Accept Refuse

EUR-Lex Access to European Union law

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32010R0709

Κανονισμός (ΕΕ) αριθ. 709/2010 της Επιτροπής, της 22ας Ιουλίου 2010 , περί τροποποίησης του κανονισμού (ΕΚ) αριθ. 338/97 του Συμβουλίου, για την προστασία των ειδών άγριας πανίδας και χλωρίδας με τον έλεγχο του εμπορίου τους

OJ L 212, 12.8.2010, p. 1–59 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2010/709/oj

12.8.2010   

EL

Επίσημη Εφημερίδα της Ευρωπαϊκής Ένωσης

L 212/1


ΚΑΝΟΝΙΣΜΌΣ (ΕΕ) αριθ. 709/2010 ΤΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΉΣ

της 22ας Ιουλίου 2010

περί τροποποίησης του κανονισμού (ΕΚ) αριθ. 338/97 του Συμβουλίου, για την προστασία των ειδών άγριας πανίδας και χλωρίδας με τον έλεγχο του εμπορίου τους

Η ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ,

Έχοντας υπόψη:

τη συνθήκη για τη λειτουργία της Ευρωπαϊκής Ένωσης,

τον κανονισμό (ΕΚ) αριθ. 338/97 του Συμβουλίου, της 9ης Δεκεμβρίου 1996, για την προστασία των ειδών της άγριας πανίδας και χλωρίδας με τον έλεγχο του εμπορίου τους (1), και ιδίως το άρθρο 19 παράγραφος 5,

Εκτιμώντας τα ακόλουθα:

(1)

Ο κανονισμός (ΕΚ) αριθ. 338/97 περιλαμβάνει καταλόγους των ζωικών και φυτικών ειδών, για το εμπόριο των οποίων ισχύουν περιορισμοί ή έλεγχοι. Στους καταλόγους αυτούς έχουν ενσωματωθεί οι κατάλογοι που περιλαμβάνονται στα παραρτήματα της σύμβασης για το διεθνές εμπόριο των ειδών άγριας πανίδας και χλωρίδας που απειλούνται με εξαφάνιση (CITES – Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora), εφεξής «η σύμβαση». Κατά τη 15η σύνοδο της συνδιάσκεψης των συμβαλλόμενων μερών της σύμβασης, στην Ντόχα (Κατάρ) τον Μάρτιο του 2010, έγιναν ορισμένες τροποποιήσεις στα προσαρτήματα της σύμβασης.

(2)

Το είδος Anas oustaleti διαγράφτηκε από το προσάρτημα I.

(3)

Τα είδη Euphorbia misera, Orothamnus zeyheri και Protea odorata διαγράφτηκαν από το προσάρτημα II.

(4)

Ο πληθυσμός του είδους Crocodylus niloticus της Αιγύπτου μεταφέρθηκε από το προσάρτημα Ι στο προσάρτημα ΙΙ με μηδενική ποσόστωση για άγρια δείγματα.

(5)

Οι πληθυσμοί του είδους Crocodylus moreletii του Μεξικού και του Μπελίζε μεταφέρθηκαν από το προσάρτημα Ι στο προσάρτημα ΙΙ με μηδενική ποσόστωση για τα άγρια δείγματα.

(6)

Το είδος Neurergus kaiseri εντάχθηκε στο προσάρτημα I.

(7)

Τα είδη Ctenosaura bakeri, C. oedirhina, C. melanosterna, C. palearis, Agalychnis spp., Dynastes satanas, Operculicarya hyphaenoides, O. pachypus, Zygosicyos pubescens, Z. tripartitus, Aniba rosaeodora (με σημείωση), Adenia olaboensis, Cyphostemma elephantopus, C. montagnacii και Bulnesia sarmientoi (με σημείωση) εντάχθηκαν στο προσάρτημα II.

(8)

Η εγγραφή των ειδών Beccariophoenix madagascariensis και Neodypsis decaryi του προσαρτήματος II διευρύνθηκε για να περιληφθούν σπόροι από τη Μαδαγασκάρη.

(9)

Τα ακόλουθα είδη διαγράφτηκαν από το προσάρτημα III της σύμβασης έπειτα από αίτημα της Μαλαισίας: Arborophila campbelli, Arborophila charltonii, Caloperdix oculeus, Lophura erythrophthalma, Lophura ignita, Melanoperdix niger, Polyplectron inopinatum, Rhizothera dulitensis, Rhizothera longirostris και Rollulus rouloul, ενώ το είδος Haliotis midae διαγράφτηκε από το προσάρτημα III της σύμβασης ύστερα από αίτημα της Νότιας Αφρικής.

(10)

Οι σημειώσεις για τις εγγραφές στα προσαρτήματα Ι και ΙΙ της σύμβασης για το είδος Canis lupus τροποποιήθηκαν.

(11)

Οι σημειώσεις για τις εγγραφές στο προσάρτημα Ι της σύμβασης για το είδος Orchidaceae spp. τροποποιήθηκαν.

(12)

Οι σημειώσεις για τις εγγραφές στο προσάρτημα ΙΙ της σύμβασης για το είδος Cactaceae spp. και όλες τις φυτικές ταξινομικές βαθμίδες με τη σημείωση 1 τροποποιήθηκαν.

(13)

Κανένα από τα κράτη μέλη δεν ενέγραψε επιφύλαξη για κάποιες από τις εν λόγω τροπολογίες.

(14)

Ως εκ τούτου, οι τροπολογίες στα προσαρτήματα I, II και III της σύμβασης επιβάλλουν τροποποιήσεις στα παραρτήματα Α, Β και Γ του παραρτήματος του κανονισμού (ΕΚ) αριθ. 338/97.

(15)

Τα είδη Physignathus cocincinus, Abronia graminea και Ctenosaura quinquecarinata – τα οποία δεν περιλαμβάνονται σήμερα στο παράρτημα του κανονισμού (ΕΚ) αριθ. 338/97 – εισάγονται στην Ένωση σε αριθμούς τέτοιους ώστε να δικαιολογούν την παρακολούθησή τους. Ως εκ τούτου, τα εν λόγω είδη πρέπει να υπαχθούν στο παράρτημα Δ του παραρτήματος του κανονισμού (ΕΚ) αριθ. 338/97.

(16)

Κατά τη 15η σύνοδο της συνδιάσκεψης των συμβαλλόμενων μερών της σύμβασης, υιοθετήθηκαν νέες ονοματολογικές αναφορές για τα ζωικά είδη.

(17)

Κατά συνέπεια, ο κανονισμός (ΕΚ) αριθ. 338/97 πρέπει να τροποποιηθεί αναλόγως. Λόγω της έκτασης των τροποποιήσεων είναι σκόπιμο, για λόγους σαφήνειας, να αντικατασταθεί το παράρτημα του κανονισμού (ΕΚ) αριθ. 338/97 στο σύνολό του.

(18)

Τα μέτρα που προβλέπονται στον παρόντα κανονισμό είναι σύμφωνα με τη γνώμη της επιτροπής για το εμπόριο ειδών άγριας πανίδας και χλωρίδας, που συστάθηκε δυνάμει του άρθρου 18 του κανονισμού (ΕΚ) αριθ. 338/97,

ΕΞΕΔΩΣΕ ΤΟΝ ΠΑΡΟΝΤΑ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟ:

Άρθρο 1

Το παράρτημα του κανονισμού (ΕΚ) αριθ. 338/97 αντικαθίσταται από το κείμενο στο παράρτημα του παρόντος κανονισμού.

Άρθρο 2

Ο παρών κανονισμός αρχίζει να ισχύει την τρίτη ημέρα από τη δημοσίευσή του στην Επίσημη Εφημερίδα της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Ο παρών κανονισμός είναι δεσμευτικός ως προς όλα τα μέρη του και ισχύει άμεσα σε κάθε κράτος μέλος.

Βρυξέλλες, 22 Ιουλίου 2010.

Για την Επιτροπή

Ο Πρόεδρος

José Manuel BARROSO


(1)  ΕΕ L 61 της 3.3.1997, σ. 1.


ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ

«ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ

Ερμηνευτικές σημειώσεις των παραρτημάτων A, B, Γ και Δ

1.

Τα είδη που περιλαμβάνονται στα παραρτήματα A, B, Γ και Δ αναφέρονται:

α)

με την ονομασία του είδους ή

β)

με το σύνολο των ειδών που ανήκουν σε ανώτερη ταξινομική βαθμίδα ή σε τμήμα της εν λόγω ταξινομικής βαθμίδας.

2.

Η σύντμηση “spp.” δηλώνει όλα τα είδη μιας ανώτερης ταξινομικής βαθμίδας.

3.

Άλλες αναφορές σε ταξινομικές βαθμίδες ανώτερες του είδους γίνονται μόνο για πληροφόρηση ή ταξινόμηση.

4.

Τα ονόματα των ειδών με έντονους χαρακτήρες στο παράρτημα Α αναγράφονται σύμφωνα με το καθεστώς προστασίας τους, όπως καθορίζεται στην οδηγία 2009/147/ΕΚ του Συμβουλίου (“Οδηγία για τα πτηνά”) ή την οδηγία 92/43/ΕΟΚ του Συμβουλίου (“Οδηγία για τα ενδιαιτήματα”).

5.

Για τις φυτικές ταξινομικές βαθμίδες που είναι κατώτερες του είδους χρησιμοποιούνται οι ακόλουθες συντμήσεις:

α)

“ssp.”: χρησιμοποιείται για να υποδηλώσει το υποείδος·

β)

“var(s).”: χρησιμοποιείται για να υποδηλώσει ποικιλία (ποικιλίες), και

γ)

“fa.”: χρησιμοποιείται για να υποδηλώσει forma.

6.

Τα σύμβολα “(Ι)”, “(ΙΙ)” και “(ΙΙΙ)” που τοποθετούνται μετά την ονομασία ενός είδους ή μιας ανώτερης ταξινομικής βαθμίδας παραπέμπουν στα προσαρτήματα της σύμβασης, στα οποία καταλογογραφούνται τα σχετικά είδη, όπως αναφέρεται στις σημειώσεις 7 έως 9. Εάν δεν υπάρχει καμία από αυτές τις ενδείξεις, τα εν λόγω είδη δεν περιλαμβάνονται στα προσαρτήματα της σύμβασης.

7.

Το σύμβολο (Ι) μετά το όνομα ενός είδους ή μιας ανώτερης ταξινομικής βαθμίδας υποδηλώνει ότι το εν λόγω είδος ή η ανώτερη ταξινομική βαθμίδα περιλαμβάνεται στο προσάρτημα Ι της σύμβασης.

8.

Το σύμβολο (ΙΙ) μετά την ονομασία ενός είδους ή μιας ανώτερης ταξινομικής βαθμίδας υποδηλώνει ότι το εν λόγω είδος ή η ανώτερη ταξινομική βαθμίδα περιλαμβάνεται στο προσάρτημα ΙΙ της σύμβασης.

9.

Το σύμβολο (ΙΙΙ) μετά την ονομασία ενός είδους ή μιας ανώτερης ταξινομικής βαθμίδας υποδηλώνει ότι αυτό περιλαμβάνεται στο προσάρτημα ΙΙΙ της σύμβασης. Σε αυτή την περίπτωση αναφέρεται επίσης η χώρα για λογαριασμό της οποίας το είδος ή η ανώτερη ταξινομική βαθμίδα περιλαμβάνεται στο προσάρτημα ΙΙΙ.

10.

Τα υβρίδια μπορούν ειδικώς να συμπεριληφθούν στα προσαρτήματα, αλλά μόνο εάν αποτελούν διακριτούς και σταθερούς πληθυσμούς στο φυσικό τους περιβάλλον. Τα υβρίδια ζώων, των οποίων ένα ή περισσότερα δείγματα ειδών των προηγούμενων τεσσάρων γενεών των ανιόντων τους συμπεριλαμβάνονταν στα παραρτήματα Α ή Β, υπόκεινται στις διατάξεις του παρόντος κανονισμού ακριβώς σαν να ήταν πλήρες είδος, ακόμη και αν το σχετικό υβρίδιο δεν περιλαμβάνεται ειδικώς στα παραρτήματα.

11.

Όταν ένα είδος περιλαμβάνεται στα παραρτήματα A, B ή Γ, όλα τα μέρη και παράγωγα του είδους περιλαμβάνονται επίσης στο ίδιο παράρτημα, εκτός εάν το είδος συνοδεύεται από ένδειξη για να επισημανθεί ότι περιλαμβάνονται συγκεκριμένα μόνο μέρη και παράγωγα. Σύμφωνα με το άρθρο 2 στοιχείο κ) του παρόντος κανονισμού, το σύμβολο “#” ακολουθούμενο από έναν αριθμό που συνοδεύει την ονομασία είδους ή ανώτερης ταξινομικής βαθμίδας που περιλαμβάνεται στο παράρτημα Β ή Γ δηλώνει μέρη ή παράγωγα που προσδιορίζονται εδώ σε σχέση με τους σκοπούς του κανονισμού ως ακολούθως:

#1

Δηλώνει όλα τα μέρη και παράγωγα εκτός από:

α)

σπόρους, σπόρια και γύρη (συμπεριλαμβανομένου του γυρεομάγματος).

β)

σπερμοφυείς καλλιέργειες ή καλλιέργειες ιστών in vitro, σε στερεό ή υγρό περιβάλλον, μεταφερόμενες εντός αποστειρωμένων δοχείων·

γ)

δρεπτά άνθη τεχνητώς πολλαπλασιαζόμενων φυτών· και

δ)

καρπούς και μέρη και παράγωγα αυτών τεχνητώς πολλαπλασιαζόμενων φυτών του γένους Vanilla.

#2

Δηλώνει όλα τα μέρη και παράγωγα εκτός από:

α)

σπόρους και γύρη· και

β)

τελικά, συσκευασμένα προϊόντα, έτοιμα για διάθεση στο λιανικό εμπόριο.

#3

Δηλώνει ολόκληρες και κομμένες ρίζες και μέρη ριζών.

#4

Δηλώνει όλα τα μέρη και παράγωγα εκτός από:

α)

σπόρους (περιλαμβανομένων βλαστών Orchidaceae), σπόρια και γύρη (συμπεριλαμβανομένου του γυρεομάγματος). Η εξαίρεση δεν ισχύει για σπόρους Cactaceae spp. που εξάγονται από το Μεξικό και για σπόρους Beccariophoenix madagascariensis και Neodypsis decaryi που εξάγονται από τη Μαδαγασκάρη·

β)

σπερμοφυείς καλλιέργειες ή καλλιέργειες ιστών in vitro, σε στερεό ή υγρό περιβάλλον, μεταφερόμενες εντός αποστειρωμένων δοχείων·

γ)

δρεπτά άνθη τεχνητώς πολλαπλασιαζόμενων φυτών·

δ)

καρπούς και μέρη και παράγωγα αυτών εγκλιματισμένων ή τεχνητώς πολλαπλασιαζόμενων φυτών του γένους Vanilla (Orchidaceae) και της οικογένειας Cactaceae·

ε)

βλαστούς, άνθη και μέρη και παράγωγα αυτών, εγκλιματισμένων ή τεχνητώς πολλαπλασιαζόμενων φυτών του γένους Opuntia υπογένη Opuntia και Selenicereus (Cactaceae)· και

στ)

τελικά προϊόντα Euphorbia antisyphilitica συσκευασμένα και έτοιμα για διάθεση στο λιανικό εμπόριο.

#5

Δηλώνει κορμοτεμάχια ξύλου, πριστή ξυλεία και ξυλεπενδύσεις.

#6

Δηλώνει κορμοτεμάχια ξύλου, πριστή ξυλεία, ξυλεπενδύσεις και κόντρα πλακέ.

#7

Δηλώνει κορμοτεμάχια ξύλου, ρινίσματα ξύλου, σκόνες και εκχυλίσματα.

#8

Δηλώνει μέρη κάτω από το έδαφος (ήτοι ρίζες, ριζώματα): ολόκληρα, μέρη και σε μορφή σκόνης.

#9

Δηλώνει όλα τα μέρη και παράγωγα εκτός από: εκείνα που φέρουν τη σήμανση “Έχουν παραχθεί από υλικό Hoodia spp. το οποίο έχει ληφθεί από ελεγχόμενη συγκομιδή και παραγωγή σε συνεργασία με τις Διαχειριστικές Αρχές της CITES των Μποτσουάνα/Ναμίμπια/Νότια Αφρική, δυνάμει της συμφωνίας αριθ. BW/NA/ZA xxxxxx”.

#10

Δηλώνει κορμοτεμάχια ξύλου, πριστή ξυλεία, ξυλεπενδύσεις, συμπεριλαμβανομένων ημικατεργασμένων προϊόντων ξύλου που χρησιμοποιούνται στην κατασκευή δοξαριών για έγχορδα μουσικά όργανα.

#11

Δηλώνει κορμοτεμάχια ξύλου, πριστή ξυλεία, ξυλεπενδύσεις, κόντρα πλακέ, σκόνη και εκχυλίσματα

#12

Δηλώνει κορμούς, πριστή ξυλεία, ξυλεπενδύσεις, κόντρα πλακέ και αιθέρια έλαια, εξαιρουμένων τελικών, συσκευασμένων προϊόντων, έτοιμων για διάθεση στο λιανικό εμπόριο.

12.

Καθώς για κανένα από τα είδη ή τις ανώτερες ταξινομικές βαθμίδες της ΧΛΩΡΙΔΑΣ που περιλαμβάνονται στο παράρτημα Α δεν αναφέρεται ένδειξη ότι τα υβρίδιά τους υπόκεινται στις διατάξεις του άρθρου 4 παράγραφος 1 του κανονισμού, αυτό σημαίνει ότι τα τεχνητώς πολλαπλασιαζόμενα υβρίδια τα οποία παράγονται εξ ενός ή περισσοτέρων από τα εν λόγω είδη ή τις ταξινομικές βαθμίδες μπορούν να διατίθενται στο εμπόριο με πιστοποιητικό τεχνητού πολλαπλασιασμού και ότι οι σπόροι και η γύρη (συμπεριλαμβανομένου του γυρεομάγματος), τα δρεπτά άνθη, οι σπερμοφυείς καλλιέργειες ή οι καλλιέργειες ιστών in vitro, σε στερεό ή υγρό περιβάλλον, μεταφερόμενες εντός αποστειρωμένων δοχείων, των εν λόγω υβριδίων δεν υπόκεινται στις διατάξεις του κανονισμού.

13.

Τα ούρα, τα περιττώματα και το ζωικό ήλεκτρο που αποτελούν απόβλητα και αποκτώνται χωρίς χειρισμούς επί του σχετικού ζώου δεν υπόκεινται στις διατάξεις του κανονισμού.

14.

Όσον αφορά τα είδη της πανίδας που περιλαμβάνονται στα παράρτημα Δ, οι διατάξεις εφαρμόζονται μόνο σε ζώντα δείγματα και σε ολόκληρα ή σε σχεδόν ολόκληρα νεκρά δείγματα, εξαιρουμένων των ταξινομικών βαθμίδων που επισημειώνονται ως ακολούθως, προκειμένου να καταδειχθεί ότι καλύπτονται επίσης και άλλα μέρη και παράγωγα:

§ 1

Κάθε ολόκληρο ή σχεδόν ολόκληρο δέρμα, ακατέργαστο ή κατεργασμένο.

§ 2

Φτερά ή δέρμα ή άλλο μέρος που φέρει φτερά.

15.

Όσον αφορά τα είδη της χλωρίδας που περιλαμβάνονται στο παράρτημα Δ, οι διατάξεις εφαρμόζονται μόνο σε ζώντα δείγματα, εξαιρουμένων των ταξινομικών βαθμίδων που επισημειώνονται ως ακολούθως, προκειμένου να καταδειχθεί ότι καλύπτονται επίσης και άλλα μέρη και παράγωγα:

§ 3

Αποξηραμένα και νωπά φυτά, συμπεριλαμβανομένων, όπου κρίνεται σκόπιμο, των φύλλων, ριζών/ριζωμάτων, βλαστών, σπόρων/σπορίων, φλοιών και καρπών.

§ 4

Κορμοτεμάχια ξύλου, πριστή ξυλεία και ξυλεπενδύσεις.

 

Παράρτημα A

Παράρτημα B

Παράρτημα Γ

Κοινό όνομα

ΠΑΝΙΔΑ

CHORDATA (CHORDATES)

MAMMALIA

 

 

 

Θηλαστικά

ARTIODACTYLA

Antilocapridae

 

 

 

Αντιλοκαπρίδες

Antilocapra americana (I) (Μόνο ο πληθυσμός του Μεξικού· κανένας άλλος πληθυσμός δεν περιλαμβάνεται στα παραρτήματα του παρόντος κανονισμού)

 

 

Μεξικανική ελαφοκέφαλη αντιλόπη

Bovidae

 

 

 

Αντιλόπες, βοοειδή, κεφάλοφοι, γαζέλες, αιγοειδή, προβατοειδή κ.λπ.

Addax nasomaculatus (I)

 

 

Άδδαξ

 

Ammotragus lervia (II)

 

 

 

 

Antilope cervicapra (III Νεπάλ)

Αντιλόπη αιγελάφειος

 

Bison bison athabascae (II)

 

Βίσωνας των δασών

Bos gaurus (I) (Δεν περιλαμβάνεται η κατοικίδια μορφή που είναι γνωστή ως Bos frontalis, η οποία δεν υπόκειται στις διατάξεις του παρόντος κανονισμού)

 

 

Γκωρ

Bos mutus (I) (Δεν περιλαμβάνεται η κατοικίδια μορφή που είναι γνωστή ως Bos grunniens, η οποία δεν υπόκειται στις διατάξεις του παρόντος κανονισμού)

 

 

Γιακ

Bos sauveli (I)

 

 

Κούπρεϊ

 

 

Bubalus arnee (III Νεπάλ) (Δεν περιλαμβάνεται η κατοικίδια μορφή που είναι γνωστή ως Bubalus bubalis, η οποία δεν υπόκειται στις διατάξεις του παρόντος κανονισμού)

 

Bubalus depressicornis (I)

 

 

Βούβαλος ο βαθύκερος

Bubalus mindorensis (I)

 

 

Ταμαρού

Bubalus quarlesi (I)

 

 

Ανοά ορεσίβιος

 

Budorcas taxicolor (II)

 

 

Capra falconeri (I)

 

 

Αιξ η ελικόκερως

Capricornis milneedwardsii (I)

 

 

 

Capricornis rubidus (I)

 

 

 

Capricornis sumatraensis (I)

 

 

 

Capricornis thar (I)

 

 

 

 

Cephalophus brookei (II)

 

Κεφάλοφος του Brooke

 

Cephalophus dorsalis (II)

 

Κεφάλοφος η μελανόραχις

Cephalophus jentinki (I)

 

 

Κεφάλοφος του Jentink

 

Cephalophus ogilbyi (II)

 

Κεφάλοφος του Ogilby

 

Cephalophus silvicultor (II)

 

 

 

Cephalophus zebra (II)

 

Κεφάλοφος η ραβδωτή

 

Damaliscus pygargus pygargus (II)

 

Δαμαλίσκος-δορκάς

Gazella cuvieri (I)

 

 

Αντιλόπη του Cuvier

 

 

Gazella dorcas (III Αλγερία/Τυνησία)

Δορκάς της Αφρικής

Gazella leptoceros (I)

 

 

 

Hippotragus niger variani (I)

 

 

Ιππότραγος μελανόχρωμος

 

Kobus leche (II)

 

Λέχε

Naemorhedus baileyi (I)

 

 

 

Naemorhedus caudatus (I)

 

 

 

Naemorhedus goral (I)

 

 

 

Naemorhedus griseus (I)

 

 

 

Nanger dama (I)

 

 

Αντιλόπη η δορκάς

Oryx dammah (I)

 

 

Όρυξ δάμμα

Oryx leucoryx (I)

 

 

Όρυξ αραβικός

 

Ovis ammon (II) (Εκτός από το υποείδος που περιλαμβάνεται στο παράρτημα A)

 

 

Ovis ammon hodgsonii (I)

 

 

 

Ovis ammon nigrimontana (I)

 

 

 

 

Ovis canadensis (II) (Μόνο ο πληθυσμός του Μεξικού· κανένας άλλος πληθυσμός δεν περιλαμβάνεται στα παραρτήματα του παρόντος κανονισμού)

 

 

Ovis orientalis ophion (I)

 

 

Κυπριακό πρόβατο

 

Ovis vignei (II) (Εκτός από το υποείδος που περιλαμβάνεται στο παράρτημα A)

 

Πρόβατο της στέπας

Ovis vignei vignei (I)

 

 

 

Pantholops hodgsonii (I)

 

 

Αντιλόπη του Θιβέτ

 

Philantomba monticola (II)

 

 

Pseudoryx nghetinhensis (I)

 

 

 

Rupicapra pyrenaica ornata (I)

 

 

Αγριόγιδο

 

Saiga borealis (II)

 

 

 

Saiga tatarica (II)

 

 

 

 

Tetracerus quadricornis (III Νεπάλ)

Αντιλόπη η τετράκερως

Camelidae

 

 

 

Καμηλίδες, guanaco, λάμα βικούνια

 

Lama guanicoe (II)

 

 

Vicugna vicugna (I) [Εκτός των πληθυσμών: της Αργεντινής (οι πληθυσμοί των επαρχιών Jujuy και Catamarca και οι ημιαιχμάλωτοι πληθυσμοί των επαρχιών Jujuy, Salta, Catamarca, La Rioja και San Juan)· της Βολιβίας (όλος ο πληθυσμός)· της Χιλής (πληθυσμός της Primera Región)· και του Περού (όλος ο πληθυσμός)·που υπάγονται στο παράρτημα B]

Vicugna vicugna (II)[Μόνο οι πληθυσμοί της Αργεντινής  (1) (οι πληθυσμοί των επαρχιών Jujuy και Catamarca και οι ημιαιχμάλωτοι πληθυσμοί των επαρχιών Jujuy, Salta, Catamarca, La Rioja και San Juan), της Βολιβίας  (2) (όλος ο πληθυσμός), της Χιλής  (3) (πληθυσμός της Primera Región), του Περού  (4) (όλος ο πληθυσμός)· όλοι οι υπόλοιποι πληθυσμοί περιλαμβάνονται στο παράρτημα A)

 

Λάμα βικούνια

Cervidae

 

 

 

Ελαφίδες, huemuls, muntjacs, pudus

Axis calamianensis (I)

 

 

Καλαμιανό ελάφι

Axis kuhlii (I)

 

 

 

Axis porcinus annamiticus (I)

 

 

 

Blastocerus dichotomus (I)

 

 

 

 

Cervus elaphus bactrianus (II)

 

Ελάφι του Τουρκεστάν

 

 

Cervus elaphus barbarus (III Αλγερία/Τυνησία)

Έλαφος της Βερβερίας

Cervus elaphus hanglu (I)

 

 

 

Dama dama mesopotamica (I)

 

 

Δάμα Μεσοποταμίας

Hippocamelus spp. (I)

 

 

 

 

 

Mazama temama cerasina (III Γουατεμάλα)

 

Muntiacus crinifrons (I)

 

 

 

Muntiacus vuquangensis (I)

 

 

 

 

 

Odocoileus virginianus mayensis (III Γουατεμάλα)

 

Ozotoceros bezoarticus (I)

 

 

Ελάφι της πάμπας

 

Pudu mephistophiles (II)

 

Πούντου του Ισημερινού

Pudu puda (I)

 

 

Πουντού

Rucervus duvaucelii (I)

 

 

Μπαρασίγκα

Rucervus eldii (I)

 

 

Ελάφι τιου Ελντί

Hippopotamidae

 

 

 

Ιπποποταμίδες

 

Hexaprotodon liberiensis (II)

 

Ιπποπόταμος ο πυγμαίος

 

Hippopotamus amphibius (II)

 

Ιπποπόταμος

Moschidae

 

 

 

Μοσχοφόρος δορκάς

Moschus spp. (I) (Μόνο οι πληθυσμοί του Αφγανιστάν, του Μπουτάν, της Ινδίας, της Μιανμάρ, του Νεπάλ και του Πακιστάν·όλοι οι υπόλοιποι πληθυσμοί υπάγονται στο παράρτημα B)

Moschus spp. (II) (Εκτός των πληθυσμών του Αφγανιστάν, του Μπουτάν, της Ινδίας, της Μιανμάρ, του Νεπάλ και του Πακιστάν, που υπάγονται στο παράρτημα A)

 

Μοσχοφόρος δορκάς

Suidae

 

 

 

Ελαφόχοιρος, χοίροι

Babyrousa babyrussa (I)

 

 

Ελαφόχοιρος Buru

Babyrousa bolabatuensis (I)

 

 

Ελαφόχοιρος Bola Batu

Babyrousa celebensis (I)

 

 

Ελαφόχοιρος North Sulawesi

Babyrousa togeanensis (I)

 

 

Ελαφόχοιρος Malenge

Sus salvanius (I)

 

 

Αγριόχοιρος ο πυγμαίος

Tayassuidae

 

 

 

Αγριόχοιροι Αμερικής

 

Tayassuidae spp. (II) (Εκτός των ειδών που περιλαμβάνονται στο παράρτημα A και αποκλειομένων των πληθυσμών Pecari tajacu του Μεξικού και των Ηνωμένων Πολιτειών, που δεν περιλαμβάνονται στα παραρτήματα του παρόντος κανονισμού)

 

Αγριόχοιροι Αμερικής

Catagonus wagneri (I)

 

 

 

CARNIVORA

Ailuridae

 

 

 

 

Ailurus fulgens (I)

 

 

 

Canidae

 

 

 

Κυνίδες

 

 

Canis aureus (III Ινδία)

 

Canis lupus (I/II)

(Όλοι οι πληθυσμοί εκτός αυτών της Ισπανίας βόρεια του Duero και της Ελλάδας βόρεια του 39ου παραλλήλου. Οι πληθυσμοί του Μπουτάν, της Ινδίας, του Νεπάλ και του Πακιστάν περιλαμβάνονται στο προσάρτημα Ι· όλοι οι άλλοι πληθυσμοί περιλαμβάνονται στο προσάρτημα II. Εξαιρείται η κατοικίδια μορφή και το είδος dingo γνωστά ως Canis lupus familiaris και Canis lupus dingo)

Canis lupus (II) (Πληθυσμοί της Ισπανίας βόρεια του Duero και της Ελλάδας βόρεια του 39ου παραλλήλου. Εξαιρείται η κατοικίδια μορφή και το είδος dingo γνωστά ως Canis lupus familiaris και Canis lupus dingo)

 

Λύκος

Canis simensis

 

 

 

 

Cerdocyon thous (II)

 

 

 

Chrysocyon brachyurus (II)

 

Χαιτοφόρος λύκος

 

Cuon alpinus (II)

 

Ασιατικό αγριόσκυλο

 

Lycalopex culpaeus (II)

 

 

 

Lycalopex fulvipes (II)

 

 

 

Lycalopex griseus (II)

 

 

 

Lycalopex gymnocercus (II)

 

 

Speothos venaticus (I)

 

 

Ιχθυκύων

 

 

Vulpes bengalensis (III Ινδία)

 

 

Vulpes cana (II)

 

 

 

Vulpes zerda (II)

 

Αλώπηξ η μακρόωτος

Eupleridae

 

 

Cryptoprocta ferox (II)

 

Κρυπτόπρωκτος

 

 

Eupleres goudotii (II)

 

 

 

 

Fossa fossana (II)

 

 

Felidae

 

 

 

Αιλουρίδες, γατόπαρδοι, λεοπαρδάλεις, λέοντες, τίγρεις κ.λπ.

 

Felidae spp. (II) (Εκτός των ειδών που περιλαμβάνονται στο παράρτημα A. Τα δείγματα των κατοικίδιων μορφών δεν υπάγονται στις διατάξεις του παρόντος κανονισμού)

 

Αιλουρίδες

Acinonyx jubatus (I) (Οι ετήσιες εξαγωγικές ποσοστώσεις για ζώντα δείγματα και κυνηγετικά τρόπαια χορηγούνται ως εξής: Μποτσουάνα: 5· Ναμίμπια: 150· Ζιμπάμπουε: 50. Η εμπορία των δειγμάτων αυτών υπόκειται στις διατάξεις του άρθρου 4 παράγραφος 1 του παρόντος κανονισμού)

 

 

Γατόπαρδοι

Caracal caracal (I) (Μόνο ο πληθυσμός της Ασίας· όλοι οι άλλοι πληθυσμοί περιλαμβάνονται στο παράρτημα B)

 

 

 

Catopuma temminckii (I)

 

 

Χρυσόχρωμη αγριόγατα

Felis nigripes (I)

 

 

Μαυροπόδαρη αγριόγατα της Κίνας

Felis silvestris (II)

 

 

 

Leopardus geoffroyi (I)

 

 

Αίλουρος του Geoffroy

Leopardus jacobitus (I)

 

 

Αγριόγατα των Άνδεων

Leopardus pardalis (I)

 

 

Αιλουρόπαρδος

Leopardus tigrinus (I)

 

 

Τιγρογαλή

Leopardus wiedii (I)

 

 

Γαλή

Lynx lynx (II)

 

 

Λυγξ ο Ευρωπαϊκός

Lynx pardinus (I)

 

 

 

Neofelis nebulosa (I)

 

 

Λεοπάρδαλη η νεφελώδης

Panthera leo persica (I)

 

 

Ασιατικός λέων

Panthera onca (I)

 

 

Ιαγουάρος

Panthera pardus (I)

 

 

Λεοπάρδαλη

Panthera tigris (I)

 

 

Τίγρις

Pardofelis marmorata (I)

 

 

Γαλή η μαρμαρότριχος

Prionailurus bengalensis bengalensis (I) (Μόνο οι πληθυσμοί του Μπανγκλαντές, της Ινδίας και της Ταϊλάνδης· όλοι οι άλλοι πληθυσμοί περιλαμβάνονται στο παράρτημα B)

 

 

Αίλουρος ο βεγγαλικός

Prionailurus iriomotensis (II)

 

 

 

Prionailurus planiceps (I)

 

 

Γάτα πλατυκέφαλη

Prionailurus rubiginosus (I) (Μόνο ο πληθυσμός της Ινδίας· όλοι οι άλλοι πληθυσμοί περιλαμβάνονται στο παράρτημα B)

 

 

Αγριόγατα η ιώδης

Puma concolor coryi (I)

 

 

Πούμα της Φλώριδας

Puma concolor costaricensis (I)

 

 

Πούμα της Κεντρικής Αμερικής

Puma concolor couguar (I)

 

 

Πούμα της Β. Α. Αμερικής

Puma yagouaroundi (I) (Μόνο οι πληθυσμοί της Κεντρικής και Βόρειας Αμερικής· όλοι οι άλλοι πληθυσμοί περιλαμβάνονται στο παράρτημα B)

 

 

Ιαγουαρούνδος

Uncia uncia (I)

 

 

Λεοπάρδαλη των χιόνων

Herpestidae

 

 

 

 

 

 

Herpestes fuscus (III Ινδία)

 

 

 

Herpestes edwardsi (III Ινδία)

 

 

 

Herpestes javanicus auropunctatus (III Ινδία)

 

 

 

Herpestes smithii (III Ινδία)

 

 

 

Herpestes urva (III Ινδία)

 

 

 

Herpestes vitticollis (III Ινδία)

 

Hyaenidae

 

 

 

Προτελής ο λοφιοφόρος, υαινίδες

 

 

Proteles cristata (III Μποτσουάνα)

Προτελής ο λοφιοφόρος

Mephitidae

 

 

 

Μουστελίδες

 

Conepatus humboldtii (II)

 

Μεφίτης της Παταγωνίας

Mustelidae

 

 

 

Μουστελίδες

Lutrinae

 

 

 

Ενυδρίδες

 

Lutrinae spp. (II) (Εκτός των ειδών που περιλαμβάνονται στο παράρτημα A)

 

Ενυδρίδες

Aonyx capensis microdon (I) (Μόνο οι πληθυσμοί του Καμερούν και της Νιγηρίας· όλοι οι άλλοι πληθυσμοί περιλαμβάνονται στο παράρτημα Β)

 

 

Αόνυξ του Καμερούν

Enhydra lutris nereis (I)

 

 

Θαλάσσια ενυδρίδα της Καλιφόρνιας

Lontra felina (I)

 

 

Βίδρα η παράκτια

Lontra longicaudis (I)

 

 

Νοτιοαμερικάνικη βίδρα των ποταμών

Lontra provocax (I)

 

 

Βίδρα της Χιλής

Lutra lutra (I)

 

 

Ευρωπαϊκή ενυδρίς

Lutra nippon (I)

 

 

Ενυδρίς της Ιαπωνίας

Pteronura brasiliensis (I)

 

 

Γιγαντιαία ενυδρίς

Mustelinae

 

 

 

Γαλικτίς η ταινιοφόρος, ικτίδες, tayra, μουστελίδες

 

 

Eira barbara (III Ονδούρα)

 

 

 

Galictis vittata (III Κόστα Ρίκα)

 

 

 

Martes flavigula (III Ινδία)

 

 

 

Martes foina intermedia (III Ινδία)

 

 

 

Martes gwatkinsii (III Ινδία)

 

 

 

Mellivora capensis (III Μποτσουάνα)

 

Mustela nigripes (I)

 

 

Ικτίς η μελανόπους

Odobenidae

 

 

 

Θαλάσσιος ίππος

 

Odobenus rosmarus (III Καναδάς)

 

Θαλάσσιος ίππος

Otariidae

 

 

 

Ωταρίες, φώκιες

 

Arctocephalus spp (II) (Εκτός των ειδών που περιλαμβάνονται στο παράρτημα A)

 

Ωταρίες

Arctocephalus philippii (II)

 

 

 

Arctocephalus townsendi (I)

 

 

Γουνοφόρος ωταρία

Phocidae

 

 

 

Φώκιες

 

Mirounga leonina (II)

 

Θαλάσσιος ελέφας του νότου

Monachus spp. (I)

 

 

Μεσογειακή φώκια

Procyonidae

 

 

 

Κοάτι, olingos

 

 

Bassaricyon gabbii (III Κόστα Ρίκα)

 

 

 

Bassariscus sumichrasti (III Κόστα Ρίκα)

 

 

 

Nasua narica (III Ονδούρα)

Λευκόρρινο κοάτι

 

 

Nasua nasua solitaria (III Ουρουγουάη)

 

 

 

Potos flavus (III Ονδούρα)

 

Ursidae

 

 

 

Αρκούδες

 

Ursidae spp. (II) (Εκτός των ειδών που περιλαμβάνονται στο παράρτημα A)

 

Αρκούδες

Ailuropoda melanoleuca (I)

 

 

 

Helarctos malayanus (I)

 

 

Αρκούδα της Μαλαισίας

Melursus ursinus (I)

 

 

 

Tremarctos ornatus (I)

 

 

Διοπτροφόρος αρκούδα

Ursus arctos (I/II)

(Μόνο οι πληθυσμοί του Μπουτάν, της Κίνας, του Μεξικού και της Μογγολίας και το υποείδος Ursus arctos isabellinus περιλαμβάνονται στο προσάρτημα Ι· όλοι οι άλλοι πληθυσμοί και υποείδη περιλαμβάνονται στο προσάρτημα ΙΙ)

 

 

Ευρωπαϊκή φαιά αρκούδα

Ursus thibetanus (I)

 

 

Μαύρη θιβετιανή αρκούδα

Viverridae

 

 

 

Binturong, ζήβεθο, falanouc, κρυπτόπρωκτος, πριονόδους, κυνογαλή του Μπέννεττ, ημιγαλή

 

 

Arctictis binturong (III Ινδία)

 

 

 

Civettictis civetta (III Μποτσουάνα)

 

 

Cynogale bennettii (II)

 

Κυνογαλή του Μπέννεττ

 

Hemigalus derbyanus (II)

 

Ημιγαλή

 

 

Paguma larvata (III Ινδία)

 

 

 

Paradoxurus hermaphroditus (III Ινδία)

 

 

 

Paradoxurus jerdoni (III Ινδία)

 

 

Prionodon linsang (II)

 

Πριονόδους ο ραβδωτός

Prionodon pardicolor (I)

 

 

Πριονόδους ο στικτός

 

 

Viverra civettina (III Ινδία)

 

 

 

Viverra zibetha (III Ινδία)

 

 

 

Viverricula indica (III Ινδία)

 

CETACEA

 

 

 

Κητοειδή (δελφίνια, φώκαινες, φάλαινες)

CETACEA spp. (I/II)  (5)

 

 

Κητοειδή

CHIROPTERA

Phyllostomidae

 

 

 

Πλατύρρυγχα χειρόπτερα

 

 

Platyrrhinus lineatus (III Ουρουγουάη)

 

Pteropodidae

 

 

 

 

 

Acerodon spp. (II) (Εκτός των ειδών που περιλαμβάνονται στο παράρτημα A)

 

 

Acerodon jubatus (I)

 

 

 

 

Pteropus spp. (II) (Εκτός των ειδών που περιλαμβάνονται στο παράρτημα A)

 

 

Pteropus insularis (I)

 

 

 

Pteropus livingstonii (II)

 

 

 

Pteropus loochoensis (I)

 

 

 

Pteropus mariannus (I)

 

 

 

Pteropus molossinus (I)

 

 

 

Pteropus pelewensis (I)

 

 

 

Pteropus pilosus (I)

 

 

 

Pteropus rodricensis (II)

 

 

 

Pteropus samoensis (I)

 

 

 

Pteropus tonganus (I)

 

 

 

Pteropus ualanus (I)

 

 

 

Pteropus voeltzkowi (II)

 

 

 

Pteropus yapensis (I)

 

 

 

CINGULATA

Dasypodidae

 

 

 

Δασυποδίδες

 

 

Cabassous centralis (III Κόστα Ρίκα)

 

 

 

Cabassous tatouay (III Ουρουγουάη)

 

 

Chaetophractus nationi (II) (Έχει καθοριστεί μηδενική ετήσια εξαγωγική ποσόστωση. Όλα τα δείγματα θεωρούνται δείγματα ειδών που περιλαμβάνονται στο παράρτημα Α και η διάθεσή τους στο εμπόριο διέπεται από τις σχετικές διατάξεις)

 

 

Priodontes maximus (I)

 

 

Αρμαδίλλος γίγας

DASYUROMORPHIA

Dasyuridae

 

 

 

Μαρσυποφόροι ποντικοί, δασυουρίδες, planigales

Sminthopsis longicaudata (I)

 

 

Μακρόουρος μαρσυποφόρος ποντικός

Sminthopsis psammophila (I)

 

 

Μαρσυποφόρος ποντικός της ερήμου

Thylacinidae

 

 

 

Τίγρης της Τασμανίας, θυλακίνος

Thylacinus cynocephalus (ενδεχομένως έχει εκλείψει) (I)

 

 

Θυλακίνος

DIPROTODONTIA

Macropodidae

 

 

 

Καγκουρό, μακροποδίδες

 

Dendrolagus inustus (II)

 

Δενδρολαγός ο τεφρόχρωμος

 

Dendrolagus ursinus (II)

 

Δενδρολαγός του Vogelkop

Lagorchestes hirsutus (I)

 

 

Rufous hare-wallaby

Lagostrophus fasciatus (I)

 

 

Καγκουρολαγός ο γραμμωτός

Onychogalea fraenata (I)

 

 

Χαλινοφόρα ονυχογαλή

Onychogalea lunata (I)

 

 

Ονυχογαλή γουρούνγκ

Phalangeridae

 

 

 

Κουσκούς

 

Phalanger intercastellanus (II)

 

 

 

Phalanger mimicus (II)

 

 

 

Phalanger orientalis (II)

 

Γκρίζο κουσκούς

 

Spilocuscus kraemeri (II)

 

 

 

Spilocuscus maculatus (II)

 

Κοινό στικτό κουσκούς

 

Spilocuscus papuensis (II)

 

 

Potoroidae

 

 

 

Βετογγίες

Bettongia spp. (I)

 

 

Βετογγίες

Caloprymnus campestris (ενδεχομένως έχει εκλείψει) (I)

 

 

Βετογγίας της ερήμου

Vombatidae

 

 

 

Φασκωλόμυες

Lasiorhinus krefftii (I)

 

 

Βόρειος φασκωλόμυς με τριχωτό ράμφος

LAGOMORPHA

Leporidae

 

 

 

Λαγοειδή

Caprolagus hispidus (I)

 

 

Hispid hare

Romerolagus diazi (I)

 

 

Λαγός ο ηφαιστοδίαιτος

MONOTREMATA

Tachyglossidae

 

 

 

Έχιδνες, έχιδνες ταχύγλωσσοι

 

Zaglossus spp. (II)

 

Έχιδνες με κυρτό ράμφος

PERAMELEMORPHIA

Chaeropodidae

 

 

 

Πηραμελίδες

Chaeropus ecaudatus (ενδεχομένως έχει εκλείψει) (I)

 

 

Πηραμελής ο χοιρόπους

Peramelidae

 

 

 

 

Perameles bougainville (I)

 

 

Πηραμελής ο λαγόμορφος

Thylacomyidae

 

 

 

 

Macrotis lagotis (I)

 

 

 

Macrotis leucura (I)

 

 

 

PERISSODACTYLA

Equidae

 

 

 

Ιππίδες, άγριοι όνοι, ζέβρες

Equus africanus (I) (Δεν περιλαμβάνεται η κατοικίδια μορφή που είναι γνωστή ως Equus asinus, η οποία δεν υπόκειται στις διατάξεις του παρόντος κανονισμού)

 

 

 

Equus grevyi (I)

 

 

Ζέβρα του Γκρέβυ

Equus hemionus (I/II) (Τα είδη περιλαμβάνονται στο προσάρτημα II, αλλά τα υποείδη Equus hemionus hemionus και Equus hemionus khur περιλαμβάνονται στο προσάρτημα I)

 

 

 

Equus kiang (II)

 

 

 

Equus przewalskii (I)

 

 

Άλογο του Przewalski

 

Equus zebra hartmannae (II)

 

Ζέβρα του Χάρτμαν

Equus zebra zebra (I)

 

 

Ζέβρα η ορεσίβιος

Rhinocerotidae

 

 

 

Ρινοκερωτίδες

Rhinocerotidae spp. (I) (Εκτός των υποειδών που περιλαμβάνονται στο παράρτημα B)

 

 

Ρινοκερωτίδες

 

Ceratotherium simum simum (II) (Μόνο οι πληθυσμοί της Νότιας Αφρικής και της Σουαζιλάνδης· όλοι οι άλλοι πληθυσμοί συμπεριλαμβάνονται στο παράρτημα Α. Με αποκλειστικό σκοπό να επιτραπεί το διεθνές εμπόριο ζώντων ζώων σε κατάλληλους και αποδεκτούς τόπους προορισμού, καθώς και το εμπόριο κυνηγετικών τροπαίων. Όλα τα άλλα δείγματα θεωρούνται ως δείγματα ειδών που υπάγονται στο παράρτημα Α και το εμπόριο αυτών ρυθμίζεται ανάλογα)

 

 

Tapiridae

 

 

 

Ταπιρίδες

Tapiridae spp. (I) (Εκτός των ειδών που περιλαμβάνονται στο παράρτημα B)

 

 

Ταπιρίδες

 

Tapirus terrestris (II)

 

Τάπιρος της Βραζιλίας

PHOLIDOTA

Manidae

 

 

 

Μανίδες

 

Manis spp. (II)

(Έχει καθοριστεί μηδενική ετήσια εξαγωγική ποσόστωση για τα Manis crassicaudata, Manis culionensis, Manis javanica και Manis pentadactylaγια τα δείγματα που έχουν αφαιρεθεί από το φυσικό τους περιβάλλον και διατίθενται για εμπορικούς πρωτίστως λόγους)

 

Μανίδες

PILOSA

Bradypodidae

 

 

 

Βραδύποδες οι τριδάκτυλοι

 

Bradypus variegatus (II)

 

Brown-throated sloth

Megalonychidae

 

 

 

Βραδύπους ο διδάκτυλος

 

 

Choloepus hoffmanni (III Κόστα Ρίκα)

Βραδύπους του Χόφμαν

Myrmecophagidae

 

 

 

Αμερικανικοί μυρμυγκοφάγοι

 

Myrmecophaga tridactyla (II)

 

 

 

 

Tamandua mexicana (III Γουατεμάλα)

Βόρειο ταμαντούα

PRIMATES

 

 

 

Πρωτεύοντα (πίθηκοι)

 

PRIMATES spp. (II) (Εκτός των ειδών που περιλαμβάνονται στο παράρτημα A)

 

Πρωτεύοντα

Atelidae

 

 

 

 

Alouatta coibensis (I)

 

 

 

Alouatta palliata (I)

 

 

Αλουάττα η μανδυοφόρος

Alouatta pigra (I)

 

 

 

Ateles geoffroyi frontatus (I)

 

 

Ατελής του Geoffroy

Ateles geoffroyi panamensis (I)

 

 

Ατελής του Geoffroy, υποείδος του Παναμά

Brachyteles arachnoides (I)

 

 

Βραχυτελής

Brachyteles hypoxanthus (I)

 

 

 

Oreonax flavicauda (I)

 

 

 

Cebidae

 

 

 

Καλλιτριχίδες, ουστιτί, New-world monkeys

Callimico goeldii (I)

 

 

Ταμαρίνος-μίδας του Γκαίλντι

Callithrix aurita (I)

 

 

 

Callithrix flaviceps (I)

 

 

Κιτρινοκέφαλο ουιστιτί

Leontopithecus spp. (I)

 

 

 

Saguinus bicolor (I)

 

 

 

Saguinus geoffroyi (I)

 

 

Ταμαρίνος του Geoffroy

Saguinus leucopus (I)

 

 

Ταμαρίνος ο λευκόπους

Saguinus martinsi (I)

 

 

 

Saguinus oedipus (I)

 

 

 

Saimiri oerstedii (I)

 

 

 

Cercopithecidae

 

 

 

Κερκοπιθηκίδες

Cercocebus galeritus (I)

 

 

 

Cercopithecus diana (I)

 

 

Κερκοπίθηκος διάνα

Cercopithecus roloway (I)

 

 

 

Cercopithecus solatus (II)

 

 

 

Colobus satanas (II)

 

 

 

Macaca silenus (I)

 

 

Μακάκος ο σιληνός

Mandrillus leucophaeus (I)

 

 

Δρίλος

Mandrillus sphinx (I)

 

 

Μανδρίλος

Nasalis larvatus (I)

 

 

Ρυγχοπίθηκος ο προσωπιδοφόρος

Piliocolobus foai (II)

 

 

 

Piliocolobus gordonorum (II)

 

 

 

Piliocolobus kirkii (I)

 

 

 

Piliocolobus pennantii (II)

 

 

 

Piliocolobus preussi (II)

 

 

 

Piliocolobus rufomitratus (I)

 

 

 

Piliocolobus tephrosceles (II)

 

 

 

Piliocolobus tholloni (II)

 

 

 

Presbytis potenziani (I)

 

 

Πρεσβύτης του Mentawai

Pygathrix spp. (I)

 

 

 

Rhinopithecus spp. (I)

 

 

 

Semnopithecus ajax (I)

 

 

 

Semnopithecus dussumieri (I)

 

 

 

Semnopithecus entellus (I)

 

 

 

Semnopithecus hector (I)

 

 

 

Semnopithecus hypoleucos (I)

 

 

 

Semnopithecus priam (I)

 

 

 

Semnopithecus schistaceus (I)

 

 

 

Simias concolor (I)

 

 

 

Trachypithecus delacouri (II)

 

 

 

Trachypithecus francoisi (II)

 

 

 

Trachypithecus geei (I)

 

 

Χρυσόχρωμο Λανγκούρ

Trachypithecus hatinhensis (II)

 

 

 

Trachypithecus johnii (II)

 

 

 

Trachypithecus laotum (II)

 

 

 

Trachypithecus pileatus (I)

 

 

Σκουφωτό Λανγκούρ

Trachypithecus poliocephalus (II)

 

 

 

Trachypithecus shortridgei (I)

 

 

 

Cheirogaleidae

 

 

 

Dwarf lemurs και μικρόκηβος

Cheirogaleidae spp. (I)

 

 

Dwarf lemurs και μικρόκηβος

Daubentoniidae

 

 

 

Άι-άι

Daubentonia madagascariensis (I)

 

 

Άι-άι

Hominidae

 

 

 

 

Gorilla beringei (I)

 

 

 

Gorilla gorilla (I)

 

 

Γορίλλας

Pan spp. (I)

 

 

Χιμπατζής

Pongo abelii (I)

 

 

Ουρακοτάγκος της Σουμάτρας

Pongo pygmaeus (I)

 

 

Ουρακοτάγκος

Hylobatidae

 

 

 

Γίββωνες

Hylobatidae spp. (I)

 

 

Γίββωνες

Indriidae

 

 

 

Ίντρι, ιντρίδες και λεμούριοι οι δασύτριχοι

Indriidae spp. (I)

 

 

Ίντρι, ιντρίδες και λεμούριοι οι δασύτριχοι

Lemuridae

 

 

 

Λεμούριοι μεγάλης διάπλασης

Lemuridae spp. (I)

 

 

Λεμούριοι μεγάλης διάπλασης

Lepilemuridae

 

 

 

Λεμούριος ο χαρίεις

Lepilemuridae spp. (I)

 

 

Λεμούριος ο χαρίεις

Lorisidae

 

 

 

 

Nycticebus spp. (I)

 

 

 

Pitheciidae

 

 

 

Ουακάρι, titis, σάκι

Cacajao spp. (I)

 

 

Ουακάρι

Callicebus barbarabrownae (II)

 

 

 

Callicebus melanochir (II)

 

 

 

Callicebus nigrifrons (II)

 

 

 

Callicebus personatus (II)

 

 

 

Chiropotes albinasus (I)

 

 

Λευκόρρινο σάκι

Tarsiidae

 

 

 

 

Tarsius spp. (II)

 

 

 

PROBOSCIDEA

Elephantidae

 

 

 

Ελέφαντες

Elephas maximus (I)

 

 

Ασιατικός ελέφας

Loxodonta africana (I) (Εκτός των πληθυσμών της Μποτσουάνα, της Ναμίμπια, της Νότιας Αφρικής και της Ζιμπάμπουε, οι οποίοι περιλαμβάνονται στο παράρτημα B)

Loxodonta africana (II)

(Μόνο οι πληθυσμοί της Μποτσουάνα, της Ναμίμπια, της Νότιας Αφρικής και της Ζιμπάμπουε (6), όλοι οι άλλοι πληθυσμοί περιλαμβάνονται στο παράρτημα A)

 

Αφρικανικός ελέφας

RODENTIA

Chinchillidae

 

 

 

Τσιντσιλίδες

Chinchilla spp. (I) (Τα δείγματα των κατοικίδιων μορφών δεν υπάγονται στις διατάξεις του κανονισμού)

 

 

Τσιντσιλίδες

Cuniculidae

 

 

 

 

 

 

Cuniculus paca (III Ονδούρα)

 

Dasyproctidae

 

 

 

 

 

 

Dasyprocta punctata (III Ονδούρα)

 

Erethizontidae

 

 

 

Σμηριγγοχοιροειδείς

 

 

Sphiggurus mexicanus (III Ονδούρα)

 

 

 

Sphiggurus spinosus (III Ουρουγουάη)

 

Hystricidae

 

 

 

Υστριχώδεις

Hystrix cristata

 

 

 

Muridae

 

 

 

Μυίδες

Leporillus conditor (I)

 

 

Αρουραίος ο κτίστης

Pseudomys fieldi praeconis (I)

 

 

Ψευδόμης του Σαρκ-μπέι

Xeromys myoides (I)

 

 

Ψευδόμυς ο υδρόφιλος

Zyzomys pedunculatus (I)

 

 

 

Sciuridae

 

 

 

Γεώμυς, tree squirrels

Cynomys mexicanus (I)

 

 

Κυνόμυς του Μεξικού

 

 

Marmota caudata (III Ινδία)

 

 

 

Marmota himalayana (III Ινδία)

 

 

Ratufa spp. (II)

 

Γιγαντιαίος σκίουρος

 

 

Sciurus deppei (III Κόστα Ρίκα)

 

SCANDENTIA

 

 

 

Σκανδιανή

 

 

SCANDENTIA spp. (II)

 

Σκανδιανή

SIRENIA

Dugongidae

 

 

 

Αλλικόρη

Dugong dugon (I)

 

 

Αλλικόρη

Trichechidae

 

 

 

Τριχεχίδες

Trichechidae spp. (I/II) (Τα Trichechus inunguis και Trichechus manatus περιλαμβάνονται στο προσάρτημα I. Το Trichechus senegalensis περιλαμβάνεται στο προσάρτημα II)

 

 

Τριχεχίδες

AVES

 

 

 

Πτηνά

ANSERIFORMES

 

 

 

Χηνόμορφα

Anatidae

 

 

 

Πάπιες, χήνες, κύκνοι κ.λπ.

Anas aucklandica (I)

 

 

Νήσσα της Νέας Ζηλανδίας

 

Anas bernieri (II)

 

Νήσσα του Μπερνιέ

Anas chlorotis (I)

 

 

Νήσσα της Νέας Ζηλανδίας

 

Anas formosa (II)

 

Κλωσσόπαπια

Anas laysanensis (I)

 

 

Νήσσα του Λεζάν

Anas nesiotis (I)

 

 

 

Anas querquedula

 

 

Σαρσέλα

Asarcornis scutulata (I)

 

 

Λευκόπτερη νήσσα

Aythya innotata

 

 

 

Aythya nyroca

 

 

Βαλτόπαπια

Branta canadensis leucopareia (I)

 

 

Καναδέζικη χήνα

Branta ruficollis (II)

 

 

Κοκκινόχηνα

Branta sandvicensis (I)

 

 

Χήνα της Χαβάης

 

 

Cairina moschata (III Ονδούρα)

Πάπια Βαρβαρίας

 

Coscoroba coscoroba (II)

 

Κύκνος κοσκορόμπα

 

Cygnus melancoryphus (II)

 

Κύκνος ο μελανόλαιμος

 

Dendrocygna arborea (II)

 

 

 

 

Dendrocygna autumnalis (III Ονδούρα)

Δενδρόκυνος ο μελανόραμφος

 

 

Dendrocygna bicolor (III Ονδούρα)

Δενδροχήνα πυρόξανθη

Mergus octosetaceus

 

 

 

 

Oxyura jamaicensis

 

 

Oxyura leucocephala (II)

 

 

Κεφαλούδι

Rhodonessa caryophyllacea (πιθανώς έχει εκλείψει) (I)

 

 

Νήσσα η ερυθροκέφαλη

 

Sarkidiornis melanotos (II)

 

Νήσσα η λειριοφόρος

Tadorna cristata

 

 

 

APODIFORMES

 

 

 

Αποδόμορφα

Trochilidae

 

 

 

Τροχιλίδες

 

Trochilidae spp. (II) (Εκτός των ειδών που περιλαμβάνονται στο παράρτημα A)

 

Τροχιλίδες

Glaucis dohrnii (I)

 

 

Κολίβρι το τοξόραμφο

CHARADRIIFORMES

 

 

 

Χαραδριόμορφα

Burhinidae

 

 

 

Οιδικνημίδες

 

 

Burhinus bistriatus (III Γουατεμάλα)

Οιδίκνημος ο αμερικανικός

Laridae

 

 

 

Λαρίδες, γλαρόνια

Larus relictus (I)

 

 

Γλάρος της Μογγολίας

Scolopacidae

 

 

 

Τουρλίδα, πρασινοσκέλης

Numenius borealis (I)

 

 

Κορυλλίων ο βόρειος

Numenius tenuirostris (I)

 

 

Λεπτομύτα

Tringa guttifer (I)

 

 

Τρίγγας ο στικτός

CICONIIFORMES

 

 

 

Πελαργόμορφα

Ardeidae

 

 

 

Τσικνιάδες, ερωδιοί

Ardea alba

 

 

Great egret

Bubulcus ibis

 

 

Γελαδάρης

Egretta garzetta

 

 

Λευκοτσικνιάς

Balaenicipitidae

 

 

 

 

 

Balaeniceps rex (II)

 

 

Ciconiidae

 

 

 

Πελαργίδες

Ciconia boyciana (I)

 

 

Πελαργός ο ιαπωνικός

Ciconia nigra (II)

 

 

Μαυροπελαργός

Ciconia stormi

 

 

 

Jabiru mycteria (I)

 

 

 

Leptoptilos dubius

 

 

 

Mycteria cinerea (I)

 

 

 

Phoenicopteridae

 

 

 

Φοινικοπτερίδες

 

Phoenicopteridae spp. (II) (Εκτός των ειδών που περιλαμβάνονται στο παράρτημα A)

 

Φοινικοπτερίδες

Phoenicopterus ruber (II)

 

 

Φλαμίνγκο

Threskiornithidae

 

 

 

Ίβις

 

Eudocimus ruber (II)

 

 

Geronticus calvus (II)

 

 

Ίβις η φαλακρή η νοτιοαφρικανική

Geronticus eremita (I)

 

 

 

Nipponia nippon (I)

 

 

Ίβις η ιαπωνική

Platalea leucorodia (II)

 

 

 

Pseudibis gigantea

 

 

 

COLUMBIFORMES

 

 

 

Περιστερόμορφα

Columbidae

 

 

 

Περιστεροειδή

Caloenas nicobarica (I)

 

 

Περιστέρι των νησιών Νικομπάρ

Claravis godefrida

 

 

 

Columba livia

 

 

Αγριοπερίστερο

Ducula mindorensis (I)

 

 

 

 

Gallicolumba luzonica (II)

 

Περιστερόρνις της Λουζόν

 

Goura spp. (II)

 

 

Leptotila wellsi

 

 

 

 

 

Nesoenas mayeri (III Μαυρίκιος)

 

Streptopelia turtur

 

 

Τριγώνι

CORACIIFORMES

Bucerotidae

 

 

 

Βουκερωτίδες

 

Aceros spp. (II) (Εκτός των ειδών που περιλαμβάνονται στο παράρτημα A)

 

Βουκερωτίδες

Aceros nipalensis (I)

 

 

 

 

Anorrhinus spp. (II)

 

Βουκερωτίδες

 

Anthracoceros spp. (II)

 

Βουκερωτίδες

 

Berenicornis spp. (II)

 

Βουκερωτίδες

 

Buceros spp. (II) (Εκτός των ειδών που περιλαμβάνονται στο παράρτημα A)

 

Βουκερωτίδες

Buceros bicornis (I)

 

 

 

 

Penelopides spp. (II)

 

Βουκερωτίδες

Rhinoplax vigil (I)

 

 

Καλάος ο κρανοφόρος

 

Rhyticeros spp. (II) (Εκτός των ειδών που περιλαμβάνονται στο παράρτημα A)

 

Βουκερωτίδες

Rhyticeros subruficollis (I)

 

 

 

CUCULIFORMES

Musophagidae

 

 

 

Μουσοφάγοι

 

Tauraco spp. (II) (Εκτός των ειδών που περιλαμβάνονται στο παράρτημα A)

 

Μουσοφάγοι

Tauraco bannermani (II)

 

 

 

FALCONIFORMES

 

 

 

Ιερακόμορφα (αετοί, ιέρακες, γύπες)

 

FALCONIFORMES spp. (II) (Εκτός των ειδών που περιλαμβάνονται στο παράρτημα A και ενός είδους της οικογένειας Cathartidae που περιλαμβάνεται στο παράρτημα Γ· τα άλλα είδη της εν λόγω οικογένειας δεν περιλαμβάνονται στα παραρτήματα του παρόντος κανονισμού)

 

Ιερακόμορφα

Accipitridae

 

 

 

Ιέραξ, αετοί

Accipiter brevipes (II)

 

 

Σαΐνι

Accipiter gentilis (II)

 

 

Διπλοσάινο

Accipiter nisus (II)

 

 

Ξεφτέρι

Aegypius monachus (II)

 

 

Μαυρόγυπας

Aquila adalberti (I)

 

 

Ισπανικός βασιλαετός

Aquila chrysaetos (II)

 

 

Χρυσαετός

Aquila clanga (II)

 

 

Στικταετός

Aquila heliaca (I)

 

 

Βασιλαετός

Aquila pomarina (II)

 

 

Κραυγαετός

Buteo buteo (II)

 

 

Γερακίνα

Buteo lagopus (II)

 

 

Χιονογερακίνα

Buteo rufinus (II)

 

 

Αετογερακίνα

Chondrohierax uncinatus wilsonii (I)

 

 

 

Circaetus gallicus (II)

 

 

Φιδαετός

Circus aeruginosus (II)

 

 

Καλαμόκιρκος

Circus cyaneus (II)

 

 

Βαλτόκιρκος

Circus macrourus (II)

 

 

Στεπόκιρκος

Circus pygargus (II)

 

 

Λιβαδόκιρκος

Elanus caeruleus (II)

 

 

Έλανος

Eutriorchis astur (II)

 

 

 

Gypaetus barbatus (II)

 

 

Γυπαετός

Gyps fulvus (II)

 

 

Όρνιο

Haliaeetus spp. (I/II) (Το Haliaeetus albicilla υπάγεται στο προσάρτημα I, τα άλλα είδη υπάγονται στο προσάρτημα II)

 

 

Θαλασσαετοί

Harpia harpyja (I)

 

 

 

Hieraaetus fasciatus (II)

 

 

Σπιζαετός

Hieraaetus pennatus (II)

 

 

Σταυραετός

Leucopternis occidentalis (II)

 

 

 

Milvus migrans (II) (Εκτός του Milvus migrans lineatus που περιλαμβάνεται στο παράρτημα Β)

 

 

Τσίφτης

Milvus milvus (II)

 

 

Ψαλιδιάρης

Neophron percnopterus (II)

 

 

Ασπροπάρης

Pernis apivorus (II)

 

 

Σφηκοβαρβακίνα

Pithecophaga jefferyi (I)

 

 

Πιθηκοφάγος αετός

Cathartidae

 

 

 

 

Gymnogyps californianus (I)

 

 

Κόνδωρ της Καλιφόρνιας

 

 

Sarcoramphus papa (III Ονδούρα)

 

Vultur gryphus (I)

 

 

Κόνδωρ των Άνδεων

Falconidae

 

 

 

Ιέρακες

Falco araeus (I)

 

 

 

Falco biarmicus (II)

 

 

Χρυσογέρακο

Falco cherrug (II)

 

 

Στεπογέρακο, Κυνηγογέρακας

Falco columbarius (II)

 

 

Νανογέρακας

Falco eleonorae (II)

 

 

Μαυροπετρίτης

Falco jugger (I)

 

 

 

Falco naumanni (II)

 

 

Κιρκινέζι

Falco newtoni (I) (Μόνο ο πληθυσμός των Σεϋχελλών)

 

 

 

Falco pelegrinoides (I)

 

 

Ερημοπετρίτης

Falco peregrinus (I)

 

 

Πετρίτης

Falco punctatus (I)

 

 

Κιρκινέζι του Μαυρικίου

Falco rusticolus (I)

 

 

 

Falco subbuteo (II)

 

 

Δενδρογέρακο

Falco tinnunculus (II)

 

 

Βραχοκιρκίνεζο

Falco vespertinus (II)

 

 

Μαυροκιρκίνεζο

Pandionidae

 

 

 

 

Pandion haliaetus (II)

 

 

Ψαραετός

GALLIFORMES

Cracidae

 

 

 

 

Crax alberti (III Κολομβία)

 

 

 

Crax blumenbachii (I)

 

 

Ερυθρόραμφο χόκο

 

 

Crax daubentoni (III Κολομβία)

Κοράκι του Daubentoni

 

Crax fasciolata

 

Κοράκι φασκιά

 

 

Crax globulosa (III Κολομβία)

Κοράκι σφαίρα

 

 

Crax rubra (III Κολομβία, Κόστα Ρίκα, Γουατεμάλα και Ονδούρα)

Ερυθρό κοράκι

Mitu mitu (I)

 

 

 

Oreophasis derbianus (I)

 

 

Πηνελόπη κερασφόρος

 

 

Ortalis vetula (III Γουατεμάλα/Ονδούρα)

Ανατολίτισσα η αρχαία

 

 

Pauxi pauxi (III Κολομβία)

Λοφιοφόρο κοράκι

Penelope albipennis (I)

 

 

 

 

 

Penelope purpurascens (III Ονδούρα)

Πηνελόπη η μέλαινα

 

 

Penelopina nigra (III Γουατεμάλα)

 

Pipile jacutinga (I)

 

 

 

Pipile pipile (I)

 

 

 

Megapodiidae

 

 

 

 

Macrocephalon maleo (I)

 

 

Μεγαπόδιος μαλέο

Phasianidae

 

 

 

Τετραονίδες, μελεαγρίδες, φασιανίδες, τραγόπαν

 

Argusianus argus (II)

 

Φασιανός άργος

Catreus wallichii (I)

 

 

Φασιανός του Γουόλις

Colinus virginianus ridgwayi (I)

 

 

 

Crossoptilon crossoptilon (I)

 

 

Λευκός φασιανός

Crossoptilon mantchuricum (I)

 

 

Γεώχρωμος φασιανός

 

Gallus sonneratii (II)

 

 

 

Ithaginis cruentus (II)

 

Αιμοφασιανός

Lophophorus impejanus (I)

 

 

Λοφιοφόρος ο λαμπρός

Lophophorus lhuysii (I)

 

 

Λοφιοφόρος του Lhuys

Lophophorus sclateri (I)

 

 

Λοφιοφόρος της Βιρμανίας

Lophura edwardsi (I)

 

 

Φασιανός του Έντουαρντς

 

Lophura hatinhensis

 

 

Lophura imperialis (I)

 

 

Ιεροφασιανός ο αυτοκρατορικός

Lophura swinhoii (I)

 

 

Φασιανός του Σουίνχοου

 

 

Meleagris ocellata (III Γουατεμάλα)

 

Odontophorus strophium

 

 

 

Ophrysia superciliosa

 

 

 

 

Pavo muticus (II)

 

 

 

Polyplectron bicalcaratum (II)

 

Τεφρόχρωμος ταωφασιανός

 

Polyplectron germaini (II)

 

Ταωφασιανός του Ζερμέν

 

Polyplectron malacense (II)

 

 

Polyplectron napoleonis (I)

 

 

 

 

Polyplectron schleiermacheri (II)

 

 

Rheinardia ocellata (I)

 

 

 

Syrmaticus ellioti (I)

 

 

Φασιανός του Έλιοτ

Syrmaticus humiae (I)

 

 

Φασιανός του Χιουμ

Syrmaticus mikado (I)

 

 

Φασιανός Μικάδο

Tetraogallus caspius (I)

 

 

Αγριόρνις της Κασπίας

Tetraogallus tibetanus (I)

 

 

Αγριόρνις του Θιβέτ

Tragopan blythii (I)

 

 

Τραγόπαν του Μπλάιθ

Tragopan caboti (I)

 

 

Τραγόπαν του Κάμποτ

Tragopan melanocephalus (I)

 

 

Τραγόπαν της εσπερίας

 

 

Tragopan satyra (III Νεπάλ)

Τραγόπαν ο σάτυρος

Tympanuchus cupido attwateri (I)

 

 

Τετράων ο ερωτιδεύς

GRUIFORMES

Gruidae

 

 

 

Γερανοειδή

 

Gruidae spp. (II) (Εκτός των ειδών που περιλαμβάνονται στο παράρτημα A)

 

Γερανοειδή

Grus americana (I)

 

 

Λευκός αμερικανικός γερανός

Grus canadensis (I/II) (Το είδος περιλαμβάνεται στο προσάρτημα II αλλά τα υποείδη Grus canadensis nesiotes και Grus canadensis pulla υπάγονται στο προσάρτημα I)

 

 

Καναδικός ερανός

Grus grus (II)

 

 

Γερανός

Grus japonensis (I)

 

 

Γερανός της Μαντζουρίας

Grus leucogeranus (I)

 

 

Λευκός ασιατικός γερανός

Grus monacha (I)

 

 

Γερανός ο μοναχός

Grus nigricollis (I)

 

 

Μελανοτράχηλος γερανός

Grus vipio (I)

 

 

Λευκοτράχηλος γερανός

Otididae

 

 

 

Ωτίδες

 

Otididae spp. (II) (Εκτός των ειδών που περιλαμβάνονται στο παράρτημα A)

 

Ωτίδες

Ardeotis nigriceps (I)

 

 

Ωτίς των Ινδιών

Chlamydotis macqueenii (I)

 

 

Macqueen’s bustard

Chlamydotis undulata (I)

 

 

Χλαμυδωτίδα

Houbaropsis bengalensis (I)

 

 

Ωτίς της Βεγγάλης

Otis tarda (II)

 

 

Μεγάλη ωτίδα

Sypheotides indicus (II)

 

 

Lesser florican

Tetrax tetrax (II)

 

 

Χαμωτίδα

Rallidae

 

 

 

Γερανοειδή

Gallirallus sylvestris (I)

 

 

Υλαίος ράλλος του λόρδου Χά

Rhynochetidae

 

 

 

Ρυνόχαιτος ο λοφιοφόρος

Rhynochetos jubatus (I)

 

 

Ρυνόχαιτος ο λοφιοφόρος

PASSERIFORMES

Atrichornithidae

 

 

 

Ατριχόρνις

Atrichornis clamosus (I)

 

 

Ατριχόρνις η θορυβώδης

Cotingidae

 

 

 

Κοτιγκίδες

 

 

Cephalopterus ornatus (III Κολομβία)

 

 

 

Cephalopterus penduliger (III Κολομβία)

 

Cotinga maculata (I)

 

 

 

 

Rupicola spp. (II)

 

Βραχόβιος αλέκτωρ της Γουιάνας

Xipholena atropurpurea (I)

 

 

Λευκόπτερη κοτίγκα

Emberizidae

 

 

 

Καρδινάλιοι, tanagers

 

Gubernatrix cristata (II)

 

Χονδρομύτης ο λειριοφόρος

 

Paroaria capitata (II)

 

 

 

Paroaria coronata (II)

 

 

 

Tangara fastuosa (II)

 

 

Estrildidae

 

 

 

Mannikins, πλοκεύς

 

Amandava formosa (II)

 

 

 

Lonchura fuscata

 

 

 

Lonchura oryzivora (II)

 

 

 

Poephila cincta cincta (II)

 

 

Fringillidae

 

 

 

Σπίνοι

Carduelis cucullata (I)

 

 

Σπίζα η ακανθόφαγος η ερυθρά

 

Carduelis yarrellii (II)

 

Yellow-faced siskin

Hirundinidae

 

 

 

Χελιδόνες

Pseudochelidon sirintarae (I)

 

 

 

Icteridae

 

 

 

 

Xanthopsar flavus (I)

 

 

 

Meliphagidae

 

 

 

Μελιφαγίδες

Lichenostomus melanops cassidix (I)

 

 

Μελιφάγος ο κρανοφόρος

Muscicapidae

 

 

 

Μυιοθηρίδες

Acrocephalus rodericanus (III Μαυρίκιος)

 

 

 

 

Cyornis ruckii (II)

 

Μυιοθήρας του Ruck

Dasyornis broadbenti litoralis (ενδεχομένως έχει εκλείψει) (I)

 

 

Υπολαΐς η ερυθρόχρωμη

Dasyornis longirostris (I)

 

 

Υπολαΐς η μακρόραμφος

 

Garrulax canorus (II)

 

Κινέζικο Hwamei

 

Garrulax taewanus (II)

 

Ταϊβανέζικο Hwamei

 

Leiothrix argentauris (II)

 

 

 

Leiothrix lutea (II)

 

 

 

Liocichla omeiensis (II)

 

 

Picathartes gymnocephalus (I)

 

 

Πικθάρτης ο λευκοτράχηλος

Picathartes oreas (I)

 

 

Πικαθάρτης ο τεφροτράχηλος

 

 

Terpsiphone bourbonnensis (III Μαυρίκιος)

 

Paradisaeidae

 

 

 

Παραδείσια πουλιά

 

Paradisaeidae spp. (II)

 

Παραδείσια πουλιά

Pittidae

 

 

 

Πιττίδες

 

Pitta guajana (II)

 

 

Pitta gurneyi (I)

 

 

 

Pitta kochi (I)

 

 

 

 

Pitta nympha (II)

 

Πίττα ιαπωνική

Pycnonotidae

 

 

 

Πυκνόνωτος

 

Pycnonotus zeylanicus (II)

 

 

Sturnidae

 

 

 

Μάινα

 

Gracula religiosa (II)

 

 

Leucopsar rothschildi (I)

 

 

 

Zosteropidae

 

 

 

 

Zosterops albogularis (I)

 

 

 

PELECANIFORMES

 

 

 

Πελεκανόμορφα

Fregatidae

 

 

 

 

Fregata andrewsi (I)

 

 

 

Pelecanidae

 

 

 

Πελεκανοειδή

Pelecanus crispus (I)

 

 

Αργυροπελεκάνος

Sulidae

 

 

 

Συλίδες

Papasula abbotti (I)

 

 

 

PICIFORMES

Capitonidae

 

 

 

Καπίτων

 

 

Semnornis ramphastinus (III Κολομβία)

 

Picidae

 

 

 

Δρυοκολαπτίδες

Campephilus imperialis (I)

 

 

Αυτοκρατορικός δρυοκολάπτης

Dryocopus javensis richardsi (I)

 

 

 

Ramphastidae

 

 

 

Ραμφαστοειδή

 

 

Baillonius bailloni (III Αργεντινή)

 

 

Pteroglossus aracari (II)

 

 

 

 

Pteroglossus castanotis (III Αργεντινή)

 

 

Pteroglossus viridis (II)

 

 

 

 

Ramphastos dicolorus (III Αργεντινή)

 

 

Ramphastos sulfuratus (II)

 

 

 

Ramphastos toco (II)

 

 

 

Ramphastos tucanus (II)

 

 

 

Ramphastos vitellinus (II)

 

 

 

 

Selenidera maculirostris (III Αργεντινή)

 

PODICIPEDIFORMES

Podicipedidae

 

 

 

Κολυμβιδοειδή

Podilymbus gigas (I)

 

 

Ποδίλυμβος ο γίγας

PROCELLARIIFORMES

Diomedeidae

 

 

 

Άλμπατρος

Phoebastria albatrus (I)

 

 

 

PSITTACIFORMES

 

 

 

Κακατούα, lories, άρα, παπαγάλοι, ψιττακοειδή κ.λπ.

 

PSITTACIFORMES spp. (II) (Εκτός των ειδών που περιλαμβάνονται στο παράρτημα A και εξαιρουμένων των Agapornis roseicollis, Melopsittacus undulatus, Nymphicus hollandicus και Psittacula krameri, που δεν περιλαμβάνονται στα παραρτήματα του παρόντος κανονισμού)

 

Ψιττακοί κ.λπ.

Cacatuidae

 

 

 

Κακατούα

Cacatua goffiniana (I)

 

 

 

Cacatua haematuropygia (I)

 

 

 

Cacatua moluccensis (I)

 

 

 

Cacatua sulphurea (I)

 

 

 

Probosciger aterrimus (I)

 

 

Μικρόγλωσσος ο παμμέλας

Loriidae

 

 

 

 

Eos histrio (I)

 

 

 

Vini spp. (I/II) (Το Vini ultramarina περιλαμβάνεται στο προσάρτημα I, τα άλλα είδη περιλαμβάνονται στο προσάρτημα II)

 

 

 

Psittacidae

 

 

 

Ψιττακός ο αμαζόνιος, άρα, παπαγάλοι, ψιττακοειδή

Amazona arausiaca (I)

 

 

 

Amazona auropalliata (I)

 

 

 

Amazona barbadensis (I)

 

 

 

Amazona brasiliensis (I)

 

 

 

Amazona finschi (I)

 

 

 

Amazona guildingii (I)

 

 

Ψιττακός ο αμαζόνιος του Αγίου Βικεντίου

Amazona imperialis (I)

 

 

Ψιττακός ο αμαζόνιος ο αυτοκρατορικός

Amazona leucocephala (I)

 

 

Ψιττακός ο αμαζόνιος ο λευκοκέφαλος

Amazona oratrix (I)

 

 

Yellow-headed parrot

Amazona pretrei (I)

 

 

Ψιττακός ο αμαζόνιος ο ερυθροπρόσωπος

Amazona rhodocorytha (I)

 

 

 

Amazona tucumana (I)

 

 

 

Amazona versicolor (I)

 

 

 

Amazona vinacea (I)

 

 

Οινόχρωμος ψιττακός

Amazona viridigenalis (I)

 

 

 

Amazona vittata (I)

 

 

Ψιττακός του Πουέρτο Ρίκο

Anodorhynchus spp. (I)

 

 

 

Ara ambiguus (I)

 

 

 

Ara glaucogularis (I)

 

 

 

Ara macao (I)

 

 

Άρα μακάο

Ara militaris (I)

 

 

 

Ara rubrogenys (I)

 

 

 

Cyanopsitta spixii (I)

 

 

Άρα του Σπιξ

Cyanoramphus cookii (I)

 

 

 

Cyanoramphus forbesi (I)

 

 

 

Cyanoramphus novaezelandiae (I)

 

 

Παπαγάλος ο κυανόραμφος της Νέας Ζηλανδίας

Cyanoramphus saisseti (I)

 

 

 

Cyclopsitta diophthalma coxeni (I)

 

 

Ψιττακός ο μασκοφόρος του Κόξε

Eunymphicus cornutus (I)

 

 

Παπαγάλος κερασφόρος

Guarouba guarouba (I)

 

 

Χρυσοπαπαγάλος

Neophema chrysogaster (I)

 

 

Κοκκινογαστροπαπαγάλος

Ognorhynchus icterotis (I)

 

 

 

Pezoporus occidentalis (ενδεχομένως έχει εκλείψει) (I)

 

 

 

Pezoporus wallicus (I)

 

 

Παπαγάλος ο πεζοπόρος

Pionopsitta pileata (I)

 

 

Παπαγάλος ο πιλοφόρος

Primolius couloni (I)

 

 

 

Primolius maracana (I)

 

 

 

Psephotus chrysopterygius (I)

 

 

Παπαγάλος ο χρυσόπτερος

Psephotus dissimilis (I)

 

 

 

Psephotus pulcherrimus (ενδεχομένως έχει εκλείψει) (I)

 

 

Παπαγάλος ο παραδείσιος

Psittacula echo (I)

 

 

Παπαγάλος ο περιλαιμιοφόρος του Μαυρικίου

Pyrrhura cruentata (I)

 

 

 

Rhynchopsitta spp. (I)

 

 

Ψιττακός ο παχύρρυγχος

Strigops habroptilus (I)

 

 

Στρίγκωψ ο αβρόπτιλος

RHEIFORMES

Rheidae

 

 

 

Ρεΐδες

Pterocnemia pennata (I) (Εκτός του Pterocnemia pennata pennata που περιλαμβάνεται στο παράρτημα B)

 

 

Ρέα η δαρβίνιος

 

Pterocnemia pennata pennata (II)

 

Ρέα η δαρβίνιος

 

Rhea americana (II)

 

Ρέα η αμερικανική

SPHENISCIFORMES

Spheniscidae

 

 

 

Σφηνισκίδες

 

Spheniscus demersus (II)

 

Σφηνίσκος του Ακρωτηρίου

Spheniscus humboldti (I)

 

 

Σφηνίσκος του Humboldt

STRIGIFORMES

 

 

 

Γλαυκοειδή

 

STRIGIFORMES spp. (II) (Εκτός των ειδών που περιλαμβάνονται στο παράρτημα A)

 

Γλαυκοειδή

Strigidae

 

 

 

Γλαυκοειδή

Aegolius funereus (II)

 

 

Αιγωλιός

Asio flammeus (II)

 

 

Βαλτόμπουφος

Asio otus (II)

 

 

Νανόμπουφος

Athene noctua (II)

 

 

Κουκουβάγια

Bubo bubo (II) (Εκτός του Bubo bubo bengalensis που περιλαμβάνεται στο παράρτημα Β)

 

 

 

Glaucidium passerinum (II)

 

 

 

Heteroglaux blewitti (I)

 

 

Γλαυξ η δασόβιος

Mimizuku gurneyi (I)

 

 

 

Ninox natalis (I)

 

 

Γλαυξ η Μολούκειος

Ninox novaeseelandiae undulata (I)

 

 

Κοκκυγογλαύξ

Nyctea scandiaca (II)

 

 

Χιονόγλαυκα

Otus ireneae (II)

 

 

 

Otus scops (II)

 

 

Γκιώνης

Strix aluco (II)

 

 

Χουχουριστής

Strix nebulosa (II)

 

 

Γιγάντιος χουχουριστής

Strix uralensis (II) (Εκτός του Strix uralensis davidi που περιλαμβάνεται στο παράρτημα Β)

 

 

Χουχουριστής των Ουραλίων

Surnia ulula (II)

 

 

Γερακόγλαυκα

Tytonidae

 

 

 

Γλαυξ η φλογώδης

Tyto alba (II)

 

 

Γλαυξ η φλογώδης, Τυτώ, πεπλόγλαυκα

Tyto soumagnei (I)

 

 

 

STRUTHIONIFORMES

Struthionidae

 

 

 

Στρουθοκάμηλος

Struthio camelus (I) (Μόνο οι πληθυσμοί της Αλγερίας, της Μπουρκίνα Φάσο, του Καμερούν, της Κεντροαφρικανικής Δημοκρατίας, του Τσαντ, του Μάλι, της Μαυριτανίας, του Μαρόκου, του Νίγηρα, της Νιγηρίας, της Σενεγάλης και του Σουδάν· όλοι οι άλλοι πληθυσμοί δεν περιλαμβάνονται στα παραρτήματα του παρόντος κανονισμού)

 

 

Στρουθοκάμηλος

TINAMIFORMES

Tinamidae

 

 

 

Τιναμίδες

Tinamus solitarius (I)

 

 

Τίναμος ο μονήρης

TROGONIFORMES

Trogonidae

 

 

 

Κουετζάλ

Pharomachrus mocinno (I)

 

 

Κουετζάλ το μεγαλοπρεπές

REPTILIA

 

 

 

Ερπετά

CROCODYLIA

 

 

 

Αλιγάτορες, αλιγατορίδες, κροκόδειλοι

 

CROCODYLIA spp. (II) (Εκτός των ειδών που περιλαμβάνονται στο παράρτημα A)

 

Αλιγάτορες, αλιγατορίδες, κροκόδειλοι

Alligatoridae

 

 

 

Αλιγάτορες, αλιγατορίδες

Alligator sinensis (I)

 

 

 

Caiman crocodilus apaporiensis (I)

 

 

Αλιγάτορας του Ρίο Απαπόρις

Caiman latirostris (I) (Εκτός του πληθυσμού της Αργεντινής, που περιλαμβάνεται στο παράρτημα B)

 

 

Πλατύρρυγχος αλιγάτορας

Melanosuchus niger (I) (Εκτός του πληθυσμού της Βραζιλίας, που περιλαμβάνεται στο παράρτημα B και του πληθυσμού του Ισημερινού, που περιλαμβάνεται στο παράρτημα B και υπόκειται σε μηδενική ετήσια ποσόστωση έως ότου εγκριθεί η ετήσια εξαγωγική ποσόστωση από τη γραμματεία CITES και από την ομάδα ειδικών IUCN/SSC Crocodile Specialist Group)

 

 

Αλιγάτορας ο μελανός

Crocodylidae

 

 

 

Κροκόδειλοι

Crocodylus acutus (I) (Εκτός του πληθυσμού της Κούβας, που περιλαμβάνεται στο παράρτημα B)

 

 

Αμερικάνικος κροκόδειλος

Crocodylus cataphractus (I)

 

 

Κροκόδειλος ο μακρόρυγχος

Crocodylus intermedius (I)

 

 

Κροκόδειλος του Ορενόκο

Crocodylus mindorensis (I)

 

 

Κροκόδειλος της Νέας Γουινέας

Crocodylus moreletii (I) (Εκτός των πληθυσμών του Μεξικού και του Μπελίζε που περιλαμβάνονται στο παράρτημα Β με μηδενική ποσόστωση για άγρια δείγματα που διατίθενται για εμπορικούς σκοπούς)

 

 

Κροκόδειλος του Μορελέ

Crocodylus niloticus (I) [Εκτός των πληθυσμών της Μποτσουάνα, της Αιγύπτου (που υπόκειται σε μηδενική ποσόστωση για άγρια δείγματα που διατίθενται για εμπορικούς σκοπούς), της Αιθιοπίας, της Κένυας, της Μαδαγασκάρης, του Μαλάουι, της Μοζαμβίκης, της Ναμίμπιας, της Ουγκάντα, της Νότιας Αφρικής, της Ηνωμένης Δημοκρατίας της Τανζανίας (υπόκειται σε ετήσια εξαγωγική ποσόστωση όχι μεγαλύτερη από 1 600 άγρια δείγματα συμπεριλαμβανομένων των κυνηγετικών τρόπαιων, επιπλέον των εκτρεφόμενων ειδών), της Ζάμπια και της Ζιμπάμπουε· οι εν λόγω πληθυσμοί υπάγονται στο παράρτημα B)

 

 

Κροκόδειλος του Νείλου

Crocodylus palustris (I)

 

 

 

Crocodylus porosus (I) (Εκτός των πληθυσμών της Αυστραλίας, της Ινδονησίας και της Παπουασίας-Νέας Γουινέας που περιλαμβάνονται στο παράρτημα B)

 

 

 

Crocodylus rhombifer (I)

 

 

Κροκόδειλος ο ρομβοφόρος

Crocodylus siamensis (I)

 

 

Κροκόδειλος του Σιάμ

Osteolaemus tetraspis (I)

 

 

 

Tomistoma schlegelii (I)

 

 

 

Gavialidae

 

 

 

Γαβιαλίδες ή gharial

Gavialis gangeticus (I)

 

 

 

RHYNCHOCEPHALIA

Sphenodontidae

 

 

 

 

Sphenodon spp. (I)

 

 

 

SAURIA

 

 

 

Σαύρες

Agamidae

 

 

 

Ουρομάστυξ (Agamas, mastigures)

 

Uromastyx spp. (II)

 

Ουρομάστυξ

Chamaeleonidae

 

 

 

Χαμαιλεονίδες

 

Bradypodion spp. (II)

 

Χαμαιλεονίδες

 

Brookesia spp. (II) (Εκτός των ειδών που περιλαμβάνονται στο παράρτημα A)

 

Χαμαιλεονίδες

Brookesia perarmata (I)

 

 

 

 

Calumma spp. (II)

 

Χαμαιλέοντες της Μαδαγασκάρης

 

Chamaeleo spp. (II) (Εκτός των ειδών που περιλαμβάνονται στο παράρτημα A)

 

Χαμαιλέοντες

Chamaeleo chamaeleon (II)

 

 

Ευρωπαϊκός χαμαιλέων

 

Furcifer spp. (II)

 

Χαμαιλέοντες της Μαδαγασκάρης

 

Kinyongia spp. (II)

 

Χαμαιλέοντες νάνοι

 

Nadzikambia spp. (II)

 

Χαμαιλέοντες νάνοι

Cordylidae

 

 

 

Κορδυλίδες

 

Cordylus spp. (II)

 

Κόρδυλος

Gekkonidae

 

 

 

Γκεκονίδες

 

Cyrtodactylus serpensinsula (II)

 

 

 

 

Hoplodactylus spp. (III Νέα Ζηλανδία)

 

 

 

Naultinus spp. (III Νέα Ζηλανδία)

 

 

Phelsuma spp. (II) (Εκτός των ειδών που περιλαμβάνονται στο παράρτημα A)

 

Γκέκο ημερόβιο

Phelsuma guentheri (II)

 

 

 

 

Uroplatus spp. (II)

 

 

Helodermatidae

 

 

 

Gila monster και ελοδερματίδες

 

Heloderma spp. (II) (Εκτός των υποειδών που περιλαμβάνονται στο παράρτημα A)

 

Gila monster και ελοδερματίδες

Heloderma horridum charlesbogerti (I)

 

 

 

Iguanidae

 

 

 

Ιγκουάνα

 

Amblyrhynchus cristatus (II)

 

Ιγκουάνα η θαλάσσια

Brachylophus spp. (I)

 

 

Ιγκουάνα η βραχύλοφος

 

Conolophus spp. (II)

 

 

 

Ctenosaura bakeri (II)

 

Ιγουάνα της νήσου Utila με ακανθωτή ουρά

 

Ctenosaura oedirhina (II)

 

Ιγουάνα της νήσου Roatan με ακανθωτή ουρά

 

Ctenosaura melanosterna (II)

 

Ιγουάνα της κοιλάδας του Rio Aguan με ακανθωτή ουρά

 

Ctenosaura palearis (II)

 

Ιγκουάνα της Γουατεμάλας με ακανθωτή ουρά

Cyclura spp. (I)

 

 

Ιγκουάνα ρινόκερως

 

Iguana spp. (II)

 

Ιγκουάνα

 

Phrynosoma blainvillii (II)

 

 

 

Phrynosoma cerroense (II)

 

 

 

Phrynosoma coronatum (II)

 

 

 

Phrynosoma wigginsi (II)

 

 

Sauromalus varius (I)

 

 

 

Lacertidae

 

 

 

 

Gallotia simonyi (I)

 

 

 

Podarcis lilfordi (II)

 

 

 

Podarcis pityusensis (II)

 

 

 

Scincidae

 

 

 

 

 

Corucia zebrata (II)

 

 

Teiidae

 

 

 

Δράκαινα της Γουιάνας, τέγκο

 

Crocodilurus amazonicus (II)

 

 

 

Dracaena spp. (II)

 

Δράκαινα της Γουιάνας

 

Tupinambis spp.(II)

 

Τέγκο

Varanidae

 

 

 

Βαρανίδες

 

Varanus spp. (II) (Εκτός των ειδών που περιλαμβάνονται στο παράρτημα A)

 

Βαρανίδες

Varanus bengalensis (I)

 

 

 

Varanus flavescens (I)

 

 

Κίτρινος βαράνος

Varanus griseus (I)

 

 

Βαράνος της ερήμου

Varanus komodoensis (I)

 

 

Βαράνος του νησιού Κόμοντο

Varanus nebulosus (I)

 

 

 

Varanus olivaceus (II)

 

 

 

Xenosauridae

 

 

 

 

 

Shinisaurus crocodilurus (II)

 

 

SERPENTES

 

 

 

Οφίδια

Boidae

 

 

 

Βόας

 

Boidae spp. (II) (Εκτός των ειδών που περιλαμβάνονται στο παράρτημα A)

 

Βόας

Acrantophis spp. (I)

 

 

 

Boa constrictor occidentalis (I)

 

 

 

Epicrates inornatus (I)

 

 

 

Epicrates monensis (I)

 

 

 

Epicrates subflavus (I)

 

 

 

Eryx jaculus (II)

 

 

Ερημόφιδο, Λουρίτης

Sanzinia madagascariensis (I)

 

 

 

Bolyeriidae

 

 

 

Βόας του Μαυρικίου

 

Bolyeriidae spp. (II) (Εκτός των ειδών που περιλαμβάνονται στο παράρτημα A)

 

Βόας του Μαυρικίου

Bolyeria multocarinata (I)

 

 

Βόας του Μαυρικίου

Casarea dussumieri (I)

 

 

 

Colubridae

 

 

 

Τυπικά οφίδια, νερόφιδες, whip snakes

 

 

Atretium schistosum (III Ινδία)

 

 

 

Cerberus rynchops (III Ινδία)

 

 

Clelia clelia (II)

 

Ψευδοβόας

 

Cyclagras gigas (II)

 

Ψευδοκόμπρα

 

Elachistodon westermanni (II)

 

Κολούβρα η ωοφάγος

 

Ptyas mucosus (II)

 

 

 

 

Xenochrophis piscator (III Ινδία)

 

Elapidae

 

 

 

Κόμπρες, coral snakes

 

Hoplocephalus bungaroides (II)

 

 

 

 

Micrurus diastema (III Ονδούρα)

 

 

 

Micrurus nigrocinctus (III Ονδούρα)

 

 

Naja atra (II)

 

 

 

Naja kaouthia (II)

 

 

 

Naja mandalayensis (II)

 

 

 

Naja naja (II)

 

 

 

Naja oxiana (II)

 

 

 

Naja philippinensis (II)

 

 

 

Naja sagittifera (II)

 

 

 

Naja samarensis (II)

 

 

 

Naja siamensis (II)

 

 

 

Naja sputatrix (II)

 

 

 

Naja sumatrana (II)

 

 

 

Ophiophagus hannah (II)

 

 

Loxocemidae

 

 

 

 

 

Loxocemidae spp. (II)

 

 

Pythonidae

 

 

 

Πύθωνες

 

Pythonidae spp. (II) (Εκτός των υποειδών που περιλαμβάνονται στο παράρτημα A)

 

Πύθωνες

Python molurus molurus (I)

 

 

Πύθων ο Ινδικός

Tropidophiidae

 

 

 

 

 

Tropidophiidae spp. (II)

 

 

Viperidae

 

 

 

Οχιές

 

 

Crotalus durissus (III Ονδούρα)

 

 

Crotalus durissusunicolor

 

 

 

 

Daboia russelii (III Ινδία)

 

Vipera latifii

 

 

 

Vipera ursinii (I) (Μόνο ο πληθυσμός της Ευρώπης, εκτός της περιοχής που αποτελούσε παλαιότερα την ΕΣΣΔ· οι τελευταίοι πληθυσμοί δεν περιλαμβάνονται στα παραρτήματα του παρόντος κανονισμού)

 

 

 

 

Vipera wagneri (II)

 

 

TESTUDINES

Carettochelyidae

 

 

 

 

 

Carettochelys insculpta (II)

 

 

Chelidae

 

 

 

 

 

Chelodina mccordi (II)

 

 

Pseudemydura umbrina (I)

 

 

 

Cheloniidae

 

 

 

Θαλάσσιες χελώνες

Cheloniidae spp. (I)

 

 

Θαλάσσιες χελώνες

Chelydridae

 

 

 

 

 

 

Macrochelys temminckii (III Ηνωμένες Πολιτείες της Αμερικής)

 

Dermatemydidae

 

 

 

Δερματέμυς του Maw

 

Dermatemys mawii (II)

 

Δερματέμυς του Maw

Dermochelyidae

 

 

 

Δερματοχελώνα

Dermochelys coriacea (I)

 

 

Δερματοχελώνα

Emydidae

 

 

 

Box turtles, εμυδίδες

 

Chrysemys picta

 

 

 

Glyptemys insculpta (II)

 

 

Glyptemys muhlenbergii (I)

 

 

 

 

 

Graptemys spp. (III Ηνωμένες Πολιτείες της Αμερικής)

 

 

Terrapene spp. (II) (Εκτός των ειδών που περιλαμβάνονται στο παράρτημα A)

 

 

Terrapene coahuila (I)

 

 

 

 

Trachemys scripta elegans

 

 

Geoemydidae

 

 

 

 

Batagur affinis (I)

 

 

Τεραπήνη νότιων ποταμών

Batagur baska (I)

 

 

Τεραπήνη η ποτάμια

 

Batagur spp. (Εκτός των ειδών που περιλαμβάνονται στο παράρτημα A)

 

 

 

Cuora spp. (II)

 

 

Geoclemys hamiltonii (I)

 

 

Εμύς του Χάμιλτον

 

 

Geoemyda spengleri (III Κίνα)

Εμύς του Χάμιλτον

 

Heosemys annandalii (II)

 

 

 

Heosemys depressa (II)

 

 

 

Heosemys grandis (II)

 

 

 

Heosemys spinosa (II)

 

 

 

Leucocephalon yuwonoi (II)

 

 

 

Malayemys macrocephala (II)

 

 

 

Malayemys subtrijuga (II)

 

 

 

Mauremys annamensis (II)

 

 

 

 

Mauremys iversoni (III Κίνα)

 

 

 

Mauremys megalocephala (III Κίνα)

 

 

Mauremys mutica (II)

 

 

 

 

Mauremys nigricans (III Κίνα)

 

 

 

Mauremys pritchardi (III Κίνα)

 

 

 

Mauremys reevesii (III Κίνα)

 

 

 

Mauremys sinensis (III Κίνα)

 

Melanochelys tricarinata (I)

 

 

 

Morenia ocellata (I)

 

 

 

 

Notochelys platynota (II)

 

 

 

 

Ocadia glyphistoma (III Κίνα)

 

 

 

Ocadia philippeni (III Κίνα)

 

 

Orlitia borneensis (II)

 

 

 

Pangshura spp. (ΙΙ) (Εκτός των ειδών που περιλαμβάνονται στο παράρτημα A)

 

 

Pangshura tecta (I)

 

 

 

 

 

Sacalia bealei (III Κίνα)

 

 

 

Sacalia pseudocellata (III Κίνα)

 

 

 

Sacalia quadriocellata (III Κίνα)

 

 

Siebenrockiella crassicollis (II)

 

 

 

Siebenrockiella leytensis (II)

 

 

Platysternidae

 

 

 

 

 

Platysternon megacephalum (II)

 

 

Podocnemididae

 

 

 

 

 

Erymnochelys madagascariensis (II)

 

 

 

Peltocephalus dumerilianus (II)

 

 

 

Podocnemis spp. (II)

 

 

Testudinidae

 

 

 

Χερσαίες χελώνες

 

Testudinidae spp. (II) (Εκτός των ειδών που περιλαμβάνονται στο παράρτημα Α·έχει καθοριστεί μηδενική ετήσια εξαγωγική ποσόστωση για το Geochelone sulcata για τα δείγματα που έχουν αφαιρεθεί από το φυσικό περιβάλλον και διατίθενται για εμπορικούς πρωτίστως σκοπούς)

 

Χερσαίες χελώνες

Astrochelys radiata (I)

 

 

Χελώνα η ραβδωτή

Astrochelys yniphora (I)

 

 

 

Chelonoidis nigra (I)

 

 

Χελώνα ελεφαντίνη

Gopherus flavomarginatus (I)

 

 

 

Malacochersus tornieri (II)

 

 

 

Psammobates geometricus (I)

 

 

Αμμοβάτης ο γεωμετρικός

Pyxis arachnoides (I)

 

 

 

Pyxis planicauda (I)

 

 

 

Testudo graeca (II)

 

 

Χελώνα η ελληνική

Testudo hermanni (II)

 

 

Χελώνα του Χέρμαν, λιβαδοχελώνα

Testudo kleinmanni (I)

 

 

 

Testudo marginata (II)

 

 

Κρασπεδοχελώνα

Trionychidae

 

 

 

Τριωνυχίδες, τεραπήνες

 

Amyda cartilaginea (II)

 

 

Apalone spinifera atra (I)

 

 

 

Aspideretes gangeticus (I)

 

 

 

Aspideretes hurum (I)

 

 

 

Aspideretes nigricans (I)

 

 

Τριώνυξ ο μελανός

 

Chitra spp. (II)

 

 

 

Lissemys punctata (II)

 

 

 

Lissemys scutata (II)

 

 

 

 

Palea steindachneri (III Κίνα)

 

 

Pelochelys spp. (II)

 

 

 

 

Pelodiscus axenaria (III Κίνα)

 

 

 

Pelodiscus maackii (III Κίνα)

 

 

 

Pelodiscus parviformis (III Κίνα)

 

 

 

Rafetus swinhoei (III Κίνα)

 

AMPHIBIA

 

 

 

Αμφίβια

ANURA

 

 

 

Άνουρα

Bufonidae

 

<