|
ISSN 1977-0634 |
||
|
Den Europæiske Unions Tidende |
L 238 |
|
|
||
|
Dansk udgave |
Retsforskrifter |
61. årgang |
|
|
|
|
|
(1) EØS-relevant tekst. |
|
DA |
De akter, hvis titel er trykt med magre typer, er løbende retsakter inden for rammerne af landbrugspolitikken og har normalt en begrænset gyldighedsperiode. Titlen på alle øvrige akter er trykt med fede typer efter en asterisk. |
II Ikke-lovgivningsmæssige retsakter
INTERNATIONALE AFTALER
|
21.9.2018 |
DA |
Den Europæiske Unions Tidende |
L 238/1 |
RÅDETS AFGØRELSE (EU) 2018/1257
af 18. september 2018
om undertegnelse på Den Europæiske Unions vegne af aftalen om forebyggelse af ureguleret fiskeri på åbent hav i det centrale Nordlige Ishav
RÅDET FOR DEN EUROPÆISKE UNION HAR —
under henvisning til traktaten om Den Europæiske Unions funktionsmåde, særlig artikel 43, sammenholdt med artikel 218, stk. 5,
under henvisning til forslag fra Europa-Kommissionen, og
ud fra følgende betragtninger:
|
(1) |
Unionen har enekompetence under den fælles fiskeripolitik til at vedtage foranstaltninger til bevarelse af havets biologiske ressourcer og til at indgå aftaler med tredjelande og internationale organisationer herom. |
|
(2) |
I henhold til Rådets afgørelse 98/392/EF (1) og 98/414/EF (2) er Unionen kontraherende part i både De Forenede Nationers havretskonvention af 10. december 1982 (»konventionen«) og aftalen om gennemførelse af bestemmelserne i De Forenede Nationers havretskonvention af 10. december 1982 vedrørende bevarelse og forvaltning af fælles fiskebestande og stærkt vandrende fiskebestande (»aftalen om fiskebestande«). Både konventionen og aftalen om fiskebestande kræver, at stater samarbejder om bevarelse og forvaltning af havets levende ressourcer. Ved aftalen om forebyggelse af ureguleret fiskeri på åbent hav i det centrale Nordlige Ishav (»aftalen«) opfyldes denne forpligtelse. |
|
(3) |
I Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EU) nr. 1380/2013 (3) fastsættes det, at Unionen skal gennemføre sine eksterne fiskeriforbindelser i overensstemmelse med sine internationale forpligtelser og politiske målsætninger samt målsætningerne og principperne i artikel 2 og 3 i nævnte forordning for at sikre bæredygtig udnyttelse, forvaltning og bevarelse af havets biologiske ressourcer og havmiljøet. Aftalen er i overensstemmelse med disse målsætninger. |
|
(4) |
Rådet bemyndigede den 31. marts 2016 Kommissionen til at indlede forhandlinger på Unionens vegne om en international aftale om forebyggelse af ureguleret fiskeri på åbent hav i det centrale Nordlige Ishav. Den 30. november 2017 blev disse forhandlinger afsluttet med godt resultat. |
|
(5) |
At blive part i aftalen vil fremme sammenhængen i Unionens bevarelsesstrategi på tværs af oceanerne og styrke dens engagement i langsigtet bevarelse og bæredygtig udnyttelse af havets biologiske ressourcer på verdensplan. |
|
(6) |
Aftalen bør derfor undertegnes på Unionens vegne med forbehold af senere indgåelse — |
VEDTAGET DENNE AFGØRELSE:
Artikel 1
Der gives herved bemyndigelse til undertegnelse på Unionens vegne af aftalen om forebyggelse af ureguleret fiskeri på åbent hav i det centrale Nordlige Ishav (»aftalen«) med forbehold af indgåelse af nævnte aftale (4).
Artikel 2
Formanden for Rådet bemyndiges herved til at udpege den eller de personer, der er beføjet til at undertegne aftalen på Unionens vegne.
Artikel 3
Denne afgørelse træder i kraft på dagen for vedtagelsen.
Udfærdiget i Bruxelles, 18. september 2018.
På Rådets vegne
G. BLÜMEL
Formand
(1) Rådets afgørelse 98/392/EF af 23. marts 1998 om Det Europæiske Fællesskabs indgåelse af De Forenede Nationers havretskonvention af 10. december 1982 og af aftalen af 28. juli 1994 vedrørende anvendelsen af kapitel XI i denne konvention (EFT L 179 af 23.6.1998, s. 1).
(2) Rådets afgørelse 98/414/EF af 8. juni 1998 om Det Europæiske Fællesskabs ratifikation af aftalen om gennemførelse af bestemmelserne i De Forenede Nationers havretskonvention af 10. december 1982 vedrørende bevarelse og forvaltning af fiskebestande, der bevæger sig både inden for og uden for eksklusive økonomiske zoner (fælles bestande), og stærkt vandrende fiskebestande (EFT L 189 af 3.7.1998, s. 14).
(3) Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EU) nr. 1380/2013 af 11. december 2013 om den fælles fiskeripolitik, ændring af Rådets forordning (EF) nr. 1954/2003 og (EF) nr. 1224/2009 og om ophævelse af Rådets forordning (EF) nr. 2371/2002 og (EF) nr. 639/2004 samt Rådets afgørelse 2004/585/EF (EUT L 354 af 28.12.2013, s. 22).
(4) Teksten til aftalen offentliggøres sammen med afgørelsen om indgåelse heraf.
FORORDNINGER
|
21.9.2018 |
DA |
Den Europæiske Unions Tidende |
L 238/3 |
KOMMISSIONENS GENNEMFØRELSESFORORDNING (EU) 2018/1258
af 18. september 2018
om meddelelse af EU-godkendelse af familien af biocidholdige produkter »Ecolab Iodine PT3 Family«
(EØS-relevant tekst)
EUROPA-KOMMISSIONEN HAR —
under henvisning til traktaten om Den Europæiske Unions funktionsmåde,
Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EU) nr. 528/2012 af 22. maj 2012 om tilgængeliggørelse på markedet og anvendelse af biocidholdige produkter (1), særlig artikel 44, stk. 5, og
ud fra følgende betragtninger:
|
(1) |
Den 23. juli 2015 indgav Ecolab Deutschland GmbH en ansøgning i henhold til artikel 43, stk. 1, i forordning (EU) nr. 528/2012 om godkendelse af en familie af biocidholdige produkter med betegnelsen »Ecolab Iodine PT3 Family« (i det følgende benævnt »produktfamilien«) af produkttype 3 som beskrevet i bilag V til nævnte forordning. Nederlandene var indforstået med, at deres kompetente myndighed, jf. artikel 43, stk. 1, i forordning (EU) nr. 528/2012, skulle vurdere denne ansøgning. Ansøgningen blev registreret under sagsnummer BC-VG018734-32 i registret over biocidholdige produkter (i det følgende benævnt »registret«). |
|
(2) |
Den biocidholdige produktfamilie indeholder iod, herunder aktivstoffet polyvinylpyrrolidon-iod, som er opført på EU-listen over godkendte aktivstoffer, jf. artikel 9, stk. 2, i forordning (EU) nr. 528/2012. Idet der tages hensyn til aktivstoffets iboende egenskaber, vil Kommissionen, så snart de videnskabelige kriterier til bestemmelse af hormonforstyrrende egenskaber, der er fastsat i Kommissionens delegerede forordning (EU) 2017/2100 (2), træder i kraft, overveje behovet for at foretage en ny vurdering af godkendelsen af iod, herunder polyvinylpyrrolidon-iod, i overensstemmelse med artikel 15 i forordning (EU) nr. 528/2012. Afhængigt af resultatet af denne vurdering vil Kommissionen dernæst overveje, hvorvidt EU-godkendelserne af produkter, som indeholder aktivstoffet, skal tages op til fornyet vurdering i henhold til artikel 48 i forordning (EU) nr. 528/2012. |
|
(3) |
Den 6. juni 2017 fremlagde den kompetente vurderingsmyndighed i overensstemmelse med artikel 44, stk. 1, i forordning (EU) nr. 528/2012, vurderingsrapporten og konklusionerne af sin vurdering for Det Europæiske Kemikalieagentur (i det følgende benævnt »agenturet«). |
|
(4) |
Den 12. januar 2018 fremlagde agenturet en udtalelse for Kommissionen (3), herunder udkastet til resumé af det biocidholdige produkts egenskaber (i det følgende benævnt »resuméet«) og den endelige vurderingsrapport om produktfamilien, i overensstemmelse med artikel 44, stk. 3, i forordning (EU) nr. 528/2012. I udtalelsen konkluderes det, at produktfamilien henhører under definitionen »familie af biocidholdige produkter«, jf. artikel 3, stk. 1, litra s), i forordning (EU) nr. 528/2012, at der kan meddeles EU-godkendelse af produktfamilien i medfør af artikel 42, stk. 1, i denne forordning, og at produktfamilien, forudsat at den er i overensstemmelse med udkastet til resumé, opfylder de betingelser, der er fastsat i artikel 19, stk. 1 og 6, i denne forordning. |
|
(5) |
Den 26. februar 2018 fremlagde agenturet udkastet til resumé for Kommissionen på alle officielle EU-sprog i overensstemmelse med artikel 44, stk. 4, i forordning (EU) nr. 528/2012. |
|
(6) |
Kommissionen er enig i agenturets udtalelse og finder derfor, at der bør meddeles EU-godkendelse af familien af biocidholdige produkter, og at resuméet og vurderingsrapporten om produktfamilien bør optages i registret i overensstemmelse med artikel 71, stk. 6, i forordning (EU) nr. 528/2012. |
|
(7) |
Foranstaltningerne i denne forordning er i overensstemmelse med udtalelse fra Det Stående Udvalg for Biocidholdige Produkter — |
VEDTAGET DENNE FORORDNING:
Artikel 1
Der meddeles EU-godkendelse til Ecolab Deutschland GmbH af familien af biocidholdige produkter »Ecolab Iodine PT3 Family« ved godkendelsesnummer EU-0018398-0000.
EU-godkendelsen gælder fra den 11. oktober 2018 til den 30. september 2028.
EU-godkendelsen meddeles med forbehold af overensstemmelse med resuméet, jf. bilaget.
Artikel 2
Denne forordning træder i kraft på tyvendedagen efter offentliggørelsen i Den Europæiske Unions Tidende.
Denne forordning er bindende i alle enkeltheder og gælder umiddelbart i hver medlemsstat.
Udfærdiget i Bruxelles, den 18. september 2018.
På Kommissionens vegne
Jean-Claude JUNCKER
Formand
(1) EUT L 167 af 27.6.2012, s. 1.
(2) Kommissionens delegerede forordning (EU) 2017/2100 af 4. september 2017 om videnskabelige kriterier til bestemmelse af hormonforstyrrende egenskaber, jf. Europa-Parlamentet og Rådets forordning (EU) nr. 528/2012 (EUT L 301 af 17.11.2017, s. 1).
(3) ECHA opinion of 12 December 2017 on the Union authorisation of Ecolab Iodine PT3 Family (ECHA/BPC/177/2017).
BILAG
Resumé af produktegenskaber for en familie af biocidholdige produkter
Ecolab Iodine PT3 Family
PT03 — Veterinærhygiejne
Godkendelsesnummer: EU-0018398-0000
Referencenummer på emne i R4BP 3: EU-0018398-0000
DEL I
FØRSTE INFORMATIONSNIVEAU
1. ADMINISTRATIVE OPLYSNINGER
1.1. Familienavn
|
Navn |
Ecolab UA PT3 Iodine Family |
|
|
|
1.2. Produkttype(r)
|
Produkttype(r) |
PT03 — Veterinærhygiejne |
|
|
|
1.3. Godkendelsesindehaver
|
Godkendelsesindehaverens navn og adresse |
Navn |
Ecolab Deutschland GmbH |
|
Adresse |
Ecolab-Allee 1, 40789 Monheim, Tyskland |
|
|
Godkendelsesnummer |
EU-0018398-0000 |
|
|
Referencenummer på emne i R4BP 3 |
EU-0018398-0000 |
|
|
Godkendelsesdato |
11. oktober 2018 |
|
|
Godkendelsens udløbsdato |
30. september 2028 |
|
1.4. Producent(er) af de biocidholdige produkter
|
Producentens navn |
Ecolab Europe GmbH |
|
Adressen på fabrikanten |
Richtistrasse 7, 8304 Walliselen, Schweiz |
|
Placering af produktionsanlæg |
Ecolab Baglan, Ecolab Contamination Control Brunel Way, Baglan Energy Park, Neath, SA11 2GA South Wales, Det Forenede Kongerige Ecolab Leeds, Lotherton Way, Garforth, Leeds, LS25 2JY Leeds, Det Forenede Kongerige Ecolab Rovigo, Viale del Lavoro 10, 45100 Rovigo, Italien Ecolab Biebesheim Nalco Deutschland Manufacturing GmbH und Co.KG, Justus-von-Liebig-Str. 11, 64584 Biebesheim, Tyskland Brugwal 11 3432 NZ Nieuwegein, Holland Ecolab Weavergate, Ecolab Weavergate Plant, Winnington Avenue, Northwich, Cheshire, CW8 3AA Northwich, Det Forenede Kongerige Ecolab Mullingar, Forest Park, Mullingar Ind. Estate, Mullingar, Co. Zone C, Westmeath, Irland Ecolab Maribor, Ecolab d.o.o.,Vajngerlova 4 2000 Maribor, Slovenien Ecolab Rozzano,Via Grandi 9/11, 20089 Rozzano, Italien Ecolab B.V.B.A, Havenlaan 4, 3980 Tessenderlo, Belgien Ecolab CELRA, Nalco Española Manufacturing SLUC/Tramuntana s/n, Polígono Industrial de Celrà, 17460 Celrà, Spanien Ecolab Chalons Ecolab production France SAS, BP509, BP509 Avenue de Général Patton, 51006 Châlons-en-Champagne, Frankrig Ecolab Mandra, 25km Old National Road Athens Mandra, 196 00 Attica, Grækenland Nalco Finland Manufacturing OY, Kivikummuntie 1, FIN-07955 Tesjoki, Finland |
1.5. Producent(er) af aktivstoffet (aktivstofferne)
|
Aktivstof |
Jod |
|
Producentens navn |
ACF Minera S.A. |
|
Adressen på fabrikanten |
San Martín No 499, 00 Iquique, Chile |
|
Placering af produktionsanlæg |
Lagunas mine, 00 Pozo Almonte, Chile |
|
Aktivstof |
Jod |
|
Producentens navn |
Cosayach Nitratos S.A. |
|
Adressen på fabrikanten |
Amunategui 178, 00 Santiago, Chile |
|
Placering af produktionsanlæg |
S.C.M. Cosayach Cala Cala, 00 Pozo Almonte, Chile |
|
Aktivstof |
Polyvinylpyrrolidone iodine |
|
Producentens navn |
ISP Chemicals LLC, Affiliate of Ashland Inc. |
|
Adressen på fabrikanten |
455 N. Main St. (HWY 95) KY 42029 Calvert City, Amerikas Forenede Stater |
|
Placering af produktionsanlæg |
455 N. Main St. (HWY 95) KY 42029 Calvert City, Amerikas Forenede Stater |
|
Aktivstof |
Jod |
|
Producentens navn |
Nihon Tennen Gas Development Co., Ltd/ Kanto Natural Gas Development Co., Ltd |
|
Adressen på fabrikanten |
661 Mobara Chiba 297-8550 Mobara City, Japan |
|
Placering af produktionsanlæg |
Chiba Plant, 2508 Minami-Hinata, Shirako-Machi, Chosei-Gun 299-4205 Chiba, Japan |
|
Aktivstof |
Jod |
|
Producentens navn |
SQM S.A. |
|
Adressen på fabrikanten |
Los Militares 4290 Piso 4 Santiago, Chile |
|
Placering af produktionsanlæg |
Nueva Victoria plant 00 Pedro de Valdivia, Chile |
2. PRODUKTFAMILESAMMENSÆTNING OG -FORMULERING
2.1. Kvalitative og kvantitative oplysninger om sammensætningen af familien
|
Almindeligt navn |
IUPAC-navn |
Funktion |
CAS-nummer |
EF-nummer |
Indhold (%) |
|
|
Min. |
Maks. |
|||||
|
Polyvinylpyrrolidone iodine |
|
Aktivstof |
25655-41-8 |
|
1 |
3 |
|
Jod |
|
Aktivstof |
7553-56-2 |
231-442-4 |
0,11 |
0,33 |
2.2. Type(r) formulering
|
Formulering(er) |
AL — Opløsning til brug ufortyndet |
|
|
|
DEL II
ANDET OPLYSNINGSNIVEAU — META-SPC('ER)
META-SPC 1
1. ADMINISTRATIVE OPLYSNINGER OM META-SPC 1
1.1. Meta-SPC 1-identifikator
|
Identifikator |
meta-SPC 1 |
1.2. Suffiks til godkendelsesnummeret
|
Nummer |
1-1 |
1.3. Produkttype(r)
|
Produkttype(r) |
PT03 — Veterinærhygiejne |
|
|
|
2. META-SPC 1-SAMMENSÆTNING
2.1. Kvalitative og kvantitative oplysninger om sammensætningen af meta-SPC'en 1
|
Almindeligt navn |
IUPAC-navn |
Funktion |
CAS-nummer |
EF-nummer |
Indhold (%) |
|
|
Min. |
Maks. |
|||||
|
Polyvinylpyrrolidone iodine |
|
Aktivstof |
25655-41-8 |
|
1 |
1 |
|
Jod |
|
Aktivstof |
7553-56-2 |
231-442-4 |
0,11 |
0,11 |
2.2. Type(r) formulering af meta-SPC'en 1
|
Formulering |
AL — Opløsning til brug ufortyndet |
|
|
|
3. FARE- OG SIKKERHEDSSÆTNINGER FOR META-SPC'EN 1
|
Faresætninger |
|
|
Sikkerhedssætninger |
|
4. GODKENDT(E) ANVENDELSE(R) AF META-SPC'EN 1
4.1. Brug beskrivelse
Tabel 1. Anvendelse nr. 1 — Ikke-veterinærmedicinsk pattedyp til yverhygiejne efter malkning
|
Produkttype |
PT03 — Veterinærhygiejne |
|
Hvis det er relevant, en nøjagtig beskrivelse af den godkendte anvendelse |
— |
|
Målorganisme(r) (herunder udviklingsstadiet) |
Bakterier Gær Kappebærende virus |
|
Anvendelsesområde(r) |
Indendørs Yverhygiejne efter malkning på mælkeleverende dyr (køer, bøfler, geder, får) |
|
Anvendelsesmetode(r) |
Manuel dypning med dyppekop: For hver malkning er der brug for 3-10 ml af produktet (dyr med fire patter). Anvendes efter malkning 1-3 gange om dagen (anvendes efter hver malkning) |
|
Anvendelsesmængde(r) og hyppighed |
For hver malkning er der brug for 3-10 ml af produktet (dyr med fire patter). Anvendelse efter malkning 1-3 gange om dagen (anvendes efter hver malkning). |
|
Brugerkategori(er) |
Professionel |
|
Pakningsstørrelser og emballeringsmateriale |
0,5-1 000 liter HDPE-beholder |
4.1.1. Brugsanvisning for brugere
Se generelle retningslinjer for anvendelse af meta-SPC 1.
4.1.2. Brugsspecifikke risiko reducerende foranstaltninger
Se generelle retningslinjer for anvendelse af meta-SPC 1.
4.1.3. Specifikt anvendelsesformål, oplysningerne om sandsynlige direkte eller indirekte virkninger, førstehjælpsinstruktioner og nødforanstaltninger for at beskytte miljøet
Se generelle retningslinjer for anvendelse af meta-SPC 1.
4.1.4. Specifikt anvendelsesformål, de instrukser for sikker bortskaffelse af produktet og emballagen
Se generelle retningslinjer for anvendelse af meta-SPC 1.
4.1.5. Specifikt anvendelsesformål, de betingelser for opbevaring og holdbarhed af produktet under normale betingelser for opbevaring
Se generelle retningslinjer for anvendelse af meta-SPC 1.
5. GENERELLE RETNINGSLINJER (1) FOR ANVENDELSE AF META-SPC'EN 1
5.1. Brugsanvisning
Læs altid etiketten eller indlægssedlen før brug.
Produkt skal anvendes efter malkning ved brug af en dyppekop.
Produkterne skal før brug være over 20 °C.
Påfør produktet på hele patten og tør det ikke af. Hold dyrene stående i 5 minutter. Inden den næste malkning rengøres patten omhyggeligt.
Det anbefales at anvende en doseringspumpe til påfyldning af produktet i applikationsudstyret.
5.2. Risiko reducerende foranstaltninger
Hvis desinfektion både før og efter malkning er nødvendig, skal der anvendes et biocidholdigt produkt uden jod, til yverhygiejne før malkning.
5.3. Førstehjælps instruktioner og sikkerheds foranstaltninger for at beskytte miljøet ved risiko for direkte eller indirekte effekter
Potentielle skadelige virkninger
Øjne: Sundhedsmæssige effekter er ikke forventet eller kendt ved normal brug.
Hud: Sundhedsmæssige effekter er ikke forventet eller kendt ved normal brug.
Indtagelse: Sundhedsmæssige effekter er ikke forventet eller kendt ved normal brug.
Indånding: Sundhedsmæssige effekter er ikke forventet eller kendt ved normal brug.
Kronisk eksponering: Sundhedsmæssige effekter er ikke forventet eller kendt ved normal brug.
Førstehjælpsforanstaltninger:
Øjenkontakt: Skyl straks øjnene med rigeligt vand. Sørg for at skylle under øvre og nedre øjenlåg. Fjern evt. kontaktlinser. Søg lægehjælp, hvis irritationen fortsætter.
Indånding: Flyt omgående personen ud i frisk luft og i en position, som letter vejrtrækningen. I tilfælde af indånding af røg fra en brand, kan symptomerne være forsinkede. Søg lægehjælp, hvis der opstår symptomer.
Hudkontakt: Skyl forurenet hud med rigeligt vand. Fjern straks tilsmudset tøj og fodtøj. Søg lægehjælp, hvis der opstår symptomer.
Indtagelse: Skyl munden med vand. Hvis materialet er blevet slugt, og den eksponerede person er ved bevidsthed, gives personen små mængder vand at drikke. Fremkald ikke opkastning, medmindre det anvises af lægepersonalet. Søg lægehjælp, hvis der opstår symptomer.
Miljøforholdsregler: Informér de relevante myndigheder, hvis produktet har forårsaget forurening (kloaker, vandmiljø, jord eller luft). For at forhindre funktionsfejl i et individuelt renseanlæg skal eventuelle rester, der indeholder produktet udledes til gødningsopsamlingsanlægget (til udbringning på landbrugsjord eller til fermentering i biogasanlæg) eller til offentlig kloak, hvis dette er tilladt.
5.4. Sikkerhedsinstruktion angående affaldshåndtering af produkt og emballage
Efter afsluttet behandling bortskaffes rester og emballage i overensstemmelse med kommunale regler for affaldshåndtering. Brugt produkt kan skylles ud i kloak eller gyllebeholder afhængigt af lokale krav. Undgå udledning til små, private spildevandsanlæg
Europæisk affaldskatalog: 20 01 30-vaskemidler, bortset fra dem, der er nævnt i 20 01 29.
5.5. Opbevaringsregler for lagring af produktet under normale omstændigheder
Opbevares mellem 5 °C og 25 °C og væk fra direkte sollys. Opbevares utilgængeligt for børn. Hold beholderen tæt lukket. Opbevares i de originale beholdere.
Holdbarhed: 24 måneder
6. ANDRE OPLYSNINGER
7. TREDJE OPLYSNINGSNIVEAU: ENKELTSTÅENDE PRODUKTER I META-SPC'EN 1
7.1. Hvert enkeltstående produkts handelsnavn(e), godkendelsesnummer og specifikke sammensætning
|
Handelsnavn |
Ioklar Super Dip D |
||||
|
Godkendelsesnummer |
EU-0018398-0001 1-1 |
||||
|
Almindeligt navn |
IUPAC-navn |
Funktion |
CAS-nummer |
EF-nummer |
Indhold (%) |
|
Polyvinylpyrrolidone iodine |
|
Aktivstof |
25655-41-8 |
|
1 |
|
Jod |
|
Aktivstof |
7553-56-2 |
231-442-4 |
0,11 |
7.2. Hvert enkeltstående produkts handelsnavn(e), godkendelsesnummer og specifikke sammensætning
|
Handelsnavn |
IoKlar Superdip |
||||
|
Godkendelsesnummer |
EU-0018398-0002 1-1 |
||||
|
Almindeligt navn |
IUPAC-navn |
Funktion |
CAS-nummer |
EF-nummer |
Indhold (%) |
|
Polyvinylpyrrolidone iodine |
|
Aktivstof |
25655-41-8 |
|
1 |
|
Jod |
|
Aktivstof |
7553-56-2 |
231-442-4 |
0,11 |
META-SPC 2
1. ADMINISTRATIVE OPLYSNINGER OM META-SPC 2
1.1. Meta-SPC 2-identifikator
|
Identifikator |
meta-SPC 2 |
1.2. Suffiks til godkendelsesnummeret
|
Nummer |
1-2 |
1.3. Produkttype(r)
|
Produkttype(r) |
PT03 — Veterinærhygiejne |
|
|
|
2. META-SPC 2-SAMMENSÆTNING
2.1. Kvalitative og kvantitative oplysninger om sammensætningen af meta-SPC'en 2
|
Almindeligt navn |
IUPAC-navn |
Funktion |
CAS-nummer |
EF-nummer |
Indhold (%) |
|
|
Min. |
Maks. |
|||||
|
Polyvinylpyrrolidone iodine |
|
Aktivstof |
25655-41-8 |
|
1,35 |
1,35 |
|
Jod |
|
Aktivstof |
7553-56-2 |
231-442-4 |
0,15 |
0,15 |
2.2. Type(r) formulering af meta-SPC'en 2
|
Formulering |
AL — Opløsning til brug ufortyndet |
|
|
|
3. FARE- OG SIKKERHEDSSÆTNINGER FOR META-SPC'EN 2
|
Faresætninger |
|
|
Sikkerhedssætninger |
|
4. GODKENDT(E) ANVENDELSE(R) AF META-SPC'EN 2
4.1. Brug beskrivelse
Tabel 2. Anvendelse nr. 1 — Ikke-veterinærmedicinsk pattedyp til yverhygiejne efter malkning
|
Produkttype |
PT03 — Veterinærhygiejne |
|
Hvis det er relevant, en nøjagtig beskrivelse af den godkendte anvendelse |
— |
|
Målorganisme(r) (herunder udviklingsstadiet) |
Bakterier Gær Kappebærende virus |
|
Anvendelsesområde(r) |
Indendørs Yverhygiejne efter malkning på mælkeleverende dyr (køer, bøfler, geder, får) |
|
Anvendelsesmetode(r) |
Manuel dypning med dyppekop: For hver malkning er der brug for 3-10 ml af produktet (dyr med fire patter). Anvendes efter malkning 1-3 gange om dagen (anvendes efter hver malkning) |
|
Anvendelsesmængde(r) og hyppighed |
For hver malkning er der brug for 3-10 ml af produktet (dyr med fire patter). Anvendes efter malkning 1-3 gange om dagen (anvendes efter hver malkning) |
|
Brugerkategori(er) |
Professionel |
|
Pakningsstørrelser og emballeringsmateriale |
0,5 - 1 000 liter HDPE-beholder |
4.1.1. Brugsanvisning for brugere
Se generelle retningslinjer for anvendelse af meta-SPC 2.
4.1.2. Brugsspecifikke risiko reducerende foranstaltninger
Se generelle retningslinjer for anvendelse af meta-SPC 2.
4.1.3. Specifikt anvendelsesformål, oplysningerne om sandsynlige direkte eller indirekte virkninger, førstehjælpsinstruktioner og nødforanstaltninger for at beskytte miljøet
Se generelle retningslinjer for anvendelse af meta-SPC 2.
4.1.4. Specifikt anvendelsesformål, de instrukser for sikker bortskaffelse af produktet og emballagen
Se generelle retningslinjer for anvendelse af meta-SPC 2.
4.1.5. Specifikt anvendelsesformål, de betingelser for opbevaring og holdbarhed af produktet under normale betingelser for opbevaring
Se generelle retningslinjer for anvendelse af meta-SPC 2.
5. GENERELLE RETNINGSLINJER (2) FOR ANVENDELSE AF META-SPC'EN 2
5.1. Brugsanvisning
Læs altid etiketten eller indlægssedlen inden brug.
Produkt skal anvendes efter malkning ved brug af en dyppekop.
Produkterne skal før brug være over 20 °C.
Påfør produktet på hele patten og tør det ikke af. Hold dyrene stående i 5 minutter. Inden den næste malkning rengøres patten omhyggeligt.
Det anbefales at anvende en doseringspumpe til påfyldning af produktet i applikationsudstyret.
5.2. Risiko reducerende foranstaltninger
Hvis desinfektion både før og efter malkning er nødvendig, skal der anvendes et biocidholdigt produkt uden jod, til yverhygiejne før malkning.
5.3. Førstehjælps instruktioner og sikkerheds foranstaltninger for at beskytte miljøet ved risiko for direkte eller indirekte effekter
Potentielle skadelige virkninger
Øjne: Sundhedsmæssige effekter er ikke forventet eller kendt ved normal brug.
Hud: Sundhedsmæssige effekter er ikke forventet eller kendt ved normal brug.
Indtagelse: Sundhedsmæssige effekter er ikke forventet eller kendt ved normal brug.
Indånding: Sundhedsmæssige effekter er ikke forventet eller kendt ved normal brug.
Kronisk eksponering: Sundhedsmæssige effekter er ikke forventet eller kendt ved normal brug.
Førstehjælpsforanstaltninger:
Øjenkontakt: Skyl straks øjnene med rigeligt vand. Sørg for at skylle under øvre og nedre øjenlåg. Fjern evt. kontaktlinser. Søg lægehjælp, hvis irritationen fortsætter.
Indånding: Flyt omgående personen ud i frisk luft og i en position, som letter vejrtrækningen. I tilfælde af indånding af røg fra en brand, kan symptomerne være forsinkede. Søg lægehjælp, hvis der opstår symptomer.
Hudkontakt: Skyl forurenet hud med rigeligt vand. Fjern straks tilsmudset tøj og fodtøj. Søg lægehjælp, hvis der opstår symptomer.
Indtagelse: Skyl munden med vand. Hvis materialet er blevet slugt, og den eksponerede person er ved bevidsthed, gives personen små mængder vand at drikke. Fremkald ikke opkastning, medmindre det anvises af lægepersonalet. Søg lægehjælp, hvis der opstår symptomer.
Miljøforholdsregler: Informér de relevante myndigheder, hvis produktet har forårsaget forurening (kloaker, vandmiljø, jord eller luft). For at forhindre funktionsfejl i et individuelt renseanlæg skal eventuelle rester, der indeholder produktet udledes til gødningsopsamlingsanlægget (til udbringning på landbrugsjord eller til fermentering i biogasanlæg) eller til offentlig kloak, hvis dette er tilladt.
5.4. Sikkerhedsinstruktion ang. Affaldshåndtering af produkt og emballage
Efter afsluttet behandling bortskaffes rester og emballage i overensstemmelse med kommunale regler for affaldshåndtering. Brugt produkt kan skylles ud i kloak eller gyllebeholder afhængigt af lokale krav. Undgå udledning til små, private spildevandsanlæg.
Europæisk affaldskatalog: 20 01 30-vaskemidler, bortset fra dem, der er nævnt i 20 01 29.
5.5. Opbevaringsregler for lagring af produktet under normale omstændigheder
Opbevares mellem 5 °C og 25 °C og væk fra direkte sollys. Opbevares utilgængeligt for børn. Hold beholderen tæt lukket. Opbevares i de originale beholdere.
Holdbarhed: 24 måneder
6. ANDRE OPLYSNINGER
7. TREDJE OPLYSNINGSNIVEAU: ENKELTSTÅENDE PRODUKTER I META-SPC'EN 2
7.1. Hvert enkeltstående produkts handelsnavn(e), godkendelsesnummer og specifikke sammensætning
|
Handelsnavn |
Io-Shield D IoShield MEPA Barrier D BARIOPROTECT MS Cow Udder BLOCK Iodocop EXTRA |
||||
|
Godkendelsesnummer |
EU-0018398-0003 1-2 |
||||
|
Almindeligt navn |
IUPAC-navn |
Funktion |
CAS-nummer |
EF-nummer |
Indhold (%) |
|
Polyvinylpyrrolidone iodine |
|
Aktivstof |
25655-41-8 |
|
1,35 |
|
Jod |
|
Aktivstof |
7553-56-2 |
231-442-4 |
0,15 |
7.2. Hvert enkeltstående produkts handelsnavn(e), godkendelsesnummer og specifikke sammensætning
|
Handelsnavn |
IoDark Iodocop EXTRA GREEN Mammizan Protect MS Cow Udder BLACK |
||||
|
Godkendelsesnummer |
EU-0018398-0004 1-2 |
||||
|
Almindeligt navn |
IUPAC-navn |
Funktion |
CAS-nummer |
EF-nummer |
Indhold (%) |
|
Polyvinylpyrrolidone iodine |
|
Aktivstof |
25655-41-8 |
|
1,35 |
|
Jod |
|
Aktivstof |
7553-56-2 |
231-442-4 |
0,15 |
META-SPC 3
1. ADMINISTRATIVE OPLYSNINGER OM META-SPC 3
1.1. Meta-SPC 3-identifikator
|
Identifikator |
meta-SPC 3 |
1.2. Suffiks til godkendelsesnummeret
|
Nummer |
1-3 |
1.3. Produkttype(r)
|
Produkttype(r) |
PT03 — Veterinærhygiejne |
|
|
|
2. META-SPC 3-SAMMENSÆTNING
2.1. Kvalitative og kvantitative oplysninger om sammensætningen af meta-SPC'en 3
|
Almindeligt navn |
IUPAC-navn |
Funktion |
CAS-nummer |
EF-nummer |
Indhold (%) |
|
|
Min. |
Maks. |
|||||
|
Polyvinylpyrrolidone iodine |
|
Aktivstof |
25655-41-8 |
|
2,45 |
2,45 |
|
Jod |
|
Aktivstof |
7553-56-2 |
231-442-4 |
0,27 |
0,27 |
2.2. Type(r) formulering af meta-SPC'en 3
|
Formulering |
AL — Opløsning til brug ufortyndet |
|
|
|
3. FARE- OG SIKKERHEDSSÆTNINGER FOR META-SPC'EN 3
|
Faresætninger |
Skadelig for vandlevende organismer, med langvarige virkninger. |
|
Sikkerhedssætninger |
Undgå udledning til miljøet. |
4. GODKENDT(E) ANVENDELSE(R) AF META-SPC'EN 3
4.1. Brug beskrivelse
Tabel 3. Anvendelse nr. 1 — Ikke-veterinærmedicinsk pattedyp eller pattespray til yverhygiejne efter malkning
|
Produkttype |
PT03 — Veterinærhygiejne |
|
Hvis det er relevant, en nøjagtig beskrivelse af den godkendte anvendelse |
— |
|
Målorganisme(r) (herunder udviklingsstadiet) |
Bakterier Gær Kappebærende virus |
|
Anvendelsesområde(r) |
Indendørs Yverhygiejne efter malkning på mælkeleverende dyr (køer, bøfler, geder, får) |
|
Anvendelsesmetode(r) |
Manuel dypning eller spraying: Manuel dypning ved hjælp af en dyppekop Manuel sprøjtning ved hjælp af triggersprayer Manuel sprøjtning ved hjælp af elektronisk sprayer Automatiseret spøjtning med robot. |
|
Anvendelsesmængde(r) og hyppighed |
Ved hver malkning er der brug for 3-10 ml (dypning) hhv. 10-15 ml (spraying) af produktet (dyr med fire patter). Anvendelse efter malkning 1-3 gange om dagen (anvendes efter hver malkning) |
|
Brugerkategori(er) |
Professionel |
|
Pakningsstørrelser og emballeringsmateriale |
0,5-1 000 liter HDPE-beholder |
4.1.1. Brugsanvisning for brugere
Produkt til anvendelse ved dypning eller sprøjtning af patter på mælkeleverende dyr (køer, bøfler, geder, får) efter malkning, ved brug af manuelt eller automatiseret udstyr. Efter malkning: Påfør produktet på hele patten og tør det ikke af. Hold dyrene stående i 5 minutter. Inden den næste malkning rengøres patten omhyggeligt.
Se også generel brugsanvisning for brugerne af meta-SPC 3.
4.1.2. Brugsspecifikke risiko reducerende foranstaltninger
Hvis desinfektion både før og efter malkning er nødvendig, skal der anvendes et biocidholdigt produkt uden jod, til yverhygiejne før malkning.
Se også generelle risikoreducerende foranstaltninger af meta-SPC3.
4.1.3. Specifikt anvendelsesformål, oplysningerne om sandsynlige direkte eller indirekte virkninger, førstehjælpsinstruktioner og nødforanstaltninger for at beskytte miljøet
Se generelle retningslinjer for anvendelse af meta-SPC 3.
4.1.4. Specifikt anvendelsesformål, de instrukser for sikker bortskaffelse af produktet og emballagen
Se generelle retningslinjer for anvendelse af meta-SPC 3.
4.1.5. Specifikt anvendelsesformål, de betingelser for opbevaring og holdbarhed af produktet under normale betingelser for opbevaring
Se generelle retningslinjer for anvendelse af meta-SPC 3.
4.2. Brug beskrivelse
Tabel 4. Anvendelse nr. 2 — Ikke-veterinærmedicinsk pattedyp eller pattespray til yverhygiejne før malkning
|
Produkttype |
PT03 — Veterinærhygiejne |
|
Hvis det er relevant, en nøjagtig beskrivelse af den godkendte anvendelse |
— |
|
Målorganisme(r) (herunder udviklingsstadiet) |
Bakterier Gær |
|
Anvendelsesområde(r) |
Indendørs Yverhygiejne før malkning på mælkeleverende dyr (køer, bøfler, geder, får) |
|
Anvendelsesmetode(r) |
Manuel dypning eller spraying: Manuel dypning ved hjælp af en dyppekop Manuel sprøjtning ved hjælp af triggersprayer Manuel sprøjtning ved hjælp af elektronisk sprayer |
|
Anvendelsesmængde(r) og hyppighed |
Ved hver malkning er der brug for 3-10 ml (dypning) hhv. 10-15 ml (spraying) af produktet (dyr med fire patter). — - Anvendes før malkning 1-3 gange om dagen |
|
Brugerkategori(er) |
Professionel |
|
Pakningsstørrelser og emballeringsmateriale |
0,5-1 000 liter HDPE-beholder |
4.2.1. Brugsanvisning for brugere
Produkt til anvendelse ved dypning eller sprøjtning af patter på mælkeleverende dyr (køer, bøfler, geder, får) før malkning, ved brug af manuelt udstyr.
Før malkning: Rengør patter med en klud før desinfektion. Påfør produktet på hele patten og lad det være i 1 minut. Tør derefter af med en engangsserviet eller klud.
Se også generel brugsanvisning for brugerne af meta-SPC 3.
4.2.2. Brugsspecifikke risiko reducerende foranstaltninger
Hvis desinfektion både før og efter malkning er nødvendig, skal der anvendes et biocidholdigt produkt uden jod, til yverhygiejne efter malkning.
Se også generelle risikoreducerende foranstaltninger af meta-SPC 3.
4.2.3. Specifikt anvendelsesformål, oplysningerne om sandsynlige direkte eller indirekte virkninger, førstehjælpsinstruktioner og nødforanstaltninger for at beskytte miljøet
Se generelle retningslinjer for anvendelse af meta-SPC 3.
4.2.4. Specifikt anvendelsesformål, de instrukser for sikker bortskaffelse af produktet og emballagen
Se generelle retningslinjer for anvendelse af meta-SPC 3.
4.2.5. Specifikt anvendelsesformål, de betingelser for opbevaring og holdbarhed af produktet under normale betingelser for opbevaring
Se generelle retningslinjer for anvendelse af meta-SPC 3.
5. GENERELLE RETNINGSLINJER (3) FOR ANVENDELSE AF META-SPC'EN 3
5.1. Brugsanvisning
Se brugsspecifikke instruktioner for hver brug.
Læs altid etiketten eller indlægssedlen inden brug.
Produkterne skal før brug være over 20 °C.
Det anbefales at anvende en doseringspumpe til påfyldning af produktet i applikationsudstyret.
5.2. Risiko reducerende foranstaltninger
Se brugsspecifikke risikobegrænsende foranstaltninger for hver brug.
Bær kemisk resistente beskyttelseshandsker ved brug af produktet til sprøjtning. Handskematerialet skal angives af godkendelsesindehaveren i produktdatablad
5.3. Førstehjælps instruktioner og sikkerheds foranstaltninger for at beskytte miljøet ved risiko for direkte eller indirekte effekter
Potentielle skadelige virkninger
Øjne: Sundhedsmæssige effekter er ikke forventet eller kendt ved normal brug.
Hud: Sundhedsmæssige effekter er ikke forventet eller kendt ved normal brug.
Indtagelse: Sundhedsmæssige effekter er ikke forventet eller kendt ved normal brug.
Indånding: Sundhedsmæssige effekter er ikke forventet eller kendt ved normal brug.
Kronisk eksponering: Sundhedsmæssige effekter er ikke forventet eller kendt ved normal brug.
Førstehjælpsforanstaltninger:
Øjenkontakt: Skyl straks øjnene med rigeligt vand. Sørg for at skylle under øvre og nedre øjenlåg. Fjern evt. kontaktlinser. Søg lægehjælp, hvis irritationen fortsætter.
Indånding: Flyt omgående personen ud i frisk luft og i en position, som letter vejrtrækningen. I tilfælde af indånding af røg fra en brand, kan symptomerne være forsinkede. Søg lægehjælp, hvis der opstår symptomer.
Hudkontakt: Skyl forurenet hud med rigeligt vand. Fjern straks tilsmudset tøj og fodtøj. Søg lægehjælp, hvis der opstår symptomer.
Indtagelse: Skyl munden med vand. Hvis materialet er blevet slugt, og den eksponerede person er ved bevidsthed, gives personen små mængder vand at drikke. Fremkald ikke opkastning, medmindre det anvises af lægepersonalet. Søg lægehjælp, hvis der opstår symptomer.
Miljøforholdsregler: Informér de relevante myndigheder, hvis produktet har forårsaget forurening (kloaker, vandmiljø, jord eller luft). For at forhindre funktionsfejl i et individuelt renseanlæg skal eventuelle rester, der indeholder produktet udledes til gødningsopsamlingsanlægget (til udbringning på landbrugsjord eller til fermentering i biogasanlæg) eller til offentlig kloak, hvis dette er tilladt.
5.4. Sikkerhedsinstruktion ang. Affaldshåndtering af produkt og emballage
Efter afsluttet behandling bortskaffes rester og emballage i overensstemmelse med kommunale regler for affaldshåndtering. Brugt produkt kan skylles ud i kloak eller gyllebeholder afhængigt af lokale krav. Undgå udledning til små, private spildevandsanlæg.
Europæisk affaldskatalog: 20 01 30-vaskemidler, bortset fra dem, der er nævnt i 20 01 29.
5.5. Opbevaringsregler for lagring af produktet under normale omstændigheder
Opbevares mellem 5 °C og 25 °C og væk fra direkte sollys. Opbevares utilgængeligt for børn. Hold beholderen tæt lukket. Opbevares i de originale beholdere.
Holdbarhed: 24 måneder
6. ANDRE OPLYSNINGER
7. TREDJE OPLYSNINGSNIVEAU: ENKELTSTÅENDE PRODUKTER I META-SPC'EN 3
7.1. Hvert enkeltstående produkts handelsnavn(e), godkendelsesnummer og specifikke sammensætning
|
Handelsnavn |
IoKlar Multi MEPA Iospray Plus D ASTRI-IO DESINTEC MH-Iodine S |
||||
|
Godkendelsesnummer |
EU-0018398-0005 1-3 |
||||
|
Almindeligt navn |
IUPAC-navn |
Funktion |
CAS-nummer |
EF-nummer |
Indhold (%) |
|
Polyvinylpyrrolidone iodine |
|
Aktivstof |
25655-41-8 |
|
2,45 |
|
Jod |
|
Aktivstof |
7553-56-2 |
231-442-4 |
0,27 |
META-SPC 4
1. ADMINISTRATIVE OPLYSNINGER OM META-SPC 4
1.1. Meta-SPC 4-identifikator
|
Identifikator |
meta-SPC 4 |
1.2. Suffiks til godkendelsesnummeret
|
Nummer |
1-4 |
1.3. Produkttype(r)
|
Produkttype(r) |
PT03 — Veterinærhygiejne |
|
|
|
2. META-SPC 4-SAMMENSÆTNING
2.1. Kvalitative og kvantitative oplysninger om sammensætningen af meta-SPC'en 4
|
Almindeligt navn |
IUPAC-navn |
Funktion |
CAS-nummer |
EF-nummer |
Indhold (%) |
|
|
Min. |
Maks. |
|||||
|
Polyvinylpyrrolidone iodine |
|
Aktivstof |
25655-41-8 |
|
1 |
1 |
|
Jod |
|
Aktivstof |
7553-56-2 |
231-442-4 |
0,11 |
0,11 |
2.2. Type(r) formulering af meta-SPC'en 4
|
Formulering |
AL — Opløsning til brug ufortyndet |
|
|
|
3. FARE- OG SIKKERHEDSSÆTNINGER FOR META-SPC'EN 4
|
Faresætninger |
|
|
Sikkerhedssætninger |
|
4. GODKENDT(E) ANVENDELSE(R) AF META-SPC'EN 4
4.1. Brug beskrivelse
Tabel 5. Anvendelse nr. 1 — Ikke-veterinærmedicinsk pattedyp eller pattespray til yverhygiejne efter malkning
|
Produkttype |
PT03 — Veterinærhygiejne |
|
Hvis det er relevant, en nøjagtig beskrivelse af den godkendte anvendelse |
— |
|
Målorganisme(r) (herunder udviklingsstadiet) |
Bakterier Gær Kappebærende virus |
|
Anvendelsesområde(r) |
Indendørs Yverhygiejne efter malkning på mælkeleverende dyr (køer, bøfler, geder, får) |
|
Anvendelsesmetode(r) |
Dypning ellersprøjtning: Manuel dypning ved hjælp af en dyppekop Manuel sprøjtning ved hjælp af triggersprayer Manuel sprøjtning ved hjælp af elektronisk sprayer Automatiseret sprøjtning med robot. |
|
Anvendelsesmængde(r) og hyppighed |
Ved hver malkning er der brug for 3-10 ml (dypning) hhv. 10-15 ml (sprøjtning) af produktet (dyr med fire patter). Anvendelse efter malkning 1-3 gange om dagen (anvendes efter hver malkning). |
|
Brugerkategori(er) |
Professionel |
|
Pakningsstørrelser og emballeringsmateriale |
0,5-1 000 liter HDPE-beholder |
4.1.1. Brugsanvisning for brugere
Se generelle retningslinjer for anvendelse af meta-SPC4.
4.1.2. Brugsspecifikke risiko reducerende foranstaltninger
Se generelle retningslinjer for anvendelse af meta-SPC4.
4.1.3. Specifikt anvendelsesformål, oplysningerne om sandsynlige direkte eller indirekte virkninger, førstehjælpsinstruktioner og nødforanstaltninger for at beskytte miljøet
Se generelle retningslinjer for anvendelse af meta-SPC4.
4.1.4. Specifikt anvendelsesformål, de instrukser for sikker bortskaffelse af produktet og emballagen
Se generelle retningslinjer for anvendelse af meta-SPC4.
4.1.5. Specifikt anvendelsesformål, de betingelser for opbevaring og holdbarhed af produktet under normale betingelser for opbevaring
Se generelle retningslinjer for anvendelse af meta-SPC4.
5. GENERELLE RETNINGSLINJER (4) FOR ANVENDELSE AF META-SPC'EN 4
5.1. Brugsanvisning
Læs altid etiketten eller indlægssedlen inden brug.
Produkterne skal før brug være over 20 °C.
Produkt til anvendelse ved dypning eller sprøjtning af patter på mælkeleverende dyr (køer, bøfler, geder, får) efter malkning, ved brug af manuelt eller automatiseret udstyr.
Påfør produktet på hele patten og tør det ikke af. Hold dyrene stående i 5 minutter. Inden den næste malkning rengøres patten omhyggeligt.
Det anbefales at anvende en doseringspumpe til påfyldning af produktet i applikationsudstyret.
5.2. Risiko reducerende foranstaltninger
Bær kemisk resistente beskyttelseshandsker ved brug af produktet til sprøjtning. Handskematerialet skal angives af godkendelsesindehaveren i produktdatablad.
Hvis desinfektion både før og efter malkning er nødvendig, skal der anvendes et biocidholdigt produkt uden jod, til yverhygiejne før malkning.
5.3. Førstehjælps instruktioner og sikkerheds foranstaltninger for at beskytte miljøet ved risiko for direkte eller indirekte effekter
Potentielle skadelige virkninger
Øjne: Sundhedsmæssige effekter er ikke forventet eller kendt ved normal brug.
Hud: Sundhedsmæssige effekter er ikke forventet eller kendt ved normal brug.
Indtagelse: Sundhedsmæssige effekter er ikke forventet eller kendt ved normal brug.
Indånding: Sundhedsmæssige effekter er ikke forventet eller kendt ved normal brug.
Kronisk eksponering: Sundhedsmæssige effekter er ikke forventet eller kendt ved normal brug.
Førstehjælpsforanstaltninger:
Øjenkontakt: Skyl straks øjnene med rigeligt vand. Sørg for at skylle under øvre og nedre øjenlåg. Fjern evt. kontaktlinser. Søg lægehjælp, hvis irritationen fortsætter.
Indånding: Flyt omgående personen ud i frisk luft og i en position, som letter vejrtrækningen. I tilfælde af indånding af røg fra en brand, kan symptomerne være forsinkede. Søg lægehjælp, hvis der opstår symptomer.
Hudkontakt: Skyl forurenet hud med rigeligt vand. Fjern straks tilsmudset tøj og fodtøj. Søg lægehjælp, hvis der opstår symptomer.
Indtagelse: Skyl munden med vand. Hvis materialet er blevet slugt, og den eksponerede person er ved bevidsthed, gives personen små mængder vand at drikke. Fremkald ikke opkastning, medmindre det anvises af lægepersonalet. Søg lægehjælp, hvis der opstår symptomer.
Miljøforholdsregler: Informér de relevante myndigheder, hvis produktet har forårsaget forurening (kloaker, vandmiljø, jord eller luft). For at forhindre funktionsfejl i et individuelt renseanlæg skal eventuelle rester, der indeholder produktet udledes til gødningsopsamlingsanlægget (til udbringning på landbrugsjord eller til fermentering i biogasanlæg) eller til offentlig kloak, hvis dette er tilladt.
5.4. Sikkerhedsinstruktion ang. Affaldshåndtering af produkt og emballage
Efter afsluttet behandling bortskaffes rester og emballage i overensstemmelse med kommunale regler for affaldshåndtering. Brugt produkt kan skylles ud i kloak eller gyllebeholder afhængigt af lokale krav. Undgå udledning til små, private spildevandsanlæg.
Europæisk affaldskatalog: 200130-vaskemidler, bortset fra dem, der er nævnt i 20 01 29.
5.5. Opbevaringsregler for lagring af produktet under normale omstændigheder
Opbevares mellem 5 °C og 25 °C og væk fra direkte sollys. Opbevares utilgængeligt for børn. Hold beholderen tæt lukket. Opbevares i de originale beholdere.
Holdbarhed: 24 måneder
6. ANDRE OPLYSNINGER
Ikke anvendelig
7. TREDJE OPLYSNINGSNIVEAU: ENKELTSTÅENDE PRODUKTER I META-SPC'EN 4
7.1. Hvert enkeltstående produkts handelsnavn(e), godkendelsesnummer og specifikke sammensætning
|
Handelsnavn |
Veloucid Spray D VelouCid Spray MEPA Soft Spray D ASTRI-UC SAC WINTERSPRAY |
||||
|
Godkendelsesnummer |
EU-0018398-0006 1-4 |
||||
|
Almindeligt navn |
IUPAC-navn |
Funktion |
CAS-nummer |
EF-nummer |
Indhold (%) |
|
Polyvinylpyrrolidone iodine |
|
Aktivstof |
25655-41-8 |
|
1 |
|
Jod |
|
Aktivstof |
7553-56-2 |
231-442-4 |
0,11 |
META-SPC 5
1. ADMINISTRATIVE OPLYSNINGER OM META-SPC 5
1.1. Meta-SPC 5-identifikator
|
Identifikator |
meta-SPC 5 |
1.2. Suffiks til godkendelsesnummeret
|
Nummer |
1-5 |
1.3. Produkttype(r)
|
Produkttype(r) |
PT03 — Veterinærhygiejne |
|
|
|
2. META-SPC 5-SAMMENSÆTNING
2.1. Kvalitative og kvantitative oplysninger om sammensætningen af meta-SPC'en 5
|
Almindeligt navn |
IUPAC-navn |
Funktion |
CAS-nummer |
EF-nummer |
Indhold (%) |
|
|
Min. |
Maks. |
|||||
|
Polyvinylpyrrolidone iodine |
|
Aktivstof |
25655-41-8 |
|
1 |
1 |
|
Jod |
|
Aktivstof |
7553-56-2 |
231-442-4 |
0,11 |
0,11 |
2.2. Type(r) formulering af meta-SPC'en 5
|
Formulering |
AL — Opløsning til brug ufortyndet |
|
|
|
3. FARE- OG SIKKERHEDSSÆTNINGER FOR META-SPC'EN 5
|
Faresætninger |
|
|
Sikkerhedssætninger |
|
4. GODKENDT(E) ANVENDELSE(R) AF META-SPC'EN 5
4.1. Brug beskrivelse
Tabel 6. Anvendelse nr. 1 — Ikke-veterinærmedicinsk pattedyp eller pattespray til yverhygiejne efter malkning
|
Produkttype |
PT03 — Veterinærhygiejne |
|
Hvis det er relevant, en nøjagtig beskrivelse af den godkendte anvendelse |
— |
|
Målorganisme(r) (herunder udviklingsstadiet) |
Bakterier Gær Kappebærende virus |
|
Anvendelsesområde(r) |
Indendørs Yverhygiejne efter malkning på mælkeleverende dyr (køer, bøfler, geder, får) |
|
Anvendelsesmetode(r) |
Manuel dypning med dyppekop: For hver malkning er der brug for 3-10 ml af produktet (dyr med fire patter). Anvendes efter malkning 1-3 gange om dagen (anvendes efter hver malkning) |
|
Anvendelsesmængde(r) og hyppighed |
For hver malkning er der brug for 3-10 ml af produktet (dyr med fire patter). Anvendes efter malkning 1-3 gange om dagen (anvendes efter hver malkning) |
|
Brugerkategori(er) |
Professionel |
|
Pakningsstørrelser og emballeringsmateriale |
0,5-1 000 liter HDPE-beholder |
4.1.1. Brugsanvisning for brugere
Se generelle retningslinjer for anvendelse af meta-SPC5.
4.1.2. Brugsspecifikke risiko reducerende foranstaltninger
Se generelle retningslinjer for anvendelse af meta-SPC5.
4.1.3. Specifikt anvendelsesformål, oplysningerne om sandsynlige direkte eller indirekte virkninger, førstehjælpsinstruktioner og nødforanstaltninger for at beskytte miljøet
Se generelle retningslinjer for anvendelse af meta-SPC5.
4.1.4. Specifikt anvendelsesformål, de instrukser for sikker bortskaffelse af produktet og emballagen
Se generelle retningslinjer for anvendelse af meta-SPC5.
4.1.5. Specifikt anvendelsesformål, de betingelser for opbevaring og holdbarhed af produktet under normale betingelser for opbevaring
Se generelle retningslinjer for anvendelse af meta-SPC5.
5. GENERELLE RETNINGSLINJER (5) FOR ANVENDELSE AF META-SPC'EN 5
5.1. Brugsanvisning
Læs altid etiketten eller indlægssedlen inden brug.
Produkt skal anvendes efter malkning ved brug af en dyppekop.
Produkterne skal før brug være over 20 °C.
Påfør produktet på hele patten og tør det ikke af. Hold dyrene stående i 5 minutter. Inden den næste malkning rengøres patten omhyggeligt.
Det anbefales at anvende en doseringspumpe til påfyldning af produktet i applikationsudstyret.
5.2. Risiko reducerende foranstaltninger
Hvis desinfektion både før og efter malkning er nødvendig, skal der anvendes et biocidholdigt produkt uden jod, til yverhygiejne før malkning.
5.3. Førstehjælps instruktioner og sikkerheds foranstaltninger for at beskytte miljøet ved risiko for direkte eller indirekte effekter
Potentielle skadelige virkninger
Øjne: Sundhedsmæssige effekter er ikke forventet eller kendt ved normal brug.
Hud: Sundhedsmæssige effekter er ikke forventet eller kendt ved normal brug.
Indtagelse: Sundhedsmæssige effekter er ikke forventet eller kendt ved normal brug.
Indånding: Sundhedsmæssige effekter er ikke forventet eller kendt ved normal brug.
Kronisk eksponering: Sundhedsmæssige effekter er ikke forventet eller kendt ved normal brug.
Øjenkontakt: Skyl straks øjnene med rigeligt vand. Sørg for at skylle under øvre og nedre øjenlåg. Fjern evt. kontaktlinser. Søg lægehjælp, hvis irritationen fortsætter.
Indånding: Flyt omgående personen ud i frisk luft og i en position, som letter vejrtrækningen. I tilfælde af indånding af røg fra en brand, kan symptomerne være forsinkede. Søg lægehjælp, hvis der opstår symptomer.
Hudkontakt: Skyl forurenet hud med rigeligt vand. Fjern straks tilsmudset tøj og fodtøj. Søg lægehjælp, hvis der opstår symptomer.
Indtagelse: Skyl munden med vand. Hvis materialet er blevet slugt, og den eksponerede person er ved bevidsthed, gives personen små mængder vand at drikke. Fremkald ikke opkastning, medmindre det anvises af lægepersonalet. Søg lægehjælp, hvis der opstår symptomer.
Miljøforholdsregler:Informér de relevante myndigheder, hvis produktet har forårsaget forurening (kloaker, vandmiljø, jord eller luft). For at forhindre funktionsfejl i et individuelt renseanlæg skal eventuelle rester, der indeholder produktet udledes til gødningsopsamlingsanlægget (til udbringning på landbrugsjord eller til fermentering i biogasanlæg) eller til offentlig kloak, hvis dette er tilladt.
5.4. Sikkerhedsinstruktion ang. Affaldshåndtering af produkt og emballage
Efter afsluttet behandling bortskaffes rester og emballage i overensstemmelse med kommunale regler for affaldshåndtering. Brugt produkt kan skylles ud i kloak eller gyllebeholder afhængigt af lokale krav. Undgå udledning til små, private spildevandsanlæg.
Europæisk affaldskatalog: 200130-vaskemidler, bortset fra dem, der er nævnt i 20 01 29.
5.5. Opbevaringsregler for lagring af produktet under normale omstændigheder
Opbevares mellem 5 °C og 25 °C og væk fra direkte sollys. Opbevares utilgængeligt for børn. Hold beholderen tæt lukket. Opbevares i de originale beholdere.
Holdbarhed: 18 måneder
6. ANDRE OPLYSNINGER
7. TREDJE OPLYSNINGSNIVEAU: ENKELTSTÅENDE PRODUKTER I META-SPC'EN 5
7.1. Hvert enkeltstående produkts handelsnavn(e), godkendelsesnummer og specifikke sammensætning
|
Handelsnavn |
Veloucid D VelouCid MEPA Care D Cremadip MS Cow Udder SEPIA |
||||
|
Godkendelsesnummer |
EU-0018398-0007 1-5 |
||||
|
Almindeligt navn |
IUPAC-navn |
Funktion |
CAS-nummer |
EF-nummer |
Indhold (%) |
|
Polyvinylpyrrolidone iodine |
|
Aktivstof |
25655-41-8 |
|
1 |
|
Jod |
|
Aktivstof |
7553-56-2 |
231-442-4 |
0,11 |
META-SPC 6
1. ADMINISTRATIVE OPLYSNINGER OM META-SPC 6
1.1. Meta-SPC 6-identifikator
|
Identifikator |
meta-SPC 6 |
1.2. Suffiks til godkendelsesnummeret
|
Nummer |
1-6 |
1.3. Produkttype(r)
|
Produkttype(r) |
PT03 — Veterinærhygiejne |
|
|
|
2. META-SPC 6-SAMMENSÆTNING
2.1. Kvalitative og kvantitative oplysninger om sammensætningen af meta-SPC'en 6
|
Almindeligt navn |
IUPAC-navn |
Funktion |
CAS-nummer |
EF-nummer |
Indhold (%) |
|
|
Min. |
Maks. |
|||||
|
Polyvinylpyrrolidone iodine |
|
Aktivstof |
25655-41-8 |
|
1,35 |
1,35 |
|
Jod |
|
Aktivstof |
7553-56-2 |
231-442-4 |
0,15 |
0,15 |
2.2. Type(r) formulering af meta-SPC'en 6
|
Formulering |
AL — Opløsning til brug ufortyndet |
|
|
|
3. FARE- OG SIKKERHEDSSÆTNINGER FOR META-SPC'EN 6
|
Faresætninger |
|
|
Sikkerhedssætninger |
|
4. GODKENDT(E) ANVENDELSE(R) AF META-SPC'EN 6
4.1. Brug beskrivelse
Tabel 7. Anvendelse nr. 1 — Ikke-veterinærmedicinsk pattedyp eller pattespray til yverhygiejne efter malkning
|
Produkttype |
PT03 — Veterinærhygiejne |
|
Hvis det er relevant, en nøjagtig beskrivelse af den godkendte anvendelse |
— |
|
Målorganisme(r) (herunder udviklingsstadiet) |
Bakterier Gær Kappebærende virus |
|
Anvendelsesområde(r) |
Indendørs Yverhygiejne efter malkning på mælkeleverende dyr (køer, bøfler, geder, får) |
|
Anvendelsesmetode(r) |
Manuel dypning eller sprøjtning: Manuel dypning ved hjælp af en dyppekop Manuel sprøjtning ved hjælp af triggersprayer Manuel sprøjtning ved hjælp af elektronisk sprayer Automatiseret sprøjtning med robot. |
|
Anvendelsesmængde(r) og hyppighed |
For hver malkning er der brug for 3-10 ml (dypning) hhv. 10-15 ml (sprøjtning) af produktet (dyr med fire patter). Anvendelse efter malkning 1-3 gange om dagen |
|
Brugerkategori(er) |
Professionel |
|
Pakningsstørrelser og emballeringsmateriale |
0,5-1 000 liter HDPE-beholder |
4.1.1. Brugsanvisning for brugere
Se generelle retningslinjer for anvendelse af meta-SPC 6.
4.1.2. Brugsspecifikke risikoreducerende foranstaltninger
Se generelle retningslinjer for anvendelse af meta-SPC 6.
4.1.3. Specifikt anvendelsesformål, oplysningerne om sandsynlige direkte eller indirekte virkninger, førstehjælpsinstruktioner og nødforanstaltninger for at beskytte miljøet
Se generelle retningslinjer for anvendelse af meta-SPC 6.
4.1.4. Specifikt anvendelsesformål, de instrukser for sikker bortskaffelse af produktet og emballagen
Se generelle retningslinjer for anvendelse af meta-SPC 6.
4.1.5. Specifikt anvendelsesformål, de betingelser for opbevaring og holdbarhed af produktet under normale betingelser for opbevaring
Se generelle retningslinjer for anvendelse af meta-SPC 6.
5. GENERELLE RETNINGSLINJER (6) FOR ANVENDELSE AF META-SPC'EN 6
5.1. Brugsanvisning
Læs altid etiketten eller indlægssedlen inden brug.
Produkt skal anvendes efter malkning ved brug af en dyppekop.
Produkterne skal før brug være over 20 °C.
Påfør produktet på hele patten og tør det ikke af. Hold dyrene stående i 5 minutter. Inden den næste malkning rengøres patten omhyggeligt.
Det anbefales at anvende en doseringspumpe til påfyldning af produktet i applikationsudstyret.
5.2. Risiko reducerende foranstaltninger
Bær kemisk resistente beskyttelseshandsker ved brug af produktet til sprøjtning. Handskematerialet skal angives af godkendelsesindehaveren i produktdatablad.
Hvis desinfektion både før og efter malkning er nødvendig, skal der anvendes et biocidholdigt produkt uden jod, til yverhygiejne før malkning
5.3. Førstehjælps instruktioner og sikkerheds foranstaltninger for at beskytte miljøet ved risiko for direkte eller indirekte effekter
Potentielle skadelige virkninger
Øjne: Sundhedsmæssige effekter er ikke forventet eller kendt ved normal brug.
Hud: Sundhedsmæssige effekter er ikke forventet eller kendt ved normal brug.
Indtagelse: Sundhedsmæssige effekter er ikke forventet eller kendt ved normal brug.
Indånding: Sundhedsmæssige effekter er ikke forventet eller kendt ved normal brug.
Kronisk eksponering: Sundhedsmæssige effekter er ikke forventet eller kendt ved normal brug.
Førstehjælpsforanstaltninger:
Øjenkontakt: Skyl straks øjnene med rigeligt vand. Sørg for at skylle under øvre og nedre øjenlåg. Fjern evt. kontaktlinser. Søg lægehjælp, hvis irritationen fortsætter.
Indånding: Flyt omgående personen ud i frisk luft og i en position, som letter vejrtrækningen. I tilfælde af indånding af røg fra en brand, kan symptomerne være forsinkede. Søg lægehjælp, hvis der opstår symptomer.
Hudkontakt: Skyl forurenet hud med rigeligt vand. Fjern straks tilsmudset tøj og fodtøj. Søg lægehjælp, hvis der opstår symptomer.
Indtagelse: Skyl munden med vand. Hvis materialet er blevet slugt, og den eksponerede person er ved bevidsthed, gives personen små mængder vand at drikke. Fremkald ikke opkastning, medmindre det anvises af lægepersonalet. Søg lægehjælp, hvis der opstår symptomer.
Miljøforholdsregler: Informér de relevante myndigheder, hvis produktet har forårsaget forurening (kloaker, vandmiljø, jord eller luft). For at forhindre funktionsfejl i et individuelt renseanlæg skal eventuelle rester, der indeholder produktet udledes til gødningsopsamlingsanlægget (til udbringning på landbrugsjord eller til fermentering i biogasanlæg) eller til offentlig kloak, hvis dette er tilladt.
5.4. Sikkerhedsinstruktion ang. Affaldshåndtering af produkt og emballage
Efter afsluttet behandling bortskaffes rester og emballage i overensstemmelse med kommunale regler for affaldshåndtering. Brugt produkt kan skylles ud i kloak eller gyllebeholder afhængigt af lokale krav. Undgå udledning til små, private spildevandsanlæg.
Europæisk affaldskatalog: 200130-vaskemidler, bortset fra dem, der er nævnt i 20 01 29.
5.5. Opbevaringsregler for lagring af produktet under normale omstændigheder
Opbevares mellem 5 °C og 25 °C og væk fra direkte sollys. Opbevares utilgængeligt for børn. Hold beholderen tæt lukket. Opbevares i de originale beholdere.
Holdbarhed: 24 måneder
6. ANDRE OPLYSNINGER
7. TREDJE OPLYSNINGSNIVEAU: ENKELTSTÅENDE PRODUKTER I META-SPC'EN 6
7.1. Hvert enkeltstående produkts handelsnavn(e), godkendelsesnummer og specifikke sammensætning
|
Handelsnavn |
MEPA Barrier Spray D IoShield Spray QUARESS-Barrier |
||||
|
Godkendelsesnummer |
EU-0018398-0008 1-6 |
||||
|
Almindeligt navn |
IUPAC-navn |
Funktion |
CAS-nummer |
EF-nummer |
Indhold (%) |
|
Polyvinylpyrrolidone iodine |
|
Aktivstof |
25655-41-8 |
|
1,35 |
|
Jod |
|
Aktivstof |
7553-56-2 |
231-442-4 |
0,15 |
(1) Brugsanvisning, risikobegrænsende foranstaltninger og andre retningslinjer for anvendelse i henhold til dette afsnit er gyldige for alle godkendte anvendelser i henhold til meta-SPC'en1.
(2) Brugsanvisning, risikobegrænsende foranstaltninger og andre retningslinjer for anvendelse i henhold til dette afsnit er gyldige for alle godkendte anvendelser i henhold til meta-SPC'en2.
(3) Brugsanvisning, risikobegrænsende foranstaltninger og andre retningslinjer for anvendelse i henhold til dette afsnit er gyldige for alle godkendte anvendelser i henhold til meta-SPC'en3.
(4) Brugsanvisning, risikobegrænsende foranstaltninger og andre retningslinjer for anvendelse i henhold til dette afsnit er gyldige for alle godkendte anvendelser i henhold til meta-SPC'en4.
(5) Brugsanvisning, risikobegrænsende foranstaltninger og andre retningslinjer for anvendelse i henhold til dette afsnit er gyldige for alle godkendte anvendelser i henhold til meta-SPC'en5.
(6) Brugsanvisning, risikobegrænsende foranstaltninger og andre retningslinjer for anvendelse i henhold til dette afsnit er gyldige for alle godkendte anvendelser i henhold til meta-SPC'en6.
|
21.9.2018 |
DA |
Den Europæiske Unions Tidende |
L 238/28 |
KOMMISSIONENS FORORDNING (EU) 2018/1259
af 20. september 2018
om ændring af forordning (EU) nr. 873/2012 om overgangsforanstaltninger vedrørende EU-listen over aromaer og udgangsmaterialer i bilag I til Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EF) nr. 1334/2008 for så vidt angår forlængelse af overgangsperioden, jf. artikel 4 i førstnævnte forordning, for aromaen »grillaromakoncentrat (vegetabilsk)« (FL-nr. 21.002)
(EØS-relevant tekst)
EUROPA-KOMMISSIONEN HAR —
under henvisning til traktaten om Den Europæiske Unions funktionsmåde,
under henvisning til Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EF) nr. 1334/2008 af 16. december 2008 om aromaer og visse fødevareingredienser med aromagivende egenskaber til anvendelse i og på fødevarer og om ændring af Rådets forordning (EØF) nr. 1601/91, forordning (EF) nr. 2232/96, forordning (EF) nr. 110/2008 og direktiv 2000/13/EF (1), særlig artikel 25, stk. 3,
under henvisning til Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EF) nr. 1331/2008 af 16. december 2008 om en fælles godkendelsesprocedure for fødevaretilsætningsstoffer, fødevareenzymer og fødevarearomaer (2), særlig artikel 7, stk. 5, og
ud fra følgende betragtninger:
|
(1) |
Forordning (EF) nr. 1334/2008 indeholder en EU-liste over aromaer og udgangsmaterialer, der er godkendt til anvendelse i og på fødevarer, og disses anvendelsesbetingelser. |
|
(2) |
Ved Kommissionens gennemførelsesforordning (EU) nr. 872/2012 (3) blev der vedtaget en liste over aromastoffer, og listen blev indsat i bilag I, del A, til forordning (EF) nr. 1334/2008. |
|
(3) |
Ved gennemførelsesforordning (EU) nr. 872/2012 blev der ligeledes indført del B (»Aromapræparater«), del C (»Reaktionsaromaer«), del D (»Aromaforstadier«), del E (»Andre aromaer«) og del F (»Udgangsmaterialer«) i bilag I til forordning (EF) nr. 1334/2008. Del B-F i bilaget svarer til de kategorier af aromaer og udgangsmaterialer, der er omhandlet i artikel 9, litra b)-f), i forordning (EF) nr. 1334/2008. Del B-F indeholder ingen oplysninger. |
|
(4) |
Ved Kommissionens forordning (EU) nr. 873/2012 (4) er der fastsat en række overgangsforanstaltninger på det tidspunkt, hvor EU-listen over aromaer for første gang oprettes. |
|
(5) |
Ved forordning (EU) nr. 873/2012 er den 22. oktober 2015 fastsat som frist for indgivelse af ansøgninger om aromaer og udgangsmaterialer, der er omhandlet i artikel 9, litra b)-f), i forordning (EF) nr. 1334/2008, i overensstemmelse med forordning (EF) nr. 1331/2008. Ved samme forordning blev der også fastsat en overgangsperiode for fødevarer, der indeholder disse aromastoffer, i afventning af Den Europæiske Fødevaresikkerhedsautoritets (»autoritetens«) evaluering af de fremsendte ansøgninger. |
|
(6) |
I overensstemmelse med artikel 3 i forordning (EU) nr. 873/2012 blev der den 20. oktober 2015 indgivet en ansøgning om godkendelse af aromaen »grillaromakoncentrat (vegetabilsk)« (FL-nr. 21.002), som tilhører kategorien »andre aromaer«, som omhandlet i samme forordnings artikel 9, litra e). |
|
(7) |
Den 5. oktober 2017 anmodede autoriteten ansøgeren om senest den 5. august 2018 at forelægge yderligere videnskabelige oplysninger og toksikologiske undersøgelser. Kommissionen underrettede ansøgeren og autoriteten om, at disse undersøgelser er ved at blive gennemført, således at de ønskede oplysninger kan forelægges inden fristens udløb. |
|
(8) |
Såfremt de ønskede oplysninger ikke forelægges inden fristens udløb, bør artikel 3, stk. 4, i forordning (EF) nr. 1331/2008 af hensyn til retssikkerheden finde anvendelse med henblik på at afslutte den fælles procedure for opdatering af fællesskabslisten. |
|
(9) |
I overensstemmelse med målene i forordning (EF) nr. 1334/2008 og med henblik på at sikre retssikkerheden vedrørende fødevarer, der indeholder aromaen »grillaromakoncentrat (vegetabilsk)« (FL-nr. 21.002), bør den overgangsperiode, der er fastsat i artikel 4 i forordning (EU) nr. 873/2012, forlænges midlertidigt for denne ansøgning, indtil autoriteten har afsluttet sin evaluering. |
|
(10) |
Foranstaltningerne i denne forordning er i overensstemmelse med udtalelse fra Den Stående Komité for Planter, Dyr, Fødevarer og Foder — |
VEDTAGET DENNE FORORDNING:
Artikel 1
1. I artikel 4 i forordning (EU) nr. 873/2012 indsættes følgende som stk. 2:
»2. Fødevarer, der indeholder aromaen »grillaromakoncentrat (vegetabilsk)« (FL-nr. 21.002), som tilhører kategorien »andre aromaer«, og som er lovligt markedsført eller mærket før den 22. april 2020, kan markedsføres indtil datoen for deres mindste holdbarhed eller sidste anvendelsesdato. Såfremt de oplysninger, som Den Europæiske Fødevaresikkerhedsautoritet har anmodet om, ikke er forelagt senest den 5. august 2018, afsluttes ansøgningsproceduren i overensstemmelse med artikel 3, stk. 4, i forordning (EF) nr. 1331/2008.«
2. Den oprindelige tekst i artikel 4 bliver til stk. 1.
Artikel 2
Denne forordning træder i kraft på tyvendedagen efter offentliggørelsen i Den Europæiske Unions Tidende.
Den anvendes fra den 23. april 2018.
Denne forordning er bindende i alle enkeltheder og gælder umiddelbart i hver medlemsstat.
Udfærdiget i Bruxelles, den 20. september 2018.
På Kommissionens vegne
Jean-Claude JUNCKER
Formand
(1) EUT L 354 af 31.12.2008, s. 34.
(2) EUT L 354 af 31.12.2008, s. 1.
(3) Kommissionens gennemførelsesforordning (EU) nr. 872/2012 af 1. oktober 2012 om vedtagelse af listen over aromastoffer, jf. Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EF) nr. 2232/96, om indsættelse af listen i bilag I til Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EF) nr. 1334/2008 og om ophævelse af Kommissionens forordning (EF) nr. 1565/2000 og Kommissionens afgørelse 1999/217/EF (EUT L 267 af 2.10.2012, s. 1).
(4) Kommissionens forordning (EU) nr. 873/2012 af 1. oktober 2012 om overgangsforanstaltninger vedrørende EU-listen over aromaer og udgangsmaterialer i bilag I til Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EF) nr. 1334/2008 (EUT L 267 af 2.10.2012, s. 162).
|
21.9.2018 |
DA |
Den Europæiske Unions Tidende |
L 238/30 |
KOMMISSIONENS GENNEMFØRELSESFORORDNING (EU) 2018/1260
af 20. september 2018
om ændring af gennemførelsesforordning (EU) nr. 540/2011 for så vidt angår forlængelse af godkendelsesperioderne for aktivstofferne pyridaben, quinmerac og zinkphosphid
(EØS-relevant tekst)
EUROPA-KOMMISSIONEN HAR —
under henvisning til traktaten om Den Europæiske Unions funktionsmåde,
under henvisning til Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EF) nr. 1107/2009 af 21. oktober 2009 om markedsføring af plantebeskyttelsesmidler og om ophævelse af Rådets direktiv 79/117/EØF og 91/414/EØF (1), særlig artikel 17, stk. 1, og
ud fra følgende betragtninger:
|
(1) |
Del A i bilaget til Kommissionens gennemførelsesforordning (EU) nr. 540/2011 (2) indeholder en liste over de aktivstoffer, der betragtes som godkendt i henhold til forordning (EF) nr. 1107/2009. |
|
(2) |
Aktivstofferne pyridaben, quinmerac og zinkphosphid er opført på listen i del A i bilaget til gennemførelsesforordning (EU) nr. 540/2011. |
|
(3) |
Godkendelsesperioderne for stofferne pyridaben, quinmerac og zinkphosphid udløber den 30. april 2021. |
|
(4) |
Der er i overensstemmelse med Kommissionens gennemførelsesforordning (EU) nr. 844/2012 (3) indgivet ansøgninger om fornyelse af godkendelsen af de aktivstoffer, der er omhandlet i nærværende forordning. Imidlertid forventes godkendelserne af de pågældende stoffer at udløbe af årsager, som ansøgeren ikke har indflydelse på, inden der er truffet beslutning om at forny dem. Det er derfor nødvendigt at forlænge deres godkendelsesperiode i overensstemmelse med artikel 17 i forordning (EF) nr. 1107/2009. |
|
(5) |
I betragtning af den tid og de ressourcer, der er nødvendige for at afslutte behandlingen af ansøgninger om fornyelse af godkendelsen af det store antal aktivstoffer, hvis godkendelser udløber mellem 2019 og 2021, blev der ved Kommissionens gennemførelsesafgørelse C(2016) 6104 (4) udarbejdet et arbejdsprogram, hvori aktivstoffer, der ligner hinanden, er inddelt i grupper, og hvori der er fastsat prioriteter på grundlag af sikkerhedsrisici for menneskers og dyrs sundhed eller for miljøet, jf. artikel 18 i forordning (EF) nr. 1107/2009. |
|
(6) |
Da aktivstofferne i denne forordning ikke falder ind under de prioriterede kategorier i gennemførelsesafgørelse C(2016) 6104, bør deres godkendelsesperiode forlænges med enten to eller tre år under hensyntagen til den nuværende udløbsdato, bestemmelsen i artikel 6, stk. 3, i gennemførelsesforordning (EU) nr. 844/2012 om, at det supplerende dossier for et aktivstof skal fremlægges, senest 30 måneder inden godkendelsen udløber, behovet for at sikre en ligelig fordeling af ansvarsområder og arbejde blandt de medlemsstater, der er rapporterende og medrapporterende, og tilgængeligheden af de ressourcer, der er nødvendige med henblik på behandling og beslutningstagning. Godkendelsesperioden for aktivstoffet pyridaben bør derfor forlænges med to år, og godkendelsesperioderne for aktivstofferne quinmerac og zinkphosphid bør forlænges med tre år. |
|
(7) |
I betragtning af formålet med artikel 17, stk. 1, i forordning (EF) nr. 1107/2009 vil Kommissionen i tilfælde, hvor der ikke senest 30 måneder før den relevante udløbsdato som fastsat i bilaget til nærværende forordning indgives noget supplerende dossier i henhold til gennemførelsesforordning (EU) nr. 844/2012, fastsætte udløbsdatoen til den dato, der var gældende før nærværende forordnings ikrafttræden, eller på den tidligst mulige dato derefter. |
|
(8) |
I betragtning af formålet med artikel 17, stk. 1, i forordning (EF) nr. 1107/2009 for så vidt angår tilfælde, hvor Kommissionen vil vedtage en forordning, hvorved godkendelsen af et i nærværende forordnings bilag omhandlet aktivstof ikke fornyes, fordi godkendelseskriterierne ikke er opfyldt, fastsætter Kommissionen udløbsdatoen til den seneste af følgende datoer: den dato, der var gældende inden nærværende forordnings ikrafttrædelse, eller datoen for ikrafttrædelsen af den forordning, hvorved godkendelsen af aktivstoffet ikke fornyes. For så vidt angår tilfælde, hvor Kommissionen vil vedtage en forordning, hvorved godkendelsen af et i nærværende forordnings bilag omhandlet aktivstof fornyes, vil Kommissionen, afhængigt af omstændighederne, bestræbe sig på at fastsætte den tidligst mulige anvendelsesdato. |
|
(9) |
Gennemførelsesforordning (EU) nr. 540/2011 bør derfor ændres. |
|
(10) |
Foranstaltningerne i denne forordning er i overensstemmelse med udtalelse fra Den Stående Komité for Planter, Dyr, Fødevarer og Foder — |
VEDTAGET DENNE FORORDNING:
Artikel 1
Del A i bilaget til gennemførelsesforordning (EU) nr. 540/2011 ændres som angivet i bilaget til nærværende forordning.
Artikel 2
Denne forordning træder i kraft på tyvendedagen efter offentliggørelsen i Den Europæiske Unions Tidende.
Denne forordning er bindende i alle enkeltheder og gælder umiddelbart i hver medlemsstat.
Udfærdiget i Bruxelles, den 20. september 2018.
På Kommissionens vegne
Jean-Claude JUNCKER
Formand
(1) EUT L 309 af 24.11.2009, s. 1.
(2) Kommissionens gennemførelsesforordning (EU) nr. 540/2011 af 25. maj 2011 om gennemførelse af Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EF) nr. 1107/2009 for så vidt angår listen over godkendte aktivstoffer (EUT L 153 af 11.6.2011, s. 1).
(3) Kommissionens gennemførelsesforordning (EU) nr. 844/2012 af 18. september 2012 om fastsættelse af de fornødne bestemmelser til gennemførelse af fornyelsesproceduren for aktivstoffer, jf. Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EF) nr. 1107/2009 om markedsføring af plantebeskyttelsesmidler (EUT L 252 af 19.9.2012, s. 26).
(4) Kommissionens gennemførelsesafgørelse af 28. september 2016 om udarbejdelsen af et arbejdsprogram for behandling af ansøgninger om fornyelse af godkendelser af aktivstoffer, der udløber i 2019, 2020 og 2021, i overensstemmelse med Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EF) nr. 1107/2009 (EUT C 357 af 29.9.2016, s. 9).
BILAG
I del A i bilaget til gennemførelsesforordning (EU) nr. 540/2011 foretages følgende ændringer:
|
1) |
I sjette kolonne, »Udløbsdato for stoffets godkendelse«, i række 311 (vedrørende quinmerac) ændres datoen til »30. april 2024«. |
|
2) |
I sjette kolonne, »Udløbsdato for stoffets godkendelse«, i række 313 (vedrørende pyridaben) ændres datoen til »30. april 2023«. |
|
3) |
I sjette kolonne, »Udløbsdato for stoffets godkendelse«, i række 314 (vedrørende zinkphosphid) ændres datoen til »30. april 2024«. |
|
21.9.2018 |
DA |
Den Europæiske Unions Tidende |
L 238/33 |
KOMMISSIONENS GENNEMFØRELSESFORORDNING (EU) 2018/1261
af 20. september 2018
om meddelelse af EU-godkendelse af familien af biocidholdige produkter »Hypred's iodine based products«
(EØS-relevant tekst)
EUROPA-KOMMISSIONEN HAR —
under henvisning til traktaten om Den Europæiske Unions funktionsmåde,
under henvisning til Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EU) nr. 528/2012 af 22. maj 2012 om tilgængeliggørelse på markedet og anvendelse af biocidholdige produkter (1), særlig artikel 44, stk. 5, og
ud fra følgende betragtninger:
|
(1) |
Den 16. juli 2015 indgav Hypred SAS en ansøgning i henhold til artikel 43, stk. 1, i forordning (EU) nr. 528/2012 om godkendelse af en familie af biocidholdige produkter med betegnelsen »Hypred's iodine based products« (i det følgende benævnt »produktfamilien«) af produkttype 3 som defineret i bilag V til nævnte forordning. Nederlandene var indforstået med, at deres kompetente myndighed, jf. artikel 43, stk. 1, i forordning (EU) nr. 528/2012, skulle vurdere denne ansøgning. Ansøgningen blev registreret under sagsnummer BC-LC018584-49 i registret over biocidholdige produkter (i det følgende benævnt »registret«). |
|
(2) |
Den biocidholdige produktfamilie indeholder aktivstoffet iod, som er opført på EU-listen over godkendte aktivstoffer, jf. artikel 9, stk. 2, i forordning (EU) nr. 528/2012. Idet der tages hensyn til aktivstoffets iboende egenskaber, vil Kommissionen, så snart de videnskabelige kriterier til bestemmelse af hormonforstyrrende egenskaber, der er fastsat i Kommissionens delegerede forordning (EU) 2017/2100 (2), træder i kraft, overveje behovet for at foretage en ny vurdering af godkendelsen af iod, herunder polyvinylpyrrolidon-iod, i overensstemmelse med artikel 15 i forordning (EU) nr. 528/2012. Afhængigt af resultatet af denne vurdering vil Kommissionen dernæst overveje, hvorvidt EU-godkendelser af produkter, som indeholder aktivstoffet, skal tages op til fornyet vurdering i henhold til artikel 48 i forordning (EU) nr. 528/2012. |
|
(3) |
Den 6. juni 2017 fremlagde den kompetente vurderingsmyndighed i overensstemmelse med artikel 44, stk. 1, i forordning (EU) nr. 528/2012, vurderingsrapporten og konklusionerne af sin vurdering for Det Europæiske Kemikalieagentur (i det følgende benævnt »agenturet«). |
|
(4) |
Den 12. januar 2018 fremlagde agenturet en udtalelse for Kommissionen (3), herunder udkastet til resumé af det biocidholdige produkts egenskaber (i det følgende benævnt »resuméet«) og den endelige vurderingsrapport om produktfamilien, i overensstemmelse med artikel 44, stk. 3, i forordning (EU) nr. 528/2012. I udtalelsen konkluderes det, at produktfamilien henhører under definitionen »familie af biocidholdige produkter«, jf. artikel 3, stk. 1, litra s), i forordning (EU) nr. 528/2012, at der kan meddeles EU-godkendelse af produktfamilien i medfør af artikel 42, stk. 1, i nævnte forordning, og at produktfamilien, forudsat at den er i overensstemmelse med udkastet til resumé, opfylder de betingelser, der er fastsat i artikel 19, stk. 1 og 6, i nævnte forordning. |
|
(5) |
Den 26. februar 2018 fremlagde agenturet udkastet til resumé for Kommissionen på alle officielle EU-sprog i overensstemmelse med artikel 44, stk. 4, i forordning (EU) nr. 528/2012. |
|
(6) |
Kommissionen er enig i agenturets udtalelse og finder derfor, at der bør meddeles EU-godkendelse af familien af biocidholdige produkter, og at resuméet og vurderingsrapporten om produktfamilien bør optages i registret i overensstemmelse med artikel 71, stk. 6, i forordning (EU) nr. 528/2012. |
|
(7) |
Foranstaltningerne i denne forordning er i overensstemmelse med udtalelse fra Det Stående Udvalg for Biocidholdige Produkter — |
VEDTAGET DENNE FORORDNING:
Artikel 1
Der meddeles EU-godkendelse til Hypred SAS af familien af biocidholdige produkter »Hypred's iodine based products« ved godkendelsesnummer EU-0018397-0000.
EU-godkendelsen gælder fra den 11. oktober 2018 indtil den 30. september 2028.
EU-godkendelsen meddeles med forbehold af overensstemmelse med resuméet, jf. bilaget.
Artikel 2
Denne forordning træder i kraft på tyvendedagen efter offentliggørelsen i Den Europæiske Unions Tidende.
Denne forordning er bindende i alle enkeltheder og gælder umiddelbart i hver medlemsstat.
Udfærdiget i Bruxelles, den 20. september 2018.
På Kommissionens vegne
Jean-Claude JUNCKER
Formand
(1) EUT L 167 af 27.6.2012, s. 1.
(2) Kommissionens delegerede forordning (EU) 2017/2100 af 4. september 2017 om videnskabelige kriterier til bestemmelse af hormonforstyrrende egenskaber, jf. Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EU) nr. 528/2012 (EUT L 301 af 17.11.2017, s. 1).
(3) ECHA opinion of 12 December 2017 on the Union authorisation of Hypred's iodine based products (ECHA/BPC/178/2017).
BILAG
Resumé af produktegenskaber for en familie af biocidholdige produkter
HYPRED's iodine based products
PT03 — Veterinærhygiejne
Godkendelsesnummer: EU-0018397-0000
Referencenummer på emne i R4BP 3: EU-0018397-0000
DEL I
FØRSTE INFORMATIONSNIVEAU
1. ADMINISTRATIVE OPLYSNINGER
1.1. Familienavn
|
Navn |
HYPRED's iodine based products |
|
|
|
1.2. Produkttype(r)
|
Produkttype(r) |
PT03 — Veterinærhygiejne |
|
|
|
1.3. Godkendelsesindehaver
|
Godkendelsesindehaverens navn og adresse |
Navn |
Hypred SAS |
|
Adresse |
55, Boulevard Jules Verger — BP10180 35803 DINARD Cedex Frankrig |
|
|
Godkendelsesnummer |
EU-0018397-0000 |
|
|
Referencenummer på emne i R4BP 3 |
EU-0018397-0000 |
|
|
Godkendelsesdato |
11. oktober 2018 |
|
|
Godkendelsens udløbsdato |
30. september 2028 |
|
1.4. Producent(er) af de biocidholdige produkter
|
Producentens navn |
HYPRED SAS |
|
Adressen på fabrikanten |
55, Boulevard Jules Verger — BP10180 35803 DINARD Frankrig |
|
Placering af produktionsanlæg |
HYPRED SAS — 55, Boulevard Jules Verger - BP10180 35803 DINARD Frankrig HYPRED POLSKA SP. Z O.O. NIEPRUSZEWO, KASZTANOWA 4 64320 Buk Polen HYPRED IBERICA S.L Pol. Ind. Arazuri-Orcoyen C/C no 32 31160 Orcoyen — NAVARRA Spanien HYPRED GmbH Marie-Curie-Straße 23 53332 Bornheim — Sechtem Tyskland HYPRED Italia s.r.l. Strada Montodine-Gombito Loc. Cà Nova 26010 Ripalta Arpina CR Italien |
1.5. Producent(er) af aktivstoffet (aktivstofferne)
|
Aktivstof |
Jod |
|
Producentens navn |
COSAYACH: SCM Cía. Cosayach Minera Negreiros, Rut. N°96.625.710-5 |
|
Adressen på fabrikanten |
Terrenos de Elena S/N Terrenos de Elena S/N Huara, Región de Tarapacá Chile |
|
Placering af produktionsanlæg |
Mined at: S.C.M. Cía. Minera Negreiros, S.C.M. Cosayach Soledad. |
|
Aktivstof |
Jod |
|
Producentens navn |
ACF MINERA SA |
|
Adressen på fabrikanten |
San Martín 499 Iquique Chile |
|
Placering af produktionsanlæg |
Faena Lagunas KM. 1.722 Ruta A-5, Pozo Almonte Chile |
|
Aktivstof |
Jod |
|
Producentens navn |
SOCIEDAD QUIMICA y MINERA SA |
|
Adressen på fabrikanten |
Los Militares 4290 SANTIAGO DE CHILE Chile |
|
Placering af produktionsanlæg |
Pedro de Valdivia (PV) Route B 180 Antofagasta Chile Nueva Victoria (NV) Route 5 North, Km 1925 Pozo Almonte Chile |
2. PRODUKTFAMILESAMMENSÆTNING OG -FORMULERING
2.1. Kvalitative og kvantitative oplysninger om sammensætningen af familien
|
Almindeligt navn |
IUPAC-navn |
Funktion |
CAS-nummer |
EF-nummer |
Indhold (%) |
|
|
Min. |
Maks. |
|||||
|
Jod |
|
Aktivstof |
7553-56-2 |
231-442-4 |
0,25 |
2,5 |
|
Alkoholer, C12-14, ethoxyleret (11 mol EO gennemsnitligt molforhold) |
Poly(oxy-1,2-ethandiyl), -C12-14- (med lige numre)-alkyl--hydroxy |
Ikke-aktivstof |
68439-50-9 |
|
2,697 |
24,199 |
2.2. Type(r) formulering
|
Formulering(er) |
AL — Opløsning til brug ufortyndet SL — Vandopløseligt koncentrat |
|
|
|
DEL II
ANDET OPLYSNINGSNIVEAU — META-SPC('ER)
META-SPC 1
1. ADMINISTRATIVE OPLYSNINGER OM META-SPC 1
1.1. Meta-SPC 1-identifikator
|
Identifikator |
meta SPC 1: Neddypningsprodukter — klar til brug |
1.2. Suffiks til godkendelsesnummeret
|
Nummer |
1-1 |
1.3. Produkttype(r)
|
Produkttype(r) |
PT03 — Veterinærhygiejne |
|
|
|
2. META-SPC 1-SAMMENSÆTNING
2.1. Kvalitative og kvantitative oplysninger om sammensætningen af meta-SPC'en 1
|
Almindeligt navn |
IUPAC-navn |
Funktion |
CAS-nummer |
EF-nummer |
Indhold (%) |
|
|
Min. |
Maks. |
|||||
|
Jod |
|
Aktivstof |
7553-56-2 |
231-442-4 |
0,25 |
0,49 |
|
Alkoholer, C12-14, ethoxyleret (11 mol EO gennemsnitligt molforhold) |
Poly(oxy-1,2-ethandiyl), -C12-14- (med lige numre)-alkyl--hydroxy |
Ikke-aktivstof |
68439-50-9 |
|
2,697 |
4,993 |
2.2. Type(r) formulering af meta-SPC'en 1
|
Formulering |
AL — Opløsning til brug ufortyndet |
|
|
|
3. FARE- OG SIKKERHEDSSÆTNINGER FOR META-SPC'EN 1
|
Faresætninger |
Forårsager alvorlig øjenirritation. Skadelig for vandlevende organismer, med langvarige virkninger. |
|
Sikkerhedssætninger |
Opbevares utilgængeligt for børn. Vask hænder grundigt efter brug. Bær beskyttelseshandsker. Bær beskyttelsestøj. Bær øjenbeskyttelse. VED KONTAKT MED ØJNENE: Skyl forsigtigt med vand i flere minutter. Fjern eventuelle kontaktlinser, hvis dette kan gøres let. Fortsæt skylning. Ved vedvarende øjenirritation: Søg lægehjælp. |
4. GODKENDT(E) ANVENDELSE(R) AF META-SPC'EN 1
4.1. Brugsbeskrivelse
Tabel 1. Anvendelse nr. 1 — Manuel eller automatisk pattedyp efter malkning
|
Produkttype |
PT03 — Veterinærhygiejne |
||||||
|
Hvis det er relevant, en nøjagtig beskrivelse af den godkendte anvendelse |
— |
||||||
|
Målorganisme(r) (herunder udviklingsstadiet) |
Bakterier Gær Alger |
||||||
|
Anvendelsesområde(r) |
Indendørs Yverhygiejne efter malkning på mælkeleverende dyr — pattedyp, skumpåføring eller sprøjtning efter malkning. |
||||||
|
Anvendelsesmetode(r) |
Dypning — Manuel eller automatisk yverhygiejne ved dypning efter malkning. Dyppekop eller automatisk neddypningsystem. |
||||||
|
Anvendelsesmængde(r) og hyppighed |
Hyppighed: 2 til 3 gange om dagen |
||||||
|
Brugerkategori(er) |
Professionel |
||||||
|
Pakningsstørrelser og emballeringsmateriale |
JERRYCAN I HDPE 5, 10, 22 l TROMLE I HDPE 60, 120, 220 l DUNK I HDPE 1 000 l |
4.1.1. Brugsanvisning for brugere
Se generelle retningslinjer for anvendelse af meta SPC 1.
4.1.2. Brugsspecifikke risiko reducerende foranstaltninger
Se generelle retningslinjer for anvendelse af meta SPC 1.
4.1.3. Specifikt anvendelsesformål, oplysningerne om sandsynlige direkte eller indirekte virkninger, førstehjælpsinstruktioner og nødforanstaltninger for at beskytte miljøet
Se generelle retningslinjer for anvendelse af meta SPC 1.
4.1.4. Specifikt anvendelsesformål, de instrukser for sikker bortskaffelse af produktet og emballagen
Se generelle retningslinjer for anvendelse af meta SPC 1.
4.1.5. Specifikt anvendelsesformål, de betingelser for opbevaring og holdbarhed af produktet under normale betingelser for opbevaring
Se generelle retningslinjer for anvendelse af meta SPC 1.
5. GENERELLE RETNINGSLINJER (1) FOR ANVENDELSE AF META-SPC'EN 1
5.1. Brugsanvisning
Læs altid mærkatet eller indlægssedlen inden brug.
Produktet skal have en temperatur på over 20 °C inden brug.
Det anbefales, at der bruges en doseringspumpe til påfyldning af produktet i påføringsudstyret.
Fyld dyppebægeret manuelt eller automatisk med det brugsklare produkt.
Påfør manuelt eller automatisk ved at dypning af dyrets patter i hele pattens længde efter malkning.
|
— |
køer og bøfler (3 til 10 ml: 5 ml anbefales) |
|
— |
får (1,5 til 5 ml: 1,5 ml anbefales) |
|
— |
geder (2,5 til 6 ml: 2,5 ml anbefales) |
Lad produktet sidde indtil næste malkning. Sørg for, at dyrene står op, indtil produktet er tørret (mindst 5 minutter).
Inden næste malkning bruges metoden til rengøring og aftørring af patten systematisk.
Om nødvendigt gentages påføringen efter hver malkning.
Rengør påføringsudstyret regelmæssigt med lunkent vand.
5.2. Risiko reducerende foranstaltninger
Bær beskyttelsesbriller.
Hvis desinfektion både før og efter malkning er nødvendig, skal der anvendes et biocidholdigt produkt uden jod, til yverhygiejne før malkning.
5.3. Førstehjælpsinstruktioner og sikkerhedsforanstaltninger for at beskytte miljøet ved risiko for direkte eller indirekte effekter
Tag forurenet tøj og sko af med det samme. Vask det, inden du bruger det igen.
FØRSTEHJÆLPSINSTRUKTIONER
Øjenkontakt: Skyl straks øjnene med rigeligt vand.
Sørg for at skylle under øvre og nedre øjenlåg. Fjern evt. kontaktlinser. Søg lægehjælp hvis irritationen fortsætter.
Indånding: Flyt omgående personen ud i frisk luft og i en position, som letter vejrtrækningen. I tilfælde af indånding af røg fra en brand, kan symptomerne være forsinkede. Søg lægehjælp, hvis der opstår symptomer.
Hudkontakt:
Skyl forurenet hud med rigeligt vand. Fjern straks tilsmudset tøj og fodtøj. Søg lægehjælp, hvis der opstår symptomer.
Indtagelse: Skyl munden med vand. Hvis materialet er blevet slugt, og den eksponerede person er ved bevidsthed, gives personen små mængder at drikke. Fremkald ikke opkastning, medmindre det anvises af lægepersonalet. Søg lægehjælp, hvis der opstår symptomer.
Der henvises til sikkerhedsdatabladet, der er til rådighed til professionelle brugere: Det indeholder et nødtelefonnummer.
Stort spild: Afmærk, sug op med et inert absorberingsmiddel, og pump op i en nødtank. Opbevar i passende, korrekt afmærkede og lukkede beholdere til bortskaffelse. Hæld aldrig spildt produkt tilbage i originalemballagen til senere brug.
5.4. Sikkerhedsinstruktion angående affaldshåndtering af produkt og emballage
Efter afsluttet behandling bortskaffes rester og emballage i overensstemmelse med kommunale regler for affaldshåndtering. Brugt produkt kan skylles ud i kloak eller gyllebeholder afhængigt af lokale krav. Undgå udledning til små, private spildevandsanlæg.
Papirservietter anvendt til at fjerne produktet og aftørre patter bortskaffes via dagrenovationen.
5.5. Opbevaringsregler for lagring af produktet under normale omstændigheder
Holdbarhed: 2 år i HDPE
Må ikke opbevares ved en højere temperatur end 30 °C.
6. ANDRE OPLYSNINGER
7. TREDJE OPLYSNINGSNIVEAU: ENKELTSTÅENDE PRODUKTER I META-SPC'EN 1
7.1. Hvert enkeltstående produkts handelsnavn(e), godkendelsesnummer og specifikke sammensætning
|
Handelsnavn |
Dip-io 2500 JOD DIP IODERM PSP DERMINO FR Iododip IODEX EXTRA Iodystrong DERMIODE INO IODE EPAIS INO STAR + IODACTIV 2500 IODIUM BX2500 Usual Iod Post ASiRAL Dip Coat IODOCAN EXTRA UDDER PLUS PRIMADIODE CERTIODE EPAIS IODIPACK GEL HELIO IODE EPAIS VAGEL GELAPIS ACTIV IOSAPIS GEL ZENCARE FLASH REPROGEL DERMADINE + KRONI Jod Dipp 2500 WÜBBELMANN JOD DIP Iodine Cleaner&Sanitizer MUNGIFILM ZEP FS FILMIODINE NIPPLE NP |
||||
|
Godkendelsesnummer |
EU-0018397-0001 1-1 |
||||
|
Almindeligt navn |
IUPAC-navn |
Funktion |
CAS-nummer |
EF-nummer |
Indhold (%) |
|
Jod |
|
Aktivstof |
7553-56-2 |
231-442-4 |
0,25 |
|
Alkoholer, C12-14, ethoxyleret (11 mol EO gennemsnitligt molforhold) |
Poly(oxy-1,2-ethandiyl), -C12-14- (med lige numre)-alkyl--hydroxy |
Ikke-aktivstof |
68439-50-9 |
|
2,697 |
7.2. Hvert enkeltstående produkts handelsnavn(e), godkendelsesnummer og specifikke sammensætning
|
Handelsnavn |
Dip-io YB MAX INO Io Dip MAX JOD DIP YB MAX IodoDip YB MAX Iodium Dip YB MAX JodyDip YB MAX Delta IoDip YB MAX |
||||
|
Godkendelsesnummer |
EU-0018397-0002 1-1 |
||||
|
Almindeligt navn |
IUPAC-navn |
Funktion |
CAS-nummer |
EF-nummer |
Indhold (%) |
|
Jod |
|
Aktivstof |
7553-56-2 |
231-442-4 |
0,49 |
|
Alkoholer, C12-14, ethoxyleret (11 mol EO gennemsnitligt molforhold) |
Poly(oxy-1,2-ethandiyl), -C12-14- (med lige numre)-alkyl--hydroxy |
Ikke-aktivstof |
68439-50-9 |
|
4,993 |
META-SPC 2
1. ADMINISTRATIVE OPLYSNINGER OM META-SPC 2
1.1. Meta-SPC 2-identifikator
|
Identifikator |
meta SPC 2: Neddypnings-, skum-, sprøjteprodukter — Klar til brug |
1.2. Suffiks til godkendelsesnummeret
|
Nummer |
1-2 |
1.3. Produkttype(r)
|
Produkttype(r) |
PT03 — Veterinærhygiejne |
|
|
|
2. META-SPC 2-SAMMENSÆTNING
2.1. Kvalitative og kvantitative oplysninger om sammensætningen af meta-SPC'en 2
|
Almindeligt navn |
IUPAC-navn |
Funktion |
CAS-nummer |
EF-nummer |
Indhold (%) |
|
|
Min. |
Maks. |
|||||
|
Jod |
|
Aktivstof |
7553-56-2 |
231-442-4 |
0,25 |
0,49 |
|
Alkoholer, C12-14, ethoxyleret (11 mol EO gennemsnitligt molforhold) |
Poly(oxy-1,2-ethandiyl), -C12-14- (med lige numre)-alkyl--hydroxy |
Ikke-aktivstof |
68439-50-9 |
|
2,697 |
4,69 |
2.2. Type(r) formulering af meta-SPC'en 2
|
Formulering |
AL — Opløsning til brug ufortyndet |
|
|
|
3. FARE- OG SIKKERHEDSSÆTNINGER FOR META-SPC'EN 2
|
Faresætninger |
Forårsager alvorlig øjenirritation. Skadelig for vandlevende organismer, med langvarige virkninger. |
|
Sikkerhedssætninger |
Opbevares utilgængeligt for børn. Vask hænder grundigt efter brug. Bær beskyttelseshandsker. Bær beskyttelsestøj. Bær øjenbeskyttelse. VED KONTAKT MED ØJNENE: Skyl forsigtigt med vand i flere minutter. Fjern eventuelle kontaktlinser, hvis dette kan gøres let. Fortsæt skylning. Ved vedvarende øjenirritation: Søg lægehjælp. |
4. GODKENDT(E) ANVENDELSE(R) AF META-SPC'EN 2
4.1. Brugsbeskrivelse
Tabel 2. Anvendelse nr. 1 — Manuel eller automatisk pattedyp, pattespray eller skumpåføring før malkning
|
Produkttype |
PT03 — Veterinærhygiejne |
||||||
|
Hvis det er relevant, en nøjagtig beskrivelse af den godkendte anvendelse |
— |
||||||
|
Målorganisme(r) (herunder udviklingsstadiet) |
Bakterier Gær |
||||||
|
Anvendelsesområde(r) |
Indendørs Yverhygiejne før malkning på mælkeleverende dyr - pattedyp, pattespray eller skumpåføring. |
||||||
|
Anvendelsesmetode(r) |
Dypning, skumpåføring eller sprøjtning før malkning - Manuel eller automatisk yverhygiejne ved dypning, skumpåføring eller sprøjtning før malkning. Dyppebæger, skumpåføringsbæger, sprøjte, automatiseret dypning, automatiseret skumpåføring, automatiseret sprøjtning. |
||||||
|
Anvendelsesmængde(r) og hyppighed |
Hyppighed: 2 til 3 gange om dagen |
||||||
|
Brugerkategori(er) |
Professionel |
||||||
|
Pakningsstørrelser og emballeringsmateriale |
JERRYCAN I HDPE 5, 10, 22 l TROMLE I HDPE 60, 120, 220 l DUNK I HDPE 1 000 l |
4.1.1. Brugsanvisning for brugere
Fjern alt synligt snavs, inden produktet påføres.
Manuel eller automatisk neddypning/skumpåføring/sprøjtning på dyrets patter i hele pattens længde før malkning.
Lad produktet virke i mindst et minut.
Inden næste malkning bruges metoden til rengøring og aftørring af patten systematisk.
Se også generelle retningslinjer for anvendelse af meta SPC 2.
4.1.2. Brugsspecifikke risiko reducerende foranstaltninger
Til manuel dypning/skumpåføring: Bær kemisk resistente beskyttelseshandsker/øjenbeskyttelse. Handskematerialet skal angives af godkendelsesindehaveren i produktdatabladet.
Til manuel sprøjtning: Bær kemisk resistente beskyttelseshandsker/beskyttelsesdragt/øjenbeskyttelse. Handskematerialet skal angives af godkendelsesindehaveren i produktdatabladet.
Hvis desinfektion både før og efter malkning er nødvendig, skal der anvendes et biocidholdigt produkt uden jod, til yverhygiejne efter malkning.
4.1.3. Specifikt anvendelsesformål, oplysningerne om sandsynlige direkte eller indirekte virkninger, førstehjælpsinstruktioner og nødforanstaltninger for at beskytte miljøet
Se generelle retningslinjer for anvendelse af meta SPC 2.
4.1.4. Specifikt anvendelsesformål, de instrukser for sikker bortskaffelse af produktet og emballagen
Se generelle retningslinjer for anvendelse af meta SPC 2.
4.1.5. Specifikt anvendelsesformål, de betingelser for opbevaring og holdbarhed af produktet under normale betingelser for opbevaring
Se generelle retningslinjer for anvendelse af meta SPC 2.
4.2. Brugsbeskrivelse
Tabel 3. Anvendelse nr. 2 — Manuel eller automatisk pattedyp, pattespray eller skumpåføring efter malkning
|
Produkttype |
PT03 — Veterinærhygiejne |
||||||
|
Hvis det er relevant, en nøjagtig beskrivelse af den godkendte anvendelse |
— |
||||||
|
Målorganisme(r) (herunder udviklingsstadiet) |
Bakterier Gær Alger |
||||||
|
Anvendelsesområde(r) |
Indendørs Yverhygiejne efter malkning på mælkeleverende dyr — pattedyp, pattespray eller skumpåføring |
||||||
|
Anvendelsesmetode(r) |
Dypning, skumpåføring eller sprøjtning efter malkning - Manuel eller automatisk yverhygiejne ved dypning, skumpåføring eller sprøjtning efter malkning Dyppebæger, skumpåføringsbæger, sprøjte, automatiseret dypning, automatiseret skumpåføring, automatiseret sprøjtning. |
||||||
|
Anvendelsesmængde(r) og hyppighed |
Hyppighed: 2 til 3 gange om dagen |
||||||
|
Brugerkategori(er) |
Professionel |
||||||
|
Pakningsstørrelser og emballeringsmateriale |
JERRYCAN I HDPE 5, 10, 22 l TROMLE I HDPE 60, 120, 220 l DUNK I HDPE 1 000 l |
4.2.1. Brugsanvisning for brugere
Manuel eller automatisk dypning/skumpåføring/sprøjtning på dyrets patter i hele pattens længde efter malkning.
Lad produktet sidde indtil næste malkning. Sørg for, at køerne står op, indtil produktet er tørret. (mindst 5 minutter).
Inden næste malkning bruges metoden til rengøring og aftørring af patten systematisk.
Se også generelle retningslinjer for anvendelse af meta SPC 2.
4.2.2. Brugsspecifikke risiko reducerende foranstaltninger
Til manuel sprøjtning: Bær kemisk resistente beskyttelseshandsker/beskyttelsesdragt/øjenbeskyttelse. Handskematerialet skal angives af godkendelsesindehaveren i produktdatabladet.
Hvis det er nødvendigt at kombinere desinficering før og efter malkning, bør det overvejes at bruge et andet biocid, der ikke indeholder jod, til desinficering før malkningen.
4.2.3. Specifikt anvendelsesformål, oplysningerne om sandsynlige direkte eller indirekte virkninger, førstehjælpsinstruktioner og nødforanstaltninger for at beskytte miljøet
Se generelle retningslinjer for anvendelse af meta SPC 2.
4.2.4. Specifikt anvendelsesformål, de instrukser for sikker bortskaffelse af produktet og emballagen
Se generelle retningslinjer for anvendelse af meta SPC 2.
4.2.5. Specifikt anvendelsesformål, de betingelser for opbevaring og holdbarhed af produktet under normale betingelser for opbevaring
Se generelle retningslinjer for anvendelse af meta SPC 2.
5. GENERELLE RETNINGSLINJER (2) FOR ANVENDELSE AF META-SPC'EN 2
5.1. Brugsanvisning
Se brugsspecifik vejledning for hvert anvendelsesområde.
Læs altid mærkatet eller indlægssedlen inden brug.
Produktet skal have en temperatur på over 20 °C inden brug.
Det anbefales, at der bruges en doseringspumpe til påfyldning af produktet i påføringsudstyret. Fyld dyppebæger/skumpåføringsbæger/sprøjten manuelt eller automatisk med det brugsklare produkt.
Om nødvendigt gentages påføringen ved hver malkning.
Rengør påføringsudstyret regelmæssigt med lunkent vand.
5.2. Risiko reducerende foranstaltninger
Se brugsspecifikke risikoreducerende foranstaltninger for hver anvendelse.
5.3. Førstehjælps instruktioner og sikkerheds foranstaltninger for at beskytte miljøet ved risiko for direkte eller indirekte effekter
Tag forurenet tøj og sko af med det samme. Vask det, inden du bruger det igen.
FØRSTEHJÆLPSINSTRUKTIONER
Øjenkontakt: Skyl straks øjnene med rigeligt vand.
Sørg for at skylle under øvre og nedre øjenlåg. Fjern evt. kontaktlinser. Søg lægehjælp hvis irritationen fortsætter.
Indånding: Flyt omgående personen ud i frisk luft og i en position, som letter vejrtrækningen. I tilfælde af indånding af røg fra en brand, kan symptomerne være forsinkede. Søg lægehjælp, hvis der opstår symptomer.
Hudkontakt:
Skyl forurenet hud med rigeligt vand. Fjern straks tilsmudset tøj og fodtøj. Søg lægehjælp, hvis der opstår symptomer.
Indtagelse: Skyl munden med vand. Hvis materialet er blevet slugt, og den eksponerede person er ved bevidsthed, gives personen små mængder at drikke. Fremkald ikke opkastning, medmindre det anvises af lægepersonalet. Søg lægehjælp, hvis der opstår symptomer.
Der henvises til sikkerhedsdatabladet, der er til rådighed til professionelle brugere: Det indeholder et nødtelefonnummer.
Stort spild: Afmærk, sug op med et inert absorberingsmiddel, og pump op i en nødtank. Opbevar i passende, korrekt afmærkede og lukkede beholdere til bortskaffelse. Hæld aldrig spildt produkt tilbage i originalemballagen til senere brug.
5.4. Sikkerhedsinstruktion angående affaldshåndtering af produkt og emballage
Efter afsluttet behandling bortskaffes rester og emballage i overensstemmelse med kommunale regler for affaldshåndtering. Brugt produkt kan skylles ud i kloak eller gyllebeholder afhængigt af lokale krav. Undgå udledning til små, private spildevandsanlæg.
Papirservietter anvendt til at fjerne produktet og aftørre patter bortskaffes via dagrenovationen.
5.5. Opbevaringsregler for lagring af produktet under normale omstændigheder
Holdbarhed: 2 år i HDPE
Må ikke opbevares ved en højere temperatur end 30 °C.
6. ANDRE OPLYSNINGER
7. TREDJE OPLYSNINGSNIVEAU: ENKELTSTÅENDE PRODUKTER I META-SPC'EN 2
7.1. Hvert enkeltstående produkts handelsnavn(e), godkendelsesnummer og specifikke sammensætning
|
Handelsnavn |
Liq-io 2500 JOD SPRAY IODINE 3000 RTU IODEX 2500 Usual Iod Liquid Iodoliquid Iodospray DESINTEAT IODYSPRAY RBT 2500 IODY'FLASH INO IODE SPRAY IODYPRO 2500 IODYPRO BL2500 Robot Liq-io 25 ADF iDip+ ASiRAL Dip Spray J IODIPACK HELIO IODE LIQUIDE POLY-IODE CERTIODE LIQUIDE IOSAPIS FLUID GELAPIS ROBOT ZENCARE SPRAY HELIO IODE SPRAY + IODIP + KRONI Jod Spray 2500 WÜBBELMANN JOD LIQUID |
||||
|
Godkendelsesnummer |
EU-0018397-0003 1-2 |
||||
|
Almindeligt navn |
IUPAC-navn |
Funktion |
CAS-nummer |
EF-nummer |
Indhold (%) |
|
Jod |
|
Aktivstof |
7553-56-2 |
231-442-4 |
0,25 |
|
Alkoholer, C12-14, ethoxyleret (11 mol EO gennemsnitligt molforhold) |
Poly(oxy-1,2-ethandiyl), -C12-14- (med lige numre)-alkyl--hydroxy |
Ikke-aktivstof |
68439-50-9 |
|
2,697 |
7.2. Hvert enkeltstående produkts handelsnavn(e), godkendelsesnummer og specifikke sammensætning
|
Handelsnavn |
Liq-io YB MAX INO Io Liquid Max Iodoliquid YB MAX Iodospray YB MAX Desinteat YB MAX Iodium Spray YB MAX JodySpray YB MAX Delta IoSpray YB MAX |
||||
|
Godkendelsesnummer |
EU-0018397-0004 1-2 |
||||
|
Almindeligt navn |
IUPAC-navn |
Funktion |
CAS-nummer |
EF-nummer |
Indhold (%) |
|
Jod |
|
Aktivstof |
7553-56-2 |
231-442-4 |
0,49 |
|
Alkoholer, C12-14, ethoxyleret (11 mol EO gennemsnitligt molforhold) |
Poly(oxy-1,2-ethandiyl), -C12-14- (med lige numre)-alkyl--hydroxy |
Ikke-aktivstof |
68439-50-9 |
|
4,69 |
META-SPC 3
1. ADMINISTRATIVE OPLYSNINGER OM META-SPC 3
1.1. Meta-SPC 3-identifikator
|
Identifikator |
meta SPC 3: Neddypning, skumpåføring, sprøjtning — koncentrerede produkter |
1.2. Suffiks til godkendelsesnummeret
|
Nummer |
1-3 |
1.3. Produkttype(r)
|
Produkttype(r) |
PT03 — Veterinærhygiejne |
|
|
|
2. META-SPC 3-SAMMENSÆTNING
2.1. Kvalitative og kvantitative oplysninger om sammensætningen af meta-SPC'en 3
|
Almindeligt navn |
IUPAC-navn |
Funktion |
CAS-nummer |
EF-nummer |
Indhold (%) |
|
|
Min. |
Maks. |
|||||
|
Jod |
|
Aktivstof |
7553-56-2 |
231-442-4 |
2,5 |
2,5 |
|
Alkoholer, C12-14, ethoxyleret (11 mol EO gennemsnitligt molforhold) |
Poly(oxy-1,2-ethandiyl), -C12-14- (med lige numre)-alkyl--hydroxy |
Ikke-aktivstof |
68439-50-9 |
|
24,199 |
24,199 |
2.2. Type(r) formulering af meta-SPC'en 3
|
Formulering |
SL — Vandpløseligt koncentrat |
|
|
|
3. FARE- OG SIKKERHEDSSÆTNINGER FOR META-SPC'EN 3
|
Faresætninger |
Forårsager alvorlig øjenskade. Kan forårsage organskader (skjoldbruskkirtel) ved længerevarende eller gentagen eksponering oral. Giftig for vandlevende organismer, med langvarige virkninger. Kan ætse metaller. |
|
Sikkerhedssætninger |
Opbevares utilgængeligt for børn. Indånd ikke tåge. Indånd ikke damp. Indånd ikke spray. Vask hænder grundigt efter brug. Bær beskyttelseshandsker. Bær beskyttelsestøj. Bær øjenbeskyttelse. VED KONTAKT MED ØJNENE: Skyl forsigtigt med vand i flere minutter. Fjern eventuelle kontaktlinser, hvis dette kan gøres let. Fortsæt skylning. Ring omgående til en giftinformation/en læge. Søg lægehjælp ved ubehag. Indholdet bortskaffes i henhold til lokale/regionale/nationale/internationale bestemmelser. Beholderen bortskaffes i i henhold til lokale /regionale /nationale /internationale bestemmelser. Må kun opbevares i original emballage. Absorber spild for at undgå materiel skade. |
4. GODKENDT(E) ANVENDELSE(R) AF META-SPC'EN 3
4.1. Brugsbeskrivelse
Tabel 4. Anvendelse nr. 1 — Manuel eller automatisk pattedyp, pattespray eller skumpåføring før malkning
|
Produkttype |
PT03 — Veterinærhygiejne |
||||||
|
Hvis det er relevant, en nøjagtig beskrivelse af den godkendte anvendelse |
— |
||||||
|
Målorganisme(r) (herunder udviklingsstadiet) |
Bakterier Gær |
||||||
|
Anvendelsesområde(r) |
Indendørs Yverhygiejne før malkning på mælkeleverende dyr — pattedyp, pattespray eller skumpåføring. |
||||||
|
Anvendelsesmetode(r) |
Neddypning, skumpåføring, sprøjtning - Manuel eller automatisk yverhygiejne ved dypning, skumpåføring eller sprøjtning før malkning Dyppebæger, skumpåføringsbæger, sprøjte, automatiseret dypning, automatiseret skumpåføring, automatiseret sprøjtning. |
||||||
|
Anvendelsesmængde(r) og hyppighed |
En fortynding på 10 % (v/v) skal klargøres. Dosering for det fortyndede produkt:
Hyppighed: 2 til 3 gange om dagen |
||||||
|
Brugerkategori(er) |
Professionel |
||||||
|
Pakningsstørrelser og emballeringsmateriale |
JERRYCAN I HDPE 5, 10, 22 l TROMLE I HDPE 60, 120, 220 l DUNK I HDPE 1 000 l |
4.1.1. Brugsanvisning for brugere
Klargør en fortynding på 10 % (% vol: 10 ml produkt, tilføj vand op til 100 ml) for bakteriedræbende og gærdræbende virkning.
Fyld neddypningsbæger/skumpåføringsbæger/sprøjten manuelt eller automatisk med den klargjorte fortynding.
Fjern alt synligt snavs, inden produktet påføres.
Manuel eller automatisk neddypning/skumpåføring/sprøjtning på dyrets patter i hele pattens længde inden malkning.
Lad produktet virke i mindst et minut.
Inden næste malkning bruges metoden til rengøring og aftørring af patten systematisk.
Se også generelle retningslinjer for anvendelse af meta SPC 3.
4.1.2. Brugsspecifikke risiko reducerende foranstaltninger
Til manuel sprøjtning skal der bruges kemikalieresistente beskyttelseshandsker (handskematerialet angives af indehaveren af markedsføringstilladelsen i produktoplysningerne)/beskyttelsesdragt/øjenbeskyttelse.
Hvis desinfektion både før og efter malkning er nødvendig, skal der anvendes et biocidholdigt produkt uden jod, til yverhygiejne efter malkning.
4.1.3. Specifikt anvendelsesformål, oplysningerne om sandsynlige direkte eller indirekte virkninger, førstehjælpsinstruktioner og nødforanstaltninger for at beskytte miljøet
Se generelle retningslinjer for anvendelse af meta SPC 3.
4.1.4. Specifikt anvendelsesformål, de instrukser for sikker bortskaffelse af produktet og emballagen
Se generelle retningslinjer for anvendelse af meta SPC 3.
4.1.5. Specifikt anvendelsesformål, de betingelser for opbevaring og holdbarhed af produktet under normale betingelser for opbevaring
Se generelle retningslinjer for anvendelse af meta SPC 3.
4.2. Brugsbeskrivelse
Tabel 5. Anvendelse nr. 2 — Manuel eller automatisk pattedyp, pattespray eller skumpåføring efter malkning
|
Produkttype |
PT03 — Veterinærhygiejne |
||||||
|
Hvis det er relevant, en nøjagtig beskrivelse af den godkendte anvendelse |
— |
||||||
|
Målorganisme(r) (herunder udviklingsstadiet) |
Bakterier Gær Alger Virus |
||||||
|
Anvendelsesområde(r) |
Indendørs Yverhygiejne efter malkning på mælkeleverende dyr — pattedyp, pattespray eller skumpåføring. |
||||||
|
Anvendelsesmetode(r) |
Dypning, skumpåføring, sprøjtning - Manuel eller automatisk yverhygiejne ved dypning, skumpåføring eller sprøjtning efter malkning. Dyppebæger, skumpåføringsbæger, sprøjte, automatiseret dypning, automatiseret skumpåføring, automatiseret sprøjtning. |
||||||
|
Anvendelsesmængde(r) og hyppighed |
Til desinfektion af bakterier, gær og alger skal en fortynding på 10 % (% vol: 10 ml produkt, tilføj vand op til 100 ml) klargøres. Til desinfektion af virus skal en fortynding på 20 % (% vol: 20 ml produkt, tilføj vand op til 100 ml) klargøres. Dosering for det fortyndede produkt::
Hyppighed: 2 til 3 gange om dagen |
||||||
|
Brugerkategori(er) |
Professionel |
||||||
|
Pakningsstørrelser og emballeringsmateriale |
JERRYCAN I HDPE 5, 10, 22 l TROMLE I HDPE 60, 120, 220 l DUNK I HDPE 1 000 l |
4.2.1. Brugsanvisning for brugere
Klargør en fortynding på 10 % (% vol: 10 ml produkt, tilføj vand op til 100 ml) for bakteriedræbende, gærdræbende og algedræbende virkning eller 20 % (% vol: 20 ml produkt, tilføj vand op til 100 ml), hvis virusdræbende virkning også er nødvendig.
Fyld dyppebæger/skumpåføringsbæger/sprøjten manuelt eller automatisk med den klargjorte fortynding.
Manuel eller automatisk dypning/skumpåføring/sprøjtning på dyrets patter i hele pattens længde efter malkning.
Lad produktet sidde indtil næste malkning. Sørg for, at køerne står op, indtil produktet er tørret. (mindst 5 minutter)
Inden næste malkning bruges metoden til rengøring og aftørring af patten systematisk.
Se også generelle retningslinjer for anvendelse af meta SPC 3.
4.2.2. Brugsspecifikke risikoreducerende foranstaltninger
Til manuel sprøjtning: Bær kemisk resistente beskyttelseshandsker/beskyttelsesdragt/øjenbeskyttelse. Handskematerialet skal angives af godkendelsesindehaveren i produktdatabladet.
Hvis desinfektion både før og efter malkning er nødvendig, skal der anvendes et biocidholdigt produkt uden jod, til yverhygiejne før malkning.
4.2.3. Specifikt anvendelsesformål, oplysningerne om sandsynlige direkte eller indirekte virkninger, førstehjælpsinstruktioner og nødforanstaltninger for at beskytte miljøet
Se generelle retningslinjer for anvendelse af meta SPC 3.
4.2.4. Specifikt anvendelsesformål, de instrukser for sikker bortskaffelse af produktet og emballagen
Se generelle retningslinjer for anvendelse af meta SPC 3.
4.2.5. Specifikt anvendelsesformål, de betingelser for opbevaring og holdbarhed af produktet under normale betingelser for opbevaring
Se generelle retningslinjer for anvendelse af meta SPC 3.
5. GENERELLE RETNINGSLINJER (3) FOR ANVENDELSE AF META-SPC'EN 3
5.1. Brugsanvisning
Se brugsanvisning for hvert anvendelsesområde.
Læs altid mærkatet eller indlægssedlen inden brug.
Produktet skal have en temperatur på over 20 °C inden brug.
Det anbefales, at der bruges en doseringspumpe til påfyldning af produktet i påføringsudstyret. Fyld dyppebæger/skumpåføringsbæger/sprøjten manuelt eller automatisk med den klargjorte fortynding.
Om nødvendigt gentages påføringen ved hver malkning
Rengør påføringsudstyret regelmæssigt med lunkent vand.
5.2. Risiko reducerende foranstaltninger
Se brugsspecifikke risikoreducerende foranstaltninger for hvert anvendelsesområde.
5.3. Førstehjælps instruktioner og sikkerheds foranstaltninger for at beskytte miljøet ved risiko for direkte eller indirekte effekter
Tag forurenet tøj og sko af med det samme. Vask det, inden du bruger det igen.
I tilfælde af besvimelse kontaktes en læge. Vis dette sikkerhedsdatablad til lægen.
FØRSTEHJÆLPSINSTRUKTIONER
Øjenkontakt: Skyl straks øjnene med rigeligt vand.
Sørg for at skylle under øvre og nedre øjenlåg. Fjern evt. kontaktlinser. Søg lægehjælp hvis irritationen fortsætter.
Indånding: Flyt omgående personen ud i frisk luft og i en position, som letter vejrtrækningen. I tilfælde af indånding af røg fra en brand, kan symptomerne være forsinkede. Søg lægehjælp, hvis der opstår symptomer.
Hudkontakt:
Skyl forurenet hud med rigeligt vand. Fjern straks tilsmudset tøj og fodtøj. Søg lægehjælp, hvis der opstår symptomer.
Indtagelse: Skyl munden med vand. Hvis materialet er blevet slugt, og den eksponerede person er ved bevidsthed, gives personen små mængder at drikke. Fremkald ikke opkastning, medmindre det anvises af lægepersonalet. Søg lægehjælp, hvis der opstår symptomer.
Der henvises til sikkerhedsdatabladet, der er til rådighed til professionelle brugere: Det indeholder et nødtelefonnummer.
Stort spild: Afmærk, sug op med et inert absorberingsmiddel, og pump op i en nødtank. Opbevar i passende, korrekt afmærkede og lukkede beholdere til bortskaffelse. Hæld aldrig spildt produkt tilbage i originalemballagen til senere brug.
5.4. Sikkerhedsinstruktion angående affaldshåndtering af produkt og emballage
Efter afsluttet behandling bortskaffes rester og emballage i overensstemmelse med kommunale regler for affaldshåndtering. Brugt produkt kan skylles ud i kloak eller gyllebeholder afhængigt af lokale krav. Undgå udledning til små, private spildevandsanlæg.
Papirservietter anvendt til at fjerne produktet og aftørre patter bortskaffes via dagrenovationen.
5.5. Opbevaringsregler for lagring af produktet under normale omstændigheder
Holdbarhed: 2 år i HDPE
Må ikke opbevares ved en højere temperatur end 30 °C.
6. ANDRE OPLYSNINGER
7. TREDJE OPLYSNINGSNIVEAU: ENKELTSTÅENDE PRODUKTER I META-SPC'EN 3
7.1. Hvert enkeltstående produkts handelsnavn(e), godkendelsesnummer og specifikke sammensætning
|
Handelsnavn |
Liq-io concentrate INO Jod Konzentrat Usual Iod Concent Iodoconcentrat D 10 IODINE D 5 IODINE Liq-io C INO IODE C D 4 IODINE ADF iDip+ concentrate Mammizan Concentré |
||||
|
Godkendelsesnummer |
EU-0018397-0005 1-3 |
||||
|
Almindeligt navn |
IUPAC-navn |
Funktion |
CAS-nummer |
EF-nummer |
Indhold (%) |
|
Jod |
|
Aktivstof |
7553-56-2 |
231-442-4 |
2,5 |
|
Alkoholer, C12-14, ethoxyleret (11 mol EO gennemsnitligt molforhold) |
Poly(oxy-1,2-ethandiyl), -C12-14- (med lige numre)-alkyl--hydroxy |
Ikke-aktivstof |
68439-50-9 |
|
24,199 |
META-SPC 4
1. ADMINISTRATIVE OPLYSNINGER OM META-SPC 4
1.1. Meta-SPC 4-identifikator
|
Identifikator |
meta SPC 4: Neddypningsprodukter med virusdræbende virkning — Klar til brug |
1.2. Suffiks til godkendelsesnummeret
|
Nummer |
1-4 |
1.3. Produkttype(r)
|
Produkttype(r) |
PT03 — Veterinærhygiejne |
|
|
|
2. META-SPC 4-SAMMENSÆTNING
2.1. Kvalitative og kvantitative oplysninger om sammensætningen af meta-SPC'en 4
|
Almindeligt navn |
IUPAC-navn |
Funktion |
CAS-nummer |
EF-nummer |
Indhold (%) |
|
|
Min. |
Maks. |
|||||
|
Jod |
|
Aktivstof |
7553-56-2 |
231-442-4 |
0,5 |
0,5 |
|
Alkoholer, C12-14, ethoxyleret (11 mol EO gennemsnitligt molforhold) |
Poly(oxy-1,2-ethandiyl), -C12-14- (med lige numre)-alkyl--hydroxy |
Ikke-aktivstof |
68439-50-9 |
|
4,993 |
4,993 |
2.2. Type(r) formulering af meta-SPC'en 4
|
Formulering |
AL — Opløsning til brug ufortyndet |
|
|
|
3. FARE- OG SIKKERHEDSSÆTNINGER FOR META-SPC'EN 4
|
Faresætninger |
Forårsager alvorlig øjenirritation. Skadelig for vandlevende organismer, med langvarige virkninger. |
|
Sikkerhedssætninger |
Opbevares utilgængeligt for børn. Vask hænder grundigt efter brug. Bær beskyttelseshandsker. Bær beskyttelsestøj. Bær øjenbeskyttelse. VED KONTAKT MED ØJNENE: Skyl forsigtigt med vand i flere minutter. Fjern eventuelle kontaktlinser, hvis dette kan gøres let. Fortsæt skylning. Ved vedvarende øjenirritation: Søg lægehjælp. |
4. GODKENDT(E) ANVENDELSE(R) AF META-SPC'EN 4
4.1. Brugsbeskrivelse
Tabel 6. Anvendelse nr. 1 — Manuel eller automatisk pattedyp efter malkning
|
Produkttype |
PT03 - Veterinærhygiejne |
||||||
|
Hvis det er relevant, en nøjagtig beskrivelse af den godkendte anvendelse |
— |
||||||
|
Målorganisme(r) (herunder udviklingsstadiet) |
Bakterier Gær Alger Virus |
||||||
|
Anvendelsesområde(r) |
Indendørs Yverhygiejne efter malkning på mælkeleverende dyr — pattedyp |
||||||
|
Anvendelsesmetode(r) |
Neddypning - Manuel eller automatisk yverhygiejne ved dypning efter malkning. |
||||||
|
Anvendelsesmængde(r) og hyppighed |
Hyppighed: 2 til 3 gange om dagen |
||||||
|
Brugerkategori(er) |
Professionel |
||||||
|
Pakningsstørrelser og emballeringsmateriale |
JERRYCAN I HDPE 5, 10, 22 l TROMLE I HDPE 60, 120, 220 l DUNK I HDPE 1 000 l |
4.1.1. Brugsanvisning for brugere
Se generel vejledning i brug af meta SPC 4.
4.1.2. Brugsspecifikke risiko reducerende foranstaltninger
Se generel vejledning i brug af meta SPC 4.
4.1.3. Specifikt anvendelsesformål, oplysningerne om sandsynlige direkte eller indirekte virkninger, førstehjælpsinstruktioner og nødforanstaltninger for at beskytte miljøet
Se generel vejledning i brug af meta SPC 4.
4.1.4. Specifikt anvendelsesformål, de instrukser for sikker bortskaffelse af produktet og emballagen
Se generel vejledning i brug af meta SPC 4.
4.1.5. Specifikt anvendelsesformål, de betingelser for opbevaring og holdbarhed af produktet under normale betingelser for opbevaring
Se generel vejledning i brug af meta SPC 4.
5. GENERELLE RETNINGSLINJER (4) FOR ANVENDELSE AF META-SPC'EN 4
5.1. Brugsanvisning
Læs altid mærkatet eller indlægssedlen inden brug.
Produktet skal have en temperatur på over 20 °C inden brug.
Det anbefales, at der bruges en doseringspumpe til påfyldning af produktet i påføringsudstyret. Fyld dyppebæger manuelt eller automatisk med det brugsklare produkt.
Påfør manuelt eller automatisk ved at neddyppe dyrets dyrets patter i hele pattens længde efter malkning.
|
— |
køer og bøfler (3 til 10 ml: 5 ml anbefales) |
|
— |
får (1,5 til 5 ml: 1,5 ml anbefales) |
|
— |
geder (2,5 til 6 ml: 2,5 ml anbefales). |
Lad produktet sidde indtil næste malkning. Sørg for, at køerne står op, indtil produktet er tørret (mindst 5 minutter).
Inden næste malkning bruges metoden til rengøring og aftørring af patten systematisk.
Om nødvendigt gentages påføringen efter hver malkning.
Rengør påføringsudstyret regelmæssigt med lunkent vand.
5.2. Risiko reducerende foranstaltninger
Bær beskyttelsesbriller.
Hvis desinfektion både før og efter malkning er nødvendig, skal der anvendes et biocidholdigt produkt uden jod, til yverhygiejne før malkning.
5.3. Førstehjælpsinstruktioner og sikkerhedsforanstaltninger for at beskytte miljøet ved risiko for direkte eller indirekte effekter
Tag forurenet tøj og sko af med det samme. Vask det, inden du bruger det igen.
FØRSTEHJÆLPSINSTRUKTIONER
Øjenkontakt: Skyl straks øjnene med rigeligt vand.
Sørg for at skylle under øvre og nedre øjenlåg. Fjern evt. kontaktlinser. Søg lægehjælp hvis irritationen fortsætter.
Indånding: Flyt omgående personen ud i frisk luft og i en position, som letter vejrtrækningen. I tilfælde af indånding af røg fra en brand, kan symptomerne være forsinkede. Søg lægehjælp, hvis der opstår symptomer.
Hudkontakt:
Skyl forurenet hud med rigeligt vand. Fjern straks tilsmudset tøj og fodtøj. Søg lægehjælp, hvis der opstår symptomer.
Indtagelse: Skyl munden med vand. Hvis materialet er blevet slugt, og den eksponerede person er ved bevidsthed, gives personen små mængder at drikke. Fremkald ikke opkastning, medmindre det anvises af lægepersonalet. Søg lægehjælp, hvis der opstår symptomer.
Der henvises til sikkerhedsdatabladet, der er til rådighed til professionelle brugere: Det indeholder et nødtelefonnummer.
Stort spild: Afmærk, sug op med et inert absorberingsmiddel, og pump op i en nødtank. Opbevar i passende, korrekt afmærkede og lukkede beholdere til bortskaffelse. Hæld aldrig spildt produkt tilbage i originalemballagen til senere brug.
5.4. Sikkerhedsinstruktion angående affaldshåndtering af produkt og emballage
Efter afsluttet behandling bortskaffes rester og emballage i overensstemmelse med kommunale regler for affaldshåndtering. Brugt produkt kan skylles ud i kloak eller gyllebeholder afhængigt af lokale krav. Undgå udledning til små, private spildevandsanlæg.
Papirservietter anvendt til at fjerne produktet og aftørre patter bortskaffes via dagrenovationen.
5.5. Opbevaringsregler for lagring af produktet under normale omstændigheder
Holdbarhed: 2 år i HDPE
Må ikke opbevares ved en højere temperatur end 30 °C.
6. ANDRE OPLYSNINGER
7. TREDJE OPLYSNINGSNIVEAU: ENKELTSTÅENDE PRODUKTER I META-SPC'EN 4
7.1. Hvert enkeltstående produkts handelsnavn(e), godkendelsesnummer og specifikke sammensætning
|
Handelsnavn |
Dip-io 5000 IODIUM TX INO JOD 50 DIP Usual Iod Post + IODIUM PRO DIP IODERM PSP + IODEX EXTRA + Iododip + IODYSTRONG PLUS INO TREMP INO STAR IODACTIV 5000 DERMINO IODERM 5000 IODIUM BX5000 HOEVE-PLUS DIP TREMPASEPT IODE DERMADINE MAMMO-DERM KRONI Jod Dipp 5000 |
||||
|
Godkendelsesnummer |
EU-0018397-0006 1-4 |
||||
|
Almindeligt navn |
IUPAC-navn |
Funktion |
CAS-nummer |
EF-nummer |
Indhold (%) |
|
Jod |
|
Aktivstof |
7553-56-2 |
231-442-4 |
0,5 |
|
Alkoholer, C12-14, ethoxyleret (11 mol EO gennemsnitligt molforhold) |
Poly(oxy-1,2-ethandiyl), -C12-14- (med lige numre)-alkyl--hydroxy |
Ikke-aktivstof |
68439-50-9 |
|
4,993 |
META-SPC 5
1. ADMINISTRATIVE OPLYSNINGER OM META-SPC 5
1.1. Meta-SPC 5-identifikator
|
Identifikator |
meta SPC 5: Neddypnings-, skum-, sprøjteprodukter 5 500 ppm — Klar til brug |
1.2. Suffiks til godkendelsesnummeret
|
Nummer |
1-5 |
1.3. Produkttype(r)
|
Produkttype(r) |
PT03 — Veterinærhygiejne |
|
|
|
2. META-SPC 5-SAMMENSÆTNING
2.1. Kvalitative og kvantitative oplysninger om sammensætningen af meta-SPC'en 5
|
Almindeligt navn |
IUPAC-navn |
Funktion |
CAS-nummer |
EF-nummer |
Indhold (%) |
|
|
Min. |
Maks. |
|||||
|
Jod |
|
Aktivstof |
7553-56-2 |
231-442-4 |
0,55 |
0,55 |
|
Alkoholer, C12-14, ethoxyleret (11 mol EO gennemsnitligt molforhold) |
Poly(oxy-1,2-ethandiyl), -C12-14- (med lige numre)-alkyl--hydroxy |
Overfladeaktivt stof |
68439-50-9 |
|
4,69 |
4,69 |
2.2. Type(r) formulering af meta-SPC'en 5
|
Formulering |
AL — Opløsning til brug ufortyndet |
|
|
|
3. FARE- OG SIKKERHEDSSÆTNINGER FOR META-SPC'EN 5
|
Faresætninger |
Forårsager alvorlig øjenirritation. Skadelig for vandlevende organismer, med langvarige virkninger. |
|
Sikkerhedssætninger |
Opbevares utilgængeligt for børn. Vask hænder grundigt efter brug. Bær beskyttelseshandsker. Bær beskyttelsestøj. Bær øjenbeskyttelse. VED KONTAKT MED ØJNENE: Skyl forsigtigt med vand i flere minutter. Fjern eventuelle kontaktlinser, hvis dette kan gøres let. Fortsæt skylning. Ved vedvarende øjenirritation: Søg lægehjælp. |
4. GODKENDT(E) ANVENDELSE(R) AF META-SPC'EN 5
4.1. Brugsbeskrivelse
Tabel 7. Anvendelse nr. 1 — Manuel eller automatisk pattedyp, pattespray eller skumpåføring før malkning
|
Produkttype |
PT03 — Veterinærhygiejne |
||||||
|
Hvis det er relevant, en nøjagtig beskrivelse af den godkendte anvendelse |
— |
||||||
|
Målorganisme(r) (herunder udviklingsstadiet) |
Bakterier Gær |
||||||
|
Anvendelsesområde(r) |
Indendørs Yverhygiejne før malkning på mælkeleverende dyr — pattedyp, pattespray eller skumpåføring |
||||||
|
Anvendelsesmetode(r) |
Dypning, skumpåføring, sprøjtning - Manuel eller automatisk yverhygiejne ved neddypning, skumpåføring eller sprøjtning før malkning Dyppebæger, skumpåføringsbæger, sprøjte, automatiseret dypning, automatiseret skumpåføring, automatiseret sprøjtning |
||||||
|
Anvendelsesmængde(r) og hyppighed |
Hyppighed: 2 til 3 gange om dagen |
||||||
|
Brugerkategori(er) |
Professionel |
||||||
|
Pakningsstørrelser og emballeringsmateriale |
JERRYCAN I HDPE 5, 10, 22 l TROMLE I HDPE 60, 120, 220 l DUNK I HDPE 1 000 l |
4.1.1. Brugsanvisning for brugere
Fyld dyppebæger/skumpåføringsbæger/sprøjten manuelt eller automatisk med det brugsklare produkt.
Fjern alt synligt snavs, inden produktet påføres.
Manuel eller automatisk dypning/skumpåføring/sprøjtning på dyrets patter i hele pattens længde før malkning.
Lad produktet virke i mindst et minut.
Inden næste malkning bruges metoden til rengøring og aftørring af patten systematisk.
Se også generel vejledning i brug af meta SPC 5.
4.1.2. Brugsspecifikke risiko reducerende foranstaltninger
Til manuel pattedyp/skumpåføring: Bær kemisk resistente beskyttelseshandsker/øjenbeskyttelse. Handskematerialet skal angives af godkendelsesindehaveren i produktdatabladet.
Til manuel sprøjtning: Bær kemisk resistente beskyttelseshandsker /beskyttelsesdragt /øjenbeskyttelse. Handskematerialet skal angives af godkendelsesindehaveren i produktdatabladet.
Hvis desinfektion både før og efter malkning er nødvendig, skal der anvendes et biocidholdigt produkt uden jod, til yverhygiejne efter malkning.
4.1.3. Specifikt anvendelsesformål, oplysningerne om sandsynlige direkte eller indirekte virkninger, førstehjælpsinstruktioner og nødforanstaltninger for at beskytte miljøet
Se generel vejledning i brug af meta SPC 5.
4.1.4. Specifikt anvendelsesformål, de instrukser for sikker bortskaffelse af produktet og emballagen
Se generel vejledning i brug af meta SPC 5.
4.1.5. Specifikt anvendelsesformål, de betingelser for opbevaring og holdbarhed af produktet under normale betingelser for opbevaring
Se generel vejledning i brug af meta SPC 5.
4.2. Brugsbeskrivelse
Tabel 8. Anvendelse nr. 2 — Manuel eller automatisk pattedyp, pattespray eller skumpåføring efter malkning
|
Produkttype |
PT03 — Veterinærhygiejne |
||||||
|
Hvis det er relevant, en nøjagtig beskrivelse af den godkendte anvendelse |
— |
||||||
|
Målorganisme(r) (herunder udviklingsstadiet) |
Bakterier Gær Alger Virus |
||||||
|
Anvendelsesområde(r) |
Indendørs Yverhygiejne efter malkning på mælkeleverende dyr — pattedyp, pattespray eller skumpåføring |
||||||
|
Anvendelsesmetode(r) |
Neddypning, skumpåføring, sprøjtning - Manuel eller automatisk yverhygiejne ved dypning, skumpåføring eller sprøjtning efter malkning Dyppebæger, skumpåføringsbæger, sprøjte, automatiseret dypning, automatiseret skumpåføring, automatiseret sprøjtning. |
||||||
|
Anvendelsesmængde(r) og hyppighed |
Hyppighed: 2 til 3 gange om dagen |
||||||
|
Brugerkategori(er) |
Professionel |
||||||
|
Pakningsstørrelser og emballeringsmateriale |
JERRYCAN I HDPE 5, 10, 22 l TROMLE I HDPE 60, 120, 220 l DUNK I HDPE 1 000 l |
4.2.1. Brugsanvisning for brugere
Fyld dyppebæger/skumpåføringsbæger/sprøjten manuelt eller automatisk med det brugsklare produkt.
Manuel eller automatisk dypning/skumpåføring/sprøjtning på dyrets patter i hele pattens længde efter malkning.
Lad produktet sidde indtil næste malkning. Sørg for, at køerne står op, indtil produktet er tørret. (mindst 5 minutter)
Inden næste malkning bruges metoden til rengøring og aftørring af patten systematisk.
Se også generel vejledning i brug af meta SPC 5.
4.2.2. Brugsspecifikke risiko reducerende foranstaltninger
Til manuel sprøjtning: Bær kemisk resistente beskyttelseshandsker /beskyttelsesdragt /øjenbeskyttelse. Handskematerialet skal angives af godkendelsesindehaveren i produktdatabladet.
Hvis desinfektion både før og efter malkning er nødvendig, skal der anvendes et biocidholdigt produkt uden jod, til yverhygiejne før malkning.
4.2.3. Specifikt anvendelsesformål, oplysningerne om sandsynlige direkte eller indirekte virkninger, førstehjælpsinstruktioner og nødforanstaltninger for at beskytte miljøet
Se generel vejledning i brug af meta SPC 5.
4.2.4. Specifikt anvendelsesformål, de instrukser for sikker bortskaffelse af produktet og emballagen
Se generel vejledning i brug af meta SPC 5.
4.2.5. Specifikt anvendelsesformål, de betingelser for opbevaring og holdbarhed af produktet under normale betingelser for opbevaring
Se generel vejledning i brug af meta SPC 5.
5. GENERELLE RETNINGSLINJER (5) FOR ANVENDELSE AF META-SPC'EN 5
5.1. Brugsanvisning
Se brugsanvisning for hvert anvendelsesområde.
Læs altid mærkatet eller indlægssedlen inden brug.
Produktet skal have en temperatur på over 20 °C inden brug.
Det anbefales, at der bruges en doseringspumpe til påfyldning af produktet i påføringsudstyret.
Om nødvendigt gentages påføringen ved hver malkning
Rengør påføringsudstyret regelmæssigt med lunkent vand.
5.2. Risiko reducerende foranstaltninger
Se brugsspecifikke risikoreducerende foranstaltninger for hvert anvendelsesområde.
5.3. Førstehjælps instruktioner og sikkerheds foranstaltninger for at beskytte miljøet ved risiko for direkte eller indirekte effekter
Tag forurenet tøj og sko af med det samme. Vask det, inden du bruger det igen.
Øjenkontakt: Skyl straks øjnene med rigeligt vand.
Sørg for at skylle under øvre og nedre øjenlåg. Fjern evt. kontaktlinser. Søg lægehjælp hvis irritationen fortsætter.
Indånding:
Flyt omgående personen ud i frisk luft og i en position, som letter vejrtrækningen. I tilfælde af indånding af røg fra en brand, kan symptomerne være forsinkede. Søg lægehjælp, hvis der opstår symptomer.
Hudkontakt: Skyl forurenet hud med rigeligt vand. Fjern straks tilsmudset tøj og fodtøj. Søg lægehjælp, hvis der opstår symptomer.
Indtagelse: Skyld munden med vand. Hvis materialet er blevet slugt, og den eksponerede person er ved bevisthed, gives personen små mængder vand at drikke. Fremkald ikke opkastning, medmindre det anvises af lægepersonalet. Søg lægehjælp, hvis der opstår symptomer.
Der henvises til sikkerhedsdatabladet, der er til rådighed til professionelle brugere: Det indeholder et nødtelefonnummer.
Stort spild: Afmærk, sug op med et inert absorberingsmiddel, og pump op i en nødtank. Opbevar i passende, korrekt afmærkede og lukkede beholdere til bortskaffelse. Hæld aldrig spildt produkt tilbage i originalemballagen til senere brug.
5.4. Sikkerhedsinstruktion angående affaldshåndtering af produkt og emballage
Efter afsluttet behandling bortskaffes rester og emballage i overensstemmelse med kommunale regler for affaldshåndtering. Brugt produkt kan skylles ud i kloak eller gyllebeholder afhængigt af lokale krav. Undgå udledning til små, private spildevandsanlæg.
Papirservietter anvendt til at fjerne produktet og aftørre patter bortskaffes via dagrenovationen.
5.5. Opbevaringsregler for lagring af produktet under normale omstændigheder
Holdbarhed: 2 år i HDPE.
Må ikke opbevares ved en højere temperatur end 30 °C.
6. ANDRE OPLYSNINGER
7. TREDJE OPLYSNINGSNIVEAU: ENKELTSTÅENDE PRODUKTER I META-SPC'EN 5
7.1. Hvert enkeltstående produkts handelsnavn(e), godkendelsesnummer og specifikke sammensætning
|
Handelsnavn |
Liq-io 5500 IODYPRO INO JOD 50 Liquid Usual Iod Liquid + IODIUM PRO SPRAY IODEX Iodoliquid + Iodospray Plus DESINTEAT PLUS ROBOSPRAY IODE INOTRAYON IODYPRO 5500 Robot Liq-io 55 IODYPRO BL5500 ADF iDip+ 5500 HOEVE-JODIUM SPRAY GRUPAIODE IODOCAN JOFO JODI PLUS K-AGRO PRODIP ID IODIP HELIO IODE SPRAY MAMMO-JOD KRONI Jod Spray 5500 MUNGI-IOD LELY QUARESS-Iodine |
||||
|
Godkendelsesnummer |
EU-0018397-0007 1-5 |
||||
|
Almindeligt navn |
IUPAC-navn |
Funktion |
CAS-nummer |
EF-nummer |
Indhold (%) |
|
Jod |
|
Aktivstof |
7553-56-2 |
231-442-4 |
0,55 |
|
Alkoholer, C12-14, ethoxyleret (11 mol EO gennemsnitligt molforhold) |
Poly(oxy-1,2-ethandiyl), -C12-14- (med lige numre)-alkyl--hydroxy |
Ikke-aktivstof |
68439-50-9 |
|
4,69 |
(1) Brugsanvisning, risikobegrænsende foranstaltninger og andre retningslinjer for anvendelse i henhold til dette afsnit er gyldige for alle godkendte anvendelser i henhold til meta-SPC'en1.
(2) Brugsanvisning, risikobegrænsende foranstaltninger og andre retningslinjer for anvendelse i henhold til dette afsnit er gyldige for alle godkendte anvendelser i henhold til meta-SPC'en2.
(3) Brugsanvisning, risikobegrænsende foranstaltninger og andre retningslinjer for anvendelse i henhold til dette afsnit er gyldige for alle godkendte anvendelser i henhold til meta-SPC'en3.
(4) Brugsanvisning, risikobegrænsende foranstaltninger og andre retningslinjer for anvendelse i henhold til dette afsnit er gyldige for alle godkendte anvendelser i henhold til meta-SPC'en4.
(5) Brugsanvisning, risikobegrænsende foranstaltninger og andre retningslinjer for anvendelse i henhold til dette afsnit er gyldige for alle godkendte anvendelser i henhold til meta-SPC'en5.
|
21.9.2018 |
DA |
Den Europæiske Unions Tidende |
L 238/62 |
KOMMISSIONENS GENNEMFØRELSESFORORDNING (EU) 2018/1262
af 20. september 2018
om ændring af gennemførelsesforordning (EU) nr. 540/2011 for så vidt angår forlængelse af godkendelsesperioderne for aktivstofferne 1-methylcyclopropen, beta-cyfluthrin, chlorothalonil, chlorotoluron, clomazon, cypermethrin, daminozid, deltamethrin, dimethenamid-p, diuron, fludioxonil, flufenacet, flurtamon, fosthiazat, indoxacarb, MCPA, MCPB, prosulfocarb, thiophanat-methyl og tribenuron
(EØS-relevant tekst)
EUROPA-KOMMISSIONEN HAR —
under henvisning til traktaten om Den Europæiske Unions funktionsmåde,
under henvisning til Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EF) nr. 1107/2009 af 21. oktober 2009 om markedsføring af plantebeskyttelsesmidler og om ophævelse af Rådets direktiv 79/117/EØF og 91/414/EØF (1), særlig artikel 17, stk. 1, og
ud fra følgende betragtninger:
|
(1) |
Del A i bilaget til Kommissionens gennemførelsesforordning (EU) nr. 540/2011 (2) indeholder en liste over de aktivstoffer, der betragtes som godkendt i henhold til forordning (EF) nr. 1107/2009. |
|
(2) |
Godkendelsesperioderne for aktivstofferne 1-methylcyclopropen, beta-cyfluthrin, chlorothalonil, chlorotoluron, cypermethrin, daminozid, deltamethrin, dimethenamid-p, flufenacet, flurtamon, fosthiazat, indoxacarb, MCPA, MCPB, thiophanat-methyl og tribenuron blev senest forlænget ved Kommissionens gennemførelsesforordning (EU) 2017/1511 (3). Godkendelsesperioderne for disse stoffer udløber den 31. oktober 2018. |
|
(3) |
Godkendelsesperioden for aktivstoffet diuron udløber den 30. september 2018. |
|
(4) |
Godkendelsesperioden for aktivstofferne clomazon, fludioxonil og prosulfocarb udløber den 31. oktober 2018. |
|
(5) |
Der er i henhold til Kommissionens gennemførelsesforordning (EU) nr. 844/2012 (4) blevet indgivet ansøgninger om fornyelse af godkendelsen af disse stoffer. |
|
(6) |
Da vurderingen af stofferne er blevet forsinket af årsager, som ansøgerne ikke har indflydelse på, kan godkendelserne af de pågældende aktivstoffer forventes at udløbe, inden der er truffet beslutning om at forny dem. Det er derfor nødvendigt at forlænge deres godkendelsesperioder. |
|
(7) |
I betragtning af formålet med artikel 17, stk. 1, i forordning (EF) nr. 1107/2009 for så vidt angår tilfælde, hvor Kommissionen vil vedtage en forordning, hvorved godkendelsen af et i nærværende forordnings bilag omhandlet aktivstof ikke fornyes, fordi godkendelseskriterierne ikke er opfyldt, fastsætter Kommissionen udløbsdatoen til den seneste af følgende datoer: den dato, der var gældende inden nærværende forordnings ikrafttrædelse, eller datoen for ikrafttrædelsen af den forordning, hvorved godkendelsen af aktivstoffet ikke fornyes. For så vidt angår tilfælde, hvor Kommissionen vil vedtage en forordning, hvorved godkendelsen af et i nærværende forordnings bilag omhandlet aktivstof fornys, vil Kommissionen, afhængigt af omstændighederne, bestræbe sig på at fastsætte den tidligst mulige anvendelsesdato. |
|
(8) |
I betragtning af at godkendelsen af aktivstoffet diuron udløber den 30. september 2018, bør denne forordning træde i kraft snarest muligt. |
|
(9) |
Gennemførelsesforordning (EU) nr. 540/2011 bør derfor ændres. |
|
(10) |
Foranstaltningerne i denne forordning er i overensstemmelse med udtalelse fra Den Stående Komité for Planter, Dyr, Fødevarer og Foder — |
VEDTAGET DENNE FORORDNING:
Artikel 1
Del A i bilaget til gennemførelsesforordning (EU) nr. 540/2011 ændres som angivet i bilaget til nærværende forordning.
Artikel 2
Denne forordning træder i kraft på tredjedagen efter offentliggørelsen i Den Europæiske Unions Tidende.
Denne forordning er bindende i alle enkeltheder og gælder umiddelbart i hver medlemsstat.
Udfærdiget i Bruxelles, den 20. september 2018.
På Kommissionens vegne
Jean-Claude JUNCKER
Formand
(1) EUT L 309 af 24.11.2009, s. 1.
(2) Kommissionens gennemførelsesforordning (EU) nr. 540/2011 af 25. maj 2011 om gennemførelse af Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EF) nr. 1107/2009 for så vidt angår listen over godkendte aktivstoffer (EUT L 153 af 11.6.2011, s. 1).
(3) Kommissionens gennemførelsesforordning (EU) 2017/1511 af 30. august 2017 om ændring af gennemførelsesforordning (EU) nr. 540/2011 for så vidt angår forlængelse af godkendelsesperioderne for aktivstofferne 1-methylcyclopropen, beta-cyfluthrin, chlorothalonil, chlorotoluron, cypermethrin, daminozid, deltamethrin, dimethenamid-p, flufenacet, flurtamon, forchlorfenuron, fosthiazat, indoxacarb, iprodion, MCPA, MCPB, silthiofam, thiophanat-methyl og tribenuron (EUT L 224 af 31.8.2017, s. 115).
(4) Kommissionens gennemførelsesforordning (EU) nr. 844/2012 af 18. september 2012 om fastsættelse af de fornødne bestemmelser til gennemførelse af fornyelsesproceduren for aktivstoffer, jf. Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EF) nr. 1107/2009 om markedsføring af plantebeskyttelsesmidler (EUT L 252 af 19.9.2012, s. 26).
BILAG
I del A i bilaget til gennemførelsesforordning (EU) nr. 540/2011 foretages følgende ændringer:
|
1) |
I sjette kolonne (»Udløbsdato for stoffets godkendelse«) i række 40 (»Deltamethrin«) ændres datoen til »31. oktober 2019«. |
|
2) |
I sjette kolonne (»Udløbsdato for stoffets godkendelse«) i række 48 (»Beta-cyfluthrin«) ændres datoen til »31. oktober 2019«. |
|
3) |
I sjette kolonne (»Udløbsdato for stoffets godkendelse«) i række 64 (»Flurtamon«) ændres datoen til »31. oktober 2019«. |
|
4) |
I sjette kolonne (»Udløbsdato for stoffets godkendelse«) i række 65 (»Flufenacet«) ændres datoen til »31. oktober 2019«. |
|
5) |
I sjette kolonne (»Udløbsdato for stoffets godkendelse«) i række 67 (»Dimethenamid-p«) ændres datoen til »31. oktober 2019«. |
|
6) |
I sjette kolonne (»Udløbsdato for stoffets godkendelse«) i række 69 (»Fosthiazat«) ændres datoen til »31. oktober 2019«. |
|
7) |
I sjette kolonne (»Udløbsdato for stoffets godkendelse«) i række 101 (»Chlorothalonil«) ændres datoen til »31. oktober 2019«. |
|
8) |
I sjette kolonne (»Udløbsdato for stoffets godkendelse«) i række 102 (»Chlorotoluron«) ændres datoen til »31. oktober 2019«. |
|
9) |
I sjette kolonne (»Udløbsdato for stoffets godkendelse«) i række 103 (»Cypermethrin«) ændres datoen til »31. oktober 2019«. |
|
10) |
I sjette kolonne (»Udløbsdato for stoffets godkendelse«) i række 104 (»Daminozid«) ændres datoen til »31. oktober 2019«. |
|
11) |
I sjette kolonne (»Udløbsdato for stoffets godkendelse«) i række 105 (»Thiophanat-methyl«) ændres datoen til »31. oktober 2019«. |
|
12) |
I sjette kolonne (»Udløbsdato for stoffets godkendelse«) i række 106 (»Tribenuron«) ændres datoen til »31. oktober 2019«. |
|
13) |
I sjette kolonne (»Udløbsdato for stoffets godkendelse«) i række 107 (»MCPA«) ændres datoen til »31. oktober 2019«. |
|
14) |
I sjette kolonne (»Udløbsdato for stoffets godkendelse«) i række 108 (»MCPB«) ændres datoen til »31. oktober 2019«. |
|
15) |
I sjette kolonne (»Udløbsdato for stoffets godkendelse«) i række 117 (»1-methylcyclopropen«) ændres datoen til »31. oktober 2019«. |
|
16) |
I sjette kolonne (»Udløbsdato for stoffets godkendelse«) i række 119 (»Indoxacarb«) ændres datoen til »31. oktober 2019«. |
|
17) |
I sjette kolonne (»Udløbsdato for stoffets godkendelse«) i række 160 (»Prosulfocarb«) ændres datoen til »31. oktober 2019«. |
|
18) |
I sjette kolonne (»Udløbsdato for stoffets godkendelse«) i række 161 (»Fludioxonil«) ændres datoen til »31. oktober 2019«. |
|
19) |
I sjette kolonne (»Udløbsdato for stoffets godkendelse«) i række 162 (»Clomazon«) ændres datoen til »31. oktober 2019«. |
|
20) |
I sjette kolonne (»Udløbsdato for stoffets godkendelse«) i række 192 (»Diuron«) ændres datoen til »30. september 2019«. |
|
21.9.2018 |
DA |
Den Europæiske Unions Tidende |
L 238/65 |
KOMMISSIONENS GENNEMFØRELSESFORORDNING (EU) 2018/1263
af 20. september 2018
om skemaerne til pakkeleveringsvirksomheders indgivelse af oplysninger, jf. Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EU) 2018/644
EUROPA-KOMMISSIONEN HAR —
under henvisning til traktaten om Den Europæiske Unions funktionsmåde,
under henvisning til Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EU) 2018/644 af 18. april 2018 om grænseoverskridende pakkeleveringstjenester (1), særlig artikel 4, stk. 4, og
ud fra følgende betragtninger:
|
(1) |
Der er ved forordning (EU) 2018/644 fastsat særlige bestemmelser med henblik på at forbedre grænseoverskridende pakkeleveringstjenester ud over de bestemmelser, der er fastsat i Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 97/67/EF (2). Bestemmelserne vedrører navnlig myndighedstilsyn i forbindelse med pakkeleveringstjenester og gennemsigtigheden af takster for visse grænseoverskridende pakkeleveringstjenester. |
|
(2) |
Der stilles ved forordning (EU) 2018/644 krav om, at pakkeleveringsvirksomheder indgiver oplysninger om sig selv til den nationale forvaltningsmyndighed i den medlemsstat, hvor de er etableret, ved hjælp af et skema opstillet af Kommissionen. |
|
(3) |
I henhold til artikel 4, stk. 1, i forordning (EU) 2018/644 skal pakkeleveringsvirksomhederne kun indgive oplysningerne om sig selv én gang, og de skal underrette den nationale forvaltningsmyndighed om enhver ændring af disse oplysninger inden for en frist på 30 dage. I henhold til artikel 4, stk. 3, i forordning (EU) 2018/644 skal der indgives oplysninger om pakkeleveringsvirksomhedens aktiviteter hvert år. Der bør derfor opstilles to særskilte skemaer til indgivelse af de pågældende oplysninger. |
|
(4) |
For at undgå dobbelttælling af pakker bør pakkeleveringsvirksomhederne ved indgivelse af oplysninger om antallet af og omsætningen for pakker, som er blevet håndteret i løbet af det foregående kalenderår, angive, hvorvidt der er indgået aftale om pakkeleveringstjenesterne med afsenderen eller pakkerne håndteres på vegne af en anden pakkeleveringsvirksomhed. De oplysninger, der indgives, bør også omfatte oplysninger om, hvorvidt pakkerne sendes til eller modtages fra destinationer inden for eller uden for Unionen, da dette vil have indflydelse på etaperne i den postleveringskæde, der varetages af den pågældende virksomhed. |
|
(5) |
Da de oplysninger, der anmodes om, skal behandles af medlemsstaternes nationale forvaltningsmyndigheder, og i betragtning af disse myndigheders ekspertise er skemaerne blevet udarbejdet i tæt samarbejde med Gruppen af Europæiske Forvaltningsmyndigheder for Posttjenester. |
|
(6) |
Foranstaltningerne i denne forordning er i overensstemmelse med udtalelse fra det udvalg, der er nedsat ved artikel 21 i direktiv 97/67/EF — |
VEDTAGET DENNE FORORDNING:
Artikel 1
Skemaerne til indgivelse af de i artikel 4, stk. 1 og 3, i forordning (EU) 2018/644 omhandlede oplysninger er opstillet i bilag I og II til nærværende forordning.
Artikel 2
Denne forordning træder i kraft på tyvendedagen efter offentliggørelsen i Den Europæiske Unions Tidende.
Denne forordning er bindende i alle enkeltheder og gælder umiddelbart i hver medlemsstat.
Udfærdiget i Bruxelles, den 20. september 2018.
På Kommissionens vegne
Jean-Claude JUNCKER
Formand
(1) EUT L 112 af 2.5.2018, s. 19.
(2) Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 97/67/EF af 15. december 1997 om fælles regler for udvikling af Fællesskabets indre marked for posttjenester og forbedring af disse tjenesters kvalitet (EFT L 15 af 21.1.1998, s. 14).
|
21.9.2018 |
DA |
Den Europæiske Unions Tidende |
L 238/71 |
KOMMISSIONENS GENNEMFØRELSESFORORDNING (EU) 2018/1264
af 20. september 2018
om fornyelse af godkendelsen af aktivstoffet pethoxamid, jf. Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EF) nr. 1107/2009 om markedsføring af plantebeskyttelsesmidler, og om ændring af bilaget til Kommissionens gennemførelsesforordning (EU) nr. 540/2011
(EØS-relevant tekst)
EUROPA-KOMMISSIONEN HAR —
under henvisning til traktaten om Den Europæiske Unions funktionsmåde,
under henvisning til Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EF) nr. 1107/2009 af 21. oktober 2009 om markedsføring af plantebeskyttelsesmidler og om ophævelse af Rådets direktiv 79/117/EØF og 91/414/EØF (1), særlig artikel 20, stk. 1, og
ud fra følgende betragtninger:
|
(1) |
Pethoxamid blev ved Kommissionens direktiv 2006/41/EF (2) opført som et aktivstof i bilag I til Rådets direktiv 91/414/EØF (3). |
|
(2) |
Aktivstoffer, der er opført i bilag I til direktiv 91/414/EØF, betragtes som godkendt i henhold til forordning (EF) nr. 1107/2009 og er opført i del A i bilaget til Kommissionens gennemførelsesforordning (EU) nr. 540/2011 (4). |
|
(3) |
Godkendelsen af aktivstoffet pethoxamid, jf. del A i bilaget til gennemførelsesforordning (EU) nr. 540/2011, udløber den 31. januar 2019. |
|
(4) |
Der blev i overensstemmelse med artikel 1 i Kommissionens gennemførelsesforordning (EU) nr. 844/2012 (5) indgivet en ansøgning om fornyelse af godkendelsen af pethoxamid inden for den tidsfrist, der er fastsat i nævnte artikel. |
|
(5) |
Ansøgeren fremlagde de supplerende dossierer, som kræves i henhold til artikel 6 i gennemførelsesforordning (EU) nr. 844/2012. Den rapporterende medlemsstat fandt, at ansøgningen var fuldstændig. |
|
(6) |
Den rapporterende medlemsstat udarbejdede en vurderingsrapport vedrørende fornyelse i samråd med den medrapporterende medlemsstat og forelagde den for Den Europæiske Fødevaresikkerhedsautoritet (i det følgende benævnt »autoriteten«) og Kommissionen den 31. august 2016. |
|
(7) |
Autoriteten fremsendte vurderingsrapporten vedrørende fornyelse til ansøgeren og medlemsstaterne, således at de kunne fremsætte bemærkninger hertil, og videresendte de modtagne bemærkninger til Kommissionen. Autoriteten gjorde desuden det supplerende resumé af dossieret tilgængeligt for offentligheden. |
|
(8) |
Den 30. august 2017 fremsendte autoriteten sin konklusion (6) om, hvorvidt pethoxamid kan forventes at opfylde godkendelseskriterierne i artikel 4 i forordning (EF) nr. 1107/2009, til Kommissionen. Kommissionen forelagde udkastet til vurderingsrapport vedrørende fornyelse af godkendelsen af pethoxamid for Den Stående Komité for Planter, Dyr, Fødevarer og Foder den 6. oktober 2017. |
|
(9) |
Ansøgeren fik mulighed for at fremsætte bemærkninger til udkastet til vurderingsrapport vedrørende fornyelse. |
|
(10) |
Det er med hensyn til et eller flere repræsentative anvendelsesformål for mindst et plantebeskyttelsesmiddel, der indeholder aktivstoffet pethoxamid, fastslået, at godkendelseskriterierne i artikel 4 i forordning (EF) nr. 1107/2009 er opfyldt. |
|
(11) |
Godkendelsen af pethoxamid bør derfor fornyes. |
|
(12) |
Risikovurderingen for fornyelse af godkendelsen af pethoxamid er baseret på et begrænset antal repræsentative anvendelsesformål, hvilket dog ikke begrænser de anvendelsesformål, hvortil plantebeskyttelsesmidler, der indeholder pethoxamid, kan godkendes. Anvendelsen bør derfor ikke længere være begrænset til anvendelse som herbicid. |
|
(13) |
I overensstemmelse med artikel 14, stk. 1, i forordning (EF) nr. 1107/2009 sammenholdt med samme forordnings artikel 6 og på grundlag af den foreliggende videnskabelige og tekniske viden er det imidlertid nødvendigt at fastsætte visse betingelser og begrænsninger. Det bør navnlig kræves, at der fremlægges yderligere bekræftende oplysninger. |
|
(14) |
Gennemførelsesforordning (EU) nr. 540/2011 bør derfor ændres. |
|
(15) |
Udløbsdatoen for pethoxamid blev ved Kommissionens gennemførelsesforordning (EU) 2018/84 (7) forlænget til den 31. januar 2019 for at gøre det muligt at afslutte fornyelsesprocessen, inden godkendelsen af aktivstoffet udløber. Da der er blevet truffet afgørelse om fornyelse forud for den forlængede udløbsdato, bør nærværende forordning dog anvendes fra den 1. december 2018. |
|
(16) |
Foranstaltningerne i denne forordning er i overensstemmelse med udtalelse fra Den Stående Komité for Planter, Dyr, Fødevarer og Foder — |
VEDTAGET DENNE FORORDNING:
Artikel 1
Fornyelse af godkendelsen af aktivstoffet
Godkendelsen af aktivstoffet pethoxamid fornyes som fastsat i bilag I.
Artikel 2
Ændringer af gennemførelsesforordning (EU) nr. 540/2011
Bilaget til gennemførelsesforordning (EU) nr. 540/2011 ændres som angivet i bilag II til nærværende forordning.
Artikel 3
Ikrafttræden og anvendelsesdato
Denne forordning træder i kraft på tyvendedagen efter offentliggørelsen i Den Europæiske Unions Tidende.
Den finder anvendelse fra den 1. december 2018.
Denne forordning er bindende i alle enkeltheder og gælder umiddelbart i hver medlemsstat.
Udfærdiget i Bruxelles, den 20. september 2018.
På Kommissionens vegne
Jean-Claude JUNCKER
Formand
(1) EUT L 309 af 24.11.2009, s. 1.
(2) Kommissionens direktiv 2006/41/EF af 7. juli 2006 om ændring af Rådets direktiv 91/414/EØF for at optage clothianidin og pethoxamid som aktive stoffer (EUT L 187 af 8.7.2006, s. 24).
(3) Rådets direktiv 91/414/EØF af 15. juli 1991 om markedsføring af plantebeskyttelsesmidler (EFT L 230 af 19.8.1991, s. 1).
(4) Kommissionens gennemførelsesforordning (EU) nr. 540/2011 af 25. maj 2011 om gennemførelse af Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EF) nr. 1107/2009 for så vidt angår listen over godkendte aktivstoffer (EUT L 153 af 11.6.2011, s. 1).
(5) Kommissionens gennemførelsesforordning (EU) nr. 844/2012 af 18. september 2012 om fastsættelse af de fornødne bestemmelser til gennemførelse af fornyelsesproceduren for aktivstoffer, jf. Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EF) nr. 1107/2009 om markedsføring af plantebeskyttelsesmidler (EUT L 252 af 19.9.2012, s. 26).
(6) EFSA Journal 2017;15(9):4981 [22 s.] Foreligger online: www.efsa.europa.eu.
(7) Kommissionens gennemførelsesforordning (EU) 2018/84 af 19. januar 2018 om ændring af gennemførelsesforordning (EU) nr. 540/2011 for så vidt angår forlængelse af godkendelsesperioderne for aktivstofferne chlorpyrifos, chlorpyrifos-methyl, clothianidin, kobberforbindelser, dimoxystrobin, mancozeb, mecoprop-P, metiram, oxamyl, pethoxamid, propiconazol, propineb, propyzamid, pyraclostrobin og zoxamid (EUT L 16 af 20.1.2018, s. 8).
BILAG I
|
Almindeligt anvendt navn, Identifikationsnr. |
IUPAC-navn |
Renhed (1) |
Godkendelsesdato |
Udløbsdato for godkendelsen |
Særlige bestemmelser |
||||||||||||
|
Pethoxamid CAS-nr.: 106700-29-2 CIPAC-nr.: 665 |
2-Chlor-N-(2-ethoxyethyl)-N-(2-methyl-1-phenylprop-1-enyl)acetamid |
≥ 940 g/kg Urenheder: Toluen: højst 3 g/kg |
1. december 2018 |
30. november 2033 |
DEL A Må kun anvendes én gang hvert andet år på samme areal ved en maksimumdosis på 1 200 g aktivstof pr. hektar. DEL B Med henblik på gennemførelsen af de i artikel 29, stk. 6, i forordning (EF) nr. 1107/2009 nævnte ensartede principper skal der tages hensyn til konklusionerne i vurderingsrapporten vedrørende fornyelse af godkendelsen af pethoxamid, navnlig tillæg I og II. Ved denne samlede vurdering skal medlemsstaterne være særligt opmærksomme på:
Anvendelsesbetingelserne skal omfatte risikobegrænsende foranstaltninger, hvis det er relevant. Ansøgeren skal fremlægge bekræftende oplysninger for Kommissionen, medlemsstaterne og autoriteten vedrørende:
Ansøgeren skal fremlægge de oplysninger, der er anmodet om i punkt 1, senest et år efter at Det Europæiske Kemikalieagentur (ECHA) har offentliggjort den udtalelse vedrørende pethoxamid og de udbedte oplysninger, der er vedtaget af ECHA's Udvalg for Risikovurdering, jf. artikel 37, stk. 4, i forordning (EF) nr. 1272/2008. Ansøgeren skal fremlægge de oplysninger, der er anmodet om i punkt 2, senest to år efter at Kommissionen har offentliggjort et vejledende dokument om evaluering af virkningen af vandbehandlingsprocesser på arten af restkoncentrationer i overfladevand og grundvand. Ansøgeren skal fremlægge de oplysninger, der er anmodet om i punkt 3, senest den 10. november 2020 i henhold til Kommissionens forordning (EU) 2018/605 (3) om ændring af bilag II til forordning (EF) nr. 1107/2009 ved fastlæggelse af videnskabelige kriterier til bestemmelse af hormonforstyrrende egenskaber og til den fælles vejledning til bestemmelse af hormonforstyrrende stoffer som vedtaget af EFSA og ECHA. |
(1) Vurderingsrapporten vedrørende fornyelse indeholder yderligere oplysninger om aktivstoffets identitet og specifikation.
(2) Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EF) nr. 1272/2008 af 16. december 2008 om klassificering, mærkning og emballering af stoffer og blandinger og om ændring og ophævelse af direktiv 67/548/EØF og 1999/45/EF og om ændring af forordning (EF) nr. 1907/2006 (EUT L 353 af 31.12.2008, s. 1).
(3) Kommissionens forordning (EU) 2018/605 af 19. april 2018 om ændring af bilag II til forordning (EF) nr. 1107/2009 ved at fastlægge videnskabelige kriterier til bestemmelse af hormonforstyrrende egenskaber (EUT L 101 af 20.4.2018, s. 33).
BILAG II
I bilaget til gennemførelsesforordning (EU) nr. 540/2011 foretages følgende ændringer:
|
1) |
I del A udgår angivelse 122 om pethoxamid. |
|
2) |
I del B tilføjes følgende:
|
(1) Vurderingsrapporten vedrørende fornyelse indeholder yderligere oplysninger om aktivstoffets identitet og specifikation.
(2) Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EF) nr. 1272/2008 af 16. december 2008 om klassificering, mærkning og emballering af stoffer og blandinger og om ændring og ophævelse af direktiv 67/548/EØF og 1999/45/EF og om ændring af forordning (EF) nr. 1907/2006 (EUT L 353 af 31.12.2008, s. 1).
(3) Kommissionens forordning (EU) 2018/605 af 19. april 2018 om ændring af bilag II til forordning (EF) nr. 1107/2009 ved at fastlægge videnskabelige kriterier til bestemmelse af hormonforstyrrende egenskaber (EUT L 101 af 20.4.2018, s. 33).
|
21.9.2018 |
DA |
Den Europæiske Unions Tidende |
L 238/77 |
KOMMISSIONENS GENNEMFØRELSESFORORDNING (EU) 2018/1265
af 20. september 2018
om godkendelse af aktivstoffet fenpicoxamid, jf. Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EF) nr. 1107/2009 om markedsføring af plantebeskyttelsesmidler, og om ændring af Kommissionens gennemførelsesforordning (EU) nr. 540/2011
(EØS-relevant tekst)
EUROPA-KOMMISSIONEN HAR —
under henvisning til traktaten om Den Europæiske Unions funktionsmåde,
under henvisning til Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EF) nr. 1107/2009 af 21. oktober 2009 om markedsføring af plantebeskyttelsesmidler og om ophævelse af Rådets direktiv 79/117/EØF og 91/414/EØF (1), særlig artikel 13, stk. 2, og
ud fra følgende betragtninger:
|
(1) |
Det Forenede Kongerige modtog den 2. december 2014 en ansøgning fra Dow AgroScience GmbH om godkendelse af aktivstoffet fenpicoxamid i henhold til artikel 7, stk. 1, i forordning (EF) nr. 1107/2009. |
|
(2) |
I henhold til artikel 9, stk. 3, i nævnte forordning meddelte Det Forenede Kongerige, som rapporterende medlemsstat, den 13. januar 2015 ansøgeren, de øvrige medlemsstater, Kommissionen og Den Europæiske Fødevaresikkerhedsautoritet (i det følgende benævnt »autoriteten«), at ansøgningen kunne antages. |
|
(3) |
Den 13. oktober 2016 indsendte den rapporterende medlemsstat, med kopi til autoriteten, et udkast til vurderingsrapport til Kommissionen, hvori det vurderes, hvorvidt aktivstoffet kan forventes at opfylde godkendelseskriterierne i artikel 4 i forordning (EF) nr. 1107/2009. |
|
(4) |
Autoriteten handlede i overensstemmelse med artikel 12, stk. 1, i forordning (EF) nr. 1107/2009. I henhold til artikel 12, stk. 3, i forordning (EF) nr. 1107/2009 anmodede den ansøgeren om at forelægge supplerende oplysninger for medlemsstaterne, Kommissionen og autoriteten. Den rapporterende medlemsstats vurdering af de supplerende oplysninger blev den 31. juli 2017 fremlagt for autoriteten i form af et opdateret udkast til vurderingsrapport. |
|
(5) |
Den 22. december 2017 meddelte autoriteten ansøgeren, medlemsstaterne og Kommissionen sin konklusion (2) om, hvorvidt aktivstoffet fenpicoxamid kan forventes at opfylde godkendelseskriterierne i artikel 4 i forordning (EF) nr. 1107/2009. Autoriteten offentliggjorde konklusionen. |
|
(6) |
Kommissionen forelagde den 23. marts 2018 den reviderede vurderingsrapport om fenpicoxamid og et udkast til forordning om godkendelse af fenpicoxamid for Den Stående Komité for Planter, Dyr, Fødevarer og Foder. |
|
(7) |
Det er fastslået, at godkendelseskriterierne i artikel 4 forordning (EF) nr. 1107/2009 er opfyldt for en eller flere repræsentative anvendelser af mindst ét plantebeskyttelsesmiddel, der indeholder aktivstoffet, og navnlig de anvendelser, der er undersøgt og udførligt beskrevet i den reviderede vurderingsrapport. |
|
(8) |
Fenpicoxamid bør derfor godkendes. |
|
(9) |
I overensstemmelse med artikel 13, stk. 2, i forordning (EF) nr. 1107/2009 sammenholdt med samme forordnings artikel 6 og på grundlag af den foreliggende videnskabelige og tekniske viden er det imidlertid nødvendigt at fastsætte visse betingelser og begrænsninger. Det bør navnlig kræves, at der fremlægges yderligere bekræftende oplysninger. |
|
(10) |
I henhold til artikel 13, stk. 4, i forordning (EF) nr. 1107/2009 bør bilaget til Kommissionens gennemførelsesforordning (EU) nr. 540/2011 (3) ændres. |
|
(11) |
Foranstaltningerne i denne forordning er i overensstemmelse med udtalelse fra Den Stående Komité for Planter, Dyr, Fødevarer og Foder — |
VEDTAGET DENNE FORORDNING:
Artikel 1
Godkendelse af aktivstof
Aktivstoffet fenpicoxamid, som opført i bilag I, godkendes på de betingelser, der er fastsat i samme bilag.
Artikel 2
Ændring af gennemførelsesforordning (EU) nr. 540/2011
Bilaget til gennemførelsesforordning (EU) nr. 540/2011 ændres som angivet i bilag II til nærværende forordning.
Artikel 3
Ikrafttræden
Denne forordning træder i kraft på tyvendedagen efter offentliggørelsen i Den Europæiske Unions Tidende.
Denne forordning er bindende i alle enkeltheder og gælder umiddelbart i hver medlemsstat.
Udfærdiget i Bruxelles, den 20. september 2018.
På Kommissionens vegne
Jean-Claude JUNCKER
Formand
(1) EUT L 309 af 24.11.2009, s. 1.
(2) Den Europæiske Fødevaresikkerhedsautoritet (EFSA), 2018. »Conclusion on the peer review of the pesticide risk assessment of the active substance fenpicoxamid« (XDE-777). EFSA Journal 2018;16(1):5146, 27 s. https://doi.org/10.2903/j.efsa.2018.5146.
(3) Kommissionens gennemførelsesforordning (EU) nr. 540/2011 af 25. maj 2011 om gennemførelse af Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EF) nr. 1107/2009 for så vidt angår listen over godkendte aktivstoffer (EUT L 153 af 11.6.2011, s. 1).
BILAG I
|
Almindeligt anvendt navn, Identifikationsnr. |
IUPAC-navn |
Renhed (1) |
Godkendelsesdato |
Udløbsdato for godkendelsen |
Særlige bestemmelser |
||||||||||
|
Fenpicoxamid CAS-nr.: 517875-34-2 CIPAC-nr.: 991 |
(3S,6S,7R,8R)-8-benzyl-3-{3-[(isobutyryloxy)methoxy]-4-methoxypyridin-2-carboxamido}-6-methyl-4,9-dioxo-1,5-dioxonan-7-yl-isobutyrat |
≥ 750 g/kg |
11. oktober 2018 |
11. oktober 2028 |
Med henblik på gennemførelsen af de i artikel 29, stk. 6, i forordning (EF) nr. 1107/2009 nævnte ensartede principper skal der tages hensyn til konklusionerne i den reviderede vurderingsrapport om fenpicoxamid, navnlig tillæg I og II. Ved denne samlede vurdering skal medlemsstaterne være særligt opmærksomme på:
Anvendelsesbetingelserne skal omfatte risikobegrænsende foranstaltninger, hvis det er relevant. Ansøgeren skal fremlægge bekræftende oplysninger om:
Ansøgeren skal fremlægge de i punkt 1 anførte oplysninger for Kommissionen, medlemsstaterne og autoriteten senest den 11. oktober 2019, de i punkt 2 anførte oplysninger senest to år efter, at Kommissionen har offentliggjort et vejledende dokument om evaluering af virkningen af vandbehandlingsprocesser på arten af restkoncentrationer i overfladevand og grundvand, og de i punkt 3 anførte oplysninger senest den 10. november 2020. |
(1) Den reviderede vurderingsrapport indeholder yderligere oplysninger om aktivstoffets identitet og specifikation.
(2) Kommissionens forordning (EU) 2018/605 af 19. april 2018 om ændring af bilag II til forordning (EF) nr. 1107/2009 ved at fastlægge videnskabelige kriterier til bestemmelse af hormonforstyrrende egenskaber (EUT L 101 af 20.4.2018, s. 33).
BILAG II
I del B i bilaget til gennemførelsesforordning (EU) nr. 540/2011 tilføjes følgende:
|
Nr.: |
Almindeligt anvendt navn, Identifikationsnr. |
IUPAC-navn |
Renhed (1) |
Godkendelsesdato |
Udløbsdato for godkendelsen |
Særlige bestemmelser |
||||||||||
|
»126 |
Fenpicoxamid CAS-nr.: 517875-34-2 CIPAC-nr.: 991 |
(3S,6S,7R,8R)-8-benzyl-3-{3-[(isobutyryloxy)methoxy]-4-methoxypyridin-2-carboxamido}-6-methyl-4,9-dioxo-1,5-dioxonan-7-yl-isobutyrat |
≥ 750 g/kg |
11. oktober 2018 |
11. oktober 2028 |
Med henblik på gennemførelsen af de i artikel 29, stk. 6, i forordning (EF) nr. 1107/2009 nævnte ensartede principper skal der tages hensyn til konklusionerne i den reviderede vurderingsrapport om fenpicoxamid, navnlig tillæg I og II. Ved denne samlede vurdering skal medlemsstaterne være særligt opmærksomme på:
Anvendelsesbetingelserne skal omfatte risikobegrænsende foranstaltninger, hvis det er relevant. Ansøgeren skal fremlægge bekræftende oplysninger om:
Ansøgeren skal fremlægge de i punkt 1 anførte oplysninger for Kommissionen, medlemsstaterne og autoriteten senest den 11. oktober 2019, de i punkt 2 anførte oplysninger senest to år efter, at Kommissionen har offentliggjort et vejledende dokument om evaluering af virkningen af vandbehandlingsprocesser på arten af restkoncentrationer i overfladevand og grundvand, og de i punkt 3 anførte oplysninger senest den 10. november 2020.« |
(1) Den reviderede vurderingsrapport indeholder yderligere oplysninger om aktivstoffets identitet og specifikation.
(2) Kommissionens forordning (EU) 2018/605 af 19. april 2018 om ændring af bilag II til forordning (EF) nr. 1107/2009 ved at fastlægge videnskabelige kriterier til bestemmelse af hormonforstyrrende egenskaber (EUT L 101 af 20.4.2018, s. 33).
|
21.9.2018 |
DA |
Den Europæiske Unions Tidende |
L 238/81 |
KOMMISSIONENS GENNEMFØRELSESFORORDNING (EU) 2018/1266
af 20. september 2018
om ændring af gennemførelsesforordning (EU) nr. 540/2011 for så vidt angår forlængelse af godkendelsesperioderne for aktivstofferne 1-decanol, 6-benzyladenin, aluminiumsulfat, azadirachtin, bupirimat, carboxin, clethodim, cycloxydim, dazomet, diclofop, dithianon, dodin, fenazaquin, fluometuron, flutriafol, hexythiazox, hymexazol, indolylsmørsyre, isoxaben, svovlkalk, metaldehyd, paclobutrazol, pencycuron, sintofen, tau-fluvalinat og tebufenozid
(EØS-relevant tekst)
EUROPA-KOMMISSIONEN HAR —
under henvisning til traktaten om Den Europæiske Unions funktionsmåde,
under henvisning til Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EF) nr. 1107/2009 af 21. oktober 2009 om markedsføring af plantebeskyttelsesmidler og om ophævelse af Rådets direktiv 79/117/EØF og 91/414/EØF (1), særlig artikel 17, stk. 1, og
ud fra følgende betragtninger:
|
(1) |
Del A i bilaget til Kommissionens gennemførelsesforordning (EU) nr. 540/2011 (2) indeholder en liste over de aktivstoffer, der betragtes som godkendt i henhold til forordning (EF) nr. 1107/2009. |
|
(2) |
Der blev indgivet ansøgninger om fornyelse af godkendelserne af 1-decanol, 6-benzyladenin, aluminiumsulfat, azadirachtin, bupirimat, carboxin, clethodim, cycloxydim, dazomet, diclofop, dithianon, dodin, fenazaquin, fluometuron, flutriafol, hexythiazox, hymexazol, indolylsmørsyre, isoxaben, svovlkalk, metaldehyd, paclobutrazol, pencycuron, sintofen, tau-fluvalinat og tebufenozid i overensstemmelse med Kommissionens gennemførelsesforordning (EU) nr. 844/2012 (3). Imidlertid forventes godkendelserne af de pågældende stoffer at udløbe af årsager, som ansøgeren ikke har indflydelse på, inden der er truffet beslutning om at forny dem. Det er derfor nødvendigt at forlænge deres godkendelsesperiode i overensstemmelse med artikel 17 i forordning (EF) nr. 1107/2009. |
|
(3) |
I betragtning af den tid og de ressourcer, der kræves for at færdigbehandle ansøgninger om fornyelse af godkendelsen af et større antal aktivstoffer, hvis godkendelser udløber mellem 2019 og 2021, blev der med Kommissionens gennemførelsesafgørelse C(2016) 6104 (4) indført et arbejdsprogram, som samlede aktivstoffer, der ligner hinanden, i grupper, og som fastlagde prioriteter på grundlag af sikkerhedsrisici for menneskers og dyrs sundhed eller miljøet, jf. artikel 18 i forordning (EF) nr. 1107/2009. |
|
(4) |
Eftersom aktivstofferne 1-decanol, 6-benzyladenin, aluminiumsulfat, azadirachtin, bupirimat, carboxin, clethodim, cycloxydim, dazomet, diclofop, dithianon, dodin, fenazaquin, fluometuron, flutriafol, hexythiazox, hymexazol, indolylsmørsyre, isoxaben, svovlkalk, metaldehyd, paclobutrazol, pencycuron, sintofen, tau-fluvalinat og tebufenozid ikke falder ind under de prioriterede kategorier i gennemførelsesafgørelse C(2016) 6104, bør deres godkendelsesperiode forlænges med enten to eller tre år under hensyntagen til den nuværende udløbsdato, bestemmelsen i artikel 6, stk. 3, i gennemførelsesforordning (EU) nr. 844/2012 om, at det supplerende dossier for et aktivstof skal fremlægges, senest 30 måneder inden godkendelsen udløber, behovet for at sikre en ligelig fordeling af ansvarsområder og arbejde blandt de medlemsstater, der er rapporterende og medrapporterende, og tilgængeligheden af de ressourcer, der er nødvendige med henblik på behandling og beslutningstagning. |
|
(5) |
Godkendelsesperioden for aktivstofferne carboxin, clethodim, cycloxydim, dazomet, diclofop, fenazaquin, hymexazol, indolylsmørsyre, metaldehyd og paclobutrazol bør derfor forlænges med to år og godkendelsesperioden for aktivstofferne 1-decanol, 6-benzyladenin, aluminiumsulfat, azadirachtin, bupirimat, dithianon, dodin, fluometuron, flutriafol, hexythiazox, isoxaben, svovlkalk, pencycuron, sintofen, tau-fluvalinat og tebufenozid med tre år. |
|
(6) |
I tilfælde, hvor der ikke senest 30 måneder før den relevante udløbsdato som fastsat i bilaget til nærværende forordning indgives noget supplerende dossier i henhold til gennemførelsesforordning (EU) nr. 844/2012, fastsættes udløbsdatoen til den dato, der var gældende før nærværende forordnings ikrafttræden, eller på den tidligst mulige dato derefter. |
|
(7) |
I tilfælde, hvor Kommissionen vil vedtage en forordning, hvorved godkendelsen af et i nærværende forordnings bilag omhandlet aktivstof ikke fornyes, fordi godkendelseskriterierne ikke er opfyldt, fastsætter Kommissionen udløbsdatoen til den seneste af følgende datoer: den dato, der var gældende inden nærværende forordnings ikrafttrædelse, eller datoen for ikrafttrædelsen af den forordning, hvorved godkendelsen af aktivstoffet ikke fornyes. For så vidt angår tilfælde, hvor Kommissionen vil vedtage en forordning, hvorved godkendelsen af et i nærværende forordnings bilag omhandlet aktivstof fornyes, vil Kommissionen, afhængigt af omstændighederne, bestræbe sig på at fastsætte den tidligst mulige anvendelsesdato. |
|
(8) |
Gennemførelsesforordning (EU) nr. 540/2011 bør derfor ændres. |
|
(9) |
Foranstaltningerne i denne forordning er i overensstemmelse med udtalelse fra Den Stående Komité for Planter, Dyr, Fødevarer og Foder — |
VEDTAGET DENNE FORORDNING:
Artikel 1
Bilaget til gennemførelsesforordning (EU) nr. 540/2011 ændres i overensstemmelse med bilaget til nærværende forordning.
Artikel 2
Denne forordning træder i kraft på tyvendedagen efter offentliggørelsen i Den Europæiske Unions Tidende.
Denne forordning er bindende i alle enkeltheder og gælder umiddelbart i hver medlemsstat.
Udfærdiget i Bruxelles, den 20. september 2018.
På Kommissionens vegne
Jean-Claude JUNCKER
Formand
(1) EUT L 309 af 24.11.2009, s. 1.
(2) Kommissionens gennemførelsesforordning (EU) nr. 540/2011 af 25. maj 2011 om gennemførelse af Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EF) nr. 1107/2009 for så vidt angår listen over godkendte aktivstoffer (EUT L 153 af 11.6.2011, s. 1).
(3) Kommissionens gennemførelsesforordning (EU) nr. 844/2012 af 18. september 2012 om fastsættelse af de fornødne bestemmelser til gennemførelse af fornyelsesproceduren for aktivstoffer, jf. Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EF) nr. 1107/2009 om markedsføring af plantebeskyttelsesmidler (EUT L 252 af 19.9.2012, s. 26).
(4) Kommissionens gennemførelsesafgørelse af 28. september 2016 om udarbejdelsen af et arbejdsprogram for behandling af ansøgninger om fornyelse af godkendelser af aktivstoffer, der udløber i 2019, 2020 og 2021, i overensstemmelse med Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EF) nr. 1107/2009 (EUT C 357 af 29.9.2016, s. 9).
BILAG
I del A i bilaget til gennemførelsesforordning (EU) nr. 540/2011 foretages følgende ændringer:
|
1) |
I sjette kolonne (»Udløbsdato for stoffets godkendelse«) i række 316 (»Cycloxydim«) ændres datoen til »31. maj 2023«. |
|
2) |
I sjette kolonne (»Udløbsdato for stoffets godkendelse«) i række 317 (»6-Benzyladenin«) ændres datoen til »31. maj 2024«. |
|
3) |
I sjette kolonne (»Udløbsdato for stoffets godkendelse«) i række 322 (»Hymexazol«) ændres datoen til »31. maj 2023«. |
|
4) |
I sjette kolonne (»Udløbsdato for stoffets godkendelse«) i række 323 (»Dodine«) ændres datoen til »31. maj 2024«. |
|
5) |
I sjette kolonne, »Udløbsdato for stoffets godkendelse«, i række 326 (»Indolylsmørsyre«) ændres datoen til »31. maj 2023«. |
|
6) |
I sjette kolonne (»Udløbsdato for stoffets godkendelse«) i række 328 (»Tau-fluvalinat«) ændres datoen til »31. maj 2024«. |
|
7) |
I sjette kolonne (»Udløbsdato for stoffets godkendelse«) i række 329 (»Clethodim«) ændres datoen til »31. maj 2023«. |
|
8) |
I sjette kolonne (»Udløbsdato for stoffets godkendelse«) i række 330 (»Bupirimat«) ændres datoen til »31. maj 2024«. |
|
9) |
I sjette kolonne (»Udløbsdato for stoffets godkendelse«) i række 333 (»1-Decanol«) ændres datoen til »31. maj 2024«. |
|
10) |
I sjette kolonne (»Udløbsdato for stoffets godkendelse«) i række 334 (»Isoxaben«) ændres datoen til »31. maj 2024«. |
|
11) |
I sjette kolonne (»Udløbsdato for stoffets godkendelse«) i række 335 (»Fluometuron«) ændres datoen til »31. maj 2024«. |
|
12) |
I sjette kolonne (»Udløbsdato for stoffets godkendelse«) i række 337 (»Carboxin«) ændres datoen til »31. maj 2023«. |
|
13) |
I sjette kolonne (»Udløbsdato for stoffets godkendelse«) i række 339 (»Dazomet«) ændres datoen til »31. maj 2023«. |
|
14) |
I sjette kolonne (»Udløbsdato for stoffets godkendelse«) i række 340 (»Metaldehyd«) ændres datoen til »31. maj 2023«. |
|
15) |
I sjette kolonne (»Udløbsdato for stoffets godkendelse«) i række 341 (»Sintofen«) ændres datoen til »31. maj 2024«. |
|
16) |
I sjette kolonne (»Udløbsdato for stoffets godkendelse«) i række 342 (»Fenazaquin«) ændres datoen til »31. maj 2023«. |
|
17) |
I sjette kolonne (»Udløbsdato for stoffets godkendelse«) i række 343 (»Azadirachtin«) ændres datoen til »31. maj 2024«. |
|
18) |
I sjette kolonne (»Udløbsdato for stoffets godkendelse«) i række 344 (»Diclofop«) ændres datoen til »31. maj 2023«. |
|
19) |
I sjette kolonne, »Udløbsdato for stoffets godkendelse«, i række 345 (»Svovlkalk«) ændres datoen til »31. maj 2024«. |
|
20) |
I sjette kolonne, »Udløbsdato for stoffets godkendelse«, i række 346 (»Aluminiumsulfat«) ændres datoen til »31. maj 2024«. |
|
21) |
I sjette kolonne (»Udløbsdato for stoffets godkendelse«) i række 348 (»Paclobutrazol«) ændres datoen til »31. maj 2023«. |
|
22) |
I sjette kolonne (»Udløbsdato for stoffets godkendelse«) i række 349 (»Pencycuron«) ændres datoen til »31. maj 2024«. |
|
23) |
I sjette kolonne (»Udløbsdato for stoffets godkendelse«) i række 350 (»Tebufenozid«) ændres datoen til »31. maj 2024«. |
|
24) |
I sjette kolonne (»Udløbsdato for stoffets godkendelse«) i række 351 (»Dithianon«) ændres datoen til »31. maj 2024«. |
|
25) |
I sjette kolonne (»Udløbsdato for stoffets godkendelse«) i række 352 (»Hexythiazox«) ændres datoen til »31. maj 2024«. |
|
26) |
I sjette kolonne (»Udløbsdato for stoffets godkendelse«) i række 353 (»Flutriafol«) ændres datoen til »31. maj 2024«. |
|
21.9.2018 |
DA |
Den Europæiske Unions Tidende |
L 238/84 |
KOMMISSIONENS GENNEMFØRELSESFORORDNING (EU) 2018/1267
af 20. september 2018
om minimumssalgsprisen for skummetmælkspulver i forbindelse med den 24. dellicitation i den licitationsprocedure, der blev indledt ved gennemførelsesforordning (EU) 2016/2080
EUROPA-KOMMISSIONEN HAR —
under henvisning til traktaten om Den Europæiske Unions funktionsmåde,
under henvisning til Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EU) nr. 1308/2013 af 17. december 2013 om en fælles markedsordning for landbrugsprodukter og om ophævelse af Rådets forordning (EØF) nr. 922/72, (EØF) nr. 234/79, (EF) nr. 1037/2001 og (EF) nr. 1234/2007 (1),
under henvisning til Kommissionens gennemførelsesforordning (EU) 2016/1240 af 18. maj 2016 om gennemførelsesbestemmelser til Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EU) nr. 1308/2013 for så vidt angår offentlig intervention og støtte til privat oplagring (2), særlig artikel 32, og
ud fra følgende betragtninger:
|
(1) |
Ved Kommissionens gennemførelsesforordning (EU) 2016/2080 (3) indledes der en procedure for salg af skummetmælkspulver ved licitation. |
|
(2) |
På grundlag af de bud, der er modtaget i forbindelse med den 24. dellicitation, bør der fastsættes en minimumssalgspris. |
|
(3) |
Foranstaltningerne i denne forordning er i overensstemmelse med udtalelse fra Komitéen for den Fælles Markedsordning for Landbrugsprodukter— |
VEDTAGET DENNE FORORDNING:
Artikel 1
I forbindelse med den 24. dellicitation for salg af skummetmælkspulver inden for rammerne af den licitationsprocedure, der er indledt ved gennemførelsesforordning (EU) 2016/2080, og hvortil fristen for indgivelse af bud udløb den 18. september 2018, fastsættes minimumssalgsprisen til 123 EUR/100 kg.
Artikel 2
Denne forordning træder i kraft på dagen for offentliggørelsen i Den Europæiske Unions Tidende.
Denne forordning er bindende i alle enkeltheder og gælder umiddelbart i hver medlemsstat.
Udfærdiget i Bruxelles, den 20. september 2018.
På Kommissionens vegne
For formanden
Jerzy PLEWA
Generaldirektør
Generaldirektoratet for Landbrug og Udvikling af Landdistrikter
(1) EUT L 347 af 20.12.2013, s. 671.
(2) EUT L 206 af 30.7.2016, s. 71.
(3) Kommissionens gennemførelsesforordning (EU) 2016/2080 af 25. november 2016 om indledning af en licitationsprocedure for salg af skummetmælkspulver (EUT L 321 af 29.11.2016, s. 45).
AFGØRELSER
|
21.9.2018 |
DA |
Den Europæiske Unions Tidende |
L 238/85 |
RÅDETS AFGØRELSE (EU) 2018/1268
af 18. september 2018
om beskikkelse af et medlem af Regionsudvalget efter indstilling fra Kongeriget Sverige
RÅDET FOR DEN EUROPÆISKE UNION HAR —
under henvisning til traktaten om Den Europæiske Unions funktionsmåde, særlig artikel 305,
under henvisning til indstilling fra den svenske regering, og
ud fra følgende betragtninger:
|
(1) |
Rådet vedtog den 26. januar 2015, den 5. februar 2015 og den 23. juni 2015 afgørelse (EU) 2015/116 (1), (EU) 2015/190 (2) og (EU) 2015/994 (3) om beskikkelse af medlemmer af og suppleanter til Regionsudvalget for perioden fra den 26. januar 2015 til den 25. januar 2020. |
|
(2) |
Der er blevet en plads ledig som medlem af Regionsudvalget, efter at Martin ANDREASSONs mandatperiode er udløbet — |
VEDTAGET DENNE AFGØRELSE:
Artikel 1
Følgende beskikkes herved som medlem af Regionsudvalget for den resterende del af mandatperioden, dvs. indtil den 25. januar 2020:
|
— |
Alexander WENDT, Ledamot i landstingsfullmäktige, Blekinge läns landsting. |
Artikel 2
Denne afgørelse træder i kraft på dagen for vedtagelsen.
Udfærdiget i Bruxelles, den 18. september 2018.
På Rådets vegne
G. BLÜMEL
Formand
(1) Rådets afgørelse (EU) 2015/116 af 26. januar 2015 om beskikkelse af medlemmer af og suppleanter til Regionsudvalget for perioden fra den 26. januar 2015 til den 25. januar 2020 (EUT L 20 af 27.1.2015, s. 42).
(2) Rådets afgørelse (EU) 2015/190 af 5. februar 2015 om beskikkelse af medlemmer af og suppleanter til Regionsudvalget for perioden fra den 26. januar 2015 til den 25. januar 2020 (EUT L 31 af 7.2.2015, s. 25).
(3) Rådets afgørelse (EU) 2015/994 af 23. juni 2015 om beskikkelse af medlemmer af og suppleanter til Regionsudvalget for perioden fra den 26. januar 2015 til den 25. januar 2020 (EUT L 159 af 25.6.2015, s. 70).
|
21.9.2018 |
DA |
Den Europæiske Unions Tidende |
L 238/86 |
RÅDETS AFGØRELSE (EU) 2018/1269
af 18. september 2018
om ændring af afgørelse 1999/70/EF om de nationale centralbankers eksterne revisorer for så vidt angår de eksterne revisorer for Banka Slovenije
RÅDET FOR DEN EUROPÆISKE UNION HAR —
under henvisning til protokol nr. 4 om statutten for Det Europæiske System af Centralbanker og Den Europæiske Centralbank, der er knyttet som bilag til traktaten om Den Europæiske Union og til traktaten om Den Europæiske Unions funktionsmåde, særlig artikel 27.1,
under henvisning til Den Europæiske Centralbanks henstilling af 6. juli 2018 til Rådet for Den Europæiske Union om de eksterne revisorer for Banka Slovenije (ECB/2018/18) (1), og
ud fra følgende betragtninger:
|
(1) |
Regnskaberne for Den Europæiske Centralbank (ECB) og for de nationale centralbanker i de medlemsstater, der har euroen som valuta, skal revideres af uafhængige eksterne revisorer, der indstilles af ECB's Styrelsesråd og godkendes af Rådet for Den Europæiske Union. |
|
(2) |
Mandatet for de nuværende eksterne revisorer for Banka Slovenije udløb efter revision for regnskabsåret 2017. Det er derfor nødvendigt at udnævne eksterne revisorer fra regnskabsåret 2018. |
|
(3) |
Banka Slovenije har valgt Ernst & Young revizija, poslovno svetovanje, d.o.o. som sine eksterne revisorer for regnskabsårene 2018-2020. |
|
(4) |
ECB's Styrelsesråd henstillede, at Ernst & Young revizija, poslovno svetovanje, d.o.o. udnævnes til eksterne revisorer for Banka Slovenije for regnskabsårene 2018-2020. |
|
(5) |
I forlængelse af ECB's Styrelsesråds henstilling bør Rådets afgørelse 1999/70/EF (2) ændres i overensstemmelse hermed — |
VEDTAGET DENNE AFGØRELSE:
Artikel 1
Artikel 1, stk. 13, i afgørelse 1999/70/EF affattes således:
»13. Ernst & Young revizija, poslovno svetovanje, d.o.o. godkendes hermed som eksterne revisorer for Banka Slovenije for regnskabsårene 2018-2020.«
Artikel 2
Denne afgørelse får virkning på dagen for meddelelsen.
Artikel 3
Denne afgørelse er rettet til ECB.
Udfærdiget i Bruxelles, den 18. september 2018.
På Rådets vegne
G. BLÜMEL
Formand
(1) EUT C 260 af 24.7.2018, s. 1.
(2) Rådets afgørelse 1999/70/EF af 25. januar 1999 om de nationale centralbankers eksterne revisorer (EFT L 22 af 29.1.1999, s. 69).
|
21.9.2018 |
DA |
Den Europæiske Unions Tidende |
L 238/87 |
RÅDETS AFGØRELSE (EU) 2018/1270
af 18. september 2018
om beskikkelse af et medlem af Regionsudvalget efter indstilling fra Republikken Litauen
RÅDET FOR DEN EUROPÆISKE UNION HAR —
under henvisning til traktaten om Den Europæiske Unions funktionsmåde, særlig artikel 305,
under henvisning til indstilling fra den litauiske regering,
ud fra følgende betragtninger:
|
(1) |
Rådet vedtog den 26. januar 2015, den 5. februar 2015 og den 23. juni 2015 afgørelse (EU) 2015/116 (1), (EU) 2015/190 (2) og (EU) 2015/994 (3) om beskikkelse af medlemmer af og suppleanter til Regionsudvalget for perioden fra den 26. januar 2015 til den 25. januar 2020. |
|
(2) |
Der er blevet en plads ledig som medlem af Regionsudvalget, efter at Andrius KUPČINSKAS' mandatperiode er udløbet — |
VEDTAGET DENNE AFGØRELSE:
Artikel 1
Følgende beskikkes herved som medlem af Regionsudvalget for den resterende del af mandatperioden, dvs. indtil den 25. januar 2020:
|
— |
Vytenis TOMKUS, Member of Kaišiadorys District Municipal Council. |
Artikel 2
Denne afgørelse træder i kraft på dagen for vedtagelsen.
Udfærdiget i Bruxelles, den 18. september 2018.
På Rådets vegne
G. BLÜMEL
Formand
(1) Rådets afgørelse (EU) 2015/116 af 26. januar 2015 om beskikkelse af medlemmer af og suppleanter til Regionsudvalget for perioden fra den 26. januar 2015 til den 25. januar 2020 (EUT L 20 af 27.1.2015, s. 42).
(2) Rådets afgørelse (EU) 2015/190 af 5. februar 2015 om beskikkelse af medlemmer af og suppleanter til Regionsudvalget for perioden fra den 26. januar 2015 til den 25. januar 2020 (EUT L 31 af 7.2.2015, s. 25).
(3) Rådets afgørelse (EU) 2015/994 af 23. juni 2015 om beskikkelse af medlemmer af og suppleanter til Regionsudvalget for perioden fra den 26. januar 2015 til den 25. januar 2020 (EUT L 159 af 25.6.2015, s. 70).
|
21.9.2018 |
DA |
Den Europæiske Unions Tidende |
L 238/88 |
RÅDETS AFGØRELSE (EU) 2018/1271
af 18. september 2018
om beskikkelse af et medlem af Regionsudvalget efter indstilling fra Forbundsrepublikken Tyskland
RÅDET FOR DEN EUROPÆISKE UNION HAR —
under henvisning til traktaten om Den Europæiske Unions funktionsmåde, særlig artikel 305,
under henvisning til indstilling fra den tyske regering, og
ud fra følgende betragtninger:
|
(1) |
Rådet vedtog den 26. januar 2015, den 5. februar 2015 og den 23. juni 2015 afgørelse (EU) 2015/116 (1), (EU) 2015/190 (2) og (EU) 2015/994 (3) om beskikkelse af medlemmer af og suppleanter til Regionsudvalget for perioden fra den 26. januar 2015 til den 25. januar 2020. |
|
(2) |
Der er blevet en plads ledig som medlem af Regionsudvalget, efter at Beate MERKs mandatperiode er udløbet — |
VEDTAGET DENNE AFGØRELSE:
Artikel 1
Følgende beskikkes herved som medlem af Regionsudvalget for den resterende del af mandatperioden, dvs. indtil den 25. januar 2020:
|
— |
Georg EISENREICH, Staatsminister (Freistaat Bayern). |
Artikel 2
Denne afgørelse træder i kraft på dagen for vedtagelsen.
Udfærdiget i Bruxelles, den 18. september 2018.
På Rådets vegne
G. BLÜMEL
Formand
(1) Rådets afgørelse (EU) 2015/116 af 26. januar 2015 om beskikkelse af medlemmer af og suppleanter til Regionsudvalget for perioden fra den 26. januar 2015 til den 25. januar 2020 (EUT L 20 af 27.1.2015, s. 42).
(2) Rådets afgørelse (EU) 2015/190 af 5. februar 2015 om beskikkelse af medlemmer af og suppleanter til Regionsudvalget for perioden fra den 26. januar 2015 til den 25. januar 2020 (EUT L 31 af 7.2.2015, s. 25).
(3) Rådets afgørelse (EU) 2015/994 af 23. juni 2015 om beskikkelse af medlemmer af og suppleanter til Regionsudvalget for perioden fra den 26. januar 2015 til den 25. januar 2020 (EUT L 159 af 25.6.2015, s. 70).
|
21.9.2018 |
DA |
Den Europæiske Unions Tidende |
L 238/89 |
RÅDETS AFGØRELSE (EU) 2018/1272
af 18. september 2018
om beskikkelse af et medlem af Regionsudvalget efter indstilling fra Den Italienske Republik
RÅDET FOR DEN EUROPÆISKE UNION HAR —
under henvisning til traktaten om Den Europæiske Unions funktionsmåde, særlig artikel 305,
under henvisning til indstilling fra den italienske regering, og
ud fra følgende betragtninger:
|
(1) |
Rådet vedtog den 26. januar 2015, den 5. februar 2015 og den 23. juni 2015 afgørelse (EU) 2015/116 (1), (EU) 2015/190 (2) og (EU) 2015/994 (3) om beskikkelse af medlemmer af og suppleanter til Regionsudvalget for perioden fra den 26. januar 2015 til den 25. januar 2020. På grundlag af forskellige mandater blev Mauro D'ATTIS genbeskikket som medlem henholdsvis den 21. april 2016 ved Rådets afgørelse (EU) 2016/643 (4), den 17. oktober 2016 ved Rådets afgørelse (EU) 2016/1860 (5) og den 14. september 2017 ved Rådets afgørelse (EU) 2017/1753 (6). |
|
(2) |
Der er blevet en plads ledig som medlem af Regionsudvalget, efter at Mauro D'ATTIS' mandatperiode er udløbet — |
VEDTAGET DENNE AFGØRELSE:
Artikel 1
Følgende beskikkes herved som medlem af Regionsudvalget for den resterende del af mandatperioden, dvs. indtil den 25. januar 2020:
|
— |
Salvatore Domenico Antonio POGLIESE, Sindaco del Comune di Catania. |
Artikel 2
Denne afgørelse træder i kraft på dagen for vedtagelsen.
Udfærdiget i Bruxelles, den 18. september 2018.
På Rådets vegne
G. BLÜMEL
Formand
(1) Rådets afgørelse (EU) 2015/116 af 26. januar 2015 om beskikkelse af medlemmer af og suppleanter til Regionsudvalget for perioden fra den 26. januar 2015 til den 25. januar 2020 (EUT L 20 af 27.1.2015, s. 42).
(2) Rådets afgørelse (EU) 2015/190 af 5. februar 2015 om beskikkelse af medlemmer af og suppleanter til Regionsudvalget for perioden fra den 26. januar 2015 til den 25. januar 2020 (EUT L 31 af 7.2.2015, s. 25).
(3) Rådets afgørelse (EU) 2015/994 af 23. juni 2015 om beskikkelse af medlemmer af og suppleanter til Regionsudvalget for perioden fra den 26. januar 2015 til den 25. januar 2020 (EUT L 159 af 25.6.2015, s. 70).
(4) Rådets afgørelse (EU) 2016/643 af 21. april 2016 om beskikkelse af et medlem af Regionsudvalget som foreslået af Den Italienske Republik (EUT L 108 af 23.4.2016, s. 35).
(5) Rådets afgørelse (EU) 2016/1860 af 17. oktober 2016 om beskikkelse af to medlemmer af og en suppleant til Regionsudvalget efter indstilling fra Den Italienske Republik (EUT L 284 af 20.10.2016, s. 31).
(6) Rådets afgørelse (EU) 2017/1753 af 14. september 2017 om beskikkelse af et medlem af og en suppleant til Regionsudvalget efter indstilling fra Den Italienske Republik (EUT L 246 af 26.9.2017, s. 5).
|
21.9.2018 |
DA |
Den Europæiske Unions Tidende |
L 238/90 |
RÅDETS AFGØRELSE (EU, Euratom) 2018/1273
af 18. september 2018
om beskikkelse af et medlem af Det Europæiske Økonomiske og Sociale Udvalg efter indstilling fra Republikken Polen
RÅDET FOR DEN EUROPÆISKE UNION HAR —
under henvisning til traktaten om Den Europæiske Unions funktionsmåde, særlig artikel 302,
under henvisning til traktaten om oprettelse af Det Europæiske Atomenergifællesskab, særlig artikel 106A,
under henvisning til indstilling fra den polske regering,
under henvisning til udtalelse fra Europa-Kommissionen, og
ud fra følgende betragtninger:
|
(1) |
Rådet vedtog den 18. september 2015 og den 1. oktober 2015 afgørelse (EU, Euratom) 2015/1600 (1) og (EU, Euratom) 2015/1790 (2) om beskikkelse af medlemmerne af Det Europæiske Økonomiske og Sociale Udvalg for perioden fra den 21. september 2015 til den 20. september 2020. |
|
(2) |
Der er blevet en plads ledig som medlem af Det Europæiske Økonomiske og Sociale Udvalg, efter at Franciszek BOBROWSKI er afgået ved døden — |
VEDTAGET DENNE AFGØRELSE:
Artikel 1
Dariusz Mirosław POTYRAŁA, President of the Trade Unions of Miners/All-Poland Alliance of Trade Unions, beskikkes herved som medlem af Det Europæiske Økonomiske og Sociale Udvalg for den resterende del af mandatperioden, dvs. indtil den 20. september 2020.
Artikel 2
Denne afgørelse træder i kraft på dagen for vedtagelsen.
Udfærdiget i Bruxelles, den 18. september 2018.
På Rådets vegne
G. BLÜMEL
Formand
(1) Rådets afgørelse (EU, Euratom) 2015/1600 af 18. september 2015 om beskikkelse af medlemmerne af Det Europæiske Økonomiske og Sociale Udvalg for perioden fra den 21. september 2015 til den 20. september 2020 (EUT L 248 af 24.9.2015, s. 53).
(2) Rådets afgørelse (EU, Euratom) 2015/1790 af 1. oktober 2015 om beskikkelse af medlemmerne af Det Europæiske Økonomiske og Sociale Udvalg for perioden fra den 21. september 2015 til den 20. september 2020 (EUT L 260 af 7.10.2015, s. 23).
|
21.9.2018 |
DA |
Den Europæiske Unions Tidende |
L 238/91 |
RÅDETS AFGØRELSE (EU, Euratom) 2018/1274
af 18. september 2018
om beskikkelse af et medlem af Det Europæiske Økonomiske og Sociale Udvalg efter indstilling fra Kongeriget Danmark
RÅDET FOR DEN EUROPÆISKE UNION HAR —
under henvisning til traktaten om Den Europæiske Unions funktionsmåde, særlig artikel 302,
under henvisning til traktaten om oprettelse af Det Europæiske Atomenergifællesskab, særlig artikel 106A,
under henvisning til indstilling fra den danske regering,
under henvisning til udtalelse fra Europa-Kommissionen, og
ud fra følgende betragtninger:
|
(1) |
Rådet vedtog den 18. september 2015 og den 1. oktober 2015 afgørelse (EU, Euratom) 2015/1600 (1) og (EU, Euratom) 2015/1790 (2) om beskikkelse af medlemmerne af Det Europæiske Økonomiske og Sociale Udvalg for perioden fra den 21. september 2015 til den 20. september 2020. |
|
(2) |
Der er blevet en plads ledig som medlem af Det Europæiske Økonomiske og Sociale Udvalg, efter at Dorthe ANDERSENs mandatperiode er udløbet — |
VEDTAGET DENNE AFGØRELSE:
Artikel 1
Nils TRAMPE, Director Social Affairs in the Confederation of Danish Employers (DA), beskikkes herved som medlem af Det Europæiske Økonomiske og Sociale Udvalg for den resterende del af mandatperioden, dvs. indtil den 20. september 2020.
Artikel 2
Denne afgørelse træder i kraft på dagen for vedtagelsen.
Udfærdiget i Bruxelles, den 18. september 2018.
På Rådets vegne
G. BLÜMEL
Formand
(1) Rådets afgørelse (EU, Euratom) 2015/1600 af 18. september 2015 om beskikkelse af medlemmerne af Det Europæiske Økonomiske og Sociale Udvalg for perioden fra den 21. september 2015 til den 20. september 2020 (EUT L 248 af 24.9.2015, s. 53).
(2) Rådets afgørelse (EU, Euratom) 2015/1790 af 1. oktober 2015 om beskikkelse af medlemmerne af Det Europæiske Økonomiske og Sociale Udvalg for perioden fra den 21. september 2015 til den 20. september 2020 (EUT L 260 af 7.10.2015, s. 23).
|
21.9.2018 |
DA |
Den Europæiske Unions Tidende |
L 238/92 |
RÅDETS AFGØRELSE (EU) 2018/1275
af 18. september 2018
om udpegelse af medlemmerne af det udvælgelsespanel, der er omhandlet i artikel 14, stk. 3, i forordning (EU) 2017/1939
RÅDET FOR DEN EUROPÆISKE UNION HAR —
under henvisning til traktaten om Den Europæiske Unions funktionsmåde,
under henvisning til Rådets forordning (EU) 2017/1939 af 12. oktober 2017 om gennemførelse af et forstærket samarbejde om oprettelse af Den Europæiske Anklagemyndighed (»EPPO«) (1), særlig dennes artikel 14, stk. 3,
under henvisning til forslag fra Europa-Kommissionen, og
ud fra følgende betragtninger:
|
(1) |
Der skal i henhold til artikel 14, stk. 3, i forordning (EU) 2017/1939 oprettes et udvælgelsespanel med henblik på opstilling af en kort liste over egnede ansøgere til stillingen som europæisk chefanklager og afgivelse af en begrundet udtalelse om kvalifikationerne hos kandidaterne til posterne som europæiske anklagere. |
|
(2) |
I forordning (EU) 2017/1939 bestemmes det, at Europa-Parlamentet og Rådet efter fælles overenskomst skal udpege den europæiske chefanklager på grundlag af en kort liste over kvalificerede ansøgere, der opstilles af udvælgelsespanelet. |
|
(3) |
I forordning (EU) 2017/1939 foreskrives det ligeledes, at Rådet skal udpege hver enkelt europæisk anklager blandt tre kandidater, der er indstillet af hver medlemsstat, efter at have modtaget en begrundet udtalelse fra udvælgelsespanelet. |
|
(4) |
Udvælgelsespanelet skal gennemgå ansøgningerne om stillingen som europæisk chefanklager og stillingerne som europæiske anklagere for så vidt angår kravene i henholdsvis artikel 14, stk. 2, og artikel 16, stk. 1, i forordning (EU) 2017/1939, herunder spørgsmålet om, hvorvidt ansøgernes uafhængighed er uomtvistelig. |
|
(5) |
Udvælgelsespanelet skal bestå af 12 personer, der er valgt blandt tidligere medlemmer af Domstolen og Revisionsretten, tidligere nationale medlemmer af Eurojust, medlemmer af de højeste nationale retter, højtstående anklagere samt jurister, hvis faglige kvalifikationer er almindeligt anerkendt. |
|
(6) |
Et af panelmedlemmerne skal foreslås af Europa-Parlamentet. Den 31. maj 2018 indstillede Europa-Parlamentet Antonio MURA til posten som dets panelmedlem. |
|
(7) |
I forbindelse med medlemskabet af udvælgelsespanelet har Kommissionen taget hensyn til behovet for geografisk balance, balance mellem kønnene og passende repræsentation af retssystemerne i de medlemsstater, som deltager i EPPO. |
|
(8) |
Blandt de 11 personer, nemlig seks mænd og fem kvinder, som Kommissionen har foreslået, er et tidligere medlem af Domstolen, et tidligere medlem af Revisionsretten, et tidligere nationalt medlem af Eurojust, fem højtstående anklagere, to medlemmer af de højeste nationale retter og en jurist, hvis faglige kvalifikationer er almindeligt anerkendt. |
|
(9) |
I henhold til artikel 14, stk. 3, i forordning (EU) 2017/1939 skal Rådet på forslag af Kommissionen vedtage en afgørelse om udpegelse af medlemmerne af panelet. |
|
(10) |
Medlemmerne af udvælgelsespanelet bør derfor udpeges — |
VEDTAGET DENNE AFGØRELSE:
Artikel 1
For en periode på fire år fra den 9. oktober 2018 udpeges følgende personer til medlemmer af det panel, der er omhandlet i artikel 14, stk. 3, i forordning (EU) 2017/1939:
|
|
Peter FRANK |
|
|
Ulrike HABERL-SCHWARZ |
|
|
Theodoros IOANIDIDES |
|
|
Saale LAOS |
|
|
Jean-Claude MARIN |
|
|
Ján MAZÁK |
|
|
María de los Ángeles GARRIDO LORENZO |
|
|
Marin MRČELA |
|
|
Antonio MURA |
|
|
Vítor Manuel DA SILVA CALDEIRA |
|
|
Martine SOLOVIEFF |
|
|
Raija TOIVIAINEN. |
Artikel 2
Denne afgørelse træder i kraft på tyvendedagen efter offentliggørelsen i Den Europæiske Unions Tidende.
Udfærdiget i Bruxelles, den 18. september 2018.
På Rådets vegne
G. BLÜMEL
Formand
|
21.9.2018 |
DA |
Den Europæiske Unions Tidende |
L 238/94 |
KOMMISSIONENS AFGØRELSE (EU) 2018/1276
af 22. februar 2018
i statsstøttesag SA.31149 (2012/C) — Tyskland
Påstået statsstøtte til Ryanair
(meddelt under nummer C(2018) 1034)
(Kun den tyske udgave er autentisk)
(EØS-relevant tekst)
EUROPA-KOMMISSIONEN HAR —
under henvisning til traktaten om Den Europæiske Unions funktionsmåde, særlig artikel 108, stk. 2, første afsnit,
under henvisning til aftalen om Det Europæiske Økonomiske Samarbejdsområde, særlig artikel 62, stk. 1, litra a),
under henvisning til opfordringen til interesserede parter til at fremsætte bemærkninger i henhold til ovennævnte bestemmelser (1) og under henvisning til deres bemærkninger, og
ud fra følgende betragtninger:
1. SAGSFORLØB
|
(1) |
Ved brev af 10. juli 2007 (herefter »beslutning af 2007 om at indlede proceduren«) meddelte Kommissionen Tyskland sin beslutning om at indlede proceduren i artikel 108, stk. 2, i TEUF med hensyn til finansiering af Lübeck lufthavn, de økonomiske forbindelser mellem Hansestadt Lübeck og Infratil Limited (herefter »Infratil«) samt lufthavnens økonomiske forbindelser med luftfartsselskabet Ryanair. Den formelle undersøgelsesprocedure blev registreret under sagsnummer SA.21877 (C 24/2007). Den 24. oktober 2007 blev der vedtaget en berigtigelse af indledningsbeslutningen af 2007. |
|
(2) |
Beslutningen af 2007 om at indlede proceduren blev offentliggjort i Den Europæiske Unions Tidende den 29. november 2007 (2). Berigtigelsen blev offentliggjort den 7. december 2007 (3). Kommissionen opfordrede interesserede parter til at fremsende deres bemærkninger senest en måned efter meddelelsen af beslutningen. |
|
(3) |
Den 28. januar 2009 fremsendte Schutzgemeinschaft gegen Fluglärm Lübeck und Umgebung e.V. (herefter »SGF«) (4) en klage i sag SA.21877, som blev registreret under nummer SA.27585. |
|
(4) |
Den 22. juni 2010 og den 30. juni 2010 fremsendte SGF endnu en klage med påstand om, at Tyskland havde ydet Flughafen Lübeck GmbH (herefter »FLG«) og Infratil yderligere ulovlig statsstøtte. Denne klage blev registreret under nummer SA.31149. |
|
(5) |
Ved brev af 22. februar 2012 (herefter »afgørelse af 2012 om at indlede proceduren«) informerede Kommissionen Tyskland om sin afgørelse om at indlede proceduren i artikel 108, stk. 2, i TEUF om påstået statsstøtte til FLG, Infratil, Ryanair og andre luftfartsselskaber, som benytter Lübeck lufthavn (5). |
|
(6) |
Afgørelsen af 2012 om at indlede proceduren blev offentliggjort i Den Europæiske Unions Tidende den 10. august 2012 (6). Kommissionen opfordrede interesserede parter til at fremsende deres bemærkninger senest en måned efter meddelelsen af beslutningen. |
|
(7) |
Kommissionen forenede sag SA.21877, SA.27585 og SA.31149 i 2014. |
|
(8) |
Den 7. februar 2017 vedtog Kommissionen en endelig afgørelse i sag SA.21877 og SA.27585 samt SA.31149 (7). Hvad angår eventuel statsstøtte til Ryanair, blev der i Kommissionens afgørelse udelukkende foretaget en vurdering af aftalen fra 2000 mellem lufthavnsoperatøren og Ryanair. Kommissionen fastslog i afgørelsen, at oplysningerne i dens dokumenter på datoen for afgørelsen ikke var tilstrækkelige til at vurdere, om efterfølgende aftaler, navnlig dem, der blev indgået i 2010, udgør statsstøtte til fordel for Ryanair. Disse aftaler ville derfor blive vurderet i en separat afgørelse (8). |
|
(9) |
Den 27. juli 2017 modtog Tyskland en anmodning om oplysninger vedrørende de to tillægsskrivelser indgået mellem FLG og Ryanair i 2010 samt Oxeras rapport af 6. februar 2015 (9). Tyskland anmodede om forlængelse af fristen til at fremsende oplysninger, hvilket Kommissionen imødekom den 2. august 2017. De krævede oplysninger blev fremsendt den 20. september 2017. |
|
(10) |
Den 22. september 2017 blev der fremsendt en anmodning om oplysninger til Ryanair, som videresendte den til Tyskland. Som svar herpå fremsendte Ryanair og Oxera oplysninger den 6. oktober 2017. Den 24. oktober 2017 videresendte Kommissionen de dokumenter til Tyskland, som den havde modtaget fra Ryanair, med en opfordring til at kommentere dem. |
|
(11) |
Med hensyn til proceduren i sag SA.21877, SA.27585 og SA.31149 henviser Kommissionen til betragtning 1-61 i afgørelse (EU) 2017/2336. |
2. DETALJERET BESKRIVELSE AF FORANSTALTNINGERNE
2.1. Baggrundsoplysninger om undersøgelsen og foranstaltningerne
2.1.1. Oplysninger om lufthavnen og udvikling i passagerantallet
|
(12) |
Lübeck lufthavn ligger i Schleswig-Holstein ca. 73 km fra Hamborg. |
|
(13) |
Lufthavnen selv betegner sit opland som storbyområderne omkring Hamborg og Øresund (Storkøbenhavn/Malmø). |
|
(14) |
Ifølge en markedsundersøgelse udført af lufthavnen i 2009 (10) kom hovedparten af de (afrejsende) passagerer i Lübeck lufthavn fra Hamborg (dvs. 47,20 %). Lufthavnen i Hamborg ligger 78 km fra Lübeck lufthavn, hvilket svarer til ca. 65 minutters transporttid i bil. |
|
(15) |
Indtil 2000 var lufthavnen henvist til indtægter fra charterflyvninger og almen flyvning. I 2000 ændrede lufthavnen sin forretningsmodel til en lufthavn for lavprisselskaber, hvis indtægter opnås gennem en kombination af luftfartsrelaterede og ikke-luftfartsrelaterede aktiviteter. Fra dette tidspunkt blev de fleste flyvninger i Lübeck lufthavn gennemført af luftfartsselskabet Ryanair, som i 2010 havde en andel på ca. 90 % af trafikken. |
|
(16) |
Oprindeligt blev Lübeck lufthavn drevet af FLG, som var et selskab med begrænset ansvar, og hvis eneste selskabsdeltager var Hansestadt Lübeck. Lufthavnen blev privatiseret første gang i 2005, men købt tilbage af Hansestadt Lübeck i 2009. En offentlig afstemning, der blev gennemført i Lübeck i april 2010, sikrede lufthavnens fortsatte eksistens og godkendte yderligere investeringer i en udvidelse af lufthavnen, indtil der var fundet en ny privat investor. I 2012 blev der fundet en ny privat investor. I de senere år har lufthavnen skiftet ejer flere gange. |
|
(17) |
Passagerantallet er steget fra 48 652 passagerer i 1999 til 697 559 passagerer i 2009. Herefter er det — stik imod lufthavnens forventninger, som tog udgangspunkt i et passagerantal på 2,2 mio. passagerer senest i 2015 — faldet gradvist. |
|
(18) |
På datoen for denne afgørelse er der ikke længere noget luftfartsselskab, der opererer fra Lübeck. Der er hverken rutefly eller charterfly. |
2.1.2. Aftalen fra 2000
|
(19) |
FLG indgik i maj 2000 en aftale med Ryanair om lufthavnstjenester (herefter »aftalen fra 2000«), hvori de lufthavnsafgifter, som Ryanair skal betale, samt lufthavnens markedsføringsbetalinger blev reguleret. Aftalen fra 2000 skulle efter planen træde i kraft den 1. juni 2000 og løbe frem til den 31. maj 2010. |
|
(20) |
For ruten til London-Stansted blev omkostningerne og indtægterne reguleret i aftalen som følger: Tabel 1 Omkostninger og indtægter omfattet af 2000-aftalen set fra FLG's synspunkt
|
2.2. Potentiel statsstøtte fra lufthavnsoperatøren FLG til fordel for Ryanair
|
(21) |
I marts og oktober 2010 indgik Ryanair og FLG to tillægsskrivelser til ovennævnte aftale fra 2000 (herefter sammen benævnt »aftalerne fra 2010« eller »tillægsskrivelserne fra 2010«). |
|
(22) |
Den første tillægsskrivelse (herefter »tillægsskrivelse nr. 1«), der blev indgået den 29. marts 2010, omfattede perioden fra den 28. marts 2010 til den 30. oktober 2010. Den udgjorde en forlængelse af aftalen fra 2000, der ville være udløbet i maj 2010, og med den blev der indført en ny markedsføringsafgift på […] EUR pr. passager, der skulle betales af FLG som modydelse for en markedsføringsevent, der var organiseret af Ryanair og tidsmæssigt begrænset. Denne nye betaling for markedsføringstjenester kom oven i den i 2000-aftalen regulerede betaling for markedsføringstjenester på henholdsvis […] EUR pr. passager (ved færre end 18 ugentlige turnarounds) eller […] EUR pr. passager (ved flere end 18 ugentlige turnarounds). Da Ryanair gennemførte mere end 18 turnarounds, skulle FLG i aftalens løbetid i alt betale […] EUR pr. passager til Ryanair. Alle øvrige betingelser i aftalen fra 2000 blev bibeholdt, således at passagerserviceafgiften pr. afrejsende passager, der skulle betales til FLG, beløb sig til […] EUR og forpladshandlingafgiften pr. turnaround til […] EUR. |
|
(23) |
Den 31. oktober 2010 blev der efter udløbet af tillægsskrivelse nr. 1 undertegnet en anden tillægsskrivelse (herefter »tillægsskrivelse nr. 2«). I tillægsskrivelse nr. 2 blev betingelserne fra tillægsskrivelse nr. 1 ikke bevaret, men der skete en tilbagevenden til de i aftalen fra 2000 fastholdte markedsføringsbetalinger, hvilket betød en forlængelse af bestemmelserne i denne aftale med tre år indtil den 1. november 2013. |
|
(24) |
Den dag tillægsskrivelse nr. 1 blev underskrevet, dvs. den 29. marts 2010, underskrev FLG også en markedsføringsaftale med Airport Marketing Services Limited (herefter »AMS«), et helejet datterselskab af Ryanair. Markedsføringsaftalen dækkede perioden fra den 29. marts 2010 til den 30. oktober 2010 og fastsatte de reklameydelser, som AMS skulle yde på hjemmesiden www.ryanair.com, til gengæld for et beløb på […] EUR, som skulle betales af FLG. |
2.3. Undersøgelsens omfang
|
(25) |
Aftalen fra 2000 mellem FLG og Ryanair var genstand for afgørelse (EU) 2017/2336. Den foreliggende afgørelse vedrører følgelig kun tillægsskrivelse nr. 1 og tillægsskrivelse nr. 2 fra 2010. |
2.4. Begrundelse for indledning af proceduren
|
(26) |
Kommissionen mistænkte, at Ryanair blev indrømmet en selektiv fordel som følge af aftalerne fra 2010, og at der således foreligger statsstøtte i henhold til artikel 107 i TEUF. |
3. BEMÆRKNINGER FRA TYSKLAND
|
(27) |
Tyskland var af den opfattelse, at aftalerne fra 2010 hverken fordrejede eller truede med at fordreje konkurrencen, og at de ikke påvirkede samhandlen mellem medlemsstater negativt, da Lübeck lufthavn er en lille regional lufthavn, som ikke konkurrerede med lufthavnen i Hamborg eller andre lufthavne. |
|
(28) |
Hvad angår tillægsskrivelse nr. 1, gjorde Tyskland gældende, at aftalen var i overensstemmelse med markedsvilkårene og ikke medførte nogen fordel for Ryanair. Tyskland fremførte under henvisning til Helaba I (11)-sagen, at der ikke er nogen fordel, når andre operatører af regionale lufthavne tilbyder Ryanair lignende vilkår. Tyskland gjorde desuden gældende, at dette er blevet påvist i Ryanairs sammenlignende analyse. |
|
(29) |
Tyskland fremførte, at lavprisluftfartsselskaber som Ryanair og Wizz Air stillede færre krav til groundhandling og infrastrukturydelser. For det første har der været behov for færre check-in-skranker, fordi passagererne har mulighed for at tjekke ind online hos Ryanair. For det andet har der ikke været nogen passagerbusser. For det tredje var den tid, Ryanair-fly er på jorden, kortere, fordi gåafstandene er mindre i Lübeck lufthavn. For det fjerde har der ikke været nogen transitforbindelser og mindre bagage pr. person, hvorfor der ikke har været behov for relevante transitfaciliteter. Endelig har der været mindre efterspørgsel efter rengøringstjenester på jorden, fordi kabinepersonalet ofte selv har taget sig af rengøringen inde i flyet. |
|
(30) |
Men hensyn til tillægsskrivelse nr. 2 henviste Tyskland til, at der er tale om en udvidelse af 2000-aftalen uden væsentlige ændringer. Tyskland mente, at aftalen fra 2000 er i overensstemmelse med det markedsøkonomiske investorprincip. |
|
(31) |
Desuden er det Tysklands opfattelse, at de påståede fordele for Ryanair ikke kan henføres til staten i medfør af afgørelsen i Stardust Marine-sagen (12). Ifølge Tyskland har FLG handlet selvstændigt og uden statens indblanding. Endvidere fremførte Tyskland, at FLG ikke var integreret i de offentlige forvaltningsstrukturer. Endvidere er de offentlige myndigheders tilsyn med styringen af FLG begrænset til forhold vedrørende luftfart og offentlige opgaver, ligesom det ikke omfatter aktiviteter vedrørende virksomhedsledelse. |
4. BEMÆRKNINGER FRA INTERESSEREDE PARTER
4.1. Flughafen Lübeck GmbH
|
(32) |
FLG fremførte, at foranstaltningerne ikke kunne tilregnes Tyskland, fordi aftalerne blev forhandlet selvstændigt af FLG. |
4.2. Ryanair
|
(33) |
Ryanair fremførte, at 2010-aftalerne ikke kan tilregnes staten. |
|
(34) |
Endvidere anførte Ryanair, at der ikke foreligger selektivitet, idet der i forbindelse med aftalerne fra 2010 blot er tale om korte tillægsskrivelser, der udvider varigheden af de eksisterende ordninger under Ryanairs 2000-aftale. Det eneste nye element var en kommercielt forhandlet tilpasning om markedsføringsstøtte. |
|
(35) |
Ryanair oplyste, at aftalen med FLG er indgået på baggrund af økonomiske overvejelser. Lübeck lufthavn blev betragtet som en rentabel sekundær lufthavn til lufthavnen i Hamborg, og selve Lübeck blev anset som en værdifuld kulturel destination. Selv om Ryanair ikke kunne fremlægge en forretningsplan, der begrunder dets beslutning om at iværksætte ydelser i Lübeck lufthavn, understregede Ryanair, at en sådan forretningsplan ikke normalt er påkrævet for en privat investor. Ryanair redegjorde for, at selskabets ydelser i Lübeck lufthavn er afbrudt af kommercielle hensyn, herunder stigning i omkostninger og (som en konsekvens af den økonomiske krise) lavere udbytte end forventet. |
|
(36) |
Ryanair fremførte, at regionale lufthavne i EU befandt sig i en vanskelig position på markedet. Der skal derfor tages højde for lufthavnsindtægter fra både luftfartsrelaterede aktiviteter og ikke-luftfartsrelaterede aktiviteter (det såkaldte single till-princip). Da aftaler med Ryanair normalt giver løfte om et højt passagertal, ville sådanne forretningsrelationer ofte bidrage til, at lufthavnen bliver mere kendt og tiltrækker flere luftfartsselskaber samt detailbutikker og andre tjenesteleverandører. Ryanair fremførte desuden, at der var tydelige beviser på, at et højere passagertal ville føre til højere indtægter fra ikke-luftfartsrelaterede aktiviteter. |
|
(37) |
Ryanair anførte, at set fra en markedsøkonomisk operatørs synspunkt vil ethvert kommercielt tilbud normalt være en forbedring i forhold til den eksisterende situation, såfremt marginalfordelene forventes at overstige marginalomkostningerne. Ryanair fremførte desuden, at der skal tages hensyn til Ryanairs betydeligt mindre behov sammenlignet med andre luftfartsselskaber, hvilket skyldes selskabets forretningsmodel og driftseffektivitet. |
|
(38) |
Ryanair gennemførte en sammenligning af lufthavne med en størrelse og situation, der kan sammenlignes med Lübeck lufthavn. Sammenligningslufthavnene var Bournemouth, Grenoble, Knock, Maastricht, Nîmes og Prestwick. Vurderingen af de afgifter, som Ryanair betalte i sammenligningslufthavnene, viste, at de omkostninger, som Ryanair betalte i Lübeck lufthavn, generelt var højere end gennemsnittet for sammenligningslufthavnene, hvilket var tilfældet både pr. passager og pr. turnaround. |
|
(39) |
Ryanair fremsendte to rapporter udarbejdet af Oxera, hvori der blev givet en vurdering af den forventede rentabilitet af tillægsskrivelserne fra 2010 (13). Begge rapporter er baseret på en forretningsplan, der er udarbejdet af Lübeck lufthavn i 2010 før undertegnelsen af tillægsskrivelserne fra 2010. Ifølge rapporterne blev der på grundlag af realistiske antagelser på tidspunktet for indgåelsen af tillægsskrivelserne fra 2010 taget udgangspunkt i, at begge tillægsskrivelser ville være tilstrækkeligt rentable, og at en lufthavn, som handlede i overensstemmelse med det markedsøkonomiske investorprincip, sandsynligvis ville have tilbudt lignende vilkår. Ifølge Oxera ville dette også gælde, hvis markedsføringsaftalen med AMS vurderes sammen med tillægsskrivelserne fra 2010, og hvis AMS' omkostninger, men ikke AMS' indtægter, inkluderes i vurderingen. |
|
(40) |
Med hensyn til markedsføringsaftalen med AMS fremførte Ryanair, at sådanne aftaler er fordelagtige for begge parter, idet Ryanairs websted er meget populært, og fordi den pågældende lufthavn herigennem nyder større international anseelse, udvikler sit mærke og benyttes af flere passagerer, hvilket blev bekræftet af en yderligere Oxera-rapport af 26. september 2014. |
4.3. Air Berlin
|
(41) |
Air Berlin gjorde gældende, at de ruter, som Ryanair tilbød fra Lübeck lufthavn, konkurrerer direkte med dem, som Air Berlin tilbyder fra lufthavnen i Hamborg. Det gælder navnlig destinationerne London, Milano og Barcelona, fordi begge luftfartsselskaber havde disse destinationer i deres portefølje. |
|
(42) |
Air Berlin anførte, at formålet med Ryanairs markedsføringsstrategi var at stjæle potentielle kunder fra bl.a. Air Berlin. Kunder havde bevæget sig fra lufthavnen i Hamborg til Lübeck på grund af Ryanairs lave priser. Air Berlin fremfører at have lidt betydelige tab på grund af statsstøtten. Air Berlin har som følge af Ryanairs parallelle tilbud fra Lübeck lufthavn måttet indstille en del af sine ruter. Air Berlin gjorde desuden gældende, at selskabet fandt det vanskeligt at åbne nye destinationer fra lufthavnen i Hamborg, så længe Ryanair tilbød lignende destinationer fra Lübeck lufthavn til ekstremt lave priser. |
|
(43) |
Desuden fremførte Air Berlin, at aftalen med Ryanair kunne tilregnes Tyskland. I henhold til FLG's vedtægter skal tilsynsrådet godkende afgifter for anvendelse af lufthavnen (punkt 12 i vedtægterne). Fire ud af tilsynsrådets seks medlemmer blev valgt af Hansestadt Lübeck. Derfor konkluderede Air Berlin, at Hansestadt Lübeck kan drages til ansvar. |
|
(44) |
Efter Air Berlins opfattelse gav også markedsføringsaftalen mellem AMS og FLG anledning til betænkeligheder, idet fordelene ved »markedsføringsstøtten« på ingen måde synes at stå i forhold til de aktuelle markedsføringsudgifter afholdt af Ryanair. |
5. TYSKLANDS BEMÆRKNINGER TIL DE INTERESSEREDE PARTERS BEMÆRKNINGER
5.1. Tysklands bemærkninger til Ryanairs bemærkninger
|
(45) |
Efter Tysklands opfattelse viser Ryanairs bemærkninger, at Lübeck lufthavn handlede i overensstemmelse med det markedsøkonomiske investorprincip. |
|
(46) |
Tyskland fremhævede især, at Ryanairs fremgangsmåde er velfunderet ved at påvise aftalens overensstemmelse med markedet gennem en rentabilitetsanalyse og en sammenlignende analyse. |
|
(47) |
Ifølge Tyskland kunne tillægsaftalerne fra 2010 ikke tilregnes staten, idet de blev forhandlet selvstændigt og indgået af FLG uden Hansestadt Lübecks indblanding. Derudover påpegede Tyskland, for så vidt angår tillægsskrivelse nr. 2, at den alene var en forlængelse af 2000-aftalen og således ikke indeholdt nogen væsentlige ændringer. Derfor gælder alle overvejelser vedrørende 2000-aftalen tillige for denne tillægsskrivelse. |
|
(48) |
Tyskland fremførte, at det er uforståeligt, hvorfor aftalen om markedsføringsydelser mellem FLG og AMS skal inddrages i den foreliggende undersøgelse, eftersom FLG ikke har anvendt offentlige midler inden for rammerne af aftalen. Omkostningerne i henhold til markedsføringsaftalen med AMS er blevet dækket med private midler, der stammede fra industri- og handelskammeret i Lübeck, som er en sammenslutning af private virksomheder. Tyskland bemærkede ydermere, at aftalen om markedsføringsydelser med AMS kan anses for at være i overensstemmelse med standarderne på markedet. Dette understøttes af, at FLG blev pålagt færre omkostninger end andre lufthavne med en lignende aftale. Desuden var den omhandlede aftale baseret på et løfte fra Ryanair om at udvide sin portefølje af flyvninger med to destinationer. |
|
(49) |
Et andet forhold, der skal tages højde for, er, at Lübeck lufthavn fungerer som back-up-lufthavn for lufthavnen i Hamborg, og at den er en nødvendig transportinfrastruktur for det nordlige Tyskland. |
5.2. Tysklands bemærkninger til Air Berlins bemærkninger
|
(50) |
Ifølge Tyskland ville Air Berlin være blevet indrømmet de samme fordele som Ryanair, hvis det havde opfyldt de samme kriterier med hensyn til passagerantal og antal afgange. I stedet har Air Berlin imidlertid afvist alle tilbud om forhandling med FLG, da selskabet aldrig havde nogen intentioner om at tilbyde ydelser fra Lübeck lufthavn. Air Berlin gjorde aldrig indsigelse mod de vilkår, som Ryanair opererede på i Hamborg lufthavn. Derudover havde forskellige luftfartsselskaber klaget (til bl.a. Kommissionen) over, at Air Berlin har nydt godt af betydelig statsstøtte fra De Forenede Arabiske Emirater. Air Berlin kan derfor ikke fremstille sig selv om offer i forhold til konkurrenten Ryanair. |
|
(51) |
Tyskland var uenig i Air Berlins udtalelse om, at der var konkurrence mellem Lübeck lufthavn og lufthavnen i Hamborg. Navnlig henviste Tyskland til, at Hamborg i 2000 har betjent halvfjerds gange så mange passagerer som Lübeck lufthavn. Andre lufthavne har ikke klaget over dette forhold, hvilket viser, at der ikke har været nogen konkurrence mellem de to lufthavne. |
|
(52) |
Desuden afviste Tyskland Air Berlins argument om, at Ryanair havde en økonomisk fordel. Tyskland fremførte, at Air Berlin har anvendt fejlagtige beregninger, og at det eneste kriterium, der er relevant for at vurdere, om en aftale mellem en lufthavn og et luftfartsselskab er i overensstemmelse med markedet, er, om den overholder princippet om den markedsøkonomiske aktør. |
6. VURDERING AF FORANSTALTNINGERNE
|
(53) |
I henhold til artikel 107, stk. 1, i TEUF »er statsstøtte eller støtte, som ydes ved hjælp af statsmidler under enhver tænkelig form, og som fordrejer eller truer med at fordreje konkurrencevilkårene ved at begunstige visse virksomheder eller visse produktioner, uforenelig med det indre marked, i det omfang den påvirker samhandelen mellem medlemsstaterne«. |
|
(54) |
Kriterierne i henhold til artikel 107, stk. 1, i TEUF gælder kumulativt. Med henblik på at afgøre, om en foranstaltning udgør statsstøtte, skal følgende betingelser være opfyldt:
|
6.1. Økonomisk aktivitet og begrebet virksomhed
|
(55) |
Virksomhedsbegrebet omfatter enhver enhed, som udøver økonomisk virksomhed, uanset denne enheds retlige status og dens finansieringsmåde. Ved aktiviteter, der består i at udbyde varer eller tjenesteydelser på et bestemt marked, er der tale om økonomiske aktiviteter. |
|
(56) |
Da Ryanair er en privat virksomhed, som leverer lufttransportydelser mod betaling og arbejder med gevinst for øje, er Ryanair en virksomhed, som udøver en økonomisk aktivitet. Der er dermed tale om en virksomhed i overensstemmelse med artikel 107, stk. 1, i TEUF. |
6.2. Økonomisk fordel
|
(57) |
En fordel er i henhold til artikel 107, stk. 1, i TEUF en økonomisk fordel, som en virksomhed ikke ville have opnået under normale markedsbetingelser, dvs. uden statslig indgriben (14). |
|
(58) |
Når en lufthavn har offentlige midler til sin rådighed, kan det som udgangspunkt udelukkes, at der ydes støtte til et luftfartsselskab, hvis der for forholdet mellem lufthavn og luftfartsselskab gælder normale markedsvilkår. Vurderingen af, om det såkaldte markedsøkonomiske investorprincip bliver overholdt, foregår ved at sammenligne den adfærd, der udvises af de offentlige myndigheder, med den adfærd, der udvises af en sammenlignelig markedsøkonomisk investor, med henblik på at fastslå, om en aftale giver modparten en fordel (15). |
6.2.1. Indledende bemærkninger til det markedsøkonomiske investorprincip
|
(59) |
I henhold til punkt 53 i luftfartsretningslinjerne fra 2014 (16) kan det med henblik på anvendelsen af det markedsøkonomiske princip som udgangspunkt udelukkes, at der ydes støtte til et luftfartsselskab, der benytter en lufthavn, hvis den pris, der opkræves for lufthavnstjenesterne, svarer til markedsprisen (»første tilgang« — sammenligning med markedsprisen). En anden tilgang er ved hjælp af en forhåndsanalyse — dvs. en analyse, som tager udgangspunkt i de oplysninger, der er tilgængelige på tidspunktet for støttens tildeling, og i den udvikling, der kan forventes på dette tidspunkt — at påvise, at aftalen vil give lufthavnen et positivt, gradvist stigende dækningsbidrag, og at den indgår i en overordnet strategi, der i det mindste på lang sigt fører til overskud (»anden tilgang« — forhåndsrentabilitetsanalyse) (17). |
|
(60) |
Hvad angår den første tilgang, finder Kommissionen ikke, at der på indeværende tidspunkt kan defineres et passende benchmark til fastsættelse af en korrekt markedspris for ydelser, der leveres af lufthavne (18). Den mener derfor, at en forhåndsanalyse af den gradvist stigende rentabilitet er den mest velegnede metode til vurdering af aftaler, som lufthavne har indgået med de enkelte luftfartsselskaber. |
|
(61) |
Anvendelsen af det markedsøkonomiske princip på grundlag af en gennemsnitlig pris på sammenlignelige markeder i almindelighed kan være en hjælp, hvis en sådan pris kan fastsættes på en velfunderet måde eller beregnes på grundlag af andre markedsindikatorer. Denne metode er dog ikke så velegnet for lufthavnstjenester, da omkostnings- og indtægtsstrukturen normalt varierer meget mellem forskellige lufthavne. Omkostninger og indtægter afhænger af lufthavnens udviklingsgrad, antallet af luftfartsselskaber, som anvender lufthavnen, lufthavnens passagertrafikkapacitet, infrastrukturens tilstand og investeringssituationen, de gældende regler, som kan variere mellem de enkelte medlemsstater, samt eventuelle gældsposter eller forpligtelser, som lufthavnen har pådraget sig (19). |
|
(62) |
Endvidere komplicerer liberaliseringen af lufttransportmarkedet enhver rent komparativ analyse. Som det fremgår af denne sag, er lufthavnes og luftfartsselskabers forretningspraksis ikke altid udelukkende baseret på offentliggjorte afgiftsordninger. Derimod kan forretningsforbindelserne variere kraftigt. De indebærer risikodeling med hensyn til passagertal og en deling af de tilhørende erhvervsmæssige og finansielle ansvarsområder, en generalisering af incitamentsmekanismer samt en ændring af risikofordelingen i løbet af aftalernes løbetid. Følgelig kan transaktioner ikke sammenlignes med hinanden på grundlag af en turnaroundpris eller en pris pr. passager. |
|
(63) |
Derudover er benchmarking ikke en passende metode til at fastslå markedspriserne, hvis de disponible benchmarks ikke er blevet fastsat på grundlag af markedsmæssige overvejelser, eller hvis de eksisterende priser er betydeligt påvirket af offentlige indgreb. Sådanne fordrejninger synes at være til stede inden for luftfart på baggrund af de årsager, der fremgår af punkt 57 til 59 i luftfartsretningslinjerne fra 2014: »De offentlige myndigheder har traditionelt anset de offentligt ejede lufthavne for infrastrukturer til fremme af den lokale udvikling og ikke betragtet dem som virksomheder, der opererer på markedsvilkår. Priserne i disse lufthavne er derfor generelt ikke blevet fastsat ud fra markedshensyn og særligt ikke ud fra velfunderede forudgående rentabilitetsudsigter, men snarere på grundlag af samfundsmæssige eller regionale hensyn. Selv om nogle lufthavne er privatejede eller drives uden skelen til samfundsmæssige eller regionale hensyn, kan de priser, der kræves i disse lufthavne, være stærkt påvirkede af de priser, der kræves af hovedparten af de lufthavne, som modtager offentlig støtte, eftersom luftfartsselskaberne tager udgangspunkt i sidstnævnte priser under deres forhandlinger med de lufthavne, der er privat ejede eller drevne. Under disse omstændigheder finder Kommissionen det tvivlsomt, om der på indeværende tidspunkt kan defineres et passende benchmark til fastsættelse af en korrekt markedspris for ydelser, der leveres af lufthavne. Denne situation kan ændre sig eller udvikle sig i fremtiden …«. |
|
(64) |
Desuden er benchmarking, som påpeget af Retten, ved henvisning til den berørte sektor kun et ud af mange analyseværktøjer til at afgøre, om en støttemodtager har fået økonomisk fordel, som den ikke havde fået under normale markedsvilkår (20). Som sådan kan Kommissionen benytte denne metode, men den har ikke pligt til det, hvis den, som det er tilfældet her, ikke er egnet. |
|
(65) |
Ryanair fastholdt i alt væsentligt tesen om, at det markedsøkonomiske investorprincip kan anvendes på en måde, som støtter sig til en sammenligning med andre europæiske lufthavnes forretningspraksis. Selskabet sammenlignede især de afgifter, som Ryanair havde betalt i lufthavnene i Bournemouth, Grenoble, Knock, Maastricht, Nîmes og Prestwick med de afgifter, som selskabet betalte i henhold til aftalerne i Lübeck lufthavn. Den sammenlignende undersøgelse vurderede imidlertid ikke, om stikprøven af sammenligningslufthavne opfyldte alle kriterierne i luftfartsretningslinjerne fra 2014, fordi den kun vurderede trafikkens omfang, trafiktype og velstandsniveauet i det omgivende område (21). |
|
(66) |
Efter at Kommissionen i betragtning 296 i afgørelsen af 2012 om at indlede proceduren havde sammenlignet de afgifter, der var fastlagt i tillægsskrivelserne fra 2010, med afgifterne i Hamborg lufthavn, udtrykte den tvivl om, hvorvidt afgifterne i tillægsskrivelserne fra 2010 var i overensstemmelse med markedet. Kommissionen fastholder, at trafikkens omfang i Lübeck var meget mindre end i Hamborg lufthavn. Faktisk er Hamborg den lufthavn i det nordlige Tyskland med størst trafik. Hamborg lufthavn blev benyttet af alle segmenter inden for luftfart, hvorimod Lübeck var specialiseret i lavprisselskaber, der krævede færre check-in-skranker og faciliteter til overførsel af passagerer, ingen passagerbusser, mindre personale og færre faciliteter til håndtering af bagage, mindre rengøringspersonale, og som gav mulighed for kortere indcheckningstid. Følgelig kunne Hamborg lufthavn ikke i tilstrækkelig grad sammenlignes med Lübeck lufthavn. |
|
(67) |
I lyset af disse overvejelser mener Kommissionen, at det er den metode, der almindeligvis anbefales i luftfartsretningslinjerne fra 2014 til anvendelse af det markedsøkonomiske investorprincip på forretningsforbindelserne mellem lufthavne og luftfartsselskaber, nemlig forhåndsanalysen af den større (eller gradvist stigende) rentabilitet, der bør anvendes i det foreliggende tilfælde (22). |
6.2.2. Tidsramme for analysen
|
(68) |
Efter Kommissionens mening skal der som tidsramme for analysen af rentabiliteten af aftalerne mellem lufthavne og luftfartsselskaber almindeligvis fastsættes selve aftalens løbetid. Da luftfartsselskaber er i stand til at tilpasse deres aktiviteter på kort sigt, og fordi det pågældende indhold i en fremtidig aftale ikke almindeligvis kan forudsiges, ville en privat lufthavnsoperatør normalt ikke gå ud fra, at de relevante bestemmelser i en aftale fortsat vil være gældende ud over dennes løbetid (23). |
|
(69) |
Tillægsskrivelserne fra 2010 blev ikke indgået samtidig, men med et interval på mere end seks måneder, og de dækker forskellige perioder. Desuden adskiller de sig indholdsmæssigt fra hinanden, idet det kun er tillægsskrivelse nr. 1, som fastsatte en yderligere markedsføringsbetaling af en betydelig størrelse i forbindelse med en tidsmæssigt begrænset markedsføringsevent. |
|
(70) |
Kommissionen mener derfor, at de to aftaler eksisterer uafhængigt af hinanden, og at rentabiliteten af hver tillægsskrivelse skal vurderes særskilt i dens relevante løbetid (24). |
|
(71) |
Retten erklærede i dommen i Stardust Marine-sagen følgende: »… ved bedømmelsen af, om en stat har iagttaget en handlemåde, som en fornuftig investor ville have fulgt under markedsøkonomiske vilkår, og af, om statens handlemåde er økonomisk rationel, skal der foretages en vurdering af situationen, som den var på det tidspunkt, da de finansielle støtteforanstaltninger blev truffet, hvorved der ikke må tages hensyn til omstændighederne, som de har udviklet sig sidenhen« (25). |
|
(72) |
Med henblik på vurderingen af de omhandlede aftaler skal såvel eksistensen som størrelsen af den eventuelle støtte vurderes under hensyntagen til forholdene på tidspunktet for indgåelsen heraf og navnlig under hensyntagen til de tilgængelige oplysninger og den forventelige udvikling på det pågældende tidspunkt. |
6.2.3. Vurdering af tillægsskrivelse nr. 1
|
(73) |
Ifølge Charleroi-dommen (26) skal Kommissionen i sin vurdering af de omhandlede foranstaltninger tage hensyn til samtlige relevante karakteristika ved foranstaltningerne samt deres kontekst. Det skal vurderes, om lufthavnen, når den indgår en aftale med et luftfartsselskab, er i stand til at dække alle omkostninger hidrørende fra aftalen, i aftalens løbetid og få et rimeligt afkast på grundlag af velfunderede udsigter på mellemlang sigt, når aftalen udformes (27). |
|
(74) |
Dette skal måles som forskellen mellem de ekstraindtægter, som aftalen forventes at skabe, og de ekstraudgifter, som ventes at opstå som følge af aftalen, i hvilken forbindelse der skal foretages en passende diskontering af de deraf følgende pengestrømme. |
|
(75) |
Denne tilgang kan begrundes i det forhold, at en lufthavnsoperatør kan have en objektiv interesse i at indgå en transaktion med et luftfartsselskab, uafhængigt af enhver sammenligning med de betingelser, som tilbydes luftfartsselskaberne af andre lufthavnsoperatører, eller med de betingelser, som tilbydes andre luftfartsselskaber af samme operatør. |
|
(76) |
Kommissionen konstaterer også, at prisdifferentiering er normal forretningspraksis. En sådan prisdifferentiering skal dog være begrundet i forretningsmæssige hensyn. |
|
(77) |
Ved vurderingen af forbedringen af aftalens rentabilitet er det relevant kun at tage de gradvist stigende omkostninger og indtægter, der genereres i aftalens løbetid, dvs. fra den 28. marts til den 30. oktober 2010, i betragtning. |
|
(78) |
I overensstemmelse med denne tilgang fremlagde Oxera en forhåndsanalyse af den gradvist stigende rentabilitet af tillægsskrivelserne fra 2010 (28). I beregningerne tager Oxera hensyn til den samlede forøgelse af trafikniveauet samt alle omkostninger og indtægter i forbindelse med Ryanairs aktiviteter i Lübeck lufthavn. Dette er efter Kommissionens opfattelse passende, idet aftalen fra 2000 ville være udløbet i maj 2010. |
|
(79) |
Oxeras analyse er baseret på betingelserne i aftalerne mellem FLG og Ryanair, FLG's faktiske finansielle data samt forhåndsprognoser i en af Tyskland fremlagt forretningsplan, som FLG udarbejdede den 10. marts 2010 (29). Denne forretningsplan indeholder forhåndspassagerantal samt de forventede udgifter og indtægter for Lübeck lufthavn i perioden 2010-2015. Den blev oprindeligt udarbejdet i december 2009 og senere ændret ved at korrigere trafikniveauet nedad og tilføje to yderligere scenarier. Oxeras analyse af meromkostningerne og -indtægterne er baseret på angivelserne i denne ændrede version af forretningsplanen af 10. marts 2010, idet udarbejdelsen tidsmæssigt ligger tættere på datoen for undertegnelsen af aftalerne fra 2010. |
|
(80) |
I forretningsplanen sondres der mellem tre scenarier:
|
|
(81) |
Mens passagerantallet stiger i best case-scenariet fra […] passagerer i 2010 til […] passagerer i 2013 og medfører tilsvarende højere indtægter, stagnerer passagerantallet i middle case-scenariet i overensstemmelse med de for 2010 forventede tal på […] passagerer. I worst case-scenariet falder passagerantallet i 2011 hurtigt, og i 2012 indstilles driften i lufthavnen. |
|
(82) |
Oxera anså det inden for rammerne af analysen af aftalerne fra 2010 ikke for at være passende at tage udgangspunkt i et worst case-scenarie for forretningsplanen, idet der ligger den antagelse til grund for scenariet, at den offentlige afstemning i 2010 i Lübeck ville medføre lukning af lufthavnen. Da borgerne den 25. april 2010, kun en måned efter undertegnelsen af tillægsskrivelse nr. 1, stemte til fordel for lufthavnens fortsatte eksistens, hvilket sikrede yderligere investeringer i udvidelsen af lufthavnen (se betragtning 16), anser Kommissionen den antagelse, at parterne tog udgangspunkt i en fortsættelse af driften, for at være passende (30). For at sikre en konservativ tilgang baserede Oxera primært sin analyse på FLG's prognoser, som lå til grund for middle case-scenariet. |
|
(83) |
Tabel 2 viser, at det blev forventet, at indtægterne fra tillægsskrivelse nr. 1 ville overstige meromkostningerne, således at der i det scenarie, som Oxera har foretaget beregninger for, vil være et årligt overskud på […] EUR (31). Tabel 2 Analyse af den gradvist stigende rentabilitet af tillægsskrivelse nr. 1
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
(84) |
Da aftalerne fra 2010 ikke indeholdt noget mål for Ryanair med hensyn til trafikniveauet, er prognosen for trafikniveauet udarbejdet på basis af henholdsvis FLG's forudsigelser for 2010 og middle case-scenariet i forretningsplanen. Andelen af Ryanair-flyvninger i lufthavnen antages med 91 % at være konstant og svarer til gennemsnittet for de seneste tre år inden indgåelsen af tillægsskrivelse nr. 1. Ryanairs turnarounds blev beregnet på grundlag af 189 pladser pr. fly og en udnyttelsesgrad på 80 %. Dette svarer til de faktiske data for 2010, idet Ryanairs udnyttelsesgrad ifølge selskabets årsberetning og årsregnskab for 2010 lå på 81-82 %. Det forventede gradvist stigende passagerantal i tillægsskrivelse nr. 1's løbetid blev ekstrapoleret af det planlagte antal flyvninger. |
|
(85) |
Eftersom der i middle case-scenariet ikke antages en stigning i passagerantallet, og da prognoserne er baseret på allerede eksisterende oplysninger for 2010, samt i lyset af den kendsgerning, at de forventede tal ligger under de faktiske tal for 2009, betragter Kommissionen denne tilgang som berettiget. |
|
(86) |
Desuden konstaterer Kommissionen, at Oxeras følsomhedsanalyse viser, at nettonutidsværdien selv ved anvendelse af Ryanairs faktiske efterfølgende passagertal med […] EUR forbliver positiv. |
|
(87) |
Ifølge Kommissionens faste praksis skal der ved vurderingen af spørgsmålet om, hvorvidt en aftale indgået af en lufthavn med et luftfartsselskab, er i overensstemmelse med markedsøkonomiprincippet, foruden lufthavnsafgifter (minus eventuelle prisnedslag, markedsføringsstøtte eller incitamentsordninger) medregnes forventede ikke-luftfartsrelaterede indtægter, som hidrører fra luftfartsselskabets aktiviteter i lufthavnen (»single till«-princippet) (32). Følgende øgede indtægter, som en privat investor med rimelighed kunne forvente fra aftalen omfatter:
|
|
(88) |
Oxera tager hensyn til de luftfartsrelaterede indtægter pr. passager fra lufthavnsafgifterne i henhold til tillægsskrivelse nr. 1 i forbindelse med aftalen fra 2000 og multiplicerer disse med det pågældende passagerantal. I overensstemmelse med Kommissionens praksis blev sikkerhedsafgifterne ikke medtaget i analysen, da FLG har overført dem til den kompetente offentlige myndighed (33). Oxera gjorde gældende, at lufthavnen kunne forvente luftfartsrelaterede indtægter på […] EUR fra tillægsskrivelse nr. 1. Kommissionen anser dette resultat for at være pålideligt. |
|
(89) |
De ikke-luftfartsrelaterede indtægter pr. passager beregnes på grundlag af middle case-scenariet i FLG's forretningsplan. I overensstemmelse med prognoserne for 2010 antages det, at de ikke-luftfartsrelaterede indtægter fortsat vil ligge på ca. […] % af de luftfartsrelaterede indtægter (34). Til disse ikke-luftfartsrelaterede indtægter hører f.eks. indtægter fra forretninger, restauranter og parkeringspladser. Oxera skønner indtægterne fra ikke-luftfartsrelaterede aktiviteter til […] EUR. |
|
(90) |
Ifølge Kommissionens faste praksis skal der ved beregningen af meromkostningerne tages hensyn til alle omkostninger, som opstår for lufthavnen i forbindelse med luftfartsselskabets aktiviteter i lufthavnen. Disse meromkostninger kan omfatte alle typer af udgifter eller markedsføringsomkostninger, som f.eks. yderligere omkostninger til personale og udstyr, som skyldes luftfartsselskabets tilstedeværelse i lufthavnen (35). |
|
(91) |
Ifølge Kommissionens faste praksis bør omkostninger, som lufthavnen ville være nødt til at afholde under alle omstændigheder uafhængigt af aftalen med luftfartsselskabet, ikke tages i betragtning, når det vurderes, om det markedsøkonomiske investorprincip er overholdt (36). |
|
(92) |
I overensstemmelse med denne tilgang tager Oxera hensyn til supplerende drifts- og markedsføringsomkostninger. |
|
(93) |
Markedsføringsomkostningerne er indeholdt i 2000-aftalen og bibeholdt i tillægsskrivelse nr. 1, og de blev forhøjet med de yderligere markedsføringsbetalinger i løbetiden af tillægsskrivelse nr. 1 fra den 28. marts til den 30. oktober 2010: Tabel 3 Markedsføringsbetalinger pr. afrejsende passager i tillægsskrivelse nr. 1
|
||||||
|
(94) |
Da prognosen tog udgangspunkt i mere end 18 turnarounds om ugen, blev markedsføringsbetalingerne fastsat til […] EUR pr. afrejsende passager. Det samlede niveau for markedsføringsbetalingerne blev beregnet ved at multiplicere dette beløb med det relevante forventede antal afrejsende Ryanair-passagerer. De øgede markedsføringsomkostninger for perioden fra marts til oktober 2010 blev således fastsat til […] EUR. |
|
(95) |
De øgede driftsomkostninger blev skønnet ved hjælp af en regressionsanalyse, som beregner et ændret samlet passagerantals indvirkning på lufthavnens driftsomkostninger. Da de forventede driftsomkostninger ændrer sig hvert år i middle case-scenariet, hvorimod det forventede passagerantal forbliver det samme, kunne Oxera ikke gennemføre nogen regressionsanalyse i henhold til dette scenarie. Med henblik på at sikre en konservativ tilgang beregnede Oxera derfor de øgede driftsomkostninger på grundlag af de gennemsnitlige antagelser i best case- og worst case-scenariet. Oxera skønnede de gradvist stigende driftsomkostninger til […] EUR. |
|
(96) |
Da Ryanairs andel af Lübeck lufthavns trafikvolumen udgjorde 90 % på tidspunktet for aftalen, betragter Kommissionen denne tilgang som passende. |
|
(97) |
Afskrivningsomkostninger (investeringsomkostninger) indgår ikke i beregningen af den gradvist stigende rentabilitet af tillægsskrivelse nr. 1. |
|
(98) |
I forbindelse med beregningerne har Oxera anvendt en diskonteringssats på 2,24 %, hvilket svarer til Kommissionens referencesats plus 100 basispoint. Kommissionen mener, at en diskonteringssats på 10 % ligger tættere på de vægtede gennemsnitlige kapitalomkostninger på grundlag af markedsøkonomiprincippet end referencesatsen plus 100 basispoint. En følsomhedsanalyse foretaget af Oxera har imidlertid vist, at nettonutidsværdien også ved anvendelse af en diskonteringssats på 10 % fortsat ville ligge på […] EUR og dermed være positiv. |
|
(99) |
Desuden har Oxera gennemført en følsomhedsanalyse for bl.a. følgende scenarier:
|
|
(100) |
Ved vurderingen af, om det markedsøkonomiske investorprincip er overholdt, er udelukkende forhåndsskøn, der er baseret på data, som var kendte eller forudsigelige på tidspunktet for beslutningstagningen, relevante. En vurdering, der er baseret på efterfølgende data, kan imidlertid anvendes til at understøtte valideringen af de vurderinger, der er truffet for at fastslå de på forhånd forventede indtægter og omkostninger. |
|
(101) |
Ifølge Oxera forbliver nettonutidsværdien positiv i alle de ovenfor beskrevne scenarier. |
|
(102) |
Endvidere har Oxera gennemført en yderligere følsomhedsanalyse, hvori markedsføringsaftalen med AMS af 29. marts 2010 inddrages. |
|
(103) |
Tillægsskrivelsen nr. 1 og markedsføringsaftalen mellem FLG og AMS fra 2010 blev indgået samme dag og har samme løbetid. AMS er Ryanairs helejede datterselskab og ledes af direktører i Ryanair. Efter Kommissionens opfattelse udgør Ryanair og AMS således én samlet økonomisk enhed, idet AMS handler i Ryanairs interesse og under dens kontrol, og den fortjeneste, som AMS genererer, går til Ryanair i form af afkast eller forøgelse af selskabets værdi. Kommissionen mener derfor, at tillægsskrivelse nr. 1 og aftalen om markedsføringsydelser fra 2010 blev indgået af de samme parter. I aftalen om markedsføringsydelser fra 2010 hedder det desuden, at denne er baseret på Ryanairs forpligtelse til at tilbyde flyruter fra og til Lübeck. Derfor betragter Kommissionen tillægsskrivelse nr. 1 og markedsføringsaftalen fra 2010 som en del af den samme kommercielle transaktion. Den blotte omstændighed, at FLG har indgået markedsføringsaftalen fra 2010 med AMS og ikke med Ryanair, forhindrer ikke, at markedsføringsaftalen og aftalen om lufthavnstjenester, der blev indgået samtidig, skal betragtes som én forretningstransaktion. |
|
(104) |
Kommissionen mener således, at rentabiliteten af de to aftaler bør betragtes under ét. |
|
(105) |
Den følsomhedsanalyse, som Oxera har gennemført, viser, at nettonutidsværdien forbliver positiv med […] EUR, hvis den betaling på […] EUR, som FLG skal betale i henhold til markedsføringsaftalen med AMS fra 2010, inkluderes. Aftalen med AMS har derfor kun mindre indvirkning på rentabiliteten af tillægsskrivelse nr. 1. |
|
(106) |
Efter en nøje undersøgelse af Oxera-rapporterne mener Kommissionen, at de forelagte resultater er passende, og at den anvendte metode er pålidelig. I den forbindelse støtter Kommissionen sig også på den kendsgerning, at rapporterne udelukkende er baseret på forhåndsoplysninger, der var til rådighed ved undertegnelsen af aftalen. Endvidere underbygges antagelsen om en positiv nettonutidsværdi af Oxeras følsomhedsanalyse. |
|
(107) |
Derfor mener Kommissionen, at det ud fra en forhåndsbetragtning sandsynligvis vil kunne forventes, at tillægsskrivelse nr. 1 er rentabel. På samme måde kan aftalen anses for at indgå i en overordnet strategi for lufthavnen, der i det mindste på lang sigt fører til overskud, idet formålet med markedsføringsforanstaltninger er at tiltrække flere passagerer. |
6.2.4. Vurdering af tillægsskrivelse nr. 2
|
(108) |
Som det er beskrevet i afsnit 6.2.2, ville en markedsøkonomisk investor ved vurderingen af meromkostningerne og -indtægterne have taget udgangspunkt i aftalernes løbetid, dvs. perioden fra den 31. oktober 2010 til den 1. november 2013. |
|
(109) |
Oxeras beregninger med hensyn til tillægsskrivelse nr. 2 følger det samme skema som beregningerne i forbindelse med tillægsskrivelse nr. 1. |
|
(110) |
Tabel 4 viser, at det blev forventet, at indtægterne fra tillægsskrivelse nr. 2 ville overstige omkostningerne, således at der i det scenarie, som Oxera har foretaget beregninger for, vil være et årligt overskud på […] EUR. Tabel 4 Analyse af den gradvist stigende rentabilitet af tillægsskrivelse nr. 2
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
(111) |
Oxera har gjort gældende, at lufthavnen på grundlag af de afgifter, der er fastlagt i 2000-aftalen og tillægsskrivelse nr. 2, kunne forvente luftfartsrelaterede indtægter på i alt […] EUR. I forbindelse med de ikke-luftfartsrelaterede indtægter tog Oxera på ny udgangspunkt i de antagelser, der er indeholdt i middle case-scenariet i FLG's forretningsplan, hvor der ikke forventes nogen ændring i indtægterne i forhold til 2010, og anslog indtægterne til […] EUR. |
|
(112) |
I henhold til den samme tilgang som i forbindelse med tillægsskrivelse nr. 1 skønnede Oxera de øgede driftsomkostninger til i alt […] EUR. Beregningen af markedsføringsomkostningerne skete på grundlag af den oprindelige 2000-aftale ved at multiplicere med det relevante forventede antal afrejsende Ryanair-passagerer. |
|
(113) |
Af de grunde, der er nævnt i betragtning 82-96, betragter Kommissionen den af Oxera forfulgte tilgang som pålidelig. |
|
(114) |
Oxera har i beregningen i forbindelse med tillægsskrivelse nr. 2 medtaget en passagerafhængig andel af afskrivningsomkostningerne som investeringsomkostninger. Omkostningerne blev skønnet ved hjælp af en regressionsanalyse af de planlagte investeringer og de forventede passagertal i henhold til forretningsplanen. |
|
(115) |
Ifølge middle case-scenariet i FLG's forretningsplan fra 2010 var der ikke nogen investeringer, som specifikt var møntet på Ryanair, men de kunne potentielt udnyttes af andre luftfartsselskaber. Dette tyder på, at investeringsomkostningerne ikke skal medregnes i meromkostningerne i forbindelse med tillægsskrivelse nr. 2. I den forbindelse bemærker Kommissionen, at Tyskland understregede, at FLG løbende forsøgte at tiltrække andre luftfartsselskaber, og at dette forsøg lykkedes, idet Wizz Air ligeledes betjente lufthavnen. Kommissionen tager desuden til efterretning, at aftalerne fra 2010 ikke indeholder nogen forpligtelse for FLG til at foretage investeringer. |
|
(116) |
I lyset af disse overvejelser konkluderer Kommissionen, at det ikke ville være passende at medregne investeringer, der er foretaget i Lübeck lufthavn, i tillægsskrivelse nr. 2. Kommissionen tager imidlertid til efterretning, at nettonutidsværdien selv i tilfælde af en medregning af investeringsomkostningerne i aftalen forblev positiv med […] EUR. |
|
(117) |
Endvidere har Oxeras følsomhedsanalyse resulteret i en positiv nettonutidsværdi for nedenstående scenarier:
|
|
(118) |
I denne sammenhæng finder konklusionerne i betragtning 98-101 også anvendelse for tillægsskrivelse nr. 2. |
|
(119) |
Derfor mener Kommissionen, at det ud fra en forhåndsbetragtning sandsynligvis kunne forventes, at tillægsskrivelse nr. 2 er rentabel. På samme måde kan aftalen i betragtning af det klart positive bidrag anses for at indgå i en overordnet strategi for lufthavnen, der i det mindste på lang sigt fører til overskud. |
6.2.5. Resultat af statsstøttevurderingen
|
(120) |
På grundlag af de fremsendte oplysninger mener Kommissionen, at FLG kunne forvente et positivt stigende afkast af de med Ryanair indgåede aftaler fra 2010. |
|
(121) |
Desuden måtte det selv under hensyntagen til markedsføringsaftalen med AMS antages, at tillægsskrivelse nr. 1 ville opnå et stigende afkast. |
|
(122) |
Derfor mener Kommissionen, at FLG handlede som en markedsøkonomisk investor, da det indgik aftalerne fra 2010 med Ryanair. Disse aftaler giver følgelig ikke Ryanair nogen økonomisk fordel, som selskabet ikke ville kunne have opnået under normale markedsbetingelser. |
7. KONKLUSION
|
(123) |
Kommissionen konkluderer, at tillægsskrivelserne fra 2010 ikke gav Ryanair nogen økonomisk fordel. Derfor udgør hverken tillægsskrivelse nr. 1 eller tillægsskrivelse nr. 2 statsstøtte i henhold til artikel 107, stk. 1, i TEUF — |
VEDTAGET FØLGENDE AFGØRELSE:
Artikel 1
Tillægsskrivelse nr. 1 af 29. marts 2010 mellem Ryanair Ltd og Flughafen Lübeck GmbH udgør ikke statsstøtte i henhold til artikel 107, stk. 1, i TEUF.
Artikel 2
Tillægsskrivelse nr. 2 af 31. oktober 2010 mellem Ryanair Ltd og Flughafen Lübeck GmbH udgør ikke statsstøtte i henhold til artikel 107, stk. 1, i TEUF.
Artikel 3
Denne afgørelse er rettet til Forbundsrepublikken Tyskland.
Udfærdiget i Bruxelles, den 22. februar 2018.
På Kommissionens vegne
Margrethe VESTAGER
Medlem af Kommissionen
(1) EUT C 241 af 10.8.2012, s. 56.
(2) EUT C 287 af 29.11.2007, s. 27.
(3) EUT C 295 af 7.12.2007, s. 29.
(4) Dette er en ikkestatslig organisation, der er registreret i henhold til bestemmelserne i Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2003/35/EF af 26. maj 2003 om mulighed for offentlig deltagelse i forbindelse med udarbejdelse af visse planer og programmer på miljøområdet og om ændring af Rådets direktiv 85/337/EØF og 96/61/EF for så vidt angår offentlig deltagelse og adgang til klage og domstolsprøvelse (EUT L 156 af 25.6.2003, s. 17).
(5) Forud for indledningen af proceduren blev foranstaltningerne undersøgt i sag CP 31/2009 (SA.27585) og CP 162/2010 (SA.31149).
(6) Kommissionens afgørelse af 22. februar 2012 om statsstøttesag nr. SA.27585 og SA.31149 (2012/C) (ex NN/2011, ex CP 31/2009 og CP 162/2010) — Påstået statsstøtte til Lübeck lufthavn, Infratil og flyselskaber, som benytter lufthavnen (Ryanair, Wizz Air m.fl.) — Tyskland — Opfordring til at fremsætte bemærkninger efter TEUF-traktatens artikel 108, stk. 2 (EUT C 241 af 10.8.2012, s. 56).
(7) Kommissionens afgørelse (EU) 2017/2336 af 7. februar 2017, SA.21877 (C 24/2007), SA.27585 (2012/C) og SA.31149 (2012/C) — Tyskland — Påstået statsstøtte til Flughafen Lübeck GmbH, Infratil Limited, Ryanair og luftfartsselskaber, som benytter lufthavnen (EUT L 339 af 19.12.2017, s. 1).
(8) Se betragtning 186 i afgørelse (EU) 2017/2336.
(9) Oxera-rapport, »Economic Market Ecomomy Operator Principle (MEOP) Assessment: Lübeck airport«, den 6. februar 2015.
(10) Take-off Konzept — Flughafen Lübeck GmbH, 21. december 2009, s. 23.
(*1) Fortrolige oplysninger.
(11) Rettens dom af 3. marts 2010, Bundesverband deutscher Banken mod Kommissionen (»Helaba I«), T-163/05, ECLI:EU:T:2010:59.
(12) Domstolens dom af 16. maj 2002, Frankrig mod Kommissionen (»Stardust Marine«), C-482/99, ECLI:EU:C:2002:294.
(13) Oxera-rapport, Economic MEOP Assessment: Lübeck lufthavn, den 6. februar 2015. Oxera-rapport, Response to the European Commission's request, den 6. oktober 2017.
(14) Jf. f.eks. Domstolens dom af 11. juli 1996, Syndicat français de l'Express international (SFEI) m.fl./La Poste m.fl., C-39/94, ECLI:EU:C:1996:285, præmis 60.
(15) Ibid.
(16) Kommissionens meddelelse om retningslinjer for statsstøtte til lufthavne og luftfartsselskaber (EUT C 99 af 4.4.2014, s. 3).
(17) Se punkt 53 i luftfartsretningslinjerne fra 2014.
(18) Se punkt 59 i luftfartsretningslinjerne fra 2014.
(19) Se betragtning 88 og 89 i Kommissionens afgørelse 2011/60/EU af 27. januar 2010 om statsstøtte C 12/08 (tidligere NN 74/07) — Slovakiet — Aftale mellem Bratislava lufthavn i Slovakiet og Ryanair (EUT L 27 af 1.2.2011, s. 24).
(20) For så vidt angår benchmarking ved henvisning til rentabilitet (i modsætning til prisfastsættelse) i sektoren henvises til Rettens dom af 3. juli 2014, Spanien m.fl. mod Kommissionen, forenede sager T-319/12 og T-321/12, ECLI:EU:T:2014:604, præmis 44.
(21) Se punkt 60 i luftfartsretningslinjerne fra 2014 for yderligere indikatorer, der skal vurderes.
(22) Se punkt 61 og 63 i luftfartsretningslinjerne fra 2014.
(23) Se f.eks. Kommissionens afgørelse (EU) 2015/1227 af 23. juli 2014 om statsstøtte SA.22614 (C 53/07) iværksat af Frankrig til fordel for chambre de commerce et d'industrie (handels- og industrikammeret) i Pau-Béarn, Ryanair, Airport Marketing Services og Transavia (EUT L 201 af 30.7.2015, s. 109).
(24) Jf. også Rettens dom af 15. september 1998, BP Chemicals Limited mod Kommissionen (»BP Chemicals«), T-11/95, ECLI:EU:T:1998:199, præmis 170 og 171; betragtning 14-33 i Kommissionens afgørelse af 19. december 2012 i statsstøttesag SA.35378 (2012/N) — Tyskland — Finansiering af Berlin Brandenburg lufthavn (EUT C 36 af 8.2.2013, s. 10).
(25) Domstolens dom af 16. maj 2002, Frankrig mod Kommissionen (»Stardust Marine«), C-482/99, ECLI:EU:C:2002:294, præmis 71.
(26) Rettens dom af 17. december 2008, Ryanair Ltd mod Kommissionen (»Charleroi«), T-196/04, ECLI:EU:T:2008:585, præmis 59.
(27) Se punkt 63 i luftfartsretningslinjerne fra 2014.
(28) Oxera-rapport, Economic MEOP Assessment: Lübeck lufthavn, den 6. februar 2015. Oxera-rapport, Response to the European Commission's request, den 6. oktober 2017.
(29) Flughafen Lübeck — Fortschreibung des Take-off-Konzepts inkl. Business- und Investitionsplanung, 10. marts 2010.
(30) Se »Take-off Konzept — Flughafen Lübeck GmbH« af 21. december 2009. Denne antagelse er også i overensstemmelse med et brev fra Ryanair til FLG af 2009, som indeholder forskellige tilsagn fra Ryanair med hensyn til et fremtidigt samarbejde.
(31) I henhold til Oxera-rapporten af 6. februar 2015 er nettonutidsværdien for begge tillægsskrivelser også positiv, hvis forudsigelserne for best case-scenariet i forretningsplanen lægges til grund.
(32) Se punkt 64 i luftfartsretningslinjerne fra 2014.
(33) Ibid.
(34) Kommissionen fastholder, at der til grund for denne vurdering ligger en antagelse om, at de ikke-luftfartsrelaterede indtægter pr. passager stiger fra de ca. […] af de luftfartsrelaterede indtægter, der blev anvendt som grundlag for aftalen fra 2000, til ca. […] i 2010. Kommissionen betragter denne antagelse som passende i betragtning af væksten i Lübeck lufthavn efter 2000.
(35) Se punkt 64 i luftfartsretningslinjerne fra 2014.
(36) Se punkt 64 i luftfartsretningslinjerne fra 2014: Kommissionens afgørelse (EU) 2015/1226 af 23. juli 2014 vedrørende statsstøtte SA.33963 (2012/C) (ex 2012/NN) gennemført af Frankrig til fordel for Chambre de Commerce et d'Industrie de Angoulême, SNC-Lavalin, Ryanair og Airport Marketing Services (EUT L 201 af 30.7.2015, s. 48). Kommissionens afgørelse (EU) 2015/1584 af 1. oktober 2014 om statsstøtte i sag SA.23098 (C 37/07) (ex NN 36/07) iværksat af Italien til fordel for Società di Gestione dell'Aeroporto Di Alghero So.Ge.A.AL S.p.A. og forskellige luftfartsselskaber, der opererer i Alghero lufthavn (EUT L 250 af 25.9.2015, s. 38). Kommissionens afgørelse (EU) 2016/2069 af 1. oktober 2014 om de foranstaltninger SA.14093 (C 76/2002), som Belgien har iværksat til fordel for Brussels South Charleroi Airport og Ryanair (EUT L 325 af 30.11.2016, s. 63).
(37) Oxera har anført, at det ikke har været muligt at indhente data fra FLG for perioden efter 2010.