23.9.2020   

DA

Den Europæiske Unions Tidende

CI 315/1


RÅDETS AFGØRELSE

af 21. september 2020

om udnævnelse af medlemmer af og suppleanter til Det Rådgivende Udvalg for Koordinering af Sociale Sikringsordninger

(2020/C 315 I/01)

RÅDET FOR DEN EUROPÆISKE UNION HAR —

under henvisning til traktaten om Den Europæiske Unions funktionsmåde,

under henvisning til Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EF) nr. 883/2004 af 29. april 2004 om koordinering af de sociale sikringsordninger (1), særlig artikel 75,

under henvisning til de indstillinger, Rådet har fået forelagt af medlemsstaternes regeringer, og

ud fra følgende betragtninger:

(1)

Det Rådgivende Udvalg for Koordinering af Sociale Sikringsordninger (»Det Rådgivende Udvalg«) blev nedsat ved forordning (EF) nr. 883/2004.

(2)

I forordning (EF) nr. 883/2004 angives der ingen mandatperiode for medlemmer og suppleanter. Rådet bør derfor i sin afgørelse om udnævnelse af Det Rådgivende Udvalgs medlemmer og suppleanter fastlægge disses mandatperiode. For at undgå enhver unødvendig administrativ byrde bør denne mandatperiode være tilstrækkelig lang, og det bør ligeledes tages i betragtning, at rådgivende udvalg af denne type almindeligvis kun mødes en eller to gange om året. Unødigt hyppige fornyelser af samtlige udvalgets medlemmer bør undgås med en mandatperiode på fem år —

VEDTAGET DENNE AFGØRELSE:

Artikel 1

Følgende udnævnes til medlemmer af og suppleanter til Det Rådgivende Udvalg for Koordinering af Sociale Sikringsordninger for perioden fra den 20. oktober 2020 til den 19. oktober 2025:

I.   REGERINGSREPRÆSENTANTER

Land

Medlemmer

Suppleanter

Belgien

Marc MORSA

Philippe DERAEVE

Bulgarien

Gergana YANKOVA

Nikolay ALEKSIEV

Tjekkiet

Jiří BAUER

Gabriela PIKOROVÁ

Danmark

Marie-Louise OUTZEN

Jan STRØBÆK

Tyskland

Moira KETTNER

Birgit MIHM

Estland

Leili EENLO

Agne NETTAN-SEPP

Irland

Mary O'SULLIVAN

Dearbháil NIC GIOLLA MHICÍL

Grækenland

Anna RIZOU

Theodora KARACHRISTOU

Kroatien

Blaženka KAMENJAŠEVIĆ

Tihomil JURICA BADER

Spanien

Ainhoa LÓPEZ DE GOICOECHEA URZAINQUI

Vega TRUFERO RODRÍGUEZ

Frankrig

François BRILLANCEAU

Emmanuelle ELDAR

Italien

 

 

Cypern

 

 

Letland

Daina FROMHOLDE

Marika PETROVIČA

Litauen

Mariana ŽIUKIENĖ

Audronė ASTRAUSKIENĖ

Luxembourg

Carine PIGEON

Anne RECH

Ungarn

Ildikó PÁKOZDI

András Dániel LOPUSSNY

Malta

Alexia VELLA

Fiona CILIA PULIS

Nederlandene

Wiebren Van DIJK

Liesbeth GERRETSEN

Østrig

Manfred PÖLTL

Heinz WITTMANN

Polen

Robert WÓJCIK

Elżbieta TOMASZEWSKA

Portugal

Maria Cristina DE ABREU LOBO FERREIRA

Elisabete Maria SOUSA DA SILVEIRA

Rumænien

Adriana STOINEA

Costin ILIUȚĂ

Slovenien

Nuša MAJHENC

Metka LOGAR

Slovakiet

Jaroslav KOVÁČ

Lucia MAHĎÁKOVÁ

Finland

Henna HUHTAMÄKI

Susanna GRIMM-VIKMAN

Sverige

Anna SVÄRD

Kristin PAULSSON

II.   REPRÆSENTANTER FOR ARBEJDSTAGERORGANISATIONER

Land

Medlemmer

Suppleanter

Belgien

Nathalie DIESBECQ

Anne PANNEELS

Bulgarien

Assia GONEVA

Valeri APOSTOLOV

Tjekkiet

Vít SAMEK

Hana POPELKOVÁ

Danmark

Heidi RØNNE

Torben DAMSGAARD JENSEN

Tyskland

Robert NAZAREK

Bertold BRÜCHER

Estland

Kaja TOOMSALU

 

Irland

Eoin RONAYNE

 

Grækenland

Stamati TRIAS

Spiridon CHRYSANTHOPOULOS

Kroatien

Marina KASUNIĆ PERIS

Sunčica BRNARDIĆ

Spanien

Carlos BRAVO FERNÁNDEZ

Ana Maria CORRAL JUAN

Frankrig

Romain LASSERRE

Virginie AUBIN

Italien

 

 

Cypern

 

 

Letland

Linda ROMELE

Mārtiņš SVIRSKIS

Litauen

Virginija LABUNSKAITĖ

Jurga SUBAČIŪTE-ŽEMAITIENĖ

Luxembourg

Christophe KNEBELER

Carlos PEREIRA

Ungarn

Ágnes CSER

András PÁSZTÓY

Malta

Chris ATTARD

Kevin CAMILLERI

Nederlandene

Caroline RIETBERGEN

Tessa KONING

Østrig

Sophia MARCIAN

Dinah DJALINOUS-GLATZ

Polen

Jan POLACZEK

Katarzyna DUDA

Portugal

Tiago João KALIDÁS BARRETO RODRIGUES DOS SANTOS

Fernando MARQUES

Rumænien

Dumitru FORNEA

Radmilo FELIX

Slovenien

Aljoša ČEČ

Irena ILEŠIČ ČUJOVIČ

Slovakiet

Mária SVOREŇOVÁ

Jana BERINCOVÁ

Finland

Tuuli GLANTZ

Samppa KOSKELA

Sverige

Joa BERGOLD

Michael DUBOIS

III.   REPRÆSENTANTER FOR ARBEJDSGIVERORGANISATIONER

Land

Medlemmer

Suppleanter

Belgien

Annick HELLEBUYCK

Hilde THYS

Bulgarien

Rumen RADEV

Rumyana GEORGIEVA

Tjekkiet

Luděk MAZUCH

Marie ZVOLSKÁ

Danmark

Helene TANDERUP

Jens TROLDBORG

Tyskland

Stefan MONDORF

Michael STIEFEL

Estland

Victoria METS

Mare HIIESALU

Irland

Kara McGANN

Pauline O'HARE

Grækenland

 

 

Kroatien

Marijana FILIPIĆ

Nuša ŽUNEC

Spanien

Olimpia del AGUILA CAZORLA

Miriam PINTO LOMEÑA

Frankrig

Emilie MARTINEZ

Christophe SOUPIZET

Italien

 

 

Cypern

 

 

Letland

Ilona KIUKUCĀNE

Inese STEPIŅA

Litauen

Ineta RIZGELĖ

Monika GABALYTĖ

Luxembourg

François ENGELS

Michèle MARQUES

Ungarn

Julianna VARGA

Péter VIDA

Malta

Joe FARRUGIA

 

Nederlandene

Anneloes GOOSSENS

Ruud BLAAKMAN

Østrig

Caroline GRAF-SCHIMEK

Anna SCHWAMBERGER

Polen

Joanna JASIEWICZ

Piotr PALUTKIEWICZ

Portugal

Cristina NAGY MORAIS

Nuno BERNARDO

Rumænien

Roxana PRODAN

Diana PASAT

Slovenien

Nataša CVETEK

Nina SCORTEGAGNA KAVČNIK

Slovakiet

Andrej LASZ

Peter MOLNÁR

Finland

Mikko RÄSÄNEN

Vesa RANTAHALVARI

Sverige

Catharina BÄCK

Lena WIDMAN

Artikel 2

Rådet vil senere udnævne de medlemmer, der endnu ikke er udpeget.

Artikel 3

Denne afgørelse træder i kraft på dagen for vedtagelsen.

Udfærdiget i Bruxelles, den 21. september 2020.

På Rådets vegne

J. KLOECKNER

Formand


(1)  EUT L 166 af 30.4.2004, s. 1.