4.5.2016   

EL

Επίσημη Εφημερίδα της Ευρωπαϊκής Ένωσης

C 160/2


Κατάλογος των κεντρικών αρχών που όρισαν τα κράτη μέλη για να χειριστούν την επιστροφή πολιτιστικών αγαθών που έχουν απομακρυνθεί παράνομα από το έδαφος κράτους μέλους κατ’ εφαρμογή του άρθρου 4 της οδηγίας 2014/60/ΕΕ (1)

(2016/C 160/02)

Κράτος μέλος

Κεντρική αρχή

Βέλγιο

Service Public Fédéral Justice/Federale Overheidsdienst Justitie

Service de droit de la procedure civile et droit patrimonial/Dienst burgerlijk procesrecht en vermogensrecht

Boulevard de Waterloo/Waterloolaan 115

1000 Bruxelles/Brussel

BELGIQUE/BELGIË

Υπεύθυνος/-η επικοινωνίας: κ. Jean-Christophe Boulet

Τηλ. +32 25426597

Φαξ +32 25427006

Email: jean-christophe.boulet@just.fgov.be

Βουλγαρία

Ministry of Culture

DG Inspectorate for Protection of Cultural Heritage

17 Al. Stamboliyski Blvd.

1040 Sofia

BULGARIA

Υπεύθυνος/-η επικοινωνίας: κ. Petya Ganchovska

Τηλ. +359 29400879

Φαξ +359 29871434

Email: p.ganchovska@mc.government.bg

κ. Mariya Todorova-Simova

Τηλ. +359 29400972

Email: m.todorova@mc.government.bg

Τσεχική Δημοκρατία

Ministerstvo kultury

Maltézské nám. 1

118 11 Praha 1

ČESKÁ REPUBLIKA

Υπεύθυνος/-η επικοινωνίας: κ. Magda Němcová

Τηλ. +420 257085454

Φαξ +420 602623699

Email: Magda.Nemcova@mkcr.cz

Ministerstvo vnitra (αρμόδιο για τα αρχεία)

Milady Horákové 133

166 21 Praha 6

ČESKÁ REPUBLIKA

Υπεύθυνος/-η επικοινωνίας: Δρ Pavel Šimůnek

odbor archivní správy a spisové služby

Τηλ. +420 974847606

Φαξ +420 974835032

Email: pavel.simunek@mvcr.cz

Δανία

Kulturværdiudvalget

Nationalmuseet

Frederiksholms Kanal 12

1220 København K

DANMARK

Τηλ. +45 33745185

Φαξ +45 33745101

Email: kulturvaerdier@natmus.dk

Υπεύθυνος/-η επικοινωνίας: κ. Jan B. Jans

Τηλ. +45 33744500/+45 33744514

Φαξ +45 40786818

Γερμανία

ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑΚΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ

Die Beauftragte der Bundesregierung für Kultur und Medien

Referat K 42

Graurheindorfer Str. 198

53117 Bonn

DEUTSCHLAND

Υπεύθυνος/-η επικοινωνίας: Ministerialrat Frithjof Berger

Τηλ. +49 228996813657

Φαξ +49 2289968153657

Email: K42@bkm.bund.de

Internet: www.kulturstaatsministerin.de

ΓΙΑ ΤΑ ΟΜΟΣΠΟΝΔΑ ΚΡΑΤΗ (LÄNDER)

Ministerium für Wissenschaft, Forschung und Kunst Baden-Württemberg

Königstraβe 46

70173 Stuttgart

DEUTSCHLAND

Υπεύθυνος/-η επικοινωνίας: Leitender Ministerialrat Joachim Uhlmann

Τηλ. +49 7112792980

Φαξ +49 7112793213

Email: joachim.uhlmann@mwk.bwl.de

Internet: www.mwk.baden-wuerttemberg.de

Bayerisches Staatsministerium für Bildung und Kultus, Wissenschaft und Kunst

Abteilung B Referat B 3

Salvatorstraβe 2

80333 München

DEUTSCHLAND

Υπεύθυνος/-η επικοινωνίας: Ministerialrat Dr. Burkhard von Urff

Τηλ. +49 8921862369

Φαξ +49 8921862842

Email: burkhard.urff@stmbkwk.bayern.de

Internet: www.stmbkwk.bayern.de

Der Regierende Bürgermeister von Berlin Senatskanzlei – Kulturelle Angelegenheiten

Brunnenstraβe 188-190

10119 Berlin

DEUTSCHLAND

Υπεύθυνος/-η επικοινωνίας: Regierungsdirektorin Liane Rybczyk

Τηλ. +49 3090228410

Φαξ +49 3090228456

Email: liane.rybczyk@kultur.berlin.de

Internet: www.berlin.de/senatskanzlei

Ministerium für Wissenschaft, Forschung und Kultur des Landes Brandenburg

Dortustraβe 36

14467 Potsdam

DEUTSCHLAND

Υπεύθυνος/-η επικοινωνίας: Ministerialrat Dr. Philipp Riecken

Τηλ. +49 3318664910

Φαξ +49 3318664998

Email: Philipp.Riecken@mwfk.brandenburg.de

Internet: www.mwfk.brandenburg.de

Der Senator für Kultur

Altenwall 15/16

28195 Bremen

DEUTSCHLAND

Υπεύθυνος/-η επικοινωνίας: Referatsleiter Dr. Andreas Mackeben

Τηλ. +49 42136119541 / +49 4213612749

Φαξ +49 4213616025

Email

:

Andreas.Mackeben@Kultur.Bremen.de

Kirsten.Paffhausen@Kultur.Bremen.de

Internet: www.kultur.bremen.de

Freie und Hansestadt Hamburg

Kulturbehörde - Staatsarchiv

Kattunbleiche 19

22041 Hamburg

DEUTSCHLAND

Υπεύθυνος/-η επικοινωνίας: Δρ Christine Axer

Τηλ. +49 40428313132

Φαξ +49 40427916001

Email: christine.axer@staatsarchiv.hamburg.de

Hessisches Ministerium für Wissenschaft und Kunst

Rheinstraβe 23 - 25

65185 Wiesbaden

DEUTSCHLAND

Υπεύθυνος/-η επικοινωνίας: Δρ Reinhard Dietrich

Τηλ. +49 611323463

Φαξ +49 611323499

Email: Reinhard.Dietrich@HMWK.Hessen.de

Internet: www.HMWK.Hessen.de

Ministerium für Bildung, Wissenschaft und Kultur Mecklenburg-Vorpommern

Werderstraβe 124

19055 Schwerin

DEUTSCHLAND

Υπεύθυνος/-η επικοινωνίας: Ministerialrat Ulf Tielking

Τηλ. +49 3855887420

Φαξ +49 3855887087

Email: U.Tielking@bm.mv-regierung.de

Niedersächsisches Ministerium für Wissenschaft und Kultur

Leibnizufer 9

30169 Hannover

DEUTSCHLAND

Υπεύθυνος/-η επικοινωνίας: Herr Lars Augath

Τηλ. +49 5111202596

Φαξ +49 511120992596

Email: lars.augath@mwk.niedersachsen.de

Internet: www.mwk.niedersachsen.de

Ministerium für Familie, Kinder, Jugend, Kultur und Sport des Landes Nordrhein-Westfalen

Abteilung IV - Kultur

Haroldstr. 4

40213 Düsseldorf

DEUTSCHLAND

Υπεύθυνος/-η επικοινωνίας: Ministerialrat Johannes Lierenfeld

Τηλ. +49 2118374391

Φαξ +49 211837664391

Email: Johannes.Lierenfeld@mfkjks.nrw.de

Internet: www.mfkjks.nrw.de

Ministerium für Bildung, Wissenschaft, Weiterbildung und Kultur des Landes Rheinland-Pfalz

Mittlere Bleiche 61

55116 Mainz

DEUTSCHLAND

Υπεύθυνος/-η επικοινωνίας: κ. Hedda Frank

Τηλ. +49 6131165451

Φαξ +49 6131164151

Email: Hedda.Frank@mbwwk.rlp.de

Internet: www.mbwwk.rlp.de

Der Minister für Bildung und Kultur

Trierer Straβe 33

66111 Saarbrücken

DEUTSCHLAND

Υπεύθυνος/-η επικοινωνίας: κ. Jörg Sämann

Τηλ. +49 6815017458

Φαξ +49 6815017227

Email: J.saemann@kultur.saarland.de

Internet: www.saarland.de

Sächsisches Staatsministerium für Wissenschaft und Kunst

Wigardstraβe 17

01097 Dresden

DEUTSCHLAND

Υπεύθυνος/-η επικοινωνίας: κ. Uta Volkmann

Τηλ. +49 3515646211

Φαξ +49 3515646099

Email: uta.volkmann@smwk.sachsen.de

Internet: www.smwk.sachsen.de

Kultusministerium des Landes Sachsen-Anhalt

Turmschanzenstraβe 32

39114 Magdeburg

DEUTSCHLAND

Υπεύθυνος/-η επικοινωνίας: κ. Ingo Mundt

Τηλ. +49 3915673635

Φαξ +49 3915673695

Email: ingo.mundt@mk.sachsen-anhalt.de

Zuständiger Referent

Υπεύθυνος/-η επικοινωνίας: Felix Meister

Email: felix.meister@mk.sachsen.anhalt.de

Internet: www.mk.sachsen-anhalt.de

Ministerium für Justiz Kultur und Europa des Landes Schleswig-Holstein

Kulturabteilung, Referat II 42

Reventlouallee 2-4

24105 Kiel

DEUTSCHLAND

Υπεύθυνος/-η επικοινωνίας: κ. Anne Nilges

Τηλ. +49 4319885845

Φαξ +49 (0) 431988-612-5845

Email: anne.nilges@jumi.landsh.de

Thüringer StaatskanzleiReferat 43

Werner-Seelenbinder-Straβe 7

99096 Erfurt

DEUTSCHLAND

Υπεύθυνος/-η επικοινωνίας: Ministerialrat Stefan Biermann

Τηλ. +49 3613794120

Φαξ +49 3613794008

Email: stefan.biermann@tsk.thueringen.de

Internet: www.thueringen.de

Εσθονία

Kultuuriministeerium

Muinsuskaitseamet

Uus, 18

10 111 Tallinn

EESTI/ESTONIA

Υπεύθυνος/-η επικοινωνίας: Linda Lainvoo

Τηλ. +372 6403018

Φαξ +372 6403060

Email: linda.lainvoo@muinas.ee

Ιρλανδία

Department of Arts, Heritage and the Gaeltacht

Cultural Institutions Unit

New Road

Killarney

Co. Kerry

IRELAND

Υπεύθυνος/-η επικοινωνίας: κ. Orlaith Gleeson

Τηλ. +353 646627337

Email: Orlaith.gleeson@ahg.gov.ie

Υπεύθυνος/-η επικοινωνίας: κ. Angela Byrne

Τηλ. +49 +353 646627355

Email: angela.byrne@ahg.gov.ie

Ελλάδα

Hellenic Ministry of Culture (Ελληνικό Υπουργείο Πολιτισμού)

General Directorate of Antiquities and Culture Property (Γενική Διεύθυνση Αρχαιοτήτων και Πολιτιστικής Κληρονομιάς)

Directorate for the Documentation & Protection of Cultural Goods (Διεύθυνση Τεκμηρίωσης και Προστασίας Πολιτιστικών Αγαθών)

Ag. Assomaton 33 str. (Αγ. Ασωμάτων 33)

10553 Αθήνα/Athens

ΕΛΛΑΔΑ/GREECE

Υπεύθυνος/-η επικοινωνίας: κ. Κατερίνα Βουτσά (Ms Katerina Voutsa)

κ. Κώστας Νικολέντζος (Mr Kosta Nikolentzos)

Τηλ.

+30 2103238877/+30 2103238870

Φαξ +30 2103238874

Email: dtppa@culture.gr

Ισπανία

Ministerio de Educación, Cultura y Deporte

Dirección General de Bellas Artes y Bienes Culturales y de Archivos y Bibliotecas

Plaza del Rey, 1

28004 Madrid

ESPAÑA

Υπεύθυνος/-η επικοινωνίας: κ. Carlos González-Barandiarán y de Muller, Consejero Tecnico

Email: carlos.gonzalez@mecd.es

Υπεύθυνος/-η επικοινωνίας: κ. Elisa de Cabo de la Vega, Subdirectora General de Protección del Patrimonio Histórico

Email: elisa.decabo@mecd.es

Υπεύθυνος/-η επικοινωνίας: Sr. Miguel Angel Recio Crespo, Director General de Bellas Artes y Bienes Culturales y de Archivos y Bibliotecas

Email: secretaria.bellasartes@mecd.es

Τηλ. +34 917017040/+34 917017035

Φαξ +34 917017381

Γαλλία

Office Central de lutte contre le trafic illicite de biens culturels (OCBC)

101 rue des trois Fontanot

92000 Nanterre

FRANCE

Τηλ. +33 147449863

Φαξ +33 147449866

Email: ocbc-doc.dcpjac@interieur.gouv.fr

Κροατία

Ministarstvo kulture

Runjaninova 2

HR - 10 000 Zagreb

HRVATSKA

Υπεύθυνος/-η επικοινωνίας: Nives Milinković

Τηλ. +3851 4866255

Φαξ +3851 4866280

Email: nives.milinkovic@min-kulture.hr

Ιταλία

Ministero dei beni e delle attività culturali e del turismo

Segretario Generale

Via del Collegio Romano, 27

00186 Roma

ITALIA

Κεντρική αρχή: Segretario Generale

Arch. Antonia Pasqua Recchia

Τηλ. +39 0667232002 – 2433

Φαξ +39 0667232705

Email: sg@beniculturali.it

Σημείο επαφής

Ministero dei beni e delle attività culturali e del turismo

Segretario Generale – Servizio I, Coordinamento e studi

Via del Collegio Romano, 27

00186 Roma

ITALIA

Υπεύθυνος/-η επικοινωνίας: Δρ Vitantonio Bruno

Τηλ. +39 0667232098

Φαξ +39 0667232547

Email: vitantonio.bruno@beniculturali.it

Άλλοι υπεύθυνοι επικοινωνίας:

Δρ Loredana Rossigno

Ufficio legislativo

Via del Collegio Romano, 27

00186 Roma

ITALIA

Τηλ. +39 0667232699

Φαξ +39 0667232290

Email: loredana.rossigno@beniculturali.it

Δρ Jeannette Papadopoulos

Direzione generale Archeologia – Servizio III

Via di San Michele, 22

00153 Roma

ITALIA

Τηλ. +39 0658434689

Φαξ +39 0658434721

Email: jeannette.papadopoulos@beniculturali.it

Κύπρος

Ministry of Transport, Communications and Works (Υπουργείο Μεταφορών, Επικοινωνιών και Έργων)

Department of Antiquities (Τμήμα Αρχαιοτήτων)

1 Museum Street (Μουσείου 1)

Nicosia 1516

CYPRUS

Υπεύθυνος/-η επικοινωνίας: Δρ Δέσπω Πηλείδη (Έφορος αρχαιοτήτων) [Dr. Despo Pilides (Curator of Antiquities)]

Τηλ. +357 22865800/ 22865806

Φαξ +357 22303148

Email: antiquitiesdept@da.mcw.gov.cy

Λετονία

Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības Inspekcija

Mazā Pils iela 19

Riga, LV – 1050

LATVIJA

Υπεύθυνος/-η επικοινωνίας: κ. Liāna Liepa

Τηλ. +371 67229272

Φαξ +371 67228808

Email

:

Liana.Liepa@mantojums.lv,

vkpai@mantojums.lv

Λιθουανία

Kultūros ministerija

J. Basanavičiaus st. 5

LT – 01118 Vilnius

LIETUVA/LITHUANIA

Saugomų teritorijų ir paveldo apsaugos skyrius

Υπεύθυνος/-η επικοινωνίας: κ. Mindaugas Žolynas

Τηλ. +370 52193460

Φαξ +370 52623120

Email: m.zolynas@lrkm.lt

Λουξεμβούργο

Ministère de la Justice

Direction des affaires pénales et judiciaires

Centre administratif Pierre Werner

13, rue Erasme

1468 Luxembourg

LUXEMBOURG

Υπεύθυνος/-η επικοινωνίας: κ. Catherine Trierweiler

Τηλ. +49 +352 24788534

Φαξ +352 24784026

Email: Catherine.trierweiler@mj.etat.lu

Ουγγαρία

Forster Gyula Nemzeti Örökséggazdálkodási és Szolgáltatási Központ – Műtárgyfelügyeleti Iroda

Szentháromság tér 6. III. emelet

Budapest

Táncsics M.u.1.

1014

MAGYARORSZÁG/HUNGARY

Υπεύθυνος/-η επικοινωνίας: Δρ Péter Buzinkay

Τηλ. +36 12254980

Φαξ +36 12254985

Email

:

mutargy@forsterkozpont.hu

peter.buzinkay@forsterkozpont.hu

Μάλτα

Superintendence of Cultural Heritage

173, St. Christopher Street

Valletta VLT2000

MALTA

Υπεύθυνος/-η επικοινωνίας: κ. Nathaniel Cutajar

Τηλ. +356 23950503 / +356 23950100

Φαξ +356 23950444

Email: nathaniel.cutajar@gov.mt

Κάτω Χώρες

Ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap Erfgoedinspectie

Rijnstraat 50

Postbus 16478

2500 BL Den Haag

NEDERLAND

Υπεύθυνος/-η επικοινωνίας: κ. M.M.C. van Heese

Τηλ. +31 652367793

Φαξ +31 704124014

Email: vanheese@erfgoedinspectie.nl

Internet: www.erfgoedinspectie.nl

Αυστρία

Bundesdenkmalamt

Hofburg, Säulenstiege

1010 Wien

ÖSTERREICH

Υπεύθυνος/-η επικοινωνίας: Δρ Brigitte Faszbinder-Brückler

Τηλ. +43 153415105

Φαξ +43 1534155107

Υπεύθυνος/-η επικοινωνίας: Δρ Ulrike Emberger

Τηλ. +43 153415108

Φαξ +43 1534155107

Email

:

ausfuhr@bda.at

recht@bda.at

Österreichisches Staatsarchiv

Nottendorfergasse 2

1030 Wien

ÖSTERREICH

Υπεύθυνος/-η επικοινωνίας: Mag. Erwin Wolfslehner

Τηλ. +43 79540150

Email: Erwin.wolfslehner@oesta.gv.at

Minoritenplatz 1

1010 Wien

ÖSTERREICH

Υπεύθυνος/-η επικοινωνίας: Mag. Thomas Just

Τηλ.+43 79540800

Email: thomas.just@oesta.gv.at

Πολωνία

Ministry of Culture and National Heritage

National Institute for Museums and Public Collections

ul. Goraszewska 7

02-910 Warszawa

POLSKA/POLAND

Υπεύθυνος/-η επικοινωνίας: κ. Maria Romanowska-Zadrożna

Τηλ. +48 222569613

Φαξ +48 222569650

Email: mromanowska@nimoz.pl

κ. Olgierd Jakubowski

Τηλ. +48 222569619

Φαξ +48 222569650

Email: jakubowski@nimoz.pl

Πορτογαλία

Direção-Geral do Património Cultural

Palácio Nacional da Ajuda

1349-021, Lisboa

PORTUGAL

Υπεύθυνος/-η επικοινωνίας: Δρ Maria Ramalho, Δρ Deolinda Folgado, Δρ Maria João Zagalo

Τηλ.+351 213614200

Φαξ +351 213637047

Email

:

dgpc@dgpc.pt

mramalho@dgpc.pt

dfolgado@dgpc.pt

mzagalo@dgpc.pt

Direção-Geral do Livro, Arquivos e Bibliotecas

Edifício da Torre do Tombo

Alameda da Universidade

1649-010 Lisboa

PORTUGAL

Υπεύθυνος/-η επικοινωνίας: Δρ José Cortês

Τηλ.+351 217811500

Φαξ +351 217937230

Email: secretariado@dglab.gov.pt

Biblioteca Nacional de Portugal

Campo Grande, no 83

1749-081 Lisboa

PORTUGAL

Υπεύθυνος/-η επικοινωνίας: Δρ Maria Inês Cordeiro

Τηλ. +351 217982000

Φαξ +351 217982140

Email: bn@bnportugal.pt

Cinemateca Portuguesa-Museu do Cinema

Rua Barata Salgueiro, no 39

1269-059 Lisboa

PORTUGAL

Υπεύθυνος/-η επικοινωνίας: Δρ José Manuel Costa

Τηλ. +351 213596200

Φαξ +351 213523180

Email: cinemateca@cinemateca.pt

Ρουμανία

Ministerul Culturii

Bulevardul Unirii, nr. 22

O.P. 4, C.P. 15, Sector 3

030833 București

ROMÂNIA

Υπεύθυνος/-η επικοινωνίας: Dl. Daniel-Lucian Ene

Direcția Patrimoniu Cultural

Τηλ. 402 12244421

Φαξ 402 12233157

Email: daniel.ene@cultura.ro

Σλοβενία

Ministry of Culture

Maistrova 10

SI – 1000 Ljubljana

SLOVENIJA

Υπεύθυνος/-η επικοινωνίας: κ. Marija Brus

Τηλ. +386 13695917

Φαξ +386 13695902

Email: marija.brus@gov.si

Σλοβακική Δημοκρατία

Ministerstvo vnútra

Odbor archívov a registratúr

Križkova 7

811 04 Bratislava 1

SLOVENSKO/SLOVAKIA

Υπεύθυνος/-η επικοινωνίας: κ. Mária Španková

Τηλ. +421 257283226

Φαξ +421 252494530

Email: maria.spankova@mvsr.vs.sk

Ministerstvo kultúry SR

sekcia kultúrneho dedičstva

Nám. SNP 33

813 33 Bratislava 1

SLOVENSKO/SLOVAKIA

Υπεύθυνος/-η επικοινωνίας: Ing.Iveta Kodoňová

Τηλ. +421 220482414

Φαξ +421 220482476

Email: skd@culture.gov.sk

Φινλανδία

Ministry of Education and Culture

P.O. Box 29

FI-00023 Government

SUOMI/FINLAND

Υπεύθυνος/-η επικοινωνίας: κ. Merja Leinonen

Τηλ.+358 295330269

Email: merja.leinonen@minedu.fi

Άλλοι υπεύθυνοι επικοινωνίας: κ. Mirva Mattila

Τηλ.+358 295330269

Email: mirva.mattila@minedu.fi

National Board of Antiquities

P.O. Box 913

FI-00101 Helsinki

SUOMI/FINLAND

Υπεύθυνος/-η επικοινωνίας: κ. Tiina Tähtinen

Τηλ. +358 295336033

Email: tiina.tahtinen@museovirasto.fi

Άλλοι υπεύθυνοι επικοινωνίας: κ. Raila Kataja

Email: κ. Raila Kataja

Τηλ. +358 295336388

Email: raila.kataja@kansallismuseo.fi

Σουηδία

Swedish National Heritage Board

Riksantikvarieämbetet

Box 5405

SE – 114 84 Stockholm

SVERIGE

Υπεύθυνος/-η επικοινωνίας: κ. Maria Adolfsson

Τηλ. +46 851918179

Email: maria.adolfsson@raa.se

Ηνωμένο Βασίλειο

Department for Culture, Media and Sport

4th Floor, 100 Parliament Street

London

SW1A 2BQ

UNITED KINGDOM

Υπεύθυνος/-η επικοινωνίας: κ. James Pender

Τηλ. +44 2072116491

Email: james.pender@culture.gsi.gov.uk

Υπεύθυνος/-η επικοινωνίας: κ. Dominic Lake

Τηλ. +44207211 6957

Email: dominic.lake@culture.gsi.gov.uk


(1)  ΕΕ L 159 της 28.5.2014, σ. 1 και διορθωτικό στην ΕΕ L 147 της 12.6.2015, σ. 24.