|
Den Europæiske Unions |
DA L-udgaven |
|
2026/364 |
20.2.2026 |
KOMMISSIONENS GENNEMFØRELSESAFGØRELSE (EU) 2026/364
af 19. februar 2026
om anerkendelse af, at den i henhold til artikel 31, stk. 2, i Europa-Parlamentets og Rådets direktiv (EU) 2018/2001 af Nederlandene forelagte rapport indeholder nøjagtige data med henblik på måling af drivhusgasemissioner, som er knyttet til dyrkning af vinterhvede, sukkerroer, kernemajs og vinterraps i Nederlandene
(EØS-relevant tekst)
EUROPA-KOMMISSIONEN HAR —
under henvisning til traktaten om Den Europæiske Unions funktionsmåde,
under henvisning til Europa-Parlamentets og Rådets direktiv (EU) 2018/2001 af 11. december 2018 om fremme af anvendelsen af energi fra vedvarende energikilder (1), særlig artikel 31, stk. 4, og
ud fra følgende betragtninger:
|
(1) |
Direktiv (EU) 2018/2001 fastsætter, at biobrændstoffer, flydende biobrændsler og biomassebrændsler skal medføre betydelige besparelser af drivhusgasemissioner i forhold til fossile brændstoffer, således at de kan medregnes i opfyldelsen af direktivets mål. Med henblik herpå fastsættes der i direktivets artikel 29, stk. 10, specifikke emissionsbesparelsestærskler for disse brændstoffer, og i artikel 31 fastsættes, hvordan drivhusgasemissionsbesparelserne skal beregnes ved anvendelsen af disse brændstoffer. Til brug for disse beregninger kan standardværdierne i bilag V og VI til direktiv (EU) 2018/2001 anvendes. Under visse omstændigheder kan typiske værdier anvendes i stedet for standardværdierne for drivhusgasemissioner fra dyrkningen af landbrugsråvarer. Medlemsstaterne eller tredjelande kan indberette sådanne typiske værdier, der repræsenterer gennemsnitsværdien i et bestemt område, til Kommissionen. De typiske værdier må kun anvendes, hvis Kommissionen anerkender, at de er nøjagtige. |
|
(2) |
I henhold til artikel 31, stk. 2, i direktiv (EU) 2018/2001 kan medlemsstaterne forelægge Kommissionen rapporter med oplysninger om de typiske drivhusgasemissioner fra dyrkningen af landbrugsråvarer for de områder på deres territorium, der er klassificeret som niveau 2 i den fælles nomenklatur for statistiske regionale enheder (i det følgende benævnt »NUTS«) eller som et mere disaggregeret NUTS-niveau i henhold til Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EF) nr. 1059/2003 (2). |
|
(3) |
Den 2. juli 2025 forelagde Nederlandene Kommissionen den endelige rapport, der indeholder data med henblik på måling af drivhusgasemissioner, som er knyttet til dyrkning af vinterhvede, sukkerroer, kernemajs og vinterraps, der typisk produceres i områder i Nederlandene, der klassificeres som niveau 2 i NUTS. Nederlandene anmodede om, at dataene blev anerkendt som nøjagtige i overensstemmelse med artikel 31, stk. 4, i direktiv (EU) 2018/2001. |
|
(4) |
Kommissionen har vurderet rapporten og konstateret, at den indeholder nøjagtige data med henblik på måling af drivhusgasemissioner i forbindelse med dyrkning af vinterhvede, sukkerroer, kernemajs og vinterraps, der typisk produceres i NUTS 2-regioner i Nederlandene. |
|
(5) |
Foranstaltningerne i denne afgørelse er i overensstemmelse med udtalelse fra Udvalget om Biobrændstoffers, Flydende Biobrændslers og Biomassebrændslers Bæredygtighed — |
VEDTAGET DENNE AFGØRELSE:
Artikel 1
Den rapport, som Nederlandene den 2. juli 2025 forelagde Kommissionen til anerkendelse, indeholder nøjagtige data med henblik på måling af drivhusgasemissioner, som er knyttet til dyrkning af vinterhvede, sukkerroer, kernemajs og vinterraps, der typisk produceres i NUTS 2-regioner i Nederlandene. Bilaget indeholder en oversigt over dataene i rapporten.
Artikel 2
Hvis dataene i den rapport, der blev forelagt Kommissionen til anerkendelse den 2. juli 2025, ændres på en måde, der kan påvirke dataenes nøjagtighed og dermed grundlaget for denne afgørelse, underretter Nederlandene straks Kommissionen om sådanne ændringer. Kommissionen vurderer de meddelte ændringer for at fastslå, om rapporten stadig indeholder de nøjagtige data, der ligger til grund for anerkendelsen.
Artikel 3
Denne afgørelse træder i kraft på tyvendedagen efter offentliggørelsen i Den Europæiske Unions Tidende.
Den ophører med at finde anvendelse den 12. marts 2031.
Udfærdiget i Bruxelles, den 19. februar 2026.
På Kommissionens vegne
Ursula VON DER LEYEN
Formand
(1) EUT L 328 af 21.12.2018, s. 82, ELI: http://data.europa.eu/eli/dir/2018/2001/oj.
(2) Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EF) nr. 1059/2003 af 26. maj 2003 om indførelse af en fælles nomenklatur for regionale enheder (NUTS) (EUT L 154 af 21.6.2003, s. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2003/1059/oj).
BILAG
Drivhusgasemissioner fra dyrkning af vinterhvede i Nederlandene (g CO2e/kg vinterhvede beregnet på tør basis)
|
NUTS 2-kode |
NUTS 2-region (2024) |
N2O fra jorden |
Indlejrede emissioner |
Brændstofanvendelse |
Frø |
I alt |
|||
|
Direkte |
Indirekte |
Gødningsstoffer |
Neutralisering |
Pesticider |
|
|
|
||
|
NL11 |
Groningen |
169,3 |
35,2 |
81,3 |
15,7 |
5,1 |
62,6 |
6,89 |
376,1 |
|
NL12 |
Friesland |
170,0 |
34,3 |
81,2 |
15,5 |
4,9 |
61,4 |
6,80 |
374,1 |
|
NL13 |
Drenthe |
111,6 |
15,4 |
60,4 |
13,8 |
7,1 |
60,7 |
6,17 |
275,3 |
|
NL21 |
Overijssel |
137,8 |
29,0 |
72,6 |
15,9 |
7,5 |
68,4 |
6,85 |
338,1 |
|
NL22 |
Gelderland |
176,9 |
39,4 |
85,3 |
15,9 |
5,5 |
65,3 |
6,21 |
394,5 |
|
NL23 |
Flevoland |
153,8 |
29,7 |
76,3 |
15,6 |
4,6 |
58,1 |
5,48 |
343,6 |
|
NL32 |
Noord-Holland |
166,1 |
34,2 |
82,6 |
16,9 |
5,0 |
63,0 |
6,97 |
374,8 |
|
NL34 |
Zeeland |
168,7 |
34,7 |
78,3 |
14,5 |
4,7 |
59,5 |
5,61 |
366,1 |
|
NL35 |
Utrecht |
168,5 |
37,7 |
81,9 |
15,7 |
5,8 |
65,4 |
6,29 |
381,4 |
|
NL36 |
Zuid-Holland |
154,2 |
30,0 |
76,7 |
15,7 |
4,6 |
58,3 |
5,49 |
345,0 |
|
NL41 |
Noord-Brabant |
164,9 |
34,9 |
77,7 |
14,1 |
5,1 |
60,3 |
5,76 |
362,8 |
|
NL42 |
Limburg |
132,6 |
22,6 |
59,7 |
10,9 |
6,2 |
57,0 |
5,70 |
294,7 |
Drivhusgasemissioner fra dyrkning af sukkerroer i Nederlandene (g CO2e/kg sukkerroer beregnet på tør basis)
|
NUTS 2-kode |
NUTS 2-region (2024) |
N2O fra jorden |
Indlejrede emissioner |
Brændstofanvendelse |
Frø |
I alt |
|||
|
Direkte |
Indirekte |
Gødningsstoffer |
Neutralisering |
Pesticider |
|||||
|
NL11 |
Groningen |
62,6 |
11,6 |
27,0 |
3,2 |
3,4 |
33,2 |
0,44 |
141,5 |
|
NL12 |
Friesland |
52,9 |
7,7 |
22,0 |
4,2 |
2,9 |
31,7 |
0,41 |
121,9 |
|
NL13 |
Drenthe |
73,3 |
16,7 |
32,6 |
2,3 |
4,0 |
34,4 |
0,46 |
163,8 |
|
NL21 |
Overijssel |
71,7 |
16,1 |
19,3 |
2,2 |
3,9 |
34,1 |
0,45 |
147,8 |
|
NL22 |
Gelderland |
60,5 |
10,8 |
20,5 |
3,8 |
3,3 |
33,9 |
0,44 |
133,4 |
|
NL23 |
Flevoland |
43,8 |
5,4 |
16,0 |
3,6 |
2,4 |
26,8 |
0,35 |
98,4 |
|
NL32 |
Noord-Holland |
48,7 |
6,7 |
20,2 |
3,7 |
2,7 |
28,9 |
0,38 |
111,3 |
|
NL34 |
Zeeland |
49,7 |
7,2 |
18,1 |
4,1 |
2,7 |
30,2 |
0,39 |
112,6 |
|
NL35 |
Utrecht |
58,8 |
9,9 |
20,7 |
4,2 |
3,2 |
34,1 |
0,45 |
131,3 |
|
NL36 |
Zuid-Holland |
48,0 |
6,6 |
17,7 |
4,0 |
2,6 |
29,4 |
0,38 |
108,6 |
|
NL41 |
Noord-Brabant |
56,7 |
9,5 |
16,4 |
2,4 |
3,2 |
30,9 |
0,41 |
119,7 |
|
NL42 |
Limburg |
62,7 |
11,3 |
15,6 |
3,0 |
3,6 |
32,3 |
0,43 |
129,1 |
Drivhusgasemissioner fra dyrkning af kernemajs i Nederlandene (g CO2e/kg kernemajs beregnet på tør basis)
|
NUTS 2-kode |
NUTS 2-region (2024) |
N2O fra jorden |
Indlejrede emissioner |
Brændstofanvendelse |
Frø |
I alt |
|||
|
Direkte |
Indirekte |
Gødningsstoffer |
Neutralisering |
Pesticider |
|||||
|
NL11 |
Groningen |
168,6 |
29,5 |
46,4 |
4,9 |
2,0 |
69,7 |
1,17 |
322,3 |
|
NL12 |
Friesland |
189,1 |
36,5 |
53,6 |
4,8 |
2,2 |
77,1 |
1,30 |
364,6 |
|
NL13 |
Drenthe |
167,8 |
29,7 |
44,5 |
5,6 |
2,0 |
70,5 |
1,19 |
321,3 |
|
NL21 |
Overijssel |
154,4 |
24,5 |
41,4 |
4,5 |
1,9 |
64,6 |
1,09 |
292,4 |
|
NL22 |
Gelderland |
170,9 |
30,9 |
49,8 |
7,0 |
2,0 |
69,2 |
1,16 |
331,0 |
|
NL23 |
Flevoland |
190,4 |
31,7 |
62,6 |
7,5 |
2,1 |
71,3 |
1,20 |
366,7 |
|
NL32 |
Noord-Holland |
176,4 |
28,8 |
56,2 |
6,2 |
1,9 |
67,4 |
1,13 |
338,0 |
|
NL34 |
Zeeland |
179,5 |
31,2 |
56,6 |
6,1 |
2,0 |
68,9 |
1,16 |
345,5 |
|
NL35 |
Utrecht |
165,5 |
28,4 |
48,5 |
3,8 |
1,9 |
66,6 |
1,12 |
315,8 |
|
NL36 |
Zuid-Holland |
182,6 |
29,6 |
60,2 |
7,2 |
2,0 |
68,4 |
1,15 |
351,1 |
|
NL41 |
Noord-Brabant |
147,7 |
19,7 |
35,4 |
7,9 |
1,9 |
64,9 |
1,09 |
278,6 |
|
NL42 |
Limburg |
179,0 |
31,6 |
47,2 |
8,1 |
2,2 |
75,9 |
1,28 |
345,1 |
Drivhusgasemissioner fra dyrkning af vinterraps i Nederlandene (g CO2e/kg vinterraps beregnet på tør basis)
|
NUTS 2-kode |
NUTS 2-region (2024) |
N2O fra jorden |
Indlejrede emissioner |
Brændstofanvendelse |
Frø |
I alt |
|||
|
Direkte |
Indirekte |
Gødningsstoffer |
Neutralisering |
Pesticider |
|||||
|
NL11 |
Groningen |
288,3 |
55,5 |
152,1 |
37,8 |
5,7 |
129,9 |
0,68 |
670,0 |
|
NL12 |
Friesland |
276,5 |
49,0 |
146,2 |
36,4 |
5,4 |
124,5 |
0,65 |
638,5 |
|
NL13 |
Drenthe |
274,3 |
66,8 |
139,9 |
34,2 |
5,7 |
130,0 |
0,68 |
651,5 |
|
NL21 |
Overijssel |
327,6 |
95,1 |
168,5 |
41,2 |
6,7 |
152,8 |
0,81 |
792,8 |
|
NL22 |
Gelderland |
367,2 |
98,9 |
195,7 |
47,6 |
7,3 |
165,7 |
0,88 |
883,3 |
|
NL23 |
Flevoland |
367,9 |
86,6 |
193,1 |
48,4 |
7,2 |
163,3 |
0,87 |
867,4 |
|
NL32 |
Noord-Holland |
386,9 |
92,7 |
203,5 |
50,9 |
7,6 |
171,4 |
0,91 |
913,9 |
|
NL34 |
Zeeland |
370,5 |
89,2 |
195,0 |
48,8 |
7,3 |
164,4 |
0,87 |
876,0 |
|
NL35 |
Utrecht |
397,5 |
98,5 |
213,6 |
52,3 |
7,8 |
176,0 |
0,94 |
946,6 |
|
NL36 |
Zuid-Holland |
382,9 |
92,7 |
201,6 |
50,4 |
7,5 |
169,6 |
0,90 |
905,7 |
|
NL41 |
Noord-Brabant |
297,5 |
67,0 |
153,6 |
36,8 |
6,2 |
141,4 |
0,74 |
703,3 |
|
NL42 |
Limburg |
273,9 |
58,1 |
134,2 |
31,6 |
6,1 |
138,5 |
0,73 |
643,1 |
ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2026/364/oj
ISSN 1977-0634 (electronic edition)