02020R0687 — DA — 03.05.2023 — 002.001
Denne tekst tjener udelukkende som dokumentationsværktøj og har ingen retsvirkning. EU's institutioner påtager sig intet ansvar for dens indhold. De autentiske udgaver af de relevante retsakter, inklusive deres betragtninger, er offentliggjort i den Europæiske Unions Tidende og kan findes i EUR-Lex. Disse officielle tekster er tilgængelige direkte via linkene i dette dokument
|
KOMMISSIONENS DELEGEREDE FORORDNING (EU) 2020/687 af 17. december 2019 om supplerende regler til Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EU) 2016/429 for så vidt angår regler om forebyggelse og bekæmpelse af visse listeopførte sygdomme (EUT L 174 af 3.6.2020, s. 64) |
Ændret ved:
|
|
|
Tidende |
||
|
nr. |
side |
dato |
||
|
KOMMISSIONENS DELEGEREDE FORORDNING (EU) 2021/1140 af 5. maj 2021 |
L 247 |
50 |
13.7.2021 |
|
|
KOMMISSIONENS DELEGEREDE FORORDNING (EU) 2023/751 af 30. januar 2023 |
L 100 |
7 |
13.4.2023 |
|
Berigtiget ved:
KOMMISSIONENS DELEGEREDE FORORDNING (EU) 2020/687
af 17. december 2019
om supplerende regler til Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EU) 2016/429 for så vidt angår regler om forebyggelse og bekæmpelse af visse listeopførte sygdomme
(EØS-relevant tekst)
DEL I
ALMINDELIGE BESTEMMELSER
Artikel 1
Genstand og anvendelsesområde
Denne forordning supplerer reglerne om sygdomsberedskab og -bekæmpelse, som skal anvendes for de i artikel 9, stk. 1, litra a), b) og c), i forordning (EU) 2016/429 omhandlede listeopførte sygdomme.
Reglerne omfatter følgende:
Del II omfatter opdrættede og vildtlevende landdyr, jf. nedenstående:
Kapitel I indeholder supplerende regler om sygdomsbekæmpelsesforanstaltninger i tilfælde af mistanke om og officiel bekræftelse af en kategori A-sygdom hos opdrættede dyr, jf. artikel 53, 54, 55, 58 og 63 i forordning (EU) 2016/429.
Kapitel II indeholder supplerende regler vedrørende oprettelse af restriktionszoner i tilfælde af officiel bekræftelse af en kategori A-sygdom hos opdrættede dyr, jf. artikel 64 og 67 i forordning (EU) 2016/429.
Kapitel III indeholder supplerende regler vedrørende genindsættelse af opdrættede dyr i restriktionszonen i tilfælde af officiel bekræftelse af en kategori A-sygdom, jf. artikel 63 og 68 i forordning (EU) 2016/429.
Kapitel IV indeholder supplerende regler vedrørende sygdomsbekæmpelsesforanstaltninger i tilfælde af mistanke om og officiel bekræftelse af en kategori A-sygdom hos vildtlevende dyr, jf. artikel 70 i forordning (EU) 2016/429.
Kapitel V indeholder supplerende regler om sygdomsbekæmpelsesforanstaltninger i tilfælde af mistanke om og officiel bekræftelse af kategori B- og C-sygdomme hos landdyr, jf. artikel 74 og 77 i forordning (EU) 2016/429.
Del III omfatter opdrættede og vildtlevende akvatiske dyr, jf. nedenstående:
Kapitel I indeholder supplerende regler om sygdomsbekæmpelsesforanstaltninger i tilfælde af mistanke om og officiel bekræftelse af en kategori A-sygdom hos akvatiske dyr, jf. artikel 53, 54, 55, 58 og 63 i forordning (EU) 2016/429.
Kapitel II indeholder supplerende regler vedrørende oprettelse af restriktionszoner i tilfælde af officiel bekræftelse af en kategori A-sygdom hos akvakulturdyr, jf. artikel 64 og 67 i forordning (EU) 2016/429.
Kapitel III indeholder supplerende regler vedrørende sygdomsbekæmpelsesforanstaltninger i tilfælde af mistanke om og officiel bekræftelse af en kategori A-sygdom hos vildtlevende akvatiske dyr, jf. artikel 70 i forordning (EU) 2016/429.
Kapitel IV indeholder supplerende regler om sygdomsbekæmpelsesforanstaltninger i tilfælde af mistanke om og officiel bekræftelse af kategori B- og C-sygdomme hos akvatiske dyr, jf. artikel 74 og 77 i forordning (EU) 2016/429.
Del IV indeholder afsluttende bestemmelser.
Artikel 2
Definitioner
Ved anvendelsen af denne forordning gælder definitionerne i forordning (EU) 2018/1882 og i bilag I til Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EF) nr. 853/2004 ( 1 ), undtagen i tilfælde, hvor de pågældende definitioner dækker begreber, der er defineret i nærværende artikels stk. 2.
Desuden forstås ved:
»transportmiddel«: vej- eller jernbanekøretøj, skib eller fly
»daggamle kyllinger«: fjerkræ på under 72 timer
»sæd«: ejakulat fra et eller flere dyr, enten i uforandret form eller tilberedt eller fortyndet
»oocytter«: de haploide stadier af ootidogenesen, herunder sekundære oocytter og æg
»embryon«: et dyrs første udviklingsstadie, mens det er egnet til overførsel til et recipientdyr
»fersk kød«: kød, hakket kød og tilberedt kød, også vakuumpakket eller pakket i kontrolleret atmosfære, som med undtagelse af køling, frysning eller dybfrysning ikke har undergået nogen behandling
»slagtekrop af et hovdyr«: hele kroppen af et slagtet eller aflivet hovdyr efter:
»spiselige slagtebiprodukter«: fersk kød, for så vidt det ikke hører til slagtekroppen som defineret i nr. 7), også selv om det stadig er i naturlig forbindelse med slagtekroppen
»kødprodukter«: forarbejdede produkter, herunder behandlede maver, blærer, tarme, afsmeltet fedt, kødekstrakter og blodprodukter, der fremkommer ved forarbejdning af kød eller ved videre forarbejdning af sådanne forarbejdede produkter, således at snitfladen viser, at produktet ikke længere har fersk køds egenskaber
»naturtarme«: blærer og tarme, der efter rensning er blevet forarbejdet ved afskrabning af væv, affedtning og vaskning, og som er blevet saltet eller tørret
»colostrum«: væske, der udskilles fra opdrættede dyrs mælkekirtler i op til fem dage efter fødsel, og som har et stort indhold af antistoffer og mineraler; colostrumproduktionen går forud for produktionen af rå mælk
»colostrumbaserede produkter«: forarbejdede produkter, der fremkommer ved forarbejdning af colostrum eller ved videre forarbejdning af sådanne forarbejdede produkter
»sikker vare«: en vare, som kan flyttes uden behov for risikobegrænsende foranstaltninger, der specifikt vedrører en bestemt listeopført sygdom, uanset oprindelsesmedlemsstatens eller -zonens status med hensyn til den pågældende sygdom
»forsyningskæde«: en integreret produktionskæde med en fælles sundhedsstatus for så vidt angår listeopførte sygdomme i form af et samarbejdsnetværk af specialiserede virksomheder godkendt af den kompetente myndighed med henblik på artikel 45, mellem hvilke der flyttes dyr med henblik på at fuldføre produktionscyklussen
»inficeret zone«: en zone, hvori der kan anvendes restriktioner for flytning af opdrættede og vildtlevende dyr eller produkter og andre sygdomsbekæmpelses- og biosikringsforanstaltninger med henblik på at forhindre spredning af en kategori A-sygdom i tilfælde af officiel bekræftelse af sygdommen hos vildtlevende dyr.
Artikel 3
Kliniske undersøgelser, prøveudtagningsprocedurer og diagnosticeringsmetoder
Hvis kliniske undersøgelser af dyr er påkrævet i henhold til denne forordning til bekræftelse eller udelukkelse af forekomst af en kategori A-sygdom, sikrer den kompetente myndighed, at:
udtagningen af prøver af dyr til klinisk undersøgelse foretages i overensstemmelse med:
bilag I, punkt A.1, for landdyr og
bilag XII, punkt 1, for akvatiske dyr
den kliniske undersøgelse omfatter:
en første, overordnet vurdering af virksomhedens dyresundhedsstatus, som omfatter alle de dyr af listeopførte arter, der holdes på virksomheden og
en individuel undersøgelse af de dyr, der indgår i prøven, jf. litra a).
Hvis laboratorieundersøgelser er påkrævet i henhold til denne forordning til bekræftelse eller udelukkelse af forekomst af en kategori A-sygdom, sikrer den kompetente myndighed, at:
udtagningen af prøver af dyr til laboratorieundersøgelse foretages i overensstemmelse med:
bilag I, punkt A.2, for landdyr og
bilag XII, punkt 1, litra b), c), d) og e), for akvatiske dyr
diagnosticeringsmetoderne til laboratorieundersøgelser opfylder kravene i:
bilag I, punkt B, for landdyr og
bilag XII, punkt 2, for akvatiske dyr
prøverne sendes:
til et officielt laboratorium udpeget i overensstemmelse med artikel 37 i Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EU) 2017/625 ( 2 ) uden ophold
i overensstemmelse med bilag I, punkt C, for landdyr og bilag XII, punkt 1, litra f), for akvatiske dyr og
i overensstemmelse med enhver anden instruks fra den kompetente myndighed og fra laboratoriet vedrørende biosikrings- og biosikkerhedsbetingelser med henblik på at forhindre spredning af kategori A-sygdomsfremkaldende agenser
hvis der er tale om opdrættede dyr:
der udarbejdes en samlet liste over alle opdrættede dyr på virksomheden, med angivelse af art og kategori (for fjerkræ og akvakulturdyr kan antallet af dyr anslås), og
et identifikationsmærke for hvert enkelt dyr af listeopførte arter, der er omfattet af prøveudtagningen, eller, hvis der er tale om fjerkræ og akvakulturdyr, batchnummeret registreres.
Artikel 4
Beredskabsplaner
Den kompetente myndighed gennemfører de foranstaltninger, der fastsættes ved nærværende forordning. i overensstemmelse med den i artikel 43 i forordning (EU) 2016/429 omhandlede beredskabsplan.
DEL II
LANDDYR
KAPITEL I
Sygdomsbekæmpelsesforanstaltninger for kategori A-sygdomme hos opdrættede landdyr
Artikel 5
Operatørers forpligtelser i tilfælde af mistanke om en kategori A-sygdom hos opdrættede dyr på en virksomhed
I tilfælde af mistanke om en kategori A-sygdom hos opdrættede dyr skal operatører træffe følgende sygdomsbekæmpelsesforanstaltninger for at forhindre, at den pågældende kategori A-sygdom spredes fra de angrebne dyr og virksomheder, som de er ansvarlige for, til andre, ikke-angrebne dyr eller til mennesker, indtil den kompetente myndighed har udelukket forekomst af kategori A-sygdommen:
isolere alle dyr, der mistænkes for at være inficeret med kategori A-sygdommen
holde husdyrgødning, herunder brugt strøelse, og ethvert produkt, materiale eller stof, der kan formodes at være kontamineret med og at ville overføre kategori A-sygdomme, isoleret og beskyttet mod insekter og gnavere, opdrættede dyr af ikke-listeopførte arter og vildtlevende dyr, i det omfang det er teknisk og praktisk muligt
gennemføre de relevante supplerende biosikringsforanstaltninger for at undgå enhver risiko for spredning af kategori A-sygdommen
indstille alle flytninger af opdrættede dyr af listeopførte arter fra eller til virksomheden
forhindre ikke strengt nødvendige flytninger af dyr af ikke-listeopførte arter, produkter, materialer, stoffer, personer og transportmidler fra eller til virksomheden
sørge for, at virksomhedens produktions-, sundheds- og sporbarhedsfortegnelser ajourføres
efter anmodning fra den kompetente myndighed give denne alle relevante oplysninger om kategori A-sygdommen og
følge eventuelle instrukser fra den kompetente myndighed vedrørende bekæmpelse af kategori A-sygdommen, jf. forordning (EU) 2016/429 og nærværende forordning.
Artikel 6
Den kompetente myndigheds undersøgelse i tilfælde af mistanke om en kategori A-sygdom hos opdrættede dyr på en virksomhed
I forbindelse med den i stk. 1 omhandlede undersøgelse sikrer den kompetente myndighed, at embedsdyrlægen som minimum foretager følgende:
kliniske undersøgelser af opdrættede dyr af listeopførte arter på virksomheden og
indsamling af prøver til laboratorieundersøgelser.
Artikel 7
Foreløbige restriktioner og biosikringsforanstaltninger i tilfælde af mistanke om en kategori A-sygdom hos opdrættede dyr på en virksomhed
I tilfælde af mistanke om en kategori A-sygdom på en virksomhed sætter den kompetente myndighed virksomheden under officiel overvågning og indfører straks følgende foreløbige restriktioner og biosikringsforanstaltninger for at forhindre, at kategori A-sygdommen spredes fra de angrebne dyr og virksomheden til andre, ikke-angrebne dyr eller til mennesker:
forbud mod flytning af opdrættede dyr af listeopførte arter ind på og fra virksomheden
forbud mod flytning af opdrættede dyr af ikke-listeopførte arter ind på og fra virksomheden
forbud mod flytning af ethvert produkt, materiale eller stof, der kan formodes at være kontamineret med eller at ville overføre kategori A-sygdomme, fra virksomheden
isolation af opdrættede dyr af listeopførte arter og beskyttelse mod vildtlevende dyr, dyr af ikke-listeopførte arter og om nødvendigt mod insekter og gnavere
forbud mod aflivning af dyr af listeopførte arter, medmindre den kompetente myndighed har givet tilladelse hertil, og
forbud mod ikke strengt nødvendige flytninger af produkter, materialer, stoffer, personer og transportmidler ind på virksomhederne.
Uanset stk. 1, litra a), b) og c), kan den kompetente myndighed tillade flytning af dyr og produkter fra den virksomhed, hvor der er mistanke om en kategori A-sygdom, efter at have foretaget en risikovurdering, og forudsat at:
flytningerne af dyr og produkter overholder alle betingelser og biosikringsforanstaltninger, der er nødvendige for at undgå spredning af sygdommen
der ikke holdes andre opdrættede dyr af listeopførte arter på bestemmelsesvirksomheden, og
bestemmelsesvirksomheden ikke er et slagteri.
Artikel 8
Analyse af lister og fortegnelser i tilfælde af mistanke om en kategori A-sygdom hos opdrættede dyr på en virksomhed
I tilfælde af mistanke om en kategori A-sygdom påbyder den kompetente myndighed, idet den verificerer, at påbuddet efterkommes, operatørerne af de virksomheder, hvor der er mistanke om en kategori A-sygdom, uden ophold at udarbejde og ajourføre en samlet liste over følgende:
arter, kategorier og antal af dyr, der holdes på virksomheden (for fjerkræ kan antallet af dyr anslås)
det individuelle identifikationsnummer for alle dyr af arter, for hvilke individuel identifikation er obligatorisk i henhold til Kommissionens delegerede forordning (EU) 2019/2035 ( 3 )
arter, kategorier og antal af opdrættede dyr af listeopførte arter, som er født, er døde, har udvist kliniske tegn eller kan formodes at være inficeret eller kontamineret med kategori A-sygdommen på virksomheden,
ethvert produkt, materiale eller stof, der kan formodes at være kontamineret med eller at ville overføre den pågældende kategori A-sygdom, på virksomheden, og
hvor det er relevant, alle steder, der kan formodes at ville gøre det muligt for vektorer for den pågældende kategori A-sygdom at overleve på virksomheden.
Den kompetente myndighed analyserer inden for rammerne af den i artikel 57 i forordning (EU) 2016/429 omhandlede epidemiologiske undersøgelse som minimum følgende fortegnelser over virksomheden, hvor der er mistanke om en kategori A-sygdom:
den i stk. 1 omhandlede liste
fortegnelserne over oprindelse samt dato for ankomst til og afsendelse fra virksomheden for opdrættede dyr af listeopførte arter
fortegnelserne over oprindelse samt dato for ankomst til og afsendelse fra virksomheden for andre relevante transportbevægelser
produktionsfortegnelser og
fortegnelserne over besøg på virksomheden, hvis de foreligger.
Artikel 9
Midlertidige restriktionszoner i tilfælde af mistanke om en kategori A-sygdom hos opdrættede landdyr på en virksomhed
I tilfælde af mistanke om en kategori A-sygdom hos opdrættede dyr på en virksomhed kan den kompetente myndighed oprette en midlertidig restriktionszone under hensyntagen til følgende omstændigheder:
virksomhedens beliggenhed i et område med en høj koncentration af opdrættede dyr af listeopførte arter, for hvilke der er mistanke om en kategori A-sygdom
flytning af dyr eller færdsel af personer, der er i kontakt med opdrættede dyr af listeopførte arter, for hvilke der er mistanke om en kategori A-sygdom
forsinket bekræftelse af kategori A-sygdommen i henhold til artikel 11
utilstrækkelige oplysninger om den mistænkte kategori A-sygdoms mulige oprindelse og de måder, hvorpå den kan være blevet indslæbt, og
sygdomsprofilen, især sygdommens overførselsveje og -hastighed og sygdommens persistens i dyrebestanden.
Artikel 10
Foranstaltninger, der skal anvendes i tilfælde af mistanke om en kategori A-sygdom på fødevare- og foderstofvirksomheder, grænsekontrolsteder, virksomheder, der beskæftiger sig med animalske biprodukter, eller andre relevante steder, herunder transportmidler
I tilfælde af mistanke om en kategori A-sygdom, jf. artikel 9, stk. 1, 3 og 4, i delegeret forordning (EU) 2020/689, på fødevare- og foderstofvirksomheder, grænsekontrolsteder, virksomheder, der beskæftiger sig med animalske biprodukter, eller andre relevante steder, herunder transportmidler, anvender den kompetente myndighed følgende:
de relevante bestemmelser i artikel 5-9 og
om nødvendigt supplerende foranstaltninger tilpasset til den specifikke situation med henblik på at forhindre spredning af kategori A-sygdommen til ikke-angrebne dyr eller til mennesker.
Artikel 11
Officiel bekræftelse af en kategori A-sygdom hos opdrættede landdyr
Den kompetente myndighed bekræfter officielt et udbrud af en kategori A-sygdom hos opdrættede landdyr, når et tilfælde er bekræftet i henhold til artikel 9, stk. 2, 3 og 4, i delegeret forordning (EU) 2020/689.
Artikel 12
Sygdomsbekæmpelsesforanstaltninger i tilfælde af officiel bekræftelse af udbrud af en kategori A-sygdom hos opdrættede dyr på en virksomhed
Efter officiel bekræftelse af et udbrud af en kategori A-sygdom på en virksomhed, jf. artikel 11, påbyder den kompetente myndighed, ud over foranstaltninger som omhandlet i artikel 7, at følgende sygdomsbekæmpelsesforanstaltninger straks anvendes under embedsdyrlægens tilsyn:
Alle dyr af listeopførte arter, der holdes på den angrebne virksomhed, aflives hurtigst muligt på stedet, på virksomheden, på en sådan måde, at enhver risiko for spredning af den pågældende kategori A-sygdomsfremkaldende agens under og efter aflivningen undgås.
Der træffes alle passende og nødvendige biosikringsforanstaltninger for at undgå eventuel spredning af kategori A-sygdommen til ikke-angrebne opdrættede eller vildtlevende dyr eller til mennesker.
Kroppe eller dele af opdrættede dyr af listeopførte arter, der er døde eller er blevet aflivet i henhold til dette stykkes litra a), bortskaffes i overensstemmelse med forordning (EF) nr. 1069/2009.
Alle potentielt kontaminerede produkter, materialer eller stoffer på virksomheden holdes isoleret, indtil:
de er bortskaffet eller forarbejdet i overensstemmelse med forordning (EF) nr. 1069/2009, hvis der er tale om animalske biprodukter (herunder biprodukter, der er fremkommet ved aflivningen, og animalske produkter og avlsmateriale)
rengøring og desinfektion er fuldført i overensstemmelse med artikel 15, hvis der er tale om andre materialer og stoffer, der egner sig til rengøring og desinfektion
produkterne, materialerne eller stofferne er bortskaffet under embedsdyrlægens tilsyn, hvis der er tale om foderstoffer og andre materialer, der ikke egner sig til rengøring og desinfektion.
Den kompetente myndighed påbyder og fører tilsyn med, at:
transporten fra den angrebne virksomhed af animalske biprodukter som omhandlet i stk. 1, litra c), og stk. 1, litra d), nr. i), sker i overensstemmelse med forordning (EF) nr. 1069/2009
transporten fra den angrebne virksomhed af materialer eller stoffer som omhandlet i stk. 1, litra d), nr. iii), sker i overensstemmelse med myndighedens instrukser vedrørende biosikrings- og biosikkerhedsmæssige betingelser med henblik på at forhindre spredning af den pågældende kategori A-sygdomsfremkaldende agens.
Uanset stk. 1, litra a), kan den kompetente myndighed, efter at have foretaget en risikovurdering og under hensyntagen til muligheden af at anvende andre risikobegrænsende foranstaltninger, beslutte at:
påbyde aflivning af opdrættede dyr af listeopførte arter på det nærmeste egnede sted på en sådan måde, at enhver risiko for spredning af kategori A-sygdommen under aflivning eller transport undgås, eller
udsætte aflivningen af opdrættede dyr af listeopførte arter, forudsat at de pågældende dyr er nødvaccineret i overensstemmelse med artikel 69 i forordning (EU) 2016/429.
Artikel 13
Undtagelser fra artikel 12, stk. 1, litra a)
I tilfælde af udbrud af en kategori A-sygdom på virksomheder, der holder dyr af listeopførte arter i to eller flere epidemiologiske enheder, kan den kompetente myndighed, efter at have foretaget en risikovurdering og som fornødent efter opnåelse af tilfredsstillende resultater af laboratorieundersøgelser, indrømme undtagelser fra artikel 12, stk. 1, litra a), for epidemiologiske enheder, hvor sygdommen ikke er bekræftet, forudsat at:
den i artikel 57 i forordning (EU) 2016/429 omhandlede epidemiologiske undersøgelse ikke har afdækket nogen epidemiologisk forbindelse mellem de epidemiologiske enheder, hvori kategori A-sygdommen er blevet bekræftet, og dem, hvori sygdommen ikke er blevet bekræftet, og dermed ikke giver mistanke om spredning af kategori A-sygdommen mellem dem, og
den kompetente myndighed har bekræftet, at de epidemiologiske enheder, hvori sygdommen ikke er bekræftet, som minimum i den monitoreringsperiode, der er fastsat i bilag II for den pågældende kategori A-sygdom, inden sygdommen blev bekræftet, blev holdt fuldstændig adskilt og blev drevet af forskelligt personale.
Den kompetente myndighed kan indrømme undtagelser fra artikel 12, stk. 1, litra a), for følgende kategorier af dyr, forudsat at betingelserne i stk. 3 er opfyldt:
dyr, der holdes på en afgrænset virksomhed
dyr, der holdes til videnskabelige formål eller med henblik på bevarelse af beskyttede eller udryddelsestruede arter
dyr, der på forhånd er officielt registreret som sjældne racer, og
dyr med en behørigt dokumenteret høj genetisk, kulturel eller uddannelsesmæssig værdi.
Når den kompetente myndighed indrømmer undtagelser i henhold til stk. 2, sikrer den, at følgende betingelser er opfyldt:
Den kompetente myndighed har foretaget en vurdering af konsekvenserne af at indrømme en sådan undtagelse, navnlig indvirkningen på dyresundhedsstatussen i den pågældende medlemsstat og i nabolandene, og denne vurdering viser, at dyresundhedsstatussen ikke bringes i fare.
Der er anvendt passende biosikringsforanstaltninger for at forhindre risiko for overførsel af kategori A-sygdommen til ikke-angrebne opdrættede dyr eller til vildtlevende dyr eller til mennesker, under hensyntagen til følgende:
sygdomsprofilen og
de angrebne dyrearter.
Dyrene er genstand for passende isolation og klinisk overvågning, herunder laboratorieundersøgelser, indtil den kompetente myndighed kan garantere, at dyrene ikke udgør en risiko for overførsel af kategori A-sygdommen.
Artikel 14
Supplerende sygdomsbekæmpelsesforanstaltninger i tilfælde af udbrud af en kategori A-sygdom hos opdrættede landdyr på en virksomhed
Artikel 15
Foreløbig rengøring og desinfektion og bekæmpelse af insekter og gnavere på den angrebne virksomhed
Den i stk. 1 omhandlede foreløbige rengøring, desinfektion og bekæmpelse skal:
udføres i overensstemmelse med procedurerne i bilag IV, punkt A og B, under anvendelse af passende biocidholdige produkter med henblik på at sikre destruktion af den pågældende kategori A-sygdomsfremkaldende agens og
dokumenteres behørigt.
Artikel 16
Undtagelser og særlige regler vedrørende foreløbig rengøring og desinfektion og bekæmpelse af vektorer
Den kompetente myndighed kan indrømme undtagelser fra kravet i artikel 15 vedrørende rengøring og desinfektion samt bekæmpelse af insekter og gnavere, hvis der er tale om:
græsningsarealer, som er epidemiologisk forbundet med den angrebne virksomhed, i overensstemmelse med særlige procedurer til sikring af effektiv inaktivering af den pågældende kategori A-sygdomsfremkaldende agens under hensyntagen til sygdomsprofil, virksomhedstype og klimaforhold og
husdyrgødning, herunder brugt strøelse, fra den angrebne virksomhed i overensstemmelse med særlige procedurer til sikring af effektiv inaktivering af den pågældende kategori A-sygdomsfremkaldende agens i overensstemmelse med videnskabelig evidens.
Artikel 17
Identifikation af epidemiologisk forbundne virksomheder og andre relevante steder, herunder transportmidler
Inden for rammerne af den i artikel 57 i forordning (EU) 2016/429 omhandlede epidemiologiske undersøgelse og med det formål at identificere alle epidemiologisk forbundne virksomheder og andre relevante steder, herunder transportmidler, sporer den kompetente myndighed alle opdrættede dyr på den virksomhed, hvor et udbrud af en kategori A-sygdom er blevet bekræftet, og alle produkter, materialer, stoffer, transportmidler eller personer, der kan formodes at ville sprede den pågældende kategori A-sygdom, herunder:
dem, der sendes til og fra virksomheden, og
dem, der har været i kontakt med virksomheden.
Artikel 18
Foranstaltninger, der skal anvendes på epidemiologisk forbundne virksomheder og andre relevante steder, herunder transportmidler
Hvis sporingen i henhold til artikel 17, stk. 1, viser, at dyr af listeopførte arter er blevet sendt fra eller til den angrebne virksomhed i den i samme artikels stk. 2 omhandlede periode, skal den kompetente myndighed:
gennemføre undersøgelser og pålægge restriktioner og biosikringsforanstaltninger i overensstemmelse med artikel 6, 7 og 8 på bestemmelses-/oprindelsesvirksomhederne for flytningen eller
straks udvide foranstaltningerne i artikel 12 til at omfatte oprindelsesvirksomheden eller bestemmelsesvirksomheden for flytningen, såfremt der foreligger epidemiologisk evidens for spredning af sygdommen til, fra eller via den pågældende virksomhed.
Artikel 19
Foranstaltninger, der skal anvendes for produkter identificeret ved sporingen
Den kompetente myndighed påbyder og fører tilsyn med behandling, forarbejdning eller bortskaffelse af de produkter, der er identificeret ved sporing som omhandlet i artikel 17, som minimum op til:
den første fødevareforarbejdningsvirksomhed, hvis der er tale om animalske produkter
rugeriet eller den virksomhed, hvortil der er sendt æg til udklækning, hvis der er tale om rugeæg, der endnu ikke er klækket, og
den første forarbejdningsvirksomhed, hvis der er tale om animalske biprodukter, bortset fra husdyrgødning, eller
opbevaringsstedet, hvis der er tale om husdyrgødning, herunder brugt strøelse.
Artikel 20
Foranstaltninger, der skal anvendes i tilfælde af officiel bekræftelse af et udbrud af en kategori A-sygdom på fødevare- og foderstofvirksomheder, grænsekontrolsteder, virksomheder, der beskæftiger sig med animalske biprodukter, eller andre relevante steder, herunder transportmidler
I tilfælde af officiel bekræftelse af et udbrud, jf. artikel 11, på fødevare- og foderstofvirksomheder, grænsekontrolsteder, virksomheder, der beskæftiger sig med animalske biprodukter, eller andre relevante steder, herunder transportmidler, anvender den kompetente myndighed:
de relevante bestemmelser i artikel 12-19 og
om nødvendigt supplerende foranstaltninger tilpasset til den specifikke situation med henblik på at forhindre spredning af kategori A-sygdommen fra de angrebne dyr og de angrebne virksomheder og steder til andre, ikke-angrebne dyr eller til mennesker.
KAPITEL II
Sygdomsbekæmpelsesforanstaltninger for kategori A-sygdomme hos opdrættede landdyr i restriktionszoner
Artikel 21
Oprettelse af restriktionszoner
I tilfælde af et udbrud af en kategori A-sygdom på en virksomhed, en fødevare-/foderstofvirksomhed, en virksomhed, der beskæftiger sig med animalske biprodukter, eller andre steder, herunder transportmidler, opretter den kompetente myndighed straks en restriktionszone rundt om den angrebne virksomhed eller det angrebne sted, som omfatter:
en beskyttelseszone på grundlag af den minimumsradius omkring udbruddet, der er fastsat for den pågældende kategori A-sygdom i bilag V
en overvågningszone på grundlag af den minimumsradius omkring udbruddet, der er fastsat for den pågældende kategori A-sygdom i bilag V, og
om nødvendigt, på grundlag af kriterierne i artikel 64, stk. 1, i forordning (EU) 2016/429, supplerende restriktionszoner rundt om eller op til beskyttelses- og overvågningszonerne, hvor den kompetente myndighed anvender de samme foranstaltninger som dem, der er fastsat i dette kapitels afdeling 3 for overvågningszonen.
Uanset stk. 1 kan den kompetente myndighed efter at have foretaget en risikovurdering, hvor der tages hensyn til sygdomsprofilen, beslutte ikke at oprette en restriktionszone, når et udbrud af en kategori A-sygdom finder sted på følgende steder:
virksomheder, der holder dyr som omhandlet i artikel 13, stk. 2
rugerier
fødevare- og foderstofvirksomheder, grænsekontrolsteder, virksomheder, der beskæftiger sig med animalske biprodukter
transportmidler
steder, hvor dyr bringes sammen, hvor der afholdes midlertidige udstillinger, eller hvor dyr får dyrlægehjælp, og
ethvert andet sted, som ikke er en virksomhed, og
virksomheder, der holder højst 50 fugle i fangenskab, forudsat at de ikke har direkte eller indirekte kontakt med fjerkræ eller andre virksomheder, der holder fugle i fangenskab.
Artikel 22
Foranstaltninger, der skal anvendes i restriktionszonen
Den kompetente myndighed påbyder og fører tilsyn med, at alle flytninger af hele kroppe eller dele af døde vildtlevende og opdrættede dyr af listeopførte arter fra restriktionszonen sker med henblik på forarbejdning eller bortskaffelse i overensstemmelse med forordning (EF) nr. 1069/2009 i et anlæg, der er godkendt til disse formål:
på medlemsstatens område eller
i en anden medlemsstat, jf. artikel 48, stk. 1 og 3, i forordning (EF) nr. 1069/2009, hvis det ikke er muligt at forarbejde eller bortskaffe de hele kroppe eller dele af døde dyr på et godkendt anlæg i den medlemsstat, hvor udbruddet fandt sted.
Den kompetente myndighed fastsætter særlige betingelser for transport af dyr og produkter gennem restriktionszonen for at sikre, at den:
foregår uden ophold eller aflæsning i restriktionszonen
så vidt muligt foregår ad hovedveje eller hovedjernbanelinjer og
foregår uden at komme i nærheden af virksomheder, der holder dyr af listeopførte arter.
Artikel 23
Undtagelser fra foranstaltninger, der skal anvendes i restriktionszonen
Den kompetente myndighed kan, i det omfang, det er nødvendigt, og efter at have foretaget en risikovurdering, indrømme undtagelser fra bestemmelserne i dette kapitel vedrørende de foranstaltninger, der skal anvendes i restriktionszoner:
i de i artikel 21, stk. 1, litra c), omhandlede supplerende restriktionszoner.
hvis den kompetente myndighed beslutter at oprette en restriktionszone, når et udbrud af en kategori A-sygdom finder sted på virksomheder og steder nævnt i artikel 21, stk. 3
hvis udbruddet finder sted på en virksomhed, der holder højst 50 fugle i fangenskab, eller
på virksomheder og steder nævnt i artikel 21, stk. 3, i en restriktionszone.
Artikel 24
Krav vedrørende transportmidler til opdrættede dyr af listeopførte arter og produkter deraf
Den kompetente myndighed sikrer, at transportmidler, der anvendes til flytning af opdrættede dyr af listeopførte arter og produkter deraf inden for, fra, til og gennem restriktionszonen, er:
konstrueret og vedligeholdt på en sådan måde, at dyr, produkter eller genstande, der udgør en dyresundhedsmæssig risiko, ikke kan sive, falde eller slippe ud
rengjort og desinficeret straks efter hver transport af dyr, produkter eller genstande, der udgør en dyresundhedsmæssig risiko, og om nødvendigt er desinficeret på ny, og under alle omstændigheder er blevet tørret eller har fået lov at tørre inden hver ny pålæsning af dyr eller produkter, og
hvis det er relevant, er underkastet foranstaltninger til bekæmpelse af insekter og gnavere inden transporten.
Rengøring og desinfektion af transportmidler som omhandlet i stk. 1 skal:
udføres i overensstemmelse med de instrukser eller procedurer, som den kompetente myndighed har angivet, og under anvendelse af passende biocidholdige produkter med henblik på sikre destruktion af den pågældende kategori A-sygdomsfremkaldende agens og
dokumenteres behørigt.
Artikel 25
Foranstaltninger, der skal anvendes på virksomheder, der holder dyr af listeopførte arter i beskyttelseszonen
Den kompetente myndighed påbyder uden ophold, at følgende foranstaltninger anvendes på virksomheder i beskyttelseszonen, der holder dyr af listeopførte arter, bortset fra den virksomhed, hvor kategori A-sygdommen er blevet bekræftet:
Dyr af listeopførte arter holdes adskilt fra vildtlevende dyr og dyr af ikke-listeopførte arter.
Der gennemføres supplerende overvågning med henblik på at identificere eventuel yderligere spredning af kategori A-sygdommen til virksomhederne, herunder øget sygelighed eller dødelighed eller betydelige fald i produktionsdata; den kompetente myndighed skal straks underrettes om enhver sådan stigning eller ethvert sådant fald.
Der anvendes, når det er relevant, passende midler til bekæmpelse af insekter, gnavere og andre sygdomsvektorer på og omkring virksomheden.
Der anvendes passende desinfektionssystemer ved virksomhedens ind- og udgange.
Der anvendes passende biosikringsforanstaltninger for alle personer, der er i kontakt med opdrættede dyr af listeopførte arter, eller som kommer ind på eller forlader virksomheden, samt for transportmidler med henblik på at undgå enhver risiko for spredning af den pågældende kategori A-sygdom.
Der føres, vedligeholdes og ajourføres fortegnelser over alle personer, der besøger virksomheden, med henblik på at lette sygdomsovervågning og -kontrol, og fortegnelserne stilles til rådighed for den kompetente myndighed efter anmodning fra denne.
Hele kroppe eller dele af døde eller aflivede opdrættede dyr af listeopførte arter bortskaffes i overensstemmelse med artikel 22, stk. 3.
Artikel 26
Besøg af embedsdyrlægen på virksomheder i beskyttelseszonen
I forbindelse med besøg som omhandlet i stk. 1 skal embedsdyrlægen som minimum foretage følgende:
dokumentkontrol, herunder analyse af produktions-, sundheds- og sporbarhedsfortegnelser
verifikation af gennemførelsen af de foranstaltninger, der er anvendt for at forhindre indslæbning eller spredning af den pågældende kategori A-sygdom i overensstemmelse med artikel 25
klinisk undersøgelse af opdrættede dyr af listeopførte arter og
om nødvendigt indsamling af prøver af dyr til laboratorieundersøgelse med henblik på bekræftelse eller udelukkelse af forekomst af den pågældende kategori A-sygdom.
Artikel 27
Forbud vedrørende aktiviteter i relation til — herunder flytning af — dyr, produkter og andre materialer inden for, fra eller til beskyttelseszonen
Den kompetente myndighed kan udvide forbuddene omhandlet i artikel 1 til også at omfatte:
dyr af ikke-listeopførte arter og produkter af sådanne dyr og
andre aktiviteter, herunder flytning, end de i bilag VI angivne.
Følgende produkter er undtaget fra forbud som omhandlet i stk. 1 og 2:
animalske produkter, der betragtes som sikre varer, jf. bilag VII, for så vidt angår den pågældende sygdom
animalske produkter, der er blevet underkastet den relevante behandling, jf. bilag VII
produkter eller andre materialer, der kan formodes at ville sprede sygdommen, og som er tilvejebragt eller produceret inden den monitoreringsperiode, der er fastsat i bilag II for den pågældende sygdom, beregnet bagud fra den dato, hvor mistanken blev anmeldt
produkter, der er produceret i beskyttelseszonen, og som hidrører fra opdrættede dyr af listeopførte arter, som er:
holdt uden for beskyttelseszonen
holdt og slagtet uden for beskyttelseszonen eller
holdt uden for beskyttelseszonen og slagtet i beskyttelseszonen
afledte produkter.
Forbud som omhandlet i stk. 1 og 2 gælder for produkter som omhandlet i stk. 3, hvis:
produkterne under produktionsprocessen, opbevaring og transport ikke blev holdt klart adskilt fra produkter, der ikke må sendes ud af restriktionszonen i henhold til denne forordning, eller
den kompetente myndighed har epidemiologisk evidens for spredning af sygdommen til, fra eller via disse produkter.
Artikel 28
Almindelige betingelser for indrømmelse af undtagelser fra forbud i beskyttelseszonen
Den kompetente myndighed vurderer, inden den giver tilladelse, de risici, der er forbundet med den pågældende tilladelse, idet vurderingen skal vise, at risikoen for spredning af kategori A-sygdommen er ubetydelig.
Alle tilladte flytninger skal:
udelukkende foregå ad udpegede ruter
så vidt muligt foregå ad hovedveje eller hovedjernbanelinjer
foregå uden at komme i nærheden af virksomheder, der holder dyr af listeopførte arter, og
foregå uden aflæsning eller ophold indtil aflæsningen på bestemmelsesvirksomheden.
Når den kompetente myndighed giver tilladelse til flytning af dyr fra beskyttelseszonen, sikrer den, at den pågældende flytning ikke udgør en risiko for spredning af kategori A-sygdommen, baseret på:
en klinisk undersøgelse, med tilfredsstillende resultater, af dyr, der holdes på virksomheden, herunder de dyr, der skal flyttes
om nødvendigt en laboratorieundersøgelse, med tilfredsstillende resultater, af dyr, der holdes på virksomheden, herunder de dyr, der skal flyttes, og
resultaterne af de i artikel 26 omhandlede besøg.
Når den giver tilladelse til transport af produkter fra beskyttelseszonen, påbyder den kompetente myndighed — og fører tilsyn med — at:
produkterne under hele produktionsprocessen og under opbevaring er holdt klart adskilt fra produkter, der ikke må sendes ud af restriktionszonen i henhold til denne forordning, og
produkterne ikke vil blive transporteret sammen med produkter, der ikke må sendes ud af restriktionszonen i henhold til denne forordning.
Artikel 29
Særlige betingelser for tilladelse til flytning med henblik på slagtning af opdrættede dyr af listeopførte arter i beskyttelseszonen
Den kompetente myndighed kan tillade flytning af opdrættede dyr af listeopførte arter fra virksomheder i beskyttelseszonen til et slagteri, der ligger:
så tæt på oprindelsesvirksomheden som muligt i beskyttelseszonen
i overvågningszonen, hvis det ikke er muligt at slagte dyrene i beskyttelseszonen, eller
så tæt på overvågningszonen som muligt, hvis det ikke er muligt at slagte dyrene i restriktionszonen,
Den kompetente myndighed må kun give tilladelse i henhold til stk. 1, hvis følgende betingelser er opfyldt:
Transportmidlet forsegles på pålæsningstidspunktet af den kompetente afsendelsesmyndighed eller under dennes tilsyn.
Den kompetente myndighed på slagteriet skal:
på forhånd af slagteriets leder underrettes om, at man agter at modtage opdrættede dyr af listeopførte arter
bekræfte, at der ved inspektion før og efter slagtning ikke har været tegn på kategori A-sygdommen
føre tilsyn med, at slagteriets leder opererer med effektive procedurer til sikring af, at opdrættede dyr af listeopførte arter med oprindelse i beskyttelseszonen holdes adskilt fra og slagtes adskilt fra sådanne dyr eller på forskellige tidspunkter, om muligt ved arbejdsdagens slutning på ankomstdatoen
bekræfte slagtningen af dyrene over for den kompetente myndighed på dyrenes oprindelsesvirksomhed
føre tilsyn med, at slagteriets leder rengør og desinficerer de lokaliteter, hvor dyrene er blevet holdt og slagtet, og at rengøringen og desinfektionen fuldføres, inden andre opdrættede dyr af listeopførte arter holdes eller slagtes i de pågældende lokaliteter, og
føre tilsyn med, at kødet fra sådanne dyr opfylder betingelserne i artikel 33.
Den kompetente myndighed kan tillade flytning af opdrættede dyr af listeopførte arter fra virksomheder beliggende uden for beskyttelseszonen til et slagteri i beskyttelseszonen, hvis:
dyrene holdes adskilt fra andre dyr med oprindelse i beskyttelseszonen og slagtes adskilt fra disse dyr eller på et andet tidspunkt
det tilvejebragte ferske kød opskæres, transporteres og opbevares adskilt fra fersk kød hidrørende fra dyr med oprindelse i beskyttelseszonen, og
rengøringen og desinfektionen af transportmidler som omhandlet i artikel 24 sker under officielt tilsyn efter aflæsning af dyrene.
Hvis de i første afsnit omhandlede animalske biprodukter flyttes til et anlæg i en anden medlemsstat, tillader bestemmelsesmedlemsstaten og de medlemsstater, som produkterne passerer igennem, afsendelsen, og den kompetente myndighed på bestemmelsesstedet tillader forarbejdning og anvendelse af de pågældende animalske biprodukter som kategori 3-materiale i overensstemmelse med forordning (EF) nr. 1069/2009.
Artikel 30
Særlige betingelser for tilladelse til visse flytninger af fjerkræ fra virksomheder i beskyttelseszonen
Den kompetente myndighed kan tillade flytning af daggamle kyllinger fra en virksomhed i beskyttelseszonen til en virksomhed i samme medlemsstat, men om muligt uden for restriktionszonen, forudsat:
hvis der er tale om daggamle kyllinger, som er udklækket af æg med oprindelse i restriktionszonen:
at transportmidlet forsegles på pålæsningstidspunktet af den kompetente myndighed eller under dennes tilsyn
at bestemmelsesvirksomheden sættes under officiel overvågning af embedsdyrlægen, når dyrene er ankommet, og
at fjerkræet, hvis det flyttes uden for restriktionszonen, bliver på bestemmelsesvirksomheden i mindst 21 dage
hvis der er tale om daggamle kyllinger, som er udklækket af æg med oprindelse uden for restriktionszonen, at afsendelsesrugeriet kan garantere, at æggene ikke har været i kontakt med andre rugeæg eller daggamle kyllinger med oprindelse i restriktionszonen.
Den kompetente myndighed kan tillade flytning af hønniker fra virksomheder i beskyttelseszonen til virksomheder, der ligger i samme medlemsstat og om muligt inden for restriktionszonen, forudsat:
at der ikke holdes andre opdrættede dyr af listeopførte arter på bestemmelsesvirksomheden eller i den epidemiologiske enhed
at transportmidlet forsegles på pålæsningstidspunktet af den kompetente myndighed eller under dennes tilsyn
at bestemmelsesvirksomheden sættes under officiel overvågning af embedsdyrlægen, når dyrene er ankommet, og
at dyrene, hvis de flyttes uden for restriktionszonen, bliver på bestemmelsesvirksomheden i mindst 21 dage
Artikel 31
Særlige betingelser for tilladelse til visse flytninger af rugeæg i beskyttelseszonen
Den kompetente myndighed kan tillade flytning af rugeæg enten:
fra en virksomhed i beskyttelseszonen til et rugeri i samme medlemsstat eller
fra en virksomhed i samme medlemsstat til et rugeri i beskyttelseszonen.
Den i stk. 1, litra a), omhandlede tilladelse må kun gives, hvis følgende betingelser er opfyldt:
De forældreflokke, som rugeæggene stammer fra, er blevet underkastet en klinisk undersøgelse samt prøveudtagning til laboratorieundersøgelse med tilfredsstillende resultater.
rugeæggene og emballagen desinficeres inden afsendelsen, og rugeæggene kan tilbagespores, og
rugeæggene transporteres i transportmidler forseglet af den kompetente myndighed.
Den kompetente myndighed kan tillade flytning af rugeæg fra en virksomhed i beskyttelseszonen til en virksomhed, hvor udklækning finder sted i staldene, i samme medlemsstat, hvis:
De forældreflokke, som rugeæggene stammer fra, er blevet underkastet en klinisk undersøgelse samt prøveudtagning til laboratorieundersøgelse med tilfredsstillende resultater.
Bestemmelsesvirksomheden sættes under officielt tilsyn, indtil 21 dage efter at rugeæggene er ankommet.
Fjerkræet bliver på bestemmelsesvirksomheden i den i litra b) nævnte periode.
Kravene i stk. 2, litra b) og c), er opfyldt.
Artikel 32
Særlige betingelser for tilladelse til flytning af sæd fra godkendte avlsmaterialevirksomheder i beskyttelseszonen
Den kompetente myndighed kan tillade flytning af sæd, der er indsamlet fra dyr af listeopførte arter, som holdes på godkendte avlsmaterialevirksomheder, bortset fra rugerier, i beskyttelseszonen efter den anslåede dato for, hvornår den angrebne virksomhed tidligst kan være blevet inficeret, forudsat at følgende betingelser er opfyldt:
Alle sygdomsbekæmpelsesforanstaltninger vedrørende kategori A-sygdommen er blevet ophævet i beskyttelseszonen i overensstemmelse med artikel 39.
Alle opdrættede dyr af listeopførte arter på sædopsamlingsstationen er blevet underkastet en klinisk undersøgelse samt prøveudtagning til laboratorieundersøgelse for at udelukke forekomst af kategori A-sygdommen på sædopsamlingsstationen.
Donordyret er med et tilfredsstillende resultat blevet underkastet en laboratorieundersøgelse af en prøve, der er udtaget tidligst syv dage efter den monitoreringsperiode, der er fastsat i bilag II for den pågældende sygdom, beregnet fremad fra den dato, hvor sæden blev indsamlet.
Artikel 33
Særlige betingelser for tilladelse til flytning af fersk kød og rå mælk hidrørende fra opdrættede dyr af listeopførte arter fra virksomheder i beskyttelseszonen
Den kompetente myndighed kan tillade flytning af fersk kød og rå mælk hidrørende fra dyr af listeopførte arter, der holdes på virksomheder i beskyttelseszonen, hvis:
det/den flyttes til en forarbejdningsvirksomhed for at blive underkastet en af de relevante risikobegrænsende behandlinger som beskrevet i bilag VII, eller
hvis der er tale om fersk fjerkrækød:
det har været mærket i overensstemmelse med bilag IX, punkt 1, fra det tidspunkt, hvor det blev tilvejebragt på slagteriet, og
det ikke er bestemt til en anden medlemsstat.
Den kompetente myndighed sikrer, at flytninger til en forarbejdningsvirksomhed som omhandlet i stk. 1, litra a), opfylder følgende betingelser:
Fersk kød mærkes i overensstemmelse med bilag IX, punkt 2, på slagteriet efter inspektionen efter slagtning og bærer det pågældende mærke, indtil kødet behandles.
Flytningen af fersk kød og rå mælk fra oprindelsesvirksomheden til forarbejdningsvirksomheden foregår i forseglede beholdere.
Forarbejdningsvirksomheden ligger i samme restriktionszone eller så tæt på restriktionszonen som muligt og drives under embedsdyrlægens tilsyn.
Artikel 34
Særlige betingelser for tilladelse til flytning af konsumæg fra virksomheder i beskyttelseszonen
Den kompetente myndighed kan tillade flytning af konsumæg fra virksomheder i beskyttelseszonen til følgende bestemmelsessteder i den samme medlemsstat:
et pakkeri, forudsat at de er pakket i:
engangsemballage eller
emballage, der kan rengøres og desinficeres på en sådan måde, at den pågældende kategori A-sygdomsfremkaldende agens destrueres
en virksomhed, der fremstiller ægprodukter, jf. afsnit X, kapitel II, i bilag III til forordning (EF) nr. 853/2004, med henblik på håndtering og behandling i overensstemmelse med kapitel XI i bilag II til Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EF) nr. 852/2004 ( 4 ).
Artikel 35
Særlige betingelser for tilladelse til flytning af husdyrgødning, herunder brugt strøelse, fra virksomheder i beskyttelseszonen til et deponeringsanlæg
Den kompetente myndighed må kun tillade flytning af husdyrgødning, herunder brugt strøelse, fra virksomheder i beskyttelseszonen med henblik på bortskaffelse på et udpeget deponeringsanlæg i samme medlemsstat efter forarbejdning i overensstemmelse med artikel 13, litra c), i forordning (EF) nr. 1069/2009.
Artikel 36
Særlige betingelser for tilladelse til flytning af vegetabilske fodermidler og halm fra beskyttelseszonen
Den kompetente myndighed kan tillade flytning af vegetabilske fodermidler og halm, der er produceret i beskyttelseszonen, forudsat at:
de(n) er produceret på steder, hvor der ikke holdes dyr af listeopførte arter
de(n) er produceret på foderforarbejdningsvirksomheder, der ikke holder dyr af listeopførte arter, og råvarerne har oprindelse:
på steder som omhandlet i litra a) eller
uden for beskyttelseszonen
de(n) er bestemt til anvendelse i beskyttelseszonen, eller
de(n) er blevet underkastet mindst én af de i bilag VIII beskrevne risikobegrænsende behandlinger.
Artikel 37
Særlige betingelser for tilladelse til flytning af opdrættede dyr af listeopførte arter og produkter til et godkendt anlæg for animalske biprodukter
Den kompetente myndighed kan tillade flytning af opdrættede dyr af listeopførte arter fra virksomheder i beskyttelseszonen til et anlæg, der er godkendt til forarbejdning eller bortskaffelse af animalske biprodukter, hvor:
de opdrættede dyr straks aflives, og
de fremkomne animalske biprodukter bortskaffes i overensstemmelse med forordning (EF) nr. 1069/2009.
Artikel 38
Foranstaltninger, der skal anvendes på fødevare- og foderstofvirksomheder, grænsekontrolsteder, virksomheder, der beskæftiger sig med animalske biprodukter, eller andre relevante steder i beskyttelseszonen, herunder transportmidler
Artikel 39
Varigheden af sygdomsbekæmpelsesforanstaltninger i beskyttelseszonen
Den kompetente myndighed må kun ophæve foranstaltninger som omhandlet i dette kapitels afdeling 1 og 2, hvis:
det i bilag X fastsatte minimumstidsrum er udløbet efter datoen for afslutning af den foreløbige rengøring og desinfektion og, hvis det er relevant, bekæmpelse af insekter og gnavere på den angrebne virksomhed, jf. artikel 15, og
dyr af listeopførte arter på alle virksomheder, der holder dyr af listeopførte arter i beskyttelseszonen,, med tilfredsstillende resultater, er blevet underkastet kliniske undersøgelser og om nødvendigt laboratorieundersøgelser i overensstemmelse med artikel 26.
Hvis den pågældende kategori A-sygdom overføres af en listeopført vektor som omhandlet i forordning (EU) 2018/1882, kan den kompetente myndighed:
fastsætte varigheden af foranstaltningerne i beskyttelseszonen i hvert enkelt tilfælde, under hensyntagen til alle faktorer, der indvirker på risikoen for spredning af sygdommen, og
beslutte, at der skal indsættes sentineldyr.
Artikel 40
Foranstaltninger, der skal anvendes på virksomheder i overvågningszonen
Den kompetente myndighed påbyder anvendelse uden ophold af de i artikel 25 omhandlede foranstaltninger på alle virksomheder i overvågningszonen, der holder dyr af listeopførte arter.
Artikel 41
Besøg af embedsdyrlægen på virksomheder i overvågningszonen
Den kompetente myndighed sikrer, at embedsdyrlægen aflægger besøg på et udsnit af virksomheder, der holder dyr af listeopførte arter i overvågningszonen, i overensstemmelse med artikel 26 og bilag I, punkt A.3.
Artikel 42
Forbud vedrørende aktiviteter i relation til — herunder flytning af — dyr, produkter og andre materialer inden for, fra eller til overvågningszonen
Den kompetente myndighed udsteder forbud, giver fritagelser og indrømmer undtagelser vedrørende aktiviteter i relation til — herunder flytning af — dyr af listeopførte arter og produkter deraf og andre materialer fra og til overvågningszonen i overensstemmelse med artikel 27.
Artikel 43
Almindelige betingelser for undtagelser fra forbud i henhold til artikel 42
Den kompetente myndighed vurderer, inden den giver tilladelse, de risici, der er forbundet med den pågældende tilladelse. Vurderingen skal vise, at risikoen for spredning af kategori A-sygdommen er ubetydelig.
Alle tilladte flytninger skal:
så vidt muligt foregå ad hovedveje eller hovedjernbanelinjer
foregå uden at komme i nærheden af virksomheder, der holder dyr af listeopførte arter, og
foregå uden aflæsning eller ophold indtil aflæsningen på bestemmelsesvirksomheden.
Når den kompetente myndighed giver tilladelse til flytning af dyr fra overvågningszonen, sikrer den, at den pågældende flytning ikke udgør en risiko for spredning af kategori A-sygdommen, baseret på:
en klinisk undersøgelse med tilfredsstillende resultater af dyr, der holdes på virksomheden, herunder de dyr, der skal flyttes
om nødvendigt en laboratorieundersøgelse med tilfredsstillende resultater af dyr, der holdes på virksomheden, herunder de dyr, der skal flyttes, og
resultaterne af de i artikel 41 omhandlede besøg, hvis de foreligger.
Når den kompetente myndighed giver tilladelse til transport af produkter fra overvågningszonen, sikrer den, at:
produkterne under hele produktionsprocessen og opbevaringen er holdt klart adskilt fra produkter, der ikke må sendes ud af restriktionszonen i henhold til denne forordning.
produkterne ikke vil blive transporteret sammen med produkter, der ikke må sendes ud af restriktionszonen i henhold til denne forordning.
Artikel 44
Særlige betingelser for tilladelse til flytning med henblik på slagtning af opdrættede dyr af listeopførte arter inden for, fra eller til overvågningszonen
Den kompetente myndighed kan tillade flytning af opdrættede dyr af listeopførte arter med oprindelse i overvågningszonen til et slagteri, der ligger:
så tæt på oprindelsesvirksomheden som muligt i restriktionszonen eller
uden for restriktionszonen, så tæt på overvågningszonen som muligt, hvis det ikke er muligt at slagte dyrene i restriktionszonen, og efter at have foretaget en risikovurdering.
Hvis de i første afsnit omhandlede animalske biprodukter flyttes til et anlæg i en anden medlemsstat, tillader bestemmelsesmedlemsstaten og de medlemsstater, som produkterne passerer igennem, afsendelsen, og den kompetente myndighed på bestemmelsesstedet tillader forarbejdning og anvendelse af de pågældende animalske biprodukter som kategori 3-materiale i overensstemmelse med forordning (EF) nr. 1069/2009.
Artikel 45
Særlige betingelser for tilladelse til visse flytninger af opdrættede hovdyr af listeopførte arter fra virksomheder i overvågningszonen
Den kompetente myndighed kan tillade flytning af opdrættede hovdyr af listeopførte arter til græsningsarealer i overvågningszonen, forudsat at:
der er gået 15 dage, siden den i artikel 15 omhandlede foreløbige rengøring og desinfektion blev fuldført og godkendt, og
dyrene ikke kommer i kontakt med dyr af listeopførte arter fra andre virksomheder.
Artikel 46
Særlige betingelser for tilladelse til visse flytninger af fjerkræ fra virksomheder i overvågningszonen
Den kompetente myndighed kan tillade flytning af daggamle kyllinger med oprindelse i overvågningszonen:
►M2 til virksomheder i samme medlemsstat, hvis de er udklækket af æg med oprindelse på virksomheder i restriktionszonen, forudsat: ◄
at bestemmelsesvirksomheden sættes under officiel overvågning, når dyrene er ankommet, og
at dyrene, hvis de flyttes uden for restriktionszonen, bliver på bestemmelsesvirksomhederne i mindst 21 dage, og
at transportmidlet forsegles på pålæsningstidspunktet af den kompetente myndighed eller under dennes tilsyn,
til virksomheder i samme medlemsstat, hvis de er udklækket af æg med oprindelse uden for restriktionszonen, og hvis afsendelsesrugeriet kan garantere, at æggene ikke har været i kontakt med andre rugeæg eller daggamle kyllinger hidrørende fra dyr, der holdes i restriktionszonen.
Den kompetente myndighed kan tillade flytning af hønniker fra virksomheder i overvågningszonen til virksomheder i samme medlemsstat, forudsat:
der holdes ikke andre opdrættede dyr af listeopførte arter på bestemmelsesvirksomheden eller i den epidemiologiske enhed
at bestemmelsesvirksomheden sættes under officiel overvågning, når hønnikerne er ankommet, og
at fjerkræet bliver på bestemmelsesvirksomheden i mindst 21 dage.
Artikel 47
Særlige betingelser for tilladelse til visse flytninger af rugeæg til og fra virksomheder i overvågningszonen
Den kompetente myndighed kan tillade flytning af rugeæg fra en virksomhed i samme medlemsstat til:
et rugeri i overvågningszonen eller
en virksomhed, hvor udklækning finder sted i staldene, i overvågningszonen.
Artikel 48
Særlige betingelser for tilladelse til flytning af sæd fra godkendte avlsmaterialevirksomheder i overvågningszonen
Den kompetente myndighed kan tillade flytning af sæd, der er indsamlet fra dyr af listeopførte arter, som holdes på godkendte avlsmaterialevirksomheder, bortset fra rugerier, i overvågningszonen efter den anslåede dato for, hvornår den angrebne virksomhed tidligst kan være blevet inficeret, forudsat at følgende betingelser er opfyldt:
Alle sygdomsbekæmpelsesforanstaltninger vedrørende den pågældende kategori A-sygdom er blevet ophævet i overvågningszonen i overensstemmelse med artikel 55.
Alle de opdrættede dyr af listeopførte arter på sædopsamlingsstationen er blevet underkastet en klinisk undersøgelse samt prøveudtagning til laboratorieundersøgelse for at udelukke forekomst af kategori A-sygdommen på sædopsamlingsstationen.
Donordyret er med tilfredsstillende resultater blevet underkastet en laboratorieundersøgelse af en prøve, der er udtaget tidligst syv dage efter den monitoreringsperiode, der er fastsat i bilag II for den pågældende sygdom, beregnet fremad fra den dato, hvor sæden blev indsamlet.
Artikel 49
Særlige betingelser for tilladelse til flytning af fersk kød og rå mælk hidrørende fra opdrættede dyr af listeopførte arter fra virksomheder i overvågningszonen
Den kompetente myndighed kan tillade flytning af fersk kød og rå mælk hidrørende fra dyr af listeopførte arter, der holdes på virksomheder i overvågningszonen, hvis:
det ferske kød eller den rå mælk flyttes til en forarbejdningsvirksomhed for at blive underkastet en af de i bilag VII beskrevne risikobegrænsende behandlinger, eller
det ferske kød hidrører fra fjerkræ.
Den kompetente myndighed sikrer, at fersk kød og rå mælk, som flyttes i henhold til stk. 1, litra a), opfylder følgende betingelser:
Fersk kød mærkes i overensstemmelse med bilag IX, når det tilvejebringes på slagteriet, og bærer det pågældende mærke, indtil kødet behandles.
Behandlingen finder sted på en virksomhed, der ligger i samme restriktionszone eller så tæt på restriktionszonen som muligt, og som drives under embedsdyrlægens tilsyn.
Artikel 50
Særlige betingelser for tilladelse til flytning af konsumæg fra virksomheder i overvågningszonen
Den kompetente myndighed kan tillade flytning af konsumæg fra virksomheder i overvågningszonen til et pakkeri i samme medlemsstat, forudsat at de er pakket i:
engangsemballage eller
emballage, der kan rengøres og desinficeres på en sådan måde, at den kategori A-sygdomsfremkaldende agens destrueres.
Den kompetente myndighed kan tillade flytning af konsumæg fra virksomheder i overvågningszonen til en virksomhed, der fremstiller ægprodukter, i samme medlemsstat, hvis:
virksomheden, der fremstiller ægprodukter, overholder afsnit X, kapitel II, i bilag III til forordning (EF) nr. 853/2004, og
æggene flyttes til virksomheden, der fremstiller ægprodukter, med henblik på håndtering og behandling i overensstemmelse med kapitel XI i bilag II til forordning (EF) nr. 852/2004.
Artikel 51
Særlige betingelser for tilladelse til flytning af husdyrgødning, herunder brugt strøelse, fra virksomheder i overvågningszonen
Den kompetente myndighed kan tillade, at husdyrgødning, herunder brugt strøelse, flyttes fra virksomheder i overvågningszonen:
uden forarbejdning, til et deponeringsanlæg, som den kompetente myndighed på forhånd har godkendt til dette formål, i samme overvågningszone eller
efter forarbejdning, til et deponeringsanlæg, som den kompetente myndighed på forhånd har godkendt til dette formål, på medlemsstatens område.
Artikel 52
Særlige betingelser for tilladelse til flytning af vegetabilske fodermidler og halm fra overvågningszonen
Den kompetente myndighed kan tillade flytning af vegetabilske fodermidler eller halm, der er produceret i overvågningszonen, forudsat at fodermidlerne eller halmen:
er produceret på steder, hvor der ikke holdes dyr af listeopførte arter, bortset fra foderforarbejdningsvirksomheder
er produceret på foderforarbejdningsvirksomheder, der ikke holder dyr af listeopførte arter, og råvarerne har oprindelse:
på steder som omhandlet i litra a) eller
uden for overvågningszonen
er bestemt til anvendelse i overvågningszonen eller
er blevet underkastet mindst én af de i bilag VIII beskrevne risikobegrænsende behandlinger.
Artikel 53
Særlige betingelser for tilladelse til flytning af opdrættede dyr af listeopførte arter og produkter til et godkendt anlæg
Den kompetente myndighed kan tillade flytning af opdrættede dyr af listeopførte arter fra virksomheder i overvågningszonen til et anlæg, der er godkendt til forarbejdning eller bortskaffelse af animalske biprodukter, hvor:
de opdrættede dyr straks aflives, og
de fremkomne animalske biprodukter bortskaffes i overensstemmelse med forordning (EF) nr. 1069/2009.
Artikel 54
Foranstaltninger, der skal anvendes på fødevare- og foderstofvirksomheder, grænsekontrolsteder, virksomheder, der beskæftiger sig med animalske biprodukter, eller andre relevante steder i overvågningszonen, herunder transportmidler
Artikel 55
Varigheden af sygdomsbekæmpelsesforanstaltninger i overvågningszonen
Den kompetente myndighed må kun ophæve de sygdomsbekæmpelsesforanstaltninger, der anvendes i overvågningszonen i henhold til afdeling1 og 3, hvis:
det i bilag XI fastsatte minimumstidsrum er udløbet efter datoen for afslutning af den foreløbige rengøring og desinfektion og, hvis det er relevant, bekæmpelse af insekter og gnavere på den angrebne virksomhed, jf. artikel 15
kravene i artikel 39, stk. 1, litra b) er opfyldt i beskyttelseszonen, og
embedsdyrlægen i overensstemmelse med artikel 41 har aflagt besøg på et repræsentativt antal virksomheder, der holder dyr af listeopførte arter, med tilfredsstillende resultater.
Hvis den pågældende kategori A-sygdom overføres af en listeopført vektor som omhandlet i forordning (EU) 2018/1882, kan den kompetente myndighed:
fastsætte varigheden af foranstaltningerne i overvågningszonen i hvert enkelt tilfælde, under hensyntagen til de faktorer, der indvirker på risikoen for spredning af sygdommen, og
beslutte, at der skal indsættes sentineldyr.
Artikel 56
Undtagelser fra forbud mod flytning af dyr inden for restriktionszonen i forbindelse med opretholdelse af restriktioner
I tilfælde, hvor forbud mod flytning af dyr som omhandlet i artikel 27 og 42 opretholdes ud over den i bilag XI fastsatte periode på grund af officiel bekræftelse af yderligere udbrud af kategori A-sygdommen, kan den kompetente myndighed under ekstraordinære omstændigheder tillade flytning af opdrættede dyr af listeopførte arter fra en virksomhed inden for restriktionszonen i tilfælde, der ikke er omfattet af undtagelser i henhold til artikel 27 og 42, hvis:
operatøren har indgivet en begrundet ansøgning om en sådan tilladelse
de risici, der er forbundet med at tillade de pågældende flytninger, er blevet vurderet forud for tilladelsen, og vurderingen viser, at risikoen for spredning af kategori A-sygdommen er ubetydelig
embedsdyrlægen har gennemført kliniske undersøgelser og har indsamlet prøver til laboratorieundersøgelser fra dyr af listeopførte arter, herunder dem, der skal flyttes, og resultaterne har været tilfredsstillende.
KAPITEL III
Genindsættelse af landdyr på virksomheder i restriktionszoner
Artikel 57
Betingelser for tilladelse til genindsættelse af dyr på angrebne virksomheder
Den kompetente myndighed tillader kun genindsættelse af dyr på en angrebet virksomhed, hvis følgende krav er opfyldt:
Endelig rengøring og desinfektion og, hvis det er relevant, bekæmpelse af insekter og gnavere er:
udført i overensstemmelse med procedurerne i bilag IV, punkt A og C, under anvendelse af passende biocidholdige produkter med henblik på at sikre destruktion af den pågældende kategori A-sygdomsfremkaldende agens og
behørigt dokumenteret.
Den monitoreringsperiode, der er fastsat i bilag II for den pågældende sygdom, beregnet fremad fra den dato, hvor den endelige rengøring og desinfektion i henhold til litra a) blev foretaget, er udløbet.
Hvis den endelige rengøring og desinfektion og, hvis det er relevant, bekæmpelse af insekter og gnavere som omhandlet i stk. 1 af behørigt begrundede årsager ikke er gennemført fuldt ud på den angrebne virksomhed, kan den kompetente myndighed som undtagelse fra stk. 1 tillade genindsættelse af dyr, forudsat at:
der er gået mindst tre måneder siden gennemførelsen af den i artikel 15 omhandlede foreløbige rengøring og desinfektion, og
den kompetente myndighed, inden den har givet tilladelsen, har vurderet de risici, der er forbundet med den pågældende tilladelse, og vurderingen viser, at risikoen for spredning af kategori A-sygdommen er ubetydelig.
Artikel 58
Undtagelser fra kravet i artikel 55, stk. 1, litra b)
I tilfælde af officiel bekræftelse af et udbrud af en kategori A-sygdom på fødevare- og foderstofvirksomheder, samlesteder, grænsekontrolsteder, virksomheder, der beskæftiger sig med animalske biprodukter, eller andre relevante steder, herunder transportmidler, kan den kompetente myndighed tillade genindsættelse af opdrættede dyr af listeopførte arter til slagtning, sammenbringning, inspektion eller transport, 24 timer efter at følgende er fuldført:
de i artikel 12, artikel 14, artikel 15, artikel 17, artikel 18 og artikel 57, stk. 1, litra a), omhandlede foranstaltninger og
eventuelle supplerende foranstaltninger fra den kompetente myndigheds side tilpasset til den specifikke situation.
Artikel 59
Krav vedrørende genindsættelse af opdrættede dyr af listeopførte arter på angrebne virksomheder
Opdrættede dyr af listeopførte arter bestemt til genindsættelse:
må ikke have oprindelse på en virksomhed, der er omfattet af de i kapitel II omhandlede restriktioner, og
skal underkastes prøveudtagning til laboratorieundersøgelse for at udelukke forekomst af sygdommen, og resultaterne skal være tilfredsstillende, før de indsættes på virksomheden.
For så vidt angår stk. 2, litra b), skal prøverne indsamles fra:
et repræsentativt antal af alle de dyr, der skal indsættes på virksomheden, hvis de alle skal indsættes samtidig og fra samme oprindelsesvirksomhed, eller
et repræsentativt antal dyr i hver sending, hvis dyrene alle skal indsættes på forskellige tidspunkter eller fra forskellige oprindelsesvirksomheder.
Hvis der er tale om daggamle kyllinger, kan den kompetente myndighed beslutte ikke at foretage prøveudtagning til laboratorieundersøgelse som omhandlet i stk. 2, litra b).
Opdrættede dyr af listeopførte arter, som er bestemt til genindsættelse, indsættes på virksomheden som følger:
i alle den angrebne virksomheds epidemiologiske enheder og bygninger
om muligt samtidig eller inden for den monitoreringsperiode, der er fastsat i bilag II for den pågældende sygdom, beregnet fremad fra den dato, hvor det første dyr blev indsat, eller
hvis der er tale om virksomheder med frilandsopdræt, eller hvis kravet i litra a) ikke er anvendeligt i praksis, ved at anvende sentineldyr, som der er udtaget prøver af til laboratorieundersøgelser med tilfredsstillende resultater for den pågældende kategori A-sygdom, inden dyrene indsættes på virksomheden.
Embedsdyrlægen aflægger besøg på den angrebne virksomhed som minimum den sidste dag i den monitoreringsperiode, der er fastsat i bilag II for den pågældende sygdom, beregnet fremad fra den dato, hvor dyrene blev indsat på virksomheden, og under alle omstændigheder inden der er gået 30 dage siden denne dato, idet embedsdyrlægen som minimum foretager:
dokumentkontrol, herunder analyse af produktions-, sundheds- og sporbarhedsfortegnelser
klinisk undersøgelse af opdrættede dyr af listeopførte arter og
indsamling af prøver af dyr til laboratorieundersøgelse med henblik på bekræftelse eller udelukkelse af forekomst af den pågældende kategori A-sygdom.
Fra den dato, hvor dyrene indsættes på virksomheden, til afslutningen af genindsættelsen, jf. artikel 61, skal operatøren:
holde fortegnelserne over sundheds- og produktionsdata for opdrættede dyr af listeopførte arter ajour og
straks underrette den kompetente myndighed om enhver væsentlig ændring i produktionsdata og enhver anden abnormitet.
Artikel 60
Yderligere krav vedrørende genindsættelse af dyr på angrebne virksomheder
Artikel 61
Afslutning af genindsættelse af dyr og ophævelse af sygdomsbekæmpelsesforanstaltninger på angrebne virksomheder
KAPITEL IV
Sygdomsbekæmpelsesforanstaltninger for vildtlevende dyr af listeopførte arter
Artikel 62
Foranstaltninger i tilfælde af mistanke om en kategori A-sygdom hos vildtlevende dyr af listeopførte arter
Hvis der er tale om kroppe af døde vildtlevende dyr, hos hvilke der er mistanke om forekomst af den pågældende kategori A-sygdom, sikrer den kompetente myndighed, at:
de hele kroppe af de døde vildtlevende dyr eller delene heraf bortskaffes eller forarbejdes i overensstemmelse med forordning (EF) nr. 1069/2009, og
ethvert materiale eller stof, der kan formodes at være blevet kontamineret ved kontakt med kroppene af døde vildtlevende dyr eller animalske biprodukter herfra, så vidt muligt rengøres og desinficeres eller bortskaffes i overensstemmelse med embedsdyrlægens instrukser og under dennes tilsyn.
Artikel 63
Foranstaltninger i tilfælde af udbrud af en kategori A-sygdom hos vildtlevende dyr af listeopførte arter
I tilfælde af officiel bekræftelse af et udbrud af en kategori A-sygdom hos vildtlevende dyr af listeopførte arter, jf. artikel 9, stk. 2, 3 og 4, i delegeret forordning (EU) 2020/689, kan den kompetente myndighed fastlægge en inficeret zone for at forhindre yderligere spredning af sygdommen på grundlag af:
sygdomsprofilen
den anslåede bestand af vildtlevende dyr af listeopførte arter
de risikofaktorer, der bidrager til spredning af den pågældende kategori A-sygdom, navnlig risikoen for indslæbning af en kategori A-sygdom på virksomheder, der holder dyr af listeopførte arter
prøveresultater og
andre relevante aktører.
Hvis der er tale om kroppe af vildtlevende dyr, hos hvilke den pågældende kategori A-sygdom er blevet bekræftet, sikrer den kompetente myndighed, uanset om de vildtlevende dyr blev nedlagt eller fundet døde, at:
de hele kroppe af de døde vildtlevende dyr eller delene heraf bortskaffes eller forarbejdes i overensstemmelse med forordning (EF) nr. 1069/2009 og
ethvert materiale eller stof, der kan formodes at være blevet kontamineret ved kontakt med kroppene af døde vildtlevende dyr eller animalske biprodukter herfra, så vidt muligt rengøres og desinficeres eller bortskaffes i overensstemmelse med embedsdyrlægens instrukser og under dennes tilsyn.
Den kompetente myndighed kan tilpasse grænserne for den oprindelige inficerede zone:
med henblik på at holde yderligere spredning af den pågældende kategori A-sygdom under kontrol og
i tilfælde af bekræftelse af yderligere udbrud af kategori A-sygdommen hos vildtlevende dyr.
Artikel 64
Foranstaltninger, der skal anvendes i den inficerede zone
I den inficerede zone skal den kompetente myndighed som minimum:
gennemføre risikobegrænsende foranstaltninger og skærpede biosikringsforanstaltninger med henblik på at forhindre spredning af kategori A-sygdommen fra de angrebne dyr og den inficerede zone til ikke-angrebne dyr eller til mennesker
forbyde flytning af vildtlevende dyr af listeopførte arter og animalske produkter heraf, jf. Kommissionens delegerede forordning (EU) 2020/688 ( 5 ), og
sikre, at alle kroppe af døde vildtlevende dyr af listeopførte arter, uanset om dyrene blev nedlagt eller fundet døde, eller dele heraf bortskaffes eller forarbejdes i overensstemmelse med forordning (EF) nr. 1069/2009.
Artikel 65
Supplerende foranstaltninger i den inficerede zone
For at undgå spredning af kategori A-sygdommen kan den kompetente myndighed i den inficerede zone:
regulere flytninger af opdrættede dyr af listeopførte arter
regulere jagtaktiviteter og andre udendørsaktiviteter
begrænse fodring af vildtlevende dyr af listeopførte arter og
udarbejde og gennemføre en udryddelsesplan for kategori A-sygdommen hos vildtlevende dyr af listeopførte arter, hvis den epidemiologiske situation tilsiger det.
Artikel 66
Operationel ekspertgruppe
I tilfælde af et officielt bekræftet udbrud af en kategori A-sygdom hos vildtlevende dyr af listeopførte arter, og i tilfælde af at den kompetente myndighed fastlægger en inficeret zone i overensstemmelse med artikel 63, nedsætter den kompetente myndighed en operationel ekspertgruppe, jf. artikel 43 i forordning (EU) 2016/429, til at bistå den kompetente myndighed med at:
vurdere den epidemiologiske situation og udviklingen heri
afgrænse den inficerede zone
fastlægge de relevante foranstaltninger, der skal anvendes i den inficerede zone i overensstemmelse med dette kapitel, og deres varighed og
udarbejde en udryddelsesplan, hvis det er relevant.
Artikel 67
Varigheden af foranstaltninger i den inficerede zone
Den kompetente myndighed opretholder de foranstaltninger, der anvendes i den inficerede zone i overensstemmelse med dette kapitel, indtil de epidemiologiske oplysninger viser, at den pågældende vildtlevende bestand ikke længere udgør en risiko med hensyn til indslæbning af en kategori A-sygdom på virksomheder, der holder dyr af listeopførte arter, og den operationelle gruppe anbefaler at ophæve foranstaltningerne.
KAPITEL V
Sygdomsbekæmpelsesforanstaltninger for kategori b- og c-sygdomme hos landdyr
Artikel 68
Foreløbige sygdomsbekæmpelsesforanstaltninger, der skal anvendes, hvis den kompetente myndighed har mistanke om en kategori B- eller C-sygdom i medlemsstater eller zoner, der er tildelt status som sygdomsfri
I tilfælde af mistanke om en kategori B- eller C-sygdom, jf. artikel 9, stk. 1, 3 eller 4, i delegeret forordning (EU) 2020/689, i medlemsstater eller zoner, der er tildelt status som sygdomsfri i henhold til artikel 36, stk. 4, i forordning (EU) 2016/429 eller artikel 84, stk. 1, i delegeret forordning (EU) 2020/689, anvender den kompetente myndighed de foranstaltninger, der er fastsat i:
artikel 21, 22 og 23 i delegeret forordning (EU) 2020/689 for infektion med Brucella abortus, B. melitensis, B. suis, infektion med Mycobacterium tuberculosis-kompleks, enzootisk kvægleukose, infektiøs bovin rhinotracheitis/infektiøs pustuløs vulvovaginitis, infektion med Aujeszkys sygdom og bovin virusdiarré
artikel 35 i delegeret forordning (EU) 2020/689 for infektion med rabiesvirus og
artikel 41 i delegeret forordning (EU) 2020/689 for infektion med bluetonguevirus (serotype 1-24).
Artikel 69
Sygdomsbekæmpelsesforanstaltninger, der skal anvendes i tilfælde af bekræftelse af en kategori B- eller C-sygdom
I tilfælde af bekræftelse af en kategori B- eller C-sygdom, jf. artikel 9, stk. 2, i delegeret forordning (EU) 2020/689, i medlemsstater eller zoner, der er tildelt status som sygdomsfri i henhold til artikel 36, stk. 4, i forordning (EU) 2016/429 eller artikel 84, stk. 1, i delegeret forordning (EU) 2020/689, anvender den kompetente myndighed de foranstaltninger, der er fastsat i:
artikel 24-31 i delegeret forordning (EU) 2020/689 for infektion med Brucella abortus, B. melitensis, B. suis, infektion med Mycobacterium tuberculosis-kompleks, enzootisk kvægleukose, infektiøs bovin rhinotracheitis/infektiøs pustuløs vulvovaginitis, infektion med Aujeszkys sygdom og bovin virusdiarré
artikel 36 i delegeret forordning (EU) 2020/689 for infektion med rabiesvirus og
artikel 42 i delegeret forordning (EU) 2020/689 for infektion med bluetonguevirus (serotype 1-24).
DEL III
AKVATISKE DYR
KAPITEL I
Sygdomsbekæmpelsesforanstaltninger for kategori a-sygdomme hos akvakulturdyr
Artikel 70
Operatørers forpligtelser i tilfælde af mistanke om en kategori A-sygdom hos akvakulturdyr på virksomheder
I tilfælde af mistanke om en kategori A-sygdom hos akvakulturdyr af listeopførte arter skal operatører træffe følgende sygdomsbekæmpelsesforanstaltninger for at forhindre, at den pågældende kategori A-sygdom spredes fra de angrebne dyr og akvakulturvirksomheder, som de er ansvarlige for, til andre, ikke-angrebne akvatiske dyr, indtil den kompetente myndighed har udelukket forekomst af kategori A-sygdommen:
hvis det er teknisk muligt, isolere alle akvakulturdyr på den virksomhed, der mistænkes for at være inficeret med kategori A-sygdommen
forhindre flytning af akvakulturdyr ind på og fra virksomheden.
føre fortegnelser over alle besøg og flytninger fra og til virksomheden
holde ethvert produkt, udstyr, materiale eller stof, der kan formodes at være kontamineret med eller at ville overføre kategori A-sygdomme, isoleret og så godt beskyttet mod vektorer og andre akvatiske dyr, som det er praktisk muligt
gennemføre de relevante biosikringsforanstaltninger for at undgå spredning af kategori A-sygdommen
efter anmodning fra den kompetente myndighed give denne alle relevante oplysninger om kategori A-sygdommen og
følge eventuelle instrukser fra den kompetente myndighed vedrørende bekæmpelse af kategori A-sygdommen, jf. forordning (EU) 2016/429 og nærværende forordning.
Artikel 71
Den kompetente myndigheds undersøgelse af mistanke om en kategori A-sygdom hos akvakulturdyr på en virksomhed
I forbindelse med den i stk. 1 omhandlede undersøgelse sikrer den kompetente myndighed, at embedsdyrlægen som minimum foretager følgende:
kliniske undersøgelser af akvakulturdyr og
indsamling af prøver til laboratorieundersøgelse.
Artikel 72
Foreløbige restriktioner og biosikringsforanstaltninger, der skal anvendes i tilfælde af mistanke om en kategori A-sygdom hos akvakulturdyr
I tilfælde af mistanke om en kategori A-sygdom på en virksomhed sætter den kompetente myndighed virksomheden under officiel overvågning og pålægger straks følgende foreløbige restriktioner og biosikringsforanstaltninger for at forhindre, at kategori A-sygdommen spredes fra de angrebne akvakulturdyr og virksomheden til ikke-angrebne akvatiske dyr:
forbud mod flytning af akvakulturdyr ind på og fra virksomheden
forbud mod ikke strengt nødvendige flytninger fra virksomheden af transportmidler og udstyr
forbud mod slagtning af akvakulturdyr til konsum
isolation, hvis det er teknisk muligt og anses for nødvendigt, af alle akvakulturdyr og
anvendelse, i det omfang det er praktisk muligt, af passende midler og foranstaltninger til at holde fugle og andre rovdyr under kontrol.
Artikel 73
Analyse af lister og fortegnelser i tilfælde af mistanke om en kategori A-sygdom hos akvakulturdyr
I tilfælde af mistanke om en kategori A-sygdom påbyder den kompetente myndighed, idet den verificerer, at påbuddet efterkommes, operatørerne af de virksomheder, hvor der er mistanke om en kategori A-sygdom, uden ophold at udarbejde og ajourføre en samlet liste over følgende:
arter, kategorier og mængder (antal, volumen eller vægt) af alle akvakulturdyr, der holdes på virksomheden
ethvert produkt, materiale eller stof, der kan formodes at være kontamineret med eller at ville overføre kategori A-sygdommen, og
dødeligheden i hver epidemiologisk enhed på virksomheden, registreret dagligt.
Artikel 74
Udvidelse af sygdomsbekæmpelsesforanstaltninger i tilfælde af mistanke om en kategori A-sygdom til andre virksomheder
Med henblik på at forhindre spredning af en kategori A-sygdom gennemfører den kompetente myndighed en undersøgelse i overensstemmelse med artikel 71 og udvider, efter at have foretaget en risikovurdering, de relevante foranstaltninger som omhandlet i artikel 72 og 73 til:
virksomheder, der tilhører det samme kompartment som den virksomhed, hvor der er mistanke om sygdommen, eller som på grund af afstanden eller hydrodynamiske eller topografiske forhold har øget risiko for at få blive inficeret med den pågældende sygdomsfremkaldende agens fra den virksomhed, hvor der er mistanke om sygdommen
alle andre virksomheder end de i litra a) omhandlede med en direkte epidemiologisk forbindelse til den virksomhed, hvor der er mistanke om sygdommen.
Artikel 75
Midlertidige restriktionszoner rundt om virksomheder
Den kompetente myndighed kan oprette en midlertidig restriktionszone rundt om den virksomhed, hvor der er mistanke om en kategori A-sygdom, og hvor der anvendes foreløbige sygdomsbekæmpelsesforanstaltninger som omhandlet i artikel 72 og 73, under hensyntagen til følgende omstændigheder:
virksomhedens beliggenhed i et område med andre virksomheder, der holder akvakulturdyr af listeopførte arter, for hvilke der er mistanke om en kategori A-sygdom
flytning af dyr i nærheden af den sygdomsmistænkte virksomhed
forsinket bekræftelse af kategori A-sygdommen i henhold til artikel 77
utilstrækkelige oplysninger om den mistænkte kategori A-sygdoms mulige oprindelse og de måder, hvorpå den kan være blevet indslæbt, og
sygdomsprofilen, især sygdommens overførselsveje og -hastighed og sygdommens persistens i den pågældende bestand af akvakulturdyr af listeopførte arter.
Artikel 76
Foranstaltninger, der skal anvendes i tilfælde af mistanke om en kategori A-sygdom på fødevare- og foderstofvirksomheder, renseanlæg, ekspeditionscentre, grænsekontrolsteder, virksomheder, der beskæftiger sig med animalske biprodukter, eller andre relevante steder, herunder transportmidler
I tilfælde af mistanke om en kategori A-sygdom, jf. artikel 9, stk. 1, 3 og 4, i delegeret forordning (EU) 2020/689, på fødevare- og foderstofvirksomheder, renseanlæg, ekspeditionscentre, grænsekontrolsteder, virksomheder, der beskæftiger sig med animalske biprodukter, eller andre relevante steder, herunder transportmidler, anvender den kompetente myndighed følgende:
de i artikel 71-75 omhandlede foranstaltninger og
om nødvendigt supplerende foranstaltninger tilpasset til den specifikke situation med henblik på at forhindre spredning af kategori A-sygdommen fra de mistænkte dyr og virksomheder eller steder til ikke-angrebne dyr.
Artikel 77
Officiel bekræftelse af en kategori A-sygdom hos akvakulturdyr
Den kompetente myndighed bekræfter officielt et udbrud af en kategori A-sygdom hos akvakulturdyr, når betingelserne i artikel 9, stk. 2, 3 og 4, i delegeret forordning (EU) 2020/689 er opfyldt.
Artikel 78
Sygdomsbekæmpelsesforanstaltninger i tilfælde af officiel bekræftelse af udbrud af en kategori A-sygdom på en virksomhed
Efter officiel bekræftelse af et udbrud af en kategori A-sygdom, jf. artikel 77, påbyder den kompetente myndighed, ud over foranstaltningerne omhandlet i artikel 72 og 73, at følgende sygdomsbekæmpelsesforanstaltninger straks anvendes under embedsdyrlægens tilsyn for den virksomhed, hvor den officielle bekræftelse af udbruddet af kategori A-sygdommen har fundet sted:
Fisk og krebsdyr af listeopførte arter aflives hurtigst muligt, og bløddyr af listeopførte arter opfiskes hurtigst muligt.
Uanset artikel 10, litra i), i forordning (EF) nr. 1069/2009 bortskaffes dyr som omhandlet i litra a) som kategori 1- eller kategori 2-materiale i overensstemmelse med samme forordning.
Foranstaltningerne i litra a) og b) gennemføres enten:
på den virksomhed, hvor den officielle bekræftelse af et udbrud af en kategori A-sygdom har fundet sted, med efterfølgende forarbejdning på stedet, eller
på en sygdomsbekæmpelsesvirksomhed for akvatiske fødevarer eller på et anlæg, der er godkendt til forarbejdning eller bortskaffelse i overensstemmelse med forordning (EF) nr. 1069/2009, på en måde, der forhindrer risiko for spredning af kategori A-sygdommen.
Akvakulturdyr af ikke-listeopførte arter skal hurtigst muligt aflives eller slagtes til konsum eller, hvis der er tale om bløddyr, opfiskes, jf. stk. 1, litra b).
Der anvendes passende foranstaltninger til at begrænse eventuel spredning af kategori A-sygdommen til og fra vildtlevende akvatiske dyr, der kunne være i epidemiologisk kontakt med virksomheden.
Alle potentielt kontaminerede produkter, materialer eller stoffer holdes isoleret, indtil:
de bortskaffes i overensstemmelse med forordning (EF) nr. 1069/2009, hvis der er tale om animalske biprodukter
de som undtagelse fra artikel 10, litra i), i forordning (EF) nr. 1069/2009 bortskaffes eller forarbejdes som kategori 1- eller kategori 2-materiale i overensstemmelse med samme forordning, hvis der er tale om animalske produkter
rengøring og desinfektion er fuldført i overensstemmelse med artikel 80, hvis der er tale om materialer og stoffer, der egner sig til rengøring og desinfektion, og
de fjernes fra virksomheden og bortskaffes under embedsdyrlægens tilsyn, hvis der er tale om foderstoffer og andre materialer, der ikke egner sig til rengøring og desinfektion.
Den kompetente myndighed påbyder og fører tilsyn med, at:
transporten fra den angrebne virksomhed af animalske biprodukter som omhandlet i stk. 1, litra f), nr. i), og af animalske produkter som omhandlet i stk. 1, litra f), nr. ii), foregår i overensstemmelse med forordning (EF) nr. 1069/2009, og
transporten fra den angrebne virksomhed af materialer eller stoffer som omhandlet i stk. 1, litra f), nr. iv), foregår i overensstemmelse med myndighedens instrukser vedrørende biosikrings- og biosikkerhedsmæssige betingelser med henblik på at forhindre spredning af den pågældende kategori A-sygdomsfremkaldende agens.
Artikel 79
Særlige undtagelser fra bekæmpelsesforanstaltninger på virksomheder, hvor der holdes listeopførte arter til videnskabelige formål eller med henblik på bevarelse af udryddelsestruede arter
Den kompetente myndighed kan indrømme undtagelser fra de i artikel 78, stk. 1, litra a) og c), omhandlede foranstaltninger i tilfælde af officiel bekræftelse af en kategori A-sygdom på virksomheder, hvor der holdes listeopførte arter til videnskabelige formål eller med henblik på bevarelse af udryddelsestruede arter, forudsat at:
den pågældende medlemsstats, eller andre medlemsstaters, dyresundhedsstatus ikke bringes i fare, og
der træffes alle relevante biosikringsforanstaltninger som omhandlet i artikel 78 for at forhindre enhver risiko for spredning af den kategori A-sygdomsfremkaldende agens.
Ved indrømmelse af en undtagelse i henhold til stk. 1 sikrer den kompetente myndighed, at akvakulturdyr af listeopførte arter, som er omfattet af undtagelsen:
holdes i lokaliteter, hvor der er gennemført passende biosikringsforanstaltninger for at undgå spredning af den pågældende kategori A-sygdom, og
underkastes yderligere overvågning og laboratorieundersøgelse og ikke flyttes fra virksomheden, før laboratorietestene viser, at de ikke indebærer nogen risiko for yderligere spredning af den pågældende kategori A-sygdom.
Artikel 80
Rengøring og desinfektion
Den kompetente myndighed påbyder operatører, straks efter fuldførelsen af de i artikel 78 foreskrevne sygdomsbekæmpelsesforanstaltninger, at rengøre og desinficere:
virksomheden, i det omfang den kompetente myndighed anser det for teknisk muligt
alt udstyr til dyrehold, herunder, men ikke begrænset til, udstyr til fodring, sortering, behandling, vaccination og arbejdsfartøjer
alt produktionsrelateret udstyr, herunder, men ikke begrænset til, bure, net, stativer, sække og langliner
al beskyttelsesbeklædning eller sikkerhedsudstyr anvendt af operatører og besøgende og
alle transportmidler, herunder tanke og andet udstyr, anvendt til flytning af inficerede dyr eller personale, der har været i kontakt med inficerede dyr.
Rengøring og desinfektion i henhold til stk. 1 foretages:
i overensstemmelse med en protokol, som den kompetente myndighed og operatøren på forhånd er blevet enige om, og
under embedsdyrlægens tilsyn.
Artikel 81
Braklægning af angrebne virksomheder
Den kompetente myndighed pålægger operatøren, efter fuldført rengøring og desinfektion i overensstemmelse med artikel 80, at braklægge den angrebne virksomhed i det i bilag XIII fastsatte tidsrum.
Artikel 82
Udvidelse af sygdomsbekæmpelsesforanstaltninger i tilfælde af bekræftelse af en kategori A-sygdom
Med henblik på at forhindre spredning af en kategori A-sygdom gennemfører den kompetente myndighed en undersøgelse i overensstemmelse med artikel 71 og udvider, efter at have foretaget en risikovurdering, nogle af eller alle de i artikel 78, 80 og 81 omhandlede foranstaltninger til:
virksomheder, der tilhører samme kompartment, eller som på grund af afstanden eller hydrodynamiske eller topografiske forhold har øget risiko for at blive inficeret med den pågældende sygdomsfremkaldende agens fra den sygdomsmistænkte virksomhed, hvor sygdommen er blevet bekræftet
enhver virksomhed, som ifølge den i artikel 57 i forordning (EU) 2016/429 omhandlede undersøgelse har en direkte epidemiologisk forbindelse til den virksomhed, hvor sygdommen er blevet bekræftet.
Artikel 83
Markedsføring af animalske produkter af akvakulturdyr af listeopførte arter produceret på inficerede virksomheder
Når den kompetente myndighed indrømmer en undtagelse i henhold til artikel 78, stk. 5, må den kun tillade markedsføring af animalske produkter, hvis følgende betingelser er opfyldt:
Fisk skal være slagtet og renset inden afsendelsen.
Bløddyr og krebsdyr skal være fuldt sporbare og skal inden afsendelsen være forarbejdet til ikke-levedygtige produkter, der ikke kan overleve, hvis de anbringes i vand igen.
Eventuel påkrævet rensning forud for forarbejdning og markedsføring skal ske på en sygdomsbekæmpelsesvirksomhed for akvatiske fødevarer eller på et biosikret renseanlæg.
De i stk. 1 omhandlede animalske produkter skal være bestemt til:
den endelige forbruger direkte eller
videre forarbejdning på en sygdomsbekæmpelsesvirksomhed for akvatiske fødevarer.
Artikel 84
Foranstaltninger, der skal anvendes i tilfælde af bekræftelse af kategori A-sygdomme på fødevare- og foderstofvirksomheder, renseanlæg, ekspeditionscentre, grænsekontrolsteder eller andre relevante steder, herunder transportmidler
I tilfælde af bekræftelse af en kategori A-sygdom på fødevare- og foderstofvirksomheder, renseanlæg, ekspeditionscentre, grænsekontrolsteder eller andre relevante steder, herunder transportmidler, jf. artikel 77, anvender den kompetente myndighed følgende:
de i artikel 78, 80 og 81 omhandlede foranstaltninger og
om nødvendigt supplerende foranstaltninger tilpasset til den specifikke situation med henblik på at forhindre spredning af kategori A-sygdommen fra de angrebne dyr og virksomheder eller steder til ikke-angrebne dyr.
KAPITEL II
Sygdomsbekæmpelsesforanstaltninger for kategori A-sygdomme hos akvakulturdyr i restriktionszoner
Artikel 85
Oprettelse af restriktionszoner
I tilfælde af officiel bekræftelse af et udbrud af en kategori A-sygdom på en virksomhed, en fødevare-/foderstofvirksomhed, en virksomhed, der beskæftiger sig med animalske biprodukter, eller et hvilket som helst andet relevant sted, herunder transportmidler, opretter den kompetente myndighed straks en restriktionszone rundt om den angrebne virksomhed eller det angrebne sted, som omfatter:
en beskyttelseszone rundt om den virksomhed eller det sted, hvor kategori A-sygdommen er blevet bekræftet
en overvågningszone rundt om beskyttelseszonen og
om nødvendigt, på grundlag af kriterierne i artikel 64, stk. 1, i forordning (EU) 2016/429, supplerende restriktionszoner rundt om eller op til beskyttelses- og overvågningszonerne.
Zonernes omfang fastsættes i hvert enkelt tilfælde under hensyntagen til de faktorer, der indvirker på risikoen for spredning af sygdommen. Den kompetente myndighed tager i dette øjemed følgende data og kriterier i betragtning:
data fra den i artikel 57 i forordning (EU) 2016/429 omhandlede epidemiologiske undersøgelse
relevante hydrodynamiske data
kriterier som angivet i artikel 64, stk. 1, i forordning (EU) 2016/429 og
kriterier som angivet i bilag XIV til nærværende forordning.
Uanset stk. 1 kan den kompetente myndighed på grund af bestemte geografiske, hydrodynamiske og epidemiologiske forhold og efter at have foretaget en risikovurdering, hvor der tages hensyn til sygdomsprofilen:
undlade at oprette restriktionszonen som omhandlet i stk. 1 rundt om den inficerede virksomhed eller det inficerede sted
oprette en restriktionszone bestående af en beskyttelseszone uden en tilstødende overvågningszone og
undlade at oprette en restriktionszone, når en kategori A-sygdom bekræftes på fødevare- og foderstofvirksomheder, renseanlæg, ekspeditionscentre, grænsekontrolsteder, virksomheder, der beskæftiger sig med animalske biprodukter, eller andre relevante steder, herunder transportmidler.
Den kompetente myndighed kan, i det omfang, det er nødvendigt, og efter at have foretaget en risikovurdering, hvor der tages hensyn til geografiske, hydrodynamiske og epidemiologiske forhold og sygdomsprofilen, indrømme undtagelser fra bestemmelserne i dette kapitel:
i de supplerende restriktionszoner og
hvis den kompetente myndighed beslutter at oprette restriktionszonen, når et udbrud af en kategori A-sygdom finder sted på virksomheder eller andre relevante steder som omhandlet i stk. 4, litra c).
Artikel 86
Foranstaltninger, der skal anvendes i restriktionszonen
Artikel 87
Foranstaltninger, der skal anvendes på virksomheder, der holder akvakulturdyr i beskyttelseszonen
Den kompetente myndighed pålægger operatører af virksomheder, der holder akvakulturdyr af enhver art, i beskyttelseszonen, bortset fra den virksomhed, hvor kategori A-sygdommen er blevet bekræftet, at gennemføre som minimum følgende foranstaltninger for at forebygge og bekæmpe spredning af sygdommen:
øjeblikkelig ajourføring af fortegnelserne i den i artikel 73, stk. 1, omhandlede liste
gennemførelse, i det omfang det er praktisk muligt, af passende foranstaltninger til at begrænse eventuel spredning af kategori A-sygdommen til og fra vildtlevende akvatiske dyr, der kunne være i epidemiologisk kontakt med virksomheden
sikring af, at akvakulturdyr ikke fjernes fra den virksomhed, hvor de holdes, medmindre den kompetente myndighed har givet tilladelse hertil
gennemførelse af passende biosikringsforanstaltninger for ethvert produkt, udstyr, materiale eller stof, der kan formodes at ville sprede den pågældende kategori A-sygdom
begrænsning af antallet af besøgende til det antal, der er strengt nødvendigt for en korrekt drift af virksomheden
anvendelse, i det omfang det er praktisk muligt, af passende rengørings- og desinfektionssystemer ved virksomhedens ind- og udgange.
Artikel 88
Besøg af embedsdyrlægen på virksomheder i beskyttelseszonen
I forbindelse med besøg som omhandlet i stk. 1 skal embedsdyrlægen som minimum foretage følgende:
dokumentkontrol og analyse af fortegnelser
verifikation af gennemførelsen af de foranstaltninger, der er truffet for at forhindre indslæbning eller spredning af den pågældende kategori A-sygdom i overensstemmelse med artikel 87
klinisk undersøgelse af akvakulturdyr af listeopførte arter og
om nødvendigt indsamling af prøver til laboratorieundersøgelse med henblik på bekræftelse eller udelukkelse af forekomst af den pågældende kategori A-sygdom.
Artikel 89
Forbud vedrørende flytning af akvakulturdyr, produkter af akvakulturdyr, andre stoffer og materialer inden for, fra eller til beskyttelseszonen
Den kompetente myndighed forbyder følgende flytninger inden for beskyttelseszonen:
flytning af akvakulturdyr af listeopførte arter mellem virksomheder i beskyttelseszonen
flytning af akvakulturdyr af listeopførte arter fra eller til beskyttelseszonen
flytning fra virksomhederne i beskyttelseszonen af transportmidler og udstyr, produkter, materialer eller stoffer, der kan formodes at ville overføre den pågældende kategori A-sygdom
transport af akvakulturdyr med brøndbåde gennem beskyttelseszonen og
afsendelse af uforarbejdede animalske biprodukter fra akvakulturdyr af enhver art fra virksomheder i beskyttelseszonen.
Artikel 90
Almindelige betingelser for indrømmelse af undtagelser fra forbud mod flytning og transport af akvatiske dyr og produkter i beskyttelseszonen
Når den kompetente myndighed giver tilladelse som omhandlet i stk. 1, sikrer den, at følgende betingelser er opfyldt:
Alle flytninger foregår udelukkende ad udpegede ruter, som er aftalt med den kompetente myndighed, uden aflæsning eller ophold undervejs.
Eventuel udskiftning af vand og udledning af vand under transporten foregår i områder, på virksomheder eller på vandudskiftningssteder, der er godkendt af den kompetente myndighed.
Transportmidlerne er konstrueret og vedligeholdt på en sådan måde, at de kan rengøres og desinficeres på tilfredsstillende vis.
Transportmidlerne rengøres og desinficeres:
forud for transporten og
efter transporten under embedsdyrlægens tilsyn.
Der træffes enhver anden supplerende biosikringsforanstaltning, som den kompetente myndighed måtte finde nødvendig, vedrørende transporten.
Artikel 91
Særlige betingelser for slagtning samt flytning med henblik på slagtning eller forarbejdning af akvakulturdyr af listeopførte arter fra virksomheder i beskyttelseszonen
Akvakulturdyr fra virksomheder, der holder listeopførte arter i beskyttelseszonen, kan:
slagtes på virksomheden i overensstemmelse med de af den kompetente myndighed fastsatte biosikringsforanstaltninger eller
flyttes med henblik på omgående slagtning til konsum på en sygdomsbekæmpelsesvirksomhed for akvatiske fødevarer eller
hvis der er tale om bløddyr, opfiskes og flyttes til en sygdomsbekæmpelsesvirksomhed for akvatiske fødevarer til rensning, hvis det er nødvendigt, og videre forarbejdning.
Den kompetente myndighed, der er ansvarlig for sygdomsbekæmpelsesvirksomheden for akvatiske fødevarer, skal, når den giver tilladelse til flytning af akvakulturdyr som omhandlet i stk. 1, litra b):
underrettes om, at man agter at sende akvakulturdyr af listeopførte arter til sygdomsbekæmpelsesvirksomheden for akvatiske fødevarer
acceptere at modtage de pågældende akvakulturdyr
føre tilsyn med slagtningen af dyrene og bekræfte slagtningen over for den kompetente afsendelsesmyndighed
sikre, at akvakulturdyrene af listeopførte arter med oprindelse i beskyttelseszonen holdes adskilt fra akvakulturdyr af listeopførte arter med oprindelse uden for beskyttelseszonen og slagtes eller forarbejdes adskilt fra sådanne dyr
overvåge slagtningen eller forarbejdningen
sikre, at rengøringen og desinfektionen af lokaliteterne er fuldført, inden akvakulturdyr fra virksomheder uden for beskyttelseszonen slagtes eller forarbejdes
sikre, at animalske produkter hidrørende fra akvakulturdyr opfylder de særlige betingelser for markedsføring i artikel 92, og
sikre, at animalske biprodukter fra slagtning eller andre processer som omhandlet i stk. 1 behandles eller bortskaffes i overensstemmelse med forordning (EF) nr. 1069/2009.
Artikel 92
Særlige betingelser for markedsføring af animalske produkter af akvakulturdyr af listeopførte arter produceret på ikke-angrebne virksomheder i beskyttelseszonen
Den kompetente myndighed kan tillade markedsføring af animalske produkter hidrørende fra akvakulturdyr af listeopførte arter på ikke-angrebne virksomheder i beskyttelseszonen, forudsat at følgende betingelser er opfyldt:
Fisk skal være slagtet og renset inden afsendelsen.
Bløddyr og krebsdyr skal være fuldt sporbare og skal inden afsendelsen være forarbejdet til ikke-levedygtige produkter, der ikke kan overleve, hvis de anbringes i vand igen.
De i stk. 1 omhandlede animalske produkter skal være bestemt til:
direkte levering til den endelige forbruger eller
videre forarbejdning på en sygdomsbekæmpelsesvirksomhed for akvatiske fødevarer.
Artikel 93
Særlige betingelser for tilladelse til transport af uforarbejdede animalske biprodukter fra virksomheder beliggende i beskyttelseszonen
Den kompetente myndighed kan tillade transport af uforarbejdede animalske biprodukter fra akvakulturdyr af listeopførte arter fra virksomheder i beskyttelseszonen til et anlæg med henblik på videre forarbejdning i overensstemmelse med forordning (EF) nr. 1069/2009.
Artikel 94
Risikobegrænsende foranstaltninger vedrørende visse aktiviteter i relation til akvatiske dyr i beskyttelseszonen
Den kompetente myndighed kan, efter at have foretaget en risikovurdering, gennemføre risikobegrænsende foranstaltninger vedrørende:
erhvervsmæssigt og rekreativt fiskeri i beskyttelseszonen
andre aktiviteter, som vedrører akvatiske dyr i beskyttelseszonen, og som kan udgøre en risiko for spredning af sygdommen, og
transport af servicefartøjer til vedligeholdelsesaktiviteter og behandling af akvatiske dyr i beskyttelseszonen.
Artikel 95
Foranstaltninger, der skal anvendes på fødevare- og foderstofvirksomheder, renseanlæg, ekspeditionscentre, grænsekontrolsteder, virksomheder, der beskæftiger sig med animalske biprodukter, eller andre relevante steder i beskyttelseszonen, herunder transportmidler
Artikel 96
Fjernelse af akvakulturdyr fra angrebne virksomheder og efterfølgende risikobegrænsende foranstaltninger
Artikel 97
Varigheden af sygdomsbekæmpelsesforanstaltninger i beskyttelseszonen og genindsættelse af dyr på virksomheder, der er omfattet af beskyttelseszonen
Den kompetente myndighed opretholder sygdomsbekæmpelsesforanstaltningerne i beskyttelseszonen som omhandlet i dette kapitels afdeling 2, indtil:
foranstaltningerne i artikel 96 er gennemført og afsluttet, og
den kompetente myndighed, på grundlag af resultaterne af de undersøgelser, der er gennemført i overensstemmelse med artikel 88, har udelukket forekomst af den pågældende kategori A-sygdom på de andre virksomheder i beskyttelseszonen.
Når betingelserne i stk. 1 er opfyldt:
anvender den kompetente myndighed de foranstaltninger, der er omhandlet i dette kapitels afdeling 3, i beskyttelseszonen i det i artikel 101 fastsatte tidsrum, og
kan der på ny indsættes dyr på de i artikel 96, stk. 1 og 2, omhandlede virksomheder, som før var omfattet af beskyttelseszonen.
Artikel 98
Foranstaltninger, der skal anvendes på virksomheder i overvågningszonen
Artikel 99
Foranstaltninger i relation til flytning og transport af akvakulturdyr inden for, fra eller til overvågningszonen
Artikel 100
Foranstaltninger, der skal anvendes på fødevare- og foderstofvirksomheder, renseanlæg, ekspeditionscentre, grænsekontrolsteder, virksomheder, der beskæftiger sig med animalske biprodukter, eller andre relevante steder i overvågningszonen, herunder transportmidler
Artikel 101
Varigheden af sygdomsbekæmpelsesforanstaltninger i overvågningszonen
Den kompetente myndighed ophæver de i denne afdeling omhandlede sygdomsbekæmpelsesforanstaltninger, når overvågningsperioden som fastsat i bilag XV, punkt 2, for den pågældende kategori A-sygdom er udløbet med tilfredsstillende resultater.
KAPITEL III
Sygdomsbekæmpelsesforanstaltninger for vildtlevende akvatiske dyr
Artikel 102
Foranstaltninger i tilfælde af mistanke om tilfælde af en kategori A-sygdom hos vildtlevende akvatiske dyr af listeopførte arter
I tilfælde af mistanke om et tilfælde af en kategori A-sygdom hos vildtlevende akvatiske dyr af listeopførte arter, jf. artikel 9, stk. 1, 3 og 4, i delegeret forordning (EU) 2020/689, skal den kompetente myndighed:
straks gennemføre en undersøgelse af vildtlevende akvatiske dyr af listeopførte arter, som er fisket, fanget, indsamlet eller fundet døde, med henblik på at bekræfte eller udelukke forekomst af kategori A-sygdommen i overensstemmelse med artikel 71, stk. 2
sikre, at alle animalske biprodukter hidrørende fra de vildtlevende akvatiske dyr af listeopførte arter, som mistænkes for at være inficeret, herunder bløddyrsskaller med kød, forarbejdes eller bortskaffes som kategori 1- eller kategori 2-materiale i overensstemmelse med forordning (EF) nr. 1069/2009
sikre, hvis det er praktisk muligt, at ethvert materiale eller stof, der kan formodes at være blevet kontamineret af dyr, der mistænkes for at være angrebet, eller af animalske biprodukter hidrørende fra sådanne dyr, rengøres og desinficeres eller bortskaffes i overensstemmelse med embedsdyrlægens instrukser og under dennes tilsyn, og
give de operatører eller myndigheder, der er ansvarlige for forvaltningen af den pågældende dyrebestand, relevante oplysninger.
Artikel 103
Foranstaltninger i tilfælde af udbrud af en kategori A-sygdom hos vildtlevende akvatiske dyr af listeopførte arter
I tilfælde af et officielt bekræftet tilfælde af en kategori A-sygdom hos vildtlevende akvatiske dyr af listeopførte arter fastlægger den kompetente myndighed en inficeret zone på grundlag af:
relevante hydrodynamiske, topografiske og epidemiologiske forhold
sygdomsprofilen og den anslåede bestand af akvatiske dyr af listeopførte arter og
de risikofaktorer, der bidrager til spredning af den pågældende kategori A-sygdom, navnlig med hensyn til risikoen for indslæbning af sygdommen på virksomheder, der holder akvatiske dyr af listeopførte arter.
Den kompetente myndighed kan tilpasse grænserne for den oprindelige inficerede zone:
med henblik på at holde yderligere spredning af den pågældende kategori A-sygdom under kontrol og
i tilfælde af bekræftelse af yderligere udbrud af kategori A-sygdommen hos vildtlevende dyr.
Artikel 104
Foranstaltninger, der skal anvendes i den inficerede zone
I den i overensstemmelse med artikel 103 oprettede inficerede zone skal den kompetente myndighed:
gennemføre risikobegrænsende foranstaltninger og skærpede biosikringsforanstaltninger med henblik på at forhindre spredning af kategori A-sygdommen fra de angrebne dyr og den inficerede zone til ikke-angrebne dyr og områder
forbyde enhver flytning foretaget af mennesker af vildtlevende akvatiske dyr af listeopførte arter og animalske produkter hidrørende fra sådanne dyr fra den inficerede zone
uanset artikel 10, litra i), i forordning (EF) nr. 1069/2009 sikre, at alle animalske biprodukter hidrørende fra vildtlevende akvatiske dyr af listeopførte arter i den inficerede zone, herunder bløddyrsskaller med kød, forarbejdes eller bortskaffes som kategori 1- eller kategori 2-materiale i overensstemmelse med samme forordning
sikre, hvis det er praktisk muligt, at ethvert materiale eller stof, der kan formodes at være blevet kontamineret af vildtlevende akvatiske dyr af listeopførte arter i den inficerede zone eller af animalske biprodukter hidrørende fra sådanne dyr, rengøres og desinficeres eller bortskaffes i overensstemmelse med embedsdyrlægens instrukser og under dennes tilsyn, og
forbyde, at dele af akvatiske dyr af listeopførte arter, som er fisket, fanget, indsamlet eller fundet døde i den inficerede zone, eller produkter, materialer eller stoffer, der kan formodes at være kontamineret med en kategori A-sygdom i den inficerede zone, bringes ind på virksomheder, der holder akvakulturdyr af listeopførte arter, såvel i som uden for den inficerede zone, eller til afvandingsområder eller kystområder uden for den inficerede zone.
Artikel 105
Supplerende foranstaltninger, der skal anvendes i den inficerede zone
Som led i bekæmpelsen eller udryddelsen af den pågældende kategori A-sygdom kan den kompetente myndighed:
suspendere udsætnings-, fiskeri-, indsamlings- og fangstaktiviteter
påbyde obligatorisk rengøring og desinfektion af fiskeudstyr og fiskerfartøjer og andet udstyr, der kan formodes at være kontamineret, og
intensivere fiskeri-, indsamlings- og fangstaktiviteter eller gennemføre andre relevante foranstaltninger til udryddelse af sygdommen.
Artikel 106
Udvidelse af foranstaltninger
Den kompetente myndighed kan beslutte, at relevante foranstaltninger i artikel 102-105 også skal gælde for akvatiske dyr af ikke-listeopførte arter.
Artikel 107
Operationel ekspertgruppe
Den operationelle ekspertgruppe bistår den kompetente myndighed med at:
vurdere den epidemiologiske situation og udviklingen heri
fastlægge den inficerede zone og
fastlægge de relevante foranstaltninger, der skal anvendes i den inficerede zone, og deres varighed.
Artikel 108
Foranstaltninger på virksomhederne i den inficerede zone
Ud over de i artikel 87 omhandlede foranstaltninger forbyder den kompetente myndighed flytning af akvakulturdyr, der holdes på virksomheder i den inficerede zone:
ud af den inficerede zone eller
til andre virksomheder i den inficerede zone.
Artikel 109
Varigheden af foranstaltninger i den inficerede zone
Den kompetente myndighed opretholder de i dette kapitel omhandlede foranstaltninger, indtil de epidemiologiske oplysninger viser, at den pågældende vildtlevende bestand ikke længere udgør en risiko med hensyn til spredning af sygdommen, og den operationelle gruppe anbefaler at ophæve foranstaltningerne.
KAPITEL IV
Sygdomsbekæmpelsesforanstaltninger for kategori b- og c-sygdomme hos akvatiske dyr
Artikel 110
Foreløbige sygdomsbekæmpelsesforanstaltninger, der skal anvendes, hvis den kompetente myndighed får mistanke om en kategori B- eller C-sygdom i medlemsstater, zoner eller kompartmenter, der er tildelt status som sygdomsfri
Den kompetente myndighed anvender de foranstaltninger, der er fastsat i artikel 55, 56 og 57 i delegeret forordning (EU) 2020/689, i tilfælde af mistanke om en kategori B- eller C-sygdom, jf. artikel 9, stk. 1, 3 eller 4, i delegeret forordning (EU) 2020/689, i medlemsstater, zoner eller kompartmenter, der er tildelt status som sygdomsfri, jf. artikel 36, stk. 4, og artikel 37, stk. 4, i forordning (EU) 2016/429 eller artikel 83, artikel 84, stk. 1, litra h)-m), eller artikel 84, stk. 2, litra b)-g), i delegeret forordning (EU) 2020/689.
Artikel 111
Sygdomsbekæmpelsesforanstaltninger, der skal anvendes i tilfælde af bekræftelse af en kategori B- eller C-sygdom
Den kompetente myndighed anvender de foranstaltninger, der er fastsat i artikel 58-65 i delegeret forordning (EU) 2020/689, i tilfælde af bekræftelse af en kategori B- eller C-sygdom, jf. artikel 9, stk. 2, 3 eller 4, i delegeret forordning (EU) 2020/689, i medlemsstater, zoner eller kompartmenter, der er tildelt status som sygdomsfri, jf. artikel 36, stk. 4, og artikel 37, stk. 4, i forordning (EU) 2016/429 eller artikel 83, artikel 84, stk. 1, litra h)-m), eller artikel 84, stk. 2, litra b)-g), i delegeret forordning (EU) 2020/689.
DEL IV
AFSLUTTENDE BESTEMMELSER
Artikel 112
Ophævelse
Artikel 113
Ikrafttræden og anvendelse
Denne forordning træder i kraft på tyvendedagen efter offentliggørelsen i Den Europæiske Unions Tidende.
Den anvendes fra den 21. april 2021.
Denne forordning er bindende i alle enkeltheder og gælder umiddelbart i hver medlemsstat.
BILAG I
KLINISKE UNDERSØGELSER, PRØVEUDTAGNINGSPROCEDURER OG DIAGNOSTICERINGSMETODER FOR KATEGORI A-SYGDOMME SAMT TRANSPORT AF PRØVER
(jf. denne forordnings artikel 3)
A. Prøveudtagningsprocedurer
A.1 UDTAGNING AF PRØVER AF DYR TIL KLINISKE UNDERSØGELSER
1. Kliniske undersøgelser skal så vidt muligt omfatte:
dyr, der udviser kliniske tegn på kategori A-sygdomme
dyr, der kan formodes at være døde af den mistænkte/bekræftede sygdom i den senere tid
dyr med epidemiologisk forbindelse til et mistænkt eller bekræftet tilfælde og
dyr, for hvilke resultaterne af tidligere laboratorieundersøgelser har været positive eller inkonklusive.
2. De dyr, der skal undersøges, udvælges tilfældigt og i tilstrækkeligt stort antal til, at sygdommen, hvis den forekommer, kan påvises, i tilfælde af at der ikke er tydelige sygdomstegn eller post mortem-læsioner, der giver formodning om kategori A-sygdomme.
3. Valget af dyr, der skal undersøges, og prøveudtagningsmetode skal være i overensstemmelse med den kompetente myndigheds instrukser og med den relevante beredskabsplan, jf. artikel 43 i forordning (EU) 2016/429. Der skal ved valget af dyr, der skal undersøges, og prøveudtagningsmetode tages hensyn til sygdomsprofilen og:
formålet med prøveudtagningen
de listeopførte arter, der holdes på virksomheden
antallet af dyr af listeopførte arter, der holdes på virksomheden
kategorien af de opdrættede dyr
de tilgængelige produktions-, sundheds- og sporbarhedsfortegnelser for de opdrættede dyr, der er relevante for undersøgelsen
type virksomhed og husdyrholdspraksis
eksponeringsrisikoniveauet:
sandsynligheden for eksponering for den sygdomsfremkaldende agens eller for vektoren
manglende immunisering hos dyrene på grund af vaccination eller immunitet hos moderdyret og
længden af dyrets ophold på virksomheden
andre relevante epidemiologiske faktorer.
4. Minimumsantallet af dyr, der skal undersøges, skal være i overensstemmelse med den kompetente myndigheds instrukser og med den relevante beredskabsplan, jf. artikel 43 i forordning (EU) 2016/429. Der skal med minimumsantallet af dyr, der skal undersøges, tages hensyn til sygdomsprofilen, og især:
den forventede prævalens på virksomheden
det ønskede konfidensniveau for undersøgelsesresultaterne, som under ingen omstændigheder må være lavere end 95 %, og
internationale standarder og foreliggende videnskabelig evidens.
A.2 UDTAGNING AF PRØVER AF DYR TIL LABORATORIEUNDERSØGELSER
1. Der skal ved udtagning af prøver til laboratorieundersøgelser tages hensyn til resultatet af de i afsnit A.1 omhandlede kliniske undersøgelser, og prøveudtagningen skal så vidt muligt omfatte de i afsnit A.1, punkt 1, nævnte dyr.
2. Hvis der ikke er tydelige tegn på sygdom eller post mortem-læsioner, der giver formodning om kategori A-sygdomme, skal prøverne indsamles tilfældigt i hver af virksomhedens epidemiologiske enheder, og prøverne skal gøre det muligt at påvise sygdommen, hvis den forekommer.
3. De dyr, der skal udtages prøver fra, arten af de prøver, der skal indsamles, og prøveudtagningsmetoden skal være i overensstemmelse med den kompetente myndigheds instrukser og med den relevante beredskabsplan, jf. artikel 43 i forordning (EU) 2016/429. Der skal med de dyr, der skal udtages prøver fra, arten af de prøver, der indsamles, og prøveudtagningsmetoden tages hensyn til sygdomsprofilen samt kriterierne i afsnit A.1, punkt 3.
4. Minimumsantallet af dyr, der skal udtages prøver fra, skal være i overensstemmelse med den kompetente myndigheds instrukser og med den relevante beredskabsplan, jf. artikel 43 i forordning (EU) 2016/429. Der skal med minimumsantallet af dyr, der skal udtages prøver fra, tages hensyn til kriterierne i afsnit A.1, punkt 4, og til de anvendte testmetoders ydeevne.
5. For så vidt angår vildtlevende dyr skal prøverne indsamles fra dyr, der er nedskudt, fundet døde eller bevidst fanget i fælde, eller tilvejebringes på grundlag af ikke-invasive metoder såsom saltsliksten og tyggetov eller lokkemad. Der skal med minimumsantallet og arten af prøver tages hensyn til den vildtlevende bestands anslåede størrelse samt de relevante kriterier i afsnit A.1, punkt 3 og 4.
A.3 PRØVEUDTAGNING PÅ VIRKSOMHEDER, DER SKAL BESØGES
1. Valget af virksomheder, hvor der skal udtages prøver, og prøveudtagningsmetoden skal være i overensstemmelse med den kompetente myndigheds instrukser og med den relevante beredskabsplan, jf. artikel 43 i forordning (EU) 2016/429. Der skal med valget af virksomheder, hvor der skal udtages prøver, og prøveudtagningsmetoden tages hensyn til sygdomsprofilen samt kriterierne i afsnit A.1, punkt 3.
2. Minimumsantallet af virksomheder, der skal besøges, skal være i overensstemmelse med den kompetente myndigheds instrukser og med den relevante beredskabsplan, jf. artikel 43 i forordning (EU) 2016/429.
B. Diagnosticeringsmetoder
Teknikker, referencematerialer, standardisering heraf og fortolkningen af resultaterne af test udført under anvendelse af de relevante diagnosticeringsmetoder for kategori A-sygdomme skal være i overensstemmelse med artikel 6 i og del III i bilag VI til delegeret forordning (EU) 2020/689.
Diagnosticeringsmetoderne skal have til formål at sikre optimal følsomhed i overvågningen. Under visse omstændigheder kan denne overvågning omfatte anvendelse af laboratorieundersøgelser til vurdering af tidligere sygdomseksponering.
C. Transport af prøver
1. Alle prøver, der udtages med henblik på at bekræfte eller udelukke forekomst af en kategori A-sygdom, skal — behørigt mærket og identificeret — sendes til et officielt laboratorium, der er blevet informeret om deres ankomst. Prøverne skal være ledsaget af de relevante formularer i overensstemmelse med de krav, der er fastsat af den kompetente myndighed og det laboratorium, der modtager prøverne. Disse formularer skal indeholde oplysninger om som minimum:
oprindelsesvirksomheden for de dyr, der er udtaget prøver fra
art, alder og kategori for de dyr, der er udtaget prøver fra
dyrenes kliniske historik, hvis tilgængelig og relevant
kliniske tegn og obduktionsfund og
alle andre relevante oplysninger.
2. Alle prøver skal:
opbevares i beholdere og pakninger, der er vandtætte og brudsikre og overholder gældende internationale standarder
opbevares ved den mest hensigtsmæssige temperatur og under de mest hensigtsmæssige forhold generelt under transporten under hensyntagen til de faktorer, der kan indvirke på prøvens kvalitet.
3. Emballagens yderside skal være mærket med modtagerlaboratoriets adresse, og følgende meddelelse skal være tydeligt fremhævet og placeret på et iøjnefaldende sted:
»Animalsk materiale til patologisk undersøgelse; letfordærveligt; skrøbeligt indhold; må ikke åbnes uden for bestemmelseslaboratoriet.«
4. Den ansvarlige på det officielle laboratorium, som modtager prøverne, skal underrettes om prøvernes ankomst i god tid i forvejen.
BILAG II
MONITORERINGSPERIODE
(jf. denne forordnings artikel 8, 17, 27, 32, 48, 57 og 59)
|
Kategori A-sygdom |
MONITORERINGSPERIODE |
|
Mund- og klovesyge (FMD) |
21 dage |
|
Infektion med kvægpestvirus (RP) |
21 dage |
|
Infektion med Rift Valley-feber-virus (RVFV) |
30 dage |
|
Infektion med lumpy skin disease-virus (LSD) |
28 dage |
|
Infektion med Mycoplasma mycoides subsp. mycoides SC (oksens ondartede lungesyge) (CBPP) |
45 dage |
|
Fåre- og gedekopper (SPGP) |
21 dage |
|
Infektion med fåre- og gedepestvirus (PPR) |
21 dage |
|
Ondartet lungesyge hos geder (CCPP) |
45 dage |
|
Afrikansk hestepest (AHS) |
14 dage |
|
Infektion med Burkholderia mallei (snive) |
6 måneder |
|
Klassisk svinepest (CSF) |
15 dage |
|
Afrikansk svinepest (ASF) |
15 dage |
|
Højpatogen aviær influenza (HPAI) |
21 dage |
|
Infektion med Newcastle disease-virus (NCD) |
21 dage |
BILAG III
BETINGELSER FOR VISSE UNDTAGELSER FRA ARTIKEL 12, STK. 1, LITRA A), FOR DYR AF HESTEFAMILIEN
(jf. artikel 13, stk. 4)
1. I tilfælde af et udbrud af afrikansk hestepest kan den kompetente myndighed indrømme undtagelser fra artikel 12, stk. 1, litra a), for angrebne og ikke-angrebne dyr, forudsat at:
de angrebne dyr, der er omfattet af undtagelsen, holdes isoleret i vektorbeskyttede lokaliteter, som helt forhindrer overførsel af den sygdomsfremkaldende agens fra dyrene til de relevante vektorer i 40 dage — svarende til den smitteperiode, der er fastsat i det relevante kapitel i Verdensorganisationen for Dyresundheds (OIE) sundhedskodeks for terrestriske dyr — efter at dyrene er indsat i de vektorbeskyttede lokaliteter, og
overvågning, herunder om nødvendigt laboratorieundersøgelser, foretaget af den kompetente myndighed viser, at ingen af dyrene i de vektorbeskyttede lokaliteter udgør en risiko for overførsel af virus.
2. I tilfælde af et udbrud af infektion med Burkholderia mallei (snive) kan den kompetente myndighed indrømme undtagelser fra artikel 12, stk. 1, litra a), for ikke-angrebne dyr, forudsat at dyrene, der er omfattet af undtagelsen, holdes i karantæne, indtil:
de angrebne dyr er blevet aflivet og destrueret
rengøringen og desinfektionen af virksomheden efter aflivningen er fuldført i overensstemmelse med artikel 15, og
de resterende dyr er blevet underkastet en komplementbindingstest med negativt resultat ved en serumfortynding på 1:5 på prøver udtaget mindst 6 måneder efter den i litra b) omhandlede rengøring og desinfektion,
BILAG IV
PROCEDURER FOR RENGØRING, DESINFEKTION OG OM NØDVENDIGT BEKÆMPELSE AF INSEKTER OG GNAVERE
(jf. denne forordnings artikel 12, 15, 16, 39, 45 og 57)
A. Almindelige krav
1. Der skal ved valget af biocidholdige produkter og rengørings- og desinfektionsprocedurer tages hensyn til:
den infektionsfremkaldende agens
arten af de virksomheder, køretøjer, genstande og materialer, der skal behandles, og
den relevante lovgivning.
2. Biocidholdige produkter skal anvendes under forhold, der sikrer, at midlernes effektivitet ikke forringes. Navnlig skal tekniske parametre, som fabrikanten har angivet, såsom tryk, temperatur, påkrævet kontakttid eller opbevaring, overholdes Desinfektionsmidlets aktivitet må ikke forringes gennem interaktion med andre stoffer.
3. Rekontaminering af allerede rengjorte dele skal undgås, navnlig når vaskning foregår med væsker under tryk.
4. Det vand, der anvendes til rengøring, skal opfanges og bortskaffes på en sådan måde, at enhver risiko for spredning af kategori A-sygdomsfremkaldende agenser undgås.
5. Biocidholdige produkter skal anvendes på en sådan måde, at skadelig indvirkning på miljøet og folkesundheden som følge af deres anvendelse reduceres mest muligt.
B. Foreløbig rengøring og desinfektion
Ved foreløbig rengøring og desinfektion i henhold til artikel 15 gælder følgende med henblik på at undgå spredning af kategori A-sygdommen:
Hele kroppe eller dele af døde opdrættede dyr af listeopførte arter skal sprøjtes med desinfektionsmiddel og fjernes fra virksomheden i lukkede, lækagesikrede køretøjer eller beholdere med henblik på forarbejdning og bortskaffelse.
Væv eller blod fra aflivning, slagtning eller post mortem-undersøgelse skal omhyggeligt indsamles og bortskaffes.
Så snart de hele kroppe eller dele af døde opdrættede dyr af listeopførte arter er blevet fjernet med henblik på forarbejdning eller bortskaffelse, skal de dele af virksomheden, hvor disse dyr har været holdt, og alle dele af andre bygninger, overflader eller udstyr, som er blevet kontamineret under aflivningen eller post mortem-undersøgelse, sprøjtes med desinfektionsmiddel.
Husdyrgødning, herunder brugt strøelse, skal gennemvædes grundigt med desinfektionsmiddel.
Desinfektionsmidlet skal forblive på den behandlede overflade i mindst 24 timer.
Udstyr, beholdere, spise- og fodringsredskaber, overflader og alt andet materiale, som kan formodes at være kontamineret efter vaskning og desinfektion, skal destrueres.
C. Endelig rengøring og desinfektion
Ved endelig rengøring og desinfektion som omhandlet i artikel 57 gælder følgende:
Husdyrgødning, herunder brugt strøelse, skal fjernes og behandles som følger:
Fast husdyrgødning, herunder brugt strøelse, skal enten:
underkastes dampbehandling ved en temperatur på mindst 70 °C eller
destrueres ved brænding eller
nedgraves i en dybde, der er tilstrækkelig til, at dyr ikke kan komme i kontakt med den, eller
stables, så den opvarmes, sprøjtes med desinfektionsmiddel og henstå i mindst 42 dage, i hvilke stakken enten tildækkes eller omstikkes for at sikre, at alle lag varmebehandles.
Flydende husdyrgødning skal opbevares i mindst 42 dage — og i tilfælde af højpatogen aviær influenza 60 dage — efter sidste tilsætning af infektiøst materiale.
Bygninger, overflader og udstyr skal vaskes og rengøres grundigt ved at fjerne resterende fedt og snavs og sprøjtes med desinfektionsmidler.
Efter 7 dage skal virksomhederne rengøres og desinficeres igen.
BILAG V
BESKYTTELSES- OG OVERVÅGNINGSZONERS MINIMUMSRADIUS
(jf. denne forordnings artikel 21)
Angivet som radius af en cirkel med virksomheden som centrum
|
Kategori A-sygdom |
Beskyttelseszone |
Overvågningszone |
|
Mund- og klovesyge |
3 km |
10 km |
|
Infektion med kvægpestvirus |
3 km |
10 km |
|
Infektion med Rift Valley-feber-virus |
20 km |
50 km |
|
Infektion med lumpy skin disease-virus |
20 km |
50 km |
|
Infektion med Mycoplasma mycoides subsp. mycoides SC (oksens ondartede lungesyge) |
Virksomheden |
3 km |
|
Fåre- og gedekopper |
3 km |
10 km |
|
Infektion med fåre- og gedepestvirus |
3 km |
10 km |
|
Ondartet lungesyge hos geder |
Virksomheden |
3 km |
|
Afrikansk hestepest |
100 km |
150 km |
|
Infektion med Burkholderia mallei (snive) |
Virksomheden |
Virksomheden |
|
Klassisk svinepest |
3 km |
10 km |
|
Afrikansk svinepest |
3 km |
10 km |
|
Højpatogen aviær influenza |
3 km |
10 km |
|
Infektion med Newcastle disease-virus |
3 km |
10 km |
BILAG VI
FORBUD I RESTRIKTIONSZONEN
(jf. denne forordnings artikel 27)
Tabel: Forbud mod aktiviteter i relation til dyr af listeopførte arter og produkter af disse dyr
|
FORBUD MOD AKTIVITETER VEDRØRENDE DYR OG PRODUKTER I RELATION TIL KATEGORI A-SYGDOMME (1) |
FMD |
RP |
RVFV |
LSD |
CBPP |
SPGP |
PPR |
CCPP |
CSF |
ASF |
AHS |
GLAND |
HPAI |
NCD |
|
|
Flytning af opdrættede dyr af listeopførte arter fra virksomheder i restriktionszonen |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
NA |
X |
X |
|
|
Flytning af opdrættede dyr af listeopførte arter til virksomheder i restriktionszonen |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
NA |
X |
X |
|
|
Genopbygning af vildtbestande af listeopførte arter |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
NA |
X |
X |
|
|
Markeder, dyrskuer, udstillinger og andre samlinger af opdrættede dyr af listeopførte arter samt afhentning og spredning af de pågældende arter |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
NA |
X |
X |
|
|
Flytning af sæd, oocytter og embryoner fra opdrættede dyr af listeopførte arter fra virksomheder i restriktionszonen |
X |
X |
X |
X (2) |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
NA |
NA |
NA |
|
|
Indsamling af sæd, oocytter og embryoner fra opdrættede dyr af listeopførte arter |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
NP |
NA |
NA |
NA |
|
|
Erhvervsmæssig kunstig inseminering af opdrættede dyr af listeopførte arter |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
NA |
NA |
NA |
|
|
Erhvervsmæssig bedækning af opdrættede dyr af listeopførte arter |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
NA |
NA |
NA |
|
|
►M2 Flytning af rugeæg til og fra virksomheder i restriktionszonen ◄ |
NA |
NA |
NA |
NA |
NA |
NA |
NA |
NA |
NA |
NA |
NA |
NA |
X |
X |
|
|
Flytning af fersk kød, undtagen spiselige slagtebiprodukter, fra opdrættede og vildtlevende dyr af listeopførte arter fra slagterier eller vildthåndteringsvirksomheder i restriktionszonen |
X |
X |
X |
NP |
NP |
X |
X |
NP |
X |
X |
NP |
NA |
X |
X |
|
|
FORBUD MOD AKTIVITETER VEDRØRENDE DYR OG PRODUKTER I RELATION TIL KATEGORI A-SYGDOMME (fortsat) |
FMD |
RP |
RVFV |
LSD |
CBPP |
SPGP |
PPR |
CCPP |
CSF |
ASF |
AHS |
GLAND |
HPAI |
NCD |
|
|
Flytning af spiselige slagtebiprodukter fra opdrættede og vildtlevende dyr af listeopførte arter fra slagterier eller vildthåndteringsvirksomheder i restriktionszonen |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
NP |
NA |
X |
X |
|
|
Flytning af kødprodukter fremstillet af fersk kød af listeopførte arter fra virksomheder i restriktionszonen |
X |
X |
X |
NP |
NP |
NP |
X |
NP |
X |
X |
NP |
NA |
X |
X |
|
|
Flytning af rå mælk og colostrum hidrørende fra opdrættede dyr af listeopførte arter fra virksomheder i restriktionszonen |
X |
X |
X |
X |
NP |
X |
X |
NP |
NA |
NA |
NP |
NA |
NA |
NA |
|
|
Flytning af mejeriprodukter og colostrumbaserede produkter fra virksomheder i restriktionszonen |
X |
X |
X |
X |
NP |
X |
X |
NP |
NA |
NA |
NP |
NA |
NA |
NA |
|
|
Flytning af konsumæg fra virksomheder i restriktionszonen |
NA |
NA |
NA |
NA |
NA |
NA |
NA |
NA |
NA |
NA |
NA |
NA |
X |
X |
|
|
Flytning af animalske biprodukter fra opdrættede dyr af listeopførte arter fra virksomheder i restriktionszonen, undtagen hele kroppe eller dele af døde dyr |
Husdyrgødning, herunder brugt strøelse |
X |
X |
X |
X |
NP |
X |
X |
NP |
X |
X |
NP |
NA |
X |
X |
|
Huder, skind, uld, børster og fjer |
X |
X |
X |
X |
NP |
X |
X |
NP |
X |
X |
NP |
NA |
X |
X |
|
|
Animalske biprodukter, bortset fra husdyrgødning, herunder brugt strøelse, og bortset fra huder, skind, uld, børster og fjer |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
X |
NA |
X |
X |
|
|
FORBUD MOD AKTIVITETER VEDRØRENDE DYR OG PRODUKTER I RELATION TIL KATEGORI A-SYGDOMME (fortsat) |
FMD |
RP |
RVFV |
LSD |
CBPP |
SPGP |
PPR |
CCPP |
CSF |
ASF |
AHS |
GLAND |
HPAI |
NCD |
|
|
►M2 Flytning af vegetabilske fodermidler og halm hidrørende fra restriktionszonen ◄ |
X |
X |
NP |
NP |
NP |
NP |
NP |
NP |
NP |
NP |
NP |
NA |
NP |
NP |
|
|
(1)
Forkortelser for kategori A-sygdomme, jf. bilag II. |
|||||||||||||||
BILAG VII
RISIKOBEGRÆNSENDE BEHANDLINGER AF ANIMALSKE PRODUKTER FRA RESTRIKTIONSZONEN
(jf. denne forordnings artikel 27, 33 og 49)
|
Behandling |
FMD (1) |
RP |
RVFV |
LSD |
CBPP |
SPGP |
PPR |
CCPP |
CSF |
ASF |
AHS |
HPAI |
NCD |
|
KØD |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Varmebehandling i en hermetisk lukket beholder, hvorved der opnås en F0 (2)-værdi på mindst 3 |
x |
|
|
|
|
|
X |
|
X |
X |
|
X |
X |
|
Varmebehandling, hvorved der opnås en kernetemperatur på 80 °C |
X |
|
|
|
|
|
X |
|
X |
X |
|
X |
X |
|
Varmebehandling, hvorved der opnås en kernetemperatur på 70 °C |
X |
|
|
|
|
|
X |
|
X |
|
|
X |
X |
|
Varmebehandling (af kød, der forinden er udbenet og affedtet), hvorved der opnås en kernetemperatur på 70 °C i mindst 30 minutter |
X |
|
|
|
|
|
X |
|
X |
X |
|
|
|
|
Varmebehandling i en hermetisk lukket beholder, med opvarmning til 60 °C i mindst 4 timer |
X |
|
|
|
|
|
X |
|
X |
X |
|
|
|
|
Kernetemperatur på 73,9 °C i mindst 0,51 sekunder (3) |
X |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
X |
X |
|
Kernetemperatur på 70,0 °C i mindst 3,5 sekunder (3) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
X |
X |
|
Kernetemperatur på 65,0 °C i mindst 42 sekunder (3) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
X |
X |
|
Kernetemperatur på 60 °C i mindst 507 sekunder (3) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
X |
X |
|
Varmebehandling, hvorved der opnås udtørring med værdier på maksimalt 0,93 Aw og pH 6 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Varmebehandling, hvorved der opnås en kernetemperatur på 65 °C tilstrækkeligt længe til, at der opnås en pasteuriseringsværdi på 40 |
|
|
|
|
|
|
X |
|
|
|
|
|
|
|
Naturlig gæring og modning af ikke-udbenet kød: mindst 9 måneder, hvorved der opnås værdier på maximalt 0,93 Aw og pH 6 |
X |
|
|
|
|
|
|
|
X |
|
|
|
|
|
Naturlig gæring og modning af udbenet kød: mindst 9 måneder, hvorved der opnås værdier på maximalt 0,93 Aw og pH 6 |
X |
|
|
|
|
|
|
|
X |
X |
|
|
|
|
Naturlig gæring af kam: mindst 140 dage, hvorved der opnås værdier på maximalt 0,93 Aw og pH 6 (4) |
|
|
|
|
|
|
|
|
X |
X |
|
|
|
|
Naturlig gæring af skinke: mindst 190 dage, hvorved der opnås værdier på maximalt 0,93 Aw og pH 6 (4) |
|
|
|
|
|
|
|
|
X |
X |
|
|
|
|
Tørring efter saltning af ikke-udbenet skinke efter italiensk tradition: mindst 313 dage (4) |
|
|
|
|
|
|
|
|
X |
|
|
|
|
|
Tørring efter saltning af ikke-udbenet skinke og kam efter spansk tradition (4): — Iberisk skinke: mindst 252 dage — Iberisk bov: mindst 140 dage — Iberisk kam: mindst 126 dage — Serrano-skinke: mindst 140 dage |
X |
|
|
|
|
|
|
|
X |
X |
|
|
|
|
Modning af slagtekroppe ved en minimumstemperatur på 2 °C i mindst 24 timer efter slagtning |
|
|
X |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Fjernelse af spiselige slagtebiprodukter |
|
|
|
X |
X |
X |
|
X |
|
|
|
|
|
|
NATURTARME |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Saltning med natriumchlorid (NaCl), enten i tørform eller som saltlage (Aw < 0,80), i en sammenhængende periode på 30 dage eller derover ved en omgivelsestemperatur på mindst 20 °C |
X |
|
|
SC (5) |
|
|
X |
|
X |
X |
|
|
|
|
Saltning med salt tilsat phosphat (86,5 % NaCl), 10,7 % Na2HPO4 og 2,8 % Na3PO4, enten i tørform eller som saltlage (Aw < 0,80), i en sammenhængende periode på 30 dage eller derover ved en omgivelsestemperatur på mindst 20 °C |
X |
|
|
|
|
X |
|
X |
X |
|
|
|
|
|
Saltning med natriumchlorid (NaCl) i mindst 30 dage (6) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Blegning (6) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Tørring (6) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
MÆLK |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Varmebehandling (steriliseringsproces), hvorved der opnås en F0-værdi på 3 |
X |
|
|
|
SC (5) |
|
|
SC (5) |
|
|
|
|
|
|
UHT-varmebehandling (ultrahøj temperatur): mindst 132 °C i mindst 1 sekund |
X |
|
|
|
|
X |
|
|
|
|
|
||
|
UHT-varmebehandling (ultrahøj temperatur): mindst 135 °C i et passende tidsrum |
X |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
HTST-varmebehandling (pasteurisering i kort tid ved høj temperatur), hvis mælkens pH-værdi er lavere end 7 — mindst 72 °C i mindst 15 sekunder |
X |
|
|
|
|
X |
|
|
|
|
|
||
|
HTST-varmebehandling (pasteurisering i kort tid ved høj temperatur), hvis mælkens pH-værdi er 7 eller derover — mindst 72 °C i mindst 15 sekunder, i to omgange |
X |
|
|
|
|
X |
|
|
|
|
|
||
|
HTST-behandling (pasteurisering i kort tid ved høj temperatur) kombineret med en fysisk behandling, hvorved der opnås en pH-værdi på under 6 i mindst 1 time eller mindst 72 °C, kombineret med tørring |
X |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
Pasteurisering bestående af en enkelt varmebehandling med en effekt, der mindst svarer til den, der opnås ved pasteurisering ved en temperatur på 72 °C i 15 sekunder |
X |
|
X |
X |
X |
|
|
|
|
|
|
||
|
(1)
Sygdomsforkortelser, jf. bilag II.
(2)
F0 er den beregnede dræbende virkning på bakteriesporer. En F0-værdi på 3 betyder, at det koldeste punkt i produktet er opvarmet tilstrækkeligt til at opnå samme dræbende virkning som 121 °C (250 F) på tre minutter med øjeblikkelig opvarmning og nedkøling.
(3)
Gælder kun fjerkrækød.
(4)
Gælder kun svin.
(5)
Sikker vare.
(6)
Gælder ikke naturtarme fra kvæg, får, geder og svin. |
|||||||||||||
|
Behandling |
HPAI |
NCD |
|
ÆG |
|
|
|
Varmebehandling: — Hele æg: — — 60,0 °C – 188 sek. — gennemkogt — Helægsblandinger: — — 60 °C – 188 sek. — gennemkogt — 61,1 °C – 94 sek. — Flydende æggehvide: — — 55,6 °C – 870 sek. — 56,7 °C – 232 sek. — Ren æggeblomme: — — 60 °C – 288 sek. — 10 % saltet æggeblomme: — — 62,2 °C – 138 sek. — Tørret æggehvide: — — 67 °C – 20 timer — 54,4 °C – 50,4 timer — 51,7 °C – 73,2 timer |
X |
|
|
Varmebehandling: — Hele æg: — — 55 °C – 2 521 sek. — 57 °C – 1 596 sek. — 59 °C – 674 sek. — gennemkogt — Flydende æggehvide: — — 55 °C – 2 278 sek. — 57 °C – 986 sek. — 59 °C – 301 sek. — 10 % saltet æggeblomme: — — 55 °C – 176 sek. — Tørret æggehvide: — — 57 °C – 54,0 timer |
|
X |
BILAG VIII
RISIKOBEGRÆNSENDE BEHANDLINGER AF IKKE-ANIMALSKE PRODUKTER FRA RESTRIKTIONSZONEN
(jf. denne forordnings artikel 36 og 52)
|
Behandling |
FMD (1) |
RP |
|
Varmebehandling, minimumstemperatur på 80 °C i mindst 10 minutter, damp i et lukket kammer |
X |
X |
|
Opbevaring i pakninger eller baller under tag i lokaliteter, der ligger mindst 2 km fra det nærmeste udbrud, således at produkterne først må forlade lokaliteterne, når der er gået mindst tre måneder, efter at rengøring og desinfektion i henhold til artikel 15 er fuldført. |
X |
X |
|
(1)
Sygdomsforkortelser jf. bilag II. |
||
BILAG IX
MÆRKNING AF FERSK KØD FRA BESKYTTELSESZONEN
(jf. denne forordnings artikel 33 og 49)
1. Det mærke, der skal anbringes på fersk kød af fjerkræ med oprindelse i beskyttelseszonen, som ikke er bestemt til en anden medlemsstat, jf. artikel 33, stk. 1, litra b), skal opfylde følgende krav:
Form og indhold:
»XY« er den relevante landekode, jf. afsnit I, del B, punkt 6, i bilag II til forordning (EF) nr. 853/2004, og »1234« er virksomhedens autorisationsnummer, jf. afsnit I, del B, punkt 7, i bilag II til forordning (EF) nr. 853/2004.
Dimensioner:
2. Det mærke, der skal anbringes på fersk kød bestemt til behandling på et forarbejdningsanlæg i henhold til artikel 33, stk. 2, litra a), skal bestå af enten:
identifikationsmærket som omhandlet i forordning (EF) nr. 853/2004, tilføjet et diagonalt kryds bestående af to rette linjer, der krydser hinanden i midten af stemplet, således at oplysningerne på mærket forbliver læsbare, eller
et enkelt ovalt stempel, som er 6,5 cm bredt og 4,5 cm højt, med følgende letlæselige oplysninger:
BILAG X
VARIGHEDEN AF SYGDOMSBEKÆMPELSESFORANSTALTNINGER I BESKYTTELSESZONEN
(jf. denne forordnings artikel 39)
|
Kategori A-sygdom |
Minimumsvarigheden af foranstaltninger i beskyttelseszonen (artikel 39, stk. 1) |
Yderligere periode med anvendelse af overvågningsforanstaltninger i beskyttelseszonen (artikel 39, stk. 3) |
|
Mund- og klovesyge |
15 dage |
15 dage |
|
Infektion med kvægpestvirus |
21 dage |
9 dage |
|
Infektion med Rift Valley-feber-virus |
30 dage |
15 dage |
|
Infektion med lumpy skin disease-virus |
28 dage |
17 dage |
|
Infektion med Mycoplasma mycoides subsp. mycoides SC (oksens ondartede lungesyge) |
45 dage |
Ikke relevant |
|
Fåre- og gedekopper |
21 dage |
9 dage |
|
Infektion med fåre- og gedepestvirus |
21 dage |
9 dage |
|
Ondartet lungesyge hos geder |
45 dage |
Ikke relevant |
|
Afrikansk hestepest |
12 måneder |
Ikke relevant |
|
Infektion med Burkholderia mallei (snive) |
6 måneder |
Ikke relevant |
|
Klassisk svinepest |
15 dage |
15 dage |
|
Afrikansk svinepest |
15 dage |
15 dage |
|
Højpatogen aviær influenza |
21 dage |
9 dage |
|
Infektion med Newcastle disease-virus |
21 dage |
9 dage |
BILAG XI
VARIGHEDEN AF SYGDOMSBEKÆMPELSESFORANSTALTNINGER I OVERVÅGNINGSZONEN
(jf. denne forordnings artikel 55 og 56)
|
Kategori A-sygdom |
Minimumsvarigheden af foranstaltninger i overvågningszonen |
|
Mund- og klovesyge |
30 dage |
|
Infektion med kvægpestvirus |
30 dage |
|
Infektion med Rift Valley-feber-virus |
45 dage |
|
Infektion med lumpy skin disease-virus |
45 dage |
|
Infektion med Mycoplasma mycoides subsp. mycoides SC (oksens ondartede lungesyge) |
45 dage |
|
Fåre- og gedekopper |
30 dage |
|
Infektion med fåre- og gedepestvirus |
30 dage |
|
Ondartet lungesyge hos geder |
45 dage |
|
Afrikansk hestepest |
12 måneder |
|
Infektion med Burkholderia mallei (snive) |
Ikke relevant |
|
Klassisk svinepest |
30 dage |
|
Afrikansk svinepest |
30 dage |
|
Højpatogen aviær influenza |
30 dage |
|
Infektion med Newcastle disease-virus |
30 dage |
BILAG XII
PRØVEUDTAGNINGSPROCEDURER OG DIAGNOSTICERINGSMETODER FOR KATEGORI A-SYGDOMME HOS AKVATISKE DYR
1. Følgende gælder for kliniske undersøgelser og indsamling af prøver:
Den kliniske undersøgelse og prøveudtagningen med henblik på laboratorieundersøgelser skal omfatte:
akvakulturdyr af listeopførte arter, der udviser kliniske tegn på den pågældende kategori A-sygdom, og
akvakulturdyr, der kan formodes at være døde af den mistænkte/bekræftede kategori A-sygdom i den senere tid, og
akvakulturdyr med epidemiologisk forbindelse til et mistænkt eller bekræftet tilfælde af en kategori A-sygdom.
Minimumsantallet af prøver, der skal indsamles, er som følger:
|
|
Scenarie |
|||
|
Dyretype |
Rapportering om øget dødelighed |
Indsættelse af inficerede dyr |
Observerede obduktionsfund eller kliniske tegn |
Mistanke på grund af andre omstændigheder |
|
Bløddyr (hele dyret) |
30 |
30 |
— |
150 |
|
Krebsdyr |
10 |
|
10 |
150 |
|
Fisk |
— |
— |
10 |
30 |
Følgende yderligere kriterier gælder ved udtagning af prøver af bløddyr:
Dyr, der mistænkes for at være inficeret, udvælges til prøveudtagning. Hvis der forekommer listeopførte arter i bestanden af dyr, der er omfattet af mistanken, udvælges disse til prøveudtagningen.
Hvis der forekommer svage bløddyr, bløddyr med åbne skaller eller nyligt døde bløddyr (som ikke er gået i opløsning), skal disse udvælges først. Forekommer der ikke sådanne bløddyr, udvælges de ældste sunde bløddyr.
Hvis der på virksomheden anvendes mere end én vandkilde til produktion af bløddyr, skal der indgå bløddyr fra alle vandkilder i prøven, således at alle dele af virksomheden er proportionalt repræsenteret i prøven.
Når der udtages prøver fra en gruppe af virksomheder med opdræt af bløddyr, som tilsyneladende har samme epidemiologiske status, skal der indgå bløddyr fra et repræsentativt antal prøveudtagningssteder i prøven.
De vigtigste faktorer, der skal tages i betragtning ved valg af prøveudtagningssteder, er belægningsgrad, vandstrømme, forekomst af listeopførte arter, både modtagelige arter og vektorarter, dybdeforhold og driftspraksis. Naturlige voksesteder, der ligger i eller støder op til virksomheden/virksomhederne med opdræt af bløddyr, skal indgå i prøveudtagningen.
Følgende yderligere kriterier gælder ved udtagning af prøver af krebsdyr:
Hvis der forekommer svage eller døende krebsdyr af listeopførte arter i produktionsenhederne, udvælges disse krebsdyr først. Er sådanne dyr ikke til stede, skal de udvalgte krebsdyr omfatte krebsdyr af forskellige årgange, proportionalt repræsenteret i prøven.
Hvis der anvendes mere end én vandkilde til produktion af krebsdyr, skal der indgå krebsdyr af listeopførte arter fra alle vandkilder i prøven, således at alle dele af virksomheden er proportionalt repræsenteret i prøven.
Når indsamling af prøver fra vildtlevende bestande af listeopførte arter er påkrævet i henhold til denne forordnings artikel 102, litra a), skal antallet og den geografiske fordeling af prøveudtagningsstederne fastlægges på en sådan måde, at der sikres en rimelig dækning af det område, der mistænkes for at være inficeret.
Prøveudtagningsstederne skal være repræsentative for de forskellige økosystemer, hvor de vildtlevende bestande af modtagelige arter forekommer, såsom hav-, flodmundings-, flod- og søsystemer.
Følgende yderligere kriterier gælder ved udtagning af prøver af fisk:
Hvis der forekommer svage fisk, fisk med unormal adfærd eller nyligt døde fisk (som ikke er gået i opløsning), skal disse udvælges. Er sådanne dyr ikke til stede, skal de udvalgte fisk omfatte fisk af listeopførte arter af forskellige årgange, proportionalt repræsenteret i prøven.
Hvis der anvendes mere end én vandkilde til produktion af fisk, skal der indgå fisk af listeopførte arter fra alle vandkilder i prøven, således at alle dele af virksomheden er proportionalt repræsenteret i prøven.
Hvis der forekommer regnbueørred (Oncorhynchus mykiss) eller europæisk aborre (Perca fluviatilis), må kun fisk af disse arter udvælges til prøveudtagning. Hvis der hverken forekommer regnbueørred eller europæisk aborre, skal stikprøven være repræsentativ for alle andre listeopførte arter på stedet, jf. kriterierne i litra a)-d).
Når indsamling af prøver fra vildtlevende bestande af listeopførte arter er påkrævet i henhold til denne forordnings artikel 102, litra a), skal antallet og den geografiske fordeling af prøveudtagningsstederne fastlægges på en sådan måde, at der sikres en rimelig dækning af det område, der mistænkes for at være inficeret.
Prøveudtagningsstederne skal desuden være repræsentative for de forskellige økosystemer, hvor de vildtlevende bestande af modtagelige arter forekommer, såsom hav-, flodmundings-, flod- og søsystemer.
Udvælgelsen af organer til prøveudtagning samt forberedelse, opbevaring og forsendelse af prøverne til laboratoriet skal ske i overensstemmelse med anbefalingerne fra EU-referencelaboratoriet for den pågældende sygdom.
2. Prøver skal undersøges på laboratoriet ved hjælp af de diagnosticeringsmetoder og -procedurer, der er godkendt af EU-referencelaboratoriet for den pågældende sygdom.
BILAG XIII
MINIMUMSVARIGHEDEN AF BRAKLÆGNING AF ANGREBNE AKVAKULTURVIRKSOMHEDER
Varigheden af braklægning, jf. denne forordnings artikel 81, og af synkron braklægning, jf. artikel 96, stk. 4 og 5
|
Kategori A-sygdom |
Minimumsvarighed af braklægning af angrebne virksomheder |
Minimumsvarighed af synkron braklægning af angrebne virksomheder i samme beskyttelseszone |
Supplerende krav |
|
Infektion med Mikrocytos mackini |
6 måneder |
4 uger |
Skal omfatte årets koldeste periode |
|
Infektion med Perkinsus marinus |
6 måneder |
4 uger |
Skal omfatte årets varmeste periode |
|
Infektion med Taura-syndrom-virus |
6 uger |
4 uger |
Skal omfatte årets varmeste periode |
|
Infektion med yellow head disease-virus |
6 uger |
3 uger |
Skal omfatte årets varmeste periode |
|
Epizootisk hæmatopoietisk nekrose |
8 uger |
4 uger |
Skal omfatte årets varmeste periode |
BILAG XIV
KRITERIER FOR OPRETTELSE AF RESTRIKTIONSZONER I RELATION TIL KATEGORI A-SYGDOMME HOS AKVATISKE DYR
1. Restriktionszoner som omhandlet i artikel 85 skal fastlægges i hvert enkelt tilfælde under hensyntagen til som minimum følgende faktorer:
det akkumulerede antal, den akkumulerede procentdel og fordelingen af døde bløddyr/krebsdyr/fisk på den virksomhed eller i den gruppe af virksomheder med opdræt, der er inficeret med kategori A-sygdomme
relevante oplysninger om flytninger til og fra den eller de angrebne virksomheder
afstanden til og tætheden af nabovirksomheder
forekomst af vildtlevende akvatiske dyr
eventuel viden om dødelighed, mistænkte tilfælde eller udbrud hos vildtlevende akvatiske dyr, som er eller kunne være relateret til den pågældende kategori A-sygdom
kort afstand til forarbejdningsvirksomheder og de arter, der findes på disse virksomheder, navnlig for så vidt angår listeopførte arter
opdrætspraksis på de angrebne virksomheder og nabovirksomheder
hydrodynamiske forhold og andre identificerede faktorer af epidemiologisk betydning.
2. Ved geografisk afgrænsning af beskyttelses- og overvågningszoner med hensyn til kategori A-sygdomme, der angriber bløddyr og krebsdyr, gælder følgende minimumskrav:
Beskyttelseszonen skal oprettes i umiddelbar nærhed af en virksomhed eller en gruppe af virksomheder med opdræt, der officielt er erklæret inficeret med en kategori A-sygdom, og skal svare til et område fastlagt på grundlag af passende hydrodynamiske og epidemiologiske data.
Overvågningszonen skal oprettes uden om beskyttelseszonen og skal svare til et område omkring beskyttelseszonen fastlagt på grundlag af passende hydrodynamiske eller epidemiologiske data.
3. Ved geografisk afgrænsning af beskyttelses- og overvågningszoner med hensyn til kategori A-sygdomme, der angriber fisk, gælder følgende minimumskrav:
Beskyttelseszonen skal oprettes omkring en virksomhed, hvor epizootisk hæmatopoietisk nekrose (EHN) er blevet bekræftet. Denne zone skal svare til:
i kystområder: et område i en cirkel med en radius, der mindst svarer til én tidevandsbevægelse, dog på mindst 5 km, med centrum på den virksomhed, hvor EHN er blevet bekræftet officielt, eller et tilsvarende område fastlagt på grundlag af passende hydrodynamiske eller epidemiologiske data
i områder inde i landet: hele afvandingsområdet for den virksomhed, hvor EHN er blevet bekræftet officielt. Den kompetente myndighed kan begrænse zonens udstrækning til dele af afvandingsområdet eller til virksomhedens område, forudsat at dette ikke forringer forebyggelsen af sygdommens spredning.
Overvågningszonen skal oprettes af den kompetente myndighed uden om beskyttelseszonen og skal svare til:
i kystområder: et område omkring beskyttelseszonen omfattende overlappende tidevandsbevægelser eller et område omkring beskyttelseszonen, som indgår i en cirkel med en radius på 10 km fra beskyttelseszonens centrum eller et tilsvarende område fastlagt på grundlag af passende hydrodynamiske eller epidemiologiske data
i områder inde i landet: et udvidet område uden om den oprettede beskyttelseszone.
BILAG XV
OVERVÅGNINGSORDNING FOR OG VARIGHED AF BEKÆMPELSESFORANSTALTNINGER I OVERVÅGNINGSZONEN FOR KATEGORI A-SYGDOMME HOS AKVAKULTURDYR
(jf. denne forordnings artikel 98 og 101)
1. Overvågningsordning
Virksomheder og grupper af akvakulturvirksomheder, der holder listeopførte arter i en overvågningszone, skal være omfattet af overvågning i overensstemmelse med artikel 98 til kontrol med, om de er inficeret med den pågældende kategori A-sygdom. Overvågningen skal omfatte sundhedsbesøg, herunder udtagning af prøver fra produktionsenheder. Disse besøg skal gennemføres af den kompetente myndighed i overensstemmelse med tabel 1 og 2.
Prøveudtagning skal ske i overensstemmelse med kriterierne i bilag XII, punkt 1, alt efter hvilke arter der er tale om.
Tabel 1
Overvågningsordning omfattende sundhedsbesøg og prøveudtagninger på virksomheder og grupper af virksomheder vedrørende kategori A-sygdomme hos akvatiske dyr, bortset fra epizootisk hæmatopoietisk nekrose
|
Kategori A-sygdom |
Antal sundhedsbesøg pr. år |
Antal laboratorieundersøgelser pr. år |
Antal dyr i prøven |
Periode af året for prøveudtagning |
Opholdsperiode for de dyr, der udtages prøver af på virksomheden |
|
Infektion med Mikrocytos mackini |
1 |
1 |
150 |
Det tidspunkt, hvor infektionsprævalensen vides at være størst, eller i april-maj, efter en periode på 3-4 måneder, hvor havets temperatur er under 10 °C |
4 måneder |
|
Infektion med Perkinsus marinus |
1 |
1 |
150 |
Det tidspunkt, hvor infektionsprævalensen vides at være størst, eller i september, oktober eller november |
4 måneder |
|
Infektion med Taura-syndrom-virus |
2 |
2 |
150 |
Den periode af året, hvor vandtemperaturen kan formodes at ville nå sit højeste niveau |
2 måneder |
|
Infektion med yellow head disease-virus |
2 |
2 |
150 |
Den periode af året, hvor vandtemperaturen kan formodes at ville nå sit højeste niveau |
2 måneder |
Tabel 2
Særlig ordning for overvågning omfattende sundhedsbesøg og prøveudtagninger på virksomheder vedrørende epizootisk hæmatopoietisk nekrose (EHN) hos akvatiske dyr (1)
|
Virksomhedstype |
Antal sundhedsinspektioner pr. år (2 år) |
Antal prøveudtagninger pr. år (2 år) |
Antal fisk i prøven |
|
|
Antal fisk i vækst |
Antal moderfisk (2) |
|||
|
a) Virksomheder med bestand(e) af moderfisk |
2 |
2 |
150 (1. og 2. inspektion) |
150 (1. eller 2. inspektion) |
|
b) Virksomheder, der udelukkende har bestand(e) af moderfisk |
2 |
1 |
0 |
150 (2) (1. eller 2. inspektion) |
|
c) Virksomheder uden bestand(e) af moderfisk |
2 |
2 |
150 (1. og 2. inspektion) |
0 |
|
Maksimalt antal fisk pr. samleprøve: 10 |
||||
|
(1)
Udtagningen af prøver af fisk til laboratorieundersøgelse skal ske, når vandtemperaturen er på mellem 11 °C og 20 °C. Kravet til vandtemperaturen gælder også for sundhedsinspektioner. På virksomheder, hvor vandtemperaturen ikke når op på 11 °C i løbet af året, skal prøveudtagning og sundhedsbesøg gennemføres, når vandtemperaturen er på sit højeste niveau.
(2)
Prøver fra moderfisk må ikke indeholde væske fra kønskirtlerne, mælke eller æg, da der ikke er evidens for, at EHN forårsager infektion af forplantningsorganerne. |
||||
2. Varigheden af sygdomsbekæmpelsesforanstaltninger i overvågningszonen
|
Kategori A-sygdom |
Minimumsvarighed af overvågning |
|
Infektion med Mikrocytos mackini |
3 år |
|
Infektion med Perkinsus marinus |
3 år |
|
Infektion med Taura-syndrom-virus |
2 år |
|
Infektion med yellow head disease-virus |
2 år |
|
Epizootisk hæmatopoietisk nekrose |
2 år |
Når overvågningsperioden er afsluttet, og der ikke er påvist yderligere tilfælde af infektion med den pågældende kategori A-sygdom, skal foranstaltningerne i overvågningszonen ophæves, jf. denne forordnings artikel 101.
( 1 ) Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EF) nr. 853/2004 af 29. april 2004 om særlige hygiejnebestemmelser for animalske fødevarer (EUT L 139 af 30.4.2004, s. 55).
( 2 ) Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EU) 2017/625 af 15. marts 2017 om offentlig kontrol og andre officielle aktiviteter med henblik på at sikre anvendelsen af fødevare- og foderlovgivningen og reglerne for dyresundhed og dyrevelfærd, plantesundhed og plantebeskyttelsesmidler (EUT L 95 af 7.4.2017, s. 1).
( 3 ) Kommissionens delegerede forordning (EU) 2019/2035 af 28. juni 2019 om supplerende regler til Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EU) 2016/429 for så vidt angår regler for virksomheder, der holder landdyr, og rugerier samt sporbarhed for visse opdrættede landdyr og rugeæg (EUT L 314 af 5.12.2019, s. 115).
( 4 ) Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EF) nr. 852/2004 af 29. april 2004 om fødevarehygiejne (EUT L 139 af 30.4.2004, s. 1).
( 5 ) Kommissionens delegerede forordning (EU) 2020/688 af 17. december 2019 om supplerende regler til Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EU) 2016/429 for så vidt angår dyresundhedsmæssige krav vedrørende flytning inden for Unionen af landdyr og rugeæg (se side 140 i denne EUT).