|
ISSN 1977-0634 doi:10.3000/19770634.L_2013.090.dan |
||
|
Den Europæiske Unions Tidende |
L 90 |
|
|
||
|
Dansk udgave |
Retsforskrifter |
56. årgang |
|
|
|
|
|
(1) EØS-relevant tekst |
|
DA |
De akter, hvis titel er trykt med magre typer, er løbende retsakter inden for rammerne af landbrugspolitikken og har normalt en begrænset gyldighedsperiode. Titlen på alle øvrige akter er trykt med fede typer efter en asterisk. |
II Ikke-lovgivningsmæssige retsakter
FORORDNINGER
|
28.3.2013 |
DA |
Den Europæiske Unions Tidende |
L 90/1 |
RÅDETS GENNEMFØRELSESFORORDNING (EU) Nr. 295/2013
af 21. marts 2013
om ændring af forordning (EF) nr. 192/2007 om indførelse af en endelig antidumpingtold på import af visse typer polyethylenterephthalat med oprindelse i bl.a. Taiwan som følge af en fornyet undersøgelse (ny eksportør) i henhold til artikel 11, stk. 4, i forordning (EF) nr. 1225/2009
RÅDET FOR DEN EUROPÆISKE UNION HAR —
under henvisning til traktaten om Den Europæiske Unions funktionsmåde,
under henvisning til Rådets forordning (EF) nr. 1225/2009 af 30. november 2009 om beskyttelse mod dumpingimport fra lande, der ikke er medlemmer af Det Europæiske Fællesskab (1) (»grundforordningen«), særlig artikel 11, stk. 4,
under henvisning til forslag fra Europa-Kommissionen efter høring af det rådgivende udvalg, og
ud fra følgende betragtninger:
A. GÆLDENDE FORANSTALTNINGER
|
(1) |
Ved forordning (EF) nr. 2604/2000 (2) indførtes en endelig antidumpingtold på import af visse typer polyethylenterephthalat med oprindelse i Indien, Indonesien, Malaysia, Republikken Korea, Taiwan og Thailand i henhold til grundforordningens artikel 5. |
|
(2) |
Efter en udløbsundersøgelse i henhold til grundforordningens artikel 11, stk. 2, besluttede Rådet ved forordning (EF) nr. 192/2007 (3), at ovennævnte foranstaltninger skulle opretholdes. |
|
(3) |
Ved en meddelelse offentliggjort i Den Europæiske Unions Tidende den 24. februar 2012 (4) indledte Europa-Kommissionen (»Kommissionen«) endnu en udløbsundersøgelse af de relevante foranstaltninger i henhold til grundforordningens artikel 11, stk. 2. Den undersøgelse er også stadig i gang og vil blive afsluttet ved en særskilt retsakt. |
B. NUVÆRENDE PROCEDURE
1. Anmodning om fornyet undersøgelse
|
(4) |
Kommissionen har modtaget en anmodning om at indlede en fornyet undersøgelse (ny eksportør), jf. grundforordningens artikel 11, stk. 4. Anmodningen blev indgivet af Lealea Enterprise Co., Ltd (»ansøgeren«), en eksporterende producent i Taiwan (»det pågældende land«). |
|
(5) |
Ansøgeren hævder, at virksomheden ikke eksporterede den pågældende vare til Unionen i undersøgelsesperioden, dvs. i perioden fra den 1. oktober 1998 til den 30. september 1999 (»den oprindelige undersøgelsesperiode«). |
|
(6) |
Ansøgeren påstod desuden, at virksomheden ikke er forretningsmæssigt forbundet med nogen af de eksporterende producenter af den pågældende vare, som er genstand for ovennævnte antidumpingforanstaltninger. |
|
(7) |
Ansøgeren hævdede endvidere, at virksomheden var begyndt at eksportere den pågældende vare til Unionen efter udløbet af den oprindelige undersøgelsesperiode. |
2. Indledning af en fornyet undersøgelse (ny eksportør)
|
(8) |
Kommissionen undersøgte de umiddelbare beviser, der var fremlagt af ansøgeren, og fandt dem tilstrækkelige til at berettige indledningen af en fornyet undersøgelse i henhold til grundforordningens artikel 11, stk. 4. Efter høring af det rådgivende udvalg og efter at have givet den pågældende EU-erhvervsgren mulighed for at fremsætte bemærkninger indledte Kommissionen ved forordning (EU) nr. 653/2012 (5) en fornyet undersøgelse af forordning (EF) nr. 192/2007, for så vidt angår ansøgeren. |
|
(9) |
I henhold til forordning (EU) nr. 653/2012 blev antidumpingtolden på visse typer polyethylenterephthalat, som blev indført ved forordning (EF) nr. 192/2007, ophævet, for så vidt angår import af den pågældende vare fremstillet og solgt til eksport til Unionen af ansøgeren. Samtidig blev det i henhold til grundforordningens artikel 14, stk. 5, pålagt toldmyndighederne at træffe passende foranstaltninger til at registrere denne import. |
3. Den pågældende vare
|
(10) |
Den pågældende vare er polyethylenterephthalat (»PET«) med et viskositetsindeks på 78ml/g og derover ifølge Den Internationale Standardiseringsorganisations standard 1628-5, med oprindelse i Taiwan, som i øjeblikket tariferes under KN-kode 3907 60 20 (»den pågældende vare«). |
4. De berørte parter
|
(11) |
Kommissionen underrettede officielt EU-erhvervsgrenen, ansøgeren og repræsentanterne for eksportlandet om indledningen af den fornyede undersøgelse. Interesserede parter fik lejlighed til at fremsætte deres synspunkter skriftligt og til at blive hørt. |
|
(12) |
Kommissionen udsendte et antidumpingspørgeskema til ansøgeren og dennes forretningsmæssigt forbundne virksomheder og modtog svar inden for den fastsatte frist. |
|
(13) |
Kommissionen fortsatte med at indhente og efterprøve alle oplysninger, som den anså for nødvendige for at fastslå status som ny eksportør og dumping, og aflagde kontrolbesøg hos ansøgeren i Taiwan. |
5. Perioden for den fornyede undersøgelse
|
(14) |
Perioden for den fornyede undersøgelse af dumping omfattede perioden fra den 1. januar 2011 til den 30. juni 2012 (»perioden for den fornyede undersøgelse«). |
C. UNDERSØGELSESRESULTATER
1. Status som ny eksportør
|
(15) |
Undersøgelsen bekræftede, at virksomheden ikke havde eksporteret den pågældende vare i den oprindelige undersøgelsesperiode, og at denne var begyndt at eksportere til Unionen efter denne periode. |
|
(16) |
Selv om de eksporterede mængder var begrænsede, blev de imidlertid fundet tilstrækkelige til at beregne en pålidelig dumpingmargen. De følger et mønster med hensyn til forsendelsesstørrelse og omsætning pr. kunde, som kunne sammenlignes med ansøgerens adfærd på markeder i tredjelande. |
|
(17) |
Hvad angår de øvrige betingelser for indrømmelse af status som ny eksportør, kunne virksomheden godtgøre, at den ikke havde nogen direkte eller indirekte forbindelse med nogen af de taiwanske eksporterende producenter, der er omfattet af de gældende antidumpingforanstaltninger for den pågældende vare. |
|
(18) |
Det bekræftes derfor, at virksomheden bør anses for at være en ny eksportør i henhold til grundforordningens artikel 11, stk. 4, og at der derfor bør fastsættes en individuel margen for virksomheden. |
2. Dumping
Normal værdi
|
(19) |
Ansøgeren producerer og sælger den pågældende vare på hjemmemarkedet og til eksport. Ansøgeren sælger direkte til alle markeder. |
|
(20) |
I overensstemmelse med grundforordningens artikel 2, stk. 2, blev hjemmemarkedssalget anset for at være repræsentativt, når den samlede solgte mængde udgjorde mindst 5 % af det samlede eksportsalg til Unionen. Kommissionen konstaterede, at ansøgeren eksporterede en enkelt varetype til Unionen, og at den samme varetype solgtes på hjemmemarkedet af ansøgeren i repræsentative mængder overordnet set. |
|
(21) |
Kommissionen undersøgte desuden, om hjemmemarkedssalget af den pågældende vare, der var solgt på hjemmemarkedet i repræsentative mængder, kunne anses for at have fundet sted i normal handel i henhold til grundforordningens artikel 2, stk. 4. Dette blev gjort ved at fastsætte andelen af det rentable hjemmemarkedssalg til uafhængige kunder. Da salget i normal handel var tilstrækkeligt, blev den normale værdi fastsat på grundlag af den faktiske hjemmemarkedspris. |
Eksportpris
|
(22) |
Den pågældende vare blev eksporteret direkte til uafhængige kunder i Unionen. Eksportprisen blev derfor fastsat i overensstemmelse med artikel 2, stk. 8, i grundforordningen, dvs. på grundlag af de eksportpriser, der faktisk var betalt eller skulle betales. |
Sammenligning
|
(23) |
Den normale værdi og eksportpriserne blev sammenlignet ab fabrik. |
|
(24) |
For at sikre en rimelig sammenligning mellem den normale værdi og eksportprisen blev der i form af justeringer taget behørigt hensyn til forskelle, som påvirkede prisernes sammenlignelighed, jf. grundforordningens artikel 2, stk. 10. Der blev i alle tilfælde foretaget justeringer for forskelle i forsikrings-, håndterings- og lasteomkostninger samt dermed forbundne omkostninger og kreditomkostninger, hvor dette var berettiget, korrekt og kunne dokumenteres. |
Dumpingmargen
|
(25) |
I overensstemmelse med grundforordningens artikel 2, stk. 11, blev dumpingmargenen fastsat på grundlag af en sammenligning mellem et vejet gennemsnit af den normale værdi og et vejet gennemsnit af priserne ved eksport til Unionen. Da eksporten til Unionen var begrænset, blev de individuelle priser ved eksport til Unionen også sammenlignet med den vejede gennemsnitlige normale værdi i de måneder, hvor hver enkelt eksporttransaktion fandt sted. |
|
(26) |
I begge tilfælde fremgik det af disse sammenligninger, at der var tale om en ubetydelig dumping for den ansøger, som eksporterede til Unionen i perioden for den fornyede undersøgelse. |
D. ÆNDRING AF DE FORANSTALTNINGER, DER ER OMFATTET AF DEN FORNYEDE UNDERSØGELSE
|
(27) |
Den dumpingmargen, der blev fastsat for ansøgeren i perioden for den fornyede undersøgelsesperiode, var på et ubetydeligt niveau. Det foreslås derfor at indføre en told på 0 EUR/ton, da dumpingmargenen er ubetydelig, og at forordning (EF) nr. 192/2007 ændres i overensstemmelse hermed. |
E. REGISTRERING
|
(28) |
På baggrund af disse konklusioner bør den registrering af importen, der blev indført ved forordning (EU) nr. 653/2012, ophøre uden opkrævning af antidumpingtolden med tilbagevirkende kraft. |
F. FREMLÆGGELSE AF OPLYSNINGER OM FORANSTALTNINGERNE OG DERES VARIGHED
|
(29) |
De berørte parter blev underrettet om de væsentligste kendsgerninger og betragtninger, på grundlag af hvilke det var hensigten at indføre en antidumpingtold på 0 EUR pr. ton på importen af den pågældende vare fra ansøgeren og at ændre forordning (EF) nr. 192/2007 i overensstemmelse hermed. Deres bemærkninger blev overvejet og taget i betragtning, i det omfang det var relevant. |
|
(30) |
Denne fornyede undersøgelse påvirker ikke udløbsdatoen for de foranstaltninger, der blev indført ved forordning (EF) nr. 192/2007, jf. grundforordningens artikel 11, stk. 2 — |
VEDTAGET DENNE FORORDNING:
Artikel 1
1. I artikel 1, stk. 2, i forordning (EF) nr. 192/2007 tilføjes følgende i tabellen under producenter i Taiwan:
|
Land |
Virksomhed |
Antidumpingtold (EUR/t) |
Taric-tillægskode |
|
»Taiwan |
Lealea Enterprise Co., Ltd. |
0 |
A996 « |
2. Toldmyndighederne pålægges hermed at ophøre med registreringen af importen af den pågældende vare med oprindelse i Taiwan fremstillet af Lealea Enterprise Co., Ltd.
3. De gældende bestemmelser vedrørende told finder anvendelse, medmindre andet er fastsat.
Artikel 2
Denne forordning træder i kraft på dagen efter offentliggørelsen i Den Europæiske Unions Tidende.
Denne forordning er bindende i alle enkeltheder og gælder umiddelbart i hver medlemsstat.
Udfærdiget i Bruxelles, den 21. marts 2013.
På Rådets vegne
P. HOGAN
Formand
(1) EUT L 343 af 22.12.2009, s. 51.
(2) EFT L 301 af 30.11.2000, s. 21.
(3) EUT L 59 af 27.2.2007, s. 59.
|
28.3.2013 |
DA |
Den Europæiske Unions Tidende |
L 90/4 |
RÅDETS FORORDNING (EU) Nr. 296/2013
af 26. marts 2013
om ændring af forordning (EF) nr. 329/2007 om restriktive foranstaltninger over for Den Demokratiske Folkerepublik Korea
RÅDET FOR DEN EUROPÆISKE UNION HAR —
under henvisning til traktaten om Den Europæiske Unions funktionsmåde, særlig artikel 215, stk. 1,
under henvisning til fælles forslag fra Unionens højtstående repræsentant for udenrigsanliggender og sikkerhedspolitik og Europa-Kommissionen, og
ud fra følgende betragtninger:
|
(1) |
Foranstaltningerne i Rådets afgørelse 2010/800/FUSP af 22. december 2010 om restriktive foranstaltninger over for Den Demokratiske Folkerepublik Korea (1) får virkning ved Rådets forordning (EF) nr. 329/2007 (2). |
|
(2) |
Den 18. februar 2013 vedtog Rådet afgørelse 2013/88/FUSP (3) om ændring af afgørelse 2010/800/FUSP, hvorved der indførtes yderligere restriktive foranstaltninger over for Den Demokratiske Folkerepublik Korea (»Nordkorea«) ved at give virkning til de yderligere foranstaltninger, som er påkrævet ifølge FN's Sikkerhedsråds resolution 2087 (2013), samt til yderligere selvstændige foranstaltninger, som er truffet af Unionen. |
|
(3) |
Afgørelse 2013/88/FUSP omfatter et yderligere kriterium for Unionens selvstændige udpegning af personer og enheder, som er omfattet af restriktive foranstaltninger, navnlig personer der bl.a. i form af levering af finansielle tjenesteydelser er involveret i levering til eller fra Nordkorea af våben og dertil knyttet materiel af alle typer eller af produkter, materiel, udstyr, varer og teknologi, der kunne bidrage til Nordkoreas nukleare programmer, programmer for andre masseødelæggelsesvåben eller ballistiske missilprogrammer. |
|
(4) |
Afgørelse 2013/88/FUSP forbyder også salg, levering eller overførsel til Nordkorea af visse andre varer med relevans for Nordkoreas programmer for masseødelæggelsesvåben, navnlig dets sektor for ballistiske missiler, især visse typer af aluminium. |
|
(5) |
Ved afgørelse 2013/88/FUSP forbydes også salg, køb, transport eller mæglervirksomhed vedrørende guld, ædle metaller og diamanter til, fra eller på vegne af Nordkoreas regering, levering af nyligt trykte eller slåede eller ikke udstedte nordkoreanske pengesedler og mønter, til eller til fordel for Nordkoreas centralbank samt køb eller salg af nordkoreanske offentlige eller statsgaranterede obligationer. Afgørelse 2013/88/FUSP tydeliggør desuden, at i de tilfælde, hvor Rådet har indført et forbud mod finansielle tjenesteydelser, omfatter dette også levering af forsikrings- og genforsikringstjenester. Dette nødvendiggør en teknisk ændring af forordning (EF) nr. 329/2007. |
|
(6) |
Ved afgørelse 2013/88/FUSP forbydes det at åbne nye filialer, datterselskaber eller repræsentationskontorer for nordkoreanske banker på medlemsstaternes område samt at oprette nye joint ventures eller at lade Nordkoreas banker, herunder Nordkoreas centralbank, erhverve ejerandele i banker i medlemsstaternes jurisdiktion. |
|
(7) |
Desuden er det i overensstemmelse med punkt 13 i FN's Sikkerhedsråds resolution 2087 (2013) nødvendigt at fastsætte, at ingen udpegede personer eller enheder i Nordkorea vil kunne opnå erstatning i forbindelse med en kontrakt eller transaktion, hvis gennemførelse er påvirket af disse foranstaltninger. |
|
(8) |
Forordning (EF) nr. 329/2007 bør derfor ændres i overensstemmelse hermed — |
VEDTAGET DENNE FORORDNING:
Artikel 1
I forordning (EF) nr. 329/2007 foretages følgende ændringer:
|
1) |
Artikel 2 affattes således: »Artikel 2 1. Det er forbudt:
2. Bilag I omfatter alle varer, materialer, udstyr, produkter og teknologier, herunder software, der er produkter med dobbelt anvendelse som defineret i Rådets forordning (EF) nr. 428/2009 af 5. maj 2009 om en fællesskabsordning for kontrol med udførsel, overførsel, mæglervirksomhed og transit i forbindelse med produkter med dobbelt anvendelse (*1). Bilag Ia omfatter visse andre varer, materialer, udstyr, produkter og teknologier, som kunne bidrage til Nordkoreas programmer vedrørende atomvåben, andre masseødelæggelsesvåben eller ballistiske missiler. Bilag Ib omfatter visse nøglekomponenter til sektoren for ballistiske missiler. 3. Det er forbudt at købe, importere eller transportere produkter og teknologier som nævnt i bilag I, Ia og Ib fra Nordkorea, uanset om det pågældende produkt stammer fra Nordkorea eller ej. |
|
2) |
Artikel 3, stk. 1, ændres således:
|
|
3) |
I artikel 3a, stk. 1, første afsnit, erstattes ordene »bilag I og Ia« af ordene »bilag I, Ia og Ib«. |
|
4) |
Følgende artikler indsættes: »Artikel 4a 1. Det er forbudt:
2. Bilag VII omfatter guld, ædle metaller og diamanter, som er omfattet af forbuddene i stk. 1. Artikel 4b Det er forbudt direkte eller indirekte at sælge, levere, overføre eller eksportere nyligt trykte eller ikke-udstedte nordkoreanske pengesedler og slåede mønter til fordel for Nordkoreas centralbank.« »Artikel 5a 1. Det er forbudt for kredit- og finansieringsinstitutter, som er omfattet af artikel 16:
2. Det er forbudt:
|
|
5) |
Artikel 6, stk. 2, affattes således: »2. Alle pengemidler og økonomiske ressourcer, som tilhører, ejes, besiddes eller kontrolleres af de personer, enheder eller organer, der er opført i bilag V, indefryses. Bilag V omfatter personer, enheder og organer, der ikke er opført i bilag IV, og som i overensstemmelse med artikel 5, stk. 1, litra b), c) og d), i Rådets afgørelse 2010/800/FUSP af 22. december 2010 om restriktive foranstaltninger over for Den Demokratiske Folkerepublik Korea (*2) af Rådet anses for:
Bilag V revideres regelmæssigt og mindst hver 12. måned. |
|
6) |
Følgende artikler indsættes: »Artikel 9a Det er forbudt:
Artikel 9b 1. Ingen fordringer må indfries i forbindelse med kontrakter eller transaktioner, hvis gennemførelse direkte eller indirekte helt eller delvis er blevet påvirket af foranstaltninger, der er truffet i henhold til denne forordning, herunder krav om erstatning eller anden tilsvarende kompensation, såsom krav om kompensation eller erstatning i henhold til garanti, særlig ikke fordringer, som tager sigte på forlængelse eller indfrielse af en obligation, garanti eller erstatning, navnlig en finansiel garanti eller en finansiel erstatning uanset deres form, såfremt disse fordringer gøres gældende af:
2. Gennemførelsen af en kontrakt eller en transaktion anses for at være blevet påvirket af de foranstaltninger, der er truffet i henhold til denne forordning, når eksistensen eller indholdet af fordringen direkte eller indirekte er resultatet af disse foranstaltninger. 3. I forbindelse med enhver procedure vedrørende inddrivelse af en fordring påhviler det den person, der søger at få fordringen inddrevet, at bevise, at inddrivelsen af fordringen ikke er forbudt i henhold til stk. 1. 4. Denne artikel berører ikke de rettigheder, som de i stk. 1 omhandlede personer, enheder og organer har til ved en domstol at få prøvet lovligheden af den manglende opfyldelse af kontraktlige forpligtelser i overensstemmelse med denne forordning.« |
|
7) |
Oplysningerne i bilag I til nærværende forordning indsættes i det eksisterende bilag Ia til forordning (EF) nr. 329/2007 efter I.A1.020. |
|
8) |
Bilag II til denne forordning indsættes som bilag Ib til forordning (EF) nr. 329/2007. |
|
9) |
Bilag III til denne forordning tilføjes som bilag VII til forordning (EF) nr. 329/2007. |
Artikel 2
Denne forordning træder i kraft på dagen efter dens offentliggørelse i Den Europæiske Unions Tidende.
Denne forordning er bindende i alle enkeltheder og gælder umiddelbart i hver medlemsstat.
Udfærdiget i Bruxelles, den 26. marts 2013.
På Rådets vegne
E. GILMORE
Formand
(1) EUT L 341 af 23.12.2010, s. 32.
BILAG I
|
»I.A1.021 |
Stållegeringer i form af plader med en eller flere af følgende egenskaber:
Note: Udtrykket ‧kan belastes med‧ vedrører legeringer både før eller efter varmebehandling. Teknisk note: ‧Nitrogenstabiliseret duplex rustfrit stål‧ har en tofaset mikrostruktur bestående af korn af ferritisk og austenitisk stål med tilføjelse af nitrogen for at stabilisere strukturen. |
1C116 1C216 |
||||
|
I.A1.022 |
Carbon-carbon-kompositmateriale |
1A002.b.1 |
||||
|
I.A1.023 |
Nikkellegeringer i uforarbejdet eller halvforarbejdet form med mindst 60 % vægtprocent nikkel |
1C002.c.1.a |
||||
|
I.A1.024 |
Titaniumlegeringer i pladeform, der ‧kan belastes med‧ en maksimal trækstyrke på 900 MPa eller derover ved 293 K (20 °C). Note: Udtrykket ‧kan belastes med‧ vedrører legeringer både før eller efter varmebehandling. |
1C002.b.3« |
BILAG II
»BILAG Ib
Varer omhandlet i artikel 2, stk. 2, tredje afsnit
|
7601 |
Ubearbejdet aluminium |
|
7602 |
Affald og skrot, af aluminium |
|
7603 |
Pulver og flager, af aluminium |
|
7604 |
Stænger og profiler af aluminium |
|
7605 |
Tråd af aluminium |
|
7606 |
Plader og bånd, af aluminium, af tykkelse over 0,2 mm |
|
7608 |
Rør af aluminium |
|
7609 |
Rørfittings (fx samleled, rørknæ, muffer), af aluminium |
|
7614 |
Snoet tråd, kabler, flettede bånd og lign., af aluminium, ikke isoleret til elektrisk brug« |
BILAG III
»BILAG VII
Liste over guld, ædle metaller og diamanter omhandlet i artikel 4a
|
HS-kode |
Beskrivelse |
|
7102 |
Diamanter, også bearbejdede, men ikke monterede eller indfattede |
|
7106 |
Sølv (herunder forgyldt og platineret sølv), ubearbejdet eller i form af halvfabrikata eller som pulver |
|
7108 |
Guld (herunder platineret guld), ubearbejdet eller i form af halvfabrikata eller som pulver |
|
7109 |
Gulddublé på uædle metaller eller på sølv, ubearbejdet eller i form af halvfabrikata. |
|
7110 |
Platin, ubearbejdet eller i form af halvfabrikata eller pulver |
|
7111 |
Platindublé på uædle metaller, sølv eller guld, ubearbejdet eller i form af halvfabrikata. |
|
7112 |
Affald og skrot af ædle metaller eller af ædelmetaldublé; andet affald og skrot med indhold af ædle metaller eller ædelmetalforbindelser, af den art der hovedsagelig anvendes til genindvinding af ædle metaller« |
|
28.3.2013 |
DA |
Den Europæiske Unions Tidende |
L 90/10 |
RÅDETS FORORDNING (EU) Nr. 297/2013
af 27. marts 2013
om ændring af forordning (EU) nr. 44/2012, (EU) nr. 39/2013 og (EU) nr. 40/2013 for så vidt angår visse fiskerimuligheder
RÅDET FOR DEN EUROPÆISKE UNION HAR —
under henvisning til traktaten om Den Europæiske Unions funktionsmåde, særlig artikel 43, stk. 3,
under henvisning til forslag fra Europa-Kommissionen, og
ud fra følgende betragtninger:
|
(1) |
Ifølge Rådets forordning (EF) nr. 2371/2002 af 20. december 2002 om bevarelse og bæredygtig udnyttelse af fiskeressourcerne som led i den fælles fiskeripolitik (1) skal der træffes EU-foranstaltninger for adgang til farvande og ressourcer og for bæredygtigt fiskeri under hensyntagen til den foreliggende videnskabelige, tekniske og økonomiske rådgivning, især rapporter fra Den Videnskabelige, Tekniske og Økonomiske Komité for Fiskeri (STECF), og på baggrund af rådgivning fra regionale rådgivende råd. |
|
(2) |
Det påhviler Rådet at vedtage foranstaltninger vedrørende fastsættelse og fordeling af fiskerimuligheder, herunder visse funktionelt tilknyttede betingelser, hvor det er relevant. Fiskerimulighederne bør fordeles mellem medlemsstaterne på en sådan måde, at hver medlemsstat sikres en relativ stabilitet i fiskeriet for hver fiskebestand eller hvert fiskeri, og under behørig hensyntagen til den fælles fiskeripolitiks mål som fastsat i forordning (EF) nr. 2371/2002. |
|
(3) |
Ved forordning (EU) nr. 44/2012 (2) fastsatte Rådet fiskerimuligheder for visse fiskebestande og grupper af fiskebestande i EU-farvande og EU-fartøjer i visse andre farvande for 2012. Ved forordning (EU) nr. 39/2013 (3) og (EU) nr. 40/2013 (4) fastsatte Rådet fiskerimuligheder for visse fiskebestande og grupper af fiskebestande gældende for EU-farvande og EU-fartøjer i visse andre farvande for 2013. |
|
(4) |
I forordning (EU) nr. 39/2013 bør den særlige betingelse for fastsættelsen fiskerimuligheder for hestemakrel i områderne VIIIc og IX klargøres. |
|
(5) |
I 2012 fik Unionen yderligere fiskerimuligheder for hellefisk i NAFO 3LMNO til rådighed som følge af kvoteoverførsler mellem Unionen og andre kontraherende parter i Organisationen for Fiskeriet i det Nordvestlige Atlanterhav (NAFO). Bilag IC i forordning (EU) nr. 44/2012 bør derfor ændres for 2012 med virkning fra 1. januar 2012, for at tage højde for disse nye fiskerimuligheder. Disse ændringer vedrører kun 2012 og påvirker ikke princippet om relativ stabilitet. |
|
(6) |
Hvert år fastsættes fiskerimuligheder for EU-fartøjer og norske fartøjer samt betingelserne for adgang til fiskeressourcer i hinandens farvande på baggrund af samråd om fiskerirettighederne efter proceduren i aftalerne eller protokollerne om fiskeriforbindelserne med Norge (5). Indtil samrådene om aftalerne for 2013 er afsluttet, er der ved forordning (EU) nr. 40/2013 fastsat midlertidige fiskerimuligheder for de berørte fiskebestande. Den 18. januar 2013 blev samrådene med Norge afsluttet. De relevante bestemmelser i forordning (EU) nr. 40/2013 bør ændres i overensstemmelse hermed. |
|
(7) |
Fangstbegrænsninger for tobis i Det Internationale Havundersøgelsesråd (ICES)-område IIIa og i EU-farvande i ICES-områderne IIa og IV er midlertidigt fastsat i bilag IA til forordning (EU) nr. 40/2013. I februar 2013 offentliggjorde ICES videnskabelig rådgivning om bestanden af tobis i EU-farvande i ICES-afsnit IIa og IIIa og ICES-underområde IV. I overensstemmelse med denne rådgivning fastsættes fangstbegrænsningerne for forvaltningsområde 1 og 2 til henholdsvis 224 544 tons og 17 544 tons. For forvaltningsområde 3 anbefaler ICES en samlet fangstbegrænsning på 78 331 tons. Eftersom forvaltningsområde 3 omfatter både EU-fangster og norske fangster, bør Unionens fangstbegrænsning i dette område fastsættes til 40 000 tons. For forvaltningsområde 4 og 6 var der ikke tilstrækkelige fangst- og undersøgelsesdata til, at ICES kunne foretage en aldersbaseret vurdering. I overensstemmelse med den tilgang, der følges for andre bestande under tilsvarende omstændigheder, er det derfor passende at fastsætte fangstbegrænsningerne i forvaltningsområde 4 og 6 til henholdsvis 4 000 tons og 336 tons, hvilket udgør en reduktion på 20 % i forhold til fangstbegrænsningerne i disse områder i 2012. I overensstemmelse med ICES' rådgivning er det passende at fastsætte fangstbegrænsningerne til 0 for forvaltningsområde 5 og 7. I betragtning af tobis er en bestand, der er delt med Norge og i betragtning af tilgængeligheden af tobis i EU-farvande i 2013 bør der foretages en kvoteudveksling med Norge. Som følge heraf bør den del af Unionens samlede tilladte fangstmængde (TAC), der tildeles Norge, fastsættes til 22 450 tons tobis i forvaltningsområde 1 mod 1 769 tons nordnorsk torsk, 131 tons nordnorsk kuller, 250 tons rødspætte i Nordsøen og 95 tons lange i Nordsøen. Bilag IA til forordning (EU) nr. 40/2013 bør derfor ændres i overensstemmelse hermed. |
|
(8) |
Fiskerikommissionen for det Vestlige og Centrale Stillehav (WCPFC) vedtog på sit 9. årsmøde, som afholdtes i Manila den 2.-9. december, nye bevarelses- og forvaltningsforanstaltninger for storøjet tun, gulfinnet tun og bugstribet bonit i form af fiskeriindsatsbegrænsninger og foranstaltninger for det lukkede område for fiskeri med indretninger, der tiltrækker fisk (FAD). WCPFC vedtog også forvaltningsforanstaltninger vedrørende det område, hvor WCPFC-området og det område, som Den Interamerikanske Kommission for Tropisk Tunfisk (IATTC), dækker, overlapper hinanden. I henhold til disse foranstaltninger skal EU-fartøjer, som er opført i begge organisationers register, kun overholde IATTC’s bevarelses- og forvaltningsforanstaltninger, der er fastsat i forordning (EU) nr. 40/2013, når der fiskes i det område, hvor IATTC- og WCPFC-områderne overlapper hinanden. Disse foranstaltninger, som WCPFC har vedtaget, bør gennemføres i EU-retten. |
|
(9) |
Inden for rammerne af Den Internationale Kommission for Bevarelse af Tunfiskebestanden i Atlanterhavet (ICCAT)-bestemmelserne om bevarelse af atlantisk sværdfisk kan Unionen trække op til 200 tons af sine fangster af sværdfisk i det nordatlantiske forvaltningsområde fra sin uudnyttede kvote for sværdfisk i det sydlige Atlanterhav. Unionen kan også trække op til 200 tons af sine fangster af sværdfisk i det sydatlantiske forvaltningsområde fra sin uudnyttede kvote for sværdfisk i det nordlige Atlanterhav. Disse bestemmelser bør gennemføres i EU-retten. |
|
(10) |
Den Regionale Fiskeriforvaltningsorganisation for det Sydlige Stillehav (SPRFMO) fastsatte på sit første årsmøde, som afholdtes i 2013, fiskerimuligheder i form af en TAC for hestemakrel, herunder en ændring af den dermed forbundne rapportering i dette fiskeri samt indsatsbegrænsninger for pelagisk fiskeri og bundfiskeri. Disse bestemmelser bør gennemføres i EU-retten. |
|
(11) |
Forordning (EU) nr. 39/2013 og (EU) nr. 40/2013 anvendes generelt fra den 1. januar 2013. Denne forordning bør anvendes fra den 1. januar 2013, for så vidt angår ændringer til disse forordninger. En sådan anvendelse med tilbagevirkende kraft berører ikke retssikkerhedsprincippet eller princippet om beskyttelsen af berettiget forventning, idet de pågældende fiskerimuligheder endnu ikke er opbrugt. Ændringen af forordning (EU) 44/1012 bør gælde fra den 1. januar 2012. Eftersom en ændring af fangstbegrænsningerne har indvirkning på de økonomiske aktiviteter og planlægningen af EU-fiskefartøjers fangstsæson, er det nødvendigt straks at ændre forordning (EU) nr. 44/2012, (EU) nr. 39/2012 og (EU) nr. 40/2013. Af samme årsag bør denne forordning træde i kraft umiddelbart efter offentliggørelsen. |
VEDTAGET DENNE FORORDNING:
Artikel 1
Ændringer til forordning (EU) nr. 44/2012
Bilag IC til forordning (EU) nr. 44/2012 ændres i overensstemmelse med teksten i bilag I til nærværende forordning.
Artikel 2
Ændringer til forordning (EU) nr. 39/2013
Bilag I til forordning (EU) nr. 39/2013 ændres i overensstemmelse med teksten i bilag II til denne forordning.
Artikel 3
Ændringer til forordning (EU) nr. 40/2013
I forordning (EU) nr. 40/2013 foretages følgende ændringer:
|
(1) |
I artikel 4 tilføjes følgende litra: "n) "overlapning mellem IATTC- og WCPFC-områderne" (IATTC: Den Interamerikanske Kommission for Tropisk Tunfisk) (WCPFC: Fiskerikommissionen for det Vestlige og Centrale Stillehav): det geografiske område, der er afgrænset som følger:
|
|
(2) |
Artikel 24 affattes således: "Artikel 24 Pelagisk fiskeri – kapacitetsbegrænsning De medlemsstater, der aktivt har udøvet pelagisk fiskeri i SPRFMO-konventionsområdet i 2007, 2008 eller 2009, skal i 2013 begrænse den samlede bruttotonnage for fartøjer, der sejler under deres flag og fisker efter pelagiske bestande, for Unionen til i alt 78 600 bruttotonnage i dette område." |
|
(3) |
Artikel 25 affattes således: "Artikel 25 Pelagisk fiskeri – TAC'er 1. Kun de medlemsstater, der aktivt har udøvet pelagisk fiskeri i SPRFMO-konventionsområdet i 2007, 2008 eller 2009, som omhandlet i artikel 24, må fiske efter pelagiske bestande i det pågældende område i overensstemmelse med de TAC'er, der er fastsat i bilag IJ. 2. De fiskerimuligheder, som er fastsat i bilag IJ, må kun udnyttes på betingelse af, at medlemsstaterne senest den femte dag i den følgende måned sender listen over fartøjer, som fisker aktivt eller deltager i omladning i i SPRFMO-konventionsområdet, oplysninger fra fartøjsovervågningssystemer (FOS), månedlige fangstrapporter, og, hvor det er muligt, oplysninger om havneanløb til Kommissionen med henblik på videresendelse til SPRFMO-sekretariatet." |
|
(4) |
Artikel 29 affattes således: "Artikel 29 Fiskeribegrænsninger for storøjet tun, gulfinnet tun og bugstribet bonit Medlemsstaterne sikrer, at det antal fiskedage, som tildeles notfartøjer, der fisker efter storøjet tun (Thunnus obesus), gulfinnet tun (Thunnus albacares), bugstribet bonit (Katsuwonus pelamis) i den del af WCPFC-konventionsområdet, der ligger i højsøområdet mellem 20 °N og 20 °S, ikke øges." |
|
(5) |
Artikel 30, stk. 1, affattes således: “1. I den del af WCPFC-konventionsområdet, der ligger mellem 20 °N og 20 °S, er det forbudt for notfartøjer at fiske med indretninger, der tiltrækker fisk (FAD), mellem kl. 00.00 den 1. juli 2013 og kl. 24.00 den 31. oktober 2013. I denne periode må et notfartøj kun fiske i nævnte del af WCPFC-konventionsområdet, hvis det har en observatør om bord, som kan overvåge, at fartøjet ikke på noget tidspunkt:
|
|
(6) |
Følgende artikel indsættes: "Artikel 30a Overlapning mellem IATTC- og WCPFC-områderne 1. Fartøjer, som udelukkende er opført i WCPFC’s register, anvender de foranstaltninger, som er fastsat i artikel 29 til 31, ved fiskeri i det område, hvor IATTC- og WCPFC-områderne overlapper hinanden som defineret i artikel 4, litra n). 2. Fartøjer, som er opført i både WCPFC’s register og IATTC’s register, og fartøjer, som udelukkende er opført i IATTC’s register, anvender de foranstaltninger, som er fastsat i artikel 27, stk. 1, litra a), og artikel 27, stk. 2, til 6, ved fiskeri i det område, hvor IATTC- og WCPFC-områderne overlapper hinanden som defineret i artikel 4, litra n)." |
|
(7) |
Bilag IA, IB, ID, IJ, III og VIII ændres i overensstemmelse med teksten i bilag III til denne forordning. |
Artikel 4
Denne forordning træder i kraft dagen efter offentliggørelsen i Den Europæiske Unions Tidende.
Den anvendes fra den 1. januar 2013.
Artikel 1 anvendes dog fra den 1. januar 2012.
Denne forordning er bindende i alle enkeltheder og gælder umiddelbart i hver medlemsstat.
Udfærdiget i Bruxelles, den 27. marts 2013.
På Rådets vegne
E. GILMORE
Formand
(1) EUT L 358 af 31.12.2002, s. 59.
(2) Rådets forordning (EU) nr. 44/2012 af 17. januar 2012 om fastsættelse for 2012 af fiskerimuligheder i EU-farvande og for EU-fartøjer, i visse andre farvande for visse fiskebestande og grupper af fiskebestande, der er omfattet af internationale forhandlinger eller aftaler (EUT L 25 af 27.1.2012, s. 55).
(3) Rådets forordning (EU) nr. 39/2013 af 21 januar 2013 om fastsættelse for 2013 af fiskerimuligheder for EU-fartøjer for visse fiskebestande og grupper af fiskebestande, der ikke er omfattet af internationale forhandlinger eller aftaler (EUT L 23 af 25.1.2013, s. 1).
(4) Rådets forordning (EU) nr. 40/2013 af 21 januar 2013 om fastsættelse for 2013 af fiskerimuligheder i EU-farvande og for EU-fartøjer i visse andre farvande for visse fiskebestande og grupper af fiskebestande, der er omfattet af internationale forhandlinger eller aftaler (EUT L 23 af 25.1.2013, s. 54).
(5) Fiskeriaftale mellem Det Europæiske Økonomiske Fællesskab og Kongeriget Norge (EFT L 226 af 29.8.1980, s. 48).
BILAG I
Afsnittet om hellefisk i NAFO 3M i bilag IC til forordning (EU) nr. 44/2012 affattes således:
|
|
|||||||
|
Estland |
328 |
Analytisk TAC Artikel 3 i forordning (EF) nr. 847/96 finder ikke anvendelse. Artikel 4 i forordning (EF) nr. 847/96 finder ikke anvendelse. |
||||||
|
Tyskland |
335 |
|||||||
|
Letland |
46 |
|||||||
|
Litauen |
23 (1) |
|||||||
|
Spanien |
4 486 |
|||||||
|
Portugal |
1 875 (2) |
|||||||
|
Unionen |
7 093 (3) |
|||||||
|
TAC |
12 098 |
|||||||
(1) Til denne kvote tilføjes en yderligere mængde på 19,6 tons efter overførsel af fiskerimuligheder fra et tredjeland.
(2) Til denne kvote tilføjes en yderligere mængde på 10 tons efter overførsel af fiskerimuligheder fra et tredjeland.
(3) Til denne kvote tilføjes en yderligere mængde på 29,6 tons efter overførsel af fiskerimuligheder fra tredjelande.«
BILAG II
1)
I bilag I, del B, til forordning (EU) nr. 39/2013 affattes afsnittet om hestemakrel i VIIIc således:
|
|
|||||||
|
Spanien |
Analytisk TAC |
|||||||
|
Frankrig |
388 (1) |
|||||||
|
Portugal |
||||||||
|
Unionen |
25 011 |
|||||||
|
TAC |
25 011 |
|||||||
2)
I bilag I, del B, til forordning (EU) nr. 39/2013 affattes afsnittet om hestemakrel i VIIIc således:
|
|
|||||||
|
Spanien |
Analytisk TAC |
|||||||
|
Portugal |
||||||||
|
Unionen |
30 000 |
|||||||
|
TAC |
30 000 |
|||||||
3)
I bilag I, del B, til forordning (EU) nr. 39/2013 affattes afsnittet om hestemakrel i X; EU-farvande i CECAF således:
|
|
|||||||
|
Portugal |
Præventiv TAC |
|||||||
|
Unionen |
Skal fastsættes (9) |
|||||||
|
TAC |
Skal fastsættes (9) |
|||||||
4)
I bilag I, del B, til forordning (EU) nr. 39/2013 affattes afsnittet om hestemakrel i EU-farvande i CECAF således:
|
|
|||||||
|
Portugal |
Præventiv TAC |
|||||||
|
Unionen |
Skal fastsættes (13) |
|||||||
|
TAC |
Skal fastsættes (13) |
|||||||
(1) Hvoraf højst 5 % af den levende vægt af den fangst, der opbevares om bord, må bestå af hestemakrel mellem 12 og 14 cm uanset artikel 19 i forordning (EF) nr. 850/98 (2). I forbindelse med kontrol af denne mængde anvendes en omregningskoefficient på 1,20 for landingernes vægt.
(2) Rådets forordning (EF) nr. 850/98 af 30. marts 1998 om bevarelse af fiskeressourcerne gennem tekniske foranstaltninger til beskyttelse af unge marine organismer EFT L 125 af 27.4.1998, s. 1).
(3) Særlig betingelse: Op til 5 % af denne kvote kan fiskes i VIIIc (JAX/*09)."
(4) Hvoraf højst 5 % af den levende vægt af den fangst, der opbevares om bord, må bestå af hestemakrel mellem 12 og 14 cm uanset artikel 19 i forordning (EF) nr. 850/98. I forbindelse med kontrol af denne mængde anvendes en omregningskoefficient på 1,20 for landingernes vægt.
(5) Særlig betingelse: Op til 5 % af denne kvote kan fiskes i VIIIc (JAX/*08C)."
(6) Farvandene omkring Azorerne.
(7) Hvoraf højst 5 % må bestå af hestemakrel mellem 12 og 14 cm uanset artikel 19 i forordning (EF) nr. 850/98. I forbindelse med kontrol af denne mængde anvendes en omregningskoefficient på 1,20 for landingernes vægt.
(8) Artikel 6 i denne forordning anvendes.
(9) Samme mængde som fastsat i overensstemmelse med fodnote 3."
(10) Farvandene omkring Madeira.
(11) Hvoraf højst 5 % må bestå af hestemakrel mellem 12 og 14 cm uanset artikel 19 i forordning (EF) nr. 850/98. I forbindelse med kontrol af denne mængde anvendes en omregningskoefficient på 1,20 for landingernes vægt.
(12) Artikel 6 i denne forordning anvendes.
(13) Samme mængde som fastsat i overensstemmelse med fodnote 3."
BILAG III
1.
Bilag IA til forordning (EU) nr. 40/2013 affattes således:|
(a) |
afsnittet Tobis og dermed forbundne bifangster i EU-farvande IIa, IIIa og IV affattes således:
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
(b) |
afsnittet om havtasker i norske farvande i IV affattes således:
|
||||||||||||||||||||||||
|
(c) |
afsnittet om brosme i EU-farvande og internationale farvande i V, VI og VII affattes således:
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
(d) |
afsnittet om sild i IIIa affattes således:
|
||||||||||||||||||||
|
(e) |
afsnittet om sild i EU-farvande og norske farvande i IV nord for 53° 30'N affattes således:
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
(f) |
afsnittet om sild i norske farvande syd for 62°N affattes således:
|
||||||||||||||||
|
(g) |
afsnittet om sild i IIIa affattes således:
|
||||||||||||||||||||
|
(h) |
afsnittet om sild i IV, VIId og EU-farvande i IIa affattes således:
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
(i) |
afsnittet om sild i IVc og VIId affattes således:
|
||||||||||||||||||||||||||
|
(j) |
afsnittet om torsk i Skagerrak affattes således:
|
||||||||||||||||||||||||
|
(k) |
afsnittet om torsk i IV, EU-farvande i IIa og den del af IIIa, der ikke hører med til Skagerrak og Kattegat, affattes således:
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
(l) |
afsnittet om torsk i norske farvande syd for 62°N affattes således:
|
||||||||||||||||
|
(m) |
afsnittet om torsk i VIId affattes således:
|
||||||||||||||||||||||
|
(n) |
afsnittet om kuller i IIIa, EU-farvande i underområde 22-32 affattes således:
|
||||||||||||||||||||||||
|
(o) |
afsnittet om kuller i IV, EU-farvande i IIa affattes således:
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
(p) |
afsnittet om kuller i norske farvande syd for 62°N affattes således:
|
||||||||||||||||
|
(q) |
afsnittet om hvilling i IIIa affattes således:
|
||||||||||||||||||||
|
(r) |
afsnittet om hvilling i IV, EU-farvande i IIa affattes således:
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
(s) |
afsnittet om hvilling og lubbe i norske farvande syd for 62°N affattes således:
|
||||||||||||||||
|
(t) |
afsnittet om blåhvilling i norske farvande i II og IV affattes således:
|
||||||||||||||||||
|
(u) |
afsnittet om blåhvilling i EU-farvande og internationale farvande i I, II, III, IV, V, VI, VII, VIIIa, VIIIb, VIIId, VIIIe, XII og XIV affattes således:
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
(v) |
afsnittet om blåhvilling i VIII c, IX og X, EU-farvande i CECAF 34.1.1 affattes således:
|
||||||||||||||||||
|
(w) |
afsnittet om blåhvilling i EU-farvande i II, IVa, V, VI nord for 56° 30'N og VII vest for 12° affattes således:
|
||||||||||||||
|
(x) |
afsnittet om byrkelange i EU-farvande og internationale farvande i Vb, VI, VII affattes således:
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
(y) |
afsnittet om lange i EU-farvande og internationale farvande i VI, VII, VIII, IX, X, XII og XIV affattes således:
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
(z) |
afsnittet om lange i norske farvande i IV affattes således:
|
||||||||||||||||||||||||||
|
(aa) |
afsnittet om jomfruhummer i norske farvande i IV affattes således:
|
||||||||||||||||||||
|
(bb) |
afsnittet om dybvandsreje i IIIa affattes således:
|
||||||||||||||||||
|
(cc) |
afsnittet om dybvandsreje i norske farvande syd for 62°N affattes således:
|
||||||||||||||||||
|
(dd) |
afsnittet om rødspætte i Skagerrak affattes således:
|
||||||||||||||||||||||||
|
(ee) |
afsnittet om rødspætte i IV, EU-farvande i IIa, den del af IIIa, der ikke hører med til Skagerrak og Kattegat, affattes således:
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
(ff) |
afsnittet om sej i IIIa og IV, EU-farvande i IIa, IIIb, IIIc og underområde 22-32 affattes således:
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
(gg) |
afsnittet om sej i VI, EU-farvande og internationale farvande i Vb, XII og XIV affattes således:
|
||||||||||||||||||||||||
|
(hh) |
afsnittet om sej i norske farvande syd for 62° N affattes således:
|
||||||||||||||||
|
(ii) |
afsnittet om hellefisk i EU-farvande i IIa og IV, EU-farvande og internationale farvande i VB og VI affattes således:
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
(jj) |
afsnittet om makrel i IIIa og IV, EU-farvande i IIa, IIIb, IIIc og underområde 22-32 affattes således:
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
(kk) |
afsnittet om makrel i VI, VII, VIIIa, VIIIb, VIIId og VIIIe, EU-farvande og internationale farvande i Vb, internationale farvande i IIa, XII og XIV affattes således:
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
(ll) |
afsnittet om makrel i VIIIc, IX og X, EU-farvande i CECAF 34.1.1 affattes således:
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
(mm) |
afsnittet om makrel i norske farvande i IIa og IVa affattes således:
|
||||||||||||||||
|
(nn) |
afsnittet om almindelig tunge i EU-farvande i II og IV affattes således:
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
(oo) |
afsnittet om brisling og dermed forbundne bifangster i IIIa affattes således:
|
||||||||||||||||||||
|
(pp) |
afsnittet om brisling og dermed forbundne bifangster i EU-farvande i IIa og IV affattes således:
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
(qq) |
afsnittet om hestemakrel og dermed forbundne bifangster i EU-farvande i IVb, IVc og VIId affattes således:
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
(rr) |
afsnittet om hestemakrel og dermed forbundne bifangster i EU-farvande i IIa, IVa, VI, VIIa-c, VIIe-k, VIIIa, VIIIb, VIIId og VIIIe, EU-farvande og internationale farvande i Vb, internationale farvande i XII og XIV affattes således:
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
(ss) |
afsnittet om sperling og dermed forbundne bifangster i IIIa, EU-farvande i IIa og IV affattes således:
|
||||||||||||||||||||||
|
(tt) |
afsnittet om industrifisk i norske farvande i IV affattes således:
|
||||||||||||||||
|
(uu) |
afsnittet om andre arter i EU-farvande i Vb, VI og VII affattes således:
|
||||||||||||||||
|
(vv) |
afsnittet om andre arter i norske farvande i IV affattes således:
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
(ww) |
afsnittet om andre arter i EU-farvande i IIa, IV og VIa nord for 56° 30'N affattes således:
|
||||||||||||||||
2.
Bilag IB til forordning (EU) nr. 40/2013 affattes således:|
(a) |
afsnittet om sild i EU-farvande, norske og internationale farvande i I og II affattes således:
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
(b) |
afsnittet om torsk i norske farvande i I og II affattes således:
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
(c) |
afsnittet om torsk i grønlandske farvande i NAFO 1 og grønlandske farvande i XIV affattes således:
|
||||||||||||||||||||
|
(d) |
afsnittet om torsk i I og IIb affattes således:
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
(e) |
afsnittet om atlanterhavshelleflynder i grønlandske farvande i V og XIV affattes således:
|
||||||||||||||||||
|
(f) |
afsnittet om atlanterhavshelleflynder i grønlandske farvande i NAFO 1 affattes således:
|
||||||||||||||||
|
(g) |
afsnittet om langhalearter i grønlandske farvande i V og XIV affattes således:
|
||||||||||||||
|
(h) |
afsnittet om langhalearter i grønlandske farvande i NAFO 1 affattes således:
|
||||||||||||||
|
(i) |
afsnittet om lodde i grønlandske farvande i V og XIV affattes således:
|
||||||||||||||||||||||||
|
(j) |
afsnittet om kuller i norske farvande i I og II affattes således:
|
||||||||||||||||||||
|
(k) |
afsnittet om dybvandsreje i grønlandske farvande i V og XIV affattes således:
|
||||||||||||||||||||
|
(l) |
afsnittet om sej i norske farvande i I og II affattes således:
|
||||||||||||||||||||
|
(m) |
afsnittet om hellefisk i norske farvande i I og II affattes således:
|
||||||||||||||||||
|
(n) |
afsnittet om hellefisk i grønlandske farvande i NAFO 1 affattes således:
|
||||||||||||||||||
|
(o) |
afsnittet om hellefisk i grønlandske farvande i V og XIV affattes således:
|
||||||||||||||||||||
|
(p) |
afsnittet om rødfisk i norske farvande i I og II affattes således:
|
||||||||||||||||||||||||
|
(q) |
afsnittet om rødfiskarter (pelagiske) i grønlandske farvande i NAFO 1F og grønlandske farvande i V og XIV affattes således:
|
||||||||||||||||||||||
|
(r) |
afsnittet om andre arter i norske farvande i I og II affattes således:
|
||||||||||||||||||||
3.
I bilag ID til forordning (EU) nr. 40/2013 foretages følgende ændringer:|
(a) |
afsnittet om sværdfisk i Atlanterhavet nord for 5° N affattes således:
|
||||||||||||||||||||
|
(b) |
afsnittet om sværdfisk i Atlanterhavet syd for of 5° N, affattes således:
|
||||||||||||||||||
4.
Bilag IJ til forordning (EU) nr. 40/2013 affattes således:"BILAG IJ
SPRFMO-KONVENTIONSOMRÅDET
|
|
|||||||
|
Tyskland |
7 808,07 (1) |
Analytisk TAC Artikel 3 i forordning (EF) nr. 847/96 anvendes ikke. Artikel 4 i forordning (EF) nr. 847/96 anvendes ikke. |
||||||
|
Nederlandene |
8 463,14 (1) |
|||||||
|
Litauen |
5 433,05 (1) |
|||||||
|
Polen |
9 341,74 (1) |
|||||||
|
Unionen |
31 046 (1)" |
|||||||
5.
Bilag III til forordning (EU) nr. 40/2013 erstattes af følgende:"BILAG III
Højeste antal fiskeritilladelser til eu-fartøjer, der fisker i tredjelandsfarvande
|
Fiskeriområde |
Fiskeri |
Antal fiskeritilladelser |
Fordeling af fiskeritilladelser blandt medlemsstaterne |
Maksimalt antal fartøjer, der må være til stede på samme tidspunkt |
|
Norske farvande og fiskerizonen omkring Jan Mayen |
Sild, nord for 62°00′ N |
77 |
DK: 25 DE: 5 FR: 1 IE: 8 NL: 9 PL: 1 SV: 10 UK: 18 |
57 |
|
Demersale arter, nord for 62°00′ N |
80 |
DE: 16 IE: 1 ES: 20 FR: 18 PT: 9 UK: 14 Ikke tildelte: 2 |
50 |
|
|
Makrel |
Ikke relevant |
Ikke relevant |
70 (95) |
|
|
Industriarter, syd for 62°00′ N |
480 |
DK: 450 UK: 30 |
150 |
6.
Bilag VIII til forordning (EU) nr. 40/2013 erstattes af følgende:"BILAG VIII
KVANTITATIVE BEGRÆNSNINGER FOR SÅ VIDT ANGÅR FISKERITILLADELSER TIL TREDJELANDSFARTØJER, DER FISKER I EU-FARVANDE
|
Flagstat |
Fiskeri |
Antal fiskeritilladelser |
Maksimalt antal fartøjer, der må være til stede på samme tidspunkt |
|
Norge |
Sild, nord for 62°00'N |
20 |
20 |
|
Venezuela (96) |
Snapperarter (Fransk Guyanas farvande) |
45 |
45 |
(1) Undtagen farvande inden for 6 sømil fra Det Forenede Kongeriges basislinjer ved Shetlandsøerne, Fair Isle og Foula.
(2) Mindst 98 % af de landinger, der fratrækkes denne kvote, skal bestå af tobis. Bifangster af ising, makrel og hvilling skal fratrækkes de resterende 2 % af kvoten (OT1/*2A3A4).
(3) Kun for bifangster. Direkte fiskeri under denne kvote er forbudt.
(4) To be fished in EU waters of IIa, IV, Vb, VI and VII (USK/*24X7C).
(5) Special condition: of which an incidental catch of other species of 25 % per ship, at any moment, is authorised in Vb, VI and VII. However, this percentage may be exceeded in the first 24 hours following the beginning of the fishing on a specific ground. The total incidental catch of other species in Vb, VI and VII shall not exceed 3 000 tonnes (OTH/*5B67-).
(6) Including ling. The quotas for Norway are: ling 6 140 tonnes (LIN/*5B67-), and tusk 2 923 tonnes (USK/*5B67-) and are interchangeable of up to 2 000 tonnes and shall only be fished with long-lines in Vb, VI and VII."
(7) Landinger af sild taget ved fiskeri med redskaber med en maskestørrelse på mindst 32 mm.
(8) Særlig betingelse: Op til 50 % af denne mængde må fanges i EU-farvande i IV (HER/*04-C.)."
(9) Landinger af sild fanget ved fiskeri med redskaber med en maskestørrelse på mindst 32 mm. Medlemsstaterne skal indberette deres landinger af sild i IVa (HER/04A.) og IVb (HER/04B.) særskilt.
(10) Op til 50 000 tons heraf kan fiskes i EU-farvande i IVa og IVb (HER/*4AB-C). Fangster under denne kvote skal trækkes fra Norges andel af TAC'en.
(11) Landinger af sild fanget ved fiskeri med redskaber med en maskestørrelse på mindst 32 mm. Medlemsstaterne skal indberette deres landinger af sild i IVa (HER/*4AN.) og IVb (HER/*4BN.) særskilt."
(12) Bifangster af torsk, kuller, lubbe, hvilling og sej skal fratrækkes kvoterne for disse arter."
(13) Udelukkende for landinger af sild fanget ved fiskeri med redskaber med en maskestørrelse på under 32 mm."
(14) Udelukkende for landinger af sild fanget ved fiskeri med redskaber med en maskestørrelse på under 32 mm."
(15) Udelukkende for landinger af sild fanget ved fiskeri med redskaber med en maskestørrelse på mindst 32 mm.
(16) Undtagen Blackwater-bestanden: vedrører sildebestanden i havområdet i Themsens udmunding inden for et område afgrænset af en geodætisk linje, der går ret syd fra Landguard Point (5° 56′N, 1° 19,1′ Ø) til breddegrad 51° 33′ N og derfra ret vest til et punkt på Det Forenede Kongeriges kyst.
(17) Særlig betingelse: op til 50 % af denne kvote kan tages i IVb (HER/*04B.)."
(18) Ud over denne kvote kan en medlemsstat give fartøjer, der fører dens flag og deltager i forsøg vedrørende fuldt dokumenterede fiskerier, en yderligere tildeling inden for den samlede grænse på 12 % af den kvote, som den pågældende medlemsstat har fået tildelt, på de betingelser, der er fastsat i artikel 6 i denne forordning."
(19) Ud over denne kvote kan en medlemsstat give fartøjer, der fører dens flag og deltager i forsøg vedrørende fuldt dokumenterede fiskerier, en yderligere tildeling inden for den samlede grænse på 12 % af den kvote, som den pågældende medlemsstat har fået tildelt, på de betingelser, der er fastsat i artikel 6 i denne forordning.
(20) Kan tages i EU-farvande. Fangster under denne kvote skal trækkes fra Norges andel af TAC'en.
(21) Bifangster af kuller, lubbe, hvilling og sej skal fratrækkes kvoterne for disse arter."
(22) Ud over denne kvote kan en medlemsstat give fartøjer, der fører dens flag og deltager i forsøg vedrørende fuldt dokumenterede fiskerier, en yderligere tildeling inden for den samlede grænse på 12 % af den kvote, som den pågældende medlemsstat har fået tildelt, på de betingelser, der er fastsat i artikel 6 i denne forordning."
(23) Bifangster af torsk, lubbe, hvilling og sej skal fratrækkes kvoterne for disse arter."
(24) Kan tages i EU-farvande. Fangster under denne kvote skal trækkes fra Norges andel af TAC'en.
(25) Bifangster af torsk, kuller og sej skal fratrækkes kvoterne for disse arter."
(26) Særlig betingelse: Heraf må højst 64 % fiskes i Norges eksklusive økonomiske zone eller i fiskerizonen omkring Jan Mayen (WHB/*NZJM1).
(27) Der kan foretages overførsler fra denne kvote til VIII c, IX og X; EU-farvande i CECAF 34.1.1. Kommissionen skal dog underrettes om sådanne overførsler i forvejen."
(28) Særlig betingelse: Heraf må højst 64 % fiskes i Norges eksklusive økonomiske zone eller i fiskerizonen omkring Jan Mayen (WHB/*NZJM2)."
(29) Skal modregnes i Norges fangstbegrænsninger, som er fastsat i henhold til kyststatsordningen.
(30) Særlig betingelse: fangsten i IV må ikke overskride 28 408 tons, dvs. 25 % af Norges adgangskvote."
(31) Kun for bifangster. Direkte fiskeri under denne kvote er forbudt.
(32) Skal fiskes i EU-farvande i IIa, IV, Vb, VI og VII (BLI/*24X7C)."
(33) Særlig betingelse: Ud af denne mængde må den utilsigtede fangst af andre arter i Vb, VI og VII aldrig overstige 25 % pr. fartøj. Det er dog tilladt at overskride denne procentsats i de første 24 timer efter påbegyndelse af fiskeri på en specifik fiskeplads. Den samlede mængde af utilsigtede fangster af andre arter i VI og VII må ikke overskride 3 000 tons (OTH/*6X14.)."
(34) Inkl. brosme. Kvoterne for Norge er: lange 6 140 tons og brosme 2 923 tons, hvoraf der kan udveksles indtil 2 000 tons, og kvoterne må kun fiskes med langline i Vb, VI og VII."
(35) Bifangster af torsk, kuller, lubbe, hvilling og sej skal fratrækkes kvoterne for disse arter."
(36) Må kun fiskes i EU-farvande i IV og IIIa (POK/*3A4-C). Fangster, der tages inden for denne kvote, skal trækkes fra Norges TAC-andel."
(37) Skal tages nord for 56° 30′ N (POK/*5614N)."
(38) Bifangster af torsk, kuller, lubbe og hvilling skal fratrækkes kvoterne for disse arter."
(39) Skal tages i EU-farvande i IIa og VI. I VI må denne mængde kun fiskes med langline (GHL/*2A6-C)."
(40) Særlig betingelse: inkl. 242 tons, der skal tages i norske farvande syd for 62° N (MAC/*04N-).
(41) Når der fiskes i norske farvande, skal bifangster af torsk, kuller, lubbe, hvilling og sej fratrækkes kvoterne for disse arter.
(42) Kan også fiskes i norske farvande i IVa (MAC/*4AN.).
(43) Skal fratrækkes Norges andel af TAC'en (adgangskvote). I denne mængde er inkluderet den norske andel af nordsø-TAC'en på 39 599 tons. Denne kvote må kun fiskes i IVa (MAC/*04A.), undtagen 3 000 tons, der må fiskes i IIIa (MAC/*03A.).
(44) Kan fiskes i IIa, VIa nord for 56° 30′, IVa, VIId, VIIe, VIIf og VIIh (MAC/*AX7H).
(45) En adgangskvote svarende til yderligere 28 362 tons kan fiskes af Norge nord for 56°30′ N og fratrækkes dets fangstbegrænsning (MAC/*N6530).
(46) Særlig betingelse: De mængder, der udveksles med andre medlemsstater, kan fiskes i VIIIa, VIIIb og VIIId (MAC/*8ABD.). De mængder, som tilvejebringes af Spanien, Portugal eller Frankrig i udvekslingsøjemed, og som skal fiskes i VIIIa, VIIIb og VIIId, må dog ikke overstige 25 % af donormedlemsstatens kvoter.
(47) Fangster i IIa (MAC/*02A.) og IVa (MAC/*4A.) skal rapporteres særskilt."
(48) Må kun fiskes i EU-farvande i IV (SOL/*04-C.)."
(49) Mindst 95 % af landingerne, der fratrækkes denne kvote, skal bestå af brisling. Bifangster af ising, hvilling og kuller skal fratrækkes de resterende 5 % af kvoten (OTH/*03A.)."
(50) Inkl. tobis.
(51) Mindst 98 % af landingerne, der fratrækkes denne kvote, skal bestå af brisling. Bifangster af ising og hvilling skal fratrækkes de resterende 2 % af kvoten (OTH/*2AC4C)."
(52) Særlig betingelse: Op til 5 % af denne kvote fisket i VIId kan betragtes som fisket under kvoten for følgende områder: EU-farvande i IIa, IVa, VI, VIIa-c,VIIe-k, VIIIa, VIIIb, VIIId og VIIIe, EU-farvande og internationale farvande i Vb, Internationale farvande i XII og XIV (JAX/*2A-14).
(53) Må kun fiskes i EU-farvande i IV (JAX/*04-C.).
(54) Mindst 95 % af landingerne, der fratrækkes denne kvote, skal bestå af hestemakrel. Bifangster af havgalte, kuller, hvilling og makrel skal fratrækkes de resterende 5 % af kvoten (OTH/*4BC7D).”
(55) Særlig betingelse: Op til 5 % af denne kvote fisket i EU-farvande i IIa eller IVa inden den 30. juni 2013 kan betragtes som taget under kvoten for EU-farvande i IVb, IVc og VIId (JAX/*4BC7D).
(56) Særlig betingelse: Op til 5 % af denne kvote kan fiskes i VIId (JAX/*07D.).
(57) Mindst 95 % af landingerne, der fratrækkes denne kvote, skal bestå af hestemakrel. Bifangster af havgalte, kuller, hvilling og makrel skal fratrækkes de resterende 5 % af kvoten (OTH/*2A-14)."
(58) Mindst 95 % af landingerne, der fratrækkes denne kvote, skal bestå af sperling. Bifangster af kuller og hvilling skal fratrækkes de resterende 5 % af kvoten (OT2/*2A3A4).
(59) Kvoten må kun fiskes i EU-farvande i ICES-afsnit IIa, IIIa og IV."
(60) Bifangster af torsk, kuller, lubbe, hvilling og sej skal trækkes fra kvoterne for disse arter.
(61) Særlig betingelse: heraf højst 400 tons hestemakrel (JAX/*04-N.)."
(62) Udelukkende fanget med langline."
(63) Kvote, som Norge har tildelt Sverige af "andre arter" i traditionelt omfang.
(64) Omfatter fiskeri, som ikke er nævnt særskilt. Undtagelser kan om nødvendigt indføres efter konsultationer."
(65) Begrænset til IIa og IV (OTH/*2A4-C).
(66) Omfatter fiskeri, som ikke er nævnt særskilt. Undtagelser kan om nødvendigt indføres efter konsultationer."
(67) Når fangsterne rapporteres til Kommissionen, skal de mængder, der er fisket i hvert af følgende områder, også rapporteres: NEAFC-reguleringsområdet, EU-farvande, færøske farvande, norske farvande, fiskerizonen omkring Jan Mayen og fiskeribeskyttelseszonen omkring Svalbard.
(68) Fangster under denne kvote skal fratrækkes i Norges andel af TAC'en (adgangskvote). Denne kvote må tages i EU-farvande nord for 62° N.
(69) Området "Kleine Banke" i Østgrønland er lukket for alt fiskeri. Dette område er afgrænset af følgende koordinater:
|
|
64°40′ N 37°30′ V |
|
|
64°40′ N 36°30′ V |
|
|
64°15′ N 36°30′ V og |
|
|
64°15′ N 37°30′ V. |
(70) Må tages i Øst- eller Vestgrønland. I Østgrønland er fiskeriet dog kun tilladt
|
— |
for trawlere fra den 1. juli til den 31. december 2013 |
|
— |
for langlinefartøjer fra den 1. april til den 31. december 2013. |
(71) Fiskeriet skal udøves med 100 % observatørdækning og med fartøjsovervågningssystemer (FOS). Højst 80 % af kvoten må tages i et af nedenstående områder. Endvidere bør der udføres en mindsteindsats på 10 træk pr. fartøj i hvert område:
|
Område |
Afgrænsning |
||
|
Nord for 65° N og øst for 44°V |
||
|
Mellem 64°N og 65°N og øst for 44°V |
||
|
Mellem 62°N og 64°N og øst for 44°V |
||
|
Syd for 62°N og øst for 44°V |
||
|
Syd for 62°N og vest for 44°V |
||
|
Nord for 62°N og vest for 44°V". |
(72) Undtagen Tyskland, Spanien, Frankrig, Polen, Portugal og Det Forenede Kongerige.
(73) Tildelingen af den andel af torskebestanden, som Unionen har adgang til i farvandene omkring Svalbard og Bjørneøen, og dermed forbundne bifangster af kuller, berører ikke de rettigheder og forpligtelser, der følger af Paristraktaten fra 1920.
(74) Bifangster af kuller kan udgøre op til 15 % pr. træk. Bifangsterne af kuller er i tillæg til torskekvoten."
(75) Skal tages med langline (HAL/*514GN)."
(76) Skal tages med langline (HAL/*N1GRN)."
(77) Særlig betingelse: Der må ikke fiskes efter skolæst (Coryphaenoides rupestris) (RNG/514GRN) og nordlig skolæst (Macrourus berglax) (RHG/514GRN). De må kun tages som bifangst og skal rapporteres særskilt.
(78) Norge tildeles i alt 120 tons, der må fiskes i enten dette TAC-område eller grønlandske farvande i NAFO 1 (GRV/514N1G). Særlig betingelse: Der må ikke fiskes efter skolæst (Coryphaenoides rupestris) (RNG/514N1G) og nordlig skolæst (Macrourus berglax) (RHG/514N1G). De må kun tages som bifangst og skal rapporteres særskilt."
(79) Særlig betingelse: Der må ikke fiskes efter skolæst (Coryphaenoides rupestris) (RNG/N1GRN.) og nordlig skolæst (Macrourus berglax) (RHG/N1GRN.). De må kun tages som bifangst og skal rapporteres særskilt.
(80) Norge tildeles i alt 120 tons, der må fiskes i enten dette TAC-område eller grønlandske farvande i V og XIV (GRV/514N1G). Særlig betingelse: Der må ikke fiskes efter skolæst (Coryphaenoides rupestris) (RNG/514N1G) og nordlig skolæst (Macrourus berglax) (RHG/514N1G). De må kun tages som bifangst og skal rapporteres særskilt.‧
(81) Undtagen medlemsstater, som tildeles mere end 10 % af Unionens kvote.
(82) De medlemsstater, som er tildelt en egen kvote, må ikke udnytte kvoten for alle medlemsstater, før de har udtømt deres egen kvote.
(83) Denne kvote skal fiskes fra den 1. januar til den 30. april 2013. Hvis der er nået et fangstniveau på 70 % af den oprindelige EU-kvote inden den 15. april 2013, forhøjes denne EU-kvote automatisk med en yderligere mængde på 5 775 tons til denne EU-kvote, som skal fiskes i samme periode. Denne yderligere EU-kvote betragtes som tildelt i henhold til den samme fordelingsnøgle."
(84) Kun for bifangster. Direkte fiskeri under denne kvote er forbudt."
(85) Skal fiskes syd for 68° N."
(86) Skal fiskes af højst 6 fartøjer samtidigt."
(87) Kun for bifangster. Direkte fiskeri under denne kvote er forbudt."
(88) Må kun fiskes med trawl.
(89) Særlig betingelse: Kvoterne kan fiskes i det NEAFC-regulerede område, forudsat at den del af kvoten, der fanges deri, rapporteres særskilt (RED/*5-14P). Når der fiskes i det NEAFC-regulerede område, må kvoterne kun tages fra 10. maj 2013 som dybhavs- og pelagiske rødfiskarter og kun inden for det område ("NEAFC-kassen"), der afgrænses af en linje, der forbinder følgende koordinater:
|
Punkt |
Breddegrad N |
Længdegrad V |
|
1 |
64° 45′ |
28° 30′ |
|
2 |
62° 50′ |
25° 45′ |
|
3 |
61° 55′ |
26° 45′ |
|
4 |
61° 00′ |
26° 30′ |
|
5 |
59° 00′ |
30° 00′ |
|
6 |
59° 00′ |
34° 00′ |
|
7 |
61° 30′ |
34° 00′ |
|
8 |
62° 50′ |
36° 00′ |
|
9 |
64° 45′ |
28° 30′ |
(90) Må kun fanges i NEAFC-kassen, der er defineret i fodnote 2 (RED/*5-14N)."
(91) Kun for bifangster. Direkte fiskeri under denne kvote er forbudt."
(92) Særlig betingelse: Op til 2,39 % af denne mængde kan fiskes i Atlanterhavet, syd for 5° N (SWO/*AS05N).
(93) Undtagen Spanien og Portugal, og kun som bifangst."
(94) Særlig betingelse: Op til 3,86 % af denne mængde kan fiskes i Atlanterhavet, nord for 5° N (SWO/*AN05N)."
(95) Med forbehold for de yderligere licenser, som Norge har tildelt Sverige i overensstemmelse med gældende praksis."
(96) For at få udstedt disse fiskeritilladelser skal det godtgøres, at der mellem fartøjsejeren, som ansøger om en fiskeritilladelse, og en forarbejdningsvirksomhed beliggende i departementet Fransk Guyana er indgået en gyldig kontrakt, ifølge hvilken mindst 75 % af det pågældende fartøjs fangster af snapperarter skal landes i nævnte departement med henblik på forarbejdning i den pågældende virksomheds anlæg. En sådan kontrakt skal være forsynet med en påtegning fra de franske myndigheder, som påser, at den er i overensstemmelse med den faktiske kapacitet på den forarbejdningsvirksomhed, som indgår kontrakten, og med målet for udviklingen af Guyanas økonomi. En kopi af den påtegnede kontrakt skal vedlægges licensansøgningen. Hvis en sådan påtegning afslås, underretter de franske myndigheder den pågældende ansøger og Kommissionen herom og begrunder afslaget."
|
28.3.2013 |
DA |
Den Europæiske Unions Tidende |
L 90/48 |
RÅDETS FORORDNING (EU) Nr. 298/2013
af 27. marts 2013
om ændring af forordning (EF) nr. 314/2004 om visse restriktive foranstaltninger over for Zimbabwe
RÅDET FOR DEN EUROPÆISKE UNION HAR —
under henvisning til traktaten om Den Europæiske Unions funktionsmåde, særlig artikel 215,
under henvisning til fælles forslag fra Unionens højtstående repræsentant for udenrigsanliggender og sikkerhedspolitik og fra Europa-Kommissionen, og
ud fra følgende betragtninger:
|
(1) |
Ved Rådets forordning (EF) nr. 314/2004 (1) gennemføres en række foranstaltninger, der er fastlagt ved Rådets afgørelse 2011/101/FUSP (2), herunder indefrysning af pengemidler og økonomiske ressourcer tilhørende visse fysiske eller juridiske personer, enheder eller organer. |
|
(2) |
Den 23. juli 2012 og den 18. februar 2013 konkluderede Rådet, at en fredelig og troværdig folkeafstemning om forfatningen i Zimbabwe ville udgøre et vigtigt skridt i forberedelserne af demokratiske valg, og at dette kunne begrunde en øjeblikkelig suspendering af de fleste af EU's resterende målrettede restriktive foranstaltninger over for personer og enheder. |
|
(3) |
På baggrund af resultatet af folkeafstemningen om forfatningen i Zimbabwe den 16. marts 2013 har Rådet besluttet at suspendere rejseforbuddet og indefrysningen af aktiver for de fleste af de personer og enheder, der er anført i bilag I til afgørelse 2011/101/FUSP. Suspensionen bør tages op til revurdering af Rådet hver tredje måned i lyset af situationen på stedet. |
|
(4) |
Da nogle af disse foranstaltninger falder ind under anvendelsesområdet for traktaten om Den Europæiske Unions funktionsmåde, er lovgivning på EU-plan nødvendig for at kunne gennemføre dem, navnlig for at sikre, at de økonomiske aktører i alle medlemsstater anvender dem på samme måde. |
|
(5) |
Forordning (EF) nr. 314/2004 bør ændres i overensstemmelse hermed. |
|
(6) |
For at sikre, at de i denne forordning fastsatte foranstaltninger er effektive, bør denne forordning træde i kraft dagen efter offentliggørelsen — |
VEDTAGET DENNE FORORDNING:
Artikel 1
Anvendelsen af artikel 6 i forordning (EF) nr. 314/2004 suspenderes indtil 20. februar 2014, for så vidt angår de personer og enheder, der er opført i bilaget til denne forordning. Suspensionen tages op til revurdering hver tredje måned.
Artikel 2
Denne forordning træder i kraft på dagen efter offentliggørelsen i Den Europæiske Unions Tidende.
Denne forordning er bindende i alle enkeltheder og gælder umiddelbart i hver medlemsstat.
Udfærdiget i Bruxelles, den 27. marts 2013.
På Rådets vegne
E. GILMORE
Formand
BILAG
I. Personer
|
|
Navn (og eventuelle kaldenavne) |
|
1. |
Abu Basutu, Titus Mehliswa Johna |
|
2. |
Buka (alias Bhuka), Flora |
|
3. |
Bvudzijena, Wayne |
|
4. |
Charamba, George |
|
5. |
Chidarikire, Faber Edmund |
|
6. |
Chigwedere, Aeneas Soko |
|
7. |
Chihota, Phineas |
|
8. |
Chinamasa, Patrick Anthony |
|
9. |
Chindori-Chininga, Edward Takaruza |
|
10. |
Chinotimba, Joseph |
|
11. |
Chipwere, Augustine |
|
12. |
Chombo, Ignatius Morgan Chiminya |
|
13. |
Dinha, Martin |
|
14. |
Goche, Nicholas Tasunungurwa |
|
15. |
Gono, Gideon |
|
16. |
Gurira, Cephas T. |
|
17. |
Gwekwerere, Stephen (alias Steven) |
|
18. |
Kachepa, Newton |
|
19. |
Karakadzai, Mike Tichafa |
|
20. |
Kasukuwere, Saviour |
|
21. |
Kazangarare, Jawet |
|
22. |
Khumalo, Sibangumuzi |
|
23. |
Kunonga, Nolbert (alias Nobert) |
|
24. |
Kwainona, Martin |
|
25. |
Langa, Andrew |
|
26. |
Mabunda, Musarashana |
|
27. |
Machaya, Jason (alias Jaison) Max Kokerai |
|
28. |
Made, Joseph Mtakwese |
|
29. |
Madzongwe, Edna (alias Edina) |
|
30. |
Maluleke, Titus |
|
31. |
Mangwana, Paul Munyaradzi |
|
32. |
Marumahoko, Reuben |
|
33. |
Masuku, Angeline |
|
34. |
Mathema, Cain Ginyilitshe Ndabazekhaya |
|
35. |
Mathuthu, Thokozile (alias Sithokozile) |
|
36. |
Matibiri, Innocent Tonderai |
|
37. |
Matiza, Joel Biggie |
|
38. |
Matonga, Brighton (alias Bright) |
|
39. |
Mhandu, Cairo (alias Kairo) |
|
40. |
Mhonda, Fidellis |
|
41. |
Midzi, Amos Bernard (Mugenva) |
|
42. |
Mnangagwa, Emmerson Dambudzo |
|
43. |
Mohadi, Kembo Campbell Dugishi |
|
44. |
Moyo, Jonathan Nathaniel |
|
45. |
Moyo, Sibusio Bussie |
|
46. |
Moyo, Simon Khaya |
|
47. |
Mpofu, Obert Moses |
|
48. |
Muchena, Henry |
|
49. |
Muchena, Olivia Nyembesi (alias Nyembezi) |
|
50. |
Muchinguri, Oppah Chamu Zvipange |
|
51. |
Mudede, Tobaiwa (alias Tonneth) |
|
52. |
Mujuru, Joyce Teurai Ropa |
|
53. |
Mumbengegwi, Simbarashe Simbanenduku |
|
54. |
Murerwa, Herbert Muchemwa |
|
55. |
Musariri, Munyaradzi |
|
56. |
Mushohwe, Christopher Chindoti |
|
57. |
Mutezo, Munacho Thomas Alvar |
|
58. |
Mutinhiri, Ambros (alias Ambrose) |
|
59. |
Mzembi, Walter |
|
60. |
Mzilikazi, Morgan S. |
|
61. |
Nguni, Sylvester Robert |
|
62. |
Nhema, Francis Chenayimoyo Dunstan |
|
63. |
Nyanhongo, Magadzire Hubert |
|
64. |
Nyoni, Sithembiso Gile Glad |
|
65. |
Rugeje, Engelbert Abel |
|
66. |
Rungani, Victor Tapiwa Chashe |
|
67. |
Sakupwanya, Stanley Urayayi |
|
68. |
Savanhu, Tendai |
|
69. |
Sekeramayi, Sydney (alias Sidney) Tigere |
|
70. |
Sekeremayi, Lovemore |
|
71. |
Shamu, Webster Kotiwani |
|
72. |
Shamuyarira, Nathan Marwirakuwa |
|
73. |
Shungu, Etherton |
|
74. |
Sibanda, Chris |
|
75. |
Sibanda, Misheck Julius Mpande |
|
76. |
Sigauke, David |
|
77. |
Sikosana, (alias Sikhosana), Absolom |
|
78. |
Tarumbwa, Nathaniel Charles |
|
79. |
Tomana, Johannes |
|
80. |
Veterai, Edmore |
|
81. |
Zimondi, Paradzai Willings |
II. Enheder
|
|
Navn |
|
1. |
Cold Comfort Farm Trust Co-operative |
|
2. |
Comoil (PVT) Ltd |
|
3. |
Famba Safaris |
|
4. |
Jongwe Printing and Publishing Company (PVT) Ltd (alias Jongwe Printing and Publishing Co., alias Jongwe Printing and Publishing Company) |
|
5. |
M & S Syndicate (PVT) Ltd |
|
6. |
OSLEG Ltd (alias Operation Sovereign Legitimacy) |
|
7. |
Swift Investments (PVT) Ltd |
|
8. |
Zidco Holdings (alias Zidco Holdings (PVT) Ltd) |
|
28.3.2013 |
DA |
Den Europæiske Unions Tidende |
L 90/52 |
KOMMISSIONENS GENNEMFØRELSESFORORDNING (EU) Nr. 299/2013
af 26. marts 2013
om ændring af forordning (EØF) nr. 2568/91 om kendetegnene for olivenolie og olie af olivenpresserester og de i den forbindelse anvendte metoder
EUROPA-KOMMISSIONEN HAR —
under henvisning til traktaten om Den Europæiske Unions funktionsmåde,
under henvisning til Rådets forordning (EF) nr. 1234/2007/EF af 22. oktober 2007 om en fælles markedsordning for landbrugsprodukter og om særlige bestemmelser for visse landbrugsprodukter (fusionsmarkedsordningen) (1), særlig artikel 113, stk. 1, litra a), og artikel 121, stk. 1, litra a), sammenholdt med artikel 4, og
ud fra følgende betragtninger:
|
(1) |
Kommissionens forordning (EØF) nr. 2568/91 af 11. juli 1991 om kendetegnene for olivenolie og olie af olivenpresserester og de i den forbindelse anvendte metoder (2) fastsætter kemiske og organoleptiske kendetegn for olivenolie og olie af olivenpresserester samt metoder til vurdering af kendetegnene. Der er behov for ajourføring af metoderne på grundlag af udtalelser fra kemisk sagkyndige og i overensstemmelse med det arbejde, der udføres i Det Internationale Olivenolieråd (i det følgende benævnt »IOR«). |
|
(2) |
Ifølge artikel 113, stk. 3, i forordning (EF) nr. 1234/2007 skal medlemsstaterne kontrollere, om olivenolie og olie af olivenpresserester er i overensstemmelse med handelsnormerne i forordning (EØF) nr. 2568/91, og anvende sanktioner, hvis det er relevant. Der er nærmere regler for denne overensstemmelseskontrol i artikel 2 og 2a i forordning (EØF) nr. 2568/91. Reglerne bør sikre, at olivenolie, der er fastsat en kvalitetsnorm for, reelt opfylder normen. Reglerne bør udbygges, bl.a. ved tilføjelse af en risikoanalyse. I forbindelse med overensstemmelseskontrollen bør udtrykket »afsat olivenolie« defineres. |
|
(3) |
Erfaringen har vist, at der er en vis risiko for svindel, således at den beskyttelse, som forordning (EØF) nr. 2568/91 giver forbrugerne, ikke får sin fulde virkning. Indehaverne af olivenolie bør derfor føre et register over indlagring og udlagring af hver enkelt kategori af olie. For at undgå en uforholdsmæssigt stor administrativ byrde, men samtidig sikre, at olivenolieregistret opfylder sine formål, bør informationsindsamlingen kun finde sted indtil det tidspunkt, hvor olivenolien tappes på flasker. |
|
(4) |
Af hensyn til opfølgning og evaluering af foranstaltningerne i forordning (EØF) nr. 2568/91 bør medlemsstaterne underrette Kommissionen om ikke blot de nationale gennemførelsesbestemmelser, men også resultaterne af overensstemmelseskontrollen. |
|
(5) |
For at videreføre harmoniseringen med de internationale standarder, der er vedtaget af IOR, bør nogle af analysemetoderne i forordning (EØF) nr. 2568/91 ajourføres. Således bør analysemetoden i forordningens bilag XVIII erstattes af en mere effektiv metode. Ligeledes bør der rettes op på nogle uoverensstemmelser og fejl i analysemetoderne i forordningens bilag IX. |
|
(6) |
Medlemsstaterne har brug for en overgangsperiode til at anvende de nye regler i denne forordning. |
|
(7) |
Kommissionen har udviklet et informationssystem til elektronisk forvaltning af dokumenter og procedurer i sine interne arbejdsgange og i sine forbindelser med de myndigheder, der beskæftiger sig med den fælles landbrugspolitik. Det skønnes, at indberetningsforpligtelserne i forordning (EØF) nr. 2568/91 kan opfyldes via det system i henhold til Kommissionens forordning (EF) nr. 792/2009 af 31. august 2009 om gennemførelsesbestemmelser for medlemsstaternes formidling til Kommissionen af oplysninger og dokumenter som led i gennemførelsen af de fælles markedsordninger, ordningen med direkte betalinger, fremme af landbrugsprodukter og ordningerne for fjernområderne og øerne i Det Ægæiske Hav (3). |
|
(8) |
Forordning (EØF) nr. 2568/91 bør derfor ændres. |
|
(9) |
Forvaltningskomitéen for den Fælles Markedsordning for Landbrugsprodukter har ikke afgivet udtalelse inden for den af formanden fastsatte frist — |
VEDTAGET DENNE FORORDNING:
Artikel 1
I forordning (EØF) nr. 2568/91 foretages følgende ændringer:
|
1) |
Artikel 2a affattes således: »Artikel 2a 1. I denne artikel forstås ved »afsat olivenolie« den samlede mængde af en medlemsstats olivenolie og olie af olivenpresserester, der forbruges i medlemsstaten eller eksporteres fra medlemsstaten. 2. Medlemsstaterne sørger for, at der med passende hyppighed udføres overensstemmelseskontrol, der er selektiv, dvs. bygger på en risikoanalyse, for dermed at sikre, at den afsatte olivenolie svarer til den anmeldte kategori. 3. Kriterierne for vurderingen af risikoen kan omfatte:
4. Medlemsstaterne fastlægger på forhånd:
Der udføres mindst én overensstemmelseskontrol pr. 1 000 ton olivenolie, der afsættes i medlemsstaten pr. år. 5. Medlemsstaterne kontrollerer overensstemmelsen ved
|
|
2) |
Artikel 3 affattes således: »Artikel 3 Konstateres det, at en olie ikke svarer til beskrivelsen af dens kategori, anvender medlemsstaten sanktioner, der er effektive, står i rimeligt forhold til overtrædelsen og har afskrækkende virkning, og hvis størrelse afhænger af den konstaterede uregelmæssigheds omfang, uden at dette i øvrigt udelukker eventuelle andre sanktioner. Hvis der ved kontrollen afsløres væsentlige uregelmæssigheder, øger medlemsstaterne kontrolfrekvensen ud fra sådanne kriterier som afsætningsled, oliekategori, oprindelse mv.« |
|
3) |
Som artikel 7a indsættes: »Artikel 7a Fysiske eller juridiske personer eller sammenslutninger af sådanne personer, som ligger inde med olivenolie og olie af olivenpresserester, lige fra den udvindes på oliefabrikken, til den er tappet på flasker, uanset til hvilke erhvervsmæssige eller kommercielle formål, skal føre ind- og udgangsbøger for hver kategori af sådanne olier. Medlemsstaterne sikrer, at forpligtelserne i stk. 1 opfyldes.« |
|
4) |
Artikel 8 affattes således: »Artikel 8 1. Medlemsstaterne meddeler Kommissionen, hvilke foranstaltninger de træffer til anvendelse af denne forordning. De underretter Kommissionen om eventuelle senere ændringer heraf. 2. Medlemsstaterne sender hvert år senest den 31. maj Kommissionen en rapport om anvendelsen af denne forordning i det foregående kalenderår. Rapporten skal mindst indeholde resultaterne af de overensstemmelseskontroller, der er udført på olivenolie ifølge skemaerne i bilag XXI. 3. De meddelelser, der er nævnt i denne forordning, sendes i overensstemmelse med Kommissionens forordning (EF) nr. 792/2009 (*1) |
|
5) |
Bilag IX erstattes af teksten i bilag I til nærværende forordning. |
|
6) |
Bilag XVIII erstattes af teksten i bilag II til nærværende forordning. |
|
7) |
Der tilføjes et nyt bilag XVII, der affattes som angivet i bilag III til nærværende forordning. |
Artikel 2
Denne forordning træder i kraft på syvendedagen efter offentliggørelsen i Den Europæiske Unions Tidende.
Den anvendes fra den 1. januar 2014. Artikel 8, stk. 2, anvendes dog fra den 1. januar 2015.
Denne forordning er bindende i alle enkeltheder og gælder umiddelbart i hver medlemsstat.
Udfærdiget i Bruxelles, den 26. marts 2013.
På Kommissionens vegne
José Manuel BARROSO
Formand
(1) EUT L 299 af 16.11.2007, s. 1.
BILAG I
»BILAG IX
SPEKTROFOTOMETRISK UNDERSØGELSE VED ULTRAVIOLET LYS
INDLEDNING
Spektrofotometrisk undersøgelse ved ultraviolet lys kan give oplysninger om et fedtstofs kvalitet, dets konserveringstilstand og om forandringer i det, frembragt ved teknologiske processer.
Absorptionen ved de bølgelængder, der er specificeret i metoden, skyldes tilstedeværelsen af konjugerede dien- og triensystemer. Disse absorptioner er udtrykt som specifikke ekstinktioner E1 % 1 cm (ekstinktionen for en 1 % opløsning af fedtstoffet i det angivne opløsningsmiddel i et 1 cm tykt væskelag), sædvanligvis betegnet ved K (også kaldet ekstinktionskoefficienten).
1. OMRÅDE
Metoden beskriver fremgangsmåden til udførelse af en spektrofotometrisk undersøgelse af olivenolie (som opregnet i tillægget) ved ultraviolet lys.
2. METODENS PRINCIP
Fedtstoffet opløses i det specificerede opløsningsmiddel, og opløsningens ekstinktion bestemmes derefter ved de fastsatte bølgelængder i forhold til rent opløsningsmiddel. De specifikke ekstinktioner beregnes ud fra aflæsningerne på spektrofotometeret. Den specifikke absorbans ved 232 og 268 nm i isooctan eller ved 232 og 270 nm i cyclohexan for en koncentration på 1 g pr. 100 ml i en 10 mm kuvette beregnes.
3. APPARATUR
3.1. Et spektrofotometer til måling af ekstinktion i ultraviolet lys mellem 220 og 360 nm, med mulighed for aflæsning ved hver hele nanometer. Det anbefales, at man inden brugen kontrollerer spektrofotometerets bølgelængde- og absorbansskala på følgende måde.
|
3.1.1. |
Bølgelængdeskala: Den kan kontrolleres med et referencemateriale i form af et filter af optisk glas indeholdende holmiumoxid, som har skarpt adskilte absorptionsbånd. Referencematerialet er beregnet til kontrol og kalibrering af bølgelængdeskalaen i spektrofotometre, der arbejder i det synlige og ultraviolette område og har en nominel spektral båndbredde på 5 nm eller derunder. Holmiumglasfilterets absorbans måles med luft som blindprøve i bølgelængdeområdet fra 640 til 240 nm. For hver spektral båndbredde (0,10 – 0,25 – 0,50 – 1,00 – 1,50 – 2,00 og 3,00) foretages der en korrektion af basislinjen med tom kuvetteholder. Bølgelængderne for de spektrale båndbredder er anført i referencematerialets certifikat i ISO 3656. |
|
3.1.2. |
Absorbansskala: Den kan kontrolleres med et referencemateriale i form af fire opløsninger af kaliumdichromat i perchlorsyre, som er forseglet i fire UV-kvartskuvetter, dvs. måling af linearitet og fotometrisk nøjagtighed i UV-området. Der måles på kuvetter med kaliumdichromat (40 mg/ml, 60 mg/ml, 80 mg/ml og 100 mg/ml) med perchlorsyre som blindprøve. Nettoabsorbansværdierne er anført i referencematerialets certifikat i ISO 3656. |
3.2. Firkantede kvartskuvetter med låg, med en optisk vejlængde på 1 cm. Når kuvetterne er fyldt med vand eller et andet passende opløsningsmiddel, bør der ikke være større forskel end 0,01 ekstinktionsenheder mellem dem.
3.3. 25 ml målekolber.
3.4. Analysevægt, hvorpå der kan aflæses ned til 0,0001 g.
4. REAGENSER
Der benyttes kun reagenser af anerkendt analysekvalitet, med mindre andet er anført.
Opløsningsmiddel: Isooctan (2,2,4-trimethylpentan) til måling ved 232 nm og 268 nm eller cyclohexan til måling ved 232 nm og 270 nm, med en absorbans på mindre end 0,12 ved 232 nm og mindre end 0,05 ved 250 nm målt i en 10 mm kuvette med destilleret vand som reference.
5. FREMGANGSMÅDE
5.1. Prøven skal være fuldstændig homogen og fri for urenheder i suspension. Olier, som er flydende ved stuetemperatur, filtreres på papir ved en temperatur på ca. 30 °C; faste fedtstoffer homogeniseres og filtreres ved en temperatur på højst 10 °C over smeltepunktet.
5.2. Ca. 0,25 g af den således forberedte prøve afvejes nøjagtigt (med 1 mg nøjagtighed) i en 25 ml målekolbe, der fyldes op til mærket med det angivne opløsningsmiddel, og opløsningen homogeniseres. Den fremkomne opløsning skal være fuldstændig klar. I modsat fald filtreres hurtigt på papir.
5.3. En kvartskuvette fyldes med opløsningen, og ekstinktionerne måles ved en passende bølgelængde mellem 232 og 276 nm med opløsningsmiddel som reference.
De aflæste ekstinktionsværdier skal ligge inden for området 0,1-0,8. Gør de ikke det, gentages målingerne, idet der benyttes mere koncentrerede eller mere fortyndede opløsninger.
ANMÆRKNING: Det er muligvis ikke nødvendigt at måle absorbansen over hele bølgelængdeområdet.
6. ANGIVELSE AF RESULTATERNE
6.1. Som måleresultat registreres den specifikke ekstinktion (ekstinktionskoefficient) ved de forskellige bølgelængder, som beregnes efter formlen:
hvor:
|
Κλ |
= |
den specifikke ekstinktion ved bølgelængden λ |
|
Ελ |
= |
den ekstinktion, der er målt ved bølgelængden λ |
|
c |
= |
opløsningens koncentration i g pr. 100 ml |
|
s |
= |
kvartskuvettens tykkelse i cm. |
Resultaterne angives med to decimaler.
6.2. Den specifikke ekstinktions variation (ΔΚ)
Spektrofotometrisk analyse af olivenolie i henhold til den officielle metode, der er angivet i EU-lovgivningen, indebærer også bestemmelse af variationen i den absolutte værdi af den specifikke ekstinktion (ΔΚ), som er givet ved:
hvor Km er den specifikke ekstinktion ved den bølgelængde m, der giver maksimal absorption i det benyttede opløsningsmiddel, og som er 270 nm for cyclohexan og 268 nm for isooctan.
»Tillæg
KENDETEGN FOR OLIVENOLIE
|
Kategori |
Fedtsyremethylestere (FAMEs) og fedtsyreethylestere (FAEEs) |
Surhedsgrad (%) (*) |
Peroxidtal mEq O2/kg (*) |
Voks mg/kg (**) |
2-glycerylmonopalmitat (%) |
Stigmastadien mg/kg (1) |
Forskel mellem HPLC og ECN42, teoretisk beregnet |
K232 (*) |
K270 (*) ‧K 270 eller K 268 (5)‧ |
Delta-K (*) (5) |
Organoleptisk vurdering Median for mangler (Md) (*) |
Organoleptisk vurdering Median for lugt og smag (Mf) (*) |
|
|
1. |
Ekstra jomfruolie |
Σ FAME + FAEE ≤75 mg/kg eller 75 mg/kg <Σ FAME + FAEE ≤150 mg/kg og (FAEE/FAME) ≤1,5 |
≤ 0,8 |
≤ 20 |
≤ 250 |
≤ 0,9 hvis palmitinsyre i alt % ≤ 14 % |
≤ 0,10 |
≤ 0,2 |
≤ 2,50 |
≤ 0,22 |
≤ 0,01 |
Md = 0 |
Mf > 0 |
|
≤ 1,0 hvis palmitinsyre i alt % > 14 % |
|||||||||||||
|
2. |
Jomfruolie |
— |
≤ 2,0 |
≤ 20 |
≤ 250 |
≤ 0,9 hvis palmitinsyre i alt % ≤ 14 % |
≤ 0,10 |
≤ 0,2 |
≤ 2,60 |
≤ 0,25 |
≤ 0,01 |
Md ≤ 3,5 |
Mf > 0 |
|
≤ 1,0 hvis palmitinsyre i alt % > 14 % |
|||||||||||||
|
3. |
Bomolie |
— |
> 2,0 |
— |
≤ 300 (3) |
≤ 0,9 hvis palmitinsyre i alt % ≤ 14 % |
≤ 0,50 |
≤ 0,3 |
— |
— |
— |
Md > 3,5 (2) |
— |
|
≤ 1,1 hvis palmitinsyre i alt % > 14 % |
|||||||||||||
|
4. |
Raffineret olivenolie |
— |
≤ 0,3 |
≤ 5 |
≤ 350 |
≤ 0,9 hvis palmitinsyre i alt % ≤ 14 % |
— |
≤ 0,3 |
— |
≤ 1,10 |
≤ 0,16 |
— |
— |
|
≤ 1,1 hvis palmitinsyre i alt % > 14 % |
|||||||||||||
|
5. |
Olivenolie bestående af raffinerede olivenolier |
— |
≤ 1,0 |
≤ 15 |
≤ 350 |
≤ 0,9 hvis palmitinsyre i alt % ≤ 14 % |
— |
≤ 0,3 |
— |
≤ 0,90 |
≤ 0,15 |
— |
— |
|
≤ 1,0 hvis palmitinsyre i alt % > 14% |
|||||||||||||
|
6. |
Rå olie af olivenpresserester |
— |
— |
— |
> 350 (4) |
≤ 1,4 |
— |
≤ 0,6 |
— |
— |
— |
— |
— |
|
7. |
Raffineret olie af olivenpresserester |
— |
≤ 0,3 |
≤ 5 |
> 350 |
≤ 1,4 |
— |
≤ 0,5 |
— |
≤ 2,00 |
≤ 0,20 |
— |
— |
|
8. |
Olie af olivenpresserester |
|
≤ 1,0 |
≤ 15 |
> 350 |
≤ 1,2 |
— |
≤ 0,5 |
— |
≤ 1,70 |
≤ 0,18 |
— |
— |
(1) Summen af isomerer, der enventuelt kan adskilles på kapillarsøjle.
(2) Eller hvis medianen for mangler er 3,5 eller derunder, og medianen for lugt og smag er 0.
(3) Olier med et voksindhold på mellem 300 mg/kg og 350 mg/kg betragtes som bomolie, hvis det samlede indhold af alifatiske alkoholer er på 350 mg/kg eller derunder, eller hvis indholdet af erytrodiol og uvaol er på 3,5 % eller derunder.
(4) Olier med et voksindhold på mellem 300 mg/kg og 350 mg/kg betragtes som rå olie af olivenpresserester, hvis det samlede indhold af alIfatiske alkoholer er på over 350 mg/kg, og hvis indholdet af erytrodiol og uvaol er på over 3,5 %.
(5) K 270, hvis opløsningmidlet er cyclohexan; K 268, hvis opløsningsmidlet er isooctan.
BILAG II
»BILAG XVIII
BESTEMMELSE AF FORSKELLEN MELLEM DET FAKTISKE OG DET TEORETISKE INDHOLD AF ECN 42-TRIACYLGLYCEROLER
1. FORMÅL
Bestemmelse af den absolutte forskel mellem den værdi for triacylglyceroler (TAG) med et ækvivalent kulstofantal på 42 (ECN 42HPLC), der bestemmes eksperimentelt ved HPLC-kromtografi af olien, og den teoretiske værdi for TAG med et ækvivalent kulstofantal på 42 (ECN 42theoretical), der beregnes ud fra fedtsyresammensætningen.
2. ANVENDELSESOMRÅDE
Metoden gælder for olivenolier. Den kan anvendes til at påvise tilstedeværelsen af små mængder frøolie (der har et højt indhold af linolsyre) i alle kategorier af olivenolie.
3. PRINCIP
Indholdet af ECN 42-triacylglyceroler bestemt ved HPLC-analyse og det teoretiske indhold af ECN 42-triacylglyceroler (beregnet på grundlag af GLC-bestemmelse af fedtsyresammensætningen) stemmer inden for visse grænser overens for ægte olivenolier. En større forskel end de værdier, der er fastsat for hver type olie, viser, at olien indeholder frøolier.
4. METODE
Metoden til beregning af det teoretiske indhold af ECN 42-triacylglyceroler og af forskellen mellem denne værdi og HPLC-data består hovedsagelig i samordning af analysedata, der er fremkommet ved andre metoder. Den kan opdeles i tre trin: bestemmelse af fedtsyresammensætningen ved hjælp af gaskromatografi på kapillarkolonne, beregning af den teoretiske sammensætning af ECN 42-triacylglyceroler og HPLC-bestemmelse af ECN 42-triacylglyceroler.
4.1. Apparatur
4.1.1. Rundkolber, 250 og 500 ml.
4.1.2. Bægerglas, 100 ml.
4.1.3. Glaskromatografikolonne, indvendig diameter 21 mm, længde 450 mm, med hane og standardslib (indvendigt) foroven.
4.1.4. Skilletragte, 250 ml, med standardslib (udvendigt) forneden, som passer øverst på kolonnen.
4.1.5. Glasstav, længde 600 mm.
4.1.6. Glastragt, diameter 80 mm.
4.1.7. Målekolber, 50 ml.
4.1.8. Målekolber, 20 ml.
4.1.9. Rotationsfordamper.
4.1.10. HPLC med mulighed for termostatstyring af kolonnetemperaturen.
4.1.11. Injektionsenheder à 10 μl.
4.1.12. Detektor: differentialrefraktometer. Følsomheden ved fuldt udslag bør være mindst 10–4 enheder.
4.1.13. Kolonne: rustfrit stålrør, længde 250 mm og indvendig diameter 4,5 mm, fyldt med silicapartikler med diameter 5 μm med 22-23 % kulstof i form af octadecylsilan.
4.1.14. Databehandlingssoftware.
4.1.15. Glas med rummål ca. 2 ml, septum med teflonlag og skruelåg.
4.2. Reagenser
Reagenserne skal være af analysekvalitet. Elueringsvæskerne bør være afgasset og kan recirkuleres adskillige gange uden indflydelse på adskillelsen.
4.2.1. Petroleumsether 40-60 °C, kromatografikvalitet, eller hexan.
4.2.2. Ethylether, peroxidfri, frisk destilleret.
4.2.3. Elueringsvæske til rensning af olien ved søjlekromatografi, blanding af petroleumsether/ethylether 87:13 (v/v).
4.2.4. Silicagel, 70-230 mesh, type Merck 7734, med standardiseret vandindhold på 5 % (w/w).
4.2.5. Glasuld.
4.2.6. Acetone til HPLC.
4.2.7. Acetonitril eller propionitril til HPLC.
4.2.8. Elueringsvæske til HPLC: acetonitril + acetone (i det indbyrdes forhold, der giver den ønskede adskillelse; der begyndes med en blanding i forholdet 50:50) eller propionitril.
4.2.9. Opløsningsmiddel: acetone.
4.2.10. Referencetriacylglyceroler: enten anvendes triacylglyceroler, som fås i handelen (tripalmitin, triolein osv.), hvis retentionstider plottes mod det ækvivalente kulstofantal, eller der anvendes referencekromatogrammer af sojaolie, en blanding af sojaolie og olivenolie i forholdet 30:70 og ren olivenolie (se anmærkning 1 og 2 og figur 1, 2, 3 og 4).
4.2.11. Fastfaseekstraktionskolonne med 1 g silica-fase, 6 ml.
4.3. Prøveforberedelse
Da interfererende stoffer kan give falsk positive resultater, skal prøven altid oprenses ifølge IUPAC-metode 2.507, der anvendes til bestemmelse af polære forbindelser i friturefedt og -olier.
4.3.1. Forberedelse af kromatografikolonne
Kolonnen (4.1.3) fyldes med ca. 30 ml elueringsvæske (4.2.3), derefter indsættes lidt glasuld (4.2.5) i kolonnen, og ved hjælp af glasstaven (4.1.5) skubbes glasulden ned i bunden af kolonnen.
I et 100 ml bægerglas opslæmmes 25 g silicagel (4.2.4) i 80 ml elueringsvæske (4.2.3), som derefter overføres til kolonnen ved hjælp af en glastragt (4.1.6).
For at sikre sig, at al silicagelen er overført til kolonnen, skylles bægerglasset med elueringsvæsken, og skyllevæsken hældes ligeledes ned i kolonnen.
Der åbnes for hanen, så væsken kan løbe ud af kolonnen, indtil væskeoverfladen står ca. 1 cm over silicagelen.
4.3.2. Kolonnekromatografi
2,5 ± 0,1 g olie, der om nødvendigt er filtreret, homogeniseret og tørret i forvejen, afvejes med 0,001 g nøjagtighed i en 50 ml målekolbe (4.1.7).
Olien opløses i ca. 20 ml elueringsvæske (4.2.3). Der kan om nødvendigt opvarmes svagt for at lette opløsningsprocessen. Der afkøles til stuetemperatur, og volumenet justeres med elueringsvæske.
Ved hjælp af en fuldpipette overføres der 20 ml opløsning til kolonnen, der er forberedt som beskrevet i 4.3.1, der åbnes for hanen, og væsken tappes af, indtil overfladen er på højde med silicagelen.
Der elueres dernæst med 150 ml elueringsvæske (4.2.3) med en hastighed på ca. 2 ml/min (det tager ca. 60-70 minutter at lade 150 ml løbe gennem kolonnen).
Eluatet opsamles i en 250 ml rundkolbe (4.1.1), der i forvejen er tareret og vejet nøjagtigt. Efter at væsken er inddampet på rotationsfordamper (4.1.9), vejes remanensen, som skal anvendes til fremstilling af opløsningen til HPLC-analyse og til fremstilling af methylester.
Udbyttet af prøven fra kolonnen skal være mindst 90 % for kategorierne ekstra jomfruolie, jomfruolie og raffineret olivenolie, og mindst 80 % for bomolie og olivenolie af presserester.
4.3.3. Oprensning ved fastfaseekstraktion
Fastfasekstraktionskolonnen (SPE-kolonnen) aktiveres ved eluering med 6 ml hexan (4.2.3) under vakuum (undgå tørhed).
Der afvejes 0,12 g prøve i et 2 ml glas (4.1.5) med en nøjagtighed på 0,001 g, og den opløses i 0,5 ml hexan (4.2.3).
Opløsningen sættes på SPE-kolonnen, og der elueres med 10 ml hexan/diethylether (87:13, v/v) (4.2.3) under vakuum.
Den opsamlede fraktion inddampes til tørhed på rotationsfordamper (4.1.9) under reduceret tryk og ved stuetemperatur. Remanensen opløses i 2 ml acetone (4.2.6) til analyse af triacylglyceroler (TAG).
4.4. HPLC-analyse
4.4.1. Prøveforberedelse til kromatografianalyse
Der fremstilles en 5 % opløsning af den prøve, der skal analyseres, ved, at der afvejes 0,5 ± 0,001 g af prøven i en 10 ml målekolbe, hvorefter der fyldes op til 10 ml med opløsningsmiddel (4.2.9).
4.4.2. Fremgangsmåde
Kromatografisystemet gøres klar. Der pumpes elueringsvæske (4.2.8) igennem med en hastighed af 1,5 ml/min. til rensning af hele systemet. Der ventes, indtil basislinjen er blevet stabil.
Derefter indsprøjtes 10 μl af prøven, der er forberedt som under 4.3.
4.4.3. Beregning og angivelse af resultaterne
Der anvendes arealnormalisering, dvs. at summen af de toparealer, der svarer til triacylglycerolerne med ECN 42 op til ECN 52, sættes til 100 %.
Den procentvise andel af hver triacylglycerol beregnes efter formlen:
Resultaterne angives med mindst to decimaler.
Se anm. 1-4.
4.5. Beregning af triacylglycerolsammensætningen (molprocent) ud fra data om fedtsyresammensætningen (arealprocent)
4.5.1. Bestemmelse af fedtsyresammensætningen
Fedtsyresammensætningen bestemmes ifølge ISO 5508 på kapillarkolonne. Methylestrene fremstilles ifølge COI/T.20/dok. nr. 24.
4.5.2. Fedtsyrer, der indgår i beregningen
Glyceriderne grupperes på grundlag af deres ækvivalente kulstofantal (Equivalent Carbon Number — ECN) som anført i tabellen nedenfor. Der er kun medtaget fedtsyrer med 16 eller 18 kulstofatomer, fordi kun disse er af betydning for olivenolie. Fedtsyrerne bør normaliseres til 100 %.
|
Fedtsyre (FA) |
Forkortelse |
Molekylvægt (MW) |
ECN |
|
Palmitinsyre |
P |
256,4 |
16 |
|
Palmitolsyre |
Po |
254,4 |
14 |
|
Stearinsyre |
S |
284,5 |
18 |
|
Oliesyre |
O |
282,5 |
16 |
|
Linolsyre |
L |
280,4 |
14 |
|
Linolensyre |
Ln |
278,4 |
12 |
4.5.3. Omregning af arealprocent til mol for alle fedtsyrer (1)
|
|
|
|
|
|
|
|
4.5.4. Normalisering af fedtsyrer (mol) til 100 % (2)
Resultaterne giver den procentvise andel af hver fedtsyre i molprocent i samtlige stillinger (1, 2 og 3) i triacylglycerolerne.
Derefter beregnes summen af de mættede fedtsyrer P og S (SFA) og de umættede fedtsyrer Po, O, L og Ln (UFA) (3):
4.5.5. Beregning af fedtsyresammensætningen i triacylglycerolernes 2- og 1,3-stilling
Fedtsyrerne fordeles i tre grupper som følger: én for 2-stillingen og to identiske for 1- og 3-stillingen med forskellige koefficienter for de mættede syrer (P og S) og de umættede syrer (Po, O, L og Ln).
4.5.5.1. Mættede fedtsyrer i 2-stillingen [P(2) og S(2)] (4)
4.5.5.2. Umættede fedtsyrer i 2-stillingen [Po(2), O(2), L(2) og Ln(2)] (5)
4.5.5.3. Fedtsyrer i 1,3-stillingen [P(1,3), S(1,3), Po(1,3), O(1,3), L(1,3) og Ln(1,3)] (6)
4.5.6. Beregning af triacylglyceroler
4.5.6.1. TAG'er med én fedtsyre (AAA, her LLL, PoPoPo) (7)
4.5.6.2. TAG'er med to fedtsyrer (AAB, her PoPoL, PoLL) (8)
4.5.6.3. TAG'er med tre forskellige fedtsyrer (ABC, her OLLn, PLLn, PoOLn, PPoLn) (9)
4.5.6.4. ECN 42-triacylglyceroler
ECN 42-triacylglycerolerne beregnes i overensstemmelse med ligning 7, 8 og 9 og opstilles i rækkefølge efter den forventede eluering i HPLC (normalt kun tre toppe).
|
LLL |
|
PoLL og stillingsisomeren LPoL |
|
OLLn og stillingsisomererne OLnL og LnOL |
|
PoPoL og stillingsisomeren PoLPo |
|
PoOLn og stillingsisomererne OPoLn og OLnPo |
|
PLLn og stillingsisomererne LLnP og LnPL |
|
PoPoPo |
|
SLnLn og stillingsisomeren LnSLn |
|
PPoLn og stillingsisomererne PLnPo og PoPLn. |
ECN 42-triacylglycerolerne er givet ved summen af de ni triacylglyceroler og deres stillingsisomerer. Resultaterne angives med mindst to decimaler.
5. EVALUERING AF RESULTATERNE
Den beregnede teoretiske sammensætning og den sammensætning, der er bestemt ved HPLC-analysen, sammenlignes. Hvis den absolutte forskel mellem HPLC-dataene og de teoretiske data er større end de værdier, der er anført i handelsnormen for den pågældende oliekategori, indeholder prøven frøolie.
Resultaterne angives med én decimal.
6. EKSEMPEL (TALLENE HENVISER TIL AFSNITTENE I BESKRIVELSEN AF METODEN)
— 4.5.1. Beregning af molprocent fedtsyrer på grundlag af GLC-data (normaliserede arealprocenter)
Der fremkommer følgende data for fedtsyresammensætningen ved GLC:
|
FA |
P |
S |
Po |
O |
L |
Ln |
|
MW |
256,4 |
284,5 |
254,4 |
282,5 |
280,4 |
278,4 |
|
Arealprocent |
10,0 |
3,0 |
1,0 |
75,0 |
10,0 |
1,0 |
— 4.5.3 Omregning af arealprocent til mol for alle fedtsyrer (se formel (1))
|
mol P |
= |
|
|
mol S |
= |
|
|
mol Po |
= |
|
|
mol O |
= |
|
|
mol L |
= |
|
|
mol Ln |
= |
|
|
I alt |
= |
0,35821 mol TAG |
— 4.5.4. Normalisering af fedtsyrer (mol) til 100 % (se formel (2))
|
molprocent P(1,2,3) |
= |
|
|
molprocent S(1,2,3) |
= |
|
|
molprocent Po(1,2,3) |
= |
|
|
molprocent O(1,2,3) |
= |
|
|
molprocent L(1,2,3) |
= |
|
|
molprocent Ln(1,2,3) |
= |
|
|
Molprocent i alt |
= |
100 % |
Sum af mættede og umættede fedtsyrer i 1-, 2- og 3-stillingen i TAG'erne (se formel (3)):
— 4.5.5. Beregning af fedtsyresammensætningen i triacylglycerolernes 2- og 1,3-stilling
— 4.5.5.1 Mættede fedtsyrer i 2-stillingen [P(2) og S(2)] (se formel (4))
— 4.5.5.2 Umættede fedtsyrer i 2-stillingen [Po(1,3), O(1,3), L(1,3) og Ln(1,3)] (se formel (5))
— 4.5.5.3 Fedtsyrer i 1,3-stillingen [P(1,3), S(1,3), Po(1,3), O(1,3), L(1,3) og Ln(1,3)] (se formel (6))
— 4.5.6. Beregning af triacylglyceroler
På grundlag af den beregnede fedtsyresammensætning i 2- og 1,3-stillingen:
|
FA i |
1,3-stillingen |
2-stillingen |
|
P |
16,004 % |
0,653 % |
|
S |
4,325 % |
0,177 % |
|
Po |
1,015 % |
1,262 % |
|
O |
68,526 % |
85,296 % |
|
L |
9,204 % |
11,457 % |
|
Ln |
0,927 % |
1,153 % |
|
I alt |
100,0 % |
100,0 % |
beregnes følgende triglycerider:
|
LLL |
|
PoPoPo |
|
PoLL med en stillingsisomer |
|
SLnLn med en stillingsisomer |
|
PoPoL med en stillingsisomer |
|
PPoLn med to stillingsisomerer |
|
OLLn med to stillingsisomerer |
|
PLLn med to stillingsisomerer |
|
PoOLn med to stillingsisomerer |
— 4.5.6.1. TAG'er med én fedtsyre (LLL, PoPoPo) (se formel (7))
— 4.5.6.2 TAG'er med to fedtyrer (PoLL, SLnLn, PoPoL) (se formel (8))
0,03210 mol PoLL
0,00094 mol SLnLn
0,00354 mol PoPoL
— 4.5.6.3 TAG'er med tre forskellige fedtsyrer (PoPLn, OLLn, PLLn, PoOLn) (se formel (9))
0,00761 mol PPoLn
0,43655 mol OLLn
0,06907 mol PLLn
0,04812 mol PoOLn
ECN42 = 0,69512 mol TAG'er
Anmærkning 1: Elueringsrækkefølgen kan bestemmes ved beregning af det ækvivalente kulstofantal, ofte defineret ved udtrykket
hvor koefficienterne do, dl og dln kan beregnes ved hjælp af referencetriglyceriderne. Under de betingelser, der er specificeret ved denne metode, vil resultatet ligge tæt ved:
Anmærkning 2: Med flere referencetriglycerider er det også muligt at beregne opløsningsevnen med hensyn til triolein:
ved hjælp af den reducerede retentionstid
Ud fra en afbildning af log α mod f (antal dobbeltbindinger) kan retentionstiderne for alle de triglycerider af fedtsyrer, som findes i referencetriglyceriderne, bestemmes (se figur 1).
Anmærkning 3: Kolonnen skal være så effektiv, at toppene af LLL (trilinolein) adskilles tydeligt fra toppene af de triglycerider, der har næsten samme retentionstid. Elueringen fortsættes, indtil ECN 52-toppen.
Anmærkning 4: Der sikres en præcis måling af alle relevante toparealer for denne bestemmelse, hvis den anden top svarende til ECN 50 giver 50 % af fuldt udslag på skriveren.
Figur 1
Afbildning af log α mod f (antal dobbeltbindinger)
Antal dobbeltbindinger
La: laurinsyre; My: myristinsyre; P palmitinsyre; S stearinsyre; O oliesyre; L linolsyre; Ln linolensyre;
Figur 2
Olivenolie med lavt indhold af linolsyre
a
Med opløsningsmiddel: acetone/acetonitril.
PROFIL a: Hovedkomponenter i kromatogramtoppene: ECN42 (1) LLL + PoLL; (2) OLLn + PoOLn; (3) PLLn; ECN44: (4) OLL + PoOL; (5) OOLn + PLL; (6) POLn + PPoPo; (7) OOL + PoOO; ECN46: (8) OOL + LnPP; (9) PoOO; (10) SLL + PLO; (11) PoOP + SPoL + SOLn + SPoPo; (12) PLP; ECN48: (13) OOO + PoPP; (14 + 15) SOL + POO; (16) POP; ECN50: (17) SOO; (18) POS + SLS.
b
Med opløsningsmiddel: propionitril
PROFIL b: Hovedkomponenter i kromatogramtoppene: ECN42: (1) LLL; (2) OLLn + PoLL; (3) PLLn; ECN44: (4) OLL; (5) OOLn + PoOL; (6) PLL + PoPoO; (7) POLn + PPoPo + PPoL; ECN46: (8) OOL + LnPP; (9) PoOO; (10) SLL + PLO; (11) PoOP + SPoL + SOLn + SPoPo; (12) PLP; ECN48: (13) OOO + PoPP; (14) SOL; (15) POO; (16) POP; ECN50: (17) SOO; (18) POS + SLS
Figur 3
Olivenolie med højt indhold af linolsyre
a
Med opløsningsmiddel: acetone/acetonitril (50:50).
Profil a: Hovedkomponenter i kromatogramtoppene: ECN42: (1«) LLL + PoLL; (2«) OLLn + PoOLn; (3«) PLLn; ECN44: (4«) OLL + PoOL; (5«) OOLn + PLL; (6«) POLn + PPoPo; ECN46: (7«) OOL + PoOO; (8«) PLO + SLL + PoOP; (9«) PLP + PoPP; ECN48: (10«) OOO; (11«) POO + SLL + PPoO; (12«) POP + PLS; ECN50: (13«) SOO; (14«) POS + SLS
b
Med opløsningsmiddel: propionitril
Profil b: Hovedkomponenter i kromatogramtoppene: ECN42: (1) LLL; (2 + 2«) OLLn + PoLL; (3) PLLn; ECN44: (4) OLL; (5) OOLn + PoOL; (6) PLL + PoPoO; (7) POLn + PPoPo + PPoL; ECN46: (8) OOL + LnPP; (9) PoOO; (10) SLL + PLO; (11) PoOP + SPoL + SOLn + SPoPo; ECN48: (12) PLP; (13) OOO + PoPP; (14) SOL; (15) POO; (16) POP; ECN50: (17) SOO; (18) POS + SLS; ECN52: (19) AOO.«
BILAG III
»BILAG XXI
Resultaterne af overensstemmelseskontroller, der er udført på olivenolie, jf. artikel 8, stk. 2
|
|
Mærkning |
Kemiske parametre |
Organoleptiske kendetegn (4) |
Endelig konklusion |
|||||||||||||
|
Prøve |
Kategori |
Oprindelsesland |
Kontrolsted (1) |
Betegnelse ifølge forskrifterne |
Oprindelsesbetegnelse |
Opbevaringsforskrifter |
Ukorrekt information |
Læselighed |
O/IO (3) |
Parametre uden for grænseværdierne J/N |
I bekræftende fald, hvilke? (2) |
O/IO (3) |
Medianfor mangler |
Medianfor lugt og smag |
O/IO (3) |
Indgreb |
Sanktion |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
(1) Iindre marked (fabrik, tapperi, detailhandel), eksport, import
(2) Alle kendetegnene for olivenolie i bilag I skal have en kode
(3) Overensstemmende/ikke overensstemmende
(4) Kræves ikke for olivenolie og olie af olivenpresserester«
|
28.3.2013 |
DA |
Den Europæiske Unions Tidende |
L 90/71 |
KOMMISSIONENS GENNEMFØRELSESFORORDNING (EU) Nr. 300/2013
af 27. marts 2013
om ændring af forordning (EU) nr. 605/2010 om dyre- og folkesundhedsmæssige betingelser og udstedelse af veterinærcertifikater for rå mælk og mejeriprodukter til konsum, der føres ind i Den Europæiske Union
(EØS-relevant tekst)
EUROPA-KOMMISSIONEN HAR —
under henvisning til traktaten om Den Europæiske Unions funktionsmåde,
under henvisning til Rådets direktiv 2002/99/EF af 16. december 2002 om dyresundhedsbestemmelser for produktion, tilvirkning, distribution og indførsel af animalske produkter til konsum (1), særlig artikel 8, indledningen, artikel 8, nr. 1), første afsnit, artikel 8, nr. 4), og artikel 9, stk. 4,
under henvisning til Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EF) nr. 854/2004 af 29. april 2004 om særlige bestemmelser for tilrettelæggelsen af den offentlige kontrol af animalske produkter til konsum (2), særlig artikel 11, stk. 1, og
ud fra følgende betragtninger:
|
(1) |
I Kommissionens forordning (EU) nr. 605/2010 (3) er der fastsat dyre- og folkesundhedsmæssige betingelser og krav for udstedelse af certifikater for indførsel til Unionen af sendinger af rå mælk og mejeriprodukter, og en liste over tredjelande, hvorfra indførsel til Unionen af sådanne sendinger tillades. |
|
(2) |
I bilag I til forordning (EU) nr. 605/2010 er der fastsat en liste over tredjelande og dele af tredjelande, hvorfra det er tilladt at indføre til Unionen sendinger af rå mælk og mejeriprodukter, med angivelse af, hvilken type varmebehandling der kræves for disse varer. I artikel 4 i forordning (EU) nr. 605/2010 foreskrives det, at medlemsstaterne skal tillade import af sendinger af mejeriprodukter, der er fremstillet af rå mælk fra køer, får, geder og bøfler, fra tredjelande eller dele af tredjelande, hvor der er risiko for mund- og klovesyge, og som er opført i kolonne C i bilag I til nævnte forordning, forudsat at mejeriprodukterne eller den rå mælk, som de er fremstillet af, har undergået en varmebehandling, som anført i nævnte artikel. |
|
(3) |
Risikoen i forbindelse med import til Unionen af mejeriprodukter fremstillet af rå mælk af kameler af arten Camelus dromedarius (dromedarer) fra tredjelande eller dele af tredjelande, hvor der er risiko for mund- og klovesyge, og som er opført på listen i kolonne C i bilag I til forordning (EU) nr. 605/2010, er ikke større end fra import af mejeriprodukter, der er fremstillet af rå mælk fra køer, får, geder eller bøfler, forudsat at mejeriprodukterne eller den rå mælk, som de er fremstillet af, har undergået den varmebehandling, der er omhandlet i artikel 4 i nævnte forordning. Nævnte artikel bør derfor ændres, så den også dækker mejeriprodukter, der er fremstillet af rå mælk fra den pågældende art. |
|
(4) |
Desuden har Emiratet Dubai i De Forenede Arabiske Emirater, der er et tredjeland, som ifølge Verdensorganisationen for Dyresundhed ikke er frit for mund- og klovesyge, udtrykt en interesse i at eksportere til Unionen mejeriprodukter, der er fremstillet af rå mælk fra dromedarer efter fysisk eller kemisk behandling, jf. artikel 4 i forordning (EU) nr. 605/2010, og har indgivet oplysninger i overensstemmelse med Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EF) nr. 882/2004 af 29. april 2004 om offentlig kontrol med henblik på verifikation af, at foderstof- og fødevarelovgivningen samt dyresundheds- og dyrevelfærdsbestemmelserne overholdes (4). |
|
(5) |
Kommissionens kontroltjeneste undersøgte med tilfredsstillende resultater de dyre- og folkesundhedsmæssige kontroller af produktionen af mælk fra dromedarer i Emiratet Dubai. Hertil kommer, at Kommissionens kontroltjenestes henstillinger blev imødekommet på passende vis af Emiratet Dubai. |
|
(6) |
På grundlag af disse oplysninger kan det konkluderes, at Emiratet Dubai giver de nødvendige garantier for at sikre, at mejeriprodukter, der fremstilles i Emiratet Dubai af rå mælk fra dromedarer, er i overensstemmelse med de gældende dyre- og folkesundhedsmæssige betingelser for import til Unionen af mejeriprodukter fra tredjelande eller dele af tredjelande, hvor der er risiko for mund- og klovesyge, og som opført på listen i kolonne C i bilag I til forordning (EU) nr. 605/2010. |
|
(7) |
For at tillade import til Unionen af mejeriprodukter fremstillet af mælk fra dromedarer fra visse områder af De Forenede Arabiske Emirater, bør Emiratet Dubai føjes til den liste over tredjelande eller dele af tredjelande, der er opført i bilag I til forordning (EU) nr. 605/2010, med oplysning om, at den tilladelse, der er omhandlet i kolonne C i denne liste, kun finder anvendelse på mejeriprodukter fremstillet af mælk fra den pågældende art. |
|
(8) |
Standardsundhedscertifikatet »Milk-HTC« i del 2 i bilag II til forordning (EU) nr. 605/2010 bør ændres for at medtage en henvisning til mejeriprodukter fremstillet af mælk fra dromedarer. |
|
(9) |
Visse mejeriprodukter, som er omfattet af forordning (EU) nr. 605/2010, hører ikke ind under varekoderne (HS-koderne) omhandlet i standardsundhedscertifikaterne for mejeriprodukter. For at muliggøre en mere præcis identificering af disse varer i standardsundhedscertifikaterne er det nødvendigt at tilføje de manglende HS-koder 15.17 (margarine) og 28.35 (phosphater) i de respektive standardsundhedscertifikater »Milk-HTB«, »Milk-HTC« og »Milk-T/S« i bilag II til nævnte forordning. |
|
(10) |
Forordning (EU) nr. 605/2010 bør derfor ændres i overensstemmelse hermed. |
|
(11) |
Foranstaltningerne i denne forordning er i overensstemmelse med udtalelse fra Den Stående Komité for Fødevarekæden og Dyresundhed — |
VEDTAGET DENNE FORORDNING:
Artikel 1
I forordning (EU) nr. 605/2010 foretages følgende ændringer:
|
1) |
Artikel 4, stk. 1, indledningen, affattes således: »Medlemsstaterne tillader import af sendinger af mejeriprodukter, der er fremstillet af rå mælk fra køer, får, geder, bøfler eller, hvor specifikt anført i bilag I, kameler af arten Camelus dromedarius fra tredjelande eller dele af tredjelande, hvor der er risiko for mund- og klovesyge, og som er opført på listen i kolonne C i bilag I, forudsat at mejeriprodukterne eller den rå mælk, som de er fremstillet af, har undergået en varmebehandling, der indebærer:«. |
|
2) |
Bilag I og II ændres som angivet i bilaget til denne forordning. |
Artikel 2
Denne forordning træder i kraft på tyvendedagen efter offentliggørelsen i Den Europæiske Unions Tidende.
Den anvendes fra den 1. april 2013.
Denne forordning er bindende i alle enkeltheder og gælder umiddelbart i hver medlemsstat.
Udfærdiget i Bruxelles, den 27. marts 2013.
På Kommissionens vegne
José Manuel BARROSO
Formand
(1) EFT L 18 af 23.1.2003, s. 11.
(2) EUT L 139 af 30.4.2004, s. 206.
BILAG
I bilagene til forordning (EU) nr. 605/2010 foretages følgende ændringer:
|
1) |
I bilag I foretages følgende ændringer:
|
|
2) |
I bilag II, del 2, foretages følgende ændringer:
|
|
28.3.2013 |
DA |
Den Europæiske Unions Tidende |
L 90/78 |
KOMMISSIONENS FORORDNING (EU) Nr. 301/2013
af 27. marts 2013
om ændring af forordning (EF) nr. 1126/2008 om vedtagelse af visse internationale regnskabsstandarder i overensstemmelse med Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EF) nr. 1606/2002 for så vidt angår årlige forbedringer af de internationale regnskabsstandarder for perioden 2009-2011
(EØS-relevant tekst)
EUROPA–KOMMISSIONEN HAR —
under henvisning til traktaten om Den Europæiske Unions funktionsmåde,
under henvisning til Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EF) nr. 1606/2002 af 19. juli 2002 om anvendelse af internationale regnskabsstandarder (1), særlig artikel 3, stk. 1, og
ud fra følgende betragtninger:
|
(1) |
Ved Kommissionens forordning (EF) nr. 1126/2008 (2) blev der vedtaget visse internationale standarder og fortolkninger, der eksisterede pr. 15. oktober 2008. |
|
(2) |
Den 17. maj 2012 offentliggjorde International Accounting Standards Board (IASB) årlige forbedringer af International Financial Reporting Standards for perioden 2009-2011, i det følgende benævnt "forbedringer", inden for rammerne af sin årlige forbedringsproces, som tager sigte på at strømline og præcisere standarderne. Formålet med forbedringerne er at håndtere ikke presserende, men nødvendige emner, der er blevet drøftet af IASB i projektperioden, som begyndte i 2009, inden for områder, hvor der er uoverensstemmelser med hensyn til de internationale regnskabsstandarder ("IFRS"), eller hvor det er nødvendigt at præcisere ordlyden. Tre af forbedringerne, nemlig ændringerne til appendiks D i IFRS 1, international regnskabsstandard (IAS) 16, og IAS 34, er præciseringer af eller rettelser til de respektive standarder. De øvrige tre forbedringer, dvs. ændringerne til IFRS 1, IAS 1 og IAS 2, medfører ændringer til de gældende krav eller bidrager med yderligere vejledning om gennemførelsen af disse krav. |
|
(3) |
Høringen af Den Tekniske Ekspertgruppe (TEG) under European Financial Reporting Advisory Group (EFRAG) bekræfter, at forbedringerne opfylder de tekniske kriterier for vedtagelse som omhandlet i artikel 3, stk. 2, i forordning (EF) nr. 1606/2002. |
|
(4) |
Forordning (EF) nr. 1126/2008 bør derfor ændres i overensstemmelse hermed. |
|
(5) |
Foranstaltningerne i denne forordning er i overensstemmelse med Regnskabskontroludvalgets udtalelse — |
VEDTAGET DENNE FORORDNING:
Artikel 1
I bilaget til forordning (EF) nr. 1126/2008 foretages følgende ændringer:
|
(1) |
IFRS 1 Førstegangsanvendelse af IFRS ændres som anført i bilaget til denne forordning. |
|
(2) |
IAS 1 Præsentation af årsregnskabet ændres som anført i bilaget til denne forordning. |
|
(3) |
IFRS 1 Førstegangsanvendelse af IFRS og IAS 34 Præsentation af delårsregnskaber ændres i overensstemmelse med IAS 1 som anført i bilaget til denne forordning. |
|
(4) |
IAS 16 Materielle anlægsaktiver ændres som anført i bilaget til denne forordning. |
|
(5) |
IAS 32 Finansielle instrumenter: Præsentation ændres som anført i bilaget til denne forordning. |
|
(6) |
International Financial Reporting Interpretations Committee (IFRIC) Fortolkningsbidrag 2 Andele i andelsvirksomheder og lignende instrumenter ændres i overensstemmelse med IAS 32 som anført i bilaget til denne forordning. |
|
(7) |
IAS 34 Præsentation af delårsregnskaber ændres som anført i bilaget til denne forordning. |
Artikel 2
Virksomhederne anvender ændringerne, der er omhandlet i artikel 1, senest fra den første dag i det førstkommende regnskabsår, der begynder den 1. januar 2013 eller derefter.
Artikel 3
Denne forordning træder i kraft på tredjedagen efter offentliggørelsen i Den Europæiske Unions Tidende.
Denne forordning er bindende i alle enkeltheder og gælder umiddelbart i hver medlemsstat.
Udfærdiget i Bruxelles, den 27. marts 2013.
På Kommissionens vegne
José Manuel BARROSO
Formand
BILAG
INTERNATIONALE REGNSKABSSTANDARDER
|
IFRS 1 |
|
||
|
IAS 1 |
|
||
|
IAS 16 |
|
||
|
IAS 32 |
|
||
|
IAS 34 |
|
"Kopiering tilladt inden for Det Europæiske Økonomiske Samarbejdsområde. Alle eksisterende rettigheder forbeholdes uden for EØS med undtagelse af retten til at kopiere til personlig brug eller anden form for "fair dealing". Yderligere oplysninger fås hos IASB på adressen www.iasb.org" .
Ændring af IFRS 1 Førstegangsanvendelse af IFRS
Afsnit 4A, 4B, 23A, 23B og 39P tilføjes.
ANVENDELSESOMRÅDE
|
4A |
Uanset kravene i afsnit 2 og 3 skal en virksomhed, der har anvendt IFRS i et tidligere regnskabsår, men hvis seneste tidligere årsregnskab ikke indeholdt en udtrykkelig og uforbeholden erklæring om, at årsregnskabet var i overensstemmelse med IFRS, enten anvende denne IFRS eller anvende IFRS med tilbagevirkende kraft i overensstemmelse med IAS 8 Anvendt regnskabspraksis, ændringer i regnskabsmæssige skøn og fejl, som om virksomheden aldrig var ophørt med at anvende IFRS. |
|
4B |
Hvis en virksomhed i overensstemmelse med afsnit 4A ikke vælger at anvende denne IFRS, skal virksomheden ikke desto mindre opfylde oplysningskravene i afsnit 23A-23B i IFRS 1 foruden oplysningskravene i IAS 8. |
PRÆSENTATION OG OPLYSNING
Forklaring af overgangen til IFRS
|
23A |
En virksomhed, der har anvendt IFRS i en tidligere regnskabsperiode som beskrevet i afsnit 4A, skal oplyse følgende:
|
|
23B |
Hvis en virksomhed i overensstemmelse med afsnit 4A ikke vælger at anvende IFRS 1, skal virksomheden forklare, hvorfor den vælger at anvende IFRS, som om den aldrig var ophørt med at anvende IFRS. |
IKRAFTTRÆDELSESDATO
|
39P |
Afsnit 4A, 4B, 23A og 23B blev tilføjet i maj 2012 som led i det årlige forbedringsprojekt (Annual Improvements 2009–2011 Cycle). En virksomhed skal anvende den ændring med tilbagevirkende kraft i overensstemmelse med IAS 8 Anvendt regnskabspraksis, ændringer i regnskabsmæssige skøn og fejl for regnskabsår, der begynder 1. januar 2013 eller derefter. Det er tilladt at anvende standarden før dette tidspunkt. Hvis en virksomhed anvender ændringen for et tidligere regnskabsår, skal den give oplysning om dette. |
Ændring af appendiks D til IFRS 1 Førstegangsanvendelse af IFRS
Afsnit D23 ændres, og afsnit 39Q tilføjes.
Låneomkostninger
|
D23 |
En virksomhed, der anvender IFRS for første gang, kan vælge at anvende kravene i IAS 23 fra overgangsdatoen eller fra en tidligere dato som tilladt ved afsnit 28 i IAS 23. Fra den dato, hvor en virksomhed, der anvender denne undtagelse, begynder at anvende IAS 23, skal virksomheden:
|
IKRAFTTRÆDELSESDATO
|
39Q |
Afsnit D23 blev ændret som led i det årlige forbedringsprojekt (Annual Improvements 2009–2011 Cycle). En virksomhed skal anvende den ændring med tilbagevirkende kraft i overensstemmelse med IAS 8 Anvendt regnskabspraksis, ændringer i regnskabsmæssige skøn og fejl for regnskabsår, der begynder 1. januar 2013 eller derefter. Det er tilladt at anvende standarden før dette tidspunkt. Hvis en virksomhed anvender ændringen for et tidligere regnskabsår, skal den give oplysning om dette. |
Ændring af IAS 1 Præsentation af årsregnskaber
Afsnit 10, 38 og 41 ændres. Afsnit 39 og 40 ophæves. Afsnit 38A–38D, 40A–40D and 139L tilføjes (skønt indholdet i afsnit 38A og 38B er baseret på de tidligere afsnit 39 og 40, der nu ophæves) ligesom overskrifterne før afsnit 38, 38C og 40A.
Fuldstændigt årsregnskab
|
10 |
Et fuldstændigt årsregnskab indeholder:
|
En virksomhed kan anvende andre betegnelser for posterne end de i denne standard anvendte. Eksempelvis kan en virksomhed anvende betegnelsen "totalindkomstopgørelse" i stedet for "resultatopgørelse og opgørelse af anden totalindkomst" .
Sammenligningstal
|
38 |
Medmindre andet tillades eller kræves af en IFRS, skal en virksomhed præsentere sammenligningstal for det foregående regnskabsår for alle beløb, der præsenteres i årsregnskabet for det aktuelle regnskabsår. En virksomhed skal medtage sammenligningstal for beskrivende oplysninger, hvis dette er relevant for forståelsen af regnskabet for det aktuelle regnskabsår. |
|
38A |
En virksomhed skal mindst præsentere to opgørelser af finansiel stilling, to resultatopgørelser og opgørelser af anden totalindkomst, to særskilte resultatopgørelser (hvis præsenteret), to pengestrømsopgørelser og to egenkapitalopgørelser samt tilhørende noter. |
|
38B |
I nogle tilfælde er beskrivende oplysninger, som er inkluderet i årsregnskabet for det eller de foregående regnskabsår, stadig relevante for det aktuelle regnskabsår. En virksomhed kan eksempelvis oplyse om enkeltheder om en retssag i det aktuelle regnskabsår, hvis udfald var usikkert ved afslutningen af det foregående regnskabsår og stadig ikke er afgjort. Regnskabsbrugere drager fordel af information om, at usikkerheden var til stede ved det foregående regnskabsårs afslutning, og om de tiltag, som er blevet iværksat i løbet af regnskabsåret til afklaring af usikkerheden. |
|
38C |
En virksomhed kan præsentere andre sammenligningstal end dem, der mindst skal præsenteres i henhold til IFRS, så længe de pågældende oplysninger er udarbejdet i overensstemmelse med IFRS. Disse sammenligningstal kan bestå af en eller flere af de opgørelser, der er nævnt i afsnit 10, men behøver ikke at omfatte et fuldstændigt årsregnskab. Når dette er tilfældet, skal virksomheden præsentere tilhørende noteoplysninger til disse supplerende opgørelser. |
|
38D |
En virksomhed kan eksempelvis præsentere en tredje resultatopgørelse eller opgørelse af anden totalindkomst (og derved præsentere det aktuelle regnskabsår, det foregående regnskabsår og et ekstra sammenligningsår). Virksomheden er dog ikke forpligtet til at præsentere en tredje opgørelse af finansiel stilling, en tredje pengestrømsopgørelse eller en tredje egenkapitalopgørelse (dvs. et supplerende sammenligningsregnskab). Virksomheden skal i noterne til årsregnskabet præsentere sammenligningstal vedrørende denne supplerende resultatopgørelse og opgørelse af anden totalindkomst. |
|
39 |
[Ophævet] |
|
40 |
[Ophævet] |
|
40A |
En virksomhed skal præsentere en tredje opgørelse af finansiel stilling ved starten af det foregående regnskabsår foruden det sammenligningsregnskab, der mindst skal præsenteres i henhold til afsnit 38A, hvis:
|
|
40B |
Under de omstændigheder, der er beskrevet i afsnit 40A, skal en virksomhed præsentere tre opgørelser af finansiel stilling pr.:
|
|
40C |
Når en virksomhed skal præsentere en supplerende opgørelse af finansiel stilling i overensstemmelse med afsnit 40A, skal den give de oplysninger, der kræves i henhold til afsnit 41-44 og IAS 8. Den behøver dog ikke at præsentere de tilhørende noter til åbningsopgørelsen af den finansielle stilling ved det foregående regnskabsårs begyndelse. |
|
40D |
Datoen for denne åbningsopgørelse af finansiel stilling skal være pr. det foregående regnskabsårs begyndelse, uanset om der i en virksomheds årsregnskab præsenteres sammenligningstal for tidligere regnskabsår (som tilladt i henhold til afsnit 38C). |
|
41 |
Hvis en virksomhed ændrer præsentationen eller klassifikationen af poster i årsregnskabet, skal den omklassificere sammenligningstallene, medmindre dette er praktisk umuligt. Når virksomheden omklassificerer sammenligningstal, skal den give oplysning om følgende (inklusive fra begyndelsen af den foregående regnskabsperiode):
|
OVERGANG OG IKRAFTTRÆDELSESDATO
|
139L |
Afsnit 10, 38 og 41 blev ændret, afsnit 39 og 40 blev ophævet, og afsnit 38A-38D og 40A-40D blev tilføjet i maj 2012 som led i det årlige forbedringsprojekt (Annual Improvements 2009–2011 Cycle). En virksomhed skal anvende den ændring med tilbagevirkende kraft i overensstemmelse med IAS 8 Anvendt regnskabspraksis, ændringer i regnskabsmæssige skøn og fejl for regnskabsår, der begynder 1. januar 2013 eller derefter. Det er tilladt at anvende standarden før dette tidspunkt. Hvis en virksomhed anvender ændringen for et tidligere regnskabsår, skal den give oplysning om dette. |
Konsekvensændringer af andre standarder som følge af ændringen af IAS 1
Følgende ændringer af andre IFRS er nødvendige for at sikre overensstemmelse med den reviderede IAS 1.
Ændring af IFRS 1 Førstegangsanvendelse af IFRS
Afsnit 21 ændres, og afsnit 39R tilføjes.
PRÆSENTATION OG OPLYSNING
Sammenligningstal
|
21 |
En virksomheds første IFRS-årsregnskab skal indeholde mindst tre opgørelser af finansiel stilling, to resultatopgørelser og totalindkomstopgørelser, to separate resultatopgørelser (hvis sådanne præsenteres), to opgørelser af pengestrømme og to egenkapitalopgørelser med tilhørende noter, herunder sammenligningstal for alle de opgørelser, der præsenteres. |
IKRAFTTRÆDELSESDATO
|
39R |
Afsnit 21 blev ændret i maj 2012 som led i det årlige forbedringsprojekt (Annual Improvements 2009–2011 Cycle). En virksomhed skal anvende den ændring med tilbagevirkende kraft i overensstemmelse med IAS 8 Anvendt regnskabspraksis, ændringer i regnskabsmæssige skøn og fejl for regnskabsår, der begynder 1. januar 2013 eller derefter. Det er tilladt at anvende standarden før dette tidspunkt. Hvis en virksomhed anvender ændringen for et tidligere regnskabsår, skal den give oplysning om dette. |
Ændring af IAS 34 Præsentation af delårsregnskaber
Afsnit 5 ændres, og afsnit 52 tilføjes.
DELÅRSREGNSKABERS INDHOLD
|
5 |
IAS 1 definerer et fuldstændigt regnskab som indeholdende følgende bestanddele:
En virksomhed kan anvende andre betegnelser for posterne end de i denne standard anvendte. Eksempelvis kan en virksomhed anvende betegnelsen "totalindkomstopgørelse" i stedet for "resultatopgørelse og opgørelse af anden totalindkomst". |
IKRAFTTRÆDELSESDATO
|
52 |
Som led i det årlige forbedringsprojekt (Annual Improvements 2009–2011 Cycle) blev afsnit 5 ændret i maj 2012 som en konsekvens af ændringen af IAS 1 Præsentation af årsregnskaber. En virksomhed skal anvende den ændring med tilbagevirkende kraft i overensstemmelse med IAS 8 Anvendt regnskabspraksis, ændringer i regnskabsmæssige skøn og fejl for regnskabsår, der begynder 1. januar 2013 eller derefter. Det er tilladt at anvende standarden før dette tidspunkt. Hvis en virksomhed anvender ændringen for et tidligere regnskabsår, skal den give oplysning om dette. |
Ændring af IAS 16 Materielle anlægsaktiver
Afsnit 8 ændres, og afsnit 81G tilføjes.
INDREGNING
|
8 |
Poster såsom reservedele, standby-udstyr og serviceudstyr indregnes i overensstemmelse med denne IFRS, når de opfylder definitionen på materielle anlægsaktiver. Ellers klassificeres sådanne poster som varebeholdning. |
IKRAFTTRÆDELSESDATO
|
81G |
Afsnit 8 blev ændret i maj 2012 som led i det årlige forbedringsprojekt (Annual Improvements 2009–2011 Cycle). En virksomhed skal anvende den ændring med tilbagevirkende kraft i overensstemmelse med IAS 8 Anvendt regnskabspraksis, ændringer i regnskabsmæssige skøn og fejl for regnskabsår, der begynder 1. januar 2013 eller derefter. Det er tilladt at anvende standarden før dette tidspunkt. Hvis en virksomhed anvender ændringen for et tidligere regnskabsår, skal den give oplysning om dette. |
Ændring af IAS 32 Finansielle instrumenter: Præsentation
Afsnit 35, 37 og 39 ændres, og afsnit 35A og 97M tilføjes.
PRÆSENTATION
Renter, udbytter, tab og gevinster (jf. desuden afsnit AG37)
|
35 |
Renter, udbytter, tab og gevinster vedrørende et finansielt instrument eller et element, som er klassificeret som en finansiel forpligtelse, skal indregnes som indtægt eller omkostning i resultatet. Virksomheden skal indregne udbetaling til ejere af et egenkapitalinstrument direkte på egenkapitalen. Transaktionsomkostninger ved en egenkapitaltransaktion skal regnskabsmæssigt behandles som et fradrag i egenkapitalen |
|
35A |
Indkomstskat, der vedrører udbetaling til ejere af et egenkapitalinstrument og transaktionsomkostninger ved en egenkapitaltransaktion, skal regnskabsmæssigt behandles i overensstemmelse med IAS 12 Indkomstskatter. |
|
37 |
En virksomhed afholder normalt forskellige omkostninger ved udstedelsen eller erhvervelsen af egne egenkapitalinstrumenter. Sådanne omkostninger kan omfatte registrerings- og andre afgifter, honorarer til advokater, revisorer og anden faglig assistance, omkostninger til trykning og stempelafgift. Transaktionsomkostninger ved en egenkapitaltransaktion skal regnskabsmæssigt behandles som et fradrag i egenkapitalen, i det omfang disse udgør omkostninger direkte knyttet til egenkapitaltransaktionen, som ellers kunne være undgået. Omkostningerne ved en egenkapitaltransaktion, som opgives, indregnes som en omkostning. |
|
39 |
Transaktionsomkostninger, der regnskabsmæssigt behandles som et fradrag i egenkapitalen i regnskabsåret, skal oplyses separat i overensstemmelse med IAS 1. |
IKRAFTTRÆDELSESDATO OG OVERGANG
|
97M |
Afsnit 35, 37 og 39 blev ændret og afsnit 35A tilføjet i maj 2012 som led i det årlige forbedringsprojekt (Annual Improvements 2009–2011 Cycle). En virksomhed skal anvende den ændring med tilbagevirkende kraft i overensstemmelse med IAS 8 Anvendt regnskabspraksis, ændringer i regnskabsmæssige skøn og fejl for regnskabsår, der begynder 1. januar 2013 eller derefter. Det er tilladt at anvende standarden før dette tidspunkt. Hvis en virksomhed anvender ændringen for et tidligere regnskabsår, skal den give oplysning om dette. |
Konsekvensændringer af andre standarder som følge af ændringen af IAS 32
Følgende ændringer af andre IFRS er nødvendige for at sikre overensstemmelse med den reviderede IAS 32.
Ændring af IFRIC 2 Andele i andelsvirksomheder og lignende instrumenter
Afsnit 11 ændres, og afsnit 17 tilføjes.
KONSENSUS
|
11 |
Som krævet i afsnit 35 i IAS 32 indregnes udlodninger til ejere af egenkapitalinstrumenter direkte på egenkapitalen. Renter, udbytte og andre afkast vedrørende finansielle instrumenter klassificeret som finansielle forpligtelser er udgifter, uanset om de beløb, der således er betalt, karakteriseres som udbytte, renter eller andet. |
IKRAFTTRÆDELSESDATO
|
17 |
Afsnit 11 blev ændret i maj 2012 som led i det årlige forbedringsprojekt (Annual Improvements 2009–2011 Cycle). En virksomhed skal anvende den ændring med tilbagevirkende kraft i overensstemmelse med IAS 8 Anvendt regnskabspraksis, ændringer i regnskabsmæssige skøn og fejl for regnskabsår, der begynder 1. januar 2013 eller derefter. Hvis en virksomhed anvender denne ændring af IAS 32 som led i Annual Improvements 2009–2011 Cycle (udsendt i maj 2012) for et tidligere regnskabsår, skal ændringen i afsnit 11 anvendes for dette tidligere regnskabsår. |
Ændring af IAS 34 Præsentation af delårsregnskaber
Afsnit 16A ændres, og afsnit 53 tilføjes.
DELÅRSREGNSKABERS INDHOLD
Andre oplysninger
|
16A |
Ud over oplysninger om væsentlige begivenheder og transaktioner i henhold til afsnit 15–15C skal en virksomhed medtage følgende oplysninger i noterne til delårsregnskabet, hvis oplysningerne ikke fremgår andetsteds i delårsregnskabet. Oplysningerne skal normalt gives på et år-til-dato-grundlag.
|
IKRAFTTRÆDELSESDATO
|
53 |
Afsnit 16A blev ændret i maj 2012 som led i det årlige forbedringsprojekt (Annual Improvements 2009–2011 Cycle). En virksomhed skal anvende den ændring med tilbagevirkende kraft i overensstemmelse med IAS 8 Anvendt regnskabspraksis, ændringer i regnskabsmæssige skøn og fejl for regnskabsår, der begynder 1. januar 2013 eller derefter. Det er tilladt at anvende standarden før dette tidspunkt. Hvis en virksomhed anvender ændringen for et tidligere regnskabsår, skal den give oplysning om dette. |
|
28.3.2013 |
DA |
Den Europæiske Unions Tidende |
L 90/86 |
KOMMISSIONENS GENNEMFØRELSESFORORDNING (EU) Nr. 302/2013
af 27. marts 2013
om ændring af forordning (EF) nr. 616/2007 om åbning og forvaltning af EF-toldkontingenter for fjerkrækød med oprindelse i Brasilien, Thailand og andre tredjelande
EUROPA-KOMMISSIONEN HAR —
under henvisning til traktaten om Den Europæiske Unions funktionsmåde,
under henvisning til Rådets forordning (EF) nr. 1234/2007 af 22. oktober 2007 om en fælles markedsordning for landbrugsprodukter og om særlige bestemmelser for visse landbrugsprodukter (fusionsmarkedsordningen) (1), særlig artikel 144, stk. 1, og artikel 148, sammenholdt med artikel 4, og
ud fra følgende betragtninger:
|
(1) |
Kommissionens forordning (EF) nr. 616/2007 (2) fastsætter bestemmelser for forvaltning af EF-toldkontingenter for fjerkrækød med oprindelse i Brasilien, Thailand og andre tredjelande. |
|
(2) |
De mindste og maksimale mængder i forbindelse med ansøgninger om importrettigheder og importlicenser bør ændres og harmoniseres for at undgå uoverensstemmelser. |
|
(3) |
Med henblik på at forbedre og harmonisere administrationen af toldkontingenterne bør visse kontingenters sikkerhedsstillelse og importlicensernes gyldighedsperiode justeres, og visse gruppers importlicenser bør ikke kunne overdrages. |
|
(4) |
Det bør præciseres i bilaget, at tildelingen af kontingenter til andre lande i nogle tilfælde også bør omfatte enten Brasilien eller Thailand. |
|
(5) |
Forordning (EF) nr. 616/2007 bør derfor ændres i overensstemmelse hermed. |
|
(6) |
Forvaltningskomitéen for den Fælles Markedsordning for Landbrugsprodukter har ikke afgivet udtalelse inden for den tidsfrist, som komitéens formand har fastsat — |
VEDTAGET DENNE FORORDNING:
Artikel 1
Forordning (EF) nr. 616/2007 ændres således:
|
1) |
I artikel 4 foretages følgende ændringer:
|
|
2) |
Artikel 5, stk. 2, affattes således: »2. Der stilles en sikkerhed på 50 EUR/100 kg i forbindelse med indgivelse af en licensansøgning for gruppe 2, 3, 6A, 6B og 8. For licensansøgninger for gruppe 1, 4A, 4B og 7 er sikkerheden dog på 10 EUR/100 kg, og for ansøgninger om importrettigheder for gruppe 5A og 5B er sikkerheden på 35 EUR/100 kg.« |
|
3) |
Artikel 7 affattes således: »Artikel 7 1. Uanset artikel 22 i Kommissionens forordning (EF) nr. 376/2008 (*1) er importlicenser og importrettigheder gyldige fra den første dag i den kontingentsperiode eller -delperiode, som ansøgningen blev indgivet for, og indtil den 30. juni i samme periode. Gruppe 5A- og 5B-licenser er imidlertid gyldige i 15 arbejdsdage regnet fra den faktiske dato for licensens udstedelse, jf. artikel 22, stk. 2, i forordning (EF) nr. 376/2008. 2. Uanset artikel 8, stk. 1, i forordning (EF) nr. 376/2008 kan de rettigheder, der følger af licenser fra andre grupper end gruppe 5A og 5B, ikke overdrages. 3. Med forbehold af artikel 8, stk. 1, i forordning (EF) nr. 376/2008 kan rettigheder, der følger af licenserne i gruppe 5A og 5B, kun overdrages til modtagere, der opfylder betingelserne i artikel 5 i forordning (EF) nr. 1301/2006 og artikel 4, stk. 1 og 2, i nærværende forordning. |
|
4) |
Bilag I affattes som angivet i bilag I til nærværende forordning. |
|
5) |
Bilag II til nærværende forordning indsættes som del E i bilag II. |
Artikel 2
Denne forordning træder i kraft på tredjedagen efter offentliggørelsen i Den Europæiske Unions Tidende.
Denne forordning er bindende i alle enkeltheder og gælder umiddelbart i medlemsstaterne.
Udfærdiget i Bruxelles, den 27. marts 2013.
På Kommissionens vegne
José Manuel BARROSO
Formand
BILAG I
»BILAG I
Fjerkrækød saltet eller i saltlage (*1)
|
Land |
Gruppe nr. |
Forvaltningshyppighed |
Løbenr. |
KN-kode |
Toldsats |
Årlig mængde (tons) |
Minimum pr. ansøgning |
Maksimum pr. ansøgning |
|
Brasilien |
1 |
Kvartalsvis |
09.4211 |
ex 0210 99 39 |
15,4 % |
170 807 |
100 t |
10 % |
|
Thailand |
2 |
Kvartalsvis |
09.4212 |
ex 0210 99 39 |
15,4 % |
92 610 |
100 t |
5 % |
|
Andet |
3 |
Årlig |
09.4213 |
ex 0210 99 39 |
15,4 % |
828 |
10 t |
10 % |
Tilberedninger af andet fjerkrækød end kalkun
|
Land |
Gruppe nr. |
Forvaltningshyppighed |
Løbenr. |
KN-kode |
Toldsats |
Årlig mængde (tons) |
Minimum pr. ansøgning |
Maksimum pr. ansøgning |
|
Brasilien |
4A |
Kvartalsvis |
09.4214 |
1602 32 19 |
8 % |
79 477 |
100 t |
10 % |
|
09.4251 |
1602 32 11 |
630 EUR/t |
15 800 |
100 t |
10 % |
|||
|
09.4252 |
1602 32 30 |
10,9 % |
62 905 |
100 t |
10 % |
|||
|
4B |
Årlig |
09.4253 |
1602 32 90 |
10,9 % |
295 |
10 t |
100 % |
|
|
Thailand |
5A |
Kvartalsvis |
09.4215 |
1602 32 19 |
8 % |
160 033 |
100 t |
10 % |
|
09.4254 |
1602 32 30 |
10,9 % |
14 000 |
100 t |
10 % |
|||
|
09.4255 |
1602 32 90 |
10,9 % |
2 100 |
10 t |
10 % |
|||
|
09.4256 |
1602 39 29 |
10,9 % |
13 500 |
100 t |
10 % |
|||
|
5B |
Årlig |
09.4257 |
1602 39 21 |
630 EUR/t |
10 |
10 t |
100 % |
|
|
09.4258 |
ex 1602 39 85 (1) |
10,9 % |
600 |
10 t |
100 % |
|||
|
09.4259 |
ex 1602 39 85 (2) |
10,9 % |
600 |
10 t |
100 % |
|||
|
Andet |
6A |
Kvartalsvis |
09.4216 |
1602 32 19 |
8 % |
11 443 |
10 t |
10 % |
|
09.4260 |
1602 32 30 |
10,9 % |
2 800 |
10 t |
10 % |
|||
|
6B |
Årlig |
09.4261 (3) |
1602 32 11 |
630 EUR/t |
340 |
10 t |
100 % |
|
|
09.4262 |
1602 32 90 |
10,9 % |
470 |
10 t |
100 % |
|||
|
09.4263 (4) |
1602 39 29 |
10,9 % |
220 |
10 t |
100 % |
|||
|
09.4264 (4) |
ex 1602 39 85 (1) |
10,9 % |
148 |
10 t |
100 % |
|||
|
09.4265 (4) |
ex 1602 39 85 (2) |
10,9 % |
125 |
10 t |
100 % |
Tilberedninger af kalkunkød
|
Land |
Gruppe nr. |
Forvaltningshyppighed |
Løbenr. |
KN-kode |
Toldsats |
Årlig mængde (tons) |
Minimum pr. ansøgning |
Maksimum pr. ansøgning |
|
Brasilien |
7 |
Kvartalsvis |
09.4217 |
1602 31 |
8,5 % |
92 300 |
100 t |
10 % |
|
Andet |
8 |
Kvartalsvis |
09.4218 |
1602 31 |
8,5 % |
11 596 |
10 t |
10 %« |
(*1) Anvendeligheden af præferenceordningen fastslås på grundlag af KN-koden og på betingelse af, at det pågældende kød, saltet eller i saltlage, er fjerkrækød henhørende under KN-kode 0207 .
(1) Forarbejdet kød af and, gås eller perlehøne med indhold af fjerkrækød eller slagtebiprodukter på over 25 vægtprocent, men under 57 vægtprocent.
(2) Forarbejdet kød af and, gås eller perlehøne med indhold af fjerkrækød eller slagtebiprodukter på under 25 vægtprocent.
(3) Andre end Brasilien, inklusive Thailand.
(4) Andre end Thailand, inklusive Brasilien.
BILAG II
|
»E. |
Påtegninger omhandlet i artikel 4, stk. 7, femte afsnit:
|
|
28.3.2013 |
DA |
Den Europæiske Unions Tidende |
L 90/90 |
KOMMISSIONENS GENNEMFØRELSESFORORDNING (EU) Nr. 303/2013
af 27. marts 2013
om faste importværdier med henblik på fastsættelse af indgangsprisen for visse frugter og grøntsager
EUROPA-KOMMISSIONEN HAR —
under henvisning til traktaten om Den Europæiske Unions funktionsmåde,
under henvisning til Rådets forordning (EF) nr. 1234/2007 af 22. oktober 2007 om en fælles markedsordning for landbrugsprodukter og om særlige bestemmelser for visse landbrugsprodukter (fusionsmarkedsordningen) (1),
under henvisning til Kommissionens gennemførelsesforordning (EU) nr. 543/2011 af 7. juni 2011 om gennemførelsesbestemmelser til Rådets forordning (EF) nr. 1234/2007 for så vidt angår frugt og grøntsager og forarbejdede frugter og grøntsager (2), særlig artikel 136, stk. 1, og
ud fra følgende betragtninger:
|
(1) |
Ved gennemførelsesforordning (EU) nr. 543/2011 fastsættes der på basis af resultatet af de multilaterale handelsforhandlinger under Uruguay-runden kriterier for Kommissionens fastsættelse af faste importværdier for tredjelande for de produkter og perioder, der er anført i del A i bilag XVI til nævnte forordning. |
|
(2) |
Der beregnes hver arbejdsdag en fast importværdi i henhold til artikel 136, stk. 1, i gennemførelsesforordning (EU) nr. 543/2011 under hensyntagen til varierende daglige data. Derfor bør nærværende forordning træde i kraft på dagen for offentliggørelsen i Den Europæiske Unions Tidende — |
VEDTAGET DENNE FORORDNING:
Artikel 1
De faste importværdier som omhandlet i artikel 136 i gennemførelsesforordning (EU) nr. 543/2011 fastsættes i bilaget til nærværende forordning.
Artikel 2
Denne forordning træder i kraft på dagen for offentliggørelsen i Den Europæiske Unions Tidende.
Denne forordning er bindende i alle enkeltheder og gælder umiddelbart i hver medlemsstat.
Udfærdiget i Bruxelles, den 27. marts 2013.
På Kommissionens vegne For formanden
José Manuel SILVA RODRÍGUEZ
Generaldirektør for landbrug og udvikling af landdistrikter
BILAG
Faste importværdier med henblik på fastsættelse af indgangsprisen for visse frugter og grøntsager
|
(EUR/100 kg) |
||
|
KN-kode |
Tredjelandskode (1) |
Fast importværdi |
|
0702 00 00 |
MA |
71,0 |
|
TN |
111,6 |
|
|
TR |
135,6 |
|
|
ZZ |
106,1 |
|
|
0707 00 05 |
JO |
194,1 |
|
MA |
152,2 |
|
|
TR |
159,3 |
|
|
ZZ |
168,5 |
|
|
0709 91 00 |
EG |
66,7 |
|
ZZ |
66,7 |
|
|
0709 93 10 |
MA |
42,8 |
|
TR |
155,2 |
|
|
ZZ |
99,0 |
|
|
0805 10 20 |
EG |
58,2 |
|
IL |
72,5 |
|
|
MA |
59,7 |
|
|
TN |
67,4 |
|
|
TR |
66,5 |
|
|
ZZ |
64,9 |
|
|
0805 50 10 |
TR |
77,5 |
|
ZZ |
77,5 |
|
|
0808 10 80 |
AR |
96,5 |
|
BR |
88,0 |
|
|
CL |
129,7 |
|
|
CN |
75,5 |
|
|
MK |
28,2 |
|
|
US |
196,6 |
|
|
ZA |
113,5 |
|
|
ZZ |
104,0 |
|
|
0808 30 90 |
AR |
108,6 |
|
CL |
147,7 |
|
|
TR |
208,9 |
|
|
US |
150,6 |
|
|
ZA |
117,0 |
|
|
ZZ |
146,6 |
|
(1) Landefortegnelse fastsat ved Kommissionens forordning (EF) nr. 1833/2006 (EUT L 354 af 14.12.2006, s. 19). Koden » ZZ « = »anden oprindelse«.
|
28.3.2013 |
DA |
Den Europæiske Unions Tidende |
L 90/92 |
KOMMISSIONENS GENNEMFØRELSESFORORDNING (EU) Nr. 304/2013
af 27. marts 2013
om fastsættelse af importtolden for korn gældende fra den 1. april 2013
EUROPA-KOMMISSIONEN HAR —
under henvisning til Den Europæiske Unions funktionsmåde,
under henvisning til Rådets forordning (EF) nr. 1234/2007 af 22. oktober 2007 om en fælles markedsordning for landbrugsprodukter og om særlige bestemmelser for visse landbrugsprodukter (fusionsmarkedsordningen) (1),
under henvisning til Kommissionens forordning (EU) nr. 642/2010 af 20. juli 2010 om gennemførelsesbestemmelser til Rådets forordning (EF) nr. 1234/2007 for så vidt angår importtold for korn (2), særlig artikel 2, stk. 1, og
ud fra følgende betragtninger:
|
(1) |
Ifølge artikel 136, stk. 1, i forordning (EF) nr. 1234/2007 er importtolden for produkter henhørende under KN-kode 1001 19 00 , 1001 11 00 , ex 1001 91 20 (blød hvede, til udsæd), ex 1001 99 00 (blød hvede af høj kvalitet, undtagen til udsæd), 1002 10 00 , 1002 90 00 , 1005 10 90 , 1005 90 00 , 1007 10 90 og 1007 90 00 lig med interventionsprisen for sådanne produkter ved import forhøjet med 55 % minus cif-importprisen for den pågældende sending. Denne told kan dog ikke overstige toldsatsen i den fælles toldtarif. |
|
(2) |
Ifølge artikel 136, stk. 2, i forordning (EF) nr. 1234/2007 skal der med henblik på beregning af importtolden som omhandlet i nævnte artikels stk. 1 regelmæssigt fastsættes repræsentative cif-importpriser for de pågældende produkter. |
|
(3) |
I overensstemmelse med artikel 2, stk. 2, i forordning (EU) nr. 642/2010 er den pris, der skal anvendes ved beregning af importtolden for produkter henhørende under KN-kode 1001 19 00 , 1001 11 00 , ex 1001 91 20 (blød hvede, til udsæd), ex 1001 99 00 (blød hvede af høj kvalitet, undtagen til udsæd), 1002 10 00 , 1002 90 00 , 1005 10 90 , 1005 90 00 , 1007 10 90 og 1007 90 00 , den daglige repræsentative cif-importpris fastlagt efter metoden i den omhandlede forordnings artikel 5. |
|
(4) |
Importtolden bør fastsættes for perioden fra den 1. april 2013 og gælde, indtil en ny importtold træder i kraft. |
|
(5) |
For at sikre at foranstaltningen finder anvendelse så hurtigt som muligt, efter de opdaterede data er blevet gjort tilgængelige, bør denne forordning træde i kraft på dagen for offentliggørelsen — |
VEDTAGET DENNE FORORDNING:
Artikel 1
Med virkning fra den 1. april 2013 er importtolden for korn som omhandlet i artikel 136, stk. 1, i forordning (EF) nr. 1234/2007 fastsat i bilag I til nærværende forordning på grundlag af elementerne i bilag II.
Artikel 2
Denne forordning træder i kraft på dagen for offentliggørelsen i Den Europæiske Unions Tidende.
Denne forordning er bindende i alle enkeltheder og gælder umiddelbart i hver medlemsstat.
Udfærdiget i Bruxelles, den 27. marts 2013.
På Kommissionens vegne For formanden
José Manuel SILVA RODRÍGUEZ
Generaldirektør for landbrug og udvikling af landdistrikter
BILAG I
Importtold for produkter omhandlet i artikel 136, stk. 1, i forordning (EF) nr. 1234/2007 gældende fra den 1. april 2013
|
KN-kode |
Varebeskrivelse |
Importtold (1) (EUR/t) |
|
1001 19 00 1001 11 00 |
Hård HVEDE af høj kvalitet |
0,00 |
|
af middel kvalitet |
0,00 |
|
|
af lav kvalitet |
0,00 |
|
|
ex 1001 91 20 |
Blød HVEDE, til udsæd |
0,00 |
|
ex 1001 99 00 |
Blød HVEDE af høj kvalitet, undtagen til udsæd |
0,00 |
|
1002 10 00 1002 90 00 |
RUG |
0,00 |
|
1005 10 90 |
MAJS til udsæd, undtagen hybridmajs |
0,00 |
|
1005 90 00 |
MAJS, undtagen til udsæd (2) |
0,00 |
|
1007 10 90 1007 90 00 |
SORGHUM i hele kerner, undtagen hybridsorghum til udsæd |
0,00 |
(1) Importøren kan i henhold til artikel 2, stk. 4, i forordning (EU) nr. 642/2010 opnå en nedsættelse af tolden på:
|
— |
3 EUR/t, hvis lossehavnen befinder sig ved Middelhavet (på den anden side af Gibraltar-strædet) eller ved Sortehavet, hvis varen ankommer over Atlanterhavet eller via Suez-kanalen |
|
— |
2 EUR/t, hvis lossehavnen befinder sig i Danmark, Estland, Irland, Letland, Litauen, Polen, Finland, Sverige, Det Forenede Kongerige eller på Den Iberiske Halvøs Atlanterhavskyst, hvis varen ankommer til EU fra Atlanterhavet. |
(2) Importøren kan opnå en fast nedsættelse på 24 EUR/t, når betingelserne i artikel 3 i forordning (EU) nr. 642/2010 opfyldes.
BILAG II
Elementer til beregning af tolden, jf. bilag I
15.3.2013-26.3.2013
|
1) |
Gennemsnit for den referenceperiode, der er nævnt i artikel 2, stk. 2, i forordning (EU) nr. 642/2010:
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
2) |
Gennemsnit for den referenceperiode, der er nævnt i artikel 2, stk. 2, i forordning (EU) nr. 642/2010:
|
(1) Positiv præmie på 14 EUR/t indbefattet (artikel 5, stk. 3, i forordning (EU) nr. 642/2010).
(2) Negativ præmie på 10 EUR/t (artikel 5, stk. 3, i forordning (EU) nr. 642/2010).
(3) Negativ præmie på 30 EUR/t (artikel 5, stk. 3, i forordning (EU) nr. 642/2010).
AFGØRELSER
|
28.3.2013 |
DA |
Den Europæiske Unions Tidende |
L 90/95 |
RÅDETS AFGØRELSE 2013/160/FUSP
af 27. marts 2013
om ændring af afgørelse 2011/101/FUSP om restriktive foranstaltninger over for Zimbabwe
RÅDET FOR DEN EUROPÆISKE UNION HAR —
under henvisning til traktaten om Den Europæiske Union, særlig artikel 29, og
ud fra følgende betragtninger:
|
(1) |
Den 15. februar 2011 vedtog Rådet afgørelse 2011/101/FUSP (1). |
|
(2) |
Den 23. juli 2012 og den 18. februar 2013 konkluderede Rådet, at en fredelig og troværdig folkeafstemning om forfatningen i Zimbabwe ville udgøre et vigtigt skridt i forberedelserne af demokratiske valg, og at dette kunne begrunde en øjeblikkelig suspendering af de fleste af EU's resterende målrettede restriktive foranstaltninger over for personer og enheder. |
|
(3) |
På baggrund af resultatet af folkeafstemningen om forfatningen i Zimbabwe den 16. marts 2013 har Rådet besluttet at suspendere rejseforbuddet og indefrysningen af aktiver for de fleste af de personer og enheder, der er anført i bilag I til afgørelse 2011/101/FUSP. Suspensionen bør tages op til revurdering af Rådet hver tredje måned i lyset af situationen på stedet. |
|
(4) |
Afgørelse 2011/101/FUSP bør derfor ændres i overensstemmelse hermed — |
VEDTAGET DENNE AFGØRELSE:
Artikel 1
Afgørelse 2011/101/FUSP ændres således:
|
1. |
Artikel 10, stk. 3, affattes således: »3. De i artikel 4, stk. 1, og artikel 5, stk. 1 og 2, omhandlede foranstaltninger suspenderes indtil den 20. februar 2014, for så vidt som de finder anvendelse på de personer og enheder, der er opført på listen i bilag II. Suspension tages op til revurdering hver tredje måned.« |
|
2. |
Bilag II erstattes af teksten i bilaget til nærværende afgørelse. |
Artikel 2
Denne afgørelse træder i kraft på dagen for offentliggørelsen i Den Europæiske Unions Tidende.
Udfærdiget i Bruxelles, den 27. marts 2013.
På Rådets vegne
E. GILMORE
Formand
BILAG
»BILAG II
DE I ARTIKEL 10, STK. 3, OMHANDLEDE PERSONER OG ENHEDER
I. Personer
|
|
Navn (og eventuelle kaldenavne) |
|
1. |
Abu Basutu, Titus MJ |
|
2. |
Buka (alias Bhuka), Flora |
|
3. |
Bvudzijena, Wayne |
|
4. |
Charamba, George |
|
5. |
Chidarikire, Faber Edmund |
|
6. |
Chigwedere, Aeneas Soko |
|
7. |
Chihota, Phineas |
|
8. |
Chinamasa, Patrick Anthony |
|
9. |
Chindori-Chininga, Edward Takaruza |
|
10. |
Chinotimba, Joseph |
|
11. |
Chipwere, Augustine |
|
12. |
Chombo, Ignatius Morgan Chiminya |
|
13. |
Dinha, Martin |
|
14. |
Goche, Nicholas Tasunungurwa |
|
15. |
Gono, Gideon |
|
16. |
Gurira, Cephas T. |
|
17. |
Gwekwerere, Stephen |
|
18. |
Kachepa, Newton |
|
19. |
Karakadzai, Mike Tichafa |
|
20. |
Kasukuwere, Saviour |
|
21. |
Kazangarare, Jawet |
|
22. |
Khumalo, Sibangumuzi |
|
23. |
Kunonga, Nolbert (alias Nobert) |
|
24. |
Kwainona, Martin |
|
25. |
Langa, Andrew |
|
26. |
Mabunda, Musarashana |
|
27. |
Machaya, Jason (alias Jaison) Max Kokerai |
|
28. |
Made, Joseph Mtakwese |
|
29. |
Madzongwe, Edna (alias Edina) |
|
30. |
Maluleke, Titus |
|
31. |
Mangwana, Paul Munyaradzi |
|
32. |
Marumahoko, Reuben |
|
33. |
Masuku, Angeline |
|
34. |
Mathema, Cain Ginyilitshe Ndabazekhaya |
|
35. |
Mathuthu, Thokozile |
|
36. |
Matibiri, Innocent Tonderai |
|
37. |
Matiza, Joel Biggie |
|
38. |
Matonga, Brighton |
|
39. |
Mhandu, Cairo (alias Kairo) |
|
40. |
Mhonda, Fidellis |
|
41. |
Midzi, Amos Bernard (Mugenva) |
|
42. |
Mnangagwa, Emmerson Dambudzo |
|
43. |
Mohadi, Kembo Campbell Dugishi |
|
44. |
Moyo, Jonathan |
|
45. |
Moyo, Sibusio Bussie |
|
46. |
Moyo, Simon Khaya |
|
47. |
Mpofu, Obert Moses |
|
48. |
Muchena, Henry |
|
49. |
Muchena, Olivia Nyembesi (alias Nyembezi) |
|
50. |
Muchinguri, Oppah Chamu Zvipange |
|
51. |
Mudede, Tobaiwa (alias Tonneth) |
|
52. |
Mujuru, Joyce Teurai Ropa |
|
53. |
Mumbengegwi, Simbarashe Simbanenduku |
|
54. |
Murerwa, Herbert Muchemwa |
|
55. |
Musariri, Munyaradzi |
|
56. |
Mushohwe, Christopher Chindoti |
|
57. |
Mutezo, Munacho |
|
58. |
Mutinhiri, Ambros (alias Ambrose) |
|
59. |
Mzembi, Walter |
|
60. |
Mzilikazi, Morgan S. |
|
61. |
Nguni, Sylvester |
|
62. |
Nhema, Francis |
|
63. |
Nyanhongo, Magadzire Hubert |
|
64. |
Nyoni, Sithembiso Gile Glad |
|
65. |
Rugeje, Engelbert Abel |
|
66. |
Rungani, Victor TC |
|
67. |
Sakupwanya, Stanley |
|
68. |
Savanhu, Tendai |
|
69. |
Sekeramayi, Sydney (alias Sidney) Tigere |
|
70. |
Sekeremayi, Lovemore |
|
71. |
Shamu, Webster Kotiwani |
|
72. |
Shamuyarira, Nathan Marwirakuwa |
|
73. |
Shungu, Etherton |
|
74. |
Sibanda, Chris |
|
75. |
Sibanda, Misheck Julius Mpande |
|
76. |
Sigauke, David |
|
77. |
Sikosana, Absolom |
|
78. |
Tarumbwa, Nathaniel Charles |
|
79. |
Tomana, Johannes |
|
80. |
Veterai, Edmore |
|
81. |
Zimondi, Paradzai |
II. Enheder
|
|
Navn |
|
1. |
Cold Comfort Farm Trust Co-operative |
|
2. |
Comoil (PVT) Ltd |
|
3. |
Famba Safaris |
|
4. |
Jongwe Printing and Publishing Company (PVT) Ltd (alias Jongwe Printing and Publishing Co., alias Jongwe Printing and Publishing Company) |
|
5. |
M & S Syndicate (PVT) Ltd |
|
6. |
OSLEG Ltd (alias Operation Sovereign Legitimacy) |
|
7. |
Swift Investments (PVT) Ltd |
|
8. |
Zidco Holdings (alias Zidco Holdings (PVT) Ltd)« |
|
28.3.2013 |
DA |
Den Europæiske Unions Tidende |
L 90/99 |
KOMMISSIONENS GENNEMFØRELSESAFGØRELSE
af 11. marts 2013
om ændring af afgørelse 2011/163/EU om godkendelse af tredjelandes planer forelagt i henhold til artikel 29 i Rådets direktiv 96/23/EF
(meddelt under nummer C(2013) 1279)
(EØS-relevant tekst)
(2013/161/EU)
EUROPA-KOMMISSIONEN HAR —
under henvisning til traktaten om Den Europæiske Unions funktionsmåde,
under henvisning til Rådets direktiv 96/23/EF af 29. april 1996 om de kontrolforanstaltninger, der skal iværksættes for visse stoffer og restkoncentrationer heraf i levende dyr og produkter heraf og om ophævelse af direktiv 85/358/EØF og 86/469/EØF og beslutning 89/187/EØF og 91/664/EØF (1), særlig artikel 29, stk. 1, fjerde afsnit, og artikel 29, stk. 2, og
ud fra følgende betragtninger:
|
(1) |
Ved direktiv 96/23/EF er der fastsat kontrolforanstaltninger vedrørende de i bilag I til direktivet omhandlede stoffer og grupper af restkoncentrationer. Ved direktivet kræves det, at tredjelande, hvorfra medlemsstaterne har tilladelse til at importere dyr og animalske produkter, der er omfattet af direktivet, forelægger en overvågningsplan for restkoncentrationer med de krævede garantier. Overvågningsplanen bør mindst indeholde de stoffer og grupper af restkoncentrationer, der er nævnt i bilag I. |
|
(2) |
Ved Kommissionens afgørelse 2011/163/EU (2) blev de planer, der er omhandlet i artikel 29 i direktiv 96/23/EF (i det følgende benævnt »planerne«), og som er forelagt af visse tredjelande, der er opført på listen i afgørelsens bilag, godkendt for de dyr og animalske produkter, der er omfattet af listen. |
|
(3) |
Det er i lyset af de nye planer, som visse tredjelande har forelagt, og de supplerende oplysninger, som Kommissionen har modtaget, nødvendigt at ajourføre listen over tredjelande, hvorfra medlemsstaterne i henhold til direktiv 96/23/EF må indføre visse dyr og animalske produkter, som for øjeblikket er opført i bilaget til afgørelse 2011/163/EU (i det følgende benævnt »listen«). |
|
(4) |
Bosnien-Hercegovina har forelagt Kommissionen en plan vedrørende fjerkræ, mælk, æg og honning. Planen giver tilstrækkelige garantier og bør godkendes. Bosnien-Hercegovina bør derfor opføres på listen med hensyn til fjerkræ, mælk, æg og honning. |
|
(5) |
Japan har forelagt Kommissionen en plan vedrørende kvæg. Planen giver tilstrækkelige garantier og bør godkendes. Japan bør derfor opføres på listen med hensyn til kvæg. |
|
(6) |
Moldova har forelagt Kommissionen en plan vedrørende fjerkræ, akvakultur og æg. Planen giver tilstrækkelige garantier og bør godkendes. Moldova bør derfor opføres på listen med hensyn til fjerkræ, akvakultur og æg. |
|
(7) |
Pitcairn er for øjeblikket opført på listen med hensyn til honning. Pitcairn har imidlertid ikke forelagt en plan som påkrævet i henhold til artikel 29 i direktiv 96/23/EF. Pitcairn bør derfor udgå af listen. |
|
(8) |
Vietnam har forelagt Kommissionen en plan vedrørende honning. Planen giver tilstrækkelige garantier og bør godkendes. Vietnam bør derfor opføres på listen med hensyn til honning. |
|
(9) |
For at undgå en eventuel afbrydelse af samhandelen bør der fastsættes en overgangsperiode for de relevante sendinger fra Pitcairn, der er udstedt certifikater for og afsendt til Unionen inden datoen for anvendelse af denne afgørelse. |
|
(10) |
Afgørelse 2011/163/EU bør ændres i overensstemmelse hermed. |
|
(11) |
Foranstaltningerne i denne afgørelse er i overensstemmelse med udtalelse fra Den Stående Komité for Fødevarekæden og Dyresundhed — |
VEDTAGET DENNE AFGØRELSE:
Artikel 1
Bilaget til afgørelse 2011/163/EU erstattes af teksten i bilaget til nærværende afgørelse.
Artikel 2
I en overgangsperiode indtil den 16. maj 2013 accepterer medlemsstaterne sendinger af honning fra Pitcairn, forudsat at importøren af de pågældende produkter kan godtgøre, at der er udstedt certifikater for produkterne og at de var afsendt fra Pitcairn og var på vej til Unionen inden den 1. april 2013.
Artikel 3
Denne afgørelse er rettet til medlemsstaterne.
Udfærdiget i Bruxelles, den 11. marts 2013.
På Kommissionens vegne
Tonio BORG
Medlem af Kommissionen
BILAG
»BILAG
|
ISO2-kode |
Land |
Kvæg |
Får og geder |
Svin |
Dyr af heste-familien |
Fjer-kræ |
Akva-kultur |
Mælk |
Æg |
Kani-ner |
Vildt-lev-ende vildt |
Op-drættet vildt |
Hon-ning |
|
AD |
Andorra |
X |
X |
|
X |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
AE |
De Forenede Arabiske Emirater |
|
|
|
|
|
X |
X (1) |
|
|
|
|
|
|
AL |
Albanien |
|
X |
|
|
|
X |
|
X |
|
|
|
|
|
AR |
Argentina |
X |
X |
|
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
|
AU |
Australien |
X |
X |
|
X |
|
X |
X |
|
|
X |
X |
X |
|
BA |
Bosnien-Hercegovina |
|
|
|
|
X |
X |
X |
X |
|
|
|
X |
|
BD |
Bangladesh |
|
|
|
|
|
X |
|
|
|
|
|
|
|
BN |
Brunei |
|
|
|
|
|
X |
|
|
|
|
|
|
|
BR |
Brasilien |
X |
|
|
X |
X |
X |
|
|
|
|
|
X |
|
BW |
Botswana |
X |
|
|
X |
|
|
|
|
|
|
X |
|
|
BY |
Hviderusland |
|
|
|
X (2) |
|
X |
X |
X |
|
|
|
|
|
BZ |
Belize |
|
|
|
|
|
X |
|
|
|
|
|
|
|
CA |
Canada |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
|
CH |
Schweiz |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
|
CL |
Chile |
X |
X |
X |
|
X |
X |
X |
|
|
X |
|
X |
|
CM |
Cameroun |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
X |
|
CN |
Kina |
|
|
|
|
X |
X |
|
X |
X |
|
|
X |
|
CO |
Colombia |
|
|
|
|
|
X |
|
|
|
|
|
|
|
CR |
Costa Rica |
|
|
|
|
|
X |
|
|
|
|
|
|
|
CU |
Cuba |
|
|
|
|
|
X |
|
|
|
|
|
X |
|
EC |
Ecuador |
|
|
|
|
|
X |
|
|
|
|
|
|
|
ET |
Etiopien |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
X |
|
FK |
Falklandsøerne |
X |
X |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
FO |
Færøerne |
|
|
|
|
|
X |
|
|
|
|
|
|
|
GH |
Ghana |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
X |
|
GM |
Gambia |
|
|
|
|
|
X |
|
|
|
|
|
|
|
GL |
Grønland |
|
X |
|
|
|
|
|
|
|
X |
X |
|
|
GT |
Guatemala |
|
|
|
|
|
X |
|
|
|
|
|
X |
|
HN |
Honduras |
|
|
|
|
|
X |
|
|
|
|
|
|
|
HR |
Kroatien |
X |
X |
X |
X (2) |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
|
ID |
Indonesien |
|
|
|
|
|
X |
|
|
|
|
|
|
|
IL |
Israel |
|
|
|
|
X |
X |
X |
X |
|
|
X |
X |
|
IN |
Indien |
|
|
|
|
|
X |
|
X |
|
|
|
X |
|
IR |
Iran |
|
|
|
|
|
X |
|
|
|
|
|
|
|
JM |
Jamaica |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
X |
|
JP |
Japan |
X |
|
|
|
|
X |
|
|
|
|
|
|
|
KE |
Kenya |
|
|
|
|
|
|
X (1) |
|
|
|
|
|
|
KG |
Kirgisistan |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
X |
|
KR |
Sydkorea |
|
|
|
|
|
X |
|
|
|
|
|
|
|
LB |
Libanon |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
X |
|
LK |
Sri Lanka |
|
|
|
|
|
X |
|
|
|
|
|
|
|
MA |
Marokko |
|
|
|
|
|
X |
|
|
|
|
|
|
|
MD |
Moldova |
|
|
|
|
X |
X |
|
X |
|
|
|
X |
|
ME |
Montenegro |
X |
X |
X |
|
X |
X |
|
X |
|
|
|
X |
|
MG |
Madagaskar |
|
|
|
|
|
X |
|
|
|
|
|
X |
|
MK |
Den Tidligere Jugoslaviske Republik Makedonien (4) |
X |
X |
X |
|
X |
X |
X |
X |
|
X |
|
X |
|
MU |
Mauritius |
|
|
|
|
|
X |
|
|
|
|
|
|
|
MX |
Mexico |
|
|
|
X |
|
X |
|
X |
|
|
|
X |
|
MY |
Malaysia |
|
|
|
|
X (3) |
X |
|
|
|
|
|
|
|
MZ |
Mozambique |
|
|
|
|
|
X |
|
|
|
|
|
|
|
NA |
Namibia |
X |
X |
|
|
|
|
|
|
|
X |
|
|
|
NC |
Ny Kaledonien |
X (3) |
|
|
|
|
X |
|
|
|
X |
X |
X |
|
NI |
Nicaragua |
|
|
|
|
|
X |
|
|
|
|
|
X |
|
NZ |
New Zealand |
X |
X |
|
X |
|
X |
X |
|
|
X |
X |
X |
|
PA |
Panama |
|
|
|
|
|
X |
|
|
|
|
|
|
|
PE |
Peru |
|
|
|
|
X |
X |
|
|
|
|
|
|
|
PF |
Fransk Polynesien |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
X |
|
PH |
Filippinerne |
|
|
|
|
|
X |
|
|
|
|
|
|
|
PY |
Paraguay |
X |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
RS |
Serbien (5) |
X |
X |
X |
X (2) |
X |
X |
X |
X |
|
X |
|
X |
|
RU |
Rusland |
X |
X |
X |
|
X |
|
X |
X |
|
|
X (6) |
X |
|
SA |
Saudi-Arabien |
|
|
|
|
|
X |
|
|
|
|
|
|
|
SG |
Singapore |
X (3) |
X (3) |
X (3) |
|
X (3) |
X |
X (3) |
|
|
|
|
|
|
SM |
San Marino |
X |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
X |
|
SR |
Surinam |
|
|
|
|
|
X |
|
|
|
|
|
|
|
SV |
El Salvador |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
X |
|
SZ |
Swaziland |
X |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
TH |
Thailand |
|
|
|
|
X |
X |
|
|
|
|
|
X |
|
TN |
Tunesien |
|
|
|
|
X |
X |
|
|
|
X |
|
|
|
TR |
Tyrkiet |
|
|
|
|
X |
X |
X |
X |
|
|
|
X |
|
TW |
Taiwan |
|
|
|
|
|
X |
|
|
|
|
|
X |
|
TZ |
Tanzania |
|
|
|
|
|
X |
|
|
|
|
|
X |
|
UA |
Ukraine |
|
|
|
|
X |
X |
X |
X |
|
|
|
X |
|
UG |
Uganda |
|
|
|
|
|
X |
|
|
|
|
|
X |
|
US |
USA |
X |
X |
X |
|
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
|
UY |
Uruguay |
X |
X |
|
X |
|
X |
X |
|
|
X |
|
X |
|
VE |
Venezuela |
|
|
|
|
|
X |
|
|
|
|
|
|
|
VN |
Vietnam |
|
|
|
|
|
X |
|
|
|
|
|
X |
|
YT |
Mayotte |
|
|
|
|
|
X |
|
|
|
|
|
|
|
ZA |
Sydafrika |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
X |
X |
|
|
ZM |
Zambia |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
X |
|
ZW |
Zimbabwe |
|
|
|
|
|
X |
|
|
|
|
X |
|
(1) Udelukkende kamelmælk.
(2) Eksport til Unionen af levende dyr af hestefamilien til slagtning (kun dyr bestemt til fødevareproduktion).
(3) Tredjelande, der udelukkende anvender råvarer fra medlemsstater eller fra andre tredjelande, der er godkendt med henblik på import til Unionen af sådanne råvarer, jf. artikel 2.
(4) Den Tidligere Jugoslaviske Republik Makedonien; landets endelige nomenklatur vil blive fastsat efter afslutningen af de igangværende forhandlinger i FN herom.
(5) Ekskl. Kosovo (Denne betegnelse indebærer ingen stillingtagen til Kosovos status, og den er i overensstemmelse med UNSCR 1244 og ICJ's udtalelse om Kosovos uafhængighedserklæring).
(6) Kun for rensdyr fra regionerne Murmansk og Yamalo-Nenets.«
|
28.3.2013 |
DA |
Den Europæiske Unions Tidende |
L 90/106 |
KOMMISSIONENS AFGØRELSE
af 26. marts 2013
om fastsættelse af medlemsstaternes årlige emissionstildelinger for perioden fra 2013 til 2020 i henhold til Europa-Parlamentets og Rådets beslutning nr. 406/2009/EF
(meddelt under nummer C(2013) 1708)
(2013/162/EU)
EUROPA-KOMMISSIONEN HAR —
under henvisning til traktaten om Den Europæiske Unions funktionsmåde,
under henvisning til Europa-Parlamentets og Rådets beslutning nr. 406/2009/EF af 23. april 2009 om medlemsstaternes indsats for at reducere deres drivhusgasemissioner med henblik på at opfylde Fællesskabets forpligtelser til at reducere drivhusgasemissionerne frem til 2020 (1), særlig artikel 3, stk. 2, fjerde afsnit, og
ud fra følgende betragtninger:
|
(1) |
Drivhusgasemissioner fra anlæg, der er omfattet af Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2003/87/EF af 13. oktober 2003 om en ordning for handel med kvoter for drivhusgasemissioner i Fællesskabet og om ændring af Rådets direktiv 96/61/EF (2), som de fremgår af Unionens register, Kommissionens beslutninger, nationale tildelingsplaner og officiel korrespondance mellem Kommissionen og de respektive medlemsstater, udgør verificerede emissionsdata som omhandlet i artikel 3, stk. 2, fjerde afsnit, i beslutning nr. 406/2009/EF. |
|
(2) |
De samlede drivhusgasemissioner fra gasser og aktiviteter som defineret i artikel 2, stk. 1, i beslutning nr. 406/2009/EF, der i henhold til Europa-Parlamentets og Rådets beslutning nr. 280/2004/EF af 11. februar 2004 om en mekanisme til overvågning af emissioner af drivhusgasser i Fællesskabet og til gennemførelse af Kyoto-protokollen (3) i 2012 er rapporteret og fastsat efter den indledende evaluering i 2012, som Kommissionen gennemførte i henhold til retningslinjer for den tekniske gennemgang af drivhusgasemissionsopgørelser i 2012 (4), udgør evaluerede drivhusgasemissionsdata for 2005, 2008, 2009 og 2010 som omhandlet i artikel 3, stk. 2, fjerde afsnit, i beslutning nr. 406/2009/EF. |
|
(3) |
For at sikre overensstemmelse mellem fastsættelsen af de årlige emissionstildelinger og de drivhusgasemissioner, der rapporteres for hvert år, bør medlemsstaternes årlige emissionstildelinger også beregnes ved anvendelse værdierne for globalt opvarmningspotentiale fra den fjerde rapport fra Det Mellemstatslige Panel for Klimaændringer (IPCC) vedtaget ved beslutning 15/CP.17. De således beregnede årlige emissionstildelinger bør gælde fra det første år, for hvilket indberetningen om drivhusgasopgørelser, jf. artikel 3 i beslutning nr. 280/2004/EF, under anvendelse af disse nye værdier for globalt opvarmningspotentiale bliver obligatorisk. |
|
(4) |
De data, som i øjeblikket indberettes i de nationale drivhusgasopgørelser og i de nationale registre og Unionens register, er ikke tilstrækkelige til, at man for de enkelte medlemsstater kan bestemme de CO2-emissioner fra civil luftfart på nationalt plan, som ikke er omfattet af direktiv 2003/87/EF. CO2-emissioner fra flyvninger, som ikke er omfattet af direktiv 2003/87/EF, udgør kun en meget lille del af de samlede drivhusgasemissioner, og indsamling af supplerende oplysninger om disse emissioner vil føre til en uforholdsmæssigt stor administrativ byrde. Mængden af CO2-emissioner fra opgørelseskategori »1.A.3.A civil luftfart« bør derfor sættes til lig nul ved fastsættelsen af de årlige emissionstildelinger. |
|
(5) |
De årlige emissionstildelinger for en medlemsstat for 2020 bør beregnes ved at trække mængden af verificerede drivhusgasemissioner fra anlæg, der eksisterede i 2005, fra de evaluerede drivhusgasemissioner for 2005 og justere resultatet ved hjælp af den procentsats, der er fastsat i bilag II i beslutning nr. 406/2009/EF. |
|
(6) |
Mængden af verificerede drivhusgasemissioner fra anlæg bør fastsættes på følgende måde:
|
|
(7) |
Den gennemsnitlige mængde af drivhusgasemissioner i 2009 for en medlemsstat med et positivt loft for drivhusgasemissioner i henhold til bilag II i beslutning nr. 406/2009/EF bør beregnes ved, at en gennemsnitlig mængde af verificerede drivhusgasemissioner fra anlæg, som var omfattet af direktiv 2003/87/EF i 2008, 2009 og 2010 i den pågældende medlemsstat, trækkes fra medlemsstatens gennemsnitlige samlede evaluerede drivhusgasemissioner for 2008, 2009 og 2010. |
|
(8) |
De årlige emissionstildelinger for en medlemsstat med et positivt loft for drivhusgasemissioner i henhold til bilag II i beslutning nr. 406/2009/EF for årene 2013 til 2019 bør defineres ved et lineært forløb, der begynder ved den pågældende medlemsstats gennemsnitlige mængde af drivhusgasemissioner i 2009 og slutter ved medlemsstatens årlige emissionstildeling for 2020. |
|
(9) |
Den årlige emissionstildeling for en medlemsstat med et negativt loft for drivhusgasemissioner i henhold til bilag II i beslutning nr. 406/2009/EF for 2013, bør beregnes ved, at den gennemsnitlige mængde af verificerede drivhusgasemissioner fra anlæg, der var omfattet af direktiv 2003/87/EF i 2008, 2009 og 2010 i den pågældende medlemsstat, trækkes fra medlemsstatens gennemsnitlige samlede evaluerede drivhusgasemissioner for 2008, 2009 og 2010. |
|
(10) |
Den årlige emissionstildeling for en medlemsstat med et negativt loft for drivhusgasemissioner i henhold til bilag II i beslutning nr. 406/2009/EF for årene 2014 til 2019 bør defineres ved et lineært forløb, der begynder ved den pågældende medlemsstats årlige emissionstildeling for 2013 og slutter ved medlemsstatens årlige emissionstildeling for 2020. |
|
(11) |
De verificerede drivhusgasemissioner fra anlæg, som er medtaget ensidigt i emissionshandelssystemet i henhold til artikel 24 i direktiv 2003/87/EF i perioden fra 2008 til 2012, bør ikke medregnes i den gennemsnitlige mængde af verificerede drivhusgasemissioner fra anlæg, der er omfattet af direktiv 2003/87/EF for 2008, 2009 og 2010, da dette vil føre til, at drivhusgasemissionerne ved fremtidige tilpasninger af de årlige emissionstildelinger i henhold til artikel 10 i beslutning nr. 406/2009/EF bliver regnet med to gange. |
|
(12) |
Med henblik på Kroatiens tiltrædelse af Unionen bør landets årlige emissionstildeling for hvert år i perioden fra 2013 til 2020 fastlægges efter samme fremgangsmåde som for de øvrige medlemsstater. Disse værdier bør finde anvendelse fra datoen for Kroatiens tiltrædelse. |
|
(13) |
På baggrund af vedtagelsen af Det Europæiske Råds afgørelse 2012/419/EU af 11. juli 2012 om ændring af Mayottes status i forhold til Den Europæiske Union (5) fra 2014 beregnes de årlige emissionstildelinger for Frankrig med virkning fra 2014 under hensyntagen til de relevante evaluerede drivhusgasemissioner. |
|
(14) |
Foranstaltningerne i denne afgørelse er i overensstemmelse med udtalelse fra Udvalget for Klimaændringer — |
VEDTAGET DENNE AFGØRELSE:
Artikel 1
De årlige emissionstildelinger for hver medlemsstat for hvert år i perioden fra 2013 til 2020 er fastsat i bilag I og finder anvendelse med forbehold af eventuelle tilpasninger, som offentliggøres i henhold til artikel 10 i beslutning nr. 406/2009/EF.
Artikel 2
Uanset artikel 1 gælder det, at når det i en retsakt, som er vedtaget i henhold til artikel 3 i beslutning nr. 280/2004/EF, foreskrives, at medlemsstaterne skal indgive opgørelser over drivhusgasemissioner, som er beregnet ved hjælp af værdier for globalt opvarmningspotentiale fra den fjerde IPCC-vurderingsrapport vedtaget ved beslutning 15/CP.17 på partskonferencen under De Forenede Nationers rammekonvention om klimaændringer, finder de årlige emissionstildelinger i bilag II anvendelse fra det første år, for hvilket en sådan indberetning om drivhusgasopgørelser bliver obligatorisk.
Artikel 3
De årlige emissionstildelinger for Kroatien som fastsat i bilag I finder anvendelse fra datoen for ikrafttrædelsen af traktaten om Kroatiens tiltrædelse.
Denne afgørelse er rettet til medlemsstaterne.
Udfærdiget i Bruxelles, den 26. marts 2013.
På Kommissionens vegne
Connie HEDEGAARD
Medlem af Kommissionen
(1) EUT L 140 af 5.6.2009, s. 136.
(2) EUT L 275 af 25.10.2003, s. 32.
(3) EUT L 49 af 19.2.2004, s. 1.
(4) SWD (2012) 107 final af 26.4.2012.
BILAG I
Årlige emissionstildelinger for medlemsstaterne for årene 2013 til 2020 beregnet ved anvendelse af værdierne for globalt opvarmningspotentiale fra den anden IPCC-vurderingsrapport
|
Land |
Årlig emissionstildeling (i tons kuldioxidækvivalent) |
|||||||
|
2013 |
2014 |
2015 |
2016 |
2017 |
2018 |
2019 |
2020 |
|
|
Belgien |
81 206 753 |
79 635 010 |
78 063 267 |
76 491 523 |
74 919 780 |
73 348 037 |
71 776 293 |
70 204 550 |
|
Bulgarien |
27 308 615 |
27 514 835 |
27 721 056 |
27 927 276 |
28 133 496 |
28 339 716 |
28 545 936 |
28 752 156 |
|
Tjekkiet |
63 569 006 |
64 248 654 |
64 928 302 |
65 607 950 |
66 287 597 |
66 967 245 |
67 646 893 |
68 326 541 |
|
Danmark |
35 873 692 |
34 996 609 |
34 119 525 |
33 242 442 |
32 365 359 |
31 488 276 |
30 611 193 |
29 734 110 |
|
Tyskland |
487 095 510 |
480 020 642 |
472 945 774 |
465 870 905 |
458 796 037 |
451 721 169 |
444 646 301 |
437 571 432 |
|
Estland |
6 111 145 |
6 133 644 |
6 156 143 |
6 178 641 |
6 201 140 |
6 223 639 |
6 246 137 |
6 268 636 |
|
Irland |
45 163 667 |
44 066 074 |
42 968 480 |
41 870 887 |
40 773 293 |
39 675 700 |
38 578 106 |
37 480 513 |
|
Grækenland |
58 909 882 |
59 158 791 |
59 407 700 |
59 656 609 |
59 905 518 |
60 154 427 |
60 403 336 |
60 652 245 |
|
Spanien |
228 883 459 |
226 977 713 |
225 071 967 |
223 166 221 |
221 260 475 |
219 354 728 |
217 448 982 |
215 543 236 |
|
Frankrig |
397 926 454 |
393 291 390 |
388 254 953 |
383 218 516 |
378 182 079 |
373 145 642 |
368 109 206 |
363 072 769 |
|
Kroatien |
20 596 027 |
20 761 917 |
20 927 807 |
21 093 696 |
21 259 586 |
21 425 476 |
21 591 366 |
21 757 255 |
|
Italien |
310 124 250 |
308 146 930 |
306 169 610 |
304 192 289 |
302 214 969 |
300 237 649 |
298 260 329 |
296 283 008 |
|
Cypern |
5 552 863 |
5 547 275 |
5 541 687 |
5 536 100 |
5 530 512 |
5 524 924 |
5 519 336 |
5 513 749 |
|
Letland |
9 005 483 |
9 092 810 |
9 180 137 |
9 267 464 |
9 354 791 |
9 442 119 |
9 529 446 |
9 616 773 |
|
Litauen |
16 661 613 |
16 941 467 |
17 221 321 |
17 501 174 |
17 781 028 |
18 060 882 |
18 340 736 |
18 620 590 |
|
Luxembourg |
9 737 871 |
9 535 962 |
9 334 053 |
9 132 144 |
8 930 235 |
8 728 326 |
8 526 417 |
8 324 508 |
|
Ungarn |
49 291 591 |
50 388 303 |
51 485 014 |
52 581 726 |
53 678 437 |
54 775 149 |
55 871 861 |
56 968 572 |
|
Malta |
1 113 574 |
1 112 781 |
1 111 988 |
1 111 195 |
1 110 402 |
1 109 609 |
1 108 816 |
1 108 023 |
|
Nederlandene |
121 835 387 |
119 628 131 |
117 420 874 |
115 213 617 |
113 006 361 |
110 799 104 |
108 591 847 |
106 384 590 |
|
Østrig |
53 598 131 |
53 032 042 |
52 465 953 |
51 899 864 |
51 333 775 |
50 767 686 |
50 201 597 |
49 635 508 |
|
Polen |
197 978 330 |
198 929 081 |
199 879 833 |
200 830 584 |
201 781 336 |
202 732 087 |
203 682 838 |
204 633 590 |
|
Portugal |
47 653 190 |
47 920 641 |
48 188 091 |
48 455 541 |
48 722 992 |
48 990 442 |
49 257 893 |
49 525 343 |
|
Rumænien |
79 108 341 |
80 681 687 |
82 255 034 |
83 828 380 |
85 401 727 |
86 975 074 |
88 548 420 |
90 121 767 |
|
Slovenien |
11 890 136 |
11 916 713 |
11 943 289 |
11 969 866 |
11 996 442 |
12 023 018 |
12 049 595 |
12 076 171 |
|
Slovakiet |
25 095 979 |
25 413 609 |
25 731 240 |
26 048 870 |
26 366 500 |
26 684 130 |
27 001 761 |
27 319 391 |
|
Finland |
32 732 387 |
32 232 553 |
31 732 719 |
31 232 885 |
30 733 051 |
30 233 217 |
29 733 383 |
29 233 549 |
|
Sverige |
42 526 869 |
41 863 309 |
41 199 748 |
40 536 188 |
39 872 627 |
39 209 066 |
38 545 506 |
37 881 945 |
|
Det Forenede Kongerige |
350 411 692 |
346 031 648 |
341 651 604 |
337 271 559 |
332 891 515 |
328 511 471 |
324 131 426 |
319 751 382 |
BILAG II
Årlige emissionstildelinger for medlemsstaterne for årene 2013 til 2020 beregnet ved anvendelse af værdierne for globalt opvarmningspotentiale fra den fjerde IPCC-vurderingsrapport
|
Land |
Årlig emissionstildeling (i tons kuldioxidækvivalent) |
|||||||
|
2013 |
2014 |
2015 |
2016 |
2017 |
2018 |
2019 |
2020 |
|
|
Belgien |
82 376 327 |
80 774 027 |
79 171 726 |
77 569 425 |
75 967 124 |
74 364 823 |
72 762 523 |
71 160 222 |
|
Bulgarien |
28 661 817 |
28 897 235 |
29 132 652 |
29 368 070 |
29 603 488 |
29 838 906 |
30 074 324 |
30 309 742 |
|
Tjekkiet |
65 452 506 |
66 137 845 |
66 823 185 |
67 508 524 |
68 193 864 |
68 879 203 |
69 564 542 |
70 249 882 |
|
Danmark |
36 829 163 |
35 925 171 |
35 021 179 |
34 117 187 |
33 213 195 |
32 309 203 |
31 405 210 |
30 501 218 |
|
Tyskland |
495 725 112 |
488 602 056 |
481 479 000 |
474 355 944 |
467 232 888 |
460 109 832 |
452 986 776 |
445 863 720 |
|
Estland |
6 296 988 |
6 321 312 |
6 345 636 |
6 369 960 |
6 394 284 |
6 418 608 |
6 442 932 |
6 467 256 |
|
Irland |
47 226 256 |
46 089 109 |
44 951 963 |
43 814 816 |
42 677 670 |
41 540 523 |
40 403 377 |
39 266 230 |
|
Grækenland |
61 003 810 |
61 293 018 |
61 582 226 |
61 871 434 |
62 160 642 |
62 449 850 |
62 739 057 |
63 028 265 |
|
Spanien |
235 551 490 |
233 489 390 |
231 427 291 |
229 365 191 |
227 303 091 |
225 240 991 |
223 178 891 |
221 116 791 |
|
Frankrig |
408 762 813 |
403 877 606 |
398 580 044 |
393 282 481 |
387 984 919 |
382 687 356 |
377 389 794 |
372 092 231 |
|
Kroatien |
21 196 005 |
21 358 410 |
21 520 815 |
21 683 221 |
21 845 626 |
22 008 031 |
22 170 436 |
22 332 841 |
|
Italien |
317 768 849 |
315 628 134 |
313 487 419 |
311 346 703 |
309 205 988 |
307 065 273 |
304 924 558 |
302 783 843 |
|
Cypern |
5 919 071 |
5 922 555 |
5 926 039 |
5 929 524 |
5 933 008 |
5 936 493 |
5 939 977 |
5 943 461 |
|
Letland |
9 279 248 |
9 370 072 |
9 460 897 |
9 551 721 |
9 642 546 |
9 733 370 |
9 824 194 |
9 915 019 |
|
Litauen |
17 153 997 |
17 437 556 |
17 721 116 |
18 004 675 |
18 288 235 |
18 571 794 |
18 855 354 |
19 138 913 |
|
Luxembourg |
9 814 716 |
9 610 393 |
9 406 070 |
9 201 747 |
8 997 423 |
8 793 100 |
8 588 777 |
8 384 454 |
|
Ungarn |
50 796 264 |
51 906 630 |
53 016 996 |
54 127 362 |
55 237 728 |
56 348 094 |
57 458 460 |
58 568 826 |
|
Malta |
1 168 514 |
1 166 788 |
1 165 061 |
1 163 334 |
1 161 608 |
1 159 881 |
1 158 155 |
1 156 428 |
|
Nederlandene |
125 086 859 |
122 775 394 |
120 463 928 |
118 152 462 |
115 840 997 |
113 529 531 |
111 218 065 |
108 906 600 |
|
Østrig |
54 643 228 |
54 060 177 |
53 477 125 |
52 894 074 |
52 311 023 |
51 727 971 |
51 144 920 |
50 561 869 |
|
Polen |
204 579 390 |
205 621 337 |
206 663 283 |
207 705 229 |
208 747 175 |
209 789 121 |
210 831 068 |
211 873 014 |
|
Portugal |
49 874 317 |
50 139 847 |
50 405 377 |
50 670 907 |
50 936 437 |
51 201 967 |
51 467 497 |
51 733 027 |
|
Rumænien |
83 080 513 |
84 765 858 |
86 451 202 |
88 136 547 |
89 821 891 |
91 507 236 |
93 192 581 |
94 877 925 |
|
Slovenien |
12 278 677 |
12 309 309 |
12 339 941 |
12 370 573 |
12 401 204 |
12 431 836 |
12 462 468 |
12 493 100 |
|
Slovakiet |
25 877 815 |
26 203 808 |
26 529 801 |
26 855 793 |
27 181 786 |
27 507 779 |
27 833 772 |
28 159 765 |
|
Finland |
33 497 046 |
32 977 333 |
32 457 619 |
31 937 905 |
31 418 191 |
30 898 477 |
30 378 764 |
29 859 050 |
|
Sverige |
43 386 459 |
42 715 001 |
42 043 544 |
41 372 087 |
40 700 630 |
40 029 172 |
39 357 715 |
38 686 258 |
|
Det Forenede Kongerige |
358 980 526 |
354 455 751 |
349 930 975 |
345 406 200 |
340 881 425 |
336 356 649 |
331 831 874 |
327 307 099 |