13.3.2004   

DA

Den Europæiske Unions Tidende

CE 65/79


(2004/C 65 E/089)

SKRIFTLIG FORESPØRGSEL P-1421/03

af Pernille Frahm (GUE/NGL) til Kommissionen

(15. april 2003)

Om:   Landbrugspolitik

Hvor meget vurderer Kommissionen, at »Producer Support Estimate« som led i EU's landbrugspolitik udgør, hvor meget heraf er »Market price support«, og hvor meget af disse beløb kan henføres til diverse produkter, såsom sukker, oksekød, mælkeprodukter, hvede og grøntsager?

Supplerende svar afgivet på Kommissionens vegne af Franz Fischler

(2. juni 2003)

OECD's overslag over den samlede støtte, hvoraf overslaget over producentstøtten måler den andel, som økonomiske overførsler fra forbrugerne og skatteyderne til landbrugerne udgør af landbrugets bruttoindkomst af producerede varer, blev udviklet for at vurdere den støtte, en OECD-økonomi yder til landbrugssektoren som følge af politiske foranstaltninger, dvs. at betalingerne via budgettet kun udgør en del af det.

Den anvendte metode har imidlertid en række mangler, da den baserer beregningen af disse økonomiske overførsler (udtrykt i teoretiske euro eller dollar eller andre nationale valutaer) på forskellen mellem hjemmemarkedspriser og verdensmarkedspriser, der er bestemt under markedsvilkår, som ikke er optimale. Den introducerer desuden markedsprissvingninger, der forstærkes ved anvendelsen af valutakurser, som er et udtryk for den økonomiske adfærd som helhed og valutaspekulation. Med andre ord kan overslaget over producentstøtten stige eller falde på grund af disse parametre, selv om en politik ikke ændres.

I de senere år har OECD fremhævet visse støtteforanstaltningers produktions-, markeds- og handelsforstyrrende karakter (markedsprisstøtte og input- og outputrelaterede betalinger) og sammenholdt dem med strategier for frakoblet støtte, såsom arealbetalinger, direkte bedriftsindkomststøtte, betalinger på grundlag af historiske rettigheder osv., som i langt mindre grad eller slet ikke har nogen forstyrrende effekt.

Kommissionen har til stadighed påpeget den nuværende metodes mangler og fejlvisninger, dvs. de for højt beregnede økonomiske overførsler, men har samtidig været på vagt over for visse politikkers skadelige indvirkning på hjemmemarkederne og verdensmarkedet og den andel af denne støtte, der direkte kommer bedrifterne til gode (indkomstoverførselseffektivitet).

I »Reformen af den fælles landbrugspolitik — bæredygtigt landbrug på lang sigt« foreslår Kommissionen strategier, der skal mindske den forstyrrende effekt af støtte mest muligt og samtidig sikre landbrugsproducenternes bæredygtighed og iværksætterånd gennem frakoblede foranstaltninger til gengæld for en større grad af god landbrugspraksis, herunder bedre miljøpleje. I kraft af frakoblingen vil den andel af indkomsten, som landbrugeren får via støtteforanstaltningen, stige væsentligt, mens de handelsforstyrrende foranstaltninger, såsom markedsprisstøtte, vil blive indskrænket betydeligt.

OECD anslår den samlede producentstøtte til 100,266 mia. EUR i gennemsnit for 2000-2002, hvoraf 57 % eller 56,820 mia. EUR ifølge beregningen er markedsprisstøtte, og 40 % direkte kan tilskrives specifik produktprisstøtte. Dette tal er for højt på grund af en række faktorer, såsom referencepriser, valutakurser osv., og tager ikke højde for 29 % af landbrugsproduktionen, hvor støtteniveauet er meget lavt, eller der slet ikke ydes støtte (som fx frugt og grøntsager, vin, blomster og prydplanter). Det vil sige, at politikken for de 71 % registrerede produkter ekstrapoleres til de resterende afgrøder.

Hvad angår de specifikke produkter, der er nævnt, er markedsprisstøtten ifølge OECD's beregning 1,131 mia. EUR for sukker, 15,364 mia. EUR for oksekød (hovedsagelig på grund af foranstaltninger i forbindelse med bovin spongiform encephalopati (BSE)), 7,71 mia. EUR for mælk og 4,488 mia. EUR for hvede. Som tidligere nævnt indgår grøntsager, bortset fra kartofler, ikke i de 71 %, som overslaget over producentstøtte dækker. Alle de andre produkter, der er medtaget, tegner sig dog tilsammen kun for 5,674 mia. EUR.