|
Tidende |
DA Serie C |
|
C/2023/1536 |
12.12.2023 |
Meddelelse fra Kommissionen
Beslutning om forsinket anvendelse af reglen om indkomstmedregning og reglen om underbeskattede overskud i henhold til søjle 2-direktivets artikel 50
(C/2023/1536)
1. Generelle bemærkninger
I henhold til artikel 56 i Rådets direktiv (EU) 2022/2523 (1) (herefter »søjle 2-direktivet«) sætter Den Europæiske Unions (EU's) medlemsstater de nødvendige love og administrative bestemmelser i kraft for at efterkomme dette direktiv senest den 31. december 2023. De meddeler straks Kommissionen teksten til disse love og bestemmelser. De anvender disse love og bestemmelser for de regnskabsår, der begynder den 31. december 2023.
Søjle 2-direktivets artikel 50, stk. 1, giver imidlertid mulighed for at medlemsstater, »hvor højst 12 ultimative moderselskaber i koncerner, der er omfattet af dette direktiv, er beliggende« kan træffe beslutning om forsinket anvendelse af reglen om indkomstmedregning og reglen om underbeskattede overskud i seks på hinanden følgende regnskabsår, som begynder den 31. december 2023. Medlemsstater, der træffer en sådan beslutning, meddeler Kommissionen dette senest den 31. december 2023.
2. Omfanget af forpligtelsen til at gennemføre søjle 2-direktivet i tilfælde af beslutning
Undtagelsen i søjle 2-direktivets artikel 50, stk. 1, udgør en midlertidig undtagelse fra forpligtelserne i kapitel II »Reglen om indkomstmedregning og reglen om underbeskattede overskud« (dvs. søjle II-direktivets artikel 5-14). Søjle 2-direktivets artikel 50, stk. 1, giver således disse medlemsstater mulighed for ikke at anvende reglen om indkomstmedregning og reglen om underbeskattede overskud i seks på hinanden følgende regnskabsår fra den 31. december 2023.
Den blotte omstændighed, at visse medlemsstater kan træffe beslutningen, bør ikke forvride funktionen af søjle 2-systemet i og uden for EU. Derfor skal en medlemsstat, der træffer beslutningen, ikke desto mindre gennemføre alle søjle 2-direktivets øvrige relevante bestemmelser, således at skatteydere og andre medlemsstater og jurisdiktioner kan anvende systemet korrekt.
Det er særlig vigtigt at understrege, at beslutningen ikke betyder fritagelse for en koncern til at svare ekstraskat i andre medlemsstater eller tredjelande. Den giver blot de medlemsstater, der har valgt undtagelsen, tilladelse til ikke at anvende reglen om indkomstmedregning og reglen om underbeskattede overskud i seks på hinanden følgende regnskabsår, som begynder den 31. december 2023.
Det følger heraf, at de medlemsstater, der træffer beslutningen, skal vedtage bestemmelser, der:
|
— |
Forpligter de indenlandske ultimative moderselskaber til at:
|
|
— |
Forpligter de lokale koncernenheder til at:
|
Hvis en medlemsstat, der har til hensigt at træffe beslutning om at anvende muligheden i søjle 2-direktivets artikel 50, imidlertid ønsker at indføre en kvalificeret indenlandsk (minimums-) ekstraskat, vil omfanget af den nødvendige gennemførelse være bredere. I sådanne tilfælde er det formodentlig kun de bestemmelser, der pålægger de lokale koncernenheder reglen om indkomstmedregning og reglen om underbeskattede overskud (dvs. søjle II-direktivets kapitel II), der ikke skal gennemføres.
3. Medlemsstater, der har truffet beslutningen og meddelt Kommissionen dette
Pr. 12. december 2023 har følgende medlemsstater – efter at have erklæret, at højst tolv ultimative moderselskaber i koncerner, der er omfattet af i søjle 2-direktivet, er beliggende på deres område – meddelt Kommissionen, at de har til hensigt at træffe beslutning om forsinket anvendelse af reglen om indkomstmedregning og reglen om underbeskattede overskud i henhold til nævnte direktivs artikel 50.
|
— |
Estland |
|
— |
Letland |
|
— |
Litauen |
|
— |
Malta |
|
— |
Slovakiet. |
(1) Rådets direktiv (EU) 2022/2523 af 14. december 2022 om sikring af en global minimumsskattesats for multinationale koncerner og store nationale koncerner i Unionen (EUT L 328 af 22.12.2022, s. 1).
ELI: http://data.europa.eu/eli/C/2023/1536/oj
ISSN 1977-0871 (electronic edition)