Domstolens kendelse (Tiende Afdeling) af 16. juli 2015 – P

(Sag C-507/14) ( 1 )

»Præjudiciel forelæggelse — artikel 99 i Domstolens procesreglement — ingen rimelig tvivl — retternes kompetence i civile sager — forordning (EF) nr. 2201/2003 — artikel 16, stk. 1, litra a) — afgørelse af, hvornår en sag anses for anlagt ved en ret — begæring om udsættelse af sagen — ingen betydning«

1. 

Præjudicielle spørgsmål — besvarelse, der ikke giver anledning til nogen rimelig tvivl — anvendelse af artikel 99 i procesreglementet (art. 267 TEUF; Domstolens procesreglement, art. 99) (jf. præmis 28 og 29)

2. 

Retligt samarbejde i civile sager — anerkendelse og fuldbyrdelse af retsafgørelser i ægteskabssager og i sager vedrørende forældreansvar — forordning nr. 2201/2003 — datoen for sagens anlæggelse ved en ret — datoen for indlevering af det indledende processkrift eller et tilsvarende dokument til denne ret — udsættelse af proceduren efter anmodning fra sagsøger, som har indleveret det og inden forkyndelsen for sagsøgte af den omhandlede sag — ingen betydning — betingelse [Rådets forordning nr. 2201/2003, art. 16, stk. 1, litra a)] (jf. præmis 30-34, 37, 39-41 og 43 samt domskonkl.)

3. 

Præjudicielle spørgsmål — Domstolens kompetence — grænser — den nationale rets kompetence — fastlæggelse og vurdering af tvistens faktiske omstændigheder — anvendelse af de af Domstolen fortolkede bestemmelser (art. 267 TEUF) (jf. præmis 42)

Konklusion

Artikel 16, stk. 1, litra a), Rådets forordning (EF) nr. 2201/2003 af 27. november 2003 om kompetence og om anerkendelse og fuldbyrdelse af retsafgørelser i ægteskabssager og i sager vedrørende forældreansvar og om ophævelse af forordning (EF) nr. 1347/2000 skal fortolkes således, at en sag anses for anlagt ved en ret på det tidspunkt, hvor det indledende processkrift i sagen eller et tilsvarende dokument indleveres til retten, selv når sagen i mellemtiden var blevet udsat på anmodning fra sagsøgeren i den pågældende sag, uden at sagsøgte var blevet indkaldt, kendte til sagen eller på nogen måde havde deltaget i den, forudsat at sagsøger ikke efterfølgende har undladt at træffe de foranstaltninger, der krævedes af vedkommende, for at få dokumentet forkyndt for sagsøgte.


( 1 ) – EUT C 65 af 23.2.2015.