1976L0401 — DA — 09.04.1976 — 000.001
Dette dokument er et dokumentationsredskab, og institutionerne påtager sig intet ansvar herfor
Berigtiget ved:
Berigtigelse, EFT L 288, 20.10.1976, s. 27 (76/401) |
RÅDETS DIREKTIV
af 6. april 1976
om ændring af direktiv 75/271/EØF om fællesskabslisten over ugunstigt stillede landbrugsområder i henhold til direktiv 75/268/EØF (Frankrig)
(76/401/EØF)
RÅDET FOR DE EUROPÆISKE FÆLLESSKABER HAR —
under henvisning til traktaten om oprettelse af Det europæiske økonomiske Fællesskab,
under henvisning til Rådets direktiv 75/268/EØF af 28. april 1975 om landbrug i bjergområder og i visse ugunstigt stillede områder ( 1 ), ændret ved direktiv 76/400/EØF ( 2 ), særlig artikel 2, stk. 2,
under henvisning til forslag fra Kommissionen,
under henvisning til udtalelse fra Europa-Parlamentet ( 3 ),
under henvisning til udtalelse fra Det økonomiske og sociale Udvalg ( 4 ), og
ud fra følgende betragtninger:Republikken Frankrigs regering har i henhold til artikel 2, stk. 1, i direktiv 75/268/EØF fremsendt et forslag til Kommissionen om udvidelse af de bjergområder, der er anført i bilaget til Rådets direktiv 75/271/EØF af 28. april 1975 om fællesskabslisten over ugunstigt stillede landbrugsområder i henhold til direktiv 75/268/EØF (Frankrig) ( 5 ), samt givet oplysninger om de særlige kendetegn for de kommuner og dele af kommuner, som dette forslag omfatter;
som kendetegn for meget vanskelige klimatiske forhold i henhold til artikel 3, stk. 3, første led, i direktiv 75/268/EØF er der valgt en minimumshøjde for hver kommune på 600 m i Vogeserne, 700 m i de øvrige bjergegne og 800 m for skråningerne ned til Middelhavet;
som kendetegn for stejle skråninger i henhold til artikel 3, stk. 3, andet led, i direktiv 75/268/EØF er der valgt en procent på over 20;
når de to ovennævnte faktorer er til stede samtidig, er de valgte kendetegn dels en minimumshøjde på 500 m og dels en gennemsnitlig skråning på mindst 15 %; kun et meget begrænset antal af de foreslåede kommuner opfylder fuldt ud de fastsatte betingelser, selv om de er i overensstemmelse med betingelserne i artikel 3, stk. 4, i direktiv 75/268/EØF; da disse kommuners økonomi er snævert forbundet med de tilgrænsende kommuner, og da de næsten alle ligger indeklemt mellem disse kommuner og er afgjort mindre end disse, kan de pågældende kommuner dog klassificeres som bjergområder;
de kendetegn, som republikken Frankrigs regering har valgt at lægge til grund ved fastsættelsen af de områder, der er meddelt Kommissionen, svarer til de særlige kendetegn for bjergområder, der er nævnt i artikel 3, stk. 3, i direktiv 75/268/EØF;
den pågældende medlemsstats meddelelse indeholder ingen oplysning om den nuværende situation i disse områder for så vidt angår den i artikel 3, stk. 2, i direktiv 75/268/EØF omhandlede kollektive udbygning; denne udbygning synes ikke altid tilstrækkelig; desuden giver de manglende oplysninger om igangværende eller planlagte projekter ikke mulighed for at bestemme det tidsrum, inden for hvilket der vil indtræde en væsentlig forbedring i denne henseende; det forekommer ikke desto mindre hensigtsmæssigt at optage de omtalte områder på fællesskabslisten over ugunstigt stillede landbrugsområder under forudsætning af, at republikken Frankrigs regering snarest forelægger en detaljeret meddelelse om dette spørgsmål for Kommissionen —
UDSTEDT FØLGENDE DIREKTIV:
Artikel 1
De i bilaget anførte områder tilføjes til den liste over områder, som er anført i bilaget til direktiv 75/271/EØF.
Artikel 2
Den pågældende medlemsstat fremsender senest ved udgangen af 1976 Kommissionen en detaljeret meddelelse med angivelse af det tidsrum, inden for hvilket foranstaltninger til væsentlig forbedring af den kollektive udbygning vil blive gennemført i de i bilaget anførte områder.
Artikel 3
Dette direktiv er rettet til republikken Frankrig.
ANHANGBILAGANNEXANNEXEALLEGATOBIJLAGE
CANTONS |
COMMUNES OU PARTIES DE COMMUNES |
01 — Département de l'Ain |
|
Arrondissement de Belley |
|
Ambérieu-en-Bugey |
l'Abergement-de-Varey |
Champagne-en-Valromey |
Champagne-en-Valromey, Chavornay, Vieu |
Saint-Rambert-en-Bugey |
Torcieu |
Virieu-le-Grand |
Cheignieu-la-Balme, Contrevoz, Virieu-le-Grand |
Arrondissement de Nantua |
|
Bellegarde-sur-Valserine |
Bellegarde-sur-Valserine (reste du territoire non classé par arrêté du 20. 2. 1974), Surjoux |
Izernore |
Izernore, Matafelon-Granges (reste du territoire non classé par arrêté du 20. 2. 1974), Samognat, Serrières-sur-Ain |
Nantua |
Brion, Géovreissiat |
Poncin |
Challes-la-Montagne, Mérignat, Saint-Alban |
Oyonnax |
Dortan |
03 — Département de l'Allier |
|
Cusset |
Busset |
04 — Département des Alpes-de-Haute-Provence |
|
Sisteron |
Mison, Sisteron |
Volonne |
Aubignosc, Château-Arnoux, l'Escale, Peipin, Volonne |
06 — Département des Alpes-Maritimes |
|
Arrondissement de Grasse |
|
Bar-sur-Loup |
Bar-sur-Loup, Tourettes-sur-Loup |
Saint-Vallier-de-Thiey |
Cabris, Saint-Cézaire-sur-Siagne, Spéracédès, Le Tignet |
Vence |
Le Broc, Gattières, Saint-Jeannet |
Arrondissement de Nice |
|
Contes |
Cantaron, Châteauneuf-de-Contes, Contes |
L'Escarène |
Blausasc, Peillon |
Levens |
Aspremont, La Roquette-sur-Var, Saint-Blaise, Tourette-Levens |
Roquesteron |
Gilette |
07 — Département de l'Ardèche |
|
Arrondissement de Largentière |
|
Joyeuse |
Faugères, Planzolles, Ribes, Vernon |
Largentière |
Chazeaux, Largentière (fraction ancienne commune de Tauriers) |
Thueyts |
Fabras, Lalevade-d'Ardèche, Meyras, Pont-de-Labeaume |
Arrondissement de Privas |
|
Vals-les-Bains |
Vals-les-Bains |
Chomérac |
Saint-Bauzile |
Privas |
Dunières-sur-Eyrieux, les Ollières-sur-Eyrieux, Veyras |
Viviers |
Aubignas |
La Voulte-sur-Rhône |
Saint-Fortunat-sur-Eyrieux, Saint-Laurent-du-Pape |
Arrondissement de Tournon |
|
Annonay |
Annonay |
Saint-Félicien |
Colombier-le-Vieux |
Saint-Peray |
Champis, Saint-Sylvestre |
Tournon |
Boucieu-le-Roi, Colombier-le-Jeune, Plats, Saint-Barthélémy-le-Plain |
09 — Département de l'Ariège |
|
Arrondissement de Foix |
|
La Bastide-de-Sérou |
Aigues-Juntes, Allières, La Bastide-de-Sérou, Cadarcet, Durban-sur-Arize, Larbont, Montels, Montséron, Nescus, Suzan |
Foix |
Arabaux, Baulou, Cos, Foix, l'Herm, Loubières, Montgaillard, Pradières, Saint-Jean-de-Verges, Saint-Martin-de-Caralp, Saint-Pierre-de-Rivière, Vernajoul |
Lavelanet |
L'Aiguillon, Carla-de-Roquefort, Dreuilhe, Illat, Lavelanet, Lesparrou, Lieurac, Raissac, Roquefort-les-Cascades, Saint-Jean-d'Aigues-Vives, Sautel, Ventenac, Villeneuve-d'Olmes |
Arrondissement de Pamiers |
|
Le Mas-d'Azil |
Camarade, Gabre, Le Mas-d'Azil, Montfa |
Mirepoix |
Dun, Pradettes |
Varilhes |
Calzan, Cazaux, Dalou, Gudas, Loubens, Malléon, Ségura, Vira |
Arrondissement de Saint-Girons |
|
Sainte-Croix-Volvestre |
Bagert, Barjac, Bedeille, Contrazy, Lasserre, Mauvezin-de-Sainte-Croix, Mérigon, Montardit |
Saint-Girons |
Clermont, Encourtiech, Eycheil, Lescure, Montégut-en-Couserans, Saint-Girons |
Saint-Lizier |
Betchat, Gajan, Montesquieu-Avantes, Montgauch, Montjoie-en-Couserans, Taurignan-Castet, Taurignan-Vieux |
11 — Département de l'Aude |
|
Arrondissement de Carcassonne |
|
Alzonne |
Montolieu |
Conques-sur-Orbiel |
Limousis, Sallèles-Cabardès |
Mas-Cabardes |
Lastours, Salsigne, Villardonnel |
Mouthoumet |
Félines-Termenès, Termes, Vignevieille |
Peyriac-Minervois |
Caunes-Minervois, Villeneuve-Minervois |
Saissac |
Fraisse-Cabardès |
Arrondissement de Limoux |
|
Alaigne |
Escueillens — Saint-Juste-de-Bellengard, Monthaut, Pomy |
Chalabre |
Caudeval, Chalabre, Corbières, Courtauly, Gueytes-et-Labastide, Peyrefitte-du-Razes, Sainte-Colombe-sur-l'Hers, Sonnac-sur-l'Hers, Tréziers |
Couiza |
Coustaussa, Serres |
Limoux |
La Bezole, Bourigeole, Castelreng, Saint-Couat-du-Razès |
Quillan |
Ginoles, Granès, Quillan, Saint-Ferriol |
Saint-Hilaire |
Clermont-sur-Lauquet, Greffeil |
Arrondissement de Narbonne |
|
Tuchan |
Cucugnan, Duilhac, Maisons, Montgaillard, Padern, Rouffiac-des-Corbières |
12 — Département de l'Aveyron |
|
Arrondissement de Millau |
|
Belmont-sur-Rance |
Montlaur, Rebourguil |
Camarès |
Camarès |
Cornus |
Saint-Jean-et-Saint-Paul (reste du territoire non classé par l'arrêté du 20. 2. 1974) |
Millau-Ouest |
Comprégnac |
Saint-Affrique |
Roquefort-sur-Soulzon, Saint-Affrique, Saint-Jean-d'Alcapiès, Saint-Rome-de-Cernon, Tournemire (reste du territoire non classé par l'arrêté du 20. 2. 1974), Vabres-l'Abbaye |
Saint-Rome-de-Tarn |
Saint-Rome-de-Tarn |
Arrondissement de Rodez |
|
Cassagnes-Bégonhès |
Cassagnes-Bégonhès |
Conques |
Noailhac, Saint-Cyprien-sur-Dourdou (reste du territoire non classé par l'arrêté du 20. 2. 1974), Saint-Félix-de-Lunel |
Espalion |
Bessuéjouls, Espalion (reste du territoire non classé par l'arrêté du 20. 2. 1974) |
Estaing |
Sébrazac, Villecomtal |
Marcillac-Vallon |
Clairveaux, Marcillac-Vallon, Mouret, Nauviale, Saint-Christophe, Valady |
Naucelle |
Camboulazet |
Réquista |
Réquista, La Selve |
Rignac |
Auzits, Escandolières, Mayran, Goutrens, Belcastel |
La-Salvetat-Peyralès |
Lescure-Jaoul |
Arrondissement de Villefranche-de-Rouergue |
|
Aubin |
Aubin, Cransac, Firmi |
Capdenac-Gare |
Bouillac |
Decazeville |
Almon-les-Junies, Boisse-Penchot, Flagnac, Livinhac-le-Haut |
Najac |
Najac, Saint-André-de-Najac, Bor-et-Bar |
Rieupeyroux |
La-Bastide-l'Évêque, Prévinquières (reste du territoire non classé par l'arrêté du 20. 2. 1974) |
19 — Département de la Corrèze |
|
Arrondissement de Brive-la-Gaillarde |
|
Beynat |
Albignac, Aubazine, Beynat, Lanteuil, Palazinges, Sérilhac, Le-Pescher |
Beaulieu |
Brivezac, Chenaillers-Mascheix, Tudeils |
Brive-Nord |
Dampniat |
Meyssac |
Lostanges, Lagleygeolle, Noailhac |
Arrondissement de Tulle |
|
Argentat |
Albussac, Argentat, Forges, Ménoire, Monceaux-sur-Dordogne, Neuville, Saint-Bonnet-Elvert, Saint-Chamant, Saint-Hilaire-Taurieux, Saint-Martial-Entraygues, Saint-Sylvain |
La Roche-Canillac |
Champagnac-la-Prune, Clergoux, Espagnac, Gros-Chastang, Gumond, Marcillac-la-Croisille, La Roche-Canillac, Saint-Bazile-de-Laroche, Saint-Martin-la-Meanne, Saint-Pardoux-la-Croisille, Saint-Paul |
Seilhac |
Beaumont, Saint-Salvadour |
Tulle-Nord |
Naves, Saint-Hilaire-Peyroux |
Tulle-Sud |
Les Angles-sur-Corrèze, Chanac-les-Mines, Le Chastang, Cornil, Gimel, Ladignac-sur-Rondelles, Lagarde-Enval, Laguenne, Marc-la-Tour, Pandrignes, Saint-Bonnet-Avalouze, Sainte-Fortunade, Saint-Martial-de-Gimel, Saint-Priest-de-Gimel, Tulle |
Uzerche |
Meilhards |
20 — Département de la Corse |
|
Arrondissement d'Ajaccio |
|
Ajaccio |
Afa, Alata, Appietto, Bastelicaccia, Villanova |
Bastelica |
Cauro, Eccica-Suarella, Ocana |
Celavo-Mezzana |
Cuttoli-Corticchiato, Peri, Sarrola-Carcopino, Tavaco, Valle-di-Mezzana |
Cruzzini-Cinarca |
Ambiegna, Arro, Calcatoggio, Cannelle-d'Orcino, Casaglione, Lopigna, Sari-d'Orcino, Sant'Andréa-d'Orcino |
Deux-Sevi |
Osani, Partinello, Serriera, Cargèse, Ota, Piana |
Deux-Sorru |
Arbori, Coggia |
Sainte-Marie-Sicché |
Cognocoli-Monticchi, Coti-Chiavari, Forciolo, Grosseto-Prugna, Guargualé, Pietrosella, Pila-Canale, Serra-di-Ferro, Urbalacone, Zigliara |
Arrondissement de Bastia |
|
Alto-di-Casaconi |
Prunelli-di-Casacconi, Scolca, Volpajola |
Borgo |
Vignale |
Campoloro-di-Moriani |
San-Giovani, Sant'Andréa-di-Cotone |
Capo-Bianco |
Barrettali, Cagnano, Luri, Meria, Pino, Centuri, Ersa, Morsiglia, Rogliano, Tomino |
Conca-d'Oro |
Barbaggio, Oletta, Olmeta-di-Tuda, Poggio-d'Oletta, Vallecalle |
Fiumalto-d'Ampugnani |
Pero-Casevecchie, Velone-Orneto, Casalta, Pruno, Scata, San-Gavino-d'Ampugnani |
Haut-Nebbio |
Lama, Urtaca, Sorio, San-Gavino-di-Tenda, Santo-Pietro-di-Tenda |
Saglio-di-Santa-Culia |
Brando, Pietra-Corbara, Sisco, Canari, Nonza, Ogliastro, Olcani, Olmeta-di-Capocorso |
San-Martino-di-Lota |
San-Martino-di-Lota, Santa-Maria-di-Lota, Ville-di-Pietrabugna |
Vescovato |
Porri |
Arrondissement de Calvi |
|
Belgodère |
Belgodère, Costa, Novella, Occhiatana, Palasca, Ville-di-Paraso, Algajola, Aregno, Avapessa, Cateri, Feliceto, Lavatoggio, Muro, Nessa, Speloncato |
Calenzana |
Calenzana, Galeria, Moncale, Montegrosso (Montemaggiore) |
Calvi |
Lumio |
Île-Rousse |
Corbara, Monticello, Pigna, Sant'Antonio, Santa-Reparata-di-Balagna |
Arrondissement de Corte |
|
Moita-Verde |
Tallone, Tox |
Prunelli-di-Fiumorobo |
Prunelli-di-Fiumorobo, Solaro, Ventiseri |
Arrondissement de Sartène |
|
Bonifacio |
Bonifacio |
Figari |
Figari |
Olmeto |
Arbellara, Olmeto, Propriano, Viggianello |
Petreto-Ricchisano |
Sollacaro |
Porto-Vecchio |
Conca, Lecci, Porto-Vecchio, Sari-di-Porto-Vecchio |
Sartène |
Belvédère, Campo-Moro, Billia, Giuncheto, Grossa, Sartène |
23 — Département de la Creuse |
|
Arrondissement d'Aubusson |
|
Bellegarde-en-Marche |
Bosroger |
Arrondissement de Guéret |
|
Bénévent-l'Abbaye |
Saint-Goussaud |
25 — Département du Doubs |
|
Arrondissement de Besançon |
|
Amancey |
Nans-sur-Sainte-Anne |
Arrondissement de Montbéliard |
|
Clerval |
Anteuil (fraction Ferme du Château de Bermont) |
Belvoir |
|
Sancey-le-Grand (fractions Petit-Teigne, La Combe-Georgeot, Grand-Teigne, Le Fonteny, Juvillers, Les Pleines, En-Étard) |
|
Vellevans (fraction Ferme du Creusot) |
|
Vyt-les-Belvoir (fraction Ferme du Lomont) |
|
Hérimoncourt |
Abbévillers (fractions Marche, La Villers, La Chefferie) |
Dannemarie (fraction Ferme de la Lave) |
|
Glay (fractions Le Pré-du-Prince, les Buissons, la Combe) |
|
Pierrefontaine-les-Blamont (fractions Brise-Poutot, le Tilleul) |
|
Villars-les-Blamont |
|
Pont-de-Roide |
Feule |
Péseux |
|
Pont-de-Roide (fractions Fermes de Brulefer, Chatay, la Derrière) |
|
Rosières-sur-Barbèche |
|
Solemont |
|
Villars-sous-Dampjoux (fraction Ferme de Rochedanne) |
|
Saint-Hippolyte |
Bief |
Fleurey |
|
Liebvillers |
|
Saint-Hippolyte |
|
30 — Département du Gard |
|
Arrondissement d'Alès |
|
Alès-Ouest |
Cendras, Saint-Jean-du-Pin |
Anduze |
Générargues, Saint-Sébastien |
Bessèges |
Bessèges, Robiac, Gagnières |
La Grand'Combe |
La Grand'Combe, Les Salles-du-Gardon, Laval-Pradel |
Saint-Ambroix |
Le Martinet, Meyrannes, Molières-sur-Cèze, Saint-Florent-sur-Auzonnet, Saint-Jean-de-Valériscle |
▼C1 |
|
Saint-Jean-du-Gard |
Corbes |
▼B |
|
Arrondissement du Vigan |
|
Lasalle |
Monoblet, Saint-Bonnet-de-Salendrinque, Saint-Félix-de-Pallières, Thoiras, Vabres |
Sumène |
Saint-Laurent-le-Minier, Saint-Julien-de-la-Nef |
31 — Département de Haute-Garonne |
|
Aspet |
Izaut-de-l'Hôtel |
Barbazan |
Bagiry, Frontignan-de-Comminges, Galié, Luscan, Ore, Saint-Bertrand-de-Comminges |
Saint-Béat |
Chaum, Esténos, Fronsac |
34 — Département de l'Hérault |
|
Arrondissement de Béziers |
|
Bédarieux |
Bédarieux, Carlencas-et-Levas, Pradal (le), Saint-Étienne-Estrechoux, Tour-sur-Orb (la) |
Saint-Gervais-sur-Mare |
Aires (les), Hérépian, Lamalou-les-Bains, Poujol-sur-Orb (le), Villemagne |
Arrondissement de Lodève |
|
Lodève |
Fozières, Lodève, Olmet-et-Villecun, Soumont, Usclas-du-Bosc |
Lunas |
Bousquet-d'Orb (le), Octon (territoire de l'ancienne commune de Saint-Martin-des-Combes) |
Arrondissement de Montpellier |
|
Aniane |
Saint-Guilhem-le-Désert |
Ganges |
Agonès, Brissac, Cazilhac, Ganges, Laroque, Montoulieu, Moulès-et-Baucels, Saint-Bauzille-de-Putois |
38 — Département de l'Isère |
|
Arrondissement de Grenoble |
|
Domène |
Domène (hameau Molinières) |
Murianette (hameaux Combaloux, les Combes, le Japin, la Pérérée, les Perrets) |
|
Le Versoud (hameau Roussillon) |
|
Villard-Bonnot (hameau Bouteillères) |
|
Goncelin |
Champ-près-Froges (hameaux Bourdhuire, le Feylet) |
Le Cheylas (hameaux le Trouillet, le Villard) |
|
Froges (hameaux Le Bocard, Mazaretiers, Rouare, Langenet |
|
Goncelin (hameaux le Mollard, Fontcouvert, Pelane, le Champet, Montgalmand) |
|
Pontcharra (hameaux Papillard, Maupas, le Berruer) |
|
Saint-Maximin (hameaux les Rojons, les Bruns, le Crêt, les Ripelets, les Bretonnières, le Mouret) |
|
Tencin (hameau Vautravers) |
|
Meylan |
Biviers (hameaux Grivelières, les Chevalières) |
Corenc (hameaux le Mollard, Saint-Germain) |
|
Saint-Ismier (hameaux Manival, Larguit, Le Millet, Crêt-de-la-Chaume, le Gueydan) |
|
La Tronche (hameau Bouqueron) |
|
Pont-en-Royans |
Beauvoir-en-Royans (hameaux Yselière, Petit-Bois) |
Pont-en-Royans (hameaux Courtevous, Paradis) |
|
Saint-André-en-Royans (hameaux les Courrioux, la Roche, Odier, les Nouviaux) |
|
Saint-Romans (hameau Monteux) |
|
Saint-Pierre-de-Chérennes (hameau la Combe) |
|
Saint-Etienne-de-Saint-Geoirs |
Brion |
La Fortesse |
|
Plan |
|
Saint-Geoirs (hameaux Molezin, la Bâtie, Bramafan, les Arêtes) |
|
Saint-Michel-de-Saint-Geoirs |
|
Saint-Laurent-du-Pont |
Entre-deux-Guiers (reste du territoire non classé par l'arrêté du 20. 2. 1974) |
Saint-Marcellin |
Murinais |
Sassenage |
Veurey-Voroize (hameaux Saint-Oûrs, Eygalens) |
Saint-Martin-d'Hères |
Saint-Martin-d'Hères (hameau le Mûrier) |
Touvet |
Chapareillan (hameaux Bellecombette, la Palud) |
Tullins |
Cras (hameaux la Rivoire, Combe-du-Moulin, le Faix, les Ferrières) |
Morette (hameaux les Feugères, la Combe, Charavinières, la Guitardière, Chechamain, le Village) |
|
Quincieu |
|
La Rivière (hameaux les Travers, le Rivet, les Monts) |
|
Saint-Paul d'Izeaux |
|
Tullins (hameaux la Méarie, l'Eslinard, les Ramais) |
|
Vatilieu |
|
Vif |
Le Gua (reste du territoire non classé par l'arrêté du 20. 2. 1974) |
Vif (hameaux Grirardière, la Merlière, le Poyet, le Sert) |
|
Vinay |
Chasselay |
Cognin-les-Gorges (hameaux Mante, Grandes Côtes, Mont-chardon) |
|
Notre-Dame-de-l'Osier |
|
Rovon (hameau les Combes) |
|
Saint-Gervais (hameaux le Souillet, Freyssinet, le Moléron, la Chatagnaire, le Puy) |
|
Nerpol-et-Serres |
|
Varacieux |
|
Vizille |
Notre-Dame-de-Commiers |
Saint-Georges-de-Commiers |
|
Vizille (hameau Montjean) |
|
Voiron |
Chirens |
Coublevie (hameau le Bret) |
|
Saint-Étienne-de-Crossey (hameaux Tolvon, le Sex) |
|
Voiron (hameaux Souillet-le-Grand, Souillet-le-Petit, le Rousset, la Pensière, le Molard, Grattonières) |
|
Voreppe |
Voreppe (hameau Chalais) |
Arrondissement de la Tour-du-Pin |
|
Saint-Geoire-en-Valdaine |
Massieu |
Montferrat |
|
Saint-Bueil |
|
Saint-Geoire-en-Valdaine |
|
Saint-Sulpice-des-Rivoires |
|
Velanne |
|
Voissant |
|
Virieu |
Bilieu |
Charavines |
|
39 — Département du Jura |
|
Arrondissement de Lons-le-Saunier |
|
Clairvaux-les-Lacs |
La Frasnée |
Salins-les-Bains |
Bracon |
Ivrey |
|
Pretin |
|
Saint-Thiébaud |
|
Saizenay |
|
Salins-les-Bains |
|
Pont-d'Héry (reste du territoire non classé par l'arrêté du 20. 2. 1974) |
|
Arrondissement de Saint-Claude |
|
Moirans-en-Montagne |
Chancia |
Jeurre |
|
Lect |
|
Saint-Claude |
Chassal |
Lavancia-Épercy |
|
Molinges |
|
Vaux-lès-Saint-Claude |
|
Saint-Laurent-en-Grandvaux |
Saint-Pierre-en-Grandvaux (classée par l'arrêté du 26. 6. 1961, omise dans l'arrêté du 20. 2. 1974) |
42 — Département de la Loire |
|
Arrondissement de Montbrison |
|
Boën-sur-Lignon |
Débats-Rivière-d'Orpra, l'Hôpital-sous-Rochefort, Leigneux, Saint-Sixte |
Marcoux (partie située à l'ouest du CD 8) |
|
Trelins (partie située à l'ouest du CD 8) |
|
Pralong (partie située à l'ouest du CD 8) |
|
Marcilly-le-Châtel (partie située à l'ouest du CD 8) |
|
Boën (partie située à l'ouest du CD 8) |
|
Chazelles-sur-Lyon |
Maringes, Virigneux, Viricelles, Chazelles-sur-Lyon |
Feurs |
Cottance, Essertines-en-Donzy, Jas, Panissières, Saint-Barthélemy-Lestra, Saint-Martin-Lestra, Salvizinet (partie située à l'est du CD 10) |
Saint-Georges-en-Couzan |
Sail-sous-Couzan |
Arrondissement de Roanne |
|
Roanne |
Saint-Jean-le-Puy-Saint-Maurice-sur-Loire, Villemontais (partie située à l'ouest du CD 8) |
Saint-Haon-le-Châtel |
Saint-Haon-le-Châtel |
Renaison (partie située à l'ouest du CD 8) |
|
Saint-Alban-les-Eaux (partie située à l'ouest du CD 8) |
|
Saint-André-d'Apchon (partie située à l'ouest du CD 8) |
|
Saint-Haon-le-Vieux (partie située à l'ouest du CD 8) |
|
Ambierle (partie située à l'ouest du CD 8) |
|
Saint-Symphorien-de-Lay |
Saint-Victor-sur-Rhins |
Arrondissement de Saint-Étienne |
|
Firminy |
Caloire, Saint-Paul-en-Cornillon |
Pélussin |
La Chapelle-Villars, Chuyer |
Rive-de-Gier |
Cellieu (hameaux de la Chirondière et Peyreux) |
Chagnon (hameaux de la Trène, Bourchanin et Cruziot) |
|
Châteauneuf (hameaux de Grangelet, Vaugelas, et section de Granay) |
|
Farnay |
|
Genilac (ex-commune de la Cula) |
|
Saint-Martin-la-Plaine (partie située au nord des CD 77 et 37) |
|
Saint-Paul-en-Jarez |
|
Saint-Chamond (ex-commune de Saint-Martin-en-Coailleux, ex-commune d'Izieux, ex-commune de Saint-Julien-en-Jarez) |
|
Saint-Héand |
Sorbiers (sections A1 et A2, D1 et D2) |
43 — Département de la Haute-Loire |
|
Auzon |
Auzon, Vézézoux |
Blesle |
Chambozon, Léottoing, Lorlanges |
Brioude |
Saint-Géron |
46 — Département du Lot |
|
Bretenoux |
Cahus, Laval-de-Cère |
Figeac-Est |
Linac, Prendeignes, Saint-Perdoux, Viazac |
Lacapelle-Marival |
Labathude, Saint-Bressou, Sainte-Colombe |
Saint-Cère |
Bannes, Frayssinhes, Latouille-Lentillac, Saint-Paul-de-Vern, Saint-Vincent-du-Pendit |
57 — Département de la Moselle |
|
Lorquin |
Abreschviller, Saint-Quirin, Turquestein-Blancrupt |
Phalsbourg |
Dabo, Garrebourg, Haselbourg, Hultehouse, Lutzelbourg |
Sarrebourg |
Harreberg, Hommert, Walscheid |
63 — Département du Puy-de-Dôme |
|
Arrondissement de Clermont-Ferrand |
|
Clermont-Sud |
|
Clermont-Est |
Sayat: section A (village d'Argnat) |
Arrondissement de Riom |
|
Combronde |
|
Menat |
Saint-Gal-sur-Sioule |
Riom-Est |
Châtel-Guyon: section AR (village du Bournet) |
Riom-Ouest |
Enval: section ZD (village de Beauvaleix) |
64 — Département des Pyrénées-Atlantiques |
|
Arrondissement de Bayonne |
|
Espelette |
Ainhoa, Sare |
Iholdy |
Hosta, Saint-Just-Ibarre |
Saint-Étienne-de-Baigorry |
Ascarat |
Arrondissement d'Oloron-Sainte-Marie |
|
Aramits |
Ance, Aramits, Féas |
Arudy |
Arudy (reste du territoire non classé par l'arrêté du 20. 2. 1974), Sainte-Colome |
Mauléon-Licharre |
Barcus, Musculdy, Ordiarp, Roquiague |
Oloron-Sainte-Marie |
Asasp (quartier Lagnos), Esquiule, Lurbe-Saint-Christau, Oloron-Sainte-Marie (quartier Bager Sud) |
Tardets-Sorholus |
Laguinge-Restoue, Tardets-Sorholus, Lichans-Sunhar |
65 — Département des Hautes-Pyrénées |
|
Arrondissement d'Argelès-Gazost |
|
Argelès-Gazost |
Adast, Agos-Vidalos, Argelès-Gazost, Ayros-Arbouix, Ayzac-Ost, Boô-Silhen, Lau-Balagnas, Préchac, Pierrefitte-Nestalas |
Lourdes |
Les Angles, Arcizac-es-Angles, Aspin-en-Lavedan, Bourréac, Escoubès-Pouts, Ger, Geu, Julos, Lézignan, Lourdes, Lugagnan, Paréac, Poueyferre |
Luz-Saint-Sauveur |
Viscos (classée par l'arrêté du 26. 6. 1961, omise dans l'arrêté du 20. 2. 1974) |
Saint-Pé-de-Bigorre |
Peyrouse |
Arrondissement de Bagnères-de-Bigorre |
|
Bagnères-de-Bigorre |
Argelès, Bettes, Cieutat, Hauban, Mérilheu, Orignac, Pouzac, Trébons, Uzer |
La Barthe-de-Neste |
Avezac-Prat-Lahitte, Bazus-Neste, Gazave, Lortet, Mazouau, Saint-Arroman |
Lannemezan |
Artiguemy, Benque, Bonnemazon, Bourg-de-Bigorre, Castillon, Chelle-Spou, Gourgue, Lutilhous, Mauvezin, Molère, Péré, Sarlabous, Tilhouse |
Mauléon-Barousse |
Bertren, Izaourt, Loures-Barousse, Sainte-Marie, Saléchan, Sarp, Siradan |
Saint-Laurent-de-Neste |
Aventignan, Hautaget, Lombres, Montégut, Montsérié, Nestier, Tibiran-Jaunac |
Arrondissement de Tarbes |
|
Ossun |
Averan, Barry, Layrisse, Orincles |
Tournay |
Bégole, Barbazan-Dessus, Caharet, Castéra-Lanusse, Hitte, Lanespède, Luc, Oléac-Dessus, Ozon, Poumarous, Ricaud |
Galan |
Castelbajac |
66 — Département des Pyrénées-Orientales |
|
Arrondissement de Céret |
|
Argelès-sur-Mer |
Argelès-sur-Mer (sections cadastrales CD, CE, CH, CI et CK) |
Laroque-des-Albères (sections cadastrales B3 et C2), |
|
Sorède (sections cadastrales C1, C2, C3, D unique et E unique) |
|
Arles-sur-Tech |
Amélie-les-Bains (reste du territoire non classé par l'arrêté du 20. 2. 1974) |
Céret |
Calmeilles, Céret, l'Écluse, Oms, Le Perthus, Reynès, Taillet |
Côte-Vermeille |
Banyuls-sur-Mer, Cerbère, Collioure, Port-Vendres |
Arrondissement de Perpignan |
|
Latour-de-France |
Caramany |
Saint-Paul-de-Fenouillet |
Ansignan, Prugnanes, Saint-Martin |
Thuir |
Caixas, Passa-Llauro-Tordères (fraction Llauro) |
Arrondissement de Prades |
|
Prades |
Catllar, Eus |
Sournia |
Feilluns, Pézilla-de-Conflent, Tarerach, Trévillach, Trilla |
Vinça |
Casefabre, Estoher |
67 — Département du Bas-Rhin |
|
Arrondissement de Molsheim |
|
Rosheim |
Mollkirch |
Schirmeck |
Le Ban-de-la-Roche (territoire de l'ancienne commune de Fouday), Barembach, La Broque, Rothau, Schirmeck |
Arrondissement de Sélestat |
|
Villé |
Albé, Bassemberg, Breitenau, Saint-Martin |
68 — Département du Haut-Rhin |
|
Arrondissement de Colmar |
|
Munster |
Griesbach-au-Val, Gunsbach, Soultzbach-les-Bains, Wihr-au-Val |
Wintzenheim |
Walbach, Zimmerbach |
Arrondissement de Guebwiller |
|
Guebwiller |
Rimbachzell |
Rouffach |
Osenbach |
Rouffach (fraction forêt reculée) |
|
Soultzmatt (fraction forêt reculée) et hameau |
|
Wintzfelden (sections D et E du cadastre) |
|
Soultz |
Soultz (fraction forêt reculée) |
Arrondissement de Thann |
|
Cernay |
Wattwiller (fraction ferme du Molkenrain) |
Thann |
Bourbach-le-Bas, Rammersmatt |
69 — Département du Rhône |
|
Arrondissement de Lyon |
|
L'Arbresle |
Bessenay: sections F1, F2 et E en partie (lieux-dits le Moulin à vent, le Vernay) |
Bibost: sections A2, A3, A4 et A5 en partie (lieu-dit: le Trève) |
|
Savigny: sections E1, E2 et E3 |
|
Sourcieux-les-Mines: sections C2 et D1 |
|
Saint-Pierre-la-Palud: sections AE, AH, AD en partie (lieux-dits: le Petit-Saint-Bonnet et les Grandes-Vignes), AC en partie (lieu-dit: les Bornes) |
|
Mornant |
Chaussan: sections C, D et B en partie (sauf hameau Brunzieux) |
Rontalon: en totalité, sauf les sections AH et AI |
|
Saint-Didier-sous-Riverie: sections A, F1, F2 et G |
|
Saint-Sorlin: sections D1, D2, D3, C1, C2, C3 et B2 |
|
Vaugneray |
Pollionnay: sections AL, AM et AN |
Saint-Laurent-de-Vaux: en totalité |
|
Thurins: sections AR et AT en totalité, AP en partie, AS en partie, AH en partie, AE en partie, AD en partie |
|
section AP en partie, lieux-dits La Martinière-d'en-Haut, Roche-Saint-Martin, Bois Renard, le Combard |
|
section AS en partie, lieux-dits les Bruyères, les Pins |
|
section AH en partie, lieux-dits le Rat, le Jaricot, Plat-de-Saint-Romain |
|
section AD en partie, lieux-dits les Granges-Ouest, les Bochets |
|
section AE en partie, lieux-dits les Granges-Est, la Picolette, les Côtes |
|
Vaugneray: sections E, G2, I, K, F1 en partie et H en partie |
|
(F1 en partie, lieux-dits: Laïs, Bel-Air, Taconant, l'Évêque) |
|
(H en partie, lieux-dits: au-dessus de la Chana, les Roches, Rochetrouille, Clavigny, Combe-Fusil-en-Pellerou, Croix-de-la-Fausse, Vergnant-Sud) |
|
Arrondissement de Villefranche-sur-Saône |
|
Beaujeu |
Beaujeu: sections A, B, E1, E2, F |
Chiroubles: section D |
|
Jullie: sections A, B1 et B2 |
|
Marchampt: sections A, C1, D, E1 et E2 |
|
Saint-Didier-sur-Beaujeu: sections A, C, D, B1, B2 en partie |
|
(lieux-dits La Ronze, Jorson et Longchamp: parcelles 260 à 280) et B3 en partie (lieu-dit les Loys: parcelles 563 à 567; lieu-dit les Guérins: parcelles 551 à 553 et 556 à 562) |
|
Vauxrenard: sections A, AD, AC, AO, AP, AR, AS et G |
|
Bois-d'Oingt |
Chamelet: en totalité |
Létra: en totalité |
|
Saint-Paule: en totalité |
|
Tarare |
Dareize: sections A1, A2 en partie: le Creux |
Saint-Loup: section A1 et lieu-dit le Crêt-du-Pay sur les sections A2 et B1 |
|
Saint-Romain-de-Popey: section C3 en partie (lieux-dits Teilloux, Bois de Teilloux, Bois de Varenne, le Bois de la Combe, Bois Simon, le Crêt) |
|
Tarare: en totalité |
|
Thizy |
Thizy: en totalité, Bourg-de-Thizy: en totalité |
Villefranche-sur-Saône |
Rivolet: section A, section B |
70 — Département de la Haute-Saône |
|
Faucogney-et-la-Mer |
Esmoulières, Faucogney-et-la-Mer, Saint-Bresson |
Mélisey |
Ternuay-Melay et Saint-Hilaire |
71 — Département de la Saône-et-Loire |
|
Tramayes |
Pierreclos, Serrières |
73 — Département de la Savoie |
|
Arrondissement d'Albertville |
|
Albertville-Nord |
Pallud (reste du territoire non classé par l'arrêté du 20. 2. 1974) |
Arrondissement de Chambéry |
|
La Ravoire |
Montagnole (reste du territoire non classé par l'arrêté du 20. 2. 1974) |
Saint-Cassin (reste du territoire non classé par l'arrêté du 20. 2. 1974) |
|
Les Échelles |
Attignat-Oncin (reste du territoire non classé par l'arrêté du 20. 2. 1974) |
La Bauche (reste du territoire non classé par l'arrêté du 20. 2. 1974) |
|
Saint-Christophe-la-Grotte (reste du territoire non classé par l'arrêté du 20. 2. 1974) |
|
Saint-Franc (reste du territoire non classé par l'arrêté du 20. 2. 1974) |
|
Les Échelles |
|
Montmélian |
Villaroux (reste du territoire non classé par l'arrêté du 20. 2. 1974) |
La Motte-Servolex |
Saint-Sulpice (reste du territoire non classé par l'arrêté du 20. 2. 1974) |
Vimines (reste du territoire non classé par l'arrêté du 20. 2. 1974) |
|
Pont-de-Beauvoisin |
Aiguebellette-le-Lac (reste du territoire non classé par l'arrêté du 20. 2. 1974) |
Ayn (reste du territoire non classé par l'arrêté du 20. 2. 1974) |
|
Dullin (reste du territoire non classé par l'arrêté du 20. 2. 1974) |
|
Lépin-le-Lac (reste du territoire non classé par l'arrêté du 20. 2. 1974) |
|
Nances (reste du territoire non classé par l'arrêté du 20. 2. 1974) |
|
Saint-Béron (hameaux de: La Londagne-Nord, La Londagne-Sud, le Bajat) |
|
Saint-Alban-de-Montbel |
|
La Bridoire (hameau les Roches) |
|
Grésy-sur-Aix |
Brison-Saint-Innocent (hameau Les Granges) |
Saint-Genix-sur-Guiers |
Gerbaix (reste du territoire non classé par l'arrêté du 20. 2. 1974) |
Marcieux (reste du territoire non classé par l'arrêté du 20. 2. 1974) |
|
Novalaise (reste du territoire non classé par l'arrêté du 20. 2. 1974) |
|
Saint-Maurice-de-Rotherens (reste du territoire non classé par l'arrêté du 20. 2. 1974) |
|
Sainte-Marie-d'Alvey |
|
Saint-Pierre-d'Albigny |
Saint-Jean-de-la-Porte (hameau le Féal) |
Saint-Pierre-d'Albigny (hameaux les Garniers, les Grangettes) |
|
Yenne |
Loisieux (reste du territoire non classé par l'arrêté du 20. 2. 1974) |
Saint-Pierre-d'Alvey (reste du territoire non classé par l'arrêté du 20. 2. 1974) |
|
La Chapelle-Saint-Martin |
|
Traize |
|
Meyrieux-Trouet (hameaux de Trouet, Villaret, Kreiner) |
|
74 — Département de la Haute-Savoie |
|
Arrondissement d'Annecy |
|
Alby-sur-Chéran |
Cusy (reste du territoire non classé par l'arrêté du 20. 2. 1974) |
Annecy-le-Vieux |
Annecy-le-Vieux (hameaux de Sur-les-Bois, Chez le Roy, chez Chappet, chez Rosset), Menthon-Saint-Bernard, Veyrier-du-Lac |
Annecy-Ouest |
Choisy |
Faverges |
Doussard |
Faverges (reste du territoire non classé par l'arrêté du 20. 2. 1974) |
|
Giez |
|
Lathuille (reste du territoire non classé par l'arrêté du 20. 2. 1974) |
|
Rumilly |
Crempigny-Bonneguête |
Seynod |
Duingt, Saint-Jorioz, Sévrier |
Arrondissement de Saint-Julien-en-Genevois |
|
Cruseilles |
Cercier |
Frangy |
Chaumont (reste du territoire non classé par l'arrêté du 20. 2. 1974) |
Clarafond-Arcine |
|
Vanzy |
|
Saint-Julien-en-Genevois |
Chevrier |
Savigny |
|
81 — Département du Tarn |
|
Alban |
Teillet |
Monesties |
Montirat |
Saint-Christophe-Narthoux |
|
Pampelonne |
Jouqueviel |
Réalmont |
Saint-Antonin-de-Lacalm |
Le Travet |
|
Valence-d'Albigeois |
Assac |
Cadix |
|
Courris |
|
Le Dourn |
|
Fraissines |
|
Saint-Michel-Labadié |
|
Trébas |
|
Villefranche-d'Albigeois |
Ambialet |
Le Fraysse |
|
87 — Département de la Haute-Vienne |
|
Châteauneuf-la-Forêt |
La Croisille-sur-Briance |
Laurière |
Jabreilles-les-Bordes, la Jonchère-Saint-Maurice, Saint-Léger-la-Montagne |
88 — Département des Vosges |
|
Arrondissement d'Épinal |
|
Bruyères |
Xamontarupt |
Arrondissement de Saint-Dié |
|
Brouvelieures |
Biffontaine |
Corcieux |
Herpelmont, la Houssière, Vienville |
Fraize |
Entre-deux-Eaux |
Saint-Dié |
Lesseux |
Senones |
Belval, Châtas, Grandrupt, Le Puid, le Vermont, Vieux-Moulin |
90 — Département du territoire de Belfort |
|
Giromagny |
Auxelles-Bas, Giromagny |
( 1 ) EFT nr. L 128 af 19. 5. 1975, s. 1.
( 2 ) Se side 21 i denne Tidende.
( 3 ) EFT nr. C 79 af 5. 4. 1976, s. 37.
( 4 ) Udtalelse afgivet den 26. 2. 1976 (endnu ikke offentliggjort i EFT).
( 5 ) EFT nr. L 128 af 19. 5. 1975, s. 33.