ISSN 1725-2393 |
||
Den Europæiske Unions Tidende |
C 98E |
|
Dansk udgave |
Meddelelser og oplysninger |
47. årgang |
DA |
|
I (Meddelelser)
EUROPA-PARLAMENTET
SESSIONEN 2003-2004
Onsdag, den 25. februar 2004
23.4.2004 |
DA |
Den Europæiske Unions Tidende |
CE 98/1 |
PROTOKOL
(2004/C 98 E/01)
AFVIKLING AF MØDET
FORSÆDE: Pat COX
formand
1. Genoptagelse af sessionen
Formanden åbnede mødet kl. 15.05.
2. Godkendelse af protokollen fra foregående møde
Jean-Louis Bourlanges havde meddelt, at han havde været til stede under mødet den 11. februar 2004, men at hans navn ikke fremgik af tilstedeværelseslisten.
Protokollen fra det foregående møde godkendtes.
3. Modtagne dokumenter
Formanden havde modtaget:
1) |
fra Rådet og Kommissionen
|
2) |
fra udvalgene
|
3) |
fra medlemmerne
|
4. Tekster til aftaler sendt af Rådet
Rådet havde fremsendt bekræftet kopi af:
— |
Aftale om videnskabeligt og teknologisk samarbejde mellem Det Europæiske Fællesskab og De Forenede Mexicanske Stater |
— |
Aftale mellem Det Europæiske Fællesskab og Den Slovenske Republik om en informationsprocedure med hensyn til tekniske forskrifter vedrørende informationssamfundets tjenester |
5. Skriftlige erklæringer (forretningsordenens artikel 51)
De skriftlige erklæringer nr. 26 og 27/2003 havde ikke opnået det fornødne antal underskrifter, og de bortfaldt derfor i henhold til forretningsordenens artikel 51, stk. 5.
6. Meddelelse om Kommissionens reaktion på Parlamentets udtalelser og beslutninger
Kommissionens meddelelser om dens reaktion på Parlamentets udtalelser og beslutninger under mødeperioderne i september I og II 2003 og oktober I og II 2003 var omdelt.
7. Parlamentets sammensætning
Formanden for det katalanske parlament havde ved skrivelse af 24. februar 2004 meddelt, at Joan Colom i Naval var udnævnt til medlem af den katalanske revisionsret.
I overensstemmelse med forretningsordenens artikel 8, stk. 4, ophørte hans mandat således den 26. februar 2004.
De kompetente belgiske myndigheder havde ved skrivelse af 19. februar 2004 meddelt, at Frédérique Ries var blevet medlem af den belgiske regering.
I overensstemmelse med forretningsordenens artikel 8, stk. 4, ophørte hendes mandat således den 12. februar 2004.
I samme skrivelse havde de kompetente belgiske myndigheder meddelt, at Jacqueline Rousseaux var udnævnt til medlem af Europa-Parlamentet i stedet for Frédérique Ries med virkning fra den 19. februar 2004.
Formanden henviste til bestemmelserne i forretningsordenens artikel 7, stk. 5.
8. Udvalgenes og delegationernes sammensætning
Efter anmodning fra GUE/NGL-Gruppen og Verts/ALE-Gruppen godkendte Parlamentet følgende udnævnelser:
— |
ITRE og Delegationen for Forbindelserne med Machrek-landene og Golfstaterne: Marie-Françoise Duthu |
— |
DEVE og Den Blandede Parlamentariske Forsamling AVS-EU: Sérgio Ribeiro |
9. Dagsorden
Formanden meddelte, at arbejdsplanen var fastsat (punkt 9 i protokollen af 9. februar 2004), og at en rettelse til dagsordenen (PE 340.723/OJ/COR) var omdelt.
Der var ingen ændringer til denne rettelse.
Dagsordenen fastsattes således.
10. Indlæg af et minuts varighed om politisk vigtige sager
Følgende medlemmer, der havde ønsket at henlede Parlamentets opmærksomhed på en politisk vigtig sag, fik ordet for indlæg af et minuts varighed, jf. forretningsordenens artikel 121 a:
Talere: Mary Elizabeth Banotti, Sarah Ludford, Proinsias De Rossa, Marialiese Flemming, Carlos Lage, Pernille Frahm, Ewa Klamt, Francesco Fiori og Nirj Deva.
*
* *
Formanden meddelte, at han havde sat sig i forbindelse med de marokkanske myndigheder for på Parlamentets vegne at vise deltagelse efter det jordskælv, der havde ramt det nordlige Marokko den foregående dag, og at han ville henvende sig til Kommissionen med henblik på at sikre, at landet fik effektiv hjælp.
11. Kommissionens årlige politiske strategi for 2005 (forhandling)
Meddelelse fra Kommissionen: Kommissionens årlige politiske strategi for 2005
Loyola de Palacio (næstformand i Kommissionen) og Michaele Schreyer (medlem af Kommissionen) afgav meddelelsen.
Følgende tog ordet for at stille spørgsmål, som Loyola de Palacio og Michaele Schreyer besvarede: Salvador Garriga Polledo, Johannes (Hannes) Swoboda, Ursula Stenzel, Carlo Fatuzzo og Nirj Deva.
Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.
12. Forårstopmøde: Opfølgning af Lissabon-strategien — Overordnede retningslinjer for de økonomiske politikker — Offentlige finanser i ØMU — 2003 (redegørelser efterfulgt af forhandling)
Redegørelser fra Rådet og Kommissionen: Forårstopmøde: Opfølgning af Lissabon-strategien
Betænkning: Den økonomiske situation i EU — overordnede retningslinjer for de økonomiske politikker [2003/2135(INI)] — Udvalget om Økonomi og Valutaspørgsmål
Ordfører: Christa Randzio-Plath (A5-0045/2004)
Betænkning: Kommissionens meddelelse til Rådet og Europa-Parlamentet om de offentlige finanser i ØMU — 2003 [KOM(2003) 283 — C5-0377/2003 — 2003/2151(INI)] — Udvalget om Økonomi og Valutaspørgsmål
Ordfører: Roberto Felice Bigliardo (A5-0044/2004)
Dick Roche (formand for Rådet), Pedro Solbes Mira (medlem af Kommissionen) og Viviane Reding (medlem af Kommissionen) afgav redegørelserne.
Françoise Grossetête for PPE-DE-Gruppen tog ordet.
FORSÆDE: David W. MARTIN
næstformand
Talere: Enrique Barón Crespo for PSE-Gruppen, Graham R. Watson for ELDR-Gruppen, Ilda Figueiredo for GUE/NGL-Gruppen, Pierre Jonckheer for Verts/ALE-Gruppen, Gerard Collins for UEN-Gruppen, William Abitbol for EDD-Gruppen, og Benedetto Della Vedova løsgænger.
Christa Randzio-Plath forelagde sin betænkning (A5-0045/2004).
Roberto Felice Bigliardo forelagde sin betænkning (A5-0044/2004).
Talere: Othmar Karas, Robert Goebbels, Karin Riis-Jørgensen, Philippe A.R. Herzog, Jillian Evans, Brian Crowley, Johannes (Hans) Blokland, Georges Berthu, Generoso Andria, Proinsias De Rossa, Elly Plooij-van Gorsel, Herman Schmid, Werner Langen, Rolf Linkohr, Ilda Figueiredo, Cristina García-Orcoyen Tormo, Bernd Lange og Thomas Mann.
FORSÆDE: Gérard ONESTA
næstformand
Talere: Hans Udo Bullmann, Bartho Pronk, Guido Bodrato, Christoph Werner Konrad, Theresa Villiers, Pedro Solbes Mira og Dick Roche.
Beslutningsforslag fremsat som afslutning på forhandlingen (forretningsordenens artikel 37, stk. 2):
— |
Christopher Huhne, Elspeth Attwooll, Elly Plooij-van Gorsel og Chris Davies for ELDR-Gruppen, Françoise Grossetête for PPE-DE-Gruppen og Robert Goebbels for PSE-Gruppen om forberedelsen af forårstopmødet i 2004 (B5-0102/2004), |
— |
Monica Frassoni og Daniel Marc Cohn-Bendit for Verts/ALE-Gruppen, om forberedelsen af forårstopmødet i 2004 (B5-0107/2004), |
— |
Francis Wurtz for GUE/NGL-Gruppen, om forberedelsen af det europæiske forårstopmøde for 2004 (B5-0108/2004). |
Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.
Afstemning: Protokollen af 26.2.2004, punkt 6.12, 6.14 og 9.1.
13. Manglende høring af Parlamentet i forbindelse med TEN-quick-start-planerne (forhandling)
Mundtlig forespørgsel af Paolo Costa for RETT til Rådet: Manglende høring af Parlamentet i forbindelse med TEN-quick-start-planerne (B5-0011/2004).
Paolo Costa begrundede den mundtlige forespørgsel.
Dick Roche (formand for Rådet) tog ordet.
Talere: Georg Jarzembowski for PPE-DE-Gruppen, Gilles Savary for PSE-Gruppen, Freddy Blak for GUE/NGL-Gruppen, Camilo Nogueira Román for Verts/ALE-Gruppen, Reinhard Rack, Johannes (Hannes) Swoboda, Josu Ortuondo Larrea, Elisabeth Schroedter, Georg Jarzembowski og Dick Roche.
Beslutningsforslag fremsat som afslutning på forhandlingen (forretningsordenens artikel 42, stk. 5):
— |
Konstantinos Hatzidakis og Georg Jarzembowski for PPE-DE-Gruppen, Wilhelm Ernst Piecyk og Gilles Savary for PSE-Gruppen, Paolo Costa og Dirk Sterckx for ELDR-Gruppen, Elisabeth Schroedter for Verts/ALE-Gruppen, Gerard Collins og Franz Turchi for UEN-Gruppen om manglende høring af Parlamentet i forbindelse med TEN-quick-start-planerne (B5-0103/2004). |
Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.
Afstemning: Protokollen af 26.2.2004, punkt 6.13.
14. Olympisk borgfred (forhandling)
Mundtlig forespørgsel af Michel Rocard for CULT til Rådet: Olympisk borgfred (B5-0063/2004).
Christa Prets (for stilleren) begrundede den mundtlige forespørgsel.
FORSÆDE: Alonso José PUERTA
næstformand
Dick Roche (formand for Rådet) tog ordet.
Talere: Theresa Zabell for PPE-DE-Gruppen, og Myrsini Zorba for PSE-Gruppen.
Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.
15. Budget 2005: Retningslinjer — Øvrige sektioner (forhandling)
Betænkning: Retningslinjer for regnskabsåret 2005 for
— |
Sektion I, Europa-Parlamentet |
— |
Sektion II, Rådet |
— |
Sektion IV, Domstolen |
— |
Sektion V, Revisionsretten |
— |
Sektion VI, Det Europæiske Økonomiske og Sociale Udvalg |
— |
Sektion VII, Regionsudvalget |
— |
Sektion VIII (A), Den Europæiske Ombudsmand |
— |
Sektion VIII (B), Den Europæiske Tilsynsførende for Databeskyttelse [2004/2002(BUD)] — Budgetudvalget |
Ordfører: Wilfried Kuckelkorn (A5-0062/2004)
Wilfried Kuckelkorn forelagde sin betænkning.
Talere: Salvador Garriga Polledo for PPE-DE-Gruppen, Kyösti Tapio Virrankoski for ELDR-Gruppen, Esko Olavi Seppänen for GUE/NGL-Gruppen, Rijk van Dam for EDD-Gruppen, og Alain Esclopé.
Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.
Afstemning: Protokollen af 26.2.2004, punkt 9.2.
16. Inddragelse og orientering af de unge (forhandling)
Betænkning: Kommissionens meddelelse til Rådet: Opfølgning af hvidbogen »Et nyt afsæt for europæisk ungdom« — Forslag til fælles målsætninger for inddragelse og orientering af de unge i henhold til Rådets resolution af 27. juni 2002 om rammerne for det europæiske samarbejde på ungdomsområdet [KOM(2003) 184 — C5-0404/2003 — 2003/2127(INI)] — Udvalget om Kultur, Ungdom, Uddannelse, Medier og Sport
Ordfører: Lissy Gröner (A5-0081/2004)
Lissy Gröner forelagde sin betænkning.
Viviane Reding (medlem af Kommissionen) tog ordet.
Talere: Theresa Zabell for PPE-DE-Gruppen, Ulpu Iivari for PSE-Gruppen, Giorgio Calò for ELDR-Gruppen, Liam Hyland for UEN-Gruppen, og Carlo Fatuzzo.
Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.
Afstemning: Protokollen af 26.2.2004, punkt 9.3.
(Mødet udsat kl. 20.00 og genoptaget kl. 21.00)
FORSÆDE: Alejo VIDAL-QUADRAS ROCA
næstformand
17. Bredere adgang til kultur (forhandling)
Betænkning om bredere adgang til kultur: skolernes og undervisningens betydning (2002/2268(INI)) — Udvalget om Kultur, Ungdom, Uddannelse, Medier og Sport
Ordfører: Vasco Graça Moura (A5-0080/2004).
Vasco Graça Moura forelagde sin betænkning
Viviane Reding (medlem af Kommissionen) tog ordet.
Talere: Christopher J.P. Beazley for PPE-DE-Gruppen, Karin Junker for PSE-Gruppen, Maria Johanna (Marieke) Sanders-ten Holte for ELDR-Gruppen, Theresa Zabell, Christa Prets, Cristina Gutiérrez-Cortines og Ulpu Iivari.
Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.
Afstemning: Protokollen af 26.2.2004, punkt 9.4.
18. Persistente organiske miljøgifte ***I (forhandling)
Betænkning: Forslag til Europa-Parlamentets og Rådets forordning om persistente organiske miljøgifte og om ændring af direktiv 79/117/EØF og direktiv 96/59/EF [KOM(2003) 333 — C5-0273/2003 — 2003/0119(COD)] — Udvalget om Miljø- og Sundhedsanliggender og Forbrugerpolitik
Ordfører: Pernille Frahm (A5-0017/2004).
Mario Monti (medlem af Kommissionen) tog ordet.
Pernille Frahm forelagde sin betænkning.
Talere: Cristina García-Orcoyen Tormo for PPE-DE-Gruppen, Jonas Sjöstedt for GUE/NGL-Gruppen, Inger Schörling for Verts/ALE-Gruppen, Johannes (Hans) Blokland for EDD-Gruppen, Avril Doyle, Patricia McKenna, Bent Hindrup Andersen, David Robert Bowe og Mario Monti.
Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.
Afstemning: Protokollen af 26.2.2004, punkt 6.7.
19. Skibsbygningsindustrien * (forhandling)
Betænkning om forslag til Rådets forordning om ændring af forordning (EF) nr. 1177/2002 om en midlertidig defensiv ordning for skibsbygningsindustrien (KOM(2004) 26 — C5-0061/2004 — 2004/0008(CNS)) — Udvalget om Økonomi og Valutaspørgsmål
Ordfører: Christa Randzio-Plath (A5-0056/2004).
Formanden gjorde opmærksom på, at ordføreren ikke kunne være til stede under denne forhandling.
Mario Monti (medlem af Kommissionen) tog ordet.
Talere: Karin Riis-Jørgensen for ELDR-Gruppen, og Mario Monti.
Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.
Afstemning: Protokollen af 26.2.2004, punkt 6.2.
20. Dagsorden for næste møde
Dagsordenen for mødet den følgende dag var fastsat (»Dagsorden« PE 340.723/OJJE).
21. Hævelse af mødet
Formanden hævede mødet kl. 22.30.
Julian Priestley
generalsekretær
David W. Martin
næstformand
TILSTEDEVÆRELSESLISTE
Følgende skrev under:
Aaltonen, Abitbol, Adam, Nuala Ahern, Ainardi, Almeida Garrett, Andersson, Andreasen, André-Léonard, Andrews, Andria, Angelilli, Aparicio Sánchez, Arvidsson, Auroi, Averoff, Avilés Perea, Ayuso González, Balfe, Baltas, Banotti, Barón Crespo, Bartolozzi, Bastos, Bayona de Perogordo, Beazley, Belder, Berend, Berenguer Fuster, Berès, van den Berg, Bergaz Conesa, Berger, Berlato, Bernié, Berthu, Bertinotti, Beysen, Bigliardo, Blak, Blokland, Bodrato, Böge, Bösch, von Boetticher, Boogerd-Quaak, Booth, Bordes, Borghezio, van den Bos, Boumediene-Thiery, Bourlanges, Bouwman, Bowe, Bowis, Bradbourn, Bremmer, Brie, Brunetta, Buitenweg, Bullmann, van den Burg, Bushill-Matthews, Busk, Butel, Callanan, Calò, Camisón Asensio, Campos, Camre, Cappato, Cardoso, Carnero González, Carrilho, Casaca, Cashman, Caudron, Caullery, Cederschiöld, Cercas, Cerdeira Morterero, Ceyhun, Chichester, Claeys, Coelho, Cohn-Bendit, Collins, Colom i Naval, Corbey, Cornillet, Corrie, Paolo Costa, Raffaele Costa, Cox, Crowley, Cushnahan, van Dam, Darras, Daul, Davies, Dehousse, De Keyser, Dell'Alba, Della Vedova, De Mita, Deprez, De Rossa, De Sarnez, Descamps, Désir, Deva, De Veyrac, Dhaene, Díez González, Di Lello Finuoli, Dillen, Dimitrakopoulos, Di Pietro, Dover, Doyle, Dührkop Dührkop, Duff, Duhamel, Dupuis, Dybkjær, Ebner, Echerer, El Khadraoui, Elles, Eriksson, Esclopé, Ettl, Jillian Evans, Jonathan Evans, Robert J.E. Evans, Farage, Fatuzzo, Fava, Fernández Martín, Ferrández Lezaun, Ferreira, Ferrer, Ferri, Fiebiger, Figueiredo, Fiori, Fitzsimons, Flemming, Flesch, Florenz, Foster, Fourtou, Fraisse, Gahrton, Galeote Quecedo, Garaud, García-Margallo y Marfil, García-Orcoyen Tormo, Gargani, Garot, Garriga Polledo, Gasòliba i Böhm, de Gaulle, Gawronski, Gill, Gillig, Gil-Robles Gil-Delgado, Glante, Glase, Goebbels, Goepel, Görlach, Gollnisch, Gorostiaga Atxalandabaso, Graefe zu Baringdorf, Graça Moura, Gröner, Grönfeldt Bergman, Grosch, Grossetête, Gutiérrez-Cortines, Guy-Quint, Hänsch, Hager, Hannan, Hansenne, Harbour, Hatzidakis, Haug, Hazan, Hedkvist Petersen, Helmer, Hermange, Hernández Mollar, Herranz García, Herzog, Hortefeux, Howitt, Hudghton, Hughes, Huhne, van Hulten, Hume, Hyland, Iivari, Ilgenfritz, Imbeni, Inglewood, Isler Béguin, Izquierdo Collado, Izquierdo Rojo, Jackson, Jarzembowski, Jöns, Jové Peres, Junker, Karamanou, Karas, Karlsson, Katiforis, Keppelhoff-Wiechert, Keßler, Khanbhai, Kindermann, Glenys Kinnock, Kirkhope, Klamt, Koch, Konrad, Korhola, Koulourianos, Krarup, Krehl, Krivine, Kronberger, Kuckelkorn, Kuhne, Kuntz, Lage, Lagendijk, Lalumière, Lamassoure, Lambert, Lang, Lange, Langen, Langenhagen, Lannoye, Laschet, Lechner, Lehne, Leinen, Linkohr, Lisi, Lombardo, Ludford, Lulling, Lund, Lynne, Maat, Maaten, McAvan, McCarthy, McCartin, MacCormick, McKenna, McMillan-Scott, McNally, Maes, Malliori, Malmström, Manders, Manisco, Thomas Mann, Marchiani, Marinho, Marini, Marinos, Marques, Marset Campos, Martelli, Martens, David W. Martin, Hans-Peter Martin, Hugues Martin, Martinez, Martínez Martínez, Mastella, Mastorakis, Matikainen-Kallström, Mauro, Hans-Peter Mayer, Xaver Mayer, Medina Ortega, Meijer, Méndez de Vigo, Mendiluce Pereiro, Menéndez del Valle, Mennea, Mennitti, Menrad, Messner, Miguélez Ramos, Miller, Miranda de Lage, Modrow, Mombaur, Monsonís Domingo, Montfort, Moraes, Morgan, Morgantini, Morillon, Müller, Mulder, Murphy, Muscardini, Musumeci, Myller, Naïr, Napoletano, Nassauer, Nicholson, Nobilia, Nogueira Román, Nordmann, Ojeda Sanz, Olsson, Onesta, Oreja Arburúa, Ortuondo Larrea, O'Toole, Paasilinna, Pacheco Pereira, Paciotti, Paisley, Parish, Pasqua, Pastorelli, Patrie, Paulsen, Pérez Álvarez, Perry, Pesälä, Pex, Pirker, Piscarreta, Pittella, Plooij-van Gorsel, Podestà, Pohjamo, Poignant, Pomés Ruiz, Poos, Prets, Procacci, Pronk, Provan, Puerta, Purvis, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Randzio-Plath, Rapkay, Raschhofer, Read, Ribeiro, Ribeiro e Castro, Riis-Jørgensen, Ripoll y Martínez de Bedoya, Rocard, Rod, de Roo, Roth-Behrendt, Rothe, Roure, Rousseaux, Rovsing, Rübig, Rühle, Rutelli, Sacconi, Sacrédeus, Sakellariou, Salafranca Sánchez-Neyra, Sandberg-Fries, Sandbæk, Sanders-ten Holte, Santer, Santini, dos Santos, Sauquillo Pérez del Arco, Savary, Sbarbati, Scapagnini, Scarbonchi, Schaffner, Scheele, Schierhuber, Schleicher, Herman Schmid, Olle Schmidt, Schmitt, Schnellhardt, Ilka Schröder, Jürgen Schröder, Schroedter, Schwaiger, Segni, Seppänen, Sichrovsky, Simpson, Sjöstedt, Smet, Sörensen, Sommer, Sornosa Martínez, Souchet, Souladakis, Sousa Pinto, Speroni, Staes, Stenmarck, Sterckx, Stevenson, Stihler, Stirbois, Stockmann, Sturdy, Sudre, Sumberg, Suominen, Swiebel, Swoboda, Sørensen, Tajani, Terrón i Cusí, Theato, Theorin, Thomas-Mauro, Thorning-Schmidt, Thors, Thyssen, Titford, Titley, Torres Marques, Trakatellis, Trentin, Turchi, Turco, Turmes, Twinn, Väyrynen, Vairinhos, Valenciano Martínez-Orozco, Vallvé, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Vatanen, van Velzen, Vermeer, Vidal-Quadras Roca, Villiers, Vinci, Virrankoski, Vlasto, Voggenhuber, Volcic, Wachtmeister, Wallis, Watson, Watts, Weiler, Wenzel-Perillo, Whitehead, Wieland, Wiersma, Wuori, Wurtz, Wyn, Wynn, Zabell, Zacharakis, Zappalà, Zimeray, Zissener, Zorba, Zrihen.
Observatører:
Bagó, Balla, Balsai, Biela, Kazys Jaunutis Bobelis, Bonnici, Mihael Brejc, Chronowski, Zbigniew Chrzanowski, Cilevičs, Ékes, Filipek, Gawłowski, Giertych, Hegyi, Heriban, Horvat, Ilves, Jakič, Kāposts, Kiršteins, Kłopotek, Klukowski, Kowalska, Kriščiūnas, Kuzmickas, Kvietkauskas, Landsbergis, Janusz Lewandowski, Libicki, Lydeka, Macierewicz, Maldeikis, Manninger, Matsakis, Mavrou, Őry, Pasternak, Pieniążek, Plokšto, Pospíšil, Protasiewicz, Savi, Sefzig, Siekierski, Smorawiński, Szabó, Szájer, Szczygło, Szent-Iványi, Tabajdi, Tomaka, Tomczak, Vaculík, Valys, Vastagh, Vėsaitė, Widuch, Wikiński, Winiarczyk-Kossakowska, Wittbrodt, Żenkiewicz.
Torsdag, den 26. februar 2004
23.4.2004 |
DA |
Den Europæiske Unions Tidende |
CE 98/16 |
PROTOKOL
(2004/C 98 E/02)
AFVIKLING AF MØDET
FORSÆDE: Renzo IMBENI
næstformand
1. Åbning af mødet
Formanden åbnede mødet kl. 09.00.
Christian Foldberg Rovsing tog ordet om den tid, et af urene i salen viste.
2. Anmodning om beskyttelse af parlamentarisk immunitet
Formanden meddelte, at Klaus-Heiner Lehne og Martin Schulz hver især havde sendt ham en anmodning om beskyttelse af deres privilegier og immunitet i en retssag ved en tysk domstol.
Disse anmodninger var i henhold til forretningsordenens artikel 6, stk. 3, blevet henvist til det kompetente udvalg, JURI.
3. Forbindelserne EU/Rusland (forhandling)
Betænkning: Forslag til Europa-Parlamentets henstilling til Rådet om forbindelserne mellem EU og Rusland [2003/2230(INI)] — Udvalget om Udenrigsanliggender, Menneskerettigheder, Fælles Sikkerhed og Forsvarspolitik
Ordfører: Bastiaan Belder (A5-0053/2004)
Bastiaan Belder forelagde sin betænkning.
Talere: Christopher Patten (medlem af Kommissionen), Per-Arne Arvidsson for PPE-DE-Gruppen, Reino Paasilinna for PSE-Gruppen, Paavo Väyrynen for ELDR-Gruppen, André Brie for GUE/NGL-Gruppen, Matti Wuori for Verts/ALE-Gruppen, Olivier Dupuis, Elmar Brok, Catherine Lalumière, Cecilia Malmström, Pernille Frahm, Francesco Enrico Speroni, Charles Tannock, Ulpu Iivari, Ole Andreasen, Ursula Stenzel, Lennart Sacrédeus og Michael Gahler.
FORSÆDE: Giorgos DIMITRAKOPOULOS
næstformand
Sylviane H. Ainardi tog ordet.
Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.
Afstemning: punkt 9.5
4. EU's politik over for Sydkaukasus (forhandling)
Betænkning: Forslag til Europa-Parlamentets henstilling til Rådet om EU's politik over for Sydkaukasus [2003/2225(INI)] — Udvalget om Udenrigsanliggender, Menneskerettigheder, Fælles Sikkerhed og Forsvarspolitik
Ordfører: Per Gahrton (A5-0052/2004)
Per Gahrton forelagde sin betænkning.
Talere: Christopher Patten (medlem af Kommissionen), Godelieve Quisthoudt-Rowohl (ordfører for udtalelse fra ITRE), Ursula Stenzel for PPE-DE-Gruppen, Demetrio Volcic for PSE-Gruppen, Olle Schmidt for ELDR-Gruppen, og Marie Anne Isler Béguin for Verts/ALE-Gruppen, Ursula Schleicher, Ioannis Souladakis, Sarah Ludford, Miquel Mayol i Raynal og Richard Howitt.
Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.
Afstemning: punkt 9.6
(Mødet udsat kl. 10.45 i afventning af afstemningstiden, og genoptaget kl. 11.00)
FORSÆDE: David W. MARTIN
næstformand
5. Godkendelse af protokollen fra foregående møde
Charles Tannock tog under henvisning til indlæg af Glyn Ford (punkt 5 i protokollen af 12. februar 2004) ordet om den videnskabelige rapport om ikke-spiselige produkter, som STOA havde trukket tilbage; han mente, at rapporten omgående skulle offentliggøres, og at formanden skulle opfordre Kommissionen til at indlede en grundig undersøgelse af sagen (formanden svarede, at Parlamentets formand ville undersøge sagen).
Protokollen fra det foregående møde godkendtes.
6. Afstemningstid
Resultaterne af afstemningerne som helhed (ændringsforslag, særskilte afstemninger, opdelte afstemninger osv.) fremgår af bilag 1, som er vedlagt protokollen.
6.1. Støtte til udvikling af landdistrikterne * (forretningsordenens artikel 110 a) (afstemning)
Betænkning: Forslag til Rådets forordning om ændring af forordning (EF) nr. 1257/1999 om støtte til udvikling af landdistrikterne fra Den Europæiske Udviklings- og Garantifond for Landbruget (EUGFL) [KOM(2003) 806 — C5-0032/2004 — 2003/0312(CNS)] — Udvalget om Landbrug og Udvikling af Landdistrikter
Ordfører: Joseph Daul (A5-0082/2004).
(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilag 1, punkt 1)
KOMMISSIONENS FORSLAG og FORSLAG TIL LOVGIVNINGSMÆSSIG BESLUTNING
Vedtaget ved en enkelt afstemning (P5_TA(2004)0103)
6.2. Skibsbygningsindustrien * (forretningsordenens artikel 110 a) (afstemning)
Betænkning: Forslag til Rådets forordning om ændring af forordning (EF) nr. 1177/2002 om en midlertidig defensiv ordning for skibsbygningsindustrien (Forenklet procedure — forretningsordenens artikel 158, stk. 1) [KOM(2004) 26 — C5-0061/2004 — 2004/0008(CNS)] — Udvalget om Økonomi og Valutaspørgsmål
Ordfører: Christa Randzio-Plath (A5-0056/2004)
(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilag 1, punkt 2)
KOMMISSIONENS FORSLAG og FORSLAG TIL LOVGIVNINGSMÆSSIG BESLUTNING
Vedtaget ved en enkelt afstemning (P5_TA(2004)0104)
6.3. Ansvar over for tredjemand på den nukleare energis område *** (forretningsordenens artikel 110 a) (afstemning)
Henstilling om forslag til Rådets beslutning om bemyndigelse af de medlemsstater, der er kontraherende parter i Paris-konventionen af 29. juli 1960 om ansvar over for tredjemand på den nukleare energis område, til i Det Europæiske Fællesskabs interesse at ratificere eller tiltræde protokollen om ændring af nævnte konvention [14305/2003 — C5-0611/2003 — 2003/0150(AVC)] — Udvalget om Retlige Anliggender og det Indre Marked
Ordfører: (A5-0036/2004)
(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilag 1, punkt 3)
RÅDETS FORSLAG og FORSLAG TIL LOVGIVNINGSMÆSSIG BESLUTNING
Vedtaget ved en enkelt afstemning (P5_TA(2004)0105)
6.4. Aftale EF/Macao (tilbagetagelse af personer, der er bosiddende uden tilladelse) * (forretningsordenens artikel 110 a) (afstemning)
Betænkning: Forslag til Rådets afgørelse om indgåelse af aftalen mellem Det Europæiske Fællesskab og Folkerepublikken Kinas særlige administrative region Macao om tilbagetagelse af personer, der er bosiddende uden tilladelse [10667/1/2003 — C5-0490/2003 — 2003/0054(CNS)] — Udvalget om Borgernes Friheder og Rettigheder og Retlige og Indre Anliggender
Ordfører: Sérgio Sousa Pinto (A5-0096/2004).
(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilag 1, punkt 4)
KOMMISSIONENS FORSLAG og FORSLAG TIL LOVGIVNINGSMÆSSIG BESLUTNING
Vedtaget ved en enkelt afstemning (P5_TA(2004)0106)
6.5. Aftale EF/Kina (turistvisumspørgsmål) * (forretningsordenens artikel 110 a) (afstemning)
Betænkning: Forslag til Rådets afgørelse om indgåelse af aftalememorandummet mellem Det Europæiske Fællesskab og Folkerepublikken Kinas nationale turistadministration om visumspørgsmål og dermed forbundne anliggender vedrørende turistgrupper fra Folkerepublikken Kina (ADS) [KOM(2003) 790 — C5-0029/2004 — 2003/0299(CNS)] — Udvalget om Borgernes Friheder og Rettigheder og Retlige og Indre Anliggender
Ordfører: Sérgio Sousa Pinto (A5-0101/2004).
(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilag 1, punkt 5)
KOMMISSIONENS FORSLAG og FORSLAG TIL LOVGIVNINGSMÆSSIG BESLUTNING
Vedtaget ved en enkelt afstemning (P5_TA(2004)0107)
6.6. Ændringsbudget for regnskabsåret 2004 (Parlamentet) (forretningsordenens artikel 110 a) (afstemning)
Betænkning: Europa-Parlamentets overslag med henblik på Den Europæiske Unions ændringsbudget for regnskabsåret 2004 (ny tjenestemandsvedtægt) [2004/2013(BUD)] — Budgetudvalget
Ordfører: Neena Gill (A5-0072/2004)
(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilag 1, punkt 6)
FORSLAG TIL BESLUTNING
Vedtaget ved en enkelt afstemning (P5_TA(2004)0108)
6.7. Persistente organiske miljøgifte ***I (afstemning)
Betænkning: Forslag til Europa-Parlamentets og Rådets forordning om persistente organiske miljøgifte og om ændring af direktiv 79/117/EØF og direktiv 96/59/EF [KOM(2003) 333 — C5-0273/2003 — 2003/0119(COD)] — Udvalget om Miljø- og Sundhedsanliggender og Forbrugerpolitik
Ordfører: Pernille Frahm (A5-0017/2004).
(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilag 1, punkt 7)
KOMMISSIONENS FORSLAG
Godkendt som ændret (P5_TA(2004)0109)
FORSLAG TIL LOVGIVNINGSMÆSSIG BESLUTNING
Vedtaget (P5_TA(2004)0109)
6.8. Ordningen for De Europæiske Fællesskabers egne indtægter * (afstemning)
Betænkning: Forslag til Rådets forordning om ændring af forordning (EF, Euratom) nr. 1150/2000 om gennemførelse af afgørelse 2000/597/EF, Euratom om ordningen for De Europæiske Fællesskabers egne indtægter [KOM(2003) 366 — C5-0326/2003 — 2003/0131(CNS)] — Budgetudvalget
Ordfører: Jutta D. Haug (A5-0063/2004).
(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilag 1, punkt 8)
KOMMISSIONENS FORSLAG
Godkendt som ændret (P5_TA(2004)0110)
FORSLAG TIL LOVGIVNINGSMÆSSIG BESLUTNING
Vedtaget (P5_TA(2004)0110)
6.9. Tjenestemandsvedtægten * (afstemning)
Forslag til Rådets forordning om ændring af vedtægten for tjenestemænd i De Europæiske Fællesskaber og af ansættelsesvilkårene for de øvrige ansatte i Fællesskaberne (fornyet høring) [KOM(2003) 721 — C5-0575/2003 — 2002/0100(CNS)] — Udvalget om Retlige Anliggender og det Indre Marked Ordførere: Malcolm Harbour og Manuel Medina Ortega (A5-0078/2004)
(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilag 1, punkt 9)
KOMMISSIONENS FORSLAG
Godkendt som ændret (P5_TA(2004)0111)
FORSLAG TIL LOVGIVNINGSMÆSSIG BESLUTNING
Vedtaget (P5_TA(2004)0111)
6.10. Atomnedrustning (afstemning)
(Forhandlingen havde fundet sted den 11.02.2004, punkt 3 i protokollen af 11. februar 2004)
Forslag til beslutning B5-0101, 0104, 0105 og 0106/2004
(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilag 1, punkt 10)
FÆLLES BESLUTNINGSFORSLAG RC-B5-0101/2004
(erstatter B5-0101, 0104, 0105 og 0106/2004):
stillet af:
— |
Philippe Morillon for PPE-DE-Gruppen |
— |
Jan Marinus Wiersma for PSE-Gruppen |
— |
Johan Van Hecke og Bob van den Bos for ELDR-Gruppen |
— |
Jillian Evans og Patricia McKenna for Verts/ALE-Gruppen |
— |
Pernille Frahm for GUE/NGL-Gruppen |
Vedtaget (P5_TA(2004)0112)
6.11. Bedre lovgivning 2002 (afstemning)
Betænkning: Kommissionens beretning »Bedre lovgivning 2002« i overensstemmelse med artikel 9 i protokollen til EF-traktaten om anvendelse af nærhedsprincippet og proportionalitetsprincippet (10. rapport) [2003/2009(INI)] — Udvalget om Retlige Anliggender og det Indre Marked
Ordfører: Diana Wallis (A5-0048/2004).
(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilag 1, punkt 11)
FORSLAG TIL BESLUTNING
Vedtaget (P5_TA(2004)0113)
6.12. Forårstopmøde: Opfølgning af Lissabon-strategien (afstemning)
Forslag til beslutning B5-0102, 0107 og 0108/2004
(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilag 1, punkt 12)
FORSLAG TIL BESLUTNING B5-0102/2004
(erstatter B5-0102, 0107 og 0108/2004)
stillet af:
— |
Christopher Huhne, Elspeth Attwooll, Elly Plooij-van Gorsel og Chris Davies for ELDR-Gruppen |
— |
Françoise Grossetête for PPE-DE-Gruppen |
— |
Robert Goebbels for PSE-Gruppen |
Vedtaget (P5_TA(2004)0114)
(Forslag til beslutning B5-0107/2004 og B5-0108/2004 bortfaldt).
6.13. Manglende høring af Parlamentet i forbindelse med TEN-quick-start-planerne (afstemning)
Forslag til beslutning B5-0103/2004
(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilag 1, punkt 13)
FORSLAG TIL BESLUTNING
Vedtaget (P5_TA(2004)0115)
6.14. Overordnede retningslinjer for de økonomiske politikker (afstemning)
Betænkning: Den økonomiske situation i EU — overordnede retningslinjer for de økonomiske politikker [2003/2135(INI)] — Udvalget om Økonomi og Valutaspørgsmål
Ordfører: Christa Randzio-Plath (A5-0045/2004)
(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilag 1, punkt 14)
FORSLAG TIL BESLUTNING
Vedtaget (P5_TA(2004)0116)
*
* *
Afstemningstiden blev afbrudt her.
FORSÆDE: Pat COX
formand
7. Mindeord
Formanden udtalte på Parlamentets vegne mindeord over Boris Trajkovski, præsident for Den Tidligere Jugoslaviske Republik Makedonien, som samme morgen var blevet dræbt i en flyulykke.
Parlamentet iagttog et minuts stilhed.
8. Højtideligt møde (Kroatien)
(Fra 11.40 til 12.10 afholdt Parlamentet et højtideligt møde i anledning af Kroatiens præsident, Stjepan Mesics besøg).
FORSÆDE: David W. MARTIN
næstformand
Talere: Mary Elizabeth Banotti og Graham R. Watson om det ur i salen, der var i uorden.
9. Afstemningstid (fortsat)
9.1. Offentlige finanser i ØMU — 2003 (afstemning)
Betænkning: Kommissionens meddelelse til Rådet og Europa-Parlamentet om de offentlige finanser i ØMU — 2003 [KOM(2003) 283 — C5-0377/2003 — 2003/2151(INI)] — Udvalget om Økonomi og Valutaspørgsmål
Ordfører: Roberto Felice Bigliardo (A5-0044/2004).
(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilag 1, punkt 15)
FORSLAG TIL BESLUTNING
Vedtaget (P5_TA(2004)0117)
Indlæg til afstemningen:
Roberto Felice Bigliardo (ordfører) havde afklaret et spørgsmål vedrørende den italienske oversættelse af punkt 16; den engelske udgave var gældende.
9.2. Budget 2005: Retningslinjer — Øvrige sektioner (afstemning)
Betænkning: Retningslinjer for regnskabsåret 2005 for
— |
Sektion I, Europa-Parlamentet |
— |
Sektion II, Rådet |
— |
Sektion IV, Domstolen |
— |
Sektion V, Revisionsretten |
— |
Sektion VI, Det Europæiske Økonomiske og Sociale Udvalg |
— |
Sektion VII, Regionsudvalget |
— |
Sektion VIII (A), Den Europæiske Ombudsmand |
— |
Sektion VIII (B), Den Europæiske Tilsynsførende for Databeskyttelse [2004/2002(BUD)] — Budgetudvalget |
Ordfører: Wilfried Kuckelkorn (A5-0062/2004).
(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilag 1, punkt 16)
FORSLAG TIL BESLUTNING
Vedtaget (P5_TA(2004)0118)
9.3. Inddragelse og orientering af de unge (afstemning)
Betænkning: Kommissionens meddelelse til Rådet: Opfølgning af hvidbogen »Et nyt afsæt for europæisk ungdom« — Forslag til fælles målsætninger for inddragelse og orientering af de unge i henhold til Rådets resolution af 27. juni 2002 om rammerne for det europæiske samarbejde på ungdomsområdet [KOM(2003) 184 — C5-0404/2003 — 2003/2127(INI)] — Udvalget om Kultur, Ungdom, Uddannelse, Medier og Sport
Ordfører: Lissy Gröner (A5-0081/2004)
(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilag 1, punkt 17)
FORSLAG TIL BESLUTNING
Vedtaget (P5_TA(2004)0119)
9.4. Bredere adgang til kultur (afstemning)
Betænkning: Bredere adgang til kultur: Skolernes og undervisningens betydning [2002/2268(INI)] — Udvalget om Kultur, Ungdom, Uddannelse, Medier og Sport
Ordfører: Vasco Graça Moura (A5-0080/2004).
(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilag 1, punkt 18)
FORSLAG TIL BESLUTNING
Vedtaget (P5_TA(2004)0120)
9.5. Forbindelserne EU/Rusland (afstemning)
Betænkning: Forslag til Europa-Parlamentets henstilling til Rådet om forbindelserne mellem EU og Rusland [2003/2230(INI)] — Udvalget om Udenrigsanliggender, Menneskerettigheder, Fælles Sikkerhed og Forsvarspolitik
Ordfører: Bastiaan Belder (A5-0053/2004).
(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilag 1, punkt 19)
FORSLAG TIL BESLUTNING
Vedtaget (P5_TA(2004)0121)
Indlæg til afstemningen:
Per-Arne Arvidsson havde for PPE-DE-Gruppen stillet mundtlige ændringsforslag til punkt 6 og punkt F.
Ordføreren havde præciseret, at der i ændringsforslag 26, led 2, skulle stå »det tjetjenske samfunds sociologiske sammensætning« og ikke »det tjetjenske folks sociologiske sammensætning«.
9.6. EU's politik over for Sydkaukasus (afstemning)
Betænkning: Forslag til Europa-Parlamentets henstilling til Rådet om EU's politik over for Sydkaukasus [2003/2225(INI)] — Udvalget om Udenrigsanliggender, Menneskerettigheder, Fælles Sikkerhed og Forsvarspolitik
Ordfører: Per Gahrton (A5-0052/2004).
(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilag 1, punkt 20)
FORSLAG TIL HENSTILLING
Vedtaget (P5_TA(2004)0122)
10. Stemmeforklaringer
Skriftlige stemmeforklaringer:
De skriftlige stemmeforklaringer, jf. forretningsordenens artikel 137, stk. 3, var indeholdt i det fuldstændige forhandlingsreferat fra mødet.
Mundtlige stemmeforklaringer:
Betænkning Belder — A5-0053/2004
Luís Queiró
11. Stemmerettelser
Følgende medlemmer havde meddelt stemmerettelser:
Betænkning Daul — A5-0082/2004
— |
enkelt afstemning for: Othmar Karas, Renzo Imbeni og Juan Manuel Ferrández Lezaun |
Betænkning Sousa Pinto — A5-0096/2004
— |
enkelt afstemning for: Othmar Karas og Renzo Imbeni |
Betænkning Haug — A5-0063/2004
— |
ændringsforslag 2 for: Karin Riis-Jørgensen, Joost Lagendijk, Jillian Evans og Maria Martens imod: Renzo Imbeni og Graham R. Watson |
— |
beslutning (som helhed) for: Renzo Imbeni og Claude Turmes |
Betænkning Harbour — A5-0078/2004
— |
ændringsforslag 11 imod: Emmanouil Mastorakis |
B5-0101/2004 — Atomnedrustning
— |
punkt 1 hverken/eller: Marie-Thérèse Hermange |
— |
ændringsforslag 3 og 5 for: James (Jim) Fitzsimons og Hans Kronberger imod: Marie-Thérèse Hermange |
— |
punkt 6 for: Marie-Thérèse Hermange, Sarah Ludford, Othmar Karas og Ewa Hedkvist Petersen imod: Neil Parish |
— |
ændringsforslag 6 for: Martin Schulz imod: Marie-Thérèse Hermange |
— |
ændringsforslag 4 og 7 for: James (Jim) Fitzsimons og Hans Kronberger imod: Marie-Thérèse Hermange |
— |
punkt 14 for: Maria Martens |
— |
punkt 15 for: Hans Kronberger imod: Marie-Thérèse Hermange og Neil Parish |
— |
punkt 18 hverken/eller: Marie-Thérèse Hermange |
— |
ændringsforslag 2 imod: Marie-Thérèse Hermange |
— |
ændringsforslag 1 imod: Marie-Thérèse Hermange |
Betænkning Wallis — A5-0048/2004
— |
ændringsforslag 3 imod: Miguel Mayol i Raynal |
RC-B5-0102/2004 — Forårstopmøde: Opfølgning af Lissabon-strategien
— |
ændringsforslag 3 imod: Graham R. Watson |
— |
punkt 15, 1. del imod: Georges Berthu |
— |
punkt 18, 2. del for: Sarah Ludford |
— |
ændringsforslag 6 for: Eryl Margaret McNally, Stephen Hughes imod: Ole B. Sørensen |
— |
punkt 27 for: Avril Doyle imod: Per-Arne Arvidsson |
— |
punkt 28 for: Eija-Riitta Anneli Korhola imod: Per-Arne Arvidsson |
— |
punkt 30 hverken/eller: Marie-Thérèse Hermange |
— |
punkt 32 hverken/eller: Marie-Thérèse Hermange |
— |
punkt 33 hverken/eller: Marie-Thérèse Hermange et Avril Doyle |
— |
ændringsforslag 8 imod: Hubert Pirker |
— |
ændringsforslag 10 imod: Sarah Ludford |
Betænkning Randzio-Plath — A5-0045/2004
— |
punkt 12 for: Claude Turmes |
— |
punkt 25 for: Lisbeth Grönfeldt Bergman, Charlotte Cederschiöld |
Betænkning Bigliardo — A5-0044/2004
— |
ændringsforslag 1 for: Claude Turmes, Anne-Marie Schaffner, imod: Charlotte Cederschiöld |
— |
punkt 3 imod: Claude Turmes, Nicole Thomas-Mauro, Anne-Marie Schaffner, Marie-Thérèse Hermange, Christine De Veyrac og Brice Hortefeux |
— |
ændringsforslag 2 og 18 for: Claude Turmes, Anne-Marie Schaffner, Marie-Thérèse Hermange, Christine De Veyrac og Brice Hortefeux |
— |
ændringsforslag 3 for: Christine De Veyrac og Brice Hortefeux imod: Claude Turmes, Anne-Marie Schaffner, Marie-Thérèse Hermange og Maria Johanna (Marieke) Sanders-ten Holte |
— |
ændringsforslag 4 og 9 for: Alain Lamassoure, Marie-Thérèse Hermange, Christine De Veyrac og Brice Hortefeux imod: Charlotte Cederschiöld |
— |
ændringsforslag 5 og 10 for: Marie-Thérèse Hermange, Margie Sudre, Marie-Hélène Descamps, Christine De Veyrac og Brice Hortefeux |
— |
punkt 19 for: Marie-Thérèse Hermange |
— |
punkt 6 for: Avril Doyle, Margie Sudre, Marie-Hélène Descamps, Johanna L.A. Boogerd-Quaak, Marielle De Sarnez, Jacques Santer, Françoise Grossetête, Paul Rübig, Alain Lamassoure, Marie-Thérèse Hermange, Marielle De Sarnez |
— |
punkt 20 for: Marie-Thérèse Hermange |
— |
beslutning (som helhed) for: Marie-Thérèse Hermange, Christine De Veyrac og Brice Hortefeux imod: Cecilia Malmström og Colette Flesch |
Betænkning Gröner — A5-0081/2004
— |
beslutning (som helhed) for: Janelly Fourtou |
Betænkning Gahrton — A5-0052/2004
— |
ændringsforslag 2 imod: Jens-Peter Bonde, Marianne Eriksson, Ole Krarup, Pernille Frahm, Giuseppe Di Lello Finuoli og Fausto Bertinotti |
12. Meddelelse af Rådets fælles holdninger
Formanden afgav i overensstemmelse med forretningsordenens artikel 74, stk. 1, meddelelse om fra Rådet at have modtaget følgende fælles holdninger, grundene hertil samt Kommissionens holdning hertil:
— |
Europa-Parlamentets og Rådets forordning om fremme af ligestilling mellem kønnene i udviklingssamarbejdet (C5-0093/2004 — 2003/0176(COD) — 5402/1/2004 — 5593/2004 — KOM(2004) 131)
|
— |
Europa-Parlamentets og Rådets forordning om ændring af Rådets forordning (EØF) nr. 95/93 af 18. januar 1993 om fælles regler for tildeling af ankomst- og afgangstidspunkter i Fællesskabets lufthavne (C5-0094/2004 — 2001/0140(COD) — 16305/1/2003 — 5998/2004 — KOM(2004) 136)
|
— |
Europa-Parlamentets og Rådets forordning om ændring af Rådets forordning (EF) nr. 2236/95 om generelle regler for Fællesskabets finansielle støtte inden for transeuropæiske net (C5-0095/2004 — 2001/0226(COD) — 5633/1/2004 — 5644/2004 — KOM(2004) 141)
|
Fristen på tre måneder, som Parlamentet råder over, var således at regne fra den 27. februar 2004.
13. Fremsendelse af beslutninger vedtaget under dette møde
I overensstemmelse med forretningsordenens artikel 148, stk. 2, ville protokollen fra dette møde blive forelagt Parlamentet til godkendelse ved begyndelsen af næste møde.
Med Parlamentets godkendelse ville de vedtagne beslutninger allerede nu blive fremsendt til de heri nævnte instanser.
14. Tid og sted for næste møde
Formanden meddelte, at næste møde ville finde sted den 8.-11. marts 2004.
15. Afbrydelse af sessionen
Formanden erklærede Europa-Parlamentets session for afbrudt.
Formanden hævede mødet kl. 12.45.
Julian Priestley
generalsekretær
Pat Cox
formand
TILSTEDEVÆRELSESLISTE
Følgende skrev under:
Aaltonen, Abitbol, Adam, Nuala Ahern, Ainardi, Almeida Garrett, Andersen, Andersson, Andreasen, André-Léonard, Andrews, Andria, Angelilli, Aparicio Sánchez, Arvidsson, Attwooll, Auroi, Avilés Perea, Ayuso González, Balfe, Baltas, Banotti, Barón Crespo, Bartolozzi, Bastos, Bayona de Perogordo, Beazley, Belder, Berend, Berenguer Fuster, Berès, van den Berg, Bergaz Conesa, Berger, Bernié, Berthu, Bertinotti, Beysen, Bigliardo, Blak, Blokland, Bodrato, Böge, Bösch, von Boetticher, Boogerd-Quaak, Booth, Borghezio, van den Bos, Boudjenah, Boumediene-Thiery, Bourlanges, Bouwman, Bowe, Bowis, Bradbourn, Bremmer, Breyer, Brie, Brok, Brunetta, Buitenweg, Bullmann, van den Burg, Bushill-Matthews, Busk, Callanan, Calò, Camisón Asensio, Campos, Camre, Cappato, Cardoso, Carnero González, Carrilho, Casaca, Cashman, Caudron, Caullery, Cederschiöld, Cercas, Cerdeira Morterero, Ceyhun, Chichester, Claeys, Cocilovo, Coelho, Collins, Cornillet, Corrie, Paolo Costa, Cox, Crowley, Cushnahan, van Dam, Dary, Daul, Davies, Decourrière, Dehousse, De Keyser, Dell'Alba, Della Vedova, De Mita, Deprez, De Rossa, De Sarnez, Descamps, Désir, Deva, De Veyrac, Dhaene, Díez González, Di Lello Finuoli, Dillen, Dimitrakopoulos, Di Pietro, Dover, Doyle, Dührkop Dührkop, Duff, Duhamel, Dupuis, Duthu, Ebner, Echerer, El Khadraoui, Elles, Eriksson, Esclopé, Ettl, Jillian Evans, Jonathan Evans, Robert J.E. Evans, Färm, Farage, Fatuzzo, Fava, Fernández Martín, Ferrández Lezaun, Ferreira, Ferrer, Ferri, Fiebiger, Figueiredo, Fiori, Fitzsimons, Flemming, Flesch, Florenz, Ford, Foster, Fourtou, Frahm, Fraisse, Frassoni, Friedrich, Gahler, Gahrton, Galeote Quecedo, Garaud, García-Margallo y Marfil, García-Orcoyen Tormo, Gargani, Garot, Gasòliba i Böhm, de Gaulle, Gawronski, Gebhardt, Gemelli, Gill, Gillig, Gil-Robles Gil-Delgado, Glante, Glase, Goebbels, Goepel, Görlach, Gollnisch, Goodwill, Gorostiaga Atxalandabaso, Gouveia, Graça Moura, Gröner, Grönfeldt Bergman, Grosch, Grossetête, Gutiérrez-Cortines, Guy-Quint, Hänsch, Hager, Hannan, Hansenne, Harbour, Hatzidakis, Haug, Hazan, Heaton-Harris, Hedkvist Petersen, Helmer, Hermange, Herzog, Hieronymi, Honeyball, Hortefeux, Howitt, Hudghton, Hughes, Huhne, van Hulten, Hume, Hyland, Iivari, Ilgenfritz, Imbeni, Inglewood, Izquierdo Collado, Izquierdo Rojo, Jackson, Jarzembowski, Jeggle, Jensen, Jöns, Jonckheer, Jové Peres, Junker, Karamanou, Karas, Karlsson, Kastler, Katiforis, Keppelhoff-Wiechert, Keßler, Kindermann, Glenys Kinnock, Kirkhope, Klamt, Klaß, Koch, Konrad, Korhola, Krarup, Krehl, Kreissl-Dörfler, Krivine, Kronberger, Kuckelkorn, Kuhne, Kuntz, Lage, Lagendijk, Lalumière, Lamassoure, Lambert, Lang, Lange, Langen, Langenhagen, Lannoye, de La Perriere, Laschet, Lechner, Leinen, Linkohr, Lipietz, Lisi, Lombardo, Ludford, Lulling, Lund, Lynne, Maat, Maaten, McAvan, McCarthy, McCartin, MacCormick, McKenna, McMillan-Scott, McNally, Maes, Malliori, Malmström, Manders, Manisco, Erika Mann, Thomas Mann, Marchiani, Marini, Markov, Marques, Marset Campos, Martelli, Martens, David W. Martin, Hans-Peter Martin, Martinez, Martínez Martínez, Mastorakis, Matikainen-Kallström, Mauro, Hans-Peter Mayer, Xaver Mayer, Mayol i Raynal, Medina Ortega, Meijer, Méndez de Vigo, Mendiluce Pereiro, Menéndez del Valle, Mennea, Mennitti, Menrad, Messner, Miller, Miranda de Lage, Modrow, Mombaur, Monsonís Domingo, Montfort, Moraes, Morgan, Morillon, Müller, Murphy, Musotto, Myller, Naïr, Napoletano, Naranjo Escobar, Nassauer, Newton Dunn, Nicholson, Nicholson of Winterbourne, Nisticò, Nobilia, Nogueira Román, Nordmann, Obiols i Germà, Ojeda Sanz, Olsson, Onesta, Oostlander, Oreja Arburúa, Ortuondo Larrea, O'Toole, Paasilinna, Pacheco Pereira, Paciotti, Pack, Paisley, Parish, Pasqua, Pastorelli, Patrie, Paulsen, Pérez Álvarez, Perry, Pesälä, Pex, Piecyk, Pirker, Piscarreta, Plooij-van Gorsel, Podestà, Poettering, Pohjamo, Poignant, Poli Bortone, Pomés Ruiz, Poos, Posselt, Prets, Procacci, Pronk, Provan, Purvis, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Randzio-Plath, Rapkay, Raschhofer, Read, Ribeiro, Ribeiro e Castro, Riis-Jørgensen, Ripoll y Martínez de Bedoya, Rod, Rodríguez Ramos, de Roo, Roth-Behrendt, Rothe, Rothley, Roure, Rousseaux, Rovsing, Rübig, Rühle, Rutelli, Sacconi, Sacrédeus, Saint-Josse, Sakellariou, Salafranca Sánchez-Neyra, Sandberg-Fries, Sandbæk, Sanders-ten Holte, Santer, Santini, dos Santos, Sauquillo Pérez del Arco, Savary, Sbarbati, Scapagnini, Schaffner, Scheele, Schleicher, Herman Schmid, Olle Schmidt, Schmitt, Schnellhardt, Schörling, Ilka Schröder, Jürgen Schröder, Schroedter, Schulz, Schwaiger, Segni, Seppänen, Sichrovsky, Simpson, Sjöstedt, Smet, Sörensen, Sommer, Sornosa Martínez, Souchet, Souladakis, Sousa Pinto, Speroni, Staes, Stenmarck, Stenzel, Sterckx, Stevenson, Stihler, Stockmann, Stockton, Sturdy, Sudre, Sumberg, Suominen, Swiebel, Swoboda, Sørensen, Tajani, Tannock, Theato, Theorin, Thomas-Mauro, Thorning-Schmidt, Thors, Titford, Titley, Torres Marques, Trakatellis, Trentin, Turchi, Turco, Turmes, Twinn, Väyrynen, Vairinhos, Valdivielso de Cué, Valenciano Martínez-Orozco, Vallvé, Van Lancker, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Vatanen, Vattimo, van Velzen, Vermeer, de Veyrinas, Vidal-Quadras Roca, Villiers, Vinci, Virrankoski, Vlasto, Volcic, Wachtmeister, Wallis, Walter, Watson, Watts, Wenzel-Perillo, Whitehead, Wieland, Wiersma, Wijkman, von Wogau, Wuermeling, Wuori, Wurtz, Wynn, Zacharakis, Zappalà, Zimeray, Zissener, Zorba, Zrihen.
Observatører:
Bagó, Balla, Balsai, Biela, Kazys Jaunutis Bobelis, Bonnici, Mihael Brejc, Chronowski, Zbigniew Chrzanowski, Cilevičs, Didžiokas, Fazakas, Filipek, Gawłowski, Hegyi, Horvat, Ilves, Kelemen, Kiršteins, Kłopotek, Klukowski, Kósáné Kovács, Kowalska, Kriščiūnas, Kuzmickas, Kvietkauskas, Landsbergis, Janusz Lewandowski, Lydeka, Maldeikis, Manninger, Matsakis, Őry, Pasternak, Pieniążek, Plokšto, Podgórski, Pospíšil, Protasiewicz, Savi, Sefzig, Siekierski, Smorawiński, Szabó, Szájer, Szczygło, Tabajdi, Tomaka, Tomczak, Vaculķk, Vastagh, Vėsaitė, Wikiński, Winiarczyk-Kossakowska, Wittbrodt, Żenkiewicz.
BILAG I
AFSTEMNINGSRESULTATER
Tegnforklaring
+ |
vedtaget |
- |
forkastet |
↓ |
bortfaldt |
R |
taget tilbage |
AN (..., ..., ...) |
afstemning ved navneopråb (for, imod, hverken/eller) |
VE (..., ..., ...) |
elektronisk afstemning (for, imod, hverken/eller) |
div |
opdelt afstemning |
vs |
særskilt afstemning |
æf |
ændringsforslag |
AC |
kompromisændringsforslag |
PC |
tilsvarende tekstdel |
S |
tekstdel udgår |
= |
identiske ændringsforslag |
§ |
punkt/stk. |
art |
artikel |
cons |
betragtning/punkt |
PR |
beslutningsforslag |
PRC |
fælles beslutningsforslag |
SEC |
hemmelig afstemning |
1. Støtte til udvikling af landdistrikterne *
Betænkning: DAUL (A5-0082/2004)
Angående |
AN, osv. |
resultat |
AN/VE — bemærkninger |
enkelt afstemning |
AN |
+ |
325, 28, 25 |
Anmodning om afstemning ved navneopråb
PPE-DE enkelt afstemning
2. Skibsbygningsindustrien *
Betænkning: RANDZIO-PLATH (A5-0056/2004)
Angående |
AN, osv. |
resultat |
AN/VE — bemærkninger |
enkelt afstemning |
|
+ |
|
3. Ansvar over for tredjemand på den nukleare energis område ***
Betænkning: MACCORMICK (A5-0036/2004)
Angående |
AN, osv. |
resultat |
AN/VE — bemærkninger |
enkelt afstemning |
|
+ |
|
4. Aftale EF/Macao (tilbagetagelse af personer, der er bosiddende uden tilladelse) *
Betænkning: SOUSA PINTO (A5-0096/2004)
Angående |
AN, osv. |
resultat |
AN/VE — bemærkninger |
enkelt afstemning |
AN |
+ |
355, 65, 54 |
Anmodning om afstemning ved navneopråb
GUE/NGL enkelt afstemning
5. Aftale EF/Kina (turistvisumspørgsmål) *
Betænkning: SOUSA PINTO (A5-0101/2004)
Angående |
AN, osv. |
resultat |
AN/VE — bemærkninger |
enkelt afstemning |
|
+ |
|
6. Ændringsbudget for regnskabsåret 2004 (Parlamentet)
Betænkning: GILL (A5-0072/2004)
Angående |
AN, osv. |
resultat |
AN/VE — bemærkninger |
enkelt afstemning |
|
+ |
|
7. Persistente organiske miljøgifte ***I
Betænkning: FRAHM (A5-0017/2004)
Angående |
æf. nr. |
fra |
AN, osv. |
resultat |
AN/VE — bemærkninger |
tekst som helhed |
Blok 1 |
5 politiske grupper |
|
+ |
|
Blok 2 |
korr. udv. |
|
↓ |
|
|
Blok 3 |
korr. udv. |
|
+ |
|
|
afstemning: ændret forslag |
|
+ |
|
||
afstemning: lovgivningsmæssig beslutning |
|
+ |
|
Blok 1 = 60 æf fra 5 politiske grupper (æf 62-121) [kompromistekst]
Blok 2 = 53 æf fra ENVI (æf 3, 5-8, 10-23, 24 [2. del], 25-27, 30-40, 42-57 og 59-61)
Blok 3 = 9 æf fra ENVI (æf 1, 2, 4, 9, 24 [1. del — titel], 28, 29, 41 og 58)
8. Ordningen for De Europæiske Fællesskabers egne indtægter *
Betænkning: HAUG (A5-0063/2004)
Angående |
æf. nr. |
fra |
AN, osv. |
resultat |
AN/VE — bemærkninger |
efter art 21 |
2 |
ELDR |
AN |
- |
68, 377, 13 |
1 |
korr. udv. |
|
+ |
|
|
afstemning: ændret forslag |
|
+ |
|
||
afstemning: lovgivningsmæssig beslutning |
AN |
+ |
334, 72, 47 |
Anmodning om afstemning ved navneopråb
PPE-DE endelig afstemning
EDD æf 2
9. Tjenestemandsvedtægten *
Betænkning: HARBOUR / MEDINA ORTEGA (A5-0078/2004)
Angående |
æf. nr. |
fra |
AN, osv. |
resultat |
AN/VE — bemærkninger |
æf fra det korresponderende udvalg — afstemning under et |
1-9 |
korr. udv. |
|
+ |
|
æf fra det korresponderende udvalg — særskilt afstemning |
10 |
korr. udv. |
div |
|
|
1 |
+ |
|
|||
2/VE |
- |
182, 270, 9 |
|||
bilag 1, nr. 7 |
15 |
PSE |
|
+ |
|
16 |
PSE |
|
+ |
|
|
17 |
PSE |
|
+ |
|
|
bilag 1, nr. 60 |
18 |
PSE |
VE |
+ |
239, 220, 6 |
bilag 1, § 92, litra h) |
20/rev |
PSE |
|
+ |
|
bilag 2, efter nr. 2 |
21 |
PSE |
|
+ |
|
bilag 2, nr. 4 |
11 |
Verts/ALE |
AN |
- |
143, 321, 10 |
bilag 2, nr. 31 |
12 |
Verts/ALE |
|
- |
|
19/rev |
PSE |
VE |
+ |
248, 215, 6 |
|
cons |
13 |
PSE |
|
+ |
|
14 |
PSE |
|
+ |
|
|
afstemning: ændret forslag |
|
+ |
|
||
afstemning: lovgivningsmæssig beslutning |
|
+ |
|
Anmodning om afstemning ved navneopråb
Verts/ALE æf 11
Anmodning om opdelt afstemning
PSE
æf 10
1. del: Forslaget om at artikel 1 udgår (bilag II nr. 40)
2. del: Forslaget om at artikel 2 udgår (bilag II nr. 40)
10. Atomnedrustning
Forslag til beslutning: B5-0101, B5-0104, B5-0105, B5-0106/2004
Angående |
æf. nr. |
fra |
AN, osv. |
resultat |
AN/VE — bemærkninger |
fælles beslutningsforslag RC-B5-0101/2004 (PSE, ELDR, Verts/ALE, GUE/NGL) |
|||||
§ 1 |
|
originaltekst |
AN |
+ |
456, 10, 13 |
§ 2 |
|
originaltekst |
vs |
+ |
|
efter § 4 |
3 = 5 = |
GUE/NGL Verts/ALE |
AN |
- |
116, 351, 7 |
§ 6 |
|
originaltekst |
AN |
+ |
433, 51, 0 |
§ 12 |
6 |
Verts/ALE |
AN |
- |
101, 373, 4 |
§ 14 |
|
originaltekst |
vs |
+ |
|
efter § 14 |
4 = 7 = |
GUE/NGL Verts/ALE |
AN |
- |
98, 375, 7 |
§ 15 |
|
originaltekst |
AN |
+ |
406, 55, 15 |
§ 18 |
|
originaltekst |
AN |
+ |
475, 9, 7 |
efter § 22 |
2 |
GUE/NGL |
AN |
+ |
236, 235, 18 |
cons E |
|
originaltekst |
vs |
+ |
|
efter cons J |
1 |
GUE/NGL |
AN |
- |
116, 360, 7 |
afstemning: beslutning (som helhed) |
|
+ |
|
||
beslutningsforslag fra de politiske grupper |
|||||
B5-101/2004 |
|
Verts/ALE |
|
↓ |
|
B5-104/2004 |
|
ELDR |
|
↓ |
|
B5-105/2004 |
|
PSE |
|
↓ |
|
B5-106/2004 |
|
GUE/NGL |
|
↓ |
|
Anmodning om afstemning ved navneopråb
PPE-DE §§ 1, 6, 18, æf 1-7 i det fælles beslutningsforslag
Verts/ALE § 15 i det fælles beslutningsforslag
Anmodning om særskilt afstemning
PPE-DE cons E, § 14 i det fælles beslutningsforslag
PSE § 2 i det fælles beslutningsforslag
11. Bedre lovgivning 2002
Betænkning: WALLIS (A5-0048/2004)
Angående |
æf. nr. |
fra |
AN, osv. |
resultat |
AN/VE — bemærkninger |
§ 6 |
3 |
PSE |
AN |
- |
143, 332, 14 |
cons C |
1 |
PSE |
|
+ |
|
cons D |
2 |
PSE |
VE |
- |
174, 304, 4 |
afstemning: beslutning (som helhed) |
|
+ |
|
Anmodning om afstemning ved navneopråb
Verts/ALE æf 3
12. Forårstopmøde: Opfølgning af Lissabon-strategien
Forslag til beslutning: B5-0102, B5-0107, B5-0108/2004
Angående |
æf. nr. |
fra |
AN, osv. |
resultat |
AN/VE — bemærkninger |
beslutningsforslag fra de politiske grupper |
|||||
fælles beslutningsforslag RC B5-0102/2004 (ELDR, PPE-DE, PSE) |
|||||
efter § 1 |
1 |
PSE |
AN |
- |
215, 251, 27 |
12 |
Verts/ALE |
AN |
+ |
241, 239, 12 |
|
efter § 3 |
2 |
Verts/ALE |
AN |
- |
85, 396, 9 |
3 |
Verts/ALE |
AN |
+ |
244, 234, 11 |
|
§ 9 |
|
originaltekst |
vs |
+ |
|
§ 12 |
|
originaltekst |
vs |
+ |
|
§ 15 |
|
originaltekst |
div/AN |
|
|
1 |
+ |
466, 20, 7 |
|||
2 |
- |
224, 260, 3 |
|||
§ 16 |
|
originaltekst |
vs |
- |
|
§ 17 |
|
originaltekst |
vs |
+ |
|
§ 18 |
|
originaltekst |
div/AN |
|
|
1 |
- |
229, 254, 9 |
|||
2 |
+ |
276, 206, 4 |
|||
§ 19 |
|
originaltekst |
vs / VE |
+ |
254, 225, 6 |
§ 20 |
|
originaltekst |
div |
|
|
1 |
+ |
|
|||
2 |
+ |
|
|||
3 |
+ |
|
|||
§ 22 |
6 |
Verts/ALE |
AN |
- |
214, 277, 3 |
§ |
originaltekst |
vs |
+ |
|
|
§ 23 |
|
originaltekst |
div |
|
|
1 |
+ |
|
|||
2 |
+ |
|
|||
§ 25 |
|
originaltekst |
vs |
+ |
|
§ 27 |
|
originaltekst |
AN |
+ |
432, 47, 12 |
§ 28 |
|
originaltekst |
AN |
+ |
404, 56, 12 |
efter § 29 |
4 |
Verts/ALE |
AN |
- |
89, 391, 6 |
5 |
Verts/ALE |
AN |
- |
216, 258, 15 |
|
§ 30 |
|
originaltekst |
AN |
+ |
277, 60, 148 |
§ 31 |
|
originaltekst |
AN |
+ |
448, 29, 12 |
§ 32 |
|
originaltekst |
AN |
+ |
274, 62, 152 |
§ 33 |
|
originaltekst |
AN |
+ |
295, 17, 154 |
efter § 35 |
11 |
Verts/ALE |
AN |
- |
94, 382, 8 |
før henvisning 1 |
7 |
Verts/ALE |
AN |
- |
223, 251, 15 |
8 |
Verts/ALE |
AN |
- |
228, 258, 7 |
|
efter cons A |
9 |
Verts/ALE |
AN |
- |
227, 256, 9 |
cons B |
10 |
Verts/ALE |
AN |
- |
216, 252, 21 |
§ |
originaltekst |
div/AN |
|
|
|
1 |
+ |
465, 12, 7 |
|||
2 |
- |
214, 263, 7 |
|||
afstemning: beslutning (som helhed) |
|
+ |
|
||
forslag til beslutning B5-0107/2004 (Verts/ALE) |
|||||
efter § 1 |
1 |
PSE |
|
↓ |
|
afstemning: beslutning (som helhed) |
|
↓ |
|
||
forslag til beslutning B5-108/2004 (GUE/NGL) |
|||||
efter § 1 |
1 |
PSE |
|
↓ |
|
afstemning: beslutning (som helhed) |
|
↓ |
|
Anmodning om afstemning ved navneopråb
Verts/ALE cons B, §§ 15, 18, 27, 28, 30, 31, 32, 33, alle æf
Anmodning om særskilt afstemning
PPE-DE §§ 16, 17, 18, 19, 22, 25, 30, 32, 33 i B5-102/2004
ELDR §§ 9, 12, 16, 25, 30, 32 i B5-102/2004
Anmodning om opdelt afstemning
(B5-0102/2004)
ELDR
cons B
1. del: teksten til »... og bedre job«
2. del: resten
§ 15
1. del: teksten til »... fremtrædende rolle«
2. del: resten
§ 18
1. del: teksten til »... aktiv jobskabelse«
2. del: resten
§ 20
1. del: teksten til »... den fastlagte tidsramme«
2. del:»gentager ... europæiske strategi«
3. del: resten
§ 23
1. del: teksten til »... mobilitet«
2. del: resten
13. Manglende høring af Parlamentet i forbindelse med TEN-quick-start-planerne
Forslag til beslutning: B5-0103/2004
Angående |
æf. nr. |
fra |
AN, osv. |
resultat |
AN/VE — bemærkninger |
fælles beslutningsforslag RC B5-0103/2004 (PPE-DE, PSE, ELDR, Verts/ALE, UEN) |
|||||
afstemning: beslutning (som helhed) |
|
+ |
|
Christine De Veyrac er ligeledes underskriver af det fælles beslutningsforslag B5-0103/2004 på vegne af PPE-DE-Gruppen.
14. Overordnede retningslinjer for de økonomiske politikker
Betænkning: RANDZIO-PLATH (A5-0045/2004)
Angående |
æf. nr. |
fra |
AN, osv. |
resultat |
AN/VE — bemærkninger |
efter § 1 |
4 |
GUE/NGL |
|
- |
|
5 |
GUE/NGL |
|
- |
|
|
6 |
GUE/NGL |
div |
|
|
|
1 |
- |
|
|||
2 |
- |
|
|||
efter § 6 |
1 |
PSE |
|
- |
|
§ 7 |
|
originaltekst |
div |
|
|
1 |
+ |
|
|||
2 |
+ |
|
|||
§ 9 |
|
originaltekst |
div |
|
|
1 |
+ |
|
|||
2 |
+ |
|
|||
§ 12 |
|
originaltekst |
AN |
+ |
429, 14, 45 |
§ 17 |
|
originaltekst |
AN |
+ |
453, 8, 13 |
§ 21 |
|
originaltekst |
AN |
+ |
468, 5, 7 |
§ 22 |
|
originaltekst |
AN |
+ |
475, 7, 6 |
§ 25 |
|
originaltekst |
AN |
+ |
464, 8, 14 |
§ A |
2 |
GUE/NGL |
|
- |
|
cons C |
3 |
GUE/NGL |
VE |
- |
222, 237, 4 |
afstemning: beslutning (som helhed) |
|
+ |
|
Anmodning om afstemning ved navneopråb
Verts/ALE §§ 12, 17, 21, 22, 25
Anmodning om opdelt afstemning
PPE-DE
æf. 6
1. del: teksten til »... liberaliseringerne«
2. del: resten
Verts/ALE
§ 7
1. del: teksten til »... social samhørighed«
2. del: resten
§ 9
1. del: teksten til »... forslag til retsakter«
2. del: resten
15. Offentlige finanser i ØMU — 2003
Betænkning: BIGLIARDO (A5-0044/2004)
Angående |
æf. nr. |
fra |
AN, osv. |
resultat |
AN/VE — bemærkninger |
§ 2 |
1 S |
UEN |
AN |
+ |
192, 153, 43 |
16 |
EDD |
|
↓ |
|
|
§ 3 |
17 |
EDD |
|
- |
|
§ |
originaltekst |
AN |
+ |
199, 172, 19 |
|
§ 4 |
2 S = 18 S = |
UEN EDD |
AN |
+ |
187, 178, 46 |
§ 5 |
3 |
UEN |
AN |
- |
178, 213, 22 |
§ 6 |
12 |
GUE/NGL |
|
- |
|
6 |
PSE |
VE |
- |
202, 202, 7 |
|
§ |
originaltekst |
AN |
+ |
321, 93, 10 |
|
efter § 6 |
13 |
GUE/NGL |
|
- |
|
14 |
GUE/NGL |
VE |
- |
|
|
§ 7 |
15 |
GUE/NGL |
|
- |
|
efter § 12 |
7 |
PSE |
|
- |
|
§ 16 |
4 S = 9 S = |
UEN PSE |
AN |
+ |
210, 203, 27 |
§ 17 |
5 S = 10 S = |
UEN PSE |
AN |
+ |
210, 191, 31 |
efter § 17 |
8 |
PSE |
VE |
+ |
236, 192, 4 |
§ 19 |
|
originaltekst |
AN |
+ |
318, 73, 42 |
§ 20 |
|
originaltekst |
AN |
+ |
309, 69, 53 |
§ 21 |
|
originaltekst |
div |
|
|
1 |
+ |
|
|||
2 / VE |
+ |
263, 161, 9 |
|||
cons A |
11 |
GUE/NGL |
VE |
- |
197, 227, 9 |
afstemning: beslutning (som helhed) |
AN |
+ |
237, 97, 105 |
Anmodning om afstemning ved navneopråb
Verts/ALE §§ 6, 19, 20, æf 4S/9S, 5S/10S
UEN æf 1S, 2S, 3, 4S, 5S
EDD § 3, æf 2S/18S, 16, 4S, 5S, endelig afstemning
Anmodning om særskilt afstemning
PSE § 3
Anmodning om opdelt afstemning
PSE
§ 21
1. del: fra »mener, at der inden 2006 ... forberedende arbejde«
2. del: resten
Diverse
M. Charles Pasqua var ikke medunderskriver af æf 16.
16. Budget 2005: Retningslinjer — Øvrige sektioner
Betænkning: KUCKELKORN (A5-0062/2004)
Angående |
æf. nr. |
fra |
AN, osv. |
resultat |
AN/VE — bemærkninger |
§ 12 |
5 |
Verts/ALE |
VE |
+ |
208, 181, 2 |
efter § 14 |
6 |
Verts/ALE |
|
+ |
|
§ 15 |
7 |
Verts/ALE |
|
R |
|
2 |
PSE |
|
+ |
|
|
efter § 15 |
3 |
PSE |
|
+ |
|
§ 16 |
8 |
Verts/ALE |
|
+ |
|
§ |
originaltekst |
vs |
↓ |
|
|
§ 18 |
4 |
PSE |
|
- |
|
§ 23 |
|
originaltekst |
vs / VE |
+ |
256, 154, 1 |
§ 28 |
9 |
Verts/ALE |
VE |
+ |
203, 192, 6 |
§ 30 |
1 |
PPE-DE |
|
R |
|
afstemning: beslutning (som helhed) |
|
+ |
|
Anmodning om særskilt afstemning
PPE-DE § 16
PSE § 23
Diverse
PPE-DE-Gruppen havde taget æf 1 tilbage.
Verts/ALE-Gruppen havde taget æf 7 tilbage.
17. Inddragelse og orientering af de unge
Betænkning: GRÖNER (A5-0081/2004)
Angående |
æf. nr. |
fra |
AN, osv. |
resultat |
AN/VE — bemærkninger |
§ 8 |
1 |
Verts/ALE |
|
- |
|
afstemning: beslutning (som helhed) |
AN |
+ |
378, 13, 23 |
Anmodning om afstemning ved navneopråb
PPE-DE endelig afstemning
18. Bredere adgang til kultur
Betænkning: GRAÇA MOURA (A5-0080/2004)
Angående |
æf. nr. |
fra |
AN, osv. |
resultat |
AN/VE — bemærkninger |
§ 16 |
|
originaltekst |
vs |
+ |
|
§ 19 |
|
originaltekst |
vs |
+ |
|
§ 20 |
|
originaltekst |
vs / VE |
+ |
232, 132, 9 |
§ 21 |
|
originaltekst |
div |
|
|
1 |
+ |
|
|||
2/VE |
- |
182, 199, 6 |
|||
cons K |
|
originaltekst |
vs |
+ |
|
afstemning: beslutning (som helhed) |
|
+ |
|
Anmodning om særskilt afstemning
PPE-DE cons K, §§ 16, 19, 20
ELDR § 16
Anmodning om opdelt afstemning
ELDR
§ 21
1. del: fra »opfordrer indtrængende til ... begge parter«
2. del: resten
19. Forbindelserne EU/Rusland
Betænkning: BELDER (A5-0053/2003)
Angående |
æf. nr. |
fra |
AN, osv. |
resultat |
AN/VE — bemærkninger |
§ 1 |
13 |
EDD |
|
+ |
|
§ 6 |
|
originaltekst |
|
+ |
ændret mundtligt |
§ 11 |
24 |
Verts/ALE |
|
+ |
|
14 |
EDD |
|
R |
|
|
§ 12 |
20 |
Verts/ALE |
|
- |
|
efter § 12 |
15 |
DUPUIS m.fl. |
|
+ |
|
§ 13 |
26 |
EDD |
|
+ |
|
21 |
Verts/ALE |
|
+ |
|
|
efter § 13 |
16 |
DUPUIS m.fl. |
VE |
+ |
137, 92, 149 |
§ 14 |
27 S |
EDD |
|
- |
|
§ 15 |
22 |
Verts/ALE |
|
+ |
|
§ 17 |
28 |
EDD |
|
+ |
|
efter § 19 |
25 |
ELDR |
|
+ |
|
§ 23 |
29 |
EDD |
|
+ |
|
2 |
GUE/NGL |
|
- |
|
|
§ 27 |
30 |
EDD |
|
+ |
|
§ 28 |
31 S |
EDD |
|
+ |
|
§ 29 |
32 |
EDD |
|
+ |
|
§ 30 |
33 S |
EDD |
|
R |
|
§ 31 |
34 S |
EDD |
|
R |
|
§ 34 |
17 |
PPE-DE |
|
+ |
|
§ 37 |
35 S |
EDD |
|
R |
|
23 |
Verts/ALE |
|
+ |
|
|
§ 38 |
36 S |
EDD |
|
R |
|
§ 40 |
37 S |
EDD |
|
R |
|
§ 41 |
38 S |
EDD |
|
R |
|
§ 42 |
39 S |
EDD |
|
R |
|
3 |
GUE/NGL |
div |
|
|
|
1 |
+ |
|
|||
2 |
- |
|
|||
§ 44 |
40 S |
EDD |
|
R |
|
cons C |
1 |
GUE/NGL |
|
- |
|
19 |
Verts/ALE |
|
+ |
|
|
cons F |
|
originaltekst |
|
+ |
ændret mundtligt |
cons I |
5 |
EDD |
|
- |
|
efter cons K |
8 |
EDD |
|
+ |
|
cons O |
6 S |
EDD |
|
+ |
|
cons P |
7 S |
EDD |
VE |
+ |
186, 184, 10 |
efter cons T |
9 |
EDD |
|
+ |
|
10 |
EDD |
|
+ |
|
|
cons Y |
18 S |
PPE-DE |
VE |
- |
189, 191, 1 |
cons Z |
11 |
EDD |
|
- |
|
cons AB |
12 |
EDD |
|
+ |
|
efter cons AB |
4 |
PPE-DE |
VE |
- |
161, 184, 27 |
afstemning: beslutning (som helhed) |
|
+ |
|
Anmodning om opdelt afstemning
PPE-DE
æf 3
1. del: fra »understreger ... forskere«
2. del: resten
Diverse
M. Per-Arne Arvidsson havde, på vegne af PPE-DE-Gruppen, stillet to mundtlige ændringsforslag med følgende ordlyd:
Cons F: »der minder om, at forsinkelserne i fremsendelsen af Kyoto-protokollen til Statsdumaen til ratifikation hindrer aftalen i at træde i kraft og svækker således den internationale multilaterale ramme«
§ 6: »henstiller til Rådet, at det kræver, at Rusland omgående undertegner og ratificerer de forberedte grænseaftaler med tiltrædelseslandene Estland og Letland«
Formanden havde konstateret, at der ikke var indsigelser mod at tage disse ændringsforslag i betragtning
Diverse
EDD-Gruppen havde taget æf 14 og 33-40 tilbage.
20. EU's politik over for Sydkaukasus
Betænkning: GAHRTON (A5-0052/2003)
Angående |
æf. nr. |
fra |
AN, osv. |
resultat |
AN/VE — bemærkninger |
§ 1, led 1 |
1 |
ELDR |
AN |
+ |
338, 20, 10 |
10 |
Verts/ALE |
|
↓ |
|
|
§ 1, led 4 |
2 |
ELDR |
AN |
- |
77, 291, 2 |
20 |
PSE |
AN |
+ |
322, 41, 3 |
|
§ |
originaltekst |
|
↓ |
|
|
§ 1, led 10 |
15 |
GUE/NGL |
|
+ |
|
§ 1, led 13 |
3 |
ELDR |
|
+ |
|
§ 1, led 16 |
11 |
Verts/ALE |
|
- |
|
§ 1, led 19 |
13 |
Verts/ALE |
|
+ |
|
§ 1, led 20 |
6 |
PPE-DE |
VE |
- |
142, 200, 5 |
§ 1, led 22 |
16 |
GUE/NGL |
|
- |
|
§ 1, led 35 |
4 |
ELDR |
|
+ |
|
12 |
Verts/ALE |
|
+ |
|
|
§ 1, efter led 35 |
17 |
GUE/NGL |
|
+ |
|
§ 1, led 37 |
5 S = 18 S = |
PPE-DE PSE |
|
+ |
|
14 |
Verts/ALE |
|
↓ |
|
|
efter henvisning 9 |
7= 19= |
PPE-DE PSE |
|
+ |
|
efter henvisning 12 |
8 |
Verts/ALE |
|
+ |
|
cons P |
9 |
Verts/ALE |
|
R |
|
|
originaltekst |
div |
|
|
|
1 |
+ |
|
|||
2 |
- |
|
|||
afstemning: beslutning (som helhed) |
|
+ |
|
Verts/ALE-Gruppen havde taget ændringsforslag 9 tilbage.
Anmodning om afstemning ved navneopråb
PSE æf 2
ELDR æf 1
Anmodning om opdelt afstemning
Verts/ALE
cons P
1. del: teksten uden ordene »hvilket også skyldes den blokade, som Tyrkiet og Aserbajdsjan har iværksat«
2. del: disse ord
BILAG II
RESULTAT AF AFSTEMNINGERNE VED NAVNEOPRÅB
1. Betænkning af Daul A5-0082/2004
Ja-stemmer: 325
EDD: Andersen, Belder, Blokland, Bonde, Butel, van Dam, Esclopé, Sandbæk
ELDR: Andreasen, Attwooll, Boogerd-Quaak, van den Bos, Busk, Calò, Di Pietro, Duff, Flesch, Huhne, Jensen, Lynne, Maaten, Malmström, Monsonís Domingo, Mulder, Nordmann, Paulsen, Pesälä, Plooij-van Gorsel, Pohjamo, Riis-Jørgensen, Rousseaux, Sanders-ten Holte, Sbarbati, Schmidt, Sterckx, Sørensen, Väyrynen, Vallvé, Vermeer, Virrankoski, Wallis, Watson
GUE/NGL: Blak, Caudron, Eriksson, Frahm, Herzog, Krarup, Seppänen, Sjöstedt
NI: Berthu, Beysen, Claeys, Dillen, Garaud, de Gaulle, Hager, Ilgenfritz, Kronberger, Lang, de La Perriere, Martinez, Souchet
PPE-DE: Almeida Garrett, Andria, Arvidsson, Avilés Perea, Ayuso González, Balfe, Banotti, Bastos, Bayona de Perogordo, Berend, Bodrato, Böge, von Boetticher, Bowis, Bradbourn, Brunetta, Bushill-Matthews, Callanan, Camisón Asensio, Cardoso, Chichester, Coelho, Cornillet, Corrie, Cushnahan, Deprez, De Sarnez, Descamps, Deva, Dover, Doyle, Elles, Evans Jonathan, Fatuzzo, Fernández Martín, Fiori, Flemming, Foster, Fourtou, Galeote Quecedo, García-Margallo y Marfil, García-Orcoyen Tormo, Gargani, Gawronski, Gil-Robles Gil-Delgado, Goepel, Gouveia, Graça Moura, Grönfeldt Bergman, Grossetête, Gutiérrez-Cortines, Hannan, Hansenne, Harbour, Heaton-Harris, Hermange, Hernández Mollar, Inglewood, Jackson, Jarzembowski, Jeggle, Keppelhoff-Wiechert, Kirkhope, Klamt, Klaß, Korhola, Lamassoure, Langen, Laschet, Lisi, Lombardo, Lulling, Maat, McCartin, Mann Thomas, Martens, Mastella, Matikainen-Kallström, Mayer Hans-Peter, Mayer Xaver, Méndez de Vigo, Mennitti, Menrad, Mombaur, Morillon, Musotto, Naranjo Escobar, Nassauer, Nicholson, Ojeda Sanz, Oostlander, Pack, Parish, Pérez Álvarez, Pex, Pirker, Piscarreta, Pomés Ruiz, Pronk, Provan, Purvis, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Rovsing, Rübig, Sacrédeus, Salafranca Sánchez-Neyra, Santer, Scapagnini, Schaffner, Schmitt, Schnellhardt, Smet, Sommer, Stenmarck, Stenzel, Stevenson, Sudre, Sumberg, Suominen, Tajani, Tannock, Theato, Trakatellis, Twinn, Valdivielso de Cué, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Vatanen, van Velzen, de Veyrinas, Vlasto, Wachtmeister, Wieland, Wijkman, von Wogau, Wuermeling, Zabell, Zacharakis, Zappalà, Zissener
PSE: Adam, Aparicio Sánchez, Baltas, Barón Crespo, Berenguer Fuster, van den Berg, Berger, Bösch, Bullmann, van den Burg, Carrilho, Casaca, Cashman, Cercas, Cerdeira Morterero, De Rossa, Désir, Dhaene, Díez González, Duhamel, El Khadraoui, Ettl, Evans Robert J.E., Färm, Ferreira, Garot, Gebhardt, Gill, Gillig, Glante, Görlach, Gröner, Guy-Quint, Hänsch, Haug, Hazan, Hedkvist Petersen, Honeyball, Howitt, Hughes, van Hulten, Hume, Iivari, Izquierdo Rojo, Jöns, Karamanou, Karlsson, Keßler, Kindermann, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuckelkorn, Kuhne, Lage, Lalumière, Lange, Linkohr, McAvan, McCarthy, McNally, Malliori, Marinho, Martin David W., Martínez Martínez, Mastorakis, Medina Ortega, Mendiluce Pereiro, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Miller, Miranda de Lage, Moraes, Müller, Murphy, Napoletano, Obiols i Germà, O'Toole, Paasilinna, Paciotti, Poignant, Poos, Prets, Randzio-Plath, Rapkay, Roth-Behrendt, Rothe, Rothley, Roure, Sacconi, Sakellariou, Sandberg-Fries, dos Santos, Sauquillo Pérez del Arco, Schulz, Sornosa Martínez, Souladakis, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swiebel, Swoboda, Theorin, Titley, Torres Marques, Trentin, Valenciano Martínez-Orozco, Van Lancker, Vattimo, Walter, Watts, Whitehead, Wiersma, Wynn, Zrihen
UEN: Fitzsimons, Hyland, Marchiani, Poli Bortone, Ribeiro e Castro, Turchi
Nej-stemmer: 28
EDD: Booth, Farage, Titford
NI: Martin Hans-Peter
Verts/ALE: Aaltonen, Ahern, Auroi, Duthu, Echerer, Evans Jillian, Ferrández Lezaun, Lagendijk, Lambert, MacCormick, McKenna, Messner, Nogueira Román, Onesta, Ortuondo Larrea, Rod, de Roo, Rühle, Schörling, Schroedter, Sörensen, Staes, Turmes, Wuori
Hverken eller: 25
EDD: Bernié
GUE/NGL: Ainardi, Bergaz Conesa, Bertinotti, Brie, Di Lello Finuoli, Fiebiger, Figueiredo, Krivine, Manisco, Markov, Marset Campos, Meijer, Modrow, Naïr, Ribeiro, Schröder Ilka, Wurtz
NI: Cappato, Dell'Alba, Della Vedova, Gorostiaga Atxalandabaso, Turco
PPE-DE: Konrad
Verts/ALE: Hudghton
2. Betænkning af Sousa Pinto A5-0096/2004
Ja-stemmer: 355
EDD: Abitbol, Andersen, Belder, Bernié, Blokland, Bonde, Butel, van Dam, Esclopé, Kuntz, Sandbæk
ELDR: Andreasen, André-Léonard, Attwooll, Boogerd-Quaak, van den Bos, Busk, Calò, Costa Paolo, Davies, Di Pietro, Duff, Flesch, Huhne, Jensen, Lynne, Maaten, Malmström, Manders, Monsonís Domingo, Mulder, Nordmann, Paulsen, Pesälä, Plooij-van Gorsel, Pohjamo, Riis-Jørgensen, Rousseaux, Rutelli, Sbarbati, Schmidt, Sterckx, Sørensen, Väyrynen, Vallvé, Vermeer, Virrankoski, Wallis, Watson
NI: Berthu, Beysen, Claeys, Dillen, Garaud, de Gaulle, Hager, Ilgenfritz, Kronberger, Lang, de La Perriere, Martinez, Souchet, Speroni
PPE-DE: Almeida Garrett, Andria, Arvidsson, Avilés Perea, Ayuso González, Balfe, Banotti, Bastos, Bayona de Perogordo, Berend, Bodrato, Böge, von Boetticher, Bourlanges, Bowis, Bradbourn, Brunetta, Bushill-Matthews, Callanan, Camisón Asensio, Cardoso, Cederschiöld, Chichester, Coelho, Cornillet, Corrie, Costa Raffaele, Cushnahan, Decourrière, De Mita, Deprez, De Sarnez, Descamps, Deva, De Veyrac, Dover, Doyle, Ebner, Elles, Evans Jonathan, Fatuzzo, Fernández Martín, Fiori, Flemming, Foster, Fourtou, Gahler, Galeote Quecedo, García-Margallo y Marfil, García-Orcoyen Tormo, Gargani, Gawronski, Gil-Robles Gil-Delgado, Goepel, Goodwill, Gouveia, Graça Moura, Grönfeldt Bergman, Grossetête, Gutiérrez-Cortines, Hannan, Hansenne, Harbour, Heaton-Harris, Helmer, Hermange, Hernández Mollar, Inglewood, Jackson, Jarzembowski, Jeggle, Kastler, Keppelhoff-Wiechert, Kirkhope, Klamt, Klaß, Koch, Korhola, Lamassoure, Langen, Langenhagen, Laschet, Lechner, Lisi, Lombardo, Lulling, Maat, McCartin, Mann Thomas, Marini, Martens, Mastella, Matikainen-Kallström, Mayer Hans-Peter, Mayer Xaver, Méndez de Vigo, Mennitti, Menrad, Mombaur, Morillon, Musotto, Naranjo Escobar, Nassauer, Nicholson, Nisticò, Ojeda Sanz, Oostlander, Pack, Parish, Pastorelli, Pérez Álvarez, Pex, Pirker, Piscarreta, Pomés Ruiz, Posselt, Pronk, Provan, Purvis, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Rovsing, Rübig, Sacrédeus, Salafranca Sánchez-Neyra, Santer, Schaffner, Schmitt, Schnellhardt, Schröder Jürgen, Smet, Sommer, Stenmarck, Stenzel, Stevenson, Sturdy, Sudre, Sumberg, Suominen, Tajani, Tannock, Theato, Trakatellis, Twinn, Valdivielso de Cué, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Vatanen, van Velzen, de Veyrinas, Vidal-Quadras Roca, Villiers, Vlasto, Wachtmeister, Wenzel-Perillo, Wieland, Wijkman, von Wogau, Wuermeling, Zabell, Zacharakis, Zappalà, Zissener
PSE: Adam, Aparicio Sánchez, Baltas, Barón Crespo, Berenguer Fuster, van den Berg, Berger, Bösch, Bullmann, Campos, Carnero González, Carrilho, Casaca, Cashman, Cercas, Cerdeira Morterero, De Rossa, Désir, Dhaene, Díez González, Duhamel, El Khadraoui, Ettl, Färm, Ferreira, Garot, Gebhardt, Gill, Gillig, Glante, Görlach, Gröner, Guy-Quint, Hänsch, Haug, Hazan, Hedkvist Petersen, Honeyball, Howitt, Hughes, van Hulten, Hume, Iivari, Izquierdo Collado, Izquierdo Rojo, Jöns, Junker, Karamanou, Karlsson, Keßler, Kindermann, Kinnock, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuckelkorn, Kuhne, Lage, Lalumière, Lange, McAvan, McCarthy, McNally, Malliori, Mann Erika, Marinho, Martin David W., Martínez Martínez, Mastorakis, Medina Ortega, Mendiluce Pereiro, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Miller, Miranda de Lage, Moraes, Müller, Murphy, Napoletano, Obiols i Germà, O'Toole, Paasilinna, Paciotti, Poignant, Poos, Prets, Randzio-Plath, Rapkay, Read, Rodríguez Ramos, Roth-Behrendt, Rothe, Rothley, Roure, Sacconi, Sakellariou, Sandberg-Fries, dos Santos, Sauquillo Pérez del Arco, Schulz, Sornosa Martínez, Souladakis, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swiebel, Swoboda, Theorin, Thorning-Schmidt, Titley, Torres Marques, Trentin, Vairinhos, Valenciano Martínez-Orozco, Van Lancker, Vattimo, Walter, Watts, Whitehead, Wiersma, Wynn, Zrihen
UEN: Fitzsimons, Hyland, Marchiani, Poli Bortone, Queiró, Ribeiro e Castro, Turchi
Nej-stemmer: 65
EDD: Booth, Farage, Titford
GUE/NGL: Ainardi, Bergaz Conesa, Bertinotti, Blak, Brie, Caudron, Dary, Di Lello Finuoli, Eriksson, Fiebiger, Figueiredo, Frahm, Jové Peres, Krarup, Krivine, Manisco, Markov, Marset Campos, Meijer, Modrow, Morgantini, Naïr, Ribeiro, Schmid Herman, Schröder Ilka, Seppänen, Sjöstedt, Vinci, Wurtz
NI: Cappato, Dell'Alba, Dupuis, Turco
Verts/ALE: Aaltonen, Ahern, Auroi, Bouwman, Duthu, Echerer, Evans Jillian, Ferrández Lezaun, Graefe zu Baringdorf, Hudghton, Lagendijk, Lambert, Lannoye, Lipietz, MacCormick, McKenna, Nogueira Román, Onesta, Ortuondo Larrea, Rod, de Roo, Rühle, Schörling, Schroedter, Sörensen, Staes, Turmes, Wuori, Wyn
Hverken eller: 4
GUE/NGL: Herzog
NI: Gorostiaga Atxalandabaso
PPE-DE: Konrad
Verts/ALE: Boumediene-Thiery
3. Betænkning af Haug A5-0063/2004
Ja-stemmer: 68
EDD: Andersen, Belder, Bernié, Blokland, Bonde, Butel, van Dam, Esclopé, Sandbæk
ELDR: André-Léonard, Boogerd-Quaak, van den Bos, Calò, Di Pietro, Maaten, Malmström, Manders, Monsonís Domingo, Mulder, Nordmann, Olsson, Paulsen, Plooij-van Gorsel, Riis-Jørgensen, Rousseaux, Sanders-ten Holte, Sbarbati, Schmidt, Sterckx, Vallvé, Vermeer, Watson
NI: Cappato, Dell'Alba, Della Vedova, Dupuis, Hager, Ilgenfritz, Kronberger, Turco
PPE-DE: Bremmer, Camisón Asensio, Maat, McCartin, Perry, Pex, Pomés Ruiz, Pronk
PSE: Leinen, Sakellariou, Schulz, Trentin
UEN: Andrews
Verts/ALE: Aaltonen, Auroi, Boumediene-Thiery, Duthu, Gahrton, Graefe zu Baringdorf, Lipietz, Messner, Nogueira Román, Onesta, Ortuondo Larrea, Rühle, Staes, Turmes, Wyn
Nej-stemmer: 377
EDD: Abitbol, Booth, Farage, Kuntz, Titford
ELDR: Andreasen, Busk, Costa Paolo, Duff, Huhne, Jensen, Ludford, Lynne, Pesälä, Pohjamo, Rutelli, Sørensen, Väyrynen, Virrankoski, Wallis
GUE/NGL: Ainardi, Bergaz Conesa, Bertinotti, Blak, Brie, Caudron, Dary, Di Lello Finuoli, Eriksson, Fiebiger, Figueiredo, Frahm, Fraisse, Herzog, Jové Peres, Krarup, Krivine, Manisco, Markov, Marset Campos, Meijer, Modrow, Morgantini, Ribeiro, Schmid Herman, Schröder Ilka, Seppänen, Sjöstedt, Vinci, Wurtz
NI: Berthu, Beysen, Garaud, Gorostiaga Atxalandabaso, de La Perriere, Mennea, Souchet
PPE-DE: Almeida Garrett, Andria, Arvidsson, Avilés Perea, Ayuso González, Balfe, Banotti, Bartolozzi, Bastos, Bayona de Perogordo, Berend, Bodrato, Böge, von Boetticher, Bourlanges, Bowis, Bradbourn, Brunetta, Bushill-Matthews, Callanan, Cardoso, Cederschiöld, Chichester, Coelho, Cornillet, Corrie, Costa Raffaele, Cushnahan, Daul, Decourrière, De Mita, Deprez, De Sarnez, Descamps, Deva, De Veyrac, Dover, Doyle, Ebner, Elles, Evans Jonathan, Fatuzzo, Fernández Martín, Fiori, Flemming, Foster, Fourtou, Friedrich, Gahler, Galeote Quecedo, García-Margallo y Marfil, García-Orcoyen Tormo, Gargani, Gawronski, Gemelli, Gil-Robles Gil-Delgado, Glase, Goepel, Goodwill, Gouveia, Graça Moura, Grönfeldt Bergman, Grossetête, Gutiérrez-Cortines, Hannan, Hansenne, Harbour, Heaton-Harris, Helmer, Hermange, Hernández Mollar, Inglewood, Jackson, Jarzembowski, Jeggle, Karas, Kastler, Keppelhoff-Wiechert, Kirkhope, Klamt, Klaß, Koch, Konrad, Korhola, Lamassoure, Langen, Langenhagen, Laschet, Lechner, Lisi, Lombardo, Lulling, Mann Thomas, Marini, Martens, Mastella, Matikainen-Kallström, Mayer Hans-Peter, Mayer Xaver, Méndez de Vigo, Mennitti, Menrad, Mombaur, Morillon, Musotto, Naranjo Escobar, Nassauer, Nicholson, Nisticò, Ojeda Sanz, Oostlander, Oreja Arburúa, Pack, Parish, Pastorelli, Pérez Álvarez, Pirker, Piscarreta, Poettering, Provan, Purvis, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Rovsing, Rübig, Sacrédeus, Salafranca Sánchez-Neyra, Santer, Scapagnini, Schaffner, Schleicher, Schmitt, Schnellhardt, Schröder Jürgen, Smet, Sommer, Stenmarck, Stenzel, Stevenson, Sturdy, Sudre, Sumberg, Suominen, Tajani, Tannock, Theato, Trakatellis, Twinn, Valdivielso de Cué, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Vatanen, van Velzen, de Veyrinas, Vidal-Quadras Roca, Villiers, Vlasto, Wachtmeister, Wenzel-Perillo, Wieland, Wijkman, von Wogau, Wuermeling, Zabell, Zacharakis, Zappalà, Zissener
PSE: Adam, Aparicio Sánchez, Baltas, Berenguer Fuster, van den Berg, Berger, Bösch, Bullmann, van den Burg, Campos, Carnero González, Carrilho, Casaca, Cashman, Cercas, Cerdeira Morterero, De Rossa, Désir, Dhaene, Díez González, Dührkop Dührkop, Duhamel, El Khadraoui, Ettl, Evans Robert J.E., Färm, Ferreira, Garot, Gebhardt, Gill, Gillig, Glante, Goebbels, Görlach, Gröner, Guy-Quint, Hänsch, Haug, Hazan, Hedkvist Petersen, Honeyball, Howitt, Hughes, van Hulten, Hume, Iivari, Izquierdo Collado, Izquierdo Rojo, Jöns, Junker, Karamanou, Karlsson, Keßler, Kindermann, Kinnock, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuckelkorn, Kuhne, Lage, Lalumière, Lange, Linkohr, McAvan, McCarthy, McNally, Malliori, Mann Erika, Marinho, Martin David W., Martínez Martínez, Mastorakis, Medina Ortega, Mendiluce Pereiro, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Miller, Miranda de Lage, Moraes, Müller, Murphy, Napoletano, Obiols i Germà, O'Toole, Paasilinna, Paciotti, Piecyk, Poignant, Poos, Prets, Randzio-Plath, Rapkay, Read, Rodríguez Ramos, Roth-Behrendt, Rothe, Rothley, Roure, Sacconi, Sandberg-Fries, dos Santos, Sauquillo Pérez del Arco, Scheele, Sornosa Martínez, Souladakis, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swiebel, Swoboda, Terrón i Cusí, Theorin, Thorning-Schmidt, Titley, Torres Marques, Vairinhos, Valenciano Martínez-Orozco, Van Lancker, Vattimo, Walter, Watts, Whitehead, Wiersma, Wynn, Zrihen
UEN: Berlato, Bigliardo, Caullery, Fitzsimons, Hyland, Marchiani, Muscardini, Poli Bortone, Queiró, Ribeiro e Castro, Segni, Turchi
Verts/ALE: Ahern, Bouwman, Echerer, Isler Béguin, Lagendijk, Lannoye, MacCormick, McKenna, Mayol i Raynal, Rod, de Roo, Schörling, Schroedter, Sörensen, Wuori
Hverken eller: 13
ELDR: Davies
NI: Borghezio, Claeys, Dillen, de Gaulle, Lang, Martinez, Speroni
PPE-DE: Posselt
Verts/ALE: Evans Jillian, Ferrández Lezaun, Hudghton, Lambert
4. Betænkning af Haug A5-0063/2004
Ja-stemmer: 334
EDD: Belder, Blokland, van Dam
ELDR: Andreasen, André-Léonard, Boogerd-Quaak, van den Bos, Busk, Calò, Costa Paolo, Di Pietro, Duff, Flesch, Jensen, Malmström, Monsonís Domingo, Nordmann, Olsson, Pesälä, Pohjamo, Riis-Jørgensen, Rutelli, Sbarbati, Sterckx, Väyrynen, Vallvé, Vermeer, Virrankoski
GUE/NGL: Caudron, Dary
NI: Beysen, Borghezio, Cappato, Dell'Alba, Della Vedova, Dupuis, Hager, Martin Hans-Peter, Mennea, Speroni, Turco
PPE-DE: Almeida Garrett, Andria, Avilés Perea, Ayuso González, Banotti, Bartolozzi, Bastos, Bayona de Perogordo, Berend, Bodrato, Böge, von Boetticher, Bourlanges, Bremmer, Camisón Asensio, Cardoso, Coelho, Cornillet, Corrie, Costa Raffaele, Cushnahan, Daul, Decourrière, De Mita, Deprez, De Sarnez, Descamps, De Veyrac, Dimitrakopoulos, Doyle, Fatuzzo, Fernández Martín, Fiori, Flemming, Fourtou, Friedrich, Gahler, Galeote Quecedo, Gargani, Gawronski, Gemelli, Gil-Robles Gil-Delgado, Glase, Goepel, Gouveia, Graça Moura, Grossetête, Gutiérrez-Cortines, Hansenne, Hermange, Hernández Mollar, Jarzembowski, Jeggle, Karas, Kastler, Keppelhoff-Wiechert, Klamt, Klaß, Koch, Konrad, Korhola, Lamassoure, Langen, Langenhagen, Laschet, Lechner, Lisi, Lombardo, Lulling, McCartin, Mann Thomas, Marini, Martens, Mastella, Matikainen-Kallström, Mayer Hans-Peter, Mayer Xaver, Méndez de Vigo, Mennitti, Menrad, Mombaur, Morillon, Musotto, Naranjo Escobar, Nassauer, Nisticò, Ojeda Sanz, Oostlander, Pack, Pastorelli, Pérez Álvarez, Pex, Pirker, Piscarreta, Poettering, Pomés Ruiz, Posselt, Pronk, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Rovsing, Rübig, Santer, Scapagnini, Schaffner, Schleicher, Schmitt, Schnellhardt, Schröder Jürgen, Smet, Sommer, Stenzel, Sudre, Suominen, Tajani, Theato, Trakatellis, Valdivielso de Cué, Varela Suanzes-Carpegna, Vatanen, van Velzen, de Veyrinas, Vidal-Quadras Roca, Vlasto, Wenzel-Perillo, Wieland, von Wogau, Wuermeling, Zabell, Zacharakis, Zappalà, Zissener
PSE: Adam, Aparicio Sánchez, Baltas, Barón Crespo, Berenguer Fuster, van den Berg, Berger, Bösch, Bullmann, van den Burg, Campos, Carnero González, Carrilho, Casaca, Cashman, Cercas, Cerdeira Morterero, De Rossa, Désir, Dhaene, Díez González, Dührkop Dührkop, Duhamel, El Khadraoui, Ettl, Evans Robert J.E., Färm, Ferreira, Garot, Gebhardt, Gill, Gillig, Glante, Goebbels, Görlach, Gröner, Guy-Quint, Haug, Hazan, Hedkvist Petersen, Honeyball, Howitt, van Hulten, Hume, Iivari, Izquierdo Collado, Izquierdo Rojo, Jöns, Junker, Karamanou, Karlsson, Keßler, Kindermann, Kinnock, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuckelkorn, Kuhne, Lage, Lalumière, Lange, Leinen, Linkohr, McAvan, McCarthy, McNally, Malliori, Mann Erika, Marinho, Martin David W., Martínez Martínez, Mastorakis, Medina Ortega, Mendiluce Pereiro, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Miller, Miranda de Lage, Moraes, Müller, Murphy, Napoletano, Obiols i Germà, O'Toole, Paasilinna, Paciotti, Piecyk, Poignant, Poos, Prets, Randzio-Plath, Rapkay, Read, Rodríguez Ramos, Rothe, Rothley, Roure, Sacconi, Sakellariou, Sandberg-Fries, dos Santos, Sauquillo Pérez del Arco, Scheele, Schulz, Sornosa Martínez, Souladakis, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swiebel, Swoboda, Terrón i Cusí, Theorin, Thorning-Schmidt, Titley, Torres Marques, Trentin, Vairinhos, Valenciano Martínez-Orozco, Vattimo, Walter, Watts, Whitehead, Wiersma, Wynn, Zrihen
UEN: Berlato, Caullery, Fitzsimons, Hyland, Marchiani, Muscardini, Pasqua, Poli Bortone, Segni, Turchi
Verts/ALE: Aaltonen, Auroi, Boumediene-Thiery, Bouwman, Buitenweg, Evans Jillian, Isler Béguin, Lagendijk, Lambert, Lannoye, Lipietz, MacCormick, Mayol i Raynal, Messner, Nogueira Román, Onesta, Ortuondo Larrea, de Roo, Rühle, Schroedter, Sörensen, Staes, Wuori, Wyn
Nej-stemmer: 72
EDD: Abitbol, Andersen, Bernié, Bonde, Booth, Butel, Esclopé, Farage, Kuntz, Sandbæk, Titford
ELDR: Attwooll, Huhne, Ludford, Lynne, Manders, Plooij-van Gorsel, Wallis
GUE/NGL: Blak, Krarup, Manisco, Morgantini, Schröder Ilka
NI: Berthu, Claeys, Dillen, de Gaulle, Ilgenfritz, Kronberger, Lang, de La Perriere, Martinez, Souchet
PPE-DE: Arvidsson, Balfe, Bowis, Bradbourn, Bushill-Matthews, Callanan, Cederschiöld, Chichester, Deva, Dover, Ebner, Evans Jonathan, Foster, García-Margallo y Marfil, García-Orcoyen Tormo, Goodwill, Grönfeldt Bergman, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Helmer, Inglewood, Jackson, Kirkhope, Nicholson, Parish, Perry, Provan, Purvis, Sacrédeus, Stenmarck, Stevenson, Sumberg, Twinn, Van Orden, Villiers, Wachtmeister
PSE: Hughes, Roth-Behrendt
Hverken eller: 47
ELDR: Davies, Maaten, Mulder, Paulsen, Sanders-ten Holte, Schmidt, Watson
GUE/NGL: Ainardi, Bergaz Conesa, Bertinotti, Brie, Di Lello Finuoli, Eriksson, Fiebiger, Figueiredo, Frahm, Fraisse, Herzog, Jové Peres, Krivine, Markov, Marset Campos, Meijer, Modrow, Naïr, Ribeiro, Schmid Herman, Seppänen, Sjöstedt, Vinci, Wurtz
NI: Garaud, Gorostiaga Atxalandabaso
PPE-DE: Maat, Wijkman
UEN: Bigliardo, Queiró, Ribeiro e Castro
Verts/ALE: Ahern, Duthu, Echerer, Ferrández Lezaun, Gahrton, Graefe zu Baringdorf, Hudghton, McKenna, Rod
5. Betænkning af Harbour/Medina Ortega A5-0078/2004
Ja-stemmer: 143
EDD: Andersen, Belder, Bernié, Blokland, Bonde, Booth, Butel, van Dam, Esclopé, Farage, Sandbæk, Titford
ELDR: Costa Paolo, Rutelli
GUE/NGL: Ainardi, Bergaz Conesa, Bertinotti, Blak, Brie, Caudron, Di Lello Finuoli, Fiebiger, Figueiredo, Frahm, Fraisse, Herzog, Jové Peres, Krarup, Krivine, Manisco, Markov, Marset Campos, Meijer, Modrow, Morgantini, Naïr, Ribeiro, Schröder Ilka, Vinci, Wurtz
NI: Cappato, Claeys, Dell'Alba, Della Vedova, Dillen, de Gaulle, Gorostiaga Atxalandabaso, Lang, Martin Hans-Peter, Martinez, Turco
PPE-DE: Costa Raffaele, Maat, Martens, Pex, Pronk, van Velzen
PSE: Berès, van den Berg, Berger, van den Burg, Campos, Carrilho, Casaca, Cashman, Ceyhun, Désir, Duhamel, Evans Robert J.E., Färm, Garot, Gill, Honeyball, Howitt, van Hulten, Imbeni, Kinnock, Lalumière, McCarthy, Marinho, Martin David W., Mastorakis, Mendiluce Pereiro, Miller, Moraes, Murphy, Napoletano, O'Toole, Paciotti, Read, Rothley, Roure, Sacconi, Scheele, Simpson, Sousa Pinto, Stihler, Swiebel, Swoboda, Theorin, Thorning-Schmidt, Vairinhos, Vattimo, Watts, Whitehead, Wiersma, Wynn
Verts/ALE: Aaltonen, Ahern, Auroi, Boumediene-Thiery, Bouwman, Buitenweg, Echerer, Evans Jillian, Ferrández Lezaun, Flautre, Gahrton, Graefe zu Baringdorf, Hudghton, Isler Béguin, Jonckheer, Lagendijk, Lambert, Lannoye, Lipietz, MacCormick, McKenna, Maes, Mayol i Raynal, Messner, Onesta, Ortuondo Larrea, Rod, de Roo, Rühle, Schörling, Schroedter, Sörensen, Staes, Turmes, Wuori, Wyn
Nej-stemmer: 321
EDD: Kuntz
ELDR: Andreasen, André-Léonard, Attwooll, Boogerd-Quaak, van den Bos, Busk, Calò, Davies, Di Pietro, Duff, Flesch, Huhne, Jensen, Ludford, Lynne, Maaten, Malmström, Manders, Monsonís Domingo, Mulder, Newton Dunn, Nordmann, Olsson, Paulsen, Pesälä, Plooij-van Gorsel, Pohjamo, Riis-Jørgensen, Rousseaux, Sanders-ten Holte, Sbarbati, Schmidt, Sterckx, Sørensen, Väyrynen, Vallvé, Vermeer, Virrankoski, Wallis, Watson
GUE/NGL: Dary, Seppänen
NI: Berthu, Beysen, Borghezio, Hager, Ilgenfritz, Kronberger, de La Perriere, Mennea, Souchet, Speroni
PPE-DE: Almeida Garrett, Andria, Arvidsson, Avilés Perea, Ayuso González, Balfe, Banotti, Bartolozzi, Bastos, Bayona de Perogordo, Berend, Bodrato, Böge, von Boetticher, Bourlanges, Bowis, Bradbourn, Bremmer, Brunetta, Bushill-Matthews, Callanan, Camisón Asensio, Cardoso, Cederschiöld, Chichester, Coelho, Cornillet, Corrie, Cushnahan, Daul, Decourrière, De Mita, Deprez, De Sarnez, Descamps, Deva, De Veyrac, Dimitrakopoulos, Dover, Doyle, Ebner, Elles, Evans Jonathan, Fatuzzo, Fernández Martín, Ferri, Fiori, Flemming, Foster, Fourtou, Friedrich, Gahler, Galeote Quecedo, García-Margallo y Marfil, Gargani, Gawronski, Gemelli, Gil-Robles Gil-Delgado, Glase, Goepel, Goodwill, Gouveia, Graça Moura, Grönfeldt Bergman, Grossetête, Gutiérrez-Cortines, Hannan, Hansenne, Harbour, Heaton-Harris, Helmer, Hermange, Hernández Mollar, Hortefeux, Inglewood, Jackson, Jarzembowski, Jeggle, Karas, Kastler, Keppelhoff-Wiechert, Kirkhope, Klamt, Klaß, Koch, Konrad, Korhola, Lamassoure, Langen, Langenhagen, Laschet, Lechner, Lisi, Lombardo, Lulling, McCartin, Mann Thomas, Marini, Marques, Mastella, Matikainen-Kallström, Mayer Hans-Peter, Mayer Xaver, Méndez de Vigo, Mennitti, Menrad, Mombaur, Montfort, Morillon, Musotto, Naranjo Escobar, Nassauer, Nicholson, Nisticò, Ojeda Sanz, Oostlander, Oreja Arburúa, Pack, Parish, Pastorelli, Pérez Álvarez, Perry, Pirker, Piscarreta, Podestà, Poettering, Pomés Ruiz, Posselt, Provan, Purvis, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Ripoll y Martínez de Bedoya, Rovsing, Rübig, Sacrédeus, Salafranca Sánchez-Neyra, Santer, Santini, Scapagnini, Schaffner, Schleicher, Schmitt, Schnellhardt, Schröder Jürgen, Schwaiger, Smet, Sommer, Stenmarck, Stenzel, Stevenson, Sturdy, Sudre, Sumberg, Suominen, Tajani, Tannock, Theato, Trakatellis, Twinn, Valdivielso de Cué, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Vatanen, de Veyrinas, Vidal-Quadras Roca, Villiers, Wachtmeister, Wenzel-Perillo, Wieland, Wijkman, von Wogau, Wuermeling, Zabell, Zacharakis, Zappalà, Zissener
PSE: Adam, Aparicio Sánchez, Baltas, Barón Crespo, Berenguer Fuster, Bösch, Bowe, Carnero González, Cercas, Cerdeira Morterero, De Rossa, Dhaene, Díez González, Dührkop Dührkop, El Khadraoui, Ettl, Ferreira, Gebhardt, Glante, Goebbels, Görlach, Gröner, Hänsch, Hazan, Hedkvist Petersen, Hughes, Hume, Iivari, Izquierdo Collado, Izquierdo Rojo, Junker, Karamanou, Karlsson, Keßler, Kindermann, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuckelkorn, Kuhne, Lage, Lange, Leinen, Linkohr, McAvan, McNally, Malliori, Mann Erika, Martínez Martínez, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Miranda de Lage, Müller, Obiols i Germà, Paasilinna, Piecyk, Poignant, Poos, Prets, Randzio-Plath, Rapkay, Roth-Behrendt, Rothe, Sakellariou, Sandberg-Fries, dos Santos, Sauquillo Pérez del Arco, Schulz, Souladakis, Stockmann, Terrón i Cusí, Titley, Torres Marques, Van Lancker, Walter, Zrihen
UEN: Andrews, Angelilli, Berlato, Caullery, Fitzsimons, Hyland, Marchiani, Muscardini, Pasqua, Poli Bortone, Queiró, Ribeiro e Castro, Segni, Turchi
Hverken eller: 10
EDD: Abitbol
GUE/NGL: Eriksson, Schmid Herman, Sjöstedt
NI: Garaud
PSE: Gillig, Guy-Quint, Haug, Jöns
UEN: Bigliardo
6. B5-0101/2004 — Fælles beslutning — Atomnedrustning
Ja-stemmer: 456
EDD: Andersen, Bonde, Booth, Farage, Sandbæk, Titford
ELDR: Andreasen, André-Léonard, Attwooll, Boogerd-Quaak, van den Bos, Busk, Calò, Costa Paolo, Davies, Di Pietro, Duff, Flesch, Huhne, Jensen, Ludford, Lynne, Maaten, Malmström, Monsonís Domingo, Newton Dunn, Nordmann, Olsson, Paulsen, Pesälä, Plooij-van Gorsel, Pohjamo, Riis-Jørgensen, Rousseaux, Rutelli, Sbarbati, Schmidt, Sterckx, Sørensen, Väyrynen, Vallvé, Virrankoski, Wallis, Watson
GUE/NGL: Ainardi, Bergaz Conesa, Bertinotti, Blak, Brie, Caudron, Dary, Di Lello Finuoli, Eriksson, Fiebiger, Figueiredo, Frahm, Fraisse, Herzog, Jové Peres, Krarup, Krivine, Manisco, Markov, Marset Campos, Meijer, Modrow, Morgantini, Naïr, Ribeiro, Schmid Herman, Schröder Ilka, Seppänen, Sjöstedt, Vinci, Wurtz
NI: Berthu, Beysen, Borghezio, Cappato, Dell'Alba, Della Vedova, Gorostiaga Atxalandabaso, Hager, Ilgenfritz, Kronberger, de La Perriere, Martin Hans-Peter, Mennea, Souchet, Speroni, Turco
PPE-DE: Almeida Garrett, Andria, Arvidsson, Avilés Perea, Ayuso González, Balfe, Banotti, Bartolozzi, Bastos, Bayona de Perogordo, Berend, Bodrato, Böge, von Boetticher, Bourlanges, Bowis, Bradbourn, Bremmer, Brok, Brunetta, Bushill-Matthews, Callanan, Camisón Asensio, Cardoso, Cederschiöld, Chichester, Cocilovo, Coelho, Cornillet, Corrie, Costa Raffaele, Cushnahan, Daul, Decourrière, De Mita, Deprez, De Sarnez, Descamps, Deva, De Veyrac, Dimitrakopoulos, Dover, Doyle, Ebner, Elles, Evans Jonathan, Fatuzzo, Fernández Martín, Ferri, Fiori, Flemming, Foster, Fourtou, Friedrich, Gahler, Galeote Quecedo, García-Margallo y Marfil, García-Orcoyen Tormo, Gargani, Gawronski, Gemelli, Gil-Robles Gil-Delgado, Glase, Goepel, Goodwill, Gouveia, Graça Moura, Grönfeldt Bergman, Grossetête, Hansenne, Harbour, Heaton-Harris, Helmer, Hermange, Hernández Mollar, Hieronymi, Hortefeux, Inglewood, Jackson, Jarzembowski, Jeggle, Karas, Kastler, Keppelhoff-Wiechert, Kirkhope, Klamt, Klaß, Koch, Konrad, Korhola, Lamassoure, Langen, Langenhagen, Laschet, Lechner, Lisi, Lombardo, Lulling, Maat, McCartin, Mann Thomas, Marini, Marques, Martens, Mastella, Matikainen-Kallström, Mayer Hans-Peter, Mayer Xaver, Méndez de Vigo, Mennitti, Menrad, Mombaur, Montfort, Morillon, Musotto, Naranjo Escobar, Nassauer, Nicholson, Nisticò, Ojeda Sanz, Oostlander, Oreja Arburúa, Pack, Parish, Pastorelli, Pérez Álvarez, Perry, Pex, Pirker, Piscarreta, Podestà, Poettering, Pomés Ruiz, Posselt, Pronk, Provan, Purvis, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Ripoll y Martínez de Bedoya, Rovsing, Rübig, Sacrédeus, Salafranca Sánchez-Neyra, Santer, Santini, Scapagnini, Schaffner, Schleicher, Schmitt, Schnellhardt, Schröder Jürgen, Schwaiger, Smet, Sommer, Stenmarck, Stenzel, Stevenson, Sturdy, Sudre, Sumberg, Suominen, Tajani, Tannock, Theato, Trakatellis, Twinn, Valdivielso de Cué, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Vatanen, van Velzen, Vidal-Quadras Roca, Villiers, Wachtmeister, Wenzel-Perillo, Wieland, Wijkman, von Wogau, Wuermeling, Zabell, Zacharakis, Zappalà, Zissener
PSE: Adam, Aparicio Sánchez, Baltas, Barón Crespo, Berenguer Fuster, Berès, van den Berg, Berger, Bösch, Bowe, Bullmann, van den Burg, Campos, Carnero González, Carrilho, Casaca, Cashman, Cercas, Cerdeira Morterero, Ceyhun, De Rossa, Désir, Dhaene, Díez González, Dührkop Dührkop, Duhamel, El Khadraoui, Ettl, Evans Robert J.E., Färm, Ferreira, Garot, Gebhardt, Gill, Gillig, Glante, Goebbels, Görlach, Gröner, Guy-Quint, Hänsch, Haug, Hazan, Hedkvist Petersen, Honeyball, Howitt, Hughes, van Hulten, Hume, Iivari, Imbeni, Izquierdo Collado, Izquierdo Rojo, Jöns, Junker, Karamanou, Karlsson, Keßler, Kindermann, Kinnock, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuckelkorn, Kuhne, Lage, Lalumière, Lange, Leinen, Linkohr, Lund, McAvan, McNally, Malliori, Mann Erika, Marinho, Martin David W., Martínez Martínez, Mastorakis, Medina Ortega, Mendiluce Pereiro, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Miller, Miranda de Lage, Moraes, Müller, Murphy, Napoletano, Obiols i Germà, O'Toole, Paasilinna, Paciotti, Poignant, Poos, Prets, Randzio-Plath, Rapkay, Read, Rodríguez Ramos, Roth-Behrendt, Rothe, Rothley, Roure, Sacconi, Sakellariou, Sandberg-Fries, dos Santos, Sauquillo Pérez del Arco, Scheele, Schulz, Simpson, Souladakis, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swiebel, Swoboda, Terrón i Cusí, Theorin, Thorning-Schmidt, Titley, Torres Marques, Trentin, Vairinhos, Valenciano Martínez-Orozco, Van Lancker, Vattimo, Walter, Watts, Whitehead, Wiersma, Wynn, Zrihen
UEN: Andrews, Angelilli, Berlato, Bigliardo, Muscardini, Poli Bortone, Segni, Turchi
Verts/ALE: Aaltonen, Ahern, Auroi, Boumediene-Thiery, Bouwman, Buitenweg, Cohn-Bendit, Duthu, Echerer, Evans Jillian, Ferrández Lezaun, Flautre, Gahrton, Graefe zu Baringdorf, Hudghton, Isler Béguin, Jonckheer, Lagendijk, Lambert, Lannoye, Lipietz, MacCormick, McKenna, Maes, Mayol i Raynal, Messner, Nogueira Román, Onesta, Ortuondo Larrea, Rod, de Roo, Rühle, Schörling, Schroedter, Sörensen, Staes, Turmes, Wuori, Wyn
Nej-stemmer: 10
EDD: Abitbol, Bernié, Butel, Esclopé
PPE-DE: Gutiérrez-Cortines, Hannan
UEN: Fitzsimons, Hyland, Queiró, Ribeiro e Castro
Hverken eller: 13
EDD: Belder, Blokland, van Dam, Kuntz
NI: Claeys, Dillen, Garaud, de Gaulle, Lang, Martinez
UEN: Caullery, Marchiani, Pasqua
7. B5-0101/2004 — Fælles beslutning — Atomnedrustning
Ja-stemmer: 116
EDD: Andersen, Bonde, Sandbæk
GUE/NGL: Ainardi, Bergaz Conesa, Bertinotti, Blak, Brie, Caudron, Di Lello Finuoli, Eriksson, Fiebiger, Figueiredo, Frahm, Fraisse, Herzog, Jové Peres, Krarup, Krivine, Manisco, Markov, Marset Campos, Meijer, Modrow, Morgantini, Naïr, Ribeiro, Schmid Herman, Schröder Ilka, Seppänen, Sjöstedt, Vinci, Wurtz
NI: Borghezio, Cappato, Dell'Alba, Della Vedova, Gorostiaga Atxalandabaso, Martin Hans-Peter, Speroni, Turco
PPE-DE: Banotti, Cushnahan, Dimitrakopoulos, Doyle, García-Margallo y Marfil, Goepel, Grönfeldt Bergman, Helmer, Hieronymi, Hortefeux, Sacrédeus, Schwaiger, Wijkman
PSE: Ceyhun, Dhaene, El Khadraoui, Gröner, van Hulten, Izquierdo Collado, Junker, Kreissl-Dörfler, Lund, McCarthy, Marinho, Miguélez Ramos, Paciotti, Poos, Rodríguez Ramos, Scheele, Simpson, Theorin, Valenciano Martínez-Orozco, Van Lancker, Zrihen
UEN: Andrews, Hyland
Verts/ALE: Aaltonen, Ahern, Auroi, Boumediene-Thiery, Bouwman, Buitenweg, Cohn-Bendit, Duthu, Echerer, Evans Jillian, Ferrández Lezaun, Flautre, Gahrton, Graefe zu Baringdorf, Hudghton, Isler Béguin, Jonckheer, Lagendijk, Lambert, Lannoye, Lipietz, MacCormick, McKenna, Maes, Mayol i Raynal, Messner, Nogueira Román, Onesta, Ortuondo Larrea, Rod, de Roo, Rühle, Schörling, Schroedter, Sörensen, Staes, Turmes, Wuori, Wyn
Nej-stemmer: 351
EDD: Abitbol, Belder, Bernié, Blokland, Booth, Butel, van Dam, Esclopé, Farage, Kuntz, Titford
ELDR: Andreasen, André-Léonard, Attwooll, Boogerd-Quaak, van den Bos, Busk, Calò, Costa Paolo, Davies, Di Pietro, Duff, Flesch, Huhne, Jensen, Ludford, Maaten, Malmström, Manders, Monsonís Domingo, Mulder, Newton Dunn, Olsson, Paulsen, Pesälä, Plooij-van Gorsel, Pohjamo, Rousseaux, Sanders-ten Holte, Sbarbati, Schmidt, Sterckx, Sørensen, Väyrynen, Vallvé, Vermeer, Virrankoski, Wallis, Watson
GUE/NGL: Dary
NI: Berthu, Beysen, Garaud, de Gaulle, Hager, Ilgenfritz, Kronberger, Lang, de La Perriere, Martinez, Mennea, Souchet
PPE-DE: Almeida Garrett, Andria, Avilés Perea, Ayuso González, Balfe, Bartolozzi, Bastos, Bayona de Perogordo, Berend, Bodrato, Böge, von Boetticher, Bourlanges, Bowis, Bradbourn, Bremmer, Brok, Brunetta, Bushill-Matthews, Callanan, Camisón Asensio, Cardoso, Chichester, Cocilovo, Coelho, Cornillet, Corrie, Costa Raffaele, Daul, Decourrière, De Mita, Deprez, De Sarnez, Descamps, Deva, Dover, Ebner, Elles, Evans Jonathan, Fatuzzo, Fernández Martín, Ferri, Fiori, Flemming, Foster, Fourtou, Friedrich, Gahler, Galeote Quecedo, García-Orcoyen Tormo, Gargani, Gawronski, Gemelli, Gil-Robles Gil-Delgado, Glase, Goodwill, Gouveia, Graça Moura, Grossetête, Gutiérrez-Cortines, Hannan, Hansenne, Harbour, Heaton-Harris, Hermange, Hernández Mollar, Inglewood, Jackson, Jarzembowski, Jeggle, Karas, Kastler, Keppelhoff-Wiechert, Kirkhope, Klamt, Klaß, Koch, Konrad, Korhola, Lamassoure, Langen, Langenhagen, Laschet, Lechner, Lisi, Lombardo, Lulling, Maat, McCartin, Mann Thomas, Marini, Marques, Martens, Mastella, Matikainen-Kallström, Mayer Hans-Peter, Mayer Xaver, Méndez de Vigo, Mennitti, Menrad, Mombaur, Montfort, Morillon, Musotto, Naranjo Escobar, Nassauer, Nicholson, Nisticò, Ojeda Sanz, Oreja Arburúa, Pack, Parish, Pastorelli, Pérez Álvarez, Perry, Pex, Pirker, Piscarreta, Podestà, Poettering, Pomés Ruiz, Posselt, Purvis, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Ripoll y Martínez de Bedoya, Rovsing, Rübig, Salafranca Sánchez-Neyra, Santer, Santini, Scapagnini, Schaffner, Schleicher, Schmitt, Schnellhardt, Schröder Jürgen, Smet, Sommer, Stenzel, Stevenson, Sturdy, Sudre, Sumberg, Suominen, Tajani, Tannock, Theato, Trakatellis, Twinn, Valdivielso de Cué, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Vatanen, van Velzen, de Veyrinas, Vidal-Quadras Roca, Villiers, Vlasto, Wenzel-Perillo, Wieland, von Wogau, Wuermeling, Zabell, Zacharakis, Zappalà, Zissener
PSE: Adam, Aparicio Sánchez, Baltas, Barón Crespo, Berenguer Fuster, Berès, van den Berg, Berger, Bösch, Bowe, van den Burg, Campos, Carnero González, Carrilho, Casaca, Cashman, Cercas, Cerdeira Morterero, Corbey, De Rossa, Désir, Díez González, Dührkop Dührkop, Duhamel, Ettl, Evans Robert J.E., Färm, Ferreira, Garot, Gebhardt, Gill, Gillig, Glante, Goebbels, Görlach, Guy-Quint, Hänsch, Haug, Hazan, Hedkvist Petersen, Honeyball, Howitt, Hume, Iivari, Imbeni, Izquierdo Rojo, Jöns, Karamanou, Karlsson, Kindermann, Kinnock, Krehl, Kuckelkorn, Kuhne, Lage, Lalumière, Lange, Leinen, Linkohr, McAvan, McNally, Malliori, Mann Erika, Martin David W., Martínez Martínez, Mastorakis, Medina Ortega, Mendiluce Pereiro, Menéndez del Valle, Miller, Moraes, Müller, Murphy, Napoletano, Obiols i Germà, O'Toole, Paasilinna, Piecyk, Poignant, Prets, Randzio-Plath, Rapkay, Read, Rothe, Rothley, Sacconi, Sakellariou, Sandberg-Fries, dos Santos, Sauquillo Pérez del Arco, Schulz, Souladakis, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swiebel, Swoboda, Terrón i Cusí, Torres Marques, Trentin, Vairinhos, Vattimo, Walter, Watts, Whitehead, Wiersma, Wynn
UEN: Angelilli, Berlato, Bigliardo, Caullery, Fitzsimons, Marchiani, Muscardini, Pasqua, Poli Bortone, Queiró, Ribeiro e Castro, Segni, Thomas-Mauro, Turchi
Hverken eller: 7
PPE-DE: Arvidsson, Cederschiöld, Oostlander, Stenmarck, Wachtmeister
PSE: Keßler, Roure
8. B5-0101/2004 — Fælles beslutning — Atomnedrustning
Ja-stemmer: 433
EDD: Andersen, Belder, Bernié, Blokland, Bonde, Booth, Butel, van Dam, Esclopé, Farage, Sandbæk, Titford
ELDR: Andreasen, André-Léonard, Attwooll, van den Bos, Busk, Calò, Davies, Di Pietro, Duff, Flesch, Huhne, Jensen, Maaten, Malmström, Manders, Monsonís Domingo, Mulder, Newton Dunn, Olsson, Paulsen, Pesälä, Plooij-van Gorsel, Pohjamo, Riis-Jørgensen, Rousseaux, Rutelli, Sanders-ten Holte, Sbarbati, Schmidt, Sterckx, Sørensen, Väyrynen, Vallvé, Vermeer, Virrankoski, Wallis, Watson
GUE/NGL: Ainardi, Bergaz Conesa, Bertinotti, Blak, Brie, Caudron, Dary, Di Lello Finuoli, Eriksson, Fiebiger, Figueiredo, Frahm, Fraisse, Herzog, Jové Peres, Krarup, Krivine, Manisco, Markov, Marset Campos, Meijer, Modrow, Morgantini, Naïr, Ribeiro, Schmid Herman, Schröder Ilka, Seppänen, Sjöstedt, Vinci, Wurtz
NI: Berthu, Beysen, Borghezio, Cappato, Dell'Alba, Della Vedova, Dillen, Garaud, de Gaulle, Gorostiaga Atxalandabaso, Hager, Ilgenfritz, Kronberger, Lang, de La Perriere, Martin Hans-Peter, Martinez, Mennea, Souchet, Speroni, Turco
PPE-DE: Almeida Garrett, Andria, Arvidsson, Ayuso González, Balfe, Bartolozzi, Bastos, Bayona de Perogordo, Berend, Bodrato, Böge, von Boetticher, Bourlanges, Bowis, Bradbourn, Bremmer, Brok, Brunetta, Bushill-Matthews, Callanan, Camisón Asensio, Cardoso, Cederschiöld, Chichester, Cocilovo, Coelho, Cornillet, Corrie, Costa Raffaele, Cushnahan, Daul, Decourrière, De Mita, Deprez, De Sarnez, Descamps, Deva, De Veyrac, Dimitrakopoulos, Dover, Doyle, Ebner, Elles, Evans Jonathan, Fatuzzo, Fernández Martín, Ferri, Fiori, Flemming, Foster, Fourtou, Friedrich, Gahler, Galeote Quecedo, García-Margallo y Marfil, Gargani, Gawronski, Gemelli, Gil-Robles Gil-Delgado, Glase, Goepel, Goodwill, Gouveia, Graça Moura, Grönfeldt Bergman, Grossetête, Gutiérrez-Cortines, Hannan, Hansenne, Harbour, Heaton-Harris, Helmer, Hieronymi, Hortefeux, Inglewood, Jackson, Jarzembowski, Jeggle, Kastler, Keppelhoff-Wiechert, Kirkhope, Klamt, Klaß, Koch, Konrad, Lamassoure, Langen, Langenhagen, Laschet, Lechner, Lisi, Lombardo, Lulling, Maat, McCartin, Mann Thomas, Marini, Marques, Mastella, Matikainen-Kallström, Mayer Hans-Peter, Mayer Xaver, Méndez de Vigo, Mennitti, Mombaur, Montfort, Morillon, Musotto, Naranjo Escobar, Nassauer, Nicholson, Nisticò, Oostlander, Oreja Arburúa, Pack, Pastorelli, Pérez Álvarez, Perry, Pex, Pirker, Piscarreta, Podestà, Poettering, Pomés Ruiz, Posselt, Pronk, Provan, Purvis, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Ripoll y Martínez de Bedoya, Rovsing, Rübig, Sacrédeus, Salafranca Sánchez-Neyra, Santer, Santini, Scapagnini, Schleicher, Schmitt, Schnellhardt, Smet, Sommer, Stenmarck, Stenzel, Stevenson, Sturdy, Sudre, Sumberg, Suominen, Tajani, Tannock, Theato, Trakatellis, Twinn, Valdivielso de Cué, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Vatanen, van Velzen, de Veyrinas, Vidal-Quadras Roca, Villiers, Wachtmeister, Wenzel-Perillo, Wieland, Wijkman, Wuermeling, Zacharakis, Zappalà, Zissener
PSE: Adam, Aparicio Sánchez, Baltas, Barón Crespo, Berenguer Fuster, Berès, van den Berg, Berger, Bösch, Bowe, Bullmann, van den Burg, Carnero González, Carrilho, Casaca, Cashman, Cercas, Cerdeira Morterero, Ceyhun, Corbey, Désir, Díez González, Dührkop Dührkop, Duhamel, Evans Robert J.E., Färm, Ferreira, Garot, Gebhardt, Gill, Gillig, Gröner, Hänsch, Haug, Howitt, Hughes, Hume, Izquierdo Collado, Jöns, Junker, Karamanou, Keßler, Kindermann, Kinnock, Kreissl-Dörfler, Kuckelkorn, Kuhne, Lalumière, Lange, Leinen, Linkohr, Lund, McAvan, McCarthy, McNally, Malliori, Mann Erika, Marinho, Martin David W., Martínez Martínez, Mastorakis, Mendiluce Pereiro, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Miller, Miranda de Lage, Moraes, Müller, Murphy, Obiols i Germà, O'Toole, Paasilinna, Paciotti, Poignant, Poos, Prets, Randzio-Plath, Rapkay, Read, Rothe, Roure, Sacconi, Sakellariou, Sandberg-Fries, dos Santos, Sauquillo Pérez del Arco, Scheele, Schulz, Simpson, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swiebel, Swoboda, Theorin, Titley, Torres Marques, Trentin, Valenciano Martínez-Orozco, Van Lancker, Vattimo, Walter, Watts, Whitehead, Wiersma, Wynn, Zrihen
UEN: Andrews, Angelilli, Berlato, Bigliardo, Caullery, Fitzsimons, Hyland, Muscardini, Pasqua, Poli Bortone, Queiró, Ribeiro e Castro, Segni, Thomas-Mauro, Turchi
Verts/ALE: Aaltonen, Ahern, Auroi, Boumediene-Thiery, Bouwman, Buitenweg, Cohn-Bendit, Duthu, Echerer, Evans Jillian, Flautre, Gahrton, Graefe zu Baringdorf, Hudghton, Isler Béguin, Jonckheer, Lagendijk, Lambert, Lannoye, Lipietz, MacCormick, McKenna, Maes, Mayol i Raynal, Messner, Nogueira Román, Onesta, Ortuondo Larrea, Rod, de Roo, Rühle, Schörling, Schroedter, Sörensen, Staes, Turmes, Wuori, Wyn
Nej-stemmer: 51
EDD: Abitbol, Kuntz
ELDR: Boogerd-Quaak, Costa Paolo, Ludford
NI: Claeys
PPE-DE: Avilés Perea, Banotti, García-Orcoyen Tormo, Hermange, Hernández Mollar, Karas, Martens, Menrad, Ojeda Sanz, Parish, Schaffner, Schröder Jürgen, Schwaiger, Vlasto, von Wogau, Zabell
PSE: Campos, De Rossa, Dhaene, El Khadraoui, Ettl, Glante, Goebbels, Görlach, Guy-Quint, Hazan, Hedkvist Petersen, Honeyball, van Hulten, Iivari, Imbeni, Izquierdo Rojo, Karlsson, Krehl, Lage, Medina Ortega, Napoletano, Piecyk, Roth-Behrendt, Rothley, Souladakis, Terrón i Cusí, Thorning-Schmidt, Vairinhos
UEN: Marchiani
9. B5-0101/2004 — Fælles beslutning — Atomnedrustning
Ja-stemmer: 101
ELDR: Boogerd-Quaak, Vermeer, Wallis
GUE/NGL: Ainardi, Bergaz Conesa, Bertinotti, Blak, Brie, Caudron, Di Lello Finuoli, Eriksson, Fiebiger, Figueiredo, Frahm, Fraisse, Herzog, Jové Peres, Krarup, Krivine, Manisco, Markov, Marset Campos, Meijer, Modrow, Morgantini, Naïr, Ribeiro, Schmid Herman, Schröder Ilka, Seppänen, Sjöstedt, Vinci, Wurtz
NI: Berthu, Cappato, Dell'Alba, Della Vedova, Gorostiaga Atxalandabaso, Kronberger, de La Perriere, Martin Hans-Peter, Turco
PPE-DE: von Boetticher, Graça Moura, Schnellhardt
PSE: Berger, Corbey, Izquierdo Collado, Kreissl-Dörfler, Lund, Marinho, Poos, Rodríguez Ramos, Roure, Scheele, Schulz, Sousa Pinto, Stockmann, Theorin, Vairinhos, Valenciano Martínez-Orozco
UEN: Andrews, Fitzsimons, Hyland
Verts/ALE: Aaltonen, Ahern, Auroi, Boumediene-Thiery, Bouwman, Buitenweg, Cohn-Bendit, Duthu, Echerer, Evans Jillian, Ferrández Lezaun, Flautre, Gahrton, Graefe zu Baringdorf, Hudghton, Lagendijk, Lambert, Lannoye, Lipietz, MacCormick, McKenna, Maes, Mayol i Raynal, Messner, Nogueira Román, Onesta, Ortuondo Larrea, Rod, de Roo, Rühle, Schörling, Schroedter, Sörensen, Staes, Turmes, Wuori, Wyn
Nej-stemmer: 373
EDD: Abitbol, Andersen, Bernié, Blokland, Bonde, Booth, Butel, van Dam, Esclopé, Farage, Sandbæk, Titford
ELDR: Andreasen, André-Léonard, Attwooll, van den Bos, Busk, Calò, Costa Paolo, Davies, Di Pietro, Duff, Flesch, Huhne, Jensen, Ludford, Lynne, Maaten, Malmström, Manders, Monsonís Domingo, Mulder, Newton Dunn, Nordmann, Olsson, Paulsen, Pesälä, Plooij-van Gorsel, Pohjamo, Riis-Jørgensen, Rousseaux, Rutelli, Sanders-ten Holte, Sbarbati, Schmidt, Sterckx, Sørensen, Väyrynen, Vallvé, Virrankoski, Watson
GUE/NGL: Dary
NI: Beysen, Borghezio, Dillen, Garaud, de Gaulle, Ilgenfritz, Lang, Martinez, Mennea, Souchet, Speroni
PPE-DE: Almeida Garrett, Andria, Arvidsson, Avilés Perea, Ayuso González, Balfe, Banotti, Bartolozzi, Bastos, Bayona de Perogordo, Berend, Bodrato, Böge, Bourlanges, Bowis, Bradbourn, Bremmer, Brok, Brunetta, Bushill-Matthews, Callanan, Camisón Asensio, Cardoso, Cederschiöld, Chichester, Cocilovo, Coelho, Cornillet, Corrie, Cushnahan, Daul, Decourrière, De Mita, Deprez, De Sarnez, Descamps, Deva, De Veyrac, Dimitrakopoulos, Dover, Doyle, Ebner, Elles, Evans Jonathan, Fatuzzo, Fernández Martín, Ferri, Fiori, Flemming, Foster, Fourtou, Friedrich, Gahler, Galeote Quecedo, García-Margallo y Marfil, García-Orcoyen Tormo, Gargani, Gawronski, Gemelli, Gil-Robles Gil-Delgado, Glase, Goepel, Goodwill, Gouveia, Grönfeldt Bergman, Grossetête, Gutiérrez-Cortines, Hannan, Hansenne, Harbour, Heaton-Harris, Helmer, Hermange, Hernández Mollar, Hieronymi, Hortefeux, Inglewood, Jackson, Jarzembowski, Karas, Kastler, Keppelhoff-Wiechert, Kirkhope, Klamt, Klaß, Koch, Konrad, Korhola, Lamassoure, Langen, Langenhagen, Laschet, Lechner, Lisi, Lombardo, Lulling, Maat, McCartin, Mann Thomas, Marini, Marques, Martens, Mastella, Matikainen-Kallström, Mayer Hans-Peter, Mayer Xaver, Méndez de Vigo, Mennitti, Menrad, Mombaur, Montfort, Morillon, Musotto, Naranjo Escobar, Nassauer, Nicholson, Nisticò, Ojeda Sanz, Oostlander, Oreja Arburúa, Pack, Parish, Pastorelli, Pérez Álvarez, Perry, Pex, Pirker, Piscarreta, Podestà, Poettering, Pomés Ruiz, Posselt, Pronk, Provan, Purvis, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Ripoll y Martínez de Bedoya, Rovsing, Rübig, Sacrédeus, Salafranca Sánchez-Neyra, Santer, Santini, Scapagnini, Schaffner, Schleicher, Schmitt, Schröder Jürgen, Schwaiger, Smet, Sommer, Stenmarck, Stenzel, Stevenson, Sturdy, Sudre, Sumberg, Suominen, Tajani, Tannock, Theato, Trakatellis, Twinn, Valdivielso de Cué, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Vatanen, van Velzen, de Veyrinas, Vidal-Quadras Roca, Villiers, Vlasto, Wachtmeister, Wenzel-Perillo, Wieland, Wijkman, von Wogau, Wuermeling, Zabell, Zacharakis, Zappalà, Zissener
PSE: Adam, Aparicio Sánchez, Baltas, Barón Crespo, Berenguer Fuster, Berès, van den Berg, Bösch, Bowe, van den Burg, Campos, Carnero González, Carrilho, Casaca, Cashman, Cercas, Cerdeira Morterero, Ceyhun, Désir, Dhaene, Díez González, Duhamel, El Khadraoui, Ettl, Färm, Ferreira, Garot, Gebhardt, Gill, Gillig, Glante, Goebbels, Görlach, Gröner, Guy-Quint, Hänsch, Haug, Hazan, Hedkvist Petersen, Honeyball, Howitt, Hughes, Hume, Iivari, Imbeni, Izquierdo Rojo, Jöns, Junker, Karamanou, Karlsson, Kindermann, Kinnock, Krehl, Kuckelkorn, Kuhne, Lage, Lalumière, Lange, Leinen, Linkohr, McAvan, McCarthy, McNally, Malliori, Mann Erika, Martin David W., Martínez Martínez, Mastorakis, Medina Ortega, Mendiluce Pereiro, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Miller, Miranda de Lage, Moraes, Müller, Murphy, Napoletano, O'Toole, Paasilinna, Paciotti, Piecyk, Poignant, Prets, Randzio-Plath, Rapkay, Read, Roth-Behrendt, Rothe, Rothley, Sacconi, Sakellariou, Sandberg-Fries, dos Santos, Sauquillo Pérez del Arco, Simpson, Souladakis, Stihler, Swiebel, Swoboda, Terrón i Cusí, Thorning-Schmidt, Titley, Torres Marques, Trentin, Van Lancker, Vattimo, Walter, Watts, Whitehead, Wiersma, Wynn, Zrihen
UEN: Angelilli, Berlato, Bigliardo, Caullery, Marchiani, Muscardini, Pasqua, Poli Bortone, Queiró, Ribeiro e Castro, Segni, Thomas-Mauro, Turchi
Hverken eller: 4
PPE-DE: Costa Raffaele
PSE: Evans Robert J.E., Keßler
Verts/ALE: Jonckheer
10. B5-0101/2004 — Fælles beslutning — Atomnedrustning
Ja-stemmer: 98
EDD: Andersen, Bonde, Sandbæk
GUE/NGL: Ainardi, Bergaz Conesa, Bertinotti, Blak, Brie, Caudron, Di Lello Finuoli, Eriksson, Fiebiger, Figueiredo, Frahm, Fraisse, Herzog, Jové Peres, Krarup, Krivine, Manisco, Markov, Marset Campos, Meijer, Modrow, Morgantini, Naïr, Ribeiro, Schmid Herman, Schröder Ilka, Seppänen, Sjöstedt, Vinci, Wurtz
NI: Cappato, Dell'Alba, Della Vedova, Gorostiaga Atxalandabaso, Martin Hans-Peter, Turco
PPE-DE: Banotti, Cushnahan, Dimitrakopoulos, Doyle, Hermange, Korhola, Martens, Sacrédeus, van Velzen, Wijkman
PSE: Lund, Marinho, Paciotti, Poos, Roure, Scheele, Theorin
UEN: Andrews, Fitzsimons, Hyland
Verts/ALE: Aaltonen, Ahern, Auroi, Boumediene-Thiery, Bouwman, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Duthu, Echerer, Evans Jillian, Ferrández Lezaun, Flautre, Gahrton, Graefe zu Baringdorf, Hudghton, Isler Béguin, Jonckheer, Lagendijk, Lambert, Lannoye, Lipietz, MacCormick, McKenna, Maes, Mayol i Raynal, Messner, Nogueira Román, Onesta, Ortuondo Larrea, Rod, de Roo, Rühle, Schörling, Schroedter, Staes, Turmes, Wuori, Wyn
Nej-stemmer: 375
EDD: Abitbol, Belder, Bernié, Blokland, Booth, Butel, van Dam, Esclopé, Farage, Kuntz, Titford
ELDR: Andreasen, André-Léonard, Attwooll, Boogerd-Quaak, van den Bos, Busk, Calò, Costa Paolo, Davies, Di Pietro, Duff, Flesch, Huhne, Jensen, Ludford, Lynne, Maaten, Malmström, Manders, Monsonís Domingo, Mulder, Newton Dunn, Nordmann, Olsson, Paulsen, Pesälä, Plooij-van Gorsel, Pohjamo, Riis-Jørgensen, Rousseaux, Rutelli, Sanders-ten Holte, Sbarbati, Schmidt, Sterckx, Sørensen, Väyrynen, Vallvé, Vermeer, Virrankoski, Wallis, Watson
NI: Berthu, Beysen, Borghezio, Claeys, Dillen, Garaud, de Gaulle, Hager, Ilgenfritz, Lang, de La Perriere, Martinez, Mennea, Souchet, Speroni
PPE-DE: Almeida Garrett, Andria, Arvidsson, Avilés Perea, Ayuso González, Balfe, Bartolozzi, Bastos, Bayona de Perogordo, Berend, Bodrato, Böge, von Boetticher, Bourlanges, Bowis, Bradbourn, Bremmer, Brok, Brunetta, Bushill-Matthews, Callanan, Camisón Asensio, Cardoso, Cederschiöld, Chichester, Cocilovo, Coelho, Cornillet, Corrie, Daul, Decourrière, De Mita, Deprez, De Sarnez, Descamps, Deva, De Veyrac, Dover, Ebner, Elles, Evans Jonathan, Fatuzzo, Fernández Martín, Ferri, Fiori, Flemming, Foster, Fourtou, Friedrich, Gahler, Galeote Quecedo, García-Margallo y Marfil, García-Orcoyen Tormo, Gargani, Gawronski, Gemelli, Gil-Robles Gil-Delgado, Glase, Goepel, Goodwill, Gouveia, Graça Moura, Grönfeldt Bergman, Grossetête, Gutiérrez-Cortines, Hannan, Hansenne, Harbour, Heaton-Harris, Helmer, Hernández Mollar, Hieronymi, Hortefeux, Inglewood, Jackson, Jarzembowski, Jeggle, Karas, Kastler, Keppelhoff-Wiechert, Kirkhope, Klamt, Klaß, Koch, Konrad, Lamassoure, Langen, Langenhagen, Laschet, Lechner, Lisi, Lombardo, Lulling, Maat, McCartin, Mann Thomas, Marini, Marques, Mastella, Matikainen-Kallström, Mayer Hans-Peter, Mayer Xaver, Méndez de Vigo, Mennitti, Menrad, Mombaur, Montfort, Morillon, Musotto, Naranjo Escobar, Nassauer, Nicholson, Nisticò, Ojeda Sanz, Oostlander, Oreja Arburúa, Pack, Parish, Pérez Álvarez, Perry, Pex, Pirker, Piscarreta, Podestà, Poettering, Posselt, Pronk, Provan, Purvis, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Ripoll y Martínez de Bedoya, Rovsing, Rübig, Salafranca Sánchez-Neyra, Santer, Santini, Scapagnini, Schaffner, Schleicher, Schmitt, Schnellhardt, Schröder Jürgen, Schwaiger, Smet, Sommer, Stenmarck, Stenzel, Stevenson, Sturdy, Sudre, Sumberg, Suominen, Tajani, Tannock, Theato, Trakatellis, Twinn, Valdivielso de Cué, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Vatanen, de Veyrinas, Vidal-Quadras Roca, Villiers, Vlasto, Wachtmeister, Wenzel-Perillo, von Wogau, Wuermeling, Zabell, Zacharakis, Zappalà, Zissener
PSE: Adam, Aparicio Sánchez, Baltas, Barón Crespo, Berenguer Fuster, Berès, van den Berg, Berger, Bösch, Bowe, van den Burg, Campos, Carnero González, Carrilho, Casaca, Cashman, Cercas, Cerdeira Morterero, Corbey, Désir, Díez González, Duhamel, El Khadraoui, Ettl, Färm, Ferreira, Garot, Gebhardt, Gill, Gillig, Glante, Goebbels, Görlach, Gröner, Guy-Quint, Hänsch, Haug, Hazan, Hedkvist Petersen, Honeyball, Howitt, Hughes, van Hulten, Hume, Iivari, Imbeni, Izquierdo Collado, Izquierdo Rojo, Jöns, Junker, Karamanou, Karlsson, Kindermann, Kinnock, Krehl, Kuckelkorn, Kuhne, Lage, Lalumière, Lange, Leinen, Linkohr, McAvan, McCarthy, McNally, Malliori, Mann Erika, Martin David W., Martínez Martínez, Mastorakis, Medina Ortega, Mendiluce Pereiro, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Miller, Miranda de Lage, Moraes, Müller, Murphy, Napoletano, Obiols i Germà, O'Toole, Paasilinna, Piecyk, Poignant, Prets, Randzio-Plath, Rapkay, Read, Rodríguez Ramos, Roth-Behrendt, Rothe, Rothley, Sacconi, Sakellariou, Sandberg-Fries, dos Santos, Sauquillo Pérez del Arco, Schulz, Simpson, Souladakis, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swiebel, Swoboda, Terrón i Cusí, Titley, Torres Marques, Trentin, Valenciano Martínez-Orozco, Van Lancker, Vattimo, Walter, Watts, Whitehead, Wiersma, Wynn, Zrihen
UEN: Angelilli, Berlato, Bigliardo, Caullery, Marchiani, Muscardini, Pasqua, Poli Bortone, Queiró, Ribeiro e Castro, Segni, Thomas-Mauro, Turchi
Hverken eller: 7
GUE/NGL: Dary
NI: Raschhofer
PPE-DE: Costa Raffaele
PSE: Dhaene, Evans Robert J.E., Keßler, Vairinhos
11. B5-0101/2004 — Fælles beslutning — Atomnedrustning
Ja-stemmer: 406
EDD: Andersen, Bonde, Sandbæk
ELDR: Andreasen, André-Léonard, Attwooll, Boogerd-Quaak, van den Bos, Busk, Calò, Costa Paolo, Davies, Di Pietro, Duff, Flesch, Huhne, Jensen, Ludford, Lynne, Maaten, Malmström, Manders, Monsonís Domingo, Mulder, Newton Dunn, Nordmann, Olsson, Paulsen, Pesälä, Plooij-van Gorsel, Pohjamo, Riis-Jørgensen, Rousseaux, Rutelli, Sanders-ten Holte, Sbarbati, Schmidt, Sterckx, Sørensen, Väyrynen, Vallvé, Vermeer, Virrankoski, Wallis, Watson
GUE/NGL: Ainardi, Bergaz Conesa, Bertinotti, Blak, Brie, Caudron, Dary, Di Lello Finuoli, Eriksson, Fiebiger, Figueiredo, Fraisse, Herzog, Jové Peres, Krarup, Krivine, Manisco, Markov, Marset Campos, Meijer, Modrow, Morgantini, Ribeiro, Schmid Herman, Schröder Ilka, Seppänen, Sjöstedt, Vinci, Wurtz
NI: Beysen, Borghezio, Cappato, Dell'Alba, Della Vedova, Gorostiaga Atxalandabaso, Hager, Ilgenfritz, Martin Hans-Peter, Speroni, Turco
PPE-DE: Almeida Garrett, Andria, Arvidsson, Avilés Perea, Ayuso González, Banotti, Bartolozzi, Bastos, Bayona de Perogordo, Berend, Bodrato, Böge, von Boetticher, Bourlanges, Bremmer, Brok, Brunetta, Camisón Asensio, Cardoso, Cederschiöld, Cocilovo, Coelho, Cornillet, Cushnahan, Daul, Decourrière, De Mita, Deprez, De Sarnez, Descamps, De Veyrac, Dimitrakopoulos, Doyle, Ebner, Evans Jonathan, Fatuzzo, Fernández Martín, Ferri, Fiori, Flemming, Fourtou, Friedrich, Gahler, Galeote Quecedo, Gargani, Gawronski, Gemelli, Gil-Robles Gil-Delgado, Glase, Goepel, Gouveia, Graça Moura, Grönfeldt Bergman, Grossetête, Gutiérrez-Cortines, Hansenne, Hermange, Hernández Mollar, Hieronymi, Jackson, Jarzembowski, Jeggle, Karas, Kastler, Keppelhoff-Wiechert, Klamt, Klaß, Koch, Konrad, Korhola, Lamassoure, Langen, Langenhagen, Laschet, Lechner, Lisi, Lombardo, Lulling, Maat, Mann Thomas, Marini, Marques, Martens, Mastella, Matikainen-Kallström, Mayer Hans-Peter, Mayer Xaver, Méndez de Vigo, Mennitti, Menrad, Mombaur, Montfort, Morillon, Musotto, Naranjo Escobar, Nassauer, Nisticò, Ojeda Sanz, Oostlander, Oreja Arburúa, Pack, Parish, Pastorelli, Pérez Álvarez, Pex, Pirker, Piscarreta, Poettering, Posselt, Pronk, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Ripoll y Martínez de Bedoya, Rovsing, Rübig, Sacrédeus, Salafranca Sánchez-Neyra, Santer, Santini, Scapagnini, Schleicher, Schmitt, Schnellhardt, Schröder Jürgen, Schwaiger, Smet, Sommer, Stenmarck, Stenzel, Sudre, Suominen, Tajani, Theato, Trakatellis, Valdivielso de Cué, Varela Suanzes-Carpegna, Vatanen, van Velzen, de Veyrinas, Vidal-Quadras Roca, Vlasto, Wachtmeister, Wenzel-Perillo, Wieland, Wijkman, von Wogau, Wuermeling, Zabell, Zacharakis, Zappalà, Zissener
PSE: Adam, Aparicio Sánchez, Baltas, Barón Crespo, Berenguer Fuster, Berès, van den Berg, Berger, Bösch, Bowe, Bullmann, Campos, Carnero González, Carrilho, Casaca, Cashman, Cercas, Cerdeira Morterero, Ceyhun, Corbey, De Rossa, Désir, Dhaene, Díez González, Dührkop Dührkop, Duhamel, El Khadraoui, Ettl, Evans Robert J.E., Färm, Ferreira, Garot, Gebhardt, Gill, Gillig, Goebbels, Görlach, Gröner, Guy-Quint, Hänsch, Haug, Hazan, Hedkvist Petersen, Honeyball, Howitt, Hughes, van Hulten, Hume, Iivari, Imbeni, Izquierdo Collado, Izquierdo Rojo, Jöns, Karamanou, Karlsson, Keßler, Kindermann, Kinnock, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuckelkorn, Kuhne, Lage, Lalumière, Lange, Leinen, Lund, McAvan, McCarthy, McNally, Malliori, Mann Erika, Marinho, Martin David W., Martínez Martínez, Mastorakis, Medina Ortega, Mendiluce Pereiro, Menéndez del Valle, Miller, Miranda de Lage, Moraes, Müller, Murphy, Napoletano, Obiols i Germà, O'Toole, Paasilinna, Paciotti, Piecyk, Poignant, Poos, Randzio-Plath, Rapkay, Roth-Behrendt, Rothe, Rothley, Roure, Sacconi, Sakellariou, Sandberg-Fries, dos Santos, Sauquillo Pérez del Arco, Scheele, Schulz, Simpson, Souladakis, Stihler, Stockmann, Swiebel, Swoboda, Terrón i Cusí, Theorin, Thorning-Schmidt, Titley, Torres Marques, Trentin, Vairinhos, Van Lancker, Vattimo, Walter, Watts, Whitehead, Wiersma, Wynn, Zrihen
UEN: Andrews, Fitzsimons, Hyland, Queiró
Verts/ALE: Aaltonen, Ahern, Auroi, Boumediene-Thiery, Bouwman, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Duthu, Echerer, Evans Jillian, Ferrández Lezaun, Flautre, Gahrton, Graefe zu Baringdorf, Hudghton, Isler Béguin, Jonckheer, Lagendijk, Lambert, Lannoye, Lipietz, MacCormick, McKenna, Maes, Mayol i Raynal, Messner, Onesta, Ortuondo Larrea, Rod, de Roo, Rühle, Schörling, Schroedter, Sörensen, Staes, Turmes, Wuori, Wyn
Nej-stemmer: 55
EDD: Abitbol, Belder, Blokland, Booth, van Dam, Farage, Kuntz, Titford
NI: Berthu, Garaud, de La Perriere, Souchet
PPE-DE: Balfe, Bowis, Bradbourn, Bushill-Matthews, Callanan, Chichester, Corrie, Deva, Dover, Elles, Foster, Goodwill, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Helmer, Inglewood, Kirkhope, Nicholson, Perry, Provan, Purvis, Schaffner, Stevenson, Sturdy, Sumberg, Tannock, Twinn, Van Orden, Villiers
PSE: Glante, Junker, Miguélez Ramos, Prets, Read
UEN: Berlato, Bigliardo, Caullery, Marchiani, Pasqua, Ribeiro e Castro, Segni, Thomas-Mauro
Hverken eller: 15
EDD: Bernié, Butel, Esclopé
GUE/NGL: Naïr
NI: Claeys, Dillen, de Gaulle, Lang, Martinez, Mennea
PPE-DE: Costa Raffaele
UEN: Angelilli, Muscardini, Poli Bortone, Turchi
12. B5-0101/2004 — Fælles beslutning — Atomnedrustning
Ja-stemmer: 475
EDD: Andersen, Belder, Blokland, Bonde, Booth, van Dam, Farage, Sandbæk, Titford
ELDR: Andreasen, André-Léonard, Attwooll, Boogerd-Quaak, van den Bos, Busk, Calò, Costa Paolo, Davies, Di Pietro, Duff, Flesch, Huhne, Jensen, Ludford, Lynne, Maaten, Malmström, Manders, Monsonís Domingo, Mulder, Newton Dunn, Nordmann, Olsson, Paulsen, Pesälä, Plooij-van Gorsel, Pohjamo, Riis-Jørgensen, Rousseaux, Rutelli, Sanders-ten Holte, Sbarbati, Schmidt, Sterckx, Sørensen, Väyrynen, Vallvé, Vermeer, Virrankoski, Wallis, Watson
GUE/NGL: Ainardi, Bergaz Conesa, Bertinotti, Blak, Brie, Caudron, Dary, Di Lello Finuoli, Eriksson, Fiebiger, Figueiredo, Frahm, Fraisse, Herzog, Jové Peres, Krarup, Krivine, Manisco, Markov, Marset Campos, Meijer, Modrow, Morgantini, Naïr, Ribeiro, Schmid Herman, Schröder Ilka, Seppänen, Sjöstedt, Vinci, Wurtz
NI: Beysen, Borghezio, Cappato, Claeys, Dell'Alba, Della Vedova, Dillen, de Gaulle, Gorostiaga Atxalandabaso, Hager, Ilgenfritz, Kronberger, Lang, Martin Hans-Peter, Martinez, Mennea, Raschhofer, Speroni, Turco
PPE-DE: Almeida Garrett, Andria, Arvidsson, Avilés Perea, Ayuso González, Balfe, Banotti, Bartolozzi, Bastos, Bayona de Perogordo, Berend, Bodrato, Böge, von Boetticher, Bourlanges, Bowis, Bradbourn, Bremmer, Brok, Brunetta, Bushill-Matthews, Callanan, Camisón Asensio, Cardoso, Cederschiöld, Chichester, Cocilovo, Coelho, Cornillet, Corrie, Cushnahan, Daul, Decourrière, De Mita, Deprez, De Sarnez, Descamps, Deva, De Veyrac, Dimitrakopoulos, Dover, Doyle, Ebner, Elles, Evans Jonathan, Fatuzzo, Fernández Martín, Ferri, Fiori, Flemming, Foster, Fourtou, Friedrich, Gahler, Galeote Quecedo, García-Margallo y Marfil, García-Orcoyen Tormo, Gargani, Gawronski, Gemelli, Gil-Robles Gil-Delgado, Glase, Goepel, Goodwill, Gouveia, Graça Moura, Grönfeldt Bergman, Grossetête, Gutiérrez-Cortines, Hannan, Hansenne, Harbour, Heaton-Harris, Helmer, Hermange, Hernández Mollar, Hieronymi, Inglewood, Jackson, Jarzembowski, Jeggle, Karas, Kastler, Keppelhoff-Wiechert, Kirkhope, Klamt, Klaß, Koch, Konrad, Korhola, Lamassoure, Langen, Langenhagen, Laschet, Lechner, Lisi, Lombardo, Lulling, Maat, McCartin, Mann Thomas, Marini, Marques, Martens, Mastella, Matikainen-Kallström, Mayer Hans-Peter, Mayer Xaver, Méndez de Vigo, Mennitti, Menrad, Mombaur, Montfort, Morillon, Musotto, Naranjo Escobar, Nassauer, Nisticò, Ojeda Sanz, Oostlander, Oreja Arburúa, Pack, Parish, Pastorelli, Pérez Álvarez, Perry, Pex, Pirker, Piscarreta, Podestà, Poettering, Pomés Ruiz, Posselt, Pronk, Provan, Purvis, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Ripoll y Martínez de Bedoya, Rovsing, Rübig, Sacrédeus, Salafranca Sánchez-Neyra, Santer, Santini, Scapagnini, Schleicher, Schmitt, Schnellhardt, Schröder Jürgen, Schwaiger, Smet, Sommer, Stenmarck, Stenzel, Stevenson, Sturdy, Sudre, Sumberg, Suominen, Tajani, Tannock, Theato, Trakatellis, Twinn, Valdivielso de Cué, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Vatanen, van Velzen, de Veyrinas, Vidal-Quadras Roca, Villiers, Vlasto, Wachtmeister, Wenzel-Perillo, Wieland, Wijkman, von Wogau, Wuermeling, Zabell, Zacharakis, Zappalà, Zissener
PSE: Adam, Aparicio Sánchez, Baltas, Barón Crespo, Berenguer Fuster, Berès, van den Berg, Berger, Bösch, Bowe, Bullmann, van den Burg, Campos, Carnero González, Carrilho, Casaca, Cashman, Cercas, Cerdeira Morterero, Ceyhun, Corbey, De Rossa, Désir, Dhaene, Díez González, Dührkop Dührkop, Duhamel, El Khadraoui, Ettl, Evans Robert J.E., Färm, Ferreira, Garot, Gebhardt, Gill, Gillig, Glante, Goebbels, Görlach, Gröner, Guy-Quint, Hänsch, Haug, Hazan, Hedkvist Petersen, Honeyball, Howitt, Hughes, van Hulten, Hume, Iivari, Imbeni, Izquierdo Collado, Izquierdo Rojo, Jöns, Junker, Karamanou, Karlsson, Keßler, Kindermann, Kinnock, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuckelkorn, Kuhne, Lage, Lalumière, Lange, Leinen, Linkohr, Lund, McAvan, McCarthy, McNally, Malliori, Mann Erika, Marinho, Martin David W., Martínez Martínez, Mastorakis, Medina Ortega, Mendiluce Pereiro, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Miller, Miranda de Lage, Moraes, Müller, Murphy, Napoletano, Obiols i Germà, O'Toole, Paasilinna, Paciotti, Piecyk, Poignant, Poos, Prets, Randzio-Plath, Rapkay, Read, Rodríguez Ramos, Roth-Behrendt, Rothe, Rothley, Roure, Sacconi, Sakellariou, Sandberg-Fries, dos Santos, Sauquillo Pérez del Arco, Scheele, Schulz, Simpson, Souladakis, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swiebel, Swoboda, Terrón i Cusí, Theorin, Thorning-Schmidt, Titley, Torres Marques, Trentin, Vairinhos, Valenciano Martínez-Orozco, Van Lancker, Vattimo, Walter, Watts, Whitehead, Wiersma, Wynn, Zrihen
UEN: Andrews, Angelilli, Berlato, Bigliardo, Fitzsimons, Hyland, Muscardini, Nobilia, Poli Bortone, Queiró, Ribeiro e Castro, Segni, Turchi
Verts/ALE: Aaltonen, Ahern, Auroi, Boumediene-Thiery, Bouwman, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Duthu, Echerer, Evans Jillian, Ferrández Lezaun, Flautre, Gahrton, Graefe zu Baringdorf, Hudghton, Isler Béguin, Jonckheer, Lagendijk, Lambert, Lannoye, Lipietz, MacCormick, McKenna, Maes, Mayol i Raynal, Messner, Nogueira Román, Onesta, Ortuondo Larrea, Rod, de Roo, Rühle, Schörling, Schroedter, Sörensen, Staes, Turmes, Wuori, Wyn
Nej-stemmer: 9
EDD: Abitbol, Bernié, Butel, Esclopé
NI: Berthu, de La Perriere, Souchet
PPE-DE: Nicholson, Schaffner
Hverken eller: 7
EDD: Kuntz
NI: Garaud
PPE-DE: Costa Raffaele
UEN: Caullery, Marchiani, Pasqua, Thomas-Mauro
13. B5-0101/2004 — Fælles beslutning — Atomnedrustning
Ja-stemmer: 236
EDD: Andersen, Bonde, Sandbæk
GUE/NGL: Ainardi, Bergaz Conesa, Bertinotti, Blak, Brie, Caudron, Dary, Di Lello Finuoli, Eriksson, Fiebiger, Figueiredo, Frahm, Fraisse, Herzog, Jové Peres, Krarup, Krivine, Manisco, Markov, Marset Campos, Meijer, Modrow, Morgantini, Naïr, Ribeiro, Schmid Herman, Schröder Ilka, Seppänen, Sjöstedt, Vinci, Wurtz
NI: Borghezio, Cappato, Dell'Alba, Della Vedova, Gorostiaga Atxalandabaso, Ilgenfritz, Kronberger, Martin Hans-Peter, Raschhofer, Turco
PPE-DE: Banotti, Bourlanges, Cushnahan, Decourrière, Deprez, Dimitrakopoulos, Doyle, Flemming, Maat, Oostlander, Pex, Sacrédeus, van Velzen, Wijkman
PSE: Adam, Aparicio Sánchez, Baltas, Barón Crespo, Berenguer Fuster, Berès, van den Berg, Berger, Bösch, Bowe, Bullmann, van den Burg, Campos, Carnero González, Carrilho, Casaca, Cashman, Cercas, Cerdeira Morterero, Ceyhun, Corbey, De Rossa, Désir, Dhaene, Díez González, Dührkop Dührkop, Duhamel, El Khadraoui, Ettl, Evans Robert J.E., Färm, Ferreira, Garot, Gebhardt, Gill, Gillig, Glante, Goebbels, Görlach, Gröner, Guy-Quint, Hänsch, Haug, Hazan, Hedkvist Petersen, Honeyball, Howitt, Hughes, van Hulten, Hume, Iivari, Imbeni, Izquierdo Collado, Izquierdo Rojo, Jöns, Junker, Karamanou, Karlsson, Keßler, Kindermann, Kinnock, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuckelkorn, Kuhne, Lage, Lalumière, Leinen, Linkohr, Lund, McAvan, McCarthy, McNally, Malliori, Mann Erika, Marinho, Martin David W., Martínez Martínez, Mastorakis, Medina Ortega, Mendiluce Pereiro, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Miller, Miranda de Lage, Moraes, Müller, Murphy, Napoletano, Obiols i Germà, O'Toole, Paasilinna, Paciotti, Piecyk, Poignant, Poos, Prets, Randzio-Plath, Rapkay, Read, Rodríguez Ramos, Roth-Behrendt, Rothe, Rothley, Roure, Sacconi, Sakellariou, Sandberg-Fries, dos Santos, Sauquillo Pérez del Arco, Scheele, Schulz, Simpson, Souladakis, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swiebel, Swoboda, Terrón i Cusí, Theorin, Thorning-Schmidt, Titley, Torres Marques, Trentin, Vairinhos, Valenciano Martínez-Orozco, Van Lancker, Vattimo, Walter, Watts, Whitehead, Wiersma, Wynn, Zrihen
UEN: Andrews, Fitzsimons
Verts/ALE: Aaltonen, Ahern, Auroi, Boumediene-Thiery, Bouwman, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Duthu, Echerer, Evans Jillian, Ferrández Lezaun, Flautre, Gahrton, Graefe zu Baringdorf, Hudghton, Isler Béguin, Jonckheer, Lagendijk, Lambert, Lannoye, Lipietz, MacCormick, McKenna, Maes, Mayol i Raynal, Messner, Nogueira Román, Onesta, Ortuondo Larrea, Rod, de Roo, Rühle, Schörling, Schroedter, Sörensen, Staes, Turmes, Voggenhuber, Wuori, Wyn
Nej-stemmer: 235
EDD: Abitbol, Belder, Blokland, van Dam, Kuntz
ELDR: Andreasen, André-Léonard, Attwooll, Boogerd-Quaak, van den Bos, Busk, Calò, Costa Paolo, Davies, Di Pietro, Duff, Flesch, Huhne, Jensen, Ludford, Lynne, Maaten, Malmström, Manders, Monsonís Domingo, Mulder, Newton Dunn, Nordmann, Olsson, Paulsen, Pesälä, Plooij-van Gorsel, Pohjamo, Riis-Jørgensen, Rousseaux, Rutelli, Sanders-ten Holte, Sbarbati, Schmidt, Sterckx, Sørensen, Väyrynen, Vallvé, Vermeer, Virrankoski, Wallis, Watson
NI: Berthu, Beysen, Garaud, Hager, de La Perriere, Souchet
PPE-DE: Almeida Garrett, Andria, Arvidsson, Avilés Perea, Ayuso González, Balfe, Bartolozzi, Bastos, Bayona de Perogordo, Berend, Bodrato, Böge, von Boetticher, Bowis, Bradbourn, Bremmer, Brok, Brunetta, Bushill-Matthews, Callanan, Camisón Asensio, Cardoso, Cederschiöld, Chichester, Cocilovo, Coelho, Cornillet, Corrie, Daul, De Mita, De Sarnez, Descamps, Deva, De Veyrac, Dover, Ebner, Elles, Evans Jonathan, Fatuzzo, Fernández Martín, Ferri, Fiori, Foster, Fourtou, Friedrich, Gahler, Galeote Quecedo, García-Margallo y Marfil, García-Orcoyen Tormo, Gargani, Gawronski, Gemelli, Gil-Robles Gil-Delgado, Glase, Goepel, Goodwill, Gouveia, Graça Moura, Grönfeldt Bergman, Grossetête, Gutiérrez-Cortines, Hannan, Hansenne, Harbour, Heaton-Harris, Helmer, Hermange, Hernández Mollar, Hieronymi, Hortefeux, Inglewood, Jackson, Jarzembowski, Jeggle, Karas, Kastler, Keppelhoff-Wiechert, Kirkhope, Klamt, Klaß, Koch, Konrad, Korhola, Lamassoure, Langen, Langenhagen, Laschet, Lechner, Lisi, Lombardo, Lulling, McCartin, Mann Thomas, Marini, Marques, Martens, Mastella, Matikainen-Kallström, Mayer Hans-Peter, Mayer Xaver, Méndez de Vigo, Mennitti, Menrad, Mombaur, Montfort, Morillon, Musotto, Naranjo Escobar, Nassauer, Nicholson, Nisticò, Ojeda Sanz, Oreja Arburúa, Pack, Parish, Pastorelli, Pérez Álvarez, Perry, Pirker, Piscarreta, Podestà, Poettering, Pomés Ruiz, Posselt, Provan, Purvis, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Ripoll y Martínez de Bedoya, Rovsing, Rübig, Salafranca Sánchez-Neyra, Santer, Santini, Scapagnini, Schaffner, Schleicher, Schmitt, Schnellhardt, Schröder Jürgen, Schwaiger, Smet, Sommer, Stenmarck, Stenzel, Stevenson, Sturdy, Sudre, Sumberg, Suominen, Tajani, Tannock, Theato, Trakatellis, Twinn, Valdivielso de Cué, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Vatanen, de Veyrinas, Vidal-Quadras Roca, Villiers, Vlasto, Wachtmeister, Wenzel-Perillo, Wieland, von Wogau, Wuermeling, Zabell, Zacharakis, Zappalà, Zissener
UEN: Angelilli, Bigliardo, Caullery, Marchiani, Muscardini, Pasqua, Queiró, Ribeiro e Castro, Thomas-Mauro
Hverken eller: 18
EDD: Bernié, Booth, Butel, Esclopé, Farage, Titford
NI: Claeys, Dillen, de Gaulle, Lang, Martinez, Mennea
PPE-DE: Costa Raffaele
UEN: Berlato, Nobilia, Poli Bortone, Segni, Turchi
14. B5-0101/2004 — Fælles beslutning — Atomnedrustning
Ja-stemmer: 116
EDD: Andersen, Bonde, Sandbæk
GUE/NGL: Ainardi, Bergaz Conesa, Bertinotti, Blak, Brie, Caudron, Di Lello Finuoli, Eriksson, Fiebiger, Figueiredo, Frahm, Fraisse, Herzog, Jové Peres, Krarup, Krivine, Markov, Marset Campos, Meijer, Modrow, Morgantini, Ribeiro, Schmid Herman, Schröder Ilka, Seppänen, Sjöstedt, Vinci, Wurtz
NI: Borghezio, Cappato, Dell'Alba, Della Vedova, Gorostiaga Atxalandabaso, Kronberger, Martin Hans-Peter, Raschhofer, Speroni
PPE-DE: Arvidsson, Banotti, Cederschiöld, Cushnahan, Doyle, Gil-Robles Gil-Delgado, Grönfeldt Bergman, Maat, Martens, Oostlander, Pex, Sacrédeus, Stenmarck, Valdivielso de Cué, van Velzen, Wachtmeister, Wijkman
PSE: Dhaene, El Khadraoui, Evans Robert J.E., Kuhne, Lund, Marinho, Obiols i Germà, Poos, Rodríguez Ramos, Roure, Scheele, Theorin, Thorning-Schmidt, Valenciano Martínez-Orozco, Van Lancker, Zrihen
UEN: Andrews, Fitzsimons, Hyland, Segni
Verts/ALE: Aaltonen, Ahern, Auroi, Boumediene-Thiery, Bouwman, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Duthu, Echerer, Evans Jillian, Ferrández Lezaun, Gahrton, Graefe zu Baringdorf, Hudghton, Isler Béguin, Jonckheer, Lagendijk, Lambert, Lipietz, MacCormick, McKenna, Maes, Mayol i Raynal, Messner, Nogueira Román, Onesta, Ortuondo Larrea, Rod, de Roo, Rühle, Schörling, Schroedter, Sörensen, Staes, Turmes, Voggenhuber, Wuori, Wyn
Nej-stemmer: 360
EDD: Abitbol, Belder, Bernié, Blokland, Booth, Butel, van Dam, Esclopé, Farage, Kuntz, Titford
ELDR: Andreasen, André-Léonard, Attwooll, Boogerd-Quaak, van den Bos, Busk, Calò, Costa Paolo, Davies, Di Pietro, Duff, Flesch, Huhne, Jensen, Ludford, Lynne, Maaten, Malmström, Manders, Monsonís Domingo, Mulder, Newton Dunn, Nordmann, Olsson, Paulsen, Pesälä, Plooij-van Gorsel, Pohjamo, Riis-Jørgensen, Rousseaux, Rutelli, Sanders-ten Holte, Sbarbati, Schmidt, Sterckx, Sørensen, Väyrynen, Vallvé, Vermeer, Virrankoski, Wallis, Watson
GUE/NGL: Dary, Naïr
NI: Berthu, Beysen, Garaud, Hager, Ilgenfritz, de La Perriere, Mennea, Souchet
PPE-DE: Almeida Garrett, Andria, Avilés Perea, Ayuso González, Balfe, Bartolozzi, Bastos, Bayona de Perogordo, Berend, Bodrato, Böge, von Boetticher, Bowis, Bradbourn, Bremmer, Brok, Brunetta, Bushill-Matthews, Callanan, Camisón Asensio, Cardoso, Chichester, Cocilovo, Coelho, Cornillet, Corrie, Daul, De Mita, De Sarnez, Descamps, Deva, De Veyrac, Dimitrakopoulos, Dover, Ebner, Elles, Evans Jonathan, Fatuzzo, Fernández Martín, Ferri, Fiori, Flemming, Foster, Fourtou, Friedrich, Gahler, Galeote Quecedo, García-Margallo y Marfil, García-Orcoyen Tormo, Gargani, Gawronski, Gemelli, Glase, Goepel, Goodwill, Gouveia, Graça Moura, Grossetête, Gutiérrez-Cortines, Hannan, Hansenne, Harbour, Heaton-Harris, Helmer, Hermange, Hernández Mollar, Hieronymi, Inglewood, Jackson, Jarzembowski, Jeggle, Karas, Kastler, Keppelhoff-Wiechert, Kirkhope, Klamt, Klaß, Koch, Konrad, Korhola, Lamassoure, Langen, Langenhagen, Laschet, Lechner, Lisi, Lombardo, Lulling, McCartin, Mann Thomas, Marini, Marques, Mastella, Matikainen-Kallström, Mayer Hans-Peter, Mayer Xaver, Méndez de Vigo, Mennitti, Menrad, Mombaur, Montfort, Morillon, Musotto, Naranjo Escobar, Nassauer, Nicholson, Nisticò, Ojeda Sanz, Oreja Arburúa, Pack, Parish, Pastorelli, Pérez Álvarez, Perry, Pirker, Piscarreta, Podestà, Poettering, Pomés Ruiz, Posselt, Pronk, Provan, Purvis, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Ripoll y Martínez de Bedoya, Rovsing, Rübig, Salafranca Sánchez-Neyra, Santer, Santini, Scapagnini, Schaffner, Schleicher, Schmitt, Schnellhardt, Schröder Jürgen, Schwaiger, Smet, Sommer, Stenzel, Stevenson, Sturdy, Sudre, Sumberg, Suominen, Tajani, Tannock, Theato, Trakatellis, Twinn, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Vatanen, de Veyrinas, Vidal-Quadras Roca, Villiers, Vlasto, Wenzel-Perillo, Wieland, von Wogau, Wuermeling, Zabell, Zacharakis, Zappalà, Zissener
PSE: Adam, Aparicio Sánchez, Baltas, Barón Crespo, Berenguer Fuster, Berès, van den Berg, Berger, Bösch, Bowe, van den Burg, Campos, Carnero González, Carrilho, Casaca, Cashman, Cercas, Cerdeira Morterero, Ceyhun, Corbey, De Rossa, Désir, Díez González, Dührkop Dührkop, Duhamel, Ettl, Färm, Ferreira, Garot, Gebhardt, Gill, Gillig, Glante, Goebbels, Görlach, Gröner, Hänsch, Haug, Hazan, Hedkvist Petersen, Honeyball, Howitt, Hughes, van Hulten, Hume, Iivari, Imbeni, Izquierdo Collado, Izquierdo Rojo, Jöns, Junker, Karamanou, Karlsson, Kindermann, Kinnock, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuckelkorn, Lage, Lalumière, Lange, Leinen, Linkohr, McAvan, McCarthy, McNally, Malliori, Mann Erika, Martin David W., Martínez Martínez, Mastorakis, Medina Ortega, Mendiluce Pereiro, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Miller, Miranda de Lage, Moraes, Müller, Murphy, Napoletano, O'Toole, Paasilinna, Paciotti, Piecyk, Poignant, Prets, Randzio-Plath, Rapkay, Read, Roth-Behrendt, Rothe, Rothley, Sacconi, Sakellariou, Sandberg-Fries, dos Santos, Sauquillo Pérez del Arco, Schulz, Simpson, Souladakis, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swiebel, Swoboda, Terrón i Cusí, Titley, Torres Marques, Trentin, Vairinhos, Vattimo, Walter, Watts, Whitehead, Wiersma, Wynn
UEN: Angelilli, Berlato, Bigliardo, Caullery, Marchiani, Muscardini, Nobilia, Pasqua, Poli Bortone, Queiró, Ribeiro e Castro, Thomas-Mauro, Turchi
Hverken eller: 7
NI: Claeys, Dillen, de Gaulle, Lang, Martinez
PPE-DE: Costa Raffaele
PSE: Keßler
15. Betænkning af Wallis A5-0048/2004
Ja-stemmer: 143
EDD: Abitbol, Belder, Bernié, Blokland, Butel, van Dam, Kuntz
NI: Berthu, de La Perriere, Mennea, Souchet
PPE-DE: Mastella
PSE: Adam, Aparicio Sánchez, Baltas, Barón Crespo, Berenguer Fuster, Berès, van den Berg, Berger, Bösch, Bowe, Bullmann, van den Burg, Campos, Carnero González, Carrilho, Casaca, Cercas, Cerdeira Morterero, Ceyhun, Corbey, De Rossa, Désir, Dhaene, Díez González, Dührkop Dührkop, Duhamel, El Khadraoui, Ettl, Färm, Ferreira, Garot, Gebhardt, Gillig, Glante, Goebbels, Görlach, Gröner, Guy-Quint, Hänsch, Haug, Hazan, Hedkvist Petersen, van Hulten, Hume, Iivari, Imbeni, Izquierdo Collado, Izquierdo Rojo, Jöns, Junker, Karamanou, Karlsson, Keßler, Kindermann, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuckelkorn, Kuhne, Lage, Lalumière, Lange, Leinen, Linkohr, Lund, McAvan, Malliori, Mann Erika, Marinho, Martínez Martínez, Mastorakis, Medina Ortega, Mendiluce Pereiro, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Miranda de Lage, Müller, Napoletano, Paasilinna, Paciotti, Piecyk, Poignant, Poos, Prets, Randzio-Plath, Rapkay, Rodríguez Ramos, Roth-Behrendt, Rothe, Rothley, Roure, Sacconi, Sakellariou, Sandberg-Fries, dos Santos, Sauquillo Pérez del Arco, Scheele, Schulz, Souladakis, Sousa Pinto, Stockmann, Swiebel, Swoboda, Theorin, Thorning-Schmidt, Titley, Torres Marques, Vairinhos, Valenciano Martínez-Orozco, Vattimo, Walter, Wiersma, Zrihen
UEN: Andrews, Angelilli, Berlato, Bigliardo, Caullery, Fitzsimons, Marchiani, Muscardini, Nobilia, Pasqua, Poli Bortone, Queiró, Ribeiro e Castro, Segni, Thomas-Mauro, Turchi
Verts/ALE: Breyer, Flautre, Mayol i Raynal
Nej-stemmer: 332
ELDR: Andreasen, André-Léonard, Attwooll, Boogerd-Quaak, van den Bos, Busk, Calò, Costa Paolo, Davies, Di Pietro, Duff, Flesch, Huhne, Jensen, Ludford, Lynne, Maaten, Malmström, Manders, Monsonís Domingo, Mulder, Newton Dunn, Nordmann, Olsson, Paulsen, Pesälä, Plooij-van Gorsel, Pohjamo, Riis-Jørgensen, Rousseaux, Rutelli, Sanders-ten Holte, Sbarbati, Schmidt, Sterckx, Sørensen, Väyrynen, Vallvé, Vermeer, Virrankoski, Wallis, Watson
GUE/NGL: Ainardi, Bergaz Conesa, Bertinotti, Blak, Brie, Caudron, Dary, Di Lello Finuoli, Eriksson, Fiebiger, Figueiredo, Fraisse, Herzog, Jové Peres, Krarup, Krivine, Manisco, Markov, Marset Campos, Meijer, Modrow, Morgantini, Naïr, Ribeiro, Schmid Herman, Schröder Ilka, Seppänen, Sjöstedt, Vinci, Wurtz
NI: Beysen, Borghezio, Claeys, Dillen, Garaud, de Gaulle, Gorostiaga Atxalandabaso, Hager, Ilgenfritz, Kronberger, Lang, Martinez, Raschhofer, Speroni
PPE-DE: Almeida Garrett, Andria, Arvidsson, Avilés Perea, Ayuso González, Balfe, Banotti, Bartolozzi, Bastos, Bayona de Perogordo, Berend, Bodrato, Böge, von Boetticher, Bourlanges, Bowis, Bradbourn, Bremmer, Brok, Brunetta, Bushill-Matthews, Callanan, Camisón Asensio, Cardoso, Cederschiöld, Chichester, Cocilovo, Coelho, Cornillet, Corrie, Cushnahan, Daul, Decourrière, De Mita, Deprez, De Sarnez, Descamps, Deva, De Veyrac, Dimitrakopoulos, Dover, Doyle, Ebner, Elles, Fatuzzo, Fernández Martín, Ferri, Fiori, Flemming, Foster, Fourtou, Friedrich, Gahler, Galeote Quecedo, García-Margallo y Marfil, García-Orcoyen Tormo, Gargani, Gawronski, Gemelli, Gil-Robles Gil-Delgado, Glase, Goepel, Goodwill, Gouveia, Graça Moura, Grönfeldt Bergman, Grossetête, Gutiérrez-Cortines, Hannan, Hansenne, Harbour, Heaton-Harris, Helmer, Hermange, Hernández Mollar, Hieronymi, Hortefeux, Inglewood, Jackson, Jarzembowski, Jeggle, Karas, Kastler, Keppelhoff-Wiechert, Kirkhope, Klamt, Klaß, Koch, Konrad, Lamassoure, Langen, Langenhagen, Laschet, Lechner, Lisi, Lombardo, Lulling, Maat, McCartin, Mann Thomas, Marini, Marques, Martens, Matikainen-Kallström, Mayer Hans-Peter, Mayer Xaver, Méndez de Vigo, Mennitti, Menrad, Mombaur, Montfort, Musotto, Naranjo Escobar, Nassauer, Nicholson, Nisticò, Ojeda Sanz, Oostlander, Oreja Arburúa, Pack, Parish, Pastorelli, Pérez Álvarez, Perry, Pex, Pirker, Piscarreta, Podestà, Poettering, Pomés Ruiz, Posselt, Pronk, Provan, Purvis, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Ripoll y Martínez de Bedoya, Rovsing, Rübig, Sacrédeus, Salafranca Sánchez-Neyra, Santer, Santini, Scapagnini, Schaffner, Schleicher, Schmitt, Schnellhardt, Schröder Jürgen, Schwaiger, Smet, Sommer, Stenmarck, Stenzel, Stevenson, Sturdy, Sudre, Sumberg, Suominen, Tajani, Tannock, Theato, Trakatellis, Twinn, Valdivielso de Cué, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Vatanen, van Velzen, de Veyrinas, Vidal-Quadras Roca, Villiers, Vlasto, Wachtmeister, Wenzel-Perillo, Wieland, Wijkman, von Wogau, Wuermeling, Zabell, Zacharakis, Zappalà, Zissener
PSE: Cashman, Evans Robert J.E., Gill, Honeyball, Howitt, Hughes, Kinnock, McCarthy, McNally, Martin David W., Miller, Moraes, Murphy, Obiols i Germà, O'Toole, Read, Simpson, Stihler, Terrón i Cusí, Trentin, Van Lancker, Volcic, Watts, Whitehead, Wynn
Verts/ALE: Aaltonen, Ahern, Auroi, Boumediene-Thiery, Bouwman, Buitenweg, Cohn-Bendit, Duthu, Echerer, Evans Jillian, Ferrández Lezaun, Gahrton, Graefe zu Baringdorf, Hudghton, Isler Béguin, Jonckheer, Lagendijk, Lambert, Lannoye, Lipietz, MacCormick, McKenna, Messner, Nogueira Román, Onesta, Ortuondo Larrea, Rod, de Roo, Rühle, Schörling, Schroedter, Sörensen, Staes, Turmes, Voggenhuber, Wuori, Wyn
Hverken eller: 14
EDD: Andersen, Bonde, Booth, Farage, Sandbæk, Titford
NI: Cappato, Dell'Alba, Della Vedova, Dupuis, Martin Hans-Peter, Turco
PPE-DE: Costa Raffaele
UEN: Hyland
16. B5-0102/2004 — Forårstopmøde
Ja-stemmer: 215
EDD: Abitbol, Kuntz
ELDR: Costa Paolo, Rutelli
GUE/NGL: Dary, Schmid Herman, Seppänen, Sjöstedt
NI: Berthu, Claeys, Dillen, Garaud, de Gaulle, Lang, de La Perriere, Martinez, Mennea, Souchet
PPE-DE: Bodrato, Cocilovo, Costa Raffaele, Montfort
PSE: Adam, Aparicio Sánchez, Baltas, Barón Crespo, Berenguer Fuster, Berès, van den Berg, Berger, Bösch, Bowe, Bullmann, van den Burg, Campos, Carnero González, Carrilho, Casaca, Cashman, Cercas, Cerdeira Morterero, Ceyhun, Corbey, De Rossa, Désir, Dhaene, Díez González, Dührkop Dührkop, Duhamel, El Khadraoui, Ettl, Evans Robert J.E., Färm, Ferreira, Garot, Gebhardt, Gill, Glante, Goebbels, Görlach, Gröner, Hänsch, Haug, Hazan, Hedkvist Petersen, Honeyball, Howitt, Hughes, van Hulten, Hume, Iivari, Imbeni, Izquierdo Collado, Izquierdo Rojo, Jöns, Junker, Karamanou, Karlsson, Keßler, Kindermann, Kinnock, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuckelkorn, Kuhne, Lage, Lalumière, Lange, Leinen, Linkohr, Lund, McAvan, McCarthy, McNally, Malliori, Mann Erika, Marinho, Martin David W., Martínez Martínez, Mastorakis, Medina Ortega, Mendiluce Pereiro, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Miller, Miranda de Lage, Moraes, Morgan, Müller, Murphy, Napoletano, Obiols i Germà, O'Toole, Paasilinna, Paciotti, Piecyk, Poignant, Poos, Prets, Randzio-Plath, Rapkay, Read, Rodríguez Ramos, Roth-Behrendt, Rothe, Rothley, Roure, Sacconi, Sakellariou, Sandberg-Fries, dos Santos, Sauquillo Pérez del Arco, Scheele, Schulz, Simpson, Souladakis, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swiebel, Swoboda, Terrón i Cusí, Theorin, Thorning-Schmidt, Titley, Torres Marques, Trentin, Vairinhos, Valenciano Martínez-Orozco, Van Lancker, Vattimo, Volcic, Walter, Watts, Whitehead, Wiersma, Wynn, Zrihen
UEN: Andrews, Angelilli, Berlato, Bigliardo, Caullery, Fitzsimons, Hyland, Marchiani, Muscardini, Nobilia, Pasqua, Poli Bortone, Queiró, Ribeiro e Castro, Segni, Thomas-Mauro, Turchi
Verts/ALE: Aaltonen, Ahern, Auroi, Boumediene-Thiery, Bouwman, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Duthu, Echerer, Evans Jillian, Ferrández Lezaun, Flautre, Gahrton, Graefe zu Baringdorf, Hudghton, Isler Béguin, Jonckheer, Lagendijk, Lambert, Lannoye, Lipietz, MacCormick, Maes, Mayol i Raynal, Messner, Nogueira Román, Onesta, Ortuondo Larrea, Rod, de Roo, Rühle, Schörling, Schroedter, Sörensen, Staes, Turmes, Voggenhuber, Wuori, Wyn
Nej-stemmer: 251
EDD: Andersen, Belder, Bernié, Blokland, Bonde, Booth, Butel, van Dam, Esclopé, Farage, Sandbæk, Titford
ELDR: Andreasen, André-Léonard, Attwooll, Boogerd-Quaak, van den Bos, Busk, Calò, Davies, Di Pietro, Duff, Flesch, Huhne, Jensen, Ludford, Lynne, Maaten, Malmström, Manders, Monsonís Domingo, Mulder, Newton Dunn, Nordmann, Olsson, Paulsen, Pesälä, Plooij-van Gorsel, Pohjamo, Riis-Jørgensen, Rousseaux, Sanders-ten Holte, Sbarbati, Schmidt, Sterckx, Sørensen, Väyrynen, Vallvé, Vermeer, Virrankoski, Wallis, Watson
GUE/NGL: Krivine, Naïr
NI: Beysen, Borghezio, Cappato, Dell'Alba, Della Vedova, Dupuis, Hager, Ilgenfritz, Kronberger, Raschhofer, Speroni, Turco
PPE-DE: Almeida Garrett, Andria, Arvidsson, Avilés Perea, Ayuso González, Balfe, Banotti, Bartolozzi, Bastos, Bayona de Perogordo, Beazley, Berend, Böge, von Boetticher, Bourlanges, Bowis, Bradbourn, Bremmer, Brok, Brunetta, Bushill-Matthews, Callanan, Camisón Asensio, Cardoso, Cederschiöld, Chichester, Coelho, Cornillet, Corrie, Cushnahan, Daul, Decourrière, De Mita, Deprez, De Sarnez, Descamps, Deva, De Veyrac, Dimitrakopoulos, Dover, Doyle, Ebner, Elles, Evans Jonathan, Fatuzzo, Fernández Martín, Ferri, Fiori, Flemming, Foster, Fourtou, Friedrich, Gahler, Galeote Quecedo, García-Margallo y Marfil, García-Orcoyen Tormo, Gargani, Gawronski, Gemelli, Gil-Robles Gil-Delgado, Glase, Goepel, Goodwill, Graça Moura, Grönfeldt Bergman, Grossetête, Gutiérrez-Cortines, Hannan, Hansenne, Harbour, Heaton-Harris, Helmer, Hermange, Hernández Mollar, Hieronymi, Hortefeux, Inglewood, Jackson, Jarzembowski, Jeggle, Karas, Kastler, Keppelhoff-Wiechert, Kirkhope, Klamt, Klaß, Koch, Konrad, Korhola, Lamassoure, Langen, Langenhagen, Laschet, Lechner, Lisi, Lombardo, Lulling, Maat, McCartin, Mann Thomas, Marini, Marques, Martens, Mastella, Matikainen-Kallström, Mayer Hans-Peter, Mayer Xaver, Méndez de Vigo, Mennitti, Menrad, Mombaur, Morillon, Musotto, Naranjo Escobar, Nassauer, Nicholson, Nisticò, Ojeda Sanz, Oostlander, Oreja Arburúa, Pack, Parish, Pastorelli, Pérez Álvarez, Perry, Pex, Pirker, Piscarreta, Podestà, Poettering, Pomés Ruiz, Posselt, Pronk, Provan, Purvis, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Ripoll y Martínez de Bedoya, Rovsing, Rübig, Sacrédeus, Salafranca Sánchez-Neyra, Santer, Santini, Scapagnini, Schaffner, Schleicher, Schmitt, Schnellhardt, Schröder Jürgen, Schwaiger, Smet, Sommer, Stenmarck, Stenzel, Stevenson, Sturdy, Sudre, Sumberg, Suominen, Tajani, Tannock, Theato, Trakatellis, Twinn, Valdivielso de Cué, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Vatanen, van Velzen, de Veyrinas, Vidal-Quadras Roca, Villiers, Vlasto, Wachtmeister, Wenzel-Perillo, Wieland, Wijkman, von Wogau, Wuermeling, Zabell, Zacharakis, Zappalà, Zissener
Hverken eller: 27
GUE/NGL: Ainardi, Bergaz Conesa, Bertinotti, Blak, Brie, Caudron, Di Lello Finuoli, Eriksson, Fiebiger, Figueiredo, Frahm, Fraisse, Herzog, Jové Peres, Krarup, Manisco, Markov, Marset Campos, Meijer, Modrow, Morgantini, Ribeiro, Schröder Ilka, Vinci, Wurtz
NI: Gorostiaga Atxalandabaso, Martin Hans-Peter
17. B5-0102/2004 — Forårstopmøde
Ja-stemmer: 241
EDD: Andersen, Belder, Blokland, Bonde, van Dam, Sandbæk
ELDR: Costa Paolo, Rutelli
GUE/NGL: Ainardi, Bergaz Conesa, Bertinotti, Blak, Brie, Caudron, Dary, Di Lello Finuoli, Eriksson, Fiebiger, Figueiredo, Frahm, Fraisse, Herzog, Jové Peres, Krarup, Krivine, Manisco, Markov, Marset Campos, Meijer, Modrow, Morgantini, Naïr, Ribeiro, Schmid Herman, Schröder Ilka, Seppänen, Sjöstedt, Vinci, Wurtz
NI: Borghezio, Cappato, Dell'Alba, Della Vedova, Dillen, Dupuis, Gorostiaga Atxalandabaso, Ilgenfritz, Kronberger, Martin Hans-Peter, Mennea, Raschhofer, Speroni, Turco
PSE: Adam, Aparicio Sánchez, Baltas, Barón Crespo, Berenguer Fuster, Berès, van den Berg, Berger, Bösch, Bowe, Bullmann, van den Burg, Campos, Carnero González, Carrilho, Casaca, Cashman, Cercas, Cerdeira Morterero, Ceyhun, Corbey, De Rossa, Désir, Dhaene, Díez González, Dührkop Dührkop, Duhamel, El Khadraoui, Ettl, Evans Robert J.E., Färm, Ferreira, Garot, Gebhardt, Gill, Gillig, Glante, Goebbels, Görlach, Gröner, Guy-Quint, Hänsch, Haug, Hazan, Hedkvist Petersen, Honeyball, Howitt, Hughes, van Hulten, Hume, Iivari, Imbeni, Izquierdo Collado, Izquierdo Rojo, Jöns, Junker, Karamanou, Karlsson, Keßler, Kindermann, Kinnock, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuckelkorn, Kuhne, Lage, Lalumière, Lange, Leinen, Linkohr, Lund, McAvan, McCarthy, McNally, Malliori, Mann Erika, Marinho, Martin David W., Martínez Martínez, Mastorakis, Medina Ortega, Mendiluce Pereiro, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Miller, Miranda de Lage, Moraes, Müller, Murphy, Napoletano, Obiols i Germà, O'Toole, Paasilinna, Paciotti, Piecyk, Poignant, Poos, Prets, Randzio-Plath, Rapkay, Read, Rodríguez Ramos, Roth-Behrendt, Rothe, Rothley, Roure, Sacconi, Sakellariou, Sandberg-Fries, dos Santos, Sauquillo Pérez del Arco, Scheele, Schulz, Simpson, Souladakis, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swiebel, Swoboda, Terrón i Cusí, Theorin, Thorning-Schmidt, Titley, Torres Marques, Trentin, Vairinhos, Valenciano Martínez-Orozco, Van Lancker, Vattimo, Volcic, Walter, Watts, Whitehead, Wiersma, Wynn, Zrihen
UEN: Andrews, Angelilli, Berlato, Bigliardo, Fitzsimons, Hyland, Muscardini, Nobilia, Poli Bortone, Segni, Turchi
Verts/ALE: Aaltonen, Ahern, Auroi, Boumediene-Thiery, Bouwman, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Duthu, Echerer, Evans Jillian, Ferrández Lezaun, Flautre, Gahrton, Graefe zu Baringdorf, Hudghton, Isler Béguin, Jonckheer, Lagendijk, Lambert, Lannoye, Lipietz, MacCormick, McKenna, Mayol i Raynal, Messner, Nogueira Román, Onesta, Ortuondo Larrea, Rod, de Roo, Rühle, Schörling, Schroedter, Sörensen, Staes, Turmes, Voggenhuber, Wuori, Wyn
Nej-stemmer: 239
EDD: Bernié, Butel, Esclopé
ELDR: Andreasen, André-Léonard, Attwooll, Boogerd-Quaak, van den Bos, Busk, Calò, Davies, Di Pietro, Duff, Flesch, Huhne, Jensen, Ludford, Lynne, Maaten, Malmström, Manders, Monsonís Domingo, Mulder, Newton Dunn, Nordmann, Olsson, Paulsen, Pesälä, Plooij-van Gorsel, Pohjamo, Riis-Jørgensen, Rousseaux, Sanders-ten Holte, Sbarbati, Schmidt, Sterckx, Sørensen, Väyrynen, Vallvé, Vermeer, Virrankoski, Wallis, Watson
NI: Beysen, Hager, de La Perriere
PPE-DE: Almeida Garrett, Andria, Arvidsson, Avilés Perea, Ayuso González, Balfe, Banotti, Bartolozzi, Bastos, Bayona de Perogordo, Beazley, Berend, Bodrato, Böge, von Boetticher, Bourlanges, Bowis, Bradbourn, Bremmer, Brok, Brunetta, Bushill-Matthews, Callanan, Camisón Asensio, Cardoso, Cederschiöld, Chichester, Cocilovo, Coelho, Cornillet, Corrie, Costa Raffaele, Cushnahan, Daul, Decourrière, De Mita, Deprez, De Sarnez, Descamps, Deva, De Veyrac, Dimitrakopoulos, Dover, Doyle, Ebner, Elles, Evans Jonathan, Fatuzzo, Fernández Martín, Ferri, Fiori, Flemming, Foster, Fourtou, Friedrich, Gahler, Galeote Quecedo, García-Margallo y Marfil, García-Orcoyen Tormo, Gargani, Gawronski, Gemelli, Gil-Robles Gil-Delgado, Glase, Goepel, Goodwill, Gouveia, Graça Moura, Grönfeldt Bergman, Grossetête, Gutiérrez-Cortines, Hannan, Hansenne, Harbour, Heaton-Harris, Helmer, Hermange, Hernández Mollar, Hieronymi, Inglewood, Jackson, Jarzembowski, Jeggle, Karas, Kastler, Keppelhoff-Wiechert, Kirkhope, Klamt, Klaß, Koch, Konrad, Korhola, Lamassoure, Langen, Langenhagen, Laschet, Lechner, Lisi, Lombardo, Lulling, Maat, McCartin, Mann Thomas, Marini, Marques, Martens, Mastella, Matikainen-Kallström, Mayer Hans-Peter, Mayer Xaver, Méndez de Vigo, Mennitti, Menrad, Mombaur, Montfort, Morillon, Musotto, Naranjo Escobar, Nassauer, Nicholson, Nisticò, Ojeda Sanz, Oostlander, Oreja Arburúa, Pack, Parish, Pastorelli, Pérez Álvarez, Perry, Pex, Pirker, Piscarreta, Podestà, Poettering, Pomés Ruiz, Posselt, Pronk, Provan, Purvis, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Ripoll y Martínez de Bedoya, Rovsing, Rübig, Sacrédeus, Salafranca Sánchez-Neyra, Santer, Santini, Scapagnini, Schaffner, Schleicher, Schmitt, Schnellhardt, Schröder Jürgen, Schwaiger, Smet, Sommer, Stenmarck, Stenzel, Stevenson, Sturdy, Sudre, Sumberg, Suominen, Tajani, Tannock, Theato, Trakatellis, Twinn, Valdivielso de Cué, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Vatanen, van Velzen, de Veyrinas, Vidal-Quadras Roca, Villiers, Vlasto, Wachtmeister, Wenzel-Perillo, Wieland, Wijkman, von Wogau, Wuermeling, Zabell, Zacharakis, Zappalà, Zissener
UEN: Caullery, Marchiani, Pasqua, Thomas-Mauro
Hverken eller: 12
EDD: Booth, Farage, Titford
NI: Berthu, Claeys, Garaud, de Gaulle, Lang, Martinez, Souchet
UEN: Queiró, Ribeiro e Castro
18. B5-0102/2004 — Forårstopmøde
Ja-stemmer: 85
EDD: Andersen, Belder, Blokland, Bonde, van Dam, Sandbæk
GUE/NGL: Ainardi, Bergaz Conesa, Bertinotti, Blak, Brie, Caudron, Di Lello Finuoli, Eriksson, Fiebiger, Figueiredo, Frahm, Fraisse, Herzog, Jové Peres, Krarup, Krivine, Manisco, Markov, Marset Campos, Meijer, Modrow, Morgantini, Ribeiro, Schmid Herman, Schröder Ilka, Seppänen, Sjöstedt, Vinci, Wurtz
NI: Gorostiaga Atxalandabaso, Martin Hans-Peter
PSE: Berès, Lund, McCarthy, Marinho, O'Toole, Sandberg-Fries, Thorning-Schmidt, Vairinhos
UEN: Segni
Verts/ALE: Aaltonen, Ahern, Auroi, Boumediene-Thiery, Bouwman, Breyer, Buitenweg, Duthu, Echerer, Evans Jillian, Ferrández Lezaun, Flautre, Gahrton, Graefe zu Baringdorf, Hudghton, Isler Béguin, Jonckheer, Lagendijk, Lambert, Lannoye, Lipietz, MacCormick, McKenna, Mayol i Raynal, Messner, Nogueira Román, Onesta, Ortuondo Larrea, Rod, de Roo, Rühle, Schörling, Schroedter, Sörensen, Staes, Turmes, Voggenhuber, Wuori, Wyn
Nej-stemmer: 396
EDD: Abitbol, Bernié, Butel, Esclopé, Kuntz
ELDR: Andreasen, André-Léonard, Attwooll, Boogerd-Quaak, van den Bos, Busk, Calò, Costa Paolo, Davies, Di Pietro, Duff, Flesch, Huhne, Jensen, Ludford, Lynne, Maaten, Malmström, Manders, Monsonís Domingo, Mulder, Newton Dunn, Nordmann, Olsson, Paulsen, Pesälä, Plooij-van Gorsel, Pohjamo, Riis-Jørgensen, Rousseaux, Rutelli, Sanders-ten Holte, Sbarbati, Schmidt, Sterckx, Sørensen, Väyrynen, Vallvé, Vermeer, Virrankoski, Wallis, Watson
GUE/NGL: Dary, Naïr
NI: Berthu, Beysen, Borghezio, Cappato, Dell'Alba, Della Vedova, Dupuis, Hager, Ilgenfritz, Kronberger, de La Perriere, Mennea, Raschhofer, Souchet, Speroni, Turco
PPE-DE: Almeida Garrett, Andria, Arvidsson, Avilés Perea, Ayuso González, Balfe, Banotti, Bartolozzi, Bastos, Bayona de Perogordo, Beazley, Berend, Bodrato, Böge, von Boetticher, Bourlanges, Bowis, Bradbourn, Bremmer, Brok, Brunetta, Bushill-Matthews, Callanan, Camisón Asensio, Cardoso, Cederschiöld, Chichester, Cocilovo, Coelho, Cornillet, Corrie, Costa Raffaele, Cushnahan, Daul, Decourrière, De Mita, Deprez, De Sarnez, Descamps, Deva, De Veyrac, Dimitrakopoulos, Dover, Doyle, Ebner, Elles, Evans Jonathan, Fatuzzo, Fernández Martín, Ferri, Fiori, Flemming, Foster, Fourtou, Friedrich, Gahler, Galeote Quecedo, García-Margallo y Marfil, García-Orcoyen Tormo, Gargani, Gawronski, Gemelli, Gil-Robles Gil-Delgado, Glase, Goepel, Goodwill, Gouveia, Graça Moura, Grönfeldt Bergman, Grossetête, Gutiérrez-Cortines, Hannan, Hansenne, Harbour, Heaton-Harris, Helmer, Hermange, Hernández Mollar, Hieronymi, Hortefeux, Inglewood, Jackson, Jarzembowski, Jeggle, Karas, Kastler, Keppelhoff-Wiechert, Kirkhope, Klamt, Klaß, Koch, Konrad, Korhola, Lamassoure, Langen, Langenhagen, Laschet, Lechner, Lisi, Lombardo, Lulling, Maat, McCartin, Mann Thomas, Marini, Marques, Martens, Mastella, Matikainen-Kallström, Mayer Hans-Peter, Mayer Xaver, Méndez de Vigo, Mennitti, Menrad, Mombaur, Montfort, Morillon, Musotto, Naranjo Escobar, Nassauer, Nicholson, Nisticò, Ojeda Sanz, Oostlander, Oreja Arburúa, Pack, Parish, Pastorelli, Pérez Álvarez, Perry, Pex, Pirker, Piscarreta, Podestà, Poettering, Pomés Ruiz, Posselt, Pronk, Provan, Purvis, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Ripoll y Martínez de Bedoya, Rovsing, Rübig, Sacrédeus, Salafranca Sánchez-Neyra, Santer, Santini, Scapagnini, Schaffner, Schleicher, Schmitt, Schnellhardt, Schröder Jürgen, Schwaiger, Smet, Sommer, Stenmarck, Stenzel, Stevenson, Sturdy, Sudre, Sumberg, Suominen, Tajani, Tannock, Theato, Trakatellis, Twinn, Valdivielso de Cué, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Vatanen, van Velzen, de Veyrinas, Vidal-Quadras Roca, Villiers, Vlasto, Wachtmeister, Wenzel-Perillo, Wieland, Wijkman, von Wogau, Wuermeling, Zabell, Zacharakis, Zappalà, Zissener
PSE: Adam, Aparicio Sánchez, Baltas, Barón Crespo, Berenguer Fuster, van den Berg, Berger, Bösch, Bowe, Campos, Carnero González, Carrilho, Casaca, Cashman, Cercas, Cerdeira Morterero, Ceyhun, Corbey, De Rossa, Désir, Dhaene, Díez González, Dührkop Dührkop, Duhamel, El Khadraoui, Ettl, Evans Robert J.E., Färm, Ferreira, Garot, Gebhardt, Gill, Gillig, Glante, Goebbels, Görlach, Gröner, Guy-Quint, Hänsch, Haug, Hazan, Hedkvist Petersen, Honeyball, Howitt, Hughes, van Hulten, Hume, Iivari, Imbeni, Izquierdo Collado, Izquierdo Rojo, Jöns, Junker, Karamanou, Karlsson, Keßler, Kindermann, Kinnock, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuckelkorn, Kuhne, Lage, Lalumière, Lange, Leinen, Linkohr, McAvan, McNally, Malliori, Mann Erika, Martin David W., Martínez Martínez, Mastorakis, Medina Ortega, Mendiluce Pereiro, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Miller, Miranda de Lage, Moraes, Müller, Murphy, Napoletano, Obiols i Germà, Paasilinna, Paciotti, Piecyk, Poignant, Poos, Prets, Randzio-Plath, Rapkay, Read, Roth-Behrendt, Rothe, Rothley, Roure, Sacconi, Sakellariou, dos Santos, Sauquillo Pérez del Arco, Scheele, Schulz, Simpson, Souladakis, Stihler, Stockmann, Swiebel, Swoboda, Terrón i Cusí, Theorin, Titley, Torres Marques, Trentin, Valenciano Martínez-Orozco, Van Lancker, Vattimo, Volcic, Walter, Watts, Whitehead, Wiersma, Wynn, Zrihen
UEN: Andrews, Angelilli, Berlato, Bigliardo, Caullery, Fitzsimons, Hyland, Marchiani, Muscardini, Nobilia, Pasqua, Poli Bortone, Queiró, Ribeiro e Castro, Thomas-Mauro, Turchi
Hverken eller: 9
EDD: Booth, Farage, Titford
NI: Claeys, Dillen, Garaud, de Gaulle, Lang, Martinez
19. B5-0102/2004 — Forårstopmøde
Ja-stemmer: 244
EDD: Abitbol, Andersen, Belder, Bernié, Blokland, Bonde, Butel, van Dam, Esclopé, Kuntz, Sandbæk
ELDR: Costa Paolo, Rutelli, Watson
GUE/NGL: Ainardi, Bergaz Conesa, Bertinotti, Blak, Brie, Caudron, Di Lello Finuoli, Eriksson, Fiebiger, Figueiredo, Frahm, Fraisse, Herzog, Jové Peres, Krarup, Manisco, Markov, Marset Campos, Meijer, Modrow, Morgantini, Ribeiro, Schmid Herman, Schröder Ilka, Seppänen, Sjöstedt, Vinci, Wurtz
NI: Claeys, Dillen, Garaud, de Gaulle, Gorostiaga Atxalandabaso, Lang, Martin Hans-Peter, Martinez, Mennea
PPE-DE: Hermange, Hortefeux, Montfort
PSE: Aparicio Sánchez, Baltas, Barón Crespo, Berenguer Fuster, Berès, van den Berg, Berger, Bösch, Bowe, Bullmann, van den Burg, Campos, Carnero González, Carrilho, Casaca, Cashman, Cercas, Cerdeira Morterero, Ceyhun, Corbey, De Rossa, Désir, Díez González, Dührkop Dührkop, Duhamel, El Khadraoui, Ettl, Evans Robert J.E., Färm, Ferreira, Garot, Gebhardt, Gill, Gillig, Glante, Goebbels, Görlach, Gröner, Guy-Quint, Hänsch, Haug, Hazan, Hedkvist Petersen, Honeyball, Howitt, Hughes, van Hulten, Hume, Iivari, Imbeni, Izquierdo Collado, Izquierdo Rojo, Jöns, Junker, Karamanou, Karlsson, Keßler, Kindermann, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuckelkorn, Kuhne, Lage, Lalumière, Lange, Leinen, Linkohr, Lund, McAvan, McCarthy, McNally, Malliori, Mann Erika, Marinho, Martin David W., Martínez Martínez, Mastorakis, Medina Ortega, Mendiluce Pereiro, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Miller, Miranda de Lage, Moraes, Morgan, Müller, Murphy, Napoletano, Obiols i Germà, O'Toole, Paasilinna, Paciotti, Piecyk, Poignant, Prets, Randzio-Plath, Rapkay, Read, Rodríguez Ramos, Roth-Behrendt, Rothe, Rothley, Roure, Sacconi, Sakellariou, Sandberg-Fries, dos Santos, Sauquillo Pérez del Arco, Scheele, Schulz, Simpson, Souladakis, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swiebel, Swoboda, Terrón i Cusí, Theorin, Thorning-Schmidt, Titley, Torres Marques, Trentin, Vairinhos, Valenciano Martínez-Orozco, Van Lancker, Vattimo, Volcic, Walter, Watts, Whitehead, Wiersma, Wynn, Zrihen
UEN: Andrews, Angelilli, Berlato, Bigliardo, Caullery, Fitzsimons, Hyland, Marchiani, Muscardini, Nobilia, Pasqua, Poli Bortone, Queiró, Ribeiro e Castro, Segni, Thomas-Mauro, Turchi
Verts/ALE: Aaltonen, Ahern, Auroi, Boumediene-Thiery, Bouwman, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Duthu, Echerer, Evans Jillian, Ferrández Lezaun, Flautre, Gahrton, Graefe zu Baringdorf, Hudghton, Isler Béguin, Jonckheer, Lagendijk, Lambert, Lannoye, Lipietz, MacCormick, McKenna, Mayol i Raynal, Messner, Onesta, Ortuondo Larrea, Rod, de Roo, Rühle, Schörling, Schroedter, Sörensen, Staes, Turmes, Voggenhuber, Wuori, Wyn
Nej-stemmer: 234
ELDR: Andreasen, André-Léonard, Attwooll, Boogerd-Quaak, van den Bos, Busk, Calò, Davies, Di Pietro, Duff, Flesch, Huhne, Jensen, Ludford, Lynne, Maaten, Malmström, Manders, Monsonís Domingo, Mulder, Newton Dunn, Nordmann, Olsson, Paulsen, Pesälä, Plooij-van Gorsel, Pohjamo, Riis-Jørgensen, Rousseaux, Sanders-ten Holte, Sbarbati, Schmidt, Sterckx, Sørensen, Väyrynen, Vallvé, Vermeer, Virrankoski, Wallis
GUE/NGL: Naïr
NI: Beysen, Cappato, Dell'Alba, Della Vedova, Dupuis, Hager, Ilgenfritz, Kronberger, Raschhofer, Turco
PPE-DE: Almeida Garrett, Andria, Arvidsson, Avilés Perea, Ayuso González, Balfe, Banotti, Bartolozzi, Bastos, Bayona de Perogordo, Beazley, Berend, Bodrato, Böge, von Boetticher, Bourlanges, Bowis, Bradbourn, Bremmer, Brok, Brunetta, Bushill-Matthews, Callanan, Camisón Asensio, Cardoso, Cederschiöld, Chichester, Cocilovo, Coelho, Cornillet, Corrie, Costa Raffaele, Cushnahan, Daul, Decourrière, De Mita, Deprez, De Sarnez, Descamps, Deva, De Veyrac, Dimitrakopoulos, Dover, Doyle, Ebner, Elles, Evans Jonathan, Fatuzzo, Fernández Martín, Ferri, Fiori, Flemming, Foster, Fourtou, Friedrich, Gahler, Galeote Quecedo, García-Margallo y Marfil, García-Orcoyen Tormo, Gargani, Gemelli, Gil-Robles Gil-Delgado, Glase, Goepel, Goodwill, Gouveia, Graça Moura, Grönfeldt Bergman, Grossetête, Gutiérrez-Cortines, Hannan, Hansenne, Harbour, Heaton-Harris, Helmer, Hernández Mollar, Hieronymi, Inglewood, Jackson, Jarzembowski, Jeggle, Karas, Kastler, Keppelhoff-Wiechert, Kirkhope, Klamt, Klaß, Koch, Konrad, Korhola, Lamassoure, Langen, Langenhagen, Laschet, Lechner, Lisi, Lombardo, Maat, McCartin, Mann Thomas, Marini, Marques, Martens, Mastella, Matikainen-Kallström, Mayer Hans-Peter, Mayer Xaver, Méndez de Vigo, Mennitti, Menrad, Mombaur, Morillon, Musotto, Naranjo Escobar, Nassauer, Nicholson, Nisticò, Ojeda Sanz, Oostlander, Oreja Arburúa, Pack, Parish, Pastorelli, Pérez Álvarez, Perry, Pex, Pirker, Piscarreta, Podestà, Poettering, Pomés Ruiz, Posselt, Pronk, Provan, Purvis, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Ripoll y Martínez de Bedoya, Rovsing, Rübig, Sacrédeus, Salafranca Sánchez-Neyra, Santer, Santini, Scapagnini, Schleicher, Schmitt, Schnellhardt, Schröder Jürgen, Schwaiger, Smet, Sommer, Stenmarck, Stenzel, Stevenson, Sturdy, Sudre, Sumberg, Suominen, Tajani, Tannock, Theato, Trakatellis, Twinn, Valdivielso de Cué, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Vatanen, van Velzen, de Veyrinas, Vidal-Quadras Roca, Villiers, Vlasto, Wachtmeister, Wenzel-Perillo, Wieland, Wijkman, von Wogau, Wuermeling, Zabell, Zacharakis, Zappalà, Zissener
Hverken eller: 11
EDD: Booth, Farage, Titford
NI: Berthu, Borghezio, de La Perriere, Souchet, Speroni
PPE-DE: Schaffner
PSE: Adam, Poos
20. B5-0102/2004 — Forårstopmøde
Ja-stemmer: 466
EDD: Andersen, Belder, Bernié, Blokland, Bonde, Butel, van Dam, Esclopé, Sandbæk
ELDR: Andreasen, André-Léonard, Attwooll, Boogerd-Quaak, van den Bos, Busk, Calò, Costa Paolo, Davies, Di Pietro, Duff, Flesch, Huhne, Jensen, Ludford, Lynne, Maaten, Malmström, Monsonís Domingo, Mulder, Newton Dunn, Nordmann, Olsson, Paulsen, Pesälä, Plooij-van Gorsel, Pohjamo, Riis-Jørgensen, Rousseaux, Rutelli, Sanders-ten Holte, Schmidt, Sterckx, Sørensen, Väyrynen, Vallvé, Vermeer, Virrankoski, Wallis, Watson
GUE/NGL: Ainardi, Bergaz Conesa, Bertinotti, Blak, Brie, Caudron, Dary, Di Lello Finuoli, Eriksson, Fiebiger, Figueiredo, Frahm, Fraisse, Herzog, Jové Peres, Krarup, Manisco, Markov, Marset Campos, Meijer, Modrow, Morgantini, Naïr, Ribeiro, Schmid Herman, Schröder Ilka, Seppänen, Sjöstedt, Vinci, Wurtz
NI: Berthu, Beysen, Borghezio, Gorostiaga Atxalandabaso, Hager, Ilgenfritz, Kronberger, de La Perriere, Martin Hans-Peter, Mennea, Raschhofer, Souchet, Speroni
PPE-DE: Almeida Garrett, Andria, Arvidsson, Avilés Perea, Ayuso González, Balfe, Banotti, Bartolozzi, Bastos, Bayona de Perogordo, Beazley, Berend, Bodrato, Böge, von Boetticher, Bourlanges, Bowis, Bradbourn, Bremmer, Brok, Brunetta, Bushill-Matthews, Callanan, Camisón Asensio, Cardoso, Cederschiöld, Chichester, Cocilovo, Coelho, Cornillet, Corrie, Cushnahan, Daul, Decourrière, De Mita, Deprez, De Sarnez, Descamps, Deva, De Veyrac, Dimitrakopoulos, Dover, Doyle, Ebner, Elles, Evans Jonathan, Fatuzzo, Fernández Martín, Ferri, Fiori, Flemming, Foster, Fourtou, Friedrich, Gahler, Galeote Quecedo, García-Margallo y Marfil, Gargani, Gawronski, Gemelli, Gil-Robles Gil-Delgado, Glase, Goepel, Goodwill, Gouveia, Graça Moura, Grönfeldt Bergman, Grossetête, Gutiérrez-Cortines, Hannan, Hansenne, Harbour, Heaton-Harris, Helmer, Hermange, Hernández Mollar, Hieronymi, Hortefeux, Inglewood, Jackson, Jarzembowski, Jeggle, Karas, Kastler, Keppelhoff-Wiechert, Kirkhope, Klamt, Klaß, Koch, Konrad, Korhola, Lamassoure, Langen, Langenhagen, Laschet, Lechner, Lisi, Lombardo, Lulling, McCartin, Mann Thomas, Marini, Marques, Martens, Mastella, Matikainen-Kallström, Mayer Hans-Peter, Mayer Xaver, Méndez de Vigo, Mennitti, Menrad, Mombaur, Morillon, Musotto, Naranjo Escobar, Nassauer, Nisticò, Ojeda Sanz, Oostlander, Oreja Arburúa, Pack, Pastorelli, Pérez Álvarez, Perry, Pirker, Piscarreta, Podestà, Poettering, Pomés Ruiz, Posselt, Pronk, Provan, Purvis, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Ripoll y Martínez de Bedoya, Rovsing, Rübig, Sacrédeus, Salafranca Sánchez-Neyra, Santer, Santini, Scapagnini, Schaffner, Schleicher, Schmitt, Schnellhardt, Schröder Jürgen, Schwaiger, Smet, Sommer, Stenmarck, Stenzel, Stevenson, Sturdy, Sudre, Sumberg, Suominen, Tajani, Tannock, Theato, Trakatellis, Twinn, Valdivielso de Cué, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Vatanen, van Velzen, de Veyrinas, Vidal-Quadras Roca, Villiers, Vlasto, Wachtmeister, Wenzel-Perillo, Wieland, Wijkman, von Wogau, Wuermeling, Zabell, Zacharakis, Zappalà, Zissener
PSE: Adam, Aparicio Sánchez, Baltas, Barón Crespo, Berenguer Fuster, Berès, van den Berg, Berger, Bösch, Bowe, Bullmann, van den Burg, Carnero González, Carrilho, Casaca, Cashman, Cercas, Cerdeira Morterero, Ceyhun, Corbey, De Rossa, Désir, Dhaene, Díez González, Dührkop Dührkop, Duhamel, El Khadraoui, Ettl, Evans Robert J.E., Färm, Ferreira, Garot, Gebhardt, Gill, Gillig, Glante, Goebbels, Görlach, Gröner, Guy-Quint, Hänsch, Haug, Hazan, Hedkvist Petersen, Honeyball, Howitt, Hughes, van Hulten, Hume, Iivari, Imbeni, Izquierdo Collado, Izquierdo Rojo, Jöns, Junker, Karamanou, Karlsson, Keßler, Kindermann, Kinnock, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuckelkorn, Kuhne, Lage, Lalumière, Lange, Leinen, Linkohr, Lund, McAvan, McCarthy, McNally, Malliori, Mann Erika, Marinho, Martin David W., Martínez Martínez, Mastorakis, Medina Ortega, Mendiluce Pereiro, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Miller, Miranda de Lage, Moraes, Morgan, Müller, Murphy, Napoletano, Obiols i Germà, O'Toole, Paasilinna, Paciotti, Piecyk, Poignant, Poos, Prets, Randzio-Plath, Rapkay, Read, Rodríguez Ramos, Roth-Behrendt, Rothe, Rothley, Roure, Sacconi, Sakellariou, Sandberg-Fries, dos Santos, Sauquillo Pérez del Arco, Scheele, Schulz, Simpson, Souladakis, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swiebel, Swoboda, Terrón i Cusí, Theorin, Thorning-Schmidt, Titley, Torres Marques, Trentin, Vairinhos, Valenciano Martínez-Orozco, Van Lancker, Vattimo, Volcic, Walter, Watts, Whitehead, Wiersma, Wynn, Zrihen
UEN: Andrews, Angelilli, Berlato, Bigliardo, Fitzsimons, Hyland, Muscardini, Nobilia, Poli Bortone, Queiró, Ribeiro e Castro, Segni, Turchi
Verts/ALE: Aaltonen, Ahern, Auroi, Boumediene-Thiery, Bouwman, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Duthu, Echerer, Evans Jillian, Ferrández Lezaun, Flautre, Gahrton, Graefe zu Baringdorf, Hudghton, Isler Béguin, Jonckheer, Lagendijk, Lambert, Lannoye, Lipietz, MacCormick, McKenna, Maes, Mayol i Raynal, Messner, Nogueira Román, Onesta, Ortuondo Larrea, Rod, de Roo, Rühle, Schörling, Schroedter, Sörensen, Staes, Turmes, Voggenhuber, Wuori, Wyn
Nej-stemmer: 20
EDD: Abitbol, Booth, Farage, Kuntz, Titford
ELDR: Manders
GUE/NGL: Krivine
NI: Cappato, Dell'Alba, Della Vedova, Dupuis, Turco
PPE-DE: Maat, Montfort, Parish, Pex
UEN: Caullery, Marchiani, Pasqua, Thomas-Mauro
Hverken eller: 7
NI: Claeys, Dillen, Garaud, de Gaulle, Lang, Martinez
PPE-DE: Costa Raffaele
21. B5-0102/2004 — Forårstopmøde
Ja-stemmer: 224
EDD: Bernié, Butel, van Dam, Esclopé
ELDR: Costa Paolo, Rutelli
GUE/NGL: Ainardi, Bergaz Conesa, Bertinotti, Blak, Brie, Caudron, Dary, Di Lello Finuoli, Eriksson, Fiebiger, Figueiredo, Frahm, Fraisse, Herzog, Jové Peres, Krarup, Krivine, Manisco, Markov, Marset Campos, Meijer, Modrow, Naïr, Ribeiro, Schmid Herman, Schröder Ilka, Seppänen, Sjöstedt, Vinci, Wurtz
NI: Claeys, Dillen, de Gaulle, Gorostiaga Atxalandabaso, Ilgenfritz, Kronberger, Lang, Martin Hans-Peter, Martinez, Raschhofer
PPE-DE: Bodrato, Cocilovo, Gil-Robles Gil-Delgado
PSE: Adam, Aparicio Sánchez, Baltas, Barón Crespo, Berenguer Fuster, Berès, van den Berg, Berger, Bösch, Bowe, Bullmann, van den Burg, Campos, Carnero González, Carrilho, Casaca, Cashman, Cercas, Cerdeira Morterero, Ceyhun, Corbey, De Rossa, Désir, Dhaene, Díez González, Dührkop Dührkop, Duhamel, El Khadraoui, Ettl, Evans Robert J.E., Färm, Ferreira, Garot, Gebhardt, Gill, Gillig, Glante, Goebbels, Görlach, Guy-Quint, Hänsch, Haug, Hazan, Hedkvist Petersen, Honeyball, Howitt, Hughes, van Hulten, Hume, Iivari, Imbeni, Izquierdo Collado, Izquierdo Rojo, Jöns, Junker, Karamanou, Karlsson, Keßler, Kindermann, Kinnock, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuckelkorn, Kuhne, Lage, Lalumière, Lange, Leinen, Linkohr, Lund, McAvan, McCarthy, McNally, Malliori, Mann Erika, Marinho, Martin David W., Martínez Martínez, Mastorakis, Medina Ortega, Mendiluce Pereiro, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Miller, Miranda de Lage, Moraes, Morgan, Müller, Murphy, Napoletano, Obiols i Germà, O'Toole, Paasilinna, Paciotti, Piecyk, Poignant, Poos, Prets, Randzio-Plath, Rapkay, Read, Rodríguez Ramos, Roth-Behrendt, Rothley, Roure, Sacconi, Sakellariou, Sandberg-Fries, dos Santos, Sauquillo Pérez del Arco, Scheele, Schulz, Simpson, Souladakis, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swiebel, Swoboda, Terrón i Cusí, Theorin, Thorning-Schmidt, Titley, Torres Marques, Trentin, Vairinhos, Valenciano Martínez-Orozco, Van Lancker, Vattimo, Volcic, Walter, Watts, Wiersma, Wynn, Zrihen
UEN: Segni
Verts/ALE: Aaltonen, Ahern, Auroi, Boumediene-Thiery, Bouwman, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Duthu, Echerer, Evans Jillian, Ferrández Lezaun, Flautre, Gahrton, Graefe zu Baringdorf, Hudghton, Isler Béguin, Lagendijk, Lambert, Lannoye, Lipietz, MacCormick, McKenna, Maes, Mayol i Raynal, Messner, Nogueira Román, Onesta, Ortuondo Larrea, Rod, de Roo, Schörling, Schroedter, Sörensen, Staes, Turmes, Voggenhuber, Wuori, Wyn
Nej-stemmer: 260
EDD: Abitbol, Andersen, Belder, Blokland, Bonde, Booth, Farage, Kuntz, Sandbæk, Titford
ELDR: Andreasen, André-Léonard, Attwooll, Boogerd-Quaak, van den Bos, Busk, Calò, Davies, Di Pietro, Duff, Flesch, Huhne, Jensen, Lynne, Maaten, Malmström, Manders, Monsonís Domingo, Mulder, Newton Dunn, Nordmann, Olsson, Paulsen, Pesälä, Plooij-van Gorsel, Pohjamo, Riis-Jørgensen, Rousseaux, Sandersten Holte, Schmidt, Sterckx, Väyrynen, Vallvé, Vermeer, Virrankoski, Wallis, Watson
NI: Berthu, Beysen, Cappato, Dell'Alba, Della Vedova, Dupuis, Garaud, Hager, de La Perriere, Mennea, Souchet, Turco
PPE-DE: Almeida Garrett, Andria, Arvidsson, Avilés Perea, Ayuso González, Balfe, Banotti, Bartolozzi, Bastos, Bayona de Perogordo, Beazley, Berend, Böge, von Boetticher, Bowis, Bradbourn, Bremmer, Brok, Brunetta, Bushill-Matthews, Callanan, Camisón Asensio, Cardoso, Cederschiöld, Chichester, Coelho, Cornillet, Corrie, Costa Raffaele, Cushnahan, Daul, Decourrière, De Mita, Deprez, De Sarnez, Descamps, Deva, De Veyrac, Dimitrakopoulos, Dover, Doyle, Ebner, Elles, Evans Jonathan, Fatuzzo, Fernández Martín, Ferri, Fiori, Flemming, Foster, Fourtou, Friedrich, Gahler, Galeote Quecedo, García-Margallo y Marfil, García-Orcoyen Tormo, Gargani, Gawronski, Gemelli, Glase, Goepel, Goodwill, Gouveia, Graça Moura, Grönfeldt Bergman, Grossetête, Gutiérrez-Cortines, Hannan, Hansenne, Harbour, Heaton-Harris, Helmer, Hermange, Hernández Mollar, Hieronymi, Inglewood, Jackson, Jarzembowski, Jeggle, Karas, Kastler, Keppelhoff-Wiechert, Kirkhope, Klamt, Klaß, Koch, Konrad, Korhola, Lamassoure, Langen, Langenhagen, Laschet, Lechner, Lisi, Lombardo, Lulling, Maat, McCartin, Mann Thomas, Marini, Marques, Martens, Mastella, Matikainen-Kallström, Mayer Hans-Peter, Mayer Xaver, Méndez de Vigo, Mennitti, Menrad, Mombaur, Montfort, Morillon, Musotto, Naranjo Escobar, Nassauer, Nicholson, Nisticò, Ojeda Sanz, Oostlander, Oreja Arburúa, Pack, Parish, Pastorelli, Pérez Álvarez, Perry, Pex, Pirker, Piscarreta, Podestà, Poettering, Pomés Ruiz, Posselt, Pronk, Provan, Purvis, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Ripoll y Martínez de Bedoya, Rovsing, Rübig, Sacrédeus, Salafranca Sánchez-Neyra, Santer, Santini, Scapagnini, Schaffner, Schleicher, Schmitt, Schnellhardt, Schröder Jürgen, Schwaiger, Smet, Sommer, Stenmarck, Stenzel, Stevenson, Sturdy, Sudre, Sumberg, Suominen, Tajani, Tannock, Theato, Trakatellis, Twinn, Valdivielso de Cué, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Vatanen, van Velzen, de Veyrinas, Vidal-Quadras Roca, Villiers, Vlasto, Wachtmeister, Wenzel-Perillo, Wieland, Wijkman, von Wogau, Wuermeling, Zabell, Zacharakis, Zappalà, Zissener
UEN: Andrews, Angelilli, Berlato, Bigliardo, Caullery, Fitzsimons, Hyland, Marchiani, Muscardini, Nobilia, Pasqua, Poli Bortone, Queiró, Ribeiro e Castro, Thomas-Mauro, Turchi
Hverken eller: 3
NI: Borghezio, Speroni
Verts/ALE: Rühle
22. B5-0102/2004 — Forårstopmøde
Ja-stemmer: 229
EDD: Andersen, Belder, Bernié, Blokland, Bonde, Butel, van Dam, Esclopé, Sandbæk
ELDR: Costa Paolo, Rutelli
GUE/NGL: Ainardi, Bergaz Conesa, Bertinotti, Blak, Brie, Caudron, Dary, Di Lello Finuoli, Eriksson, Fiebiger, Figueiredo, Frahm, Fraisse, Herzog, Jové Peres, Krarup, Krivine, Manisco, Markov, Marset Campos, Meijer, Modrow, Morgantini, Naïr, Ribeiro, Schmid Herman, Schröder Ilka, Seppänen, Sjöstedt, Vinci, Wurtz
NI: Gorostiaga Atxalandabaso, Ilgenfritz, Kronberger, Martin Hans-Peter, Raschhofer
PPE-DE: Bodrato, Cocilovo, De Mita, Hortefeux, Marini
PSE: Adam, Aparicio Sánchez, Baltas, Barón Crespo, Berenguer Fuster, Berès, van den Berg, Berger, Bösch, Bowe, Bullmann, van den Burg, Campos, Carnero González, Carrilho, Casaca, Cashman, Cercas, Cerdeira Morterero, Ceyhun, Corbey, De Rossa, Désir, Dhaene, Díez González, Dührkop Dührkop, Duhamel, El Khadraoui, Ettl, Evans Robert J.E., Färm, Ferreira, Garot, Gebhardt, Gill, Gillig, Glante, Görlach, Gröner, Guy-Quint, Hänsch, Haug, Hazan, Hedkvist Petersen, Honeyball, Howitt, Hughes, van Hulten, Hume, Iivari, Imbeni, Izquierdo Collado, Izquierdo Rojo, Jöns, Junker, Karamanou, Karlsson, Keßler, Kindermann, Kinnock, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuckelkorn, Kuhne, Lage, Lalumière, Lange, Leinen, Linkohr, Lund, McAvan, McCarthy, McNally, Malliori, Mann Erika, Marinho, Martin David W., Martínez Martínez, Mastorakis, Medina Ortega, Mendiluce Pereiro, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Miller, Miranda de Lage, Moraes, Morgan, Müller, Murphy, Napoletano, Obiols i Germà, O'Toole, Paasilinna, Paciotti, Piecyk, Poignant, Poos, Prets, Randzio-Plath, Rapkay, Read, Rodríguez Ramos, Roth-Behrendt, Rothe, Rothley, Roure, Sacconi, Sakellariou, Sandberg-Fries, dos Santos, Sauquillo Pérez del Arco, Scheele, Schulz, Simpson, Souladakis, Stihler, Stockmann, Swiebel, Swoboda, Terrón i Cusí, Theorin, Thorning-Schmidt, Titley, Torres Marques, Trentin, Vairinhos, Valenciano Martínez-Orozco, Van Lancker, Vattimo, Volcic, Walter, Watts, Whitehead, Wiersma, Wynn, Zrihen
UEN: Segni
Verts/ALE: Aaltonen, Ahern, Auroi, Boumediene-Thiery, Bouwman, Buitenweg, Cohn-Bendit, Duthu, Echerer, Evans Jillian, Ferrández Lezaun, Flautre, Gahrton, Graefe zu Baringdorf, Hudghton, Isler Béguin, Jonckheer, Lagendijk, Lambert, Lannoye, Lipietz, MacCormick, McKenna, Maes, Mayol i Raynal, Messner, Nogueira Román, Onesta, Ortuondo Larrea, Rod, de Roo, Rühle, Schörling, Schroedter, Sörensen, Staes, Turmes, Voggenhuber, Wuori, Wyn
Nej-stemmer: 254
EDD: Abitbol, Booth, Farage, Kuntz, Titford
ELDR: Andreasen, André-Léonard, Attwooll, Boogerd-Quaak, van den Bos, Busk, Calò, Davies, Di Pietro, Duff, Flesch, Huhne, Jensen, Ludford, Lynne, Maaten, Malmström, Manders, Monsonís Domingo, Mulder, Newton Dunn, Nordmann, Olsson, Paulsen, Pesälä, Plooij-van Gorsel, Pohjamo, Riis-Jørgensen, Rousseaux, Sanders-ten Holte, Sbarbati, Schmidt, Sterckx, Sørensen, Väyrynen, Vallvé, Vermeer, Virrankoski, Wallis, Watson
NI: Berthu, Beysen, Cappato, Dell'Alba, Della Vedova, Dupuis, Hager, de La Perriere, Mennea, Souchet, Turco
PPE-DE: Almeida Garrett, Andria, Arvidsson, Avilés Perea, Ayuso González, Balfe, Banotti, Bartolozzi, Bastos, Bayona de Perogordo, Beazley, Berend, Böge, von Boetticher, Bourlanges, Bowis, Bradbourn, Bremmer, Brok, Brunetta, Bushill-Matthews, Callanan, Camisón Asensio, Cardoso, Cederschiöld, Chichester, Coelho, Cornillet, Corrie, Cushnahan, Daul, Decourrière, Deprez, De Sarnez, Descamps, Deva, De Veyrac, Dimitrakopoulos, Dover, Doyle, Ebner, Elles, Evans Jonathan, Fatuzzo, Fernández Martín, Ferri, Fiori, Flemming, Foster, Fourtou, Friedrich, Gahler, Galeote Quecedo, García-Margallo y Marfil, Gargani, Gawronski, Gemelli, Gil-Robles Gil-Delgado, Glase, Goepel, Goodwill, Gouveia, Graça Moura, Grönfeldt Bergman, Grossetête, Gutiérrez-Cortines, Hannan, Hansenne, Harbour, Heaton-Harris, Helmer, Hermange, Hernández Mollar, Hieronymi, Inglewood, Jackson, Jarzembowski, Jeggle, Karas, Kastler, Keppelhoff-Wiechert, Kirkhope, Klamt, Klaß, Koch, Konrad, Korhola, Lamassoure, Langen, Langenhagen, Laschet, Lechner, Lisi, Lombardo, Lulling, Maat, McCartin, Mann Thomas, Marques, Martens, Mastella, Matikainen-Kallström, Mayer Hans-Peter, Mayer Xaver, Méndez de Vigo, Mennitti, Menrad, Mombaur, Montfort, Morillon, Musotto, Naranjo Escobar, Nassauer, Nicholson, Nisticò, Ojeda Sanz, Oostlander, Pack, Parish, Pastorelli, Pérez Álvarez, Perry, Pex, Pirker, Piscarreta, Podestà, Poettering, Pomés Ruiz, Posselt, Pronk, Provan, Purvis, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Ripoll y Martínez de Bedoya, Rovsing, Rübig, Sacrédeus, Salafranca Sánchez-Neyra, Santer, Santini, Scapagnini, Schaffner, Schleicher, Schmitt, Schnellhardt, Schröder Jürgen, Schwaiger, Smet, Sommer, Stenmarck, Stenzel, Stevenson, Sturdy, Sudre, Sumberg, Suominen, Tajani, Tannock, Theato, Trakatellis, Twinn, Valdivielso de Cué, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Vatanen, van Velzen, de Veyrinas, Vidal-Quadras Roca, Villiers, Vlasto, Wachtmeister, Wenzel-Perillo, Wieland, Wijkman, von Wogau, Wuermeling, Zabell, Zacharakis, Zappalà, Zissener
UEN: Andrews, Angelilli, Berlato, Bigliardo, Caullery, Fitzsimons, Hyland, Marchiani, Muscardini, Nobilia, Pasqua, Poli Bortone, Queiró, Ribeiro e Castro, Thomas-Mauro, Turchi
Hverken eller: 9
NI: Borghezio, Claeys, Dillen, Garaud, de Gaulle, Lang, Martinez, Speroni
PPE-DE: Costa Raffaele
23. B5-0102/2004 — Forårstopmøde
Ja-stemmer: 276
EDD: Andersen, Belder, Bernié, Blokland, Bonde, Butel, van Dam, Esclopé, Sandbæk
ELDR: Andreasen, André-Léonard, Attwooll, van den Bos, Busk, Calò, Davies, Di Pietro, Duff, Flesch, Huhne, Jensen, Maaten, Malmström, Monsonís Domingo, Mulder, Newton Dunn, Nordmann, Olsson, Paulsen, Pesälä, Plooij-van Gorsel, Pohjamo, Riis-Jørgensen, Rousseaux, Rutelli, Sbarbati, Schmidt, Sterckx, Sørensen, Väyrynen, Vallvé, Vermeer, Virrankoski, Wallis, Watson
GUE/NGL: Ainardi, Bergaz Conesa, Bertinotti, Blak, Brie, Caudron, Dary, Di Lello Finuoli, Eriksson, Fiebiger, Figueiredo, Frahm, Fraisse, Herzog, Jové Peres, Krarup, Krivine, Manisco, Markov, Marset Campos, Meijer, Modrow, Morgantini, Naïr, Schmid Herman, Schröder Ilka, Seppänen, Sjöstedt, Vinci, Wurtz
NI: Claeys, Dillen, Garaud, de Gaulle, Gorostiaga Atxalandabaso, Ilgenfritz, Kronberger, Lang, Martin Hans-Peter, Martinez, Mennea, Raschhofer
PPE-DE: Bodrato, Cocilovo, De Mita, Marini
PSE: Adam, Aparicio Sánchez, Baltas, Barón Crespo, Berès, van den Berg, Berger, Bösch, Bowe, Bullmann, van den Burg, Campos, Carnero González, Casaca, Cashman, Cercas, Cerdeira Morterero, Ceyhun, Corbey, De Rossa, Désir, Díez González, Dührkop Dührkop, Duhamel, El Khadraoui, Ettl, Evans Robert J.E., Färm, Ferreira, Garot, Gebhardt, Gill, Gillig, Glante, Goebbels, Görlach, Gröner, Guy-Quint, Hänsch, Haug, Hazan, Hedkvist Petersen, Honeyball, Howitt, Hughes, van Hulten, Hume, Iivari, Imbeni, Izquierdo Collado, Izquierdo Rojo, Jöns, Karamanou, Karlsson, Keßler, Kindermann, Kinnock, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuckelkorn, Kuhne, Lage, Lalumière, Lange, Leinen, Linkohr, Lund, McAvan, McNally, Malliori, Mann Erika, Marinho, Martin David W., Martínez Martínez, Mastorakis, Medina Ortega, Mendiluce Pereiro, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Miller, Miranda de Lage, Moraes, Müller, Murphy, Napoletano, Obiols i Germà, O'Toole, Paasilinna, Paciotti, Piecyk, Poignant, Poos, Prets, Randzio-Plath, Rapkay, Read, Rodríguez Ramos, Roth-Behrendt, Rothe, Rothley, Roure, Sacconi, Sakellariou, Sandberg-Fries, dos Santos, Sauquillo Pérez del Arco, Scheele, Schulz, Simpson, Souladakis, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swiebel, Swoboda, Terrón i Cusí, Theorin, Thorning-Schmidt, Titley, Torres Marques, Trentin, Vairinhos, Valenciano Martínez-Orozco, Van Lancker, Vattimo, Volcic, Walter, Watts, Whitehead, Wiersma, Wynn, Zrihen
UEN: Andrews, Angelilli, Berlato, Bigliardo, Fitzsimons, Hyland, Muscardini, Nobilia, Poli Bortone, Queiró, Ribeiro e Castro, Segni, Turchi
Verts/ALE: Aaltonen, Ahern, Auroi, Boumediene-Thiery, Bouwman, Buitenweg, Cohn-Bendit, Duthu, Echerer, Evans Jillian, Ferrández Lezaun, Flautre, Gahrton, Graefe zu Baringdorf, Hudghton, Isler Béguin, Jonckheer, Lagendijk, Lambert, Lannoye, Lipietz, MacCormick, McKenna, Maes, Mayol i Raynal, Messner, Nogueira Román, Onesta, Ortuondo Larrea, Rod, de Roo, Rühle, Schörling, Schroedter, Sörensen, Staes, Turmes, Voggenhuber, Wuori, Wyn
Nej-stemmer: 206
EDD: Abitbol, Booth, Farage, Kuntz, Titford
ELDR: Boogerd-Quaak, Ludford, Sanders-ten Holte
NI: Berthu, Beysen, Cappato, Dell'Alba, Della Vedova, Dupuis, Hager, de La Perriere, Souchet, Turco
PPE-DE: Almeida Garrett, Andria, Arvidsson, Avilés Perea, Ayuso González, Balfe, Banotti, Bartolozzi, Bastos, Bayona de Perogordo, Beazley, Berend, von Boetticher, Bourlanges, Bowis, Bradbourn, Bremmer, Brok, Brunetta, Bushill-Matthews, Callanan, Camisón Asensio, Cardoso, Cederschiöld, Chichester, Coelho, Cornillet, Corrie, Cushnahan, Daul, Decourrière, Deprez, De Sarnez, Descamps, Deva, De Veyrac, Dimitrakopoulos, Dover, Doyle, Ebner, Elles, Evans Jonathan, Fatuzzo, Fernández Martín, Ferri, Fiori, Flemming, Foster, Fourtou, Friedrich, Gahler, Galeote Quecedo, García-Margallo y Marfil, García-Orcoyen Tormo, Gargani, Gawronski, Gemelli, Gil-Robles Gil-Delgado, Glase, Goepel, Goodwill, Gouveia, Graça Moura, Grönfeldt Bergman, Grossetête, Gutiérrez-Cortines, Hannan, Hansenne, Harbour, Heaton-Harris, Helmer, Hermange, Hernández Mollar, Hieronymi, Hortefeux, Inglewood, Jackson, Jarzembowski, Jeggle, Karas, Kastler, Keppelhoff-Wiechert, Kirkhope, Klamt, Klaß, Koch, Konrad, Korhola, Lamassoure, Langen, Langenhagen, Laschet, Lechner, Lisi, Lombardo, Lulling, Maat, McCartin, Mann Thomas, Marques, Martens, Mastella, Matikainen-Kallström, Mayer Hans-Peter, Mayer Xaver, Méndez de Vigo, Mennitti, Menrad, Mombaur, Montfort, Morillon, Musotto, Naranjo Escobar, Nassauer, Nicholson, Nisticò, Ojeda Sanz, Oostlander, Oreja Arburúa, Pack, Parish, Pastorelli, Pérez Álvarez, Perry, Pex, Pirker, Piscarreta, Podestà, Poettering, Pomés Ruiz, Posselt, Pronk, Provan, Purvis, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Ripoll y Martínez de Bedoya, Rovsing, Rübig, Sacrédeus, Salafranca Sánchez-Neyra, Santer, Santini, Scapagnini, Schaffner, Schleicher, Schmitt, Schnellhardt, Schröder Jürgen, Schwaiger, Smet, Sommer, Stenmarck, Stenzel, Stevenson, Sturdy, Sudre, Sumberg, Suominen, Tajani, Tannock, Theato, Trakatellis, Twinn, Valdivielso de Cué, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Vatanen, van Velzen, de Veyrinas, Vidal-Quadras Roca, Villiers, Vlasto, Wachtmeister, Wenzel-Perillo, Wieland, Wijkman, von Wogau, Wuermeling, Zabell, Zacharakis, Zappalà, Zissener
UEN: Caullery, Marchiani, Pasqua, Thomas-Mauro
Hverken eller: 4
ELDR: Lynne
NI: Borghezio, Speroni
PPE-DE: Costa Raffaele
24. B5-0102/2004 — Forårstopmøde
Ja-stemmer: 214
EDD: Andersen, Belder, Bernié, Blokland, Bonde, Butel, van Dam, Esclopé, Sandbæk
ELDR: Costa Paolo, Rutelli, Sørensen
GUE/NGL: Ainardi, Bergaz Conesa, Bertinotti, Blak, Brie, Caudron, Dary, Di Lello Finuoli, Eriksson, Fiebiger, Figueiredo, Frahm, Fraisse, Herzog, Jové Peres, Krarup, Krivine, Manisco, Markov, Marset Campos, Meijer, Modrow, Morgantini, Naïr, Ribeiro, Schmid Herman, Schröder Ilka, Seppänen, Sjöstedt, Vinci, Wurtz
NI: Borghezio, Claeys, Dillen, de Gaulle, Gorostiaga Atxalandabaso, Lang, Martin Hans-Peter, Martinez, Speroni
PPE-DE: Ferri
PSE: Adam, Aparicio Sánchez, Baltas, Barón Crespo, Berenguer Fuster, Berès, van den Berg, Berger, Bösch, Bullmann, van den Burg, Campos, Carnero González, Carrilho, Cashman, Cercas, Cerdeira Morterero, Ceyhun, Corbey, De Rossa, Désir, Dhaene, Díez González, Dührkop Dührkop, Duhamel, El Khadraoui, Ettl, Evans Robert J.E., Färm, Ferreira, Garot, Gebhardt, Gill, Gillig, Glante, Görlach, Guy-Quint, Hänsch, Haug, Hazan, Hedkvist Petersen, Howitt, van Hulten, Hume, Iivari, Imbeni, Izquierdo Collado, Izquierdo Rojo, Jöns, Junker, Karamanou, Keßler, Kindermann, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuckelkorn, Kuhne, Lage, Lalumière, Lange, Leinen, Linkohr, Lund, McAvan, Malliori, Mann Erika, Marinho, Martínez Martínez, Mastorakis, Medina Ortega, Mendiluce Pereiro, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Miller, Miranda de Lage, Müller, Napoletano, Obiols i Germà, O'Toole, Paasilinna, Paciotti, Piecyk, Poignant, Poos, Prets, Randzio-Plath, Rapkay, Read, Rodríguez Ramos, Roth-Behrendt, Rothe, Rothley, Roure, Sacconi, Sakellariou, Sandberg-Fries, dos Santos, Sauquillo Pérez del Arco, Scheele, Schulz, Simpson, Souladakis, Stihler, Stockmann, Swiebel, Swoboda, Terrón i Cusí, Theorin, Thorning-Schmidt, Titley, Torres Marques, Trentin, Vairinhos, Valenciano Martínez-Orozco, Van Lancker, Vattimo, Volcic, Walter, Wiersma, Zrihen
Verts/ALE: Aaltonen, Ahern, Auroi, Boumediene-Thiery, Bouwman, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Duthu, Echerer, Evans Jillian, Ferrández Lezaun, Flautre, Gahrton, Graefe zu Baringdorf, Hudghton, Isler Béguin, Jonckheer, Lagendijk, Lambert, Lannoye, Lipietz, MacCormick, McKenna, Maes, Mayol i Raynal, Messner, Nogueira Román, Onesta, Ortuondo Larrea, Rod, de Roo, Rühle, Schörling, Schroedter, Sörensen, Staes, Turmes, Voggenhuber, Wuori, Wyn
Nej-stemmer: 277
EDD: Abitbol, Kuntz
ELDR: Andreasen, André-Léonard, Attwooll, Boogerd-Quaak, van den Bos, Busk, Calò, Davies, Di Pietro, Duff, Flesch, Huhne, Jensen, Ludford, Lynne, Maaten, Malmström, Manders, Monsonís Domingo, Mulder, Newton Dunn, Nordmann, Olsson, Paulsen, Pesälä, Plooij-van Gorsel, Pohjamo, Riis-Jørgensen, Rousseaux, Sanders-ten Holte, Sbarbati, Schmidt, Sterckx, Väyrynen, Vallvé, Vermeer, Virrankoski, Wallis, Watson
NI: Berthu, Beysen, Cappato, Dell'Alba, Della Vedova, Dupuis, Garaud, Hager, Ilgenfritz, Kronberger, de La Perriere, Mennea, Raschhofer, Souchet, Turco
PPE-DE: Almeida Garrett, Andria, Arvidsson, Avilés Perea, Ayuso González, Balfe, Banotti, Bartolozzi, Bastos, Bayona de Perogordo, Beazley, Berend, Bodrato, Böge, von Boetticher, Bourlanges, Bowis, Bradbourn, Bremmer, Brok, Brunetta, Bushill-Matthews, Callanan, Camisón Asensio, Cardoso, Cederschiöld, Chichester, Cocilovo, Coelho, Cornillet, Corrie, Costa Raffaele, Cushnahan, Daul, Decourrière, De Mita, Deprez, De Sarnez, Descamps, Deva, De Veyrac, Dimitrakopoulos, Dover, Doyle, Ebner, Elles, Evans Jonathan, Fatuzzo, Fernández Martín, Fiori, Flemming, Foster, Fourtou, Friedrich, Gahler, Galeote Quecedo, García-Margallo y Marfil, García-Orcoyen Tormo, Gargani, Gawronski, Gemelli, Gil-Robles Gil-Delgado, Glase, Goepel, Goodwill, Gouveia, Graça Moura, Grönfeldt Bergman, Grossetête, Gutiérrez-Cortines, Hannan, Hansenne, Harbour, Heaton-Harris, Helmer, Hermange, Hernández Mollar, Hieronymi, Hortefeux, Inglewood, Jackson, Jarzembowski, Jeggle, Karas, Kastler, Keppelhoff-Wiechert, Kirkhope, Klamt, Klaß, Koch, Konrad, Korhola, Lamassoure, Langen, Langenhagen, Laschet, Lechner, Lisi, Lombardo, Lulling, Maat, McCartin, Mann Thomas, Marini, Marques, Martens, Mastella, Matikainen-Kallström, Mayer Hans-Peter, Mayer Xaver, Méndez de Vigo, Mennitti, Menrad, Mombaur, Montfort, Morillon, Musotto, Naranjo Escobar, Nassauer, Nicholson, Nisticò, Ojeda Sanz, Oostlander, Oreja Arburúa, Pack, Parish, Pastorelli, Pérez Álvarez, Perry, Pex, Pirker, Piscarreta, Podestà, Poettering, Pomés Ruiz, Posselt, Pronk, Provan, Purvis, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Ripoll y Martínez de Bedoya, Rovsing, Rübig, Sacrédeus, Salafranca Sánchez-Neyra, Santer, Santini, Scapagnini, Schaffner, Schleicher, Schmitt, Schnellhardt, Schröder Jürgen, Schwaiger, Smet, Sommer, Stenmarck, Stenzel, Stevenson, Sturdy, Sudre, Sumberg, Suominen, Tajani, Tannock, Theato, Trakatellis, Twinn, Valdivielso de Cué, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Vatanen, van Velzen, de Veyrinas, Vidal-Quadras Roca, Villiers, Vlasto, Wachtmeister, Wenzel-Perillo, Wieland, Wijkman, von Wogau, Wuermeling, Zabell, Zacharakis, Zappalà, Zissener
PSE: Bowe, Casaca, Gröner, Honeyball, Hughes, Kinnock, McCarthy, McNally, Martin David W., Moraes, Morgan, Murphy, Watts, Whitehead, Wynn
UEN: Angelilli, Berlato, Bigliardo, Caullery, Crowley, Fitzsimons, Hyland, Marchiani, Muscardini, Nobilia, Pasqua, Poli Bortone, Queiró, Ribeiro e Castro, Segni, Thomas-Mauro, Turchi
Hverken eller: 3
EDD: Booth, Farage, Titford
25. B5-0102/2004 — Forårstopmøde
Ja-stemmer: 432
EDD: Andersen, Belder, Blokland, Bonde, van Dam, Sandbæk
ELDR: Andreasen, André-Léonard, Attwooll, Boogerd-Quaak, van den Bos, Busk, Calò, Costa Paolo, Davies, Di Pietro, Duff, Flesch, Huhne, Jensen, Ludford, Lynne, Maaten, Malmström, Manders, Monsonís Domingo, Mulder, Newton Dunn, Nordmann, Olsson, Paulsen, Pesälä, Plooij-van Gorsel, Pohjamo, Riis-Jørgensen, Rousseaux, Rutelli, Sanders-ten Holte, Sbarbati, Schmidt, Sterckx, Sørensen, Väyrynen, Vallvé, Vermeer, Virrankoski, Wallis, Watson
GUE/NGL: Ainardi, Bergaz Conesa, Bertinotti, Blak, Brie, Caudron, Dary, Di Lello Finuoli, Eriksson, Fiebiger, Figueiredo, Frahm, Fraisse, Herzog, Jové Peres, Krarup, Manisco, Markov, Marset Campos, Meijer, Modrow, Morgantini, Naïr, Ribeiro, Schmid Herman, Schröder Ilka, Seppänen, Sjöstedt, Vinci, Wurtz
NI: Beysen, Borghezio, Cappato, Dell'Alba, Della Vedova, Dupuis, Garaud, Gorostiaga Atxalandabaso, Hager, Ilgenfritz, Kronberger, Martin Hans-Peter, Mennea, Raschhofer, Speroni, Turco
PPE-DE: Almeida Garrett, Andria, Arvidsson, Avilés Perea, Ayuso González, Banotti, Bartolozzi, Bastos, Bayona de Perogordo, Beazley, Berend, Bodrato, Böge, von Boetticher, Bourlanges, Bremmer, Brunetta, Camisón Asensio, Cardoso, Cederschiöld, Cocilovo, Coelho, Cornillet, Cushnahan, Daul, De Mita, Deprez, De Sarnez, Descamps, De Veyrac, Dimitrakopoulos, Ebner, Fatuzzo, Fernández Martín, Ferri, Fiori, Flemming, Fourtou, Friedrich, Gahler, Galeote Quecedo, García-Margallo y Marfil, García-Orcoyen Tormo, Gargani, Gawronski, Gemelli, Gil-Robles Gil-Delgado, Glase, Goepel, Gouveia, Graça Moura, Grossetête, Gutiérrez-Cortines, Hansenne, Hermange, Hernández Mollar, Hieronymi, Hortefeux, Jarzembowski, Jeggle, Karas, Kastler, Keppelhoff-Wiechert, Klamt, Klaß, Koch, Konrad, Korhola, Lamassoure, Langen, Langenhagen, Laschet, Lechner, Lisi, Lombardo, Lulling, Maat, McCartin, Mann Thomas, Marini, Marques, Martens, Mastella, Matikainen-Kallström, Mayer Hans-Peter, Mayer Xaver, Méndez de Vigo, Mennitti, Menrad, Mombaur, Morillon, Musotto, Naranjo Escobar, Nassauer, Nisticò, Ojeda Sanz, Oostlander, Oreja Arburúa, Pack, Pastorelli, Pérez Álvarez, Pex, Pirker, Piscarreta, Podestà, Poettering, Posselt, Pronk, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Ripoll y Martínez de Bedoya, Rovsing, Rübig, Sacrédeus, Salafranca Sánchez-Neyra, Santer, Santini, Scapagnini, Schaffner, Schleicher, Schmitt, Schnellhardt, Schröder Jürgen, Smet, Sommer, Stenzel, Sudre, Suominen, Tajani, Theato, Trakatellis, Valdivielso de Cué, Varela Suanzes-Carpegna, Vatanen, van Velzen, de Veyrinas, Vidal-Quadras Roca, Vlasto, Wenzel-Perillo, Wieland, Wijkman, von Wogau, Wuermeling, Zabell, Zacharakis, Zappalà, Zissener
PSE: Adam, Aparicio Sánchez, Baltas, Barón Crespo, Berenguer Fuster, Berès, van den Berg, Berger, Bösch, Bowe, Bullmann, van den Burg, Campos, Carnero González, Carrilho, Casaca, Cashman, Cercas, Cerdeira Morterero, Ceyhun, Corbey, De Rossa, Désir, Dhaene, Díez González, Dührkop Dührkop, Duhamel, El Khadraoui, Ettl, Evans Robert J.E., Färm, Ferreira, Garot, Gebhardt, Gill, Gillig, Glante, Goebbels, Görlach, Gröner, Guy-Quint, Hänsch, Haug, Hazan, Hedkvist Petersen, Honeyball, Howitt, Hughes, van Hulten, Hume, Iivari, Imbeni, Izquierdo Collado, Izquierdo Rojo, Jöns, Junker, Karamanou, Karlsson, Keßler, Kindermann, Kinnock, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuckelkorn, Kuhne, Lage, Lalumière, Lange, Leinen, Linkohr, Lund, McAvan, McCarthy, McNally, Malliori, Mann Erika, Marinho, Martin David W., Martínez Martínez, Mastorakis, Medina Ortega, Mendiluce Pereiro, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Miller, Miranda de Lage, Moraes, Morgan, Müller, Murphy, Napoletano, Obiols i Germà, O'Toole, Paasilinna, Paciotti, Piecyk, Poignant, Poos, Prets, Randzio-Plath, Rapkay, Read, Rodríguez Ramos, Roth-Behrendt, Rothe, Rothley, Roure, Sacconi, Sakellariou, Sandberg-Fries, dos Santos, Sauquillo Pérez del Arco, Scheele, Schulz, Simpson, Souladakis, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swiebel, Swoboda, Terrón i Cusí, Theorin, Thorning-Schmidt, Titley, Torres Marques, Trentin, Vairinhos, Valenciano Martínez-Orozco, Van Lancker, Vattimo, Volcic, Walter, Watts, Whitehead, Wiersma, Wynn, Zrihen
UEN: Andrews, Angelilli, Berlato, Bigliardo, Crowley, Fitzsimons, Hyland, Muscardini, Nobilia, Poli Bortone, Segni, Turchi
Verts/ALE: Aaltonen, Ahern, Auroi, Boumediene-Thiery, Bouwman, Breyer, Buitenweg, Duthu, Echerer, Evans Jillian, Ferrández Lezaun, Flautre, Gahrton, Graefe zu Baringdorf, Hudghton, Isler Béguin, Jonckheer, Lagendijk, Lambert, Lannoye, Lipietz, MacCormick, McKenna, Maes, Mayol i Raynal, Messner, Nogueira Román, Onesta, Ortuondo Larrea, Rod, de Roo, Rühle, Schörling, Schroedter, Sörensen, Staes, Turmes, Voggenhuber, Wuori, Wyn
Nej-stemmer: 47
EDD: Abitbol, Bernié, Booth, Butel, Esclopé, Farage, Kuntz, Titford
NI: de La Perriere
PPE-DE: Balfe, Bowis, Bradbourn, Bushill-Matthews, Callanan, Chichester, Corrie, Deva, Dover, Elles, Evans Jonathan, Foster, Goodwill, Grönfeldt Bergman, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Helmer, Inglewood, Jackson, Kirkhope, Montfort, Nicholson, Parish, Perry, Provan, Purvis, Stenmarck, Stevenson, Sturdy, Sumberg, Tannock, Twinn, Van Orden, Villiers, Wachtmeister
UEN: Caullery, Pasqua
Hverken eller: 12
GUE/NGL: Krivine
NI: Berthu, Claeys, Dillen, de Gaulle, Lang, Martinez, Souchet
PPE-DE: Costa Raffaele
UEN: Marchiani, Queiró, Ribeiro e Castro
26. B5-0102/2004 — Forårstopmøde
Ja-stemmer: 404
EDD: Andersen, Belder, Blokland, Bonde, van Dam, Sandbæk
ELDR: Andreasen, André-Léonard, Attwooll, Boogerd-Quaak, van den Bos, Busk, Calò, Costa Paolo, Davies, Di Pietro, Duff, Flesch, Huhne, Jensen, Ludford, Lynne, Maaten, Malmström, Manders, Monsonís Domingo, Mulder, Newton Dunn, Nordmann, Olsson, Paulsen, Pesälä, Plooij-van Gorsel, Pohjamo, Riis-Jørgensen, Rousseaux, Rutelli, Sbarbati, Schmidt, Sterckx, Sørensen, Väyrynen, Vallvé, Vermeer, Virrankoski, Wallis, Watson
GUE/NGL: Ainardi, Bergaz Conesa, Bertinotti, Blak, Brie, Caudron, Dary, Di Lello Finuoli, Eriksson, Fiebiger, Figueiredo, Frahm, Fraisse, Herzog, Jové Peres, Krarup, Krivine, Markov, Marset Campos, Meijer, Modrow, Naïr, Ribeiro, Schmid Herman, Schröder Ilka, Seppänen, Sjöstedt, Vinci, Wurtz
NI: Berthu, Beysen, Borghezio, Cappato, Della Vedova, Dupuis, Gorostiaga Atxalandabaso, Hager, Ilgenfritz, Kronberger, de La Perriere, Martin Hans-Peter, Souchet, Speroni, Turco
PPE-DE: Almeida Garrett, Andria, Arvidsson, Avilés Perea, Ayuso González, Banotti, Bartolozzi, Bastos, Bayona de Perogordo, Beazley, Bodrato, Böge, von Boetticher, Bourlanges, Brok, Camisón Asensio, Cardoso, Cederschiöld, Cocilovo, Coelho, Costa Raffaele, Cushnahan, Daul, Decourrière, De Mita, Deprez, De Sarnez, Descamps, De Veyrac, Dimitrakopoulos, Doyle, Fernández Martín, Fiori, Fourtou, Friedrich, Gahler, Galeote Quecedo, García-Margallo y Marfil, García-Orcoyen Tormo, Gargani, Gawronski, Gemelli, Gil-Robles Gil-Delgado, Glase, Goepel, Gouveia, Graça Moura, Grossetête, Gutiérrez-Cortines, Hansenne, Hermange, Hernández Mollar, Hieronymi, Hortefeux, Jarzembowski, Jeggle, Karas, Keppelhoff-Wiechert, Klamt, Klaß, Koch, Konrad, Lamassoure, Langen, Langenhagen, Laschet, Lechner, Lisi, Lombardo, Lulling, Maat, McCartin, Mann Thomas, Marini, Marques, Martens, Mastella, Matikainen-Kallström, Mayer Hans-Peter, Mayer Xaver, Mennitti, Menrad, Mombaur, Morillon, Musotto, Naranjo Escobar, Nassauer, Nisticò, Ojeda Sanz, Oostlander, Oreja Arburúa, Pack, Pastorelli, Pérez Álvarez, Pex, Pirker, Piscarreta, Podestà, Poettering, Pomés Ruiz, Posselt, Pronk, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Ripoll y Martínez de Bedoya, Rovsing, Rübig, Sacrédeus, Salafranca Sánchez-Neyra, Santer, Santini, Scapagnini, Schaffner, Schleicher, Schmitt, Schnellhardt, Schröder Jürgen, Schwaiger, Smet, Sommer, Stenzel, Sudre, Suominen, Tajani, Theato, Trakatellis, Valdivielso de Cué, Varela Suanzes-Carpegna, Vatanen, van Velzen, de Veyrinas, Vidal-Quadras Roca, Vlasto, Wenzel-Perillo, Wieland, Wijkman, von Wogau, Wuermeling, Zabell, Zacharakis, Zappalà, Zissener
PSE: Adam, Aparicio Sánchez, Baltas, Barón Crespo, Berenguer Fuster, Berès, van den Berg, Berger, Bösch, Bowe, Bullmann, van den Burg, Campos, Carnero González, Carrilho, Casaca, Cashman, Cercas, Cerdeira Morterero, Ceyhun, Corbey, De Rossa, Désir, Dhaene, Díez González, Dührkop Dührkop, Duhamel, Ettl, Evans Robert J.E., Färm, Ferreira, Garot, Gebhardt, Gill, Gillig, Glante, Goebbels, Görlach, Gröner, Guy-Quint, Hänsch, Haug, Hazan, Hedkvist Petersen, Honeyball, Howitt, Hughes, van Hulten, Hume, Iivari, Imbeni, Izquierdo Collado, Izquierdo Rojo, Jöns, Karamanou, Karlsson, Keßler, Kindermann, Kinnock, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuckelkorn, Kuhne, Lage, Lalumière, Leinen, Linkohr, Lund, McAvan, McCarthy, McNally, Malliori, Marinho, Martin David W., Martínez Martínez, Mastorakis, Medina Ortega, Mendiluce Pereiro, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Miller, Miranda de Lage, Moraes, Morgan, Müller, Murphy, Napoletano, Obiols i Germà, O'Toole, Paasilinna, Paciotti, Piecyk, Poignant, Poos, Prets, Randzio-Plath, Rapkay, Read, Rodríguez Ramos, Roth-Behrendt, Rothe, Rothley, Roure, Sacconi, Sakellariou, Sandberg-Fries, dos Santos, Sauquillo Pérez del Arco, Scheele, Schulz, Simpson, Souladakis, Stihler, Stockmann, Swiebel, Swoboda, Terrón i Cusí, Theorin, Titley, Torres Marques, Trentin, Vairinhos, Valenciano Martínez-Orozco, Van Lancker, Vattimo, Volcic, Walter, Watts, Whitehead, Wiersma, Zrihen
Verts/ALE: Aaltonen, Ahern, Auroi, Boumediene-Thiery, Bouwman, Breyer, Cohn-Bendit, Duthu, Echerer, Evans Jillian, Ferrández Lezaun, Flautre, Gahrton, Graefe zu Baringdorf, Hudghton, Isler Béguin, Jonckheer, Lagendijk, Lambert, Lannoye, Lipietz, MacCormick, McKenna, Maes, Mayol i Raynal, Messner, Nogueira Román, Onesta, Ortuondo Larrea, Rod, de Roo, Rühle, Schörling, Schroedter, Sörensen, Staes, Turmes, Wuori, Wyn
Nej-stemmer: 56
EDD: Abitbol, Bernié, Butel, Esclopé, Kuntz
NI: Mennea
PPE-DE: Balfe, Berend, Bowis, Bradbourn, Bushill-Matthews, Callanan, Chichester, Corrie, Deva, Dover, Ebner, Elles, Evans Jonathan, Fatuzzo, Ferri, Foster, Goodwill, Harbour, Heaton-Harris, Helmer, Inglewood, Jackson, Kirkhope, Korhola, Montfort, Parish, Perry, Provan, Purvis, Stevenson, Sturdy, Sumberg, Tannock, Twinn, Van Orden, Villiers
UEN: Angelilli, Crowley, Fitzsimons, Hyland, Marchiani, Muscardini, Nobilia, Pasqua, Poli Bortone, Queiró, Ribeiro e Castro, Segni, Thomas-Mauro, Turchi
Hverken eller: 12
EDD: Booth, Farage, Titford
NI: Claeys, Dillen, Garaud, de Gaulle, Lang, Martinez
PPE-DE: Grönfeldt Bergman, Stenmarck, Wachtmeister
27. B5-0102/2004 — Forårstopmøde
Ja-stemmer: 89
EDD: Andersen, Belder, Blokland, Bonde, van Dam, Sandbæk
GUE/NGL: Ainardi, Bergaz Conesa, Bertinotti, Blak, Brie, Caudron, Di Lello Finuoli, Eriksson, Fiebiger, Figueiredo, Frahm, Fraisse, Herzog, Jové Peres, Krarup, Krivine, Manisco, Markov, Marset Campos, Meijer, Modrow, Morgantini, Naïr, Ribeiro, Schmid Herman, Schröder Ilka, Seppänen, Sjöstedt, Vinci, Wurtz
NI: Gorostiaga Atxalandabaso, Martin Hans-Peter
PSE: Berenguer Fuster, Ceyhun, Désir, Hazan, Izquierdo Collado, Lund, Marinho, Miguélez Ramos, Poignant, Prets, Roth-Behrendt, Sauquillo Pérez del Arco, Thorning-Schmidt
Verts/ALE: Aaltonen, Ahern, Auroi, Boumediene-Thiery, Bouwman, Buitenweg, Duthu, Echerer, Evans Jillian, Ferrández Lezaun, Flautre, Gahrton, Graefe zu Baringdorf, Hudghton, Isler Béguin, Jonckheer, Lagendijk, Lambert, Lannoye, Lipietz, McKenna, Maes, Mayol i Raynal, Messner, Nogueira Román, Onesta, Ortuondo Larrea, Rod, de Roo, Rühle, Schörling, Schroedter, Sörensen, Staes, Turmes, Voggenhuber, Wuori, Wyn
Nej-stemmer: 391
EDD: Abitbol, Bernié, Butel, Esclopé, Kuntz
ELDR: Andreasen, André-Léonard, Attwooll, Boogerd-Quaak, van den Bos, Busk, Calò, Costa Paolo, Davies, Di Pietro, Duff, Flesch, Huhne, Jensen, Ludford, Lynne, Maaten, Malmström, Manders, Monsonís Domingo, Mulder, Newton Dunn, Nordmann, Olsson, Paulsen, Pesälä, Plooij-van Gorsel, Pohjamo, Riis-Jørgensen, Rousseaux, Rutelli, Sanders-ten Holte, Sbarbati, Schmidt, Sterckx, Sørensen, Väyrynen, Vallvé, Vermeer, Virrankoski, Wallis, Watson
GUE/NGL: Dary
NI: Berthu, Beysen, Borghezio, Cappato, Claeys, Dell'Alba, Della Vedova, Dillen, Dupuis, de Gaulle, Hager, Ilgenfritz, Kronberger, Lang, de La Perriere, Martinez, Mennea, Raschhofer, Souchet, Speroni, Turco
PPE-DE: Almeida Garrett, Andria, Arvidsson, Avilés Perea, Ayuso González, Balfe, Banotti, Bartolozzi, Bastos, Bayona de Perogordo, Beazley, Berend, Bodrato, Böge, von Boetticher, Bourlanges, Bowis, Bradbourn, Bremmer, Brok, Brunetta, Bushill-Matthews, Callanan, Camisón Asensio, Cardoso, Cederschiöld, Cocilovo, Coelho, Cornillet, Corrie, Costa Raffaele, Cushnahan, Daul, Decourrière, De Mita, Deprez, De Sarnez, Descamps, Deva, De Veyrac, Dimitrakopoulos, Dover, Doyle, Ebner, Elles, Evans Jonathan, Fatuzzo, Fernández Martín, Ferri, Fiori, Flemming, Foster, Fourtou, Friedrich, Gahler, Galeote Quecedo, García-Margallo y Marfil, García-Orcoyen Tormo, Gargani, Gawronski, Gemelli, Gil-Robles Gil-Delgado, Glase, Goepel, Goodwill, Gouveia, Graça Moura, Grönfeldt Bergman, Grossetête, Gutiérrez-Cortines, Hannan, Hansenne, Harbour, Heaton-Harris, Helmer, Hermange, Hernández Mollar, Hieronymi, Hortefeux, Inglewood, Jackson, Jarzembowski, Jeggle, Karas, Kastler, Keppelhoff-Wiechert, Kirkhope, Klamt, Klaß, Koch, Konrad, Korhola, Lamassoure, Langen, Langenhagen, Laschet, Lechner, Lisi, Lombardo, Lulling, Maat, McCartin, Mann Thomas, Marini, Marques, Martens, Mastella, Matikainen-Kallström, Mayer Hans-Peter, Mayer Xaver, Méndez de Vigo, Mennitti, Menrad, Mombaur, Montfort, Morillon, Musotto, Naranjo Escobar, Nassauer, Nicholson, Nisticò, Ojeda Sanz, Oostlander, Oreja Arburúa, Pack, Parish, Pastorelli, Pérez Álvarez, Perry, Pex, Pirker, Piscarreta, Podestà, Poettering, Pomés Ruiz, Posselt, Provan, Purvis, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Ripoll y Martínez de Bedoya, Rovsing, Rübig, Sacrédeus, Salafranca Sánchez-Neyra, Santer, Santini, Scapagnini, Schaffner, Schleicher, Schmitt, Schnellhardt, Schröder Jürgen, Schwaiger, Smet, Sommer, Stenmarck, Stenzel, Stevenson, Sturdy, Sudre, Sumberg, Suominen, Tajani, Tannock, Theato, Trakatellis, Twinn, Valdivielso de Cué, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Vatanen, van Velzen, de Veyrinas, Vidal-Quadras Roca, Villiers, Vlasto, Wachtmeister, Wenzel-Perillo, Wieland, von Wogau, Wuermeling, Zabell, Zacharakis, Zappalà, Zissener
PSE: Adam, Aparicio Sánchez, Baltas, Barón Crespo, Berès, van den Berg, Berger, Bösch, Bowe, Bullmann, Carnero González, Cashman, Cercas, Cerdeira Morterero, Corbey, De Rossa, Dhaene, Díez González, Dührkop Dührkop, Duhamel, El Khadraoui, Ettl, Evans Robert J.E., Färm, Ferreira, Garot, Gebhardt, Gill, Gillig, Glante, Goebbels, Görlach, Gröner, Guy-Quint, Hänsch, Haug, Hedkvist Petersen, Honeyball, Howitt, Hughes, van Hulten, Hume, Iivari, Imbeni, Izquierdo Rojo, Jöns, Junker, Karamanou, Karlsson, Keßler, Kindermann, Kinnock, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuckelkorn, Kuhne, Lage, Lalumière, Lange, Leinen, McAvan, McNally, Malliori, Mann Erika, Martin David W., Martínez Martínez, Mastorakis, Medina Ortega, Mendiluce Pereiro, Menéndez del Valle, Miller, Miranda de Lage, Moraes, Morgan, Müller, Murphy, Napoletano, Obiols i Germà, O'Toole, Paasilinna, Paciotti, Piecyk, Poos, Randzio-Plath, Rapkay, Read, Rodríguez Ramos, Rothe, Rothley, Roure, Sakellariou, Sandberg-Fries, dos Santos, Scheele, Simpson, Souladakis, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swiebel, Swoboda, Terrón i Cusí, Theorin, Titley, Torres Marques, Trentin, Vairinhos, Valenciano Martínez-Orozco, Van Lancker, Vattimo, Volcic, Walter, Watts, Whitehead, Wiersma, Wynn, Zrihen
UEN: Andrews, Angelilli, Berlato, Bigliardo, Caullery, Crowley, Fitzsimons, Hyland, Marchiani, Muscardini, Nobilia, Pasqua, Poli Bortone, Queiró, Ribeiro e Castro, Segni, Thomas-Mauro, Turchi
Hverken eller: 6
EDD: Booth, Farage, Titford
PPE-DE: Wijkman
PSE: Sacconi
Verts/ALE: MacCormick
28. B5-0102/2004 — Forårstopmøde
Ja-stemmer: 216
EDD: Andersen, Belder, Blokland, Bonde, van Dam, Sandbæk
ELDR: Costa Paolo, Rutelli
GUE/NGL: Ainardi, Bergaz Conesa, Bertinotti, Blak, Brie, Caudron, Di Lello Finuoli, Eriksson, Fiebiger, Figueiredo, Frahm, Fraisse, Herzog, Jové Peres, Krarup, Krivine, Manisco, Markov, Marset Campos, Meijer, Modrow, Morgantini, Naïr, Ribeiro, Schmid Herman, Schröder Ilka, Seppänen, Sjöstedt, Vinci, Wurtz
NI: Borghezio, Gorostiaga Atxalandabaso, Martin Hans-Peter, Speroni
PSE: Adam, Aparicio Sánchez, Baltas, Barón Crespo, Berenguer Fuster, Berès, van den Berg, Berger, Bösch, Bowe, Bullmann, van den Burg, Campos, Carnero González, Carrilho, Casaca, Cashman, Cercas, Cerdeira Morterero, Ceyhun, Corbey, De Rossa, Désir, Dhaene, Díez González, Dührkop Dührkop, Duhamel, El Khadraoui, Ettl, Evans Robert J.E., Färm, Ferreira, Garot, Gebhardt, Gill, Gillig, Glante, Görlach, Gröner, Guy-Quint, Hänsch, Haug, Hazan, Hedkvist Petersen, Honeyball, Howitt, Hughes, van Hulten, Hume, Iivari, Imbeni, Izquierdo Collado, Izquierdo Rojo, Jöns, Junker, Karamanou, Karlsson, Keßler, Kindermann, Kinnock, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuckelkorn, Kuhne, Lage, Lalumière, Lange, Leinen, Linkohr, Lund, McAvan, McCarthy, McNally, Malliori, Mann Erika, Marinho, Martin David W., Martínez Martínez, Mastorakis, Medina Ortega, Mendiluce Pereiro, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Miller, Miranda de Lage, Moraes, Morgan, Müller, Murphy, Napoletano, Obiols i Germà, O'Toole, Paasilinna, Paciotti, Piecyk, Poignant, Poos, Prets, Randzio-Plath, Rapkay, Read, Rodríguez Ramos, Roth-Behrendt, Rothe, Rothley, Roure, Sacconi, Sakellariou, Sandberg-Fries, dos Santos, Sauquillo Pérez del Arco, Scheele, Schulz, Simpson, Souladakis, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swiebel, Swoboda, Terrón i Cusí, Theorin, Thorning-Schmidt, Titley, Torres Marques, Trentin, Vairinhos, Valenciano Martínez-Orozco, Van Lancker, Vattimo, Volcic, Walter, Watts, Wiersma, Wynn, Zrihen
Verts/ALE: Aaltonen, Ahern, Auroi, Boumediene-Thiery, Bouwman, Breyer, Cohn-Bendit, Duthu, Echerer, Evans Jillian, Ferrández Lezaun, Flautre, Gahrton, Graefe zu Baringdorf, Hudghton, Isler Béguin, Jonckheer, Lagendijk, Lambert, Lannoye, Lipietz, MacCormick, McKenna, Maes, Mayol i Raynal, Messner, Nogueira Román, Onesta, Ortuondo Larrea, Rod, de Roo, Rühle, Schroedter, Sörensen, Staes, Turmes, Wuori, Wyn
Nej-stemmer: 258
EDD: Abitbol, Bernié, Butel, Esclopé, Kuntz
ELDR: Andreasen, André-Léonard, Attwooll, Boogerd-Quaak, van den Bos, Busk, Calò, Davies, Di Pietro, Duff, Flesch, Huhne, Jensen, Ludford, Lynne, Maaten, Malmström, Manders, Monsonís Domingo, Mulder, Newton Dunn, Nordmann, Olsson, Paulsen, Pesälä, Plooij-van Gorsel, Pohjamo, Riis-Jørgensen, Rousseaux, Sanders-ten Holte, Sbarbati, Schmidt, Sterckx, Sørensen, Väyrynen, Vallvé, Vermeer, Virrankoski, Wallis, Watson
GUE/NGL: Dary
NI: Berthu, Beysen, Garaud, Hager, Ilgenfritz, Kronberger, de La Perriere, Mennea, Raschhofer, Souchet
PPE-DE: Almeida Garrett, Andria, Arvidsson, Avilés Perea, Ayuso González, Balfe, Banotti, Bartolozzi, Bastos, Bayona de Perogordo, Beazley, Berend, Bodrato, Böge, von Boetticher, Bourlanges, Bowis, Bradbourn, Bremmer, Brok, Brunetta, Bushill-Matthews, Callanan, Camisón Asensio, Cardoso, Cederschiöld, Chichester, Cocilovo, Coelho, Cornillet, Corrie, Costa Raffaele, Cushnahan, Daul, Decourrière, De Mita, Deprez, De Sarnez, Descamps, Deva, De Veyrac, Dimitrakopoulos, Dover, Doyle, Ebner, Elles, Evans Jonathan, Fatuzzo, Fernández Martín, Ferri, Fiori, Flemming, Foster, Fourtou, Friedrich, Gahler, Galeote Quecedo, García-Margallo y Marfil, García-Orcoyen Tormo, Gargani, Gemelli, Gil-Robles Gil-Delgado, Glase, Goepel, Goodwill, Gouveia, Graça Moura, Grönfeldt Bergman, Grossetête, Gutiérrez-Cortines, Hannan, Hansenne, Harbour, Heaton-Harris, Helmer, Hermange, Hernández Mollar, Hieronymi, Hortefeux, Inglewood, Jackson, Jarzembowski, Jeggle, Karas, Kastler, Keppelhoff-Wiechert, Kirkhope, Klamt, Klaß, Koch, Konrad, Korhola, Lamassoure, Langen, Langenhagen, Laschet, Lechner, Lisi, Lombardo, Lulling, Maat, McCartin, Mann Thomas, Marini, Marques, Martens, Mastella, Matikainen-Kallström, Mayer Hans-Peter, Mayer Xaver, Méndez de Vigo, Mennitti, Menrad, Mombaur, Montfort, Morillon, Musotto, Naranjo Escobar, Nassauer, Nicholson, Nisticò, Ojeda Sanz, Oostlander, Oreja Arburúa, Pack, Parish, Pastorelli, Pérez Álvarez, Perry, Pex, Pirker, Piscarreta, Podestà, Poettering, Pomés Ruiz, Posselt, Pronk, Provan, Purvis, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Ripoll y Martínez de Bedoya, Rovsing, Rübig, Sacrédeus, Salafranca Sánchez-Neyra, Santer, Santini, Scapagnini, Schaffner, Schleicher, Schmitt, Schnellhardt, Schröder Jürgen, Schwaiger, Smet, Sommer, Stenmarck, Stenzel, Stevenson, Sturdy, Sudre, Sumberg, Suominen, Tajani, Tannock, Theato, Trakatellis, Twinn, Valdivielso de Cué, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Vatanen, van Velzen, de Veyrinas, Vidal-Quadras Roca, Villiers, Vlasto, Wachtmeister, Wenzel-Perillo, Wieland, von Wogau, Wuermeling, Zabell, Zacharakis, Zappalà, Zissener
PSE: Goebbels
UEN: Andrews, Angelilli, Caullery, Crowley, Muscardini, Nobilia, Pasqua, Poli Bortone, Queiró, Ribeiro e Castro, Segni, Thomas-Mauro, Turchi
Hverken eller: 15
EDD: Booth, Farage, Titford
NI: Cappato, Claeys, Dell'Alba, Della Vedova, Dillen, Dupuis, de Gaulle, Lang, Martinez, Turco
PPE-DE: Wijkman
PSE: Whitehead
29. B5-0102/2004 — Forårstopmøde
Ja-stemmer: 277
EDD: Andersen, Belder, Blokland, Bonde, van Dam, Kuntz, Sandbæk
ELDR: Costa Paolo, Rutelli
GUE/NGL: Ainardi, Bergaz Conesa, Bertinotti, Blak, Brie, Caudron, Dary, Di Lello Finuoli, Eriksson, Fiebiger, Figueiredo, Frahm, Fraisse, Herzog, Jové Peres, Krarup, Manisco, Markov, Marset Campos, Meijer, Modrow, Morgantini, Naïr, Ribeiro, Schmid Herman, Schröder Ilka, Seppänen, Sjöstedt, Vinci, Wurtz
NI: Borghezio, Gorostiaga Atxalandabaso, Ilgenfritz, Kronberger, Martin Hans-Peter, Mennea, Raschhofer, Speroni
PPE-DE: Balfe, Bodrato, Bowis, Bradbourn, Bushill-Matthews, Callanan, Chichester, Cocilovo, Corrie, De Mita, Deva, Dover, Elles, Evans Jonathan, Ferri, Foster, Goodwill, Hannan, Hansenne, Harbour, Heaton-Harris, Helmer, Inglewood, Jackson, Kirkhope, Marini, Parish, Perry, Provan, Purvis, Stevenson, Sturdy, Sumberg, Tannock, Twinn, Van Orden, Villiers, von Wogau
PSE: Adam, Aparicio Sánchez, Baltas, Barón Crespo, Berenguer Fuster, Berès, van den Berg, Berger, Bösch, Bowe, Bullmann, van den Burg, Campos, Carnero González, Carrilho, Casaca, Cashman, Cercas, Cerdeira Morterero, Ceyhun, Corbey, De Rossa, Dhaene, Díez González, Dührkop Dührkop, Duhamel, Ettl, Evans Robert J.E., Färm, Ferreira, Garot, Gebhardt, Gill, Gillig, Glante, Goebbels, Görlach, Gröner, Guy-Quint, Hänsch, Haug, Hedkvist Petersen, Honeyball, Howitt, Hughes, van Hulten, Hume, Iivari, Imbeni, Izquierdo Collado, Izquierdo Rojo, Jöns, Junker, Karamanou, Karlsson, Keßler, Kindermann, Kinnock, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuckelkorn, Kuhne, Lage, Lalumière, Lange, Leinen, Linkohr, Lund, McAvan, McCarthy, McNally, Malliori, Mann Erika, Martin David W., Martínez Martínez, Mastorakis, Medina Ortega, Mendiluce Pereiro, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Miller, Miranda de Lage, Moraes, Morgan, Müller, Murphy, Napoletano, Obiols i Germà, O'Toole, Paasilinna, Paciotti, Piecyk, Poignant, Poos, Prets, Randzio-Plath, Rapkay, Read, Rodríguez Ramos, Roth-Behrendt, Rothe, Rothley, Roure, Sacconi, Sakellariou, Sandberg-Fries, dos Santos, Sauquillo Pérez del Arco, Scheele, Schulz, Simpson, Souladakis, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swiebel, Swoboda, Terrón i Cusí, Theorin, Thorning-Schmidt, Titley, Torres Marques, Trentin, Vairinhos, Valenciano Martínez-Orozco, Van Lancker, Vattimo, Volcic, Walter, Watts, Whitehead, Wiersma, Wynn, Zrihen
UEN: Andrews, Angelilli, Berlato, Caullery, Crowley, Fitzsimons, Hyland, Marchiani, Muscardini, Nobilia, Pasqua, Poli Bortone, Queiró, Ribeiro e Castro, Segni, Thomas-Mauro, Turchi
Verts/ALE: Aaltonen, Ahern, Auroi, Boumediene-Thiery, Bouwman, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Duthu, Echerer, Evans Jillian, Ferrández Lezaun, Flautre, Gahrton, Graefe zu Baringdorf, Hudghton, Isler Béguin, Jonckheer, Lagendijk, Lambert, Lannoye, Lipietz, MacCormick, McKenna, Maes, Mayol i Raynal, Messner, Nogueira Román, Onesta, Ortuondo Larrea, Rod, de Roo, Rühle, Schörling, Schroedter, Sörensen, Staes, Turmes, Voggenhuber, Wuori, Wyn
Nej-stemmer: 60
EDD: Abitbol, Bernié, Butel, Esclopé, Farage, Titford
ELDR: Andreasen, André-Léonard, Attwooll, Boogerd-Quaak, van den Bos, Busk, Calò, Davies, Di Pietro, Duff, Flesch, Huhne, Jensen, Ludford, Lynne, Maaten, Malmström, Manders, Monsonís Domingo, Mulder, Newton Dunn, Nordmann, Olsson, Paulsen, Pesälä, Plooij-van Gorsel, Pohjamo, Riis-Jørgensen, Rousseaux, Sanders-ten Holte, Sbarbati, Schmidt, Sterckx, Sørensen, Väyrynen, Vallvé, Vermeer, Virrankoski, Wallis, Watson
NI: Hager, de La Perriere
PPE-DE: Berend, Böge, von Boetticher, Bourlanges, Costa Raffaele, Deprez, Gawronski, Mann Thomas, Nicholson, Schleicher, Vatanen
UEN: Bigliardo
Hverken eller: 148
GUE/NGL: Krivine
NI: Berthu, Beysen, Cappato, Dell'Alba, Della Vedova, Dupuis, Garaud, Souchet, Turco
PPE-DE: Almeida Garrett, Andria, Arvidsson, Avilés Perea, Ayuso González, Banotti, Bartolozzi, Bastos, Bayona de Perogordo, Beazley, Bremmer, Brok, Brunetta, Camisón Asensio, Cardoso, Cederschiöld, Coelho, Cornillet, Cushnahan, Daul, Decourrière, De Sarnez, Descamps, De Veyrac, Dimitrakopoulos, Doyle, Ebner, Fatuzzo, Fernández Martín, Fiori, Fourtou, Friedrich, Gahler, Galeote Quecedo, García-Margallo y Marfil, García-Orcoyen Tormo, Gargani, Gemelli, Gil-Robles Gil-Delgado, Glase, Goepel, Gouveia, Graça Moura, Grönfeldt Bergman, Grossetête, Gutiérrez-Cortines, Hermange, Hernández Mollar, Hieronymi, Hortefeux, Jarzembowski, Jeggle, Karas, Kastler, Keppelhoff-Wiechert, Klamt, Klaß, Koch, Konrad, Korhola, Lamassoure, Langen, Langenhagen, Laschet, Lechner, Lisi, Lombardo, Lulling, Maat, McCartin, Marques, Martens, Mastella, Matikainen-Kallström, Mayer Hans-Peter, Mayer Xaver, Méndez de Vigo, Mennitti, Menrad, Mombaur, Montfort, Morillon, Musotto, Naranjo Escobar, Nassauer, Nisticò, Ojeda Sanz, Oostlander, Oreja Arburúa, Pack, Pastorelli, Pérez Álvarez, Pex, Pirker, Piscarreta, Podestà, Poettering, Pomés Ruiz, Posselt, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Ripoll y Martínez de Bedoya, Rovsing, Rübig, Sacrédeus, Salafranca Sánchez-Neyra, Santer, Santini, Scapagnini, Schaffner, Schmitt, Schnellhardt, Schröder Jürgen, Schwaiger, Smet, Sommer, Stenmarck, Sudre, Suominen, Tajani, Theato, Trakatellis, Valdivielso de Cué, Varela Suanzes-Carpegna, van Velzen, de Veyrinas, Vidal-Quadras Roca, Vlasto, Wachtmeister, Wenzel-Perillo, Wieland, Wijkman, Wuermeling, Zabell, Zacharakis, Zappalà, Zissener
30. B5-0102/2004 — Forårstopmøde
Ja-stemmer: 448
EDD: Andersen, Belder, Bernié, Blokland, Bonde, van Dam, Sandbæk
ELDR: Andreasen, André-Léonard, Attwooll, Boogerd-Quaak, van den Bos, Busk, Calò, Costa Paolo, Davies, Di Pietro, Duff, Flesch, Huhne, Jensen, Ludford, Lynne, Maaten, Malmström, Manders, Monsonís Domingo, Mulder, Newton Dunn, Nordmann, Olsson, Paulsen, Pesälä, Plooij-van Gorsel, Pohjamo, Riis-Jørgensen, Rousseaux, Rutelli, Sanders-ten Holte, Sbarbati, Schmidt, Sterckx, Sørensen, Väyrynen, Vallvé, Vermeer, Virrankoski, Wallis, Watson
GUE/NGL: Ainardi, Bergaz Conesa, Bertinotti, Blak, Brie, Caudron, Dary, Di Lello Finuoli, Eriksson, Fiebiger, Figueiredo, Frahm, Fraisse, Herzog, Krarup, Markov, Marset Campos, Meijer, Modrow, Morgantini, Naïr, Ribeiro, Schmid Herman, Schröder Ilka, Seppänen, Sjöstedt, Vinci, Wurtz
NI: Beysen, Borghezio, Cappato, Dell'Alba, Della Vedova, Dupuis, Gorostiaga Atxalandabaso, Hager, Ilgenfritz, Kronberger, Martin Hans-Peter, Raschhofer, Speroni, Turco
PPE-DE: Almeida Garrett, Andria, Avilés Perea, Ayuso González, Balfe, Banotti, Bartolozzi, Bastos, Bayona de Perogordo, Beazley, Berend, Bodrato, Böge, von Boetticher, Bourlanges, Bowis, Bradbourn, Bremmer, Brok, Brunetta, Bushill-Matthews, Callanan, Camisón Asensio, Cardoso, Chichester, Cocilovo, Coelho, Cornillet, Corrie, Daul, Decourrière, De Mita, Deprez, De Sarnez, Descamps, Deva, De Veyrac, Dimitrakopoulos, Dover, Doyle, Ebner, Elles, Evans Jonathan, Fatuzzo, Fernández Martín, Ferri, Fiori, Flemming, Foster, Fourtou, Friedrich, Gahler, Galeote Quecedo, García-Margallo y Marfil, García-Orcoyen Tormo, Gargani, Gawronski, Gemelli, Gil-Robles Gil-Delgado, Glase, Goepel, Goodwill, Gouveia, Graça Moura, Grossetête, Gutiérrez-Cortines, Hannan, Hansenne, Harbour, Heaton-Harris, Helmer, Hermange, Hernández Mollar, Hieronymi, Hortefeux, Inglewood, Jackson, Jarzembowski, Jeggle, Karas, Kastler, Keppelhoff-Wiechert, Kirkhope, Klamt, Klaß, Koch, Konrad, Korhola, Lamassoure, Langen, Langenhagen, Laschet, Lechner, Lisi, Lombardo, Lulling, Maat, McCartin, Mann Thomas, Marini, Marques, Martens, Mastella, Matikainen-Kallström, Mayer Hans-Peter, Mayer Xaver, Méndez de Vigo, Mennitti, Menrad, Mombaur, Morillon, Musotto, Naranjo Escobar, Nassauer, Nicholson, Nisticò, Ojeda Sanz, Oostlander, Oreja Arburúa, Pack, Parish, Pastorelli, Pérez Álvarez, Perry, Pex, Pirker, Piscarreta, Podestà, Poettering, Pomés Ruiz, Posselt, Pronk, Provan, Purvis, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Ripoll y Martínez de Bedoya, Rovsing, Rübig, Sacrédeus, Salafranca Sánchez-Neyra, Santer, Santini, Scapagnini, Schaffner, Schleicher, Schmitt, Schnellhardt, Schröder Jürgen, Schwaiger, Smet, Sommer, Stenzel, Stevenson, Sturdy, Sudre, Sumberg, Suominen, Tajani, Tannock, Theato, Trakatellis, Twinn, Valdivielso de Cué, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Vatanen, van Velzen, de Veyrinas, Vidal-Quadras Roca, Villiers, Vlasto, Wenzel-Perillo, Wieland, Wijkman, von Wogau, Wuermeling, Zabell, Zacharakis, Zappalà, Zissener
PSE: Adam, Aparicio Sánchez, Baltas, Barón Crespo, Berenguer Fuster, Berès, van den Berg, Berger, Bösch, Bowe, Bullmann, Campos, Carnero González, Casaca, Cashman, Cercas, Cerdeira Morterero, Ceyhun, Corbey, De Rossa, Désir, Dhaene, Díez González, Duhamel, El Khadraoui, Ettl, Evans Robert J.E., Färm, Ferreira, Garot, Gebhardt, Gill, Gillig, Glante, Goebbels, Görlach, Guy-Quint, Hänsch, Haug, Hazan, Hedkvist Petersen, Honeyball, Howitt, Hughes, van Hulten, Hume, Iivari, Imbeni, Izquierdo Collado, Izquierdo Rojo, Jöns, Junker, Karamanou, Karlsson, Keßler, Kindermann, Kinnock, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuckelkorn, Kuhne, Lage, Lalumière, Lange, Leinen, Linkohr, Lund, McAvan, McCarthy, McNally, Malliori, Mann Erika, Marinho, Martin David W., Martínez Martínez, Mastorakis, Medina Ortega, Mendiluce Pereiro, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Miller, Miranda de Lage, Moraes, Morgan, Müller, Murphy, Napoletano, Obiols i Germà, O'Toole, Paasilinna, Paciotti, Piecyk, Poignant, Poos, Randzio-Plath, Rapkay, Read, Rodríguez Ramos, Roth-Behrendt, Rothe, Rothley, Roure, Sacconi, Sakellariou, Sandberg-Fries, dos Santos, Sauquillo Pérez del Arco, Scheele, Schulz, Simpson, Souladakis, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swiebel, Swoboda, Terrón i Cusí, Theorin, Thorning-Schmidt, Titley, Torres Marques, Trentin, Vairinhos, Valenciano Martínez-Orozco, Van Lancker, Vattimo, Volcic, Walter, Watts, Whitehead, Wiersma, Wynn, Zrihen
UEN: Nobilia, Segni
Verts/ALE: Aaltonen, Ahern, Auroi, Boumediene-Thiery, Bouwman, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Duthu, Echerer, Evans Jillian, Ferrández Lezaun, Flautre, Gahrton, Graefe zu Baringdorf, Hudghton, Isler Béguin, Jonckheer, Lagendijk, Lambert, Lannoye, Lipietz, MacCormick, McKenna, Mayol i Raynal, Messner, Nogueira Román, Onesta, Ortuondo Larrea, Rod, de Roo, Rühle, Schörling, Schroedter, Sörensen, Staes, Turmes, Voggenhuber, Wuori, Wyn
Nej-stemmer: 29
EDD: Abitbol, Booth, Butel, Esclopé, Farage, Kuntz, Titford
NI: Berthu, de La Perriere, Mennea, Souchet
PPE-DE: Costa Raffaele, Montfort
PSE: Gröner
UEN: Andrews, Angelilli, Berlato, Caullery, Crowley, Fitzsimons, Hyland, Marchiani, Muscardini, Pasqua, Poli Bortone, Queiró, Ribeiro e Castro, Thomas-Mauro, Turchi
Hverken eller: 12
GUE/NGL: Krivine
NI: Claeys, Garaud, de Gaulle, Lang, Martinez
PPE-DE: Arvidsson, Cederschiöld, Cushnahan, Grönfeldt Bergman, Stenmarck, Wachtmeister
31. B5-0102/2004 — Forårstopmøde
Ja-stemmer: 274
EDD: Andersen, Belder, Blokland, Bonde, van Dam, Sandbæk
ELDR: Costa Paolo, Rutelli
GUE/NGL: Ainardi, Bergaz Conesa, Bertinotti, Blak, Brie, Caudron, Dary, Di Lello Finuoli, Eriksson, Fiebiger, Figueiredo, Frahm, Fraisse, Herzog, Jové Peres, Krarup, Manisco, Markov, Marset Campos, Meijer, Modrow, Morgantini, Naïr, Ribeiro, Schmid Herman, Schröder Ilka, Seppänen, Sjöstedt, Vinci, Wurtz
NI: Gorostiaga Atxalandabaso, Hager, Ilgenfritz, Kronberger, Martin Hans-Peter, Mennea, Raschhofer
PPE-DE: Balfe, Bodrato, Bowis, Bradbourn, Bushill-Matthews, Callanan, Chichester, Cocilovo, Corrie, De Mita, Deva, Dover, Ebner, Elles, Evans Jonathan, Ferri, Foster, Goodwill, Hannan, Hansenne, Harbour, Heaton-Harris, Helmer, Hermange, Inglewood, Jackson, Keppelhoff-Wiechert, Kirkhope, Marini, Nicholson, Parish, Perry, Provan, Purvis, Stevenson, Sturdy, Sumberg, Tannock, Twinn, Van Orden, Vatanen, Villiers
PSE: Adam, Aparicio Sánchez, Baltas, Barón Crespo, Berenguer Fuster, Berès, van den Berg, Berger, Bösch, Bowe, Bullmann, van den Burg, Campos, Carnero González, Carrilho, Casaca, Cashman, Cercas, Cerdeira Morterero, Ceyhun, Corbey, De Rossa, Désir, Dhaene, Díez González, Dührkop Dührkop, Duhamel, El Khadraoui, Ettl, Evans Robert J.E., Färm, Ferreira, Garot, Gebhardt, Gill, Gillig, Glante, Goebbels, Görlach, Guy-Quint, Hänsch, Haug, Hazan, Hedkvist Petersen, Honeyball, Howitt, Hughes, van Hulten, Hume, Iivari, Imbeni, Izquierdo Collado, Izquierdo Rojo, Jöns, Karamanou, Karlsson, Keßler, Kindermann, Kinnock, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuckelkorn, Kuhne, Lage, Lalumière, Lange, Leinen, Linkohr, Lund, McAvan, McCarthy, McNally, Malliori, Mann Erika, Marinho, Martin David W., Martínez Martínez, Mastorakis, Medina Ortega, Mendiluce Pereiro, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Miller, Miranda de Lage, Moraes, Morgan, Müller, Murphy, Napoletano, Obiols i Germà, O'Toole, Paasilinna, Paciotti, Piecyk, Poignant, Poos, Prets, Randzio-Plath, Rapkay, Read, Rodríguez Ramos, Roth-Behrendt, Rothe, Rothley, Roure, Sacconi, Sakellariou, Sandberg-Fries, dos Santos, Sauquillo Pérez del Arco, Scheele, Schulz, Simpson, Souladakis, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swoboda, Terrón i Cusí, Theorin, Thorning-Schmidt, Titley, Torres Marques, Trentin, Vairinhos, Valenciano Martínez-Orozco, Van Lancker, Vattimo, Volcic, Walter, Watts, Whitehead, Wiersma, Wynn, Zrihen
UEN: Andrews, Angelilli, Berlato, Crowley, Fitzsimons, Hyland, Muscardini, Nobilia, Poli Bortone, Queiró, Ribeiro e Castro, Segni, Turchi
Verts/ALE: Aaltonen, Ahern, Auroi, Boumediene-Thiery, Bouwman, Breyer, Cohn-Bendit, Duthu, Echerer, Evans Jillian, Ferrández Lezaun, Flautre, Gahrton, Graefe zu Baringdorf, Hudghton, Isler Béguin, Jonckheer, Lagendijk, Lambert, Lannoye, Lipietz, MacCormick, McKenna, Maes, Mayol i Raynal, Messner, Nogueira Román, Onesta, Ortuondo Larrea, Rod, de Roo, Rühle, Schörling, Schroedter, Sörensen, Staes, Turmes, Wuori, Wyn
Nej-stemmer: 62
EDD: Abitbol, Bernié, Butel, Esclopé, Farage, Kuntz, Titford
ELDR: Andreasen, André-Léonard, Boogerd-Quaak, van den Bos, Busk, Calò, Davies, Di Pietro, Duff, Flesch, Huhne, Jensen, Ludford, Lynne, Maaten, Malmström, Manders, Monsonís Domingo, Mulder, Newton Dunn, Nordmann, Olsson, Paulsen, Pesälä, Plooij-van Gorsel, Pohjamo, Riis-Jørgensen, Rousseaux, Sanders-ten Holte, Sbarbati, Schmidt, Sterckx, Sørensen, Väyrynen, Vallvé, Vermeer, Virrankoski, Wallis, Watson
NI: Berthu, Claeys, Dillen, de Gaulle, Lang, de La Perriere, Martinez, Souchet
PPE-DE: von Boetticher, Bourlanges, Mann Thomas, Schleicher
UEN: Caullery, Marchiani, Pasqua, Thomas-Mauro
Hverken eller: 152
EDD: Booth
GUE/NGL: Krivine
NI: Beysen, Borghezio, Cappato, Dell'Alba, Dupuis, Garaud, Speroni, Turco
PPE-DE: Almeida Garrett, Andria, Arvidsson, Avilés Perea, Ayuso González, Banotti, Bartolozzi, Bastos, Bayona de Perogordo, Beazley, Berend, Böge, Bremmer, Brok, Brunetta, Camisón Asensio, Cardoso, Cederschiöld, Coelho, Cornillet, Costa Raffaele, Cushnahan, Daul, Decourrière, Deprez, De Sarnez, Descamps, Dimitrakopoulos, Doyle, Fatuzzo, Fernández Martín, Fiori, Flemming, Fourtou, Friedrich, Gahler, Galeote Quecedo, García-Margallo y Marfil, García-Orcoyen Tormo, Gargani, Gawronski, Gemelli, Gil-Robles Gil-Delgado, Glase, Goepel, Gouveia, Graça Moura, Grönfeldt Bergman, Grossetête, Gutiérrez-Cortines, Hernández Mollar, Hieronymi, Jarzembowski, Jeggle, Karas, Kastler, Klamt, Klaß, Koch, Konrad, Korhola, Lamassoure, Langen, Langenhagen, Laschet, Lechner, Lisi, Lombardo, Lulling, Maat, McCartin, Marques, Martens, Mastella, Matikainen-Kallström, Mayer Hans-Peter, Mayer Xaver, Méndez de Vigo, Mennitti, Menrad, Mombaur, Montfort, Morillon, Musotto, Naranjo Escobar, Nassauer, Nisticò, Ojeda Sanz, Oostlander, Oreja Arburúa, Pack, Pastorelli, Pérez Álvarez, Pex, Pirker, Piscarreta, Podestà, Poettering, Pomés Ruiz, Posselt, Pronk, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Ripoll y Martínez de Bedoya, Rovsing, Rübig, Sacrédeus, Salafranca Sánchez-Neyra, Santer, Santini, Scapagnini, Schaffner, Schmitt, Schnellhardt, Schröder Jürgen, Schwaiger, Smet, Sommer, Stenmarck, Stenzel, Sudre, Suominen, Tajani, Theato, Trakatellis, Valdivielso de Cué, Varela Suanzes-Carpegna, van Velzen, de Veyrinas, Vidal-Quadras Roca, Vlasto, Wachtmeister, Wenzel-Perillo, Wieland, Wijkman, von Wogau, Wuermeling, Zabell, Zacharakis, Zappalà, Zissener
32. B5-0102/2004 — Forårstopmøde
Ja-stemmer: 295
EDD: Andersen, Belder, Bonde, Sandbæk
ELDR: Andreasen, André-Léonard, Attwooll, Boogerd-Quaak, Busk, Calò, Costa Paolo, Davies, Di Pietro, Duff, Flesch, Jensen, Ludford, Maaten, Malmström, Manders, Mulder, Newton Dunn, Nordmann, Olsson, Paulsen, Pesälä, Plooij-van Gorsel, Pohjamo, Riis-Jørgensen, Rousseaux, Rutelli, Sanders-ten Holte, Sbarbati, Schmidt, Sterckx, Sørensen, Väyrynen, Vallvé, Vermeer, Wallis, Watson
GUE/NGL: Ainardi, Bergaz Conesa, Bertinotti, Brie, Caudron, Di Lello Finuoli, Eriksson, Fiebiger, Figueiredo, Frahm, Fraisse, Herzog, Jové Peres, Krivine, Markov, Marset Campos, Meijer, Modrow, Naïr, Ribeiro, Schmid Herman, Schröder Ilka, Seppänen, Sjöstedt, Vinci, Wurtz
NI: Borghezio, Garaud, Gorostiaga Atxalandabaso, Hager, Ilgenfritz, Kronberger, Martin Hans-Peter, Mennea, Raschhofer, Speroni
PPE-DE: Balfe, Bodrato, Bourlanges, Bowis, Bradbourn, Bushill-Matthews, Callanan, Chichester, Cocilovo, Corrie, De Mita, Deprez, Deva, Dover, Elles, Evans Jonathan, Ferri, Foster, Hannan, Hansenne, Harbour, Heaton-Harris, Helmer, Hortefeux, Inglewood, Jackson, Kirkhope, Marini, Nicholson, Parish, Perry, Provan, Purvis, Stevenson, Sturdy, Sumberg, Tannock, Twinn, Van Orden
PSE: Adam, Aparicio Sánchez, Baltas, Barón Crespo, Berenguer Fuster, Berès, van den Berg, Berger, Bösch, Bowe, Bullmann, Campos, Carnero González, Carrilho, Casaca, Cashman, Cerdeira Morterero, Corbey, De Rossa, Désir, Dhaene, Díez González, Dührkop Dührkop, Duhamel, El Khadraoui, Ettl, Evans Robert J.E., Färm, Ferreira, Garot, Gebhardt, Gill, Gillig, Goebbels, Görlach, Guy-Quint, Hänsch, Hazan, Hedkvist Petersen, Honeyball, Howitt, Hughes, van Hulten, Hume, Iivari, Imbeni, Izquierdo Rojo, Jöns, Karamanou, Karlsson, Keßler, Kindermann, Kinnock, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuckelkorn, Kuhne, Lage, Lalumière, Lange, Leinen, Lund, McAvan, McNally, Malliori, Mann Erika, Marinho, Martin David W., Martínez Martínez, Mastorakis, Medina Ortega, Mendiluce Pereiro, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Miller, Miranda de Lage, Moraes, Morgan, Müller, Murphy, Napoletano, Obiols i Germà, O'Toole, Paasilinna, Paciotti, Piecyk, Poignant, Poos, Prets, Randzio-Plath, Rapkay, Read, Roth-Behrendt, Rothe, Rothley, Roure, Sacconi, Sakellariou, Sandberg-Fries, dos Santos, Sauquillo Pérez del Arco, Scheele, Schulz, Simpson, Souladakis, Stihler, Stockmann, Swiebel, Swoboda, Terrón i Cusí, Theorin, Titley, Torres Marques, Vairinhos, Valenciano Martínez-Orozco, Van Lancker, Vattimo, Volcic, Walter, Watts, Whitehead, Wiersma, Wynn, Zrihen
UEN: Andrews, Angelilli, Berlato, Bigliardo, Crowley, Fitzsimons, Hyland, Muscardini, Nobilia, Poli Bortone, Queiró, Ribeiro e Castro, Segni, Turchi
Verts/ALE: Aaltonen, Ahern, Auroi, Boumediene-Thiery, Bouwman, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Duthu, Echerer, Evans Jillian, Ferrández Lezaun, Flautre, Gahrton, Graefe zu Baringdorf, Hudghton, Isler Béguin, Jonckheer, Lagendijk, Lambert, Lannoye, Lipietz, MacCormick, McKenna, Maes, Mayol i Raynal, Messner, Nogueira Román, Onesta, Ortuondo Larrea, Rod, de Roo, Rühle, Schörling, Schroedter, Sörensen, Staes, Turmes, Voggenhuber, Wuori, Wyn
Nej-stemmer: 17
EDD: Abitbol
ELDR: van den Bos, Huhne, Lynne, Virrankoski
NI: Berthu, Claeys, Dillen, de Gaulle, Lang, de La Perriere, Souchet
PPE-DE: Mann Thomas, Schleicher
UEN: Caullery, Marchiani, Thomas-Mauro
Hverken eller: 154
EDD: Booth, Farage, Titford
NI: Beysen, Cappato, Dell'Alba, Della Vedova, Dupuis, Martinez, Turco
PPE-DE: Almeida Garrett, Andria, Arvidsson, Avilés Perea, Ayuso González, Banotti, Bartolozzi, Bastos, Bayona de Perogordo, Beazley, Berend, Böge, von Boetticher, Bremmer, Brok, Brunetta, Camisón Asensio, Cardoso, Cederschiöld, Coelho, Cornillet, Costa Raffaele, Cushnahan, Daul, Decourrière, De Sarnez, Descamps, De Veyrac, Dimitrakopoulos, Ebner, Fatuzzo, Fernández Martín, Fiori, Flemming, Fourtou, Friedrich, Gahler, Galeote Quecedo, García-Margallo y Marfil, García-Orcoyen Tormo, Gargani, Gawronski, Gemelli, Gil-Robles Gil-Delgado, Glase, Goepel, Gouveia, Graça Moura, Grönfeldt Bergman, Grossetête, Gutiérrez-Cortines, Hermange, Hernández Mollar, Hieronymi, Jarzembowski, Jeggle, Karas, Kastler, Keppelhoff-Wiechert, Klamt, Klaß, Koch, Konrad, Korhola, Lamassoure, Langen, Langenhagen, Laschet, Lechner, Lisi, Lombardo, Lulling, Maat, McCartin, Marques, Martens, Mastella, Matikainen-Kallström, Mayer Hans-Peter, Mayer Xaver, Méndez de Vigo, Mennitti, Menrad, Mombaur, Montfort, Morillon, Musotto, Naranjo Escobar, Nassauer, Nisticò, Ojeda Sanz, Oostlander, Pack, Pastorelli, Pérez Álvarez, Pex, Pirker, Piscarreta, Podestà, Poettering, Pomés Ruiz, Posselt, Pronk, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Ripoll y Martínez de Bedoya, Rovsing, Rübig, Sacrédeus, Salafranca Sánchez-Neyra, Santer, Santini, Scapagnini, Schaffner, Schmitt, Schnellhardt, Schröder Jürgen, Schwaiger, Smet, Sommer, Stenmarck, Stenzel, Sudre, Suominen, Tajani, Theato, Trakatellis, Valdivielso de Cué, Varela Suanzes-Carpegna, van Velzen, de Veyrinas, Vidal-Quadras Roca, Vlasto, Wachtmeister, Wenzel-Perillo, Wieland, Wijkman, von Wogau, Wuermeling, Zabell, Zacharakis, Zappalà, Zissener
33. B5-0102/2004 — Forårstopmøde
Ja-stemmer: 94
EDD: Andersen, Belder, Blokland, Bonde, van Dam, Sandbæk
GUE/NGL: Ainardi, Bergaz Conesa, Bertinotti, Blak, Brie, Caudron, Di Lello Finuoli, Eriksson, Fiebiger, Figueiredo, Frahm, Fraisse, Herzog, Jové Peres, Krarup, Manisco, Markov, Marset Campos, Meijer, Modrow, Morgantini, Naïr, Ribeiro, Schmid Herman, Schröder Ilka, Seppänen, Sjöstedt, Vinci, Wurtz
NI: Gorostiaga Atxalandabaso, Martin Hans-Peter
PPE-DE: Hortefeux
PSE: Berenguer Fuster, van den Burg, Campos, Cercas, De Rossa, Díez González, Ettl, Glante, Haug, Hughes, Leinen, Lund, McNally, Marinho, Piecyk, Sousa Pinto, Thorning-Schmidt
Verts/ALE: Aaltonen, Ahern, Auroi, Boumediene-Thiery, Bouwman, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Duthu, Echerer, Evans Jillian, Ferrández Lezaun, Flautre, Gahrton, Graefe zu Baringdorf, Hudghton, Isler Béguin, Jonckheer, Lagendijk, Lambert, Lannoye, Lipietz, MacCormick, Maes, Mayol i Raynal, Messner, Nogueira Román, Onesta, Ortuondo Larrea, Rod, de Roo, Rühle, Schörling, Schroedter, Sörensen, Staes, Turmes, Wuori, Wyn
Nej-stemmer: 382
EDD: Bernié, Booth, Butel, Esclopé, Farage, Kuntz, Titford
ELDR: Andreasen, André-Léonard, Attwooll, Boogerd-Quaak, van den Bos, Busk, Calò, Costa Paolo, Davies, Di Pietro, Duff, Flesch, Jensen, Ludford, Lynne, Maaten, Malmström, Manders, Monsonís Domingo, Mulder, Newton Dunn, Nordmann, Olsson, Paulsen, Pesälä, Plooij-van Gorsel, Pohjamo, Riis-Jørgensen, Rousseaux, Rutelli, Sanders-ten Holte, Sbarbati, Schmidt, Sterckx, Sørensen, Väyrynen, Vallvé, Vermeer, Virrankoski, Wallis, Watson
GUE/NGL: Dary
NI: Berthu, Beysen, Borghezio, Cappato, Dell'Alba, Della Vedova, Dupuis, Hager, Ilgenfritz, Kronberger, de La Perriere, Mennea, Raschhofer, Souchet, Speroni, Turco
PPE-DE: Almeida Garrett, Andria, Arvidsson, Avilés Perea, Ayuso González, Balfe, Banotti, Bartolozzi, Bastos, Bayona de Perogordo, Beazley, Bodrato, Böge, von Boetticher, Bourlanges, Bowis, Bradbourn, Bremmer, Brok, Brunetta, Bushill-Matthews, Callanan, Cardoso, Cederschiöld, Chichester, Cocilovo, Coelho, Cornillet, Corrie, Costa Raffaele, Cushnahan, Daul, Decourrière, De Mita, Deprez, De Sarnez, Descamps, Deva, De Veyrac, Dimitrakopoulos, Dover, Doyle, Ebner, Elles, Evans Jonathan, Fatuzzo, Fernández Martín, Ferri, Fiori, Flemming, Foster, Fourtou, Friedrich, Gahler, Galeote Quecedo, García-Margallo y Marfil, García-Orcoyen Tormo, Gargani, Gawronski, Gemelli, Gil-Robles Gil-Delgado, Glase, Goepel, Goodwill, Gouveia, Graça Moura, Grönfeldt Bergman, Grossetête, Gutiérrez-Cortines, Hannan, Hansenne, Harbour, Heaton-Harris, Helmer, Hermange, Hernández Mollar, Hieronymi, Inglewood, Jackson, Jarzembowski, Jeggle, Karas, Kastler, Keppelhoff-Wiechert, Kirkhope, Klamt, Klaß, Koch, Konrad, Korhola, Lamassoure, Langen, Langenhagen, Laschet, Lechner, Lisi, Lombardo, Lulling, Maat, McCartin, Mann Thomas, Marini, Marques, Martens, Mastella, Matikainen-Kallström, Mayer Hans-Peter, Mayer Xaver, Méndez de Vigo, Mennitti, Menrad, Montfort, Morillon, Musotto, Naranjo Escobar, Nassauer, Nicholson, Nisticò, Ojeda Sanz, Oostlander, Oreja Arburúa, Pack, Parish, Pastorelli, Pérez Álvarez, Perry, Pex, Piscarreta, Podestà, Poettering, Pomés Ruiz, Posselt, Pronk, Provan, Purvis, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Ripoll y Martínez de Bedoya, Rovsing, Rübig, Sacrédeus, Salafranca Sánchez-Neyra, Santer, Santini, Scapagnini, Schaffner, Schleicher, Schmitt, Schnellhardt, Schröder Jürgen, Schwaiger, Smet, Sommer, Stenmarck, Stenzel, Stevenson, Sturdy, Sudre, Sumberg, Suominen, Tajani, Tannock, Theato, Trakatellis, Twinn, Valdivielso de Cué, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Vatanen, van Velzen, de Veyrinas, Vidal-Quadras Roca, Villiers, Vlasto, Wachtmeister, Wenzel-Perillo, Wieland, von Wogau, Wuermeling, Zabell, Zacharakis, Zappalà, Zissener
PSE: Adam, Aparicio Sánchez, Baltas, Barón Crespo, Berès, van den Berg, Berger, Bösch, Bowe, Carnero González, Carrilho, Casaca, Cashman, Cerdeira Morterero, Corbey, Désir, Dührkop Dührkop, Duhamel, El Khadraoui, Evans Robert J.E., Färm, Ferreira, Garot, Gebhardt, Gill, Gillig, Goebbels, Görlach, Guy-Quint, Hänsch, Hazan, Hedkvist Petersen, Honeyball, Howitt, van Hulten, Hume, Iivari, Imbeni, Izquierdo Collado, Izquierdo Rojo, Jöns, Karamanou, Karlsson, Keßler, Kindermann, Kinnock, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuckelkorn, Kuhne, Lage, Lalumière, Lange, Linkohr, McAvan, McCarthy, Malliori, Mann Erika, Martin David W., Martínez Martínez, Mastorakis, Medina Ortega, Mendiluce Pereiro, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Miller, Miranda de Lage, Moraes, Morgan, Müller, Murphy, Napoletano, Obiols i Germà, O'Toole, Paasilinna, Paciotti, Poignant, Poos, Prets, Randzio-Plath, Rapkay, Read, Rodríguez Ramos, Rothe, Rothley, Roure, Sacconi, Sakellariou, Sandberg-Fries, dos Santos, Sauquillo Pérez del Arco, Scheele, Schulz, Simpson, Souladakis, Stihler, Stockmann, Swiebel, Swoboda, Terrón i Cusí, Theorin, Titley, Torres Marques, Trentin, Vairinhos, Valenciano Martínez-Orozco, Van Lancker, Vattimo, Volcic, Walter, Watts, Whitehead, Wiersma, Wynn, Zrihen
UEN: Andrews, Angelilli, Berlato, Bigliardo, Caullery, Crowley, Fitzsimons, Hyland, Marchiani, Muscardini, Nobilia, Pasqua, Poli Bortone, Queiró, Ribeiro e Castro, Segni, Thomas-Mauro, Turchi
Hverken eller: 8
GUE/NGL: Krivine
NI: Garaud
PPE-DE: Berend, Camisón Asensio, Mombaur, Pirker, Wijkman
PSE: Gröner
34. B5-0102/2004 — Forårstopmøde
Ja-stemmer: 223
EDD: Andersen, Belder, Blokland, Bonde, van Dam, Sandbæk
ELDR: Costa Paolo, Rutelli
GUE/NGL: Ainardi, Bergaz Conesa, Bertinotti, Blak, Brie, Caudron, Dary, Di Lello Finuoli, Eriksson, Fiebiger, Figueiredo, Frahm, Fraisse, Herzog, Jové Peres, Krarup, Manisco, Markov, Marset Campos, Meijer, Modrow, Morgantini, Naïr, Ribeiro, Schröder Ilka, Seppänen, Sjöstedt, Vinci, Wurtz
NI: Cappato, Dell'Alba, Della Vedova, Dupuis, Gorostiaga Atxalandabaso, Ilgenfritz, Kronberger, Martin Hans-Peter, Raschhofer, Turco
PPE-DE: Bodrato, Cocilovo, De Mita, Marini
PSE: Adam, Aparicio Sánchez, Baltas, Barón Crespo, Berenguer Fuster, Berès, van den Berg, Berger, Bösch, Bowe, Bullmann, van den Burg, Campos, Carnero González, Carrilho, Casaca, Cashman, Cercas, Cerdeira Morterero, Ceyhun, Corbey, De Rossa, Désir, Dhaene, Díez González, Dührkop Dührkop, Duhamel, El Khadraoui, Ettl, Evans Robert J.E., Färm, Ferreira, Garot, Gill, Gillig, Goebbels, Görlach, Guy-Quint, Hänsch, Hazan, Hedkvist Petersen, Honeyball, Howitt, Hughes, van Hulten, Hume, Iivari, Imbeni, Izquierdo Collado, Izquierdo Rojo, Jöns, Karamanou, Karlsson, Keßler, Kindermann, Kinnock, Krehl, Kuckelkorn, Kuhne, Lage, Lalumière, Lange, Leinen, Linkohr, Lund, McAvan, McCarthy, McNally, Malliori, Mann Erika, Marinho, Martin David W., Martínez Martínez, Mastorakis, Medina Ortega, Mendiluce Pereiro, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Miller, Miranda de Lage, Moraes, Morgan, Müller, Murphy, Napoletano, Obiols i Germà, O'Toole, Paasilinna, Paciotti, Piecyk, Poignant, Poos, Prets, Randzio-Plath, Rapkay, Read, Rodríguez Ramos, Roth-Behrendt, Rothe, Rothley, Roure, Sacconi, Sakellariou, Sandberg-Fries, dos Santos, Sauquillo Pérez del Arco, Scheele, Schulz, Simpson, Souladakis, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swiebel, Swoboda, Terrón i Cusí, Theorin, Thorning-Schmidt, Titley, Torres Marques, Vairinhos, Valenciano Martínez-Orozco, Van Lancker, Vattimo, Volcic, Walter, Watts, Whitehead, Wiersma, Wynn, Zrihen
Verts/ALE: Aaltonen, Ahern, Auroi, Boumediene-Thiery, Bouwman, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Duthu, Echerer, Evans Jillian, Ferrández Lezaun, Flautre, Gahrton, Graefe zu Baringdorf, Hudghton, Isler Béguin, Jonckheer, Lagendijk, Lambert, Lannoye, Lipietz, MacCormick, McKenna, Maes, Mayol i Raynal, Messner, Nogueira Román, Onesta, Ortuondo Larrea, Rod, de Roo, Rühle, Schörling, Schroedter, Sörensen, Staes, Turmes, Voggenhuber, Wuori, Wyn
Nej-stemmer: 251
EDD: Abitbol, Kuntz
ELDR: Andreasen, André-Léonard, Attwooll, Boogerd-Quaak, van den Bos, Busk, Calò, Davies, Di Pietro, Duff, Flesch, Huhne, Jensen, Ludford, Lynne, Maaten, Malmström, Manders, Monsonís Domingo, Mulder, Newton Dunn, Nordmann, Olsson, Paulsen, Pesälä, Plooij-van Gorsel, Pohjamo, Riis-Jørgensen, Rousseaux, Sanders-ten Holte, Sbarbati, Schmidt, Sterckx, Sørensen, Väyrynen, Vallvé, Vermeer, Virrankoski, Wallis, Watson
NI: Berthu, Beysen, Borghezio, Garaud, Hager, de La Perriere, Mennea, Souchet, Speroni
PPE-DE: Almeida Garrett, Andria, Arvidsson, Avilés Perea, Ayuso González, Balfe, Banotti, Bartolozzi, Bastos, Bayona de Perogordo, Beazley, Berend, Böge, von Boetticher, Bourlanges, Bowis, Bradbourn, Bremmer, Brok, Brunetta, Bushill-Matthews, Callanan, Cardoso, Cederschiöld, Chichester, Coelho, Cornillet, Corrie, Cushnahan, Daul, Decourrière, Deprez, De Sarnez, Descamps, Deva, De Veyrac, Dimitrakopoulos, Dover, Doyle, Ebner, Elles, Evans Jonathan, Fatuzzo, Fernández Martín, Ferri, Fiori, Flemming, Foster, Fourtou, Friedrich, Gahler, Galeote Quecedo, García-Margallo y Marfil, García-Orcoyen Tormo, Gargani, Gawronski, Gemelli, Gil-Robles Gil-Delgado, Glase, Goepel, Goodwill, Gouveia, Graça Moura, Grönfeldt Bergman, Grossetête, Gutiérrez-Cortines, Hannan, Hansenne, Harbour, Heaton-Harris, Helmer, Hermange, Hernández Mollar, Hieronymi, Hortefeux, Inglewood, Jackson, Jarzembowski, Jeggle, Karas, Kastler, Keppelhoff-Wiechert, Kirkhope, Klamt, Klaß, Koch, Konrad, Korhola, Lamassoure, Langen, Langenhagen, Laschet, Lechner, Lisi, Lombardo, Lulling, Maat, McCartin, Mann Thomas, Marques, Martens, Mastella, Matikainen-Kallström, Mayer Hans-Peter, Mayer Xaver, Méndez de Vigo, Mennitti, Menrad, Mombaur, Montfort, Morillon, Musotto, Naranjo Escobar, Nassauer, Nicholson, Nisticò, Ojeda Sanz, Oostlander, Oreja Arburúa, Pack, Parish, Pastorelli, Pérez Álvarez, Perry, Pex, Piscarreta, Podestà, Poettering, Pomés Ruiz, Posselt, Pronk, Provan, Purvis, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Ripoll y Martínez de Bedoya, Rovsing, Rübig, Sacrédeus, Salafranca Sánchez-Neyra, Santer, Santini, Scapagnini, Schaffner, Schleicher, Schmitt, Schnellhardt, Schröder Jürgen, Schwaiger, Smet, Sommer, Stenmarck, Stenzel, Stevenson, Sturdy, Sudre, Sumberg, Suominen, Tajani, Tannock, Theato, Trakatellis, Twinn, Valdivielso de Cué, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Vatanen, van Velzen, de Veyrinas, Vidal-Quadras Roca, Villiers, Vlasto, Wachtmeister, Wenzel-Perillo, Wijkman, von Wogau, Wuermeling, Zabell, Zacharakis, Zappalà, Zissener
UEN: Andrews, Angelilli, Berlato, Bigliardo, Caullery, Crowley, Fitzsimons, Hyland, Marchiani, Muscardini, Nobilia, Pasqua, Poli Bortone, Queiró, Ribeiro e Castro, Segni, Thomas-Mauro, Turchi
Hverken eller: 15
EDD: Bernié, Booth, Butel, Esclopé, Farage, Titford
GUE/NGL: Krivine
NI: Claeys, Dillen, de Gaulle, Lang, Martinez
PPE-DE: Camisón Asensio, Costa Raffaele, Pirker
35. B5-0102/2004 — Forårstopmøde
Ja-stemmer: 228
EDD: Andersen, Belder, Blokland, Bonde, van Dam, Sandbæk
ELDR: Costa Paolo, Rutelli
GUE/NGL: Ainardi, Bergaz Conesa, Bertinotti, Blak, Brie, Caudron, Dary, Di Lello Finuoli, Eriksson, Fiebiger, Figueiredo, Frahm, Fraisse, Herzog, Jové Peres, Krarup, Manisco, Markov, Marset Campos, Meijer, Modrow, Morgantini, Naïr, Ribeiro, Schmid Herman, Schröder Ilka, Seppänen, Sjöstedt, Vinci, Wurtz
NI: Gorostiaga Atxalandabaso, Martin Hans-Peter, Mennea
PSE: Adam, Aparicio Sánchez, Baltas, Barón Crespo, Berenguer Fuster, Berès, van den Berg, Berger, Bösch, Bowe, Bullmann, van den Burg, Campos, Carnero González, Carrilho, Casaca, Cashman, Cercas, Cerdeira Morterero, Ceyhun, Corbey, De Rossa, Désir, Dhaene, Díez González, Dührkop Dührkop, Duhamel, El Khadraoui, Ettl, Evans Robert J.E., Färm, Ferreira, Garot, Gebhardt, Gill, Gillig, Glante, Goebbels, Görlach, Gröner, Guy-Quint, Hänsch, Haug, Hazan, Hedkvist Petersen, Honeyball, Howitt, Hughes, van Hulten, Hume, Iivari, Imbeni, Izquierdo Collado, Izquierdo Rojo, Jöns, Junker, Karamanou, Karlsson, Keßler, Kindermann, Kinnock, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuckelkorn, Kuhne, Lage, Lalumière, Lange, Leinen, Linkohr, Lund, McAvan, McCarthy, McNally, Malliori, Mann Erika, Marinho, Martin David W., Martínez Martínez, Mastorakis, Medina Ortega, Mendiluce Pereiro, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Miller, Miranda de Lage, Moraes, Morgan, Müller, Murphy, Napoletano, Obiols i Germà, O'Toole, Paasilinna, Paciotti, Piecyk, Poignant, Poos, Prets, Randzio-Plath, Rapkay, Read, Rodríguez Ramos, Roth-Behrendt, Rothe, Rothley, Roure, Sacconi, Sakellariou, Sandberg-Fries, dos Santos, Sauquillo Pérez del Arco, Scheele, Schulz, Simpson, Souladakis, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swoboda, Terrón i Cusí, Theorin, Thorning-Schmidt, Titley, Trentin, Vairinhos, Valenciano Martínez-Orozco, Van Lancker, Vattimo, Volcic, Walter, Watts, Whitehead, Wiersma, Wynn, Zrihen
UEN: Andrews, Angelilli, Berlato, Crowley, Fitzsimons, Hyland, Muscardini, Nobilia, Poli Bortone, Segni, Turchi
Verts/ALE: Aaltonen, Ahern, Auroi, Boumediene-Thiery, Bouwman, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Duthu, Echerer, Evans Jillian, Ferrández Lezaun, Flautre, Gahrton, Graefe zu Baringdorf, Hudghton, Isler Béguin, Lagendijk, Lambert, Lannoye, Lipietz, MacCormick, McKenna, Maes, Mayol i Raynal, Messner, Nogueira Román, Onesta, Ortuondo Larrea, Rod, de Roo, Rühle, Schörling, Schroedter, Sörensen, Staes, Turmes, Voggenhuber, Wuori, Wyn
Nej-stemmer: 258
EDD: Abitbol, Bernié, Booth, Butel, Esclopé, Farage, Kuntz, Titford
ELDR: Andreasen, André-Léonard, Attwooll, Boogerd-Quaak, van den Bos, Busk, Calò, Davies, Di Pietro, Duff, Flesch, Huhne, Jensen, Ludford, Lynne, Maaten, Malmström, Manders, Monsonís Domingo, Mulder, Newton Dunn, Nordmann, Olsson, Paulsen, Pesälä, Plooij-van Gorsel, Pohjamo, Riis-Jørgensen, Rousseaux, Sanders-ten Holte, Sbarbati, Schmidt, Sterckx, Sørensen, Väyrynen, Vallvé, Vermeer, Virrankoski, Wallis, Watson
NI: Berthu, Beysen, Borghezio, Cappato, Della Vedova, Dupuis, Garaud, Hager, Ilgenfritz, Kronberger, de La Perriere, Raschhofer, Souchet, Speroni
PPE-DE: Almeida Garrett, Andria, Arvidsson, Avilés Perea, Ayuso González, Balfe, Banotti, Bartolozzi, Bastos, Bayona de Perogordo, Beazley, Berend, Bodrato, Böge, von Boetticher, Bourlanges, Bowis, Bradbourn, Bremmer, Brok, Brunetta, Bushill-Matthews, Callanan, Camisón Asensio, Cardoso, Cederschiöld, Chichester, Cocilovo, Coelho, Cornillet, Corrie, Costa Raffaele, Cushnahan, Daul, Decourrière, De Mita, Deprez, De Sarnez, Descamps, Deva, De Veyrac, Dimitrakopoulos, Dover, Doyle, Ebner, Elles, Evans Jonathan, Fatuzzo, Fernández Martín, Ferri, Fiori, Flemming, Foster, Fourtou, Friedrich, Gahler, Galeote Quecedo, García-Margallo y Marfil, García-Orcoyen Tormo, Gargani, Gawronski, Gemelli, Gil-Robles Gil-Delgado, Glase, Goepel, Goodwill, Gouveia, Graça Moura, Grönfeldt Bergman, Grossetête, Gutiérrez-Cortines, Hannan, Hansenne, Harbour, Heaton-Harris, Helmer, Hermange, Hernández Mollar, Hieronymi, Hortefeux, Inglewood, Jackson, Jarzembowski, Jeggle, Karas, Kastler, Keppelhoff-Wiechert, Kirkhope, Klamt, Klaß, Koch, Konrad, Korhola, Lamassoure, Langen, Langenhagen, Laschet, Lechner, Lisi, Lombardo, Lulling, Maat, McCartin, Mann Thomas, Marini, Marques, Martens, Mastella, Matikainen-Kallström, Mayer Hans-Peter, Mayer Xaver, Méndez de Vigo, Mennitti, Menrad, Mombaur, Montfort, Morillon, Musotto, Naranjo Escobar, Nassauer, Nicholson, Nisticò, Ojeda Sanz, Oostlander, Oreja Arburúa, Pack, Parish, Pastorelli, Pérez Álvarez, Perry, Pex, Pirker, Piscarreta, Podestà, Poettering, Pomés Ruiz, Posselt, Pronk, Provan, Purvis, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Ripoll y Martínez de Bedoya, Rovsing, Rübig, Sacrédeus, Salafranca Sánchez-Neyra, Santer, Santini, Scapagnini, Schaffner, Schleicher, Schmitt, Schnellhardt, Schröder Jürgen, Schwaiger, Smet, Sommer, Stenmarck, Stenzel, Stevenson, Sturdy, Sudre, Sumberg, Suominen, Tajani, Tannock, Theato, Trakatellis, Twinn, Valdivielso de Cué, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Vatanen, van Velzen, de Veyrinas, Vidal-Quadras Roca, Villiers, Vlasto, Wachtmeister, Wenzel-Perillo, Wieland, Wijkman, von Wogau, Wuermeling, Zabell, Zacharakis, Zappalà, Zissener
UEN: Caullery, Marchiani, Pasqua, Queiró, Ribeiro e Castro, Thomas-Mauro
Hverken eller: 7
GUE/NGL: Krivine
NI: Claeys, Dillen, de Gaulle, Lang, Martinez
UEN: Bigliardo
36. B5-0102/2004 — Forårstopmøde
Ja-stemmer: 227
EDD: Abitbol, Andersen, Belder, Blokland, Bonde, van Dam, Sandbæk
ELDR: Costa Paolo, Rutelli
GUE/NGL: Ainardi, Bergaz Conesa, Bertinotti, Blak, Brie, Caudron, Dary, Eriksson, Figueiredo, Frahm, Fraisse, Herzog, Jové Peres, Krarup, Manisco, Markov, Marset Campos, Meijer, Modrow, Morgantini, Naïr, Ribeiro, Schmid Herman, Schröder Ilka, Seppänen, Sjöstedt, Vinci, Wurtz
NI: Borghezio, Cappato, Dell'Alba, Della Vedova, Dupuis, Garaud, Gorostiaga Atxalandabaso, Ilgenfritz, Kronberger, Martin Hans-Peter, Raschhofer, Speroni, Turco
PPE-DE: Grosch
PSE: Adam, Aparicio Sánchez, Baltas, Barón Crespo, Berenguer Fuster, Berès, van den Berg, Berger, Bösch, Bowe, Bullmann, van den Burg, Campos, Carnero González, Carrilho, Casaca, Cashman, Cercas, Cerdeira Morterero, Ceyhun, Corbey, De Rossa, Désir, Dhaene, Díez González, Duhamel, El Khadraoui, Ettl, Evans Robert J.E., Färm, Ferreira, Garot, Gebhardt, Gill, Gillig, Glante, Goebbels, Görlach, Gröner, Guy-Quint, Hänsch, Haug, Hazan, Hedkvist Petersen, Honeyball, Howitt, Hughes, van Hulten, Hume, Iivari, Imbeni, Izquierdo Collado, Izquierdo Rojo, Jöns, Junker, Karamanou, Karlsson, Keßler, Kindermann, Kinnock, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuckelkorn, Kuhne, Lage, Lalumière, Lange, Leinen, Linkohr, Lund, McAvan, McCarthy, McNally, Malliori, Mann Erika, Marinho, Martin David W., Martínez Martínez, Mastorakis, Medina Ortega, Mendiluce Pereiro, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Miller, Miranda de Lage, Moraes, Morgan, Müller, Murphy, Napoletano, Obiols i Germà, O'Toole, Paasilinna, Paciotti, Piecyk, Poignant, Poos, Prets, Randzio-Plath, Rapkay, Read, Rodríguez Ramos, Roth-Behrendt, Rothley, Roure, Sacconi, Sakellariou, Sandberg-Fries, dos Santos, Sauquillo Pérez del Arco, Scheele, Schulz, Simpson, Souladakis, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swiebel, Swoboda, Terrón i Cusí, Theorin, Thorning-Schmidt, Torres Marques, Trentin, Vairinhos, Valenciano Martínez-Orozco, Van Lancker, Vattimo, Volcic, Walter, Watts, Whitehead, Wiersma, Wynn, Zrihen
Verts/ALE: Aaltonen, Ahern, Auroi, Boumediene-Thiery, Bouwman, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Duthu, Echerer, Evans Jillian, Ferrández Lezaun, Flautre, Gahrton, Graefe zu Baringdorf, Hudghton, Isler Béguin, Jonckheer, Lagendijk, Lambert, Lannoye, Lipietz, MacCormick, McKenna, Maes, Mayol i Raynal, Messner, Nogueira Román, Onesta, Ortuondo Larrea, Rod, de Roo, Rühle, Schörling, Schroedter, Sörensen, Staes, Turmes, Voggenhuber, Wuori, Wyn
Nej-stemmer: 256
EDD: Bernié, Butel, Esclopé
ELDR: Andreasen, André-Léonard, Boogerd-Quaak, van den Bos, Busk, Calò, Davies, Di Pietro, Duff, Flesch, Huhne, Jensen, Ludford, Lynne, Maaten, Malmström, Manders, Martelli, Monsonís Domingo, Mulder, Newton Dunn, Nordmann, Olsson, Paulsen, Pesälä, Plooij-van Gorsel, Pohjamo, Riis-Jørgensen, Rousseaux, Sanders-ten Holte, Sbarbati, Schmidt, Sterckx, Sørensen, Väyrynen, Vallvé, Vermeer, Virrankoski, Wallis, Watson
NI: Berthu, Beysen, Hager, de La Perriere, Mennea, Souchet
PPE-DE: Almeida Garrett, Andria, Arvidsson, Avilés Perea, Ayuso González, Balfe, Banotti, Bartolozzi, Bastos, Bayona de Perogordo, Beazley, Berend, Bodrato, Böge, von Boetticher, Bourlanges, Bowis, Bradbourn, Bremmer, Brok, Brunetta, Bushill-Matthews, Callanan, Camisón Asensio, Cardoso, Cederschiöld, Chichester, Cocilovo, Coelho, Cornillet, Corrie, Costa Raffaele, Cushnahan, Daul, Decourrière, De Mita, Deprez, De Sarnez, Descamps, Deva, De Veyrac, Dimitrakopoulos, Dover, Doyle, Ebner, Elles, Evans Jonathan, Fatuzzo, Fernández Martín, Ferri, Fiori, Flemming, Foster, Fourtou, Friedrich, Gahler, Galeote Quecedo, García-Margallo y Marfil, García-Orcoyen Tormo, Gargani, Gawronski, Gemelli, Gil-Robles Gil-Delgado, Glase, Goepel, Goodwill, Gouveia, Graça Moura, Grönfeldt Bergman, Grossetête, Gutiérrez-Cortines, Hannan, Hansenne, Harbour, Heaton-Harris, Helmer, Hermange, Hernández Mollar, Hieronymi, Hortefeux, Inglewood, Jackson, Jarzembowski, Jeggle, Karas, Kastler, Keppelhoff-Wiechert, Kirkhope, Klamt, Klaß, Koch, Konrad, Korhola, Lamassoure, Langen, Langenhagen, Laschet, Lechner, Lisi, Lombardo, Lulling, Maat, McCartin, Mann Thomas, Marini, Marques, Martens, Mastella, Matikainen-Kallström, Mayer Hans-Peter, Mayer Xaver, Méndez de Vigo, Mennitti, Menrad, Mombaur, Montfort, Morillon, Musotto, Naranjo Escobar, Nassauer, Nicholson, Nisticò, Ojeda Sanz, Oostlander, Oreja Arburúa, Pack, Parish, Pastorelli, Pérez Álvarez, Perry, Pex, Pirker, Piscarreta, Podestà, Poettering, Pomés Ruiz, Posselt, Pronk, Provan, Purvis, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Ripoll y Martínez de Bedoya, Rovsing, Rübig, Sacrédeus, Salafranca Sánchez-Neyra, Santer, Santini, Scapagnini, Schaffner, Schleicher, Schmitt, Schnellhardt, Schröder Jürgen, Schwaiger, Smet, Sommer, Stenmarck, Stenzel, Stevenson, Sturdy, Sudre, Sumberg, Suominen, Tajani, Theato, Trakatellis, Twinn, Valdivielso de Cué, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Vatanen, van Velzen, de Veyrinas, Vidal-Quadras Roca, Villiers, Vlasto, Wachtmeister, Wenzel-Perillo, Wieland, Wijkman, von Wogau, Wuermeling, Zabell, Zacharakis, Zappalà, Zissener
UEN: Andrews, Angelilli, Berlato, Bigliardo, Caullery, Crowley, Fitzsimons, Hyland, Marchiani, Muscardini, Nobilia, Pasqua, Poli Bortone, Queiró, Ribeiro e Castro, Segni, Thomas-Mauro, Turchi
Hverken eller: 9
EDD: Booth, Farage, Titford
GUE/NGL: Krivine
NI: Claeys, Dillen, de Gaulle, Lang, Martinez
37. B5-0102/2004 — Forårstopmøde
Ja-stemmer: 216
EDD: Andersen, Belder, Blokland, Bonde, van Dam, Sandbæk
ELDR: Costa Paolo, Ludford, Rutelli
GUE/NGL: Ainardi, Bergaz Conesa, Bertinotti, Blak, Brie, Caudron, Dary, Di Lello Finuoli, Eriksson, Fiebiger, Figueiredo, Frahm, Fraisse, Herzog, Jové Peres, Krarup, Krivine, Manisco, Markov, Marset Campos, Meijer, Modrow, Naïr, Schmid Herman, Schröder Ilka, Seppänen, Sjöstedt, Vinci, Wurtz
NI: Gorostiaga Atxalandabaso
PPE-DE: Fernández Martín
PSE: Adam, Aparicio Sánchez, Baltas, Berenguer Fuster, Berès, van den Berg, Berger, Bösch, Bowe, Bullmann, van den Burg, Campos, Carnero González, Carrilho, Casaca, Cashman, Cercas, Cerdeira Morterero, Ceyhun, Corbey, De Rossa, Désir, Dhaene, Díez González, Dührkop Dührkop, Duhamel, El Khadraoui, Ettl, Evans Robert J.E., Färm, Ferreira, Garot, Gebhardt, Gill, Gillig, Glante, Goebbels, Görlach, Gröner, Guy-Quint, Hänsch, Haug, Hazan, Hedkvist Petersen, Honeyball, Howitt, Hughes, van Hulten, Hume, Iivari, Imbeni, Izquierdo Collado, Izquierdo Rojo, Jöns, Junker, Karamanou, Karlsson, Kindermann, Kinnock, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuckelkorn, Kuhne, Lage, Lalumière, Lange, Leinen, Linkohr, Lund, McAvan, McCarthy, McNally, Malliori, Mann Erika, Marinho, Martin David W., Martínez Martínez, Mastorakis, Medina Ortega, Mendiluce Pereiro, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Miller, Miranda de Lage, Moraes, Morgan, Müller, Murphy, Napoletano, Obiols i Germà, O'Toole, Paasilinna, Paciotti, Piecyk, Poignant, Poos, Prets, Randzio-Plath, Rapkay, Read, Rodríguez Ramos, Roth-Behrendt, Rothe, Rothley, Roure, Sacconi, Sakellariou, Sandberg-Fries, dos Santos, Sauquillo Pérez del Arco, Scheele, Schulz, Simpson, Souladakis, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swiebel, Swoboda, Terrón i Cusí, Theorin, Thorning-Schmidt, Titley, Torres Marques, Trentin, Vairinhos, Valenciano Martínez-Orozco, Van Lancker, Vattimo, Volcic, Walter, Watts, Whitehead, Wiersma, Wynn, Zrihen
UEN: Thomas-Mauro
Verts/ALE: Aaltonen, Ahern, Auroi, Boumediene-Thiery, Bouwman, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Duthu, Echerer, Evans Jillian, Ferrández Lezaun, Flautre, Gahrton, Graefe zu Baringdorf, Hudghton, Isler Béguin, Lagendijk, Lambert, Lannoye, Lipietz, MacCormick, McKenna, Maes, Mayol i Raynal, Nogueira Román, Onesta, Ortuondo Larrea, Rod, de Roo, Rühle, Schörling, Schroedter, Sörensen, Staes, Turmes, Voggenhuber, Wuori, Wyn
Nej-stemmer: 252
EDD: Bernié, Butel, Esclopé
ELDR: Andreasen, André-Léonard, Attwooll, Boogerd-Quaak, van den Bos, Busk, Calò, Davies, Di Pietro, Duff, Flesch, Huhne, Jensen, Lynne, Maaten, Malmström, Manders, Monsonís Domingo, Mulder, Newton Dunn, Nordmann, Olsson, Paulsen, Pesälä, Plooij-van Gorsel, Pohjamo, Riis-Jørgensen, Rousseaux, Sandersten Holte, Sbarbati, Schmidt, Sterckx, Sørensen, Vallvé, Vermeer, Virrankoski, Wallis, Watson
NI: Berthu, Beysen, Borghezio, Cappato, Claeys, Dell'Alba, Della Vedova, Dillen, Dupuis, Garaud, de Gaulle, Hager, Ilgenfritz, Kronberger, Lang, de La Perriere, Martinez, Raschhofer, Souchet, Speroni, Turco
PPE-DE: Almeida Garrett, Andria, Arvidsson, Avilés Perea, Ayuso González, Balfe, Banotti, Bartolozzi, Bastos, Bayona de Perogordo, Beazley, Berend, Bodrato, Böge, von Boetticher, Bourlanges, Bowis, Bradbourn, Bremmer, Brok, Brunetta, Bushill-Matthews, Callanan, Camisón Asensio, Cardoso, Cederschiöld, Chichester, Cocilovo, Coelho, Cornillet, Corrie, Costa Raffaele, Cushnahan, Daul, Decourrière, De Mita, Deprez, De Sarnez, Descamps, Deva, De Veyrac, Dimitrakopoulos, Dover, Doyle, Ebner, Elles, Evans Jonathan, Fatuzzo, Ferri, Fiori, Flemming, Foster, Fourtou, Friedrich, Gahler, Galeote Quecedo, García-Margallo y Marfil, García-Orcoyen Tormo, Gargani, Gawronski, Gemelli, Gil-Robles Gil-Delgado, Glase, Goepel, Goodwill, Gouveia, Graça Moura, Grönfeldt Bergman, Grossetête, Gutiérrez-Cortines, Hannan, Hansenne, Harbour, Heaton-Harris, Helmer, Hermange, Hernández Mollar, Hieronymi, Hortefeux, Inglewood, Jackson, Jarzembowski, Jeggle, Karas, Kastler, Keppelhoff-Wiechert, Kirkhope, Klamt, Klaß, Koch, Konrad, Korhola, Lamassoure, Langen, Langenhagen, Laschet, Lechner, Lisi, Lombardo, Lulling, McCartin, Mann Thomas, Marini, Marques, Martens, Mastella, Matikainen-Kallström, Mayer Hans-Peter, Mayer Xaver, Méndez de Vigo, Mennitti, Menrad, Mombaur, Morillon, Musotto, Naranjo Escobar, Nassauer, Nicholson, Nisticò, Ojeda Sanz, Oostlander, Oreja Arburúa, Pack, Parish, Pastorelli, Pérez Álvarez, Perry, Pex, Pirker, Piscarreta, Podestà, Poettering, Pomés Ruiz, Posselt, Pronk, Provan, Purvis, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Ripoll y Martínez de Bedoya, Rovsing, Rübig, Sacrédeus, Salafranca Sánchez-Neyra, Santer, Santini, Scapagnini, Schaffner, Schleicher, Schmitt, Schnellhardt, Schröder Jürgen, Schwaiger, Smet, Sommer, Stenmarck, Stenzel, Stevenson, Sturdy, Sudre, Sumberg, Suominen, Tajani, Tannock, Theato, Trakatellis, Twinn, Valdivielso de Cué, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Vatanen, van Velzen, de Veyrinas, Vidal-Quadras Roca, Villiers, Vlasto, Wachtmeister, Wenzel-Perillo, Wieland, Wijkman, von Wogau, Wuermeling, Zabell, Zacharakis, Zappalà, Zissener
UEN: Muscardini, Poli Bortone, Queiró
Hverken eller: 21
EDD: Abitbol, Booth, Farage, Kuntz, Titford
NI: Mennea
PPE-DE: Montfort
UEN: Andrews, Angelilli, Berlato, Bigliardo, Caullery, Crowley, Fitzsimons, Hyland, Marchiani, Nobilia, Pasqua, Ribeiro e Castro, Segni, Turchi
38. B5-0102/2004 — Forårstopmøde
Ja-stemmer: 465
EDD: Belder, Bernié, Blokland, Bonde, Butel, van Dam, Esclopé, Kuntz, Sandbæk
ELDR: Andreasen, André-Léonard, Attwooll, Boogerd-Quaak, van den Bos, Busk, Calò, Costa Paolo, Davies, Di Pietro, Duff, Flesch, Huhne, Jensen, Ludford, Lynne, Maaten, Malmström, Manders, Martelli, Mulder, Newton Dunn, Nordmann, Olsson, Paulsen, Pesälä, Plooij-van Gorsel, Pohjamo, Riis-Jørgensen, Rousseaux, Rutelli, Sbarbati, Schmidt, Sterckx, Sørensen, Väyrynen, Vallvé, Vermeer, Virrankoski, Wallis, Watson
GUE/NGL: Ainardi, Bergaz Conesa, Bertinotti, Blak, Brie, Caudron, Dary, Di Lello Finuoli, Eriksson, Fiebiger, Figueiredo, Frahm, Fraisse, Herzog, Jové Peres, Krarup, Manisco, Markov, Marset Campos, Meijer, Modrow, Ribeiro, Schmid Herman, Schröder Ilka, Seppänen, Sjöstedt, Vinci, Wurtz
NI: Berthu, Beysen, Borghezio, Cappato, Claeys, Dell'Alba, Della Vedova, Dillen, Dupuis, Garaud, de Gaulle, Gorostiaga Atxalandabaso, Hager, Ilgenfritz, Kronberger, Lang, de La Perriere, Martinez, Mennea, Raschhofer, Souchet, Speroni, Turco
PPE-DE: Almeida Garrett, Andria, Arvidsson, Avilés Perea, Ayuso González, Balfe, Banotti, Bartolozzi, Bastos, Beazley, Berend, Bodrato, Böge, von Boetticher, Bourlanges, Bowis, Bradbourn, Brunetta, Bushill-Matthews, Callanan, Camisón Asensio, Cardoso, Cederschiöld, Chichester, Cocilovo, Coelho, Cornillet, Corrie, Costa Raffaele, Cushnahan, Daul, Decourrière, De Mita, Deprez, De Sarnez, Descamps, Deva, De Veyrac, Dimitrakopoulos, Dover, Doyle, Ebner, Fatuzzo, Fernández Martín, Ferri, Fiori, Flemming, Foster, Fourtou, Friedrich, Gahler, Galeote Quecedo, García-Margallo y Marfil, García-Orcoyen Tormo, Gargani, Gemelli, Gil-Robles Gil-Delgado, Glase, Goepel, Goodwill, Gouveia, Graça Moura, Grönfeldt Bergman, Grosch, Grossetête, Gutiérrez-Cortines, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Helmer, Hermange, Hernández Mollar, Hieronymi, Inglewood, Jackson, Jarzembowski, Jeggle, Karas, Keppelhoff-Wiechert, Kirkhope, Klamt, Klaß, Koch, Konrad, Korhola, Lamassoure, Langen, Langenhagen, Laschet, Lechner, Lisi, Lombardo, Lulling, Maat, McCartin, Mann Thomas, Marini, Marques, Martens, Mastella, Matikainen-Kallström, Mayer Hans-Peter, Mayer Xaver, Méndez de Vigo, Mennitti, Menrad, Mombaur, Montfort, Morillon, Musotto, Naranjo Escobar, Nassauer, Nicholson, Nisticò, Ojeda Sanz, Oreja Arburúa, Parish, Pastorelli, Pérez Álvarez, Perry, Pex, Pirker, Piscarreta, Poettering, Pomés Ruiz, Pronk, Provan, Purvis, Rack, Radwan, Ripoll y Martínez de Bedoya, Rovsing, Rübig, Sacrédeus, Salafranca Sánchez-Neyra, Santer, Santini, Scapagnini, Schaffner, Schleicher, Schmitt, Schnellhardt, Schröder Jürgen, Schwaiger, Smet, Sommer, Stenmarck, Stenzel, Stevenson, Sturdy, Sudre, Sumberg, Suominen, Tajani, Tannock, Theato, Trakatellis, Twinn, Valdivielso de Cué, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Vatanen, van Velzen, de Veyrinas, Vidal-Quadras Roca, Villiers, Vlasto, Wachtmeister, Wenzel-Perillo, Wieland, Wijkman, von Wogau, Wuermeling, Zacharakis, Zappalà, Zissener
PSE: Aparicio Sánchez, Baltas, Barón Crespo, Berès, van den Berg, Berger, Bösch, Bowe, Bullmann, van den Burg, Campos, Carnero González, Carrilho, Casaca, Cashman, Cercas, Cerdeira Morterero, Ceyhun, Corbey, De Rossa, Désir, Dhaene, Díez González, Duhamel, El Khadraoui, Ettl, Evans Robert J.E., Färm, Ferreira, Garot, Gebhardt, Gill, Gillig, Glante, Goebbels, Görlach, Gröner, Guy-Quint, Hänsch, Haug, Hazan, Hedkvist Petersen, Honeyball, Howitt, Hughes, van Hulten, Hume, Iivari, Imbeni, Izquierdo Collado, Izquierdo Rojo, Jöns, Junker, Karamanou, Karlsson, Keßler, Kindermann, Kinnock, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuckelkorn, Kuhne, Lage, Lalumière, Lange, Leinen, Linkohr, Lund, McAvan, McCarthy, McNally, Malliori, Mann Erika, Marinho, Martin David W., Martínez Martínez, Mastorakis, Medina Ortega, Mendiluce Pereiro, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Miller, Miranda de Lage, Moraes, Morgan, Müller, Murphy, Napoletano, Obiols i Germà, O'Toole, Paasilinna, Paciotti, Piecyk, Poignant, Poos, Prets, Randzio-Plath, Rapkay, Read, Rodríguez Ramos, Roth-Behrendt, Rothe, Rothley, Roure, Sacconi, Sakellariou, Sandberg-Fries, dos Santos, Sauquillo Pérez del Arco, Scheele, Schulz, Simpson, Souladakis, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swiebel, Swoboda, Terrón i Cusí, Theorin, Thorning-Schmidt, Titley, Torres Marques, Trentin, Vairinhos, Valenciano Martínez-Orozco, Van Lancker, Vattimo, Volcic, Walter, Watts, Whitehead, Wiersma, Wynn, Zrihen
UEN: Andrews, Angelilli, Caullery, Crowley, Fitzsimons, Hyland, Marchiani, Nobilia, Pasqua, Poli Bortone, Queiró, Ribeiro e Castro, Thomas-Mauro, Turchi
Verts/ALE: Aaltonen, Ahern, Auroi, Boumediene-Thiery, Bouwman, Breyer, Buitenweg, Duthu, Echerer, Evans Jillian, Ferrández Lezaun, Flautre, Gahrton, Graefe zu Baringdorf, Hudghton, Isler Béguin, Jonckheer, Lagendijk, Lambert, Lannoye, Lipietz, MacCormick, McKenna, Maes, Mayol i Raynal, Nogueira Román, Onesta, Ortuondo Larrea, Rod, de Roo, Rühle, Schörling, Schroedter, Sörensen, Staes, Turmes, Voggenhuber, Wuori, Wyn
Nej-stemmer: 12
EDD: Booth, Farage, Titford
PPE-DE: Bayona de Perogordo, Bremmer, Evans Jonathan, Hortefeux, Kastler, Podestà, Posselt, Quisthoudt-Rowohl, Zabell
Hverken eller: 7
EDD: Abitbol
GUE/NGL: Krivine, Naïr
PPE-DE: Oostlander
UEN: Berlato, Bigliardo, Segni
39. B5-0102/2004 — Forårstopmøde
Ja-stemmer: 214
EDD: Andersen, Bonde, Kuntz, Sandbæk
ELDR: van den Bos, Monsonís Domingo
GUE/NGL: Ainardi, Bergaz Conesa, Bertinotti, Blak, Brie, Caudron, Dary, Di Lello Finuoli, Eriksson, Fiebiger, Figueiredo, Frahm, Fraisse, Herzog, Jové Peres, Krarup, Krivine, Manisco, Markov, Marset Campos, Meijer, Modrow, Morgantini, Naïr, Ribeiro, Schmid Herman, Schröder Ilka, Seppänen, Sjöstedt, Vinci, Wurtz
NI: Gorostiaga Atxalandabaso, Ilgenfritz, Kronberger, Martin Hans-Peter, Raschhofer
PPE-DE: Bodrato, Cocilovo, Marini
PSE: Adam, Aparicio Sánchez, Baltas, Barón Crespo, Berenguer Fuster, Berès, van den Berg, Berger, Bösch, Bowe, Bullmann, van den Burg, Campos, Carnero González, Carrilho, Cashman, Cercas, Cerdeira Morterero, Ceyhun, Corbey, De Rossa, Désir, Dhaene, Díez González, Dührkop Dührkop, Duhamel, El Khadraoui, Ettl, Evans Robert J.E., Färm, Ferreira, Garot, Gebhardt, Gill, Gillig, Glante, Goebbels, Görlach, Guy-Quint, Haug, Hazan, Hedkvist Petersen, Honeyball, Howitt, Hughes, van Hulten, Hume, Iivari, Imbeni, Izquierdo Collado, Izquierdo Rojo, Jöns, Karamanou, Karlsson, Keßler, Kindermann, Kinnock, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuckelkorn, Kuhne, Lage, Lalumière, Lange, Leinen, Linkohr, Lund, McAvan, McCarthy, McNally, Malliori, Mann Erika, Martin David W., Martínez Martínez, Mastorakis, Medina Ortega, Mendiluce Pereiro, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Miller, Miranda de Lage, Moraes, Morgan, Müller, Murphy, Napoletano, Obiols i Germà, O'Toole, Paasilinna, Paciotti, Piecyk, Poignant, Poos, Randzio-Plath, Rapkay, Read, Rodríguez Ramos, Roth-Behrendt, Rothe, Rothley, Roure, Sacconi, Sakellariou, Sandberg-Fries, dos Santos, Sauquillo Pérez del Arco, Scheele, Schulz, Simpson, Souladakis, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swiebel, Swoboda, Terrón i Cusí, Theorin, Thorning-Schmidt, Titley, Torres Marques, Trentin, Vairinhos, Valenciano Martínez-Orozco, Van Lancker, Vattimo, Volcic, Walter, Watts, Whitehead, Wiersma, Wynn, Zrihen
UEN: Andrews, Segni
Verts/ALE: Aaltonen, Ahern, Auroi, Boumediene-Thiery, Bouwman, Breyer, Buitenweg, Evans Jillian, Ferrández Lezaun, Flautre, Gahrton, Graefe zu Baringdorf, Hudghton, Isler Béguin, Lambert, Lannoye, Lipietz, MacCormick, McKenna, Maes, Mayol i Raynal, Messner, Onesta, Ortuondo Larrea, Rod, de Roo, Rühle, Schörling, Schroedter, Sörensen, Staes, Turmes, Voggenhuber, Wuori, Wyn
Nej-stemmer: 263
EDD: Belder, Blokland, Booth, van Dam, Farage, Titford
ELDR: Andreasen, André-Léonard, Boogerd-Quaak, Busk, Calò, Costa Paolo, Davies, Di Pietro, Duff, Flesch, Huhne, Jensen, Ludford, Lynne, Maaten, Malmström, Manders, Mulder, Newton Dunn, Nordmann, Olsson, Paulsen, Pesälä, Plooij-van Gorsel, Pohjamo, Riis-Jørgensen, Rousseaux, Rutelli, Sanders-ten Holte, Sbarbati, Schmidt, Sterckx, Sørensen, Väyrynen, Vallvé, Vermeer, Virrankoski, Wallis, Watson
NI: Berthu, Beysen, Borghezio, Cappato, Claeys, Dell'Alba, Della Vedova, Dillen, Dupuis, Garaud, de Gaulle, Hager, Lang, de La Perriere, Martinez, Mennea, Souchet, Speroni, Turco
PPE-DE: Almeida Garrett, Andria, Arvidsson, Avilés Perea, Ayuso González, Balfe, Banotti, Bartolozzi, Bastos, Bayona de Perogordo, Beazley, Berend, Böge, von Boetticher, Bourlanges, Bowis, Bradbourn, Bremmer, Brok, Brunetta, Bushill-Matthews, Callanan, Camisón Asensio, Cardoso, Cederschiöld, Chichester, Coelho, Cornillet, Corrie, Costa Raffaele, Cushnahan, Daul, Decourrière, De Mita, Deprez, De Sarnez, Descamps, Deva, De Veyrac, Dimitrakopoulos, Dover, Doyle, Ebner, Elles, Evans Jonathan, Fatuzzo, Fernández Martín, Ferri, Fiori, Flemming, Foster, Fourtou, Friedrich, Gahler, Galeote Quecedo, García-Margallo y Marfil, García-Orcoyen Tormo, Gargani, Gawronski, Gemelli, Gil-Robles Gil-Delgado, Glase, Goepel, Gouveia, Graça Moura, Grönfeldt Bergman, Grosch, Grossetête, Gutiérrez-Cortines, Hannan, Hansenne, Harbour, Heaton-Harris, Helmer, Hermange, Hernández Mollar, Hieronymi, Hortefeux, Inglewood, Jackson, Jarzembowski, Jeggle, Karas, Kastler, Keppelhoff-Wiechert, Kirkhope, Klamt, Klaß, Koch, Konrad, Korhola, Lamassoure, Langen, Langenhagen, Laschet, Lechner, Lisi, Lombardo, Lulling, Maat, McCartin, Mann Thomas, Marques, Martens, Mastella, Matikainen-Kallström, Mayer Hans-Peter, Mayer Xaver, Méndez de Vigo, Mennitti, Menrad, Mombaur, Montfort, Morillon, Musotto, Naranjo Escobar, Nassauer, Nicholson, Nisticò, Ojeda Sanz, Oostlander, Oreja Arburúa, Pack, Parish, Pastorelli, Pérez Álvarez, Perry, Pex, Pirker, Piscarreta, Podestà, Poettering, Pomés Ruiz, Posselt, Pronk, Provan, Purvis, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Ripoll y Martínez de Bedoya, Rovsing, Rübig, Sacrédeus, Salafranca Sánchez-Neyra, Santer, Santini, Scapagnini, Schaffner, Schleicher, Schmitt, Schnellhardt, Schröder Jürgen, Schwaiger, Smet, Sommer, Stenmarck, Stenzel, Stevenson, Sturdy, Sudre, Sumberg, Suominen, Tajani, Tannock, Theato, Trakatellis, Twinn, Valdivielso de Cué, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Vatanen, van Velzen, de Veyrinas, Vidal-Quadras Roca, Wachtmeister, Wenzel-Perillo, Wieland, Wijkman, von Wogau, Wuermeling, Zabell, Zacharakis, Zappalà, Zissener
PSE: Hänsch
UEN: Angelilli, Caullery, Crowley, Fitzsimons, Hyland, Marchiani, Nobilia, Pasqua, Poli Bortone, Queiró, Ribeiro e Castro, Thomas-Mauro, Turchi
Hverken eller: 7
EDD: Abitbol, Bernié, Butel, Esclopé
PPE-DE: Villiers
UEN: Berlato, Bigliardo
40. Betænkning af Randzio-Plath A5-0045/2004
Ja-stemmer: 429
EDD: Abitbol, Andersen, Belder, Blokland, Bonde, van Dam, Kuntz, Sandbæk
ELDR: Andreasen, André-Léonard, Attwooll, Boogerd-Quaak, van den Bos, Busk, Calò, Costa Paolo, Davies, Di Pietro, Duff, Flesch, Huhne, Jensen, Ludford, Lynne, Maaten, Malmström, Manders, Martelli, Monsonís Domingo, Mulder, Newton Dunn, Nordmann, Olsson, Paulsen, Pesälä, Plooij-van Gorsel, Pohjamo, Riis-Jørgensen, Rousseaux, Rutelli, Sanders-ten Holte, Sbarbati, Schmidt, Sterckx, Sørensen, Väyrynen, Vallvé, Vermeer, Virrankoski, Wallis, Watson
GUE/NGL: Ainardi, Bergaz Conesa, Bertinotti, Blak, Brie, Caudron, Dary, Di Lello Finuoli, Eriksson, Fiebiger, Figueiredo, Frahm, Fraisse, Herzog, Jové Peres, Krivine, Manisco, Markov, Marset Campos, Meijer, Modrow, Morgantini, Naïr, Ribeiro, Schmid Herman, Schröder Ilka, Seppänen, Sjöstedt, Vinci, Wurtz
NI: Berthu, Beysen, Garaud, Gorostiaga Atxalandabaso, Hager, Ilgenfritz, Kronberger, de La Perriere, Martin Hans-Peter, Mennea, Souchet
PPE-DE: Almeida Garrett, Andria, Arvidsson, Avilés Perea, Ayuso González, Balfe, Banotti, Bartolozzi, Bastos, Bayona de Perogordo, Berend, Bodrato, Böge, von Boetticher, Bourlanges, Bremmer, Brok, Brunetta, Bushill-Matthews, Camisón Asensio, Cardoso, Cederschiöld, Cocilovo, Coelho, Cornillet, Costa Raffaele, Cushnahan, Daul, Decourrière, De Mita, Deprez, De Sarnez, Descamps, De Veyrac, Dimitrakopoulos, Doyle, Ebner, Fatuzzo, Fernández Martín, Ferri, Fiori, Fourtou, Friedrich, Gahler, Galeote Quecedo, García-Margallo y Marfil, Gargani, Gawronski, Gemelli, Gil-Robles Gil-Delgado, Glase, Goepel, Gouveia, Graça Moura, Grönfeldt Bergman, Grosch, Grossetête, Gutiérrez-Cortines, Hansenne, Hermange, Hernández Mollar, Hieronymi, Hortefeux, Jarzembowski, Jeggle, Karas, Kastler, Keppelhoff-Wiechert, Klamt, Klaß, Koch, Konrad, Korhola, Lamassoure, Langen, Langenhagen, Laschet, Lechner, Lulling, Maat, McCartin, Mann Thomas, Marini, Marques, Martens, Mastella, Matikainen-Kallström, Mayer Hans-Peter, Mayer Xaver, Méndez de Vigo, Menrad, Mombaur, Montfort, Morillon, Musotto, Naranjo Escobar, Nassauer, Nisticò, Ojeda Sanz, Oostlander, Pack, Pastorelli, Pex, Piscarreta, Podestà, Poettering, Pomés Ruiz, Posselt, Pronk, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Ripoll y Martínez de Bedoya, Rovsing, Rübig, Sacrédeus, Salafranca Sánchez-Neyra, Santer, Scapagnini, Schaffner, Schleicher, Schmitt, Schnellhardt, Schröder Jürgen, Schwaiger, Smet, Sommer, Stenmarck, Stenzel, Sudre, Suominen, Tajani, Theato, Trakatellis, Valdivielso de Cué, Varela Suanzes-Carpegna, Vatanen, van Velzen, de Veyrinas, Vidal-Quadras Roca, Vlasto, Wachtmeister, Wenzel-Perillo, Wieland, Wijkman, von Wogau, Wuermeling, Zabell, Zacharakis, Zappalà, Zissener
PSE: Adam, Aparicio Sánchez, Baltas, Barón Crespo, Berenguer Fuster, Berès, van den Berg, Berger, Bösch, Bowe, Bullmann, van den Burg, Campos, Carnero González, Carrilho, Casaca, Cashman, Cercas, Cerdeira Morterero, Ceyhun, Corbey, De Rossa, Désir, Dhaene, Díez González, Dührkop Dührkop, Duhamel, El Khadraoui, Ettl, Evans Robert J.E., Färm, Ferreira, Garot, Gebhardt, Gill, Gillig, Glante, Goebbels, Görlach, Gröner, Guy-Quint, Hänsch, Haug, Hazan, Hedkvist Petersen, Honeyball, Howitt, Hughes, van Hulten, Hume, Iivari, Imbeni, Izquierdo Collado, Izquierdo Rojo, Jöns, Junker, Karamanou, Karlsson, Keßler, Kindermann, Kinnock, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuckelkorn, Kuhne, Lage, Lalumière, Lange, Leinen, Linkohr, Lund, McAvan, McCarthy, McNally, Malliori, Mann Erika, Marinho, Martin David W., Martínez Martínez, Mastorakis, Medina Ortega, Mendiluce Pereiro, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Miller, Miranda de Lage, Moraes, Morgan, Müller, Murphy, Napoletano, Obiols i Germà, O'Toole, Paasilinna, Paciotti, Piecyk, Poignant, Poos, Prets, Randzio-Plath, Rapkay, Read, Rodríguez Ramos, Roth-Behrendt, Rothe, Rothley, Roure, Sacconi, Sakellariou, dos Santos, Sauquillo Pérez del Arco, Scheele, Schulz, Simpson, Souladakis, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swiebel, Swoboda, Terrón i Cusí, Theorin, Thorning-Schmidt, Titley, Torres Marques, Trentin, Vairinhos, Valenciano Martínez-Orozco, Van Lancker, Vattimo, Volcic, Walter, Watts, Whitehead, Wiersma, Wynn, Zrihen
UEN: Andrews, Angelilli, Berlato, Bigliardo, Muscardini, Nobilia, Poli Bortone, Segni, Turchi
Verts/ALE: Aaltonen, Ahern, Auroi, Boumediene-Thiery, Bouwman, Breyer, Buitenweg, Duthu, Echerer, Evans Jillian, Ferrández Lezaun, Flautre, Gahrton, Graefe zu Baringdorf, Hudghton, Isler Béguin, Jonckheer, Lagendijk, Lambert, Lannoye, Lipietz, MacCormick, McKenna, Maes, Mayol i Raynal, Messner, Nogueira Román, Onesta, Ortuondo Larrea, Rod, de Roo, Rühle, Schörling, Schroedter, Sörensen, Staes, Turmes, Voggenhuber, Wuori, Wyn
Nej-stemmer: 14
EDD: Bernié, Butel, Esclopé
NI: Cappato, Claeys, Dell'Alba, Dillen, Dupuis, de Gaulle, Lang, Martinez, Turco
PPE-DE: Lisi, Mennitti
Hverken eller: 45
EDD: Booth, Farage, Titford
GUE/NGL: Krarup
NI: Borghezio, Speroni
PPE-DE: Beazley, Bowis, Bradbourn, Callanan, Chichester, Corrie, Deva, Dover, Elles, Evans Jonathan, Foster, García-Orcoyen Tormo, Goodwill, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Helmer, Inglewood, Kirkhope, Nicholson, Parish, Perry, Provan, Purvis, Stevenson, Sturdy, Sumberg, Tannock, Twinn, Van Orden, Villiers
UEN: Caullery, Crowley, Hyland, Marchiani, Pasqua, Queiró, Ribeiro e Castro, Thomas-Mauro
41. Betænkning af Randzio-Plath A5-0045/2004
Ja-stemmer: 453
EDD: Abitbol, Andersen, Belder, Blokland, Bonde, van Dam, Kuntz, Sandbæk
ELDR: Andreasen, André-Léonard, Attwooll, Boogerd-Quaak, Busk, Calò, Costa Paolo, Davies, Di Pietro, Duff, Flesch, Huhne, Jensen, Ludford, Lynne, Maaten, Malmström, Manders, Martelli, Mulder, Newton Dunn, Nordmann, Olsson, Paulsen, Pesälä, Plooij-van Gorsel, Pohjamo, Riis-Jørgensen, Rousseaux, Rutelli, Sanders-ten Holte, Sbarbati, Schmidt, Sterckx, Sørensen, Väyrynen, Vallvé, Vermeer, Virrankoski, Wallis, Watson
GUE/NGL: Ainardi, Bergaz Conesa, Bertinotti, Blak, Brie, Caudron, Dary, Di Lello Finuoli, Eriksson, Fiebiger, Figueiredo, Frahm, Fraisse, Herzog, Jové Peres, Krarup, Krivine, Manisco, Markov, Marset Campos, Meijer, Modrow, Morgantini, Naïr, Ribeiro, Schmid Herman, Schröder Ilka, Seppänen, Sjöstedt, Vinci, Wurtz
NI: Berthu, Beysen, Garaud, Gorostiaga Atxalandabaso, Ilgenfritz, Kronberger, de La Perriere, Martin Hans-Peter, Mennea, Souchet
PPE-DE: Almeida Garrett, Andria, Arvidsson, Avilés Perea, Ayuso González, Banotti, Bartolozzi, Bastos, Bayona de Perogordo, Beazley, Berend, Bodrato, Böge, Bourlanges, Bowis, Bradbourn, Bremmer, Brunetta, Bushill-Matthews, Callanan, Camisón Asensio, Cardoso, Cederschiöld, Chichester, Cocilovo, Coelho, Cornillet, Corrie, Cushnahan, Daul, Decourrière, De Mita, Deprez, De Sarnez, Descamps, Deva, Dimitrakopoulos, Dover, Doyle, Ebner, Elles, Evans Jonathan, Fatuzzo, Fernández Martín, Ferri, Fiori, Foster, Fourtou, Friedrich, Gahler, Galeote Quecedo, García-Margallo y Marfil, García-Orcoyen Tormo, Gargani, Gawronski, Gemelli, Gil-Robles Gil-Delgado, Glase, Goepel, Goodwill, Gouveia, Graça Moura, Grönfeldt Bergman, Grosch, Grossetête, Gutiérrez-Cortines, Hannan, Hansenne, Harbour, Heaton-Harris, Helmer, Hermange, Hernández Mollar, Hieronymi, Inglewood, Jackson, Jarzembowski, Jeggle, Karas, Kastler, Keppelhoff-Wiechert, Kirkhope, Klamt, Klaß, Koch, Konrad, Korhola, Lamassoure, Langen, Langenhagen, Laschet, Lechner, Lulling, Maat, McCartin, Mann Thomas, Marini, Marques, Martens, Mastella, Matikainen-Kallström, Mayer Hans-Peter, Mayer Xaver, Méndez de Vigo, Menrad, Mombaur, Montfort, Morillon, Musotto, Naranjo Escobar, Nassauer, Nicholson, Nisticò, Ojeda Sanz, Oostlander, Oreja Arburúa, Pack, Parish, Pastorelli, Perry, Pex, Piscarreta, Podestà, Poettering, Pomés Ruiz, Posselt, Pronk, Provan, Purvis, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Ripoll y Martínez de Bedoya, Rovsing, Rübig, Sacrédeus, Salafranca Sánchez-Neyra, Santer, Scapagnini, Schaffner, Schleicher, Schmitt, Schnellhardt, Schröder Jürgen, Schwaiger, Smet, Sommer, Stenmarck, Stenzel, Stevenson, Sturdy, Sudre, Sumberg, Suominen, Tajani, Tannock, Theato, Trakatellis, Twinn, Valdivielso de Cué, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Vatanen, van Velzen, de Veyrinas, Vidal-Quadras Roca, Vlasto, Wachtmeister, Wenzel-Perillo, Wieland, Wijkman, von Wogau, Wuermeling, Zabell, Zacharakis, Zappalà, Zissener
PSE: Adam, Aparicio Sánchez, Baltas, Barón Crespo, Berenguer Fuster, Berès, van den Berg, Berger, Bösch, Bowe, Bullmann, van den Burg, Campos, Carnero González, Carrilho, Casaca, Cashman, Cercas, Cerdeira Morterero, Ceyhun, Corbey, De Rossa, Désir, Dhaene, Díez González, Dührkop Dührkop, Duhamel, El Khadraoui, Ettl, Evans Robert J.E., Färm, Ferreira, Garot, Gebhardt, Gill, Gillig, Glante, Goebbels, Görlach, Gröner, Guy-Quint, Hänsch, Haug, Hazan, Hedkvist Petersen, Honeyball, Howitt, Hughes, van Hulten, Hume, Iivari, Imbeni, Izquierdo Collado, Izquierdo Rojo, Jöns, Karamanou, Karlsson, Keßler, Kindermann, Kinnock, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuckelkorn, Kuhne, Lage, Lalumière, Lange, Leinen, Linkohr, McAvan, McCarthy, McNally, Malliori, Mann Erika, Marinho, Martin David W., Martínez Martínez, Mastorakis, Medina Ortega, Mendiluce Pereiro, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Miller, Miranda de Lage, Moraes, Morgan, Müller, Murphy, Napoletano, Obiols i Germà, O'Toole, Paasilinna, Paciotti, Piecyk, Poignant, Poos, Prets, Randzio-Plath, Rapkay, Read, Rodríguez Ramos, Roth-Behrendt, Rothe, Rothley, Roure, Sacconi, Sakellariou, dos Santos, Sauquillo Pérez del Arco, Scheele, Schulz, Simpson, Souladakis, Stihler, Stockmann, Swiebel, Swoboda, Terrón i Cusí, Theorin, Thorning-Schmidt, Titley, Torres Marques, Trentin, Vairinhos, Valenciano Martínez-Orozco, Van Lancker, Vattimo, Volcic, Walter, Watts, Whitehead, Wiersma, Wynn, Zrihen
UEN: Andrews, Angelilli, Berlato, Bigliardo, Caullery, Marchiani, Muscardini, Nobilia, Pasqua, Poli Bortone, Queiró, Ribeiro e Castro, Segni, Thomas-Mauro, Turchi
Verts/ALE: Aaltonen, Ahern, Auroi, Boumediene-Thiery, Bouwman, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Echerer, Evans Jillian, Ferrández Lezaun, Flautre, Gahrton, Graefe zu Baringdorf, Hudghton, Isler Béguin, Jonckheer, Lagendijk, Lambert, Lannoye, Lipietz, MacCormick, McKenna, Maes, Messner, Onesta, Ortuondo Larrea, de Roo, Rühle, Schörling, Schroedter, Sörensen, Staes, Turmes, Voggenhuber, Wuori, Wyn
Nej-stemmer: 8
NI: Cappato, Dell'Alba, Dupuis, Hager, Turco
PPE-DE: Lisi, Mennitti
UEN: Fitzsimons
Hverken eller: 13
EDD: Booth, Butel, Esclopé, Farage, Titford
NI: Borghezio, Claeys, Dillen, de Gaulle, Lang, Speroni
UEN: Crowley, Hyland
42. Betænkning af Randzio-Plath A5-0045/2004
Ja-stemmer: 468
EDD: Abitbol, Andersen, Belder, Blokland, Bonde, van Dam, Kuntz, Sandbæk
ELDR: Andreasen, André-Léonard, Attwooll, Boogerd-Quaak, van den Bos, Busk, Calò, Costa Paolo, Davies, Di Pietro, Duff, Flesch, Huhne, Jensen, Ludford, Lynne, Maaten, Malmström, Manders, Martelli, Monsonís Domingo, Mulder, Newton Dunn, Nordmann, Olsson, Paulsen, Pesälä, Plooij-van Gorsel, Pohjamo, Riis-Jørgensen, Rousseaux, Rutelli, Sanders-ten Holte, Sbarbati, Schmidt, Sterckx, Sørensen, Väyrynen, Vallvé, Vermeer, Virrankoski, Wallis, Watson
GUE/NGL: Ainardi, Bergaz Conesa, Bertinotti, Blak, Brie, Caudron, Dary, Di Lello Finuoli, Eriksson, Fiebiger, Figueiredo, Frahm, Fraisse, Herzog, Jové Peres, Krarup, Krivine, Manisco, Markov, Marset Campos, Meijer, Modrow, Morgantini, Naïr, Ribeiro, Schmid Herman, Schröder Ilka, Seppänen, Sjöstedt, Vinci, Wurtz
NI: Berthu, Beysen, Borghezio, Claeys, Dillen, Garaud, de Gaulle, Gorostiaga Atxalandabaso, Hager, Ilgenfritz, Kronberger, Lang, de La Perriere, Martin Hans-Peter, Mennea, Souchet, Speroni
PPE-DE: Almeida Garrett, Andria, Arvidsson, Avilés Perea, Ayuso González, Banotti, Bartolozzi, Bastos, Bayona de Perogordo, Beazley, Berend, Bodrato, Böge, von Boetticher, Bourlanges, Bowis, Bradbourn, Bremmer, Brok, Brunetta, Bushill-Matthews, Callanan, Camisón Asensio, Cardoso, Cederschiöld, Chichester, Cocilovo, Coelho, Cornillet, Corrie, Costa Raffaele, Cushnahan, Daul, Decourrière, De Mita, Deprez, De Sarnez, Descamps, Deva, De Veyrac, Dimitrakopoulos, Dover, Doyle, Ebner, Elles, Evans Jonathan, Fatuzzo, Fernández Martín, Ferri, Fiori, Foster, Fourtou, Friedrich, Gahler, Galeote Quecedo, García-Margallo y Marfil, García-Orcoyen Tormo, Gargani, Gawronski, Gemelli, Gil-Robles Gil-Delgado, Glase, Goepel, Goodwill, Gouveia, Graça Moura, Grönfeldt Bergman, Grosch, Grossetête, Gutiérrez-Cortines, Hannan, Hansenne, Harbour, Heaton-Harris, Hermange, Hernández Mollar, Hieronymi, Hortefeux, Inglewood, Jackson, Jarzembowski, Karas, Kastler, Keppelhoff-Wiechert, Kirkhope, Klamt, Klaß, Koch, Konrad, Korhola, Lamassoure, Langen, Langenhagen, Laschet, Lechner, Lulling, Maat, McCartin, Mann Thomas, Marini, Marques, Martens, Mastella, Matikainen-Kallström, Mayer Hans-Peter, Mayer Xaver, Méndez de Vigo, Menrad, Mombaur, Montfort, Morillon, Naranjo Escobar, Nassauer, Nicholson, Nisticò, Ojeda Sanz, Oostlander, Oreja Arburúa, Pack, Parish, Pastorelli, Perry, Pex, Pirker, Piscarreta, Podestà, Poettering, Pomés Ruiz, Posselt, Pronk, Provan, Purvis, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Ripoll y Martínez de Bedoya, Rovsing, Rübig, Sacrédeus, Salafranca Sánchez-Neyra, Santer, Scapagnini, Schaffner, Schleicher, Schmitt, Schnellhardt, Schröder Jürgen, Schwaiger, Smet, Sommer, Stenmarck, Stenzel, Stevenson, Sturdy, Sudre, Sumberg, Suominen, Tajani, Tannock, Theato, Trakatellis, Twinn, Valdivielso de Cué, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Vatanen, van Velzen, de Veyrinas, Vidal-Quadras Roca, Villiers, Vlasto, Wachtmeister, Wenzel-Perillo, Wieland, Wijkman, von Wogau, Wuermeling, Zabell, Zacharakis, Zappalà, Zissener
PSE: Adam, Aparicio Sánchez, Baltas, Barón Crespo, Berenguer Fuster, Berès, van den Berg, Bösch, Bowe, Bullmann, van den Burg, Campos, Carnero González, Carrilho, Casaca, Cashman, Cercas, Cerdeira Morterero, Ceyhun, Corbey, Désir, Dhaene, Díez González, Dührkop Dührkop, Duhamel, El Khadraoui, Ettl, Evans Robert J.E., Färm, Ferreira, Garot, Gebhardt, Gill, Gillig, Glante, Goebbels, Görlach, Guy-Quint, Hänsch, Haug, Hazan, Hedkvist Petersen, Honeyball, Howitt, Hughes, van Hulten, Hume, Iivari, Imbeni, Izquierdo Collado, Izquierdo Rojo, Jöns, Junker, Karamanou, Karlsson, Keßler, Kindermann, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuckelkorn, Kuhne, Lage, Lalumière, Lange, Leinen, Linkohr, Lund, McAvan, McCarthy, McNally, Malliori, Mann Erika, Marinho, Martin David W., Martínez Martínez, Mastorakis, Medina Ortega, Mendiluce Pereiro, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Miller, Miranda de Lage, Moraes, Morgan, Müller, Murphy, Napoletano, O'Toole, Paasilinna, Paciotti, Poignant, Poos, Prets, Randzio-Plath, Read, Rodríguez Ramos, Roth-Behrendt, Rothe, Rothley, Roure, Sacconi, Sakellariou, dos Santos, Sauquillo Pérez del Arco, Scheele, Schulz, Simpson, Souladakis, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swiebel, Swoboda, Terrón i Cusí, Theorin, Thorning-Schmidt, Titley, Torres Marques, Trentin, Vairinhos, Valenciano Martínez-Orozco, Van Lancker, Vattimo, Volcic, Walter, Watts, Whitehead, Wiersma, Wynn, Zrihen
UEN: Andrews, Angelilli, Berlato, Bigliardo, Caullery, Crowley, Fitzsimons, Hyland, Muscardini, Nobilia, Pasqua, Poli Bortone, Queiró, Ribeiro e Castro, Segni, Thomas-Mauro, Turchi
Verts/ALE: Aaltonen, Ahern, Auroi, Boumediene-Thiery, Bouwman, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Duthu, Echerer, Evans Jillian, Ferrández Lezaun, Flautre, Gahrton, Graefe zu Baringdorf, Hudghton, Isler Béguin, Jonckheer, Lagendijk, Lambert, Lannoye, Lipietz, MacCormick, McKenna, Maes, Mayol i Raynal, Messner, Nogueira Román, Onesta, Ortuondo Larrea, Rod, de Roo, Rühle, Schörling, Schroedter, Sörensen, Staes, Turmes, Voggenhuber, Wuori, Wyn
Nej-stemmer: 5
EDD: Bernié, Butel, Esclopé
PPE-DE: Lisi, Mennitti
Hverken eller: 7
EDD: Booth, Farage, Titford
NI: Cappato, Dell'Alba, Dupuis, Turco
43. Betænkning af Randzio-Plath A5-0045/2004
Ja-stemmer: 475
EDD: Abitbol, Andersen, Belder, Blokland, Bonde, van Dam, Kuntz, Sandbæk
ELDR: Andreasen, André-Léonard, Attwooll, Boogerd-Quaak, van den Bos, Busk, Calò, Costa Paolo, Davies, Di Pietro, Duff, Flesch, Huhne, Jensen, Ludford, Lynne, Maaten, Malmström, Manders, Martelli, Monsonís Domingo, Mulder, Newton Dunn, Nordmann, Olsson, Paulsen, Pesälä, Plooij-van Gorsel, Pohjamo, Riis-Jørgensen, Rousseaux, Rutelli, Sanders-ten Holte, Sbarbati, Schmidt, Sterckx, Sørensen, Väyrynen, Vallvé, Vermeer, Virrankoski, Wallis, Watson
GUE/NGL: Ainardi, Bergaz Conesa, Bertinotti, Blak, Brie, Caudron, Dary, Di Lello Finuoli, Eriksson, Fiebiger, Figueiredo, Frahm, Fraisse, Herzog, Jové Peres, Krarup, Manisco, Markov, Marset Campos, Meijer, Modrow, Morgantini, Naïr, Ribeiro, Schmid Herman, Schröder Ilka, Seppänen, Sjöstedt, Vinci, Wurtz
NI: Berthu, Beysen, Borghezio, Cappato, Dell'Alba, Dupuis, Garaud, Gorostiaga Atxalandabaso, Hager, Ilgenfritz, Kronberger, de La Perriere, Martin Hans-Peter, Mennea, Souchet, Speroni, Turco
PPE-DE: Almeida Garrett, Andria, Arvidsson, Avilés Perea, Ayuso González, Banotti, Bartolozzi, Bastos, Bayona de Perogordo, Beazley, Berend, Bodrato, Böge, von Boetticher, Bourlanges, Bowis, Bradbourn, Bremmer, Brok, Brunetta, Bushill-Matthews, Callanan, Camisón Asensio, Cardoso, Cederschiöld, Chichester, Cocilovo, Coelho, Cornillet, Corrie, Costa Raffaele, Cushnahan, Daul, Decourrière, De Mita, Deprez, De Sarnez, Descamps, Deva, De Veyrac, Dimitrakopoulos, Dover, Doyle, Ebner, Elles, Evans Jonathan, Fatuzzo, Fernández Martín, Ferri, Fiori, Foster, Fourtou, Friedrich, Gahler, Galeote Quecedo, García-Margallo y Marfil, García-Orcoyen Tormo, Gargani, Gawronski, Gemelli, Gil-Robles Gil-Delgado, Glase, Goepel, Goodwill, Gouveia, Graça Moura, Grönfeldt Bergman, Grosch, Grossetête, Gutiérrez-Cortines, Hannan, Hansenne, Harbour, Heaton-Harris, Helmer, Hermange, Hernández Mollar, Hieronymi, Inglewood, Jackson, Jarzembowski, Jeggle, Karas, Kastler, Keppelhoff-Wiechert, Kirkhope, Klamt, Klaß, Koch, Konrad, Korhola, Lamassoure, Langen, Langenhagen, Laschet, Lechner, Lisi, Lulling, Maat, McCartin, Mann Thomas, Marini, Marques, Martens, Mastella, Matikainen-Kallström, Mayer Hans-Peter, Mayer Xaver, Méndez de Vigo, Mennitti, Menrad, Mombaur, Montfort, Morillon, Musotto, Naranjo Escobar, Nassauer, Nisticò, Ojeda Sanz, Oostlander, Oreja Arburúa, Pack, Parish, Pastorelli, Perry, Pex, Piscarreta, Podestà, Poettering, Pomés Ruiz, Posselt, Pronk, Provan, Purvis, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Ripoll y Martínez de Bedoya, Rovsing, Rübig, Sacrédeus, Salafranca Sánchez-Neyra, Santer, Scapagnini, Schaffner, Schleicher, Schmitt, Schnellhardt, Schröder Jürgen, Schwaiger, Smet, Sommer, Stenmarck, Stenzel, Stevenson, Sturdy, Sudre, Sumberg, Suominen, Tajani, Tannock, Theato, Trakatellis, Twinn, Valdivielso de Cué, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Vatanen, van Velzen, de Veyrinas, Vidal-Quadras Roca, Villiers, Vlasto, Wachtmeister, Wenzel-Perillo, Wieland, Wijkman, von Wogau, Wuermeling, Zabell, Zacharakis, Zappalà, Zissener
PSE: Adam, Aparicio Sánchez, Baltas, Barón Crespo, Berenguer Fuster, Berès, van den Berg, Berger, Bösch, Bowe, Bullmann, van den Burg, Campos, Carnero González, Carrilho, Casaca, Cashman, Cercas, Cerdeira Morterero, Ceyhun, Corbey, De Rossa, Désir, Dhaene, Díez González, Dührkop Dührkop, Duhamel, El Khadraoui, Ettl, Evans Robert J.E., Färm, Ferreira, Garot, Gebhardt, Gill, Gillig, Glante, Goebbels, Görlach, Gröner, Guy-Quint, Hänsch, Haug, Hazan, Hedkvist Petersen, Honeyball, Howitt, Hughes, van Hulten, Hume, Iivari, Imbeni, Izquierdo Collado, Izquierdo Rojo, Jöns, Junker, Karamanou, Karlsson, Keßler, Kindermann, Kinnock, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuckelkorn, Kuhne, Lage, Lalumière, Lange, Leinen, Linkohr, Lund, McAvan, McCarthy, McNally, Mann Erika, Marinho, Martin David W., Martínez Martínez, Mastorakis, Medina Ortega, Mendiluce Pereiro, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Miller, Miranda de Lage, Moraes, Morgan, Müller, Murphy, Napoletano, Obiols i Germà, O'Toole, Paasilinna, Paciotti, Piecyk, Poignant, Poos, Prets, Randzio-Plath, Rapkay, Read, Rodríguez Ramos, Roth-Behrendt, Rothe, Rothley, Roure, Sacconi, Sakellariou, dos Santos, Sauquillo Pérez del Arco, Scheele, Schulz, Simpson, Souladakis, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swiebel, Swoboda, Terrón i Cusí, Theorin, Thorning-Schmidt, Titley, Torres Marques, Trentin, Vairinhos, Valenciano Martínez-Orozco, Van Lancker, Vattimo, Volcic, Walter, Watts, Whitehead, Wiersma, Wynn, Zrihen
UEN: Andrews, Angelilli, Berlato, Bigliardo, Caullery, Crowley, Fitzsimons, Hyland, Marchiani, Muscardini, Nobilia, Pasqua, Poli Bortone, Queiró, Ribeiro e Castro, Segni, Thomas-Mauro, Turchi
Verts/ALE: Aaltonen, Ahern, Auroi, Boumediene-Thiery, Bouwman, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Duthu, Evans Jillian, Ferrández Lezaun, Flautre, Gahrton, Graefe zu Baringdorf, Hudghton, Isler Béguin, Jonckheer, Lagendijk, Lambert, Lannoye, Lipietz, MacCormick, McKenna, Maes, Mayol i Raynal, Messner, Nogueira Román, Onesta, Ortuondo Larrea, Rod, de Roo, Rühle, Schörling, Schroedter, Sörensen, Staes, Turmes, Voggenhuber, Wuori, Wyn
Nej-stemmer: 7
EDD: Bernié, Booth, Butel, Esclopé, Farage, Titford
PPE-DE: Nicholson
Hverken eller: 6
GUE/NGL: Krivine
NI: Claeys, Dillen, de Gaulle, Lang, Martinez
44. Betænkning af Randzio-Plath A5-0045/2004
Ja-stemmer: 464
EDD: Abitbol, Andersen, Belder, Bernié, Blokland, Bonde, Butel, van Dam, Esclopé, Kuntz, Sandbæk
ELDR: Andreasen, André-Léonard, Attwooll, Boogerd-Quaak, van den Bos, Busk, Calò, Costa Paolo, Davies, Di Pietro, Duff, Flesch, Ludford, Lynne, Maaten, Malmström, Martelli, Monsonís Domingo, Newton Dunn, Nordmann, Olsson, Paulsen, Pesälä, Plooij-van Gorsel, Pohjamo, Riis-Jørgensen, Rousseaux, Rutelli, Sanders-ten Holte, Sbarbati, Schmidt, Sterckx, Sørensen, Väyrynen, Vallvé, Virrankoski, Wallis, Watson
GUE/NGL: Ainardi, Bergaz Conesa, Bertinotti, Blak, Brie, Caudron, Dary, Di Lello Finuoli, Fiebiger, Figueiredo, Fraisse, Herzog, Jové Peres, Krarup, Manisco, Markov, Marset Campos, Meijer, Modrow, Morgantini, Naïr, Ribeiro, Schmid Herman, Schröder Ilka, Seppänen, Sjöstedt, Vinci, Wurtz
NI: Berthu, Beysen, Cappato, Dell'Alba, Dupuis, Gorostiaga Atxalandabaso, Hager, Ilgenfritz, Kronberger, de La Perriere, Martin Hans-Peter, Mennea, Souchet, Turco
PPE-DE: Almeida Garrett, Andria, Avilés Perea, Ayuso González, Banotti, Bartolozzi, Bastos, Bayona de Perogordo, Beazley, Berend, Bodrato, Böge, von Boetticher, Bourlanges, Bowis, Bradbourn, Bremmer, Brok, Brunetta, Bushill-Matthews, Callanan, Camisón Asensio, Cardoso, Chichester, Cocilovo, Coelho, Cornillet, Corrie, Cushnahan, Daul, Decourrière, De Mita, Deprez, De Sarnez, Descamps, Deva, De Veyrac, Dimitrakopoulos, Dover, Doyle, Ebner, Elles, Evans Jonathan, Fatuzzo, Fernández Martín, Ferri, Fiori, Foster, Fourtou, Friedrich, Gahler, Galeote Quecedo, García-Margallo y Marfil, García-Orcoyen Tormo, Gargani, Gawronski, Gemelli, Gil-Robles Gil-Delgado, Glase, Goodwill, Gouveia, Graça Moura, Grosch, Grossetête, Gutiérrez-Cortines, Hannan, Hansenne, Harbour, Heaton-Harris, Helmer, Hermange, Hernández Mollar, Hieronymi, Hortefeux, Inglewood, Jackson, Jarzembowski, Jeggle, Karas, Kastler, Keppelhoff-Wiechert, Kirkhope, Klamt, Klaß, Koch, Konrad, Korhola, Lamassoure, Langen, Langenhagen, Laschet, Lechner, Lisi, Lulling, Maat, McCartin, Mann Thomas, Marini, Marques, Martens, Mastella, Matikainen-Kallström, Mayer Hans-Peter, Mayer Xaver, Méndez de Vigo, Mennitti, Menrad, Mombaur, Montfort, Morillon, Musotto, Naranjo Escobar, Nassauer, Nicholson, Nisticò, Ojeda Sanz, Oostlander, Oreja Arburúa, Pack, Parish, Pastorelli, Perry, Pex, Pirker, Piscarreta, Podestà, Poettering, Pomés Ruiz, Posselt, Pronk, Provan, Purvis, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Ripoll y Martínez de Bedoya, Rovsing, Rübig, Sacrédeus, Salafranca Sánchez-Neyra, Santer, Scapagnini, Schaffner, Schleicher, Schmitt, Schnellhardt, Schröder Jürgen, Schwaiger, Sommer, Stenzel, Stevenson, Sturdy, Sudre, Sumberg, Suominen, Tajani, Tannock, Theato, Trakatellis, Twinn, Valdivielso de Cué, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Vatanen, van Velzen, de Veyrinas, Vidal-Quadras Roca, Villiers, Vlasto, Wenzel-Perillo, Wieland, Wijkman, von Wogau, Wuermeling, Zabell, Zacharakis, Zappalà, Zissener
PSE: Adam, Aparicio Sánchez, Baltas, Barón Crespo, Berenguer Fuster, Berès, van den Berg, Berger, Bösch, Bowe, Bullmann, van den Burg, Campos, Carnero González, Carrilho, Cashman, Cercas, Cerdeira Morterero, Ceyhun, Corbey, De Rossa, Désir, Dhaene, Díez González, Dührkop Dührkop, Duhamel, El Khadraoui, Ettl, Evans Robert J.E., Färm, Ferreira, Garot, Gebhardt, Gill, Gillig, Glante, Goebbels, Görlach, Gröner, Guy-Quint, Hänsch, Haug, Hazan, Hedkvist Petersen, Honeyball, Howitt, Hughes, van Hulten, Hume, Iivari, Imbeni, Izquierdo Collado, Izquierdo Rojo, Jöns, Junker, Karamanou, Karlsson, Keßler, Kindermann, Kinnock, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuckelkorn, Kuhne, Lage, Lalumière, Lange, Leinen, Linkohr, Lund, McAvan, McCarthy, McNally, Malliori, Mann Erika, Marinho, Martin David W., Martínez Martínez, Mastorakis, Medina Ortega, Mendiluce Pereiro, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Miller, Miranda de Lage, Moraes, Morgan, Müller, Murphy, Napoletano, Obiols i Germà, O'Toole, Paasilinna, Paciotti, Piecyk, Poignant, Poos, Prets, Randzio-Plath, Rapkay, Read, Rodríguez Ramos, Roth-Behrendt, Rothe, Rothley, Roure, Sacconi, Sakellariou, dos Santos, Sauquillo Pérez del Arco, Scheele, Schulz, Simpson, Souladakis, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swiebel, Swoboda, Terrón i Cusí, Theorin, Thorning-Schmidt, Titley, Torres Marques, Trentin, Vairinhos, Valenciano Martínez-Orozco, Van Lancker, Vattimo, Volcic, Walter, Watts, Whitehead, Wiersma, Wynn, Zrihen
UEN: Andrews, Angelilli, Berlato, Bigliardo, Caullery, Crowley, Fitzsimons, Hyland, Marchiani, Muscardini, Nobilia, Pasqua, Poli Bortone, Queiró, Ribeiro e Castro, Segni, Thomas-Mauro, Turchi
Verts/ALE: Aaltonen, Ahern, Auroi, Boumediene-Thiery, Bouwman, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Duthu, Echerer, Evans Jillian, Ferrández Lezaun, Flautre, Gahrton, Graefe zu Baringdorf, Hudghton, Isler Béguin, Jonckheer, Lagendijk, Lambert, Lannoye, Lipietz, MacCormick, McKenna, Maes, Mayol i Raynal, Messner, Nogueira Román, Onesta, Ortuondo Larrea, Rod, de Roo, Rühle, Schörling, Schroedter, Sörensen, Staes, Turmes, Voggenhuber, Wuori, Wyn
Nej-stemmer: 8
EDD: Booth, Farage, Titford
PPE-DE: Arvidsson, Cederschiöld, Grönfeldt Bergman, Stenmarck, Wachtmeister
Hverken eller: 14
ELDR: Manders, Mulder
GUE/NGL: Eriksson, Frahm, Krivine
NI: Borghezio, Claeys, Dillen, Garaud, de Gaulle, Lang, Martinez, Speroni
PPE-DE: Costa Raffaele
45. Betænkning af Bigliardo A5-0044/2004
Ja-stemmer: 192
EDD: Abitbol, Bonde, Booth, Kuntz, Sandbæk, Titford
ELDR: Calò, Di Pietro
GUE/NGL: Seppänen
NI: Berthu, Claeys, Dillen, Garaud, de Gaulle, Gorostiaga Atxalandabaso, Lang, de La Perriere, Martin Hans-Peter, Martinez, Souchet
PPE-DE: Cederschiöld, Cocilovo, Cushnahan, Daul, Descamps, De Veyrac, Grossetête, Hermange, Hortefeux, Kastler, Marini, Mastella, Mayer Xaver, Montfort, Pirker, Posselt, Schaffner, Sudre, de Veyrinas, Vlasto
PSE: Adam, Aparicio Sánchez, Baltas, Barón Crespo, Berenguer Fuster, Berès, van den Berg, Berger, Bösch, Bowe, Bullmann, van den Burg, Campos, Carnero González, Carrilho, Casaca, Cashman, Cercas, Cerdeira Morterero, Corbey, Dehousse, De Keyser, De Rossa, Désir, Dhaene, Díez González, Dührkop Dührkop, Duhamel, El Khadraoui, Ettl, Evans Robert J.E., Färm, Ferreira, Ford, Garot, Gebhardt, Gill, Gillig, Glante, Goebbels, Görlach, Gröner, Haug, Hazan, Hedkvist Petersen, Honeyball, Howitt, Hughes, van Hulten, Iivari, Imbeni, Izquierdo Collado, Jöns, Junker, Karamanou, Keßler, Kindermann, Kreissl-Dörfler, Kuckelkorn, Lage, Lalumière, Lange, Leinen, Linkohr, McAvan, McCarthy, McNally, Malliori, Mann Erika, Martin David W., Martínez Martínez, Mastorakis, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miller, Müller, Murphy, Napoletano, Obiols i Germà, O'Toole, Paasilinna, Paciotti, Piecyk, Poos, Prets, Rapkay, Read, Roth-Behrendt, Rothe, Roure, Sacconi, Sakellariou, dos Santos, Sauquillo Pérez del Arco, Scheele, Schulz, Simpson, Sornosa Martínez, Souladakis, Stihler, Stockmann, Swiebel, Swoboda, Theorin, Titley, Torres Marques, Vairinhos, Valenciano Martínez-Orozco, Van Lancker, Vattimo, Volcic, Walter, Watts, Whitehead, Wiersma, Wynn, Zrihen
UEN: Caullery, Crowley, Fitzsimons, Marchiani, Pasqua, Segni, Thomas-Mauro
Verts/ALE: Aaltonen, Ahern, Boumediene-Thiery, Breyer, Duthu, Echerer, Evans Jillian, Gahrton, Graefe zu Baringdorf, Isler Béguin, Jonckheer, Lagendijk, Lambert, Lipietz, MacCormick, McKenna, Maes, Mayol i Raynal, Messner, Onesta, Ortuondo Larrea, Rod, de Roo, Rühle, Schroedter, Sörensen, Staes, Wuori
Nej-stemmer: 153
EDD: Belder, Blokland, van Dam
ELDR: André-Léonard, Attwooll, Boogerd-Quaak, Davies, Duff, Flesch, Huhne, Jensen, Lynne, Malmström, Manders, Martelli, Monsonís Domingo, Mulder, Newton Dunn, Nordmann, Olsson, Pesälä, Plooij-van Gorsel, Pohjamo, Riis-Jørgensen, Rousseaux, Sanders-ten Holte, Sbarbati, Schmidt, Väyrynen, Vallvé, Wallis, Watson
GUE/NGL: Blak
NI: Beysen, Cappato, Dell'Alba, Dupuis, Hager, Mennea, Turco
PPE-DE: Almeida Garrett, Andria, Arvidsson, Avilés Perea, Ayuso González, Banotti, Bartolozzi, Bayona de Perogordo, Beazley, Bodrato, Böge, Bourlanges, Bremmer, Brunetta, Camisón Asensio, Cardoso, Coelho, Deprez, De Sarnez, Dimitrakopoulos, Ebner, Fatuzzo, Fernández Martín, Fiori, Flemming, Fourtou, Friedrich, Gahler, Galeote Quecedo, García-Margallo y Marfil, García-Orcoyen Tormo, Gawronski, Gemelli, Gil-Robles Gil-Delgado, Glase, Gouveia, Graça Moura, Grönfeldt Bergman, Grosch, Gutiérrez-Cortines, Hansenne, Hieronymi, Jarzembowski, Karas, Keppelhoff-Wiechert, Klamt, Klaß, Koch, Lamassoure, Langen, Langenhagen, Lisi, Lulling, Maat, Mann Thomas, Marques, Martens, Matikainen-Kallström, Mayer Hans-Peter, Méndez de Vigo, Mennitti, Menrad, Mombaur, Morillon, Musotto, Nassauer, Nisticò, Ojeda Sanz, Oostlander, Oreja Arburúa, Pastorelli, Pex, Piscarreta, Podestà, Poettering, Pronk, Rack, Radwan, Ripoll y Martínez de Bedoya, Rovsing, Rübig, Sacrédeus, Salafranca Sánchez-Neyra, Santer, Santini, Scapagnini, Schleicher, Schmitt, Schnellhardt, Schwaiger, Sommer, Stenmarck, Stenzel, Sturdy, Suominen, Theato, Trakatellis, Varela Suanzes-Carpegna, van Velzen, Vidal-Quadras Roca, Wachtmeister, Wenzel-Perillo, Wieland, Wuermeling, Zabell, Zacharakis, Zappalà, Zissener
PSE: Lund, Thorning-Schmidt
UEN: Poli Bortone, Queiró, Ribeiro e Castro
Hverken eller: 43
GUE/NGL: Ainardi, Bergaz Conesa, Di Lello Finuoli, Eriksson, Figueiredo, Frahm, Herzog, Krarup, Krivine, Meijer, Modrow, Ribeiro, Schmid Herman
PPE-DE: Balfe, Bastos, Bowis, Bushill-Matthews, Callanan, Chichester, Corrie, Dover, Elles, Foster, Goodwill, Harbour, Helmer, Inglewood, Jackson, Kirkhope, McMillan-Scott, Perry, Provan, Purvis, Stockton, Sumberg, Tannock, Twinn, Van Orden, Villiers
UEN: Bigliardo, Muscardini, Nobilia
Verts/ALE: Schörling
46. Betænkning af Bigliardo A5-0044/2004
Ja-stemmer: 199
EDD: Belder, Blokland, van Dam
ELDR: André-Léonard, Attwooll, van den Bos, Calò, Davies, Di Pietro, Duff, Flesch, Huhne, Jensen, Lynne, Malmström, Manders, Martelli, Mulder, Newton Dunn, Nordmann, Paulsen, Pesälä, Plooij-van Gorsel, Pohjamo, Riis-Jørgensen, Rousseaux, Sanders-ten Holte, Sbarbati, Schmidt, Väyrynen, Vallvé, Vermeer, Virrankoski, Wallis, Watson
GUE/NGL: Blak
NI: Beysen, Cappato, Dell'Alba, Dupuis, Garaud, Hager, Mennea, Turco
PPE-DE: Almeida Garrett, Andria, Arvidsson, Avilés Perea, Ayuso González, Balfe, Banotti, Bartolozzi, Bastos, Bayona de Perogordo, Beazley, Bodrato, Böge, Bourlanges, Bowis, Bremmer, Brok, Brunetta, Bushill-Matthews, Callanan, Camisón Asensio, Cederschiöld, Cocilovo, Coelho, Corrie, Deprez, De Veyrac, Dimitrakopoulos, Dover, Elles, Fatuzzo, Fernández Martín, Fiori, Flemming, Foster, Fourtou, Gahler, García-Margallo y Marfil, García-Orcoyen Tormo, Gawronski, Gemelli, Gil-Robles Gil-Delgado, Glase, Goodwill, Gouveia, Graça Moura, Grönfeldt Bergman, Grosch, Gutiérrez-Cortines, Hansenne, Harbour, Helmer, Hermange, Hieronymi, Hortefeux, Inglewood, Jarzembowski, Karas, Kastler, Keppelhoff-Wiechert, Klamt, Klaß, Koch, Konrad, Lamassoure, Langen, Langenhagen, Lisi, Lulling, Maat, McMillan-Scott, Mann Thomas, Marini, Marques, Martens, Mastella, Matikainen-Kallström, Mayer Hans-Peter, Mayer Xaver, Mennitti, Menrad, Mombaur, Morillon, Musotto, Naranjo Escobar, Nassauer, Nisticò, Ojeda Sanz, Oostlander, Oreja Arburúa, Pastorelli, Perry, Pex, Piscarreta, Podestà, Poettering, Posselt, Pronk, Provan, Purvis, Rack, Radwan, Ripoll y Martínez de Bedoya, Rovsing, Rübig, Sacrédeus, Salafranca Sánchez-Neyra, Santer, Santini, Scapagnini, Schaffner, Schleicher, Schmitt, Schnellhardt, Schwaiger, Sommer, Stenmarck, Stenzel, Stockton, Sturdy, Sumberg, Suominen, Tannock, Theato, Trakatellis, Twinn, Valdivielso de Cué, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, van Velzen, de Veyrinas, Vidal-Quadras Roca, Villiers, Vlasto, Wachtmeister, Wenzel-Perillo, Wieland, Wijkman, Wuermeling, Zabell, Zacharakis, Zappalà, Zissener
PSE: Lund, Sauquillo Pérez del Arco, Thorning-Schmidt
UEN: Bigliardo, Muscardini, Nobilia, Poli Bortone, Queiró, Ribeiro e Castro, Thomas-Mauro
Verts/ALE: Buitenweg, MacCormick
Nej-stemmer: 172
EDD: Abitbol, Bernié, Bonde, Kuntz, Saint-Josse, Sandbæk
ELDR: Boogerd-Quaak, Monsonís Domingo, Olsson
GUE/NGL: Herzog, Krivine, Meijer
NI: Berthu, Claeys, Dillen, de Gaulle, Gorostiaga Atxalandabaso, Lang, de La Perriere, Martin Hans-Peter, Martinez, Souchet
PPE-DE: Cornillet, Daul, De Sarnez, Descamps, Grossetête, Montfort, Sudre
PSE: Adam, Aparicio Sánchez, Baltas, Barón Crespo, Berenguer Fuster, Berès, van den Berg, Berger, Bösch, Bowe, Bullmann, Campos, Carnero González, Carrilho, Casaca, Cashman, Cercas, Cerdeira Morterero, Dehousse, De Keyser, Désir, Dhaene, Díez González, Dührkop Dührkop, Duhamel, El Khadraoui, Ettl, Evans Robert J.E., Färm, Ferreira, Ford, Garot, Gebhardt, Gill, Gillig, Glante, Goebbels, Görlach, Gröner, Hänsch, Haug, Hazan, Hedkvist Petersen, Honeyball, Howitt, Hughes, van Hulten, Iivari, Imbeni, Izquierdo Collado, Jöns, Karamanou, Keßler, Kindermann, Kinnock, Kreissl-Dörfler, Kuckelkorn, Lage, Lalumière, Lange, Leinen, Linkohr, McAvan, McCarthy, McNally, Malliori, Mann Erika, Martin David W., Martínez Martínez, Mastorakis, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miller, Müller, Murphy, Napoletano, Obiols i Germà, O'Toole, Paasilinna, Paciotti, Piecyk, Poos, Rapkay, Read, Roth-Behrendt, Rothe, Roure, Sacconi, Sakellariou, dos Santos, Scheele, Schulz, Simpson, Souladakis, Stihler, Stockmann, Swiebel, Swoboda, Theorin, Titley, Torres Marques, Vairinhos, Valenciano Martínez-Orozco, Van Lancker, Vattimo, Volcic, Walter, Watts, Whitehead, Wiersma, Wynn, Zrihen
UEN: Caullery, Crowley, Fitzsimons, Marchiani, Pasqua, Segni
Verts/ALE: Aaltonen, Ahern, Auroi, Boumediene-Thiery, Breyer, Cohn-Bendit, Duthu, Evans Jillian, Graefe zu Baringdorf, Isler Béguin, Jonckheer, Lagendijk, Lambert, Lipietz, Maes, Mayol i Raynal, Messner, Onesta, Ortuondo Larrea, Rod, Rühle, Schroedter, Sörensen, Staes, Wuori
Hverken eller: 19
EDD: Booth, Titford
GUE/NGL: Ainardi, Bergaz Conesa, Di Lello Finuoli, Eriksson, Figueiredo, Frahm, Krarup, Modrow, Ribeiro, Schmid Herman, Seppänen
PPE-DE: Chichester, Costa Raffaele, Kirkhope
Verts/ALE: Gahrton, McKenna, Schörling
47. Betænkning af Bigliardo A5-0044/2004
Ja-stemmer: 187
EDD: Abitbol, Bernié, Booth, Esclopé, Kuntz, Saint-Josse, Titford
ELDR: Boogerd-Quaak
GUE/NGL: Blak, Seppänen
NI: Berthu, Claeys, Dillen, Garaud, de Gaulle, Gorostiaga Atxalandabaso, Lang, de La Perriere, Martin Hans-Peter, Martinez, Souchet
PPE-DE: Cocilovo, Daul, Descamps, Grossetête, Hermange, Montfort, Sudre, de Veyrinas, Vlasto
PSE: Adam, Aparicio Sánchez, Baltas, Barón Crespo, Berenguer Fuster, Berès, van den Berg, Berger, Bösch, Bowe, Bullmann, van den Burg, Campos, Carnero González, Carrilho, Casaca, Cashman, Cercas, Cerdeira Morterero, Corbey, Dehousse, De Keyser, De Rossa, Désir, Dhaene, Díez González, Dührkop Dührkop, Duhamel, El Khadraoui, Ettl, Evans Robert J.E., Färm, Ferreira, Ford, Garot, Gebhardt, Gill, Gillig, Glante, Goebbels, Görlach, Gröner, Hänsch, Haug, Hazan, Hedkvist Petersen, Honeyball, Howitt, Hughes, van Hulten, Iivari, Imbeni, Izquierdo Collado, Jöns, Junker, Karamanou, Keßler, Kindermann, Kinnock, Kreissl-Dörfler, Kuckelkorn, Lage, Lalumière, Lange, Leinen, Linkohr, McAvan, McCarthy, McNally, Malliori, Mann Erika, Martin David W., Martínez Martínez, Mastorakis, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miller, Müller, Murphy, Napoletano, Obiols i Germà, O'Toole, Paasilinna, Paciotti, Piecyk, Poos, Prets, Rapkay, Read, Roth-Behrendt, Rothe, Roure, Sacconi, Sakellariou, dos Santos, Sauquillo Pérez del Arco, Scheele, Schulz, Simpson, Souladakis, Stihler, Stockmann, Swiebel, Swoboda, Theorin, Titley, Torres Marques, Vairinhos, Valenciano Martínez-Orozco, Van Lancker, Vattimo, Volcic, Walter, Watts, Whitehead, Wiersma, Wynn, Zrihen
UEN: Angelilli, Caullery, Crowley, Fitzsimons, Marchiani, Muscardini, Nobilia, Pasqua, Poli Bortone, Segni, Thomas-Mauro
Verts/ALE: Aaltonen, Ahern, Auroi, Boumediene-Thiery, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Duthu, Echerer, Evans Jillian, Flautre, Graefe zu Baringdorf, Isler Béguin, Jonckheer, Lambert, Lipietz, Maes, Mayol i Raynal, Messner, Onesta, Ortuondo Larrea, Rod, de Roo, Rühle, Schörling, Schroedter, Sörensen, Staes
Nej-stemmer: 178
EDD: Belder, Blokland, van Dam
ELDR: André-Léonard, Attwooll, van den Bos, Calò, Davies, Di Pietro, Duff, Flesch, Huhne, Jensen, Ludford, Lynne, Malmström, Manders, Martelli, Monsonís Domingo, Mulder, Newton Dunn, Nordmann, Olsson, Paulsen, Pesälä, Plooij-van Gorsel, Pohjamo, Riis-Jørgensen, Rousseaux, Sanders-ten Holte, Sbarbati, Schmidt, Väyrynen, Vallvé, Vermeer, Virrankoski, Wallis, Watson
NI: Beysen, Cappato, Dell'Alba, Dupuis, Hager, Turco
PPE-DE: Almeida Garrett, Andria, Arvidsson, Avilés Perea, Ayuso González, Banotti, Bartolozzi, Bastos, Bayona de Perogordo, Beazley, Bodrato, Böge, Bourlanges, Bremmer, Brok, Brunetta, Camisón Asensio, Cardoso, Cederschiöld, Coelho, Cornillet, Cushnahan, Deprez, De Sarnez, De Veyrac, Dimitrakopoulos, Ebner, Fatuzzo, Fernández Martín, Fiori, Flemming, Fourtou, Friedrich, Gahler, Galeote Quecedo, García-Orcoyen Tormo, Gawronski, Gemelli, Gil-Robles Gil-Delgado, Glase, Gouveia, Graça Moura, Grönfeldt Bergman, Grosch, Gutiérrez-Cortines, Hansenne, Hernández Mollar, Hieronymi, Hortefeux, Jarzembowski, Karas, Kastler, Keppelhoff-Wiechert, Kirkhope, Klamt, Klaß, Koch, Konrad, Lamassoure, Langen, Langenhagen, Lisi, Lulling, Maat, Mann Thomas, Marini, Marques, Martens, Mastella, Matikainen-Kallström, Mayer Hans-Peter, Mayer Xaver, Méndez de Vigo, Mennitti, Menrad, Mombaur, Morillon, Musotto, Naranjo Escobar, Nassauer, Nisticò, Ojeda Sanz, Oostlander, Oreja Arburúa, Pastorelli, Pex, Pirker, Piscarreta, Podestà, Poettering, Posselt, Pronk, Purvis, Rack, Radwan, Ripoll y Martínez de Bedoya, Rovsing, Rübig, Sacrédeus, Salafranca Sánchez-Neyra, Santer, Santini, Scapagnini, Schaffner, Schleicher, Schmitt, Schnellhardt, Schwaiger, Sommer, Stenmarck, Stenzel, Suominen, Tajani, Theato, Trakatellis, Valdivielso de Cué, Varela Suanzes-Carpegna, Vatanen, van Velzen, Vidal-Quadras Roca, Wachtmeister, Wenzel-Perillo, Wieland, Wijkman, Wuermeling, Zabell, Zacharakis, Zappalà, Zissener
PSE: Lund, Thorning-Schmidt
UEN: Queiró, Ribeiro e Castro
Verts/ALE: MacCormick
Hverken eller: 46
EDD: Bonde, Sandbæk
GUE/NGL: Ainardi, Bergaz Conesa, Di Lello Finuoli, Eriksson, Figueiredo, Frahm, Fraisse, Herzog, Krarup, Krivine, Meijer, Modrow, Ribeiro, Schmid Herman
PPE-DE: Balfe, Bowis, Bushill-Matthews, Callanan, Chichester, Corrie, Costa Raffaele, Dover, Elles, Foster, Goodwill, Harbour, Helmer, Inglewood, Jackson, McMillan-Scott, Perry, Provan, Stockton, Sturdy, Sumberg, Tannock, Twinn, Van Orden, Villiers
UEN: Bigliardo
Verts/ALE: Gahrton, Lagendijk, McKenna, Wuori
48. Betænkning af Bigliardo A5-0044/2004
Ja-stemmer: 178
EDD: Abitbol, Bernié, Bonde, Esclopé, Kuntz, Saint-Josse, Sandbæk
ELDR: Sanders-ten Holte
GUE/NGL: Blak, Eriksson, Frahm, Krarup, Schmid Herman, Seppänen
NI: Berthu, Garaud, Gorostiaga Atxalandabaso, de La Perriere, Mennea, Souchet
PPE-DE: Andria, Bartolozzi, Brunetta, Daul, Descamps, García-Margallo y Marfil, Gawronski, Gemelli, Grossetête, Hermange, Lamassoure, Lisi, Mennitti, Montfort, Musotto, Nisticò, Pastorelli, Pirker, Piscarreta, Podestà, Ripoll y Martínez de Bedoya, Santini, Schaffner, Sudre, Tajani, de Veyrinas, Vlasto
PSE: Adam, Aparicio Sánchez, Baltas, Barón Crespo, Berenguer Fuster, Berès, van den Berg, Berger, Bösch, Bowe, Bullmann, van den Burg, Campos, Carnero González, Carrilho, Casaca, Cashman, Cercas, Cerdeira Morterero, Corbey, Dehousse, De Keyser, De Rossa, Désir, Dhaene, Díez González, Dührkop Dührkop, Duhamel, El Khadraoui, Ettl, Evans Robert J.E., Färm, Ferreira, Ford, Gebhardt, Gill, Gillig, Glante, Goebbels, Görlach, Gröner, Hänsch, Haug, Hazan, Hedkvist Petersen, Honeyball, Howitt, Hughes, van Hulten, Iivari, Imbeni, Izquierdo Collado, Jöns, Junker, Karamanou, Keßler, Kindermann, Kinnock, Kreissl-Dörfler, Kuckelkorn, Lage, Lalumière, Lange, Leinen, Linkohr, Lund, McAvan, McCarthy, McNally, Malliori, Mann Erika, Martin David W., Martínez Martínez, Mastorakis, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miller, Müller, Murphy, Napoletano, Obiols i Germà, O'Toole, Paasilinna, Paciotti, Piecyk, Poos, Prets, Rapkay, Read, Roth-Behrendt, Rothe, Roure, Sacconi, Sakellariou, dos Santos, Sauquillo Pérez del Arco, Scheele, Simpson, Souladakis, Stihler, Stockmann, Swiebel, Swoboda, Theorin, Thorning-Schmidt, Titley, Torres Marques, Vairinhos, Valenciano Martínez-Orozco, Van Lancker, Vattimo, Volcic, Walter, Watts, Whitehead, Wiersma, Wynn, Zrihen
UEN: Angelilli, Bigliardo, Caullery, Crowley, Fitzsimons, Marchiani, Muscardini, Nobilia, Pasqua, Poli Bortone, Queiró, Thomas-Mauro
Verts/ALE: Jonckheer
Nej-stemmer: 213
EDD: Belder, Blokland, van Dam
ELDR: André-Léonard, Attwooll, Boogerd-Quaak, van den Bos, Calò, Davies, Di Pietro, Duff, Flesch, Huhne, Jensen, Ludford, Lynne, Malmström, Manders, Martelli, Monsonís Domingo, Mulder, Newton Dunn, Nordmann, Olsson, Paulsen, Pesälä, Plooij-van Gorsel, Pohjamo, Riis-Jørgensen, Rousseaux, Sbarbati, Schmidt, Väyrynen, Vallvé, Vermeer, Virrankoski, Wallis, Watson
NI: Beysen, Cappato, Dell'Alba, Dupuis, Hager, Turco
PPE-DE: Almeida Garrett, Arvidsson, Avilés Perea, Ayuso González, Balfe, Banotti, Bastos, Bayona de Perogordo, Beazley, Bodrato, Böge, Bourlanges, Bowis, Bremmer, Brok, Bushill-Matthews, Callanan, Camisón Asensio, Cardoso, Cederschiöld, Chichester, Cocilovo, Coelho, Cornillet, Corrie, Cushnahan, Deprez, De Sarnez, De Veyrac, Dimitrakopoulos, Dover, Ebner, Elles, Fatuzzo, Fernández Martín, Fiori, Flemming, Foster, Fourtou, Friedrich, Gahler, Galeote Quecedo, García-Orcoyen Tormo, Gil-Robles Gil-Delgado, Glase, Goodwill, Gouveia, Graça Moura, Grönfeldt Bergman, Grosch, Gutiérrez-Cortines, Hansenne, Harbour, Helmer, Hernández Mollar, Hieronymi, Hortefeux, Inglewood, Jackson, Jarzembowski, Karas, Kastler, Keppelhoff-Wiechert, Kirkhope, Klamt, Klaß, Koch, Konrad, Langen, Langenhagen, Lulling, Maat, McMillan-Scott, Mann Thomas, Marini, Marques, Martens, Mastella, Matikainen-Kallström, Mayer Hans-Peter, Mayer Xaver, Méndez de Vigo, Menrad, Mombaur, Morillon, Naranjo Escobar, Nassauer, Ojeda Sanz, Oostlander, Oreja Arburúa, Perry, Pex, Poettering, Posselt, Pronk, Provan, Purvis, Rack, Radwan, Rovsing, Rübig, Sacrédeus, Salafranca Sánchez-Neyra, Santer, Scapagnini, Schleicher, Schmitt, Schnellhardt, Schwaiger, Sommer, Stenmarck, Stenzel, Stockton, Sturdy, Sumberg, Suominen, Tannock, Theato, Trakatellis, Twinn, Valdivielso de Cué, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Vatanen, van Velzen, Vidal-Quadras Roca, Villiers, Wachtmeister, Wenzel-Perillo, Wieland, Wijkman, Wuermeling, Zabell, Zacharakis, Zappalà, Zissener
PSE: Garot, Schulz
UEN: Ribeiro e Castro
Verts/ALE: Aaltonen, Ahern, Auroi, Boumediene-Thiery, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Duthu, Echerer, Evans Jillian, Flautre, Gahrton, Graefe zu Baringdorf, Isler Béguin, Lagendijk, Lambert, Lipietz, MacCormick, Maes, Mayol i Raynal, Messner, Onesta, Ortuondo Larrea, Rod, de Roo, Rühle, Schroedter, Sörensen, Staes, Wuori
Hverken eller: 22
EDD: Booth, Titford
GUE/NGL: Ainardi, Bergaz Conesa, Di Lello Finuoli, Figueiredo, Fraisse, Herzog, Krivine, Meijer, Modrow, Ribeiro
NI: Claeys, Dillen, de Gaulle, Lang, Martin Hans-Peter, Martinez
PPE-DE: Costa Raffaele
UEN: Segni
Verts/ALE: McKenna, Schörling
49. Betænkning af Bigliardo A5-0044/2004
Ja-stemmer: 321
EDD: Abitbol, Belder, Bernié, Blokland, Bonde, van Dam, Esclopé, Kuntz, Saint-Josse, Sandbæk
ELDR: Andreasen, André-Léonard, Attwooll, van den Bos, Calò, Davies, Di Pietro, Duff, Flesch, Huhne, Jensen, Ludford, Lynne, Malmström, Manders, Martelli, Mulder, Newton Dunn, Nordmann, Olsson, Paulsen, Pesälä, Plooij-van Gorsel, Pohjamo, Riis-Jørgensen, Rousseaux, Rutelli, Sanders-ten Holte, Sbarbati, Schmidt, Sterckx, Väyrynen, Vermeer, Wallis, Watson
GUE/NGL: Blak, Eriksson, Frahm, Fraisse, Krarup, Schmid Herman, Seppänen
NI: Beysen, Claeys, Garaud, de Gaulle, Gorostiaga Atxalandabaso, Hager, Lang, de La Perriere, Martin Hans-Peter, Martinez, Mennea, Souchet
PPE-DE: Andria, Arvidsson, Avilés Perea, Balfe, Banotti, Bartolozzi, Bayona de Perogordo, Bodrato, Böge, Bourlanges, Bowis, Brunetta, Bushill-Matthews, Callanan, Cardoso, Chichester, Coelho, Cornillet, Corrie, Costa Raffaele, Cushnahan, Deprez, Deva, Dimitrakopoulos, Dover, Elles, Fiori, Foster, García-Orcoyen Tormo, Gawronski, Gemelli, Goodwill, Grosch, Hansenne, Harbour, Heaton-Harris, Helmer, Hermange, Hieronymi, Inglewood, Jackson, Jarzembowski, Jeggle, Kastler, Koch, Langenhagen, Lisi, Lulling, McMillan-Scott, Matikainen-Kallström, Mennitti, Montfort, Morillon, Musotto, Naranjo Escobar, Nassauer, Nisticò, Oostlander, Oreja Arburúa, Parish, Pastorelli, Perry, Pex, Piscarreta, Podestà, Poettering, Posselt, Provan, Purvis, Quisthoudt-Rowohl, Ripoll y Martínez de Bedoya, Santini, Scapagnini, Schaffner, Stockton, Sturdy, Sumberg, Suominen, Tajani, Tannock, Trakatellis, Twinn, Van Orden, Vatanen, Vidal-Quadras Roca, Wenzel-Perillo, Wieland, Zabell, Zacharakis
PSE: Adam, Aparicio Sánchez, Baltas, Barón Crespo, Berenguer Fuster, Berès, van den Berg, Berger, Bösch, Bowe, Bullmann, van den Burg, Campos, Carnero González, Carrilho, Casaca, Cashman, Cercas, Cerdeira Morterero, Corbey, De Keyser, De Rossa, Désir, Dhaene, Díez González, Dührkop Dührkop, Duhamel, El Khadraoui, Ettl, Evans Robert J.E., Färm, Ferreira, Ford, Garot, Gebhardt, Gill, Gillig, Glante, Goebbels, Görlach, Gröner, Hänsch, Haug, Hazan, Hedkvist Petersen, Honeyball, Howitt, Hughes, van Hulten, Iivari, Imbeni, Izquierdo Collado, Jöns, Junker, Karamanou, Keßler, Kindermann, Kinnock, Kreissl-Dörfler, Kuckelkorn, Lage, Lalumière, Lange, Leinen, Linkohr, Lund, McAvan, McCarthy, McNally, Malliori, Mann Erika, Martin David W., Martínez Martínez, Mastorakis, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miller, Müller, Murphy, Napoletano, Obiols i Germà, O'Toole, Paasilinna, Paciotti, Piecyk, Poos, Prets, Rapkay, Read, Roth-Behrendt, Rothe, Roure, Sacconi, Sakellariou, dos Santos, Sauquillo Pérez del Arco, Scheele, Schulz, Simpson, Souladakis, Stihler, Stockmann, Swiebel, Swoboda, Theorin, Thorning-Schmidt, Titley, Torres Marques, Vairinhos, Valenciano Martínez-Orozco, Van Lancker, Vattimo, Volcic, Walter, Watts, Whitehead, Wiersma, Wynn, Zrihen
UEN: Andrews, Angelilli, Bigliardo, Caullery, Crowley, Fitzsimons, Marchiani, Muscardini, Nobilia, Pasqua, Poli Bortone, Queiró, Ribeiro e Castro, Segni, Thomas-Mauro
Verts/ALE: Aaltonen, Ahern, Auroi, Boumediene-Thiery, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Duthu, Echerer, Evans Jillian, Ferrández Lezaun, Flautre, Gahrton, Graefe zu Baringdorf, Jonckheer, Lagendijk, Lambert, Lipietz, MacCormick, McKenna, Maes, Mayol i Raynal, Messner, Onesta, Ortuondo Larrea, Rod, de Roo, Rühle, Schörling, Schroedter, Sörensen, Staes, Wuori, Wyn
Nej-stemmer: 93
EDD: Titford
ELDR: Monsonís Domingo, Vallvé, Virrankoski
GUE/NGL: Figueiredo, Manisco, Ribeiro
NI: Cappato, Dell'Alba, Dupuis, Turco
PPE-DE: Almeida Garrett, Ayuso González, Bastos, Beazley, Bradbourn, Bremmer, Brok, Camisón Asensio, Cederschiöld, Cocilovo, Daul, De Sarnez, Descamps, De Veyrac, Doyle, Ebner, Fatuzzo, Fernández Martín, Flemming, Fourtou, Friedrich, Gahler, Galeote Quecedo, García-Margallo y Marfil, Gil-Robles Gil-Delgado, Glase, Gouveia, Graça Moura, Grönfeldt Bergman, Grossetête, Gutiérrez-Cortines, Hernández Mollar, Hortefeux, Karas, Keppelhoff-Wiechert, Kirkhope, Klamt, Klaß, Konrad, Korhola, Lamassoure, Langen, Maat, Mann Thomas, Marini, Marques, Martens, Mastella, Mayer Hans-Peter, Mayer Xaver, Méndez de Vigo, Menrad, Mombaur, Ojeda Sanz, Pirker, Pronk, Rack, Radwan, Rovsing, Rübig, Sacrédeus, Salafranca Sánchez-Neyra, Santer, Schleicher, Schmitt, Schnellhardt, Schwaiger, Sommer, Stenmarck, Stenzel, Sudre, Theato, Valdivielso de Cué, Varela Suanzes-Carpegna, van Velzen, de Veyrinas, Vlasto, Wachtmeister, Wijkman, Wuermeling, Zappalà, Zissener
Hverken eller: 10
GUE/NGL: Ainardi, Bergaz Conesa, Di Lello Finuoli, Herzog, Krivine, Meijer, Modrow
NI: Berthu, Dillen
PSE: Dehousse
50. Betænkning af Bigliardo A5-0044/2004
Ja-stemmer: 210
EDD: Abitbol, Bernié, Esclopé, Kuntz, Saint-Josse
GUE/NGL: Fraisse, Herzog
NI: Berthu, Claeys, Dillen, Garaud, de Gaulle, Gorostiaga Atxalandabaso, Lang, de La Perriere, Martin Hans-Peter, Martinez, Mennea, Souchet
PPE-DE: Andria, Avilés Perea, Ayuso González, Bartolozzi, Bayona de Perogordo, Bourlanges, Brunetta, Daul, De Mita, De Sarnez, Descamps, Fiori, Gawronski, Gemelli, Grossetête, Hermange, Lisi, Mennitti, Montfort, Naranjo Escobar, Nisticò, Parish, Pastorelli, Piscarreta, Podestà, Ripoll y Martínez de Bedoya, Santini, Schaffner, Tajani, de Veyrinas, Vlasto
PSE: Adam, Aparicio Sánchez, Baltas, Barón Crespo, Berenguer Fuster, Berès, van den Berg, Berger, Bösch, Bowe, Bullmann, van den Burg, Campos, Carnero González, Carrilho, Casaca, Cashman, Cercas, Cerdeira Morterero, Ceyhun, Corbey, Dehousse, De Keyser, De Rossa, Désir, Dhaene, Díez González, Dührkop Dührkop, Duhamel, El Khadraoui, Ettl, Evans Robert J.E., Ferreira, Ford, Garot, Gebhardt, Gill, Gillig, Glante, Goebbels, Görlach, Gröner, Hänsch, Haug, Hazan, Honeyball, Howitt, Hughes, van Hulten, Hume, Iivari, Imbeni, Izquierdo Collado, Jöns, Junker, Karamanou, Keßler, Kindermann, Kinnock, Kreissl-Dörfler, Kuckelkorn, Kuhne, Lage, Lalumière, Lange, Leinen, Linkohr, McAvan, McCarthy, McNally, Malliori, Mann Erika, Martin David W., Martínez Martínez, Mastorakis, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miller, Müller, Murphy, Napoletano, Obiols i Germà, O'Toole, Piecyk, Poos, Prets, Rapkay, Read, Roth-Behrendt, Rothe, Roure, Sacconi, Sakellariou, dos Santos, Sauquillo Pérez del Arco, Scheele, Schulz, Simpson, Souladakis, Stihler, Stockmann, Swiebel, Swoboda, Thorning-Schmidt, Titley, Torres Marques, Vairinhos, Van Lancker, Vattimo, Volcic, Walter, Watts, Whitehead, Wiersma, Wynn, Zrihen
UEN: Andrews, Angelilli, Caullery, Crowley, Fitzsimons, Hyland, Marchiani, Muscardini, Nobilia, Pasqua, Thomas-Mauro, Turchi
Verts/ALE: Aaltonen, Ahern, Auroi, Boumediene-Thiery, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Duthu, Echerer, Evans Jillian, Ferrández Lezaun, Flautre, Graefe zu Baringdorf, Jonckheer, Lambert, Lipietz, Maes, Mayol i Raynal, Messner, Onesta, Ortuondo Larrea, Rod, de Roo, Rühle, Schörling, Schroedter, Sörensen, Staes, Turmes, Voggenhuber, Wuori, Wyn
Nej-stemmer: 203
EDD: Belder, Blokland, van Dam
ELDR: Andreasen, André-Léonard, Attwooll, Boogerd-Quaak, van den Bos, Calò, Davies, Di Pietro, Duff, Flesch, Huhne, Jensen, Ludford, Lynne, Malmström, Manders, Martelli, Monsonís Domingo, Mulder, Newton Dunn, Nordmann, Olsson, Paulsen, Pesälä, Plooij-van Gorsel, Pohjamo, Riis-Jørgensen, Rousseaux, Rutelli, Sanders-ten Holte, Sbarbati, Schmidt, Sterckx, Väyrynen, Vallvé, Vermeer, Virrankoski, Wallis, Watson
GUE/NGL: Seppänen
NI: Beysen, Cappato, Dell'Alba, Dupuis, Hager, Turco
PPE-DE: Almeida Garrett, Arvidsson, Balfe, Banotti, Bastos, Beazley, Bodrato, Böge, Bowis, Bradbourn, Bremmer, Brok, Bushill-Matthews, Callanan, Camisón Asensio, Cardoso, Cederschiöld, Chichester, Cocilovo, Coelho, Cornillet, Corrie, Costa Raffaele, Cushnahan, Deprez, Deva, De Veyrac, Dimitrakopoulos, Dover, Doyle, Ebner, Elles, Fatuzzo, Fernández Martín, Flemming, Foster, Fourtou, Friedrich, Gahler, Galeote Quecedo, García-Margallo y Marfil, García-Orcoyen Tormo, Gil-Robles Gil-Delgado, Glase, Goodwill, Gouveia, Graça Moura, Grönfeldt Bergman, Grosch, Gutiérrez-Cortines, Hannan, Hansenne, Harbour, Heaton-Harris, Helmer, Hernández Mollar, Hieronymi, Hortefeux, Inglewood, Jackson, Jarzembowski, Jeggle, Karas, Kastler, Keppelhoff-Wiechert, Kirkhope, Klamt, Klaß, Koch, Konrad, Korhola, Lamassoure, Langen, Langenhagen, Lulling, Maat, McCartin, McMillan-Scott, Mann Thomas, Marini, Marques, Martens, Mastella, Matikainen-Kallström, Mayer Hans-Peter, Mayer Xaver, Méndez de Vigo, Menrad, Mombaur, Morillon, Musotto, Nassauer, Ojeda Sanz, Oostlander, Oreja Arburúa, Perry, Pex, Pirker, Poettering, Posselt, Pronk, Provan, Purvis, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Rovsing, Rübig, Sacrédeus, Salafranca Sánchez-Neyra, Santer, Scapagnini, Schleicher, Schmitt, Schnellhardt, Schwaiger, Sommer, Stenmarck, Stenzel, Stockton, Sturdy, Sudre, Sumberg, Suominen, Tannock, Theato, Trakatellis, Twinn, Valdivielso de Cué, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Vatanen, van Velzen, Vidal-Quadras Roca, Villiers, Wachtmeister, Wenzel-Perillo, Wieland, Wijkman, Wuermeling, Zabell, Zacharakis, Zappalà, Zissener
PSE: Färm, Hedkvist Petersen, Lund, Paasilinna, Paciotti, Theorin, Valenciano Martínez-Orozco
UEN: Queiró, Ribeiro e Castro
Verts/ALE: MacCormick
Hverken eller: 27
EDD: Andersen, Bonde, Sandbæk, Titford
GUE/NGL: Ainardi, Bergaz Conesa, Bertinotti, Blak, Di Lello Finuoli, Eriksson, Figueiredo, Frahm, Krarup, Krivine, Manisco, Meijer, Modrow, Morgantini, Ribeiro, Schmid Herman, Vinci
UEN: Bigliardo, Poli Bortone, Segni
Verts/ALE: Gahrton, Lagendijk, McKenna
51. Betænkning af Bigliardo A5-0044/2004
Ja-stemmer: 210
EDD: Abitbol, Kuntz
ELDR: Di Pietro
GUE/NGL: Fraisse, Herzog
NI: Berthu, Claeys, Dillen, Garaud, de Gaulle, Gorostiaga Atxalandabaso, Lang, de La Perriere, Martinez, Mennea, Souchet
PPE-DE: Almeida Garrett, Andria, Avilés Perea, Ayuso González, Bartolozzi, Bayona de Perogordo, Brunetta, Daul, De Mita, De Sarnez, Descamps, Fiori, Gawronski, Gemelli, Grossetête, Hermange, Lamassoure, Lisi, Mennitti, Montfort, Musotto, Naranjo Escobar, Nisticò, Parish, Pastorelli, Piscarreta, Podestà, Ripoll y Martínez de Bedoya, Santini, Schaffner, Sudre, Tajani, de Veyrinas, Vlasto
PSE: Adam, Aparicio Sánchez, Baltas, Barón Crespo, Berenguer Fuster, Berès, van den Berg, Berger, Bösch, Bowe, Bullmann, van den Burg, Campos, Carnero González, Casaca, Cashman, Cercas, Cerdeira Morterero, Ceyhun, Corbey, Dehousse, De Keyser, De Rossa, Désir, Dhaene, Díez González, Dührkop Dührkop, Duhamel, El Khadraoui, Ettl, Evans Robert J.E., Ferreira, Ford, Garot, Gebhardt, Gill, Gillig, Glante, Goebbels, Görlach, Gröner, Hänsch, Haug, Hazan, Honeyball, Howitt, Hughes, van Hulten, Hume, Iivari, Imbeni, Izquierdo Collado, Jöns, Junker, Karamanou, Keßler, Kindermann, Kinnock, Kreissl-Dörfler, Kuckelkorn, Kuhne, Lage, Lalumière, Lange, Leinen, Linkohr, McAvan, McCarthy, McNally, Malliori, Mann Erika, Martin David W., Martínez Martínez, Mastorakis, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miller, Müller, Murphy, Napoletano, Obiols i Germà, O'Toole, Paasilinna, Paciotti, Piecyk, Poos, Prets, Rapkay, Read, Roth-Behrendt, Rothe, Roure, Sacconi, Sakellariou, dos Santos, Sauquillo Pérez del Arco, Scheele, Schulz, Simpson, Souladakis, Stihler, Stockmann, Swiebel, Swoboda, Thorning-Schmidt, Titley, Torres Marques, Vairinhos, Valenciano Martínez-Orozco, Van Lancker, Vattimo, Volcic, Walter, Watts, Whitehead, Wiersma, Wynn, Zrihen
UEN: Andrews, Angelilli, Caullery, Crowley, Fitzsimons, Hyland, Marchiani, Muscardini, Nobilia, Pasqua, Thomas-Mauro, Turchi
Verts/ALE: Auroi, Boumediene-Thiery, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Duthu, Echerer, Evans Jillian, Ferrández Lezaun, Flautre, Graefe zu Baringdorf, Jonckheer, Lagendijk, Lambert, Lipietz, Maes, Mayol i Raynal, Messner, Onesta, Ortuondo Larrea, Rod, de Roo, Rühle, Schroedter, Sörensen, Staes, Turmes, Voggenhuber, Wuori, Wyn
Nej-stemmer: 191
EDD: Belder, Blokland, van Dam
ELDR: Andreasen, André-Léonard, Attwooll, Boogerd-Quaak, van den Bos, Davies, Duff, Flesch, Huhne, Jensen, Ludford, Lynne, Malmström, Manders, Martelli, Monsonís Domingo, Mulder, Newton Dunn, Olsson, Paulsen, Pesälä, Plooij-van Gorsel, Pohjamo, Riis-Jørgensen, Rousseaux, Rutelli, Sanders-ten Holte, Sbarbati, Schmidt, Sterckx, Väyrynen, Vallvé, Vermeer, Virrankoski, Wallis, Watson
NI: Beysen, Cappato, Dell'Alba, Dupuis, Hager, Turco
PPE-DE: Arvidsson, Balfe, Banotti, Bastos, Beazley, Bodrato, Böge, Bourlanges, Bowis, Bradbourn, Bremmer, Brok, Bushill-Matthews, Callanan, Camisón Asensio, Cardoso, Cederschiöld, Chichester, Cocilovo, Coelho, Cornillet, Corrie, Costa Raffaele, Cushnahan, Deprez, Deva, De Veyrac, Dimitrakopoulos, Dover, Doyle, Ebner, Elles, Fatuzzo, Fernández Martín, Flemming, Foster, Fourtou, Friedrich, Gahler, Galeote Quecedo, García-Margallo y Marfil, García-Orcoyen Tormo, Gil-Robles Gil-Delgado, Glase, Goodwill, Gouveia, Graça Moura, Grönfeldt Bergman, Grosch, Gutiérrez-Cortines, Hannan, Hansenne, Harbour, Heaton-Harris, Helmer, Hieronymi, Hortefeux, Inglewood, Jackson, Jarzembowski, Jeggle, Karas, Kastler, Keppelhoff-Wiechert, Kirkhope, Klamt, Klaß, Koch, Konrad, Korhola, Langen, Langenhagen, Lulling, Maat, McCartin, McMillan-Scott, Mann Thomas, Marini, Marques, Martens, Mastella, Matikainen-Kallström, Mayer Hans-Peter, Mayer Xaver, Méndez de Vigo, Menrad, Mombaur, Morillon, Nassauer, Ojeda Sanz, Oostlander, Oreja Arburúa, Perry, Pex, Pirker, Poettering, Posselt, Pronk, Provan, Purvis, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Rovsing, Rübig, Sacrédeus, Salafranca Sánchez-Neyra, Santer, Scapagnini, Schleicher, Schmitt, Schnellhardt, Schwaiger, Sommer, Stenmarck, Stenzel, Stockton, Sturdy, Sumberg, Suominen, Tannock, Theato, Trakatellis, Twinn, Valdivielso de Cué, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Vatanen, van Velzen, Vidal-Quadras Roca, Villiers, Wachtmeister, Wenzel-Perillo, Wieland, Wijkman, Wuermeling, Zabell, Zacharakis, Zappalà, Zissener
PSE: Färm, Hedkvist Petersen, Lund, Theorin
UEN: Queiró, Ribeiro e Castro
Hverken eller: 31
EDD: Andersen, Bonde, Sandbæk, Titford
ELDR: Calò, Nordmann
GUE/NGL: Ainardi, Bergaz Conesa, Bertinotti, Blak, Di Lello Finuoli, Eriksson, Figueiredo, Frahm, Krarup, Krivine, Manisco, Meijer, Modrow, Morgantini, Ribeiro, Schmid Herman, Seppänen, Vinci
NI: Martin Hans-Peter
UEN: Bigliardo, Poli Bortone, Segni
Verts/ALE: Gahrton, MacCormick, McKenna
52. Betænkning af Bigliardo A5-0044/2004
Ja-stemmer: 318
EDD: Belder, Blokland, van Dam
ELDR: Nordmann, Rutelli
GUE/NGL: Ainardi, Bergaz Conesa, Bertinotti, Blak, Di Lello Finuoli, Figueiredo, Fraisse, Herzog, Manisco, Meijer, Modrow, Morgantini, Ribeiro, Vinci
NI: Beysen, Claeys, Dillen, de Gaulle, Lang, Martin Hans-Peter, Martinez, Mennea
PPE-DE: Almeida Garrett, Andria, Avilés Perea, Ayuso González, Banotti, Bartolozzi, Bastos, Bayona de Perogordo, Bodrato, Böge, Bourlanges, Brok, Brunetta, Camisón Asensio, Cardoso, Coelho, Cornillet, Costa Raffaele, Cushnahan, Daul, De Mita, Deprez, De Sarnez, Descamps, De Veyrac, Dimitrakopoulos, Doyle, Ebner, Fernández Martín, Fiori, Flemming, Fourtou, Friedrich, Gahler, Galeote Quecedo, García-Margallo y Marfil, García-Orcoyen Tormo, Gawronski, Gemelli, Gil-Robles Gil-Delgado, Glase, Gouveia, Graça Moura, Grosch, Grossetête, Gutiérrez-Cortines, Hansenne, Hermange, Hernández Mollar, Hieronymi, Jarzembowski, Jeggle, Karas, Kastler, Keppelhoff-Wiechert, Klamt, Klaß, Koch, Korhola, Lamassoure, Langen, Langenhagen, Lisi, Lulling, Maat, McCartin, Mann Thomas, Marini, Marques, Martens, Matikainen-Kallström, Mayer Hans-Peter, Mayer Xaver, Méndez de Vigo, Mennitti, Menrad, Mombaur, Morillon, Musotto, Naranjo Escobar, Nassauer, Nisticò, Ojeda Sanz, Oostlander, Oreja Arburúa, Pack, Pastorelli, Pex, Pirker, Piscarreta, Podestà, Poettering, Posselt, Pronk, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Ripoll y Martínez de Bedoya, Rovsing, Rübig, Salafranca Sánchez-Neyra, Santer, Santini, Scapagnini, Schaffner, Schmitt, Schnellhardt, Schwaiger, Sommer, Stenzel, Sudre, Suominen, Tajani, Theato, Trakatellis, Valdivielso de Cué, Varela Suanzes-Carpegna, Vatanen, van Velzen, de Veyrinas, Vidal-Quadras Roca, Vlasto, Wenzel-Perillo, Wieland, Wuermeling, Zabell, Zacharakis, Zappalà, Zissener
PSE: Adam, Aparicio Sánchez, Baltas, Barón Crespo, Berenguer Fuster, Berès, van den Berg, Berger, Bösch, Bowe, Bullmann, van den Burg, Campos, Carnero González, Carrilho, Casaca, Cashman, Cercas, Cerdeira Morterero, Ceyhun, Corbey, Dehousse, De Keyser, De Rossa, Désir, Dhaene, Díez González, Dührkop Dührkop, Duhamel, El Khadraoui, Ettl, Evans Robert J.E., Färm, Ferreira, Ford, Garot, Gebhardt, Gill, Gillig, Glante, Goebbels, Görlach, Gröner, Hänsch, Haug, Hazan, Hedkvist Petersen, Honeyball, Howitt, Hughes, van Hulten, Hume, Iivari, Imbeni, Izquierdo Collado, Jöns, Junker, Karamanou, Keßler, Kindermann, Kinnock, Kreissl-Dörfler, Kuckelkorn, Kuhne, Lage, Lalumière, Lange, Leinen, Linkohr, Lund, McAvan, McCarthy, McNally, Malliori, Mann Erika, Martin David W., Martínez Martínez, Mastorakis, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miller, Müller, Murphy, Napoletano, Obiols i Germà, O'Toole, Paasilinna, Paciotti, Piecyk, Poos, Prets, Rapkay, Read, Roth-Behrendt, Rothe, Roure, Sacconi, Sakellariou, dos Santos, Sauquillo Pérez del Arco, Scheele, Schulz, Simpson, Souladakis, Stihler, Stockmann, Swiebel, Swoboda, Thorning-Schmidt, Titley, Torres Marques, Vairinhos, Valenciano Martínez-Orozco, Van Lancker, Vattimo, Volcic, Walter, Watts, Whitehead, Wiersma, Wynn, Zrihen
UEN: Angelilli, Bigliardo, Muscardini, Nobilia, Poli Bortone, Segni, Turchi
Verts/ALE: Aaltonen, Ahern, Auroi, Boumediene-Thiery, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Duthu, Echerer, Evans Jillian, Ferrández Lezaun, Flautre, Graefe zu Baringdorf, Jonckheer, Lagendijk, Lambert, Lipietz, MacCormick, Maes, Mayol i Raynal, Messner, Onesta, Ortuondo Larrea, Rod, de Roo, Rühle, Schroedter, Sörensen, Staes, Turmes, Voggenhuber, Wuori, Wyn
Nej-stemmer: 73
EDD: Abitbol, Andersen, Bernié, Bonde, Esclopé, Kuntz, Saint-Josse, Sandbæk, Titford
ELDR: Riis-Jørgensen
GUE/NGL: Krarup
NI: Berthu, Cappato, Dupuis, Garaud, Gorostiaga Atxalandabaso, Hager, de La Perriere, Souchet, Turco
PPE-DE: Arvidsson, Balfe, Beazley, Bowis, Bradbourn, Bushill-Matthews, Cederschiöld, Chichester, Cocilovo, Corrie, Deva, Dover, Elles, Fatuzzo, Foster, Goodwill, Grönfeldt Bergman, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Helmer, Inglewood, Jackson, Kirkhope, Konrad, McMillan-Scott, Mastella, Montfort, Parish, Perry, Provan, Purvis, Sacrédeus, Schleicher, Stenmarck, Stockton, Sturdy, Sumberg, Tannock, Twinn, Van Orden, Wachtmeister, Wijkman
PSE: Theorin
UEN: Andrews, Caullery, Crowley, Fitzsimons, Hyland, Marchiani, Pasqua, Thomas-Mauro
Verts/ALE: McKenna
Hverken eller: 42
ELDR: Andreasen, André-Léonard, Attwooll, Boogerd-Quaak, van den Bos, Calò, Davies, Di Pietro, Duff, Flesch, Huhne, Ludford, Lynne, Malmström, Manders, Martelli, Monsonís Domingo, Mulder, Newton Dunn, Olsson, Paulsen, Pesälä, Plooij-van Gorsel, Pohjamo, Sanders-ten Holte, Sbarbati, Schmidt, Sterckx, Väyrynen, Vallvé, Vermeer, Virrankoski, Wallis, Watson
GUE/NGL: Eriksson, Frahm, Krivine, Seppänen
UEN: Queiró, Ribeiro e Castro
Verts/ALE: Gahrton, Schörling
53. Betænkning af Bigliardo A5-0044/2004
Ja-stemmer: 309
EDD: Belder, Blokland, van Dam
ELDR: Rutelli
GUE/NGL: Ainardi, Bergaz Conesa, Di Lello Finuoli, Fraisse, Herzog, Manisco, Meijer, Modrow, Morgantini, Vinci
NI: Beysen, Dupuis, Gorostiaga Atxalandabaso, Martin Hans-Peter, Mennea
PPE-DE: Almeida Garrett, Andria, Avilés Perea, Ayuso González, Banotti, Bartolozzi, Bastos, Bayona de Perogordo, Bodrato, Böge, Bourlanges, Bremmer, Brok, Brunetta, Camisón Asensio, Cardoso, Coelho, Cornillet, Costa Raffaele, Cushnahan, Daul, De Mita, Deprez, De Sarnez, Descamps, De Veyrac, Dimitrakopoulos, Doyle, Ebner, Fatuzzo, Fernández Martín, Fiori, Flemming, Fourtou, Friedrich, Gahler, Galeote Quecedo, García-Margallo y Marfil, García-Orcoyen Tormo, Gawronski, Gemelli, Gil-Robles Gil-Delgado, Glase, Gouveia, Graça Moura, Grosch, Grossetête, Gutiérrez-Cortines, Hansenne, Hermange, Hernández Mollar, Hieronymi, Hortefeux, Jarzembowski, Jeggle, Karas, Kastler, Klaß, Korhola, Lamassoure, Langen, Langenhagen, Lisi, Lulling, Maat, McCartin, Mann Thomas, Marques, Martens, Matikainen-Kallström, Mayer Hans-Peter, Mayer Xaver, Méndez de Vigo, Mennitti, Menrad, Morillon, Musotto, Naranjo Escobar, Nassauer, Nisticò, Ojeda Sanz, Oostlander, Oreja Arburúa, Pack, Pastorelli, Pex, Pirker, Piscarreta, Podestà, Poettering, Posselt, Pronk, Rack, Radwan, Ripoll y Martínez de Bedoya, Rovsing, Rübig, Sacrédeus, Salafranca Sánchez-Neyra, Santer, Santini, Scapagnini, Schaffner, Schmitt, Schnellhardt, Schwaiger, Sommer, Stenzel, Sudre, Suominen, Tajani, Theato, Trakatellis, Valdivielso de Cué, Varela Suanzes-Carpegna, Vatanen, van Velzen, de Veyrinas, Vidal-Quadras Roca, Vlasto, Wenzel-Perillo, Wieland, Wijkman, Wuermeling, Zabell, Zacharakis, Zappalà, Zissener
PSE: Adam, Aparicio Sánchez, Baltas, Barón Crespo, Berenguer Fuster, Berès, van den Berg, Berger, Bösch, Bowe, Bullmann, van den Burg, Campos, Carnero González, Carrilho, Casaca, Cashman, Cercas, Cerdeira Morterero, Ceyhun, Corbey, Dehousse, De Keyser, De Rossa, Désir, Dhaene, Díez González, Dührkop Dührkop, Duhamel, El Khadraoui, Ettl, Evans Robert J.E., Färm, Ferreira, Ford, Garot, Gebhardt, Gill, Gillig, Glante, Goebbels, Görlach, Gröner, Hänsch, Haug, Hazan, Hedkvist Petersen, Honeyball, Howitt, Hughes, van Hulten, Hume, Iivari, Imbeni, Izquierdo Collado, Jöns, Karamanou, Keßler, Kindermann, Kinnock, Kreissl-Dörfler, Kuckelkorn, Kuhne, Lage, Lalumière, Lange, Leinen, Linkohr, Lund, McAvan, McCarthy, McNally, Malliori, Mann Erika, Martin David W., Martínez Martínez, Mastorakis, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miller, Müller, Murphy, Napoletano, Obiols i Germà, O'Toole, Paasilinna, Paciotti, Piecyk, Poos, Prets, Read, Roth-Behrendt, Rothe, Roure, Sacconi, Sakellariou, dos Santos, Sauquillo Pérez del Arco, Scheele, Schulz, Simpson, Souladakis, Stihler, Stockmann, Swiebel, Swoboda, Thorning-Schmidt, Titley, Torres Marques, Vairinhos, Valenciano Martínez-Orozco, Van Lancker, Vattimo, Volcic, Walter, Watts, Whitehead, Wiersma, Wynn, Zrihen
UEN: Angelilli, Bigliardo, Muscardini, Nobilia, Poli Bortone, Queiró, Ribeiro e Castro, Segni, Turchi
Verts/ALE: Aaltonen, Ahern, Auroi, Boumediene-Thiery, Breyer, Buitenweg, Duthu, Echerer, Evans Jillian, Ferrández Lezaun, Flautre, Graefe zu Baringdorf, Jonckheer, Lagendijk, Lambert, Lipietz, MacCormick, Maes, Mayol i Raynal, Messner, Onesta, Ortuondo Larrea, Rod, de Roo, Rühle, Schörling, Schroedter, Sörensen, Staes, Turmes, Voggenhuber, Wuori, Wyn
Nej-stemmer: 69
EDD: Abitbol, Andersen, Bernié, Bonde, Esclopé, Kuntz, Saint-Josse, Sandbæk, Titford
ELDR: Riis-Jørgensen
GUE/NGL: Krarup
NI: Berthu, Garaud, Hager, de La Perriere, Souchet
PPE-DE: Arvidsson, Balfe, Beazley, Bowis, Bradbourn, Bushill-Matthews, Cederschiöld, Chichester, Cocilovo, Corrie, Deva, Dover, Elles, Foster, Goodwill, Grönfeldt Bergman, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Helmer, Inglewood, Jackson, Kirkhope, Klamt, Koch, Konrad, McMillan-Scott, Marini, Mastella, Mombaur, Montfort, Parish, Perry, Purvis, Schleicher, Stenmarck, Stockton, Sturdy, Sumberg, Tannock, Twinn, Van Orden, Villiers, Wachtmeister
PSE: Theorin
UEN: Andrews, Caullery, Crowley, Fitzsimons, Hyland, Marchiani, Pasqua, Thomas-Mauro
Hverken eller: 53
ELDR: Andreasen, André-Léonard, Attwooll, Boogerd-Quaak, van den Bos, Calò, Davies, Di Pietro, Duff, Flesch, Huhne, Jensen, Ludford, Lynne, Malmström, Manders, Martelli, Monsonís Domingo, Mulder, Newton Dunn, Nordmann, Olsson, Paulsen, Pesälä, Plooij-van Gorsel, Pohjamo, Rousseaux, Sanders-ten Holte, Sbarbati, Schmidt, Sterckx, Väyrynen, Vallvé, Vermeer, Virrankoski, Wallis, Watson
GUE/NGL: Bertinotti, Blak, Eriksson, Figueiredo, Frahm, Krivine, Ribeiro, Schmid Herman, Seppänen
NI: Claeys, Dillen, de Gaulle, Lang, Martinez
PPE-DE: Keppelhoff-Wiechert
Verts/ALE: Gahrton
54. Betænkning af Bigliardo A5-0044/2004
Ja-stemmer: 237
EDD: Belder
ELDR: André-Léonard, Boogerd-Quaak, van den Bos, Calò, Di Pietro, Martelli, Monsonís Domingo, Nordmann, Olsson, Pesälä, Pohjamo, Sbarbati, Virrankoski
GUE/NGL: Blak
NI: Gorostiaga Atxalandabaso, Hager, Mennea
PPE-DE: Andria, Arvidsson, Avilés Perea, Ayuso González, Banotti, Bartolozzi, Bayona de Perogordo, Bodrato, Bourlanges, Brok, Brunetta, Cederschiöld, Cornillet, Costa Raffaele, Daul, De Mita, Deprez, De Sarnez, Dimitrakopoulos, Fatuzzo, Fiori, Gawronski, Gemelli, Grosch, Grossetête, Hansenne, Hermange, Lamassoure, Lechner, Lisi, Méndez de Vigo, Mennitti, Menrad, Musotto, Naranjo Escobar, Nisticò, Oostlander, Pastorelli, Piscarreta, Podestà, Pomés Ruiz, Ripoll y Martínez de Bedoya, Santini, Scapagnini, Stenmarck, Sudre, Tajani, Trakatellis, Vatanen, de Veyrinas, Vidal-Quadras Roca, Vlasto, Wachtmeister, Wijkman
PSE: Adam, Aparicio Sánchez, Baltas, Barón Crespo, Berenguer Fuster, Berès, van den Berg, Berger, Bösch, Bowe, Bullmann, van den Burg, Campos, Carnero González, Carrilho, Casaca, Cashman, Cercas, Cerdeira Morterero, Ceyhun, Corbey, Dehousse, De Keyser, De Rossa, Dhaene, Díez González, Dührkop Dührkop, Duhamel, El Khadraoui, Ettl, Evans Robert J.E., Färm, Ford, Garot, Gebhardt, Gill, Gillig, Glante, Goebbels, Görlach, Gröner, Hänsch, Haug, Hazan, Hedkvist Petersen, Honeyball, Howitt, Hughes, van Hulten, Hume, Iivari, Imbeni, Izquierdo Collado, Jöns, Junker, Karamanou, Keßler, Kindermann, Kinnock, Kreissl-Dörfler, Kuckelkorn, Kuhne, Lage, Lalumière, Lange, Leinen, Linkohr, McAvan, McCarthy, McNally, Malliori, Mann Erika, Martin David W., Martínez Martínez, Mastorakis, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miller, Müller, Murphy, Napoletano, Obiols i Germà, O'Toole, Paasilinna, Paciotti, Piecyk, Poos, Prets, Rapkay, Read, Roth-Behrendt, Rothe, Roure, Sacconi, dos Santos, Sauquillo Pérez del Arco, Scheele, Schulz, Simpson, Souladakis, Stihler, Stockmann, Swiebel, Swoboda, Theorin, Thorning-Schmidt, Titley, Torres Marques, Vairinhos, Valenciano Martínez-Orozco, Van Lancker, Vattimo, Volcic, Walter, Watts, Whitehead, Wiersma, Wynn, Zrihen
UEN: Andrews, Angelilli, Bigliardo, Caullery, Crowley, Fitzsimons, Hyland, Marchiani, Muscardini, Nobilia, Pasqua, Poli Bortone, Queiró, Ribeiro e Castro, Segni, Thomas-Mauro, Turchi
Verts/ALE: Aaltonen, Ahern, Auroi, Boumediene-Thiery, Breyer, Cohn-Bendit, Duthu, Echerer, Evans Jillian, Flautre, Graefe zu Baringdorf, Jonckheer, Lambert, Lipietz, MacCormick, Maes, Mayol i Raynal, Messner, Onesta, Ortuondo Larrea, Rod, de Roo, Rühle, Sörensen, Staes, Turmes, Voggenhuber, Wuori, Wyn
Nej-stemmer: 97
EDD: Abitbol, Andersen, Bernié, Blokland, Bonde, van Dam, Esclopé, Kuntz, Saint-Josse, Sandbæk, Titford
ELDR: Davies, Duff, Jensen, Ludford, Manders, Mulder, Paulsen, Plooij-van Gorsel, Riis-Jørgensen, Sandersten Holte, Schmidt, Vallvé
GUE/NGL: Ainardi, Bergaz Conesa, Bertinotti, Di Lello Finuoli, Eriksson, Figueiredo, Frahm, Krarup, Krivine, Manisco, Meijer, Modrow, Ribeiro, Schmid Herman, Seppänen, Vinci
NI: Berthu, Garaud, de Gaulle, Lang, de La Perriere, Martin Hans-Peter, Martinez, Souchet
PPE-DE: Böge, Bradbourn, Bushill-Matthews, Callanan, Chichester, Descamps, Dover, Foster, Gahler, Glase, Goodwill, Hannan, Heaton-Harris, Helmer, Hieronymi, Jackson, Jarzembowski, Karas, Keppelhoff-Wiechert, Klamt, Klaß, Koch, Konrad, Langen, Lulling, Mann Thomas, Mastella, Mombaur, Nassauer, Nicholson, Pack, Purvis, Quisthoudt-Rowohl, Radwan, Schleicher, Schmitt, Sommer, Stockton, Sturdy, Sumberg, Tannock, Theato, Twinn, Van Orden, van Velzen, Villiers, Wenzel-Perillo, Zissener
PSE: Lund
Verts/ALE: McKenna
Hverken eller: 105
ELDR: Andreasen, Attwooll, Flesch, Huhne, Lynne, Malmström, Newton Dunn, Rousseaux, Rutelli, Sterckx, Väyrynen, Vermeer, Wallis, Watson
GUE/NGL: Fraisse, Herzog
NI: Beysen, Cappato, Claeys, Dell'Alba, Dillen, Dupuis, Turco
PPE-DE: Almeida Garrett, Balfe, Bastos, Beazley, Bowis, Bremmer, Camisón Asensio, Cardoso, Cocilovo, Coelho, Corrie, Cushnahan, Deva, De Veyrac, Doyle, Ebner, Elles, Fernández Martín, Flemming, Fourtou, Galeote Quecedo, García-Margallo y Marfil, García-Orcoyen Tormo, Gil-Robles Gil-Delgado, Gouveia, Graça Moura, Gutiérrez-Cortines, Harbour, Hernández Mollar, Hortefeux, Inglewood, Jeggle, Kastler, Kirkhope, Korhola, Langenhagen, Maat, McCartin, McMillan-Scott, Marini, Marques, Martens, Matikainen-Kallström, Mayer Hans-Peter, Mayer Xaver, Montfort, Morillon, Ojeda Sanz, Oreja Arburúa, Parish, Perry, Pex, Pirker, Poettering, Posselt, Pronk, Provan, Rack, Rovsing, Rübig, Sacrédeus, Salafranca Sánchez-Neyra, Santer, Schnellhardt, Schwaiger, Stenzel, Suominen, Valdivielso de Cué, Varela Suanzes-Carpegna, Wieland, Wuermeling, Zabell, Zacharakis, Zappalà
PSE: Désir, Ferreira
Verts/ALE: Buitenweg, Ferrández Lezaun, Gahrton, Lagendijk, Schörling, Schroedter
55. Betænkning af Gröner A5-0081/2004
Ja-stemmer: 378
EDD: Andersen, Bonde, Sandbæk
ELDR: Andreasen, Attwooll, Boogerd-Quaak, van den Bos, Calò, Davies, Di Pietro, Duff, Flesch, Huhne, Jensen, Ludford, Lynne, Malmström, Manders, Martelli, Monsonís Domingo, Mulder, Newton Dunn, Nordmann, Olsson, Paulsen, Pesälä, Plooij-van Gorsel, Pohjamo, Riis-Jørgensen, Rousseaux, Rutelli, Sanders-ten Holte, Sbarbati, Schmidt, Sterckx, Väyrynen, Vallvé, Vermeer, Virrankoski, Wallis
NI: Beysen, Hager, Martin Hans-Peter, Mennea
PPE-DE: Andria, Arvidsson, Avilés Perea, Ayuso González, Balfe, Banotti, Bartolozzi, Bastos, Bayona de Perogordo, Beazley, Bodrato, Böge, Bourlanges, Bowis, Bradbourn, Bremmer, Brok, Brunetta, Bushill-Matthews, Callanan, Camisón Asensio, Cardoso, Cederschiöld, Chichester, Cocilovo, Coelho, Corrie, Costa Raffaele, Cushnahan, Daul, De Mita, Deprez, Descamps, Deva, Dimitrakopoulos, Dover, Doyle, Ebner, Elles, Fatuzzo, Fernández Martín, Fiori, Flemming, Foster, Friedrich, Gahler, Galeote Quecedo, García-Margallo y Marfil, García-Orcoyen Tormo, Gawronski, Gemelli, Gil-Robles Gil-Delgado, Glase, Gouveia, Graça Moura, Grönfeldt Bergman, Grosch, Grossetête, Gutiérrez-Cortines, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Hermange, Hernández Mollar, Hieronymi, Inglewood, Jackson, Jarzembowski, Jeggle, Karas, Kastler, Keppelhoff-Wiechert, Kirkhope, Klamt, Klaß, Koch, Konrad, Korhola, Langen, Langenhagen, Lechner, Lisi, Lulling, Maat, McCartin, McMillan-Scott, Mann Thomas, Marini, Marques, Martens, Mastella, Matikainen-Kallström, Mayer Hans-Peter, Mayer Xaver, Méndez de Vigo, Mennitti, Menrad, Mombaur, Montfort, Morillon, Musotto, Naranjo Escobar, Nassauer, Nicholson, Nisticò, Ojeda Sanz, Oostlander, Oreja Arburúa, Pack, Parish, Pastorelli, Perry, Pex, Piscarreta, Podestà, Poettering, Pomés Ruiz, Pronk, Provan, Purvis, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Ripoll y Martínez de Bedoya, Rovsing, Rübig, Sacrédeus, Salafranca Sánchez-Neyra, Santer, Santini, Scapagnini, Schleicher, Schmitt, Schnellhardt, Schwaiger, Sommer, Stenmarck, Stenzel, Stockton, Sudre, Sumberg, Suominen, Tajani, Tannock, Theato, Trakatellis, Twinn, Valdivielso de Cué, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Vatanen, van Velzen, de Veyrinas, Vidal-Quadras Roca, Villiers, Vlasto, Wachtmeister, Wenzel-Perillo, Wieland, Wijkman, Wuermeling, Zabell, Zacharakis, Zappalà, Zissener
PSE: Adam, Aparicio Sánchez, Baltas, Barón Crespo, Berenguer Fuster, Berès, van den Berg, Berger, Bösch, Bowe, Bullmann, van den Burg, Carnero González, Carrilho, Casaca, Cashman, Cercas, Cerdeira Morterero, Ceyhun, Corbey, Dehousse, De Keyser, De Rossa, Désir, Dhaene, Díez González, Dührkop Dührkop, El Khadraoui, Ettl, Evans Robert J.E., Färm, Ferreira, Ford, Gebhardt, Gill, Gillig, Glante, Goebbels, Görlach, Gröner, Hänsch, Haug, Hazan, Hedkvist Petersen, Honeyball, Howitt, Hughes, van Hulten, Hume, Iivari, Imbeni, Izquierdo Collado, Jöns, Junker, Karamanou, Keßler, Kindermann, Kinnock, Kreissl-Dörfler, Kuckelkorn, Kuhne, Lage, Lalumière, Leinen, Linkohr, Lund, McAvan, McCarthy, McNally, Malliori, Mann Erika, Martin David W., Martínez Martínez, Mastorakis, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miller, Morgan, Müller, Murphy, Napoletano, Obiols i Germà, O'Toole, Paasilinna, Paciotti, Piecyk, Poos, Prets, Rapkay, Roth-Behrendt, Rothe, Roure, Sacconi, dos Santos, Sauquillo Pérez del Arco, Scheele, Schulz, Simpson, Souladakis, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swiebel, Swoboda, Theorin, Thorning-Schmidt, Titley, Torres Marques, Vairinhos, Valenciano Martínez-Orozco, Van Lancker, Vattimo, Volcic, Walter, Watts, Whitehead, Wiersma, Wynn, Zrihen
UEN: Andrews, Angelilli, Caullery, Crowley, Marchiani, Muscardini, Nobilia, Pasqua, Poli Bortone, Queiró, Ribeiro e Castro, Segni, Thomas-Mauro, Turchi
Verts/ALE: Aaltonen, Ahern, Auroi, Boumediene-Thiery, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Duthu, Echerer, Evans Jillian, Ferrández Lezaun, Flautre, Gahrton, Graefe zu Baringdorf, Jonckheer, Lagendijk, Lambert, Lipietz, MacCormick, McKenna, Maes, Mayol i Raynal, Messner, Onesta, Ortuondo Larrea, Rod, de Roo, Rühle, Schörling, Schroedter, Sörensen, Staes, Turmes, Voggenhuber, Wuori, Wyn
Nej-stemmer: 13
EDD: Abitbol, Belder, Bernié, Blokland, van Dam, Kuntz, Saint-Josse
NI: Berthu, Dillen, de La Perriere, Martinez, Souchet
PPE-DE: Fourtou
Hverken eller: 23
GUE/NGL: Ainardi, Bergaz Conesa, Bertinotti, Blak, Di Lello Finuoli, Eriksson, Figueiredo, Frahm, Krarup, Krivine, Manisco, Meijer, Modrow, Ribeiro, Seppänen, Vinci
NI: Cappato, Dell'Alba, Dupuis, Gorostiaga Atxalandabaso, Turco
PPE-DE: Goodwill, Helmer
56. Betænkning af Gahrton A5-0052/2004
Ja-stemmer: 338
EDD: Andersen, Bonde, Sandbæk
ELDR: Andreasen, Attwooll, Boogerd-Quaak, van den Bos, Calò, Di Pietro, Duff, Flesch, Jensen, Ludford, Lynne, Maaten, Malmström, Manders, Martelli, Monsonís Domingo, Mulder, Newton Dunn, Olsson, Paulsen, Pesälä, Plooij-van Gorsel, Pohjamo, Riis-Jørgensen, Rousseaux, Rutelli, Sanders-ten Holte, Schmidt, Sterckx, Väyrynen, Vallvé, Vermeer, Virrankoski, Wallis
GUE/NGL: Ainardi, Bergaz Conesa, Bertinotti, Blak, Di Lello Finuoli, Eriksson, Frahm, Meijer, Morgantini, Ribeiro, Seppänen, Vinci
NI: Beysen, Cappato, Dell'Alba, Martin Hans-Peter, Turco
PPE-DE: Andria, Arvidsson, Avilés Perea, Ayuso González, Balfe, Banotti, Bartolozzi, Bastos, Bayona de Perogordo, Beazley, Bodrato, Bowis, Bremmer, Brok, Brunetta, Callanan, Camisón Asensio, Cardoso, Cederschiöld, Chichester, Coelho, Cornillet, Corrie, Costa Raffaele, Cushnahan, Daul, De Mita, Deprez, Descamps, Deva, Dimitrakopoulos, Dover, Doyle, Ebner, Elles, Fatuzzo, Fernández Martín, Fiori, Foster, Fourtou, Friedrich, Gahler, García-Margallo y Marfil, García-Orcoyen Tormo, Gawronski, Gemelli, Gil-Robles Gil-Delgado, Glase, Goodwill, Gouveia, Graça Moura, Grönfeldt Bergman, Grosch, Grossetête, Gutiérrez-Cortines, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Helmer, Hermange, Hieronymi, Inglewood, Jackson, Jeggle, Karas, Kastler, Keppelhoff-Wiechert, Kirkhope, Klamt, Klaß, Koch, Konrad, Korhola, Langen, Langenhagen, Lechner, Lisi, Lulling, Maat, McCartin, Mann Thomas, Martens, Mastella, Matikainen-Kallström, Mayer Hans-Peter, Mayer Xaver, Méndez de Vigo, Mennitti, Menrad, Mombaur, Morillon, Musotto, Naranjo Escobar, Nassauer, Nicholson, Nisticò, Ojeda Sanz, Oostlander, Oreja Arburúa, Pack, Parish, Pastorelli, Perry, Pex, Piscarreta, Podestà, Poettering, Pronk, Provan, Purvis, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Ripoll y Martínez de Bedoya, Rovsing, Rübig, Sacrédeus, Salafranca Sánchez-Neyra, Santer, Santini, Schmitt, Schwaiger, Sommer, Stenmarck, Stenzel, Sudre, Sumberg, Suominen, Tajani, Tannock, Theato, Trakatellis, Twinn, Valdivielso de Cué, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, van Velzen, de Veyrinas, Vidal-Quadras Roca, Villiers, Wachtmeister, Wieland, Wijkman, Wuermeling, Zabell, Zacharakis, Zappalà, Zissener
PSE: Adam, Aparicio Sánchez, Baltas, Barón Crespo, Berès, van den Berg, Berger, Bösch, Bullmann, van den Burg, Carnero González, Carrilho, Casaca, Cashman, Cercas, Cerdeira Morterero, Ceyhun, Corbey, Dehousse, De Keyser, De Rossa, Désir, Dhaene, Díez González, Dührkop Dührkop, El Khadraoui, Ettl, Evans Robert J.E., Färm, Ferreira, Ford, Gebhardt, Gillig, Glante, Goebbels, Görlach, Gröner, Hänsch, Haug, Hazan, Hedkvist Petersen, Honeyball, Hughes, van Hulten, Hume, Iivari, Izquierdo Collado, Jöns, Junker, Karamanou, Kindermann, Kinnock, Kuhne, Lage, Lalumière, Leinen, Lund, McAvan, McCarthy, McNally, Malliori, Martin David W., Martínez Martínez, Mastorakis, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miller, Morgan, Müller, Murphy, Napoletano, Obiols i Germà, O'Toole, Paasilinna, Paciotti, Poos, Prets, Rapkay, Rothe, Sacconi, dos Santos, Sauquillo Pérez del Arco, Scheele, Schulz, Souladakis, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swiebel, Swoboda, Theorin, Thorning-Schmidt, Titley, Torres Marques, Trentin, Vairinhos, Valenciano Martínez-Orozco, Van Lancker, Vattimo, Volcic, Walter, Whitehead, Wiersma, Wynn, Zrihen
Verts/ALE: Aaltonen, Auroi, Boumediene-Thiery, Breyer, Buitenweg, Duthu, Echerer, Evans Jillian, Ferrández Lezaun, Gahrton, Graefe zu Baringdorf, Jonckheer, Lagendijk, Lambert, Lipietz, MacCormick, McKenna, Maes, Mayol i Raynal, Messner, Onesta, Ortuondo Larrea, de Roo, Rühle, Schörling, Schroedter, Sörensen, Staes, Turmes, Wuori, Wyn
Nej-stemmer: 20
EDD: Abitbol, Belder, Bernié, Blokland, van Dam, Kuntz, Saint-Josse
NI: Berthu, de La Perriere, Souchet
PPE-DE: Montfort
PSE: Bowe, Roure
UEN: Caullery, Crowley, Fitzsimons, Marchiani, Pasqua, Poli Bortone, Thomas-Mauro
Hverken eller: 10
GUE/NGL: Krivine
NI: Gorostiaga Atxalandabaso, Mennea
UEN: Angelilli, Berlato, Muscardini, Nobilia, Queiró, Ribeiro e Castro, Turchi
57. Betænkning af Gahrton A5-0052/2004
Ja-stemmer: 77
EDD: Andersen, Belder, Blokland, Bonde, van Dam, Sandbæk
ELDR: Andreasen, Boogerd-Quaak, van den Bos, Calò, Davies, Di Pietro, Duff, Flesch, Jensen, Ludford, Lynne, Maaten, Malmström, Manders, Martelli, Monsonís Domingo, Mulder, Newton Dunn, Olsson, Paulsen, Pesälä, Plooij-van Gorsel, Pohjamo, Riis-Jørgensen, Rousseaux, Rutelli, Sanders-ten Holte, Sterckx, Väyrynen, Vallvé, Vermeer, Virrankoski, Wallis
GUE/NGL: Bertinotti, Blak, Di Lello Finuoli, Eriksson, Frahm, Meijer
NI: Cappato, Dell'Alba, Gorostiaga Atxalandabaso, Mennea, Turco
PPE-DE: Arvidsson, Cederschiöld, Costa Raffaele, Grönfeldt Bergman, McMillan-Scott, Menrad, Musotto, Stenmarck, Wachtmeister, Wijkman
UEN: Angelilli, Berlato, Caullery, Crowley, Marchiani, Muscardini, Nobilia, Poli Bortone, Queiró, Ribeiro e Castro, Thomas-Mauro, Turchi
Verts/ALE: Ferrández Lezaun, Lagendijk, Schroedter, Sörensen, Wyn
Nej-stemmer: 291
EDD: Abitbol, Kuntz, Saint-Josse
GUE/NGL: Ainardi, Bergaz Conesa, Krivine, Manisco, Morgantini, Ribeiro, Seppänen
NI: Berthu, Beysen, de La Perriere, Martin Hans-Peter, Souchet
PPE-DE: Andria, Avilés Perea, Ayuso González, Balfe, Banotti, Bartolozzi, Bastos, Bayona de Perogordo, Beazley, Bodrato, Bowis, Bremmer, Brok, Callanan, Camisón Asensio, Cardoso, Chichester, Cocilovo, Coelho, Cornillet, Corrie, Cushnahan, Daul, De Mita, Deprez, Descamps, Dimitrakopoulos, Dover, Doyle, Ebner, Elles, Fatuzzo, Fernández Martín, Fiori, Foster, Fourtou, Friedrich, Gahler, García-Margallo y Marfil, García-Orcoyen Tormo, Gawronski, Gemelli, Gil-Robles Gil-Delgado, Glase, Goodwill, Gouveia, Graça Moura, Grosch, Grossetête, Gutiérrez-Cortines, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Helmer, Hermange, Hieronymi, Inglewood, Jackson, Jeggle, Karas, Kastler, Keppelhoff-Wiechert, Kirkhope, Klamt, Klaß, Koch, Konrad, Korhola, Langen, Langenhagen, Lechner, Lisi, Maat, McCartin, Mann Thomas, Marini, Marques, Martens, Mastella, Matikainen-Kallström, Mayer Hans-Peter, Mayer Xaver, Méndez de Vigo, Mennitti, Mombaur, Montfort, Morillon, Naranjo Escobar, Nassauer, Nicholson, Nisticò, Ojeda Sanz, Oostlander, Oreja Arburúa, Pack, Parish, Pastorelli, Perry, Pex, Piscarreta, Podestà, Poettering, Pomés Ruiz, Pronk, Provan, Purvis, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Ripoll y Martínez de Bedoya, Rovsing, Rübig, Sacrédeus, Santer, Santini, Schleicher, Schmitt, Schwaiger, Stenzel, Stockton, Sudre, Sumberg, Suominen, Tajani, Tannock, Theato, Trakatellis, Twinn, Valdivielso de Cué, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, van Velzen, de Veyrinas, Vidal-Quadras Roca, Villiers, Wieland, Wuermeling, Zabell, Zacharakis, Zappalà, Zissener
PSE: Adam, Aparicio Sánchez, Baltas, Barón Crespo, Berenguer Fuster, Berès, van den Berg, Berger, Bösch, Bowe, Bullmann, van den Burg, Carnero González, Carrilho, Casaca, Cashman, Cercas, Cerdeira Morterero, Ceyhun, Corbey, Dehousse, De Keyser, De Rossa, Désir, Dhaene, Díez González, Dührkop Dührkop, El Khadraoui, Ettl, Evans Robert J.E., Färm, Ferreira, Ford, Gebhardt, Gill, Gillig, Glante, Goebbels, Görlach, Gröner, Hänsch, Haug, Hazan, Hedkvist Petersen, Honeyball, Hughes, van Hulten, Hume, Iivari, Imbeni, Izquierdo Collado, Jöns, Karamanou, Kindermann, Kuhne, Lage, Lalumière, Leinen, Linkohr, Lund, McAvan, McCarthy, McNally, Malliori, Mann Erika, Martin David W., Martínez Martínez, Mastorakis, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miller, Morgan, Müller, Murphy, Napoletano, Obiols i Germà, O'Toole, Paasilinna, Paciotti, Poos, Prets, Rapkay, Rothe, Roure, Sacconi, Sauquillo Pérez del Arco, Scheele, Schulz, Souladakis, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swiebel, Swoboda, Theorin, Thorning-Schmidt, Titley, Torres Marques, Trentin, Vairinhos, Valenciano Martínez-Orozco, Van Lancker, Vattimo, Volcic, Walter, Whitehead, Wiersma, Wynn, Zrihen
UEN: Pasqua
Verts/ALE: Aaltonen, Auroi, Boumediene-Thiery, Buitenweg, Duthu, Evans Jillian, Flautre, Gahrton, Graefe zu Baringdorf, Jonckheer, Lambert, Lipietz, MacCormick, McKenna, Maes, Mayol i Raynal, Messner, Onesta, Ortuondo Larrea, de Roo, Rühle, Schörling, Staes, Turmes, Wuori
Hverken eller: 2
ELDR: Schmidt
Verts/ALE: Echerer
58. Betænkning af Gahrton A5-0052/2004
Ja-stemmer: 322
ELDR: Martelli, Rutelli
GUE/NGL: Ainardi, Bergaz Conesa, Bertinotti, Blak, Di Lello Finuoli, Eriksson, Frahm, Krivine, Manisco, Meijer, Morgantini, Ribeiro, Seppänen, Vinci
NI: Beysen, Cappato, Dell'Alba, Martin Hans-Peter, Mennea, Turco
PPE-DE: Andria, Arvidsson, Avilés Perea, Ayuso González, Balfe, Banotti, Bartolozzi, Bastos, Bayona de Perogordo, Beazley, Bodrato, Bowis, Bremmer, Brok, Brunetta, Callanan, Camisón Asensio, Cardoso, Cederschiöld, Chichester, Coelho, Cornillet, Corrie, Costa Raffaele, Cushnahan, Daul, De Mita, Deprez, Descamps, Dimitrakopoulos, Dover, Doyle, Ebner, Elles, Fatuzzo, Fernández Martín, Fiori, Foster, Fourtou, Friedrich, Gahler, Galeote Quecedo, García-Margallo y Marfil, García-Orcoyen Tormo, Gawronski, Gemelli, Gil-Robles Gil-Delgado, Glase, Goodwill, Gouveia, Graça Moura, Grönfeldt Bergman, Grosch, Grossetête, Gutiérrez-Cortines, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Helmer, Hermange, Hernández Mollar, Hieronymi, Inglewood, Jeggle, Karas, Kastler, Keppelhoff-Wiechert, Kirkhope, Klamt, Klaß, Koch, Konrad, Korhola, Langen, Langenhagen, Lechner, Lisi, Lulling, Maat, McCartin, McMillan-Scott, Mann Thomas, Marini, Marques, Martens, Mastella, Matikainen-Kallström, Mayer Hans-Peter, Mayer Xaver, Méndez de Vigo, Mennitti, Menrad, Morillon, Musotto, Naranjo Escobar, Nassauer, Nicholson, Nisticò, Ojeda Sanz, Oostlander, Oreja Arburúa, Pack, Parish, Pastorelli, Perry, Pex, Piscarreta, Podestà, Poettering, Pomés Ruiz, Pronk, Provan, Purvis, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Ripoll y Martínez de Bedoya, Rovsing, Rübig, Sacrédeus, Salafranca Sánchez-Neyra, Santer, Santini, Schleicher, Schmitt, Schwaiger, Sommer, Stenmarck, Stenzel, Stockton, Sudre, Sumberg, Suominen, Tajani, Tannock, Theato, Trakatellis, Twinn, Valdivielso de Cué, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, van Velzen, de Veyrinas, Vidal-Quadras Roca, Villiers, Wachtmeister, Wieland, Wijkman, Wuermeling, Zabell, Zacharakis, Zappalà, Zissener
PSE: Adam, Aparicio Sánchez, Baltas, Barón Crespo, Berenguer Fuster, Berès, van den Berg, Berger, Bösch, Bowe, Bullmann, van den Burg, Carnero González, Carrilho, Casaca, Cashman, Cercas, Cerdeira Morterero, Corbey, Dehousse, De Keyser, De Rossa, Désir, Dhaene, Díez González, Dührkop Dührkop, El Khadraoui, Ettl, Evans Robert J.E., Färm, Ferreira, Ford, Gebhardt, Gill, Gillig, Glante, Goebbels, Görlach, Gröner, Hänsch, Haug, Hazan, Hedkvist Petersen, Hughes, van Hulten, Hume, Iivari, Imbeni, Izquierdo Collado, Jöns, Junker, Karamanou, Kindermann, Kinnock, Kuhne, Lage, Lalumière, Leinen, Linkohr, Lund, McAvan, McCarthy, McNally, Malliori, Mann Erika, Martin David W., Martínez Martínez, Mastorakis, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miller, Morgan, Müller, Murphy, Napoletano, Obiols i Germà, O'Toole, Paasilinna, Paciotti, Poos, Prets, Rapkay, Rothe, Sacconi, dos Santos, Sauquillo Pérez del Arco, Scheele, Souladakis, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swiebel, Swoboda, Theorin, Thorning-Schmidt, Titley, Torres Marques, Trentin, Vairinhos, Valenciano Martínez-Orozco, Van Lancker, Vattimo, Volcic, Walter, Whitehead, Wiersma, Zrihen
UEN: Angelilli, Berlato, Caullery, Marchiani, Muscardini, Nobilia, Pasqua, Poli Bortone, Queiró, Ribeiro e Castro, Thomas-Mauro, Turchi
Verts/ALE: Aaltonen, Auroi, Boumediene-Thiery, Breyer, Buitenweg, Duthu, Evans Jillian, Ferrández Lezaun, Flautre, Gahrton, Graefe zu Baringdorf, Lagendijk, Lambert, Lipietz, MacCormick, McKenna, Maes, Mayol i Raynal, Messner, Onesta, Ortuondo Larrea, de Roo, Rühle, Sörensen, Staes, Turmes, Wuori, Wyn
Nej-stemmer: 41
EDD: Belder, Blokland, van Dam, Saint-Josse
ELDR: Andreasen, Boogerd-Quaak, van den Bos, Calò, Di Pietro, Duff, Flesch, Jensen, Ludford, Lynne, Maaten, Malmström, Manders, Mulder, Newton Dunn, Olsson, Paulsen, Pesälä, Plooij-van Gorsel, Pohjamo, Riis-Jørgensen, Rousseaux, Sanders-ten Holte, Schmidt, Sterckx, Väyrynen, Vallvé, Vermeer, Virrankoski, Wallis
NI: Berthu, de La Perriere, Souchet
PPE-DE: Mombaur, Montfort
PSE: Honeyball, Roure
Hverken eller: 3
EDD: Abitbol
NI: Gorostiaga Atxalandabaso
UEN: Crowley
VEDTAGNE TEKSTER
P5_TA(2004)0103
Støtte til udvikling af landdistrikterne *
Europa-Parlamentets lovgivningsmæssige beslutning om forslag til Rådets forordning om ændring af forordning (EF) nr. 1257/1999 om støtte til udvikling af landdistrikterne fra Den Europæiske Udviklings- og Garantifond for Landbruget (EUGFL) (KOM(2003) 806 — C5-0032/2004 — 2003/0312(CNS))
(Høringsprocedure)
Europa-Parlamentet,
— |
der henviser til Kommissionens forslag til Rådet (KOM(2003) 806) (1), |
— |
der henviser til tiltrædelsesaktens artikel 57, der danner grundlag for Rådets høring af Parlamentet (C5-0032/2004), |
— |
der henviser til forretningsordenens artikel 67 og 158, stk. 1, |
— |
der henviser til betænkning fra Udvalget om Landbrug og Udvikling af Landdistrikter (A5-0082/2004), |
1. |
godkender Kommissionens forslag; |
2. |
opfordrer Rådet til at underrette Parlamentet, hvis det ikke agter at følge den tekst, Parlamentet har godkendt; |
3. |
anmoder Rådet om fornyet høring, hvis det agter at ændre Kommissionens forslag i væsentlig grad; |
4. |
pålægger sin formand at sende Parlamentets holdning til Rådet og Kommissionen. |
(1) Endnu ikke offentliggjort i EUT.
P5_TA(2004)0104
Skibsbygningsindustrien *
Europa-Parlamentets lovgivningsmæssige beslutning om forslag til Rådets forordning om ændring af forordning (EF) nr. 1177/2002 om en midlertidig defensiv ordning for skibsbygningsindustrien (KOM(2004) 26 — C5-0061/2004 — 2004/0008(CNS))
(Høringsprocedure)
Europa-Parlamentet,
— |
der henviser til Kommissionens forslag til Rådet (KOM(2004) 26) (1), |
— |
der henviser til EF-traktatens artikel 89, der danner grundlag for Rådets høring af Parlamentet (C5-0061/2004), |
— |
der henviser til forretningsordenens artikel 67 og 158, stk. 1, |
— |
der henviser til betænkning fra Udvalget om Økonomi og Valutaspørgsmål (A5-0056/2004), |
1. |
godkender Kommissionens forslag; |
2. |
opfordrer Rådet til at underrette Parlamentet, hvis det ikke agter at følge den tekst, Parlamentet har godkendt; |
3. |
kræver, at der indledes samrådsprocedure, jf. fælleserklæringen af 4. marts 1975, hvis Rådet ikke agter at følge den tekst, Parlamentet har godkendt; |
4. |
anmoder Rådet om at høre Parlamentet på ny, hvis det agter at ændre Kommissionens forslag i væsentlig grad; |
5. |
pålægger sin formand at sende Parlamentets holdning til Rådet og Kommissionen. |
(1) Endnu ikke offentliggjort i EUT.
P5_TA(2004)0105
Ansvar over for tredjemand på den nukleare energis område ***
Europa-Parlamentets lovgivningsmæssige beslutning om forslag til Rådets beslutning om bemyndigelse af de medlemsstater, der er kontraherende parter i Paris-konventionen af 29. juli 1960 om ansvar over for tredjemand på den nukleare energis område, til i Det Europæiske Fællesskabs interesse at ratificere eller tiltræde protokollen om ændring af nævnte konvention (14305/2003 — C5-0611/2003 — 2003/0150(AVC))
(Procedure med samstemmende udtalelse)
Europa-Parlamentet,
— |
der henviser til forslag til Rådets beslutning (14305/2003) (1), |
— |
der henviser til Rådets anmodning om samstemmende udtalelse, jf. EF-traktatens artikel 300, stk. 3, andet afsnit, sammenholdt med artikel 61, litra c), artikel 67 og artikel 300, stk. 2, første afsnit (C5-0611/2003), |
— |
der henviser til forretningsordenens artikel 86, stk. 1, |
— |
der henviser til henstilling fra Udvalget om Retlige Anliggender og det Indre Marked (A5-0036/2004), |
1. |
afgiver samstemmende udtalelse om forslaget til Rådets beslutning; |
2. |
pålægger sin formand at sende Parlamentets holdning til Rådet og Kommissionen. |
(1) Endnu ikke offentliggjort i EUT.
P5_TA(2004)0106
Aftale EF/Macao (tilbagetagelse af personer, der er bosiddende uden tilladelse) *
Europa-Parlamentets lovgivningsmæssige beslutning om forslag til Rådets afgørelse om indgåelsen af aftalen mellem Det Europæiske Fællesskab og Folkerepublikken Kinas særlige administrative region Macao om tilbagetagelse af personer, der er bosiddende uden tilladelse (10667/1/2003 — C5-0490/2003 — 2003/0054(CNS))
(Høringsprocedure)
Europa-Parlamentet,
— |
der henviser til Rådets forslag (10667/1/2003) (1), |
— |
der henviser til Kommissionens forslag til Rådet (KOM(2003) 151) (1), |
— |
der henviser til EF-traktatens artikel 63, stk. 3, litra b), sammenholdt med artikel 300, stk. 2, første afsnit, andet punktum, |
— |
der henviser til EF-traktatens artikel 67, der danner grundlag for Rådets høring af Parlamentet (C5-0490/2003), |
— |
der henviser til forretningsordenens artikel 67, |
— |
der henviser til betænkning fra Udvalget om Borgernes Friheder og Rettigheder og Retlige og Indre Anliggender (A5-0096/2004), |
1. |
godkender Rådets forslag; |
2. |
opfordrer Rådet til at underrette Parlamentet, hvis det ikke agter at følge den tekst, Parlamentet har godkendt; |
3. |
anmoder Rådet om fornyet høring, hvis det agter at ændre Kommissionens forslag i væsentlig grad; |
4. |
pålægger sin formand at sende Parlamentets holdning til Rådet og Kommissionen samt til medlemsstaternes regeringer og regeringen for Folkerepublikken Kinas særlige administrative region Macao. |
(1) Endnu ikke offentliggjort i EUT.
P5_TA(2004)0107
Aftale EF/Kina (turistvisumspørgsmål) *
Europa-Parlamentets lovgivningsmæssige beslutning om forslag til Rådets afgørelse om indgåelse af aftalememorandummet mellem Det Europæiske Fællesskab og Folkerepublikken Kinas nationale turistadministration om visumspørgsmål og dermed forbundne anliggender vedrørende turistgrupper fra Folkerepublikken Kina (ADS) (KOM(2003) 790 — C5-0029/2004 — 2003/0299(CNS))
(Høringsprocedure)
Europa-Parlamentet,
— |
der henviser til Kommissionens forslag til Rådet (KOM(2003) 790) (1), |
— |
der henviser til EF-traktatens artikel 62, stk. 2, litra b), nr. ii) og iv), og artikel 63, stk. 3, litra b), sammenholdt med artikel 300, stk. 2, første afsnit, andet punktum, |
— |
der henviser til EF-traktatens artikel 67, stk. 1, der danner grundlag for Rådets høring af Parlamentet (C5-0029/2004), |
— |
der henviser til forretningsordenens artikel 67, |
— |
der henviser til betænkning fra Udvalget om Borgernes Friheder og Rettigheder og Retlige og Indre Anliggender (A5-0101/2004), |
1. |
godkender Kommissionens forslag; |
2. |
opfordrer Rådet til at underrette Parlamentet, hvis det ikke agter at følge den tekst, Parlamentet har godkendt; |
3. |
anmoder Rådet om fornyet høring, hvis det agter at ændre Kommissionens forslag i væsentlig grad; |
4. |
pålægger sin formand at sende Parlamentets holdning til Rådet, Kommissionen samt til Folkerepublikken Kinas regering. |
(1) Endnu ikke offentliggjort i EUT.
P5_TA(2004)0108
Ændringsbudget for regnskabsåret 2004 (Parlamentet)
Europa-Parlamentets beslutning om Europa-Parlamentets overslag med henblik på Den Europæiske Unions ændringsbudget for regnskabsåret 2004 (ny tjenestemandsvedtægt) (2004/2013(BUD))
Europa-Parlamentet,
— |
der henviser til EF-traktatens artikel 272 og Euratom-traktatens artikel 177, |
— |
der henviser til Rådets forordning (EF, Euratom) nr. 1605/2002 af 25. juni 2002 om finansforordningen vedrørende De Europæiske Fællesskabers almindelige budget (1), særlig artikel 37 og 38, |
— |
der henviser til Den Europæiske Unions almindelige budget for regnskabsåret 2004, endeligt vedtaget den 18. december 2003 (2), |
— |
der henviser til den interinstitutionelle aftale af 6. maj 1999 mellem Europa-Parlamentet, Rådet og Kommissionen om budgetdisciplin og forbedring af budgetproceduren (3) |
— |
der henviser til det foreløbige forslag til ændringsbudgetoverslag vedtaget af Præsidiet den 9. februar 2004, |
— |
der henviser til forretningsordenens artikel 92 og bilag IV, |
— |
der henviser til betænkning fra Budgetudvalget (A5-0072/2004), |
A. |
der henviser til, at den ændrede tjenestemandsvedtægt ifølge planen træder i kraft den 1. maj 2004, |
B. |
der henviser til, at der i overensstemmelse med den ændrede tjenestemandsvedtægt skal foretages tekniske tilpasninger af stillingsfortegnelsen for 2004, således at den kommer til at omfatte de nye lønklasser i overgangsperioden, og der skal oprettes en ny budgetpost for kontraktansat personale, hvor der opføres et p.m., |
1. |
vedtager det vedføjede overslag i afventning af, at der forelægges et ændringsbudget for regnskabsåret 2004, hvori der tages hensyn til den ændrede tjenestemandsvedtægt; |
2. |
pålægger sin generalsekretær at forelægge supplerende oplysninger om følgende punkter inden den 15. april 2004:
|
3. |
pålægger sin formand at sende denne beslutning samt det vedføjede overslag til Rådet og Kommissionen. |
(3) EFT C 172 af 18.6.1999, s. 1. Ændret ved afgørelse 2003/429/EF (EUT L 147 af 14.6.2003, s. 25).
BILAG: OVERSLAG
AFSNIT 1 — UDGIFTER VEDRØRENDE PERSONER, DER ER KNYTTET TIL INSTITUTIONEN
KAPITEL 11 — TJENSTGØRENDE PERSONALE
Ny konto
Konto 1115 — Kontraktansatte
2004-budgettet |
FFÆB |
Nyt beløb |
|
p.m. |
p.m. |
Anmærkninger
Bestemmelserne for de øvrige ansatte i De Europæiske Fællesskaber vedtaget den ... 2004, særlig artikel 1, 3 a og 3b.
PROJET D'EFFECTIFS AUTORISES POUR 2004 (BR) |
|||||||||
Catégorie et Grade |
2004 |
Catégorie et Grade |
2004 Nouveau statut |
||||||
Emplois permanents |
Emplois temporaires |
Emplois permanents |
Emplois temporaires |
||||||
Autres |
Groupes Politiques |
Autres |
Groupes Politiques |
||||||
HC |
1 |
0 |
0 |
0 |
HC |
1 |
0 |
0 |
0 |
A1 |
9 |
0 |
1 |
0 |
A*16 |
9 |
0 |
1 |
0 |
A2 |
28 |
0 |
1 |
10 |
A*15 |
28 |
0 |
1 |
10 |
A3 |
92 |
1 |
6 |
23 |
A*14 |
137 |
1 |
6 |
23 |
|
|
|
|
|
A*13 |
|
|
|
|
A4 |
160 |
2 |
8 |
68 |
A*12 |
555 |
2 |
8 |
68 |
A5 |
53 |
4 |
3 |
40 |
A*11 |
141 |
4 |
3 |
40 |
A6 |
77 |
3 |
8 |
56 |
A*10 |
211 |
3 |
8 |
56 |
|
|
|
|
|
A*9 |
|
|
|
|
A7 |
130 |
4 |
26 |
71 |
A*8 |
209 |
4 |
25 |
22 |
A8 |
6 |
0 |
0 |
0 |
A*7 |
51 |
0 |
0 |
0 |
|
|
|
|
|
A*6 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
A*5 |
492 |
|
1 |
49 |
Total |
555 |
14 |
53 |
268 |
Total |
1833 (1) |
14 |
53 |
268 |
L3 |
45 |
0 |
0 |
0 |
|
0 |
0 |
0 |
0 |
L4 |
395 |
0 |
0 |
0 |
|
0 |
0 |
0 |
0 |
L5 |
88 |
0 |
0 |
0 |
|
0 |
0 |
0 |
0 |
L6 |
134 |
0 |
0 |
0 |
|
0 |
0 |
0 |
0 |
L7 |
571 |
0 |
0 |
0 |
|
0 |
0 |
0 |
0 |
L8 |
45 |
0 |
0 |
0 |
|
0 |
0 |
0 |
0 |
Total |
1278 (1) |
0 |
0 |
0 |
|
0 |
0 |
0 |
0 |
|
|
|
|
|
B*11 |
|
|
|
|
B1 |
192 |
4 |
17 |
50 |
B*10 |
192 |
4 |
17 |
50 |
|
|
|
|
|
B*9 |
|
|
|
|
B2 |
75 |
2 |
1 |
25 |
B*8 |
75 |
2 |
1 |
25 |
B3 |
129 |
3 |
7 |
40 |
B*7 |
129 |
3 |
7 |
40 |
B4 |
82 |
3 |
3 |
13 |
B*6 |
82 |
3 |
3 |
13 |
B5 |
279 |
2 |
2 |
50 |
B*5 |
175 |
2 |
2 |
29 |
|
|
|
|
|
B*4 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
B*3 |
104 |
|
|
21 |
Total |
757 |
14 |
30 |
178 |
Total |
757 |
14 |
30 |
178 |
|
|
|
|
|
C*7 |
|
|
|
|
C1 |
758 |
20 |
2 |
92 |
C*6 |
758 |
20 |
2 |
92 |
C2 |
193 |
3 |
5 |
51 |
C*5 |
193 |
3 |
5 |
51 |
C3 |
190 |
15 |
11 |
28 |
C*4 |
190 |
15 |
11 |
28 |
C4 |
205 |
7 |
0 |
15 |
C*3 |
205 |
7 |
0 |
15 |
C5 |
395 |
2 |
8 |
50 |
C*2 |
193 |
2 |
7 |
50 |
|
|
|
|
|
C*1 |
202 |
|
1 |
|
Total |
1741 |
47 |
26 |
236 |
Total |
1741 |
47 |
26 |
236 |
|
|
|
|
|
D*5 |
|
|
|
|
D1 |
142 |
3 |
9 |
7 |
D*4 |
142 |
3 |
9 |
7 |
D2 |
24 |
1 |
0 |
1 |
D*3 |
24 |
1 |
0 |
1 |
D3 |
14 |
0 |
0 |
0 |
D*2 |
14 |
0 |
0 |
0 |
D4 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
0 |
0 |
0 |
0 |
Total |
180 |
4 |
9 |
8 |
Total |
180 |
4 |
9 |
8 |
TOTAL |
4512 (2) |
79 (3) |
118 (4) |
690 |
TOTAL |
4512 (2) |
79 (3) |
118 (4) |
690 |
TOTAL GENERAL : |
5320 (5) |
|
5320 (5) |
||||||
(1) dont 887 pour la Traduction et 391 pour l'Interprétation - (2) dont 22 promotions "ad Personam" (2 A*14 en A*15, 6 C*6 en B*7, 14 D*4 en C*4) octroyées dans des cas exceptionnels à des fonctionnaires méritants arrivés en fin de carrière (âgés d'au moins 60 ans et arrivés au dernier échelon du grade supérieur depuis au moins 2 ans) et après de longues années de service (au moins 25 ans) - (3) Réserve virtuelle pour les fonctionnaires détachés dans l'intérêt du service non comprise dans le total général - (4) dont: 22 pour le Cabinet du Président, 14 pour le Secrétariat des Vice-Présidents, 5 C*4 pour le Secrétariat des Questeurs, 11 pour la DG-Présidence, 12 pour la DG-Politiques Int. (dont 7 A*8 jusqu'au 31/12/2008), 11 pour la DG-Politiques Ext.(dont 1 A*8 jusqu'au 31/12/2008), 8 pour la DG-Information, 9 pour la DG-Personnel, 15 pour la DG-Infrastructures et Interp., 2 pour la DG-Finances, 3 pour le Comité du Pers., 1 pour le SG, 1 pour le Service rel. avec les Groupes Pol. (coord. des NI), 4 pour le Service Juridique (jusqu'au 31/12/2004) - (5) Les crédits pour la création de 3 A*14, 9 A*8, 3 B*5 et 9 C*2 pour les DG Politiques Int. et Ext. ainsi que les 3 A*8 pour le Service Juridique, sont inscrits à la réserve du chapitre 100. |
P5_TA(2004)0109
Persistente organiske miljøgifte ***I
Europa-Parlamentets lovgivningsmæssige beslutning om forslag til Europa-Parlamentets og Rådets forordning om persistente organiske miljøgifte og om ændring af direktiv 79/117/EØF og direktiv 96/59/EF (KOM(2003) 333 — C5-0273/2003 — 2003/0119(COD))
(Fælles beslutningsprocedure: førstebehandling)
Europa-Parlamentet,
— |
der henviser til Kommissionens forslag til Europa-Parlamentet og Rådet (KOM(2003) 333) (1), |
— |
der har fået forslaget forelagt af Kommissionen, jf. EF-traktatens artikel 251, stk. 2, og artikel 95, stk. 1, og 175, stk. 1, (C5-0273/2003), |
— |
der henviser til udtalelse fra Udvalget om Retlige Anliggender og det Indre Marked om det foreslåede retsgrundlag, |
— |
der henviser til forretningsordenens artikel 67 og 63, |
— |
der henviser til betænkning fra Udvalget om Miljø- og Sundhedsanliggender og Forbrugerpolitik og udtalelse fra Udvalget om Industripolitik, Eksterne Økonomiske Forbindelser, Forskning og Energi (A5-0017/2004), |
1. |
godkender Kommissionens forslag som ændret; |
2. |
anmoder om fornyet forelæggelse, hvis Kommissionen agter at ændre dette forslag i væsentlig grad eller erstatte det med en anden tekst; |
3. |
pålægger sin formand at sende Parlamentets holdning til Rådet og Kommissionen. |
(1) Endnu ikke offentliggjort i EUT.
P5_TC1-COD(2003)0119
Europa-Parlamentets holdning fastlagt ved førstebehandlingen den 26. februar 2004 med henblik på vedtagelse af Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EF) nr. .../2004 om persistente organiske miljøgifte og om ændring af direktiv 79/117/EØF og direktiv 96/59/EF
EUROPA-PARLAMENTET OG RÅDET FOR DEN EUROPÆISKE UNION HAR —
under henvisning til traktaten om oprettelse af Det Europæiske Fællesskab og artikel 175, stk. 1,
under henvisning til forslag fra Kommissionen (1),
under henvisning til udtalelse fra Det Europæiske Økonomiske og Sociale Udvalg (2),
under henvisning til udtalelse fra Regionsudvalget,
efter proceduren i traktatens artikel 251 (3), og
ud fra følgende betragtninger:
(1) |
Denne forordning vedrører i første række miljøbeskyttelse og beskyttelse af menneskers sundhed, og retsgrundlaget er derfor traktatens artikel 175, stk. 1. |
(2) |
Fællesskabet er alvorligt bekymret over, at der fortsat slipper persistente organiske miljøgifte ud i miljøet. Disse kemiske stoffer, som transporteres hen over landegrænserne fjernt fra kilderne, er persistente i miljøet, bioakkumuleres i fødekæden og rummer en risiko for menneskers sundhed og miljøet. Der må derfor træffes yderligere foranstaltninger til at beskytte menneskers sundhed og miljøet mod disse forurenende stoffer. |
(3) |
Eftersom Fællesskabet har et ansvar for beskyttelse af miljøet, undertegnede det den 24. juni 1998 protokollen til 1979-konventionen om grænseoverskridende luftforurening over store afstande angående persistente organiske miljøgifte, i det følgende benævnt »protokollen«, og den 22. maj 2001 Stockholm-konventionen om persistente organiske miljøgifte, i det følgende benævnt »konventionen«. |
(4) |
Lovgivningen på fællesskabsniveau om persistente organiske miljøgifte er nu blevet indført, men dens vigtigste mangler er, at den ikke eller kun i utilstrækkeligt omfang forbyder fremstilling og anvendelse af kemikalierne på listen, og at der ikke er nogen mulighed for at tilføje yderligere persistente organiske miljøgifte til listen over stoffer, der skal forbydes, begrænses eller elimineres, eller for at forbyde fremstilling og anvendelse af nye stoffer, der har persistente organiske miljøgiftes karakteristika. Der er imidlertid ikke fastsat nogen egentlige emissionsreduktionsmål på Fællesskabsplan, og de nuværende udslipsfortegnelser dækker ikke alle kilder til persistente organiske miljøgifte. |
(5) |
Af hensyn til en sammenhængende og effektiv gennemførelse af de forpligtelser, Fællesskabet har i medfør af protokollen og konventionen, må der etableres nogle fælles retlige rammer, inden for hvilke der kan træffes foranstaltninger til at standse fremstilling, markedsføring og anvendelse af forsætligt fremstillede persistente organiske miljøgifte. Der bør desuden tages hensyn til persistente organiske miljøgiftes karakteristika inden for rammerne af de relevante fællesskabsordninger for vurdering og godkendelse. |
(6) |
Det er nødvendigt at sikre samordning og sammenhæng ved gennemførelsen på fællesskabsplan af henholdsvis Rotterdam- (4), Stockholm- og Basel-konventionen (5), og ved deltagelsen i udarbejdelsen af den strategiske tilgang til international kemikalieforvaltning (SAICM) i FN-regi. |
(7) |
Under henvisning til, at bestemmelserne i denne forordning understøttes af forsigtighedsprincippet som fastlagt i traktaten, og under hensyn til princip nr. 15 i Rio-erklæringen om miljø og udvikling, samt i lyset af målet om, hvor det er muligt, at standse udslip af persistente organiske miljøgifte i miljøet, er det endvidere i nogle tilfælde hensigtsmæssigt at indføre kontrolforanstaltninger, der er strengere end dem i protokollen og konventionen. |
(8) |
I fremtiden kan den foreslåede REACH-forordning være et hensigtsmæssigt instrument til gennemførelse af de nødvendige kontrolforanstaltninger vedrørende fremstilling, markedsføring og anvendelse af stofferne på listen og af kontrolforanstaltningerne vedrørende eksisterende og nye kemikalier og pesticider, der har persistente organiske miljøgiftes karakteristika. Uden at det berører den kommende REACH-forordning, og da det er vigtigt at gennemføre disse kontrolforanstaltninger i forhold til stofferne på listen i konventionen og protokollen hurtigst muligt, bør der nu ved denne forordning indføres sådanne foranstaltninger. |
(9) |
I Fællesskabet er markedsføring og anvendelse af de fleste af de persistente organiske miljøgifte, der er opført på listerne i protokollen og konventionen, allerede udfaset som følge af forbuddene i Rådets direktiv 79/117/EØF af 21. december 1978 om forbud mod markedsføring og anvendelse af plantebeskyttelsesmidler indeholdende visse virksomme stoffer (6) og Rådets direktiv 76/769/EØF af 27. juli 1976 om indbyrdes tilnærmelse af medlemsstaternes administrativt eller ved lov fastsatte bestemmelser om begrænsning af markedsføring og anvendelse af visse farlige stoffer og præparater (7). For at opfylde Fællesskabets forpligtelser i medfør af protokollen og konventionen og for at minimere udslip af persistente organiske miljøgifte er det imidlertid påkrævet og hensigtsmæssigt også at forbyde fremstilling af disse stoffer og begrænse undtagelser mest muligt, således at der kun kan gøres undtagelse, når et stof opfylder en essentiel funktion i en specifik anvendelse. |
(10) |
Udførsel af de stoffer, der er omfattet af konventionen, og udførsel af lindan er omfattet af Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EF) nr. 304/2003 af 28. januar 2003 om eksport og import af farlige kemikalier (8). |
(11) |
Fremstilling og anvendelse af hexachlorcyclohexan (HCH), herunder lindan, er ifølge protokollen omfattet af begrænsninger, men ikke fuldstændigt forbudt. Stoffet er stadig i brug i nogle medlemsstater, så det er ikke muligt omgående at forbyde alle eksisterende anvendelser. På baggrund af HCH's skadelige egenskaber og de eventuelle farer ved udslip i miljøet bør fremstilling og anvendelse af stoffet imidlertid begrænses mest muligt og udfases helt senest inden udgangen af 2007. |
(12) |
Forældede og lemfældigt håndterede lagre af persistente organiske miljøgifte kan indebære alvorlig fare for miljøet og menneskers sundhed, bl.a. gennem forurening af jord og grundvand. Derfor bør der vedtages bestemmelser, der er mere vidtgående end, hvad der kræves i konventionen. Lagre af forbudte stoffer bør behandles som affald, mens lagre af stoffer, som det stadig er tilladt at fremstille eller anvende, bør anmeldes til myndighederne og være under behørigt tilsyn. Især bør eksisterende lagre, som består af eller indeholder forbudte persistente organiske miljøgifte, håndteres som affald så hurtigt som muligt. Hvis andre stoffer forbydes i fremtiden, bør lagrene af disse stoffer også straks destrueres, og der må ikke opbygges nye lagre. På grund af de særlige problemer i nogle af de nye medlemsstater, bør der ydes passende finansiel og teknisk bistand gennem de eksisterende finansielle fællesskabsordninger som Samhørighedsfonden og strukturfondene. |
(13) |
I overensstemmelse med Kommissionens meddelelse om en strategi for Fællesskabet vedrørende dioxiner, furaner og polychlorerede biphenyler (PCB) (9) og i overensstemmelse med protokollen og konventionen bør udslip af persistente organiske miljøgifte i form af utilsigtede biprodukter fra industrielle processer identificeres og nedbringes så hurtigt som muligt, således at de engang ophører, når det er muligt. Der bør udarbejdes og gennemføres egnede nationale handlingsplaner, som omfatter alle kilder og foranstaltninger, herunder dem, der foreskrives i gældende fællesskabslovgivning, således at udslippene til stadighed og på omkostningseffektiv måde bringes ned så hurtigt som muligt. I dette øjemed bør der inden for rammerne af konventionen udarbejdes egnede værktøjer. |
(14) |
Der bør i overensstemmelse med Kommissionens meddelelse etableres programmer og ordninger, således at der ved overvågning tilvejebringes fyldestgørende data om dioxiners, furaners og PCB's tilstedeværelse i miljøet. Det skal dog sikres, at der er egnede værktøjer til rådighed, og at de kan anvendes under økonomisk og teknisk forsvarlige forhold. |
(15) |
Ifølge konventionen skal indhold af persistente organiske miljøgifte i affald destrueres eller omdannes irreversibelt til stoffer, der ikke udviser lignende egenskaber, medmindre andre fremgangsmåder miljømæssigt er at foretrække. Da gældende fællesskabslovgivning om affald ikke indeholder specifikke bestemmelser om sådanne stoffer, bør de indføres ved denne forordning. For at sikre et højt beskyttelsesniveau bør der inden den 31. december 2005 fastsættes fælles koncentrationsgrænser for indholdet af stofferne i affald. |
(16) |
Det erkendes, at det er vigtigt ved kilden at identificere og sortere affald, som består af, indeholder eller er forurenet af persistente organiske miljøgifte for så vidt muligt at undgå, at disse kemiske stffer breder sig til andet affald. Ved Rådets direktiv 91/689/EØF af 12. december 1991 om farligt affald (10) indførtes der fællesskabsregler om håndtering af sådant affald, hvorved medlemsstaterne blev pålagt at træffe de nødvendige foranstaltninger til at kræve, at anlæg og virksomheder, der varetager bortskaffelse, nyttiggørelse, indsamling eller transport af farligt affald, ikke blander forskellige kategorier af farligt affald eller blander farligt affald med ikke-farligt affald. |
(17) |
Ifølge konventionen skal hver part i konventionen udarbejde en plan for gennemførelsen af sine forpligtelser i henhold til konventionen. Medlemsstaterne bør gøre det muligt for offentligheden at deltage i udarbejdelsen af gennemførelsesplanerne. Eftersom kompetencen i denne henseende er delt mellem Fællesskabet og medlemsstaterne, bør der udarbejdes gennemførelsesplaner såvel på nationalt plan som på fællesskabsplan. Samarbejde og informationsudveksling mellem Kommissionen og medlemsstaternes myndigheder bør fremmes. |
(18) |
I overensstemmelse med konventionen og protokollen bør der udleveres oplysninger om persistente organiske miljøgifte til de øvrige parter. Også udveksling af information med tredjelande, der ikke er part i aftalerne, bør fremmes. |
(19) |
Offentligheden er ofte ikke i tilstrækkelig grad opmærksom på den trussel, de persistente organiske miljøgifte udgør mod nulevende og kommende generationers sundhed og mod miljøet, navnlig i udviklingslande, og der er derfor behov for omfattende oplysning med henblik på at skabe øget omtanke og vinde støtte til restriktioner og forbud. I overensstemmelse med konventionen bør der udvikles og gennemføres oplysningsprogrammer for offentligheden om persistente organiske miljøgifte, især for de mest sårbare grupper, og uddannelsen af arbejdstagere, videnskabsfolk, undervisere, teknisk personale og ledere bør i givet fald fremmes og lettes. |
(20) |
Efter anmodning og i overensstemmelse med de disponible ressourcer bør Kommissionen og medlemsstaterne samarbejde om at yde hensigtsmæssig og rettidig teknisk bistand, som er særligt udformet til at styrke mulighederne for at gennemføre konventionen i udviklingslande og lande med overgangsøkonomi. Den tekniske assistance bør bestå i udvikling og indførelse af egnede alternative produkter, metoder og strategier, bl.a. anvendelse af DDT til bekæmpelse af smittebærere, som i henhold til konventionen kun må anvendes i overensstemmelse med Verdenssundhedsorganisationens henstillinger og retningslinjer, og når der ikke i det pågældende land findes sikre, effektive og økonomisk overkommelige alternativer. |
(21) |
Det bør regelmæssigt vurderes, om de foranstaltninger, der er truffet for at mindske udslip af persistente organiske miljøgifte, er effektive. Til dette formål bør medlemsstaterne regelmæssigt aflægge rapport til Kommissionen, især om udslipsfortegnelser, anmeldte lagre samt fremstilling og markedsføring af stoffer, der er omfattet af begrænsninger. Kommissionen udarbejder i samarbejde med medlemsstaterne et fælles format for medlemsstaternes rapporter. |
(22) |
Da konventionen og protokollen åbner mulighed for, at parterne kan stille forslag om, at andre stoffer gøres til genstand for internationale tiltag, kan der blive opført flere stoffer på listerne i disse aftaler, og i så fald bør forordningen ændres tilsvarende. Endvidere bør der for de stoffer, der allerede er registreret i bilagene til forordningen, kunne foretages ændringer, blandt andet med henblik på tilpasning til den videnskabelige og tekniske udvikling. |
(23) |
Når bilagene til denne forordning ændres for på listen i protokollen eller konventionen at opføre en yderligere persistent organisk miljøgift, som er fremstillet til et bestemt formål, bør det kun i undtagelsestilfælde, og hvis det er behørigt begrundet, indgå i bilag II i stedet for bilag I. |
(24) |
De nødvendige foranstaltninger til gennemførelsen af denne forordning bør vedtages i overensstemmelse med Rådets afgørelse 1999/468/EF af 28. juni 1999 om fastsættelse af de nærmere vilkår for udøvelsen af de gennemførelsesbeføjelser, der tillægges Kommissionen (11). |
(25) |
Med henblik på at sikre en gennemskuelig, upartisk og konsekvent håndhævelse bør medlemsstaterne indføre sanktioner for overtrædelse af denne forordnings bestemmelser og sikre, at de anvendes. Sanktionerne bør være effektive, stå i rimeligt forhold til overtrædelsen og have afskrækkende virkning, eftersom overtrædelser kan skade menneskers sundhed og miljøet. Oplysninger om overtrædelser af denne forordnings bestemmelser bør i givet fald offentliggøres. |
(26) |
Målene for denne forordning, nemlig at beskytte miljøet og menneskers sundhed mod persistente organiske miljøgifte, kan ikke i tilstrækkelig grad opfyldes af medlemsstaterne hver for sig, da disse miljøgiftes virkninger er grænseoverskridende, og kan derfor bedre gennemføres på fællesskabsplan; Fællesskabet kan derfor træffe foranstaltninger i overensstemmelse med subsidiaritetsprincippet, jf. traktatens artikel 5. I overensstemmelse med proportionalitetsprincippet, jf. nævnte artikel, går forordningen ikke ud over, hvad der er nødvendigt for at nå disse mål. |
(27) |
Direktiv 79/117/EØF bør derfor ændres. |
UDSTEDT FØLGENDE FORORDNING:
Artikel 1
Formål og anvendelsesområde
1. Denne forordning har, især under hensyntagen til forsigtighedsprincippet, til formål at beskytte menneskers sundhed og miljøet mod persistente organiske miljøgifte ved at forbyde, hurtigst muligt udfase eller begrænse fremstilling, markedsføring og anvendelse af stoffer, der er omfattet af Stockholm-konventionen om persistente organiske miljøgifte, i det følgende benævnt »konventionen«, eller 1998-protokollen til 1979-konventionen om grænseoverskridende luftforurening over store afstande angående persistente organiske miljøgifte, i det følgende benævnt »protokollen« samt ved at minimere med henblik på så hurtigt som muligt at eliminere, hvor det er muligt, udslip af sådanne stoffer, og ved at indføre bestemmelser om affald, som består af, indeholder eller er forurenet af disse stoffer.
2. Artikel 3 og 4 finder ikke anvendelse på affald, der består af, indeholder eller er forurenet med stofferne i bilag I eller II.
Artikel 2
Definitioner
I denne forordning forstås ved:
a) |
»markedsføring«: overdragelse eller tilrådighedsstillelse til tredjemand, mod eller uden vederlag. Indførsel i Fællesskabets toldområde anses også for markedsføring |
b) |
»artikel«: genstand, som består af et eller flere stoffer og/eller præparater, og som under fremstillingen har fået en bestemt form, overflade eller beskaffenhed, som har større betydning for dens endelige funktion, end dens kemiske sammensætning har |
c) |
»stof«: som defineret i artikel 2 i direktiv 67/548/EØF (12) |
d) |
»præparat«: som defineret i artikel 2 i direktiv 67/548/EØF |
e) |
»affald«: som defineret i artikel 1, litra a), i direktiv 75/442/EØF (13) |
f) |
»bortskaffelse«: som defineret i artikel 1, litra e), i direktiv 75/442/EØF |
g) |
»nyttiggørelse«: som defineret i artikel 1, litra f), i direktiv 75/442/EØF. |
Artikel 3
Kontrol med fremstilling, markedsføring og anvendelse
1. Fremstilling, markedsføring og anvendelse af stofferne på listen i bilag I er forbudt, såvel alene som indeholdt i præparater og artikler.
2. Fremstilling, markedsføring og anvendelse af stofferne på listen i bilag II, såvel alene som indeholdt i præparater eller artikler, kan kun finde sted i overensstemmelse med begrænsningerne i bilaget.
3. Medlemsstaterne og Kommissionen tager inden for rammerne af de ordninger for vurdering og godkendelse af eksisterende og nye kemikalier og pesticider, der gælder i henhold til den relevante fællesskabslovgivning, hensyn til de kriterier, der er anført i punkt 1 i Stockholm-konventionens bilag D, og træffer passende foranstaltninger til at kontrollere eksisterende kemikalier og pesticider samt forhindre fremstilling, markedsføring og anvendelse af nye kemikalier og pesticider, der har persistente organiske miljøgiftes karakteristika.
Artikel 4
Undtagelser fra kontrolforanstaltninger
1. Artikel 3 finder ikke anvendelse på:
a) |
stoffer, der anvendes til forskning på laboratorieniveau eller som referencestandard |
b) |
stoffer, der forekommer som utilsigtede sporforureninger i stoffer, præparater og artikler. |
2. Artikel 3 finder ikke anvendelse på stoffer, der forekommer som bestanddele af artikler, der er fremstillet før eller på ikrafttrædelsesdatoen for denne forordning, indtil 6 måneder efter denne dato.
Artikel 3 finder ikke anvendelse, hvis et stof er indeholdt i artikler, som allerede er anvendt før eller på ikrafttrædelsesdatoen for denne forordning.
Når en medlemsstat bliver bekendt med artikler som omhandlet i første og andet afsnit, underretter den dog straks Kommissionen herom.
Når Kommissionen modtager en sådan meddelelse eller på anden måde bliver bekendt med sådanne artikler, underretter den omgående konventionens sekretariat herom.
3. En medlemsstat, der ønsker at tillade, at et stof, der er opført i del A i bilag I eller i del A i bilag II, frem til den frist, der er anført i det pågældende bilag, fremstilles og anvendes som et mellemprodukt i et lukket system i et afgrænset område, giver konventionens sekretariat meddelelse herom.
En sådan meddelelse kan dog kun gives, hvis følgende betingelser er opfyldt:
a) |
at det i det pågældende bilag ved en anmærkning udtrykkelig er anført, at en sådan fremstilling og anvendelse af stoffet kan tillades |
b) |
at stoffet under fremstillingsprocessen omdannes til et eller flere andre stoffer, som ikke udviser egenskaber, der er karakteristiske for persistente organiske miljøgifte |
c) |
at det ikke forventes, at mennesker og miljø vil blive udsat for nogen signifikant mængde af stoffet under dets fremstilling og anvendelse, som det er påvist ved vurderingen af dette lukkede system i overensstemmelse med direktiv 2001/59/EF (14). |
Anmeldelsen sendes tillige til de øvrige medlemsstater og Kommissionen og skal indeholde nærmere oplysninger om den faktiske og skønnede samlede mængde af det pågældende stof, der fremstilles og anvendes, og arten af processen i det lukkede system i det afgrænsede område med angivelse af, hvor stor en mængde uomdannet persistent organisk miljøgift-udgangsmateriale slutproduktet eventuelt utilsigtet kan være forurenet med.
De i første afsnit omhandlede frister kan ændres i de tilfælde, hvor der ifølge konventionen udtrykkelig eller stiltiende gives samtykke til fortsat fremstilling og anvendelse af stoffet i yderligere en periode, efter at den pågældende medlemsstat har gentaget sin anmeldelse til konventionens sekretariat.
Artikel 5
Lagre
1. Enhver, der ligger inde med lagre, der består af eller indeholder stoffer, der er opført i bilag I eller II, som det ikke er tilladt at anvende, skal håndtere lagrene som affald i overensstemmelse med artikel 7.
2. Indehaveren af et lager på mere end 50 kg, som består af eller indeholder et eller flere af stofferne i bilag I eller II, og som det er tilladt at anvende, giver oplysning om lagerets art og størrelse til den kompetente myndighed i den medlemsstat, hvor lageret befinder sig. Sådanne oplysninger indgives inden 12 måneder efter ikrafttrædelsen af denne forordning og af ændringer af dens bilag I eller II, og derefter årligt, indtil udløbet af perioden for begrænset anvendelse som anført i bilag I eller II.
Indehaveren håndterer lageret på en sikker, effektiv og miljømæssigt forsvarlig måde.
3. Medlemsstaterne fører tilsyn med anvendelse og håndtering af anmeldte lagre.
Artikel 6
Mindskelse af udslip, minimering og eliminering
1. Inden to år efter denne forordnings ikrafttræden udarbejder medlemsstaterne i overensstemmelse med deres forpligtelser i henhold til konventionen og protokollen fortegnelser over udslip i luften, vandet og jorden af stofferne i bilag III og holder dem ajour.
2. Medlemsstaten sender den handlingsplan om foranstaltninger for identificering, beskrivelse og minimering med henblik på snarest, hvor det er muligt, at eliminere de samlede udslip, som er udarbejdet i overensstemmelse med dens forpligtelser i henhold til konventionen, til både Kommissionen og de øvrige medlemsstater som en del af medlemsstatens nationale gennemførelsesplan, jf. artikel 8.
Handlingsplanen omfatter foranstaltninger til at fremme udviklingen af og, hvor det er hensigtsmæssigt, kræver anvendelse af alternative eller modificerede materialer, produkter og processer, der kan forhindre dannelse og udslip af de i bilag III opførte stoffer.
3. Ved behandlingen af forslag til opførelse af nye anlæg eller væsentlige ændringer i bestående anlæg, som anvender processer, der udleder kemikalier opført i bilag III, giver medlemsstaterne, uden at det berører direktiv 96/61/EF (15), forrang til alternative processer, teknikker eller praksis med tilsvarende anvendelighed, men hvor dannelse og udslip af stoffer, der er anført i bilag III, undgås.
Artikel 7
Affaldshåndtering
1. Producenter og indehavere af affald skal gøre enhver rimelig indsats for, hvor det er muligt, at undgå forurening af affaldet med stoffer, der er opført i bilag IV.
2. Uanset direktiv 96/59/EF (16) bortskaffes eller nyttiggøres affald, der består af, indeholder eller er forurenet med et stof, der er opført i bilag IV, hurtigst muligt og i overensstemmelse med bilag V, del I, på en sådan måde, at indholdet af persistente organiske miljøgifte destrueres eller omdannes irreversibelt, således at restaffaldet og udslip ikke udviser egenskaber, der er karakteristiske for persistente organiske miljøgifte.
I forbindelse med gennemførelsen af en sådan bortskaffelse eller nyttiggørelse kan ethvert stof, der er opført i bilag IV, udskilles fra affaldet, såfremt stoffet efterfølgende bortskaffes i overensstemmelse med første afsnit.
3. Bortskaffelses- eller nyttiggørelsesmetoder, der kan føre til nyttiggørelse, genanvendelse og genvinding eller genbrug af stoffer, der er opført i bilag IV, er forbudt.
4. Uanset stk. 2 kan:
a) |
affald, der indeholder eller er forurenet med stoffer, der er opført i bilag IV, kan bortskaffes eller nyttiggøres på anden måde i overensstemmelse med relevant fællesskabslovgivning, forudsat at indholdet af listestofferne i affaldet er lavere end koncentrationsgrænserne i bilag IV, der skal fastlægges inden den 31. december 2005 efter proceduren i artikel 17, stk. 2. Indtil koncentrationsgrænserne er fastsat efter denne procedure, vedtager eller anvender den kompetente myndighed i en medlemsstat koncentrationsgrænser eller specifikke tekniske krav med hensyn til bortskaffelse eller nyttiggørelse af affald efter dette litra. |
b) |
Medlemsstaten eller den kompetente myndighed, udpeget af en medlemsstat, kan undtagelsesvist tillade, at affald, der er opført i bilag V, del 2, og som indeholder eller er forurenet med et stof, der er opført i bilag IV, inden for koncentrationsgrænser, der skal fastlægges i bilag V, del 2, behandles på anden vis i overensstemmelse med en fremgangsmåde, der er anført i bilag V, del 2, såfremt:
|
5. Koncentrationsgrænserne i bilag V, del 2, fastsættes med henblik på stk. 4, litra b), inden den 31. december 2005 efter proceduren i artikel 17, stk. 2.
Indtil fastsættelsen af koncentrationsgrænserne gælder følgende:
a) |
den kompetente myndighed kan indføre eller anvende koncentrationsgrænser eller specifikke tekniske krav for affald, som behandles i medfør af stk. 4, litra b) |
b) |
når affald behandles i medfør af stk. 4, litra b), underretter de pågældende indehavere den kompetente myndighed om affaldets indhold af persistente organiske miljøgifte. |
6. Kommissionen kan i givet fald under hensyntagen til den tekniske udvikling og de relevante internationale retningslinjer og afgørelser samt tilladelser givet af en medlemsstat eller den kompetente myndighed, der er udpeget af medlemsstaten i overensstemmelse med stk. 4 og bilag V, indføre supplerende foranstaltninger vedrørende gennemførelsen af denne artikel. Kommissionen fastlægger et format for medlemsstaternes indgivelse af oplysninger i overensstemmelse med stk. 4, litra b), nr. iii). Disse foranstaltninger vedtages efter proceduren i artikel 17, stk. 2.
7. Kommissionen revurderer inden den 31. december 2009 undtagelserne i stk. 4, i lyset af den internationale og tekniske udvikling navnlig under hensyn til, om de bør foretrækkes af miljømæssige grunde.
Artikel 8
Gennemførelsesplaner
1. Medlemsstaterne giver i overensstemmelse med deres nationale procedurer, når de udarbejder deres nationale gennemførelsesplaner, rettidigt offentligheden reelle muligheder for at deltage i denne proces.
2. Så snart en medlemsstat har vedtaget sin nationale gennemførelsesplan i overensstemmelse med dens forpligtelser i medfør af konventionen, sender den planen både til Kommissionen og de øvrige medlemsstater.
3. Kommissionen og medlemsstaterne udveksler under udarbejdelsen af deres gennemførelsesplaner i givet fald oplysninger om indholdet heraf.
4. Kommissionen udarbejder inden to år efter denne forordnings ikrafttræden en plan for opfyldelse af Fællesskabets forpligtelser i henhold til konventionen.
Så snart Kommissionen har vedtaget Fællesskabets gennemførelsesplan, sender den planen til medlemsstaterne.
Kommissionen reviderer og ajourfører Fællesskabets gennemførelsesplan efter behov.
Artikel 9
Overvågning
Kommissionen og medlemsstaterne etablerer i nært samarbejde passende programmer og ordninger i overensstemmelse med aktuel teknisk viden, hvorved de kan tilvejebringe regelmæssige sammenlignelige overvågningsdata om tilstedeværelsen af dioxiner, furaner og PCB som beskrevet i bilag III, i miljøet. Ved etableringen af de nævnte programmer og ordninger tages fornødent hensyn til udviklingen inden for rammerne af protokollen og konventionen.
Artikel 10
Udveksling af oplysninger
1. Kommissionen og medlemsstaterne fremmer og sørger, hvor det er muligt, for udveksling af oplysninger inden for Fællesskabet og med tredjelande vedrørende begrænsning, minimering eller afvikling af fremstilling, anvendelse og udslip af persistente organiske miljøgifte og vedrørende alternativer til disse stoffer, med angivelse af de risici og økonomiske og sociale omkostninger, der er forbundet med sådanne alternativer.
2. Kommissionen og i givet fald medlemsstaterne fremmer og letter for så vidt angår persistente organiske miljøgifte:
a) |
oplysningsprogrammer, herunder om stoffernes indvirkning på sundhed og miljø og deres alternativer og om mindskelse eller afvikling af fremstilling, anvendelse og udslip heraf, specielt henvendt til:
|
b) |
oplysning til offentligheden |
c) |
uddannelse af arbejdstagere, videnskabsfolk, undervisere samt teknisk personale og ledere |
3. Oplysninger om menneskers sikkerhed og sundhed og om miljøet betragtes ikke som fortrolige, medmindre andet er fastsat i Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2003/4/EF af 28. januar 2003 om offentlig adgang til miljøoplysninger og om ophævelse af Rådets direktiv 90/313/EØF (17). Når Kommissionen og medlemsstaterne udveksler andre oplysninger med et tredjeland, beskyttes fortrolige oplysninger efter aftale herom.
Artikel 11
Teknisk bistand
Kommissionen og medlemsstaterne samarbejder i overensstemmelse med artikel 12 og 13 i konventionen om at yde hensigtsmæssig og rettidig teknisk og finansiel bistand til udviklingslande og lande med overgangsøkonomi for, efter anmodning og i den udstrækning, der er ressourcer hertil, samt under hensyntagen til deres særlige behov, at bistå dem med at udvikle og styrke deres muligheder for fuldt ud at opfylde deres forpligtelser ifølge konventionen. Denne støtte kan også ydes gennem ikke-statslige organisationer.
Artikel 12
Rapportering
1. Medlemsstaterne sender hvert tredje år Kommissionen oplysninger om anvendelsen af denne forordning, herunder oplysninger om overtrædelser og sanktioner.
2. Medlemsstaterne sender hvert år Kommissionen statistiske data om den faktiske eller skønnede samlede produktion og markedsføring af stofferne i bilag I og II.
3. Inden tre år efter denne forordnings ikrafttræden og derefter hvert tredje år forelægger medlemsstaterne Kommissionen følgende:
a) |
sammenfattende oplysninger fra de anmeldelser af lagre, som er modtaget ifølge artikel 5, stk. 2 |
b) |
sammenfattende oplysninger fra de udslipsfortegnelser, som er udarbejdet ifølge artikel 6, stk. 1 |
c) |
sammenfattende oplysninger udarbejdet ifølge artikel 9 om tilstedeværelse af dioxiner, furaner og PCB som beskrevet i bilag III, i miljøet. |
4. For så vidt angår de data og oplysninger, som medlemsstaterne fremsender i medfør af stk. 1-3, udvikler Kommissionen et fælles format efter proceduren i artikel 16, stk. 2.
5. Om de stoffer, der er anført i konventionen, udarbejder Kommissionen med mellemrum, som fastsættes af konventionens partskonference, en rapport på grundlag af de oplysninger, medlemsstaterne har indsendt i medfør af stk. 2, og sender den til konventionens sekretariat.
6. Kommissionen udfærdiger hvert tredje år en rapport om anvendelsen af denne forordning, og indarbejder rapporten og de oplysninger, der allerede er til rådighed i forbindelse med EPER, som oprettet ved beslutning 2000/479/EF (18) og CORINAIR-oversigten over forurenende emissioner i EMEP-programmet (samarbejdsprogram for overvågning og vurdering af transport af luftforurenende stoffer over store afstande i Europa), samt de oplysninger, medlemsstaterne har indsendt i medfør af stk. 1-3, i en sammenfattende rapport. Denne rapport skal indeholde oplysninger om anvendelsen af undtagelser, jf. artikel 7, stk. 4. Kommissionen sender et resumé af den sammenfattende rapport til Europa-Parlamentet og Rådet og gør det straks offentligt tilgængeligt.
Artikel 13
Sanktioner
Medlemsstaterne fastsætter regler om sanktioner, der skal anvendes i tilfælde af overtrædelse af bestemmelserne i denne forordning, og træffer de fornødne foranstaltninger til sikring af, at de anvendes. Sanktionerne skal være effektive, stå i rimeligt forhold til overtrædelsen og have afskrækkende virkning. Medlemsstaterne meddeler Kommissionen disse bestemmelser senest et år efter denne forordnings ikrafttræden og underretter den straks om senere ændringer heraf.
Artikel 14
Ændring af bilagene
1. Når et stof optages på listen i konventionen eller protokollen, ændrer Kommissionen, i givet fald, bilag I-III efter proceduren i artikel 16, stk. 2.
Såfremt et stof er optaget på listen i konventionen eller protokollen, ændrer Kommissionen i givet fald bilag IV efter proceduren i artikel 17, stk. 2.
2. Ændringer af de eksisterende positioner i bilag I-III, herunder tilpasning til den videnskabelige og tekniske udvikling, vedtages af Kommissionen efter proceduren i artikel 16, stk. 2.
3. Ændringer af de eksisterende positioner i bilag IV og ændringer af bilag V, herunder tilpasning af dem til den videnskabelige og tekniske udvikling, vedtages af Kommissionen efter proceduren i artikel 17, stk. 2.
Artikel 15
Kompetente myndigheder
Hver medlemsstat udpeger den eller de kompetente myndigheder, som har ansvaret for de administrative opgaver i forbindelse med denne forordning. Medlemsstaten underretter Kommissionen om denne udpegelse senest tre måneder efter denne forordnings ikrafttræden.
Artikel 16
Udvalg for generelle spørgsmål
1. Kommissionen bistås af det udvalg, der er nedsat ved artikel 29 i direktiv 67/548/EØF, for så vidt angår alle spørgsmål vedrørende nærværende forordning med undtagelse af spørgsmål vedrørende affald.
2. Når der henvises til dette stykke, anvendes artikel 5 og 7 i afgørelse 1999/468/EF, jf. dennes artikel 8.
Perioden i artikel 5, stk. 6, i afgørelse 1999/468/EF fastsættes til tre måneder.
3. Udvalget vedtager selv sin forretningsorden.
Artikel 17
Udvalg om affald
1. Kommissionen bistås af det udvalg, der er nedsat ved artikel 18 i direktiv 75/442/EØF, for så vidt angår alle spørgsmål vedrørende affald i nærværende forordning
2. Når der henvises til dette stykke, anvendes artikel 5 og 7 i afgørelse 1999/468/EF, jf. dennes artikel 8.
Perioden i artikel 5, stk. 6, i afgørelse 1999/468/EF fastsættes til tre måneder.
3. Udvalget vedtager selv sin forretningsorden.
Artikel 18
Ændringer af direktiv 79/117/EØF
I del B, »Bestandige organiske chlorforbindelser«, i bilaget til direktiv 79/117/EØF, ophæves punkt 1-8.
Artikel 19
Ikrafttræden
Denne forordning træder i kraft på tyvendedagen efter offentliggørelsen i Den Europæiske Unions Tidende.
Denne forordning er bindende i alle enkeltheder og gælder umiddelbart i hver medlemsstat.
Udfærdiget i ..., den
På Europa-Parlamentets vegne
formanden
På Rådets vegne
formanden
(1) EUT C ...
(2) EUT C ...
(3) Europa-Parlamentets holdning af 26.2.2004.
(4) Rotterdam-konventionen om proceduren for forudgående informeret samtykke for visse farlige kemikalier og pesticider i international handel.
(5) Konventionen om kontrol med grænseoverskridende overførsel af farligt affald og bortskaffelsen heraf.
(6) EFT L 33 af 8.2.1979, s. 36. Senest ændret ved forordning (EF) nr. 807/2003 (EUT L 122 af 16.5.2003, s. 36).
(7) EFT L 262 af 27.9.1976, s. 201. Senest ændret ved Kommissionens direktiv 2004/21/EF (EUT L 57 af 25.2.2004, s. 4).
(8) EUT L 63 af 6.3.2003, s. 1. Ændret ved Kommissionens forordning (EF) nr. 1213/2003 (EUT L 169 af 8.7.2003, s. 27).
(9) EFT C 322 af 17.11.2001, s. 2.
(10) EFT L 377 af 31.12.1991, s. 20. Ændret ved direktiv 94/31/EF (EFT L 168 af 2.7.1994, s. 28).
(11) EFT L 184 af 17.7.1999, s. 23.
(12) Rådets direktiv 67/548/EØF af 27. juni 1967 om tilnærmelse af lovgivning om klassificering, emballering og etikettering af farlige stoffer (EFT 196 af 16.8.1967, s. 1). Senest ændret ved forordning (EF) nr. 807/2003 (EUT L 122 af 16.5.2003, s. 36).
(13) Rådets direktiv 75/442/EØF af 15. juli 1975 om affald (EFT L 194 af 25.7.1975, s. 39). Senest ændret ved Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EF) nr. 1882/2003 (EUT L 284 af 31.10.2003, s. 1).
(14) Kommissionens direktiv 2001/59/EF af 6. august 2001 om 28. tilpasning til den tekniske udvikling af Rådets direktiv 67/548/EØF om tilnærmelse af lovgivning om klassificering, emballering og etikettering af farlige stoffer (EFT L 225 af 21.8.2001, s. 1).
(15) Rådets direktiv 96/61/EF af 24. september 1996 om integreret forebyggelse og bekæmpelse af forurening (EFT L 257 af 10.10.1996, s. 26). Senest ændret ved forordning (EF) nr. 1882/2003.
(16) Rådets direktiv 96/59/EF af 16.9.1996 om bortskaffelse af polychlorbiphenyler og polychlorterphenyler (PCB/PCT) (EFT L 243 af 24.9.1996, s. 31).
(17) EUT L 41 af 14.2.2003, s. 26.
(18) Kommissionens beslutning 2000/479/EF af 17. juli 2000 om indførelse af en Europæisk Oversigt over Forurenende Emissioner (EPER) i henhold til artikel 15 i Rådets direktiv 96/61/EF om integreret forebyggelse og bekæmpelse af forurening (IPPC) (EFT L 192 af 28.7.2000, s. 36).
BILAG I
LISTE OVER STOFFER, DER ER OMFATTET AF FORBUD
Del A — Stoffer, der er opført i konventionen og protokollen
STOF |
CAS-nr. |
Einecs-nr. |
SPECIFIK UNDTAGELSE VEDRØRENDE BRUG SOM MELLEMPRODUKT ELLER ANDRE PRÆCISERINGER |
Aldrin |
309-00-2 |
206-215-8 |
- |
Chlordan |
57-74-9 |
200-349-0 |
- |
Dieldrin |
60-57-1 |
200-484-5 |
- |
Endrin |
72-20-8 |
200-775-7 |
- |
Heptachlor |
76-44-8 |
200-962-3 |
- |
Hexachlorbenzen |
118-74-1 |
200-273-9 |
- |
Mirex |
2385-85-5 |
219-196-6 |
- |
Toxaphen |
8001-35-2 |
232-283-3 |
- |
Polychlorerede biphenyler (PCB) |
1336-36-3 m.fl. |
215-648-1 m.fl. |
Med forbehold af direktiv 96/59/EF, er det tilladt at anvende artikler, der allerede er i brug på denne forordnings ikrafttrædelsesdato. |
DDT (1,1,1-trichlor-2,2-bis(4- chlorphenyl)ethan) |
50-29-3 |
200-024-3 |
Medlemsstaterne kan tillade den eksisterende fremstilling og anvendelse af DDT som mellemprodukt i et lukket system i et afgrænset område i forbindelse med fremstilling af dicofol indtil 1. januar 2014, jf. artikel 4, stk. 3. Kommissionen reviderer denne undtagelse inden 31. december 2008 i lyset af evalueringen inden for rammerne af direktiv 91/414/EØF (1). |
Del B — Stoffer, der kun er opført i protokollen
STOF |
CAS-nr. |
Einecs-nr. |
SPECIFIK UNDTAGELSE VEDRØRENDE BRUG SOM MELLEMPRODUKT ELLER ANDRE PRÆCISERINGER |
||||||||||||
Chlordecon |
143-50-0 |
205-601-3 |
- |
||||||||||||
Hexabrombiphenyl |
36355-01-8 |
252-994-2 |
- |
||||||||||||
HCH, inkl. lindan |
608-73-1, 58-89-9 |
210-168-9, 200-401-2 |
Som undtagelse kan medlemsstaterne tillade følgende anvendelse:
|
(1) Rådets direktiv 91/414/EØF af 15.7.1991 om markedsføring af plantebeskyttelsesmidler (EFT L 230 af 19.8.1991, s. 1). Senest ændret ved Kommissionens direktiv 2004/30/EF af 13.3.2004, s. 50).
BILAG II
LISTE OVER STOFFER, DER ER OMFATTET AF BEGRÆNSNINGER
Del A — Stoffer, der er opført i konventionen og protokollen
STOF |
CAS-nr. |
Einecs-nr. |
BEGRÆNSNINGERNES ART |
|
|
|
|
Del B — Stoffer, der kun er opført i protokollen
STOF |
CAS-nr. |
Einecs-nr. |
BEGRÆNSNINGERNES ART |
|
|
|
|
BILAG III
LISTE OVER STOFFER, DER ER OMFATTET AF BESTEMMELSER OM BEGRÆNSNING AF UDSLIP
STOF (CAS-nr.) |
Polychlorerede dibenzo-p-dioxiner og dibenzofuraner (PCDD/PCDF) |
Hexachlorbenzen (HCB) (CAS nr.: 118-74-1) |
Polychlorerede biphenyler (PCB) |
Polycykliske aromatiske kulbrinter (PAH) (1) |
(1) I forbindelse med emissionsopgørelser skal følgende fire samleindikatorer anvendes: benzo[a]pyren, benzo(b)fluoranthen, benzo(k)fluoranthen og indeno[1,2,3-cd]pyren.
BILAG IV
LISTE OVER STOFFER, DER ER OMFATTET AF BESTEMMELSERNE OM AFFALDSHÅNDTERING I ARTIKEL 7
STOF |
CAS-nr. |
Einecs-nr. |
KONCENTRATIONSGRÆNSE I ARTIKEL 7, STK. 4, litra a) (ppm) (dele pr. million) |
Aldrin |
309-00-2 |
206-215-8 |
|
Chlordan |
57-74-9 |
200-349-0 |
|
Dieldrin |
60-57-1 |
200-484-5 |
|
Endrin |
72-20-8 |
200-775-7 |
|
Heptachlor |
76-44-8 |
200-962-3 |
|
Hexachlorbenzen |
118-74-1 |
200-273-9 |
|
Mirex |
2385-85-5 |
219-196-6 |
|
Toxaphen |
8001-35-2 |
232-283-3 |
|
Polychlorerede biphenyler (PCB) |
1336-36-3 m.fl. |
215-648-1 |
|
DDT (1,1,1-trichlor-2,2-bis(4-chlorphenyl)ethan) |
50-29-3 |
200-024-3 |
|
Chlordecon |
143-50-0 |
205-601-3 |
|
Polychlorerede dibenzo-pdioxiner og dibenzofuraner (PCDD/PCDF) |
|
|
|
HCH, inkl. lindan |
608-73-1, 58-89-9 |
210-168-9, 200-401-2 |
|
Hexabrombiphenyl |
36355-01-8 |
252-994-2 |
|
BILAG V
AFFALDSHÅNDTERING
Del 1: Bortskaffelse og nyttiggørelse i overensstemmelse med artikel 7, stk. 2
Følgende bortskaffelses- og nyttiggørelsesformer i henhold til bilag IIA og IIB i direktiv 75/442/EØF er tilladt efter denne forordnings artikel 7, stk. 2, hvis de anvendes på en sådan måde, at indholdet af persistente organiske miljøgifte destrueres eller omdannes irreversibelt:
— |
D9 Fysisk-kemisk behandling |
— |
D10 Forbrænding på landjorden |
— |
R1 Hovedanvendelse som brændsel eller andre midler til energifremstilling, bortset fra affald, der indeholder PCB. |
Forbehandling inden destruktionen eller den irreversible omdannelse i medfør af denne del af bilaget kan finde sted, såfremt et stof, der er anført i bilag IV, udskilles fra affaldet under forbehandlingen og efterfølgende bortskaffes i overensstemmelse med denne del af bilaget. Desuden kan ompakning og midlertidig oplagring foretages inden forbehandlingen eller inden destruktionen eller den irreversible omdannelse i overensstemmelse med denne del af bilaget.
Del 2: Affald og den fremgangsmåde, som artikel 7, stk. 4, litra b) finder anvendelse på
Følgende fremgangsmåder er tilladt i medfør af artikel 7, stk. 4, litra b) for så vidt angår de specificerede affaldstyper, der er defineret med den sekscifrede kode og klassificeret i beslutning 2000/532/EF (1).
Affald i henhold til Kommissionens beslutning 2000/532/EF |
Maksimale koncentrationsgrænser for stoffer opført i bilag IV |
Fremgangsmåde |
|||||||
10 |
UORGANISK AFFALD FRA TERMISKE PROCESSER |
|
Permanent deponering må kun finde sted i:
|
||||||
10 01 |
Affald fra kraftværker og andre forbrændingsanlæg (med undtagelse af 19) |
||||||||
10 01 14 (4) |
Bundaske, slagger og kedelstøv fra kombineret forbrænding indeholdende farlige stoffer |
||||||||
10 01 16 (4) |
Flyveaske fra kombineret forbrænding indeholdende farlige stoffer |
||||||||
10 02 |
Affald fra jern- og stålindustrien |
||||||||
10 02 07 (4) |
Fast affald fra rensning af røg indeholdende farlige stoffer |
|
|
||||||
10 03 |
Affald fra termisk baserede aluminiumsværker |
||||||||
10 03 04 (4) |
Slagger fra primærproduktionen |
||||||||
10 03 08 (4) |
Saltslagge fra sekundærproduktionen |
||||||||
10 03 09 (4) |
Sort slagge fra sekundær produktion |
||||||||
10 03 19 (4) |
Støv fra røggasrensning indeholdende farlige stoffer |
||||||||
10 03 21 (4) |
Andet partikelformet materiale og støv (herunder fra kuglemøller) indeholdende farlige stoffer |
||||||||
10 03 29 (4) |
Affald fra behandling af saltslagge og sort slagge indeholdende farlige stoffer |
||||||||
10 04 |
Affald fra termisk baserede blyværker |
||||||||
10 04 01 (4) |
Slagger fra primær- og sekundærproduktionen |
||||||||
10 04 02 (4) |
Slagge og afskummet materiale fra primær- og sekundærproduktionen |
||||||||
10 04 04 (4) |
Støv fra røggasrensning |
||||||||
10 04 05 (4) |
Andet partikelformet materiale og støv |
||||||||
10 04 06 (4) |
Fast affald fra røggasrensning |
||||||||
10 05 |
Affald fra termisk baserede zinkværker |
|
|
||||||
10 05 03 (4) |
Støv fra røggasrensning |
||||||||
10 05 05 (4) |
Fast affald fra røggasrensning |
||||||||
10 06 |
Affald fra termisk baserede kobberværker |
||||||||
10 06 03 (4) |
Støv fra røggasrensning |
||||||||
10 06 06 (4) |
Fast affald fra røggasrensning |
||||||||
10 08 |
Affald fra andre termisk baserede ikke-jernmetalværker |
||||||||
10 08 08 (4) |
Saltslagge fra primær- og sekundærproduktionen |
||||||||
10 08 15 (4) |
Støv fra røggasrensning indeholdende farlige stoffer |
||||||||
10 09 |
Affald fra jernstøberier |
||||||||
10 09 09 (4) |
Støv fra røggasrensning indeholdende farlige stoffer |
||||||||
16 |
AFFALD IKKE ANDETSTEDS SPECIFICERET I LISTEN |
||||||||
16 11 |
Affald fra foringer og ildfaste materialer |
||||||||
16 11 01 (4) |
Kulstofbaserede foringer og ildfaste materialer fra metallurgiske processer indeholdende farlige stoffer |
||||||||
16 11 03 (4) |
Andre foringer og ildfaste materialer fra metallurgiske processer indeholdende farlige stoffer |
||||||||
17 |
BYGNINGS- OG NEDRIVNINGSAFFALD (HERUNDER OPGRAVET JORD FRA FORURENEDE GRUNDE) |
|
Permanent deponering må kun finde sted i:
|
||||||
17 01 |
Beton, mursten, tegl og keramik |
||||||||
17 01 06 (4) |
Blandinger eller separerede fraktioner af beton, mursten, tegl og keramik indeholdende farlige stoffer |
||||||||
17 05 |
Jord (herunder opgravet jord fra forurenede grunde), sten og klapmaterialer |
||||||||
17 05 03 (4) |
Jord og sten indeholdende farlige stoffer |
||||||||
17 09 |
Andet bygnings- og nedrivningsaffald |
||||||||
17 09 02 (4) |
Bygnings- og nedrivningsaffald indeholdende PCB, eksklusive udstyr indeholdende PCB |
||||||||
17 09 03 (4) |
Andet bygnings- og nedrivningsaffald indeholdende farlige stoffer |
||||||||
19 |
AFFALD FRA AFFALDSBEHANDLINGSANLÆG, SPILDEVANDSRENSNINGSANLÆG UDENFOR PRODUKTIONSSTEDET SAMT FRA FREMSTILLING AF DRIKKEVAND ELLER VAND TIL INDUSTRIELT BRUG |
|
Permanent deponering må kun finde sted i:
|
||||||
19 01 |
Affald fra forbrænding eller pyrolyse af affald |
||||||||
19 01 07 (4) |
Fast affald fra røggasrensning |
||||||||
19 01 11 (4) |
Bundaske og slagge indeholdende farlige stoffer |
||||||||
19 01 13 (4) |
Flyveaske indeholdende farlige stoffer |
||||||||
19 01 15 (4) |
Kedelstøv indeholdende farlige stoffer |
||||||||
19 04 |
Forglasset affald og affald fra forglasning |
||||||||
19 04 02 (4) |
Flyveaske og andet affald fra røggasrensning |
||||||||
19 04 03 (4) |
Ikke-forglasset fast fase |
(1) Kommissionens beslutning 2000/532/EF af 3. maj 2000 om afløsning af beslutning 94/3/EF om udarbejdelse af en liste over affald i henhold til artikel 1, litra a), i Rådets direktiv 75/442/EØF om affald og af Rådets beslutning 94/904/EF om udarbejdelse af en liste over farligt affald i henhold til artikel 1, stk. 4, i Rådets direktiv 91/689/EØF om farligt affald (EFT L 226 af 6.9.2000, s. 3).
(2) Rådets direktiv 1999/31/EF af 26. april 1999 om deponering af affald (EFT L 182 af 16.7.1999, s. 1). Senest ændret ved forordning (EF) nr. 1882/2003.
(3) Rådets beslutning 2003/33/EF af 19. december 2002 om opstilling af kriterier og procedurer for modtagelse af affald på deponeringsanlæg i henhold til artikel 16 og bilag II i direktiv 1999/31/EF (EFT L 11 af 16.1.2003, s. 27).
(4) Affald på listen, der er efterfulgt af »*«, er farligt affald i medfør af direktiv 91/689/EØF og er omfattet af bestemmelserne i det nævnte direktiv.
(5) Gælder ikke for affald, der indeholder eller er kontamineret med PCBer i en koncentration på over 50 ppm.
P5_TA(2004)0110
Ordningen for De Europæiske Fællesskabers egne indtægter *
Europa-Parlamentets lovgivningsmæssige beslutning om ændring af forordning (EF, Euratom) nr. 1150/2000 om gennemførelse af afgørelse 2000/597/EF, Euratom om ordningen for De Europæiske Fællesskabers egne indtægter (KOM(2003) 366 — C5-0326/2003 — 2003/0131(CNS))
(Høringsprocedure)
Europa-Parlamentet,
— |
der henviser til Kommissionens forslag til Rådet (KOM(2003) 366) (1), |
— |
der henviser til EF-traktatens artikel 279, stk. 2, der danner grundlag for Rådets høring af Parlamentet (C5-0326/2003), |
— |
der henviser til forretningsordenens artikel 67, |
— |
der henviser til betænkning fra Budgetudvalget (A5-0063/2004), |
1. |
godkender Kommissionens forslag som ændret; |
2. |
opfordrer Kommissionen til at ændre sit forslag i overensstemmelse hermed, jf. EF-traktatens artikel 250, stk. 2; |
3. |
opfordrer Rådet til at underrette Parlamentet, hvis det ikke agter at følge den tekst, Parlamentet har godkendt; |
4. |
anmoder Rådet om fornyet høring, hvis det agter at ændre Kommissionens forslag i væsentlig grad; |
5. |
pålægger sin formand at sende Parlamentets holdning til Rådet og Kommissionen. |
KOMMISSIONENS FORSLAG |
ÆNDRINGER |
||
Ændring 1 |
|||
ARTIKEL 1, NR. 16A (nyt) Artikel 21 b (ny) (forordning (EF, Euratom) nr. 1150/2000) |
|||
|
|
(1) Endnu ikke offentliggjort i EUT.
P5_TA(2004)0111
Tjenestemandsvedtægten *
Europa-Parlamentets lovgivningsmæssige beslutning om ændret forslag til Rådets forordning om ændring af vedtægten for tjenestemænd i De Europæiske Fællesskaber og af ansættelsesvilkårene for de øvrige ansatte i Fællesskaberne (KOM(2003) 721 — C5-0575/2003 — 2002/0100(CNS))
(Høringsprocedure — fornyet høring)
Europa-Parlamentet,
— |
der henviser til Kommissionens forslag til Rådet (KOM(2002) 213) (1) og Kommissionens ændrede forslag (KOM(2003) 721) (2), |
— |
der henviser til sin holdning af 19. juni 2003 (3), |
— |
hørt af Rådet på ny, jf. EF-traktatens artikel 283 (C5-0575/2003), |
— |
der henviser til forretningsordenens artikel 67 og 71, stk. 3, |
— |
der henviser til betænkning fra Udvalget om Retlige Anliggender og det Indre Marked (A5-0078/2004), |
1. |
godkender Kommissionens forslag som ændret; |
2. |
opfordrer Kommissionen til at ændre sit forslag i overensstemmelse hermed, jf. EF-traktatens artikel 250, stk. 2; |
3. |
opfordrer Rådet til at underrette Parlamentet, hvis det ikke agter at følge den tekst, Parlamentet har godkendt; |
4. |
kræver, at der indledes samrådsprocedure, jf. fælleserklæringen af 4. marts 1975, hvis Rådet ikke agter at følge den tekst, Parlamentet har godkendt; |
5. |
anmoder Rådet om fornyet høring, hvis det agter at ændre Kommissionens forslag i væsentlig grad; |
6. |
pålægger sin formand at sende Parlamentets holdning til Rådet og Kommissionen. |
KOMMISSIONENS FORSLAG |
ÆNDRINGER |
||||
Ændring 13 |
|||||
Betragtning 35 |
|||||
(35) Det generelle løn- og pensionsniveau for tjenestemænd og øvrige ansatte bør være så højt, at EU fortsat kan tiltrække og fastholde de bedste ansøgere fra alle medlemsstaterne i en forvaltning, der er karakteriseret ved uafhængighed og kontinuitet. |
(35) Det generelle løn- og pensionsniveau for tjenestemænd og øvrige ansatte bør være så højt, at EU fortsat kan tiltrække og fastholde de bedste ansøgere fra alle medlemsstaterne i en forvaltning, der er karakteriseret ved uafhængighed og kontinuitet. Det er derfor nødvendigt at sørge for, at den samlede virkning af anvendelsen af metoden, den særlige afgift og den aktuarmæssige balance ikke indvirker negativt på lønningerne. |
||||
Ændring 14 |
|||||
Betragtning 38 a (ny) |
|||||
|
(38 a) I betragtning af at nærværende reform har betydelige budgetmæssige virkninger, og at den omfatter en lang række finansielle procedurer, bør budgetmyndighedernes rolle sikres fuldt ud. |
||||
Ændring 1 |
|||||
Artikel 2, stk. 1 |
|||||
Denne forordning træder i kraft den [...] . |
Denne forordning træder i kraft den 1. maj 2004 . |
||||
Ændring 15 |
|||||
BILAG I, NR. 7 Artikel 5, stk. 3, litra a, led 3 (vedtægten for tjenestemænd) |
|||||
|
|
||||
Ændring 16 |
|||||
BILAG I, NR. 7 Artikel 5, stk. 3, litra b, led 2 (vedtægten for tjenestemænd) |
|||||
|
|
||||
Ændring 2 |
|||||
BILAG I, NR. 7 Artikel 5, stk. 6 (vedtægten for tjenestemænd) |
|||||
6. Uanset stk. 1 og 2 kan Europa-Parlamentet oprette en ansættelsesgruppe på i alt højst 90 stillinger for sine kontorbetjente, der omfatter fire lønklasser svarende til AST 1-4. |
udgår |
||||
Ændring 17 |
|||||
BILAG I, NR. 7 Artikel 6, stk. 2 (vedtægten for tjenestemænd) |
|||||
2. For at sikre ækvivalens i den gennemsnitlige karriere i karrierestrukturen før den 1. maj 2004 (den gamle karrierestruktur) og efter den 1. maj 2004 (den nye karrierestruktur) og med forbehold af princippet om forfremmelse baseret på fortjeneste som fastsat i vedtægtens artikel 45, skal denne oversigt sikre, at antallet af ledige stillinger i hver lønklasse i stillingsoversigten for hver institutions vedkommende pr. 1. januar svarer til antallet af tjenestemænd i den lavere lønklasse i aktiv tjeneste pr. 1. januar det foregående år, multipliceret med de satser, der er fastsat i bilag I, punkt B, for denne lønklasse. Disse satser anvendes på grundlag af et gennemsnit over fem år fra [1. maj 2004]. |
2. For at sikre ækvivalens i den gennemsnitlige karriere i karrierestrukturen før den 1. maj 2004 (den gamle karrierestruktur) og efter den 1. maj 2004 (den nye karrierestruktur) og med forbehold af princippet om forfremmelse baseret på fortjeneste som fastsat i vedtægtens artikel 45, skal denne oversigt inden for referencerammen og som led i hver enkelt institutions personalepolitik sikre, at antallet af ledige stillinger i hver lønklasse i stillingsoversigten for hver institutions vedkommende pr. 1. januar svarer til antallet af tjenestemænd i den lavere lønklasse i aktiv tjeneste pr. 1. januar det foregående år, multipliceret med de satser, der er fastsat i bilag I, punkt B, for denne lønklasse. Disse satser anvendes på grundlag af et gennemsnit over fem år fra [1. maj 2004]. |
||||
Ændring 3 |
|||||
BILAG I, NR. 25 Artikel 22 b, stk. 1, litra b (vedtægten for tjenestemænd) |
|||||
|
|
||||
Ændring 4 |
|||||
BILAG I, NR. 33, LITRA C Artikel 29, stk. 3 og 4 (vedtægten for tjenestemænd) |
|||||
3. Institutionerne kan afholde interne udvælgelsesprøver for hver enkelt ansættelsesgruppe på grundlag af kvalifikationer eller prøver eller både prøver og kvalifikationer for den pågældende institution på mindst AST 6-niveau eller højere eller AD 9-niveau eller højere. |
3. Institutionerne kan afholde interne udvælgelsesprøver for hver enkelt ansættelsesgruppe på grundlag af kvalifikationer eller prøver eller både prøver og kvalifikationer for den pågældende institution på mindst AST 6-niveau eller højere eller AD 9-niveau eller højere. |
||||
Disse udvælgelsesprøver er åbne for midlertidigt ansatte, som institutionen har ansat i henhold til artikel 2 i ansættelsesvilkårene for de øvrige ansatte i Fællesskaberne. Som minimumskvalifikationer kræver institutionerne ved disse udvælgelsesprøver mindst ti års tjeneste som midlertidigt ansat, og at ansættelsen som midlertidigt ansat er sket på grundlag af en udvælgelsesprocedure under overholdelse af de samme standarder som ved udvælgelse af tjenestemænd i henhold til artikel 12, stk. 3, litra a), i de nævnte ansættelsesvilkår. Uanset artikel 29, stk. 1, litra a), vurderer ansættelsesmyndigheden i den institution, der har ansat den midlertidigt ansatte, inden en ledig stilling i institutionen besættes, mulighederne for overførsel af tjenestemænd sideløbende med mulighederne for ansættelse af ansøgere, der har bestået disse interne udvælgelsesprøver. |
Disse udvælgelsesprøver er kun åbne for midlertidigt ansatte, som institutionen har ansat i henhold til artikel 2 , litra c), i ansættelsesvilkårene for de øvrige ansatte i Fællesskaberne. Som minimumskvalifikationer kræver institutionerne ved disse udvælgelsesprøver mindst ti års tjeneste som midlertidigt ansat, og at ansættelsen som midlertidigt ansat er sket på grundlag af en udvælgelsesprocedure under overholdelse af de samme standarder som ved udvælgelse af tjenestemænd i henhold til artikel 12, stk. 3, litra a), i de nævnte ansættelsesvilkår. Uanset artikel 29, stk. 1, litra a), vurderer ansættelsesmyndigheden i den institution, der har ansat den midlertidigt ansatte, inden en ledig stilling i institutionen besættes, mulighederne for overførsel af tjenestemænd sideløbende med mulighederne for ansættelse af ansøgere, der har bestået disse interne udvælgelsesprøver. |
||||
4. I overensstemmelse med stk. 3, andet afsnit, afholder Europa-Parlamentet hvert femte år mindst to interne udvælgelsesprøver på grundlag af kvalifikationer for hver ansættelsesgruppe på mindst AST 6-niveau eller højere og AD 9-niveau eller højere. |
4. I overensstemmelse med stk. 3, andet afsnit, afholder Europa-Parlamentet en gang hvert femte år en intern udvælgelsesprøve på grundlag af kvalifikationer og prøver for hver ansættelsesgruppe på mindst AST 6-niveau eller højere og AD 9-niveau eller højere. |
||||
Ændring 18 |
|||||
BILAG I, NR. 60 Artikel 66 a, stk.2, litra b (vedtægten for tjenestemænd) |
|||||
|
udgår |
||||
Ændring 5 |
|||||
BILAG I, NR. 85 Bilag I, Tabel A, kolonne 3 og 4, 3 sidste rækker (vedtægten for tjenestemænd) |
|||||
AST 3 Assistent, der f.eks. er beskæftiget som: Juniorkontorassistent; juniordokumentalist; juniortekniker, edb-juniortekniker |
AST 3
|
||||
AST 2 Assistent, der f.eks. er beskæftiget som: Arkivmedhjælper; teknisk medhjælper; edb-medhjælper |
AST 2
|
||||
AST 1 Assistent, der f.eks. er beskæftiget som: Arkivmedhjælper; teknisk medhjælper; edb-medhjælper |
AST 1
|
||||
Ændring 6 |
|||||
BILAG I, NR. 92, LITRA G Bilag VII, artikel 7, stk. 2, afsnit 1 (vedtægten for tjenestemænd) |
|||||
2. Godtgørelsen ydes på grundlag af den normalt anvendte korteste og billigste rute med jernbane på første klasse mellem tjenestested og indkaldelsessted eller hjemsted. |
2. Godtgørelsen ydes på grundlag af den normalt anvendte korteste og billigste rute med jernbane på første klasse mellem tjenestested og indkaldelsessted eller hjemsted eller med skib, hvis der ikke er nogen jernbaneforbindelse, eller med fly, hvis der ikke er nogen jernbane- eller skibsforbindelse . (Denne ændring vedrører hele retsaktsforslaget; hvis den vedtages, skal der foretages tekniske rettelser i hele teksten.) |
||||
Ændring 20/ændr. |
|||||
BILAG I, NR, 92, LITRA H, UNDERPUNKT I. Bilag VII, artikel 8, stk. 2, afsnit 2 (vedtægten for tjenestemænd) |
|||||
Godtgørelsen er på: |
Godtgørelsen er på: |
||||
0 EUR pr. km for strækningen mellem 0 og 200 km |
0 EUR pr. km for strækningen mellem 0 og 200 km |
||||
[0,3117 EUR] pr. km for strækningen mellem 201 og 1 000 km |
[0,3117 EUR] pr. km for strækningen mellem 201 og 1 000 km |
||||
[0,5195 EUR] pr. km for strækningen mellem 1 001 og 2 000 km |
[0,5195 EUR] pr. km for strækningen mellem 1 001 og 2 000 km |
||||
[0,3117 EUR] pr. km for strækningen mellem 2 001 og 3 000 km |
[0,3117 EUR] pr. km for strækningen mellem 2 001 og 3 000 km |
||||
[0,1039 EUR] pr. km for strækningen mellem 3 001 og 4 000 km |
[0,1039 EUR] pr. km for strækningen over 3 000 km uden begrænsning af kilometertallet |
||||
0 EUR pr. km for en strækning ud over 4 000 km |
|
||||
Ændring 7 |
|||||
BILAG I, NR. 93, LITRA H, UNDERNUMMER III. Bilag VIII, artikel 9, stk. 2 (vedtægten for tjenestemænd) |
|||||
Ansættelsesmyndigheden kan i tjenestens interesse på grundlag af objektive og konkrete kriterier og gennemsigtige procedurer efter almindelige gennemførelsesbestemmelser beslutte ikke at anvende ovennævnte nedsættelse for de pågældende tjenestemænd for et antal på højst 10% af det samlede antal tjenestemænd i alle institutioner, som er udtrådt af tjenesten det foregående år. Denne procentsats kan variere fra år til år mellem 8 % og 12 %, såfremt den samlede sats over to år ikke overstiger 20 %, og budgetneutraliteten overholdes. Kommissionen forelægger inden fem år Europa-Parlamentet og Rådet en rapport, hvori denne foranstaltning evalueres. I påkommende tilfælde fremlægger Kommissionen fem år efter et forslag om fastsættelse af den årlige maksimumsprocent på mellem 5 og 10% af samtlige institutioners tjenestemænd, der året forinden er gået på pension, jf. EF-traktatens artikel 283. |
Ansættelsesmyndigheden kan i tjenestens interesse på grundlag af objektive og konkrete kriterier og gennemsigtige procedurer efter almindelige gennemførelsesbestemmelser beslutte ikke at anvende ovennævnte nedsættelse for de pågældende tjenestemænd . Det samlede antal tjenestemænd og midlertidigt ansatte, som hvert år går på pension uden nogen nedsættelse af deres pension, må ikke overstige 10 % af det samlede antal tjenestemænd i alle institutioner, som er udtrådt af tjenesten det foregående år. Denne procentsats kan variere fra år til år mellem 8% og 12 %, såfremt den samlede sats over to år ikke overstiger 20 %, og budgetneutraliteten overholdes. Kommissionen forelægger inden fem år Europa-Parlamentet og Rådet en rapport, hvori denne foranstaltning evalueres. I påkommende tilfælde fremlægger Kommissionen fem år efter et forslag om fastsættelse af den årlige maksimumsprocent på mellem 5 og 10% af samtlige institutioners tjenestemænd, der året forinden er gået på pension, jf. EF-traktatens artikel 283. |
||||
Ændring 8 |
|||||
BILAG I, NR. 94 Bilag IX, Afdeling 1, artikel 2, stk. 2 (vedtægten for tjenestemænd) |
|||||
2. Ansættelsesmyndigheden underretter den pågældende, når undersøgelsen er afsluttet, og tilsender ham konklusionen af undersøgelsesrapporten og efter anmodning alle de dokumenter, der har direkte forbindelse til de påstande, der er blevet rettet mod ham, dog med forbehold af hensynet til beskyttelsen af tredjeparters legitime interesser. |
2. (Vedrører ikke den danske tekst) |
||||
Ændring 21 |
|||||
BILAG II, NR. 2A (nyt) Artikel 2, litra c (ansættelsesvilkårene for de øvrige ansatte i Fællesskaberne) |
|||||
|
|
||||
Ændring 9 |
|||||
BILAG II, NR. 17 Bilag VII, artikel 39, stk. 1, afsnit 2 (ansættelsesvilkårene for de øvrige ansatte i Fællesskaberne) |
|||||
Artikel 9, stk. 2, i bilag VIII finder anvendelse på følgende vilkår: |
Artikel 9, stk. 2, i bilag VIII finder anvendelse på følgende vilkår: |
||||
Ansættelsesmyndigheden kan i tjenestens interesse på grundlag af objektive og konkrete kriterier og gennemsigtige procedurer efter almindelige gennemførelsesbestemmelser beslutte ikke at foretage nogen nedsættelse af pensionen til midlertidigt ansatte for et antal på højst 20% af det samlede antal midlertidigt ansatte i alle institutioner , som er udtrådt af tjenesten det foregående år. Denne procentsats kan variere fra år til år, dog kan den gennemsnitlige sats over fem år ikke overstige 20% , og budgetneutraliten skal overholdes. Kommissionen forelægger inden fem år Europa-Parlamentet og Rådet en rapport, hvori denne foranstaltning evalueres. Kommissionen fremsætter om nødvendigt et forslag i henhold til EF-traktatens artikel 283 om, at den maksimale årlige procentsats efter fem år fastsættes til mellem 10% og 20% af alle midlertidigt ansatte i alle institutioner, der er udtrådt af tjenesten det foregående år . |
Ansættelsesmyndigheden kan i tjenestens interesse på grundlag af objektive og konkrete kriterier og gennemsigtige procedurer efter almindelige gennemførelsesbestemmelser beslutte ikke at foretage nogen nedsættelse af pensionen til midlertidigt ansatte for et antal på højst otte midlertidigt ansatte i alle institutioner et givet år. Dette antal kan variere fra år til år, dog kan det gennemsnitlige antal over to år ikke overstige ti , og budgetneutraliten skal overholdes. Kommissionen forelægger inden fem år Europa-Parlamentet og Rådet en rapport, hvori denne foranstaltning evalueres. Kommissionen fremsætter om nødvendigt et forslag i henhold til EF-traktatens artikel 283 om, at det maksimale antal ændres efter fem år. |
||||
Ændring 19/ændr. |
|||||
BILAG II, NR. 31 Afsnit IV, artikel 85 (ansættelsesvilkårene for de øvrige ansatte i Fællesskaberne) |
|||||
1. Ansættelseskontrakten for kontraktansatte, der ansættes til udførelse af ikke-kerneopgaver, kan indgås på bestemt tid for en periode på mellem mindst tre måneder og højst fem år. Kontrakten kan kun forlænges én gang på bestemt tid for en periode på ikke over fem år. Den første kontrakt og den første forlængede kontrakt skal indgås for mindst 6 måneder i ansættelsesgruppe I og mindst 9 måneder i de øvrige ansættelsesgrupper. Enhver yderligere forlængelse skal være på ubestemt tid. |
1. Ansættelseskontrakten for kontraktansatte, der ansættes til udførelse af ikke-kerneopgaver, kan indgås på bestemt tid for en periode på mellem mindst tre måneder og højst fem år. Kontrakten kan forlænges. Hvis den samlede varighed af den oprindelige kontrakt og senere forlængelser overskrider fem år, skal enhver yderligere forlængelse være på ubestemt tid. |
||||
Perioder som kontraktansat med henblik på varetagelse af hjælpefunktioner medregnes ikke i forbindelse med indgåelse eller forlængelse af kontrakter under denne artikel. |
Perioder som kontraktansat med henblik på varetagelse af hjælpefunktioner medregnes ikke i forbindelse med indgåelse eller forlængelse af kontrakter under denne artikel. |
||||
2. Som en undtagelse fra stk. 1, første afsnit, sidste punktum, kan ansættelsesmyndigheden beslutte, at forlængelse af en kontrakt for en ansat i ansættelsesgruppe I først vil ske på ubestemt tid i forbindelse med den fjerde forlængelse, forudsat at den samlede varighed af ansættelsen på bestemt tid ikke overstiger ti år. |
|
||||
Ændring 10 |
|||||
BILAG II, NR. 40 Bilag I (ansættelsesvilkårene for de øvrige ansatte i Fællesskaberne) |
|||||
Artikel 1 Artikel 50 i vedtægten finder tilsvarende anvendelse på midlertidigt ansatte, som er i samme lønklasse og har tilsvarende opgaver som seniormanagere som omhandlet i artikel 29, stk. 2, i vedtægten, og som er ansat i henhold til artikel 2, litra c), i disse ansættelsesvilkår for at assistere en politisk gruppe i Europa-Parlamentet. |
udgår |
(1) EFT C 291 af 26.11.2002, s. 33.
(2) Endnu ikke offentliggjort i EUT.
(3) P5_TA(2003)0290.
(4) Antallet af parlamentsbetjente i Europa-Parlamentet må ikke overstige 85.
P5_TA(2004)0112
Atomnedrustning
Europa-Parlamentets beslutning om atomnedrustning: konferencen om revision af traktaten om ikke-spredning af kernevåben i 2005 — EU's forberedelse til det tredje forberedelsesmøde (New York, den 26. april-7. maj 2004)
Europa-Parlamentet,
— |
der henviser til forretningsordenens artikel 37, stk. 4, |
A. |
der henviser til, at parterne i ikke-spredningstraktaten (NPT) på konferencen i 2000 anmodede Nedrustningskonferencen om at etablere et hensigtsmæssigt underordnet organ med mandat til at beskæftige sig med atomnedrustning, som det fremgår af det fjerde af de tretten punkter til artikel VI i ikke-spredningstraktaten, som vedtoges af NPT-konferencen i 2000, |
B. |
der henviser til, at alle EU's medlemsstater er parter i ikke-spredningstraktaten, og at to af medlemsstaterne er stater med atomvåben som defineret i ikke-spredningstraktaten, |
C. |
der henviser til, at Nedrustningskonferencen hverken har etableret det anmodede underordnede organ tre år efter revisionskonferencen eller for øjeblikket er ved at gøre det, |
D. |
der henviser til, at Parlamentet har givet udtryk for en betydelig bekymring over atomnedrustning og har drøftet dette spørgsmål ved adskillige lejligheder i de seneste år, |
E. |
der henviser til, at tilliden til den internationale sikkerhed afhænger af, hvilke foranstaltninger, der træffes til fuldstændig afskaffelse af atomvåben, i såvel erklærede som ikke-erklærede stater med atomvåben, i overensstemmelse med artikel VI i ikke-spredningstraktaten, |
F. |
der henviser til, at i folkeretlig henseende er ikke-spredningstraktaten fortsat gældende ret om atomnedrustning, for hvis gennemførelse der er behov for en køreplan med fastsatte nedrustningsforanstaltninger og tidsfrister, |
G. |
der henviser til, at ikke-spredningstraktatens artikel VI indeholder en forpligtelse for alle stater, der er parter i traktaten, til at føre forhandlinger i god tro om effektive foranstaltninger for på et tidligt tidspunkt at standse atomvåbenkapløbet og tilskynde til atomnedrustning og nå frem til en traktat om generel og fuldstændig atomnedrustning underlagt en streng og effektiv international kontrol, |
H. |
der henviser til, at terrorisme, spredning af masseødelæggelsesvåben, tilstedeværelsen af »mislykkede stater« og organiseret kriminalitet udgør alvorlige trusler for den internationale sikkerhed, |
I. |
der er dybt bekymret over at det nu ikke kun er regeringer, der overfører teknologi for og viden om spredning af atomvåben, men også enkeltpersoner og virksomheder, |
J. |
der henviser til erklæringerne fra professor Abdul Qadeer Khan, den højtstående pakistanske videnskabsmand, der indrømmede at have lækket hemmeligheder om atomvåben til Iran, Libyen, Nordkorea, Malaysia og Irak, |
K. |
der er alvorligt bekymret over det globale sorte marked for nukleart materiale, som formodentlig vil bidrage til spredning af atomvåben til ikke-statslige aktører, |
L. |
der henviser til den nye EU-strategi mod spredning af masseødelæggelsesvåben, som Det Europæiske Råd vedtog i Bruxelles den 12. december 2003, |
1. |
bekræfter sin holdning om, at traktaten om ikke-spredning af kernevåben er af afgørende betydning for bekæmpelse af spredning af kernevåben, og at der derfor bør gøres alt for at gennemføre traktaten i alle dens aspekter; |
2. |
minder om, at EU's målsætning er fuldstændig afskaffelse af atomvåben og forventer, at både de erklærede og ikke-erklærede stater med atomvåben aktivt engagerer sig i spørgsmålet og gør yderligere fremskridt i retning af at reducere og afskaffe atomvåben; |
3. |
opfordrer EU og medlemsstaterne til — i en ånd af »effektiv multilateralisme« og solidaritet og for at fremme EU's strategi mod spredning af masseødelæggelsesvåben — at danne en fælles front på forberedelsesmødet og NPT revisionskonferencen i 2005, og bidrage positivt til drøftelserne; opfordrer indtrængende til, at nye initiativer til atomnedrustning og Nedrustningskonferencens genoplivning tillægges særlig betydning; |
4. |
anmoder det irske formandskab og medlemsstaterne om at give mere substans til deres fælles erklæring om, at ikke-spredningstraktaten bør bevares i uændret form; |
5. |
anmoder det irske formandskab om på NPT forberedelsesmødet at omtale ovennævnte EU-strategi samt Rådets fælles holdning 2003/805/FUSP af 17. november 2003 om styrkelse af multilaterale aftaler og fremme af deres universelle karakter på området for ikke-spredning af masseødelæggelsesvåben og disses fremføringsmidler (1); |
6. |
opfordrer EU til at samarbejde med sine internationale partnere for at udvikle og fremme principperne om at forhindre, at terrorister og dem, som holder dem skjult, får adgang til masseødelæggelsesvåben og -materialer; |
7. |
opfordrer Rådet og Kommissionen til at bruge erfaringerne fra Euratom til at udarbejde et program for at forebygge, at nukleare materialer, teknologi og viden spredes på verdensplan; |
8. |
anmoder det irske formandskab og medlemsstaterne om at give yderligere substans til deres fælles erklæring ved at angive, hvordan de i EU's strategi mod spredning af masseødelæggelsesvåben søger at opnå deres fælles målsætning om en styrket rolle til FN's Sikkerhedsråd, og ved at øge ekspertisen for at imødekomme den udfordring, som spredningen udgør, og navnlig hvordan de stater, der er parter i ikke-spredningstraktaten, kan opretholde FN's Overvågnings-, Verifikations- og Inspektionskommissions (UNMOVIC) enestående erfaringer, f.eks. ved hjælp af en ekspertgruppe; |
9. |
anmoder det irske formandskab og medlemsstaterne om at stille forslag til, hvordan de kan overbevise tredjelande om at tiltræde tillægsprotokollerne til IAEA-aftalen, idet alle EU-medlemsstaterne har undertegnet og ratificeret disse protokoller; |
10. |
anmoder det irske formandskab og medlemsstaterne om at redegøre for, hvordan de vil forpligte sig til at frigøre finansielle midler til støtte af specifikke projekter ledet af multilaterale institutioner som f.eks. IAEA; |
11. |
anmoder EU om på NPT forberedelsesmødet i 2004 og på NPT revisionskonferencen i 2005 at foreslå, at det passende underordnede organ vedrørende atomnedrustning straks etableres af Nedrustningskonferencen; |
12. |
anmoder EU om at udvikle de nødvendige koordineringsmekanismer (EU's overvågningsenhed for masseødelæggelsesvåben i samarbejde med EU's situationscenter) for at sikre, at der mellem medlemsstaterne på fornuftig vis skabes solidaritet og tillid til politikken for masseødelæggelsesvåben; |
13. |
understreger betydningen og det presserende i en snarlig og betingelsesløs undertegnelse og ratificering i overensstemmelse med de institutionelle procedurer, således at traktaten om fuldstændigt forbud mod nukleare prøvesprængninger (CTBT) snarest mulig kan træde i kraft; anmoder Rådet og Kommissionen om at insistere på dette i dialogen med de partnere, der ikke har ratificeret CTBT og/eller ikke-spredningstraktaten; |
14. |
gentager sin anmodning til USA om at stoppe udviklingen af nye generationer af militære nukleare våben (bunkerbusters) samt undertegne og ratificere CTBT; |
15. |
giver udtryk for sin støtte til den internationale borgmesterkampagne om atomnedrustning, som Hiroshimas og Nagasakis borgmestre har taget initiativ til; |
16. |
opfordrer både Rådet og Kommissionen til at forelægge Parlamentet en statusrapport om udfaldet af NPT forberedelsesmødet; |
17. |
er kraftigt overbevist om, at aktiviteter inden for atomnedrustning vil yde et væsentligt bidrag til den internationale sikkerhed og den strategiske stabilitet og samtidig mindske risikoen for terroristers tyveri af plutonium; |
18. |
opfordrer alle stater, navnlig stater med atomvåben, til ikke at yde bistand eller tilskyndelse til stater, som kan forventes at erhverve atomvåben eller andre nukleare eksplosive anordninger, særlig stater, der ikke er parter i ikke-spredningstraktaten; |
19. |
erkender på ny det positive skridt, som Iran tog ved at undertegne tillægsprotokollen om normer for nukleare materialer, og håber, at Irans parlament vil ratificere teksten inden for en rimelig frist; |
20. |
glæder sig over Libyens hensigt om at afstå fra atomvåbenprogrammer og modtage ubetingede inspektioner; |
21. |
opfordrer EU til at samarbejde med sine internationale partnere for at udvikle og fremme en atomvåbenfri zone i Mellemøsten. |
22. |
pålægger sin formand at sende denne beslutning til Rådet, Kommissionen, medlemsstaternes regeringer, FN's generalsekretær og alle stater, der er parter i traktaten; |
P5_TA(2004)0113
Bedre lovgivning 2002
Europa-Parlamentets beslutning om Kommissionens beretning »Bedre lovgivning 2002« i overensstemmelse med artikel 9 i protokollen til EF-traktaten om anvendelse af nærhedsprincippet og proportionalitetsprincippet (10. rapport) (KOM(2002) 715 — C5-0007/2003 — 2003/2009(INI))
Europa-Parlamentet,
— |
der henviser til Kommissionens beretning (KOM(2002) 715 — C5-0007/2003), |
— |
der henviser til sin beslutning af 12. juli 1990 om subsidiaritetsprincippet (1), |
— |
der henviser til sin beslutning af 16. maj 2002 om kompetenceafgrænsning mellem Den Europæiske Union og medlemsstaterne (2), |
— |
der henviser til forretningsordenens artikel 47, stk. 2, og artikel 163, |
— |
der henviser til betænkning fra Udvalget om Retlige Anliggender og det Indre Marked (A5-0048/2004), |
A. |
der henviser til, at nærhedsprincippet spiller en afgørende rolle for legitimeringen af Fællesskabets lovgivning, og når der skal træffes afgørelse om, hvorvidt det er hensigtsmæssigt at vedtage EU-regler, |
B. |
der henviser til, at nærhedsprincippet er et centralt element i forbindelse med overvågningen af magtdelingen mellem EU og medlemsstaterne, og at det er et nyttigt redskab, som sætter medlemsstaterne i stand til at påtage sig lovgivningskompetence, |
C. |
der henviser til, at det først og fremmest drejer sig om en politisk proces, |
D. |
der henviser til, at der er behov for, at dialogen mellem institutionerne gøres klarere og institutionaliseres, |
E. |
der henviser til, at Kommissionen i sine tidligere rapporter om bedre lovgivning hovedsagelig har koncentreret sig om at undersøge, hvordan den havde gennemført nærheds- og proportionalitetsprincipperne, |
F. |
der henviser til, at Kommissionen i sin rapport for 1998 fokuserede på Parlamentets, Rådets og medlemsstaternes ansvar for gennemførelsen af nærheds- og proportionalitetsprincipperne, |
G. |
der henviser til, at Kommissionen i sin rapport for 2002 fokuserer på en række EU-politikker, |
H. |
der henviser til, at Parlamentets forretningsorden foreskriver, at der gennemføres en undersøgelse af respekten for principperne om subsidiaritet og proportionalitet, |
1. |
henviser til, at nærhedsprincippet har til formål at sikre, at beslutningerne træffes så tæt på Unionens borgere som muligt; |
2. |
mener, at princippet kræver en form for undersøgelse af, om det er berettiget at gribe ind på medlemsstaternes område med en fællesskabshandling; |
3. |
henviser til, at nærhedsprincippet også bør anvendes til at fremme EU-interventioner på områder, som ikke hører ind under EU's enekompetence, hvis og i det omfang målene for den påtænkte handling ikke i tilstrækkelig grad kan opfyldes af medlemsstaterne og derfor bedre kan opfyldes på fællesskabsplan; |
4. |
understreger, at forudgående og efterfølgende undersøgelse af dette mangesidede princip er af allerstørste betydning for EU's dynamik; |
5. |
glæder sig over konventets arbejde på områderne nærhed og proportionalitet; |
6. |
støtter den tidlige varslingsordning med deltagelse af de nationale parlamenter som foreslået i forfatningsudkastet, og mener, at denne ordning i givet fald bør udvides til andre lovgivende parlamenter og forsamlinger i medlemsstaterne; |
7. |
opfordrer i forlængelse heraf medlemsstaterne til at indføre procedurer, som giver de nationale parlamenter og i givet fald andre lovgivende parlamenter og forsamlinger i medlemsstaterne mulighed for at blive inddraget i lovgivningsproceduren; |
8. |
beklager, at rapporten for 2002 kun fokuserer på de vigtigste politiske målsætninger for 2002; |
9. |
understreger, at relevansen af Kommissionens valg også bør undersøges i lyset af andre politiske handlinger, der har betydning for anvendelsen af nærheds- og proportionalitetsprincipperne, og at de bør behandles i fremtidige rapporter; |
10. |
anerkender, at andre lovgivningsaspekter, der behandles i rapporten (som f.eks. udarbejdelse af lovforslag, forenkling eller kodificering), også er væsentlige og interessante, men anmoder endnu en gang Kommissionen om at fokusere mere på selve formålet med rapporten, således at der kan fremlægges en klar, relevant og meningsfuld rapport over, hvordan og i hvilket omfang EU har anvendt nærheds- og proportionalitetsprincipperne; |
11. |
mener, at rapportens nye fokus vil resultere i, at Kommissionen koncentrerer sig om de egentligt europæiske anliggender, den har fået tildelt i henhold til traktaterne, og afholder sig fra at intervenere på områder, som klart behandles bedre på forvaltningsniveauer, der er tættere på borgerne, og at den skal angive, på hvilke områder det efter dens mening er mere hensigtsmæssigt at vedtage regler på nationalt niveau; |
12. |
pålægger sin formand at sende denne beslutning til Rådet og Kommissionen. |
P5_TA(2004)0114
Forårstopmøde: Opfølgning af Lissabon-strategien
Europa-Parlamentets beslutning om forberedelsen af forårstopmødet i 2004
Europa-Parlamentet,
— |
der henviser til konklusionerne fra Det Europæiske Råd i Lissabon den 23. og 24. marts 2000, |
— |
der henviser til konklusionerne fra Det Europæiske Råd i Nice den 7., 8. og 9. december 2000, |
— |
der henviser til Kommissionens meddelelse om den social- og arbejdsmarkedspolitiske dagsorden (KOM(2000) 379), |
— |
der henviser til forretningsordenens artikel 37, stk. 2, |
A. |
der henviser til, at Det Europæiske Råd i Lissabon vedtog en strategisk målsætning om at gøre EU til den mest konkurrencedygtige og dynamiske videnbaserede økonomi i verden og tilsvarende målsætninger om bæredygtig vækst, fuld beskæftigelse, mindsket fattigdom og større social samhørighed, |
B. |
der henviser til, at den alvorlige globale nedadgående økonomiske udvikling, EU's demografiske udfordring og den samtidige høje arbejdsløshed og mangel på arbejdskraft i EU kræver en endnu større indsats for at få opfyldt Lissabon-målet om flere og bedre job, |
C. |
der henviser til, at de mål, Det Europæiske Råd opstillede i Lissabon, ikke vil blive nået, medmindre der sker en betydelig forbedring af de nuværende tendenser, |
Økonomiske og monetære aspekter
1. |
understreger, at Lissabon- og Göteborg-strategien er Europas bedste og mest omfattende middel til at tage de økonomiske, demografiske, beskæftigelses- og miljømæssige udfordringer op med henblik på at blive den mest konkurrencedygtige og dynamiske videnbaserede økonomi i verden, en økonomi, der kan skabe en holdbar økonomisk vækst med flere og bedre job og større social samhørighed; |
2. |
understreger behovet for en massiv investering i vedvarende energier, energibesparelser og energieffektivitetsforanstaltninger, som allerede på mellemlang sigt vil være rentable, fordi de reducerer Europas energiregning, forøger forsyningssikkerheden og ikke mindst medfører et dobbelt afkast i form af både jobskabelse og et bedre miljø, navnlig inden for bekæmpelse af klimaændringer; |
3. |
opfordrer i forbindelse med den umiddelbart forestående udvidelse af EU og det presserende behov for et økonomisk opsving i Europa til følgende:
|
4. |
henstiller indtrængende til medlemsstaterne at indarbejde en overordnet strategi i deres skatte- og afgiftspolitikker baseret på øgede investeringer i menneskelige ressourcer, innovation, forskning og udvikling med særlig fokus på uddannelse, kvalifikationer, livslang læring, vedvarende energi og miljøvenlig teknologi; fremhæver, at denne strategi bør iværksættes på baggrund af en bæredygtig offentlig finansiering; ser positivt på det europæiske vækstinitiativ som katalysator for at fremskynde gennemførelsen af Lissabon-strategien og som et længe ventet tillidsskabende signal; erindrer desuden om, at de private investeringer spiller en væsentlig rolle for at øge produktivitet, vækst og beskæftigelse; |
5. |
er overbevist om, at en intelligent reform af stabilitets- og vækstpagten er nødvendig for hurtigere at bringe Europas økonomi tilbage i balance; |
6. |
understreger behovet for konkrete foranstaltninger til gennemførelse af Lissabon-strategien og
|
7. |
udtrykker sin bekymring over det alvorlige demokratiske underskud i de nuværende procedurer for samordning af den økonomiske politik og socialpolitikken og opfordrer med henblik på afhjælpning heraf alle nationale parlamenter til aktivt at støtte Lissabon-strategien, |
Industrielle aspekter
8. |
mener, at Det Europæiske Råd bør lægge kombineret vægt på beskæftigelsen og den globale konkurrenceevne, og understreger, at konkurrenceevne ikke blot er et spørgsmål om nedskæring af virksomhedernes omkostninger, men også om at sikre, at europæiske industrier opererer inden for rammevilkår, herunder bedre virksomhedsret og selskabsstyring, der fremmer virksomhedsånd og tilpasningsevne; |
9. |
opfordrer medlemsstaterne (1 %) og den private sektor (2 %) til at være mere fremtidsorienterede og øge deres investeringer i forskning og udvikling til 3% af BNP inden 2010; opfordrer medlemsstaterne til at fremlægge troværdige nationale gennemførelsesplaner sammen med de første resultater medio 2004; |
10. |
opfordrer Kommissionen til med fast hånd at indlede overtrædelsesprocedurer mod de medlemsstater, som ikke rettidig gennemfører EU-lovgivningen, herunder også gennemførelsen af de nye rammebestemmelser for elektronisk kommunikation i alle medlemsstater; anser en yderligere indsats i forbindelse med gennemførelsen af handlingsplanen for e-Europa for påkrævet, navnlig hvad angår tilvejebringelse af bredbåndsnet til konkurrencedygtige priser; |
11. |
går ind for, at der sker en orientering hen imod grundforskning; støtter derfor tanken om oprettelse af et europæisk forskningsråd og en passende finansiering heraf; går også ind for, at spørgsmål om almen og faglig uddannelse og kvalifikationer inddrages i industripolitikken; |
12. |
opfordrer medlemsstaterne til, når de indleder de nødvendige reformer af de lovgivningsmæssige, finansielle og skattemæssige rammer, at udforme disse reformer således, at SMV kan bidrage til gennemførelsen af Lissabon-målsætningerne, og til at gøre status over de første tre år af anvendelsen af det europæiske charter for små virksomheder; kræver mere generelt, at medlemsstaterne omgående opfylder de tilsagn, de har givet i det europæiske charter for små virksomheder; går ind for etablering af et europæisk innovationsrum, bl.a. gennem oprettelse af regionale net af SMV; anser det for tvingende nødvendigt at styrke adgangen til risikovillig kapital for SMV; ønsker indførelse af en skattemæssig favorabel ordning for overdragelse/overtagelse af SMV; |
13. |
støtter et samlet europæisk tiltag, der tager udgangspunkt i forbedring af konkurrenceevnen og henvender sig til højteknologiske sektorer, herunder civil luftfart, forsvar og rumfart (f.eks. Galileo), nanoteknologi, mobile kommunikationsmidler, vedvarende energikilder, rent kul og sundhed; foreslår, at Kommissionen, hvad angår industrisektorer i tilbagegang, fastlægger kriterier for at udpege sektorer, hvor virksomhederne bør gøre en indsats for at finde nye afsætningsmuligheder, styre forandringer og forbedre deres konkurrenceevne med konstruktiv inddragelse af deres arbejdstagere; |
14. |
glæder sig over strukturfondenes indsats til fordel for infrastrukturinvesteringer, forskning og udvikling og innovation; tillægger færdiggørelsen af de transeuropæiske energinet stor betydning for, at det indre energimarked kan fungere; er af den opfattelse, at udviklingen af kraft/varme produktionen bidrager til åbning af energimarkedet og til implementering af de forpligtelser, der blev indgået i Kyoto; |
15. |
kræver, at den europæiske strategi for bioteknologi gennemføres hurtigst muligt; beklager, at medlemsstaternes gennemførelse af direktiv 98/44/EF (1) om retlig beskyttelse af bioteknologiske opfindelser er blevet forsinket; opfordrer Rådet til snarest at få løst de spørgsmål, der endnu står tilbage vedrørende forordningen om et fællesskabspatent; |
Beskæftigelsesmæssige aspekter
16. |
bekræfter Lissabon-strategiens relevans; mener derfor, det er nødvendigt at fremskynde gennemførelsen af Lissabon-dagsordenen og i højere grad at koordinere EU's og medlemsstaternes økonomiske, beskæftigelsesmæssige, sociale og strukturelle politikker; understreger desuden nødvendigheden af strukturelle reformer med en klar køreplan og strenge tidsfrister; |
17. |
anmoder om, at de politiske instrumenter for Lissabon-strategien styrkes gennem konkrete foranstaltninger, der kan sætte gang i væksten og jobskabelsen; bifalder den øgede synkronisering af processerne for politikkoordinering, men er bekymret over, at beskæftigelsen og social integration ikke spiller en fremtrædende rolle; |
18. |
glæder sig over, at beskæftigelsesretningslinjerne er blevet forenklet; er fuldstændig enig i, at det er nødvendigt at øge deltagelse og integration på arbejdsmarkedet, navnlig af ældre arbejdstagere, udsatte grupper og kvinder, ved hjælp af foranstaltninger, der fremmer aktiv aldring og bedre balance mellem arbejdsliv og familieliv; opfordrer Kommissionen til nøje at følge gennemførelsen af de to EU-direktiver om ligebehandling i hverdagen og på arbejdspladsen uanset køn, race, etnisk oprindelse, religion eller tro, handicap, alder eller seksuel orientering; |
19. |
understreger, at reformer skal medføre bedre job for at skabe en vidensbaseret økonomi, og at dette skal opnås i snævert samarbejde med arbejdsmarkedets parter uden at begrænse arbejdstagernes individuelle og kollektive rettigheder; mener desuden, at reformer også skal sikre en bedre balance mellem fleksibilitet og sikkerhed, f.eks. ved at skabe større overensstemmelse mellem udbud og efterspørgsel efter arbejdskraft og sikre, at det kan betale sig at arbejde; understreger behovet for flere offentlige og private investeringer i menneskelig kapital som f.eks. højere almen uddannelse, færdigheder og erhvervsuddannelse; forventer, at den politiske konsensus omkring det økonomiske og samfundsmæssige behov for livslang læring udmøntes i praktiske foranstaltninger; |
20. |
glæder sig over rapporten fra Task Forcen for Beskæftigelse fra november 2003 og over dens landespecifikke tilgang med henstillinger til alle 25 lande og understreger, at nøglekravene i rapporten er, at produktiviteten og beskæftigelsen i Europa skal fremmes; glæder sig også over Kommissionens tilgang i dens nylige meddelelse om indvandring, integration og beskæftigelse (KOM(2003) 336), der sammenkæder Lissabon-strategien, det demografiske underskud og behovet for en bedre forvaltet indvandringspolitik; |
21. |
beklager manglen på engagement og politisk vilje fra medlemsstaternes side og opfordrer indtrængende Kommissionen og medlemsstaterne til at gennemføre den social- og arbejdsmarkedspolitiske dagsorden fuldt ud under anvendelse af alle disponible instrumenter og hensyntagen til de relevante parter og den fastlagte tidsramme; gentager sit krav om, at der fastsættes specifikke nationale mål for gennemførelse og overvågning af medlemsstaternes resultater i forbindelse med gennemførelsen af den europæiske strategi; fastholder, at medlemsstaternes parlamenter, arbejdsmarkedets parter og alle relevante aktører skal inddrages; |
22. |
mener, at den sociale dialog skal fremmes og styrkes som en central faktor, hvis man ønsker at leve op til de sociale og arbejdsmarkedsmæssige udfordringer, EU står overfor, og som et nøgleelement i udviklingen af en mere proaktiv makroøkonomisk dialog med et positivt samspil mellem politikken på det økonomiske, det sociale og det beskæftigelsesmæssige område; |
23. |
glæder sig over, at Kommissionen har til hensigt at fokusere på gennemførelsen af regelværket på det sociale område; opfordrer Kommissionen til at styrke politikker og værktøjer på det beskæftigelsesmæssige og sociale område efter EU-udvidelsen og til også at overvåge gennemførelsen af både EU's regelværk og den åbne koordinationsmetode inden for beskæftigelse, social integration og socialsikring samt udviklingen i den sociale dialog; opfordrer Kommissionen og Rådet til at styrke håndhævelsen og den praktiske gennemførelse af EU's arbejdsmiljølovgivning; |
24. |
er enig i, at der er behov for at fjerne alle juridiske og administrative hindringer for mobilitet, men understreger endnu en gang behovet for, at Kommissionen hører arbejdsmarkedets parter, også i de nye medlemsstater, med henblik på at fastlægge europæiske minimumsstandarder for arbejdsret og socialsikring for »permanent mobile« arbejdstagere for at undgå illoyal konkurrence omkring lønninger og arbejdsforhold. |
Miljømæssige aspekter
25. |
modsætter sig en reduktion af antallet af indikatorer i forhold til den liste, der blev vedtaget til Det Europæiske Råd i foråret 2003, og som Kommissionens meddelelse om strukturelle indikatorer (KOM(2003) 585) til revision af fremskridtene og gennemførelsen af Lissabon- og Göteborg-strategierne reducerer drastisk, og opfordrer Rådet til at tage højde for indikatorer for biodiversitet for at gøre det muligt at vurdere, hvorvidt EU har opfyldt forpligtelserne i henhold til afgørelse nr. 1600/2002/EF (2) om fastlæggelse af det 6. miljøhandlingsprogram for at standse tab af biodiversitet inden 2010 i EU, og forpligtelserne i den gennemførelsesplan, der blev vedtaget på verdenstopmødet om bæredygtig udvikling for at standse dette tab globalt inden 2015; er endvidere bekymret for, at planen om at fastsætte indikatorer for en treårig periode ikke garanterer tilstrækkelig fleksibilitet til at tage højde for nye faktorer, revision af politikker (f.eks. bæredygtig udviklingsstrategi i 2004) eller den tid, det tager, inden der kan konstateres nogen virkning af nye politikker; |
26. |
mener endvidere, at anvendelsen af indikatorer så vidt muligt bør være knyttet til klare målsætninger og langsigtede tidsplaner for gennemførelsen af prioriterede mål, og at de på passende vis bør koordineres med det 6. miljøhandlingsprogram; |
27. |
anmoder om, at der fastsættes årlige indikatorer for alle de aktionsområder, der er fastlagt i Göteborg-strategien for bæredygtig udvikling, fordi det er den eneste måde til at måle fremskridt i forhold til de mål, der er fastsat i denne strategi; |
28. |
anmoder om, at Kommissionen inden for rammerne af den temastrategi for bæredygtig forvaltning og udnyttelse af naturressourcer, der er omhandlet i det sjette miljøhandlingsprogram, finder frem til og stiller forslag om de foranstaltninger, der er nødvendige for at sikre, at naturressourcerne anvendes på en effektiv og bæredygtig måde; mener, at det for at følge Göteborg-konklusionerne om anvendelse af naturressourcer er afgørende at fremme afkoblingen mellem økonomisk vækst og øget ressourceforbrug mest muligt, og opfordrer Rådet til at anmode Kommissionen om at sørge for, at alle relevante retsakter sikrer den størst mulige effektivitet i naturressourceforbruget; |
29. |
erindrer om, at Kommissionen i afgørelse nr. 1600/2002/EF opfordres til at udarbejde en opgørelse over subsidier, der er uforenelige med bæredygtig udvikling, og til omgående at fremsætte passende forslag til afskaffelse af disse; beklager, at Rådet (Økofin) trods konklusionerne fra Det Europæiske Råds forårsmøde i 2003 ikke har fundet frem til foranstaltninger til nedbringelse af støtte, som har en betydelig negativ indvirkning på miljøet; |
30. |
glæder sig over, at Kommissionen har taget initiativ til at gennemføre en årlig revision af miljøpolitikken, som også vil bidrage til forberedelsen af Det Europæiske Råds forårsmøde; udtrykker imidlertid bekymring over forlaget om en ny gennemførelsesstrategi og gør Rådet opmærksom på, at overensstemmelse med gældende fællesskabslovgivning og korrekt gennemførelse af denne i overensstemmelse med subsidiaritetsprincippet er en væsentlig del af EU's strategi for bæredygtig udvikling; |
31. |
opfordrer Kommissionen til at tilrettelægge en konference for de berørte parter om effektiviteten af Göteborg-strategien for bæredygtig udvikling for at gøre status over de indhøstede erfaringer og sætte den nye Kommission i stand til at vedtage en ambitiøs strategi for sin mandatperiode; |
32. |
opfordrer Det Europæiske Råd til at sikre, at EU's budget bruges til at fremme bæredygtighed, og til derfor at gennemføre vurderinger af bæredygtighedsindvirkningen på alle EU's udgifter, herunder den fælles landbrugspolitik, strukturfondene og forskningsprogrammerne på en åben og gennemsigtig måde; |
33. |
understreger, at EU bør sikre, at der tages højde for Millennium-udviklingsmålene og Johannesburgmålsætningerne i EU's egne aktiviteter, og gentager endvidere sit krav om, at Det Europæiske Råd aflægger rapport om gennemførelsen af Johannesburg-målsætningerne i forbindelse med den sammenfattende forårsrapport; |
34. |
støtter målene for Johannesburg-koalitionen for vedvarende energi; opfordrer Kommissionen til at tage initiativ til vedtagelse af en tidsplan for ambitiøse mål for vedvarende energi inden for koalitionen; |
Afsluttende betragtninger
35. |
opfordrer Det Europæiske Råd til på sit forårsmøde 2004 at indlede en virkelig dialog med Europa-Parlamentet med henblik på relancering af Lissabon-strategien og kræver derfor fastlæggelse af Europa-Parlamentets rolle i forbindelse med forberedelsen af de årlige forårstopmøder; |
36. |
understreger, at Europa-Parlamentet må inddrages fuldt ud, for at den åbne koordinationsmetode får større demokratisk legitimitet, og opfølgningen på Lissabon-processen ikke bliver af rent mellemstatslig art; |
*
* *
37. |
pålægger sin formand at sende denne beslutning til Rådet, Kommissionen og medlemsstaternes regeringer og parlamenter. |
P5_TA(2004)0115
Manglende høring af Parlamentet i forbindelse med TEN-quick-start-planerne
Europa-Parlamentets beslutning om manglende høring af Parlamentet i forbindelse med TEN-quickstart-planerne
Europa-Parlamentet,
— |
der henviser til forretningsordenens artikel 42, stk. 5, |
1. |
kritiserer, at Rådet har udviklet et såkaldt quick-start-program for prioriterede projekter i de transeuropæiske transportnet uden at have hørt Parlamentet; |
2. |
minder på det kraftigste om, at udvælgelsen af prioriterede projekter i bilag III i Europa-Parlamentets og Rådets beslutning nr. 1692/96/EF af 23. juli 1996 om Fællesskabets retningslinjer for udvikling af det transeuropæiske transportnet (1) udelukkende finder sted ved at anvende proceduren med fælles beslutningstagning mellem Parlamentet og Rådet i overensstemmelse med traktatens artikel 251; |
3. |
understreger, at enhver vilkårlig fastsættelse af prioriteter for de prioriterede projekter, der er omtalt i bilag III, er uacceptabel, og at tidsplanen eller finansieringen af de enkelte projekter i bilag III udelukkende afhænger af de fastlagte kriterier som f.eks. det enkelte projekts modenhed med hensyn til planlægning, finansiering og etablering; |
4. |
kræver, at Parlamentet regelmæssigt underrettes om udviklingen i disse projekter i bilag III såvel som om deres finansiering; |
5. |
pålægger sin formand at sende denne beslutning til Rådet, Kommissionen og medlemsstaternes regeringer. |
(1) EFT L 228 af 9.9.1996, s. 1. Ændret ved beslutning nr. 1346/2001/EF (EFT L 185 af 6.7.2001, s. 1).
P5_TA(2004)0116
Overordnede retningslinjer for de økonomiske politikker
Europa-Parlamentets beslutning om den økonomiske situation i EU — overordnede retningslinjer for de økonomiske politikker (2003/2135(INI))
Europa-Parlamentet,
— |
der henviser til konklusionerne fra Det Europæiske Råd i Lissabon den 23.-24. marts 2000, Det Europæiske Råd i Göteborg den 15.-16. juni 2001 og Det Europæiske Råd i Barcelona den 15.-16. marts 2003, |
— |
der henviser til Kommissionens henstilling om de overordnede retningslinjer for medlemsstaternes og Fællesskabets økonomiske politik (for perioden 2003-2005), (KOM(2003) 170) |
— |
der henviser til konklusionerne fra Det Europæiske Råd i Bruxelles den 20.-21. marts og den 16.-17. oktober 2003, |
— |
der henviser til Kommissionens meddelelse »et europæisk vækstinitiativ, investering i net og viden med henblik på vækst og beskæftigelse«, endelig rapport til Det Europæiske Råd (KOM(2003) 690), |
— |
der henviser til konklusionerne fra Rådets møde (finans- og økonomiministrene) af 25. november 2003, |
— |
der henviser til høringen den 4. november 2003 i Udvalget om Økonomi og Valutaspørgsmål om den rapport, som en uafhængig ekspertgruppe udarbejdede efter anmodning fra Kommissionens formand og under forsæde af André Sapir, |
— |
der henviser til den endelige rapport fra »Centre for European Policy Studies« (Centeret for Europæiske Politiske Studier) af 27. november 2003, |
— |
der henviser til de økonomiske prognoser fra efteråret 2003 (1) |
— |
der henviser til Kommissionens meddelelse »Investering i forskning: en handlingsplan for Europa« (KOM(2003) 226), |
— |
der henviser til Kommissionens meddelelse »Mere forskning i Europa, mod 3% af BNP« (KOM(2002) 499), |
— |
der henviser til Kommissionens meddelelse til Rådet, Europa-Parlamentet, Det Europæiske Økonomiske og Sociale Udvalg og Regionsudvalget »Innovationspolitikken — en opdatering af EU's tilgang til Lissabon-strategien« (KOM(2003) 112), |
— |
der henviser til forslaget til Europa-Parlamentets og Rådets beslutning om ændring af beslutning nr. 1692/96/EF om Fællesskabets retningslinjer for udvikling af det transeuropæiske transportnet (KOM(2003) 564), |
— |
der henviser til sine beslutninger af 12. marts 2003 om status over den europæiske økonomi — forberedende betænkning med henblik på Kommissionens henstilling om de overordnede retningslinjer for den økonomiske politik (2), af 15. maj 2003 om de overordnede retningslinjer for medlemsstaternes og Fællesskabets økonomiske politik for 2003-2005 (3) og 23. oktober 2003 om resultatet af Det Europæiske Råds møde i Bruxelles den 16.-17. oktober 2003 (4), |
— |
der henviser til Det Europæiske Økonomiske og Sociale Udvalgs udtalelse om vurdering af EØSU's samlede erfaringer med henblik på at evaluere den økonomiske, sociale og beskæftigelsesmæssige virkning af strukturreformer i EU (ECO/109, CESE 1406/2003), |
— |
der henviser til beretning fra Kommissionen til Det Europæiske Råds forårsmøde »Gennemførelse af Lissabon-strategien — Reformer for den udvidede Europæiske Union« (KOM(2004) 29), |
— |
der henviser til Kommissionens meddelelse til Rådet vedrørende en fælles rapport om beskæftigelsen 2003/2004 (KOM(2004) 24), |
— |
der henviser til forretningsordenens artikel 163, |
— |
der henviser til betænkning fra Udvalget om Økonomi og Valutaspørgsmål (A5-0045/2004), |
A. |
der henviser til, at på grund af manglende strukturreformer i de fleste medlemsstater er vækstraten for BNP inden for eurozonen konstant faldende, hvorfor Europas økonomi er på randen af stagnation (fra 3,5% af BNP i 2000 til 1,5% i 2001, 0,9% i 2002 og 0,4% i 2003), |
B. |
der henviser til, at der i 2004 forventes et konjunkturopsving i Europa, |
C. |
der henviser til, at beskæftigelsesprognoserne er blevet ringere i 2003, hvilket har medført, at arbejdsløshedsprocenten er steget til 8,9% i eurozonen og til 8,1% i EU som helhed, hvilket er ca. 0,5 procentpoint mere end i 2002, |
D. |
der henviser til, at andelen af fattigdomstruede personer i EU fortsat ligger på det meget høje niveau 15 %, og at denne andel uden de sociale overførsler ville have været på 23% og endda på 27% i tiltrædelseslandene; der henviser til, at indkomstforskellene vil stige drastisk efter udvidelsen, |
E. |
der henviser til, at udgifterne til sociale overførsler siden 2000 i gennemsnit er steget med 1,5% af BNP inden for EU som følge af den økonomiske stagnation, hvilket har resulteret i et større pres på de offentlige finanser; der henviser til, at indkomstskatten udgør mere end 50% af de samlede skatteindtægter, hvilket er en forhindring for at øge beskæftigelsen, |
F. |
der henviser til, at såvel offentlige som private investeringer inden for EU er faldet i løbet af de seneste år, at den faldende tendens fortsætter i 2003, og at der er behov for bedre rammebetingelser til opnåelse af øget konkurrencedygtighed for at stimulere private investeringer; |
G. |
der henviser til, at det markante fald i investeringer i venturekapital i forhold til BNP fra 0,07% til 0,029% i 2002 medfører betydelige vanskeligheder for SMV'er med stærke forskningsaktiviteter, og gør opmærksom på, at EU-baserede virksomheder i stigende grad koncentrerer deres transnationale investeringer i forskning og udvikling i USA kombineret med en øget hjerneflugt-tendens, |
H. |
der henviser til, at Europa er langt bagud i forhold til sine vigtigste konkurrenter med hensyn til at investere i fremtiden, f.eks. vedrørende investeringer i forskning og udvikling og i menneskelige ressourcer, og at Europa har for lave resultater, hvad angår innovation; der henviser til, at tiltrædelseslandene i gennemsnit anvender langt under 1% af BNP til forskning og udvikling, hvilket hindrer en reel konvergens med og integrering i en videnbaseret økonomi, |
I. |
der henviser til, at der ikke er tegn på, at der vil ske en betydelig stigning i de generelle investeringer i menneskelige ressourcer, og der henviser til, at menneskelig kapital tegner sig for 22% af den konstaterede vækst i produktiviteten; der henviser til, at en stigning på et år i befolkningens gennemsnitlige uddannelsesniveau på kort sigt svarer til en vækst på 5% og på lang sigt til yderligere 2,5 %, |
J. |
der henviser til, at det samlede antal personer med en videregående uddannelse er 13 % lavere i Europa sammenholdt med den amerikanske befolkning, og der henviser til, at EU kun investerer 1,1% af BNP i tertiær uddannelse sammenholdt med 3% i USA, hvoraf den private sektor i USA tegner sig for mere end halvdelen, |
K. |
der henviser til, at andelen af unge, der får problemer i skolen eller rammes af social udstødelse, er usædvanligt høj i EU, idet næsten 20% af de unge i aldersgruppen 18-24 år, der i 2002 gik for tidligt ud af skolen, og der henviser til, at kvaliteten af og interessen for erhvervsuddannelse og livslang læring ikke imødekommer de nye krav i en videnbaseret økonomi, og at der er et akut behov for at øge arbejdsmarkedsdeltagelsen set i lyset af, at befolkningen gennemsnitligt bliver stadigt ældre, |
L. |
der henviser til, at der fortsat er et stort behov for investeringer i tiltrædelseslandene, navnlig på områderne transportnet og miljø, hvor den offentlige infrastruktur ikke er tilstrækkelig og ofte ikke er tidssvarende i forhold til markedsøkonomiernes behov og normer, |
M. |
der henviser til, at på Det Europæiske Råd i Lissabon blev det sat som mål, at EU skal være den mest konkurrencedygtige og dynamiske videnbaserede økonomi i verden inden 2010 og skal kunne sikre bæredygtig økonomisk vækst og skabe flere og bedre arbejdspladser og større social samhørighed; der henviser til, at der snart er gået fire år, uden at der er sket markante fremskridt inden Det Europæiske Råds møde i foråret 2004, |
Forbedring af økonomisk styring
1. |
beklager, at der ikke er blevet fulgt tilstrækkeligt op på impulserne fra Det Europæiske Råd i Lissabon til opnåelse af bæredygtig vækst, fuld beskæftigelse og social integration som følge af forsinkelser med hensyn til gennemførelse af Lissabon-strategien, der fortsat er EU's mest omfattende strategi for iværksættelse af økonomiske og strukturelle reformer og vækstorienterede strategier med henblik på at øge konkurrencedygtigheden, fremme fuld beskæftigelse og imødekomme miljømæssige udfordringer og den europæiske sociale models levedygtighed; |
2. |
bekræfter udtrykkeligt de krav, som Europa-Parlamentet fremsatte i sin ovennævnte beslutning af 12. marts 2003 om principperne for den økonomiske politik, navnlig kravene om reformer på arbejdsmarkedet for at skabe ligevægt mellem fleksibilitet og sikkerhed, hurtigere gennemførelse af strukturreformer og ansvarlig forvaltning af stabilitets- og vækstpagten; |
3. |
gør opmærksom på det demokratiske underskud i tilgangen til styringen af den økonomiske politik og opfordrer derfor til, at Det Europæiske Råd ikke blot inddrager Europa-Parlamentet, men også alle nationale parlamenter, i processen med Lissabon-strategien på forårsmødet i 2004, og anmoder om drøftelser i alle nationale parlamenter forud for Det Europæiske Råds forårsmøde; opfordrer til, at sociale partnere og civilsamfundet inddrages på alle niveauer af Lissabon-strategien for at øge det politiske engagement i strategien og de dermed forbundne forpligtelser; |
4. |
opfordrer medlemsstater og tiltrædelseslande til at deltage i en koordineret strategi for strukturreformer, som fastsat i dagsordenen fra mødet i Lissabon; |
5. |
tilskynder til forbedringer i koordineringen af den økonomiske politik som f.eks. en mere aktiv præsentation af Kommissionens moralske myndighed i form af den tidlige advarsel, som den fremsætter over for medlemsstater, der risikerer ikke at kunne sikre et budgetoverskud eller endda at sætte deres budgetmæssige stabilitet over styr i perioder med kraftig vækst; |
6. |
udtrykker stor bekymring over den stadigt større forskel mellem de målsætninger og mål, der blev fastsat på Det Europæiske Råd i Lissabon, og de eksisterende overordnede retningslinjer for de økonomiske politikker; kræver større sammenhæng mellem Lissabon-strategien, vækstinitiativet, de overordnede retningslinjer for de økonomiske politikker for 2003-2005 og de europæiske økonomiske retningslinjer for 2003-2005, og anmoder om en komplet og hurtig gennemførelse af disse instrumenter på nationalt og lokalt plan; |
7. |
beklager manglen på samarbejde og koordinering på alle områder, der er omfattet af Lissabon-strategien; anmoder om bedre samordning af de enkelte instrumenter til fremme af innovation og vækst samt bæredygtighed og social samhørighed; understreger i den forbindelse betydningen af en integreret strategi til forbedring af konkurrencedygtigheden; |
8. |
opfordrer medlemsstaterne til at gennemføre de nødvendige strukturreformer og politiske foranstaltninger for under hensyntagen til princippet om bedre lovgivning at skabe et erhvervsklima, der fremmer initiativ og iværksætterånd, innovation og industriens konkurrencedygtighed, og støtter i den forbindelse Rådets konklusioner om konkurrencedygtighed af 26.-27. november 2003; |
9. |
opfordrer Kommissionen til at videreudvikle de metoder, der anvendes til at gennemføre konsekvensanalyser af forslag til retsakter, og til navnlig at undersøge lovgivningsforslagene, der i en række tilfælde kan indvirke på europæisk erhvervslivs konkurrencedygtighed; gør i den forbindelse opmærksom på, at overregulering hindrer europæisk erhvervslivs bestræbelser på at udligne forskellen til sine konkurrenter og kan føre til, at væksten i produktiviteten, der i forvejen ligger under gennemsnittet, bliver endnu mere markant; |
10. |
understreger, at et velfungerende indre marked er en forudsætning for økonomisk fremgang og social velstand i Europa; opfordrer medlemsstaterne til konsekvent at gennemføre den europæiske lovgivning, hvis formål det er at fjerne hindringer for det indre marked, og hindringer af skattemæssig karakter; |
11. |
hilser vækstinitiativet velkomment som et længe ventet tegn på økonomisk styring for at forstærke tiltroen til og udtrykke forpligtelse over for Lissabon-strategien, hvorved der oprettes et partnerskab for investeringer i net, forskning og innovation; beklager dog de manglende initiativer på områderne for miljøvenlige teknologier og vedvarende energi og bemærker med stor bekymring, at investeringer i menneskelig kapital er udeladt; |
12. |
understreger, at der er behov for koordinerede foranstaltninger med henblik på at bekæmpe skattesvig og ulige skattekonkurrence; foreslår, at der som en supplerende metode til at finansiere investeringer i vækst sker en forbedring af opkrævningen af offentlige afgifter, hvor der fokuseres på det omfattende problem med skattesvig, som medfører, at medlemsstaterne går glip af betydelige finansielle midler; opfordrer Kommissionen til at arbejde sammen med medlemsstaterne for at oprette et samarbejds- og benchmarkingsystem med det formål at bekæmpe skattesvig, navnlig på eksempelvis momsområdet (med hensyn til handel mellem medlemsstater); |
Investeringer i fremtiden: beskæftigelsespolitik, menneskelige ressourcer, kvalifikationsstrategi, forskning og udvikling og et samfund med sociale ydelser
13. |
anser investeringer i menneskelig kapital for at være en afgørende faktor for vækst, produktivitet og konkurrenceevne og en forudsætning for det videnbaserede samfund og dets økonomi; mener endvidere, at sådanne investeringer er af altafgørende betydning for teknologiske ændringer og nyskabelser, og at de er et nøgleinstrument i bestræbelserne på at øge arbejdsdeltagelsen og arbejdskvaliteten samt lige muligheder og social samhørighed; anmoder om, at der fokuseres mere på at forbedre arbejdskvaliteten, som hænger nøje sammen med bestræbelserne på at skabe fuld beskæftigelse, højere vækst i produktiviteten og større social sammenhæng, og som er ét af de tre overordnede mål i de beskæftigelsesmæssige retningslinjer for perioden 2003-2005, og peger på betydningen af de ti særlige retningslinjer, der udgør grundlaget for disse mål, især målene om livslang læring, ligestilling mellem mænd og kvinder, tilpasningsevne, målet om, at det skal kunne betale sig at arbejde, inddragelse på arbejdsmarkedet og sort arbejde; |
14. |
opfordrer medlemsstaterne til at sikre, at andelen af unge, der forlader skolen for tidligt, reduceres, at kvaliteten af og interessen for erhvervsuddannelse øges og til at sørge for, at andelen af befolkningen, der har afsluttet en sekundær, postsekundær og tertiær uddannelse øges inden udgangen af 2010; anmoder medlemsstaterne om at udarbejde initiativer, der er rettet mod den private sektor, for at øge investeringen i livslang læring af de ansatte, i hvilken forbindelse der især skal fokuseres på små og mellemstore virksomheders muligheder og behov; fremhæver i den sammenhæng det fælles ansvar og nødvendigheden af, at medlemsstaterne, arbejdsgiverne og de ansatte selv udviser større engagement, således at konceptet med livslang læring kan realiseres i praksis; understreger, at anerkendelse af uformelt erhvervede kvalifikationer skal forbedres i forbindelse med små virksomheder; |
15. |
anmoder EU om at integrere en kvalifikationsstrategi i vækstinitiativet og opfordrer til, at der oprettes et europæisk område for viden og kvalifikationer, hvor bedste praksis fastsættes for at opnå en overensstemmelse med ordninger for uddannelse og livslang læring samt pensionsordninger; anmoder om, at der oprettes en fælleseuropæisk referenceramme (Europass) med principper, kriterier og nøgleindikatorer for kvalitetssikring og validering af formelle og uformelle kvalifikationer med henblik på en forbedret kvalitet og mobilitet; |
16. |
erkender behovet for at afskaffe eksisterende lovgivningsmæssige og administrative hindringer for mobilitet, men understreger igen nødvendigheden af, at Kommissionen indleder en dialog med de sociale partnere, herunder dem fra de nye lande med henblik på at undgå illoyal konkurrence med hensyn til løn og arbejdsbetingelser; |
17. |
anbefaler, at kvalifikations- og beskæftigelsesstrategien rettes specielt mod kvinder — for at øge andelen af kvinder, der har specialiseret sig inden for forskning og teknologi ældre arbejdstagere, indvandrere og personer, der skal i arbejde for første gang; tilskynder til investering i og udvikling af et socialt servicesamfund for at øge deltagelsen på arbejdsmarkedet og forbedre forholdet mellem arbejds- og familielivet for kvinder og mænd; opfordrer medlemsstaterne til at fremskynde gennemførelsen af de børnepasningsmål, der blev aftalt på Det Europæiske Råd i Barcelona den 15.-16. marts 2003, dvs. at tilbyde børnepasning for mindst 90% af alle børn i aldersgruppen fra 3 år til den skolepligtige alder og for mindst 33% af alle børn under 3 år inden udgangen af 2010 for at tage udfordringerne op i forbindelse med befolkningens aldring og det videnbaserede samfund og dets økonomi; |
18. |
er dybt bekymret over de faldende investeringer i den videnbaserede økonomi, den stadigt større forskel i omfanget af investeringer i forskning og udvikling mellem EU og USA, den voksende »hjerneflugt« samt EU-virksomheders stadigt større koncentration af transnationale udgifter til forskning og udvikling i USA, som er et tegn på, at EU er blevet et mindre attraktivt forsknings- og udviklingsområde for industrien, og er bekymret over det markante fald i aktiviteterne på basis af risikokapital; anmoder medlemsstaterne om at øge antallet af og interessen for forskningsstillinger og forbedre forskeres karrieremuligheder for at undgå »hjerneflugt« til USA; |
19. |
anmoder om, at der sker en hurtig mobilisering af investeringer fra den private sektor til forskning og udvikling med særlig fokus på venturekapital til grundlæggelse og igangsættelse af mikrovirksomheder samt små og mellemstore virksomheder; |
20. |
opfordrer til forbedring af rammebetingelserne for forskning og udvikling i Europa, f.eks. mere forsknings- og innovationsvenlig statsstøtte og flere bestemmelser for offentlige indkøb, udarbejdelse af en retlig ramme for offentligt-private partnerskaber, hensigtsmæssige ordninger for intellektuel ejendomsret samt højt kvalificerede, tilpasningsdygtige og mobile menneskelige ressourcer; anmoder om, at der oprettes en effektiv forskningsbase, som industrien er knyttet til, på området for EU's regionale politikker og samhørighedspolitikker og de finansielle instrumenter, der især vedrører tiltrædelseslandene; anmoder om, at der oprettes et europæisk forskningsområde; tilskynder til indførelse af nationale ordninger for forskning og udvikling samt programmer for grænseoverskridende samarbejde; |
21. |
er bekymret over, at Europa inden for de seneste år har mistet sit forspring på området for miljøvenlige teknologier og vedvarende energi; minder om strategien for bæredygtig udvikling, der blev vedtaget på Det Europæiske Råd i Göteborg den 15.-16. juni 2001, og kræver, at den bliver det centrale element i en sammenhængende industripolitik, hvor indførelsen af nye miljøvenlige teknologier som f.eks. nano- og biokommunikation og andre rene teknologier, navnlig på energi- og transportområdet samt området for investeringer i foranstaltninger til nedbringelse af drivhuseffekten, fremmes; støtter især en bredere anvendelse heraf samt projekter, der skal sikre, at forskning udmønter sig i økonomisk gennemførlig innovation under hensyn til det tilsvarende vækstpotentiale; |
22. |
understreger betydningen af at mindske Europas afhængighed af import af olie, som udgør en stor byrde set ud fra et politisk synspunkt og med hensyn til prisstabilitet; glæder sig over teknologifora som f.eks. det europæiske partnerskab om en brintbaseret økonomi; tilskynder til yderligere investering i omkostningseffektive vedvarende energier, som vil mindske de svingende udgifter pr. enhed energi, øge energiforsyningssikkerheden, være mindre skadelig for miljøet og potentielt udløse en industriel revolution i stil med den industrielle revolution, som IT-branchen i USA udløste; |
23. |
anmoder om et forstærket offentligt-privat partnerskab med særlig støtte til SMV'er samt udvikling af en sammenhængende industripolitik; støtter foranstaltninger til oprettelse og drift af industriens forsknings-og udviklingscentre inden for EU; tilskynder til øget finansiel støtte fra det offentlige til virksomheder, der beskæftiger sig med forskning og udvikling; opfordrer til forstærket samarbejde mellem offentlige forskningsinstitutter og industrien med særlig fokus på SMV'er, øget deltagelse af industrien i fastsættelsen af prioriteter for offentlig forskning, men også en betydelig stigning i den private sektors bidrag hertil; støtter fremme af den teknologiske overførsel af offentligt støttet eller offentligt-privat støttet forskning til skabelse af industrielle eller indirekte nyttevirkninger; glæder sig over effektive offentligt-private partnerskaber om forskning og udvikling, væksthuse for virksomheder og virksomhedsgrupperinger, der fører til overførsel af viden og erhvervsmæssig udnyttelse af forsknings- og udviklingsresultater; anmoder Den Europæiske Investeringsbanks (EIB) om at udvikle nye finansieringsordninger for at fremme udvikling og markedsføring af nye teknologier, herunder gruppelån til særlige forskningsaktiviteter, teknologifora og forenklede låneprocedurer for mellemstore virksomheder; |
24. |
glæder sig over EIB og Den Europæiske Investeringsfonds (EIF) øgede rolle og foreslag til initiativer i denne sammenhæng og anmoder om, at EIB's lånefaciliteter anvendes fuldt ud; |
25. |
anbefaler især, at den eksisterende margen for dispositioner inden for de gældende finansielle overslag udnyttes nu under fuld hensyntagen til EU's budget og EU's fonde, navnlig strukturfondene, for på en bedre måde at afspejle og gennemføre Lissabon-strategien; |
26. |
pålægger sin formand at sende denne beslutning til Rådet og Kommissionen, Det Europæiske Økonomiske og Sociale Udvalg, medlemsstaternes regeringer og parlamenter og arbejdsmarkedets parter. |
(1) Offentliggøres i »European Economy« nr. 5/2003.
(2) P5_TA(2003)0089.
(3) P5_TA(2003)0222.
(4) P5_TA(2003)0459.
P5_TA(2004)0117
Offentlige finanser i ØMU — 2003
Europa-Parlamentets lovgivningsmæssige beslutning om meddelelse fra Kommissionen til Rådet og Europa-Parlamentet om de offentlige finanser i ØMU — 2003 (KOM(2003) 283 — C5-0377/2003 — 2003/2151(INI))
Europa-Parlamentet,
— |
der henviser til Kommissionens meddelelse (KOM(2003) 283 — C5-0377/2003)), |
— |
der henviser til sin beslutning af 12. marts 2003 om Kommissionens meddelelse til Rådet og Europa-Parlamentet om de offentlige finanser i ØMU — 2002 (1), |
— |
der henviser til Kommissionens meddelelse til Rådet og Europa-Parlamentet om bedre samordning af finanspolitikken (KOM(2002) 668), |
— |
der henviser til Kommissionens meddelelse til Rådet og Europa-Parlamentet om strukturelle indikatorer (KOM(2002) 551), |
— |
der henviser til Rådets beslutning 2002/923/EF af 5. november 2002 om et uforholdsmæssigt stort underskud i Portugal (2) og vedtagelsen af en henstilling til Portugal med henblik på at bringe situationen med et uforholdsmæssigt stort underskud til ophør, |
— |
der henviser til Rådets beslutning 2003/89/EF af 21. januar 2003 om et uforholdsmæssigt stort underskud i Tyskland (3) og vedtagelsen af en henstilling til Tyskland med henblik på at bringe situationen med et uforholdsmæssigt stort underskud til ophør, |
— |
der henviser til Rådets beslutning 2003/487/EF af 3. juni 2003 om et uforholdsmæssigt stort underskud i Frankrig (4) og vedtagelsen af en henstilling til Frankrig med henblik på at bringe situationen med et uforholdsmæssigt stort underskud til ophør, |
— |
der henviser til Kommissionens henstilling til Rådet af 8. oktober 2003, hvori det konstateres, at Frankrig ikke har iværksat virkningsfulde foranstaltninger som opfølgning af Rådets henstilling, jf. artikel 104, stk. 7, inden for den tidsfrist, der er fastsat i henstillingen, |
— |
der henviser til rapporten fra juli 2003 om en dagsorden for et Europa i vækst (An Agenda for a Growing Europe), udarbejdet af en gruppe på højt niveau nedsat af Kommissionens formand og under ledelse af André Sapir, |
— |
der henviser til formandskabets konklusioner fra Det Europæiske Råd i Lissabon den 24. marts 2000 og i Göteborg den 15.-16. juni 2001, navnlig hvad angår den strategi, der blev vedtaget for økonomisk vækst, fuld beskæftigelse, bæredygtig udvikling og social samhørighed, |
— |
der henviser til formandskabets konklusioner fra Det Europæiske Råd i Stockholm den 23.-24. marts 2001 og i Barcelona den 15.-16. marts 2002, navnlig hvad angår stabilitets- og vækstpagten og de budgetmæssige udfordringer, herunder de offentlige finansers kvalitet i forbindelse med befolkningens stigende gennemsnitsalder, |
— |
der henviser til det italienske formandskabs konklusioner fra Det Europæiske Råd i Bruxelles den 16.-17. oktober 2003, navnlig hvad angår vækstinitiativet, |
— |
der henviser til forretningsordenens artikel 47, stk. 2, og artikel 163, |
— |
der henviser til betænkning fra Udvalget om Økonomi og Valutaspørgsmål (A5-0044/2004), |
A. |
der henviser til, at ved udgangen af 2003 har det økonomiske opsving, som Kommissionen har bebudet i sine tidligere økonomiske overslag, endnu ikke vist sig, og at vækstraten i BNP bl.a. på grund af manglende strukturreformer i en lang række medlemsstater er faldet yderligere i 2003 fra 3,5% i 2000 til henholdsvis 1,5% i 2001, 0,9% i 2002 og 0,5% i 2003, hvilket viser, at den europæiske økonomi er nær stagnation, |
B. |
der henviser til, at det stærke fald på 2,4% i såvel offentlige som private investeringer i hele Den Europæiske Union har bidraget til den faldende vækst, |
C. |
der henviser til, at geopolitiske begivenheder som f.eks. krigen i Irak og sars har haft særligt negative følgevirkninger for tilliden til økonomien og væksten i Europa, |
D. |
der henviser til, at styrkelsen af euroen i forhold til dollar kan indebære en risiko på mellemlang sigt for den europæiske økonomis konkurrenceevne og navnlig eksporten, |
E. |
der henviser til, at det budgetmæssige underskud for euroområdet steg til 2,2% af BNP i 2002 mod 1,6% i 2001 og 1.1% i 2000, og at det vil sandsynligvis nærme sig 3% af BNP i 2003, |
F. |
der henviser til, at blot fire lande i euroområdet (som kun repræsenterer omkring 18 % af BNP i euroområdet) ved udgangen af 2002 havde opnået budgetstillinger tæt på balance, og at tre lande derimod havde overskredet referenceværdien på 3% af BNP, |
G. |
der henviser til, at der indtil nu er indledt tre procedurer for uforholdsmæssigt store underskud mod henholdsvis Portugal, Frankrig og Tyskland, |
Vedrørende de offentlige finansers nuværende situation i medlemsstaterne
1. |
bemærker, at det er Kommissionens opfattelse, at væksten i de nominelle underskud kun til dels er konjunkturbetingede, men at de også i høj grad skyldes visse medlemsstaters diskretionære lempelse af finanspolitikken; |
2. |
bemærker, at Kommissionen den 8. oktober 2003 i henhold til EF-traktatens artikel 104, stk. 8, anbefalede Rådet at konstatere, at Frankrig ikke havde iværksat særlige foranstaltninger til at bringe sit offentlige underskud ned under grænsen på 3% af BNP i 2004; |
3. |
bemærker, at den franske regering som et første skridt har gennemført strukturreformer (pensionsreform, iværksættelse af en socialsikringsreform), som bør få meget positive følger for de offentlige finanser på lang sigt, men som ikke fører til en nedbringelse af budgetunderskuddet i en nær fremtid; |
4. |
opfordrer derfor Kommissionen til at foreslå nødvendige tilpasninger med henblik på en mere intelligent anvendelse af stabilitets- og vækstpagten i overensstemmelse med Lissabon-målene; |
5. |
understreger betydningen af at iværksætte langsigtede strukturreformer, som på mellemlang og lang sigt vil være nødvendige for de offentlige finansers bæredygtighed, den europæiske økonomis konkurrenceevne og væksten; |
6. |
lykønsker Kommissionen med de fremskridt, der er sket på det metodologiske plan, med hensyn til forbedring af rammerne for budgetovervågning i EU både som følge af medtagelsen af kandidatlandene i denne ramme og forbedringen af reglerne for budgetstatistikker; |
Vedrørende tiltrædelseslandene
7. |
bemærker, at håndteringen af de økonomiske ændringer i de central- og østeuropæiske lande i nogle tiltrædelseslande har haft en betydelig indvirkning på deres underskud og offentlige gæld; |
8. |
opfordrer indtrængende tiltrædelseslandene til at nedbringe deres underskud betydeligt til under 3% af BNP for at sikre finanspolitisk stabilitet og prisstabilitet i et udvidet EU; minder om, at et ØMU-medlemskab er betinget af overholdelsen af de fire konvergenskriterier i EF-traktatens artikel 121, stk. 1 og protokollen til denne artikel; |
9. |
opfordrer indtrængende tiltrædelseslandene til at fremskynde reformerne af deres offentlige finanser gennem en omfordeling af ressourcerne, som giver bedre muligheder for at sikre reel konvergens af deres økonomier, og til at lægge ganske særlig vægt på modernisering af pensions- og socialsikringsordningerne med henblik på at fremme en effektiv beskæftigelsespolitik; |
10. |
understreger nødvendigheden af fortsatte forbedringer af skatteforvaltningen og iværksættelse af et effektivt skatteopkrævningssystem; |
Vedrørende mulige forslag
11. |
minder medlemsstaterne om deres forpligtelse i henhold til stabilitets- og vækstpagten til at bringe budgetsaldoen »tæt på balance eller i overskud«; understreger betydningen af budgetter i balance og prisstabilitet som en forudsætning for bæredygtig vækst; |
12. |
minder om sit krav om en klar metode, der indeholder en definition af begrebet offentlige udgifter af »høj kvalitet«, til at kvantificere offentlige budgetsituationer og deres bidrag til vækst og investeringer med henblik på at yde et positivt bidrag til gennemførelsen af Lissabon-målene; |
13. |
glæder sig over Kommissionens forslag vedrørende listen over strukturelle indikatorer og opfordrer Kommissionen til at udarbejde en præcis definition af begrebet strukturelt underskud; |
14. |
glæder sig over det italienske formandskabs såvel som den franske og tyske regerings forslag til fremme af vækstinitiativer i Europa; mener, at disse forslag bør fremgå mere klart af Rådets konklusioner om et europæisk vækstinitiativ; understreger, at Europa bedst vil kunne klare udfordringerne i en verdensøkonomi baseret på innovation ved at investere i menneskelige ressourcer gennem undervisning på sekundærniveau og livslang læring; fastholder, at der er behov for mere ambitiøse investeringsaktiviteter med henblik på at øge beskæftigelsesfrekvensen, forbedre uddannelserne og den livslange læring og bidrage til udvikling af rene og miljøvenlige teknologier; |
15. |
glæder sig over det italienske formandskabs initiativer til fordel for væksten i Europa og ønsker, at de kommende formandskaber for EU og Rådet fortsætter samme kurs og arbejder for en virkelig strategi for intern vækst i den europæiske økonomi; |
16. |
mener dog, at en virkelig styrkelse af Den Europæiske Unions produktivitet og økonomiske potentiale kræver forøgelse af budgetmidlerne på europæisk og nationalt plan for at fremme mere effektive investeringer i hele Europa; |
17. |
mener, at det for at øge offentlige og private investeringer er nødvendigt, at overskride det nuværende loft på 0,8 % af BNP for offentlige udgifter, og fastholder samtidig, at der er plads til at øge udgifterne med mellem 1% og 1,27% af BNP i 2004-2006 i overensstemmelse med såvel de nuværende finansielle overslag for 2000-2006 og Lissabon-målene som med en forøgelse af de private investeringsaktiviteter; opfordrer endvidere til, at offentlige udgifter kanaliseres således, at de forskellige budgetposter på europæisk og nationalt plan afspejler de vigtigste politiske prioriteringer for 2010; |
18. |
mener, at der inden 2006 bør forelægges en midtvejsevaluering af det europæiske vækstinitiativ for Det Europæiske Råd og Europa-Parlamentet for at kunne drage de relevante konklusioner med henblik på de nye finansielle overslag for 2007-2011 og den nye finansieringsperiode for EU's strukturfonde; anmoder om, at Europa-Parlamentet inddrages fuldt ud i midtvejsevalueringen af det europæiske vækstinitiativ og opfordrer Den Europæiske Investeringsbank til snarest muligt at orientere Europa-Parlamentet om det forberedende arbejde; anmoder desuden om, at de regioner, der hidtil har modtaget støtte gennem strukturfondene, fortsat kan modtage denne støtte efter udvidelsen på grundlag af nye parametre; |
*
* *
19. |
pålægger sin formand at sende denne beslutning til Rådet, Kommissionen, Det Europæiske Økonomiske og Sociale Udvalg, Regionsudvalget og medlemsstaternes parlamenter. |
(1) P5_TA(2003)0092.
(2) EFT L 322 af 27.11.2002, s. 30.
P5_TA(2004)0118
Budget 2005: Retningslinjer — Øvrige sektioner
Europa-Parlamentets beslutning om retningslinjerne for 2005-budgetproceduren for sektion II, IV, V, VI, VII, VIII (A) og VIII (B) og foreløbigt forslag til Europa-Parlamentets budgetoverslag (sektion I) (2004/2002(BUD))
Europa-Parlamentet,
— |
der henviser til EF-traktatens artikel 272, |
— |
der henviser til den interinstitutionelle aftale af 6. maj 1999 mellem Europa-Parlamentet, Rådet og Kommissionen om budgetdisciplin og forbedring af budgetproceduren (1), |
— |
der henviser til Den Europæiske Unions almindelige budget for regnskabsåret 2004 (2), |
— |
der henviser til Revisionsrettens årsberetning for regnskabsåret 2002 med institutionernes svar (3), |
— |
der henviser til betænkning fra Budgetudvalget og udtalelse fra Udvalget om Borgernes Friheder og Rettigheder og Retlige og Indre Anliggender (A5-0062/2004), |
A. |
der henviser til, at den tekniske justering af de finansielle overslag udviser et tal på 6 185 mio. EUR i løbende priser for udgiftsområde 5 (administrationsudgifter) for 2005-budgettet (4), |
Politiske prioriteringer
EU med 25 medlemsstater
1. |
minder om, at regnskabsåret 2005 vil være det første hele regnskabsår for EU med 25 medlemsstater; minder om, at 2005 vil være det første fulde aktivitetsår for det nyvalgte Europa-Parlament, den nyudnævnte Kommission, de nye medlemmer af Domstolen, Revisionsretten, Det Europæiske Økonomiske og Sociale Udvalg og Regionsudvalget samt Den Europæiske Tilsynsførende for Databeskyttelse; minder om, at 2005-budgettet vil være det første hele år for anvendelsen af de nye personalevedtægter; |
2. |
understreger, hvor vigtigt de er at opfylde den udvidede Unions behov på trods af den stramme økonomiske situation; opfordrer institutionerne til at anvende en forsvarlig økonomisk forvaltning og føre en stram budgetpolitik samt sikre, at de europæiske skatteydere får valuta for pengene; |
Generel ramme
3. |
noterer sig de forventede økonomiske stramninger for udgiftsområde 5 i 2005; understreger, at den tekniske justering reducerer loftet for udgiftsområde 5 i de finansielle overslag for 2005 med 94 mio. EUR i løbende priser; |
4. |
ser frem til generalsekretærernes nye rapport om udviklingen inden for udgiftsområde 5, der forventes at foreligge i februar 2004, med forslag om en ny finansiel programmering for 2005-2006 under hensyntagen til de nye økonomiske begrænsninger for udgiftsområde 5; opfordrer institutionerne til under hensyntagen til budgetstramningerne og usikkerheden omkring 2005-budgettet at forelægge realistiske anmodninger i overensstemmelse med de faktiske behov i 2005-overslagene; |
5. |
bemærker institutionernes hidtidige bestræbelser på at leve op til udfordringerne i forbindelse med udvidelsen; minder om, at antallet af ansatte i de fleste institutioner er steget hurtigt for at imødekomme behovene i forbindelse med udvidelsen; mener, at den overvejende del af de supplerende behov i tilknytning til udvidelsen er blevet dækket via 2002-2004-budgetterne, selv om der stadig skal træffes en række foranstaltninger; |
6. |
beklager forsinkelserne i de udvælgelsesprocedurer, De Europæiske Fællesskabers Personaleudvælgelseskontor (EPSO) tilrettelægger, hvilket kan bevirke, at institutionerne ikke får mulighed for at besætte alle de stillinger, de har fået tildelt af budgetmyndigheden på 2004-budgettet; anser det for væsentligt, at der foretages en gennemgribende evaluering af ansættelsessituationen med henblik på 2005-budgettet; gentager, at alle personaleanmodninger skal baseres på faktiske behov og realistiske ansættelsesoverslag; |
7. |
anslår, at de finansielle konsekvenser af udvidelsen af institutionernes bygninger hovedsagelig vil vise sig efter 2005; opfordrer institutionerne til at fremsende en opdatering af deres bygningsprojekter, herunder oplysninger om stigningen i antallet af kontorer som følge af udvidelsen; |
8. |
mener, at reformen af institutionerne fortsat er et af nøglespørgsmålene i forbindelse med 2005-budgetproceduren; opfordrer institutionerne til at fortsætte deres administrative reformer for at forbedre forvaltningen og modernisere deres personalepolitik; forventer, at alle institutioner øger effektiviteten ved at rationalisere arbejdsmetoderne, udnytte den moderne teknologi bedre, definere negative prioriteringer (aktiviteter, der kan ophøre eller omorganiseres) og koncentrere sig mere om de centrale aktiviteter; |
9. |
opfordrer institutionerne til at analysere deres budgetstrukturer og foretage de tilpasninger, der er nødvendige som følge af den nye personalevedtægt, og sikre, at der inkluderes en aktivitetsbaseret kontoplan i budgetoverslagene for at øge gennemskueligheden; |
10. |
tilskynder til interinstitutionelt samarbejde for at nedbringe omkostningerne og få mere valuta for pengene samtidig med, at der gives garanti for hver enkelt organs institutionelle uafhængighed; bifalder oprettelsen af interinstitutionelle kontorer som f.eks. et EU-personaleudvælgelseskontor, og oprettelsen af Kommissionens administrative kontorer (udbetalingskontor, infrastrukturkontor i Bruxelles og Luxembourg); er af den opfattelse, at man kunne forestille sig et øget samarbejde mellem sprogtjenesterne; |
11. |
understreger, at nye enheder eventuelt må blive forsinket som følge af budgetstramningerne i 2005, med mindre oprettelsen af sådanne organer medfører besparelser; |
12. |
glæder sig over Kommissionens meddelelse om bygningspolitik og infrastrukturer i Bruxelles (KOM(2003) 755); opfordrer de øvrige institutioner til at fremme øget anvendelse af offentlige og alternative transportmidler og ajourføre deres mobilitetsplaner; understreger, at der hurtigt kan træffes konkrete foranstaltninger, som f.eks. via Intranet at stille oplysninger til rådighed om bæredygtige transportforbindelser (mobilitet); |
13. |
understreger, at betingelserne for miljøgodkendelsen og de forpligtelser, som SEL har indgået vedrørende opførelsen af nye eller restaurerede boliger for kvarterets beboere, skal respekteres; |
Parlamentet (sektion I)
14. |
er klar over de mange usikkerhedsmomenter omkring opstillingen af Parlamentets budget for 2005, som f.eks. uenigheden om medlemmernes statut, det rent faktiske resultat af de udvidelsesrelaterede ansættelser i 2004 og udviklingen i flere bygningsprojekter; forbeholder sig derfor på nuværende tidspunkt sin holdning vedrørende det loft på 20% af udgifterne under udgiftsområde 5, det har pålagt sig selv; |
15. |
afventer resultatet af EMAS-undersøgelsen og opfordrer dets ansvarlige organer til at finde frem til praktiske veje til at inddrage de sociale og miljømæssige kriterier i dets offentlige indkøbspolitik, idet det drager lære af andre organisationers, byers og lokale myndigheders erfaringer; |
16. |
beklager, at medlemsstaterne ikke har været i stand til at nå til enighed om medlemmernes statut, og håber, at der kan gøres fremskridt i så henseende i løbet af 2004; |
17. |
giver udtryk for fortsat støtte til vedtagelsen af en vedtægt for medlemmernes medarbejdere; |
18. |
følger nøje udviklingen vedrørende europæiske politiske partier og mener, at denne udgift i princippet skal holdes uden for det loft på 20% af udgiftsområde 5, det har pålagt sig selv, da det ikke drejer sig om en administrationsudgift for institutionen; er imidlertid indstillet på at overveje muligheden for at finansiere disse udgifter inden for loftet på 20% i betragtning af den stramme budgetpolitik for 2005; |
19. |
forventer, at Præsidiets styringsgruppe vedrørende udvidelsen forelægger ajourførte, realistiske overslag over behovene; beklager forsinkelserne i ansættelsesprocedurerne for personale fra de nye medlemsstater og vanskelighederne med at ansætte navnlig sprogpersonale fra visse medlemsstater, hvilket skaber usikkerhed omkring mulighederne for at besætte nye stillinger i 2004; mener derfor, at afgørelsen om at stille bevillinger til rådighed for yderligere udvidelsesrelateret personale først kan træffes under førstebehandlingen af 2005-budgettet; |
20. |
mener, at en mellemsigtet plan for bygningsprojekter er nødvendig for at fastlægge niveauet for Parlamentets budget i 2005 med henblik på eventuelle nødvendige kapitalindsprøjtninger for en fortsættelse af bygningspolitikken; |
21. |
er som drivkraften bag bevægelsen for oprettelsen af en parlamentarisk forsamling i WTO besluttet på at sørge for, at der stilles tilstrækkelige midler til rådighed for at muliggøre en passende deltagelse, med den nødvendige infrastruktur, af sine delegationer i alle møder i en sådan forsamling eller i forberedende møder hertil; |
Bistand til medlemmerne
22. |
opfordrer Præsidiet til at evaluere pilotprojektet om ekspertbudgetter på grundlag af erfaringerne i de berørte udvalg; er af den opfattelse, at Præsidiet på baggrund af resultaterne af pilotprojektet bør overveje at vedtage betingelser, herunder klare og objektive kriterier, for en eventuel fremtidig tildeling af forskningsbevillingsrammer til udvalgene; |
23. |
anmoder generalsekretæren om inden 1. september 2004 at forelægge en rapport om alle aspekter af »Raising the Game«-reformen; |
Flersprogethed
24. |
ser frem til Præsidiets adfærdskodeks for flersprogethed; understreger betydningen af flersprogethed i et Parlament med 21 sprog for at sikre den nødvendige oversættelse og tolkning for medlemmerne, samtidig med at udgifterne til sprogordningen holdes i et rimeligt forhold til fordelene; |
25. |
minder om sit krav om, at Parlamentet i forbindelse med udvidelsen skal give synligt udtryk for den stadig tiltagende mangfoldighed i Den Europæiske Union; forventer, at resultaterne af arbejdet i arbejdsgruppen om flersprogethedens synlighed gennemføres hurtigt i medlemmernes, de besøgendes og medierepræsentanternes interesse; |
Informationspolitikken og nye teknologier
26. |
understreger betydningen af web-publishing i forbindelse med udbredelsen af information, herunder internetudsendelse fra plenarmøderne; mener, at Parlamentets hjemmeside »Europarl« er af afgørende betydning for at mindske afstanden til vælgerne; |
27. |
tilskynder de parlamentariske organer og administrationen til at øge anvendelsen af video-konferencer, hvor dette er relevant; bemærker, at mange nationale parlamenter allerede anvender trådløs pcadgang; understreger, at muligheden for fjernadgang til Parlamentets netværk for både medlemmer og ansatte ville øge effektiviteten og adgangen; |
Personalepolitik
28. |
anmoder generalsekretæren om inden 1. september 2004 at forelægge en beretning om konsekvenserne af den nye personalevedtægt for Parlamentets personalebedømmelses- og forfremmelsespolitik samt en evaluering af mobilitetspolitikken; |
Sikkerhed
29. |
bemærker Præsidiets forslag vedrørende sikkerhedsstrategien; understreger behovet for at målrette og forvalte de menneskelige og materielle ressourcer effektivt for at øge sikkerheden; |
Tjenestebiler
30. |
understreger, at det er nødvendigt på ny at evaluere medlemmernes tjenestebiltjeneste for at sikre, at man får valuta for pengene; |
Rådet (sektion II)
31. |
opfordrer Rådet til at overveje at forelægge sit overslag sammen med FBF i stedet for i forbindelse med førstebehandlingen for at øge gennemskueligheden; vil fortsat overvåge Rådets operationelle budget, men agter at overholde gentlemanaftalen for så vidt angår administrationsudgifterne; |
Domstolen (sektion IV)
32. |
bemærker, at Domstolen i de sidste par år har haft en højere stigningstakt for personale end de fleste andre institutioner; minder om, at Domstolen fortsat anvender total flersprogethed; |
Revisionsretten (sektion V)
33. |
minder om, at Revisionsretten har fordelt den udvidelsesrelaterede stigning i personaletallet på 2004- og 2005-budgettet; |
Det Europæiske Økonomiske og Sociale Udvalg (sektion VI) og Regionsudvalget (sektion VII)
34. |
opfordrer de to udvalg til at fortsætte den stramme budgetpolitik i deres overslag, navnlig hvad angår personaleanmodninger og byggeprojekter, og forbedre samarbejdet, hvad angår de fælles tjenester, for i fuldt omfang at udnytte fordelene ved de nye fælles bygninger; forventer, at flytningen til Belliardbygningen og rømningen af de nuværende bygninger følger tidsplanen; |
Ombudsmanden (sektion VIII A)
35. |
er klar over, at Ombudsmanden skal kunne behandle klager fra borgerne på samtlige EU-sprog; |
Den Europæiske Tilsynsførende for Databeskyttelse (sektion VIII B)
36. |
glæder sig over, at der er udnævnt en Tilsynsførende og en stedfortræder; forventer, at bevillingerne til Den Europæiske Tilsynsførende for Databeskyttelse vil blive opført på FBF for 2005; |
*
* *
37. |
pålægger sin formand at sende denne beslutning til Rådet, Kommissionen, Domstolen, Revisionsretten, Det Europæiske Økonomiske og Sociale Udvalg, Regionsudvalget, Den Europæiske Ombudsmand og Den Europæiske Tilsynsførende for Databeskyttelse. |
(1) EFT C 172 af 18.6.1999, s. 1.
(3) EUT C 286 af 28.11.2003, s. 1.
(4) Beregnet nettovirkning af personalets bidrag til pensionsordningen (175 mio. EUR i 2005-priser).
P5_TA(2004)0119
Inddragelse og orientering af de unge
Europa-Parlamentets beslutning om Kommissionens meddelelse til Rådet: Opfølgning af hvidbogen »Et nyt afsæt for europæisk ungdom« — Forslag til fælles målsætninger for inddragelse og orientering af de unge i henhold til Rådets resolution af 27. juni 2002 om rammerne for det europæiske samarbejde på ungdomsområdet (KOM(2003) 184 — C5-0404/2003 — 2003/2127(INI))
Europa-Parlamentet,
— |
der henviser til Kommissionens meddelelse (KOM(2003) 184 — C5-0404/2003), |
— |
der henviser til Europa-Parlamentets og Rådets afgørelse nr. 1031/2000/EF af 13. april 2000 om oprettelse af EF-handlingsprogrammet for unge (1), |
— |
der henviser til konklusionerne fra samlingen i Rådet (uddannelse, ungdom og kultur) den 14. februar 2002, hvori det anerkendes, at hvidbogen er et udgangspunkt for skabelse af en ramme for det ungdomspolitiske samarbejde i Europa, |
— |
der henviser til sin beslutning af 14. maj 2002 om Kommissionens hvidbog om et nyt afsæt for europæisk ungdom (2), |
— |
der henviser til resolution vedtaget af Rådet og repræsentanterne for medlemsstaternes regeringer, forsamlet i Rådet den 27. juni 20023 om rammerne for det europæiske samarbejde på ungdomsområdet (3), |
— |
der henviser til Rådets resolution af 25. november 2003 om fælles målsætninger for inddragelse og orientering af unge mennesker (4), |
— |
der henviser til Kommissionens hvidbog »Et nyt afsæt for europæisk ungdom« af 21. november 2001 (KOM(2001) 681), der foreslår en ny ramme for det ungdomspolitiske samarbejde i Europa, |
— |
der henviser til EU-traktatens artikel 149, |
— |
der henviser til forretningsordenens artikel 47, stk. 2, og artikel 163, |
— |
der henviser til betænkning fra Udvalget om Kultur, Ungdom, Uddannelse, Medier og Sport og udtalelse fra Udvalget om Kvinders Rettigheder og Lige Muligheder (A5-0081/2004), |
A. |
der henviser til, at der forud for formuleringen af de fælles målsætninger er gået en hidtil enestående høringsproces, hvori unge, ungdomsorganisationer, ungdomsforskere og de politisk ansvarlige på regionalt, nationalt og lokalt plan har deltaget, |
B. |
der henviser til, at de unge i denne høringsproces må betragtes som ligeberettigede partnere, og at ikke-organiserede unge og navnlig ugunstigt stillede grupper af unge ikke må udelukkes fra denne proces, |
C. |
der henviser til, at den åbne koordinationsmetode skal anvendes på målsætningerne inddragelse og orientering, |
D. |
der henviser til, at unge engagerer sig mindre og mindre i de eksisterende organisationsstrukturer, og at der skal gives dem mulighed for i øget omfang at engagere sig i volontørtjenester, i de eksisterende organisationsstrukturer, såsom partier og fagforeninger, samt andre samfundsbevægelser og -organisationer og deltage på enklere, hurtigere og lettere måde i beslutningsprocedurerne inden for det offentlige, |
E. |
der henviser til det positive bidrag, som volontørtjenesterne yder med henblik på udviklingen af et aktivt samfund, |
F. |
der henviser til, at det bør støttes, at de unge får adgang til at deltage i det første valg til Europa-Parlamentet i den udvidede Union, |
Generelle bemærkninger
1. |
glæder sig over de fælles målsætninger inddragelse og orientering, som Kommissionen har formuleret, og som i væsentlig grad bidrager til at skabe en ny ramme for den europæiske ungdomspolitik; |
2. |
glæder sig over, at Rådet i ovennævnte resolution af 25. november 2003 vedtog disse målsætninger, der udgør et vigtigt fremskridt i den politiske dialog om det ungdomspolitiske samarbejde; |
3. |
beklager, at indholdet af denne resolution ikke fuldt ud afspejler Kommissionens oprindelige forslag; |
Procedurespørgsmål og generelle rammeforslag
Den åbne koordinationsmetode
4. |
anser den af Kommissionen foreslåede åbne koordinationsmetode for en velegnet mulighed for, at man på europæisk plan opnår et bedre samarbejde på netop det ungdomspolitiske område og kræver, at der indgås en interinstitutionel aftale om dette spørgsmål, hvilket det anmodede om i sin beslutning af 5. juni 2003 om anvendelse af den åbne koordinationsmetode (5); |
Gennemførelse af målsætningerne
5. |
ønsker en hurtig og ubureaukratisk gennemførelse af tiltagene med henblik på opfyldelse af de foreslåede målsætninger under anvendelse af subsidiaritetsprincippet, både i de nuværende medlemsstater og i kandidatlandene; |
6. |
glæder sig over, at de foreslåede foranstaltninger gennemføres decentraliseret under hensyntagen til principperne om transparens og demokratisk kontrol; mener, at der også fremover skal sikres synlig gennemførelse af de fælles mål; |
7. |
opfordrer Rådet og medlemsstaterne til at fastlægge konkrete former for regelmæssig erfaringsudveksling og til at formulere evalueringskriterier, der under hensyntagen til de heterogene strukturer i de forskellige stater muliggør en objektiv sammenligning, samt til at stille de nødvendige finansielle ressourcer til rådighed for dette samarbejde; |
8. |
understreger kravet om, at det såvel ved fastlæggelsen af rammen for ungdomspolitikken som ved gennemførelsen af tiltagene må forhindres, at der diskrimineres på grundlag af køn, race, etnisk oprindelse, social baggrund, religion eller ideologi, handicap, alder eller seksuel orientering; |
9. |
understreger, at ligestillingen mellem kønnene skal sikres i denne forbindelse, og at de områder, der er problematiske for kvinder, skal identificeres, og at der skal træffes passende foranstaltninger til at fjerne disse misforhold; |
10. |
glæder sig over, at der i artikel III-181 i udkastet til traktat om en forfatning for Europa (6) klart henvises til de unges deltagelse i det demokratiske liv i Europa og i artikel III-223 til oprettelsen af et frivilligt europæisk korps for humanitær bistand; |
11. |
er overbevist om, at de i hvidbogen bebudede retningslinjer omgående bør udvikles, og opfordrer derfor Kommissionen til sammen med Europa-Parlamentet og Rådet at udvikle konkrete mekanismer og de strukturelle forudsætninger for, at der i øget grad kan tages hensyn til de unges interesser inden for andre fællesskabspolitikker; |
Inddragelse
12. |
støtter det af Kommissionen anvendte princip om at høre internationale ungdomsorganisationer, hvilket i højere grad skal integreres i udviklingen af den åbne koordinationsmetode på ungdomsområdet; opfordrer indtrængende til, at også de nationale ungdomsråd høres på tilsvarende vis; |
13. |
opfordrer medlemsstaterne til at identificere muligheder for, at unge under anvendelse af »Bottomup-princippet« kan deltage i beslutningsprocedurer på lokalt, regionalt og nationalt plan, at finde effektive måder til høring af unge mennesker og at gøre resultaterne af en sådan inddragelse synlig for den brede offentlighed og for de unge selv; |
14. |
er overbevist om, at der er behov for en høj grad af deltagelse af unge i beslutningsproceduren inden for ungdomspolitik for at øge deres effektivitet på alle beslutningsniveauer af ungdomspolitikken; |
15. |
tilskynder til, at medlemsstaterne forbedrer og styrker de eksisterende rammer og strukturer på lokalt plan eller skaber sådanne (ungdomsgrupper i byerne, nationale og regionale ungdomsråd), som gør det muligt at samordne ungdomsarbejdet og -politikken gennem de unges direkte deltagelse; |
16. |
henviser til, at de eksisterende ungdomsorganisationer og -netværk inden for ungdomsarbejdet må anerkendes og styrkes som platform for at sikre, at synergieffekter udnyttes optimalt, og at den løbende dialog institutionaliseres; |
17. |
er overbevist om, at eget ansvar og bedste praksis-mekanismer bidrager til styrkelse af den europæiske dimension; |
18. |
opfordrer medlemsstaterne til, når de gennemfører tiltagene med henblik på at opfylde de foreslåede målsætninger, at sørge for, at inddragelsen af unge og af ungdomsorganisationer på nationalt plan sker på grundlag af princippet om ligeberettigelse; |
19. |
glæder sig over og støtter Kommissionens ønske om at fremme unges samfundsmæssige engagement og et bredt spektrum af ungdomsinitiativer, og anmoder samtidig Kommissionen og medlemsstaterne om at støtte de unges valgdeltagelse i valgene til Europa-Parlamentet i 2004; |
20. |
går ind for anvendelse af innovative metoder i forbindelse med formel, ikke-formel og uformel uddannelse og støtte til organisationer, der er aktive på dette område; |
21. |
kræver, at initiativerne i forbindelse med det offentlige og organiserede ungdomsarbejde kædes sammen med skolernes tilbud om undervisning i EU-politik; |
Orientering
22. |
opfordrer Kommissionen og medlemsstaterne til i forbindelse med videreudvikling af og støtte til informationsnet for unge (f.eks. ungdomsinformationscentrene) at sikre, at der i samarbejde med ungdomsorganisationer og repræsentanter for ungdomsgrupper udvikles foranstaltninger og materiale, som gør det muligt for de unge på stedet og i personlig kontakt at erhverve ungdomsspecifikke informationer af høj standard; |
23. |
kræver, at der tages særligt hensyn til Kommissionens informationsnet og et øget udbud heri af direkte videreuddannelses- og informationsarrangementer for opinionsdannere inden for den politiske uddannelse af unge; |
24. |
anmoder Kommissionen og medlemsstaterne om at støtte foranstaltninger, der tilskynder unge til selv at blive formidlere af oplysninger til andre unge, og understreger betydningen af, at der aftales kvalitative og kvantitative målværdier (benchmarks) til sammenligning af unges deltagelse i ungdomsinformation; |
25. |
henviser til, at unge i forbindelse med planlægning og gennemførelse af informationspolitikken som led i det politiske og samfundsmæssige liv på europæisk, nationalt og lokalt plan må betragtes som en særskilt målgruppe, hvilket er særlig vigtigt i forbindelse med den informationskampagne, der i 2004 er planlagt om udvidelsen og om valget til Europa-Parlamentet; kræver i denne forbindelse, at der anvendes integrative sprog i de publikationer, der udarbejdes som et led i kampagnerne; |
26. |
er overbevist om, at de unge i denne forbindelse skal have ubegrænset adgang til forståelige og brugervenlige informationsprodukter, der er tilpasset de unges forestillinger og behov; |
Andre perspektiver for ungdomspolitikken
Fremtiden for ungdomshandlingsprogrammet
27. |
opfordrer Kommissionen til at udforme et selvstændigt opfølgningsprogram til ungdomshandlingsprogrammet, der tildeles tilstrækkelige finansielle ressourcer til, at det kan leve op til de voksende krav i forbindelse med ungdomspolitikken; |
28. |
foreslår, at der inden for rammerne af forberedelserne til de fremtidige ungdomhandlingsprogrammer inddrages flest mulige unge fra forskellige lande som målgruppe i foranstaltningerne, idet det sikres, at alle regioner i Europa er rimeligt repræsenteret med særlig vægt på de mest ugunstigt stillede områder; |
29. |
foreslår videre, at der ydes støtte til grænseoverskridende regionale grupper, hvor de unge kan drøfte væsentlige spørgsmål af overregional art; sigter mod, at dette inden for rammerne af et intensivt internationalt samarbejde skal gøre det muligt for de unge i fællesskab at behandle væsentlige spørgsmål, som f.eks. sikring af freden, miljøbeskyttelse osv.; |
30. |
foreslår, at mottoet »gør plads til alle« anvendes som grundlag for fastlæggelse af den fremtidige tematiske ramme for projekter på ungdomsområdet; mener, at denne bør omfatte følgende komplekse temaområder: social inklusion, fremmedhad, interkulturel læring, miljø, kunst som bro for kommunikationen, sport og globalisering; |
31. |
understreger, at det fremtidige ungdomsprogram bør fremme de unges politiske og sociale deltagelse i europæisk sammenhæng; henviser til, at programmet følgelig skal give de unge et spillerum, for så vidt som de unge selv bør bestemme, i forbindelse med hvilke politiske og samfundsmæssige spørgsmål de ønsker at udvikle fælles projekter; mener endvidere, at ungdomsorganisationerne og de organisationer, der udfører projekterne, derfor bør høres regelmæssigt med hensyn til fastlæggelsen af programmets mål og prioriteter; |
Europæisk ungdomsuge som varigt arrangement
32. |
ønsker en tilbundsgående evaluering af Den Europæiske Ungdomsuge 2003 og opfordrer Kommissionen til at foretage de nødvendige tilpasninger af dette initiativ på grundlag heraf og at undersøge, om den kan gøres til et varigt arrangement, der bliver en fast del af den europæiske ungdomspolitik, og opfordrer til, at der i planerne inkluderes en introduktionsdag »ungdomsparlament«, der giver de unge mulighed for aktivt at lære den demokratiske arbejdsgang i Europa-Parlamentet at kende; |
*
* *
33. |
pålægger sin formand at sende denne beslutning til Rådet og Kommissionen, medlemsstaternes og kandidatlandenes regeringer og parlamenter samt til Det Europæiske Ungdomsforum. |
(1) EFT L 117 af 18.5.2000, s. 1.
(2) EUT C 180 E af 31.7.2003, s. 145.
(3) EFT C 168 af 13.7.2002, s. 2.
(4) EUT C 295 af 5.12.2003, s. 6.
(5) P5_TA(2003)0268.
P5_TA(2004)0120
Bredere adgang til kultur
Europa-Parlamentets beslutning om bredere adgang til kultur: Skolernes og undervisningens betydning (2002/2268(INI))
Europa-Parlamentet,
— |
der henviser til EF-traktaten, særlig artikel 149, 150 og 151, |
— |
der henviser til Rådets resolution af 28. oktober 1999 om inddragelse af historien i Fællesskabets indsats på kulturområdet (1), |
— |
der henviser til konklusionerne fra Det Europæiske Råd i Lissabon den 23.-24. marts 2000, |
— |
der henviser til Europa-Parlamentets og Rådets afgørelse nr. 508/2000/EF af 14. februar 2000 om indførelse af Kultur 2000-programmet (2), |
— |
der henviser til Europa-Parlamentets og Rådets afgørelse nr. 253/2000/EF af 24. januar 2000 om iværksættelse af anden fase af Fællesskabets handlingsprogram for almen uddannelse Socrates (3), |
— |
der henviser til sin beslutning af 16. januar 2001 om evaluering af kvaliteten af skoleundervisningen (4), |
— |
der henviser til sin beslutning af 6. februar 2002 om uddannelsessystemernes konkrete fremtidige mål (5), |
— |
der henviser til sin beslutning af 5. september 2002 om Kommissionens tredje rapport om unionsborgerskab (6), |
— |
der henviser til Kommissionens beretning af 21. januar 2004 til Det Europæiske Råds forårsmøde om gennemførelse af Lissabon-strategien: Reformer for den udvidede Europæiske Union (KOM(2004) 29), |
— |
der henviser til forretningsordenens artikel 163, |
— |
der henviser til betænkning fra Udvalget om Kultur, Ungdom, Uddannelse, Medier og Sport (A5-0080/2004), |
A. |
der henviser til, at Det Europæiske Råd i Lissabon i marts 2000 fastlagde et nyt strategisk mål, nemlig at Den Europæiske Union senest i 2010 skulle blive den mest konkurrencedygtige og dynamiske videnbaserede økonomi i verden, |
B. |
der henviser til, at Rådet (uddannelse) på samlingen den 12. februar 2001 fastlagde følgende tre strategiske mål med henblik på at realisere målene fra Lissabon, nemlig at:
|
C. |
der henviser til, at Rådet (undervisning) i maj 2003 vedtog fem europæiske benchmarks for gennemførelsen af disse mål, |
D. |
der henviser til, at Kommissionen i sin meddelelse om uddannelse 2010 (KOM(2003) 685) har påpeget, at medlemsstaterne investerer for lidt i uddannelse af menneskelige ressourcer, |
E. |
der henviser til, at Kommissionen i sin ovennævnte beretning til Det Europæiske Råds forårsmøde har erklæret, at der i medlemsstaterne er et klart behov for at investere mere effektivt, dvs. at udpege og investere i de områder inden for almen uddannelse og erhvervsuddannelse, der giver størst afkast, |
F. |
der henviser til, at respekt for og fremme af den kulturelle og sproglige mangfoldighed og bevidstheden om den fælles kulturarv bidrager positivt til integrationsprocessen og udviklingen i EU, |
G. |
der henviser til, at den europæiske integrationsproces og globalisering stiller de forskellige europæiske kulturer og uddannelsessystemerne i de enkelte medlemsstater over for nye udfordringer, ikke mindst med hensyn til at øge kendskabet til andre medlemsstaters kultur og historie, uden at den nationale kulturs betydning derved tabes af syne, |
H. |
der henviser til, at det af en Eurobarometer-undersøgelse i 2000 (7) fremgår, at flertallet af EU's borgere ikke tror på, at der findes en fælles europæisk kulturel identitet, |
I. |
der henviser til, at interessen for kultur allerede præges i barndommen, og at uddannelsesinstitutioner, især skoler, men også forskoler og andre institutioner ud over hjemmet ligeledes spiller en vigtig rolle i den forbindelse, |
J. |
der henviser til, at der i skoler, især i byområder, i dag findes mange elever, som ikke selv — eller hvis forældre ikke — kommer fra det land, hvor de går i skole, og at skolerne derfor også har en vigtig integrationsfunktion på det kulturelle område; der henviser til, at denne situation samtidig giver en fremragende chance for gensidig kulturel udveksling og interkulturel læring, |
K. |
der henviser til, at den kulturelle interesse i skolen bl.a. kan vækkes ved særlig kontakt, f.eks. tilrettelæggelse af og deltagelse i male-, foto- og filmkonkurrencer, møder med kunstnere i skolen, udflugter til kulturinstitutioner og kulturelle arrangementer i omegnen samt skolerejser til udlandet og elevudveksling, |
L. |
der henviser til, at især sprogundervisning spiller en central rolle, når det gælder om at lære andre kulturer at kende, da kontakten med andre sprog også altid er en kontakt med en anden kultur, litteratur, kunstforståelse, osv., |
1. |
beklager, at kun 17% af de 15-årige skoleelever i EU har opnået de grundlæggende uddannelsesmæssige færdigheder — læsning, skrivning og regning — som svarer til det af OECD fastlagte gennemsnit; |
2. |
opfordrer medlemsstaterne, især dem, der investerer en lavere procentdel af BNP i undervisning end EU-gennemsnittet, til at øge deres investeringer i menneskelige ressourcer inden for undervisning; |
3. |
påpeger, at der i skoleundervisningen i Europa bør lægges større vægt på, at eleverne erhverver et grundlæggende kendskab til den europæiske integrationsproces; understreger endvidere, at den europæiske dimension bør indgå i samtlige skolefag og ikke alene i de fag, der har direkte tilknytning til dette emne, som f.eks. historie, filosofi, geografi, økonomi, litteratur og kunst; |
4. |
henviser til, at sprogene er udtryk for kulturernes rigdom og mangfoldighed, og bekræfter sin støtte til Det Europæiske Fællesskabs mål om at gøre det muligt for alle elever at lære to fremmedsprog ved siden af deres modersmål; |
5. |
opfordrer medlemsstaterne til at tilbyde en løbende videreuddannelse af lærere i europæisk integration, således at de studerende fra de forskellige EU-medlemsstater får et grundlæggende kendskab til dette emne; |
6. |
mener, at projekter med henblik på fremme af undervisning i europæisk integration i skolerne bør finansieres ikke alene over EU's kultur- og uddannelsesprogrammer, men også over andre relevante programmer; |
7. |
er af den opfattelse, at det i forbindelse med historieundervisningen er nødvendigt at se nærmere på den fremherskende tendens til hovedsagelig at koncentrere undervisningen om det 20. århundrede på bekostning af civilisationens tidligere stadier, der danner grundlaget for europæisk kultur, litteratur, filosofi, kunst og musik; |
8. |
understreger, at det er nødvendigt i EU-medlemsstaterne at højne forståelsen for de mellem- og østeuropæiske landes historie og kultur og vice versa; |
9. |
anmoder Kommissionen og medlemsstaterne om i de europæiske forskningsprogrammer at fremme projekter vedrørende de grundlæggende faktorer i den europæiske civilisation såsom retssystemernes fælles grundlag, institutionernes og uddannelsens historie, normerne for sameksistens, den samfundsmæssige og antropologiske praksis og de kunstneriske udtryksformer; |
10. |
mener, at der er behov for europæiske uddannelsessystemer, som fremmer kendskabet til alle europæiske folks kultur og levevis og øger bevidstheden om de fælles europæiske værdier; |
11. |
fremhæver det bidrag, der er ydet i de enkelte medlemsstater med henblik på respekt for og fremme af den kulturelle og sproglige mangfoldighed; |
12. |
påpeger, at det er nødvendigt at uddanne unge mennesker via kulturaktiviteter og kulturelle strukturer med finansiel støtte fra de relevante myndigheder på alle niveauer; |
13. |
fastslår, at det europæiske ungdomsprogram allerede i dag er med til at fremme bevidstheden om de fælles europæiske værdier og bidrage til udviklingen af en unionsborgerskabsfølelse, og anmoder om, at dette program udbygges, således at det kommer skolelærere og skolebørn til gode; |
14. |
fastslår, at det er en grundlæggende forudsætning for integrationsprocessen og en afgørende faktor for styrkelsen af unionsborgerskabsfølelsen, at den europæiske kulturarv er lettilgængelig; |
15. |
anbefaler, at kendskab til den europæiske kulturarv kommer til at indgå som et naturligt element i skolernes undervisningsplaner i hele EU; |
16. |
anmoder Kommissionen om at udarbejde undervisningsmateriale om den europæiske kulturs historie (kunst, filosofi, videnskab osv.), som efter at være godkendt af Rådet og under overholdelse af subsidiaritetsprincippet kan indgå som fællesfag i medlemsstaternes undervisningsprogrammer; |
17. |
henviser til, at der inden for skolen og skoleundervisningen findes en række muligheder med henblik på at fremme den interkulturelle og interreligiøse udveksling mellem skoleelever, også på tværs af Europas kulturelle grænser, og dermed bidrage til kulturel læring, f.eks. ved at eleverne fortæller om deres eller forældrenes oprindelsesland samt redegør for skik og brug og for deres erfaringer som udlændinge i et fremmed kulturmiljø; |
18. |
understreger, at det er nødvendigt at styrke det offentliges aktive politik for bevarelse af den fælles kulturarv; slår endvidere til lyd for, at anerkendte sammenslutninger i Europa i højere grad engagerer sig i bevarelsen af den historiske og kunstneriske arv og i undervisningen på dette område; |
19. |
konstaterer, at Kommissionens aktion »Netd@ys« Europa tager sigte på en sammenkædning mellem europæiske film og skolerne; henviser i denne forbindelse til, at det ville være hensigtsmæssigt at udvide sådanne projekter og fremme samarbejdet, f.eks. gennem skolebio, præsentation af medieerhverv og indbydelse af filmproducenter som »gæstelærere« på skolerne; slår endvidere til lyd for, at MEDIA Plus-programmet kommer til at vække elevernes bevidsthed om og interesse for europæisk film; påpeger, at et paneuropæisk børnenet ville være et effektivt middel til forøgelse af bevidstheden om og udbredelse af europæiske film af høj kvalitet; |
20. |
opfordrer medlemsstaterne til at fremme introduktion til scenisk kunst i skolen set ud fra et europæisk perspektiv gennem samarbejde mellem lærere og kunstnere; |
21. |
opfordrer indtrængende til en forbedring af kvaliteten af og adgangen til de pædagogiske tjenester, som museer, teatre, biblioteker og andre kulturelle strukturer tilbyder; opfordrer skolerne til at åbne sig over for sådanne kulturcentre og -institutioner og søge kontakt og udveksling, hvilket kun kan være til gavn for begge parter; |
22. |
påpeger, at børns deltagelse i kunstneriske og kulturelle aktiviteter er en vigtig faktor for udviklingen af deres kreative evner, og at udvikling af en persons kreativitet vil gavne den pågældende i dennes senere liv, både på det personlige og professionelle plan, og understreger i denne forbindelse betydningen af samarbejdet mellem skole og hjem, som kan yde et vigtigt bidrag hertil; |
23. |
glæder sig over, at der på alle niveauer inden for EU er en voksende erkendelse af, at den enkeltes uddannelsesmæssige og faglige succes er afhængig af udviklingen af skolernes læseplaner, hvor både de akademiske og kreative færdigheder vægtes på lige fod; |
24. |
opfordrer skoler, hjem og kulturinstitutioner samt kunstnere til et tættere samarbejde inden for kulturel dannelse; opfordrer endvidere skolerne til i højere grad at udnytte de muligheder, der ligger i deres elevers mangfoldige kulturelle baggrunde, med henblik på kulturel dannelse; |
25. |
understreger betydningen af elevudveksling, skolerejser til andre lande og sprogkurser med henblik på at lære og opleve europæiske og ikke-europæiske kulturer og opfordrer derfor de ansvarlige myndigheder i medlemsstaterne og Den Europæiske Union til i højere grad at fremme sådanne foranstaltninger; |
26. |
mener, at musik, kunst og teater er en vigtig bestanddel af de enkelte medlemsstaters kultur og historie og af Europas kulturelle arv, og anbefaler derfor, at disse fag tillægges større vægt i undervisningen; |
27. |
pålægger sin formand at sende denne beslutning til Rådet og Kommissionen samt til medlemsstaternes regeringer. |
(1) EFT C 324 af 12.11.1999, s. 1.
(2) EFT L 63 af 10.3.2000, s. 1.
(3) EFT L 28 af 3.2.2000, s. 1.
(4) EFT C 262 af 18.9.2001, s. 44.
(5) EFT C 284 E af 21.11.2002, s. 196.
(6) EUT C 272 E af 13.11.2003, s. 446.
(7) Eurobarometer Study No cat. NC-31-00-910-EN-C »How Europeans See Themselves«.
P5_TA(2004)0121
Forbindelserne EU/Rusland
Forslag til Europa-Parlamentets henstilling til Rådet om forbindelserne mellem EU og Rusland (2003/2230(INI))
Europa-Parlamentet,
— |
der henviser til partnerskabs- og samarbejdsaftalen mellem Den Europæiske Union og Rusland, der trådte i kraft den 1. december 1997, |
— |
der henviser til Den Europæiske Unions fælles strategi over for Rusland, hvis anvendelsesperiode er blevet forlænget til den 24. juni 2004, |
— |
der henviser til Kommissionens landestrategidokument og det vejledende nationale program for Rusland i Tacis-regi, |
— |
der henviser til de foreløbige konklusioner fra den internationale valgobservatørmission om valget til Statsdumaen i Den Russiske Føderation den 7. december 2003, |
— |
der minder om det russiske retsvæsens nylige sager mod Yukos og Open Society Institute, |
— |
der henviser til formandskabets konklusioner fra Det Europæiske Råds møde i Bruxelles den 12. december 2003, særligt anmodningen til Rådet og Kommissionen om at udarbejde en evalueringsrapport om alle aspekter af EU's forbindelser med Rusland, |
— |
der henviser til Kommissionens meddelelse om det bredere europæiske naboskab: en ny ramme for forbindelserne med vores naboer i øst og syd (KOM(2003) 104) og Parlamentets egen beslutning herom af 20. november 2003 (1), |
— |
der henviser til sin beslutning af 20. november 2003 om det 12. topmøde mellem EU og Rusland, som fandt sted den 6. november 2003 i Rom (2), |
— |
der henviser til sine tidligere beslutninger om gennemførelsen af den fælles strategi, den nordlige dimension, Kaliningrad, Tjetjenien, Ukraine og det sydlige Kaukasus, |
— |
der henviser til forslag til henstilling til Rådet af Bastiaan Belder for EDD-Gruppen om forbindelserne mellem EU og Rusland (B5-0438/2003), |
— |
der henviser til forretningsordenens artikel 49, stk. 3, og artikel 104, |
— |
der henviser til betænkning fra Udvalget om Udenrigsanliggender, Menneskerettigheder, Fælles Sikkerhed og Forsvarspolitik og udtalelse fra Udvalget om Industripolitik, Eksterne Økonomiske Forbindelser, Forskning og Energi (A5-0053/2004), |
A. |
der henviser til, at Rusland i kraft af landets størrelse, ressourcer og politik spiller en afgørende rolle for sikkerheden og stabiliteten i Europa, og at EU's politik over for Rusland er baseret på et konstruktivt engagement, |
B. |
der henviser til, at Ruslands betydning som direkte nabo til EU vil blive øget yderligere som følge af EU's udvidelse, og at der vil blive stillet endnu større krav til samarbejdet mellem Europa-Parlamentet og Statsdumaen på baggrund af resultatet af valget til Statsdumaen, |
C. |
der fremhæver, at EU og Rusland har fælles interesser på området handel og økonomisk samarbejde, og at EU er Ruslands største eksportmarked og dets vigtigste leverandør af importvarer; der tilføjer, at EU har interesse i at forbedre sin energiforsyningssikkerhed i handelen med Rusland og ønsker at udvikle sin import fra Rusland under forudsætning af, at transporterne sker i overensstemmelse med internationale sikkerheds- og miljøkrav, og at dette alt sammen giver betydelige muligheder for investeringer i Rusland, der kan bidrage til moderniseringen af landets økonomi; der henviser til, at de fælles interesser bør kædes sammen med fælles værdier, på hvis grundlag der skal udvikles et egentligt, afbalanceret partnerskab, |
D. |
der henviser til, at EU også har interesse i en vellykket og stadig bredere baseret økonomisk udvikling i Rusland, navnlig da det vil give Rusland flere ressourcer til at tackle en række udfordringer som f.eks. forbedring af den nukleare sikkerhed, begrænsning af miljøforureningen, forbedring af folkesundheden og gennemførelse af mere effektive foranstaltninger mod spredningen af smitsomme sygdomme som hiv/aids og tuberkulose, og til at højne levestandarden, hvilket kunne bidrage til at mindske kriminaliteten, brugen af og handelen med narkotika, |
E. |
der gør opmærksom på, at enorme mængder af radioaktivt materiale er oplagret under alarmerende forhold på Kola-halvøen tæt ved grænsen til EU; der tilføjer, at planerne om at fortsætte driften i mange år endnu af en række førstegenerationsreaktorer, som ikke overholder internationale sikkerhedsnormer, også giver anledning til bekymring; der samtidig bemærker, at EU og Rusland har planer om at sammenkoble deres elforsyningsnet i 2007, |
F. |
der minder om, at forsinkelserne i fremsendelsen af Kyoto-protokollen til Statsdumaen til ratifikation hindrer aftalen i at træde i kraft og svækker således den internationale multilaterale ramme, |
G. |
der understreger, at den organiserede kriminalitet, herunder narkotikahandel og menneskehandel, skaber store problemer i det russiske samfund, skader forbindelserne med EU og gør en effektiv grænsekontrol nødvendig, |
H. |
der henviser til, at EU og Rusland kan bidrage til øget fælles sikkerhed i Europa ved at udbygge deres dialog og samarbejde om kontrol med våbeneksporten, spørgsmål vedrørende ikke-spredningsaftalen, sikkerhedsproblemer i forbindelse med international kriminalitet, strategier til bekæmpelse af terrorisme og forebyggelse af terrorangreb og mulige løsninger af konflikter i urocentre i Østeuropa, |
I. |
der henviser til de vedvarende omfattende krænkelser af menneskerettighederne i Tjetjenien og til, at en troværdig freds- og forsoningsproces endnu ikke er sat i gang, hvilket forlænger indbyggernes lidelser i det uendelige og bevirker, at ingen af de flygtede kan overtales til at vende tilbage; der henviser til, at Rusland bør sikre forholdene for internationale organisationer i området; der henviser til, at de konklusioner, som eksperterne i Europarådets komite for forebyggelse af tortur drog af deres besøg i Tjetjenien i maj 2003, fik dem til at gøre noget så sjældent som at udsende en offentlig erklæring med en advarsel om, at en stat må undgå at falde i den fælde, der ligger i at opgive civiliserede værdinormer (3), |
J. |
der henviser til, at det giver et vrangbillede af konflikten at påstå, at det udelukkende er en konflikt mellem terrorister og styrker, der forsøger at genindføre lov og orden; der dog samtidig anfører, at terrorhandlinger finder sted og tager til i antal, og gør opmærksom på, at sikkerhedsstyrkers og militære styrkers fremfærd kan anses for at virke stik imod hensigten ved at bidrage til, at der opstår en atmosfære præget af frygt og håbløshed, og på den måde vække ønske om gengældelse blandt ofrenes pårørende og derved gøre det lettere at rekruttere nye potentielle mordere og selvmordsbombere, |
K. |
der minder om, at krigen i Tjetjenien de seneste ti år har krævet mere end 200 000 menneskeliv ud af en oprindelig tjetjensk befolkning på en million mennesker, og at krigen har resulteret i, at hundredtusinder er drevet på flugt, at titusinder er blevet såret, tortureret, handicappet og traumatiseret, og at titusindvis af russiske soldater er blevet dræbt; |
L. |
der er stærkt foruroliget over, at der forekommer tilfælde, hvor personer, som har henvendt sig til Den Europæiske Menneskerettighedsdomstol, og medlemmer af deres familie er forsvundet eller blevet dræbt, |
M. |
der understreger, at den vedvarende konflikt i Tjetjenien og de omfattende krænkelser af menneskerettighederne, der finder sted her, er en uovervindelig hindring for, at der kan udvikles et ægte partnerskab mellem EU og Rusland, |
N. |
der påpeger, at Tjetjenien ikke kun er et »internt anliggende« for Rusland, da krænkelser af menneskerettighederne helt indlysende er trusler mod den internationale sikkerhed, hvilket allerede mærkes i flere nabolande, |
O. |
der henviser til, at fundamentet for EU's Ruslandpolitik, navnlig partnerskabs- og samarbejdsaftalen, den fælles strategi og Tacis-programmet, blev lagt for adskillige år siden, og at disse instrumenter endnu ikke er blevet udnyttet fuldt ud og derfor bør tages op til overvejelse og tilpasses til den nye strategi for det bredere europæiske naboskab, |
P. |
der henviser til, at partnerskabs- og samarbejdsaftalen ventes at blive udvidet til de nye medlemsstater som enhver anden international aftale, EU har indgået, men at Rusland tilsyneladende forsøger at udnytte den som forhandlingsobjekt og prøver at stille nye betingelser for at tilslutte sig dette, hvilket er uacceptabelt for EU, |
Q. |
der henviser til, at der stadig ikke findes ratificerede grænseaftaler mellem Rusland på den ene side og tiltrædelseslandene Estland og Letland på den anden side; |
R. |
der henviser til, at det i artikel 2 i partnerskabs- og samarbejdsaftalen gøres klart, at partnerskabet er baseret på fælles værdier omfattende respekt for de demokratiske principper og menneskerettighederne, som defineret navnlig i slutakten fra konferencen i Helsinki om sikkerhed og samarbejde i Europa og i OSCE's Paris-charter for et nyt Europa; der endvidere henviser til, at den europæiske menneskerettighedskonvention, som Rusland tiltrådte efter undertegnelsen af partnerskabs- og samarbejdsaftalen, er en yderligere vigtig referencetekst, hvad angår de fælles værdier; |
S. |
der gør opmærksom på, at en yderligere demokratisering, navnlig for så vidt angår frie og fair valg, frie medier, respektfuld behandling af ikke-statslige organisationer, overholdelse af grundlæggende principper i forbindelse med retsstatsprincippet, som f.eks. ikke-indblanding i retssager fra de politiske myndigheders side, lighed for loven og ret til en fair proces, og Ruslands eventuelle integrering i bredere strukturer på det politiske, økonomiske og sikkerhedsmæssige område, udgør indbyrdes forbundne processer, |
T. |
der henviser til, at Rusland har forpligtet sig som medlem af OSCE og Europarådet til at respektere de universelle og europæiske værdier, og at russisk tilnærmelse til disse værdier, som det er blevet fastslået i Kommissionens meddelelse om EU's forbindelser med Rusland (KOM(2004) 106), i vidt omfang er afgørende for karakteren og indholdet af partnerskabet mellem EU og Rusland, |
U. |
der henviser til, at intet forsøg på at håndtere spørgsmål vedrørende demokrati, retsstatsprincipper og menneskerettigheder, som ikke reelt hænger sammen med den generelle udvikling i forbindelserne EU-Rusland, kan accepteres, |
V. |
der henviser til, at valgkampen forud for valget til Statsdumaen den 7. december 2003 var præget af overdreven brug af administrative ressourcer og mediekontrol med det formål at favorisere regeringsvenlige partier; der desuden henviser til, at valget ikke opfyldte internationale standarder og markerede et tilbageskridt i demokratiseringsprocessen; |
W. |
der understreger, at den politik, EU og medlemsstaterne fører over for Den Russiske Føderation, ikke har været i stand til at bidrage betydeligt til at bremse eller standse denne svækkelse af retsstaten og demokratiet, |
X. |
der betoner, at Rusland må gøre sit yderste for at løse de fastgroede konflikter i det sydlige Kaukasus og bidrage til stabiliteten i landene i regionen ved til fulde at respektere deres suverænitet og territoriale integritet, |
Y. |
der finder det afgørende, at Den Russiske Føderation opfylder de forpligtelser, landet påtog sig under OSCE's topmøde i Istanbul den 19. november 1999, især hvad angår lukningen af de russiske militærbaser i Georgien og Moldova, |
Z. |
der minder om, at EU og Rusland ved mange lejligheder har slået til lyd for en verdensorden, der er baseret på en multilateral ramme, hvorfor der bør forberedes en fælles indsats for at reformere internationale organisationer og gøre dem mere effektive, |
AA. |
der henviser til, at EU og Rusland har erklæret det for en langsigtet målsætning at skabe et fælles økonomisk område, et fælles område med fred, sikkerhed og retfærdighed, et område med samarbejde om ekstern sikkerhed og et område med forskning og uddannelse, herunder kulturelle aspekter; der henviser til, at der kun er fundet svar på få spørgsmål om den egentlige betydning heraf, selv om Parlamentet glæder sig over, at Rusland har accepteret EU's fælles tolddokument og undertegnet protokollerne om udveksling af information med Europol, og tilføjer, at det ligeledes stadig er uklart, i hvilket omfang rammerne for forbindelserne mellem EU og Rusland og den bredere europæiske politiske ramme bør afstemmes efter hinanden, |
AB. |
der henviser til, at ukoordinerede udtalelser fra ledere i medlemsstaterne gjorde forhandlingerne med Rusland om Kaliningrad-transitspørgsmålet mere komplicerede end nødvendigt, og til, at der efter det seneste EU-Rusland topmøde blev fremsat spektakulære erklæringer om Tjetjenien, der var i direkte modstrid med veletablerede og fuldt ud begrundede EU-holdninger; der tilføjer, at medlemsstaterne og højtstående EU-repræsentanter gav modstridende signaler efter Yukos-sagen, og at der ved topmødets afslutning blev fremsat erklæringer om Yukos-sagen, som bekræftede nødvendigheden af at sikre retfærdige, gennemsigtige og ikke-diskriminerende procedurer, erklæringer, som siden er blevet gjort til skamme af de faktiske begivenheder, |
AC. |
der bemærker, at Rusland ikke har gennemgået en omstilling af den karakter, som blev forventet, da det internationale samfund og herunder EU for en halv snes år siden udformede det grundlæggende svar på udviklingen; der er overbevist om, at EU fuldt ud må tage hensyn til denne udvikling, når det evaluerer sin politik over for Rusland, hvis Rusland i stedet konsoliderer et »reguleret demokrati« i modstrid med de fælles værdier, som de bilaterale forbindelser mellem EU og Rusland er baseret på, hvis de økonomiske reformer fortsat forløber relativt langsomt, i det mindste så længe udvindingsindustrien trives, og hvis det i praksis viser sig, at ønsket om at udøve stadig større indflydelse på visse nabolande vejer lige så tungt som indsatsen for at tilvejebringe samarbejdsløsninger til gensidig fordel, |
1. |
henstiller til Rådet og Det Europæiske Råd, at de koncentrerer deres drøftelser om:
|
2. |
henstiller til Rådet og Det Europæiske Råd, at de helt konsekvent følger det princip, at partnerskabet og udviklingen heraf er baseret på respekt for de fælles værdier, uden at der gøres undtagelser for noget samarbejdsområde, hvad enten det drejer sig om ekstern sikkerhed, intern sikkerhed eller støtte til Ruslands optagelse i WTO; |
3. |
henstiller til Rådet og Det Europæiske Råd at bygge den reviderede Ruslandpolitik op omkring følgende mål:
|
4. |
henstiller til Rådet at foretage en særlig analyse af den tendens til forsinkelser og unødig kompleksitet, der kendetegner forhandlingerne mellem EU og Rusland; mener, at manglende koordinering på EU-siden i nogle tilfælde har været medvirkende hertil, f.eks. ved langsommelighed i udarbejdelsen af EU-holdninger eller ved, at man har opmuntret Rusland til at forsøge at øve indflydelse på disse holdninger via en dialog med de enkelte EU-medlemsstater; opfordrer indtrængende til større respekt, især fra medlemsstaternes ledere, for nødvendigheden af og forpligtelsen til at afstå fra handlinger, der kan svække EU's evne til at øve indflydelse; |
5. |
henstiller til Rådet ikke at fravige den holdning, at partnerskabs- og samarbejdsaftalerne omgående skal udvides til alle nye medlemsstater; |
6. |
henstiller til Rådet, at det kræver, at Rusland omgående undertegner og ratificerer de forberedte grænseaftaler med tiltrædelseslandene Estland og Letland; |
7. |
glæder sig over Kommissionens meddelelse og forslagene om et nyt instrument for forbindelserne med nabolandene; forventer, at dette initiativ vil spille en afgørende rolle i de fremtidige forbindelser mellem EU og Rusland, og mener, at nævnte meddelelse kan udgøre en ramme for opbygningen af et privilegeret sikkerhedspartnerskab og økonomisk partnerskab med Rusland, i hvilken forbindelse udformningen og overvågningen af de fælles ydre grænser bør spille en særlig rolle; ønsker, at der som et første skridt snarest muligt iværksættes pilotprojekter vedrørende det grænseoverskridende samarbejde, baseret på øget koordinering af projekter, der udføres inden for rammerne af eksisterende instrumenter; |
8. |
henstiller til Rådet at fokusere på samarbejde om bekæmpelse af grænseoverskridende kriminalitet, herunder handel med narkotika, menneskehandel og børnepornografi, samt på forebyggelse af ulovlig indvandring, samtidig med at det kræver en mere effektiv indsats fra Ruslands side imod organiseret kriminalitet; |
Tjetjenien
9. |
understreger, at situationen i Tjetjenien er i grel modstrid med alle de værdier og principper, det moderne Europa hviler på; finder, at den ikke-eksisterende dialog om Tjetjenien er moralsk og politisk forkastelig og uforenelig med begge parters ønske om at udvide samarbejdet omkring den indre og ydre sikkerhed samt ude af trit med både Ruslands og EU's reelle sikkerhedsinteresser; |
10. |
mener, at Kadyrovs succes ved præsidentvalget i Tjetjenien for nylig er et resultat af en fase præget af uretfærdighed forud for valget; |
11. |
der er alvorligt bekymret over, at det hidtil ikke er lykkedes at nå frem til en positiv løsning på Arjan Erkel-sagen og beklager dybt, at der ikke er gjort fremskridt i denne alvorlige sag; opfordrer de russiske forbundsmyndigheder og de lokale myndigheder, Kommissionen og Rådet til seriøst at forpligte sig til at sikre løsladelse af Arjan Erkel; |
12. |
henstiller til Rådet at genoplive og yderligere udvikle den dobbeltstrategi, ifølge hvilken EU bør arbejde aktivt for en ændring i Ruslands politik over for Tjetjenien, og samtidig fortsætte samarbejdet med Rusland på andre områder; fremhæver, at en omfattende ægte freds- og forsoningsproces er bydende nødvendig og må indledes omgående; |
13. |
opfordrer Rådet til at pålægge Kommissionen og den højtstående repræsentant for den fælles udenrigs-og sikkerhedspolitik at udarbejde en analyse af den af Iiyas Akhmadov forelagte fredsplan og af andre forslag til fredsplaner og at forelægge deres konklusioner for Parlamentet og Rådet; |
14. |
henstiller til Rådet, at det:
|
15. |
mener, at deportationen af hele den tjetjenske befolkning til Centralasien den 23. februar 1944 på Stalins ordre udgør et folkedrab i medfør af den fjerde Haag-konvention fra 1907 og konventionen om forebyggelse af og straf for folkedrab, som blev vedtaget af FN's Generalforsamling den 9. december 1948; |
Udenrigspolitik
16. |
opfordrer Rådet til også at tage hensyn til den sikkerhedspolitiske dimension ved den forestående ajourføring af partnerskabs- og samarbejdsaftalen og ved udformningen af den nye udgave af EU's fælles strategi over for Rusland, og at gøre det til et mål at etablere et område uden skillelinjer omfattende hele Europa; |
17. |
henstiller til Rådet at gentage sin opfordring til Rusland om at efterleve OSCE-forpligtelserne til at trække tropper ud af Transnistrien-regionen, der har løsrevet sig fra Moldava, samt forpligtelserne vedrørende tilbagetrækning af tropper fra hele Georgien; er af den opfattelse, at de fremskridt, der i de kommende måneder kan måles med hensyn til tiltag hen imod et snævrere samarbejde om behandlingen af Transnistrien-spørgsmålet og øget EU-tilstedeværelse i regionen, vil være retningsgivende for, hvor stor chance der på nuværende tidspunkt er for, at holdningerne i udenrigspolitikken kan mødes; er sig bevidst, at den fremtidige udvikling i Georgien også i høj grad afhænger af Ruslands adfærd, og forventer derfor, at der tages afstand fra eventuelle forsøg på at gribe ind i Georgien generelt og Adsjarien-regionen specielt; opfordrer Rusland til at samarbejde aktivt og konstruktivt om at nå frem til en løsning på konflikterne i Abkhasien og Sydossetien; |
18. |
henstiller til Rådet, at det fastslår, at Rusland i kraft af unionen med Belarus har et særligt ansvar for at fremme en demokratisk udvikling i Belarus; |
Menneskerettigheder og retsstatslige forhold
19. |
henstiller, at Rådet i forbindelse med indførelsen af et fælles område med frihed, sikkerhed og retfærdighed insisterer på uindskrænket respekt for menneskerettighederne og retsstaten og understreger betydningen af en retfærdig, gennemsigtig, ikke-diskriminerende og proportional anvendelse af lovgivningen; |
20. |
er sig bevidst, at privatiseringsprocessen i 1990'erne blev gennemført i et kaotisk økonomisk klima, som var grobund for uærlighed og korruption; erkender, at man kan forholde sig på mange forskellige måder til de handlinger, som på trods af det daværende mangelfulde regelsæt nu klart kan betegnes som ulovlige; understreger imidlertid, at respekten for principperne om lighed for loven og ikke-indblanding fra de politiske myndigheders side i domstolenes arbejdsgang samt respekten for den anklagedes rettigheder er af afgørende betydning for demokratiske stater, der værner om retsstatsprincippet; minder om, at disse principper, der er forankret i den russiske forfatning fra 1993, udgør en integrerende del af de internationale forpligtelser, som Den Russiske Føderation frit har indgået med sin ratifikation af den europæiske menneskerettighedskonvention i 1996, og at landet derfor skal opfylde sine forpligtelser ikke kun i ord, men også i gerning; |
21. |
beklager, at de russiske myndigheders nylige sager mod Yukos og Open Society Institute var af en sådan art, at der blev skabt stærk mistanke om politisk indblanding i retsproceduren; opfordrer myndighederne til at behandle alle fængslede retfærdigt; |
22. |
opfordrer Rådet til at henstille til de russiske myndigheder, at de respekterer de nationale mindretals rettigheder, især ved at gøre det muligt at indføre undervisning i disse mindretals sprog på de laveste klassetrin, og at acceptere anvendelse af andre alfabeter end det kyrilliske, når disse sprog benyttes; |
23. |
henstiller til Rådet at tilskynde Rusland til at tilslutte sig Europarådets Sammenslutning af Stater mod Korruption (Greco) og udnytte den støtte, dette samarbejdsinstrument kan tilbyde; |
Tacis
24. |
bemærker, at det snævre tekniske bistandskoncept, som danner grundlag for Tacis-programmet, afspejler urealistiske forventninger til omstillingsprocessen på tidspunktet for programmets påbegyndelse; påpeger, at formålstjenligheden af at benytte Tacis til støtte for de ovennævnte politiske målsætninger desuden er alvorligt begrænset af de besværlige og særdeles tidkrævende procedurer, som er forbundet hermed; ser frem til det nye instrument, der i henhold til strategien for det bredere europæiske naboskab skal anvendes, når forordningen udløber i 2006; anbefaler, at Kommissionen tager alle muligheder i brug for at anvende Tacis-programmet mere fleksibelt og decentralt, indtil den nuværende forordning udløber; henstiller, at Tacis-demokratiseringsprogrammerne styrkes; |
25. |
henstiller til Rådet at udvirke, at al Tacis-bistand generelt fritages for russisk moms, da de problemer, der er forbundet med de eksisterende refusionsordninger, nu vanskeliggør gennemførelsen af mange støtteprojekter; henstiller til medlemsstaterne at forbedre deres information af Kommissionen om deres støtteprojekter i Rusland; |
Kaliningrad
26. |
henstiller til Rådet at være særligt opmærksom på Kaliningrad-regionen; glæder sig over Ruslands beredvillighed til hurtigt at gennemføre aftalen om persontransit; håber, at der kan indføres et mere effektivt samarbejde mellem EU og Rusland om projekter i regionen på det sociale, miljømæssige og økonomiske område; |
Miljø og folkesundhed
27. |
glæder sig over det samarbejde, som finder sted mellem EU og Rusland inden for rammerne af handlingsplanen for den nordlige dimension, navnlig miljøpartnerskabet og dets støttefond; kræver, at projekterne under den nordlige dimension gennemføres i praksis; understreger, at EU i takt med, at hindringerne for en lancering af projekter til løsning af problemerne i forbindelse nukleare risici i Rusland forsvinder, bør sikre sig, at det kan fortsætte sit finansielle bidrag, ved at holde tilstrækkelige ressourcer disponible hertil; opfordrer Rusland til at forbyde enkeltskrogede olietankere adgang til de havne, hvor der er risiko for tilfrysning; opfordrer desuden til, at mulighederne i partnerskabet for folkesundhed og social velfærd under den nordlige dimension, som blev indgået i Oslo den 27. oktober 2003, udnyttes; |
28. |
understreger betydningen af, at Rusland ratificerer Espoo-konventionen om vurdering af virkningerne på miljøet på tværs af landegrænserne for at udvikle effektive miljøbeskyttelsesforanstaltninger for Østersøen; anmoder Rusland om at fremskynde udfasningen af enkeltskrogede tankskibe og gennemføre vurderinger af miljøpåvirkningen, før man beslutter at udvinde råolie, anlægge nye storhavne eller forlænge et atomkraftværks liv; |
29. |
opfordrer i forbindelse med transporten af råolie Kommissionen og medlemsstaterne til at gøre deres indflydelse gældende for at sikre, at tankskibe med enkeltskrog ikke længere sejler fra russiske havne ud i Østersøen eller andre særligt følsomme farvande, som f.eks. Det Kaspiske Hav og Sortehavet, og til yderligere at skærpe den ændring af Marpol-konventionen, som blev vedtaget i december 2003, og som indeholder bestemmelser om en overgangsperiode indtil 2010, f.eks. ved, at medlemsstaterne anmoder IMO om at udpege Østersøen, Det Kaspiske Hav og Sortehavet til særligt følsomme områder; |
30. |
opfordrer Rådet til at fortsætte bestræbelserne på at sikre, at Rusland ratificerer Kyoto-aftalen; påpeger, at denne aftale er særlig værdifuld for Rusland på grund af valget af referenceår i forbindelse med fastsættelsen af emissionskvoter og de overmåde store muligheder for en bedre udnyttelse af energieffektiviteten i landet; beklager at Rusland alligevel fortsætter med at udskyde ratificeringen af protokollen og dermed også dens ikrafttræden; |
Udenrigshandel
31. |
opfordrer Kommissionen til at støtte Rusland i dets tilnærmelse til WTO; mener, at investorerne og de erhvervsdrivende på begge sider har behov for et forudsigeligt, stabilt, ikke-diskriminerende og reguleret system med handelsforbindelser, som er af stor interesse for begge parter; påpeger, at omstrukturering og udvikling af servicesektorer, især forsikringsvirksomhed, bankvirksomhed og andre finansielle sektorer, er en vigtig forudsætning for en bæredygtig økonomisk vækst i Rusland, og at der her er betydelige muligheder for handel, investering og andre former for samarbejde; |
32. |
opfordrer Kommissionen til specielt at henlede opmærksomheden på behovet for at udvikle lovgivningen og i den forbindelse sikre de grundlæggende forudsætninger for investering og handel i Rusland; |
Det fælles europæiske økonomiske område
33. |
henviser til det vigtige fælles europæiske økonomiske område (Common European Economic Space), som EU og Rusland tilsluttede sig på det 12. topmøde mellem EU og Rusland, og som kunne fremme en integrering af de økonomiske og sociale strukturer i Rusland og EU; |
34. |
støtter det fælles europæiske økonomiske område som en langsigtet proces med tre hoveddimensioner:
|
Energi
35. |
glæder sig over fremskridtene i dialogen mellem EU og Rusland på energiområdet — en dialog, som sigter mod oprettelsen af et energipartnerskab mellem EU og Rusland som del af det fælles europæiske økonomiske område; erkender Ruslands vigtige rolle som energileverandør og EU's betydning for investeringer på dette område, især hvad angår nye og mere miljøvenlige teknikker; opfordrer Rådet og Kommissionen til at overveje at bringe energisamarbejdet ind i mere institutionaliserede rammer; |
36. |
henstiller til Rådet at understrege, at EU-markedet kun kan åbnes for russisk eksport af el, hvis elproduktionen i Rusland foregår under tilstrækkeligt sikre forhold, hvilket i første række forudsætter udfasning af første generation af RBMK-reaktorer, opgradering af sikkerheden ved samtlige andre atomreaktorer, så de opfylder IAEA-kravene samt forbedret håndtering af radioaktivt affald og foranstaltninger til begrænsning af miljøforureningen; understreger, at EU, medlemsstaterne, andre stater og internationale finansinstitutioner har mulighed for at yde støtte til nuklear sikkerhed og miljø, og henstiller, at aftalen af 21. maj 2003 om det multilaterale atom- og miljøprogram i Den Russiske Føderation gennemføres i fuldt omfang; |
37. |
understreger, at begge parter bør træffe afgørende og samordnede foranstaltninger med henblik på følgende mål:
|
38. |
støtter anlæggelsen af den nordeuropæiske gasrørledning, så der kan leveres russisk naturgas til Centraleuropa og Det Forenede Kongerige, og forsyningssikkerheden dermed kan øges; |
39. |
understreger betydningen af anlæggelsen af den planlagte kombinerede olie- og gasrørledning Baku- Tbilisi-Ceyhan for forsyningen af målområdet såvel som for beskyttelsen af havmiljøet, idet den gør skibstransport unødvendig; henviser dog til, at der ved anlæggelsen af rørledningen især skal lægges vægt på sikkerhedsforanstaltninger og foranstaltninger til bekæmpelse af terrorisme; opfordrer de berørte lande til i forbindelse med dette projekt at anvende kriterierne i Fællesskabets direktiv om en evaluering af indvirkningen på miljøet; |
40. |
påpeger, at den indbyrdes afhængighed mellem EU og Rusland inden for energisektoren bliver stadig større, og fastholder, at der hurtigt skal findes tekniske og juridiske løsninger, der kan tilfredsstille begge parter, for at man kan tage de fremtidige udfordringer op inden for denne sektor; |
Industri, forskning og udvikling
41. |
opfordrer den russiske regering til at sørge for en rettidig gennemførelse af de planlagte programmer for udviklingen på det retlige område, herunder samordning af eksisterende retsforskrifter for produkters overensstemmelse og certificeringsprocedurer med internationale normer; |
42. |
opfordrer Den Europæiske Investeringsbank til at stille ressourcer til rådighed for små og mellemstore virksomheder i Rusland for på denne måde at fremme omstruktureringen af landet og styrke de nye demokratiske strukturer; |
43. |
understreger, at den vigtigste fælles prioritet for ict-industrien i dag er at fremskynde »Content Meeting Telecom«-processen med hovedvægt på indholdsrige, interaktive multimediatjenester og bredbåndsfaciliteter; henviser til, at der er behov for aktive uddannelseskampagner og støtte på højt niveau for at fremme og udvide dialogen mellem alle interesserede parter i den dynamiske udvikling inden for ict-industrien; |
44. |
understreger betydningen af udveksling og samarbejde inden for forskning, videnskab, uddannelse og økonomi; opfordrer Kommissionen til først og fremmest at yde bistand til udveksling af studerende og forskere; |
45. |
understreger den høje kvalitet af de strategiske partneres (herunder Ruslands) rumforskning, og mener, at det er vigtigt at samarbejde med Rusland på dette område for at gavne begge parter; |
46. |
understreger den fælles interesse i at udarbejde en fælles norm for tredjegenerationsmobilkommunikation (3G); |
47. |
henviser til, at Ruslands deltagelse i EU's sjette rammeprogram for forskning er et vigtigt bidrag til de kommende forbindelser, og at man også bør overveje en hensigtsmæssig andel i finansieringen; |
*
* *
48. |
pålægger sin formand at sende denne henstilling til Rådet og til orientering til Kommissionen, medlemsstaterne, tiltrædelses- og kandidatlandene samt til Den Russiske Føderations Duma og regering. |
(1) P5_TA(2003)0520.
(2) P5_TA(2003)0519.
(3) Offentlig erklæring om Den Tjetjenske Republik i Den Russiske Føderation, http://www.cpt.coe.int/en/states/rus.htm.
P5_TA(2004)0122
EU's politik over for Sydkaukasus
Europa-Parlamentets henstilling til Rådet om EU's politik over for Sydkaukasus (2003/2225(INI))
Europa-Parlamentet,
— |
der henviser til forslag til henstilling til Rådet af Per Gahrton for Verts/ALE-Gruppen om EU's politik over for Sydkaukasus (B5-0429/2003), |
— |
der henviser til Rådets fælles aktion af 7. juli 2003 om udnævnelse af Den Europæiske Unions særlige repræsentant for Sydkaukasus, |
— |
der henviser til partnerskabs- og samarbejdsaftalerne med Armenien, Aserbajdsjan og Georgien, |
— |
der henviser til EU-programmet til forebyggelse af voldelige konflikter, vedtaget af Det Europæiske Råd i Göteborg den 15.-16. juni 2001, |
— |
der henviser til Rådets fælles aktion af 25. juni 2003 om et bidrag fra Den Europæiske Union til bilæggelse af konflikten i Georgien/Sydossetien, |
— |
der henviser til de konklusioner, som OSCE vedtog på topmødet i Istanbul den 19. november 1999, |
— |
der henviser til de seneste parlaments- og præsidentvalg i Armenien og Aserbajdsjan, |
— |
der henviser til ændringerne i Georgien i november 2003 (»Rosenrevolutionen«) med en ny præsident, regeringsdannelsen den 25. januar 2004, og parlamentsvalget den 28. marts 2004, |
— |
der henviser til sin beslutning af 20. november 2003 om det bredere europæiske naboskab: en ny ramme for forbindelserne med vores nabostater i øst og syd (1), |
— |
der henviser til erklæringen, som vedtoges på mødet mellem EU's udenrigsministre den 26. januar 2004, hvori Kommissionen og den høje repræsentant pålægges at undersøge, hvorledes Armenien, Aserbajdsjan og Georgien kunne inddrages i initiativet med det bredere europæiske naboskab, |
— |
der henviser til sin beslutning af 18. januar 2001 om den visumordning, Den Russiske Føderation har indført over for Georgien (2), |
— |
der henviser til sin beslutning af 11. marts 1999 om støtte til fredsprocessen i Kaukasus (3), |
— |
der henviser til rapporten af 4. april 2003 fra Parlamentets ad hoc delegation til Abkhasien/Georgien (4), |
— |
der henviser til Kommissionens meddelelse til Rådet og Europa-Parlamentet af 9. februar 2004 om forbindelserne med Rusland (KOM(2004) 106), |
— |
der henviser til forretningsordenens artikel 49, stk. 3, og artikel 104, |
— |
der henviser til betænkning fra Udvalget om Udenrigsanliggender, Menneskerettigheder, Fælles Sikkerhed og Forsvarspolitik og udtalelse fra Udvalget om Industripolitik, Eksterne Økonomiske Forbindelser, Forskning og Energi (A5-0052/2004), |
A. |
der henviser til, at landene i Sydkaukasus (Armenien, Aserbajdsjan, Georgien) alle er medlem af Europarådet og OSCE, hvilket understreger, at deres skæbne er nært knyttet til Europas, |
B. |
der henviser til, at Sydkaukasus danner bro mellem Europa og Centralasien, og at det i fremtiden vil være et naboområde til det udvidede EU; der endvidere henviser til, at landene i dette område stiller sig positivt over for et partnerskab med EU, der er til gensidig fordel, |
C. |
der henviser til, at disse lande ved talrige lejligheder har understreget deres europæiske sindelag og stærke interesse i nærmere forbindelser med EU med henblik på forelæggelse af en ansøgning om medlemskab på langt sigt ; der henviser til, at genoptagelsen af det regionale samarbejde bør betragtes som et væsentligt skridt i denne retning, |
D. |
der henviser til, at årene med krig og oprør er blevet fulgt af en periode med en vedvarende ustabil situation i området; der henviser til, at der indtil nu kun er sket få fremskridt med hensyn til opbygning af statsstrukturer, demokratisering, konsolidering af retsstatsprincipper, sikring af religionsfriheden og økonomiske reformer, og at området fortsat løber en risiko for at blive fanget i en negativ spiral af usikkerhed og konflikter, som vil hindre en bæredygtig udvikling og bremse politiske reformer, |
E. |
der henviser til, at de vedvarende konflikter og spændinger mellem disse tre lande er en hindring for yderligere europæiske ambitioner, |
F. |
der henviser til, at der hersker bekymring over den manglende respekt for de demokratiske værdier, retsstatsprincipperne og de grundlæggende rettigheder i området, og at der er behov for yderligere administrative og politiske reformer for at sikre den videre stabilitet, |
G. |
der henviser til, at valgene i de tre lande, som fandt sted i 2003, har været præget af omfattende uregelmæssigheder, hvilket fik OSCE, Europarådet og EU's observatører til at fastslå, at de ikke levede op til de internationale normer, |
H. |
der henviser til, at præsidentvalget i Georgien, som fandt sted den 4. januar 2004, og som ifølge internationale observatører forløb bedre end tidligere valg, har vist, at landets nye politiske ledere går ind for demokrati, |
I. |
der henviser til, at de seneste begivenheder endnu en gang har vist, at de georgiske institutioner er skrøbelige, og at det er tvingende nødvendigt med en plan for en konsolidering af demokratiet og indledning af en forsoningsproces mellem alle parter i det georgiske samfund, |
J. |
der henviser til, at det er nødvendigt at skabe betingelser, som kan bidrage til en varig demokratisk stabilitet i Sydkaukasus, og at sætte gang i den økonomiske udvikling og det grænseoverskridende samarbejde, og at denne opgave ikke kan gennemføres uden omfattende international politisk, diplomatisk og økonomisk bistand, |
K. |
der henviser til, at det nuværende dødvande i fredsprocessen i Abkhasien, Sydossetien og Nagorno- Karabakh er den vigtigste hindring for genoptagelsen af en dialog og udvikling af et virkeligt regionalt samarbejde, |
L. |
der henviser til, at Rusland i alle tre konfliktområder kan yde et afgørende bidrag i forsøget på at nå frem til en fredelig og varig løsning; der navnlig henviser til, at det ikke vil være muligt at etablere stabile forhold i Kaukasus uden en politisk afslutning på krigen i Tjetjenien, |
M. |
der henviser til, at EU på det 11. OSCE-ministerrådsmøde den 1.-2. december 2003 i Maastricht på ny bekræftede, at det er nødvendigt at nå frem til en hurtig aftale mellem parterne om, hvor længe de russiske militærbaser på georgisk territorium skal opretholdes, og hvorledes de skal fungere, |
N. |
der henviser til, at konflikter i området har fordrevet i hundredtusindvis af mennesker fra deres hjem, og at de ikke alle har fået tildelt status som flygtninge eller internt fordrevne; der henviser til, at mange har akut behov for bistand for at sikre, at deres basisbehov dækkes, såvel som behovet for adgang til undervisning for deres børn på deres modersmål, |
O. |
der henviser til, at EU's humanitære bistand til området i de seneste år har været stærkt faldende trods et fortsat behov for fødevarer, sundhedspleje og basisvarer til internt fordrevne og flygtninge samt til indbyggerne i områder, hvor der hersker spændinger; der desuden henviser til, at der i 2002 ikke blev ydet humanitær bistand til internt fordrevne og flygtninge i Aserbajdsjan, |
P. |
der henviser til, at især spørgsmålet om lukningen af Medzamor-atomkraftværket, som er beliggende i et jordskælvstruet område i Armenien, er specielt følsomt på grund af manglen på elektricitet, og fordi der er behov for at udvikle en alternativ energiforsyning; der endvidere henviser til, at der bør udvikles et effektivt regionalt energimarked, og at der er behov for øget effektivitet og for en energibesparelsespolitik, |
Q. |
der henviser til, at Sydkaukasus som følge af dets geografiske beliggenhed kan yde et større bidrag med hensyn til at styrke den internationale sikkerhed; der imidlertid henviser til, at landene i Sydkaukasus, såfremt de ikke inddrages i den samhørighed og det samarbejde, der er ved at blive etableret, eventuelt kan udsættes for faren for, at naboområderne i øget grad påfører dem deres egen mangel på stabilitet, |
R. |
der henviser til, at EU yder en omfattende bistand til landene i Sydkaukasus i form af tilskud til gennemførelse af større transport-, energi- og telekommunikationsprojekter såvel som bistand til strukturreformer; der beklager, at EU stadig ikke har udarbejdet en ambitiøs strategi, hvilket har betydet, at de tre lande fortsat er udelukket fra initiativet »Det bredere europæiske naboskab: en ny ramme for forbindelserne med vores nabostater i øst og syd«, |
S. |
der henviser til, at området i det kommende årti vil få øget betydning for energiforsyningen til EU, som er verdens største importør af olie og naturgas, |
T. |
der henviser til, at bistandsprogrammerne Inogate og Traceca er af afgørende betydning for fremme af udviklingen af et økonomisk samarbejde med og blandt landene i Sydkaukasus, |
U. |
der henviser til kritikken fra det internationale samfund af projektet med olierørledningen Baku-Tbilisi-Ceyhan, |
V. |
der henviser til, at det regionale samarbejde i form af GUUAM (Georgien, Ukraine, Usbekistan, Aserbajdsjan, Moldova) og Organisationen for Økonomisk Samarbejde i Sortehavet (BSEC), som er den eneste organisation, hvor de tre lande Georgien, Armenien og Aserbajdsjan mødes regelmæssigt og udveksler erfaringer, tager form, men understreger, at lande, som har mulighed for at blive inddraget heri, udelukkes på grund af de eksisterende konflikter; der endvidere henviser til, at EU bør finde frem til, hvorledes det behørigt kan støtte sådanne former for regionalt samarbejde, |
W. |
der henviser til, at EU har et stort potentiel, hvormed det kan spille en konstruktiv rolle i området som en civil magt med erfaringer i en vellykket anvendelse af økonomiske incitamenter, der er knyttet til politiske og diplomatiske initiativer, og som en aktør, der har kapacitet til at dele ansvaret med andre vigtige internationale aktører med henblik på at fremme fred og sikkerhed i området, |
X. |
der henviser til, at EU må spille en større rolle i Sydkaukasus, især inden for områderne konfliktløsning, politisk og økonomisk reform og tværregionalt samarbejde, |
1. |
henstiller til Rådet:
|
2. |
pålægger sin formand at sende denne henstilling til Rådet og til orientering til Kommissionen, FN, OSCE og Europarådet samt til regeringerne og parlamenterne i Armenien, Aserbajdsjan, Georgien, Rusland, Tyrkiet og Iran. |
(1) P5_TA(2003)520.
(2) EFT C 262 af 18.9.2001, s. 259.
(3) EFT C 175 af 21.6.1999, s. 251.
(4) PE 331.196.