|
ISSN 1977-0634 |
||
|
Den Europæiske Unions Tidende |
L 260 |
|
|
||
|
Dansk udgave |
Retsforskrifter |
59. årgang |
|
|
|
|
|
(1) EØS-relevant tekst |
|
DA |
De akter, hvis titel er trykt med magre typer, er løbende retsakter inden for rammerne af landbrugspolitikken og har normalt en begrænset gyldighedsperiode. Titlen på alle øvrige akter er trykt med fede typer efter en asterisk. |
II Ikke-lovgivningsmæssige retsakter
AFGØRELSER
|
27.9.2016 |
DA |
Den Europæiske Unions Tidende |
L 260/1 |
KOMMISSIONENS AFGØRELSE (EU) 2016/1698
af 20. februar 2014
om de foranstaltninger, SA.22932 (2011/C) (ex NN 37/2007), som Frankrig har iværksat til fordel for lufthavnen Marseille Provence og de luftfartsselskaber, som benytter lufthavnen
(meddelt under nummer C(2014) 870)
(Kun den franske udgave er autentisk)
(EØS-relevant tekst)
EUROPA-KOMMISSIONEN HAR —
under henvisning til traktaten om Den Europæiske Unions funktionsmåde, særlig artikel 108, stk. 2, første afsnit,
under henvisning til aftalen om Det Europæiske Økonomiske Samarbejdsområde, særlig artikel 62, stk. 1, litra a),
efter i overensstemmelse med disse bestemmelser at have opfordret interesserede parter til at fremsætte bemærkninger, under hensyn til de indkomne bemærkninger, og
ud fra følgende betragtninger:
1. SAGSFORLØB
|
(1) |
Den 8. maj 2006 modtog Kommissionen en klage fra Ryanair over ulovlig støtte bestående i differentierede lufthavnsafgifter for henholdsvis nationale og internationale flyvninger. Ved brev af 21. juni 2006 bad Kommissionen Frankrig om oplysninger om de i denne klage anførte klagepunkter. |
|
(2) |
Den 27. marts 2007 modtog Kommissionen endnu en klage dateret den 15. marts 2007 og indgivet af Air France om ulovlig støtte tildelt lufthavnen Marseille Provence af Conseil général des Bouches du Rhône (amtsrådet, i det følgende benævnt »Conseil général«) og ulovlig støtte tildelt Ryanair og andre luftfartsselskaber af lufthavnen. Disse fordele bestod bl.a. i lavere lufthavnsafgifter for at tiltrække flyvninger til den nye terminal »Marseille-Provence 2« (i det følgende benævnt »terminal mp2«). |
|
(3) |
Ved brev af 27. november 2009 indgav Air France en klage over den ulovlige støtte, der blev ydet af flere regionale og lokale franske lufthavne, bl.a. lufthavnen Marseille Provence. |
|
(4) |
Ved brev af 13. juli 2011 meddelte Kommissionen Frankrig, at den havde besluttet at indlede proceduren efter artikel 108, stk. 2, i traktaten om Den Europæiske Unions funktionsmåde (TEUF) (1). |
|
(5) |
Kommissionen opfordrede interesserede parter til at sende deres bemærkninger til de pågældende foranstaltninger senest en måned efter datoen for offentliggørelsen. |
|
(6) |
Kommissionen modtog bemærkninger den 13. december 2011 fra Chambre de Commerce et d'Industrie de Marseille-Provence (handels- og industrikammeret, i det følgende benævnt »CCIMP«) og den 15. december 2011 fra Air France, Ryanair, Airport Marketing Services (i det følgende benævnt »AMS«), Sammenslutningen af Europæiske Luftfartsselskaber og CCIMP. Ved brev af 10. februar 2012 videresendte den disse bemærkninger til Frankrig med anmodning om eventuelle kommentarer inden for en måned. Kommissionen modtog Frankrigs bemærkninger ved brev af 12. marts 2012. |
|
(7) |
Den modtog også andre bemærkninger fra Ryanair af henholdsvis 13. april 2012, 10. april 2013, 20. december 2013, 17. januar 2014 og 30. januar 2014. Disse yderligere bemærkninger blev fremsendt ved brev til Frankrig den 13. juli 2012, den 3. maj 2013, den 9. januar 2014 og den 4. februar 2014. Frankrig oplyste Kommissionen ved brev af 17. juli 2012, 4. juni 2013, 29. januar 2014 og 5. februar 2014, at man ikke havde kommentarer. |
|
(8) |
Frankrig fremsendte yderligere oplysninger til Kommissionen ved brev af 26. marts 2012, 10. april 2012, 20. september 2012, 30. oktober 2013 og 24. december 2013, efter at Kommissionen havde anmodet herom ved brev af 23. februar 2012, 12. juni 2012 og 20. november 2013. |
2. DETALJERET SAGSFREMSTILLING
2.1. PARTERNE I SAGEN
2.1.1. LUFTHAVNEN MARSEILLE PROVENCE
|
(9) |
Lufthavnen Marseille Provence er en af de største franske lufthavne næst efter lufthavnene i Paris, Nice og Lyon. I 2012 passerede 8 295 479 passagerer lufthavnen. Tabel 1 Udvikling i passagertal
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2.1.2. CHAMBRE DE COMMERCE ET D'INDUSTRIE DE MARSEILLE-PROVENCE (CCIMP), KONCESSIONSHAVER I LUFTHAVNEN MARSEILLE PROVENCE
|
(10) |
I Frankrig er handels- og industrikamre offentlige virksomheder af forvaltningsmæssig karakter. Handels- og industrikammeret repræsenterer handelens, industriens og servicesektorens generelle interesser over for de offentlige myndigheder. Kammerets opgaver og beføjelser er fastlagt ved lov (2), og det er underlagt statens administrative kontrol (3), som varetages af regionens præfekt. Tilsynsmyndigheden har ret til at deltage i alle generalforsamlinger i handels- og industrikamrene og til at få optaget et eller flere punkter på dagsordenen herfor. Tilsynsmyndigheden kan i givet fald suspendere eller afsætte et medlem af kammeret. Som minimum kan beslutninger om budgettet, optagelse af lån og underskrivelse af aftaler med tredjemand først føres ud i livet, efter at de er godkendt af tilsynsmyndigheden (4). CCIMP varetager ledelsen af sine datterselskaber, herunder lufthavnen Marseille Provence og flere uddannelsesinstitutioner. Dets datterselskaber er ikke selv juridiske personer (5). Der føres dog særskilt regnskab for lufthavnens aktiviteter. Vedtagne akter kan først træde i kraft, når de er blevet sendt til tilsynsmyndigheden. |
|
(11) |
Siden 1934 har CCIMP forvaltet lufthavnen Marseille Provence i medfør af en koncession til indretning, vedligeholdelse og drift, som den franske stat, der ejer lufthavnen, har givet CCIMP. I 1987 blev denne koncession forlænget med 30 år (6). |
2.1.3. DET RÅDGIVENDE ØKONOMISKE UDVALG FOR LUFTHAVNEN MARSEILLE PROVENCE
|
(12) |
Inden for rammerne af lufthavnens rådgivende økonomiske udvalg (i det følgende benævnt »Cocoéco« — Commission Consultative Économique) høres Conseil général, Conseil régional Provence Côte d'Azur (i det følgende benævnt »Conseil régional«) og storkommunen Communauté Urbaine Marseille Provence Métropole (i det følgende benævnt »MPM«) om forvaltningen af lufthavnen. Dette udvalg har til opgave at afgive udtalelser om udviklingen i investeringerne, lufthavnens drift og priserne for de ydelser og tjenester, som lufthavnen leverer. |
|
(13) |
Ifølge Code de l'aviation civile (den franske lov om civil luftfart) samles dette udvalg årligt for at afgive en udtalelse om de nærmere vilkår for den pågældende lufthavns fastlæggelse og anvendelse af lufthavnsafgifter og lufthavnens investeringsprogrammer. Udvalget kan høres om ethvert emne vedrørende de tjenesteydelser, som lufthavnsforvalteren leverer. |
|
(14) |
Cocoéco er sammensat af et kollegium af brugere og et kollegium af forvaltere. Sidstnævnte tæller formanden for Conseil régional eller dennes repræsentant, formanden for Conseil général eller dennes repræsentant og formanden for MPM eller dennes repræsentant. |
2.2. DEN NYE LAVPRISTERMINAL MP2
2.2.1. BEGRUNDELSE FOR OPFØRELSEN AF TERMINAL MP2
|
(15) |
Efter tabet af over en million passagerer siden 2001, primært som følge af konkurrencen fra togforbindelsen TGV Méditerranée mellem Marseille og Paris, terrorangrebet 11. september 2001 og flere luftfartsselskabers konkurs (Sabena, SwissAir osv.), forsøgte lufthavnen Marseille Provence at puste nyt liv i trafikken og satse mere på europæiske destinationer. For at nå dette mål besluttede lufthavnen i 2004 at opføre en lavpristerminal. |
|
(16) |
CCIMP vedtog at omdanne den gamle fragtterminal nr. 1 til denne nye terminal. Bygningen blev ombygget for et beskedent beløb til modtagelse af lavprissegmentet. Arbejdet blev igangsat i december 2005, og terminal mp2 blev taget i brug i september 2006. |
|
(17) |
Fordelingen af passagertallet (realiserede tal) mellem terminal mp1 og mp2 fra 2006 til 2013 er vist i tabellen i betragtning 9. |
2.2.2. SELSKABER, DER BENYTTER DEN NYE TERMINAL MP2
|
(18) |
For at vurdere luftfartsselskabernes interesse i at benytte terminal mp2 iværksatte CCIMP i 2004 et udbud rettet mod luftfartsselskaberne. Air France, Ryanair og easyJet svarede. Den samlede volumen, som luftfartsselskaberne tilbød, oversteg ikke terminalens forventede kapacitet, hvorfor det ikke var nødvendigt at foretage en udvælgelse. |
|
(19) |
Blandt brugerne af terminal mp2 er Ryanair den største, men de franske myndigheder nævner også Bmibaby.com, Condor, easyJet, Jet4you.com og Myair.com. |
|
(20) |
Den 12. juli 2004 afleverede Air France budmateriale på terminal mp2 til CCIMP. Selskabet anførte, at passagererne på den såkaldte navette (forbindelserne mellem Marseille og Paris-Orly) eventuelt kunne benytte terminal mp2. Air France foreslog en plan med 19 flyvninger om dagen fra mandag til fredag, 14 flyvninger om lørdagen og 18 om søndagen til Paris-Orly. Forhandlingerne mellem Air France og CCIMP om en flytning af navetten endte uden resultat. Air France så især to forhindringer, nemlig begrænsningen af trafikken i terminal mp2 til punkt-til-punkt-flyvninger og det forhold, at terminalen kun skulle servicere flyvninger inden for Frankrig og EU. |
|
(21) |
Ifølge oplysningerne fra Frankrig kunne alle luftfartsselskaber, der ønskede det, benytte terminal mp2. |
2.3. DE UNDERSØGTE FORANSTALTNINGER
|
(22) |
I afgørelsen om at indlede proceduren blev følgende foranstaltninger undersøgt:
|
2.3.1. INVESTERINGSTILSKUDDENE TIL CCIMP
|
(23) |
Ifølge Kommissionens oplysninger blev investeringen i opførelsen af den nye terminal mp2 finansieret af Conseil général med et tilskud på 7,577 mio. EUR. |
|
(24) |
I øvrigt havde CCIMP i perioden 2001-2010 modtaget investeringstilskud fra Conseil général, Conseil régional, MPM, staten (ved generaldirektoratet for civil luftfart under ministeriet for økologi, bæredygtig udvikling og energi, i det følgende benævnt »DGAC«) og Den Europæiske Fond for Regionaludvikling (EFRU) på i alt 16,624 mio. EUR. Af Conseil général fik CCIMP tre tilskud til udvidelse og ombygning af lufthavnen på henholdsvis 1,519 mio. EUR, 210 000 EUR og 2,997 mio. EUR. Conseil régional tildelte CCIMP 3,616 mio. EUR til udvidelse og udvikling af lufthavnen og 255 000 EUR til indretning af fragtområdet. MPM bevilgede et tilskud på 889 000 EUR til udvikling af den internationale trafik. Staten (DGAC) finansierede screening af indskrevet bagage med 464 000 EUR og styrkelse af screeningen af bagage og indkøb af materiel til kontrol af bagage med 5,032 mio. EUR. Endelig ydede EFRU et tilskud til udvikling af luftfragten (standpladser til fragtfly, vej til fragtområdet, ombygning af fragtterminaler, byggemodning af området) på 1,520 mio. EUR. |
|
(25) |
I medfør af artikel 2, 1o b, og artikel 15, 1o, i koncessionsaftalen for lufthavnen i Marseille påhviler investeringerne koncessionshaver. |
2.3.2. PENGESTRØMME MELLEM CCIMP OG HANDELS- OG INDUSTRIKAMMERETS HOVEDAFDELING
|
(26) |
Fra 2001 til 2010 androg pengestrømmene mellem CCIMP og handels- og industrikammerets hovedafdeling […]* mio. EUR. |
2.3.3. DE NEDSATTE PASSAGERAFGIFTER FOR BRUGERNE AF TERMINAL MP2
|
(27) |
Passagerafgiftssatserne varierer alt efter den terminal, som luftfartsselskaberne benytter: lavere for lavpristerminalen mp2 og højere for terminal mp1 (hal 1-4). Disse afgiftssatser fastsættes af CCIMP. Air France anfægtede de oprindelige satser i lufthavnen Marseille Provence i 2006, 2007 og 2008, og de blev ophævet af Conseil d'État. |
|
(28) |
Den 7. maj 2008 ophævede Conseil d'État (7) de godkendte passagerafgiftssatser, der var gældende for terminal mp2 i lufthavnen Marseille Provence, med virkning fra 1. juni 2006 og de satser, der var gældende fra 1. januar 2007, med den begrundelse, at beregningen af afgiftsbeløbet ikke var tilstrækkelig begrundet i de regnskabsoplysninger, der var blevet lagt til grund for beregningen. I denne forbindelse ophævede Conseil d'État ikke de passagerafgiftssatser, der var gældende i hovedterminalen. |
|
(29) |
Den 26. december 2008 ophævede Conseil d'État de gældende passagerafgiftssatser for hovedterminalen og terminal mp2 i lufthavnen Marseille Provence med virkning fra den 1. januar 2008. |
|
(30) |
I en afgørelse af 15. maj 2009 bekræftede Conseil d'État de kompetente ministres afvisning af at godkende de gældende afgiftssatser for terminal mp2 fra 1. januar 2009. |
|
(31) |
Efter ophævelsen af disse satser bestilte DGAC en undersøgelse hos firmaet Mazars, som afleverede den i november 2008, om metoderne til bestemmelse af omkostninger og indtægter og om prisfastsættelsen for de to terminaler. På baggrund af denne undersøgelse vedtog CCIMP nye passagerafgiftssatser med tilbagevirkende kraft. Disse satser med tilbagevirkende kraft vedrører terminal mp1 (hal 1-4) for 2008 og terminal mp2 for 2006-2008. Ifølge CCIMP er disse nye satser blevet fastsat således, at de skulle give samme dækning (8) af omkostningerne ved passagerfunktionen i de to terminaler mp1 og mp2. |
|
(32) |
Ved beslutning af 25. maj 2009 fastlagde CCIMP de passagerafgiftssatser, der skulle gælde fra 1. august 2009. Da tilsynsmyndigheden havde modsat sig de af CCIMP foreslåede satser, der skulle gælde fra 1. juli 2010, fortsatte satsen fra 1. august 2009 med at være gældende. |
|
(33) |
Den 17. juli 2009 indgav Air France en begæring til Conseil d'État om ophævelse af CCIMP's beslutning af 25. maj 2009, således at CCIMP fastsætter passagerafgiftssatserne med tilbagevirkende kraft i terminal mp1 og mp2 fra den 1. januar 2008 foruden passagerafgiftssatserne fra 1. august 2009. |
|
(34) |
Den 17. juli 2009 indgav Air France ligeledes en begæring om en foreløbig forholdsregel. Den 28. juli 2009 suspenderede Conseil d'État 20 % af betalingen af de passagerafgifter, der var skyldige for 2008, og med virkning fra 1. juli 2009. Indtil der kunne træffes en endelig afgørelse, gjaldt denne suspendering for de afgiftssatser, der blev videreført til 2010, og fra den 1. januar 2011. |
|
(35) |
Den 14. juni 2010 indgav Air France en begæring til Conseil d'État om ophævelse af CCIMP's beslutning af 2010, som viderefører de tidligere satser fra og med den 1. juli 2010. |
|
(36) |
Den 27. juli 2011 ophævede Conseil d'État (9) CCIMP's beslutning af 25. maj 2009, som fastsatte passagerafgiftssatserne i terminal mp2 for 2008 og 2009 og med virkning fra den 1. august 2009, idet disse satser blev beregnet under hensyntagen til et tilskud på 2,4 mio. EUR tildelt af Conseil général til finansiering af en del af opførelsen af terminal mp2, som lufthavnen Marseille Provence var direkte og luftfartsselskaberne indirekte modtagere af. Ifølge Conseil d'État giver denne beslutning anledning til en uregelmæssigt tildelt statsstøtte, som derved gør CCIMP's beslutning ulovlig. Conseil d'État fandt ligeledes, at den omstændighed, at afgiftssatserne i terminal mp2 blev ophævet, ikke indvirker på lovligheden af de satser, der blev fastsat for terminal mp1, idet det understreger, at disse er begrundet i præcise beregninger. Conseil d'État præciserer i sin afgørelse, at det fremgår af sagens akter, at en udgiftspost på ca. 800 000 EUR til kommunikation, som ifølge ansøgerne (Air France og Britair) skulle have været debiteret terminal mp2 alene, reelt fuldt ud var blevet bogført på generalomkostningerne og fordelt på de to terminaler ifølge en fordelingsnøgle, hvorom det ikke er fastslået, at den er udtryk for et åbenbart urigtigt skøn. Conseil d'État godkender således passagerafgiftssatserne i terminal mp1. I samme afgørelse ophæver Conseil d'État landingsafgiftssatsen for 2009, fordi den dækker næsten tredobbelt de udgifter, der er forbundet med leveringen af denne tjeneste, og udgør over en fjerdedel af det samlede lufthavnsafgiftsprovenu, hvorfor den ikke bidrager med en begrænset kompensation mellem provenuet af henholdsvis denne afgift og de øvrige afgifter, som kræves ifølge national ret (10). Conseil d'État konstaterer endelig, at de ansøgende selskaber trækker deres begæring om ophævelse af de fremmende foranstaltninger til udvikling af trafikken tilbage. |
|
(37) |
Den 15. december 2010 indgav Air France en begæring til Conseil d'État om ophævelse af CCIMP's beslutning af december 2010, som viderefører de tidligere satser fra 1. januar 2011. I 2011 trak Air France til sidst alle sine begæringer, der var indgivet på nationalt plan, tilbage. |
|
(38) |
I hele perioden var afgifterne i terminal mp2 57-66 % lavere for den nationale trafik og 66-80 % lavere for flyvninger inden for EU (11) end afgifterne i hal 1-4 for henholdsvis national trafik, trafik inden for EU og internationale flyvninger. |
2.3.4. NEDSATTE PASSAGERAFGIFTER FOR NATIONALE FLYVNINGER
|
(39) |
Passagerafgifterne for passagerer, der boarder fra hal 1-4 i lufthavnen, har traditionelt været opdelt efter destinationen med tre forskellige satser: en sats for nationale flyvninger, en sats for flyvninger til en destination i EU og en sats for internationale flyvninger. |
|
(40) |
De gældende satser i 2006 og 2007 var oprindelig fastsat ved CCIMP's beslutning af 26. juli 2006. Satserne afspejlede en klart lavere afgift på nationale flyvninger. Forskellen var over 50 %. |
|
(41) |
Efter en klage fra Ryanair blev der indledt en overtrædelsesprocedure. Frankrig oplyste i sit notat af 2. august 2007 Kommissionen om, at man »gentagne gange havde mindet lufthavnsforvalteren om, at det var nødvendigt at bringe denne afgiftsforskel alt efter destination til ophør, idet den ikke kunne begrundes i forskelle i omkostningsniveauet«. |
|
(42) |
Der blev vedtaget nye afgiftssatser for regnskabsårene 2006 og 2007, og den ulovlige differentiering ophørte derefter. |
2.3.5. NEDSÆTTELSE AF VISSE LUFTHAVNSAFGIFTER I FORBINDELSE MED OPRETTELSE AF NYE RUTER
|
(43) |
For at give incitament til oprettelse af nye ruter eller tilpassede tidsplaner kan der indrømmes luftfartsselskaberne gunstige afgiftsvilkår. Rabatten gælder landings-, markerings- og opholdsafgifter for passagerflyvninger og landings- og markeringsafgifter for fragtflyvninger. |
|
(44) |
Den første rabatordning for lufthavnsafgifter blev indført af CCIMP ved beslutning af 7. september 2004 og trådte i kraft den 1. marts 2005. Foranstaltningerne blev forelagt lufthavnens Cocoéco på et udvalgsmøde den 6. december 2004 (12). Ordningen var gældende indtil den 31. juli 2009. |
|
(45) |
Den anvendte rabat er på 90 % det første driftsår og 50 % det andet år. Rabatterne gives kun for en ny rute, som opfylder følgende betingelser: (13)
|
|
(46) |
Rabatterne på afgifterne er tildelt de selskaber, der driver virksomhed fra såvel terminal mp1 som terminal mp2. |
|
(47) |
I en afgørelse af 30. juni 2009 imødekom Tribunal Administratif de Marseille Air Frances begæring om annullation af rabatordningen fra 2005. CCIMP ankede ikke denne afgørelse, idet ordningen i mellemtiden delvis var forlænget ved en ny beslutning om fastsættelse af afgiftssatser. Luftfartsselskabet Air France såvel som dets datterselskaber Britair og Regional anlagde herefter et annullationssøgsmål ved Conseil d'État vedrørende CCIMP's beslutning om fastsættelse af afgiftssatser for årene 2008 og 2009, herunder ikke alene lufthavnsafgiftssatserne, men også støtteordningen for oprettelse af nye ruter. Dette annullationssøgsmål var ledsaget af en begæring om en foreløbig suspendering, som Conseil d'États dommer (i sager om foreløbige forholdsregler) ved en hastesagskendelse af 28. juli 2009 delvis imødekom ved bl.a. at suspendere denne støtteordning. I sin afgørelse om sagens realitet af 27. juli 2011 (14) tager Conseil d'État i betragtning, at de sagsøgende selskaber afstår fra at påstå annullation af støtteforanstaltningerne til udvikling af trafikken i 2009 og 2010. |
|
(48) |
Fra den 1. februar 2010 til den 31. oktober 2011 iværksættes den nye rabat på landings-, markerings- og opholdsafgifter til fordel for alle de selskaber, der opfylder de objektive kriterier for tildeling heraf. |
|
(49) |
Der anvendes følgende rabatter:
|
|
(50) |
Rabatterne gives kun for en ny rute, som opfylder følgende betingelser: (15)
|
|
(51) |
Hvis der sker en sæsonbetinget lukning af ruten, vil den faldende rabatordning fortsætte, når ruten genåbner, som om den ikke var ophørt, dvs. lukkeperioden regnes med i rabatperioden. Denne støtteforanstaltning gælder for lufthavnen Marseille Provence i begge terminaler og for alle selskaber. |
2.3.6. GRATIS OPHOLD OM NATTEN
|
(52) |
CCIMP nævner i sit brev af 28. december 2010, at kammeret indførte foranstaltningen »tilpasning af afgiften for ophold om natten« fra 1. februar 2010. Følgelig er ophold mellem kl. 22.00 og kl. 6.00 gratis på følgende vilkår:
|
|
(53) |
Denne støtteforanstaltning gælder for lufthavnen Marseille Provence i begge terminaler og for alle selskaber. |
2.3.7. FINANSIERING AF MARKEDSFØRINGSAKTIVITETER
|
(54) |
Ved beslutning af 21. november 2005 indførte CCIMP en støtteordning som incitament til oprettelse af nye ruter i form af en delvis dækning af omkostningerne til specifik markedsføring og annoncering i medier, der var godkendt af lufthavnen Marseille Provence. Ifølge ordningen skulle luftfartsselskabet for at opnå dækning dokumentere deres udgifter til reklame for den pågældende rute. Støtten kunne ikke overstige 50 % af de dokumenterede udgifter. |
|
(55) |
Beslutningen om at indføre en markedsføringsstøtte blev truffet uden forudgående tilladelse fra Frankrig, og før Kommissionen offentliggjorde sin meddelelse »EF-retningslinjer for finansiering af lufthavne og statslig startstøtte til luftfartsselskaber, som opererer fra regionale lufthavne« (i det følgende benævnt »2005-retningslinjerne«) (16). Ved brev af 22. august 2006 bad Frankrig CCIMP om at bringe ordningen til ophør senest den 1. juni 2007 med den begrundelse, at en sådan markedsføringsstøtte ikke overholdt de kriterier, der var fastlagt i 2005-retningslinjerne. |
|
(56) |
CCIMP bekræftede, at det oprindeligt planlagte bidrag til markedsføringsudgifterne kun blev iværksat i et enkelt tilfælde, nemlig BMI Baby [for under 300 000 EUR]*. |
2.3.8. AFTALEN OM KØB AF ANNONCEPLADS INDGÅET MED AMS
|
(57) |
Den 19. maj 2006 indgik CCIMP en femårig aftale uden forudgående udbudsprocedure eller bekendtgørelse om køb af annonceplads med Airport Marketing Services, som er et 100 % ejet datterselskab af luftfartsselskabet Ryanair. |
|
(58) |
Ifølge bestemmelserne i denne aftale skulle CCIMP betale AMS:
|
|
(59) |
Det præciseres i Cocoécos beslutning af 18. februar 2009 vedrørende den fastsættelse af afgiftssatser, der var genstand for beslutningen af 25. maj 2009, at »udgiften til AMS-aftalen i aftaleperioden, dvs. oktober 2006-oktober 2011, er […]* EUR eller […]* EUR om året«. |
|
(60) |
Frankrigs oplysninger gør det ligeledes muligt at fastslå udgiften til AMS-aftalen, jf. tabel 2: Tabel 2 Udgifter til AMS-aftalen ifølge Frankrigs oplysninger (i 1 000 EUR)
|
|
(61) |
Aftalens formål var ifølge CCIMP at sikre reklame for destinationen Marseille med henblik på at tiltrække et stort antal passagerer. Dette ville gøre det muligt at garantere terminal mp2's beståen og en god indtjening på de tjenesteydelser, som lufthavnsforvalteren tilbød. |
|
(62) |
CCIMP vurderer, at følgende to forudsætninger skulle være opfyldt for at nå dette mål:
|
|
(63) |
CCIMP begrunder indgåelsen af aftalen med AMS med det forhold, at kun dette selskabs websted i 2006 kunne dække CCIMP's behov i denne henseende, idet det tilbød følgende tjenesteydelser:
|
|
(64) |
Klageren mener på sin side, at aftalen med AMS er en støtte til Ryanair for at trække dette selskab til Marseille. Klageren fremsender i den forbindelse dokumentation til støtte for sit synspunkt på grundlag af materialet til mødet i CCIMP's lufthavnsudvalg den 15. november 2005. |
2.3.9. FORRETNINGSPLANEN FOR TERMINAL MP2 OG ANVENDELSE AF DET MARKEDSØKONOMISKE INVESTORPRINCIP
|
(65) |
I november 2004 udarbejdede CCIMP en forretningsplan for at påvise rentabiliteten i terminal mp2. Den blev ajourført i 2005. Andre ajourføringer af denne forretningsplan blev evalueret af PricewaterhouseCoopers (PwC) på anmodning fra Air France i februar 2005, november 2005 og maj 2006. |
|
(66) |
Forretningsplanen, som Frankrig fremlagde, indeholder en sammenligning for perioden 2004-2020 mellem to scenarier henholdsvis med og uden terminal mp2. Ifølge Frankrig andrager de samlede værdier af de årlige pengestrømme i perioden 2004-2020 og den bogførte nettoværdi i 2020:
|
|
(67) |
Frankrig konkluderer derfor, at scenariet med terminal mp2 er […]* mio. EUR mere fordelagtigt end scenariet uden terminal mp2, hvilket skulle svare til en rentabilitet på […]* % |
|
(68) |
Forretningsplanen indeholder ligeledes en følsomhedsanalyse i henseende til de forskellige trafik- og satshypoteser. De to trafikscenarier, der er blevet analyseret, er et scenarie »uden overførsel af Air Frances navette« og et scenarie »med mindre vækst i trafikken i terminal mp2«. De to satsscenarier, der blev analyseret, var med en passagerafgiftssats på henholdsvis […]* EUR og […]* EUR for mp2. |
|
(69) |
I 2005 blev forretningsplanen ajourført. Ved den lejlighed blev der simuleret tre scenarier. Der var tale om følgende scenarier:
|
|
(70) |
PwC's vurderinger på anmodning fra Air France i forbindelse med det søgsmål, selskabet havde anlagt ved Conseil d'État, vedrører simuleringerne i februar 2005, september 2005 og maj 2006, som CCIMP foretog med henblik på at fastslå den interne rente og nettonutidsværdien (NNV) af terminal mp2 på baggrund af de forventede pengestrømme. Ved denne lejlighed havde PwC flere anmærkninger og kritikpunkter at fremføre til de pågældende forretningsplaner. |
3. FRANKRIGS BEMÆRKNINGER
3.1. INVESTERINGSTILSKUDDENE TIL CCIMP
3.1.1. VISSE AF DE TILDELTE TILSKUD ER OBLIGATORISKE
|
(71) |
Frankrig bestrider Kommissionens holdning, ifølge hvilken de 7,577 mio. EUR, der fra 2005 til 2007 blev afsat til opførelse af terminal mp2, og de 16 mio. EUR, der siden 2001 er tildelt til investering i platformen, med det fulde beløb udgør statsstøtte, som Kommissionen kan vælge at gøre til genstand for en undersøgelse. |
|
(72) |
Med henvisning til artikel 15 i Rådets forordning (EF) nr. 659/1999 (17) hævder Frankrig, at følgende tilskud i tabel 3 er obligatoriske: Tabel 3
|
|
(73) |
Frankrig hævder, at de obligatoriske tilskud ikke kan kræves tilbagesøgt, og at de således nødvendigvis er udelukket fra Kommissionens undersøgelsesfelt. |
3.1.2. VISSE AF DE TILDELTE TILSKUD BLEV AFSAT TIL FINANSIERINGEN AF IKKEØKONOMISKE AKTIVITETER OG INFRASTRUKTURER OG UDGØR DERFOR IKKE STATSSTØTTE
|
(74) |
Frankrig hævder, at visse tilskud er blevet brugt til finansiering af infrastrukturer eller aktiviteter, der er knyttet til udøvelse af beføjelser vedrørende den offentlige sikkerhed, brandslukning og driftssikkerhed, nemlig:
|
|
(75) |
Ifølge Frankrig skal de pågældende beløb trækkes fra det beløb, som Kommissionen undersøger. |
3.1.3. INVESTERINGSTILSKUDDENES FORENELIGHED MED RETNINGSLINJERNE FOR FINANSIERING AF LUFTHAVNE
|
(76) |
Frankrig gør ifølge princippet om berettiget forventning gældende, at Kommissionen skal vurdere, om de tilskud, der blev ydet før datoen for offentliggørelsen af 2005-retningslinjerne, kan betegnes som statsstøtte i henhold til retningslinjerne for statsstøtte i luftfartssektoren af 10. december 1994, og følgelig konkludere, at de nævnte tilskud ikke udgør statsstøtte. |
|
(77) |
Subsidiært mener Frankrig, at de tildelte tilskud er forenelige med 2005-retningslinjerne. |
3.1.3.1. Foreneligheden af tilskuddet fra Conseil général til investeringen i terminal mp2
|
(78) |
Frankrig hævder, at dette tilskud svarer til en klart defineret almindelig interesse, idet dets formål er at skabe og opretholde direkte arbejdspladser i en region, som har en ledighed over det nationale gennemsnit, skabe økonomisk regionaludvikling i et område, der er regionalstøtteberettiget efter undtagelsen i artikel 107, stk. 3, litra c), styrke lufthavnskapaciteten i lyset af risikoen for overbelastning (18) og forbedre områdets tilgængelighed ved hjælp af ny trafik, som ikke tidligere blev varetaget af TGV-forbindelsen eller terminal mp1, og som har fået fordel af stigningen i antallet af befløjne destinationer. |
|
(79) |
Frankrig mener, at infrastrukturen er nødvendig og proportional med de forfulgte mål. Selv om en del af terminal mp1 havde overkapacitet efter 2001, svarer oprettelsen af terminal mp2 som et nyt produkt med en anden service til et supplerende tilbud til hovedterminalen. I betragtning af trafikprognoserne var lufthavnen Marseille Provence endvidere nødt til at imødegå problemerne med overbelastning, som ville have gjort det nødvendigt at åbne nye lasteområder i 2008 og 2018. Opførelsen af terminal mp2 gjorde det ifølge Frankrig muligt at udskyde de nødvendige tilpasninger af infrastrukturen (til 2016 og efter 2020) og samtidig præsentere en bedre rentabilitetsudsigt. I øvrigt imødekommer den nye terminal mp2 specifikt lufthavnens strategi for husning af lavprisselskaber, som ikke ville have kunnet etablere sig i terminal mp1, hvor afgifterne er mærkbart højere, og hvis faciliteter ikke egner sig til den nødvendige hurtige ombordtagning og afsætning af passagerer. Frankrig hævder, at udnyttelsen af terminal mp2 i 2007, som var det første fulde driftsår for terminalen, lå på 68 %, hvilket ikke vidner om en reel overkapacitet. Frankrig tilføjer, at kapacitetsreserven i terminal mp1 fra 2007 til 2011 i form af terminal mp2 gjorde det muligt at opfylde Air Frances nye behov i forbindelse med åbningen af dets base den 2. oktober 2011 og 13 nye ruter samt stigningen i antal afgange. Endelig gjorde opførelsen af terminal mp2 inden for rammerne af den gamle fragtterminal foruden den mindre komfort, der skulle tilbydes passagerne i denne terminal, det muligt at minimere investerings- og vedligeholdelsesomkostningerne. |
|
(80) |
Frankrig gør gældende, at udsigterne til udnyttelse af terminal mp2 på lang sigt er tilfredsstillende. Opførelsen af denne terminal i samme lufthavn er udtryk for viljen til at udvikle en ny trafik, som bl.a. ikke foregik fra terminal mp1, og som gør, at lufthavnen kan undgå at åbne ruter, der allerede betjenes af TGV-forbindelsen. Stigningen i antallet af befløjne destinationer fra 100 i 2005 til 119 i 2010 gjorde også den nye tjeneste endnu mere attraktiv og dermed udsigterne for udnyttelsen heraf på længere sigt bedre. Frankrig understreger, at trafikprognoserne for terminal mp2, som er blevet underbygget af de reelle trafiktal for 2007-2010, viser, at 50 % af dens kapacitet ville være udnyttet efter fem år. Endelig viser stigningen i Air Frances trafik fra terminal mp1 fra den 2. oktober 2011, at den supplerende kapacitet i form af terminal mp2 ikke udgør en konkurrent til hovedterminalen, men en trumf for lufthavnen, der gjorde det muligt for den at imødekomme Air Frances krav. |
|
(81) |
Frankrig fastholder, at de tildelte tilskud kun i begrænset omfang påvirker samhandelen i det indre marked. Vedrørende lufthavnen i Avignon, der ligger mindre end 60 minutters kørsel fra lufthavnen Marseille Provence, bemærker Frankrig, at lavpristrafikken i denne lufthavn er forblevet stabil siden 2007, at der er sket tilpasninger af platformen efter 2007 med henblik på åbning af nye ruter, og at ingen af de befløjne destinationer er tilgængelige fra lufthavnen Marseille Provence. Med hensyn til det udvidede område, der rummer lufthavnene i Nîmes og Toulon, bemærker Frankrig, at de hører til kategorien små regionale lufthavne og derfor ikke har samme formål som lufthavnen Marseille Provence, der har 5 mio. passagerer. At ingen af de befløjne destinationer (med undtagelse af London og Bruxelles) er tilgængelige fra lufthavnen Marseille Provence, vidner om fraværet af konkurrence mellem disse platforme. |
|
(82) |
Frankrig hævder, at tilskuddet fra Conseil général var nødvendigt for at nå op på den rentabilitet, der normalt kræves af lufthavnsforvalterne. Forretningsplanen fra maj 2006 indeholder en intern rente (TRI) på […]* % ved fradrag af Conseil générals tilskud, og Frankrig hævder, at projektets rentabilitet ville falde til […]* % uden tilskuddet. Frankrig hævder også, at det modtagne tilskuds proportionalitet er berettiget i det forhold, at det i mangel af en mindre bekostelig mulighed, der kunne have givet samme resultat, gør det muligt at nå op på en tilfredsstillende TRI. Frankrig præciserer, at entrepriserne på terminalen blev sendt i udbud, hvilket skulle bekræfte, at omkostningerne blev begrænset så meget som muligt. Endelig minder Frankrig om, at det tildelte tilskud kun dækker 50 % af det samlede beløb for projektet med terminal mp2, dvs. 80 % af arbejdet, der vedrører flyene, og 30 % af arbejdet på terminalen. |
3.1.3.2. Foreneligheden af EFRU-tilskuddene af 22. august 2002 til udvikling af luftfragten
|
(83) |
Frankrig bemærker indledningsvis, at en del af tilskuddet gjaldt investering i ikkeøkonomiske aktiviteter, og at resten af den tildelte støtte burde kunne findes forenelig med reglerne i TEUF (19). |
|
(84) |
Frankrig minder om, at ansøgningen til EFRU om finansiering af lufthavnen Marseille Provence blev fremsendt i forbindelse med programmeringen af strukturfondenes mål 2 for perioden 2000-2006, som regionen Provence Alpes Côte d'Azur (i det følgende benævnt »PACA«) er støtteberettiget til, og som blev godkendt af Europa-Kommissionen den 22. marts 2001. |
|
(85) |
Ifølge Frankrig svarer den tildelte støtte til en klart defineret almindelig interesse, nemlig optimering af de eksisterende infrastrukturer med henblik på udvikling af fragtforretningen som reaktion på faldet i fragttonnagen og i forbindelse med det beskæftigelsesområde, som lufthavnen genererer (20) i et område, der er ramt af en særlig høj ledighed. |
|
(86) |
Frankrig hævder, at den pågældende infrastruktur er nødvendig for og proportional med dette mål. Frankrig præciserer, at denne infrastruktur består i anlæggelsen af en omfartsvej og en rundkørsel for at gøre vejforbindelserne mere sikre i lyset af en stigende trafikmængde, i nyindretning af fragtterminalerne i lokaler, der var blevet ledige, i anlæggelsen af standpladsområder for fly tættere på fragtterminalen for at reducere tidsforbruget ved lastning og losning og i udvidelsen af fragtområdet for at gøre det mere attraktivt. |
|
(87) |
Frankrig anfører, at trafiktallene (21) viser, at infrastrukturen gav en tilfredsstillende udsigt til udnyttelsen på længere sigt, og præciserer, at infrastrukturen stilles til rådighed for alle selskaber. |
|
(88) |
Endelig gør Frankrig gældende, at et tilskud, der er begrundet i nødvendigheden af at udvikle et område med strukturelle vanskeligheder, og som kun finansierede 28 % af projektets samlede omkostninger, ikke kunne påvirke samhandelen i det indre marked. Frankrig anfører, at finansieringen af projektet ikke burde betvivles, når EFRU-støtteberettigelseskriterierne var opfyldt. Frankrig understreger, at den tildelte finansiering gjorde det muligt at lette vejadgangen til lufthavnsinfrastrukturerne og afhjælpe de mangler, der hindrede varernes fri bevægelighed. |
3.1.3.3. Foreneligheden af tilskuddet af 26. juni 2003 til udvidelse og ombygning af lufthavnen
|
(89) |
Frankrig bemærker indledningsvis, at en del af tilskuddet gjaldt investering i ikkeøkonomiske aktiviteter, og at resten af den tildelte støtte, nemlig 888 457,18 EUR, burde kunne findes forenelig med reglerne i TEUF. |
|
(90) |
Frankrig hævder, at dette tilskud svarer til en klart defineret almindelig interesse, nemlig økonomisk udvikling i departementet Bouches-du-Rhône og Provence. |
|
(91) |
Frankrig hævder, at de pågældende investeringer var nødvendige for og proportionale med dette mål, idet de skulle øge antallet af operationer i timen i kraft af renovering af bane 1, anlæggelse af forpladser og oprettelse af rulleveje til hurtig frakørsel. |
|
(92) |
Frankrig gør gældende, at investeringerne var nødvendige for at kunne håndtere mere trafik. Således skulle arbejderne øge kapaciteten på banerne til 140 000 erhvervsmæssige operationer om året. Frankrig anfører imidlertid i sit svar et trafikmål på 113 909 operationer i 2015 og 122 449 i 2020. De udførte arbejder skulle således gøre det muligt at undgå kapacitetsudvidelsesarbejde på banerne de følgende ti år og samtidig ifølge Frankrig give en tilfredsstillende udnyttelsesprognose på mellemlang sigt |
|
(93) |
Frankrig bekræfter, at infrastrukturen er tilgængelig for samtlige brugere, og hævder, at den undersøgte støtte ikke påvirker samhandelen i det indre marked, da den eneste kommercielle lufthavn, som ligger inden for en afstand af under 60 minutters kørsel ad landevej, er lufthavnen i Avignon, der er en kategori D-lufthavn, som lufthavnen Marseille Provence ikke er i konkurrence med. |
3.1.3.4. Foreneligheden af tilskuddet af 26. juli 2004 til udvikling af lufthavnen
|
(94) |
Frankrig bemærker indledningsvis, at en del af tilskuddet gjaldt investering i ikkeøkonomiske aktiviteter, og at resten af den tildelte støtte, nemlig 816 535 EUR, burde kunne findes forenelig med reglerne i TEUF. |
|
(95) |
Frankrig hævder, at dette tilskud svarer til en klart defineret almindelig interesse, nemlig udvikling af storbyen Marseille med opland gennem konsolidering af den nationale trafik og udvikling af den internationale trafik i lufthavnen Marseille Provence samt koblingen til jernbanenettet. |
|
(96) |
Frankrig hævder, at de udførte arbejder var nødvendige for at nå dette mål, dvs. udvidelse af kapaciteten i hal 1 og opgradering heraf til internationale standarder, optimering af bane 1 og ombygning af bane 2 samt anlæggelsen af en jernbaneterminal til TGV-tog. |
|
(97) |
Frankrig gør gældende, at udviklingen i passagertrafikken viser, at denne infrastruktur giver en tilfredsstillende udnyttelsesprognose på længere sigt. Frankrig tilføjer, at gennemførelsen af jernbanebetjeningsprojektet kun kunne øge trafikken i lufthavnen. |
|
(98) |
Ifølge Frankrig er infrastrukturen tilgængelig uden forskel for samtlige brugere. Frankrig understreger, at fordelingen af hallerne mellem nationale afgange, Schengen og internationale flyvninger er nødvendig for god forvaltning af passagerstrømmene i henseende til regler om grænsekontrol, og at placeringen af flyvninger i enten den ene eller den anden terminal ikke ændrer ved det forhold, at samtlige selskaber har fri adgang til begge terminaler afhængigt af de flyvninger, de udbyder. |
|
(99) |
Frankrig minder om, at de udførte arbejder efter Frankrigs vurdering på grund af fraværet af en lufthavn i samme kategori i samme aktivitetsområde ikke påvirker samhandelen i det indre marked, og understreger i øvrigt, at de investeringer, der blev givet tilskud til den 26. juli 2004, ikke var direkte beregnet til at øge lufthavnens kapacitet. |
|
(100) |
Frankrig gør gældende, at de nærmere bestemmelser om tildeling af det undersøgte tilskud var udformet, så de overholdt proportionalitetsprincippet (22). Frankrig minder om, at den offentlige forvaltningsmyndigheds engagement var begrænset til 1 mio. EUR over tre år. |
3.2. DET MARKEDSØKONOMISKE INVESTORPRINCIP ANVENDT PÅ TERMINAL MP2
|
(101) |
Frankrig hævder, at der ikke er belæg for revisorfirmaet PwC's kritik, ifølge hvilken fradraget af en pro rata-del af investeringstilskuddet i afskrivningerne af infrastrukturen til terminal mp2 gør testen af det markedsøkonomiske investorprincip forkert. I Frankrigs øjne kræver de gældende regnskabsregler, at tilskud til infrastruktur, der skal tilskrives fremtidige regnskabsår, skal trækkes fra den regnskabsmæssige nettoværdi af anlægsaktiverne. Endvidere var behandlingen af tilskuddene ens for terminal mp1 og mp2, der begge nød godt af et tilskud på 30 % af beløbet for arbejderne på terminalen. Endelig ville inddragelsen af bruttobeløbene i omkostningsgrundlaget for beregningen af passagerafgiften have fået lufthavnsforvalteren til at fakturere brugerne omkostninger, som reelt ikke var blevet afholdt. Da Frankrig har vurderet, at tilskuddet fra Conseil général var foreneligt med fransk ret og EU-retten, mener Frankrig i det hele taget, at CCIMP handlede som en fornuftig markedsøkonomisk investor ved ikke i sin forretningsplan at medregne omkostninger, som det vidste, det ikke ville skulle afholde. |
|
(102) |
Med hensyn til, at man i forretningsplanen føjede den bogførte værdi af de i den pågældende periode realiserede investeringer til det medregnede cashflow, hævder Frankrig, at den franske stat nøjes med at sætte regnskabsmæssige tal på bestemmelserne i specifikationen af koncessionsaftalen fra 1987. Frankrig gør gældende, at denne type bestemmelse er almindelig i koncessionsaftaler og tjener til at holde regnskab med varigheden af henholdsvis investeringsprojektet og koncessionsaftalen. |
|
(103) |
Til berettigelse af tallet 7,5 %, der er valgt til at afspejle den vægtede gennemsnitlige kapitalomkostning (WACC), hævder Frankrig, at det stemmer overens med det gennemsnitlige skøn over WACC i de franske lufthavne (23), om end det er lidt højere på grund af lufthavnens regulerede område, og fordi skønnet blev foretaget i en periode (2004), der lå forud for de omtalte skøn. Frankrig anfører, at firmaet Mazars i sin undersøgelse vælger den samme WACC-hypotese som lufthavnsforvalteren i lufthavnen Marseille Provence. |
|
(104) |
Frankrig hævder, at Kommissionen ikke gør ret i at påpege den manglende stigning i de eksterne udgifter som følge af gradueringsforanstaltningerne, der skete i den almindelige interesse (incitament til oprettelse af nye ruter), idet disse gradueringer faktisk blev taget i betragtning, ikke som udgifter, men som rabatter i omsætningstallene for landing, markering og ophold i alle de undersøgte tilfælde. Frankrig tilføjer, at disse gradueringer både kom brugerne af mp2 og mp1 til gode, og at iværksættelsen af dem mellem 2005 og 2010 udmøntede sig i en ligevægtig samlet saldo for de tildelte rabatter mellem de to terminaler ([…]* mio. EUR for terminal mp1 og […]* mio. EUR for terminal mp2). Frankrig præsenterer også en forretningsplan, der er udarbejdet efterfølgende, for årene 2005-2010, som underbygger det forhold, at de forretningsplaner, der blev fremlagt i september 2005 og maj 2006, byggede på prognoser, der lå tæt op ad de realiserede data, og at rentabiliteten i terminal mp2 viser sig at være højere end den, der var forventet på tidspunktet for investeringsbeslutningen. |
3.3. DRIFTSTILSKUD BEVILGET TIL CCIMP
|
(105) |
Med hensyn til bidragene på […]* mio. EUR tildelt CCIMP af de offentlige myndigheder gør Frankrig gældende, at de ikke udgør driftstilskud, men en betaling for tjenester, som CCIMP's hovedafdeling har leveret til lufthavnen Marseille Provence. Frankrig forklarer, at de beløb, som er genstand for nærværende afgørelse, på grund af den regnskabsmæssige adskillelse af handels- og industrikammerets lufthavnsafdeling og øvrige afdelinger svarer til de fakturaer, som er udstedt for de tjenesteydelser, som hovedafdelingen har leveret til lufthavnen, og derfor udgør bidrag svarende til de fakturerede tjenesteydelser i perioden 2001-2010. |
|
(106) |
Frankrig understreger, at en erklæring fra CCIMP's revisor bekræfter fraværet af pengestrømme fra CCIMP's centrale afdelinger til lufthavnen Marseille Provence. |
|
(107) |
Frankrig har ligeledes forklaret systemet med lufthavnsskatten for at udelukke en eventuel forekomst af statsstøtte i forbindelse med denne mekanisme. Frankrig minder om, at lufthavnsskatten er bestemt i artikel 1609w i den franske skattelov (Code général des impôts — CGI), ifølge hvilken den opkræves til fordel for offentlig- eller privatretlige juridiske personer, der driver lufthavne, at den skal betales af enhver offentlig lufttransportvirksomhed, og at den udelukkende anvendes til godtgørelse af de udgifter, som lufthavnsforvalteren afholder til varetagelsen af statslige opgaver som brand- og redningstjenester, sikring mod fugle og sikkerhedsopgaver. Frankrig præciserer dernæst, at lufthavnsskattens beløb fastsættes årligt, lufthavn for lufthavn, alt efter de tjenester, som varetages i henhold til gældende lovgivning og prognoserne for trafikken, omkostningerne og øvrige ydelser, som lufthavnsforvalteren leverer. Lufthavnsforvalterne udarbejder derfor en årlig angivelse af omkostninger og trafik, som sendes til godkendelse hos den lokale styrelse for civil luftfartssikkerhed. Beregningen af skattesatsen foregår i den centrale administration i generaldirektoratet for civil luftfart under hensyntagen til tidligere års kumulerede resultater. |
|
(108) |
Frankrig bestrider, at denne mekanisme skulle kunne indeholde elementer af statsstøtte. Frankrig understreger for det første, at ordningen er generel og finder anvendelse på samtlige franske lufthavne efter samme regler. |
|
(109) |
Frankrig præciserer dernæst, at afpasningen af provenuet efter omkostningerne vanskeligt kan være perfekt set over et enkelt år, da skattesatsen fastsættes ud fra prognoser for omkostninger og trafik, men bestrider, at der kan foregå overkompensation. |
|
(110) |
Frankrig minder i den henseende om, at lufthavnsforvalterne først godtgøres for de omkostninger, de har haft, efterfølgende i henhold til hensættelserne, og at en eventuel positiv saldo, så snart den optræder, overføres til de akkumulerede regnskaber for de foregående år, behæftes med finansielle udgifter, som lufthavnsforvalteren skulle afholde, og giver anledning til en justering af det følgende års skattesats. Frankrig præciserer, at lufthavnsskattesystemet samlet set har givet underskud i adskillige år (ca. 110 mio. EUR ultimo 2010), hvilket medfører, at en del af udgifterne til sikkerhed og sikring, som afholdes af lufthavnene, ikke bliver godtgjort, idet denne del behæftes med finansieringsomkostninger, som staten skal afholde. Frankrig understreger, at man ved forhøjelsen af skattesatsen, som sker efterfølgende, skal tage højde for følgevirkninger for luftfartsselskaberne, hvilket udelukker en for hurtig justering. |
|
(111) |
Endelig nævner Frankrig »nulstillingsmekanismen« i tilfælde af udskiftning af lufthavnsforvalter, hvorved den afgående forvalter pålægges at tilbagebetale en eventuel positiv saldo, der måtte blive konstateret ved slutningen af vedkommendes periode som forvalter. |
|
(112) |
Hvad angår lufthavnen Marseille Provence, præciserer Frankrig, at det kumulerede underskud i lufthavnsskattesystemet var på 2,7 mio. EUR ultimo 2000, at man i 2010 gik i nul med en skattesats, der var fastsat til 8,20 EUR, og at satsen i 2011 blev nedsat (til 7,774 EUR) for ikke at generere et overskud. |
3.4. FASTSÆTTELSE AF PASSAGERAFGIFTER FOR TERMINAL MP1 OG MP2
|
(113) |
Frankrig gør gældende, at differentieringen af lufthavnsafgifterne mellem terminal mp1 og mp2 er i overensstemmelse med bestemmelserne i Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2009/12/EF (24), og minder om, at terminal mp2 er åben for samtlige luftfartsselskaber. Frankrig præciserer, at forskellen på satsen for terminal mp1 og mp2 bygger på forskellen i de underliggende omkostninger mellem de to terminalers passagerfunktioner. Frankrig anfører, at Conseil d'État i sin afgørelse af 26. juli 2011 medgav, at de fastsatte afgiftssatser for terminal mp1 var gyldige, og dermed også understøttede gyldigheden af reglerne om bogføring af omkostninger og indtægter på henholdsvis terminal mp1 og mp2. Endelig understreger Frankrig, at princippet om »single till«, som anvendes i lufthavnen Marseille Provence, gør, at forskellen mellem kostprisen på passagerafgiften og satsen for denne afgift udgøres af indtægter fra andet end luftfart i den pågældende lufthavn, som en fornuftig forvalter ville tage i betragtning for at bestemme den sats, der skal gælde i lufthavnen. |
|
(114) |
Frankrig bestrider, at CCIMP kun tog supplerende omkostninger med i beregningen, hvis de havde direkte tilknytning til ibrugtagning og drift af terminal mp2. Frankrig hævder, at de to terminalers geografiske adskillelse gør det muligt at skelne alle nødvendige investeringer i terminal mp2, nemlig 8,95 mio. EUR. Frankrig minder om, at lufthavnens omkostningsstruktur hovedsagelig består i faste omkostninger. |
|
(115) |
Frankrig gør dernæst rede for de elementer, der indgår i bestemmelsen af driftsomkostningerne for terminal mp2:
|
|
(116) |
Frankrig gør således gældende, at da driftsudgifterne er blevet fordelt ud fra et konstant antal medarbejdere, udgør omkostningerne, der tilskrives terminal mp2, samme besparelse i henseende til passagerafgiften i terminal mp1. Frankrig anfører i øvrigt, at omkostningerne, der tilskrives terminal mp2, svarer godt til de ekstra omkostninger, som ville blive tilskrevet terminal mp1, hvis terminal mp2 ikke var blevet opført (bilag 44 og bilag 25). |
|
(117) |
Frankrig anfægter ligeledes PwC's konklusion om, at de investeringer, der ikke blev foretaget direkte i terminalerne, skulle foretages indirekte, og gør rede for investeringerne løsrevet fra passagerafgiften og bogføringen af dem i regnskaberne (investeringer i bygninger, der ikke hænger sammen med terminalerne og udløser separate lejeindtægter, punktvise investeringer i udskiftning af udtjente installationer tilskrevet særlige analysecentre, investeringer i kabling, IT og gateway, der tilskrives det særlige analysecenter og i givet fald er medtaget i pro rata-delen af kapacitetsomkostningerne). Frankrig bestrider dernæst PwC's argument om, at passagererne i terminal mp2 formentlig ville benytte faciliteterne i terminal mp1, hvorfor 10 % af afskrivningerne i terminal mp1 skulle tilskrives terminal mp2. Frankrig hævder, at en klar adskillelse af infrastrukturerne på platformen gør denne benyttelse lidet sandsynlig, at det ville være det samme som at tilskrive et tilsvarende areal til det samlede areal af terminal mp2, og at det ville kræve tilskrivelse af den samme andel af de kommercielle indtægter i terminal mp1 til terminal mp2, dvs. en nedsættelse af hovedterminalens indtjening på […]* mio. EUR. |
|
(118) |
Frankrig understreger endvidere, at de trafikhypoteser, som PwC har valgt i sine rapporter for 2006 og 2007, bygger på prognoserne i forretningsplanen fra november 2004 og ikke tager højde for aktualiseringen af faldet i trafiktallene i forretningsplanen fra september 2005 og maj 2006 som følge af, at Air France havde besluttet ikke at overføre sin navettetjeneste til terminal mp2, og af udskydelsen i seks måneder af beslutningen om at åbne den nye terminal, hvilket fik trafikken til at falde kraftigt i 2006 og 2007. Frankrig bestrider, at der skulle foregå den trafikale kannibalisering mellem terminal mp1 og terminal mp2, som PwC hævder i sin rapport. Frankrig understreger i den forbindelse, at Air France i sidste ende valgte ikke at gennemføre sin plan om at flytte navetteflyvningerne til Orly over i terminal mp2, og at Air Frances trafik i perioden 2008-2011 forblev stabil på hver af de to destinationer, der var genstand for konkurrencen fra Ryanair fra terminal mp2 fra 2009. |
|
(119) |
Frankrig hævder, at da PwC's argumenter er grundløse, er satsen på 3,84 EUR pr. passager heller ikke underbygget, og anfører, at den er højere end den sats, der anvendtes i terminal mp1 i 2007. |
|
(120) |
Frankrig minder om, at lufthavnsforvalteren fastsatte nye afgiftssatser for hver terminal, efter at Conseil d'État havde ophævet satserne i terminal mp2 i 2006, 2007 og 2008 og satsen i terminal mp1 i 2008. Berettigelsen af en stigning i afgiften for terminal mp2 ligger i lovgivernes (ministrene for økonomi henholdsvis civil luftfart) krav om alene at belaste terminal mp2 med omkostningerne ved aftalen med AMS om køb af annonceplads, uden at fordelingsnøglen for omkostningerne mellem terminalerne blev draget i tvivl. |
|
(121) |
Ifølge Frankrig fastsatte CCIMP afgiftsniveauet, så man kunne opnå samme dækning af omkostningerne i begge terminaler (nemlig […]* %). Frankrig anfører, at lufthavnsafgifternes niveau ifølge direktiv 2009/12/EF skal være differentieret efter bl.a. omkostningerne, og at man for at sikre, at denne afgiftsdifferentiering også er begrundet i en omkostningsforskel, skal sikre, at dækning af disse omkostninger modsvares af passagerafgiften i hver terminal. Frankrig tilføjer, at denne dækning kan være mindre end 100 %, idet lufthavnens samlede økonomiske ligevægt ifølge single till-reguleringen findes ved at inddrage indtægter fra andet end luftfart. Frankrig minder om, at firmaet Mazars i sin rapport vurderede, at dækningen af passageromkostningerne i 2007 gennem provenuet fra passagerafgiften var […]* % i terminal mp1 og […]* % i terminal mp2. |
|
(122) |
Frankrig konkluderer, at passagerafgiften i terminal mp2 ikke kan udgøre en økonomisk fordel til fordel for et selskab i henhold til artikel 107, stk. 1, i TEUF, da den fastsættes i tilknytning til de udgifter, der er forbundet med opførelse og drift af terminal mp2, at forskellen mellem passagerafgiften for benyttelsen af hver af de to terminaler er objektiv, gennemsigtig og begrundet i de omkostninger, der tilskrives hver terminal, og at differentieringen i denne forbindelse er udtrykkeligt bestemt i artikel 10 i direktiv 2009/12/EF. |
|
(123) |
I det foreliggende tilfælde påvises foranstaltningens selektivitet heller ikke, idet afgiften gælder uden forskel for ethvert selskab, der benytter terminal mp2. |
|
(124) |
Hvad angår de nedsatte passagerafgifter for nationale flyvninger, præciserer Frankrig, at bekendtgørelsen af 16. oktober 2009 forbyder enhver fremtidig differentiering af afgifterne i Schengen, og minder om, at Kommissionen i sin afgørelse af 28. januar 2009 fandt, at det ikke var nødvendigt at foreslå yderligere foranstaltninger. |
3.5. RABAT PÅ AFGIFTERNE FOR AT OPRETTE NYE RUTER
|
(125) |
Frankrig gør indledningsvis gældende, at de afgiftsgradueringer, som blev tilladt luftfartsselskaberne, og som undersøges af Kommissionen i betragtning 116-137 i indledningsafgørelsen, forekommer i samtlige statslige lufthavne og i et meget stort antal decentralisererede lufthavne i Frankrig. |
|
(126) |
Frankrig tilføjer, at disse foranstaltninger skal fremme oprettelsen af nye flyforbindelser. Disse svarer til et mål af almindelig interesse, nemlig bedre og øget tilgængelighed, fysisk planlægning af området og integration i det indre marked. |
|
(127) |
Ifølge Frankrig skal det påberåbte mål af almindelig interesse tages i betragtning af Kommissionen i dens analyse af den således tildelte støttes forenelighed med EU-retten. |
|
(128) |
Frankrig hævder ligeledes, at afgiftsgradueringerne godkendes årligt af den franske stat i forbindelse med en godkendelsesprocedure, der gælder samtlige statslige lufthavne, og som gør det muligt at sikre, at foranstaltningerne ikke er diskriminerende. Frankrig hævder, at den årlige satsgodkendelsesprocedure således ville være tilstrækkelig til at opfylde kravet om, at der på medlemsstatsligt plan stilles en klagemekanisme til rådighed for enhver klage over forskelsbehandling i ydelsen af støtte, hvilket er et af forenelighedskriterierne for den undersøgte støtte. |
|
(129) |
Frankrig minder om, at national ret (artikel R.224-2-2 i Code l'aviation civile), hvorefter det er muligt at foretage afgiftsgradueringer, påbyder den ansvarlige for fastsættelsen af afgiftssatserne at definere de overvågningsindikatorer, der svarer til det forfulgte mål af almindelig interesse. Frankrig hævder, at de fastlagte overvågningsindikatorer gør det muligt årligt at sikre korrekt udførelse af foranstaltningen og de eventuelle behov for justering og er tilstrækkeligt til at opfylde kriteriet om støttens forenelighed vedrørende eksistensen af en sanktionsmekanisme til tilfælde, hvor en transportvirksomhed ikke overholder de forpligtelser, vedkommende har indgået over for lufthavnen. |
|
(130) |
Frankrig præciserer, at der siden 2005, da ordningen trådte i kraft, jævnligt var blevet fremlagt en status over afgiftsgradueringerne i materialet til Cocoécos møder, hvilket beviser foranstaltningernes offentlige karakter over for repræsentanterne for platformens brugere og er tilstrækkeligt til at opfylde kriteriet om støttens forenelighed vedrørende offentliggørelsen af de pågældende foranstaltninger. |
|
(131) |
Frankrig understreger, at de undersøgte afgiftsgradueringer er i overensstemmelse med bestemmelserne i direktiv 2009/12/EF, som giver medlemsstaterne lov til at indføre gradueringer af lufthavnsafgifterne i »almenhedens og samfundets interesse«. Frankrig slutter heraf, at lufthavnsforvalteren ved indførelsen af en sådan afgiftsgraduering ikke er forpligtet til at handle som en fornuftig markedsøkonomisk aktør. Frankrig understreger, at der findes andre afgiftsgradueringer i den almindelige interesse efter fransk ret, bl.a. miljøhensyn, f.eks. gradueringen af landingsafgiften alt efter kategorien af luftfartøjet og tidspunktet på dagen set i relation til støjforurening. |
|
(132) |
Frankrig bestrider, at sådanne foranstaltninger udgør startstøtte, og gør gældende, at de har til formål at internalisere visse elementer af samfundsinteresse (kompensation for skade på miljøet, forbedring af områders tilgængelighed osv.), som ellers ikke ville blive indregnet i afgiftssatserne. |
|
(133) |
Frankrig hævder, at en forretningsplan, der påviser, at de tilladte gradueringer ikke er rentable, ikke af den grund indebærer, at lufthavnsforvalteren skal opgive dem, for i denne forretningsplan ville de eksterne virkninger af foranstaltningerne ikke blive taget i betragtning, f.eks. udledning af mindre forurening, mindre støj eller øget eller bedre tilgængelighed. Ifølge Frankrig har den vanskelige kvantificering af disse eksterne virkninger ført til, at disse incitamenter er genstand for en hypotese for sig i direktiv 2009/12/EF. |
|
(134) |
Frankrig anfægter Kommissionens metode, som består i at anvende det markedsøkonomiske investorprincip, som ikke er egnet til analysen af foranstaltninger, hvis mål det er at lade positive eksterne virkninger gavne en samfundsinteresse. |
|
(135) |
Frankrig hævder, at de oplysninger, der er fremlagt i betragtning 124 i Kommissionens indledningsafgørelse, er fejlagtige. De viste satser angives som en variabel del af landingsafgiften pr. passager. I virkeligheden beregnes den variable del af landingsafgiften på grundlag af luftfartøjets vægt i tons og ikke på grundlag af antal passagerer. |
|
(136) |
Subsidiært hævder Frankrig, at afgiftsgradueringerne for oprettelse af nye ruter er økonomisk rentable for lufthavnen Marseille Provence. Frankrig fremsender i sit svar en undersøgelse, der er foretaget efterfølgende, af de tildelte foranstaltningers rentabilitet. Ifølge Frankrig viser de beregninger, der er foretaget på grundlag af de kommercielle indtægter i 2008, at den gennemsnitlige rabat, der blev ydet til en rute befløjet med standardfly fra terminal mp1 og mp2, er mindre end de indtægter, som genereres af de indtægter, der tilskrives hver af terminalerne, og giver et nettoresultat på […]* EUR pr. passager fra terminal mp1 og […]* EUR pr. passager fra terminal mp2. Frankrig hævder, at 83 % af den trafik, der er skabt som følge af denne foranstaltning, stadig findes efter tre år og skaber ekstra indtægt. Frankrig gør gældende, at en ny undersøgelse af rentabiliteten af de gradueringer, som Cocoéco vedtog den 6. december 2004, blev foretaget på grundlag af forrentningsplanen fra september 2005, der blev ajourført i maj 2006, på basis af et fly af typen B737 på 67 tons for terminal mp2 og et fly af typen A319 for terminal mp1. Man undersøgte to trafikhypoteser: I den første angår trafikstigningen fra det tredje år efter indførelsen af gradueringerne kun stigningen i antallet af afgange på de eksisterende ruter, i den anden angår trafikstigningen alene nye ruter. Den første hypotese medfører et nettoresultat i forhold til omsætningen på […]* % og en NNV på […]* EUR, den anden et nettoresultat i forhold til omsætningen på […]* % og en NNV på […]* EUR. |
|
(137) |
Frankrig hævder, at gradueringerne var ikkediskriminerende og gjaldt samtlige selskaber, som opfyldte betingelserne for anvendelse. Frankrig bestrider derfor, at kriteriet om foranstaltningens selektive karakter i henseende til at betegne den som statsstøtte skulle være opfyldt. |
|
(138) |
Frankrig minder om, at Kommissionen i sin afgørelse om lufthavnen i Manchester (25), som den nævner i sin Charleroi-afgørelse (26), anerkendte, at ydelsen af rabatter på landingsafgifterne udgjorde en foranstaltning af begrænset varighed og indgik i en ordning, der var åben for samtlige luftfartsselskaber, som åbnede en ny rute fra Manchester, således at den fjernede enhver risiko for konkurrencefordrejning og ikke faldt ind under artikel 107 i TEUF. Frankrig konkluderer, at en ordning, der er tilgængelig for alle luftfartsselskaber og tildeles i en begrænset periode, falder uden for anvendelsesområdet for artikel 107 i TEUF. |
|
(139) |
Frankrig præsenterer den afgiftsgradueringsordning, som var gældende fra den 15. februar til den 31. juli 2009, og præciserer, at 24 selskaber har benyttet sig af den. Frankrig minder om, at ordningen blev annulleret af Tribunal administratif de Marseille i dennes afgørelse af 30. juni 2009 med den begrundelse, at omfanget af gradueringen var for stor, og erstattet fra 1. februar 2010 af en ordning, hvor rabatsatserne var blevet reduceret og betingelserne for ydelse af dem skærpet. Frankrig gør gældende, at betingelserne, der hidrører fra Manchester-beslutningen, er opfyldt i begge gradueringsordninger, idet de pågældende gradueringer ikke faldt ind under artikel 107 i TEUF. Ifølge Frankrig er det derfor forkert, at Kommissionen i sin indledningsafgørelse undersøger de pågældende gradueringer i lyset af det markedsøkonomiske investorprincip. |
3.6. NEDSÆTTELSE AF AFGIFTEN FOR OPHOLD OM NATTEN
|
(140) |
Frankrig gør gældende, at denne rabat blev indført i den almindelige interesse i lighed med rabatten for nye ruter. Gradueringen af afgiften for ophold om natten ville gøre det muligt for lufthavnen Marseille Provence at øge antallet af flyvninger først og sidst på dagen og dermed optimere udnyttelsen af infrastrukturerne. Frankrig understreger, at virkningen af denne foranstaltning begrænser sig til […]* % af omsætningen på afgiften for ophold om natten eksklusive virkningerne af gradueringen for oprettelse af nye ruter. |
|
(141) |
Frankrig minder om sit synspunkt om, at det er utilstrækkeligt at vurdere gradueringerne i den almindelige interesse ud fra et rent rentabilitetsperspektiv. Frankrig præciserer dog supplerende, at overholdelsen af det markedsøkonomiske investorprincip er påvist i det foreliggende tilfælde i kraft af undersøgelsen med titlen »Détermination des coûts supplémentaires engendrés par le stationnement de nuit« (bestemmelse af ekstra omkostninger som følge af ophold om natten), som fremgik af regnskabet i 2004. Afgiftsgradueringen tilskyndede luftfartsselskaberne til at vælge platformen som base, idet standpladsområderne ikke blev udnyttet om natten og derfor var til rådighed, hvilket betød en begrænset ekstra omkostning for lufthavnen. På de tidspunkter af døgnet, som foranstaltningen var rettet mod, var det forretningsfolk, der var de hyppigste rejsende, og det er dem, der genererer flest kommercielle indtægter. En stor andel af de omkostninger, der er forbundet med parkeringsafgiften, var sammensat af afskrivninger og finansieringsomkostninger, hvis økonomiske varighed ikke påvirkes af parkerede flys ophold om natten eller af erhvervsskatten, som er uafhængig af udnyttelsen af standpladsområder. De ekstra omkostninger som følge af ophold om natten begrænsede sig derfor til udgifter til personale, vedligeholdelse, reparation og diverse forbrugsvarer, dvs. […]* EUR pr. nat pr. fly. Frankrig præciserer, at rentabilitetsberegningerne af denne afgiftsgraduering for ophold om natten bygger på undersøgelser af den finansielle fortjenstmargin pr. flyvning, der præsenteres i forretningsplanen fra september 2005, som blev ajourført i maj 2006, og hvoraf det fremgår, at omsætningen pr. rotation var […]* EUR for mp1 og […]* EUR for mp2. I terminal mp1 anså man kun de nationale mellemlange flyvninger (Orly-navetten) for at kunne skabe ekstra rotationer. I terminal mp2 kunne hvert af lavprisselskabernes fly generere en ekstra daglig rotation, idet lavprisselskaberne ikke drev ruter med en enkelt daglig afgang og en enkelt returflyvning fra deres base. Der blev af forsigtighedshensyn anvendt en vægt på 50 % for at nedsætte virkningen af disse supplerende marginer pr. rotation i hver terminal. På baggrund af disse hypoteser fremlægger Frankrig i sit svar et dokument, som viser, at det gennemsnitlige nettoresultat i forhold til omsætningen var […]* %, og at nettonutidsværdien (NNV) aktualiseret med 7,5 % var […]* EUR i perioden 2005-2021. En følsomhedsanalyse af vægten viste, at den gennemsnitlige margin stadig er over […]* % indtil en vægt på 35 %, som betyder, at rabatten ville give overskud for lufthavnen, selv om kun hvert tredje fly, der gjorde ophold natten over, genererede en ekstra rotation. Tabel 4 Simulering af rentabiliteten af gradueringen for ophold om natten
|
|
(142) |
På baggrund af en undersøgelse foretaget på grundlag af regnskabet for 2008 var de variable omkostninger ved afgiften for ophold om natten […]* EUR pr. fly pr. nat, og skønnet i 2004 var […]* EUR. I hypotesen med et B737-800 med en belægningsprocent på 80 % udgør disse omkostninger […]* EUR pr. passager og med et A319 med en belægningsprocent på 70 % […]* EUR pr. passager. Men på grundlag af de regnskaber, som blev forelagt Cocoéco den 18. februar 2009, gjorde butiks- og parkeringsforretningen det muligt at dække [100-150] % af passageromkostningerne for terminal mp1, dvs. en nettomargin på […]* EUR pr. passager og [100-150] % af passageromkostningerne for terminal mp2, dvs. en nettomargin på […]* EUR pr. passager. Disse nettomarginer dækkede rigeligt de ekstra omkostninger ved ophold om natten. |
|
(143) |
Frankrig hævder endelig, at Kommissionen ikke havde rejst kritik af det lufthavnsafgiftssystem, som lufthavnen i Charleroi havde indført. |
3.7. FINANSIERING AF MARKEDSFØRINGSAKTIVITETER
|
(144) |
Vedrørende støtteordningen, som blev indført ved CCIMP's beslutning af 21. november 2005, og som gav anledning til den eneste udbetaling på [under 300 000] EUR til BMI baby, nævner Frankrig i sit svar af 28. december 2010, at dette beløb, såfremt det kunne udgøre statsstøtte, under alle omstændigheder var omfattet af Kommissionens forordning (EF) nr. 1998/2006 (27) (de minimis). Frankrig tilføjer, at CCIMP efter bekendtgørelsen af salget af dette selskab muligvis ikke var i stand til at opnå en erklæring herfra på tro og love om den støtte, som selskabet havde modtaget i andre europæiske lufthavne. |
3.8. AFTALEN OM KØB AF ANNONCEPLADS INDGÅET MED AMS
|
(145) |
Med hensyn til aftalen om køb af annonceplads indgået med AMS den 19. maj 2006 gør Frankrig gældende, at indgåelsen af denne aftale foregik i overensstemmelse med lovgivningen om offentlige indkøb uden forudgående udbudsprocedure, fordi der kun fandtes en enkelt leverandør. |
|
(146) |
Frankrig minder om, at reklamepolitikken har en direkte virkning for rentabiliteten af en lufthavnsinfrastruktur takket være de indtægter, der genereres af lufthavnsafgifterne, og indtægterne fra afgifter på andet end luftfart. Frankrig præciserer, at den reklame, som luftfartsselskaberne gør, er utilstrækkelig, og understreger, at AMS i 2006 var den eneste tjenesteyder, som tilbød et unikt system udelukkende til salg af billetter for Ryanair, og det eneste selskab, som forpligtede sig til at oprette en flybase i den nye terminal mp2, som tilbød et stort antal internetbesøgende, der er målgruppen for reklamepolitikken, og som udbød markedsføringsydelser tilpasset køb af flybilletter til destinationen Provence. |
|
(147) |
Frankrig hævder, at CCIMP handlede som en fornuftig markedsøkonomisk aktør ved at indgå en aftale med AMS, hvorfor denne aftale ikke indeholder nogen form for støtte. |
|
(148) |
Frankrig mener for det første, at den aftalte pris er i overensstemmelse med markedets praksis, især når man ser på resultaterne af den komparative analyse, som blev foretaget med udgangspunkt i webstedet viamichelin.com. Frankrig bestrider derfor, at AMS' levering af tjenesteydelserne skete på gunstige vilkår, og minder om, at Europa-Kommissionen i sin beslutning om lufthavnen i Ostende (28) medgav, at reklameprogrammet, der blev afviklet i et rejsebureaus katalog, ikke udgjorde statsstøtte. |
|
(149) |
Endvidere hævder Frankrig, at aftalen om markedsføringsydelser med AMS er en rentabel investering for lufthavnen Marseille Provence, nærmere betegnet udviklingen af terminal mp2. Frankrig præciserer, at de nærmere bestemmelser i aftalen blev fastlagt på grundlag af en rentabilitetsundersøgelse af de finansielle fortjenstmarginer ved en Ryanair-flyvning, som blev foretaget før indgåelsen af aftalen og udarbejdet til støtte herfor. Det fremgik af denne undersøgelse, at reklameordningen i aftalen blev rentabel fra det fjerde driftsår med en margin på […]* EUR pr. flyvning efter reklame. Frankrig understreger, at det fremgår af denne undersøgelse, at den rentabilitet, som ligger i sammenlægningen af gradueringerne for oprettelse af nye ruter og af AMS-aftalen, der kun gælder Ryanairs flyvninger i perioden 2007-2021, giver en gennemsnitlig margin ([…]* %) inden for normerne for rentabilitet i sektoren, vurderet af Europa-Kommissionen til 7,31 % i dens afgørelse om lufthavnen i Bratislava (29). |
|
(150) |
Simuleringen af den aktualiserede rentabilitet på grundlag af realiserede trafiktal og omkostninger revideret af firmaet Mazars viste en fortjenstmargin fra det tredje år på […]* EUR pr. flyvning. |
|
(151) |
Frankrig minder om, at omkostningerne ved AMS-aftalen blev medtaget i forretningsplanen fra september 2005, der blev ajourført i maj 2006, som konkluderer, at den samlede rentabilitet for terminal mp2 var [over 7,5]* % i perioden 2005-2021. På basis af satserne for 2006 skulle det gennemsnitlige nettoresultat i forhold til omsætningen på AMS-aftalen i relation til Ryanairs trafik være [over 7,5]* % og NNV […]* mio. EUR. |
|
(152) |
Frankrig gør ligeledes gældende, at beregnet ud fra indtægterne fra lufthavnsafgifterne, indtægterne fra andet end luftfart og lufthavnsskatten, men også andre afgifter, lå marginen pr. afrejsende passager før indgåelsen af aftalen (30) på […]* EUR. Da det dengang gennemsnitlige anslåede beløb for markedsføringsforanstaltningerne (herunder især AMS) var på […]* EUR pr. afrejsende passager, er nettomarginen for markedsføringsudgifterne således […]* EUR pr. passager. Det kan ifølge Frankrig således konkluderes, at lufthavnen fik et finansielt overskud for hver passager i terminal mp2. |
|
(153) |
Lufthavnen kunne således mellem 2006 og 2012 registrere en gennemsnitlig fakturering pr. passager på mellem […]* EUR pr. passager og […]* EUR pr. passager med et gennemsnit over syv år, som var en smule under forventning, men stadig tilstrækkeligt, idet det var […]* EUR pr. passager. |
|
(154) |
Frankrig tilføjer, at aftalen med AMS gjaldt forskellige forpligtelser fra Ryanairs side med hensyn til antal fly, der havde base i lufthavnen Marseille Provence, antal daglige flyvninger og antal passagerer pr. år. |
|
(155) |
De samlede omkostninger ved AMS-aftalen pr. Ryanair-passager sammen med den samlede meromkostning pr. Ryanair-passager viser således en samlet omkostning på […]* EUR pr. passager og dermed en ekstra margin forbundet med Ryanairs tilstedeværelse i betragtning af omkostningerne ved AMS-aftalen, som lå på et tilfredsstillende niveau, nemlig […]* EUR pr. passager. |
|
(156) |
Endelig gør Frankrig gældende, at dommeren (i sager om foreløbige forholdsregler) ved Tribunal Administratif de Marseille i en kendelse af 20. oktober 2009 konkluderede, at de årlige beløb, som var bestemt i den med AMS indgåede aftale, sat i forhold til de ydelser, som dette selskab skal levere, og omfanget af det publikum, der nås gennem den etablerede reklameordning, hverken mangler et formål eller en tilstrækkelig betaling. |
3.9. FORRETNINGSPLANEN FOR TERMINAL MP2 OG ANVENDELSE AF DET MARKEDSØKONOMISKE INVESTORPRINCIP
|
(157) |
Den franske stat gør gældende, at kriteriet om den fornuftige markedsøkonomiske aktør er opfyldt, når lufthavnens politik udløser positive finansielle virkninger for lufthavnens drift. En sådan analyse bør derfor foretages på baggrund af de flerårige forretningsplaner og ud fra visse kriterier såsom nettonutidsværdien (NNV) og den interne rente (TRI) ledsaget af følsomhedstest. I denne henseende er der to underliggende principper for analysen af de af lufthavnen foretagne investeringer: de »ægte« pengestrømme og værdien af tiden gennem aktualisering af disse pengestrømme. |
|
(158) |
Frankrig mener, at opførelsen af terminal mp2 bl.a. har ført til:
|
|
(159) |
Samlingen af omkostningerne og udskydelsen af visse investeringer, som den nye terminal mp2 genererer, påvirker niveauet for de afgiftssatser, der skal fastsættes for denne terminal, og den omsætning, der indgår i beregningen af TRI. |
|
(160) |
Derfor mener Frankrig, at den tilgang, som lufthavnen har valgt, svarer til det valg, som en privat aktør ville have truffet. I øvrigt mener Frankrig, at den analyse, som PwC foretog, var fejlagtig, da PwC kritiserer Frankrig for ikke at have udarbejdet forretningsplaner »bygget på mp2-specifikke hypoteser«, som firmaet ikke definerer. Frankrig minder i den forbindelse om, at spørgsmålene om fordeling af omkostninger mellem de forskellige brugere af de forskellige terminaler hidrører fra analysen af lufthavnens differentierede afgifter og ikke undersøgelsen af rentabiliteten af det nye terminalprojekt. |
4. BEMÆRKNINGER FRA TREDJEMAND
4.1. AIR FRANCE
4.1.1. INVESTERINGSTILSKUDDENE TIL CCIMP
|
(161) |
Air France hævder, at selv om de tilskud, der blev tildelt til opgradering af lufthavnsinfrastrukturerne, gavnede samtlige transportvirksomheder i lufthavnen Marseille Provence, havde tilskuddene, der specifikt gjaldt terminal mp2, potentiale til at skabe konkurrencefordrejninger mellem de luftfartsselskaber, der benyttede de to terminaler. |
|
(162) |
Air France bestrider den vurdering, som Kommissionen anlagde i sin indledningsafgørelse, ifølge hvilken adgangen til terminal mp2 var lige og uden forskelsbehandling. CCIMP's beslutning om at forbeholde den for trafik af typen »punkt til punkt« ville tvinge Air France, som ligeledes driver internationale flyvninger og bl.a. befordrer passagerer i transit, til at opdele sine afgange fra Marseille mellem de to terminaler, hvorfor Air France gav afkald på at benytte terminal mp2. Åbningen af terminal mp2 i oktober 2006 for internationale flyvninger drevet af Ryanair beviser ifølge Air France, at CCIMP gav dette selskab en gunstigere behandling. Desuden minder Air France om, at terminal mp2 kun tilbød tjenester til fly med under 200 sæder, hvilket udelukkede fly af typen Airbus 321, og at Air Méditerranée indgav en klage til Tribunal administratif de Marseille for at få anerkendt den vilkårlige og diskriminerende karakter af denne bestemmelse i betingelserne for benyttelse af terminal mp2. |
|
(163) |
Air France gør gældende, at de betingelser for at få adgang til at benytte terminal mp2, som CCIMP oprindelig krævede opfyldt, udelukkende synes at have haft til formål at sikre, at Air France ikke kunne benytte den nye terminal, og at lufthavnen utvivlsomt ikke kunne sikre sin økonomiske ligevægt, hvis Air France havde kunnet overflytte alle sine flyvninger til terminal mp2, hvor afgiftsniveauet var væsentligt lavere. |
4.1.2. DRIFTSTILSKUD TIL CCIMP
|
(164) |
Air France hævder, at niveauet for lufthavnsskatten, der opkræves på vegne af staten, men til fulde refunderes lufthavnsforvalteren, måske ikke svarede til de udgifter, som lufthavnen reelt afholdt til at finansiere de foranstaltninger, som falder ind under de offentlige myndigheders beføjelser, og således kunne udgøre et tilskud til driften af lufthavnen Marseille Provence. |
4.1.3. STØTTE TILDELT AF LUFTHAVNEN MARSEILLE PROVENCE TIL VISSE LUFTFARTSSELSKABER
4.1.3.1. Nedsatte passagerafgifter for nationale flyvninger
|
(165) |
Air France bestrider ikke Kommissionens konstatering i indledningsafgørelsen af, at opførelsen af en lavpristerminal kunne imødekomme en efterspørgsel fra markedet. Imidlertid minder Air France om, at det påhviler lufthavnsforvalteren at sikre sig, at projektet i sig selv er rentabelt. |
|
(166) |
Air France bestrider Kommissionens påstand om, at det forekommer normalt for en privat lufthavnsforvalter at forsøge at opnå betaling af højere afgifter på befordring af passagerer hos luftfartsselskaber, der vælger at tilbyde mere komfortable flyvninger, og hvis kundekreds er kendetegnet ved en større villighed til at betale. Air France gør gældende, at selskabet ikke bidrog til at fastsætte kvalitetsniveauet af den service, som blev tilbudt i den terminal, der betegnes som »komfortabel«, og minder om, at selskabet tvivler på den reelt ikkediskriminerende karakter af de kriterier, der blev anvendt af lufthavnsforvalteren for adgang til den nye terminal, der var beregnet til de nye selskaber af lavpristypen. Air France gør gældende, at de selskaber, der historisk har benyttet terminalerne, ofte er fanget i disse infrastrukturer. Air France mener, at lufthavnsforvalterne, der har en monopolstilling i lufthavnen, kan misbruge denne stilling til at hæve afgifterne over for disse selskaber, der er fanget der som kunder, for at kunne tilbyde attraktive afgiftssatser til den kundekreds, der benytter lavpristerminalerne, og som er i stand til let at flytte driften fra én lufthavn til en anden. |
|
(167) |
Air France mener, at de afgiftssatser, som lufthavnen Marseille Provence opkrævede, er resultatet af et bogføringsteknisk valg, hvis eneste formål er at begunstige selskaberne, der benytter terminal mp2. Metoden for fordeling af generalomkostninger gjorde det ifølge Air France muligt kunstigt at sænke passagerafgiften for terminal mp2. Air France ønsker, at Kommissionen i sit ræsonnement inddrager det forhold, at lufthavnene udgør »væsentlige infrastrukturer« i henseende til luftfartsselskaberne, og at en forvaltningsenhed derfor skal pålægge afgifter, der afspejler omkostningerne ved den leverede tjenesteydelse (hvilket også kræves i direktiv 2009/12/EF). |
|
(168) |
Air France understreger, at CCIMP, efter hvad selskabet ved, aldrig har truffet foranstaltninger til at inddrive den supplerende afgift, som er skyldig som følge af en opskrivning med tilbagevirkende kraft af passagerafgifterne i terminal mp2. Air France anfører, at selv om Conseil d'État efter hastesagskendelsen af 28. juli 2009 annullerede 20 % af passagerafgiften i terminal mp1, hævede CCIMP ikke satsen for den gældende passagerafgift i terminal mp2. Air France minder om, at fordi Conseil d'État ikke annullerede de gældende satser for terminal mp1 (afgørelse af 27. juni 2011), blev de 20 %, der blev tilbageholdt på grundlag af hastesagskendelsen, i sidste ende udbetalt til CCIMP. |
|
(169) |
Air France anfører, at Kommissionen i sin tidligere afgørelse (31) konkluderede, at der var tale om en støtteordning, der var uforenelig med det indre marked, i form af systemet med differentierede lufthavnsafgifter alt efter destinationen (national/international). Air France minder om, at da Frankrig har truffet foranstaltninger til at ophæve dette system, har Kommissionen ikke ønsket at iværksætte yderligere nyttige foranstaltninger. Air France konkluderer deraf, at Kommissionens tidligere afgørelse gør enhver ny undersøgelse af denne ordning grundløs. |
4.1.3.2. Afgiftsrabatter for åbning af nye ruter
|
(170) |
Selv om Air France medgiver, at det er op til enhver lufthavn at tage et sådant skridt, minder luftfartsselskabet ikke desto mindre om, at det påhviler lufthavnen at påvise, at den har handlet som en fornuftig markedsøkonomisk aktør. Derfor skal lufthavnen også bevise, at foranstaltningen har til formål på sigt at skaffe et afkast af investeringen. Formålet skal derfor være forbedringen af lufthavnens egne indtægter og ikke stigningen i turisttilstrømningen til regionen. |
|
(171) |
Air France tilføjer, at en sådan foranstaltning skal være gennemsigtig, ikkediskriminerende, degressiv og begrænset i tid for at være acceptabel og for ikke at udgøre offentlig finansiering af driftsomkostningerne for den transportvirksomhed, der nyder godt af den. |
4.2. RYANAIR
4.2.1. INVESTERINGSTILSKUDDENE TIL CCIMP
|
(172) |
Ryanair hævder, at investeringstilskuddene, der blev ydet til opførelse af terminal mp2, er passende adfærd for en fornuftig markedsøkonomisk aktør. |
|
(173) |
Ifølge Ryanair burde Kommissionen i sin analyse tage hensyn til indtægterne fra andet end luftfart, som genereres af terminal mp2 i kraft af biludlejning, parkeringspladser og ekstra butiksindtægter genereret af salget til passagererne fra terminal mp2, som vil besøge butikkerne i hovedterminalen, der ligger mindre end et minuts gang fra terminal mp2. Ryanair konkluderer deraf, at indtægterne fra andet end luftfart, der genereres af passagererne i terminal mp2, bidrager betydeligt til hovedterminalens rentabilitet. |
|
(174) |
Lukningen af lufthavnen, som ville have medført ekstra omkostninger (afskedigelser, rensning efter forurening og offeromkostninger ved allerede foretagne investeringer), mens salgsprisen for lufthavnen sandsynligvis ville være lav, endda negativ, var ikke et relevant økonomisk alternativ i 2006. |
|
(175) |
Den strategi, som lufthavnen valgte, og som førte til en stigning i trafikken og indtægterne og til en nedbringelse af den uudnyttede kapacitet i lufthavnen, bidrog til at øge dens markedsværdi. Ryanair gør gældende, at aktiverne, der vedrørte terminal mp2, og de foretagne investeringer kunne give anledning til en værdiansættelse i anledning af et salg i modsætning til det argument, som PwC anfører. |
4.2.2. FASTSÆTTELSE AF PASSAGERAFGIFTEN FOR TERMINAL MP2
|
(176) |
Ryanair hævder, at beslutningen om fastsættelse af passagerafgiften for terminal mp2 ikke kan tilregnes staten i henhold til kriterierne i Stardust Marine-sagen (32). Ryanair understreger, at handels- og industrikamre efter fransk ret rubriceres i en bestemt kategori af offentlige enheder kendetegnet ved, at de ikke er underlagt staten (33). Ryanair anfægter derfor Kommissionens holdning, idet Kommissionen blot formoder, at de pågældende foranstaltninger kan tilskrives staten, fordi CCIMP er undergivet kontrol af staten, og minder om, at det påhviler Kommissionen i hvert enkelt tilfælde at undersøge de nærmere omstændigheder, som får den til at fastslå, hvorvidt foranstaltningen kan tilregnes staten. |
|
(177) |
Ryanair tilføjer, at Frankrig i tilfældet med CCIMP ikke kunne være initiativtager til eller have handlet tilskyndende til lufthavnens vedtagelse af de omstridte foranstaltninger. Ryanair gør gældende, at DGAC tværtimod gentagne gange har afvist de afgiftssatser, som CCIMP havde fastlagt (34). |
|
(178) |
Subsidiært hævder Ryanair, at fastsættelsen af passagerafgiften for terminal mp2 opfylder det markedsøkonomiske investorprincip. Ryanair hævder, at Kommissionen i sin analyse ikke anvendte testen om den fornuftige aktør rigtigt, sådan som Domstolen kræver det (35), af flere forskellige grunde. |
|
(179) |
For det første har Kommissionen undladt som det væsentligste at foretage en sammenligning mellem afgifterne i lufthavnen Marseille Provence og markedsprisen. Ryanair har fremlagt en undersøgelse, ifølge hvilken markedsprisen for lufthavnstjenester kan fastslås på grundlag af en sammenligning med de priser, der betales i private sammenlignelige lufthavne i hele Europa. Selskabet benytter sammenligningen mellem lufthavnene i Luton, Eastern Midlands, Prestwick og Liverpool. Det hævder, at disse lufthavne drives uden statsstøtte og uden offentlig indgriben, og at de priser, selskabet betaler i disse lufthavne, er gennemsnitligt tre gange lavere end dem, det betaler i lufthavnen Marseille Provence. Ryanair konkluderer deraf, at den pris, selskabet betaler lufthavnen Marseille Provence for lufthavnstjenesterne, ikke er lavere end markedsprisen for disse tjenester, og at den betalte pris derfor ikke indeholder elementer af statsstøtte. |
|
(180) |
For det andet hævder Ryanair, at Kommissionen i sine beregninger har medtaget irreversible omkostninger i stedet for at basere sin vurdering alene på marginalomkostninger. Ryanair minder i den forbindelse om, at lufthavnen Marseille Provence blev opført i 1922 og før liberaliseringen af lufttransportsektoren især blev benyttet til regionaltrafik finansieret af staten som en offentlig tjeneste og som base for luftfartøjer til bekæmpelse af skovbrande. Ryanair tilføjer, at lufthavnen for at imødegå faldet i den registrerede trafik fra 2001 til 2003 udarbejdede en strategi for åbning for lavprisselskaber ved at opføre en terminal specifikt til dette formål. Ryanair minder om, at selskabet i flere år har repræsenteret over 40 % af trafikken i terminal mp2. Ryanair hævder, at de regionale lufthavne ikke er ret attraktive for luftfartsselskaberne, som berettiget kan forvente forhandlinger med lufthavnen om desto lavere afgifter for den store mængde passagerer, de tilfører platformen. Ryanair minder om, at Kommissionen har pligt til at tage hensyn til den situation, der herskede på det tidspunkt, hvor foranstaltningen blev ydet til støttemodtageren, for at kunne fastslå, om der foreligger støtte. Ryanair gør gældende, at lufthavnsforvalteren i det foreliggende tilfælde på den dato, da selskabet begyndte at drive flyvninger fra lufthavnen Marseille Provence, i betragtning af de kontraktlige forpligtelser, det havde indgået om mængden af befordrede passagerer, berettiget kunne forvente en stigning i trafikken takket være Ryanairs tilstedeværelse på platformen. Ryanair gør gældende, at da den økonomiske situation i de små regionale lufthavne med overkapacitet var anderledes end den, som Domstolen analyserede i sin Charleroi-dom, skal den omkostningsbaserede analyse, såfremt den kan anvendes på dem, justeres derefter. Hvis der kun tages højde for marginalomkostninger og -indtægter knyttet til de aftaler, der er indgået med Ryanair, vil dette afspejle en fornuftig markedsøkonomisk aktørs adfærd. Ryanair tilføjer, at omkostningerne ved de realiserede investeringer før Ryanairs ankomst og de faste driftsomkostninger ikke bør regnes med. Ryanair tilføjer, at lufthavnens generelle overskuds- eller underskudsgivende karakter ikke er relevant i henseende til forekomsten af en støtte til fordel for luftfartsselskabet. |
|
(181) |
Ryanair hævder, at analysen af omkostningerne, som Kommissionen har foretaget for at teste det markedsøkonomiske investorprincip, er fejlagtig, fordi den ikke tager hensyn til serviceniveauet i terminal mp2, som er lavere end det niveau, der tilbydes til traditionelle selskaber, og derfor modsvarer de gældende afgifter. Ryanair hævder, at terminal mp2 kun tilbyder en basal infrastruktur (36) og et areal pr. passager, som er væsentligt mindre end det, der er til rådighed i hovedterminalen (1,66 m2 mod 6,06 m2). Ryanair hævder, at lavprisselskaberne ikke bør betale afgifter for tjenester, de ikke benytter eller benytter i mindre grad end de traditionelle luftfartsselskaber (37). Ryanair minder om, at selskabet pålægger passagererne betaling for bagage for at tilskynde dem til ikke at indchecke bagage, hvilket har medført, at kun en tredjedel af Ryanairs passagerer indchecker bagage. Endvidere transporterer Ryanairs passagerer selv deres bagage fra indcheckningsskrankerne til sikkerhedskontrolstedet, hvilket overflødiggør enhver infrastruktur i lufthavnen. Til sammenligning understreger Ryanair, at Air France i højere grad benytter sig af groundhandlingydelser til varetagelse af bagage i lufthavnen. |
|
(182) |
Ryanair gør gældende, at selskabet flyver med de største fly i lufthavnen Marseille Provence, hvilket gør, at lufthavnen undgår de offeromkostninger, der er forbundet med brug af små luftfartøjer i forhold til antal befordrede passagerer. Ryanair understreger, at selskabet driver forretning på basis af mellemlandinger af 25 minutters varighed, mens de traditionelle selskaber såsom Air France har mellemlandinger af 45-60 minutters varighed. Men en kortere mellemlanding gør det muligt at begrænse den tid, arealerne på jorden benyttes af fly og passagerer. Ryanair minder om, at kriterierne for brug af terminal mp2 i øvrigt bygger på kravet om at benytte fly af type C med op til 200 sæder og korte mellemlandinger. |
|
(183) |
Endelig kritiserer Ryanair Kommissionen for i sin afgørelse ikke at tage hensyn til de positive eksterne virkninger af Ryanairs tilstedeværelse på platformen, nemlig det forhold at værdien af infrastrukturen stiger i kraft af beflyvningen, når man tager de iboende risici for driften af de første betjente ruter på platformen i betragtning. Endvidere anfører Ryanair, at tilstedeværelsen af et luftfartsselskab i en lufthavn skaber en gunstig virkning, der fører til en stigning i passagertallet på denne platform og dermed bedre butiks- og transportinfrastruktur i lufthavnen, hvilket igen gør platformen mere attraktiv. Ryanair understreger, at selskabet har indgået en aftale om at befordre et vist antal passagerer fra lufthavnen i Marseille og således forpligtet sig til at bidrage til genereringen af sådanne eksterne virkninger, sådan som det ses af dels stigningen i trafikken på platformen og især terminal mp2, dels stigningen i antal luftfartsselskaber, der driver forretning fra lufthavnen. I øvrigt understreger Ryanair, at denne type forpligtelse svarer til at belaste luftfartsselskabet med hele risikoen ved driften af ruten og berettiger, at lufthavnen er i stand til at acceptere et afkast af sin investering, der er mindre end det, den ville have krævet i fravær af sådanne forpligtelser. |
|
(184) |
Ryanair opfordrer Kommissionen til i sin analyse at vælge single till-metoden, hvorved der tages hensyn til både indtægter fra luftfarten og de kommercielle indtægter, der genereres af tilstedeværelsen af et luftfartsselskab på platformen. Ryanair bemærker i denne henseende, at selskabet befordrer flere passagerer pr. flyvning end Air France, og at det driver punkt-til-punkt-flyvninger, hvis passagerer ifølge Ryanairs vurdering er mere tilbøjelige til at generere kommercielle indtægter end transitpassagerer. Ryanair understreger, at der siden starten af driften i lufthavnen Marseille Provence har udviklet sig mange butikker og flere biludlejningsselskaber i terminal mp2, og at indtægterne fra andet end luftfart fra disse aktiviteter bidrager til denne terminals rentabilitet. |
|
(185) |
Ryanair hævder endelig, at det forhold, at de fastsatte afgifter for terminal mp2 opfylder det markedsøkonomiske investorprincip, beviser, at offentlige midler, der er tildelt lufthavnsforvalteren, ikke sendes videre til Ryanair, Hvis forekomsten af en støtte til fordel for lufthavnen skulle blive påvist, bestrider Ryanair, at dette skulle føre til den konklusion, at Ryanair var den endelige støttemodtager. |
|
(186) |
Ryanair gør dernæst gældende, at afgifterne i terminal mp2 under ingen omstændigheder er selektive, idet Kommissionen ikke har fastslået, at Ryanair har nydt godt af mere favorable vilkår end de øvrige luftfartsselskaber i lufthavnen Marseille Provence. Ryanair understreger, at det ikke er tilstrækkeligt at konstatere, at der anvendes forskellige afgiftsniveauer på forskellige luftfartsselskaber, for at nå til denne konklusion, men at Kommissionen bør tage hensyn til omkostningen ved de tjenester, som lufthavnen tilbyder hvert enkelt selskab, samt de positive eksterne virkninger og indtægterne fra andet end luftfart, som hvert selskab genererer. Ryanair minder om, at selskabets forretningsmodel gør, at det på hver flyvning befordrer et større antal passagerer end andre selskaber, og at denne besparelse, som lufthavnen opnår i henseende til de således undgåede offeromkostninger, bør udmøntes i de afgifter, der pålægges Ryanair. |
|
(187) |
Endelig anfører Ryanair, at differentieringen af satserne mellem nationale og internationale flyvninger er en urimelig forskelsbehandling, som udgør misbrug af dominerende stilling efter artikel 102 i TEUF, idet den hidrører fra en beslutning, lufthavnen har truffet i kraft af sin dominerende stilling med hensyn til at stille infrastrukturen til rådighed. Ryanair gør gældende, at de tjenesteydelser, der leveres til passagererne, ikke er grundlæggeende forskellige alt efter destinationen (lokale, nationale eller internationale flyvninger), og at kontrollen af internationale rejsendes rejsepapirer hører under statens beføjelser og derfor ikke bør finansieres via lufthavnsafgifterne. Ryanair beklager, at Frankrig ikke udvidede sin udtalelse om differentieringen mellem nationale og Schengen-flyvninger til de flyvninger, der drives uden for Schengenområdet, og som giver anledning til anvendelse af en 56 % højere afgift i hovedterminalen. Ryanair hævder også, at denne differentieringsordning udgør statsstøtte. Ryanair understreger, at Air France og dets tilknyttede selskaber driver størstedelen af de nationale flyvninger og derfor nyder godt af satsdifferentieringssystemet. Derfor beder Ryanair Kommissionen om blandt de foranstaltninger, der er genstand for nærværende undersøgelse, at medtage den fordel, som tildeles Air France som følge af differentieringen mellem flyvninger inden for og uden for Schengen, således at Ryanair kan søge erstatning ved de franske domstole. |
|
(188) |
Ryanair har fremsendt supplerende oplysninger vedrørende AMS og den analyse, som Kommissionen skal foretage. Ryanair hævder, at forekomsten af støtte i AMS-aftalen burde vurderes adskilt fra de øvrige foranstaltninger. Men hvis Kommissionen beslutter at foretage en samlet vurdering af de betingelser, som Ryanair har i lufthavnen, foreslår Ryanair en økonomisk analyse og konkluderer, at AMS-aftalen på den baggrund ville være rentabel for lufthavnen på kort sigt. |
4.3. CCIMP
4.3.1. INVESTERINGSTILSKUDDENE TIL CCIMP
|
(189) |
CCIMP er enig med Frankrig i argumenterne om, at de foreskrevne tilskud og de tilskud, der er tildelt finansieringen af ikkeøkonomiske aktiviteter, ikke kan betegnes som statsstøtte. Under alle omstændigheder udgør de offentlige finansieringer, der var tildelt før ikrafttrædelsen af 2005-retningslinjerne, ikke statsstøtte i henhold til retningslinjerne fra 1994. Subsidiært er tilskud, som udgør statsstøtte, forenelige med bestemmelserne i TEUF, herunder artikel 107, stk. 3, litra c). CCIMP deler Frankrigs holdning til foreneligheden af den undersøgte støtte i henseende til betingelserne i retningslinjerne, især om proportionalitet og nødvendighed. |
|
(190) |
CCIMP understreger den direkte og indirekte økonomiske virkning af den nye terminal for Marseille-regionen og dens rolle i afhjælpningen af overbelastningen af de centralt beliggende lufthavne, den europæiske territoriale sammenhængskraft og styrkelsen af lufthavnskapaciteten i lyset af risikoen for overbelastning (38). |
|
(191) |
CCIMP mener, at indretningen af en ny terminal var nødvendig for at give adgang til lavprisselskaber, der sjældent beflyver traditionelle infrastrukturer, hvis egenskaber ikke imødekommer deres økonomiske model. CCIMP minder om, at kun oprettelsen af en lavpristerminal gjorde det muligt at nærme sig lavprisselskabernes krav vedrørende lufthavnsafgifter på en gennemsigtig og ikkediskriminerende måde. |
4.3.2. DRIFTSTILSKUD TIL CCIMP
|
(192) |
CCIMP præciserer i tråd med Frankrigs bemærkninger, at pengestrømmene på i alt […]* mio. EUR vedrører de bidrag, der er betalt til lufthavnens hovedafdeling for de leverede ydelser. CCIMP understreger, at der ikke foregår finansielle overførsler af midler fra handels- og industrikammeret til lufthavnen Marseille Provence. CCIMP minder om, at lufthavnen Marseille Provence som enhver anden virksomhed i regionen skal betale skat til handels- og industrikamrenes udgifter, og at denne skat i 2010 beløb sig til 213 553 EUR. |
4.3.3. FASTSÆTTELSE AF PASSAGERAFGIFTEN FOR TERMINAL MP2
|
(193) |
CCIMP minder om, at lavpristerminalen mp2 tilbyder et forenklet serviceniveau og gør det muligt at tilbyde en satsdifferentiering, og bekræfter, at samtlige omkostninger er taget i betragtning ved fastsættelsen af disse satser. CCIMP konkluderer deraf, at lufthavnen Marseille Provence er i stand til at påberåbe sig det markedsøkonomiske investorprincip for at begrunde forekomsten af differentierede afgifter i de to terminaler. |
|
(194) |
CCIMP vurderer, at den såkaldte bidragsmetode, der bruges til at beregne rentabiliteten i terminal mp2, er den eneste metode, der gør det muligt at tage hensyn til overførslen af et selskab fra den ene til den anden terminal, idet stordriftsfordele indebærer stabilitet i de omhandlede omkostninger, mens fordelingen på terminalerne ville medføre en formindskelse i hovedterminalen. CCIMP minder om, at oprettelsen af terminal mp2 medførte en samling af visse omkostninger for de to terminaler, hvilket mindskede hovedterminalernes omkostninger, og en udskydelse af visse investeringer (udskydelse af opførelsen af registreringszonen for europæiske flyvninger og afgangshallen for europæiske og internationale flyvninger). |
4.3.4. INCITAMENTER TIL ÅBNING AF NYE RUTER
|
(195) |
CCIMP erklærer at have iværksat en udviklingsplan med henblik på at øge beflyvningen af lufthavnen, især gennem åbning af nye ruter. Ifølge CCIMP skal incitamenterne opfylde dette formål i overensstemmelse med normal praksis for lufthavnsforvaltere, sådan som Kommissionen har anført i sin afgørelse om lufthavnen i Manchester (39). Den indførte ordning skal ifølge CCIMP betragtes som en kommerciel praksis uden støtte efter artikel 107 i TEUF, idet ordningen er åben, ikkediskriminerende og gældende i et begrænset tidsrum på grundlag af objektive kriterier. |
|
(196) |
CCIMP gør gældende, at betegnelsen støtte ligeledes skal udelukkes, idet en fornuftig markedsøkonomisk aktør kunne have valgt at indføre samme ordning på samme vilkår. CCIMP gør gældende, at de valgte gradueringer har til formål at maksimere lufthavnens rentabilitet og bygger på en forretningsplan, som optræder i mødepapirerne til mødet i Cocoéco den 14. september 2009. Aktualiseringen af denne undersøgelse som forklaret i Frankrigs svar bekræfter ifølge CCIMP foranstaltningernes rentabilitet. |
|
(197) |
CCIMP tilføjer, at der fortsat er tale om en rimelig ordning vurderet på baggrund af normal praksis for markedet, som den bør sammenlignes med. |
4.3.5. MARKEDSFØRINGSSTØTTE — AFTALEN MED AMS
|
(198) |
CCIMP hævder at have handlet som en fornuftig markedsøkonomisk aktør ved at indgå en aftale med AMS. CCIMP præciserer, at det har betalt en pris for de leverede ydelser, der tydeligvis er proportional og rimelig i betragtning af praksis i sektoren, og bestrider relevansen af den undersøgelse, som Air France har fremlagt, og som kun omhandler generelle websteder. CCIMP minder om, at de produkter, der fremmes på Ryanairs websted, omvendt henvender sig til et bredt felt af internetbrugere, som søger efter flybilletter. |
|
(199) |
CCIMP præciserer, at da målet var at øge trafikken i terminal mp2 og nærmere betegnet den internationale passagertrafik med stor købekraft, var alene en målrettet reklameindsats velegnet. Kun Ryanairs websted kunne ifølge CCIMP tilbyde annoncerne synlighed og maksimal virkning. |
|
(200) |
CCIMP minder om, at den årlige omkostning ved AMS-aftalen fordelt på antal befordrede passagerer var i størrelsesordenen […]* EUR i 2010. |
4.4. SAMMENSLUTNINGEN AF EUROPÆISKE LUFTFARTSSELSKABER
4.4.1. TILSKUDDENE TIL CCIMP
|
(201) |
Sammenslutningen af Europæiske Luftfartsselskaber (AEA — Association of European Airlines) minder om, at den støtter alle foranstaltninger, der vil kunne bidrage til regionaludvikling, men at tilskud tildelt små regionale lufthavne ikke må virke konkurrencefordrejende. Luftfartssektoren burde ifølge AEA betragtes som en erhvervssektor, hvor enhver intervention, lovbestemt eller finansiel, vil kunne fremkalde konkurrencefordrejninger. Tilskuddene til små regionale lufthavne er derfor kun acceptable, hvis de kommer samtlige brugere til nytte uden forskelsbehandling og ikke skaber fordrejninger mellem lufthavnene i samme opland. |
|
(202) |
AEA gør gældende, at det er nødvendigt, at der bliver vedtaget en forpligtende ramme på europæisk plan for luftfartssektoren som helhed for at forhindre ukontrollerede tilskud og garantere en ramme for konkurrence mellem de erhvervsdrivende. Den skulle bygge på princippet om en undersøgelse af infrastrukturstøtten afhængigt af efterspørgslen på afbenyttelse heraf og ikke favorisere en flytning af trafikken mod regioner, hvor efterspørgslen ikke er ret dynamisk. |
4.4.2. DIFFERENTIERING AF SATSERNE I TERMINAL MP2
|
(203) |
AEA støtter tanken om, at en lufthavn kan differentiere sin infrastruktur alt efter det serviceniveau, der tilbydes brugerne. AEA gør imidlertid gældende, at lufthavnen i så fald ved beregningen af afgifterne skal respektere principperne om gennemsigtighed og proportionalitet i forhold til omkostningerne. AEA anfører, at det i praksis drejer sig om at skelne mellem omkostningerne ved benyttelsen af de fælles infrastrukturer henholdsvis de specifikke infrastrukturer. Ifølge AEA burde alle luftfartsselskaber betale de samme satser for at benytte de centrale infrastrukturer (baner, parkering, luftfartssikkerhedsudstyr, sikkerhedskontrol, bagagehåndtering, miljøafgifter og i givet fald afgifter for støjforurening). Terminal- og groundhandlingafgifter kan variere fra terminal til terminal alt efter kvaliteten af den service, der tilbydes luftfartsselskaberne og bør fastsættes på basis af de afholdte udgifter. |
|
(204) |
AEA gør ligeledes gældende, at adgangen til terminaler med nedsat serviceniveau ikke bør være begrænset til lavprisselskaber, men være åben for samtlige luftfartsselskaber i overensstemmelse med princippet om ikkediskrimination. |
|
(205) |
For at sikre, at der ikke foregår konkurrencefordrejning mellem luftfartsselskaberne i en given lufthavn, understreger AEA, at lufthavnsforvalteren ikke må hæve afgifterne i hovedterminalen for at kompensere for de omkostninger, der er forbundet med terminalen, der leverer et nedsat serviceniveau. |
4.4.3. STARTSTØTTE
|
(206) |
AEA gør gældende, at luftfartsselskaberne er de sande modtagere af disse støtteordninger, idet de regionale lufthavne kun indirekte nyder godt af dem. AEA mener ikke, at en sådan støtte bør gives til ruter, som allerede bliver drevet af et luftfartsselskab. Ifølge AEA bør en rute ikke betragtes som »ny«, når en identisk rute allerede drives til og fra en lufthavn i samme opland. AEA præciserer, at lufthavne med en indbyrdes afstand på 100 km i bil eller 120 minutter i TGV ideelt set bør betragtes som værende beliggende i samme opland. |
|
(207) |
AEA vurderer, at tre år er en usædvanlig lang periode i henseende til en startstøtte. AEA gør gældende, at en rute først viser sin rentabilitet efter nogle måneder, dog maksimalt et år. AEA understreger, at støtten ikke bør dække tilbagevendende driftsomkostninger såsom afskrivninger af flyene, omkostninger ved leje af fly eller benyttelse af lufthavnsinfrastrukturer. |
|
(208) |
Startstøtte må ifølge AEA ikke kunne kumuleres med andre former for støtte, der er ydet til driften af samme rute. AEA hævder, at der bør anvendes sanktionsmekanismer over for den transportvirksomhed, som ikke overholder sine kontraktlige forpligtelser. AEA understreger, at den tildelte støtte i luftfartssektoren altid skal være restriktiv og kun kan tillades på grundlag af en undersøgelse fra sag til sag. |
|
(209) |
AEA gør gældende, at støtte kun må ydes på grundlag af en gennemsigtig og ikkediskriminerende procedure. Betingelserne for at opnå startstøtte bør offentliggøres i Den Europæiske Unions Tidende. Endvidere hævder AEA, at hvert finansielt bidrag tildelt af en regional myndighed eller en regional lufthavn bør anmeldes til den pågældende medlemsstat mindst tre måneder før ikrafttrædelsen, således at medlemsstaten kan vurdere, om det er nødvendigt at informere Europa-Kommissionen derom. AEA understreger, at det i tilfælde af en anmeldt støtte er vigtigt at minde de lokale myndigheder om, at enhver udbetaling af støtte før Europa-Kommissionens godkendelse betragtes som ulovlig støtte. |
4.5. AIRPORT MARKETING SERVICES
|
(210) |
AMS hævder for det første, at beslutningen om at indgå aftalen af 19. maj 2006 ikke kan tilskrives den franske stat. AMS anfører, at selv om høringen af staten gennem Cocoéco før beslutningstagningen om lufthavnsafgifterne er et relevant bevis for at fastslå disse beslutningers tilregning til staten, så gælder dette ikke for beslutningen om køb af markedsføringsydelser. AMS hævder, at købet af markedsføringsydelser på ingen måde var knyttet til beslutningerne om de gældende lufthavnsafgifter og ikke adskilte sig fra andre køb af annonceplads. AMS minder i øvrigt om, at det organisatoriske kriterium, hvorpå Kommissionen bygger sin analyse for at fastslå tilregnelse til staten af handels- og industrikammerets beslutninger, er utilstrækkeligt i henseende til de krav, som stilles ifølge retspraksis fra Stardust Marine-dommen (40). |
|
(211) |
AMS hævder dernæst, at indgåelsen af aftalen om køb af markedsføringsydelser er i overensstemmelse med en fornuftig markedsøkonomisk aktørs adfærd. AMS understreger, at denne aftale ligner de aftaler, der blev indgået med private lufthavne som Liverpool og Oslo Rygge, der utvivlsomt har handlet som fornuftige markedsøkonomiske aktører. AMS præciserer, at selskabet ikke behandler offentlige og private lufthavne forskelligt, og at de anvendte satser er offentliggjort og lettilgængelige på dets websted. |
|
(212) |
Subsidiært gør AMS gældende, at de forlangte satser er i overensstemmelse med markedspriserne. AMS præciserer, at satserne blev fastsat på grundlag af den undersøgelse, som i 2004 på Ryanairs anmodning blev foretaget af Mindshare, et datterselskab af WPP, som er et selskab, der leverer markedsføringsydelser. AMS tilføjer, at partnere som Hertz og NeedaHotel køber ledig plads på webstedet til annoncering af deres egne tjenesteydelser, og at aftalerne med disse erhvervsdrivende gør det muligt at vurdere markedsprisen bedre. AMS erklærer endelig at have udviklet et pristilbud, der bygger på en standardberegningsmetode for onlineannoncering, for at værdiansætte det tilbud, der findes på Ryanairs websted. Satserne fastsættes på grundlag af omkostninger pr. »tusind sider«, og mængden af besøgende er bestemmende for en prisvifte, der dækker størstedelen af de tilbudte placeringsydelser. |
|
(213) |
AMS gør gældende, at Air France har fremlagt en sammenligning mellem AMS' pristilbud på tidspunktet for underskrivelsen af aftalen, nemlig i 2006, og pristilbuddet fra Viamichelin for 2011, mens lufthavnen Marseille Provence på tilfredsstillende vis har baseret sin sammenligning på Viamichelins pristilbud for året 2006. I betragtning af at pristilbuddene på markedsføringsydelser udvikler sig gennemsnitligt hvert sjette år, vurderer AMS, at sammenligningerne, som Air France foretog, ikke er relevante. |
|
(214) |
AMS hævder, at lufthavnen Marseille Provence fik tilbudt særligt fordelagtige forretningsbetingelser. I denne forbindelse minder AMS om, at priserne blev fastfrosset fra 2006 til 2011 på baggrund af antal besøgende på Ryanairs websted i april 2005, selv om tallet i realiteten steg fra 0,65 mio. om dagen i 2005 til 1,2 mio. om dagen i 2011. Endvidere blev antal modtagere på mailinglisten fastfrosset på baggrund af antallet i april 2005, selv om det steg fra 1,2 mio. til 2,6 mio. AMS understreger, at Air France ikke har taget denne dokumentation for besøgsmængde i betragtning i sin sammenligning, hvilket gør den fejlagtig. |
|
(215) |
AMS minder om, at antal besøgende på Viamichelins websted er mindre end på Ryanairs websted, og at webstedet ikke er særlig kendt uden for Frankrig. AMS anslår, at dette websted derfor ikke er egnet til fremme af en lufthavn i europæisk skala, hvilket underbygges af, at ingen lufthavn har anvendt dens tjenester. AMS understreger, at webstedet Lonely Planet er et australsk websted, der ikke er særlig kendt i Europa, og som genererer et antal besøg, der ligger langt under antallet på Ryanairs websted. Endelig understreger AMS, at de websteder, der ikke er knyttet til luftfartsselskaber, er lidet velegnede, idet de ikke gør det muligt for den besøgende uden videre at fortsætte til reservation af en flybillet. AMS vurderer, at priserne på markedsføringsydelserne på Air Frances, British Airways' og Expedias websted er højere end dem, der tages på Ryanairs websted trods mindre antal besøgende. |
|
(216) |
AMS anfægter endvidere tanken om, at Ryanair skulle have tvunget lufthavnen Marseille Provence til at indgå aftalen om markedsføringsydelser. AMS hævder, at det ikke er i selskabets interesse at påtvinge nogen at købe annonceplads på Ryanairs websted, som er en begrænset ressource, der er stor efterspørgsel efter. |
|
(217) |
AMS hævder, at forekomsten af salgsfremmende links på Ryanairs websted tiltrækker lufthavnsforvalteres eller -ejeres opmærksomhed og øger lufthavnenes iboende værdi i potentielle køberes øjne ved at signalere, at der her findes et selskab med regelmæssige afgange og indtægter fra andet end luftfart forbundet dermed. |
|
(218) |
AMS gør gældende, at Kommissionen i sin Bratislava-afgørelse anerkendte værdien af markedsføringsydelserne (41). |
|
(219) |
Endelig gør AMS gældende, at 2005-retningslinjerne ikke finder anvendelse på forholdet mellem en lufthavn og en udbyder af markedsføringsydelser. |
5. FRANKRIGS KOMMENTARER TIL BEMÆRKNINGERNE FRA TREDJEPARTER
|
(220) |
I sin kommentar til tredjeparternes bemærkninger gør Frankrig gældende, at Air Frances bidrag indebærer flere fejlagtige påstande. |
|
(221) |
Frankrig minder om, at adgangen til terminal mp2 i modsætning til Air Frances udtalelser er lige og ikkediskriminerende. |
|
(222) |
Frankrig præciserer, at man ikke kan bebrejde lufthavnen Marseille Provence, at den ikke på forhånd havde åbnet terminal mp2 for internationale flyvninger uden for Schengen, der først blev indledt efter underskrivelsen af »open skies«-aftalen mellem Marokko og Den Europæiske Union den 29. december 2006. Frankrig minder om, at prognoserne for udviklingen i trafikken hidtil havde vist, at der primært var udsigt til udvikling inden for Schengen, og at den oprindelige indretning af terminal mp2 derfor ikke omfattede specifik infrastruktur til grænsekontrol, som ville have udgjort en nytteløs ekstra omkostning. Frankrig understreger i øvrigt, at Air France, som hævder, at denne manglende mulighed for at drive internationale flyvninger fra terminal mp2 specifikt var beregnet til at hindre dets adgang til denne terminal, stadig ikke driver ruter fra terminal mp2 trods åbningen for international trafik. |
|
(223) |
Frankrig minder om, at bestemmelserne i adgangsreglerne for terminal mp2 er motiveret af hensyn til komfort og sikkerhed, som er fastsat af lufthavnen, f.eks. begrænset størrelse af gatene. Frankrig understreger, at den klage, som Air Méditerranée indbragte for Tribunal administratif de Marseille over adgangen til terminal mp2, blev afvist af denne instans (42). |
|
(224) |
Frankrig bestrider Air Frances påstand om, at den økonomiske balance i terminal mp2 ikke ville være sikret, hvis Air France havde været i stand til at overføre samtlige sine flyvninger til en terminal, hvor afgiftsbeløbet var betydeligt lavere end det, der var gældende i hovedterminalen. Ifølge Frankrig modsiges denne påstand af det forhold, at lufthavnen i sin første forretningsplan havde indarbejdet hypotesen om overflytning af Air Frances navette til terminal mp2. Frankrig vurderer, at Air France i virkeligheden ville kritisere terminal mp2 for dens serviceniveau, som ikke svarede til kundernes forventninger. Frankrig minder i den henseende om, at differentieringen af lufthavnstjenesterne og de afgifter, der er knyttet til hver af disse tjenester, fortsat er tilladt ifølge EU-retten og nationale love. |
|
(225) |
Frankrig minder endelig om, at det finder, at Conseil d'État i sin beslutning af 26. juli 2011 ikke fordømte metoden til fordeling af omkostninger mellem terminal mp1 og mp2, men bekræftede angående satserne i terminal mp1, at de var fastlagt efter en beregningsmetode, der var »begrundet i præcise beregninger«. Frankrig anfægter Air Frances bemærkning om, at CCIMP skulle have hævet beløbet for passagerafgiften i terminal mp2 efter hastesagskendelsen af 28. juli 2009 i lyset af manglen på en afgørelse af sagens realitet, og minder om, at lufthavnen foretog en gennemgribende revision af sin afgiftsstruktur efter afgørelsen af 26. juli 2011. |
6. VURDERING AF FORANSTALTNINGERNE TIL FORDEL FOR CCIMP — FOREKOMST AF STATSSTØTTE
6.1. FOREKOMSTEN AF EN EVENTUEL INVESTERINGSSTØTTE TIL FORDEL FOR CCIMP
|
(226) |
I henhold til traktatens artikel 107, stk. 1, finder statsstøttereglerne kun anvendelse, hvis den begunstigede er en »virksomhed«. Den Europæiske Unions Domstol har konsekvent defineret virksomheder som enheder, der udøver økonomisk aktivitet, uanset deres retlige form og finansieringsmåde. (43) Al virksomhed, der består i at udbyde varer og tjenesteydelser på et marked, er erhvervsmæssig virksomhed. (44) Den økonomiske karakter af en aktivitet afhænger som sådan ikke af, om aktiviteten giver overskud. (45) |
|
(227) |
Luftfartsselskabernes levering af transportydelser til passagerer og/eller virksomheder er en økonomisk aktivitet. Domstolen fastslog i sin Aéroports de Paris-dom, at også drift af en lufthavn bestående i levering af lufthavnsydelser til luftfartsselskaber og til de forskellige leverandører af tjenesteydelser udgør en økonomisk aktivitet. I sin dom i »Leipzig-Halle lufthavn«-sagen bekræftede Retten, at drift af en lufthavn er en økonomisk aktivitet, og at anlæg af lufthavnsinfrastrukturer indgår som en uadskillelig del heraf. |
|
(228) |
Hvad angår tidligere finansieringsforanstaltninger, gør den gradvise udvikling af markedskræfterne i lufthavnssektoren det ikke muligt at fastsætte en præcis dato, fra hvilken driften af en lufthavn uden tvivl skulle have været betragtet som en økonomisk aktivitet. Imidlertid har Retten anerkendt, at arten af lufthavnsaktiviteterne udvikler sig. I sin dom i sagen Leipzig-Halle lufthavn fastslog Retten, at man fra 2000 ikke længere kunne udelukke anvendelse af statsstøttereglerne på finansiering af lufthavnsinfrastruktur. Fra den dato, hvor der blev afsagt dom i Aéroports de Paris-sagen (12. december 2000), skal drift og opførelse af lufthavnsinfrastruktur derfor anses for at være omfattet af kontrollen med statsstøtte. |
|
(229) |
Omvendt kunne offentlige myndigheder — før Aéroports de Paris-dommen — med rette antage, at finansiering af en lufthavnsinfrastruktur ikke udgjorde statsstøtte, og at det derfor ikke var nødvendigt at anmelde sådanne foranstaltninger til Kommissionen. Kommissionen kan derfor ikke længere med henvisning til statsstøttereglerne sætte spørgsmålstegn ved finansieringsforanstaltninger, som er ydet inden Aéroports de Paris-dommen. |
|
(230) |
De foranstaltninger, der blev ydet, inden der var tale om nogen form for konkurrence i lufthavnssektoren, udgjorde ikke statsstøtte, da de blev vedtaget, men kan betragtes som eksisterende støtte i henhold til artikel 1, litra b), nr. v), i forordning 659/1999, hvis betingelserne i artikel 107, stk. 1, i TEUF er opfyldt. |
|
(231) |
Kommissionen bemærker, at følgende tilskud blev tildelt før Aéroports de Paris-dommen (dvs. før den 12. december 2000). Den konkluderer derfor, at den ikke har kompetence til at undersøge dem i henhold til statsstøttereglerne:
|
|
(232) |
Kommissionen vil derfor begrænse sin undersøgelse til følgende tilskud: Tabel 5
|
|
(233) |
I artikel 107, stk. 1, i TEUF hedder det, at statsstøtte eller støtte, som ydes ved hjælp af statsmidler under enhver tænkelig form, og som forvrider eller truer med at forvride konkurrencevilkårene ved at begunstige visse virksomheder eller visse produktioner, er uforenelig med det indre marked, i det omfang den påvirker samhandelen mellem medlemsstaterne. |
6.1.1. ØKONOMISK AKTIVITET OG BEGREBET VIRKSOMHED
|
(234) |
I den forbindelse bemærker Kommissionen, at den infrastruktur, der er omhandlet af nærværende afgørelse, drives kommercielt af CCIMP, som er lufthavnsforvalter og opkræver betaling hos brugerne af denne infrastruktur. Derfor er CCIMP, i det mindste hvad angår driften af lufthavnen, en virksomhed ifølge EU-rettens konkurrenceretlige regler. |
|
(235) |
Uanset lufthavnsforvalterens juridiske status er alle dennes aktiviteter dog ikke nødvendigvis af økonomisk karakter. Det er derfor nødvendigt at sondre mellem de forskellige former for virksomhed for at fastslå, om de er af økonomisk karakter eller ej (46). |
|
(236) |
Som Domstolen har fastslået, er virksomhed, som normalt henhører under statens ansvar i udøvelsen af beføjelser som offentlig myndighed, ikke af økonomisk karakter og er ikke omfattet af statsstøttereglernes anvendelsesområde. Sådan virksomhed omfatter normalt sikkerhed, flyvekontrol, politi og toldvæsen. (47) |
|
(237) |
Da det ikke er lovpligtigt for lufthavnene at bære finansieringsomkostningerne ved disse aktiviteter og de tilhørende infrastrukturer, mener Kommissionen derfor, at statens varetagelse heraf normalt ikke udgør statsstøtte (48). |
|
(238) |
I det foreliggende tilfælde forekommer det nødvendigt at skelne mellem de berørte aktiviteter som følger. |
|
(239) |
I henseende til omkostninger ved varetagelsen af statslige opgaver må omkostningerne ved sikrings- og sikkerhedsopgaver anerkendes som vedrørende varetagelsen af ikkeøkonomiske aktiviteter. |
|
(240) |
Først og fremmest må denne karakter anerkendes for aktiviteter, der tjener til at varetage sikkerhedsopgaver i en lufthavn, for så vidt som de skal forhindre ulovlige handlinger og især terrorisme. I den henseende hører omkostningerne ved varetagelsen af politiopgaver og beredskabet i form af Marins-Pompiers for byen Marseille ind under en sådan aktivitet. Det samme gælder toldopgaver. |
|
(241) |
Med hensyn til aktiviteter knyttet til sikkerhedsopgaver i lufthavnen drejer disse sig om beskyttelse af personer og ejendele. Det samme gælder, når den omhandlede ejendom er offentligt område som i det foreliggende tilfælde. I forbindelse med varetagelsen af denne opgave i det foreliggende tilfælde skal bl.a. nævnes følgende aktiviteter:
|
|
(242) |
Offentlig finansiering af ikkeøkonomiske aktiviteter, der nødvendigvis hænger sammen med udøvelsen af en økonomisk aktivitet, må imidlertid ikke føre til uretmæssig forskelsbehandling af luftfartsselskaber og lufthavnsforvaltere. Selv om det i et givet juridisk system er normalt, at luftfartsselskaber eller lufthavnsforvaltere påtager sig visse omkostninger, mens andre ikke gør, får sidstnævnte faktisk en fordel, selv om disse omkostninger er knyttet til aktiviteter, der som sådan betragtes som ikkeøkonomiske. En analyse af den juridiske ramme, der gælder for lufthavnsforvalteren, er derfor nødvendig for at evaluere, om lufthavnsforvaltere eller luftfartsselskaber i medfør heraf skal bære omkostningerne ved udøvelsen af visse aktiviteter, som i sig selv måske er urentable, men som hører uløseligt sammen med udøvelsen af andre økonomiske aktiviteter. |
|
(243) |
I den forbindelse bemærker Kommissionen, at lufthavnsforvalterne ifølge fransk ret (49) i princippet ikke skal finansiere de nødvendige infrastrukturer og faciliteter til disse aktiviteter med deres egenkapital. |
|
(244) |
At en aktivitets obligatoriske karakter beror på gældende lovgivning, er dog ikke i sig selv tilstrækkeligt til at betegne en opgave som en ikkeøkonomisk aktivitet. Omkostningerne ved at bringe infrastrukturerne i overensstemmelse med lovkrav og standarder for forebyggelse af brand, bl.a. omkostningerne ved brandslukningsudstyr og netværket af røg- og brandalarmer i lokaler, kan derfor ikke henføres under en statslig opgave, idet de er fælles for alle virksomheder. Enhver virksomhed skal sikre overholdelsen af brandsikkerhedsstandarder og bære omkostningerne herved. Det samme gælder for sikker drift, selv om den måtte være pålagt ifølge koncessionsaftalen. Det drejer sig om omkostninger, som enhver virksomhed normalt skal afholde for at udøve sin aktivitet. |
|
(245) |
Det følger således af ovenstående, at kun de aktiviteter, der er beskrevet i tabel 6 som ikkeøkonomiske, kan nyde godt af en offentlig finansiering, der ikke falder ind under statsstøttereglerne. Tabel 6
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
(246) |
Ovenstående redegørelse og tabel 6 gør det således muligt at opstille en oversigt (tabel 7) over investeringsstøtte, som lufthavnen Marseille Provence har modtaget, og som er genstand for nærværende procedure: Tabel 7
|
6.1.2. STATSMIDLER OG TILREGNELSE TIL STATEN
|
(247) |
Conseil général tildelte CCIMP tilskud finansieret af midler fra departementet Bouches-du-Rhône, som er en decentraliseret lokal forvaltningsmyndighed. Lokale forvaltningsmyndigheders midler anses for at være statsmidler ifølge artikel 107 i TEUF (50). |
|
(248) |
Det samme gælder tilskuddene fra MPM. |
|
(249) |
Tilskuddene fra DGAC hidrører direkte fra staten. |
|
(250) |
Udviklingen af luftfragten er delvist finansieret af midler fra EFRU, som udgør statslige midler, såfremt de tildeles under den berørte medlemsstats kontrol (51). |
|
(251) |
Idet myndighederne, som har ydet tilskuddene, er en del af den offentlige forvaltning, og de endelige beslutninger om anvendelsen af EFRU-midlerne træffes af Frankrig, kan disse tilskud tilregnes den franske stat. |
|
(252) |
Det kan konkluderes, at de foranstaltninger, som er genstand for nærværende afgørelse, er blevet truffet ved hjælp af statslige midler og kan tilregnes staten. |
6.1.3. SELEKTIV FORDEL FOR CCIMP
|
(253) |
For at vurdere, om en statslig foranstaltning udgør støtte til en virksomhed, skal det fastslås, om den pågældende virksomhed får en økonomisk fordel, hvorved den undgår omkostninger, som den normalt skulle have afholde med egne midler, eller om den får en fordel, som den ikke ville have fået på normale markedsvilkår (52). |
|
(254) |
Ifølge Domstolens retspraksis skal en lufthavnsforvalter bære driftsomkostningerne ved lufthavnen, herunder omkostningerne til infrastrukturer (53). |
|
(255) |
I den henseende skal det imidlertid bemærkes, at kapital, som staten direkte eller indirekte indskyder i en virksomhed på vilkår, der svarer til normale markedsvilkår, ikke kan anses for statsstøtte (54). |
|
(256) |
Det skal derfor undersøges, om Conseil général har handlet som en fornuftig markedsøkonomisk aktør i sin beslutning om at deltage i finansieringen af opførelsen af terminal mp2. |
|
(257) |
Frankrig hævder, at CCIMP har handlet som en fornuftig markedsøkonomisk aktør ved i forretningsplanen for opførelsen af terminal mp2 at medregne nettoinvesteringen fra tilskuddet fra Conseil général. Det er grundlaget for Frankrigs vurdering af rentabiliteten af terminal mp2 for lufthavnsforvalteren, som ikke bærer alle omkostningerne ved opførelsen heraf. Men Frankrig siger intet om rentabiliteten af investeringen set fra støtteyderens synspunkt, nemlig Conseil général. |
|
(258) |
Ifølge Frankrig er der derfor intet, der tyder på, at Conseil général, der ydede tilskuddet, overhovedet forventede en rentabilitet af investeringerne i lufthavnen Marseille Provence. |
|
(259) |
Frankrig gør i øvrigt gældende (55), at Conseil général ved at yde tilskud til finansieringen af terminal mp2 har handlet med henblik på opfyldelse af et mål af almindelig interesse, nemlig støtte til den lokale beskæftigelse, regionaludvikling og forbedring af områdets tilgængelighed. |
|
(260) |
Men en markedsøkonomisk aktør lader sig i sine handlinger lede af rentabilitetsudsigter (56). Det markedsøkonomiske investorprincip anses normalt for at være opfyldt, når der på grundlag af virksomhedens struktur og fremtidsperspektiver for inden for en rimelig periode kan forventes en normal forrentning i form af udbytteudbetalinger eller kapitalgevinster set i forhold til en sammenlignelig privat virksomhed. I den forbindelse må der ikke skeles til samfundsmæssige, regionale eller sektorrelaterede hensyn (57). |
|
(261) |
Derfor kan de eventuelle positive virkninger for økonomien i regionen omkring lufthavnen på ingen måde indgå i denne vurdering, der har til formål at afgøre, om indgrebet indebærer elementer af støtte eller ej (58). |
|
(262) |
Frankrig har ikke påberåbt sig andre forhold, der kunne påvise, at Conseil général agtede at handle som en fornuftig investor ved at yde de omhandlede tilskud. Det følger heraf, at Conseil général ikke handlede som en fornuftig markedsøkonomisk aktør i sin beslutning om at yde lufthavnen Marseille Provence et tilskud til finansieringen af terminal nr. to, fordi det ikke havde en begrundet forventning om rentabilitet af de planlagte investeringer,. |
|
(263) |
Frankrig gør ikke gældende, at de øvrige offentlige forvaltningsmyndigheder, som har bidraget med tilskud til finansieringen af infrastrukturen i lufthavnen Marseille Provence, i deres beslutningstagning har handlet som fornuftige markedsøkonomiske aktører. I øvrigt indeholder sagen ingen dokumentation for, at dette kunne være tilfældet. |
|
(264) |
Det fremgår heraf, at tilskuddene fra Conseil général, MPM, den franske stat og EFRU giver CCIMP en fordel, som CCIMP ikke kunne have opnået på normale markedsvilkår. |
|
(265) |
I det foreliggende tilfælde bemærker Kommissionen, at investeringstilskuddene giver CCIMP en fordel frem for andre lufthavnsforvaltere og andre virksomheder i andre sektorer. Foranstaltningen er således selektiv som omhandlet i artikel 107, stk. 1, i TEUF. |
6.1.4. PÅVIRKNING AF KONKURRENCEN OG SAMHANDELEN MELLEM MEDLEMSSTATERNE
|
(266) |
CCIMP er som forvalter af lufthavnen Marseille Provence i konkurrence med de øvrige lufthavne i sit opland i en afstand af højst 100 km eller 60 minutter. Kommissionen bemærker, at lufthavnen i Avignon og i Nîmes er blandt disse. Nærmere betegnet bemærker Kommissionen, at lufthavnen i Nîmes ligger 98 km og Toulon-Hyères 113 km fra lufthavnen Marseille Provence, og at disse to ligeledes tilbyder flyvninger til Bruxelles-Charleroi, Fez og London. Ligeledes beflyves lufthavnen i Nîmes i lighed med lufthavnen Marseille Provence af Ryanair. Et tilskud til CCIMP risikerer dermed at fordreje konkurrencen. Markederne for lufthavnstjenester og lufttransport er åbne for konkurrence inden for EU, hvorfor støtten også risikerer at påvirke samhandelen mellem medlemsstaterne. I øvrigt er der konkurrence mellem lufthavnsforvaltere, og ydelsen af støtte til CCIMP kan derfor styrke dennes stilling på markedet for forvaltning af lufthavnsdrift. Desuden er en given lufthavn også i konkurrence med lufthavne uden for sit opland, idet luftfartsselskaberne og især lavprisselskaberne vælger deres destinationer blandt forskellige lufthavne i og uden for Europa. |
6.1.5. KONKLUSION OM FOREKOMSTEN AF STATSSTØTTE
|
(267) |
Af disse grunde udgør investeringstilskuddene på i alt 12,337 mio. EUR, som blev ydet af forskellige offentlige forvaltningsmyndigheder til finansiering af investeringen i lufthavnen Marseille Provence, heraf tilskuddet på 7,197 mio. EUR ydet af Conseil général til opførelse af terminal mp2, statsstøtte efter artikel 107, stk. 1, i TEUF. |
6.2. FOREKOMSTEN AF EN EVENTUEL DRIFTSSTØTTE TIL CCIMP
6.2.1. PENGESTRØMME MELLEM LUFTHAVNEN MARSEILLE PROVENCE OG HANDELS- OG INDUSTRIKAMMERET
|
(268) |
Frankrig præciserer, at pengestrømmene på i alt […]* mio. EUR fra 2001 til 2010 ikke udgør et tilskud til CCIMP, men et bidrag betalt af lufthavnen til handels- og industrikammerets hovedafdeling for fakturerede tjenesteydelser på grundlag af omkostninger, som hovedafdelingen bar (59). Frankrig gør gældende, at lufthavnen Marseille Provence aldrig har modtaget finansiel støtte fra handels- og industrikammerets hovedafdeling. Frankrig fremlægger en attest fra CCIMP's revisor, som bekræfter pålideligheden af de påberåbte regnskabsdokumenter. Der er ikke fremlagt nogen dokumentation for det modsatte. På grundlag heraf må fakturabeløbene for tjenesteydelserne anses for at modsvare de reelle omkostninger. |
6.2.2. FOREKOMSTEN AF EN EVENTUEL STØTTE I KRAFT AF LUFTHAVNSAFGIFTSORDNINGEN
|
(269) |
Lufthavnsafgiftssystemet har ifølge fransk ret til formål at finansiere de statslige opgaver såsom sikkerhed, brand og redning, sikkerhedsopgaver (screening af indskrevet bagage, kontrol af fælles indgange til lufthavnsområdet og screening af passagerer og kabinebagage) samt automatisk grænsekontrol. |
|
(270) |
Kommissionen skal kontrollere, at denne omfordelingsmekanisme ikke kan medføre overkompensation, der kan sidestilles med statsstøtte, især som følge af at denne mekanisme fungerer afhængigt af antal passagerer. |
|
(271) |
Imidlertid er det indbygget i systemet, som det er indført ved artikel 1609w i Code général des impôts og tværministeriel bekendtgørelse af 30. december 2009 om de nærmere vilkår for lufthavnsforvalternes opgørelser med henblik på fastlæggelse af lufthavnsafgiftens passagertakst, som ændret i 2012, at enhver overkompensation forhindres gennem et beregningssystem baseret på de påløbne omkostninger kombineret med en eventuel efterfølgende korrektion. |
|
(272) |
I den henseende foregår beregningen af lufthavnsafgiften som følger: Lufthavnen lægger ud for omkostningerne ved de statslige opgaver som defineret i de relevante lovtekster og sender derefter en opgørelse over disse omkostninger sammen med en opgørelse over den genererede trafik til den lokale afdeling af DGAC til kontrol og verificering i henhold til gældende lovgivning. DGAC's centrale administration foretager derefter endnu en kontrol, hvor tidligere år tages i betragtning. Afgifterne fastlægges dernæst ved tværministeriel bekendtgørelse lufthavn for lufthavn alt efter de påløbne omkostninger hvert sted ved udførelsen af de statslige opgaver, som er blevet overdraget lufthavnen. |
|
(273) |
I øvrigt beror beregningen af afgifterne ligeledes på en flerårig prognose for omkostningerne og trafikken og justeringsmekanismerne fra år til år. Endvidere gør efterfølgende kontroller det muligt at korrigere en eventuel overkompensation. |
|
(274) |
Det følger heraf, at når provenuet af afgiften reelt benyttes til at dække de statslige aktiviteter, og lufthavnen Marseille Provence modtager et beløb, der ikke overstiger de omkostninger, lufthavnen har haft ved disse opgaver, kan der ikke være tale om, at lufthavnen får en selektiv fordel. Lufthavnsafgiften, som er udbetalt til CCIMP, kan således ikke udgøre statsstøtte efter artikel 107, stk. 1, i TEUF. |
6.3. INVESTERINGSSTØTTENS FORENELIGHED MED DET INDRE MARKED
|
(275) |
Kommissionen har vurderet, om støtten kan anses for at være forenelig med det indre marked. I artikel 107, stk. 3, i TEUF fastsættes visse undtagelser fra det generelle statsstøtteforbud i artiklens stk. 1. I denne henseende udgør 2005-retningslinjerne et grundlag, hvorpå støtte til lufthavne kan erklæres forenelig med det indre marked i henhold til artikel 107, stk. 3, litra c). |
|
(276) |
Ifølge punkt 61 i 2005-retningslinjerne (60) kan støtte til finansiering af lufthavnsinfrastruktur erklæres forenelig, bl.a. i medfør af artikel 107, stk. 3, litra a), b) eller c), og artikel 93, stk. 2, såfremt:
Ud over disse kriterier skal nødvendigheden af støtten fastslås (61). Støttebeløbet skal begrænses til det, der er nødvendigt for at nå det fastsatte mål. |
6.3.1. FORENELIGHEDEN MED DET INDRE MARKED AF INVESTERINGSSTØTTEN TIL FINANSIERINGEN AF TERMINAL MP2
i) Opførelsen eller driften af infrastrukturen svarer til en klart defineret almindelig interesse (regionaludvikling, adgangsmulighed osv.)
|
(277) |
Ifølge specifikationerne til koncessionsaftalen om lufthavnen Marseille Provence påhviler afholdelsen af omkostningerne ved opførelsen af infrastrukturen koncessionshaver, som har ansvaret herfor. Idet lufthavnsforvalteren har truffet beslutning om og afholdt omkostningerne ved investeringen, er der tale om en investeringsstøtte til denne forvalter. |
|
(278) |
Ifølge Frankrig ville lufthavnen Marseille Provence stå over for overbelastningsproblemer på ret kort sigt. Ifølge forretningsplanen fra november 2004 var der en forventning om overbelastning i lufthavnen Marseille Provence inden 2007 ved skrankerne og inden 2016 i gatene, hvis der ikke blev opført nye faciliteter. Det første mål var derfor at imødegå overbelastningen af lufthavnen på kort sigt i betragtning af den forventede stigning i lufttrafikken. |
|
(279) |
Det andet mål var at fremme den økonomiske udvikling i regionen gennem en bedre udnyttelse af lufthavnen og en stigning i lufttrafikken. Derfor anså man i overensstemmelse med lufthavnens strategi, som havde ført til idéen om at tiltrække lavprisselskaber, udviklingen af en supplerende tjeneste til den, som lufthavnen Marseille Provence allerede tilbød, som en måde at udvikle lufthavnens aktiviteter på. Her var opførelsen af terminal mp2 nødvendig for at tilbyde lavprisselskaberne differentierede tjenesteydelser, som endnu ikke fandtes i dette område. Denne terminal var specifikt beregnet til at være den bedst egnede til denne nye funktion i lufthavnen. Terminal mp2 imødekommer da også et anderledes behov hos kunder, som er villige til at acceptere et forenklet serviceniveau for at spare penge. Selskaber med ønske om at tilbyde sådanne forenklede serviceydelser kunne ikke have etableret sig i terminal mp1, da afgifterne for benyttelsen heraf er betydeligt højere svarende til den højere kvalitet af infrastrukturerne og de tilhørende højere omkostningsniveauer. Dette afgiftsniveau ville nødvendigvis have skullet væltes over på billetpriserne. Efterspørgslen efter denne type forenklede serviceydelser er da også følsom over for enhver stigning i omkostningerne. Desuden egnede driftsbetingelserne i terminal mp1 sig ikke til den nødvendige hurtige ombordtagning og afsætning af passagerer. |
|
(280) |
Frankrig hævder, at realiseringen af projektet i væsentlig grad skulle påvirke den økonomiske og sociale udvikling i regionen og nærmere betegnet sætte nyt skub i beskæftigelsen, mens nedgangen i trafikken i terminal mp1 ville medføre tab af job. |
|
(281) |
Opførelsen af terminal mp2 er derfor i overensstemmelse med handlingsplanen for kapacitet, effektivitet og sikkerhed i Europas lufthavne fra 2007 (62), hvori følgende konstateres: »På baggrund af den forventede udvikling i trafikken kommer Europa til at stå over for en stadig større kløft mellem kapacitet og efterspørgsel«, hvad angår lufthavne, og følgende konkluderes: »Kapacitetsklemmen i lufthavnene udgør en trussel mod sikkerheden, effektiviteten og konkurrenceevnen hos alle aktører, der er involveret i transportforsyningskæden« (63). Ifølge handlingsplanen er det ikke alene nødvendigt at gøre de eksisterende infrastrukturers udnyttelse mere effektiv, men også at støtte etableringen af ny infrastruktur. Kommissionen bemærker betydningen af de regionale lufthavne for styringen af kapacitetsklemmen. |
|
(282) |
Set i lyset af det foranstående må det fastslås, at opførelsen og driften af terminal mp2 svarer til klart definerede almindelige interesser, hvorfor dette forenelighedskriterium er opfyldt i det foreliggende tilfælde. |
ii) Infrastrukturen er nødvendig og står i forhold til det fastlagte mål
|
(283) |
I lyset af trafikprognoserne har lufthavnsforvalteren opstillet to scenarier for indretningen af platformen til imødegåelse af de identificerede overbelastningsproblemer ved skrankerne og gatene. Forretningsplanen fra november 2004, ajourført i september 2005 og maj 2006, viser, at scenariet med opførelse af en ny lavpristerminal havde bedre rentabilitetsudsigter. I øvrigt kan det på baggrund af forretningsplanen fra september 2005, der blev ajourført i maj 2006, og set i lyset af støtten fra Conseil général konkluderes, at projektet vedrørende opførelse af terminal mp2 fremviser en bedre rentabilitet end det alternative projekt med ombygning af platformen i betragtning af trafikprognoserne (64). Opførelsen af terminal mp2 var derfor det bedst egnede valg til opfyldelsen af målsætningen om at løse problemerne med overbelastning af lufthavnen og samtidig udvikle trafikken i lufthavnen Marseille Provence. |
|
(284) |
Endvidere blev terminal mp2 opført som en ombygning af den gamle fragtterminal, som ikke blev brugt, hvilket gjorde det muligt at optimere den eksisterende infrastruktur. |
|
(285) |
Endelig blev terminal mp2 specifikt konstrueret til at tilbyde lavprisselskaberne et serviceniveau, som var foreneligt med deres forretningsmodel, mens terminal mp1 forekom uegnet til at huse denne type trafik, især på grund af den manglende standplads ved gaten og et tidsforbrug til montering af jetways, som ikke var foreneligt med den mellemlandingstid på under 30 minutter, som er et element i lavprisselskabernes økonomiske model. Terminal mp2 blev indrettet sådan, at passagererne kunne gå fra gaten til flyene på standpladsen. Indretningen af terminal mp2 gør derfor dette projekt specifikt egnet til modtagelse af lavprisselskabernes trafik, hvilket er identificeret som et afgørende element i strategien for forøgelse af trafikken i lufthavnen Marseille Provence og udvikling af de økonomiske aktiviteter og den regionale beskæftigelse, som både direkte og indirekte er knyttet dertil. |
|
(286) |
Den anden løsningsmodel til at undgå overbelastning af lufthavnen ville have været at udvide den eksisterende terminal mp1. I betragtning af projektets art måtte omkostningerne herved begrænses mest muligt. Opførelsen af terminal mp2 blev valgt som den mindst bekostelige løsning, og fordi den kunne generere den største stigning i trafikken. |
|
(287) |
Det kan derfor konkluderes, at den pågældende infrastruktur er nødvendig og står i forhold til de fastlagte mål. |
iii) Tilfredsstillende udsigter for anvendelse af infrastrukturen på mellemlang sigt, bl.a. i betragtning af anvendelsen af den eksisterende infrastruktur
|
(288) |
Ifølge forretningsplanen fra november 2004 har lavpristerminalens skranker og gates en kapacitet på 3,8 mio. passagerer, og der gives en prognose for lavpristrafikken for perioden 2005-2021. Denne prognose viser, at terminal mp2's kapacitet burde kunne udnyttes 50 % fra 2012 og 89 % inden 2021. Trafikskønnene, som denne forretningsplan bygger på, understøttes af den realiserede trafik i terminal mp2 fra 2006 til 2010. Tabel 8
|
|
(289) |
Da terminal mp1 og terminal mp2 tilbyder forskellige serviceniveauer, må vurderingen af prognosen for udnyttelsen af terminal mp2 ikke bygge på den konstaterede udvikling i trafikken i hovedterminalen. Under alle omstændigheder viser den realiserede trafik i 2006-2010, at kapacitetsudnyttelsesgraden i terminal mp1 forblev stabil efter åbningen af terminal mp2. Tabel 9
|
|
(290) |
Den nye infrastruktur giver derfor gode udnyttelsesudsigter på mellemlang sigt, bl.a. i betragtning af anvendelsen af den eksisterende infrastruktur. |
iv) Alle potentielle brugere af infrastrukturen har adgang til den på lige og ikkediskriminerende vilkår
|
(291) |
Ifølge de oplysninger, som Frankrig har fremsendt, og især betingelserne for brug af terminal mp2, som Kommissionen allerede har citeret i sin indledningsafgørelse, stilles den nye infrastruktur til rådighed for enhver potentiel bruger (lufttransportvirksomheder) på lige vilkår og uden forskelsbehandling. |
v) Udviklingen i samhandelen påvirkes ikke i et omfang, der strider mod Fællesskabets interesse
|
(292) |
Støtteintensiteten overstiger ikke 50 % af de støtteberettigede omkostninger. Selv om lufthavnen Marseille Provence er den eneste kategori B-lufthavn i oplandet, svarer trafikken i terminal mp2 til punkt-til-punkt-forbindelser, som ligeledes vil kunne udvikles i små regionale lufthavne. Lufthavnen i Avignon ligger ca. 75 km og 45 minutters kørsel derfra, og lufthavnen Nîmes Garons ca. 100 km og 60 minutters kørsel derfra. Lufthavnen i Toulon ligger 113 km fra lufthavnen Marseille Provence og dermed potentielt også i samme opland. |
|
(293) |
Det fremgår imidlertid ikke af de tilgængelige oplysninger, om åbningen af terminal mp2 kan have bremset udviklingen i disse lufthavne eller påvirket udviklingen i samhandelen i et omfang, der strider mod den almindelige interesse. |
vi) Støttens nødvendighed
|
(294) |
Ifølge prognoserne i forretningsplanerne ville opførelsen af terminalen ikke have været rentabel uden støtte. Støtten var derfor nødvendig på det tidspunkt, da investeringsbeslutningen blev truffet, idet en privat investor ikke ville have bygget terminalen uden støtte fra staten. I betragtning af denne støttes begrænsede intensitet mener Kommissionen endvidere ikke, at den er uforholdsmæssig. |
6.3.2. FORENELIGHEDEN AF EFRU-TILSKUDDET TIL UDVIKLING AF LUFTFRAGTEN
i) Opførelsen eller driften af infrastrukturen svarer til en klart defineret almindelig interesse (65)
|
(295) |
Det tildelte tilskud imødekommer målet om udvikling af fragttransporten i lufthavnen Marseille Provence og dermed fremme af jobskabende økonomiske aktiviteter i et område, som har en ledighed, der er væsentligt højere end det nationale gennemsnit. |
|
(296) |
Støtten fra EFRU indgår i strukturfondenes enhedsprogrammeringsdokument for mål 2 i perioden 2000-2006, som vedrører regioner med strukturproblemer, og hvis økonomiske og sociale omstilling det er hensigtsmæssigt at støtte (66). |
|
(297) |
Tilskuddet fra EFRU til udvikling af fragtaktiviteten i lufthavnen Marseille Provence svarer således til en klart defineret almindelig interesse. |
ii) Infrastrukturen er nødvendig og står i forhold til det fastlagte mål
|
(298) |
Det fremgår af de tilgængelige oplysninger, at fragttonnagen faldt kraftigt i lufthavnen Marseille Provence i 1997 og igen i 2008. Støtten til vedligeholdelse af fragtaktiviteten blev derfor planlagt med henblik på at optimere de eksisterende infrastrukturer, især banen og områderne langs med banen, som havde stor ledig kapacitet især om natten. |
|
(299) |
De gennemførte ombygninger omfattede sikring af vejnettet, nyindretning af fragtterminalerne, der var blevet ledige, anlæggelse af standpladsområder for fly tættest muligt på fragtterminalen for at reducere tidsforbruget ved lastning og losning samt udvidelse af parcellerne for at gøre området mere attraktivt. |
|
(300) |
Lufthavnen Marseille Provence gennemførte de beskrevne arbejder for en samlet udgift på 5 280 000 EUR. Det modtagne tilskud på 1 520 000 EUR udgjorde således kun 28,79 % af den samlede finansiering af projektet. Endvidere bestemtes det i aftalen af 22. august 2002 mellem lufthavnen Marseille Provence og præfekturet i regionen PACA, artikel 5, at fællesskabsstøtten først ville blive udbetalt, når staten havde godtgjort, at arbejdet skred frem, og med forbehold af, at den samfinansiering, der var aftalt i forbindelse med finansieringsplanen, faktisk blev opfyldt. |
|
(301) |
Det må konkluderes, at den realiserede infrastruktur er nødvendig og står i forhold til det fastlagte mål af almindelig interesse. |
iii) Tilfredsstillende udsigter for anvendelse af infrastrukturen på mellemlang sigt, bl.a. i betragtning af anvendelsen af den eksisterende infrastruktur
|
(302) |
Selv om lufthavnen Marseille Provence havde et fald i fragttrafikken, efter at Aéropostale (den primære fragtkunde) forsvandt, og på grund af manglende lastrumskapacitet i navetten Marseille-Orly, blev udviklingen af en platform for fragt til Maghreb set som et middel til at fastholde de lokale arbejdspladser, som var direkte forbundet med denne aktivitet, og samtidig optimere den disponible infrastruktur. |
|
(303) |
Trafikresultaterne viser, at den transporterede tonnage steg med over 20 % fra 2005 til 2010. |
|
(304) |
Der er således på mellemlang sigt gode udsigter med hensyn til anvendelsen af den nye infrastruktur, bl.a. i forbindelse med den eksisterende infrastruktur, som vil blive optimeret gennem de planlagte arbejder. |
iv) Alle potentielle brugere af infrastrukturen har adgang til den på lige og ikkediskriminerende vilkår
|
(305) |
Ifølge de tilgængelige oplysninger er der ingen driftsbetingelse, som begrænset adgangen til fragtinfrastrukturerne. Fragtområdet skal huse ekspresfragtvirksomheder, groundhandlingleverandører, fragtselskaber og vejtransportvirksomheder. |
|
(306) |
Det følger heraf, at alle potentielle brugere på lige vilkår og uden forskelsbehandling har adgang til infrastrukturen. |
v) Udviklingen i samhandelen påvirkes ikke i et omfang, der strider mod Fællesskabets interesse
|
(307) |
Den bevilgede støtte til udviklingen af fragtaktiviteten er begrænset til 28 % af den samlede udgift til arbejderne. Desuden har dette projekt bidraget til udviklingen af det europæiske transportsystem og den økonomiske udvikling. |
|
(308) |
På grundlag heraf kan det derfor konkluderes, at udviklingen i samhandelen ikke påvirkes i et omfang, der strider mod Fællesskabets interesse. |
vi) Støttens nødvendighed
|
(309) |
Investeringen blev besluttet under omstændigheder, der var kendetegnet ved åbningen af TGV-forbindelsen mellem Paris og Marseille i 2000 og faldet i lufttrafikken efter den 11. september 2001. Lufthavnen Marseille Provences finansielle kapacitet faldt i øvrigt jævnt og klart fra 2000 til 2003. CCIMP måtte derfor reagere på udhulingen af passager- og fragttrafikken. Der måtte forventes bekostelige arbejder inden 2005-2006 til renovering af de to baner. Om end det ikke var udelukket, at projektet kunne være rentabelt, var der på disse betingelser større usikkerhed med hensyn til et afkast af investeringen, især inden for en overskuelig fremtid. Det er derfor sandsynligt, at lufthavnen — uden EFRU-tilskuddet og på grund af bekymringer over faldet i passagertrafikken — ville have udskudt og måske annulleret sine investeringer i fragtaktiviteten. |
|
(310) |
På baggrund af de betingelser, der på støtteydelsestidspunktet var fremherskende på markedet, der var kendetegnet ved svingende fragtmængder i lufthavnen, et højt risikoniveau og usikre rentabilitetsudsigter på et nyligt liberaliseret marked, ville en privat investor efter al sandsynlighed ikke have investeret i udviklingen af fragtforretningen i lufthavnen Marseille. Støtten var derfor nødvendig for at nå det fastlagte mål. På baggrund af den begrænsede støtteintensitet mener Kommissionen i øvrigt, at støtten ikke var uforholdsmæssig i forhold til at nå dette mål. |
6.3.3. FORENELIGHEDEN AF TILSKUDDENE FRA CONSEIL GÉNÉRAL AF 27. SEPTEMBER 2002 OG 26. JUNI 2003 OG TILSKUDDET FRA MPM AF 26. JULI 2004 TIL UDVIDELSE, OMBYGNING OG UDVIKLING AF LUFTHAVNEN
i) Opførelsen eller driften af infrastrukturen svarer til en klart defineret almindelig interesse (regionaludvikling, adgangsmulighed osv.)
|
(311) |
Tilskuddene fra 2002 og 2003 vedrørte renoveringsarbejder på hovedlandingsbanen, belægningen på standpladserne, anlæggelse af forpladser og oprettelse af rulleveje til hurtig frakørsel, som skulle gøre det muligt at øge antallet af operationer i timen og således optimere udnyttelsen af den eksisterende infrastruktur. Det fremgår af de oplysninger, som Frankrig har fremsendt, at lufthavnens to baner ikke var blevet ændret fra 1980 til 2000, mens antallet af erhvervsmæssige operationer steg fra 46 603 til 100 047. Formålet med denne foranstaltning var derfor at imødegå den kommende overbelastning af lufthavnens flyområder. |
|
(312) |
Tilskuddet fra 2004 bidrog til finansiering af udvidelsen af kapaciteten i hal 1, optimering af landingsbane 1 og ombygning af bane 2. Disse ombygninger blev fundet nødvendige, for at lufthavnen Marseille Provence kunne imødekomme en stor stigning i den europæiske trafik ifølge passagerprognoser (67). |
|
(313) |
Anlæggelsen af en jernbaneterminal til TGV-tog skulle give en bedre koordinering mellem de forskellige trafikformer. |
|
(314) |
I tråd med den konklusion, den har draget angående opførelsen af terminal mp2, konkluderer Kommissionen, at udvidelsen, ombygningen og udviklingen af lufthavnen tjener en almindelig interesse i form af kontinuitet i lufttrafikken og dens fremtidige udvikling. |
ii) Infrastrukturen er nødvendig og står i forhold til det fastlagte mål
|
(315) |
De arbejder, der blev foretaget, var nødvendige for at øge og opretholde kapaciteten i lufthavnens flyområder og afhjælpe eksisterende flaskehalse samt optimere forbindelsen med TGV-nettet. |
|
(316) |
Endvidere udgør Conseil générals tilskud 9,5 % af udgiften til de udførte arbejder og 7 % af det oprindelige anlægsprogram. Tilskuddet fra MPM udgør 6,2 % af udgiften til de udførte arbejder og 5,6 % af det oprindelige anlægsprogram. |
|
(317) |
Det må konkluderes, at den realiserede infrastruktur er nødvendig og står i forhold til det fastlagte mål af almindelig interesse. |
iii) Tilfredsstillende udsigter for anvendelse af infrastrukturen på mellemlang sigt, bl.a. i betragtning af anvendelsen af den eksisterende infrastruktur
|
(318) |
De finansierede ombygninger blev fundet nødvendige for at tilgodese en større trafikmængde. Det fremgår af de tilgængelige oplysninger, at antallet af befordrede passagerer i lufthavnen Marseille Provence steg med over 25 % fra 2006 til 2012. Endvidere er der i dag en kapacitet på banerne til 140 000 operationer om året. Ifølge prognoserne i støjrapporten »Plan d'Exposition au Bruit«, der ledsagede præfekturets bekendtgørelse af 4. august 2006, ville målet for lufthavnens trafik i 2015 være nået med 113 909 operationer og målet for 2020 med 122 449 operationer. Ombygningen af banerne og rullevejene til og fra dem tager således højde for trafikprognoserne frem til 2020, og der er tilfredsstillende udsigter for udnyttelsen af infrastrukturen. |
iv) Alle potentielle brugere af infrastrukturen har adgang til den på lige og ikkediskriminerende vilkår
|
(319) |
Det fremgår af de tilgængelige oplysninger, at alle potentielle brugere af infrastrukturen har adgang til den på lige og ikkediskriminerende vilkår. |
v) Udviklingen i samhandelen påvirkes ikke i et omfang, der strider mod Fællesskabets interesse
|
(320) |
Som angivet i betragtning 293 og 308 har udviklingen af trafikken i lufthavnen Marseille Provence ikke påvirket aktiviteten i de lufthavne, der ligger i samme opland, og udviklingen i samhandelen er ikke blevet påvirket i et omfang, der strider mod den fælles interesse. |
vi) Støttens nødvendighed
|
(321) |
Investeringen blev besluttet under omstændigheder, der var kendetegnet ved åbningen af TGV-forbindelsen mellem Paris og Marseille i 2000 og faldet i lufttrafikken efter den 11. september 2001. Lufthavnen Marseille Provences finansielle kapacitet faldt i øvrigt jævnt og klart fra 2000 til 2003. CCIMP måtte derfor reagere på udhulingen af passager- og fragttrafikken. Støtteintensiteten var kun 13 % (68). Da investeringerne i flyområderne var uomgængelige, ville det uden tilskuddet have været nødvendigt at beskære programmet med over 3 mio. EUR, og de penge måtte sandsynligvis tages fra på ombygningen af hal 1, hvor der skulle være rejseselskaber, billetsalg og butikker. Disse investeringer gjorde det imidlertid muligt at huse udenlandske luftfartsselskaber og rejseselskaber og skabe en indtægt fra afgifter på butikshandel. |
|
(322) |
På baggrund af de betingelser, der på støtteydelsestidspunktet var fremherskende på markedet, som var kendetegnet ved manglende erfaring og initiativ hos private investorer, der ikke var særligt interesserede i at investere i lufthavnsinfrastruktur, et højt risikoniveau og usikre rentabilitetsudsigter på et nyligt liberaliseret marked, ville en privat investor efter al sandsynlighed ikke have investeret i udviklingen af fragtforretningen i lufthavnen Marseille. Støtten var derfor nødvendig for at nå det fastlagte mål. På baggrund af den begrænsede støtteintensitet mener Kommissionen i øvrigt, at støtten ikke var uforholdsmæssig i forhold til at nå dette mål. |
7. VURDERING AF FORANSTALTNINGERNE TIL FORDEL FOR DE LUFTFARTSSELSKABER, DER BENYTTER LUFTHAVNEN — FOREKOMSTEN AF STATSSTØTTE
7.1. EVENTUEL STØTTE YDET I FORM AF NEDSATTE PASSAGERAFGIFTER FOR NATIONALE FLYVNINGER
|
(323) |
I en tidligere afgørelse (69) konkluderede Kommissionen i en sag om en støtteordning til fordel for selskaber, der drev indenlandske ruter, at der var tale om en eksisterende støtteordning, som var uforenelig med det indre marked. Frankrig har vedtaget foranstaltninger, der ophæver denne ordning. |
|
(324) |
Referatet af mødet i Cocoéco i 2007, som Frankrig har fremlagt, viser, at satserne for passagerafgiften på nationale flyvninger og flyvninger til EU-medlemslande i Schengenområdet blev ensrettet i lufthavnen Marseille Provence fra 1. januar 2008. |
|
(325) |
Kommissionen mener derfor ikke, at denne ophævede foranstaltning skal være genstand for en ny undersøgelse fra dens side. |
7.2. EVENTUEL STØTTE TIL DE LUFTFARTSSELSKABER, DER BENYTTER LUFTHAVNEN, I KRAFT AF DIFFERENTIERING AF LUFTHAVNSAFGIFTERNE OG EVENTUEL STØTTE TIL RYANAIR OG AMS I KRAFT AF MARKEDSFØRINGSAFTALEN
7.2.1. STATSMIDLER OG TILREGNELSE TIL STATEN
|
(326) |
I henseende til at afgøre, om midlerne fra CCIMP udgør statsmidler, bemærker Kommissionen, at en offentlig virksomhed af forvaltningsmæssig karakter udgør et selvstyrende offentligt organ, som ikke desto mindre indgår i den offentlige forvaltning, og at det derfor er underlagt en meget nøje kontrol fra andre offentlige myndigheders side. |
|
(327) |
Derudover finansieres CCI's almindelige budget med skatteindtægter opkrævet hos de virksomheder, der er registreret i handels- og selskabsregistret. |
|
(328) |
I øvrigt hører handels- og industrikammeret ind under kategorien »offentlige myndigheder« efter Kommissionens direktiv 2000/52/EF (70) og udgør »ordregivende myndigheder« efter Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2004/18/EF (71) eller eventuelt »ordregivere« efter Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2004/17/EF (72), hvorfor de vedrørende deres indkøb er underlagt procedurerne for indgåelse af offentlige aftaler. |
|
(329) |
Disse forhold vedrører den interne organisation af den offentlige sektor, og der kan ikke ifølge Rettens retspraksis rejses tvivl om, hvorvidt en instans er offentlig, blot fordi der er regler til sikring af den pågældende offentlige instans' uafhængighed af andre instanser. EU-retten kan ikke tillade, at statsstøttereglerne kan omgås ved blot at oprette uafhængige institutioner med den opgave at fordele støtten. (73) I medfør af fransk ret er handels- og industrikamrene et bindeled til staten. Deres virke kan derfor under alle omstændigheder tilregnes den franske stat, eftersom de er en integreret del heraf. Eftersom handels- og industrikamrene er led i den offentlige forvaltning og er underlagt en nøje kontrol fra andre offentlige myndigheders side (se betragtning 10), mener Kommissionen, at disse offentlige enheders beslutninger nødvendigvis skal tilregnes staten. Situationen er derfor anderledes end for de offentlige virksomheder. I tilfældet med handels- og industrikamrene er det, som det var tilfældet i Stardust Marine-sagen, ikke nødvendigt at fastslå tilregnelsen ved hjælp af en anden offentlig myndighed, der var knyttet til den offentlige virksomheds beslutningsproces, hvilket også bekræftes af de talrige opgaver af almindelig interesse, der ved lov er overdraget til dem. |
|
(330) |
Selv hvis Kommissionen i øvrigt skulle fastslå tilregnelsen til staten af CCIMP's beslutninger ved at betragte CCIMP som blot en offentlig virksomhed, har den en række oplysninger til sin rådighed, som gør det muligt at fastslå denne tilregnelse. |
|
(331) |
CCIMP er først og fremmest underlagt et nøje administrativt tilsyn som forklaret i afsnit 2.1.2. CCIMP's beslutninger om lufthavnsafgifterne skal navnlig godkendes af tilsynsmyndigheden for at kunne opkræves. Hver gang der skal indføres nye satser for lufthavnsafgifterne, skal Cocoéco, der består af Conseil général, Conseil régional og MPM, høres og godkende dem. |
|
(332) |
Det er derfor meget usandsynligt, at Cocoéco ikke også har godkendt beslutningen om at underskrive AMS-aftalen eller i det mindste været involveret i den. Selv om Cocoéco eventuelt ikke officielt har udtalt sig om aftalen, godkender det lufthavnens generelle budgetligevægt gennem kontrol med satserne for lufthavnsafgifterne. Men beslutningerne om lufthavnsafgifterne og AMS-aftalen skal netop vurderes samlet. |
|
(333) |
Desuden har CCIMP indgået flere partnerskabsaftaler (74) med de pågældende forvaltningsmyndigheder, for at disse kunne bære udgiften til en del af investeringsprogrammerne i lufthavnsinfrastrukturen. Til gengæld for denne finansielle deltagelse forpligtede lufthavnen Marseille Provence sig til at føre en dynamisk forretningspolitik med fokus på at sikre en maksimal udvikling af de nationale og internationale ruter (75), hvorom det præciseres, at den skal føres »i samråd med Conseil général«, som kunne kræve, at lufthavnen udarbejdede undersøgelser om udviklingen i lufttrafikken og mulighederne for at udvikle nye forbindelser. |
|
(334) |
I øvrigt har både Frankrig og CCIMP hævdet generelt, at den udviklingsstrategi, som lufthavnen Marseille Provence valgte, svarede til en almindelig interesse i form af økonomisk dynamik i oplandsregionen og jobskabelse, som de lokale forvaltningsmyndigheder har direkte interesse i, hvilket aftalerne med CCIMP også viser (76) |
|
(335) |
Det ser i øvrigt ud til i lyset af betragtning 10, at handels- og industrikamrene er integreret i den offentlige forvaltningsstruktur, at de udøver deres økonomiske aktiviteter på helt særlige betingelser, der på ingen måde kan sammenlignes med private aktørers, at deres juridiske status er offentligretlig, og at intensiteten af det af de offentlige myndigheder udførte tilsyn med ledelsen af handels- og industrikamrene er betydelig. |
|
(336) |
På baggrund af ovenstående må det derfor konkluderes, at lufthavnsafgiftsforanstaltningerne og AMS-aftalen blev finansieret med statsmidler, og at finansieringen af dem kan tilregnes staten. |
7.2.2. SELEKTIV FORDEL FOR LUFTFARTSSELSKABERNE I LUFTHAVNEN MARSEILLE PROVENCE
|
(337) |
For at vurdere, om en statslig foranstaltning udgør støtte, skal det fastslås, om den pågældende virksomhed får en økonomisk fordel, hvorved den undgår omkostninger, som den normalt skulle have betalt af egne midler, eller om den får en fordel, som den ikke ville have fået på normale markedsvilkår. |
|
(338) |
Kommissionen minder i den henseende om, at hensyn til regionaludvikling ikke tages i betragtning ved anvendelsen af det markedsøkonomiske investorprincip. |
Anvendelse af den komparative tilgang
|
(339) |
Ryanair hævder, at man for at udelukke forekomsten af en økonomisk fordel, som ikke kunne opnås på normale markedsvilkår, bør sammenligne afgifterne ifølge aftalerne fra 1999 med de lufthavnsafgifter, som blev opkrævet hos lavprisselskaberne i andre europæiske lufthavne. |
|
(340) |
Kommissionen udelukker principielt ikke denne tilgang. Definitionen af et sammenligningsgrundlag forudsætter imidlertid for det første, at man kan udvælge et tilstrækkeligt antal sammenlignelige lufthavne, der leverer sammenlignelige tjenesteydelser på normale markedsvilkår. |
|
(341) |
I denne henseende bemærker Kommissionen, at lufthavnene i EU på tidspunktet for indgåelsen af aftalerne i 1999 af mange blev betragtet som værende enheder i den offentlige forvaltning med samfundsmæssige eller regionale hensyn og dermed finansieret af de offentlige myndigheder uanset rentabiliteten. Størstedelen af lufthavnene i EU modtager da også stadig offentlige midler til at dække investerings- og driftsomkostninger. Kommissionen mener derfor, at priserne i disse lufthavne generelt ikke er blevet fastsat ud fra markedshensyn og særligt ikke ud fra velfunderede forudgående rentabilitetsudsigter, men snarere på grundlag af samfundsmæssige eller regionale hensyn. |
|
(342) |
Kommissionen bemærker for øvrigt, at selv om nogle lufthavne er privatejede eller forvaltes af private ejere uden skelen til samfundsmæssige eller regionale hensyn, kan de priser, der fastsættes af disse lufthavne, være stærkt påvirkede af de priser, der er fastsat af hovedparten af de lufthavnsforvaltere, som modtager offentlig støtte, eftersom de sidstnævnte priser tages i betragtning af luftfartsselskaberne under deres forhandlinger med de lufthavne, der er ejes eller forvaltes af private virksomheder. |
|
(343) |
I det foreliggende tilfælde har de lufthavne, der tjener som sammenligning, modtaget offentlig finansiering, før de blev privatiseret, endda også efter. Således kom lufthavnen i Luton, der var ejet af det offentlige, under privat ejerskab efter at have nydt godt af en investering på 80 mio. GBP i forbindelse med et offentlig-privat partnerskab. Lufthavnen i Liverpool modtog bl.a. medfinansiering fra EU's strukturfonde, og lufthavnen i Prestwick, der kørte med underskud, blev for nylig gennationaliseret for det symbolske beløb af 1 GPB. Desuden er det ikke sikkert, at prisen på de eksisterende infrastrukturer er taget i betragtning ved privatiseringen af disse referencelufthavne. Endelig er sammenligneligheden af oplysningerne fra Oxera-undersøgelsen begrænset, idet der i de priser, der blev betalt i lufthavnen Marseille Provence, ikke tages højde for AMS-aftalen, hvorimod priserne i alle de øvrige lufthavne er angivet uden medregning af bidrag fra lufthavnen til Ryanairs markedsføringsaktiviteter. |
|
(344) |
Under disse omstændigheder er Kommissionen ikke i stand til at fastlægge et passende sammenligningspunkt med henblik på at faststå en ægte markedspris for de ydelser, der blev leveret af lufthavnsforvalteren. |
Rentabilitetsanalyse
|
(345) |
I mangel af et klart defineret sammenligningspunkt mener Kommissionen, at den forudgående analyse af den øgede rentabilitet udgør det relevante kriterium ved vurderingen af de aftaler, der blev foreslået eller indgået af lufthavnsforvalterne med de forskellige luftfartsselskaber. I den forbindelse indgår de undersøgte foranstaltninger i gennemførelsen af lufthavnens samlede strategi, der skabte rentabilitet, i det mindste på lang sigt. |
|
(346) |
Kommissionen vurderer, at fastsættelsen af de forskellige priser er normal forretningspraksis. Men en sådan praksis bør imidlertid være forretningsmæssigt begrundet for at efterleve det markedsøkonomiske investorprincip. (77) |
|
(347) |
Frankrig hævder, at lufthavnen Marseille Provence har handlet rationelt og underbygger sin påstand ved at fremlægge lufthavnens forudgående beregninger. |
|
(348) |
Kommissionen tager både indtægterne fra luftfart (lufthavnsafgifter) og indtægter fra andet end luftfart (butikker og parkeringspladser m.m.) i betragtning ved vurderingen af dette kriterium. |
7.2.2.1. Rabat på afgifterne for at oprette nye ruter
|
(349) |
CCIMP har indført to forskellige på hinanden følgende ordninger med rabatter på afgifterne for at tilskynde til åbning af nye flyforbindelser. Den 6. december 2004 stemte Cocoéco for at oprette en rabat på 90 % det første år og 50 % det andet år på landings-, markerings- og opholdsafgifter for passagerflyvninger og landings- og markeringsafgifter for fragtflyvninger. Denne ordning var gældende fra den 15. februar 2005 til den 31. juli 2009. |
|
(350) |
Hvad angår den første foranstaltning, gør Frankrig gældende, at en forudgående rentabilitetsanalyse af 8. december 2004 anslog dels den årlige rabat på de eksisterende ruter eller de ruter, som kunne være oprettet uden foranstaltningen, til […]* EUR, dels de ekstra årlige omkostninger til personale og bilparkeringsområder til […]* EUR. Kun 20 % af de nye ruter formodedes at eksistere det tredje år, svarende til […]* EUR. Indtægterne fra de nye ruter blev anslået til […]* EUR. Hypoteserne i den oprindelige undersøgelse forekom realistiske, da de blev udarbejdet. |
|
(351) |
Da lufthavnen regnede med en positiv margin, og da der ikke var medtaget en startinvestering i foranstaltningen, konkluderer Kommissionen, at den var forenelig med det markedsøkonomiske investorprincip. |
|
(352) |
Vedrørende den nedsættelse, der gjaldt fra den 15. februar 2005 til den 31. juli 2009, fremlægger Frankrig Cocoécos mødereferat af 14. september 2009, hvoraf det dels fremgår, at 83,1 % af rabatten tilfaldt ruter, som blev opretholdt efter rabattens udfasning, dels at gradueringen ikke ville kræve investeringer i kapacitet. |
|
(353) |
Endelig fører den økonomiske konsekvensanalyse af den graduering, der blev foreslået på dette Cocoéco-møde, til den konklusion, at den gennemsnitlige fortjenstmargin i de tre år, hvor foranstaltningen blev anvendt, ville være positiv for hver passager på en flyvning med satsgraduering:
|
|
(354) |
Denne udvikling har vist, at de forudgående indledende beregninger faktisk var meget forsigtige. F.eks. blev over 20 % af de nye ruter opretholdt efter udløbet af den første rabatperiode. Ved ajourføringen af forretningsplanerne og udarbejdelsen af senere undersøgelser blev hypoteserne derfor ajourført for at tage højde for den første erfaring, der blev høstet med denne foranstaltning. |
|
(355) |
På grundlag af denne erfaring blev endnu en incitamentsordning vedtaget den 18. september 2009 for nye ruter, og den trådte i kraft den 1. februar 2010. Denne ordning gav en rabat på 60 % det første driftsår på en ny rute, 45 % det næste år og 20 % det tredje år. Denne ordning skulle ligeledes give overskud. På baggrund af de nedenfor angivne beregninger var rentabiliteten i den anden ordning også plausibel. Denne ordning blev gradvis udfaset og ophørte helt den 31. oktober 2011. |
|
(356) |
Kommissionen konkluderer således, at denne foranstaltning ligeledes er i overensstemmelse med det markedsøkonomiske investorprincip, idet det var planlagt, at den skulle give ekstra indtjening. |
7.2.2.2. Gratis ophold om natten
|
(357) |
Fra den 1. marts 2005 og indtil i dag har det været gratis at parkere om natten mellem kl. 22.00 og kl. 6.00, når det vedrører passagerbefordring, fem gange ugentligt på samme destination i mindst en IATA-sæson og gældende for fly, der holder stille i mindst seks timer i træk mellem kl. 22.00 og kl. 6.00. Denne foranstaltning gælder uden forskel i begge terminaler for alle selskaber. |
|
(358) |
Ifølge Frankrig gjorde natopholdet på platformen det muligt for luftfartsselskaberne at tage passagerer om bord meget tidligt om morgenen og lande allersidst på eftermiddagen og dermed for de mellemlange flyvningers vedkommende at foretage fire daglige rotationer i stedet for tre. |
|
(359) |
Frankrig gør gældende, at en undersøgelse uddraget af regnskaberne i 2004 gør det muligt på forhånd at fastslå rentabiliteten af denne foranstaltning for lufthavnsforvalteren. |
|
(360) |
Denne undersøgelse bygger på den hypotese, at kun de nationale mellemlange flyvninger i terminal mp1 ville kunne skabe ekstra rotationer på grund af det gratis natophold. For terminal mp2 blev det vurderet, at hvert af lavprisselskabernes fly kunne generere en ekstra daglig rotation, idet lavprisselskaberne i denne terminal ikke drev ruter med en enkelt daglig afgang og en enkelt returflyvning fra deres natbase. En vægt på 50 % blev anvendt på disse hypoteser om ekstra rotationer. |
|
(361) |
Den udførte undersøgelse har som underliggende hypotese, at de ekstra omkostninger som følge af ophold om natten begrænser sig til udgifter til personale, vedligeholdelse, reparation og diverse forbrugsvarer, anslået til […]* EUR pr. nat pr. fly. |
|
(362) |
Hypoteserne i den oprindelige undersøgelse forekom realistiske, da de blev udarbejdet. Det fremgår da også af en undersøgelse fra 2008, at omkostningerne blev undervurderet, men man forventede, at de ekstra rotationer, som blev genereret af denne foranstaltning, trods alt ville give et nettooverskud fra 2010. Ved ajourføringen af forretningsplanerne og udarbejdelsen af senere undersøgelser blev hypoteserne derfor ajourført for at tage højde for den første erfaring, der blev høstet med denne foranstaltning. |
|
(363) |
Det fremgår af alle disse oplysninger, at CCIMP handlede som en fornuftig markedsøkonomisk aktør ved at beslutte at yde gratis natophold i lufthavnen Marseille Provence. |
7.2.2.3. Finansiering af markedsføringsaktiviteter
|
(364) |
Den første ordning med finansiering af markedsføringsaktiviteter blev indført i lufthavnen Marseille Provence ved beslutning truffet af CCIMP den 21. november 2005. Denne ordning blev imidlertid nedlagt, inden den var trådt i kraft. Ifølge Frankrig gav den kun anledning til en udbetaling [på under 300 000]* EUR til BMI baby. |
|
(365) |
Frankrig hævdede, at dette beløb, i tilfælde af at det kunne udgøre statsstøtte, er omfattet af forordning (EF) nr. 1998/2006. I 2012 indstillede BMI baby sin virksomhed. |
|
(366) |
Kommissionen konkluderer, at denne støtte ganske rigtigt udgør de minimis-støtte. |
7.2.2.4. Fastsættelse af passagerafgiften for terminal mp2
|
(367) |
Finansieringsplanen i forretningsplanen fra november 2004, som blev gennemført, før beslutningen om at opføre terminal mp2 blev truffet, viste, at det drejede sig om en løsning, som gjorde de muligt at imødegå overbelastningsproblemerne og samtidig sikre bedre rentabilitetsudsigter. Når tilskuddet til opførelsen af terminal mp2 tages i betragtning, viste forretningsplanen over 15 år, som den blev fastlagt på tidspunktet for beslutningen om opførelsen af terminal mp2, at dette projekt ville være rentabelt for lufthavnen. Forretningsplanen blev ajourført i 2005 og igen i 2006 inden idriftsættelsen af terminal mp2. Begge disse forretningsplaner bekræftede således, at opførelsen af terminal mp2 var den bedste måde at sikre bedre rentabilitetsudsigter. |
|
(368) |
I ajourføringen af forretningsplanen i 2006, som skete før fastsættelsen af satserne for afgifterne i terminal mp2, tages der ikke alene højde for rabatter på afgifterne på de nye ruter og parkering, men også for markedsføringsforanstaltninger. Den viser ligeledes, at terminal mp2 var rentabel for lufthavnen, selv om der blev givet rabat på afgifterne. Beregning af den finansielle fortjenstmargin pr. flyvning efter tildeling af afgiftsnedsættelser og markedsføringsforanstaltninger (metode med fuldstændige omkostninger): Tabel 10 Fly B737 — 67 ton — GA:5 — kapacitet:189 pax
Tabel 11 Fly FOCKER 100 — 45 tons — GA:5 — kapacitet:100 pax
Tabel 12 Rentabilitetsanalyse (1 000 EUR løbende priser)
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
(369) |
Den fornuftige aktør tager hensyn til samtlige indtægter fra luftfart og andet end luftfart og samtidig til efterspørgselselasticiteten i trafikken over for den planlagte prissætning af luftfartsafgifterne for at fastslå rentabiliteten af projektet med en terminal med forenklet serviceniveau og tilhørende prissætning. Forskellen mellem satsniveauet for passagerafgiften og omkostningen ved passagerfunktionen, som dækkes af indtægterne fra andet end luftfart, udgør derfor ikke en fordel, der gives til luftfartsselskaberne, men er tværtimod en følge af lufthavnsforvalterens underliggende optimering med henblik på at gøre sit investeringsprojekt rentabelt. |
|
(370) |
Satserne for passagerafgiften (eksklusive indcheckningsskranker) gældende i terminal mp2 er anført i tabel 13. Tabel 13
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
(371) |
I 2009 blev satserne justeret, efter at Conseil d'État havde ophævet satserne. I Cocoécos beslutning af 18. februar 2009 redegøres nærmere for de beregningsmetoder, der førte til fastsættelsen af disse satser på grundlag af omkostninger og indtægter i hver terminal som præciseret i firmaet Mazars' undersøgelse fra 2008 og gældende for de følgende seks år. I forbindelse med denne undersøgelse og på baggrund af de fremskrivninger, som den understøtter, består de medregnede omkostninger i de omkostninger, der er knyttet til bygningerne i hver terminal, vedligeholdelsesomkostninger og driftsomkostninger fordelt forholdsmæssigt efter passagerfunktionen i hver terminal. De medregnede indtægter er både provenuet fra lufthavnsafgifterne (passagerer og skranker) og de kommercielle indtægter (butikker og bilparkering), der genereres på platformen og henregnes til hver af terminalerne. |
|
(372) |
Det fremgår, at satserne for passagerafgiften blev fastsat sådan, at indtægterne fra luftfarten dækker samme margin for passagerfunktionen i terminal mp2 som i terminal mp1, nemlig [mellem 50 % og 80 % for årene 2007, 2008, 2009 og 2010]*. |
|
(373) |
Det fremgår af de finansielle oplysninger i Cocoécos beslutning af 18. februar 2009, at hvis man både medregner provenuet af lufthavnsafgifterne og de kommercielle indtægter henregnet til passagerfunktionen, dækker de omkostningerne ved denne funktion i terminal mp2 [mellem 100 % og 140 % for årene 2007, 2008, 2009 og 2010]*, under hensyntagen til satsen for passagerafgiften, som blev fastsat ved beslutning af 25. maj 2009. |
|
(374) |
Passagerafgiftssatserne i terminal mp2 blev fastsat på grundlag af en forudgående finansiel undersøgelse. I denne blev alle gældende rabatter taget i betragtning. Ifølge den finansielle undersøgelse skulle afgifterne i hver terminal dække de respektive omkostninger. Undersøgelsens konklusion var, at NNV var positiv. |
|
(375) |
Mens de nye satser med tilbagevirkende kraft beregnes, så de dækker samtlige lufthavnens omkostninger, efter korrektion for fordeling mellem terminalerne af visse fælles udgifter, skulle de oprindelige satser allerede dække de marginalomkostninger, der var direkte knyttet til de nye luftfartsselskaber og hver ekstra passager. Derfor blev det til hver en tid forventet, at satserne over for luftfartsselskaberne dækkede mindst de marginalomkostninger, der var forbundet med selskabets benyttelse af lufthavnen. |
|
(376) |
I øvrigt forventede lufthavnen i sin oprindelige forretningsplan, der førte til beslutningen om at opføre terminal mp2, at nå en positiv NNV. Før enhver ny ændring af satserne foretog lufthavnen plausible skøn, ifølge hvilke foranstaltningerne skulle bidrage positivt til lufthavnens rentabilitet. |
|
(377) |
Derfor mener Kommissionen, at beslutningen om fastsættelse af satserne for terminal mp2 er i overensstemmelse med det markedsøkonomiske investorprincip. Det samme gælder beslutningen af 25. maj 2009 om fastsættelse af disse satser for årene 2006-2008 og fra 1. august 2009. |
7.2.2.5. Markedsføringsaftalen med AMS
Vurdering under ét af en økonomisk fordel for Ryanair og AMS
|
(378) |
Kommissionen skal først undersøge, om Ryanair og dets datterselskab AMS skal betragtes adskilt eller under ét, med henblik på at påvise den økonomiske fordel, de skal have fået. |
|
(379) |
Kommissionen konstaterer indledningsvis, at AMS er Ryanairs 100 % ejede datterselskab og ledes af direktører i Ryanair (78). Kommissionen konstaterer i øvrigt, at dette selskab faktisk blev oprettet med det ene formål at levere markedsføringsydelser på Ryanairs websted, og at det ikke udøver anden virksomhed. |
|
(380) |
Endvidere præciseres det i materialet til mødet den 15. november 2005 i CCIMP's lufthavnsudvalg, at købet af reklameydelser på Ryanairs websted og indførelsen af en ordning med startstøtte til nye ruter begge havde til formål at skabe omkostningsbetingelser i lufthavnen Marseille Provence, som gjorde det muligt at opfylde Ryanairs rentabilitetskriterier, især ved udsigten til oprettelsen af en flybase. |
|
(381) |
Det fremgår ligeledes af Frankrigs argumenter i svaret, at de finansielle betingelser i AMS-aftalen blev fastlagt ud fra de finansielle marginer, der var på hver af Ryanairs flyvninger. Frankrig præciserede ligeledes, at aftalen med AMS gjaldt forskellige forpligtelser fra Ryanairs side med hensyn til antal fly, der havde base i lufthavnen, antal daglige flyvninger og antal passagerer pr. år. Endelig hævder Frankrig i sit svar, at CCIMP's adfærd skal ses i lyset af »den rentabilitet, som ligger i sammenlægningen af gradueringerne for oprettelse af nye ruter og af AMS-aftalen, der kun gælder Ryanairs flyvninger«, og understreger, at »denne undersøgelse af de forskellige foranstaltninger under ét faktisk er særlig relevant i det foreliggende tilfælde«. (79) |
|
(382) |
Endelig minder Kommissionen om, at den ligeledes har fulgt denne fremgangsmåde i sin afgørelse om at indlede den formelle undersøgelsesprocedure af 29. november 2007 vedrørende Pau lufthavn, i sin afgørelse om udvidelse af proceduren af 25. januar 2012 vedrørende samme lufthavn samt afgørelserne om at indlede proceduren af 8. februar og 23. marts 2012 vedrørende lufthavnene La Rochelle og Angoulême. |
|
(383) |
Af alle disse grunde skal foranstaltninger til fordel for Ryanair og AMS vurderes under ét med henblik på at fastslå forekomsten af en økonomisk fordel, idet Ryanair og AMS faktisk kun udgør én støttemodtager af de omhandlede foranstaltninger (80). |
|
(384) |
Kommissionen bemærker i øvrigt, at den eneste potentielle fordel for lufthavnsforvalteren ved de markedsføringsydelser, som AMS tilbyder på Ryanairs websted, hidrører fra en stigning i antallet af passagerer hos Ryanair. Men prognoserne for trafikken og belægningsprocenterne udgør en væsentlig bestanddel af analysen af rentabiliteten ved indledningen af forretningsforholdet til Ryanair (81). Kommissionen mener derfor i henseende til anvendelsen af det markedsøkonomiske investorprincip, at vurderingen af fordelene ved indledningen af forretningsforholdet til Ryanair (82) også skal omfatte følgerne af den samtidige indgåelse af markedsføringsaftalen, og især omkostningerne derved. |
Kriteriet om den fornuftige markedsøkonomiske aktør
|
(385) |
Den 19. maj 2006 indgik CCIMP en femårig aftale, der kunne fornys én gang i endnu fem år, uden forudgående udbudsprocedure eller bekendtgørelse, om køb af annonceplads med AMS, som er et 100 % ejet datterselskab af luftfartsselskabet Ryanair. Det præciseres i Cocoécos beslutning af 18. februar 2009 vedrørende fastsættelsen af afgifter, der var genstand for beslutningen af 25. maj 2009, at udgiften til AMS-aftalen i aftaleperioden, dvs. oktober 2006 — oktober 2011, er […]* EUR eller […]* EUR om året. |
|
(386) |
Frankrig hævder primært, at udbetalingerne i henhold til aftalen er i overensstemmelse med markedspriserne på onlinemarkedsføringsydelser, og slutter heraf, at CCIMP har handlet som en fornuftig markedsøkonomisk aktør ved at indgå aftalen med AMS. |
|
(387) |
Som præciseret i afsnit 7.2.2.5 mener Kommissionen imidlertid, at de eventuelle fordele, som AMS og Ryanair fik, skal analyseres under ét, fordi de ydelser, som luftfartsselskabet og dets datterselskab yder, er uadskillelige. Kommissionen mener da også, at den potentielle værdi af markedsføringsydelserne fra AMS bygger på en stigning i Ryanairs trafik. |
|
(388) |
Frankrigs svar tyder på, at Frankrig er enig i denne analyse. Faktisk hævder Frankrig, at en fornuftig aktør ville have analyseret den afgiftsramme, der gjaldt for Ryanair, og omkostningen ved de markedsføringsydelser, som blev købt hos AMS, under ét for at fastslå rentabiliteten af en flyvning drevet af Ryanair, hvilket er et ræsonnement, som CCIMP skal have fulgt i sin beslutning af 19. maj 2006 om at indgå aftalen. |
|
(389) |
Markedsføringsydelserne, der blev leveret af AMS, kan ikke adskilles fra forretningsforholdet mellem lufthavnen Marseille Provence og luftfartsselskabet Ryanair, hvorfor det skal undersøges under ét, hvilke fordele disse to enheder fik. |
|
(390) |
CCIMP's adfærd på tidspunktet for indgåelsen af aftalen af 19. maj 2006 med AMS kan derfor heller ikke vurderes ved sammenligning med tilbuddene fra andre internetannoncører, som ikke yder en sammenlignelig service. |
|
(391) |
Frankrig hævder subsidiært, at aftalen mellem CCIMP og AMS udgør et rentabelt køb for lufthavnen Marseille Provence og især i henseende til aktiviteten i terminal mp2. |
|
(392) |
Det må huskes, at der i undersøgelsen af rentabiliteten af den investering, der blev foretaget i opførelsen af terminal mp2 (forretningsplanen fra september 2005 ajourført i maj 2006), ikke tages hensyn til omkostningerne ved AMS-aftalen, men omkostningerne ved den tidligere ordning med bidrag til markedsføringsudgifterne. Som forklaret i afsnit 7.2.2.3 endte det med, at denne ordning alligevel ikke blev anvendt. |
|
(393) |
Frankrig fremlægger en undersøgelse af rentabiliteten af de finansielle marginer i Ryanairs flyvninger i perioden 2007-2021, foretaget i september 2005 og ajourført i maj 2006 før indgåelsen af AMS-aftalen, som CCIMP skal have støttet sig til for at træffe beslutningen om aftalen den 19. maj 2006. |
|
(394) |
Denne undersøgelse bygger på følgende data (for 2007):
|
|
(395) |
Denne undersøgelse afdækker, at Ryanairs tilstedeværelse i lufthavnen Marseille Provence på de satsbetingelser, som selskabet fik tilbudt, bl.a. rabatterne på nye ruter og på natophold, og under hensyntagen til købet af markedsføringsydelser hos dets datterselskab, påfører lufthavnen tab de første tre år og først genererer en positiv fortjenstmargin til lufthavnen fra det fjerde driftsår (83). |
|
(396) |
Det fremgår af forretningsplanen, at den gennemsnitlige fortjenstmargin over 15 år (2007-2021) for alle flyvninger er tilstrækkelig høj til at tilfredsstille en fornuftig markedsøkonomisk aktørs forventninger til rentabilitet. |
|
(397) |
Aftalen af 19. maj 2006 blev indgået med henblik på udviklingen på mellemlang sigt af trafikken i lufthavnen. AMS-aftalen erstattede de oprindeligt planlagte markedsføringsforanstaltninger i forretningsplanen for projektet med opførelsen af terminal mp2. De gennemsnitlige omkostninger ved AMS-aftalen pr. Ryanair-passager gjorde det således muligt at fastslå rentabiliteten i projektet vedrørende opførelse af terminal mp2 i sin helhed. Tabel 14 Simulering af rentabiliteten i AMS-aftalen i forhold til Ryanairs trafik (med inddragelse af virkningerne af satsgradueringerne)
|
|
(398) |
Derfor blev det til hver en tid forventet, at satserne over for luftfartsselskaberne under hensyntagen til de forskellige rabatter og omkostningerne ved AMS-aftalen som minimum dækkede de ekstraomkostninger, der var forbundet med selskabets benyttelse af lufthavnen. |
|
(399) |
I øvrigt forventede lufthavnen i sin oprindelige forretningsplan, der førte til beslutningen om at opføre terminal mp2, at nå en positiv NNV. Før enhver ny ændring af satserne og før indgåelsen af AMS-aftalen foretog lufthavnen plausible skøn, ifølge hvilke foranstaltningerne skulle bidrage positivt til lufthavnens rentabilitet. |
|
(400) |
Hypoteserne og andre scenarier, der indgik i den oprindelige forretningsplan og de nyere versioner heraf, samt de finansielle beregninger vedrørende de senere foranstaltninger forekom realistiske, da de blev udarbejdet. Den efterfølgende udvikling viste, at de faktisk var ret forsigtige. Desuden blev de jævnligt ajourført og revideret, og satserne blev jævnligt justeret for at garantere lufthavnens rentabilitet på lang sigt og satsændringerne på kort sigt. |
7.2.3. KONKLUSION OM FOREKOMSTEN AF STATSSTØTTE
|
(401) |
Det fremgår af afsnit 6.3, at lufthavnen Marseille Provence fik investeringsstøtte, som er forenelig med det indre marked. Kommissionen mener, at når en lufthavnsforvalter får en forenelig støtte, bliver fordelen ved denne støtte ikke overført til et specifikt luftfartsselskab, især hvis følgende betingelser er opfyldt:
|
|
(402) |
I det foreliggende tilfælde bemærker Kommissionen for det første, at terminal mp2 og det tilstødende standpladsområde for fly ikke er forbeholdt et bestemt selskab. Terminal mp2 er tilgængelig for alle selskaber, der ønsker at benytte den, såfremt de tilbyder et begrænset serviceniveau. For at sørge for, at terminalen var tilgængelig for alle interesserede selskaber, udsendte lufthavnen en indkaldelse af interessetilkendegivelser vedrørende benyttelsen af infrastrukturen. Men da terminalens kapacitet ikke udnyttes fuldt ud, er den til rådighed for alle interesserede luftfartsselskaber. |
|
(403) |
For det andet og i henhold til ovenstående evaluering (se afsnit 7.2.2.1-7.2.2.5) betaler luftfartsselskaberne ligeledes satser, der som minimum dækker marginalomkostningerne ved hver aftale. |
|
(404) |
Kommissionen minder om, at de undersøgte aftaler indgår i gennemførelsen af lufthavnens samlede strategi, der skabte rentabilitet, i det mindste på lang sigt. For at evaluere virkningerne af aftalerne mellem lufthavnen og et luftfartsselskab for lufthavnens rentabilitet, tager Kommissionen hensyn til den konkrete tilgængelige dokumentation samt til den udvikling, som med rimelighed kunne forventes på tidspunktet for indgåelsen af aftalerne. Den tager især hensyn til følgende:
|
|
(405) |
Kommissionen påpeger, at lufthavnen ifølge Frankrigs oplysninger i sin oprindelige forretningsplan, der førte til beslutningen om at opføre terminal mp2, forventede at nå en positiv NNV på lang sigt. Ifølge Frankrig bekræftede terminal mp2's finansielle resultater disse optimistiske prognoser. De rabatter, der blev ydet på afgifterne, og som gjaldt hele lufthavnen, herunder terminal mp1, var ligeledes bygget på solide finansielle beregninger, på grundlag af hvilke lufthavnen kunne regne med at skabe rentabilitet ved at træffe disse foranstaltninger. Kommissionen mener, at prognoserne for rentabilitet og udnyttelsen af terminal mp2 var rimelige og solide. De viste sig som oftest at være forsigtige. Derfor mener Kommissionen, at de afgifter, der blev opkrævet, de rabatter, der blev givet, og den aftale, der blev indgået med AMS om markedsføringsydelser, er et led i lufthavnens samlede strategi, der skaber rentabilitet, i det mindste på lang sigt. |
|
(406) |
Den mener derfor ikke, at aftalerne mellem lufthavnen Marseille Provence og luftfartsselskaberne, der benyttede lufthavnen, udgør statsstøtte. I øvrigt mener den, at hvis der havde været tale om statsstøtte til luftfartsselskaberne, ville denne på disse vilkår under alle omstændigheder have været forenelig med det indre marked af de samme grunde, som gør støtten forenelig, hvad angår lufthavnen. |
|
(407) |
Da et af de kumulative kriterier i henhold til artikel 107, stk. 1, i TEUF ikke er opfyldt, finder Kommissionen, at de undersøgte foranstaltninger ikke omfatter statsstøtte i henhold til artikel 107, stk. 1, i TEUF. |
8. KONKLUSION
8.1. FORANSTALTNINGER TIL FORDEL FOR LUFTHAVNEN
|
(408) |
Kommissionen konstaterer, at Frankrig ulovligt har iværksat investeringsstøtte til fordel for lufthavnen Marseille Provence i strid med artikel 108, stk. 3, i TEUF. Det skal imidlertid konstateres, at denne støtte er forenelig med det indre marked efter artikel 107, stk. 3, litra c). |
|
(409) |
Lufthavnsskatten og overførslerne mellem lufthavnen og CCIMP er ikke statsstøtte i henhold til artikel 107, stk. 1, i TEUF. |
8.2. FORANSTALTNINGER TIL FORDEL FOR DE LUFTFARTSSELSKABER, DER BENYTTER LUFTHAVNEN
|
(410) |
Kommissionen konstaterer, at lufthavnen i sine finansielle forhold med luftfartsselskaberne, der benyttede lufthavnen, har handlet som en fornuftig markedsøkonomisk aktør. De forskellige satsgradueringer og markedsføringsaftalen med AMS udgør ikke statsstøtte i henhold til artikel 107, stk. 1, i TEUF — |
VEDTAGET DENNE AFGØRELSE:
Artikel 1
De investeringstilskud, som Frankrig tildelte lufthavnen Marseille Provence, på 12,337 mio. EUR udgør statsstøtte, der er forenelig med det indre marked efter artikel 107, stk. 3, litra c), i TEUF.
Lufthavnsskatten til fordel for lufthavnen, overførslerne mellem lufthavnen og CCIMP, afgiftsnedsættelserne til fordel for luftfartsselskaberne, der benyttede lufthavnen, samt markedsføringsaftalen til fordel for AMS, som Frankrig iværksatte, udgør ikke statsstøtte efter artikel 107, stk. 1, i TEUF.
Artikel 2
Denne afgørelse er rettet til Den Franske Republik.
Udfærdiget i Bruxelles, den 20. februar 2014.
På Kommissionens vegne
Joaquín ALMUNIA
Næstformand
(1) EUT C 334 af 15.11.2011, s. 8.
(2) Lov nr. 2005-882 af 2.8.2005 til fordel for små og mellemstore virksomheder.
(3) I fransk ret er administrativt tilsyn en form for magt, der udøves af en offentligretlig juridisk person over en anden. Tilsynet med de regionale handels- og industrikamre og de territoriale handels- og industrikamre varetages af regionens præfekt bistået af finansministeriets regionale ansvarlige. I overensstemmelse med forfatningen og loven vedrører administrativt tilsyn kun lovligheden af de beslutninger, som træffes af den juridiske person, der er underlagt dette tilsyn.
(4) Artikel R.712-2 til R.712-11-1 i Code de commerce (handelsloven).
(5) Cf. http://www.ccimp.com/ccimp/nous_connaitre/une_structure_publique.
(6) Dekret af 22.7.1987 om koncession til indretning, vedligeholdelse og drift af lufthavnen Marseille-Marginane givet til Chambre de commerce et d'industrie de Marseille, Journal officiel de la République française af 29.7.1987, s. 8487.
(*1) Fortrolig oplysning.
(7) Kommissionen forstår det således, at Conseil d'États afgørelse indebærer, at afgiftssatserne er ophævet med tilbagevirkende kraft, dvs. fra deres ikrafttrædelsesdato. Efter ophævelsen anses disse satser således for aldrig at have eksisteret. Kommissionen forstår det således, at det i mangel af nye godkendte satser bestemmes i artikel 224-4-1-II i Code de l'aviation civile, at de tidligere fastlagte satser (som var gældende før den 1.6.2006) i stedet finder anvendelse.
(8) Lufthavnsafgifternes gennemsnitlige dækning [50-80]* % i 2007-2012 i begge tilfælde og en samlet gennemsnitlig dækning på [100-150]* % (mp1) og [100-150]* % (terminal mp2) (inklusive indtægter fra andet end luftfart, f.eks. parkeringspladser, butikker og udlejningsfirmaer).
(9) CE, 27.7.2011, Air France m.fl., nr. 329818, 340540.
(10) Ifølge artikel L.224-2 i Code de l'aviation civile må det samlede provenu af disse afgifter ikke overstige omkostningerne ved de tjenesteydelser, der leveres i lufthavnen.
(11) Indtil 31.12.2007 var der forskellige afgiftssatser i terminal mp1 på nationale flyvninger, flyvninger inden for EU og internationale flyvninger. Der blev ikke skelnet mellem destinationerne i terminal mp2. Fra 1. januar 2008 (og for de tilbagevirkende afgifter for 2006 og 2007) blev der skelnet mellem EU Schengen, EU uden for Schengen og internationale ruter i terminal mp1 og mellem nationale ruter + EU og internationale ruter i terminal mp2.
(12) Air Frances repræsentant i Cocoéco stemte ikke imod indførelsen af startstøtten, jf. klage fra Air France af 27.3.2007, s. 14.
(13) Air France fremsendte et eksemplar af betingelserne til Kommissionen.
(14) CE, 27.7.2011, Air France m.fl., nr. 329818, 340540.
(15) Air France fremsendte et eksemplar af betingelserne til Kommissionen.
(16) Meddelelse fra Kommissionen — EF-retningslinjer for finansiering af lufthavne og statslig startstøtte til luftfartsselskaber, som opererer fra regionale lufthavne (EUT C 312 af 9.12.2005, s. 1).
(17) Rådets forordning (EF) nr. 659/1999 af 22. marts 1999 om fastlæggelse af regler for anvendelsen af EF-traktatens artikel 93, EFT L 83 af 27.3.1999.
(18) Meddelelse fra Kommissionen, »Handlingsplan for kapacitet, effektivitet og sikkerhed i Europas lufthavne«, KOM(2006) 819 endelig, ikke offentliggjort i EUT.
(19) Kommissionen påpeger en uoverensstemmelse i Frankrigs svar, hvori Frankrig først hævder, at støttebeløbet, der skal underkastets en forenelighedsanalyse, er på 932 649 EUR (s. 26) og dernæst 980 EUR.
(20) Frankrig præciserer, at en konsekvensanalyse, som CCIMP foretog, viste, at lufthavnens fragtforretning rummede 582 stillinger i 2000 og 614 i 2009.
(21) Frankrig præciserer, at fragttrafikken steg med 20,86 % fra 2005 til 2010 og nåede op på 52 179 tons i 2010.
(22) I den indgåede aftale mellem CCIMP og MPM bestemmes det, at den offentlige forvaltningsmyndigheds deltagelse er fastsat efter de investeringsprogrammer, som lufthavnen i Marseille har fremlagt, og som MPM har valgt, at midlerne alene har til formål at dække de udgifter, der således er godkendt, at den offentlige årlige deltagelse er begrænset til de udgifter, som lufthavnen faktisk har afholdt i regnskabsåret, at hver anmodning om udbetaling af midler ledsages af en udgiftsoversigt, og at CCIMP stiller samtlige fakturaer vedrørende operationerne til rådighed for MPM.
(23) I sine beslutninger henviser Frankrigs rådgivende kommission for luftfart (Commission consultative aéroportuaire — Cocoaéro) i forbindelse med Aéroports de Paris (ADP) til en WACC på 5,8-6,5 % i perioden 2006-2010 og 6,2-6,8 % i perioden 2011-2015 og i forbindelse med lufthavnen i Toulouse til en WACC på 6-6,5 % i perioden 2009-2013.
(24) Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2009/12/EF af 11. marts 2009 om lufthavnsafgifter (EUT L 70 af 14.3.2009, s. 11).
(25) Beslutning af 14.6.1999 i statsstøttesag NN 109/98, Det Forenede Kongerige — Manchester Airport.
(26) Kommissionens beslutning 2004/393/EF af 12. februar 2004 om de fordele, som regionen Vallonien og Brussels South Charleroi Airport har indrømmet luftfartsselskabet Ryanair ved selskabets etablering i Charleroi (EUT L 137 af 30.4.2004).
(27) Kommissionens forordning (EF) nr. 1998/2006 af 15. december 2006 om anvendelse af traktatens artikel 87 og 88 på de minimis-støtte (EUT L 379 af 28.12.2006, s. 5).
(28) Kommissionens beslutning 98/337/EF af 21. januar 1998 om den flamske regions støtte til luftfartsselskabet Air Belgium og til rejsebureauet Sunair med henblik på benyttelse af lufthavnen i Oostende (EFT L 148 af 19.5.1998, s. 36).
(29) Kommissionens afgørelse 2011/60/EU af 27. januar 2010 om statsstøtte C-12/08 (ex NN 74/07) — Slovakisk — Aftale mellem Bratislava lufthavn og Ryanair (meddelt under nummer K(2010) 183) (EUT L 27 af 1.2.2011, s. 24).
(30) Lufthavnsudvalget, 15.11.2005.
(31) Kommissionens afgørelse af 28.1.2009, støtte E4/2007, K(2009) 184 endelig.
(32) Domstolens dom af 16. april 2002, Frankrig mod Kommissionen, C-482/99, ECLI:EU:C:2002:294.
(33) Til støtte for dette argument citerer Ryanair Conseil d'États udtalelse af 16.6.1992 nr. 351 654.
(34) Ryanair henviser til dette emne i indledningsafgørelsens afsnit om CCIMP's manglende inddrivelse af den refusion, der hidrører fra anvendelsen af satser med tilbagevirkende kraft, Frankrigs gentagne krav om, at der skulle sættes en stopper for nedsatte afgifter for nationale flyvninger, og CCIMP's indførelse af en markedsføringsstøtte uden forudgående tilladelse fra Frankrig.
(35) Ryanair henviser til Rettens dom af 17. december 2008, Ryanair mod Kommissionen, T-196/04, ECLI:EU:T:2008:585.
(36) Ryanair minder om, at terminal mp2 ikke har dyr marmorbelægning, forsænkede lofter, skærme over indcheckningsskrankerne, transportanordninger til bagage over til hovedterminalen, bagagevogne, ventesale, informationsskranker, rulletrapper, rullende fortove eller jetways.
(37) Ryanair citerer til støtte for dette udsagn den afgørelse, som CAA UK traf den 27.5.2011 om den klage, som Ryanair havde indgivet over en afgift, der blev opkrævet på diskriminerende vis i lufthavnen i Gatwick.
(38) Se fodnote 18.
(39) Beslutning af 14.6.1999 i statsstøttesag NN 109/98, Det Forenede Kongerige — Manchester Airport.
(40) Domstolens dom af 15. maj 2002, Frankrig mod Kommissionen, C-482/99, ECLI:EU:C:2002:294, præmis 52 og 58.
(41) Afgørelse 2011/60/EU, betragtning 114.
(42) TA de Marseille, kendelse afsagt af dommeren (i sager om foreløbige forholdsregler) den 17.3.2011, nr. 1101332, ifølge hvilken domstolen finder, at situationen ikke er kendetegnende for en så tilstrækkeligt alvorlig og umiddelbar skade på en samfundsinteresse, at de kan betragtes som en hastesag; afviser anmodning om suspendering; realitetsbehandlingen af klagen er ikke afgjort og verserer fortsat.
(43) Se Kommissionens meddelelse om anvendelsen af Den Europæiske Unions statsstøtteregler på kompensation for levering af tjenesteydelser af almindelig økonomisk interesse (EUT C 8 af 11.1.2012, s. 4, præmis 2.1), og dertil knyttet retspraksis, navnlig Domstolens dom af 12. september 2000, Pavlov m.fl., forenede sager C-180/98 til C-184/98, ECLI:EU:C:2000:428.
(44) Domstolens dom af 16. juni 1987, Kommissionen mod Italien, 118/85, ECLI:EU:C:1987:283, præmis 7;, Domstolens dom af 18. juni 1998, Kommissionen mod Italien, C-35/96, ECLI:EU:C:1998:303, præmis 36; Pavlov m.fl., ECLI:EU:C:2000:428, præmis 75.
(45) Domstolens dom af 29. oktober 1980, Van Landewyck mod Kommissionen, forenede sager 209/78-215/78 og 218/78, ECLI:EU:C:1980:248, præmis 88; Domstolens dom af 16. november 1995, Fédération Française des Sociétés d'Assurance m.fl. C-244/94, ECLI:EU:C:1995:392, præmis 21 og Domstolens dom af 1. juli 2008, MOTOE, C-49/07, ECLI:EU:C:2008:376, præmis 27 og 28.
(46) Domstolens dom af 19. januar 1994, SAT Fluggesellschaft mod Eurocontrol, C-364/92, ECLI:EU:C:1994:7.
(47) Domstolens dom af 18. marts 1998 i sag C-343/95, Diego Calì & Figli mod Servizi Ecologici Porto di Genova, ECLI:EU:C:1997:160, Kommissionens beslutning N 309/02 af 19.3.2003 om sikkerhed i luften — kompensation for omkostninger som følge af attentaterne den 11.9.2001. Kommissionens beslutning N 438/02 af 16.10.2002, subsidier til havnemyndighederne for udøvelse af beføjelser som offentlig myndighed.
(48) Kommissionens beslutning N309/2002 af 19.3.2003 om sikkerhed i luften — kompensation for omkostninger som følge af attentaterne den 11.9.2001. Se Kommissionens beslutning af 7.3.2007, N 620/2006, Einrichtung des Regionalflughafens Memmingen — Tyskland (EUT C 133 af 15.6.2007, s. 8).
(49) Ifølge artikel L6332-2 i Code des transports (transportloven) skal politiopgaverne i lufthavnen varetages af statens repræsentant i departementet. Ifølge Conseil d'États udtalelse nr. 381.644 af 2.9.2008 om almennyttige opgaver påhviler varetagelsen af statslige opgaver fortsat alene staten, som kan opkræve skatter, f.eks. lufthavnsskatten, til dækning af en del af de nødvendige omkostninger herved. Dobbelt finansiering i form af både investeringsstøtte og lufthavnsskat er udelukket.
(50) Rettens dom af 12. maj 2011, Région Nord-Pas-de-Calais, forenede sager T-267/08 og T-279/08, ECLI:EU:T:2011:209, præmis 108.
(51) Hvad angår kategoriseringen af midlerne fra EFRU som statsstøtte, henvises til Kommissionens afgørelse i statsstøttesag N 514/2006, South Yorkshire digital region broadband project, betragtning 29, og Kommissionens afgørelse i statsstøttesag N 44/2010, Development of infrastructure on Krievu Sala for relocation of port activities out of the city center, betragtning 69-70.
(52) Domstolens dom af 14. februar 1990, Frankrig mod Kommissionen, C-301/87, ECLI: EU:C:1990:67, præmis 41.
(53) Rettens dom af 24. marts 2011, Freistaat Sachsen m.fl. mod Kommissionen, forenede sager T-443/08 og T-445/08, ECLI:EU:T:2011:117, præmis 107.
(54) Domstolens dom af 16. maj 2002, Frankrig mod Kommissionen, C-482/99, ECLI: EU:C:2002:294, præmis 69.
(55) Frankrig hævder subsidiært, at tilskuddet fra Conseil général til finansieringen af terminal mp2 udgør støtte, der er forenelig med traktatens bestemmelser.
(56) Dom afsagt af Retten i Første Instans af 12.12.2000, Alitalia mod Kommissionen, T-296/97, ECLI: EU:T:2000:289, præmis 84; dom i sag C-305/89 (nævnt ovenfor), præmis 20.
(57) Se i den forbindelse 2005-retningslinjerne, punkt 46.
(58) Dom afsagt af Retten i Første Instans af 21.1.1999, Neue Maxhütte Stahlwerke og Lech Stahlwerke mod Kommissionen, forenede sager T-129/95, T-2/96 og T-97/96, ECLI: EU:T:1999:7, præmis 120. Se også Domstolens dom af 10. juli 1986, Belgien mod Kommissionen, C-40/85, ECLI:EU:C:1986:305, præmis 13.
(59) De tjenesteydelser, som handels- og industrikammerets hovedafdeling leverede til lufthavnsafdelingen, bestod ifølge Frankrig i administrative og organisatoriske opgaver, personaleledelse og juridisk ekspertise.
(60) Kommissionen henviser til betragtning 218-222 i sin indledningsafgørelse med hensyn til anvendelsen af 2005-retningslinjerne ratione temporis.
(61) Kommissionens afgørelse af 18.2.2011 i statsstøttesag NN 26/2009 — Grækenland — Udvidelse af lufthavnen i Ioannina, præmis 69 og 70.
(62) KOM(2006) 819 endelig.
(63) Handlingsplan, punkt 7 og boksen s. 3.
(64) Scenariet uden opførelse af den nye terminal har et samlet kumuleret cashflow i perioden på […]* EUR, mens scenariet med opførelse af terminal mp2 har et samlet kumuleret cashflow i perioden på […]* EUR. Forskellen mellem de to scenarier giver en TRI på […]* %.
(*2) Den begrænsede trafik i 2006 skyldes en sen åbning (oktober 2006) af terminal mp2.
(*3) Samlet kapacitet: 3,8 mio. passagerer.
(*4) Samlet kapacitet: 8,6 mio. passagerer.
(65) Kommissionen anvender det samme forenelighedskriterium for fragttransporten, se Kommissionens afgørelse i sag SA.30743 (C/2011) (ex N 138/2010) — Tyskland — Finansiering af infrastrukturforanstaltninger i Leipzig-Halle lufthavn (EUT C 284 af 28.9.2011, s. 6), præmis 128.
(66) Rådets forordning (EF) nr. 1260/1999 af 21.6.1999 om vedtagelse af generelle bestemmelser for strukturfondene (EFT L 161 af 26.6.1999, s. 1), artikel 1.
(67) I partnerskabsaftalen mellem lufthavnen Marseille Provence og MPM af 14. maj 2004 tages der højde for en stigning i den nationale trafik på 5 % om året og den internationale trafik på henved 10 % om året mellem 2003 og 2006.
(68) Vægtet gennemsnit.
(69) Se fodnote 31.
(70) Kommissionens direktiv 2000/52/EF af 26.7.2000 om ændring af direktiv 80/723/EØF om gennemskueligheden af de økonomiske forbindelser mellem medlemsstaterne og de offentlige virksomheder (EFT L 193 af 29.7.2000, s. 75).
(71) Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2004/18/EF af 31.3.2004 om samordning af fremgangsmåderne ved indgåelse af offentlige vareindkøbskontrakter, offentlige tjenesteydelseskontrakter og offentlige bygge- og anlægskontrakter (EUT L 134 af 30.4.2004, s. 114).
(72) Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2004/17/EF af 31.3.2004 om samordning af fremgangsmåderne ved indgåelse af kontrakter inden for vand- og energiforsyning, transport samt posttjenester (EUT L 134 af 30.4.2004, s. 1).
(73) Dom afsagt af Retten i Første Instans af 12. december 1996, Air France mod Kommissionen, T-358/94, ECLI:EU:T:1996:194, præmis 62.
(74) Aftaler indgået med Conseil général den 3.10.2002, den 5.9.2003 og den 19.5.2005 og med MPM den 14.5.2004.
(75) Aftaler af 5.9.2003 og 19.5.2005.
(76) Se f.eks. præamblen til aftalen af 19.5.2005.
(77) Se afgørelse 2011/60/EU og Kommissionens afgørelse 2013/664/EU af 25. juli 2012 om foranstaltning SA.23324 — C 25/07 (ex NN 26/07) — Finland Finavia, Airpro og Ryanair i Tampere-Pirkkala lufthavn (EUT L 309, 19.11.2013, s. 27).
(78) Se rapporten fra Chambre régionale des comptes d'Aquitaine (CRC) om CCIPB, vedtaget den 19.10.2006, hvori CRC bl.a. konkluderer, »at selskabet AMS blot er en enhed under Ryanair og ledes af to direktører fra Ryanair«.
(79) Frankrigs brev af 12.3.2012, s. 108.
(80) Kommissionen vil derfor i det følgende henvise til »Ryanair/AMS« som støttemodtageren af de omhandlede foranstaltninger.
(81) Eller åbning af en ny rute.
(82) Åbning af en rute, variation i antal flyvninger eller deres frekvens osv.
(83) Den undersøgelse, der blev foretaget efterfølgende på grundlag af trafiktal fra 2007 og 2008 og omkostningerne, som Mazars reviderede, afdækker i øvrigt, at hver af Ryanairs flyvninger i betragtning af satsgradueringerne, som selskabet nyder godt, og omkostningen ved markedsføringsydelserne udløser tab for lufthavnen de to første år.
(84) Stigning i lavprisselskabernes markedsandel fra 1,5 % i 1992 til 45,94 % i 2013.
(85) Først fra den dato, hvor der blev afsagt dom i Aéroports de Paris-sagen (12.12.2000), skal drift og opførelse af lufthavnsinfrastruktur anses for at være omfattet af kontrollen med statsstøtte (se betragtning 228). Indtil afsigelsen af denne dom blev lufthavnene ikke anset for at være virksomheder efter traktatens artikel 107, stk. 1.
|
27.9.2016 |
DA |
Den Europæiske Unions Tidende |
L 260/61 |
KOMMISSIONENS AFGØRELSE (EU) 2016/1699
af 11. januar 2016
om skattefritagelse for overskydende fortjeneste, statsstøtteordning SA.37667 (2015/C) (ex 2015/NN) iværksat af Kongeriget Belgien
(meddelt under nummer C(2015) 9837)
(Kun den franske og den nederlandske tekst er autentiske)
(EØS-relevant tekst)
EUROPA-KOMMISSIONEN HAR —
under henvisning til traktaten om Den Europæiske Unions funktionsmåde (TEUF), særlig artikel 108, stk. 2, første afsnit,
under henvisning til aftalen om Det Europæiske Økonomiske Samarbejdsområde, særlig artikel 62, stk. 1, litra a),
efter at have opfordret interesserede parter til at fremsætte deres bemærkninger i overensstemmelse med disse artikler (1) og under hensyntagen til disse bemærkninger, og
ud fra følgende betragtninger:
1. SAGSFORLØB
|
(1) |
Ved brev af 19. december 2013 anmodede Kommissionen Belgien om oplysninger vedrørende »skatteordningen for overskydende fortjeneste« (skattefritagelse for overskydende fortjeneste eller »den omhandlede ordning«), i henhold til artikel 185, stk. 2, litra b), i »Code des impôts sur les revenus 1992« (»CIR 92«) (indkomstskattelovbogen). Kommissionen anmodede ligeledes om en liste over forhåndsafgørelser vedrørende anvendelsen af skattefritagelsesordningen for overskydende fortjeneste. |
|
(2) |
Ved brev af 21. januar 2014 besvarede Belgien de spørgsmål, der var anført i Kommissionens anmodning om oplysninger. Belgien fremsendte dog ikke listen over forhåndsafgørelser med den begrundelse, at fremlæggelsen af en sådan liste ville tage længere tid. |
|
(3) |
Den 21. februar 2014 sendte Kommissionen opfølgende spørgsmål og gentog sin anmodning om listen over forhåndsafgørelser. For så vidt angår afgørelserne truffet i 2004, 2007, 2010 og 2013 ifølge den omhandlede ordning anmodede Kommissionen ligeledes om at få tilsendt afgørelsernes fulde ordlyd samt de tilhørende anmodninger om afgørelse, bilag og eventuelt hele den senere korrespondance vedrørende disse anmodninger. |
|
(4) |
Den 18. marts 2014 besvarede Belgien de opfølgende spørgsmål fra Kommissionen og sendte den de efterspurgte forhåndsafgørelser, herunder anmodninger, bilag og senere korrespondancer i forbindelse med disse afgørelser. |
|
(5) |
Ved brev af 28. juli 2014 meddelte Kommissionen, at skattefritagelsen for overskydende fortjeneste kunne være en statsstøtteforanstaltning, der er uforenelig med det indre marked. Kommissionen anmodede også om supplerende oplysninger om flere nærmere bestemte afgørelser. Ved breve af 1. september og 4. november 2014 besvarede Belgien anmodningen af 28. juli 2014. |
|
(6) |
Der blev afholdt et møde mellem Kommissionens tjenestegrene og de belgiske myndigheder den 25. september 2014. |
|
(7) |
Ved brev af 3. februar 2015 meddelte Kommissionen Belgien, at den havde besluttet at indlede den formelle undersøgelsesprocedure, jf. artikel 108, stk. 2, i traktaten om Den Europæiske Unions funktionsmåde (i det følgende benævnt »TEUF«), med hensyn til skattefritagelsen for overskydende fortjeneste. |
|
(8) |
Efter en anmodning om udsættelse af fristen fremsatte Belgien den 29. maj 2015 sine bemærkninger til indledningsafgørelsen. |
|
(9) |
Den 5. juni 2015 blev afgørelsen om at indlede den formelle undersøgelsesprocedure (i det følgende benævnt »indledningsafgørelsen«) offentliggjort i Den Europæiske Unions Tidende (2). I denne afgørelse opfordrede Kommissionen interesserede parter til at fremsende deres bemærkninger til den omhandlede foranstaltning. |
|
(10) |
Den 1. og 2. juli 2015 fremsatte de interesserede parter deres bemærkninger til indledningsafgørelsen, og disse blev videresendt til de belgiske myndigheder. Den 14. september 2015 meddelte de belgiske myndigheder Kommissionen, at de ikke havde til hensigt at kommentere disse bemærkninger. |
|
(11) |
Ved brev af 16. september 2015 anmodede Kommissionen Belgien om at uddybe visse argumenter i Belgiens skriftlige bemærkninger af 29. maj 2015 om indledningsafgørelsen. Belgien besvarede denne anmodning ved brev af 16. oktober 2015. |
|
(12) |
Den 20. oktober og 7. december 2015 afholdt Kommissionens tjenestegrene og de belgiske myndigheder et møde. |
2. BESKRIVELSE AF DEN OMHANDLEDE ORDNING
2.1. Skattefritagelse for overskydende fortjeneste
|
(13) |
Skattefritagelsen for overskydende fortjeneste giver selskaber hjemmehørende i Belgien, som tilhører en multinational koncern, og selskaber hjemmehørende i udlandet med faste driftssteder i Belgien, der tilhører en multinational koncern (i det følgende benævnt »belgiske koncernenheder«) mulighed for at reducere deres beskatningsgrundlag i Belgien ved at trække deres »overskydende fortjeneste« fra den fortjeneste, de reelt har bogført. Denne overskydende fortjeneste bestemmes ved at anslå den gennemsnitlige hypotetiske fortjeneste, en uafhængig virksomhed (3) med sammenlignelige aktiviteter kunne få under sammenlignelige omstændigheder, og trække dette beløb fra den fortjeneste, den pågældende belgiske koncernenhed reelt har bogført. For at blive omfattet af en fritagelse for overskydende fortjeneste kræver det, at »Service des Décisions Anticipées« (afdelingen for forhåndsafgørelser) træffer en forhåndsafgørelse. |
|
(14) |
Ifølge de belgiske myndigheder (4) er skattefritagelsen for overskydende fortjeneste begrundet i ønsket om at sikre, at en belgisk koncernenhed udelukkende bliver beskattet af overskuddet efter armslængdeprincippet, idet den får mulighed for at trække den bogførte fortjeneste, som overstiger den nævnte fortjeneste efter armslængdeprincippet, fra sit beskatningsgrundlag, hvilket svarer til synergieffekter, stordriftsfordele eller andre fordele som følge af dens deltagelse i en multinational koncern, og som en sammenlignelig uafhængig virksomhed ikke ville have. |
|
(15) |
Ifølge de belgiske myndigheder (5) bestemmes størrelsen af den overskydende fortjeneste, der fritages ifølge skattefritagelsesordningen, efter en totrinsmetode:
|
|
(16) |
Belgien fastholder, at der i de rapporter, der er fremlagt i løbet af disse to etaper, er anvendt OECD's mest hensigtsmæssige metoder for fastsættelse af koncerninterne afregningspriser. I praksis fremgår det af oplysningerne, at den metode, som er anvendt under den anden etape, er nettomarginen efter den transaktionsbestemte nettoavancemetode (transactional net margin method, TNMM). Anvendelsen af TNMM i denne sammenhæng har til formål at nå frem til en tilnærmelse af rentabiliteten for en enhed, som indgår i en multinational koncern, ved at sammenligne den med fortjenesten for uafhængige sammenlignelige virksomheder (6) med sammenlignelige aktiviteter. TNMM gør det muligt at anslå den fortjeneste, uafhængige virksomheder kunne få af en aktivitet, f.eks. salg af varer, ud fra et passende grundlag såsom omkostninger, omsætning eller investeringer i faste aktiver (alt efter opgaver, risici og anvendte aktiver) og under anvendelse af en overskudsgrad (en »indikator for overskudsniveau«), der afspejler den, som på dette grundlag blev konstateret for sammenlignelige uafhængige virksomheder. |
|
(17) |
TNMM gør det muligt at beregne en hypotetisk gennemsnitsfortjeneste for den belgiske koncernenhed på grundlag af en komparativ undersøgelse af denne enhed og sammenlignelige uafhængige virksomheder (7). Den hypotetiske gennemsnitsfortjeneste fastsættes som en værdi i det interkvartile interval i den indikator for fortjenestens størrelse, der er valgt for en helhed af sammenlignelige uafhængige virksomheder (8), hvis gennemsnit beregnes over en given periode (normalt fem år). Belgien betragter denne hypotetiske gennemsnitsfortjeneste som den fortjeneste, den belgiske koncernenhed ville have fået, hvis den havde været en uafhængig virksomhed i stedet for en enhed, som indgik i en multinational koncern. Med henblik på denne afgørelse betegnes fortjenesten »reguleret fortjeneste efter armslængdeprincippet«. |
|
(18) |
Størrelsen af den overskydende fortjeneste, der skal fritages for skat, beregnes herefter som forskellen mellem den anslåede fortjeneste efter armslængdeprincippet for den belgiske koncernenhed efter den første etape (gennemsnit beregnet over en bestemt periode) og den »regulerede fortjeneste efter armslængdeprincippet«, som opnås under anden etape (ligeledes et beregnet gennemsnit i den samme periode). Denne forskel udtrykkes i procent af skattefritagelsen af resultatet før skat (EBIT (9) eller PBT (10)) med henblik på at få en gennemsnitlig overskydende fortjeneste i procent over en bestemt periode. Denne procent repræsenterer nedsættelsen af beskatningsgrundlaget, som godkendes og anvendes i overensstemmelse med den omhandlede ordning på den fortjeneste, den belgiske koncernenhed reelt har bogført i de fem år, den belgiske skatteforvaltning er bundet af forhåndsafgørelsen. |
|
(19) |
De belgiske myndigheder hævder, at de forventede resultater for de enheder, som er omfattet af den omhandlede ordning, vurderes på grundlag af den reelt bogførte fortjeneste efter tre år. Den aftalte procent kan herefter om nødvendigt justeres ved denne vurdering. Intet tyder imidlertid på, at en sådan vurdering allerede har givet anledning til en nedjustering af den aftalte procentsats i de tilfælde, Kommissionen har undersøgt. |
|
(20) |
I henhold til artikel 185, stk. 2, i CIR 92 er en forhåndsafgørelse obligatorisk for at kunne blive omfattet af skattefritagelsen for overskydende fortjeneste. Denne bestemmelse begrænser ligeledes tildeling af en sådan afgørelse til enheder, der indgår i en multinational koncern af forbundne selskaber i forbindelse med deres grænseoverskridende relationer. Ifølge den belgiske lov af 24. december 2002 (11) kan der kun træffes afgørelser i nye situationer (12). |
|
(21) |
Eftersom der kræves en forhåndsafgørelse for at kunne blive fritaget for skat af overskydende fortjeneste, og en sådan afgørelse kun kan træffes for den fortjeneste, som følger af en ny situation, er den fordel, en multinational koncern vil kunne drage af den omhandlede ordning, betinget af, at dens aktiviteter flyttes til Belgien eller øges i landet og står i forhold til omfanget af de nye aktiviteter og nye fortjenester, som skabes i landet. Forhåndsafgørelserne, som er truffet ifølge den omhandlede ordning og er undersøgt af Kommissionen, vedrører konsekvent ændringer i den multinationale koncerns organisatoriske struktur. I den forbindelse fremhæves som de væsentlige elementer i anmodningerne om forhåndsafgørelse en planlagt flytning af aktiviteter til Belgien, nye investeringer, der skal foretages, og oprettelse af arbejdspladser i landet. |
|
(22) |
Kort sagt kan de belgiske koncernenheder, der har fået en forhåndsafgørelse på grundlag af den omhandlede ordning, hvert år i henhold til artikel 185, stk. 2, litra b), i CIR 92, foretage en proaktiv negativ regulering af deres selskabsbeskatningsgrundlag, idet de kan trække den formodede »overskydende fortjeneste« fra den reelt bogførte fortjeneste. De belgiske myndigheder finder således, at denne overskydende fortjeneste ikke skal tilregnes den belgiske koncernenhed og derfor skal udelukkes fra beskatningsgrundlaget i Belgien i overensstemmelse med artikel 185, stk. 2, litra b), i CIR 92. Som følge heraf beskattes en belgisk koncernenhed, der er omfattet af en skattefritagelse for overskydende fortjeneste, af et beløb svarende til forskellen mellem den reelt bogførte fortjeneste og dens »overskydende fortjeneste«. |
2.2. Gældende love og administrative bestemmelser
2.2.1. Indkomstbeskatning ifølge selskabsskattereglerne i Belgien
|
(23) |
CIR 92 fastsætter regler for indkomstbeskatning i Belgien. I artikel 1 fastsættes fire kategorier af indkomstskat, der dækker skat på fysiske personer (afsnit II: artikel 3-178), på hjemmehørende selskaber (afsnit III: artikel 179-219), på andre juridiske personer (afsnit IV: artikel 220-226) og på ikkehjemmehørende skattesubjekter — fysiske personer, virksomheder, øvrige juridiske personer (afsnit V: artikel 227-248/3). |
|
(24) |
Det fastsættes i artikel 183 i CIR 92, at skattepligtige indkomster ifølge afsnit III (hjemmehørende selskaber), er af samme type som dem, der beskattes ifølge afsnit II (juridiske personer), og at det skattepligtige beløb fastsættes efter reglerne for fortjenester. Det præciseres i artikel 24 i CIR 92, at industri-, handels- og landbrugsvirksomheders skattepligtige indtægter omfatter alle indtægter af virksomhedsaktiviteter såsom fortjeneste hidrørende fra »alle de transaktioner, der behandles af eller igennem disse virksomheders foretagender«, og »enhver forøgelse af værdien af aktiver […]og enhver formindskelse af værdien af passiver […], når disse merværdier og værdiforringelser vises eller kommer til udtryk i bogføring eller årsregnskaber«. |
|
(25) |
Det fastsættes i artikel 185, stk. 1, i CIR 92, at selskaber er skattepligtige med hensyn til den samlede fortjeneste før udlodning. Når denne bestemmelse læses i sammenhæng med artikel 1, 24 og 183 i CIR 92, betyder den, at den skattepligtige fortjeneste ifølge belgisk skatteret — som udgangspunkt og uanset eventuel senere op- eller nedjustering — som minimum skal omfatte den samlede fortjeneste, der er bogført i skatteyderens regnskab. |
|
(26) |
Beskatningsgrundlaget for belgisk indkomstskat bestemmes nemlig som udgangspunkt på grundlag af den fortjeneste, som reelt er registreret i skatteyderens regnskaber. Et vist antal reguleringer — positive (såsom ikkefradragsberettigede udgifter) eller negative (såsom delvis fritagelse for visse former for udloddet udbytte, fradrag for overført underskud, skattelettelser) — kan anvendes senere for at fastslå beskatningsgrundlaget. For hver af disse transaktioner skal skatteyderne sende oplysninger til skatteforvaltningen gennem deres selvangivelse (formular 275.1) og skal kunne fremlægge dokumentation for de pågældende reguleringer. |
|
(27) |
Når den belgiske skatteret omfatter en permanent fritagelse for en del af den fortjeneste, som reelt er bogført i skatteyderens regnskab som reserve, kan der under den første transaktion foretages en regulering af beregningen af beskatningsgrundlaget gennem en »forhøjelse af den oprindelige reservesituation«. |
|
(28) |
Selv om beskatningsgrundlaget derfor ikke nødvendigvis altid svarer til den reelt bogførte nettofortjeneste i skatteyderens årsregnskab under hensyntagen til skattemæssige reguleringer af dette grundlag, skal fastsættelsen af grundlaget under alle omstændigheder som udgangspunkt være baseret på tal, som faktisk er indført i regnskaberne. Bestemmelsen af beskatningsgrundlaget begynder f.eks. med beregningen af nettoforhøjelsen eller -nedsættelsen af de skattepligtige reserver (regnskabsårets overskud eller underskud), overførte overskud eller underskud, anden fortjeneste henlagt som reserve) i løbet af skatteåret. I skatteretligt begrundede tilfælde eller efter en skattekontrol kan tal bogført i skatteyderens regnskab eller anført i dennes selvangivelse reguleres eller korrigeres. |
2.2.2. Lov af 21. juni 2004 om ændring af CIR 92
|
(29) |
Ved lov af 21. juni 2004 (13) indførte Belgien nye skattebestemmelser vedrørende grænseoverskridende transaktioner foretaget af forbundne enheder i en multinational koncern. Der blev bl.a. tilføjet en andet stykke til artikel 185 i CIR 92 om gennemførelse i belgisk skatteret af det internationalt anerkendte »armslængdeprincip« med henblik på fastsættelse af koncerninterne afregningspriser (14). Artikel 185, stk. 2, i CIR 92 bestemmer følgende: »[…], for to selskaber, som indgår i en multinational koncern af forbundne selskaber og vedrørende deres gensidige grænseoverskridende relationer:
Stk. 1 finder anvendelse ved forhåndsafgørelse uden at berøre anvendelsen af konventionen om ophævelse af dobbeltbeskatning.« |
|
(30) |
Skønt artikel 185, stk. 2, i CIR 92 er formuleret anderledes, svarer den til artikel 9 i OECD's modelbeskatningsoverenskomst vedrørende indkomst og formue, som udgør retsgrundlaget for regulering af interne afregningspriser i de fleste aftaler, der indgås mellem to jurisdiktioner for at forebygge dobbeltbeskatning af indkomster genereret af en resident under en af de berørte jurisdiktioner (»dobbeltbeskatningsaftale«).. |
|
(31) |
I overensstemmelse med sidste afsnit i artikel 185, stk. 2, i CIR 92 er det obligatorisk, at en positiv regulering, jf. litra a), og negativ regulering, jf. litra b), på forhånd godkendes, hvilket giver anledning til en forhåndsafgørelse. De eneste undtagelser fra denne regel er tilfælde, hvor reguleringen følger af anvendelsen af dobbeltbeskatningsaftalen ved korrektion af forbundne selskabers fortjeneste (»EU's voldgiftsaftale«) (15) eller en aftale om dobbeltbeskatning. |
|
(32) |
Loven af 21. juni 2004 indførte ligeledes en ændring af artikel 235, stk. 2, i CIR 92 med henblik på, at reglerne for fastsættelse af koncerninterne afregningspriser, jf. artikel 185, stk. 2, i CIR 92, også finder anvendelse på ikkehjemmehørende selskabers faste driftssteder i Belgien. |
2.2.3. Begrundelse for loven af 21. juni 2004 og retningslinjerne heri
2.2.3.1.
|
(33) |
Begrundelsen for loven af 21. juni 2004 (»begrundelsen«) indeholder retningslinjerne vedrørende formålet med og anvendelsen af artikel 185, stk. 2, i CIR 92 (16). Ifølge begrundelsen er artikel 185, stk. 2, i CIR 92 »baseret på bestemmelsen i artikel 9 i OECD's modelbeskatningsoverenskomst vedrørende indkomst og formue« (17). Det præciseres endvidere i begrundelsen, at »den foreslåede bestemmelse kan bringe den belgiske lovgivning i overensstemmelse med den internationalt accepterede retsregel« (18). Den meget stærke forbindelse mellem regnskabslovgivningen og skattelovgivningen understreges, hvilket bevirker, at en afvigelse fra regnskabslovgivningen i skattemæssigt øjemed kræver et eksplicit retsgrundlag. Det blev derfor fundet nødvendigt at kodificere armslængdeprincippet i den belgiske indkomstskattelov for at muliggøre reguleringer af koncerninterne prisafregninger, som er påkrævet ifølge internationalt aftalte retsregler, men afviger fra regnskabslovgivningen. |
|
(34) |
For så vidt angår den negative regulering, jf. artikel 185, stk. 2, litra b), i CIR 92, forklares det i begrundelsen, at denne bestemmelse har til formål »at undgå eller fjerne en (mulig) dobbeltbeskatning«. Det præciseres desuden, at denne regulering kun foretages i den udstrækning, hvor Service des Décisions Anticipées finder den primære regulering principielt og beløbsmæssigt begrundet. |
|
(35) |
Begrundelsen indeholder ligeledes retningslinjer for, hvad der skal betragtes som en multinational koncern af forbundne selskaber og som Service des Décisions Anticipées' opgave. Her er det navnlig anført, at Service des Décisions Anticipées skal udtale sig om den anvendte metode, det udførte arbejde samt de risici og aktiver, der er anvendt ved bestemmelsen af beskatningsgrundlaget. |
2.2.3.2.
|
(36) |
Den 4. juli 2006 blev der offentliggjort et cirkulære med retningslinjer for anvendelsen af artikel 185, stk. 2, i CIR 92 (i det følgende benævnt »cirkulæret«) i forbindelse med både positive reguleringer og negative reguleringer af de koncerninterne afregningspriser (19). Cirkulæret bekræfter de definitioner, der er fastsat i begrundelsen, for enheder, som indgår i en multinational koncern, og for grænseoverskridende transaktioner, jf. artikel 185, stk. 2, i CIR 92. Det indeholder også en beskrivelse af Service des Décisions Anticipées' rolle, ansvarsområder og kompetencer. |
|
(37) |
Cirkulæret henviser til det obligatoriske indgreb, der foretages af Service des Décisions Anticipées med hensyn til negative reguleringer, og afdelingens uafhængighed til i hvert enkelt tilfælde at fastsætte betingelser, som formodes at bidrage til en øget effektivitet og sikkerhed for skatteyderne og til at forbedre investeringsklimaet i Belgien. |
|
(38) |
Cirkulæret bekræfter, at der med henblik på beregning af beskatningsgrundlaget foretages en passende negativ regulering af fortjenesten i henhold til artikel 185, stk. 2, litra b), i CIR 92 i form af en »forhøjelse af den oprindelige reservesituation« i virksomhedens selvangivelse (formular 275.1) (20). Vedrørende ordet »passende«, som bruges i artikel 185, stk. 2, litra b), i CIR 92 i forbindelse med den negative regulering, bemærkes det i cirkulæret, at der ikke vil ske en tilsvarende negativ regulering (21), når den primære positive regulering, som foretages af en anden skattejurisdiktion er for stor. Det beskrives ligeledes, hvordan reguleringerne af de interne afregningspriser bør opføres i det pågældende belgiske selskabs skatteregnskaber. Endelig anføres det i cirkulæret, at artikel 185, stk. 2, i CIR 92 har fundet anvendelse siden den 19. juli 2004. |
2.2.3.3.
|
(39) |
Som svar på et spørgsmål i parlamentet, der blev stillet i 2005 (22), bekræftede den daværende finansminister, at der ikke skulle betales skat i Belgien af den fortjeneste, en belgisk koncernenhed reelt havde bogført, og som overstiger en fortjeneste efter armslængdeprincippet, og at det ikke påhvilede de belgiske skattemyndigheder at fastslå, hvilke andre udenlandske koncernenheder der skal føje denne overskydende fortjeneste til deres beskatningsgrundlag. |
|
(40) |
I en parlamentsforespørgsel fra 2007 vedrørende forhåndsafgørelser og international skatteundgåelse (23) henvises der til forbindelsen mellem artikel 185, stk. 2, litra a) og b), i CIR 92 på den ene side og de tilsvarende stk. 1 og 2, i artikel 9 i OECD's modelbeskatningsoverenskomst vedrørende indkomst og formue på den anden. Den deputerede, der havde stillet spørgsmålet, bemærkede, at de fleste dobbeltbeskatningsaftaler, Belgien havde indgået, udelukkende indeholdt en bestemmelse om positive reguleringer af interne afregningspriser. I aftaler med en bestemmelse om negative reguleringer af interne afregningspriser er den negative regulering foretaget af de belgiske myndigheder altid en reaktion på en positiv regulering foretaget af den anden kontraherende stat. Den deputerede bemærkede ligeledes, at kun få skatteydere anmodede om en forhåndsafgørelse om en positiv regulering af interne afregningspriser, selv om forpligtelsen ud fra en juridisk synsvinkel også finder anvendelse på denne type regulering. Endelig spurgte den deputerede, om Belgien ville foretage en ensidig negativ regulering på betingelse af, at det pågældende andet land ville tilpasse sin primære regulering eller blev underrettet om en negativ belgisk regulering. |
|
(41) |
Den daværende finansminister svarede, at man faktisk kun på det tidspunkt havde modtaget anmodninger om negativ regulering. Desuden hævdede ministeren, at det ikke var op til Belgien at anføre, hvilket land der skulle fratrække den overskydende fortjeneste, og at det derfor var umuligt at fastslå, med hvilket land der skulle udveksles oplysninger om en negativ belgisk regulering. |
|
(42) |
I januar 2015 blev der efter afsløringer i pressen i forbindelse med »LuxLeaks«-sagen stillet flere spørgsmål i parlamentet til finansministeren om informationsudveksling mellem skattemyndighederne eller mangel på samme, fremme af skattefritagelsesordningen for overskydende fortjeneste under sloganet »Only in Belgium« og multinationale selskabers muligheder for at reducere den selskabsskat, de skal betale, ved hjælp af forhåndsafgørelser (24). Finansministeren mindede om, at Service des Décisions Anticipées nøjedes med at anvende armslængdeprincippet i forhåndsafgørelser vedrørende skattefritagelse for overskydende fortjeneste, og bekræftede det svar, finansministeren gav i 2007 om informationsudveksling. |
2.2.4. Loven af 24. december 2002 om indførelse af en ordning for forhåndsafgørelser på skatteområdet
|
(43) |
Ifølge loven af 24. december 2002 kan finansministeren træffe en forhåndsafgørelse om enhver anmodning vedrørende anvendelse af skatteretlige bestemmelser (25). |
|
(44) |
Artikel 20 i denne lov fastsætter, hvad en forhåndsafgørelse er, og stadfæster princippet om, at en sådan afgørelse ikke kan føre til en nedsættelse af den skat, der skal betales, eller fritage skatteyderen herfor. »Ved forhåndsafgørelse forstås i denne sammenhæng den retsakt, hvori myndigheden i overensstemmelse med de gældende regler afgør, hvordan loven skal anvendes i en bestemt situation eller på en bestemt transaktion, som endnu ikke har haft skattemæssige virkninger. Forhåndsafgørelsen kan ikke resultere i skattefritagelse eller -nedsættelse«. |
|
(45) |
Artikel 22 i loven definerer de omstændigheder, hvorunder der ikke kan træffes en forhåndsafgørelse, f.eks. når anmodningen vedrører de samme situationer eller transaktioner som dem, der allerede har haft skattemæssige virkninger. Lovens artikel 23 definerer princippet om, at forhåndsafgørelser er bindende for skattemyndigheden, og under hvilke omstændigheder en forhåndsafgørelse ikke er bindende for skattemyndigheden. Det er tilfældet, når det viser sig, at forhåndsafgørelsen ikke er i overensstemmelse med traktaternes bestemmelser, EU-retten og national ret. |
|
(46) |
Loven af 21. juni 2004 indeholder en ændring af loven af 24. december 2002 om indførelse af en ordning om forhåndsafgørelser i skattesager, som indebærer oprettelse af et uafhængigt organ under den belgiske myndighed, som træffer disse forhåndsafgørelser (26). Ifølge loven af 21. juni 2004 blev Service des Décisions Anticipées oprettet ved kongelig anordning af 23. august 2004 under finansministeriet med kompetence til at træffe forhåndsafgørelser (»Service Public Fédéral Finances«). Service des Décisions Anticipées offentliggør en årsberetning om sine aktiviteter. |
2.3. Beskrivelse af OECD's vejledning vedrørende koncerninterne afregningspriser
2.3.1. OECD's modelbeskatningsoverenskomst og OECD's retningslinjer for koncerninterne afregningspriser
|
(47) |
Den Økonomiske Samarbejds- og Udviklingsorganisation (OECD) vejleder sine medlemslande i skatteforhold. OECD's vejledning om interne afregningspriser står i OECD's modelbeskatningsoverenskomst og OECD's retningslinjer for koncerninterne afregningspriser med henblik på multinationale virksomheder og skattemyndigheder (i det følgende benævnt »OECD's retningslinjer for koncerninterne afregningspriser«) (27), som begge er ikkebindende retsakter. |
|
(48) |
I betragtning af den ikkebindende karakter af OECD's modelbeskatningsoverenskomst og retningslinjer for koncerninterne afregningspriser opfordres skattemyndighederne i OECD's medlemslande simpelthen til at følge dem. Generelt tjener disse to instrumenter dog som referencepunkt og udøver en klar indflydelse på den skattemæssige praksis i OECD-medlemslandene (og også i lande uden for OECD). Desuden har disse retsakter i mange OECD-medlemslande fået retskraft eller anvendes til fortolkning af dobbeltbeskatningsaftaler og national skattelovgivning (28). Når Kommissionen citerer OECD's modelbeskatningsoverenskomst og retningslinjer for koncerninterne afregningspriser i denne afgørelse, skyldes det, at disse instrumenter er resultatet af drøftelser mellem eksperter i OECD og præciserer nogle teknikker, som gør det muligt at løfte fælles udfordringer. |
|
(49) |
OECD's modelbeskatningsoverenskomst og kommentaren hertil indeholder retningslinjer til fortolkning af dobbeltbeskatningsaftaler. OECD's retningslinjer for koncerninterne afregningspriser giver skattemyndigheder og multinationale virksomheder retningslinjer for anvendelsen af armslængdeprincippet ved bestemmelse af interne afregningspriser (29). Interne afregningspriser betegner de priser, der faktureres for handelstransaktioner mellem separate enheder i den samme koncern. I kraft af båndene mellem medlemmerne af en multinational koncern kan de i deres relationer i koncernen, der vil påvirke de interne afregningspriser (og dermed de skattepligtige indtægter), fastsætte særlige betingelser, som adskiller sig fra dem, der ville have fundet anvendelse, hvis medlemmerne af koncernen havde handlet som uafhængige virksomheder (30). Det kan give mulighed for at overføre fortjeneste fra ét skattemæssigt område til et andet og tilskynde til at tildele så lille en fortjeneste som muligt til områder, hvor beskatningen er højere. For at undgå disse situationer bør skattemyndighederne kun acceptere koncerninterne afregningspriser mellem virksomheder i den samme koncern til betaling for transaktioner, som om de var fastsat mellem uafhængige virksomheder, der forhandler på sammenlignelige vilkår svarende til fuld konkurrence (31). Det er det, man kalder »armslængdeprincippet«. |
|
(50) |
Anvendelsen af armslængdeprincippet er derfor baseret på en sammenligning mellem kontrollerede (koncerninterne) transaktionsbetingelser og betingelser for sammenlignelige transaktioner mellem uafhængige virksomheder, som drives under sammenlignelige omstændigheder, der sikrer, at ingen af de eventuelle forskelle mellem de sammenlignede situationer i væsentlig grad kan påvirke de analyserede betingelser (f.eks. pris eller avance), eller at der kan anvendes rimeligt pålidelige korrektionsbeløb for at fjerne virkningen af disse forskelle. |
|
(51) |
Både modelbeskatningsoverenskomsten og OECD's retningslinjer for koncerninterne afregningspriser bygger på det princip, OECD-medlemslandene har tilsluttet sig, og i videre udstrækning hvorefter de forskellige retlige enheder, som til sammen udgør en multinational koncern, i forbindelse med selskabsskat behandles som særskilte enheder (»den særskilte enheds metode«). Det følger af den særskilte enheds metode, at hver enkelt enhed i en multinational koncern beskattes af sine egne indtægter (32). OECD-medlemslandene valgte den særskilte enheds metode som internationalt beskatningsprincip med henblik på at fastsætte skatten korrekt i hvert enkelt land og undgå dobbeltbeskatning for således at undgå konflikter mellem skattemyndigheder og fremme udveksling og internationale investeringer. |
|
(52) |
Afsnit 1.10 i OECD's retningslinjer for koncerninterne afregningspriser henviser eksplicit til stordriftsfordele og integrationsfordele (synergieffekter) for den særskilte enheds metode, som armslængdeprincippet bygger på: »For nogle er armslængdeprincippet behæftet med iboende mangler, idet den særskilte enheds metode, som princippet bygger på, ikke altid tager hensyn til stordriftsfordele og samspil mellem de forskellige aktiviteter, der følger af virksomhedernes integration. Der findes dog ingen bredt accepterede objektive kriterier for at henføre stordriftsfordele eller integrationsfordele til de forskellige forbundne virksomheder.« |
2.3.2. Armslængdeprincippet
|
(53) |
Det anerkendte armslængdeprincip er anført i artikel 9 i OECD's modelbeskatningsoverenskomst, som ligger til grund for dobbeltbeskatningsaftaler mellem OECD's medlemslande, herunder Belgien, og i stadigt højere grad lande uden for OECD. Da den fleksibilitet, der er fastsat i aftalen om koncerninterne afregningspriser, kan medføre, at beskatningsgrundlaget flyttes fra ét område til et andet, bidrager tilstedeværelsen af armslængdeprincippet, som er anerkendt i dobbeltbeskatningsaftaler, til at opfylde formålet med disse aftaler, dvs. at undgå dobbeltbeskatning og forebygge skatteunddragelse. |
|
(54) |
I artikel 9 i OECD's modelbeskatningsoverenskomst er det anført, hvordan man i praksis foretager reguleringer af beskatningsgrundlaget for koncerninterne afregningspriser, og det præciseres, hvornår disse reguleringer skal foretages.
Den negative regulering, som foretages af den anden kontraherende stat i henhold til artikel 9, stk. 2, kaldes »korrelativ regulering«, og når den foretages, forhindrer det effektivt dobbeltbeskatning af overskud. |
|
(55) |
Ifølge OECD's retningslinjer for koncerninterne afregningspriser findes der fem metoder til at fastslå en tilnærmelse af priserne efter armslængdeprincippet og avancefordeling mellem virksomhederne i samme koncern: i) den fri markedspris' metode, ii) kostpris plus avance-metoden, iii) prisfastsættelse ved gensalgsmetoden, iv) TNMM og v) den transaktionsbestemte avancefordelingsmetode. OECD's retningslinjer for koncerninterne afregningspriser skelner mellem traditionelle metoder baseret på transaktioner (de tre første metoder) og transaktionsbestemte metoder baseret på avancefordeling (de to sidste metoder). Det står multinationale virksomheder frit for at anvende metoder for fastsættelse af koncerninterne afregningspriser, der ikke er beskrevet i disse retningslinjer, forudsat at disse metoder fører til fuldt konkurrencebaserede afregningspriser (36). |
|
(56) |
TNMM er en af de »indirekte metoder« til at fastslå en tilnærmelse til armslængdepriser for transaktioner og avancefordeling mellem virksomheder i samme koncern. Ved denne metode fastsættes en tilnærmelse til armslængdeavancen for en række kontrollerede transaktioner eller en samlet aktivitet snarere end for en bestemt transaktion. |
|
(57) |
Ved anvendelse af TNMM er det nødvendigt at vælge den part til den kontrollerede transaktion eller en række kontrollerede transaktioner, for hvilke der udvælges og afprøves en indikator for (37) nettoavancen. Dette valg skal være foreneligt med den funktionelle analyse, som foretages. Generelt er den part, der testes i forbindelse med en TNMM-baseret undersøgelse den, hvorpå metoden kan anvendes med det mest pålidelige resultat, og for hvilken der kan findes de mest pålidelige sammenligningselementer. I praksis vil det dreje sig om den mindst komplekse af de to parter på grundlag af den funktionelle analyse, mens den resterende fortjeneste af den kontrollerede transaktion eller rækken af kontrollerede transaktioner vil blive tilregnet den mest komplekse part (38) |
|
(58) |
TNMM anvendes derfor ofte i tilfælde, hvor en af parterne i en kontrolleret transaktion eller en række kontrollerede transaktioner leverer alle de komplekse bidrag og/eller unikke bidrag i forbindelse med transaktionen eller transaktionerne, mens den anden part varetager de almindeligste og/eller automatiske funktioner og ikke yder et unikt bidrag, som det f.eks. er tilfældet med en forhandler med begrænset risiko. Omvendt har TNMM ikke mange chancer for at være pålidelig, hvis hver part tilfører bidrag af samme værdi. I et sådant tilfælde betragtes den transaktionsbestemte avancefordelingsmetode som den mest velegnede metode til fastsættelse af koncerninterne afregningspriser (39). |
2.4. Modtagere af støtte efter den omtvistede ordning
|
(59) |
Skattefritagelsesordningen for overskydende fortjeneste har været i anvendelse siden 2004 og har gradvist fået stigende betydning. Ifølge oplysningerne fra Belgien har 55 virksomheder været omfattet af den anfægtede ordning, siden den blev indført, ud af i alt 66 forhåndsafgørelser (40). De belgiske myndigheder har anført, at de aldrig har afvist en anmodning om en forhåndsafgørelse om at få lov til at udnytte skattefritagelsen for overskydende fortjeneste siden indførelsen af den anfægtede ordning (41). Antallet af forhåndsafgørelser om året siden indførelsen af den anfægtede ordning i 2004 kan ses i tabellen. Antal forhåndsafgørelser om skattefritagelse for overskydende fortjeneste truffet siden 2004
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
(60) |
Belgien har meddelt de finansielle nøgletal for alle 66 forhåndsafgørelser om bevilling af skattefritagelse for overskydende fortjeneste (se yderligere oplysninger i bilaget). |
|
(61) |
De situationer, hvor der blev bevilget skattefritagelse for overskydende fortjeneste, kan illustreres ved eksemplerne i betragtning 62 til 64. |
|
(62) |
Første eksempel: I sin anmodning om forhåndsafgørelse meddeler virksomhed A, at den har til hensigt at øge sin produktionskapacitet for et givet produkt i sin belgiske fabrik, samtidig med at koordinationsfunktionen (funktionen som »hovedvirksomhed«) flyttes fra et udenlandsk datterselskab til Belgien. Det hedder også i anmodningen, at virksomhed A vil overføre flere fuldtidsstillinger til Belgien. Det fremgår af forhåndsafgørelsen, at det ikke giver anledning til dobbeltbeskatningsproblemer. Der står i afgørelsen, at det forhold, at det regnskabsmæssige resultat i Belgien er højere end et uafhængigt selskabs, bl.a. skyldes den knowhow, de indkøbsfordele, kundelister osv., som fandtes i koncernen, før funktionen som hovedvirksomhed blev overført til Belgien. I forhåndsafgørelsen nævnes det dog, at koncernen stillede disse »immaterielle aktiver« gratis til rådighed for sin belgiske enhed, hvilket indebærer, at der ikke fandtes nogen skattepligtig indtægt andre steder i koncernen og dermed ikke var risiko for dobbeltbeskatning. I realiteten mindes der i forhåndsafgørelsen (punkt 48) om, at »det ikke påhviler de belgiske skattemyndigheder at bestemme udenlandske virksomheders »overskudskonto«, hvori der optræder overskydende fortjeneste«. |
|
(63) |
Andet eksempel: I sin anmodning om en forhåndsafgørelse oplyser virksomhed B, at den har til hensigt at foretage investeringer med henblik på ekspansion i Belgien. Virksomheden hævder, at den nye investering er mere fordelagtig for den som enhed i en koncern end for en uafhængig virksomhed. De synergieffekter, der henvises til i forhåndsafgørelsen, vedrører de fordele, virksomheden har i Belgien i form af lavere investeringsomkostninger, eftersom den allerede ejer et driftsanlæg i Belgien, lavere driftsudgifter, eftersom fabrikkens generelle omkostninger kan fordeles på et større produktionssted, og adgang til billig energi. |
|
(64) |
Tredje eksempel: I sin anmodning om en forhåndsafgørelse forklarer virksomhed C, at den har til hensigt at gøre sit belgiske datterselskab til hovedvirksomhed efter en omstrukturering af sine aktiviteter i Europa. Virksomhed C skal øge antallet af fuldtidsbeskæftigede i Belgien. Også her accepterer Belgien at benytte TNMM under hensyntagen til det overskud før skat, uafhængige virksomheder kunne opnå i forbindelse med sammenlignelige transaktioner på det frie marked som indikator for overskudsniveauet for at beregne hovedvirksomhedens beskatningsgrundlag. På dette grundlag opnår virksomhed C en negativ regulering på ca. 60 % af sit nettooverskud før skat. |
|
(65) |
Efter at have undersøgt en stikprøve på 22 forhåndsafgørelser anser Kommissionen disse tre eksempler for at være repræsentative for hele den omhandlede ordning. Skønt forholdene og de omhandlede beløb og transaktioner er forskellige i de enkelte tilfælde, vedrører disse tre multinationale selskaber, som alle har øget deres aktiviteter i Belgien og har anmodet om og opnået, at deres overskud, som reelt er bogført i Belgien, men angiveligt tilskrives synergieffekter, stordriftsfordele eller andre faktorer i forbindelse med deres tilhørsforhold til en koncern, fratrækkes selskabsbeskatningsgrundlaget. Ud fra stikprøven har Kommissionen bemærket, at skattefritagelserne for overskydende fortjeneste ikke er blevet bevilget til små virksomheder, og de belgiske myndigheder har ikke kunnet underbygge deres påstand om, at skattefritagelsen for overskydende fortjeneste også kunne gives til enheder af en lille koncern eller af andre årsager, end at der angiveligt foreligger synergieffekter eller stordriftsfordele. |
|
(66) |
På opfordringen til at underbygge, at der også kan gives skattefritagelse for overskydende fortjeneste til små og mellemstore virksomheder (i det følgende benævnt »SMV«) har de belgiske myndigheder anført tre eksempler blandt de mindste støttemodtagere:
|
|
(67) |
På opfordringen til at underbygge, at der også kan gives skattefritagelse for overskydende fortjeneste af andre årsager. end at der angiveligt foreligger synergieffekter eller stordriftsfordele, fremlagde de belgiske myndigheder tre eksempler. I disse forhåndsafgørelser om koncerninterne afregningspriser har Service des Décisions Anticipées på anmodning af koncernernes belgiske virksomheder godkendt en negativ korrelativ regulering for disse virksomheder i henhold til artikel 185, stk. 2, litra b), i CIR 92. I disse tre tilfælde fandt den negative regulering til de belgiske enheder sted efter en primær positiv regulering gennem afregningspriserne af fortjenesten i deres koncerns forbundne virksomheder i Tyskland, Det Forenede Kongerige og i Danmark, som var foretaget af henholdsvis de tyske, britiske og danske skattemyndigheder. |
|
(68) |
Nærværende afgørelse vedrører hverken sådanne ægte korrelative reguleringer af koncerninterne afregningspriser eller andre lignende reguleringer. Den vedrører kun forhåndsafgørelser om skattefritagelse for overskydende fortjeneste, som udgør en ensidig og proaktiv nedsættelse af det belgiske beskatningsgrundlag, som ikke svarer til en primær positiv regulering af koncerninterne afregningspriser foretaget af en anden skattemyndighed og uden nogen anden angivelse, end at de nedsatte beløb skulle være medtaget i et udenlandsk beskatningsgrundlag. Med henblik på anvendelse af skattefritagelsen for overskydende fortjeneste kræves det ikke, at den fritagne fortjeneste er blevet beskattet eller overhovedet er medtaget i beskatningsgrundlaget for en anden udenlandsk virksomhed i koncernen. I denne karakteristik skelnes der mellem forhåndsafgørelser om skattefritagelse for overskydende fortjeneste og andre forhåndsafgørelser om koncerninterne afregningspriser truffet af Service des Décisions Anticipées i henhold til artikel 185, stk. 2, litra b), i CIR 92, som også muliggør en nedsættelse af reelt bogført fortjeneste i skatteøjemed, men i tilfælde, hvor nedsættelsen er en følge af den reelle beskatning eller en udenlandsk skattemyndigheds primære positive regulering af koncerninterne afregningspriser. |
3. ÅRSAGER TIL AT INDLEDE PROCEDUREN
|
(69) |
Kommissionen besluttede at indlede den formelle undersøgelsesprocedure, fordi dens foreløbige opfattelse var, at skattefritagelsesordningen for overskydende fortjeneste var en forbudt statsstøtteordning i henhold til artikel 107, stk. 1, i traktaten, fordi den var uforenelig med det indre marked. |
|
(70) |
For det første udgør skattefritagelsesordningen for overskydende fortjeneste ifølge Kommissionens foreløbige opfattelse en statsstøtteordning, jf. artikel 1, litra d), i Rådets forordning (EU) 2015/1589 (42), som gør det muligt for visse belgiske selskaber, som indgår i multinationale koncerner, uden yderligere gennemførelsesforanstaltninger at få en betydelig nedsættelse af den selskabsskat, de skal betale i Belgien. Kommissionen er kommet til den konklusion, uanset at fritagelsen bevilges ved forhåndsafgørelser på skatteområdet. |
|
(71) |
For det andet vurderede Kommissionen indledningsvis, at den omtvistede ordning gav de begunstigede en selektiv fordel. Den fandt, at ordningen udgjorde en undtagelse til referencesystemet, eftersom en indkomstskattefritagelse for selskaber bevilges for en del af fortjenesten, mens denne reelt er skabt af den belgiske koncernenhed og bogført i dennes regnskab. Kommissionen gav ligeledes udtryk for tvivl om, hvorvidt den såkaldt overskydende fortjeneste, som er fritaget ifølge ordningen, er i overensstemmelse med armslængdeprincippet, eftersom muligheden for at definere en sådan del af fortjenesten separat er yderst tvivlsom, og den reelle fortjeneste som følge af tilhørsforholdet til en multinational koncern under alle omstændigheder har været stærkt overvurderet. |
|
(72) |
Indledningsvis konkluderede Kommissionen også, at fordelen ved den omtvistede ordning var selektiv, eftersom kun belgiske enheder, der indgår i en multinational koncern kunne blive omfattet af den. Belgiske enheder, som udelukkende driver virksomhed i Belgien, kunne nemlig ikke opgive en sådan fortjeneste. De, der er blevet begunstiget af ordningen, har desuden normalt flyttet en stor del af deres aktiviteter til Belgien eller har foretaget betydelige investeringer i landet. |
|
(73) |
Kommissionen vurderede også indledningsvis, at skattefritagelsen for overskydende fortjeneste ikke kunne begrundes ved, at det var nødvendigt at undgå dobbeltbeskatning, idet der ikke er tale om, at et andet land har til hensigt at beskatte den samme fortjeneste. |
|
(74) |
Da alle de øvrige betingelser, der er anført i artikel 107, stk. 1, i TEUF, er opfyldt, og ingen åbenbar grund gav mulighed for at fastslå, at skattefritagelsesordningen for overskydende fortjeneste var forenelig med det indre marked, kom Kommissionen til den foreløbige konklusion, at ordningen udgør en statsstøtteordning, som er uforenelig med det indre marked. Den besluttede derfor at indlede proceduren i henhold til artikel 108, stk. 2, i TEUF vedrørende den omhandlede ordning. |
4. BELGIENS BEMÆRKNINGER
|
(75) |
Belgien fremsatte bemærkninger til den valgte ramme for vurdering af foranstaltningen i indledningsafgørelsen, påberåbte sig den manglende respekt for ligebehandlingsprincippet og hævdede, at indledningsafgørelsen indeholdt flere fortolkningsmæssige fejl. |
4.1. Belgiens bemærkninger til den valgte ramme for vurdering af foranstaltningen og ligebehandlingsprincippet
|
(76) |
Belgien anfægter, at kombinationen af artikel 185, stk. 2, i CIR 92, i cirkulæret af 4. juli 2006, årsberetningerne fra Service des Décisions Anticipées og analysen af forhåndsafgørelserne på skatteområdet udgør en ordning, som opfylder kriterierne i artikel 1, litra d), i forordning (EU) 2015/1589. De belgiske myndigheder vurderer, at analysen af foranstaltningen som ordning udelukkende skal omhandle lovbestemmelserne, når der ikke foretages en tilbundsgående undersøgelse af alle forhåndsafgørelserne om skattefritagelse for overskydende fortjeneste. De finder, at eksemplerne i indledningsafgørelsen er valgt selektivt og kun gør det muligt at nå frem til overfladiske konklusioner. |
|
(77) |
Belgien hævder også, at det er den eneste medlemsstat, mod hvilken Kommissionen har indledt en formel undersøgelsesprocedure i forbindelse med en forhåndsafgørelsesordning frem for en individuel foranstaltning, selv om de fleste medlemsstater benytter forhåndsafgørelser på skatteområdet. Belgien vurderer, at denne fremgangsmåde er i strid med ligebehandlingsprincippet. |
4.2. Bemærkninger fra Belgien vedrørende forekomsten af fortolkningsmæssige fejl i indledningsafgørelsen
4.2.1. Betydningen af den bogførte fortjeneste og referenceordningen
|
(78) |
Belgien anfører, at Kommissionen tillægger belgiske virksomheders bogførte fortjeneste for stor betydning i fastlæggelsen af referenceordningen. Den belgiske selskabsskattelovgivning tillader eller foreskriver mange både positive og negative reguleringer for at gå fra en bogført fortjeneste til en skattepligtig fortjeneste. Ifølge Belgien er disse reguleringer, bl.a. dem, der er fastsat i artikel 185, stk. 2, litra b), i CIR 92, et iboende element i referenceordningen og gælder for alle skatteydere, som opfylder betingelserne for at opnå de pågældende reguleringer. |
|
(79) |
Belgien hævder også, at artikel 185, stk. 2, litra b), i CIR 92 sigter mod at undgå dobbeltbeskatning. Eftersom hverken nationale koncerner eller uafhængige enheder er berørt af problemer med økonomisk dobbeltbeskatning, befinder de sig i en anden faktisk og juridisk situation end multinationale virksomheder med hensyn til formålet med den omhandlede foranstaltning. Artikel 185, stk. 2, litra b), i CIR 92 er dermed ikke en undtagelse fra det almindelige skattesystem. |
4.2.2. Belgiens anvendelse af armslængdeprincippet på grundlag af artikel 185, stk. 2, litra b), i CIR 92 giver ingen fordel
|
(80) |
Belgien hævder, at kun fortjeneste efter armslængdeprincippet kan beskattes ifølge det belgiske selskabsskattesystem. Da Kommissionen desuden tidligere har accepteret armslængdeprincippet som princip, hvorefter det kan fastslås, om der foreligger en fordel med henblik på vurdering af statsstøtte, kan en forhåndsafgørelse på skatteområdet kun give en skatteyder en fordel, hvis den er i strid med armslængdeprincippet. |
|
(81) |
Belgien minder om, at fastsættelsen af koncerninterne afregningspriser ikke kun benyttes til at fastslå den passende pris for varer og tjenesteydelser, der handles mellem forbundne parter, men også til at foretage fordeling af overskydende fortjeneste mellem de forskellige virksomheder i en koncern. Belgien fastholder, at selv om alle transaktioner mellem virksomheder faktureres korrekt, betyder det ikke nødvendigvis, at den samlede fortjeneste er i overensstemmelse med armslængdeprincippet (43). Belgien tilføjer, at selve reguleringsmekanismen for koncerninterne afregningspriser beviser, at man ikke i skattemæssigt øjemed kan basere sig på priser i virksomhedsregnskaber. Som følge heraf har det ingen relevans, at virksomhedens fortjeneste er højere end fortjenesten efter armslængdeprincippet. |
|
(82) |
Belgien gør gældende, at den overskydende fortjeneste ikke kan tildeles belgiske enheder ifølge den særskilte enheds metode, som armslængdeprincippet netop bygger på. Udelukkelsen af denne fortjeneste fra belgiske enheders beskatningsgrundlag bevirker derfor ikke, at de får en fordel. Ifølge Belgien foreligger der ingen international konsensus om, hvordan den fortjeneste, der er opnået takket være koncernens synergieffekter og/eller stordriftsfordele, skal fordeles mellem de forskellige koncernenheder. Selv om den overskydende fortjeneste skulle unddrages enhver beskatning, fordi den ikke beskattes af nogen anden skattemyndighed, selv om den er fritaget i Belgien, påhviler det ikke de belgiske myndigheder at sørge for, at alle fortjenester beskattes. |
|
(83) |
Belgien har forelagt en beskrivelsen af totrinsproceduren, der i store træk er nævnt i betragtning 15, og som anvendes til at bestemme den fortjeneste, der fratrækkes i kraft af skattefritagelsen for overskydende fortjeneste. |
|
(84) |
De belgiske myndigheder finder, at oprindelsen af den overskydende fortjeneste er irrelevant for spørgsmålet om, hvorvidt den giver en fordel, så længe de beskatter de berørte enheders fortjeneste efter armslængdeprincippet. Belgien hævder, at den overskydende fortjeneste normalt skyldes synergieffekter eller stordriftsfordele og henviser til afsnit 1.10 i OECD's retningslinjer for koncerninterne afregningspriser for at begrunde, at denne fortjeneste ikke tilskrives Belgien (44). Belgien vurderer, at hvis den overskydende fortjeneste ikke tilskrives et andet skattemæssigt område og dermed ikke beskattes, er der tale om en mangel i armslængdeprincippet. |
|
(85) |
Belgien afviser, at der er tale om uoverensstemmelser i valget af den mest egnede metode for koncerninterne afregningspriser eller i metoden for den testede part. Desuden kan de eventuelle uoverensstemmelser, der konstateres, ifølge Belgien ikke generaliseres med henblik på at vurdere ordningen, uden at der foretages en tilbundsgående analyse af alle forhåndsafgørelserne i hvert enkelt tilfælde. |
|
(86) |
De belgiske myndigheder hævder, at de ikke har ansvaret for, om overskydende fortjeneste beskattes i udlandet eller ej. Visse forhåndsafgørelser, ved hvilke der gives en fritagelse for overskydende fortjeneste, blev offentliggjort, og visse virksomheder udviser gennemsigtighed i deres årsregnskaber. Informationsudvekslingen er ikke mulig, eftersom det ikke er op til Belgien at træffe beslutning om, hvordan fortjenesten allokeres, og hvor den beskattes. Hvis det faktisk viser sig, at denne fortjeneste ikke bliver beskattet, skyldes det en skævhed mellem belgisk og udenlandsk ret og/eller en mangel i armslængdeprincippet |
4.2.3. Anvendelsen af artikel 185, stk. 2, litra b), i CIR 92 er ikke selektiv
|
(87) |
Under henvisning til Rettens praksis (45) hævder Belgien, at virksomheder, der er omfattet af artikel 185, stk. 2, litra b), i CIR 92, ikke har fælles kendetegn, som gør det muligt at udskille dem fra andre virksomheder, ud over at de opfylder betingelserne for anvendelse af denne bestemmelse. Den kendsgerning, at fortjenesten efter denne bestemmelse er begrænset til multinationale selskaber, er ifølge Belgien ikke tilstrækkelig til at fastslå, at den er selektiv, eftersom virksomheder af denne type i modsætning til f.eks. offshoreselskaber ikke har fælles kendetegn som økonomisk sektor, aktivitet, balancestørrelse, antal ansatte eller hjemland. |
|
(88) |
Belgien bestrider også argumentet om, at flytning af væsentlige aktiviteter, foretagelsen af investeringer eller oprettelsen af arbejdspladser i Belgien er en implicit eller eksplicit betingelse for anvendelsen af forhåndsafgørelser på skatteområdet om at give skattefritagelse for overskydende fortjeneste. Ifølge Belgien indeholder lovgivningen ingen betingelser af denne art, og Service des Décisions Anticipées har ikke beføjelse til at fastsætte sådanne betingelser. Den eneste lovfæstede forpligtelse består i, at ansøgeren skal fremlægge en beskrivelse af sine aktiviteter samt en fuldstændig beskrivelse af den særlige situation eller transaktion, jf. artikel 21 i loven af 24. december 2002 om indførelse af en ordning med forhåndsafgørelser i belgisk skatteret. |
4.2.4. Begrundelse
|
(89) |
Belgien finder skattefritagelsen for overskydende fortjeneste berettiget med den begrundelse, at der er tale om en nødvendigt og forholdsmæssigt middel til at undgå potentiel dobbeltbeskatning. Belgien understreger, at denne fritagelse hverken har til formål at nedsætte den faktiske dobbeltbeskatning eller at afhjælpe den. |
4.2.5. Tilbagesøgning
|
(90) |
Belgien gør gældende, at en tilbagesøgning af støtten under alle omstændigheder vil være udelukket ifølge retssikkerhedsprincippet og princippet om beskyttelse af den berettigede forventning (46), eftersom Kommissionens tidligere afgørelser om koncerninterne prisafregninger og statsstøtte fik dem til at antage, at man ikke kan konkludere, at der foreligger statsstøtte, når en medlemsstat tilslutter sig armslængdeprincippet (47), i betragtning af at der mangler harmoniseret EU-lovgivning på dette område. Belgien henviser desuden til Ministerrådets konklusioner om adfærdskodeksen vedrørende erhvervsbeskatning (48), hvori der henvises til en anden ordning, som angiveligt er baseret på de samme principper som ordningen for skattefritagelse for overskydende fortjeneste (49), og gør gældende, at Kommissionen først har vurderet sidstnævnte problematik med hensyn til statsstøttereglerne ti år efter udløbet af ordningen om aftaler vedrørende uformel kapital. Endelig vil en tilbagesøgning af støtten være særdeles vanskelig og medføre dobbeltbeskatning og ulige behandling mellem Belgien og de øvrige medlemsstater, som også benytter praksis med forhåndsafgørelser på skatteområdet. |
5. DE INTERESSEREDE PARTERS BEMÆRKNINGER
|
(91) |
Der er fremsat bemærkninger af AGC Glass Europe SA/NV den 1. juli 2015 og af […] den 3. juli 2015. De to virksomheder har haft gavn af forhåndsafgørelser i medfør af artikel 185, stk. 2, litra b), i CIR 92. |
|
(92) |
I sine bemærkninger anførte AGC Glass Europe SA/NV, at virksomheden aldrig hverken har anvendt eller gennemført forhåndsafgørelsen, som den fik i henhold til artikel 185, stk. 2, litra b), i CIR 92. |
|
(93) |
[…] hævder, at det er en fejl, at den er nævnt i indledningsafgørelsen blandt modtagerne af den pågældende foranstaltning. Den tilføjer, at den opnåede en forudgående prisaftale, som enten kan føre til en positiv regulering af koncerninterne afregningspriser på grundlag af artikel 185, stk. 2, litra a), i CIR 92 eller en negativ regulering på grundlag af artikel 185, stk. 2, litra b), i CIR 92 (50). På baggrund af disse oplysninger mener den ikke, at den er omfattet af ordningen, og anmoder om at blive udelukket af den endelige afgørelse og enhver tilbagesøgningsforanstaltning, denne måtte medføre. |
6. VURDERING AF FORANSTALTNINGEN
6.1. Er der tale om en ordning?
|
(94) |
Kommissionen mener, at den pågældende foranstaltning udgør en støtteordning, jf. artikel 1, litra d), i forordning (EU) 2015/1589. Ifølge denne artikel forstås ved støtteordning »enhver retsakt, på grundlag af hvilken der uden yderligere gennemførelsesforanstaltninger kan ydes individuel støtte til virksomheder, som inden for denne retsakt defineres generelt og abstrakt«. |
|
(95) |
Unionens retspraksis giver ingen fortolkning af denne definition. Kommissionen bemærker dog, at Unionens domstole tidligere har accepteret dens praksis, som består i at betegne skattemæssige foranstaltninger med mange af de samme kendetegn som den omhandlede ordning som støtteordning, jf. denne bestemmelse (51). |
|
(96) |
Pr. definition skal en støtteordning opfylde følgende tre kriterier: i) der er tale om en retsakt, der kan danne grundlag for tildeling af støtte, ii) ordningen kræver ikke yderligere gennemførelsesforanstaltninger, og iii) ordningen skal definere de potentielle støttemodtagere på en generel og abstrakt måde. |
|
(97) |
Med hensyn til det første af disse tre kriterier bevilges skattefritagelsen for overskydende fortjeneste i henhold til artikel 185, stk. 2, litra b), i CIR 92. Denne bestemmelse, som er indført i den belgiske indkomstskattelovbog ved lov af 21. juni 2004, giver tilladelse til negative reguleringer af koncerninterne afregningspriser i beskatningsgrundlaget for skatteydere, når visse betingelser er opfyldt. Den er citeret i de forskellige forhåndsafgørelser om fritagelse for overskydende fortjeneste som retsgrundlag for denne skattefritagelse og nævnes af Belgien i forskellige dokumenter, hvor fritagelsen er beskrevet (52). |
|
(98) |
Anvendelsen af artikel 185, stk. 2, litra b), i CIR 92 er forklaret i begrundelsen for loven af 21. juni 2004, i cirkulæret af 4. juli 2006 og i svarene fra finansministeren på spørgsmål fra parlamentsmedlemmerne vedrørende anvendelsen af denne bestemmelse. Disse svar bekræfter, at anvendelsen af fritagelsen for overskydende fortjeneste går ud over det, der fastsættes i førnævnte bestemmelse og udvides til fortjeneste, som ikke tilsvarende er blevet inkluderet i en fortjeneste for en forbundet virksomhed, der indgår i den samme koncern i et andet skattemæssigt område. Manglen på enhver forpligtelse til at bevise, at den samme fortjeneste er medtaget i de to forbundne virksomheders beskatningsgrundlag (den ene i udlandet, den anden i Belgien) er et vigtigt element, som gør det muligt at skelne mellem forhåndsafgørelser om bevilling af skattefritagelse for overskydende fortjeneste og de øvrige forhåndsafgørelser om tilladelse til en negativ regulering af koncerninterne afregningspriser i medfør af artikel 185, stk. 2, litra b), i CIR 92 (53). |
|
(99) |
Kort sagt er artikel 185, stk. 2, litra b), i CIR 92, begrundelsen for loven af 21. juni 2004, cirkulæret af 4. juli 2006 og svarene fra finansministeren på parlamentsforespørgsler vedrørende anvendelsen af artikel 185, stk. 2, litra b), i CIR 92, de retsakter, der danner grundlaget for bevilling af skattefritagelse for overskydende fortjeneste. |
|
(100) |
For så vidt angår det andet kriterium finder Kommissionen, at udtrykket »gennemførelsesforanstaltninger« skal forstås således, at der forudsættes udøvelse af en ikke ubetydelig skønsbeføjelse hos den støttebevilgende myndighed, som kan påvirke beløbet og kendetegn ved eller betingelser for bevilling af støtten gennem vedtagelse af senere retsakter (54). Omvendt udgør alene den tekniske anvendelse af retsakten om bevilling af den omhandlede støtte ikke en gennemførelsesforordning, jf. artikel 1, litra d), i forordning (EU) 2015/1589. |
|
(101) |
Kommissionen vurderer, at fritagelsen for overskydende fortjeneste er bevilget, uden at der er behov for yderligere gennemførelsesforanstaltninger, jf. artikel 1, litra d), i forordning (EU) 2015/1589. De elementer, der er nødvendige for at drage fordel af denne fritagelse kan beskrives i almindelighed. De viser, at der er en systematisk strategi for bevilling af støtte, som er konstateret i den stikprøve af forhåndsafgørelser, Kommissionen har undersøgt, og Belgien har beskrevet i sine bemærkninger til indledningsafgørelsen. |
|
(102) |
En fritagelse for overskydende fortjeneste bevilges således, hvis følgende kumulative betingelser er opfyldt:
|
|
(103) |
Som anført i betragtning 65 har Kommissionen vurderet en prøve, der kan anses for repræsentativ for den omhandlede ordning, bestående af 22 individuelle forhåndsafgørelser. Selv om de individuelle forhold, de omhandlede beløb og transaktionerne i de enkelte forhåndsafgørelser i realiteten er forskellige, vedrører alle disse afgørelser store multinationale selskaber, som har øget deres aktiviteter i Belgien og har anmodet om og opnået, at deres overskud, som reelt er bogført i Belgien, men angiveligt tilskrives synergieffekter, stordriftsfordele eller andre faktorer i forbindelse med deres tilhørsforhold til en koncern, fratrækkes selskabsskattegrundlaget. |
|
(104) |
Det forhold, at Kommissionen henviser til fælles elementer, den har konstateret i en prøve af forhåndsafgørelser, indebærer ikke — i modsætning til, hvad Belgien påstår — at den anser statsstøtteelementerne for at følge af individuelle forhåndsafgørelser og ikke af en ordning. Kommissionen vurderer, at forhåndsafgørelser er et instrument for anvendelse af ordningen, jf. den lov, ordningen er baseret på, og at beskrivelsen af visse individuelle forhåndsafgørelser i indledningsafgørelsen blot skal illustrere, hvordan ordningen er gennemført i praksis. I afsnit 4.1 i sin indledningsafgørelse har Kommissionen under alle omstændigheder klart gjort rede for årsagerne til, at den på det tidspunkt vurderede, at foranstaltningen var en støtteordning, og Belgien kunne således ikke nære den mindste illusion om sandsynligheden for, at Kommissionen ville anse statsstøtteelementerne for at være en følge af individuelle forhåndsafgørelser og ikke en ordning. |
|
(105) |
Forpligtelsen til at indhente en individuel forhåndsafgørelse for at kunne blive omfattet af skattefritagelsen for overskydende fortjeneste er ikke en gennemførelsesforanstaltning, men en nærmere teknisk bestemmelse for anvendelse af ordningen, hvor det skal bekræftes, at betingelserne for ordningen er opfyldt, og hvor den metode, skatteyderen har valgt til at bestemme størrelsen af den angiveligt overskydende fortjeneste, der skal fritages for skat, kontrolleres (56). |
|
(106) |
Denne konklusion berøres ikke af, at Service des Décisions Anticipées har en begrænset skønsbeføjelse til at godkende den præcise negative reguleringssats, der er anvendt på beskatningsgrundlaget efter de oplysninger, skatteyderen har fremlagt, eller til at vurdere, om visse af de betingelser for bevilling af et sådant fradrag er opfyldt (f.eks. at der foreligger en ny situation, som endnu ikke har haft skattemæssige konsekvenser). Hvis der findes en særlig afdeling, som har til opgave at træffe forhåndsafgørelser, og som i forbindelse med forhåndsafgørelser har enekompetence til at vurdere pålideligheden af den tilnærmelse af størrelsen af den overskydende fortjeneste, skatteyderen har opgivet i løbet af den anden etape, kræver det nødvendigvis en begrænset skønsbeføjelse hos Service des Décisions Anticipées. Denne kan dog kun garantere en konsekvent anvendelse af fritagelsen. |
|
(107) |
Service des Décisions Anticipées har systematisk truffet afgørelser om fritagelse for overskydende fortjeneste, når betingelserne i betragtning 102 var opfyldt. Som Belgien desuden har bekræftet, har Service des Décisions Anticipées aldrig afslået en anmodning om forhåndsafgørelse om bevilling af en skattefritagelse for overskydende fortjeneste (57). |
|
(108) |
Kommissionen konkluderer, at skattefritagelsen for overskydende fortjeneste ikke kræver nogen yderligere gennemførelsesforanstaltning. |
|
(109) |
For så vidt angår det tredje kriterium definerer den retsakt, som danner grundlag for bevillingen af fritagelsen for overskydende fortjeneste generelt og abstrakt, de potentielle modtagere af denne skattefritagelse. Anvendelsen af artikel 185, stk. 2, litra b), i CIR 92, som udgør retsgrundlaget for de forhåndsafgørelser, der er nødvendige for at blive omfattet af skattefritagelsen, er begrænset til enheder, som indgår i »en multinational koncern af forbundne selskaber«. |
|
(110) |
Alt i alt opfylder skattefritagelsen for overskydende fortjeneste, som den systematisk anvendes af Service des Décisions Anticipées, betingelserne for, at der foreligger en støtteordning som defineret i artikel 1, litra d), i forordning (EU) 2015/1589. Ifølge Domstolens retspraksis kan Kommissionen i tilfælde af en støtteordning begrænse sig til at undersøge den pågældende ordnings generelle kendetegn og er ikke forpligtet til at undersøge hvert eneste tilfælde, hvor ordningen finder anvendelse (58). |
6.2. Forekomst af statsstøtte
|
(111) |
I henhold til artikel 107, stk. 1, i traktaten er statsstøtte eller støtte, som ydes ved hjælp af statsmidler under enhver tænkelig form, og som fordrejer eller truer med at fordreje konkurrencevilkårene ved at begunstige visse virksomheder eller visse produktioner, uforenelig med det indre marked, i det omfang den påvirker samhandelen mellem medlemsstaterne. |
|
(112) |
Ifølge fast retspraksis skal alle betingelserne i artikel 107, stk. 1, i TEUF være opfyldt, for at der kan være tale om statsstøtte i denne bestemmelses forstand (59). Det er således fastslået, at for at en foranstaltning kan kvalificeres som statsstøtte, skal der for det første være tale om statsstøtte eller støtte, som ydes ved hjælp af statsmidler, for det andet skal denne støtte kunne påvirke samhandelen mellem medlemsstater, for det tredje skal den give en virksomhed en selektiv fordel, og for det fjerde skal den fordreje eller true med at fordreje konkurrencen (60). |
|
(113) |
For så vidt angår den første betingelse for, at der foreligger støtte, er skattefritagelsen for overskydende fortjeneste baseret på artikel 185, stk. 2, litra b), i CIR 92 og på alle de vejledninger, som underbygger de belgiske myndigheders fortolkning af denne bestemmelse om skattefritagelsen. Endvidere gives fritagelsen ved hjælp af obligatoriske forhåndsafgørelser, der træffes af Service des Décisions Anticipées under det belgiske skattevæsen, og som er bindende for den belgiske skattemyndighed. Som følge heraf kan skattefritagelsen for overskydende fortjeneste tilregnes den belgiske stat. |
|
(114) |
Hvad angår finansieringen af ordningen ved hjælp af statsmidler udgør en foranstaltning, hvorved offentlige myndigheder indrømmer visse virksomheder en skattefritagelse, der, selv om den ikke indebærer en overførsel af statslige midler, giver de berettigede virksomheder en gunstigere økonomisk stilling end andre skattepligtige, statsstøtte, jf. Domstolens faste praksis (61). Kommissionen påviser i afsnit 6.3, at skattefritagelsen for overskydende fortjeneste medfører en nedsættelse af den skat, de virksomheder, der har fået en forhåndsafgørelse ifølge den omhandlede ordning, skulle betale i Belgien, idet de undgår at betale den skat, de skulle have betalt ifølge de almindelige selskabsskatteregler, hvis ordningen ikke havde eksisteret. Fritagelsen for overskydende skat giver derfor anledning til et tab af statsmidler, eftersom enhver skattenedsættelse for virksomheder, der begunstiges af den omhandlede ordning, medfører et tab af skatteindtægter, som Belgien normalt ville have haft. |
|
(115) |
Med hensyn til den anden betingelse for, at der foreligger statsstøtte, er de virksomheder, som begunstiges af den omhandlede ordning, multinationale selskaber, som driver virksomhed i flere medlemsstater, således at enhver støtte til dem, kan påvirke samhandelen inden for Unionen. Da en forhåndsafgørelse om skattefritagelse endvidere kun kan træffes for fortjeneste, der følger af en ny situation, hvilket forudsætter flytning af virksomhedens aktiviteter til Belgien eller forøgelse af aktiviteterne i Belgien, og da den fordel, fritagelsen giver, står i forhold til omfanget af de nye aktiviteter og nye fortjenester, virksomheden skaber i Belgien, vil ordningen påvirke de valg, multinationale koncerner træffer med hensyn til placering af deres investeringer i Unionen og vil dermed påvirke samhandelen i EU. |
|
(116) |
En foranstaltning, der indrømmes af en medlemsstat, anses for at fordreje eller true med at fordreje konkurrencevilkårene, hvis det er sandsynligt, at den vil forbedre modtagernes konkurrencemæssige stilling i forhold til andre virksomheder, som den konkurrerer imod (62). I det omfang, hvor den omhandlede ordning — ved at reducere den skyldige skat efter de almindelige selskabsskatteregler — fritager de begunstigede virksomheder for en omkostning, de normalt skulle have afholdt, fordrejer eller truer den med at fordreje konkurrencen ved at styrke disse virksomheders finansielle situation, således at den fjerde betingelse for, at der foreligger statsstøtte, er opfyldt. |
|
(117) |
For så vidt angår den tredje betingelse for, at der foreligger statsstøtte, vil Kommissionen i det følgende afsnit påvise, hvordan den omhandlede ordning giver belgiske koncernenheder, som godkendes til ordningen, samt de multinationale koncerner, disse enheder er en del af, en selektiv fordel. Denne fordel skyldes en ensidig negativ regulering af deres beskatningsgrundlag, som medfører en nedsættelse af den selskabsskat, disse enheder skal betale i Belgien i forhold til den skat, de normalt skulle have betalt ifølge de almindelige regler for beskatning af virksomhedsoverskud. |
6.3. Forekomst af selektiv fordel
|
(118) |
Ifølge fast retspraksis kræver »traktatens artikel 107, stk. 1, en stillingtagen til, om en statslig foranstaltning som led i en bestemt retlig ordning kan begunstige »visse virksomheder eller visse produktioner« i forhold til andre virksomheder, der under hensyntagen til det formål, der forfølges med den pågældende foranstaltning, befinder sig i en tilsvarende faktisk og retlig situation. I bekræftende fald opfylder den pågældende foranstaltning den betingelse om selektivitet« (63). |
|
(119) |
I sager på skatteområdet har Domstolen udformet en analyse i tre etaper for at fastslå, om en bestemt skatteforanstaltning er selektiv (64). For det første bør det bestemmes, hvad der er den almindelige eller normale skatteordning i den pågældende medlemsstat, den såkaldte »referenceordning«. For det andet bør det fastlægges, om den omhandlede skatteforanstaltning udgør en undtagelse fra systemet, i det omfang den skelner mellem økonomiske aktører, som i lyset af systemets iboende formål er i en tilsvarende retlig og faktisk situation. Hvis foranstaltningen udgør en undtagelse fra referenceordningen, bør det for det tredje fastslås, om denne foranstaltning er begrundet ud fra karakteren eller den almindelige opbygning af referenceordningen. En skatteforanstaltning, der udgør en undtagelse fra anvendelsen af referenceordningen, kan være begrundet, hvis den pågældende medlemsstat kan påvise, at foranstaltningen udspringer direkte af skattesystemets grundlæggende eller vejledende principper (65). Er dette tilfældet, er skatteforanstaltningen ikke selektiv. Bevisbyrden påhviler i denne tredje fase medlemsstaten. |
6.3.1. Bestemmelse af referenceordningen
|
(120) |
Med henblik på analysen af en støtteforanstaltnings selektive karakter består en referenceordning af en sammenhængende helhed af regler, som på grundlag af objektive kriterier finder anvendelse på alle virksomheder inden for dens anvendelsesområde som defineret i dens målsætning. |
6.3.1.1.
|
(121) |
I den foreliggende sag vurderer Kommissionen, at referenceordningen er de almindelige regler for beskatning af selskabers overskud ifølge selskabsskatteordningen i Belgien (66), som har til formål at beskatte overskuddet i alle selskaber, der er skattepligtige i Belgien. Selskabsskattereglerne i Belgien finder anvendelse på selskaber med hjemsted i Belgien samt belgiske filialer af ikkehjemmehørende selskaber. Selskaber, der er hjemmehørende i Belgien (67), er forpligtede til at betale selskabsskat af det overskud, de får på verdensplan (68), undtagen når der gælder en dobbeltbeskatningsaftale. Ikkehjemmehørende selskaber er kun selskabsskattepligtige for visse typer af særlige indtægter af belgisk oprindelse (69). I begge tilfælde skal der betales belgisk selskabsskat af det samlede overskud, hvad enten det er skabt på verdensplan eller i Belgien. Som følge heraf anses alle virksomheder, som skaber indtægter i Belgien, generelt for at være i den samme retlige og faktiske situation med hensyn til erhvervsbeskatning. |
|
(122) |
Den samlede fortjeneste fastsættes efter reglerne for fortjeneste i bestemmelserne om beregning af skattepligtigt overskud i enkeltmandsejede virksomheder, jf. definitioner i artikel 24 i CIR 92. Den samlede fortjeneste svarer til indtægterne minus de fradragsberettigede udgifter, som normalt bogføres, således at den reelt bogførte fortjeneste udgør beregningsgrundlaget for den samlede skattepligtige fortjeneste ifølge selskabsskatteordningen i Belgien (70). |
6.3.1.2.
|
(123) |
Ifølge selskabsskattereglerne i Belgien foretages der en række positive og negative reguleringer af den reelt bogførte fortjeneste i overensstemmelse med belgisk skatteret for at nå frem til den samlede skattepligtige fortjeneste (71). I den forbindelse gør Belgien gældende, at alle reguleringer af den reelt bogførte fortjeneste, jf. CIR 92, herunder skattefritagelsen for overskydende fortjeneste, er en integrerende del af referenceordningen. |
|
(124) |
Kommissionen deler ikke den opfattelse, at skattefritagelsen for overskydende fortjeneste er en integrerende del af referenceordningen af de årsager, der er anført i betragtning 125 til 128. |
|
(125) |
For det første er skattefritagelsen for overskydende fortjeneste ikke foreskrevet i nogen af bestemmelserne i CIR 92. Kommissionen bemærker nemlig, at der i artikel 185, stk. 2, litra b), i CIR 92, som er grundlaget for indrømmelse af skattefritagelse for overskydende fortjeneste, henvises til specifikke transaktioner eller aftaler mellem to forbundne enheder, der indgår i en koncern. Karakteren af fuld konkurrence i de betingelser, der fastsættes for disse transaktioner eller disse aftaler, kan føre til en regulering af de koncerninterne afregningspriser efter denne bestemmelse, men der hverken tillades eller foreskrives en abstrakt ensidig skattefritagelse for en fast del eller en fast procentdel af den fortjeneste, en belgisk enhed under en multinational koncern reelt har bogført. Ifølge denne bestemmelse skal der snarere anføres en transaktion eller en aftale (eller en række transaktioner) med en bestemt forbundet udenlandsk modpart, der indgår i koncernen. Kun artikel 185, stk. 2, litra a), i CIR 92, som vedrører positive og negative reguleringer af koncerninterne afregningspriser giver nemlig de belgiske skattemyndigheder mulighed for at foretage en ensidig primær regulering af koncerninterne afregningspriser, hvis de betingelser, der er fastsat for en transaktion eller en aftale afviger fra dem, som ville være blevet aftalt efter armslængdeprincippet. Omvendt indeholder artikel 185, stk. 2, litra b), i CIR 92, som vedrører negative reguleringer af koncerninterne afregningspriser, den supplerende betingelse, at den fortjeneste, som skabes af transaktionen eller aftalen, der skal fritages, også skal have været inkluderet i fortjenesten hos den udenlandske modpart i denne transaktion eller aftale. |
|
(126) |
For det andet sigter de belgiske selskabsskatteregler mod at beskatte alle virksomheder, som skal betale skat af deres faktiske overskud, uanset om der er tale om uafhængige selskaber eller selskaber, som tilhører en koncern, om de tilhører en national eller en multinational koncern, om de tilhører en stor eller lille multinational koncern, og om de har haft hjemsted i Belgien i kort tid, eller om de har drevet virksomhed der i mange år. Alle disse skatteydere er med andre ord i en sammenlignelig retlig og faktisk situation i forhold til selskabsskattesystemets formål, dvs. at beskatte alle skattepligtige selskaber af deres faktiske fortjeneste. Belgisk ret opgør i øvrigt de selskabsskattepligtige enheder i Belgien og inkluderer ethvert selskab og foretagende eller enhver sammenslutning og organisation, som er lovligt dannet, har juridisk personlighed og driver virksomhed eller foretager udbyttegivende transaktioner (72). Hverken virksomhedens juridiske form eller struktur (koncern af selskaber eller ej) er et afgørende kriterium for opkrævning af selskabsskat i Belgien. Selv om reguleringer af den reelt bogførte fortjeneste er tilgængelige for alle skatteydere og er af almen karakter og dermed ikkeselektive, jf. artikel 107, stk. 1, i TEUF (73), skelner skattefritagelsen for overskydende fortjeneste derfor mellem disse skatteydere, eftersom kun belgiske enheder, som indgår i en tilstrækkeligt stor multinational koncern, der i kort tid har drevet virksomhed i Belgien, kan blive omfattet af den omhandlede ordning som forklaret i afsnit 6.3.2. |
|
(127) |
For det tredje har forskellen i beregning af den skattepligtige fortjeneste mellem uafhængige selskaber og selskaber i en koncern ingen betydning for formålet med selskabsskattereglerne i Belgien, dvs. at beskatte fortjenesten i alle selskaber, som er hjemmehørende eller driver virksomhed gennem et fast forretningssted i Belgien, hvad enten de er uafhængige eller integrerede. Skønt beregningen af den skattepligtige fortjeneste for uafhængige ikkeintegrerede/nationale selskaber, som foretager transaktioner på markedet, er relativt enkel, eftersom den bygger på forskellen mellem indtægter og omkostninger bestemt af et marked med fri konkurrence, skal der anvendes indirekte data for at beregne den skattepligtige fortjeneste for selskaber, som er integreret i en multinational koncern. Således skal integrerede selskaber i en multinational koncern fastsætte de priser, som skal anvendes på disse transaktioner inden for koncernen, for at beregne deres skattepligtige fortjeneste i stedet for at anvende priser, som direkte dikteres af markedet. Selv om man kan mene, at visse strategiske beslutninger træffes i koncernens overordnede interesse som helhed, opkræves selskabsskatten i Belgien af individuelle enheder og ikke af koncerner. Den omhandlede ordning vedrører udelukkende den skattepligtige fortjeneste for belgiske selskaber i en koncern, således at enhver nedsættelse af skatteindtægterne er individuelt baseret på disse selskabers resultater. Selv om det er korrekt, at den belgiske skattelovgivning indeholder særlige bestemmelser for koncerner, sigter disse generelt mod at give ikkeintegrerede selskaber og økonomiske enheder, som indgår i koncerner, lige vilkår, men ikke at give sidstnævnte en mere gunstig behandling. |
|
(128) |
Skulle Kommissionen endelig acceptere Belgiens argument vedrørende dette punkt, ville det betyde, at en medlemsstat ville kunne unddrage sig anvendelsen af Unionens statsstøtteregler, blot ved at indføre en fritagelse i sin skattelov. |
6.3.1.3.
|
(129) |
Kort sagt er den referenceordning, der skal benyttes til at fastslå, om skattefritagelsen for overskydende fortjeneste er af selektiv karakter eller ej, de belgiske selskabsskatteregler, som har til formål at beskatte fortjenesten i alle selskaber, der er hjemmehørende i eller driver virksomhed gennem et fast forretningssted i Belgien, på samme måde. Da formålet med den omhandlede ordning er at regulere selskabets skattepligtige fortjeneste med henblik på opkrævning af selskabsskat i Belgien i overensstemmelse med selskabsskattereglerne i Belgien, udgør disse regler den referenceordning, i forhold til hvilken den omhandlede ordning skal undersøges for at fastslå, om der er indrømmet de begunstigede en selektiv fordel. |
6.3.2. Skattefritagelsen for overskydende fortjeneste er en undtagelse fra referenceordningen.
|
(130) |
Nu hvor det er fastslået, at de almindelige selskabsskatteregler i Belgien er referenceordningen, i forhold til hvilken den omhandlede ordning skal vurderes, bør det bestemmes, om fritagelsen for overskydende fortjeneste er en undtagelse fra denne referenceordning, der medfører en ulige behandling mellem selskaber, som er i den samme retlige og faktiske situation i lyset af formålet med ordningen. |
|
(131) |
Vedrørende denne anden etape af selektivitetsanalysen skal afgørelsen af, om en skatteforanstaltning er en undtagelse fra referenceordningen normalt ledsages af en definition af den fordel, de begunstigede indrømmes gennem foranstaltningen. Når en skatteforanstaltning medfører en ubegrundet skattenedsættelse for de begunstigede, som uden denne foranstaltning skulle betale en højere skat ifølge referenceordningen, er denne nedsættelse både en undtagelse fra referenceordningen og den fordel, som indrømmes gennem skatteforanstaltningen. |
|
(132) |
Kommissionen finder, at skattefritagelsen for overskydende fortjeneste, der indrømmes i henhold til artikel 185, stk. 2, litra b), i CIR 92, er en undtagelse fra selskabsskattereglerne i Belgien og ikke blot en anvendelse af disse regler. Som det påvises i de to følgende delafsnit, finder Kommissionen, at denne undtagelse giver dem, der er omfattet af den omhandlede ordning, en selektiv fordel. |
|
(133) |
Først og fremmest afviger skattefritagelsen for overskydende fortjeneste fra de almindelige regler for beskatning af virksomhedsoverskud, som er fastsat i de belgiske selskabsskatteregler, ifølge hvilke enheder af selskaber, der er hjemmehørende eller driver virksomhed gennem et fast forretningssted i Belgien, beskattes på grundlag af deres samlede fortjeneste, dvs. den reelt bogførte fortjeneste, og ikke på grundlag af størrelsen af en hypotetisk fortjeneste, som er fremkommet ved at anslå en »fortjeneste reguleret efter armslængdeprincippet« for den pågældende enhed. Skattefritagelsen for overskydende fortjeneste giver belgiske koncernenheder, der er omfattet af den omhandlede ordning, en selektiv fordel, jf. artikel 107, stk. 1, i TEUF, ved at fritage en del af deres reelt bogførte fortjeneste fra selskabsskat i Belgien (74). |
|
(134) |
Med forbehold af den foregående betragtning og uanset at man kan antage, at referenceordningen omfatter en generel regel om, at selskaber i en multinational koncern, der er hjemmehørende i eller driver virksomhed gennem et fast forretningssted i Belgien, ikke skulle beskattes af en reelt bogført fortjeneste, som overstiger en fortjeneste efter armslængdeprincippet, hvilket ikke er tilfældet (75), finder Kommissionen desuden, at fritagelsen for overskydende fortjeneste er en forkert anvendelse af armslængdeprincippet og dermed en afvigelse herfra, som er en del af ordningen (76). |
6.3.2.1.
|
(135) |
En økonomisk fordel kan gives ved på forskellig vis at nedsætte en virksomheds skattebyrde og især ved at nedsætte beskatningsgrundlaget eller reducere skattebeløbet (77). Som forklaret i afsnit 2.1 giver fritagelsesordningen for overskydende fortjeneste enheder, der er hjemmehørende i eller driver virksomhed gennem et fast forretningssted i Belgien, og som indgår i en multinational koncern, mulighed for at nedsætte den skat, de skal betale i Belgien, ved at trække den såkaldt »overskydende fortjeneste« fra deres reelt bogførte fortjeneste. Denne overskydende fortjeneste beregnes ved at anslå den gennemsnitlige hypotetiske fortjeneste, en uafhængig virksomhed, der udøver sammenlignelige aktiviteter, kunne få under sammenlignelige omstændigheder. Forskellen mellem den fortjeneste, enheden reelt har bogført, og den gennemsnitlige hypotetiske fortjeneste, omsættes herefter til en skattefritagelsesprocent for fortjenesten før skat med henblik på at komme frem til en gennemsnitlig overskydende fortjeneste i procent over den givne periode. Denne procentdel udgør det beskatningsgrundlag, som fastsættes for modtagerne af den omhandlede ordning i de fem år, forhåndsafgørelsen binder de belgiske skattemyndigheder. |
|
(136) |
Skattefritagelsen for overskydende fortjeneste er dog ikke tilgængelig for alle selskabsenheder, som er i den samme retlige og faktiske situation, hvilket i betragtning af formålet med de belgiske selskabsskatteregler, som er at beskatte selskabers fortjeneste, betyder alle selskabsskattepligtige selskaber i Belgien. Faktisk indeholder de belgiske selskabsskatteregler intet princip eller nogen regel, som åbner mulighed for at fritage den reelt bogførte fortjeneste over et hypotetisk niveau efter armslængdeprincippet (78). Artikel 185, stk. 2, litra b), i CIR 92, som Belgien påberåber sig for at indrømme skattefritagelsen for overskydende fortjeneste efter den omhandlede ordning, har hverken den betydning eller den virkning. Den omhandlede ordning udgør snarere en undtagelse fra den generelle regel i belgisk skatteret, hvorefter den reelt bogførte fortjeneste beskattes. |
|
(137) |
Kommissionen bekræfter derfor opfattelsen i betragtning 89i indledningsafgørelsen, dvs. at den omhandlede ordning er selektiv på flere niveauer og af flere årsager. |
|
(138) |
For det første er skattefritagelsen for overskydende fortjeneste kun tilgængelig for enheder, som indgår i en multinational koncern, og ikke for uafhængige enheder eller enheder, der indgår i nationale koncerner. Idet den omhandlede ordning er baseret på artikel 185, stk. 2, litra b), i CIR 92, som begrænser anvendelsen af skattefritagelsen — og indrømmelsen af en nødvendig forhåndsafgørelse for at blive omfattet af fritagelsen — til enheder, som foretager grænseoverskridende transaktioner, kan kun belgiske enheder, der indgår i en multinational koncern, få denne skattefritagelse for overskydende fortjeneste. Den økonomiske fordel for dem, som omfattes af den omhandlede ordning, er med andre ord juridisk set selektiv, da den udelukkende er tilgængelig for enheder, der tilhører en multinational koncern, og ikke for uafhængige enheder eller enheder, som tilhører en national koncern. Især kunne enheder, som indgår i en national koncern, også fungere som hovedvirksomhed efter en national reorganisation og ville dermed også kunne hævde, at deres reelt bogførte fortjeneste efter denne reorganisation er højere end en gennemsnitlig hypotetisk fortjeneste, som et uafhængigt selskab, der driver en sammenlignelig virksomhed, kunne forvente at bogføre takket være de (angivelige) synergieffekter eller stordriftsfordele på nationalt plan. I modsætning til deres internationale konkurrenters hovedvirksomheder med hjemsted i Belgien, som handler med udenlandske selskaber i koncernen, kan disse enheder ikke få rabat på deres beskatningsgrundlag efter den omhandlede ordning i tilfælde af overskydende fortjeneste, idet disse enheder ikke henhører under artikel 185, stk. 2, litra b), i CIR 92. |
|
(139) |
For at blive omfattet af skattefritagelsen for overskydende fortjeneste efter den omhandlede ordning skal Service des Décisions Anticipées for det andet udstede den forudgående tilladelse i form af en forhåndsafgørelse, som kun kan fås for fremtidige situationer eller transaktioner, der endnu ikke har haft skattemæssige konsekvenser, og ikke for eksisterende situationer. Ordningen om forhåndsafgørelser i skattesager, som blev indført i den belgiske skattelovbog med lov af 24. december 2002, bestemmer nemlig, at en forhåndsafgørelse kun finder anvendelse på »en situation eller en særlig transaktion, som endnu ikke har haft skattemæssige konsekvenser« for den pågældende skatteyder (79). Mere præcist kan en skatteyder ikke anmode om en forhåndsafgørelse til dækning af skattemæssige konsekvenser af sin aktuelle situation, idet kun skattemæssige konsekvenser af en »ny situation« kan dækkes af en forhåndsafgørelse på skatteområdet. Disse betingelser gælder ligeledes for forhåndsafgørelser på skatteområdet om indrømmelse af en skattefritagelse for overskydende fortjeneste efter den omhandlede ordning. I prøven af forhåndsafgørelser om skattefritagelse for overskydende fortjeneste, som Kommissionen har analyseret, var der i hver forhåndsafgørelse nævnt store investeringer og eller oprettelse af arbejdspladser og/eller flytning af aktiviteter til Belgien (80). Disse elementer er ikke eksplicit anført som betingelser for indrømmelse af skattefritagelse for overskydende fortjeneste i henhold til artikel 185, stk. 2, litra b), i CIR 92, men de er væsentlige for at kunne få en forhåndsafgørelse, hvilket er obligatorisk for at anvende skattefritagelsen for overskydende fortjeneste. Forpligtelsen vedrørende en »ny situation«, som følger af forpligtelsen til forinden at anmode om en forhåndsafgørelse for at blive omfattet af skattefritagelsen for overskydende fortjeneste (81), medfører derfor automatisk en selektivitet mellem multinationale koncerner, der ændrer deres virksomhedsmodel ved at iværksætte nye aktiviteter i Belgien, og alle andre økonomiske aktører (bl.a. multinationale koncerner), som viderefører deres eksisterende virksomhedsmodeller i Belgien. |
|
(140) |
For det tredje fritager skattefritagelsesordningen for overskydende fortjeneste den fortjeneste, som — angiveligt — skyldes synergieffekter, stordriftsfordele eller andre fordele, der følger af at tilhøre en multinational koncern. Skønt alle koncerner kan gøre disse fordele gældende, er det kun enheder, der tilhører en tilstrækkeligt stor multinational koncern til, at den kan skabe betydelige fortjenester som følge af synergieffekter, stordriftsfordele og andre koncerninterne fordele, som opfordres til at indhente en forhåndsafgørelse ifølge den omhandlede ordning. Grunden hertil er, at der for at indhente en forhåndsafgørelse kræves en detaljeret anmodning med beskrivelse af den nye situation som begrundelse for fritagelsen med nærmere oplysninger om enhedens tilstedeværelse i form af arbejdspladser og en fuldstændig undersøgelse af den overskydende fortjeneste, hvilket er klart mere krævende for små koncerner end for store. De synergieffekter og omkostningsbesparelser, som gøres gældende i anmodninger om forhåndsafgørelser, kræver faktisk, at omfanget og størrelsen af aktiviteterne er tilstrækkeligt betydelige til at berettige anmodningen om en forhåndsafgørelse. Som svar på Kommissionens forespørgsel har Belgien således ikke kunnet give et eneste eksempel på, at en belgisk enhed, der indgår i en lille multinational koncern, har anmodet om og fået skattefritagelse for overskydende fortjeneste. Med andre ord er den omhandlede ordning også de facto selektiv, eftersom kun belgiske enheder tilhørende en stor eller i bedste fald mellemstor multinational koncern faktisk kan blive omfattet af skattefritagelsen for overskydende fortjeneste, og ikke enheder, der indgår i en multinational koncern af beskeden størrelse. |
|
(141) |
Da den omhandlede ordning udelukkende giver belgiske enheder, der indgår i en tilstrækkeligt stor multinational koncern, som iværksætter nye aktiviteter i Belgien, mulighed for at nedsætte deres beskatningsgrundlag ved at trække deres såkaldt »overskydende« fortjeneste fra deres reelt bogførte fortjeneste, bør denne ordning anses for at give disse enheder en selektiv fordel, jf. artikel 107, stk. 1, i TEUF. Ved at nedsætte det skattebeløb, som normalt skulle betales i overensstemmelse med de almindelige virksomhedsskatteregler, letter skattefritagelsen for overskydende fortjeneste disse belgiske virksomheder for omkostninger, der normalt belaster deres budget, og giver dem således en selektiv fordel. |
|
(142) |
Belgien begrunder den forskelsbehandling, som følger af den omhandlede ordning, under henvisning til Rettens dom af 7. november 2014 i sag T-399/11 og gør gældende, at den kendsgerning, at en skatteforanstaltning er begrænset til multinationale koncerner, ikke er tilstrækkelig til at konkludere, at den er selektiv, eftersom denne koncern i modsætning til f.eks. offshoreselskaber ikke har fælles kendetegn som økonomisk sektor, aktivitet, balancens størrelse, antal ansatte eller lande, hvor den er etableret (82). Den dom, Belgien henviser til, bliver dog ikke blot anfægtet (83), men finder heller ikke anvendelse på den omhandlede ordning, eftersom den behandlede spørgsmålet om, hvorvidt en skattefordel i forbindelse med særlige finansielle transaktioner var selektiv, mens den omhandlede ordning vedrører fordele, der indrømmes bestemte kategorier af foretagender. I den dom, Belgien henviser til, gjorde Retten opmærksom på, at en skatteforanstaltning, der fremmer erhvervelsen af udenlandske datterselskaber i forhold til nationale datterselskaber, ikke medfører en selektiv fordel, jf. artikel 107, stk. 1, i TEUF, da den som udgangspunkt ikke forhindrer nogen kategori af foretagender i at drage nytte heraf. Omvendt kan kun visse kategorier af virksomheder udnytte fritagelsesordningen for overskydende fortjeneste, nemlig de virksomheder, som indgår i en tilstrækkeligt stor multinational koncern, som iværksætter nye aktiviteter i Belgien. |
|
(143) |
Kommissionen mener heller ikke, som Belgien hævder, at den selektive fordel er knyttet til manglen på beskatning i udlandet af den overskydende fortjeneste, som er fritaget for skat i Belgien, eftersom det er Belgien, der ensidigt reducerer beskatningsgrundlaget for den belgiske koncernenhed, som er omfattet af den omhandlede ordning, uafhængigt af en anden medlemsstats faktiske eller påståede beskatning af den samme fortjeneste. Under alle omstændigheder er det i henhold til artikel 107, stk. 1, i TEUF forbudt, at en medlemsstat bevilger statsstøtte. Som følge heraf skal spørgsmålet om, hvorvidt en bestemt ordning giver støttemodtagerne en fordel, vurderes i lyset af den pågældende medlemsstats, dvs. Belgiens, handlinger. Denne vurdering skal ikke tage hensyn til en eventuel neutral eller negativ virkning af ordningen for de øvrige selskaber i koncernen som følge af de øvrige medlemsstaters behandling af dem. |
6.3.2.2.
|
(144) |
Uanset om de belgiske selskabsskatteregler kan anses for at indeholde en generel regel om forbud mod beskatning af den fortjeneste, der overstiger fortjenesten efter armslængdeprincippet, og som enheder i en multinational koncern reelt har bogført, hvilket Kommissionen anfægter (84), udgør skattefritagelsen for overskydende fortjeneste en undtagelse fra referenceordningen, da begrundelserne for både skattefritagelsen og den anvendte metode til at bestemme den overskydende fortjeneste med henblik på anvendelse af den omhandlede ordning er en krænkelse af armslængdeprincippet, som indgår i ordningen. |
a) Armslængdeprincippet på baggrund af traktatens artikel 107, stk. 1
|
(145) |
Domstolen har allerede fastslået, at en nedsættelse af beskatningsgrundlaget, som skyldes en skatteforanstaltning, der giver en skatteyder lov til i forbindelse med koncerninterne transaktioner at benytte afregningspriser, som ikke ligger tæt på de priser, der ville blive anvendt på frie konkurrencevilkår mellem uafhængige virksomheder, som handler på sammenlignelige vilkår i overensstemmelse med armslængdeprincippet, giver den pågældende skatteyder en selektiv fordel, idet den pågældende skal betale en lavere skat ifølge de almindelige skatteregler, end den, der skal betales af uafhængige selskaber, som beregner deres skattegrundlag efter deres reelt bogførte fortjeneste (85). |
|
(146) |
I sin dom vedrørende den skatteordning, Belgien anvender på koordinationscentre (86), undersøgte Domstolen en påstand om annullation af en afgørelse fra Kommissionen bl.a. om, at den måde, hvorpå den skattepligtige indtægt blev bestemt ifølge denne ordning, kunne give disse centre en selektiv fordel (87). Ifølge ordningen blev den skattepligtige fortjeneste fastsat til et fast beløb svarende til en procentdel af de samlede udgifter og driftsomkostninger, ekskl. personaleudgifter og finansielle omkostninger. Domstolen fastslog, at [v]ed bedømmelsen af, om fastsættelsen den skattepligtige indkomst, som bestemt i ordningen for koordinationscentrene, medfører en fordel for centrene, bør der […] foretages en sammenligning af den nævnte ordning med den almindelige skatteordning på grundlag af forskellen mellem indtægter og udgifter for en virksomhed, der udøver sin aktivitet på frie konkurrencevilkår. Domstolen gjorde herefter opmærksom på, at »udelukkelsen [af udgifterne til personale og de finansielle omkostninger] fra de udgifter, på grundlag af hvilke den skattepligtige indkomst for de nævnte centre fastsættes, [gør] det ikke muligt at opnå interne afregningspriser, der ligger tæt på de priser, som anvendes under frie konkurrencevilkår«, hvilket ifølge Domstolen »[kan medføre] en økonomisk fordel for de nævnte centre« (88). |
|
(147) |
Domstolen anerkendte derfor, at en skatteforanstaltning, som får et selskab tilhørende en koncern til at fakturere koncerninterne afregningspriser, der ikke er i overensstemmelse med dem, der ville blive faktureret på frie konkurrencevilkår, dvs. priser der forhandles af uafhængige virksomheder under sammenlignelige omstændigheder i overensstemmelse med armslængdeprincippet, giver det pågældende selskab en selektiv fordel, idet det får nedsat sit beskatningsgrundlag og dermed den skat, der skal betales ifølge de almindelige selskabsskatteregler. Dette princip, hvorefter transaktioner mellem selskaber i samme koncern skal betales, som om de var indgået mellem uafhængige selskaber, der forhandler under sammenlignelige omstændigheder og på armslængdevilkår, kaldes normalt »armslængdeprincippet«. |
|
(148) |
Armslængdeprincippet har til formål at garantere, at transaktioner mellem selskaber i samme koncern skattemæssigt behandles under hensyntagen til størrelsen af den fortjeneste, der kunne være skabt, hvis de samme transaktioner var blevet indgået af uafhængige selskaber, idet selskaberne i koncernen ellers ville have fået særbehandling ifølge de almindelige selskabsskatteregler, for så vidt angår beregningen af deres skattepligtige fortjeneste i modsætning til uafhængige selskaber, hvilket ville føre til ulige behandling i forhold til formålet med disse regler, som er at beskatte fortjenesten for samtlige selskaber, som henhører under dets skattemyndighed. |
|
(149) |
For at vurdere, om Belgien har givet en selektiv fordel gennem den omhandlede ordning, skal Kommissionen kontrollere, om den metode, Belgien har godkendt til at bestemme den regulerede fortjeneste efter armslængdeprincippet i ordningens anden etape, afviger fra en metode, der fører til en pålidelig tilnærmelse til et markedsbaseret resultat og dermed armslængdeprincippet. Såfremt metoden medfører en reduktion af den skat, en belgisk enhed skal betale efter de almindelige selskabsskatteregler i Belgien i forhold til virksomheder, som befinder sig i en tilsvarende retlig og faktuel situation, skal denne ordning anses for at give en selektiv fordel, jf. artikel 107, stk. 1, i TEUF. |
|
(150) |
Armslængdeprincippet er dermed nødvendigvis en integrerende del af Kommissionens vurdering på baggrund af artikel 107, stk. 1, i TEUF af de skattemæssige foranstaltninger, der er indrømmet selskaberne i en koncern, uafhængigt af, om en medlemsstat har indarbejdet dette princip i sit nationale retssystem og i hvilken form. Det anvendes for at fastslå, om et koncernselskabs skattepligtige fortjeneste med henblik på beregning af selskabsskat er blevet beregnet efter en metode, der nærmer sig markedsvilkår, således at dette selskab ikke behandles mere gunstigt under anvendelse af de almindelige selskabsskatteregler end uafhængige selskaber, hvis skattepligtige fortjeneste bestemmes af markedet. For at undgå enhver tvivl er armslængdeprincippet, som Kommissionen anvender med henblik på at vurdere statsstøtte, således ikke det, der følger af artikel 9 i OECD's modelbeskatningsoverenskomst og OECD's retningslinjer for koncerninterne afregningspriser, som er ikkebindende retsakter, men et generelt ligebehandlingsprincip i forbindelse med beskatning, jf. artikel 107, stk. 1, i TEUF, der er bindende for medlemsstaterne og dækker nationale skatteregler (89). |
|
(151) |
I den foreliggende sag finder Kommissionen, at metoden til at bestemme den »regulerede fortjeneste efter armslængdeprincippet« i den anden etape ifølge den omhandlede ordning som beskrevet i betragtning 15 afviger fra armslængdeprincippet, hvilket medfører indrømmelse af en selektiv fordel til de enheder, som er omfattet af ordningen. Ifølge de belgiske myndigheders beskrivelse af den omhandlede ordning og på baggrund af oplysningerne i prøven af individuelle forhåndsafgørelser, Kommissionen har gennemgået (90), anses de belgiske koncernenheder, der har fået en skattefritagelse for deres overskydende fortjeneste, for at varetage de mest komplekse funktioner i deres multinationale koncern (hvad enten det drejer sig om alle funktioner eller udelukkende dem, som er knyttet til ét forretningsområde eller ét geografisk område). Som forklaret i næste underafsnit finder Kommissionen derfor, at den samlede restfortjeneste som følge af koncerninterne transaktioner indgået mellem disse enheder og deres forbundne selskaber i koncernen bør tilregnes koncernens belgiske enheder som deres fortjeneste efter armslængdeprincippet (i forbindelse med den første etape). Anvendelsen af armslængdeprincippet giver ikke mulighed for generelt at anerkende og tilregne fortjeneste som følge af synergieffekter og stordriftsfordele særskilt i en vurdering af koncerninterne afregningspriser (i forbindelse med den anden etape). |
b) Restfortjenesten er den belgiske koncernenheds fortjeneste efter armslængdeprincippet, når den handler som »hovedvirksomhed«
|
(152) |
De belgiske myndigheder beskriver den omhandlede ordning, således at den bygger på den ide, at koncernens belgiske enheder handler som »hovedvirksomheder« (91). Ifølge myndighederne konsolideres de vigtigste ansvarsområder vedrørende den strategiske og taktiske beslutningsproces og koncernens mest komplekse funktioner — hvad enten det drejer sig om alle funktioner eller udelukkende dem, der er knyttet til et forretningsområde eller et geografisk område — hos disse belgiske koncernenheder. Koncernens forbundne enheder, som handler med disse belgiske koncernenheder, bør derfor være underleverandører eller forarbejdningsvirksomheder, søgetjenesteudbydere, begrænsede distributører eller kommissionærer/agenter (92) eller andre enheder, der udøver »automatiske« funktioner og har begrænset ansvar. |
|
(153) |
Som forklaret i betragtning 15 indrømmes skattefritagelsen for overskydende fortjeneste efter en tilgang i to etaper. I forbindelse med den første fase af denne tilgang anslår den belgiske koncernenhed sin fortjeneste efter armslængdeprincippet, som om det drejede sig om en restfortjeneste, hvilket indebærer anvendelsen af en ensidig metode for fastsættelse af koncerninterne afregningspriser som TNMM, der er den mest anvendte i praksis (93). Sidstnævnte betragtes undertiden som en egnet beregningsmetode for koncerninterne afregningspriser til at bestemme priser og vilkår for den kontrollerede transaktion mellem enheder, som udøver komplekse funktioner og enheder, der udøver mindre komplekse funktioner. Den part, der testes ved anvendelse af TNMM, er som regel den part i transaktionen, på hvilken metoden kan anvendes mest pålideligt, og for hvilken der kan findes de mest pålidelige sammenligningselementer; det drejer sig dermed oftest om den part, som har den mindst komplekse funktionsanalyse (94). Ved anvendelse af TNMM undersøges den testede parts nettofortjeneste i forhold til et egnet grundlag såsom omkostninger, salg eller aktiver (95). Omvendt tilfalder restfortjenesten (eller eventuelt resttabet) som følge af rækken af kontrollerede transaktioner ved anvendelsen af TNMM den ikketestede part, dvs. normalt den enhed, som har den mest komplekse profil. |
|
(154) |
Uden at foregribe det hensigtsmæssige i at anvende en ensidig prisfastsættelsesmetode til at bestemme fortjenesten efter armslængdeprincippet for den belgiske koncernenhed under den første etape i hvert enkelt tilfælde, hvor der blev indrømmet en forhåndsafgørelse ifølge den omhandlede ordning (96), mener Kommissionen, at den belgiske koncernenhed som hovedvirksomhed med ansvar for at træffe strategiske og taktiske beslutninger i koncernen og forvalte og varetage de mest komplekse funktioner i den multinationale koncern som kompensation burde få et højere forventet udbytte for at sikre et resultat i overensstemmelse med markedsvilkårene (97). Omvendt skulle dens forbundne modparter i koncernen, som kun er udsat for en ringe risiko, blot have en begrænset betaling til gengæld for, at de er beskyttet mod erhvervsmæssige risici og tab i den forbindelse (98). Efter fastsættelsen af de koncerninterne afregningspriser i den første etape får den belgiske koncernenhed som »hovedvirksomhed« med andre ord restfortjenesten som følge af de koncerninterne transaktioner. Denne restfortjeneste svarer derfor til fortjenesten efter armslængdeprincippet for den belgiske koncernenhed på baggrund af de belgiske selskabsskatteregler, og i tilfælde af skattefritagelsesordningen for overskydende fortjeneste svarer den også til dens reelt bogførte fortjeneste. |
|
(155) |
I løbet af processens anden etape, jf. betragtning 15, anslår den belgiske koncernenhed den fortjeneste, en sammenlignelig uafhængig virksomhed ville have haft under sammenlignelige omstændigheder, for at nå frem til en »reguleret armslængdefortjeneste« under anvendelse af TNMM, denne gang med den belgiske koncernenhed som testet part. Forskellen mellem den fortjeneste, som opnås ved at følge den første og anden etape (restfortjeneste minus den »regulerede armslængdefortjeneste« beregnet i etape 2) er størrelsen af den »overskydende fortjeneste«, som er fritaget for skat ifølge den omhandlede ordning (99). Ifølge Belgien er den anden etape i processen begrundet i, at de belgiske enheder i en multinational koncern kun skulle beskattes af den »regulerede armslængdefortjeneste«, og derfor kan der skattemæssigt ses bort fra den reelt bogførte fortjeneste, som overstiger denne regulerede armslængdefortjeneste, da det er en »overskydende fortjeneste«. |
|
(156) |
Kommissionen finder ikke, at den anden etape er i overensstemmelse med armslængdeprincippet. Som forklaret i betragtning 153 skulle restfortjenesten, der følger af koncerninterne transaktioner, i sin helhed generelt anses for at være hovedvirksomhedens armslængdefortjeneste på baggrund af de erhvervsrisici og omkostninger i den forbindelse, sidstnævnte har afholdt (dvs. eventuelle risikostyrings- eller reduktionsomkostninger eller omkostninger affødt af forsikringsbegivenhedens indtræden) som hovedvirksomhed i koncernens struktur. Den andel af fortjenesten, som Belgien anser for »overskydende«, er derfor i virkeligheden blot et element af restfortjenesten, som tilskrives den belgiske koncernenhed som hovedvirksomhed i dens multinationale koncern. En manglende hensyntagen til enhver fortjeneste af denne type i hovedvirksomhedens skattegrundlag er derfor en uberettiget afvigelse fra en markedsmekanisme, hvilket strider imod armslængdeprincippet og medfører indrømmelse af en selektiv fordel til enheder, der er omfattet af den omhandlede ordning, eftersom den medfører en nedsættelse af deres beskatningsgrundlag ifølge selskabsskattereglerne i Belgien. |
|
(157) |
Belgien hævder, at de belgiske enheder af koncernen ikke bogfører en del af restfortjenesten på grund af deres egne funktioner, risici og aktiver, men fordi de tilhører en multinational koncern. Belgien kalder denne del af fortjenesten for fortjeneste som følge af synergieffekter eller stordriftsfordele og anfører, at den ikke skal tilskrives den belgiske hovedvirksomhed efter armslængdeprincippet. Kommissionen er ikke enig i dette argument. |
|
(158) |
For det første støtter armslængdeprincippet ikke en generel negativ regulering af fortjenesten ved synergieffekter eller stordriftsfordele. Omvendt skal hele restfortjenesten som følge af transaktioner mellem forbundne virksomheder i koncernen ifølge armslængdeprincippet tilskrives en virksomhed i koncernen, der har status af hovedvirksomhed, i betragtning af dens unikke bidrag til koncernen, som det påvises af de funktioner, den udøver, de risici, den påtager sig, og de aktiver, den anvender (100). Det er fordelingen af funktioner, risici og aktiver mellem de forbundne parter i de kontrollerede transaktioner, som afgør, hvilken enhed der ifølge armslængdeprincippet får tildelt en restfortjeneste og i hvilket omfang, herunder en eventuel fortjeneste ved synergieffekter eller stordriftsfordele. |
|
(159) |
Kommissionen mener i den forbindelse, at den fortjeneste, Belgien kalder »overskydende fortjeneste«, selv om den (delvis) er knyttet til synergieffekter og stordriftsfordele, ikke skal omfordeles, men beskattes der, hvor den skabes (101). Den fortjeneste, som er knyttet til synergieffekter eller stordriftsfordele, hverken bestemmes, forrentes eller tildeles særskilt ifølge armslængdeprincippet. Allokeringen heraf følger automatisk af de koncerninterne afregningspriser og -vilkår, som er aftalt mellem de forbundne virksomheder for alle transaktioner og alle aftaler mellem virksomhederne. Er disse vilkår og priser i overensstemmelse med armslængdeprincippet, følger fortjenesten ved synergieffekter og stordriftsfordele og den måde, hvorpå den fordeles mellem koncernens enheder automatisk af disse vilkår og priser. Den skal derfor beskattes der, hvor den skabes. |
|
(160) |
Derfor må fordelen ved synergieffekter og stordriftsfordele i koncerner ikke godtgøres særskilt eller specifikt (re)allokeres til medlemmerne af den multinationale koncern, selv når den kan betragtes som relevant. Den deles automatisk mellem de forbundne parter efter anvendelsen af armslængdeprincippet med de koncerninterne afregningspriser, der er fastsat for transaktioner og serviceydelser mellem virksomhederne (102). |
|
(161) |
For det andet strider den måde, hvorpå man kommer frem til fortjenesten efter armslængdeprincippet, som reguleres i løbet af den anden etape af processen, jf. betragtning 15, i sagens natur imod en hvilken som helst metode for fastsættelse af koncerninterne afregningspriser, der anvendes til at finde frem til den oprindelige fortjeneste efter armslængdeprincippet i første etape af den nævnte proces. For eftersom kun enheder, der handler i egenskab af hovedvirksomhed, kan få skattefritagelse for overskydende fortjeneste, skal disse enheder ved enhver metode for fastsættelse af koncerninterne afregningspriser, der anvendes i den første fase, betragtes som de mest komplekse og mest risikoudsatte parter i en række kontrollerede transaktioner. I anden etape betragtes de samme enheder dog stadig som testede parter og som den mindst komplekse del af transaktionen med henblik på anvendelsen af TNMM. |
|
(162) |
Imidlertid anses TNMM ikke for pålidelig ved fastsættelsen af en tilnærmelse af vederlaget efter armslængdeprincippet for den part, som udøver de enkle, mindre komplekse funktioner, og som kun bærer få risici i en transaktion eller en række transaktioner med en forbundet enhed, som udøver de komplekse funktioner og bærer erhvervsmæssige risici (103). Hvis den belgiske koncernenhed er hovedvirksomheden, er de mindre komplekse enheder i den multinationale koncern de udenlandske enheder, som er forbundet med denne belgiske koncernenhed. Eftersom disse forbundne enheder burde få en godtgørelse i form af et standardudbytte for de standardfunktioner, de udøver, bør den belgiske koncernenhed i overensstemmelse med markedsvilkårene have tildelt en restfortjeneste, som ikke er standard, for de komplekse funktioner, den udøver i koncernen. Ved at teste de to parter i de kontrollerede transaktioner ved hjælp af en ensidig metode for fastsættelse af koncerninterne afregningspriser såsom TNMM i forskellige faser af vurderingen af den koncerninterne afregningspris som i den omhandlede ordning, kan det konstateres, at det kombinerede driftsoverskud af transaktionerne mellem de forbundne parter ikke svarer til summen af fortjenester, som fås gennem anvendelsen af TNMM på de to parter, hvilket bevirker, at en del af indkomsten i strid med armslængdeprincippet ikke beskattes. |
|
(163) |
Hvis det med andre ord antages, at armslængdeprincippet er anvendt korrekt efter den første etape, burde vilkår og priser for transaktionen mellem de belgiske koncernenheder og de forbundne enheder i koncernen afspejles i den reelt bogførte fortjeneste. Såfremt princippet er anvendt korrekt, skal standardfortjenesten tilregnes de udenlandske forbundne enheder og reelt bogføres af disse, og restfortjenesten tilregnes hovedvirksomheden og reelt bogføres af de belgiske koncernenheder. |
|
(164) |
Punkt 1.10 i OECD's retningslinjer (104), som Belgien henviser til for at begrunde skattefritagelsen for overskydende fortjeneste, giver ikke grundlag for at se bort fra eller give skattefritagelse for fortjeneste som følge af synergieffekter eller stordriftsfordele uden at tildele den til et eller flere medlemmer af koncernen (105). Selv om der i dette punkt er nævnt vanskeligheder med og manglende konsensus om tildelingen af fortjenesten i forbindelse med synergieffekter eller stordriftsfordele til særskilte enheder i en multinational koncern, anbefales det på ingen måde, at denne fortjeneste tildeles eller beskattes i det særlige tilfælde, hvor der kan fastslås synergieffekter. |
|
(165) |
Det samme gælder for den ensidige og abstrakte skattemæssige regulering, der er fastsat i den omhandlede ordning og støttes af OECD's modelbeskatningsoverenskomst, som udgør grundlaget for mange dobbeltbeskatningsaftaler mellem medlemmer og ikkemedlemmer af OECD. Den ensidige regulering, Belgien har foretaget af den fortjeneste, koncernenheden reelt har bogført, betyder nødvendigvis, at den overskydende fortjeneste, som er fritaget for skat efter den omhandlede ordning, ikke kan blive og ikke vil blive beskattet af en anden skattemyndighed af den grund, at disse andre stater ikke anerkender retten til at beskatte fortjeneste, der specifikt skyldes synergieffekter eller stordriftsfordele, eftersom den kun vedrører Belgien, som er den stat, hvor den reelt er bogført. |
|
(166) |
For det tredje er det for at blive fritaget for skat på overskydende fortjeneste efter den omhandlede ordning ikke nødvendigt at bevise, at der er tale om synergieffekter eller stordriftsfordele, og heller ikke at kvantificere dem i løbet af den anden etape. I stedet for det formodes det generelt, at der foreligger synergieffekter eller stordriftsfordele målt som forskellen mellem den armslængdefortjeneste, der opnås af den belgiske enhed efter den første fase i processen, jf. betragtning 15 (som afspejlet i dens reelt bogførte fortjeneste) og en reguleret fortjeneste efter armslængdeprincippet beregnet efter den anden etape. |
|
(167) |
Belgien forlanger ikke af belgiske koncernenheder, at de dokumenterer forekomsten og/eller oprindelsen af fortjeneste som følge af synergieffekter eller stordriftsfordele for at komme ind under den omhandlede ordning. Dog er det muligt, at de synergieffekter ved en omorganisering af virksomheden, som — man håber — vil give en stigning i den multinationale koncerns fortjeneste, ikke bliver til noget. Det kan ske, at iværksættelsen af en global driftsmodel, der er udformet for at øge koncernens synergieffekter, i virkeligheden medfører supplerende omkostninger og effektivitetstab (106). I sådanne tilfælde vil anvendelsen af den omhandlede ordning alligevel føre til, at den »overskydende fortjeneste« trækkes fra den fortjeneste, den belgiske koncernenhed reelt har bogført. |
|
(168) |
I modsætning til OECD's retningslinjer (107) accepterer de belgiske myndigheder desuden automatisk, at den overskydende fortjeneste, som udgør en del af hele den restfortjeneste, der er skabt af de kombinerede transaktioner, hidrører fra synergieffekter, stordriftsfordele eller udefinerede elementer/faktorer i forbindelse med koncernen. Denne overskydende fortjeneste er dermed fuldstændigt adskilt fra analysen af de kontrollerede transaktionsparters funktioner, risici og aktiver, som udgør grundlaget for enhver fastsættelse af koncerninterne afregningspriser. Den er derfor blevet fjernet fra allokeringen af fortjenesten, som er grundlaget for armslængdeprincippet. |
c) Konklusion vedrørende forekomsten af en selektiv fordel
|
(169) |
På baggrund af ovenstående konkluderer Kommissionen, at metoden for bestemmelse af de belgiske koncernenheders skattepligtige fortjeneste ifølge denne ordning afviger fra en metode, der fører til et pålideligt skøn over et markedsbaseret resultat, og dermed fra armslængdeprincippet. Eftersom anvendelsen af denne metode medfører en reduktion af disse enheders reelt bogførte fortjeneste, som bør danne udgangspunkt for beregningen af deres samlede skattepligtige fortjeneste efter de belgiske selskabsskatteregler (108), skal denne ordning anses for at give de pågældende enheder en selektiv fordel, jf. artikel 107, stk. 1, i TEUF. |
|
(170) |
Ved at afvige fra armslængdeprincippet reducerer den omhandlede ordning den skat, de begunstigede skal betale ifølge de belgiske selskabsskatteregler, i forhold til uafhængige selskaber, hvis skattepligtige fortjeneste afgøres af markedet. Denne afvigelse fra armslængdeprincippet giver også disse begunstigede en selektiv fordel i forhold til enheder, der indgår i en indenlandsk koncern, og enheder, som indgår i en multinational koncern, der fortsat følger de eksisterende virksomhedsmodeller i Belgien (109), hvoraf ingen kan anmode om en forhåndsafgørelse, som er nødvendig for at blive omfattet af ordningen, eftersom disse enheder alle bliver beskattet på grundlag af deres reelt bogførte fortjeneste. Endelig giver denne afvigelse sine begunstigede en selektiv fordel i forhold til enheder, der indgår i en lille multinational koncern, eftersom sidstnævnte også vil blive beskattet på grundlag af deres reelt bogførte fortjeneste (110). |
6.3.3. Manglende begrundelse ud fra skattesystemets karakter eller opbygning
|
(171) |
En foranstaltning, der afviger fra referenceordningen, kan alligevel betragtes som ikkeselektiv, hvis den er begrundet ud fra skattesystemets karakter eller opbygning. Det er tilfældet, når en foranstaltning er en direkte følge af de indbyggede grundlæggende eller ledende principper for referenceordningen eller de iboende mekanismer for ordningens funktion eller effektivitet (111). |
|
(172) |
Belgien finder, at den omhandlede ordning er begrundet for at undgå potentiel dobbeltbeskatning. Dobbeltbeskatning betegner situationer, hvor den samme fortjeneste beskattes to gange hos den samme skattepligtige (juridisk dobbeltbeskatning) eller hos to forskellige skattepligtige (økonomisk dobbeltbeskatning). Selv om nødvendigheden af at undgå dobbeltbeskatning kan gøres gældende for eventuelt at begrunde en afvigelse fra de almindelige selskabsskatteregler (112), har Belgien ikke påvist, at den omhandlede ordning reelt havde dette formål. Belgien har endda erkendt, at ordningen ikke havde til formål at reducere eller fjerne den reelle dobbeltbeskatning, men udelukkende den potentielle dobbeltbeskatning (113). Som følge heraf kan det ikke antages, at fritagelsen for overskydende fortjeneste følger direkte af de indbyggede grundlæggende eller ledende principper for referenceordningen eller skyldes de iboende mekanismer, som er nødvendige for ordningens funktion og effektivitet. |
|
(173) |
Mens denne bestemmelse i henhold til artikel 185, stk. 2, litra b), i CIR 92 gælder for situationer, hvor to selskaber (som var identificeret eller kunne identificeres), og skatteforvaltningen kan anvende en negativ (korrelativ) regulering på en belgisk virksomheds skattepligtige fortjeneste, såfremt den samme fortjeneste ligeledes er inkluderet i en udenlandsk forbundet virksomheds skattepligtige fortjeneste, viser svarene fra finansministeren på de parlamentariske forespørgsler vedrørende anvendelsen af denne bestemmelse klart den udvidede anvendelse af skattefritagelsen for overskydende fortjeneste ud over denne bestemmelses anvendelsesområde på fortjeneste, som hverken er bogført eller inkluderet i skattegrundlaget for en udenlandsk forbundet enhed i koncernen på et andet skatteområde. Selv om begrænsningen af en negativ korrelativ regulering for selskaber, som indgår i en multinational koncern i overensstemmelse med artikel 185, stk. 2, litra b), i CIR 92 kan begrundes i karakteren eller den almindelige opbygning af skattesystemet, er dette ikke tilfældet med skattefritagelsen for overskydende fortjeneste. |
|
(174) |
Manglen på enhver forpligtelse til at bevise, at den samme fortjeneste er medtaget i de to forbundne virksomheders beskatningsgrundlag (den ene i udlandet, den anden i Belgien), er et vigtigt element til at skelne mellem forhåndsafgørelser om bevilling af skattefritagelse for overskydende fortjeneste og de øvrige forhåndsafgørelser om koncerninterne afregningspriser, hvor der gives tilladelse til en negativ korrelativ regulering af koncerninterne afregningspriser i medfør af artikel 185, stk. 2, litra b), i CIR 92. For denne sidstnævnte type forhåndsafgørelser svarer den negative regulering til en situation, hvor fortjenesten, der er bogført i Belgien og fritaget for skat, også er opgivet som skattepligtig fortjeneste af en forbundet koncernenhed i et andet skatteområde, eller når en oprindelig positiv regulering er foretaget af en udenlandsk skattemyndighed af denne forbundne udenlandske enheds skattepligtige fortjeneste (114). Omvendt giver skattefritagelsen for overskydende fortjeneste på forhånd en ensidig skattefritagelse, som ikke kræver, at den fritagne fortjeneste er eller bliver inkluderet i en forbundet udenlandsk koncernenheds beskatningsgrundlag på et skatteområde, eller at fortjenesten faktisk beskattes på dette område. |
|
(175) |
Det kan derfor heller ikke påstås, at skattefritagelsen for overskydende fortjeneste er en nødvendig og forholdsmæssig løsning på dobbeltbeskatningssituationer (115). Den omhandlede ordning går dermed klart ud over det, der er nødvendigt og forholdsmæssigt for at nå målet om at forebygge dobbeltbeskatning og kan derfor ikke begrundes i skattesystemets karakter og opbygning. |
|
(176) |
Kommissionen finder desuden ikke, at armslængdeprincippet, især artikel 9 i OECD's modelbeskatningsoverenskomst, som omsætter dette princip for dobbeltbeskatning i praksis, er en begrundelse for den ensidige negative regulering af en skatteyders beskatningsgrundlag ifølge ordningen for skattefritagelse for overskydende fortjeneste. |
|
(177) |
Kommissionen minder om, at skattemyndighedernes anvendelse af armslængdeprincippet hovedsagelig har til formål at forhindre, at virksomheder, som indgår i en international koncern, kan påvirke de koncerninterne afregningspriser og dermed fordelingen af fortjenesten imellem sig, hvilket er en mulighed, uafhængige selskaber ikke har. Den normale anvendelse af armslængdeprincippet giver således skattemyndighederne ret til at forhøje skattegrundlaget for virksomheder, der foretager koncerninterne transaktioner, med henblik på at sikre, at skatteydere, som foretager transaktioner på markedsvilkår, får samme behandling. |
|
(178) |
Selv om armslængdeprincippet giver skattemyndighederne mulighed for at foretage ensidige positive reguleringer af skattegrundlaget for koncernvirksomheder, som ikke respekterer dette princip ved fastsættelsen af koncerninterne afregningspriser, er der kun fastsat (uden at det er obligatorisk) en negativ regulering af koncerninterne afregningspriser, som fører til en skattenedsættelse ifølge armslængdeprincippet i den særlige situation, hvor der er tale om en korrelativ regulering, der anvendes efter en primær regulering, som foretages af en anden skattemyndighed, dvs. på et symmetrisk grundlag. Som forklaret i afsnit 6.3.2.2 skyldes en ensidig negativ regulering af den reelt bogførte fortjeneste, som foretages af forsigtighedshensyn, ikke en korrekt anvendelse af armslængdeprincippet, hverken i almindelighed eller i det særlige tilfælde, hvor der er fritagelse for overskydende fortjeneste. |
|
(179) |
Artikel 9 i OECD's modelbeskatningsoverenskomst finder nemlig kun anvendelse, hvis det fastslås, at den samme fortjeneste er inkluderet i skattegrundlaget for to forskellige virksomheder med hjemsted på to forskellige skatteområder og er blevet eller risikerer at blive »beskattet i overensstemmelse hermed« på de to områder. |
|
(180) |
Endelig udtrykte det fælles EU-forum for interne afregningspriser (116) også bekymring over en dobbelt manglende beskatning i forbindelse med reguleringer af koncerninterne afregningspriser. Det fælles EU-forum vedtog en rapport i 2014 for at afhjælpe de praktiske problemer med senere regulering af koncerninterne afregningspriser fastsat på tidspunktet for en transaktion, den såkaldte »kompensationsregulering« (117). Rapporten understreger betydningen af at beregne forbundne virksomheders fortjeneste symmetrisk for så vidt angår deres kommercielle eller finansielle forbindelser. Virksomheder, der er parter i en transaktion, bør benytte den samme pris for hver af deres transaktioner. Som følge heraf blev medlemsstaterne opfordret til udelukkende at acceptere kompensationsreguleringer, i det omfang reguleringen foretages symmetrisk i regnskabet for de to enheder, som er parter i transaktionen, eller hvor reguleringen foretages før indlevering af selvangivelsen med henblik på at undgå dobbeltbeskatning. |
|
(181) |
Kort sagt finder Kommissionen ikke, at skattefritagelsen for overskydende fortjeneste kan siges at følge direkte af de indbyggede grundlæggende eller ledende principper for referenceordningen, eller skyldes de iboende mekanismer, som er nødvendige for ordningens funktion og effektivitet. Kommissionen konkluderer ligeledes, at den omhandlede ordning dermed går klart ud over det, der er nødvendigt og forholdsmæssigt for at nå målet om at forebygge dobbeltbeskatning og kan derfor ikke begrundes i skattesystemets karakter og opbygning. |
6.3.4. Konklusion vedrørende forekomsten af en selektiv fordel
|
(182) |
Af ovennævnte årsager konkluderer Kommissionen, at den omhandlede ordning giver belgiske enheder, som indgår i en multinational koncern, en selektiv fordel ved at anvende en ensidig negativ regulering på deres skattegrundlag, eftersom denne regulering fører til en nedsættelse af den skat, de skal betale i Belgien i forhold til den skat, disse virksomheder skulle have betalt ifølge de almindelige regler for beskatning af selskabers overskud efter selskabsskattereglerne i Belgien. |
6.3.5. Modtagere af støtte efter den omhandlede ordning
|
(183) |
Modtagerne af støtte efter den omhandlede ordning er belgiske enheder, som indgår i en multinational koncern og har anmodet om og opnået en forhåndsafgørelse ifølge artikel 185, stk. 2, litra b), i CIR 92, og for hvilke der er anvendt en ensidig negativ regulering af den reelt bogførte fortjeneste i deres regnskab med henblik på at bestemme deres skattepligtige fortjeneste efter de almindelige selskabsskatteregler i Belgien. Kommissionen bemærker, at disse enheder indgår i en multinational koncern, og at skattefritagelsen for overskydende fortjeneste som følge af deres tilhørsforhold til en multinational koncern er det erklærede formål med den omhandlede ordning. |
|
(184) |
Med henblik på anvendelse af statsstøttereglerne kan særskilte juridiske enheder anses for at udgøre én økonomisk enhed. Denne økonomiske enhed betragtes i så fald som det berørte selskab, der er omfattet af støtteforanstaltningen. Som Domstolen for nylig har fastslået, skal »[b]egrebet virksomhed […] i en konkurrenceretlig kontekst forstås som en økonomisk enhed […], også når denne økonomiske enhed juridisk set udgøres af flere fysiske eller juridiske personer« (118). For at afgøre, om flere enheder udgør én økonomisk enhed, undersøger Domstolen, om der findes kontrollerende andele eller organisatoriske, økonomiske og funktionelle forbindelser mellem enhederne (119). I den foreliggende sag anses belgiske enheder, der er omfattet af den omhandlede ordning, for at være hovedvirksomheder, som styrer og kontrollerer en gruppe virksomheder (eller en særskilt erhvervsvirksomhed inden for en gruppe af virksomheder). Disse enheder kontrollerer således ofte forbundne koncernenheder og kontrolleres selv af den enhed, som forvalter koncernen af virksomheder som helhed. Den multinationale koncern som helhed bør derfor betragtes som den virksomhed, der begunstiges af støtteforanstaltningen. |
|
(185) |
Desuden er det den multinationale koncern som helhed, der har besluttet at flytte en del af sine aktiviteter til Belgien eller foretage betydelige investeringer i Belgien, hvilket er et krav for at kunne blive omfattet af den omhandlede ordning. Når det er nødvendigt at fastsætte koncerninterne afregningspriser for at fastsætte priserne for varer og tjenesteydelser mellem forskellige juridiske enheder i en og samme koncern, påvirker denne fastsættelse med andre ord i kraft af sin karakter mere end én virksomhed i koncernen (en prisstigning i én virksomhed påvirker den andens fortjeneste). |
|
(186) |
Hvad enten virksomhedskoncerner er organiseret som forskellige juridiske personer, skal de virksomheder, som indgår i en sådan koncern, derfor betragtes som én koncern, der er omfattet af den omhandlede støtteordning (120). Ud over de belgiske enheder, der er godkendt til den omhandlede ordning, finder Kommissionen også, at de multinationale koncerner, disse enheder er en del af, drager fordel af statsstøtten efter denne ordning, jf. artikel 107, stk. 1, i TEUF. |
6.4. Konklusion om forekomsten af statsstøtte
|
(187) |
På baggrund af ovenstående konkluderer Kommissionen, at skattefritagelsesordningen for overskydende fortjeneste ifølge artikel 185, stk. 2, litra b), i CIR 92 indført ved lov af 21. juni 2004 giver støttemodtagerne og de multinationale koncerner, de indgår i, en selektiv fordel, tilregnes Belgien og er finansieret af statsmidler, fordrejer eller truer med at fordreje konkurrencen og påvirker samhandelen mellem medlemsstaterne. Den omhandlede ordning udgør følgelig statsstøtte efter artikel 107, stk. 1, i TEUF. |
|
(188) |
Eftersom den omhandlede ordning giver anledning til en nedsættelse af de omkostninger, som støttemodtagerne normalt skulle afholde i forbindelse med deres årlige aktiviteter, skal den betragtes som en driftsstøtteordning til støttemodtagerne og de multinationale koncerner, de er en del af. |
6.5. Støttens forenelighed
|
(189) |
Statsstøtte betragtes som forenelig med det indre marked, hvis den indgår i en af kategorierne i artikel 107, stk. 2, i TEUF (121). Statsstøtten kan betragtes som forenelig med det indre marked, hvis Kommissionen konstaterer, at den indgår i en af kategorierne i artikel 107, stk. 3, i TEUF. Det påhviler dog medlemsstaten, som yder støtten at føre bevis for, at den er forenelig med det indre marked i overensstemmelse med artikel 107, stk. 2 eller 3, i TEUF. |
|
(190) |
De belgiske myndigheder har ikke gjort gældende, at nogen af betingelserne for at fastslå, at støtteordningen er forenelig med det indre marked, er opfyldt. |
|
(191) |
Som forklaret i betragtning 188 bør den omhandlede ordning desuden anses for at yde driftsstøtte. Generelt kan støtteordninger af denne type principielt ikke betragtes som forenelige med det indre marked i henhold til artikel 107, stk. 3, i TEUF, idet de ikke fremmer udviklingen af bestemte aktiviteter eller bestemte økonomiske regioner, og de omhandlede skattemæssige incitamenter ikke er tidsbegrænsede, degressive og står i forhold til det, der er nødvendigt for at afhjælpe en bestemt økonomisk ulempe i de berørte regioner. |
|
(192) |
Skattefritagelsesordningen for overskydende fortjeneste er derfor ikke forenelig med det indre marked. |
6.6. Støttens ulovlighed
|
(193) |
I henhold til artikel 108, stk. 3, i TEUF er medlemsstaterne forpligtede til at underrette Kommissionen om enhver påtænkt støtteforanstaltning (underretningspligt) og må ikke gennemføre de påtænkte støtteforanstaltninger, før Kommissionen har truffet en endelig afgørelse (suspensionspligt). |
|
(194) |
Kommissionen bemærker, at Belgien ikke har underrettet den om sin hensigt om at yde støtte ifølge den omhandlede ordning, og heller ikke har opfyldt sin suspensionspligt i henhold til artikel 108, stk. 3, i TEUF. Derfor udgør skattefritagelsesordningen for overskydende fortjeneste i overensstemmelse med artikel 1, litra f), i forordning (EU) 2015/1589 en ulovlig støtteordning, der er gennemført i strid med artikel 108, stk. 3, i TEUF. |
7. TILBAGESØGNING
|
(195) |
I henhold til artikel 16, stk. 1, i forordning (EU) 2015/1589 har Kommissionen pligt til at kræve den ulovlige og uforenelige støtte tilbagebetalt, og den pågældende medlemsstat træffer alle nødvendige foranstaltninger for at inddrive den ulovlige støtte, som er erklæret uforenelig med det indre marked. Det fastsættes i artikel 16, stk. 2, i samme forordning, at støtten skal tilbagebetales med renter fra det tidspunkt, hvor den ulovlige støtte var til støttemodtagerens rådighed, og indtil den tilbagebetales. Kommissionens forordning (EF) nr. 794/2004 (122) opstiller den nærmere metode til fastsættelse af rentesatsen for tilbagebetaling. Endelig skal tilbagebetalingen ifølge artikel 16, stk. 3, i forordning (EU) 2015/1589 »ske omgående og i overensstemmelse med gældende procedurer i den pågældende medlemsstats nationale ret, forudsat at disse giver mulighed for omgående og effektiv gennemførelse af Kommissionens afgørelse«. |
7.1. Berettigede forventninger og retssikkerhed
|
(196) |
I artikel 16, stk. 1, i forordning (EU) 2015/1589 fastsættes det ligeledes, at Kommissionen ikke kræver tilbagebetaling af støtte, hvis det vil være i modstrid med et generelt princip i lovgivningen. |
|
(197) |
Belgien anfører for det første, at principperne om berettiget forventning og retssikkerhed bør forhindre tilbagesøgningen af støtte. Kommissionens tidligere afgørelser vedrørende koncerninterne afregningspriser og statsstøtte havde nemlig fået den til at antage, at en særlig skattemæssig foranstaltning ikke kan give anledning til statsstøtte, når medlemsstaten respekterer armslængdeprincippet. Belgien gør desuden gældende, at det er vanskeligt at sætte tal på støttebeløbet, og at tilbagesøgningen kan føre til dobbeltbeskatning, og at disse forhold bør forhindre en tilbagesøgning. |
|
(198) |
For så vidt angår de belgiske myndigheders påberåbelse af princippet om beskyttelse af de berettigede forventninger, minder Kommissionen om Unionens retspraksis (123), ifølge hvilken en medlemsstat, hvis myndigheder har ydet støtte i strid med de i artikel 108, stk. 3, i TEUF fastlagte procedureregler, ikke kan påberåbe sig støttemodtagerens berettigede forventning, og dermed unddrage sig sin forpligtelse til at træffe de foranstaltninger, der er nødvendige for at gennemføre en kommissionsafgørelse, hvorefter denne medlemsstat skal søge støtten tilbage. For dersom dette blev anerkendt, ville bestemmelserne i artikel 107 og 108 i TEUF ikke kunne virke efter hensigten, idet de nationale myndigheder med udgangspunkt i deres egen ulovlige adfærd kunne ophæve den effektive gennemførelse af de afgørelser, Kommissionen har truffet i medfør af bestemmelserne i TEUF. Det tilkommer således ikke den pågældende medlemsstat, men derimod støttemodtageren at påberåbe sig, at der foreligger ekstraordinære omstændigheder, der hos ham har kunnet skabe en berettiget forventning, der giver grundlag for at afvise et krav om tilbagebetaling af ulovlig støtte (124). Da ingen af de begunstigede af den omhandlede ordning har gjort berettigede forventninger om ordningens lovlighed gældende, betragter Kommissionen Belgiens påberåbelse af dette princip som irrelevant for tilbagesøgningen efter nærværende afgørelse. |
|
(199) |
For at kunne påberåbe sig princippet om beskyttelse af den berettigede forventning skal denne under alle omstændigheder følge af en retsakt fra Kommissionen, som har givet anledning til begrundede forhåbninger (125). De belgiske myndigheder kan ikke påberåbe sig en præcis forhåbning med hensyn til skattefritagelsesordningen for overskydende fortjeneste. Ud over at rapporten fra gruppen vedrørende »Adfærdskodeksen«, som dannede grundlag for formandskabets konklusioner af 19. marts 2003, ikke er offentliggjort, bekræftede Domstolen især, at konklusionerne fra Rådet for Den Europæiske Union om godkendelse af en aftale indgået af medlemsstaterne i forbindelse med »Adfærdskodeksgruppens« undersøgelse af nationale skatteforanstaltninger ikke udgjorde præcise løfter (126). Domstolen fastslog bl.a., at »disse rådskonklusioner udtrykker en politisk vilje og på grund af deres indhold ikke kan skabe retsvirkninger, som de retsundergivne kan påberåbe sig for Domstolen. I øvrigt kan de nævnte konklusioner under ingen omstændigheder være bindende for Kommissionen, når den udøver de beføjelser, der er blevet den tildelt ved traktaten på området for statsstøtte.« |
|
(200) |
Hvad angår Belgiens påberåbelse af retssikkerhedsprincippet og især Kommissionens tidligere beslutningspraksis med tilslutning til armslængdeprincippet, minder Kommissionen indledningsvis om, at den ikke er bundet af denne beslutningspraksis. Enhver potentiel støtte skal vurderes for sig ud fra objektive bestemmelser i artikel 107, stk. 1, i TEUF, så hvis der skulle vise sig en modstridende beslutningspraksis, kan det ikke påvirke gyldigheden af det, der er konstateret i nærværende afgørelse (127). |
|
(201) |
Kommissionen konstaterer desuden, at den ifølge de af Belgien anførte afgørelser tidligere har konkluderet, at en undtagelse fra armslængdeprincippet med henblik på at fastsætte den skattepligtige fortjeneste for en koncern udgør statsstøtte, så snart den fører til en nedsættelse af den skat, den pågældende enhed skal betale i overensstemmelse med de almindelige virksomhedsskatteregler (128). Kommissionen minder endvidere om, at den i forbindelse med sin undersøgelse af ordningen til fordel for de nye koordinationscentre, Belgien har foreslået, klart har konkluderet, at det overskud, som tilfalder en belgisk enhed ud over den fortjeneste, der fastsættes ifølge kostprisen plus avance-metoden (»cost plus«-metoden) skulle beskattes i Belgien, selv om denne metode har ført til en fortjeneste, der anses for at være i overensstemmelse med armslængdeprincippet (129). Denne konklusion blev stadfæstet af EU-Domstolen (130). Da skattefritagelsesordningen for overskydende fortjeneste udgør en afvigelse fra armslængdeprincippet, således som det blev påvist i afsnit 6.3.2.2, kan Belgien ikke under henvisning til disse afgørelser gøre gældende, at en tilbagesøgning ville stride mod det generelle retssikkerhedsprincip. Tværtimod burde Belgien have været klar over, at en skatteordning, som fører til en gunstig behandling for dem, som er omfattet af den, idet de får en kunstig nedsættelse af deres beskatningsgrundlag, kunne føre til en overtrædelse af statsstøttereglerne. Belgien burde derfor i tilfælde af tvivl have anmeldt den omhandlede ordning til Kommissionen, før den blev gennemført. |
|
(202) |
For så vidt angår den påståede vanskelighed med at bestemme støttebeløbet efter ordningen kan Kommissionen ikke se, hvori vanskeligheden med en sådan bestemmelse består. Eftersom skattefritagelsen for overskydende fortjeneste svarer til en procentdel af fortjenesten før skat anvendt på den fortjeneste, den belgiske koncernenhed reelt har bogført, er det — for at fjerne den selektive fordel ved foranstaltningen — tilstrækkeligt at tilbagebetale forskellen mellem den skyldige skat på grundlag af den reelt bogførte fortjeneste og den faktisk betalte skat som følge af den omhandlede ordning med tillæg af påløbne renter af dette beløb fra datoen for ydelse af støtten. |
|
(203) |
Vedrørende Belgiens argument om, at tilbagesøgningen kan føre til dobbeltbeskatning, henviser Kommissionen til afsnit 6.3.3 og minder om, at der kun kan ske dobbeltbeskatning, når den samme fortjeneste er inkluderet i den belgiske koncernenheds beskatningsgrundlag og i en udenlandsk forbundet enheds beskatningsgrundlag. Skattefritagelsen for overskydende fortjeneste vedrører imidlertid en ensidig regulering, som ikke ydes på grund af en anden skattemyndigheds tidligere beskatning af den samme fortjeneste. Selv om risikoen for dobbeltbeskatning skulle skabe en legitim frygt, kunne denne under alle omstændigheder fjernes gennem de normale tvistbilæggelsesmekanismer i overensstemmelse med bilaterale dobbeltbeskatningsaftaler, EU's voldgiftsaftale eller en korrekt anvendelse af artikel 185, stk. 2, litra b), i CIR 92. Som forklaret i betragtning 173 ville den belgiske skattemyndigheds negative reguleringer på grund af en anden skattemyndigheds beskatning af den samme fortjeneste (som følge af den skattepligtiges angivelse eller en oprindelig positiv regulering foretaget af den udenlandske skattemyndighed) være begrundet i skattesystemets karakter og opbygning og ville ikke være statsstøtte. |
|
(204) |
Kort sagt kan ingen af de argumenter, Belgien fremfører med henblik på at forhindre eller begrænse tilbagesøgningen af den støtte, der er ydet efter den omhandlede ordning, antages. |
7.2. Tilbagesøgningsmetode
|
(205) |
I henhold til TEUF og Domstolens faste retspraksis er Kommissionen, når den har fundet støtte uforenelig med det indre marked, kompetent til at beslutte, at den pågældende medlemsstat skal ophæve eller ændre den. Ifølge Domstolens faste retspraksis har en medlemsstats forpligtelse til at ophæve den støtte, som Kommissionen anser for at være uforenelig med det indre marked, til formål at genetablere den tidligere situation. I den sammenhæng har Domstolen fastslået, at dette mål er nået, når modtageren har tilbagebetalt de beløb, der er givet som ulovlig støtte, hvorved modtageren mister den fordel, der var opnået på markedet i forhold til konkurrenterne, og situationen fra tiden før ydelsen af støtte er genoprettet. |
|
(206) |
Ingen bestemmelse i EU-retten kræver, at Kommissionen skal fastsætte den nøjagtige størrelse af det tilbagebetalingspligtige støttebeløb, når den fastslår, at en støtte, som er erklæret uforenelig med det indre marked, skal tilbagebetales. Det er tværtimod tilstrækkeligt, at Kommissionens afgørelse indeholder anvisninger, hvorved afgørelsens adressat uden overdrevne vanskeligheder selv kan fastslå beløbet (131). |
|
(207) |
I tilfælde af ulovlig statsstøtte i form af skatteforanstaltninger skal det beløb, der skal tilbagesøges, beregnes på grundlag af en sammenligning mellem den faktisk betalte skat og den skat, der skulle være betalt i henhold til den almindeligt gældende regel, jf. punkt 35 i meddelelsen om erhvervsbeskatning. For at beregne det skattebeløb, som burde være blevet betalt, hvis de almindeligt gældende regler var blevet overholdt, dvs. hvis skattefritagelsen for overskydende skat ikke var blevet bevilget, skal den belgiske skattemyndighed revurdere den skat, som skal betales af de enheder, der har været omfattet af den omhandlede ordning for hvert regnskabsår, de har draget fordel af den. I de støttebeløb, der skal tilbagesøges hos hver støttemodtager (132), skal der tages hensyn til:
Støtten anses for at være ydet på den dato, hvor det sparede beløb skulle have været betalt for hvert skatteår, såfremt der ikke forelå en forhåndsafgørelse. |
|
(208) |
Det sparede skattebeløb i et bestemt regnskabsår som følge af en bestemt forhåndsafgørelse svarer til
|
|
(209) |
I princippet burde der tages hensyn til det fradrag for overskydende skat, den skattepligtige har opgivet i sin årlige selvangivelse, eventuelt efter den belgiske skattemyndigheds korrektion i forbindelse med en skattekontrol med henblik på beregning af det sparede skattebeløb. |
|
(210) |
Hvis det fradrag, støttemodtageren har ret til i et bestemt regnskabsår, ikke (fuldt ud) kan foretages i løbet af dette regnskabsår på grund af et utilstrækkeligt positivt skattegrundlag, og hvis det ikkefratrukne beløb overføres til et senere skatteår, anses støtten for at være givet i løbet af det eller de senere skatteår, når de overskydende fortjenestebeløb faktisk kan fratrækkes et positivt beskatningsgrundlag. |
|
(211) |
Eftersom tilbagesøgningen skal sikre, at den skat, støttemodtageren i sidste instans skal betale, er den skat, den pågældende skulle have betalt, hvis fritagelsesordningen for overskydende fortjeneste ikke havde eksisteret, kan metoden, som er beskrevet i betragtning 207 til 210, yderligere præciseres i samarbejde med de belgiske myndigheder i løbet af tilbagesøgningsprocessen med henblik på at fastslå det faktiske beløb, den skattefordel repræsenterer, som støttemodtagerne har fået i forhold til deres individuelle situation. Den skat, der skulle have været betalt, hvis fritagelsesordningen for overskydende fortjeneste ikke havde eksisteret, skal beregnes på grundlag af de generelle regler i Belgien på tidspunktet for ydelse af støtten og under hensyntagen til støttemodtagerens faktiske og retlige situation og ikke andre hypotetiske situationer baseret på forskellige operationelle og retlige omstændigheder, som støttemodtageren kunne have valgt i mangel af den omhandlede skattefritagelsesordning. |
8. FORSLAG TIL AFGØRELSE
|
(212) |
Kommissionen fastslår afslutningsvis, at Belgien ulovligt har iværksat skattefritagelsesordningen for overskydende fortjeneste i strid med artikel 108, stk. 3, i TEUF. I medfør af artikel 16 i forordning (EU) 2015/1589 er Belgien forpligtet til at tilbagesøge den samlede støtte, der er ydet til modtagerne af den omhandlede støtte — |
VEDTAGET DENNE AFGØRELSE:
Artikel 1
Skattefritagelsesordningen for overskydende fortjeneste, som er baseret på artikel 185, stk. 2, litra b), i indkomstskatteloven af 1992, ifølge hvilken Belgien har truffet forhåndsafgørelser til fordel for belgiske enheder af multinationale koncerner, hvorigennem Belgien indrømmer de nævnte enheder fritagelse for selskabsskat for så vidt angår en del af deres fortjeneste, udgør støtte, jf. artikel 107, stk. 1, i TEUF, som er uforenelig med det indre marked og er iværksat ulovligt af Belgien i strid med artikel 108, stk. 3, i TEUF.
Artikel 2
1. Belgien er forpligtet til at tilbagesøge den uforenelige og ulovlige støtte, jf. artikel 1, hos modtagerne heraf.
2. Ethvert beløb, som endnu ikke er tilbagesøgt hos støttemodtagere efter tilbagesøgningen, jf. stk. 1, tilbagesøges hos den koncern, støttemodtageren er en del af.
3. Den støtte, der skal tilbagesøges, pålægges renter fra det tidspunkt, hvor den blev udbetalt til støttemodtageren, og indtil den er blevet tilbagebetalt.
4. Renten af det beløb, der skal tilbagesøges, beregnes med renters rente i overensstemmelse med kapitel V i forordning (EF) nr. 794/2004.
5. Belgien bringer støtten, jf. artikel 1, til ophør og annullerer samtlige betalinger, som endnu ikke er gennemført ifølge den nævnte støtteordning, fra tidspunktet for vedtagelsen af nærværende afgørelse.
6. Belgien afviser enhver anmodning om forhåndsafgørelse indgivet til Service des Décisions Anticipées vedrørende støtten, jf. artikel 1, eller under behandling på tidspunktet for vedtagelsen af nærværende afgørelse.
Artikel 3
1. Tilbagebetaling af den ydede støtte, jf. artikel 1, skal være øjeblikkelig og effektiv.
2. Belgien sikrer, at denne afgørelse efterkommes fuldt ud senest fire måneder efter meddelelsesdatoen.
Artikel 4
1. Senest to måneder efter meddelelsen af denne afgørelse sender Belgien Kommissionen følgende oplysninger:
|
a) |
listen over modtagerne af den i artikel 1 omhandlede støtte og det samlede støttebeløb, de hver især har modtaget |
|
b) |
det samlede beløb (hovedstol og renter), som hver enkelt støttemodtager skal tilbagebetale |
|
c) |
en detaljeret beskrivelse af de foranstaltninger, der allerede er truffet eller er planlagt for at efterkomme afgørelsen |
|
d) |
dokumentation for, at støttemodtagerne har fået påbud om at tilbagebetale støtten. |
2. Belgien holder løbende Kommissionen orienteret om de nationale foranstaltninger, der træffes for at efterkomme denne afgørelse, indtil den i artikel 1 omhandlede støtte er fuldt ud tilbagebetalt. Belgien indsender på Kommissionens anmodning herom straks oplysninger om, hvilke foranstaltninger der allerede er truffet eller planlagt for at efterkomme afgørelsen. Belgien giver tillige detaljerede oplysninger om de støttebeløb og renter, støttemodtagerne allerede har tilbagebetalt.
Artikel 5
Denne afgørelse er rettet til Kongeriget Belgien.
Udfærdiget i Bruxelles, den 11. januar 2016.
På Kommissionens vegne
Margrethe VESTAGER
Medlem af Kommissionen
(1) EUT C 188 af 5.6.2015, s. 24.
(2) Se fodnote 1.
(3) Se punkt 30 i Belgiens bemærkninger af 29. maj 2015 vedrørende indledningsafgørelsen, hvori ordet »uafhængig« er beskrevet som det forhold ikke at være medlem af en multinational koncern af forbundne selskaber.
(4) Se bl.a. Belgiens bemærkninger af 29. maj 2015 vedrørende indledningsafgørelsen, punkt 39 og 40.
(5) Se Belgiens bemærkninger af 29. maj 2015 vedrørende indledningsafgørelsen, punkt 30.
(6) Se OECD's ordliste til retningslinjerne for koncerninterne afregningspriser: »Deux entreprises sont indépendantes l'une par rapport à l'autre si elles ne sont pas associées.« (to virksomheder er uafhængige af hinanden, hvis de ikke er forbundet).
(7) I visse tilfælde har Kommissionen bemærket, at enheder, der udvælges som sammenlignelige med henblik på en komparativ undersøgelse, ikke er uafhængige virksomheder, som kan anses for sammenlignelige, men holdingselskaber eller moderselskaber, der anses for sammenlignelige, dvs. en koncern udvalgt på grundlag af konsoliderede regnskabsoplysninger.
(8) Overskudsgraden er den mest anvendte indikator for fortjenestens størrelse ved bestemmelse af en belgisk koncernenheds beskatningsgrundlag.
(9) Earnings Before Interest and taxes, dvs. resultat før renter og skat.
(10) Profit before tax, dvs. overskud før skat.
(11) Lov af 24. december 2002 om ændring af reglerne for selskabsbeskatning og indførelse af en ordning med forhåndsafgørelser på skatteområdet, Moniteur Belge no410, deuxième édition, af 31. december 2002, s. 58817.
(12) Se betragtning 44 og 45.
(13) Lov af 21. juni 2004 om ændring af indkomstskatteloven af 1992 og lov af 24. december 2002 om ændring af indkomstskatteordningen for selskaber og indførelse af en ordning om forhåndsafgørelser i skattesager, offentliggjort i Moniteur belge af 9. juli 2004: http://www.ejustice.just.fgov.be/cgi/article_body.pl?language=fr&caller=summary&pub_date=04-07-09&numac=2004003278. Loven trådte i kraft den 19. juli 2004.
(14) Se afsnit 2.3.2.
(15) EFT L 225 af 20.8.1990, s. 10.
(16) DOC 51, 1079/001, Chambre des Représentants de Belgique, den 30. april 2004: http://www.lachambre.be/FLWB/pdf/51/1079/51K1079001.pdf
(17) Gennemgang af de enkelte artikler, artikel 2: »Begrebet armslængdeprincip indføres i skattelovgivningen ved tilføjelse af et andet stykke til artikel 185 i CIR 92. Det er baseret på teksten i artikel 9 i OECD's modelbeskatningsoverenskomst vedrørende indkomst og formue«.
(18) Idem »den foreslåede bestemmelse kan bringe den belgiske lovgivning i overensstemmelse med den internationalt accepterede retsregel.«
(19) Cirkulære nr. Ci.RH.421/569.019 (AOIF 25/2006) af 4. juli 2007.
(20) Se betragtning 27.
(21) I OECD's ordliste til retningslinjer for koncerninterne afregningspriser defineres den tilsvarende regulering som følger: »Den skat, som skal betales af den forbundne virksomhed, der har hjemsted i et andet land, reguleres af skatteforvaltningen i det pågældende land for at tage hensyn til en primær regulering foretaget af skatteforvaltningen i det første land for at opnå en sammenhængende fordeling af fortjenesten mellem de to lande«.
(22) Referat af mødet i finans- og budgetudvalget den 13. april 2005, CRABV 51 COM 559 — 19.
(23) Referat af mødet i finans- og budgetudvalget den 11. april 2007, CRABV 51 COM 1271 — 06.
(24) Referat af mødet i finans- og budgetudvalget den 6. januar 2015, CRABV 54 COM 043 — 02.
(25) Se fodnote side 11.
(26) Se fodnote side 13.
(27) OECD's retningslinjer for koncerninterne afregningspriser med henblik på multinationale virksomheder og skattemyndigheder, OECD, juli 2010. OECD's retningslinjer for koncerninterne afregningspriser blev vedtaget i deres oprindelige version den 27. juni 1995 af OECD's Komité for Fiskale Anliggender. Der blev i juli 2010 foretaget en større ajourføring af retningslinjerne fra 1995. I denne afgørelse skal alle henvisninger til OECD's retningslinjer for koncerninterne afregningspriser forstås som retningslinjerne fra 2010.
(28) I Belgien blev armslængdeprincippet stadfæstet ved selskabsskatteloven ved indførelse af artikel 185, stk. 2, i CIR 92.
(29) Skattemyndighederne i OECD-landene opfordres til at følge OECD's retningslinjer. Generelt tjener OECD's retningslinjer for koncerninterne afregningspriser som reference og har en klar indflydelse på den skattemæssige praksis i OECD-medlemslandene (og også i lande uden for OECD).
(30) Se afsnit 6 i forordet til OECD's retningslinjer for koncerninterne afregningspriser.
(31) Skattemyndigheder og lovgivere er klar over problemet, og skattelovgivningen gør det generelt muligt for skattemyndighederne at rette selvangivelserne for de forbundne virksomheder, som ikke anvender interne afregningspriser korrekt til at nedsætte deres skattepligtige indtægt gennem substitutionspriser svarende til en pålidelig tilnærmelse til dem, der er godkendt af uafhængige virksomheder, som forhandler på vilkår, der svarer til fuld konkurrence.
(32) Se afsnit 1.15 i OECD's retningslinjer for koncerninterne afregningspriser.
(33) Det bestemmes i artikel 9, stk. 1, at: »Når der […] de to [forbundne] foretagender er aftalt eller fastsat vilkår vedrørende deres kommercielle eller finansielle forbindelser, der afviger fra de vilkår, som ville være blevet aftalt mellem uafhængige foretagender, kan enhver fortjeneste, som, hvis disse vilkår ikke havde foreligget, ville være tilfaldet et af disse foretagender, men som på grund af disse vilkår ikke er tilfaldet dette, medregnes til dette foretagendes fortjeneste og beskattes i overensstemmelse hermed«.
(34) Det bestemmes i artikel 9, stk. 2, at: »Når en kontraherende stat for en virksomhed beliggende i den samme stat medregner — og beskatter — en fortjeneste, som en virksomhed i den anden kontraherende stat er blevet beskattet af i den anden stat, og hvis det således medregnede overskud, er et overskud, som ville være blevet opnået af foretagendet i den første stat, hvis de aftalte vilkår mellem de to foretagender havde været de samme, som ville være aftalt mellem uafhængige foretagender, foretager den anden stat en passende regulering af det skattebeløb, som blev opkrævet af dette overskud. For at bestemme denne regulering tages der hensyn til de øvrige bestemmelser i nærværende aftale, og hvis det er nødvendigt, konsulterer staternes kompetente myndigheder hinanden.«
(35) I tilfælde af uenighed mellem de berørte parter om beløbet og karakteren af den passende regulering, skal den gensidige aftaleprocedure, jf. artikel 25 i OECD's modelbeskatningsoverenskomst, bringes i anvendelse, også selv om der ikke er en bestemmelse som artikel 9, stk. 2. De berørte kompetente myndigheder er udelukkende forpligtede til at gøre alt, hvad de kan, men ikke til at nå et resultat, så dobbeltbeskatningsproblemet kan ikke løses, hvis de kontraherende stater ikke har aftalt en voldgiftsklausul i skatteaftalen.
(36) I overensstemmelse med punkt 2.9 i OECD's retningslinjer for koncerninterne afregningspriser: »Dog må disse andre metoder ikke træde i stedet for dem, der er anerkendt af OECD, når disse er mere egnede til de foreliggende omstændigheder.«
(37) En indikator for nettoavancen defineres i ordlisten til OECD's retningslinjer for koncerninterne afregningspriser som nettoavanceforholdet på et passende grundlag (f.eks. omkostninger, omsætning, aktiver). Nettoavanceindikatorerne kaldes også almindeligvis avanceniveauindikatorer.
(38) Se afsnit 3.18 i OECD's retningslinjer for koncerninterne afregningspriser.
(39) Se afsnit 2.59 i OECD's retningslinjer for koncerninterne afregningspriser.
(40) Oplysninger ajourført pr. 31. maj 2015.
(41) Se svar af 18. marts 2014 på spørgsmål 1 i Kommissionens anden anmodning om oplysninger: »Vi skal præcisere, at der ikke er truffet en negativ afgørelse«.
(*1) Fortrolige oplysninger underlagt tavshedspligt.
(42) Med virkning fra den 14. oktober 2015 har forordning (EU) 2015/1589 af 13. juli 2015 om fastlæggelse af regler for anvendelsen af artikel 108 i traktaten om Den Europæiske Unions funktionsmåde (kodifikation) (offentliggjort i EUT L 248 af 24.9.2015, s. 9), ophævet og erstattet Rådets forordning (EF) nr. 659/1999 af 22. marts 1999 om fastlæggelse af regler for anvendelsen af EF-traktatens artikel 93 (EFT L 83 af 27.3.1999, s. 1). Henvisninger til forordning (EF) nr. 659/1999 betragtes som henvisninger til forordning (EU) 2015/1589 og skal læses i overensstemmelse med sammenligningstabellen i bilag II til sidstnævnte forordning.
(43) Belgien henviser i den forbindelse til eksemplerne vedrørende koncerninterne tjenesteydelser uden vederlag i afsnit 7.12 og 7.13 i OECD's retningslinjer for koncerninterne afregningspriser.
(44) Se betragtning 52.
(45) Sag T-399/11, Banco Santander SA og Santusa Holding mod Kommissionen, ECLI:EU:T:2014:938.
(46) Se forenede sager C-182/03 og C-217/03, Belgien og Forum 187 ASBL mod Kommissionen, ECLI:EU:C:2006:416, præmis 69 og 147.
(47) Se fodnote 46..
(48) Se formandskabets konklusioner fra Økofinrådet den 19. marts 2003, hvori der henvises til rapporten fra gruppen vedrørende »Adfærdskodeksen« med følgende reference 7018/1/03 FISC 31 REV 1, som er tilgængelig på følgende adresse: http://data.consilium.europa.eu/doc/document/ST-7431-2003-INIT/fr/pdf
(49) Den såkaldte ordning for aftaler vedrørende uformel kapital, der angives som E002-ordningen i adfærdskodeksdokumenterne.
(50) […] vedlagde sine bemærkninger den pågældende forhåndsafgørelse samt den undersøgelse af koncerninterne afregningspriser, den bygger på.
(51) Se bl.a. forenede sager C-182/03 og C-217/03, Belgien og Forum 187 ASBL mod Kommissionen, ECLI:EU:C:2006:416 og sag C-519/07 P, Kommissionen mod Koninklijke FrieslandCampina, ECLI:EU:C:2009:556.
(52) Det gør det ligeledes muligt at konkludere, at der foreligger en ordning, at Service des Décisions Anticipées i sin årsberetning nævner afgørelser om fritagelse for overskydende fortjeneste som en særlig kategori af forhåndsafgørelser, og at andre belgiske myndigheder fremmer ordningen. Se bl.a. Région de Bruxelles Capitale, http://www.investinbrussels.com, »Belgian R&D incentives unparalleled in Europe«, 18/1/13 : »Companies established in Belgium acting as the principal in a centralised business model can also apply an »excess accounting profit« ruling, resulting in an average tax rate of between 7-9 %.«, Service Public Fédéral Finances, Cellule Fiscalité des Investissements Étrangers, indlæg med titlen »Incitants fiscaux en Belgique«, 2009, og »Fiscalité belge: Nouvelles mesures innovatrices «, Paris, den 9. oktober 2007, kan konsulteres på følgende adresse: http://finances.belgium.be/fr/sur_le_spf/structure_et_services/services_du_president/Fiscaliteit_van_de_buitenlandse_investeringen/publications/presentations
(53) Alle negative reguleringer, der er foretaget i henhold til artikel 185, stk. 2, litra b), i CIR 92 er ikke baseret på, at der foreligger såkaldt overskydende fortjeneste. Denne bestemmelse er ligeledes retsgrundlag for reguleringer af koncerninterne afregningspriser foretaget, når Belgien på anmodning af belgiske skatteydere accepterer at nedsætte det belgiske beskatningsgrundlag som reaktion på en primær positiv regulering foretaget af et andet skattemæssigt område. Den kendsgerning, at artikel 185, stk. 2, litra b), i CIR 92 også benyttes som retsgrundlag for andre negative reguleringer af beskatningsgrundlaget end dem, der er knyttet til skattefritagelse for overskydende fortjeneste, forhindrer ikke, at det udgør retsgrundlaget for den omtvistede ordning.
(54) F.eks. når en offentlig enhed er bemyndiget til at benytte forskellige instrumenter til at fremme den lokale økonomi og iværksætter flere støtteforanstaltninger med det formål, indebærer det udøvelse af en betydelig skønsbeføjelse med hensyn til beløb, kendetegn ved eller betingelser for støtten samt det formål, dens bevilling sigter mod at opfylde, og man kan derfor ikke konkludere, at der foreligger en støtteordning. Se Kommissionens afgørelse 2012/252/EU af 13. juli 2011 om Finlands Statsstøtte nr. C 6/08 (ex NN 69/07) til Ålands Industrihus Ab (EUT L 125 af 12.5.2012, s. 33, betragtning 110).
(55) Er skatteyderen principielt forpligtet til at fremlægge en undersøgelse af de koncerninterne afregningspriser, finder fritagelsen for overskydende fortjeneste i princippet anvendelse, uden at det er nødvendigt at godtgøre, at der foreligger dobbeltbeskatning. Fritagelsen bygger desuden altid på den hypotese, at den overskydende fortjeneste kan tilskrives synergieffekter, stordriftsfordele eller andre fordele som følge af tilhørsforholdet til en multinational koncern.
(56) Se tilsvarende Kommissionens beslutning 2003/601/EF af 17. februar 2003 om støtteordning C54/2001 (ex NN55/2000) Irland — udenlandsk indkomst (EUT L 204 af 13.8.2003, s. 51) (især betragtning 30 i denne beslutning), Kommissionens beslutning 2003/755/EF af 17. februar 2003 om Kongeriget Belgiens støtteordning til fordel for koordinationscentre, som er hjemmehørende i Belgien (EUT L 282 af 30.10.2003, s. 25) (især betragtning 13 i denne beslutning: for at komme i betragtning til den særlige skattemæssige status ifølge ordningen skal det enkelte koordinationscenter på forhånd have en individuel anerkendelse ved kongelig anordning), Kommissionens beslutning 2003/515/EF af 17. februar 2003 om Kongeriget Nederlandenes støtte til fordel for internationale finansieringsaktiviteter (EUT L 180 af 18.7.2003, s. 52) (især betragtning 16 i denne beslutning: det nederlandske skattevæsen skulle give tilladelse til at etablere en reserve til beskyttelse mod risici, der medfører skattefritagelse efter ordningen), Kommissionens beslutning 2003/501/EF af 16. oktober 2002 om statsstøtteordning C 49/2001 (ex 46/2000) — Koordinationscentre — Luxembourg (EUT L 170 af 9.7.2003, s. 20) (især betragtning 9 i denne beslutning: en administrativ forhåndsgodkendelse var nødvendig for at få bevilget den særlige skattemæssige status efter ordningen om koordinationscentre) og Kommissionens beslutning 2003/81/EF af 22. august 2002 om Spaniens statsstøtteordning til fordel for koordinationscentre i provinsen Vizcaya statsstøtte C 48/2001 (ex NN 43/2000) (EUT L 31 af 6.2.2003, s. 26) (især betragtning 14 i denne beslutning: For at blive omfattet af beskatningsordningen for koordinationscentre skal virksomhederne have en forhåndsgodkendelse fra skattemyndighederne, som gælder i indtil fem år).
(57) Se betragtning 59.
(58) Se forenede sager C-182/03 og C-217/03, Belgien og Forum 187 ASBL og Kommissionen, ECLI:EU:C:2006:416, præmis 82, sag 248/84, Tyskland mod Kommissionen, ECLI:EU:C:1987:437, præmis 18 og sag C-75/97, Belgien mod Kommissionen, ECLI:EU:C:1999:311, præmis 48.
(59) Se sag C-399/08 P, Kommissionen mod Deutsche Post, ECLI:EU:C:2010:481, præmis 38, og den deri citerede retspraksis.
(60) Se sag C-399/08 P, Kommissionen mod Deutsche Post, ECLI:EU:C:2010:481, præmis 39, og den deri citerede retspraksis.
(61) Se forenede sager C-106/09 P og C-107/09 P, Kommissionen mod Government of Gibraltar og Det Forenede Kongerige, ECLI:EU:C:2011:732, præmis 72, og den deri citerede retspraksis.
(62) Se sag 730/79, Philip Morris, ECLI:EU:C:1980:209, præmis 11, og forenede sager T-298/97, T-312/97, osv., Alzetta, ECLI:EU:T:2000:151, præmis 80.
(63) Sag C-172/03, Heiser ECLI:EU:C:2005:130, præmis 40.
(64) Se forenede sager C-78/08 til C-80/08, Paint Graphos, ECLI:EU:C:2011:550, præmis 49 og 63.
(65) Se forenede sager C-78/08 til C-80/08, Paint Graphos, ECLI:EU:C:2011:550, præmis 65.
(66) Se forenede sager C-182/03 og C-217/03, Belgien og Forum 187 ASBL mod Kommissionen, ECLI:EU:C:2006:416, præmis 95.
(67) Dvs. selskaber, som har deres hovedsæde, deres hovedforretningssted eller hjemstedet for direktionen eller administrationen i Belgien (artikel 2, stk. 1, nr. 5), i CIR 92).
(68) Se artikel 185, stk. 1, i CIR 92.
(69) Det omfatter indtægter af ejendomme beliggende i Belgien, indtægter fra belgiske aktiver eller belgisk kapital og fortjeneste gennem et fast forretningssted i Belgien (artikel 227-229 i CIR 92).
(70) Se betragtning 25.
(71) Se betragtning 26 til 28.
(72) Artikel 179 sammenholdt med artikel 2, stk. 1, nr. 5, i CIR 92.
(73) Se sag C-6/12 P, Oy, ECLI:EU:2013:525, præmis 18 og forenede sager C-106/09 P og C-107/09 P, Kommissionen mod Government of Gibraltar og Det Forenede Kongerige, ECLI:EU:C:2011:732, præmis 73.
(74) Se afsnit 6.3.2.1.
(75) Se afsnit 6.3.1.2.
(76) Se afsnit 6.3.2.2.
(77) Se sag C-66/02, Italien mod Kommissionen, ECLI:EU:C:2005:768, præmis 78, sag C-222/04, Cassa di Risparmio di Firenze et al., ECLI:EU:C:2006:8, præmis 132, sag C-522/13, Ministerio de Defensa et Navantia, ECLI:EU:C:2014:2262, præmis 21-31. Se også punkt 9 i Kommissionens meddelelse om anvendelsen af statsstøttereglerne på foranstaltninger vedrørende direkte beskatning af virksomhederne (EFT C 384 af 10.12.1998, s. 3). Se også beslutning 2003/601/EF, betragtning 33-35.
(78) Se betragtning 125.
(79) Se betragtning 44.
(80) Se afgørelsen af 26.2.2013 i sag 2011.569, § 42: »Der er knyttet følgende investeringsprogram til disse projekter: (…) etablering af en tredje produktionslinje: investering på 2,2 mio. USD (…) etablering af en fjerde og femte produktionslinje: investeringstillæg på mindst 5 mio. USD (…)«, § 43: »Med hensyn til jobskabelse ventes disse investeringer at resultere i en stigning i antallet af arbejdstagere i koncernen i Belgien på mindst 30-40 fuldtidsækvivalenter«, § 83: »(…) (Sagsøger) forpligter sig til at øge sin produktionskapacitet i Belgien. (…)« og § 91: »(sagsøger) vil opnå et højere overskud i Belgien som følge af de stordriftsfordele og synergieffekter, koncernen får på grund af forøgelsen af sin produktionskapacitet efter koncernens supplerende investeringsbeslutning«, beslutning af 30.1.2007 sag 600.460, § 15: »(…) the business intends to relocate the Central Entrepreneur company from (abroad) to Belgium in the course of 2007«, §18: »The Entrepreneur activities that are currently carried out (abroad) require the employment of 15 positions. All these positions will be transferred to Belgium«, beslutning af 15.12.2005 i sag 500.249, § 6: »De totale investering bedroeg circa EUR 109,5 miljoen. De geraamde extra banentoename als gevolg van deze nieuwe investering (…) wordt geraamd op 25 mensen«, beslutning af 10.12.2013 i sag 2013.540, afsnit 2: Virkning på beskæftigelsesniveauet i Belgien (…) § 68: »Takket være oprettelsen af indkøbscentralen og kvalitetskontoret i Belgien, vil der kunne skabes eller bevares 20 nye arbejdspladser i Belgien. Det påtænkes ligeledes at ansætte yderligere fire personer på mellemlang sigt, efter 2015.« § 69: »(…) antallet af salgssteder i Belgien samt salgsarealet (…) ventes at stige. Der kan derfor forventes oprettelse af yderligere arbejdspladser i det belgiske distributionsnet.« § 70: »Det bør også fremhæves, (at) antallet af tabte arbejdspladser i (den overtagne virksomhed) i tilfælde af konkurs vil blive på (…) 300 fuldtidsækvivalenter.« § 71-72: »Det skal bemærkes, at (sagsøger) ligeledes påtænker (…) at opføre et nyt lager, (…) hvilket vil betyde oprettelse af nye arbejdspladser«.
(81) For andre forhåndsafgørelser end dem, der vedrører anvendelse af skattefritagelsen for overskydende fortjeneste, giver denne forpligtelse ikke anledning til selektivitetsproblemer. Almindelige forhåndsafgørelser giver blot en retssikkerhed for skattemæssig behandling efter de regler, som på lige vilkår gælder for alle selskaber med eller uden forhåndsafgørelse. Ud over fritagelsen for overskydende fortjeneste vil den skattepligtige fortjeneste derfor i princippet være den samme, uanset om den på forhånd er fastsat i en forhåndsafgørelse eller efterfølgende i en selvangivelse. Forhåndsafgørelsen om indrømmelse af skattefritagelse for overskydende fortjeneste fungerer dog konkret som en forudgående tilladelse. Ifølge lovgivningen skal rabatten i tilfælde af, at den overskydende fortjeneste er højere end fortjenesten efter armslængdeprincippet, fastsættes ved hjælp af en forhåndsafgørelse og kan ikke efterfølgende kræves i en selvangivelse. Et selskab, der faktisk bogfører en høj (overskydende) fortjeneste i forbindelse med sin normale aktivitet, kan ikke få fritagelse for overskydende fortjeneste. Derfor bliver to selskaber i samme retlige og faktiske situation, den ene efter en omstrukturering og den anden i forbindelse med sin normale aktivitet, behandlet forskelligt, for kun det første selskab kan anmode om en forhåndsafgørelse om indrømmelse af en skattefritagelse for overskydende fortjeneste.
(82) Sag T-399/11, Banco Santander SA og Santusa Holding mod Kommissionen, ECLI:EU:T:2014:938.
(83) Sag C-21/15 P, Kommissionen mod Banco Santander og Santusa.
(84) Se afsnit 6.3.1.2 og betragtning 136.
(85) Se forenede sager C-182/03 og C-217/03, Belgien og Forum 187 ASBL mod Kommissionen, ECLI:EU:C:2006:416.
(86) Se fodnote 85.
(87) Kommissionens beslutning 2003/757/EF af 17. februar 2003 om Belgiens støtteordning til fordel for koordinationscentre, som er hjemmehørende i Belgien (EUT L 282 af 30.10.2003, s. 25).
(88) Se forenede sager C-182/03 og C-217/03, Belgien og Forum 187 ASBL mod Kommissionen, ECLI:EU:C:2006:416, præmis 95-97.
(89) Se forenede sager C-182/03 og C-217/03, Belgien og Forum 187 ASBL mod Kommissionen, ECLI:EU:C:2006:416, præmis 81. Se også sag T-538/11, Belgien mod Kommissionen, ECLI:EU:C:2015:188, præmis 65-66, og den deri citerede retspraksis.
(90) Se betragtning 65.
(91) I OECD's retningslinjer for koncerninterne afregningspriser er udtrykket »hovedvirksomhed« ikke defineret. Punkt 9.2 i disse retningslinjer indfører udtrykket »ordregiver« som modpart til en udenlandsk forbundet virksomhed, der spiller rollen som begrænset distributør, agent, kommissionær eller underleverandør/forarbejdningsvirksomhed for ordregiveren, men udtrykket »ordregiver« defineres ikke nærmere i retningslinjerne. Andre eksempler på, at en enhed omtales som ordregiver i forbindelse med en kontrolleret transaktion, ses i punkt 9.26 og 9.27 i OECD's retningslinjer for koncerninterne afregningspriser. I en koncernstruktur kan det være økonomisk rationelt at fordele funktionerne mellem f.eks. en enhed, der påtager sig de strategiske forretningsmæssige beslutninger, og en anden, som påtager sig produktions- og udøvelsesfunktionerne. Med henblik herpå må en sådan struktur være i overensstemmelse med markedsvilkårene for at respektere armslængdeprincippet.
(92) Der findes en beskrivelse af fremstilling på kontrakt i punkt 7.40 i OECD's retningslinjer for koncerninterne afregningspriser. Den begrænsede distribution er beskrevet i punkt 9.127 og en henvisning til ordet »agent« er anført i punkt 6.37 i OECD's retningslinjer for koncerninterne afregningspriser.
(93) De øvrige ensidige metoder er kostpris plus avance-metoden og prisfastsættelse ved gensalgsmetoden.
(94) Se betragtning 57.
(95) Se fodnote 37 og punkt 2.58 ff. i OECD's retningslinjer.
(96) OECD's retningslinjer for koncerninterne afregningspriser, som blev vedtaget i 1995, og som var gældende på tidspunktet, hvor den omtvistede ordning blev indført, foretrækker udtrykkeligt de traditionelle transaktionsbaserede metoder såsom CUP (den frie markedsprismetode) i forhold til transaktionsbestemte metoder som TNMM for at bestemme, om den interne afregningspris er i overensstemmelse med armslængdeprisen (se punkt 3.49 i OECD's retningslinjer fra 1995). I punkt 2.3 i OECD's retningslinjer fra 2010 fastsættes i den forbindelse følgende: »Når en traditionel transaktionsbestemt metode og en transaktionsbestemt avancemetode på baggrund af kriterierne i punkt 2.2 kan anvendes med den samme grad af pålidelighed, foretrækkes den traditionelle transaktionsbestemte metode frem for den transaktionsbestemte avancemetode«.
(97) Se punkt 1.45 i OECD's retningslinjer. I punkt 9.39 i de samme retningslinjer hedder det desuden følgende: »Hvis […] en af parterne tillægges risikoen ved en kontrolleret transaktion, indebærer det normalt, at den pågældende part: […] c) generelt får godtgjort risikoen ved en forhøjelse af det forventede udbytte.«
(98) Forudsat at hovedvirksomhedens struktur kan begrundes økonomisk. Se også punkt 1.47 i OECD's retningslinjer.
(99) Restfortjenesten svarer derfor til summen af den hypotetiske gennemsnitsfortjeneste for en uafhængig virksomhed, der anses for sammenlignelig, jf. betragtning 17, også kaldet »reguleret armslængdefortjeneste«, og den »overskydende fortjeneste«.
(100) Se ligeledes betragtning 153.
(101) Dette bekræftes også i punkt 1.158 i OECD-rapporten med titlen »Aligner les prix de transfert calculés sur la création de valeur, Actions 8-10-2015 Rapports finaux«, G20/OECD-projektet om udhuling af skattegrundlaget og overførsel af overskud (Base Erosion and Profit Shifting — BEPS), OECD Publishing, Paris (i det følgende benævnt »OECD's endelige BEPS-rapport«), som indeholder supplerende retningslinjer vedrørende synergieffekter, jf. punkt 7.13 i OECD's retningslinjer: »[…] når synergibaserede fordele og ulemper udelukkende skyldes tilhørsforholdet til en multinational koncern, uden en bevidst og samordnet indsats fra den multinationale koncerns side, og uden at medlemmerne af koncernen leverer service eller andre funktioner, kan sådanne synergibaserede fordele ikke godtgøres særskilt eller fordeles specifikt mellem koncernens medlemmer.« ([…] when synergistic benefits or burdens of group membership arise purely as a result of membership in an MNE group and without the deliberate concerted action of group members or the performance of any service or other function by group members, such synergistic benefits of group membership need not be separately compensated or specifically allocated among members of the MNE group. — frit oversat, den franske version er endnu ikke offentliggjort).
(102) Se eksemplerne i punkt 1.168 og 1.169 i OECD's endelige BEPS-rapport.
(103) Se punkt 3.18 i OECD's retningslinjer. »Generelt er testparten den part, på hvilken en afregningsprismetode mest pålideligt kan anvendes, og for hvilken der kan findes de mest pålidelige sammenligningselementer. Det vil som oftest være den, hvor funktionsanalysen er mindst kompleks«.
(104) Se betragtning 52.
(105) Ellers indebærer Belgiens fortolkning af armslængdeprincippet, at en generel anvendelse af denne fortolkning af OECD's retningslinjer af alle stater, som modtager enheder af multinationale koncerner, nødvendigvis vil føre til den konklusion, at en koncerns fortjeneste som følge af synergieffekter inden for koncernen eller stordriftsfordele ikke kan beskattes i nogen af disse stater.
(106) Se punkt 9.58 i OECD's retningslinjer.
(107) Se betragtning 159.
(108) Se fodnote 70.
(109) Se betragtning 138 og 139.
(110) Se betragtning 111.
(111) Se f.eks. de forenede sager C-78/08 til C-80/08, Paint Graphos, EU:C:2011:550, præmis 69.
(112) Se tilsvarende de forenede sager C-78/08 til C-80/08, Paint Graphos, ECLI:EU:C:2011:550, præmis 71, hvor Domstolen nævner muligheden for at påberåbe sig karakteren eller den almindelige opbygning af det nationale skattesystem for at begrunde, at andelsselskaber, som udlodder hele deres overskud til medlemmerne, ikke beskattes på selskabsplan, for så vidt som der opkræves skat hos medlemmerne.
(113) Se betragtning 89.
(114) Kommissionen bemærker, at Belgien har fremlagt tre eksempler på forhåndsafgørelser baseret på artikel 185, stk. 2, litra b), i CIR 92, som sigter mod at løse reelle dobbeltbeskatningssituationer(se betragtning 67). Disse forhåndsafgørelser er dog klart forskellige fra dem, som giver skattefritagelse for overskydende fortjeneste. For forhåndsafgørelser om tilladelse til en negativ regulering af koncerninterne afregningspriser fører denne nemlig til en symmetrisk bogføring af fortjenesten i regnskabet hos selskaber, som er parter i den kontrollerede transaktion. En negativ regulering af beskatningsgrundlaget ville derfor være begrundet i skattesystemets karakter og opbygning og ville dermed ikke udgøre statsstøtte, forudsat at den var begrundet i viljen til at godtgøre en positiv regulering på et andet skatteområde. Skattefritagelsen for overskydende fortjeneste kan omvendt ikke være begrundet i lignende motiver, eftersom intet andet skatteområde kræver fortjenesten, således at problemet med dobbeltbeskatning ikke opstår.
(115) Se forenede sager C-78/08 til C-80/08, Paint Graphos, ECLI:EU:C:2011:550, præmis 75.
(116) Det fælles EU-forum for interne afregningspriser blev formelt oprettet ved Kommissionens afgørelse 2007/75/EF af 22. december 2006 om nedsættelse af en ekspertgruppe for interne afregningspriser (EUT L 32 af 6.2.2007, s. 189) for at bistå og rådgive Europa-Kommissionen om skattemæssige spørgsmål vedrørende koncerninterne afregningspriser. Det fælles forum består af en repræsentant for skatteforvaltningen i hver medlemsstat og 18 medlemmer fra ikkestatslige organisationer. Formanden er uafhængig.
(117) Rapport om kompensationsreguleringer, som Rådet for Den Europæiske Union tilsluttede sig i sine konklusioner den 10. marts 2015. I ordlisten til OECD's retningslinjer er udtrykket »kompensationsregulering« defineret som følger: »Regulering, inden for rammerne af hvilken skatteyderen over for skattevæsenet opgiver en koncernintern afregningspris, der ifølge ham svarer til en pris efter armslængdeprincippet i forbindelse med en transaktion mellem forbundne virksomheder, skønt denne pris adskiller sig fra det beløb, som faktisk er anvendt mellem de forbundne virksomheder. Denne regulering skal have fundet sted før indleveringen af selvangivelsen.« Mere generelt henviser rapporten til reguleringer af koncerninterne afregningspriser på initiativ af skatteyderen og foretaget på et senere tidspunkt (normalt ved udgangen af året), koncerninterne afregningspriser, der er fastsat på det tidspunkt, hvor transaktionen eller en række transaktioner fandt sted, eller før den pågældende transaktion eller række af transaktioner.
(118) Sag C-170/83, Hydrotherm ECLI:EU:C:1984:271, præmis 11. Se også sag T-137/02, Pollmeier Malchow mod Kommissionen, ECLI:EU:T:2004:304, præmis 50.
(119) Sag C-480/09 P, Acea Electrabel Produzione SpA mod Kommissionen, ECLI:EU:C:2010:787, præmis 47-55, sag C-222/04, Cassa di Risparmio di Firenze SpA et al., ECLI:EU:C:2006:8, præmis 112.
(120) Se tilsvarende sag 323/82 Intermills, ECLI:EU:C:1984:345, præmis 11. »Det fremgår af de af sagsøgeren fremlagte oplysninger, at efter omstruktureringen kontrolleres såvel selskabet Intermills som de tre industriselskaber af den vallonske region, og at selskabet Intermills fortsat har en interesse i disse selskaber, efter at produktionsanlæggene blev overført til de tre nyoprettede selskaber. Det må derfor fastslås, at de tre virksomheder i sagen, på trods af, at de hver især har status som selvstændige juridiske personer i forhold til det tidligere Intermills-selskab, tilsammen udgør en enhed, i hvert fald for så vidt angår den støtte, der er ydet af de belgiske myndigheder. […]«.
(121) Undtagelserne i traktatens artikel 107, stk. 2, vedrører støtte af social art, der ydes til enkelte forbrugere, støtte til afhjælpning af skader forårsaget af naturkatastrofer eller andre usædvanlige begivenheder og støtte til økonomien i visse af Forbundsrepublikken Tysklands områder, og kan således ikke bringes i anvendelse i dette tilfælde.
(122) Kommissionens forordning (EF) nr. 794/2004 af 21.4.2004 om gennemførelse af Rådets forordning (EF) nr. 659/1999 om fastlæggelse af regler for anvendelsen af EF-traktatens artikel 93 (EUT L 140 af 30.4.2004, s. 1).
(123) Se sag -5/89, Kommissionen mod Tyskland, ECLI:EU:C:1990:320, præmis 17, og sag T-310/99, Italien mod Kommissionen, ECLI:EU:T:2002:143, præmis 104.
(124) Se sag T-67/94, Ladbroke Racing mod Kommissionen, ECLI:EU:T:1998:7, præmis 183. Se også forenede sager T-116/01 og T-118/01, P&O European Ferries (Vizcaya) SA og Diputacion Floral de Vizcaya mod Kommissionen, ECLI:EU:T:2003:217, præmis 203.
(125) Se sag T-290/97, Mehibas Dordtselaan mod Kommissionen, ECLI:EU:T:2000:8, præmis 59 og forenede sager C-182/03 og C-217/03, Belgien og Forum 187 ASBL mod Kommissionen, ECLI:EU:C:2006:416, præmis 147.
(126) Se forenede sager C-182/03 og C-217/03, Belgien og Forum 187 ASBL mod Kommissionen, ECLI:EU:C:2006:416, præmis 150-152.
(127) Se Sag C-138/09, Todaro Nunziatina & C., ECLI:EU:C:2010:291, præmis 21.
(128) Se Kommissionens afgørelse af 11. juli 2001 i sag C 47/2001 (ex NN 42/2000) — Tyskland: udenlandske virksomheders kontrol- og koordinationscentre (EFT C 304 af 30.10.2001, s. 2). Beslutning 2003/501/EF.
(129) Se Kommissionens beslutning 2005/378/EF af 8. september 2004 om den støtteordning Belgien påtænker at indføre til fordel for koordinationscentre (EUT L 125 af 18.5.2005, s. 10), navnlig betragtning 22, 34 og 37 og artikel 1, litra b).
(130) Se også forenede sager C-182/03 og C-217/03, Belgien og Forum 187 ASBL mod Kommissionen, ECLI:EU:C:2006:416.
(131) Se sag C-441/06, Kommissionen mod Frankrig, ECLI:EU:C:2007:616, præmis 29, og den deri citerede retspraksis.
(132) Den liste over støttemodtagere, de belgiske myndigheder har fremlagt, og som er vedlagt nærværende afgørelse, opfatter Kommissionen udelukkende som vejledende. Den begrænser på ingen måde Belgiens forpligtelse til at opgøre alle modtagere af den støtte, der er ydet efter den omtvistede ordning, og tilbagesøge hele det beløb hos dem, de har fået tildelt, herunder modtagere af skattemæssige fordele ifølge den omhandlede ordning, som ikke er anført i bilaget, og de nye skattefordele, der er ydet efter denne til støttemodtagere, som står på listen.
BILAG
LISTE OVER FORHÅNDSAFGØRELSER TRUFFET IFØLGE DEN OMHANDLEDE ORDNING
|
Afgørelse nr. |
Dato |
Selskab |
Gyldighed (begyndelse) |
Gyldighed (afslutning) |
fritaget EBIT (%) |
fritaget NPBT (%) |
Overskydende fortjeneste i alt Selvangivelser ekskl. skat 2005-2014 |
|
500.117 |
26.5.2005 |
BASF Antwerpen |
Periode på 3 år |
|
|
|
[…] |
|
500.249 |
15.12.2005 |
Eval Europe NV |
1.4.2004 |
2009 |
|
|
[…] |
|
500.343 |
4.5.2006 |
BASF Antwerpen |
Periode på 4 år |
|
|
|
[…] |
|
600.144 |
17.10.2006 |
Celio International NV |
1.2.2007 |
2012 |
|
|
[…] |
|
600.279 |
21.11.2006 |
[…] (*1) |
1.1.2007 |
2012 |
[40-60] |
|
|
|
600.460 |
30.1.2007 |
BP Aromatics Limited NV |
1.1.2007 |
|
[40-60] |
|
[…] |
|
600.469 |
6.2.2007 |
BASF Antwerpen |
Periode på 5 år og 3 år |
|
|
|
[…] |
|
700.064 |
8.5.2007 |
[…] (*1) |
8.5.2007 |
2012 |
|
|
|
|
700.075 |
10.7.2007 |
The Heating Company |
10.7.2007 |
2012 |
[60-80] |
|
[…] |
|
700.357 |
25.11.2008 |
LMS International |
1.1.2008 |
2013 |
[60-80] |
|
[…] |
|
700.412 |
27.11.2007 |
[…] (*1) |
1.1.2007 |
2012 |
|
|
|
|
800.044 |
12.8.2008 |
[…] (*1) |
1.1.2008 |
2013 |
[60-80] |
|
|
|
800.122 |
1.7.2008 |
Tekelec International sprl |
1.6.2008 |
2013 |
[60-80] |
|
[…] |
|
800.225 |
15.7.2008 |
VF Europe bvba |
1.1.2010 |
2015 |
[60-80] |
|
[…] |
|
800.231 |
13.1.2009 |
Noble International Europe bvba |
1.9.2007 |
2012 |
[60-80] |
|
[…] |
|
800.346 |
9.6.2009 |
[…] (*1) |
1.5.2010 |
2015 |
|
|
|
|
800.407 |
8.9.2009 |
[…] (*1) |
1.1.2011 |
2015 |
|
|
|
|
800.441 |
11.3.2009 |
Eval Europe NV |
11.3.2009 |
2013 |
|
|
[…] |
|
800.445 |
13.1.2009 |
Bridgestone Europe NV |
1.1.2006 |
2011 |
> OM [1-4] |
|
[…] |
|
900.161 |
26.5.2009 |
St Jude Medical CC bvba |
1.1.2009 |
2014 |
> OM [1-4] |
|
[…] |
|
900.417 |
22.12.2009 |
Trane bvba |
1.1.2010 |
2015 |
[40-60] |
|
[…] |
|
900.479 |
29.6.2010 |
[…] (*1) |
1.1.2010 |
2015 |
|
|
|
|
2010.054 |
20.4.2010 |
[…] (*1) |
1.3.2010 |
2015 |
> OM [1-4] |
|
|
|
2010.106 |
20.4.2010 |
Luciad NV |
1.1.2009 |
2014 |
[40-60] (2009-2011) [40-60] (2012-2013) |
|
[…] |
|
2010.112 |
13.7.2010 |
[…] (*1) |
1.1.2011 |
2016 |
|
[60-80] |
|
|
2010.239 |
6.9.2011 |
Ontex bvba |
1.1.2011 |
2016 |
|
[60-80] |
[…] |
|
2010.277 |
7.9.2010 |
[…] (*1) |
|
|
|
[60-80] |
|
|
2010.284 |
13.7.2010 |
[…] (*1) |
1.1.2010 |
2015 |
|
[60-80] |
|
|
2010.488 |
15.2.2011 |
Dow Corning Europe SA |
1.1.2010 |
2015 |
> OM [1-4] |
|
[…] |
|
2011.028 |
22.2.2011 |
Soudal NV |
1.1.2010 |
2015 |
|
[40-60] |
[…] |
|
2011.201 |
13.9.2011 |
Belgacom Int. Carrier Services |
1.1.2010 |
2015 |
|
[20-40] |
[…] |
|
2011.326 |
6.9.2011 |
Atlas Copco Airpower NV |
1.1.2010 |
2015 |
|
[40-60] |
[…] |
|
2011.337 |
8.11.2011 |
Evonik Oxena Antwerpen NV |
1.1.2012 |
2017 |
|
[20-40] |
[…] |
|
2011.469 |
13.12.2011 |
BP Aromatics Limited NV |
1.1.2012 |
|
|
|
[…] |
|
2011.488 |
24.1.2012 |
[…] (*1) |
1.1.2015 |
2020 |
|
[60-80] |
|
|
2011.542 |
28.2.2012 |
Chep Equipment Pooling NV |
1.7.2010 |
2015 |
|
[20-40] |
[…] |
|
2011.569 |
26.2.2013 |
Nomacorc |
1.1.2012 |
2016 |
|
[60-80] |
[…] |
|
2011.572 |
18.12.2012 |
[…] (*1) |
|
|
|
|
|
|
2012.031 |
25.9.2012 |
Pfizer Animal Health SA |
1.12.2012 |
2017 |
|
[80-100] |
[…] |
|
2012.038 |
6.3.2012 |
Kinepolis Group NV |
1.1.2012 |
2016 |
|
[60-80] |
[…] |
|
2012.062 |
24.5.2012 |
Celio International NV |
1.2.2012 |
2017 |
|
|
[…] |
|
2012.066 |
3.4.2012 |
[…] (*1) |
1.1.2013 |
2018 |
|
[60-80] |
|
|
2012.101 |
17.4.2012 |
[…] (*1) |
1.1.2014 |
2019 |
|
[60-80] |
|
|
2012.180 |
18.9.2012 |
FLIR Systems Trading Belgium bvba |
1.8.2012 |
|
|
[60-80] |
[…] |
|
2012.182 |
18.9.2012 |
[…] (*1) |
31.7.2013 |
2015 |
|
[40-60] |
|
|
2012.229 |
28.8.2012 |
ABI |
1.1.2011 |
2016 |
|
[80-100] % |
[…] |
|
2012.229 |
29.8.2012 |
AMPAR |
|
|
|
[80-100] % |
[…] |
|
2012.355 |
6.11.2012 |
Knauf Insulation SPRL |
1.1.2013 |
2017 |
|
[60-80] % |
[…] |
|
2012.375 |
20.11.2012 |
Capsugel Belgium NV |
1.1.2012 |
2017 |
|
[60-80] % |
[…] |
|
2012.379 |
20.11.2012 |
Wabco Europe BVBA |
1.1.2012 |
2017 |
|
[40-60] |
[…] |
|
2012.446 |
18.12.2012 |
[…] (*1) |
1.1.2015 |
2020 |
|
[60-80] |
|
|
2012.468 |
26.2.2013 |
BASF Antwerpen |
Periode på 6 år |
|
|
|
[…] |
|
2013.052 |
16.4.2013 |
[…] (*1) |
Periode på 3 år |
|
|
|
|
|
2013.111 |
30.4.2013 |
Delta Light NV |
31.8.2012 |
2016 |
|
[60-80] |
[…] |
|
2013.138 |
17.9.2013 |
[…] (*1) |
1.1.2012 |
2017 |
|
[60-80] |
|
|
2013.156 |
25.6.2013 |
Punch Powertrain NV |
1.1.2013 |
2017 |
|
[60-80] |
[…] |
|
2013.331 |
8.10.2013 |
Puratos NV |
1.1.2013 |
2018 |
|
[40-60] |
[…] |
|
2013.443 |
10.12.2013 |
Omega Pharma International |
1.1.2013 |
2018 |
|
[40-60] |
[…] |
|
2013.540 |
10.12.2013 |
[…] (*1) |
1.1.2014 |
2019 |
|
[60-80] |
|
|
2013.579 |
28.1.2014 |
Esko Graphics BVBA |
1.1.2012 |
2017 |
|
[60-80] |
[…] |
|
2013.612 |
25.2.2014 |
Magnetrol International NV |
1.1.2012 |
2016 |
|
[60-80] |
[…] |
|
2014.091 |
1.4.2014 |
Mayckawa Europe NV |
31.12.2013 |
2018 |
|
[60-80] |
[…] |
|
2014.098 |
10.6.2014 |
[…] (*1) |
1.1.2014 |
2019 |
|
[60-80] |
|
|
2014.173 |
13.5.2014 |
[…] (*1) |
1.1.2012 |
2016 |
|
[60-80] |
|
|
2014.185 |
24.6.2014 |
[…] (*1) |
|
|
|
[60-80] |
|
|
2014.288 |
5.8.2014 |
[…] (*1) |
1.7.2014 |
2019 |
|
[60-80] |
|
|
2014.609 |
23.12.2014 |
[…] (*1) |
1.1.2014 |
2019 |
|
[60-80] |
|
|
Overskud I ALT |
[< 2 100 000 000 (*2) ] |
||||||
|
Kilde: meddelelse fra de belgiske myndigheder af 29. maj 2015 som følge af indledningsafgørelsen. |
|||||||
(*1) Ifølge oplysningerne fra Belgien havde disse selskaber ikke opgivet overskydende fortjeneste i deres selvangivelser indtil skatteåret 2013.
(*2) Dette beløb viser den samlede overskydende fortjeneste, selskaberne har opgivet i deres selvangivelser, men giver ingen oplysning om den statsstøtte, der er ydet.
|
27.9.2016 |
DA |
Den Europæiske Unions Tidende |
L 260/104 |
KOMMISSIONENS AFGØRELSE (EU) 2016/1700
af 7. april 2016
i statsstøttesag SA 15836 (2012/C) (ex NN 34/2000 og NN 34A/2000) gennemført af Østrig (AMA-markedsføringsforanstaltninger)
(meddelt under nummer C(2016) 1972)
(Kun den tyske udgave er autentisk)
EUROPA-KOMMISSIONEN HAR —
under henvisning til traktaten om Den Europæiske Unions funktionsmåde, særlig artikel 108, stk. 2, første afsnit,
efter at have opfordret de interesserede parter til at fremsætte bemærkninger (1), og
ud fra følgende betragtninger:
|
(1) |
Ved dom af 27. oktober 2011 (2) stadfæstede Den Europæiske Unions Domstol (i det følgende benævnt »Domstolen«) dom afsagt af De Europæiske Fællesskabers Ret i Første Instans (3) (nu »Retten«), hvorved Kommissionens beslutning K(2004) 2037 af 30. juni 2004 om statsstøtte NN 34A/2000 om kvalitetsprogrammerne og mærkerne AMA Biosiegel (i det følgende benævnt »økomærket«) og AMA Gütesiegel (i det følgende benævnt »kvalitetsmærket«) var blevet annulleret. |
|
(2) |
Efter Domstolens dom er Kommissionen forpligtet til at træffe de nødvendige foranstaltninger for at efterkomme dommen. Den skal derfor vedtage en ny afgørelse. |
|
(3) |
Ovennævnte domme er afslutningen på en procedure, hvis hovedfaser er beskrevet nedenfor. |
1. SAGSFORLØB
1.1. INDLEDNING AF SAGEN — KLAGER
|
(4) |
På baggrund af to indgåede klager dateret den 21. september 1999 og den 5. november 1999 og registreret henholdsvis den 23. september 1999 og den 20. januar 2000, anmodede Kommissionen ved brev af 15. februar 2000 de østrigske myndigheder om at forelægge relevante oplysninger om støtteforanstaltninger vedrørende Agrarmarkt Austria Marketing GesmbH's (AMA Marketing), et datterselskab af Agrarmarkt Austria (AMA), markedsføringsaktiviteter. |
|
(5) |
De østrigske myndigheder fremsendte de oplysninger, der var anmodet om, ved brev af 20. marts 2000, registreret den 21. marts 2000. |
|
(6) |
Ved brev af 4. april 2000, registreret den 7. april 2000, indgav den anden klager yderligere oplysninger. |
|
(7) |
Yderligere oplysninger blev også modtaget fra den anden klager den 18. maj 2000 og den 30. maj 2001, registreret henholdsvis den 26. maj 2000 og den 6. juni 2001. En tredje klage vedrørende det samme emne blev modtaget af Kommissionen den 22. januar 2003. |
1.2. SAG NN 34/2000 OG ADMINISTRATIV OPDELING
|
(8) |
På grundlag af de forelagte oplysninger underrettede Kommissionen ved brev af 19. juni 2000 de østrigske myndigheder om, at de pågældende foranstaltninger var blevet registreret som ikke-anmeldt statsstøtte (NN 34/2000), og anmodede de østrigske myndigheder om at indgive yderligere oplysninger. De østrigske myndigheder svarede ved brev af 29. september 2000, registreret samme dag, og ved brev af 16. oktober 2000, registreret den 17. oktober 2000. Kommissionen anmodede om yderligere oplysninger ved brev af 15. oktober 2001, som de østrigske myndigheder besvarede ved brev af 7. november 2001. Ved brev af 19. december 2002 indgav de østrigske myndigheder yderligere oplysninger og underrettede Kommissionen om de ændrede (interne) AMA-retningslinjer (AMA Richtlinien) for reklamefremstød for produkter, der er forsynet med AMA-kvalitetsmærket og AMA-økomærket, som trådte i kraft den 26. september 2002. |
|
(9) |
I dette brev, som indeholdt en udfyldt anmeldelsesformular, hævdede de østrigske myndigheder, at de anmeldte de foranstaltninger for AMA-økomærket og AMA-kvalitetsmærket, som blev gennemført i henhold til de nye interne regler (4). Kommissionen fastholdt imidlertid, at dette brev ikke kunne anses for en anmeldelse af ny støtte, eftersom de ændrede AMA-retningslinjer allerede var trådt i kraft den 26. september 2002 og derfor havde virkning inden en eventuel godkendelse af de støtteforanstaltninger, der var baseret på dem (5). |
|
(10) |
Efter en anmodning fra de østrigske myndigheder dateret og modtaget den 8. marts 2004 besluttede Kommissionen at opdele sag NN 34/2000. Den undersøgelsesprocedure, som vedrørte reglerne for AMA-økomærket og AMA-kvalitetsmærket efter den 26. september 2002, fik tildelt sagsnummer NN 34A/2000, mens foranstaltningerne for AMA-økomærket og AMA-kvalitetsmærket før denne dato samt AMA's øvrige markedsføringsforanstaltninger fik tildelt sagsnummer NN 34/2000. |
|
(11) |
Af hensyn til den interne forvaltning blev en ny sagsmappe, NN 34B/2000, vedrørende de foranstaltninger, der blev gennemført inden den 26. september 2002, åbnet den 16. marts 2004. Kommissionen bemærker, at denne sag ikke har indvirkning på indholdet af det foreliggende sagsforløb. |
|
(12) |
Med de nye interne AMA-regler blev der indført et nyt design til mærkerne, og der blev indført nye kvalitetsstandarder for produkter, der forsynes med et af disse mærker. Det fremgik af de østrigske myndigheders forklaringer og den detaljerede undersøgelse af de nye mærker og kvalitetsstandarder, at disse var blevet vedtaget for at overholde de nye fællesskabsretsregler. |
|
(13) |
I den nye version af de interne AMA-regler var der ikke anført betingelser med hensyn til produkternes oprindelse, men i grundretsakten vedrørende AMA, AMA-loven, henvistes der stadig kun til nationale produkter. I brev af 19. december 2002, registreret den 23. december 2002, bekræftede de østrigske myndigheder, at AMA-mærkerne i henhold til de nye regler er tilgængelige for alle produkter uanset oprindelse, og gav tilsagn om efterfølgende at ville ændre AMA-loven. På grundlag af ovennævnte fandt Kommissionens tjenestegrene, at den ikke-anmeldte støtteordning, der var registreret som NN 34/2000, var blevet væsentligt ændret med virkning fra den 26. september 2002 med henblik på at overholde statsstøttereglerne, og at en særskilt vurdering af ordningen efter denne dato var begrundet. |
1.3. IKKE-ANMELDT STATSSTØTTE NN 34A/2000 EFTER OPDELING
|
(14) |
Med hensyn til sag NN 34A/2000 fremlagde de østrigske myndigheder yderligere oplysninger ved brev af 2. april 2004 (registreret den 5. april 2004), 19. april 2004, 29. april 2004, 4. maj 2004, 7. maj 2004, 13. maj 2004, 9. juni 2004, 16. juni 2004 og 24. juni 2004, som alle blev registreret på modtagelsesdatoen. |
|
(15) |
Ved beslutning K(2004) 2037 af 30. juni 2004 om statsstøtte NN 34A/2000 besluttede Kommissionen ikke at gøre indsigelse mod denne foranstaltning og fastslog, at foranstaltningen var forenelig med det indre marked som omhandlet i artikel 87, stk. 3, litra c), i EF-traktaten (nu artikel 107, stk. 3, litra c), i TEUF), eftersom den var i overensstemmelse med betingelserne i punkt 13 og 14 i EF-rammebestemmelserne for statsstøtte i landbrugssektoren (6) (i det følgende benævnt »rammebestemmelserne 2000-2006«) og EF-rammebestemmelserne for statsstøtte til reklame for produkter opført i EF-traktatens bilag I og visse produkter uden for bilag I (7) (i det følgende benævnt »rammebestemmelserne for reklame«). Den støtteordning, der undersøges i sag NN 34A/2000, var begrænset til perioden indtil den 31. december 2008 for alle foranstaltninger vedrørende kvalitetsmærket (AMA Gütesiegel) og kvalitetsstøtteforanstaltninger vedrørende økomærket (Biozeichen), mens reklameforanstaltningerne vedrørende økomærket (Biozeichen) var begrænset til perioden indtil den 31. marts 2006. |
|
(16) |
I henhold til beslutningen var alle foranstaltninger, som var blevet gennemført af AMA og AMA Marketing inden den 26. september 2002, som stadig var omfattet af sag NN 34/2000, udtrykkeligt udelukket fra undersøgelsen i sag NN 34A/2000. Det er i denne henseende imidlertid ikke klart, hvornår de nye interne AMA-regler trådte i kraft, dvs. om støtteforanstaltningerne blev ydet på grundlag af de nye regler allerede med virkning fra den 26. september 2002, ikrafttrædelsesdatoen for de nye regler, eller om der var en overgangsperiode efter den 26. september 2002, hvor støtte stadig blev ydet efter de gamle regler. |
|
(17) |
I sit svar af 14. september 2012 fastholdt de østrigske myndigheder, at en overgangsperiode ikke fandt anvendelse, og at de nye regler var blevet gennemført fra den 26. september 2002. |
1.4. ANMELDELSE AF AMA-MARKEDSFØRINGSFORANSTALTNINGERNE (GENEREL MARKEDSFØRING, MARKEDSFØRING UDEN FOR ØSTRIG OG MARKEDSANALYSE) — N 239/2004
|
(18) |
Den 28. maj 2004 anmeldte de østrigske myndigheder AMA-markedsføringsforanstaltningerne, som består i generelle markedsføringsforanstaltninger, markedsføringsforanstaltninger uden for Østrig og markedsanalyse. Støtteordningen registreret under statsstøttesag nr. N 239/2004 blev godkendt ved Kommissionens beslutning K(2004) 3945 af 20. oktober 2004. Ved afgørelse K(2010) 377 af 21. januar 2010 godkendte Kommissionen under statsstøttesag nr. N 496/2009 en fortsættelse af ovennævnte støtteordning indtil den 31. december 2013. Disse afgørelser berøres ikke af Domstolens afgørelser nævnt ovenfor, og de godkendte foranstaltninger er ikke genstand for denne afgørelse. |
1.5. FORLÆNGELSE AF NN 34A/2000
|
(19) |
Ved brev af 15. marts 2006, registreret samme dag, anmeldte de østrigske myndigheder en forlængelse indtil den 31. december 2010 af foranstaltningerne vedrørende økomærket (8) (statsstøtteforanstaltning N 175/2006 godkendt ved Kommissionens beslutning K(2006) 2281 af 2. juni 2006). Ved brev af 19. november 2008 anmeldte Østrig en forlængelse indtil den 31. december 2013 af støtteforanstaltningen NN 34A/2000 vedrørende både kvalitets- og økomærket, som udløb den 31. december 2010. Den anmeldte støtte, som blev registreret som sag N 589/2008 og godkendt ved Kommissionens beslutning K(2009) 1092 af 25. februar 2009, erstattede samtidig støtteforanstaltning N 175/2006. |
|
(20) |
Denne afgørelse berører ikke de ovenfor beskrevne godkendte støtteordninger N 175/2006, N 589/2008, N 239/2004 og N 496/2009. |
|
(21) |
Genstand for denne afgørelse er de ikke-anmeldte AMA-foranstaltninger under støtteordning NN 34/2000 (vedrørende perioden inden den 26. september 2002) og de AMA-foranstaltninger, der var omhandlet i Kommissionens ophævede beslutning NN 34A/2000 (vedrørende perioden efter den 26. september 2002). |
2. SAGER VED UNIONENS DOMSTOLE (RETTEN OG DOMSTOLEN) OG ÅBNINGSAFGØRELSE
2.1. SAGER VED RETTEN — SAG T-375/04
|
(22) |
Kommissionens beslutning i sag NN 34A/2000 blev indbragt for Retten i Første Instans (nu »Retten«) af klagerne nævnt i betragtning 4 den 17. september 2004. Sagen blev registreret som sag T-375/04. |
|
(23) |
I sin dom af 18. november 2009 konkluderede Retten, at Kommissionen burde have indledt den formelle undersøgelsesprocedure, eftersom der var en modsætning mellem i) ordlyden i AMA-loven fra 1992, som ifølge Retten begrænser ordningen til nationale produkter, og ii) AMA's interne retningslinjer og de østrigske myndigheders forsikringer, hvad angår mærkernes tilgængelighed for produkter fra andre medlemsstater. Retten fastslog, at denne modsætning var tilstrækkelig til at skabe alvorlig tvivl med hensyn til ordningens forenelighed med det indre marked. |
|
(24) |
Retten konkluderede følgelig (dommens præmis 86), at Kommissionen burde have indledt proceduren efter daværende artikel 88, stk. 2, i EF-traktaten (nu artikel 108, stk. 2, i TEUF). Retten annullerede på denne baggrund Kommissionens beslutning i sag NN 34A/2000. |
2.2. SAGER VED DOMSTOLEN — SAG C-47/10
|
(25) |
Republikken Østrig appellerede Rettens ovennævnte dom den 27. januar 2010. Appellen blev registreret som sag C-47/10. |
|
(26) |
Domstolen afviste Republikken Østrigs appel og stadfæstede i sin dom af 27. oktober 2011 Rettens afgørelse. |
2.3. ÅBNINGSAFGØRELSE OG EFTERFØLGENDE SAGSFORLØB
|
(27) |
På baggrund af Domstolens dom indledte Kommissionen den formelle undersøgelsesprocedure efter artikel 108, stk. 2, i TEUF i sag NN 34A/2000. Henset til dommens præmisser opfordrede Kommissionen i åbningsafgørelsen af 12. juni 2012 (9) de østrigske myndigheder og de berørte parter til at fremsætte deres bemærkninger inden for en måned med henblik på at skabe klarhed om den modsætning, der er beskrevet i betragtning 23. |
|
(28) |
Kommissionen har ikke modtaget bemærkninger fra tredjemand. |
|
(29) |
Østrig anmodede om en forlængelse af svarfristen ved brev af 29. juni 2012. Kommissionen indrømmede en forlængelse af fristen ved brev af 13. juli 2012. |
|
(30) |
De østrigske myndigheder indgav deres bemærkninger den 14. september 2012. |
|
(31) |
Kommissionen udbad sig yderligere oplysninger ved brev af 19. februar 2014. De østrigske myndigheder anmodede om en forlængelse af svarfristen ved brev af 14. marts 2014. Østrig fremsendte yderligere oplysninger den 7. maj 2014. |
|
(32) |
Kommissionen fremsendte en ny anmodning om oplysninger 17. december 2014. Den 23. december 2014 anmodede de østrigske myndigheder om en forlængelse af svarfristen. Kommissionen indrømmede denne forlængelse ved brev af 8. januar 2015. De østrigske myndigheders svar blev indgivet den 26. februar 2015 og den 3. marts 2015. |
3. BESKRIVELSE AF STØTTEFORANSTALTNINGERNE
3.1. TITEL
|
(33) |
AMA-markedsføringsforanstaltninger |
3.2. STØTTENS VARIGHED
|
(34) |
AMA-loven om etablering af AMA trådte i kraft i 1992. I henhold til oplysninger fremlagt af de østrigske myndigheder i brev af 4. juli 1997, registreret den 7. juli 1997, blev markedsføringsforanstaltningerne indført i 1994, dvs. inden den 1. januar 1995, hvor Østrig tiltrådte Den Europæiske Union. De østrigske myndigheder havde imidlertid ikke anmeldt AMA-foranstaltningerne til Kommissionen i overensstemmelse med artikel 143 eller 144 i akten vedrørende vilkårene for Republikken Østrigs tiltrædelse (10). |
|
(35) |
I sin skrivelse af 14. september 2012 anførte Østrig, at Kommissionen var blevet »informeret« om markedsføringsforanstaltningerne af Österreichische Weinmarketing. De oplysninger, der er anført i denne skrivelse (11), vedrører imidlertid alene til hensigtsmæssige foranstaltninger, som Kommissionen har pålagt i henhold til artikel 93, stk. 1, i EF-traktaten (nu artikel 108, stk. 1, i TEUF) for vinsektoren. Disse foranstaltninger er ikke omfattet af anvendelsesområdet for denne afgørelse. |
|
(36) |
Ved brev af 7. februar 1997 oplyste Kommissionen i forbindelse med OECD-overvågningsrapporten Østrig, at de salgsfremmende AMA-foranstaltninger kunne udgøre statsstøtte, og anmodede derfor de østrigske myndigheder om at fremlægge alle de oplysninger, der var nødvendige for at vurdere disse foranstaltninger i henhold til de gældende statsstøtteregler, og at udfylde de relevante anmeldelsesformularer. Ved brev af 23. juni 1997 indgav de østrigske myndigheder de ønskede oplysninger og en udfyldt anmeldelsesformular (12). |
|
(37) |
I deres skrivelse af 14. september 2012 fastholdt de østrigske myndigheder, at brevet af 23. juni 1997 udgjorde en gyldig anmeldelse, og at medlemsstaten ved udløbet af perioden på to måneder havde berettiget grund til at antage, at der forelå en gyldig statsstøttegodkendelse for disse foranstaltninger. |
|
(38) |
Med hensyn til slutdatoen for gennemførelse skal der skelnes mellem de forskellige AMA-markedsføringsaktiviteter. |
|
(39) |
Kommissionen bemærker i denne henseende, at Kommissionen ved beslutning af 20. oktober 2004 under statsstøttenummer N 239/2004 havde godkendt følgende AMA-markedsføringsforanstaltninger: generelle markedsføringsforanstaltninger (reklame og PR-aktiviteter), markedsføringsforanstaltninger uden for Østrig og markedsanalyse. |
|
(40) |
For AMA's økomærke og kvalitetsmærke var slutdatoen for foranstaltningen kort sagt den 31. december 2008, dog ikke for reklameforanstaltninger vedrørende økomærket, som udløb den 31. december 2006 (se betragtning 15 og 19). Med hensyn til de øvrige AMA-markedsføringsforanstaltninger var de gældende indtil den 20. oktober 2004, den dato, hvor den anmeldte foranstaltning N 239/2004 blev godkendt (se kapitel 1.4 og betragtning 39). |
|
(41) |
Kommissionen bemærker videre, at en AMA-foranstaltning vedrørende et salgsfremstød for oksekød var blevet anmeldt og godkendt under statsstøttenummer N 570/1998 ved brev af 15. december 1998. Varigheden af støtten var begrænset til to år. |
|
(42) |
Med undtagelse af de foranstaltninger, der er omfattet af Kommissionens beslutning i sag N 570/1998, NN 34A/2000 og N 239/2004, er Kommissionen ikke bekendt med andre godkendte støtteforanstaltninger vedrørende AMA-markedsføringsaktiviteterne i den omhandlede periode. |
3.3. STØTTEBELØB
|
(43) |
I henhold til oplysninger i de detaljerede budgetrapporter for årene 1995-1999 (13) og 2000-2008 (14) blev følgende beløb anvendt til AMA-markedsføringsaktiviteter:
|
|
(44) |
Ved brev af 12. juni 2012 blev de østrigske myndigheder anmodet om at bekræfte ovennævnte tal og fremlægge en fordeling af budgettet pr. år for hver støttekategori (reklame for kvalitetsmærker, reklame for økomærker, generiske reklamekampagner, reklame uden for Østrig, kvalitetsforanstaltninger samt teknisk bistand vedrørende både mærker og generiske produkter). Følgende tal blev fremlagt i skrivelsen af 14. september 2012:
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
(45) |
De østrigske myndigheder fremlagde følgende tal for foranstaltninger vedrørende økomærket og kvalitetsmærket i perioden 2002-2008.
|
3.4. STØTTEMODTAGERE
|
(46) |
Ifølge de foreliggende oplysninger er støttemodtagerne for markedsføringsforanstaltningerne landbrugsproducenter og virksomheder, der er aktive inden for forarbejdning og markedsføring af landbrugsprodukter, herunder fødevareindustrien. |
3.5. RETSGRUNDLAG
|
(47) |
Grundretsakten for alle AMA-markedsføringsforanstaltninger er AMA-loven — Bundesgesetz über die Errichtung der Marktordnungsstelle »Agrarmarkt Austria« (lov om etablering af det markedsregulerende organ »Agrarmarkt Austria«) (15). |
|
(48) |
Efter en anmodning om oplysninger af 30. april 2014 indgav de østrigske myndigheder alle gennemførelsesretsakter (Richtlinien, Verordnungen osv., herunder interne AMA-retningslinjer og andre interne regler), som regulerer kvalitetsmærket og økomærket samt de forskellige markedsføringsforanstaltninger. |
3.6. AMA MARKETING OG DEN SKATTELIGNENDE FINANSIERING AF FORANSTALTNINGEN
|
(49) |
AMA er et offentligretligt organ, som blev etableret i 1992 ved AMA-loven, og som kontrolleres af staten. Ordningen administreres af AMA Marketing, et datterselskab ejet 100 % af AMA. |
|
(50) |
I sag NN 34A/2000 har de østrigske myndigheder fremlagt følgende oplysninger om AMA's status og aktiviteter: |
|
(51) |
Ifølge de østrigske myndigheder markedsfører AMA og AMA Marketing ikke varer og tjenesteydelser. AMA Marketing fører tilsyn med anvendelsen af kvalitetsmærket og økomærket, planlægger og koordinerer salgsfremmende foranstaltninger (reklame, messer, udstillinger, PR-arrangementer og lignende), producerer informationsmaterialer om kvalitetsprogrammer og -mærker og iværksætter undersøgelser af forskellige emner vedrørende kvalitet inden for landbrugsproduktion. |
|
(52) |
AMA Marketing gennemfører ikke reklamekampagner eller produktkontroller. AMA Marketing udvælger i stedet private virksomheder i overensstemmelse med den nationale lovgivning om gennemførelse af Rådets direktiv 92/50/EØF (16) og efterfølgende Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2004/18/EF (17) til at gennemføre sådanne kampagner eller kontroller. |
|
(53) |
De østrigske landbrugs- og fødevareindustrivirksomheder indbetaler tvungne afgifter, som er fastsat ved AMA-loven og som finansierer 100 % af disse foranstaltninger. AMA og AMA Marketing finansieres også via disse afgifter. |
|
(54) |
I henhold til AMA-loven (§ 21c, stk. 1) skal der betales afgift for følgende operationer eller produkter:
|
|
(55) |
Det maksimale beløb for bidragene er også fastsat i AMA-loven (§ 21d). Det specifikke bidragsniveau er fastsat i forskrift udstedt af AMA's bestyrelse (Verordnung des Verwaltungsrates). |
|
(56) |
Ved brev af 14. september 2012 meddelte de østrigske myndigheder følgende afgiftsbeløb, som var inddrevet i perioden 1995-2008 (18):
|
|
(57) |
Således blev følgende afgifter i 2003 på et samlet beløb af 13 529 199,62 EUR inddrevet:
|
|
(58) |
I henhold til AMA-lovens § 21c, stk. 2, er varer med oprindelse uden for Østrig fritaget for disse afgifter. |
4. AMA-MARKEDSFØRINGSFORANSTALTNINGERNE
|
(59) |
Ved brev af 16. oktober 2000 indgav de østrigske myndigheder i forbindelse med sag NN 34/2000 årsberetninger for årene 1995, 1996, 1997, 1998 og 1999, hvor alle AMA-markedsføringsforanstaltninger er anført. |
|
(60) |
Med hensyn til kvalitets- og økomærkerne gav de østrigske myndigheder en detaljeret beskrivelse i forbindelse med vurderingen af støtteordning NN 34A/2000. |
|
(61) |
Det fremgår af disse oplysninger, at markedsføringsaktiviteterne kan inddeles i følgende støttekategorier:
|
|
(62) |
En detaljeret beskrivelse af foranstaltningerne opdelt efter støttekategori gives i kapitel 4.1-4.3. |
4.1. REKLAMEFORANSTALTNINGER
4.1.1. REKLAMEFREMSTØD FOR KVALITETSMÆRKET OG ØKOMÆRKET
|
(63) |
Ifølge de oplysninger, som de østrigske myndigheder har fremlagt vedrørende støtteordning NN 34A/2000, kan økomærket have omfattet en oprindelsesangivelse. Kvalitetsmærket omfattede altid en specifik oprindelsesangivelse og et andet felt med farver og/eller symboler, som (grafisk) angiver oprindelsen, afhængigt af medlemsstaten eller produktionsregionen. |
Anvendte logoer og støtteberettigelse under ordningen
|
(64) |
Ifølge de oplysninger, som de østrigske myndigheder har fremlagt vedrørende støtteordning NN 34A/2000, havde mærkerne følgende udseende efter 2002: Mærkernes udseende 2002 (19)
|
|
(65) |
Af de eksempler, der er forelagt Kommissionen for perioden 1995-2002, fremgår det, at økomærket havde samme udseende som i perioden efter 2002, mens kvalitetsmærket indtil den 31. december 1999 havde et andet design (vist nedenfor): I stedet for referencen »AMA Gütesiegel« vistes ordet »Austria« (i samme størrelse) i midten, dvs. den visuelt dominerende del af mærket. Kvalitetsmærkets udseende i perioden 1. januar 1995 til 31. december 1999 |
|
(66) |
Fra januar 2000 blev det oprindelige kvalitetsmærke erstattet med det mærke, der vises ovenfor i betragtning 65 (21). Dette afspejles i årsberetningerne fra denne periode og fremefter. |
|
(67) |
Ifølge de oplysninger, der er fremlagt vedrørende støtteordning NN 34A/2000, blev økomærket og kvalitetsmærket kun tildelt produkter, som opfyldte visse kvalitetskriterier med hensyn til produktionsmetode, produktegenskaber og i visse tilfælde krav vedrørende et produkts geografiske oprindelse. |
|
(68) |
De østrigske myndigheder har afgivet forsikring om, at bestemmelserne i Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2000/13/EF (22) overholdes i de støttede reklamefremstød. |
|
(69) |
Økomærket blev kun tildelt økologiske produkter, der opfyldte kriterierne i Rådets forordning (EØF) nr. 2092/91 (23). |
|
(70) |
Kvalitetsmærket blev kun tildelt produkter, der opfyldte kvalitetskravene i artikel 24a, litra b), i Rådets forordning (EF) nr. 1257/1999 (24). Produkter, der opfyldte kvalitetskriterierne for anvendelse af kvalitetsmærket, overholdt følgende højere standarder som omhandlet i punkt 47 i rammebestemmelserne 2000-2006 (25).
|
|
(71) |
Den oprindelsesregion, der var angivet på mærkerne, blev anset for at være den region, hvor forarbejdningen af produktet fandt sted, og hvorfra de primære råvarer (wertbestimmende Rohstoffe) kom. En tredjedel af sådanne råvarer kunne komme fra andre regioner, hvis de ikke kunne dyrkes eller fremskaffes i oprindelsesregionen. |
|
(72) |
Ved produktionen af friske æg skulle de æglæggende høns være født og opdrættet i den pågældende region. Ved produktionen okse-, kalve-, svine-, kalkun- og lammekød skulle dyrene være født i den pågældende region. |
|
(73) |
Med hensyn til kvalitetsmærkets logo fremsendte de østrigske myndigheder de regler, der var gældende indtil 1999, sammen med indgivelsen af oplysninger af 14. september 2012. Ifølge disse oplysninger blev det logo, der er vist i betragtning 65, anvendt i både lovgivningsbestemmelserne (AMA-Gütesiegel Richtlinien (26), Regulativ für die Verleihung des Rechts zur Führung der Urspungs- und Gütezeichen für Lebensmittel (27)) og ansøgningsformularen (Antrag auf Verleihung des Herkunfts- und Gütezeichens für Lebensmittel (28)). |
|
(74) |
Efter 1999 var logoet for kvalitetsmærket identisk med logoet i betragtning 64. |
Støtteberettigede omkostninger under ordningen
|
(75) |
Med hensyn til kvalitetsmærket kan det på grundlag af oplysningerne i årsberetningerne for 1995-1999 og oplysningerne vedrørende støtteordning NN 34A/2000 konkluderes, at støtten blev ydet til omkostninger til reklamekampagner, der havde til formål at forbedre forbrugernes kvalitetsbevidsthed og fremme kvalitetsmærket. Målet var at positionere kvalitetsmærket som en vejledning til indkøbsbeslutninger (Orientierungshilfe beim Einkauf). |
|
(76) |
Med hensyn til økomærket blev der ydet støtte til omkostningerne til reklamekampagner, som havde til formål at informere forbrugerne om de produkter, der var forsynet med økomærket, om kravene til anvendelsen af mærket og om økologisk landbrug generelt. |
|
(77) |
Kampagnerne omfattede reklamer i den trykte presse og de elektroniske medier og salgsfremmende foranstaltninger på salgssteder og ved offentlige arrangementer, på informationsstande med brochurer om produkter forsynet med kvalitetsmærket eller økomærket, i informationsbrochurer, som en del af smagsprøver på messer og ved andre offentlige lejligheder samt andre metoder til at opnå forbrugernes opmærksomhed, f.eks. gulvmærkater (i supermarkeder) med symboler og information vedrørende kvalitetsmærket og økomærket. Ved hver kampagne var der fokus på en særlig produktgruppe, afhængigt af den lokale og markedsmæssige situation. |
|
(78) |
Ifølge de oplysninger, som de østrigske myndigheder fremlagde vedrørende foranstaltning NN 34A/2000, blev der i reklamer eller aktiviteter på salgssteder og ved offentlige arrangementer i perioden 2002-2008 ikke henvist til navngivne producenter eller varemærker. De indeholdt i stedet kun oplysninger om kravene til produktkvalitet og kvalitetskontrol i forbindelse med kvalitetsmærket, således at forbrugerne kunne genkende den særlige kvalitet ved produkter forsynet med mærket. Støtte til aktiviteter på salgsstedet var tilgængelig for alle interesserede virksomheder, der ønskede at tilrettelægge sådanne kampagner i deres forretninger. Disse virksomheder modtog ikke selv direkte støtte under den anmeldte støtteordning. |
|
(79) |
Ifølge de østrigske myndigheder skulle produktets oprindelse, såfremt den blev nævnt, være det sekundære budskab i støttede reklamer. De østrigske myndigheder har indgivet repræsentative eksempler på trykte og audiovisuelle reklamer med henblik på at vise, hvordan reklamerne var udformet for at sikre, at budskabet vedrørende oprindelse altid var sekundært. |
|
(80) |
Af oplysningerne vedrørende foranstaltning NN 34A/2000 fremgår det, at en del af foranstaltningerne for økomærket vedrører salgsfremmende aktiviteter, der er medfinansieret af EU. |
4.1.2. GENERISKE REKLAMEKAMPAGNER
|
(81) |
Ifølge oplysningerne i årsberetningerne for 1995-1999 vedrørte reklamekampagnerne mælk og mejeriprodukter, kød og kødprodukter, æg, frugt, grøntsager og kartofler samt produkter forarbejdet af disse råvarer og blomster. |
|
(82) |
Reklamekampagnerne omfattede reklamer i den trykte presse og de elektroniske medier og salgsfremmende foranstaltninger på salgssteder og ved offentlige arrangementer. De salgsfremmende aktiviteter omfattede uddeling af produktprøver og brochurer om de pågældende produkter og andre metoder til at opnå forbrugernes opmærksomhed, som f.eks. produkttest, konkurrencer (Gewinnspiele) samt plakater, flag og gulvmærkater med oplysninger om de pågældende produkter. Der blev desuden produceret forskellige trykte og andre materialer med henblik på at fremme forskellige produkter eller grupper af produkter. Sådanne materialer omfatter informationsbrochurer, magasiner, kogebøger, tøj med påtryk og reklamegaver. |
Specifikke kampagner gennemført under ordningen
|
(83) |
I de eksempler på reklamer fra denne periode, som er forelagt Kommissionen, forekommer produktets oprindelse som ord og symbol ikke kun i kvalitetsmærket, men også andre steder i reklamematerialet. |
|
(84) |
Eksempler fra årsberetningen for 1995 og de prøver, som Østrig har forelagt Kommissionen:
|
|
(85) |
I årsberetningen for 1996 opsummeres AMA's mission på følgende måde: »at overbevise de indenlandske forbrugere, på trods af den voksende mangfoldighed af de europæiske fødevarer, om fordelene ved østrigske produkter« (»die einheimischen Konsumenten, trotz der zunehmenden Vielfalt des europäisch werdender Lebensmittelangebotes, von den Vorzügen österreichischer Produkte zu überzeugen«) (29). Det hedder videre: »Denne opbygning af en« forkærlighed for Østrig »er et vigtigt bidrag til at fastholde markedsandelen for vores landbrugsprodukter«. (»Diese Kultivierung der« Präferenz für Osterreich »ist ein wesentlicher Beitrag zur Marktanteilsicherung für unsere Agrarprodukte«). I den samme rapport anføres det, at samarbejdet mellem AMA Marketing og de nationale producenter var så vellykket, at næsten ingen udenlandske mælke- og smørproducenter kom ind på det østrigske marked (30). |
|
(86) |
I rapportens sidste kapitel anføres det under overskriften »Patriotisme efterspørges af de handlende og forbrugerne« (»Patriotismus bei Handel und Konsument gefragt«), at den høje andel for de nationale produkter sammenlignet med konkurrencen fra andre EU-produkter var blevet sikret (31). I rapporten udpeges de virksomheder (detailhandlende), der har deltaget (32) i kampagnen, og det understreges, at det røde og hvide logo var blevet anvendt i kombination med en fremhævelse af fordelene ved østrigske fødevarer for forbrugerne. |
|
(87) |
Med hensyn til kampagner og fremstød i 1996 gives følgende eksempler:
|
|
(88) |
I rapporten nævnes også kampagner uden henvisning til produkternes oprindelse, f.eks. »Milch — White Energy« (36) eller skolekampagnen under sloganet »Det uovervindelige æble« (»Der unbesiegbare Apfel«) (37). I sidstnævnte henvises der ikke til varemærker eller produktets oprindelse, men kun til frugtens generelle egenskaber (næringsstoffer, energi, vitaminer og mineraler osv.). |
|
(89) |
I årsberetningen for 1997 nævnes det, at det gennem AMA-foranstaltningerne lykkedes at »skabe hindringer for andre EU-produkters indtræden på markedet«, og yoghurt nævnes som et tilfælde, hvor de nationale producenter generobrede en markedsandel på 15 % fra udenlandske producenter (38). |
|
(90) |
For 1999 vedrører nogle af eksemplerne på reklamer bestemte virksomheder (i en trykt annonce for østrigsk ost henvises der f.eks. til osteproducenten […….] (39), og i en annonce for østrigske æg henvises der til detailhandelsvirksomheden […….] (40)). |
|
(91) |
I annoncen for yoghurt med AMA-kvalitetsmærket vistes teksten »Yoghurt fra Østrig« (41). |
|
(92) |
Årsberetningerne for 1997, 1998 og 1999 indeholder lignende kampagner og sloganer som de ovenfor beskrevne. |
|
(93) |
I årsberetningerne for 2000 og 2001 nævnes kampagner såsom:
|
4.1.3. REKLAMEFORANSTALTNINGER UDEN FOR ØSTRIG
|
(94) |
Formålet med reklameforanstaltningerne var at informere forbrugere og virksomheder om de produkter, som Østrig kunne tilbyde — deres smag og kulinariske anvendelse — og at tilskynde dem til (for første gang) at prøve sådanne produkter. |
|
(95) |
Reklamekampagnerne bestod af annoncer i medierne, brochurer og foldere, reklamegaver, produkttest og fremsendelse af e-mail direkte til forbrugere. |
|
(96) |
Kampagner for østrigske produkter blev også gennemført i forbindelse med østrigske fødevareuger og internationale messer i andre EU-medlemsstater end Østrig. |
|
(97) |
Ifølge de østrigske myndigheder havde ovennævnte afgifter for perioden 2002-2008 ingen diskriminerende virkning som omhandlet i artikel 90 i EF-traktaten (nu artikel 110 i TEUF). De har navnlig oplyst, at der ikke er tegn på, at produkter af østrigsk oprindelse, som blev markedsført uden for Østrig, ikke opnåede samme gevinst af foranstaltningen som produkter, der blev markedsført i Østrig. |
4.2. STATSSTØTTE TIL KVALITETSPRODUKTER
|
(98) |
Med hensyn til AMA-kvalitetsmærket og -økomærket blev der ydet støtte til udviklingen af kvalitetssikringssystemer (undersøgelser vedrørende forbedring af produktionskvaliteten generelt, udarbejdelse og distribution af kvalitetssikringsdokumenter og udvikling af tilknyttede IT-systemer inden for AMA Marketing), kvalitetskontroller og kontroller vedrørende økologiske produkter (kontrol på stedet udført af eksterne organer og laboratorieanalyser). Alle rutinemæssige kvalitetskontroller blev betalt af de afgiftspligtige selv. |
|
(99) |
En foranstaltning bestående i indførelsen er en kvalitetssikringsordning i henhold til ISO 9002 er desuden nævnt i årsberetningerne 1995-1999. |
4.3. FORANSTALTNINGER VEDRØRENDE TEKNISK BISTAND
4.3.1. TEKNISK BISTAND VEDRØRENDE KVALITETS- OG ØKOMÆRKET
|
(100) |
Støtte blev ydet til generelle oplysningsprojekter, PR-aktiviteter for er udbrede kendskabet til mærkerne og konkurrencer, der blev afholdt for at fremme kvalitetsmærket (Gewinnspiele). |
|
(101) |
Omkostninger til afholdelse af informationsmøder og udarbejdelse af foldere, kataloger, nyhedsbreve og internetopslag var støtteberettigede. |
|
(102) |
Formålet var at give forbrugerne faktuelle oplysninger om AMA's program for kvalitetsmærket og økomærket generelt, f.eks. kvalitetsmærkets fokus på kvalitet, mærkernes indhold og kontrolsystemerne. |
|
(103) |
Ifølge oplysningerne fra de østrigske myndigheder omhandlede ovennævnte foranstaltninger ikke bestemte produktgrupper eller tilskyndede kunderne til at købe et bestemt produkt. |
4.3.2. TEKNISK BISTAND VEDRØRENDE GENERELLE PRODUKTOPLYSNINGER, HERUNDER MARKEDSANALYSE
|
(104) |
Ifølge årsberetningerne blev der i perioden 1995-1999 ydet støtte til generelle oplysnings- og PR-aktiviteter, tilrettelæggelse af og deltagelse i messer og markedsanalyse. |
|
(105) |
De generelle oplysnings- og PR-aktiviteter, som modtog støtte, havde til formål at præsentere fødevarernes generelle egenskaber og omhandlede spørgsmål af almen interesse, f.eks. rådgivning og information i tilfælde af en fødevareskandale. PR-aktiviteterne omfattede også forbedring af kommunikationsgrundlaget i medierne og blev gennemført via kanaler såsom pressemeddelelser, pressekonferencer, medietjenester, nyhedsbreve, åbne arrangementer og lobbyvirksomhed. |
|
(106) |
Støtte blev også ydet til tilrettelæggelse af og deltagelse i begivenheder såsom konkurrencer, konferencer, seminarer og workshops i Østrig samt »østrigske uger« og messer i andre EU-medlemsstater. |
|
(107) |
Støtte til markedsanalyse blev ydet med henblik på at udarbejde undersøgelser vedrørende generelle data for fødevaremarkedet, markedsudviklingen, forbrugeradfærd, tendenser og analyser af salget af relevante landbrugsprodukter. |
5. STØTTEINTENSITET
|
(108) |
Støtten dækkede 100 % af de støtteberettigede omkostninger til AMA-markedsføringsforanstaltninger. |
|
(109) |
Ifølge de østrigske myndigheder oversteg støtten til kvalitetsprodukter og til teknisk bistand vedrørende kvalitets- og økomærket aldrig 100 000 EUR pr. støttemodtager i løbet af en treårig periode. |
|
(110) |
Med hensyn til kontrolforanstaltninger vedrørende brugen af kvalitetsmærket bekræftede de østrigske myndigheder, at støtten blev fjernet fra 2009. |
6. VURDERING AF STØTTEFORANSTALTNINGEN
6.1. FOREKOMST AF STATSSTØTTE
|
(111) |
Artikel 107, stk. 1, i TEUF om forbud mod statsstøtte finder anvendelse, hvis støtte ydes af en medlemsstat eller ved hjælp af statsmidler under enhver tænkelig form, som fordrejer eller truer med at fordreje konkurrencevilkårene ved at begunstige visse virksomheder eller visse produktioner, i det omfang den påvirker samhandelen mellem medlemsstaterne. |
6.1.1. STATSSTØTTE ELLER STØTTE, DER YDES VED HJÆLP AF STATSMIDLER
|
(112) |
Med hensyn til klassificeringen af midler som statsmidler skal der ikke sondres mellem tilfælde, hvor støtten ydes direkte af staten, og tilfælde, hvor den ydes af offentlige eller private organer, der er udpeget eller oprettet af staten (46). |
|
(113) |
Kommissionen bemærker, at støtten i det foreliggende tilfælde ikke er ydet direkte af staten, men af AMA, et formidlende organ, som er etableret ved lov, og som kontrolleres af staten (se betragtning 49). AMA administrerer og ejer 100 % AMA Marketing, og det kan på dette grundlag antages, at denne udøver afgørende indflydelse på sidstnævnte. I dette afsnit vurderes AMA og AMA Marketing derfor under ét. Det skal derfor undersøges, om de afgifter, som AMA har inddrevet, kan anses for statslige ressourcer, der skal tilregnes staten. |
|
(114) |
AMA og AMA Marketing er etableret ved lov. Staten fastsætter disse organers mål (AMA-lovens § 2), deres ledelsesstruktur (AMA-lovens §§ 4-17) og ledelsens sammensætning (se også betragtning 118). Disse organer kontrolleres derfor af staten. Deres markedsføringsaktiviteter finansieres af skattelignende afgifter (se betragtning 49 og 53) (47). AMA-loven (§ 21a, stk. 1) omfatter bestemmelser om anvendelsen af de opkrævede afgifter. AMA er underlagt kontrol af statslige institutioner, som f.eks. den østrigske revisionsret (48). I AMA-lovens § 29 bestemmes det endvidere, at AMA i sine administrative procedurer skal anvende den almene lov om forvaltningsprocedure (allgemeines Verwaltungsverfahrensgesetz). |
|
(115) |
AMA's afgørelser kan indbringes for Bundesverwaltungsgericht (den føderale forvaltningsdomstol) (49). I henhold til AMA-loven fra 2004 kan AMA's afgørelser påklages til land- og skovbrugsministeriet. |
|
(116) |
Opkrævningen af bidraget i henhold til AMA-loven henhører under AMA. AMA har kompetence til at inspicere virksomheder og landbrugsområder og kræve rapporter eller dokumentation fra afgiftspligtige virksomheder (50). Den administrative distriktsmyndighed (Bezirksverwaltungsbehörde) kan pålægge en bøde på op til 3 630 EUR (51) ved overtrædelse af AMA-loven. Det er også strafbart at forsøge at omgå AMA-reglerne. Hvis bøden ikke kan inddrives, kan der pålægges op til seks ugers hæfte (52). |
|
(117) |
De østrigske myndigheder har oplyst, at afgiftens formål, anvendelsesområde og maksimale størrelser er fastsat i AMA-loven (53). Det specifikke afgiftsniveau fastsættes af AMA's bestyrelse (Verwaltungsrat der Agrarmarkt Austria). Bestyrelsen fastlægger det specifikke afgiftsniveau på grundlag af markedssituationen for hvert berørt produkt, udviklingen i salget, indtjeningssituationen for de indenlandske produkter i Østrig og udlandet samt behovet for og relevansen af gennemførelsen af markedsføringsforanstaltninger (54). |
|
(118) |
AMA's bestyrelse består af fire medlemmer, som repræsenterer landbrugskammeret (Landwirtschaftskammer Österreich), det føderale arbejdskammer (Bundesarbeitskammer), erhvervskammeret (Wirtschaftskammer Österreich) og den østrigske sammenslutning af fagforeninger (Österreichischer Gewerkschaftsbund) (55). |
|
(119) |
I åbningsafgørelsen har Kommissionen undersøgt, om Pearle-dommen finder anvendelse i den foreliggende sag. Den 15. juli 2004 bemærkede Domstolen i sin dom i Pearle-sagen (56), at obligatoriske bidrag, der opkræves af et mellemliggende organ hos alle virksomheder i en erhvervssektor, kan anses for ikke at udgøre statsmidler, når følgende fire kumulative betingelser er opfyldt:
|
|
(120) |
På grundlag af de foreliggende oplysninger finder Kommissionen, at ordningen ikke opfylder alle disse betingelser. |
|
(121) |
Med hensyn til den første betingelse skal det bemærkes, at finansieringen af markedsføringsforanstaltningerne ikke forvaltes af en brancheorganisation, som repræsenterer sektoren, men af AMA Marketing, et offentligretligt organ etableret og kontrolleret af staten (se betragtning 49 og AMA-lovens § 3). |
|
(122) |
Med hensyn til den tredje betingelse er afgiften og bidragenes maksimale størrelse indført ved lov (dvs. ved AMA-loven) og opkræves af et organ, der kontrolleres af staten og ikke af en erhvervssektors brancheorganisation. I henhold til AMA-loven er afgiften desuden obligatorisk (se betragtning 53). Disse elementer viser, at der er tale om statslig indgriben, for så vidt angår støttens finansieringsmetode. |
|
(123) |
Kommissionen er følgelig af den opfattelse, at denne sag adskiller sig fra de betingelser, hvorefter de bidrag, der analyseres i Domstolens dom i Pearle-sagen, blev anset for ikke at udgøre statsmidler. |
|
(124) |
Den 30. maj 2013 besvarede Domstolen i Doux Élevage-sagen et præjudicielt spørgsmål vedrørende fortolkningen af begrebet statsmidler (57). |
|
(125) |
I sin dom konkluderede Domstolen, at en afgørelse fra en national myndighed, som udvider en aftale — der indfører et bidrag inden for rammerne af en brancheorganisation anerkendt af en national myndighed og gør dette obligatorisk med henblik på at gøre det muligt for denne at foranstalte kommunikation, tilbud, eksterne forbindelser, kvalitetssikring, forskning og varetagelse af branchens interesser og at rekvirere forbrugerundersøgelser — til samtlige erhvervsdrivende i en branche, ikke udgør statsstøtte. |
|
(126) |
I sin dom erklærede Domstolen, at de pågældende bidrag hidrører fra økonomiske aktører i den private sektor, som driver virksomhed på de pågældende markeder, hvilket betyder, at denne mekanisme ikke indebærer nogen direkte eller indirekte overførsel af statsmidler. Midlerne fra indbetalingerne kørte ikke over statsbudgettet eller nogen anden offentlig myndigheds budget, og staten gav ikke afkald på nogen form for midler (skatter, afgifter, bidrag eller lignende), der, i henhold til den nationale lovgivning, burde have været overført til statsbudgettet. |
|
(127) |
I modsætning til denne sag omfatter den foreliggende sag ikke (frivillige) bidrag, der kollektivt er indført af en brancheorganisation. Som det fremgår af betragtning 53 ovenfor, betaler virksomheder i den østrigske landbrugs- og fødevareindustri obligatoriske afgifter indført ved AMA-loven. Afgifterne er derfor ikke af privat karakter, men er indført af staten gennem en retsakt. |
|
(128) |
I modsætning til Doux Élevage-sagen vedrører den foreliggende sag ikke bidrag, der er indført af en privat organisation. Som det fremgår af betragtning 49-54, er bidragene indført af staten og administreres af AMA, et offentligretligt organ, som er etableret ved AMA-loven, og som kontrolleres af staten. Ordningen administreres af AMA Marketing, et datterselskab ejet 100 % af AMA. |
|
(129) |
I Doux Élevage-sagen fastslog Domstolen, at de omhandlede bidrag bevarede deres privatretlige karakter under hele forløbet, og at de nationale myndigheder ikke kunne anvende disse midler til især at støtte visse virksomheder. Det var i stedet de berørte brancheorganisationer, der traf afgørelse om anvendelsen af disse midler, og disse midler blev efterfølgende alene anvendt til at opfylde de mål, som disse organisationer fastsatte. Midlerne var desuden ikke under konstant offentlig kontrol, og de var ikke tilgængelige for de offentlige myndigheder. |
|
(130) |
I modsætning til Doux Élevage-sagen er de mål, der i denne sag forfølges af AMA, ikke fastsat af en privat organisation, der træffer afgørelse om anvendelsen af disse midler, men i den retsakt, der regulerer det offentlige organ (dvs. AMA-loven, se betragtning 54). |
|
(131) |
Betingelserne i Doux Élevage-sagen for at antage, at der er tale om private midler, er derfor ikke opfyldt. |
|
(132) |
Af ovennævnte grunde finder Kommissionen, at finansieringen af de foranstaltninger, som AMA har gennemført, kan tilskrives staten, og at midlerne derfor udgør statsmidler. |
6.1.2. SELEKTIV FORDEL
|
(133) |
I henhold til Domstolens retspraksis anses foranstaltninger, som — uanset hvilken form de end måtte have — direkte eller indirekte begunstiger visse virksomheder, eller som må anses for en økonomisk fordel, som den begunstigede virksomhed ikke ville have opnået under sædvanlige markedsvilkår, for at være støtte (58). Som støtte betragtes endvidere indgreb, der under forskellige former letter de byrder, som normalt tynger en virksomheds budget, og derved, uden at være tilskud i ordets egentlige forstand, er af samme art og har tilsvarende virkninger (59). Domstolen har også påpeget, at en foranstaltning, som træffes af en offentlig myndighed, og som begunstiger visse virksomheder eller visse produkter, ikke mister ikke sin karakter af vederlagsfri fordel, fordi den helt eller delvist finansieres gennem bidrag, som det offentlige opkræver hos de pågældende virksomheder (60). |
|
(134) |
Foranstaltningen begunstiger virksomheder med aktiviteter inden for produktion, forarbejdning og markedsføring af landbrugsprodukter, herunder fødevareindustrien (se betragtning 46), ved hjælp af reklame, støtte til kvalitetsprodukter og teknisk bistand. |
|
(135) |
De østrigske myndigheder blev i denne henseende opfordret til at fremlægge flere oplysninger om gruppen af støttemodtagere samt antallet af støttemodtagere for hver markedsføringsforanstaltning. I deres skrivelse af 14. september 2012 svarede de østrigske myndigheder, at det ikke er muligt at identificere støttemodtagerne for hver enkelt foranstaltning, da ordningen ikke kun begunstigede de producenter og detailhandlede, der anvendte logoerne, men også producenter, der ikke deltog direkte i ordningen, og sektoren som sådan. Østrig hævdede, at foranstaltningerne styrkede forbrugernes bevidsthed generelt, således at producenter, der ikke deltog i ordningen, var nødt til at forbedre kvaliteten af deres produkter. |
|
(136) |
I åbningsafgørelsen anmodede Kommissionen desuden Østrig om at præcisere, i hvilket omfang fødevareindustrien blev begunstiget af markedsføringsforanstaltningerne. De østrigske myndigheder anvendte det samme argument som ovenfor (betragtning 135). |
|
(137) |
Ifølge retspraksis (61) forbliver en foranstaltning selektiv, selv om den gælder for en hel sektor (men ikke for andre sektorer). De østrigske myndigheders argumenter om, at foranstaltningen er af generel karakter, må derfor afvises. |
6.1.3. FORDREJNING AF KONKURRENCEVILKÅRENE OG PÅVIRKNING AF SAMHANDELEN
|
(138) |
I henhold til Domstolens retspraksis medfører styrkelsen af en virksomheds konkurrencestilling som følge af tildeling af statsstøtte normalt en konkurrencefordrejning i forhold til konkurrerende virksomheder, som ikke modtager denne støtte (62). Støtte til en virksomhed, der opererer på et marked, som er åbent for samhandel inden for EU, kan påvirke handlen mellem medlemsstaterne (63). |
|
(139) |
I perioden 1995-2008 havde handelen med landbrugsprodukter i EU et betydeligt omfang. I 2004 blev landbrugsprodukter i EU til værdi af mellem 183 mia. EUR (import) og 187 mia. EUR (eksport) handlet mellem medlemsstaterne. Dette svarede til omkring 57 % af den samlede landbrugsproduktion på 324 mia. EUR (64). |
|
(140) |
I lyset af den betydelige handel med landbrugsprodukter mellem EU-landene i den omhandlede periode kan det derfor antages, at de foranstaltninger, der er genstand for denne afgørelse, fordrejer eller truer konkurrencen og påvirker samhandelen mellem medlemsstaterne. Dette bekræftes endvidere af AMA's egne udsagn i dets årsberetninger for den omhandlede periode (se betragtning 84-90), som viser AMA's forståelse af, at markedsføringsaktiviteterne kunne bidrage til at fremme den indenlandske produktion over for konkurrerende producenter fra andre medlemsstater. |
|
(141) |
I lyset af ovenstående er betingelserne i artikel 107, stk. 1, i TEUF opfyldt. Det kan derfor konkluderes, at de foranstaltninger, der er genstand for denne afgørelse, udgør statsstøtte som omhandlet i nævnte artikel. |
6.2. TIDSMÆSSIG VIRKNING AF AFGØRELSEN OG EKSISTERENDE STØTTE
|
(142) |
De ikke-anmeldte AMA-markedsføringsforanstaltninger under støtteordning NN 34/2000 og AMA-foranstaltningerne i Kommissionens annullerede beslutning NN 34A/2000 var genstand for åbningsafgørelsen fra 2012. |
|
(143) |
Eftersom AMA-loven og dens gennemførelsesbestemmelser er blevet ændret flere gange, der er taget mange processuelle skridt, og støtten består af adskillige foranstaltninger med forskellig varighed, skal den præcise start- og slutdato for gennemførelsen af foranstaltningerne og dermed den tidsmæssige virkning af afgørelsen fastslås. |
|
(144) |
I henhold til oplysninger fremlagt af de østrigske myndigheder blev markedsføringsforanstaltningerne indført i 1994, dvs. inden den 1. januar 1995, hvor Østrig tiltrådte Den Europæiske Union. De østrigske myndigheder havde imidlertid ikke anmeldt AMA-foranstaltningerne til Kommissionen i overensstemmelse med artikel 143 eller 144 i akten vedrørende vilkårene for Republikken Østrigs tiltrædelse (se betragtning 34), og de kan derfor ikke anses for eksisterende støtte. Disse foranstaltninger bør derfor anses for ny støtte, der ikke blev anmeldt fra og med tiltrædelsesdatoen 1. januar 1995, som derfor bør anses for startdato for ydelsen af støtte. |
|
(145) |
Som beskrevet i betragtning 36 hævder de østrigske myndigheder, at de ved brev af 23. juni 1997 indgav en udfyldt anmeldelsesformular vedrørende AMA-markedsføringsforanstaltningerne, som Kommissionen ikke reagerede på inden for den fastsatte frist på to måneder (65). Dette var efter deres opfattelse en gyldig anmeldelse. De mener, at støtten bør anses for godkendt efter udløbet af fristen på to måneder og følgelig bør betragtes som eksisterende støtte. Den samme argumentation anvendes i en juridisk udtalelse, som var vedlagt indgivelsen af oplysninger af 25. februar 2015. |
|
(146) |
Kommissionen er ikke enig i dette argument. Eftersom foranstaltningerne blev gennemført allerede inden 1997, kan ovennævnte brev ikke anses for en gyldig anmeldelse af foranstaltningerne i overensstemmelse med artikel 108, stk. 3, i TEUF, og støtten kan derfor ikke betragtes som eksisterende støtte. I henhold til Lorenz-dommen betragtes støtte kun som eksisterende støtte, hvis den endnu ikke var blevet gennemført, da foranstaltningen blev anmeldt til Kommissionen. Hvis støtten ikke allerede var blevet gennemført, kunne den kun betragtes som eksisterende støtte, hvis medlemsstaten efter en frist på to måneder havde givet Kommissionen forudgående meddelelse. De østrigske myndigheder har imidlertid gennemført foranstaltningen inden formel anmeldelse og har ikke givet Kommissionen en forudgående meddelelse. Ovennævnte brev af 23. juni 1997 omdanner derfor ikke den omhandlede foranstaltning til eksisterende støtte som omhandlet i artikel 108, stk. 1, i TEUF. |
|
(147) |
I lyset af ovennævnte oplysninger og betragtninger konkluderer Kommissionen med hensyn til afgørelsens tidsmæssige virkning, at startdatoen for alle AMA-markedsføringsforanstaltninger er den 1. januar 1995 (se betragtning 34 og 144). |
|
(148) |
Med hensyn til slutdatoen for gennemførelse bekræftede de østrigske myndigheder ved brev af 14. september 2012, at de foranstaltninger, der er anmeldt som støtteordning N 239/2004 vedrører en del af de AMA-foranstaltninger, der er undersøgt i sag NN 34/2000 (efter en betydelig ændring af foranstaltningerne for at overholde de gældende regler (se betragtning 39)). |
|
(149) |
I samme brev bekræftede de østrigske myndigheder, at AMA Marketing i perioden efter 2002 ikke gennemførte andre støtteforanstaltninger end de foranstaltninger, der er omfattet af NN 34A/2000 og N 239/2004 (og deres efterfølgende forlængelser (66)). |
|
(150) |
Af de oplysninger, der er fremlagt af de østrigske myndigheder, fremgår det, at den godkendte støtteordning N 570/1998 ikke vedrører de AMA-markedsføringsforanstaltninger, der er genstand for denne afgørelse. |
|
(151) |
For AMA's økomærke og kvalitetsmærke var slutdatoen for ydelse af støtte den 31. december 2008, dog ikke for reklameforanstaltninger vedrørende økomærket, som sluttede den 31. december 2006 (se betragtning 15 og 19). |
|
(152) |
De øvrige AMA-markedsføringsforanstaltninger var gældende indtil den 20. oktober 2004, den dato, hvor den anmeldte foranstaltning N 239/2004 blev godkendt (se kapitel 1.4 og betragtning 39). Denne afgørelse vedrører følgelig perioden 1. januar 1995 til 31. december 2008 for alle foranstaltninger med undtagelse af reklameforanstaltningerne vedrørende økomærket, hvor den relevante periode er 1. januar 1995 til 31. december 2006, og de øvrige markedsføringsforanstaltninger, hvor den relevante periode er 1. januar 1995 til 20. oktober 2004. |
7. ULOVLIG STØTTE
|
(153) |
I henhold til artikel 108, stk. 3, i TEUF skal Kommissionen underrettes om enhver påtænkt indførelse eller ændring af støtteforanstaltninger. I henhold til artikel 1, litra f), i forordning (EF) nr. 659/1999 er ny støtte, der er gennemført i strid med artikel 108, stk. 3, i TEUF, ulovlig. Forpligtelsen til at anmelde statsstøtte fremgår af denne forordnings artikel 2. |
|
(154) |
Østrig underrettede ikke Kommissionen i overensstemmelse med artikel 108, stk. 3, i TEUF om bestemmelserne vedrørende indførelse af foranstaltningerne og afgiften til finansiering heraf, inden de blev gennemført. |
|
(155) |
Som det fremgår af kapitel 6 ovenfor, udgør de foranstaltninger, som Østrig har gennemført, statsstøtte. Som anført i betragtning 34 blev markedsføringsforanstaltningerne indført i 1994, dvs. inden den 1. januar 1995, hvor Østrig tiltrådte Den Europæiske Union. De østrigske myndigheder har imidlertid aldrig anmeldt AMA-foranstaltningerne til Kommissionen i overensstemmelse med artikel 143 eller 144 i akten vedrørende vilkårene for Republikken Østrigs tiltrædelse. Støtten udgjorde derfor ny støtte på tiltrædelsestidspunktet, og de østrigske myndigheder burde have anmeldt den. Eftersom der ikke er sket korrekt anmeldelse, er støtten ulovlig i henhold til de relevante bestemmelser i TEUF (se i denne forbindelse også betragtning 144). |
|
(156) |
Som beskrevet i betragtning 9, 36 og 148 kan hverken brev af 23. juni 1997 eller brev af 19. december 2002 anses for en gyldig anmeldelse af denne nye støtte. |
8. UNDERSØGELSE AF STØTTENS FORENELIGHED MED DET INDRE MARKED
8.1. REGLER VEDRØRENDE PRODUKTERNES OPRINDELSE
|
(157) |
Retten annullerede Kommissionens beslutning NN 34A/2000 med den begrundelse, at der forelå en modsætning i AMA-loven fra 1992. I lovens § 21a vedrørende formålet med bidraget henvistes der til nationale produkter. Der henvistes mere præcist i stk. 1 til målet om at »fremme og garantere salget af nationale landbrugs- og skovbrugsprodukter samt deres afledte produkter« (67). I stk. 2 henvistes der til »fremme af andre markedsføringsforanstaltninger (navnlig dækning af omkostninger til tjenesteydelser og personale i forbindelse dermed)«. |
|
(158) |
Retten fastslog, at begrænsningen til nationale produkter i § 21a, stk. 1, i AMA-loven fra 1992 rejste tvivl om foreneligheden af den pågældende støtte og burde have fået Kommissionen til at indlede en formel undersøgelsesprocedure (68). |
|
(159) |
Spørgsmålet om produktets nationale oprindelse er derfor et element, der kræver en detaljeret analyse. |
|
(160) |
Klagerne gjorde gældende, at mærkerne og de støttede foranstaltninger kun var tilgængelige for østrigske producenter. De hævdede i denne henseende, at kun østrigske produkter i henhold til § 21a, stk. 1, i AMA-loven fra 1992 begunstiges af de støttede reklameforanstaltninger. |
|
(161) |
De østrigske myndigheder har i denne forbindelse ved brev af 19. december 2002 præciseret, at AMA-kvalitetsmærket og AMA-økomærket kunne anvendes på alle produkter uanset deres oprindelse. Ved brev af 5. marts 2004 fremsendte de østrigske myndigheder de nye interne regler, der var udstedt af AMA Marketing og godkendt af det østrigske ministerium for landbrug, skovbrug, miljøbeskyttelse og hydrologiske ressourcer (BMLFUW), der regulerer tildelingen af disse mærker. I henhold til disse regler kunne mærkerne tildeles alle produkter, både østrigske og fra andre medlemsstater, der opfylder kvalitetskravene. De østrigske myndigheder bekræftede videre, at de ville tilpasse AMA-loven fra 1992, som blev ændret med virkning fra juli 2007. Siden denne dato indeholdt AMA-lovens § 21a, stk. 1, ikke længere en henvisning »nationale« produkter (69). |
|
(162) |
Mens perioden efter den 30. juni 2007 ikke giver anledning til særlige problemer med hensyn til produkternes oprindelse og de parter, der begunstiges af disse mærker eller foranstaltninger, er der behov for en mere detaljeret analyse for perioden inden denne dato. Som følge af de særlige forhold, der gør sig gældende for de forskellige foranstaltninger under denne ordning, og den varierende betydning af henvisningen til national oprindelse, skal der foretages en særskilt analyse for hver foranstaltning. |
|
(163) |
Med hensyn til kvalitetsmærket indeholdt reglerne for gennemførelsen af AMA-loven (Regulativ zur Verwendung des AMA-Gütesiegels für Lebensmittel) pr. januar 2000 ingen henvisning til nationale produkter, men omfattede alle produkter, uanset oprindelse. I § 2.3 om oprindelsesangivelse henvises der udtrykkeligt til en region (f.eks. Tyrol eller Bayern) eller et land (f.eks. Østrig eller Frankrig) som oprindelsen for produktet, hvilket viser, at enhver region eller ethvert land kunne angives som produktets oprindelse. Påstanden om, at kvalitetsmærket kun var tilgængeligt for nationale (dvs. østrigske) produkter, må derfor afvises for perioden efter denne dato. |
|
(164) |
Alle bestemmelser vedrørende produktets oprindelse indeholder desuden følgende definition of »indenlandsk/national« (heimisch): »I disse retningslinjer henviser udtrykket »indenlandsk/national« til den region, der er anført som produktets oprindelse« (»Wird in diesen Richtlinien der Begriff »heimisch« verwendet, ist darunter die im Herkunftsanteil des Zeichens angeführte Region zu verstehen«) (70). Dette viser igen, at henvisningen til »nationale produkter« i gennemførelsesretsakterne ikke kun henviser til østrigske produkter, men at enhver region kunne angives som oprindelse. |
|
(165) |
Et økomærke henviser i sagens natur primært til de særlige kvalitetskrav til et produkt. På de forskellige mærker under denne ordning var henvisningen til »BIO« det primære budskab, og det kunne anvendes af alle produkter, uanset oprindelse. Sidstnævnte kunne kun nævnes som et underordnet budskab. |
|
(166) |
Med hensyn til støtten til kvalitetsprodukter blev denne ydet til udvikling af kvalitetssikringssystemer, kvalitetskontroller og kontroller vedrørende økologiske produkter (betragtning 98). Sådanne foranstaltninger er heller ikke begrænset til produkter af en bestemt national oprindelse. |
|
(167) |
Støtte til generiske reklamekampagner giver ikke anledning til spørgsmål med hensyn til disse produkters oprindelse, da kampagnerne vedrørte eller henviste til et produkt på en fuldstændig generel måde og ikke på nogen måde henviste til oprindelse. |
8.2. GÆLDENDE REGLER
|
(168) |
Ifølge artikel 107, stk. 3, litra c), i TEUF kan støtte til fremme af udviklingen af visse erhvervsgrene eller økonomiske regioner betragtes som forenelig med det indre marked, når den ikke ændrer samhandelsvilkårene på en måde, der strider mod den fælles interesse. |
|
(169) |
Ifølge Kommissionens meddelelse om fastlæggelse af reglerne for vurdering af ulovlig statsstøtte (71) skal ulovlig støtte som omhandlet i artikel 1, litra f), i forordning (EF) nr. 659/1999 vurderes efter de gældende regler på det tidspunkt, hvor støtten blev ydet. |
|
(170) |
Mellem den 1. januar 2000 og den 31. december 2006 var rammebestemmelserne 2000-2006 gældende. Med virkning fra den 1. januar 2007 var EF-rammebestemmelserne for statsstøtte til landbrug og skovbrug for 2007-2013 (72) (i det følgende benævnt »rammebestemmelserne 2007-2013«) gældende ifølge deres punkt 194. |
|
(171) |
Det skal i denne forbindelse bemærkes, at medlemsstaterne i henhold til punkt 196 i rammebestemmelserne 2007-2013 havde en overgangsperiode indtil den 31. december 2007 til at bringe eksisterende støtteordninger i overensstemmelse med rammebestemmelserne. Definitionen af eksisterende støtte er gengivet i artikel 1, litra b), i forordning (EF) nr. 659/1999. I henhold til artikel 1, litra b), nr. ii), som gælder i den foreliggende sag, forstås ved »eksisterende støtte« godkendt støtte, dvs. støtteordninger og individuel støtte, som er godkendt af Kommissionen eller Rådet. |
|
(172) |
Støtteordning NN 34A/2000 blev godkendt af Kommissionen den 30. juni 2004. I september 2004 indbragte klagerne imidlertid beslutningen for Retten i Første Instans (nu Retten), som annullerede Kommissionens beslutning ved dom af 18. november 2009. Denne dom blev appelleret af Østrig. Domstolen afviste appellen og stadfæstede i sin dom af 27. oktober 2011 Rettens afgørelse. |
|
(173) |
De østrigske myndigheder har gjort gældende, at den omhandlede ordning udgjorde eksisterende støtte og først skulle vurderes efter de nye rammebestemmelser 2007-2013 efter den 1. januar 2008. I sin skrivelse af 14. september 2012 påberåber Østrig sig også princippet om berettiget forventning og påpeger, at Kommissionens beslutning først blev annulleret i 2011. |
|
(174) |
Vedrørende berettiget forventning følger det af retspraksis (73), »at når der er anlagt et annullationssøgsmål, kan en støttemodtager ikke have en sådan vished, så længe Fællesskabets retsinstanser ikke har truffet endelig afgørelse«. Princippet vedrørende berettiget forventning kan derfor ikke påberåbes i denne sag. |
|
(175) |
Støtteordning NN 34A/2000 kunne derfor ikke anses for eksisterende støtte på grundlag af Kommissionens beslutning af 30. juni 2004, og overgangsperioden i punkt 196 i rammebestemmelserne 2007-2013 finder derfor ikke anvendelse. Støtteordningen burde have været bragt i overensstemmelse med rammebestemmelserne 2007-2013 fra den 1. januar 2007. |
8.3. STØTTE TIL REKLAMEFORANSTALTNINGER
|
(176) |
Med hensyn til reklameforanstaltninger skal foreneligheden af støtten ydet i perioden 1. januar 1995 til 31. december 2001 vurderes i lyset af Kommissionens meddelelse vedrørende statslig medvirken ved salgsfremmende foranstaltninger for landbrugsprodukter og fiskerivarer (74) (i det følgende benævnt »1986-meddelelsen«) og rammeordningen for statsstøtte til reklame for landbrugsprodukter og visse varer, der ikke henhører under EØF-Traktatens bilag II, men ikke fiskerivarer (75) (i det følgende benævnt »rammeordningen for reklame 1987«). |
|
(177) |
Støtte ydet fra den 1. januar 2002 skal vurderes i lyset af EF-rammebestemmelserne for statsstøtte til reklame for produkter opført i EF-traktatens bilag I og visse produkter uden for bilag I (i det følgende benævnt »rammebestemmelserne for reklame 2001«) (76). |
|
(178) |
Ved vurderingen af statsstøtte til reklamer for landbrugsprodukter ydet efter den 1. januar 2007 anvender Kommissionen afsnit VI.D i rammebestemmelserne 2007-2013. |
8.3.1. OMFANGET AF REKLAME
|
(179) |
Rammeordningen for reklame 1987 gælder for reklame defineret som aktiviteter baseret på medierne (f.eks. den skrevne presse, radio, tv og plakater), som har til formål at få forbrugerne til at købe det pågældende produkt. Den omfatter ikke salgsfremme i videre forstand såsom oplysninger om videnskabelig viden, organisering af messer og udstillinger, deltagelse i sådanne og lignede public relations, herunder stikprøver og markedsundersøgelser (77). |
|
(180) |
Anvendelsesområdet for rammebestemmelserne for reklame 2001 er i princippet det samme som for rammeordningen for reklame 1987 beskrevet ovenfor, men med enkelte forskelle. Den første væsentlige ændring vedrører det forhold, at økonomiske aktører var tilføjet som potentielle målgrupper for reklame (78). Den anden ændring vedrører det forhold, at definitionen af reklame blev udvidet til at omfatte reklameaktiviteter (herunder uddeling af materialer med samme formål) rettet mod forbrugerne på salgsstedet (79). |
|
(181) |
Anvendelsesområdet for afsnit IV.D i rammebestemmelserne 2007-2013 er identisk med anvendelsesområdet for rammebestemmelserne for reklame 2001 (80). |
|
(182) |
Både rammeordningen for reklame 1987 og rammebestemmelserne for reklame 2001 gælder for reklameaktiviteter, men ikke for salgsfremmende aktiviteter. Støtte til sidstnævnte kategori klassificeres som teknisk støtte, der er underlagt specifikke regler. |
|
(183) |
I den foreliggende sag blev støtte ydet til reklamekampagner, der benyttede forskellige medier og andre metoder til at skabe opmærksomhed. Reklamekampagnerne vedrørte
|
|
(184) |
På baggrund af oplysningerne fra de østrigske myndigheder kan det konkluderes, at foranstaltningerne havde til formål at få forbrugerne til at købe det pågældende produkt (se betragtning 75 og 94). Ovennævnte foranstaltninger er derfor omfattet af anvendelsesområdet for reklame og skal analyseres i lyset af de gældende regler. |
8.3.2. STØTTE TIL REKLAME I PERIODEN 1. JANUAR 1995 TIL 31. DECEMBER 2001
Betingelser for forenelighed
|
(185) |
Foreneligheden af støtten ydet inden den 1. januar 2002 skal vurderes i lyset af 1986-meddelelsen og rammeordningen for reklame 1987 (betragtning 176). |
Generelle betingelser
|
(186) |
I henhold til punkt 2.2 i rammeordningen for reklame 1987 er støtte til reklame for bestemte virksomheder ikke tilladt. |
|
(187) |
I henhold til punkt 3 skal reklamen vedrøre mindst én af følgende kategorier (positive kriterier):
|
|
(188) |
Endelig må støtte, der ydes inden for ovennævnte ramme, i henhold til punkt 4 i rammeordningen for reklame 1987 ikke overstige det beløb, som erhvervet selv anvender til en given reklamekampagne. Det betyder, at en maksimal støtteintensitet på 100 % kun tillades, hvis erhvervet afholder mindst 50 % af omkostningerne, hvad enten det er i form af frivillige bidrag eller i form af opkrævning af skattelignende afgifter eller tvungne bidrag. En maksimal støtteintensitet på 100 % er derfor tilladt. |
Overtrædelse af EØF-Traktatens artikel 30
|
(189) |
I både punkt 2 i 1986-meddelelsen og punkt 2.1. i rammeordningen for reklame 1987 (81) understreges det, at støtte til reklame ikke kan anses for forenelig med det indre marked, hvis det salgsfremmende materiale er strid med EØF-Traktatens artikel 30 (nu artikel 34 i TEUF). |
|
(190) |
I henhold til punkt 2.1 i 1986-meddelelsen er generelle salgsfremmende kampagner, hvor der ikke er nogen speciel henvisning til produktets nationale oprindelse, eksportfremmende kampagner, som tilrettelægges i andre medlemsstater, og kampagner på hjemmemarkedet, der reklamerer for særlige produktkvaliteter eller sorter, hvor der ikke er nogen speciel henvisning til produktets nationale oprindelse på anden måde, end hvad der fremgår af henvisninger til de pågældende kvaliteter eller sorter eller til den normale beskrivelse af produktet, ikke i strid med artikel 34 i TEUF. |
|
(191) |
Derimod er følgende kampagner i henhold til punkt 2.2 i 1986-meddelelsen klart i strid med EØF-Traktatens artikel 30 (nu artikel 34 i TEUF): salgsfremmende kampagner, hvor forbrugerne tilrådes at købe indenlandske produkter, simpelthen fordi de er af national oprindelse, eller salgsfremmende kampagner, der går ud på at få forbrugerne til at lade være med at købe produkter fra andre medlemsstater, eller som forklejner sådanne produkter i forbrugernes øjne (negativ reklame). |
|
(192) |
I punkt 2.3 i 1986-meddelelsen anføres det endvidere, at der kan rejses indvendinger mod salgsfremmende kampagner på en medlemsstats hjemmemarked på grund af henvisninger til produkternes nationale oprindelse på grundlag af EØF-Traktatens artikel 30 (nu artikel 34 i TEUF), hvis ikke visse begrænsninger iagttages. |
|
(193) |
I henhold til punkt 2.3.1 i 1986-meddelelsen er salgsfremmende kampagner, som fremhæver sort eller kvalitet af produkter produceret i en medlemsstat, i praksis ikke begrænset til nationale eller regionale specialiteter, og i mange tilfælde fremhæves de særlige kvaliteter ved produkter produceret i en medlemsstat og deres nationale oprindelse, skønt de samme produkter og kvaliteter produceres andetsteds. Hvis der lægges urimelig vægt på, at det produkt, kampagnen drejer sig om, er af national oprindelse, kan der være tale om overtrædelse af EØF-Traktatens artikel 30 (nu artikel 34 i TEUF). |
|
(194) |
I 1986-meddelelsen opfordrede Kommissionen derfor medlemsstaterne til at sikre, at navnlig følgende retningslinjer blev fulgt omhyggeligt:
|
Vurdering
|
(195) |
I en juridisk udtalelse, som var vedføjet indgivelsen af oplysninger af 25. februar 2015 hævder de østrigske myndigheder, at overtrædelsen af EØF-Traktatens artikel 30 (nu artikel 34 i TEUF) skal vurderes i et »historisk perspektiv«, og at Domstolen i perioden 1995-2002 ikke traf afgørelser, hvorefter et mærkes tekst og grafiske budskab var i strid med EØF-Traktatens artikel 30. Dette argument er efter Kommissionens opfattelse ikke relevant. Som det påvises ovenfor, indeholdt både 1986-meddelelsen (82) og rammeordningen for reklame 1987 udtrykkelige og detaljerede retningslinjer for medlemsstaterne for den måde, hvorpå de skulle udforme deres foranstaltninger, for at undgå overtrædelse af EØF-Traktatens artikel 30. |
|
(196) |
På grundlag af de oplysninger, der er forelagt Kommissionen for perioden inden 2002, var det på tidspunktet for åbningsafgørelsen ikke muligt at vurdere foreneligheden af reklameforanstaltningerne med ovennævnte regler. De østrigske myndigheder blev derfor opfordret til at fremlægge de nødvendige oplysninger vedrørende ovennævnte betingelser. |
|
(197) |
De østrigske myndigheders svar af 14. september 2012 indeholdt ikke tilstrækkelige oplysninger, som kunne lægges til grund for en forenelighedsvurdering (de østrigske myndigheder henviste blot til årsberetningerne for 1995-2001). En yderligere anmodning om oplysninger vedrørende disse punkter blev derfor fremsendt den 19. februar 2014, og Østrig svarede den 5. maj 2014. |
|
(198) |
I sidstnævnte anførte de østrigske myndigheder, at reklamekampagnerne vedrørte landbrugsprodukter, der er overskud af, og/eller reklame for produkter af høj kvalitet. De positive kriterier fastsat i punkt 3 i rammeordningen for reklame 1987 var derfor opfyldt. |
|
(199) |
Ifølge de østrigske myndigheders oplysninger henvistes der i reklamerne ikke til bestemte virksomheder. |
|
(200) |
Med hensyn til den maksimale støtteintensitet udgjorde afgifterne fra sektoren mere end 50 % af støtten (se også betragtning 43 og 56). Kriteriet i punkt 4 i rammeordningen for reklame 1987 vedrørende støtteintensitet er derfor opfyldt. |
|
(201) |
I åbningsafgørelsen udtrykte Kommissionen tvivl med hensyn til en mulig overtrædelse af EØF-Traktatens artikel 30 (nu artikel 34 i TEUF). Efter Kommissionens foreløbige vurdering syntes henvisningen til national oprindelse i kvalitetsmærket ikke at være underordnet (se betragtning 65). Kommissionen bemærkede endvidere, at henvisningen til produktets oprindelse i mange reklamematerialer ikke var begrænset til kvalitetsmærket, men også forekom andre steder i reklamen (se betragtning 83). |
|
(202) |
I åbningsafgørelsen blev de østrigske myndigheder derfor anmodet om at beskrive kvalitetsmærkets og økomærkets udseende i perioden 1995-2001 og at indgive repræsentative eksempler på salgsfremmende materiale, hvori mærkerne var anvendt. |
|
(203) |
Den 14. september 2012 svarede de østrigske myndigheder, at årsberetningerne vedrørende statsstøtte ydet i årene 1995-2004 allerede indeholdt disse oplysninger. Ved brev af 19. februar 2014 svarede Kommissionen, at disse oplysninger ikke var tilstrækkelige til en forenelighedsvurdering, og anmodede om en detaljeret redegørelse (dvs. anmeldelsesskemaer) på grundlag af de regler, der var gældende på tidspunktet for foranstaltningen. Denne vurdering blev fremlagt i svar af 5. maj 2014. |
|
(204) |
De specifikke forenelighedskriterier for de forskellige typer reklame analyseres i det følgende. |
Støtte til generiske reklamekampagner
|
(205) |
Med hensyn til henvisningen til bestemte virksomheder i visse reklamekampagner (betragtning 90) bemærker Kommissionen, at støtte til reklamer vedrørende bestemte virksomheder i henhold til punkt 2.2 i rammeordningen for reklame 1987 ikke er tilladt. |
|
(206) |
I deres skrivelse af 14. september 2012 anførte de østrigske myndigheder, at de nævnte virksomheder havde bidraget til nogle af kampagnens omkostninger (Druck und Werbeeinschaltung). Kampagner, hvor der henvises til bestemte virksomheder, kan imidlertid ikke godkendes efter statsstøttereglerne (punkt 2.2 i rammeordningen for reklame 1987). Det forhold, at virksomhederne delvist bidrog til kampagnens omkostninger, ændrer ikke denne vurdering. |
|
(207) |
Ifølge de foreliggende oplysninger henvistes der i nogle af de generiske reklamekampagner udtrykkeligt til produktets oprindelse (dvs. Østrig) (se eksemplerne i betragtning 84 og 90). |
|
(208) |
Foranstaltningerne var derfor ikke i overensstemmelse med punkt 2.1 (83) og 2.2 i rammeordningen for reklame 1987 og var i strid med EØF-Traktatens artikel 30 (nu artikel 34 i TEUF). Det er derfor Kommissionens opfattelse, at støtten til reklameforanstaltninger i perioden 1. januar 1995 til 31. december 1999, hvor der henvises til produkters oprindelse eller til bestemte virksomheder, er uforenelig med det indre marked (84). |
|
(209) |
Med hensyn til perioden 1. januar 2000 til 31. december 2001 henvistes der i reklamekampagnerne kun til de særlige produktkvaliteter eller sorter uden speciel henvisning til produktets nationale oprindelse. |
|
(210) |
For denne sidstnævnte periode var kampagnerne ikke i strid med EØF-Traktatens artikel 30 og var således i overensstemmelse med rammeordningen for reklame 1987. Kommissionen anser dem følgelig for at være forenelige med det indre marked. |
Støtte vedrørende kvalitetsmærket
|
(211) |
I deres svar af 14. september 2012 anførte de østrigske myndigheder, at de samme mærker som de mærker, der var godkendt i Kommissionens beslutning i sag N 589/2008, blev anvendt for kvalitetsmærket. De østrigske myndigheder konkluderede derfor, at henvisningen til den nationale oprindelse var af underordnet betydning. |
|
(212) |
Kommissionen er ikke enig i de østrigske myndigheders bemærkninger. Som det fremgår af ovenstående (betragtning 65) blev der anvendt et andet logo for kvalitetsmærket i perioden 1995-1999. I dette logo er henvisningen til oprindelsen ikke underordnet i forhold til logoets kvalitetsbudskab. Både det visuelle budskab (det østrigske flag) og den anvendte tekst angiver Østrig som hovedbudskab. |
|
(213) |
Punkt 2.3.1 i 1986-meddelelsen, hvorefter henvisninger til national oprindelse burde komme i anden række i forhold til det budskab, kampagnen giver forbrugerne, og ikke være hovedårsagen til, at man tilråder forbrugerne at købe produktet, var derfor ikke overholdt. Kommissionen anser derfor støtten vedrørende kvalitetsmærket i perioden 1. januar 1995 til 31. december 1999 for uforenelig med det indre marked. |
|
(214) |
Med hensyn til perioden 1. januar 2000 til 31. december 2001 finder Kommissionen, at de nye logoer, som var de samme som de logoer, der blev vurderet i Kommissionens beslutning i sag N 589/2008, er i overensstemmelse med betingelserne i rammeordningen for reklame 1987, og anser derfor den tilknyttede støtte for forenelig med det indre marked. |
Støtte vedrørende økomærket
|
(215) |
I reklameforanstaltningerne vedrørende økomærket, som vises ovenfor i betragtning 65, blev de samme logoer anvendt som i perioden efter 2002. |
|
(216) |
Da reklamer af denne type fremhæver sort eller kvalitet af produkter produceret i en medlemsstat, er de omfattet af 2.3.1 i 1986-meddelelsen, ifølge hvilken der ikke må lægges for stor vægt på produktets nationale oprindelse. |
|
(217) |
På en af de to udgaver af logoet blev der ikke henvist til produkternes oprindelse. På den anden blev produktets oprindelse angivet som et underordnet budskab. Førstnævnte gav ikke anledning til problemer med hensyn til mulig overtrædelse af EØF-Traktatens artikel 30 (nu artikel 34 i TEUF). Med hensyn til sidstnævnte var betingelser i punkt 2.3.1 i 1986-meddelelsen opfyldt, fordi:
|
|
(218) |
Støtten til reklame vedrørende økomærket for perioden 1. januar 1995 til 31. december 2001 var derfor i overensstemmelse med betingelserne i 1986-meddelelsen. Kommissionen anser derfor denne støtte for forenelig med det indre marked. |
Reklame uden for Østrig.
|
(219) |
De reklamekampagner, der blev gennemført uden for Østrig, omfattede ikke nogen speciel henvisning til produktets nationale oprindelse på anden måde, end hvad der fremgår af henvisninger til de pågældende kvaliteter eller sorter eller til den normale beskrivelse af produktet. Disse kampagner var derfor i overensstemmelse med punkt 2.1 i 1986-meddelelsen og overtrådte ikke EØF-Traktatens artikel 30 (nu artikel 34 i TEUF). |
|
(220) |
Støtten til reklame uden for Østrig for perioden 1. januar 1995 til 31. december 2001 var derfor i overensstemmelse med betingelserne i 1986-meddelelsen. Kommissionen anser derfor denne støtte for forenelig med det indre marked. |
8.3.3. STØTTE TIL REKLAME I PERIODEN 1. JANUAR 2002 TIL 31. DECEMBER 2006: KVALITETS- OG ØKOMÆRKET
|
(221) |
For perioden 1. januar 2002 til 31. december 2006 skulle støtte til reklameaktiviteter overholde betingelserne i rammebestemmelserne 2000-2006. I henhold til punkt 18 i rammebestemmelserne 2000-2006 skulle støtte til salgsfremmende foranstaltninger og reklame for landbrugsprodukter vurderes efter rammeordningen for reklame 1987. |
|
(222) |
Fra og med den 1. januar 2002 fandt rammebestemmelserne for reklame 2001 anvendelse og trådte i stedet for 1986-meddelelsen og rammeordningen for reklame 1987 (punkt 69 og 75 i rammebestemmelserne for reklame 2001). Kommissionen vil følgelig basere vurderingen for perioden 1. januar 2002 til 31. december 2006 på rammebestemmelserne for reklame 2001. |
|
(223) |
I henhold til punkt 12 i rammebestemmelserne for reklame 2001 bør støtte til reklame for landbrugsprodukter og andre produkter — for at være forenelig med det indre marked — ikke ændre handelsvilkårene i et omfang, der strider mod den fælles interesse (negative kriterier), og den bør fremme udviklingen af visse erhvervsgrene eller økonomiske regioner (positive kriterier). |
Negative kriterier
|
(224) |
I henhold til punkt 18 i rammebestemmelserne for reklame 2001 måtte der ikke ydes støtte til reklamekampagner, der var i strid med artikel 28 i EF (nu artikel 34 i TEUF), der forbyder kvantitative indførselsrestriktioner og tilsvarende foranstaltninger med tilsvarende virkning mellem medlemsstaterne. |
|
(225) |
Støtte måtte ikke ydes til reklamer, der direkte vedrørte produkter fra en eller flere bestemte virksomheder. Hvis offentligt finansieret reklame var overdraget private virksomheder, skulle disse virksomheder være valgt på grundlag af markedsprincipper (punkt 29 og 30 i rammebestemmelserne for reklame 2001). |
|
(226) |
Kampagner måtte endvidere ikke være i strid med den afledte fællesskabslovgivning og skulle navnlig være i overensstemmelse med bestemmelserne i direktiv 2000/13/EF (punkt 25-28 i rammebestemmelserne for reklame 2001). |
Positive kriterier
|
(227) |
I henhold til punkt 31 og 32 i rammebestemmelserne for reklame 2001 skulle reklamer — for at opfylde betingelserne for fravigelsen i henhold til artikel 87, stk. 3, litra c), i EF (nu artikel 107, stk. 3, litra c), i TEUF) — vedrøre landbrugsprodukter og andre produkter, der er overskud af, eller underudnyttede arter, nye produkter eller erstatningsprodukter, der endnu ikke er overskud af, højkvalitetsprodukter, udvikling af visse regioner eller udvikling af små og mellemstore virksomheder (SMV). |
|
(228) |
Kapitel 4 i rammebestemmelserne for reklame 2001 omhandlede anvendelsen af ovennævnte positive kriterier på særlige former for reklameaktiviteter, dvs. på støtte til reklame, hvor oprindelsen er en del af budskabet (afsnit 4.1) og støtte til reklame vedrørende kvalitetsprodukter (afsnit 4.2). |
Reklame, hvor oplysning om oprindelsen er en del af budskabet
|
(229) |
I henhold til punkt 23 i rammebestemmelserne for reklame 2001 kunne der gives oplysning om producentlandet enten ved hjælp af ord eller symboler, forudsat at der blev opretholdt en fornuftig balance mellem på den ene side omtalen af produktets kvalitet og sort og på den anden side henvisningerne til dets nationale oprindelse. Henvisningerne til den nationale oprindelse skulle have sekundær betydning i forhold til det hovedbudskab, som kampagnen skulle formidle til forbrugerne, og de måtte ikke fremstå som den vigtigste grund til, at forbrugerne blev anbefalet at købe produktet. Reklamer, hvori produktets (regionale) oprindelse var anført som en sekundær oplysning, ansås ikke for en overtrædelse af artikel 28 i EF (nu artikel 34 i TEUF). Når Kommissionen skulle afgøre, om oprindelsen var en sekundær oplysning, ville den tage udgangspunkt i, hvor stor en del af den samlede tekst og/eller symbolerne (inkl. billeder og generel præsentation) der refererer til produktets oprindelse, og i, hvor stor en del af teksten og/eller symbolerne der refererer til udsalgsstedet (dvs. den del af reklamen, som ikke fokuserer på oprindelsen) (punkt 40 og 41 i rammebestemmelserne for reklame 2001). |
Reklamer for kvalitetsprodukter
|
(230) |
Når støtte blev ydet til produkter, der opfyldte særlige kvalitetskrav, skulle den være tilgængelig for alle produkter, der var produceret i Fællesskab, uanset deres oprindelse. Medlemsstaterne skulle også anerkende resultaterne af tilsvarende kontroller udført i andre medlemsstater (punkt 49 i rammebestemmelserne for reklame 2001). |
Reklame for økologiske landbrugsprodukter
|
(231) |
I henhold til punkt 55 i rammebestemmelserne for reklame 2001 var det kun tilladt at yde støtte, hvis produkterne, der var forsynet med en angivelse, som henviste til økologisk produktion, opfyldte kravene i Rådets forordning (EØF) nr. 2092/91. Alle, der producerer og forarbejder økologiske landbrugsprodukter, skulle være undergivet den kontrolordning, der var fastlagt i forordningen. |
Vurdering
|
(232) |
Når ovennævnte bestemmelser anvendes på reklameforanstaltningerne vedrørende kvalitets- og økomærket i perioden 1. januar 2002 til 31. december 2006, kommer Kommissionen til følgende konklusioner: |
|
(233) |
Kvalitetsmærket og den ene af de to udgaver af økomærket (se betragtning 64) indeholdt en henvisning til produktets oprindelse, men dette budskab kan anses for sekundært i forhold til hovedbudskabet vedrørende produktets (økologiske) kvalitet. Henvisningen til produktets oprindelse havde en underordnet position både i det grafiske budskab (baggrunden) og i logoets tekst. |
|
(234) |
Med hensyn til mærkernes udformning bemærker Kommissionen, at den centrale position på mærkerne var optaget af et felt, hvor teksten »AMA Gütesiegel« eller »BIO« var dominerende, og hvor produktets oprindelse var angivet med betydeligt mindre bogstaver. Sidefelterne fremstod i nationale farver (f.eks. rød og hvid for Østrig) uden yderligere symboler, der identificerede produktionslandet. Det centrale felt var ikke kun visuelt dominerede på mærkaterne, men udgjorde ca. 65 % af mærkets samlede bredde (se betragtning 64). De østrigske myndigheder har yderligere oplyst, at produktkvaliteten var hovedbudskabet i alle reklamer vedrørende begge mærker, og at produktets oprindelse kun var et sekundært budskab, hvis den overhovedet var nævnt (se betragtning 79). |
|
(235) |
Ifølge de østrigske myndigheder blev økomærket kun tildelt økologiske produkter, der opfyldte kriterierne i forordning (EØF) nr. 2092/91 (se betragtning 69). |
|
(236) |
De østrigske myndigheder har afgivet forsikring om, at bestemmelserne i direktiv 2000/13/EF blev overholdt i forbindelse med de støttede reklameforanstaltninger (se betragtning 68). |
|
(237) |
Reklamerne vedrørte ikke produkter fra en eller flere bestemte virksomheder. De østrigske myndigheder har oplyst, at bestemte virksomheder eller produkter ikke blev nævnt i reklamer på salgssteder, og at ejeren af salgsstedet ikke blev begunstiget af støtten (se betragtning 78). |
|
(238) |
De østrigske myndigheder har oplyst, at alle reklameaktiviteter finansieret af AMA Marketing blev gennemført af private virksomheder udvalgt ved offentligt udbud (se betragtning 52). |
|
(239) |
Ifølge de østrigske myndigheder kunne kvalitetsmærket endvidere anvendes for alle produkter produceret i EU, hvis de opfyldte de særlige krav til anvendelsen af mærket. Disse særlige krav vedrørte produktkvaliteten eller havde alene til formål at sikre den angivne geografiske oprindelse for produktet. De særlige krav kunne under alle omstændigheder opfyldes uanset produktets geografiske oprindelse (se betragtning 161). |
|
(240) |
I åbningsafgørelsen påpegede Kommissionen, at den ikke havde fået oplyst, om tilsvarende kontroller udført i andre medlemsstater anerkendes. I deres skrivelse af 14. september 2012 bekræftede de østrigske myndigheder, at sådanne kontroller anerkendes, og fremlagde dokumentation herfor. |
|
(241) |
Selv om de østrigske myndigheder bekræftede, at kvalitetsmærket og økomærket fra 2002 var tilgængelige for alle produkter, uanset oprindelse, udtrykte Kommissionen i åbningsafgørelsen tvivl, eftersom henvisningen til nationale produkter i basisretsakten vedrørende foranstaltningerne, AMA-loven, først blev fjernet i 2007 (se betragtning 161). |
|
(242) |
I deres skrivelser fremlagde de østrigske myndigheder de nye interne regler, hvorefter mærkerne var tilgængelige for alle produkter, og nye data, der viste, at en række ikke-østrigske produkter faktisk var blevet tildelt mærkerne efter 2001. De bekræftede desuden igen, at reglerne siden 2002 var blevet anvendt på alle produkter, uanset oprindelse. |
|
(243) |
I åbningsafgørelsen bemærkede Kommissionen, at det ikke stod klart, om de nye interne AMA-regler havde haft virkning allerede fra den 26. september 2002, eller om der var en overgangsperiode efter den 26. september 2002, hvor støtte stadig blev ydet efter de gamle regler. I deres skrivelse af 14. september 2012 oplyste de østrigske myndigheder, at der ikke fandtes en sådan overgangsperiode. |
|
(244) |
I betragtning 175 til åbningsafgørelsen anførte Kommissionen, at den ikke rådede over tilstrækkelige oplysninger til at vurdere, om statsstøttereglerne finder anvendelse på de medfinansierede salgsfremmende foranstaltninger vedrørende økomærket, der er nævnt i betragtning 80. De østrigske myndigheder blev derfor opfordret til at fremlægge flere oplysninger om statsstøttegodkendelse for disse foranstaltninger og om programmeringsperiodens varighed. I deres skrivelse af 14. september 2012 oplyste de østrigske myndigheder, at de salgsfremmende foranstaltninger vedrørende økomærket var en del af de østrigske medfinansierede oplysnings- og salgsfremmeprogram vedrørende økologiske produkter. |
|
(245) |
I deres svar af 14. september 2012 anførte de østrigske myndigheder desuden følgende: I perioden 2002-2008 (20. september 2002-15. september 2005) blev der gennemført et medfinansieret oplysnings- og salgsfremmeprogram vedrørende økologiske produkter. Dette program var blevet godkendt ved Kommissionens beslutning K(2002) 3116 af 22. januar 2002 (85). Kommissionen havde ved beslutning K(2007) 3299 af 10. juli 2007 desuden godkendt et andet treårigt program vedrørende økomærket (1. oktober 2007-30. september 2010) (86). |
|
(246) |
Af de allerede anførte grunde overholdt støtten til reklameforanstaltninger gennemført i perioden 1. januar 2002 til 31. december 2006 rammebestemmelserne for reklame 2001 og dermed rammebestemmelserne 2000-2006. Kommissionen anser derfor denne støtte for forenelig med det indre marked. |
8.3.4. REKLAMEKAMPAGNER UDEN FOR ØSTRIG OG GENERISKE REKLAMEKAMPAGNER I ØSTRIG, 2002-2004 (87)
|
(247) |
Reklamekampagner kunne godkendes, hvis de blev gennemført direkte eller indirekte af en medlemsstat på markedet i en anden medlemsstat eller på en medlemsstats hjemmemarked, hvor der udelukkende blev gjort reklame for produktets art og ikke på nogen måde blev refereret til dets nationale oprindelse (punkt 19, litra a)-b), i rammebestemmelserne for reklame 2001). |
|
(248) |
I overensstemmelse med rammebestemmelserne for reklame 2001 så Kommissionen velvilligt på reklamekampagner, der havde til formål at præsentere forbrugerne for landbrugsprodukter og andre produkter fra en bestemt medlemsstat eller region. Det primære fokus for sådanne kampagner kunne være produktets oprindelse, såfremt kampagnen blev gennemført uden for den medlemsstat eller region, hvor landbrugsprodukterne og de andre produkter var produceret. Kampagnerne måtte alene indeholde oplysninger om de pågældende produkters objektive kendetegn og burde ikke indeholde subjektive påstande om produkternes kvalitet (punkt 35-39 i rammebestemmelserne for reklame 2001). |
|
(249) |
På grundlag af de oplysninger, der var tilgængelige på tidspunktet for åbningsafgørelsen for perioden 2002-2004 vedrørende generiske reklamekampagner og reklame uden for Østrig (se åbningsafgørelsens afsnit 2.7.1.2 og 2.7.1.3), kunne Kommissionen ikke vurdere foranstaltningernes forenelighed med betingelserne i punkt 19, litra b), samt punkt 29, 30 og 39 i rammebestemmelserne for reklame 2001. |
|
(250) |
De østrigske myndigheder blev derfor i åbningsafgørelsen opfordret til at fremlægge de nødvendige oplysninger vedrørende ovennævnte bestemmelser. |
Positive kriterier
|
(251) |
Reklamekampagner uden for medlemsstaten og generiske reklamekampagner inden for medlemsstater skulle opfylde de positive kriterier i rammebestemmelserne for reklame 2001 (se betragtning 227 og 228). |
|
(252) |
I henhold til punkt 47 i rammebestemmelserne for reklame 2001 skulle produkter, der var omfattet af reklamekampagner, opfylde standarder eller specifikationer, der hhv. var klart højere og mere specifikke, end dem der var fastsat i den relevante EF-lovgivning eller nationale lovgivning. |
|
(253) |
I henhold til punkt 60 i rammebestemmelserne for reklame 2001 måtte andelen af direkte støtte i forbindelse med reklame ikke overstige 50 %, og branchens virksomheder skulle bidrage med mindst 50 % af udgifterne, når den direkte støtte kom fra et offentligt budget. Branchens bidrag kunne også komme fra skattelignende afgifter eller obligatoriske bidrag. |
|
(254) |
Med hensyn til generiske reklamekampagner og reklamekampagner uden for Østrig kunne Kommissionen på grundlag af de foreliggende oplysninger på tidspunktet for åbningsafgørelsen for perioden 2002-2004 ikke vurdere foranstaltningernes forenelighed med ovennævnte regler. De østrigske myndigheder blev derfor anmodet om at fremlægge de nødvendige oplysninger vedrørende betingelsen i punkt 32 i rammebestemmelserne for reklame 2001 (betragtning 174 til åbningsafgørelsen). |
|
(255) |
I sit svar af 14. september 2012 henviste Østrig til sin skrivelse af 13. december 2002. Denne skrivelse indeholder imidlertid kun konkrete eksempler og det nationale retsgrundlag for foranstaltningerne. Kommissionen anmodede derfor i sin anmodning om oplysninger af 19. februar 2014 de østrigske myndigheder om at udfylde de relevante anmeldelsesformulerer og indgive dem til Kommissionen. I deres svar af 30. april 2014 indgav de østrigske myndigheder de ønskede anmeldelsesformularer. De oplysninger, der var anført i formularerne, udgjorde imidlertid kun en generel beskrivelse af ordningen, som ikke var tilstrækkelig til at danne grundlag for en egentlig vurdering af foranstaltningerne. |
|
(256) |
I sin anmodning om oplysninger af 17. december 2014 anmodede Kommissionen om yderligere oplysninger om denne foranstaltning. I sit svar af 25. februar 2015 bekræftede Østrig, at:
|
|
(257) |
Af de allerede anførte grunde overholdt støtten til reklamekampagner uden for Østrig og generiske reklamekampagner gennemført i perioden 2002-2004 rammebestemmelserne for reklame 2001 og dermed rammebestemmelserne 2000-2006. Kommissionen anser derfor denne støtte for forenelig med det indre marked. |
8.3.5. STØTTE TIL REKLAME I PERIODEN 2007-2008
|
(258) |
Ved vurderingen af statsstøtte til reklamer for landbrugsprodukter ydet efter den 1. januar 2007 anvender Kommissionen afsnit VI.D i rammebestemmelserne 2007-2013. |
Reklame vedrørende kvalitet
|
(259) |
På tidspunktet for åbningsafgørelsen havde Kommissionen ikke tilstrækkelige oplysninger til at vurdere, om disse foranstaltninger var i overensstemmelse med rammebestemmelserne 2007-2013. Kommissionen udtrykte i denne forbindelse tvivl med hensyn til opfyldelsen af de betingelser, der adskilte sig fra kravene i rammebestemmelserne 2000-2006. |
|
(260) |
Kommissionen henledte navnlig de østrigske myndigheders opmærksomhed på de ændringer, der er anført i punkt 153, litra c), anden halvdel af punktummet, punkt 155, andet punktum, og punkt 158 i rammebestemmelserne 2007-2013. De østrigske myndigheder blev derfor anmodet om at fremlægge de nødvendige oplysninger til dokumentation for, at reklameforanstaltningerne vedrørende kvalitet opfyldte ovennævnte betingelser i rammebestemmelserne 2007-2013. |
|
(261) |
I henhold til punkt 153 i rammebestemmelserne 2007-2013 ville statsstøtte til reklamekampagner inden for Fællesskabet blive betragtet som forenelig med traktaten, hvis følgende betingelser var opfyldt:
|
|
(262) |
Ifølge de oplysninger, som de østrigske myndigheder indgav den 30. april 2014, var betingelserne i punkt 153 i rammebestemmelserne 2007-2013 opfyldt. |
|
(263) |
Når der var tale om nationale eller regionale kvalitetsmærker, kunne produkternes oprindelse henhold til punkt 155 i rammebestemmelserne 2007-2013 (kun) anføres som et underordnet budskab. Ved vurderingen af, om oprindelsen rent faktisk var et underordnet budskab, skulle Kommissionen tage hensyn til det overordnede omfang af tekst og/eller symboler, herunder billeder og generel præsentation, der henviser til oprindelsen, og omfanget af tekst og/eller symboler, der henviser til reklamens unikke salgsbudskab, dvs. den del af reklamebudskabet, der ikke fokuserede på oprindelsen. |
|
(264) |
I deres skrivelse 30. april 2014 bekræftede de østrigske myndigheder, at de mærker, der blev anvendt i 2007, var identiske med de mærker, Kommissionen havde godkendt i sin beslutning fra 2004 (se også betragtning 233). Kommissionen henviser til denne vurdering og finder derfor, at betingelserne i punkt 155 i rammebestemmelserne 2007-2013 er opfyldt. |
|
(265) |
I henhold til punkt 156 i rammebestemmelserne 2007-2013 måtte den direkte støttesats ikke overstige 50 %. Hvis sektoren bidrog med mindst 50 % af omkostningerne, uanset hvilken form bidraget måtte have, måtte støtteintensiteten gå op til 100 %. Som det fremgår af ovennævnte (betragtning 200), er denne betingelse opfyldt. |
|
(266) |
Ifølge punkt 158 i rammebestemmelserne 2007-2013 skulle reklameaktiviteter med et årligt budget på over 5 mio. EUR anmeldes særskilt. På baggrund af oplysningerne fra de østrigske myndigheder (betragtning 45) kan det konkluderes, at denne betingelse er opfyldt, da det årlige budget, som var tildelt kvalitetsmærket i 2007 og 2008, var lavere end 5 mio. EUR. |
|
(267) |
Af de allerede anførte grunde var de reklameforanstaltninger, der blev gennemført i perioden 2007-2008, i overensstemmelse med rammebestemmelserne 2007-2013 og er derfor forenelige med det indre marked. |
|
(268) |
Kommissionen bemærker i denne henseende, at reklameforanstaltningerne vedrørende økomærket udløb ved udgangen af 2006, og at de derfor ikke er omfattet af vurderingen efter rammebestemmelserne 2007-2013 (se betragtning 15). |
Generiske reklamekampagner
|
(269) |
Bestemmelserne vedrørende generiske reklamekampagner og reklameforanstaltninger i tredjelande er ikke relevante for perioden 2007-2008, da de støtteforanstaltninger, der vedrørte disse aktiviteter, udløb i 2004 med vedtagelsen af støtteordning N 239/2004 (se betragtning 39). |
8.4. FORANSTALTNINGER VEDRØRENDE TEKNISK BISTAND OG STØTTE VEDRØRENDE KVALITETSPRODUKTER I PERIODEN 1995-1999
|
(270) |
Specifikke retningslinjer for statsstøtte blev først indført for landbrugssektoren den 1. januar 2000. Foreneligheden af støtte ydet før denne dato skal derfor vurderes på grundlag af traktaten og i lyset af Kommissionens faste praksis på daværende tidspunkt (se betragtning 169 ovenfor). |
8.4.1. SALGSFREMME I VIDERE FORSTAND OG FORANSTALTNINGER VEDRØRENDE TEKNISK BISTAND I PERIODEN 1995-1999
|
(271) |
Salgsfremme i videre forstand såsom oplysninger om videnskabelig viden, organisering af messer og udstillinger, deltagelse i sådanne og lignede public relations, herunder stikprøver og markedsundersøgelser, var ikke omfattet af rammeordningen for reklame 1987 i henhold til rammeordningens punkt 1.1. Med hensyn til udgifterne til sådanne aktiviteter var det Kommissionens faste praksis at anse støtte på op til 100 % for forenelig med det indre marked i henhold til traktatens artikel 92, stk. 3, litra c) (nu artikel 107, stk. 3, litra c), i TEUF) (89). |
|
(272) |
Ifølge Kommissionens praksis og politik så den desuden velvilligt på bløde støtteforanstaltninger, der havde til formål at yde teknisk bistand i landbrugssektoren. Støtte, der udgjorde op til 100 % af de støtteberettigede omkostninger til foranstaltninger, der havde til formål at udbrede nye teknikker, blev f.eks. godkendt. |
|
(273) |
De AMA-markedsføringsforanstaltninger, der er beskrevet i kapitel 4.3 ovenfor, henhører under disse kategorier. |
|
(274) |
Formålet med de omhandlede foranstaltninger var at udbrede generel viden gennem tilrettelæggelse af generelle oplysningsprojekter. De havde til formål at give kunder faktuelle oplysninger og tilskyndede dem ikke til at købe et bestemt produkt. |
|
(275) |
Foranstaltningerne var derfor i overensstemmelse med Kommissionen praksis på daværende tidspunkt, og den fandt, at det forfulgte mål var legitimt. Støtteintensiteten på 100 % var også i overensstemmelse med den maksimale støtteintensitet, der på daværende tidspunkt blev anses for forholdsmæssig i lyset af dette mål og de begrænsede negative påvirkninger af konkurrencevilkårene og samhandelen. |
|
(276) |
Støtten til salgsfremme i videre forstand i perioden 1995-1999 var i overensstemmelse med Kommissionens faste praksis på daværende tidspunkt, og Kommissionen finder, at disse foranstaltninger derfor var forenelige med det indre marked i henhold til artikel 92, stk. 3, litra c), i EF-traktaten (nu artikel 107, stk. 3, litra c), i TEUF). |
8.4.2. TEKNISK BISTAND, RÅDGIVNING OG KONTROLFORANSTALTNINGER VEDRØRENDE KVALITETSPRODUKTER I PERIODEN 1995-1999
|
(277) |
Hvad angår støtte til teknisk bistand og rådgivning ved udarbejdelsen af kvalitetssikringsordninger, udgjorde sådanne tjenesteydelser ifølge Kommissionen en form for »blød støtte«, der forfulgte et mål af fælles interesse og var forholdsmæssig (navnlig eftersom de ikke ændrede konkurrencevilkårene i et væsentligt omfang), og var således forenelig med det indre marked. |
|
(278) |
De foranstaltninger, der er beskrevet i kapitel 4.3, kan anses for sådan blød støtte, der ifølge Kommissionens daværende faste praksis blev anses for forenelig med det indre marked. |
|
(279) |
Med hensyn til kontrolforanstaltningerne med henblik på at sikre overensstemmelse med sektorledede kvalitets- eller sporbarhedsstandarder godkendte Kommissionen — i overensstemmelse med fremgangsmåden i Kommissionens meddelelse til medlemsstaterne om husdyrbrug (90) — konsekvent støtte, der beløb sig til 100 % af omkostningerne til obligatoriske kontroller. Dette var igen baseret på idéen om, at sådan støtte forfulgte et mål af fælles interesse og var forholdsmæssig, navnlig i lyset af de begrænsede negative påvirkninger af konkurrencevilkårene og samhandelen af sådan indirekte støtte. |
|
(280) |
Med hensyn til disse foranstaltninger blev de østrigske myndigheder anmodet om at forklare, hvorvidt AMA-kontrollerne var obligatoriske eller ej, og hvis sidstnævnte var tilfældet, at angive, om den maksimale støtteintensitet blev overholdt. |
|
(281) |
I deres skrivelse af 30. april 2014 svarede de østrigske myndigheder, at de pågældende kontroller var obligatoriske i henhold til AMA-gennemførelsesbestemmelserne, og at den maksimale støtteintensitet blev overholdt. |
|
(282) |
Betingelserne for støttens forenelighed er derfor opfyldt. |
8.5. STATSSTØTTE VEDRØRENDE KVALITETSPRODUKTER I PERIODEN 2000-2006
|
(283) |
Aktiviteter vedrørende udvikling af kvalitetssystemer og kvalitetskontroller var berettiget til støtte i forbindelse med både økomærket og kvalitetsmærket. Dette udgør støtte til fremme af produktion og afsætning af kvalitetsprodukter, der skal vurderes i henhold til punkt 13 i rammebestemmelserne 2000-2006. |
Gældende regler
|
(284) |
I punkt 13 i rammebestemmelserne 2000-2006 fastsættes betingelserne for at yde støtte til fremme af produktion og afsætning af kvalitetslandbrugsprodukter. |
|
(285) |
I henhold til punkt 13.2 i rammebestemmelserne 2000-2006 kunne støtte bl.a. ydes til konsulentbistand, tekniske undersøgelser, gennemførligheds- og designundersøgelser, markedsforskning og indførelse af kvalitetssikringsordninger. For SMV'er kunne omkostningerne ikke overstige 100 000 EUR pr. støttemodtager over en treårig periode eller 50 % af de støtteberettigede omkostninger afhængigt af, hvilket beløb der er størst. For store virksomheder fandt kun den første grænse anvendelse. |
|
(286) |
Som anført i punkt 13.3 i rammebestemmelserne 2000-2006 var det Kommissionens opfattelse, at der ikke bør ydes støtte til rutinemæssig kvalitetskontrol, der udføres af producenten. Støtte kunne kun ydes i forbindelse med kontrol, der blev gennemført af eller på vegne af tredjemand, såsom myndighederne eller organer, der optræder på deres vegne, eller uafhængige instanser, som er ansvarlige for overvågningen af mærker. Ifølge punkt 13.4 i rammebestemmelserne 2000-2006 var støtte til kontrol af økologiske produktionsmetoder som led i Rådets forordning (EØF) nr. 2092/91 på op til 100 % af de faktisk påløbne omkostninger tilladt. |
|
(287) |
I punkt 13.5 i rammebestemmelserne 2000-2006 var det fastsat, at støtte kunne ydes til en sats på indledningsvis op til 100 % af omkostningerne ved kontrol, der gennemføres af organer, som er ansvarlige for at overvåge anvendelsen af kvalitetsmærker under anerkendte kvalitetssikringsordninger. Denne støtte skulle nedsættes gradvis, således at den bortfalder senest syv år efter indførelsen. |
Vurdering
|
(288) |
Støtten til udarbejdelse og distribution af kvalitetssikringsdokumenter og udvikling af tilknyttede IT-systemer inden for AMA Marketing havde til formål at finansiere AMA Marketings (et offentligt organ, ikke en økonomisk aktør) administrative omkostninger og udgør derfor ikke statsstøtte til produktion, distribution eller markedsføring af produkter anført i traktatens bilag I. |
|
(289) |
Som beskrevet i betragtning 98 kunne der ydes støtte til kvalitetskontrol, som blev udført af eksterne organer, der er valgt til dette formål, under forudsætning af anvendelsen af øko- eller kvalitetsmærket. Kontrollerne vedrørende anvendelsen af øko- og kvalitetsmærket blev støttet med en sats på 100 %, mens omkostningerne til rutinekontroller blev betalt af de afgiftspligtige og dermed ikke var støttet. |
|
(290) |
I deres skrivelse af 14. september 2012 bekræftede de østrigske myndigheder, at støtte til kvalitetskontrol aldrig oversteg grænsen på 100 000 EUR pr. støttemodtager over en treårig periode. Betingelserne i punkt 13.2 i rammebestemmelserne 2000-2006 var derfor opfyldt. |
|
(291) |
I deres skrivelse af 14. september 2012 og af 30. april 2014 gav de østrigske myndigheder ikke tilstrækkelige oplysninger til en vurdering af betingelserne i punkt 13.3, 13.4 og 13.5 i rammebestemmelserne 2000-2006. |
|
(292) |
I sin anmodning om oplysninger af 17. december 2014 anmodede Kommissionen derfor igen om yderligere oplysninger om denne foranstaltning. I sit svar fra februar 2015 bekræftede Østrig, at:
|
|
(293) |
I deres tidligere skrivelser af 14. september 2012 og 30. april 2014 havde de østrigske myndigheder allerede bekræftet, at støtten blev gradvist nedsat og bortfaldt helt i 2009. Eftersom rammebestemmelserne 2000-2006 omhandler en gradvis nedsættelse af støtten, var betingelserne i punkt 13.5 i rammebestemmelserne 2000-2006 derfor opfyldt for alle foranstaltninger, der blev ydet inden den 31. december 2006. |
|
(294) |
Da denne støtte også blev ydet efter den 1. januar 2007 (dvs. i 2007 og 2008), finder rammebestemmelserne 2007-2013 anvendelse på denne periode. |
|
(295) |
Med hensyn til sidstnævnte retsakt er betingelserne blevet ændret i forhold til rammebestemmelserne 2000-2006 i to henseender: Listen over støttetyper er blevet justeret (91), og denne type støtte ydes kun til primærproducenter (92). |
|
(296) |
Disse foranstaltninger begunstiger derfor primærproducenter, som efter 2007 fortsat overholder rammebestemmelserne 2007-2013, og er forenelige med det indre marked. |
|
(297) |
Støtte til virksomheder, der beskæftiger sig med forarbejdning og afsætning skal imidlertid vurderes efter punkt 99 i rammebestemmelserne 2007-2013. I det følgende henvises der derfor til vurderingen i afsnit 8.6.2 nedenfor. |
|
(298) |
Med hensyn til indførelsen af kvalitetssikringsordningen ISO 9002 (se betragtning 99) blev de østrigske myndigheder i åbningsafgørelsens betragtning 203 anmodet om at angive, om denne foranstaltning også var gældende efter 1999. I bekræftende fald blev de østrigske myndigheder anmodet om at godtgøre, om foranstaltningen opfyldte betingelserne i punkt 13 i rammebestemmelserne 2000-2006. |
|
(299) |
I sit svar fra februar 2015 anførte Østrig, at ISO 9001:1994-standarden eller en anden certificeringsordning aldrig havde været obligatorisk i henhold til AMA-retningslinjerne (kvalitets- eller økomærket). De østrigske myndigheder hævder endvidere, at kvalitetsordningen ISO 9002 heller ikke var påkrævet eller fandt anvendelse. |
|
(300) |
Af de allerede anførte grunde er støtte til kvalitetsprodukter ydet i perioden 2000-2006 i overensstemmelse med rammebestemmelserne for reklame 2001. Kommissionen anser følgelig denne støtte for forenelig med det indre marked. |
8.6. STATSSTØTTE VEDRØRENDE KVALITETSPRODUKTER I PERIODEN 1. JANUAR 2007 TIL 31. DECEMBER 2008
|
(301) |
Sådan støtte skal vurderes i henhold til kapitel IV.J i rammebestemmelserne 2007-2013. |
8.6.1. STØTTE TIL PRIMÆRPRODUCENTER
|
(302) |
I henhold til punkt 98 i rammebestemmelserne 2007-2013 betragtede Kommissionen støtte til primærproducenterne (landbrugerne) til fremme af produktion af kvalitetslandbrugsprodukter som forenelig med artikel 87, stk. 3, litra c), i EF-traktaten (nu: artikel 107, stk. 3, litra c), i TEUF), hvis den opfyldte alle betingelserne i artikel 14 i Kommissionens forordning (EF) nr. 1857/2006 (93). |
|
(303) |
I henhold til artikel 14 i forordning (EF) nr. 1857/2006 er støtte forenelig med det indre marked som omhandlet i artikel 87, stk. 3, litra c), i EF-traktaten (nu: artikel 107, stk. 3, litra c), i TEUF), hvis den ydes til støtteberettigede udgifter som nævnt i artikel 14, stk. 2, og opfylder betingelserne i artikel 14, stk. 3-6, i forordning (EF) nr. 1857/2006. |
|
(304) |
I henhold til artikel 14, stk. 2, i forordning (EF) nr. 1857/2006 kan støtte til fremme af produktion af kvalitetslandbrugsprodukter udgøre op til 100 % af de støtteberettigede omkostninger, herunder:
|
|
(305) |
I henhold til artikel 14, stk. 3, i forordning (EF) nr. 1857/2006 kunne støtten kun vedrøre udgifter til tjenesteydelser, som leveres af tredjemand, og/eller kontrol, som foretages af eller på vegne af tredjemand såsom myndighederne eller organer, der handler på deres vegne, eller uafhængige organer, som er ansvarlige for kontrollen med og overvågningen af anvendelsen af geografiske betegnelser og oprindelsesbetegnelser, Ø-mærker eller kvalitetsmærker, idet de pågældende betegnelser og mærker skal være i overensstemmelse med EF-lovgivningen. Støtten måtte ikke ydes til investeringsomkostninger. |
|
(306) |
I henhold til artikel 14, stk. 4, i forordning (EF) nr. 1857/2006 kunne støtten ikke ydes til udgifter til kontrol, som landbrugeren eller producenten selv foretager, eller for hvilken det i EF-bestemmelserne er fastsat, at udgifterne til kontrollen skal afholdes af producenterne, uden at de faktiske beløb er nærmere angivet. |
|
(307) |
I henhold til artikel 14, stk. 5, i forordning (EF) nr. 1857/2006 skal støtte, bortset fra støtte omhandlet i samme artikels stk. 2, litra f), ydes i form af subsidierede tjenesteydelser og må ikke omfatte direkte betaling af penge til producenter. |
|
(308) |
Støtten skal kunne opnås af alle, der i det pågældende område er støtteberettigede på grundlag af objektivt fastlagte betingelser. Når tjenesteydelserne leveres af producentsammenslutninger eller andre landbrugsorganisationer for gensidig bistand, må adgangen hertil ikke være betinget af medlemskab af den pågældende sammenslutning eller organisation, og eventuelle bidrag til administrationsomkostningerne skal være begrænset til den forholdsvise andel af udgifterne til leveringen af tjenesteydelsen (artikel 14, stk. 6, i forordning (EF) nr. 1857/2006). |
|
(309) |
I henhold til punkt 100 i rammebestemmelserne 2007-2013 godkendte Kommissionen ikke statsstøtte til dækning af omkostninger til store virksomheder. |
|
(310) |
De fleste grundlæggende betingelser i rammebestemmelserne 2007-2013 vedrørende forenelighed af støtte til primærproducenter er ikke blevet ændret i forhold til rammebestemmelserne 2000-2006 beskrevet ovenfor. Der henvises til vurderingen i afsnit 8.5. |
|
(311) |
De grundlæggende ændringer i forhold til den foregående periode omhandlede det forhold, at støtten skulle ydes i form af subsidierede tjenesteydelser, og at støtten skulle kunne opnås af alle, der i det pågældende område var støtteberettigede på grundlag af objektivt fastlagte betingelser. De østrigske myndigheder har bekræftet, at disse betingelser var opfyldt. |
|
(312) |
Støtten vedrørende kvalitetsprodukter til primærproducenter er derfor i overensstemmelse med rammebestemmelserne 2007-2013. Kommissionen anser derfor denne støtte for forenelig med det indre marked i henhold til artikel 87, stk. 3, litra c), i EF-traktaten (nu: artikel 107, stk. 3, litra c), i TEUF). |
8.6.2. STØTTE TIL VIRKSOMHEDER, DER BESKÆFTIGER SIG MED FORARBEJDNING OG AFSÆTNING
Gældende regler
|
(313) |
I henhold til punkt 99 i rammebestemmelserne 2007-2013 kunne Kommissionen betragte statsstøtte til virksomheder, der beskæftiger sig med forarbejdning og afsætning af landbrugsprodukter, med henblik på at fremme produktion af kvalitetslandbrugsprodukter som forenelig med artikel 87, stk. 3, litra c), i EF-traktaten (nu: artikel 107, stk. 3, litra c), i TEUF), hvis den opfyldte alle betingelserne i artikel 5 i Kommissionens forordning (EF) nr. 70/2001 (94). |
|
(314) |
Forordning (EF) nr. 70/2001 blev erstattet af Kommissionens forordning (EF) nr. 800/2008 (95) (Generel gruppefritagelsesforordning), hvor det i artikel 43 fastsættes, at henvisninger til forordning (EF) nr. 70/2001 gælder som henvisninger til forordning (EF) nr. 800/2008. I henhold til artikel 45 i forordning (EF) nr. 800/2008 trådte den i kraft på tyvendedagen efter offentliggørelsen i Den Europæiske Unions Tidende, dvs. den 29. august 2008. Det betyder, at artikel 5, litra a), i forordning (EF) nr. 70/2001 fandt anvendelse på den omhandlede støtte i perioden 1. januar 2007 til 28. august 2008, og at artikel 26 i forordning (EF) nr. 800/2008 derefter trådte i kraft. |
|
(315) |
Hvad angår støtte til konsulenttjenester, fastsættes de samme betingelser i disse artikler: Støtte kunne ydes til SMV'er, omkostningerne ved konsulenttjenester, der leveres af eksterne konsulenter, var støtteberettigede, støtteintensiteten måtte ikke overstige 50 % af de støtteberettigede omkostninger, og de omhandlede tjenester måtte hverken være varige eller regelmæssige og måtte ikke indgå i virksomhedens almindelige driftsudgifter, såsom løbende skatterådgivning, regelmæssig juridisk rådgivning og regelmæssig reklamevirksomhed. |
|
(316) |
Med hensyn til både primærproduktion og forarbejdning og markedsføring måtte støtte til investeringer, som var nødvendige for at modernisere produktionsanlæg, herunder investeringer, der er nødvendige for at forvalte dokumentationssystemet og udføre proces- og produktkontrollen, i henhold til punkt 101 i rammebestemmelserne 2007-2013 kun ydes i henhold til rammebestemmelsernes regler vedrørende investeringsstøtte. |
|
(317) |
I åbningsafgørelsen udtrykte Kommissionen i denne forbindelse tvivl med hensyn til opfyldelsen af de betingelser, der adskilte sig fra kravene i rammebestemmelserne 2000-2006. |
|
(318) |
Kommissionen påpegede navnlig følgende grundlæggende ændringer over for de østrigske myndigheder:
|
Vurdering
|
(319) |
Ud fra de oplysninger, der var tilgængelige under den indledende undersøgelsesprocedure, var det uklart, om de østrigske myndigheder i 2007 bragte de omhandlede foranstaltninger i overensstemmelse med ovennævnte betingelser i rammebestemmelserne 2007-2013. De østrigske myndigheder blev derfor anmodet om at indgive yderligere oplysninger med henblik på at godtgøre, at kvalitetsstøtteforanstaltningerne i perioden 1. juli 2007 til 31. december 2007 var i overensstemmelse med de nye regler, der fandt anvendelse fra den 1. januar 2007. |
|
(320) |
I deres skrivelse af 14. september 2012 hævdede de østrigske myndigheder, at forpligtelsen til at vedtage de nye statsstøtteregler var gældende fra den 1. januar 2008 og ikke fra den 1. januar 2007, som bemærket af Kommissionen (se også betragtning 172-173). De østrigske myndigheder fremlagde derfor ikke yderligere oplysninger med henblik på forenelighedsvurderingen. I anmodningen om oplysninger af 19. februar 2014 opfordrede Kommissionen igen de østrigske myndigheder til at fremlægge de nødvendige oplysninger om dette punkt. I deres svar af 30. april 2014 fastholdt de østrigske myndigheder deres synspunkt fra den foregående skrivelse og fremlagde ikke yderligere oplysninger med henblik på forenelighedsvurderingen. |
|
(321) |
I anmodningen om oplysninger af 17. december 2014 anmodede Kommissionen igen de østrigske myndigheder om at fremlægge de oplysninger, der var nødvendige for at vurdere foreneligheden af kvalitetsforanstaltningerne. De østrigske myndigheder gentog, at forpligtelsen til at tilpasse deres bestemmelser til de nye statsstøtteregler var gældende fra den 1. januar 2008 og ikke fra den 1. januar 2007. |
|
(322) |
Kommissionen vil — i modsætning til hvad de østrigske myndigheder hævder — påpege, at forpligtelsen til at tilpasse ordningen til de nye regler var gældende fra den 1. januar 2007 og ikke fra den 1. januar 2008. |
|
(323) |
Da de nye regler trådte i kraft (dvs. 1. januar 2007), verserede sag T-375/04 (se betragtning 22), som førte til annullation af Kommissionens beslutning NN 34A/2000 af 30. juni 2004, stadig for Domstolen. Den efterfølgende annullation af Kommissionens beslutning af 18. november 2009 havde tilbagevirkende kraft. |
|
(324) |
Østrig kunne derfor ikke på grundlag af denne beslutning anse støtten for en eksisterende støtteordning som omhandlet i punkt 196 i rammebestemmelserne 2007-2013. |
|
(325) |
Det følger endvidere af fast retspraksis, at »en positiv beslutning fra Kommissionen hverken kan give den støttemodtagende virksomhed grund til at nære nogen berettiget forventning, når Kommissionens beslutning var blevet anfægtet inden for søgsmålsfristen og derpå annulleret af Fællesskabets retsinstanser, eller så længe fristen for at anlægge søgsmål til prøvelse af en sådan beslutning ikke er udløbet eller — når der er anlagt et søgsmål — så længe Fællesskabets retsinstanser ikke har truffet endelig afgørelse« (96). |
|
(326) |
Selv om de foranstaltninger, der er omhandlet i dette afsnit, var blevet erklæret forenelige ved Kommissionens beslutning NN 34A/2000 af 30. juni 2004, blev der ikke givet nogen berettiget forventning på grundlag af denne beslutning, hverken på modtagerniveau eller på medlemsstatsniveau. Allerede den 17. september 2004 blev der er anlagt et annullationssøgsmål, og det var endnu ikke afgjort på ikrafttrædelsesdatoen for de nye statsstøtteregler. Som følge af den verserende annullationssag burde de østrigske myndigheder have anvendt rammebestemmelserne 2007-2013 fra den 1. januar 2007. |
|
(327) |
Som det fremgår af ovennævnte er reglerne vedrørende virksomheder, der beskæftiger sig med forarbejdning og afsætning af landbrugsprodukter, blevet ændret væsentligt i rammebestemmelserne 2007-2013. Da de østrigske myndigheder ikke foretog nogen tilpasning, var foranstaltningerne vedrørende økologiske produkter og store virksomheder samt foranstaltningen ud over støtte i form af subsidierede tjenesteydelser (som beskrevet i betragtning 318) ikke i overensstemmelse med rammebestemmelserne 2007-2013. Kommissionen anser derfor disse støtteforanstaltninger for uforenelige med det indre marked. De øvrige foranstaltninger (dvs. for så vidt som de ikke vedrører økologiske produkter, store virksomheder og foranstaltningen ud over støtte i form af subsidierede tjenesteydelser (97)) var i overensstemmelse med rammebestemmelserne 2007-2013 og derfor forenelige med det indre marked. |
8.7. TEKNISK BISTAND I PERIODEN 1. JANUAR 2000 TIL 31. DECEMBER 2006
|
(328) |
Statsstøtte til teknisk bistand for perioden 1. januar 2000 til 31. december 2006 skal vurderes efter punkt 14 i rammebestemmelserne 2000-2006. I henhold til punkt 14.1 i disse rammebestemmelser anså Kommissionen sådan støtte for »blød støtte«, som bidrog til at sikre landbrugets levedygtighed på lang sigt i Fællesskabet samtidig med, at den kun har meget begrænset indvirkning på konkurrencevilkårene. Der kunne ydes støtte på op til 100 % af omkostningerne i forbindelse med følgende aktiviteter: tilrettelæggelse af konkurrencer, udstillinger og messer, herunder støtte til omkostninger ved deltagelsen heri, og andre aktiviteter, der tager sigte på at udbrede nye metoder, såsom relevante mindre pilotprojekter eller demonstrationsprojekter. |
|
(329) |
Det samlede ydede støttebeløb kunne ikke overstige 100 000 EUR pr. støttemodtager i løbet af en treårig periode eller, når der er tale om støtte til SMV'er, 50 % af de støtteberettigede omkostninger, hvis dette beløb var større (punkt 14.3 i rammebestemmelserne 2000-2006). Sådan støtte skulle kunne opnås af alle, der i det pågældende område var støtteberettigede på grundlag af objektivt fastlagte betingelser (punkt 14.2 i rammebestemmelserne 2000-2006). |
8.7.1. TEKNISK BISTAND VEDRØRENDE KVALITETS- OG ØKOMÆRKET I PERIODEN 1. JANUAR 2000 TIL 31. DECEMBER 2006
|
(330) |
Med hensyn til kvalitets- og økomærket blev der ydet støtte til generelle oplysningsprojekter, PR-aktiviteter for er udbrede kendskabet til mærkerne og kvalitetskonkurrencer (se betragtning 100-103). Disse foranstaltninger forsøger ikke at tilskynde kunder til at købe et bestemt produkt. I stedet for blot at være reklameforanstaltninger er der derfor generelle salgsfremmende foranstaltninger og blot støtte, der er omfattet af punkt 14 i rammebestemmelserne 2000-2006. |
|
(331) |
Oplysningsforanstaltningerne er omfattet af aktiviteter, der tager sigte på at udbrede nye metoder. Sådanne generelle foranstaltninger begunstiger pr. definition alle producenter, der bruger mærkerne. |
|
(332) |
Støtte til dækning af omkostningerne til teknisk bistand er omfattet af punkt 14.1 i rammebestemmelserne 2000-2006. I oplysningerne vedrørende støtteordning NN 34A/2000 anførte de østrigske myndigheder, at sådan støtte aldrig oversteg 100 000 EUR pr. støttemodtager i løbet af en treårig periode (se betragtning 109). I åbningsafgørelsen blev de østrigske myndigheder anmodet om at fremlægge oplysninger med henblik på at godtgøre, at ovennævnte forsikringer rent faktisk blev overholdt. De blev desuden anmodet om at oplyse, om kravene i punkt 14.2 og 14.3 i rammebestemmelserne 2000-2006 var opfyldt med hensyn til perioden 2000-2001 (98). |
|
(333) |
I deres skrivelse af 14. september 2012 bekræftede de østrigske myndigheder, at støtte til disse foranstaltninger aldrig oversteg grænsen på 100 000 EUR pr. støttemodtager over en treårig periode. Betingelsen i punkt 14.3 i rammebestemmelserne 2000-2006 var derfor opfyldt. |
|
(334) |
Med hensyn til betingelserne i punkt 14.2 i rammebestemmelserne 2000-2006 anmodede Kommissionen de østrigske myndigheder — i en ny anmodning om oplysninger af 17. december 2014 — til at fremlægge de oplysninger, der var nødvendige for at kunne gennemføre en vurdering af foreneligheden. |
|
(335) |
I deres svar af 25. februar 2015 bekræftede de østrigske myndigheder, at ordningen var tilgængelig for alle, der i det pågældende område var støtteberettigede på grundlag af objektivt fastlagte betingelser. Betingelsen i punkt 14.2 i rammebestemmelserne 2000-2006 var derfor opfyldt. |
|
(336) |
Støtten til teknisk bistand var derfor i overensstemmelse med betingelserne i rammebestemmelserne 2000-2006, og Kommissionen anser støtten for forenelig med det indre marked i henhold til artikel 87, stk. 3, litra c), EF-traktaten (nu: artikel 107, stk. 3, litra c), i TEUF). |
8.7.2. TEKNISK BISTAND VEDRØRENDE GENERISKE PRODUKTER I PERIODEN 1. JANUAR 2000 TIL 31. DECEMBER 2004 (99)
|
(337) |
Støtte til dækning af omkostninger til teknisk bistand vedrørende generiske produkter omhandlet i betragtning 104-107 er omfattet af punkt 14.1, fjerde led, i rammebestemmelserne 2000-2006. Med hensyn til betingelserne i punkt 14.2 og 14.3 var Kommissionen på tidspunktet for åbningsafgørelsen ikke blevet forelagt oplysninger for denne periode, som den kunne lægge til grund for vurderingen af, om disse betingelser var opfyldt. De østrigske myndigheder blev derfor anmodet om at indgive de nødvendige oplysninger. |
|
(338) |
I deres s af 14. september 2012 bekræftede de østrigske myndigheder, at støtte til disse foranstaltninger aldrig oversteg grænsen på 100 000 EUR pr. støttemodtager over en treårig periode. Betingelsen i punkt 14.3 i rammebestemmelserne 2000-2006 var derfor opfyldt. |
|
(339) |
Med hensyn til betingelsen i punkt 14.2 i rammebestemmelserne 2000-2006 om adgang til støtten for alle støtteberettigede i det pågældende område bemærker Kommissionen, at denne betingelse er opfyldt, eftersom foranstaltningerne vedrørende teknisk bistand omhandlede generelle oplysninger om produkter. Betingelsen i punkt 14.2 i rammebestemmelserne 2000-2006 var derfor opfyldt. |
|
(340) |
Betingelserne i rammebestemmelserne 2000-2006 om støtte til teknisk bistand var derfor opfyldt. Kommissionen anser derfor denne støtte for forenelig med det indre marked i henhold til artikel 87, stk. 3, litra c), i EF-traktaten (nu: artikel 107, stk. 3, litra c), i TEUF). |
8.8. TEKNISK BISTAND I PERIODEN 1. JANUAR 2007 TIL 31. DECEMBER 2008
8.8.1. GÆLDENDE REGLER
Støtte til primærproducenter i landbruget
|
(341) |
I henhold til punkt 103 i rammebestemmelserne 2007-2013 kunne Kommissionen betragte statsstøtte til teknisk bistand til primærproducenterne (landbrugerne) som forenelig med traktatens artikel 87, stk. 3, litra c), i EF-traktaten (nu: artikel 107, stk. 3, litra c), i TEUF), hvis den opfyldte alle betingelserne i artikel 15 i forordning (EF) nr. 1857/2006. |
|
(342) |
I henhold til artikel 15 i forordning (EF) nr. 1857/2006 er støtte forenelig med det indre marked som omhandlet i artikel 87, stk. 3, litra c), i EF-traktaten (nu: artikel 107, stk. 3, litra c), i TEUF), hvis den blev ydet til støtteberettigede udgifter til teknisk bistand som nævnt i artikel 15, stk. 2, i forordning (EF) nr. 1857/2006 og opfyldte betingelserne i artikel 15, stk. 3 og 4, i samme forordning. |
|
(343) |
I henhold til artikel 15, stk. 2, litra d), i forordning (EF) nr. 1857/2006 tilrettelæggelse af og deltagelse i fora for vidensudveksling mellem virksomheder, konkurrencer, udstillinger og messer kunne der ydes støtte til følgende støtteberettigede omkostninger: deltagergebyr, rejseudgifter, udgifter til publikationer, leje af udstillingslokaler og symbolske præmier i forbindelse med konkurrencer, op til en værdi af 250 EUR pr. præmie og vinder. |
|
(344) |
I henhold til artikel 15, stk. 2, litra e), i forordning (EF) nr. 1857/2006 kunne der ydes støtte til omkostninger i forbindelse med formidling af videnskabelige oplysninger og faktiske oplysninger om kvalitetssystemer med adgang for produkter fra andre lande (under forudsætning af, at der ikke nævntes enkelte virksomheder, mærker eller oprindelser). |
|
(345) |
I henhold til artikel 15, stk. 2, litra f), i forordning (EF) nr. 1857/2006 kunne der ydes støtte til omkostningerne til publikationer såsom kataloger eller websteder med faktiske oplysninger om producenter fra en bestemt region eller producenter af et bestemt produkt, forudsat at der var tale om neutrale oplysninger og en neutral præsentation, og at alle berørte producenter havde samme muligheder for at blive optaget i publikationen. |
|
(346) |
I henhold til artikel 15, stk. 3 og 4, i forordning (EF) nr. 1857/2006 kunne der ydes støtte til teknisk bistand til en sats på op til 100 % af omkostningerne, hvis følgende betingelser var opfyldt: Støtten skulle ydes i form af subsidierede tjenesteydelser og måtte ikke omfatte direkte betaling af penge til producenter, støtten skulle kunne opnås af alle, der i det pågældende område var støtteberettigede på grundlag af objektivt fastlagte betingelser, og når teknisk bistand blev leveret af producentsammenslutninger eller andre organisationer, måtte adgangen hertil ikke være betinget af medlemskab af sådanne sammenslutninger eller organisationer. Ikke-medlemmers eventuelle bidrag til den pågældende sammenslutnings eller organisations administrationsomkostninger skulle være begrænset til udgifterne til leveringen af tjenesteydelsen. |
Virksomheder, der beskæftiger sig med forarbejdning og afsætning
|
(347) |
I henhold til punkt 105 i rammebestemmelserne 2007-2013 kunne Kommissionen betragte statsstøtte til levering af teknisk bistand til virksomheder, der beskæftiger sig med forarbejdning og afsætning af landbrugsprodukter, som forenelig med artikel 87, stk. 3, litra c), i EF-traktaten (nu: artikel 107, stk. 3, litra c), i TEUF), hvis støtten opfyldte alle betingelserne i artikel 5 i forordning (EF) nr. 70/2001. I henhold til artikel 43 i forordning (EF) nr. 800/2008, som ophævede forordning (EF) nr. 70/2001, gælder henvisninger til forordning (EF) nr. 70/2001 som henvisninger til forordning (EF) nr. 800/2008 (100). |
|
(348) |
Med hensyn til betingelserne i artikel 26 i forordning (EF) nr. 800/2008 og artikel 5, litra a), i forordning (EF) nr. 70/2001 henvises der til betragtning 315. |
|
(349) |
I henhold til artikel 27 i forordning (EF) nr. 800/2008 og artikel 5, litra b), i forordning (EF) nr. 70/2001 måtte støtteintensiteten i forbindelse med støtte til deltagelse i messer og udstillinger ikke overstige 50 % af de støtteberettigede omkostninger, som omfattede omkostningerne ved leje, indretning og drift af standen den første gang, en virksomhed deltager i en bestemt messe eller udstilling. |
8.8.2. VURDERING AF TEKNISK BISTAND (PRIMÆRPRODUCENTER SAMT FORARBEJDNING OG AFSÆTNING)
Støtte til primærproducenter i landbruget
|
(350) |
Det er Kommissionen opfattelse, at de regler vedrørende teknisk bistand til primærproducenter i landbruget i det væsentlige var næsten identiske med betingelserne i rammebestemmelserne 2000-2006. De støtteberettigede omkostninger, som er anført i artikel 15, stk. 2, i forordning (EF) nr. 1857/2006, er i det væsentlige identiske med de omkostninger, der er nævnt i punkt 14 i rammebestemmelserne 2000-2006 (101). De betingelser, som er anført i artikel 15, stk. 4, i forordning (EF) nr. 1857/2006, er identiske med bestemmelsen i punkt 14.2 i rammebestemmelserne 2000-2006. I modsætning til rammebestemmelserne 2000-2006 skulle støtte i henhold til rammebestemmelserne 2007-2013 ydes i form af subsidierede tjenesteydelser. I denne forbindelse påpegede de østrigske myndigheder, at den tekniske bistand allerede i perioden inden 2007 blev ydet i form af subsidierede tjenesteydelser. |
|
(351) |
Der henvises til forenelighedsvurderingen i afsnit 8.7. Kommissionen anser derfor denne støtte for forenelig med det indre marked. |
Virksomheder, der beskæftiger sig med forarbejdning og afsætning
|
(352) |
Med hensyn til teknisk bistand til virksomheder, der beskæftiger sig med forarbejdning og afsætning, er der med rammebestemmelserne 2007-2013 blevet indført væsentlige ændringer i forhold til de tidligere regler, og en særskilt vurdering er derfor nødvendig for denne kategori. Ud fra de oplysninger, der var tilgængelige på tidspunktet for åbningsafgørelsen, var det uklart, om de østrigske myndigheder i 2007 bragte foranstaltningerne vedrørende teknisk bistand i overensstemmelse med ovennævnte betingelser i rammebestemmelserne. De østrigske myndigheder blev derfor anmodet om at indgive yderligere oplysninger med henblik på at godtgøre, at foranstaltningerne i perioden 1. januar 2007 til 31. december 2008 var i overensstemmelse med de nye regler. Kommissionen udtrykte i denne forbindelse tvivl med hensyn til opfyldelsen af de betingelser, der adskilte sig fra kravene i rammebestemmelserne 2000-2006. Kommissionen påpegede navnlig følgende grundlæggende ændringer over for de østrigske myndigheder:
|
|
(353) |
I deres skrivelse af 14. september 2012 hævdede de østrigske myndigheder, at forpligtelsen til at vedtage de nye statsstøtteregler var gældende fra den 1. januar 2008 og ikke fra den 1. januar 2007, som bemærket af Kommissionen (se også betragtning 172-175). De østrigske myndigheder fremlagde derfor ikke yderligere oplysninger med henblik på forenelighedsvurderingen. I anmodningen om oplysninger af 19. februar 2014 opfordrede Kommissionen igen de østrigske myndigheder til at fremlægge de nødvendige oplysninger om dette punkt. I deres svar af 30. april 2014 fastholdt de østrigske myndigheder deres synspunkt fra 2012-skrivelsen og fremlagde ikke yderligere oplysninger med henblik på forenelighedsvurderingen. |
|
(354) |
Der henvises til ræsonnementet i betragtning 322-326 ovenfor, som også er relevant for den type støtte, der er omhandlet i dette afsnit. |
|
(355) |
For så vidt som støtten til teknisk bistand, som blev ydet til virksomheder, der beskæftiger sig med forarbejdning og afsætning af landbrugsprodukter i perioden 1. januar 2007 til 31. december 2008, ikke var i overensstemmelse med de nye betingelser for denne kategori af støtte i rammebestemmelserne 2007-2013 (dvs. støtte til store virksomheder, støtte til første deltagelse i messer, en støttesats på over 50 % for andre tjenesteydelser end konsulenttjenester og deltagelse i messer, hvor støttesatsen var over 50 %, eller støtte i form af subsidierede tjenesteydelser) (betragtning 350), finder Kommissionen af de ovenanførte grunde, at sådan støtte er uforenelig med det indre marked i henhold til artikel 87, stk. 3, litra c), i EF-traktaten (nu: artikel 107, stk. 3, litra c), i TEUF). |
|
(356) |
For andre foranstaltninger end de ovennævnte er forenelighedskriterierne uændrede i forhold til rammebestemmelserne 2000-2006. Der henvises til forenelighedsvurderingen i betragtning 328 ff. Disse foranstaltninger er derfor forenelige. |
8.9. SKATTELIGNENDE AFGIFTER OG TVUNGEN FORBINDELSE TIL STØTTEN
|
(357) |
Eftersom de foranstaltninger, der er genstand for denne afgørelse, finansieres ved en skattelignede afgift, skal Kommissionen undersøge både de finansierede foranstaltninger, dvs. den faktisk tildelte støtte, og den måde, hvorpå foranstaltningerne finansieres. |
|
(358) |
Ifølge Domstolens retspraksis skal Kommissionen ved undersøgelsen af en støtteforanstaltning, tage dens finansieringsmåde i betragtning, hvis denne er en integrerende del af foranstaltningen, og navnlig hvis der er tale om obligatoriske bidrag (102). |
|
(359) |
For at det kan antages, at en afgift eller en del af en afgift udgør en integrerende del af en støtteforanstaltning, skal der nødvendigvis bestå en tvungen forbindelse mellem afgiften og støtten i henhold til den relevante nationale lovgivning, således at afgiftsprovenuet nødvendigvis anvendes til at finansiere støtten (103), og afgiftens størrelse har direkte indvirkning på støttens størrelse (104). |
8.9.1. PERIODEN 1995-2001
|
(360) |
I henhold til betragtning 235 til åbningsafgørelsen nåede Kommissionen ved at anvende disse kriterier på de omhandlede foranstaltninger frem til følgende foreløbige konklusioner: Det første kriterium var øjensynligt opfyldt, da de opkrævede afgifter ifølge de østrigske myndigheder alene begunstigede de støtteforanstaltninger, der er omfattet af afgørelsen (se betragtning 53). |
|
(361) |
Med hensyn til spørgsmålet om, hvorvidt afgiftens størrelse havde direkte indvirkning på støttens størrelse, rådede Kommissionen på tidspunktet for åbningsafgørelsen ikke over alle de nødvendige oplysninger til at vurdere, om dette kriterium var opfyldt. Til dette formål blev de østrigske myndigheder anmodet om at forklare, om det omhandlede støttebeløb var direkte forbundet med afgiftsprovenuet, dvs. om det var fastsat på forhånd, eller om det afhang af AMA Marketings konkrete behov. |
|
(362) |
Kommissionen anførte også, at den, hvis den efter indgivelsen af de nødvendige oplysninger konstaterede, at afgifterne udgør en integrerende del af foranstaltningen, ville være nødt til at undersøge, om finansieringen af ordningen forskelsbehandler importerede produkter og produkter produceret i Østrig (105) eller eksporterede nationale produkter og nationale produkter, der afsættes på hjemmemarkedet (106) (betragtning 236 til åbningsafgørelsen). |
|
(363) |
De østrigske myndigheder blev opfordret til at fremlægge oplysninger om disse punkter. De blev navnlig anmodet om at oplyse, om § 21c, stk. 2, i AMA-loven, hvorefter varer med oprindelse uden for Østrig er fritaget for afgiften (se betragtning 58), var i kraft allerede i 1995, eller om bestemmelsen blev tilføjet ved en senere ændring af loven. Medlemsstaten blev anmodet om at forklare, om produkter af østrigsk oprindelse, som blev markedsført uden for Østrig, kunne opnå samme fordele af foranstaltningen som produkter, der blev markedsført i Østrig. |
|
(364) |
I betragtning 237 til åbningsafgørelsen understregede Kommissionen, at den også skulle bekræfte, om opkrævningen af afgiften var i strid med målet om den fælles markedsordning i landbrugssektoren. Det skulle i denne sammenhæng fastslås, om afgifterne påvirkede priserne på slutprodukterne, og om indenlandske produkter således diskrimineres i forhold til importerede produkter. |
|
(365) |
I åbningsafgørelsen blev de østrigske myndigheder i denne forbindelse anmodet om at fremlægge data vedrørende den andel af de respektive salgspriser, som afgiften beløb sig til, og til at forklare, i hvilket omfang en mulig negativ indvirkning af afgiften blev opvejet af de positive virkninger af de foranstaltninger, der blev finansieret af den samme afgift. De østrigske myndigheder blev desuden anmodet om at forklare, om priserne på de relevante produkter generelt er markedsdrevne. |
|
(366) |
I deres skrivelse af 14. september 2012 oplyste de østrigske myndigheder Kommissionen, at udenlandske produkter var fritaget for afgiften i henhold til§ 2c, stk. 2, i AMA-loven. Denne undtagelse blev indført den 1. januar 1994 og har derfor været gældende i hele den undersøgte periode. |
|
(367) |
Med hensyn til forholdet til målene om den fælles markedsordning for landbruget oplyste de østrigske myndigheder i deres skrivelse af 14. september 2012, at det ikke var muligt at beregne den andel af salgspriserne, som afgiften udgjorde, fordi priserne blev dannet ved udbud og efterspørgsel på de relevante markeder, og der ikke var tale om indgriben fra myndighedernes side. |
|
(368) |
I det samme svar hævdede de østrigske myndigheder, at afgiftsbeløbet ikke havde direkte indvirkning på statsstøttens størrelse. Ud over provenuet fra AMA-afgiften var der andre finansieringskilder. Bortset fra »nettoprovenuet« af afgiften og EU-midler (for medfinansierede foranstaltninger) opnåede man indtægter fra økonomiske operatører i form af licensafgifter og royalties betalt i AMA-forretningen (kogebøger osv.) til finansiering af foranstaltningerne. |
|
(369) |
De østrigske myndigheder påviste faktisk, at en del af finansieringen af AMA-foranstaltningerne ikke var dækket af afgiften (107), og at det tildelte støttebeløb (som igen påvirkede omfanget af de foranstaltninger, der rent faktisk blev gennemført) ikke kun var afhængigt af afgiftsprovenuet. Desuden blev hele afgiftsprovenuet ikke anvendt til finansiering af støtten (108). |
|
(370) |
Kommissionen finder derfor, at kriterierne for tvungen forbindelse som omhandlet i retspraksis ikke var opfyldt for perioden 1995-2001. |
8.9.2. PERIODEN 2002-2008
|
(371) |
De østrigske myndigheder blev også opfordret til at indgive de oplysninger, som Kommissionen skulle bruge for at vurdere, hvorvidt den skattelignende finansiering af foranstaltningen (afgiften) var en integrerende del af støtteforanstaltningerne for perioden 2002-2008 (betragtning 238 til åbningsafgørelsen). |
|
(372) |
Af de allerede anførte grunde og eftersom kilderne til finansiering forblev de samme, finder Kommissionen, at der ikke var nogen tvungen forbindelse mellem afgiften og statsstøtteforanstaltningerne for perioden 2002-2008. |
9. KONKLUSION VEDRØRENDE FOREKOMSTEN AF STATSSTØTTE OG FORENELIGHED
|
(373) |
Af de allerede anførte grunde og uanset betragtning 378 udgør AMA-markedsføringsforanstaltninger statsstøtte. |
|
(374) |
Af de allerede anførte grunde og uanset betragtning 378 er de støtteforanstaltninger, der er omhandlet i betragtning 208 og 213, betragtning 327, tredje punktum, og betragtning 355, uforenelige med det indre marked. De øvrige foranstaltninger, som er vurderet ovenfor, er forenelige med det indre marked. |
|
(375) |
Enhver kompensation, der på tildelingstidspunktet opfyldte betingelserne i de minimis-forordningen (109), anses ikke for statsstøtte. Enhver støtte, der på tildelingstidspunktet opfyldte betingelserne for gruppefritagelse eller en anden godkendt ordning, er forenelig med det indre marked, så længe den ikke overstiger de maksimale støtteintensiteter, der gælder for den pågældende støttetype. |
10. TILBAGESØGNING
|
(376) |
I overensstemmelse med traktaten og Domstolens retspraksis har Kommissionen kompetence til at beslutte, at den berørte medlemsstat skal afskaffe eller ændre støtten (110), når den har fundet støtten uforenelig med det indre marked. Domstolen har ligeledes konsekvent statueret, at formålet med en stats forpligtelse til at ophæve støtteforanstaltninger, som Kommissionen anser for uforenelige med det indre marked, er at genoprette den tidligere situation (111). I den sammenhæng har Domstolen fastslået, at dette mål er nået, når modtageren har tilbagebetalt de beløb, der er tildelt som ulovlig støtte, hvorved den fordel fortabes, som den pågældende har haft i forhold til sine konkurrenter på markedet, og den situation, der herskede på markedet, før støtten blev ydet, genskabes (112). |
|
(377) |
I tråd med ovennævnte retspraksis bestemmes det i artikel 16 i Rådets forordning (EU) 2015/1589 (i det følgende benævnt »procedureforordningen«) (113), at »i negative beslutninger om ulovlig støtte bestemmer Kommissionen, at den pågældende medlemsstat skal træffe alle nødvendige foranstaltninger til at kræve støtten tilbagebetalt fra støttemodtageren«. |
|
(378) |
I henhold til artikel 17 i procedureforordningen forældes Kommissionens beføjelser til at kræve tilbagebetaling af støtte efter ti år. Forældelsesfristen løber fra det tidspunkt, hvor den ulovlige støtte tilkendes støttemodtageren. Enhver foranstaltning, der træffes af Kommissionen angående den ulovlige støtte, afbryder denne frist. Forældelsesfristen suspenderes i det tidsrum, hvor Kommissionens afgørelse er genstand for en verserende sag for Den Europæiske Unions Domstol. |
|
(379) |
Den klage, der udløste den foreliggende sag, blev modtaget den 21. september 1999 (se betragtning 4), og Kommissionen registrerede ordningen som ikke-anmeldt statsstøtte i 2000 (se betragtning 8). I beslutningen fra 2004 anerkendes det endvidere, at Kommissionen af administrative årsager har besluttet at opdele proceduren (se betragtning 10) og vurdere foranstaltningerne før og efter 2003 separat. Denne opdeling af procedure blev foretaget på anmodning fra de østrigske myndigheder af 8. marts 2004. |
|
(380) |
De ovennævnte handlinger (opdeling af procedure anerkendt ved beslutning fra 2004) og breve (østrigsk anmodning af 8. marts 2004) er afbrydelser som omhandlet i artikel 17 Rådets forordning (EU) 2015/1589. |
|
(381) |
Det betyder, at Kommissionen har beføjelse til at kræve tilbagebetaling af støtte pr. 1. januar 1995, datoen for Østrigs tiltrædelse af Den Europæiske Union. |
|
(382) |
Kommissionens beslutning NN 34A/2000 blev derfor indbragt for Retten den 30. juni 2004, hvis afgørelse blev appelleret til Domstolen den 27. januar 2010. Domstolen afsagde sin dom den 27. oktober 2011 (se betragtning 22). I henhold til artikel 15, stk. 2, tredje punktum, i forordning (EF) nr. 659/1999, blev forældelsesfristen derfor suspenderet fra den 30. juni 2004 til den 27. oktober 2011. |
|
(383) |
Af de allerede anførte grunde er forældelsesfristen på ti år for krav om tilbagebetaling af støtten vedrørende de foranstaltninger, der er omhandlet i denne afgørelse, ikke udløbet. Den uforenelige statsstøtte, som er anført i betragtning 374, skal derfor tilbagesøges af de østrigske myndigheder. |
|
(384) |
Procedureforordningens artikel 16, stk. 4, fastlægger, at »i negative beslutninger om ulovlig støtte bestemmer Kommissionen, at den pågældende medlemsstat skal træffe alle nødvendige foranstaltninger til at kræve støtten tilbagebetalt fra støttemodtageren«. |
|
(385) |
Det fremgår af artikel 16, stk. 3, i procedureforordningen, at »tilbagebetalingen skal ske omgående og i overensstemmelse med gældende procedurer i den pågældende medlemsstats nationale ret, forudsat at disse giver mulighed for omgående og effektiv gennemførelse af Kommissionens beslutning«. |
|
(386) |
De foranstaltninger, hvormed medlemsstaterne i henhold til national ret, gennemfører afgørelser om tilbagesøgning, skal sikre den fulde virkning af afgørelsen om tilbagesøgning. Det er derfor nødvendigt, at de nationale foranstaltninger, som medlemsstaterne træffer, fører til en effektiv og omgående iværksættelse af Kommissionens afgørelse. |
|
(387) |
Ifølge fast retspraksis kan Kommissionen, når der er tale om en støtte, som ikke er anmeldt, navnlig når der er forløbet en lang periode, foretage en tilnærmelsesvis ansættelse af de beløb, der skal tilbagesøges (114). |
|
(388) |
Kommissionen ønsker imidlertid at påpege, at det følger af Domstolens retspraksis, »at ingen bestemmelse i fællesskabsretten kræver, at Kommissionen, når den fastslår, at en støtte, som er erklæret uforenelig med fællesmarkedet skal tilbagebetales, skal fastsætte den nøjagtige størrelse af det tilbagebetalingspligtige støttebeløb. Det er tilstrækkeligt, at Kommissionens beslutning indeholder anvisninger, hvorved beslutningens adressat uden overdrevne vanskeligheder, selv kan fastslå beløbet« (115). |
|
(389) |
I lyset af karakteren af de omhandlede foranstaltninger (dvs. foranstaltninger vedrørende indirekte støtte til et stort antal støttemodtagere) kan Kommissionen ikke i denne afgørelse fastsætte det præcise støttebeløb pr. modtager for hver foranstaltning, for hvilken der kræves tilbagesøgning. |
|
(390) |
Kommissionen vil derfor understrege, at de beløb, som de østrigske myndigheder oplyste i løbet af undersøgelsesperioden (se betragtning 43-45), udgør udgangspunktet for beregningen af støtte, der skal tilbagesøges fra de forskellige støttemodtagere. Kategorierne af uforenelig støtte og de relevante perioder er fastsat i afgørelsen. |
|
(391) |
Kommissionen finder derfor, at de østrigske myndigheder inden for rammerne af inddrivelsesproceduren skal fremlægge en rimelig metode til at beregne støtten pr. modtager, som meddeles Kommissionen i et loyalt samarbejde med Kommissionen — |
VEDTAGET DENNE AFGØRELSE:
Artikel 1
Statsstøtten, som Østrig har gennemført for følgende foranstaltninger og perioder er forenelig med det indre marked efter artikel 107, stk. 3, litra c), i traktaten om Den Europæiske Unions funktionsmåde:
|
— |
støtte til generiske reklamekampagner i perioden 1. januar 2000 til 31. december 2001 |
|
— |
støtte til reklame i perioden 1. januar 2002 til 31. december 2006 |
|
— |
støtte til/i form af reklamekampagner uden for Østrig og generiske reklamekampagner i Østrig i perioden 1. januar 2002 til 1. januar 2004 |
|
— |
støtte til reklame vedrørende kvalitet i perioden 1. januar 2007 til 31. december 2008 |
|
— |
støtte til/i form af salgsfremme i videre forstand og foranstaltninger vedrørende teknisk bistand i perioden 1. januar 1995 til 31. december 1999 |
|
— |
støtte i form af teknisk bistand, rådgivning og kontrolforanstaltninger vedrørende kvalitetsprodukter i perioden 1. januar 1995 til 31. december 1999 |
|
— |
støtte vedrørende kvalitetsprodukter i perioden 1. januar 2000 til 31. december 2006 |
|
— |
støtte i form af teknisk bistand i perioden 1. januar 2000 til 31. december 2006 |
|
— |
støtte i form af teknisk bistand vedrørende generiske produkter i perioden 1. januar 2000 til 31. december 2004 |
|
— |
støtte i form af teknisk bistand til primærproducenter i perioden 1. januar 2007 til 31. december 2008. |
Artikel 2
Følgende statsstøtteordninger, som ulovligt er gennemført af Østrig i strid med artikel 108, stk. 3, i traktaten om Den Europæiske Unions funktionsmåde, er uforenelige med det indre marked for de angivne perioder:
|
— |
støtte til generiske reklamekampagner i perioden 1. januar 1995 til 31. december 1999 |
|
— |
støtte vedrørende kvalitetsmærket i perioden 1. januar 1995 til 31. december 1999 |
|
— |
støtte vedrørende kvalitetsprodukter i perioden 1. januar 2007 til 31. december 2008 |
|
— |
teknisk bistand til virksomheder, der beskæftiger sig med forarbejdning og afsætning, i perioden 1. januar 2007 til 31. december 2008. |
Artikel 3
Individuel støtte tildelt som led i ordningen som omhandlet i artikel 2 udgør ikke statsstøtte, hvis den på tildelingstidspunktet opfyldte betingelserne i en forordning vedtaget i overensstemmelse med artikel 2 i forordning (EF) nr. 994/98 (116), som fandt anvendelse på tidspunktet for tildelingen af støtten.
Artikel 4
Individuel støtte, der er tildelt i henhold til den i artikel 2 omhandlede ordning, og som på tildelingstidspunktet opfyldte betingelserne i en forordning udstedt i medfør af artikel 1 i forordning (EF) nr. 994/98 eller i enhver anden godkendt støtteordning, er forenelig med det indre marked, så længe den ikke overstiger den maksimale støtteintensitet, der gælder for den pågældende støttetype.
Artikel 5
Østrig tilbagesøger fra støttemodtagerne den uforenelige støtte, der er tildelt i henhold til den i artikel 2 omhandlede støtteordning.
Der betales renter af de tilbagesøgte beløb fra datoen for deres udbetaling, og indtil beløbene er tilbagebetalt.
Rentebeløbet beregnes med renters rente i overensstemmelse med kapitel V i Kommissionens forordning (EF) nr. 794/2004 (117).
Artikel 6
Tilbagesøgningen af den i artikel 2 omhandlede støtte iværksættes øjeblikkeligt og effektivt.
Østrig sikrer, at denne afgørelse efterkommes senest fire måneder efter meddelelsestidspunktet.
Artikel 7
Senest to måneder efter meddelelsen af denne afgørelse sender Østrig Kommissionen følgende oplysninger:
|
a) |
listen over de støttemodtagere, der måtte have modtaget støtte i henhold til de i artikel 2 omhandlede ordninger, og det samlede støttebeløb, som hver enkelt af dem har modtaget i henhold til ordningen |
|
b) |
det samlede beløb (hovedstol og renter), der skal tilbagesøges fra støttemodtagerne |
|
c) |
en detaljeret beskrivelse af allerede trufne og planlagte foranstaltninger med henblik på at efterkomme denne afgørelse |
|
d) |
dokumentation for, at støttemodtagerne har fået påbud om at tilbagebetale støtten. |
Østrig holder Kommissionen underrettet om udviklingen i de foranstaltninger, der på nationalt plan træffes for at efterkomme denne afgørelse, indtil den støtte, der er tildelt i henhold til den i artikel 2 omhandlede ordning, er fuldt tilbagebetalt. Efter anmodning fra Kommissionen fremsender Østrig omgående oplysninger om, hvilke foranstaltninger der er truffet eller planlagt for at efterkomme afgørelsen. Østrig giver tillige detaljerede oplysninger om de støttebeløb og renter, støttemodtagerne allerede har tilbagebetalt.
Artikel 8
Denne afgørelse er rettet til Republikken Østrig.
Udfærdiget i Bruxelles, den 7. april 2016.
På Kommissionens vegne
Phil HOGAN
Medlem af Kommissionen
(1) Opfordring til at fremsætte bemærkninger efter artikel 108, stk. 2, i traktaten om Den Europæiske Unions funktionsmåde vedrørende statsstøttesag nr. SA.15836 af 12.6.2012, C(2012) 3760 final (EUT C 301 af 5.10.2012, s. 22).
(2) Domstolens dom af 27. oktober 2011, Østrig mod Scheucher-Fleisch m.fl., C-47/10 P ECLI:EU:C:2011:698.
(3) Rettens dom af 18. november 2009, Scheucher-Fleisch m.fl. mod Kommissionen, T-375/04, ECLI:EU:T:2009:445.
(4) Den samme argumentation anvendes i en juridisk udtalelse tilknyttet indgivelsen af oplysninger af 26.2.2015.
(5) AMA-foranstaltningerne vedrørende kvalitets- og økomærket gennemført siden 26.9.2002 efter de ændrede interne regler blev godkendt den 30.6.2004 ved Kommissionens beslutning i sag NN 34A/2000 (se betragtning 10-16).
(6) EFT C 28 af 1.2.2000, s. 2.
(7) EFT C 252 af 12.9.2001, s. 5.
(8) Som anført i betragtning 15 ovenfor var reklameforanstaltningerne vedrørende økomærket under støtteordning NN 34A/2000 begrænset til perioden indtil den 31. marts 2006, og kvalitetsstøtteforanstaltningerne vedrørende økomærket var begrænset til perioden indtil den 31. december 2008.
(9) Jf. fodnote 1.
(10) Akt vedrørende vilkårene for Kongeriget Norges, Republikken Østrigs, Republikken Finlands og Kongeriget Sveriges tiltrædelse og tilpasningerne af de traktater, der danner grundlag for Den Europæiske Union (EFT C 241 af 29.8.1994, s. 21, ændret i EFT L 1 af 1.1.1995, s. 1).
(11) Dvs. henvisningen til Kommissionens beslutning N88/98.
(12) Jf. betragtning 145 ff.
(13) Disse rapporter blev indgivet som bilag til de østrigske myndigheders brev af 16.10.2000, hvorved de besvarede Kommissionens anmodning om yderligere oplysninger af 19.6.2000.
(14) Disse rapporter blev indgivet sammen med de østrigske myndigheders brev af 14.9.2012.
(15) Bundesgesetzblatt für die Republik Österreich (BGBl.) 376/1992.
(16) Rådets direktiv 92/50/EØF af 18.6.1992 om samordning af fremgangsmåderne ved indgåelse af offentlige tjenesteydelsesaftaler (EFT L 209 af 24.7.1992, s. 1).
(17) Europa-Parlamentets og Rådets direktiv nr. 2004/18/EF af 31. marts 2004 om samordning af fremgangsmåderne ved indgåelse af offentlige vareindkøbskontrakter, offentlige tjenesteydelseskontrakter og offentlige bygge- og anlægskontrakter (EUT L 134 af 30.4.2004, s. 114).
(18) Bilag til punkt 31 og 47 i skrivelse af 14.9.2012. Skrivelsen indeholder et hoveddokument med bilag.
(19) Disse mærker blev vist i betragtning 13 til Kommissionens beslutning NN 34A/2000.
(20) Dette logo blev også anvendt i perioden 1999-2002.
(21) Mærket er anvendt i produktretningslinjerne for 2000 (Richtlinien für Frischfleisch, Fleischerbetriebe, Fleischwaren, Frischeier, Putenfleisch, Milch und Milchprodukte, Obst, Gemüse und Speisekartoffeln, Speisefette, Speiseöle, Diverse Lebensmittel).
(22) Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2000/13/EF af 20.3.2000 om indbyrdes tilnærmelse af medlemsstaternes lovgivning om mærkning af og præsentationsmåder for levnedsmidler samt om reklame for sådanne levnedsmidler (EFT L 109 af 6.5.2000, s. 29).
(23) Rådets forordning (EØF) nr. 2092/91 af 24.6.1991 om økologisk produktionsmetode for landbrugsprodukter og om angivelse heraf på landbrugsprodukter og levnedsmidler (EFT L 198 af 22.7.1991, s. 1).
(24) Rådets forordning (EF) nr. 1257/1999 af 17.5.1999 om støtte til udvikling af landdistrikterne fra Den Europæiske Udviklings- og Garantifond for Landbruget (EUGFL) og om ændring og ophævelse af visse forordninger (EFT L 160 af 26.6.1999, s. 80).
(25) Disse standarder er beskrevet i betragtning 59 til Kommissionens beslutning NN 34A/2000.
(26) AMA-Gütesiegel Richtlinie Frischfleisch af april 1999, Richtlinien Frischfleisch af april 1997, Richtlinien Frischfleisch af april 1997 (Anpassung entsprechend Beiratsbeschluss vom 22.1.1998), Richtlinien Frischfleisch vom Februar 1996, Richtlinien diverse Lebensmittel.
(27) Februar 1997.
(28) Ifølge de østrigske myndigheder blev denne formular anvendt indtil den 31.12.2000.
(29) AMA's årsberetning (Tätigkeitsbericht) 1996, s. 3.
(30) AMA's årsberetning (Tätigkeitsbericht) 1996, s. 12.
(31) AMA's årsberetning (Tätigkeitsbericht) 1996, s. 35.
(32) [……] — Fortrolige oplysninger omfattet af tavshedspligt.
(33) AMA's årsberetning (Tätigkeitsbericht) 1996, s. 15.
(34) Begge eksempler nævnes i AMA's årsberetning (Tätigkeitsbericht) 1996, s. 17.
(35) AMA's årsberetning (Tätigkeitsbericht) 1996, s. 19.
(36) AMA's årsberetning (Tätigkeitsbericht) 1996, s. 13.
(37) AMA's årsberetning (Tätigkeitsbericht) 1996, s. 26.
(38) AMA's årsberetning (Tätigkeitsbericht) 1997, s. 3. »Die österreichische Naturqualität hat sich mit der Unterstützung der AMA auch 1997 am Heimmarkt eine Position gesichert, mit der es gelungen ist, Eintrittsbarieren gegenüber EU-Anbietern aufzubauen und gleichzeitig den heimischen Produkten Unverwechselbarkeit zu garantieren. Dass der »Geschmack der Natur« am Heimmarkt sogar Marktanteile zurückgewonnen hat, ist im Marktsegment Fruchtjoghurt klar abzulesen. So konnten 1997 von den heimischen Herstellern 15 % Marktanteil von ausländischen Anbietern zurückgewonnen werden «.
(39) Fortrolige oplysninger omfattet af tavshedspligt
(40) Idem.
(41) Dette eksempel findes i AMA's årsberetning (Tätigkeitsbericht) 1999, s. 10.
(42) AMA's årsberetning (Tätigkeitsbericht) 2000, s. 9.
(43) AMA's årsberetning (Tätigkeitsbericht) 2000, s. 10.
(44) AMA's årsberetning (Tätigkeitsbericht) 2000, s. 11.
(45) AMA's årsberetning (Tätigkeitsbericht) 2000, s. 12.
(46) Domstolens dom af 13. marts 2001, Preussen Elektra, C-379/98, ECLI:EU:C:2001:160, præmis 58, og dom af 20. november 2003, GEMO SA, C-126/01, ECLI:EU:C:2003:622, præmis 23.
(47) Skrivelse af 14.9.2012.
(48) Se fodnote 47.
(49) AMA-lovens § 21i.
(50) AMA-lovens § 21k.
(51) AMA-lovens § 21l.
(52) AMA-lovens § 21l, stk. 2.
(53) § 21a, stk. 1, § 21c og § 21d.
(54) Se fodnote 47.
(55) AMA-lovens § 11, stk. 1.
(56) Domstolens dom af 15. juli 2004, Pearle m.fl., C-345/02, ECLI:EU:C:2004:448, præmis 35-38.
(57) Domstolens dom af 30. maj 2013, Doux Élevage og Coopérative agricole UKL-ARREE, C-677/11, ECLI:EU:C:2013:348, præmis 32, 35 og 38.
(58) Domstolens dom af 24. juli 2003, Altmark Trans og Regierungspräsidium Magdeburg, C-280/00, ECLI:EU:C:2003:415, præmis 84.
(59) Domstolens dom af 23. maj 2005, Freskot, C-355/00, ECLI:EU:C:2003:298, præmis 83.
(60) Domstolens dom af 22. marts 1977, Steinike og Weinlig, 78/76, ECLI:EU:C:1977:52, præmis 22.
(61) Domstolens dom af 17. juni 1999, Belgien mod Kommissionen, C-75/97, ECLI:EU:C:1999:311, præmis 31.
(62) Domstolens dom af 17. september 1980, Philip Morris mod Kommissionen, 730/79, ECLI:EU:C:1980:209, præmis 11 og 12.
(63) Jf. navnlig Domstolens dom af 13. juli 1988, Frankrig mod Kommissionen, 102/87, ECLI:EU:C:1988:391.
(64) Kilde: Eurostat.
(65) I artikel 1, litra b), nr. iii), sammenholdt med artikel 4, stk. 6, i Rådets forordning (EF) nr. 659/1999 af 22. marts 1999 om fastlæggelse af regler for anvendelsen af EF-traktatens artikel 93 (EFT L 83 af 27.3.1999, s. 1), bestemmes det, at den berørte medlemsstat — såfremt Kommissionen ikke har vedtaget en beslutning inden for to måneder efter anmeldelsen — kan gennemføre foranstaltningen efter i forvejen at have givet Kommissionen meddelelse herom, medmindre Kommissionen vedtager en beslutning inden for en frist på 15 arbejdsdage efter modtagelsen af meddelelsen. Forordning (EF) nr. 659/1999 trådte i kraft i 1999 og finder derfor ikke anvendelse på det omhandlede brev, som er fra 1997. Ovennævnte bestemmelser i forordning (EF) nr. 659/1999 blev ikke desto mindre opfattet som en kodificering af den såkaldte Lorenz-dom (Domstolen dom af 11. december 1973, Lorenz mod Tyskland m.fl., 120/73, ECLI:EU:C:1973:152, præmis 4-6), hvorefter støtte anses for godkendt og betragtes som eksisterende støtte efter udløbet af en frist på to måneder efter anmeldelse og forudgående meddelelse uden reaktion fra Kommissionen.
(66) N 175/2006, N 589/2008 og N 496/2009.
(67) Förderung und Sicherung des Absatzes von inländischen land- und forstwirtschaftlichen Erzeugnissen.
(68) Se fodnote 3, præmis 86 og 87.
(69) BGBl. Teil I, Nr. 55/2007.
(70) Denne henvisning findes i alle paragraffer om produkters oprindelse i reglerne om logoet for fersk kød siden 1995.
(71) EUT C 119 af 22.5.2002, s. 22.
(72) EUT C 319 af 27.12.2006, s. 1.
(73) Domstolens dom av of 12. februar 2008, CELF og ministre de la Culture and de la Communication, C-199/06, ECLI:EU:C:2008:79, præmis 68.
(74) EFT C 272 af 28.10.1986, s. 3.
(75) EFT C 302 af 12.11.1987, s. 6.
(76) EFT C 252 af 12.9.2001, s. 5.
(77) Punkt 1.1 i rammeordningen for reklame 1987.
(78) Punkt 5, litra b), i rammebestemmelserne for reklame 2001.
(79) Punkt 7 i rammebestemmelserne for reklame 2001.
(80) Punkt 152, litra a), i rammebestemmelserne 2007-2013.
(81) Det bør bemærkes, at punkt 2.1.1 (med fodnote 1) i rammeordningen for reklame 1987 henviser direkte til Kommissionens retningslinjer i 1986-meddelelsen.
(82) Som det fremgår af 1986-meddelelsens ordlyd, havde den til formål at udstikke retningslinjer, som ville sikre, at medlemsstaternes salgsfremmende kampagner forblev inden for de rammer, der er tilladt i henhold til Domstolens praksis, navnlig dom af 13. december 1983, Apple and Pear Development Council mod Lewis, 222/82, EU:C:1983:370.
(83) Med henvisning til 1986-meddelelsen.
(84) Se også betragtning 65 ovenfor.
(85) Det samlede budget for foranstaltningen beløb sig til 4 165 399 EUR og modtog medfinansiering fra EU på 2 082 699 EUR og fra nationale midler på 709 721,78 EUR. Resten blev finansieret af AMA-afgiften.
(86) Det samlede budget var 2 659 974 EUR. I årene 2007 og 2008 beløb EU's andel sig til 550 047 EUR, og den nationale andel beløb sig til 142 967 EUR.
(87) Perioden efter 2004 er omfattet af beslutning N 239/2004. Se betragtning 39.
(88) Rådets forordning (EF) nr. 1698/2005 af 20.9.2005 om støtte til udvikling af landdistrikterne fra Den Europæiske Landbrugsfond for Udvikling af Landdistrikterne (ELFUL) (EUT L 277 af 21.10.2005, s. 1).
(89) Jf. i denne retning f.eks. Kommissionens beslutninger i sag N 570/1998 (jf. betragtning 41 ovenfor), sag N 662/1998 (Kommissionens beslutning af 30.4.1999, SG(99) D/3095) Kommissionens beslutning af 25. november 1999 om Tysklands påtænkte foranstaltning til fremme af salget af landbrugsprodukter i Mecklenburg-Vorpommern, EFT L 37 af 12.2.2000, s. 31). I vurderingen i dette afsnit henviser Kommissionen til den vurdering, der blev gennemført i forbindelse med disse beslutninger.
(90) Forslag om passende foranstaltninger i forbindelse med støtte, som medlemsstaterne yder til husdyrbrug og produkter fra husdyrbrug, nr. S/75/29416, 29.9.1975.
(91) Se betragtning 304.
(92) En detaljeret analyse af kapitel IV.J i rammebestemmelserne 2007-2013 findes i afsnit 8.6 nedenfor.
(93) Kommissionens forordning (EF) nr. 1857/2006 af 15.12.2006 om anvendelse af traktatens artikel 87 og 88 på statsstøtte til små og mellemstore virksomheder, der beskæftiger sig med produktion af landbrugsprodukter, og om ændring af forordning (EF) nr. 70/2001 (EUT L 358 af 16.12.2006, s. 3).
(94) Kommissionens forordning (EF) nr. 70/2001 af 12.1.2001 om anvendelse af EF-traktatens artikel 87 og 88 på statsstøtte til små og mellemstore virksomheder (EFT L 10 af 13. januar 2001, s. 33).
(95) Kommissionens forordning (EF) nr. 800/2008 af 6.8.2008 om visse former for støttes forenelighed med fællesmarkedet i henhold til traktatens artikel 87 og 88 (EUT L 214 af 9.8.2008, s. 3).
(96) Domstolens dom af 11. marts 2010, CELF og ministre de la Culture and de la Communication, C-1/09, ECLI:EU:C:2010:136, præmis 45.
(97) Modsat under de foregående rammebestemmelser var disse kategorier ikke længere støtteberettigede under rammebestemmelserne 2007-2013. Se betragtning 318.
(98) For den referenceperiode, for hvilken der skulle fremlægges oplysninger, blev de østrigske myndigheder anmodet om at tage bemærkningerne i betragtning 243 vedrørende den eventuelle anvendelse af en overgangsperiode i betragtning.
(99) Generelle foranstaltninger efter 2004 var omfattet af Kommissionens beslutning N 239/2004 (se også betragtning 20 ovenfor). Denne beslutning berøres ikke af Domstolens domme anført i betragtning 22 ff.
(100) Som forklaret i betragtning 314 ovenfor, fandt artikel 5, litra a) og b), i forordning (EF) nr. 70/2001 anvendelse på den omhandlede støtte i perioden 1. januar 2007 til 28. august 2008. Derefter trådte artikel 26 og 27 i forordning (EF) nr. 800/2008 i kraft. Efter som disse artikler omhandler de samme betingelser, er det ikke nødvendigt at sondre mellem ovennævnte perioder i vurderingen.
(101) I rammebestemmelserne 2000-2006 opstilles der en ikke-udtømmende liste over aktiviteter, der er omfattet af teknisk støtte.
(102) Domstolens dom af 21. oktober 2003, Van Calster m.fl., forenede sager C-261/01 og C-262/01, ECLI:EU:C:2003:571, præmis 49.
(103) Domstolens dom af 13. januar 2005, Streekgewest, C-174/02, ECLI:EU:C:2005:10, præmis 26, Domstolens dom af 27. oktober 2005, Nazairdis m.fl., forenede sager C-266/04 til C-270/04, C-276/04 og C-321/04 til C-325/04, ECLI:EU:C:2005:657, præmis 46-49.
(104) Streekgewest, jf. fodnote 103, præmis 28, og Domstolens dom af 15. juni 2006, Air Liquide Industries Belgium, C-41/05, ECLI:EU:C:2006:403, præmis 46.
(105) For så vidt angår forskelsbehandling mellem indenlandske og eksporterede produkter, se bl.a. Domstolens dom af 23. april 2002, Nygård, C-234/99, ECLI:EU:C:2002:244, præmis 21-22.
(106) For så vidt angår forskelsbehandling mellem indenlandske og importerede produkter, se bl.a. Domstolens dom af 11. marts 1992, Compagnie commerciale de l'Ouest m.fl., forenede sager C-78/90, C-79/90, C-80/90, C-81/90, C-82/90 og C-83/90, ECLI:EU:C:1992:118, præmis 26.
(107) I henhold til skrivelsen af 25.2.2015 varierede licensindtægterne fra 2,01 % til 2,84 % af de årlige indtægter. Indtægterne fra AMA-forretningen varierede fra 0,08 % til 0,48 % af de årlige indtægter.
(108) Se f.eks. situation for 2001: Som det fremgår af tabellerne i betragtning 43 og 56 ovenfor, blev der opkrævet 15 mio. EUR i afgifter, mens der kun blev udbetalt 12 mio. EUR i støtte. Beløbene og andelene varierer for hvert år (i nogle år oversteg støttebeløbet beløbet for inddrevne afgifter), men det er klart, at afgiftsbeløbet ikke direkte svarede til et bestemt støtteniveau.
(109) Kommissionens forordning (EU) nr. 1407/2013 af 18.12.2013 om anvendelse af artikel 107 og 108 i traktaten om Den Europæiske Unions funktionsmåde på de minimis-støtte (EUT L 352 af 24.12.2013, s. 1), Kommissionens forordning (EF) nr. 1998/2006 af 15. december 2006 om anvendelse af traktatens artikel 87 og 88 på de minimis-støtte (EUT L 379 af 28.12.2006, s. 5), Kommissionens forordning (EF) nr. 69/2001 af 12.1.2001 om anvendelse af EF-traktatens artikel 87 og 88 på de minimis-støtte (EFT L 10 af 13.1.2001, s. 30), meddelelse fra Kommissionen om de minimis- støtteordninger (EFT C 68 af 6.3.1996, s. 9), Kommissionens forordning (EU) nr. 1408/2013 af 18.12.2013 om anvendelse af artikel 107 og 108 i traktaten om Den Europæiske Unions funktionsmåde på de minimis-støtte i landbrugssektoren (EUT L 352 af 24.12.2013, s. 9), Kommissionens forordning (EF) nr. 1535/2007 af 20.12.2007 om anvendelse af EF-traktatens artikel 87 og 88 på de minimis-støtte til produktion af landbrugsprodukter (EUT L 337 af 21.12.2007, s. 35), og Kommissionens forordning (EF) nr. 1860/2004 af 6.10.2004 om anvendelse af EF-traktatens artikel 87 og 88 på de minimis-støtte i landbrugs- og fiskerisektoren (EUT L 325 af 28.10.2004, s. 4).
(110) Domstolens dom af 12. juli 1973, Kommissionen mod Tyskland, C-70/72, ECLI:EU:C:1973:87, præmis 13.
(111) Domstolens dom af 14. september 1994, Spanien mod Kommissionen, forenede sager C-278/92, C-279/92 og C-280/92, ECLI:EU:C:1994:325, præmis 75.
(112) Domstolens dom af 17. juni 1999, Belgien mod Kommissionen, C-75/97, ECLI:EU:C:1999:311, præmis 64-65.
(113) Rådets forordning (EU) 2015/1589 af 13.7.2015 om fastlæggelse af regler for anvendelsen af artikel 108 i traktaten om Den Europæiske Unions funktionsmåde, EUT L 248 af 24.9.2015, s. 9.
(114) Retten i Første Instans' dom af 29. marts 2007, Scott mod Kommissionen, T-366/00, ECLI:EU:T:2007:99, præmis 96.
(115) Domstotens dom af 12. oktober 2000, Spanien mod Kommissionen, C-480/98, ECLI:EU:C:2000:559, præmis 25.
(116) Rådets forordning (EF) nr. 994/98 af 7.5.1998 om anvendelse af artikel 92 og 93 i traktaten om oprettelse af Det Europæiske Fællesskab på visse former for horisontal statsstøtte (EFT L 142 af 14.5.1998, s. 1).
(117) Kommissionens forordning (EF) nr. 794/2004 af 21.4.2004 om gennemførelse af Rådets forordning (EF) nr. 659/1999 om fastlæggelse af regler for anvendelsen af EF-traktatens artikel 93 (EUT L 140, 30.4.2004, s. 1).
|
27.9.2016 |
DA |
Den Europæiske Unions Tidende |
L 260/153 |
KOMMISSIONENS GENNEMFØRELSESAFGØRELSE (EU) 2016/1701
af 19. august 2016
om fastsættelse af regler om formatet for fremsendelse af arbejdsplaner vedrørende dataindsamling i fiskeri- og akvakultursektoren
(meddelt under nummer C(2016) 5304)
EUROPA-KOMMISSIONEN HAR —
under henvisning til traktaten om Den Europæiske Unions funktionsmåde,
under henvisning til Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EU) nr. 508/2014 af 15. maj 2014 om Den Europæiske Hav- og Fiskerifond og om ophævelse af Rådets forordning (EF) nr. 2328/2003, (EF) nr. 861/2006, (EF) nr. 1198/2006 og (EF) nr. 791/2007 samt Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EU) nr. 1255/2011 (1), særlig artikel 22, stk. 1, litra d), og
ud fra følgende betragtninger:
|
(1) |
I medfør af artikel 25 i Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EU) nr. 1380/2013 (2) skal medlemsstaterne indsamle de biologiske, miljømæssige, tekniske og socioøkonomiske data, der er nødvendige for fiskeriforvaltning. |
|
(2) |
I medfør af artikel 21, stk. 1, i forordning (EU) nr. 508/2014 skal medlemsstaterne elektronisk fremsende arbejdsplaner for dataindsamling i overensstemmelse med artikel 4, stk. 4, i Rådets forordning (EF) nr. 199/2008 (3) til Kommissionen senest den 31. oktober i året forud for det år, hvor arbejdsplanen skal finde anvendelse. |
|
(3) |
I medfør af artikel 21, stk. 2, i forordning (EU) nr. 508/2014 skal Kommissionen vedtage gennemførelsesretsakter, der godkender arbejdsplanerne, senest den 31. december i året forud for det år, hvor arbejdsplanen skal finde anvendelse. |
|
(4) |
I henhold til artikel 22, stk. 1, litra d), i forordning (EU) nr. 508/2014 kan Kommissionen vedtage gennemførelsesretsakter for at fastsætte regler om procedurer, format og tidsplaner for fremsendelsen af disse arbejdsplaner. |
|
(5) |
Der bør tages højde for de seneste datakrav i forbindelse med gennemførelsen af den fælles fiskeripolitik i medfør af det flerårige EU-program for indsamling, forvaltning og anvendelse af data i fiskeri- og akvakultursektoren i perioden 2017-2019 (4), og det bør angives, hvilke oplysninger medlemsstaterne skal give, når de fremsender deres arbejdsplaner, for at sikre overensstemmelse med det flerårige EU-program og dets ensartede gennemførelse i hele EU. |
|
(6) |
Kommissionen har taget anbefalingerne fra Den Videnskabelige, Tekniske og Økonomiske Komité for Fiskeri (STECF) i betragtning. Desuden er repræsentanter for medlemsstaterne i dedikerede ekspertgrupper også blevet hørt. |
|
(7) |
Foranstaltningerne i denne afgørelse er i overensstemmelse med udtalelse fra Udvalget for Den Europæiske Hav- og Fiskerifond — |
VEDTAGET DENNE AFGØRELSE:
Artikel 1
Arbejdsplanernes indhold
1. Indholdet i arbejdsplanerne for dataindsamling for perioden 2017-2019 som omhandlet i artikel 21 i forordning (EU) nr. 508/2014 præsenteres i overensstemmelse med modellen i bilaget til denne afgørelse.
2. I forbindelse med dette bilag finder definitionerne i Rådets forordning (EF) nr. 1224/2009 (5), Kommissionens gennemførelsesforordning (EU) nr. 404/2011 (6), forordning (EU) nr. 1380/2013 og det flerårige EU-program anvendelse.
3. Medlemsstaternes arbejdsplaner skal indeholde en beskrivelse af:
|
a) |
de data, der skal indsamles i overensstemmelse med det flerårige EU-program |
|
b) |
den tidsmæssige og geografiske fordeling og hyppigheden af dataindsamling |
|
c) |
datakilden samt de procedurer og metoder, der er anvendt til indsamling og behandling af dataene med henblik på opstilling af datasæt, som stilles til rådighed for slutbrugerne |
|
d) |
reglerne for kvalitetssikring og -kontrol, som skal sikre data af ordentlig kvalitet |
|
e) |
hvordan og hvornår dataene er tilgængelige, idet der tages højde for de behov, som slutbrugerne af videnskabelig rådgivning har defineret |
|
f) |
de internationale og regionale samarbejds- og koordineringsordninger, herunder bilaterale og multilaterale aftaler, |
|
g) |
hvordan der er taget hensyn til Unionens og medlemsstaternes internationale forpligtelser. |
4. Indholdet og formatet af de ovennævnte beskrivelser skal følge kravene i artikel 2-8 som uddybet i bilaget til denne afgørelse.
Artikel 2
Data, der skal indsamles i overensstemmelse med det flerårige EU-program
1. Medlemsstaterne indsamler de data, der er anført i bilag I, i overensstemmelse med det flerårige EU-program.
2. Korrelationen mellem tabellerne for det flerårige EU-program og tabellerne og teksten for arbejdsplanen fremgår af bilag II.
Artikel 3
Den tidsmæssige og geografiske fordeling og hyppigheden af dataindsamling
1. Specifikationer af den tidsmæssige og geografiske fordeling og hyppigheden skal følge kravene i det flerårige EU-programs kapitel III. Hvor der ikke er fastlagt sådanne krav, udarbejder og beskriver medlemsstaterne specifikationer af den tidsmæssige og geografiske fordeling eller hyppigheden, idet der tages højde for historiske tidsserier, omkostningseffektivitet, eventuel koordinering mellem havområder samt slutbrugerbehov.
2. Specifikationer vedrørende dataindsamlingens tidsmæssige og geografiske fordeling eller hyppighed indberettes i:
|
a) |
Tabel 4A og tabel 4B for data indsamlet under prøveudtagning i erhvervsfiskeri |
|
b) |
Tabel 1A og tabel 1B for biologiske data indsamlet under forskningsundersøgelser og erhvervsfiskeri |
|
c) |
Tabel 1D for data indsamlet under prøveudtagning i rekreativt fiskeri |
|
d) |
Tabel 1E for data indsamlet under prøveudtagning i de relevante anadrome og katadrome arter |
|
e) |
Tabel 1G for data indsamlet under forskningsundersøgelser |
|
f) |
Tabel 3A for økonomiske og sociale data om fiskeri |
|
g) |
Tabel 3B for økonomiske og sociale data om akvakultur |
|
h) |
Tabel 3C for økonomiske og sociale data om forarbejdningsindustrien. |
Artikel 4
Datakilde, procedurer og metoder til dataindsamling og -behandling
1. Når data primært indsamles under anvendelse af forordning (EF) nr. 199/2008 som defineret i forordningens artikel 1, stk. 1, litra a), beskrives datakilden i:
|
a) |
Tabel 1C |
|
b) |
Tabel 1D |
|
c) |
Tabel 1E |
|
d) |
Tabel 3A |
|
e) |
Tekstboks 3A |
|
f) |
Tabel 3B |
|
g) |
Tekstboks 3B |
|
h) |
Tabel 3C |
|
i) |
Tekstboks 3C |
2. Når data indsamles i henhold til andre retsakter end forordning (EF) nr. 199/2008, som defineret i forordningens artikel 15, stk. 1, litra a), beskrives datakilden under:
|
a) |
Tabel 2A |
|
b) |
Tekstboks 2A |
|
c) |
Tabel 3A, hvor det er relevant |
|
d) |
Tekstboks 3A, hvor det er relevant. |
3. Hvor der i det flerårige EU-program henvises til en pilotundersøgelse eller forenklede metoder, beskriver medlemsstaterne undersøgelsen, herunder dens formål, varighed, metode og forventede resultater, i:
|
a) |
Pilotundersøgelse 1 i afsnit 1 |
|
b) |
Pilotundersøgelse 2 i afsnit 1 |
|
c) |
Pilotundersøgelse 3 i afsnit 3 |
|
d) |
Pilotundersøgelse 4 i afsnit 3. |
4. Stikprøveplanen beskrives i tabel 4A, tekstboks 4A og tabel 4B. Den referencepopulation, der bruges til udvælgelse af stikprøvepopulationen, beskrives i tabel 4C og tabel 4D. Hvis observatører tager stikprøver om bord eller i land, angives det, hvor stor en del af fangsten stikprøven vedrører, med henblik på specifikation af, om alle arter, kun kommercielle arter, eller kun visse fangsttaxa er omfattet.
5. Metoder, definition og beregning af sociale og økonomiske variabler skal følge almindeligt anerkendte retningslinjer fra Europa-Kommissionens ekspertudvalg, hvor det er relevant. I modsat fald beskriver og begrunder medlemsstaten tydeligt sin tilgang i:
|
a) |
Tekstboks 3A |
|
b) |
Tekstboks 3B |
|
c) |
Tekstboks 3C. |
6. Medlemsstaterne koordinerer udformning og gennemførelsesmetoder på EU-basis eller regional basis for at kunne rette og tilregne data for de dele af stikprøveplanerne, hvor der ikke er taget stikprøver, eller hvor prøveudtagningen er utilstrækkelig. Tilregningsmetoderne skal tage højde for internationale statistiske organisationers retningslinjer og metoder. Tilregnede data mærkes tydeligt i rapporteringen til slutbrugerne.
Artikel 5
Kvalitetssikring og kvalitetskontrol
1. I arbejdsplanen henvises der, hvor det er relevant, til offentligt tilgængelige dokumenter, som beskriver en ramme for kvalitetssikring og kvalitetskontrol. Rammen skal omfatte de generelle principper, metoder og værktøjer, som kan udgøre retningslinjer og evidens i en effektiv og fælles tilgang på europæisk og nationalt niveau.
2. Metoder vedrørende kvalitet beskrives i:
|
a) |
Tabel 5A for stikprøveordninger for fangster, stikprøveordninger for rekreativt fiskeri, stikprøveordninger for anadrome og katadrome arter samt forskningsundersøgelser til havs |
|
b) |
Tabel 5B for fiskeriaktivitetsvariabler, økonomiske og sociale data om fiskeri, økonomiske og sociale data om akvakultur og økonomiske og sociale data om forarbejdningsindustrien |
|
c) |
Tekstboks 2A |
|
d) |
Tekstboks 3A |
|
e) |
Tekstboks 3B |
|
f) |
Tekstboks 3C. |
3. Hvor data skal indsamles ved prøveudtagning, benytter medlemsstaterne statistisk sunde planer, som følger retningslinjerne for god praksis fra Kommissionen, Det Internationale Havundersøgelsesråd (ICES), STECF eller andre af Kommissionens ekspertgrupper. Beskrivelsen af stikprøveordninger omfatter, men er ikke begrænset til, specifikation af formål, stikprøveplan, forventede vanskeligheder i udførelsen (herunder manglende svar og afvisninger), dataarkivering, kvalitetssikringsprocedurer og analysemetoder. Beskrivelsen skal også omfatte definition af enheder for prøveudtagning, stikprøverammer og deres dækning af målpopulationen (herunder de anvendte kriterier for dækning), stratifikationsordninger og udvælgelsesmetoder for primære, sekundære og lavere enheder for prøveudtagning. Hvis der kan opstilles kvantitative mål, kan de specificeres enten direkte ved stikprøvestørrelse eller prøveudtagningsprocent eller ved fastlæggelse af tilstræbte præcisions- og konfidensniveauer. I forbindelse med optællingsdata anfører medlemsstaterne, om alle segmenter er omfattet, hvilke dele af den samlede population der er udeladt, og hvordan disse dele estimeres. Stikprøvedataenes kvalitet påvises ved hjælp af kvalitetsindikatorer, der vedrører præcision og potentiale for bias, hvor det er relevant.
Artikel 6
Dataenes tilgængelighed for slutbrugerne
Tabel 6A anvendes til at beskrive, hvornår data vil være tilgængelige for slutbrugerne.
Artikel 7
Regionale og internationale samarbejds- og koordineringsordninger
1. Medlemsstaterne skriver i tabel 7A, hvilke relevante regionale og internationale møder de deltager i, og i tabel 7B, hvordan der, hvor det er relevant, følges op på de aftalte anbefalinger på havområdeniveau eller EU-niveau. Hvis der ikke følges op på disse anbefalinger, giver medlemsstaterne en forklaring i afsnittet »Bemærkninger« i tabel 7B. Det angives, hvilken virkning anbefalingerne vil have på deres dataindsamling.
2. I tabel 7C indberetter medlemsstaterne alle relevante oplysninger om aftaler med andre medlemsstater. Det skal fremgå af oplysningerne, hvilke medlemsstater der indsamler hvilke dele af dataene. Desuden sikrer oplysningerne fuld dækning af dataindsamling, aftalens varighed specificeres, og det identificeres, hvilke medlemsstater der er ansvarlige for fremsendelse af data til slutbrugerne.
3. Uanset forskningsundersøgelserne til havs, som fremgår af tabel 10 i det flerårige EU-program, kan medlemsstaterne tage højde for slutbrugernes behov i planlægningen af undersøgelsen eller stikprøveplanen, forudsat at det ikke indvirker negativt på resultaternes kvalitet, og at det koordineres på havområdeniveau. Medlemsstaterne kan aftale at omfordele visse opgaver og bidrag mellem sig inden for et havområde. Hvis medlemsstaterne når til enighed om opgavefordelingen, angives hver medlemsstats (fysiske og/eller økonomiske) deltagelse i hver enkelt undersøgelse, samt hver medlemsstats rapporterings- og indberetningsforpligtelser, i tekstboks 1G.
Artikel 8
Internationale forpligtelser
Medlemsstaterne angiver alle relevante krav om dataindsamling som følge af deres internationale forpligtelser i følgende tabeller:
|
a) |
Tabel 1A |
|
b) |
Tabel 1B |
|
c) |
Tabel 1C |
|
d) |
Tabel 4A |
|
e) |
Tabel 4B |
|
f) |
Tabel 7B |
|
g) |
Tabel 7C. |
Dette gælder de regionale fiskeriforvaltningsorganisationer (RFFO'er)/regionale fiskeriorganer (RFO'er), som de pågældende medlemsstater eller EU deltager i, samt de partnerskabsaftaler om bæredygtigt fiskeri, som deres flåde er underlagt.
Artikel 9
Denne afgørelse er rettet til medlemsstaterne.
Udfærdiget i Bruxelles, den 19. august 2016.
På Kommissionens vegne
Karmenu VELLA
Medlem af Kommissionen
(1) EUT L 149 af 20.5.2014, s. 1.
(2) Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EU) nr. 1380/2013 af 11. december 2013 om den fælles fiskeripolitik, ændring af Rådets forordning (EF) nr. 1954/2003 og (EF) nr. 1224/2009 og ophævelse af Rådets forordning (EF) nr. 2371/2002 og (EF) nr. 639/2004 samt Rådets afgørelse 2004/585/EF (EUT L 354 af 28.12.2013, s. 22).
(3) Rådets forordning (EF) nr. 199/2008 af 25. februar 2008 om fastlæggelse af en EF-ramme for indsamling, forvaltning og anvendelse af data i fiskerisektoren samt støtte til videnskabelig rådgivning vedrørende den fælles fiskeripolitik (EUT L 60 af 5.3.2008, s. 1).
(4) Kommissionens gennemførelsesafgørelse (EU) 2016/1251 af 12. juli 2016 om vedtagelse af et flerårigt EU-program for indsamling, forvaltning og anvendelse af data inden for fiskeri og akvakultur for perioden 2017-2019 (EUT L 207 af 1.8.2016, s. 113).
(5) Rådets forordning (EF) nr. 1224/2009 af 20. november 2009 om oprettelse af en EF-kontrolordning med henblik på at sikre overholdelse af reglerne i den fælles fiskeripolitik, om ændring af forordning (EF) nr. 847/96, (EF) nr. 2371/2002, (EF) nr. 811/2004, (EF) nr. 768/2005, (EF) nr. 2115/2005, (EF) nr. 2166/2005, (EF) nr. 388/2006, (EF) nr. 509/2007, (EF) nr. 676/2007, (EF) nr. 1098/2007, (EF) nr. 1300/2008, (EF) nr. 1342/2008 og om ophævelse af forordning (EØF) nr. 2847/93, (EF) nr. 1627/94 og (EF) nr. 1966/2006 (EUT L 343 af 22.12.2009, s. 1).
(6) Kommissionens gennemførelsesforordning (EU) nr. 404/2011 af 8. april 2011 om gennemførelsesbestemmelser til Rådets forordning (EF) nr. 1224/2009 om oprettelse af en EF-kontrolordning med henblik på at sikre overholdelse af reglerne i den fælles fiskeripolitik (EUT L 112 af 30.4.2011, s. 1).
BILAG I
INDHOLD
Afsnit 1: Biologiske data
Tabel 1A: Bestandliste
Tabel 1B: Planlægning af prøveudtagning til biologiske variabler
Tabel 1C: Prøveudtagningsdensitet for biologiske variabler
Tabel 1D: Rekreativt fiskeri
Pilotundersøgelse 1: Relativ andel af fangster fra rekreativt fiskeri i forhold til erhvervsfiskeri
Tabel 1E: Dataindsamling om anadrome og katadrome arter i ferskvand
Tekstboks 1E: Dataindsamling om anadrome og katadrome arter i ferskvand
Tabel 1F: Utilsigtet bifangst af fugle, pattedyr, reptiler og fisk
Pilotundersøgelse 2: Fiskeriniveau og fiskeriets påvirkning af biologiske ressourcer og havøkosystemet
Tabel 1G: Liste over forskningsundersøgelser til havs
Tekstboks 1G: Liste over forskningsundersøgelser til havs
Tabel 1H: Indsamling og videregivelse af data i forskningsundersøgelser
Afsnit 2: Data om fiskeriaktivitet
Tabel 2A: Strategi for dataindsamling til variabler om fiskeriaktivitet
Tekstboks 2A: Strategi for dataindsamling til variabler om fiskeriaktivitet
Afsnit 3: Økonomiske og sociale data
Tabel 3A: Populationssegmenter for indsamling af økonomiske og sociale data om fiskeri
Tekstboks 3A: Populationssegmenter for indsamling af økonomiske og sociale data om fiskeri
Pilotundersøgelse 3: Data om beskæftigelse fordelt efter uddannelse og nationalitet
Tabel 3B: Populationssegmenter for indsamling af økonomiske og sociale data om akvakultur
Tekstboks 3B: Populationssegmenter for indsamling af økonomiske og sociale data om akvakultur
Pilotundersøgelse 4: Miljødata om akvakultur
Tabel 3C: Populationssegmenter for indsamling af økonomiske og sociale data om forarbejdningsindustrien
Tekstboks 3C: Populationssegmenter for indsamling af økonomiske og sociale data om forarbejdningsindustrien
Afsnit 4: Prøveudtagningsstrategi for biologiske data fra erhvervsfiskeri
Tabel 4A: Beskrivelse af stikprøveplan for biologiske data
Tekstboks 4A: Beskrivelse af stikprøveplan for biologiske data
Tabel 4B: Beskrivelse af stikprøveramme for biologiske data
Tabel 4C: Data om medlemsstaternes fiskeri
Tabel 4D: Landingssteder
Afsnit 5: Datakvalitet
Tabel 5A: Kvalitetssikringsramme for biologiske data
Tabel 5B: Kvalitetssikringsramme for socioøkonomiske data
Afsnit 6: Datatilgængelighed
Tabel 6A: Datatilgængelighed
Afsnit 7: Koordinering
Tabel 7A: Planlagt regional og international koordinering
Tabel 7B: Opfølgning på anbefalinger og aftaler
Tabel 7C: Bilaterale og multilaterale aftaler
AFSNIT 1
BIOLOGISKE DATA
Tabel 1A
Bestandliste
|
|
Arbejdsplan |
|
|||||||||
|
Dato for fremsendelse af arbejdsplan |
31.10.2016 |
||||||||||
|
MS |
Reference years |
Species |
Region |
RFMO/RFO/IO |
Area/Stock |
Selected for sampling (Y/N) |
Average landings in the reference years (tons) |
EU TAC (if any) (%) |
Share (%) in EU landings |
Threshold (Y/N) |
Comments |
|
GBR |
2013-2015 |
Gadus morhua |
Nordsøen og østlige Ishav |
ICES |
IIIa, IV, VIId |
Y |
180 |
8 |
|
|
|
|
GBR |
2013-2015 |
Solea solea |
Nordatlanten |
ICES |
VIIa |
Y |
515 |
16 |
|
|
|
|
GBR |
2013-2015 |
Solea solea |
Nordatlanten |
ICES |
VIIe |
N |
75 |
3 |
|
|
|
|
GBR |
2013-2015 |
Nephrops norvegicus |
Nordsøen og østlige Ishav |
ICES |
IV, FU 33 |
Y |
150 |
6 |
|
|
|
|
ITA |
2013-2015 |
Boops boops |
Middelhavet og Sortehavet |
GFCM |
GSA17 |
N |
240 |
|
7 |
|
|
|
ESP |
2013-2015 |
Merluccius merluccius |
Middelhavet og Sortehavet |
GFCM |
GSA06 |
Y |
3 500 |
|
60 |
|
|
|
ESP |
2013-2015 |
Merluccius merluccius |
Middelhavet og Sortehavet |
GFCM |
GSA07 |
Y |
3 500 |
|
60 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Overordnet bemærkning: Tabellen opfylder punkt 2, litra a), nr. i), ii), iii), i kapitel III i det flerårige EU-program samt artikel 2, artikel 3 og artikel 8 i denne afgørelse. Formålet med tabellen er at specificere de data, der skal indsamles i henhold til tabel 1A, 1B og 1C i det flerårige EU-program. Brug denne tabel som et overblik over dataindsamling på område-/bestandniveau. Alle individer, der tages prøver af, identificeres på artsniveau, og deres længde måles om muligt.
|
Variablens navn |
Retningslinjer |
||||||
|
MS |
Medlemsstatens navn anføres med ISO 3166-1 alpha-3-kode, f.eks. »DEU«. |
||||||
|
Reference years (referenceår) |
Medlemsstaten indberetter det eller de år, som dataene faktisk vedrører. Medlemsstaten vælger de seneste tre år med tilgængelige data. Angiv referenceåret/-årene som »2013-2015«. |
||||||
|
Species (art) |
Medlemsstaten indberetter (de latinske) navne for de arter/bestande, som er underlagt obligatorisk prøveudtagning til biologiske variabler i henhold til tabel 1A, 1B og 1C i det flerårige EU-program, for alle områder, hvor medlemsstatens fiskerflåde opererer. |
||||||
|
Region (område) |
Medlemsstaten bruger navnekonventionen ifølge tabel 5C i det flerårige EU-program (niveau II). Angiv »all regions« (alle områder), hvis oplysningerne vedrører alle områder. |
||||||
|
RFMO/RFO/IO |
Medlemsstaten angiver forkortelsen for den kompetente regionale fiskeriforvaltningsorganisation (Regional Fisheries Management Organisation (RFMO)), regionale fiskeriorganisation (Regional Fisheries Organisation (RFO)) eller internationale organisation (International Organisations (IO)), der står for forvaltning af/rådgivning om arten/bestanden. f.eks. RFMO: ICCAT, GFCM, NAFO f.eks. RFO: CECAF f.eks. IO: ICES Hvis der ikke kan angives nogen RFMO, RFO eller IO, angives »NA« (Ikke relevant). |
||||||
|
Area/Stock (område/bestand) |
Medlemsstaten angiver området for den nævnte art/bestand i overensstemmelse med tabel 1A, 1B og 1C i det flerårige EU-program (f.eks. GSA 16; ICES-område I, II; ICES-område IIIa, IV, VIId osv.). |
||||||
|
Selected for sampling (udvalgt til prøveudtagning) (Y/N) |
Medlemsstaten angiver med »Y« (ja) eller »N« (nej), om arten/bestanden er udvalgt til prøveudtagning. Angiv »Y« (ja), hvis arten/bestanden er udvalgt til prøveudtagning for mindst én variabel i tabel B i dette bilag. |
||||||
|
Average landings in the reference years (tons) (gennemsnitlige landinger i referenceårene (t)) |
Gennemsnitlige landinger for hver enkelt art og bestand i den seneste 3-årige referenceperiode. Medlemsstaten angiver landingsdataene under iagttagelse af følgende konventioner:
|
||||||
|
EU TAC (if any) (EU-TAC (evt.)) (%) |
Gælder kun bestande, som er underlagt TAC og kvotereguleringer. I denne kolonne skal medlemsstaten angive følgende:
|
||||||
|
Share (%) in EU landings (andel (%) af EU-landinger) |
Gælder i) alle bestande i Middelhavet og ii) alle bestande uden for Middelhavet, for hvilke der endnu ikke er fastsat nogen TAC. I denne kolonne skal medlemsstaten angive følgende:
|
||||||
|
Threshold (tærskel) (Y/N) |
Angiv med »Y« (ja) eller »N« (nej), om der er fastsat en tærskelværdi for den indberettede art/bestand, i henhold til kapitel V i det flerårige EU-program. |
||||||
|
Comments (bemærkninger) |
Eventuelle yderligere bemærkninger. |
Tabel 1B
Planlægning af prøveudtagning til biologiske variabler
|
|
Arbejdsplan |
|
||||||||||||||||||||||
|
Dato for fremsendelse af arbejdsplan |
31.10.2016 |
|||||||||||||||||||||||
|
MS |
Species |
Region |
RFMO/RFO/IO |
Area/Stock |
Frequency |
Length |
Age |
Weight |
Sex ratio |
Sexual maturity |
Fecundity |
Comments |
||||||||||||
|
2017 |
2018 |
2019 |
2017 |
2018 |
2019 |
2017 |
2018 |
2019 |
2017 |
2018 |
2019 |
2017 |
2018 |
2019 |
2017 |
2018 |
2019 |
|
||||||
|
PRT |
Pleuronectes platessa |
Nordsøen og østlige Ishav |
ICES |
IV |
|
|
|
|
|
|
|
X |
|
|
X |
|
|
X |
|
|
Ikke relevant |
|
||
|
PRT |
Nephrops norvegius |
Nordatlanten |
ICES |
FU 7 |
|
|
|
|
|
|
|
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
ESP |
Merluccius merluccius |
Middelhavet og Sortehavet |
GFCM |
GSA06 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
ESP |
Merluccius merluccius |
Middelhavet og Sortehavet |
GFCM |
GSA07 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Overordnet bemærkning: Tabellen opfylder punkt 2, litra a), nr. i), ii), iii), i kapitel III i det flerårige EU-program samt artikel 2, 3 og 8 i denne afgørelse. Formålet med tabellen er at specificere de data, der skal indsamles i henhold til tabel 1A, 1B og 1C i det flerårige EU-program. For arter, der er angivet i denne tabel, indsamles yderligere biologiske parametre (alder, vægt, kønsfordeling, kønsmodenhed og frugtbarhed). For hver parameter og hvert år skriv »X«, hvis dataindsamlingen er udført eller planlagt. Denne tabel bør give mulighed for at identificere, i hvilke(t) år medlemsstaten indsamler dataene.
|
Variablens navn |
Retningslinjer |
|
MS |
Medlemsstatens navn anføres med ISO 3166-1 alpha-3-kode, f.eks. »DEU«. |
|
Species (art) |
Medlemsstaten indberetter (de latinske) navne for de arter/bestande, som er underlagt obligatorisk prøveudtagning til biologiske variabler i henhold til tabel 1A, 1B og 1C i det flerårige EU-program, for alle områder, hvor medlemsstatens fiskerflåde opererer. |
|
Region (område) |
Medlemsstaten bruger navnekonventionen ifølge tabel 5C i det flerårige EU-program (niveau II). Angiv »all regions« (alle områder), hvis oplysningerne vedrører alle områder. |
|
RFMO/RFO/IO |
Medlemsstaten angiver forkortelsen for den kompetente regionale fiskeriforvaltningsorganisation (Regional Fisheries Management Organisation (RFMO)), regionale fiskeriorganisation (Regional Fisheries Organisation (RFO)) eller internationale organisation (International Organisations (IO)), der står for forvaltning af/rådgivning om arten/bestanden. f.eks. RFMO: ICCAT, GFCM, NAFO f.eks. RFO: CECAF f.eks. IO: ICES Hvis der ikke kan angives nogen RFMO, RFO eller IO, angives »NA« (ikke relevant). |
|
Area/stock (område/bestand) |
Medlemsstaten angiver fiskepladsen for den nævnte art/bestand (f.eks. GSA 16, ICES-område I, II, ICES-område IIIa, IV, VIId osv.). |
|
Frequency (hyppighed) |
Medlemsstaten angiver, med hvilken hyppighed prøveudtagningen vil finde sted (»M« (månedligt), »Q« (kvartalsvist), »A« (årligt), »O« (andet) — angiv venligst). |
|
Length (længde) |
Medlemsstaten angiver det/de år, hvor der tages stikprøver for længde. |
|
Age (alder) |
Medlemsstaten angiver det/de år, hvor der tages stikprøver for alder. |
|
Weight (vægt) |
Medlemsstaten angiver det/de år, hvor der tages stikprøver for vægt. |
|
Sex ratio (kønsfordeling) |
Medlemsstaten angiver det/de år, hvor der tages stikprøver for kønsfordeling. |
|
Sexual maturity (kønsmodenhed) |
Medlemsstaten angiver det/de år, hvor der tages stikprøver for kønsmodenhed. |
|
Fecundity (frugtbarhed) |
Medlemsstaten angiver det/de år, hvor der tages stikprøver for frugtbarhed. |
|
Comments (bemærkninger) |
Eventuelle yderligere bemærkninger. |
Tabel 1C
Prøveudtagningsintensitet for biologiske variabler
|
|
Arbejdsplan |
|
|||||||||
|
Dato for fremsendelse af arbejdsplan |
31.10.2016 |
||||||||||
|
MS |
MS partcipating in sampling |
Sampling year |
Species |
Region |
RFMO/RFO/IO |
Area/Stock |
Variables |
Data sources |
Planned minimum no of individuals to be measured at the national level |
Planned minimum no of individuals to be measured at the regional level |
Comments |
|
FRA |
FRA-UK-BEL |
2017 |
Solea solea |
Nordsøen og østlige Ishav |
ICES |
IIIa, IV, VIId |
Alder |
Kommerciel + undersøgelser |
|
|
|
|
FRA |
FRA-UK-BEL |
2017 |
Solea solea |
Nordsøen og østlige Ishav |
ICES |
IIIa, IV, VIId |
Køn |
Kommerciel + undersøgelser |
|
|
|
|
FRA |
FRA-UK-BEL |
2017 |
Solea solea |
Nordsøen og østlige Ishav |
ICES |
IIIa, IV, VIId |
Kønsmodenhed |
Kommerciel + undersøgelser |
|
|
|
|
FRA |
FRA-UK-BEL |
2017 |
Solea solea |
Nordsøen og østlige Ishav |
ICES |
IIIa, IV, VIId |
Længde |
Kommerciel |
|
|
|
|
FRA |
FRA |
2017 |
Merluccius merluccius |
Nordatlanten |
ICES |
IIIa, IV, VI, VII, VIIIab |
|
Kommerciel |
|
|
|
|
FRA |
FRA |
2017 |
Merluccius merluccius |
Nordatlanten |
ICES |
IIIa, IV, VI, VII, VIIIab |
|
Kommerciel + undersøgelser |
|
|
|
|
FRA |
FRA |
2017 |
Merluccius merluccius |
Nordatlanten |
ICES |
IIIa, IV, VI, VII, VIIIab |
|
Kommerciel + undersøgelser |
|
|
|
|
FRA |
FRA |
2017 |
Parapenaeus longirostris |
Middelhavet og Sortehavet |
GFCM |
GSA09 |
|
Kommerciel + undersøgelser |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Overordnet bemærkning: Tabellen opfylder punkt 2, litra a), nr. i), ii), iii), i kapitel III, kapitel IV, i det flerårige EU-program samt artikel 2, artikel 4, stk. 1, og artikel 8 i denne afgørelse. Formålet med tabellen er at specificere de data, der skal indsamles i henhold til tabel 1A, 1B og 1C i det flerårige EU-program. Forklar den planlagte stikprøvestrategi med hensyn til biologiske variabler.
|
Variablens navn |
Retningslinjer |
|
MS |
Medlemsstatens navn anføres med ISO 3166-1 alpha-3-kode, f.eks. »DEU«. |
|
MS participating in sampling (MS-deltagelse i prøveudtagning) |
Hvis stikprøveaktiviteten er udført som led i et regionalt koordineret program, angives alle de deltagende medlemsstater. Ellers angives den medlemsstat, der er ansvarlig for prøveudtagningen. Links til planlagt regional og international koordinering eller bi- og multilaterale aftaler, hvor sådanne findes, skal angives i »Comments« (bemærkninger)»Comments« (bemærkninger). |
|
Sampling year (stikprøveår) |
Medlemsstaten angiver det/de år, hvor der er planlagte mål. Der angives forskellige år i de forskellige rækker i tabellen. Alle relevante år skal medtages. |
|
Species (art) |
Medlemsstaten indberetter (de latinske) navne for de arter/bestande, som er underlagt obligatorisk prøveudtagning til biologiske variabler i henhold til tabel 1A, 1B og 1C, for alle områder, hvor medlemsstatens fiskerflåde opererer. |
|
Region (område) |
Medlemsstaten bruger navnekonventionen ifølge tabel 5C i det flerårige EU-program (niveau II). Angiv »all regions« (alle områder), hvis oplysningerne vedrører alle områder. |
|
RFMO/RFO/IO |
Medlemsstaten angiver forkortelsen for den kompetente regionale fiskeriforvaltningsorganisation (Regional Fisheries Management Organisation (RFMO)), regionale fiskeriorganisation (Regional Fisheries Organisation (RFO)) eller internationale organisation (International Organisations (IO)), der står for forvaltning af/rådgivning om arten/bestanden. f.eks. RFMO: ICCAT, GFCM, NAFO f.eks. RFO: CECAF f.eks. IO: ICES Hvis der ikke kan angives nogen RFMO, RFO eller IO, angives »NA« (ikke relevant). |
|
Area/stock (område/bestand) |
Medlemsstaten angiver fiskepladsen for den nævnte art/bestand (f.eks. GSA 16, ICES-område I, II, ICES-område IIIa, IV, VIId osv.). |
|
Variable (variabler) |
Indberet variablerne længde, alder, vægt, kønsfordeling, kønsmodenhed eller frugtbarhed, som anført i tabel 1B i dette bilag. Kombinationer af arter og variabler, som anført i tabel 1B i dette bilag, skal passe sammen med disse oplysninger. |
|
Data sources (datakilder) |
Medlemsstaten giver en nøgleordsbeskrivelse af de vigtigste datakilder (f.eks. undersøgelser, kommercielle prøver, markedsprøver, prøver af udsmid osv.). Medlemsstaten angiver den planlagte prøveudtagning for »commercial fisheries« (erhvervsfiskeri) og »surveys« (undersøgelser) særskilt. |
|
Planned minimum no of individuals to be measured at the national level (planlagt mindste antal individer, der skal måles på nationalt niveau) |
Medlemsstaten angiver det samlede mindste antal fisk, der ifølge planen skal måles på nationalt niveau. Brug »Comments« (bemærkninger) til kort at definere den anvendte metode til at opnå disse værdier (f.eks. tidligere prøveudtagning, simulering osv.). |
|
Planned minimum no of individuals to be measured at the regional level (planlagt mindste antal individer, der skal måles på regionalt niveau) |
Medlemsstaten angiver det mindste antal fisk, der ifølge planen skal måles som led i en regionalt koordineret ordning, hvis det er tilfældet, ellers skriv »NA« (ikke relevant). Brug »Comments« (bemærkninger) til kort at definere den anvendte metode til at opnå disse værdier (f.eks. tidligere prøveudtagning, simulering osv.). |
|
Comments (bemærkninger) |
Eventuelle yderligere bemærkninger. |
Tabel 1D
Rekreativt fiskeri
|
|
Arbejdsplan |
|
||||||||||
|
Dato for fremsendelse af arbejdsplan |
31.10.2016 |
|||||||||||
|
MS |
Sampling year |
Area/EMU |
RFMO/RFO/IO |
Species |
Applicable (Species present in the MS?) |
Reasons for not sampling |
Threshold (Y/N) |
Annual estimate of catch? (Y/N) |
Annual percentage of released catch? (Y/N) |
Collection of catch composition data? (Y/N) |
Type of Survey |
Comments |
|
GBR |
2017 |
Nordsøen og østlige Ishav |
ICES |
Gadus morhua |
Y |
|
|
Y |
Y |
Y |
Nationale estimater af antal rejser og fangstundersøgelser på stedet pr. enhedsindsats |
|
|
NLD |
2017 |
Nordsøen og østlige Ishav |
ICES |
Anguilla anguilla |
Y |
|
|
Y |
Y |
Y |
Nationale estimater af antal lystfiskere og lystfiskerjournaler |
|
|
GBR |
2017 |
Nordsøen og østlige Ishav |
ICES |
Hajer |
N |
|
|
Y |
Y |
Y |
Nationale estimater af antal rejser og fangstundersøgelser på stedet pr. enhedsindsats |
|
|
DEU |
2017 |
Østersøen Sea |
ICES |
Bruskfisk |
Y |
Ingen fangster |
|
N |
N |
|
|
|
|
|
|
Østersøen |
ICES |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Østersøen |
ICES |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Nordatlanten |
ICES |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Nordatlanten |
ICES |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Nordatlanten |
ICES |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Middelhavet og Sortehavet |
GFCM |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Middelhavet og Sortehavet |
GFCM |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Middelhavet og Sortehavet |
GFCM |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Overordnet bemærkning: Tabellen opfylder punkt 2, litra a), nr. iv), i kapitel III i det flerårige EU-program samt artikel 2, artikel 3 og artikel 4, stk. 1, i denne afgørelse. Formålet med tabellen er at specificere de data, der skal indsamles i henhold til tabel 3 i det flerårige EU-program, som også omfatter rekreative fangster af saltvands- og ferskvandsfisk af anadrome og katadrome arter.
|
Variablens navn |
Retningslinjer |
|
MS |
Medlemsstaten anføres med ISO 3166-1 alpha-3-kode, f.eks. »DEU«. |
|
Sampling year (stikprøveår) |
Medlemsstaten angiver det/de år, hvor der er planlagt prøveudtagning. |
|
Area/EMU (område/EMU) |
Medlemsstaten bruger navnekonventionen ifølge tabel 3 i det flerårige EU-program. Hvad angår ål, indberettes »Eel Management Unit« (EMU). |
|
RFMO/RFO/IO |
Medlemsstaten angiver forkortelsen for den kompetente regionale fiskeriforvaltningsorganisation (Regional Fisheries Management Organisation (RFMO)), regionale fiskeriorganisation (Regional Fisheries Organisation (RFO)) eller internationale organisation (International Organisations (IO)), der står for forvaltning af/rådgivning om arten/bestanden. f.eks. RFMO: ICCAT, GFCM, NAFO f.eks. RFO: CECAF f.eks. IO: ICES Hvis der ikke kan angives nogen RFMO, RFO eller IO, angives »NA« (ikke relevant). |
|
Species (art) |
Medlemsstaten indberetter (om muligt de latinske) navne på de arter, der er underlagt obligatorisk prøveudtagning i rekreativt fiskeri i henhold til tabel 3 i det flerårige EU-program, eller identificeret ved pilotundersøgelser og/eller forvaltningsbehov vedrørende det rekreative fiskeri (efter region). Alle arter medtages, også selv om de ikke findes i medlemsstaten. |
|
Applicable (Species present in the MS?) (relevant (art findes i medlemsstaten?)) |
Medlemsstaten angiver med »Y« (ja) eller »N« (nej), om arten findes i medlemsstaten. |
|
Reasons for not sampling (årsager til ikke at tage stikprøver) |
Hvis arten findes i medlemsstaten, men ikke er indsamlet, angiver medlemsstaten årsagen/årsagerne (fritekst) til, at der ikke er taget stikprøver i den pågældende art med specifikke henvisninger, hvor det er relevant (f.eks. arten findes ikke i området, landets regler/love, inden for den krævede tærskelværdi osv.) |
|
Threshold (tærskel) (Y/N) |
Medlemsstaten angiver med »Y« (ja) eller »N« (nej), om der er fastsat en tærskelværdi for den angivne art i henhold til kapitel V i det flerårige EU-program. |
|
Annual estimate of catch? (årligt fangstestimat?) (Y/N) |
Medlemsstaten angiver »Y« (ja) eller »N« (nej), om der er planlagt et årligt estimat for fangster af den nævnte art (vægt og/eller antal). |
|
Annual percentage of released catch? (årlig andel i procent af genudsat fangst?) (Y/N) |
Medlemsstaten angiver med »Y« (ja) eller »N« (nej), om den årlige procentdel af genudsat fangst af den nævnte art er planlagt (andel af genudsatte fisk i procent). |
|
Collection of catch composition data? (Indsamling af data om fangstens sammensætning?) (Y/N) |
Medlemsstaten angiver med »Y« (ja) eller »N« (nej), om fangstens sammensætning for den nævnte art er planlagt (f.eks. længdestruktur). |
|
Type of Survey (undersøgelsestype) |
Medlemsstaten angiver, hvilke typer undersøgelser der skal udføres for at indsamle data om rekreativt fiskeri (f.eks. undersøgelser på stedet, telefonundersøgelser, lystfiskerjournaler mv. eller en kombination heraf). |
|
Comments (bemærkninger) |
Eventuelle yderligere bemærkninger. |
Pilotundersøgelse 1
Relativ andel af fangster fra rekreativt fiskeri i forhold til erhvervsfiskeri
Overordnet bemærkning: Boksen opfylder punkt 4 i kapitel V i det flerårige EU-program samt artikel 2 og artikel 4, stk. 3, litra a), i denne afgørelse.
(højst 900 ord) |
Tabel 1E
Dataindsamling om anadrome og katadrome arter i ferskvand
|
|
Arbejdsplan |
|
||||||||||||
|
Dato for fremsendelse af arbejdsplan |
31.10.2016 |
|||||||||||||
|
MS |
Sampling period |
Area |
RFMO/RFO/IO |
Species |
Applicable (Y/N) |
Reasons for not sampling |
Water Body |
Life stage |
Fishery/Independent data collection |
Method |
Unit |
Planned nos |
Frequency |
Comments |
|
FIN |
2017-2020 |
Østersøen |
NASCO |
Salmo salar |
|
|
FLOD EEE |
parr |
U |
elektrofiskeri |
n. steder |
40 |
|
|
|
FIN |
2017-2020 |
Østersøen |
NASCO |
Salmo salar |
|
|
FLOD EEE |
smolt |
U |
fælde |
n. smolt |
4 000 |
|
|
|
FIN |
2017-2020 |
Østersøen |
NASCO |
Salmo salar |
|
|
FLOD EEE |
voksen |
U |
tæller |
n. tæller |
1 |
|
|
|
FIN |
2017-2020 |
Østersøen |
NASCO |
Salmo salar |
|
|
FLOD EEE |
voksen |
F |
prøveudtagning |
n. stikprøver |
100 |
|
|
|
FIN |
2017-2020 |
Østersøen |
ICES |
Anguilla anguilla |
|
|
FLOD EEE |
Glas |
U |
elektrofiskeri |
n. steder |
40 |
|
|
|
FIN |
2017-2020 |
Østersøen |
ICES |
Anguilla anguilla |
|
|
FLOD EEE |
gul |
U |
fælde |
n. smolt |
4 000 |
|
|
|
FIN |
2017-2020 |
Østersøen |
ICES |
Anguilla anguilla |
|
|
FLOD EEE |
blank |
U |
tæller |
n. tæller |
1 |
|
|
|
GBR |
2017-2020 |
UK Nordlige |
ICES |
Anguilla anguilla |
|
|
Ikke relevant |
glas |
F |
prøveudtagning |
n. stikprøver |
100 |
|
|
|
GBR |
2017-2020 |
UK Nordlige |
ICES |
Anguilla anguilla |
|
|
Ikke relevant |
gul |
U |
fælde |
n. fælder |
1 |
|
|
|
GBR |
2017-2020 |
UK Nordlige |
ICES |
Anguilla anguilla |
|
|
Ikke relevant |
blank |
U |
elektrofiskeri |
n. steder |
20 |
|
|
Overordnet bemærkning: Tabellen opfylder punkt 2, litra b) og c), i kapitel III i det flerårige EU-program samt artikel 2, artikel 3 og artikel 4, stk. 1, i denne afgørelse. Formålet med tabellen er at specificere de data, der skal indsamles i henhold til tabel 1E i det flerårige EU-program. Brug tabellen som et overblik over de data, der skal indsamles om erhvervsfiskeri af anadrome og katadrome arter i ferskvand.
|
Variablens navn |
Retningslinjer |
|
MS |
Medlemsstatens navn anføres med ISO 3166-1 alpha-3-kode, f.eks. »DEU«. |
|
Sampling period (stikprøveperiode) |
Medlemsstaten angiver den periode, hvor der er planlagt prøveudtagning. |
|
Area (område) |
Hvad angår ål, indberettes »Eel Management Unit« (EMU). I alle andre tilfælde indberettes afvandingsområdet. |
|
RFMO/RFO/IO |
Medlemsstaten angiver forkortelsen for den kompetente regionale fiskeriforvaltningsorganisation (Regional Fisheries Management Organisation (RFMO)), regionale fiskeriorganisation (Regional Fisheries Organisation (RFO)) eller internationale organisation (International Organisations (IO)), der står for forvaltning af/rådgivning om arten/bestanden. f.eks. RFMO: ICCAT, GFCM, NAFO f.eks. RFO: CECAF f.eks. IO: ICES Hvis der ikke kan angives nogen RFMO, RFO eller IO, angives »NA« (ikke relevant). |
|
Species (art) |
Medlemsstaten indberetter (de latinske) navne på arterne. Alle arter indberettes, også selv om de ikke findes i medlemsstaten. |
|
Applicable (relevant) (Y/N) |
Medlemsstaten angiver med »Y« (ja) eller »N« (nej), om arten findes i medlemsstaten, eller om arten er underlagt fiskeforbud. |
|
Reasons for not sampling (årsager til ikke at tage stikprøver) |
Hvis arten findes i medlemsstaten, men ikke er indsamlet, angiver medlemsstaten årsagen/årsagerne (fritekst) til, at der ikke er taget stikprøver i den pågældende art (f.eks. arten findes ikke i området, landets regler/love, inden for den krævede tærskelværdi osv.). |
|
Water Body (vandområde) |
Medlemsstaten angiver navnet på den valgte flod/flodsystem (f.eks. vigtigste floder). |
|
Life stage (livsstadie) |
Medlemsstaten angiver stadiet i artens livscyklus (f.eks. voksen ål, glasål, blankål osv.). |
|
Fishery/Independent data collection (dataindsamling fra fiskeri/uafhængig dataindsamling) |
Medlemsstaten angiver, om dataene stammer fra kommercielle fangster (fiskeri) eller andre kilder (uafhængig). |
|
Method (metode) |
Medlemsstaten angiver en eller flere datakilder (f.eks. antal fælder, antal tællere, logbøger mv. eller en kombination heraf). |
|
Unit (enhed) |
For hver enkelt metode angives den planlagte enhed for dataindberetning (f.eks. antal fælder, antal tællere, antal elektrofiskegange osv.). |
|
Planned nos (planlagt antal) |
Medlemsstaten angiver det planlagte kvantitative mål (antal) for den valgte enhed. |
|
Frequency (hyppighed) |
Medlemsstaten angiver, med hvilken hyppighed prøveudtagningen vil finde sted (»M« (månedligt), »Q« (kvartalsvist), »A« (årligt), »O« (andet) — angiv venligst). |
|
Comments (bemærkninger) |
Eventuelle yderligere bemærkninger. |
Tekstboks 1E
Dataindsamling om anadrome og katadrome arter i ferskvand
Overordnet bemærkning: Tekstboksen opfylder punkt 2, litra b) og c), i kapitel III i det flerårige EU-program samt artikel 2 i denne afgørelse.
|
Valgt dataindsamlingsmetode. (højst 250 ord pr. område) |
Tabel 1F
Utilsigtet bifangst af fugle, pattedyr, reptiler og fisk
|
|
Arbejdsplan |
|
|||||||
|
Dato for fremsendelse af arbejdsplan |
31.10.2016 |
||||||||
|
MS |
Sampling period/year(s) |
Region |
RFMO/RFO/IO |
Sub-area / Fishing ground |
Scheme |
Stratum ID code |
Group of vulnerable species |
Expected occurence of recordings |
Comments |
|
FRA |
2017-2018 |
Nordsøen og østlige Ishav |
ICES |
|
Demersale arter til havs |
SCT SD1-5 |
birds |
|
|
|
FRA |
2017-2018 |
Middelhavet og Sortehavet |
GFCM |
|
|
|
|
|
|
|
FRA |
2017-2018 |
Nordsøen og østlige Ishav |
ICES |
|
|
|
|
|
|
Overordnet bemærkning: Tabellen opfylder punkt 3, litra a), i kapitel III i det flerårige EU-program samt artikel 2 i denne afgørelse. Formålet med tabellen er at specificere de data, der skal indsamles i henhold til tabel 1D i det flerårige EU-program. Forklar den planlagte strategi for prøveudtagning.
|
Variablens navn |
Retningslinjer |
|
MS |
Medlemsstatens navn anføres med ISO 3166-1 alpha-3-kode, f.eks. »DEU«. |
|
Sampling period/year(s) (Prøveudtagningsperiode/år) |
Medlemsstaten angiver den periode, hvor der er planlagt prøveudtagning. Angiv prøveudtagningsåret/-årene som »2017-2018«. |
|
Region (område) |
Medlemsstaten bruger navnekonventionen ifølge tabel 5C i det flerårige EU-program (niveau II). Angiv »all regions« (alle områder), hvis oplysningerne vedrører alle områder. |
|
RFMO/RFO/IO |
Medlemsstaten angiver forkortelsen for den kompetente regionale fiskeriforvaltningsorganisation (Regional Fisheries Management Organisation (RFMO)), regionale fiskeriorganisation (Regional Fisheries Organisation (RFO)) eller internationale organisation (International Organisations (IO)), der står for forvaltning af/rådgivning om arten/bestanden. f.eks. RFMO: ICCAT, GFCM, NAFO f.eks. RFO: CECAF f.eks. IO: ICES Hvis der ikke kan angives nogen RFMO, RFO eller IO, angives »NA« (ikke relevant). |
|
Sub- area/Fishing ground (underområde/fiskeplads) |
Medlemsstaten angiver fiskepladsen for den nævnte art/bestand (f.eks. GSA 16, ICES-område I, II, ICES-område IIIa, IV, VIId osv.). |
|
Scheme (ordning) |
Medlemsstaten angiver stikprøveordningen: »at markets« (på markeder), »at sea« (til havs), en kombination heraf eller »other« (andet). Værdierne skal svare til værdierne i tabel 4A og tabel 4B i dette bilag, medmindre der er vedtaget direkte ordninger. |
|
Stratum ID code (stratumkode) |
Medlemsstaten angiver en unik kode for hvert stratum i ordningen. Værdierne skal svare til værdierne i tabel 4A og tabel 4B i dette bilag, medmindre der er vedtaget direkte ordninger. |
|
Group of vulnerable species (gruppe af sårbare arter) |
Medlemsstaten angiver gruppen af arter på grundlag af punkt 3, litra a), i kapitel III det flerårige EU-program. |
|
Expected occurence of recordings (forventet antal registreringer) |
Medlemsstaterne angiver det forventede antal registreringer for individer fanget som utilsigtet bifangst, herunder genudsættelser, i overensstemmelse med tabel 1D i det flerårige EU-program. Udfyld med (+/-) tal eller »X«. |
|
Comments (bemærkninger) |
Eventuelle yderligere bemærkninger. |
Pilotundersøgelse 2
Fiskeriniveau og fiskeriets påvirkning af biologiske ressourcer og havøkosystemet
Overordnet bemærkning: Boksen opfylder punkt 3, litra c), i kapitel III i det flerårige EU-program samt artikel 2 og artikel 4, stk. 3, litra b), i denne afgørelse.
(højst 900 ord) |
Tabel 1G
Liste over forskningsundersøgelser til havs
|
|
Arbejdsplan |
|
||||||||||||||
|
Dato for fremsendelse af arbejdsplan |
31.10.2016 |
|||||||||||||||
|
MS |
Name of survey |
Acronym |
Mandatory (Y/N) |
Threshold (Y/N) |
Agreed at RCG level |
MS participation |
Area(s) covered |
Period (Month) |
Frequency |
Days at sea planned |
Type of sampling activities |
Planned target |
Map |
Relevant international planning group - RFMO/RFO/IO |
International database |
Comments |
|
NLD |
Demersal Young Fish Survey |
|
|
|
|
|
IVc |
Sept-okt |
Annual |
10 |
Fiskefangster |
33 |
Fig 7.1 |
ICES PGIPS |
|
|
|
NLD |
NS Herring Acoustic Survey |
|
|
|
|
|
IIIa, IV |
Juli |
Annual |
15 |
Ekko Nm |
50 |
Fig 7.2 |
ICES PGIPS |
|
|
|
NLD |
NS Herring Acoustic Survey |
|
|
|
|
|
IIIa, IV |
Juli |
X |
15 |
Planktonfangster |
15 |
Fig 7.2 |
ICES PGIPS |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Overordnet bemærkning: Tabellen opfylder kapitel IV og kapitel V i det flerårige EU-program samt artikel 2 og 3 i denne afgørelse. Formålet med tabellen er at specificere, hvilke forskningsundersøgelser til havs som fremgår af tabel 10 i det flerårige EU-program, og hvilke yderligere undersøgelser der skal udføres af medlemsstaten.
|
Variablens navn |
Retningslinjer |
|
MS |
Medlemsstatens navn anføres med ISO 3166-1 alpha-3-kode, f.eks. »DEU«. |
|
Name of survey (undersøgelsens navn) |
Medlemsstaten angiver undersøgelsens navn. For obligatoriske undersøgelser skal navnet være det samme som det, der fremgår af tabel 10 i det flerårige EU-program. |
|
Acronym (forkortelse) |
Medlemsstaten angiver forkortelsen for undersøgelsen. For obligatoriske undersøgelser skal forkortelsen være den samme som det, der fremgår af tabel 10 i det flerårige EU-program. |
|
Mandatory (obligatorisk) (Y/N) |
Medlemsstaten angiver »Y« (ja) eller »N« (nej), hvis undersøgelsen indgår i tabel 10 i det flerårige EU-program. |
|
Tærskel (Y/N) |
Medlemsstaten angiver »Y« (ja) eller »N« (nej), alt efter om der gælder en tærskel, i overensstemmelse med punkt 7 i kapitel V i det flerårige EU-program. Hvis »Y« (ja), uddybes det i tekstboks 1G i dette bilag. |
|
Agreed at RCG level (aftalt på RCG-niveau) |
Medlemsstaten angiver med »Y« (ja) eller »N« (nej), om undersøgelsen er aftalt på havområdeniveau. |
|
MS participation (medlemsstaternes deltagelse) |
Angiv, om andre medlemsstater deltager i undersøgelsen, og hvilken form deltagelsen har [»F« (finansiel), »T« (teknisk), »E« (indsats) eller »C« (kombination)]. Uddyb det i tekstboks 1G i dette bilag. Udfyld feltet med »NA« (ikke relevant), hvis der ikke deltager andre medlemsstater i undersøgelsen. |
|
Area(s) covered (omfattede områder) |
Medlemsstaten angiver, hvilke områder som er planlagt omfattet. For obligatoriske undersøgelser skal området være det samme som det, der fremgår af tabel 10 i det flerårige EU-program. |
|
Period (Month) (periode (måned))) |
Medlemsstaten angiver, hvilken periode (i måneder) som er planlagt omfattet. For obligatoriske undersøgelser skal perioden være den samme som den, der fremgår af tabel 10 i det flerårige EU-program. |
|
Frequency (hyppighed) |
Medlemsstaten angiver hyppigheden af undersøgelsen. »Annual« (årlig). »Biennial« (hvert andet år), »triennial« (hvert tredje år) osv. |
|
Days at sea planned (planlagte havdage) |
Medlemsstaten angiver planlagte havdage på nationalt plan. |
|
Type of sampling activities (type af prøveudtagningsaktiviteter) |
Medlemsstaten angiver de vigtigste prøveudtagningsaktiviteters art. De vigtigste prøveudtagningsaktiviteter er dem, som er aftalt i den relevante gruppe, der er ansvarlig for at planlægge undersøgelsen, i modsætning til yderligere prøveudtagningsaktiviteter. Anfør hver type prøveudtagningsaktivitet på en separat linje. Medlemsstaten anmodes om at bruge følgende kategorier: fiskefangster, konduktivitetstemperaturdensitet (CTD), planktonfangster osv. |
|
Planned target (planlagt mål) |
Medlemsstaten angiver antal planlagte prøveudtagningsaktiviteter. |
|
Kort |
Medlemsstaterne henviser til kortet i tekstboks 1G i dette bilag. |
|
Relevant international planning group — RFMO/RFO/IO (relevant international planlægningsgruppe — RFMO/RFO/IO) |
Medlemsstaten angiver den relevante internationale gruppe, der står for planlægning af undersøgelsen, og den tilsvarende RFMO/RFO/IO. Medlemsstaten angiver forkortelsen for den kompetente regionale fiskeriforvaltningsorganisation (Regional Fisheries Management Organisation (RFMO)), regionale fiskeriorganisation (Regional Fisheries Organisation (RFO)) eller internationale organisation (International Organisations (IO)), der står for forvaltning af/rådgivning om arten/bestanden. f.eks. RFMO: ICCAT, GFCM, NAFO f.eks. RFO: CECAF f.eks. IO: ICES Hvis der ikke kan angives nogen RFMO, RFO eller IO, angives »NA« (ikke relevant). |
|
International database (international database) |
Medlemsstaten angiver navnet på den internationale database i forbindelse med de indsamlede data under forskningsundersøgelsen, eller angiver »no existing database« (ingen eksisterende database). Der er tale om, hvorvidt der findes en international database, ikke om dataene er uploadet eller ej. |
|
Comments (bemærkninger) |
Eventuelle yderligere bemærkninger. |
Tekstboks 1G
Liste over forskningsundersøgelser til havs
Overordnet bemærkning: Boksen opfylder kapitel IV i det flerårige EU-program samt artikel 2 og artikel 7, stk. 3, i denne afgørelse. Formålet med boksen er at specificere, hvilke forskningsundersøgelser til havs, som fremgår af tabel 10 i det flerårige EU-program, der skal udføres. I boksen specificerer medlemsstaten, om forskningsundersøgelsen indgår i tabel 10 i det flerårige EU-program, eller om det er en yderligere undersøgelse.
(højst 450 ord pr. undersøgelse) |
Tabel 1H
Indsamling og videregivelse af data i forskningsundersøgelser
|
|
Arbejdsplan |
|
||||
|
Dato for fremsendelse af arbejdsplan |
31.10.2016 |
|||||
|
MS |
Name of survey |
Acronym |
Type of data collected |
Core/Additional variable |
Used as basis for advice (Y/N) |
Comments |
|
NLD |
North Sea IBTS |
IBTS_NS_Q1 |
Biologiske data for torsk IVa |
C |
Y |
|
|
NLD |
North Sea IBTS |
IBTS_NS_Q1 |
Biologiske data for brisling IVa |
C |
Y |
|
|
NLD |
North Sea IBTS |
IBTS_NS_Q1 |
Sildelarver |
C |
Y |
|
|
NLD |
North Sea IBTS |
IBTS_NS_Q1 |
CTD pr. fangst |
A |
N |
|
|
NLD |
North Sea IBTS |
IBTS_NS_Q1 |
Affaldsstykker i trawlet |
A |
N |
|
|
NLD |
North Sea IBTS |
IBTS_NS_Q1 |
Benthos i trawlet |
A |
N |
|
|
NLD |
Internation Blue whiting Acoustic survey |
BWAS |
Akustiske/biologiske data for blåhvilling |
C |
Y |
|
|
NLD |
Internation Blue whiting survey |
BWAS |
Observationer af havpattedyr |
A |
N |
|
|
NLD |
International Mackerel and Horse Mackerel Egg Survey |
MEGS |
Produktion af makrelæg |
C |
Y |
|
|
NLD |
International Mackerel and Horse Mackerel Egg Survey |
MEGS |
CTD pr. fangst |
C |
Y |
|
|
ITA |
Mediterranean international bottom trawl survey |
MEDITS |
Biologiske data for hestemakrel |
C |
Y |
|
|
ITA |
Mediterranean international bottom trawl survey |
MEDITS |
Biologiske data for stribet mulle |
C |
Y |
|
Overordnet bemærkning: Tabellen opfylder tabel IV i det flerårige EU-program. Denne tabel skal bruges til at angive de data, der skal indsamles i forbindelse med de forskningsundersøgelser til havs, som er beskrevet i tabel 1G dette bilag.
|
Variablens navn |
Retningslinjer |
|
MS |
Medlemsstatens navn anføres med ISO 3166-1 alpha-3-kode, f.eks. »DEU«. |
|
Name of survey (undersøgelsens navn) |
Medlemsstaten angiver undersøgelsens navn. For obligatoriske undersøgelser skal navnet være det samme som det, der fremgår af tabel 10 i det flerårige EU-program. |
|
Acronym (forkortelse) |
Medlemsstaten angiver forkortelsen for undersøgelsen. For obligatoriske undersøgelser skal forkortelsen være den samme som det, der fremgår af tabel 10 i det flerårige EU-program. |
|
Type of data collected (type af indsamlede data) |
Medlemsstaten angiver typen af indsamlede data. Anfør hver type indsamlede data på en separat linje. Medlemsstaten anmodes om at bruge følgende kategorier: biologiske data for en given bestand, larvedata for en given bestand, ægproduktion for en given bestand, CTD pr. fangst, affald pr. fangst, observationer af havpattedyr, skildpadder, havfugle, benthos i trawlet osv. Hvis undersøgelsen vedrører flere arter, kan forskellige bestande grupperes. |
|
Core/Additional variable (kernevariabel/yderligere variabel) |
Kernevariabler er resultatet af de kerneaktiviteter med hensyn til prøveudtagning, som ligger til grund for undersøgelsesplanen. Yderligere variabler er resten. Det er ikke obligatorisk at indberette yderligere variabler. |
|
Used as basis of advice (bruges som grundlag for rådgivning) (Y/N) |
Medlemsstaten angiver »Y« (ja) eller »N« (nej), hvis de indsamlede data ventes at blive brugt som grundlag for rådgivning. Medlemsstaten kan i »Bemærkninger« angive typen af rådgivning (vurdering af bestande, vurdering af integreret økosystem, national rådgivning osv.). |
|
Bemærkninger |
Eventuelle yderligere bemærkninger. |
AFSNIT 2
DATA OM FISKERIAKTIVITET
Tabel 2A
Strategi for dataindsamling til variabler om fiskeriaktivitet
|
|
Arbejdsplan |
|
|||||||||||
|
Dato for fremsendelse af arbejdsplan |
31.10.2016 |
||||||||||||
|
MS |
Supra region |
Region |
Variable Group |
Fishing technique |
Length class |
Metiers (level 6) |
Data collected under control regulation appropriate for scientific use (Y/N/I) |
Type of data collected under control regulation used to calculate the estimates |
Expected coverage of data collected under control regulation (% of fishing trips) |
Additional data collection (Y/N) |
Data collection scheme |
Planned coverage of data collected under complementary data collection (% of fishing trips) |
Comments |
|
FRA |
Nordatlanten |
Nordsøen og østlige Ishav |
Indsats |
Bomtrawlere |
18-< 24 m |
Alle metierer |
I |
Salgsnotaer |
50% |
Y |
Stikprøveundersøgelse, sandsynlighed |
5% |
|
|
FRA |
Nordatlanten |
Nordsøen og østlige Ishav |
Indsats |
Bomtrawlere |
40 m eller større |
OTBDEF8090 |
Y |
Logbøger, VMS-data, salgsnotaer |
100% |
N |
Ingen |
Ikke relevant |
|
|
FRA |
Nordatlanten |
Nordsøen og østlige Ishav |
Landinger |
Fartøjer med drivgarn eller faststående garn |
12-< 18 m |
Alle metierer |
I |
Fiskeformularer, salgsnotaer |
75% |
Y |
Indirekte undersøgelse |
10% |
|
|
FRA |
Nordatlanten |
Nordsøen og østlige Ishav |
Landinger |
|
|
Alle metierer |
N |
Ikke relevant |
Ikke relevant |
Y |
Stikprøveundersøgelse, ingen sandsynlighed |
5% |
|
|
FRA |
Nordatlanten |
Nordsøen og østlige Ishav |
Kapacitet |
|
|
Alle metierer |
I |
Logbøger, salgsnotaer |
90% |
Y |
Populationstælling |
100% |
|
|
FRA |
Nordatlanten |
Nordsøen og østlige Ishav |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
FRA |
Nordatlanten |
Nordsøen og østlige Ishav |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
FRA |
Nordatlanten |
Nordsøen og østlige Ishav |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
FRA |
Nordatlanten |
Nordsøen og østlige Ishav |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
FRA |
Nordatlanten |
Nordsøen og østlige Ishav |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
FRA |
Nordatlanten |
Nordsøen og østlige Ishav |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
FRA |
Nordatlanten |
Nordsøen og østlige Ishav |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
FRA |
Nordatlanten |
Nordsøen og østlige Ishav |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
FRA |
Nordatlanten |
Nordsøen og østlige Ishav |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
FRA |
Middelhavet og Sortehavet |
Middelhavet og Sortehavet |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
FRA |
Middelhavet og Sortehavet |
Middelhavet og Sortehavet |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
FRA |
Middelhavet og Sortehavet |
Middelhavet og Sortehavet |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
FRA |
Middelhavet og Sortehavet |
Middelhavet og Sortehavet |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
FRA |
Middelhavet og Sortehavet |
Middelhavet og Sortehavet |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
FRA |
Middelhavet og Sortehavet |
Middelhavet og Sortehavet |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
FRA |
Middelhavet og Sortehavet |
Middelhavet og Sortehavet |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
FRA |
Middelhavet og Sortehavet |
Middelhavet og Sortehavet |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Overordnet bemærkning: Tabellen opfylder punkt 4 i kapitel III i det flerårige EU-program samt artikel 2 og artikel 4, stk. 2, litra a), i denne afgørelse. Formålet med tabellen er at angive og beskrive den metode, der anvendes til at udlede estimater fra repræsentative stikprøver, hvor der ikke skal registreres data i henhold til forordning (EU) nr. 1224/2009, eller hvor data indsamlet i henhold til forordning (EU) nr. 1224/2009 ikke er på det rigtige aggregeringsniveau til den påtænkte videnskabelige brug.
|
Variablens navn |
Retningslinjer |
|
MS |
Medlemsstatens navn anføres med ISO 3166-1 alpha-3-kode, f.eks. »DEU«. |
|
Supra region (overområde) |
Medlemsstaten bruger navnekonventionen ifølge tabel 5C i det flerårige EU-program (niveau III). Angiv »all regions« (alle områder), hvis oplysningerne vedrører alle områder. |
|
Region (område) |
Medlemsstaten bruger navnekonventionen ifølge tabel 5C i det flerårige EU-program (niveau II). Angiv »all regions« (alle områder), hvis oplysningerne vedrører alle områder. |
|
Variable group (variabelgruppe) |
Medlemsstaten bruger navnekonventionen ifølge tabel 4 i det flerårige EU-program. Den kan angives efter variabler og ikke efter variabelgruppe, hvis der anvendes forskellige kilder til forskellige variabler inden for den samme variabelgruppe. |
|
Fishing technique (fangstmetode) |
Medlemsstaten bruger navnekonventionen ifølge tabel 5B i det flerårige EU-program. Sæt en asterisk, hvis segmentet er i klynge med et eller flere andre segmenter i forbindelse med dataindsamling. Inaktive fartøjer medtages som et separat segment. |
|
Length class (længdeklasse) |
|
|
Metiers (metier) (niveau 6) |
Medlemsstaten bruger navnekonventionen ifølge tabel 2 i det flerårige EU-program. Skal kun afgrænses, hvis medlemsstaten har en specifik prøveudtagningsramme, som er defineret efter »metier by segment« (metier efter segment). Ellers kan medlemsstaten angive »all metiers« (alle metierer), men oplysningerne skal indberettes efter »fartøjssegment efter metier«. |
|
Data collected under control regulation appropriate for scientific use (data indsamlet under den kontrolforordning, der er passende til videnskabelig brug) (Y/N/I) |
Medlemsstaten angiver »Y« (ja), »N« (nej) eller »I« (utilstrækkelig). |
|
Type of data collected under control regulation used to calculate the estimates (datatype indsamlet under den kontrolforordning, der bruges til at beregne estimaterne) |
Medlemsstaten angiver typen af indsamlede data: logbøger, salgsnotaer, FOS-data, fiskeriformer osv. |
|
Expected coverage of data collected under control regulation (% of fishing trips) (forventet dækning af data indsamlet under kontrolforordningen (% af fangstrejserne)) |
For hver datakilde angives den planlagte dækningsprocent, estimeret på grundlag af fangstrejser, som indikator for kvalitetssikrings- og kvalitetskontrolrammen. |
|
Additional data collection (yderligere indsamling af data) (Y/N) |
Medlemsstaten angiver »Y« (ja) eller »N« (nej), hvis der er planlagt yderligere dataindsamling. |
|
Data collection scheme (dataindsamlingsordning) |
Medlemsstaten angiver dataindsamlingsordning: undersøgelse med sandsynlighedsudvælgelse, undersøgelse uden sandsynlighedsudvælgelse, indirekte undersøgelse, optællingsundersøgelse, »none« (ingen) osv. |
|
Planned coverage of data collected under complementary data collection (% of fishing trips) (forventet dækning af data indsamlet under supplerende dataindsamling (% af fangstrejserne)) |
For hver datakilde angives den planlagte dækningsprocent, estimeret på grundlag af fangstrejser, som indikator for kvalitetssikrings- og kvalitetskontrolrammen. |
|
Comments (bemærkninger) |
Eventuelle yderligere bemærkninger. |
Tekstboks 2A
Strategi for dataindsamling til variabler om fiskeriaktivitet
Overordnet bemærkning: Boksen opfylder punkt 4 i kapitel III i det flerårige EU-program samt artikel 2, artikel 4, stk. 2, litra b), og artikel 5, stk. 2, i denne afgørelse. Formålet med boksen er at beskrive den metode, der anvendes til at udlede estimater fra repræsentative stikprøver, hvor der ikke skal registreres data i henhold til forordning (EU) nr. 1224/2009, eller hvor data indsamlet i henhold til forordning (EU) nr. 1224/2009 ikke er på det rigtige aggregeringsniveau til den påtænkte videnskabelige brug.
(højst 900 ord pr. område) |
AFSNIT 3
ØKONOMISKE OG SOCIALE DATA
Tabel 3A
Populationssegmenter for indsamling af økonomiske og sociale data om fiskeri
|
|
Arbejdsplan |
|
||||||||
|
Dato for fremsendelse af arbejdsplan |
31.10.2016 |
|||||||||
|
MS |
Supra region |
Fishing techniqu |
Length class |
Type of variables (E/S) |
Variable |
Data Source |
Type of data collection scheme |
Frequency |
Planned sample rate % |
Comments |
|
ESP |
Østersøen, Nordsøen og østlige Ishav, samt Nordatlanten |
Bomtrawlere |
18-< 24 m |
E |
Bruttoværdi af landinger |
Spørgeskemaer |
A - Tælling |
|
|
|
|
ESP |
Østersøen, Nordsøen og østlige Ishav, samt Nordatlanten |
Bomtrawlere |
40 m eller større |
E |
Andre indtægter |
Spørgeskemaer |
B - Stikprøveundersøgelse, sandsynlighed |
|
|
|
|
ESP |
Middelhavet og Sortehavet |
Fartøjer med drivgarn eller faststående garn |
12-< 18 m |
E |
Lønudgifter til besætning |
Spørgeskemaer |
C - Stikprøveundersøgelse, ingen sandsynlighed |
|
|
|
|
|
|
|
|
S |
Kønsfordelt ansættelse |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Overordnet bemærkning: Tabellen opfylder punkt 5, litra a) og b), i kapitel III i det flerårige EU-program samt artikel 2, artikel 3 og artikel 4, stk. 1 og 2, i denne afgørelse. Formålet med tabellen er at specificere de data, der skal indsamles i henhold til tabel 5A og 6 i det flerårige EU-program. Brug tabellen som overblik over populationen til økonomiske og sociale data i fiskerisektoren.
|
Variablens navn |
Retningslinjer |
|
MS |
Medlemsstatens navn anføres med ISO 3166-1 alpha-3-kode, f.eks. »DEU«. |
|
Supra region (overområde) |
Medlemsstaten bruger navnekonventionen ifølge tabel 5C i det flerårige EU-program (niveau III). Angiv »all regions« (alle områder), hvis oplysningerne vedrører alle områder. |
|
Fishing technique (fangstmetode) |
Medlemsstaten bruger navnekonventionen ifølge tabel 5B i det flerårige EU-program Sæt en asterisk, hvis segmentet er i klynge med et eller flere andre segmenter i forbindelse med dataindsamling. Inaktive fartøjer medtages som et separat segment. |
|
Length class (længdeklasse) |
|
|
Type of variables (variabeltype) (E/S) |
Medlemsstaten angiver, hvilken kategori variablerne tilhører: »E« (økonomisk) eller »S« (social) på grundlag af tabel 5A i det flerårige EU-program for økonomiske variabler og tabel 6 i det flerårige EU-program for sociale variabler. |
|
Variable (variabel) |
Medlemsstaten bruger navnekonventionen ifølge tabel 5A i det flerårige EU-program, anden kolonne for økonomiske variabler og tabel 6 i det flerårige EU-program for sociale variabler. |
|
Data Source (datakilde) |
Medlemsstaten angiver de anvendte datakilder (logbog, salgsnotaer, regnskaber, spørgeskemaer osv.). Datakilderne angives tydeligt for hver variabel. |
|
Type of data collection scheme (dataindsamlingsordning) |
Medlemsstaten angiver dataindsamlingsordningens kode som følger: A — Optælling B — Undersøgelse med sandsynlighedsudvælgelse C — Undersøgelse uden sandsynlighedsudvælgelse D — »indirect survey« (indirekte undersøgelse). Indirekte undersøgelse anvendes, hvor variablen ikke er direkte indsamlet, men estimeret. Hvis det er tilfældet, uddybes dataindsamlingsordningen og estimationsmetoden i tekstboks 3A i dette bilag. |
|
Frequency (hyppighed) |
Medlemsstaten angiver hyppigheden for indsamling af økonomiske og sociale data i henhold til punkt 5, litra a) og b), i kapitel III i det flerårige EU-program |
|
Planned sample rate % (planlagt prøveudtagningsprocent) |
Den planlagte prøveudtagningsprocent (%) baseres på fartøjspopulationen, der defineres som fartøjer i flåderegisteret pr. 31. december og aktive fartøjer, der fisker mindst en dag om året. Hvis dataindsamlingen til nogle variabler ikke gennemføres, udfyldes kolonnen »Planned sample rate (%)« (planlagt prøveudtagningsprocent) med »N« (nej). Den planlagte prøveudtagningsprocent kan ændres på basis af ajourførte oplysninger om den samlede population (flåderegisteret). |
|
Comments (bemærkninger) |
Eventuelle yderligere bemærkninger. |
Tekstboks 3A
Populationssegmenter for indsamling af økonomiske og sociale data om fiskeri
Overordnet bemærkning: Boksen opfylder punkt 5, litra a) og b), i kapitel III i det flerårige EU-program samt artikel 2, artikel 4, stk. 1, 2 og 5, samt artikel 5, stk. 2, i denne afgørelse. Formålet med boksen er at specificere de data, der skal indsamles i henhold til tabel 5A og 6 i det flerårige EU-program.
(højst 900 ord pr. område) |
Pilotundersøgelse 3
Data om beskæftigelse fordelt efter uddannelse og nationalitet
Overordnet bemærkning: Boksen opfylder punkt 5, litra b), og punkt 6, litra b), i kapitel III i det flerårige EU-program samt artikel 2 og artikel 3, stk. 3, litra c), i denne afgørelse. Formålet med boksen er at specificere de data, der skal indsamles i henhold til tabel 6 i det flerårige EU-program.
(højst 900 ord) |
Tabel 3B
Populationssegmenter for indsamling af økonomiske og sociale data om akvakultur
|
|
Arbejdsplan |
|
||||||||
|
Dato for fremsendelse af arbejdsplan |
31.10.2016 |
|||||||||
|
MS |
Techniques |
Species group |
Type of variables (E/S) |
Variable |
Data source |
Type of data collection scheme |
Threshold (Y/N) |
Frequency |
Planned sample rate % |
Comments |
|
DEU |
Klækkerier og yngleanlæg |
Andre saltvandsfisk |
E |
Omsætning |
Regnskaber |
A - Tælling |
|
|
|
|
|
DEU |
Bure |
Bars & havrude |
E |
Udgifter til energi |
Spørgeskemaer |
B - Stikprøveundersøgelse, sandsynlighed |
|
|
|
|
|
DEU |
Bure |
laks |
E |
Udgifter til energi |
Spørgeskemaer |
C - Stikprøveundersøgelse, ingen sandsynlighed |
|
|
|
|
|
|
|
|
S |
Kønsfordelt ulønnet arbejdskraft |
|
|
|
|
|
|
Overordnet bemærkning: Tabellen opfylder punkt 6, litra a) og b), i kapitel III og kapitel V i det flerårige EU-program samt artikel 2, artikel 3 og artikel 4, stk. 1, i denne afgørelse. Formålet med tabellen er at specificere de data, der skal indsamles i henhold til tabel 6 og 7 i det flerårige EU-program. Brug tabellen som overblik over indsamling af økonomiske og sociale data i akvakultursektoren.
|
Variablens navn |
Retningslinjer |
|
MS |
Medlemsstatens navn anføres med ISO 3166-1 alpha-3-kode, f.eks. »DEU«. |
|
Techniques (teknikker) |
Medlemsstaten følger tabel 9 i det flerårige EU-program men hensyn til segmentering til indsamling af data om akvakultur. |
|
Species group (artsgruppe) |
|
|
Type of variables (variabeltype) (E/S) |
Medlemsstaten angiver, hvilken kategori variablerne tilhører: »E« (økonomisk) eller »S« (social) på grundlag af tabel 7 i det flerårige EU-program for økonomiske variabler og tabel 6 i det flerårige EU-program for sociale variabler |
|
Variabel |
Medlemsstaten bruger navnekonventionen ifølge tabel 7 i det flerårige EU-program, anden kolonne for økonomiske variabler og tabel 6 i det flerårige EU-program for sociale variabler. |
|
Datakilde |
Medlemsstaten angiver de anvendte datakilder (regnskaber, spørgeskemaer osv.). Datakilderne angives tydeligt for hver variabel. |
|
Dataindsamlingsordning |
Medlemsstaten angiver dataindsamlingsordningens kode som følger: A — Optælling B — Undersøgelse med sandsynlighedsudvælgelse C — Undersøgelse uden sandsynlighedsudvælgelse D — »indirect survey« (indirekte undersøgelse). Indirekte undersøgelse anvendes, hvor variablen ikke er direkte indsamlet, men estimeret. Hvis det er tilfældet, uddybes dataindsamlingsordningen og estimationsmetoden i tekstboks 3B i dette bilag. |
|
Tærskel (Y/N) |
Medlemsstaten angiver »Y« (ja) eller »N« (nej), alt efter om der gælder en tærskel, i overensstemmelse med kapitel V i det flerårige EU-program. |
|
Hyppighed |
Medlemsstaten angiver hyppigheden for indsamling af økonomiske og sociale data i henhold til punkt 6, litra a) og b), i kapitel III i det flerårige EU-program |
|
Planlagt prøveudtagningsprocent |
Den planlagte prøveudtagningsprocent (%) baseres på populationen, som defineret i punkt 6, litra a), i kapitel III i det flerårige EU-program. Hvis dataindsamlingen til nogle variabler ikke gennemføres, udfyldes kolonnen »Planlagt prøveudtagningsprocent (%)« med »N« (nej). Den planlagte prøveudtagningsprocent kan ændres på basis af ajourførte oplysninger om den samlede population. |
|
Bemærkninger |
Eventuelle yderligere bemærkninger. |
Tekstboks 3B
Populationssegmenter for indsamling af økonomiske og sociale data om akvakultur
Overordnet bemærkning: Boksen opfylder punkt 6, litra a) og b), i kapitel III i det flerårige EU-program samt artikel 2, artikel 4, stk. 1 og 5, samt artikel 5, stk. 2, i denne afgørelse. Formålet med boksen er at specificere de data, der skal indsamles i henhold til tabel 5A og 7 i det flerårige EU-program.
(højst 1 000 ord) |
Pilotundersøgelse 4
Miljødata om akvakultur
Overordnet bemærkning: Boksen opfylder punkt 6, litra c), i kapitel III i det flerårige EU-program samt artikel 2 og artikel 4, stk. 3, litra d), i denne afgørelse. Formålet med boksen er at specificere de data, der skal indsamles i henhold til tabel 8 i det flerårige EU-program.
(højst 900 ord) |
Tabel 3C
Populationssegmenter for indsamling af økonomiske og sociale data om forarbejdningsindustrien
|
|
Arbejdsplan |
|
||||||
|
Dato for fremsendelse af arbejdsplan |
31.10.2016 |
|||||||
|
MS |
Segment |
Type of variables (E/S) |
Variables |
Data sources |
Type of data collection scheme |
Frequency |
Planned sample rate % |
Comments |
|
ESP |
Virksomheder <= 10 |
E |
Omsætning |
Regnskaber |
B - Stikprøveundersøgelse, sandsynlighed |
|
|
|
|
ESP |
Virksomheder 11-49 |
E |
Andre driftsomkostninger |
Spørgeskemaer |
B - Stikprøveundersøgelse, sandsynlighed |
|
|
|
|
ESP |
Virksomheder 50-250 |
E |
Andre driftsomkostninger |
Spørgeskemaer |
A - Tælling |
|
|
|
|
ESP |
Virksomheder > 250 |
E |
Andre indtægter |
Spørgeskemaer |
B - Stikprøveundersøgelse, sandsynlighed |
|
|
|
|
ESP |
|
S |
Kønsfordelt ulønnet arbejdskraft |
|
|
|
|
|
Overordnet bemærkning: Tabellen opfylder fodnote 6 i punkt 1, stk. 1, litra d), i kapitel III i det flerårige EU-program samt artikel 2, artikel 3 og artikel 4, stk. 1, i denne afgørelse. Formålet med tabellen er at specificere de data, der skal indsamles i henhold til tabel 11 i det flerårige EU-program. Brug tabellen som overblik over indsamling af økonomiske og sociale data i forarbejdningsindustrien. Angiv dataindsamling for variabler, som ikke er omfattet af ESTAT, eller for hvilke der ikke stilles krav om yderligere prøveudtagning. Der skal indsamles økonomiske data om fiskeforarbejdningsvirksomheder med mindre end 10 ansatte samt for virksomheder, som har fiskeforarbejdning som sekundær aktivitet, samt for ulønnet arbejdskraft og råmaterialer. Der skal indsamles beskæftigelsesdata efter køn for alle virksomhedsstørrelser.
|
Variablens navn |
Retningslinjer |
|
MS |
Medlemsstatens navn anføres med ISO 3166-1 alpha-3-kode, f.eks. »DEU«. |
|
Segment (fartøjskategori) |
Kriterierne for segmenteringen er antal ansatte personer. Følgende segmentering anbefales: virksomheder med ≤ 10, virksomheder med 11-49, virksomheder med 50-250, virksomheder med > 250 ansatte. |
|
Type of variables (variabeltype) (E/S) |
Medlemsstaten angiver, hvilken kategori variablerne tilhører: »E« (økonomisk) eller »S« (social) baseret på tabel 11 i det flerårige EU-program. |
|
Variables (variabler) |
Medlemsstaten bruger navnekonventionen ifølge tabel 11 i det flerårige EU-program |
|
Data Sources (datakilder) |
Medlemsstaten angiver de anvendte datakilder (regnskaber, spørgeskemaer osv.). Datakilderne angives tydeligt for hver variabel. |
|
Type of data collection scheme (dataindsamlingsordning) |
Medlemsstaten angiver dataindsamlingsordningens kode som følger: A — Optælling B — Undersøgelse med sandsynlighedsudvælgelse C — Undersøgelse uden sandsynlighedsudvælgelse D — »indirect survey« (indirekte undersøgelse). Indirekte undersøgelse anvendes, hvor variablen ikke er direkte indsamlet, men estimeret. Hvis det er tilfældet, uddybes dataindsamlingsordningen og estimationsmetoden i tekstboks 3C i dette bilag. |
|
Frequency (hyppighed) |
Medlemsstaten angiver den hyppighed, hvormed der indsamles økonomiske og sociale data. |
|
Planned sample rate % (planlagt prøveudtagningsprocent) |
Den planlagte prøveudtagningsprocent (%) baseres på populationen. Hvis dataindsamlingen til nogle variabler ikke gennemføres, udfyldes kolonnen »Planlagt prøveudtagningsprocent (%)« med »N« (nej). Den planlagte prøveudtagningsprocent kan ændres på basis af ajourførte oplysninger om den samlede population. |
|
Comments (bemærkninger) |
Eventuelle yderligere bemærkninger. |
Tekstboks 3C
Populationssegmenter for indsamling af økonomiske og sociale data om forarbejdningsindustrien
Overordnet bemærkning: Boksen opfylder fodnote 6 i punkt 1, stk. 1, litra d), i kapitel III i det flerårige EU-program samt artikel 2, artikel 4, stk. 1 og 5 og artikel 5, stk. 2, i denne afgørelse. Formålet med boksen er at specificere de data, der skal indsamles i henhold til tabel 11 i det flerårige EU-program.
(højst 1 000 ord) |
AFSNIT 4
PRØVEUDTAGNINGSSTRATEGI FOR BIOLOGISKE DATA FRA ERHVERVSFISKERI
Tabel 4A
Beskrivelse af stikprøveplan for biologiske data
|
|
Arbejdsplan |
|
||||||||||||
|
Dato for fremsendelse af arbejdsplan |
31.10.2016 |
|||||||||||||
|
MS |
MS participating in sampling |
Region |
RFMO/RF O/IO |
Sub-area/Fishing ground |
Scheme |
Stratum ID code |
PSU type |
Catch fractions covered |
Species/Stocks covered for estimation of volume and length of catch fractions |
Seasonality (Temporal strata) |
Reference years |
Average Number of PSU during the reference years |
Planned number of PSUs |
Comments |
|
GBR |
|
NORDSØ NA |
|
|
Demersal til havs |
SCT SD1-5 |
Fartøj x rejse |
|
|
Annual |
|
~ 4 000 |
40 |
|
|
GBR |
|
NORDSØ NA |
|
|
Demersal til havs |
SCT SD2-5 |
Fartøj x rejse |
|
|
Annual |
|
~ 500 |
10 |
|
|
GBR |
|
NORDSØ NA |
|
|
Demersal til havs |
SCT SD3-5 |
Fartøj x rejse |
|
|
Annual |
|
~ 2 000 |
6 |
|
|
GBR |
|
NORDSØ NA |
|
|
Demersal til havs |
SCT SD4-5 |
Fartøj x rejse |
|
|
Annual |
|
~ 750 |
20 |
|
|
GBR |
|
NORDSØ NA |
|
|
Demersal til havs |
SCT SD5-5 |
Fartøj x rejse |
|
|
Annual |
|
~ 15 000 |
6 |
|
|
GBR |
|
NORDSØ NA |
|
|
Demersal i land |
SCT LD1-4 |
Havn x dag |
|
|
Annual |
|
~ 345 |
60 |
|
|
GBR |
|
NORDSØ NA |
|
|
Demersal i land |
SCT LD2-4 |
Havn x dag |
|
|
Annual |
|
~ 7 000 |
20 |
|
|
GBR |
|
NORDSØ NA |
|
|
Demersal i land |
SCT LD3-4 |
Havn x dag |
|
|
Annual |
|
~ 3 000 |
25 |
|
|
GBR |
|
NORDSØ NA |
|
|
Demersal i land |
SCT LD4-4 |
Havn x dag |
|
|
Annual |
|
~ 1 000 |
30 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Nordatlanten |
NAFO |
NAFO |
Prøveudtagning til havs |
L3 |
Fartøjsrejse |
|
|
Annual |
2015-2017 |
71 |
9 |
|
|
|
|
Andre områder |
IOTC |
FAO 51 + 57 |
Prøveudtagning i land |
T18 |
Fartøjsrejse |
|
|
Annual |
2015-2017 |
157 |
120 |
|
Overordnet bemærkning: Tabellen opfylder artikel 3, artikel 4, stk. 4, og artikel 8 i denne afgørelse og danner grundlag for opfyldelse af punkt 2, litra a), nr. i), i kapitel III i det flerårige EU-program. Formålet med tabellen er at specificere de data, der skal indsamles i henhold til tabel 1A, 1B og 1C i det flerårige EU-program. Brug tabellen til at identificere alle fiskeriafhængige stikprøveordninger i medlemsstaten. Medlemsstaten angiver ordningens strata, typen af primær enhed for prøveudtagning (PSU) samt det forventede antal PSU'er, der vil være tilgængelige i fremsendelsesåret. For hvert stratum anfører medlemsstaten det antal PSU'er, den planlægger at benytte.
|
Variablens navn |
Retningslinjer |
|
MS |
Medlemsstatens navn anføres med ISO 3166-1 alpha-3-kode, f.eks. »DEU«. |
|
MS participating in sampling (MS-deltagelse i prøveudtagning) |
Hvis stikprøveaktiviteten er udført som led i et regionalt koordineret program, angives alle de deltagende medlemsstater. Ellers angives den medlemsstat, der er ansvarlig for prøveudtagningen. Links til planlagt regional og international koordinering eller bi- og multilaterale aftaler, hvor sådanne findes, skal angives i »Comments« (bemærkninger). |
|
Region (område) |
Medlemsstaten bruger navnekonventionen ifølge tabel 5C i det flerårige EU-program (niveau II). Angiv »all regions« (alle områder), hvis oplysningerne vedrører alle områder. |
|
RFMO/RFO/IO |
Medlemsstaten angiver forkortelsen for den kompetente regionale fiskeriforvaltningsorganisation (Regional Fisheries Management Organisation (RFMO)), regionale fiskeriorganisation (Regional Fisheries Organisation (RFO)) eller internationale organisation (International Organisations (IO)), der står for forvaltning af/rådgivning om arten/bestanden. f.eks. RFMO: ICCAT, GFCM, NAFO f.eks. RFO: CECAF f.eks. IO: ICES Hvis der ikke kan angives nogen RFMO, RFO eller IO, angives »NA« (ikke relevant). |
|
Sub-area/Fishing ground (underområde/fiskeplads) |
Medlemsstaten angiver fiskepladsen (f.eks. ICES-område, GFCM GSA, NAFO-område osv.). |
|
Scheme (ordning) |
Medlemsstaten angiver stikprøveordningen: »at markets« (på markeder), »at sea« (til havs), en kombination heraf eller »other« (andet). Hvis der angives »andet« (f.eks. »andet [specifik prøveudtagning for markedsbestand]«), beskrives dette i tekstboks 4A i dette bilag. |
|
Stratum ID code (stratumkode) |
Medlemsstaten angiver en unik kode for hvert stratum i ordningen. Der kan bruges fritekst eller kodning, men det skal altid være sammenfaldende med »stratumkoden« i tabel 4B i dette bilag. Strata uden dækning (dvs. ikke noget planlagt antal PSU'er) uddybes også med henblik på måling af stikprøveplanens dækning. |
|
PSU type (PSU-type) |
Medlemsstaten angiver den primære enhed for prøveudtagning (PSU) i hvert stratum. PSU'en kan være fangstrejse, fiskerfartøj, havn, fiskedag osv. |
|
Catch fractions covered (omfattede dele af fangst) |
Medlemsstaten angiver den del af fangsten, der skal tages stikprøver af. Skriv »Catch« (fangst), hvis der tages prøver i hele fangsten, »Landings« (landinger), »Discards« (udsmid), »Landings+Discards« (landinger+udsmid) osv. |
|
Species/Stocks covered for estimation of volume and length of catch fractions (omfattede arter/bestande til estimering af mængder og længden af fangstdele) |
Medlemsstaten angiver, om stikprøveplanen omfatter hele arten eller en del heraf. Skriv »all species and stocks« (alle arter og bestande), »only stocks in Table 1A, 1B and 1C« (kun bestande i tabel 1A, 1B og 1C), »selected species/stocks« (udvalgte arter/bestande), og uddyb det under »Comments« (bemærkninger). |
|
Seasonality (Temporal strata) (sæsonpræg (tidsstrata)) |
Medlemsstaterne giver en nøgleordsbeskrivelse af stikprøveordningen med hensyn til tidsmæssig stratificering: »monthly« (månedlig), »quarterly« (kvartalsmæssig), »annual« (årlig) osv. |
|
Reference years (referenceår) |
Medlemsstaten angiver det/de år, der anvendes som henvisning til de forventede primære prøveudtagningsenheder i det år, hvor stikprøveordningen gennemføres. Medlemsstaten skal bruge de seneste tre år (f.eks. »2014-2016«). Der kan gives en begrundelse for at vælge en anden periode. |
|
Average Number of PSU during the reference years (gennemsnitligt antal PSU'er i referenceårene) |
Medlemsstaten angiver det samlede antal PSU'er beregnet som gennemsnitsværdierne for referenceårene. |
|
Planned number of PSUs (planlagt antal PSU'er) |
Medlemsstaten angiver det planlagte antal PSU'er, hvor der skal tages stikprøver. |
|
Comments (bemærkninger) |
Eventuelle yderligere bemærkninger. |
Tekstboks 4A
Beskrivelse af stikprøveplan for biologiske data
Overordnet bemærkning: Boksen opfylder artikel 3, artikel 4, stk. 4, og artikel 8 i denne afgørelse og danner grundlag for opfyldelse af punkt 2, litra a), nr. i), i kapitel III i det flerårige EU-program. Formålet med tabellen er at specificere de data, der skal indsamles i henhold til tabel 1A, 1B og 1C i det flerårige EU-program.
|
Beskrivelse af stikprøveplanen ifølge artikel 5, stk. 3, i denne afgørelse. (højst 900 ord pr. område) |
Tabel 4B
Beskrivelse af stikprøveramme for biologiske data
|
|
Arbejdsplan |
|
|||
|
Dato for fremsendelse af arbejdsplan |
31.10.2016 |
||||
|
MS |
Stratum ID number |
Stratum |
Sampling frame description |
Method of PSU selection |
Comments |
|
GBR |
SCT SD1-5 |
Offshorefisketrawlere i Nordsøen |
Fartøjsliste, 120 DTS >18 m |
Tilfældigt valgt fra randomiseret liste |
|
|
GBR |
SCT SD2-5 |
Offshorefisketrawlere i Nordsøen |
Fartøjsliste, 60 DTS målrettet mod skaldyr |
Tilfældigt valgt fra randomiseret liste |
|
|
GBR |
SCT SD3-5 |
Inshoretrawlere i Nordsøen |
Fartøjsliste, 250 DTS >18 m med base i NS-havne |
Tilfældigt valgt fra randomiseret liste |
|
|
GBR |
SCT SD4-5 |
Offshoretrawlere, vestkysten |
Fartøjsliste, 15 DTS >18 m med base i vestkysthavne |
Tilfældigt valgt fra randomiseret liste |
|
|
GBR |
SCT SD5-5 |
Inshoretrawlere, vestkysten |
Fartøjsliste, 2 500 DTS >18 m med base i vestkysthavne |
Tilfældigt valgt fra randomiseret liste |
|
|
GBR |
SCT LD1-4 |
Nordøst hovedhavn |
1 havn aktiv i ~ 345 dage |
Tilfældig ugedag ud fra systematisk ugentlig dækning |
|
|
GBR |
SCT LD2-4 |
Nordøst mindre havne |
25 havne aktive i over 280 dage |
Tilfældig ugedag ud fra systematisk dækning hver anden uge |
|
|
GBR |
SCT LD3-4 |
Vesthavne |
10 havne aktive i over ~300 dage |
Tilfældig ugedag ud fra systematisk dækning hver anden uge |
|
|
GBR |
SCT LD4-4 |
Øhavne |
4 havne aktive i over ~250 dage |
Tilfældig ugedag ud fra systematisk dækning hver anden uge |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
ESP |
L3 |
Trawlere, der opererer i NAFO |
Fartøjer med tilladelse til at fiske i NAFO |
Tilfældigt valgt fra fartøjslisten (uden erstatning) |
|
|
ESP |
T18 |
Notfartøjer, der fisker tropisk tun i IOTC |
Notfartøjer, der fisker i Det Indiske Ocean og lander i havnen i Victoria (Seychellerne) |
Tilfældigt valgt blandt notfartøjer, der lander i havnen i Victoria (Seychellerne) |
Notfartøjsflåden, der fisker tropisk tun i Det Indiske Ocean, lander fangsten i havnen i Victoria, Mahé, Mombasa, Antisarana, men på grund af de store afstande kan prøveudtagningen kun finde sted i Victoria (hvor flåden lander de fleste af sine fangster) |
Overordnet bemærkning: Tabellen opfylder artikel 3, artikel 4, stk. 4, og artikel 8 i denne afgørelse og danner grundlag for opfyldelse af punkt 2, litra a), nr. i), i kapitel III i det flerårige EU-program. Formålet med tabellen er at specificere de data, der skal indsamles i henhold til tabel 1A, 1B og 1C i det flerårige EU-program. Brug tabellen til at give nærmere oplysninger om hver ordnings strata og prøveudtagningsrammer.
|
Variablens navn |
Retningslinjer |
|
MS |
Medlemsstaten anføres med ISO 3166-1 alpha-3-kode, f.eks. »DEU«. |
|
Stratum ID code (stratumkode) |
Medlemsstaten angiver en unik kode for hvert stratum i ordningen. Der kan bruges fritekst eller kodning, men det skal altid være sammenfaldende med stratumkoden i tabel 4A i dette bilag. Strata uden dækning (dvs. ikke noget planlagt antal PSU'er) uddybes også med henblik på måling af stikprøveplanens dækning. |
|
Stratum (stratum) |
Medlemsstaten giver en kort beskrivelse (fritekst) af strataene for prøveudtagning (f.eks. trawlere i GSA 22, notfartøjer i vestkystområdet, havn i det nordvestlige område osv.) |
|
Sampling frame description (beskrivelse af stikprøveramme) |
Medlemsstaten giver en kort beskrivelse (fritekst) af stikprøverammen for hvert stratum (f.eks. liste over fartøjer i GSA 22, liste over notfartøjer i vestkystområdet, liste over havne i det nordvestlige område) |
|
Method of PSU selection (PSU-udvælgelsesmetode) |
Medlemsstaten angiver (fritekst) en eller flere metoder til udvælgelse af den primære enhed for prøveudtagning (PSU). |
|
Comments (bemærkninger) |
Eventuelle yderligere bemærkninger. |
Tabel 4C
Data om medlemsstaternes fiskeri
|
|
Arbejdsplan |
|
|||||||||||
|
Dato for fremsendelse af arbejdsplan |
31.10.2016 |
||||||||||||
|
MS |
Region |
RFMO/RFO/IO |
Sub-area/Fishing ground |
Reference years |
Fleet segment/Metier |
Targeted species/species assemblage |
Average number of vessels |
Average number of fishing trips |
Average number of fishing days |
Average landings (tons) |
Average landings (tons) in national ports |
Average landings (tons) in foreign ports |
Comments |
|
DEU |
Østersøen |
|
ICES-område III b-d |
|
Bundtrawlere |
Bundtrawl, blandet fiskeri |
102 |
24 563 |
|
57 388 |
54 234 |
3 154 |
|
|
DEU |
Østersøen |
|
ICES-område III b-d |
|
Snurrevodsfartøjer |
Blandede hvidfisk |
6 |
758 |
|
2 264 |
2 130 |
134 |
|
|
DEU |
Østersøen |
|
ICES-område III b-d |
|
Pelagisk |
Makrel |
25 |
89 |
|
119 745 |
98 403 |
21 342 |
|
|
GBR |
Nordsøen og østlige Ishav |
|
ICES-underområde I, II, IIIa, IV og VIId |
|
OTB_CRU _16-22 |
Rejer |
15 |
3 625 |
|
6 345 |
6 345 |
0 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
GBR |
Nordatlanten |
NAFO |
NAFO |
2015-2017 |
OTB_MD D_130-219_0_0 |
Blandede demersale arter og dybhavsarter (hellefisk) |
23 |
47 |
795 |
9 125 |
9 125 |
0 |
|
|
GBR |
Nordatlanten |
NAFO |
NAFO |
2015-2017 |
OTB_MD D_>=220_ 0_0 |
Blandede demersale arter og dybhavsarter (rokker) |
19 |
20 |
342 |
4 648 |
4 648 |
0 |
|
|
GBR |
Nordatlanten |
NAFO |
NAFO |
2015-2017 |
OTB_CRU _40-59_0_0 |
Krebsdyr (dybvandsrejer) |
2 |
2 |
12 |
25 |
25 |
0 |
|
|
GBR |
Nordatlanten |
NAFO |
NAFO |
2015-2017 |
OTM_DEF _130-135_0_0 |
Demersale arter (berycidarter) |
1 |
2 |
Ikke relevant * |
Ikke relevant * |
Ikke relevant * |
0 |
* Fortrolige data (kun et fartøj) |
|
ESP |
Andre områder |
IOTC |
FAO 51+ 57 |
2015-2017 |
PS_LPF_ 0_0_0 (TROP) |
Tropiske tun (storøjet tun, bugstribet bonnit, gulfinnet tun) |
15 |
157 |
4 108 |
127 795 |
0 |
127 795 |
Her anvendes en anden referenceperiode (2015-2016), fordi de fleste fartøjer sejlede til andre områder i løbet af 2017 på grund af pirateri |
Overordnet bemærkning: Tabellen opfylder artikel 4, stk. 4, i denne afgørelse og danner grundlag for opfyldelse af punkt 2, litra a), nr. i), ii) og iii), i kapitel III i det flerårige EU-program. Formålet med tabellen er at specificere de data, der skal indsamles i henhold til tabel 1A, 1B og 1C i det flerårige EU-program. Brug tabellen til en oversigt over den nationale flådes størrelse og aktivitet.
|
Variablens navn |
Retningslinjer |
|
MS |
Medlemsstatens navn anføres med ISO 3166-1 alpha-3-kode, f.eks. »DEU«. |
|
Region (område) |
Medlemsstaten bruger navnekonventionen ifølge tabel 5C i det flerårige EU-program (niveau II). Angiv »all regions« (alle områder), hvis oplysningerne vedrører alle områder. |
|
RFMO/RFO/IO |
Medlemsstaten angiver forkortelsen for den kompetente regionale fiskeriforvaltningsorganisation (Regional Fisheries Management Organisation (RFMO)), regionale fiskeriorganisation (Regional Fisheries Organisation (RFO)) eller internationale organisation (International Organisations (IO)), der står for forvaltning af/rådgivning om arten/bestanden. f.eks. RFMO: ICCAT, GFCM, NAFO f.eks. RFO: CECAF f.eks. IO: ICES Hvis der ikke kan angives nogen RFMO, RFO eller IO, angives »NA« (ikke relevant). |
|
Sub-area/Fishing ground (underområde/fiskeplads) |
Medlemsstaten angiver fiskepladsen (f.eks. ICES-område, GFCM GSA, NAFO-område osv.). |
|
Reference years (referenceår) |
Medlemsstaten angiver det/de år, som beskrivelsen af fiskeriet faktisk henviser til (f.eks. 2014-2016). Medlemsstaten vælger de seneste tre år med tilgængelige data. |
|
Fleet Segment/metier (fartøjskategori/metier) |
Dataene indberettes efter metier (på niveau 6) som defineret i tabel 2 i det flerårige EU-program, eller efter fartøjskategori som defineret i tabel 5B i det flerårige EU-program. |
|
Targeted Species/species assemblage (målart/målartsgruppe) |
Medlemsstaten angiver målartsgruppen (»Demersale arter«, »Små pelagiske fisk« osv.) ifølge tabel 2 i det flerårige EU-program. |
|
Average Number of vessels (gennemsnitligt antal fartøjer) |
Medlemsstaten angiver det gennemsnitlige antal fartøjer efter fartøjskategori/metier i de givne referenceår. |
|
Average Number of fishing trips (gennemsnitligt antal fangstrejser) |
Medlemsstaten angiver det gennemsnitlige antal fangstrejser efter fartøjskategori/metier i de givne referenceår. |
|
Average Number of fishing days (gennemsnitligt antal fiskedage) |
Medlemsstaten angiver det gennemsnitlige antal fiskedage efter fartøjskategori/metier i de givne referenceår. |
|
Average landings (tons) (gennemsnitlige landinger (t)) |
Medlemsstaten indberetter den gennemsnitlige mængde i levende vægt (t) af de samlede landinger efter fartøjskategori/metier i de givne referenceår. Denne kolonne er summen af de andre to kolonner i denne tabel: »Average landings (tons) in national ports« (gennemsnitlige landinger (t) i nationale havne) og »Average landings (tons) in foreign ports« (gennemsnitlige landinger (t) i udenlandske havne). |
|
Average landings (tons) in national ports (gennemsnitlige landinger (t) i nationale havne) |
Medlemsstaten indberetter den gennemsnitlige mængde i levende vægt (t) af landingerne efter fartøjskategori/metier i de givne referenceår. |
|
Average landings (tons) in foreign ports (gennemsnitlige landinger (t) i udenlandske havne) |
Medlemsstaten indberetter den gennemsnitlige mængde i levende vægt (t) af landingerne i udlandet efter fartøjskategori/metier i de givne referenceår. Angiv »0«, hvis der ikke er nogen. |
|
Comments (bemærkninger) |
Eventuelle yderligere bemærkninger. |
Tabel 4D
Landingssteder
|
|
Arbejdsplan |
|
||||||||
|
Dato for fremsendelse af arbejdsplan |
31.10.2016 |
|||||||||
|
MS |
Region |
Sub-area / Fishing ground |
Reference years |
Landing locations(s) |
Average number of locations |
Average number of registered landings |
Average landed tonnage |
Average landed tonnage of national fleet |
Average landed tonnage of foreign fleet |
Comments |
|
GBR |
Nordsøen og østlige Ishav |
ICES-underområde I, II, IIIa, IV og VIId |
2015-2017 |
Gruppe 1 |
2 |
2 894 |
113 247 |
102 478 |
10 769 |
|
|
GBR |
Nordsøen og østlige Ishav |
ICES-underområde I, II, IIIa, IV og VIId |
2015-2017 |
Gruppe n |
37 |
950 |
1 564 |
1 564 |
0 |
|
|
GBR |
Nordsøen og østlige Ishav |
ICES-underområde I, II, IIIa, IV og VIId |
2015-2017 |
|
|
|
|
|
|
|
|
GBR |
Nordsøen og østlige Ishav |
ICES-underområde I, II, IIIa, IV og VIId |
|
|
|
|
|
|
|
|
Overordnet bemærkning: Tabellen opfylder artikel 4, stk. 4, i denne afgørelse og danner grundlag for opfyldelse af punkt 2, litra a), nr. i), ii) og iii), i kapitel III i det flerårige EU-program. Formålet med tabellen er at specificere de data, der skal indsamles i henhold til tabel 1A, 1B og 1C i det flerårige EU-program. Brug tabellen til opsummering af egenskaberne ved landingerne i medlemsstaten.
|
Variablens navn |
Retningslinjer |
|
MS |
Medlemsstatens navn anføres med ISO 3166-1 alpha-3-kode, f.eks. »DEU«. |
|
Region (område) |
Medlemsstaten bruger navnekonventionen ifølge tabel 5C i det flerårige EU-program (niveau II). Angiv »all regions« (alle områder), hvis oplysningerne vedrører alle områder. |
|
Sub-area/Fishing ground (underområde/fiskeplads) |
Medlemsstaten angiver fiskepladsen (f.eks. ICES-område, GFCM GSA, NAFO-område osv.). |
|
Reference years (referenceår) |
Medlemsstaten angiver det/de år, som beskrivelsen af landingsstederne faktisk henviser til (f.eks. »2014-2016«). Medlemsstaten vælger de seneste tre år med tilgængelige data. |
|
Landing locations(s) (landingssted(er)) |
Medlemsstaten beskriver i fritekst grupperingen af landingsstederne (f.eks. større havne, mindre havne, havne, lokale havne osv.) (hvis tilgængelig). |
|
Average number of locations (gennemsnitligt antal steder) |
Medlemsstaten angiver det gennemsnitlige antal landingssteder efter gruppering i de givne referenceår (hvis tilgængelig). |
|
Average number of registered landings (gennemsnitligt antal registrerede landinger) |
Medlemsstaten angiver det gennemsnitlige antal registrerede landinger efter gruppering (hvis relevant) i de givne referenceår. Eftersom de foregående felter er valgfrie, kan dette felt bruges til at angive de gennemsnitlige antal samlede landinger i medlemsstaten |
|
Average landed tonnage (gennemsnitlig landet tonnage) |
Medlemsstaten angiver den gennemsnitlige mængde i levende vægt (t) af de samlede landinger i referenceårene. Dataene indberettes efter gruppering af landingssteder (hvis relevant). Denne kolonne er summen af de andre to kolonner i denne tabel: »Average landed tonnage of national fleet« (gennemsnitlig landet tonnage, national flåde) og »Average landed tonnage of foreign fleet« (gennemsnitlig landet tonnage, udenlandsk flåde). |
|
Average landed tonnage of national fleet (gennemsnitlig landet tonnage, national flåde) |
Medlemsstaten angiver den gennemsnitlige mængde i levende vægt (t) af de samlede landinger fra medlemsstatens fartøjer i referenceårene efter gruppering af landingssteder (hvis relevant). |
|
Average landed tonnage of foreign fleet (gennemsnitlig landet tonnage, udenlandsk flåde) |
Medlemsstaten angiver den gennemsnitlige mængde i levende vægt (t) af de samlede landinger fra udenlandske fartøjer i referenceårene efter gruppering af landingssteder (hvis relevant). Angiv »0«, hvis der ikke er nogen. |
|
Comments (bemærkninger) |
Eventuelle yderligere bemærkninger. |
AFSNIT 5
DATAKVALITET
Tabel 5A
Kvalitetssikringsramme for biologiske data
|
|
Arbejdsplan |
|
||||||||||||||||
|
Dato for fremsendelse af arbejdsplan |
31.10.2016 |
|||||||||||||||||
|
|
Sampling design |
Sampling implementation |
Data capture |
Data Storage |
Data processing |
|
||||||||||||
|
MS |
MS participating in sampling |
Sampling year/ period |
Region |
RFMO/RFO/ IO |
IO Name of sampling scheme |
Sampling frame |
Er stikprøveplanen dokumenteret? |
Hvor findes dokumentationen om stikprøveplanen? |
Registreres manglende svar og afvisninger? |
Er kvalitetstjek for at validere detaildata dokumenteret? |
Hvor findes dokumentationen om kvalitetstjek til datafangst? |
I hvilken national database lagres dataene? |
I hvilke(n) international(e) database(r) lagres dataene? |
Er processer til evaluering af dataenes nøjagtighed (bias og præcision) dokumenteret? |
Hvor findes dokumentationen om processer til evaluering af nøjagtigheden? |
Er redigerings- og tilregningsmetoderne dokumenteret? |
Hvor findes dokumentationen om redigering og tilregning? |
Comments |
|
SWE |
SWE |
2017 |
Nordsøen & østlige Ishav |
ICES |
Prøveudtagning til havs |
Bundtrawlere |
Y |
xxxx |
Y |
Y |
xxx |
FiskData2 |
RDB-FishFrame |
N |
xxxx |
|
|
|
|
SWE |
SWE |
2017 |
Østersøen |
ICES |
Prøveudtagning i land |
Landinger af torsk |
Y |
xxxx |
Y |
Y |
xxx |
FiskData2 |
RDB-FishFrame |
|
|
|
|
|
|
SWE |
SWE |
2017 |
Nordsøen & østlige Ishav/Østersøen |
ICES |
Rekreativ undersøgelse |
|
|
|
Y |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Overordnet bemærkning: Tabellen opfylder artikel 5, stk. 2, litra a), i denne afgørelse. Formålet med tabellen er at specificere de data, der skal indsamles i henhold til tabel 1A, 1B og 1C i det flerårige EU-program. Brug tabellen til at angive, om der findes dokumentation i dataindsamlingsprocessen (plan, gennemførelse af prøveudtagning, datafangst, datalagring og databehandling), og hvor dokumentationen kan findes. Navnene på stikprøveordninger og strata skal være de samme som i tabel 4A og 4B i dette bilag.
|
Variablens navn |
Retningslinjer |
|
MS |
Medlemsstatens navn anføres med ISO 3166-1 alpha-3-kode, f.eks. »DEU«. |
|
MS participating in sampling (MS-deltagelse i prøveudtagning) |
Hvis stikprøveordningen er udført som led i et regionalt/bilateralt/multilateralt koordineret program, angives alle de deltagende medlemsstater. Hvis stikprøveordningen er udført unilateralt, anføres den enkelte medlemsstat. |
|
Sampling year/period (Prøveudtagningsår/-periode) |
Medlemsstaten angiver det år eller den periode, hvor der er planlagt prøveudtagning. |
|
Region (område) |
Medlemsstaten bruger navnekonventionen ifølge tabel 5C i det flerårige EU-program (niveau II). Angiv »all regions« (alle områder), hvis oplysningerne vedrører alle områder. |
|
RFMO/RFO/IO |
Medlemsstaten angiver forkortelsen for den kompetente regionale fiskeriforvaltningsorganisation (Regional Fisheries Management Organisation (RFMO)), regionale fiskeriorganisation (Regional Fisheries Organisation (RFO)) eller internationale organisation (International Organisations (IO)), der står for forvaltning af/rådgivning om arten/bestanden. f.eks. RFMO: ICCAT, GFCM, NAFO f.eks. RFO: CECAF f.eks. IO: ICES Hvis der ikke kan angives nogen RFMO, RFO eller IO, angives »NA« (ikke relevant). |
|
Name of sampling scheme (stikprøveordningens navn) |
Medlemsstaten angiver navnet på stikprøveordningen. Navnene på stikprøveordninger skal være de samme som i tabel 4A og 4B i dette bilag, tabel 1D i dette bilag (»undersøgelsestype«) og tabel 1E i dette bilag (»art« *»metode«). |
|
Sampling frame (stikprøvegrundlag) |
Medlemsstaten angiver stikprøvegrundlaget. Navne på stikprøvegrundlag skal være de samme som i tabel 4A og 4B i dette bilag |
|
Er stikprøveplanen dokumenteret? |
Medlemsstaten angiver »Y« (ja) eller »N« (nej). Hvis »N« (nej), angiv i »Comments« (bemærkninger), hvornår (år) dokumentationen foreligger. |
|
Hvor findes dokumentationen om stikprøveplanen? |
Medlemsstaten angiver et link til den webside, hvor dokumentationen kan findes, hvis medlemsstaten svarede »Y« (ja) i det foregående felt. Ellers indsættes »NA« (ikke relevant). |
|
Registreres manglende svar og afvisninger? |
Medlemsstaten angiver »Y« (ja) eller »N« (nej). Hvis »N« (nej), angiv i »Comments« (bemærkninger), hvornår (år) dokumentationen foreligger. |
|
Er kvalitetstjek for at validere detaildata dokumenteret? |
Medlemsstaten angiver »Y« (ja) eller »N« (nej). Hvis »N« (nej), angiv i »Comments« (bemærkninger), hvornår (år) dokumentationen foreligger. |
|
Hvor findes dokumentationen om kvalitetstjek til datafangst? |
Medlemsstaten angiver et link til den webside, hvor dokumentationen kan findes, hvis medlemsstaten svarede »Y« (ja) i det foregående felt. Ellers indsættes »NA« (ikke relevant). |
|
I hvilken national database lagres dataene? |
Medlemsstaten angiver navnet på den nationale database, hvor det er relevant. Ellers indsættes »NA« (ikke relevant). |
|
I hvilke(n) international(e) database(r) lagres dataene? |
Medlemsstaten angiver navnet på den eller de internationale databaser, hvor det er relevant. Ellers indsættes »NA« (ikke relevant). |
|
Er processer til evaluering af dataenes nøjagtighed (bias og præcision) dokumenteret? |
Medlemsstaten angiver »Y« (ja) eller »N« (nej). Hvis nej, angiv i »Comments« (bemærkninger), hvornår (år) dokumentationen foreligger. |
|
Hvor findes dokumentationen om processer til evaluering af nøjagtigheden? |
Medlemsstaten angiver et link til den webside, hvor dokumentationen kan findes, hvis medlemsstaten svarede »Y« (ja) i det foregående felt. Ellers indsættes »NA« (ikke relevant). |
|
Er redigerings- og tilregningsmetoderne dokumenteret? |
Medlemsstaten angiver »Y« (ja) eller »N« (nej). Hvis »N« (nej), angiv i »Comments« (bemærkninger), hvornår (år) dokumentationen foreligger. |
|
Hvor findes dokumentationen om redigering og tilregning? |
Medlemsstaten angiver et link til den webside, hvor dokumentationen kan findes, hvis medlemsstaten svarede »Y« (ja) i det foregående felt. Ellers indsættes »NA« (ikke relevant). |
|
Comments (bemærkninger) |
Eventuelle yderligere bemærkninger. Brug dette felt til at angive, hvornår dokumentationen foreligger (hvis den ikke allerede foreligger). |
Tabel 5B
Kvalitetssikringsramme for socioøkonomiske data
|
|
||||||||||
|
|
Institutional environment |
|||||||||
|
P3 Upartiskhed og objektivitet |
P4 Fortrolighed |
|||||||||
|
MS |
Sampling year/period |
Region |
RFMO/RFO/IO/NSB |
Name of data collection scheme |
Name of data sources |
Statistically sound sources and methods |
Error checking |
Er der fastlagt og dokumenteret procedurer for håndtering af fortrolige data? |
Er der fastlagt og dokumenteret protokoller til håndhævelse af fortrolighed mellem parterne i datainds amlingsrammen? |
Er der fastlagt og dokumenteret protokoller til håndhævelse af fortrolighed over for eksterne brugere? |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||
|
Statistical processe |
|||||||||
|
P5 Sunde metoder |
P6 Hensigtsmæssige statistiske procedurer |
P7 Ikke for stor byrde for respondenter |
P8 Omkostningseffektivitet |
||||||
|
Er der dokumentation for sunde metoder? |
Følger den internationale standarder, retningslinjer og bedste praksis? |
Er metoderne konsekvente på medlemsstats-, regionalt og EUniveau? |
Er der konsekvens mellem administrative og andre statistiske data? |
Findes der aftaler mellem parterne om adgang til administrative data og dataenes kvalitet? |
Er der kontrol af indsamling, registrering og kodning af data? |
Bruges der redigeringsog tilregningsmetoder, og kontrolleres de? |
Er revisioner dokumenteret og tilgængelige? |
Undgås dobbeltindsamling af data? |
Er der automatiske teknikker for fangst, kodning og validering af data? |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Arbejdsplan |
|
||||||||
|
Statistical Outputs |
Dato for fremsendelse af arbejdsplan |
31.10.2016 |
||||||||
|
P9 Relevans |
P10 Nøjagtighed og pålidelighed |
P11 Rettidighed |
P12 Sammenhæng og sammenlignelighed |
P13 Tilgængelighed og tydelighed |
Comments |
|||||
|
Er der en opdateret liste over slutbrugerne? |
Vurderes og valideres kilder, mellem-resultater og endelige resultater regelmæssigt? |
Måles og dokumenteres fejl? |
Er der fastlagt procedurer til sikring af rettidig udførelse? |
Er der fastlagt procedurer til overvågning af intern sammenhæng? |
Er statistikkerne sammenlignelige over tid? |
Er metodedokumenterne offentligt tilgængelige? |
Lagres dataene i databaser? |
Hvor findes dokumentationen? |
||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Overordnet bemærkning: Tabellen opfylder artikel 5, stk. 2, litra b), i denne afgørelse. Formålet med tabellen er at specificere de data, der skal indsamles i henhold til tabel 5A, 6 og 7 i det flerårige EU-program. Brug tabellen til at angive, om der findes dokumentation i dataindsamlingsprocessen, og hvor dokumentationen kan findes.
|
Variablens navn |
Retningslinjer |
|
MS |
Medlemsstatens navn anføres med ISO 3166-1 alpha-3-kode, f.eks. »DEU«. |
|
Sampling year/period (Prøveudtagningsår/-periode) |
Medlemsstaten angiver det år eller den periode, hvor der er planlagt prøveudtagning. |
|
Region (område) |
Medlemsstaten bruger navnekonventionen ifølge tabel 5C i det flerårige EU-program (niveau II). Angiv »all regions« (alle områder), hvis oplysningerne vedrører alle områder. |
|
RFMO/RFO/IO/NSB |
Medlemsstaten angiver forkortelsen for den kompetente regionale fiskeriforvaltningsorganisation (RFMO), regionale fiskeriorganisation (RFO) eller internationale organisation (IO) eller det nationale statistikorgan (NSO), der står for forvaltning af/rådgivning om arten/bestanden. f.eks. RFMO: ICCAT, GFCM, NAFO f.eks. RFO: CECAF f.eks. IO: ICES f.eks. styrelser, institutioner, der beskæftiger sig med socioøkonomisk statistik. Hvis der ikke kan angives nogen RFMO, RFO, IO eller NSO, angives »NA« (ikke relevant). |
|
Name of data collection scheme (dataindsamlingsordningens navn) |
Medlemsstaten angiver stikprøveordningernes navn. Navnene skal være de samme som i tabel 3A, 3B og 3C i dette bilag |
|
Name of data sources (datakildernes navn) |
Medlemsstaten angiver datakildernes navn. Navnene skal være de samme som i tabel 3A, 3B og 3C i dette bilag |
|
Statistically sound sources and methods (Statistisk robuste kilder og metoder) |
Medlemsstaten angiver med »Y« (ja) eller »N« (nej), om der anvendes statistisk robuste kilder og metoder. Hvis »N« (nej), angives de vigtigste begrænsninger i »Comments« (bemærkninger). |
|
Error checking (fejlkontrol) |
Medlemsstaten angiver med »Y« (ja) eller »N« (nej), om de fejl, der blev opdaget i de offentliggjorte data, er rettet så hurtigt som muligt og offentliggjort. Hvis »N« (nej), angives de vigtigste begrænsninger i »Comments« (bemærkninger). |
|
Er der fastlagt og dokumenteret procedurer for håndtering af fortrolige data? |
Medlemsstaten angiver med »Y« (ja) eller »N« (nej), om der er fastlagt procedurer for håndhævelse, behandling og reduktion af fortrolige data, og om procedurerne er dokumenteret. Hvis »N« (nej), angives de vigtigste begrænsninger i »Comments« (bemærkninger). |
|
Er der fastlagt og dokumenteret protokoller til håndhævelse af fortrolighed mellem parterne i dataindsamlingsrammen? |
Medlemsstaten angiver med »Y« (ja) eller »N« (nej), om der er fastlagt protokoller for håndhævelse af fortrolighed mellem parterne i dataindsamlingsrammen, og om protokollerne er dokumenteret. Hvis »N« (nej), angives de vigtigste begrænsninger i »Comments« (bemærkninger). |
|
Er der fastlagt og dokumenteret protokoller til håndhævelse af fortrolighed over for eksterne brugere? |
Medlemsstaten angiver med »Y« (ja) eller »N« (nej), om der er fastlagt protokoller for håndhævelse af fortrolighed over for eksterne brugere, og om protokollerne er dokumenteret. Hvis »N« (nej), angives de vigtigste begrænsninger i »Comments« (bemærkninger). |
|
Er der dokumentation for sunde metoder? |
Medlemsstaten angiver med »Y« (ja) eller »N« (nej), om der anvendes sunde metoder. Hvis ja, angiv venligst en henvisning. Hvis »N« (nej), angives de vigtigste begrænsninger i »Comments« (bemærkninger). |
|
Følger den internationale standarder, retningslinjer og bedste praksis? |
Medlemsstaten angiver med »Y« (ja) eller »N« (nej), om de sunde metoder følger internationale standarder, retningslinjer og bedste praksis. Hvis »Y« (ja), angiv venligst en henvisning. Hvis »N« (nej), angives de vigtigste begrænsninger i »Comments« (bemærkninger). |
|
Er metoderne konsekvente på medlemsstats-, regionalt og EU-niveau? |
Medlemsstaten angiver med »Y« (ja) eller »N« (nej), om der er fastlagt procedurer til sikring af konsekvens i standardbegreber, definitioner og klassifikationer mellem parterne på medlemsstats-, regionalt og EU-niveau. Hvis »N« (nej), angives de vigtigste begrænsninger i »Comments« (bemærkninger). |
|
Er der konsekvens mellem administrative og andre statistiske data? |
Medlemsstaten angiver med »Y« (ja) eller »N« (nej), om der er fastlagt procedurer til sikring af konsekvens i definitioner og begreber mellem administrative og andre statistiske data. Hvis »N« (nej), angives de vigtigste begrænsninger i »Comments« (bemærkninger). |
|
Findes der aftaler mellem parterne om adgang til administrative data og dataenes kvalitet? |
Medlemsstaten angiver med »Y« (ja) eller »N« (nej), om der er aftaler med henblik på at sikre adgang til relevante administrative data og kvaliteten af relevante administrative data mellem parterne. Hvis »N« (nej), angives de vigtigste begrænsninger i »Comments« (bemærkninger). |
|
Er der kontrol af indsamling, registrering og kodning af data? |
Medlemsstaten angiver med »Y« (ja) eller »N« (nej), om indsamling, registrering og kodning af data regelmæssigt kontrolleres og revideres efter behov. Hvis »N« (nej), angives de vigtigste begrænsninger i »Comments« (bemærkninger). |
|
Bruges der redigerings- og tilregningsmetoder, og kontrolleres de? |
Medlemsstaten angiver med »Y« (ja) eller »N« (nej), om der anvendes redigerings- og tilregningsmetoder, og om de regelmæssigt gennemgås, revideres eller ajourføres efter behov. Hvis »N« (nej), angives de vigtigste begrænsninger i »Comments« (bemærkninger). |
|
Er revisioner dokumenteret og tilgængelige? |
Medlemsstaten angiver med »Y« (ja) eller »N« (nej), om revideringer dokumenteres og gøres tilgængelige. Hvis »N« (nej), angives de vigtigste begrænsninger i »Comments« (bemærkninger). |
|
Undgås dobbeltindsamling af data? |
Medlemsstaten angiver med »Y« (ja) eller »N« (nej), om der så vidt muligt anvendes administrative kilder for at undgå dobbeltindsamling af data og mindske byrden for respondenterne. Hvis »N« (nej), angives de vigtigste begrænsninger i »Comments« (bemærkninger). |
|
Er der automatiske teknikker for fangst, kodning og validering af data? |
Medlemsstaten angiver med »Y« (ja) eller »N« (nej), om der er etableret procedurer og redskaber til at gennemføre automatisk fangst, kodning og validering af data. Hvis »N« (nej), angives de vigtigste begrænsninger i »Comments« (bemærkninger). |
|
Er der en opdateret liste over slutbrugerne? |
Medlemsstaten angiver med »Y« (ja) eller »N« (nej), om der findes en liste over de vigtigste slutbrugere og deres dataforbrug, herunder en liste over brugernes uopfyldte behov, og om den ajourføres regelmæssigt. Hvis »N« (nej), angives de vigtigste begrænsninger i »Comments« (bemærkninger). |
|
Vurderes og valideres kilder, mellemresultater og endelige resultater regelmæssigt? |
Medlemsstaten angiver med »Y« (ja) eller »N« (nej), om kildedata, mellemresultater og endelige resultater vurderes og valideres regelmæssigt. Hvis »N« (nej), angives de vigtigste begrænsninger i »Comments« (bemærkninger). |
|
Måles og dokumenteres fejl? |
Medlemsstaten angiver med »Y« (ja) eller »N« (nej), om stikprøvefejl eller ikke-stikprøvefejl måles og dokumenteres i henhold til europæiske standarder. Hvis »N« (nej), angives de vigtigste begrænsninger i »Comments« (bemærkninger). |
|
Er der fastlagt procedurer til sikring af rettidig udførelse? |
Medlemsstaten angiver med »Y« (ja) eller »N« (nej), om der er fastlagt procedurer til overvågning af, hvordan opgaverne skrider frem og til sikring af deres rettidige udførelse. Hvis »N« (nej), angives de vigtigste begrænsninger i »Comments« (bemærkninger). |
|
Er der fastlagt procedurer til overvågning af intern sammenhæng? |
Medlemsstaten angiver med »Y« (ja) eller »N« (nej), om der er udviklet procedurer til overvågning af intern sammenhæng, om de udføres systematisk, og om afvigelser forklares. Hvis »N« (nej), angives de vigtigste begrænsninger i »Comments« (bemærkninger). |
|
Er statistikkerne sammenlignelige over tid? |
Medlemsstaten angiver med »Y« (ja) eller »N« (nej), om statistikkerne er sammenlignelige over en rimelig periode, om brud i tidsserierne forklares, og om der er tilgængelige metoder til at sikre afstemning over en periode. Hvis »N« (nej), angives de vigtigste begrænsninger i »Comments« (bemærkninger). |
|
Er metodedokumenterne offentligt tilgængelige? |
Medlemsstaten angiver med »Y« (ja) eller »N« (nej), om metodedokumenterne er let tilgængelige. Hvis »N« (nej), angives de vigtigste begrænsninger i »Comments« (bemærkninger). |
|
Lagres dataene i databaser? |
Medlemsstaten angiver med »Y« (ja) eller »N« (nej), om primærdata, detaildata og aggregerede data og de tilhørende metadata lagres i databaser. Hvis »N« (nej), angives de vigtigste begrænsninger i »Comments« (bemærkninger). |
|
Hvor findes dokumentationen? |
Angiv linket til den webside, hvor dokumentationen kan findes, hvis medlemsstaten svarede »Y« (ja) i det foregående felt. Ellers indsættes »NA« (ikke relevant). |
|
Comments (bemærkninger) |
Eventuelle yderligere bemærkninger. Brug dette felt til at angive, hvornår dokumentationen foreligger (hvis den ikke allerede foreligger). |
AFSNIT 6:
DATATILGÆNGELIGHED
Tabel 6A
Datatilgængelighed
|
|
Arbejdsplan |
|
|||||
|
Dato for fremsendelse af arbejdsplan |
31.10.2016 |
||||||
|
MS |
Data set |
Section |
Variable group |
Year(s) of WP implementation |
Reference year |
Final data available after |
Comments |
|
SWE |
Flådeøkonomi |
3A |
Indtægter/udgifter |
N |
N – 1 |
N + 1, 1. marts |
|
|
SWE |
Akvakulturøkonomi |
|
Alle |
N |
N – 1 |
N + 1, 1. marts |
|
|
SWE |
Variabel for fiskeriaktivitet |
|
Kapacitet |
N |
N |
N + 1, 31. januar |
|
|
SWE |
Variabel for fiskeriaktivitet |
|
Landinger |
N |
N |
N + 1, 31. marts |
|
|
SWE |
Fiskeforarbejdningsøkonomi |
|
Alle |
N |
N – 2 |
N + 1, 1. november |
|
Overordnet bemærkning: Tabellen opfylder artikel 6 i denne afgørelse. Brug tabellen til oplysninger om datatilgængelighed for slutbrugerne pr. datasæt.
|
Variablens navn |
Retningslinjer |
|
MS |
Medlemsstaten anføres med ISO 3166-1 alpha-3-kode, f.eks. »DEU«. |
|
Data set (datasæt) |
Medlemsstaten angiver det datasæt, for hvilket der oplyses om tilgængelighed. Datasættets navn kan udledes af titlerne på de respektive tabeller i dette bilag. |
|
Section (afsnit) |
Medlemsstaten henviser til det specifikke afsnit i arbejdsplanen. |
|
Variable group (variabelgruppe) |
Medlemsstaten henviser til de specifikke variabler i tabel 1B, 1E, 1I, 2A, 3A, 3B i dette bilag. Hvis der henvises til en anden tabel, kan feltet være tomt |
|
Year(s) of WP implementation (gennemførelsesår for arbejdsplan) |
Medlemsstaten angiver det/de år, som arbejdsplanen gælder for. |
|
Reference year (referenceår) |
Medlemsstaten angiver det år, hvor dataindsamlingen forventes at finde sted. |
|
Final data available after (endelige data foreligger efter) |
Medlemsstaten angiver, hvor mange år efter indsamlingen dataene vil være tilgængelige for slutbrugerne. Angiv år og måned, hvis det er relevant. |
|
Comments (bemærkninger) |
Eventuelle yderligere bemærkninger. |
AFSNIT 7
KOORDINERING
Tabel 7A
Planlagt regional og international koordinering
|
|
Arbejdsplan |
|
|||
|
Dato for fremsendelse af arbejdsplan |
31.10.2016 |
||||
|
MS |
Acronym |
Name of meeting |
RFMO/RFO/IO |
Planned MS participation |
Comments |
|
SWE |
RCM Med |
|
|
X |
|
|
SWE |
WGNSSK |
|
ICES |
X |
|
|
SWE |
MEDITS |
|
|
X |
|
Overordnet bemærkning: Tabellen opfylder artikel 7, stk. 1, i denne afgørelse. Brug tabellen til oplysning om medlemsstatens planlagte deltagelse i møder, der er relevante for dataindsamling inden for dataindsamlingsrammen.
|
Variablens navn |
Retningslinjer |
|
MS |
Medlemsstaten anføres med ISO 3166-1 alpha-3-kode, f.eks. »DEU«. |
|
Acronym (forkortelse) |
Medlemsstaten angiver den officielle forkortelse for mødet. |
|
Name of the meeting (mødenavn) |
Medlemsstaten angiver det fulde officielle navn på mødet. |
|
RFMO/RFO/IO |
Medlemsstaten angiver forkortelsen for den kompetente regionale fiskeriforvaltningsorganisation (Regional Fisheries Management Organisation (RFMO)), regionale fiskeriorganisation (Regional Fisheries Organisation (RFO)) eller internationale organisation (International Organisations (IO)), der står for forvaltning af/rådgivning om arten/bestanden. f.eks. RFMO: ICCAT, GFCM, NAFO f.eks. RFO: CECAF f.eks. IO: ICES Hvis der ikke kan angives nogen RFMO, RFO eller IO, angives »NA« (ikke relevant). |
|
Planned MS participation (planlagt MS-deltagelse) |
Medlemsstaten markerer, om det er planlagt at deltage i mødet. |
|
Comments (bemærkninger) |
Eventuelle yderligere bemærkninger. |
Tabel 7B
Opfølgning på anbefalinger og aftaler
|
|
Arbejdsplan |
|
|||||||
|
Dato for fremsendelse af arbejdsplan |
31.10.2016 |
||||||||
|
MS |
Region |
RFMO/RFO/IO |
Source |
Section |
Topic |
Recommendation number |
Recommendation/Agreement |
Follow-up action |
Comments |
|
SWE |
Nordatlanten |
|
LM 2014 |
|
Metierrelaterede variabler |
|
|
|
|
|
LVA |
Østersøen |
|
STECF 14-13 |
VII |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
III.C, III.E |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
III.F |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
alle |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Overordnet bemærkning: Tabellen opfylder artikel 7, stk. 1, og artikel 8 i denne afgørelse. Brug tabellen til oplysning om, hvordan medlemsstaten planlægger at efterleve anbefalingerne og aftalerne vedrørende dataindsamling inden for dataindsamlingsrammen på europæisk og internationalt niveau.
|
Variablens navn |
Retningslinjer |
|
MS |
Medlemsstaten anføres med ISO 3166-1 alpha-3-kode, f.eks. »DEU«. |
|
Region (område) |
Medlemsstaten bruger navnekonventionen ifølge tabel 5C i det flerårige EU-program (niveau II). Angiv »all regions« (alle områder), hvis anbefalingen vedrører alle områder. |
|
RFMO/RFO/IO |
Medlemsstaten angiver forkortelsen for den kompetente regionale fiskeriforvaltningsorganisation (Regional Fisheries Management Organisation (RFMO)), regionale fiskeriorganisation (Regional Fisheries Organisation (RFO)) eller internationale organisation (International Organisations (IO)), der står for forvaltning af/rådgivning om arten/bestanden. f.eks. RFMO: ICCAT, GFCM, NAFO f.eks. RFO: CECAF f.eks. IO: ICES Hvis der ikke kan angives nogen RFMO, RFO eller IO, angives »NA« (ikke relevant). |
|
Source (kilde) |
Medlemsstaten angiver kilden til anbefalingen i form af forkortelsen for det relevante regionale koordineringsmøde (Regional Coordination Meeting (RCM))/den regionale koordineringsgruppe (Regional Coordination Group (RCG)), forbindelsesmøde (Liaison Meeting (LM)), STECF-ekspertgruppen (STECF Expert Working Group (EWG)), f.eks. »FM 2014«, »STECF EWG 14-07«. |
|
Section (afsnit) |
Medlemsstaten henviser til det relevante afsnit i arbejdsplanen, f.eks. »1A«, »1B« osv. Hvis anbefalingen vedrører flere afsnit, angives alle de relevante afsnit. Angiv »all« (alle), hvis anbefalingen vedrører alle afsnit. |
|
Topic (emne) |
Medlemsstaten henviser til anbefalingens emne, f.eks. »Datakvalitet«, »Undersøgelser« osv. |
|
Recommendation Number (anbefaling nr.) |
Medlemsstaten henviser til den enkelte anbefalings nummer, hvis der bruges nummerering. |
|
Recommendation/Agreement (anbefaling/aftale) |
Medlemsstaten henviser til de anbefalinger, som er relevante for arbejdsplanens referenceperiode og medlemsstaten. Der er ingen grund til at angive anbefalinger og aftaler, der ikke gælder medlemsstaten (f.eks. vedrørende referenceramme for ICES-ekspertgrupper, hvilke skridt Kommissionen skal tage osv.) |
|
Follow-up action (opfølgning) |
Medlemsstaten giver en kort beskrivelse af, hvilke imødekommende foranstaltninger der er truffet eller skal træffes. |
|
Comments (bemærkninger) |
Eventuelle yderligere bemærkninger. |
Tabel 7C
Bilaterale og multilaterale aftaler
|
|
Arbejdsplan |
|
||||||||||
|
Dato for fremsendelse af arbejdsplan |
31.10.2016 |
|||||||||||
|
MSs |
Contact persons |
Content |
Coordination |
Description of sampling/sampling protocol/sampling intensity |
Data transmission |
Access to vessels |
Validity |
Comments |
||||
|
DEU - DNK |
Navn og e-mailadresse på deltagende MS |
|
Ikke relevant |
Længde og alder for udsmid og landinger, i overensstemmelse med den respektive arbejdsplan. Prøveudtagningens niveau og dækning skal være som aftalt på de årlige RCM for Østersøen og Nordsøen & østlige Ishav. |
DEU/DNK er ansvarlige for at fremsende data fra deres respektive fartøjer til slutbrugerne og til hinanden. |
land, der er ansvarligt for prøveudtagning, sikrer adgang til fartøjerne |
i henhold til arbejdsplanen |
|
||||
|
LTU - DEU - LVA - NLD - POL |
|
DEU, LVA, LTU, NLD, POL skal samarbejde om indsamling af biologiske data om pelagisk fiskeri i CECAF-farvande i 2014-2015 og 2016-2017 (ny udvidelse). |
NL koordinerer udførelsen af den multilaterale aftale. NL engagerer det uafhængige firma Corten Marine Research (CMR) som agent mellem NL og IMROP, det mauretanske institut for fiskeriforskning. CMR ansætter mauretanske observatører fra IMROP til at udføre den egentlige prøveudtagning. CMR og IMROP vil indgå en aftale, hvor deres gensidige forpligtelser nedfældes, bl.a. at kun de ekstra omkostninger til denne specifikke opgave vil blive prissat. |
Mauretanske observatører udfører biologisk prøveudtagning om bord på fiskefartøjer i CECAFområdet. Observatørerne introduceres af CMR og følger stikprøveprotokollen beskrevet i »Biological Data Collection of pelagic fisheries in CECAF waters in compliance with the DCF«, version 31-05-2011. |
CMR er ansvarlig for dataindsamling, kvalitetskontrol og levering til den pelagiske CECAFarbejdsgruppe af alle data, der indsamles i henhold til denne aftale. CMR indberetter også alle data til CVO, som fordeler dataene til parterne. |
Hver part sikrer, at de mauretanske observatører har adgang til deres respektive fiskerflåder i henhold til aftalen. Hvis der nægtes adgang til fartøjer, betyder det ikke, at parten er fritaget for sine juridiske eller økonomiske forpligtelser. |
Aftalen træder i kraft den 1. januar 2012. Med undtagelse af de økonomiske forpligtelser, ophører den den 31. december 2013. Den vil opløses før denne dato, hvis EU-fartøjers pelagiske fiskeri i CECAF-området lukker. Eventuelle tilbageværende bidrag udbetales pro rata til parterne. Aftalen blev forlænget til en ny dato: 31. december 2015 |
|
||||
Overordnet bemærkning: Tabellen opfylder artikel 7, stk. 2, og artikel 8 i denne afgørelse. Brug tabellen til oplysning om aftaler med andre medlemsstater, og hvordan europæiske og internationale forpligtelser er opfyldt.
|
Variablens navn |
Retningslinjer |
|
Medlemsstater |
Navnene på de medlemsstater, der er involveret i aftalen, anføres med ISO 3166-1 alpha-3-kode, f.eks. »DEU«. |
|
Contact persons (kontaktpersoner) |
Medlemsstaten angiver navn og e-mailadresse på de ansvarlige personer fra hver medlemsstat, der er involveret i aftalen |
|
Content (Indhold) |
Medlemsstaten giver en kort beskrivelse af aftalens formål. Medlemsstaten giver en utvetydig og fuldstændig henvisning eller et gyldigt link til dokumentationen for aftalen, hvor det er relevant, i »Comments« (bemærkninger). |
|
Coordination (koordinering) |
Medlemsstaten beskriver kort, hvordan koordineringen finder sted/vil finde sted, og hvem der står for den. |
|
Description of sampling/sampling protocol/sampling intensity (beskrivelse af prøveudtagning/stikprøveprotokol/prøveudtagningsdensitet) |
Medlemsstaten giver en kort beskrivelse af den prøveudtagning, der skal udføres i henhold til aftalen |
|
Data transmission (dataindberetning) |
Medlemsstaten angiver, hvilken medlemsstat som er/vil være ansvarlig for at indsende de enkelte datasæt. |
|
Access to vessels (adgang til fartøjer) |
Medlemsstaten angiver, om aftalen indebærer adgang til andre parters fartøjer |
|
Validity (gyldighed) |
Medlemsstaten angiver aftalens udløbsår eller det år, hvor aftalen blev/vil blive underskrevet, hvis den fornys automatisk en gang om året. |
|
Comments (bemærkninger) |
Eventuelle yderligere bemærkninger. |
BILAG II
|
Det flerårige EU-programs bestemmelser |
Tilsvarende del af arbejdsplanen |
||
|
Bestemmelse |
Tabel |
Tabel |
Tekst |
|
Kapitel III |
|
||
|
Fodnote 6 i punkt 1, stk. 1, litra d) |
|
3C |
Tekstboks 3C |
|
2, litra a), nr. i) 2, litra a), nr. ii) 2, litra a), nr. iii) |
1A, 1B, 1C 1A, 1B, 1C 1A, 1B, 1C |
1A, 1B, 1C 1A, 1B, 1C 1A, 1B, 1C |
|
|
2, litra a), nr. iv) |
3 |
1D |
|
|
2, litra b) 2, litra c) |
1E 1E |
1E 1E |
Tekstboks 1E Tekstboks 1E |
|
3, litra a) |
1D |
1F |
|
|
3, litra c) |
— |
— |
Pilotundersøgelse 2 |
|
4 |
4 |
2A |
Tekstboks 2A |
|
5, litra a) 5, litra b) |
5A 6 |
3A 3A |
Tekstboks 3A Tekstboks 3A, pilotundersøgelse 3 |
|
6, litra a) 6, litra b) 6, litra c) |
7 6 8 |
3B 3B — |
Tekstboks 3B Tekstboks 3B Pilotundersøgelse 4 |
|
Kapitel IV |
|
||
|
1 |
10 |
1G, 1H |
Tekstboks 1G |
|
Kapitel V |
|
||
|
4 |
— |
— |
Pilotundersøgelse 1 |