30.3.2015   

DA

Den Europæiske Unions Tidende

C 107/13


Domstolens dom (Tiende Afdeling) af 5. februar 2015 — Grima Janet Nisttahuz Poclava mod Jose María Ariza Toledano (anmodning om præjudiciel afgørelse fra Juzgado de lo Social no 23 de Madrid — Spanien)

(Sag C-117/14) (1)

((Præjudiciel forelæggelse - Den Europæiske Unions charter om grundlæggende rettigheder - rammeaftale vedrørende tidsbegrænset ansættelse, der er indgået af EFS, UNICE og CEEP - national lovgivning, der bestemmer, at en tidsubegrænset ansættelseskontrakt skal indeholde en prøvetid på et år - gennemførelse af EU-retten - foreligger ikke - Domstolen inkompetent))

(2015/C 107/17)

Processprog: spansk

Den forelæggende ret

Juzgado de lo Social no 23 de Madrid

Parter i hovedsagen

Sagsøger: Grima Janet Nisttahuz Poclava

Sagsøgt: Jose María Ariza Toledano

Konklusion

Den Europæiske Unions Domstol har ikke kompetence til at besvare de præjudicielle spørgsmål, som Juzgado de lo Social no 23 de Madrid (Spanien) har forelagt ved afgørelse af 4. marts 2014.


(1)  EUT C 151 af 19.5.2014.