EUROPA-KOMMISSIONEN
Bruxelles, den 30.1.2024
COM(2024) 39 final
2024/0015(NLE)
Forslag til
RÅDETS GENNEMFØRELSESAFGØRELSE
om bemyndigelse af Sverige til at anvende nedsatte punktafgiftssatser for elektricitet, der forbruges af husholdninger og virksomheder i servicesektoren, som er beliggende i visse områder i det nordlige Sverige
BEGRUNDELSE
1.BAGGRUND FOR FORSLAGET
•Forslagets begrundelse og formål
Reglerne for beskatning af energiprodukter og elektricitet i Unionen er fastlagt i Rådets direktiv 2003/96/EF (i det følgende benævnt "energibeskatningsdirektivet" eller "direktivet").
I henhold til direktivets artikel 19, stk. 1, og i tilslutning til bestemmelserne i navnlig artikel 5, 15 og 17 kan Rådet med enstemmighed på forslag af Kommissionen give en medlemsstat tilladelse til at indrømme yderligere fritagelser eller lempelser af afgiftssatsen, hvis særlige politiske hensyn taler herfor.
Formålet med dette forslag er at gøre det muligt for Sverige - inden for definerede grænser - at fortsætte med at anvende en nedsat afgiftssats for elektricitet, som forbruges af husholdninger og virksomheder i servicesektoren i visse områder i det nordlige Sverige. Formålet med foranstaltningen er at kompensere for højere varmeudgifter i disse områder som følge af de særlige klimatiske forhold i regionen.
Sverige bemyndiges ved Rådets gennemførelsesafgørelse (EU) 2017/2409 af 18. december 2017 på nuværende tidspunkt til at anvende en nedsat punktafgiftssats for elektricitet, som forbruges af husholdninger og virksomheder i servicesektoren i visse kommuner, der er opført i bilaget til afgørelsen. Afgiftsnedsættelsen skal stå i forhold til de ekstra varmeudgifter som følge af klimaforholdene i Nordsverige sammenlignet med resten af Sverige, og den nedsatte sats opfylder kravene i direktiv 2003/96/EF, særlig minimumsafgiftssatserne i artikel 10 i nævnte direktiv. Denne tilladelse udløber den 31. december 2023.
Ved brev af 11. april 2023 meddelte de svenske myndigheder Kommissionen, at de har til hensigt fortsat at anvende denne nedsatte punktafgiftssats. Nedsættelsen overstiger ikke 96 SEK pr. MWh (eller SEK 0,096/kWh) svarende til ca. 8,8 EUR/MWh (eller 0,0088 EUR/kWh). Sverige har anmodet om, at nedsættelsen godkendes for en periode på fire år, dvs. indtil den 31. december 2027, hvilket ligger inden for den maksimale periode, der er anført i direktivets artikel 19, stk. 2.
Sverige fremlagde supplerende oplysninger og præciseringer den 10. oktober 2023.
Sverige nævnte, at omfanget af denne anmodning om undtagelse er identisk med den tidligere anmodning. Afgiftsnedsættelsen vil fortsat gælde for elektricitet, der forbruges til andre formål end i) industrielle aktiviteter, ii) kommercielle landbrugs- eller skovbrugsaktiviteter, iii) kommerciel akvakultur, iv) strøm fra land eller v) i tog eller andre skinnetransportmidler eller til motordrift eller opvarmning i umiddelbar forbindelse med et sådant forbrug. Med undtagelse af nedsættelsen for forbruget af strøm fra land (som nyder godt af en nedsættelse på grundlag af direktivets artikel 19) nyder elforbruget til disse aktiviteter godt af andre muligheder for nedsættelse, der er fastsat i den svenske energiafgiftslov, og derfor ikke ydes på grundlag af direktivets artikel 19.
Sverige begrundede foranstaltningen med, at den har et miljø- samt regional- og samhørighedspolitisk sigte. Sverige understregede, at de nationale punktafgiftssatser for elektricitet stadig er betydeligt højere end de minimumsafgiftssatser, der er fastsat i direktiv 2003/96/EF, og at afgiftssystemet på nationalt plan derfor rummer et stærkere incitament til energieffektivitet end EU's minimumssatser. Ifølge de svenske myndigheder kan dette høje generelle afgiftsniveau imidlertid kun blive opretholdt, hvis de nordlige områder, som befinder sig i en konkurrencemæssigt ringere situation på grund af de klimatiske forhold, indrømmes en afgiftsnedsættelse. Samtidig vil den ønskede foranstaltning mindske forskellene i omkostninger til opvarmning mellem forskellige dele af landet og derved bidrage til at nå målene for EU's regional- og samhørighedspolitik.
Hvad angår arten af den ulempe, der skyldes de klimatiske forskelle, gentog de svenske myndigheder den erklæring, der blev fremsat i tidligere anmodning, om at udgifterne til opvarmning i gennemsnit er 30 % højere i de nordlige (el-) regioner, fordi opvarmningsperioden i disse områder er længere.
Tabel A nedenfor viser udviklingen i de gældende energiafgiftsniveauer for elektricitet.
Tabel A — Energiafgiftsniveauet for elektricitet (2018-2023)
|
År
|
Normalniveau
(öre/kWh)
|
Reduceret niveau
(öre/kWh)
|
|
2018
|
33,1
|
23,5
|
|
2019
|
34,7
|
25,1
|
|
2020
|
35,3
|
25,7
|
|
2021
|
35,6
|
26,0
|
|
2022
|
36,0
|
26,4
|
|
2023
|
39,2
|
29,6
|
For at illustrere virkningen af afgiftsnedsættelsen forklarede de svenske myndigheder, at afgiftsnedsættelsen svarer til 6 % af de beregnede samlede årlige elomkostninger for et gennemsnitligt lille hus med elektrisk opvarmning i det nordlige Sverige. Dette svarer til en gennemsnitlig årlig besparelse på 210 EUR pr. husholdning med en gennemsnitlig elregning på 3 363 EUR. Nedsættelsens andel af de samlede omkostninger varierer alt efter niveauet for detailprisen på elektricitet. De svenske myndigheder nævnte også, at eftersom 2022 var et år med relativt høje priser i gennemsnit, havde afgiftsnedsættelsens andel i procent af de samlede elomkostninger i det pågældende år været forholdsvis lav.
De svenske myndigheder tilføjede også, at Sverige ikke anvender afgiftsfritagelser eller -nedsættelser for elektricitet som omhandlet i direktivets artikel 15, stk. 1, litra h).
Sverige anslår, at tabet af skatteindtægter som følge af nedsættelsen på 96 SEK pr. MWh beløber sig til 760 mio. SEK (ca. 70 mio. EUR) om året i den ønskede periode 2024-2027.
(1)Foranstaltningens gennemførelse
Foranstaltningen tager form af en nedsat punktafgiftssats for elektricitet. Denne nedsatte sats anvendes direkte, når afgiften opkræves.
Sverige understregede i den forbindelse, at minimumsafgiftssatserne i direktivet også efter afgiftsnedsættelsen er overholdt, da skattebyrden er ca. 70 gange højere end minimumssatserne for erhvervsmæssig brug (som fastsat i bilag I til direktivet) og ca. 35 gange højere end minimumssatserne for ikkeerhvervsmæssig brug i henhold til samme bilag til direktivet.
(2)Virkeområde
Punktafgiften på elektricitet blev indført i Sverige i 1951. Husholdninger og virksomheder i servicesektoren betaler normalt standardsatsen for elektricitet på 392 SEK pr. MWh (genberegnes hvert år). Elektricitet, der forbruges i) til fremstillingsindustri og kommercielt landbrug, ii) til kommercielle landbrugs-, skovbrugs- eller akvakulturaktiviteter, iii) som strøm fra land eller iv) i tog eller andre skinnetransportmidler (eller til motordrift eller opvarmning i umiddelbar forbindelse med et sådant forbrug), beskattes med en lavere sats i overensstemmelse med de minimumssatser, der er fastsat i direktivet.
De svenske myndigheder har oplyst, at den geografiske differentiering blev indført fra den 1. juli 1981 på grundlag af objektive oplysninger om gennemsnitstemperaturer i opvarmningsperioden. På grundlag heraf gælder der en nedsat punktafgiftssats for elektricitet i alle kommunerne i de svenske len Norrbotten, Västerbotten og Jämtland samt i kommunerne Sollefteå, Ånge, Örnsköldsvik (i Västernorrlands len), Ljusdal (i Gävleborgs len), Malung-Sälen, Mora, Orsa, Älvdalen (i Dalarnas len) og Torsby (i Värmlands len). Denne foranstaltning er begrænset til husholdninger og virksomheder i servicesektoren, for hvilke der normalt anvendes en punktafgiftssats (mere end 10 000 modtagere).
Foranstaltningen giver derfor elektricitetsforbrugergrupperne i disse dele af landet samme betingelser som de tilsvarende forbrugergrupper i det sydlige Sverige.
(3)De svenske myndigheders argumenter vedrørende foranstaltningens virkning på det indre marked
De svenske myndigheder mener ikke, at foranstaltningen vil påvirke det indre markeds funktionsmåde. De mener, at selv om foranstaltningen kunne påvirke samhandelen mellem medlemsstaterne ved at nedbringe omkostningerne for virksomheder i servicesektoren i visse områder i det nordlige Sverige, vil denne virkning være begrænset, da de fleste virksomheder inden for servicesektoren normalt opererer inden for et begrænset geografisk område.
•Sammenhæng med de gældende regler på samme område
Direktivets artikel 19, stk. 1, første afsnit, har følgende ordlyd:
"Ud over bestemmelserne i de foregående artikler, navnlig artikel 5, 15 og 17, kan Rådet med enstemmighed på forslag af Kommissionen give en medlemsstat tilladelse til at indrømme yderligere fritagelser eller lempelser, hvis særlige politiske hensyn taler herfor."
Den foranstaltning, som Sverige påtænker, består i nedsættelse af den normale punktafgiftssats på den elektricitet, der forbruges af husholdninger og virksomheder i servicesektoren i det nordlige Sverige.
De svenske myndigheder understreger, at der er to formål med denne foranstaltning.
For det første antyder de, at den nedsatte afgiftssats har en indirekte positiv miljøvirkning, idet Sverige kan anvende en højere afgiftssats i resten af landet, der ellers ville skulle nedsættes på grund af de særlige omstændigheder i det nordlige Sverige. I den forbindelse bør det noteres, at miljøbeskyttelseskrav som sådan allerede er en integreret del af direktiv 2003/96/EF og derfor ikke i sig selv betragtes som særlige politiske hensyn. Direktivet giver imidlertid ikke på en overordnet måde mulighed for at tage hensyn til de særlige behov i regioner med meget særlige klimatiske betingelser. I en sådan sammenhæng kan målet om at bidrage til at opretholde et forholdsvis højt afgiftsniveau ved - gennem en nedsat sats – at undgå ellers urimelige byrder i regioner, der er omfattet af disse betingelser, derfor betragtes som et særligt politisk hensyn.
For det andet mener de svenske myndigheder, at nedsættelsen tilnærmer de samlede omkostninger ved opvarmning for forbrugerne i visse områder i det nordlige Sverige til de omkostninger, der bæres af forbrugerne i andre dele af landet, og således har et regional- og samhørighedspolitisk sigte. På dette punkt kan den bemyndigelse, der er anmodet om, ifølge sidstnævnte betragtes som værende baseret på særlige politiske hensyn.
Statsstøttereglerne
Den midlertidige afgiftsnedsættelse, som de svenske myndigheder påtænker, ligger inden for de minimumsafgiftssatser, der er fastsat i artikel 10 i direktivet.
Dette forslag berører ikke en eventuel vurdering af den svenske foranstaltning efter statsstøttereglerne. Forslaget til Rådets gennemførelsesafgørelse berører heller ikke medlemsstatens forpligtelse til at sikre overholdelse af statsstøttereglerne.
•
Sammenhæng med Unionens politik på andre områder
Alle anmodninger om undtagelser i medfør af energibeskatningsdirektivets artikel 19 behandles af Kommissionen, som tager hensyn til behovet for at sikre et velfungerende indre marked, behovet for at sikre loyal konkurrence samt EU's sundheds-, miljø-, energi- og transportpolitik.
Den normale punktafgiftssats for elektricitet for husholdninger og virksomheder i servicesektoren i Sverige er 392 SEK pr. MWh. Med den foreslåede nedsættelse er den gældende sats i visse områder i det nordlige Sverige mindst 296 SEK pr. MWh. Eftersom afgiftssatserne for elektricitet ligger langt over minimumssatsen både i det nordlige Sverige og i resten af landet kan det antages, at den pågældende afgiftsnedsættelse kan bidrage indirekte til opnåelse af et højere samlet miljøbeskyttelsesniveau på den måde, der er beskrevet af de svenske myndigheder.
I denne sammenhæng er formålet med foranstaltningen delvis at kompensere for de højere omkostninger ved opvarmning i de områder, hvor den nedsatte punktafgiftssats anvendes. Ifølge de svenske myndigheder fører de klimatiske betingelser i disse områder til et elforbrug, som gennemsnitligt er højere end i resten af landet, hovedsagelig på grund af en længere opvarmningsperiode.
Ifølge Sverige er foranstaltningen er forenelig med Unionens politik på sundheds-, miljø-, energi- og transportområdet.
Under disse omstændigheder lader foranstaltningen ifølge Sverige ikke til at hindre det indre markeds funktion og behovet for at sikre loyal konkurrence. Navnlig på grund af den afsidesliggende karakter af de områder, som den finder anvendelse på, og den omstændighed, at den er begrænset til husholdninger og virksomheder i servicesektoren, forventes det ikke af de svenske myndigheder, at den vil medføre betydelige konkurrencefordrejninger eller ændringer i handelsmønstrene mellem medlemsstaterne.
Endelig gør Sverige opmærksom på, at en afgiftsnedsættelse for de pågældende områder har været gældende i 30 år, uden at dette, så vidt det er Kommissionen bekendt, har givet anledning til nogen problemer i relation til det indre markeds funktion eller andre målsætninger i EU 's politik.
(4)Anvendelsesperioden for foranstaltningen og udvikling af EU's rammer for energibeskatning
Kommissionen foreslår, at anvendelsesperioden (fire år) betragtes som værende i overensstemmelse med den frist, der er fastsat i direktiv 2003/96/EF. Denne periode synes at være passende for at give de berørte forbrugere en tilstrækkelig grad af sikkerhed.
Den foranstaltning, der anmodes om, følger også Kommissionens instrukser fra RePowerEU-meddelelsen, hvori det understreges, at medlemsstaterne, samtidig med at de fokuserer på sårbare husholdninger og virksomheder, opfordres til at vedtage foranstaltninger, der tilskynder til energibesparelser og reducerer forbruget af fossile brændstoffer. I betragtning af dens varighed samt de geografiske og klimatiske omstændigheder forekommer den undtagelse, der anmodes om, at være tilstrækkelig og forholdsmæssig. Foranstaltningen tager også hensyn til behovet for at afveje de specifikke politiske mål, der er anført i energibeskatningsdirektivets artikel 19, og navnlig EU's miljøpolitik, med behovet for at sikre overkommelige energipriser for virksomheder og husholdninger, der er beliggende i de berørte områder af Sverige.
2.RETSGRUNDLAG, NÆRHEDSPRINCIPPET OG PROPORTIONALITETSPRINCIPPET
•Retsgrundlag
Artikel 19 i Rådets direktiv 2003/96/EF.
•Nærhedsprincippet (for områder, der ikke er omfattet af enekompetence)
Indirekte beskatning, som er omfattet af artikel 113 i traktaten om Den Europæiske Unions funktionsmåde, er ikke i sig selv et område, der falder ind under Unionens enekompetence i den i artikel 3 i traktaten fastlagte betydning.
I henhold til artikel 19 i direktiv 2003/96/EF har Rådet imidlertid enekompetence til i form af afledt ret at give en medlemsstat tilladelse til at indrømme yderligere fritagelser eller lempelser med hjemmel i denne artikel. Medlemsstaterne kan derfor ikke sætte sig i stedet for Rådet. Nærhedsprincippet finder derfor ikke anvendelse i forbindelse med denne gennemførelsesafgørelse.
•Proportionalitetsprincippet
Forslaget er i overensstemmelse med proportionalitetsprincippet.
Afgiftsnedsættelsen går ikke videre, end hvad der er nødvendigt for at nå det pågældende mål.
Afgiftsnedsættelsen finder anvendelse i en begrænset periode på fire år.
•Valg af retsakt
Den foreslåede retsakt er en gennemførelsesafgørelse vedtaget af Rådet.
Artikel 19 i direktiv 2003/96/EF åbner kun mulighed for denne type foranstaltning.
3.RESULTATER AF EFTERFØLGENDE EVALUERINGER, HØRINGER AF INTERESSENTER OG KONSEKVENSANALYSER
•Efterfølgende evalueringer/kvalitetskontrol af gældende lovgivning
Foranstaltningen kræver ikke en evaluering af gældende lovgivning.
•Høringer af interessenter
Forslaget er baseret på en anmodning fra Sverige og vedrører kun denne medlemsstat. Der er derfor ikke gennemført nogen høring af interessenter.
•Indhentning og brug af ekspertbistand
Der har ikke været behov for ekstern ekspertbistand.
•Konsekvensanalyse
Forslaget vedrører en tilladelse til en enkelt medlemsstat, som denne selv har anmodet om, og kræver ikke en konsekvensanalyse.
De oplysninger, som Sverige har indgivet, tyder på, at foranstaltningen kun vil have begrænset virkning på skatteindtægterne, og punktafgiftssatsen for elektricitet i det nordlige Sverige vil stadig ligge over den minimumsafgiftssats, der er fastsat i direktiv 2003/96/EF. Sverige forventer, at foranstaltningen får en positiv indvirkning på opfyldelsen af landets social- og samhørighedspolitiske mål.
•Målrettet regulering og forenkling
Foranstaltningen indebærer ikke en forenkling.
Forslaget er baseret på en anmodning fra Sverige og vedrører kun denne medlemsstat.
•Grundlæggende rettigheder
Foranstaltningen har ingen indvirkning på grundlæggende rettigheder.
4.VIRKNINGER FOR BUDGETTET
Foranstaltningen indebærer ikke nogen finansiel eller administrativ byrde for Unionen.
Forslaget har derfor ingen indvirkning på Unionens budget.
5.ANDRE FORHOLD
•Planer for gennemførelsen og foranstaltninger til overvågning, evaluering og rapportering
Der er ikke behov for en gennemførelsesplan. Forslaget vedrører en tilladelse til en afgiftslempelse til en enkelt medlemsstat, som denne selv har anmodet om. Den gives for en begrænset periode på fire år.
De gældende afgiftssatser ligger over de minimumsafgiftssatser, der er fastsat i energibeskatningsdirektivets artikel 10.
Foranstaltningen kan evalueres, hvis der anmodes om en fornyelse, efter at gyldighedsperioden er udløbet.
•Forklarende dokumenter (for direktiver)
Forslaget kræver ingen forklarende dokumenter om gennemførelsen.
•Nærmere redegørelse for de enkelte bestemmelser i forslaget
Det fastsættes i artikel 1, at Sverige gives tilladelse til fortsat at anvende en nedsat punktafgiftssats for elektricitet i visse nordlige områder.
Afgiftssatsen må efter reduceringen ikke være lavere end de mindstesatser, der er fastsat i direktiv 2003/96/EF, og nedsættelse vil gælde for alle elektricitetsforbrugere, der betaler den normale punktafgiftssats i det nordlige Sverige.
Foranstaltningen vil hjælpe de dårligt stillede områder med at mindske de højere elektricitetsudgifter, der skyldes det kolde klima.
Ved artikel 2 fastsættes, at den ønskede tilladelse som ønsket af Sverige gives med virkning fra den 1, januar 2024 for en periode på fire år, hvilket ligger inden for den maksimalt tilladte periode på seks år, der er fastsat i direktivet.
2024/0015 (NLE)
Forslag til
RÅDETS GENNEMFØRELSESAFGØRELSE
om bemyndigelse af Sverige til at anvende nedsatte punktafgiftssatser for elektricitet, der forbruges af husholdninger og virksomheder i servicesektoren, som er beliggende i visse områder i det nordlige Sverige
RÅDET FOR DEN EUROPÆISKE UNION HAR —
under henvisning til traktaten om Den Europæiske Unions funktionsmåde,
under henvisning til Rådets direktiv 2003/96/EF af 27. oktober 2003 om omstrukturering af EF-bestemmelserne for beskatning af energiprodukter og elektricitet, særlig artikel 19, stk. 1,
under henvisning til forslag fra Europa-Kommissionen, og
ud fra følgende betragtninger:
(1)Rådets gennemførelsesafgørelse (EU) 2017/2409 bemyndiger Sverige til indtil den 31. december 2023 at anvende en nedsat punktafgiftssats for elektricitet, som forbruges af husholdninger og virksomheder i servicesektoren i visse områder i det nordlige Sverige, i henhold til artikel 19 i direktiv 2003/96/EF.
(2)Ved brev af 11. april 2023 anmodede Sverige om bemyndigelse til fortsat at anvende en nedsat punktafgiftssats på elektricitet, som forbruges af de samme begunstigede, i en yderligere periode på fire år, dvs. fra den 1, januar 2024 indtil den 31. december 2027. Nedsættelsen skal være begrænset til 96 SEK pr. MWh. Ved brev af 10. oktober 2023 fremsendte Sverige yderligere oplysninger og præciseringer.
(3)I de pågældende områder er udgifterne til opvarmning i gennemsnit højere end i resten af landet på grund af den længere opvarmningsperiode. En nedsættelse af elektricitetsudgifterne for husholdninger og virksomheder i servicesektoren i disse områder indsnævrer forskellen mellem de samlede udgifter til opvarmning for forbrugerne i det nordlige Sverige og dem, der betales af forbrugerne i resten af landet. Foranstaltningen bidrager derfor til at nå regional- og samhørighedspolitiske mål. Afgiftsnedsættelsen bør ikke overstige, hvad der er nødvendigt for at kompensere for de ekstra udgifter til opvarmning i husholdninger og virksomheder i servicesektoren i visse områder i det nordlige Sverige.
(4)De nedsatte afgiftssatser vil ligge over de minimumssatser, der er fastsat i artikel 10 i direktiv 2003/96/EF.
(5)I betragtning af de fjerntliggende områder, som den finder anvendelse på, og eftersom afgiftsnedsættelsen er begrænset til husholdninger og virksomheder i servicesektoren og ikke overstiger meromkostningerne til opvarmning i det nordlige Sverige, forventes foranstaltningen ikke at føre til væsentlige konkurrencefordrejninger eller ændringer i samhandelen mellem medlemsstaterne.
(6)Foranstaltningen er derfor acceptabel i forhold til hensynet til et velfungerende indre marked og behovet for at sikre loyal konkurrence. Den er også forenelig med Unionens sundheds-, miljø-, energi- og transportpolitik.
(7)I henhold til artikel 19, stk. 2, i direktiv 2003/96/EF skal enhver tilladelse, der gives i medfør af nævnte bestemmelse, være tidsbegrænset. For at give de berørte forbrugere en tilstrækkelig grad af sikkerhed bør tilladelsen indrømmes for en periode på fire år som ønsket.
(8)Det er vigtigt at sikre, at bemyndigelsen ved afgørelse (EU) 2017/2409 fortsat gælder, således at der ikke opstår et tomrum mellem den afgørelses udløb og det tidspunkt, hvor nærværende afgørelse får virkning.
(9)For ikke at underminere den fremtidige udvikling af de eksisterende retlige rammer bør det fastslås, at denne tilladelse, hvis Rådet med henvisning til artikel 113 eller andre relevante bestemmelser i traktaten om Den Europæiske Unions funktionsmåde i den godkendelsesperiode, der er fastsat i denne afgørelse, indfører et ændret generelt system for beskatning af energiprodukter og elektricitet, som denne tilladelse ikke vil være tilpasset til, ophører med at finde anvendelse på den dato, hvor disse generelle regler træder i kraft.
(10)Denne afgørelse berører ikke anvendelsen af Unionens regler vedrørende statsstøtte —
VEDTAGET DENNE AFGØRELSE:
Artikel 1
1.Sverige bemyndiges herved til at anvende en nedsat punktafgiftssats for elektricitet, som forbruges af husholdninger og virksomheder i servicesektoren i de i bilaget anførte kommuner.
Nedsættelsen fra den normale nationale punktafgiftssats for elektricitet må ikke være større end, hvad der er nødvendigt for at kompensere for de ekstra opvarmningsudgifter som følge af klimaforholdene i Nordsverige sammenlignet med resten af Sverige, og må ikke overstige 96 SEK pr. MWh.
2.De nedsatte satser skal overholde kravene i direktiv 2003/96/EF, særlig minimumssatserne i artikel 10.
Artikel 2
Denne afgørelse anvendes fra den 1. januar 2024 til den 31. december 2027.
Artikel 3
Denne beslutning er rettet til Kongeriget Sverige.
Udfærdiget i Bruxelles, den […].