενδιάμεσα αλλά και στο τέλος της καθορισμένης περιόδου που αναφέρεται στην παράγραφο 4, σχετικά με τη σημειωθείσα πρόοδο όσον αφορά τη μείωση των επιβλαβών επιπτώσεων του καπνίσματος μεταξύ των νέων· |
6. |
επισημαίνει ότι η Επιτροπή διαδραματίζει υποστηρικτικό ρόλο στην επίτευξη των ευρωπαϊκών στόχων βοηθώντας τα κράτη μέλη να ανταλλάσσουν γνώσεις και βέλτιστες πρακτικές και να διεξάγουν ευρωπαϊκή έρευνα για την καταπολέμηση των επιβλαβών επιπτώσεων του καπνίσματος μεταξύ των νέων· |
7. |
καλεί την Επιτροπή να υποβάλει πρόταση τροποποίησης της οδηγίας πλαίσιο σχετικά με την ασφάλεια και την υγεία στον χώρο εργασίας (5) η οποία θα απαιτεί από όλους τους εργοδότες να διασφαλίζουν ότι ο χώρος εργασίας είναι χωρίς καπνό· |
8. |
καλεί τα κράτη μέλη, εντός δύο ετών, να θεσπίσουν πλήρη απαγόρευση του καπνίσματος σε όλους τους κλειστούς χώρους εργασίας, και στους χώρους εστίασης, καθώς και σε όλους τους κλειστούς δημόσιους χώρους και τα μέσα μαζικής μεταφοράς εντός της Ευρωπαϊκής Ένωσης· καλεί την Επιτροπή στην περίπτωση που οι αναφερθέντες στόχοι δεν επιτευχθούν από όλα τα κράτη μέλη, να υποβάλει στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο και το Συμβούλιο έως το 2011 πρόταση ρυθμίσεων για την προστασία των μη καπνιστών στον τομέα της προστασίας της εργασίας και εν προκειμένω να αναγνωρίσει τις ήδη υφιστάμενες εθνικές διατάξεις των κρατών μελών· |
9. |
καλεί τα κράτη μέλη που εισήγαγαν πλήρη απαγόρευση του καπνίσματος στους δημόσιους χώρους, στα κυλικεία και στα εστιατόρια, να συντάξουν και να υπογράψουν εθελοντικό χάρτη διακήρυξης «ευρωπαϊκής ζώνης απαλλαγμένης από τον καπνό», δημιουργώντας έτσι μια πρωτοπορία κρατών μελών που έχουν ήδη εγκρίνει πλήρη απαγόρευση του καπνίσματος σε εθελοντική βάση συμμετοχής, και καλεί τα συμβαλλόμενα στο χάρτη μέλη να εξετάσουν το ενδεχόμενο να αποκτήσει ο χάρτης αυτός νομοθετικό καθεστώς μέσω της διαδικασίας ενισχυμένης συνεργασίας· |
10. |
καλεί τα κράτη μέλη να απαγορεύσουν το κάπνισμα στα δημόσια γήπεδα και στάδια εντός δύο ετών· |
11. |
καλεί την Επιτροπή να εκπονήσει έκθεση για τις δαπάνες που προκύπτουν για τα εθνικά συστήματα υγείας και την οικονομία της Ευρωπαϊκής Ένωσης από το κάπνισμα και τις συνέπειες της έκθεσης στον καπνό· |
12. |
καλεί την Επιτροπή να υποβάλει, ει δυνατόν μέχρι το 2008, πρόταση τροποποίησης της οδηγίας 2001/37/EΚ (6) (οδηγία για τα προϊόντα καπνού), που θα περιλαμβάνει τουλάχιστον τα παρακάτω:
|
13. |
καλεί την Επιτροπή να υποστηρίξει μια ολοκληρωμένη στρατηγική καταπολέμησης του καπνίσματος και απεξάρτησης από το κάπνισμα και να εξετάσει περαιτέρω μέτρα σε επίπεδο ΕΕ με στόχο μια Ευρώπη χωρίς καπνό, όπως:
|
14. |
καλεί την Επιτροπή να ερευνήσει ποια φορολογικά μέτρα θα μπορούσαν να συντελέσουν στη μείωση της κατανάλωσης καπνού, ιδίως από τους νέους, και καλεί την Επιτροπή να απευθύνει σύσταση στα κράτη μέλη βάσει αυτής της έρευνας· |
15. |
καλεί τα κράτη μέλη να σταματήσουν να ενθαρρύνουν την αγορά προϊόντων καπνού μέσω της διατήρησης χαμηλών φορολογικών συντελεστών στις χώρες τους· |
16. |
επιδοκιμάζει την απόφαση της Ιταλίας να απαγορεύσει όλες τις μεταφορές τσιγάρων χωρίς επισήμανση ως τρόπου καταπολέμησης του λαθρεμπορίου και να διευκολύνει τον καθορισμό προέλευσης· |
17. |
καλεί την Επιτροπή να υποβάλει προτάσεις για την τροποποίηση της οδηγίας 2001/37/ΕΚ ώστε να καταργηθεί η απαίτηση αναγραφής των ποσοστών πίσσας, νικοτίνης και μονοξειδίου του άνθρακα στα πακέτα τσιγάρων, η οποία παρέχει επί του παρόντος στους καπνιστές παραπλανητικά συγκριτικά στοιχεία· |
18. |
ζητεί από την Επιτροπή να υποβάλει προτάσεις για την τροποποίηση της οδηγίας 2001/37/ΕΚ ώστε να συμπεριλάβει ανανεωμένη συλλογή μεγαλύτερων και εμφανέστερων εικονογραφημένων προειδοποιήσεων υποχρεωτικών σε όλα τα προϊόντα καπνού που πωλούνται στην Ευρωπαϊκή Ένωση, και οι εν λόγω προειδοποιήσεις να εμφανίζονται και στις δύο πλευρές των συσκευασιών καπνού· θεωρεί ότι όλες οι προειδοποιήσεις θα πρέπει να περιλαμβάνουν επίσης σαφή στοιχεία επικοινωνίας, προκειμένου να βοηθούν τους καπνιστές να σταματήσουν το κάπνισμα όπως ένας σχετικός τηλεφωνικός αριθμός δωρεάν κλήσης ή ιστότοπος· |
19. |
ειδικότερα, καλεί την Επιτροπή να εισηγηθεί, στην αναθεώρηση της οδηγίας 2001/37/ΕΚ, την προσθήκη προειδοποίησης για τη σχέση μεταξύ καπνίσματος και τύφλωσης, δεδομένου ότι πολλές επιστημονικές μελέτες έχουν παρουσιάσει ισχυρά και συνεπή στοιχεία που αποδεικνύουν ότι το κάπνισμα προκαλεί μείωση της όρασης μέσω της εκφύλισης της ωχράς κηλίδας λόγω ηλικίας· η προειδοποίηση αυτή θα πρέπει να περιλαμβάνεται στον κατάλογο των προειδοποιήσεων για τη χρήση προϊόντων καπνού, συνοδευόμενη από τις δέουσες γραφικές παραστάσεις προς υποστήριξη του μηνύματος· |
20. |
καλεί τα κράτη μέλη να διευκολύνουν τους καπνιστές που θέλουν να σταματήσουν το κάπνισμα με υποστηρικτικά μέτρα, π.χ. παρεμβάσεις απεξάρτησης από τον καπνό όπως:
|
21. |
επισημαίνει ότι σύμφωνα με την πολιτική της ΠΟΥ του 2004 σχετικά με μια ευρωπαϊκή στρατηγική για την απεξάρτηση από το κάπνισμα, η εντατική παροχή συμβουλών για περισσότερα από δέκα λεπτά από ιατρό έχει το υψηλότερο ποσοστό επιτυχίας στην επίτευξη μακροχρόνιας αποχής· καλεί, ως εκ τούτου, τα κράτη μέλη να συμπεριλάβουν την παροχή συμβουλών στο εθνικό σύστημα υγειονομικής περίθαλψης προκειμένου να καταπολεμήσουν την εξάρτηση από τη νικοτίνη, ενθαρρύνοντας και καταρτίζοντας επαγγελματίες πρωτοβάθμιας ιατρικής περίθαλψης ώστε να παρεμβαίνουν ρωτώντας συνεχώς τους ασθενείς για το κάπνισμα, να συνιστούν στους καπνιστές να σταματούν το κάπνισμα και να τους επιστρέφονται τα έξοδα για την εν λόγω εντατική παροχή συμβουλών· |
22. |
καλεί τα κράτη μέλη να διεξάγουν εκστρατείες ενημέρωσης και επιμόρφωσης σχετικά με υγιείς τρόπους ζωής προσαρμοσμένους σε όλες τις ηλικιακές και κοινωνικές ομάδες προκειμένου να δοθεί η δυνατότητα στους ανθρώπους να επωμιστούν οι ίδιοι την ευθύνη του εαυτού τους και, όπου είναι εφικτό, των παιδιών τους· |
23. |
θεωρεί ότι τέτοια μέτρα απεξάρτησης από το κάπνισμα θα πρέπει να διασφαλίζουν ότι οι καπνιστές, ιδίως οι νέοι και αυτοί που είναι σε δυσχερέστερη οικονομική κατάσταση, θα έχουν πρόσβαση σε προσιτά από οικονομικής άποψης προϊόντα απεξάρτησης από το κάπνισμα και θεραπείες, συμπεριλαμβανομένης της παροχής συμβουλών, ώστε να διασφαλιστεί ότι δεν υπάρχουν ανισότητες που αποθαρρύνουν τα λιγότερο προνομιούχα μέλη της κοινωνίας να τα χρησιμοποιούν· |
24. |
θεωρεί ότι η ενημέρωση σχετικά με τους τρόπους απεξάρτησης από το κάπνισμα, συμπεριλαμβανομένων των τηλεφωνικών αριθμών δωρεάν κλήσης ή ενός ιστότοπου θα πρέπει να είναι διαθέσιμοι εμφανώς σε όλα τα καταστήματα λιανικής πώλησης όπου πωλούνται προϊόντα καπνού· |
25. |
παροτρύνει την Επιτροπή να εφαρμόσει περαιτέρω μέτρα υποστήριξης σε επίπεδο ΕΕ, όπως για παράδειγμα μέτρα ευαισθητοποίησης· θεωρεί ότι η ανάπτυξη των δεξιοτήτων των ιατρών και του υπόλοιπου προσωπικού υγειονομικής περίθαλψης θα πρέπει να αποτελεί σημαντικό τομέα, στον οποίο θα δίνεται προτεραιότητα· |
26. |
καλεί επειγόντως την Επιτροπή να ερευνήσει τους κινδύνους για την υγεία που συνδέονται με την κατανάλωση «snus» και τις επιπτώσεις της στην κατανάλωση τσιγάρων· |
27. |
ζητεί, ως μέρος της αρμόδιας επί του προϋπολογισμού αρχής, να εξασφαλιστεί η πλήρης χρηματοδότηση τέτοιων μέτρων ευαισθητοποίησης, που σήμερα ενισχύονται από το κοινοτικό ταμείο καπνού, και μετά από τη λήξη του· |
28. |
καλεί την Επιτροπή και τα κράτη μέλη να συμπεριλάβουν την καταπολέμηση του καπνίσματος ως βασική προτεραιότητα στο έργο τους για την υγεία και την ανάπτυξη και να συνεργαστούν με τις χώρες χαμηλού εισοδήματος προκειμένου να διασφαλίσουν τη διάθεση κάθε απαραίτητης χρηματοδότησης και τεχνικής συνδρομής, ώστε οι εταίροι ΑΚΕ της ΕΕ να είναι σε θέση να συμμορφώνονται με τις υποχρεώσεις τους βάσει της FCTC· καλεί την Επιτροπή να καταβάλει πάντοτε αμέσως όλες τις οικονομικές υποχρεώσεις που συνδέονται με τη FCTC και τις σχετικές πρωτοβουλίες στο σύστημα των Ηνωμένων Εθνών· |
29. |
καλεί την Ιταλία και την Τσεχική Δημοκρατία να κυρώσουν τη FCTC το συντομότερο δυνατόν· |
30. |
καταδικάζει την έλλειψη σεβασμού εκ μέρους ορισμένων βουλευτών και προσωπικού του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου προς τις απαγορεύσεις σχετικά με το κάπνισμα στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο, π.χ. καπνίζοντας σε κλιμακοστάσια ή στο υπαίθριο μπαρ των βουλευτών στο Στρασβούργο· |
31. |
καλεί το Προεδρείο, με βάση το καθήκον του να λειτουργεί ως παράδειγμα, να απαγορεύσει άμεσα το κάπνισμα σε όλους ανεξαιρέτως τους χώρους του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου· ζητεί αυστηρή επιβολή της εν λόγω απαγόρευσης· |
32. |
αναθέτει στον Πρόεδρό του να διαβιβάσει το παρόν ψήφισμα στο Συμβούλιο και στην Επιτροπή. |
(1) Κείμενα που εγκρίθηκαν στις 13.12.2006, P6_TA(2006)0552.
(2) ΕΕ C 304 Ε της 1.12.2005, σ. 264.
(3) Οδηγία 67/548/ΕΟΚ του Συμβουλίου της 27ης Ιουνίου 1967 περί προσεγγίσεως των νομοθετικών, κανονιστικών και διοικητικών διατάξεων που αφορούν στην ταξινόμηση, συσκευασία και επισήμανση των επικινδύνων ουσιών (ΕΕ 196 της 16.8.1967, σ. 1).
(4) Οδηγία 2004/37/ΕΚ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου της 29ης Απριλίου 2004 σχετικά με την προστασία των εργαζομένων από τους κινδύνους που συνδέονται με την έκθεση σε καρκινογόνους ή μεταλλαξιογόνους παράγοντες κατά την εργασία (ΕΕ L 158 της 30.4.2004, σ. 50).
(5) Οδηγία 89/391/ΕΟΚ του Συμβουλίου της 12ης Ιουνίου 1989 σχετικά με την εφαρμογή μέτρων για την προώθηση της βελτίωσης της ασφάλειας και της υγείας των εργαζομένων κατάτην εργασία (ΕΕ L 183 της 29.6.1989, σ. 1).
(6) Οδηγία 2001/37/EΚ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου της 5ης Ιουνίου 2001 για την προσέγγιση των νομοθετικών, κανονιστικών και διοικητικών διατάξεων των κρατών μελών σχετικά με την παραγωγή, την παρουσίαση και την πώληση των προϊόντων καπνού (ΕΕ L 194 της 18.7.2001, σ. 26).
P6_TA(2007)0472
Σχέσεις ΕΕ-Τουρκίας
Ψήφισμα του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου της 24ης Οκτωβρίου 2007 σχετικά με τις σχέσεις ΕΕ-Τουρκίας
Το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο,
— |
έχοντας υπόψη το ψήφισμά του της 15ης Δεκεμβρίου 2004 σχετικά με την περιοδική έκθεση 2004 και τη σύσταση της Ευρωπαϊκής Επιτροπής που αφορά την πρόοδο της Τουρκίας προς την προσχώρηση (1), |
— |
έχοντας υπόψη το ψήφισμά του της 28ης Σεπτεμβρίου 2005 σχετικά με την έναρξη των διαπραγματεύσεων με την Τουρκία (2), |
— |
έχοντας υπόψη το ψήφισμά του της 27ης Σεπτεμβρίου 2006 σχετικά με την πρόοδο της Τουρκίας στην πορεία προς την ένταξη (3), |
— |
έχοντας υπόψη τα ψηφίσματά του της 16ης Μαρτίου 2006 σχετικά με το έγγραφο στρατηγικής της Επιτροπής του 2005 για τη διεύρυνση (4) και της 13ης Δεκεμβρίου 2006 σχετικά με την ανακοίνωση της Επιτροπής για τη στρατηγική διεύρυνσης και τις κυριότερες προκλήσεις για το διάστημα 2006-2007 (5), |
— |
έχοντας υπόψη το διαπραγματευτικό πλαίσιο για την Τουρκία της 3ης Οκτωβρίου 2005, |
— |
έχοντας υπόψη την απόφαση 2006/35/ΕΚ του Συμβουλίου, της 23ης Ιανουαρίου 2006, για τις αρχές, τις προτεραιότητες και τις προϋποθέσεις που περιλαμβάνονται στην εταιρική σχέση για την προσχώρηση με την Τουρκία (6) (Εταιρική Σχέση για την Προσχώρηση), |
— |
έχοντας υπόψη την έκθεση προόδου 2006 της Επιτροπής σχετικά με την Τουρκία (SEC(2006)1390), |
— |
έχοντας υπόψη την ανακοίνωση της Επιτροπής προς το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο και το Συμβούλιο σχετικά με τη στρατηγική διεύρυνσης και τις κυριότερες προκλήσεις για το διάστημα 2006-2007 (COM(2006)0649), |
— |
έχοντας υπόψη το άρθρο 103, παράγραφος 2, του Κανονισμού του, |
A. |
εκτιμώντας ότι στις 3 Οκτωβρίου 2005 άρχισαν ενταξιακές διαπραγματεύσεις με την Τουρκία μετά την έγκριση του διαπραγματευτικού πλαισίου από το Συμβούλιο, και ότι η έναρξη των διαπραγματεύσεων αυτών αποτελεί την αφετηρία μιας ανοιχτής διαδικασίας, |
B. |
εκτιμώντας ότι η Τουρκία έχει αναλάβει δέσμευση για μεταρρυθμίσεις, σχέσεις καλής γειτονίας και βαθμιαία ευθυγράμμιση με την ΕΕ, και ότι οι προσπάθειες αυτές πρέπει να γίνονται αντιληπτές ως ευκαιρία για την ίδια την Τουρκία να εκσυγχρονιστεί, |
C. |
εκτιμώντας ότι βάση για την προσχώρηση στην ΕΕ εξακολουθεί να είναι η πλήρης τήρηση όλων των κριτηρίων της Κοπεγχάγης καθώς και η ικανότητα ενσωμάτωσης της Ενωσης, σύμφωνα με τα συμπεράσματα του Ευρωπαϊκού Συμβουλίου του Δεκεμβρίου 2006, |
D. |
εκτιμώντας ότι η Τουρκία δεν έχει ακόμη εφαρμόσει πλήρως τις διατάξεις της Συμφωνίας Σύνδεσης ΕΕ-Τουρκίας και του Πρόσθετου Πρωτοκόλλου της, |
E. |
εκτιμώντας ότι, ύστερα από ένα εντυπωσιακό κύμα μεταρρυθμίσεων μεταξύ 2002 και 2004, ο ρυθμός των μεταρρυθμίσεων στην Τουρκία έχει επιβραδυνθεί· λαμβάνοντας υπόψη ότι στις 17 Απριλίου 2007 η τουρκική κυβέρνηση ενέκρινε το «Πρόγραμμα για την ευθυγράμμιση με το κεκτημένο της ΕΕ 2007-2013», και ότι στις 31 Αυγούστου 2007 η νέα τουρκική κυβέρνηση παρουσίασε το πρόγραμμά της, το οποίο περιλαμβάνει την ενίσχυση της οικονομίας, την κατάρτιση νέου συντάγματος και την επιτάχυνση των μεταρρυθμίσεων που χρειάζονται για να πλησιάσει η Τουρκία την ΕΕ, |
1. |
καλεί την Επιτροπή να προσδιορίσει στην περιοδική έκθεσή της τα ζητήματα που η Τουρκία πρέπει να αντιμετωπίσει κατά προτεραιότητα, δίνοντας έμφαση στην υλοποίηση των βραχυπρόθεσμων και μεσοπρόθεσμων προτεραιοτήτων που θέτει η Εταιρική Σχέση για την Προσχώρηση, και να δώσει ιδιαίτερη προσοχή στα θέματα που επισημαίνει το παρόν ψήφισμα· αναμένει από την Επιτροπή να αξιοποιήσει πλήρως κάθε πρόσφορο μέσο για την αποτελεσματική στήριξη της διαδικασίας μεταρρυθμίσεων, υπενθυμίζοντας στην Τουρκία ότι η τήρηση των δεσμεύσεών της εντός του χρονοδιαγράμματος της Εταιρικής Σχέσης για την Προσχώρηση είναι πρωταρχικής σημασίας για την αξιοπιστία της· |
2. |
συγχαίρει την Τουρκία για την πραγματοποίηση ελεύθερων και δίκαιων εκλογών, όπως επισημαίνουν η Αποστολή Εκλογικής Αποτίμησης του Γραφείου του ΟΑΣΕ για τους δημοκρατικούς θεσμούς και τα δικαιώματα του ανθρώπου και μια αντιπροσωπεία της Κοινοβουλευτικής Συνέλευσης του Συμβουλίου της Ευρώπης· χαιρετίζει την εκλογή μιας τουρκικής Μεγάλης Εθνοσυνέλευσης όπου εκπροσωπούνται όλες οι περιφέρειες και έχει αυξηθεί η συμμετοχή των γυναικών, και ενθαρρύνει τους νεοεκλεγέντες βουλευτές να δραστηριοποιηθούν για την περαιτέρω ενίσχυση της δημοκρατίας στην Τουρκία· |
3. |
χαιρετίζει την εκλογή του νέου Προέδρου ως ένδειξη της δύναμης της τουρκικής δημοκρατίας· καλεί τον Πρόεδρο Αμπντουλάχ Γκιουλ να προωθήσει τον πλουραλισμό και την ενότητα του τουρκικού λαού στο πλαίσιο ενός κοσμικού κράτους που οδεύει προς δύσκολες αλλά αναγκαίες μεταρρυθμίσεις· |
4. |
αναμένει από τη νέα τουρκική κυβέρνηση, που διαθέτει ισχυρή εντολή και περιβάλλεται με τη λαϊκή εμπιστοσύνη, να επιταχύνει τη διαδικασία των μεταρρυθμίσεων, ώστε να τηρηθούν οι δεσμεύσεις που προσδιορίστηκαν στην Εταιρική Σχέση για την Προσχώρηση· ενθαρρύνει την κυβέρνηση να επιζητήσει ευρεία συναίνεση στο τουρκικό κοινοβούλιο και με την τουρκική κοινωνία των πολιτών για τα συνταγματικά και θεσμικά θέματα· υπενθυμίζει ότι η εξέλιξη της Τουρκίας σε κράτος δημοκρατίας, ευημερίας και νομιμότητας, σε συνδυασμό με την ομοιόμορφη εφαρμογή των κανόνων δικαίου, είναι στρατηγικής σημασίας για την Τουρκία, την κοινωνία της και την ΕΕ· χαιρετίζει εν προκειμένω τις δηλώσεις της νέας κυβέρνησης σχετικά με την ανάγκη να ενισχυθεί η μεταρρυθμιστική διαδικασία κατά τους προσεχείς μήνες και έτη· |
5. |
χαιρετίζει την πρόθεση της νέας τουρκικής κυβέρνησης να εγκρίνει ένα νέο και πολιτικού χαρακτήρα σύνταγμα που θα προστατεύει τα θεμελιώδη ανθρώπινα δικαιώματα και ελευθερίες· υπογραμμίζει την ανάγκη να εξασφαλιστεί ότι το νέο σύνταγμα θα δημιουργήσει ένα σύστημα ελέγχων και εξισορροπήσεων που θα εγγυάται τον δημοκρατικό και κοσμικό χαρακτήρα του τουρκικού κράτους· καλεί όλες τις πλευρές να υποστηρίξουν μια ανοιχτή και συναινετική συνταγματική διαδικασία· υπενθυμίζει εν προκειμένω την παλαιότερη σύστασή του σχετικά με το εκλογικό όριο· τονίζει ότι τα συνταγματικά σχέδια δεν πρέπει να οδηγήσουν σε αναβολή των επειγουσών μεταρρυθμίσεων, ιδίως όσον αφορά το άρθρο 301 του ποινικού κώδικα· |
6. |
χαιρετίζει τη θετική οικονομική ανάπτυξη της Τουρκίας τα τελευταία χρόνια, αλλά θεωρεί ότι είναι κρίσιμης σημασίας η αύξηση της απασχόλησης και η ανάπτυξη μιας μεταρρυθμιστικής στρατηγικής που να ενισχύει την κοινωνική συνοχή της τουρκικής κοινωνίας· |
7. |
χαιρετίζει τις προσπάθειες της τουρκικής κυβέρνησης να ευθυγραμμιστεί με το ενεργειακό κεκτημένο της ΕΕ και υποστηρίζει την έναρξη των διαπραγματεύσεων στον τομέα της ενέργειας αμέσως μόλις ολοκληρωθούν οι τεχνικές προετοιμασίες· ενθαρρύνει την Τουρκία να προσχωρήσει, ως πλήρες μέλος, στην ευρωπαϊκή Ενεργειακή Κοινότητα και έτσι να ενισχύσει περαιτέρω την ενεργειακή συνεργασία μεταξύ ΕΕ και Τουρκίας, με στόχο την ενίσχυση της ασφάλειας του ενεργειακού εφοδιασμού, τη στήριξη της χρησιμοποίησης ανανεώσιμων πηγών ενέργειας και τις επενδύσεις στην ενεργειακή απόδοση· υπογραμμίζει τη σπουδαιότητα της Τουρκίας ως διαμετακομιστικού κόμβου για τη διαφοροποίηση του εφοδιασμού της ΕΕ με φυσικό αέριο· τονίζει ότι τα ενεργειακά σχέδια με συμμετοχή της Τουρκίας στον Νότιο Καύκασο πρέπει να είναι ανοιχτά για όλες τις χώρες της περιοχής αυτής, οι οποίες είναι ενταγμένες στην πολιτική γειτονίας της ΕΕ· |
8. |
επισημαίνει ότι η γεωστρατηγική θέση της Τουρκίας στην περιοχή και ο ρόλος της στη μεταφορά και στην τεχνικοοργανωτική υποστήριξη θα αποκτήσουν μεγαλύτερη σπουδαιότητα τα επόμενα χρόνια· καλεί την Επιτροπή να εκπονήσει ειδική έκθεση για τις τελευταίες εξελίξεις και τις μελλοντικές προκλήσεις· |
9. |
εκφράζει την ανησυχία του για τις επανειλημμένες παρεμβάσεις των τουρκικών ενόπλων δυνάμεων στην πολιτική διαδικασία· τονίζει ότι χρειάζονται περαιτέρω προσπάθειες για την εξασφάλιση πλήρους και ουσιαστικού πολιτικού ελέγχου του στρατού· υπογραμμίζει ότι την επίβλεψη της κατάστρωσης και υλοποίησης της εθνικής στρατηγικής για την ασφάλεια πρέπει να την έχουν οι πολιτικές αρχές· ζητεί την εγκαθίδρυση πλήρους κοινοβουλευτικής εποπτείας της στρατιωτικής και αμυντικής πολιτικής και όλων των συναφών δαπανών· ζητεί επιπροσθέτως κοινοβουλευτική εποπτεία των μυστικών υπηρεσιών, της χωροφυλακής και της αστυνομίας της χώρας· |
10. |
χαιρετίζει τον Διάλογο της Κοινωνίας των Πολιτών ΕΕ-Τουρκίας και ζητεί από την Επιτροπή να υποβάλει έκθεση για τις δραστηριότητες που έχουν αναπτυχθεί στο πλαίσιο αυτό· τονίζει πόσο σημαντικό είναι να αυξηθούν οι επαφές ανάμεσα στις κοινωνίες των πολιτών της Τουρκίας και της ΕΕ· καλεί την Επιτροπή να παρέχει στοχοθετημένη υποστήριξη στην τουρκική κοινωνία των πολιτών, να είναι περισσότερο παρούσα στις διάφορες περιφέρειες της Τουρκίας και, στο πλαίσιο αυτό, να δώσει ιδιαίτερη προσοχή στο νοτιοανατολικό τμήμα της χώρας· καλεί τη νέα τουρκική κυβέρνηση να εξασφαλίσει ενεργότερη συμμετοχή της κοινωνίας των πολιτών —αυτού του σημαντικού προασπιστή της δημοκρατίας στην Τουρκία— στη μεταρρυθμιστική διαδικασία· |
11. |
υπενθυμίζει το προαναφερθέν ψήφισμά του της 27ης Σεπτεμβρίου 2006, και ειδικότερα τις παραγράφους για τις μεταρρυθμίσεις που απαιτούνται με στόχο τη βελτίωση της λειτουργίας της δικαιοσύνης και την καταπολέμηση της διαφθοράς, τον σεβασμό των θεμελιωδών ανθρώπινων δικαιωμάτων και ελευθεριών, την προστασία των δικαιωμάτων των γυναικών, την υλοποίηση της πολιτικής για μηδενική ανοχή στα βασανιστήρια, καθώς και την προστασία των μειονοτικών, θρησκευτικών και πολιτιστικών δικαιωμάτων· αναμένει, πριν αξιολογήσει την πρόοδο της υλοποίησης των μεταρρυθμίσεων αυτών, τα αποτελέσματα της εντατικοποιημένης παρακολούθησης των πολιτικών κριτηρίων που ανακοινώθηκαν από την Επιτροπή στην τελευταία της στρατηγική για τη διεύρυνση· καλεί την Επιτροπή να δημοσιεύσει τα αποτελέσματα αυτά στην επικείμενη έκθεση προόδου· |
12. |
προτρέπει τη νέα τουρκική κυβέρνηση να υλοποιήσει πλήρως τις διατάξεις της Συμφωνίας Σύνδεσης ΕΕ-Τουρκίας και του Πρόσθετου Πρωτοκόλλου της· υπενθυμίζει ότι η μη τήρηση των δεσμεύσεων της Τουρκίας που μνημονεύονται στην Εταιρική Σχέση για την Προσχώρηση θα εξακολουθήσει να επηρεάζει σοβαρά τη διαδικασία των διαπραγματεύσεων· |
13. |
αποδοκιμάζει το γεγονός ότι ορισμένα πρόσωπα εξακολουθούν να διώκονται βάσει του άρθρου 301 του ποινικού κώδικα· καταδικάζει σθεναρά την πρόσφατη καταδίκη των Saris Seropyan και Arat Dink βάσει του εν λόγω άρθρου· προτρέπει την κυβέρνηση και το νεοεκλεγέν κοινοβούλιο να εξασφαλίσουν την κατάργηση όλων των διατάξεων του ποινικού κώδικα που προβλέπουν αυθαίρετους περιορισμούς στην έκφραση μη βίαιων απόψεων και την κατοχύρωση της ελευθερίας έκφρασης και της ελευθερίας του Τύπου· θεωρεί ότι τούτο αποτελεί την υπ' αριθμόν ένα προτεραιότητα της νέας κυβέρνησης· |
14. |
τονίζει την ανάγκη να εγκριθεί το ταχύτερο ένας νόμος περί ιδρυμάτων ο οποίος να αντιμετωπίζει τη σημερινή νομική αβεβαιότητα όσον αφορά το καθεστώς των θρησκευτικών μειονοτήτων και να θεσπίζει ένα σαφές νομικό πλαίσιο που θα τους επιτρέπει να ασκούν ελεύθερα τα θρησκευτικά τους καθήκοντα, επιτρέποντάς τους μεταξύ άλλων να έχουν ιδιοκτησία και να εκπαιδεύουν κληρικούς· συμμερίζεται την ανησυχία που εξέφρασε το Συμβούλιο στις 24 Ιουλίου 2007 για την πρόσφατη απόφαση του τουρκικού ακυρωτικού δικαστηρίου σχετικά με το Οικουμενικό Πατριαρχείο· προτρέπει τη νέα τουρκική κυβέρνηση να εναρμονίσει τη στάση της έναντι των θρησκευτικών μειονοτήτων με τις αρχές της θρησκευτικής ελευθερίας, όπως αυτή έχει οριστεί από την Ευρωπαϊκή Σύμβαση για την Προστασία των Ανθρώπινων Δικαιωμάτων και των Θεμελιωδών Ελευθεριών και από τη νομολογία του Ευρωπαϊκού Δικαστηρίου Ανθρώπινων Δικαιωμάτων· καλεί την Επιτροπή να θέσει τα ζητήματα αυτά στη νέα κυβέρνηση· καλεί επίσης την Επιτροπή να προσδιορίσει με ποιο τρόπο το προενταξιακό μέσο που θεσπίστηκε με τον κανονισμό (ΕΚ) αριθ. 1085/2006 του Συμβουλίου (7) μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να εξασφαλισθεί η προστασία της χριστιανικής κληρονομιάς· |
15. |
καταδικάζει απερίφραστα τη δολοφονία του Χραντ Ντινκ, τη δολοφονία του χριστιανού ιερέα Αντρέα Σαντόρο, τη δολοφονία τριών χριστιανών στη Μαλάτια, την τρομοκρατική επίθεση στην Άγκυρα και όλες τις άλλες πράξεις βίας με πολιτικά ή θρησκευτικά κίνητρα· αναμένει από τις τουρκικές αρχές να διαλευκάνουν πλήρως τις υποθέσεις αυτές και να προσαγάγουν όλους τους υπεύθυνους στη δικαιοσύνη· υπογραμμίζει την επείγουσα ανάγκη να καταπολεμηθούν αποτελεσματικά όλες οι μορφές εξτρεμισμού και βίας και να αποκλειστούν από όλα τα επίπεδα της δημόσιας ζωής στηνΤουρκία· καλεί την τουρκική κυβέρνηση να ενισχύσει την προστασία των ομάδων, μειονοτήτων ή ατόμων που αισθάνονται πως απειλούνται ή υφίστανται διακρίσεις· |
16. |
καλεί τη νέα κυβέρνηση να λάβει συγκεκριμένα μέτρα για να εξασφαλιστεί ο σεβασμός όλων των συνδικαλιστικών δικαιωμάτων σύμφωνα με τα ευρωπαϊκά πρότυπα και τα πρότυπα της Διεθνούς Οργάνωσης Εργασίας· την ενθαρρύνει να υποστηρίξει την εντατικοποίηση του κοινωνικού διαλόγου μεταξύ συνδέσμων εργοδοτών και συνδικάτων· ζητεί από την Επιτροπή να θέσει το ζήτημα αυτό στη νέα κυβέρνηση· |
17. |
επισημαίνει ότι πολλές γυναίκες στην Τουρκία κατέχουν σημαντικές θέσεις στην οικονομία και στον ακαδημαϊκό κόσμο και ότι αυξήθηκε ο αριθμός των γυναικών που εκλέχθηκαν στο κοινοβούλιο· υπογραμμίζει ότι η πρόσβαση των γυναικών στην εκπαίδευση, η ίση μεταχείριση και η οικονομική ενδυνάμωση των γυναικών αποτελούν κρίσιμα στοιχεία για την περαιτέρω οικονομική ανάπτυξη και ευημερία της Τουρκίας· εκφράζει τη λύπη του για το γεγονός ότι οι παραβιάσεις των δικαιωμάτων των γυναικών, και ιδίως τα λεγόμενα «εγκλήματα τιμής», εξακολουθούν να προκαλούν σοβαρές ανησυχίες· προτρέπει συνεπώς την Επιτροπή να τονίσει στη νέα κυβέρνηση ότι πρέπει να εντείνει τις προσπάθειές της για την εξάλειψη της βίας και των διακρίσεων εις βάρος των γυναικών, και τονίζει ότι οι προσπάθειες αυτές πρέπει να περιλαμβάνουν, μεταξύ άλλων, μια εντατική εκστρατεία πληροφόρησης της κοινής γνώμης και την παροχή περισσότερων καταφυγίων για γυναίκες που βρίσκονται σε δύσκολη θέση· |
18. |
τονίζει την ανάγκη μιας ολοκληρωμένης στρατηγικής για την κοινωνικοοικονομική ανάπτυξη του νοτιοανατολικού τμήματος της Τουρκίας· καλεί την Επιτροπή να υποδείξει με ποιο τρόπο μπορεί να χρησιμοποιηθεί το προενταξιακό μέσο για να υποστηριχθούν οι προσπάθειες που θα χρειαστεί να καταβάλει η νέα τουρκική κυβέρνηση για την ανάπτυξη του νοτιοανατολικού τμήματος της χώρας, καθώς και να συντονίσει τη βοήθεια αυτή με εκείνη που παρέχεται από άλλους διεθνείς χρηματοδοτικούς οργανισμούς· |
19. |
ανησυχεί για τις συνέπειες των κοινωνικών, οικολογικών, πολιτισμικών και γεωπολιτικών προβλημάτων του νοτιοανατολικού τουρκικού σχεδίου για την Ανατολία, τα έργα κατασκευής υδατοφρακτών του οποίου έχουν άμεση επίπτωση στον εφοδιασμό των γειτονικών χωρών με νερό· καλεί τηνΕπιτροπή να παρακολουθεί εκ του σύνεγγυς στην τακτική της έκθεση την ανάπτυξη της διαμεθοριακής συνεργασίας στον τομέα των υδάτινων πόρων, σε συμφωνία με τις διεθνείς συμβάσεις, τις οδηγίες για την προστασία της φύσης και του περιβάλλοντος και την οδηγία-πλαίσιο για τα ύδατα (8) και να προωθήσει την εφαρμογή των περιβαλλοντικών προτύπων ΕΕ σε έργα εξόρυξης και φράγματα μεγάλου εύρους· |
20. |
καλεί τη νέα κυβέρνηση να δρομολογήσει μια πολιτική πρωτοβουλία που θα ευνοεί τη μόνιμη επίλυση του κουρδικού ζητήματος και να εργασθεί, με εποικοδομητική συμμετοχή των νεοεκλεγέντων αντιπροσώπων στην τουρκική Μεγάλη Εθνοσυνέλευση, των εκλεγμένων δημάρχων και της κοινωνίας των πολιτών στο νοτιοανατολικό τμήμα της χώρας, ώστε να επιτευχθούν σημαντικές βελτιώσει στην κοινωνική, οικονομική και πολιτιστική ζωή· χαιρετίζει την πρωτοβουλία του Προέδρου Γκιουλ να πραγματοποιήσει την πρώτη του επίσκεψη στο νοτιοανατολικό τμήμα της Τουρκίας· |
21. |
καταδικάζει σθεναρά τις βιαιότητες που διαπράττουν το Εργατικό Κόμμα Κουρδιστάν (PKK) και άλλες τρομοκρατικές ομάδες σε τουρκικό έδαφος· εκφράζει την αλληλεγγύη του με την Τουρκία στον αγώνα της κατά της τρομοκρατίας και επαναλαμβάνει την έκκλησή του προς το PKK να κηρύξει αμέσως και άνευ όρων εκεχειρία και να τη σεβαστεί· υπογραμμίζει ότι ο αγώνας εναντίον της τρομοκρατίας πρέπει να διεξάγεται κατά τρόπο ανάλογο προς την απειλή και με αμέριστη προσήλωση στον σεβασμό των διεθνών νομικών πράξεων και προτύπων· υπογραμμίζει ότι δεν μπορεί ποτέ να υπάρξει δικαιολογία για οποιεσδήποτε βιαιότητες εις βάρος αμάχων· |
22. |
ανησυχεί σοβαρά για τις συνέπειες τυχόν διασυνοριακής στρατιωτικής επέμβασης τουρκικών στρατευμάτων στο βόρειο Ιράκ· απευθύνει έκκληση στην Τουρκία να απόσχει από οποιεσδήποτε δυσανάλογες στρατιωτικές επιχειρήσεις που παραβιάζουν το έδαφος του Ιράκ και προτρέπει την Τουρκία και το Ιράκ να επιταχύνουν τη στρατιωτική και αστυνομική συνεργασία για την αποτελεσματική πρόληψη τρομοκρατικών δραστηριοτήτων από το βόρειο Ιράκ έτσι ώστε να αποκλιμακωθεί η ένταση στην τουρκο-ιρακινή μεθόριο· καλεί το Συμβούλιο να πιέσει για απτή συνεργασία μεταξύ της Τουρκίας και της Κουρδικής Περιφερειακής Κυβέρνησης του Ιράκ, που πρέπει να αναλάβει τις ευθύνες της για την πρόληψη τρομοκρατικών επιθέσεων από το έδαφός της· |
23. |
αποδίδει μεγάλη σπουδαιότητα στη δέσμευση της Τουρκίας για σχέσεις καλής γειτονίας σύμφωνα με τις απαιτήσεις που προσδιορίζονται στο διαπραγματευτικό πλαίσιο· επαναλαμβάνει ότι αναμένει από την Τουρκία να τερματίσει κάθε οικονομικό αποκλεισμό και κλείσιμο συνόρων και να απόσχει από απειλές ή στρατιωτικές δραστηριότητες σε σχέση με γειτονικές χώρες· επαναλαμβάνει την έκκλησή του στην Τουρκία να καταβάλει σοβαρές και εντατικές προσπάθειες για την επίλυση των διενέξεων που εκκρεμούν με όλους τους γείτονές της, σε συμφωνία με τον Χάρτη των Ηνωμένων Εθνών και τις άλλες σχετικές διεθνείς συνθήκες και συμπεριλαμβανομένης μιας ειλικρινούς και ανοιχτής συζήτησης για τα γεγονότα του παρελθόντος· επαναλαμβάνει την έκκλησή του προς την τουρκική και την αρμενική κυβέρνηση να δρομολογήσουν μια διαδικασία συμφιλίωσης για το παρόν και το παρελθόν, και καλεί την Επιτροπή να διευκολύνει την τουρκο αρμενική συμφιλίωση με παράλληλη αξιοποίηση των οφελών της περιφερειακής συνεργασίας που έχει πραγματοποιηθεί στο πλαίσιο της Ευρωπαϊκής Πολιτικής Γειτονίας και της Πολιτικής Παρευξείνιας Συνεργασίας· |
24. |
εκφράζει τη λύπη του για το γεγονός ότι δεν έχει συντελεσθεί ουσιαστική πρόοδος στην εξεύρεση μιας ολοκληρωμένης διευθέτησης του κυπριακού ζητήματος· επαναλαμβάνει την έκκλησή του προς τις δύο πλευρές να υιοθετήσουν εποικοδομητική στάση για μια ολοκληρωμένη διευθέτηση στο πλαίσιο του ΟΗΕ, με βάση τις αρχές επί των οποίων εδράζεται η ΕΕ· υπενθυμίζει, από την άποψη αυτή, τα προηγούμενα ψηφίσματά του στα οποία δηλώνεται ότι η απόσυρση των τουρκικών στρατευμάτων θα διευκόλυνε τις διαπραγματεύσεις για ένα διακανονισμό· |
25. |
χαιρετίζει τη δημιουργία ενός μηχανισμού χρηματοδοτικής στήριξης για την ενθάρρυνση της οικονομικής ανάπτυξης της τουρκοκυπριακής κοινότητας· καλεί την Επιτροπή να εκπονήσει ειδική έκθεση σχετικά με την εφαρμογή και την αποτελεσματικότητα του μηχανισμού αυτού· |
26. |
τονίζει, σε σχέση με την περιοχή της Μαύρης Θάλασσας, τον Νότιο Καύκασο και την περιοχή της Κεντρικής Ασίας, τη σπουδαιότητα της δυνατότητας της Τουρκίας να φέρει στις περιοχές αυτές σταθερότητα, δημοκρατική διακυβέρνηση, αμοιβαία εμπιστοσύνη και ευημερία, ιδίως μέσω έργων περιφερειακής συνεργασίας· τονίζει τον ρόλο της Τουρκίας στη Μέση Ανατολή· καλεί την Επιτροπή να ενισχύσει τη συνεργασία της με την τουρκική κυβέρνηση όσον αφορά την πολιτική της ΕΕ έναντι των περιοχών αυτών· |
27. |
υπενθυμίζει στην Επιτροπή το αίτημά του να εκπονηθεί μια συνέχεια της μελέτης αντικ τύπου που υποβλήθηκε το 2004 και ζητεί να του διαβιβασθεί το σχετικό έγγραφο εντός του 2007· |
28. |
αναθέτει στον Πρόεδρό του να διαβιβάσει το παρόν ψήφισμα στο Συμβούλιο, στην Επιτροπή, στις κυβερνήσεις και τα κοινοβούλια των κρατών μελών καθώς και στην κυβέρνηση και το κοινοβούλιο της Τουρκίας. |
(1) ΕΕ C 226 E της 15.9.2005, σ. 189.
(2) ΕΕ C 227 E της 21.9.2006, σ. 163.
(3) ΕΕ C 306 E της 15.12.2006, σ. 284.
(4) ΕΕ C 291 E της 30.11.2006, σ. 402.
(5) Κείμενα που εγκρίθηκαν, P6_TA(2006)0568.
(6) ΕΕ L 22 της 26.1.2006, σ. 34.
(7) ΕΕ L 210 της 31.7.2006, σ. 82.
(8) Οδηγία αριθ. 2000/60/ΕΚ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου της 23ης Οκτωβρίου 2000 για τη θέσπιση πλαισίου κοινοτικής δράσης στον τομέα της πολιτικής των υδάτων (ΕΕ L 327 της 22.12.2000, σ. 1).
Πέμπτη, 25 Οκτωβρίου 2007
16.10.2008 |
EL |
Επίσημη Εφημερίδα της Ευρωπαϊκής Ένωσης |
CE 263/457 |
ΣΥΝΟΠΤΙΚΑ ΠΡΑΚΤΙΚΑ
(2008/C 263 E/04)
ΔΙΕΞΑΓΩΓΗ ΤΗΣ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗΣ
ΠΡΟΕΔΡΙΑ: Diana WALLIS
Αντιπρόεδρος
1. Έναρξη της συνεδρίασης
Η συνεδρίαση αρχίζει στις 10 π.μ.
2. Δραστηριότητες του Ευρωπαίου Διαμεσολαβητή (2006) (συζήτηση)
Έκθεση σχετικά με την ετήσια έκθεση δραστηριοτήτων του Ευρωπαίου Διαμεσολαβητή κατά το 2006 [2007/2131(INI)] — Επιτροπή Αναφορών.
Εισηγήτρια: Luciana Sbarbati (A6-0301/2007)
Παρεμβαίνει ο Νικηφόρος Διαμαντούρος (Διαμεσολαβητής).
Η Luciana Sbarbati παρουσιάζει την έκθεσή της.
Παρεμβαίνει η Margot Wallström (Αντιπρόεδρος της Επιτροπής)
Παρεμβαίνουν οι Μανώλης Μαυρομμάτης, εξ ονόματος της Ομάδας PPE-DE, Alexandra Dobolyi, εξ ονόματος της Ομάδας PSE, Anneli Jäätteenmäki, εξ ονόματος της Ομάδας ALDE, Mieczysław Edmund Janowski, εξ ονόματος της Ομάδας UEN, Margrete Auken, εξ ονόματος της Ομάδας Verts/ALE, Δημήτριος Παπαδημούλης, εξ ονόματος της Ομάδας GUE/NGL, Luca Romagnoli, εξ ονόματος της Ομάδας ITS, Robert Atkins, Μαρία Ματσούκα, Μάριος Ματσάκης, Ryszard Czarnecki, Eva-Britt Svensson, Μαρία Παναγιωτοπούλου-Κασσιώτου, Proinsias De Rossa, Leopold Józef Rutowicz, Mairead McGuinness, Inés Ayala Sender, Simon Busuttil, Lidia Joanna Geringer de Oedenberg, Roberta Alma Anastase, Andrzej Jan Szejna, Νικηφόρος Διαμαντούρος και Margot Wallström.
Η συζήτηση περατώνεται.
Ψηφοφορία: σημείο 7.16 των Συνοπτικών Πρακτικών της 25.10.2007.
(Η συνεδρίαση διακόπτεται στις 11.20 π.μ. εν αναμονή της ώρας των ψηφοφοριών και επαναλαμβάνεται στις 11.30 π.μ.)
ΠΡΟΕΔΡΙΑ: Hans-Gert PÖTTERING
Πρόεδρος
3. Σήμανση προέλευσης των προϊόντων (γραπτή δήλωση)
Η δήλωση αριθ. 75/2007 που κατέθεσαν οι βουλευτές Joseph Daul, Enrique Barón Crespo, Graham Watson, Heide Rühle και Eugenijus Maldeikis σχετικά με τη σήμανση προέλευσης των προϊόντων συγκέντρωσε τις υπογραφές της πλειοψηφίας των μελών που απαρτίζουν το Σώμα και επομένως, σύμφωνα με το άρθρο 116, παράγραφος 4, του Κανονισμού, θα διαβιβασθεί στους αποδέκτες της και θα δημοσιευθεί, με μνεία των ονομάτων των προσυπογραφόντων, στα Κείμενα που Εγκρίθηκαν της συνεδρίασης της 11.12.2007.
4. Δήλωση της Προεδρίας
Ο Πρόεδρος προβαίνει στην ακόλουθη δήλωση:
Η Διάσκεψη των Προέδρων έλαβε ομόφωνα μια απόφαση, την οποία σας ανακοινώνω, απευθυνόμενος κυρίως στο Συμβούλιο.
Κατά τη διάρκεια των συζητήσεων επί της προτάσεως της Επιτροπής σχετικά με την τροποποίηση του κανονισμού για τη χρηματοδότηση των ευρωπαϊκών πολιτικών κομμάτων, η επιτροπή των μόνιμων αντιπροσώπων αποφάσισε κατά τη χθεσινή ημέρα να χωρίσει την πρόταση της Επιτροπής και να αποφανθεί για τις απαραίτητες τροποποιήσεις του δημοσιονομικού κανονισμού σε μια ξεχωριστή νομική πράξη, και δη στηριζόμενη στη νομική βάση η οποία ισχύει για τις τροποποιήσεις του δημοσιονομικού κανονισμού.
Αυτό θα σήμαινε, ότι σημαντικές πτυχές της νομοθετικής διαδικασίας συναπόφασης του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου θα αφαιρεθούν και ότι η Επιτροπή —ενάντια στην πεποίθησή της— θα έπρεπε να υποβάλει μια νέα πρόταση, ενώ επί πλέον θα έπρεπε να προβεί σε σχετικά διαβουλεύσεις με το Ελεγκτικό Συνέδριο.
Το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο καλεί το Συμβούλιο να επανεξετάσει αυτή τη διαδικασία. Οι προταθείσες από την Επιτροπή τροποποιήσεις του κανονισμού για τα κόμματα είναι απαραίτητες για να αντιμετωπιστούν οι εμφανισθείσες πρακτικές δυσκολίες κατά την εφαρμογή του. Θα διευκόλυναν επί πλέον την περαιτέρω ενίσχυση και ανάπτυξη πολιτικών ιδρυμάτων σε Ευρωπαϊκό επίπεδο τα οποία προσφέρουν σημαντική συμβολή στη διαμόρφωση της πολιτικής γνώμης. Για το λόγο αυτό είναι απαραίτητο ο προταθείς κανονισμός να τεθεί γρήγορα σε ισχύ.
Η Επιτροπή Συνταγματικών Θεμάτων ενέκρινε στις 22 Οκτωβρίου μια έκθεση, η οποία αναδεικνύει την προθυμία για συμβιβασμό με το Συμβούλιο, ώστε να διευκολύνει μια ταχεία έγκριση του εν λόγω κανονισμού.
Ο πραγματοποιηθείς διαχωρισμός από τους μόνιμους αντιπροσώπους της νομικής πράξεως αντιμετωπίζει αρνητικά όλες αυτές τις προσπάθειες. Δεν είναι από νομικής πλευράς αναγκαίος, θέτει υπό αμφισβήτηση το δικαίωμα πρωτοβουλίας της Επιτροπής, περιορίζει τα δικαιώματα του Κοινοβουλίου και προκαλεί τον κίνδυνο σημαντικής καθυστέρησης.
Εξ ονόματος της Διάσκεψης των Προέδρων, καλώ το Συμβούλιο να διορθώσει σε υπουργικό επίπεδο την απόφαση των μόνιμων αντιπροσώπων.
Παρεμβαίνουν οι Jo Leinen, πρόεδρος της επιτροπής AFCO, και Margot Wallström (Αντιπρόεδρος της Επιτροπής).
5. Βραβείο Ζαχάρωφ2007 (αναγγελία του βραβευθέντος)
Ο Πρόεδρος ανακοινώνει ότι, κατά τη σημερινή της συνεδρίαση, η Διάσκεψη των Προέδρων αποφάσισε ομόφωνα να απονείμει στον σουδανό δικηγόρο για τα ανθρώπινα δικαιώματα Salih Mahmoud Osman το βραβείο Ζαχάρωφ 2007.
Η απονομή του Βραβείου θα λάβει χώρα την Τρίτη 11 Δεκεμβρίου στο Στρασβούργο.
*
* *
Ο Πρόεδρος ανακοινώνει επίσης ότι η Διάσκεψη των Προέδρων αποφάσισε ομόφωνα να τιμήσει τη μνήμη της ρωσίδας δημοσιογράφου Anna Politkovskaya κατά την προσεχή της συνεδρίαση.
6. Υποδοχή
Ο Πρόεδρος καλωσορίζει, εξ ονόματος του Σώματος, αντιπροσωπεία του Majlisi Oli της Δημοκρατίας του Τατζικιστάν, υπό τον Makhkamboy Azimovich Makhmudov, που λαμβάνει θέση στο θεωρείο των επισήμων.
7. Ώρα των ψηφοφοριών
Τα λεπτομερή αποτελέσματα των ψηφοφοριών (τροπολογίες, χωριστές ψηφοφορίες, ψηφοφορίες κατά τμήματα, ...) εμφαίνονται στο Παράρτημα «Αποτελέσματα ψηφοφοριών» που επισυνάπτεται στα Συνοπτικά Πρακτικά.
7.1. Σχέδιο του γενικού προϋπολογισμού της Ευρωπαϊκής Ένωσης — Οικονομικό έτος 2008 (ψηφοφορία)
— |
Σχέδια τροπολογιών και προτάσεων τροποποίησης όσον αφορά τις πιστώσεις του τμήματος ΙΙΙ του σχεδίου γενικού προϋπολογισμού για το 2008, σχετικά με την Επιτροπή |
— |
Σχέδια τροπολογιών στα τμήματα I, II, IV, V, VI, VII, VIII, IX του σχεδίου γενικού προϋπολογισμού για το οικονομικό έτος 2008 σχετικά με το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο, το Συμβούλιο, το Δικαστήριο, το Ελεγκτικό Συνέδριο, την Οικονομική και Κοινωνική Επιτροπή, την Επιτροπή των Περιφερειών, τον Ευρωπαίο Διαμεσολαβητή και τον Ευρωπαίο Επόπτη Προστασίας Δεδομένων |
(Απαιτείται ειδική πλειοψηφία για τα σχέδια τροπολογιών που αφορούν τις μη υποχρεωτικές δαπάνες· απαιτείται απλή πλειοψηφία για τις προτάσεις τροποποίησης που αφορούν τις υποχρεωτικές δαπάνες)
Τα σχέδια τροπολογιών και οι προτάσεις τροποποίησης που εγκρίθηκαν εμφαίνονται στο παράρτημα στα «Κείμενα που Εγκρίθηκαν».
(Λεπτομέρειες της ψηφοφορίας: Παράρτημα «Αποτελέσματα ψηφοφοριών», σημείο 1)
Παρεμβάσεις:
— |
πριν την ψηφοφορία ο Kyösti Virrankoski (εισηγητής) αναφέρει προσαρμογές τεχνικής φύσεως στις τροπολογίες 990, 24, 989 και 1043, καθώς και στην αιτιολόγηση της τροπολογίας 1133. Διευκρινίζει εξάλλου ότι η αιτιολόγηση στην τροπολογία 634 δεν ισχύει για τις τροπολογίες 1018, 934, 938 και 940. Συνιστά επίσης την απόρριψη της τροπολογίας 752 υπέρ της τροπολογίας 610, τη μεταφορά του αποθεματικού της τροπολογίας 752 στην τροπολογία 610, και την απόρριψη της τροπολογίας 1044 υπέρ της τροπολογίας 32· |
— |
κατά τη διάρκεια της ψηφοφορίας ο Kyösti Virrankoski συνιστά να τεθεί σε ψηφοφορία η αιτιολόγηση της τροπολογίας 822 και επιφέρει διευκρινίσεις όσον αφορά το αποθεματικό στις τροπολογίες 938 και 1043· ζητεί η ψηφοφορία στην τροπολογία 610 να πραγματοποιηθεί πριν από αυτή της τροπολογίας 752· παρεμβαίνει επίσης για τις τροπολογίες 753 και 990· |
— |
Véronique De Keyser και Christopher Heaton-Harris οι οποίοι σχολιάζουν τις τροπολογίες 231 και 21· |
— |
László Surján ο οποίος αναφέρει ότι αυθεντικό είναι, όσον αφορά την τροπολογία 951, το γερμανικό κείμενο· |
— |
πριν την ψηφοφορία στο τμήμα I (Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο), ο Ville Itälä (εισηγητής) επισημαίνει ορισμένες προσαρμογές τεχνικής φύσεως στις τροπολογίες 1094, 1004 και 1013. |
7.2. Σχέδιο γενικού προϋπολογισμού για το 2008 (Τμήμα ΙΙΙ) (ψηφοφορία)
Έκθεση σχετικά με το σχέδιο γενικού προϋπολογισμού της Ευρωπαϊκής Ένωσης για το οικονομικό έτος 2008, Τμήμα ΙΙΙ — Επιτροπή [C6-0287/2007 — 2007/2019(BUD)] και τη διορθωτική επιστολή αριθ. 1/2008 (13659/2007 — C6-0341/2007) στο σχέδιο γενικού προϋπολογισμού της Ευρωπαϊκής Ένωσης για το οικονομικό έτος 2008 — Επιτροπή Προϋπολογισμών.
Εισηγητής: Kyösti Virrankoski (A6-0397/2007)
(Απαιτείται απλή πλειοψηφία)
(Λεπτομέρειες της ψηφοφορίας: Παράρτημα «Αποτελέσματα ψηφοφοριών», σημείο 2)
ΠΡΟΤΑΣΗ ΨΗΦΙΣΜΑΤΟΣ
Εγκρίνεται (P6_TA(2007)0473)
7.3. Σχέδιο γενικού προϋπολογισμού για το 2008 (τμήματα Ι, ΙΙ, IV, V, VI, VII, VIII, IX) (ψηφοφορία)
Έκθεση σχετικά με το σχέδιο γενικού προϋπολογισμού για το οικονομικό έτος 2008 — Τμήμα Ι, Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο — Τμήμα ΙΙ, Συμβούλιο — Τμήμα IV, Δικαστήριο — Τμήμα V, Ελεγκτικό Συνέδριο — Τμήμα VI, Ευρωπαϊκή Οικονομική και Κοινωνική Επιτροπή — Τμήμα VII, Επιτροπή των Περιφερειών — Τμήμα VIII, Ευρωπαίος Διαμεσολαβητής — Τμήμα ΙΧ, Ευρωπαίος Επόπτης Προστασίας Δεδομένων [C6-0288/2007 — 2007/2019B(BUD)] — Επιτροπή Προϋπολογισμών.
Εισηγητής: Ville Itälä (A6-0394/2007)
(Απαιτείται απλή πλειοψηφία)
(Λεπτομέρειες της ψηφοφορίας: Παράρτημα «Αποτελέσματα ψηφοφοριών», σημείο 3)
ΠΡΟΤΑΣΗ ΨΗΦΙΣΜΑΤΟΣ
Εγκρίνεται (P6_TA(2007)0474)
7.4. Αναγνώριση και εποπτεία ποινών με αναστολή, εναλλακτικών κυρώσεων και καταδίκης υπό όρους * (άρθρο 131 του Κανονισμού) (ψηφοφορία)
Έκθεση σχετικά με την πρωτοβουλία της Ομοσπονδιακής Δημοκρατίας της Γερμανίας και της Γαλλικής Δημοκρατίας ενόψει της απόφασης-πλαισίου του Συμβουλίου σχετικά με την αναγνώριση και την εποπτεία ποινών με αναστολή, εναλλακτικών κυρώσεων και καταδίκης υπό όρους [06480/2007 — C6-0129/2007 — 2007/0807(CNS)] — Επιτροπή Πολιτικών Ελευθεριών, Δικαιοσύνης και Εσωτερικών Υποθέσεων.
Εισηγήτρια: Maria da Assunção Esteves (A6-0356/2007)
(Απαιτείται απλή πλειοψηφία)
(Λεπτομέρειες της ψηφοφορίας: Παράρτημα «Αποτελέσματα ψηφοφοριών», σημείο 4)
ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΑ, ΤΡΟΠΟΛΟΓΙΕΣ και ΣΧΕΔΙΟ ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΟΥ ΨΗΦΙΣΜΑΤΟΣ
Εγκρίνεται με ενιαία ψηφοφορία (P6_TA(2007)0475)
Παρεμβάσεις επί της ψηφοφορίας:
— |
Maria da Assunção Esteves (εισηγήτρια) η οποία παρουσιάζει προφορική τροπολογία στην τροπολογία 2, που κρατείται. |
7.5. Εφαρμογή της αρχής της αμοιβαίας αναγνώρισης σε ποινικές αποφάσεις * (ψηφοφορία)
Έκθεση σχετικά με το σχέδιο απόφασης-πλαισίου του Συμβουλίου όσον αφορά την εφαρμογή της αρχής της αμοιβαίας αναγνώρισης σε ποινικές αποφάσεις οι οποίες επιβάλλουν ποινές στερητικές της ελευθερίας ή μέτρα ασφαλείας στερητικά της ελευθερίας, για το σκοπό της εκτέλεσής τους στην Ευρωπαϊκή Ένωση (επαναλαμβανόμενη διαβούλευση) [09688/2007 — C6-0209/2007 — 2005/0805(CNS)] — Επιτροπή Πολιτικών Ελευθεριών, Δικαιοσύνης και Εσωτερικών Υποθέσεων.
Εισηγητής: Ιωάννης Βαρβιτσιώτης (A6-0362/2007)
(Απαιτείται απλή πλειοψηφία)
(Λεπτομέρειες της ψηφοφορίας: Παράρτημα «Αποτελέσματα ψηφοφοριών», σημείο 5)
ΠΡΟΤΑΣΗ ΑΠΟΦΑΣΗΣ ΤΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ
Εγκρίνεται όπως τροποποιήθηκε (P6_TA(2007)0476)
ΣΧΕΔΙΟ ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΟΥ ΨΗΦΙΣΜΑΤΟΣ
Εγκρίνεται (P6_TA(2007)0476)
7.6. Συμφωνία αλιευτικής σύμπραξης ΕΚ/Μαδαγασκάρης * (ψηφοφορία)
Έκθεση σχετικά με την τροποποιημένη πρόταση κανονισμού του Συμβουλίου για τη σύναψη της συμφωνίας αλιευτικής σύμπραξης μεταξύ της Ευρωπαϊκής Κοινότητας και της Δημοκρατίας της Μαδαγασκάρης [COM(2007)0428 — C6-0064/2007 — 2007/0006(CNS)] — Επιτροπή Αλιείας.
Εισηγήτρια: Margie Sudre (A6-0405/2007)
(Απαιτείται απλή πλειοψηφία)
(Λεπτομέρειες της ψηφοφορίας: Παράρτημα «Αποτελέσματα ψηφοφοριών», σημείο 6)
ΠΡΟΤΑΣΗ ΤΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ
Εγκρίνεται όπως τροποποιήθηκε (P6_TA(2007)0477)
ΣΧΕΔΙΟ ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΟΥ ΨΗΦΙΣΜΑΤΟΣ
Εγκρίνεται (P6_TA(2007)0477)
7.7. Συμφωνία αλιευτικής σύμπραξης ΕΚ/Μοζαμβίκης * (ψηφοφορία)
Έκθεση σχετικά με την πρόταση κανονισμού του Συμβουλίου για τη σύναψη της συμφωνίας αλιευτικής σύμπραξης μεταξύ της Ευρωπαϊκής Κοινότητας και της Δημοκρατίας της Μοζαμβίκης [COM(2007)0472 — C6-0284/2007 — 2007/0170(CNS)] — Επιτροπή Αλιείας.
Εισηγητής: Emanuel Jardim Fernandes (A6-0404/2007)
(Απαιτείται απλή πλειοψηφία)
(Λεπτομέρειες της ψηφοφορίας: Παράρτημα «Αποτελέσματα ψηφοφοριών», σημείο 7)
ΠΡΟΤΑΣΗ ΤΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ
Εγκρίνεται όπως τροποποιήθηκε (P6_TA(2007)0478)
ΣΧΕΔΙΟ ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΟΥ ΨΗΦΙΣΜΑΤΟΣ
Εγκρίνεται (P6_TA(2007)0478)
7.8. Μητρώα επιχειρήσεων για στατιστικούς σκοπούς ***II (ψηφοφορία)
Σύσταση για τη δεύτερη ανάγνωση σχετικά με την κοινή θέση του Συμβουλίου ενόψει της έγκρισης του κανονισμού του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου που αφορά τη θέσπιση κοινού πλαισίου όσον αφορά τα μητρώα επιχειρήσεων για στατιστικούς σκοπούς και την κατάργηση του κανονισμού (ΕΟΚ) αριθ. 2186/93 του Συμβουλίου [07656/5/2007 — C6-0218/2007 — 2005/0032(COD)] — Επιτροπή Οικονομικών και Νομισματικών Θεμάτων.
Εισηγητής: Hans-Peter Martin (A6-0353/2007)
(Απαιτείται ειδική πλειοψηφία)
(Λεπτομέρειες της ψηφοφορίας: Παράρτημα «Αποτελέσματα ψηφοφοριών», σημείο 8)
ΚΟΙΝΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ
Κηρύσσεται εγκριθείσα όπως τροποποιήθηκε (P6_TA(2007)0479)
Παρεμβαίνει ο Hans-Peter Martin (εισηγητής) (Ο Πρόεδρος του αφαιρεί το λόγο, διότι η παρέμβασή του δεν έχει σχέση με την έκθεση).
7.9. Άνοδος των τιμών των τροφίμων, προστασία των καταναλωτών (ψηφοφορία)
Προτάσεις ψηφίσματος B6-0400/2007, B6-0401/2007, B6-0402/2007, B6-0403/2007, B6-0404/2007 και B6-0405/2007
(Απαιτείται απλή πλειοψηφία)
(Λεπτομέρειες της ψηφοφορίας: Παράρτημα «Αποτελέσματα ψηφοφοριών», σημείο 9)
ΠΡΟΤΑΣΗ ΨΗΦΙΣΜΑΤΟΣ RC-B6-0400/2007
(αντικαθιστά τις B6-0400/2007, B6-0401/2007, B6-0403/2007, B6-0404/2007 και B6-0405/2007):
που κατέθεσαν οι βουλευτές:
— |
Joseph Daul, Lutz Goepel, Neil Parish, Struan Stevenson, Esther De Lange, Carmen Fraga Estévez, Esther Herranz García, Elisabeth Jeggle, Mairead McGuinness, James Nicholson και Agnes Schierhuber, εξ ονόματος της Ομάδας PPE-DE, |
— |
Luis Manuel Capoulas Santos, εξ ονόματος της Ομάδας PSE, |
— |
Niels Busk, Kyösti Virrankoski, Martin Schulz, Ona Juknevičienė και Danutė Budreikaitė, εξ ονόματος της Ομάδας ALDE |
— |
Adam Bielan, Sergio Berlato, Janusz Wojciechowski, Gintaras Didžiokas, Andrzej Tomasz Zapałowski, Liam Aylward, Zdzisław Zbigniew Podkański, Ewa Tomaszewska, Zbigniew Krzysztof Kuźmiuk, Ryszard Czarnecki και Mieczysław Edmund Janowski, εξ ονόματος της Ομάδας UEN, |
— |
Friedrich-Wilhelm Graefe zu Baringdorf, εξ ονόματος της Ομάδας Verts/ALE |
Εγκρίνεται (P6_TA(2007)0480)
(Η πρόταση ψηφίσματος B6-0402/2007 καταπίπτει.)
7.10. Ειδικά μέτρα για το Ιράκ το 2007 (ψηφοφορία)
Πρόταση ψηφίσματος που κατατέθηκε σύμφωνα με το άρθρο 81 του κανονισμού, από την Επιτροπή Ανάπτυξης, επί του σχεδίου απόφασης της Επιτροπής για τη θέσπιση ειδικών μέτρων για το Ιράκ το 2007 (B6-0422/2007)
(Απαιτείται απλή πλειοψηφία)
(Λεπτομέρειες της ψηφοφορίας: Παράρτημα «Αποτελέσματα ψηφοφοριών», σημείο 10)
ΠΡΟΤΑΣΗ ΨΗΦΙΣΜΑΤΟΣ
Εγκρίνεται (P6_TA(2007)0481)
7.11. Οι σχέσεις μεταξύ της Ευρωπαϊκής Ένωσης και της Σερβίας (ψηφοφορία)
Έκθεση η οποία περιέχει πρόταση σύστασης του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου προς το Συμβούλιο σχετικά με τις σχέσεις μεταξύ Ευρωπαϊκής Ένωσης και Σερβίας [2007/2126(INI)] — Επιτροπή Εξωτερικών Υποθέσεων.
Εισηγητής: Jelko Kacin (A6-0325/2007)
(Απαιτείται απλή πλειοψηφία)
(Λεπτομέρειες της ψηφοφορίας: Παράρτημα «Αποτελέσματα ψηφοφοριών», σημείο 11)
ΠΡΟΤΑΣΗ ΣΥΣΤΑΣΗΣ
Εγκρίνεται (P6_TA(2007)0482)
Παρεμβάσεις επί της ψηφοφορίας:
— |
Doris Pack επί της ψηφοφορίας στην τροπολογία 8. |
— |
Jelko Kacin (εισηγητής) ο οποίος προτείνει προφορική τροπολογία στην τροπολογία 29, η οποία κρατείται. |
*
* *
Παρεμβαίνει ο Gerard Batten ο οποίος θεωρεί ότι υπάρχει ανισότητα στην μεταχείριση όσον αφορά τους βουλευτές, επειδή ο Πρόεδρος αφαίρεσε το λόγο από τον Hans-Peter Martin σήμερα το πρωί, ενώ όπως αναφέρει, ο Martin Schulz μπόρεσε να παρέμβει επί μακρόν κατά τη χθεσινή συνεδρίαση (Ο Πρόεδρος του απαντά ότι διευθύνει την ψηφοφορία σύμφωνα με τις διατάξεις του κανονισμού).
7.12. Η πρόοδος στις σχέσεις μεταξύ της Ευρωπαϊκής Ένωσης και της Αφρικής (ψηφοφορία)
Έκθεση σχετικά με την πρόοδο στις σχέσεις μεταξύ της Ευρωπαϊκής Ένωσης και της Αφρικής [2007/2002(INI)] — Επιτροπή Ανάπτυξης.
Εισηγήτρια: Maria Martens (A6-0375/2007)
(Απαιτείται απλή πλειοψηφία)
(Λεπτομέρειες της ψηφοφορίας: Παράρτημα «Αποτελέσματα ψηφοφοριών», σημείο 12)
ΠΡΟΤΑΣΗ ΨΗΦΙΣΜΑΤΟΣ
Εγκρίνεται (P6_TA(2007)0483)
Παρεμβάσεις επί της ψηφοφορίας:
— |
Ο Alain Hutchinson προτείνει προφορική τροπολογία στην τροπολογία 1, η οποία κρατείται. |
7.13. Διεθνής συνθήκη για την απαγόρευση των πυρομαχικών διασποράς (ψηφοφορία)
Πρόταση ψηφίσματος B6-0429/2007
(Απαιτείται απλή πλειοψηφία)
(Λεπτομέρειες της ψηφοφορίας: Παράρτημα «Αποτελέσματα ψηφοφοριών», σημείο 13)
ΠΡΟΤΑΣΗ ΨΗΦΙΣΜΑΤΟΣ
Εγκρίνεται (P6_TA(2007)0484)
7.14. Παραγωγή οπίου στο Αφγανιστάν για ιατρικούς σκοπούς (ψηφοφορία)
Έκθεση σχετικά με πρόταση σύστασης του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου προς το Συμβούλιο όσον αφορά την παραγωγή οπίου στο Αφγανιστάν για ιατρικούς σκοπούς [2007/2125(INI)] — Επιτροπή Εξωτερικών Υποθέσεων.
Εισηγητής: Marco Cappato (A6-0341/2007)
(Απαιτείται απλή πλειοψηφία)
(Λεπτομέρειες της ψηφοφορίας: Παράρτημα «Αποτελέσματα ψηφοφοριών», σημείο 14)
ΠΡΟΤΑΣΗ ΣΥΣΤΑΣΗΣ
Εγκρίνεται (P6_TA(2007)0485)
Παρεμβάσεις επί της ψηφοφορίας:
— |
José Ignacio Salafranca Sánchez-Neyra ο οποίος επισημαίνει ένα λάθος στην ισπανική απόδοση της παραγράφου 1, στοιχείο β) σημειώνοντας ότι το κείμενο στην αγγλική γλώσσα είναι το αυθεντικό (Ο Πρόεδρος του απαντά ότι το θέμα θα εξετασθεί)· |
— |
Marco Cappato (εισηγητής) ο οποίος προτείνει προφορικές τροπολογίες στις τροπολογίες 4 και 5, οι οποίες κρατούνται. |
7.15. Βελτίωση της αποτελεσματικότητας της εκτέλεσης των δικαστικών αποφάσεων στην Ευρωπαϊκή Ένωση: η κατάσχεση τραπεζικών λογαριασμών (Πράσινο Βιβλίο) (ψηφοφορία)
Έκθεση σχετικά με την Πράσινη Βίβλο για τη βελτίωση της αποτελεσματικότητας της εκτέλεσης των δικαστικών αποφάσεων στην Ευρωπαϊκή Ένωση: H κατάσχεση τραπεζικών λογαριασμών [2007/2026(INI)] — Επιτροπή Νομικών Θεμάτων.
Εισηγητής: Kurt Lechner (A6-0371/2007)
(Απαιτείται απλή πλειοψηφία)
(Λεπτομέρειες της ψηφοφορίας: Παράρτημα «Αποτελέσματα ψηφοφοριών», σημείο 15)
ΠΡΟΤΑΣΗ ΨΗΦΙΣΜΑΤΟΣ
Εγκρίνεται (P6_TA(2007)0486)
7.16. Δραστηριότητες του Ευρωπαίου Διαμεσολαβητή (2006) (ψηφοφορία)
Έκθεση σχετικά με την ετήσια έκθεση δραστηριοτήτων του Ευρωπαίου Διαμεσολαβητή κατά το 2006 [2007/2131(INI)] — Επιτροπή Αναφορών.
Εισηγήτρια: Luciana Sbarbati (A6-0301/2007)
(Απαιτείται απλή πλειοψηφία)
(Λεπτομέρειες της ψηφοφορίας: Παράρτημα «Αποτελέσματα ψηφοφοριών», σημείο 16)
ΠΡΟΤΑΣΗ ΨΗΦΙΣΜΑΤΟΣ
Εγκρίνεται (P6_TA(2007)0487)
ΠΡΟΕΔΡΙΑ: Mario MAURO
Αντιπρόεδρος
8. Αιτιολογήσεις ψήφου
Γραπτές αιτιολογήσεις ψήφου:
Οι γραπτές αιτιολογήσεις ψήφου, σύμφωνα με το άρθρο 163, παράγραφος 3, του Κανονισμού, καταχωρίζονται στα Πλήρη Πρακτικά της παρούσας συνεδρίασης.
Προφορικές αιτιολογήσεις ψήφου:
— |
Έκθεση Kyösti Virrankoski — A6-0397/2007: Gyula Hegyi, Laima Liucija Andrikienė |
— |
Έκθεση Ville Itälä — A6-0394/2007: Kathy Sinnott |
— |
Έκθεση Maria Martens — A6-0375/2007: Frank Vanhecke |
— |
Έκθεση Marco Cappato — A6-0341/2007: Ryszard Czarnecki, Carlo Fatuzzo |
9. Διορθώσεις και προθέσεις ψήφου
Οι διορθώσεις και προθέσεις ψήφου αναφέρονται στην ιστοθέση «Séance en direct», «Résultats des votes (appels nominaux)/Results of votes (roll-call votes)» και στην τυπωμένη έκδοση του παραρτήματος «Αποτελέσματα ψηφοφοριών με ονομαστική κλήση».
Η ηλεκτρονική έκδοση στο Europarl θα ενημερώνεται τακτικά για χρονικό διάστημα κατ' ανώτατο όριο δύο εβδομάδων μετά την ημέρα της ψηφοφορίας.
Μετά την εκπνοή της εν λόγω προθεσμίας, ο κατάλογος των διορθώσεων και προθέσεων ψήφου θα κλείσει προκειμένου να μεταφραστεί και να δημοσιευθεί στην Επίσημη Εφημερίδα.
(Η συνεδρίαση διακόπτεται στις 1 μ.μ. και επαναλαμβάνεται στις 3 μ.μ.)
ΠΡΟΕΔΡΙΑ: Gérard ONESTA
Αντιπρόεδρος
10. Ανακοίνωση κοινών θέσεων του Συμβουλίου
Ο Πρόεδρος ανακοινώνει, βάσει του άρθρου 57, παράγραφος 1, του Κανονισμού ότι έλαβε εκ μέρους του Συμβουλίου τις ακόλουθες κοινές θέσεις, καθώς και τους λόγους που το οδήγησαν να τις εγκρίνει, μαζί με τη θέση της Επιτροπής σχετικά με:
— |
Κοινή θέση η οποία υιοθετήθηκε από το Συμβούλιο στις 15 Οκτωβρίου 2007 ενόψει της έκδοσης της οδηγίας του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου για την τροποποίηση της οδηγίας 89/552/EΟΚ για τον συντονισμό ορισμένων νομοθετικών, κανονιστικών και διοικητικών διατάξεων των κρατών μελών σχετικά με την άσκηση τηλεοπτικών δραστηριοτήτων (10076/6/2007 — C6-0352/2007 — 2005/0260(COD))
|
— |
Κοινή θέση η οποία καθορίσθηκε από το Συμβούλιο της 15ης Οκτωβρίου 2007 για την έκδοση του κανονισμού του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου για κοινούς κανόνες στον τομέα της πολιτικής αεροπορίας και για την ίδρυση Ευρωπαϊκού Οργανισμού Ασφαλείας της Αεροπορίας, και για την κατάργηση της οδηγίας 91/670/ΕΟΚ του Συμβουλίου, του κανονισμού (ΕΚ) αριθ. 1592/2002 και της οδηγίας 2004/36/ΕΚ (10537/3/2007 — C6-0353/2007 — 2005/0228(COD))
|
— |
Κοινή θέση η οποία υιοθετήθηκε από το Συμβούλιο στις 15 Οκτωβρίου 2007 ενόψει της έκδοσης του κανονισμού του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου για τη θέσπιση του Κοινοτικού Τελωνειακού Κώδικα (Εκσυγχρονισμένος Τελωνειακός Κώδικας) (11272/6/2007 — C6-0354/2007 — 2005/0246(COD))
|
Η προθεσμία τριών μηνών που διαθέτει το Σώμα για να αποφανθεί αρχίζει συνεπώς από αύριο, 26.10.2007.
11. Έγκριση των Συνοπτικών Πρακτικών της προηγούμενης συνεδρίασης
Τα Συνοπτικά Πρακτικά της προηγούμενης συνεδρίασης εγκρίνονται.
12. Εταιρικό δίκαιο (συζήτηση)
Δήλωση της Επιτροπής: Εταιρικό δίκαιο
Η Benita Ferrero-Waldner (Μέλος της Επιτροπής) προβαίνει στη δήλωση.
Παρεμβαίνουν οι Klaus-Heiner Lehne, εξ ονόματος της Ομάδας PPE-DE, Manuel Medina Ortega, εξ ονόματος της Ομάδας PSE, και Benita Ferrero-Waldner.
Πρόταση ψηφίσματος που κατατέθηκε σύμφωνα με το άρθρο 103, παράγραφος 2, του Κανονισμού, για την περάτωση της συζήτησης:
— |
Giuseppe Gargani, εξ ονόματος της Επιτροπής JURI, σχετικά με την ευρωπαϊκή ιδιωτική εταιρία και σχετικά με τη δέκατη τέταρτη οδηγία περί εταιρικού δικαίου όσον αφορά τη μεταφορά της έδρας της εταιρίας (B6-0399/2007) |
Η συζήτηση περατώνεται.
Ψηφοφορία: σημείο 14.4 των Συνοπτικών Πρακτικών της 25.10.2007.
13. Συζήτηση για περιπτώσεις παραβίασης των δικαιωμάτων του ανθρώπου, της δημοκρατίας και των αρχών του κράτους δικαίου (συζήτηση)
(Για τους τίτλους και τους συντάκτες των προτάσεων ψηφίσματος, βλέπε σημείο 5 των Συνοπτικών Πρακτικών της 23.10.2007)
13.1. Ιράν
Προτάσεις ψηφίσματος B6-0406/2007, B6-0407/2007, B6-0410/2007, B6-0412/2007, B6-0418/2007 και B6-0419/2007
Οι Ryszard Czarnecki, Μάριος Ματσάκης, Paulo Casaca, Erik Meijer, Raül Romeva i Rueda και Tadeusz Zwiefka παρουσιάζουν τις προτάσεις ψηφίσματος.
Παρεμβαίνει η Benita Ferrero-Waldner (Μέλος της Επιτροπής).
Η συζήτηση περατώνεται.
Ψηφοφορία: σημείο 14.1 των Συνοπτικών Πρακτικών της 25.10.2007.
13.2. Πακιστάν
Προτάσεις ψηφίσματος B6-0409/2007, B6-0414/2007, B6-0417/2007 και B6-0420/2007
Οι David Martin, Eva-Britt Svensson, Raül Romeva i Rueda και Charles Tannock παρουσιάζουν τις προτάσεις ψηφίσματος.
Παρεμβαίνουν οι Bernd Posselt, εξ ονόματος της Ομάδας PPE-DE, Sarah Ludford, εξ ονόματος της Ομάδας ALDE, Ryszard Czarnecki, εξ ονόματος της Ομάδας UEN, Koenraad Dillen, εξ ονόματος της Ομάδας ITS, Μάριος Ματσάκης και Benita Ferrero-Waldner (Μέλος της Επιτροπής).
Η συζήτηση περατώνεται.
Ψηφοφορία: σημείο 14.2 των Συνοπτικών Πρακτικών της 25.10.2007.
13.3. Σουδάν: δολοφονία στρατιωτών της ειρηνευτικής δύναμης της Αφρικανικής Ένωσης
Προτάσεις ψηφίσματος B6-0408/2007, B6-0411/2007, B6-0413/2007, B6-0415/2007, B6-0416/2007 και B6-0421/2007
Ο Μάριος Ματσάκης παρουσιάζει μια πρόταση ψηφίσματος.
ΠΡΟΕΔΡΙΑ: Martine ROURE
Αντιπρόεδρος
Οι Alain Hutchinson, Tobias Pflüger, Mieczysław Edmund Janowski, Raül Romeva i Rueda και Jürgen Schröder παρουσιάζουν τις άλλες προτάσεις ψηφίσματος.
Παρεμβαίνουν οι José Ribeiro e Castro, εξ ονόματος της Ομάδας PPE-DE, Ana Maria Gomes, εξ ονόματος της Ομάδας PSE, Carl Schlyter, εξ ονόματος της Ομάδας Verts/ALE, Kathy Sinnott, εξ ονόματος της Ομάδας IND/DEM, Koenraad Dillen, εξ ονόματος της Ομάδας ITS, Colm Burke, Lidia Joanna Geringer de Oedenberg και Benita Ferrero-Waldner (Μέλος της Επιτροπής).
Η συζήτηση περατώνεται.
Ψηφοφορία: σημείο 14.3 των Συνοπτικών Πρακτικών της 25.10.2007.
14. Ώρα των ψηφοφοριών
Τα λεπτομερή αποτελέσματα των ψηφοφοριών (τροπολογίες, χωριστές ψηφοφορίες, ψηφοφορίες κατά τμήματα, ...)εμφαίνονται στο Παράρτημα «Αποτελέσματα ψηφοφοριών» που επισυνάπτεται στα Συνοπτικά Πρακτικά.
14.1. Ιράν (ψηφοφορία)
Προτάσεις ψηφίσματος B6-0406/2007, B6-0407/2007, B6-0410/2007, B6-0412/2007, B6-0418/2007 και B6-0419/2007
(Απαιτείται απλή πλειοψηφία)
(Λεπτομέρειες της ψηφοφορίας: Παράρτημα «Αποτελέσματα ψηφοφοριών», σημείο 17)
ΠΡΟΤΑΣΗ ΨΗΦΙΣΜΑΤΟΣ RC-B6-0406/2007
(αντικαθιστά τις B6-406/2007, B6-407/2007, B6-410/2007, B6-0412/2007, B6-0418/2007 και B6-0419/2007):
που κατέθεσαν οι βουλευτές:
— |
Michael Gahler, Charles Tannock, Laima Liucija Andrikienė, Bernd Posselt, Eija-Riitta Korhola και Tadeusz Zwiefka, εξ ονόματος της Ομάδας PPE-DE, |
— |
Pasqualina Napoletano, Christa Prets, Paulo Casaca και Elena Valenciano Martínez-Orozco, εξ ονόματος της Ομάδας PSE |
— |
Frédérique Ries, Marco Cappato, Marco Pannella, Μάριος Ματσάκης και Jean-Marie Cavada, εξ ονόματος της Ομάδας ALDE |
— |
Mieczysław Edmund Janowski, Konrad Szymański, Mogens N.J. Camre, Ryszard Czarnecki και Adam Bielan, εξ ονόματος της Ομάδας UEN |
— |
Angelika Beer, εξ ονόματος της Ομάδας Verts/ALE |
— |
Vittorio Agnoletto, εξ ονόματος της Ομάδας GUE/NGL |
Εγκρίνεται (P6_TA(2007)0488)
Παρεμβάσεις επί της ψηφοφορίας:
— |
Μάριος Ματσάκης ο οποίος προτείνει προφορική τροπολογία στην παράγραφο 15, η οποία κρατείται. |
14.2. Πακιστάν (ψηφοφορία)
Προτάσεις ψηφίσματος B6-0409/2007, B6-0414/2007, B6-0417/2007 και B6-0420/2007
(Απαιτείται απλή πλειοψηφία)
(Λεπτομέρειες της ψηφοφορίας: Παράρτημα «Αποτελέσματα ψηφοφοριών», σημείο 18)
ΠΡΟΤΑΣΗ ΨΗΦΙΣΜΑΤΟΣ RC-B6-0409/2007
(αντικαθιστά τις B6-0409/2007, B6-0414/2007, B6-0417/2007 και B6-0420/2007):
που κατέθεσαν οι βουλευτές:
— |
Charles Tannock και Eija-Riitta Korhola, εξ ονόματος της Ομάδας PPE-DE |
— |
Pasqualina Napoletano και Robert Evans, εξ ονόματος της Ομάδας PSE |
— |
Sarah Ludford και Μάριος Ματσάκης, εξ ονόματος της Ομάδας ALDE |
— |
Jan Tadeusz Masiel, Ryszard Czarnecki και Adam Bielan, εξ ονόματος της Ομάδας UEN |
— |
Jean Lambert, εξ ονόματος της Ομάδας Verts/ALE |
— |
Luisa Morgantini, εξ ονόματος της Ομάδας GUE/NGL |
Εγκρίνεται (P6_TA(2007)0489)
14.3. Σουδάν: δολοφονία στρατιωτών της ειρηνευτικής δύναμης της Αφρικανικής Ένωσης (ψηφοφορία)
Προτάσεις ψηφίσματος B6-0408/2007, B6-0411/2007, B6-0413/2007, B6-0415/2007, B6-0416/2007 και B6-0421/2007
(Απαιτείται απλή πλειοψηφία)
(Λεπτομέρειες της ψηφοφορίας: Παράρτημα «Αποτελέσματα ψηφοφοριών», σημείο 19)
ΠΡΟΤΑΣΗ ΨΗΦΙΣΜΑΤΟΣ RC-B6-0408/2007
(αντικαθιστά τις B6-0408/2007, B6-0411/2007, B6-0413/2007, B6-0415/2007, B6-0416/2007 και B6-0421/2007):
που κατέθεσαν οι βουλευτές:
— |
Jürgen Schröder, José Ribeiro e Castro, Laima Liucija Andrikienė, Colm Burke, Charles Tannock, Eija-Riitta Korhola, Bernd Posselt και Mario Mauro, εξ ονόματος της Ομάδας PPE-DE |
— |
Alain Hutchinson, Josep Borrell Fontelles και Pasqualina Napoletano, εξ ονόματος της Ομάδας PSE |
— |
Thierry Cornillet και Μάριος Ματσάκης, εξ ονόματος της Ομάδας ALDE |
— |
Ryszard Czarnecki και Adam Bielan, εξ ονόματος της Ομάδας UEN |
— |
Frithjof Schmidt, Margrete Auken, Marie-Hélène Aubert, Raül Romeva i Rueda και Angelika Beer, εξ ονόματος της Ομάδας Verts/ALE |
— |
Luisa Morgantini, εξ ονόματος της Ομάδας GUE/NGL |
Εγκρίνεται (P6_TA(2007)0490)
14.4. Εταιρικό δίκαιο (ψηφοφορία)
Πρόταση ψηφίσματος B6-0399/2007
(Απαιτείται απλή πλειοψηφία)
(Λεπτομέρειες της ψηφοφορίας: Παράρτημα «Αποτελέσματα ψηφοφοριών», σημείο 20)
ΠΡΟΤΑΣΗ ΨΗΦΙΣΜΑΤΟΣ
Εγκρίνεται (P6_TA(2007)0491)
15. Διορθώσεις και προθέσεις ψήφου
Οι διορθώσεις και προθέσεις ψήφου αναφέρονται στην ιστοθέση «Séance en direct», «Résultats des votes (appels nominaux)/Results of votes (roll-call votes)» και στην τυπωμένη έκδοση του παραρτήματος «Αποτελέσματα ψηφοφοριών με ονομαστική κλήση».
Η ηλεκτρονική έκδοση στο Europarl θα ενημερώνεται τακτικά για χρονικό διάστημα κατ' ανώτατο όριο δύο εβδομάδων μετά την ημέρα της ψηφοφορίας.
Μετά την εκπνοή της εν λόγω προθεσμίας, ο κατάλογος των διορθώσεων και προθέσεων ψήφου θα κλείσει προκειμένου να μεταφραστεί και να δημοσιευθεί στην Επίσημη Εφημερίδα.
16. Σύνθεση των επιτροπών και των αντιπροσωπειών
Κατόπιν αιτήσεως της Ομάδας PSE, το Σώμα επικυρώνει τους ακόλουθους ορισμούς:
— |
Αντιπροσωπεία στις κοινοβουλευτικές επιτροπές συνεργασίας ΕΕ-Αρμενίας, ΕΕ-Αζερμπαϊτζάν και ΕΕ-Γεωργίας: Μαρία Ματσούκα |
— |
Αντιπροσωπία του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου στην Ευρω-Λατινοαμερικανική Κοινοβουλευτική Συνέλευση: Μαρία Ματσούκα |
— |
Αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με τις χώρες της Νοτιοανατολικής Ευρώπης: Άννυ Ποδηματά |
— |
Αντιπροσωπεία στη μικτή κοινοβουλευτική επιτροπή ΕΕ-Πρώην Γιουγκοσλαβικής Δημοκρατίας της Μακεδονίας: Άννυ Ποδηματά αντί Μαρίας Ματσούκα |
— |
Αντιπροσωπεία στην Ευρωμεσογειακή Κοινοβουλευτική Συνέλευση: Κώστας Μποτόπουλος |
— |
Αντιπροσωπεία στη Μικτή Κοινοβουλευτική Επιτροπή ΕΕ-Τουρκίας: Μαρία-Ελένη Κοππά. |
17. Προθεσμία για την κατάθεση (Διάσκεψη Κορυφής ΕΕ-Ρωσίας)
Διάσκεψη Κορυφής ΕΕ-Ρωσίας (σημείο 12 των Συνοπτικών Πρακτικών της 23.10.2007 και σημείο 5 των Συνοπτικών Πρακτικών της 24.10.2007)
Οι προθεσμίες κατάθεσης παρατάθηκαν ως ακολούθως:
— |
προτάσεις ψηφίσματος: Τετάρτη 07.11.2007 στις 6 μ.μ. |
— |
τροπολογίες και κοινή πρόταση ψηφίσματος: Δευτέρα 12.11.2007 στις 7 μ.μ. |
Ψηφοφορία: σημείο 3.22 των Συνοπτικών Πρακτικών της 14.11.2007.
18. Κατάθεση εγγράφων
Κατατέθηκαν τα ακόλουθα έγγραφα
1) |
από το Συμβούλιο και την Επιτροπή:
|
19. Γραπτές δηλώσεις καταχωριζόμενες στο πρωτόκολλο (άρθρο 116 του Κανονισμού)
Αριθμός των υπογραφών που συγκεντρώθηκαν για τις γραπτές δηλώσεις που καταχωρίζονται στο πρωτόκολλο (άρθρο 116, παράγραφος 3, του Κανονισμού):
Αριθ. εγγράφου |
Συντάκτης/συντάκτρια |
Υπογραφές |
60/2007 |
Riccardo Ventre |
4 |
61/2007 |
Sándor Kónya-Hamar, Atilla Béla Ladislau Kelemen, Károly Ferenc Szabó |
172 |
62/2007 |
Roberta Angelilli, Cristiana Muscardini, Anna Záborská |
96 |
63/2007 |
Andreas Mölzer |
20 |
64/2007 |
Μαρία Παναγιωτοπούλου-Κασσιώτου, Richard Howitt, Kathy Sinnott, Roberta Angelilli, Anna Záborská |
433 |
65/2007 |
Mario Borghezio |
51 |
66/2007 |
Arlene McCarthy, Gérard Onesta, Georgs Andrejevs |
59 |
67/2007 |
Justas Vincas Paleckis, Roberta Alma Anastase, Marco Cappato, Hélène Flautre, Luisa Morgantini |
103 |
68/2007 |
Dimitar Stoyanov, Desislav Chukolov, Slavi Binev |
25 |
69/2007 |
Andreas Mölzer |
11 |
70/2007 |
Bogusław Rogalski |
27 |
71/2007 |
Alyn Smith, Jill Evans, Mairead McGuinness, James Nicholson, Neil Parish |
43 |
72/2007 |
Miguel Angel Martínez Martínez, Catherine Guy-Quint, Linda McAvan, Richard Corbett, Erika Mann |
123 |
73/2007 |
Robert Evans, Glenis Willmott, Gabriela Creţu, David Martin |
32 |
74/2007 |
Cristian Dumitrescu, Daciana Octavia Sârbu, Alexandru Athanasiu, Dan Mihalache, Radu Podgorean |
34 |
75/2007 |
Joseph Daul, Enrique Barón Crespo, Graham Watson, Heide Rühle, Eugenijus Maldeikis |
413 |
76/2007 |
Giusto Catania |
27 |
77/2007 |
Sharon Bowles, Glenys Kinnock |
154 |
78/2007 |
Nils Lundgren, Hélène Goudin |
31 |
79/2007 |
Tadeusz Zwiefka |
26 |
80/2007 |
Frank Vanhecke, Philip Claeys, Koenraad Dillen |
11 |
81/2007 |
Hanna Foltyn-Kubicka, Marcin Libicki, Czesław Adam Siekierski |
69 |
82/2007 |
Oldřich Vlasák |
37 |
83/2007 |
Irena Belohorská, Sergej Kozlík, Peter Baco |
38 |
84/2007 |
Daniel Strož |
16 |
85/2007 |
Horia-Victor Toma, Daciana Octavia Sârbu, Adina-Ioana Vălean, Tiberiu Bărbuleţiu |
35 |
86/2007 |
Jim Allister, Neil Parish, Mairead McGuinness, James Nicholson, Ville Itälä |
47 |
87/2007 |
Adriana Poli Bortone |
9 |
88/2007 |
Caroline Lucas, Gyula Hegyi, Janusz Wojciechowski, Harlem Désir, Hélène Flautre |
42 |
89/2007 |
Frank Vanhecke, Philip Claeys, Koenraad Dillen |
9 |
90/2007 |
Mary Honeyball, Proinsias De Rossa, Bill Newton Dunn |
33 |
91/2007 |
Milan Cabrnoch |
19 |
92/2007 |
Bogusław Rogalski, Andrzej Tomasz Zapałowski, Dariusz Maciej Grabowski, Witold Tomczak |
6 |
93/2007 |
Csaba Sándor Tabajdi, István Szent-Iványi, Péter Olajos, Mikel Irujo Amezaga, Kristian Vigenin |
11 |
20. Διαβίβαση των κειμένων που εγκρίθηκαν κατά τη σημερινή συνεδρίαση
Σύμφωνα με το άρθρο 172, παράγραφος 2, του Κανονισμού, τα Συνοπτικά Πρακτικά θα υποβληθούν προς έγκριση στο Σώμα στην αρχή της επόμενης συνεδρίασης.
Με τη σύμφωνη γνώμη του Σώματος, τα κείμενα που εγκρίθηκαν θα διαβιβασθούν ήδη από σήμερα στους αποδέκτες τους.
21. Χρονοδιάγραμμα των προσεχών συνεδριάσεων
Οι επόμενες συνεδριάσεις θα διεξαχθούν από τις 12.11.2007 έως τις 15.11.2007.
22. Διακοπή της συνόδου
Διακόπτεται η σύνοδος του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου.
Ο Πρόεδρος κηρύσσει τη λήξη της συνεδρίασης στις 4.35 μ.μ.
Harald Rømer
Γενικός Γραμματέας
Hans-Gert Pöttering
Πρόεδρος
ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΑΡΟΝΤΩΝ
Υπέγραψαν:
Agnoletto, Aita, Albertini, Allister, Alvaro, Anastase, Andrejevs, Andrikienė, Angelakas, Angelilli, Arif, Ashworth, Athanasiu, Atkins, Attard-Montalto, Attwooll, Aubert, Audy, Auken, Ayala Sender, Aylward, Ayuso, Baco, Badia i Cutchet, Baeva, Barón Crespo, Barsi-Pataky, Batten, Battilocchio, Bauer, Beaupuy, Beazley, Becsey, Belder, Belet, Belohorská, Bennahmias, Beňová, Berend, Berman, Bielan, Birutis, Blokland, Bobošíková, Böge, Bösch, Bono, Booth, Borghezio, Borrell Fontelles, Bossi, Botopoulos, Bourzai, Bowis, Bowles, Bozkurt, Bradbourn, Braghetto, Brejc, Brepoels, Breyer, Březina, Brie, Brok, Budreikaitė, Buitenweg, Bulfon, Bullmann, Van den Burg, Burke, Buruiană-Aprodu, Bushill-Matthews, Busk, Buşoi, Busquin, Busuttil, Buzek, Calabuig Rull, Callanan, Camre, Capoulas Santos, Cappato, Carlotti, Carnero González, Casa, Casaca, Casini, Caspary, Castex, Castiglione, Catania, Cavada, Cercas, Chatzimarkakis, Chichester, Chmielewski, Chruszcz, Ciornei, Claeys, Clark, Coelho, Cohn-Bendit, Corbett, Corbey, Corda, Cornillet, Coşea, Cottigny, Cramer, Crowley, Marek Aleksander Czarnecki, Ryszard Czarnecki, Daul, De Blasio, de Brún, Degutis, Dehaene, De Keyser, Demetriou, Deprez, De Rossa, De Sarnez, Descamps, Désir, Deß, Deva, De Veyrac, De Vits, Díaz de Mera García Consuegra, Dičkutė, Didžiokas, Dillen, Dîncu, Dobolyi, Douay, Dover, Doyle, Duchoň, Dührkop Dührkop, Duff, Duka-Zólyomi, Dumitrescu, Ebner, Ehler, Ek, El Khadraoui, Elles, Esteves, Ettl, Robert Evans, Färm, Fajmon, Falbr, Fatuzzo, Fava, Fazakas, Ferber, Fernandes, Fernández Martín, Ferrari, Anne Ferreira, Elisa Ferreira, Figueiredo, Flasarová, Flautre, Florenz, Foltyn-Kubicka, Fontaine, Fourtou, França, Frassoni, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Ganţ, Garcés Ramón, García-Margallo y Marfil, García Pérez, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gebhardt, Gentvilas, Georgiou, Geremek, Geringer de Oedenberg, Gewalt, Gibault, Gierek, Giertych, Glante, Glattfelder, Goebbels, Goepel, Golik, Gollnisch, Gomes, Gomolka, Gottardi, Goudin, Grabowska, Grabowski, Graefe zu Baringdorf, Gräßle, de Grandes Pascual, Grech, Griesbeck, de Groen-Kouwenhoven, Groote, Grosch, Grossetête, Guardans Cambó, Guellec, Guerreiro, Guy-Quint, Gyürk, Hänsch, Hall, Hammerstein, Hamon, Handzlik, Hannan, Harbour, Harkin, Harms, Hasse Ferreira, Hassi, Haug, Heaton-Harris, Hegyi, Hellvig, Helmer, Henin, Hennicot-Schoepges, Herczog, Herranz García, Herrero-Tejedor, Hieronymi, Higgins, Holm, Honeyball, Hoppenstedt, Horáček, Howitt, Hudacký, Hughes, Hutchinson, Iacob-Ridzi, in 't Veld, Iotova, Irujo Amezaga, Isler Béguin, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jacobs, Jäätteenmäki, Jałowiecki, Janowski, Járóka, Jarzembowski, Jeggle, Jensen, Jöns, Jørgensen, Jonckheer, Jordan Cizelj, Juknevičienė, Kacin, Kaczmarek, Kallenbach, Kamall, Karas, Kasoulides, Kaufmann, Kauppi, Tunne Kelam, Kindermann, Kirilov, Klamt, Klaß, Klich, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Koppa, Korhola, Koterec, Krahmer, Krasts, Kratsa-Tsagaropoulou, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kristovskis, Krupa, Kuc, Kudrycka, Kuhne, Kułakowski, Kusstatscher, Kuźmiuk, Lagendijk, Lamassoure, Lambert, Lambrinidis, Lambsdorff, Landsbergis, Lang, De Lange, Langen, Laperrouze, Lauk, Lax, Lechner, Le Foll, Lefrançois, Lehne, Lehtinen, Leichtfried, Leinen, Jean-Marie Le Pen, Marine Le Pen, Le Rachinel, Lévai, Lewandowski, Liberadzki, Lichtenberger, Liese, Liotard, Lipietz, López-Istúriz White, Losco, Louis, Lucas, Ludford, Lulling, Lundgren, Lynne, Lyubcheva, Maaten, McAvan, McCarthy, McGuinness, Madeira, Maldeikis, Manders, Maňka, Erika Mann, Thomas Mann, Marinescu, Markov, Martens, David Martin, Hans-Peter Martin, Martinez, Martínez Martínez, Masiel, Maštálka, Mathieu, Mato Adrover, Matsakis, Matsis, Matsouka, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Medina Ortega, Meijer, Miguélez Ramos, Mihăescu, Mihalache, Mikolášik, Millán Mon, Mladenov, Mohácsi, Moreno Sánchez, Morgantini, Morillon, Morin, Morţun, Mulder, Musotto, Myller, Napoletano, Nassauer, Nattrass, Navarro, Neris, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Nicholson, Nicholson of Winterbourne, Niebler, van Nistelrooij, Novak, Occhetto, Öger, Olajos, Olbrycht, Ó Neachtain, Onesta, Onyszkiewicz, Oomen-Ruijten, Ortuondo Larrea, Őry, Oviir, Paasilinna, Pack, Pafilis, Pahor, Paleckis, Panayotopoulos-Cassiotou, Panayotov, Panzeri, Papadimoulis, Paparizov, Papastamkos, Parish, Paşcu, Patriciello, Patrie, Peillon, Pęk, Petre, Pflüger, Piecyk, Pieper, Pīks, Pinheiro, Pinior, Piotrowski, Piskorski, Pittella, Pleštinská, Podgorean, Podkański, Pöttering, Pohjamo, Poignant, Polfer, Pomés Ruiz, Popeangă, Posselt, Prets, Pribetich, Vittorio Prodi, Protasiewicz, Purvis, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Raeva, Ransdorf, Rapkay, Rasmussen, Remek, Reul, Ribeiro e Castro, Riera Madurell, Ries, Riis-Jørgensen, Rocard, Roithová, Romagnoli, Romeva i Rueda, Rosati, Roszkowski, Rothe, Rouček, Roure, Rudi Ubeda, Rübig, Rühle, Rutowicz, Saïfi, Sakalas, Saks, Salafranca Sánchez-Neyra, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Sartori, Saryusz-Wolski, Sbarbati, Schaldemose, Scheele, Schenardi, Schierhuber, Schinas, Schlyter, Frithjof Schmidt, Olle Schmidt, Schöpflin, Jürgen Schröder, Schroedter, Schuth, Schwab, Seeber, Segelström, Seppänen, Şerbu, Siekierski, Simpson, Sinnott, Siwiec, Skinner, Škottová, Sommer, Søndergaard, Sonik, Sornosa Martínez, Spautz, Speroni, Staes, Stănescu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Šťastný, Stauner, Stavreva, Sterckx, Stevenson, Stihler, Stockmann, Strejček, Stubb, Sturdy, Sudre, Surján, Svensson, Swoboda, Szájer, Szejna, Szent-Iványi, Szymański, Tabajdi, Tannock, Tarand, Tatarella, Thomsen, Thyssen, Ţîrle, Titley, Toia, Toma, Tomaszewska, Tomczak, Toubon, Trautmann, Triantaphyllides, Trüpel, Turmes, Uca, Ulmer, Urutchev, Vaidere, Vakalis, Vălean, Vanhecke, Van Hecke, Van Lancker, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Vatanen, Vaugrenard, Ventre, Veraldi, Vergnaud, Vernola, Vidal-Quadras, Vigenin, Virrankoski, Vlasák, Voggenhuber, Wallis, Walter, Watson, Henri Weber, Manfred Weber, Weiler, Weisgerber, Wieland, Wiersma, Willmott, von Wogau, Wohlin, Bernard Wojciechowski, Janusz Wojciechowski, Wortmann-Kool, Wurtz, Yáñez-Barnuevo García, Záborská, Zahradil, Zaleski, Zapałowski, Zatloukal, Ždanoka, Zdravkova, Zieleniec, Zīle, Zimmer, Zingaretti, Zvěřina, Zwiefka
ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ I
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΨΗΦΟΦΟΡΙΩΝ
Επεξήγηση των συντομογραφιών και συμβόλων
+ |
εγκρίνεται |
- |
απορρίπτεται |
↓ |
καταπίπτει |
A |
αποσύρεται |
OK (..., ..., ...) |
ψηφοφορία με ονομαστική κλήση (ψήφοι υπέρ, ψήφοι κατά, αποχές) |
ΗΨ (..., ..., ...) |
ηλεκτρονική ψηφοφορία (ψήφοι υπέρ, ψήφοι κατά, αποχές) |
ψ.τμ. |
ψηφοφορία κατά τμήματα |
χ.ψ. |
χωριστή ψηφοφορία |
τροπ. |
τροπολογία |
ΣΤ |
συμβιβαστική τροπολογία |
ΑΤ |
αντίστοιχο τμήμα |
Δ |
τροπολογία που διαγράφει |
= |
ταυτόσημες τροπολογίες |
παρ. |
παράγραφος |
άρθρο |
άρθρο |
Αιτ. σκ. |
αιτιολογική σκέψη |
ΠΨ |
προτάσεις ψηφίσματος |
ΚΠΨ |
κοινή πρόταση ψηφίσματος |
ΜΨ |
μυστική ψηφοφορία |
1. Σχέδιο του γενικού προϋπολογισμού της Ευρωπαϊκής Ένωσης — Οικονομικό έτος 2008
Θέση του προϋπολογισμού |
Τροπ. αριθ. |
Σύνολο |
ΟΚ, ΗΨ, ψ.τμ. |
Ψηφοφορία |
Ψηφοφορίες με ΟΚ/ΗΨ — παρατηρήσεις |
Δήλωση του εισηγητή με ΟΚ: 512 υπέρ, 18 κατά, 14 αποχές — εγκρίνεται (1) |
|||||
Τίτλος 1α |
|||||
01 02 04 |
38 |
σύνολο 1 |
|
+ |
|
01 04 02 |
1026 |
σύνολο 1 |
|
||
01 04 04 |
911 |
σύνολο 1 |
|
||
01 04 05 |
441 |
σύνολο 1 |
|
||
01 04 11 |
871 |
σύνολο 1 |
|
||
02 01 04 01 |
702 |
σύνολο 1 |
|
||
02 02 02 01 |
443 |
σύνολο 1 |
|
||
02 02 02 02 |
444 |
σύνολο 1 |
|
||
02 02 03 04 |
857 |
σύνολο 1 |
|
+ |
|
02 02 08 |
872 |
σύνολο 1 |
|
||
02 02 02 |
873 |
σύνολο 1 |
|
||
02 03 01 |
417 |
σύνολο 1 |
|
||
02 03 03 01 |
1027 |
σύνολο 1 |
|
||
02 03 04 |
706 |
σύνολο 1 |
|
||
02 04 01 01 |
447 |
σύνολο 1 |
|
||
02 04 01 02 |
448 |
σύνολο 1 |
|
||
02 04 04 01 |
707 |
σύνολο 1 |
|
||
02 04 04 02 |
637 |
σύνολο 1 |
|
||
04 01 04 08 |
208 |
σύνολο 1 |
|
||
04 01 04 10 |
209 |
σύνολο 1 |
|
||
04 03 03 01 |
218 |
σύνολο 1 |
|
||
04 03 03 02 |
219 |
σύνολο 1 |
|
||
04 03 03 03 |
220 |
σύνολο 1 |
|
||
04 03 04 |
221 |
σύνολο 1 |
|
||
04 03 05 |
222 |
σύνολο 1 |
|
||
04 03 07 |
224 |
σύνολο 1 |
|
||
04 04 01 01 |
225 |
σύνολο 1 |
|
||
04 04 01 02 |
226 |
σύνολο 1 |
|
||
04 04 01 03 |
227 |
σύνολο 1 |
|
||
04 04 01 04 |
228 |
σύνολο 1 |
|
||
04 04 01 05 |
229 |
σύνολο 1 |
|
||
04 04 01 06 |
230 |
σύνολο 1 |
|
||
04 04 01 07 |
874 |
σύνολο 1 |
|
||
04 04 02 01 |
1029 |
σύνολο 1 |
|
||
04 04 03 01 |
1030 |
σύνολο 1 |
|
||
04 04 04 02 |
1031 |
σύνολο 1 |
|
||
04 04 06 |
234 |
σύνολο 1 |
|
||
04 04 07 |
235 |
σύνολο 1 |
|
||
04 04 10 |
237 |
σύνολο 1 |
|
||
04 04 11 |
875 |
σύνολο 1 |
|
||
06 01 04 02 |
141 |
σύνολο 1 |
|
||
06 01 04 03 |
717 |
σύνολο 1 |
|
||
06 01 04 04 |
142 |
σύνολο 1 |
|
||
06 01 04 09 |
718 |
σύνολο 1 |
|
+ |
|
06 01 04 11 |
877 |
σύνολο 1 |
|
||
06 02 01 01 |
1032 |
σύνολο 1 |
|
||
06 02 03 |
147 |
σύνολο 1 |
|
||
06 02 04 01 |
918 |
σύνολο 1 |
|
||
06 02 04 02 |
149 |
σύνολο 1 |
|
||
06 02 06 |
919 |
σύνολο 1 |
|
||
06 02 08 01 |
1034 |
σύνολο 1 |
|
||
06 02 10 |
921 |
σύνολο 1 |
|
||
920 |
σύνολο 1 |
|
|||
06 03 03 |
922 |
σύνολο 1 |
|
||
06 03 04 |
923 |
σύνολο 1 |
|
||
06 04 01 |
456 |
σύνολο 1 |
|
||
06 04 05 |
457 |
σύνολο 1 |
|
||
06 04 06 |
924 |
σύνολο 1 |
|
||
06 06 01 |
925 |
σύνολο 1 |
|
||
06 06 02 |
160 |
σύνολο 1 |
|
||
06 07 01 |
161 |
σύνολο 1 |
|
||
06 07 02 01 |
879 |
σύνολο 1 |
|
||
08 04 01 |
929 |
σύνολο 1 |
|
||
08 05 01 |
930 |
σύνολο 1 |
|
||
08 06 01 |
931 |
σύνολο 1 |
|
||
08 11 01 |
933 |
σύνολο 1 |
|
||
08 20 02 |
483 |
σύνολο 1 |
|
||
08 21 01 |
484 |
σύνολο 1 |
|
||
08 22 02 01 |
485 |
σύνολο 1 |
|
||
08 22 02 02 |
486 |
σύνολο 1 |
|
||
09 01 04 01 |
2 |
σύνολο 1 |
|
||
09 02 01 |
3 |
σύνολο 1 |
|
||
09 02 02 |
96 |
σύνολο 1 |
|
||
09 02 03 01 |
1035 |
σύνολο 1 |
|
||
09 03 02 |
6 |
σύνολο 1 |
|
||
09 03 03 |
885 |
σύνολο 1 |
|
|
αντικαθίσταται από την 1138 |
09 03 04 02 |
494 |
σύνολο 1 |
|
|
|
09 04 01 |
1124 |
σύνολο 1 |
|
||
09 04 03 01 |
496 |
σύνολο 1 |
|
+ |
|
09 05 01 |
498 |
σύνολο 1 |
|
||
10 02 01 |
500 |
σύνολο 1 |
|
||
10 03 01 |
501 |
σύνολο 1 |
|
||
10 04 01 01 |
502 |
σύνολο 1 |
|
||
12 02 01 |
1037 |
σύνολο 1 |
|
||
12 02 02 |
379 |
σύνολο 1 |
|
||
14 01 04 02 |
383 |
σύνολο 1 |
|
||
14 02 01 |
384 |
σύνολο 1 |
|
||
14 04 01 |
385 |
σύνολο 1 |
|
||
14 04 02 |
386 |
σύνολο 1 |
|
||
14 05 01 |
745 |
σύνολο 1 |
|
||
14 05 02 |
46 |
σύνολο 1 |
|
||
14 05 03 |
47 |
σύνολο 1 |
|
||
15 01 04 14 |
14 |
σύνολο 1 |
|
||
15 01 04 22 |
15 |
σύνολο 1 |
|
||
15 02 09 |
17 |
σύνολο 1 |
|
||
15 02 11 |
1025 |
σύνολο 1 |
|
|
αντικαθίσταται από την 1145 |
15 02 23 |
1019 |
σύνολο 1 |
|
|
|
15 02 25 01 |
1041 |
σύνολο 1 |
|
||
15 02 30 |
1131 |
σύνολο 1 |
|
||
24 02 03 |
774 |
σύνολο 1 |
|
||
26 02 01 |
787 |
σύνολο 1 |
|
||
26 03 01 01 |
788 |
σύνολο 1 |
|
||
29 01 04 01 |
798 |
σύνολο 1 |
|
||
29 02 01 |
49 |
σύνολο 1 |
|
||
29 02 03 |
50 |
σύνολο 1 |
|
||
29 02 04 |
799 |
σύνολο 1 |
|
||
Μέρος Γ-3-11-1 |
1054 |
σύνολο 1 |
|
||
02 02 01 |
139 |
|
χ.ψ. |
- |
|
15 02 11 |
649 |
|
χ.ψ. |
- |
|
02 02 01 |
1130 |
|
ψ.τμ. |
|
αντικαθίσταται από την 1134 |
1 |
+ |
|
|||
2 |
+ |
|
|||
583 |
|
|
Α |
αντικαθίσταται από την 1134 |
|
04 03 05 01 |
223 |
|
|
- |
|
04 04 03 02 |
231 |
|
ψ.τμ. |
|
αντικαθίσταται από την 1135 |
1/ΟΚ |
- |
264, 301, 3 |
|||
2 |
+ |
|
|||
3 |
- |
|
|||
06 02 02 01 |
1033 |
|
|
+ |
|
145 |
|
|
Α |
|
|
06 02 02 02 |
146 |
|
|
Α |
|
06 04 09 |
878 |
|
|
+ |
αντικαθίσταται από την 1136 |
822 |
|
|
+ |
αντικαθίσταται από την 1136 |
|
07 04 05 |
884 |
|
ΟΚ |
+ |
508, 54, 7 |
08 02 01 |
1003 |
|
|
+ |
|
601 |
|
ΟΚ |
- |
257, 286, 26 |
|
08 03 01 |
928 |
|
ψ.τμ. |
|
|
1 |
+ |
|
|||
2/ΗΨ |
+ |
402, 160, 6 |
|||
3 |
+ |
|
|||
08 09 01 |
996 |
|
χ.ψ. |
+ |
αντικαθίσταται από την 1137 |
08 10 01 |
932 |
|
|
+ |
|
645 |
|
ΗΨ |
- |
309, 218, 19 |
|
08 20 01 |
482 |
|
|
+ |
|
602 |
|
|
↓ |
|
|
15 02 02 05 |
1018 |
|
ψ.τμ. |
|
αντικαθίσταται από την 1144 |
1 |
+ |
|
|||
2 |
+ |
|
|||
15 02 22 |
937 |
|
ΟΚ |
+ |
541, 31, 3 |
15 02 23 |
747 |
|
|
Α |
|
15 02 30 |
21 |
|
ΟΚ |
- |
162, 394, 19 |
Μέρος Γ-3-11-6 |
164 |
|
|
Α |
|
Τίτλος 1β |
|||||
04 01 04 01 |
914 |
σύνολο 2 |
|
+ |
|
04 02 01 |
915 |
σύνολο 2 |
|
||
04 02 08 |
213 |
σύνολο 2 |
|
||
04 02 17 |
1028 |
σύνολο 2 |
|
||
13 01 04 03 |
1017 |
σύνολο 2 |
|
||
13 03 01 |
936 |
σύνολο 2 |
|
||
13 03 06 |
407 |
σύνολο 2 |
|
||
13 03 13 |
409 |
σύνολο 2 |
|
+ |
|
13 03 16 |
1038 |
σύνολο 2 |
|
||
13 03 18 |
1039 |
σύνολο 2 |
|
||
13 04 02 |
1040 |
σύνολο 2 |
|
||
13 01 04 01 |
935 |
|
ψ.τμ. |
|
αντικαθίσταται από την 1143 |
1 |
+ |
|
|||
2 |
+ |
|
|||
3/ΗΨ |
- |
345, 207, 9 |
|||
Τίτλος 2 |
|||||
05 01 04 04 |
916 |
σύνολο 3 |
|
+ |
|
05 01 04 08 |
712 |
σύνολο 3 |
|
||
05 01 04 09 |
876 |
σύνολο 3 |
|
||
05 02 01 02 |
245 |
σύνολο 3 |
|
||
05 02 01 03 |
246 |
σύνολο 3 |
|
||
05 02 03 |
247 |
σύνολο 3 |
|
||
05 02 05 08 |
250 |
σύνολο 3 |
|
||
05 02 06 05 |
251 |
σύνολο 3 |
|
||
05 02 07 01 |
252 |
σύνολο 3 |
|
||
05 02 08 07 |
255 |
σύνολο 3 |
|
||
05 02 08 08 |
256 |
σύνολο 3 |
|
||
05 02 08 10 |
258 |
σύνολο 3 |
|
||
05 02 08 11 |
259 |
σύνολο 3 |
|
||
05 02 08 12 |
260 |
σύνολο 3 |
|
||
05 02 09 01 |
261 |
σύνολο 3 |
|
||
05 02 09 02 |
262 |
σύνολο 3 |
|
||
05 02 09 04 |
264 |
σύνολο 3 |
|
||
05 02 09 06 |
266 |
σύνολο 3 |
|
||
05 02 10 01 |
268 |
σύνολο 3 |
|
||
05 02 10 02 |
269 |
σύνολο 3 |
|
||
05 02 11 01 |
270 |
σύνολο 3 |
|
||
05 02 11 05 |
272 |
σύνολο 3 |
|
||
05 02 12 04 |
274 |
σύνολο 3 |
|
||
05 02 12 05 |
275 |
σύνολο 3 |
|
||
05 02 12 06 |
276 |
σύνολο 3 |
|
||
05 02 12 08 |
277 |
σύνολο 3 |
|
||
05 02 12 09 |
917 |
σύνολο 3 |
|
||
05 02 12 99 |
279 |
σύνολο 3 |
|
||
05 02 13 01 |
280 |
σύνολο 3 |
|
+ |
|
05 02 13 03 |
281 |
σύνολο 3 |
|
||
05 02 13 04 |
282 |
σύνολο 3 |
|
||
05 02 15 01 |
283 |
σύνολο 3 |
|
||
05 02 15 04 |
284 |
σύνολο 3 |
|
||
05 02 15 05 |
285 |
σύνολο 3 |
|
||
05 02 15 06 |
286 |
σύνολο 3 |
|
||
05 07 01 06 |
291 |
σύνολο 3 |
|
||
05 08 06 |
1129 |
σύνολο 3 |
|
||
07 03 07 |
926 |
σύνολο 3 |
|
||
07 03 09 01 |
927 |
σύνολο 3 |
|
||
07 03 12 |
882 |
σύνολο 3 |
|
||
881 |
|
||||
11 02 03 01 |
52 |
σύνολο 3 |
|
||
11 07 01 |
54 |
σύνολο 3 |
|
||
11 08 01 |
55 |
σύνολο 3 |
|
||
11 08 05 01 |
1036 |
σύνολο 3 |
|
||
11 09 01 |
57 |
σύνολο 3 |
|
||
11 09 02 |
887 |
σύνολο 3 |
|
||
15 04 49 |
891 |
σύνολο 3 |
|
||
17 01 04 05 |
297 |
σύνολο 3 |
|
||
17 01 04 06 |
896 |
σύνολο 3 |
|
||
17 03 13 |
897 |
σύνολο 3 |
|
||
17 04 02 01 |
941 |
σύνολο 3 |
|
||
17 04 03 03 |
898 |
σύνολο 3 |
|
||
17 04 04 01 |
305 |
σύνολο 3 |
|
||
17 04 05 |
435 |
σύνολο 3 |
|
||
05 02 01 01 |
244 |
|
|
+ |
|
585 |
|
|
↓ |
|
|
05 02 04 01 |
248 |
|
|
+ |
|
859 |
|
|
↓ |
|
|
05 02 05 01 |
249 |
|
ΟΚ |
+ |
463, 106, 7 |
05 02 08 03 |
253 |
|
ΟΚ |
+ |
514, 53, 6 |
05 02 08 06 |
254 |
|
ΟΚ |
+ |
474, 98, 4 |
05 02 08 09 |
257 |
|
ΟΚ |
+ |
470, 99, 4 |
05 02 09 03 |
263 |
|
ΟΚ |
+ |
458, 98, 11 |
400 |
|
|
↓ |
|
|
05 02 09 05 |
265 |
|
ΟΚ |
+ |
458, 101, 11 |
05 02 09 07 |
267 |
|
ΟΚ |
+ |
534, 28, 12 |
05 02 11 04 |
271 |
|
ΟΚ |
+ |
508, 57, 6 |
05 02 12 01 |
273 |
|
ΟΚ |
+ |
501, 64, 4 |
05 03 02 08 |
591 |
|
ΟΚ |
- |
136, 419, 21 |
05 03 02 22 |
401 = 592 = |
|
ΟΚ |
- |
224, 287, 47 |
05 03 02 27 |
593 |
|
ΟΚ |
- |
248, 292, 17 |
05 04 05 01 |
595 |
|
|
- |
|
287 |
|
|
- |
|
|
07 03 12 |
642 |
|
|
+ |
|
17 03 02 |
312 |
|
|
+ |
|
402 |
|
|
↓ |
|
|
Τίτλος 3α |
|||||
18 02 01 |
63 |
σύνολο 4 |
|
+ |
|
18 02 04 01 |
66 |
σύνολο 4 |
|
||
18 02 04 02 |
67 |
σύνολο 4 |
|
||
18 02 05 |
997 |
σύνολο 4 |
|
||
18 03 01 |
69 |
σύνολο 4 |
|
||
18 03 05 |
70 |
σύνολο 4 |
|
||
18 03 09 |
71 |
σύνολο 4 |
|
||
18 03 10 |
72 |
σύνολο 4 |
|
||
18 03 12 |
73 |
σύνολο 4 |
|
||
18 04 05 03 |
1048 |
σύνολο 4 |
|
||
18 04 06 |
76 |
σύνολο 4 |
|
||
18 04 08 |
77 |
σύνολο 4 |
|
||
18 04 09 |
78 |
σύνολο 4 |
|
||
18 05 02 |
1049 |
σύνολο 4 |
|
||
18 05 03 |
79 |
σύνολο 4 |
|
||
18 05 05 01 |
1050 |
σύνολο 4 |
|
||
18 05 09 |
994 |
σύνολο 4 |
|
||
18 06 04 01 |
1051 |
σύνολο 4 |
|
||
18 06 07 01 |
899 |
σύνολο 4 |
|
||
18 07 01 01 |
1052 |
σύνολο 4 |
|
||
18 08 01 |
88 |
σύνολο 4 |
|
||
18 02 03 01 |
1133 |
|
ψ.τμ. |
|
|
1 |
+ |
|
|||
2/ΟΚ |
+ |
489, 82, 9 |
|||
18 04 07 |
98 |
|
|
+ |
|
758 |
|
|
↓ |
|
|
Μέρος Γ-3-11-22 |
91 |
|
|
- |
|
Τίτλος 3β |
|||||
04 04 09 |
236 |
σύνολο 5 |
|
+ |
|
07 04 01 |
988 |
σύνολο 5 |
|
||
07 04 04 |
883 |
σύνολο 5 |
|
||
15 04 44 |
22 |
σύνολο 5 |
|
||
15 04 45 |
889 |
σύνολο 5 |
|
||
15 04 47 |
1020 |
σύνολο 5 |
|
||
15 04 48 |
890 |
σύνολο 5 |
|
||
15 06 08 |
892 |
σύνολο 5 |
|
||
15 06 10 |
893 |
σύνολο 5 |
|
||
16 03 05 |
894 |
σύνολο 5 |
|
||
16 03 06 |
895 |
σύνολο 5 |
|
||
16 04 02 |
991 |
σύνολο 5 |
|
||
17 01 04 30 |
1045 |
σύνολο 5 |
|
||
17 02 03 |
390 |
σύνολο 5 |
|
||
17 03 03 01 |
1046 |
σύνολο 5 |
|
||
17 03 06 |
992 |
σύνολο 5 |
|
||
17 03 07 01 |
1047 |
σύνολο 5 |
|
||
Μέρος Γ-3-14-2 |
1055 |
σύνολο 5 |
|
||
04 04 11 |
238 |
|
|
- |
|
09 06 01 |
934 |
|
ψ.τμ. |
|
αντικαθίσταται από την 1140 |
1 |
+ |
|
|||
2/ΗΨ |
- |
368, 168, 21 |
|||
15 05 55 |
938 |
|
|
|
καλύπτεται από τη δήλωση του εισηγητή, αντικαθίσταται από την 1146 |
24 |
|
|
|
καλύπτεται από τη δήλωση του εισηγητή, αντικαθίσταται από την 1146 |
|
15 06 06 |
1043 |
|
|
|
καλύπτεται από τη δήλωση του εισηγητή, αντικαθίσταται από την 1147 |
25 |
|
|
|
καλύπτεται από τη δήλωση του εισηγητή, αντικαθίσταται από την 1147 |
|
15 06 66 |
27 |
|
|
Α |
|
16 02 02 |
610 |
|
|
+ |
|
752 |
|
ΗΨ |
- |
262, 302, 11 |
|
16 02 03 |
1044 |
|
|
- |
|
32 |
|
|
+ |
|
|
16 03 02 |
989 |
|
|
|
καλύπτεται από τη δήλωση του εισηγητή, αντικαθίσταται από την 1148 |
753 |
|
|
|
καλύπτεται από τη δήλωση του εισηγητή, αντικαθίσταται από την 1148 |
|
16 03 04 |
990 |
|
|
|
καλύπτεται από τη δήλωση του εισηγητή, αντικαθίσταται από την 1149 |
60 |
|
|
Α |
αντικαθίσταται από την 1149 |
|
33 |
|
|
|
καλύπτεται από τη δήλωση του εισηγητή, αντικαθίσταται από την 1149 |
|
17 02 02 |
940 |
|
ψ.τμ. |
|
αντικαθίσταται από την 1150 |
1 |
+ |
|
|||
2/ΗΨ |
- |
383, 183, 6 |
|||
Τίτλος 4 |
|||||
05 05 02 |
290 |
σύνολο 6 |
|
+ |
|
07 01 04 05 |
880 |
σύνολο 6 |
|
||
09 06 01 01 |
886 |
σύνολο 6 |
|
||
13 05 02 |
414 |
σύνολο 6 |
|
||
15 02 27 01 |
1042 |
σύνολο 6 |
|
||
19 01 04 01 |
664 |
σύνολο 6 |
|
||
19 02 01 |
1009 |
σύνολο 6 |
|
||
19 03 |
328 |
σύνολο 6 |
|
||
19 03 01 |
944 |
σύνολο 6 |
|
||
19 04 01 01 |
946 |
σύνολο 6 |
|
||
19 04 02 |
761 |
σύνολο 6 |
|
||
19 06 01 01 |
103 |
σύνολο 6 |
|
+ |
|
19 06 01 04 |
104 |
σύνολο 6 |
|
||
19 06 02 03 |
947 |
σύνολο 6 |
|
||
19 08 01 02 |
949 |
σύνολο 6 |
|
||
19 08 01 04 |
900 |
σύνολο 6 |
|
||
19 08 01 04 |
901 |
σύνολο 6 |
|
||
19 08 02 |
1126 |
σύνολο 6 |
|
||
19 08 04 |
951 |
σύνολο 6 |
|
||
19 09 02 |
902 |
σύνολο 6 |
|
||
19 10 |
110 |
σύνολο 6 |
|
||
19 10 01 |
953 |
σύνολο 6 |
|
||
19 10 01 03 |
903 |
σύνολο 6 |
|
||
19 10 01 04 |
904 |
σύνολο 6 |
|
||
19 10 01 05 |
905 |
σύνολο 6 |
|
||
19 11 01 |
118 |
σύνολο 6 |
|
||
19 11 02 |
1132 |
σύνολο 6 |
|
||
19 11 03 |
351 |
σύνολο 6 |
|
||
20 02 01 |
120 |
σύνολο 6 |
|
||
20 02 03 |
396 |
σύνολο 6 |
|
||
21 |
1127 |
σύνολο 6 |
|
||
21 04 05 |
906 |
σύνολο 6 |
|
||
21 04 06 |
907 |
σύνολο 6 |
|
||
21 05 01 01 |
957 |
σύνολο 6 |
|
||
21 05 01 02 |
958 |
σύνολο 6 |
|
||
21 05 01 03 |
126 |
σύνολο 6 |
|
||
21 05 01 04 |
959 |
σύνολο 6 |
|
||
21 05 01 05 |
128 |
σύνολο 6 |
|
||
21 06 02 |
130 |
σύνολο 6 |
|
||
21 06 03 |
1011 |
σύνολο 6 |
|
||
21 08 02 |
132 |
σύνολο 6 |
|
||
22 02 03 |
364 |
σύνολο 6 |
|
||
22 02 05 |
365 |
σύνολο 6 |
|
||
22 02 05 02 |
134 |
|
χ.ψ. |
|
αντικαθίσταται από την 1158 |
22 02 05 03 |
367 |
σύνολο 6 |
|
+ |
|
22 02 07 02 |
370 |
σύνολο 6 |
|
||
22 02 07 03 |
371 |
σύνολο 6 |
|
||
22 02 08 |
908 |
σύνολο 6 |
|
||
22 04 01 |
372 |
σύνολο 6 |
|
||
22 03 01 |
962 |
σύνολο 6 |
|
||
22 02 04 |
909 |
σύνολο 6 |
|
||
22 02 05 |
910 |
σύνολο 6 |
|
||
40 02 42 |
1053 |
σύνολο 6 |
|
||
19 03 07 |
945 |
|
ΟΚ |
+ |
514, 30, 16 |
19 04 01 |
1125 |
|
|
+ |
|
665 |
|
|
- |
|
|
19 08 01 01 |
948 |
|
|
+ |
|
666 |
|
|
- |
|
|
19 08 01 03 |
950 |
|
|
+ |
|
669 |
|
|
- |
|
|
19 09 01 |
952 |
|
|
+ |
|
670 |
|
|
- |
|
|
19 10 01 01 |
954 |
|
|
+ |
|
671 |
|
|
- |
|
|
19 10 02 |
1010 |
|
|
+ |
|
672 |
|
|
- |
|
|
19 10 03 |
955 |
|
|
+ |
|
673 |
|
|
- |
|
|
22 02 01 |
960 |
|
|
+ |
αντικαθίσταται από την 1157 |
674 |
|
ΟΚ |
+ |
470, 104, 7 αντικαθίσταται από την 1157 |
|
22 02 05 07 |
436 |
|
χ.ψ. |
+ |
|
22 02 07 01 |
961 |
|
|
+ |
|
Τίτλος 5 |
|||||
XX 01 02 01 |
687 |
σύνολο 7 |
|
+ |
|
XX 01 02 11 04 |
995 |
σύνολο 7 |
|
||
03 01 01 |
913 |
σύνολο 7 |
|
||
03 01 04 |
987 |
σύνολο 7 |
|
||
06 01 06 |
1122 |
σύνολο 7 |
|
||
15 06 07 |
656 |
σύνολο 7 |
|
||
16 04 04 |
939 |
σύνολο 7 |
|
||
19 01 01 01 |
942 |
σύνολο 7 |
|
||
19 01 02 02 |
943 |
σύνολο 7 |
|
+ |
|
21 01 02 02 |
956 |
σύνολο 7 |
|
||
25 01 06 02 |
963 |
σύνολο 7 |
|
||
26 01 09 01 |
781 |
σύνολο 7 |
|
||
26 01 20 |
782 |
σύνολο 7 |
|
||
26 01 21 |
783 |
σύνολο 7 |
|
||
26 01 22 01 |
964 |
σύνολο 7 |
|
||
26 01 22 03 |
678 |
σύνολο 7 |
|
||
26 01 22 04 |
679 |
σύνολο 7 |
|
||
26 01 23 01 |
786 |
σύνολο 7 |
|
||
26 01 23 03 |
680 |
σύνολο 7 |
|
||
26 01 23 04 |
681 |
σύνολο 7 |
|
||
26 01 51 01 |
682 |
σύνολο 7 |
|
||
31 01 09 |
438 |
σύνολο 7 |
|
||
A2 01 01 |
1012 |
σύνολο 7 |
|
||
A3 01 01 |
1021 |
σύνολο 7 |
|
||
A4 01 01 |
1022 |
σύνολο 7 |
|
||
A4 02 01 |
684 |
σύνολο 7 |
|
||
A4 10 01 |
685 |
σύνολο 7 |
|
||
A5 01 02 01 |
1023 |
σύνολο 7 |
|
||
A6 01 01 |
965 |
σύνολο 7 |
|
||
A7 01 02 01 |
1024 |
σύνολο 7 |
|
||
Μέρος Γ-3-3 |
966 |
σύνολο 7 |
|
||
XX 01 01 01 |
967 |
|
ΟΚ |
+ |
545, 21, 10 |
XX 01 01 02 01 |
1123 |
|
χ.ψ. |
+ |
|
XX 01 02 11 |
623 |
|
ΗΨ |
- |
233, 336, 4 |
546 |
|
|
- |
|
|
XX 01 02 11 03 |
624 |
|
ΟΚ |
- |
295, 279, 6 |
04 01 01 |
204 |
|
|
↓ |
|
04 01 02 11 |
205 |
|
|
↓ |
|
04 01 03 |
206 |
|
|
↓ |
|
24 01 06 |
437 |
|
|
+ |
|
403 |
|
|
↓ |
|
|
Τμήμα 1 — Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο |
|||||
Δήλωση του εισηγητή: εγκρίνεται (1) |
|||||
12 |
998 |
σύνολο 8 |
|
+ |
|
1204 |
1071 |
σύνολο 8 |
|
||
1220 |
1072 |
σύνολο 8 |
|
||
1400 |
968 |
σύνολο 8 |
|
+ |
|
1402 |
969 |
σύνολο 8 |
|
||
1404 |
970 |
σύνολο 8 |
|
|
αντικαθίσταται από τις 1141, 1165, 1156, 1162 |
1610 |
1080 |
σύνολο 8 |
|
+ |
|
1650 |
1082 |
σύνολο 8 |
|
||
101 |
1004 |
|
χ.ψ. |
+ |
|
104 |
1083 |
|
χ.ψ. |
- |
αντικαθίσταται από την 1142 |
104 |
1084 |
|
χ.ψ. |
- |
|
2000 |
972 |
σύνολο 8 |
|
+ |
αντικαθίσταται από την 1155 |
2007 |
973 |
σύνολο 8 |
|
||
2008 |
974 |
σύνολο 8 |
|
||
2022 |
975 |
σύνολο 8 |
|
||
2024 |
1005 |
σύνολο 8 |
|
||
2026 |
1094 |
σύνολο 8 |
|
||
2100 |
1102 |
σύνολο 8 |
|
||
2102 |
976 |
σύνολο 8 |
|
||
214 |
977 |
σύνολο 8 |
|
||
216 |
978 |
σύνολο 8 |
|
||
230 |
689 |
σύνολο 8 |
|
+ |
αντικαθίσταται από την 1156 |
300 |
1014 |
σύνολο 8 |
|
+ |
|
302 |
1113 |
σύνολο 8 |
|
+ |
αντικαθίσταται από την 1159 |
3042 |
979 |
σύνολο 8 |
|
+ |
|
3047 |
1114 |
|
χ.ψ. |
- |
αντικαθίσταται από την 1160 |
320 |
1115 |
σύνολο 8 |
|
+ |
|
235 |
1108 |
σύνολο 8 |
|
+ |
|
323 |
1117 |
σύνολο 8 |
|
+ |
αντικαθίσταται από τις 1161 + 1165 |
3240 |
1118 |
σύνολο 8 |
|
+ |
|
3241 |
1119 |
σύνολο 8 |
|
+ |
αντικαθίσταται από την 1162 |
3247 |
980 |
σύνολο 8 |
|
+ |
|
3248 |
1016 |
σύνολο 8 |
|
|
|
403 |
981 |
σύνολο 8 |
|
|
|
4220 |
982 |
σύνολο 8 |
|
|
|
S1-12 |
374 |
|
|
- |
|
373 |
|
|
- |
|
|
S1-1004 |
625 |
|
ψ.τμ. |
|
|
1 |
- |
|
|||
2/ΟΚ |
- |
127, 425, 21 |
|||
S1-10 5 |
971 |
|
|
+ |
|
S1-3242 |
1015 |
|
|
+ |
|
36 |
|
ψ.τμ. |
|
|
|
1 |
↓ |
|
|||
2 |
+ |
αντικαθίσταται από την 1163 |
|||
S1-3243 |
690 |
|
|
- |
|
S1-3244 |
1128 |
|
ψ.τμ. |
|
|
1 |
+ |
|
|||
2 |
+ |
|
|||
3 |
- |
|
|||
S1-3245 |
1120 |
|
|
+ |
|
630 |
|
ψ.τμ. |
|
|
|
1/ΗΨ |
- |
327, 230, 6 |
|||
2 |
- |
|
|||
S1-3246 |
1121 |
|
|
- |
|
691 |
|
ψ.τμ. |
|
|
|
1 |
- |
|
|||
2 |
- |
|
|||
Τμήμα 4 — Ευρωπαϊκό Δικαστήριο |
|||||
12 |
1006 |
σύνολο 9 |
|
+ |
|
129 |
1074 |
σύνολο 9 |
|
||
1406 |
1079 |
σύνολο 9 |
|
||
1612 |
1081 |
σύνολο 9 |
|
||
2001 |
1088 |
σύνολο 9 |
|
||
2022 |
1093 |
σύνολο 9 |
|
||
2024 |
1097 |
σύνολο 9 |
|
||
2026 |
1100 |
σύνολο 9 |
|
||
2028 |
1101 |
σύνολο 9 |
|
||
2100 |
1103 |
σύνολο 9 |
|
||
2102 |
1104 |
σύνολο 9 |
|
||
2103 |
1105 |
σύνολο 9 |
|
||
212 |
1106 |
σύνολο 9 |
|
||
272 |
1112 |
σύνολο 9 |
|
||
Τμήμα 5 — Ευρωπαϊκό Ελεγκτικό Συνέδριο |
|||||
12 |
983 |
σύνολο 10 |
|
+ |
|
2007 |
984 |
σύνολο 10 |
|
||
Τμήμα 6 — Ευρωπαϊκή Οικονομική και Κοινωνική Επιτροπή |
|||||
12 |
1062 |
σύνολο 11 |
|
+ |
|
1404 |
1078 |
σύνολο 11 |
|
||
1630 |
985 |
σύνολο 11 |
|
||
2 |
986 |
|
χ.ψ. |
- |
αντικαθίσταται από την 1151 |
1007 |
|
- |
αντικαθίσταται από την 1153 |
||
999 |
|
- |
αντικαθίσταται από την 1152 |
||
2026 |
1099 |
σύνολο 11 |
|
+ |
|
2548 |
1109 |
σύνολο 11 |
|
||
Τμήμα 7 — Ευρωπαϊκή Επιτροπή των Περιφερειών |
|||||
12 |
1008 |
σύνολο 12 |
|
+ |
|
2 |
1013 |
σύνολο 12 |
|
||
2 |
1001 |
|
χ.ψ. |
- |
αντικαθίσταται από την 1154 |
2026 |
1098 |
σύνολο 12 |
|
+ |
αντικαθίσταται από την 1155 |
2600 |
1110 |
σύνολο 12 |
|
+ |
|
2602 |
1111 |
σύνολο 12 |
|
+ |
|
Τμήμα 8 — Ευρωπαίος Διαμεσολαβητής |
|||||
1200 |
1070 |
σύνολο 13 |
|
+ |
|
231 |
1107 |
σύνολο 13 |
|
|
|
3210 |
1116 |
σύνολο 13 |
|
|
|
Τμήμα 9 — Ευρωπαίος Επόπτης Προστασίας Δεδομένων |
|||||
1011 |
1056 |
σύνολο 14 |
|
+ |
|
11 |
1057 |
σύνολο 14 |
|
|
|
1120 |
1058 |
σύνολο 14 |
|
|
|
1122 |
1059 |
σύνολο 14 |
|
|
|
2015 |
1092 |
σύνολο 14 |
|
|
|
Τροπολογία |
αντικαθίσταται από την/τις |
885 |
αντικαθίσταται από την 1138 |
1025 |
αντικαθίσταται από την 1145 |
649 |
αντικαθίσταται από την 1145 |
1130 |
αντικαθίσταται από την 1134 |
583 |
αντικαθίσταται από την 1134 |
231 |
αντικαθίσταται από την 1135 |
878 |
αντικαθίσταται από την 1136 |
822 |
αντικαθίσταται από την 1136 |
996 |
αντικαθίσταται από την 1137 |
1018 |
αντικαθίσταται από την 1144 |
935 |
αντικαθίσταται από την 1143 |
934 |
αντικαθίσταται από την 1140 |
938 |
αντικαθίσταται από την 1146 (2) |
24 |
αντικαθίσταται από την 1146 (2)*. |
1043 |
αντικαθίσταται από την 1147 (2)*. |
25 |
αντικαθίσταται από την 1147 (2)*. |
989 |
αντικαθίσταται από την 1148 (2)*. |
753 |
αντικαθίσταται από την 1148 (2)*. |
990 |
αντικαθίσταται από την 1149 (2)*. |
60 |
αντικαθίσταται από την 1149 (2)*. |
33 |
αντικαθίσταται από την 1149 (2)*. |
940 |
αντικαθίσταται από την 1150 |
134 |
αντικαθίσταται από την 1158 |
960 |
αντικαθίσταται από την 1157 |
674 |
αντικαθίσταται από την 1157 |
970 |
αντικαθίσταται από τις 1141 + 1165 + 1156 + 1162 |
1083 |
αντικαθίσταται από την 1142 |
1084 |
αντικαθίσταται από την 1142 |
1094 |
αντικαθίσταται από την 1155 |
689 |
αντικαθίσταται από την 1156 |
1113 |
αντικαθίσταται από την 1159 |
1114 |
αντικαθίσταται από την 1160 |
1117 |
αντικαθίσταται από την 1161 |
1119 |
αντικαθίσταται από την 1162 |
1015 |
αντικαθίσταται από την 1163 (δεν εμφαίνεται στον κατάλογο ψηφοφορίας) |
36 |
αντικαθίσταται από την 1163 |
1128 |
αντικαθίσταται από την 1164 (δεν εμφαίνεται στον κατάλογο ψηφοφορίας) |
986 |
αντικαθίσταται από την 1151 |
1007 |
αντικαθίσταται από την 1153 |
999 |
αντικαθίσταται από την 1152 |
1001 |
αντικαθίσταται από την 1154 |
Αιτήματα για ψηφοφορία με ονομαστική κλήση
PPE-DE: Τροπ. 21, 401, 674, 967,
PSE: Τροπ. 231/1ο μέρος
Verts/ALE: Τροπ. 591, 592, 593, 601, 624 και 625/2ο μέρος
IND/DEM: Τροπ. 249, 253, 254, 257, 263, 265, 267, 271, 273, 884, 937, 21, 1133, 945, 961, 1123 και 971
Αιτήματα για χωριστή ψηφοφορία
PPE-DE: Τροπ. 1121
PSE: Τροπ. 946
ALDE: Τροπ. 436 και 996
Αιτήματα για ψηφοφορία κατά τμήματα
PPE-DE
Τροπ. 935
1ο μέρος: Το σύνολο της τροπολογίας με εξαίρεση τις παρατηρήσεις
2ο μέρος: Οι παρατηρήσεις με εξαίρεση τους όρους «περιλαμβανομένων της σύστασης ... των μικρών και μεγάλων πόλεων,»
3ο μέρος: οι όροι αυτοί
Τροπ. 36
1ο μέρος: Σύνολο της τροπολογίας με εξαίρεση τους αριθμούς
2ο μέρος: οι αριθμοί
Τροπ. 1128
1ο μέρος: Σύνολο της τροπολογίας με εξαίρεση τις παρατηρήσεις
2ο μέρος: Οι παρατηρήσεις με εξαίρεση τους όρους «Πρέπει να υποβληθούν: ... σχετικές ανάγκες σε προσωπικό.»
3ο μέρος: οι όροι αυτοί
Τροπ. 630
1ο μέρος: Σύνολο της τροπολογίας με εξαίρεση το αποθεματικό
2ο μέρος: αποθεματικό
Τροπ. 691
1ο μέρος: Οι παρατηρήσεις με εξαίρεση τους όρους «αναλογικά στον φορέα επίβλεψης, ... προσωπικού των πολιτικών ομάδων, ώστε»
2ο μέρος: οι όροι αυτοί
Verts/ALE
Τροπ. 625
1ο μέρος: αποθεματικά στον προϋπολογισμό του ΕΚ
2ο μέρος: δημιουργία μιας νέας θέσης στον προϋπολογισμό του Συμβουλίου
Τροπ. 1133
1ο μέρος: Σύνολο της τροπολογίας χωρίς τα ποσά στη θέση 18 02 03 02
2ο μέρος: τα ποσά αυτά
PSE
Τροπ. 1130
1ο μέρος: Σύνολο της τροπολογίας με εξαίρεση το αποθεματικό
2ο μέρος: αποθεματικό
Τροπ. 231
1ο μέρος: πιστώσεις
2ο μέρος: Οι παρατηρήσεις με εξαίρεση τους όρους «την ίδρυση ενός νέου Παρατηρητηρίου ... θα εστιάσει»
3ο μέρος: οι όροι αυτοί
Τροπ. 928
1ο μέρος: Σύνολο της τροπολογίας με εξαίρεση τις παρατηρήσεις
2ο μέρος: Παρατηρήσεις «Η πίστωση αυτή προορίζεται ... παράπλευρων αλιευμάτων.»
3ο μέρος: Παρατηρήσεις «Δεδομένου ότι στην ισχύουσα νομοθεσία ... του τρέχοντος προϋπολογισμού.»
Τροπ. 1018
1ο μέρος: Σύνολο της τροπολογίας με εξαίρεση το αποθεματικό
2ο μέρος: αποθεματικό
Τροπ. 934
1ο μέρος: Σύνολο της τροπολογίας με εξαίρεση το αποθεματικό
2ο μέρος: αποθεματικό
Τροπ. 940
1ο μέρος: Σύνολο της τροπολογίας με εξαίρεση το αποθεματικό
2ο μέρος: αποθεματικό
2. Σχέδιο γενικού προϋπολογισμού για το 2008 (Τμήμα ΙΙΙ)
Έκθεση: Kyösti VIRRANKOSKI (A6-0397/2007)
Θέμα |
Τροπ. αριθ. |
Συντάκτης |
ΟΚ, κ.λπ. |
Ψηφοφορία |
Ψηφοφορίες με ΟΚ/ΗΨ — παρατηρήσεις |
παρ. 12 |
παρ. |
αρχικό κείμενο |
ψ.τμ. |
|
|
1 |
+ |
|
|||
2 |
+ |
|
|||
μετά την παρ. 12 |
3 |
PPE-DE |
|
+ |
|
μετά την παρ. 17 |
1 |
PSE |
|
Α |
|
παρ. 19 |
παρ. |
αρχικό κείμενο |
ΟΚ |
+ |
516, 20, 6 |
μετά την παρ. 21 |
4 |
PPE-DE |
|
+ |
|
μετά την παρ. 23 |
6 |
IND/DEM |
ΟΚ |
- |
77, 478, 10 |
παρ. 25 |
παρ. |
αρχικό κείμενο |
ψ.τμ. |
|
|
1 |
+ |
|
|||
2 |
+ |
|
|||
μετά την παρ. 30 |
7 |
ALDE |
|
+ |
|
μετά την παρ. 31 |
5 |
PPE-DE |
ΗΨ |
- |
249, 305, 9 |
παρ. 32 |
2 |
PSE |
ΗΨ |
- |
247, 312, 2 |
παρ. 35 |
παρ. |
αρχικό κείμενο |
χ.ψ. |
- |
|
ψηφοφορία: ψήφισμα (σύνολο ) |
ΟΚ |
+ |
487, 73, 15 |
Αιτήματα για ψηφοφορία με ονομαστική κλήση
IND/DEM: τροπ. 6 και τελική ψηφοφορία
PSE παρ. 19
Αιτήματα για χωριστή ψηφοφορία
PPE-DE: παρ. 35
Αιτήματα για ψηφοφορία κατά τμήματα
Verts/ALE
παρ. 12
1ο μέρος: Σύνολο του κειμένου με εξαίρεση τους όρους «με εξαίρεση τον Frontex ... στο πλαίσιο του τίτλου 3, και»
2ο μέρος: οι όροι αυτοί
παρ. 25
1ο μέρος: Σύνολο του κειμένου με εξαίρεση τους όρους «στην ενίσχυση των εξωτερικών συνόρων ... λαθρομετανάστευση»
2ο μέρος: οι όροι αυτοί
3. Σχέδιο γενικού προϋπολογισμού για το 2008 (τμήματα Ι, ΙΙ, IV, V, VI, VII, VIII, IX)
Έκθεση: Ville ITÄLÄ (A6-0394/2007)
Θέμα |
Τροπ. αριθ. |
Συντάκτης |
ΟΚ, κ.λπ. |
Ψηφοφορία |
Ψηφοφορίες με ΟΚ/ΗΨ — παρατηρήσεις |
παρ. 4 |
10 |
PPE-DE |
ΗΨ |
+ |
388, 159, 11 |
μετά την παρ. 7 |
8 |
IND/DEM, SCHLYTER |
ΟΚ |
- |
104, 413, 29 |
παρ. 12 |
11 |
PPE-DE |
|
+ |
|
μετά την παρ. 12 |
1 |
PSE |
|
+ |
|
μετά την παρ. 18 |
12 |
PPE-DE |
|
+ |
|
παρ. 20 |
2Δ |
PSE |
ΗΨ |
- |
250, 282, 20 |
13 |
PPE-DE |
|
+ |
|
|
παρ. |
αρχικό κείμενο |
|
↓ |
|
|
παρ. 22 |
14 |
PPE-DE |
ΗΨ |
- |
242, 275, 12 |
υπότιτλος και παρ. 24 |
15Δ |
PPE-DE |
|
- |
|
παρ. 26 |
16 |
PPE-DE |
|
+ |
|
παρ. 27 |
3 |
PSE |
|
- |
|
παρ. 34 |
4Δ |
PSE |
|
- |
|
παρ. 40 |
5 |
PSE |
|
+ |
|
παρ. 43 |
6Δ |
PSE |
ΗΨ |
- |
182, 365, 11 |
7 |
Verts/ALE |
ΗΨ |
+ |
285, 234, 34 |
|
παρ. |
αρχικό κείμενο |
|
↓ |
|
|
ψηφοφορία: ψήφισμα (σύνολο) |
ΟΚ |
+ |
499, 24, 42 |
Αιτήματα για ψηφοφορία με ονομαστική κλήση
IND/DEM: τροπ. 8
PPE-DE: τελική ψηφοφορία
4. Αναγνώριση και εποπτεία ποινών με αναστολή, εναλλακτικών κυρώσεων και καταδίκης υπό όρους *
Έκθεση: Maria da Assunção ESTEVES (A6-0356/2007)
Θέμα |
ΟΚ, κ.λπ. |
Ψηφοφορία |
Ψηφοφορίες με ΟΚ/ΗΨ — παρατηρήσεις |
ενιαία ψηφοφορία |
|
+ |
|
Διάφορα
Η τροπολογία 2, η οποία αποτελεί μέρος της ενιαίας ψηφοφορίας, τροποποιήθηκε προφορικά από την Maria da Assunção Estevez, εισηγήτρια, και διαγράφει τους όρους «και απαράδεκτης».
5. Εφαρμογή της αρχής της αμοιβαίας αναγνώρισης σε ποινικές αποφάσεις *
Έκθεση: Ιωάννης ΒΑΡΒΙΤΣΙΩΤΗΣ (A6-0362/2007)
Θέμα |
Τροπ. αριθ. |
Συντάκτης |
ΟΚ, κ.λπ. |
Ψηφοφορία |
Ψηφοφορίες με ΟΚ/ΗΨ — παρατηρήσεις |
άρθρο 3α |
2 |
GUE/NGL |
|
- |
|
άρθρο 5, παρ. 1α |
παρ. |
αρχικό κείμενο |
χ.ψ. |
+ |
|
άρθρο 5, παρ. 4 |
παρ. |
αρχικό κείμενο |
χ.ψ. |
+ |
|
μετά την αιτ. σκ. 2 |
1 |
επιτροπή |
|
+ |
|
ψηφοφορία: τροποποιημένη πρόταση |
|
+ |
|
||
ψηφοφορία: νομοθετικό ψήφισμα |
|
+ |
|
Αιτήματα για χωριστή ψηφοφορία
GUE/NGL: άρθρα 5, παρ. 1α+4 (αρχικό κείμενο)
6. Συμφωνία αλιευτικής σύμπραξης ΕΚ/Μαδαγασκάρης *
Έκθεση: Margie SUDRE (A6-0405/2007)
Θέμα |
Τροπ. αριθ. |
Συντάκτης |
ΟΚ, κ.λπ. |
Ψηφοφορία |
Ψηφοφορίες με ΟΚ/ΗΨ — παρατηρήσεις |
Τροπολογίες της αρμόδιας επιτροπής — ψηφοφορία εν συνόλω |
1 4-6 |
επιτροπή |
|
+ |
|
Τροπολογίες της αρμόδιας επιτροπής — χωριστή ψηφοφορία |
2 |
επιτροπή |
χ.ψ. |
- |
|
3 |
επιτροπή |
χ.ψ./ΗΨ |
- |
307, 222, 7 |
|
μετά το άρθρο 3 |
8 |
IND/DEM |
ΟΚ |
- |
57, 462, 15 |
μετά την αιτ. σκ. 3 |
7 |
IND/DEM |
ΟΚ |
- |
63, 445, 28 |
ψηφοφορία: τροποποιημένη πρόταση |
ΟΚ |
+ |
466, 67, 12 |
||
ψηφοφορία: νομοθετικό ψήφισμα |
|
+ |
|
Αιτήματα για ψηφοφορία με ονομαστική κλήση
IND/DEM: τροπ. 7, 8 + τροποποιημένη πρόταση
Αιτήματα για χωριστή ψηφοφορία
PPE-DE: τροπ. 2 + 3
7. Συμφωνία αλιευτικής σύμπραξης ΕΚ/Μοζαμβίκης *
Έκθεση: Emanuel Jardim FERNANDES (A6-0404/2007)
Θέμα |
Τροπ. αριθ. |
Συντάκτης |
ΟΚ, κ.λπ. |
Ψηφοφορία |
Ψηφοφορίες με ΟΚ/ΗΨ — παρατηρήσεις |
Τροπολογίες της αρμόδιας επιτροπής — ψηφοφορία εν συνόλω |
2 5-7 |
επιτροπή |
|
+ |
|
Τροπολογίες της αρμόδιας επιτροπής — χωριστή ψηφοφορία |
1 |
επιτροπή |
χ.ψ./ΗΨ |
+ |
299, 223, 3 |
3 |
επιτροπή |
χ.ψ./ΗΨ |
- |
167, 373, 4 |
|
4 |
επιτροπή |
χ.ψ. |
+ |
|
|
μετά το άρθρο 3 |
9 |
IND/DEM |
ΟΚ |
- |
71, 469, 9 |
μετά την αιτ. σκ. 3 |
8 |
IND/DEM |
ΟΚ |
- |
69, 438, 23 |
ψηφοφορία: τροποποιημένη πρόταση |
ΟΚ |
+ |
395, 79, 76 |
||
ψηφοφορία: νομοθετικό ψήφισμα |
ΟΚ |
+ |
407, 73, 76 |
Αιτήματα για ψηφοφορία με ονομαστική κλήση
IND/DEM: τροπ. 8, 9 + τροποποιημένη πρόταση
PPE-DE: τελική ψηφοφορία
Αιτήματα για χωριστή ψηφοφορία
PPE-DE: τροπ. 1, 3, 4
8. Μητρώα επιχειρήσεων για στατιστικούς σκοπούς ***II
Σύσταση για τη δεύτερη ανάγνωση: Hans-Peter MARTIN (A6-0353/2007) (απαιτείται ειδική πλειοψηφία)
Θέμα |
Τροπ. αριθ. |
Συντάκτης |
ΟΚ, κ.λπ. |
Ψηφοφορία |
Ψηφοφορίες με ΟΚ/ΗΨ — παρατηρήσεις |
Τροπολογίες της αρμόδιας επιτροπής — ψηφοφορία εν συνόλω |
1-2 |
επιτροπή |
|
+ |
|
9. Άνοδος των τιμών των τροφίμων, προστασία των καταναλωτών
Προτάσεις ψηφίσματος: (B6-0400/2007, B6-0401/2007, B6-0402/2007, B6-0403/2007, B6-0404/2007, B6-0405/2007)
Θέμα |
Τροπ. αριθ. |
Συντάκτης |
ΟΚ, κ.λπ. |
Ψηφοφορία |
Ψηφοφορίες με ΟΚ/ΗΨ — παρατηρήσεις |
Κοινή πρόταση ψηφίσματος RC-B6-0400/2007 (PPE-DE, PSE, ALDE, UEN, Verts/ALE) |
|||||
μετά την παρ. 5 |
6 |
UEN |
ΗΨ |
+ |
403, 115, 11 |
μετά την παρ. 15 |
8 |
GUE/NGL |
|
- |
|
μετά την παρ. 16 |
1 |
PPE-DE |
ΟΚ |
- |
229, 281, 20 |
2 |
PPE-DE |
ΟΚ |
- |
233, 286, 21 |
|
3 |
PPE-DE |
ΟΚ |
- |
221, 290, 26 |
|
4 |
PPE-DE |
ΟΚ |
- |
220, 292, 26 |
|
5 |
PPE-DE |
ΟΚ |
- |
216, 295, 27 |
|
μετά την παρ. 26 |
9 |
GUE/NGL |
|
+ |
|
10 |
GUE/NGL |
|
- |
|
|
μετά την αιτ. σκ. ΙΓ |
7 |
GUE/NGL |
|
- |
|
ψηφοφορία: ψήφισμα (σύνολο) |
ΟΚ |
+ |
464, 30, 44 |
||
Προτάσεις ψηφίσματος των πολιτικών ομάδων |
|||||
B6-0400/2007 |
|
PPE-DE |
|
↓ |
|
B6-0401/2007 |
|
PSE |
|
↓ |
|
B6-0402/2007 |
|
GUE/NGL |
|
↓ |
|
B6-0403/2007 |
|
ALDE |
|
↓ |
|
B6-0404/2007 |
|
UEN |
|
↓ |
|
B6-0405/2007 |
|
Verts/ALE |
|
↓ |
|
Αιτήματα για ψηφοφορία με ονομαστική κλήση
Verts/ALE: τροπ. 1, 2, 3, 4, 5 και τελική ψηφοφορία
10. Ειδικά μέτρα για το Ιράκ το 2007
Προτάσεις ψηφίσματος: (B6-0422/2007)
Θέμα |
Τροπ. αριθ. |
Συντάκτης |
ΟΚ, κ.λπ. |
Ψηφοφορία |
Ψηφοφορίες με ΟΚ/ΗΨ — παρατηρήσεις |
Πρόταση ψηφίσματος της Επιτροπής DEVE B6-0422/2007 |
|||||
ψηφοφορία: ψήφισμα (σύνολο) |
|
+ |
|
11. Οι σχέσεις μεταξύ της Ευρωπαϊκής Ένωσης και της Σερβίας
Έκθεση: Jelko KACIN (A6-0325/2007)
Θέμα |
Τροπ. αριθ. |
Συντάκτης |
ΟΚ, κ.λπ. |
Ψηφοφορία |
Ψηφοφορίες με ΟΚ/ΗΨ — παρατηρήσεις |
παρ. 2 |
3 |
ALDE |
|
+ |
|
22 |
PPE-DE |
|
↓ |
|
|
παρ. 3 |
17 |
PSE |
|
+ |
|
μετά την παρ. 3 |
18 |
PSE |
|
+ |
|
παρ. 4 |
28 |
Verts/ALE |
ΗΨ |
- |
234, 267, 9 |
μετά την παρ. 4 |
29 |
Verts/ALE |
|
- |
|
παρ. 8 |
παρ. |
αρχικό κείμενο |
χ.ψ. |
+ |
|
μετά την παρ. 8 |
30 |
Verts/ALE |
ψ.τμ. |
|
|
1 |
- |
|
|||
2 |
- |
|
|||
παρ. 11 |
23 |
PPE-DE |
ΟΚ |
- |
226, 273, 11 |
4 = 13 = |
ALDE PSE |
ΟΚ |
+ |
459, 50, 8 |
|
παρ. 12 |
14 |
PSE |
ΗΨ |
- |
208, 289, 2 |
5 |
ALDE |
|
+ |
|
|
μετά την παρ. 12 |
31 |
Verts/ALE |
|
Α |
|
παρ. 13 |
6 = 24 = |
ALDE PPE-DE |
|
+ |
|
παρ. 21 |
7 = 15 = |
ALDE PSE |
|
+ |
|
παρ. |
αρχικό κείμενο |
χ.ψ. |
↓ |
|
|
παρ. 22 |
8 |
ALDE |
|
+ |
|
παρ. 29 |
παρ. |
αρχικό κείμενο |
ψ.τμ. |
|
|
1/ΗΨ |
+ |
προφορική τροποπ. 464, 7, 15 |
|||
2 |
- |
|
|||
παρ. 31 |
19 |
PPE-DE |
|
+ |
|
παρ. 38 |
25 |
PPE-DE |
|
+ |
|
παρ. 40 |
26 |
PPE-DE |
|
- |
|
9 |
ALDE |
|
+ |
|
|
παρ. 43 |
16 |
PSE |
|
+ |
|
παρ. |
αρχικό κείμενο |
|
↓ |
|
|
αιτ. αναφ. 2 |
10 |
PSE |
ΗΨ |
+ |
244, 231, 10 |
αιτ. σκ. Γ |
20 |
PPE-DE |
|
+ |
|
αιτ. σκ. Ζ |
1 |
ALDE |
|
+ |
|
11 |
PSE |
|
↓ |
|
|
αιτ. σκ. ΙΓ |
2 = 12 = 27 = |
ALDE PSE Verts/ALE |
ΗΨ |
+ |
257, 234, 6 |
21 |
PPE-DE |
|
↓ |
|
|
ψηφοφορία: ψήφισμα (σύνολο) |
|
+ |
|
Αιτήματα για χωριστή ψηφοφορία
PSE: παρ. 21
GUE/NGL: παρ. 8
Αιτήματα για ψηφοφορία με ονομαστική κλήση
GUE/NGL: τροπ. 13 και 23
Αιτήματα για ψηφοφορία κατά τμήματα
PPE-DE
παρ. 29
1ο μέρος:«παροτρύνει τη σερβική ... Βοσνίας-Ερζεγοβίνης·»
2ο μέρος:«Ομοσπονδία ... στην περιοχή»
Verts/ALE
τροπ. 30
1ο μέρος:«πιστεύει ότι η ταχεία ... Ευρωπαϊκή Ένωση·»
2ο μέρος:«ζητεί από τη Σερβία ... Αλβανών Κοσοβάρων·»
Διάφορα
Ο Jelko Κacin (εισηγητής) κατέθεσε την ακόλουθη προφορική τροπολογία στην παράγραφο 29: «29. παροτρύνει τη σερβική κυβέρνηση να προωθήσει σχέσεις καλής γειτονίας με τη Βοσνία-Ερζεγοβίνη (Ομοσπονδία Βοσνίας-Ερζεγοβίνης και Republika Srpska), δεδομένου ότι οι εν λόγω σχέσεις θα συντελέσουν στην ενίσχυση ενός καλύτερου κλίματος συνεργασίας στην περιοχή·»
12. Η πρόοδος στις σχέσεις μεταξύ της Ευρωπαϊκής Ένωσης και της Αφρικής
Έκθεση: Maria MARTENS (A6-0375/2007)
Θέμα |
Τροπ. αριθ. |
Συντάκτης |
ΟΚ, κ.λπ. |
Ψηφοφορία |
Ψηφοφορίες με ΟΚ/ΗΨ — παρατηρήσεις |
παρ. 55 |
2 |
PPE-DE |
ΗΨ |
+ |
294, 190, 4 |
παρ. 58 |
3 |
PPE-DE |
|
+ |
|
παρ. 61 |
παρ. |
αρχικό κείμενο |
ΟΚ |
+ |
298, 179, 7 |
μετά την παρ. 61 |
1 |
PSE |
ψ.τμ. |
|
|
1 |
+ |
|
|||
2/ΗΨ |
+ |
προφορική τροποπ. 395, 88, 9 |
|||
παρ. 62 |
παρ. |
αρχικό κείμενο |
ψ.τμ. |
|
|
1 |
+ |
|
|||
2 |
+ |
|
|||
παρ. 63 |
6/αναθ. |
GUE/NGL |
|
- |
|
μετά την παρ. 72 |
5 |
PSE |
|
+ |
|
παρ. 74 |
4 |
PPE-DE |
|
+ |
|
παρ. 77 |
παρ. |
αρχικό κείμενο |
ΟΚ |
+ |
278, 204, 11 |
παρ. 88 |
παρ. |
αρχικό κείμενο |
ψ.τμ. |
|
|
1 |
+ |
|
|||
2 |
+ |
|
|||
αιτ. αναφ. 23 |
παρ. |
αρχικό κείμενο |
ΟΚ |
+ |
275, 212, 6 |
ψηφοφορία: ψήφισμα (σύνολο) |
|
+ |
|
Αιτήματα για ψηφοφορία με ονομαστική κλήση
Verts/ALE: παρ. 61
PPE-DE: αιτιολογική αναφορά 23, παρ. 77
Αιτήματα για χωριστή ψηφοφορία
PSE: παρ. 61
Αιτήματα για ψηφοφορία κατά τμήματα
PPE-DE
τροπ. 1
1ο μέρος: Σύνολο του κειμένου με εξαίρεση τους όρους «φοβάται ότι στις αρχές ... παράλληλα τις διαπραγματεύσεις»
2ο μέρος: οι όροι αυτοί
PSE
παρ. 62
1ο μέρος: Σύνολο του κειμένου με εξαίρεση τους όρους «όσο και ως εμπορικές συμφωνίες»
2ο μέρος: οι όροι αυτοί
παρ. 88
1ο μέρος:«θεωρεί ότι, εφόσον, ... να εξετάζεται»
2ο μέρος:«κατά περίπτωση ... δανειστές»
Διάφορα
Ο Alain Hutchinson κατέθεσε την ακόλουθη προφορική τροπολογία στην τροπολογία 1:
61α. υπενθυμίζει ότι οι συμφωνίες APE πρέπει να αντιμετωπίζονται όσον αφορά τη σύλληψη και τη διαπραγμάτευσή τους ως συμφωνίες υπέρ της ανάπτυξης, δηλαδή ότι θα πρέπει να στηρίζονται στις αρχές της ασυμμετρίας προς όφελος των περιφερειών ΑΚΕ, της ενίσχυσης στην περιφερειακή ολοκλήρωση ΑΚΕ, της καθιέρωσης στέρεου και αξιόπιστου πλαισίου για την προώθηση του εμπορίου και των επενδύσεων στις περιφέρειες ΑΚΕ και της δημιουργίας και παγίωσης περιφερειακών αγορών πριν από οποιοδήποτε άνοιγμα της αγοράς στην Ένωση· ζητεί, λοιπόν, από την Επιτροπή να αναβάλει, εν ανάγκη, το άνοιγμα των αγορών ώσπου να επιτευχθούν συγκεκριμένα επίπεδα ανάπτυξης· φοβάται ότι στις αρχές του 2008 οι χώρες και οι περιφέρειες ΑΚΕ θα βρίσκονται σε λιγότερο ευνοϊκή θέση από ό, τι σήμερα και ζητεί επιπλέον από την Επιτροπή να εξεύρει λύσεις, συνεχίζοντας παράλληλα τις διαπραγματεύσεις·
13. Διεθνής συνθήκη για την απαγόρευση των πυρομαχικών διασποράς
Προτάσεις ψηφίσματος: (B6-0429/2007)
Θέμα |
Τροπ. αριθ. |
Συντάκτης |
ΟΚ, κ.λπ. |
Ψηφοφορία |
Ψηφοφορίες με ΟΚ/ΗΨ — παρατηρήσεις |
Πρόταση ψηφίσματος B6-0429/2007 (PPE-DE, PSE, ALDE, UEN, Verts/ALE, GUE/NGL) |
|||||
μετά την αιτ. σκ. Ι |
1 |
GUE/NGL |
ΟΚ |
- |
72, 387, 8 |
ψηφοφορία: ψήφισμα (σύνολο) |
|
+ |
|
Αιτήματα για ψηφοφορία με ονομαστική κλήση
GUE/NGL: τροπ. 1
Διάφορα
Ο Pedro Guerreiro υπογράφει επίσης την πρόταση ψηφίσματος.
14. Παραγωγή οπίου στο Αφγανιστάν για ιατρικούς σκοπούς
Έκθεση: Marco CAPPATO (A6-0341/2007)
Θέμα |
Τροπ. αριθ. |
Συντάκτης |
ΟΚ, κ.λπ. |
Ψηφοφορία |
Ψηφοφορίες με ΟΚ/ΗΨ — παρατηρήσεις |
παρ. 1, στοιχείο β) |
1 |
ALDE |
|
Α |
|
6 |
PPE-DE |
|
+ |
|
|
παρ. |
αρχικό κείμενο |
|
↓ |
|
|
παρ. 1, στοιχείο γ) |
7 |
PPE-DE |
ψ.τμ. |
|
|
1 |
+ |
|
|||
2 |
+ |
|
|||
παρ. |
αρχικό κείμενο |
|
↓ |
|
|
αιτ. σκ. Ε |
2 |
PPE-DE |
|
+ |
|
αιτ. σκ. ΙΓ |
3 |
PPE-DE |
|
+ |
ως προσθήκη |
μετά την αιτ. σκ. ΙΔ |
4 |
PPE-DE |
|
+ |
προφορική τροποπ. |
5 |
PPE-DE |
|
+ |
προφορική τροποπ. |
|
ψηφοφορία: ψήφισμα (σύνολο) |
ΟΚ |
+ |
368, 49, 25 |
Αιτήματα για ψηφοφορία με ονομαστική κλήση
PPE-DE: τελική ψηφοφορία
ALDE: τελική ψηφοφορία
Αιτήματα για ψηφοφορία κατά τμήματα
ALDE, PSE
τροπ. 7
1ο μέρος: Σύνολο του κειμένου με εξαίρεση τους όρους «να συζητηθούν οι δυνατότητες και η σκοπιμότητα»
2ο μέρος: οι όροι αυτοί
Διάφορα
Ο Μarco Cappato (εισηγητής) κατέθεσε:
— |
προφορική τροπολογία στην τροπολογία 4η οποία διαγράφει τους όρους «και ότι η παραγωγή οποίου ... οι λιγότερο ανεπτυγμένες χώρες», και |
— |
την ακόλουθη προφορική τροπολογία στην τροπολογία 5: «λαμβάνοντας υπόψη ότι το αφγανικό Σύνταγμα ορίζει ότι το κράτος μεριμνά ώστε να μην καλλιεργούνται ή διακινούνται παρανόμως ναρκωτικά και λαμβάνοντας υπόψη ότι ο νόμος του Αφγανιστάν κατά των ναρκωτικών του 2005 περιέχει διατάξεις που αποσκοπούν στην κατόπιν αδείας παραγωγή και διάθεση ελεγχομένων ουσιών στο Αφγανιστάν,» |
Η Ομάδα ALDE προτείνει η τροπολογία 3 (αιτιολογική σκέψη ΙΓ) να ληφθεί ως προσθήκη.
15. Πράσινη Βίβλος για τη βελτίωση της αποτελεσματικότητας της εκτέλεσης των δικαστικών αποφάσεων στην Ευρωπαϊκή Ένωση
Έκθεση: Kurt LECHNER (A6-0371/2007)
Θέμα |
Τροπ. αριθ. |
Συντάκτης |
ΟΚ, κ.λπ. |
Ψηφοφορία |
Ψηφοφορίες με ΟΚ/ΗΨ — παρατηρήσεις |
παρ. 22 |
2 |
PPE-DE, PSE |
|
+ |
|
παρ. 23 |
1 = 4 = |
ALDE PPE-DE, PSE |
|
+ |
|
παρ. 24 |
3 |
PPE-DE, PSE |
|
+ |
|
ψηφοφορία: ψήφισμα (σύνολο) |
|
+ |
|
Διάφορα
Οι Manuel Medina Ortega και Gary Titley υπέγραψαν επίσης τις τροπολογίες 2, 3 και 4 εξ ονόματος της Ομάδας PSE.
16. Δραστηριότητες του Ευρωπαίου Διαμεσολαβητή (2006)
Έκθεση: Luciana SBARBATI (A6-0301/2007)
Θέμα |
Τροπ. αριθ. |
Συντάκτης |
ΟΚ, κ.λπ. |
Ψηφοφορία |
Ψηφοφορίες με ΟΚ/ΗΨ — παρατηρήσεις |
παρ. 24 |
παρ. |
αρχικό κείμενο |
ψ.τμ. |
|
|
1 |
+ |
|
|||
2 |
- |
|
|||
παρ. 26 |
1Δ |
PPE-DE |
|
- |
|
παρ. 30 |
2 |
PPE-DE |
|
+ |
|
ψηφοφορία: ψήφισμα (σύνολο) |
|
+ |
|
Αιτήματα για ψηφοφορία κατά τμήματα
PSE
παρ. 24
1ο μέρος:«προτρέπει το Διαμεσολαβητή ... και τη μετάφραση»
2ο μέρος:«εκφράζει τη λύπη του ... Επιτροπής Αναφορών·»
17. Ιράν
Προτάσεις ψηφίσματος: (B6-0406/2007, B6-0407/2007, B6-0410/2007, B6-0412/2007, B6-0418/2007, B6-0419/2007)
Θέμα |
Τροπ. αριθ. |
Συντάκτης |
ΟΚ, κ.λπ. |
Ψηφοφορία |
Ψηφοφορίες με ΟΚ/ΗΨ — παρατηρήσεις |
Κοινή πρόταση ψηφίσματος RC-B6-0406/2007 (PPE-DE, PSE, ALDE, UEN, Verts/ALE, GUE/NGL) |
|||||
παρ. 15 |
|
ΜΑΤΣΑΚΗΣ |
|
+ |
προφορική τροποπ. |
παρ. 18 |
1Δ |
UEN |
|
- |
|
παρ. |
αρχικό κείμενο |
ψ. τμ. |
|
|
|
1 |
+ |
|
|||
2/ΗΨ |
- |
21, 37, 0 |
|||
παρ. 19 |
2Δ |
UEN |
|
- |
|
παρ. 20 |
3Δ |
UEN |
|
- |
|
ψηφοφορία: ψήφισμα (σύνολο) |
|
+ |
|
||
Προτάσεις ψηφίσματος των πολιτικών ομάδων |
|||||
B6-0406/2007 |
|
UEN |
|
↓ |
|
B6-0407/2007 |
|
ALDE |
|
↓ |
|
B6-0410/2007 |
|
PSE |
|
↓ |
|
B6-0412/2007 |
|
GUE/NGL |
|
↓ |
|
B6-0418/2007 |
|
Verts/ALE |
|
↓ |
|
B6-0419/2007 |
|
PPE-DE |
|
↓ |
|
Αιτήματα για ψηφοφορία κατά τμήματα
PPE-DE
παρ. 18
1ο μέρος:«προτείνει να επαναρχίσει ... Ιούνιο του 2004»
2ο μέρος:«και που θα μπορούσε ... του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου·»
Διάφορα
Ο Μάριος Ματσάκης (συντάκτης) κατέθεσε προφορική τροπολογία με την οποία προστίθεται το ακόλουθο κείμενο στην παράγραφο 15:
καταδικάζει τη σύλληψη και φυλάκιση του υπερασπιστή των ανθρωπίνων δικαιωμάτων Dr. Sohrab Razzaghi στις 24 Οκτωβρίου 2007 και ζητεί την άμεση και χωρίς όλους ελευθέρωσή του·
18. Πακιστάν
Προτάσεις ψηφίσματος: (B6-0409/2007, B6-0414/2007, B6-0417/2007, B6-0420/2007)
Θέμα |
Τροπ. αριθ. |
Συντάκτης |
ΟΚ, κ.λπ. |
Ψηφοφορία |
Ψηφοφορίες με ΟΚ/ΗΨ — παρατηρήσεις |
Κοινή πρόταση ψηφίσματος RC-B6-0409/2007 (PPE-DE, PSE, ALDE, UEN, Verts/ALE, GUE/NGL) |
|||||
παρ. 20 |
1 |
Verts/ALE |
|
- |
|
ψηφοφορία: ψήφισμα (σύνολο) |
|
+ |
|
||
Προτάσεις ψηφίσματος των πολιτικών ομάδων |
|||||
B6-0409/2007 |
|
PSE |
|
↓ |
|
B6-0414/2007 |
|
GUE/NGL |
|
↓ |
|
B6-0417/2007 |
|
Verts/ALE |
|
↓ |
|
B6-0420/2007 |
|
PPE-DE |
|
↓ |
|
19. Σουδάν: δολοφονία στρατιωτών της ειρηνευτικής δύναμης της Αφρικανικής Ένωσης
Προτάσεις ψηφίσματος: (B6-0408/2007, B6-0411/2007, B6-0413/2007, B6-0415/2007, B6-0416/2007, B6-0421/2007)
Θέμα |
Τροπ. αριθ. |
Συντάκτης |
ΟΚ, κ.λπ. |
Ψηφοφορία |
Ψηφοφορίες με ΟΚ/ΗΨ — παρατηρήσεις |
Κοινή πρόταση ψηφίσματος RC-B6-0408/2007 (PPE-DE, PSE, ALDE, UEN, Verts/ALE, GUE/NGL) |
|||||
ψηφοφορία: ψήφισμα (σύνολο) |
ΟΚ |
+ |
65, 0, 0 |
||
Προτάσεις ψηφίσματος των πολιτικών ομάδων |
|||||
B6-0408/2007 |
|
ALDE |
|
↓ |
|
B6-0411/2007 |
|
PSE |
|
↓ |
|
B6-0413/2007 |
|
GUE/NGL |
|
↓ |
|
B6-0415/2007 |
|
UEN |
|
↓ |
|
B6-0416/2007 |
|
Verts/ALE |
|
↓ |
|
B6-0421/2007 |
|
PPE-DE |
|
↓ |
|
Αιτήματα για ψηφοφορία με ονομαστική κλήση
PPE-DE: τελική ψηφοφορία
20. Εταιρικό δίκαιο
Πρόταση ψηφίσματος: (B6-0399/2007)
Θέμα |
Τροπ. αριθ. |
Συντάκτης |
ΟΚ, κ.λπ. |
Ψηφοφορία |
Ψηφοφορίες με ΟΚ/ΗΨ — παρατηρήσεις |
Πρόταση ψηφίσματος B6-0399/2007 (Επιτροπή JURI) |
|||||
ψηφοφορία: ψήφισμα (σύνολο) |
|
+ |
|
(1) Βλέπε ΣΠ σημείο 7.1.
(2) Καλύπτεται από τις δηλώσεις των εισηγητών.
ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ II
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΩΝ ΨΗΦΟΦΟΡΙΩΝ ΜΕ ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΗ ΚΛΗΣΗ
1. Σχέδιο γενικού προϋπολογισμού 2008
προταθείσες τροποποιήσεις
Υπέρ: 512
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Attwooll, Baeva, Bowles, Budreikaitė, Busk, Cappato, Cavada, Chatzimarkakis, Ciornei, Cocilovo, Deprez, De Sarnez, Duff, Ek, Ferrari, Fourtou, Gentvilas, Geremek, Gibault, Griesbeck, Guardans Cambó, Hall, Harkin, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Krahmer, Kułakowski, Lambsdorff, Laperrouze, Lax, Losco, Ludford, Lynne, Maaten, Manders, Matsakis, Mohácsi, Morillon, Mulder, Newton Dunn, Nicholson of Winterbourne, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Piskorski, Pohjamo, Polfer, Raeva, Ries, Riis-Jørgensen, Sbarbati, Schmidt Olle, Schuth, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Szent-Iványi, Toia, Toma, Vălean, Van Hecke, Virrankoski, Watson
GUE/NGL: Aita, Brie, Catania, de Brún, Figueiredo, Flasarová, Henin, Holm, Kaufmann, Liotard, Markov, Maštálka, Morgantini, Musacchio, Papadimoulis, Pflüger, Ransdorf, Remek, Seppänen, Søndergaard, Svensson, Uca, Zimmer
IND/DEM: Krupa, Tomczak, Wojciechowski Bernard
ITS: Coşea, Gollnisch, Mihăescu, Popeangă, Romagnoli, Stănescu
NI: Belohorská, Bobošíková, Chruszcz, Giertych, Helmer
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Angelakas, Ashworth, Atkins, Audy, Ayuso, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Becsey, Belet, Berend, Böge, Bowis, Braghetto, Brejc, Brepoels, Březina, Brok, Burke, Bushill-Matthews, Busuttil, Buzek, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, Chichester, Chmielewski, Daul, De Blasio, Dehaene, Demetriou, Descamps, Deß, Deva, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Dover, Doyle, Duchoň, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Elles, Fajmon, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Florenz, Fontaine, Friedrich, Gahler, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gewalt, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Gräßle, de Grandes Pascual, Grosch, Grossetête, Guellec, Gyürk, Handzlik, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Higgins, Hoppenstedt, Hudacký, Hybášková, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jałowiecki, Járóka, Jarzembowski, Jeggle, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Kamall, Karas, Kauppi, Kelam, Klamt, Klaß, Klich, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Korhola, Kratsa-Tsagaropoulou, Kudrycka, Lamassoure, De Lange, Lauk, Lechner, Lehne, Lewandowski, Liese, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, Mann Thomas, Marinescu, Martens, Mato Adrover, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Mikolášik, Millán Mon, Mladenov, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, Niebler, van Nistelrooij, Novak, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Pack, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Parish, Patriciello, Petre, Pieper, Pīks, Pinheiro, Pleštinská, Pöttering, Pomés Ruiz, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Quisthoudt-Rowohl, Radwan, Reul, Ribeiro e Castro, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Saïfi, Sartori, Saryusz-Wolski, Schierhuber, Schinas, Schöpflin, Schröder, Schwab, Seeber, Siekierski, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stevenson, Stubb, Sturdy, Sudre, Surján, Szájer, Tannock, Thyssen, Ţîrle, Toubon, Ulmer, Urutchev, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Vatanen, Ventre, Vidal-Quadras, Vlasák, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, von Wogau, Wortmann-Kool, Záborská, Zahradil, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zvěřina, Zwiefka
PSE: Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Battilocchio, Beňová, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Van den Burg, Busquin, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Corbett, Corbey, Corda, Cottigny, De Keyser, De Rossa, Désir, De Vits, Dîncu, Dobolyi, Douay, Dührkop Dührkop, Dumitrescu, El Khadraoui, Ettl, Färm, Falbr, Fazakas, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Gebhardt, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Goebbels, Golik, Grabowska, Grech, Groote, Guy-Quint, Hänsch, Hamon, Hasse Ferreira, Haug, Hegyi, Honeyball, Howitt, Hughes, Hutchinson, Iotova, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kindermann, Kirilov, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Lambrinidis, Le Foll, Lefrançois, Leichtfried, Leinen, Liberadzki, Lyubcheva, McAvan, Madeira, Maňka, Martin David, Martínez Martínez, Matsouka, Medina Ortega, Miguélez Ramos, Moreno Sánchez, Myller, Napoletano, Neris, Occhetto, Öger, Paasilinna, Pahor, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Patrie, Peillon, Piecyk, Pinior, Pittella, Podgorean, Poignant, Prets, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Roure, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Schaldemose, Scheele, Segelström, Simpson, Siwiec, Skinner, Sornosa Martínez, Stihler, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Tarand, Thomsen, Titley, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Vigenin, Walter, Weber Henri, Weiler, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Aylward, Bielan, Crowley, Czarnecki Marek Aleksander, Czarnecki Ryszard, Didžiokas, Foltyn-Kubicka, Grabowski, Janowski, Krasts, Kristovskis, Kuc, Kuźmiuk, Maldeikis, Masiel, Ó Neachtain, Piotrowski, Podkański, Roszkowski, Rutowicz, Szymański, Tomaszewska, Vaidere, Wojciechowski Janusz, Zapałowski, Zīle
Verts/ALE: Aubert, Auken, Bennahmias, Breyer, Cohn-Bendit, Cramer, Flautre, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Horáček, Irujo Amezaga, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Schmidt Frithjof, Schroedter, Staes, Trüpel, Turmes, Voggenhuber, Ždanoka
Κατά: 18
GUE/NGL: Meijer
IND/DEM: Batten, Belder, Blokland, Booth, Clark, Lundgren, Nattrass, Sinnott, Železný
NI: Martin Hans-Peter
PPE-DE: Škottová, Vernola, Wohlin
UEN: Borghezio, Speroni, Tatarella
Verts/ALE: Schlyter
Αποχές: 14
GUE/NGL: Agnoletto
IND/DEM: Goudin
ITS: Buruiană-Aprodu, Claeys, Dillen, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Pen Marine, Le Rachinel, Martinez, Schenardi
NI: Allister, Baco
UEN: Camre
Διορθώσεις και προθέσεις ψήφου
Υπέρ: Reinhard Rack
2. Σχέδιο γενικού προϋπολογισμού 2008
τροπολογία 231/1
Υπέρ: 264
ALDE: Alvaro, Attwooll, Cocilovo, Harkin
GUE/NGL: Agnoletto, Aita, Brie, Catania, de Brún, Figueiredo, Flasarová, Guerreiro, Henin, Kaufmann, Markov, Maštálka, Morgantini, Musacchio, Pafilis, Papadimoulis, Pflüger, Ransdorf, Remek, Seppänen, Uca, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Georgiou, Krupa, Sinnott, Tomczak, Wojciechowski Bernard
ITS: Buruiană-Aprodu, Claeys, Coşea, Dillen, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Pen Marine, Le Rachinel, Martinez, Mihăescu, Popeangă, Romagnoli, Schenardi, Stănescu
NI: Chruszcz, Giertych
PPE-DE: Itälä, Stauner
PSE: Arif, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Battilocchio, Beňová, Berman, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Bullmann, Van den Burg, Busquin, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Castex, Cercas, Corbett, Corbey, Corda, Cottigny, De Keyser, De Rossa, Désir, De Vits, Dîncu, Dobolyi, Douay, Dührkop Dührkop, Dumitrescu, El Khadraoui, Ettl, Färm, Falbr, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Gebhardt, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Goebbels, Golik, Grabowska, Grech, Groote, Guy-Quint, Hamon, Hasse Ferreira, Haug, Hegyi, Honeyball, Howitt, Hughes, Hutchinson, Iotova, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kindermann, Kirilov, Koterec, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Lambrinidis, Le Foll, Lefrançois, Leichtfried, Leinen, Liberadzki, Lyubcheva, McAvan, Madeira, Maňka, Martin David, Martínez Martínez, Matsouka, Medina Ortega, Miguélez Ramos, Mihalache, Moreno Sánchez, Myller, Napoletano, Neris, Occhetto, Öger, Paasilinna, Pahor, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Patrie, Peillon, Piecyk, Pinior, Pittella, Podgorean, Poignant, Prets, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Roure, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Schaldemose, Scheele, Segelström, Simpson, Siwiec, Skinner, Sornosa Martínez, Stihler, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Tarand, Thomsen, Titley, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Vigenin, Walter, Weber Henri, Weiler, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Aylward, Bielan, Camre, Crowley, Czarnecki Marek Aleksander, Czarnecki Ryszard, Didžiokas, Foltyn-Kubicka, Grabowski, Janowski, Krasts, Kristovskis, Kuc, Kuźmiuk, Maldeikis, Masiel, Ó Neachtain, Pęk, Piotrowski, Podkański, Roszkowski, Rutowicz, Szymański, Tomaszewska, Vaidere, Wojciechowski Janusz, Zapałowski, Zīle
Verts/ALE: Aubert, Auken, Bennahmias, Breyer, Cohn-Bendit, Cramer, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Horáček, Irujo Amezaga, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schmidt Frithjof, Schroedter, Staes, Trüpel, Turmes, Voggenhuber, Ždanoka
Κατά: 301
ALDE: Andrejevs, Baeva, Bowles, Budreikaitė, Busk, Cappato, Cavada, Chatzimarkakis, Ciornei, Cornillet, Deprez, De Sarnez, Duff, Ek, Ferrari, Fourtou, Gentvilas, Geremek, Gibault, Griesbeck, Guardans Cambó, Hall, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Krahmer, Kułakowski, Lambsdorff, Laperrouze, Lax, Losco, Ludford, Maaten, Manders, Matsakis, Mohácsi, Morillon, Mulder, Newton Dunn, Nicholson of Winterbourne, Onyszkiewicz, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Piskorski, Pohjamo, Polfer, Raeva, Ries, Riis-Jørgensen, Sbarbati, Schmidt Olle, Schuth, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Szent-Iványi, Toia, Toma, Vălean, Van Hecke, Veraldi, Virrankoski, Watson
GUE/NGL: Holm, Liotard, Meijer, Søndergaard, Svensson
IND/DEM: Batten, Belder, Blokland, Bonde, Booth, Clark, Goudin, Lundgren, Nattrass, Železný
NI: Allister, Belohorská, Bobošíková, Helmer, Martin Hans-Peter
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Angelakas, Ashworth, Atkins, Audy, Ayuso, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Becsey, Belet, Berend, Böge, Bowis, Braghetto, Brejc, Brepoels, Březina, Burke, Bushill-Matthews, Busuttil, Buzek, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, Chichester, Chmielewski, Daul, De Blasio, Dehaene, Demetriou, Descamps, Deß, Deva, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Dover, Doyle, Duchoň, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Elles, Esteves, Fajmon, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Fontaine, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gewalt, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Gräßle, de Grandes Pascual, Grosch, Grossetête, Guellec, Gyürk, Handzlik, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Higgins, Hoppenstedt, Hudacký, Hybášková, Iacob-Ridzi, Iturgaiz Angulo, Jałowiecki, Járóka, Jarzembowski, Jeggle, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Kamall, Karas, Kauppi, Kelam, Klamt, Klaß, Klich, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Korhola, Kratsa-Tsagaropoulou, Kudrycka, Lamassoure, De Lange, Langen, Lauk, Lechner, Lehne, Lewandowski, Liese, López-Istúriz White, Lulling, Mann Thomas, Marinescu, Martens, Mato Adrover, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Mikolášik, Millán Mon, Mladenov, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Novak, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Pack, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Parish, Patriciello, Petre, Pieper, Pīks, Pinheiro, Pleštinská, Pomés Ruiz, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Ribeiro e Castro, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Saïfi, Sartori, Saryusz-Wolski, Schierhuber, Schinas, Schöpflin, Schröder, Schwab, Seeber, Siekierski, Škottová, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stavreva, Stevenson, Strejček, Stubb, Sturdy, Sudre, Surján, Szájer, Tannock, Thyssen, Ţîrle, Toubon, Ulmer, Urutchev, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Vatanen, Ventre, Vernola, Vidal-Quadras, Vlasák, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, von Wogau, Wohlin, Wortmann-Kool, Záborská, Zahradil, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zvěřina, Zwiefka
UEN: Borghezio, Speroni, Tatarella
Verts/ALE: Schlyter
Αποχές: 3
ALDE: Lynne
NI: Baco
PPE-DE: McGuinness
3. Σχέδιο γενικού προϋπολογισμού 2008
τροπολογία 884
Υπέρ: 508
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Attwooll, Baeva, Bowles, Budreikaitė, Busk, Cappato, Cavada, Chatzimarkakis, Ciornei, Cocilovo, Cornillet, Deprez, De Sarnez, Duff, Ek, Ferrari, Fourtou, Gentvilas, Geremek, Gibault, Griesbeck, Guardans Cambó, Hall, Harkin, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Krahmer, Lambsdorff, Laperrouze, Lax, Losco, Ludford, Lynne, Maaten, Manders, Matsakis, Mohácsi, Morillon, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Nicholson of Winterbourne, Onyszkiewicz, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Piskorski, Pohjamo, Polfer, Raeva, Ries, Riis-Jørgensen, Sbarbati, Schmidt Olle, Schuth, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Szent-Iványi, Toia, Toma, Vălean, Van Hecke, Veraldi, Virrankoski, Watson
GUE/NGL: Agnoletto, Aita, Brie, Catania, de Brún, Flasarová, Henin, Kaufmann, Liotard, Markov, Maštálka, Morgantini, Musacchio, Papadimoulis, Pflüger, Ransdorf, Remek, Seppänen, Uca, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Georgiou, Krupa, Sinnott, Tomczak, Wojciechowski Bernard
ITS: Claeys, Coşea, Dillen, Mihăescu, Popeangă, Romagnoli
NI: Belohorská, Chruszcz, Giertych, Martin Hans-Peter
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Angelakas, Audy, Ayuso, Barsi-Pataky, Bauer, Becsey, Belet, Berend, Böge, Braghetto, Brejc, Brepoels, Březina, Brok, Burke, Busuttil, Buzek, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, Chmielewski, Daul, De Blasio, Demetriou, Descamps, Deß, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Doyle, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Esteves, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Florenz, Fontaine, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gewalt, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Gräßle, de Grandes Pascual, Grosch, Grossetête, Guellec, Gyürk, Handzlik, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Higgins, Hoppenstedt, Hudacký, Iacob-Ridzi, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jałowiecki, Járóka, Jarzembowski, Jeggle, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Karas, Kauppi, Kelam, Klamt, Klaß, Klich, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Korhola, Kratsa-Tsagaropoulou, Kudrycka, Lamassoure, De Lange, Langen, Lauk, Lechner, Lehne, Lewandowski, Liese, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, Mann Thomas, Marinescu, Martens, Mato Adrover, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Mikolášik, Millán Mon, Mladenov, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, Niebler, van Nistelrooij, Novak, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Pack, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Patriciello, Petre, Pieper, Pīks, Pinheiro, Pleštinská, Pöttering, Posselt, Protasiewicz, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Ribeiro e Castro, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Salafranca Sánchez-Neyra, Saryusz-Wolski, Schierhuber, Schinas, Schöpflin, Schröder, Schwab, Seeber, Siekierski, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stubb, Sudre, Surján, Szájer, Thyssen, Ţîrle, Toubon, Ulmer, Urutchev, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Vatanen, Vidal-Quadras, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, von Wogau, Wortmann-Kool, Záborská, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zwiefka
PSE: Arif, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Battilocchio, Beňová, Berman, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Bulfon, Bullmann, Van den Burg, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Castex, Cercas, Corbett, Corbey, Corda, Cottigny, De Keyser, De Rossa, Désir, De Vits, Dîncu, Dobolyi, Douay, Dührkop Dührkop, Dumitrescu, El Khadraoui, Ettl, Färm, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Gebhardt, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Goebbels, Golik, Gomes, Grabowska, Grech, Groote, Guy-Quint, Hänsch, Hamon, Hasse Ferreira, Haug, Hegyi, Honeyball, Howitt, Hughes, Hutchinson, Iotova, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kindermann, Kirilov, Koterec, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Lambrinidis, Le Foll, Lefrançois, Leichtfried, Leinen, Liberadzki, Lyubcheva, McAvan, Madeira, Maňka, Martin David, Martínez Martínez, Matsouka, Medina Ortega, Miguélez Ramos, Mihalache, Moreno Sánchez, Myller, Napoletano, Neris, Öger, Paasilinna, Pahor, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Patrie, Peillon, Piecyk, Pinior, Pittella, Podgorean, Poignant, Prets, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Roure, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Schaldemose, Scheele, Segelström, Simpson, Siwiec, Skinner, Sornosa Martínez, Stihler, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Tarand, Thomsen, Titley, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Vigenin, Walter, Weber Henri, Weiler, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Angelilli, Aylward, Bielan, Borghezio, Crowley, Czarnecki Marek Aleksander, Czarnecki Ryszard, Didžiokas, Foltyn-Kubicka, Grabowski, Janowski, Krasts, Kristovskis, Kuc, Kuźmiuk, Maldeikis, Masiel, Ó Neachtain, Pęk, Piotrowski, Podkański, Roszkowski, Rutowicz, Speroni, Szymański, Tatarella, Tomaszewska, Vaidere, Wojciechowski Janusz, Zapałowski, Zīle
Verts/ALE: Aubert, Auken, Bennahmias, Breyer, Cohn-Bendit, Cramer, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Horáček, Irujo Amezaga, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Staes, Trüpel, Turmes, Voggenhuber, Ždanoka
Κατά: 54
GUE/NGL: Holm, Meijer, Pafilis, Søndergaard, Svensson
IND/DEM: Batten, Belder, Blokland, Booth, Clark, Goudin, Lundgren, Nattrass, Železný
ITS: Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Pen Marine, Le Rachinel, Schenardi, Stănescu
NI: Allister, Bobošíková, Helmer
PPE-DE: Ashworth, Atkins, Beazley, Bowis, Bushill-Matthews, Chichester, Deva, Dover, Duchoň, Fajmon, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Kamall, Nicholson, Parish, Pomés Ruiz, Purvis, Škottová, Stevenson, Strejček, Sturdy, Tannock, Van Orden, Ventre, Vernola, Vlasák, Wohlin, Zahradil, Zvěřina
Αποχές: 7
GUE/NGL: Figueiredo, Guerreiro
IND/DEM: Bonde
ITS: Martinez
NI: Baco
PPE-DE: Hybášková
UEN: Camre
4. Σχέδιο γενικού προϋπολογισμού 2008
τροπολογία 601
Υπέρ: 257
ALDE: Attwooll, Duff, Ek, Geremek, Hall, Harkin, in 't Veld, Lynne, Ortuondo Larrea, Pohjamo
GUE/NGL: Agnoletto, Aita, Brie, Catania, de Brún, Flasarová, Guerreiro, Henin, Holm, Kaufmann, Liotard, Markov, Maštálka, Meijer, Morgantini, Musacchio, Pafilis, Papadimoulis, Pflüger, Ransdorf, Remek, Seppänen, Søndergaard, Svensson, Uca, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Georgiou, Goudin, Lundgren, Sinnott, Železný
ITS: Coşea
NI: Allister, Bobošíková, Martin Hans-Peter
PPE-DE: Belet, Brepoels, De Lange, Martens, van Nistelrooij, Oomen-Ruijten, Őry, Pīks, Wortmann-Kool
PSE: Arif, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Battilocchio, Beňová, Berman, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Bulfon, Bullmann, Busquin, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Castex, Cercas, Corbett, Corbey, Corda, Cottigny, De Keyser, De Rossa, Désir, De Vits, Dîncu, Dobolyi, Douay, Dührkop Dührkop, Dumitrescu, El Khadraoui, Ettl, Färm, Falbr, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Gebhardt, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Goebbels, Golik, Gomes, Grabowska, Grech, Groote, Guy-Quint, Hänsch, Hamon, Hasse Ferreira, Haug, Hegyi, Honeyball, Howitt, Hughes, Hutchinson, Iotova, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kindermann, Kirilov, Koterec, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Lambrinidis, Le Foll, Lefrançois, Leichtfried, Leinen, Liberadzki, Lyubcheva, McAvan, Madeira, Maňka, Martin David, Martínez Martínez, Matsouka, Medina Ortega, Miguélez Ramos, Mihalache, Moreno Sánchez, Myller, Neris, Öger, Paasilinna, Pahor, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Patrie, Peillon, Piecyk, Pinior, Pittella, Podgorean, Poignant, Prets, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Roure, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, Schaldemose, Scheele, Segelström, Simpson, Siwiec, Skinner, Sornosa Martínez, Stihler, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Tarand, Thomsen, Titley, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Vigenin, Walter, Weber Henri, Weiler, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Angelilli, Aylward, Borghezio, Crowley, Grabowski, Krasts, Kuc, Kuźmiuk, Ó Neachtain, Pęk, Podkański, Speroni, Tatarella, Vaidere, Wojciechowski Janusz, Zapałowski
Verts/ALE: Aubert, Auken, Bennahmias, Breyer, Cohn-Bendit, Cramer, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Horáček, Irujo Amezaga, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Staes, Trüpel, Turmes, Voggenhuber, Ždanoka
Κατά: 286
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Baeva, Budreikaitė, Busk, Cappato, Cavada, Chatzimarkakis, Ciornei, Cocilovo, Cornillet, Deprez, De Sarnez, Ferrari, Fourtou, Gentvilas, Gibault, Griesbeck, Guardans Cambó, Hellvig, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Krahmer, Kułakowski, Lambsdorff, Laperrouze, Lax, Losco, Maaten, Manders, Matsakis, Mohácsi, Morillon, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Nicholson of Winterbourne, Onyszkiewicz, Oviir, Panayotov, Piskorski, Polfer, Raeva, Ries, Riis-Jørgensen, Sbarbati, Schmidt Olle, Schuth, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Szent-Iványi, Toia, Toma, Vălean, Van Hecke, Veraldi, Virrankoski, Watson
IND/DEM: Batten, Belder, Blokland, Booth, Clark, Nattrass
ITS: Buruiană-Aprodu, Claeys, Dillen, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Pen Marine, Le Rachinel, Martinez, Mihăescu, Popeangă, Romagnoli, Schenardi, Stănescu
NI: Belohorská, Helmer
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Angelakas, Ashworth, Atkins, Audy, Ayuso, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Becsey, Berend, Böge, Bowis, Braghetto, Brejc, Březina, Brok, Burke, Bushill-Matthews, Busuttil, Buzek, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, Chichester, Chmielewski, Daul, De Blasio, Dehaene, Demetriou, Descamps, Deß, Deva, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Dover, Doyle, Duka-Zólyomi, Ebner, Elles, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Florenz, Fontaine, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gewalt, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Gräßle, de Grandes Pascual, Grosch, Grossetête, Guellec, Gyürk, Handzlik, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Higgins, Hoppenstedt, Hudacký, Hybášková, Iacob-Ridzi, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jałowiecki, Járóka, Jarzembowski, Jeggle, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Kamall, Karas, Kauppi, Kelam, Klamt, Klaß, Klich, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Korhola, Kratsa-Tsagaropoulou, Kudrycka, Lamassoure, Langen, Lauk, Lechner, Lehne, Lewandowski, Liese, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, Mann Thomas, Marinescu, Mato Adrover, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Mikolášik, Millán Mon, Mladenov, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, Novak, Olajos, Olbrycht, Pack, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Parish, Patriciello, Petre, Pieper, Pinheiro, Pleštinská, Pomés Ruiz, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Ribeiro e Castro, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Saïfi, Sartori, Saryusz-Wolski, Schierhuber, Schinas, Schöpflin, Schröder, Schwab, Seeber, Siekierski, Sommer, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stevenson, Stubb, Sturdy, Sudre, Surján, Szájer, Tannock, Thyssen, Ţîrle, Toubon, Ulmer, Urutchev, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Vatanen, Ventre, Vernola, Vidal-Quadras, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, von Wogau, Wohlin, Záborská, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zwiefka
PSE: Napoletano
UEN: Camre, Czarnecki Marek Aleksander, Kristovskis, Masiel, Szymański, Zīle
Αποχές: 26
ALDE: Bowles, Ludford
GUE/NGL: Figueiredo
IND/DEM: Krupa, Tomczak, Wojciechowski Bernard
NI: Baco, Chruszcz, Giertych
PPE-DE: Duchoň, Fajmon, Škottová, Strejček, Vlasák, Zahradil, Zvěřina
UEN: Bielan, Czarnecki Ryszard, Didžiokas, Foltyn-Kubicka, Janowski, Maldeikis, Piotrowski, Roszkowski, Rutowicz, Tomaszewska
Διορθώσεις και προθέσεις ψήφου
Υπέρ: Pasqualina Napoletano
5. Σχέδιο γενικού προϋπολογισμού 2008
τροπολογία 937
Υπέρ: 541
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Attwooll, Baeva, Bowles, Budreikaitė, Busk, Cappato, Cavada, Chatzimarkakis, Ciornei, Cocilovo, Cornillet, Deprez, De Sarnez, Duff, Ek, Ferrari, Fourtou, Gentvilas, Geremek, Gibault, Griesbeck, Guardans Cambó, Hall, Harkin, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Krahmer, Kułakowski, Lambsdorff, Laperrouze, Lax, Losco, Ludford, Lynne, Maaten, Manders, Matsakis, Mohácsi, Morillon, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Nicholson of Winterbourne, Onyszkiewicz, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Piskorski, Pohjamo, Polfer, Raeva, Ries, Riis-Jørgensen, Sbarbati, Schmidt Olle, Schuth, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Szent-Iványi, Toia, Toma, Vălean, Van Hecke, Veraldi, Virrankoski, Watson
GUE/NGL: Agnoletto, Aita, Brie, Catania, de Brún, Figueiredo, Flasarová, Guerreiro, Henin, Kaufmann, Markov, Maštálka, Morgantini, Musacchio, Papadimoulis, Pflüger, Ransdorf, Remek, Seppänen, Uca, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Georgiou, Krupa, Sinnott, Tomczak, Wojciechowski Bernard
ITS: Coşea, Mihăescu, Popeangă
NI: Allister, Belohorská, Bobošíková, Chruszcz, Giertych, Helmer, Martin Hans-Peter
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Angelakas, Ashworth, Atkins, Audy, Ayuso, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Becsey, Belet, Berend, Böge, Bowis, Braghetto, Brejc, Brepoels, Březina, Brok, Burke, Bushill-Matthews, Busuttil, Buzek, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, Chichester, Chmielewski, Daul, De Blasio, Dehaene, Demetriou, Descamps, Deß, Deva, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Dover, Doyle, Duchoň, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Elles, Esteves, Fajmon, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Florenz, Fontaine, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gewalt, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Gräßle, de Grandes Pascual, Grosch, Grossetête, Guellec, Gyürk, Handzlik, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Higgins, Hoppenstedt, Hudacký, Hybášková, Iacob-Ridzi, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jałowiecki, Járóka, Jarzembowski, Jeggle, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Kamall, Karas, Kelam, Klamt, Klaß, Klich, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Korhola, Kratsa-Tsagaropoulou, Kudrycka, Lamassoure, De Lange, Langen, Lauk, Lechner, Lehne, Lewandowski, Liese, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, Mann Thomas, Marinescu, Martens, Mato Adrover, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Mikolášik, Millán Mon, Mladenov, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Novak, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Pack, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Parish, Patriciello, Petre, Pieper, Pīks, Pinheiro, Pleštinská, Pomés Ruiz, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Ribeiro e Castro, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Saïfi, Sartori, Saryusz-Wolski, Schierhuber, Schinas, Schöpflin, Schröder, Schwab, Seeber, Siekierski, Škottová, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stevenson, Strejček, Stubb, Sturdy, Sudre, Surján, Szájer, Tannock, Thyssen, Ţîrle, Toubon, Ulmer, Urutchev, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Vatanen, Vernola, Vidal-Quadras, Vlasák, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, von Wogau, Wortmann-Kool, Záborská, Zahradil, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zvěřina, Zwiefka
PSE: Arif, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Battilocchio, Beňová, Berman, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Bulfon, Bullmann, Van den Burg, Busquin, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Casaca, Castex, Cercas, Corbett, Corbey, Corda, Cottigny, De Keyser, De Rossa, Désir, De Vits, Dîncu, Dobolyi, Douay, Dührkop Dührkop, Dumitrescu, El Khadraoui, Ettl, Färm, Fazakas, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Gebhardt, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Goebbels, Golik, Gomes, Grabowska, Grech, Groote, Guy-Quint, Hänsch, Hamon, Hasse Ferreira, Haug, Hegyi, Herczog, Honeyball, Howitt, Hughes, Hutchinson, Iotova, Jacobs, Jørgensen, Kindermann, Kirilov, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Lambrinidis, Le Foll, Lefrançois, Leichtfried, Leinen, Liberadzki, Lyubcheva, McAvan, Madeira, Maňka, Mann Erika, Martin David, Martínez Martínez, Matsouka, Medina Ortega, Miguélez Ramos, Mihalache, Moreno Sánchez, Myller, Napoletano, Navarro, Neris, Occhetto, Öger, Paasilinna, Pahor, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Patrie, Peillon, Piecyk, Pinior, Pittella, Podgorean, Poignant, Prets, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Roure, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Schaldemose, Scheele, Segelström, Simpson, Siwiec, Skinner, Sornosa Martínez, Stihler, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Tarand, Thomsen, Titley, Trautmann, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Vigenin, Walter, Weber Henri, Weiler, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Angelilli, Aylward, Bielan, Borghezio, Camre, Crowley, Czarnecki Marek Aleksander, Czarnecki Ryszard, Didžiokas, Foltyn-Kubicka, Grabowski, Janowski, Krasts, Kristovskis, Kuc, Kuźmiuk, Maldeikis, Masiel, Ó Neachtain, Pęk, Piotrowski, Podkański, Roszkowski, Rutowicz, Speroni, Szymański, Tatarella, Tomaszewska, Vaidere, Wojciechowski Janusz, Zapałowski, Zīle
Verts/ALE: Aubert, Auken, Bennahmias, Breyer, Cohn-Bendit, Cramer, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Horáček, Irujo Amezaga, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schmidt Frithjof, Schroedter, Staes, Trüpel, Turmes, Voggenhuber, Ždanoka
Κατά: 31
GUE/NGL: Holm, Liotard, Meijer, Pafilis, Søndergaard, Svensson
IND/DEM: Batten, Belder, Blokland, Bonde, Booth, Clark, Goudin, Lundgren, Nattrass
ITS: Buruiană-Aprodu, Claeys, Dillen, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Pen Marine, Le Rachinel, Martinez, Romagnoli, Schenardi, Stănescu, Vanhecke
PPE-DE: Wohlin
PSE: Fava
Verts/ALE: Schlyter
Αποχές: 3
IND/DEM: Železný
NI: Baco
PPE-DE: Ventre
6. Σχέδιο γενικού προϋπολογισμού 2008
τροπολογία 21
Υπέρ: 162
ALDE: Attwooll, Bowles, Hall, Harkin, Losco, Ludford, Lynne, Matsakis, Onyszkiewicz, Ortuondo Larrea, Oviir, Piskorski, Schmidt Olle, Sterckx, Toia
GUE/NGL: Agnoletto, Aita, Brie, Catania, de Brún, Figueiredo, Flasarová, Guerreiro, Henin, Kaufmann, Markov, Maštálka, Morgantini, Musacchio, Papadimoulis, Pflüger, Ransdorf, Remek, Uca, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Bonde, Georgiou, Krupa, Sinnott, Tomczak, Wojciechowski Bernard
ITS: Coşea
NI: Allister, Chruszcz, Giertych, Helmer
PPE-DE: Albertini, Ashworth, Atkins, Audy, Beazley, Belet, Berend, Bowis, Brepoels, Burke, Bushill-Matthews, Buzek, Chichester, Daul, Descamps, Deva, Dover, Doyle, Duchoň, Fajmon, Fontaine, Gaubert, Gauzès, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Higgins, Iacob-Ridzi, Iturgaiz Angulo, Kaczmarek, Kamall, De Lange, López-Istúriz White, McGuinness, Mann Thomas, Martens, Mavrommatis, Nicholson, van Nistelrooij, Novak, Olajos, Parish, Pinheiro, Pomés Ruiz, Posselt, Purvis, Ribeiro e Castro, Saïfi, Škottová, Stevenson, Strejček, Stubb, Sturdy, Sudre, Tannock, Thyssen, Ulmer, Van Orden, Vatanen, Vlasák, Wortmann-Kool, Zahradil, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zvěřina, Zwiefka
PSE: Casaca, Corbett, De Keyser, Dobolyi, Fazakas, Grech, Honeyball, Howitt, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Lambrinidis, Navarro, Prets, Siwiec
UEN: Angelilli, Aylward, Bielan, Borghezio, Camre, Crowley, Czarnecki Marek Aleksander, Czarnecki Ryszard, Didžiokas, Foltyn-Kubicka, Grabowski, Janowski, Krasts, Kristovskis, Kuc, Kuźmiuk, Maldeikis, Masiel, Ó Neachtain, Pęk, Piotrowski, Podkański, Roszkowski, Rutowicz, Speroni, Szymański, Tatarella, Tomaszewska, Vaidere, Wojciechowski Janusz, Zapałowski, Zīle
Verts/ALE: Jonckheer, Rühle
Κατά: 394
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Baeva, Budreikaitė, Busk, Cappato, Cavada, Chatzimarkakis, Ciornei, Cocilovo, Deprez, De Sarnez, Duff, Ek, Ferrari, Fourtou, Gentvilas, Geremek, Gibault, Griesbeck, Guardans Cambó, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Krahmer, Kułakowski, Lambsdorff, Laperrouze, Lax, Maaten, Mohácsi, Morillon, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Nicholson of Winterbourne, Panayotov, Pohjamo, Polfer, Raeva, Ries, Riis-Jørgensen, Sbarbati, Schuth, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Szent-Iványi, Toma, Vălean, Van Hecke, Veraldi, Virrankoski, Watson
GUE/NGL: Holm, Liotard, Meijer, Pafilis, Seppänen, Søndergaard, Svensson
IND/DEM: Batten, Booth, Clark, Goudin, Lundgren, Nattrass, Železný
ITS: Buruiană-Aprodu, Dillen, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Pen Marine, Le Rachinel, Martinez, Mihăescu, Popeangă, Romagnoli, Schenardi, Stănescu, Vanhecke
NI: Belohorská, Bobošíková, Martin Hans-Peter
PPE-DE: Anastase, Andrikienė, Angelakas, Ayuso, Barsi-Pataky, Bauer, Becsey, Böge, Braghetto, Brejc, Březina, Brok, Busuttil, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, Chmielewski, De Blasio, Dehaene, Demetriou, Deß, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Elles, Esteves, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Florenz, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gewalt, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Gräßle, de Grandes Pascual, Grosch, Grossetête, Guellec, Gyürk, Handzlik, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Hoppenstedt, Hudacký, Hybášková, Itälä, Jałowiecki, Járóka, Jarzembowski, Jeggle, Jordan Cizelj, Karas, Kauppi, Kelam, Klamt, Klaß, Klich, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Korhola, Kratsa-Tsagaropoulou, Kudrycka, Lamassoure, Langen, Lechner, Lehne, Lewandowski, Liese, Lulling, Marinescu, Mato Adrover, Mauro, Mayer, Mayor Oreja, Mikolášik, Millán Mon, Mladenov, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, Niebler, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Pack, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Patriciello, Petre, Pieper, Pīks, Pleštinská, Protasiewicz, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Sartori, Saryusz-Wolski, Schierhuber, Schinas, Schöpflin, Schröder, Schwab, Seeber, Siekierski, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Surján, Szájer, Ţîrle, Toubon, Urutchev, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Ventre, Vernola, Vidal-Quadras, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, von Wogau, Wohlin, Záborská, Zieleniec
PSE: Arif, Athanasiu, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Battilocchio, Beňová, Berman, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Bulfon, Bullmann, Van den Burg, Busquin, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Castex, Cercas, Corbey, Corda, Cottigny, De Rossa, Désir, De Vits, Dîncu, Douay, Dührkop Dührkop, Dumitrescu, El Khadraoui, Ettl, Färm, Falbr, Fava, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, Gebhardt, Gierek, Glante, Goebbels, Golik, Gomes, Grabowska, Groote, Guy-Quint, Hänsch, Hamon, Hasse Ferreira, Haug, Hegyi, Herczog, Hutchinson, Iotova, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kindermann, Kirilov, Koterec, Krehl, Le Foll, Lefrançois, Leinen, Liberadzki, Lyubcheva, Madeira, Maňka, Mann Erika, Martínez Martínez, Matsouka, Medina Ortega, Miguélez Ramos, Mihalache, Moreno Sánchez, Myller, Napoletano, Neris, Occhetto, Öger, Paasilinna, Pahor, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Patrie, Peillon, Piecyk, Pinior, Pittella, Podgorean, Poignant, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rothe, Rouček, Roure, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Schaldemose, Scheele, Segelström, Sornosa Martínez, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Tarand, Thomsen, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Vigenin, Walter, Weber Henri, Weiler, Wiersma, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
Verts/ALE: Aubert, Auken, Bennahmias, Breyer, Cramer, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Horáček, Irujo Amezaga, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Schmidt Frithjof, Schroedter, Staes, Trüpel, Voggenhuber, Ždanoka
Αποχές: 19
ALDE: Manders
IND/DEM: Belder, Blokland
ITS: Claeys
NI: Baco
PPE-DE: Lauk, Sommer
PSE: García Pérez, Geringer de Oedenberg, Hughes, Leichtfried, McAvan, Martin David, Simpson, Skinner, Stihler, Titley, Willmott
Verts/ALE: Schlyter
7. Σχέδιο γενικού προϋπολογισμού 2008
τροπολογία 249
Υπέρ: 463
ALDE: Andrejevs, Attwooll, Baeva, Bowles, Budreikaitė, Busk, Cappato, Cavada, Ciornei, Cocilovo, Cornillet, Deprez, De Sarnez, Ferrari, Fourtou, Gentvilas, Geremek, Gibault, Griesbeck, Guardans Cambó, Hall, Harkin, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Krahmer, Kułakowski, Laperrouze, Lax, Losco, Ludford, Lynne, Maaten, Mohácsi, Morillon, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Nicholson of Winterbourne, Onyszkiewicz, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Piskorski, Pohjamo, Polfer, Raeva, Ries, Riis-Jørgensen, Sbarbati, Schuth, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Szent-Iványi, Toia, Toma, Vălean, Van Hecke, Veraldi, Virrankoski, Watson
GUE/NGL: Brie, de Brún, Flasarová, Henin, Maštálka, Morgantini, Musacchio, Papadimoulis, Ransdorf, Remek, Seppänen, Wurtz
IND/DEM: Georgiou, Krupa, Sinnott, Tomczak, Wojciechowski Bernard
ITS: Buruiană-Aprodu, Claeys, Coşea, Dillen, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Pen Marine, Le Rachinel, Martinez, Mihăescu, Popeangă, Romagnoli, Schenardi, Stănescu, Vanhecke
NI: Belohorská, Chruszcz, Giertych
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Angelakas, Audy, Ayuso, Barsi-Pataky, Bauer, Becsey, Belet, Berend, Böge, Braghetto, Brejc, Březina, Burke, Busuttil, Buzek, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, Chmielewski, Daul, De Blasio, Dehaene, Demetriou, Descamps, Deß, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Dover, Doyle, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Esteves, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Florenz, Fontaine, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gewalt, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Gräßle, de Grandes Pascual, Grosch, Grossetête, Guellec, Gyürk, Handzlik, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Higgins, Hoppenstedt, Hudacký, Iacob-Ridzi, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jałowiecki, Járóka, Jarzembowski, Jeggle, Jordan Cizelj, Karas, Kauppi, Kelam, Klamt, Klaß, Klich, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Korhola, Kratsa-Tsagaropoulou, Kudrycka, Lamassoure, De Lange, Langen, Lauk, Lechner, Lehne, Lewandowski, Liese, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, Mann Thomas, Marinescu, Martens, Mato Adrover, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Mikolášik, Millán Mon, Mladenov, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, Niebler, van Nistelrooij, Novak, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Pack, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Patriciello, Petre, Pieper, Pīks, Pinheiro, Pöttering, Pomés Ruiz, Posselt, Protasiewicz, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Ribeiro e Castro, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Sartori, Saryusz-Wolski, Schierhuber, Schinas, Schöpflin, Schröder, Schwab, Seeber, Siekierski, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stubb, Sudre, Surján, Szájer, Thyssen, Ţîrle, Toubon, Ulmer, Urutchev, Varela Suanzes-Carpegna, Vatanen, Ventre, Vernola, Vidal-Quadras, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, von Wogau, Wortmann-Kool, Záborská, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zwiefka
PSE: Arif, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Battilocchio, Beňová, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bulfon, Bullmann, Busquin, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Castex, Cercas, Corbett, Corda, Cottigny, De Keyser, De Rossa, Désir, De Vits, Dîncu, Dobolyi, Douay, Dührkop Dührkop, Dumitrescu, El Khadraoui, Ettl, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Gebhardt, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Goebbels, Golik, Grabowska, Grech, Groote, Guy-Quint, Hänsch, Hamon, Hasse Ferreira, Haug, Herczog, Honeyball, Howitt, Hughes, Hutchinson, Iotova, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kindermann, Kirilov, Koterec, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Lambrinidis, Le Foll, Lefrançois, Leichtfried, Leinen, Liberadzki, Lyubcheva, McAvan, Madeira, Maňka, Mann Erika, Martin David, Martínez Martínez, Matsouka, Medina Ortega, Miguélez Ramos, Mihalache, Moreno Sánchez, Myller, Napoletano, Navarro, Neris, Occhetto, Öger, Paasilinna, Pahor, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Patrie, Peillon, Piecyk, Pinior, Pittella, Podgorean, Poignant, Prets, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Roure, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Scheele, Simpson, Siwiec, Skinner, Sornosa Martínez, Stihler, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Tarand, Titley, Trautmann, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Vigenin, Walter, Weber Henri, Weiler, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Angelilli, Aylward, Bielan, Borghezio, Crowley, Czarnecki Marek Aleksander, Czarnecki Ryszard, Didžiokas, Foltyn-Kubicka, Grabowski, Janowski, Kristovskis, Kuc, Kuźmiuk, Maldeikis, Masiel, Ó Neachtain, Pęk, Piotrowski, Podkański, Roszkowski, Rutowicz, Speroni, Szymański, Tomaszewska, Wojciechowski Janusz, Zapałowski
Verts/ALE: Flautre, Schlyter
Κατά: 106
ALDE: Alvaro, Chatzimarkakis, Duff, Ek, Lambsdorff, Matsakis, Schmidt Olle
GUE/NGL: Aita, Catania, Holm, Kaufmann, Liotard, Markov, Meijer, Søndergaard, Svensson, Zimmer
IND/DEM: Batten, Belder, Blokland, Bonde, Booth, Clark, Goudin, Lundgren, Nattrass, Železný
NI: Allister, Bobošíková, Helmer, Martin Hans-Peter
PPE-DE: Ashworth, Atkins, Beazley, Bowis, Brepoels, Bushill-Matthews, Chichester, Deva, Duchoň, Fajmon, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Hybášková, Kaczmarek, Kamall, Nicholson, Parish, Pleštinská, Purvis, Škottová, Stevenson, Strejček, Sturdy, Tannock, Van Orden, Vlasák, Wohlin, Zahradil, Zvěřina
PSE: Berman, Bozkurt, Van den Burg, Corbey, Färm, Schaldemose, Segelström, Thomsen
UEN: Camre, Krasts, Tatarella, Vaidere, Zīle
Verts/ALE: Aubert, Auken, Bennahmias, Breyer, Cohn-Bendit, Cramer, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Horáček, Irujo Amezaga, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schmidt Frithjof, Schroedter, Staes, Trüpel, Turmes, Voggenhuber, Ždanoka
Αποχές: 7
ALDE: Manders
GUE/NGL: Agnoletto, Figueiredo, Guerreiro, Pflüger, Uca
NI: Baco
Διορθώσεις και προθέσεις ψήφου
Κατά: Poul Nyrup Rasmussen, Dan Jørgensen
Αποχές: Sophia in 't Veld
8. Σχέδιο γενικού προϋπολογισμού 2008
τροπολογία 253
Υπέρ: 514
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Attwooll, Baeva, Bowles, Budreikaitė, Busk, Cappato, Cavada, Chatzimarkakis, Ciornei, Cocilovo, Cornillet, Deprez, De Sarnez, Duff, Ferrari, Fourtou, Gentvilas, Geremek, Gibault, Griesbeck, Guardans Cambó, Hall, Harkin, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Krahmer, Kułakowski, Lambsdorff, Laperrouze, Lax, Losco, Ludford, Lynne, Maaten, Matsakis, Mohácsi, Morillon, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Nicholson of Winterbourne, Onyszkiewicz, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Piskorski, Pohjamo, Polfer, Raeva, Ries, Riis-Jørgensen, Sbarbati, Schuth, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Szent-Iványi, Toia, Toma, Vălean, Van Hecke, Veraldi, Virrankoski, Watson
GUE/NGL: Agnoletto, Aita, Brie, Catania, de Brún, Figueiredo, Flasarová, Guerreiro, Henin, Kaufmann, Markov, Maštálka, Morgantini, Musacchio, Pafilis, Papadimoulis, Pflüger, Ransdorf, Remek, Seppänen, Uca, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Georgiou, Krupa, Tomczak, Wojciechowski Bernard
ITS: Buruiană-Aprodu, Claeys, Coşea, Dillen, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Pen Marine, Le Rachinel, Martinez, Mihăescu, Popeangă, Romagnoli, Schenardi, Stănescu, Vanhecke
NI: Allister, Belohorská, Chruszcz, Giertych
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Angelakas, Audy, Ayuso, Barsi-Pataky, Bauer, Becsey, Belet, Berend, Böge, Braghetto, Brejc, Brepoels, Březina, Brok, Burke, Busuttil, Buzek, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, Chmielewski, Daul, De Blasio, Dehaene, Demetriou, Descamps, Deß, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Doyle, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Esteves, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Fontaine, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gewalt, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Gräßle, de Grandes Pascual, Grosch, Grossetête, Guellec, Gyürk, Handzlik, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Higgins, Hoppenstedt, Hudacký, Iacob-Ridzi, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jałowiecki, Járóka, Jarzembowski, Jeggle, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Karas, Kauppi, Kelam, Klamt, Klaß, Klich, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Korhola, Kudrycka, Lamassoure, De Lange, Langen, Lauk, Lechner, Lehne, Lewandowski, Liese, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, Mann Thomas, Marinescu, Martens, Mato Adrover, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Mikolášik, Millán Mon, Mladenov, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, Niebler, van Nistelrooij, Novak, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Pack, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Patriciello, Petre, Pieper, Pīks, Pinheiro, Pleštinská, Pöttering, Pomés Ruiz, Posselt, Protasiewicz, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Ribeiro e Castro, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Sartori, Saryusz-Wolski, Schierhuber, Schinas, Schöpflin, Schröder, Schwab, Seeber, Siekierski, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stubb, Sudre, Surján, Szájer, Thyssen, Ţîrle, Toubon, Ulmer, Urutchev, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Vatanen, Ventre, Vernola, Vidal-Quadras, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, von Wogau, Wortmann-Kool, Záborská, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zwiefka
PSE: Arif, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Battilocchio, Beňová, Berman, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Bulfon, Bullmann, Van den Burg, Busquin, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Castex, Cercas, Corbett, Corbey, Corda, Cottigny, De Keyser, De Rossa, Désir, De Vits, Dîncu, Dobolyi, Douay, Dührkop Dührkop, Dumitrescu, El Khadraoui, Ettl, Färm, Falbr, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Gebhardt, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Golik, Gomes, Grabowska, Grech, Groote, Guy-Quint, Hänsch, Hamon, Hasse Ferreira, Haug, Herczog, Honeyball, Howitt, Hughes, Hutchinson, Iotova, Jöns, Jørgensen, Kindermann, Kirilov, Koterec, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Lambrinidis, Le Foll, Lefrançois, Leichtfried, Leinen, Liberadzki, Lyubcheva, McAvan, Madeira, Maňka, Mann Erika, Martin David, Martínez Martínez, Matsouka, Medina Ortega, Miguélez Ramos, Mihalache, Moreno Sánchez, Myller, Napoletano, Navarro, Neris, Occhetto, Öger, Paasilinna, Pahor, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Patrie, Peillon, Piecyk, Pinior, Pittella, Podgorean, Poignant, Prets, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Roure, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Schaldemose, Scheele, Segelström, Simpson, Siwiec, Stihler, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Tarand, Thomsen, Titley, Trautmann, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Vigenin, Walter, Weber Henri, Weiler, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Angelilli, Aylward, Bielan, Borghezio, Crowley, Czarnecki Ryszard, Didžiokas, Foltyn-Kubicka, Grabowski, Janowski, Krasts, Kristovskis, Kuc, Maldeikis, Masiel, Ó Neachtain, Pęk, Piotrowski, Roszkowski, Rutowicz, Speroni, Szymański, Tatarella, Tomaszewska, Vaidere, Zapałowski, Zīle
Verts/ALE: Aubert, Bennahmias, Cohn-Bendit, Cramer, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Horáček, Irujo Amezaga, Jonckheer, Kallenbach, Lagendijk, Lambert, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schmidt Frithjof, Schroedter, Staes, Trüpel, Turmes, Voggenhuber, Ždanoka
Κατά: 53
ALDE: Schmidt Olle
GUE/NGL: Holm, Liotard, Meijer, Søndergaard, Svensson
IND/DEM: Batten, Belder, Blokland, Bonde, Booth, Clark, Goudin, Lundgren, Nattrass, Železný
NI: Bobošíková, Helmer, Martin Hans-Peter
PPE-DE: Ashworth, Atkins, Beazley, Bowis, Bushill-Matthews, Chichester, Deva, Dover, Duchoň, Fajmon, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Hybášková, Kamall, Nicholson, Parish, Purvis, Škottová, Stevenson, Strejček, Sturdy, Tannock, Van Orden, Vlasák, Wohlin, Zahradil, Zvěřina
PSE: Jacobs
UEN: Kuźmiuk, Podkański
Verts/ALE: Auken, Breyer, Kusstatscher
Αποχές: 6
ALDE: Ek, Manders
NI: Baco
UEN: Camre
Verts/ALE: Lichtenberger, Schlyter
9. Σχέδιο γενικού προϋπολογισμού 2008
τροπολογία 254
Υπέρ: 474
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Attwooll, Baeva, Bowles, Budreikaitė, Busk, Cappato, Cavada, Chatzimarkakis, Ciornei, Cocilovo, Deprez, De Sarnez, Duff, Ferrari, Fourtou, Gentvilas, Geremek, Gibault, Griesbeck, Guardans Cambó, Hall, Harkin, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Krahmer, Kułakowski, Lambsdorff, Lax, Losco, Ludford, Lynne, Maaten, Matsakis, Mohácsi, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Nicholson of Winterbourne, Onyszkiewicz, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Piskorski, Pohjamo, Polfer, Raeva, Ries, Riis-Jørgensen, Sbarbati, Schuth, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Szent-Iványi, Toia, Toma, Vălean, Van Hecke, Veraldi, Virrankoski, Watson
GUE/NGL: Agnoletto, Aita, Brie, Catania, de Brún, Figueiredo, Flasarová, Guerreiro, Henin, Kaufmann, Markov, Maštálka, Morgantini, Musacchio, Pafilis, Papadimoulis, Pflüger, Ransdorf, Remek, Uca, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Krupa, Sinnott, Tomczak, Wojciechowski Bernard
ITS: Buruiană-Aprodu, Claeys, Coşea, Dillen, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Pen Marine, Le Rachinel, Martinez, Mihăescu, Popeangă, Romagnoli, Schenardi, Stănescu, Vanhecke
NI: Belohorská, Chruszcz, Giertych
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Angelakas, Audy, Ayuso, Barsi-Pataky, Bauer, Becsey, Belet, Berend, Böge, Braghetto, Brejc, Brepoels, Březina, Brok, Burke, Busuttil, Buzek, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, Chmielewski, Daul, De Blasio, Dehaene, Demetriou, Descamps, Deß, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Doyle, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Esteves, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Florenz, Fontaine, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gewalt, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Gräßle, de Grandes Pascual, Grossetête, Guellec, Gyürk, Handzlik, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Higgins, Hoppenstedt, Hudacký, Iacob-Ridzi, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jałowiecki, Járóka, Jarzembowski, Jeggle, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Karas, Kauppi, Kelam, Klamt, Klaß, Klich, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Korhola, Kratsa-Tsagaropoulou, Kudrycka, Lamassoure, De Lange, Langen, Lauk, Lechner, Lehne, Lewandowski, Liese, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, Marinescu, Martens, Mato Adrover, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Mikolášik, Millán Mon, Mladenov, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, Niebler, van Nistelrooij, Novak, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Pack, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Patriciello, Petre, Pieper, Pīks, Pinheiro, Pleštinská, Pöttering, Pomés Ruiz, Posselt, Protasiewicz, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Ribeiro e Castro, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Sartori, Saryusz-Wolski, Schierhuber, Schinas, Schöpflin, Schröder, Schwab, Seeber, Siekierski, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stubb, Sudre, Surján, Szájer, Thyssen, Ţîrle, Toubon, Ulmer, Urutchev, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Vatanen, Ventre, Vernola, Vidal-Quadras, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, von Wogau, Wortmann-Kool, Záborská, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zwiefka
PSE: Arif, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Battilocchio, Beňová, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bulfon, Bullmann, Busquin, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Castex, Cercas, Corbett, Corda, Cottigny, De Keyser, De Rossa, Désir, De Vits, Dîncu, Dobolyi, Douay, Dührkop Dührkop, Dumitrescu, El Khadraoui, Ettl, Färm, Falbr, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Gebhardt, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Goebbels, Golik, Gomes, Grabowska, Grech, Groote, Guy-Quint, Hänsch, Hamon, Hasse Ferreira, Haug, Herczog, Honeyball, Howitt, Hughes, Hutchinson, Iotova, Jöns, Kindermann, Kirilov, Koterec, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Lambrinidis, Le Foll, Lefrançois, Leichtfried, Leinen, Liberadzki, Lyubcheva, McAvan, Madeira, Maňka, Mann Erika, Martin David, Martínez Martínez, Matsouka, Medina Ortega, Miguélez Ramos, Mihalache, Moreno Sánchez, Myller, Napoletano, Navarro, Neris, Occhetto, Öger, Paasilinna, Pahor, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Patrie, Peillon, Piecyk, Pinior, Pittella, Podgorean, Poignant, Prets, Pribetich, Rapkay, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Roure, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Scheele, Segelström, Simpson, Siwiec, Skinner, Sornosa Martínez, Stihler, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Tarand, Titley, Trautmann, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Vigenin, Walter, Weber Henri, Weiler, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García
UEN: Angelilli, Aylward, Bielan, Borghezio, Crowley, Czarnecki Ryszard, Didžiokas, Foltyn-Kubicka, Grabowski, Janowski, Kristovskis, Kuc, Kuźmiuk, Maldeikis, Ó Neachtain, Pęk, Piotrowski, Podkański, Roszkowski, Rutowicz, Speroni, Szymański, Tatarella, Tomaszewska, Wojciechowski Janusz, Zapałowski
Verts/ALE: Cohn-Bendit, Turmes
Κατά: 98
ALDE: Ek, Laperrouze, Morillon, Schmidt Olle
GUE/NGL: Holm, Liotard, Meijer, Seppänen, Søndergaard, Svensson
IND/DEM: Batten, Belder, Blokland, Bonde, Booth, Clark, Georgiou, Goudin, Lundgren, Nattrass
NI: Allister, Bobošíková, Helmer, Martin Hans-Peter
PPE-DE: Ashworth, Atkins, Beazley, Bowis, Bushill-Matthews, Chichester, Deva, Dover, Duchoň, Fajmon, Grosch, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Hybášková, Kamall, Nicholson, Parish, Purvis, Škottová, Stevenson, Strejček, Sturdy, Tannock, Van Orden, Vlasák, Wohlin, Zahradil, Zvěřina
PSE: Berman, Bozkurt, Van den Burg, Corbey, Jacobs, Jørgensen, Rasmussen, Schaldemose, Thomsen
UEN: Camre, Krasts, Vaidere, Zīle
Verts/ALE: Aubert, Auken, Bennahmias, Breyer, Cramer, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Horáček, Irujo Amezaga, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Staes, Trüpel, Voggenhuber, Ždanoka
Αποχές: 4
ALDE: Manders
IND/DEM: Železný
NI: Baco
PPE-DE: Mann Thomas
Διορθώσεις και προθέσεις ψήφου
Αποχές: Sophia in 't Veld
10. Σχέδιο γενικού προϋπολογισμού 2008
τροπολογία 257
Υπέρ: 470
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Attwooll, Baeva, Bowles, Budreikaitė, Busk, Cappato, Cavada, Chatzimarkakis, Ciornei, Cocilovo, Deprez, De Sarnez, Duff, Ferrari, Fourtou, Gentvilas, Geremek, Guardans Cambó, Hall, Harkin, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Krahmer, Kułakowski, Lambsdorff, Lax, Losco, Ludford, Lynne, Maaten, Mohácsi, Morillon, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Nicholson of Winterbourne, Onyszkiewicz, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Piskorski, Pohjamo, Polfer, Raeva, Ries, Riis-Jørgensen, Sbarbati, Schuth, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Szent-Iványi, Toia, Toma, Vălean, Van Hecke, Veraldi, Virrankoski, Watson
GUE/NGL: Aita, Brie, Catania, de Brún, Figueiredo, Flasarová, Guerreiro, Henin, Kaufmann, Maštálka, Morgantini, Musacchio, Pafilis, Papadimoulis, Pflüger, Ransdorf, Remek, Uca, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Georgiou, Krupa, Tomczak, Wojciechowski Bernard
ITS: Buruiană-Aprodu, Claeys, Coşea, Dillen, Gollnisch, Lang, Le Pen Marine, Le Rachinel, Martinez, Mihăescu, Popeangă, Romagnoli, Schenardi, Stănescu, Vanhecke
NI: Belohorská, Chruszcz, Giertych
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Angelakas, Audy, Ayuso, Barsi-Pataky, Bauer, Becsey, Belet, Berend, Böge, Braghetto, Brejc, Brepoels, Březina, Brok, Burke, Busuttil, Buzek, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, Chmielewski, Daul, De Blasio, Dehaene, Demetriou, Descamps, Deß, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Doyle, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Esteves, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Florenz, Fontaine, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gewalt, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Gräßle, de Grandes Pascual, Grosch, Grossetête, Guellec, Gyürk, Handzlik, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Higgins, Hoppenstedt, Hudacký, Iacob-Ridzi, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jałowiecki, Járóka, Jarzembowski, Jeggle, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Karas, Kauppi, Kelam, Klamt, Klaß, Klich, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Korhola, Kratsa-Tsagaropoulou, Kudrycka, Lamassoure, De Lange, Langen, Lauk, Lechner, Lehne, Lewandowski, Liese, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, Mann Thomas, Marinescu, Martens, Mato Adrover, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Mikolášik, Millán Mon, Mladenov, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, Niebler, van Nistelrooij, Novak, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Pack, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Patriciello, Petre, Pieper, Pinheiro, Pleštinská, Pöttering, Pomés Ruiz, Posselt, Protasiewicz, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Ribeiro e Castro, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Sartori, Saryusz-Wolski, Schierhuber, Schinas, Schöpflin, Schröder, Schwab, Seeber, Siekierski, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stubb, Sudre, Surján, Szájer, Thyssen, Ţîrle, Toubon, Ulmer, Urutchev, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Vatanen, Ventre, Vernola, Vidal-Quadras, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, von Wogau, Wortmann-Kool, Záborská, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zwiefka
PSE: Arif, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Battilocchio, Beňová, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bulfon, Bullmann, Busquin, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Castex, Cercas, Corbett, Corda, Cottigny, De Keyser, De Rossa, Désir, De Vits, Dîncu, Dobolyi, Douay, Dührkop Dührkop, Dumitrescu, El Khadraoui, Ettl, Färm, Falbr, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Gebhardt, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Goebbels, Golik, Gomes, Grabowska, Grech, Groote, Guy-Quint, Hänsch, Hamon, Hasse Ferreira, Haug, Herczog, Honeyball, Howitt, Hughes, Hutchinson, Iotova, Kindermann, Kirilov, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Lambrinidis, Le Foll, Lefrançois, Leichtfried, Leinen, Liberadzki, Lyubcheva, McAvan, Madeira, Maňka, Mann Erika, Martin David, Martínez Martínez, Matsouka, Medina Ortega, Miguélez Ramos, Mihalache, Moreno Sánchez, Myller, Napoletano, Navarro, Neris, Occhetto, Öger, Paasilinna, Pahor, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Patrie, Peillon, Piecyk, Pinior, Pittella, Podgorean, Poignant, Prets, Pribetich, Rapkay, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Roure, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Scheele, Segelström, Simpson, Siwiec, Skinner, Sornosa Martínez, Stihler, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Tarand, Titley, Trautmann, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Vigenin, Walter, Weber Henri, Weiler, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Angelilli, Aylward, Bielan, Borghezio, Crowley, Czarnecki Marek Aleksander, Czarnecki Ryszard, Didžiokas, Foltyn-Kubicka, Grabowski, Janowski, Kristovskis, Kuc, Kuźmiuk, Maldeikis, Masiel, Ó Neachtain, Pęk, Piotrowski, Podkański, Roszkowski, Rutowicz, Speroni, Szymański, Tatarella, Tomaszewska, Wojciechowski Janusz, Zapałowski
Κατά: 99
ALDE: Ek, Schmidt Olle
GUE/NGL: Holm, Liotard, Markov, Meijer, Seppänen, Søndergaard, Svensson
IND/DEM: Batten, Belder, Blokland, Booth, Clark, Goudin, Lundgren, Nattrass, Sinnott, Železný
NI: Allister, Bobošíková, Helmer, Martin Hans-Peter
PPE-DE: Ashworth, Atkins, Beazley, Bowis, Bushill-Matthews, Chichester, Deva, Dover, Duchoň, Elles, Fajmon, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Hybášková, Kamall, Nicholson, Parish, Purvis, Škottová, Stevenson, Strejček, Sturdy, Tannock, Van Orden, Vlasák, Wohlin, Zahradil, Zvěřina
PSE: Berman, Bozkurt, Van den Burg, Corbey, Jacobs, Jørgensen, Rasmussen, Schaldemose, Thomsen
UEN: Camre, Krasts, Vaidere, Zīle
Verts/ALE: Aubert, Auken, Bennahmias, Breyer, Cohn-Bendit, Cramer, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Horáček, Irujo Amezaga, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Staes, Trüpel, Turmes, Voggenhuber, Ždanoka
Αποχές: 4
ALDE: Manders, Matsakis
GUE/NGL: Agnoletto
PSE: Koterec
Διορθώσεις και προθέσεις ψήφου
Αποχές: Sophia in 't Veld
11. Σχέδιο γενικού προϋπολογισμού 2008
τροπολογία 263
Υπέρ: 458
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Attwooll, Baeva, Bowles, Budreikaitė, Busk, Cappato, Cavada, Chatzimarkakis, Ciornei, Cocilovo, Cornillet, Deprez, De Sarnez, Duff, Ferrari, Fourtou, Gentvilas, Gibault, Griesbeck, Guardans Cambó, Hall, Harkin, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Krahmer, Kułakowski, Lambsdorff, Laperrouze, Lax, Losco, Ludford, Lynne, Maaten, Mohácsi, Morillon, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Nicholson of Winterbourne, Onyszkiewicz, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Piskorski, Pohjamo, Polfer, Raeva, Ries, Riis-Jørgensen, Sbarbati, Schuth, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Szent-Iványi, Toia, Toma, Vălean, Van Hecke, Veraldi, Virrankoski, Watson
GUE/NGL: Aita, Catania, Figueiredo, Flasarová, Guerreiro, Henin, Kaufmann, Maštálka, Morgantini, Musacchio, Papadimoulis, Ransdorf, Remek, Wurtz
IND/DEM: Krupa, Tomczak, Wojciechowski Bernard
ITS: Buruiană-Aprodu, Claeys, Coşea, Dillen, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Pen Marine, Le Rachinel, Martinez, Mihăescu, Popeangă, Romagnoli, Schenardi, Stănescu
NI: Belohorská, Chruszcz, Giertych
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Angelakas, Audy, Ayuso, Barsi-Pataky, Bauer, Becsey, Belet, Berend, Böge, Braghetto, Brejc, Brepoels, Březina, Brok, Burke, Busuttil, Buzek, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, Chmielewski, Daul, De Blasio, Dehaene, Demetriou, Descamps, Deß, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Doyle, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Florenz, Fontaine, Friedrich, Gál, Gaľa, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gewalt, Goepel, Gomolka, Gräßle, de Grandes Pascual, Grosch, Grossetête, Gyürk, Handzlik, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Higgins, Hoppenstedt, Hudacký, Iacob-Ridzi, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jałowiecki, Járóka, Jarzembowski, Jeggle, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Karas, Kauppi, Kelam, Klamt, Klaß, Klich, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Korhola, Kratsa-Tsagaropoulou, Kudrycka, Lamassoure, De Lange, Lauk, Lechner, Lehne, Lewandowski, Liese, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, Mann Thomas, Marinescu, Martens, Mato Adrover, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Mikolášik, Millán Mon, Mladenov, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, Niebler, van Nistelrooij, Novak, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Pack, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Patriciello, Petre, Pieper, Pīks, Pinheiro, Pleštinská, Pöttering, Pomés Ruiz, Posselt, Protasiewicz, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Ribeiro e Castro, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Sartori, Saryusz-Wolski, Schierhuber, Schinas, Schöpflin, Schröder, Schwab, Seeber, Siekierski, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stubb, Sudre, Surján, Szájer, Thyssen, Ţîrle, Toubon, Ulmer, Urutchev, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Vatanen, Ventre, Vernola, Vidal-Quadras, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, von Wogau, Wortmann-Kool, Záborská, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zwiefka
PSE: Arif, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Battilocchio, Beňová, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bulfon, Bullmann, Busquin, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Castex, Corbett, Corda, Cottigny, De Keyser, De Rossa, Désir, De Vits, Dîncu, Dobolyi, Douay, Dührkop Dührkop, Dumitrescu, El Khadraoui, Ettl, Falbr, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Gebhardt, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Goebbels, Golik, Gomes, Grabowska, Grech, Groote, Guy-Quint, Hänsch, Hamon, Hasse Ferreira, Haug, Herczog, Honeyball, Howitt, Hughes, Hutchinson, Iotova, Jöns, Kindermann, Kirilov, Koterec, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Lambrinidis, Le Foll, Lefrançois, Leichtfried, Leinen, Liberadzki, Lyubcheva, McAvan, Madeira, Maňka, Mann Erika, Martin David, Martínez Martínez, Matsouka, Medina Ortega, Miguélez Ramos, Mihalache, Moreno Sánchez, Myller, Napoletano, Navarro, Neris, Occhetto, Öger, Paasilinna, Pahor, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Patrie, Peillon, Piecyk, Pinior, Pittella, Podgorean, Poignant, Prets, Pribetich, Rapkay, Riera Madurell, Rocard, Rothe, Rouček, Roure, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Scheele, Simpson, Siwiec, Skinner, Sornosa Martínez, Stihler, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Tarand, Thomsen, Titley, Trautmann, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Vigenin, Walter, Weber Henri, Weiler, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Angelilli, Aylward, Bielan, Borghezio, Crowley, Czarnecki Marek Aleksander, Didžiokas, Foltyn-Kubicka, Grabowski, Janowski, Kuc, Kuźmiuk, Maldeikis, Masiel, Ó Neachtain, Piotrowski, Podkański, Roszkowski, Rutowicz, Speroni, Szymański, Tatarella, Tomaszewska, Wojciechowski Janusz, Zapałowski
Κατά: 98
ALDE: Schmidt Olle
GUE/NGL: Holm, Liotard, Markov, Meijer, Seppänen, Søndergaard, Svensson
IND/DEM: Batten, Belder, Blokland, Bonde, Booth, Clark, Georgiou, Goudin, Lundgren, Nattrass, Sinnott, Železný
NI: Allister, Bobošíková, Helmer
PPE-DE: Ashworth, Atkins, Beazley, Bowis, Bushill-Matthews, Chichester, Deva, Dover, Elles, Fajmon, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Hybášková, Kamall, Nicholson, Parish, Purvis, Škottová, Stevenson, Strejček, Sturdy, Tannock, Van Orden, Vlasák, Wohlin, Zahradil, Zvěřina
PSE: Berman, Bozkurt, Van den Burg, Corbey, Färm, Jacobs, Jørgensen, Rasmussen, Schaldemose, Segelström
UEN: Camre, Krasts, Kristovskis, Vaidere, Zīle
Verts/ALE: Aubert, Auken, Bennahmias, Breyer, Cohn-Bendit, Cramer, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Horáček, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Staes, Trüpel, Turmes, Voggenhuber, Ždanoka
Αποχές: 11
ALDE: Ek, Manders, Matsakis
GUE/NGL: Agnoletto, Brie, de Brún, Pflüger, Uca, Zimmer
PPE-DE: Esteves
Verts/ALE: Irujo Amezaga
Διορθώσεις και προθέσεις ψήφου
Κατά: Britta Thomsen
Αποχές: Sophia in 't Veld
12. Σχέδιο γενικού προϋπολογισμού 2008
τροπολογία 265
Υπέρ: 458
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Attwooll, Baeva, Bowles, Budreikaitė, Busk, Cappato, Cavada, Chatzimarkakis, Ciornei, Cocilovo, Cornillet, Deprez, De Sarnez, Duff, Ferrari, Fourtou, Gentvilas, Geremek, Gibault, Griesbeck, Guardans Cambó, Hall, Harkin, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Krahmer, Kułakowski, Lambsdorff, Laperrouze, Lax, Ludford, Lynne, Maaten, Mohácsi, Morillon, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Nicholson of Winterbourne, Onyszkiewicz, Oviir, Panayotov, Piskorski, Pohjamo, Polfer, Raeva, Ries, Riis-Jørgensen, Sbarbati, Schuth, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Szent-Iványi, Toia, Toma, Vălean, Van Hecke, Veraldi, Virrankoski, Watson
GUE/NGL: Catania, Figueiredo, Flasarová, Guerreiro, Henin, Kaufmann, Maštálka, Morgantini, Musacchio, Pafilis, Papadimoulis, Remek, Wurtz
IND/DEM: Georgiou, Krupa, Tomczak, Wojciechowski Bernard
ITS: Buruiană-Aprodu, Claeys, Coşea, Dillen, Gollnisch, Le Pen Jean-Marie, Le Pen Marine, Martinez, Mihăescu, Popeangă, Romagnoli, Schenardi, Stănescu, Vanhecke
NI: Belohorská, Chruszcz, Giertych
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Angelakas, Audy, Ayuso, Barsi-Pataky, Bauer, Becsey, Belet, Berend, Böge, Braghetto, Brejc, Brepoels, Brok, Burke, Busuttil, Buzek, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, Chmielewski, Daul, De Blasio, Dehaene, Demetriou, Descamps, Deß, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Doyle, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Florenz, Fontaine, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gewalt, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Gräßle, de Grandes Pascual, Grosch, Grossetête, Guellec, Gyürk, Handzlik, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Higgins, Hoppenstedt, Hudacký, Iacob-Ridzi, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jałowiecki, Járóka, Jarzembowski, Jeggle, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Karas, Kauppi, Kelam, Klamt, Klaß, Klich, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Korhola, Kratsa-Tsagaropoulou, Kudrycka, Lamassoure, De Lange, Langen, Lauk, Lechner, Lehne, Lewandowski, Liese, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, Mann Thomas, Marinescu, Martens, Mato Adrover, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Mikolášik, Millán Mon, Mladenov, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, Niebler, van Nistelrooij, Novak, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Pack, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Patriciello, Petre, Pieper, Pīks, Pinheiro, Pleštinská, Pomés Ruiz, Posselt, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Ribeiro e Castro, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Sartori, Saryusz-Wolski, Schierhuber, Schinas, Schöpflin, Schröder, Schwab, Seeber, Siekierski, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stubb, Sudre, Surján, Szájer, Thyssen, Ţîrle, Toubon, Ulmer, Urutchev, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Vatanen, Vernola, Vidal-Quadras, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, von Wogau, Wortmann-Kool, Záborská, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zwiefka
PSE: Arif, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Battilocchio, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bulfon, Bullmann, Busquin, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Castex, Cercas, Corbett, Corda, Cottigny, De Rossa, Désir, De Vits, Dîncu, Dobolyi, Douay, Dührkop Dührkop, Dumitrescu, El Khadraoui, Ettl, Färm, Falbr, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Gebhardt, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Goebbels, Golik, Gomes, Grabowska, Grech, Groote, Guy-Quint, Hänsch, Hamon, Hasse Ferreira, Haug, Herczog, Honeyball, Hughes, Hutchinson, Iotova, Jöns, Kindermann, Kirilov, Koterec, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Lambrinidis, Le Foll, Lefrançois, Leichtfried, Leinen, Liberadzki, Lyubcheva, Madeira, Maňka, Mann Erika, Martin David, Martínez Martínez, Matsouka, Medina Ortega, Miguélez Ramos, Mihalache, Moreno Sánchez, Myller, Napoletano, Navarro, Neris, Occhetto, Öger, Paasilinna, Pahor, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Patrie, Peillon, Piecyk, Pinior, Pittella, Podgorean, Poignant, Prets, Pribetich, Rapkay, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Roure, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Schaldemose, Scheele, Segelström, Simpson, Siwiec, Skinner, Sornosa Martínez, Stihler, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Titley, Trautmann, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Vigenin, Walter, Weber Henri, Weiler, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Angelilli, Aylward, Bielan, Borghezio, Crowley, Czarnecki Marek Aleksander, Czarnecki Ryszard, Didžiokas, Foltyn-Kubicka, Grabowski, Janowski, Krasts, Kuc, Kuźmiuk, Maldeikis, Masiel, Ó Neachtain, Pęk, Piotrowski, Podkański, Roszkowski, Rutowicz, Speroni, Szymański, Tatarella, Tomaszewska, Wojciechowski Janusz, Zapałowski
Verts/ALE: Irujo Amezaga
Κατά: 101
ALDE: Ek, Schmidt Olle
GUE/NGL: Holm, Liotard, Markov, Meijer, Ransdorf, Seppänen, Søndergaard, Svensson, Uca
IND/DEM: Batten, Belder, Blokland, Booth, Clark, Goudin, Lundgren, Nattrass, Sinnott
NI: Allister, Bobošíková, Helmer, Martin Hans-Peter
PPE-DE: Ashworth, Atkins, Beazley, Bowis, Březina, Bushill-Matthews, Chichester, Deva, Dover, Duchoň, Elles, Fajmon, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Hybášková, Kamall, Nicholson, Parish, Protasiewicz, Purvis, Škottová, Stevenson, Strejček, Sturdy, Tannock, Van Orden, Vlasák, Wohlin, Zahradil, Zvěřina
PSE: Berman, Bourzai, Bozkurt, Van den Burg, Corbey, De Keyser, Jacobs, Jørgensen, Rasmussen, Thomsen
UEN: Camre, Kristovskis, Vaidere, Zīle
Verts/ALE: Aubert, Auken, Bennahmias, Breyer, Cohn-Bendit, Cramer, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Horáček, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Staes, Trüpel, Turmes, Voggenhuber, Ždanoka
Αποχές: 11
ALDE: Manders, Matsakis, Ortuondo Larrea
GUE/NGL: Agnoletto, Brie, de Brún, Pflüger, Zimmer
IND/DEM: Železný
NI: Baco
PSE: Beňová
Διορθώσεις και προθέσεις ψήφου
Υπέρ: Monica Frassoni
Κατά: Christel Schaldemose
Αποχές: Sophia in 't Veld
13. Σχέδιο γενικού προϋπολογισμού 2008
τροπολογία 267
Υπέρ: 534
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Attwooll, Baeva, Bowles, Busk, Cappato, Cavada, Chatzimarkakis, Ciornei, Cocilovo, Cornillet, Deprez, De Sarnez, Duff, Ferrari, Fourtou, Gentvilas, Geremek, Gibault, Griesbeck, Guardans Cambó, Hall, Harkin, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Krahmer, Kułakowski, Lambsdorff, Laperrouze, Lax, Losco, Ludford, Lynne, Maaten, Matsakis, Mohácsi, Morillon, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Nicholson of Winterbourne, Onyszkiewicz, Oviir, Panayotov, Piskorski, Pohjamo, Polfer, Raeva, Ries, Riis-Jørgensen, Sbarbati, Schuth, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Szent-Iványi, Toia, Toma, Vălean, Van Hecke, Veraldi, Virrankoski
GUE/NGL: Aita, Brie, Catania, de Brún, Figueiredo, Flasarová, Guerreiro, Henin, Kaufmann, Maštálka, Morgantini, Musacchio, Papadimoulis, Pflüger, Ransdorf, Remek, Seppänen, Uca, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Krupa, Tomczak, Wojciechowski Bernard
ITS: Buruiană-Aprodu, Claeys, Coşea, Dillen, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Pen Marine, Le Rachinel, Martinez, Mihăescu, Popeangă, Romagnoli, Schenardi, Stănescu, Vanhecke
NI: Belohorská, Bobošíková, Chruszcz, Giertych, Helmer, Martin Hans-Peter
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Angelakas, Ashworth, Atkins, Audy, Ayuso, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Becsey, Belet, Berend, Böge, Bowis, Braghetto, Brejc, Brepoels, Březina, Brok, Burke, Bushill-Matthews, Busuttil, Buzek, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, Chichester, Chmielewski, Daul, De Blasio, Dehaene, Demetriou, Descamps, Deß, Deva, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Dover, Doyle, Duchoň, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Elles, Esteves, Fajmon, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Florenz, Fontaine, Friedrich, Gahler, Gaľa, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gewalt, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Gräßle, de Grandes Pascual, Grosch, Grossetête, Guellec, Gyürk, Handzlik, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Higgins, Hoppenstedt, Hudacký, Iacob-Ridzi, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jałowiecki, Járóka, Jarzembowski, Jeggle, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Kamall, Karas, Kauppi, Kelam, Klamt, Klaß, Klich, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Korhola, Kratsa-Tsagaropoulou, Kudrycka, Lamassoure, De Lange, Langen, Lauk, Lechner, Lehne, Lewandowski, Liese, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, Mann Thomas, Marinescu, Martens, Mato Adrover, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Mikolášik, Millán Mon, Mladenov, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, Novak, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Pack, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Parish, Patriciello, Petre, Pieper, Pīks, Pinheiro, Pleštinská, Pomés Ruiz, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Ribeiro e Castro, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Sartori, Saryusz-Wolski, Schierhuber, Schinas, Schöpflin, Schröder, Schwab, Seeber, Siekierski, Škottová, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stevenson, Strejček, Stubb, Sturdy, Sudre, Surján, Szájer, Tannock, Thyssen, Ţîrle, Toubon, Ulmer, Urutchev, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Vatanen, Ventre, Vernola, Vidal-Quadras, Vlasák, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, von Wogau, Wortmann-Kool, Záborská, Zahradil, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zvěřina, Zwiefka
PSE: Arif, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Battilocchio, Berman, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Bulfon, Bullmann, Van den Burg, Busquin, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Castex, Cercas, Corbett, Corbey, Corda, Cottigny, De Keyser, De Rossa, Désir, De Vits, Dîncu, Dobolyi, Douay, Dührkop Dührkop, Dumitrescu, El Khadraoui, Ettl, Färm, Falbr, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Gebhardt, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Goebbels, Golik, Gomes, Grabowska, Grech, Groote, Guy-Quint, Hänsch, Hamon, Hasse Ferreira, Haug, Herczog, Honeyball, Howitt, Hughes, Hutchinson, Iotova, Jacobs, Jöns, Kindermann, Kirilov, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Lambrinidis, Le Foll, Lefrançois, Leichtfried, Leinen, Liberadzki, Lyubcheva, McAvan, Madeira, Maňka, Martin David, Martínez Martínez, Matsouka, Medina Ortega, Miguélez Ramos, Mihalache, Moreno Sánchez, Myller, Napoletano, Navarro, Neris, Occhetto, Öger, Paasilinna, Pahor, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Patrie, Peillon, Piecyk, Pinior, Pittella, Podgorean, Poignant, Prets, Pribetich, Rapkay, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Roure, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Scheele, Segelström, Simpson, Siwiec, Skinner, Sornosa Martínez, Stihler, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Tarand, Titley, Trautmann, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Vigenin, Walter, Weiler, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Angelilli, Aylward, Bielan, Borghezio, Crowley, Czarnecki Ryszard, Didžiokas, Foltyn-Kubicka, Grabowski, Janowski, Kuc, Kuźmiuk, Maldeikis, Masiel, Ó Neachtain, Pęk, Piotrowski, Podkański, Roszkowski, Rutowicz, Speroni, Szymański, Tatarella, Tomaszewska, Wojciechowski Janusz, Zapałowski, Zīle
Verts/ALE: Aubert, Bennahmias, Breyer, Cohn-Bendit, Cramer, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Irujo Amezaga, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Staes, Trüpel, Turmes, Voggenhuber, Ždanoka
Κατά: 28
ALDE: Ek, Schmidt Olle
GUE/NGL: Holm, Liotard, Markov, Meijer, Pafilis, Søndergaard, Svensson
IND/DEM: Batten, Bonde, Booth, Clark, Goudin, Lundgren, Nattrass, Sinnott
PPE-DE: Hybášková, Wohlin
PSE: Beňová, Jørgensen, Rasmussen, Schaldemose, Thomsen
UEN: Krasts, Kristovskis, Vaidere
Verts/ALE: Horáček
Αποχές: 12
ALDE: Budreikaitė, Manders, Ortuondo Larrea
GUE/NGL: Agnoletto
IND/DEM: Belder, Blokland, Georgiou, Železný
NI: Allister, Baco
UEN: Camre
Verts/ALE: Auken
14. Σχέδιο γενικού προϋπολογισμού 2008
τροπολογία 271
Υπέρ: 508
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Attwooll, Baeva, Bowles, Budreikaitė, Busk, Cappato, Cavada, Chatzimarkakis, Ciornei, Cocilovo, Cornillet, Deprez, De Sarnez, Duff, Ferrari, Fourtou, Gentvilas, Geremek, Gibault, Griesbeck, Guardans Cambó, Hall, Harkin, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Krahmer, Kułakowski, Lambsdorff, Laperrouze, Lax, Ludford, Lynne, Maaten, Matsakis, Mohácsi, Morillon, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Nicholson of Winterbourne, Onyszkiewicz, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Piskorski, Pohjamo, Polfer, Raeva, Ries, Riis-Jørgensen, Sbarbati, Schuth, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Szent-Iványi, Toia, Toma, Vălean, Van Hecke, Veraldi, Virrankoski, Watson
GUE/NGL: Aita, Brie, Catania, Figueiredo, Flasarová, Guerreiro, Henin, Holm, Kaufmann, Maštálka, Morgantini, Musacchio, Pafilis, Papadimoulis, Pflüger, Ransdorf, Remek, Seppänen, Søndergaard, Uca, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Krupa, Sinnott, Tomczak, Wojciechowski Bernard
ITS: Buruiană-Aprodu, Claeys, Coşea, Dillen, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Pen Marine, Le Rachinel, Martinez, Mihăescu, Popeangă, Romagnoli, Schenardi, Stănescu, Vanhecke
NI: Belohorská, Chruszcz, Giertych
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Angelakas, Audy, Ayuso, Barsi-Pataky, Bauer, Becsey, Belet, Berend, Böge, Braghetto, Brejc, Brepoels, Březina, Brok, Burke, Busuttil, Buzek, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, Chmielewski, Daul, De Blasio, Dehaene, Demetriou, Descamps, Deß, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Doyle, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Esteves, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Florenz, Fontaine, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gewalt, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Gräßle, de Grandes Pascual, Grosch, Grossetête, Guellec, Gyürk, Handzlik, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Higgins, Hoppenstedt, Hudacký, Iacob-Ridzi, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jałowiecki, Járóka, Jarzembowski, Jeggle, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Karas, Kauppi, Kelam, Klamt, Klaß, Klich, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Korhola, Kratsa-Tsagaropoulou, Kudrycka, Lamassoure, De Lange, Langen, Lauk, Lechner, Lehne, Lewandowski, Liese, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, Mann Thomas, Marinescu, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Mikolášik, Millán Mon, Mladenov, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, Niebler, van Nistelrooij, Novak, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Pack, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Patriciello, Petre, Pieper, Pīks, Pinheiro, Pleštinská, Pomés Ruiz, Posselt, Protasiewicz, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Ribeiro e Castro, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Sartori, Saryusz-Wolski, Schierhuber, Schinas, Schöpflin, Schröder, Schwab, Seeber, Siekierski, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stubb, Sudre, Surján, Szájer, Thyssen, Ţîrle, Toubon, Ulmer, Urutchev, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Vatanen, Ventre, Vernola, Vidal-Quadras, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, von Wogau, Wortmann-Kool, Záborská, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zwiefka
PSE: Arif, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Battilocchio, Beňová, Berman, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Bourzai, Bozkurt, Bulfon, Bullmann, Van den Burg, Busquin, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Castex, Cercas, Corbett, Corbey, Corda, Cottigny, De Keyser, De Rossa, Désir, De Vits, Dîncu, Dobolyi, Douay, Dührkop Dührkop, Dumitrescu, El Khadraoui, Ettl, Färm, Falbr, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Gebhardt, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Goebbels, Golik, Gomes, Grabowska, Grech, Groote, Guy-Quint, Hänsch, Hamon, Hasse Ferreira, Haug, Herczog, Honeyball, Howitt, Hughes, Hutchinson, Iotova, Jacobs, Kindermann, Kirilov, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Lambrinidis, Le Foll, Lefrançois, Leichtfried, Leinen, Liberadzki, Lyubcheva, McAvan, Madeira, Maňka, Mann Erika, Martin David, Martínez Martínez, Matsouka, Medina Ortega, Miguélez Ramos, Mihalache, Moreno Sánchez, Myller, Napoletano, Navarro, Neris, Occhetto, Öger, Paasilinna, Pahor, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Patrie, Peillon, Piecyk, Pinior, Pittella, Podgorean, Poignant, Prets, Pribetich, Rapkay, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Roure, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Scheele, Segelström, Simpson, Siwiec, Skinner, Sornosa Martínez, Stihler, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Tarand, Titley, Trautmann, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Vigenin, Walter, Weber Henri, Weiler, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Angelilli, Aylward, Bielan, Borghezio, Crowley, Czarnecki Marek Aleksander, Czarnecki Ryszard, Didžiokas, Foltyn-Kubicka, Grabowski, Janowski, Kristovskis, Kuc, Kuźmiuk, Maldeikis, Masiel, Ó Neachtain, Pęk, Piotrowski, Podkański, Roszkowski, Rutowicz, Speroni, Szymański, Tatarella, Tomaszewska, Vaidere, Wojciechowski Janusz, Zapałowski
Verts/ALE: Aubert, Auken, Bennahmias, Breyer, Cramer, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Horáček, Irujo Amezaga, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schmidt Frithjof, Schroedter, Staes, Trüpel, Voggenhuber, Ždanoka
Κατά: 57
ALDE: Ek, Schmidt Olle
GUE/NGL: Liotard, Markov, Meijer, Svensson
IND/DEM: Batten, Belder, Blokland, Bonde, Booth, Clark, Goudin, Lundgren, Nattrass, Železný
NI: Bobošíková, Helmer, Martin Hans-Peter
PPE-DE: Ashworth, Atkins, Beazley, Bowis, Bushill-Matthews, Chichester, Deva, Dover, Duchoň, Elles, Fajmon, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Hybášková, Kamall, Nicholson, Parish, Purvis, Škottová, Stevenson, Strejček, Sturdy, Tannock, Van Orden, Vlasák, Wohlin, Zahradil, Zvěřina
PSE: Jørgensen, Rasmussen, Schaldemose, Thomsen
UEN: Camre, Krasts, Zīle
Verts/ALE: Flautre, Schlyter
Αποχές: 6
ALDE: Manders
GUE/NGL: Agnoletto, de Brún
IND/DEM: Georgiou
NI: Allister, Baco
15. Σχέδιο γενικού προϋπολογισμού 2008
τροπολογία 273
Υπέρ: 501
ALDE: Andrejevs, Attwooll, Baeva, Bowles, Budreikaitė, Busk, Cappato, Ciornei, Cocilovo, De Sarnez, Duff, Ferrari, Gentvilas, Geremek, Gibault, Griesbeck, Guardans Cambó, Hall, Harkin, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Krahmer, Kułakowski, Laperrouze, Lax, Losco, Ludford, Lynne, Maaten, Mohácsi, Morillon, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Nicholson of Winterbourne, Onyszkiewicz, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Piskorski, Pohjamo, Polfer, Raeva, Ries, Riis-Jørgensen, Sbarbati, Schuth, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Szent-Iványi, Toia, Toma, Vălean, Van Hecke, Veraldi, Watson
GUE/NGL: Aita, Brie, Catania, de Brún, Figueiredo, Flasarová, Guerreiro, Kaufmann, Maštálka, Morgantini, Pafilis, Papadimoulis, Pflüger, Ransdorf, Remek, Uca, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Belder, Blokland, Georgiou, Krupa, Sinnott, Tomczak, Wojciechowski Bernard, Železný
ITS: Buruiană-Aprodu, Claeys, Coşea, Dillen, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Pen Marine, Le Rachinel, Martinez, Mihăescu, Popeangă, Romagnoli, Schenardi, Stănescu, Vanhecke
NI: Allister, Belohorská, Bobošíková, Chruszcz, Giertych, Helmer
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Angelakas, Ashworth, Atkins, Audy, Ayuso, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Becsey, Belet, Berend, Böge, Bowis, Braghetto, Brejc, Brepoels, Březina, Brok, Burke, Bushill-Matthews, Busuttil, Buzek, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, Chichester, Chmielewski, Daul, De Blasio, Dehaene, Demetriou, Descamps, Deß, Deva, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Dover, Doyle, Duchoň, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Elles, Esteves, Fajmon, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Florenz, Fontaine, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gewalt, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Gräßle, de Grandes Pascual, Grosch, Grossetête, Guellec, Gyürk, Handzlik, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Higgins, Hoppenstedt, Hudacký, Iacob-Ridzi, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jałowiecki, Járóka, Jarzembowski, Jeggle, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Kamall, Karas, Kauppi, Kelam, Klamt, Klaß, Klich, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Korhola, Kratsa-Tsagaropoulou, Kudrycka, Lamassoure, De Lange, Langen, Lauk, Lechner, Lehne, Lewandowski, Liese, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, Mann Thomas, Marinescu, Martens, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Mikolášik, Millán Mon, Mladenov, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Novak, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Pack, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Parish, Patriciello, Petre, Pieper, Pīks, Pinheiro, Pleštinská, Pomés Ruiz, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Ribeiro e Castro, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Sartori, Saryusz-Wolski, Schierhuber, Schinas, Schöpflin, Schröder, Schwab, Seeber, Siekierski, Škottová, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stevenson, Strejček, Stubb, Sturdy, Sudre, Surján, Szájer, Tannock, Thyssen, Ţîrle, Toubon, Ulmer, Urutchev, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Vatanen, Ventre, Vernola, Vidal-Quadras, Vlasák, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, von Wogau, Wortmann-Kool, Záborská, Zahradil, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zvěřina, Zwiefka
PSE: Arif, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Battilocchio, Beňová, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bulfon, Bullmann, Busquin, Calabuig Rull, Carlotti, Carnero González, Casaca, Castex, Cercas, Corbett, Corda, Cottigny, De Keyser, De Rossa, Désir, De Vits, Dîncu, Dobolyi, Douay, Dührkop Dührkop, Dumitrescu, El Khadraoui, Ettl, Färm, Falbr, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Gebhardt, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Goebbels, Golik, Gomes, Grabowska, Grech, Groote, Guy-Quint, Hänsch, Hasse Ferreira, Haug, Herczog, Honeyball, Howitt, Hughes, Hutchinson, Iotova, Jöns, Kindermann, Kirilov, Koterec, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Lambrinidis, Le Foll, Lefrançois, Leichtfried, Leinen, Liberadzki, Lyubcheva, McAvan, Madeira, Maňka, Mann Erika, Martin David, Martínez Martínez, Matsouka, Medina Ortega, Miguélez Ramos, Mihalache, Moreno Sánchez, Myller, Napoletano, Navarro, Neris, Occhetto, Öger, Paasilinna, Pahor, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Patrie, Peillon, Piecyk, Pinior, Pittella, Podgorean, Poignant, Prets, Pribetich, Rapkay, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Roure, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Scheele, Segelström, Simpson, Siwiec, Skinner, Sornosa Martínez, Stihler, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Tarand, Titley, Trautmann, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Vigenin, Walter, Weber Henri, Weiler, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Angelilli, Aylward, Bielan, Borghezio, Crowley, Czarnecki Marek Aleksander, Czarnecki Ryszard, Foltyn-Kubicka, Grabowski, Janowski, Krasts, Kristovskis, Kuc, Kuźmiuk, Maldeikis, Masiel, Ó Neachtain, Pęk, Piotrowski, Podkański, Roszkowski, Speroni, Szymański, Tatarella, Tomaszewska, Vaidere, Wojciechowski Janusz, Zapałowski, Zīle
Verts/ALE: Kusstatscher, Lichtenberger
Κατά: 64
ALDE: Alvaro, Chatzimarkakis, Deprez, Fourtou, Lambsdorff, Schmidt Olle
GUE/NGL: Henin, Holm, Liotard, Markov, Meijer, Seppänen, Søndergaard, Svensson
IND/DEM: Batten, Booth, Clark, Goudin, Lundgren, Nattrass
NI: Martin Hans-Peter
PPE-DE: Hybášková, Wohlin
PSE: Berman, Bozkurt, Van den Burg, Corbey, Jacobs, Jørgensen, Rasmussen, Schaldemose, Thomsen
UEN: Camre, Didžiokas
Verts/ALE: Aubert, Auken, Bennahmias, Breyer, Cohn-Bendit, Cramer, Flautre, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Horáček, Irujo Amezaga, Jonckheer, Kallenbach, Lagendijk, Lambert, Lipietz, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Staes, Trüpel, Turmes, Voggenhuber, Ždanoka
Αποχές: 4
ALDE: Ek, Manders, Matsakis
GUE/NGL: Agnoletto
Διορθώσεις και προθέσεις ψήφου
Υπέρ: Janelly Fourtou
Αποχές: Sophia in 't Veld
16. Σχέδιο γενικού προϋπολογισμού 2008
τροπολογία 591
Υπέρ: 136
ALDE: Attwooll, Bowles, Budreikaitė, Busk, Cappato, Ciornei, Cocilovo, Ek, Gentvilas, Geremek, Guardans Cambó, Hall, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Lax, Ludford, Lynne, Newton Dunn, Oviir, Piskorski, Pohjamo, Polfer, Raeva, Ries, Riis-Jørgensen, Schmidt Olle, Şerbu, Staniszewska, Sterckx, Szent-Iványi, Vălean, Veraldi, Watson
GUE/NGL: Aita, Brie, Catania, de Brún, Flasarová, Holm, Kaufmann, Liotard, Markov, Maštálka, Meijer, Morgantini, Musacchio, Papadimoulis, Pflüger, Ransdorf, Remek, Seppänen, Søndergaard, Svensson, Uca, Zimmer
IND/DEM: Belder, Blokland, Georgiou, Goudin, Lundgren, Sinnott
ITS: Buruiană-Aprodu, Coşea, Mihăescu
NI: Allister, Martin Hans-Peter
PPE-DE: Ehler, Lechner, Panayotopoulos-Cassiotou, Wohlin
PSE: Berman, Borrell Fontelles, Bozkurt, Van den Burg, Capoulas Santos, Corbey, Dîncu, El Khadraoui, Ettl, Falbr, Fernandes, Haug, Jacobs, Jørgensen, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Leichtfried, Myller, Occhetto, Rasmussen, Schaldemose, Scheele, Segelström, Szejna, Van Lancker
UEN: Camre, Krasts, Pęk, Zīle
Verts/ALE: Aubert, Auken, Bennahmias, Breyer, Cohn-Bendit, Cramer, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Horáček, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Staes, Trüpel, Turmes, Voggenhuber, Ždanoka
Κατά: 419
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Baeva, Chatzimarkakis, Cornillet, Deprez, De Sarnez, Duff, Ferrari, Fourtou, Gibault, Griesbeck, Krahmer, Lambsdorff, Laperrouze, Losco, Maaten, Matsakis, Morillon, Mulder, Neyts-Uyttebroeck, Nicholson of Winterbourne, Panayotov, Sbarbati, Schuth, Starkevičiūtė, Van Hecke, Virrankoski
GUE/NGL: Henin, Pafilis
IND/DEM: Bonde, Booth, Krupa, Tomczak, Wojciechowski Bernard, Železný
ITS: Claeys, Dillen, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Pen Marine, Le Rachinel, Martinez, Popeangă, Romagnoli, Schenardi, Stănescu, Vanhecke
NI: Belohorská, Bobošíková, Chruszcz, Giertych, Helmer
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Angelakas, Ashworth, Atkins, Audy, Ayuso, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Becsey, Belet, Berend, Böge, Bowis, Braghetto, Brejc, Březina, Brok, Burke, Bushill-Matthews, Busuttil, Buzek, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, Chichester, Chmielewski, Daul, De Blasio, Dehaene, Demetriou, Descamps, Deß, Deva, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Dover, Doyle, Duchoň, Duka-Zólyomi, Ebner, Elles, Fajmon, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Florenz, Fontaine, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gewalt, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Gräßle, de Grandes Pascual, Grosch, Grossetête, Guellec, Gyürk, Handzlik, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Higgins, Hoppenstedt, Hudacký, Hybášková, Iacob-Ridzi, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jałowiecki, Járóka, Jarzembowski, Jeggle, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Kamall, Karas, Kauppi, Kelam, Klamt, Klaß, Klich, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Korhola, Kratsa-Tsagaropoulou, Kudrycka, Lamassoure, De Lange, Langen, Lauk, Lehne, Lewandowski, Liese, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, Mann Thomas, Marinescu, Martens, Mato Adrover, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Mikolášik, Millán Mon, Mladenov, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Novak, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Pack, Papastamkos, Parish, Patriciello, Petre, Pieper, Pīks, Pinheiro, Pleštinská, Pöttering, Pomés Ruiz, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Reul, Ribeiro e Castro, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Sartori, Saryusz-Wolski, Schierhuber, Schinas, Schöpflin, Schröder, Schwab, Seeber, Siekierski, Škottová, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stevenson, Strejček, Stubb, Sturdy, Sudre, Surján, Szájer, Tannock, Thyssen, Ţîrle, Toubon, Ulmer, Urutchev, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Vatanen, Ventre, Vernola, Vidal-Quadras, Vlasák, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, von Wogau, Wortmann-Kool, Záborská, Zahradil, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zvěřina, Zwiefka
PSE: Arif, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Battilocchio, Beňová, Bösch, Bono, Botopoulos, Bourzai, Bulfon, Bullmann, Busquin, Calabuig Rull, Carlotti, Carnero González, Casaca, Castex, Cercas, Corda, Cottigny, De Keyser, De Rossa, Désir, De Vits, Dobolyi, Douay, Dührkop Dührkop, Dumitrescu, Fava, Fazakas, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Gebhardt, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Goebbels, Gomes, Grabowska, Groote, Guy-Quint, Hänsch, Hamon, Hasse Ferreira, Herczog, Honeyball, Howitt, Hughes, Hutchinson, Iotova, Jöns, Kindermann, Kirilov, Koterec, Krehl, Lambrinidis, Le Foll, Lefrançois, Leinen, Liberadzki, Lyubcheva, McAvan, Madeira, Maňka, Mann Erika, Martin David, Martínez Martínez, Matsouka, Medina Ortega, Miguélez Ramos, Mihalache, Moreno Sánchez, Napoletano, Navarro, Neris, Öger, Paasilinna, Pahor, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Patrie, Peillon, Piecyk, Pinior, Pittella, Podgorean, Poignant, Prets, Pribetich, Rapkay, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Roure, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Simpson, Siwiec, Skinner, Sornosa Martínez, Stihler, Stockmann, Swoboda, Tabajdi, Tarand, Thomsen, Titley, Trautmann, Vaugrenard, Vergnaud, Vigenin, Weber Henri, Weiler, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Angelilli, Aylward, Bielan, Borghezio, Crowley, Czarnecki Marek Aleksander, Czarnecki Ryszard, Didžiokas, Foltyn-Kubicka, Grabowski, Janowski, Kristovskis, Kuc, Kuźmiuk, Maldeikis, Masiel, Ó Neachtain, Piotrowski, Podkański, Roszkowski, Rutowicz, Speroni, Szymański, Tatarella, Tomaszewska, Wojciechowski Janusz, Zapałowski
Αποχές: 21
ALDE: Cavada, Harkin, Kułakowski, Manders, Mohácsi, Onyszkiewicz, Toia, Toma
GUE/NGL: Agnoletto, Wurtz
IND/DEM: Batten, Clark, Nattrass
PPE-DE: Brepoels, Esteves
PSE: Färm, Golik, Grech, Walter
UEN: Vaidere
Verts/ALE: Irujo Amezaga
Διορθώσεις και προθέσεις ψήφου
Υπέρ: Ana Maria Gomes, Jens-Peter Bonde, Jules Maaten, Britta Thomsen
17. Σχέδιο γενικού προϋπολογισμού 2008
τροπολογίες 401 + 592
Υπέρ: 224
ALDE: Alvaro, Attwooll, Baeva, Bowles, Budreikaitė, Cappato, Cavada, Chatzimarkakis, Ciornei, De Sarnez, Duff, Ek, Gentvilas, Geremek, Guardans Cambó, Hall, Hellvig, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Lambsdorff, Lax, Ludford, Lynne, Maaten, Manders, Mohácsi, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Nicholson of Winterbourne, Ortuondo Larrea, Oviir, Piskorski, Pohjamo, Raeva, Ries, Riis-Jørgensen, Sbarbati, Schmidt Olle, Şerbu, Sterckx, Szent-Iványi, Toia, Vălean, Van Hecke, Veraldi, Watson
GUE/NGL: de Brún, Holm, Kaufmann, Liotard, Markov, Meijer, Pflüger, Søndergaard, Svensson
IND/DEM: Batten, Belder, Blokland, Booth, Clark, Goudin, Lundgren, Sinnott
ITS: Mihăescu, Popeangă
NI: Bobošíková, Helmer, Martin Hans-Peter
PPE-DE: Ashworth, Atkins, Audy, Beazley, Becsey, Bowis, Brepoels, Burke, Bushill-Matthews, Busuttil, Casa, Casini, Chichester, Chmielewski, Daul, Deß, Deva, Dover, Doyle, Duchoň, Duka-Zólyomi, Ehler, Esteves, Fajmon, Gaľa, Ganţ, Gaubert, Gewalt, Gräßle, Grossetête, Guellec, Gyürk, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Higgins, Járóka, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Kelam, Klamt, Koch, Langen, Lehne, McGuinness, Marinescu, Mauro, Mayer, Mikolášik, Mladenov, Morin, Nicholson, Niebler, Pack, Parish, Pīks, Purvis, Radwan, Saïfi, Schierhuber, Schöpflin, Škottová, Stevenson, Strejček, Sturdy, Sudre, Szájer, Tannock, Toubon, Urutchev, Van Orden, Vidal-Quadras, Weber Manfred, von Wogau, Wohlin, Záborská, Zahradil, Zvěřina
PSE: Berman, Bozkurt, Corbett, Corbey, Dîncu, El Khadraoui, Färm, Gomes, Hasse Ferreira, Haug, Honeyball, Howitt, Hughes, Jørgensen, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Leichtfried, McAvan, Martin David, Myller, Pahor, Patrie, Rasmussen, Rothe, Schaldemose, Scheele, Segelström, Simpson, Skinner, Sornosa Martínez, Stihler, Thomsen, Titley, Van Lancker, Willmott
UEN: Aylward, Czarnecki Marek Aleksander, Krasts, Kristovskis, Masiel, Ó Neachtain, Pęk, Vaidere
Verts/ALE: Aubert, Auken, Bennahmias, Cohn-Bendit, Cramer, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Horáček, Irujo Amezaga, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Staes, Trüpel, Turmes, Voggenhuber, Ždanoka
Κατά: 287
ALDE: Busk, Cocilovo, Deprez, Ferrari, Fourtou, Gibault, Griesbeck, Krahmer, Losco, Matsakis, Morillon, Mulder, Onyszkiewicz, Panayotov, Staniszewska, Starkevičiūtė, Virrankoski
GUE/NGL: Aita, Brie, Catania, Figueiredo, Guerreiro, Henin, Morgantini, Musacchio, Pafilis, Papadimoulis, Ransdorf, Seppänen, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Georgiou, Krupa, Nattrass, Wojciechowski Bernard
ITS: Buruiană-Aprodu, Claeys, Coşea, Dillen, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Pen Marine, Le Rachinel, Martinez, Romagnoli, Schenardi, Stănescu, Vanhecke
NI: Belohorská, Chruszcz, Giertych
PPE-DE: Albertini, Andrikienė, Angelakas, Ayuso, Barsi-Pataky, Bauer, Berend, Böge, Braghetto, Březina, Brok, Buzek, Caspary, Castiglione, Díaz de Mera García Consuegra, Ebner, Fatuzzo, Fernández Martín, Florenz, Fontaine, Friedrich, Gahler, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Glattfelder, Goepel, Gomolka, de Grandes Pascual, Grosch, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Hoppenstedt, Hudacký, Iacob-Ridzi, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jarzembowski, Karas, Kauppi, Klaß, Klich, Konrad, Korhola, Kratsa-Tsagaropoulou, Kudrycka, Lamassoure, Lauk, Lechner, Lewandowski, Liese, López-Istúriz White, Lulling, Mann Thomas, Mato Adrover, Mavrommatis, Mayor Oreja, Millán Mon, Montoro Romero, Musotto, Nassauer, Novak, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Patriciello, Pieper, Pleštinská, Posselt, Reul, Ribeiro e Castro, Roithová, Rudi Ubeda, Salafranca Sánchez-Neyra, Sartori, Saryusz-Wolski, Schinas, Schwab, Spautz, Stauner, Stavreva, Stubb, Surján, Thyssen, Ţîrle, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Vatanen, Vernola, Vlasák, Weisgerber, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zwiefka
PSE: Arif, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Battilocchio, Beňová, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bulfon, Van den Burg, Busquin, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Castex, Cercas, Corda, Cottigny, De Keyser, De Rossa, Désir, De Vits, Dobolyi, Douay, Dührkop Dührkop, Dumitrescu, Ettl, Falbr, Fava, Fazakas, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Gebhardt, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Goebbels, Golik, Grabowska, Groote, Guy-Quint, Hänsch, Hamon, Herczog, Hutchinson, Iotova, Jacobs, Jöns, Kindermann, Kirilov, Koterec, Krehl, Lambrinidis, Le Foll, Lefrançois, Leinen, Liberadzki, Lyubcheva, Madeira, Maňka, Martínez Martínez, Matsouka, Medina Ortega, Miguélez Ramos, Mihalache, Moreno Sánchez, Napoletano, Navarro, Neris, Occhetto, Öger, Paasilinna, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Peillon, Piecyk, Pinior, Pittella, Podgorean, Poignant, Prets, Pribetich, Rapkay, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rouček, Roure, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Siwiec, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Tarand, Trautmann, Vaugrenard, Vergnaud, Vigenin, Walter, Weber Henri, Weiler, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Angelilli, Bielan, Borghezio, Crowley, Czarnecki Ryszard, Didžiokas, Foltyn-Kubicka, Grabowski, Janowski, Kuc, Kuźmiuk, Maldeikis, Piotrowski, Podkański, Roszkowski, Rutowicz, Speroni, Szymański, Tatarella, Tomaszewska, Wojciechowski Janusz, Zapałowski
Αποχές: 47
ALDE: Harkin, Kułakowski, Toma
GUE/NGL: Flasarová, Maštálka, Remek, Uca
IND/DEM: Železný
NI: Allister, Baco
PPE-DE: Anastase, Belet, Brejc, De Blasio, Dehaene, Demetriou, Descamps, De Veyrac, Ferber, Gál, Gauzès, Jałowiecki, Jeggle, Kónya-Hamar, De Lange, Martens, van Nistelrooij, Olajos, Oomen-Ruijten, Őry, Petre, Pinheiro, Protasiewicz, Quisthoudt-Rowohl, Rübig, Seeber, Siekierski, Sommer, Šťastný, Ulmer, Ventre, Wieland, Wortmann-Kool
PSE: Bösch, Wiersma
UEN: Camre, Zīle
Διορθώσεις και προθέσεις ψήφου
Υπέρ: Brian Crowley, Jens-Peter Bonde, Lily Jacobs
Κατά: Joseph Daul, Alejo Vidal-Quadras, Willem Schuth
Αποχές: Marianne Thyssen
18. Σχέδιο γενικού προϋπολογισμού 2008
τροπολογία 593
Υπέρ: 248
ALDE: Attwooll, Budreikaitė, Cappato, Ciornei, Cocilovo, Hall, Ludford, Lynne, Ortuondo Larrea, Piskorski, Şerbu
GUE/NGL: Agnoletto, Aita, Brie, Catania, de Brún, Figueiredo, Flasarová, Guerreiro, Henin, Kaufmann, Maštálka, Morgantini, Musacchio, Papadimoulis, Pflüger, Ransdorf, Remek, Seppänen, Uca, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Belder, Blokland, Bonde, Georgiou, Krupa, Sinnott, Tomczak, Wojciechowski Bernard
ITS: Mihăescu
NI: Chruszcz, Giertych, Martin Hans-Peter
PPE-DE: Mauro
PSE: Arif, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Battilocchio, Beňová, Berman, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bozkurt, Bulfon, Bullmann, Van den Burg, Busquin, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Castex, Cercas, Corbett, Corda, Cottigny, De Keyser, De Rossa, Désir, De Vits, Dîncu, Dobolyi, Douay, Dührkop Dührkop, Dumitrescu, El Khadraoui, Ettl, Färm, Falbr, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Gebhardt, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Golik, Gomes, Grabowska, Grech, Groote, Hänsch, Hamon, Hasse Ferreira, Haug, Herczog, Honeyball, Hughes, Hutchinson, Iotova, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kindermann, Kirilov, Koterec, Krehl, Kuhne, Lambrinidis, Lefrançois, Leichtfried, Leinen, Lyubcheva, McAvan, Madeira, Maňka, Mann Erika, Martin David, Martínez Martínez, Matsouka, Medina Ortega, Miguélez Ramos, Mihalache, Moreno Sánchez, Myller, Napoletano, Navarro, Neris, Occhetto, Öger, Pahor, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Patrie, Peillon, Piecyk, Pinior, Pittella, Podgorean, Poignant, Prets, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Roure, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Schaldemose, Scheele, Segelström, Simpson, Siwiec, Skinner, Sornosa Martínez, Stihler, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Tarand, Thomsen, Titley, Trautmann, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Vigenin, Walter, Weber Henri, Weiler, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Bielan, Czarnecki Ryszard, Didžiokas, Foltyn-Kubicka, Grabowski, Janowski, Krasts, Kuc, Kuźmiuk, Maldeikis, Pęk, Piotrowski, Podkański, Roszkowski, Rutowicz, Tomaszewska, Vaidere, Wojciechowski Janusz, Zapałowski
Verts/ALE: Aubert, Auken, Bennahmias, Breyer, Cohn-Bendit, Cramer, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Horáček, Irujo Amezaga, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Staes, Trüpel, Turmes, Voggenhuber, Ždanoka
Κατά: 292
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Baeva, Bowles, Chatzimarkakis, Cornillet, Deprez, De Sarnez, Duff, Ek, Ferrari, Fourtou, Gentvilas, Gibault, Griesbeck, Guardans Cambó, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Krahmer, Kułakowski, Lambsdorff, Laperrouze, Lax, Losco, Maaten, Matsakis, Mohácsi, Morillon, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Nicholson of Winterbourne, Onyszkiewicz, Oviir, Panayotov, Pohjamo, Polfer, Raeva, Ries, Riis-Jørgensen, Sbarbati, Schmidt Olle, Schuth, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Szent-Iványi, Toma, Vălean, Van Hecke, Veraldi, Virrankoski, Watson
GUE/NGL: Holm, Liotard, Markov, Meijer, Søndergaard, Svensson
IND/DEM: Batten, Booth, Clark, Goudin, Lundgren, Nattrass
ITS: Buruiană-Aprodu, Coşea, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Pen Marine, Le Rachinel, Martinez, Popeangă, Romagnoli, Schenardi, Stănescu, Vanhecke
NI: Allister, Belohorská, Bobošíková, Helmer
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Angelakas, Ashworth, Atkins, Audy, Ayuso, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Becsey, Belet, Böge, Bowis, Braghetto, Brejc, Březina, Burke, Bushill-Matthews, Busuttil, Buzek, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, Chichester, Chmielewski, Daul, De Blasio, Dehaene, Demetriou, Descamps, Deß, Deva, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Dover, Doyle, Duchoň, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Esteves, Fajmon, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Fontaine, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Ganţ, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gewalt, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Gräßle, de Grandes Pascual, Grosch, Grossetête, Guellec, Gyürk, Handzlik, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Herranz García, Herrero-Tejedor, Higgins, Hoppenstedt, Hudacký, Hybášková, Iacob-Ridzi, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jałowiecki, Járóka, Jarzembowski, Jeggle, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Karas, Kauppi, Kelam, Klamt, Klaß, Klich, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Korhola, Kratsa-Tsagaropoulou, Kudrycka, Lamassoure, De Lange, Langen, Lauk, Lechner, Lehne, Lewandowski, Liese, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, Mann Thomas, Marinescu, Martens, Mato Adrover, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Mikolášik, Millán Mon, Mladenov, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Novak, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Pack, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Parish, Patriciello, Petre, Pieper, Pīks, Pinheiro, Pleštinská, Pomés Ruiz, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Ribeiro e Castro, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Saryusz-Wolski, Schinas, Schöpflin, Schröder, Schwab, Seeber, Siekierski, Škottová, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stevenson, Strejček, Stubb, Sturdy, Sudre, Surján, Szájer, Tannock, Thyssen, Ţîrle, Toubon, Ulmer, Urutchev, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Ventre, Vernola, Vidal-Quadras, Weber Manfred, Weisgerber, von Wogau, Wortmann-Kool, Záborská, Zahradil, Zaleski, Zdravkova, Zwiefka
PSE: Bourzai, Corbey, Goebbels, Kreissl-Dörfler
UEN: Aylward, Kristovskis, Masiel, Ó Neachtain, Szymański
Αποχές: 17
ALDE: Cavada, Geremek, Harkin, Manders, Toia
GUE/NGL: Pafilis
IND/DEM: Železný
NI: Baco
PPE-DE: Brepoels, Wohlin
PSE: Liberadzki, Paasilinna
UEN: Angelilli, Borghezio, Camre, Tatarella, Zīle
19. Σχέδιο γενικού προϋπολογισμού 2008
τροπολογία 1133/2
Υπέρ: 489
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Attwooll, Baeva, Bowles, Budreikaitė, Busk, Cappato, Cavada, Chatzimarkakis, Ciornei, Cocilovo, Cornillet, Deprez, De Sarnez, Duff, Ek, Ferrari, Fourtou, Gentvilas, Geremek, Gibault, Griesbeck, Guardans Cambó, Hall, Harkin, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Krahmer, Kułakowski, Lambsdorff, Laperrouze, Lax, Losco, Ludford, Lynne, Maaten, Manders, Matsakis, Mohácsi, Morillon, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Nicholson of Winterbourne, Onyszkiewicz, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Piskorski, Pohjamo, Polfer, Prodi, Raeva, Ries, Riis-Jørgensen, Schmidt Olle, Schuth, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Szent-Iványi, Toia, Toma, Vălean, Van Hecke, Veraldi, Virrankoski, Watson
GUE/NGL: Seppänen
IND/DEM: Belder, Blokland, Georgiou, Krupa, Tomczak, Wojciechowski Bernard
ITS: Buruiană-Aprodu, Coşea, Mihăescu, Popeangă, Romagnoli
NI: Belohorská, Bobošíková, Chruszcz, Giertych, Helmer
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Angelakas, Ashworth, Atkins, Audy, Ayuso, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Becsey, Belet, Berend, Böge, Bowis, Braghetto, Brejc, Brepoels, Březina, Brok, Burke, Bushill-Matthews, Busuttil, Buzek, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, Chichester, Chmielewski, Daul, De Blasio, Dehaene, Demetriou, Descamps, Deß, Deva, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Dover, Doyle, Duchoň, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Elles, Esteves, Fajmon, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Florenz, Fontaine, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gewalt, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Gräßle, de Grandes Pascual, Grosch, Grossetête, Guellec, Gyürk, Handzlik, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Higgins, Hoppenstedt, Hudacký, Hybášková, Iacob-Ridzi, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jałowiecki, Járóka, Jarzembowski, Jeggle, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Kamall, Karas, Kauppi, Kelam, Klamt, Klaß, Klich, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Korhola, Kratsa-Tsagaropoulou, Kudrycka, Lamassoure, De Lange, Langen, Lauk, Lechner, Lehne, Lewandowski, Liese, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, Mann Thomas, Marinescu, Martens, Mato Adrover, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Mikolášik, Millán Mon, Mladenov, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Novak, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Pack, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Parish, Patriciello, Petre, Pieper, Pīks, Pinheiro, Pleštinská, Pomés Ruiz, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Ribeiro e Castro, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Sartori, Saryusz-Wolski, Schierhuber, Schinas, Schöpflin, Schröder, Schwab, Seeber, Siekierski, Škottová, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stevenson, Strejček, Stubb, Sturdy, Sudre, Surján, Szájer, Tannock, Thyssen, Ţîrle, Toubon, Ulmer, Urutchev, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Vatanen, Ventre, Vernola, Vidal-Quadras, Vlasák, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, von Wogau, Wortmann-Kool, Záborská, Zahradil, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zvěřina, Zwiefka
PSE: Arif, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Battilocchio, Berman, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Bulfon, Bullmann, Van den Burg, Busquin, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Castex, Cercas, Corbett, Corbey, Cottigny, De Keyser, De Rossa, Désir, De Vits, Dîncu, Dobolyi, Douay, Dührkop Dührkop, Dumitrescu, El Khadraoui, Ettl, Färm, Falbr, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Gebhardt, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Goebbels, Golik, Gomes, Grabowska, Grech, Groote, Guy-Quint, Hänsch, Hasse Ferreira, Haug, Herczog, Honeyball, Howitt, Hughes, Hutchinson, Iotova, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kindermann, Kirilov, Koterec, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Le Foll, Lefrançois, Leichtfried, Leinen, Liberadzki, Lyubcheva, McAvan, Madeira, Maňka, Mann Erika, Martin David, Martínez Martínez, Matsouka, Medina Ortega, Miguélez Ramos, Mihalache, Moreno Sánchez, Myller, Napoletano, Neris, Öger, Paasilinna, Pahor, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Patrie, Peillon, Piecyk, Pinior, Pittella, Podgorean, Poignant, Prets, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Roure, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Schaldemose, Scheele, Segelström, Simpson, Siwiec, Skinner, Sornosa Martínez, Stihler, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Tarand, Thomsen, Titley, Trautmann, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Vigenin, Walter, Weber Henri, Weiler, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Angelilli, Aylward, Bielan, Borghezio, Crowley, Czarnecki Marek Aleksander, Czarnecki Ryszard, Didžiokas, Foltyn-Kubicka, Grabowski, Janowski, Krasts, Kristovskis, Kuc, Kuźmiuk, Maldeikis, Masiel, Ó Neachtain, Pęk, Piotrowski, Podkański, Roszkowski, Rutowicz, Speroni, Szymański, Tatarella, Tomaszewska, Vaidere, Wojciechowski Janusz, Zapałowski, Zīle
Κατά: 82
ALDE: Sbarbati
GUE/NGL: Agnoletto, Aita, Brie, Catania, de Brún, Figueiredo, Flasarová, Guerreiro, Henin, Holm, Kaufmann, Liotard, Markov, Maštálka, Meijer, Morgantini, Musacchio, Pafilis, Papadimoulis, Pflüger, Ransdorf, Remek, Søndergaard, Svensson, Uca, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Batten, Bonde, Booth, Clark, Goudin, Lundgren, Nattrass, Sinnott
ITS: Claeys, Dillen, Martinez, Stănescu, Vanhecke
NI: Allister, Martin Hans-Peter
PPE-DE: Wohlin
PSE: Beňová, Lambrinidis, Navarro, Occhetto
Verts/ALE: Aubert, Auken, Bennahmias, Breyer, Cohn-Bendit, Cramer, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Horáček, Irujo Amezaga, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Staes, Trüpel, Turmes, Voggenhuber, Ždanoka
Αποχές: 9
IND/DEM: Železný
ITS: Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Pen Marine, Le Rachinel, Schenardi
NI: Baco
UEN: Camre
Διορθώσεις και προθέσεις ψήφου
Υπέρ: Giovanna Corda
20. Σχέδιο γενικού προϋπολογισμού 2008
τροπολογία 945
Υπέρ: 514
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Attwooll, Baeva, Bowles, Budreikaitė, Busk, Cappato, Cavada, Chatzimarkakis, Ciornei, Cocilovo, Deprez, De Sarnez, Duff, Ek, Ferrari, Fourtou, Gentvilas, Geremek, Gibault, Griesbeck, Guardans Cambó, Hall, Harkin, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Krahmer, Kułakowski, Lambsdorff, Laperrouze, Lax, Losco, Ludford, Lynne, Maaten, Manders, Matsakis, Mohácsi, Morillon, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Nicholson of Winterbourne, Onyszkiewicz, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Piskorski, Pohjamo, Polfer, Prodi, Raeva, Ries, Riis-Jørgensen, Sbarbati, Schmidt Olle, Schuth, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Szent-Iványi, Toia, Toma, Vălean, Van Hecke, Veraldi, Virrankoski, Watson
GUE/NGL: Agnoletto, Aita, Brie, Catania, de Brún, Figueiredo, Flasarová, Guerreiro, Henin, Holm, Kaufmann, Liotard, Markov, Maštálka, Meijer, Morgantini, Musacchio, Papadimoulis, Ransdorf, Remek, Seppänen, Svensson, Uca, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Belder, Blokland, Krupa, Tomczak, Wojciechowski Bernard
ITS: Coşea, Mihăescu, Popeangă
NI: Belohorská, Bobošíková, Chruszcz, Giertych, Helmer
PPE-DE: Albertini, Anastase, Angelakas, Ashworth, Atkins, Audy, Ayuso, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Becsey, Belet, Berend, Böge, Bowis, Braghetto, Brejc, Brepoels, Březina, Burke, Bushill-Matthews, Busuttil, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, Chichester, Chmielewski, Daul, De Blasio, Dehaene, Demetriou, Descamps, Deß, Deva, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Dover, Doyle, Duchoň, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Elles, Esteves, Fajmon, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Florenz, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gewalt, Glattfelder, Goepel, Gomolka, de Grandes Pascual, Grosch, Grossetête, Guellec, Gyürk, Handzlik, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Higgins, Hoppenstedt, Hudacký, Hybášková, Iacob-Ridzi, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jałowiecki, Járóka, Jarzembowski, Jeggle, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Kamall, Karas, Kelam, Klamt, Klaß, Klich, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Korhola, Kratsa-Tsagaropoulou, Kudrycka, Lamassoure, De Lange, Langen, Lauk, Lechner, Lehne, Lewandowski, Liese, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, Mann Thomas, Marinescu, Martens, Mato Adrover, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Mikolášik, Millán Mon, Mladenov, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Novak, Olajos, Oomen-Ruijten, Őry, Pack, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Parish, Patriciello, Petre, Pieper, Pīks, Pinheiro, Pleštinská, Pomés Ruiz, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Ribeiro e Castro, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Sartori, Saryusz-Wolski, Schierhuber, Schinas, Schöpflin, Schwab, Seeber, Siekierski, Škottová, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stevenson, Stubb, Sturdy, Sudre, Szájer, Thyssen, Ulmer, Urutchev, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Vatanen, Ventre, Vernola, Vidal-Quadras, Vlasák, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, von Wogau, Wortmann-Kool, Záborská, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zvěřina, Zwiefka
PSE: Arif, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Battilocchio, Beňová, Berman, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Bulfon, Bullmann, Van den Burg, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Castex, Cercas, Corbey, Corda, Cottigny, De Keyser, De Rossa, Désir, De Vits, Dîncu, Dobolyi, Douay, Dührkop Dührkop, Dumitrescu, El Khadraoui, Ettl, Färm, Falbr, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Gebhardt, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Goebbels, Gomes, Grabowska, Grech, Groote, Guy-Quint, Hänsch, Hamon, Hasse Ferreira, Haug, Hegyi, Hutchinson, Iotova, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kindermann, Kirilov, Koterec, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Lambrinidis, Le Foll, Lefrançois, Leichtfried, Leinen, Lyubcheva, Madeira, Maňka, Mann Erika, Martínez Martínez, Matsouka, Medina Ortega, Miguélez Ramos, Mihalache, Moreno Sánchez, Myller, Napoletano, Navarro, Neris, Occhetto, Öger, Paasilinna, Pahor, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Patrie, Peillon, Piecyk, Pinior, Pittella, Podgorean, Poignant, Prets, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Roure, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Schaldemose, Scheele, Segelström, Siwiec, Skinner, Sornosa Martínez, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Tarand, Thomsen, Trautmann, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Vigenin, Walter, Weber Henri, Weiler, Wiersma, Yáñez-Barnuevo García
UEN: Angelilli, Aylward, Bielan, Borghezio, Crowley, Czarnecki Marek Aleksander, Czarnecki Ryszard, Didžiokas, Foltyn-Kubicka, Grabowski, Janowski, Kuc, Kuźmiuk, Maldeikis, Masiel, Ó Neachtain, Piotrowski, Podkański, Rutowicz, Speroni, Szymański, Tatarella, Tomaszewska, Wojciechowski Janusz, Zapałowski
Verts/ALE: Aubert, Auken, Bennahmias, Breyer, Cohn-Bendit, Cramer, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Horáček, Irujo Amezaga, Jonckheer, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Staes, Trüpel, Turmes, Voggenhuber, Ždanoka
Κατά: 30
IND/DEM: Batten, Bonde, Clark, Georgiou, Goudin, Lundgren, Nattrass, Sinnott, Železný
ITS: Buruiană-Aprodu, Claeys, Dillen, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Pen Marine, Le Rachinel, Martinez, Romagnoli, Schenardi, Stănescu
NI: Allister
PPE-DE: Kauppi, Wohlin
PSE: Herczog
UEN: Camre, Krasts, Pęk, Vaidere, Zīle
Αποχές: 16
GUE/NGL: Pafilis, Søndergaard
ITS: Vanhecke
NI: Baco, Martin Hans-Peter
PSE: Corbett, Honeyball, Howitt, Hughes, McAvan, Martin David, Simpson, Stihler, Titley, Willmott, Zingaretti
21. Σχέδιο γενικού προϋπολογισμού 2008
τροπολογία 674
Υπέρ: 470
ALDE: Cornillet, Gibault, Griesbeck, Laperrouze, Morillon
GUE/NGL: Agnoletto, Aita, Brie, Catania, de Brún, Flasarová, Henin, Kaufmann, Markov, Maštálka, Morgantini, Papadimoulis, Pflüger, Ransdorf, Remek, Seppänen, Uca, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Belder, Blokland, Bonde, Goudin, Krupa, Lundgren, Tomczak, Wojciechowski Bernard, Železný
ITS: Coşea, Mihăescu, Popeangă
NI: Belohorská, Bobošíková, Chruszcz, Giertych, Helmer, Martin Hans-Peter
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Angelakas, Ashworth, Atkins, Audy, Ayuso, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Becsey, Belet, Berend, Böge, Bowis, Braghetto, Brejc, Brepoels, Březina, Brok, Burke, Bushill-Matthews, Busuttil, Buzek, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, Chichester, Chmielewski, Daul, De Blasio, Dehaene, Demetriou, Descamps, Deva, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Dover, Doyle, Duchoň, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Elles, Esteves, Fajmon, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Florenz, Fontaine, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gewalt, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Gräßle, de Grandes Pascual, Grosch, Grossetête, Guellec, Gyürk, Handzlik, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Higgins, Hoppenstedt, Hudacký, Hybášková, Iacob-Ridzi, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jałowiecki, Járóka, Jarzembowski, Jeggle, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Kamall, Karas, Kauppi, Kelam, Klamt, Klaß, Klich, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Korhola, Kratsa-Tsagaropoulou, Kudrycka, Lamassoure, De Lange, Langen, Lauk, Lechner, Lehne, Lewandowski, Liese, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, Mann Thomas, Marinescu, Martens, Mato Adrover, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Mikolášik, Millán Mon, Mladenov, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Novak, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Pack, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Parish, Patriciello, Petre, Pieper, Pīks, Pinheiro, Pleštinská, Pöttering, Pomés Ruiz, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Ribeiro e Castro, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Sartori, Saryusz-Wolski, Schierhuber, Schinas, Schöpflin, Schröder, Schwab, Seeber, Siekierski, Škottová, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stevenson, Strejček, Stubb, Sturdy, Sudre, Surján, Szájer, Tannock, Thyssen, Ţîrle, Toubon, Ulmer, Urutchev, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Vatanen, Ventre, Vernola, Vidal-Quadras, Vlasák, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, von Wogau, Wohlin, Wortmann-Kool, Záborská, Zahradil, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zvěřina, Zwiefka
PSE: Arif, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Battilocchio, Beňová, Berman, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Bulfon, Bullmann, Van den Burg, Busquin, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Castex, Cercas, Corbett, Corbey, Corda, Cottigny, De Keyser, De Rossa, Désir, De Vits, Dîncu, Dobolyi, Douay, Dührkop Dührkop, Dumitrescu, El Khadraoui, Ettl, Färm, Falbr, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Gebhardt, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Goebbels, Golik, Gomes, Grabowska, Grech, Groote, Guy-Quint, Hänsch, Hamon, Hasse Ferreira, Haug, Herczog, Honeyball, Howitt, Hughes, Iotova, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kindermann, Kirilov, Koterec, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Lambrinidis, Le Foll, Leichtfried, Leinen, Liberadzki, Lyubcheva, McAvan, Madeira, Maňka, Mann Erika, Martin David, Martínez Martínez, Matsouka, Medina Ortega, Miguélez Ramos, Mihalache, Moreno Sánchez, Myller, Napoletano, Navarro, Neris, Occhetto, Öger, Paasilinna, Pahor, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Patrie, Peillon, Piecyk, Pinior, Pittella, Podgorean, Poignant, Prets, Pribetich, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Roure, Sakalas, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Schaldemose, Scheele, Segelström, Simpson, Siwiec, Skinner, Sornosa Martínez, Stihler, Stockmann, Swoboda, Tarand, Thomsen, Titley, Trautmann, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Vigenin, Walter, Weber Henri, Weiler, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Angelilli, Borghezio, Camre, Czarnecki Marek Aleksander, Czarnecki Ryszard, Didžiokas, Foltyn-Kubicka, Grabowski, Janowski, Krasts, Kristovskis, Kuc, Kuźmiuk, Maldeikis, Masiel, Pęk, Piotrowski, Podkański, Roszkowski, Rutowicz, Speroni, Szymański, Tatarella, Tomaszewska, Vaidere, Wojciechowski Janusz, Zapałowski, Zīle
Verts/ALE: Aubert, Auken, Bennahmias, Breyer, Cohn-Bendit, Cramer, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Horáček, Irujo Amezaga, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Staes, Trüpel, Turmes, Voggenhuber, Ždanoka
Κατά: 104
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Attwooll, Baeva, Bowles, Budreikaitė, Busk, Cappato, Cavada, Chatzimarkakis, Ciornei, Cocilovo, Deprez, De Sarnez, Duff, Ek, Ferrari, Fourtou, Gentvilas, Geremek, Guardans Cambó, Hall, Harkin, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Krahmer, Kułakowski, Lambsdorff, Lax, Losco, Ludford, Lynne, Maaten, Manders, Mohácsi, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Nicholson of Winterbourne, Onyszkiewicz, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Piskorski, Pohjamo, Polfer, Prodi, Raeva, Ries, Riis-Jørgensen, Sbarbati, Schmidt Olle, Schuth, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Szent-Iványi, Toia, Toma, Vălean, Van Hecke, Veraldi, Virrankoski, Watson
GUE/NGL: Holm, Liotard, Meijer, Søndergaard, Svensson
IND/DEM: Batten, Booth, Clark, Georgiou, Nattrass, Sinnott
ITS: Buruiană-Aprodu, Claeys, Dillen, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Pen Marine, Le Rachinel, Martinez, Romagnoli, Stănescu, Vanhecke
PPE-DE: Deß
PSE: Barón Crespo, Hegyi, Hutchinson, Lefrançois, Rapkay, Rouček, Szejna, Tabajdi
UEN: Aylward, Crowley, Ó Neachtain
Αποχές: 7
ALDE: Matsakis
GUE/NGL: Figueiredo, Guerreiro, Pafilis
NI: Allister, Baco
UEN: Bielan
Διορθώσεις και προθέσεις ψήφου
Υπέρ: Roselyne Lefrançois
22. Σχέδιο γενικού προϋπολογισμού 2008
τροπολογία 967
Υπέρ: 545
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Attwooll, Baeva, Bowles, Budreikaitė, Busk, Cappato, Cavada, Ciornei, Cocilovo, Cornillet, Deprez, De Sarnez, Duff, Ferrari, Fourtou, Gentvilas, Geremek, Gibault, Griesbeck, Guardans Cambó, Hall, Harkin, Hellvig, in 't Veld, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Kułakowski, Laperrouze, Lax, Losco, Ludford, Lynne, Maaten, Manders, Matsakis, Mohácsi, Morillon, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Nicholson of Winterbourne, Onyszkiewicz, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Piskorski, Pohjamo, Polfer, Prodi, Raeva, Ries, Riis-Jørgensen, Sbarbati, Schmidt Olle, Schuth, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Szent-Iványi, Toia, Toma, Vălean, Van Hecke, Veraldi, Virrankoski, Watson
GUE/NGL: Agnoletto, Aita, Brie, Catania, de Brún, Figueiredo, Flasarová, Guerreiro, Henin, Kaufmann, Maštálka, Morgantini, Musacchio, Papadimoulis, Pflüger, Ransdorf, Remek, Seppänen, Uca, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Bonde, Goudin, Krupa, Lundgren, Sinnott, Tomczak, Wojciechowski Bernard, Železný
ITS: Buruiană-Aprodu, Coşea, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Pen Marine, Le Rachinel, Martinez, Mihăescu, Popeangă, Romagnoli, Schenardi, Stănescu
NI: Belohorská, Bobošíková, Chruszcz, Giertych, Helmer
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Angelakas, Ashworth, Atkins, Audy, Ayuso, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Becsey, Belet, Berend, Böge, Bowis, Braghetto, Brejc, Brepoels, Březina, Burke, Bushill-Matthews, Busuttil, Buzek, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, Chichester, Chmielewski, Daul, De Blasio, Dehaene, Demetriou, Descamps, Deß, Deva, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Dover, Doyle, Duchoň, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Elles, Esteves, Fajmon, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Florenz, Fontaine, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gewalt, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Gräßle, de Grandes Pascual, Grosch, Grossetête, Guellec, Gyürk, Handzlik, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Higgins, Hoppenstedt, Hudacký, Hybášková, Iacob-Ridzi, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jałowiecki, Járóka, Jarzembowski, Jeggle, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Kamall, Karas, Kauppi, Kelam, Klamt, Klaß, Klich, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Korhola, Kratsa-Tsagaropoulou, Kudrycka, Lamassoure, De Lange, Langen, Lauk, Lechner, Lehne, Lewandowski, Liese, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, Mann Thomas, Marinescu, Martens, Mato Adrover, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Mikolášik, Millán Mon, Mladenov, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Novak, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Pack, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Parish, Patriciello, Petre, Pieper, Pīks, Pinheiro, Pleštinská, Pöttering, Pomés Ruiz, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Ribeiro e Castro, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Sartori, Saryusz-Wolski, Schierhuber, Schinas, Schöpflin, Schröder, Schwab, Seeber, Siekierski, Škottová, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stevenson, Strejček, Stubb, Sturdy, Sudre, Surján, Szájer, Tannock, Thyssen, Ţîrle, Toubon, Ulmer, Urutchev, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Vatanen, Ventre, Vernola, Vlasák, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, von Wogau, Wortmann-Kool, Záborská, Zahradil, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zvěřina, Zwiefka
PSE: Arif, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Beňová, Berman, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Bulfon, Bullmann, Van den Burg, Busquin, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Castex, Cercas, Corbett, Corbey, Corda, Cottigny, De Keyser, De Rossa, Désir, De Vits, Dîncu, Dobolyi, Douay, Dührkop Dührkop, El Khadraoui, Ettl, Färm, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Gebhardt, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Golik, Gomes, Grabowska, Grech, Groote, Guy-Quint, Hänsch, Hamon, Hasse Ferreira, Haug, Hegyi, Herczog, Honeyball, Howitt, Hughes, Hutchinson, Iotova, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kindermann, Kirilov, Koterec, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Lambrinidis, Le Foll, Lefrançois, Leichtfried, Leinen, Liberadzki, Lyubcheva, McAvan, Madeira, Maňka, Mann Erika, Martin David, Martínez Martínez, Matsouka, Medina Ortega, Miguélez Ramos, Mihalache, Moreno Sánchez, Myller, Napoletano, Navarro, Neris, Occhetto, Öger, Paasilinna, Pahor, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Patrie, Peillon, Piecyk, Pinior, Pittella, Podgorean, Poignant, Prets, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Roure, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Schaldemose, Scheele, Segelström, Simpson, Siwiec, Sornosa Martínez, Stihler, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Tarand, Thomsen, Trautmann, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Vigenin, Walter, Weber Henri, Weiler, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Angelilli, Bielan, Borghezio, Camre, Czarnecki Marek Aleksander, Czarnecki Ryszard, Didžiokas, Foltyn-Kubicka, Grabowski, Janowski, Krasts, Kristovskis, Kuc, Kuźmiuk, Maldeikis, Masiel, Pęk, Piotrowski, Podkański, Roszkowski, Rutowicz, Speroni, Szymański, Tatarella, Tomaszewska, Vaidere, Wojciechowski Janusz, Zapałowski, Zīle
Verts/ALE: Aubert, Auken, Bennahmias, Breyer, Cohn-Bendit, Cramer, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Horáček, Irujo Amezaga, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schmidt Frithjof, Schroedter, Staes, Trüpel, Turmes, Voggenhuber, Ždanoka
Κατά: 21
ALDE: Ek, Jäätteenmäki
GUE/NGL: Holm, Liotard, Markov, Meijer, Søndergaard, Svensson
IND/DEM: Clark, Georgiou, Nattrass
NI: Allister, Martin Hans-Peter
PPE-DE: Wohlin
PSE: Battilocchio, Dumitrescu, Goebbels
UEN: Aylward, Crowley, Ó Neachtain
Verts/ALE: Schlyter
Αποχές: 10
GUE/NGL: Pafilis
IND/DEM: Batten, Belder, Blokland, Booth
ITS: Claeys, Dillen, Vanhecke
NI: Baco
PPE-DE: Reul
23. Σχέδιο γενικού προϋπολογισμού 2008
τροπολογία 624
Υπέρ: 295
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Attwooll, Baeva, Bowles, Budreikaitė, Busk, Cappato, Cavada, Chatzimarkakis, Ciornei, Cornillet, Deprez, De Sarnez, Duff, Ek, Ferrari, Fourtou, Gentvilas, Geremek, Gibault, Griesbeck, Guardans Cambó, Hall, Harkin, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Krahmer, Kułakowski, Lambsdorff, Laperrouze, Lax, Losco, Ludford, Lynne, Maaten, Manders, Matsakis, Mohácsi, Morillon, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Nicholson of Winterbourne, Onyszkiewicz, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Piskorski, Pohjamo, Polfer, Prodi, Raeva, Ries, Riis-Jørgensen, Sbarbati, Schmidt Olle, Schuth, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Szent-Iványi, Toia, Toma, Vălean, Van Hecke, Veraldi, Watson
GUE/NGL: Agnoletto, Aita, Brie, Catania, de Brún, Figueiredo, Flasarová, Guerreiro, Henin, Kaufmann, Markov, Maštálka, Morgantini, Musacchio, Papadimoulis, Pflüger, Ransdorf, Remek, Seppänen, Uca, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Belder, Blokland, Bonde, Goudin, Lundgren, Sinnott
ITS: Mihăescu
NI: Bobošíková, Martin Hans-Peter
PPE-DE: Florenz
PSE: Arif, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Battilocchio, Beňová, Berman, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Bulfon, Bullmann, Van den Burg, Busquin, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Castex, Cercas, Corbett, Corbey, Corda, Cottigny, De Keyser, De Rossa, Désir, De Vits, Dîncu, Dobolyi, Douay, Dührkop Dührkop, El Khadraoui, Ettl, Färm, Falbr, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Gebhardt, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Goebbels, Golik, Gomes, Grabowska, Grech, Groote, Guy-Quint, Hänsch, Hamon, Hasse Ferreira, Haug, Hegyi, Herczog, Honeyball, Howitt, Hughes, Hutchinson, Iotova, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kindermann, Kirilov, Koterec, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Lambrinidis, Le Foll, Lefrançois, Leichtfried, Leinen, Liberadzki, Lyubcheva, McAvan, Madeira, Maňka, Mann Erika, Martin David, Martínez Martínez, Matsouka, Medina Ortega, Miguélez Ramos, Mihalache, Moreno Sánchez, Myller, Napoletano, Navarro, Neris, Occhetto, Öger, Paasilinna, Pahor, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Patrie, Peillon, Piecyk, Pinior, Pittella, Podgorean, Poignant, Prets, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Roure, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Schaldemose, Scheele, Segelström, Siwiec, Skinner, Sornosa Martínez, Stihler, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Tarand, Thomsen, Titley, Trautmann, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Vigenin, Walter, Weber Henri, Weiler, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
Verts/ALE: Aubert, Auken, Bennahmias, Breyer, Cohn-Bendit, Cramer, Flautre, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Horáček, Irujo Amezaga, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Staes, Trüpel, Turmes, Voggenhuber, Ždanoka
Κατά: 279
ALDE: Cocilovo
GUE/NGL: Holm, Liotard, Meijer, Pafilis, Søndergaard, Svensson
IND/DEM: Georgiou, Krupa, Tomczak, Wojciechowski Bernard, Železný
ITS: Buruiană-Aprodu, Claeys, Coşea, Dillen, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Pen Marine, Le Rachinel, Martinez, Popeangă, Romagnoli, Schenardi, Stănescu, Vanhecke
NI: Allister, Belohorská, Chruszcz, Giertych, Helmer
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Angelakas, Ashworth, Atkins, Audy, Ayuso, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Becsey, Belet, Berend, Böge, Bowis, Braghetto, Brejc, Brepoels, Březina, Brok, Burke, Bushill-Matthews, Busuttil, Buzek, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, Chichester, Chmielewski, Daul, De Blasio, Dehaene, Demetriou, Descamps, Deß, Deva, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Dover, Doyle, Duchoň, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Elles, Esteves, Fajmon, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Fontaine, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gewalt, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Gräßle, de Grandes Pascual, Grosch, Grossetête, Guellec, Gyürk, Handzlik, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Higgins, Hoppenstedt, Hudacký, Hybášková, Iacob-Ridzi, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jałowiecki, Járóka, Jarzembowski, Jeggle, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Kamall, Karas, Kauppi, Kelam, Klamt, Klaß, Klich, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Korhola, Kratsa-Tsagaropoulou, Kudrycka, Lamassoure, De Lange, Langen, Lauk, Lechner, Lehne, Lewandowski, Liese, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, Mann Thomas, Marinescu, Martens, Mato Adrover, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Mikolášik, Millán Mon, Mladenov, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Novak, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Pack, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Parish, Patriciello, Petre, Pieper, Pīks, Pinheiro, Pleštinská, Pomés Ruiz, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Ribeiro e Castro, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Sartori, Saryusz-Wolski, Schierhuber, Schinas, Schöpflin, Schröder, Schwab, Seeber, Siekierski, Škottová, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stevenson, Strejček, Stubb, Sturdy, Sudre, Surján, Szájer, Tannock, Thyssen, Ţîrle, Toubon, Ulmer, Urutchev, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Vatanen, Ventre, Vernola, Vidal-Quadras, Vlasák, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, von Wogau, Wortmann-Kool, Záborská, Zahradil, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zvěřina, Zwiefka
PSE: Dumitrescu
UEN: Angelilli, Aylward, Bielan, Borghezio, Camre, Crowley, Czarnecki Marek Aleksander, Czarnecki Ryszard, Didžiokas, Foltyn-Kubicka, Grabowski, Janowski, Krasts, Kristovskis, Kuc, Kuźmiuk, Maldeikis, Masiel, Ó Neachtain, Pęk, Piotrowski, Podkański, Roszkowski, Rutowicz, Speroni, Szymański, Tatarella, Tomaszewska, Vaidere, Wojciechowski Janusz, Zapałowski, Zīle
Verts/ALE: Lichtenberger
Αποχές: 6
IND/DEM: Batten, Booth, Clark, Nattrass
NI: Baco
PPE-DE: Wohlin
24. Σχέδιο γενικού προϋπολογισμού 2008
τροπολογία 625/2
Υπέρ: 127
ALDE: Duff, Ek, Schmidt Olle, Staniszewska
GUE/NGL: Brie, de Brún, Holm, Liotard, Markov, Meijer, Pafilis, Papadimoulis, Pflüger, Ransdorf, Remek, Seppänen, Søndergaard, Svensson
IND/DEM: Belder, Blokland, Bonde, Georgiou, Goudin, Lundgren, Sinnott
ITS: Coşea
NI: Bobošíková, Helmer, Martin Hans-Peter
PPE-DE: Ashworth, Atkins, Beazley, Bowis, Burke, Bushill-Matthews, Chichester, Deva, Dover, Doyle, Duchoň, Elles, Fajmon, Hannan, Harbour, Kamall, Kauppi, Korhola, De Lange, McGuinness, Martens, Mauro, Nicholson, van Nistelrooij, Oomen-Ruijten, Őry, Parish, Purvis, Ribeiro e Castro, Škottová, Stevenson, Strejček, Stubb, Sturdy, Tannock, Van Orden, Vatanen, Vlasák, Wohlin, Wortmann-Kool, Zahradil, Zvěřina
PSE: Casaca, Corbett, Dumitrescu, Färm, Falbr, Gomes, Haug, Honeyball, Howitt, Leichtfried, McAvan, Martin David, Myller, Pahor, Pribetich, Sakalas, Segelström, Simpson, Skinner, Stihler, Titley, Willmott, Zingaretti
UEN: Foltyn-Kubicka, Zīle
Verts/ALE: Aubert, Auken, Bennahmias, Breyer, Cohn-Bendit, Cramer, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Horáček, Irujo Amezaga, Jonckheer, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Staes, Trüpel, Turmes, Ždanoka
Κατά: 425
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Attwooll, Baeva, Bowles, Budreikaitė, Busk, Cappato, Chatzimarkakis, Ciornei, Cocilovo, Cornillet, Deprez, De Sarnez, Ferrari, Fourtou, Gentvilas, Geremek, Gibault, Griesbeck, Guardans Cambó, Hall, Harkin, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Krahmer, Kułakowski, Lambsdorff, Laperrouze, Lax, Losco, Ludford, Lynne, Maaten, Manders, Matsakis, Mohácsi, Morillon, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Nicholson of Winterbourne, Onyszkiewicz, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Piskorski, Pohjamo, Polfer, Prodi, Raeva, Ries, Riis-Jørgensen, Sbarbati, Schuth, Şerbu, Starkevičiūtė, Sterckx, Szent-Iványi, Toia, Toma, Vălean, Van Hecke, Veraldi, Virrankoski, Watson
GUE/NGL: Henin, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Krupa, Tomczak, Wojciechowski Bernard
ITS: Buruiană-Aprodu, Claeys, Dillen, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Pen Marine, Le Rachinel, Martinez, Mihăescu, Popeangă, Romagnoli, Schenardi, Stănescu, Vanhecke
NI: Belohorská, Chruszcz, Giertych
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Angelakas, Audy, Ayuso, Barsi-Pataky, Bauer, Becsey, Belet, Berend, Böge, Braghetto, Brejc, Brepoels, Březina, Brok, Busuttil, Buzek, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, Chmielewski, Daul, De Blasio, Dehaene, Demetriou, Descamps, Deß, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Esteves, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Florenz, Fontaine, Friedrich, Gál, Gaľa, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gewalt, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Gräßle, de Grandes Pascual, Grosch, Grossetête, Guellec, Gyürk, Handzlik, Hennicot- Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Higgins, Hoppenstedt, Hudacký, Hybášková, Iacob-Ridzi, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jałowiecki, Járóka, Jarzembowski, Jeggle, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Karas, Kelam, Klamt, Klaß, Klich, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Kratsa-Tsagaropoulou, Kudrycka, Lamassoure, Langen, Lauk, Lechner, Lehne, Lewandowski, Liese, López-Istúriz White, Lulling, Mann Thomas, Marinescu, Mato Adrover, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Mikolášik, Millán Mon, Mladenov, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, Niebler, Novak, Olajos, Olbrycht, Pack, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Patriciello, Petre, Pieper, Pīks, Pinheiro, Pleštinská, Pomés Ruiz, Posselt, Protasiewicz, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Sartori, Saryusz-Wolski, Schierhuber, Schinas, Schöpflin, Schröder, Schwab, Seeber, Siekierski, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Sudre, Surján, Szájer, Thyssen, Ţîrle, Toubon, Ulmer, Urutchev, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Ventre, Vernola, Vidal-Quadras, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, von Wogau, Záborská, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zwiefka
PSE: Arif, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Battilocchio, Beňová, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Bulfon, Van den Burg, Busquin, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Castex, Cercas, Corbey, Corda, Cottigny, De Keyser, De Rossa, Désir, De Vits, Dîncu, Dobolyi, Douay, Dührkop Dührkop, El Khadraoui, Ettl, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Gebhardt, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Goebbels, Golik, Grabowska, Grech, Groote, Guy-Quint, Hänsch, Hamon, Hegyi, Herczog, Hughes, Hutchinson, Iotova, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kindermann, Kirilov, Koterec, Krehl, Kreissl-Dörfler, Lambrinidis, Le Foll, Lefrançois, Leinen, Liberadzki, Madeira, Maňka, Mann Erika, Martínez Martínez, Matsouka, Medina Ortega, Miguélez Ramos, Mihalache, Moreno Sánchez, Napoletano, Navarro, Neris, Occhetto, Öger, Paasilinna, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Patrie, Peillon, Piecyk, Pinior, Pittella, Podgorean, Poignant, Prets, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Roure, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Schaldemose, Siwiec, Sornosa Martínez, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Tarand, Thomsen, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Vigenin, Walter, Weber Henri, Weiler, Wiersma, Yáñez-Barnuevo García
UEN: Angelilli, Aylward, Bielan, Borghezio, Camre, Crowley, Czarnecki Marek Aleksander, Czarnecki Ryszard, Grabowski, Janowski, Krasts, Kristovskis, Kuc, Kuźmiuk, Maldeikis, Masiel, Ó Neachtain, Pęk, Piotrowski, Podkański, Roszkowski, Rutowicz, Speroni, Szymański, Tatarella, Tomaszewska, Vaidere, Wojciechowski Janusz, Zapałowski
Verts/ALE: Onesta
Αποχές: 21
GUE/NGL: Agnoletto, Aita, Catania, Figueiredo, Flasarová, Guerreiro, Kaufmann, Maštálka, Morgantini, Musacchio, Uca
IND/DEM: Batten, Booth, Clark, Nattrass, Železný
NI: Allister, Baco
PSE: Kuhne, Scheele
Verts/ALE: Kallenbach
25. Έκθεση Virrankoski A6-0397/2007
παράγραφος 19
Υπέρ: 516
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Attwooll, Baeva, Bowles, Busk, Cappato, Cavada, Chatzimarkakis, Ciornei, Cocilovo, Deprez, De Sarnez, Duff, Ek, Gentvilas, Gibault, Griesbeck, Guardans Cambó, Harkin, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Krahmer, Kułakowski, Lambsdorff, Laperrouze, Lax, Maaten, Matsakis, Mohácsi, Morillon, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Nicholson of Winterbourne, Onyszkiewicz, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Piskorski, Pohjamo, Polfer, Prodi, Raeva, Ries, Riis-Jørgensen, Sbarbati, Schmidt Olle, Schuth, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Szent-Iványi, Toia, Toma, Vălean, Van Hecke, Veraldi, Virrankoski, Watson
GUE/NGL: Agnoletto, Aita, Brie, Catania, de Brún, Figueiredo, Flasarová, Guerreiro, Henin, Holm, Kaufmann, Liotard, Markov, Maštálka, Meijer, Morgantini, Musacchio, Pafilis, Papadimoulis, Pflüger, Ransdorf, Remek, Seppänen, Søndergaard, Svensson, Uca, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Belder, Blokland, Georgiou, Goudin, Krupa, Lundgren, Sinnott, Wojciechowski Bernard
ITS: Buruiană-Aprodu, Claeys, Coşea, Dillen, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Pen Marine, Le Rachinel, Martinez, Mihăescu, Popeangă, Romagnoli, Schenardi, Stănescu, Vanhecke
NI: Belohorská, Chruszcz, Giertych, Helmer
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Ashworth, Atkins, Audy, Ayuso, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Becsey, Berend, Böge, Bowis, Braghetto, Brejc, Brepoels, Burke, Bushill-Matthews, Busuttil, Buzek, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, Chichester, Daul, De Blasio, Dehaene, Demetriou, Descamps, Deß, Deva, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Dover, Doyle, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Elles, Esteves, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Florenz, Fontaine, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gewalt, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Gräßle, de Grandes Pascual, Grosch, Grossetête, Guellec, Gyürk, Handzlik, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Higgins, Hoppenstedt, Iacob-Ridzi, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jarzembowski, Jeggle, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Kamall, Karas, Kauppi, Kelam, Klamt, Klaß, Klich, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Kratsa-Tsagaropoulou, Lamassoure, Langen, Lauk, Lechner, Lehne, Lewandowski, Liese, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, Mann Thomas, Marinescu, Martens, Mato Adrover, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Mikolášik, Millán Mon, Mladenov, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Novak, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Pack, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Parish, Patriciello, Petre, Pieper, Pīks, Pinheiro, Pomés Ruiz, Posselt, Purvis, Rack, Radwan, Ribeiro e Castro, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Sartori, Saryusz-Wolski, Schierhuber, Schöpflin, Schröder, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stevenson, Stubb, Sturdy, Sudre, Surján, Szájer, Tannock, Thyssen, Toubon, Ulmer, Urutchev, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Vatanen, Ventre, Vernola, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, von Wogau, Wortmann-Kool, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zwiefka
PSE: Arif, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Battilocchio, Beňová, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Bulfon, Bullmann, Van den Burg, Busquin, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Castex, Cercas, Corbett, Corbey, Corda, Cottigny, De Keyser, De Rossa, Désir, De Vits, Dîncu, Dobolyi, Douay, Dührkop Dührkop, Dumitrescu, El Khadraoui, Ettl, Färm, Falbr, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Gebhardt, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Golik, Gomes, Grabowska, Grech, Groote, Guy-Quint, Hänsch, Hamon, Haug, Hegyi, Herczog, Honeyball, Howitt, Hughes, Hutchinson, Jöns, Jørgensen, Kindermann, Kirilov, Koterec, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Lambrinidis, Le Foll, Lefrançois, Leichtfried, Leinen, Liberadzki, Lyubcheva, McAvan, Madeira, Maňka, Mann Erika, Martin David, Martínez Martínez, Matsouka, Medina Ortega, Miguélez Ramos, Mihalache, Moreno Sánchez, Myller, Napoletano, Navarro, Neris, Occhetto, Öger, Paasilinna, Pahor, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Patrie, Peillon, Piecyk, Pinior, Pittella, Podgorean, Poignant, Prets, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Roure, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Schaldemose, Scheele, Segelström, Simpson, Siwiec, Skinner, Sornosa Martínez, Stihler, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Tarand, Thomsen, Titley, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Vigenin, Walter, Weber Henri, Weiler, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Aylward, Borghezio, Crowley, Czarnecki Marek Aleksander, Czarnecki Ryszard, Didžiokas, Foltyn-Kubicka, Grabowski, Krasts, Kristovskis, Kuc, Kuźmiuk, Maldeikis, Masiel, Ó Neachtain, Pęk, Piotrowski, Podkański, Speroni, Tatarella, Tomaszewska, Vaidere, Wojciechowski Janusz, Zapałowski, Zīle
Verts/ALE: Aubert, Auken, Bennahmias, Breyer, Cohn-Bendit, Cramer, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Horáček, Irujo Amezaga, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Staes, Trüpel, Voggenhuber, Ždanoka
Κατά: 20
IND/DEM: Batten, Booth, Clark, Nattrass, Železný
NI: Allister, Bobošíková
PPE-DE: Březina, Duchoň, Fajmon, Hybášková, Škottová, Strejček, Ţîrle, Vlasák, Wohlin, Záborská, Zahradil, Zvěřina
PSE: Goebbels
Αποχές: 6
ALDE: Geremek, Manders
IND/DEM: Bonde
NI: Baco, Martin Hans-Peter
UEN: Camre
Διορθώσεις και προθέσεις ψήφου
Υπέρ: Janelly Fourtou
26. Έκθεση Virrankoski A6-0397/2007
τροπολογία 6
Υπέρ: 77
ALDE: Ferrari, Morillon
GUE/NGL: Aita, Catania, Flasarová, Henin, Holm, Liotard, Markov, Maštálka, Meijer, Morgantini, Musacchio, Pafilis, Papadimoulis, Pflüger, Ransdorf, Remek, Seppänen, Søndergaard, Svensson, Uca, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Batten, Bonde, Booth, Clark, Goudin, Krupa, Lundgren, Nattrass, Tomczak, Wojciechowski Bernard, Železný
ITS: Claeys, Coşea, Dillen, Vanhecke
NI: Chruszcz, Giertych, Martin Hans-Peter
PPE-DE: Březina, Duchoň, Fajmon, Mauro, Škottová, Strejček, Vlasák, Wohlin, Zahradil, Zvěřina
PSE: Rasmussen, Schaldemose, Thomsen
UEN: Angelilli, Bielan, Camre, Czarnecki Ryszard, Foltyn-Kubicka, Grabowski, Janowski, Krasts, Kristovskis, Kuc, Kuźmiuk, Pęk, Piotrowski, Podkański, Roszkowski, Szymański, Tomaszewska, Wojciechowski Janusz, Zapałowski
Verts/ALE: Hammerstein, Hassi, Schlyter
Κατά: 478
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Attwooll, Baeva, Bowles, Cappato, Cavada, Chatzimarkakis, Ciornei, Cocilovo, Deprez, De Sarnez, Duff, Ek, Gentvilas, Geremek, Gibault, Griesbeck, Guardans Cambó, Hall, Harkin, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Krahmer, Kułakowski, Lambsdorff, Laperrouze, Lax, Losco, Ludford, Lynne, Maaten, Matsakis, Mohácsi, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Nicholson of Winterbourne, Onyszkiewicz, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Piskorski, Pohjamo, Polfer, Prodi, Raeva, Ries, Riis-Jørgensen, Sbarbati, Schmidt Olle, Schuth, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Szent-Iványi, Toia, Toma, Vălean, Van Hecke, Veraldi, Virrankoski, Watson
GUE/NGL: Brie, Kaufmann
IND/DEM: Sinnott
ITS: Buruiană-Aprodu, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Pen Marine, Le Rachinel, Martinez, Mihăescu, Popeangă, Romagnoli, Schenardi, Stănescu
NI: Allister, Belohorská, Helmer
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Angelakas, Ashworth, Atkins, Audy, Ayuso, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Becsey, Belet, Berend, Böge, Bowis, Braghetto, Brejc, Brepoels, Brok, Burke, Bushill-Matthews, Busuttil, Buzek, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, Chichester, Chmielewski, Daul, De Blasio, Dehaene, Demetriou, Descamps, Deß, Deva, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Dover, Doyle, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Elles, Esteves, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Florenz, Fontaine, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gewalt, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Gräßle, de Grandes Pascual, Grosch, Grossetête, Guellec, Gyürk, Handzlik, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Higgins, Hoppenstedt, Hybášková, Iacob-Ridzi, Itälä, Jałowiecki, Jarzembowski, Jeggle, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Kamall, Karas, Kauppi, Kelam, Klamt, Klaß, Klich, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Kratsa-Tsagaropoulou, Kudrycka, Lamassoure, De Lange, Langen, Lauk, Lechner, Lehne, Lewandowski, Liese, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, Mann Thomas, Marinescu, Martens, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Mikolášik, Millán Mon, Mladenov, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Novak, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Pack, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Parish, Patriciello, Petre, Pieper, Pīks, Pinheiro, Pleštinská, Pomés Ruiz, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Ribeiro e Castro, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Sartori, Saryusz-Wolski, Schierhuber, Schinas, Schöpflin, Schröder, Schwab, Seeber, Siekierski, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stevenson, Stubb, Sturdy, Sudre, Surján, Szájer, Tannock, Thyssen, Ţîrle, Toubon, Ulmer, Urutchev, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Vatanen, Ventre, Vernola, Vidal-Quadras, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, von Wogau, Wortmann-Kool, Záborská, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zwiefka
PSE: Arif, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Battilocchio, Beňová, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Bulfon, Bullmann, Van den Burg, Busquin, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Casaca, Castex, Cercas, Corbett, Corbey, Corda, Cottigny, De Keyser, De Rossa, Désir, De Vits, Dîncu, Dobolyi, Douay, Dührkop Dührkop, Dumitrescu, El Khadraoui, Ettl, Färm, Falbr, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Gebhardt, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Goebbels, Golik, Gomes, Grabowska, Grech, Groote, Guy-Quint, Hänsch, Hamon, Haug, Hegyi, Herczog, Honeyball, Howitt, Hughes, Hutchinson, Iotova, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kindermann, Kirilov, Koterec, Krehl, Kreissl-Dörfler, Lambrinidis, Le Foll, Lefrançois, Leichtfried, Leinen, Liberadzki, Lyubcheva, McAvan, Madeira, Maňka, Mann Erika, Martin David, Martínez Martínez, Matsouka, Medina Ortega, Miguélez Ramos, Mihalache, Moreno Sánchez, Napoletano, Navarro, Neris, Occhetto, Öger, Paasilinna, Pahor, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Patrie, Peillon, Piecyk, Pinior, Pittella, Podgorean, Poignant, Prets, Pribetich, Rapkay, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Roure, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Scheele, Segelström, Siwiec, Skinner, Sornosa Martínez, Stihler, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Tarand, Titley, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Vigenin, Walter, Weber Henri, Weiler, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Aylward, Borghezio, Crowley, Czarnecki Marek Aleksander, Didžiokas, Maldeikis, Masiel, Ó Neachtain, Rutowicz, Speroni, Tatarella, Vaidere, Zīle
Verts/ALE: Aubert, Auken, Bennahmias, Breyer, Cohn-Bendit, Cramer, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Harms, Horáček, Irujo Amezaga, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schmidt Frithjof, Schroedter, Staes, Trüpel, Turmes, Voggenhuber, Ždanoka
Αποχές: 10
ALDE: Manders
GUE/NGL: Agnoletto, de Brún
IND/DEM: Belder, Blokland, Georgiou
NI: Baco, Bobošíková
PSE: Kuhne
Verts/ALE: Lucas
Διορθώσεις και προθέσεις ψήφου
Υπέρ: Margrete Auken, Dan Jørgensen
Αποχές: Olle Schmidt
27. Έκθεση Virrankoski A6-0397/2007
ψήφισμα
Υπέρ: 487
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Attwooll, Baeva, Bowles, Busk, Cappato, Cavada, Chatzimarkakis, Ciornei, Cocilovo, Cornillet, Deprez, De Sarnez, Duff, Ek, Ferrari, Fourtou, Gentvilas, Geremek, Gibault, Griesbeck, Guardans Cambó, Hall, Harkin, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Krahmer, Kułakowski, Lambsdorff, Laperrouze, Lax, Losco, Ludford, Lynne, Maaten, Manders, Matsakis, Mohácsi, Morillon, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Nicholson of Winterbourne, Onyszkiewicz, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Piskorski, Pohjamo, Polfer, Prodi, Raeva, Ries, Riis-Jørgensen, Sbarbati, Schmidt Olle, Schuth, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Szent-Iványi, Toia, Toma, Vălean, Van Hecke, Veraldi, Virrankoski, Watson
IND/DEM: Georgiou, Goudin, Sinnott, Wojciechowski Bernard
ITS: Coşea, Gollnisch, Mihăescu, Popeangă
NI: Belohorská, Bobošíková
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Angelakas, Audy, Ayuso, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Becsey, Belet, Berend, Böge, Braghetto, Brejc, Brepoels, Březina, Brok, Burke, Busuttil, Buzek, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, Chmielewski, Daul, De Blasio, Dehaene, Demetriou, Descamps, Deß, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Doyle, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Esteves, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Florenz, Fontaine, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gewalt, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Gräßle, de Grandes Pascual, Grosch, Grossetête, Guellec, Gyürk, Handzlik, Hannan, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Higgins, Hoppenstedt, Hybášková, Iacob-Ridzi, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jałowiecki, Jarzembowski, Jeggle, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Karas, Kauppi, Kelam, Klamt, Klaß, Klich, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Kratsa-Tsagaropoulou, Kudrycka, Lamassoure, De Lange, Langen, Lauk, Lechner, Lehne, Lewandowski, Liese, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, Mann Thomas, Marinescu, Martens, Mato Adrover, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Mikolášik, Millán Mon, Mladenov, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, Niebler, van Nistelrooij, Novak, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Pack, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Patriciello, Petre, Pieper, Pīks, Pinheiro, Pleštinská, Pöttering, Pomés Ruiz, Posselt, Protasiewicz, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Ribeiro e Castro, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Sartori, Saryusz-Wolski, Schierhuber, Schinas, Schöpflin, Schröder, Schwab, Seeber, Siekierski, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stubb, Sudre, Surján, Szájer, Thyssen, Ţîrle, Toubon, Ulmer, Urutchev, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Vatanen, Ventre, Vidal-Quadras, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, von Wogau, Wohlin, Wortmann-Kool, Záborská, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zwiefka
PSE: Arif, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Battilocchio, Beňová, Berman, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Bulfon, Bullmann, Van den Burg, Busquin, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Castex, Cercas, Corbett, Corbey, Corda, Cottigny, De Keyser, De Rossa, Désir, De Vits, Dîncu, Dobolyi, Douay, Dührkop Dührkop, Dumitrescu, El Khadraoui, Ettl, Färm, Falbr, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Gebhardt, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Goebbels, Golik, Gomes, Grabowska, Grech, Groote, Guy-Quint, Hänsch, Hamon, Haug, Hegyi, Herczog, Honeyball, Howitt, Hughes, Hutchinson, Iotova, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kindermann, Kirilov, Koterec, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Lambrinidis, Le Foll, Lefrançois, Leichtfried, Leinen, Liberadzki, Lyubcheva, McAvan, Madeira, Maňka, Mann Erika, Martin David, Martínez Martínez, Matsouka, Medina Ortega, Miguélez Ramos, Mihalache, Moreno Sánchez, Myller, Napoletano, Navarro, Neris, Occhetto, Öger, Paasilinna, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Patrie, Peillon, Piecyk, Pinior, Pittella, Podgorean, Poignant, Prets, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Roure, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Schaldemose, Scheele, Segelström, Simpson, Siwiec, Skinner, Sornosa Martínez, Stihler, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Tarand, Thomsen, Titley, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Vigenin, Walter, Weber Henri, Weiler, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Angelilli, Aylward, Bielan, Borghezio, Crowley, Czarnecki Marek Aleksander, Czarnecki Ryszard, Didžiokas, Foltyn-Kubicka, Janowski, Krasts, Kristovskis, Kuc, Kuźmiuk, Maldeikis, Masiel, Ó Neachtain, Pęk, Podkański, Roszkowski, Rutowicz, Speroni, Szymański, Tatarella, Tomaszewska, Vaidere, Wojciechowski Janusz, Zapałowski, Zīle
Verts/ALE: Aubert, Auken, Bennahmias, Breyer, Cohn-Bendit, Cramer, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Horáček, Irujo Amezaga, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schmidt Frithjof, Schroedter, Staes, Trüpel, Turmes, Ždanoka
Κατά: 73
GUE/NGL: Agnoletto, Aita, Brie, Catania, de Brún, Figueiredo, Flasarová, Guerreiro, Henin, Holm, Liotard, Markov, Maštálka, Meijer, Morgantini, Musacchio, Pafilis, Papadimoulis, Pflüger, Ransdorf, Remek, Seppänen, Søndergaard, Svensson, Uca, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Batten, Belder, Blokland, Bonde, Booth, Clark, Krupa, Nattrass, Tomczak
ITS: Buruiană-Aprodu, Claeys, Dillen, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Pen Marine, Le Rachinel, Martinez, Romagnoli, Schenardi, Vanhecke
NI: Allister, Chruszcz, Giertych, Helmer, Martin Hans-Peter
PPE-DE: Ashworth, Atkins, Bowis, Bushill-Matthews, Chichester, Deva, Dover, Harbour, Heaton-Harris, Kamall, Mauro, Nicholson, Parish, Purvis, Stevenson, Sturdy, Tannock, Van Orden, Vernola
UEN: Camre
Verts/ALE: Schlyter
Αποχές: 15
GUE/NGL: Kaufmann
IND/DEM: Železný
ITS: Stănescu
NI: Baco
PPE-DE: Duchoň, Fajmon, Škottová, Strejček, Vlasák, Zahradil, Zvěřina
UEN: Grabowski, Piotrowski
Verts/ALE: Lucas, Voggenhuber
Διορθώσεις και προθέσεις ψήφου
Υπέρ: Mario Mauro, Janelly Fourtou
28. Έκθεση Itälä A6-0394/2007
τροπολογία 8
Υπέρ: 104
ALDE: Cappato, Ciornei, Cocilovo, Deprez, Ek, Ries, Schmidt Olle, Sterckx, Van Hecke
GUE/NGL: Aita, Brie, Catania, de Brún, Flasarová, Henin, Holm, Kaufmann, Liotard, Markov, Maštálka, Meijer, Morgantini, Musacchio, Pafilis, Papadimoulis, Ransdorf, Remek, Seppänen, Søndergaard, Svensson, Uca, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Batten, Belder, Blokland, Bonde, Booth, Clark, Georgiou, Goudin, Lundgren, Nattrass, Sinnott
ITS: Claeys, Coşea, Dillen, Vanhecke
NI: Bobošíková, Martin Hans-Peter
PPE-DE: Ehler, Esteves, Gauzès, De Lange, van Nistelrooij, Pomés Ruiz, Wohlin, Wortmann-Kool
PSE: Berman, Corbey, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Leichtfried, Mihalache, Myller, Rasmussen, Schaldemose, Thomsen, Van Lancker
UEN: Angelilli, Szymański
Verts/ALE: Auken, Bennahmias, Breyer, Cohn-Bendit, Cramer, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Horáček, Irujo Amezaga, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Staes, Trüpel, Turmes, Voggenhuber, Ždanoka
Κατά: 413
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Attwooll, Bowles, Busk, Chatzimarkakis, Cornillet, De Sarnez, Duff, Ferrari, Fourtou, Gentvilas, Geremek, Gibault, Griesbeck, Guardans Cambó, Harkin, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Kacin, Krahmer, Kułakowski, Lambsdorff, Laperrouze, Lax, Losco, Maaten, Matsakis, Mohácsi, Morillon, Mulder, Neyts-Uyttebroeck, Nicholson of Winterbourne, Onyszkiewicz, Oviir, Panayotov, Pohjamo, Polfer, Prodi, Raeva, Riis-Jørgensen, Sbarbati, Schuth, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Toia, Toma, Vălean, Veraldi, Virrankoski
IND/DEM: Wojciechowski Bernard, Železný
ITS: Buruiană-Aprodu, Gollnisch, Le Pen Jean-Marie, Le Pen Marine, Le Rachinel, Martinez, Popeangă, Romagnoli, Schenardi, Stănescu
NI: Allister, Belohorská, Helmer
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Angelakas, Ashworth, Atkins, Audy, Ayuso, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Becsey, Berend, Böge, Bowis, Braghetto, Brejc, Březina, Brok, Burke, Bushill-Matthews, Busuttil, Buzek, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, Chichester, Chmielewski, Daul, De Blasio, Demetriou, Descamps, Deß, Deva, Díaz de Mera García Consuegra, Dover, Doyle, Duchoň, Duka-Zólyomi, Ebner, Elles, Fajmon, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Fontaine, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gaubert, Gewalt, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Gräßle, de Grandes Pascual, Grosch, Grossetête, Guellec, Gyürk, Handzlik, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Higgins, Hoppenstedt, Hybášková, Iacob-Ridzi, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jałowiecki, Jarzembowski, Jeggle, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Kamall, Karas, Kelam, Klamt, Klaß, Klich, Koch, Kónya-Hamar, Kratsa-Tsagaropoulou, Kudrycka, Lamassoure, Langen, Lauk, Lechner, Lehne, Lewandowski, Liese, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, Mann Thomas, Marinescu, Martens, Mato Adrover, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Mikolášik, Mladenov, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, Novak, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Pack, Papastamkos, Parish, Patriciello, Petre, Pieper, Pīks, Pinheiro, Pleštinská, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Ribeiro e Castro, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Sartori, Saryusz-Wolski, Schierhuber, Schinas, Schöpflin, Schröder, Schwab, Seeber, Siekierski, Škottová, Sommer, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stevenson, Strejček, Stubb, Sturdy, Sudre, Surján, Szájer, Tannock, Ţîrle, Toubon, Ulmer, Urutchev, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Vatanen, Ventre, Vernola, Vidal-Quadras, Vlasák, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, von Wogau, Záborská, Zahradil, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zvěřina, Zwiefka
PSE: Arif, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Battilocchio, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Bulfon, Busquin, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Casaca, Castex, Cercas, Corbett, Corda, Cottigny, De Keyser, De Rossa, Désir, De Vits, Dobolyi, Douay, Dührkop Dührkop, Dumitrescu, El Khadraoui, Ettl, Färm, Falbr, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Gebhardt, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Goebbels, Golik, Gomes, Grabowska, Grech, Groote, Guy-Quint, Hänsch, Hamon, Hasse Ferreira, Haug, Herczog, Hughes, Hutchinson, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kindermann, Kirilov, Koterec, Krehl, Lambrinidis, Le Foll, Lefrançois, Leinen, Liberadzki, Lyubcheva, Madeira, Maňka, Mann Erika, Martínez Martínez, Matsouka, Medina Ortega, Miguélez Ramos, Moreno Sánchez, Napoletano, Navarro, Neris, Öger, Paasilinna, Pahor, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Patrie, Piecyk, Pinior, Podgorean, Poignant, Prets, Pribetich, Rapkay, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Roure, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Segelström, Siwiec, Sornosa Martínez, Stockmann, Szejna, Tabajdi, Tarand, Vaugrenard, Vergnaud, Vigenin, Walter, Weber Henri, Wiersma, Yáñez-Barnuevo García
UEN: Aylward, Bielan, Borghezio, Crowley, Czarnecki Marek Aleksander, Czarnecki Ryszard, Didžiokas, Foltyn-Kubicka, Grabowski, Janowski, Krasts, Kristovskis, Kuc, Kuźmiuk, Maldeikis, Masiel, Ó Neachtain, Piotrowski, Podkański, Rutowicz, Speroni, Tatarella, Tomaszewska, Vaidere, Wojciechowski Janusz, Zapałowski, Zīle
Αποχές: 29
ALDE: Cavada, Ludford, Lynne, Manders
GUE/NGL: Agnoletto
IND/DEM: Krupa, Tomczak
ITS: Lang
NI: Baco, Chruszcz, Giertych
PPE-DE: Belet, Brepoels, Dehaene, Kauppi, Thyssen
PSE: Beňová, Hegyi, Honeyball, McAvan, Martin David, Scheele, Simpson, Skinner, Stihler, Titley, Willmott, Zingaretti
UEN: Camre
Διορθώσεις και προθέσεις ψήφου
Υπέρ: Vittorio Agnoletto, Maria Martens, Emine Bozkurt, Tobias Pflüger, Dorette Corbey, Dan Jørgensen
Κατά: Jean-Paul Gauzès, Bill Newton Dunn
Αποχές: Richard Corbett
29. Έκθεση Itälä A6-0394/2007
ψήφισμα
Υπέρ: 499
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Attwooll, Baeva, Bowles, Busk, Cappato, Cavada, Chatzimarkakis, Ciornei, Cocilovo, Cornillet, Deprez, De Sarnez, Duff, Ek, Ferrari, Fourtou, Gentvilas, Geremek, Gibault, Griesbeck, Guardans Cambó, Hall, Harkin, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Krahmer, Kułakowski, Lambsdorff, Laperrouze, Lax, Losco, Ludford, Lynne, Maaten, Manders, Matsakis, Mohácsi, Morillon, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Nicholson of Winterbourne, Onyszkiewicz, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Piskorski, Pohjamo, Polfer, Prodi, Raeva, Ries, Riis-Jørgensen, Sbarbati, Schmidt Olle, Schuth, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Szent-Iványi, Toia, Toma, Vălean, Van Hecke, Veraldi, Virrankoski, Watson
IND/DEM: Belder, Blokland, Georgiou, Goudin, Krupa, Lundgren, Tomczak, Wojciechowski Bernard, Železný
ITS: Buruiană-Aprodu, Coşea, Gollnisch, Le Rachinel, Mihăescu, Popeangă, Romagnoli
NI: Belohorská, Chruszcz, Giertych
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Angelakas, Ashworth, Atkins, Audy, Ayuso, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Becsey, Belet, Berend, Böge, Bowis, Braghetto, Brejc, Brepoels, Březina, Brok, Burke, Bushill-Matthews, Busuttil, Buzek, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, Chmielewski, Daul, De Blasio, Dehaene, Demetriou, Descamps, Deß, Deva, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Dover, Doyle, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Elles, Esteves, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Florenz, Fontaine, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gewalt, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Gräßle, de Grandes Pascual, Grosch, Grossetête, Guellec, Gyürk, Handzlik, Hannan, Harbour, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Higgins, Hoppenstedt, Hybášková, Iacob-Ridzi, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jałowiecki, Járóka, Jarzembowski, Jeggle, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Karas, Kauppi, Kelam, Klamt, Klaß, Klich, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Kratsa-Tsagaropoulou, Kudrycka, Lamassoure, Langen, Lauk, Lechner, Lehne, Lewandowski, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, Mann Thomas, Marinescu, Martens, Mato Adrover, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Mikolášik, Millán Mon, Mladenov, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Novak, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Pack, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Parish, Patriciello, Petre, Pieper, Pīks, Pinheiro, Pleštinská, Pöttering, Pomés Ruiz, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Ribeiro e Castro, Roithová, Rudi Ubeda, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Sartori, Saryusz-Wolski, Schierhuber, Schinas, Schöpflin, Schröder, Schwab, Siekierski, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stevenson, Stubb, Sturdy, Sudre, Surján, Szájer, Tannock, Ţîrle, Urutchev, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Vatanen, Ventre, Vernola, Vidal-Quadras, Weber Manfred, Weisgerber, von Wogau, Wohlin, Wortmann-Kool, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zwiefka
PSE: Arif, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Battilocchio, Berman, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Bulfon, Bullmann, Van den Burg, Busquin, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Castex, Cercas, Corbett, Corda, Cottigny, De Keyser, De Rossa, De Vits, Dîncu, Dobolyi, Douay, Dührkop Dührkop, Dumitrescu, Ettl, Färm, Falbr, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Gebhardt, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Goebbels, Golik, Gomes, Grabowska, Grech, Groote, Guy-Quint, Hänsch, Hamon, Hasse Ferreira, Haug, Hegyi, Herczog, Honeyball, Howitt, Hughes, Hutchinson, Iotova, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kindermann, Kirilov, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Lambrinidis, Le Foll, Lefrançois, Leichtfried, Leinen, Liberadzki, McAvan, Madeira, Maňka, Mann Erika, Martin David, Martínez Martínez, Medina Ortega, Miguélez Ramos, Mihalache, Moreno Sánchez, Myller, Napoletano, Navarro, Neris, Occhetto, Öger, Paasilinna, Panzeri, Paparizov, Paşcu, Patrie, Peillon, Piecyk, Pinior, Pittella, Podgorean, Poignant, Prets, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Roure, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Schaldemose, Scheele, Segelström, Simpson, Siwiec, Skinner, Sornosa Martínez, Stihler, Stockmann, Szejna, Tabajdi, Tarand, Thomsen, Titley, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Vigenin, Walter, Weber Henri, Weiler, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Angelilli, Aylward, Bielan, Borghezio, Camre, Crowley, Czarnecki Marek Aleksander, Czarnecki Ryszard, Didžiokas, Foltyn-Kubicka, Grabowski, Janowski, Krasts, Kristovskis, Kuc, Kuźmiuk, Maldeikis, Ó Neachtain, Pęk, Piotrowski, Podkański, Roszkowski, Rutowicz, Speroni, Szymański, Tatarella, Tomaszewska, Vaidere, Wojciechowski Janusz, Zapałowski, Zīle
Verts/ALE: Aubert, Auken, Bennahmias, Breyer, Cohn-Bendit, Cramer, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Horáček, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schmidt Frithjof, Schroedter, Staes, Trüpel, Turmes, Voggenhuber, Ždanoka
Κατά: 24
GUE/NGL: Maštálka, Pafilis, Ransdorf
IND/DEM: Batten, Booth, Clark, Nattrass, Sinnott
ITS: Claeys, Dillen, Le Pen Marine, Schenardi, Vanhecke
NI: Allister, Bobošíková, Martin Hans-Peter
PPE-DE: Fajmon, Heaton-Harris, Toubon, Ulmer, Wieland
PSE: Lyubcheva
UEN: Masiel
Verts/ALE: Schlyter
Αποχές: 42
GUE/NGL: Agnoletto, Aita, Brie, Catania, de Brún, Figueiredo, Flasarová, Guerreiro, Henin, Holm, Kaufmann, Liotard, Markov, Meijer, Morgantini, Musacchio, Papadimoulis, Pflüger, Remek, Seppänen, Søndergaard, Svensson, Uca, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Bonde
ITS: Lang, Le Pen Jean-Marie, Martinez, Stănescu
NI: Helmer
PPE-DE: Duchoň, Kamall, Reul, Seeber, Škottová, Strejček, Vlasák, Záborská, Zahradil, Zvěřina
PSE: Corbey
30. Έκθεση Sudre A6-0405/2007
τροπολογία 8
Υπέρ: 57
GUE/NGL: Holm, Liotard, Markov, Meijer, Pafilis, Seppänen, Søndergaard, Svensson
IND/DEM: Belder, Blokland, Bonde, Georgiou, Goudin, Lundgren, Sinnott, Železný
ITS: Coşea
NI: Martin Hans-Peter
PPE-DE: Wohlin
PSE: Färm, Falbr, Herczog, Martínez Martínez, Rothe, Segelström
UEN: Borghezio, Camre, Speroni
Verts/ALE: Aubert, Auken, Bennahmias, Breyer, Cramer, Flautre, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Horáček, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Staes, Trüpel, Voggenhuber, Ždanoka
Κατά: 462
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Attwooll, Baeva, Bowles, Busk, Cappato, Cavada, Chatzimarkakis, Ciornei, Cocilovo, Cornillet, Deprez, De Sarnez, Duff, Ferrari, Fourtou, Gentvilas, Geremek, Griesbeck, Guardans Cambó, Hall, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Krahmer, Kułakowski, Lambsdorff, Laperrouze, Lax, Losco, Ludford, Lynne, Maaten, Matsakis, Mohácsi, Morillon, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Nicholson of Winterbourne, Onyszkiewicz, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Pohjamo, Polfer, Prodi, Raeva, Ries, Riis-Jørgensen, Sbarbati, Schmidt Olle, Schuth, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Szent-Iványi, Toia, Toma, Vălean, Van Hecke, Veraldi, Virrankoski, Watson
GUE/NGL: Agnoletto, Aita, Brie, Catania, de Brún, Figueiredo, Flasarová, Guerreiro, Henin, Kaufmann, Morgantini, Musacchio, Papadimoulis, Pflüger, Ransdorf, Remek, Uca, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Wojciechowski Bernard
ITS: Buruiană-Aprodu, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Pen Marine, Le Rachinel, Martinez, Mihăescu, Popeangă, Romagnoli, Schenardi, Stănescu
NI: Allister, Belohorská, Bobošíková, Helmer
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Angelakas, Ashworth, Atkins, Audy, Ayuso, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Becsey, Belet, Berend, Böge, Bowis, Braghetto, Brejc, Brepoels, Březina, Brok, Bushill-Matthews, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, Chmielewski, Daul, De Blasio, Dehaene, Demetriou, Descamps, Deß, Deva, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Dover, Doyle, Duchoň, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Elles, Esteves, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Fontaine, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Gaubert, Gauzès, Gewalt, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Gräßle, de Grandes Pascual, Grosch, Grossetête, Guellec, Gyürk, Handzlik, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Higgins, Hoppenstedt, Hybášková, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jałowiecki, Járóka, Jarzembowski, Jeggle, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Kamall, Karas, Kauppi, Kelam, Klamt, Klaß, Klich, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Kratsa-Tsagaropoulou, Lamassoure, Langen, Lauk, Lechner, Lehne, Lewandowski, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, Mann Thomas, Marinescu, Martens, Mato Adrover, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Mikolášik, Millán Mon, Mladenov, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Novak, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Pack, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Parish, Patriciello, Petre, Pieper, Pīks, Pinheiro, Pleštinská, Pomés Ruiz, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Roithová, Rudi Ubeda, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Sartori, Saryusz-Wolski, Schierhuber, Schinas, Schöpflin, Schröder, Schwab, Seeber, Siekierski, Škottová, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stevenson, Strejček, Stubb, Sturdy, Sudre, Surján, Szájer, Tannock, Thyssen, Toubon, Ulmer, Urutchev, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Vatanen, Vidal-Quadras, Vlasák, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, von Wogau, Wortmann-Kool, Záborská, Zahradil, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zvěřina, Zwiefka
PSE: Arif, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Battilocchio, Beňová, Berman, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Bullmann, Van den Burg, Busquin, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Castex, Cercas, Corbett, Corda, Cottigny, De Keyser, De Rossa, Désir, De Vits, Dîncu, Dobolyi, Douay, Dührkop Dührkop, Dumitrescu, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Anne, França, Garcés Ramón, García Pérez, Geringer de Oedenberg, Gierek, Goebbels, Golik, Gomes, Grabowska, Grech, Groote, Guy-Quint, Hänsch, Hasse Ferreira, Haug, Hegyi, Honeyball, Howitt, Hughes, Hutchinson, Iotova, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kindermann, Kirilov, Koterec, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Lambrinidis, Leinen, Liberadzki, Lyubcheva, Madeira, Maňka, Martin David, Matsouka, Medina Ortega, Miguélez Ramos, Mihalache, Moreno Sánchez, Myller, Napoletano, Navarro, Neris, Occhetto, Öger, Paasilinna, Pahor, Panzeri, Paşcu, Patrie, Peillon, Piecyk, Pinior, Podgorean, Poignant, Prets, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rouček, Roure, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Schaldemose, Scheele, Simpson, Siwiec, Skinner, Sornosa Martínez, Stockmann, Szejna, Tabajdi, Tarand, Thomsen, Titley, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Vigenin, Walter, Weber Henri, Weiler, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Angelilli, Aylward, Bielan, Crowley, Czarnecki Marek Aleksander, Czarnecki Ryszard, Didžiokas, Foltyn-Kubicka, Grabowski, Janowski, Krasts, Kristovskis, Kuc, Kuźmiuk, Maldeikis, Masiel, Ó Neachtain, Pęk, Piotrowski, Podkański, Roszkowski, Szymański, Tatarella, Tomaszewska, Vaidere, Wojciechowski Janusz, Zīle
Αποχές: 15
ALDE: Ek, Harkin, Manders
IND/DEM: Batten, Booth, Clark, Krupa, Nattrass, Tomczak
ITS: Claeys, Dillen, Vanhecke
NI: Baco, Giertych
PPE-DE: Ventre
31. Έκθεση Sudre A6-0405/2007
τροπολογία 7
Υπέρ: 63
ALDE: Harkin, Losco, Ludford
GUE/NGL: Holm, Liotard, Markov, Meijer, Pafilis, Seppänen, Søndergaard, Svensson
IND/DEM: Batten, Belder, Blokland, Bonde, Booth, Clark, Goudin, Lundgren, Sinnott, Železný
ITS: Coşea, Vanhecke
NI: Martin Hans-Peter
PPE-DE: Wohlin, Wortmann-Kool
PSE: Battilocchio
UEN: Borghezio, Camre, Czarnecki Ryszard, Foltyn-Kubicka, Speroni
Verts/ALE: Aubert, Auken, Bennahmias, Breyer, Cramer, Flautre, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Horáček, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Staes, Trüpel, Turmes, Voggenhuber, Ždanoka
Κατά: 445
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Attwooll, Baeva, Bowles, Busk, Cappato, Cavada, Chatzimarkakis, Ciornei, Cocilovo, Cornillet, Deprez, De Sarnez, Duff, Ferrari, Fourtou, Gentvilas, Geremek, Griesbeck, Guardans Cambó, Hall, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Krahmer, Kułakowski, Lambsdorff, Laperrouze, Lax, Lynne, Maaten, Matsakis, Mohácsi, Morillon, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Nicholson of Winterbourne, Onyszkiewicz, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Piskorski, Pohjamo, Polfer, Prodi, Raeva, Ries, Riis-Jørgensen, Schmidt Olle, Schuth, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Szent-Iványi, Toia, Toma, Vălean, Van Hecke, Veraldi, Virrankoski, Watson
GUE/NGL: Figueiredo, Guerreiro, Henin
IND/DEM: Nattrass, Wojciechowski Bernard
ITS: Buruiană-Aprodu, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Pen Marine, Le Rachinel, Martinez, Mihăescu, Popeangă, Romagnoli, Schenardi
NI: Belohorská, Bobošíková, Helmer
PPE-DE: Albertini, Anastase, Angelakas, Ashworth, Atkins, Audy, Ayuso, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Becsey, Belet, Berend, Böge, Bowis, Braghetto, Brejc, Brepoels, Březina, Burke, Bushill-Matthews, Buzek, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, Chmielewski, Daul, De Blasio, Dehaene, Demetriou, Descamps, Deß, Deva, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Dover, Doyle, Duchoň, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Elles, Esteves, Fajmon, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Fontaine, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Gaubert, Gauzès, Gewalt, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Gräßle, de Grandes Pascual, Grosch, Grossetête, Guellec, Gyürk, Handzlik, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Higgins, Hoppenstedt, Hybášková, Iacob-Ridzi, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jałowiecki, Járóka, Jarzembowski, Jeggle, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Kamall, Karas, Kauppi, Kelam, Klamt, Klaß, Klich, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Kratsa-Tsagaropoulou, Lamassoure, Langen, Lauk, Lehne, Lewandowski, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, Mann Thomas, Marinescu, Martens, Mato Adrover, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Mikolášik, Millán Mon, Mladenov, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Novak, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Pack, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Parish, Patriciello, Pīks, Pinheiro, Pleštinská, Pomés Ruiz, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Ribeiro e Castro, Roithová, Rudi Ubeda, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Sartori, Saryusz-Wolski, Schierhuber, Schinas, Schöpflin, Schröder, Schwab, Seeber, Siekierski, Škottová, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stevenson, Strejček, Stubb, Sturdy, Sudre, Surján, Szájer, Tannock, Thyssen, Toubon, Ulmer, Urutchev, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Vatanen, Vernola, Vidal-Quadras, Vlasák, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, von Wogau, Záborská, Zahradil, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zvěřina, Zwiefka
PSE: Arif, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Beňová, Berman, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Van den Burg, Busquin, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Castex, Cercas, Corbett, Corbey, Corda, Cottigny, De Keyser, De Rossa, Désir, De Vits, Dîncu, Dobolyi, Douay, Dührkop Dührkop, Dumitrescu, Färm, Falbr, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Geringer de Oedenberg, Gierek, Goebbels, Golik, Gomes, Grabowska, Grech, Groote, Guy-Quint, Hänsch, Hasse Ferreira, Haug, Hegyi, Herczog, Honeyball, Howitt, Hughes, Hutchinson, Iotova, Jacobs, Jöns, Kindermann, Kirilov, Koterec, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Lambrinidis, Leichtfried, Leinen, Liberadzki, Lyubcheva, Maňka, Martin David, Martínez Martínez, Matsouka, Medina Ortega, Miguélez Ramos, Mihalache, Moreno Sánchez, Myller, Napoletano, Navarro, Neris, Öger, Paasilinna, Pahor, Panzeri, Paşcu, Patrie, Peillon, Piecyk, Pinior, Podgorean, Poignant, Prets, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Roure, Sakalas, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Schaldemose, Scheele, Segelström, Simpson, Siwiec, Stockmann, Szejna, Tabajdi, Tarand, Thomsen, Titley, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Vigenin, Walter, Weber Henri, Weiler, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Angelilli, Aylward, Bielan, Crowley, Czarnecki Marek Aleksander, Didžiokas, Grabowski, Janowski, Krasts, Kristovskis, Kuc, Kuźmiuk, Maldeikis, Masiel, Ó Neachtain, Pęk, Piotrowski, Podkański, Roszkowski, Rutowicz, Szymański, Tatarella, Tomaszewska, Vaidere, Wojciechowski Janusz, Zapałowski, Zīle
Αποχές: 28
ALDE: Ek, Manders
GUE/NGL: Agnoletto, Aita, Brie, Catania, de Brún, Flasarová, Kaufmann, Maštálka, Morgantini, Musacchio, Papadimoulis, Pflüger, Ransdorf, Remek, Uca, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Krupa, Tomczak
ITS: Dillen
NI: Allister, Baco, Chruszcz, Giertych
PPE-DE: Ventre
PSE: Occhetto
Διορθώσεις και προθέσεις ψήφου
Κατά: Dan Jørgensen
32. Έκθεση Sudre A6-0405/2007
τροποποιηθείσα πρόταση Επιτροπής
Υπέρ: 466
ALDE: Andrejevs, Attwooll, Baeva, Bowles, Busk, Cappato, Cavada, Chatzimarkakis, Ciornei, Cocilovo, Cornillet, Deprez, De Sarnez, Duff, Ferrari, Fourtou, Gentvilas, Geremek, Griesbeck, Guardans Cambó, Hall, Harkin, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Krahmer, Kułakowski, Lambsdorff, Laperrouze, Lax, Losco, Ludford, Lynne, Maaten, Manders, Matsakis, Mohácsi, Morillon, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Nicholson of Winterbourne, Onyszkiewicz, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Piskorski, Pohjamo, Polfer, Prodi, Raeva, Ries, Riis-Jørgensen, Sbarbati, Schuth, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Szent-Iványi, Toia, Toma, Vălean, Van Hecke, Veraldi, Virrankoski, Watson
GUE/NGL: Agnoletto, Aita, Brie, Catania, de Brún, Figueiredo, Flasarová, Guerreiro, Henin, Kaufmann, Maštálka, Morgantini, Musacchio, Papadimoulis, Pflüger, Ransdorf, Remek, Uca, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Bonde, Georgiou, Sinnott, Wojciechowski Bernard
ITS: Buruiană-Aprodu, Coşea, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Pen Marine, Le Rachinel, Martinez, Mihăescu, Popeangă, Romagnoli, Schenardi, Stănescu
NI: Belohorská, Bobošíková
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Angelakas, Ashworth, Atkins, Audy, Ayuso, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Becsey, Belet, Berend, Böge, Bowis, Braghetto, Brejc, Brepoels, Březina, Brok, Burke, Bushill-Matthews, Busuttil, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, Chmielewski, De Blasio, Dehaene, Demetriou, Deß, Deva, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Dover, Doyle, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Elles, Esteves, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Florenz, Fontaine, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Gaubert, Gauzès, Gewalt, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Gräßle, de Grandes Pascual, Grosch, Grossetête, Guellec, Gyürk, Handzlik, Harbour, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Higgins, Hoppenstedt, Hybášková, Iacob-Ridzi, Itälä, Jałowiecki, Járóka, Jarzembowski, Jeggle, Kaczmarek, Karas, Kauppi, Kelam, Klamt, Klaß, Klich, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Kratsa-Tsagaropoulou, Lamassoure, Langen, Lauk, Lechner, Lehne, Lewandowski, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, Mann Thomas, Marinescu, Martens, Mato Adrover, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Mikolášik, Millán Mon, Mladenov, Morin, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Novak, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Pack, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Patriciello, Petre, Pieper, Pīks, Pinheiro, Pleštinská, Pöttering, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Ribeiro e Castro, Roithová, Rudi Ubeda, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Sartori, Saryusz-Wolski, Schierhuber, Schinas, Schöpflin, Schröder, Schwab, Seeber, Siekierski, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stevenson, Strejček, Stubb, Sturdy, Sudre, Surján, Szájer, Tannock, Thyssen, Toubon, Ulmer, Urutchev, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Vatanen, Vernola, Vidal-Quadras, Vlasák, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, von Wogau, Wohlin, Wortmann-Kool, Záborská, Zahradil, Zaleski, Zatloukal, Zieleniec, Zvěřina, Zwiefka
PSE: Arif, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Battilocchio, Beňová, Berman, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Van den Burg, Busquin, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Castex, Cercas, Corbett, Corbey, Corda, Cottigny, De Keyser, De Rossa, De Vits, Dîncu, Dobolyi, Douay, Dührkop Dührkop, Dumitrescu, Färm, Falbr, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Geringer de Oedenberg, Gierek, Goebbels, Golik, Gomes, Grabowska, Grech, Groote, Guy-Quint, Hänsch, Hasse Ferreira, Haug, Hegyi, Herczog, Honeyball, Hughes, Hutchinson, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kindermann, Kirilov, Koterec, Krehl, Kuhne, Lambrinidis, Leichtfried, Leinen, Liberadzki, Lyubcheva, Madeira, Maňka, Martin David, Martínez Martínez, Matsouka, Medina Ortega, Miguélez Ramos, Mihalache, Moreno Sánchez, Myller, Napoletano, Navarro, Neris, Occhetto, Öger, Paasilinna, Panzeri, Paşcu, Patrie, Peillon, Piecyk, Pinior, Pittella, Podgorean, Poignant, Prets, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Roure, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Schaldemose, Scheele, Segelström, Simpson, Skinner, Sornosa Martínez, Stockmann, Szejna, Tabajdi, Tarand, Thomsen, Titley, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Vigenin, Walter, Weber Henri, Weiler, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García
UEN: Angelilli, Aylward, Bielan, Borghezio, Crowley, Czarnecki Marek Aleksander, Didžiokas, Foltyn-Kubicka, Grabowski, Janowski, Krasts, Kristovskis, Kuc, Kuźmiuk, Maldeikis, Masiel, Ó Neachtain, Pęk, Piotrowski, Roszkowski, Rutowicz, Speroni, Szymański, Tatarella, Tomaszewska, Vaidere, Wojciechowski Janusz, Zapałowski, Zīle
Verts/ALE: Voggenhuber
Κατά: 67
ALDE: Alvaro, Ek, Schmidt Olle
GUE/NGL: Holm, Liotard, Markov, Meijer, Seppänen, Søndergaard, Svensson
IND/DEM: Batten, Booth, Clark, Goudin, Krupa, Lundgren, Nattrass, Železný
NI: Chruszcz, Giertych, Martin Hans-Peter
PPE-DE: Buzek, Daul, Descamps, Duchoň, Hannan, Heaton-Harris, Jordan Cizelj, Kamall, Mauro, Montoro Romero, Pomés Ruiz, Škottová
PSE: Kreissl-Dörfler, Pahor, Siwiec, Zingaretti
UEN: Camre
Verts/ALE: Aubert, Auken, Bennahmias, Breyer, Cramer, Flautre, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Horáček, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Staes, Trüpel, Turmes, Ždanoka
Αποχές: 12
GUE/NGL: Pafilis
IND/DEM: Belder, Blokland, Tomczak
ITS: Claeys, Dillen, Vanhecke
NI: Baco, Helmer
PPE-DE: Parish, Van Orden, Ventre
Διορθώσεις και προθέσεις ψήφου
Υπέρ: Romana Jordan Cizelj, Marie-Hélène Descamps
33. Έκθεση Fernandes A6-0404/2007
τροπολογία 9
Υπέρ: 71
ALDE: Piskorski, Ries, Van Hecke
GUE/NGL: Holm, Liotard, Markov, Meijer, Pafilis, Seppänen, Søndergaard, Svensson
IND/DEM: Belder, Blokland, Bonde, Georgiou, Goudin, Krupa, Lundgren, Sinnott, Tomczak, Železný
ITS: Claeys, Dillen, Le Rachinel, Romagnoli, Vanhecke
NI: Chruszcz, Giertych, Martin Hans-Peter
PPE-DE: Heaton-Harris, Itälä, Iturgaiz Angulo, Kamall, Mauro, Sonik, Wohlin
PSE: Corbey, Färm, Myller, Segelström
UEN: Camre, Czarnecki Ryszard
Verts/ALE: Aubert, Auken, Breyer, Cohn-Bendit, Cramer, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Harms, Horáček, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Staes, Trüpel, Turmes, Voggenhuber, Ždanoka
Κατά: 469
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Attwooll, Baeva, Bowles, Busk, Cappato, Cavada, Chatzimarkakis, Ciornei, Deprez, De Sarnez, Duff, Ferrari, Fourtou, Gentvilas, Geremek, Griesbeck, Guardans Cambó, Hall, Hellvig, in 't Veld, Jensen, Kacin, Krahmer, Kułakowski, Lambsdorff, Laperrouze, Lax, Losco, Ludford, Lynne, Maaten, Matsakis, Mohácsi, Morillon, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Nicholson of Winterbourne, Onyszkiewicz, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Pohjamo, Polfer, Prodi, Raeva, Riis-Jørgensen, Sbarbati, Schmidt Olle, Schuth, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Szent-Iványi, Toia, Toma, Vălean, Veraldi, Virrankoski, Watson
GUE/NGL: Agnoletto, Aita, Brie, Catania, de Brún, Figueiredo, Flasarová, Guerreiro, Henin, Kaufmann, Maštálka, Morgantini, Musacchio, Papadimoulis, Pflüger, Ransdorf, Remek, Uca, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Wojciechowski Bernard
ITS: Buruiană-Aprodu, Coşea, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Pen Marine, Martinez, Mihăescu, Popeangă, Schenardi, Stănescu
NI: Belohorská, Bobošíková, Helmer
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Angelakas, Ashworth, Atkins, Audy, Ayuso, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Becsey, Belet, Berend, Böge, Bowis, Braghetto, Brejc, Brepoels, Březina, Brok, Burke, Bushill-Matthews, Busuttil, Buzek, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, Chmielewski, Daul, De Blasio, Dehaene, Demetriou, Descamps, Deß, Deva, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Dover, Doyle, Duchoň, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Elles, Esteves, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Florenz, Fontaine, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gewalt, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Gräßle, de Grandes Pascual, Grosch, Grossetête, Guellec, Gyürk, Handzlik, Hannan, Harbour, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Higgins, Hoppenstedt, Hybášková, Iacob-Ridzi, Jałowiecki, Járóka, Jarzembowski, Jeggle, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Karas, Kauppi, Kelam, Klamt, Klaß, Klich, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Kratsa-Tsagaropoulou, Lamassoure, Langen, Lauk, Lechner, Lehne, Lewandowski, Liese, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, Mann Thomas, Marinescu, Martens, Mato Adrover, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Mikolášik, Millán Mon, Mladenov, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Novak, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Pack, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Parish, Patriciello, Petre, Pieper, Pīks, Pinheiro, Pleštinská, Pomés Ruiz, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Ribeiro e Castro, Roithová, Rudi Ubeda, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Sartori, Saryusz-Wolski, Schierhuber, Schinas, Schöpflin, Schröder, Schwab, Seeber, Siekierski, Škottová, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stevenson, Strejček, Stubb, Sturdy, Sudre, Surján, Szájer, Tannock, Thyssen, Ţîrle, Toubon, Ulmer, Urutchev, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Vatanen, Ventre, Vernola, Vidal-Quadras, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, von Wogau, Wortmann-Kool, Záborská, Zahradil, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zvěřina, Zwiefka
PSE: Arif, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Battilocchio, Beňová, Berman, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Van den Burg, Busquin, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Castex, Cercas, Corda, Cottigny, De Keyser, De Rossa, Désir, De Vits, Dîncu, Dobolyi, Douay, Dührkop Dührkop, Dumitrescu, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Goebbels, Golik, Gomes, Grabowska, Grech, Groote, Guy-Quint, Hänsch, Hamon, Hasse Ferreira, Haug, Hegyi, Herczog, Honeyball, Howitt, Hughes, Hutchinson, Iotova, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kindermann, Kirilov, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Lambrinidis, Le Foll, Lefrançois, Leichtfried, Leinen, Liberadzki, Lyubcheva, Madeira, Maňka, Martin David, Martínez Martínez, Matsouka, Medina Ortega, Miguélez Ramos, Mihalache, Moreno Sánchez, Napoletano, Navarro, Neris, Occhetto, Öger, Paasilinna, Pahor, Panzeri, Paşcu, Patrie, Peillon, Piecyk, Pinior, Pittella, Podgorean, Poignant, Prets, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Roure, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Schaldemose, Scheele, Simpson, Skinner, Sornosa Martínez, Stockmann, Szejna, Tabajdi, Tarand, Thomsen, Titley, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Vigenin, Walter, Weber Henri, Weiler, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Angelilli, Aylward, Bielan, Borghezio, Crowley, Czarnecki Marek Aleksander, Didžiokas, Foltyn-Kubicka, Grabowski, Janowski, Krasts, Kristovskis, Kuc, Kuźmiuk, Maldeikis, Masiel, Ó Neachtain, Pęk, Piotrowski, Podkański, Roszkowski, Rutowicz, Speroni, Szymański, Tatarella, Tomaszewska, Vaidere, Zapałowski, Zīle
Verts/ALE: Hammerstein, Hassi
Αποχές: 9
ALDE: Ek, Harkin, Manders
IND/DEM: Batten, Booth, Clark, Nattrass
NI: Allister, Baco
34. Έκθεση Fernandes A6-0404/2007
τροπολογία 8
Υπέρ: 69
GUE/NGL: Holm, Liotard, Markov, Meijer, Pafilis, Seppänen, Søndergaard, Svensson
IND/DEM: Batten, Belder, Blokland, Bonde, Booth, Clark, Georgiou, Goudin, Krupa, Lundgren, Nattrass, Sinnott, Tomczak, Železný
ITS: Martinez
NI: Chruszcz, Giertych, Martin Hans-Peter
PPE-DE: Heaton-Harris, Jeggle, Kamall, Kauppi, Mauro, Wohlin
PSE: Corbey, Garcés Ramón, Patrie, Peillon
UEN: Camre, Czarnecki Ryszard, Krasts
Verts/ALE: Aubert, Auken, Breyer, Cohn-Bendit, Cramer, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Harms, Horáček, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Staes, Trüpel, Turmes, Voggenhuber, Ždanoka
Κατά: 438
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Attwooll, Bowles, Busk, Cappato, Cavada, Chatzimarkakis, Ciornei, Cocilovo, Cornillet, De Sarnez, Duff, Ferrari, Fourtou, Gentvilas, Geremek, Griesbeck, Guardans Cambó, Hall, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Krahmer, Kułakowski, Laperrouze, Lax, Ludford, Lynne, Maaten, Matsakis, Mohácsi, Morillon, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Nicholson of Winterbourne, Onyszkiewicz, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Piskorski, Pohjamo, Polfer, Prodi, Raeva, Riis-Jørgensen, Sbarbati, Schmidt Olle, Schuth, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Szent-Iványi, Toia, Toma, Vălean, Van Hecke, Veraldi, Virrankoski, Watson
GUE/NGL: Figueiredo, Guerreiro, Henin, Remek
IND/DEM: Wojciechowski Bernard
ITS: Buruiană-Aprodu, Coşea, Gollnisch, Lang, Le Pen Marine, Le Rachinel, Mihăescu, Popeangă, Romagnoli, Schenardi, Stănescu
NI: Belohorská, Bobošíková, Helmer
PPE-DE: Anastase, Andrikienė, Angelakas, Ashworth, Atkins, Audy, Ayuso, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Becsey, Belet, Berend, Böge, Bowis, Braghetto, Brejc, Brepoels, Březina, Brok, Burke, Bushill-Matthews, Busuttil, Buzek, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, Chmielewski, Daul, De Blasio, Dehaene, Demetriou, Descamps, Deß, Deva, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Dover, Doyle, Duchoň, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Esteves, Fajmon, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Fontaine, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gewalt, Glattfelder, Goepel, Gomolka, de Grandes Pascual, Grosch, Grossetête, Guellec, Gyürk, Handzlik, Hannan, Harbour, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Higgins, Hoppenstedt, Hybášková, Iacob-Ridzi, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jałowiecki, Járóka, Jarzembowski, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Karas, Kelam, Klamt, Klaß, Klich, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Kratsa-Tsagaropoulou, Lamassoure, Langen, Lauk, Lechner, Lehne, Lewandowski, Liese, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, Mann Thomas, Marinescu, Martens, Mato Adrover, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Mikolášik, Millán Mon, Mladenov, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Novak, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Pack, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Parish, Petre, Pieper, Pīks, Pinheiro, Pleštinská, Pomés Ruiz, Posselt, Purvis, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Ribeiro e Castro, Roithová, Rudi Ubeda, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Sartori, Schierhuber, Schinas, Schöpflin, Schröder, Schwab, Seeber, Siekierski, Škottová, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stevenson, Strejček, Stubb, Sturdy, Sudre, Surján, Szájer, Tannock, Thyssen, Ţîrle, Toubon, Ulmer, Urutchev, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Vatanen, Ventre, Vernola, Vidal-Quadras, Vlasák, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, Wortmann-Kool, Záborská, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zvěřina, Zwiefka
PSE: Arif, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Battilocchio, Beňová, Berman, Bösch, Bono, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Van den Burg, Busquin, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Castex, Cercas, Corbett, Corda, Cottigny, De Keyser, Désir, De Vits, Dobolyi, Dührkop Dührkop, Dumitrescu, Färm, Falbr, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, García Pérez, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Goebbels, Golik, Gomes, Grabowska, Grech, Groote, Guy-Quint, Hänsch, Hamon, Hasse Ferreira, Haug, Hegyi, Herczog, Honeyball, Howitt, Hughes, Hutchinson, Iotova, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kindermann, Kirilov, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Lambrinidis, Le Foll, Lefrançois, Leichtfried, Leinen, Liberadzki, Lyubcheva, Madeira, Maňka, Martínez Martínez, Matsouka, Medina Ortega, Miguélez Ramos, Mihalache, Moreno Sánchez, Myller, Napoletano, Navarro, Neris, Öger, Paasilinna, Pahor, Panzeri, Paşcu, Piecyk, Pinior, Pittella, Podgorean, Poignant, Prets, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Roure, Sakalas, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Schaldemose, Scheele, Segelström, Simpson, Skinner, Sornosa Martínez, Stockmann, Szejna, Tabajdi, Tarand, Thomsen, Titley, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Vigenin, Walter, Weber Henri, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García
UEN: Aylward, Bielan, Borghezio, Crowley, Czarnecki Marek Aleksander, Didžiokas, Foltyn-Kubicka, Grabowski, Janowski, Kristovskis, Kuc, Kuźmiuk, Maldeikis, Masiel, Ó Neachtain, Pęk, Piotrowski, Roszkowski, Rutowicz, Speroni, Szymański, Tatarella, Tomaszewska, Vaidere, Zīle
Verts/ALE: Hammerstein, Hassi
Αποχές: 23
ALDE: Ek, Harkin, Manders
GUE/NGL: Aita, Brie, Catania, de Brún, Flasarová, Kaufmann, Maštálka, Morgantini, Papadimoulis, Pflüger, Ransdorf, Uca, Wurtz, Zimmer
ITS: Claeys, Dillen, Vanhecke
NI: Allister, Baco
PSE: Occhetto
35. Έκθεση Fernandes A6-0404/2007
τροποποιηθείσα πρόταση Επιτροπής
Υπέρ: 395
ALDE: Cocilovo, Deprez, Ferrari, Morillon, Ortuondo Larrea, Piskorski, Ries
GUE/NGL: Agnoletto, Aita, Brie, Catania, de Brún, Flasarová, Kaufmann, Maštálka, Morgantini, Musacchio, Papadimoulis, Pflüger, Ransdorf, Uca, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Bonde, Georgiou, Sinnott, Wojciechowski Bernard
ITS: Buruiană-Aprodu, Coşea, Gollnisch, Lang, Le Pen Marine, Le Rachinel, Martinez, Popeangă, Romagnoli, Schenardi, Stănescu
NI: Belohorská, Bobošíková
PPE-DE: Anastase, Andrikienė, Angelakas, Ashworth, Atkins, Audy, Ayuso, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Becsey, Belet, Berend, Böge, Bowis, Braghetto, Brejc, Brepoels, Březina, Brok, Burke, Bushill-Matthews, Busuttil, Buzek, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, Chmielewski, Daul, De Blasio, Dehaene, Descamps, Deß, Deva, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Dover, Doyle, Duchoň, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Elles, Esteves, Fajmon, Ferber, Fontaine, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Ganţ, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gewalt, Goepel, Gomolka, Gräßle, de Grandes Pascual, Grosch, Grossetête, Guellec, Gyürk, Handzlik, Harbour, Hennicot-Schoepges, Higgins, Hoppenstedt, Hybášková, Iacob-Ridzi, Itälä, Jałowiecki, Járóka, Jarzembowski, Jeggle, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Karas, Kauppi, Kelam, Klamt, Klaß, Klich, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Kratsa-Tsagaropoulou, Langen, Lauk, Lechner, Lehne, Lewandowski, Liese, López-Istúriz White, McGuinness, Mann Thomas, Marinescu, Martens, Mato Adrover, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Mikolášik, Millán Mon, Mladenov, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Novak, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Pack, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Patriciello, Petre, Pieper, Pīks, Pinheiro, Pleštinská, Pöttering, Protasiewicz, Purvis, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Ribeiro e Castro, Roithová, Rudi Ubeda, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Sartori, Saryusz-Wolski, Schierhuber, Schinas, Schöpflin, Schröder, Schwab, Seeber, Siekierski, Škottová, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stevenson, Strejček, Stubb, Sturdy, Sudre, Surján, Szájer, Tannock, Thyssen, Ţîrle, Toubon, Urutchev, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Vatanen, Ventre, Vidal-Quadras, Vlasák, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, von Wogau, Wortmann-Kool, Záborská, Zahradil, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zvěřina, Zwiefka
PSE: Arif, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Battilocchio, Beňová, Berman, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Van den Burg, Busquin, Calabuig Rull, Carlotti, Carnero González, Castex, Cercas, Corbett, Corbey, Corda, Cottigny, De Keyser, De Rossa, Désir, De Vits, Dîncu, Dobolyi, Douay, Dührkop Dührkop, Dumitrescu, Färm, Falbr, Fava, Fazakas, Ferreira Anne, França, Garcés Ramón, García Pérez, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Goebbels, Golik, Grabowska, Grech, Groote, Guy-Quint, Hänsch, Hamon, Haug, Herczog, Honeyball, Howitt, Hughes, Hutchinson, Iotova, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kindermann, Kirilov, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Lambrinidis, Le Foll, Lefrançois, Leichtfried, Leinen, Liberadzki, Lyubcheva, Maňka, Martin David, Martínez Martínez, Matsouka, Medina Ortega, Miguélez Ramos, Mihalache, Moreno Sánchez, Myller, Napoletano, Navarro, Neris, Öger, Paasilinna, Pahor, Panzeri, Paşcu, Patrie, Peillon, Piecyk, Pinior, Pittella, Podgorean, Poignant, Prets, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Roure, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, Schaldemose, Scheele, Segelström, Simpson, Skinner, Sornosa Martínez, Stockmann, Szejna, Tabajdi, Tarand, Thomsen, Titley, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Vigenin, Walter, Weber Henri, Weiler, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Angelilli, Aylward, Bielan, Borghezio, Crowley, Czarnecki Marek Aleksander, Czarnecki Ryszard, Didžiokas, Foltyn-Kubicka, Grabowski, Janowski, Krasts, Kristovskis, Kuc, Kuźmiuk, Maldeikis, Ó Neachtain, Pęk, Piotrowski, Podkański, Roszkowski, Rutowicz, Speroni, Szymański, Tatarella, Tomaszewska, Vaidere, Wojciechowski Janusz, Zapałowski, Zīle
Κατά: 79
ALDE: Ek, Maaten, Raeva, Schmidt Olle
GUE/NGL: Figueiredo, Guerreiro, Henin, Holm, Liotard, Markov, Meijer, Remek, Seppänen, Søndergaard, Svensson
IND/DEM: Batten, Booth, Clark, Goudin, Krupa, Lundgren, Nattrass, Tomczak, Železný
ITS: Mihăescu
NI: Chruszcz, Giertych, Martin Hans-Peter
PPE-DE: Albertini, Fatuzzo, Fernández Martín, García-Margallo y Marfil, Hannan, Heaton-Harris, Herranz García, Herrero-Tejedor, Iturgaiz Angulo, Kamall, Pomés Ruiz, Posselt, Wohlin
PSE: Capoulas Santos, Casaca, Madeira, dos Santos
UEN: Camre
Verts/ALE: Aubert, Auken, Bennahmias, Breyer, Cohn-Bendit, Cramer, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Horáček, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Staes, Trüpel, Turmes, Voggenhuber, Ždanoka
Αποχές: 76
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Attwooll, Baeva, Bowles, Busk, Cappato, Cavada, Chatzimarkakis, Ciornei, Cornillet, De Sarnez, Duff, Fourtou, Gentvilas, Geremek, Griesbeck, Guardans Cambó, Hall, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Krahmer, Kułakowski, Lambsdorff, Laperrouze, Lax, Losco, Ludford, Lynne, Manders, Matsakis, Mohácsi, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Nicholson of Winterbourne, Onyszkiewicz, Oviir, Panayotov, Pohjamo, Polfer, Prodi, Riis-Jørgensen, Sbarbati, Schuth, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Szent-Iványi, Toia, Toma, Vălean, Van Hecke, Veraldi, Virrankoski
GUE/NGL: Pafilis
IND/DEM: Belder, Blokland
ITS: Claeys, Dillen, Vanhecke
NI: Allister, Baco, Helmer
PPE-DE: Parish, Van Orden
PSE: Fernandes, Ferreira Elisa, Gomes, Hasse Ferreira, Occhetto
36. Έκθεση Fernandes A6-0404/2007
ψήφισμα
Υπέρ: 407
ALDE: Cocilovo, Deprez, Ferrari, Kacin, Morillon, Ortuondo Larrea, Piskorski, Ries, Staniszewska
GUE/NGL: Agnoletto, Aita, Brie, Catania, de Brún, Kaufmann, Morgantini, Musacchio, Papadimoulis, Pflüger, Ransdorf, Uca, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Georgiou, Wojciechowski Bernard
ITS: Buruiană-Aprodu, Coşea, Dillen, Gollnisch, Lang, Le Pen Marine, Le Rachinel, Martinez, Mihăescu, Popeangă, Romagnoli, Schenardi, Stănescu, Vanhecke
NI: Belohorská, Bobošíková
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Angelakas, Ashworth, Atkins, Audy, Ayuso, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Becsey, Belet, Berend, Böge, Bowis, Braghetto, Brejc, Brepoels, Březina, Brok, Burke, Bushill-Matthews, Busuttil, Buzek, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, Chmielewski, Daul, De Blasio, Dehaene, Demetriou, Descamps, Deß, Deva, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Dover, Doyle, Duchoň, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Elles, Esteves, Fajmon, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Florenz, Fontaine, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gewalt, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Gräßle, de Grandes Pascual, Grosch, Grossetête, Guellec, Gyürk, Handzlik, Harbour, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Higgins, Hoppenstedt, Hybášková, Iacob-Ridzi, Itälä, Jałowiecki, Járóka, Jarzembowski, Jeggle, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Karas, Kauppi, Kelam, Klamt, Klaß, Klich, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Kratsa-Tsagaropoulou, Lamassoure, Langen, Lauk, Lechner, Lehne, Lewandowski, Liese, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, Mann Thomas, Marinescu, Martens, Mato Adrover, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Mikolášik, Millán Mon, Mladenov, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Novak, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Pack, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Patriciello, Petre, Pieper, Pīks, Pinheiro, Pleštinská, Pöttering, Protasiewicz, Purvis, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Ribeiro e Castro, Roithová, Rudi Ubeda, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Sartori, Saryusz-Wolski, Schierhuber, Schinas, Schöpflin, Schröder, Schwab, Seeber, Siekierski, Škottová, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stevenson, Strejček, Stubb, Sturdy, Sudre, Surján, Szájer, Tannock, Thyssen, Ţîrle, Toubon, Ulmer, Urutchev, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Vatanen, Ventre, Vernola, Vidal-Quadras, Vlasák, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, von Wogau, Wortmann-Kool, Záborská, Zahradil, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zvěřina, Zwiefka
PSE: Arif, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Battilocchio, Beňová, Berman, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Van den Burg, Busquin, Calabuig Rull, Carlotti, Carnero González, Castex, Cercas, Corbey, Corda, Cottigny, De Keyser, De Rossa, Désir, De Vits, Dîncu, Dobolyi, Douay, Dührkop Dührkop, Dumitrescu, Färm, Falbr, Fava, Fazakas, Ferreira Anne, Garcés Ramón, García Pérez, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Goebbels, Golik, Grabowska, Grech, Groote, Guy-Quint, Hänsch, Hamon, Haug, Hegyi, Herczog, Honeyball, Howitt, Hughes, Hutchinson, Iotova, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kindermann, Kirilov, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Lambrinidis, Le Foll, Lefrançois, Leichtfried, Leinen, Liberadzki, Lyubcheva, Maňka, Martin David, Martínez Martínez, Matsouka, Medina Ortega, Miguélez Ramos, Mihalache, Moreno Sánchez, Myller, Napoletano, Navarro, Neris, Occhetto, Öger, Paasilinna, Pahor, Panzeri, Paşcu, Patrie, Peillon, Piecyk, Pinior, Pittella, Podgorean, Poignant, Prets, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Roure, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, Schaldemose, Scheele, Segelström, Simpson, Skinner, Sornosa Martínez, Stockmann, Szejna, Tabajdi, Tarand, Thomsen, Titley, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Vigenin, Walter, Weber Henri, Weiler, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Angelilli, Aylward, Bielan, Borghezio, Crowley, Czarnecki Ryszard, Didžiokas, Foltyn-Kubicka, Janowski, Krasts, Kristovskis, Kuc, Kuźmiuk, Maldeikis, Masiel, Ó Neachtain, Pęk, Piotrowski, Podkański, Roszkowski, Rutowicz, Speroni, Szymański, Tatarella, Tomaszewska, Vaidere, Wojciechowski Janusz, Zapałowski, Zīle
Κατά: 73
ALDE: Bowles, Ek, Maaten, Schmidt Olle
GUE/NGL: Figueiredo, Guerreiro, Henin, Holm, Liotard, Markov, Meijer, Seppänen, Søndergaard, Svensson
IND/DEM: Batten, Bonde, Booth, Clark, Goudin, Krupa, Lundgren, Nattrass, Tomczak, Železný
NI: Chruszcz, Giertych, Martin Hans-Peter
PPE-DE: Hannan, Heaton-Harris, Kamall, Pomés Ruiz, Posselt, Wohlin
PSE: Capoulas Santos, Casaca, Hasse Ferreira, Madeira, dos Santos
UEN: Camre, Czarnecki Marek Aleksander
Verts/ALE: Aubert, Auken, Bennahmias, Breyer, Cohn-Bendit, Cramer, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Horáček, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Staes, Trüpel, Turmes, Voggenhuber, Ždanoka
Αποχές: 76
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Attwooll, Baeva, Busk, Cappato, Cavada, Chatzimarkakis, Ciornei, Cornillet, De Sarnez, Duff, Fourtou, Gentvilas, Geremek, Griesbeck, Guardans Cambó, Hall, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Krahmer, Kułakowski, Lambsdorff, Laperrouze, Lax, Losco, Ludford, Lynne, Manders, Matsakis, Mohácsi, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Nicholson of Winterbourne, Onyszkiewicz, Oviir, Panayotov, Pohjamo, Polfer, Prodi, Raeva, Riis-Jørgensen, Sbarbati, Schuth, Şerbu, Starkevičiūtė, Sterckx, Szent-Iványi, Toia, Toma, Vălean, Van Hecke, Veraldi, Virrankoski, Watson
GUE/NGL: Flasarová, Maštálka, Pafilis, Remek
IND/DEM: Belder, Blokland, Sinnott
ITS: Claeys
NI: Allister, Baco, Helmer
PPE-DE: Parish, Van Orden
PSE: Fernandes, Ferreira Elisa, França, Gomes
37. RC-B6-0400/2007 — Άνοδος των τιμών των τροφίμων
τροπολογία 1
Υπέρ: 229
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Busk, Chatzimarkakis, Duff, Ferrari, Geremek, in 't Veld, Krahmer, Lambsdorff, Lax, Maaten, Manders, Mulder, Neyts-Uyttebroeck, Nicholson of Winterbourne, Onyszkiewicz, Raeva, Sbarbati, Schmidt Olle, Schuth, Sterckx, Van Hecke
IND/DEM: Goudin, Lundgren, Železný
ITS: Dillen, Schenardi, Vanhecke
NI: Allister, Belohorská, Bobošíková, Helmer
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Angelakas, Ashworth, Atkins, Audy, Ayuso, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Belet, Berend, Böge, Bowis, Braghetto, Brejc, Brepoels, Březina, Brok, Burke, Bushill-Matthews, Busuttil, Buzek, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, Chmielewski, Daul, Dehaene, Demetriou, Descamps, Deß, Deva, Díaz de Mera García Consuegra, Dover, Doyle, Duchoň, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Elles, Esteves, Fajmon, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Florenz, Fontaine, Friedrich, Gahler, Gaľa, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gewalt, Goepel, Gomolka, Gräßle, de Grandes Pascual, Grosch, Grossetête, Guellec, Handzlik, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Higgins, Hoppenstedt, Hybášková, Iacob-Ridzi, Iturgaiz Angulo, Jałowiecki, Jarzembowski, Jeggle, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Kamall, Karas, Kauppi, Kelam, Klamt, Klaß, Klich, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Lamassoure, Langen, Lauk, Lechner, Lehne, Liese, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, Mann Thomas, Marinescu, Martens, Mato Adrover, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Mikolášik, Millán Mon, Mladenov, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Novak, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Pack, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Parish, Patriciello, Petre, Pieper, Pīks, Pinheiro, Pleštinská, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Quisthoudt-Rowohl, Radwan, Reul, Ribeiro e Castro, Roithová, Rudi Ubeda, Salafranca Sánchez-Neyra, Sartori, Saryusz-Wolski, Schinas, Schröder, Schwab, Škottová, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stevenson, Strejček, Stubb, Sturdy, Sudre, Szájer, Tannock, Thyssen, Ţîrle, Toubon, Ulmer, Urutchev, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Vatanen, Ventre, Vernola, Vidal-Quadras, Vlasák, Weber Manfred, Weisgerber, von Wogau, Wohlin, Wortmann-Kool, Záborská, Zahradil, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zvěřina, Zwiefka
PSE: Glante, Golik, Kindermann, Thomsen
UEN: Czarnecki Ryszard, Kristovskis
Κατά: 281
ALDE: Attwooll, Baeva, Bowles, Cornillet, Deprez, Fourtou, Griesbeck, Hellvig, Laperrouze, Losco, Lynne, Matsakis, Morillon, Newton Dunn, Ortuondo Larrea, Piskorski, Polfer, Prodi, Ries, Staniszewska, Starkevičiūtė, Szent-Iványi, Toma, Vălean, Veraldi, Virrankoski, Watson
GUE/NGL: Agnoletto, Aita, Brie, Catania, de Brún, Figueiredo, Flasarová, Guerreiro, Henin, Holm, Kaufmann, Liotard, Markov, Maštálka, Meijer, Morgantini, Musacchio, Pafilis, Papadimoulis, Pflüger, Ransdorf, Remek, Seppänen, Søndergaard, Svensson, Uca, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Batten, Belder, Blokland, Bonde, Booth, Clark, Georgiou, Krupa, Nattrass, Sinnott, Tomczak, Wojciechowski Bernard
ITS: Buruiană-Aprodu, Coşea, Gollnisch, Le Rachinel, Mihăescu, Popeangă, Romagnoli, Stănescu
NI: Chruszcz, Giertych, Martin Hans-Peter
PPE-DE: Becsey, De Veyrac, Gyürk, Rack, Saïfi, Schierhuber, Schöpflin, Seeber, Surján
PSE: Arif, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Battilocchio, Beňová, Berman, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Bullmann, Van den Burg, Busquin, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Castex, Cercas, Corbey, Corda, Cottigny, De Rossa, Désir, De Vits, Dîncu, Dobolyi, Douay, Dührkop Dührkop, Dumitrescu, Färm, Falbr, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Geringer de Oedenberg, Gierek, Goebbels, Gomes, Grabowska, Grech, Groote, Guy-Quint, Hänsch, Hamon, Hasse Ferreira, Haug, Hegyi, Herczog, Honeyball, Howitt, Hughes, Hutchinson, Iotova, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kirilov, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Lambrinidis, Le Foll, Lefrançois, Leichtfried, Leinen, Liberadzki, Lyubcheva, Madeira, Maňka, Martínez Martínez, Matsouka, Medina Ortega, Miguélez Ramos, Mihalache, Moreno Sánchez, Napoletano, Navarro, Neris, Occhetto, Öger, Paasilinna, Panzeri, Paşcu, Patrie, Peillon, Piecyk, Pinior, Pittella, Podgorean, Poignant, Prets, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Roure, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Schaldemose, Scheele, Simpson, Skinner, Sornosa Martínez, Stockmann, Szejna, Tabajdi, Tarand, Titley, Vaugrenard, Vergnaud, Vigenin, Walter, Weber Henri, Weiler, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Angelilli, Bielan, Borghezio, Camre, Czarnecki Marek Aleksander, Didžiokas, Foltyn-Kubicka, Janowski, Krasts, Kuc, Maldeikis, Masiel, Pęk, Podkański, Roszkowski, Rutowicz, Speroni, Szymański, Tatarella, Tomaszewska, Vaidere, Wojciechowski Janusz, Zapałowski, Zīle
Verts/ALE: Aubert, Auken, Bennahmias, Breyer, Cohn-Bendit, Cramer, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Horáček, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Staes, Trüpel, Turmes, Voggenhuber, Ždanoka
Αποχές: 20
ALDE: Cappato, De Sarnez, Ek, Gentvilas, Hall, Kułakowski, Ludford, Panayotov, Pohjamo, Riis-Jørgensen, Şerbu, Toia
ITS: Martinez
NI: Baco
PPE-DE: De Blasio, Gál, Glattfelder
UEN: Aylward, Crowley, Ó Neachtain
Διορθώσεις και προθέσεις ψήφου
Κατά: Othmar Karas, Britta Thomsen
38. RC-B6-0400/2007 — Άνοδος των τιμών των τροφίμων
τροπολογία 2
Υπέρ: 233
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Busk, Chatzimarkakis, Duff, Geremek, Guardans Cambó, in 't Veld, Kacin, Krahmer, Lambsdorff, Lax, Maaten, Manders, Mulder, Neyts-Uyttebroeck, Nicholson of Winterbourne, Onyszkiewicz, Raeva, Sbarbati, Schmidt Olle, Schuth, Sterckx, Szent-Iványi, Van Hecke, Veraldi, Virrankoski
IND/DEM: Goudin, Lundgren, Železný
ITS: Mihăescu
NI: Allister, Belohorská, Bobošíková, Helmer
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Angelakas, Ashworth, Atkins, Audy, Ayuso, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Belet, Berend, Böge, Bowis, Braghetto, Brejc, Brepoels, Březina, Burke, Bushill-Matthews, Busuttil, Buzek, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, Chmielewski, Daul, Dehaene, Demetriou, Descamps, Deß, Deva, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Dover, Doyle, Duchoň, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Elles, Esteves, Fajmon, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Fontaine, Friedrich, Gahler, Gaľa, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gewalt, Goepel, Gomolka, Gräßle, de Grandes Pascual, Grosch, Grossetête, Guellec, Handzlik, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Higgins, Hoppenstedt, Hybášková, Iacob-Ridzi, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jałowiecki, Jarzembowski, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Kamall, Karas, Kauppi, Kelam, Klamt, Klaß, Klich, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Kratsa-Tsagaropoulou, Lamassoure, Langen, Lauk, Lechner, Lehne, Liese, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, Mann Thomas, Marinescu, Martens, Mato Adrover, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Mikolášik, Millán Mon, Mladenov, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Novak, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Pack, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Parish, Patriciello, Petre, Pieper, Pīks, Pinheiro, Pleštinská, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Quisthoudt-Rowohl, Radwan, Reul, Ribeiro e Castro, Roithová, Rudi Ubeda, Salafranca Sánchez-Neyra, Sartori, Saryusz-Wolski, Schinas, Schröder, Škottová, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stevenson, Strejček, Stubb, Sturdy, Sudre, Szájer, Tannock, Thyssen, Ţîrle, Toubon, Ulmer, Urutchev, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Vatanen, Ventre, Vernola, Vidal-Quadras, Vlasák, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, von Wogau, Wohlin, Wortmann-Kool, Záborská, Zahradil, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zvěřina, Zwiefka
PSE: Glante, Golik, Kindermann
UEN: Aylward, Camre, Crowley, Czarnecki Ryszard, Krasts, Ó Neachtain
Κατά: 286
ALDE: Attwooll, Baeva, Bowles, Cavada, Cornillet, Deprez, Ferrari, Griesbeck, Hall, Hellvig, Laperrouze, Losco, Ludford, Lynne, Matsakis, Morillon, Newton Dunn, Ortuondo Larrea, Piskorski, Polfer, Prodi, Ries, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Toia, Toma, Vălean, Watson
GUE/NGL: Agnoletto, Aita, Brie, Catania, de Brún, Figueiredo, Flasarová, Guerreiro, Henin, Holm, Kaufmann, Liotard, Markov, Maštálka, Meijer, Morgantini, Musacchio, Pafilis, Papadimoulis, Pflüger, Ransdorf, Remek, Seppänen, Søndergaard, Svensson, Uca, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Batten, Belder, Blokland, Bonde, Booth, Clark, Georgiou, Krupa, Nattrass, Sinnott, Tomczak, Wojciechowski Bernard
ITS: Buruiană-Aprodu, Coşea, Gollnisch, Lang, Le Rachinel, Popeangă, Romagnoli, Schenardi, Stănescu
NI: Chruszcz, Giertych, Martin Hans-Peter
PPE-DE: Becsey, Gyürk, Mauro, Rack, Saïfi, Schierhuber, Schöpflin, Seeber, Surján
PSE: Arif, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Battilocchio, Beňová, Berman, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Bullmann, Van den Burg, Busquin, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Castex, Cercas, Corbey, Corda, Cottigny, De Keyser, De Rossa, Désir, De Vits, Dobolyi, Douay, Dührkop Dührkop, Dumitrescu, Färm, Falbr, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, García Pérez, Geringer de Oedenberg, Gierek, Goebbels, Gomes, Grabowska, Grech, Groote, Guy-Quint, Hänsch, Hamon, Hasse Ferreira, Haug, Hegyi, Herczog, Honeyball, Howitt, Hughes, Hutchinson, Iotova, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kirilov, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Lambrinidis, Le Foll, Lefrançois, Leichtfried, Leinen, Liberadzki, Lyubcheva, Madeira, Maňka, Martin David, Martínez Martínez, Matsouka, Medina Ortega, Miguélez Ramos, Mihalache, Moreno Sánchez, Myller, Napoletano, Navarro, Neris, Occhetto, Öger, Paasilinna, Pahor, Panzeri, Paşcu, Patrie, Peillon, Piecyk, Pinior, Pittella, Podgorean, Poignant, Prets, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Roure, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Schaldemose, Scheele, Segelström, Simpson, Skinner, Sornosa Martínez, Stockmann, Szejna, Tabajdi, Tarand, Thomsen, Titley, Vaugrenard, Vergnaud, Vigenin, Walter, Weber Henri, Weiler, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Angelilli, Bielan, Borghezio, Czarnecki Marek Aleksander, Didžiokas, Foltyn-Kubicka, Janowski, Kristovskis, Kuc, Maldeikis, Masiel, Pęk, Podkański, Roszkowski, Rutowicz, Speroni, Szymański, Tatarella, Tomaszewska, Vaidere, Wojciechowski Janusz, Zapałowski, Zīle
Verts/ALE: Aubert, Auken, Bennahmias, Breyer, Cohn-Bendit, Cramer, Flautre, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Horáček, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Staes, Trüpel, Turmes, Voggenhuber, Ždanoka
Αποχές: 21
ALDE: Cappato, Ciornei, Cocilovo, Ek, Fourtou, Gentvilas, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kułakowski, Oviir, Panayotov
ITS: Claeys, Dillen, Martinez, Vanhecke
NI: Baco
PPE-DE: De Blasio, Gál, Glattfelder, Schwab
Διορθώσεις και προθέσεις ψήφου
Κατά: Othmar Karas
39. RC-B6-0400/2007 — Άνοδος των τιμών των τροφίμων
τροπολογία 3
Υπέρ: 221
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Busk, Chatzimarkakis, Duff, Ferrari, Guardans Cambó, in 't Veld, Kacin, Krahmer, Lambsdorff, Lax, Maaten, Manders, Mulder, Neyts-Uyttebroeck, Nicholson of Winterbourne, Raeva, Sbarbati, Schmidt Olle, Schuth, Sterckx, Szent-Iványi, Van Hecke, Virrankoski
NI: Allister, Bobošíková, Helmer
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Angelakas, Ashworth, Atkins, Audy, Ayuso, Bauer, Beazley, Belet, Berend, Böge, Bowis, Braghetto, Brejc, Brepoels, Březina, Brok, Burke, Bushill-Matthews, Busuttil, Buzek, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, Chmielewski, Daul, Dehaene, Demetriou, Descamps, Deß, Deva, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Dover, Doyle, Duchoň, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Elles, Fajmon, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Florenz, Fontaine, Friedrich, Gahler, Gaľa, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gauzès, Gewalt, Goepel, Gomolka, Gräßle, de Grandes Pascual, Grosch, Grossetête, Guellec, Handzlik, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Higgins, Hoppenstedt, Hybášková, Iacob-Ridzi, Iturgaiz Angulo, Jałowiecki, Jarzembowski, Jeggle, Jordan Cizelj, Kamall, Karas, Kauppi, Kelam, Klamt, Klaß, Klich, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Kratsa-Tsagaropoulou, Lamassoure, Langen, Lauk, Lechner, Lehne, Liese, Lulling, McGuinness, Mann Thomas, Marinescu, Martens, Mato Adrover, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Mikolášik, Millán Mon, Mladenov, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Novak, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Pack, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Parish, Patriciello, Petre, Pieper, Pīks, Pinheiro, Pleštinská, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Quisthoudt-Rowohl, Radwan, Reul, Ribeiro e Castro, Roithová, Rudi Ubeda, Salafranca Sánchez-Neyra, Sartori, Saryusz-Wolski, Schinas, Schröder, Škottová, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stevenson, Strejček, Stubb, Sturdy, Sudre, Szájer, Tannock, Thyssen, Toubon, Ulmer, Urutchev, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Vatanen, Ventre, Vernola, Vidal-Quadras, Vlasák, Weber Manfred, Weisgerber, von Wogau, Wohlin, Wortmann-Kool, Záborská, Zahradil, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zvěřina, Zwiefka
PSE: Glante, Golik, Kindermann, Madeira, Van Lancker
UEN: Aylward, Crowley, Czarnecki Ryszard, Ó Neachtain
Κατά: 290
ALDE: Attwooll, Baeva, Bowles, Cavada, Cornillet, Deprez, De Sarnez, Griesbeck, Hall, Hellvig, Laperrouze, Losco, Ludford, Lynne, Matsakis, Morillon, Newton Dunn, Onyszkiewicz, Ortuondo Larrea, Piskorski, Polfer, Prodi, Ries, Staniszewska, Starkevičiūtė, Toia, Toma, Vălean, Veraldi, Watson
GUE/NGL: Agnoletto, Aita, Brie, Catania, de Brún, Figueiredo, Flasarová, Guerreiro, Henin, Holm, Kaufmann, Liotard, Markov, Maštálka, Meijer, Morgantini, Musacchio, Pafilis, Papadimoulis, Pflüger, Ransdorf, Remek, Søndergaard, Svensson, Uca, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Batten, Belder, Blokland, Bonde, Booth, Clark, Georgiou, Goudin, Krupa, Lundgren, Nattrass, Sinnott, Tomczak, Wojciechowski Bernard
ITS: Buruiană-Aprodu, Coşea, Gollnisch, Lang, Le Rachinel, Mihăescu, Popeangă, Romagnoli, Schenardi, Stănescu
NI: Belohorská, Chruszcz, Giertych, Martin Hans-Peter
PPE-DE: Barsi-Pataky, Becsey, Gyürk, Mauro, Rack, Saïfi, Schierhuber, Schöpflin, Schwab, Seeber, Surján
PSE: Arif, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Battilocchio, Beňová, Berman, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Bullmann, Van den Burg, Busquin, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Castex, Cercas, Corbey, Corda, Cottigny, De Rossa, Désir, De Vits, Dîncu, Dobolyi, Douay, Dührkop Dührkop, Dumitrescu, Färm, Falbr, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Geringer de Oedenberg, Gierek, Goebbels, Gomes, Grabowska, Grech, Groote, Guy-Quint, Hänsch, Hamon, Hasse Ferreira, Haug, Hegyi, Herczog, Honeyball, Hughes, Hutchinson, Iotova, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kirilov, Koterec, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Lambrinidis, Le Foll, Leichtfried, Leinen, Liberadzki, Lyubcheva, Maňka, Martin David, Martínez Martínez, Matsouka, Medina Ortega, Miguélez Ramos, Mihalache, Moreno Sánchez, Myller, Napoletano, Navarro, Neris, Occhetto, Öger, Paasilinna, Pahor, Panzeri, Paşcu, Patrie, Peillon, Piecyk, Pinior, Pittella, Podgorean, Poignant, Prets, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Roure, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Schaldemose, Segelström, Simpson, Skinner, Sornosa Martínez, Stockmann, Szejna, Tabajdi, Tarand, Thomsen, Titley, Vaugrenard, Vergnaud, Vigenin, Walter, Weber Henri, Weiler, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Angelilli, Bielan, Borghezio, Camre, Czarnecki Marek Aleksander, Didžiokas, Foltyn-Kubicka, Janowski, Krasts, Kristovskis, Kuc, Maldeikis, Masiel, Podkański, Roszkowski, Rutowicz, Speroni, Szymański, Tatarella, Tomaszewska, Vaidere, Wojciechowski Janusz, Zīle
Verts/ALE: Aubert, Auken, Bennahmias, Breyer, Cohn-Bendit, Cramer, Flautre, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Horáček, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Staes, Trüpel, Turmes, Voggenhuber, Ždanoka
Αποχές: 26
ALDE: Cappato, Ciornei, Cocilovo, Ek, Fourtou, Gentvilas, Geremek, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kułakowski, Oviir, Panayotov, Pohjamo, Riis-Jørgensen, Şerbu
IND/DEM: Železný
ITS: Claeys, Dillen, Martinez, Vanhecke
NI: Baco
PPE-DE: De Blasio, Gál, Glattfelder, Kaczmarek
Διορθώσεις και προθέσεις ψήφου
Κατά: Othmar Karas, Jamila Madeira
40. RC-B6-0400/2007 — Άνοδος των τιμών των τροφίμων
τροπολογία 4
Υπέρ: 220
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Busk, Chatzimarkakis, Ferrari, Guardans Cambó, in 't Veld, Kacin, Krahmer, Lambsdorff, Lax, Maaten, Manders, Mulder, Neyts-Uyttebroeck, Nicholson of Winterbourne, Raeva, Sbarbati, Schmidt Olle, Schuth, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Szent-Iványi, Van Hecke, Veraldi, Virrankoski
NI: Allister, Bobošíková, Helmer
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Angelakas, Ashworth, Atkins, Audy, Ayuso, Bauer, Beazley, Belet, Berend, Böge, Bowis, Braghetto, Brejc, Brepoels, Březina, Burke, Bushill-Matthews, Busuttil, Buzek, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, Chmielewski, Daul, Dehaene, Demetriou, Descamps, Deß, Deva, Díaz de Mera García Consuegra, Dover, Doyle, Duchoň, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Elles, Esteves, Fajmon, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Fontaine, Friedrich, Gahler, Gaľa, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gewalt, Goepel, Gomolka, Gräßle, de Grandes Pascual, Grosch, Grossetête, Guellec, Handzlik, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Higgins, Hoppenstedt, Hybášková, Iacob-Ridzi, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jałowiecki, Jarzembowski, Jeggle, Jordan Cizelj, Kamall, Karas, Kauppi, Kelam, Klamt, Klaß, Klich, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Kratsa-Tsagaropoulou, Lamassoure, Langen, Lauk, Lechner, Lehne, Liese, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, Mann Thomas, Marinescu, Martens, Mato Adrover, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Mikolášik, Mladenov, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Novak, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Pack, Papastamkos, Parish, Patriciello, Petre, Pieper, Pīks, Pinheiro, Pleštinská, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Quisthoudt-Rowohl, Radwan, Reul, Ribeiro e Castro, Roithová, Rudi Ubeda, Salafranca Sánchez-Neyra, Sartori, Saryusz-Wolski, Schinas, Schröder, Schwab, Škottová, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stevenson, Strejček, Stubb, Sturdy, Sudre, Tannock, Ţîrle, Toubon, Ulmer, Urutchev, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Vatanen, Ventre, Vernola, Vidal-Quadras, Vlasák, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, von Wogau, Wohlin, Wortmann-Kool, Záborská, Zahradil, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zvěřina, Zwiefka
PSE: Glante, Golik, Kindermann, Madeira, Van Lancker
UEN: Czarnecki Ryszard, Krasts
Κατά: 292
ALDE: Attwooll, Baeva, Bowles, Cavada, Cornillet, Deprez, De Sarnez, Duff, Griesbeck, Hall, Hellvig, Laperrouze, Losco, Ludford, Lynne, Matsakis, Morillon, Newton Dunn, Onyszkiewicz, Ortuondo Larrea, Piskorski, Polfer, Prodi, Ries, Toia, Toma, Vălean, Watson
GUE/NGL: Agnoletto, Aita, Brie, Catania, de Brún, Figueiredo, Flasarová, Guerreiro, Henin, Holm, Kaufmann, Liotard, Markov, Maštálka, Meijer, Morgantini, Musacchio, Pafilis, Papadimoulis, Pflüger, Ransdorf, Remek, Seppänen, Søndergaard, Svensson, Uca, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Batten, Belder, Blokland, Bonde, Booth, Georgiou, Goudin, Krupa, Lundgren, Nattrass, Sinnott, Tomczak, Wojciechowski Bernard
ITS: Buruiană-Aprodu, Coşea, Gollnisch, Lang, Le Rachinel, Martinez, Mihăescu, Popeangă, Romagnoli, Schenardi, Stănescu
NI: Belohorská, Chruszcz, Giertych, Martin Hans-Peter
PPE-DE: Barsi-Pataky, Becsey, Gyürk, Mauro, Rack, Saïfi, Schierhuber, Schöpflin, Seeber, Surján, Szájer
PSE: Arif, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Battilocchio, Berman, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Bullmann, Van den Burg, Busquin, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carnero González, Casaca, Castex, Cercas, Corbey, Corda, Cottigny, De Rossa, Désir, De Vits, Dîncu, Dobolyi, Douay, Dührkop Dührkop, Dumitrescu, Färm, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Geringer de Oedenberg, Gierek, Goebbels, Grabowska, Grech, Groote, Guy-Quint, Hänsch, Hamon, Hasse Ferreira, Haug, Hegyi, Herczog, Honeyball, Howitt, Hughes, Hutchinson, Iotova, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kirilov, Koterec, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Lambrinidis, Le Foll, Lefrançois, Leichtfried, Leinen, Liberadzki, Lyubcheva, Maňka, Martin David, Martínez Martínez, Matsouka, Medina Ortega, Miguélez Ramos, Mihalache, Moreno Sánchez, Myller, Napoletano, Navarro, Neris, Occhetto, Öger, Paasilinna, Pahor, Panzeri, Paşcu, Patrie, Peillon, Piecyk, Pinior, Pittella, Podgorean, Poignant, Prets, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Roure, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Schaldemose, Scheele, Segelström, Simpson, Skinner, Sornosa Martínez, Stockmann, Szejna, Tabajdi, Tarand, Thomsen, Titley, Vaugrenard, Vergnaud, Vigenin, Walter, Weber Henri, Weiler, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Angelilli, Aylward, Bielan, Borghezio, Camre, Crowley, Czarnecki Marek Aleksander, Didžiokas, Foltyn-Kubicka, Janowski, Kristovskis, Kuc, Maldeikis, Masiel, Ó Neachtain, Pęk, Podkański, Roszkowski, Rutowicz, Szymański, Tatarella, Tomaszewska, Vaidere, Wojciechowski Janusz, Zapałowski, Zīle
Verts/ALE: Aubert, Auken, Bennahmias, Breyer, Cohn-Bendit, Cramer, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Horáček, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Staes, Trüpel, Turmes, Voggenhuber, Ždanoka
Αποχές: 26
ALDE: Cappato, Ciornei, Cocilovo, Ek, Fourtou, Gentvilas, Geremek, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kułakowski, Oviir, Panayotov, Pohjamo, Riis-Jørgensen, Şerbu
IND/DEM: Železný
ITS: Claeys, Dillen, Vanhecke
NI: Baco
PPE-DE: De Blasio, De Veyrac, Gál, Glattfelder, Kaczmarek
Διορθώσεις και προθέσεις ψήφου
Κατά: Othmar Karas, Jamila Madeira
41. RC-B6-0400/2007 — Άνοδος των τιμών των τροφίμων
τροπολογία 5
Υπέρ: 216
ALDE: Alvaro, Busk, Chatzimarkakis, Ferrari, Guardans Cambó, in 't Veld, Kacin, Krahmer, Lambsdorff, Lax, Maaten, Manders, Mulder, Neyts-Uyttebroeck, Nicholson of Winterbourne, Raeva, Sbarbati, Schmidt Olle, Schuth, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Szent-Iványi, Van Hecke, Virrankoski
NI: Allister, Bobošíková, Helmer
PPE-DE: Albertini, Anastase, Andrikienė, Angelakas, Ashworth, Atkins, Audy, Ayuso, Bauer, Beazley, Belet, Berend, Böge, Bowis, Braghetto, Brejc, Brepoels, Březina, Brok, Burke, Busuttil, Buzek, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, Chmielewski, Daul, Dehaene, Demetriou, Descamps, Deß, Deva, Díaz de Mera García Consuegra, Dover, Doyle, Duchoň, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Elles, Esteves, Fajmon, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Florenz, Fontaine, Friedrich, Gahler, Gaľa, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gewalt, Goepel, Gomolka, Gräßle, de Grandes Pascual, Grossetête, Guellec, Handzlik, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Higgins, Hoppenstedt, Hybášková, Iacob-Ridzi, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jałowiecki, Jarzembowski, Jeggle, Jordan Cizelj, Kamall, Kauppi, Kelam, Klamt, Klaß, Klich, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Kratsa-Tsagaropoulou, Lamassoure, Langen, Lauk, Lechner, Lehne, Liese, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, Mann Thomas, Marinescu, Martens, Mato Adrover, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Mikolášik, Millán Mon, Mladenov, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Novak, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Pack, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Parish, Patriciello, Petre, Pieper, Pīks, Pinheiro, Pleštinská, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Quisthoudt-Rowohl, Radwan, Reul, Ribeiro e Castro, Roithová, Rudi Ubeda, Salafranca Sánchez-Neyra, Sartori, Saryusz-Wolski, Schinas, Schröder, Schwab, Škottová, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stevenson, Strejček, Stubb, Sturdy, Sudre, Tannock, Thyssen, Ţîrle, Toubon, Ulmer, Urutchev, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Vatanen, Ventre, Vernola, Vidal-Quadras, Vlasák, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, von Wogau, Wohlin, Wortmann-Kool, Záborská, Zahradil, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zvěřina, Zwiefka
PSE: Golik, Kindermann, Madeira, Van Lancker
Κατά: 295
ALDE: Andrejevs, Attwooll, Baeva, Bowles, Cavada, Cornillet, Deprez, De Sarnez, Duff, Griesbeck, Hall, Hellvig, Laperrouze, Losco, Ludford, Lynne, Matsakis, Morillon, Newton Dunn, Onyszkiewicz, Ortuondo Larrea, Piskorski, Polfer, Prodi, Ries, Toia, Toma, Vălean, Veraldi, Watson
GUE/NGL: Agnoletto, Aita, Brie, Catania, de Brún, Figueiredo, Flasarová, Guerreiro, Henin, Holm, Kaufmann, Liotard, Markov, Maštálka, Meijer, Morgantini, Musacchio, Pafilis, Papadimoulis, Pflüger, Ransdorf, Remek, Seppänen, Søndergaard, Svensson, Uca, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Batten, Belder, Blokland, Bonde, Booth, Clark, Georgiou, Goudin, Krupa, Lundgren, Nattrass, Sinnott, Tomczak, Wojciechowski Bernard
ITS: Buruiană-Aprodu, Coşea, Gollnisch, Lang, Le Rachinel, Mihăescu, Popeangă, Romagnoli, Schenardi, Stănescu
NI: Belohorská, Chruszcz, Giertych, Martin Hans-Peter
PPE-DE: Barsi-Pataky, Becsey, Gyürk, Karas, Mauro, Rack, Saïfi, Schierhuber, Schöpflin, Seeber, Surján, Szájer
PSE: Arif, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Battilocchio, Berman, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Bullmann, Van den Burg, Busquin, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Castex, Cercas, Corbey, Corda, Cottigny, De Keyser, De Rossa, Désir, De Vits, Dîncu, Dobolyi, Douay, Dührkop Dührkop, Färm, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Geringer de Oedenberg, Gierek, Goebbels, Gomes, Grabowska, Grech, Groote, Guy-Quint, Hänsch, Hamon, Hasse Ferreira, Haug, Hegyi, Herczog, Honeyball, Hughes, Hutchinson, Iotova, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kirilov, Koterec, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Lambrinidis, Lefrançois, Leichtfried, Leinen, Liberadzki, Lyubcheva, Maňka, Martin David, Martínez Martínez, Matsouka, Medina Ortega, Miguélez Ramos, Mihalache, Moreno Sánchez, Myller, Napoletano, Neris, Occhetto, Öger, Paasilinna, Pahor, Panzeri, Paşcu, Patrie, Piecyk, Pinior, Pittella, Podgorean, Poignant, Prets, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Roure, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Schaldemose, Scheele, Segelström, Simpson, Skinner, Sornosa Martínez, Stockmann, Szejna, Tabajdi, Tarand, Thomsen, Titley, Vaugrenard, Vergnaud, Vigenin, Walter, Weber Henri, Weiler, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Angelilli, Aylward, Bielan, Borghezio, Camre, Crowley, Czarnecki Marek Aleksander, Czarnecki Ryszard, Didžiokas, Foltyn-Kubicka, Janowski, Krasts, Kristovskis, Kuc, Maldeikis, Masiel, Ó Neachtain, Pęk, Podkański, Roszkowski, Rutowicz, Speroni, Szymański, Tatarella, Tomaszewska, Vaidere, Wojciechowski Janusz, Zapałowski, Zīle
Verts/ALE: Aubert, Auken, Bennahmias, Breyer, Cohn-Bendit, Cramer, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Horáček, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Trüpel, Turmes, Voggenhuber, Ždanoka
Αποχές: 27
ALDE: Cappato, Ciornei, Cocilovo, Ek, Fourtou, Gentvilas, Geremek, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kułakowski, Oviir, Panayotov, Pohjamo, Riis-Jørgensen, Şerbu
IND/DEM: Železný
ITS: Claeys, Dillen, Martinez, Vanhecke
NI: Baco
PPE-DE: De Blasio, De Veyrac, Gál, Glattfelder, Kaczmarek
Διορθώσεις και προθέσεις ψήφου
Κατά: Jamila Madeira
42. RC-B6-0400/2007 — Άνοδος των τιμών των τροφίμων
ψήφισμα
Υπέρ: 464
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Attwooll, Baeva, Bowles, Busk, Cappato, Cavada, Chatzimarkakis, Ciornei, Cocilovo, Cornillet, Deprez, Duff, Ferrari, Fourtou, Gentvilas, Griesbeck, Guardans Cambó, Hall, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Krahmer, Kułakowski, Lambsdorff, Laperrouze, Lax, Losco, Ludford, Lynne, Matsakis, Morillon, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Nicholson of Winterbourne, Onyszkiewicz, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Piskorski, Pohjamo, Polfer, Prodi, Raeva, Ries, Riis-Jørgensen, Sbarbati, Schuth, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Szent-Iványi, Toma, Vălean, Van Hecke, Veraldi, Virrankoski, Watson
GUE/NGL: de Brún
IND/DEM: Bonde, Sinnott, Tomczak, Wojciechowski Bernard
ITS: Buruiană-Aprodu, Claeys, Coşea, Gollnisch, Lang, Le Rachinel, Martinez, Mihăescu, Popeangă, Romagnoli, Schenardi, Stănescu, Vanhecke
NI: Allister, Belohorská, Bobošíková, Chruszcz, Giertych
PPE-DE: Albertini, Anastase, Ashworth, Atkins, Audy, Ayuso, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Becsey, Belet, Berend, Böge, Bowis, Braghetto, Brejc, Brepoels, Březina, Brok, Burke, Bushill-Matthews, Busuttil, Buzek, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, Chmielewski, Daul, Dehaene, Descamps, Deß, Deva, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Dover, Doyle, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Elles, Esteves, Fajmon, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Florenz, Fontaine, Friedrich, Gahler, Gaľa, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gewalt, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Gräßle, de Grandes Pascual, Grosch, Grossetête, Guellec, Handzlik, Harbour, Heaton-Harris, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Higgins, Hoppenstedt, Iacob-Ridzi, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jałowiecki, Jarzembowski, Jeggle, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Kauppi, Kelam, Klamt, Klaß, Klich, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Kratsa-Tsagaropoulou, Lamassoure, Langen, Lauk, Lechner, Lehne, Liese, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, Mann Thomas, Marinescu, Martens, Mato Adrover, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Mikolášik, Millán Mon, Mladenov, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Novak, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Pack, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Parish, Patriciello, Petre, Pieper, Pīks, Pinheiro, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Ribeiro e Castro, Roithová, Rudi Ubeda, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Saryusz-Wolski, Schierhuber, Schinas, Schröder, Schwab, Seeber, Škottová, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stevenson, Stubb, Sturdy, Sudre, Surján, Tannock, Thyssen, Toubon, Urutchev, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Ventre, Vernola, Vidal-Quadras, Weber Manfred, Wieland, von Wogau, Wortmann-Kool, Záborská, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zwiefka
PSE: Arif, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Barón Crespo, Battilocchio, Beňová, Berman, Bösch, Bono, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Bullmann, Van den Burg, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Castex, Cercas, Corbey, Corda, Cottigny, De Keyser, De Rossa, Désir, De Vits, Dîncu, Douay, Dührkop Dührkop, Dumitrescu, Falbr, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Goebbels, Golik, Gomes, Grabowska, Grech, Groote, Guy-Quint, Hänsch, Hamon, Hasse Ferreira, Haug, Hegyi, Herczog, Honeyball, Howitt, Hughes, Hutchinson, Iotova, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kindermann, Kirilov, Koterec, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuhne, Lambrinidis, Le Foll, Lefrançois, Leichtfried, Leinen, Liberadzki, Lyubcheva, Madeira, Maňka, Martin David, Martínez Martínez, Matsouka, Medina Ortega, Miguélez Ramos, Mihalache, Moreno Sánchez, Napoletano, Navarro, Neris, Öger, Paasilinna, Pahor, Panzeri, Paşcu, Patrie, Peillon, Piecyk, Pinior, Pittella, Podgorean, Poignant, Prets, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Roure, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Schaldemose, Scheele, Simpson, Skinner, Sornosa Martínez, Stockmann, Szejna, Tabajdi, Tarand, Thomsen, Titley, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Vigenin, Walter, Weber Henri, Weiler, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Angelilli, Aylward, Borghezio, Camre, Crowley, Czarnecki Marek Aleksander, Czarnecki Ryszard, Didžiokas, Foltyn-Kubicka, Janowski, Krasts, Kristovskis, Kuc, Maldeikis, Masiel, Ó Neachtain, Podkański, Roszkowski, Speroni, Szymański, Tatarella, Tomaszewska, Vaidere, Wojciechowski Janusz, Zapałowski, Zīle
Verts/ALE: Aubert, Auken, Bennahmias, Breyer, Cohn-Bendit, Cramer, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Horáček, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Staes, Trüpel, Turmes, Voggenhuber, Ždanoka
Κατά: 30
ALDE: De Sarnez, Ek, Maaten, Schmidt Olle
GUE/NGL: Holm, Liotard, Meijer, Pafilis, Søndergaard, Svensson
IND/DEM: Booth, Clark, Goudin, Krupa, Lundgren, Nattrass, Železný
PPE-DE: Duchoň, Hannan, Kamall, Reul, Schöpflin, Strejček, Szájer, Vlasák, Wohlin, Zahradil, Zvěřina
UEN: Bielan, Pęk
Αποχές: 44
ALDE: Geremek, Manders, Mulder, Şerbu, Toia
GUE/NGL: Agnoletto, Aita, Brie, Catania, Figueiredo, Flasarová, Guerreiro, Henin, Kaufmann, Markov, Maštálka, Morgantini, Musacchio, Papadimoulis, Pflüger, Ransdorf, Remek, Seppänen, Uca, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Blokland
ITS: Dillen
NI: Baco, Helmer
PPE-DE: De Blasio, Gál, Gyürk, Hybášková, Karas, Pleštinská, Ţîrle, Ulmer, Weisgerber
PSE: Badia i Cutchet, Färm, Occhetto, Segelström
UEN: Rutowicz
43. Έκθεση Kacin A6-0325/2007
τροπολογία 23
Υπέρ: 226
IND/DEM: Bonde, Goudin, Krupa, Lundgren, Sinnott, Tomczak, Wojciechowski Bernard
ITS: Buruiană-Aprodu, Coşea, Gollnisch, Lang, Martinez, Mihăescu, Popeangă, Romagnoli, Schenardi, Stănescu
NI: Belohorská, Bobošíková, Chruszcz, Giertych, Helmer
PPE-DE: Anastase, Andrikienė, Ashworth, Atkins, Audy, Ayuso, Beazley, Belet, Berend, Böge, Bowis, Braghetto, Brejc, Brepoels, Březina, Brok, Burke, Bushill-Matthews, Buzek, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, Chmielewski, Daul, Dehaene, Descamps, Deß, Deva, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Dover, Doyle, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Elles, Fajmon, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Florenz, Fontaine, Friedrich, Gahler, Gaľa, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gewalt, Gomolka, Gräßle, de Grandes Pascual, Grosch, Grossetête, Guellec, Gyürk, Handzlik, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Higgins, Hoppenstedt, Hybášková, Iacob-Ridzi, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jałowiecki, Jeggle, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Kamall, Karas, Kauppi, Kelam, Klamt, Klaß, Klich, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Lamassoure, Langen, Lauk, Lechner, Lehne, Liese, Lulling, McGuinness, Mann Thomas, Marinescu, Martens, Mato Adrover, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Mikolášik, Millán Mon, Mladenov, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Novak, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Pack, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Parish, Patriciello, Petre, Pieper, Pīks, Pinheiro, Pleštinská, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Ribeiro e Castro, Roithová, Rudi Ubeda, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Sartori, Saryusz-Wolski, Schierhuber, Schöpflin, Schröder, Schwab, Seeber, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stevenson, Stubb, Sudre, Surján, Tannock, Thyssen, Ţîrle, Toubon, Ulmer, Urutchev, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Vernola, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, von Wogau, Wohlin, Wortmann-Kool, Záborská, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zwiefka
PSE: Le Foll
UEN: Angelilli, Aylward, Bielan, Borghezio, Camre, Crowley, Czarnecki Marek Aleksander, Czarnecki Ryszard, Foltyn-Kubicka, Janowski, Krasts, Kristovskis, Kuc, Maldeikis, Masiel, Ó Neachtain, Pęk, Podkański, Roszkowski, Rutowicz, Speroni, Szymański, Tatarella, Tomaszewska, Vaidere, Wojciechowski Janusz, Zapałowski, Zīle
Κατά: 273
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Attwooll, Baeva, Bowles, Cappato, Chatzimarkakis, Ciornei, Cocilovo, Deprez, De Sarnez, Duff, Ek, Ferrari, Fourtou, Gentvilas, Geremek, Griesbeck, Guardans Cambó, Hall, Hellvig, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Krahmer, Kułakowski, Lambsdorff, Laperrouze, Lax, Losco, Ludford, Lynne, Maaten, Manders, Matsakis, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Nicholson of Winterbourne, Onyszkiewicz, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Piskorski, Pohjamo, Polfer, Prodi, Raeva, Ries, Riis-Jørgensen, Sbarbati, Schmidt Olle, Schuth, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Szent-Iványi, Toma, Vălean, Van Hecke, Veraldi, Virrankoski, Watson
GUE/NGL: Agnoletto, Aita, Brie, Catania, de Brún, Henin, Holm, Kaufmann, Liotard, Markov, Maštálka, Meijer, Morgantini, Musacchio, Papadimoulis, Pflüger, Ransdorf, Remek, Seppänen, Svensson, Uca, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Belder, Blokland
NI: Martin Hans-Peter
PPE-DE: Barsi-Pataky, Bauer, Becsey, De Blasio, Duchoň, Esteves, Gál, Glattfelder, Jarzembowski, Škottová, Strejček, Szájer, Vlasák, Zahradil, Zvěřina
PSE: Arif, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Battilocchio, Beňová, Berman, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Bullmann, Van den Burg, Busquin, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Castex, Corbey, Corda, Cottigny, De Keyser, De Rossa, Désir, De Vits, Dîncu, Dobolyi, Douay, Dührkop Dührkop, Dumitrescu, Färm, Falbr, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Goebbels, Gomes, Grabowska, Groote, Guy-Quint, Hänsch, Hamon, Haug, Hegyi, Herczog, Howitt, Hughes, Hutchinson, Iotova, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kindermann, Kirilov, Koterec, Krehl, Lambrinidis, Lefrançois, Leichtfried, Leinen, Liberadzki, Lyubcheva, Maňka, Martin David, Martínez Martínez, Matsouka, Medina Ortega, Miguélez Ramos, Mihalache, Moreno Sánchez, Myller, Napoletano, Navarro, Neris, Occhetto, Öger, Paasilinna, Pahor, Panzeri, Paşcu, Patrie, Peillon, Piecyk, Pittella, Podgorean, Prets, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Roure, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Schaldemose, Scheele, Segelström, Simpson, Skinner, Sornosa Martínez, Szejna, Tabajdi, Tarand, Thomsen, Titley, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Vigenin, Walter, Weber Henri, Weiler, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
Verts/ALE: Aubert, Auken, Bennahmias, Breyer, Cohn-Bendit, Cramer, Flautre, Frassoni, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Horáček, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Staes, Trüpel, Voggenhuber, Ždanoka
Αποχές: 11
GUE/NGL: Figueiredo, Flasarová, Guerreiro, Pafilis
IND/DEM: Booth, Železný
NI: Baco
PPE-DE: Ventre
PSE: Cercas, Hasse Ferreira
UEN: Didžiokas
Διορθώσεις και προθέσεις ψήφου
Κατά: Bernd Posselt
44. Έκθεση Kacin A6-0325/2007
τροπολογίες 4+13
Υπέρ: 459
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Attwooll, Baeva, Bowles, Busk, Cappato, Chatzimarkakis, Ciornei, Cocilovo, Cornillet, Deprez, Duff, Ek, Ferrari, Fourtou, Gentvilas, Geremek, Griesbeck, Guardans Cambó, Hall, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Krahmer, Kułakowski, Lambsdorff, Laperrouze, Lax, Losco, Ludford, Lynne, Maaten, Manders, Matsakis, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Nicholson of Winterbourne, Onyszkiewicz, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Piskorski, Pohjamo, Polfer, Prodi, Raeva, Ries, Riis-Jørgensen, Sbarbati, Schmidt Olle, Schuth, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Szent-Iványi, Toma, Vălean, Van Hecke, Veraldi, Virrankoski, Watson
IND/DEM: Belder, Blokland, Bonde, Goudin, Krupa, Lundgren, Sinnott, Tomczak, Železný
ITS: Buruiană-Aprodu, Coşea, Lang, Mihăescu, Popeangă, Romagnoli, Schenardi, Stănescu
NI: Chruszcz, Giertych, Helmer
PPE-DE: Anastase, Andrikienė, Angelakas, Ashworth, Atkins, Audy, Ayuso, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Becsey, Belet, Berend, Böge, Bowis, Braghetto, Brejc, Brepoels, Březina, Brok, Burke, Bushill-Matthews, Busuttil, Buzek, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, Chmielewski, Daul, De Blasio, Dehaene, Demetriou, Descamps, Deß, Deva, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Dover, Doyle, Duchoň, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Elles, Esteves, Fajmon, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Fontaine, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gewalt, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Gräßle, de Grandes Pascual, Grosch, Grossetête, Guellec, Gyürk, Handzlik, Harbour, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Higgins, Hoppenstedt, Hybášková, Iacob-Ridzi, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jałowiecki, Jarzembowski, Jeggle, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Kamall, Karas, Kauppi, Kelam, Klamt, Klaß, Klich, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Kratsa-Tsagaropoulou, Lamassoure, Langen, Lauk, Lechner, Lehne, Liese, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, Mann Thomas, Marinescu, Martens, Mato Adrover, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Mikolášik, Millán Mon, Mladenov, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Novak, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Pack, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Parish, Patriciello, Petre, Pieper, Pīks, Pinheiro, Pleštinská, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Ribeiro e Castro, Roithová, Rudi Ubeda, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Sartori, Schierhuber, Schinas, Schöpflin, Schröder, Schwab, Seeber, Škottová, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stevenson, Strejček, Stubb, Sudre, Surján, Szájer, Tannock, Thyssen, Ţîrle, Toubon, Ulmer, Urutchev, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Vernola, Vidal-Quadras, Vlasák, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, von Wogau, Wohlin, Wortmann-Kool, Záborská, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zvěřina, Zwiefka
PSE: Arif, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Battilocchio, Beňová, Berman, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Bullmann, Van den Burg, Busquin, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Castex, Cercas, Corbey, Corda, Cottigny, De Keyser, De Rossa, Désir, De Vits, Dîncu, Dobolyi, Dührkop Dührkop, Färm, Falbr, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Goebbels, Gomes, Grabowska, Groote, Guy-Quint, Hänsch, Hamon, Haug, Hegyi, Herczog, Honeyball, Howitt, Hughes, Hutchinson, Iotova, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kindermann, Kirilov, Koterec, Lambrinidis, Le Foll, Lefrançois, Leichtfried, Leinen, Liberadzki, Lyubcheva, Madeira, Maňka, Martin David, Martínez Martínez, Matsouka, Medina Ortega, Miguélez Ramos, Mihalache, Moreno Sánchez, Myller, Napoletano, Navarro, Neris, Occhetto, Öger, Paasilinna, Pahor, Panzeri, Paşcu, Patrie, Peillon, Pittella, Podgorean, Prets, Pribetich, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Roure, Sakalas, Saks, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Schaldemose, Scheele, Segelström, Simpson, Skinner, Sornosa Martínez, Szejna, Tabajdi, Tarand, Thomsen, Titley, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Vigenin, Walter, Weber Henri, Weiler, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zingaretti
UEN: Camre, Czarnecki Marek Aleksander, Czarnecki Ryszard, Krasts, Kristovskis, Masiel, Pęk, Vaidere, Wojciechowski Janusz, Zīle
Verts/ALE: Aubert, Auken, Bennahmias, Breyer, Cohn-Bendit, Cramer, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Horáček, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Staes, Trüpel, Turmes, Voggenhuber, Ždanoka
Κατά: 50
GUE/NGL: Agnoletto, Aita, Brie, Catania, de Brún, Flasarová, Henin, Holm, Kaufmann, Liotard, Markov, Maštálka, Meijer, Morgantini, Musacchio, Papadimoulis, Pflüger, Ransdorf, Remek, Seppänen, Svensson, Uca, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Wojciechowski Bernard
NI: Bobošíková
PPE-DE: Olajos
PSE: Douay, Dumitrescu, Krehl, Piecyk
UEN: Angelilli, Aylward, Bielan, Borghezio, Crowley, Didžiokas, Foltyn-Kubicka, Janowski, Kuc, Maldeikis, Ó Neachtain, Podkański, Roszkowski, Rutowicz, Speroni, Szymański, Tatarella, Tomaszewska, Zapałowski
Αποχές: 8
GUE/NGL: Figueiredo, Guerreiro, Pafilis
ITS: Claeys, Dillen
NI: Baco, Belohorská, Martin Hans-Peter
45. Έκθεση Martens A6-0375/2007
παράγραφος 61
Υπέρ: 298
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Baeva, Bowles, Busk, Cappato, Ciornei, Cornillet, Deprez, De Sarnez, Duff, Ek, Ferrari, Fourtou, Gentvilas, Geremek, Griesbeck, Guardans Cambó, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Kułakowski, Lambsdorff, Laperrouze, Lax, Ludford, Maaten, Matsakis, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Nicholson of Winterbourne, Onyszkiewicz, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Piskorski, Pohjamo, Polfer, Prodi, Raeva, Ries, Riis-Jørgensen, Sbarbati, Schmidt Olle, Schuth, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Szent-Iványi, Toma, Vălean, Van Hecke, Veraldi, Watson
IND/DEM: Belder, Blokland, Bonde, Clark, Georgiou, Goudin, Krupa, Lundgren, Sinnott, Tomczak, Wojciechowski Bernard, Železný
ITS: Coşea, Popeangă
NI: Belohorská, Bobošíková, Chruszcz, Giertych
PPE-DE: Anastase, Andrikienė, Angelakas, Ashworth, Audy, Ayuso, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Becsey, Belet, Böge, Bowis, Brejc, Brepoels, Březina, Brok, Burke, Bushill-Matthews, Busuttil, Buzek, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, Chmielewski, Daul, De Blasio, Dehaene, Demetriou, Descamps, Deß, Deva, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Dover, Doyle, Duchoň, Duka-Zólyomi, Ebner, Elles, Esteves, Fajmon, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Florenz, Fontaine, Gahler, Gál, Gaľa, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gewalt, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Gräßle, de Grandes Pascual, Grosch, Grossetête, Guellec, Gyürk, Handzlik, Harbour, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Higgins, Hoppenstedt, Hybášková, Iacob-Ridzi, Itälä, Jałowiecki, Jarzembowski, Jeggle, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Kamall, Karas, Kauppi, Kelam, Klamt, Klaß, Klich, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Kratsa-Tsagaropoulou, Lamassoure, Langen, Lauk, Lechner, Lehne, Liese, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, Mann Thomas, Marinescu, Martens, Mato Adrover, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Mikolášik, Millán Mon, Mladenov, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Novak, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Pack, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Parish, Patriciello, Petre, Pīks, Pinheiro, Pleštinská, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Rack, Radwan, Reul, Ribeiro e Castro, Roithová, Rudi Ubeda, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Sartori, Saryusz-Wolski, Schierhuber, Schinas, Schöpflin, Schröder, Schwab, Seeber, Škottová, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stevenson, Strejček, Stubb, Sudre, Surján, Szájer, Tannock, Thyssen, Ţîrle, Toubon, Ulmer, Urutchev, VarelaSuanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Ventre, Vernola, Vidal-Quadras, Vlasák, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, von Wogau, Wortmann-Kool, Záborská, Zahradil, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zvěřina, Zwiefka
PSE: Casaca, Färm, Segelström
UEN: Angelilli, Aylward, Bielan, Borghezio, Camre, Crowley, Czarnecki Ryszard, Foltyn-Kubicka, Janowski, Krasts, Kristovskis, Kuc, Maldeikis, Masiel, Ó Neachtain, Pęk, Podkański, Roszkowski, Rutowicz, Speroni, Szymański, Tatarella, Tomaszewska, Vaidere, Zīle
Verts/ALE: Frassoni, Romeva i Rueda, Voggenhuber
Κατά: 179
ALDE: Attwooll, Hall, Lynne
GUE/NGL: Agnoletto, Aita, Brie, Catania, de Brún, Figueiredo, Flasarová, Guerreiro, Henin, Holm, Kaufmann, Liotard, Markov, Maštálka, Meijer, Morgantini, Musacchio, Papadimoulis, Pflüger, Ransdorf, Remek, Søndergaard, Svensson, Uca, Wurtz, Zimmer
ITS: Romagnoli, Schenardi, Stănescu
PPE-DE: Wohlin
PSE: Arif, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Battilocchio, Beňová, Berman, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Bullmann, Van den Burg, Busquin, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Castex, Cercas, Corbey, Corda, Cottigny, De Keyser, De Rossa, Désir, Dîncu, Dobolyi, Douay, Dührkop Dührkop, Dumitrescu, Fava, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Gomes, Grabowska, Groote, Guy-Quint, Hänsch, Hamon, Hasse Ferreira, Haug, Hegyi, Herczog, Honeyball, Howitt, Hughes, Hutchinson, Iotova, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kindermann, Lambrinidis, Le Foll, Lefrançois, Leichtfried, Leinen, Liberadzki, Lyubcheva, Maňka, Martin David, Martínez Martínez, Medina Ortega, Miguélez Ramos, Mihalache, Moreno Sánchez, Myller, Napoletano, Navarro, Neris, Occhetto, Öger, Paasilinna, Panzeri, Paşcu, Patrie, Peillon, Piecyk, Pinior, Pittella, Podgorean, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rouček, Roure, Sakalas, Saks, Sánchez Presedo, dos Santos, Schaldemose, Scheele, Simpson, Skinner, Sornosa Martínez, Tabajdi, Tarand, Thomsen, Titley, Van Lancker, Vergnaud, Vigenin, Walter, Weber Henri, Weiler, Wiersma, Willmott
Verts/ALE: Aubert, Auken, Bennahmias, Breyer, Cramer, Flautre, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Hassi, Horáček, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Staes, Trüpel, Ždanoka
Αποχές: 7
ALDE: Manders
IND/DEM: Batten, Booth
ITS: Claeys
NI: Baco
PSE: Fazakas
Verts/ALE: Jonckheer
Διορθώσεις και προθέσεις ψήφου
Υπέρ: Elizabeth Lynne
Κατά: Rebecca Harms
46. Έκθεση Martens A6-0375/2007
παράγραφος 77
Υπέρ: 278
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Attwooll, Baeva, Bowles, Cappato, Ciornei, Cocilovo, Cornillet, Deprez, De Sarnez, Duff, Ek, Ferrari, Fourtou, Gentvilas, Geremek, Griesbeck, Guardans Cambó, Hall, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Kułakowski, Lambsdorff, Laperrouze, Lax, Losco, Ludford, Maaten, Manders, Matsakis, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Nicholson of Winterbourne, Onyszkiewicz, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Piskorski, Pohjamo, Polfer, Prodi, Raeva, Ries, Riis-Jørgensen, Sbarbati, Schmidt Olle, Schuth, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Szent-Iványi, Toma, Vălean, Van Hecke, Veraldi, Watson
GUE/NGL: Agnoletto, Aita, Brie, Catania, de Brún, Figueiredo, Flasarová, Guerreiro, Henin, Holm, Kaufmann, Liotard, Markov, Maštálka, Meijer, Morgantini, Musacchio, Papadimoulis, Pflüger, Ransdorf, Remek, Søndergaard, Svensson, Uca, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Bonde, Georgiou
ITS: Mihăescu
NI: Belohorská, Bobošíková, Martin Hans-Peter
PPE-DE: Audy, Bauer, Buzek, Descamps, De Veyrac, Doyle, Esteves, Gaubert, Grosch, Grossetête, Guellec, Kauppi, Mauro, Saïfi, Sudre, Toubon, von Wogau
PSE: Arif, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Battilocchio, Beňová, Berman, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Bullmann, Van den Burg, Busquin, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Castex, Cercas, Corbey, Corda, Cottigny, De Keyser, De Rossa, Désir, Dîncu, Dobolyi, Douay, Dührkop Dührkop, Dumitrescu, Färm, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Goebbels, Gomes, Grabowska, Groote, Guy-Quint, Hänsch, Hamon, Hasse Ferreira, Haug, Hegyi, Herczog, Honeyball, Howitt, Hughes, Hutchinson, Iotova, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kindermann, Lambrinidis, Le Foll, Lefrançois, Leichtfried, Leinen, Liberadzki, Lyubcheva, Madeira, Maňka, Martin David, Martínez Martínez, Medina Ortega, Miguélez Ramos, Mihalache, Moreno Sánchez, Myller, Napoletano, Navarro, Neris, Occhetto, Öger, Paasilinna, Panzeri, Paşcu, Patrie, Peillon, Piecyk, Pinior, Pittella, Podgorean, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rouček, Roure, Sakalas, Saks, Sánchez Presedo, dos Santos, Schaldemose, Scheele, Segelström, Simpson, Skinner, Sornosa Martínez, Tabajdi, Tarand, Thomsen, Titley, Van Lancker, Vergnaud, Vigenin, Walter, Weber Henri, Weiler, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García
UEN: Camre, Didžiokas, Kristovskis, Kuc, Maldeikis, Pęk, Vaidere, Zīle
Verts/ALE: Aubert, Auken, Bennahmias, Breyer, Cohn-Bendit, Flautre, Frassoni, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Staes, Trüpel, Turmes, Voggenhuber, Ždanoka
Κατά: 204
IND/DEM: Belder, Blokland, Krupa, Sinnott, Tomczak, Wojciechowski Bernard, Železný
ITS: Buruiană-Aprodu, Claeys, Coşea, Popeangă, Romagnoli, Schenardi, Stănescu, Vanhecke
NI: Chruszcz, Giertych
PPE-DE: Anastase, Andrikienė, Angelakas, Ashworth, Ayuso, Barsi-Pataky, Beazley, Becsey, Belet, Böge, Bowis, Brejc, Brepoels, Březina, Brok, Burke, Bushill-Matthews, Busuttil, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, Chmielewski, Daul, De Blasio, Dehaene, Demetriou, Deß, Deva, Díaz de Mera García Consuegra, Dover, Duchoň, Duka-Zólyomi, Ebner, Elles, Fajmon, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Florenz, Fontaine, Gahler, Gaľa, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gauzès, Gewalt, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Gräßle, de Grandes Pascual, Gyürk, Handzlik, Harbour, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Higgins, Hoppenstedt, Hybášková, Iacob-Ridzi, Itälä, Jałowiecki, Jarzembowski, Jeggle, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Kamall, Karas, Kelam, Klamt, Klaß, Klich, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Kratsa-Tsagaropoulou, Lamassoure, Langen, Lauk, Lechner, Lehne, Liese, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, Mann Thomas, Marinescu, Martens, Mato Adrover, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Mikolášik, Millán Mon, Mladenov, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Novak, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Pack, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Parish, Patriciello, Petre, Pīks, Pinheiro, Pleštinská, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Ribeiro e Castro, Roithová, Rudi Ubeda, Salafranca Sánchez-Neyra, Sartori, Saryusz-Wolski, Schierhuber, Schinas, Schröder, Schwab, Seeber, Škottová, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stevenson, Strejček, Stubb, Szájer, Tannock, Thyssen, Ţîrle, Ulmer, Urutchev, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Ventre, Vernola, Vidal-Quadras, Vlasák, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, Wohlin, Wortmann-Kool, Záborská, Zahradil, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zvěřina, Zwiefka
UEN: Aylward, Bielan, Borghezio, Crowley, Czarnecki Ryszard, Foltyn-Kubicka, Janowski, Krasts, Masiel, Ó Neachtain, Podkański, Roszkowski, Rutowicz, Speroni, Szymański, Tomaszewska
Αποχές: 11
IND/DEM: Booth, Clark, Goudin, Lundgren
NI: Baco
PPE-DE: Gál, Olajos, Schöpflin
UEN: Angelilli, Tatarella, Zapałowski
47. Έκθεση Martens A6-0375/2007
αιτιολογική σκέψη 23
Υπέρ: 275
ALDE: Alvaro, Attwooll, Baeva, Bowles, Cappato, Ciornei, Cocilovo, Cornillet, Deprez, De Sarnez, Duff, Ek, Ferrari, Fourtou, Gentvilas, Geremek, Griesbeck, Guardans Cambó, Hall, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Kułakowski, Lambsdorff, Laperrouze, Lax, Losco, Ludford, Maaten, Matsakis, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Nicholson of Winterbourne, Onyszkiewicz, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Piskorski, Pohjamo, Polfer, Prodi, Raeva, Ries, Riis-Jørgensen, Sbarbati, Schmidt Olle, Schuth, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Szent-Iványi, Toma, Vălean, Van Hecke, Veraldi, Watson
GUE/NGL: Agnoletto, Aita, Brie, Catania, de Brún, Figueiredo, Flasarová, Guerreiro, Henin, Holm, Kaufmann, Liotard, Markov, Maštálka, Meijer, Morgantini, Musacchio, Papadimoulis, Pflüger, Ransdorf, Remek, Søndergaard, Svensson, Uca, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Bonde
NI: Belohorská, Bobošíková, Martin Hans-Peter
PPE-DE: Andrikienė, Audy, Bauer, Brok, Descamps, Deß, De Veyrac, Esteves, Gaubert, Gauzès, Grossetête, Guellec, Kauppi, Lamassoure, Morin, Pleštinská, Saïfi, Sudre, Toubon
PSE: Arif, Athanasiu, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Battilocchio, Beňová, Berman, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Bullmann, Van den Burg, Busquin, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Castex, Cercas, Corbey, Corda, Cottigny, De Keyser, De Rossa, Désir, Dîncu, Dobolyi, Douay, Dührkop Dührkop, Dumitrescu, Färm, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Goebbels, Gomes, Grabowska, Groote, Guy-Quint, Hänsch, Hamon, Hasse Ferreira, Haug, Hegyi, Herczog, Honeyball, Howitt, Hughes, Hutchinson, Iotova, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kindermann, Lambrinidis, Le Foll, Lefrançois, Leichtfried, Leinen, Liberadzki, Lyubcheva, Madeira, Maňka, Martin David, Martínez Martínez, Medina Ortega, Miguélez Ramos, Mihalache, Moreno Sánchez, Myller, Napoletano, Navarro, Neris, Occhetto, Öger, Paasilinna, Panzeri, Paşcu, Patrie, Peillon, Piecyk, Pinior, Pittella, Podgorean, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rouček, Roure, Sakalas, Saks, Sánchez Presedo, dos Santos, Schaldemose, Scheele, Segelström, Simpson, Skinner, Sornosa Martínez, Tabajdi, Tarand, Thomsen, Titley, Van Lancker, Vergnaud, Vigenin, Walter, Weber Henri, Weiler, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García
UEN: Camre, Czarnecki Ryszard, Didžiokas, Krasts, Kristovskis, Maldeikis, Vaidere, Zīle
Verts/ALE: Aubert, Auken, Bennahmias, Breyer, Cohn-Bendit, Flautre, Frassoni, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Jonckheer, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Staes, Trüpel, Turmes, Voggenhuber, Ždanoka
Κατά: 212
IND/DEM: Belder, Blokland, Booth, Clark, Georgiou, Goudin, Krupa, Lundgren, Sinnott, Tomczak, Wojciechowski Bernard, Železný
ITS: Buruiană-Aprodu, Claeys, Dillen, Mihăescu, Popeangă, Romagnoli, Schenardi, Stănescu, Vanhecke
NI: Chruszcz, Giertych
PPE-DE: Anastase, Angelakas, Ashworth, Ayuso, Barsi-Pataky, Beazley, Becsey, Belet, Böge, Bowis, Brejc, Brepoels, Březina, Burke, Bushill-Matthews, Busuttil, Buzek, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, Chmielewski, Daul, De Blasio, Dehaene, Demetriou, Deva, Díaz de Mera García Consuegra, Dover, Doyle, Duchoň, Duka-Zólyomi, Ebner, Elles, Fajmon, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Florenz, Fontaine, Gahler, Gaľa, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gewalt, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Gräßle, de Grandes Pascual, Grosch, Gyürk, Handzlik, Harbour, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Higgins, Hoppenstedt, Hybášková, Iacob-Ridzi, Itälä, Jałowiecki, Jarzembowski, Jeggle, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Kamall, Karas, Kelam, Klamt, Klaß, Klich, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Kratsa-Tsagaropoulou, Langen, Lauk, Lechner, Lehne, Liese, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, Mann Thomas, Marinescu, Martens, Mato Adrover, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Mikolášik, Millán Mon, Mladenov, Montoro Romero, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Novak, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Pack, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Parish, Patriciello, Petre, Pīks, Pinheiro, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Ribeiro e Castro, Roithová, Rudi Ubeda, Salafranca Sánchez-Neyra, Sartori, Saryusz-Wolski, Schierhuber, Schinas, Schöpflin, Schröder, Schwab, Seeber, Škottová, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stevenson, Strejček, Stubb, Surján, Szájer, Tannock, Thyssen, Ţîrle, Ulmer, Urutchev, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Ventre, Vernola, Vidal-Quadras, Vlasák, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, von Wogau, Wohlin, Wortmann-Kool, Záborská, Zahradil, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zvěřina, Zwiefka
UEN: Angelilli, Aylward, Borghezio, Crowley, Foltyn-Kubicka, Janowski, Kuc, Masiel, Ó Neachtain, Pęk, Podkański, Roszkowski, Rutowicz, Speroni, Szymański, Tatarella, Tomaszewska, Zapałowski
Αποχές: 6
ALDE: Manders
ITS: Coşea
NI: Baco
PPE-DE: Gál, Olajos
UEN: Bielan
Διορθώσεις και προθέσεις ψήφου
Υπέρ: Avril Doyle
48. B6-0429/2007 — Διεθνής συνθήκη για την απαγόρευση των πυρομαχικών διασποράς
τροπολογία 1
Υπέρ: 72
ALDE: Alvaro, Cocilovo, Lynne
GUE/NGL: Agnoletto, Aita, Brie, Catania, de Brún, Figueiredo, Flasarová, Guerreiro, Henin, Holm, Kaufmann, Liotard, Markov, Maštálka, Meijer, Morgantini, Musacchio, Papadimoulis, Pflüger, Ransdorf, Remek, Søndergaard, Svensson, Uca, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Bonde, Georgiou, Sinnott
ITS: Mihăescu
NI: Belohorská, Bobošíková, Martin Hans-Peter
PPE-DE: Brepoels, Doyle, Esteves
PSE: Falbr, Occhetto, Öger
UEN: Czarnecki Ryszard, Krasts, Kristovskis, Tatarella
Verts/ALE: Auken, Bennahmias, Breyer, Cohn-Bendit, Frassoni, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt Frithjof, Schroedter, Staes, Turmes, Voggenhuber, Ždanoka
Κατά: 387
ALDE: Andrejevs, Attwooll, Baeva, Bowles, Busk, Cappato, Ciornei, Cornillet, Deprez, De Sarnez, Duff, Ek, Ferrari, Gentvilas, Geremek, Guardans Cambó, Hall, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Kułakowski, Lambsdorff, Laperrouze, Lax, Losco, Ludford, Maaten, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Nicholson of Winterbourne, Onyszkiewicz, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Pohjamo, Polfer, Prodi, Ries, Riis-Jørgensen, Sbarbati, Schmidt Olle, Schuth, Şerbu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Szent-Iványi, Toma, Vălean, Van Hecke, Veraldi, Watson
IND/DEM: Belder, Blokland, Goudin, Krupa, Lundgren, Tomczak, Wojciechowski Bernard, Železný
ITS: Buruiană-Aprodu, Claeys, Coşea, Dillen, Popeangă, Vanhecke
NI: Chruszcz, Giertych
PPE-DE: Anastase, Andrikienė, Angelakas, Ashworth, Audy, Ayuso, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Becsey, Belet, Böge, Bowis, Brejc, Březina, Brok, Burke, Bushill-Matthews, Busuttil, Buzek, Casa, Casini, Caspary, Castiglione, Chmielewski, Daul, De Blasio, Dehaene, Demetriou, Descamps, Deß, Deva, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Dover, Duchoň, Duka-Zólyomi, Ebner, Elles, Fajmon, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Florenz, Fontaine, Gál, Gaľa, Ganţ, García-Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gewalt, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Gräßle, de Grandes Pascual, Grosch, Grossetête, Guellec, Gyürk, Handzlik, Harbour, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Higgins, Hoppenstedt, Hybášková, Iacob-Ridzi, Itälä, Jałowiecki, Jeggle, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Kamall, Karas, Kauppi, Kelam, Klamt, Klaß, Klich, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Lamassoure, Langen, Lauk, Lechner, Lehne, López-Istúriz White, Lulling, McGuinness, Mann Thomas, Marinescu, Martens, Mato Adrover, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Mikolášik, Millán Mon, Mladenov, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, Niebler, van Nistelrooij, Novak, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Pack, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Parish, Patriciello, Petre, Pīks, Pinheiro, Pleštinská, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Ribeiro e Castro, Roithová, Rudi Ubeda, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Sartori, Saryusz-Wolski, Schierhuber, Schinas, Schöpflin, Schröder, Schwab, Seeber, Škottová, Sommer, Spautz, Šťastný, Stauner, Stavreva, Stevenson, Strejček, Stubb, Sudre, Surján, Szájer, Tannock, Thyssen, Ţîrle, Toubon, Ulmer, Urutchev, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Vernola, Vidal-Quadras, Vlasák, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, von Wogau, Wohlin, Wortmann-Kool, Záborská, Zahradil, Zaleski, Zatloukal, Zdravkova, Zieleniec, Zwiefka
PSE: Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Battilocchio, Beňová, Berman, Bösch, Bono, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Van den Burg, Busquin, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Castex, Cercas, Corbey, Corda, Cottigny, De Keyser, De Rossa, Désir, Dîncu, Dobolyi, Douay, Dührkop Dührkop, Dumitrescu, Färm, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Geringer de Oedenberg, Glante, Goebbels, Gomes, Grabowska, Groote, Guy-Quint, Hänsch, Hamon, Hasse Ferreira, Haug, Hegyi, Herczog, Honeyball, Hughes, Hutchinson, Iotova, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kindermann, Lambrinidis, Le Foll, Lefrançois, Leichtfried, Leinen, Lyubcheva, Madeira, Maňka, Martin David, Martínez Martínez, Medina Ortega, Miguélez Ramos, Mihalache, Moreno Sánchez, Myller, Navarro, Neris, Paasilinna, Panzeri, Paşcu, Peillon, Piecyk, Pinior, Podgorean, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rouček, Roure, Sakalas, Sánchez Presedo, Schaldemose, Segelström, Simpson, Skinner, Sornosa Martínez, Tabajdi, Tarand, Thomsen, Titley, Van Lancker, Vergnaud, Vigenin, Walter, Weber Henri, Weiler, Wiersma, Willmott, Yáñez-Barnuevo García
UEN: Angelilli, Aylward, Bielan, Borghezio, Camre, Crowley, Didžiokas, Janowski, Maldeikis, Masiel, Ó Neachtain, Pęk, Podkański, Roszkowski, Speroni, Tomaszewska, Vaidere, Zapałowski, Zīle
Αποχές: 8
ALDE: Manders, Matsakis
IND/DEM: Booth, Clark
ITS: Stănescu
PPE-DE: Nicholson, Ventre, Zvěřina
Διορθώσεις και προθέσεις ψήφου
Κατά: Richard Howitt, Avril Doyle, Maria da Assunção Esteves
49. Έκθεση Cappato A6-0341/2007
ψήφισμα
Υπέρ: 368
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Attwooll, Baeva, Bowles, Busk, Cappato, Ciornei, Cocilovo, Cornillet, Deprez, De Sarnez, Duff, Ferrari, Gentvilas, Geremek, Griesbeck, Guardans Cambó, Hall, Hellvig, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Kułakowski, Lambsdorff, Laperrouze, Lax, Losco, Ludford, Lynne, Maaten, Manders, Matsakis, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Nicholson of Winterbourne, Onyszkiewicz, Ortuondo Larrea, Oviir, Panayotov, Piskorski, Pohjamo, Polfer, Prodi, Ries, Riis-Jørgensen, Sbarbati, Schmidt Olle, Schuth, Starkevičiūtė, Sterckx, Szent-Iványi, Toma, Vălean, Veraldi, Watson
GUE/NGL: Agnoletto, Aita, Catania, Morgantini, Musacchio
IND/DEM: Krupa, Sinnott, Tomczak, Železný
ITS: Stănescu
NI: Belohorská, Bobošíková, Chruszcz, Giertych, Martin Hans-Peter
PPE-DE: Anastase, Andrikienė, Angelakas, Ashworth, Audy, Ayuso, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Becsey, Böge, Bowis, Brejc, Brepoels, Březina, Brok, Burke, Bushill-Matthews, Busuttil, Buzek, Casa, Casini, Caspary, Chmielewski, Daul, De Blasio, Dehaene, Descamps, Deß, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Dover, Doyle, Duchoň, Duka-Zólyomi, Ebner, Elles, Esteves, Fajmon, Fontaine, Gahler, Gál, Gaľa, Ganţ, García- Margallo y Marfil, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gewalt, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Gräßle, de Grandes Pascual, Grosch, Grossetête, Guellec, Gyürk, Handzlik, Harbour, Hennicot-Schoepges, Higgins, Hoppenstedt, Iacob-Ridzi, Jałowiecki, Jeggle, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Kamall, Karas, Kauppi, Kelam, Klaß, Klich, Koch, Konrad, Kónya-Hamar, Lamassoure, Langen, Lauk, Lechner, Lehne, Liese, López-Istúriz White, Lulling, Mann Thomas, Marinescu, Martens, Mato Adrover, Mayor Oreja, Mladenov, Montoro Romero, Morin, Musotto, Nassauer, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Olbrycht, Őry, Pack, Panayotopoulos- Cassiotou, Papastamkos, Parish, Patriciello, Petre, Pinheiro, Pöttering, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Ribeiro e Castro, Roithová, Rudi Ubeda, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Sartori, Saryusz-Wolski, Schierhuber, Schinas, Schöpflin, Schröder, Schwab, Seeber, Škottová, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stevenson, Strejček, Stubb, Sudre, Surján, Szájer, Tannock, Thyssen, Ţîrle, Toubon, Urutchev, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Ventre, Vernola, Vidal-Quadras, Vlasák, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, von Wogau, Wohlin, Záborská, Zahradil, Zaleski, Zieleniec, Zvěřina, Zwiefka
PSE: Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Barón Crespo, Battilocchio, Beňová, Berman, Bösch, Bono, Borrell Fontelles, Botopoulos, Bourzai, Bozkurt, Bullmann, Van den Burg, Busquin, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Castex, Cercas, Corbey, Corda, Cottigny, De Keyser, De Rossa, Désir, Dobolyi, Dührkop Dührkop, Färm, Falbr, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, França, Garcés Ramón, García Pérez, Geringer de Oedenberg, Glante, Gomes, Grabowska, Groote, Guy- Quint, Hänsch, Hamon, Hasse Ferreira, Haug, Hegyi, Hutchinson, Iotova, Jacobs, Jöns, Jørgensen, Kindermann, Lefrançois, Leichtfried, Leinen, Liberadzki, Lyubcheva, Madeira, Maňka, Martínez Martínez, Medina Ortega, Miguélez Ramos, Mihalache, Moreno Sánchez, Myller, Napoletano, Navarro, Neris, Öger, Paasilinna, Panzeri, Paşcu, Peillon, Pinior, Podgorean, Pribetich, Rapkay, Rasmussen, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rouček, Roure, Sakalas, Saks, Sánchez Presedo, dos Santos, Schaldemose, Scheele, Segelström, Sornosa Martínez, Tabajdi, Tarand, Van Lancker, Vergnaud, Vigenin, Walter, Weber Henri, Weiler, Wiersma
UEN: Camre, Kristovskis, Kuc, Masiel, Zīle
Verts/ALE: Bennahmias, Breyer, Cohn-Bendit, Frassoni, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein, Harms, Hassi, Jonckheer, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva i Rueda, Rühle, Schmidt Frithjof, Schroedter, Staes, Turmes, Ždanoka
Κατά: 49
GUE/NGL: Holm, Ransdorf, Svensson
IND/DEM: Batten, Belder, Blokland, Booth, Goudin, Lundgren, Wojciechowski Bernard
ITS: Buruiană-Aprodu, Dillen, Popeangă, Romagnoli, Vanhecke
PPE-DE: Castiglione, Deva, Fatuzzo, Fernández Martín, Herranz García, Herrero-Tejedor, Hybášková, Kratsa-Tsagaropoulou, Mauro, Mayer, Mikolášik, Novak, Oomen-Ruijten, Pleštinská, Varvitsiotis
PSE: Honeyball, Howitt, Hughes, Martin David, Simpson, Skinner, Titley, Willmott
UEN: Angelilli, Aylward, Borghezio, Crowley, Czarnecki Ryszard, Didžiokas, Maldeikis, Ó Neachtain, Speroni, Tatarella, Tomaszewska
Αποχές: 25
GUE/NGL: Brie, de Brún, Figueiredo, Flasarová, Guerreiro, Henin, Liotard, Maštálka, Meijer, Pflüger, Remek, Søndergaard, Uca, Zimmer
ITS: Claeys
PPE-DE: McGuinness, Mavrommatis, Olajos
UEN: Bielan, Janowski, Krasts, Roszkowski, Rutowicz, Vaidere
Verts/ALE: Schlyter
Διορθώσεις και προθέσεις ψήφου
Υπέρ: Britta Thomsen
50. RC-B6-0408/2007 — Σουδάν
ψήφισμα
Υπέρ: 65
ALDE: Cappato, Ek, Geremek, Matsakis, Mulder, Onyszkiewicz
GUE/NGL: Meijer, Svensson
IND/DEM: Krupa, Sinnott
ITS: Dillen
NI: Martin Hans-Peter
PPE-DE: Andrikienė, Audy, Bowis, Burke, Castiglione, Daul, Deß, Dover, Doyle, Duka-Zólyomi, Fontaine, Gauzès, Grossetête, Kaczmarek, Kratsa-Tsagaropoulou, Lehne, McGuinness, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Olbrycht, Panayotopoulos-Cassiotou, Pleštinská, Posselt, Protasiewicz, Ribeiro e Castro, Roithová, Saryusz-Wolski, Schröder, Sommer, Šťastný, Sudre, Tannock, Záborská, Zaleski, Zwiefka
PSE: Ayala Sender, Casaca, Geringer de Oedenberg, Gomes, Hutchinson, Martin David, Medina Ortega, Miguélez Ramos, Roure, Sakalas
UEN: Czarnecki Ryszard, Janowski, Rutowicz, Tomaszewska
Verts/ALE: Onesta, Romeva i Rueda, Schlyter
ΚΕΙΜΕΝΑ ΠΟΥ ΕΓΚΡΙΘΗΚΑΝ
P6_TA(2007)0473
Σχέδιο γενικού προϋπολογισμού για το 2008 (Τμήμα ΙΙΙ)
Ψήφισμα του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου της 25ης Οκτωβρίου 2007 σχετικά με το σχέδιο γενικού προϋπολογισμού της Ευρωπαϊκής Ένωσης για το οικονομικό έτος 2008, Τμήμα ΙΙΙ — Επιτροπή (C6-0287/2007 — 2007/2019(BUD)) και διορθωτική επιστολή αριθ. 1/2008 (13659/2007 — C6-0341/2007) στο σχέδιο γενικού προϋπολογισμού της Ευρωπαϊκής Ένωσης για το οικονομικό έτος 2008
Το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο,
— |
έχοντας υπόψη το άρθρο 272 της Συνθήκης ΕΚ και το άρθρο 177 της Συνθήκης Ευρατόμ, |
— |
έχοντας υπόψη την απόφαση του Συμβουλίου 2000/597/ΕΚ, Ευρατόμ, της 29ης Σεπτεμβρίου 2000, για το σύστημα των ιδίων πόρων των Ευρωπαϊκών Κοινοτήτων (1), |
— |
έχοντας υπόψη τον κανονισμό του Συμβουλίου (ΕΚ, Ευρατόμ) αριθ. 1605/2002, της 25ης Ιουνίου 2002, σχετικά με το δημοσιονομικό κανονισμό που εφαρμόζεται στον γενικό προϋπολογισμό των Ευρωπαϊκών Κοινοτήτων (2), |
— |
έχοντας υπόψη τη διοργανική συμφωνία της 17ης Μαΐου 2006 μεταξύ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου, του Συμβουλίου και της Επιτροπής για τη δημοσιονομική πειθαρχία και τη χρηστή δημοσιονομική διαχείριση (3), |
— |
έχοντας υπόψη το ψήφισμά του της 24ης Απριλίου 2007 σχετικά με την ετήσια πολιτική στρατηγικής της Επιτροπής για τη διαδικασία του προϋπολογισμού για το 2008 (4), |
— |
έχοντας υπόψη το προσχέδιο γενικού προϋπολογισμού της Ευρωπαϊκής Ένωσης για το οικονομικό έτος 2008 που υπέβαλε η Επιτροπή στις 2 Μαΐου 2007 (SEC(2007)0500), |
— |
έχοντας υπόψη το σχέδιο γενικού προϋπολογισμού της Ευρωπαϊκής Ένωσης για το οικονομικό έτος 2008 που κατάρτισε το Συμβούλιο στις 13 Ιουλίου 2007 (C6-0287/2007), |
— |
έχοντας υπόψη την απόφαση της Επιτροπής Προϋπολογισμών του, της 9ης Ιουλίου 2007, σχετικά με την εντολή συνεννόησης για τη διαδικασία προϋπολογισμού του 2008, που δόθηκε πριν από την πρώτη ανάγνωση του Συμβουλίου (5), |
— |
έχοντας υπόψη τη διορθωτική επιστολή αριθ. 1/2008 (13659/2007 — C6-0341/2007) επί του σχεδίου γενικού προϋπολογισμού της Ευρωπαϊκής Ένωσης για το οικονομικό έτος 2008, |
— |
έχοντας υπόψη το άρθρο 69 και το Παράρτημα IV του Κανονισμού του, |
— |
έχοντας υπόψη την έκθεση της Επιτροπής Προϋπολογισμών και τις γνωμοδοτήσεις των άλλων ενδιαφερομένων επιτροπών (Α6-0397/2007), |
Κύρια θέματα — Συνολικά ποσά, πρόταση αναθεώρησης του ΠΔΠ, Διορθωτική επιστολή αριθ. 1
1. |
υπενθυμίζει ότι οι πολιτικές προτεραιότητές του όσον αφορά τον προϋπολογισμό του 2008 εκτέθηκαν στο προαναφερθέν ψήφισμά του της 24ης Απριλίου 2007, με βάση την προσέγγιση που ακολουθήθηκε κατά την προετοιμασία του προϋπολογισμού του 2007 και τις διαπραγματεύσεις που οδήγησαν στη διοργανική συμφωνία (ΔΣ) της 17ης Μαΐου 2006· υπογραμμίζει ότι η προσέγγισή του, «προϋπολογισμός που να φέρει αποτελέσματα», η οποία υιοθετείται στο ανωτέρω ψήφισμα, έχει ως άξονες τη διαφανή παρουσίαση, τη σαφήνεια των στόχων και την ακριβή εκτέλεση, ώστε η Επιτροπή να μην κρίνεται μόνο με βάση γραφειοκρατική διαδικασία, αλλά και με βάση τα αποτελέσματα που επιτυγχάνει όσον αφορά την επίτευξη των συμφωνηθέντων πολιτικών στόχων· θα συνεχίσει να δίνει έμφαση στα στοιχεία αυτά στο περαιτέρω έργο του για τον προϋπολογισμό του 2008· |
2. |
όσον αφορά τα συνολικά ποσά, εκφράζει την αποδοκιμασία του για το γεγονός ότι το Συμβούλιο περιέκοψε τις πιστώσεις ανάληψης υποχρεώσεων στο σχέδιο προϋπολογισμού (ΣΠ) του 2008 κατά 717 εκατομμύρια ευρώ σε σχέση με το προσχέδιο προϋπολογισμού (ΠΣΠ), με αποτέλεσμα οι πιστώσεις ανάληψης υποχρεώσεων να μειωθούν σε 128 401 εκατομμύρια ευρώ· αντιτίθεται σθεναρά στις περικοπές κατά 2 123 εκατομμύρια ευρώ που επέφερε το Συμβούλιο, μετά τις οποίες οι συνολικές πληρωμές ανέρχονται σε 119 410 εκατομμύρια ευρώ, που ισοδυναμεί με το 0,95 % του ΑΕΕ της ΕΕ, μένει δε περιθώριο πάνω από 10 δισεκατομμύρια ευρώ έως το ανώτατο όριο των πληρωμών που προβλέπεται στο ΠΔΠ για το 2008· |
3. |
επικρίνει ιδιαίτερα, όσον αφορά τις πιστώσεις ανάληψης υποχρεώσεων, το Συμβούλιο για τις περικοπές που πραγματοποίησε στις πιστώσεις για προγράμματα με πολυετή προϋπολογισμό που είχαν προκύψει από πρόσφατη διαπραγμάτευση και συμφωνηθεί με το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο στο πλαίσιο της συναπόφασης· προτείνει την αποκατάσταση των περικοπών αυτών κατά την πρώτη ανάγνωση του προϋπολογισμού του 2008 και κρίνει αναγκαία την αύξηση ορισμένων πιστώσεων ανάληψης υποχρεώσεων για συγκεκριμένες πολιτικές προτεραιότητες· τούτο είχε ως συνολικό επίπεδο 129 688 116 518 ευρώ· |
4. |
θεωρεί, όσον αφορά τις πιστώσεις πληρωμών, το 0.95 % του ΑΕΕ της ΕΕ ανεπαρκές υπό το φως των πολιτικών προκλήσεων που αντιμετωπίζει η ΕΕ· εκφράζει έκπληξη και απορία για το γεγονός ότι το Συμβούλιο προτείνει περικοπές στις πληρωμές των προγραμμάτων των τομέων 1α και 1β, που χαρακτηρίζονται προτεραιότητες στο πλαίσιο της στρατηγικής της Λισαβόνας για την αύξηση της ευρωπαϊκής ανταγωνιστικότητας και συνοχής — που αποτελεί πάγια προτεραιότητα του Συμβουλίου και του Κοινοβουλίου· προτείνει, στο πλαίσιο αυτό, την αύξηση του συνολικού επιπέδου πληρωμών σε 0,99 % του ΑΕΕ της ΕΕ· στο πλαίσιο της έμφασης στην ακριβή εκτέλεση που αποδίδεται με την προσέγγιση του «προϋπολογισμού που να φέρει αποτελέσματα», επικεντρώνει τις αυξήσεις αυτές στις προτεραιότητες της Λισαβόνας και τα προγράμματα στα οποία τα επίπεδα των αδιεκπεραίωτων υποχρεώσεων («reste à liquider» (RAL)) είναι διαρκώς υψηλά· |
5. |
επισημαίνει την από 19 Σεπτεμβρίου 2007 πρόταση της Επιτροπής, με την οποία ζητείται η αναθεώρηση των ΠΔΠ προκειμένου να διατεθεί επαρκής χρηματοδότηση για το Galileo και το Ευρωπαϊκό Ινστιτούτο Καινοτομίας και Τεχνολογίας (EIT) κατά το διάστημα 2007-2013· σχετικά με το Galileo, υπενθυμίζει το ψήφισμά του της 20ής Ιουνίου 2007 (6) υπέρ μιας κοινοτικής λύσης για το Galileo· όσον αφορά το EIT, πιστεύει ότι οι πιστώσεις πρέπει να εγγράφονται στον προϋπολογισμό στον τομέα πολιτικής «08 Έρευνα», με άλλη γραμμή για τη διοικητική δομή («Ευρωπαϊκό Ινστιτούτο Τεχνολογίας — διοικητική δομή») στον τομέα 5 (διοίκηση) και άλλη για τις ΚΓΚ («Ευρωπαϊκό Ινστιτούτο Τεχνολογίας — Κοινότητες Γνώσης και Καινοτομίας (ΚΓΚ)»)· υπενθυμίζει ότι οι πιστώσεις για το Galileo και το ΕΙΤ εγγράφηκαν στο αποθεματικό αλλά δεν υπέστησαν περικοπή από το Συμβούλιο στο ΣΠ· έχει προτείνει τροπολογίες για το Galileo και το ΕΙΤ κατά την πρώτη ανάγνωση, έτσι ώστε οι τελικές πιστώσεις στον προϋπολογισμό του 2008 να εξαρτηθούν από την επίτευξη ικανοποιητικής συμφωνίας σχετικά με την προτεινόμενη αναθεώρηση του ΠΔΠ· |
6. |
λαμβάνει υπόψη τη διορθωτική επιστολή επί του προσχεδίου προϋπολογισμού του 2008, που εξέδωσε η Επιτροπή στις 17 Σεπτεμβρίου 2007, ιδιαίτερα δε τις προτεινόμενες αυξήσεις στις πιστώσεων ανάληψης υποχρεώσεων για το Κοσσυφοπέδιο (120 εκατομμύρια ευρώ) και την Παλαιστίνη (142 εκατομμύρια ευρώ), που συνολικά υπερβαίνουν κατά 262 εκατομμύρια ευρώ τα ποσά του ΠΣΠ· επισημαίνει ότι και το Συμβούλιο πρότεινε στο ΣΠ αυξημένες πιστώσεις ανάληψης υποχρεώσεων για το Κοσσυφοπέδιο και την Παλαιστίνη, συνολικού ύψους 260 εκατομμυρίων ευρώ· θεωρεί ότι η Επιτροπή και το Συμβούλιο θα πρέπει να παράσχουν σαφή εξήγηση σχετικά με τη στρατηγική στο πλαίσιο της οποίας προτείνονται οι αυξήσεις και κατανέμονται οι πιστώσεις μεταξύ των κατηγοριών ΕΚ και ΚΕΠΠΑ για το Κοσσυφοπέδιο, πριν από τη δεύτερη ανάγνωση του προϋπολογισμού του 2008· |
7. |
λαμβάνει υπόψη την ανακοίνωση της Επιτροπής της 12ης Σεπτεμβρίου 2007 με θέμα «Μεταρρύθμιση του προϋπολογισμού, αλλαγή της Ευρώπης» (SEC(2007)1188)· υπογραμμίζει ότι ο μόνιμος εισηγητής για το ΠΔΠ 2007-2013 έχει ήδη ετοιμάσει έγγραφο για το θέμα αυτό και θα συνεχίσει να ηγείται του περαιτέρω προβληματισμού και έργου του Κοινοβουλίου σχετικά με το μέλλον των δημοσιονομικών ρυθμίσεων της ΕΕ· |
Διαμόρφωση προϋπολογισμού που να φέρει αποτελέσματα — προχωρώντας περαιτέρω τη συνεννόηση της πρώτης ανάγνωσης
8. |
εκφράζει την ικανοποίησή του για τις πέντε κοινές δηλώσεις του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου κατά τη συνεννόηση της πρώτης ανάγνωσης για τον προϋπολογισμό του 2008 στις 13 Ιουλίου 2007, που επισυνάπτονται στο παρόν ψήφισμα· έχει ενισχύσει την πολιτική σημασία των δηλώσεων αυτών λαμβάνοντάς τες υπόψη στην προετοιμασία τροπολογιών στο σχέδιο προϋπολογισμού σύμφωνα με την προσέγγιση του «προϋπολογισμού που να φέρει αποτελέσματα»· |
9. |
σύμφωνα με την κοινή δήλωση που συμφωνήθηκε με το Συμβούλιο στις 13 Ιουλίου 2007 επιθυμεί να δει την Επιτροπή να εγκρίνει ταχύτερα τα επιχειρησιακά προγράμματα για τα διαρθρωτικά ταμεία, το ταμείο συνοχής και την αγροτική ανάπτυξη ώστε να καθίσταται δυνατή η χρησιμοποίηση των επιχειρησιακών κονδυλίων· ζητεί να σημειωθεί ταχεία πρόοδος επί του θέματος από την Επιτροπή· για να επιταχυνθεί η επίτευξη προόδου έχει εγγράψει ορισμένα διοικητικά κονδύλια της Επιτροπής στο αποθεματικό· υπογραμμίζει ότι στο αποθεματικό δεν εγγράφονται επιχειρησιακοί πόροι· θα αποδεσμεύσει τα ποσά διοικητικών δαπανών από το αποθεματικό παράλληλα με τη βελτίωση που θα επιτυγχάνεται στον ρυθμό εγκρίσεως επιχειρησιακών προγραμμάτων· |
10. |
όσον αφορά τις προσλήψεις και την ανακατανομή προσωπικού, έχει εγγράψει 49 εκατομμύρια ευρώ στο αποθεματικό έως ότου δεσμευθεί η Επιτροπή να καταρτίσει μελέτη με θέμα την εφαρμογή της διαχείρισης βάσει δραστηριοτήτων πριν από τις 30 Απριλίου 2008 η οποία να παρέχει τις εξής πληροφορίες στην αρμόδια για τον προϋπολογισμό αρχή:
και
|
11. |
όσον αφορά τα έσοδα ειδικού προορισμού, εμμένει στη βελτίωση της διαφάνειας στο συγκεκριμένο τομέα· προτείνει αλλαγές στο μέσο των εσόδων ειδικού προορισμού για τις αποκεντρωμένες υπηρεσίες, προκειμένου τα έσοδα αυτά να ανταποκρίνονται καλύτερα στις αντίστοιχες υπηρεσίες· εκφράζει ανησυχία για το γεγονός ότι η χρήση των εσόδων ειδικού προορισμού στο πλαίσιο του ταμείου αναδιάρθρωσης του τομέα της ζάχαρης έχει δημιουργήσει πρακτικά έναν «προϋπολογισμό μέσα στον προϋπολογισμό», που δύσκολα συμβιβάζεται με τη δημοσιονομική αρχή της καθολικότητας που παγιώνεται στο δημοσιονομικό κανονισμό· είναι ανοικτό σε μια αναθεώρηση του δημοσιονομικού κανονισμού όσον αφορά τα έσοδα ειδικού προορισμού· |
12. |
όσον αφορά τις αποκεντρωμένες υπηρεσίες, αποκαθιστά τα επίπεδα του ΠΣΠ με εξαίρεση τον Frontex, για τον οποίο εγκρίνεται αύξηση κατά 30 εκατομμύρια ευρώ στο πλαίσιο του τίτλου 3· εκφράζει ικανοποίηση για την πρόοδο που έχουν σημειώσει οι νεότεροι οργανισμοί στην ουσιαστική και αποτελεσματική επέκταση των δραστηριοτήτων τους· ζητεί να υπάρξει μελλοντικά μεγαλύτερη σαφήνεια όσον αφορά τα προγράμματα εργασίας και τις μεσοπρόθεσμες ανάγκες σε προσωπικό· |
13. |
τονίζει ότι για να θεσπισθούν οι κοινές επιχειρήσεις καθώς και o ανακοινωθείς νέος αποκεντρωμένος Οργανισμός Συνεργασίας των Ρυθμιστικών Αρχών Ενέργειας πρέπει να κινηθεί η διαδικασία του σημείου 47 της διοργανικής συμφωνίας της 17ης Μαΐου 2006· |
14. |
όσον αφορά τις εκτελεστικές υπηρεσίες, υπενθυμίζει τις υποχρεώσεις της Επιτροπής που καθορίζονται με τον «Κώδικα συμπεριφοράς για τη σύσταση εκτελεστικών οργανισμών» (7)· θεωρεί ότι οι εκτελεστικοί οργανισμοί δεν θα πρέπει να προκαλέσουν αύξηση στο μερίδιο του διοικητικού κόστους, ούτε τώρα ούτε μελλοντικά· υπογραμμίζει ότι κάθε πρόταση για τη δημιουργία νέου εκτελεστικού οργανισμού ή την επέκταση υπαρχόντων εκτελεστικών οργανισμών πρέπει να βασίζεται σε πλήρη ανάλυση κόστους-οφέλους και να περιλαμβάνει σαφείς γραμμές για την ευθύνη και την απόδοση λογαριασμών· |
15. |
εκφράζει ικανοποίηση για το γεγονός ότι οι δηλώσεις δραστηριοτήτων που προβλέπονται στο ΠΣΠ 2008 επικεντρώνονται περισσότερο σε στόχους και δείκτες παρά σε μακροσκελείς περιγραφές διοικητικών διαδικασιών· επισημαίνει, ωστόσο, ότι παραμένει χάσμα μεταξύ των γενικών διευθύνσεων της Επιτροπής όσον αφορά την ποιότητα των δηλώσεων δραστηριοτήτων· αναμένει ότι θα σημειωθεί περαιτέρω βελτίωση τα προσεχή έτη· |
16. |
κρίνει ότι η Επιτροπή έχει εντάξει πλέον πλήρως τους δείκτες απόδοσης στον εκ των προτέρων δημοσιονομικό σχεδιασμό της, ζητεί ωστόσο οι δείκτες απόδοσης να διαδραματίσουν μεγαλύτερο ρόλο στην εκ των υστέρων αξιολόγηση της απόδοσης· θεωρεί ότι τα δεδομένα που περιλαμβάνονται στις δηλώσεις δραστηριοτήτων θα πρέπει να ενσωματωθούν καλύτερα στις ετήσιες εκθέσεις δραστηριοτήτων κάθε γενικής διεύθυνσης· φρονεί ότι τούτο θα βοηθήσει την αρμόδια για τον προϋπολογισμό αρχή να παρακολουθεί σε ποιο βαθμό οι πρόσθετοι πόροι που ζητούνται οδηγούν όντως στην επίτευξη αποτελεσμάτων και δεν αυξάνουν απλώς τη γραφειοκρατία· |
17. |
εκφράζει την ικανοποίησή του για την ομαδική παρακολούθηση στην οποία προέβη η Επιτροπή Προϋπολογισμών κατά τη διάρκεια του 2007· ελπίζει το εγχείρημα αυτό να μπορεί να συνεχίσει να συμβάλλει στη βελτίωση της παρακολούθησης της διαδικασίας του προϋπολογισμού· εξακολουθεί να υποστηρίζει το σύστημα του ενημερωτικού σημειώματος για τις προβλέψεις του προϋπολογισμού (BFA) ως συμβολή στη βελτίωση της εκτέλεσης του προϋπολογισμού· ζητεί να υποβληθεί το Σεπτέμβριο αντί του Οκτωβρίου του 2008 το δεύτερο έγγραφο BFA, προκειμένου το Κοινοβούλιο να μπορέσει να το λάβει υπόψη στην προετοιμασία της πρώτης ανάγνωσής του για το σχέδιο προϋπολογισμού του 2009· |
18. |
υπενθυμίζει ότι, σύμφωνα με το άρθρο 53β του δημοσιονομικού κανονισμού και το σημείο 44 της ΔΣ της 17ης Μαΐου 2006, για την εξασφάλιση αποτελεσματικού και ολοκληρωμένου εσωτερικού ελέγχου για τους κοινοτικούς χρηματοδοτικούς πόρους και με τελικό στόχο τις εθνικές δηλώσεις διαχείρισης, τα κράτη μέλη δεσμεύτηκαν να «υποβάλουν ετήσια περίληψη, στο κατάλληλο εθνικό επίπεδο, των διαθέσιμων λογιστικών ελέγχων και δηλώσεων»· επισημαίνει ότι, σύμφωνα με τις πληροφορίες που παρέσχε η Επιτροπή, περιορισμένος μόνον αριθμός κρατών μελών έχουν συμμορφωθεί μέχρι στιγμής με τις διατάξεις της ΔΣ· εκφράζει τη λύπη του για το γεγονός ότι καμία από τις συγκεκριμένες προτάσεις σχετικά με τις εθνικές δηλώσεις (διαχείρισης) που υπέβαλε το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο στα ψηφίσματά του για τη χορήγηση απαλλαγής στην Επιτροπή για το 2003, 2004 και 2005, δεν έχει ενσωματωθεί στη στρατηγικής της Επιτροπής όσον αφορά το λογιστικό έλεγχο και ζητεί από την Επιτροπή να το τηρεί ενήμερο· υπενθυμίζει στα κράτη μέλη την υποχρέωσή τους να συμμορφούνται προς τις διατάξεις του αναθεωρημένου δημοσιονομικού κανονισμού, επί του οποίου συμφώνησαν μόλις πρόσφατα· επαναλαμβάνει ότι τα κράτη μέλη είναι επίσης υποχρεωμένα να πληρούν τους όρους που καθορίζονται στο σημείο 44 της ΔΣ, βάσει δε του άρθρου 274 της ΣΕΚ υποχρεούνται ακόμη να συνεργάζονται πλήρως με την Επιτροπή σύμφωνα με τις αρχές της χρηστής δημοσιονομικής διαχείρισης. |
19. |
επαναλαμβάνει ότι είναι σημαντικό να βελτιωθεί η εκτέλεση του προϋπολογισμού, σύμφωνα με τη δήλωση που εγκρίθηκε κατά τη συνεννόηση για τον προϋπολογισμό, τον Νοέμβριο του 2006· ζητεί από την Επιτροπή να υποβάλει πληροφορίες σχετικά με τις ενέργειες που έχουν αναληφθεί ή προβλέπεται να αναληφθούν για την εφαρμογή της ανωτέρω δήλωσης· υπενθυμίζει ότι οι πληροφορίες αυτές θα πρέπει να υποβάλλονται τακτικά στις συνόδους του τριμερούς διαλόγου· |
20. |
ζητεί επιτακτικά από την Επιτροπή να εφαρμόσει πλήρως τον κανονισμό του Συμβουλίου αριθ. 1, της 15ης Απριλίου 1958, περί καθορισμού του γλωσσικού καθεστώτος της Ευρωπαϊκής Οικονομικής Κοινότητος, και απορρίπτει ως αβάσιμα τα οικονομικά επιχειρήματα που προβάλλονται για την παρέκκλιση από αυτόν, διότι δεν τέθηκαν στο πλαίσιο της διαδικασίας του προϋπολογισμού· |
Ειδικά θέματα — κύρια στοιχεία κάθε κονδυλίου του προϋπολογισμού, πρότυπα έργα, προπαρασκευαστικές δράσεις
21. |
στον τομέα 1α, «Ανταγωνιστικότητα για ανάπτυξη και απασχόληση», απορρίπτει τις περικοπές που επέφερε το Συμβούλιο κατά την πρώτη ανάγνωση, ιδιαίτερα για τα πολυετή προγράμματα που αποφασίστηκαν πρόσφατα από κοινού με το Κοινοβούλιο και έχουν ως στόχο την εφαρμογή της στρατηγικής της Λισσαβώνας· επαναφέρει τα ποσά που περικόπηκαν και προτείνει αυξήσεις σε ορισμένες θέσεις που αφορούν πολιτικές προτεραιότητες του Κοινοβουλίου· προτείνει πρότυπα έργα και προπαρασκευαστικές δράσεις σύμφωνα με τις δημοσιονομικές εξουσίες του· υπογραμμίζει ότι είναι σημαντικό να περιοριστεί ο στιγματισμός της επιχειρηματικής αποτυχίας στο πλαίσιο του προγράμματος ανταγωνιστικότητας και καινοτομίας (CIP)· |
22. |
στον τομέα 1β, «Συνοχή για ανάπτυξη και απασχόληση», εκφράζει την αποδοκιμασία του για τις περικοπές που επέφερε το Συμβούλιο στις πιστώσεις πληρωμών κατά την πρώτη του ανάγνωση· επαναφέρει τα ποσά που περικόπηκαν και προτείνει αυξήσεις συνολικού ύψους 2 000 000 000 ευρώ στις πληρωμές σε θέσεις στις οποίες τα RAL διατηρούνται διαρκώς σε υψηλά επίπεδα τα τελευταία χρόνια· ζητεί μεγαλύτερο εξορθολογισμό των διοικητικών διαδικασιών προκειμένου η εκτέλεση των επιχειρησιακών προγραμμάτων των διαρθρωτικών ταμείων και του ταμείου συνοχής να βελτιωθεί και ως προς τις ποιοτικές πτυχές της, που αντιπροσωπεύουν τον μεγαλύτερο αντίκτυπο της Ένωσης στη ζωή των πολιτών της· |
23. |
υπενθυμίζει την απόφαση για την έως τις 31 Δεκεμβρίου 2008 ίδρυση του Κέντρου δεδομένων του μεγάλου βεληνεκούς συστήματος αναγνώρισης και εντοπισμού πλοίων (LRIT) το οποίο θα λειτουργεί ο Ευρωπαϊκός Οργανισμός για την Ασφάλεια στη Θάλασσα (EMSA) (θέση του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου της 25ης Απριλίου 2007 (8) και ψήφισμα του Συμβουλίου της 2ας Οκτωβρίου 2007)· αναγνωρίζει την ανάγκη να χορηγηθεί πρόσθετη χρηματοδότηση το 2008 στον EMSA για να καλύψει το νέο αυτό καθήκον· |
24. |
εκφράζει την ικανοποίησή του για την τεκμηρίωση και τις εξηγήσεις εκ μέρους της Επιτροπής και της Ευρωπαϊκής Τράπεζας Επενδύσεων (ΕΤΕπ) σχετικά με τα χρηματοδοτικά μέσα επιμερισμένου κινδύνου (RSFF)· πιστεύει ότι το αποθεματικό των θέσεων αυτών μπορεί να ελευθερωθεί· ζητεί, ωστόσο, να ενημερωθεί σχετικά και να λάβει τα σχετικά έγγραφα όταν εγκριθούν οι κατευθυντήριες γραμμές για το δεύτερο συστατικό του CIP, τους μηχανισμούς κεφαλαίων κινδύνου, καθώς επίσης να πληροφορηθεί την έκβαση των διαπραγματεύσεων μεταξύ ΕΤΕπ και Επιτροπής σχετικά με τη συνεργασία τους στο πλαίσιο του μέσου εγγύησης δανείων για ΔΔ μεταφορών (LGTT)· |
25. |
στον τομέα 2, «Διατήρηση των φυσικών πόρων», αντιτίθεται έντονα στις περικοπές που προτείνει αδιακρίτως το Συμβούλιο για πολλές θέσεις του προϋπολογισμού· επαναφέρει τα ποσά που περικόπηκαν σε πολλές τέτοιες θέσεις του ΠΣΠ, υπενθυμίζει ωστόσο ότι για τις θέσεις που αφορούν υποχρεωτικές δαπάνες τον τελευταίο λόγο τον έχει το Συμβούλιο· ζητεί μεγαλύτερη σαφήνεια στην παρουσίαση των στοιχείων σχετικά με τα μέτρα για την αγορά και τις άμεσες ενισχύσεις, κατά τις μελλοντικές διαδικασίες του προϋπολογισμού· εκφράζει την ανησυχία του για τον αργό ρυθμό θέσπισης των επιχειρησιακών προγραμμάτων όσον αφορά τον πυλώνα της αγροτικής ανάπτυξης της ΚΓΠ, που αποτελούσε ανέκαθεν προτεραιότητα του Κοινοβουλίου· αναμένει ταχεία βελτίωση στο συγκεκριμένο τομέα· |
26. |
τονίζει την ανάγκη να επιταχυνθεί η διαδικασία σχετικά με την κατάρτιση ειδικών προγραμμάτων των κρατών μελών προς ανάκαμψη των καλλιεργειών και της ζωικής παραγωγής στις περιοχές που έχουν πληγεί από πυρκαγιές και άλλης μορφής φυσικές καταστροφές· τονίζει ότι αυτά τα προγράμματα πρέπει να χρηματοδοτούνται από το ΕΓΤΑΑ (Ευρωπαϊκό Γεωργικό Ταμείο Αγροτικής Ανάπτυξης) μέσω εσωτερικών μεταφορών ή επιδοτήσεων εντός των κρατών μελών· |
27. |
στον τομέα 3α, «Ελευθερία, ασφάλεια και δικαιοσύνη», εγγράφει τις πιστώσεις του Ταμείου Επιστροφής στο αποθεματικό, έως ότου εγκριθεί νομική βάση· εγγράφει επίσης πιστώσεις στο αποθεματικό, έως ότου βελτιωθεί η ενημέρωσή του σχετικά με την καταπολέμηση του εγκλήματος· υπογραμμίζει τη σημασία του έργου του οργανισμού Frontex· όσον αφορά τις αποκεντρωμένες υπηρεσίες, θεωρεί ότι ο οργανισμός Frontex πρέπει να διαδραματίσει ουσιαστικότερο ρόλο στην ενίσχυση των εξωτερικών συνόρων της ΕΕ, ιδίως ελαφρύνοντας το φόρτο που αντιμετωπίζουν αυτή τη στιγμή τα κράτη μέλη σε σχέση με τη λαθρομετανάστευση· ζητεί από τον Οργανισμό να υποβάλλει τακτικά στην αρμόδια κοινοβουλευτική επιτροπή εκθέσεις σχετικά με την κατάσταση των πραγμάτων και τις προσεχείς προγραμματισμένες ενέργειές του· ζητεί από τα κράτη μέλη να τηρήσουν τις υποσχέσεις τους και να υποστηρίξουν τις αποστολές του Οργανισμού, προκειμένου ο τελευταίος να μπορεί να ανταποκριθεί πιο αποτελεσματικά στα καθήκοντά του· |
28. |
στον τομέα 3β, «Ιθαγένεια», εκφράζει την αποδοκιμασία του για τις περικοπές που επέφερε το Συμβούλιο, οι οποίες θα επηρεάσουν προγράμματα όπως τα Culture 2007, Media 2007 και Youth in action· επαναφέρει τα ποσά του ΠΣΠ και προτείνει πιστώσεις για σειρά νέων και συνεχιζομένων προτύπων έργων και προπαρασκευαστικές δράσεις· εφιστά την προσοχή στο γεγονός ότι οι πιστώσεις για την εκστρατεία ενημέρωσης και πρόληψης HELP εξαντλούνται με τον προϋπολογισμό του 2008 και αναμένει από την Επιτροπή την υποβολή πρωτοβουλίας συνέχειας· υποστηρίζει επίσης, στο πλαίσιο του Χρηματοδοτικού Μηχανισμού Πολιτικής Προστασίας, την παροχή συμπληρωματικής ικανότητας υπό μορφή δύναμης άμεσης επέμβασης για την αντιμετώπιση φυσικών ή ανθρωπογενών καταστροφών και την επέμβαση σε περίπτωση τρομοκρατικής ενέργειας ή περιβαλλοντικού ατυχήματος· |
29. |
ζητεί από την Επιτροπή να παράσχει και να παρέχει στήριξη σε επενδύσεις υποδομής για τη βελτίωση των συνθηκών διαβίωσης των προσφύγων· |
30. |
επιδιώκει την ενθάρρυνση υποεκπροσωπουμένων ομάδων να αποκτήσουν λόγο και να συμμετάσχουν στην κοινωνία των πολιτών και στο πολιτικό σύστημα, καταπολεμώντας τις διακρίσεις κάθε είδους και ενισχύοντας τα δικαιώματα των γυναικών, των παιδιών, των αναπήρων και των ηλικιωμένων· |
31. |
καλεί την Επιτροπή να χρησιμοποιήσει τις πιστώσεις που προορίζονται για την πληροφόρηση για την παροχή ποικίλης ενημέρωσης, καλύπτοντας μεταξύ άλλων τις ανάγκες κοινοβουλευτικών μειονοτήτων για δημόσια ενημέρωση· |
32. |
στον τομέα 4, «η ΕΕ ως παγκόσμιος εταίρος», υποστηρίζει τις αυξήσεις, περιλαμβανομένων και εκείνων για το Κοσσυφοπέδιο και την Παλαιστίνη, που επέρχονται στη διορθωτική επιστολή της Επιτροπής για το ΠΣΠ με ημερομηνία 17 Σεπτεμβρίου 2007· προτείνει πρόσθετο ποσό 10 εκατομμυρίων ευρώ για εκάστη των θέσεων για το Κοσσυφοπέδιο (κωδικός 22 02 02) και την Παλαιστίνη (κωδικός 19 08 01 02) και περαιτέρω αυξήσεις για τις προτεραιότητές του έως το ανώτατο όριο που ορίζει το πολυετές δημοσιονομικό πλαίσιο, μεταξύ των οποίων και η επαναφορά του ΠΣΠ για το Αποθεματικό Έκτακτης Βοήθειας· περικόπτει τις δαπάνες ΚΕΠΠΑ κατά 40 εκατ. ευρώ φέροντάς τις στο επίπεδο του προϋπολογισμού 2007· ζητεί να χρησιμοποιηθεί το μέσο ευελιξίας σε συνολικό ύψος 87 εκατομμυρίων ευρώ για τις δαπάνες ΚΕΠΠΑ και άλλες προτεραιότητες, μεταξύ των οποίων το Κοσσυφοπέδιο και η Παλαιστίνη· θεωρεί ότι τούτο αντικατοπτρίζει τη χρόνια υποχρηματοδότηση του τομέα 4 στο πολυετές δημοσιονομικό πλαίσιο 2007-2013· |
33. |
είναι της γνώμης ότι ο σεβασμός των ανθρωπίνων δικαιωμάτων και των δημοκρατικών αξιών πρέπει να είναι ένας από τους όρους για τη χορήγηση πόρων της ΕΕ στα γειτονικά και αναπτυσσόμενα κράτη· |
34. |
υπενθυμίζει στο Συμβούλιο, ότι οι τακτικές κοινές συνεδριάσεις επιτροπών για την ΚΕΠΠΑ θα πρέπει να προωθούν πραγματικό πολιτικό διάλογο διεξαγόμενο εκ των προτέρων, και να μην χρησιμοποιούνται απλώς για την εκ των υστέρων ενημέρωση του Κοινοβουλίου· |
35. |
πιστεύει ότι η ΕΕ πρέπει να συντονίζει καλύτερα τις διάφορες αξιέπαινες πρωτοβουλίες της προς καταπολέμηση και εξάλειψη των ασθενειών που σχετίζονται με τη φτώχεια στα γειτονικά και τα αναπτυσσόμενα κράτη· προτίθεται να χορηγήσει επαρκείς πόρους από τον προϋπολογισμό για να παράσχει σε αυτά τα απαραίτητα εργαλεία τεχνικής βοήθειας· έχει αποφασίσει την εγγραφή χωριστού κονδυλίου στον προϋπολογισμό για το Παγκόσμιο Ταμείο για την Καταπολέμηση του AIDS, της Φυματίωσης και της Ελονοσίας για να βελτιωθεί η διαφάνεια και να διασφαλίζεται η αναγκαία χρηματοδότηση τόσο για το Παγκόσμιο Ταμείο όσο και για τις λοιπές προτεραιότητες στον τομέα της υγείας· |
36. |
στον τομέα 5, «Διοίκηση», θεωρεί ότι η ύπαρξη σαφούς ιεραρχίας ευθύνης και απόδοσης λογαριασμών αποτελεί ουσιαστικό στοιχείο για τη συνέχιση της διαδικασίας εκσυγχρονισμού της διοίκησης της ΕΕ· υπενθυμίζει ότι οι περαιτέρω μεταρρυθμίσεις του συστήματος πρέπει να έχουν ως γνώμονα σαφείς πολιτικούς στόχους και ατομική ευθύνη για την επίτευξή τους με βάση δείκτες απόδοσης οι οποίοι να καθορίζονται όταν κοινοποιούνται τα στοιχεία που προκύπτουν από τις διάφορες σχετικές μελέτες που αναθέτει η Επιτροπή Προϋπολογισμών του· |
37. |
εκφράζει την αποδοκιμασία του για την εγγενή ανεπάρκεια ενός συστήματος διαγωνισμών που μπορεί να αφήνει «επιτυχόντες υποψήφιους» επί χρόνια σε αναμονή σε καταλόγους επιτυχόντων χωρίς καμιά εγγύηση ότι θα τους προταθεί μία θέση· θεωρεί ότι η διατήρηση της προσέγγισης αυτής θα συμβάλει στην υποβάθμιση του μέσου επιπέδου των νέων υπαλλήλων της ΕΕ, δεδομένου ότι οι καλύτεροι υποψήφιοι θα αναζητούν απασχόληση σε δυναμικότερους τομείς της οικονομίας της ΕΕ· ζητεί να υπάρξει σοβαρή δέσμευση εκ μέρους της Επιτροπής για την επανεξέταση του ζητήματος, στο πλαίσιο της συνέχειας που δίνεται στην επιχείρηση λεπτομερούς εξέτασης των αναγκών της, και να του δοθούν περισσότερες πληροφορίες, με λεπτομερέστερη ανάλυση του προσωπικού κατά κατηγορία και γενική διεύθυνση και πρόβλεψη της εξέλιξης που αναμένεται τα προσεχή χρόνια· |
38. |
επαναφέρει τα ποσά του ΠΣΠ για τις περικοπές του Συμβουλίου στις πιστώσεις και τα οργανογράμματα του τομέα 5· εγγράφει 49 εκατομμύρια ευρώ στο αποθεματικό έως ότου υποβληθούν τα προαναφερθέντα στοιχεία και μελέτες· εκφράζει την επιθυμία να συντηρήσει και να αναπτύξει δημιουργικό διοργανικό διάλογο σχετικά με τις συνεχιζόμενες προσπάθειες για βελτίωση των διοικητικών πρακτικών των θεσμικών οργάνων της ΕΕ· υπογραμμίζει τη σημασία της πρόσληψης επαρκούς προσωπικού από τα κράτη μέλη της «ΕΕ 12»· θεωρεί ότι στο πλαίσιο των διευρύνσεων πρέπει να διατίθενται σε όλες τις απαιτούμενες γλώσσες τα έγγραφα που είναι σημαντικά για τη διεξαγωγή συζητήσεων και λήψη αποφάσεων, όπως π.χ. οι εκτιμήσεις επιπτώσεων, διότι αποτελούν μέσα βελτίωσης της νομοθεσίας· υπενθυμίζει στο πλαίσιο αυτό ότι η Επιτροπή Προϋπολογισμών του έχει δεσμευτεί να πραγματοποιήσει, με δύο μελέτες, ανάλυση των στόχων της διοικητικής μεταρρύθμισης της Επιτροπής, κυρίως όσον αφορά την εφαρμογή της εγγραφής στον προϋπολογισμό/διαχείρισης βάσει δραστηριοτήτων (ABB/ABM), την καθιέρωση του κύκλου στρατηγικού σχεδιασμού ή και τη διάθεση πιστώσεων για τις σχετικές διοικητικές δαπάνες· |
39. |
ζητεί από την Επιτροπή να υποβάλει έκθεση για τη σύγκριση των επιδόσεων με το προσωπικό άλλων διεθνών οργανισμών ως συνέχεια της έκθεσής της με θέμα «σχεδιασμός και βελτιστοποίηση των ανθρώπινων πόρων»· ζητεί επίσης από την Επιτροπή να υποβάλει κατευθυντήριες γραμμές για τη διευκόλυνση της χρηματοδότησης δημόσιας υποδομής στο πλαίσιο συνεργασιών δημόσιου/ιδιωτικού τομέα (PPP)· |
40. |
προτείνει, όσον αφορά τα πρότυπα έργα, σειρά καινοτόμων έργων που ανταποκρίνονται στις τρέχουσες πολιτικές προκλήσεις της ΕΕ· |
41. |
προτείνει, όσον αφορά τις προπαρασκευαστικές δράσεις, σειρά από πρωτοβουλιών που θα ανοίξουν το δρόμο για μελλοντικές ενέργειες οι οποίες θα αυξήσουν την ικανότητα της Ευρωπαϊκής Ένωσης να αντιμετωπίζει τις πραγματικές ανάγκες των πολιτών· |
*
* *
42. |
λαμβάνει υπόψη τις γνωμοδοτήσεις των ειδικών επιτροπών, που περιλαμβάνονται στην έκθεση A6-0397/2007· |
43. |
αναθέτει στον Πρόεδρό του να διαβιβάσει το παρόν ψήφισμα με τα παραρτήματά του, μαζί με τις τροπολογίες και τις προτεινόμενες τροποποιήσεις στο τμήμα ΙΙΙ του σχεδίου γενικού προϋπολογισμού στο Συμβούλιο και την Επιτροπή, και στα λοιπά ενδιαφερόμενα θεσμικά και άλλα όργανα |
(1) ΕΕ L 253 της 7.10.2000, σ. 42.
(2) ΕΕ L 248 της 16.9.2002, σ. 1. Κανονισμός όπως τροποποιήθηκε τελευταία με τον κανονισμό (EΚ, Ευρατόμ) αριθ. 1995/2006 (ΕΕ L 390 της 30.12.2006, σ. 1).
(3) EE C 139 της 14.6.2006, σ. 1.
(4) Κείμενα που εγκρίθηκαν, P6_TA(2007)0131.
(5) PE 391.970.
(6) Κείμενα που εγκρίθηκαν, P6_TA(2007)0272.
(7) «Κώδικας δεοντολογίας για τη σύσταση εκτελεστικού οργανισμού», όπως συμφωνήθηκε από την Επιτροπή στην επιστολή της από 20ής Απριλίου 2004 (Παράρτημα στο ψήφισμα του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου της 22ας Απριλίου 2004 σχετικά με το σχέδιο διορθωτικού προϋπολογισμού αριθ. 6 της Ευρωπαϊκής Ένωσης για το οικονομικό έτος 2004 (ΕΕ C 104 E της 30.4.2004, σ. 951)).
(8) Κείμενα που εγκρίθηκαν, P6_TA(2007)0146.
ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ
ΚΟΙΝEΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΣΥΜΦΩΝΗΘΗΚΑΝ ΚΑΤΑ ΤΗ ΣΥΝΕΝΝΟΗΣΗ ΣΤΙΣ 13 ΙΟΥΛΙΟΥ 2007
1. Διαρθρωτικά ταμεία και Ταμείο Συνοχής και προγράμματα αγροτικής ανάπτυξης 2007-2013
«Το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο και το Συμβούλιο αποδίδουν ύψιστη σημασία στην ταχεία έγκριση από την Επιτροπή, των επιχειρησιακών προγραμμάτων και έργων που υποβάλλουν τα κράτη μέλη σε σχέση με τα νέα προγράμματα των διαρθρωτικών ταμείων και του Ταμείου Συνοχής για την περίοδο 2007-2013, καθώς και τα προγράμματα που χρηματοδοτούνται στο πλαίσιο της αγροτικής ανάπτυξης.
Προκειμένου να αποφευχθεί η επανάληψη της εμπειρίας από την εκκίνηση της περιόδου προγραμματισμού 2000-2006, το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο και το Συμβούλιο θα παρακολουθούν προσεκτικά και σε τακτική βάση τη διαδικασία έγκρισης των επιχειρησιακών προγραμμάτων και έργων προκειμένου να βελτιωθούν η αποτελεσματικότητα και η χρηστή διαχείρισή τους. Για το σκοπό αυτό, η Επιτροπή καλείται να συνεχίσει να παρέχει τακτικά ειδικά μέσα εποπτείας, συμπεριλαμβανομένου διαγράμματος ροής, κατά τη διαδικασία του προϋπολογισμού.»
2. Προσλήψεις που σχετίζονται με τη διεύρυνση 2004 και 2007
«Το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο και το Συμβούλιο σημειώνουν με ανησυχία το χαμηλό βαθμό πλήρωσης των θέσεων ενδιάμεσης στελέχωσης, την αρκετά υψηλή αναλογία μόνιμων θέσεων τις οποίες κατέχουν έκτακτοι υπάλληλοι καθώς και τον ανεπαρκή αριθμό κατάλληλων διαγωνισμών.
Το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο και το Συμβούλιο επιμένουν ότι τα Όργανα και ιδίως η EPSO θα πρέπει να καταβάλουν κάθε προσπάθεια ώστε να εξασφαλισθεί ότι θα ληφθούν τα κατάλληλα μέτρα για την αντιμετώπιση της κατάστασης και την επιτάχυνση της όλης διαδικασίας για την κάλυψη των θέσεων που χορήγησε η αρμόδια για τον προϋπολογισμό αρχή με υπαλλήλους. Τα κριτήρια θα πρέπει να είναι τα οριζόμενα στο άρθρο 27 του κανονισμού υπηρεσιακής κατάστασης, θα πρέπει δε να επιτευχθεί χωρίς καθυστέρηση η ευρύτερη δυνατή βάση κατά γεωγραφική αναλογία.
Το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο και το Συμβούλιο σκοπεύουν να εξακολουθήσουν να παρακολουθούν εκ του σύνεγγυς τη συνεχιζόμενη διαδικασία προσλήψεων. Προς το σκοπό αυτόν, ζητούν από κάθε Όργανο και την EPSO να ενημερώνουν ανά εξάμηνο την αρμόδια για τον προϋπολογισμό αρχή σχετικά με την πορεία των προσλήψεων συνεπεία των διευρύνσεων του 2004 και του 2007.
Το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο και το Συμβούλιο καλούν τους Γενικούς Γραμματείς των Οργάνων να υποβάλουν έκθεση σχετικά με την πρόοδο που θα έχει σημειωθεί στον τομέα αυτόν ως εξής:
— |
όσον αφορά την πλήρωση των θέσεων που χορηγήθηκαν με τους προϋπολογισμούς 2004-2007 έως το τέλος Ιανουαρίου 2008, |
— |
όσον αφορά την πλήρωση των θέσεων που χορηγήθηκαν το 2008 έως τις 15 Ιουνίου 2008 και έως τις 31 Οκτωβρίου 2008.» |
3. Έσοδα για ειδικό προορισμό
«Το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο και το Συμβούλιο πιστεύουν ότι η βελτίωση της διαφάνειας στο δημοσιονομικό τομέα αποτελεί μέρος της χρηστής δημοσιονομικής διαχείρισης των πόρων της ΕΕ.
Εν προκειμένω, ζητούν από την Επιτροπή και τα λοιπά θεσμικά όργανα να παρέχουν κατάλληλη, έγκαιρη και λεπτομερή τεκμηρίωση σχετικά με τα έσοδα για ειδικό προορισμό, τόσο όσον αφορά την πραγματική εκτέλεση όσο και ως προς τις προβλέψεις στο μέτρο του δυνατού, η οποία θα πρέπει να συνοδεύει το προσχέδιο προϋπολογισμού. Η Επιτροπή θα παρέχει κατάλληλες πληροφορίες όσον αφορά τα έσοδα για ειδικό προορισμό σε σχέση με όλες τις μεταφορές πιστώσεων από έτος σε έτος και, εφόσον υπάρχουν, εντός του ιδίου έτους· αυτό θα έχει ως αποτέλεσμα αλλαγές στη μορφή και το περιεχόμενο της σημερινής τεκμηρίωσης και δεν θα προδικάζει τις μελλοντικές αποφάσεις της αρμόδιας για τον προϋπολογισμό αρχής. Αποδίδουν μεγάλη σημασία στην παρακολούθηση των εσόδων για ειδικό προορισμό, ιδίως όσων συνδέονται με τους κοινοτικούς οργανισμούς, και ζητούν από την Επιτροπή να υποβάλλει τακτικές εκθέσεις σχετικά με την εκτέλεσή τους, ιδίως βάσει ειδικού εγγράφου πριν από την πρώτη ανάγνωση του προϋπολογισμού.
Καλούν την Επιτροπή να υποβάλει τις κατάλληλες προτάσεις για την αποτελεσματική παρακολούθηση και έλεγχο των εσόδων για ειδικό προορισμό στο πλαίσιο της προσεχούς αναθεώρησης του δημοσιονομικού κανονισμού-πλαισίου (κανονισμός (ΕΚ, Ευρατόμ) αριθ. 2343/2002) σχετικά με τους κοινοτικούς οργανισμούς.
Η Επιτροπή καλείται να υποβάλει έκθεση σχετικά με τις επελθούσες βελτιώσεις το αργότερο έως την έναρξη της επόμενης διαδικασίας του προϋπολογισμού. Το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο και το Συμβούλιο θα εξακολουθήσουν να δίνουν ιδιαίτερη προσοχή στη διαχείριση των εσόδων για ειδικό προορισμό, προσδοκώντας ταχεία βελτίωση στον τομέα αυτόν.»
4. Αποκεντρωμένες υπηρεσίες
«Όσον αφορά τη δημιουργία ή την τροποποίηση των αρμοδιοτήτων ενός φορέα που υπάγεται στο άρθρο 185 του δημοσιονομικού κανονισμού, τα δύο σκέλη της αρμόδιας για τον προϋπολογισμό αρχής ζητούν από την Επιτροπή να τα ενημερώνει εγκαίρως για τη διεξαγόμενη νομοθετική διαδικασία ώστε να μπορούν να ασκούν τις αρμοδιότητές τους σύμφωνα με το σημείο 47 της Διοργανικής Συμφωνίας.
Το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο, το Συμβούλιο και η Επιτροπή ζητούν μεγαλύτερη διαφάνεια όσον αφορά τους αποκεντρωμένους οργανισμούς, με στόχο την καλύτερη παρακολούθηση της ανάπτυξής τους. Για κάθε τομέα, η Επιτροπή θα προσδιορίζει τις δαπάνες των οργανισμών, συμπεριλαμβανομένης της εξέλιξής του κατά την περίοδο 2007-2013.
Υπενθυμίζουν την κοινή δήλωσή τους σχετικά με τους κοινοτικούς οργανισμούς, της 18ης Απριλίου 2007, ιδίως δε το σημείο 4, και καλούν την Επιτροπή να παρέχει κατάλογο των οργανισμών που προτίθεται να αξιολογήσει, συνοδευόμενο από λεπτομερές χρονοδιάγραμμα της διαδικασίας αυτής και λεπτομερή εξήγηση των κριτηρίων που χρησιμοποιούνται για την επιλογή των οργανισμών, και να υποβάλλει τα αποτελέσματα το αργότερο κατά τον τριμερή διάλογο του Οκτωβρίου κάθε έτους.
Προκειμένου να έχει η αρμόδια για τον προϋπολογισμό αρχή σαφή και συνεκτική εικόνα των αξιολογήσεων που έχουν ήδη πραγματοποιηθεί, η Επιτροπή θα πρέπει να της διαβιβάζει τον κατάλογο των ήδη αξιολογηθέντων οργανισμών και σύνοψη των κύριων πορισμάτων των σχετικών αναλύσεων.
Υπενθυμίζουν επίσης ότι, σύμφωνα με την προαναφερόμενη κοινή δήλωση της 18ης Απριλίου 2007, η Επιτροπή εκλήθη να υποβάλλει, ταυτοχρόνως με κάθε ΠΣΠ, έγγραφο εργασίας που να καλύπτει όλους τους κοινοτικούς οργανισμούς.
Προς το σκοπό αυτόν, ζητείται από τους αποκεντρωμένους οργανισμούς να παρέχουν ετησίως λεπτομερείς πληροφορίες, από κοινού με τα σχέδια καταστάσεων προβλέψεων που υποβάλλουν για το επόμενο οικονομικό έτος. Οι πληροφορίες αυτές θα πρέπει να περιλαμβάνουν ενημέρωση του προγραμματισμού των οργανισμών στον τομέα της πολιτικής προσωπικού, με στοιχεία όσον αφορά τον αριθμό μόνιμων και έκτακτων υπαλλήλων σύμφωνα με τους πίνακες προσωπικού και το εξωτερικό προσωπικό (συμβασιούχους) για τα έτη n-1, n και n+1, το πρόγραμμα εργασιών του οργανισμού και στοιχεία σχετικά με το περιεχόμενο του προϋπολογισμού τους, με λεπτομέρειες για τους τίτλους 1 και 2.
Οι οργανισμοί θα κοινοποιούν επίσης προβλέψεις και δείκτες, λ.χ. τα μισθώματα ή την εκτιμώμενη αξία των ακινήτων, το καθεστώς του προσωπικού και τα τυχόν προνόμια που χορηγούν στους οργανισμούς τα κράτη μέλη υποδοχής.
Επιπλέον, οι οργανισμοί θα πρέπει να παρέχουν, το αργότερο έως το τέλος Μαρτίου κάθε έτους n, εκτίμηση του λειτουργικού πλεονάσματος από το έτος n-1, το οποίο θα πρέπει να επιστραφεί στον κοινοτικό προϋπολογισμό εντός του έτους n, προκειμένου να συμπληρωθούν οι πληροφορίες που είναι ήδη διαθέσιμες για το πλεόνασμα του έτους n-2.
Το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο και το Συμβούλιο καλούν την Επιτροπή να συλλέγει εγκαίρως όλες τις προαναφερόμενες πληροφορίες για κάθε ΠΣΠ και να συλλέξει τις ελλείπουσες πληροφορίες για το τρέχον έτος.»
5. Εκτελεστικοί οργανισμοί
«Το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο και το Συμβούλιο χαιρετίζουν όλες τις προσπάθειες για τη βελτίωση της αποτελεσματικότητας των μεθόδων που χρησιμοποιεί η Ευρωπαϊκή Επιτροπή προκειμένου να εφαρμόσει τις πολιτικές και να εκτελέσει τα προγράμματα της ΕΕ.
Η σύσταση εκτελεστικών οργανισμών μπορεί να συμβάλει στην αποτελεσματικότητα αυτήν, αλλά μόνον εφόσον τηρείται δεόντως η αρχή της χρηστής δημοσιονομικής διαχείρισης και της πλήρους διαφάνειας. Αυτό σημαίνει ότι οι εν λόγω οργανισμοί δεν πρέπει, ούτε τώρα ούτε στο μέλλον, να έχουν ως αποτέλεσμα αύξηση του μεριδίου του διοικητικού κόστους. Κατά συνέπεια, πρέπει να τηρείται αυστηρά η αρχή του παγώματος των θέσεων, όπως ορίζεται στον κανονισμό (ΕΚ) αριθ. 58/2003 του Συμβουλίου, της 19ης Δεκεμβρίου 2002, συνεπεία αυτής της αναδιοργάνωσης καθηκόντων. Οποιαδήποτε πρόταση για σύσταση νέου εκτελεστικού οργανισμού θα πρέπει να βασίζεται σε πλήρη ανάλυση της σχέσης κόστους-οφελών. Το πλαίσιο λογοδοσίας και ευθυνών θα πρέπει να καθορίζεται σαφώς στην πρόταση.
Η αρμόδια για τον προϋπολογισμό αρχή πρέπει να διαθέτει όλες τις απαιτούμενες πληροφορίες ώστε να μπορεί να παρακολουθεί εκ του σύνεγγυς την εφαρμογή της αρχής αυτής τόσο τώρα όσο και στο μέλλον. Συνεπώς, οι πληροφορίες του ειδικού δημοσιονομικού δελτίου για τον εκτελεστικό οργανισμό θα πρέπει να καλύπτουν:
α. |
τους πόρους από άποψη πιστώσεων και προσωπικού που απαιτούνται για τη λειτουργία του εκτελεστικού οργανισμού, με κατανομή των δαπανών προσωπικού (μόνιμοι και έκτακτοι υπάλληλοι και συμβασιούχοι) και των λοιπών διοικητικών δαπανών, |
β. |
τις προγραμματιζόμενες αποσπάσεις υπαλλήλων από την Επιτροπή στον εκτελεστικό οργανισμό, |
γ. |
τους διοικητικούς πόρους που αποδεσμεύονται με τη μεταφορά καθηκόντων των υπηρεσιών της Επιτροπής προς τον εκτελεστικό οργανισμό, και την ανακατανομή του ανθρώπινου δυναμικού· ιδίως δε τον αριθμό των μελών του προσωπικού (συμπεριλαμβανομένου του εξωτερικού προσωπικού) στα οποία έχουν ανατεθεί τα διάφορα καθήκοντα στο πλαίσιο της Επιτροπής, τον αριθμό αυτών των μελών του προσωπικού που θα μεταφερθούν σε προτεινόμενο νέο ή διευρυμένο οργανισμό, τον αριθμό των θέσεων της Επιτροπής που πρέπει να δεσμευθούν για το λόγο αυτόν και τον αριθμό των μελών του προσωπικού της Επιτροπής που θα προταθεί για αναδιάταξη σε άλλα καθήκοντα, |
δ. |
την επακόλουθη αναδιάταξη στο πλαίσιο του πίνακα προσωπικού της Επιτροπής, |
ε. |
τα πλεονεκτήματα της ανάθεσης καθηκόντων εφαρμογής σε εκτελεστικό οργανισμό έναντι της απευθείας διαχείρισης από τις υπηρεσίες της Επιτροπής: οποιαδήποτε σύγκριση σεναρίου «Απευθείας διαχείριση από τις υπηρεσίες της Επιτροπής» με σενάριο «Εκτελεστικός οργανισμός» θα πρέπει να βασίζεται στους πόρους που χρησιμοποιούνται για την εκτέλεση του (των) υφιστάμενου(ων) προγράμματος (προγραμμάτων) και στην παρούσα μορφή του(των) προγράμματος (προγραμμάτων), ώστε να υπάρχει αξιόπιστη και τεκμηριωμένη βάση σύγκρισης· για τα νέα και διευρυνόμενα προγράμματα, θα λαμβάνεται επίσης υπόψη η εξέλιξη της σχετικής συνολικής χρηματοδότησης που θα διαχειρίζεται ο οργανισμός, |
στ. |
σχέδιο πίνακα προσωπικού ανά βαθμό και κατηγορία καθώς και τεκμηριωμένη εκτίμηση του αριθμού των συμβασιούχων που είναι ήδη προγραμματισμένος και εγγράφεται προσωρινά στον προϋπολογισμό, |
ζ. |
σαφή κατανομή όλων των παραγόντων που συμμετέχουν στο πρόγραμμα εφαρμογής, συμπεριλαμβανομένου του υπολειπόμενου μεριδίου των επιχειρησιακών κονδυλίων του προγράμματος για την εφαρμογή του οποίου είναι υπεύθυνοι (Επιτροπή, εκτελεστικοί οργανισμοί, λοιπά Γραφεία Τεχνικής Βοηθείας, κράτη μέλη, εθνικοί οργανισμοί, κλπ.). |
Το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο και το Συμβούλιο καλούν την Επιτροπή, πριν αποφασίσει τη σύσταση νέου οργανισμού ή τη διεύρυνση της εντολής υφιστάμενου οργανισμού, να παρέχει πλήρεις και λεπτομερείς πληροφορίες σχετικά με το μέγεθος και τη χρήση του προσωπικού, ώστε να μπορεί η αρμόδια για τον προϋπολογισμό αρχή να εκτιμά κατά πόσον πράγματι δεν έχουν αυξηθεί οι διοικητικές δαπάνες για την εκτέλεση προγράμματος.
Υπενθυμίζεται ότι η τελική απόφαση σχετικά με το προσωπικό εξακολουθεί να λαμβάνεται από την αρμόδια για τον προϋπολογισμό αρχή.»
Δήλωση της Επιτροπής σχετικά με τα έσοδα για ειδικό προορισμό
«Η Επιτροπή υπενθυμίζει ότι η ανάκτηση ποσών αχρεωστήτως καταβληθέντων συνιστά ζωτικής σημασίας εργαλείο για τη χρηστή δημοσιονομική διαχείριση· αυτά τα ποσά πρέπει να λαμβάνονται υπόψη στην οπτική μιας πλήρους εκτέλεσης των προγραμμάτων που έχουν αποφασισθεί δυνάμει του πολυετούς δημοσιονομικού πλαισίου.
Επιπροσθέτως η Επιτροπή θεωρεί ότι δεν είναι δυνατόν να παρέχονται στην αρμόδια για τον προϋπολογισμό αρχή προβλέψεις εσόδων για ειδικό προορισμό πέραν εκείνων που ήδη περιέχονται στο προσχέδιο προϋπολογισμού.»
P6_TA(2007)0474
Σχέδιο γενικού προϋπολογισμού για το 2008 (τμήματα I, II, IV, V, VI, VII, VIII και IX)
Ψήφισμα του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου της 25ης Οκτωβρίου 2007 σχετικά με το σχέδιο γενικού προϋπολογισμού της Ευρωπαϊκής Ένωσης για το οικονομικό έτος 2008, Τμήμα Ι — Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο, Τμήμα ΙΙ — Συμβούλιο, Τμήμα IV — Δικαστήριο, Τμήμα V — Ελεγκτικό Συνέδριο, Τμήμα VI — Ευρωπαϊκή Οικονομική και Κοινονική Επιτροπή, Τμήμα VII — Επιτροπή των Περιφερειών, Τμήμα VIII — Ευρωπαίος Διαμεσολαβητής, Τμήμα IX — Ευρωπαίος Επόπτης Προστασίας των Δεδομένων (C6-0288/2007 — 2007/2019B(BUD))
Το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο,
— |
έχοντας υπόψη το άρθρο 272 της Συνθήκης ΕΚ, |
— |
έχοντας υπόψη την απόφαση του Συμβουλίου 2000/597/ΕΚ, Ευρατόμ της 29ης Σεπτεμβρίου 2000 για το σύστημα των ιδίων πόρων των Ευρωπαϊκών Κοινοτήτων (1), |
— |
έχοντας υπόψη τον κανονισμό του Συμβουλίου (ΕΚ, Ευρατόμ) αριθ. 1605/2002 της 25ης Ιουνίου 2002 σχετικά με το δημοσιονομικό κανονισμό που εφαρμόζεται στον γενικό προϋπολογισμό των Ευρωπαϊκών Κοινοτήτων (2), |
— |
έχοντας υπόψη τη διοργανική συμφωνία της 17ης Μαΐου 2006 μεταξύ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου, του Συμβουλίου και της Επιτροπής για τη δημοσιονομική πειθαρχία και τη χρηστή δημοσιονομική διαχείριση (3), |
— |
έχοντας υπόψη τη διοργανική συμφωνία της 6ης Μαΐου 1999 μεταξύ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου, του Συμβουλίου και της Επιτροπής σχετικά με τη δημοσιονομική πειθαρχία και τη βελτίωση της διαδικασίας του προϋπολογισμού (4), και ιδιαίτερα το σημείο της 26, |
— |
έχοντας υπόψη το ψήφισμά του της 29ης Μαρτίου 2007 σχετικά με τις κατευθυντήριες γραμμές για τη διαδικασία του προϋπολογισμού 2008 — Τμήματα II, IV, V, VI, VII, VIII και ΙX και σχετικά με το προσχέδιο προβλεπομένων εσόδων και δαπανών του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου (Τμήμα I) για τη διαδικασία του προϋπολογισμού 2008 (5), |
— |
έχοντας υπόψη το ψήφισμά του της 7ης Ιουνίου 2007 σχετικά με τις προβλέψεις εσόδων και δαπανών του Κοινοβουλίου για το οικονομικό έτος 2008 (6), |
— |
έχοντας υπόψη το προσχέδιο γενικού προϋπολογισμού της Ευρωπαϊκής Ένωσης για το οικονομικό έτος 2008 που υπέβαλε η Επιτροπή στις 2 Μαΐου 2007 (SEC(2007)0500), |
— |
έχοντας υπόψη το σχέδιο γενικού προϋπολογισμού της Ευρωπαϊκής Ένωσης για το οικονομικό έτος 2007 που κατάρτισε το Συμβούλιο στις 13 Ιουλίου 2007 (C6-0288/2007), |
— |
έχοντας υπόψη το άρθρο 69 και το Παράρτημα IV του Κανονισμού του, |
— |
έχοντας υπόψη την έκθεση της Επιτροπής Προϋπολογισμών και τις γνωμοδοτήσεις της Επιτροπής Διεθνούς Εμπορίου και της Επιτροπής Αναφορών (Α6-0394/2007), |
Α. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι το 2008 είναι το δεύτερο έτος του νέου δημοσιονομικού πλαισίου (2007-2013), για το οποίο το ανώτατο όριο της κατηγορίας 5 (Διοικητικές δαπάνες) έχει ορισθεί στο ποσό 7 457 εκατομμύρια ευρώ σε τρέχουσες τιμές· |
Β. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι το προσχέδιο προϋπολογισμού (ΠΣΠ) όλων των θεσμικών οργάνων άφησε περιθώριο περίπου 121 285 164 ευρώ κάτω από το ανώτατο όριο του τομέα 5 του δημοσιονομικού πλαισίου για το οικονομικό έτος 2008, |
Γ. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι, μετά την απόφαση του Συμβουλίου, το σχέδιο προϋπολογισμού (ΣΠ) έχει περιθώριο 266 755 254 ευρώ έως το ανώτατο όριο του τομέα 5 για το 2008· |
Γενικό πλαίσιο
1. |
αναγνωρίζει ότι τα θεσμικά όργανα μετά την πρώτη ανάγνωση του Συμβουλίου έχουν καταβάλει προσπάθεια για να μειώσουν μερικές από τις συνήθεις δαπάνες τους για να εξισορροπήσουν τις απόλυτες ανάγκες τους· θεωρεί ότι τούτο έχει συμβάλει στην κατάρτιση προϋπολογισμού για τον Ευρωπαίο φορολογούμενο όπως εζητείτο στο ψήφισμα με τις κατευθυντήριες γραμμές· ενθαρρύνει θερμώς τα θεσμικά όργανα να συνεχίσουν προς αυτή την κατεύθυνση για να ενισχυθεί η εμπιστοσύνη των πολιτών στα ευρωπαϊκά θεσμικά όργανα και την Ευρώπη· |
2. |
σημειώνει ότι η αύξηση άνω του ποσοστού πληθωρισμού στο μεγαλύτερο μέρος της οφείλεται στις δαπάνες για τα κτίρια· εκφράζει για τα προσεχή έτη την ανησυχία του σχετικά με το άχθος των δαπανών που αφορούν τα κτίρια, εάν αυτές δεν τεθούν υπό εκ του σύνεγγυς διαχείριση από τα θεσμικά όργανα· ζητεί από τα θεσμικά όργανα να τηρούν ενήμερη την αρμόδια για τον προϋπολογισμό αρχή σχετικά με τη μεσοπρόθεσμη εξέλιξη των διαφόρων σχεδίων τους και να ελέγχουν αντίστοιχα την επέκτασή τους· ζητεί, λαμβανομένης υπόψη της έναρξης ισχύος του καθεστώτος των βουλευτών το 2009, να υποβληθεί στην αρμόδια για τον προϋπολογισμό αρχή, έως την 31η Μαρτίου 2008 το αργότερο, επικαιροποιημένο σχέδιο επενδύσεων σε ακίνητα για τα επόμενα 3 έτη, όπου θα περιλαμβάνεται και το κόστος ανακαίνισης· |
3. |
ως εκ των ανωτέρω έχει αποφασίσει να περιορίσει την αύξηση του προϋπολογισμού 2008 στο 6,92 %· αποφασίζει να αφεθεί περιθώριο κάτω από το ανώτατο όριο της κατηγορίας 5· συνιστά την επαναφορά 8 180 945 ευρώ από την ύψους 22 127 359 ευρώ περικοπή την οποία επέβαλε το Συμβούλιο στον προϋπολογισμό των λοιπών θεσμικών οργάνων (πλην της Επιτροπής) αποκαθιστώντας έτσι το 37 %, αφού εξέτασε τα ειδικά αιτήματα και τις ανάγκες κάθε θεσμικού οργάνου· Θεωρεί ότι η συγκεκριμένη προσέγγιση ανταποκρίνεται στις ανάγκες των θεσμικών οργάνων για αποτελεσματικότητα και διασφαλίζει τη βιωσιμότητα των προϋπολογισμών τους· |
4. |
καλεί στο πλαίσιο της γενικότερης ανησυχίας για το περιβάλλον όλα τα θεσμικά όργανα, περιλαμβανομένης της Επιτροπής, να εκμεταλλευθούν από κοινού με τα κράτη μέλη τις διάφορες δυνατότητες για την επίτευξη ενός αποτελεσματικότερου σχεδίου μεταφορών για το κοινό, όπου θα περιλαμβάνονται σημεία πληροφόρησης εντός του οργάνου για την κινητικότητα, πληροφορίες στο intranet σχετικά με ωράρια, με σκοπό να ενθαρρυνθεί το προσωπικό των ευρωπαϊκών θεσμικών οργάνων να χρησιμοποιεί τις δημόσιες μεταφορές ή το ποδήλατο υπό ασφαλέστερες συνθήκες· |
5. |
αναγνωρίζει τις προσπάθειες που έχει καταβάλει το Κοινοβούλιο κατά τα τελευταία 2 έτη για να υλοποιήσει το εγχείρημα αναδιάταξης του προσωπικού· εκφράζει τη λύπη του διότι πολλά άλλα θεσμικά όργανα δεν εφαρμόζουν αποτελεσματική πολιτική αναδιάταξης· αναμένει από τα εν λόγω θεσμικά όργανα να καταστήσουν την αναδιάταξη αναπόσπαστο τμήμα της διαδικασίας του προϋπολογισμού τους κατά τα προσεχή έτη· |
6. |
επισημαίνει ότι το 2006 το Κοινοβούλιο είχε ζητήσει από τα υπόλοιπα θεσμικά όργανα να παρέχουν ακριβέστερες πληροφορίες σχετικά με τις επιδόσεις και το κόστος των κύριων καθηκόντων τους, προκειμένου να αιτιολογούν με διαφανέστερο τρόπο την αποτελεσματικότητα ή τη μη αποτελεσματικότητα των πρόσθετων πόρων· σημειώνει ότι πολύ λίγα θεσμικά όργανα παρουσιάζουν ενημερωτική έκθεση δραστηριότητας· ζητεί από όλα τα εν λόγω θεσμικά όργανα να παρέχουν τις πληροφορίες αυτές την πρώτη εβδομάδα του Σεπτεμβρίου εκάστου έτους· |
Τμήμα Ι — Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο
Γενικές παρατηρήσεις
7. |
υπενθυμίζει ότι το 2008 συνιστά το τελευταίο πλήρες έτος της τρέχουσας κοινοβουλευτικής περιόδου και το τελευταίο έτος πριν από την έναρξη ισχύος του νέου καθεστώτος των βουλευτών· θεωρεί ότι τούτο πρέπει να ληφθεί υπόψη δεδομένων των επικειμένων απαιτήσεων χρηματοδότησης· |
8. |
χαιρετίζει το ότι για πρώτη φορά το Προεδρείο διατυπώνει με την τροποποιητική επιστολή του νέα αιτήματα που κείνται κάτω από το αυτοεπιβαλλόμενο ανώτατο όριο του 20 % της κατηγορίας 5 (ήτοι σε ποσοστό 19,87 %) περιλαμβάνουν όμως αύξηση των προβλέψεων κατά 45,6 εκατομμύρια ευρώ· σημειώνει ότι το Προεδρείο έχει πρόθεση να δρομολογήσει έναν αριθμό νέων έργων που δεν ευρίσκονται σε άμεση σύνδεση με τον πυρήνα δραστηριοτήτων του Κοινοβουλίου· θεωρεί ότι, δεδομένης της έλλειψης ευελιξίας που υπάρχει στον προϋπολογισμό διοικητικής λειτουργίας, η ανάπτυξη νέων έργων πρέπει να αναλαμβάνεται με σύνεση λαμβάνοντας υπόψη τόσο ότι οι οικονομικοί πόροι που διατίθενται είναι περιορισμένοι όσο και τις προοπτικές από το 2009 και μετέπειτα· ενθαρρύνει τη διοίκηση και το Προεδρείο να αναλογισθούν ποίες είναι οι πραγματικές ανάγκες και να σκεφθούν το θεσμικό όργανο υπό διοικητικούς και πολιτικούς όρους και να επιδιώξουν να εξεύρουν τρόπους προς μείωση του τρέχοντος κόστους που συνδέεται με την εκτέλεση των καθηκόντων· επαναλαμβάνει ότι τα προαναφερθέντα δεν συνιστούν περιορισμό του δικαιώματος του Κοινοβουλίου να χρησιμοποιήσει πλήρως το ανώτατο όριο του 20 % κατά το 2008 και τα επόμενα έτη, σε περίπτωση που αυτό κριθεί απαραίτητο και δικαιολογημένο· |
9. |
προτείνει να διεξαχθεί ευρεία συζήτηση σχετικά με την ιστορία της Ευρώπης και την ερμηνεία της σε επίπεδο εμπειρογνωμόνων πριν δημιουργηθεί ο Οίκος της Ευρωπαϊκής Ιστορίας· |
10. |
χαιρετίζει το νέο σχέδιο αναδιάταξης προσωπικού που προτείνει ο Γενικός Γραμματέας και αφορά 58 θέσεις εργασίας· θεωρεί ότι συνιστά βήμα προς τη σωστή κατεύθυνση όσον αφορά την υπηρέτηση των νέων αναγκών και ταυτοχρόνως τη διατήρηση του οργανογράμματος σταθερού στο μέλλον· ενθαρρύνει τον Γενικό Γραμματέα να συνεχίσει τη δράση του και να επιδοθεί σε περαιτέρω ανάλυση για να επιτύχει καλλίτερο εξορθο-λογισμό των καθηκόντων και ταυτοχρόνως να διατηρήσει το κόστος της ανάθεσης καθηκόντων σε εξωτερικούς φορείς υπό έλεγχο· |
11. |
αποφασίζει, σύμφωνα με το προαναφερθέν ψήφισμά του της 7ης Ιουνίου 2007 σχετικά με την κατάσταση προβλέψεων του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου για το 2008, να μειώσει ορισμένες γραμμές του προϋπολογισμού, ειδικά εκείνες στις οποίες αποδείχθηκε ότι είχαν διατεθεί υπερβολικές πιστώσεις το 2006· σημειώνει ότι τα κεφάλαια 10 και 12 και ο τίτλος 4 δεν θίγονται από τις μειώσεις αυτές· |
12. |
αναγνωρίζει ότι οι νέες προτάσεις παρουσιάσθηκαν αργά και έχουν σταθεί εμπόδιο στην απόφαση της ολομελείας να διατηρηθεί επίπεδο αύξησης ίσο προς το ποσοστό του πληθωρισμού εκτός από τις περιπτώσεις κατά τις οποίες νέες πρωτοβουλίες τεκμηριώνονται κατά τον δέοντα τρόπο· έχει αποφασίσει να ορίσει το τελικό επίπεδο του προϋπολογισμού του Κοινοβουλίου σε 1 452 517 167 ευρώ το οποίο αντιστοιχεί σε αύξηση 3,9% εν συγκρίσει προς τον προϋπολογισμό 2007 και 19,48 % του τομέα 5· |
13. |
επισημαίνει ότι ενίοτε, για διάφορους λόγους, τα θεσμικά όργανα δεν είχαν άλλη επιλογή παρά να αγοράσουν ή να νοικιάσουν ακίνητα σε τιμή που εκ πρώτης όψεως φαινόταν υψηλότερη από την τιμή της αγοράς· επιθυμεί να διερευνηθούν περαιτέρω σε διοργανικό πλαίσιο τρόποι για να βελτιωθούν οι συνθήκες όσον αφορά την αγορά ή τη μίσθωση ακινήτων, καθώς και την πραγματοποίηση εργασιών σε ακίνητα, στο πλαίσιο των δημόσιων προμηθειών των θεσμικών οργάνων της ΕΕ, με στόχο κυρίως τη μείωση των τιμών αγοράς και μίσθωσης των ακινήτων και τον περιορισμό των δαπανών ανακαίνισής τους, και την εξασφάλιση της απαιτούμενης ευελιξίας για την αποφυγή ολιγοπωλιακώνa ή μονοπωλιακών καταστάσεων· |
14. |
επιβεβαιώνει τη δέσμευσή του για βελτίωση της νομοθεσίας ως προτεραιότητα στις βασικές δραστηριότητες του Κοινοβουλίου και στηρίζει τις αποφάσεις που έχουν ληφθεί προς αυτήν την κατεύθυνση· ενθαρρύνει τον Γενικό Γραμματέα να συνεχίσει τις προσπάθειές του προκειμένου να ενισχύσει την εμπειρογνωμοσύνη του Κοινοβουλίου στον τομέα της βελτίωσης της νομοθεσίας· |
Τόνωση της επικούρησης των βουλευτών
15. |
θεωρεί ότι μία από τις σπουδαιότερες προκλήσεις για τη διοίκηση είναι η διατήρηση της γλωσσική ποικιλομορφίας των βουλευτών του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου· επ' αυτού χαιρετίζει το πρότυπο έργο που προγραμματίζεται να αρχίσει το 2008 ως ανταπόκριση στο κατ' επανάληψη διατυπωθέν αίτημα των βουλευτών για γλωσσική υποστήριξη τόσο σε προσωπική βάση όσο και κατά τη διάρκεια ανεπισήμων συναντήσεων που συνδέονται με το νομοθετικό έργο· |
16. |
αποφασίζει επομένως να περιορίσει σε 4 εκατομμύρια ευρώ το συνολικό ποσόν που προβλέπεται για το πρότυπο σχέδιο και ταυτόχρονα να εγγράψει 2 εκατομμύρια ευρώ στο αποθεματικό, προκειμένου να παρακινήσει τη διοίκηση να δώσει προτεραιότητα στην αποτελεσματικότερη γλωσσική υποστήριξη των βουλευτών κατά τις επίσημες συνεδριάσεις· το εν λόγω αποθεματικό των 2 εκατομμύρια ευρώ δεν αφορά το πρότυπο σχέδιο· |
17. |
επαναλαμβάνει ότι η χρήση τόσο των υπηρεσιών διερμηνείας όσο και των δαπανών που σχετίζονται με τις συναντήσεις πρέπει να είναι η πλέον αποτελεσματική· θεωρεί ότι η εγκατάσταση συστήματος ηλεκτρονικής ψηφοφορίας σε όλες τις αίθουσες συνεδριάσεων συνιστά τρόπο για να βελτιωθεί η χρήση των υπηρεσιών διερμηνείας· |
18. |
καλεί το Προεδρείο να προβεί σε διαβουλεύσεις με τις πολιτικές ομάδες σχετικά με τη διαρρύθμιση και την αναδιοργάνωση των αιθουσών συνεδριάσεων WIC 100 και WIC 200 στο Στρασβούργο, πριν λάβει περαιτέρω αποφάσεις επί των θεμάτων αυτών· |
19. |
υπενθυμίζει ότι ο κώδικας συμπεριφοράς σχετικά με την πολυγλωσσία σκοπό έχει να παρέχει αρίστης ποιότητας υπηρεσία στους βουλευτές εντός του ανωτάτου ορίου των πιστώσεων που διατίθενται επί του παρόντος· παροτρύνει τη διοίκηση να επιβάλει πιο ενεργά τον κώδικα συμπεριφοράς για την πολυγλωσσία προκειμένου να προληφθούν τυχόν ελλείψεις, ανεύθυνη χρήση ή κατάχρηση των γλωσσικών υπηρεσιών· εκφράζει, ωστόσο, τη λύπη του για την έλλειψη ευελιξίας κατά τη μετάφραση σημαντικών εγγράφων σε μια ιδιαιτέρως δύσκολη περίοδο· ζητεί από τη διοίκηση να καταβάλει κάθε προσπάθεια για να εξασφαλιστεί η παροχή μεταφραστικής υπηρεσίας υψηλής ποιότητας σύμφωνα με τις ειδικές απαιτήσεις του όσον αφορά την ποιότητα, την τήρηση των προθεσμιών και την εμπιστευτικότητα, να παρασχεθούν τα κατάλληλα μέσα και να διασφαλισθεί η δέουσα οργάνωση της υπηρεσίας μετάφρασης ώστε να προλαμβάνονται οιεσδήποτε ανεπάρκειες και η παρεπόμενη αύξηση του κόστους, ιδίως όταν προθεσμίες για τη λήψη αποφάσεων ορίζονται από τη Συνθήκη· |
20. |
αναγνωρίζει την ανάγκη και τη χρησιμότητα να αναπτυχθεί στην τρέχουσα βιβλιοθήκη του Κοινοβουλίου μια υπηρεσία ανάλυσης για τους βουλευτές, η οποία να τους παρέχει έγγραφα με αναλύσεις σε σχέση με την κοινοβουλευτική τους δραστηριότητα· |
21. |
σημειώνει την πρόταση εγγραφής νέου άρθρου 323 με την επωνυμία «Σχέσεις με τα κοινοβούλια τρίτων κρατών και παροχή στήριξης για την κοινοβουλευτική δημοκρατία» και ποσό 360 000 ευρώ για να επιτυγχάνεται διαφοροποίηση των δραστηριοτήτων του Κοινοβουλίου κατά γεωγραφική περιοχή· εκφράζει την ανησυχία του όσον αφορά τον αριθμό αντιπροσωπειών και συνελεύσεων εντός του προϋπολογισμού του Κοινοβουλίου, συγκεκριμένα λόγω του ότι ο οικονομικός αντίκτυπος που έχουν δεν προσδιορίζεται σαφώς στον προϋπολογισμό διότι περιλαμβάνει όχι μόνον τις πιστώσεις που εγγράφονται στις υφιστάμενες θέσεις αλλά επίσης και το συναφές κόστος διερμηνείας και τεχνικής στήριξης και στήριξης επιμελητείας· ζητεί από τη διοίκηση να διατυπώσει προτάσεις για να βελτιωθεί η διαφάνεια δραστηριότητας αυτού του είδους· |
22. |
θεωρεί ότι οι προεδρίες του Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου πρέπει να λαμβάνουν υπόψη τη γνώμη των πολιτών της ΕΕ όσον αφορά τη γεωγραφική διασπορά του Κοινοβουλίου στους τρείς τόπους εργασίας και το κόστος και τις περιβαλλοντικές συνέπειες που απορρέουν από αυτήν· |
23. |
όσον αφορά την επικούρηση των βουλευτών, καλεί τη διοίκηση να ενισχύσει το σύστημα εσωτερικού ελέγχου, ώστε να εξασφαλίζεται ότι η πρόσληψη βοηθών βουλευτών πραγματοποιείται με σαφή και διαφανή τρόπο, που παρέχει εχέγγυα ότι τηρούνται οι φορολογικές και κοινωνικές διατάξεις (μισθός και δικαιώματα κοινωνικής ασφάλισης κ.λπ.)· |
24. |
καλεί την Επιτροπή να υποβάλει νέα πρόταση περί καθεστώτος των βοηθών η οποία να εγγυάται αφενός την απαραίτητη ελευθερία επιλογής και ευελιξία για τους βουλευτές όσον αφορά τη διάρκεια των συμβάσεων και τους μισθούς και αφετέρου ομοιομορφία και ασφάλεια όσον αφορά το φορολογικό καθεστώς, τις διατάξεις περί κοινωνικών ασφαλίσεων και ασφάλισης κατά των κινδύνων ασθενείας για τους βοηθούς· |
Ευρωπαϊκά πολιτικά ιδρύματα
25. |
έχει αποφασίσει στο παρόν στάδιο της διαδικασίας του προϋπολογισμού και εν αναμονή της έγκρισης της νομικής βάσεως για τη χρηματοδότηση των ευρωπαϊκών πολιτικών ιδρυμάτων να δημιουργήσει νέο κονδύλιο (403, «Συνεισφορές στα ευρωπαϊκά πολιτικά ιδρύματα») με διάθεση ποσού 5 εκατομμύρια ευρώ στο αποθεματικό και την εγγραφή «προς υπόμνηση» («p.m.»)· |
Πρόγραμμα μαθητείας του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου
26. |
χαιρετίζει το έργο της Γραμματείας που αποσκοπεί στην αποτίμηση της θέσπισης προγράμματος μαθητείας του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και καλεί το Προεδρείο να συνεχίσει το απαραίτητο προπαρασκευαστικό έργο με τις διαθέσιμες πέντε θέσεις εργασίας· καλεί τη διοίκηση να περιλάβει στις διαδικασίες σύναψης συμβάσεων ως κριτήριο επιλογής την απασχόληση μαθητευομένων στις επιχειρήσεις που υποβάλλουν προσφορά· |
Για ένα φιλικό προς το περιβάλλον Κοινοβούλιο
27. |
εκφράζει τη λύπη του καθόσον πέντε έτη και περισσότερο μετά την έναρξη της διεργασίας EMAS για τη διεργασία του προϋπολογισμού, η καταχώρηση στο EMAS ακόμη εκκρεμεί και ο αντίκτυπος στο περιβάλλον και οι εξοικονομήσεις και οι επενδύσεις που σχετίζονται με την υλοποίησή της δεν είναι ακόμη γνωστά· καλεί τη διοίκηση να παράσχει αυτή την πληροφόρηση όπως έχει ζητηθεί και κατά ο παρελθόν με την παράγραφο 37 του ψηφίσματός του της 29ης Μαρτίου 2007 και την παράγραφο 31 του ψηφίσματός του της 7ης Ιουνίου 2007 των οποίων μνεία γίνεται ανωτέρω παρουσιάζοντάς την στις σχετικές επιτροπές και άλλα όργανα του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου· ζητεί επιπροσθέτως από τη διοίκηση να προβεί σε αναφορά σχετικά με τη μείωση στην κατανάλωση ενεργείας που θα έπρεπε να προέλθει ως αποτέλεσμα της μείωσης στη χρήση κλιματισμού κατά την καλοκαιρινή περίοδο και να παρουσιάσει σχέδιο δράσεως για τη μείωση και την αντιστάθμιση των εκπομπών CO2 που προκαλούνται από τις δραστηριότητες του Κοινοβουλίου, ειδικά όσον αφορά τα ταξίδια και τα κτίρια και για τη μείωση της χρήσης υδάτων, χάρτου και άλλων πόρων· επ' αυτού καλεί τη διοίκηση να υποβάλει έκθεση εμπειρογνωμοσύνης σχετικά με τη δυνατότητα χρήσης φωτοβολταϊκών στοιχείων ή ηλιακών συλλεκτών προς παραγωγή ενεργείας στις στέγες και τους τοίχους των κτιρίων του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου· |
28. |
ζητεί από τη διοίκηση να ανανεώσει τον στόλο οχημάτων αγοράζοντας ή μισθώνοντας οχήματα που ρυπαίνουν ολιγότερο από ό,τι τα εν χρήσει οχήματα, όπως είναι τα υβριδικά, με βάση πρόταση σχετικού σχεδίου δράσης που να περιλαμβάνει και τη δημοσιονομική επίπτωση της απόφασης αυτής· |
29. |
ζητεί από τη διοίκηση να μειώσει τον αριθμό αποστολών του προσωπικού και να ενθαρρύνει το προσωπικό να χρησιμοποιεί κατά τις μετακινήσεις του μεταξύ των τριών τόπων εργασίας τα πλέον φιλικά προς το περιβάλλον μέσα· |
Πολιτική πληροφόρησης
30. |
επαναδιατυπώνει την πρόθεσή του να έχει μία ισχυρή πολιτική για την πληροφόρηση η οποία να εμπλέκει τις πολιτικές ομάδες και να είναι κοντά στους Ευρωπαίους πολίτες· θεωρεί ότι τούτο μπορεί να επιτευχθεί ενισχύοντας τα σε τοπικό και περιφερειακό επίπεδο μέσα ενημερώσεως, επισπεύδοντας το άνοιγμα του Κέντρου Επισκεπτών στις Βρυξέλλες και αυξάνοντας την ευελιξία κατά τη χρήση των ομάδων επισκεπτών· σε σχέση με τις τελευταίες, υπενθυμίζει ότι η επιστροφή δαπανών βάσει του πραγματικού κόστους εντός ενός ανωτάτου ποσού που είναι προς ορισμό θα εξασφαλίζει την πλήρη διαφάνεια του προγράμματος· καλεί προς τούτο τους Κοσμήτορες να επανεξετάσουν τους ισχύοντες κανόνες· |
31. |
καλεί το Προεδρείο να αποφασίσει ένα πρόγραμμα για τη επικείμενη προεκλογική εκστρατεία το οποίο να λαμβάνει υπόψη την ανάγκη για εκ του σύνεγγυς επαφή μεταξύ των βουλευτών και των πολιτών της ΕΕ· επαναλαμβάνει στο πλαίσιο αυτό το ρόλο των Γραφείων Πληροφοριών και τα τοπικά και περιφερειακά μέσα ενημέρωσης όσον αφορά την ενημέρωση των πολιτών της ΕΕ σχετικά με τις δραστηριότητες του Κοινοβουλίου· ζητεί από τη διοίκηση να ενισχύσει τη δράση της υπέρ των τοπικών και περιφερειακών μέσων ενημέρωσης στα εξωτερικά γραφεία, συμπεριλαμβανομένης της συμμετοχής βουλευτών· ευελπιστεί επ' αυτού να λάβει το ετήσιο πρόγραμμα εργασίας των εξωτερικών γραφείων για το 2008 έως τον Δεκέμβριο 2007 για να αποδεσμεύσει το αποθεματικό τον Ιανουάριο· |
32. |
καλεί το Προεδρείο να χρησιμοποιήσει τις πιστώσεις που προορίζονται για την πληροφόρηση για να παρέχει ποικίλη πληροφόρηση, η οποία μεταξύ άλλων θα καλύπτει τις ανάγκες κοινοβουλευτικών μειονοτήτων για πληροφόρηση για το κοινό· |
33. |
εκφράζει τη λύπη του για τη μη υποβολή πληροφοριών προς την αρμόδια για τον προϋπολογισμό αρχή σχετικά με την πρόοδο που έχει επιτευχθεί έως σήμερα στο θέμα του πρωτοτύπου της WebTV, ειδικά καθόσον η πολιτική πληροφόρησης, περιλαμβανομένου του έργου WebTV, θεωρείται προτεραιότητα για το 2008· αποφασίζει να διατηρήσει 9 εκατομμύρια ευρώ στο αποθεματικό για την πληροφόρηση και επικοινωνία έως ότου παρουσιασθεί το πρωτότυπο στην αρμόδια για τον προϋπολογισμό αρχή προς έγκριση από αυτή· |
34. |
αναμένει το πρωτότυπο της WebTV· υπενθυμίζει ότι οι όροι που συμφωνήθηκαν κατά την παρελθούσα διαδικασία του προϋπολογισμού και στο ψήφισμα του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου της 26ης Οκτωβρίου 2006 για τον προϋπολογισμό του 2007 (τμήματα I, II, IV, V, VI, VII, VIII(A) και VIII(B)) (7) σχετικά με τη χρηματοδότηση του συγκεκριμένου έργου συνίστανται στην έγκριση του πρωτοτύπου· |
Ασφάλεια
35. |
συμφωνεί με τη διοίκηση στο ότι η ασφάλεια συνιστά μείζον θέμα ανησυχίας· σημειώνει ωστόσο ότι η διοίκηση δεν μπορεί να υποδείξει τον ακριβή αριθμό ατόμων που ευρίσκονται εντός των κτιρίων του Κοινοβουλίου διότι ορισμένα από αυτά δεν χρησιμοποιούν την κάρτα υπηρεσίας για να ανοίξουν την πύλη· κατά συνέπεια, καλεί τη διοίκηση να εξασφαλίσει ότι το προσωπικό τηρεί τους κανόνες, και καλεί τους Κοσμήτορες να επανεξετάσουν το θέμα της χρήσης ηλεκτρονικών καρτών από τους βουλευτές, που επιτρέπει την εφαρμογή διαφόρων νέων ευκολιών, όπως η χρήση ηλεκτρονικών υπογραφών· |
36. |
τονίζει ότι η ασφάλεια γύρω από τις εγκαταστάσεις του Κοινοβουλίου στις Βρυξέλλες δεν εξασφαλίζεται καλά μετά το σύνηθες ωράριο εργασίας για τους βουλευτές και το προσωπικό· καλεί τη διοίκηση να ασκήσει πίεση στις βελγικές αρχές για βελτίωση της κατάστασης· |
Οργανόγραμμα
37. |
υποστηρίζει τη δημιουργία δύο νέων Γενικών Διευθύνσεων για τη Διερμηνεία και για την Τεχνολογική Καινοτομία και Στήριξη· θεωρεί ότι τούτο θα βελτιώσει την υπηρεσία που παρέχεται στους βουλευτές και τις διάφορες διοικητικές μονάδες· |
38. |
θεωρεί ότι η πρόταση σχετικά με το προσωπικό που παρουσίασε ο Γενικός Γραμματέας, στην οποία περιλαμβάνονται η δημιουργία νέων θέσεων, η αναδιάταξη θέσεων, μετατροπές και μετασχηματισμοί, αντικατοπτρίζει τη μέριμνα του Κοινοβουλίου να περιορίσει την αύξηση του οργανογράμματός του αυστηρά σε νέα έργα ή ειδικές ικανότητες· σημειώνει ότι ο αριθμός θέσεων που αναδιατάσσονται επιτυγχάνει τον ετήσιο στόχο του 1%, που έχει τεθεί με το ψήφισμα περί προβλεπομένων εσόδων και δαπανών· ζητεί να ενημερώνεται τακτικά σχετικά με την υλοποίηση του σχεδίου για την πολιτική αναδιατάξεως· επιπροσθέτως αναγνωρίζει ότι η πρόταση που έχει παρουσιασθεί έχει οριακό οικονομικό αντίκτυπο στον προϋπολογισμό 2008· |
39. |
έχει αποφασίσει, συνεπώς, να εγκρίνει τις τροποποιήσεις των μέτρων για το οργανόγραμμα τα οποία πρότεινε ο Γενικός Γραμματέας ως σύνολο υπό την εξής μορφή:
|
40. |
έχει αποφασίσει αποδέσμευση από το αποθεματικό των 448 αναβαθμίσεων για τη γραμματεία του Κοινοβουλίου τις οποίες ζήτησε η διοίκηση στο πλαίσιο του άρθρου 6 του κανονισμού υπηρεσιακής καταστάσεως για τους μονίμους και εκτάκτους υπαλλήλους καθώς και των αντιστοίχων πιστώσεων· για τους μονίμους υπαλλήλους τούτο αφορά 2 AD13 σε AD14, 45 AD12 σε AD13, 25 AD11 σε AD12· 10 AD7 σε AD8, 3 AD6 σε AD7, 165 AD5 σε AD6, 50 AST7 σε AST8, 65 AST4 σε AST5, 65 AST1 σε AST2 και για τους εκτάκτους υπαλλήλους 1 AD12 σε AD13, 2 AD10 σε AD11, 1 AST2 σε AST3, 2 AST1 σε AST2, 12 AST1 σε AST3· |
41. |
έχει αποφασίσει επίσης να επιβεβαιώσει τις εξής 74 αναβαθμίσεις που ζήτησαν οι πολιτικές ομάδες: 1 AD12 σε AD13, 6 AD11 σε AD12, 4 AD10 σε AD11, 2 AD9 σε AD10, 4 AD8 σε AD9, 3 AD7 σε AD8, 7 AD6 σε AD7, 8AD5 σε AD6, 3 AST10 σε AST11, 9 AST8 σε AST9, 9 AST7 σε AST8, 3 AST6 σε AST7, 2 AST5 σε AST6, 2 AST4 σε AST5, 1 AST3 σε AST4, 2 AST2 σε AST3, 8AST1 σε AST2· |
42. |
επισημαίνει ότι η άσκηση δημοκρατικού ελέγχου στην Επιτροπή συνιστά ένα των κυρίων καθηκόντων του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και ζητεί από το Προεδρείο και τη διοίκηση να χορηγήσουν τις απαραίτητες στο πλαίσιο της επιτροπολογίας θέσεις υπαλλήλων προς επιτέλεση αυτού του καθήκοντος, λαμβάνοντας υπόψη τις νέες αρμοδιότητες του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου στο πεδίο των προγραμμάτων εξωτερικών υποθέσεων και αναπτυξιακής πολιτικής· επιπλέον, τονίζει πόση σημασία έχει η ενδυνάμωση των διοικητικών ικανοτήτων του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου όσον αφορά τις νέες εξουσίες δημοκρατικού ελέγχου επί των μέσων εξωτερικής βοηθείας· ζητεί, στο πλαίσιο αυτό, από το Γενικό Γραμματέα να αναδιατάξει δύο θέσεις AD, μία στην Επιτροπή Εξωτερικών Υποθέσεων και μία στην Επιτροπή Ανάπτυξης, κατά τη διάρκεια του 2008, όταν ελευθερωθούν θέσεις σε τμήματα που έχουν χαρακτηριστεί «αρνητικές προτεραιότητες»· |
43. |
εκφράζει την ικανοποίησή του σχετικά με την πρωτοβουλία που έλαβε το Προεδρείο όσον αφορά την κατάρτιση κατευθυντήριων γραμμών για τις προσλήψεις, στις οποίες λαμβάνονται υπόψη τα άτομα με αναπηρίες και οι οποίες αφορούν τους ασκούμενους, τους προσωρινούς και τους έκτακτους υπαλλήλους, σύμφωνα με τον κώδικα ορθής πρακτικής για την απασχόληση ατόμων με αναπηρίες· χαιρετίζει επίσης την πρωτοβουλία που ανέλαβε η διοίκηση σχετικά με πρόγραμμα επιμόρφωσης υπέρ των ατόμων με αναπηρίες· είναι της γνώμης ότι για να διευκολυνθεί η ενσωμάτωσή τους στη διοίκηση του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου η διοίκηση πρέπει να εξετάσει το ενδεχόμενο να διορίσει έναν «συντονιστή για άτομα με αναπηρίες»· |
44. |
έχει αποφασίσει να εγγράψει 2 θέσεις για τη Βιβλιοθήκη στο αποθεματικό για να παράσχει στη διοίκηση κίνητρο να δημιουργήσει περιεκτικό, εντός του οργάνου σύστημα διαχείρισης της γνώσεως· |
Διάφορα
45. |
σημειώνει την πρόταση που διατυπώνει το Προεδρείο για τη χορήγηση ποσού 100 000 ευρώ στο Ίδρυμα Ζαχάρωφ ως επιδότηση δραστηριοτήτων στο πεδίο των ανθρωπίνων δικαιωμάτων· προτίθεται να επαληθεύσει, κατά πόσο η διάθεση επιχορήγησης στο Ίδρυμα Ζαχάρωφ στη Μόσχα, σε συνέχεια της σχετικής απόφασης του Προεδρείου στις 10 Οκτωβρίου 2007, είναι σύμφωνη προς τις διατάξεις του δημοσιονομικού κανονισμού, και συγκεκριμένα με τη δυνατότητα του Κοινοβουλίου να διαθέτει επιχορηγήσεις για την κάλυψη δραστηριοτήτων ενημέρωσης (άρθρο 108, παράγραφος 4, του δημοσιονομικού κανονισμού)· |
Τμήμα IV — Δικαστήριο
46. |
τονίζει ότι η αύξηση του προϋπολογισμού οφείλεται κατά κύριο λόγο στην παράδοση του κτιρίου New Palais· θεωρεί ότι αυτός ο οικονομικός αντίκτυπος είναι ιδιαιτέρως σημαντικός στον προϋπολογισμό του 2008 και πρέπει να παραμείνει εξαίρεση· τονίζει ότι, σύμφωνα με το πολυετές δημοσιονομικό πλαίσιο, το 2009 το περιθώριο στον τομέα 5 θα είναι περιορισμένο· καλεί, κατά συνέπεια, το Δικαστήριο να προβεί σε λεπτομερή και εμπεριστατωμένον έλεγχο για να περιορίσει την αύξησή του το 2009· |
47. |
συμφωνεί με το Δικαστήριο στη μείωση της συνεισφορά του για την εμφυτευτική μίσθωση που αφορά το New Palais κατά 4 εκατομμύρια ευρώ, που κατέστη δυνατή χάρις στην εκ των προτέρων καταβολή αυτού του ποσού από τον προϋπολογισμό 2007· |
48. |
έχει αποφασίσει σε συμφωνία με το Δικαστήριο να επαναφέρει την κατ' αποκοπή μείωση σε επίπεδο 3,7 %· ως εκ τούτου έχει επαναφέρει τις αντίστοιχες πιστώσεις· |
49. |
έχει αποφασίσει να λάβει τα ακόλουθα μέτρα σε σχέση με το οργανόγραμμα:
|
50. |
έχει αυξήσει τις πιστώσεις που διαθέτει το σχέδιο προϋπολογισμού του Συμβουλίου κατά 3 102 000 ευρώ, το οποίο αντιπροσωπεύει αύξηση 8,03 % εν συγκρίσει προς τον προϋπολογισμό 2007· |
Τμήμα V — Ελεγκτικό Συνέδριο
51. |
έχει αποφασίσει σε συμφωνία με το Ελεγκτικό Συνέδριο να επαναφέρει την κατ' αποκοπή μείωση σε επίπεδο 4,82 %· ως εκ τούτου έχει επαναφέρει τις αντίστοιχες πιστώσεις· |
52. |
έχει αποφασίσει να λάβει τα ακόλουθα μέτρα σε σχέση με το οργανόγραμμα:
|
53. |
έχει επαναφέρει την πίστωση που συνδέεται με το έργο διαρρύθμισης που απαιτείται δυνάμει της περί υγείας και ασφαλείας νομοθεσίας του λουξεμβουργιανού κράτους και την ανακαίνιση της αίθουσας συνεδριάσεων του Ελεγκτικού Συνεδρίου· θεωρεί ότι οι δαπάνες αυτές γίνονται κατ' εξαίρεση και δεν μπορεί να ανανεωθούν στον προϋπολογισμό 2009· |
54. |
έχει αυξήσει τις πιστώσεις που διαθέτει το σχέδιο προϋπολογισμού του Συμβουλίου κατά 3 261 204 ευρώ, το οποίο αντιπροσωπεύει αύξηση 9,65 % εν συγκρίσει προς τον προϋπολογισμό 2007· |
Ευρωπαϊκή Οικονομική και Κοινωνική Επιτροπή και Επιτροπή των Περιφερειών
55. |
εκφράζει τη λύπη του διότι στο παρόν στάδιο της διαδικασίας του προϋπολογισμού οι δύο επιτροπές δεν έχουν μπορέσει να παρουσιάσουν τη νέα μεταξύ τους συμφωνία συνεργασίας· υπενθυμίζει την απόφαση που έλαβε με το ψήφισμά του της 14ης Δεκεμβρίου 2006 σχετικά με το σχέδιο γενικού προϋπολογισμού της Ευρωπαϊκής Ένωσης για το οικονομικό έτος 2007 όπως τροποποιήθηκε από το Συμβούλιο (όλα τα τμήματα) (8), να αναμένει να λάβει αυτή τη συμφωνία έως τον Ιούλιο 2007· έχει κατά συνέπεια αποφασίσει να εγγράψει στο κεφάλαιο 10 0 («Προσωρινή πίστωση») 10 % του προϋπολογισμού 2007 που αντιστοιχεί στο κόστος της κοινής υπηρεσίας· είναι έτοιμο να αποδεσμεύσει τις πιστώσεις από το αποθεματικό ευθύς ως συναφθεί η νέα συμφωνία συνεργασίας· |
56. |
επιβεβαιώνει εκ νέου ότι είναι διατεθειμένο να διατηρήσει αυτή τη συμφωνία συνεργασίας η οποία συνιστά παράδειγμα καλής διοργανικής συνεργασίας και αυξάνει την αποδοτικότητα αμφοτέρων των μερών χάρις στην υψηλοτέρου επιπέδου εμπειρογνωμοσύνη σε καθήκοντα επιμελητείας και τεχνικής φύσεως και τη δυνατότητα που επιτυγχάνεται να απαλλάσσονται οι υπηρεσίες που επιτελούν το κύριο έργο από καθήκοντα καθημερινής διαχείρισης· |
Τμήμα VI — Ευρωπαϊκή Οικονομική και Κοινωνική Επιτροπή
57. |
έχει αποφασίσει σε συμφωνία με την Ευρωπαϊκή Οικονομική και Κοινωνική Επιτροπή να διατηρήσει την κατ' αποκοπή μείωση σε επίπεδο 4%· |
58. |
συμφωνεί με το Συμβούλιο σχετικά με το αίτημα για αναβαθμίσεις για την εξέλιξη σταδιοδρομίας σύμφωνα με το άρθρο 6 του κανονισμού υπηρεσιακής καταστάσεως των υπαλλήλων και τα άρθρα 6, 9 και 10 του Παραρτήματος XIII σε αυτόν· υπενθυμίζει ότι το άρθρο 47, παράγραφος 1, του δημοσιονομικού κανονισμού παρέχει ευελιξία 10 % του οργανογράμματος στην περίπτωση απρόβλεπτων γεγονότων και δεν πρέπει να χρησιμοποιείται ως κύριο εργαλείο προαγωγής προσωπικού· |
59. |
έχει αποφασίσει τη δημιουργία πέντε νέων θέσεων (4 AD5 και 1 AST3) μονίμων υπαλλήλων· |
60. |
έχει αυξήσει τις πιστώσεις που διαθέτει το σχέδιο προϋπολογισμού του Συμβουλίου κατά 546 178 ευρώ, το οποίο αντιπροσωπεύει αύξηση 1,82 % εν συγκρίσει προς τον προϋπολογισμό 2007· |
Τμήμα VII — Επιτροπή των Περιφερειών
61. |
έχει αποφασίσει σε συμφωνία με την Επιτροπή των Περιφερειών να επαναφέρει την κατ' αποκοπή μείωση σε επίπεδο 4%· ως εκ τούτου έχει επαναφέρει τις αντίστοιχες πιστώσεις· |
62. |
έχει αποφασίσει να λάβει τα ακόλουθα μέτρα σε σχέση με το οργανόγραμμα:
|
63. |
έχει αυξήσει τις πιστώσεις που διαθέτει το σχέδιο προϋπολογισμού του Συμβουλίου κατά 1 054 962 ευρώ, το οποίο αντιπροσωπεύει αύξηση 6,12 %, συμπεριλαμβανομένου του κόστους που σχετίζεται με τη διεύρυνση, εν συγκρίσει προς τον προϋπολογισμό 2007· |
Τμήμα VIII — Διαμεσολαβητής
64. |
έχει αυξήσει σύμφωνα με τις προτεραιότητες που ορίζει ο διαμεσολαβητής τις πιστώσεις που διαθέτει το σχέδιο προϋπολογισμού του Συμβουλίου κατά 142 230 ευρώ, το οποίο αντιπροσωπεύει αύξηση 4,36 % εν συγκρίσει προς τον προϋπολογισμό 2007· |
Τμήμα IX — Ευρωπαίος Επόπτης Προστασίας Δεδομένων
65. |
συμφωνεί με το Συμβούλιο να μην επιβληθεί κατ' αποκοπή μείωση· |
66. |
έχει αποφασίσει τη δημιουργία των τεσσάρων θέσεων που έχουν ζητηθεί και χρηματοδοτούνται επί εξάμηνο ως εξής:
|
67. |
έχει αυξήσει τις πιστώσεις που διαθέτει το σχέδιο προϋπολογισμού του Συμβουλίου κατά 83 058 ευρώ για να διατηρήσει το επίπεδο ανάπτυξης της υπηρεσίας, το οποίο αντιπροσωπεύει αύξηση 7,10 % εν συγκρίσει προς τον προϋπολογισμό 2007· |
*
* *
68. |
αναθέτει στον Πρόεδρό του να διαβιβάσει το παρόν ψήφισμα μαζί με τις τροπολογίες στα τμήματα Ι, ΙΙ, ΙV, V, VΙ, VII, VΙΙΙ και IX του σχεδίου γενικού προϋπολογισμού στο Συμβούλιο, την Επιτροπή και τα λοιπά ενδιαφερόμενα θεσμικά και άλλα όργανα. |
(1) EE L 253 της 7.10.2000, σ. 42.
(2) ΕΕ L 248 της 16.9.2002, σ. 1. Κανονισμός όπως τροποποιήθηκε με τον κανονισμό (EΚ, Ευρατόμ) αριθ. 1995/2006 (ΕΕ L 390 της 30.12.2006, σ. 1).
(3) ΕΕ C 139 της 14.6.2006, σ. 1.
(4) EE C 172 της 18.6.1999, σ. 1. Συμφωνία όπως τροποποιήθηκε τελευταία με την απόφαση 2005/708/ΕΚ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου (ΕΕ L 269 της 14.10.2005, σ. 24).
(5) Κείμενα που εγκρίθηκαν της ημερομηνίας αυτής, P6_TA(2007)0099.
(6) Κείμενα που εγκρίθηκαν της ημερομηνίας αυτής, P6_TA(2007)0237.
(7) ΕΕ C 313 E της 20.12.2006, σ. 415.
(8) Κείμενα που εγκρίθηκαν της ημερομηνίας αυτής, P6_TA(2006)0570.
P6_TA(2007)0475
Αναγνώριση και εποπτεία ποινών με αναστολή, εναλλακτικών κυρώσεων και καταδίκης υπό όρους *
Νομοθετικό ψήφισμα του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου της 25ης Οκτωβρίου 2007 σχετικά με την πρωτοβουλία της Ομοσπονδιακής Δημοκρατίας της Γερμανίας και της Γαλλικής Δημοκρατίας ενόψει της απόφασης-πλαισίου του Συμβουλίου σχετικά με την αναγνώριση και την εποπτεία ποινών με αναστολή, εναλλακτικών κυρώσεων και καταδίκης υπό όρους (6480/2007 — C6-0129/2007 — 2007/0807(CNS))
(Διαδικασία διαβούλευσης)
Το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο,
— |
έχοντας υπόψη την πρωτοβουλία της Ομοσπονδιακής Δημοκρατίας της Γερμανίας και της Γαλλικής Δημοκρατίας (6480/2007) (1), |
— |
έχοντας υπόψη το άρθρο 31, παράγραφος 1, στοιχεία α) και γ), και το άρθρο 34, παράγραφος 2, στοιχείο β), της Συνθήκης ΕΕ, |
— |
έχοντας υπόψη το άρθρο 39, παράγραφος 1, της Συνθήκης ΕΕ, σύμφωνα με το οποίο κλήθηκε από το Συμβούλιο να γνωμοδοτήσει (C6-0129/2007), |
— |
έχοντας υπόψη τα άρθρα 93 και 51 του Κανονισμού του, |
— |
έχοντας υπόψη την έκθεση της Επιτροπής Πολιτικών Ελευθεριών, Δικαιοσύνης και Εσωτερικών Υποθέσεων (A6-0356/2007), |
1. |
εγκρίνει την πρωτοβουλία της Ομοσπονδιακής Δημοκρατίας της Γερμανίας και της Γαλλικής Δημοκρατίας όπως τροποποιήθηκε· |
2. |
καλεί το Συμβούλιο να τροποποιήσει αναλόγως το κείμενο· |
3. |
καλεί το Συμβούλιο, εφόσον προτίθεται να απομακρυνθεί από το κείμενο που ενέκρινε το Κοινοβούλιο, να το ενημερώσει σχετικά· |
4. |
ζητεί να κληθεί εκ νέου να γνωμοδοτήσει εφόσον το Συμβούλιο προτίθεται να επιφέρει ουσιώδεις τροποποιήσεις στην πρωτοβουλία της Ομοσπονδιακής Δημοκρατίας της Γερμανίας και της Γαλλικής Δημοκρατίας· |
5. |
αναθέτει στον Πρόεδρό του να διαβιβάσει τη θέση του Κοινοβουλίου στο Συμβούλιο και στην Επιτροπή καθώς και στις κυβερνήσεις της Ομοσπονδιακής Δημοκρατίας της Γερμανίας και της Γαλλικής Δημοκρατίας. |
ΚΕIΜΕΝΟ ΠΟΥ ΠΡΟΤΕIΝΕΙ Η ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑΚH ΔΗΜΟΚΡΑΤIΑ ΤΗΣ ΓΕΡΜΑΝIΑΣ ΚΑΙ Η ΓΑΛΛΙΚH ΔΗΜΟΚΡΑΤIΑ |
ΤΡΟΠΟΛΟΓIΕΣ ΤΟΥ ΚΟΙΝΟΒΟΥΛIΟΥ |
||||
Τροπολογία 1 |
|||||
Τίτλος |
|||||
Πρωτοβουλία της Ομοσπονδιακής Δημοκρατίας της Γερμανίας και της Γαλλικής Δημοκρατίας ενόψει της απόφασης-πλαισίου του Συμβουλίου σχετικά με την αναγνώριση και την εποπτεία ποινών με αναστολή, εναλλακτικών κυρώσεων και καταδίκης υπό όρους |
Πρωτοβουλία της Ομοσπονδιακής Δημοκρατίας της Γερμανίας και της Γαλλικής Δημοκρατίας ενόψει της απόφασης-πλαισίου του Συμβουλίου σχετικά με την αναγνώριση, την εποπτεία και την εκτέλεση ποινών με αναστολή, εναλλακτικών κυρώσεων και καταδίκης υπό όρους |
||||
Τροπολογία 2 |
|||||
Αιτιολογική σκέψη 5 |
|||||
(5) Η παρούσα απόφαση-πλαίσιο σέβεται τα θεμελιώδη δικαιώματα και συμμορφούται προς τις αρχές που αναγνωρίζονται από το άρθρο 6 της Συνθήκης για την Ευρωπαϊκή Ένωση και διατυπώνονται επίσης στο Χάρτη των Θεμελιωδών Δικαιωμάτων της Ευρωπαϊκής Ένωσης, ειδικότερα στο Κεφάλαιο VI. Ουδεμία διάταξη της παρούσας απόφασης-πλαισίου θα πρέπει να ερμηνεύεται υπό την έννοια ότι απαγορεύει την άρνηση αναγνώρισης δικαστικής απόφασης και/ή εποπτείας μέτρου αναστολής ή εναλλακτικής κύρωσης, εφόσον υφίστανται αντικειμενικές ενδείξεις ότι το μέτρο αναστολής ή η εναλλακτική κύρωση επεβλήθη προκειμένου να τιμωρηθεί ένα πρόσωπο για λόγους φύλου, φυλής, θρησκείας, εθνοτικής καταγωγής, εθνικότητας, γλώσσας, πολιτικών πεποιθήσεων ή σεξουαλικού προσανατολισμού, ή ότι το εν λόγω πρόσωπο θα μπορούσε να τεθεί σε μειονεκτική θέση για οποιονδήποτε από αυτούς τους λόγους . |
(5) Η παρούσα απόφαση-πλαίσιο σέβεται τα θεμελιώδη δικαιώματα και συμμορφούται προς τις αρχές που αναγνωρίζονται από το άρθρο 6 της Συνθήκης για την Ευρωπαϊκή Ένωση και διατυπώνονται επίσης στο Χάρτη των Θεμελιωδών Δικαιωμάτων της Ευρωπαϊκής Ένωσης, ειδικότερα στο Κεφάλαιο VI. Ουδεμία διάταξη της παρούσας απόφασης-πλαισίου θα πρέπει να ερμηνεύεται υπό την έννοια ότι απαγορεύει την άρνηση αναγνώρισης δικαστικής απόφασης και/ή εποπτείας μέτρου αναστολής ή εναλλακτικής κύρωσης, εφόσον υφίστανται αντικειμενικές ενδείξεις ότι το μέτρο αναστολής ή η εναλλακτική κύρωση επεβλήθη λόγω κατάφωρης παραβίασης των θεμελιωδών δικαιωμάτων που προβλέπουν οι Συνθήκες της Ευρωπαϊκής Ένωσης . |
||||
Τροπολογία 3 |
|||||
Αιτιολογική σκέψη 6 |
|||||
(6) Η παρούσα απόφαση-πλαίσιο δεν θα πρέπει να εμποδίζει τα κράτη μέλη να εφαρμόζουν τους συνταγματικούς τους κανόνες σε σχέση με το δικαίωμα για δίκαιη δίκη, την ελευθερία του συνεταιρίζεσθαι, την ελευθερία του τύπου και την ελευθερία της έκφρασης σε άλλα μέσα μαζικής επικοινωνίας. |
(6) Η παρούσα απόφαση-πλαίσιο δεν θα πρέπει να εμποδίζει τα κράτη μέλη να εφαρμόζουν τους συνταγματικούς τους κανόνες σε σχέση με το δικαίωμα για δίκαιη δίκη, την ελευθερία του συνεταιρίζεσθαι, την ελευθερία του τύπου και την ελευθερία της έκφρασης σε άλλα μέσα μαζικής επικοινωνίας και, γενικότερα, όλους τους συνταγματικούς κανόνες που διέπουν τα θεμελιώδη δικαιώματα, το πεδίο εφαρμογής των οποίων δεν είναι ασύμβατο με τον τρόπο εκτέλεσης των μέτρων. |
||||
Τροπολογία 4 |
|||||
Αιτιολογική σκέψη 8 |
|||||
(8) Στόχος της αμοιβαίας αναγνώρισης και της εποπτείας των ποινών με αναστολή, των εναλλακτικών κυρώσεων και της καταδίκης υπό όρους, στο κράτος εκτέλεσης, είναι να ενισχυθούν οι προοπτικές επανένταξης του καταδικασθέντος στην κοινωνία, επιτρέποντάς του να διατηρεί οικογενειακούς, γλωσσικούς, πολιτισμικούς και άλλους δεσμούς, αλλά και να βελτιωθεί η εποπτεία της συμμόρφωσης προς τα μέτρα αναστολής και τις εναλλακτικές κυρώσεις, προκειμένου να προλαμβάνεται η υποτροπή, λαμβανομένης υπόψη, με τον τρόπο αυτό, της προστασίας των θυμάτων. |
(8) Στόχος της αμοιβαίας αναγνώρισης και της εποπτείας των ποινών με αναστολή, των εναλλακτικών κυρώσεων και της καταδίκης υπό όρους, στο κράτος εκτέλεσης, είναι να ενισχυθούν οι προοπτικές επανένταξης του καταδικασθέντος στην κοινωνία, επιτρέποντάς του να διατηρεί οικογενειακούς, γλωσσικούς, πολιτισμικούς και άλλους δεσμούς, αλλά και να βελτιωθεί η εποπτεία της συμμόρφωσης προς τα μέτρα αναστολής και τις εναλλακτικές κυρώσεις, προκειμένου να προλαμβάνεται η υποτροπή, λαμβανομένης υπόψη, με τον τρόπο αυτό, της προστασίας των θυμάτων και της προάσπισης της κοινωνίας γενικότερα. |
||||
Τροπολογία 5 |
|||||
Αιτιολογική σκέψη 9 |
|||||
(9) Προς το σκοπό της αποτελεσματικής ανταλλαγής πληροφοριών σχετικά με όλες τις περιστάσεις οι οποίες άπτονται της αναστολής ποινών, τα κράτη μέλη παροτρύνονται να προβλέψουν στην εθνική νομοθεσία τους διατάξεις οι οποίες θα τους επιτρέπουν να αναλαμβάνουν την ευθύνη να καταχωρίζουν στα εθνικά μητρώα τους την υπ' αυτών ανάληψη της εποπτείας μέτρων αναστολής και εναλλακτικών κυρώσεων. |
(9) Προς το σκοπό της αποτελεσματικής ανταλλαγής πληροφοριών σχετικά με όλες τις περιστάσεις οι οποίες άπτονται της αναστολής ποινών, τα κράτη μέλη παροτρύνονται να προβλέψουν στην εθνική νομοθεσία τους διατάξεις οι οποίες θα τους επιτρέπουν να αναλαμβάνουν την ευθύνη να καταχωρίζουν στα εθνικά μητρώα τους την υπ' αυτών ανάληψη της εποπτείας μέτρων αναστολής, εναλλακτικών κυρώσεων και καταδίκης υπό όρους . |
||||
Τροπολογία 6 |
|||||
Άρθρο 1, παράγραφος 1 |
|||||
1. Στόχος της παρούσας απόφασης-πλαισίου είναι, προκειμένου να διευκολυνθεί η κοινωνική επανένταξη των καταδικασθέντων και να βελτιωθεί η προστασία των θυμάτων, η θέσπιση κανόνων σύμφωνα με τους οποίους ένα κράτος μέλος εποπτεύει μέτρα αναστολής επιβληθέντα δυνάμει δικαστικής αποφάσεως που έχει εκδοθεί σε άλλο κράτος μέλος, ή εναλλακτικές κυρώσεις που περιέχονται σε τέτοια απόφαση, και λαμβάνει κάθε άλλη απόφαση σχετικά με την εκτέλεση της εν λόγω δικαστικής απόφασης, εφόσον αυτό εμπίπτει στη δικαιοδοσία του. |
1. Η παρούσα απόφαση-πλαίσιο αποσκοπεί στη διευκόλυνση της κοινωνικής επανένταξης των καταδικασθέντων, στη βελτίωση της προστασίας των θυμάτων και της κοινωνίας και στη διευκόλυνση της εκτέλεσης των κατάλληλων ποινών με αναστολή, εναλλακτικών κυρώσεων και καταδίκης υπό όρους σε περιπτώσεις παραβατών που δεν διαμένουν στο κράτος έκδοσης. Λαμβάνοντας υπόψη την επίτευξη των στόχων αυτών, η παρούσα απόφαση-πλαίσιο θεσπίζει διατάξεις σύμφωνα με τις οποίες το κράτος μέλος στο οποίο ο κατάδικος έχει τη συνήθη νόμιμη κατοικία του αναγνωρίζει τις ποινές που έχουν επιβληθεί σε άλλο κράτος μέλος και εποπτεύει και εκτελεί ποινές με αναστολή, εναλλακτικές κυρώσεις και καταδικαστικές αποφάσεις υπό όρους. |
||||
Τροπολογία 7 |
|||||
Άρθρο 1, παράγραφος 2 |
|||||
2. Η παρούσα απόφαση-πλαίσιο ισχύει μόνο για την αναγνώριση των δικαστικών αποφάσεων και τη μεταβίβαση αρμοδιότητας για την εποπτεία μέτρων αναστολής και εναλλακτικών κυρώσεων και για την έκδοση όλων των άλλων δικαστικών αποφάσεων που προβλέπονται από την παρούσα απόφαση-πλαίσιο. Η παρούσα απόφαση-πλαίσιο δεν εφαρμόζεται κατά την εκτέλεση δικαστικών αποφάσεων σε ποινικές υποθέσεις, οι οποίες επιβάλλουν ποινές στερητικές της ελευθερίας ή μέτρα ασφαλείας στερητικά της ελευθερίας και εμπίπτουν στο πεδίο εφαρμογής της απόφασης-πλαισίου 2007/.../ΔΕΥ. Η αναγνώριση και η εκτέλεση χρηματικών ποινών και αποφάσεων δήμευσης διέπονται από νομικές πράξεις εφαρμοστέες μεταξύ των κρατών μελών, ιδίως, από την απόφαση-πλαίσιο 2005/214/ΔΕΥ του Συμβουλίου, της 24ης Φεβρουαρίου 2005, σχετικά με την εφαρμογή της αρχής της αμοιβαίας αναγνώρισης επί χρηματικών ποινών και την απόφαση-πλαίσιο 2006/783/ΔΕΥ του Συμβουλίου, της 6ης Οκτωβρίου 2006, σχετικά με την εφαρμογή της αρχής της αμοιβαίας αναγνώρισης στις αποφάσεις δήμευσης. |
2. Η παρούσα απόφαση-πλαίσιο ισχύει μόνο για την αναγνώριση των δικαστικών αποφάσεων και τη μεταβίβαση αρμοδιότητας για την εποπτεία και εκτέλεση ποινών με αναστολή, εναλλακτικών κυρώσεων και καταδικαστικών αποφάσεων υπό όρους και για την έκδοση όλων των άλλων μεταγενέστερων αποφάσεων που προβλέπει η παρούσα απόφαση-πλαίσιο. Η παρούσα απόφασηπλαίσιο δεν εφαρμόζεται κατά την εκτέλεση δικαστικών αποφάσεων σε ποινικές υποθέσεις, οι οποίες επιβάλλουν ποινές στερητικές της ελευθερίας ή μέτρα ασφαλείας στερητικά της ελευθερίας και εμπίπτουν στο πεδίο εφαρμογής της απόφασης-πλαισίου 2007/.../ΔΕΥ. Η αναγνώριση και η εκτέλεση χρηματικών ποινών και αποφάσεων δήμευσης διέπονται από νομικές πράξεις εφαρμοστέες μεταξύ των κρατών μελών, ιδίως, από την απόφαση-πλαίσιο 2005/214/ΔΕΥ του Συμβουλίου, της 24ης Φεβρουαρίου 2005, σχετικά με την εφαρμογή της αρχής της αμοιβαίας αναγνώρισης επί χρηματικών ποινών και την απόφαση-πλαίσιο 2006/783/ΔΕΥ του Συμβουλίου, της 6ης Οκτωβρίου 2006, σχετικά με την εφαρμογή της αρχής της αμοιβαίας αναγνώρισης στις αποφάσεις δήμευσης. |
||||
Τροπολογία 8 |
|||||
Άρθρο 2, στοιχείο β), σημείο ii) |
|||||
|
|
||||
Τροπολογία 9 |
|||||
Άρθρο 2, στοιχείο γ) |
|||||
|
|
||||
Τροπολογία 10 |
|||||
Άρθρο 2, στοιχείο δ) |
|||||
|
|
||||
Τροπολογία 11 |
|||||
Άρθρο 2, στοιχείο (ζ) |
|||||
|
|
||||
Τροπολογία 12 |
|||||
Άρθρο 2, στοιχείο ζα) (νέο) |
|||||
|
|
||||
Τροπολογία 13 |
|||||
Άρθρο 3 |
|||||
Η παρούσα απόφαση-πλαίσιο δεν συνεπάγεται τροποποίηση της υποχρέωσης σεβασμού των θεμελιωδών δικαιωμάτων και των θεμελιωδών νομικών αρχών, όπως κατοχυρώνονται από το άρθρο 6 της Συνθήκης για την Ευρωπαϊκή Ένωση. |
Η παρούσα απόφαση-πλαίσιο δεν συνεπάγεται τροποποίηση του καθήκοντος σεβασμού των θεμελιωδών δικαιωμάτων και των θεμελιωδών νομικών αρχών, όπως κατοχυρώνονται με το άρθρο 6 της Συνθήκης για την Ευρωπαϊκή Ένωση και με τα συντάγματα των κρατών μελών . |
||||
Τροπολογία 14 |
|||||
Άρθρο 4, παράγραφος 1 |
|||||
1. Κάθε κράτος μέλος πληροφορεί τη Γενική Γραμματεία του Συμβουλίου ποια δικαστική αρχή ή αρχές, δυνάμει της εθνικής νομοθεσίας του, είναι αρμόδιες να ενεργούν σύμφωνα με την παρούσα απόφαση-πλαίσιο, σε περίπτωση που το εν λόγω κράτος μέλος είναι το κράτος έκδοσης ή το κράτος εκτέλεσης. |
1. Κάθε κράτος μέλος πληροφορεί τη Γενική Γραμματεία του Συμβουλίου ποια αρχή ή αρχές, δυνάμει της εθνικής νομοθεσίας του, είναι αρμόδιες να ενεργούν σύμφωνα με την παρούσα απόφαση-πλαίσιο, σε περίπτωση που το εν λόγω κράτος μέλος είναι το κράτος έκδοσης ή το κράτος εκτέλεσης. Ο κατάλογος των αρμόδιων αρχών δημοσιεύεται στην Επίσημη Εφημερίδα της Ευρωπαϊκής Ένωσης. |
||||
Τροπολογία 15 |
|||||
Άρθρο 5, παράγραφος 1, εισαγωγικό μέρος |
|||||
1. Μια δικαστική απόφαση που περιέχει ένα ή περισσότερα από τα ακόλουθα μέτρα αναστολής ή εναλλακτικές κυρώσεις δύναται να διαβιβάζεται σε άλλο κράτος μέλος στο οποίο ο κατάδικος έχει τη νόμιμη και συνήθη διαμονή του, για τον σκοπό της αναγνώρισης και εποπτείας αυτών των μέτρων και κυρώσεων : |
1. Δικαστική απόφαση ή απόφαση για την απόλυση υπό όρους που περιέχει ένα ή περισσότερα από τα ακόλουθα μέτρα αναστολής ή υποχρεώσεις ή όρους δύναται να διαβιβάζεται σε άλλο κράτος μέλος στο οποίο ο κατάδικος έχει τη νόμιμη και συνήθη διαμονή του, για τον σκοπό της αναγνώρισης και εποπτείας αυτών των μέτρων ή υποχρεώσεων ή όρων. Στη βεβαίωση κατά το άρθρο 6 μπορούν για λόγους εποπτείας να σημειώνονται ένα ή περισσότερα των μέτρων αναστολής ή των υποχρεώσεων ή όρων που περιλαμβάνονται σε δικαστική απόφαση: |
||||
Τροπολογία 16 |
|||||
Άρθρο 5, παράγραφος 1, στοιχείο α) |
|||||
|
|
||||
Τροπολογία 17 |
|||||
Άρθρο 5, παράγραφος 1, στοιχείο β) |
|||||
|
|
||||
Τροπολογία 18 |
|||||
Άρθρο 5, παράγραφος 1, στοιχείο ε) |
|||||
|
|
||||
Τροπολογία 19 |
|||||
Άρθρο 5, παράγραφος 1α (νέα) |
|||||
|
1α. Για τους σκοπούς της παρούσας απόφασης-πλαισίου, πρέπει να πραγματοποιείται ακρόαση του εναγόμενου πριν από τη διαβίβαση της δικαστικής απόφασης ή της απόφασης για την απόλυση υπό όρους. |
||||
Τροπολογία 20 |
|||||
Άρθρο 5, παράγραφος 3 |
|||||
3. Πέραν των μέτρων και των κυρώσεων τα οποία αναφέρονται στην παράγραφο 1, η βεβαίωση που αναφέρεται στο άρθρο 6 προβλέπει μόνον εκείνα τα μέτρα ή τις κυρώσεις που κοινοποιεί το οικείο κράτος εκτέλεσης, σύμφωνα με την παράγραφο 2. |
3. Πέραν των μέτρων και των κυρώσεων κατά την παράγραφο 1, η βεβαίωση του άρθρου 6 προβλέπει μόνον τα μέτρα αναστολής ή τις υποχρεώσεις ή όρους που κοινοποιεί το οικείο κράτος εκτέλεσης, σύμφωνα με την παράγραφο 2. |
||||
Τροπολογία 21 |
|||||
Άρθρο 6, παράγραφος 1 |
|||||
3. Η δικαστική απόφαση ή επικυρωμένο αντίγραφό της διαβιβάζεται μαζί με βεβαίωση, τυποποιημένο έντυπο της οποίας εκτίθεται στο Παράρτημα Ι, από την αρμόδια δικαστική αρχή του κράτους έκδοσης απευθείας στην αρμόδια δικαστική αρχή του κράτους εκτέλεσης, με οποιοδήποτε μέσο μπορεί να τεκμηριωθεί εγγράφως και υπό συνθήκες που επιτρέπουν στο κράτος εκτέλεσης να διαπιστώνει τη γνησιότητά τους. Το πρωτότυπο της δικαστικής απόφασης ή επικυρωμένο αντίγραφό της καθώς και το πρωτότυπο της βεβαίωσης αποστέλλονται στο κράτος εκτέλεσης, εφόσον το ζητήσει. Όλες οι επίσημες γνωστοποιήσεις πραγματοποιούνται επίσης απευθείας μεταξύ των εν λόγω αρμόδιων δικαστικών αρχών. |
3. Η βεβαίωση, τυποποιημένο έντυπο της οποίας εκτίθεται στο Παράρτημα Ι, μαζί με τη δικαστική απόφαση (ή επικυρωμένο αντίγραφό της) και, κατά περίπτωση, την απόφαση απόλυσης υπό όρους, διαβιβάζεται από την αρμόδια δικαστική αρχή του κράτους έκδοσης απευθείας στην αρμόδια δικαστική αρχή του κράτους εκτέλεσης, με οποιοδήποτε μέσο μπορεί να τεκμηριωθεί εγγράφως και υπό συνθήκες που επιτρέπουν στο κράτος εκτέλεσης να διαπιστώνει τη γνησιότητά τους. Το πρωτότυπο της δικαστικής απόφασης ή επικυρωμένο αντίγραφό της καθώς και το πρωτότυπο της βεβαίωσης αποστέλλονται στο κράτος εκτέλεσης, εφόσον το ζητήσει. Όλες οι επίσημες γνωστοποιήσεις πραγματοποιούνται επίσης απευθείας μεταξύ των εν λόγω αρμόδιων δικαστικών αρχών. |
||||
Τροπολογία 22 |
|||||
Άρθρο 6, παράγραφος 3 |
|||||
3. Η αρμόδια δικαστική αρχή του κράτους έκδοσης διαβιβάζει κάθε φορά τη δικαστική απόφαση, μαζί με τη βεβαίωση, μόνο σε ένα κράτος εκτέλεσης. |
3. Η αρμόδια δικαστική αρχή του κράτους έκδοσης διαβιβάζει κάθε φορά τη δικαστική απόφαση, μαζί με τη βεβαίωση, (και κάθε απόφαση για υπό όρους απόλυση) μόνο σε ένα κράτος εκτέλεσης. |
||||
Τροπολογία 23 |
|||||
Άρθρο 6, παράγραφος 5 |
|||||
5. Εάν η δικαστική αρχή του κράτους εκτέλεσης, η οποία παραλαμβάνει δικαστική απόφαση συνοδευόμενη από βεβαίωση, δεν έχει τη δικαιοδοσία να την αναγνωρίσει, διαβιβάζει, αυτεπαγγέλτως, την απόφαση μαζί με τη βεβαίωση στην αρμόδια δικαστική αρχή. Αυτή η αρμόδια δικαστική αρχή του κράτους εκτέλεσης ενημερώνει αμέσως την αρμόδια δικαστική αρχή του κράτους έκδοσης με οποιοδήποτε μέσο μπορεί να τεκμηριωθεί εγγράφως ότι η απόφαση και η βεβαίωση διαβιβάσθηκαν σε αυτήν. |
5. Εάν η δικαστική αρχή του κράτους εκτέλεσης, η οποία παραλαμβάνει δικαστική απόφαση συνοδευόμενη από βεβαίωση (και κάθε απόφαση για υπό όρους απόλυση) δεν έχει τη δικαιοδοσία να την αναγνωρίσει, διαβιβάζει, αυτεπαγγέλτως, την απόφαση μαζί με τη βεβαίωση στην αρμόδια δικαστική αρχή. Αυτή η αρμόδια δικαστική αρχή του κράτους εκτέλεσης ενημερώνει αμέσως την αρμόδια δικαστική αρχή του κράτους έκδοσης με οποιοδήποτε μέσο μπορεί να τεκμηριωθεί εγγράφως ότι η απόφαση και η βεβαίωση διαβιβάσθηκαν σε αυτήν. |
||||
Τροπολογία 24 |
|||||
Άρθρο 7, παράγραφος 1 |
|||||
1. Η αρμόδια δικαστική αρχή του κράτους εκτέλεσης αναγνωρίζει τη δικαστική απόφαση η οποία διαβιβάσθηκε σύμφωνα με τη διαδικασία του άρθρου 6 και λαμβάνει αμέσως όλα τα αναγκαία μέτρα για την εποπτεία των μέτρων αναστολής και των εναλλακτικών κυρώσεων , εκτός αν η εν λόγω αρχή αποφασίσει να επικαλεσθεί έναν από τους λόγους άρνησης της αναγνώρισης και της εποπτείας της δικαστικής απόφασης που αναφέρεται στο άρθρο 9. |
1. Η αρμόδια δικαστική αρχή του κράτους εκτέλεσης αναγνωρίζει τη δικαστική απόφαση η οποία διαβιβάσθηκε σύμφωνα με τη διαδικασία του άρθρου 6 και λαμβάνει αμέσως όλα τα αναγκαία μέτρα για την εποπτεία των μέτρων αναστολής και των υποχρεώσεων και των μέτρων που συνιστούν την εναλλακτική κύρωση , εκτός αν η εν λόγω αρχή αποφασίσει να επικαλεσθεί έναν από τους λόγους άρνησης της αναγνώρισης και εποπτείας της δικαστικής απόφασης που αναφέρεται στο άρθρο 9. |
||||
Τροπολογία 25 |
|||||
Άρθρο 7, παράγραφος 2 |
|||||
2. Εάν η φύση ή η διάρκεια των μέτρων αναστολής ή των εναλλακτικών κυρώσεων είναι ασυμβίβαστη με τις νομοθετικές διατάξεις του κράτους εκτέλεσης, η αρμόδια δικαστική αρχή του εν λόγω κράτους δύναται να τις ευθυγραμμίσει με τα μέτρα αναστολής και τις εναλλακτικές κυρώσεις που προβλέπονται από το δίκαιο του κράτους εκτέλεσης για παρεμφερή αδικήματα. Το προσαρμοσθέν μέτρο αναστολής ή εναλλακτική κύρωση αντιστοιχεί στο μέγιστο δυνατό βαθμό προς το μέτρο ή την κύρωση που έχει επιβληθεί στο κράτος έκδοσης. |
2. Εάν ή η διάρκεια των μέτρων αναστολής ή των εναλλακτικών κυρώσεων είναι ασυμβίβαστη με τις νομοθετικές διατάξεις του κράτους εκτέλεσης, η αρμόδια δικαστική αρχή του εν λόγω κράτους δύναται να τις ευθυγραμμίσει με τα μέτρα αναστολής και τις υποχρεώσεις και τα όρους που συνιστούν τις εναλλακτικές κυρώσεις που προβλέπονται από το δίκαιο του κράτους εκτέλεσης για παρεμφερή αδικήματα. Το προσαρμοσθέν μέτρο αναστολής ή εναλλακτική κύρωση αντιστοιχεί στο μέγιστο δυνατό βαθμό προς το μέτρο ή την κύρωση που έχει επιβληθεί στο κράτος έκδοσης. |
||||
Τροπολογία 26 |
|||||
Άρθρο 7, παράγραφος 3α (νέα) |
|||||
|
3α. Σε περίπτωση ευθυγράμμισης μέτρων ή εναλλακτικών κυρώσεων σύμφωνα με την παράγραφο 2, η αρμόδια δικαστική αρχή του κράτους εκτέλεσης κοινοποιεί αμελλητί στην αρμόδια δικαστική αρχή του κράτους έκδοσης την εν λόγω απόφαση. Μετά την κοινοποίηση της πληροφορίας αυτής, η αρμόδια δικαστική αρχή του κράτους έκδοσης μπορεί να αποφασίζει να αποσύρει τη βεβαίωση και τη δικαστική απόφαση (και επίσης, κατά περίπτωση, την απόφαση για την απόλυση υπό όρους). Στις περιπτώσεις αυτές, πρέπει να εξασφαλίζεται στον καταδικασθέντα το δικαίωμα ακροάσεως. |
||||
Τροπολογία 27 |
|||||
Άρθρο 9, παράγραφος 1, εισαγωγικό μέρος |
|||||
1. Η αρμόδια δικαστική αρχή του κράτους εκτέλεσης δύναται να αρνηθεί να αναγνωρίσει τη δικαστική απόφαση και να αναλάβει την ευθύνη για την εποπτεία των μέτρων αναστολής και των εναλλακτικών κυρώσεων, εάν: |
1. Η αρμόδια δικαστική αρχή του κράτους εκτέλεσης δύναται να αρνηθεί να αναγνωρίσει τη δικαστική απόφαση (ή, κατά περίπτωση, την απόφαση για την απόλυση υπό όρους) και να αναλάβει την ευθύνη για την εποπτεία των μέτρων αναστολής και των εναλλακτικών κυρώσεων, εάν: |
||||
Τροπολογία 28 |
|||||
Άρθρο 9, παράγραφος 1, στοιχείο α) |
|||||
|
|
||||
Τροπολογία 29 |
|||||
Άρθρο 9, παράγραφος 1, στοιχείο β) |
|||||
β) δεν πληρούνται τα κριτήρια του άρθρου 5, |
|
||||
Τροπολογία 30 |
|||||
Άρθρο 9, παράγραφος 1, στοιχείο ε) |
|||||
|
|
||||
Τροπολογία 31 |
|||||
Άρθρο 9, παράγραφος 1, στοιχείο θ) |
|||||
|
|
||||
Τροπολογία 32 |
|||||
Άρθρο 9, παράγραφος 1, στοιχείο (ι) |
|||||
|
Διαγράφεται |
||||
Τροπολογία 33 |
|||||
Άρθρο 9, παράγραφος 1, στοιχείο (ια) (νέο) |
|||||
|
|
||||
Τροπολογία 34 |
|||||
Άρθρο 9, παράγραφος 2 |
|||||
2. Στις περιπτώσεις της παραγράφου 1, η αρμόδια δικαστική αρχή του κράτους εκτέλεσης, πριν αποφασίσει να αρνηθεί να αναγνωρίσει την δικαστική απόφαση και να αναλάβει την ευθύνη για την εποπτεία των μέτρων αναστολής και των εναλλακτικών κυρώσεων, επικοινωνεί με την αρμόδια δικαστική αρχή του κράτους έκδοσης, με κάθε πρόσφορο μέσο, και της ζητεί να παράσχει αμελλητί, εφόσον απαιτείται, όλες τις τυχόν αναγκαίες πρόσθετες πληροφορίες. |
2. Στις περιπτώσεις της παραγράφου 1, στοιχεία α), β), γ), η) και θ), η αρμόδια δικαστική αρχή του κράτους εκτέλεσης, πριν αποφασίσει να μην αναγνωρίσει την δικαστική απόφαση ( ή, εφόσον ενδείκνυται, την απόφαση για απόλυση υπό όρους), και να αναλάβει την ευθύνη για την εποπτεία των μέτρων αναστολής και των εναλλακτικών κυρώσεων, επικοινωνεί με την αρμόδια δικαστική αρχή του κράτους έκδοσης, με κάθε πρόσφορο μέσο, και της ζητεί να παράσχει αμελλητί, εφόσον απαιτείται, όλες τις τυχόν αναγκαίες πρόσθετες πληροφορίες. |
||||
Τροπολογία 35 |
|||||
Άρθρο 10, παράγραφος 1 |
|||||
1. Η αρμόδια δικαστική αρχή του κράτους εκτέλεσης αποφασίζει, εντός 10ημερών μετά την παραλαβή της δικαστικής απόφασης και της βεβαίωσης, αν θα αναγνωρίσει την απόφαση και θα αναλάβει την ευθύνη για την εποπτεία των μέτρων αναστολής και των εναλλακτικών κυρώσεων. Ενημερώνει αμέσως για την απόφασή της την αρμόδια δικαστική αρχή του κράτους έκδοσης με οποιοδήποτε μέσο μπορεί να τεκμηριωθεί εγγράφως και εξηγεί τους λόγους για τους οποίους αρνείται να αναγνωρίσει τη δικαστική απόφαση και να αναλάβει την ευθύνη για την εποπτεία. |
1. Η αρμόδια δικαστική αρχή του κράτους εκτέλεσης αποφασίζει, εντός 30ημερών μετά την παραλαβή της δικαστικής απόφασης και της βεβαίωσης, αν θα αναγνωρίσει την απόφαση και θα αναλάβει την ευθύνη για την εποπτεία των μέτρων αναστολής και των εναλλακτικών κυρώσεων. Ενημερώνει αμέσως για την απόφασή της την αρμόδια δικαστική αρχή του κράτους έκδοσης με οποιοδήποτε μέσο μπορεί να τεκμηριωθεί εγγράφως και εξηγεί τους λόγους για τους οποίους αρνείται να αναγνωρίσει τη δικαστική απόφαση και να αναλάβει την ευθύνη για την εποπτεία. |
||||
Τροπολογία 36 |
|||||
Άρθρο 10, παράγραφος 2 |
|||||
2. Όταν, σε συγκεκριμένες περιπτώσεις, η αρμόδια δικαστική αρχή του κράτους εκτέλεσης δεν μπορεί να τηρήσει την προθεσμία της παραγράφου 1, ενημερώνει αμέσως την αρμόδια δικαστική αρχή του κράτους έκδοσης, με οποιονδήποτε τρόπο επιλέξει, αναφέροντας τους λόγους της καθυστέρησης και δηλώνοντας τον χρόνο που υπολογίζει ότι θα χρειασθεί για να εκδώσει τελική απόφαση. |
2. Όταν, σε εξαιρετικές περιπτώσεις, η αρμόδια δικαστική αρχή του κράτους εκτέλεσης δεν μπορεί να τηρήσει την προθεσμία της παραγράφου 1, ενημερώνει αμέσως την αρμόδια δικαστική αρχή του κράτους έκδοσης, με οποιονδήποτε τρόπο επιλέξει, αναφέροντας τους λόγους της καθυστέρησης και δηλώνοντας τον χρόνο που υπολογίζει ότι θα χρειασθεί για να εκδώσει τελική απόφαση. |
||||
Τροπολογία 37 |
|||||
Άρθρο 11 |
|||||
Η εποπτεία των μέτρων αναστολής και των εναλλακτικών κυρώσεων διέπεται από το δίκαιο του κράτους εκτέλεσης. |
Η εποπτεία των μέτρων αναστολής και των υποχρεώσεων και όρων που συνιστούν εναλλακτικές κυρώσεις διέπεται από το δίκαιο του κράτους εκτέλεσης. |
||||
Τροπολογία 38 |
|||||
Άρθρο 12, παράγραφος 1 |
|||||
1. H αρμόδια δικαστική αρχή του κράτους εκτέλεσης έχει δικαιοδοσία να λαμβάνει όλες τις μεταγενέστερες αποφάσεις που αφορούν την ποινή με αναστολή, τις εναλλακτικές κυρώσεις ή την καταδίκη υπό όρους, όπως είναι η τροποποίηση των μέτρων αναστολής, η ανάκληση της αναστολής, η επιβολή ποινής σε περίπτωση καταδίκης υπό όρους, ή ο μετριασμός της ποινής . Το δίκαιο του κράτους εκτέλεσης εφαρμόζεται σε όλες τις προαναφερόμενες αποφάσεις και σε όλες τις μεταγενέστερες συνέπειες της δικαστικής απόφασης. |
1. H αρμόδια αρχή του κράτους εκτέλεσης έχει δικαιοδοσία να λαμβάνει όλες τις μεταγενέστερες αποφάσεις που αφορούν την ποινή με αναστολή, τις εναλλακτικές κυρώσεις, την καταδίκη υπό όρους, ή την απόλυση υπό όρους, όπως είναι η τροποποίηση των μέτρων αναστολής, η ανάκληση της αναστολής, η επιβολή ποινής σε περίπτωση καταδίκης υπό όρους, ή η ανάκληση ή η παραγραφή της. Το δίκαιο του κράτους εκτέλεσης εφαρμόζεται σε όλες τις προαναφερόμενες αποφάσεις και σε όλες τις μεταγενέστερες συνέπειες της δικαστικής απόφασης. |
||||
Τροπολογία 39 |
|||||
Άρθρο 12, παράγραφος 2 |
|||||
2. Η αρμόδια δικαστική αρχή του κράτους έκδοσης μπορεί να επιφυλάσσεται της δικαιοδοσίας να λαμβάνει όλες τις μεταγενέστερες αποφάσεις που αφορούν τις καταδίκες υπό όρους. Εν προκειμένω, το δίκαιο του κράτους έκδοσης εφαρμόζεται σε όλες τις μεταγενέστερες συνέπειες της απόφασης. |
2. Η αρμόδια αρχή του κράτους έκδοσης μπορεί να επιφυλάσσεται της δικαιοδοσίας να λαμβάνει όλες τις μεταγενέστερες αποφάσεις που αφορούν τις καταδίκες υπό όρους. Εν προκειμένω, το δίκαιο του κράτους έκδοσης εφαρμόζεται σε όλες τις αποφάσεις κατά την παράγραφο 1 και σε όλες τις μεταγενέστερες συνέπειες της απόφασης. |
||||
Τροπολογία 40 |
|||||
Άρθρο 12, παράγραφος 3 |
|||||
3. Κατά τη μεταφορά της παρούσας απόφασης-πλαισίου στο εθνικό δίκαιο, οιοδήποτε κράτος μέλος μπορεί να αναφέρει ότι, ως κράτος εκτέλεσης, δύναται, σε συγκεκριμένες περιπτώσεις, να αρνηθεί να αναλάβει την ευθύνη που προβλέπει η παράγραφος 1. Σε αυτές τις περιπτώσεις, η απόφαση λαμβάνεται και κοινοποιείται σύμφωνα με τη διαδικασία του άρθρου 10. Αυτό δεν θίγει την υποχρέωση που προβλέπεται στο άρθρο 7, παράγραφος 1. |
3. Κατά τη θέσπιση της παρούσας απόφασης-πλαισίου ή, εν συνεχεία, κατά τη μεταφορά της στο εθνικό δίκαιο και με δήλωση που κατατίθεται στη Γενική Γραμματεία του Συμβουλίου, οιοδήποτε κράτος μέλος μπορεί να δηλώσει ότι, ως κράτος εκτέλεσης, και στις κατηγορίες περιπτώσεων που καθορίζει το εν λόγω κράτος μέλος, αρνείται να αναλάβει την ευθύνη που προβλέπει η παράγραφος 1. Σε αυτές τις περιπτώσεις, η απόφαση λαμβάνεται (αιτιολογημένα) και κοινοποιείται σύμφωνα με τη διαδικασία του άρθρου 10. Αυτό δεν θίγει την υποχρέωση κατά το άρθρο 7, παράγραφος 1. Η εν λόγω δήλωση κράτουςμέλους μπορεί να αποσύρεται οποιαδήποτε στιγμή. Οι δηλώσεις ή η απόσυρσή τους δημοσιεύονται στην Επίσημη Εφημερίδα της Ευρωπαϊκής Ένωσης. |
||||
Τροπολογία 41 |
|||||
Άρθρο 13 |
|||||
Άρθρο 13 Διαβουλεύσεις μεταξύ των αρμοδίων δικαστικών αρχών 1. Εάν η αρμόδια δικαστική αρχή του κράτους εκτέλεσης προτίθεται να επιφέρει προσαρμογές, σύμφωνα με το άρθρο 7, παράγραφοι 2 και 3, ζητεί κατά πρώτον τη γνώμη της αρμόδιας δικαστικής αρχής του κράτους έκδοσης όσον αφορά την προσαρμογή των μέτρων αναστολής ή της εναλλακτικής κυρώσεως. 2. Κατά τη διαβίβαση της δικαστικής απόφασης και της βεβαίωσης, όπως προβλέπεται από το άρθρο 6, η αρμόδια δικαστική αρχή του κράτους έκδοσης δύναται να παραιτείται από την προβλεπόμενη στην παράγραφο 1 διαβούλευση. Εν προκειμένω, οιεσδήποτε προσαρμογές επιφέρει η αρμόδια δικαστική αρχή του κράτους εκτέλεσης σύμφωνα με το άρθρο 7, παράγραφοι 2 και 3, κοινοποιούνται, σε μεταγενέστερο στάδιο, στην αρμόδια δικαστική αρχή του κράτους έκδοσης. |
Διαγράφεται |
||||
Τροπολογία 42 |
|||||
Άρθρο 14, τίτλος |
|||||
Υποχρεώσεις των εμπλεκομένων αρχών όταν το κράτος έκδοσης είναι αρμόδιο για τη λήψη όλων των περαιτέρω αποφάσεων |
Υποχρεώσεις των εμπλεκομένων αρχών όταν το κράτος έκδοσης είναι αρμόδιο για τη λήψη όλων των μεταγενέστερων αποφάσεων |
||||
Τροπολογία 43 |
|||||
Άρθρο 14, παράγραφος 1, στοιχείο α) |
|||||
|
|
||||
Τροπολογία 44 |
|||||
Άρθρο 14, παράγραφος 1, στοιχείο β) |
|||||
β) την ανάκληση της αναστολής της ποινής· |
|
||||
Τροπολογία 45 |
|||||
Άρθρο 14, παράγραφος 1, στοιχείο γ) |
|||||
γ) την επιβολή ποινής σε περίπτωση καταδίκης υπό όρους, |
γ) την καταδίκη σε περίπτωση καταδίκης υπό όρους, |
||||
Τροπολογία 46 |
|||||
Άρθρο 14, παράγραφος 1, στοιχείο δ) |
|||||
δ) την εκπνοή των μέτρων αναστολής ή εναλλακτικής κύρωσης. |
|
||||
Τροπολογία 47 |
|||||
Άρθρο 14, παράγραφος 1α (νέα) |
|||||
|
1α. Σε περιπτώσεις ανάκλησης ποινών με αναστολή, καταδίκης υπό όρους ή εναλλακτικών κυρώσεων, το κράτος εκτέλεσης είναι αρμόδιο για την εκτέλεση της ποινής φυλάκισης που επιβάλλει η δικαστική απόφαση, εκτός των περιπτώσεων του άρθρου 12, παράγραφοι 2 και 3. |
||||
Τροπολογία 48 |
|||||
Άρθρο 14, παράγραφος 2 |
|||||
2. Η αρμόδια δικαστική αρχή του κράτους έκδοσης ενημερώνει αμέσως την αρμόδια δικαστική αρχή του κράτους εκτέλεσης, με οποιοδήποτε μέσο μπορεί να τεκμηριωθεί εγγράφως, σχετικά με περιστάσεις ή πορίσματα που κρίνει ότι καθιστούν αναγκαία την ανάκληση της αναστολής της ποινής ή την τροποποίηση των μέτρων αναστολής ή της εναλλακτικής κύρωσης . |
2. Η αρμόδια δικαστική αρχή του κράτους έκδοσης ενημερώνει αμέσως την αρμόδια δικαστική αρχή του κράτους εκτέλεσης, με οποιοδήποτε μέσο μπορεί να τεκμηριωθεί εγγράφως, σχετικά με περιστάσεις ή πορίσματα που κρίνει ότι καθιστούν αναγκαία την ανάκληση της αναστολής της ποινής ή της καταδίκης υπό όρους, την τροποποίηση των μέτρων αναστολής ή των υποχρεώσεων ή όρων που συνιστούν εναλλακτική κύρωση. |
||||
Τροπολογία 49 |
|||||
Άρθρο 14, παράγραφος 2α (νέα) |
|||||
|
2α. Πρέπει να προβλέπεται ακρόαση του καταδικασθέντος ενώπιον των δικαστικών αρχών προτού καταδικαστεί σε περίπτωση καταδίκης υπό όρους ή ανάκλησης της αναστολής της ποινής, ώστε να εξασφαλίζεται η τήρηση της θεμελιώδους αρχής της ακρόασης των εναγομένων. |
||||
Τροπολογία 50 |
|||||
Άρθρο 15, τίτλος |
|||||
Υποχρεώσεις των εμπλεκομένων αρχών όταν το κράτος έκδοσης είναι αρμόδιο για τη λήψη όλων των περαιτέρω αποφάσεων |
Υποχρεώσεις των εμπλεκομένων αρχών όταν το κράτος έκδοσης είναι αρμόδιο για τη λήψη όλων των μεταγενεστέρων αποφάσεων |
||||
Τροπολογία 51 |
|||||
Άρθρο 15, παράγραφος 1, εισαγωγικό μέρος |
|||||
1. Αν η αρμόδια δικαστική αρχή του κράτους έκδοσης έχει δικαιοδοσία για τη λήψη όλων των περαιτέρω αποφάσεων σύμφωνα το άρθρο 12, παράγραφοι 2 και 3, η αρμόδια δικαστική αρχή του κράτους εκτέλεσης του κοινοποιεί αμέσως: |
1. Αν η αρμόδια δικαστική αρχή του κράτους έκδοσης έχει δικαιοδοσία για τη λήψη όλων των μεταγενεστέρων αποφάσεων σύμφωνα το άρθρο 12, παράγραφοι 2 και 3, η αρμόδια δικαστική αρχή του κράτους εκτέλεσης του κοινοποιεί αμέσως: |
||||
Τροπολογία 52 |
|||||
Άρθρο 15, παράγραφος 1, στοιχείο α) |
|||||
|
|
||||
Τροπολογία 53 |
|||||
Άρθρο 15, παράγραφος 1, στοιχείο β), σημείο (i) |
|||||
|
|
||||
Τροπολογία 54 |
|||||
Άρθρο 15, παράγραφος 1, στοιχείο β), σημείο (ii) |
|||||
|
|
||||
Τροπολογία 55 |
|||||
Άρθρο 15, παράγραφος 1, στοιχείο β), στοιχείο (iii) |
|||||
|
|
||||
Τροπολογία 56 |
|||||
Άρθρο 15, παράγραφος 3 |
|||||
3. Προτού ληφθεί απόφαση ως προς την επιβολή ποινής σε περίπτωση καταδίκης υπό όρους ή ως προς την ανάκληση της αναστολής ποινής, απαιτείται η ακρόαση του καταδίκου ενώπιον δικαστηρίου. Εφόσον συντρέχει περίπτωση, η απαίτηση αυτή μπορεί να ικανοποιείται σύμφωνα με τη διαδικασία που προβλέπεται από το άρθρο 10 της Σύμβασης της 29ης Μαΐου 2000, για την αμοιβαία δικαστική συνδρομή επί ποινικών υποθέσεων μεταξύ των κρατών μελών της Ευρωπαϊκής Ένωσης . |
3. Προτού ληφθεί απόφαση ως προς την επιβολή ποινής σε περίπτωση καταδίκης υπό όρους ή ως προς την ανάκληση της αναστολής ποινής, απαιτείται η ακρόαση του καταδίκου ενώπιον των δικαστικών αρχών, προκειμένου να διασφαλιστεί αποτελεσματικά η θεμελιώδης αρχή ακροάσεως του εναγομένου . |
||||
Τροπολογία 57 |
|||||
Άρθρο 15, παράγραφος 4, στοιχείο α) |
|||||
|
|
||||
Τροπολογία 58 |
|||||
Άρθρο 15, παράγραφος 4, στοιχείο β) |
|||||
β) την ανάκληση της αναστολής ποινής, |
|
||||
Τροπολογία 59 |
|||||
Άρθρο 15, παράγραφος 4, στοιχείο γ) |
|||||
γ) την επιβολή ποινής σε περίπτωση καταδίκης υπό όρους, |
Δεν αφορά το ελληνικό κείμενο |
||||
Τροπολογία 60 |
|||||
Άρθρο 15, παράγραφος 4, στοιχείο δ) |
|||||
|
|
||||
Τροπολογία 61 |
|||||
Άρθρο 15, παράγραφος 4α (νέα) |
|||||
|
4α. Οιαδήποτε τροποποίηση μέτρου αναστολής ή υπο- χρεώσεων ή όρων που συνιστούν εναλλακτικές κυρώσεις από την αρμόδια δικαστική αρχή του κράτους έκδοσης πρέπει να πραγματοποιείται λαμβανομένου δεόντως υπόψη του άρθρου 5. Σε περίπτωση τροποποίησης, η αρμόδια αρχή του κράτους έκδοσης μπορεί να προσφεύγει στη δυνατότητα λήψης νέας απόφασης σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 7, παράγραφος 2, ή του άρθρου 9, παράγραφος 1, στοιχείο θ). |
||||
Τροπολογία 62 |
|||||
Άρθρο 15, παράγραφος 5 |
|||||
5. Σε περίπτωση επιβολής ποινής ή ανάκλησης της αναστολής ποινής, η αρμόδια δικαστική αρχή του κράτους έκδοσης ενημερώνει ταυτοχρόνως την αρμόδια δικαστική αρχή του κράτους εκτέλεσης αν προτίθεται να διαβιβάσει στο κράτος εκτέλεσης: |
5. Σε περίπτωση επιβολής ποινής ή ανάκλησης της αναστολής ποινής, η αρμόδια δικαστική αρχή του κράτους έκδοσης ενημερώνει ταυτοχρόνως την αρμόδια δικαστική αρχή του κράτους εκτέλεσης ότι δεν απαιτείται πλέον η εποπτεία των μέτρων αναστολής. |
||||
Τροπολογία 63 |
|||||
Άρθρο 15, παράγραφος 5, στοιχείο α) |
|||||
|
Διαγράφεται |
||||
Τροπολογία 64 |
|||||
Άρθρο 15, παράγραφος 5, στοιχείο β) |
|||||
|
Διαγράφεται |
||||
Τροπολογία 65 |
|||||
Άρθρο 15, παράγραφος 6 |
|||||
6. Αν η υποχρέωση εκτέλεσης μέτρων αναστολής ή εναλλακτικών κυρώσεων έχει παύσει , η αρμόδια αρχή του κράτους εκτέλεσης διακόπτει τα διαταχθέντα μέτρα μόλις λάβει τη δέουσα κοινοποίηση από την αρμόδια αρχή του κράτους έκδοσης. |
6. Μετά την κατά την παράγραφο 5 κοινοποίηση από την αρμόδια αρχή του κράτους έκδοσης, η αρμόδια αρχή του κράτους εκτέλεσης διακόπτει την εποπτεία και εκτέλεση των μέτρων αναστολής. |
||||
Τροπολογία 66 |
|||||
Άρθρο 16, τίτλος |
|||||
Αμνηστία και χάρη |
Αμνηστία , χάρη και αναθεώρηση της δικαστικής απόφασης. |
||||
Τροπολογία 67 |
|||||
Άρθρο 16, εδάφιο 1α (νέο) |
|||||
|
Μόνο το κράτος έκδοσης μπορεί να λαμβάνει απόφαση όσον αφορά αιτήσεις για την αναθεώρηση δικαστικών αποφάσεων που αφορούν ποινές με αναστολή, εναλλακτικές κυρώσεις και καταδίκη υπό όρους, την εποπτεία και εκτέλεση των οποίων διέπει η παρούσα απόφαση-πλαίσιο. |
||||
Τροπολογία 68 |
|||||
Άρθρο 17 |
|||||
Αν ο καταδικασθείς εγκαταλείψει το κράτος εκτέλεσης και επιλέξει άλλο κράτος μέλος ως τόπο της νόμιμης και συνήθους διαμονής του, η αρμόδια δικαστική αρχή του κράτους εκτέλεσης μεταβιβάζει στην αρμόδια δικαστική αρχή του κράτους έκδοσης, τη δικαιοδοσία όσον αφορά την εποπτεία των μέτρων αναστολής και των εναλλακτικών κυρώσεων καθώς και όσον αφορά κάθε περαιτέρω απόφαση σχετικά με την εκτέλεση της δικαστικής απόφασης. |
Αν ο καταδικασθείς εγκαταλείψει το κράτος εκτέλεσης ή παύει να έχει τον τόπο της νόμιμης και συνήθους διαμονής του στο κράτος εκτέλεσης , η αρμόδια δικαστική αρχή του κράτους εκτέλεσης μεταβιβάζει στην αρμόδια δικαστική αρχή του κράτους έκδοσης, τη δικαιοδοσία όσον αφορά την εποπτεία των μέτρων αναστολής και των υποχρεώσεων ή όρων που συνιστούν εναλλακτικές κυρώσεις καθώς και όσον αφορά κάθε περαιτέρω απόφαση σχετικά με την εκτέλεση της δικαστικής απόφασης (ή, κατά περίπτωση, της απόφασης για απόλυση υπό όρους). |
||||
Τροπολογία 69 |
|||||
Άρθρο 17, παράγραφος 1α (νέα) |
|||||
|
1α. Η μεταβίβαση αρμοδιότητας κατά την παράγραφο 1 πρέπει επίσης να πραγματοποιείται εάν το κράτος έκδοσης το ζητεί από την αρμόδια δικαστική αρχή του κράτους εκτέλεσης, εφόσον στο κράτος έκδοσης κινούνται περαιτέρω ποινικές διαδικασίες κατά του εν λόγω ατόμου. |
P6_TA(2007)0476
Δικαστική συνδρομή σε ποινικές αποφάσεις *
Νομοθετικό ψήφισμα του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου της 25ης Οκτωβρίου 2007, σχετικά με το σχέδιο απόφασης-πλαισίου του Συμβουλίου όσον αφορά την εφαρμογή της αρχής της αμοιβαίας αναγνώρισης σε ποινικές αποφάσεις οι οποίες επιβάλλουν ποινές στερητικές της ελευθερίας ή μέτρα ασφαλείας στερητικά της ελευθερίας, για το σκοπό της εκτέλεσής τους στην Ευρωπαϊκή Ένωση (9688/2007 — C6-0209/2007 — 2005/0805(CNS))
(Διαδικασία διαβούλευσης)
Το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο,
— |
έχοντας υπόψη το σχέδιο απόφασης-πλαισίου του Συμβουλίου (9688/2007), |
— |
έχοντας υπόψη την πρωτοβουλία της Δημοκρατίας της Αυστρίας, της Δημοκρατίας της Φινλανδίας και του Βασιλείου της Σουηδίας (7307/2005) (1), |
— |
έχοντας υπόψη τη θέση του της 14ης Ιουνίου 2006 (2), |
— |
έχοντας υπόψη τα άρθρα 31, παράγραφος 1, στοιχείο α), και το άρθρο 34, παράγραφος 2, στοιχείο β), της Συνθήκης ΕΕ, |
— |
έχοντας υπόψη το άρθρο 39, παράγραφος 1, της Συνθήκης ΕΕ, σύμφωνα με το οποίο κλήθηκε από το Συμβούλιο να γνωμοδοτήσει (C6-0209/2007), |
— |
έχοντας υπόψη τα άρθρα 93, 51 και 55, παράγραφος 3, του Κανονισμού του, |
— |
έχοντας υπόψη την έκθεση της Επιτροπής Πολιτικών Ελευθεριών, Δικαιοσύνης και Εσωτερικών Υποθέσεων (A6-0362/2007), |
1. |
εγκρίνει την απόφαση πλαίσιο του Συμβουλίου όπως τροποποιήθηκε· |
2. |
καλεί το Συμβούλιο να τροποποιήσει το κείμενο αναλόγως· |
3. |
καλεί το Συμβούλιο, εφόσον προτίθεται να απομακρυνθεί από το κείμενο που ενέκρινε το Κοινοβούλιο, να το ενημερώσει σχετικά· |
4. |
ζητεί να κληθεί εκ νέου να γνωμοδοτήσει εφόσον το Συμβούλιο προτίθεται να επιφέρει σημαντικές τροποποιήσεις στην απόφαση πλαίσιο· |
5. |
αναθέτει στον Πρόεδρό του να διαβιβάσει τη θέση του Κοινοβουλίου στο Συμβούλιο και στην Επιτροπή. |
ΣΧEΔΙΟ ΤΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛIΟΥ |
ΤΡΟΠΟΛΟΓIΕΣ ΤΟΥ ΚΟΙΝΟΒΟΥΛIΟΥ |
Τροπολογία 1 |
|
Αιτιολογική σκέψη 2α (νέα) |
|
|
(2α) Τα δικονομικά δικαιώματα στις ποινικές διαδικασίες αποτελούν κρίσιμο στοιχείο για τη διασφάλιση της αμοιβαίας εμπιστοσύνης μεταξύ των κρατών μελών στο πλαίσιο της δικαστικής συνεργασίας και, παρά τις προσπάθειες της γερμανικής προεδρίας, δεν έχει μέχρι στιγμής επιτευχθεί συμφωνία μετά το σχέδιο απόφασης-πλαισίου για τα δικονομικά δικαιώματα που υπέβαλε η Επιτροπή και υποστήριξε το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο σε πρώτη ανάγνωση (3). |
(1) ΕΕ C 150 της 21.6.2005, σ. 1.
P6_TA(2007)0477
Συμφωνία αλιευτικής σύμπραξης ΕΚ/Μαδαγασκάρης *
Νομοθετικό ψήφισμα του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου της 25ης Οκτωβρίου 2007 σχετικά με την τροποποιημένη πρόταση κανονισμού του Συμβουλίου για τη σύναψη της συμφωνίας αλιευτικής σύμπραξης μεταξύ της Ευρωπαϊκής Κοινότητας και της Δημοκρατίας της Μαδαγασκάρης (COM(2007)0428 — C6-0064/2007 — 2007/0006(CNS))
(Διαδικασία διαβούλευσης)
Το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο,
— |
έχοντας υπόψη την τροποποιημένη πρόταση κανονισμού του Συμβουλίου (COM(2007)0428), |
— |
έχοντας υπόψη το άρθρο 37 και το άρθρο 300, παράγραφος 2, της Συνθήκης ΕΚ, |
— |
έχοντας υπόψη το άρθρο 300, παράγραφος 3, πρώτο εδάφιο, της Συνθήκης ΕΚ, σύμφωνα με το οποίο κλήθηκε από το Συμβούλιο να γνωμοδοτήσει (C6-0064/2007), |
— |
έχοντας υπόψη το άρθρο 51 και το άρθρο 83, παράγραφος 7, του Κανονισμού του, |
— |
έχοντας υπόψη την έκθεση της Επιτροπής Αλιείας και τις γνωμοδοτήσεις της Επιτροπής Προϋπολογισμών και της Επιτροπής Ανάπτυξης (A6-0405/2007), |
1. |
εγκρίνει την τροποποιημένη πρόταση κανονισμού του Συμβουλίου όπως τροποποιήθηκε και εγκρίνει τη σύναψη της συμφωνίας· |
2. |
αναθέτει στον Πρόεδρό του να διαβιβάσει τη θέση του Κοινοβουλίου στο Συμβούλιο και στην Επιτροπή, καθώς και στις κυβερνήσεις και στα κοινοβούλια των κρατών μελών και της Δημοκρατίας της Μαδαγασκάρης. |
ΚΕIΜΕΝΟ ΠΟΥ ΠΡΟΤΕIΝΕΙ Η ΕΠΙΤΡΟΠH |
ΤΡΟΠΟΠΟΙHΣΕΙΣ ΤΟΥ ΚΟΙΝΟΒΟΥΛIΟΥ |
Τροπολογία 1 |
|
Αιτιολογική σκέψη 2α (νέα) |
|
|
(2α) Είναι σημαντικό να βελτιωθούν οι πληροφορίες που παρέχονται στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο. Η Επιτροπή θα πρέπει, συναφώς, να διαβιβάσει τα συμπεράσματα των συνεδριάσεων της μικτής επιτροπής του άρθρου 9 της Συμφωνίας Σύμπραξης. |
Τροπολογία 3 |
|
Άρθρο 3α (νέο) |
|
|
Άρθρο 3α Η Επιτροπή υποβάλλει ετήσια έκθεση στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο και στο Συμβούλιο σχετικά με τα αποτελέσματα του πολυετούς τομεακού προγράμματος περί του οποίου το άρθρο 7 του Πρωτοκόλλου. |
Τροπολογία 4 |
|
Άρθρο 3β (νέο) |
|
|
Άρθρο 3β Κατά τη διάρκεια του τελευταίου έτους ισχύος του πρωτοκόλλου και πριν συναφθεί άλλη συμφωνία για την ανανέωσή του, η Επιτροπή υποβάλλει στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο και το Συμβούλιο έκθεση σχετικά με την εφαρμογή της συμφωνίας και τους όρους κατά τους οποίους τέθηκε σε εφαρμογή. |
Τροπολογία 5 |
|
Άρθρο 3γ (νέο) |
|
|
Άρθρο 3γ Βάσει της έκθεσης κατά το άρθρο 3β και μετά από διαβούλευση με το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο, το Συμβούλιο αναθέτει, ενδεχομένως, στην Επιτροπή εντολή διαπραγμάτευσης ενόψει της θέσπισης νέου πρωτοκόλλου. |
Τροπολογία 6 |
|
Άρθρο 3δ (νέο) |
|
|
Άρθρο 3δ Η Επιτροπή διαβιβάζει στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο τα πορίσματα των συνεδριάσεων της μικτής επιτροπής του άρθρου 9 της συμφωνίας αλιευτικής σύμπραξης. |
P6_TA(2007)0478
Συμφωνία αλιευτικής σύμπραξης ΕΚ/Μοζαμβίκης *
Νομοθετικό ψήφισμα του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου της 25ης Οκτωβρίου 2007 σχετικά με την πρόταση κανονισμού του Συμβουλίου για τη σύναψη της συμφωνίας αλιευτικής σύμπραξης μεταξύ της Ευρωπαϊκής Κοινότητας και της Δημοκρατίας της Μοζαμβίκης (COM(2007)0472 — C6-0284/2007 — 2007/0170(CNS))
(Διαδικασία διαβούλευσης)
Το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο,
— |
έχοντας υπόψη την πρόταση κανονισμού του Συμβουλίου (COM(2007)0472), |
— |
έχοντας υπόψη το άρθρο 37 και το άρθρο 300, παράγραφος 2, της Συνθήκης ΕΕ, |
— |
έχοντας υπόψη το άρθρο 300, παράγραφος 3, πρώτο εδάφιο, της Συνθήκης ΕΚ, σύμφωνα με το οποίο κλήθηκε από το Συμβούλιο να γνωμοδοτήσει (C6-0284/2007), |
— |
έχοντας υπόψη το άρθρο 51 και το άρθρο 83, παράγραφος 7, του Κανονισμού του, |
— |
έχοντας υπόψη την έκθεση της Επιτροπής Αλιείας και τις γνωμοδοτήσεις της Επιτροπής Ανάπτυξης και της Επιτροπής Προϋπολογισμών (A6-0404/2007), |
1. |
εγκρίνει την πρόταση κανονισμού του Συμβουλίου όπως τροποποιήθηκε και εγκρίνει τη σύναψη της συμφωνίας· |
2. |
αναθέτει στον Πρόεδρό του να διαβιβάσει τη θέση του Κοινοβουλίου στο Συμβούλιο και στην Επιτροπή, καθώς και στις κυβερνήσεις και στα κοινοβούλια των κρατών μελών και της Δημοκρατίας της Μοζαμβίκης. |
ΚΕIΜΕΝΟ ΠΟΥ ΠΡΟΤΕIΝΕΙ Η ΕΠΙΤΡΟΠH |
ΤΡΟΠΟΛΟΓIΕΣ ΤΟΥ ΚΟΙΝΟΒΟΥΛIΟΥ |
Τροπολογία 1 |
|
Αιτιολογική σκέψη 2α (νέα) |
|
|
(2α) Η χρηματική αντιπαροχή της Ευρωπαϊκής Κοινότητας πρέπει να χρησιμοποιηθεί για την ανάπτυξη των παρακτίων πληθυσμών που ζουν από την αλιεία και για τη δημιουργία μικρών βιομηχανικών επιχειρήσεων κατάψυξης και μεταποίησης ιχθύων σε τοπικό επίπεδο. |
Τροπολογία 2 |
|
Αιτιολογική σκέψη 2β (νέα) |
|
|
(2β) Είναι σημαντικό να βελτιωθούν οι πληροφορίες που παρέχονται στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο. Η Επιτροπή θα πρέπει, συναφώς, να διαβιβάσει τα συμπεράσματα των συνεδριάσεων της μικτής επιτροπής του άρθρου 9 της Συμφωνίας Σύμπραξης. |
Τροπολογία 4 |
|
Άρθρο 3α (νέο) |
|
|
Άρθρο 3α Η Επιτροπή υποβάλλει ετήσια έκθεση στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο και στο Συμβούλιο σχετικά με τα αποτελέσματα του πολυετούς τομεακού προγράμματος περί του οποίου το άρθρο 7 του Πρωτοκόλλου. |
Τροπολογία 5 |
|
Άρθρο 3β (νέο) |
|
|
Άρθρο 3β Η Επιτροπή διαβιβάζει στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο τα πορίσματα των συνεδριάσεων της μικτής επιτροπής του άρθρου 9 της συμφωνίας αλιευτικής σύμπραξης. |
Τροπολογία 6 |
|
Άρθρο 3γ (νέο) |
|
|
Άρθρο 3γ Κατά τη διάρκεια του τελευταίου έτους ισχύος του πρωτοκόλλου και πριν συναφθεί άλλη συμφωνία για την ανανέωσή του, η Επιτροπή υποβάλλει στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο και το Συμβούλιο έκθεση σχετικά με την εφαρμογή της συμφωνίας και τους όρους κατά τους οποίους τέθηκε σε εφαρμογή. |
Τροπολογία 7 |
|
Άρθρο 3δ (νέο) |
|
|
Άρθρο 3δ Βάσει της έκθεσης κατά το άρθρο 3γ και μετά από διαβούλευση με το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο, το Συμβούλιο αναθέτει, ενδεχομένως, στην Επιτροπή εντολή διαπραγμάτευσης ενόψει της θέσπισης νέου πρωτοκόλλου. |
P6_TA(2007)0479
Μητρώα επιχειρήσεων για στατιστικούς σκοπούς ***II
Νομοθετικό ψήφισμα του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου της 25ης Οκτωβρίου 2007 σχετικά με την κοινή θέση του Συμβουλίου ενόψει της έγκρισης του κανονισμού του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου που αφορά τη θέσπιση κοινού πλαισίου όσον αφορά τα μητρώα επιχειρήσεων για στατιστικούς σκοπούς και την κατάργηση του κανονισμού (ΕΟΚ) αριθ. 2186/93 του Συμβουλίου (7656/5/2007 — C6-0218/2007 — 2005/0032(COD))
(Διαδικασία συναπόφασης: δεύτερη ανάγνωση)
Το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο,
— |
έχοντας υπόψη την κοινή θέση του Συμβουλίου (7656/5/2007 — C6-0218/2007), |
— |
έχοντας υπόψη τη θέση του κατά την πρώτη ανάγνωση (1) σχετικά με την πρόταση της Επιτροπής προς το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο και το Συμβούλιο (COM(2005)0112), |
— |
έχοντας υπόψη το άρθρο 251, παράγραφος 2, της Συνθήκης ΕΚ |
— |
έχοντας υπόψη το άρθρο 62 του Κανονισμού του, |
— |
έχοντας υπόψη τη σύσταση για τη δεύτερη ανάγνωση της Επιτροπής Οικονομικών και Νομισματικών Θεμάτων (A6-0353/2007), |
1. |
εγκρίνει την κοινή θέση όπως τροποποιήθηκε· |
2. |
αναθέτει στον Πρόεδρό του να διαβιβάσει τη θέση του Κοινοβουλίου στο Συμβούλιο και στην Επιτροπή. |
P6_TC2-COD(2005)0032
Θέση του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου που καθορίσθηκε σε δεύτερη ανάγνωση στις 25 Οκτωβρίου 2007 εν όψει της έγκρισης κανονισμού (ΕΚ) αριθ. .../2008 του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου για τη θέσπιση κοινού πλαισίου όσον αφορά τα μητρώα επιχειρήσεων για στατιστικούς σκοπούς και την κατάργηση του κανονισμού (ΕΟΚ) αριθ. 2186/93 του Συμβουλίου
(Καθώς έχει επιτευχθεί συμφωνία μεταξύ του Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου, η θέση του Κοινοβουλίου σε δεύτερη ανάγνωση αντιστοιχεί στην τελική νομοθετική πράξη, κανονισμός (ΕΚ) αριθ. 177/2008)
P6_TA(2007)0480
Άνοδος των τιμών των τροφίμων, προστασία των καταναλωτών
Ψήφισμα του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου της 25ης Οκτωβρίου 2007 σχετικά με τις αυξήσεις στις τιμές ζωοτροφών και τροφίμων
Το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο,
— |
έχοντας υπόψη το άρθρο 33 της Συνθήκης ΕΚ, |
— |
έχοντας υπόψη την από 26 Σεπτεμβρίου 2007 (1) θέση του, σχετικά με την αγρανάπαυση για το έτος 2008, |
— |
έχοντας υπόψη το άρθρο 108, παράγραφος 5, του Κανονισμού του, |
A. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι οι διεθνείς τιμές των σιτηρών αυξήθηκαν δραστικά τους τελευταίους μήνες και ότι τα δημόσια και ιδιωτικά αποθέματα σιτηρών έχουν πέσει στο χαμηλότερο επίπεδο των τελευταίων 40 ετών, |
Β. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι, σύμφωνα με τις τελευταίες εκτιμήσεις, η συγκομιδή σιτηρών του 2007 στην Ευρώπη των 27 θα είναι κατά περίπου 8 εκατομμύρια τόνους μικρότερη του 2006, |
Γ. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι η συγκομιδή του 2006 ήταν μόνο 265,5 εκατομμύρια τόνοι, με αποτέλεσμα να μείνουν μόνο ένα εκατομμύριο τόνοι το 2007 υπό καθεστώς παρέμβασης, |
Δ. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι η παγκόσμια προσφορά σιτηρών έχει επηρεαστεί από τις κακές καιρικές συνθήκες, ιδίως τις ξηρασίες και τις πλημμύρες, οι οποίες πιθανότατα συνδέονται με την κλιματική αλλαγή, |
Ε. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι, στα περισσότερα κράτη μέλη, καίτοι δεν είναι δυνατό να εντοπισθεί ευκρινώς η άμεση και μακροπρόθεσμη σχέση ανάμεσα στις αυξήσεις των τιμών ορισμένων προϊόντων και στη ζήτηση βιοκαυσίμων, θα πρέπει εν τούτοις να τονισθεί ότι σε χώρες όπως οι ΗΠΑ η ενεργός πολιτική ενθάρρυνσης της καλλιέργειας καλαμποκιού για την παραγωγή βιοαιθανόλης επηρεάζει άμεσα τις τιμές των ζωοτροφών και των τροφίμων, πράγμα που έχει αναγνωρίσει και ο Οργανισμός για την Οικονομική Συνεργασία και Ανάπτυξη (ΟΟΣΑ), |
ΣΤ. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι η μελέτη του ΟΟΣΑ, τον Σεπτέμβριο 2007, με θέμα την επίπτωση της παραγωγής βιοκαυσίμων επί της παγκόσμιας επισιτιστικής ασφάλειας και της βιοποικιλότητας, προειδοποιεί ότι ο ανταγωνισμός για καλλιεργήσιμες εκτάσεις και πόρους ανάμεσα στον τομέα της παραγωγής τροφίμων και ζωοτροφών, αφενός, και στον τομέα της παραγωγής καυσίμων, αφετέρου, θα μπορούσε να προκαλέσει την αύξηση της τιμής των τροφίμων σε σημείο που να απειλείται η πρόσβαση των φτωχότερων ανθρώπων και περιφερειών σε τρόφιμα, |
Ζ. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι η παγκόσμια ζήτηση τροφίμων αυξάνεται ταχύτερα από την προσφορά, μεταξύ άλλων διότι τα αυξανόμενα εισοδήματα στις ανερχόμενες οικονομίες, όπως η Ινδία και η Κίνα, σε συνδυασμό με την αύξηση του πληθυσμού, ωθούν προς τα άνω τη ζήτηση, ιδίως για κρέας και γαλακτοκομικά προϊόντα, και κατά συνέπεια και για ζωοτροφές, |
Η. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι η επισιτιστική ανασφάλεια εξακολουθεί να αποτελεί πραγματικότητα για περισσότερους από 854 εκατομμύρια ανθρώπους, εκ των οποίων τα 820 εκατομμύρια βρίσκονται στον αναπτυσσόμενο κόσμο, |
Θ. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι οι λιανικές τιμές των τροφίμων δεν έχουν συμβαδίσει με το κόστος ζωής και ότι οι τιμές παραγωγού δεν μπόρεσαν να συμβαδίσουν με τις τιμές λιανικής, |
Ι. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι οι μεγαλύτερες εταιρείες χονδρικής και μικρός αριθμός μεγαλεμπόρων λιανικής που δραστηριοποιούνται εντός της ΕΕ, διαθέτουν ισχυρή δύναμη για τον καθορισμό των τιμών τροφίμων, καθώς και ότι η συγκέντρωσή τους έχει φθάσει σε τέτοια επίπεδα που ισοδυναμεί με δεσπόζουσα θέση έναντι των παραγωγών, |
ΙΑ. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι το αυξανόμενο κόστος των σύνθετων ζωοτροφών ανεβάζει το κόστος παραγωγής για τον κτηνοτροφικό τομέα, |
ΙΒ. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι, κατά την τελευταία δεκαπενταετία, η Κοινή Αγροτική Πολιτική (ΚΑΠ) έχει ήδη υποστεί ριζικές μεταρρυθμίσεις ανταποκρινόμενη σε πιέσεις της ευρωπαϊκής κοινωνίας και της εξελισσόμενης οικονομίας της, καθώς και ότι η αποσύνδεση των ενισχύσεων προσφέρει στους κτηνοτρόφους την ευκαιρία να ανταποκριθούν στα μηνύματα της αγοράς, |
ΙΓ. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι το άρθρο 33 της Συνθήκης ΕΚ ορίζει ότι η εξασφάλιση του εφοδιασμού καθώς και η διασφάλιση ότι τα προϊόντα φτάνουν στους καταναλωτές σε λογικές τιμές είναι στόχοι της ΚΑΠ, |
Αγρανάπαυση
1. |
χαιρετίζει την πρόσφατη απόφαση του Συμβουλίου των Υπουργών Γεωργίας να εγκρίνουν την πρόταση της Επιτροπής να ανασταλούν οι υποχρεώσεις αγρανάπαυσης για το 2008 (2)· |
2. |
σημειώνει τις εκτιμήσεις της Επιτροπής ότι η κίνηση αυτή θα ελευθερώσει περί τα 2,9 εκατομμύρια εκτάρια για την καλλιέργεια σιτηρών και θα αυξήσει τη συγκομιδή του 2008 κατά 10 εκατομμύρια τόνους περίπου· |
3. |
εκφράζει τη λύπη του διότι το Συμβούλιο δεν ενέκρινε τις τροπολογίες του Κοινοβουλίου για αναστολή της αγρανάπαυσης και για το 2009, αναμένει δε να εξετασθεί το ζήτημα αυτό κατά τον επικείμενο «απολογιστικό έλεγχο» της ΚΑΠ· |
Παραγωγή και λιανική πώληση τροφίμων
4. |
σημειώνει τα πρόσφατα σχόλια του Επιτρόπου Fischer Boel ότι οι τιμές του κρέατος και των προϊόντων κρέατος ενδέχεται να αυξηθούν έως και κατά 30 % το 2008 λόγω του αυξημένου κόστους των ζωοτροφών· |
5. |
σημειώνει ότι οι αυξημένες τιμές του γάλακτος το 2007 αντιπροσωπεύουν μικρή αλλά επειγόντως αναγκαία αύξηση του εισοδήματος για τους γαλακτοπαραγωγούς, θέτουν όμως προβλήματα στους καταναλωτές και καθιστούν δυσχερέστερη την παροχή της απαιτούμενης ποσότητας γαλακτοκομικών προϊόντων, επί παραδείγματι, για τα σχολεία και τα νοσοκομεία· |
6. |
καλεί την Επιτροπή να προτείνει επειγόντως προσωρινή αύξηση στις ποσοστώσεις γάλακτος, προκειμένου να σταθεροποιηθούν οι τιμές στην εσωτερική αγορά· |
7. |
σημειώνει με ανησυχία ότι οι ευρωπαίοι παραγωγοί πουλερικών είναι υποχρεωμένοι να πληρώνουν 40 % έως 60 % περισσότερα για ζωοτροφές απ' ό,τι πριν από ένα χρόνο, εφόσον ιδίως οι ζωοτροφές αντιπροσωπεύουν το 60 % περίπου του συνολικού τους κόστους· |
8. |
τονίζει με τον πλέον κατηγορηματικό τρόπο ότι το κόστος των πρώτων υλών αποτελεί σχετικά ελάσσονα συνιστώσα στο συνολικό κόστος πολλών προϊόντων διατροφής, ιδίως των επεξεργασμένων τροφίμων, και ότι, ακόμη και μετά τις πρόσφατες αυξήσεις στις τιμές του σίτου, το κόστος του σίτου αντιπροσωπεύει λιγότερο από το 10 % της λιανικής τιμής ενός καρβελιού ψωμιού στο Ηνωμένο Βασίλειο και λιγότερο από το 5% της λιανικής τιμής μιας «μπαγκέτας» στη Γαλλία· |
9. |
καλεί την Επιτροπή και τα κράτη μέλη να αναλύσουν τις διαφορές ανάμεσα στις τιμές παραγωγού και στις τιμές τις οποίες χρεώνουν οι κυριότεροι έμποροι λιανικής· τονίζει, ειδικότερα, ότι η Επιτροπή θα πρέπει να ερευνήσει τα αποτελέσματα της συγκέντρωσης στον τομέα της λιανικής, τα οποία είναι κυρίως εις βάρος των μικροπαραγωγών, των μικρών επιχειρήσεων και των καταναλωτών, και να χρησιμοποιήσει κάθε νόμιμο μέσον που διαθέτει, εφόσον εντοπίσει περιπτώσεις κατάχρησης της θέσεως ισχύος στην αγορά· |
10. |
καλεί την Επιτροπή να επιτρέψει την προπληρωμή άμεσων ενισχύσεων σε κτηνοτρόφους, και ειδικά σε όσους πλήττονται από ζωονόσους (π.χ. καταρροϊκό πυρετό), δεδομένου ότι ενδέχεται να αντιμετωπίσουν σοβαρά προβλήματα οικονομικής ρευστότητας εξ αιτίας των αυξημένων τιμών στις ζωοτροφές· |
Βιοκαύσιμα
11. |
τονίζει ότι μικρή μόνο ποσότητα της παραγωγής σιτηρών της ΕΕ χρησιμοποιείται επί του παρόντος για την παραγωγή βιοκαυσίμων και ότι η επίτευξη των στόχων της ΕΕ όσον αφορά τα βιοκαύσιμα για το 2020 θα απαιτούσε ακόμη τη χρήση μόνο του 15 % της αρόσιμης γης της ΕΕ· |
12. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι η επιφάνεια της ΕΕ που καλύπτουν οι ενεργειακές καλλιέργειες έχει δεκαπλασιαστεί από το 2004 φτάνοντας τα 2,84 εκατομμύρια εκτάρια· |
13. |
τονίζει ότι τα βιοκαύσιμα αποτελούν σήμερα το μοναδικό υποκατάστατο των ορυκτών καυσίμων που είναι διαθέσιμο στην αγορά σε μεγάλη κλίμακα και ότι, αντίθετα με τα ορυκτά καύσιμα, τα βιοκαύσιμα είναι ανανεώσιμα και μπορούν να οδηγήσουν σε σημαντική μείωση στις εκπομπές αερίων που προκαλούν το φαινόμενο του θερμοκηπίου· |
14. |
σημειώνει ότι, όταν χρησιμοποιείται στην ΕΕ ένας τόνος σιτηρών για την παραγωγή βιοαιθανόλης, έως και το 40 % επιστρέφει στον τομέα των ζωοτροφών υπό τη μορφή υποπροϊόντων· |
15. |
καλεί, ωστόσο, την Επιτροπή και τα κράτη μέλη να καταβάλουν μεγαλύτερες προσπάθειες για να προωθήσουν τη χρήση και την παραγωγή βιοενέργειας δεύτερης γενιάς, η οποία επεξεργάζεται την κοπριά και τα γεωργικά απορρίμματα και όχι τα πρωτογενή γεωργικά προϊόντα· |
16. |
καλεί την Επιτροπή να προβεί σε αξιολόγηση των επιπτώσεων στο περιβάλλον και στην επισιτιστική ασφάλεια, η οποία να λαμβάνει υπόψη τόσο τον υπάρχοντα ανταγωνισμό για καλλιεργήσιμες εκτάσεις και πόρους μεταξύ των τομέων παραγωγής τροφίμων και του τομέα παραγωγής καυσίμων από φυτά, όσο και τις επιπτώσεις επί της αλλαγής του κλίματος και τα πιθανά μέτρα προς αποφυγή περαιτέρω εξάντλησης των πόρων παραγωγής τροφίμων· |
Εισαγωγές και εξαγωγές
17. |
σημειώνει με σοβαρή ανησυχία ότι το κόστος των συνθέτων ζωοτροφών έχει αυξηθεί κατά 75 ευρώ ανά τόνο και συνεχίζει να αυξάνεται λόγω της οξείας έλλειψης σιτηρών για ζωοτροφές και ότι τούτο αντιπροσωπεύει πρόσθετο κόστος 10 δισεκατομμυρίων ευρώ για την κτηνοτροφική βιομηχανία της ΕΕ· |
18. |
σημειώνει την αναγγελία εκ μέρους της Επιτροπής προς το Συμβούλιο των Υπουργών Γεωργίας που συνήλθε τον Σεπτέμβριο 2007 για διατύπωση πρότασης με στόχο την άρση των εισαγωγικών δασμών στα σιτηρά για το 2008, προκειμένου να αντιμετωπιστεί η δύσκολη κατάσταση στον κτηνοτροφικό τομέα, ιδίως δε στον τομέα του χοίρειου κρέατος· |
19. |
επισημαίνει ότι τέτοιες αποφάσεις ενδέχεται να εξασθενίσουν τη διαπραγματευτική θέση της ΕΕ ως προς την πρόσβαση στην αγορά κατά τις διαπραγματεύσεις του ΠΟΕ· |
20. |
τονίζει ότι η απόφαση αυτή δεν πρέπει να χρησιμοποιηθεί ως προηγούμενο για άλλους τομείς όπως το ρύζι· |
21. |
απορρίπτει κάθε απόπειρα επιβολής εξαγωγικών ποσοστώσεων και τιμολογίων επί της γεωργικής παραγωγής της ΕΕ· |
22. |
ζητεί να υπόκεινται οι φορείς των τρίτων χωρών στους ίδιους αυστηρούς ελέγχους με τους παραγωγούς της ΕΕ· |
23. |
καλεί την Επιτροπή να προβεί σε απογραφή των πιθανών μέτρων διαχείρισης της προσφοράς και επισιτιστικής ασφάλειας που θα μπορούσαν να αποτρέψουν την περαιτέρω ακραία αστάθεια των τιμών ζωοτροφών και τροφίμων και τον μη βιώσιμο ανταγωνισμό μεταξύ της παραγωγής τροφίμων και καυσίμων· |
Παγκόσμια διατροφική ανασφάλεια
24. |
υπενθυμίζει ότι η μείωση των παγκοσμίων αποθεμάτων τροφίμων έχει σοβαρή και ιδιαίτερη επίπτωση στις χώρες του αναπτυσσομένου κόσμου με χαμηλό εισόδημα και έλλειμμα τροφίμων, με αποτέλεσμα να προβλέπεται ότι ο συνολικός λογαριασμός της εισαγωγής σιτηρών για τις χώρες αυτές θα αυξηθεί σημαντικά — στο ποσό-ρεκόρ των 28 δισεκατομμυρίων USD το 2007/2008, σχεδόν 14 % περισσότερο από το ήδη υψηλό επίπεδο του περασμένου έτους· |
25. |
σημειώνει ότι, στο σύνολό τους, οι αναπτυσσόμενες χώρες θα δαπανήσουν το ποσό-ρεκόρ των 52 δισεκατομμυρίων USD για εισαγωγές σιτηρών το 2007/2008· |
26. |
καλεί την Επιτροπή να αναλύσει προσεκτικά τις επιπτώσεις των ελλείψεων στην προσφορά σιτηρών και ελαιούχων σπόρων για τους πλέον ευάλωτους παραγωγούς και καταναλωτές τροφίμων στην ΕΕ και σε τρίτες χώρες, καθώς και να υποβάλει προτάσεις για μηχανισμούς και μέτρα για την αποφυγή των διακοπών στην προσφορά τροφίμων και των πληθωριστικών επιπτώσεων λόγω νέων αυξήσεων των τιμών· |
27. |
καλεί την Επιτροπή να διεξαγάγει εμπεριστατωμένη ανάλυση των τάσεων της παγκόσμιας αγοράς, συμπεριλαμβανομένης της αυξανόμενης ζήτησης τροφίμων στις αναπτυσσόμενες χώρες, προκειμένου να εξεταστεί, στο πλαίσιο του «απολογιστικού ελέγχου» της ΚΑΠ, η δημιουργία μόνιμων μηχανισμών που θα διασφαλίζουν τον επαρκή εφοδιασμό της αγοράς στο μέλλον· |
28. |
καλεί την Ευρωπαϊκή Επιτροπή να λάβει όλα τα αναγκαία μέτρα για να διασφαλίσει την αειφορία της γεωργίας, που θα είναι βιώσιμη, ικανή να συμβάλλει σε σημαντική εξοικονόμηση εκπομπών αερίων του θερμοκηπίου και να εγγυάται την επισιτιστική κυριαρχία των κρατών μελών· |
*
* *
29. |
αναθέτει στον Πρόεδρό του να διαβιβάσει το παρόν ψήφισμα στο Συμβούλιο και στην Επιτροπή. |
(1) Κείμενα που εγκρίθηκαν, P6_TA(2007)0411.
(2) Κανονισμός (ΕΚ) αριθ. 1107/2007 του Συμβουλίου, της 26ης Σεπτεμβρίου 2007, για παρέκκλιση από τον κανονισμό (ΕΚ) αριθ. 1782/2003 για τη θέσπιση κοινών κανόνων για τα καθεστώτα άμεσης στήριξης στα πλαίσια της κοινής γεωργικής πολιτικής και για τη θέσπιση ορισμένων καθεστώτων στήριξης για τους γεωργούς όσον αφορά την παύση καλλιέργειας για το έτος 2008 (ΕΕ L 253 της 28.9.2007, σ. 1).
P6_TA(2007)0481
Ειδικά μέτρα για το Ιράκ το 2007
Ψήφισμα του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου της 25ης Οκτωβρίου 2007 σχετικά με το σχέδιο απόφασης της Επιτροπής που αφορά τη θέσπιση ειδικού μέτρου για το Ιράκ το 2007
Το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο,
— |
έχοντας υπόψη τον κανονισμό (ΕΚ) αριθ. 1905/2006 του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου, της 18ης Δεκεμβρίου 2006, για τη θέσπιση μηχανισμού χρηματοδότησης της αναπτυξιακής συνεργασίας (1), |
— |
έχοντας υπόψη το σχέδιο απόφασης της Επιτροπής που αφορά τη θέσπιση ειδικού μέτρου για το Ιράκ το 2007 (CMT — 2007-2245), |
— |
έχοντας υπόψη τη γνωμοδότηση που εξέδωσε στις 8 Οκτωβρίου 2007 η επιτροπή του άρθρου 35, παράγραφος 1, του κανονισμού (ΕΚ) αριθ. 1905/2006 (εφεξής «διαχειριστική επιτροπή του ΜΑΣ (Μηχανισμού Αναπτυξιακής Συνεργασίας)»), |
— |
έχοντας υπόψη το άρθρο 8 της απόφασης 1999/468/ΕΚ του Συμβουλίου, της 28ης Ιουνίου 1999, για τον καθορισμό των όρων άσκησης των εκτελεστικών αρμοδιοτήτων που ανατίθενται στην Επιτροπή (2), |
— |
έχοντας υπόψη το άρθρο 81 του Κανονισμού του, |
A. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι η διαχειριστική επιτροπή του ΜΑΣ ψήφισε στις 8 Οκτωβρίου 2007 το σχέδιο απόφασης της Επιτροπής για τη θέσπιση ειδικού μέτρου 2007 για το Ιράκ (CMT-2007-2245), |
Β. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι, σύμφωνα με το άρθρο 7, παράγραφος 3, της απόφασης 1999/468/ΕΚ και το σημείο 1 της συμφωνίας μεταξύ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και της Επιτροπής όσον αφορά τις διαδικασίες εφαρμογής της απόφασης 1999/468/ΕΚ (3), το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο έλαβε το σχέδιο του μέτρου εφαρμογής που υποβλήθηκε στη διαχειριστική επιτροπή του ΜΑΣ και τα αποτελέσματα της ψηφοφορίας, |
Γ. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι το άρθρο 2, παράγραφος 1, του κανονισμού (ΕΚ) αριθ. 1905/2006 ορίζει ότι κύριος και πρωταρχικός στόχος της συνεργασίας στο πλαίσιο του παρόντος κανονισμού είναι η εξάλειψη της φτώχειας στις χώρες και περιφέρειες εταίρους στο πλαίσιο της βιώσιμης ανάπτυξης, |
Δ. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι το άρθρο 2, παράγραφος 4, του κανονισμού (ΕΚ) αριθ. 1905/2006 ορίζει ότι τα μέτρα του άρθρου 1, παράγραφος 1, (4) σχεδιάζονται ώστε να πληρούν τα κριτήρια για τη δημόσια αναπτυξιακή βοήθεια που καθόρισε η Επιτροπή Αναπτυξιακής Βοήθειας του ΟΟΣΑ, |
Ε. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι η Επιτροπή Αναπτυξιακής Βοήθειας του ΟΟΣΑ, στις «κατευθυντήριες γραμμές κοινοποίησης για το Σύστημα Κοινοποίησης των Πιστωτών» (DCD/DAC(2002)21), ορίζει τη δημόσια αναπτυξιακή βοήθεια ως χρηματοπιστωτικές ροές προς χώρες που περιλαμβάνονται στον κατάλογό της δικαιούχων χωρών, για τις οποίες, μεταξύ άλλων, «κάθε δοσοληψία διεκπεραιώνεται έχοντας ως κύριο στόχο την προαγωγή της οικονομικής ανάπτυξης και της ευμάρειας των αναπτυσσομένων χωρών», |
ΣΤ. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι το άρθρο 23, παράγραφοι 1 και 3, του κανονισμού (ΕΚ) αριθ. 1905/2006 ορίζουν, αντιστοίχως, ότι: (άρθρο 23, παράγραφος 1) «Σε περίπτωση απρόβλεπτων και δεόντως αιτιολογημένων αναγκών ή περιστάσεων οι οποίες σχετίζονται με φυσικές καταστροφές, εμφύλιο πόλεμο ή κρίσεις και οι οποίες δεν μπορούν να χρηματοδοτηθούν δυνάμει του κανονισμού (ΕΚ) αριθ. 1717/2006 ή του κανονισμού (ΕΚ) αριθ. 1257/96, η Επιτροπή εγκρίνει ειδικά μέτρα που δεν προβλέπονται στα έγγραφα στρατηγικής ούτε στα πολυετή ενδεικτικά προγράμματα (εφεξής: ειδικά μέτρα). Τα ειδικά μέτρα μπορούν επίσης να χρησιμοποιούνται για τη χρηματοδότηση μέτρων που σκοπό έχουν να διευκολύνουν τη μετάβαση από τη βοήθεια έκτακτης ανάγκης στις μακροπρόθεσμες αναπτυξιακές δραστηριότητες, περιλαμβανομένων των δραστηριοτήτων που σκοπό έχουν να προετοιμάσουν τους πληθυσμούς για την καλύτερη αντιμετώπιση επαναλαμβανόμενων κρίσεων», και ότι: (άρθρο 23, παράγραφος 3) «Όταν το κόστος των μέτρων αυτών υπερβαίνει τα 10 000 000 ευρώ, η Επιτροπή τα εγκρίνει με τη διαχειριστική διαδικασία του άρθρου 35, παράγραφος 2», |
1. |
υποστηρίζει ότι, στο σχέδιο του ειδικού μέτρου για το Ιράκ το 2007, δεν παρουσιάζονται επαρκώς οι αναπτυξιακοί στόχοι της χιλιετηρίδας ως σαφής προτεραιότητα· κρίνει ότι αυτό παραβιάζει το άρθρο 2, παράγραφος 1, του κανονισμού (ΕΚ) αριθ. 1905/2006 δεδομένου ότι η επιδίωξη των αναπτυξιακών στόχων της χιλιετηρίδας θεσπίζεται εκεί ως πρωταρχική αρχή της συνεργασίας βάσει του Μηχανισμού Αναπτυξιακής Συνεργασίας· |
2. |
είναι της γνώμης ότι, στο σχέδιο ειδικού μέτρου για το Ιράκ για το 2007, η Επιτροπή υπερβαίνει τις εκτελεστικές αρμοδιότητές της κατά τον κανονισμό (ΕΚ) αριθ. 1905/2006, επιλέγοντας ως έναν από τους τομείς παρέμβασης τη «Μελέτη σκοπιμότητας για το κοίτασμα αερίου του Akkas», συνολικός στόχος της οποίας είναι να μελετήσει τις συνθήκες διερεύνησης του κοιτάσματος αερίου στο Akkas (δυτικό Ιράκ) με στόχο να συνδεθεί η παραγωγή του με το δίκτυο αγωγών αερίου της Συρίας και, επίσης, να ενσωματώσει το σχέδιο αυτό, ει δυνατόν, με τα έργα του ευρω-αραβικού σχεδίου για την αγορά αερίου του Μασρέκ· επισημαίνει ότι η μελέτη θα λαμβάνει υπόψη τα μελλοντικά συμφέροντα των γειτόνων του Μασρέκ και της ΕΕ ενσωματώνοντας την παραγωγή στην αγορά αερίου ΕΕ-Μασρέκ, και ότι η ενσωμάτωση αυτή θα ανοίξει τεράστια δυνητική αγορά για την παραγωγή των κοιτασμάτων του Akkas και θα δώσει τη δυνατότητα για την πρώτη ενσωμάτωση του φυσικού αερίου του Ιράκ στην περιφερειακή και ευρωπαϊκή αγορά· θεωρεί επομένως ότι ο στόχος αυτός αντιβαίνει στο άρθρο 2, παράγραφοι 1 και 4, του κανονισμού (ΕΚ) αριθ. 1905/2006, επειδή πρωταρχικός στόχος του ειδικού μέτρου δεν είναι η εξάλειψη της φτώχειας και επειδή οι δεδηλωμένοι στόχοι δεν πληρούν τα κριτήρια για τη δημόσια αναπτυξιακή βοήθεια που έχει θεσπίσει η Επιτροπή Αναπτυξιακής Βοήθειας του ΟΟΣΑ· |
3. |
καλεί την Επιτροπή να αποσύρει ή να τροποποιήσει το σχέδιο απόφασής της για τη θέσπιση ειδικού μέτρου για το Ιράκ, και να υποβάλει στη διαχειριστική επιτροπή του ΜΑΣ νέο σχέδιο απόφασης που θα συμβαδίζει πλήρως προς τις διατάξεις του κανονισμού (ΕΚ) αριθ. 1905/2006· |
4. |
αναθέτει στον Πρόεδρό του να διαβιβάσει το παρόν ψήφισμα στο Συμβούλιο, στην Επιτροπή, στους εκπροσώπους των κρατών μελών στην Επιτροπή του ΜΑΣ, καθώς και στα κοινοβούλια και στις κυβερνήσεις των κρατών μελών. |
(1) ΕΕ L 378 της 27.12.2006, σ. 41.
(2) ΕΕ L 184 της 17.7.1999, σ. 23. Απόφαση ως τροποποιήθηκε από την απόφαση 2006/512/ΕΚ (ΕΕ L 200 της 22.7.2006, σ. 11).
(3) Συμφωνία μεταξύ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και της Επιτροπής όσον αφορά τις λεπτομέρειες εφαρμογής της απόφασης 1999/468/ΕΚ του Συμβουλίου της 28ης Ιουνίου 1999 για τον καθορισμό των όρων άσκησης των εκτελεστικών αρμοδιοτήτων που ανατίθενται στην Επιτροπή (ΕΕ L 256 της 10.10.2000, σ. 19).
(4) Άρθρο 1(1): «Η Κοινότητα χρηματοδοτεί μέτρα που αποσκοπούν στην στήριξη της συνεργασίας με αναπτυσσόμενες χώρες, εδάφη και περιφέρειες, (...).».
P6_TA(2007)0482
Σχέσεις μεταξύ της Ευρωπαϊκής Ένωσης και της Σερβίας
Σύσταση του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου προς το Συμβούλιο της 25ης Οκτωβρίου 2007 σχετικά με τις σχέσεις μεταξύ Ευρωπαϊκής Ένωσης και Σερβίας (2007/2126(INI))
Το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο,
— |
έχοντας υπόψη την πρόταση σύστασης προς το Συμβούλιο που υπέβαλε ο κ. Jelko Kacin εξ ονόματος της Ομάδας ALDE σχετικά με τις σχέσεις μεταξύ Ευρωπαϊκής Ένωσης και Σερβίας (B6-0202/2007), |
— |
έχοντας υπόψη το από 29 Σεπτεμβρίου 2005 ψήφισμά του σχετικά με την προάσπιση του πολυεθνοτικού χαρακτήρα στη Βοϊβοντίνα (1), |
— |
έχοντας υπόψη την από 2 Μαρτίου 2005 έκθεση της διερευνητικής αποστολής της ad hoc αντιπροσωπείας του στη Βοϊβοντίνα και στο Βελιγράδι, |
— |
έχοντας υπόψη την ανακήρυξη της Δημοκρατίας της Σερβίας ως διαδόχου της Κρατικής Ένωσης Σερβίας και Μαυροβουνίου, κατόπιν του δημοψηφίσματος στο Μαυροβούνιο στις 21 Μαΐου 2006, το οποίο έδωσε αποτέλεσμα υπέρ της ανεξαρτησίας, |
— |
έχοντας υπόψη το νέο σερβικό σύνταγμα που εγκρίθηκε με δημοψήφισμα στις 28-29 Οκτωβρίου 2006, |
— |
έχοντας υπόψη την Έκθεση Προόδου της Επιτροπής του 2006 σχετικά με τη Σερβία, της 8ης Νοεμβρίου 2006 (SEC(2006)1389), |
— |
έχοντας υπόψη την προσχώρηση της Σερβίας στη Σύμπραξη για την Ειρήνη του ΝΑΤΟ στις 14 Δεκεμβρίου 2006, |
— |
έχοντας υπόψη τα αποτελέσματα των σερβικών κοινοβουλευτικών εκλογών στις 21 Ιανουαρίου 2007, |
— |
έχοντας υπόψη την απόφαση που έλαβε στις 26 Φεβρουαρίου 2007 το Διεθνές Δικαστήριο στην υπόθεση Βοσνίας και Ερζεγοβίνης εναντίον Σερβίας και Μαυροβουνίου, |
— |
έχοντας υπόψη τη γνωμοδότηση αριθ. 405/2006 της Επιτροπής της Βενετίας του Συμβουλίου της Ευρώπης της 19ης Μαρτίου 2007, σχετικά με το Σύνταγμα της Σερβίας, |
— |
έχοντας υπόψη το σχηματισμό νέας κυβέρνησης στο Βελιγράδι στις 15 Μαΐου 2007, |
— |
έχοντας υπόψη τους πέντε βασικούς στόχους της νέας κυβέρνησης της Σερβίας που παρουσιάστηκαν στις 15 Μαΐου 2007, |
— |
έχοντας υπόψη την επανάληψη των διαπραγματεύσεων για τη Συμφωνία Σταθεροποίησης και Σύνδεσης (ΣΣΣ) ΕΕ-Σερβίας στις 13 Ιουνίου 2007, |
— |
έχοντας υπόψη τα συμπεράσματα του Συμβουλίου Γενικών Υποθέσεων σχετικά με τα Δυτικά Βαλκάνια στις 12 Φεβρουαρίου και 18 Ιουνίου 2007, |
— |
έχοντας υπόψη την από 18 Ιουνίου 2007 έκθεση του Γενικού Εισαγγελέα του Διεθνούς Ποινικού Δικαστηρίου για την πρώην Γιουγκοσλαβία (ΔΠΔΓ) προς το Συμβούλιο Ασφαλείας των Ηνωμένων Εθνών σχετικά με τη συνεργασία της Σερβίας με το ΔΠΔΓ, |
— |
έχοντας υπόψη την ανταλλαγή απόψεων με τη γενική εισαγγελέα του ΔΠΔΓ στο πλαίσιο της συνεδρίασης της Επιτροπής Εξωτερικών Υποθέσεων της 26ης Ιουνίου 2007, |
— |
έχοντας υπόψη τη συμφωνία μεταξύ ΕΕ και Σερβίας για την κατάλληλη εφαρμογή των δικαιωμάτων ιδιοκτησίας, με γνώμονα τόσο την πολιτική όσο και την οικονομική σταθερότητα, |
— |
έχοντας υπόψη το άρθρο 114, παράγραφος 3, και το άρθρο 90 του Κανονισμού του, |
— |
έχοντας υπόψη την έκθεση της Επιτροπής Εξωτερικών Υποθέσεων (A6-0325/2007), |
Α. |
εκτιμώντας ότι το μέλλον της Σερβίας βρίσκεται στην Ευρωπαϊκή Ένωση, |
Β. |
εκτιμώντας ότι η Σερβία αποτελεί σημαντικό παράγοντα για τη σταθερότητα και την ευημερία στην περιοχή, ενώ η προοπτική της ένταξης στην ΕΕ προσφέρει μείζον κίνητρο για μεταρρυθμίσεις, |
Γ. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι η Σερβία είναι συμβαλλόμενο μέρος της Συμφωνίας Ελευθέρων Συναλλαγών της Κεντρικής Ευρώπης (CEFTA) και έχει προσφάτως ολοκληρώσει τις τεχνικές διαπραγματεύσεις σχετικά με τη ΣΣΣ· λαμβάνοντας υπόψη ότι η ένταξη της Σερβίας στον ΠΟΕ ενδέχεται να ολοκληρωθεί προ του 2008, |
Δ. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι το 70 % των πολιτών της Σερβίαςπου ψήφισαν τάσσονται υπέρ της ένταξης στην ΕΕ και ότι τα δύο τρία των πολιτών ψήφισαν κόμματα που ανήκουν στο δημοκρατικό στρατόπεδο, |
Ε. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι η Σερβία διαθέτει νέα κυβέρνηση η οποία είναι φιλοευρωπαϊκή και υπέρ των μεταρρυθμίσεων, |
ΣΤ. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι η επιτυχής επανένταξη της Σερβίας στις διαπραγματεύσεις της ΣΣΣ θα μπορούσε να χρησιμεύσει ως πρόσθετο παράδειγμα των θετικών αλλαγών στα Δυτικά Βαλκάνια, υπό την επιρροή, μεταξύ άλλων, της ΕΕ, |
Ζ. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι έχουν καταβληθεί και θα πρέπει να εξακολουθήσουν να καταβάλλονται ειλικρινείς προσπάθειες προκειμένου να αντιμετωπιστούν οι διαιρέσεις και στάσεις του παρελθόντος και να προωθηθεί το ευρωπαϊκό μέλλον για τους πολίτες της Σερβίας, |
Η. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι η σερβική οικονομία παρουσίασε έντονη ανάπτυξη (περίπου 5,8 %) και αυξανόμενο όγκο άμεσων ξένων επενδύσεων· λαμβάνοντας, ωστόσο, υπόψη ότι εξακολουθούν να υπάρχουν ανησυχίες σχετικά με το έλλειμμα του ισοζυγίου τρεχουσών συναλλαγών, το οποίο συνεχίζει να αυξάνεται, και το υψηλό ποσοστό ανεργίας (περίπου 20,9 % το 2006), |
Θ. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι η διαφθορά εξακολουθεί να αποτελεί σοβαρό πρόβλημα στη Σερβία, και λαμβάνοντας υπόψη ότι με βάση τον δείκτη διαφθοράς για το 2006 της Διεθνούς Διαφάνειας, η Σερβία σημείωσε μέση επίδοση 3,0 (σε κλίμακα που κυμαίνεται από το 0 «υψηλά επίπεδα διαφθοράς» έως το 10 «υψηλά επίπεδα διαφάνειας»), |
Ι. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι δύο από τους έξη φυγόδικους για εγκλήματα πολέμου που καταζητούνται από το ΔΠΔΓ συνελήφθησαν πρόσφατα και μεταφέρθηκαν στη Χάγη και ότι τέσσερις παραμένουν ασύλληπτοι, μεταξύ των οποίων οι Ratko Mladić και Radovan Karadžić, |
ΙΑ. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι το σερβικό κοινό δεν έχει ενημερωθεί επαρκώς για την έκταση των εγκλημάτων που διεπράχθησαν στους πρόσφατους πολέμους και ιδίως στη Srebrenica, |
ΙΒ. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι οι πόλεμοι στη Γιουγκοσλαβία έχουν μεταβάλει ριζικά τον κοινωνικό ιστό στη Σερβία και έχουν προκαλέσει μεταξύ άλλων τη μετανάστευση μεγάλου αριθμού ατόμων και της πολιτικής και πνευματικής ελίτ και την εισροή προσφύγων και εσωτερικά εκτοπισμένων, καθώς και την επιστροφή των βετεράνων με ψυχικά τραύματα από τη βία της δεκαετίας του 1990, |
ΙΓ. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι η διάλυση της Γιουγκοσλαβίας είχε καταστροφικές συνέπειες όσον αφορά την απώλεια ζωών και την πρόκληση ανθρώπινων δεινών, με αποτέλεσμα η διεθνική συμφιλίωση να καταστεί παράγοντας εξαιρετικής σημασίας για τη διασφάλιση της σταθερότητας στην περιοχή, |
1. |
πιστεύει ότι η Σερβία αξίζει ειδικό έπαινο για την ειρηνική διευθέτηση πολλών δύσκολων προκλήσεων τον τελευταίο χρόνο, μεταξύ των οποίων η διάλυση της Κρατικής Ένωσης της Σερβίας και Μαυροβουνίου, οι δίκαιες και ελεύθερες βουλευτικές εκλογές και ο σχηματισμός νέας κυβέρνησης με φιλοευρωπαϊκό προσανατολισμό· |
2. |
επικροτεί την ολοκλήρωση των τεχνικών διαπραγματεύσεων σχετικά με τη ΣΣΣ μεταξύ της σερβικής κυβέρνησης και της ΕΕ ύστερα από διακοπή 13 μηνών· παροτρύνει και τις δύο πλευρές να προβούν σε όλες τις αναγκαίες ρυθμίσεις, προκειμένου να αποφευχθεί τυχόν πιθανή τεχνική καθυστέρηση πριν από την υπογραφή της συμφωνίας με στόχο την υπογραφή πριν από τα τέλη του 2007· θεωρεί ότι η υπογραφή της ΣΣΣ αποτελεί σημαντικό βήμα στην πορεία προς την ένταξη στην ΕΕ· |
3. |
επικροτεί την επιθυμία της σερβικής κυβέρνησης να συνεργαστεί με το ΔΠΔΓ, γεγονός που ανοίγει τον δρόμο σε περαιτέρω συνεργασία με την ΕΕ, τονίζει όμως ότι αυτή η συνεργασία θα πρέπει να οδηγήσει σύντομα σε περαιτέρω αποτελέσματα· |
4. |
σημειώνει την ενημέρωση στην οποία προέβη η κύρια εισαγγελέας του ΔΠΔΓ Carla Del Ponte, στο Συμβούλιο Γενικών Υποθέσεων και Εξωτερικών Σχέσεων της ΕΕ, το οποίο συνήλθε στο Λουξεμβούργο στις 15 Οκτωβρίου 2007· ζητεί από τη Σερβία να επιλύσει τα εκκρεμούντα ζητήματα όσον αφορά την πλήρη συνεργασία με το ΔΠΔΓ στο πλαίσιο της επερχόμενης επίσκεψης της C. Del Ponte στο Βελιγράδι· καλεί την Επιτροπή, μόλις επιλυθούν τα ζητήματα αυτά, να μονογράψει χωρίς περαιτέρω καθυστέρηση τη συμφωνία ΣΣΣ· |
5. |
συγχαίρει τη Σερβία για την πρόσφατη πρόοδό της στη συνεργασία με το ΔΠΔΓ, η οποία κατέστησε δυνατή την επανάληψη των διαπραγματεύσεων για τη ΣΣΣ και την θετική εκτίμηση της Γενικής Εισαγγελέως του ΔΠΔΓ κ. Carla Del Ponte σχετικά με τη συνεργασία της Σερβίας με το Δικαστήριο· χαιρετίζει τη σύλληψη και τη μεταγωγή στη Χάγη του Zdravko Tolimir και του Vlastimir Đorđević, τη διαβεβαίωση του πρωθυπουργού Koštunica στην κ. Carla Del Ponte ότι «είναι πιθανές περαιτέρω συλλήψεις» (συμπεριλαμβανομένου του πρώην σερβοβόσνιου στρατηγού Ratko Mladić) και την δημιουργία νέων δομών που αποβλέπουν στη συγκέντρωση όλων των δραστηριοτήτων για τη σύλληψη των φυγάδων, συμπεριλαμβανομένης της βελτιωμένης διαφάνειας του Συμβουλίου Εθνικής Ασφαλείας· χαιρετίζει τη συνεργασία μεταξύ των αρχών της Σερβίας, της Βοσνίας-Ερζεγοβίνης και του Μαυροβουνίου στη διευκόλυνση των πρόσφατων μεταγωγών στη Χάγη· |
6. |
υπενθυμίζει στη Σερβία ότι η υπογραφή της ΣΣΣ εξαρτάται από την πλήρη συνεργασία με το ΔΠΔΓ και ότι αυτό πρέπει να οδηγήσει στη σύλληψη και τη μεταγωγή όλων των υπόλοιπων προσώπων εναντίον των οποίων έχει απαγγελθεί κατηγορία, επισημαίνοντας παράλληλα ότι οι πρόσφατες συλλήψεις αποδεικνύουν ότι οι σερβικές αρχές είναι σε θέση να ανευρίσκουν και να συλλαμβάνουν καταζητούμενους κατηγορούμενους για εγκληματίες πολέμου· τονίζει ότι η πλήρης συνεργασία με το ΔΠΔΓ δεν αποτελεί μόνο διεθνή υποχρέωση αλλά και καίριο βήμα για την επίτευξη διαρκούς συμφιλίωσης στην περιοχή· προς τούτο καλεί το σερβικό κοινοβούλιο να εκπληρώσει τις υποχρεώσεις του που απορρέουν από την προαναφερθείσα απόφαση του Διεθνούς Δικαστηρίου και να εγκρίνει δήλωση για καταδίκη της γενοκτονίας στη Srebrenica· |
7. |
πιστεύει, δεδομένου του χρονοδιαγράμματος για τη διακοπή λειτουργίας του ΔΠΔΓ, το οποίο προβλέπει επί του παρόντος την ολοκλήρωση των δικών έως το 2008, ότι θα ήταν απαραίτητο να εξεταστεί το ενδεχόμενο παράτασης της εντολής του ΔΠΔΓ σε περίπτωση σύλληψης εγκληματιών πολέμου μετά από αυτήν την ημερομηνία· |
8. |
σημειώνει ότι η συμβιβαστική συμφωνία που επιτεύχθηκε στο Ευρωπαϊκό Συμβούλιο των Βρυξελλών στις 21 και 22 Ιουνίου 2007 ανοίγει τον δρόμο για την ανανέωση της νομικής βάσης της Ευρωπαϊκής Ένωσης έως το 2009, δημιουργώντας το απαραίτητο θεσμικό πλαίσιο για τις μελλοντικές διευρύνσεις και δίνοντας τη δυνατότητα στην ΕΕ και τη Σερβία να διεξάγουν δυναμικά την ενταξιακή διαδικασία βάσει της ανάπτυξης και των πλεονεκτημάτων της Σερβίας· |
9. |
εκφράζει την άποψη ότι ο διακανονισμός του καθεστώτος του Κοσσυφοπεδίου αφενός θα εδραιώσει τη σταθερότητα στα Δυτικά Βαλκάνια και αφετέρου θα διευκολύνει την ολοκλήρωση της περιοχής στην Ευρωπαϊκή Ένωση· |
10. |
παρατηρεί με χαρά ότι η Σερβία έχει σημειώσει αισθητή οικονομική πρόοδο από το 2000, καθώς έκτοτε η οικονομία της αυξάνεται κατά μέσο όρο 5% ετησίως· επισημαίνει, ωστόσο, ότι σύμφωνα με την εκτίμηση του ΔΝΤ, αυτό δεν έχει μετουσιωθεί σε μείωση της φτώχειας ή του υψηλού ποσοστού ανεργίας (που ξεπερνά το 20 %)· πιστεύει ότι η αντιμετώπιση των προβλημάτων αυτών αντιπροσωπεύει κεφαλαιώδη πρόκληση για τη νέα κυβέρνηση· κατά συνέπεια, καλεί τη σερβική κυβέρνηση να προσηλωθεί περισσότερο στη δημιουργία απασχόλησης και την ανακούφιση της φτώχειας και να θεσπίσειαπτά μέτρα που αποβλέπουν σε περισσότερο ισορροπημένη οικονομική ανάπτυξη σε όλες τις περιφέρειες της χώρας με ιδιαίτερη προσοχή στα λιγότερο ανεπτυγμένα νοτιοανατολικά και ανατολικά τμήματα της χώρας· |
11. |
πιστεύει ότι η περαιτέρω ανάπτυξη των διοικητικών δομών και διαδικασιών μπορεί να αυξήσει την εμπιστοσύνη στο κράτος δικαίου, να ενισχύσει την οικονομία της αγοράς και να ενθαρρύνει την οικονομική ανάπτυξη στη Σερβία· καλεί τις σερβικές αρχές να βελτιώσουν το οικονομικό κλίμα για τις ξένες επενδύσεις και τη διαφάνεια στις εμπορικές σχέσεις· |
12. |
με χαρά παρατηρεί ότι η Σερβία έχει νέο σύνταγμα το οποίο περιλαμβάνει θετικές διατάξεις σχετικά με τα ανθρώπινα δικαιώματα· επισημαίνει, ωστόσο, ότι το νομικό πλαίσιο για την προστασία των μειονοτήτων πρέπει να βελτιωθεί περαιτέρω· εκφράζει την ανησυχία του για προβληματικές διατάξεις σχετικά, μεταξύ άλλων, με τη διαδικασία διορισμού, προαγωγής και απόλυσης δικαστών και εισαγγελέων και σχετικά με την έλλειψη επαρκούς δημόσιας διαβούλευσης ή κοινοβουλευτικής συζήτησης κατά τη διαδικασία κατάρτισης· καλεί τις σερβικές αρχές να εξετάσουν το ενδεχόμενο επέκτασης της εμβέλειας της γεωγραφικής αποκέντρωσης, ιδίως σε σχέση με τη Βοϊβοντίνα· |
13. |
υπογραμμίζει ότι είναι σημαντικό να διασφαλισθεί ότι η βοήθεια της ΕΕ παρέχεται έτσι ώστε να λαμβάνει υπόψη την υφιστάμενη εδαφική και διοικητική δομή της Σερβίας και την εθνοτική σύνθεση και τις παραδοσιακές οικονομικές και πολιτιστικές σχέσεις στα σχετικά εδάφη, με πλήρη συμμετοχή των τοπικών και περιφερειακών αρχών· καλεί την Ευρωπαϊκή Ένωση, το Συμβούλιο και τις αρμόδιες επιτροπές του να παρακολουθούν εκ του σύνεγγυς την οργάνωση των περιφερειών επιπέδου NUTS 2 στη Σερβία· |
14. |
επαινεί τη Σερβία για τη μεγαλύτερη διαφάνεια που έχει επιτύχει στη λειτουργία της κυβέρνησης και του κοινοβουλίου και για τις καλές διοικητικές της δυνατότητες· επαινεί τη Σερβία επίσης για την έγκριση του Νόμου για τον Προϋπολογισμό του 2007 και για την εκλογή Διαμεσολαβητή και Επιτρόπου Δημόσιας Πληροφόρησης, Διοικητή της Εθνικής Τράπεζας της Σερβίας και των μελών του Ιδρύματος Οικονομικού Ελέγχου του Συμβουλίου Επικρατείας· εκφράζει τη λύπη του διότι ο ορισμός δικαστών στο Συνταγματικό Δικαστήριο εκκρεμεί ακόμη· |
15. |
πιστεύει ακράδαντα ότι βασικό θέμα όσον αφορά τα ανθρώπινα δικαιώματα είναι η ανεύρεση βιώσιμων λύσεων για πρόσφυγες και εσωτερικά εκτοπισμένους πληθυσμούς, ιδίως δεδομένου ότι η Σερβία εξακολουθεί να φιλοξενεί πολύ υψηλό αριθμό προσφύγων, κυρίως από την Κροατία και εν μέρει από τη Βοσνία-Ερζεγοβίνη και επιπλέον εσωτερικά εκτοπισμένους· εκφράζει τη βαθιά λύπη του διότι η προθεσμία έως το τέλος του 2006 για την επίλυση όλων των εκκρεμών ζητημάτων που προβλέπει η δήλωση του Σεράγεβου σχετικά με την επιστροφή των προσφύγων και τις περιουσιακές αποζημιώσεις, η οποία υπογράφτηκε στις 31 Ιανουαρίου 2005 από την Κροατία, τη Βοσνία-Ερζεγοβίνη και τη Σερβία και το Μαυροβούνιο, δεν τηρήθηκε και διότι έκτοτε έχει σημειωθεί μικρή πρόοδος· |
16. |
κατά συνέπεια, καλεί τη σερβική κυβέρνηση να συνεχίσει τις προσπάθειές της για εφαρμογή της δήλωσης του Σεράγεβου, μεταξύ άλλων με θέσπιση σαφούς νομικού πλαισίου διέποντος, μεταξύ άλλων, το δικαίωμα επιστροφής στον τόπο καταγωγής και το δικαίωμα για περιουσιακή αποζημίωση· παροτρύνει την ΕΕ, τα κράτη μέλη της και τη διεθνή κοινότητα να διατηρήσουν την προσήλωσή τους στην υπεράσπιση των δικαιωμάτων των προσφύγων και να παρέχουν συνεχή υποστήριξη στις εν λόγω χώρες, μεταξύ άλλων με τη διάθεση επαρκών χρηματοοικονομικών πόρων προς τούτο· υπογραμμίζει ότι η ενσωμάτωση ή μετεγκατάσταση εσωτερικά εκτοπισμένων και προσφύγων δεν πρέπει να μεταβάλλει αισθητά την αρχική εθνοτική ισορροπία σε μια περιοχή ή περιφέρεια· επισύρει, από την άποψη αυτή, την προσοχή στη σύμβαση-πλαίσιο του Συμβουλίου της Ευρώπης της 1ης Φεβρουαρίου 1995 για την προστασία των μειονοτήτων· |
17. |
αναγνωρίζει την πρόοδο που έχει σημειωθεί στην καταπολέμηση του οργανωμένου εγκλήματος και της διαφθοράς, που είχε ως αποτέλεσμα πολλές σημαντικές συλλήψεις, επισημαίνοντας παράλληλα ότι η διαφθορά, ιδίως στην αστυνομία και το δικαστικό τομέα, παραμένει σοβαρό πρόβλημα και ότι οι επίσημες έρευνες της διαφθοράς συχνά φαίνεται να έχουν πολιτικά κίνητρα· επισημαίνει ότι η διαφθορά αποτελεί μείζον εμπόδιο για την προσέλκυση περισσότερων ξένων επενδύσεων και καλεί τη σερβική κυβέρνηση να υλοποιήσει μια συνολική στρατηγική καταπολέμησης της διαφθοράς· θεωρεί αναγκαίο να συνεχιστεί η καταπολέμηση του οργανωμένου εγκλήματος· |
18. |
χαιρετίζει την ολοκλήρωση της μεταφοράς αρμοδιοτήτων φύλαξης των κρατικών συνόρων από το στρατό στην αστυνομία ως μείζον βήμα στην κατεύθυνση της επίτευξης των προτύπων της ΕΕ· παροτρύνει το Συμβούλιο και την Επιτροπή να ενθαρρύνουν περαιτέρω τη σερβική κυβέρνηση να προβεί σε ουσιαστική μεταρρύθμιση της αστυνομίας, των υπηρεσιών ασφαλείας και των ενόπλων δυνάμεων, συμπεριλαμβανομένων μέτρων για τη μεγαλύτερη πολιτική εποπτεία του στρατού· θεωρεί ότι η μεταρρύθμιση της αστυνομίας θα πρέπει να λάβει υπόψη την ανάγκη για οι αστυνομικές δυνάμεις να στελεχώνονται από ομιλητές μειονοτικών γλωσσών σε περιοχές που κατοικούνται από μεγάλους μειονοτικούς πληθυσμούς· |
19. |
πιστεύει ότι η προώθηση του κράτους δικαίου και η αυστηρή εφαρμογή των νομικών διατάξεων πρέπει να αποτελούν μια από τις κορυφαίες προτεραιότητες της κυβέρνησης· επικροτεί τα μέτρα δικαστικής μεταρρύθμισης που έχουν ληφθεί έως σήμερα, αλλά τονίζει την ανάγκη για τη συνέχιση της εν λόγω διαδικασίας, ιδίως σε σχέση με τη διάρκεια των δικών, την προστασία των μαρτύρων, την πρόληψη της διαφθοράς, και την ανεξαρτησία των δικαστών· εκφράζει τη λύπη του διότι το Συνταγματικό Δικαστήριο δεν λειτουργεί, γεγονός το οποίο δεν ευνοεί την ανάπτυξη της δημοκρατίας και της δημοκρατικής νομοθεσίας στη Σερβία· |
20. |
χαιρετίζει την ολοκλήρωση της δίκης για τη δολοφονία του Πρωθυπουργού Zoran Đinđić και υποστηρίζει πρόσφατη πρωτοβουλία του ειδικού εισαγγελέα για να αποκαλυφθούν τα πολιτικά κίνητρα της δολοφονίας· |
21. |
χαιρετίζει το έργο του Σέρβου Εισαγγελέα για εγκλήματα πολέμου αλλά εκφράζει τη λύπη του διότι οι δίκες για εγχώρια πολιτικά εγκλήματα υπονομεύονται από την έλλειψη διαφάνειας και πολιτικής βούλησης ώστε να ανιχνευθεί η αλυσίδα ευθύνης πέρα από τους άμεσους δράστες έως εκείνους που εξέδωσαν τις διαταγές· πιστεύει ότι οι ποινές που επιβλήθηκαν από το σερβικό δικαστήριο εγκλημάτων πολέμου σε τέσσερα μέλη της παραστρατιωτικής ομάδας Σκορπιοί για την εκτέλεση έξη Μουσουλμάνων από τη Srebrenica δεν αντανακλούσαν τον ειδεχθή χαρακτήρα του εγκλήματος· επισημαίνει ότι ο Σέρβος Πρόεδρος εξέφρασε δημόσια τη λύπη του για τη μικρή διάρκεια των ποινών που επιβλήθηκαν· |
22. |
πιστεύει ότι οι πολίτες της Σερβίας δικαιούνται να μάθουν την αλήθεια για τις πρόσφατες πολιτικές πολέμου και γενοκτονίας που διαπράχτηκαν στο όνομά τους και να πληροφορηθούν τους δράστες των εγκλημάτων πολέμου· πιστεύει ότι η Σερβία πρέπει να αντιμετωπίσει έντιμα το πρόσφατο παρελθόν της προκειμένου να προοδεύσει και ότι η συμφιλίωση με το παρελθόν αποτελεί αναπόσπαστο τμήμα της πορείας προς τη συμφιλίωση με τους γείτονες της Σερβίας· καλεί την κυβέρνηση να φροντίσει για την επαναλειτουργία της Επιτροπής για την Αλήθεια και την Συμφιλίωση που ιδρύθηκε το 2001, μεταξύ άλλων προκειμένου να διασφαλίσει τουλάχιστον ότι θα προωθηθεί θετικό κλίμα σε εκείνα τα τμήματα της χώρας που επλήγησαν περισσότερο από τη διεθνική σύγκρουση· καλεί την Επιτροπή να προωθήσει πρωτοβουλίες που διευκολύνουν τις επαφές μεταξύ απλών ανθρώπων στην περιοχή και να χορηγήσει μεγαλύτερο ποσοστό πιστώσεων στην κατεύθυνση αυτή· |
23. |
επικροτεί την έκφραση συγγνώμης εκ μέρους του σέρβου προέδρου προς τους πολίτες της Κροατίας για εγκλήματα πολέμου που διαπράχθηκαν εξ ονόματος της Σερβίας κατά τη διάρκεια του πρόσφατου πολέμου και τη θεωρεί ένδειξη μεγάλης πολιτικής ωριμότητας και δημοκρατικού ηγετικού πνεύματος και απτή απόδειξη της αποφασιστικότητας της σημερινής κυβέρνησης να ακολουθήσει πολιτική φιλίας και συνεργασίας με τις γειτονικές χώρες· |
24. |
πιστεύει ότι η συμφιλίωση και η δικαιοσύνη είναι απολύτως αναγκαίες για τη σταθερότητα και την ανάπτυξη όλων των χωρών στην περιοχή καθώς και για την πορεία τους προς την Ευρώπη· παροτρύνει τις γειτονικές χώρες της Σερβίας να ακολουθήσουν το πρότυπο αυτό και να καταδικάσουν κάθε εκδήλωση εθνικής μισαλλοδοξίας και ρατσισμού στα εδάφη τους· |
25. |
πιστεύει ότι η ΕΕ και τα κράτη μέλη της θα πρέπει να ξεκινήσουν και να στηρίξουν προγράμματα με στόχο την παροχή ψυχολογικής και κοινωνικής υποστήριξης, με έμφαση κυρίως, αλλά όχι αποκλειστικά, στις γυναίκες και τα παιδιά που έχουν υποστεί ψυχικά τραύματα λόγω των εμπειριών τους πριν και κατά τη διάρκεια του πολέμου· |
26. |
χαιρετίζει την πρόσφατη συνεργασία μεταξύ του Βελιγραδίου και της Πρίστινα για την αναζήτηση αγνοουμένων από τη σύγκρουση στο Κοσσυφοπέδιο, ιδίως τις πρόσφατες κοινές προσπάθειες στην περιφέρεια Raška· καλεί τη σερβική κυβέρνηση να υποβάλει δημόσια έκθεση σχετικά με τη Mačkatica· |
27. |
καλεί το Συμβούλιο και την Επιτροπή να διαθέσουν επαρκείς οικονομικούς πόρους στη Διεθνή Επιτροπή Αγνοουμένων (ICMP) προκειμένου να δοθεί η δυνατότητα στην οργάνωση να ολοκληρώσει το έργο της για τον εντοπισμό όλων των αγνοουμένων στην επικράτεια της πρώην Γιουγκοσλαβίας έως το 2010· πιστεύει ότι το έργο της Διεθνούς Επιτροπής Αγνοουμένων συνεισφέρει σημαντικά στη διαδικασία της αλήθειας, της δικαιοσύνης και της συμφιλίωσης στην περιοχή· |
28. |
επισημαίνει ότι σύμφωνα με έρευνα την οποία διεξήγαγε το Γραφείο Στρατηγικού Μάρκετινγκ για λογαριασμό της Ένωσης Φοιτητών Σερβίας το 2004, το 70 % των σέρβων φοιτητών πανεπιστημίου δεν έχουν ταξιδέψει ποτέ στο εξωτερικό· επικροτεί τις πρωτοβουλίες με στόχο την παροχή στους σέρβους φοιτητές ευκαιριών για σπουδές στις χώρες της ΕΕ· καλεί τα κράτη μέλη να αναζητήσουν νέους τρόπους αλληλεπίδρασης με Σέρβους· |
29. |
παρατηρεί ότι η Σερβία συνεισφέρει ενεργά στην περιφερειακή συνεργασίακαι σε σχέσεις καλής γειτονίας δεδομένου ότι αποτελεί μέλος πολυάριθμων περιφερειακών πρωτοβουλιών, όπως το Σύμφωνο Σταθερότητας/Συμβούλιο Περιφερειακής Συνεργασίας και το CEFTA· καλεί τη Σερβία να συνεχίσει να διαδραματίζει υπεύθυνο ρόλο στην περιοχή· υπογραμμίζει ότι είναι προς το συμφέρον της Σερβίας να αναπτύξει και να διατηρήσει καλές σχέσεις με τους περιφερειακούς εταίρους της, να ενισχύσει την αποτελεσματική διασυνοριακή συνεργασία, αξιοποιώντας πλήρως το δυναμικό των εθνικών μειονοτήτων στις παραμεθόριες περιοχές, και να συμμετέχει ενεργά σε διμερή, περιφερειακά και ευρωπαϊκά προγράμματα υποδομών· επαναλαμβάνει ότι το μέλλον όλων των χωρών στην περιοχή έγκειται στην ΕΕ· |
30. |
παροτρύνει τη σερβική κυβέρνηση να προωθήσει σχέσεις καλής γειτονίας με τη Βοσνία-Ερζεγοβίνη· |
31. |
παροτρύνει τη σερβική κυβέρνηση να συνεχίσει τον διάλογο με τους νοτιοανατολικοευρωπαίους γείτονές της για τα συνοριακά θέματα, δεδομένου ότι οι εδαφικές οριοθετήσεις μεταξύ της Σερβίας και της Κροατίας και μεταξύ της Σερβίας και της Βοσνίας-Ερζεγοβίνης δεν έχουν θεσπιστεί ακόμη· |
32. |
επαινεί τη Σερβία για τις βελτιωμένες διεθνοτικές σχέσεις, ιδίως στη Βοϊβοντίνα όπου υπήρξε μείωση των διεθνοτικών επεισοδίων, αν και όχι ολοκληρωτική κατάπαυσή τους· καλεί τις σερβικές αρχές να πάρουν επιπλέον μέτρα για να προωθήσουν την ανάπτυξη των εθνικών μειονοτήτων στην πολυεθνοτική Βοϊβοντίνα, να προωθήσουν την ειρηνική συνύπαρξη μεταξύ τους και να εξασφαλίσουν ότι η αστυνομία, οι δικαστικές αρχές και άλλοι κρατικοί φορείς λειτουργούν σε εθνοτικά ουδέτερη βάση και, προκειμένου να οικοδομηθεί η απαραίτητη εμπιστοσύνη του πληθυσμού απέναντι στους θεσμούς αυτούς, να διασφαλίσουν ότι το προσωπικό των αρχών αυτών αντανακλά επαρκώς την εθνοτική σύνθεση· καλεί περαιτέρω τις σερβικές αρχές να διαχειριστούν με προσοχή οποιαδήποτε ενδεχόμενη εισροή προσφύγων ώστε να μη διαταραχθεί η εθνοτική, πολιτισμική, θρησκευτική, οικονομική και πολιτική ισορροπία στην περιοχή, με στόχο να εξασφαλιστεί η επιτυχημένη ένταξη σε ένα πολυπολιτισμικό περιβάλλον· υπογραμμίζει την εξέχουσα σημασία των προγραμμάτων που έχουν στόχο την οικοδόμηση της ανεκτικότητας μεταξύ των κοινοτήτων, ιδίως στη Βοϊβοντίνα· είναι της άποψης ότι η κοινοτική χρηματοδότηση είναι επίσης απαραίτητη για αυτά τα προγράμματα· |
33. |
παρατηρεί με ικανοποίηση ότι τα εθνοτικά αλβανικά κόμματα της κοιλάδας του Preševo συμμετείχαν στις πρόσφατες εκλογές για πρώτη φορά μέσα σε μια δεκαετία και ότι οι μειονότητες εκπροσωπούνται τόσο στο νομοθετικό όσο και στο εκτελεστικό σκέλος της εξουσίας· πιστεύει ότι το Sandžak παραμένει περιοχή ιδιαίτερης ανησυχίας και καλεί την κυβέρνηση να εργαστεί με τους τοπικούς πολιτικούς παράγοντες προκειμένου να εξευρεθούν πολιτικές για την περιστολή της περαιτέρω ριζοσπαστικοποίησης και των διαιρέσεων μέσα στην τοπική κοινωνία· |
34. |
επικροτεί τη δέσμευση κονδυλίων στον προϋπολογισμό του 2007 για έργα που συνδέονται με τη δράση «Δεκαετία ένταξης των Ρομά»· εκφράζει ωστόσο ανησυχία για τη συνολική έλλειψη συστημικής προσέγγισης πολιτικής σε σχέση με τη βελτίωση της ζωής και των συνθηκών διαβίωσης των Ρομά, συμπεριλαμβανομένων εσωτερικά εκτοπισθέντων και επαναπατρισθέντων και για τις συνεχιζόμενες διακρίσεις εναντίον της κοινότητας των Ρομά· |
35. |
καλεί τη σερβική κυβέρνηση να εφαρμόσει πλήρως τα Εθνικά Σχέδια Δράσης για την υλοποίηση της Δεκαετίας Ένταξης των Ρομά, τόσο σε οικονομικό όσο και σε θεσμικό επίπεδο προκειμένου να εξευρεθούν πρακτικές και εφαρμόσιμες λύσεις για την κοινότητα των Ρομά· υπενθυμίζει στη Σερβία ότι η θέσπιση συνολικής νομοθεσίας για την καταπολέμηση των διακρίσεων και η εξεύρεση βιώσιμων λύσεων επαναπατρισμού για την ενσωμάτωση των μειονοτικών κοινοτήτων των Ρομά που ζουν ακόμη σε στρατόπεδα συγκαταλέγονται ανάμεσα στις προτεραιότητες της Ευρωπαϊκής Εταιρικής Σχέσης με τη Σερβία, |
36. |
λαμβάνει υπό σημείωση τη συγκρότηση Υπηρεσίας Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων και Δικαιωμάτων των Μειονοτήτων, που υπάγεται απευθείας στον πρωθυπουργό και αντικαθιστά το προηγούμενο υπουργείο Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων και Δικαιωμάτων των Μειονοτήτων της Κρατικής Ένωσης· καλεί τον πρωθυπουργό να διασφαλίσει ότι τα ανθρώπινα δικαιώματα και τα δικαιώματα των μειονοτήτων αποτελούν προτεραιότητα στο πρόγραμμα δράσης της κυβέρνησης· επικροτεί το γεγονός ότι το νέο σύνταγμα της Σερβίας παρέχει συνταγματική βάση στα εθνικά συμβούλια των εθνοτικών μειονοτήτων και ζητεί την έγκριση νέας νομοθεσίας με στόχο την παροχή καλύτερης ρύθμισης όσον αφορά το καθεστώς, το έργο και την εκλογή των εν λόγω συμβουλίων· αναμένει από την παρόμοια νομοθεσία να προσφέρει ένα βελτιωμένο νομικό πλαίσιο για την προστασία των δικαιωμάτων των μειονοτήτων και την ένταξη όλων των εθνοτικών μειονοτήτων σε κρατικές δομές· |
37. |
χαιρετίζει την έγκριση ολοκληρωμένης εθνικής στρατηγικής για την καταπολέμηση της εμπορίας ανθρώπων, αλλά προτρέπει τη σερβική κυβέρνηση να είναι περισσότερο αυστηρή κατά τη δίωξη υποθέσεων και να διασφαλίζει ότι οι διακινητές ανθρώπων θα λαμβάνουν και θα εκτίουν ποινές φυλάκισης ανάλογες του χαρακτήρα του αδικήματος· |
38. |
πιστεύει ότι ο μετασχηματισμός της Σερβικής Ραδιοτηλεόρασης (RTS) σε δημόσια υπηρεσία αντιπροσωπεύει βήμα προόδου αλλά επισύρει την προσοχή στην έλλειψη δημόσιας συζήτησης σχετικά με τις τροποποιήσεις του Νόμου για τις Ραδιοτηλεοπτικές μεταδόσεις και στις αδυναμίες στη διαδικασία διορισμού των μελών του συμβουλίου της RTS· εφιστά επίσης την προσοχή στην ανάγκη εκπόνησης πλήρως δημοκρατικών κανόνων που θα διέπουν τη χορήγηση αδειών ραδιοτηλεοπτικών μεταδόσεων και θα παρέχουν ιδίως τη δυνατότητα προσβολής αποφάσεων της εκχωρούσας αρχής· αποδοκιμάζει το γεγονός ότι δεν σημειώθηκε πρόοδος στη διαλεύκανση υποθέσεων με δολοφονίες δημοσιογράφων και εκφράζει τη λύπη του για την πρόσφατη απόπειρα δολοφονίας ενός διακεκριμένου δημοσιογράφου που διερευνούσε τα εγκλήματα πολέμου και την οργανωμένη εγκληματικότητα· ζητεί από τις αρμόδιες αρχές να βρουν τους δράστες και να διερευνήσουν διεξοδικά το έγκλημα· |
39. |
επισημαίνει την ύπαρξη καλά αναπτυγμένου τομέα ΜΚΟ και χαιρετίζει τις προσπάθειες των αρχών για διαβούλευση με την κοινωνία των πολιτών, ιδίως το ειδικό μνημόνιο συνεργασίας που υπογράφτηκε από το Σερβικό Γραφείο για την Ευρωπαϊκή Ολοκλήρωση και ΜΚΟ και από το Συμβούλιο για τις σχέσεις με την κοινωνία των πολιτών που ίδρυσε ο Πρόεδρος της Σερβίας, και από το Συμβούλιο Εξωτερικής Πολιτικής που ίδρυσε ο σέρβος Υπουργός Εξωτερικών, καθώς και τη συμπερίληψη εκπροσώπων ΜΚΟ στο κρατικό συμβούλιο για την ευρωπαϊκή ολοκλήρωση, υπό την προεδρία του πρωθυπουργού· καλεί το σερβικό Κοινοβούλιο να εγκρίνει νομοθεσία για τη βελτίωση της νομικής κατάστασης των οργανώσεων της κοινωνίας των πολιτών· |
40. |
καταδικάζει τη δημόσια σπίλωση παραγόντων της κοινωνίας των πολιτών οι οποίοι επικρίνουν την κυβέρνηση ή επισύρουν την προσοχή σε ευαίσθητα ζητήματα όπως τα εγκλήματα πολέμου· αποδοκιμάζει πρόσφατο κλίμα πολιτικά υποκινούμενων επιθέσεων και προειδοποιεί για την αυξημένη συχνότητα κηρυγμάτων μίσους στα μέσα ενημέρωσης και την πολιτική εναντίον ακτιβιστών των ανθρωπίνων δικαιωμάτων, δημοσιογράφων και πολιτικών· |
41. |
χαιρετίζει την υπογραφή των συμφωνιών διευκόλυνσης θεώρησης διαβατηρίου και επανεισδοχής στις 18 Σεπτεμβρίου 2007 και ζητεί από το Συμβούλιο να διασφαλίσει ότι θα τεθούν σε ισχύ έως τα τέλη του 2007· χαιρετίζει την έγκριση του νόμου περί των ταξιδιωτικών εγγράφων και σημειώνει ότι οι νόμοι περί ασύλου, κρατικών συνόρων και αλλοδαπών βρίσκονται επί του παρόντος υπό έγκριση· καλεί το Συμβούλιο, με τηνυποστήριξη της Επιτροπής, να θεσπίσει συγκεκριμένο χάρτη πορείας για την κυκλοφορία χωρίς θεωρήσεις και μέτρα υποστήριξης με στόχο την αύξηση των ευκαιριών πραγματοποίησης ταξιδιών για μεγαλύτερο ποσοστό των πολιτών και κυρίως των νέων· υπογραμμίζει τη σημασία της κινητικότητας τόσο για την πολιτική και οικονομική ανάπτυξη της Σερβίας, δεδομένου ότι η κινητικότητα παρέχει στους πολίτες την ευκαιρία να αποκτήσουν άμεση εμπειρία σχετικά με την ΕΕ και διευκολύνει τη διαδικασία ευρωπαϊκής ολοκλήρωσης της Σερβίας· ζητεί μεγαλύτερη συμμετοχή στη δια βίου μάθηση και σε προγράμματα πολιτιστικών ανταλλαγών· καλεί το Συμβούλιο να εξετάσει την δημιουργία κοινού συστήματος για τη διαχείριση των αιτήσεων θεώρησης διαβατηρίου κατά τρόπον ώστε να ελαφρύνεται ο φόρτος στα πιο απασχολημένα προξενεία και να εξασφαλίζεται ότι οι αιτήσεις διεκπεραιώνονται σε εύλογο χρονικό διάστημα· |
42. |
είναι της γνώμης ότι η μεταρρύθμιση του εκπαιδευτικού συστήματος δεν αποτελεί μόνο επιταγή αλλά επίσης τον μοναδικό τρόπο προκειμένου η Σερβία να αναπτύξει ένα νέο σύστημα αξιών για νεότερες γενιές στο πλαίσιο της παρούσας διαδικασίας εκδημοκρατισμού· |
43. |
καλεί το Συμβούλιο, την Επιτροπή και όλα τα κράτη μέλη να καταβάλουν σύντονες προσπάθειες για να αυξήσουν την προβολή της ΕΕ στη Σερβία και ζητεί επιμόνως από την Επιτροπή να αποφύγει περαιτέρω καθυστερήσεις στην πρόσληψη προσωπικού στα γραφεία της αντιπροσωπείας της, συμπεριλαμβανομένων εμπειρογνωμόνων για τη διαχείριση των κεφαλαίων του Μηχανισμού Προενταξιακής Βοήθειας· |
44. |
καλεί την Επιτροπή Εξωτερικών Υποθέσεων και την Υποεπιτροπή Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων αυτής να εξακολουθήσουν να παρακολουθούν εκ του σύνεγγυς την κατάσταση στη Βοϊβοντίνα, εφαρμόζοντας τα συμπεράσματα που εξάγει η έκθεση της διερευνητικής αποστολής της ad hoc αντιπροσωπείας του στη Βοϊβοντίνα· |
45. |
καλεί τις σερβικές αρχές, να εγκρίνουν, ως θέμα εκτάκτου ανάγκης, νόμους περί αποζημίωσης σύμφωνα με τους νόμους άλλων χωρών, οι οποίοι θα παρέχουν, όπου ενδείκνυται, αποζημίωση βάσει του πραγματικού κόστους αντί για κρατικά ομόλογα· |
46. |
καλεί τα νέα κράτη μέλη να διαδραματίσουν ενεργό ρόλο στην πορεία της Σερβίας προς την ΕΕ, δίνοντας στη Σερβία τη δυνατότητα να επωφεληθεί από την εμπειρία τους στις μεταρρυθμίσεις· |
47. |
καλεί τις σερβικές αρχές να συνεχίσουν την προσέγγιση με την περιβαλλοντική νομοθεσία και τις προδιαγραφές της ΕΕ και να εφαρμόσουν και να επιβάλουν την εγκριθείσα νομοθεσία· |
48. |
χαιρετίζει την προσχώρηση της Σερβίας στο έβδομο πρόγραμμα πλαίσιο για την έρευνα και την τεχνολογική ανάπτυξη· καλεί το Συμβούλιο να αυξήσει τα προγράμματα αδελφοποίησης και τεχνικής βοήθειας, ιδίως αυτά που απευθύνονται στους νέους· |
49. |
αναθέτει στον Πρόεδρό του να διαβιβάσει την παρούσα σύσταση στο Συμβούλιο και, προς ενημέρωση, στην Επιτροπή και στις κυβερνήσεις και στα κοινοβούλια των κρατών μελών και της Σερβίας. |
P6_TA(2007)0483
Η σημερινή κατάσταση των σχέσεων ΕΕ-Αφρικής
Ψήφισμα του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου της 25ης Οκτωβρίου 2007 σχετικά με την πρόοδο στις σχέσεις ΕΕ-Αφρικής (2007/2002(INI))
Το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο,
— |
έχοντας υπόψη την δήλωση και το σχέδιο δράσης, όπως διαμορφώθηκαν κατά τη σύνοδο κορυφής Αφρικής-Ευρώπης, που πραγματοποιήθηκε στις 3 και 4 Απριλίου 2000 στο Κάιρο, υπό την αιγίδα του Οργανισμού Αφρικανικής Ενότητας και της ΕΕ, |
— |
έχοντας υπόψη το στρατηγικό σχέδιο 2004-2007 της Επιτροπής της Αφρικανικής Ένωσης (ΕΑΕ), το οποίο εγκρίθηκε στις 7 Ιουλίου 2004 κατά την τρίτη σύνοδο κορυφής των αφρικανών αρχηγών κρατών και κυβερνήσεων, που πραγματοποιήθηκε στην Αντίς Αμπέμπα της Αιθιοπίας, |
— |
έχοντας υπόψη το «Outline for the Joint EU-Africa Strategy» (Σχέδιο για την κοινή στρατηγική ΕΕ-Αφρικής), το οποίο ενέκρινε η 8η υπουργική διάσκεψη της τρόικας της ΕΕ και της τρόικας της Αφρικής, που πραγματοποιήθηκε στις 15 Μαΐου 2007 στις Βρυξέλλες, |
— |
έχοντας υπόψη την ανακοίνωση της Επιτροπής προς το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο και το Συμβούλιο, της 27ης Ιουνίου 2007, με τίτλο «Από το Κάιρο στη Λισαβόνα — Στρατηγική εταιρική σχέση ΕΕ-Αφρικής» (COM(2007)0357), |
— |
έχοντας υπόψη το κοινό έγγραφο της Γραμματείας της Επιτροπής και της Γραμματείας του Συμβουλίου, της 27ης Ιουνίου 2007, με τίτλο «Επέκεινα της Λισαβόνας: για την ευόδωση της στρατηγικής σύμπραξης ΕΕ-Αφρικής» (SEC(2007)0856), |
— |
έχοντας υπόψη το στρατηγικό σχέδιο 2006-2010 «One Africa, One Voice» (Μία Αφρική, μία φωνή) του Παναφρικανικού Κοινοβουλίου (ΠΑΚ), που εγκρίθηκε τον Νοέμβριο του 2005, |
— |
έχοντας υπόψη το Έγγραφο Εργασίας της ΕΑΕ σχετικά με το κοινό όραμα για την στρατηγική ΑΕ-ΕΕ για την Αφρικανική Ένωση (ΑΕ), |
— |
έχοντας υπόψη τη συμφωνία εταιρικής σχέσης μεταξύ των μελών της ομάδας κρατών της Αφρικής, της Καραϊβικής και του Ειρηνικού (ΑΚΕ), αφενός, και της Ευρωπαϊκής Κοινότητας και των κρατών μελών της, αφετέρου, η οποία υπεγράφη στο Κοτονού στις 23 Ιουνίου 2000 (1), όπως τροποποιήθηκε από τη συμφωνία για την τροποποίηση της συμφωνίας εταιρικής σχέσης, η οποία υπεγράφη στο Λουξεμβούργο στις 25 Ιουνίου 2005 (2) («συμφωνία του Κοτονού»), |
— |
έχοντας υπόψη τον κανονισμό (ΕΚ) αριθ. 1905/2006 του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου, της 18ης Δεκεμβρίου 2006, για τη θέσπιση μηχανισμού χρηματοδότησης της αναπτυξιακής συνεργασίας (3) (εφεξής: μηχανισμός αναπτυξιακής συνεργασίας (ΜΑΣ)), |
— |
έχοντας υπόψη την ανακοίνωση της Επιτροπής προς το Συμβούλιο, το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο και την Ευρωπαϊκή Οικονομική και Κοινωνική Επιτροπή, της 12ης Οκτωβρίου 2005, με τίτλο «Στρατηγική της ΕΕ για την Αφρική: στην πορεία για τη σύναψη ευρωαφρικανικού συμφώνου με στόχο την ταχύτερη ανάπτυξη της Αφρικής» (COM(2005)0489), |
— |
έχοντας υπόψη το ψήφισμά του της 17ης Νοεμβρίου 2005 σχετικά με την αναπτυξιακή στρατηγική για την Αφρική (4), |
— |
έχοντας υπόψη τα συμπεράσματα του Συμβουλίου Γενικών Υποθέσεων και Εξωτερικών Σχέσεων (ΣΓΥΕΣ) της 21ης και 22ας Νοεμβρίου 2005 σχετικά με τη στρατηγική της ΕΕ για την Αφρική, |
— |
έχοντας υπόψη τα συμπεράσματα της 5ης υπουργικής διάσκεψης της τρόικας της Αφρικής και της τρόικας της ΕΕ, που πραγματοποιήθηκε στο Μπαμάκο του Μάλι στις 2 Δεκεμβρίου 2005, |
— |
έχοντας υπόψη το κείμενο «Η ΕΕ και η Αφρική: προς μια στρατηγική εταιρική σχέση», που ενέκρινε το Ευρωπαϊκό Συμβούλιο κατά τη συνεδρίασή του στις 15 και 16 Δεκεμβρίου 2005 στις Βρυξέλλες, |
— |
έχοντας υπόψη την κοινή έκθεση προόδου της Επιτροπής και της Γενικής Γραμματείας του Συμβουλίου, της 12ης Οκτωβρίου 2006, προς το ΣΓΥΕΣ σχετικά με την εφαρμογή της στρατηγικής της ΕΕ για την Αφρική, |
— |
έχοντας υπόψη τα αποτελέσματα και τα συμπεράσματα της διαβούλευσης των οργανώσεων της αφρικανικής κοινωνίας των πολιτών σχετικά με την κοινή στρατηγική ΑΕ/ΕΕ για την ανάπτυξη της Αφρικής, που διοργάνωσε η ΕΑΕ στην Άκκρα της Γκάνας μεταξύ 26 και 28 Μαρτίου 2007, |
— |
έχοντας υπόψη την κοινή δήλωση του Συμβουλίου και των εκπροσώπων των κυβερνήσεων των κρατών μελών συνερχομένων στα πλαίσια του Συμβουλίου, του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και της Επιτροπής σχετικά με την αναπτυξιακή πολιτική της Ευρωπαϊκής Ένωσης — «Η ευρωπαϊκή κοινή αντίληψη», η οποία υπεγράφη στις 20 Δεκεμβρίου 2005 (5), |
— |
έχοντας υπόψη τις διαδοχικές εκθέσεις για την ανθρώπινη ανάπτυξη που έχει συντάξει το Πρόγραμμα Ανάπτυξης των Ηνωμένων Εθνών (ΟΗΕ), |
— |
έχοντας υπόψη τα ψηφίσματά του της 12ης Απριλίου 2005 σχετικά με τον ρόλο της Ευρωπαϊκής Ένωσης στην επίτευξη των αναπτυξιακών στόχων της Χιλιετηρίδας (ΑΣΧ) (6) και της 20ής Ιουνίου 2007 σχετικά με τους αναπτυξιακούς στόχους της Χιλιετηρίδας — το ήμισυ της διαδρομής (7), |
— |
έχοντας υπόψη την ανακοίνωση της Επιτροπής προς το Συμβούλιο, το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο και την Ευρωπαϊκή Οικονομική και Κοινωνική Επιτροπή, της 12ης Απριλίου 2005, με τίτλο «Επιτάχυνση της προόδου που σημειώνεται όσον αφορά την επίτευξη των αναπτυξιακών στόχων της Χιλιετίας — Η συμβολή της Ευρωπαϊκής Ένωσης» (COM(2005)0132), |
— |
έχοντας υπόψη τη διακήρυξη της Χιλιετηρίδας του ΟΗΕ, στις 8 Σεπτεμβρίου 2000, στην οποία ορίζονται οι ΑΣΧ ως κριτήρια που θέτει από κοινού η διεθνής κοινότητα για την εξάλειψη της φτώχειας, |
— |
έχοντας υπόψη την έκθεση, τον Δεκέμβριο 2001, της Διεθνούς Επιτροπής για την Επέμβαση και την Κρατική Κυριαρχία με τίτλο «Η ευθύνη για προστασία», |
— |
έχοντας υπόψη το σχέδιο δράσης του Μαπούτο για την υλοποίηση της ηπειρωτικής πολιτικής πλαισίου για τη γενετήσια και αναπαραγωγική υγεία και τα δικαιώματα 2007-2010, που εγκρίθηκε από το ειδικό τμήμα της Διάσκεψης των Υπουργών Υγείας της ΑΕ μεταξύ 18 και 22 Σεπτεμβρίου 2006 στο Μαπούτο της Μοζαμβίκης, |
— |
έχοντας υπόψη την έκκληση για επιτάχυνση της δράσης προς καθολική πρόσβαση στις υπηρεσίες αντιμετώπισης του HIV/AIDS, της φυματίωσης και της ελονοσίας στην Αφρική, η οποία εγκρίθηκε κατά την ειδική σύνοδο κορυφής της ΑΕ για το HIV/AIDS, τη φυματίωση και την ελονοσία μεταξύ 2 και 4 Μαΐου 2006 στην Αμπούζα της Νιγηρίας, |
— |
έχοντας υπόψη την τέταρτη έκθεση αξιολόγησης της ομάδας εργασίας ΙΙ της Διακυβερνητικής Επιτροπής για την αλλαγή του κλίματος με τίτλο «Επιπτώσεις, προσαρμογή και ευπάθεια», |
— |
έχοντας υπόψη την έκθεση αξιολόγησης οικοσυστημάτων της Χιλιετίας, του 2005, στην οποία μελετάται η χρήση και η λεηλασία διαφόρων φυσικών πόρων του πλανήτη, |
— |
έχοντας υπόψη τα αποτελέσματα της δημόσιας διαβούλευσης σχετικά με την κοινή στρατηγική ΕΕ-Αφρικής που διοργανώθηκε κατόπιν αιτήματος της Ευρωπαϊκής Επιτροπής και της ΕΑΕ από το Ευρωπαϊκό Κέντρο Διαχείρισης της Αναπτυξιακής Πολιτικής, |
— |
έχοντας υπόψη τα άρθρα 177 έως 181 της Συνθήκης ΕΚ, |
— |
έχοντας υπόψη το άρθρο 45 του Κανονισμού του, |
— |
έχοντας υπόψη την έκθεση της Επιτροπής Ανάπτυξης και τη γνωμοδότηση της Επιτροπής Εξωτερικών Υποθέσεων (A6-0375/2007), |
Α. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι το διεθνές πλαίσιο έχει εξελιχθεί σε μεγάλο βαθμό, από το 2000 έως σήμερα, καθώς αυξήθηκαν οι παγκόσμιες προκλήσεις όπως η ανθρώπινη ασφάλεια, η μετανάστευση, η αλλαγή του κλίματος και η απερήμωση, η βιώσιμη διαχείριση των δημόσιων αγαθών, η καταπολέμηση της φτώχειας και των πανδημιών, η σύσταση της ΑΕ και η διεύρυνση της ΕΕ, |
Β. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι κατά την 5η υπουργική διάσκεψη της Τρόικας της Αφρικής και της Τρόικας της ΕΕ, που πραγματοποιήθηκε στις 2 Δεκεμβρίου 2005 στο Μπαμάκο, η αφρικανική πλευρά χαιρέτισε τη στρατηγική της ΕΕ του 2005 για την Αφρική και οι δύο πλευρές συμφώνησαν, αφενός, να τη μετατρέψουν σε κοινή στρατηγική Αφρικής-ΕΕ που θα αντικατοπτρίζει τις ανάγκες και τις προσδοκίες των λαών τους, και, αφετέρου, να αναπτύξουν σχέδιο δράσης για την εφαρμογή της, |
Γ. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι στο προαναφερθέν έγγραφο εργασίας σχετικά με το κοινό όραμα για τη στρατηγική ΑΕ-ΕΕ, το Εκτελεστικό Συμβούλιο της ΑΕ επισημαίνει ότι «πρέπει να καταστεί σαφές ότι ο στόχος της κοινής στρατηγικής δεν μπορεί να είναι η επικύρωση της υφιστάμενης στρατηγικής της ΕΕ για την Αφρική, αλλά η χάραξη νέας κοινής στρατηγικής που θα αντικατοπτρίζει τις συνδυασμένες προσδοκίες και των δύο πλευρών», |
Δ. |
λαμβάνοντας, συνεπώς, υπόψη ότι ο σκοπός της κοινής στρατηγικής θα πρέπει να είναι η ανάπτυξη κοινού πολιτικού οράματος και πρακτικών προσεγγίσεων για τη μελλοντική εταιρική σχέση μεταξύ της ΕΕ και της Αφρικής με βάση τον αμοιβαίο σεβασμό, τα κοινά συμφέροντα και αξίες και την αρχή της κυριότητας, |
Ε. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι η προθυμία και των δύο πλευρών να επανακαθορίσουν την κοινή εταιρική σχέση φαίνεται να απορρέει από αυξανόμενη συνειδητοποίηση του γεγονότος ότι η Αφρική και η ΕΕ δεν είναι πλέον, κατ' ανάγκη, ο αμοιβαίως προτιμώμενος εταίρος, |
ΣΤ. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι η προαναφερθείσα κοινή έκθεση προόδου σχετικά με την εφαρμογή της στρατηγικής της ΕΕ για την Αφρική δεν είχε συνταχθεί βάσει ανεξάρτητης εξωτερικής αξιολόγησης, |
Ζ. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι η Αφρική είναι η φτωχότερη ήπειρος του κόσμου και η μόνη στην οποία η φτώχεια έχει αυξηθεί τα τελευταία 25 χρόνια, |
Η. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι οι υπογράφοντες το προαναφερθέν σχέδιο δράσης του Καΐρου, εκφράζουν τη λύπη τους για το απαράδεκτο γεγονός ότι περισσότεροι από τους μισούς Αφρικανούς ζουν σε συνθήκες απόλυτης φτώχειας και συμφωνούν να εντείνουν τον αγώνα τους κατά της φτώχειας· κάθε χώρα φέρει την πρωταρχική ευθύνη για την ανακούφιση της φτώχειας, χωρίς όμως αυτό να μειώνει τη σημασία της διεθνούς διάστασης στον πόλεμο κατά της φτώχειας, |
Θ. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι το 2006 το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο συνέστησε ειδική αντιπροσωπεία για τις σχέσεις με το ΠΑΚ, καθώς και ότι, το 2007, το ΠΑΚ συνέστησε ειδική επιτροπή για τις σχέσεις με το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο, |
Ι. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι τα κοινοβούλια των δύο Ενώσεων, ως κεντρικοί παράγοντες της αναπτυξιακής διαδικασίας, πρέπει να συμμετέχουν ενεργά στις στρατηγικές και στα σχέδια δράσης που αφορούν τους πληθυσμούς που αντιπροσωπεύουν, |
ΙΑ. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι οι περισσότερες αφρικανικές χώρες είναι μέλη της ομάδας ΑΚΕ και συμβαλλόμενα μέρη της συμφωνίας του Κοτονού, |
ΙΒ. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι η Αφρική εμμένει στη θέλησή της να αντιμετωπίζεται ως μία οντότητα και να στηρίζεται στη διαδικασία της παναφρικανικής ολοκλήρωσης την οποία προωθεί και η οποία θα καλύπτει τη βόρεια, την υποσαχάρια και τη μεσημβρινή Αφρική· λαμβάνοντας επίσης υπόψη ότι η ΑΕ έχει συγκροτήσει το δικό της στρατηγικό πρόγραμμα για την ανάπτυξη της Αφρικής, |
ΙΓ. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι στην παγκόσμια διάσκεψη κορυφής για την βιώσιμη ανάπτυξη στο Γιοχάνεσμπουργκ το 2002, οι κυβερνήσεις συμφώνησαν ότι η χρηστή διακυβέρνηση θα πρέπει να βασίζεται σε ορθές περιβαλλοντικές, κοινωνικές και οικονομικές πολιτικές, σε δημοκρατικούς θεσμούς που θα ανταποκρίνονται στις ανάγκες όλων των ανθρώπων, στα ανθρώπινα δικαιώματα και στο κράτος δικαίου, στα μέτρα για την καταπολέμηση της διαφθοράς, στην ισότητα των φύλων και σε ευνοϊκό περιβάλλον για τις επενδύσεις, |
ΙΔ. |
λαμβάνοντας υπόψη την καίρια σημασία του να έχει η κοινή στρατηγική ολιστική προσέγγιση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων, συμπεριλαμβανομένων των οικονομικών, κοινωνικών και πολιτιστικών δικαιωμάτων, |
ΙΕ. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι τα θεσμικά όργανα της ΑΕ έχουν συσταθεί σχετικά πρόσφατα και δεν έχουν ακόμη το ίδιο επίπεδο ολοκλήρωσης, οργάνωσης και αποδοτικότητας με τα θεσμικά όργανα της ΕΕ, |
ΙΣΤ. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι η αποτελεσματικότητα και η κατ' αμοιβαιότητα λογοδοτική ευθύνη συνεπάγονται προβλέψιμους και μακροπρόθεσμους χρηματοδοτικούς πόρους, σαφή χρονοδιαγράμματα και την τήρηση των δεσμεύσεων και από τις δύο πλευρές, |
ΙΖ. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι, πολύ συχνά, οι περί λογοδοσίας κατευθυντήριες γραμμές υπαγορεύονται άμεσα από τις εθνικές εκτελεστικές αρχές στους αναπτυξιακούς εταίρους, παρακάμπτοντας κατ' αυτόν τον τρόπο κάθε είδους κοινοβουλευτική έγκριση για τις διεθνείς συμφωνίες (καθώς και τις διαβουλεύσεις με την κοινωνία των πολιτών και τις τοπικές αρχές), |
ΙΗ. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι η συμβολή της Αφρικής στις αιτίες της αλλαγής του κλίματος είναι, από ιστορική άποψη, αμελητέα, ενώ ως ήπειρος είναι αναγκασμένη να υπομένει τις συνέπειες της αλλαγής αυτής με ιδιαίτερη σφοδρότητα· ότι, σύμφωνα με εκτιμήσεις της Διακυβερνητικής Επιτροπής για την αλλαγή του κλίματος, από 75 έως 200 εκατομμύρια άτομα στην Αφρική θα εκτίθενται σε αύξηση της πίεσης στους υδάτινους πόρους έως το 2020, και ότι σε ορισμένες χώρες θα σημειωθεί μείωση κατά 50 % των μη αρδευομένων γεωργικών παραγωγών έως το ίδιο έτος, |
ΙΘ. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι η εξάντληση των φυσικών πόρων της Αφρικής αποτελεί σοβαρή απειλή για τη μείωση της φτώχειας και την επίτευξη των ΑΣΧ, |
Κ. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι η Αφρική παρέχει ευρύ φάσμα υπηρεσιών οικοσυστημάτων στον κόσμο, συμπεριλαμβανομένης της αποθήκευσης άνθρακα από τα τροπικά της δάση, χωρίς να λαμβάνει τη δέουσα αντιστάθμιση, |
Διαδικασία, δομή και αρχές της κοινής στρατηγικής
Διαδικασία και δομή
1. |
χαιρετίζει το σχέδιο της τρόικας της ΕΕ και της τρόικας της Αφρικής της 15ης Μαΐου 2007 ως την πρώτη κοινή προσπάθεια προς κοινή στρατηγική· |
2. |
αποδοκιμάζει το γεγονός ότι η προαναφερθείσα στρατηγική της ΕΕ του 2005 για την Αφρική εγκρίθηκε χωρίς εις βάθος διαβούλευση με τα θεσμικά όργανα της ΑΕ και τις αφρικανικές κυβερνήσεις και τα αφρικανικά κοινοβούλια και χωρίς καμία συμμετοχή της κοινωνίας των πολιτών και των τοπικών αρχών της Ευρώπης και της Αφρικής· σημειώνει, εν προκειμένω, ότι η στρατηγική αυτή υπαγορεύει τα βασικά θέματα που καλύπτει η προτεινόμενη νέα κοινή στρατηγική, διατρέχοντας, συνεπώς, τον κίνδυνο παράλειψης άλλων σημαντικών ζητημάτων για την αειφόρο ανάπτυξη της Αφρικής· ελπίζει ότι η νέα προταθείσα στρατηγική θα προκύψει από την εις βάθος διαβούλευση με τα θεσμικά όργανα της ΑΕ· |
3. |
εκφράζει τη δυσαρέσκειά του για το γεγονός ότι τα χρονικά όρια που έθεσαν η Ευρωπαϊκή Επιτροπή και το Συμβούλιο της ΕΕ και η Επιτροπή και το Εκτελεστικό Συμβούλιο της ΑΕ για τη χάραξη και την έγκριση της κοινής στρατηγικής έχουν προκαλέσει σοβαρούς περιορισμούς στη διαδικασία· σημειώνει ότι η πρόκληση που συνιστά η διασφάλιση της πλήρους συμμετοχής των κοινοβουλίων και των μη κρατικών φορέων θα πρέπει να εξεταστεί σε όλα τα στάδια έγκρισης, υλοποίησης, παρακολούθησης και αξιολόγησης της κοινής στρατηγικής, εφόσον η διάσκεψη κορυφής της Λισαβόνας θα πρέπει να θεωρηθεί ορόσημο μακρύτερης και ανοικτής διαδικασίας· |
4. |
χαιρετίζει τη διαβεβαίωση της Επιτροπής ότι «το Κοινοβούλιο έχει σαφώς σημαντικό ρόλο να διαδραματίσει στη διαδικασία», την υπόσχεσή της «να ενημερώνει τακτικά το Κοινοβούλιο για την πρόοδο που συντελείται για την προετοιμασία της κοινής στρατηγικής» και την ενθάρρυνσή της προς το Κοινοβούλιο «να συμμετάσχει στις συζητήσεις και μάλιστα να αναλάβει πρωτοβουλίες»· σημειώνει, ωστόσο, ότι το χρονοδιάγραμμα για τις διαπραγματεύσεις ορίζεται από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή και από την ΕΑΕ και αναμένει ως εκ τούτου από τις εν λόγω Επιτροπές να λάβουν ενεργά μέτρα για τη συμμετοχή του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Παναφρικανικού Κοινοβουλίου στη διαδικασία προετοιμασίας της κοινής στρατηγικής και στα στάδια της έγκρισης και της εφαρμογής αυτής· |
Κοινές αρχές και όραμα
5. |
συμφωνεί με τη δήλωση του Εκτελεστικού Συμβουλίου της ΑΕ περί οράματος: «Η Αφρική και η Ευρώπη έχουν κοινό όραμα ανάπτυξης, ειρήνης, ασφάλειας και ευημερίας που θέτει τους πολίτες στο επίκεντρο των προσπαθειών τους. Το όραμα αυτό διαπνέεται από εταιρική σχέση βασισμένη στον αμοιβαίο σεβασμό, το κοινό συμφέρον και στον κοινό σκοπό που δεσμεύει και τις δύο περιφέρειες να εμβαθύνουν την περιφερειακή ολοκλήρωση ως μέσο επίτευξης της οικονομικής και κοινωνικής ανάπτυξης. Μοιράζονται επίσης το όραμα για την προαγωγή της δημοκρατίας, της χρηστής διακυβέρνησης και των ανθρωπίνων δικαιωμάτων ως οικουμενικών αξιών για την προώθηση της ανάπτυξης και την ενίσχυση της συνεργασίας σε πλαίσιο που σέβεται την αλληλεγγύη και το αδιαίρετο των δύο ηπείρων»· |
6. |
επισημαίνει ότι η ανθρωπιστική βοήθεια αποτελεί ένα από τα μέσα που διαθέτει η διεθνής κοινότητα για να βοηθά στην προστασία πληθυσμών υπό απειλή και τονίζει ότι η ΕΕ δεν επιθυμεί να παραμείνει αδρανής έναντι τέτοιων παραβιάσεων του διεθνούς ανθρωπιστικού δικαίου· ζητεί τη διεξαγωγή εις βάθος πολιτικού διαλόγου μεταξύ των κρατών μελών και των θεσμικών οργάνων της ΕΕ σχετικά με το δικαίωμα —εάν όχι την υποχρέωση— επέμβασης σε περίπτωση σοβαρών παραβιάσεων του διεθνούς ανθρωπιστικού δικαίου ή/και των ανθρωπίνων δικαιωμάτων, λαμβάνοντας επίσης υπόψη τα συμπεράσματα και τις συστάσεις της έκθεσης της Διεθνούς Επιτροπής για την επέμβαση και την κρατική κυριαρχία με τίτλο «Η ευθύνη για προστασία»· |
7. |
τονίζει ότι οι κοινές αυτές αρχές και το κοινό όραμα θα πρέπει επίσης να συμπεριλαμβάνουν τον σεβασμό του κράτους δικαίου καθώς και της συμμετοχικής δημοκρατίας, της πολυφωνίας και των θεμελιωδών ελευθεριών, στοιχεία που αναγνωρίζονται στο σύνολό τους στην προαναφερθείσα δήλωση του Καΐρου· |
8. |
χαιρετίζει τους στόχους που σημειώνονται στο προαναφερθέν σχέδιο της τρόικας της ΕΕ και της τρόικας της Αφρικής της 15ης Μαΐου 2007: (i) πολιτική εταιρική σχέση ΕΕ-Αφρικής, (ii) διαρκής προαγωγή της ειρήνης, της ασφάλειας, της αειφόρου ανάπτυξης, των ανθρωπίνων δικαιωμάτων και της ολοκλήρωσης στην Αφρική σε περιφερειακό επίπεδο και σε επίπεδο ηπείρου με στόχο την επίτευξη των ΑΣΧ, (iii) κοινή αντιμετώπιση παγκόσμιων προκλήσεων και (iv) εταιρική σχέση «επικεντρωμένη στους πολίτες»· επιμένει ότι οι εν λόγω στόχοι θα πρέπει να αντικατοπτρίζουν πιστά τις προτεραιότητες που έχουν εκφραστεί από τους Αφρικανούς και επισημαίνει ότι η ανάπτυξη είναι πάντοτε ο βασικός στόχος προτεραιότητας της στρατηγικής· |
9. |
καλεί την Επιτροπή να διευκρινίσει τον τρόπο με τον οποίο η νέα στρατηγική θα αντανακλάται στα έγγραφα στρατηγικής ανά χώρα και στα εθνικά και περιφερειακά ενδεικτικά προγράμματα στο πλαίσιο της συμφωνίας του Κοτονού, καθώς και τον τρόπο με τον οποίο τα πιθανά νέα στοιχεία που θα προκύψουν από τη χάραξη της νέας κοινής στρατηγικής το Δεκέμβριο του 2007 θα επηρεάσουν τα εν λόγω έγγραφα στρατηγικής και τα ενδεικτικά προγράμματα· |
10. |
αποδοκιμάζει το γεγονός ότι, στην εισήγηση της Επιτροπής και του Συμβουλίου για τη στρατηγική, δεν περιλαμβάνεται ένα από τα βασικά αιτήματα της Αφρικής, δηλαδή να αντιμετωπίζεται ως ενιαία οντότητα· παρατηρεί σχετικά ότι, στο επίπεδο του πολιτικού διαλόγου και των διαπραγματεύσεων, θα πρέπει να εφαρμόζεται προσέγγιση «ηπείρου προς ήπειρο» χωρίς εν τούτοις να παρεμποδίζεται η διαφοροποιημένη προσέγγιση στο επίπεδο της εκτέλεσης της πολιτικής· ζητεί από τα θεσμικά όργανα της ΕΕ να προσαρμόσουν τους μηχανισμούς αναπτυξιακής συνεργασίας που διαθέτουν, ώστε να ανταποκριθούν στο νέο αυτό πολιτικό αίτημα της ΑΕ και να υποστηρίξουν πλήρως τη διαδικασία πολιτικής και οικονομικής ολοκλήρωσης της Αφρικής σε επίπεδο ηπείρου· |
11. |
ζητεί από τα θεσμικά όργανα της ΕΕ να καταρτίσει νέο προγραμματιζόμενο και προβλέψιμο παναφρικανικό χρηματοδοτικό κονδύλιο από το Ευρωπαϊκό Ταμείο Ανάπτυξης, τα θεματικά μέσα του ΜΑΣ και τους πόρους του μηχανισμού για την ευρωπαϊκή πολιτική γειτονίας προκειμένου να χρηματοδοτηθεί και να υποστηριχθεί η υλοποίηση της νέας αυτής κοινής στρατηγικής· |
12. |
εκφράζει τη λύπη του για το γεγονός ότι στην κοινή στρατηγική δεν γίνεται καμία αναφορά στο προαναφερθέν στρατηγικό σχέδιο 2004-2007 της ΕΑΕ, και παροτρύνει την Ευρωπαϊκή Επιτροπή να κατευθύνει τις δράσεις που προτείνει προς τη στήριξη —σε πολιτικό, οργανωτικό, τεχνικό επίπεδο και σε επίπεδο ανθρωπίνων πόρων— των θεσμικών οργάνων της ΑΕ και των πρωτοβουλιών και προτεραιοτήτων που ορίζουν αυτά τα ίδια, αντί να προτείνει νέες υπαγορευόμενες από τους δωρητές πρωτοβουλίες και παράλληλες δομές· |
13. |
επιβεβαιώνει ότι απαιτείται υπευθυνότητα από αμφότερες τις πλευρές όσον αφορά τη συνεισφορά, τον διάλογο και την αμοιβαία λογοδοσία· επιμένει εν προκειμένω ότι η κοινή στρατηγική πρέπει να λαμβάνει επίσης υπόψη το γεγονός ότι οι εταίροι είναι ίσοι όσον αφορά τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις τους, όχι όμως και όσον αφορά το επίπεδο της ολοκλήρωσής τους και τη διαθεσιμότητα και το επίπεδο ανάπτυξης των οικονομικών, τεχνικών και ανθρωπίνων πόρων τους, καθώς και ότι η στρατηγική πρέπει να εφαρμοστεί κατά τρόπο ρεαλιστικό· για τον σκοπό αυτό, είναι απαραίτητο να ορισθούν οι έννοιες της «εταιρικής σχέσης» και της «κυριότητας» στο πλαίσιο της πραγματικότητας αυτής· |
Δομή: οι τέσσερις τομείς προτεραιότητας για δράση
14. |
επιμένει ότι η δίκαιη και αειφόρος ανάπτυξη και η εξάλειψη της φτώχειας πρέπει να συνιστούν κοινή δέσμευση και πρωταρχικόστόχο της συνεργασίας ΕΕ-Αφρικής, καθώς και τη βάση κάθε συνδυασμού πολιτικών· υπογραμμίζει τον κεντρικό ρόλο των ΑΣΧ, οι οποίοι παρέχουν πλαίσιο συμπεφωνημένο σε παγκόσμιο επίπεδο για τον εν λόγω σκοπό· |
15. |
είναι της άποψης ότι η κοινή στρατηγική πρέπει επίσης να υπογραμμίζει τον ρόλο των γυναικών, των νέων και των οργανώσεων της κοινωνίας των πολιτών στις αναπτυξιακές διαδικασίες της Αφρικής· |
16. |
καλεί την Επιτροπή να διασφαλίσει τη συνοχή μεταξύ αυτής της νέας στρατηγικής και των άλλων ευρωπαϊκών πολιτικών που ενδέχεται να έχουν δυσμενείς επιπτώσεις στην προαγωγή νέας στρατηγικής εταιρικής σχέσης μεταξύ της ΕΕ και της Αφρικής, ιδιαίτερα δε την εμπορική, περιβαλλοντική, μεταναστευτική και γεωργική πολιτική· επιμένει ότι ο πολιτικός διάλογος μεταξύ της ΕΕ και της Αφρικής θα πρέπει να καλύπτει αυτά τα ζητήματα· |
Ειρήνη και ασφάλεια
17. |
τάσσεται υπέρ της ολοκληρωμένης προσέγγισης των συγκρούσεων και των συγκρουσιακών καταστάσεων, η οποία θα βασίζεται στην έννοια της ευθύνης προστασίας και θα καλύπτει την πρόληψη, την επίλυση και τη διαχείριση των συγκρούσεων, καθώς και την ανασυγκρότηση· |
18. |
είναι πεπεισμένο ότι η ειρήνη έχει ζωτική σημασία ως το πρώτο βήμα προς την πολιτική, οικονομική και κοινωνική ανάπτυξη και ότι η αειφόρος και ισότιμη οικονομική ανάπτυξη αποτελεί βασική προϋπόθεση για διαρκή ειρήνη· |
19. |
είναι της γνώμης ότι η πολιτική πρόληψης των συγκρούσεων αποτελεί βασική προϋπόθεση για διαρκή ειρήνη και ζητεί κοινή στρατηγική ΑΕ/ΕΕ για την αντιμετώπιση των διαρθρωτικών αιτιών των συγκρούσεων με την εφαρμογή πολιτικής για την αειφόρο ανάπτυξη, προκειμένου να καλυφθούν οι βασικές ανάγκες του αφρικανικού πληθυσμού και να καταπολεμηθεί η ανεργία, καθώς και οι κοινωνικές και οικονομικές αδικίες· |
20. |
υπενθυμίζει ότι η κατάσταση των ευάλωτων κρατών πρέπει να αντιμετωπίζεται με προσέγγιση ευαίσθητη στο θέμα των συγκρούσεων, η οποία θα λαμβάνει υπόψη την προαγωγή της ανθρώπινης ασφάλειας και θα εξετάζει ζητήματα πολιτικής οικονομίας των συγκρούσεων και τις πηγές ανισότητας και διακρίσεων, ώστε να επιτυγχάνεται βιώσιμη ειρήνη και ασφάλεια· ζητεί μεγαλύτερη συνοχή στις πολιτικές της ΕΕ, υλοποιώντας για παράδειγμα τις υφιστάμενες δεσμεύσεις της για έλεγχο του εμπορίου όπλων, αλλά και αναβαθμίζοντας τον κώδικα συμπεριφοράς της ΕΕ για τις εξαγωγές όπλων στο επίπεδο νομικά δεσμευτικής κοινής θέσης ΚΕΠΠΑ, και επισπεύδοντας επιπλέον την εφαρμογή της στρατηγικής της ΕΕ για την καταπολέμηση της παράνομης συσσώρευσης και διακίνησης φορητών όπλων και ελαφρού οπλισμού (SALW)· τονίζει, εν προκειμένω, τη σημασία της πρόληψης έναντι της επίλυσης των συγκρούσεων· απευθύνει έκκληση να χορηγηθεί διεθνής βοήθεια για τη θέσπιση περιφερειακών κέντρων παρακολούθησης σε γεωγραφική βάση, τα οποία θα είναι σε θέση να εντοπίζουν ενδεχόμενη επιδείνωση των εντάσεων μεταξύ εθνοτικών, θρησκευτικών ή γλωσσικών ομάδων και να προειδοποιούν την διεθνή κοινότητα για καταστάσεις στην Αφρική που ενδέχεται να έχουν βίαιη εξέλιξη· |
21. |
ζητεί από την Επιτροπή και τις αντιπροσωπείες της να επαγρυπνούν ιδιαίτερα και να προειδοποιούν έγκαιρα τη διεθνή κοινότητα σχετικά με καταστάσεις που αφορούν εθνικές, θρησκευτικές και γλωσσικές εντάσεις στην ήπειρο· |
22. |
θεωρεί ότι ο υφιστάμενος κώδικας συμπεριφοράς της ΕΕ για τις εξαγωγές όπλων πρέπει να καταστεί αυστηρότερος, ώστε να αντισταθμίζει τη διασπορά φορητών όπλων και ελαφρού οπλισμού (SALW) που διαιωνίζει τις δολοφονικές συγκρούσεις σε πολλές αναπτυσσόμενες χώρες· πιστεύει ότι η κοινή στρατηγική θα ενισχύσει την καταπολέμηση του λαθρεμπορίου όπλων· |
23. |
αναγνωρίζει ότι τα ήδη ευάλωτα κράτη θα υποστούν περαιτέρω πιέσεις λόγω της αλλαγής του κλίματος· τονίζει, στο πλαίσιο των εταιρικών σχέσεων ΕΕ-Αφρικής σε θέματα αλλαγής του κλίματος και ενέργειας, την ανάγκη διαμόρφωσης συνολικής προσέγγισης όσον αφορά την προσαρμογή στην αλλαγή του κλίματος ως προς τις επιπτώσεις της σε θέματα ασφάλειας, συμπεριλαμβανομένης της ενισχυμένης πρόληψης καταστροφών και της βελτιωμένης διακυβέρνησης και πρόληψης των συγκρούσεων· |
24. |
συμφωνεί ότι το Σύστημα στήριξης της ειρήνης στην Αφρική (Africa Peace Facility) πρέπει να ενισχυθεί και ενθαρρύνει άλλους μη στρατιωτικούς μηχανισμούς να συνεισφέρουν στο Σύστημα αυτό, προσφέροντας αυξημένη, ευέλικτη και βιώσιμη χρηματοδότηση· υπογραμμίζει ότι η αναπτυξιακή πολιτική είναι ένα από τα βασικά εργαλεία για την αντιμετώπιση των βαθύτερων αιτιών της ανασφάλειας, αλλά ότι δεν θα πρέπει να υπάγεται στην πολιτική για την ασφάλεια· επισημαίνει σχετικά ότι τα κριτήρια που είχε θεσπίσει η Επιτροπή Αναπτυξιακής Βοήθειας του Οργανισμού Οικονομικής Συνεργασίας και Ανάπτυξης για την επιλεξιμότητα των δαπανών ως επίσημη αναπτυξιακή βοήθεια είναι επί του παρόντος υπερβολικά γενικά ώστε να αποτρέπονται ορισμένες δαπάνες προς κάλυψη άλλων αναγκών από αυτές που σχετίζονται αυστηρά με την καταπολέμηση της φτώχειας και τη χορήγηση πραγματικής βοήθειας, τονίζει δε ότι το ΕΤΑ δεν συνιστά επαρκή πηγή τροφοδότησης του Συστήματος στήριξης της ειρήνης στην Αφρική για το μέλλον· |
25. |
τονίζει τη σημασία της βιώσιμης δημοκρατίας, συμπεριλαμβανομένης της χρηστής διακυβέρνησης και των δημοκρατικών εκλογών, στην οποία πρέπει να περιλαμβάνεται επίσης η υποστήριξη για την οικοδόμηση κοινοβουλευτικής ικανότητας, ενθαρρύνοντας συγκεκριμένα τη συνεργασία μεταξύ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου, του ΠΑΚ και των αφρικανικών περιφερειακών κοινοβουλίων, καθώς και στήριξη για την οργάνωση της κοινωνίας των πολιτών και τη συμμετοχή των τοπικών αρχών στον πολιτικό διάλογο, προωθώντας ιδιαίτερα τη συνεργασία και τις ανταλλαγές μεταξύ οργανώσεων της αφρικανικής και της ευρωπαϊκής κοινωνίας των πολιτών· |
26. |
ζητεί, στο πλαίσιο αυτό, την ενίσχυση των δραστηριοτήτων παρακολούθησης των εκλογών τόσο από την ΕΕ όσο και από την ΑΕ, καθώς και από άλλους αφρικανικούς περιφερειακούς φορείς, και τονίζει την ανάγκη περαιτέρω συνεργασίας μεταξύ αυτών των αποστολών παρακολούθησης των εκλογών· |
27. |
τονίζει τη σημασία του δημοκρατικού ελέγχου των ενόπλων δυνάμεων· ζητεί ως εκ τούτου από την ΕΕ να επισπεύσει τις προσπάθειές της στο πεδίο της μεταρρύθμισης του τομέα της ασφάλειας (ΜΤΑ), κυρίως με την πλήρη εφαρμογή των εγγράφων προβληματισμού της Επιτροπής και του Συμβουλίου σχετικά με τη ΜΤΑ· |
28. |
ζητεί να συμπεριληφθούν στην κοινή στρατηγική διατάξεις για την αντιμετώπιση της ατιμωρησίας· ζητεί εν προκειμένω την ενίσχυση των νομικών και δικαστικών συστημάτων της Αφρικής, καθώς και των μηχανισμών δημοκρατικού ελέγχου αυτών των συστημάτων, σύμφωνα με τα ανθρώπινα δικαιώματα ώστε να μπορούν να δικάζονται στην ίδια την Αφρική όσοι διαπράττουν σοβαρά εγκλήματα· επισύρει την προσοχή στη σημαντική πρόοδο που έχει σημειωθεί χάρη στη σύσταση διεθνούς δικαστηρίου· |
29. |
ζητεί από όλους τους φορείς που συμμετέχουν στην προαγωγή της ειρήνης και της ασφάλειας στην Αφρική να υιοθετήσουν στάση που θα συμπεριλαμβάνει τη διάσταση του φύλου και να αυξήσουν την εκπροσώπηση των γυναικών σε όλα τα επίπεδα λήψης αποφάσεων σε καταστάσεις επίλυσης συγκρούσεων, μεταξύ άλλων και σε όλες τις ειρηνευτικές αποστολές, στρατιωτικές και μη· παροτρύνει τα κράτη μέλη του ΟΗΕ να εφαρμόσουν πλήρως το ψήφισμα 1325 του Συμβουλίου Ασφαλείας του ΟΗΕ της 31ης Οκτωβρίου 2000 σχετικά με τις γυναίκες, την ειρήνη και την ασφάλεια (S/RES/1325)· |
30. |
ενθαρρύνει τον καθορισμό εκ μέρους του ΟΗΕ του ορισμού των φυσικώνπόρων που αποτελούν αιτία συγκρούσεων ώστε να καταπολεμηθούν καλύτερα οι οικονομίες του πολέμου· |
31. |
ζητεί η ευαισθησία σε θέματα συγκρούσεων να ενσωματωθεί σε όλους τους στόχους της κοινής στρατηγικής: όχι μόνο σε θέματα ειρήνης και ασφάλειας, αλλά και στο εμπόριο, στη διαχείριση φυσικών πόρων, στην αλλαγή του κλίματος και σε άλλα βασικά αναπτυξιακά ζητήματα· |
32. |
ζητεί να συμπεριληφθεί, στην κοινή στρατηγική, δέσμευση ότι θα συμφωνηθεί διεθνής δράση για την αντιμετώπιση του λαθρεμπορίου φυσικών πόρων ως αιτία συγκρούσεων, συμπεριλαμβανομένου του ορισμού σχετικά με τους φυσικούς πόρους που μπορούν να αποτελέσουν αιτία συγκρούσεων· ζητεί τον διορισμό ομάδας εμπειρογνωμόνων για την ανάπτυξη πολυμερών προσεγγίσεων στο εν λόγω ζήτημα· |
Διακυβέρνηση, συμπεριλαμβανομένων των ανθρωπίνων δικαιωμάτων και του κράτους δικαίου, και αμοιβαία λογοδοτική ευθύνη
33. |
υπενθυμίζει ότι η έννοια της διακυβέρνησης, καθώς και των δεικτών που χρησιμοποιούνται για την αξιολόγησή της, δεν μπορεί να επιβληθεί από εξωτερικούς παράγοντες, αλλά θα πρέπει να αναπτυχθεί σε συνεργασία με τους τοπικούς φορείς και βάσει κοινών αξιών και διεθνώς αναγνωρισμένων προτύπων· |
34. |
τονίζει τη σημασία της χρηστής διακυβέρνησης και των δημοκρατικών εκλογών· ζητεί αυξημένη υποστήριξη προς δράσεις οικοδόμησης ικανοτήτων που απευθύνονται σε κοινοβουλευτικούς εκπροσώπους και σε οργανώσεις της κοινωνίας των πολιτών, συγκεκριμένα με σκοπό τη διασφάλιση του δημοσιονομικού ελέγχου και την καταπολέμηση της διαφθοράς· |
35. |
επαναλαμβάνει τη στήριξή του στο αίτημα της Κοινοβουλευτικής Συνέλευσης Ίσης Εκπροσώπησης ΑΚΕ-ΕΕ, όπως εκφράστηκε κατά την 9η σύνοδό της τον Απρίλιο του 2005, ότι θα έπρεπε να χρησιμοποιηθεί κατάλληλο μερίδιο των πιστώσεων του ΕΤΑ για την πολιτική εκπαίδευση και κατάρτιση των βουλευτών και των πολιτικών, οικονομικών και κοινωνικών ηγετών, προς όφελος της βιώσιμης ενίσχυσης της χρηστής διακυβέρνησης, του κράτους δικαίου, των δημοκρατικών δομών και της αλληλεπίδρασης μεταξύ κυβέρνησης και αντιπολίτευσης μέσα σε πολυφωνικές δημοκρατίες που βασίζονται σε ελεύθερες εκλογές· είναι της γνώμης ότι τα κεφάλαια αυτά θα έπρεπε να χρησιμοποιηθούν για την ίδρυση σχολών δημόσιας διοίκησης και την πολιτική εκπαίδευση των μελών του κοινοβουλίου, των τοπικών αρχών και των ατόμων που βρίσκονται σε θέσεις ευθύνης σε πολιτικά κόμματα και ενώσεις· |
36. |
συμφωνεί ότι η ενίσχυση της διακυβέρνησης στην Αφρική αποτελεί προτεραιότητα· επισημαίνει, ωστόσο, ότι η διακυβέρνηση πρέπει να βελτιωθεί σε αμφότερες τις πλευρές — στην ευρωπαϊκή πλευρά ιδιαίτερα όσον αφορά την ευθύνη των αναλήψεων δεσμεύσεων για χορήγηση βοήθειας και τον καλύτερο συντονισμό μεταξύ των χορηγών ώστε να λαμβάνονται περισσότερο υπόψη οι αποκαλούμενοι «ορφανοί της βοήθειας»· τονίζει ότι τα εθνικά και ηπειρωτικά κοινοβούλια, οι μη κρατικοί φορείς και οι τοπικές αρχές έχουν να διαδραματίσουν σημαντικό ρόλο στον τομέα· |
37. |
χαιρετίζει την έναρξη του διαλόγου ΕΕ-ΑΕ για τα ανθρώπινα δικαιώματα τον Σεπτέμβριο 2007, ελπίζει δε ότι εν καιρώ θα εξελιχθεί σε αποτελεσματικό βήμα διαλόγου, το οποίο θα εξετάζει επείγοντα θέματα των επιμέρους χωρών και θα αποτελεί παράλληλα ευκαιρία για την ΕΕ και τους αφρικανικούς εταίρους να εντοπίσουν τομείς κοινού ενδιαφέροντος και να συντονίσουν τις δράσεις τους στο Συμβούλιο Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων των Ηνωμένων Εθνών και σε άλλα όργανα του ΟΗΕ· |
38. |
επαναλαμβάνει την έκκλησή του στην Επιτροπή και στο Συμβούλιο ότι πρέπει να λαμβάνει τακτική ενημέρωση ως προς το περιεχόμενο και τα αποτελέσματα του διαλόγου και των διαβουλεύσεων μεταξύ ΕΕ και τρίτων χωρών σε θέματα ανθρωπίνων δικαιωμάτων, με ιδιαίτερη έμφαση στον διάλογο περί ανθρωπίνων δικαιωμάτων μεταξύ ΕΕ-ΑΕ· |
39. |
τονίζει τον ρόλο των διακοινοβουλευτικών οργάνων μεταξύ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και των αφρικανικών κοινοβουλίων —όπως η Κοινοβουλευτική Συνέλευση Ίσης Εκπροσώπησης ΑΚΕ-ΕΕ και η Κοινοβουλευτική Συνέλευση Ίσης Εκπροσώπησης της ευρωμεσογειακής εταιρικής σχέσης— για την ενίσχυση της ειρήνης και της ασφάλειας, τη χρηστή διακυβέρνηση και τη δημοκρατία, καθώς και ως αποτελεσματικά βήματα για συνεργασία και αντιμετώπιση ζητημάτων κοινού ενδιαφέροντος· |
40. |
ζητεί την καθιέρωση μόνιμου διαλόγου μεταξύ της ΕΕ και της Αφρικής σχετικά με τη διακυβέρνηση και τη συγκρότηση βημάτων διαλόγου σε διάφορα επίπεδα, ώστε να μην διακόπτεται ο διάλογος σε περίπτωση διαφωνίας ή πολιτικής κρίσης· |
41. |
υπογραμμίζει ότι οι ΜΚΟ αποτελούν αυτοτελείς αναπτυξιακούς φορείς με σημαντική συνεισφορά σε τομείς όπως η διακυβέρνηση, η ειρήνη και η επίλυση συγκρούσεων, η παροχή κοινωνικών υπηρεσιών, η ισότητα των φύλων, η μείωση της φτώχειας και η μετάδοση γνώσεων· τονίζει ότι η αρχή της διαβούλευσης των ΜΚΟ στο πλαίσιο της χάραξης πολιτικών και της διαδικασίας εφαρμογής τους, καθώς και για τον καθορισμό των θεμάτων της ημερήσιας διάταξης για την ανάπτυξη, θα πρέπει να τηρηθεί με συνεργασία μεταξύ της ΕΕ και της Αφρικής· |
42. |
ζητεί την αυξημένη στήριξη των υφισταμένων αφρικανικών πρωτοβουλιών, όπως ο αφρικανικός μηχανισμός αξιολόγησης από ομοτίμους (African Peer Review Mechanism — APRM), ο οποίος αποτελεί τη σοβαρότερη έως σήμερα προσπάθεια αφρικανών ηγετών για τη βελτίωση της διακυβέρνησης στην αφρικανική ήπειρο, καθώς και των διαφόρων μηχανισμών της ΑΕ που θα ενισχύσουν την ισότιμη συμμετοχή της αφρικανικής πλευράς στην διαδικασία· |
43. |
εκφράζει τη σοβαρή ανησυχία του για το γεγονός ότι τα «χαρακτηριστικά διακυβέρνησης» που έχει διαμορφώσει η Επιτροπή για κάθε χώρα ΑΚΕ και θα αποτελέσουν τη βάση προγραμματισμού της αναπτυξιακής βοήθειας όσον αφορά τα πρόσθετα 2 700 000 000 ευρώ από το 10ο ΕΤΑ, έχουν προετοιμαστεί χωρίς κανένα συμμετοχικό στοιχείο· σημειώνει ότι η επιλεξιμότητα των δικαιούχων χωρών για τους πρόσθετους πόρους κρίθηκε βάσει συνόλου κριτηρίων που σχετίζονται με ζητήματα όπως η μετανάστευση, η ελευθέρωση του εμπορίου και η καταπολέμηση της τρομοκρατίας, και μόνο ένα κριτήριο συνδέεται άμεσα με τους ΑΣΧ· εκφράζει την ανησυχία του για το γεγονός ότι τα «χαρακτηριστικά» της Επιτροπής ενέχουν τον κίνδυνο υπονόμευσης της διαδικασίας του APRM και ότι, μόνο μετά την ολοκλήρωση του προγραμματισμού των επιπλέον πόρων, προτείνει η Επιτροπή την έναρξη, εκτός διαδικασίας APRM, «Φόρουμ Διακυβέρνησης» και ότι «για να διευκολυνθεί η αποτελεσματικότερη υποστήριξη της παναφρικανικής δομής διακυβέρνησης [...] η ΕΕ θα αναζητήσει νέους τρόπους για να συγκεντρώσει πόρους από την Κοινότητα και τα κράτη μέλη»· ζητεί από την Επιτροπή να ενημερώνει και να διαβουλεύεται με το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο και το Συμβούλιο για τη συνέχεια και τη χρησιμοποίηση αυτών των πόρων, ώστε να διασφαλιστεί ότι κατανέμονται σε πρωτοβουλίες για τη διακυβέρνηση, για την υποστήριξη της ατζέντας της ΑΕ για τη διακυβέρνηση και τη διαδικασία του APRM· |
44. |
επιμένει ότι αμοιβαία λογοδοτική ευθύνη σημαίνει επίσης ότι τα θεσμικά όργανα της ΕΕ πρέπει να αντιμετωπίσει τη δική της έλλειψη συνεκτικότητας στις διάφορες συμφωνίες συνεργασίας που συνάπτει και στους διάφορους χρηματοδοτικούςτης μηχανισμούς, καθώς και την έλλειψη εναρμόνισης μεταξύ των διαφόρων κοινοτικών φορέων (κράτη μέλη, Επιτροπή και διάφορες υπηρεσίες αυτής), καθώς και ότι τα θεσμικά όργανα της ΕΕ θα πρέπει, στις αξιολογήσεις τους, να αναφέρονται ρητώς στην πρόοδο που σημειώνεται σε ό,τι αφορά τη συνοχή· |
45. |
επιμένει ότι, στο πλαίσιο των ανωτέρω σχέσεων, τόσο η ΕΕ όσο και οι αφρικανοί εταίροι θα πρέπει να αναγνωρίσουν τις υποχρεώσεις τους ως προς τον σεβασμό, την προστασία και την πραγμάτωση των υποχρεώσεων που απορρέουν από τα ανθρώπινα δικαιώματα στις πολιτικές και τις πρακτικές τους στους τομείς της διεθνούς ανάπτυξης και των επενδύσεων· |
46. |
προτρέπει την Επιτροπή και το Συμβούλιο να συνεχίσουν το έργο τους για τη συνοχή της αναπτυξιακής πολιτικής σε σχέση με άλλες πολιτικές της ΕΕ όπως στους τομείς του εμπορίου, της γεωργίας, της αλιείας, της μετανάστευσης (διαρροή εγκεφάλων), του εμπορίου όπλων, κ.λπ.· |
47. |
τονίζει τη σημασία του κοινοβουλευτικού ελέγχου των εγγράφων γεωγραφικής στρατηγικής· για τον λόγο αυτόν, χαιρετίζει την απόφαση του Συμβουλίου να διαβιβάσει τα σχέδια των εγγράφων στρατηγικής ανά χώρα ΑΚΕ στην Κοινοβουλευτική Συνέλευση Ίσης Εκπροσώπησης ΑΚΕ-ΕΕ «προς ενημέρωση», αλλά επισημαίνει ότι πρόκειται μόλις για το πρώτο βήμα και ότι τα κοινοβούλια θα έπρεπε να έχουν τη δυνατότητα να ασκούν πλήρη έλεγχο επί των εγγράφων αυτών προγραμματισμού· |
48. |
σημειώνει ότι η ενισχυμένη εταιρική σχέση ΕΕ-Αφρικής θα πρέπει να περιλαμβάνει την υποστήριξη της ανάπτυξης του ρόλου της Αφρικής στην παγκόσμια σκηνή και τη σφυρηλάτηση ευρωαφρικανικών συμμαχιών σε ζητήματα όπως η αλλαγή του κλίματος και η απερήμωση, το εμπόριο, η διακυβέρνηση του διεθνούς αναπτυξιακού οικοδομήματος, περιλαμβανομένων των διεθνών χρηματοπιστωτικών ιδρυμάτων· |
49. |
σημειώνει ότι πρέπει να υπάρχει συνοχή μεταξύ όλων των πτυχών της εταιρικής σχέσης ΕΕ-Αφρικής, καθώς και ότι οι στόχοι της εταιρικής σχέσης για την ενέργεια θα πρέπει να αναπτυχθεί σύμφωνα με τους στόχους των εταιρικών σχέσεων για τη δημοκρατική διακυβέρνηση, την ειρήνη και την ασφάλεια· |
50. |
παροτρύνει την Ευρωπαϊκή Επιτροπή και την ΑΕ να χρησιμοποιήσουν το πρόγραμμα για τη στήριξη της ΑΕ, με σκοπό να διευρυνθεί η πρόσβαση των αφρικανικών κοινοβουλίων, των τοπικών αρχών και των μη κρατικών φορέων στον πολιτικό διάλογο που πραγματοποιείται εντός της ΑΕ, καθώς και να διαθέσει μέρος των 55 000 000 ευρώ ειδικά για την ενίσχυση του Παναφρικανικού Κοινοβουλίου· |
51. |
συμφωνεί με το Παναφρικανικό Κοινοβούλιο ότι είναι επιτακτική η ανάγκη ενίσχυσης του ρόλου και των ικανοτήτων, συμπεριλαμβανομένης της οικονομικής αυτονομίας του Αφρικανικού Δικαστηρίου και της Αφρικανικής Επιτροπής Ανθρωπίνων και Λαϊκών Δικαιωμάτων, και να αυξηθεί ο αριθμός των κρατών μελών της ΑΕ που έχουν κυρώσει το πρωτόκολλο για τη σύσταση του δικαστηρίου, να τεθεί ως στόχος η παροχή του δικαιώματος άμεσης πρόσβασης σε αυτό τόσο σε άτομα όσο και σε ΜΚΟ· ζητεί από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή και την ΑΕ να υποβάλουν προτάσεις που θα συμβάλουν στην κάλυψη αυτής της ουσιαστικής ανάγκης· |
52. |
τονίζει ότι είναι ιδιαιτέρως αναγκαίο να ενσωματωθεί σε όλα τα όργανα της ΑΕ η διάσταση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων, ώστε να διασφαλιστεί ότι αξιολογούνται πλήρως όλες οι ευκαιρίες αντιμετώπισης περιπτώσεων παραβίασης των ανθρωπίνων δικαιωμάτων· |
53. |
ζητεί να συμπεριληφθούν στην κοινή στρατηγική σημεία δράσης στους τομείς της προαγωγής της εδραίωσης της ειρήνης και της διεθνούς δικαιοσύνης και της καταπολέμησης της διεθνούς εγκληματικότητας σύμφωνα με το διεθνές δίκαιο, δηλώνοντας ότι η ΕΕ και τα κράτη μέλη της θα μεριμνήσουν ώστε να μοιραστούν με τα αφρικανικά κράτη τις εμπειρίες τους ως προς την θέσπιση των αναγκαίων νομικών προσαρμογών που απαιτούνται για την προσχώρηση στο Καταστατικό της Ρώμης του Διεθνούς Ποινικού Δικαστηρίου, παρέχοντας, κατά συνέπεια, τεχνική αρωγή και διαμορφώνοντας στενή συνεργασία με στόχο την επίτευξη των αναγκαίων νομοθετικών και συνταγματικών τροποποιήσεων που απαιτούνται για την προσχώρηση στο Καταστατικό της Ρώμης και την εφαρμογή του· |
54. |
τονίζει ότι οι εταιρικές σχέσεις που αποβλέπουν στην ενίσχυση της διακυβέρνησης σε τοπικό και περιφερειακό επίπεδο πρέπει να συμπεριλαμβάνουν την οικοδόμηση ικανοτήτων ώστε να λαμβάνονται υπόψη τα ζητήματα αλλαγής του κλίματος στις διαδικασίες λήψης αποφάσεων σε εθνικό επίπεδο, ενισχύοντας τη συμμετοχή στις διεθνείς διαπραγματεύσεις για την αλλαγή του κλίματος και στα πολυμερή θεσμικά όργανα, και βελτιώνοντας τη διαχείριση κινδύνου και τις στρατηγικές πρόληψης καταστροφών· |
Οικονομική μεγέθυνση, εμπόριο και περιφερειακή ολοκλήρωση
55. |
τονίζει ότι η αναπτυξιακή βοήθεια είναι αναγκαία αλλά ανεπαρκής προϋπόθεση για την καταπολέμηση της φτώχειας και ότι μόνο η δίκαιη και αειφόρος οικονομική μεγέθυνση, μπορεί να δώσει στις χώρες τη δυνατότητα να αρχίσουν να ανελίσσονται στην αναπτυξιακή κλίμακα και στο λαό τους να απαλλαγεί σταδιακά από τη φτώχεια, υπό την προϋπόθεση ότι η μεγέθυνση συνδυάζεται με τις ορθές κοινωνικές και περιβαλλοντικές εγχώριες και διεθνείς πολιτικές· |
56. |
πιστεύει ότι η κοινή στρατηγική ΕΕ/Αφρικής θα πρέπει να βασίζεται σε αειφόρο αναπτυξιακή πολιτική που θα λαμβάνει υπόψη τις πραγματικές ανάγκες του αφρικανικού πληθυσμού, αποσκοπώντας στην εξασφάλιση αξιοπρεπούς εισοδήματος για τους μικρούς καλλιεργητές, αυξάνοντας την τοπική παραγωγή, διασφαλίζοντας την επισιτιστική ασφάλεια και τους αγροτικούς βιοτικούς πόρους, και διαμορφώνοντας εγχώριες και περιφερειακές αγορές για την καταπολέμηση της φτώχειας στην Αφρική |
57. |
θεωρεί ότι η κοινή στρατηγική θα πρέπει να λαμβάνει υπόψη τις καταστροφικές συνέπειες της αλλαγής του κλίματος στις αφρικανικές χώρες και καλεί, κατά συνέπεια, την ΑΕ και την ΕΕ να θέσουν την αλλαγή του κλίματος στο επίκεντρο της κοινής τους αναπτυξιακής στρατηγικής· |
58. |
αναγνωρίζει τις δυνατότητες των ξένων δημοσίων και ιδιωτικών επενδύσεων για την προώθηση της ανάπτυξης· ζητεί η κοινή στρατηγική να περιλάβει μέτρα συνδρομής και ανάπτυξης ικανοτήτων προκειμένου να γίνει δυνατή στις Αφρικανικές χώρες η ανάπτυξη ευνοϊκού περιβάλλοντος για τις επενδύσεις· |
59. |
εκφράζει τη λύπη του για το γεγονός ότι —ενώ η μείωση της φτώχειας και η επίτευξη των ΑΣΧ έως το 2015 ορθώς εξακολουθούν να αποτελούν πρώτη προτεραιότητα— το προαναφερθέν από 15 Μαΐου 2007 σχέδιο της τρόικας δεν προβαίνει σε συγκεκριμένες προτάσεις για την προαγωγή της μεγέθυνσης, με την προώθηση μικρών και μεσαίων επιχειρήσεων και άμεσων ξένων επενδύσεων, με την ενίσχυση των δικαιωμάτων ιδιοκτησίας και με τη μείωση των διοικητικών επιβαρύνσεων· |
60. |
παροτρύνει την ΕΕ να διασφαλίσει ότι οι δανειοδοτικοί οργανισμοί, όπως η Ευρωπαϊκή Τράπεζα Επενδύσεων (ΕΤΕ-π) και το Κέντρο Ανάπτυξης των Επιχειρήσεων (ΚΑΕ), διευκολύνουν τις μικρές και μεσαίες επιχειρήσεις στην Αφρική και να σεβαστεί τις αρχές που ορίστηκαν το 2004 από την Επισκόπηση των Εξορυκτικών Βιομηχανιών από την Παγκόσμια Τράπεζα σχετικά με τη χρηστή διακυβέρνηση κατά την εκμετάλλευση φυσικών πόρων· εκτιμά ότι θα πρέπει να δοθεί μεγαλύτερη προσοχή στον παραδοσιακό τομέα της οικονομίας, και ότι η πρακτική της μικροχρηματοδότησης επίσης αποτελεί μέσο για τη χειραφέτηση και την κοινωνική ένταξη των γυναικών· |
61. |
υπογραμμίζει ότι η ελευθέρωση του εμπορίου είναι ένα από τα πιο αποτελεσματικά κίνητρα για οικονομική ανάπτυξη και για πολιτική και κοινωνική πρόοδο και ότι είναιαπολύτως αναγκαία για τη μείωση της φτώχειας, συνιστά δε σημαντικό καταλύτη για βιώσιμη παγκόσμια ανάπτυξη· |
62. |
υπενθυμίζει ότι οι συμφωνίες οικονομικής εταιρικής σχέσης πρέπει, όσον αφορά την κατάρτιση και τη διαπραγμάτευσή τους να αντιμετωπίζονται τόσο ως αναπτυξιακές όσο και ως εμπορικές συμφωνίες, πρέπει δηλαδή να στηρίζονται στις αρχές της ασυμμετρίας προς όφελος των περιφερειών ΑΚΕ, της ενίσχυσης στην περιφερειακή ολοκλήρωση ΑΚΕ, της καθιέρωσης στέρεου και αξιόπιστου πλαισίου για την προώθηση του εμπορίου και των επενδύσεων στις περιφέρειες ΑΚΕ και της δημιουργίας και παγίωσης περιφερειακών αγορών πριν από οποιοδήποτε άνοιγμα της αγοράς στην Ένωση· ζητεί, λοιπόν, από την Επιτροπή να αναβάλει, εν ανάγκη, το άνοιγμα των αγορών ώσπου να επιτευχθούν συγκεκριμένα επίπεδα ανάπτυξης και να εξεύρει λύσεις συνεχίζοντας παράλληλα τις διαπραγματεύσεις· |
63. |
αναγνωρίζει ότι οι ΣΟΕΣ μπορούν να καταστούν σημαντικό εργαλείο για το αφρικανικό εμπόριο και την περιφερειακή ολοκλήρωση, με την προϋπόθεση ότι το περιεχόμενό τους συμφωνεί πλήρως με τους στόχους της αναπτυξιακής πολιτικής, αλλά μόνο υπό τον όρο ότι είναι «φιλικές προς την ανάπτυξη», προβλέποντας εξαιρέσεις και μακρές μεταβατικές περιόδους, εφόσον απαιτείται, προκειμένου να προσαρμόζονται οι εγχώριοι παραγωγοί και οι βιομηχανίες στις νέες συνθήκες της αγοράς· |
64. |
πιστεύει ότι η κοινή στρατηγική θα πρέπει να ενθαρρύνει τον διάλογο για διερεύνηση της συνοχής μεταξύ των ΣΟΕΣ και της εμπορικής συμφωνίας με τη βόρεια Αφρική, ώστε να αποτελέσουν δομικά στοιχεία της ολοκλήρωσης της αφρικανικής ηπείρου· |
65. |
ζητεί διαφοροποιημένη προσέγγιση που θα βασίζεται στην ποικιλότητα, θα στηρίζει τις υφιστάμενες βέλτιστες πρακτικές που εγγυώνται αξιοπρεπείς συνθήκες εργασίας στις αναπτυσσόμενες χώρες, όπως αυτές που ισχύουν στο διεθνές κίνημα του δίκαιου εμπορίου, και τις υφιστάμενες περιφερειακές οικονομικές κοινότητες (ΠΟΚ) στην Αφρική, και η οποία θα επιτρέπει στην παναφρικανική ολοκλήρωση να ακολουθήσει τον δικό της ρυθμό και πρόγραμμα· τονίζει ότι απαιτείται η ενίσχυση του εμπορίου μεταξύ χωρών του Νότου, όπως και η προώθηση της περιφερειακής ολοκλήρωσης και η διατήρηση υψηλών επιπέδων επενδύσεων που θα προέρχονται από την ίδια την Αφρική όσο και από το εξωτερικό· υπό αυτό το πνεύμα, τονίζει επίσης την ανάγκη για περισσότερη τεχνική βοήθεια με σκοπό να αυξήσει η Αφρική τις δυνατότητές της να παράγει μεγαλύτερη ποικιλία προϊόντων και υπηρεσιών· |
66. |
επιμένει ότι οι ΠΟΚ θα πρέπει να είναι οι πυλώνες της διαδικασίας αφρικανικής ολοκλήρωσης και της εδραίωσης παναφρικανικής αγοράς και ότι οι ΣΟΕΣ δεν θα πρέπει να υπονομεύουν το πρόγραμμα περιφερειακής ολοκλήρωσης της ίδιας της Αφρικής, αλλά επίσης να αποτελούν μέσα για την ολοκλήρωση και το εμπόριο μεταξύ χωρών του Νότου· ζητεί, ως εκ τούτου, από την ΕΕ να σεβαστεί τη διαδικασία ολοκλήρωσης της ίδιας της Αφρικής, όπως ορίζεται από τη Συνθήκη ίδρυσης της Αφρικανικής Οικονομικής Κοινότητας (συνθήκη της Αμπούζα) η οποία εγκρίθηκε τον Ιούνιο του 1991 και προβλέπει την ίδρυση της Αφρικανικής Οικονομικής Κοινότητας μέσω σταδιακής διαδικασίας που θα αποτελεί προϊόν συντονισμού, εναρμόνισης και σταδιακής ολοκλήρωσης των δραστηριοτήτων των υφισταμένων και μελλοντικών περιφερειακών οικονομικών κοινοτήτων (ΠΟΚ) στην Αφρική· |
67. |
σημειώνει ότι η φτώχεια στην Αφρική αποτελεί κατά κύριο λόγο φαινόμενο της υπαίθρου —οι φτωχότεροι πληθυσμοί της Αφρικής εξαρτώνται σε ποσοστό μεγαλύτερο του 70 % από τον γεωργικό τομέα για τους βιοτικούς τους πόρους και τη διατροφή τους— και παρόλα αυτά η αναπτυξιακή βοήθεια προς τη γεωργία μειώνεται· χαιρετίζει, ως εκ τούτου, κάθε περαιτέρω πρωτοβουλία για την ενίσχυση της οικοδόμησης ικανοτήτων στον αφρικανικό γεωργικό τομέα, με την υποστήριξη για παράδειγμα των τραπεζών σπόρων και της έρευνας στον τομέα της διαφοροποίησης των καλλιεργειών· ζητεί τη συμμόρφωση των εξαγωγών με τοπική προστιθέμενη αξία προς την πρωτοβουλία «όλα εκτός από όπλα»· |
68. |
υπενθυμίζει τη σπουδαιότητα της χρηστής διακυβέρνησης και της διαφάνειας κατά την εκμετάλλευση φυσικών πόρων για την ανάπτυξη, καθώς και ότι ο τομέας των φυσικών πόρων μπορεί να αποτελέσει δύναμη υπέρ της αειφόρου ανάπτυξης εάν ελαχιστοποιηθούν οι αρνητικές κοινωνικές και περιβαλλοντικές του επιπτώσεις και τα οφέλη και τα κόστη του κατανεμηθούν δίκαια μεταξύ του πληθυσμού· ζητεί από την ΕΕ, τους αφρικανούς εταίρους, αλλά και άλλους εταίρους όπως η Κίνα, να ενισχύσουν τις προσπάθειές τους για την επίτευξη αυτών των στόχων· ζητεί από τις αφρικανικές χώρες να διασφαλίσουν ότι τα εισοδήματά τους επίσης χρησιμοποιούνται για τη διαφοροποίηση της οικονομίας τους και την ανάπτυξη οικονομικών δραστηριοτήτων σε υψηλότερο επίπεδο στην αλυσίδα παραγωγής, πέραν εκείνου της απλής άντλησης των φυσικών πόρων· |
69. |
χαιρετίζει την πρωτοβουλία της Επιτροπής να ξεκινήσει εταιρική σχέση ΕΕ-Αφρικής για θέματα ενέργειας, αναγνωρίζοντας ότι τα ορθώς αξιοποιούμενα έσοδα από βιώσιμους ενεργειακούς πόρους μπορούν να χρησιμεύσουν ως κινητήριος δύναμη για την οικονομική μεγέθυνση και ανάπτυξη· τονίζει ότι στο επίκεντρο της εταιρικής σχέσης θα πρέπει να βρίσκεται κατά κύριο λόγο η παροχή οικονομικά προσιτής ενέργειας για τη μείωση της φτώχειας που θα βασίζεται σε αποδοτικές και ανανεώσιμες πηγές ενέργειας, αντί για την εξασφάλιση ενεργειακού εφοδιασμού από την Ευρώπη· |
70. |
τονίζει ότι η επίτευξη μακροπρόθεσμης οικονομικής μεγέθυνσης απαιτεί συνολική στρατηγική για αντιστροφή της συνεχιζόμενης εξάντλησης των φυσικών πόρων της Αφρικής· τονίζει ειδικότερα την επιτακτική ανάγκη τερματισμού της συνεχιζόμενης αποψίλωσης και της άρσης των κινήτρων που ενθαρρύνουν την καταστροφή των δασών· καλεί εν προκειμένω την ΕΕ να καθιερώσει μονάδες εκπομπής διοξειδίου του άνθρακα για τα τροπικά δάση και τη χρήση γης στο πλαίσιο του συστήματος εμπορίας δικαιωμάτων εκπομπής αερίων θερμοκηπίου της ΕΕ (ETS) και να παράσχει κίνητρα για την αναγέννηση των υποβαθμισμένων οικοσυστημάτων· |
Επενδύσεις στους ανθρώπους
71. |
σημειώνει ότι η προτεραιότητα της Αφρικής σε οιαδήποτε εταιρική σχέση επικεντρώνεται στην κοινωνικοοικονομική ανάπτυξη των κατοίκων της· |
72. |
υπενθυμίζει ότι οι αναπτυξιακοί στόχοι δεν θα επιτευχθούν εάν δεν επιτευχθεί η ισότητα των φύλων και τα δικαιώματα των γυναικών· σημειώνει ότι η ΕΕ έχει επανειλημμένως εκφράσει σε βασικά έγγραφα πολιτικής τη δέσμευσή της υπέρ της ισότητας των φύλων και ότι η ίδια η ΑΕ έχει προβεί σε ευρείες δεσμεύσεις στον τομέα αυτόν, οι οποίες θα πρέπει να αποτελέσουν τη βάση της εταιρικής σχέσης· τονίζει, συνεπώς, ότι η κοινή στρατηγική θα πρέπει να συμβάλει στην ενσωμάτωση της διάστασης του φύλου και στην υλοποίηση καθορισμένων και συγκεκριμένων δράσεων με στόχο τη χειραφέτηση των γυναικών· |
73. |
υπενθυμίζει ότι η υγεία είναι ένας από τους σημαντικότερους παράγοντες της οικονομικής ανάπτυξης και ότι ιδίως τα ποσοστά της παιδικής θνησιμότητας αποτελούν ισχυρό δείκτη φτώχειας· τονίζει, κατά συνέπεια, τη σημασία της προστασίας των παιδιών έναντι ασθενειών, ιδίως των ασθενειών που μπορούν να αποφευχθούν με νέα και μη χρησιμοποιούμενα επαρκώς εμβόλια· |
74. |
τονίζει τη σημασία της προστασίας των κοριτσιών και της αυξημένης ευαισθητοποίησης σε θέματα πρόωρου γάμου, βιασμού, σεξουαλικής παρενόχλησης στα σχολεία, καθώς και την ευάλωτη θέση των κοριτσιών ως προς τη διάδοση του HIV/AIDS· |
75. |
τονίζει ότι οι ανειλημμένες διεθνείς δεσμεύσεις υπέρ της καθολικής εκπαίδευσης και υγείας πρέπει να ενταχθούν ρητώς στην κοινή στρατηγική· σημειώνει ότι η υγεία και η εκπαίδευση θα πρέπει να βρίσκονται στο επίκεντρο κάθε αναπτυξιακής στρατηγικής υπέρ των φτωχών και ότι θα πρέπει να δοθεί ιδιαίτερη προσοχή στην πρόσβαση στις υπηρεσίες ειδικά από τις γυναίκες, τα παιδιά, τις ευάλωτες ομάδες και τα άτομα με αναπηρίες· |
76. |
θεωρεί ότι τα αδύναμα συστήματα υγείας, συμπεριλαμβανομένης της κρίσης στους ανθρώπινους πόρους, αποτελούν μείζονα φραγμό στην επίτευξη των ΑΣΧ στον τομέα της υγείας και τονίζει ότι η ενίσχυση των συστημάτων υγείας θα πρέπει να αποτελεί ουσιαστικό στοιχείο κοινής στρατηγικής, συμπεριλαμβανομένης της αναγνώρισης του σημαντικού ρόλου που διαδραματίζουν οι μη κρατικοί πάροχοι υγειονομικής περίθαλψης, όπως οι οργανώσεις των τοπικών κοινοτήτων, για την παροχή υπηρεσιών υγείας, ιδίως σε δυσπρόσιτες περιοχές και μεταξύ των περισσότερο περιθωριοποιημένων και ευάλωτων ομάδων πληθυσμού· |
77. |
σημειώνει ότι το 63 % του συνολικού αριθμού των ατόμων που έχουν προσβληθεί από τον ιό HIV στον κόσμο ζουν στην Αφρική και ότι, σε ορισμένες αφρικανικές χώρες, το μέσο προσδόκιμο ζωής μειώνεται δραστικά λόγω της πανδημίας του AIDS· τονίζει, συνεπώς, ότι η καθολική πρόσβαση σε υπηρεσίες αντιμετώπισης του HIV/AIDS, της φυματίωσης και της ελονοσίας, ιδίως δε η καθολική πρόσβαση στην πρόληψη, την αγωγή, τη φροντίδα και την υποστήριξη, στην Αφρική θα πρέπει να συμπεριλαμβάνεται στην κοινή στρατηγική, καθώς αυτές οι ασθένειες έχουν μαζικές επιπτώσεις στην οικονομική και κοινωνική ανάπτυξη της Αφρικής· |
78. |
τονίζει ότι οι γυναίκες και τα κορίτσια είναι ιδιαιτέρως ευάλωτα στα σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα, μεταξύ των οποίων και το HIV/AIDS, και σε επιπλοκές της εγκυμοσύνης που επιφέρουν υψηλά επίπεδα θνησιμότητας μητέρας και νεογνού· ζητεί, συνεπώς, να συμπεριληφθούν η γενετήσια και αναπαραγωγική υγεία και τα συναφή δικαιώματα στην κοινή στρατηγική σύμφωνα προς το προαναφερθέν σχέδιο δράσης του Μαπούτο για την υλοποίηση της ηπειρωτικής πολιτικής πλαισίου για τη γενετήσια και αναπαραγωγική υγεία και τα δικαιώματα 2007-2010· |
79. |
σημειώνει ότι η παραποίηση φαρμακευτικών προϊόντων στην Αφρική (που κυρίως αφορά θανατηφόρες ασθένειες όπως η ελονοσία, η φυματίωση και το HIV/AIDS), αποτελεί επιδεινούμενη μάστιγα που απειλεί τη ζωή εκατομμυρίων ατόμων· ενθαρρύνει την ΕΕ και τις ενδιαφερόμενες χώρες να λάβουν μέτρα, ιδίως νομικά και ποινικά, για την καταπολέμηση αυτής της μάστιγας· |
80. |
υπογραμμίζει ότι πρέπει να δοθεί ιδιαίτερη προσοχή στους ευάλωτους πληθυσμούς όπως τα εκτοπισθέντα στο εσωτερικό της χώρας άτομα και οι πρόσφυγες, τονίζει, συνεπώς, ότι οι υπηρεσίες υγείας, μεταξύ των οποίων και οι υπηρεσίες αναπαραγωγικής υγείας και οι συναφείς προμήθειες θα πρέπει να παρέχονται και κατά τη διάρκεια ανθρωπιστικών κρίσεων· |
81. |
τονίζει τη σημασία του να στηριχθεί με μεγαλύτερη θέρμη η νέα εταιρική σχέση για την ανάπτυξη της Αφρικής (NEPAD) ως βασική αφρικανική πρωτοβουλία για την αειφόρο ανάπτυξη· |
82. |
επιμένει ότι η γεωργία και η επισιτιστική ασφάλεια θα πρέπει να έχουν ύψιστη σημασία στην κοινή στρατηγική και τονίζει ότι οι πολιτικές της ΕΕ, συμπεριλαμβανομένης της πολιτικής των επιδοτήσεων, δεν πρέπει να παρεμβάλλουν προσκόμματα στη γεωργία και την επισιτιστική ασφάλεια της Αφρικής· ζητεί, συνεπώς, η στρατηγική να υποστηρίξει την ενισχυμένη ανταγωνιστικότητα και παραγωγικότητα της αφρικανικής γεωργίας, καθώς και στο πλαίσιο του αναπτυξιακού γύρου της Ντόχα· παροτρύνει περαιτέρω την ΕΕ να προσφέρει χρηματοδοτική στήριξη στο «συνολικό πρόγραμμα γεωργικής ανάπτυξης της Αφρικής» που εγκρίθηκε από την ΑΕ και τη NEPAD· |
83. |
υπογραμμίζει, ιδίως σε σχέση με το ανησυχητικό και επιδεινούμενο φαινόμενο της απερήμωσης, την ανάγκη για υποστηρικτικές μεθόδους αειφόρου γεωργίας· υπενθυμίζει σχετικά ότι, προκειμένου η μεγέθυνση να συμβάλει στη μείωση της φτώχειας, πρέπει να διαθέτει ευρεία βάση, να απευθύνεται στους μικρούς καλλιεργητές και να επιφέρει αυξημένες ευκαιρίες απασχόλησης· |
84. |
επιμένει ότι τα θέματα της απερήμωσης και της πρόσβασης σε υδάτινους πόρους για όλους θα πρέπει να χαίρουν ύψιστης σημασίας στην κοινή στρατηγική· εκφράζει ιδίως την ανησυχία του όσον αφορά τις πολλαπλές αρνητικές επιπτώσεις της απερήμωσης, μεταξύ άλλων στην επισιτιστική ασφάλεια, τη μετανάστευση, τους πρόσφυγες και τα εκτοπισθέντα στο εσωτερικό της χώρας άτομα· |
85. |
επισημαίνει ότι η Αφρική είναι η ήπειρος που προβλέπεται ότι θα πληγεί περισσότερο από την αλλαγή του κλίματος, και, ως εκ τούτου, παροτρύνει την ΕΕ, την ΑΕ και τα κράτη μέλη τους, καθώς και τους επενδυτές και τους επιχειρηματικούς φορείς, να αναγνωρίσουν την ευθύνη τους για την αλλαγή του κλίματος, και τους καλεί να αναπτύξουν φιλική προς το περιβάλλον αναπτυξιακή στρατηγική για την αντιστροφή της κατάστασης συμπεριλαμβανομένου του χρηματοδοτικού πλαισίου για την περιβαλλοντική προσαρμογή· ζητεί περαιτέρω από την ΕΕ να παράσχει χρηματοδοτική στήριξη στο σχέδιο δράσης της ΑΕ για την περιβαλλοντική πρωτοβουλία του NEPAD και τις αποφάσεις για την εφαρμογή της που έλαβε η Αφρικανική Υπουργική Διάσκεψη για το περιβάλλον (AMCEN) στη Μπραζαβίλ του Κονγκό το 2006 και ενέκρινε η όγδοη σύνοδος κορυφής της ΑΕ τον Ιανουάριο του 2007· |
86. |
χαιρετίζει την πρωτοβουλία της Επιτροπής να ξεκινήσει εταιρική σχέση ΕΕ-Αφρικής σχετικά με την αλλαγή του κλίματος, καθώς και συμμαχία για την αλλαγή του κλίματος του πλανήτη· υπό αυτή την έννοια, τονίζει ότι η ΕΕ πρέπει να διαθέσει σημαντικούς χρηματοδοτικούς πόρους για τα μέτρα προσαρμογής στις αφρικανικές χώρες· τονίζει, επίσης, ότι η προσαρμογή δεν θα πρέπει να αντιμετωπίζεται μόνο ως ανθρωπιστικό θέμα· τονίζει ότι η μείωση των κινδύνων και τα μέτρα «κλιματικού ελέγχου» θα πρέπει να ενταχθούν στην κυρίαρχη αναπτυξιακή ατζέντα, καθώς και στα έγγραφα στρατηγικής για τη μείωση της φτώχειας και τα έγγραφα στρατηγικής ανά χώρα· |
87. |
ζητεί να προσεγγίσει η κοινή στρατηγική τις βαθύτερες αιτίες της μετανάστευσης και να δώσει ιδιαίτερη προσοχή στα δικαιώματα και στην ένταξη των μεταναστών και στο ζήτημα της διαρροής εγκεφάλων, ιδίως στον κλάδο της υγείας, προτείνοντας πρακτικές λύσεις για επιτυχή κυκλική μετανάστευση· τονίζει ότι ο περιορισμός της μετανάστευσης προς την ΕΕ δεν θα πρέπει να θεωρηθεί ούτε ως προϋπόθεση για τη βοήθεια ούτε ως αναπτυξιακή στρατηγική· |
88. |
θεωρεί ότι ο πολιτισμός αποτελεί βασικό παράγοντα για τον διαπολιτισμικό διάλογο και την αλληλοκατανόηση μεταξύ των θρησκειών, για το συναίσθημα εθνικής και περιφερειακής ταυτότητας, για ισχυρή κοινωνική βάση και ως σταθερή βάση για την αλληλεγγύη μεταξύ των λαών, και ότι, ως εκ τούτου, η ατζέντα για την αειφόρο ανάπτυξη θα πρέπει να συμπεριλαμβάνει τον πολιτισμό· |
89. |
θεωρεί ότι, εφόσον σε αρκετές αφρικανικές χώρες το χρέος εξακολουθεί να αποτελεί βαρύ φορτίο που εξουδετερώνει κάθε αναπτυξιακή προσπάθεια, η ελάφρυνση του χρέους θα έπρεπε να εξετάζεται κατά περίπτωση και υπό την προϋπόθεση της βελτίωσης της διακυβέρνησης, των οικονομικών πολιτικών και της διαχείρισης του χρέους και συγκεκριμένα με τη διασφάλιση ότι τα χρέη δεν ανανεώνονται συστηματικά από άλλους δανειστές· |
90. |
αναγνωρίζει τη χρησιμότητα και τη συνάφεια της δημοσιονομικής στήριξης που ευνοεί συγκεκριμένα τη βελτίωσηβασικών κοινωνικών υπηρεσιών, συμβάλλοντας παράλληλα στην ενίσχυση της δομής των αφρικανικών κρατών· ζητεί, εντούτοις, προσοχή όσον αφορά την εκταμίευση βοήθειας υπό τη μορφή δημοσιονομικής στήριξης· επιμένει ότι η δημοσιονομική στήριξη πρέπει να εξετάζεται χωριστά για κάθε χώρα, ανάλογα με την ιδιαίτερη κατάστασή της και ότι δεν προσφέρεται για ευάλωτα κράτη ή χώρες όπου σημειώνονται συγκρούσεις· ζητεί τη θέσπιση δεικτών για την ανθρώπινη και την κοινωνική ανάπτυξη, για τη συνεκτίμηση της διάστασης του φύλου στη διαδικασία του προϋπολογισμού και για την εκπαίδευση και την υγεία· εν προκειμένω, ενθαρρύνει την Επιτροπή να αναπτύξει περαιτέρω την προτεινόμενη από την ίδια «σύμβαση ΑΣΧ» που θα συνάπτεται με τους προβλεπόμενους αποδέκτες της δημοσιονομικής στήριξης· επιμένει ότι η δημοσιονομική στήριξη πρέπει να συνοδεύεται από ενίσχυση της ικανότητας των κοινοβουλίων, των εθνικών ελεγκτικών συνεδρίων, των τοπικών αρχών και της κοινωνίας των πολιτών να ελέγχουν τη διαδικασία, ώστε να αποφεύγεται η υποχρηματοδότηση των βασικών κοινωνικών υπηρεσιών· προτείνει η δημοσιονομική βοήθεια να μην αντικαταστήσει την υποστήριξη σε ορισμένους βασικούς αναπτυξιακούς τομείς όπως η εκπαίδευση και η υγεία ή τομείς που κινδυνεύουν να περιθωριοποιηθούν από τις κυβερνήσεις που εισπράττουν τη βοήθεια· |
91. |
τονίζει ότι η αειφόρος ανάπτυξη είναι εφικτή μόνο εάν συνεπάγεται ανάπτυξη για όλους, συμπεριλαμβανομένων των γυναικών και των μειονοτήτων ή/και ευάλωτων ομάδων· |
92. |
τονίζει τη σημασία της στήριξης της ΕΕ προς στρατηγικές που αποσκοπούν στη χειραφέτηση των γυναικών, μεταξύ άλλων μέσω της υποστήριξης των μικροπιστώσεων, καθώς και προγραμμάτων σεξουαλικής και αναπαραγωγικής υγείας, τα οποία είναι καίριας σημασίας για την καταπολέμηση του HIV/AIDS· |
Εφαρμογή και παρακολούθηση
93. |
ζητεί από την Επιτροπή και τη γενική γραμματεία του Συμβουλίου να αποστέλλουν όλες τις περαιτέρω εκθέσεις προόδου σχετικά με την εφαρμογή της στρατηγικής της ΕΕ για την Αφρική και στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο· ζητεί επίσης πληροφορίες σχετικά με την εκταμίευση και τη χρήση επιπλέον πόρων ύψους 2,7 δισεκατομμυρίων ευρώ στο πλαίσιο του 10ου ΕΤΑ προς διάθεση σε «πρωτοβουλίες διακυβέρνησης» που αναπτύχθηκαν από την Επιτροπή για κάθε χώρα ΑΚΕ· |
94. |
ζητεί από την Επιτροπή να ενημερώσει σχετικά με τη χρήση και τον αναπρογραμματισμό του 9ου ΕΤΑ με σκοπό την εφαρμογή της στρατηγικής της ΕΕ για την Αφρική· ζητεί ανεξάρτητη αξιολόγηση της εφαρμογής της εν λόγω στρατηγικής· ζητεί επίσης από την Επιτροπή να προτείνει κοινό μηχανισμό για την έμπρακτη εφαρμογή και την αξιολόγηση της νέας κοινής στρατηγικής τόσο σε τεχνικό όσο και σε πολιτικό επίπεδο, συμπεριλαμβανομένων όλων των κοινοτικών χρηματοδοτικών μέσων για την ανάπτυξη σε όλα τα επίπεδα· |
95. |
χαιρετίζει την πρόθεση της ΕΕ και της ΑΕ να καταρτίσουν σχέδιο δράσης για την πρώτη περίοδο της κοινής στρατηγικής· επισημαίνει ότι το σχέδιο αυτό πρέπει να περιλαμβάνει συγκεκριμένη χρηματοδότηση και μετρήσιμους δείκτες σε όλα τα επίπεδα εφαρμογής (τοπικό, εθνικό, περιφερειακό και ηπειρωτικό) και σε όλα τα συναφή μέσα χρηματοδοτικής συνεργασίας, που θα καταστήσουν ευκολότερη και πιο διαφανή την παρακολούθηση· τονίζει ότι η παρακολούθηση από τα κοινοβούλια, τις τοπικές αρχές και την κοινωνία των πολιτών πρέπει να αποτελεί μέρος της επίσημης διαδικασίας παρακολούθησης· |
96. |
ζητεί από την Επιτροπή να διασφαλίσει ότι κάθε πλαίσιο παρακολούθησης περιλαμβάνει την παρακολούθηση των υφισταμένων δεσμεύσεων εκ μέρους της ΑΕ και της ΕΕ, όπως των ΑΣΧ, της προαναφερθείσας συνθήκης του Κοτονού, της προαναφερθείσας έκκλησης για επιτάχυνση της δράσης της Αμπούζα, της Οικουμενικής Διακήρυξης των Δικαιωμάτων του Ανθρώπου· |
97. |
ζητεί η κοινή στρατηγική να συμπεριλάβει ρητή αναφορά σε επικοινωνιακή στρατηγική για την ευαισθητοποίηση της κοινής γνώμης σχετικά με τις ενέργειες των κυβερνήσεων και να παράσχει πληροφορίες ώστε να διασφαλιστεί ότι οι κυβερνήσεις είναι συνδεδεμένες με τις ανάγκες των ψηφοφόρων τους ως προς τις εν λόγω πολιτικές· |
98. |
ενθαρρύνει τη διαμόρφωση, ως τμήματος της κοινής στρατηγικής, πολιτικού χώρου για αυθεντικό και αποτελεσματικό διάλογο μεταξύ των λαών, με την κατάλληλη χρηματοδότηση και εγγυήσεις για πολιτική ανεξαρτησία, και με θέσπιση μηχανισμών διά των οποίων η κοινωνία των πολιτών και οι μη κρατικοί φορείς μπορούν να συνεισφέρουν στις διαδικασίες λήψης αποφάσεων από την κυβέρνηση και στην εξασφάλιση της λογοδοσίας των αρχών έναντι του λαού· |
99. |
ζητεί από την Επιτροπή να δηλώσει τους τρόπους με τους οποίους σκοπεύει να χρηματοδοτήσει τη νέα στρατηγική και το πρόγραμμα δράσης της· σημειώνει ότι το 10ο ΕΤΑ, το γεωγραφικό πρόγραμμα για τη Νότια Αφρική και τα θεματικά προγράμματα του ΜΑΣ και του ευρωπαϊκού μηχανισμού γειτονίας και εταιρικής σχέσης αποτελούν τους μόνους μείζονες πόρους που διατίθενται για την εφαρμογή της κοινής στρατηγικής· προτρέπει την Επιτροπή να διασφαλίσει τη συνοχή κατά την εφαρμογή των μέσων αυτών συνεργασίας και της κοινής στρατηγικής· ζητεί από την Επιτροπή να ενημερώνει το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο και το Παναφρικανικό Κοινοβούλιο σε όλα τα στάδια της διαδικασίας (προγραμματισμός, ταυτοποίηση, εκτίμηση, χρηματοδότηση, εφαρμογή και αξιολόγηση)· |
100. |
ζητεί να συμπεριληφθούν στο πρώτο σχέδιο δράσης συγκεκριμένα χρηματοδοτικά κονδύλια για τα παναφρικανικά θεσμικά όργανα, δραστηριότητες προς υλοποίηση σε παναφρικανικό επίπεδο, και οι νέες εταιρικές σχέσεις (πρωτοβουλίες της Λισαβόνας)· επιμένει επίσης ότι τα κοινοβούλια που λειτουργούν σε εθνικό και περιφερειακό επίπεδο και σε επίπεδο ηπείρου πρέπει να θεωρούνται ρητώς δικαιούχοι βοήθειας· |
101. |
χαιρετίζει το γεγονός ότι το Συμβούλιο συνέστησε ειδική ομάδα εργασίας με εμπειρογνώμονες από τα ενδιαφερόμενα κράτη μέλη για τον συντονισμό των θέσεων των κρατών μελών σε ζητήματα που εμπίπτουν στην κοινή στρατηγική και ζητεί από την Επιτροπή και το Συμβούλιο να ενημερώνουν τακτικά το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο σχετικά με τις δραστηριότητες της εν λόγω ομάδας εργασίας· |
102. |
επιβεβαιώνει ότι, ως σημαντικοί θεσμικοί φορείς της διακυβέρνησης, τόσο το Παναφρικανικό Κοινοβούλιο, όσο και το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο πρέπει να αποτελέσουν καθοριστικής σημασίας παράγοντες για τη συνέχεια της κοινής στρατηγικής και ότι επίσης μη κρατικοί παράγοντες, όπως όσοι μετέχουν στο Οικονομικό, Κοινωνικό και Πολιτιστικό Συμβούλιο της Αφρικανικής Ένωσης (Ecosocc) και στην αντίστοιχη Οικονομική και Κοινωνική Επιτροπή της ΕΕ πρέπει να παίξουν ρόλο επ' αυτού.· |
103. |
είναι, ως εκ τούτου, αποφασισμένο να παρακολουθήσει στενά, μαζί με το Παναφρικανικό Κοινοβούλιο, την εφαρμογή της κοινής στρατηγικής και των προγραμμάτων δράσης· για τον λόγο αυτόν, ζητεί τη σύσταση μικτής κοινοβουλευτικής αντιπροσωπείας ΕΚ-ΠΑΚ που θα λειτουργήσει ως φόρουμ δημοκρατικού διαλόγου για τα ζητήματα που αφορούν τις σχέσεις μεταξύ των λαών της ΕΕ καιτης Αφρικής· |
104. |
είναι αποφασισμένο, από κοινού με τις παναφρικανικές οργανώσεις, να μεριμνήσει για τη διασφάλιση της συνοχής μεταξύ της αναπτυξιακής πολιτικής συνεργασίας και άλλων τομέων πολιτικής της ΕΕ που επηρεάζουν τις αναπτυσσόμενες χώρες στην Αφρική· |
105. |
εκτιμά ότι ο κοινοβουλευτικός έλεγχος και η έγκριση των πακέτων αναπτυξιακής βοήθειας πρέπει να είναι προϋπόθεση για την εκταμίευση πόρων· |
106. |
αποφασίζει να διοργανώσει, μαζί με το Παναφρικανικό Κοινοβούλιο, κοινή κοινοβουλευτική εκδήλωση πριν από τη δεύτερη διάσκεψη κορυφής ΕΕ-Αφρικής, που έχει προγραμματιστεί να πραγματοποιηθεί τον Δεκέμβριο 2007 στη Λισαβόνα· |
*
* *
107. |
αναθέτει στον Πρόεδρό του να διαβιβάσει το παρόν ψήφισμα στο Συμβούλιο και στην Επιτροπή, καθώς και στις κυβερνήσεις και τα κοινοβούλια των κρατών μελών, στην Επιτροπή της ΑΕ, στο Εκτελεστικό Συμβούλιο της ΑΕ, στο Παναφρικανικό Κοινοβούλιο, στο Συμβούλιο Υπουργών ΑΚΕ και στην Κοινοβουλευτική Συνέλευση Ίσης Εκπροσώπησης ΑΚΕ-ΕΕ. |
(1) ΕΕ L 317 της 15.12.2000, σ. 3.
(2) ΕΕ L 209 της 11.8.2005, σ. 27.
(3) ΕΕ L 378 της 27.12.2006, σ. 41.
(4) ΕΕ C 280 E της 18.11.2006, σ. 475.
(5) ΕΕ C 46 της 24.2.2006, σ. 1.
(6) ΕΕ C 33 E της 9.2.2006, σ. 311.
(7) Κείμενα που εγκρίθηκαν, P6_TA(2007)0274.
P6_TA(2007)0484
Απαγόρευση όλων των πυρομαχικών διασποράς
Ψήφισμα του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου της 25ης Οκτωβρίου 2007 σχετικά με την πορεία προς παγκόσμια συνθήκη απαγόρευσης όλων των πυρομαχικών διασποράς
Το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο,
— |
έχοντας υπόψη τα προηγούμενα ψηφίσματά του σχετικά με τις επιβλαβείς επιπτώσεις ορισμένων τύπων συμβατικού πολεμικού υλικού (νάρκες ξηράς και πυρομαχικά διασποράς, βλήματα φωσφόρου, μη εκραγέντα κατάλοιπα πολέμου) που χρησιμοποιούνται τόσο από κράτη όσο και από μη κρατικούς παράγοντες, |
— |
έχοντας υπόψη ιδίως το ψήφισμά του της 16ης Νοεμβρίου 2006, σχετικά με τη Σύμβαση για τα Βιολογικά και Τοξινικά Όπλα (ΒΤWC), τις βόμβες διασποράς και τα συμβατικά όπλα (1) στο οποίο ζητεί από την ΕΕ να υποστηρίξει την πρωτοβουλία για σύναψη μιας συνολικής και αποτελεσματικής σύμβασης για την απαγόρευση των πυρομαχικών διασποράς σε παγκόσμια κλίμακα, |
— |
έχοντας υπόψη το Πρωτόκολλο V της 28ης Νοεμβρίου 2003 σχετικά με τα εκρηκτικά κατάλοιπα πολέμου στην Πέμπτη Σύμβαση σχετικά με ορισμένα συμβατικά όπλα (CCW), και χαιρετίζοντας τη θέση του σε ισχύ στις 12 Νοεμβρίου 2006, |
— |
έχοντας υπόψη τη Διακήρυξη του Όσλο που υιοθετήθηκε στις 22-23 Φεβρουαρίου 2007 από μια ομάδα κρατών, τον Οργανισμό των Ηνωμένων Εθνών, τη Συμμαχία Εναντίον των Πυρομαχικών Διασποράς και άλλων ανθρωπιστικών οργανώσεων οι οποίες συμφώνησαν να συναφθεί ως το 2008 ν ομικά δεσμευτική διεθνής πράξη που να απαγορεύει τη χρήση, παραγωγή, μεταφορά και αποθήκευση πυρομαχικών διασποράς που προκαλούν απαράδεκτες βλάβες σε αμάχους, |
— |
έχοντας υπόψη το Σχέδιο Διαπραγματευτικής Εντολής για τα Πυρομαχικά Διασποράς που υπεβλήθη από τη Γερμανία για λογαριασμό της Ευρωπαϊκής Ένωσης προς την Ομάδα Κυβερνητικών Εμπειρογνωμόνων της CCW, |
— |
έχοντας υπόψη την κοινή δράση του Συμβουλίου 2007/528/ΚΕΠΠΑ, της 23ης Ιουλίου 2007, προς υποστήριξη της σύμβασης σχετικά με την απαγόρευση ή τον περιορισμό χρήσης ορισμένων συμβατικών όπλων τα οποία μπορούν να θεωρηθούν ως εξόχως επιβλαβή ή ως προκαλούντα αδιακρίτως αποτελέσματα, στο πλαίσιο της Ευρωπαϊκής Στρατηγικής Ασφάλειας (2), |
— |
έχοντας υπόψη τη νέα θέση του ΟΗΕ για τα πυρομαχικά διασποράς, η οποία εκφράστηκε κατά τη συνεδρίαση των εκπροσώπων των Ηνωμένων Εθνών στις 17 Σεπτεμβρίου 2007, βάσει της οποίας ο ΟΗΕ καλούσε τα κράτη μέλη «να αντιμετωπίσουν αμέσως τις τρομακτικές επιπτώσεις των πυρομαχικών διασποράς σε ανθρωπιστικό επίπεδο, στα ανθρώπινα δικαιώματα και στην ανάπτυξη, συνάπτοντας νομικά δεσμευτική πράξη του διεθνούς ανθρωπιστικού δικαίου η οποία: να απαγορεύει τη χρήση, την ανάπτυξη, την παραγωγή, την αποθήκευση και τη μεταφορά πυρομαχικών διασποράς τα οποία προκαλούν απαράδεκτες βλάβες σε αμάχους· να απαιτεί την καταστροφή των υφιστάμενων αποθεμάτων των εν λόγω πυρομαχικών· και να προβλέπει την εκκαθάριση, την εκπαίδευση στον κίνδυνο και άλλες δραστηριότητες μετριασμού του κινδύνου, την επικούρηση των θυμάτων, την συνδρομή και συνεργασία και μέτρα συμμόρφωσης και διαφάνειας» και τόνιζε ότι «έως ότου εγκριθεί παρόμοια συνθήκη, τα Ηνωμένα Έθνη καλούν τα κράτη να λάβουν εγχώρια μέτρα για το άμεσο πάγωμα της χρήσης και μεταφοράς όλων των πυρομαχικών διασποράς», |
— |
έχοντας υπόψη και χαιρετίζοντας την «Συμμαχία κατά των Πυρομαχικών Διασποράς» που σχηματίστηκε από περίπου 200 εξειδικευμένες μη κυβερνητικές οργανώσεις, |
— |
έχοντας υπόψη το άρθρο 108, παράγραφος 5, του Κανονισμού του, |
A. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι ο όρος «εκρηκτικά κατάλοιπα πολέμου» (ΕΚΠ) αναφέρεται σε μη εκραγέν πολεμικό υλικό στο οποίο έχει τοποθετηθεί γόμωση ή θρυαλλίδα ή έχει οπλιστεί ή έχει προετοιμαστεί με άλλο τρόπο για χρήση και έχει χρησιμοποιηθεί σε ένοπλη σύρραξη και θα έπρεπε να έχει εκραγεί αλλά δεν εξερράγη, |
Β. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι ο όρος «πυρομαχικά διασποράς» αναφέρεται σε οπλικά συστήματα τα οποία και ρίπτονται από τον αέρα και εκτοξεύονται από το έδαφος, |
Γ. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι τα πυρομαχικά διασποράς, ακόμη και του πιο σύγχρονου τύπου, έχουν απαράδεκτα υψηλό ποσοστό αστοχίας με την έννοια ότι συχνά δεν εκρήγνυνται με την πρόσκρουσηκαι παραμένουν κίνδυνος για τις τοπικές κοινότητες πολύ καιρό μετά τη λήξη της ένοπλης σύγκρουσης· ότι πολλοί τύποι πυρομαχικών διασποράς είναι εξοπλισμένοι με ευαίσθητες θρυαλλίδες οι οποίες αντιδρούν σε λιγότερη φυσική επαφή απ' ό,τι οι νάρκες κατά προσωπικού, |
Δ. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι τα πυρομαχικά διασποράς είναι ελάχιστα ακριβή, ότι συχνά χρησιμοποιούνται σε μεγάλες ποσότητες τόσο σε αστικές όσο και αγροτικές περιοχές και ότι καλύπτουν ευρεία έκταση μετά τη διασπορά τους, με αποτέλεσμα να παράγουν μεγάλες ποσότητες ΕΚΠ, |
Ε. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι τα πυρομαχικά διασποράς χρησιμοποιούνται όλως αδιακρίτως διότι οι χρήστες τους δεν μπορούν να πραγματοποιήσουν διάκριση μεταξύ στρατιωτικού προσωπικού και αμάχων· λαμβάνοντας υπόψη ότι έχει τεκμηριωθεί ότι το 98 % των θυμάτων τους είναι άμαχοι, |
ΣΤ. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι όλα τα πυρομαχικά διασποράς έχουν σοβαρές ανθρωπιστικές επιπτώσεις για ευπαθείς κοινότητες και εργαζόμενους της ανθρωπιστικής βοήθειας και ότι το ποσοστό απωλειών και τραυματισμών, ιδίως στα παιδιά τα οποία ελκύονται από το μικρό μέγεθος και τα χρώματα αυτών των όπλων, είναι υψηλό, |
Ζ. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι όλοι οι τύποι μηχανισμών παρεμπόδισης των χειρισμών έχουν ως στόχο το ανθρωπιστικό προσωπικό εκκαθάρισης των ναρκών, |
Η. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι τα μη εκραγέντα πυρομαχικά διασποράς έχουν επιβλαβείς επιπτώσεις στην ανάπτυξη και την ανοικοδόμηση, δεδομένου ότι υπάρχει κίνδυνος το μη εκραγέν πολεμικό υλικό να απαγορεύει την πρόσβαση σε οδούς, κτίρια και κρίσιμες υποδομές και να εμποδίζει τη χρήση γεωργικών εδαφών, παρακωλύοντας τις τοπικές εμπορικές ανταλλαγές και συγκοινωνίες και επηρεάζοντας την επισιτιστική ασφάλεια, ενώ μπορεί επίσης να παρεμποδίζει την παράδοση ανθρωπιστικής βοήθειας, |
Θ. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι οι χώρες που είναι γνωστό ότι πλήττονται από πυρομαχικά διασποράς περιλαμβάνουν μερικές από τις φτωχότερες χώρες του κόσμου και ότι μέσα στις χώρες αυτές συχνά τα κυρίως θύματα είναι οι φτωχότεροι πληθυσμοί, |
Ι. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι υπάρχουν στοιχεία ότι πυρομαχικά διασποράς βρίσκονται αποθηκευμένα σε περισσότερα από 15 κράτη μέλη της ΕΕ και παράγονται τουλάχιστον σε 10 κράτη μέλη, |
ΙΑ. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι εγκρίθηκε στο Βέλγιο, στις 26 Απριλίου 2007, ο νόμος Mahoux ο οποίος απαγορεύει τη χρηματοδότηση, την κατασκευή, την χρήση και την διατήρηση πυρομαχικών διασποράς, |
1. |
επιβεβαιώνει την ανάγκη για ενίσχυση του διεθνούς ανθρωπιστικού δικαίου όπως αυτό εφαρμόζεται στα πυρομαχικά διασποράς και να θεσπισθεί ταχέως σε διεθνές επίπεδο συνολική απαγόρευση της παραγωγής, χρήσης, μεταφοράς και αποθήκευσης πυρομαχικών διασποράς και κατά συνέπεια υποστηρίζει κατηγορηματικά τη διαδικασία του Όσλο· |
2. |
ζητεί την άμεση κήρυξη εκεχειρίας στη χρήση, επενδύσεις, αποθήκευση, παραγωγή, μεταφορά ή εξαγωγή πυρομαχικών διασποράς, συμπεριλαμβανομένων των αεροπορικώς ριπτόμενων πυρομαχικών και των υποπυρομαχικών που φέρονται από πυραύλους, βλήματα, και βλήματα πυροβολικού, έως ότου θεσπισθεί κατόπιν διαπραγματεύσεων διεθνής δεσμευτική συνθήκη για την απαγόρευση της παραγωγής, αποθήκευσης, εξαγωγής και χρήσης παρόμοιων όπλων· |
3. |
καλεί όλα τα κράτη μέλη της ΕΕ να θεσπίσουν εθνικά μέτρα που απαγορεύουν πλήρως τη χρήση, παραγωγή, εξαγωγή και αποθήκευση των βομβών διασποράς· |
4. |
καλεί όλα τα κράτη που έχουν χρησιμοποιήσει πυρομαχικά διασποράς και συγκρίσιμα όπλα τα οποία παράγουν ΕΚΠ να αποδεχθούν την ευθύνη για την εκκαθάριση αυτών των πυρομαχικών και ιδίως να τηρούν ακριβή μητρώα των περιοχών όπου έχουν χρησιμοποιηθεί τέτοια πυρομαχικά έτσι ώστε να βοηθήσουν τις προσπάθειες εκκαθάρισης μετά τη σύρραξη· θεωρεί ότι τέτοια μητρώα πρέπει να χρησιμοποιηθούν για να προσφέρουν σαφείς προειδοποιήσεις για επικίνδυνες περιοχές στους τοπικούς πληθυσμούς και στους εργαζόμενους της ανθρωπιστικής βοήθειας σύμφωνα με το Πρωτόκολλο V σχετικά με τα ΕΚΠ· |
5. |
επιμένει ότι σε καμιά περίπτωση και υπό οποιεσδήποτε συνθήκες δεν πρέπει στρατεύματα των κρατών μελών της ΕΕ να κάνουν χρήση οποιουδήποτε τύπου πυρομαχικών διασποράς έως ότου συναφθεί κατόπιν διαπραγματεύσεων διεθνής συμφωνία σχετικά με τη ρύθμιση, τους περιορισμούς ή την απαγόρευση παρόμοιων όπλων· |
6. |
υπογραμμίζει την ευθύνη του κράτους που έχει υπό τον έλεγχό του τα εδάφη να προειδοποιεί και να λαμβάνει μέτρα για την προστασία του άμαχου πληθυσμού, μεταξύ άλλων μέσω της εκπαίδευσης, και να προσφέρει ειδικές πληροφορίες για την συνδρομή των θυμάτων των ΕΚΠ· |
7. |
καλεί όλα τα κράτη μέλη της ΕΕ που έχουν χρησιμοποιήσει πυρομαχικά διασποράς να προσφέρουν βοήθεια στους πληττόμενους πληθυσμούς· |
8. |
καλεί την Επιτροπή να αυξήσει επειγόντως την χρηματοδοτική βοήθεια στις κοινότητες και τους πληθυσμούς που πλήττονται από μη εκραγέντα πυρομαχικά διασποράς, μέσω όλων των διαθέσιμων μηχανισμών· |
9. |
παροτρύνει όλα τα κράτη που δεν είναι συμβαλλόμενα μέρη του Πρωτοκόλλου V σχετικά με τα ΕΚΠ να το υπογράψουν και να το κυρώσουν και να τηρήσουν το πνεύμα του κατά την ενδιάμεση περίοδο· |
10. |
χαιρετίζει τις προσπάθειες της Προεδρίας του Συμβουλίου και των κρατών μελών της ΕΕ να θεσπίσουν εντολή διαπραγμάτευσης νέου Πρωτοκόλλου στην Σύμβαση των Ηνωμένων Εθνών για ορισμένα συμβατικά όπλα, το οποίο να αντιμετωπίζει όλα τα ανθρωπιστικά προβλήματα που συνδέονται με τη χρήση πυρομαχικών διασποράς και εκφράζει τη λύπη του διότι δεν έχει μέχρι στιγμής σημειωθεί πραγματική πρόοδος· |
11. |
ζητεί από το Συμβούλιο να εγκρίνει κοινή θέση η οποία να δεσμεύει όλα τα κράτη μέλη της ΕΕ να πιέσουν για ισχυρή διαπραγματευτική εντολή στην CCW και να υποστηρίξουν ενεργά τη διαδικασία του Όσλο· |
12. |
επισημαίνει ότι για να είναι αποτελεσματικός οποιοσδήποτε διεθνής μηχανισμός, πρέπει να περιλαμβάνει τουλάχιστον τις ακόλουθες διατάξεις:
|
13. |
συνιστά να εκπροσωπηθεί το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο στις επικείμενες διασκέψεις στο πλαίσιο της διαδικασίας του Όσλο· |
14. |
αναθέτει στον Πρόεδρό του να διαβιβάσει το παρόν ψήφισμα στο Συμβούλιο, την Επιτροπή, τον Ύπατο Εκπρόσωπο για την Κοινή Εξωτερική Πολιτική και Πολιτική Ασφάλειας, τις κυβερνήσεις και τα κοινοβούλια των κρατών μελών, τον Γενικό Γραμματέα των Ηνωμένων Εθνών και τη Συμμαχία κατά των Πυρομαχικών Διασποράς. |
P6_TA(2007)0485
Παραγωγή οπίου για ιατρική χρήση στο Αφγανιστάν
Σύσταση του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου της 25ης Οκτωβρίου 2007 προς το Συμβούλιο όσον αφορά την παραγωγή οπίου στο Αφγανιστάν για ιατρικούς σκοπούς (2007/2125(INI))
Το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο,
— |
έχοντας υπόψη την πρόταση σύστασης προς το Συμβούλιο που κατετέθη εξ ονόματος της Ομάδας ALDE σχετικά με την παραγωγή οπίου στο Αφγανιστάν για ιατρικούς σκοπούς (Β6-0187/2007), |
— |
έχοντας υπόψη τα προηγούμενα ψηφίσματά του για το Αφγανιστάν, και δη το πλέον πρόσφατο της 18ης Ιανουαρίου 2006 (1), |
— |
έχοντας υπόψη την έκθεση του 2006 του Γραφείου του ΟΗΕ για τον Έλεγχο των Ναρκωτικών και την πρόληψη του εγκλήματος (UNODC)/Παγκόσμιας Τράπεζας για τη «Βιομηχανία ναρκωτικών του Αφγανιστάν», |
— |
έχοντας υπόψη την ετήσια έκθεση του 2007η οποία εκδόθηκε από τον UNODC τον Ιούνιο του 2007, |
— |
έχοντας υπόψη το ψήφισμα 2005/25 του Οικονομικού και Κοινωνικού Συμβουλίου (Ecosoc) του ΟΗΕ της 22ας Ιουλίου 2005 ως προς τη δυνατότητα εφαρμογής ενδεχόμενου μηχανισμού συνδρομής για τη διευκόλυνση της κατάλληλης αντιμετώπισης του πόνου με τη χρησιμοποίηση οπιούχων αναλγητικών, το ψήφισμα 2004/40 του Ecosoc της 21ης Ιουλίου 2004 σχετικά με κατευθυντήριες γραμμές για τη φαρμακευτική αγωγή, με ψυχοκοινωνική υποστήριξη, ατόμων εξαρτημένων από τα οπιοειδή, το ψήφισμα 2005/26 του Ecosoc της 22ας Ιουλίου 2005 σχετικά με τη ζήτηση και την προμήθεια οπιούχων που χρησιμοποιούνται για την ικανοποίηση ιατρικών και επιστημονικών αναγκών, το ψήφισμα 58.22 της 25ης Μαΐου 2005 της Παγκόσμιας Συνέλευσης Υγείας (WHA) σχετικά με την πρόληψη και τον έλεγχο του καρκίνου, το ψήφισμα 55.14 της WHA της 18ης Μαΐου 2002 για την εξασφάλιση της δυνατότητας πρόσβασης σε βασικά φάρμακα, και τις τελικές συστάσεις της 12ης Διεθνούς Διάσκεψης των Ρυθμιστικών Αρχών για τα Ναρκωτικά, η οποία έλαβε χώρα στη Σεούλ στις 3-6 Απριλίου 2006, σύμφωνα με τις οποίες ενθαρρύνεται η θέσπιση ρυθμίσεων για την βελτίωση της πρόσβασης στα ναρκωτικά παυσίπονα, |
— |
έχοντας υπόψη τις εκθέσεις αποστολών της ad hoc αντιπροσωπίας του στο Αφγανιστάν, τον Ιούλιο του 2005, και της αποστολής του για την παρακολούθηση των εκλογών το Σεπτέμβριο του 2005, |
— |
έχοντας υπόψη την τελική έκθεση της αποστολής της ΕΕ για την παρακολούθηση των εκλογών όσον αφορά τη διεξαγωγή των βουλευτικών εκλογών και των εκλογών για την ανάδειξη μελών του περιφερειακού συμβουλίου στις 18 Σεπτεμβρίου 2005, |
— |
έχοντας υπόψη το άρθρο 114, παράγραφος 3, του Κανονισμού του, |
— |
έχοντας υπόψη την έκθεση της Επιτροπής Εξωτερικών Υποθέσεων (A6-0341/2007), |
A. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι οι διεθνείς πολιτικές στον τομέα των ναρκωτικών βασίζονται στις Συμβάσεις των Ηνωμένων Εθνών του 1961, του 1971 και του 1988 οι οποίες απαγορεύουν, συγκεκριμένα, την παραγωγή, διακίνηση, πώληση και κατανάλωση ολόκληρης σειράς ουσιών εκτός αν πρόκειται για ιατρικούς ή επιστημονικούς σκοπούς, |
Β. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι η έκθεση του UNODC με τίτλο «Αφγανιστάν: Μελέτη 2006 για το όπιο» τονίζει ότι στην περιοχή παράνομης καλλιέργειας του οπίου παρήχθη η ποσότητα ρεκόρ των 6 100 τόνων περίπου, πράγμα που σημαίνει αύξηση σχεδόν 50 % σε σύγκριση με τα στοιχεία του 2004, |
Γ. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι η Αφγανική Εθνική Στρατηγική για τον Έλεγχοτων Ναρκωτικών η οποία θεσπίστηκε τον Ιανουάριο του 2006 εξετάζει τη μείωση τόσο της προμήθειας όσο και της ζήτησης, εναλλακτικά μέσα διαβίωσης και την ενίσχυση των κρατικών θεσμών, και ότι το Υπουργείο Καταπολέμησης των Ναρκωτικών, το οποίο δημιουργήθηκε με κοινοτική οικονομική συνδρομή, είναι ο πρωτεύων φορέας για την εφαρμογή της στρατηγικής, |
Δ. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι η κυβέρνηση του Αφγανιστάν συνέστησε επιτροπή για την πρόβλεψη νομοθετικών ρυθμίσεων στον τομέα των ναρκωτικών, η οποία απαρτίζεται από υπαλλήλους των Υπουργείων καταπολέμησης των ναρκωτικών, Υγείας και Οικονομικών, με σκοπό «τη ρύθμιση της αδειοδότησης, πώλησης, χορήγησης, εισαγωγής και εξαγωγής κάθε είδους ναρκωτικών για θεμιτούς σκοπούς εντός της χώρας», |
Ε. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι η ΕΕ θα πρέπει να πράξει περισσότερα προκειμένου να επιτύχει τη δραστική μείωση της παραγωγής οπίου (συμμετέχοντας στο Ταμείο κατά των Ναρκωτικών και στο Ταμείο Καλών Επιδόσεων), σύμφωνα με την ετήσια έρευνα του UNODC για τη μήκωνα την υπνοφόρο στο Αφγανιστάν κατά το 2007, η παραγωγή οπίου του Αφγανιστάν έφθασε σε νέα τρομακτικά επίπεδα, δύο φορές μεγαλύτερη από την ποσότητα που παρήγαγε δύο μόλις χρόνια πριν· λαμβάνοντας υπόψη ότι το Αφγανιστάν έχει καταστεί ουσιαστικά ο αποκλειστικός προμηθευτής του φονικότερου ναρκωτικού στον κόσμο, με το 93 % της παγκόσμιας αγορά οπιούχων ουσιών, καίτοι θα πρέπει να σημειωθεί ότι υπερδιπλασιάστηκε ο αριθμός των επαρχιών στις οποίες δεν καλλιεργείται όπιο, από 6 που ήταν το 2006 σε 13 το 2007, λόγω των επιτυχών προγραμμάτων που στηρίζουν τον προσπορισμό εναλλακτικών εισοδημάτων και επίσης της εκτεταμένης ασφάλειας στο βόρειο τμήμα, καθώς και του ουσιαστικού προγράμματος για αύξηση της ευαισθητοποίησης συμπεριλαμβανομένου συστήματος βραβείων για τους έχοντες να επιδείξουν καλές επιδόσεις και ότι το 50 % του συνόλου της αφγανικής παραγωγής οπίου προέρχεται από μία και μόνο επαρχία, την Helmand, |
ΣΤ. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι η Παγκόσμια Τράπεζα και το Διεθνές Νομισματικό Ταμείο εκτιμούν ότι ποσοστό περίπου 40 % του ΑΕΠ του Αφγανιστάν έχει σχέση με το όπιο, και ότι σύμφωνα με εκτιμήσεις του UNODC 3,3 εκατομμύρια άνθρωποι (από πληθυσμό άνω των 31 εκατομμυρίων ατόμων) απασχολούνται στην καλλιέργεια της παπαρούνας, παράγοντας ετήσιο εισόδημα 1 965 δολαρίων ΗΠΑ ανά οικογένεια, |
Ζ. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι η αξία της συγκομιδής οπίου του 2007 για τους παραγωγούς ανήλθε σε ποσό 1 δισεκατομμυρίων δολαρίων ΗΠΑ, ή ποσοστό 13 % του νόμιμου ΑΕΠ του Αφγανιστάν, και ότι η συνολική εν δυνάμει αξία της συγκομιδής οπίου της χώρας το 2007 για τους παραγωγούς, τους ιδιοκτήτες εργαστηρίων και τους Αφγανούς διακινητές ανήλθε σε ποσό 3,1 δισεκατομμυρίων δολαρίων ΗΠΑ, ποσό που αντιστοιχεί σε περίπου το ήμισυ του νόμιμου ΑΕΠ της χώρας ύψους 7,5 δισεκατομμυρίων δολαρίων ΗΠΑ, ή ποσοστό 32 % της συνολικής οικονομίας συμπεριλαμβανομένου του τομέα του οπίου, |
Η. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι το κίνητρο για τους Αφγανούς γεωργούς να παράγουν οπιούχα είναι σε μεγάλο βαθμό οικονομικό και ότι τα επιτρεπόμενα οπιούχα —προκειμένου να είναι οικονομικώς ελκυστικά— θα πρέπει να αποδίδουν εισόδημα μεγαλύτερο από εκείνο των παράνομων οπιούχων, |
Θ. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι η Ευρωπαϊκή Ένωση παραμένει ο μεγαλύτερος χορηγός όσον αφορά τις προσπάθειες μείωσης της προμήθειας οπίου μέσω σχεδίων για την προαγωγή εναλλακτικών μέσων διαβίωσης —απολύτως απαραίτητων για τη συμπλήρωση των εθνικών μέσων διαβίωσης— ως υποκατάστατου για τις παράνομες καλλιέργειες, |
Ι. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι η Επιτροπή, στο έγγραφο στρατηγικής της για το Αφγανιστάν (2007-2013) αναγνωρίζει ότι η συνεχώς αναπτυσσόμενη οικονομία του οπίου και ο κίνδυνος «αιχμαλωσίας του κράτους» από τα «ναρκο-συμφέροντα» συνιστούν κρίσιμη απειλή για την ανάπτυξη, την οικοδόμηση του κράτους και την ασφάλεια στο Αφγανιστάν, |
ΙΑ. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι υπάρχουν βάσιμοι ισχυρισμοί ότι το μεγαλύτερο μέρος της χρηματοδότησης των ανταρτών, πολέμαρχων, των Ταλιμπάν και τρομοκρατικών ομάδων προέρχεται από την εμπορία παράνομων ναρκωτικών, |
ΙΒ. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι στις 25 Ιουνίου 2007, το Συμβούλιο του Senlis, διεθνές εργαστήριο ιδεών για την ασφάλεια και την ανάπτυξη, υπέβαλε αναλυτικό τεχνικό φάκελο στον οποίο περιγράφεται πώς θα μπορούσε να εφαρμοσθεί στο Αφγανιστάν το σχέδιο «Η παπαρούνα στην ιατρική», με άξονα τα χωριά, συμπεριλαμβάνοντας σύστημα ολοκληρωμένου κοινωνικού ελέγχου, την παραγωγή αφγανικών φαρμάκων σε επίπεδο χωριού, υποχρεωτική οικονομική διαφοροποίηση και γενική αγροτική ανάπτυξη, |
ΙΓ. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι, σύμφωνα με στοιχεία της Παγκόσμιας Οργάνωσης Υγείας (ΠΟΥ), 10 χώρες καταναλώνουν το 80 % των οπιούχων που διατίθενται νομίμως παγκοσμίως, και ότι στα εναπομένοντα 180 κράτη συγκαταλέγεται η πλειοψηφία των αναπτυσσόμενων χωρών που αντιστοιχούν στο 80 % του παγκόσμιου πληθυσμού. Σημειώνοντας επίσης ότι το Διεθνές Όργανο Ελέγχου των Ναρκωτικών (INCB) έχει καλέσει τη διεθνή κοινότητα να προωθήσει τη χορήγηση παυσίπονων ιδίως σε φτωχές χώρες δεδομένου ότι έχει αναφερθεί σοβαρή έλλειψη θεραπευτικής αγωγής σε πάνω από 150 χώρες στις οποίες δεν παρέχεται σχεδόν ποτέ η κατάλληλη αγωγή στους πάσχοντες, και σε άλλες 30 χώρες στις οποίες η έλλειψη αγωγής είναι ακόμη πιο διαδεδομένη ή για τις οποίες δεν υπάρχουν στοιχεία διαθέσιμα· |
ΙΔ. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι το άρθρο 23 της Σύμβασης των ΗΕ του 1961 ορίζει τους όρους που διέπουν την καλλιέργεια, την παραγωγή και τη διανομή οποίου υπό την εποπτεία κυβερνητικού οργανισμού, και επιμένοντας ότι η αφγανική κυβέρνηση πρέπει να πληροί αυτούς τους όρους, ιδίως όσον αφορά τις νότιες επαρχίες της χώρας, στις οποίες το όπιο καλλιεργείται σε υπερβολικά μεγάλη έκταση, |
ΙΕ. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι το NCB έχει δηλώσει ότι υπάρχει σε παγκόσμιο επίπεδο υπερπροσφορά οπιούχων για θεραπευτικούς σκοπούς, καίτοι αυτή η εκτίμηση δεν λαμβάνει υπόψη την εν δυνάμει ζήτηση, |
ΙΣΤ. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι, στην έκθεση του Διεθνούς Οργάνου Ελέγχου των Ναρκωτικών του ΟΗΕ, διαβεβαιώνεται ότι υπάρχει πλεονασματική παγκόσμια προσφορά οπιούχων για ιατρικούς σκοπούς, |
ΙΖ. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι το αφγανικό Σύνταγμα ορίζει ότι το κράτος μεριμνά ώστε να μην καλλιεργούνται ή διακινούνται παρανόμως ναρκωτικά, και λαμβάνοντας υπόψη ότι ο νόμος του Αφγανιστάν κατά των ναρκωτικών του 2005 περιέχει διατάξεις που αποσκοπούν στην κατόπιν αδείας παραγωγή και διάθεση ελεγχομένων ουσιών στο Αφγανιστάν, |
ΙΗ. |
πεπεισμένο ότι, για την προαγωγή και την ενίσχυση της ειρήνης και της ασφάλειας στο Αφγανιστάν, χρειάζεται ενισχυμένη πολιτική συνεργασία, με σκοπό την υποστήριξη της κοινωνικοπολιτικής προόδου και της οικονομικής ανάπτυξης καθώς επίσης και τον προσεταιρισμό του τοπικού πληθυσμού, |
ΙΘ. |
εξετάζοντας, και πάλι, τα εξαιρετικά υψηλά έξοδα και τα σοβαρά προβλήματα από άποψη αποτελεσματικότητας, μιας στρατηγικής καταπολέμησης των ναρκωτικών που δεν λαμβάνει υπόψη τις περιφερειακές, κοινωνικές και οικονομικές διαφορές της υπαίθρου του Αφγανιστάν όταν αναπτύσσονται και εφαρμόζονται μέτρα για την εξάλειψη και τα εναλλακτικά μέσα διαβίωσης, και η οποία βασίζεται μόνο στην εκρίζωση, |
Κ. |
εκτιμώντας ότι η προαγωγή διαδικασίας οικοδόμησης θεσμών, εκδημοκρατισμού και επιβεβαίωσης του κράτους δικαίου, ορθού συστήματος δικαιοσύνης και σεβασμού των ανθρωπίνων δικαιωμάτων και θεμελιωδών ελευθεριών είναι εφικτή μόνο μέσω πολιτικών οι οποίες δεν επιβάλλουν βίαιες λύσεις, όπως η αναγκαστική εξάλειψη των καλλιεργειών, για πρακτικές οι οποίες δεν είναι καθ' εαυτές βίαιες, |
ΚΑ. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι η καταπολέμηση της παραγωγής ναρκωτικών στο Αφγανιστάν θα έπρεπε να αντικατοπτρίζει τις τοπικές πραγματικότητες, ότι οι προσπάθειες στο πλαίσιο αυτό κατά των παραγωγών θα έπρεπε να περιορίζονται προσεκτικά σε περιοχές όπου είναι δυνατή η νόμιμη διαβίωση (μέρη όπου η πρόσβαση στη γη και το νερό είναι καλύτερη, οι αγορές είναι κοντά και η απόδοση της γης ανά άτομο είναι υψηλότερη) και ότι τα προγράμματα για εναλλακτικούς τρόπους διαβίωσης θα έπρεπε να επικεντρώνονται ειδικά στις φτωχότερες περιοχές με περιορισμένους πόρους που εξαρτώνται περισσότερο από το όπιο κατά πρώτο λόγο, |
ΚΒ. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι το Έγγραφο Στρατηγικής 2007-2013 επικεντρώνεται κατά τον δέοντα τρόπο στην ανάπτυξη της υπαίθρου και τη διακυβέρνηση, χρειάζεται όμως περισσότερη έμφαση στη μεταρρύθμιση των υπουργείων της χώρας που είναι αρμόδια για τον έλεγχο της παραγωγής ναρκωτικών, και ιδίως του Υπουργείου Εσωτερικών, |
1. |
απευθύνει προς το Συμβούλιο τις ακόλουθες συστάσεις:
|
2. |
αναθέτει στον Πρόεδρό του να διαβιβάσει την παρούσα σύσταση στο Συμβούλιο και, για ενημέρωση, στην Επιτροπή και τις κυβερνήσεις και τα κοινοβούλια των κρατών μελών και της Ισλαμικής Δημοκρατίας του Αφγανιστάν. |
P6_TA(2007)0486
Πράσινη Βίβλος για τη βελτίωση της αποτελεσματικότητας της εκτέλεσης των δικαστικών αποφάσεων στην Ευρωπαϊκή Ένωση
Ψήφισμα του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου της 25ης Οκτωβρίου 2007 σχετικά με την Πράσινη Βίβλο για τη βελτίωση της αποτελεσματικότητας της εκτέλεσης των δικαστικών αποφάσεων στην Ευρωπαϊκή Ένωση: H κατάσχεση τραπεζικών λογαριασμών (2007/2026(INI))
Το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο,
— |
έχοντας υπόψη την Πράσινη Βίβλο για τη βελτίωση της αποτελεσματικότητας της εκτέλεσης των δικαστικών αποφάσεων στην Ευρωπαϊκή Ένωση: H κατάσχεση τραπεζικών λογαριασμών (COM(2006)0618), |
— |
έχοντας υπόψη το άρθρο 45 του Κανονισμού του, |
— |
έχοντας υπόψη την έκθεση της Επιτροπής Νομικών Θεμάτων καθώς και τις γνωμοδοτήσεις της Επιτροπής Πολιτικών Ελευθεριών, Δικαιοσύνης και Εσωτερικών Υποθέσεων και της Επιτροπής Οικονομικών και Νομισματικών Θεμάτων (A6-0371/2007), |
A. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι έχει επιτευχθεί καθοριστική πρόοδος στις πληρωμές χωρίς μετρητά και στα διασυνοριακά συστήματα πληρωμών και ότι η πρόοδος αυτή θα συνεχιστεί το πλαίσιο του SEPA (Ενιαίος χώρος πληρωμών σε ευρώ), |
B. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι, μολονότι σε όλα σχεδόν τα κράτη μέλη υπάρχουν διατάξεις για την επιβολή προσωρινών εκτελεστικών μέτρων, τα μέτρα αυτά μπορούν να επιβάλλονται στο έδαφος της ΕΕ μόνο με περίπλοκες και χρονοβόρες διαδικασίες λόγω των διαφορετικών νομικών συστημάτων και διαδικαστικών διατάξεων και παρέχουν στον οφειλέτη τη δυνατότητα να μεταφέρει τα χρήματά του σε τραπεζικούς λογαριασμούς σε χώρες της αλλοδαπής, |
C. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι η διαμόρφωση ενιαίας ευρωπαϊκής διαδικασίας για διασυνοριακές υποθέσεις θα ήταν προς όφελος όσων εμπλέκονται σε δίκες σε πολλές χώρες και των τραπεζικών ιδρυμάτων που θα δέχονται εντολές από διάφορα κράτη μέλη, |
Δ. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι ο πιστωτής πρέπει να μπορεί να αντιμετωπίζει το ενδεχόμενο να μεταβιβάζει ο οφειλέτης του χρήματα σε τραπεζικούς λογαριασμούς χωρών της αλλοδαπής σε σύντομο χρονικό διάστημα και, ενδεχομένως, κατ' επανάληψη, |
1. |
επιδοκιμάζει το γεγονός ότι η Επιτροπή έχει αναλάβει με την Πράσινη Βίβλο την πρωτοβουλία για τη θέσπιση διασυνοριακής ευρωπαϊκής διαδικασίας για την προσωρινή δέσμευση ποσών σε τραπεζικούς λογαριασμούς· |
2. |
υποδεικνύει, στο πλαίσιο των περαιτέρω ερευνών, να συγκεντρωθούν και στατιστικά στοιχεία για την πραγματική έκταση της παρακώλυσης εκ μέρους οφειλετών της εκτέλεσης δικαστικών αποφάσεων που έχουν εκδοθεί εις βάρος τους, προκειμένου να καταστεί δυνατόν να αξιολογηθεί καλύτερα η σκοπιμότητα των προτεινομένων μέτρων· |
3. |
επιδοκιμάζει τη θέσπιση ενιαίας ευρωπαϊκής ρύθμισης που θα ισχύει αυτόνομα και συμπληρωματικά σε σχέση με τις εκάστοτε εθνικές διατάξεις εκτέλεσης των κρατών μελών· |
4. |
πιστεύει ότι η ευρωπαϊκή διαδικασία προσωρινής κατάσχεσης τραπεζικών λογαριασμών, εφόσον είναι συνεκτική και εύχρηστη, αυτόνομη και υποκείμενη σε αυστηρές διαδικαστικές εγγυήσεις, είναι προτιμότερη από την εναρμόνιση της κοινοτικής νομοθεσίας· |
5. |
τονίζει ότι η διαδικασία αυτή θα πρέπει να ισχύει μόνον για διασυνοριακές περιπτώσεις· |
6. |
τονίζει ότι με τον τρόπο αυτό θα ρυθμίζεται μόνον η προσωρινή κατάσχεση και η προσωρινή δέσμευση χρηματικών ποσών, αλλά σε καμία περίπτωση η πλήρωση της απαίτησης του δανειστή· |
7. |
υποστηρίζει την άποψη ότι ως νομική βάση για τη διαδικασία αυτή είναι ενδεδειγμένο το άρθρο 65, στοιχείο γ), της Συνθήκης ΕΚ· |
8. |
επισημαίνει ότι η διαδικασία αυτή θα πρέπει να μπορεί να κινείται ήδη πριν από την έναρξη της κύριας δίκης· |
9. |
επισημαίνει ότι πρόκειται μόνο για συνοπτική διαδικασία κατά την οποία ο δανειστής πρέπει να πιθανολογήσει την επικαλούμενη αξίωση και να αποδείξει τον κατεπείγοντα χαρακτήρα της υπόθεσης καθώς και τη διακινδύνευση των δικαιωμάτων του· |
10. |
πιστεύει ότι οι αποφάσεις θα πρέπει να αφορούν τη δέσμευση λογαριασμών και όχι τη μεταφορά κεφαλαίων, έως ότου εκδοθεί δικαστική εντολή από το κράτος μέλος στο οποίο έχει δεσμευτεί ο λογαριασμός, η οποία να ρυθμίζει επίσης τυχόν ζητήματα κατάταξης απαιτήσεων· κεφάλαια που υπερβαίνουν το ποσό της χρηματικής απαίτησης, συμπεριλαμβανομένων των εξόδων, δεν θα πρέπει να δεσμεύονται· |
11. |
πιστεύει ότι οι αποφάσεις πρέπει να αιτιολογούνται, για παράδειγμα λόγω κινδύνου εξαφάνισης περιουσιακών στοιχείων· θα πρέπει να παρέχονται διασφαλίσεις ώστε οι διαταγές πληρωμής να μην θίγουν περισσότερους λογαριασμούς από ό,τι είναι αναγκαίο· |
12. |
πιστεύει ότι πρέπει να βρεθεί η λεπτή ισορροπία μεταξύ των δικαιωμάτων των πιστωτών να ανακτούν οφειλές και την παροχή επαρκούς προστασίας στους εναγομένους· |
13. |
πιστεύει ότι πρέπει να λαμβάνεται υπόψη η ευθύνη του δανειστή που ασκεί χωρίς νόμιμη αιτία αγωγή για την έκδοση διαταγής κατάσχεσης για τις ζημίες που υφίσταται από αυτήν ο οφειλέτης· |
14. |
πιστεύει ότι πρέπει να παρέχονται επαρκείς πληροφορίες για τον εντοπισμό λογαριασμών, ακόμη και αν οι τράπεζες χρειαστεί να προβούν, με τη δέουσα επιμέλεια, σε έρευνες με βάση ονόματα και διευθύνσεις· |
15. |
θεωρεί πρόσφορο να εξετάσει το ζήτημα της επιστροφής των δαπανών που προκλήθηκαν στις τράπεζες κατά τη διεκπεραίωση κατασχέσεων λογαριασμών· |
16. |
υποστηρίζει την άποψη ότι πρέπει να υποχρεούται ο δανειστής να κινεί την κύρια δίκη εντός καθορισμένης προθεσμίας· |
17. |
πιστεύει ότι θα πρέπει εντούτοις να επιτρέπεται παράταση σε περίπτωση εκκρεμών δικών, υπό την προϋπόθεση ότι οι εν λόγω δίκες διεξάγονται με τη δέουσα επιμέλεια· |
18. |
πιστεύει ότι είναι αναγκαίο να περιοριστεί το ποσό της κατάσχεσης προκειμένου να παρεμποδίζεται η υπερβολική διασφάλιση του δανειστή και να προστατεύεται ο οφειλέτης· |
19. |
τονίζει ιδιαιτέρως την προστασία του οφειλέτη καθόσον ότι πρέπει να αποτρέπεται η αδικαιολόγητη προσβολή της υπόληψης του οφειλέτη και να διασφαλίζεται κάποιο ελάχιστο όριο μέσων διαβίωσης για την συντήρηση του οφειλέτη· |
20. |
θεωρεί αναγκαίο, ως μέτρο προστασίας του οφειλέτη και προς αποφυγή καταχρήσεων εκ μέρους του δανειστή, ενόσω δεν υπάρχει τελεσίδικος τίτλος, να παρέχει ο δανειστής εγγύηση, το ύψος της οποίας θα πρέπει να καθορίζεται κατ' αναλογίαν προς το ποσό που πρόκειται να δεσμευθεί· |
21. |
απορρίπτει τη θέσπιση ενιαίου ορίου στην ΕΕ για τα ποσά που εξαιρούνται από την εκτέλεση της κατάσχεσης και θεωρεί ενδεδειγμένο να παρέχεται η δυνατότητα στον οφειλέτη να επικαλείται την εφαρμογή του εκάστοτε εθνικού ποσού που εξαιρείται της κατάσχεσης· |
22. |
υποστηρίζει το δικαίωμα του οφειλέτη να ασκεί ένδικα μέσα και να μπορεί να ακυρώνει την κατάσχεση με την παροχή εγγύησης· δεν επιτρέπεται ιδίως να βρεθεί ο εναγόμενος σε δυσμενέστερη θέση σε περίπτωση ανακοπής ή αίτησης ακυρώσεως κατά της διαταγής κατάσχεσης όσον αφορά τις αρχές και τη χρονική διάρκεια της διαδικασίας· |
23. |
πιστεύει ότι πρέπει να προστατεύονται ιδιαιτέρως ενόψει κατασχέσεως οι καταπιστευματικοί λογαριασμοί· θεωρεί ότι η κατάσχεση κοινών λογαριασμών πρέπει να είναι δυνατή υποκείμενη σε κατάλληλες εγγυήσεις και ασφάλειες όσον αφορά τα δικαιώματα τρίτων εκτός του οφειλέτη· |
24. |
τονίζει ότι, όσον αφορά την κοινοποίηση διαταγών κατάσχεσης, πρέπει να διασφαλίζεται η θέσπιση ενιαίων προτύπων (λ.χ. με τη χρήση τυποποιημένων εντύπων) στην Ευρωπαϊκή Ένωση για την επικοινωνία μεταξύ δικαστηρίων και τραπεζών· |
25. |
πιστεύει ότι οι διαταγές κατάσχεσης πρέπει να διαβιβάζονται με τρόπο που να εγγυάται τη διεκπεραίωσή τους από την τράπεζα από την επομένη της διαβίβασης, και την εκτέλεσή τους μέσα σε 24 ώρες από τον εντοπισμό του λογαριασμού· η τράπεζα πρέπει να ενημερώνει επίσημα την εκτελεστική αρχή και τον πιστωτή αν έχει δεσμευτεί το οφειλόμενο ποσό· η τράπεζα πρέπει επίσης να ενημερώνει επίσημα τον οφειλέτη για τον χρόνο κατά τον οποίο η διαταγή κατάσχεσης θα γίνει εκτελεστή· πιστεύει ότι θα ήταν επιθυμητό να υπάρχουν τυποποιημένες επίσημες κοινοποιήσεις, διαθέσιμες σε όλες τις γλώσσες της ΕΕ, έτσι ώστε να μην απαιτείται ή να περιορισθεί η μετάφραση· |
26. |
πιστεύει ότι θα έπρεπε να θεσπιστεί σχετική νομοθετική πράξη, ενδεχομένως με τη μορφή κανονισμού· |
27. |
καλεί την Επιτροπή, πριν από την υποβολή πρότασης, να διευκρινίσει τα ανοικτά και εν μέρει προβληματικά ζητήματα με εμπεριστατωμένη και εκτεταμένη εξέταση και να προβεί ιδίως εκτίμηση του αντικτύπου της στη νομοθεσία· |
28. |
αναθέτει στον Πρόεδρό του να διαβιβάσει το παρόν ψήφισμα στο Συμβούλιο και στην Επιτροπή. |
P6_TA(2007)0487
Δραστηριότητες του Ευρωπαίου Διαμεσολαβητή (2006)
Ψήφισμα του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου της 25ης Οκτωβρίου 2007 σχετικά με την ετήσια έκθεση δραστηριοτήτων του Ευρωπαίου Διαμεσολαβητή κατά το 2006 (2007/2131(INI))
Το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο,
— |
έχοντας υπόψη την ετήσια έκθεση δραστηριοτήτων του Ευρωπαίου Διαμεσολαβητή κατά το 2006, |
— |
έχοντας υπόψη τα άρθρα 195, 230 και 232 της Συνθήκης ΕΚ, |
— |
έχοντας υπόψη το άρθρο 43 του Χάρτη Θεμελιωδών Δικαιωμάτων της Ευρωπαϊκής Ένωσης, |
— |
έχοντας υπόψη την απόφαση 94/262/ΕΚΑΧ, ΕΚ, Ευρατόμ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου, της 9ης Μαρτίου 1994, σχετικά με το καθεστώς και τους γενικούς όρους για την άσκηση των καθηκόντων του Διαμεσολαβητή (1), |
— |
έχοντας υπόψη το ψήφισμά του της 6ης Σεπτεμβρίου 2001 σχετικά με την τροποποίηση του άρθρου 3 του καθεστώτος του Διαμεσολαβητή (2), |
— |
έχοντας υπόψη τη διοργανική συμφωνία συνεργασίας που συνήφθη μεταξύ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Διαμεσολαβητή στις 15 Μαρτίου 2006 και ετέθη σε ισχύ την 1η Απριλίου 2006, |
— |
έχοντας υπόψη την ανακοίνωση της Επιτροπής της 5ης Οκτωβρίου 2005 σχετικά με την «Ανάθεση ευθύνης για έγκριση και διαβίβαση ανακοινώσεων στον Ευρωπαίο Διαμεσολαβητή και εξουσιοδότηση υπαλλήλων να προσέρχονται ενώπιον του Ευρωπαίου Διαμεσολαβητή» (SEC(2005)1227), |
— |
έχοντας υπόψη την επιστολή που απέστειλε ο Ευρωπαίος Διαμεσολαβητής στον Πρόεδρο του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου στις 11 Ιουλίου 2006 για την έναρξη της διαδικασίας αναθεώρησης του καθεστώτος του Διαμεσολαβητή, |
— |
έχοντας υπόψη το άρθρο 195, παράγραφος 2, δεύτερη και τρίτη πρόταση, του Κανονισμού του, |
— |
έχοντας υπόψη την έκθεση της Επιτροπής Αναφορών (A6-0301/2007), |
Α. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι η ετήσια έκθεση δραστηριοτήτων του Διαμεσολαβητή κατά το 2006 υποβλήθηκε επισήμως στον Πρόεδρο του Κοινοβουλίου στις 12 Μαρτίου 2007 και ότι ο Διαμεσολαβητής, κ. Νικηφόρος Διαμαντούρος, παρουσίασε την έκθεση στην Επιτροπή Αναφορών στις 2 Μαΐου 2007 στις Βρυξέλλες, |
Β. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι το άρθρο 41 του Χάρτη Θεμελιωδών Δικαιωμάτων ορίζει ότι «κάθε πρόσωπο έχει δικαίωμα στην αμερόληπτη, δίκαιη και εντός ευλόγου προθεσμίας εξέταση των υποθέσεών του από τα όργανα και τους οργανισμούς της Ένωσης», |
Γ. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι το άρθρο 195, παράγραφος 1, της Συνθήκης ΕΚ, και το άρθρο 43 του Χάρτη Θεμελιωδών Δικαιωμάτων ορίζει ότι «κάθε πολίτης της Ένωσης ή κάθε φυσικό ή νομικό πρόσωπο που κατοικεί ή έχει την καταστατική έδρα του σε κράτος μέλος, έχει δικαίωμα να προσφεύγει στον Διαμεσολαβητή της Ευρώπης, σχετικά με περιπτώσεις κακής διοίκησης στο πλαίσιο της δράσης των κοινοτικών οργάνων ή οργανισμών, με εξαίρεση το Δικαστήριο και το Πρωτοδικείο κατά την άσκηση των δικαιοδοτικών καθηκόντων τους», |
Δ. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι είναι απαραίτητο, στο πλαίσιο της ενίσχυσης της συμμετοχικής δημοκρατίας στην Ευρώπη και της βελτίωσης της αντίληψης των πολιτών περί της Ευρωπαϊκής Ένωσης, οι πολίτες να λαμβάνουν από τα ευρωπαϊκά θεσμικά όργανα και οργανισμούς άμεσες και ουσιαστικές απαντήσεις στα αιτήματα, τις καταγγελίες και τις αναφορές τους, και λαμβάνοντας υπόψη ότι είναι απαραίτητο να διατίθενται στα εν λόγω θεσμικά όργανα και οργανισμούς οι απαραίτητοι δημοσιονομικοί και ανθρώπινοι πόροι ώστε να διασφαλίζεται ότι οι πολίτες λαμβάνουν όχι μόνον άμεσες αλλά και ουσιαστικές απαντήσεις, |
Ε. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι, παρά το γεγονός ότι από τη στιγμή της έγκρισης του ψηφίσματος της 6ης Σεπτεμβρίου 2001, με το οποίο το Κοινοβούλιο ενέκρινε τον κώδικα ορθής διοικητικής συμπεριφοράς του Ευρωπαίου Διαμεσολαβητή, έχει παρέλθει μιάμιση θητεία του Κοινοβουλίου, τα άλλα βασικά θεσμικά όργανα της Ένωσης δεν έχουν ακόμη συμμορφωθεί με το επείγον αίτημα του Κοινοβουλίου να ευθυγραμμίσουν τις πρακτικές τους με τις διατάξεις του κώδικα αυτού, |
ΣΤ. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι το 2006, παρότι ο αριθμός των καταγγελιών σταθεροποιήθηκε στο υψηλό επίπεδο στο οποίο είχαν ανέλθει το 2004, πάνω από τα τρία τέταρτα των καταγγελιών δεν ενέπιπταν και πάλι στην αρμοδιότητα του Διαμεσολαβητή, κυρίως επειδή δεν αφορούσαν κάποιο κοινοτικό θεσμικό όργανο ή οργανισμό, |
Ζ. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι από τις διεξαχθείσες έρευνες προκύπτει ότι σε 95 υποθέσεις (ήτοι το 26 % των υποθέσεων που εξετάστηκαν) οι έρευνες του Διαμεσολαβητή δεν απεκάλυψαν κακοδιοίκηση, |
Η. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι οι δραστηριότητες του Διαμεσολαβητή και της Επιτροπής Αναφορών πρέπει να παραμείνουν χωριστές και, κατ' αρχήν, προκειμένου να αποφεύγεται η σύγκρουση αρμοδιοτήτων, να περιλαμβάνουν την αμοιβαία και οριστική παραπομπή των αντίστοιχων φακέλων, |
Θ. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι το 2006 σημειώθηκε σημαντική μείωση του αριθμού των υποθέσεων κακοδιοίκησης όπου επετεύχθη φιλικός διακανονισμός, μείωση που συνοδεύτηκε από μια εξίσου εντυπωσιακή αύξηση του αριθμού των ερευνών που περατώθηκαν με διατύπωση επικριτικής παρατήρησης και από ένα χαμηλότερο ποσοστό αποδοχής των σχεδίων συστάσεων του Διαμεσολαβητή από τα θεσμικά όργανα, |
Ι. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι ούτε οι επικριτικές παρατηρήσεις που περιλαμβάνονται σε αποφάσεις περάτωσης υποθέσεων κακοδιοίκησης που δεν επιδέχονται επανόρθωση ούτε οι συστάσεις ούτε οι ειδικές εκθέσεις του Διαμεσολαβητή έχουν δεσμευτική ισχύ, καθώς οι εξουσίες του δεν επεκτείνονται στην άμεση επανόρθωση κρουσμάτων κακοδιοίκησης, αλλά αποσκοπούν στην ενθάρρυνση της αυτορρύθμισης των θεσμικών οργάνων και οργανισμών της Ευρωπαϊκής Ένωσης, |
ΙΑ. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι η υποβολή ειδικής έκθεσης στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο παραμένει το ύστατο μέσο ανάληψης δράσης του Διαμεσολαβητή, σε περίπτωση άρνησης εκ μέρους θεσμικού οργάνου να συμμορφωθεί με σύσταση του Διαμεσολαβητή, |
ΙΒ. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι, μετά την έναρξη ισχύος της Συνθήκης της Νίκαιας, το Κοινοβούλιο απολαμβάνει το ίδιο δικαίωμα με τα κράτη μέλη, το Συμβούλιο και την Επιτροπή όσον αφορά την άσκηση προσφυγής στο Δικαστήριο των Ευρωπαϊκών Κοινοτήτων λόγω αναρμοδιότητας, παράβασης ουσιώδους τύπου, παράβασης της Συνθήκης ΕΚ ή οποιουδήποτε κανόνα δικαίου σχετικού με την εφαρμογή της ή λόγω κατάχρησης εξουσίας, |
ΙΓ. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι το 2006 ο Διαμεσολαβητής, υποβάλλοντας δύο ειδικές εκθέσεις (3) στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο μετά την απόρριψη του σχετικού σχεδίου συστάσεων από το Συμβούλιο και την Επιτροπή, έκανε λελογισμένη χρήση των εξουσιών του, |
ΙΔ. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι η νέα προσέγγιση του Διαμεσολαβητή έναντι της Επιτροπής, η οποία συνίσταται στην προώθηση πνεύματος εξυπηρέτησης ως αναπόσπαστου μέρους των ορθών διοικητικών πρακτικών και ως βασικού μέσου επανόρθωσης εσφαλμένων ενεργειών ή συμπεριφοράς, πρέπει να εφαρμοστεί από τη βάση προς την κορυφή σε συναινετική βάση, |
ΙΕ. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι οι επικριτικές παρατηρήσεις που διατύπωσε ο Ευρωπαίος Διαμεσολαβητής για 41 περιπτώσεις κακοδιοίκησης, οι οποίες περιλαμβάνονται στην έκθεση του 2006 (επικριτικές παρατηρήσεις, σχέδια σύστασης και ειδικές εκθέσεις), μπορούν να χρησιμεύσουν ώστε να αποφεύγεται στο μέλλον η επανάληψη σφαλμάτων ή δυσλειτουργιών με τη λήψη και την εφαρμογή κατάλληλων μέτρων εκ μέρους των θεσμικών και άλλων οργάνων της ΕΕ, |
ΙΣΤ. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι η εθελοντική συνεργασία που καθιέρωσε ο Διαμεσολαβητής στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Δικτύου Διαμεσολαβητών λειτουργεί εδώ και περισσότερο από μια δεκαετία ως ευέλικτο σύστημα ανταλλαγής πληροφοριών και βέλτιστων πρακτικών και ως μέσο παραπομπής των καταγγελλόντων στους Διαμεσολαβητές ή άλλους παρεμφερείς οργανισμούς πλέον κατάλληλους να τους βοηθήσουν, |
ΙΖ. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι ο ρόλος του Διαμεσολαβητή ως φορέα επιφορτισμένου με την προστασία των ευρωπαίων πολιτών έχει εξελιχθεί από τότε που θεσμοθετήθηκε το αξίωμά του, πριν από περισσότερα από δέκα έτη, και τούτο χάρη στην ανεξαρτησία του Διαμεσολαβητή και στο δημοκρατικό έλεγχο της διαφάνειας των δραστηριοτήτων του από το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο, |
ΙΗ. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι ο Διαμεσολαβητής δήλωσε ότι προτίθεται να χρησιμοποιήσει τις εξουσίες του για τη διενέργεια ερευνών ιδία πρωτοβουλία όταν πολίτες τρίτων χωρών που διαμένουν εκτός της ΕΕ υποβάλλουν καταγγελία στο Διαμεσολαβητή η οποία, κατά τα άλλα, εμπίπτει στην εντολή του, |
ΙΘ. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι, στις 30 Νοεμβρίου 2006, ο Διαμεσολαβητής και ο Ευρωπαίος Επόπτης Προστασίας Δεδομένων υπέγραψαν μνημόνιο συνεννόησης σχετικά με τη συνεργασία και τους όρους άσκησης των αντίστοιχων εξουσιών τους, |
Κ. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι μία από τις θεμελιώδεις αρχές της ευρωπαϊκής ολοκλήρωσης είναι η δημοκρατική ισότητα όλων των ευρωπαίων πολιτών χωρίς διακρίσεις λόγω εθνικότητας ή γλώσσας και ότι εξακολουθούν να υποβάλλονται πολλές καταγγελίες από πολίτες, ενώσεις ή εταιρείες που δεν λαμβάνουν στη γλώσσα τους τις πληροφορίες που ζητούν σχετικά με κοινοτικές διαδικασίες υποβολής προσφορών ή διαγωνισμών, |
ΚΑ. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι ο Διαμεσολαβητής επανέλαβε, τον Ιούλιο 2006, την έκκλησή του για αναθεώρηση του καθεστώτος του και ότι ένα από τα αιτήματά του, για την τροποποίηση του άρθρου 3 του καθεστώτος του, έχει ήδη εγκριθεί από το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο με βάση το προαναφερθέν ψήφισμα της 6ης Σεπτεμβρίου 2001, |
1. |
εγκρίνει την ετήσια έκθεση για το έτος 2006 που υποβλήθηκε από τον Ευρωπαίο Διαμεσολαβητή και επιδοκιμάζει τη μορφή με την οποία υποβλήθηκε, όπου συνδυάζεται σύνοψη των δραστηριοτήτων που πραγματοποιήθηκαν κατά τη διάρκεια του έτους με θεματική ανάλυση των αποφάσεων του Διαμεσολαβητή και των προβλημάτων που ανέκυψαν στα διάφορα στάδια της διαδικασίας· καλεί τον Διαμεσολαβητή, ωστόσο, να προβεί σε τεχνικές τροποποιήσεις, ώστε να καταστεί ευκολότερη η ανάγνωση των διαφόρων κεφαλαίων, όπως οι πίνακες των στατιστικών στοιχείων και οι περιλήψεις του αναλυτικού μέρους· |
2. |
ζητεί να διατεθούν σε όλα τα ευρωπαϊκά θεσμικά όργανα και οργανισμούς οι απαραίτητοι δημοσιονομικοί και ανθρώπινοι πόροι, προκειμένου να διασφαλιστεί ότι οι πολίτες λαμβάνουν άμεσες και ουσιαστικές απαντήσεις στις έρευνες, τις καταγγελίες και τις αναφορές τους· |
3. |
θεωρεί ότι ο Διαμεσολαβητής εξακολούθησε να ασκεί τις εξουσίες του με ισορροπημένο και ενεργό τρόπο τόσο σε σχέση με την εξέταση και τη διεκπεραίωση των καταγγελιών και τη διενέργεια και την περάτωση ερευνών, όσο και σε σχέση με τη διατήρηση εποικοδομητικών σχέσεων με τα κοινοτικά θεσμικά όργανα και τους οργανισμούς της Ευρωπαϊκής Ένωσης και την ενθάρρυνση των πολιτών να ασκούν τα δικαιώματά τους έναντι των εν λόγω θεσμικών οργάνων και οργανισμών· |
4. |
παροτρύνει τον Ευρωπαίο Διαμεσολαβητή να συνεχίσει τις προσπάθειές του και να προωθήσει τις δραστηριότητές του με αποτελεσματικότητα και ευελιξία, ώστε να αντιπροσωπεύει στα μάτια των πολιτών το θεματοφύλακα της χρηστής διοίκησης των κοινοτικών οργάνων· |
5. |
τονίζει ότι κύριος σκοπός κάθε παρέμβασης του Διαμεσολαβητή είναι να επιτευχθεί φιλικός διακανονισμός μεταξύ του καταγγέλλοντος και του θεσμικού οργάνου και να αποφευχθεί η αντιπαράθεση ενώπιον της δικαιοσύνης· |
6. |
συμφωνεί ότι ο όρος «κακή διοίκηση στα πλαίσια της δράσης των κοινοτικών οργάνων ή οργανισμών» πρέπει να ερμηνευτεί διασταλτικά, ώστε να συμπεριλάβει όχι μόνο παράνομες διοικητικές πράξεις ή παραβάσεις δεσμευτικών νομικών κανόνων ή αρχών, αλλά και, επί παραδείγματι, περιπτώσεις όπου οι διοικητικές αρχές επιδεικνύουν οκνηρία, αμέλεια ή έλλειψη διαφάνειας ή παραβιάζουν άλλες αρχές χρηστής διοίκησης· |
7. |
ενθαρρύνει το Διαμεσολαβητή να συνεχίσει να προωθεί ένα πραγματικό πνεύμα εξυπηρέτησης ως αναπόσπαστο μέρος των ορθών διοικητικών πρακτικών, προκειμένου να διασφαλιστεί ότι η δημόσια διοίκηση της Ευρωπαϊκής Ένωσης θα είναι ανοικτή στο κοινό που χρησιμοποιεί τις υπηρεσίες της και διαθέσιμη για διάλογο μαζί του, αναγνωρίζοντας και απολογούμενη για τα λάθη της και αναζητώντας ικανοποιητικές λύσεις για τους καταγγέλλοντες· |
8. |
θεωρεί ότι δεν αρκεί το γεγονός ότι έχουν θεσπίσει χωριστούς κώδικες ορθής διοικητικής συμπεριφοράς κάποια από τα υπόλοιπα κοινοτικά θεσμικά όργανα και οργανισμοί, κυρίως η Επιτροπή και το Συμβούλιο: η μεν Επιτροπή με τον κώδικα της 13ης Σεπτεμβρίου 2000, που καλύπτει τις σχέσεις του προσωπικού της με το κοινό, το δε Συμβούλιο με τον κώδικα της 25ης Ιουνίου 2001, σχετικά με τις υπηρεσιακές σχέσεις του προσωπικού του με το κοινό, |
9. |
επισημαίνει ότι ο «ευρωπαϊκός κώδικας ορθής διοικητικής συμπεριφοράς» που πρότεινε ο Ευρωπαίος Διαμεσολαβητής και ενέκρινε το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο στις 6 Σεπτεμβρίου 2001, ισχύει για το προσωπικό όλων των κοινοτικών θεσμικών οργάνων και οργανισμών και, σε αντίθεση με τους άλλους κώδικες, αναθεωρείται τακτικά και δημοσιεύεται στον ιστότοπο του Διαμεσολαβητή· |
10. |
τονίζει ότι την αποτελεσματικότητα του κώδικα erga omnes εξήγησε ο Διαμεσολαβητής στην επιστολή του της 11ης Μαρτίου 2002 προς τον Πρόεδρο του Κοινοβουλίου, η οποία δημοσιεύεται στον ιστότοπο του Διαμεσολαβητή· θεωρεί, για το λόγο αυτό, ότι κανείς άλλος κώδικας με πιο περιορισμένη εφαρμογή δεν μπορεί να αντικαταστήσει ή να υποβιβάσει τον «ευρωπαϊκό» κώδικα συμπεριφοράς· |
11. |
προτρέπει όλα τα θεσμικά όργανα να συνεργάζονται εποικοδομητικά με το Διαμεσολαβητή σε όλα τα στάδια της διαδικασίας, να επιδιώκουν τους φιλικούς διακανονισμούς, να ανταποκρίνονται στις επικριτικές παρατηρήσεις του και να εφαρμόζουν τα σχέδια συστάσεων· |
12. |
ενθαρρύνει το Διαμεσολαβητή να καταρτίζει ετησίως κατάλογο βέλτιστων διοικητικών πρακτικών και κατάλογο πρακτικών που δεν είναι σύμφωνες με τις αποφάσεις του και να υποβάλλει μελέτη των αποτελεσμάτων των επικριτικών παρατηρήσεών του· |
13. |
παροτρύνει όλους εκείνους στους οποίους απευθύνονται επικριτικές παρατηρήσεις να σέβονται και να λαμβάνουν υπόψη τις παρατηρήσεις αυτές στο πλαίσιο των μελλοντικών τους ενεργειών, ούτως ώστε να αποφεύγονται περιπτώσεις ασυνέπεια ς μεταξύ των επίσημων δηλώσεων και των διοικητικών πράξεων ή των παραλείψεων· |
14. |
υπενθυμίζει σε όλα τα κοινοτικά θεσμικά όργανα και τους οργανισμούς αφενός τις υποχρεώσεις που υπέχουν δυνάμει του κανονισμού (ΕΚ) αριθ. 1049/2001 του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου, της 30ής Μαΐου 2001, για την πρόσβαση του κοινού στα έγγραφα του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου, του Συμβουλίου και της Επιτροπής (4), ο οποίος πρέπει να εφαρμόζεται αποτελεσματικά, κυρίως για να διασφαλιστεί η αξιοπιστία της προτεινόμενης αναθεώρησής του που εξετάζεται επί του παρόντος, αφετέρου τις υποχρεώσεις τους δυνάμει της οδηγίας 95/46/ΕΚ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου, της 24ης Οκτωβρίου 1995, για την προστασία των φυσικών προσώπων έναντι της επεξεργασίας δεδομένων προσωπικού χαρακτήρα και για την ελεύθερη κυκλοφορία των δεδομένων αυτών (5)· |
15. |
καλεί εκ νέου την Επιτροπή να κάνει κατάλληλη χρήση της διακριτικής εξουσίας της να κινεί διαδικασίες επί παραβάσει δυνάμει του άρθρου 226 της Συνθήκης ΕΚ ή να προτείνει κυρώσεις δυνάμει του άρθρου 228 της Συνθήκης ΕΚ, φροντίζοντας επιμελώς να αποφεύγει καθυστερήσεις ή αδικαιολόγητες παραλείψεις ανάληψης έγκαιρης δράσης, που είναι ασύμβατες με το καθήκον της Επιτροπής να επιβλέπει την εφαρμογή του κοινοτικού δικαίου· |
16. |
θεωρεί ότι, εάν ένα θεσμικό όργανο αρνηθεί να ακολουθήσει σύσταση που περιλαμβάνεται σε ειδική έκθεση του Διαμεσολαβητή, παρόλο που το Κοινοβούλιο έχει εγκρίνει την εν λόγω σύσταση, το Κοινοβούλιο μπορεί να χρησιμοποιήσει νομίμως τις εξουσίες του προκειμένου να ασκήσει προσφυγή στο Δικαστήριο σε σχέση με την ενέργεια ή την παράλειψη που αποτέλεσε αντικείμενο της σύστασης του Διαμεσολαβητή· |
17. |
προτρέπει όλα τα κοινοτικά θεσμικά όργανα και τους οργανισμούς, καθώς και τις μόνιμες αντιπροσωπείες των κρατών μελών, να συνεργάζονται υπέρ της διαφάνειας και της συμμόρφωσης προς τους κανόνες χρηστής διοίκησης που περιλαμβάνονται στην εν λόγω έκθεση, χωρίς να μεταθέτουν τις ευθύνες τους σε ισχυρούς κεντρικούς φορείς όπως η Προεδρία του Συμβουλίου ή το Ανώτατο Συμβούλιο των Ευρωπαϊκών Σχολείων, επί των οποίων δύσκολα ο Διαμεσολαβητής μπορεί να ασκήσει έλεγχο· |
18. |
καλεί την Ευρωπαϊκή Υπηρεσία Επιλογής Προσωπικού να διασφαλίσει ότι τηρεί αποτελεσματικά και πλήρως τους κανόνες και τις καθιερωμένες πρακτικές όσον αφορά τον ανοικτό χαρακτήρα και τη διαφάνεια των διαδικασιών των διαγωνισμών, ιδίως σε ό,τι αφορά την πρόσβαση των υποψηφίων σε πληροφορίες που τους αφορούν σχετικά με τη βαθμολόγηση των γραπτών, να θέσει τέρμα στις γλωσσικές διακρίσεις και να μην αποφεύγει τις ευθύνες της παραπέμποντας σε αποφάσεις που λαμβάνουν οι εξεταστικές επιτροπές· |
19. |
χαιρετίζει τη δήλωση του Ευρωπαίου Διαμεσολαβητή όσον αφορά την πρόθεσή του να επιληφθεί των πιστωτικών δραστηριοτήτων της Ευρωπαϊκής Τράπεζας Επενδύσεων εκτός της ΕΕ χρησιμοποιώντας τις εξουσίες του για διενέργεια έρευνας ιδία πρωτοβουλία, και επισημαίνει ότι ο Διαμεσολαβητής θα πρέπει να αξιολογεί και να διασφαλίζει την εσωτερική ικανότητα εξέτασης καταγγελιών σε αυτό το πλαίσιο· |
20. |
καλεί το Διαμεσολαβητή να εξετάσει το ενδεχόμενο σύναψης μνημονίου συνεννόησης με την Ευρωπαϊκή Τράπεζα Επενδύσεων σχετικά με τους όρους συνεργασίας μεταξύ των θεσμικών οργάνων όσον αφορά την άσκηση των εξουσιών του Διαμεσολαβητή να διερευνά καταγγελίες σχετικά με περιπτώσεις κακοδιοίκησης στο πλαίσιο των δραστηριοτήτων της Ευρωπαϊκής Τράπεζας Επενδύσεων, και είναι της γνώμης ότι η Ευρωπαϊκή Τράπεζα Επενδύσεων είναι η πλέον κατάλληλη να ενημερώνει ενεργά τους πολίτες τους οποίους αφορούν έργα που χρηματοδοτούνται από την Τράπεζα όσον αφορά τη δυνατότητα υποβολής καταγγελιών στον Διαμεσολαβητή, ακόμη και εάν αυτοί είναι υπήκοοι τρίτων χωρών που διαμένουν εκτός της ΕΕ· |
21. |
χαιρετίζει το γεγονός ότι ο Διαμεσολαβητής μπορεί να διεξάγει έρευνες για τη συμπεριφορά των οργανισμών που λειτουργούν υπό τον τρίτο πυλώνα της ΕΕ· |
22. |
επισημαίνει ότι ο Διαμεσολαβητής έχει υποβάλει τις προαναφερθείσες δύο ειδικές εκθέσεις, εκ των οποίων η μία έχει ήδη επιτύχει τον επιδιωκόμενο στόχο της και η άλλη θα εξεταστεί από το Κοινοβούλιο· στηρίζει τα συμπεράσματα που παρουσίασε ο Διαμεσολαβητής στο Συμβούλιο σχετικά με την ανάγκη εφαρμογής συνεκτικών κανόνων όσον αφορά το γλωσσικό καθεστώς που χρησιμοποιείται από τις Προεδρίες του Συμβουλίου, καθώς και αποσαφήνισης του καθεστώτος της Προεδρίας ως τμήματος του Συμβουλίου ως θεσμικού οργάνου· |
23. |
τάσσεται υπέρ της ενίσχυσης των εσωτερικών κοινοβουλευτικών διαδικασιών προκειμένου να διασφαλιστεί, στο μέλλον, ταχύτερη εξέταση της ετήσιας έκθεσης του Διαμεσολαβητή από την Επιτροπή Αναφορών του Κοινοβουλίου· |
24. |
προτρέπει το Διαμεσολαβητή να υποβάλλει στο Κοινοβούλιο κάθε αίτημα που κρίνει ο ίδιος σκόπιμο για τη βελτίωση της ανταλλαγής πληροφοριών μεταξύ των αντίστοιχων υπηρεσιών τους και την ενθάρρυνση της συνεργασίας, στο πλαίσιο που ορίζεται από το άρθρο 1 της συμφωνίας-πλαίσιο για τη συνεργασία της 15ης Μαρτίου 2006, με ιδιαίτερη αναφορά στις υπηρεσίες που είναι αρμόδιες για την επικοινωνία, την τεχνολογία της πληροφορίας και τη μετάφραση· |
25. |
εκφράζει την ικανοποίησή του για το γεγονός ότι διατηρούνται εποικοδομητικές σχέσεις με την Επιτροπή Αναφορών του Κοινοβουλίου, όπως εκφράζονται τόσο από τη συμμετοχή του Διαμεσολαβητή στις συνεδριάσεις της επιτροπής όσο και από τον αμοιβαίο σεβασμό των αρμοδιοτήτων και των δικαιωμάτων τους· καλεί το Διαμεσολαβητή, ως εκ τούτου, να διαβιβάζει εγκαίρως στην Επιτροπή Αναφορών τη θέση του σε σχέση με τις πιο σημαντικές έρευνες που κινεί αυτεπαγγέλτως, ώστε να επιτυγχάνονται χρήσιμες συνέργειες· |
26. |
επαναλαμβάνει τη θετική γνώμη του, όπως εκφράστηκε το 2001, για το αίτημα του Διαμεσολαβητή να τροποποιηθεί το καθεστώς του όσον αφορά την πρόσβαση στα έγγραφα και την ακρόαση μαρτύρων, συμφωνώντας ότι οι τροποποιήσεις που έχουν έκτοτε ζητηθεί θα συμβάλουν στη διασάφηση των εξουσιών του Διαμεσολαβητή, δεδομένων των αυξανόμενων απαιτήσεων κατά την άσκηση των καθηκόντων του και λαμβάνοντας υπόψη ότι, στην πράξη, τα κυριότερα ευρωπαϊκά θεσμικά όργανα έχουν ήδη αποδεχτεί την πλειονότητα των τροποποιήσεων αυτών· |
27. |
τονίζει ότι οι τροποποιήσεις δεν πρέπει να θίγουν τη βάση και τη φύση του ρόλου του Διαμεσολαβητή ως εγγυητή των συμφερόντων των πολιτών έναντι της δημόσιας διοίκησης της Ευρωπαϊκής Ένωσης· |
28. |
αναγνωρίζει τη χρησιμότητα του Ευρωπαϊκού Δικτύου Διαμεσολαβητών, σύμφωνα με την αρχή της επικουρικότητας, στη διασφάλιση εξωδικαστικών μηχανισμών επίλυσης διαφορών· |
29. |
ενθαρρύνει, στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Δικτύου Διαμεσολαβητών, την αμοιβαία διαβούλευση μεταξύ του Διαμεσολαβητή και της Επιτροπής Αναφορών για την επίλυση ζητημάτων που έχουν ήδη εξεταστεί στο πλαίσιο αναφορών· |
30. |
επιδοκιμάζει την αυξανόμενη συμμετοχή των μέσων ενημέρωσης στη δημοσίευση του έργου του Διαμεσολαβητή και επικροτεί τη στρατηγική επικοινωνίας που ενέκρινε ο Διαμεσολαβητής, η οποία προβλέπει τη χρήση διαφόρων μέσων ενημέρωσης των πολιτών και ευαισθητοποίησης του κοινού και η οποία, συμβάλλοντας στην καθιέρωση ποικίλων μορφών διαλόγου με σκοπό να έρθουν οι πολίτες πιο κοντά στα θεσμικά όργανα και στους οργανισμούς της Ευρωπαϊκής Ένωσης, θα βοηθήσει τους πολίτες, μεσοπρόθεσμα, να έχουν καλύτερη γνώση των δικαιωμάτων τους και των κοινοτικών αρμοδιοτήτων, καθώς και να κατανοήσουν το πεδίο αρμοδιοτήτων του Ευρωπαίου Διαμεσολαβητή· |
31. |
αναθέτει στον Πρόεδρό του να διαβιβάσει το παρόν ψήφισμα στο Συμβούλιο, στην Επιτροπή, στον Ευρωπαίο Διαμεσολαβητή, στις κυβερνήσεις και τα κοινοβούλια των κρατών μελών, καθώς και στους διαμεσολαβητές ή τα αντίστοιχα αρμόδια όργανα των κρατών μελών. |
(1) ΕΕ L 113 της 4.5.1994, σ. 15. Απόφαση που τροποποιήθηκε με την απόφαση 2002/262/ΕΚ, ΕΚΑΧ, Ευρατόμ(ΕΕ L 92 της 9.4.2002, σ. 13).
(2) ΕΕ C 72 E της 21.3.2002, σ. 336.
(3) Ειδική έκθεση του Ευρωπαίου Διαμεσολαβητή προς το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο έπειτα από το σχέδιο σύστασης προς το Συμβούλιο της Ευρωπαϊκής Ένωσης όσον αφορά την καταγγελία 1487/2005/GG και την ειδική έκθεση του Ευρωπαίου Διαμεσολαβητή προς το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο έπειτα από το σχέδιο σύστασης προς την Επιτροπή όσον αφορά την καταγγελία 289/2005/(WP)GG.
(4) EE L 145 της 31.5.2001, σ. 43.
(5) ΕΕ L 281 της 23.11.1995, σ. 31. Οδηγία όπως τροποποιήθηκε με τον κανονισμό (ΕΚ) αριθ. 1882/2003 (ΕΕ L 284 της 31.10.2003, σ. 1).
P6_TA(2007)0488
Ιράν
Ψήφισμα του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου της 25ης Οκτωβρίου 2007 σχετικά με το Ιράν
Το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο,
— |
έχοντας υπόψη τα προηγούμενα ψηφίσματά του για το Ιράν, και ιδίως εκείνα που αφορούν τα ανθρώπινα δικαιώματα, |
— |
έχοντας υπόψη την Οικουμενική Διακήρυξη Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων των Ηνωμένων Εθνών, το Διεθνές Σύμφωνο για τα Ατομικά και Πολιτικά Δικαιώματα, καθώς και τα Οικονομικά, Κοινωνικά και Πολιτισμικά Δικαιώματα, και τη Σύμβαση για τα Δικαιώματα του Παιδιού, πράξεις στις οποίες είναι συμβαλλόμενο μέρος το Ιράν, |
— |
έχοντας υπόψη το Διάλογο Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων ΕΕ-Ιράν, |
— |
έχοντας υπόψη τη δήλωση του Προέδρου του σχετικά με τον μέχρι θανάτου λιθοβολισμό ενός άντρα στο Ιράν, τη Δήλωση της Προεδρίας της ΕΕ και τη δήλωση της Επιτρόπου Ferrero-Waldner σχετικά με τον λιθοβολισμό του Jafar Kiani έως θανάτου, |
— |
έχοντας υπόψη τις Δηλώσεις της Προεδρίας εξ ονόματος της ΕΕ στις 25 Μαΐου 2007 και 3 Αυγούστου 2007 σχετικά με τη θανατική ποινή που επεβλήθη στον Sian Paymard, τις θανατικές ποινές στους Adnan Hassanpour και Abdolwahed Boutimar, την επικείμενη εκτέλεση του κ. Behnam Zare και την ποινή θανάτου στον Ali Mahin Torabi, |
— |
έχοντας υπόψη το άρθρο 115, παράγραφος 5, του Κανονισμού του, |
Α. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι η κατάσταση στην Ισλαμική Δημοκρατία του Ιράν σχετικά με την άσκηση των ατομικών δικαιωμάτων και των πολιτικών ελευθεριών έχει επιδεινωθεί τα τελευταία δύο χρόνια και ειδικότερα μετά τις προεδρικές εκλογές του Ιουνίου 2005, παρά το γεγονός ότι το Ιράν έχει δεσμευτεί να προωθεί και να προστατεύει τα ανθρώπινα δικαιώματα και τις θεμελιώδεις ελευθερίες βάσει των διαφόρων διεθνών πράξεων στον εν λόγω τομέα, |
Β. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι ο αριθμός των εκτελέσεων στο Ιράν, συμπεριλαμβανομένων των εκτελέσεων ανηλίκων και ομοφυλοφίλων, οι οποίες συχνά είναι δημόσιες με απαγχονισμό ή λιθοβολισμό, έχει αυξηθεί δραματικά, με αποτέλεσμα ο αριθμός των εκτελέσεων που έχουν καταγραφεί από την έναρξη του 2007 να φθάνει τουλάχιστον τις 244 (1), αριθμός ο οποίος υπερβαίνει τις 177 εκτελέσεις που καταγράφτηκαν το 2006, |
Γ. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι η Γενική Συνέλευση των Ηνωμένων Εθνών στην 62η σύνοδό της του 2007 θα κληθεί να ψηφίσει ψήφισμα το οποίο ζητεί την κήρυξη παγκόσμιας εκεχειρίας στις εκτελέσεις και το οποίο θα κατατεθεί ως ένα πρώτο βήμα για την κατάργηση της θανατικής ποινής, |
Δ. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι ο Adnan Hassanpour και ο Abdolvahed Botimar είναι οι πρώτοι δημοσιογράφοι που καταδικάζονται πρόσφατα σε θάνατο, |
Ε. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι εξακολουθεί να είναι ευρέως διαδεδομένη η πρακτική των βασανιστηρίων και της κακομεταχείρισης των φυλακισμένων, της κράτησης σε απομόνωση, της μυστικής κράτησης, της εφαρμογής σκληρής, απάνθρωπης και εξευτελιστικής τιμωρίας και της ατιμωρησίας των κρατικών υπαλλήλων, |
ΣΤ. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι αυξανόμενος αριθμός διανοουμένων είναι φυλακισμένοι και ότι πρόσφατα το κύμα καταστολής επεκτάθηκε σε άτομα διπλής εθνικότητας τα οποία αντιμετωπίζουν σοβαρότατες κατηγορίες συνεργασίας με ξένες δυνάμεις ή κατασκοπίας, |
Ζ. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι αρκετά στελέχη του αγώνα για τα δικαιώματα της γυναίκας διώκονται ή διώχθηκαν για τη συμμετοχή τους στην εκστρατεία για «ένα εκατομμύριο υπογραφές» που αποβλέπει στην επίτευξη της κατάργησης των νόμων που εισάγουν διακρίσεις εναντίον των γυναικών και έχει στόχο να υποβάλει τις υπογραφές αυτές στο Εθνικό Κοινοβούλιο (Majlis), |
Η. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι το Ιράν εξακολουθεί να μην έχει υπογράψει τη Σύμβαση των Ηνωμένων Εθνών για την Εξάλειψη Κάθε Μορφής Διακρίσεων εναντίον των Γυναικών, |
Θ. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι τον Ιούνιο του 2007 οι ιρανικές αρχές εξαπέλυσαν επίθεση εναντίον δύο φοιτητικών οργανώσεων στην Τεχεράνη με αποτέλεσμα συλλήψεις των μελών τους, αν και ορισμένοι από τους φοιτητές αργότερα αποφυλακίστηκαν με εγγύηση· εκτός αυτού, απαγορεύτηκε η λειτουργία της Ένωσης Αποφοίτων του Ιράν, κατά παράβαση του ιρανικού νόμου και των διεθνών κανόνων των ανθρωπίνων δικαιωμάτων σχετικά με την ελευθερία του συνεταιρίζεσθαι, |
Ι. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι μετά τη θέσπιση διαδικαστικών κατευθυντήριων γραμμών για τις εκδόσεις, εκ μέρους του Υπουργείου Πολιτισμού και της Ισλαμικής Καθοδήγησης, έχει ενισχυθεί η λογοκρισία, οι δημοσιογράφοι υφίστανται όλο και περισσότερες οχλήσεις και φυλακίσεις ενώ ταυτόχρονα οι αρχές κλείνουν σε τακτική βάση διάφορα μέσα ενημέρωσης, |
ΙΑ. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι έχει αυξηθεί η καταστολή του συνδικαλιστικού κινήματος, με συλλήψεις διάσημων ηγετών όπως ο Mansour Osanlou, πρόεδρος του συνδικάτου οδηγών λεωφορείου και ο αναπληρωτής του Ebrahim Madadi, καθώς και ο Mahmoud Salehi, πρώην πρόεδρος του Συνδικάτου Αρτεργατών, |
ΙΒ. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι αυξάνονται όλο και περισσότερο οι διακρίσεις εναντίον μειονοτήτων και οι οχλήσεις λόγω θρησκευτικών ή εθνοτικών χαρακτηριστικών, ιδίως στις μεθοριακές περιοχές (Κουρδιστάν, Χουζεστάν, Σιστάν-Μπαλουχιστάν, Αζερμπαϊτζάν), μεταξύ των οποίων συνεχιζόμενη κράτηση και θανατική καταδίκη ορισμένων από τα μέλη τους, |
ΙΓ. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι τα μέλη της θρησκευτικής κοινότητας των Μπαχάι δεν μπορούν να ασκήσουν την πίστη τους, είναι εκτεθειμένα σε βαρύτατες διώξεις και έχουν στερηθεί ουσιαστικά όλα τα ατομικά τους δικαιώματα (π.χ. δικαίωμα στην ιδιοκτησία, πρόσβαση στην ανώτερη εκπαίδευση) ενώ οι θρησκευτικοί τους τόποι υφίστανται πράξεις βανδαλισμού, |
ΙΔ. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι οι Ιρανοί αιτούντες άσυλο που οδηγήθηκαν πίσω στο Ιράν από τρίτες χώρες διατρέχουν σοβαρό κίνδυνο να υποστούν διώξεις, όπως δείχνει η πρόσφατη περίπτωση του Rasool Ali Mezrea, μέλους της Απελευθερωτικής Οργάνωσης Ahwaz, ο οποίος απειλείται με εκτέλεση αφού επαναπατρίστηκε βίαια από τη Συρία, παρά το καθεστώς του ως αναγνωρισμένου από την UNHCR πρόσφυγα, |
1. |
εκφράζει τη βαθιά ανησυχία του για την επιδείνωση της κατάστασης των ανθρωπίνων δικαιωμάτων στο Ιράν τα τελευταία χρόνια· απευθύνει έκκληση στις ιρανικές αρχές να τιμήσουν τις δεσμεύσεις τους σύμφωνα με τα διεθνή πρότυπα των ανθρωπίνων δικαιωμάτων και τις πράξεις που έχει κυρώσει το Ιράν, έτσι ώστε να προωθήσουν τις οικουμενικές αξίες και να εξασφαλίσουν σε όλα τα πρόσωπα το δικαίωμα άσκησης των ατομικών δικαιωμάτων και των πολιτικών ελευθεριών τους· |
2. |
καταδικάζει έντονα την εκτέλεση με λιθοβολισμό του Jafar Kiani στις 5 Ιουλίου 2007 στο χωριό Aghche Kand (Επαρχία Quazvin) και καλεί τις ιρανικές αρχές να εφαρμόσουν την εκεχειρία που έχουν κηρύξει στον λιθοβολισμό· ζητεί να αναθεωρηθεί ο Ισλαμικός Ποινικός Κώδικας του Ιράν έτσι ώστε να καταργηθεί ο λιθοβολισμός· |
3. |
εκφράζει τη βαθιά ανησυχία του για τη δραματική αύξηση της καταστολής κινημάτων της κοινωνίας των πολιτών στο Ιράν τον τελευταίο χρόνο· καλεί τις ιρανικές αρχές να θέσουν τέρμα στην ωμή καταστολή εναντίον στελεχών του αγώνα για τα δικαιώματα της γυναίκας, αγωνιστών της εκστρατείας «ένα εκατομμύριο υπογραφές», φοιτητικών κινημάτων, υπερασπιστών των ανθρωπίνων δικαιωμάτων, διανοουμένων, εκπαιδευτικών, δημοσιογράφων, ιστολόγων και συνδικαλιστών· |
4. |
υπενθυμίζει στην κυβέρνηση του Ιράν τις υποχρεώσεις της ως συμβαλλομένου μέρους των Διεθνών Συμφώνων για τα Ατομικά και Πολιτικά Δικαιώματα και τα Οικονομικά, Κοινωνικά και Πολιτισμικά Δικαιώματα, σε σχέση με τη διασφάλιση των θεμελιωδών ανθρωπίνων δικαιωμάτων, ιδίως της ελευθερίας της γνώμης, και ζητεί την αποφυλάκιση όλων των κρατουμένων συνείδησης· |
5. |
εκφράζει τον αποτροπιασμό του για την κατακόρυφη αύξηση του αριθμού των εκτελέσεων, πολλές από τις οποίες ήταν αποτέλεσμα άδικης δίκης· |
6. |
καλεί το Ιράν να σεβαστεί πλήρως τον Κώδικα Ποινικής Δικονομίας του και να αναγνωρίσει το δικαίωμα δίκαιης δίκης σε όλα τα άτομα, ιδίως επιτρέποντάς τους την πρόσβαση σε δικηγόρο από την έναρξη της δικαστικής διαδικασίας· ζητεί επιμόνως να προσφέρεται άνευ όρων επαρκής ιατρικής περίθαλψη στους κρατούμενους που έχουν προβλήματα υγείας· |
7. |
καταδικάζει έντονα τις θανατικές καταδίκες και τις εκτελέσεις στο Ιράν, ιδίως νεαρών παραβατών και ανηλίκων, και ζητεί επιμόνως από τις ιρανικές αρχές να σέβονται διεθνώς αναγνωρισμένες νομικές διασφαλίσεις όσον αφορά τους ανηλίκους, όπως είναι η Σύμβαση των Ηνωμένων Εθνών για τα Δικαιώματα του Παιδιού· |
8. |
καλεί τις ιρανικές αρχές να εφαρμόσουν στην πράξη την απαγόρευση βασανιστηρίων την οποία εξήγγειλε ο επικεφαλής της Δικαστικής Αρχής τον Απρίλιο του 2004· |
9. |
καλεί το ιρανικό κοινοβούλιο να τροποποιήσει τον ιρανικό νόμο περί τύπου και τον Ποινικό Κώδικα έτσι ώστε να τους εναρμονίσει με το Διεθνές Σύμφωνο για τα Ατομικά και Πολιτικά Δικαιώματα και ιδίως να καταργήσει όλες τις ποινικές διατάξεις που αφορούν την ειρηνική έκφραση γνώμης, μεταξύ άλλων μέσω του τύπου· |
10. |
ζητεί να δοθεί δυνατότητα στα πολυάριθμα όργανα του τύπου που η λειτουργία τους έχει διακοπεί ή έχουν υποστεί λογοκρισία, να λειτουργήσουν υπό εδραιωμένους κανόνες ελευθεροτυπίας· |
11. |
καλεί τις ιρανικές αρχές να επιταχύνουν τη διαδικασία έρευνας ύποπτων θανάτων και δολοφονιών διανοουμένων και πολιτικών ακτιβιστών και να προσαγάγει τους φερόμενους ως δράστες στη δικαιοσύνη· |
12. |
απευθύνει έκκληση στα μέλη του Majlis να τροποποιήσουν επειγόντως τον ποινικό κώδικα έτσι ώστε να μετατρέψουν σε οριστική απαγόρευση την εκεχειρία που έχει επιβληθεί στον λιθοβολισμό, να θεσπίσουν νομοθεσία που να θέτει εκτός νόμου την εκτέλεση ενηλίκων και την εφαρμογή της θανατικής ποινής για ομοφυλοφιλικές πράξεις ή μοιχεία· |
13. |
καλεί τις ιρανικές αρχές να εφαρμόσουν όλες τις απαραίτητες διασφαλίσεις σε υποθέσεις που επισύρουν θανατική ποινή και να περιορίσουν την έκταση των αδικημάτων που τιμωρούνται με θανατική ποινή, ως πρώτο βήμα προς την ολοκληρωτική κατάργησή της· καλεί το λαό του Ιράν να υποστηρίξει την εκστρατεία με τίτλο «Σταματήστε τη Θανατική Ποινή: ο Κόσμος αποφασίζει» την οποία έχει δρομολογήσει η Παγκόσμια Συμμαχία εναντίον της Θανατικής Ποινής (WCADP) και άλλες μη κυβερνητικές οργανώσεις· |
14. |
καλεί τις αρχές να τηρούν διεθνώς αναγνωρισμένες νομικές διασφαλίσεις όσον αφορά τα άτομα που ανήκουν σε θρησκευτικές μειονότητες, επίσημα αναγνωρισμένες ή όχι· καταδικάζει την τρέχουσα περιφρόνηση των δικαιωμάτων των μειονοτήτων και ζητεί να έχουν οι μειονότητες τη δυνατότητα να ασκούν όλα τα δικαιώματα που τους αναγνωρίζονται από το Ιρανικό Σύνταγμα και από τη διεθνή νομοθεσία· καλεί περαιτέρω τις αρχές να εξαλείψουν κάθε μορφής διάκριση με βάση θρησκευτικούς ή εθνικούς λόγους ή εναντίον ατόμων που ανήκουν σε μειονότητες, όπως είναι οι Κούρδοι, οι Αζέροι, οι Άραβες, οι Βαλούχοι και οι Μπαχάι· ειδικότερα ζητεί να αρθεί η εκ των πραγμάτων απαγόρευση της άσκησης της λατρείας των Μπαχάι· |
15. |
καλεί τις ιρανικές αρχές να απελευθερώσουν άνευ όρων όλους τους κρατούμενους συνείδησης και ιδίως τους δημοσιογράφους Emaddedin Baghi, Ako Kurdnasab, Ejlal Ghavami, Mohammad Sadegh Kaboudvand, Said Matinpour, Adnan Hassanpour, Abdolvahed ’hiva’ Botimar, Kaveh Javanmard και Mohammand Hassan Fallahieh, τους συνδικαλιστές Mansour Osanlou, Ebrahim Madadi και Mahmoud Salehi, τους φοιτητές Ehsan Mansouri, Majid Tavakoli και Ahmad Ghassaban· καταδικάζει τη σύλληψη και φυλάκιση του υπερασπιστή των ανθρωπίνων δικαιωμάτων Dr. Sohrab Razzaghi στις 24 Οκτωβρίου 2007 και ζητεί την άμεση και χωρίς όλους ελευθέρωσή του. |
16. |
ζητεί από τη Γενική Συνέλευση των Ηνωμένων Εθνών να ψηφίσει ψήφισμα στο οποίο να καταδικάζεται ρητά και αποφασιστικά η παραβίαση των θεμελιωδών ανθρωπίνων δικαιωμάτων στο Ιράν και να εγκρίνει επείγοντα μέτρα ώστε να σταματήσει το πρόσφατο κύμα εκτελέσεων στο Ιράν· |
17. |
καλεί το Συμβούλιο και την Επιτροπή να παρακολουθούν εκ του σύνεγγυς τις εξελίξεις στο Ιράν και επίσης να θίγουν συγκεκριμένες υποθέσεις παραβίασης των ανθρωπίνων δικαιωμάτων· καλεί το Συμβούλιο και την Επιτροπή να υποβάλουν έκθεση για την παρακολούθηση της κατάστασης στο Ιράν· |
18. |
προτείνει να επαναρχίσει ο Διάλογος Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων Ιράν-ΕΕ, ο οποίος έχει διακοπεί από τον Ιούνιο του 2004· |
19. |
επαναβεβαιώνει τη στήριξή του σε όλες τις οργανώσεις και τα άτομα στο Ιράν που επιδιώκουν το διάλογο στον αγώνα τους για δημοκρατικά δικαιώματα· |
20. |
καλεί την Επιτροπή να καταβάλει κάθε προσπάθεια για να υποστηρίξει τις ανταλλαγές μεταξύ Ευρώπης και Ιράν στον τομέα της κοινωνίας των πολιτών, τον ακαδημαϊκό, κοινωνικο-οικονομικό και πολιτισμικό τομέα, προς το συμφέρον του ανοικτού διαλόγου, ιδίως μέσω του νέου Μέσου για τη Δημοκρατία και τα Ανθρώπινα Δικαιώματα· |
21. |
καλεί τα κράτη μέλη της ΕΕ να μην προβαίνουν σε απελάσεις Ιρανών αιτούντων άσυλο, συμπεριλαμβανομένων εκείνων που διώκονται βάσει του σεξουαλικού προσανατολισμού τους και καλεί την Ελλάδα να μην απελάσει στο Ιράν τους Mohammad Hassan Talebi, Mohammad Hossein Jaafari και Vahid Shokoohi Nia· |
22. |
αναθέτει στον Πρόεδρό του να διαβιβάσει το παρόν ψήφισμα στο Συμβούλιο, την Επιτροπή, τον Ύπατο Εκπρόσωπο της ΚΕΠΠΑ, τις κυβερνήσεις και τα κοινοβούλια των κρατών μελών, το Γενικό Γραμματέα των Ηνωμένων Εθνών, το Συμβούλιο Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων των ΗΕ, τον Επικεφαλής του Ανώτατου Δικαστηρίου του κράτους του Ιράν και την κυβέρνηση και το κοινοβούλιο της Ισλαμικής Δημοκρατίας του Ιράν. |
(1) Πηγή: Στοιχεία της Διεθνούς Αμνηστίας στις 18 Οκτωβρίου 2007.
P6_TA(2007)0489
Πακιστάν
Ψήφισμα του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου της 25ης Οκτωβρίου 2007 σχετικά με το Πακιστάν
Το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο,
— |
έχοντας υπόψη τα προηγούμενα ψηφίσματά του για το Πακιστάν, και ιδίως το ψήφισμα της 12ης Ιουλίου 2007 (1), |
— |
έχοντας υπόψη τη Συμφωνία Συνεργασίας της 24ης Νοεμβρίου 2001 μεταξύ της Ευρωπαϊκής Κοινότητας και της Ισλαμικής Δημοκρατίας του Πακιστάν για την εταιρική σχέση και την ανάπτυξη, |
— |
έχοντας υπόψη το ψήφισμά του της 24ης Μαΐου 2007 για το Κασμίρ (2), |
— |
έχοντας υπόψη το άρθρο 115, παράγραφος 5, του Κανονισμού του, |
A. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι η Benazir Bhutto, πρόεδρος του Λαϊκού Κόμματος του Πακιστάν (ΛΚΠ) επέστρεψε στο Πακιστάν στις 18 Οκτωβρίου 2007· λαμβάνοντας υπόψη ότι η επιστροφή της κ. Bhutto στο Καράτσι σημαδεύτηκε από φοβερή βομβιστική επίθεση που είχε ως αποτέλεσμα τον θάνατο τουλάχιστον 130 και τον τραυματισμό άνω των 500 ατόμων· λαμβάνοντας υπόψη ότι το ήδη εύθραυστο προεκλογικό κλίμα στο Πακιστάν επιδεινώθηκε ακόμη περισσότερο από την επίθεση αυτή, |
B. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι απετράπη προσπάθεια επιστροφής στο Πακιστάν του Nawaz Sharif, προέδρου της Πακιστανικής Μουσουλμανικής Ένωσης, καθόσον υποχρεώθηκε να εγκαταλείψει τη χώρα αμέσως μετά την άφιξή του, |
Γ. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι υπάρχουν σαφή σημεία στρατιωτικοποίησης του Πακιστάν και αύξησης του ρόλου των μυστικών υπηρεσιών, που συνεχίζουν να ασκούν πολύ μεγάλη επίδραση στην πολιτική, τη διακυβέρνηση και την οικονομία του Πακιστάν, |
Δ. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι η τρέχουσα κοινοβουλευτική θητεία λήγει στις 15 Νοεμβρίου 2007 και έχει ανακοινωθεί η προκήρυξη γενικών εκλογών στο Πακιστάν για τα μέσα Ιανουαρίου 2008, |
E. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι η αποκατάσταση της δημοκρατίας προϋποθέτει τη μεταβίβαση και πάλι της εξουσίας σε πολιτική κυβέρνηση, |
ΣΤ. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι στις 17 Οκτωβρίου 2007, το Ανώτατο Δικαστήριο του Πακιστάν συνήλθε και πάλι για να εξετάσει το ζήτημα του κατά πόσον η εκλογή του προέδρου Musharraf είναι σύμφωνη με το Σύνταγμα και αναμένεται να εκδώσει την απόφαση του τις επόμενες ημέρες, |
Ζ. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι η Ευρωπαϊκή Ένωση παρέχει σημαντική χρηματοδότηση στο Πακιστάν για την εξάλειψη της φτώχειας, για την υγεία και τη δημόσια εκπαίδευση, |
1. |
καταδικάζει έντονα τη βομβιστική επίθεση αυτοκτονίας κατά της ηγέτιδος της αντιπολίτευσης και πολιτών· ζητεί από την κυβέρνηση του Πακιστάν να αναλάβει άμεση δράση για την ενδελεχή και ανεξάρτητη διερεύνηση της επίθεσης αυτής, προκειμένου οι υπεύθυνοι να προσαχθούν ενώπιον της δικαιοσύνης· |
2. |
εκφράζει τη βαθύτατη συμπάθειά του στον λαό του Πακιστάν και ιδίως τις οικογένειες όλων όσων έχασαν τη ζωή τους και τραυματίστηκαν από την αποτρόπαιη αυτή πράξη· |
3. |
επιβεβαιώνει την αλληλεγγύη του στον λαό του Πακιστάν που συμμερίζεται τους στόχους της δημοκρατικής, διαφανούς και ελεγχόμενης διακυβέρνησης και που αγωνίζεται με θάρρος και αποφασιστικότητα για την αντιμετώπιση της τρομοκρατίας και της εγκληματικής βίας· |
4. |
καλεί επειγόντως το Πακιστάν να επικυρώσει όλες τις αρχές που έχουν περιληφθεί στη Συμφωνία Συνεργασίας, και ιδίως τη ρήτρα περί δημοκρατίας και ανθρωπίνων δικαιωμάτων· |
5. |
καταδικάζει απερίφραστα τη βίαιη απέλαση του πρώην πρωθυπουργού Nawaz Sharif στη Σαουδική Αραβία στις 10 Σεπτεμβρίου 2007, παρά την απόφαση του Ανωτάτου Δικαστηρίου του Πακιστάν που του επέτρεψε να επιστρέψει στη χώρα· |
6. |
ζητεί από την κυβέρνηση του Πακιστάν, ως προϋπόθεση για τη διενέργεια δημοκρατικών εκλογών, να επιτρέψει την επιστροφή όλων των πολιτικών ηγετών για να αντιμετωπίσουν τις εξτρεμιστικές δυνάμεις στη χώρα και να συμβάλουν στην εγκατάσταση νόμιμης κυβέρνησης μέσω ελεύθερων και δίκαιων εκλογών, η οποία θα αντικαταστήσει τη σημερινή στρατιωτική δικτατορία· |
7. |
επαναλαμβάνει ότι η μεταβατική κυβέρνηση που θα αναλάβει τη διακυβέρνηση πρέπει να παραμείνει ουδέτερη και εκφράζει και πάλι την ανησυχία του σχετικά με το γεγονός ότι η σύνθεση της μεταβατικής κυβέρνησης έχει αποφασιστεί μόνο από τον πρόεδρο Musharraf· |
8. |
εκφράζει τη λύπη του για ορισμένες πρόσφατες αποφάσεις του Ανωτάτου Δικαστηρίου του Πακιστάν οι οποίες τροφοδότησαν σοβαρές ανησυχίες όσον αφορά την απουσία κράτους δικαίου· καλεί την κυβέρνηση του Πακιστάν να απόσχει από οιαδήποτε πολιτική ανάμειξη και να σεβαστεί την ανεξαρτησία της δικαιοσύνης· |
9. |
εκφράζει τη λύπη του για το γεγονός ότι ο πρόεδρος Musharraf δεν εγκατέλειψε τη θέση του αρχηγού του στρατού πριν υποβάλει υποψηφιότητα και πριν εκλεγεί πρόεδρος, πράγμα που είχε συμφωνήσει να πράξει σε δέσμευση που ανέλαβε έναντι της ΕΕ· επισημαίνει και πάλι ότι πρέπει να προχωρήσει στην κίνηση αυτή πριν αναλάβει καθήκοντα· επισημαίνει ότι η στάση του να μην παραιτηθεί λειτούργησε αρνητικά όσον αφορά την αξιοπιστία της προεδρίας στο Πακιστάν· |
10. |
καταδικάζει την αυθαίρετη σύλληψη μελών της αντιπολίτευσης όταν αυτά επέκριναν τον πρόεδρο Musharraf και καλεί επειγόντως την κυβέρνηση να αποδεχθεί να εφαρμόσει την οδηγία του Ανωτάτου Δικαστηρίου για τερματισμό των εξαφανίσεων πολιτικών αντιφρονούντων· |
11. |
καλεί μετ' επιτάσεως το Πακιστάν να επιστρέψει στη δημοκρατική διακυβέρνηση διενργώντας ελεύθερες, δίκαιες και διαφανείς εκλογές τον Ιανουάριο 2008 και επισύρει την προσοχή κατά της επιβολής κατάστασης εκτάκτου ανάγκης ή άλλων μέτρων που θα περιόριζαν την ελευθερία έκφρασης, την ελευθερία του συνέρχεσθαι και συνεταιρίζεσθαι ή την ελευθερία κυκλοφορίας· καλεί την κυβέρνηση του Πακιστάν να εξασφαλίσει σε όλα τα κόμματα ισότιμη πρόσβαση στα μέσα ενημέρωσης· |
12. |
καλεί μετ' επιτάσεως το Πακιστάν να αναλάβει άμεση δράση για τον περιορισμό της επιρροής του στρατού στην κοινωνία συνολικά· καλεί την πακιστανική κυβέρνηση να σεβαστεί τη μετάβαση στην πολιτική διακυβέρνηση και να ενισχύσει τους δημοκρατικούς θεσμούς ως τον μοναδικό τρόπο αντιμετώπισης των προκλήσεων της πακιστανικής κοινωνίας· καλεί και πάλι την κυβέρνηση να περιορίσει τον ρόλο και την επιρροή του στρατού και των ένοπλων ομάδων και να επιστρέψει την εξουσία σε δημοκρατικά θεσμικά όργανα· |
13. |
εκφράζει την ανησυχία του σχετικά με πληροφορίες για συνεχιζόμενη καταπίεση των θρησκευτικών μειονοτήτων όπως των Χριστιανών, των Βουδιστών, των Ιντού, των Σιχ και των Αχμαντί, και τη χρήση των νόμων περί βλασφημίας σε βάρος τους· |
14. |
καλεί την κυβέρνηση του Πακιστάν να λάβει άμεση δράση για τον τερματισμό της θρησκευτικής φύσεως καταπίεσης και να διασφαλίσει την ακεραιότητα και την ασφάλεια όλων των μειονοτήτων, χορηγώντας τους πραγματική και αποτελεσματική νομική και πολιτική προστασία· καλεί την κυβέρνηση του Πακιστάν να μεταρρυθμίσει τους νόμους περί βλασφημίας, των οποίων γίνεται υπερβολική κατάχρηση· καλεί την κυβέρνηση του Πακιστάν να εξασφαλίσει τη δέουσα προστασία για τους δικηγόρους και τους προασπιστές των ανθρωπίνων δικαιωμάτων οι οποίοι αντιμετωπίζουν απειλές όταν υπερασπίζονται τους κατηγορούμενους για βλασφημία· καλεί την κυβέρνηση του Πακιστάν να εξασφαλίσει τη δέουσα προστασία στις ευαίσθητες θρησκευτικές και άλλες μειονοτικές κοινότητες που αντιμετωπίζουν απειλές βίαιου προσηλυτισμού και βίαιου εκφοβισμού από εξτρεμιστές· |
15. |
καλεί τις πακιστανικές αρχές να ανακαλέσουν τα διατάγματα Hudood, που είχαν ως αποτέλεσμα να οδηγηθούν στη φυλακή εκατοντάδες γυναίκες· |
16. |
χαιρετίζει το γεγονός ότι η ΕΕ θα παρακολουθήσει τις βουλευτικές εκλογές στο Πακιστάν και ότι το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο θα συμμετάσχει στην αποστολή παρατηρητών· εκφράζει την ανησυχία του για το γεγονός ότι υπάρχει περίπτωση να μην επιτραπεί στις γυναίκας του Πακιστάν να συμμετάσχουν πλήρως στη δημοκρατική διαδικασία, λόγω του ότι ως προϋποθέση για υποβολή υποψηφιότητας έχει τεθεί η κατοχή πανεπιστημιακού τίτλου, γεγονός που αποκλείει περίπου το 70 % των γυναικών του Πακιστάν από τη διαδικασία· ζητεί την άρση του περιορισμού αυτού· |
17. |
αναγνωρίζει τις προσπάθειες που καταβάλλει το Πακιστάν για να αντιμετωπίσει την ενδυνάμωση των τρομοκρατικών ομάδων· εκφράζει τη λύπη του για το γεγονός ότι η ρύθμιση που επετεύχθη για την αποτροπή περαιτέρω συγκρούσεων στο βόρειο Βαζιριστάν δεν ήταν επιτυχής· καλεί την κυβέρνηση να αντιμετωπίσει τη νέα μορφή στασιαστικής βίας με αναλογικά μέτρα και να επιβάλει το κράτος δικαίου, διευρύνοντας τα αστικά και πολιτικά δικαιώματα στην περιοχή αυτή· |
18. |
ζητεί, όσον αφορά ειδικότερα τη συνεχιζόμενη ανταρσία στο Βελουχιστάν, να απόσχει ο στρατός από την υποστήριξη ισλαμικών κομμάτων σε προσπάθεια αντιμετώπισης των κοσμικών βελουχικών και μετριοπαθών δυνάμεων Παστούν· ζητεί επιπλέον την απελευθέρωση όλων των πολιτικών κρατουμένων, συμπεριλαμβανομένων και αυτών που κρατούνται παρανόμως από τις μυστικές υπηρεσίες· |
19. |
επισημαίνει τη σημασία της καθιέρωσης καθολικής πρόσβασης στην δημόσια εκπαίδευση και της αποτελεσματικής παρακολούθησης των ισλαμικών θρησκευτικών σχολείων, ώστε να αποφευχθεί ο έλεγχός τους από εξτρεμιστές· καλεί την κυβέρνηση του Πακιστάν να εφαρμόσει την προηγούμενη δέσμευσή της όσον αφορά την παρακολούθηση ξένων σπουδαστών στα ισλαμικά θρησκευτικά σχολεία· |
20. |
ζητεί από τα κράτη μέλη να σεβαστούν πλήρως τον Κώδικα Δεοντολογίας της ΕΕ για τις εξαγωγές όπλων· |
21. |
αναθέτει στον Πρόεδρό του να διαβιβάσει το παρόν ψήφισμα στο Συμβούλιο, την Επιτροπή και την κυβέρνηση του Πακιστάν. |
(1) Κείμενα που εγκρίθηκαν, P6_TA(2007)0351.
(2) Κείμενα που εγκρίθηκαν, P6_TA(2007)0214.
P6_TA(2007)0490
Σουδάν: δολοφονία στρατιωτών της ειρηνευτικής δύναμης της Αφρικανικής Ένωσης
Ψήφισμα του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου της 25ης Οκτωβρίου 2007 σχετικά με το Σουδάν
Το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο,
— |
έχοντας υπόψη τα προηγούμενα ψηφίσματά του σχετικά με την κατάσταση στο Νταρφούρ και ειδικότερα εκείνο της 27ης Σεπτεμβρίου 2007 (1), |
— |
έχοντας υπόψη το ψήφισμα της Συνέλευσης Ίσης Εκπροσώπησης ΑΚΕ/ΕΕ σχετικά με την κατάσταση στο Νταρφούρ που ενεκρίθη στις 28 Ιουνίου 2007 στο Βισμπάντεν, |
— |
έχοντας υπόψη τη Συναίνεση της Τρίπολης σχετικά με την Πολιτική Διαδικασία για το Νταρφούρ, που ενεκρίθη στις 28 και 29 Απριλίου 2007 στην Τρίπολη, |
— |
έχοντας υπόψη την απόφαση της Αφρικανικής Ένωσης (ΑU) του Απριλίου 2004 για τη συγκρότηση της Αποστολής της Αφρικανικής Ένωσης στο Σουδάν (AMIS), |
— |
έχοντας υπόψη το ψήφισμα 1706 του Συμβουλίου Ασφαλείας του ΟΗΕ που προτείνει την αποστολή ειρηνευτικής δύναμης 22 000 ατόμων για το Νταρφούρ, |
— |
έχοντας υπόψη το καθεστώς του Διεθνούς Ποινικού Δικαστηρίου όσον αφορά τις διεθνείς ειρηνευτικές αποστολές, |
— |
έχοντας υπόψη το ψήφισμα 1778 του Συμβουλίου Ασφαλείας των Ηνωμένων Εθνών, στις 25 Σεπτεμβρίου 2007, που προβλέπει την ανάπτυξη πολυδιάστατης διεθνούς παρουσίας στο Ανατολικό Τσάντ και στο Βορειοανατολικό τμήμα της Κεντροαφρικανικής Δημοκρατίας που θα περιλαμβάνει αποστολή των Ηνωμένων Εθνών (Minurcat), αστυνομική δύναμη από το Τσάντ εκπαιδευμένη από τα Ηνωμένα Έθνη και στρατιωτική επιχείρηση της ΕΕ (EUFOR), |
— |
έχοντας υπόψη το άρθρο 115, παράγραφος 5, του Κανονισμού του, |
A. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι, στις 30 Σεπτεμβρίου 2007, άγνωστης ταυτότητας δυνάμεις επετέθησαν σε βάση της Αφρικανικής Ένωσης στην Χασκανίτα του Νοτίου Νταρφούρ σκοτώνοντας 10 άτομα της ειρηνευτικής δύναμης και της αστυνομίας της Αφρικανικής Ένωσης, ενώ τουλάχιστον άλλα 8 άτομα της Αποστολής της Αφρικανικής Ένωσης στο Σουδάν (AMIS) τραυματίστηκαν σοβαρά και περίπου 40 άτομα αγνοούνται, σύμφωνα με δηλώσεις της ΑU, |
Β. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι οι απώλειες ζωών ήταν οι χειρότερες έως σήμερα για την ελλιπώς στελεχωμένη δύναμη της Αφρικανικής Ένωσης, |
Γ. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι η έξαρση βίας στο Νότιο Νταρφούρ κατά τις τελευταίες εβδομάδες οδήγησε στη δολοφονία τριών οδηγών του Παγκοσμίου Επισιτιστικού Προγράμματος (WFP) και ανάγκασε την ομάδα ιατρικής βοήθειας Γιατροί Χωρίς Σύνορα να αποσύρει το προσωπικό της από την Μουχατζιρίγια αφήνοντας πολλούς εκτοπισμένους χωρίς ιατρική φροντίδα, |
Δ. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι η δύναμη της ΑΜΙS στο Νταρφούρ αποτελείται σήμερα από 7 000 περίπου στρατιώτες και αστυνομικούς και είναι ουσιαστικά η μόνη δύναμη στο Νταρφούρ που παρέχει προστασία στους πολίτες· ότι τον Ιούλιο του 2007 εξουσιοδοτήθηκε υβριδική επιχείρηση AU-ΟΗΕ (Unamid) 26 000 ανδρών, η ανάπτυξη της οποίας εξακολουθεί να αναμένεται, |
Ε. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι η αποστολή της ΑΜΙS συνίστατο στον έλεγχο της Ειρηνευτικής Συμφωνίας για το Νταρφούρ και διαφόρων άλλων συμφωνιών εκεχειρίας, |
ΣΤ. |
επισημαίνοντας ότι οι επιθέσεις στο προσωπικό της ΑΜΙS αυξήθηκαν αργότερα και ότι, από την ανάπτυξη της δύναμης το 2004, άνω των 25 στρατιωτών και προσωπικού βρήκαν το θάνατο και πολλοί άλλοι τραυματίστηκαν, |
Ζ. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι, μετά την αποτυχία της Ειρηνευτικής Συμφωνίας για το Νταρφούρ, παρατηρήθηκε έξαρση της παρανομίας και μεγαλύτερη ανασφάλεια, |
Η. |
χαιρετίζοντας το γεγονός ότι η δύναμη της Unamid, αντίθετα με τους σημερινούς παρατηρητές της ΑΕ, έχει εξουσιοδοτηθεί να παρεμβαίνει ενεργά με σκοπό τη διάσωση ζωών, |
Θ. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι θα χρειαστεί ένας χρόνος ή και περισσότερο προτού η ειρηνευτική αποστολή αναπτυχθεί πλήρως, |
1. |
εκφράζει τη βαθιά του λύπη και είναι θορυβημένο από τους βίαιους θανάτους και τις λεηλασίες γύρω από τις πόλεις Χασκανίτα και Μουχατζιρίγια, |
2. |
καταδικάζει εντόνως τη δολοφονία 10 ατόμων της Ειρηνευτικής Δύναμης της ΑΕ στο Νταρφούρ και τη θεωρεί έγκλημα πολέμου που πρέπει αμέσως να διερευνηθεί από την ΑΕ και τα ΗΕ· |
3. |
καταδικάζει την αυξανόμενη ανασφάλεια στην περιοχή, όπως έδειξαν οι βίαιες αυτές ενέργειες και όπως συστηματικά αναφέρεται από διεθνείς παρατηρητές στο Νταρφούρ και τις εκεί ΜΚΟ· |
4. |
ζητεί άμεση παύση των εχθροπραξιών και επιθέσεων κατά της ΑΜΙS, πολιτικών και ανθρωπιστικών φορέων, του προσωπικού τους και των ανθρωπιστικών εφοδιοπομπών τους· |
5. |
καλεί την κυβέρνηση του Σουδάν και τις ομάδες ανταρτών να συνεργαστούν πλήρως με μια ανεξάρτητη έρευνα σχετικά με την τρομακτική επίθεση στη Χασκανίτα και να προσαγάγουν όλους τους υπεύθυνους ενώπιον της δικαιοσύνης· |
6. |
τονίζει ότι πρέπει να διερευνηθεί η τύχη των μελών της ειρηνευτικής δύναμης που εξακολουθούν να αγνοούνται και ζητεί να λογοδοτήσει άμεσα σε σχέση με την τύχη των ατόμων αυτών η ομάδα που ήταν υπεύθυνη για την επίθεση· |
7. |
εκφράζει τη λύπη του για το γεγονός ότι η επίθεση πραγματοποιήθηκε σε χρονική στιγμή όπου η Αφρικανική Ένωση και τα Ηνωμένα Έθνη καταβάλλουν τιτάνιες προσπάθειες για την επανάληψη των ειρηνευτικών συνομιλιών σχετικά με το Νταρφούρ στις 27 Οκτωβρίου του παρόντος έτους στη Λιβύη· ζητεί επειγόντως την ανάπτυξη της δύναμης Unamid στο Νταρφούρ προκειμένου να συμβάλει στη λήξη της εκεί διένεξης· |
8. |
τονίζει ότι το εθιμικό δίκαιο του πολέμου απαγορεύει επιθέσεις κατά προσωπικού και αντικειμένων που εμπλέκονται σε διεθνείς ειρηνευτικές αποστολές, εφόσον δεν έχουν άμεση συμμετοχή στις εχθροπραξίες· |
9. |
χαιρετίζει την αποδοχή εκ μέρους της κυβέρνησης του Σουδάν στις 12 Ιουνίου 2007 της δύναμης Unamid, υπενθυμίζει όμως ότι η κυβέρνηση του Σουδάν έχει και στο παρελθόν παραβεί τις δεσμεύσεις της να επιτρέψει την παρουσία της υβριδικής δύναμης στη χώρα· ζητεί την ταχεία ανάπτυξη της δύναμης Unamid με εντολή που θα της επιτρέπει να προστατεύει αποτελεσματικά τον άμαχο πληθυσμό και καλεί τα ΗΕ να εκπληρώσουν τη δέσμευσή τους και να παράσχουν τις δυνάμεις που υποσχέθηκαν· |
10. |
υπενθυμίζει στην κυβέρνηση του Σουδάν ότι φέρει την κύρια ευθύνη για την εσωτερική ασφάλεια και δεν θα πρέπει να μετατοπίζει την ευθύνη αυτή στη διεθνή κοινότητα· |
11. |
καλεί τα κράτη μέλη της ΕΕ και τον ΟΗΕ να κινητοποιήσουν χωρίς άλλη καθυστέρηση κρίσιμης σημασίας πολιτική, οικονομική, επιμελητειακή και άλλης μορφής υποστήριξη, μεταξύ άλλων και του ειδικευμένου προσωπικού της AMIS και της Unamid για την έγκαιρη ολοκλήρωση της ανάληψης των καθηκόντων τους έως τα τέλη του Δεκεμβρίου 2007, ζητεί δε επειγόντως από την κυβέρνηση του Σουδάν να αποδεχθεί τη στήριξη και τα στρατεύματα όλων των εθνών και να πράξει ό,τι είναι δυνατόν ώστε να διευκολύνει την εκπλήρωση της αποστολής τους· |
12. |
τονίζει ότι τα στρατεύματα όλων των μερών, το προσωπικό τους, οχήματα και υπάρχοντα πρέπει να διακρίνονται σαφώς από τους εργαζόμενους στον τομέα της ανθρωπιστικής βοήθειας προκειμένου να εξασφαλίζεται η αυστηρή τους ουδετερότητα και να αποφεύγονται οι στρατιωτικές επιθέσεις· |
13. |
καλεί την Επιτροπή να το ενημερώνει για κάθε πρόοδο σχετικά με την ορθή χρήση της οικονομικής βοήθειας προς την ΑΜΙS και ιδιαίτερα την καταβολή των μισθών και των ημερησίων αποζημιώσεων στους στρατιώτες της ΑΜΙS· |
14. |
καλεί την ΕΕ, τον ΟΗΕ και την Αφρικανική Ένωση να κρατήσουν ενιαία στάση στις προσπάθειες για την επίλυση της σύρραξης στο Νταρφούρ και να δώσουν προτεραιότητα σε εκτεταμένη ειρηνευτική διαδικασία μέσω πολιτικού διαλόγου με όλους τους ενδιαφερομένους· |
15. |
αναθέτει στον Πρόεδρό του να διαβιβάσει το παρόν ψήφισμα στο Συμβούλιο, στην Επιτροπή, στις κυβερνήσεις και στα κοινοβούλια των κρατών μελών της ΕΕ, στην κυβέρνηση και το κοινοβούλιο του Σουδάν, στον Γενικό Γραμματέα του ΟΗΕ, στους αρχηγούς κρατών και κυβερνήσεων του Αραβικού Συνδέσμου, στις κυβερνήσεις των χωρών ΑΚΕ, στη Συνέλευση Ίσης Εκπροσώπησης ΑΚΕ-ΕΕ, καθώς και στα θεσμικά όργανα της Αφρικανικής Ένωσης. |
(1) Κείμενα που εγκρίθηκαν, P6_TA(2007)0419.
P6_TA(2007)0491
Eταιρικό δίκαιο
Ψήφισμα του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου της 25ης Οκτωβρίου 2007 σχετικά με την ευρωπαϊκή ιδιωτική εταιρία και σχετικά με τη δέκατη τέταρτη οδηγία περί εταιρικού δικαίου όσον αφορά τη μεταφορά της έδρας της εταιρίας
Το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο,
— |
έχοντας υπόψη τα άρθρα 192 και 232 της Συνθήκης ΕΚ, |
— |
έχοντας υπόψη τη συμφωνία πλαίσιο της 26ης Μαΐου 2005 σχετικά με τις σχέσεις μεταξύ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου καιτης Επιτροπής, |
— |
έχοντας υπόψη την ανακοίνωση της Επιτροπής «Εκσυγχρονισμός του εταιρικού δικαίου και ενίσχυση της εταιρικής διακυβέρνησης στην Ευρωπαϊκή Ένωση — πρόγραμμα για την επίτευξη προόδου» (COM(2003)0284), |
— |
έχοντας υπόψη το ψήφισμά του της 4ης Ιουλίου 2006 σχετικά με τις πρόσφατες εξελίξεις και προοπτικές όσον αφορά το εταιρικό δίκαιο (1), |
— |
έχοντας υπόψη το ψήφισμά του της 1ης Φεβρουαρίου 2007 σχετικά με το καταστατικό της ευρωπαϊκής ιδιωτικής εταιρίας (2), |
— |
έχοντας υπόψη την προφορική ερώτηση Ο-0042/07 που υπέβαλε η Επιτροπή των Νομικών Υποθέσεων για το στάδιο της νομοθετικής διαδικασίας σχετικά με το «Καθεστώς της ευρωπαϊκής ιδιωτικής εταιρίας» και την «δεκάτη τετάρτη οδηγία για το εταιρικό δίκαιο», |
— |
έχοντας υπόψη τη σχετική δήλωση της Επιτροπής που έγινε κατά την παρούσα σύνοδο ολομελείας, |
— |
έχοντας υπόψη τα άρθρα 39, παράγραφος 5, και 103, παράγραφος 2, του Κανονισμού του, |
A. |
λαμβάνοντας υπόψη ότι το ρυθμιστικό πλαίσιο της ΕΕ για το εταιρικό δίκαιο και την εταιρική διακυβέρνηση πρέπει να προσαρμοσθεί προκειμένου να ληφθεί υπόψη η αυξανόμενη τάση των ευρωπαϊκών εταιριών να λειτουργούν διασυνοριακά εντός της ΕΕ καθώς και η συνεχιζόμενη ολοκλήρωση των ευρωπαϊκών αγορών, |
1. |
εκφράζει ικανοποίηση για την αναγγελία της Επιτροπής ότι θα υποβάλει νομοθετική πρόταση σχετικά με το καταστατικό της ευρωπαϊκής ιδιωτικής εταιρίας το αργότερο έως τις 30 Ιουνίου 2008· |
2. |
εκφράζει ικανοποίηση γι' αυτή την αναγγελία της Επιτροπής, ιδίως λαμβάνοντας υπόψη το ψήφισμα του Κοινοβουλίου της 1ης Φεβρουαρίου 2007 και το άρθρο 192 της Συνθήκης σχετικά με τα αιτήματα του Κοινοβουλίου προς την Επιτροπή για την υποβολή καταλλήλων νομοθετικών προτάσεων· |
3. |
τονίζει ότι αναμένει αυτή η νομοθετική πρόταση να περιληφθεί επίσημα στο νομοθετικό πρόγραμμα εργασίας για το 2008· |
4. |
ευελπιστεί ότι η Επιτροπή δεν θα παραλείψει να ενεργήσει και θα υποβάλει την πρόταση εντός της προθεσμίας της 30ής Ιουνίου 2008 όπως αναγγέλθηκε· |
5. |
εκφράζει λύπη για το γεγονός ότι η Επιτροπή, μετά από σημαντική καθυστέρηση, ενημέρωσε τώρα το Κοινοβούλιο ότι προτίθεται να μην υποβάλει νομοθετική πρόταση για δέκατη τέταρτη οδηγία για το εταιρικό δίκαιο περί μεταφοράς της έδρας· |
6. |
διατηρεί παρόλα αυτά το δικαίωμα να αναλάβει περαιτέρω δράση όσον αφορά το ζήτημα της διασυνοριακής μεταφοράς της έδρας των εταιριών· |
7. |
αναθέτει στον Πρόεδρό του να διαβιβάσει το παρόν ψήφισμα στο Συμβούλιο και στην Επιτροπή. |
(1) ΕΕ C 303 Ε της 13.12.2006, σ. 114.
(2) Κείμενα που εγκρίθηκαν, P6_TA(2007)0023.