Bruxelles, den 18.8.2022

COM(2022) 402 final

2022/0243(NLE)

Forslag til

RÅDETS AFGØRELSE

om fastlæggelse af den holdning, der skal indtages på Den Europæiske Unions vegne i Det Blandede Udvalg for Geografiske Betegnelser, der er nedsat i medfør af aftalen mellem Den Europæiske Union og Folkerepublikken Kinas regering om samarbejde om og beskyttelse af geografiske betegnelser


BEGRUNDELSE

1.Forslagets genstand

Dette forslag vedrører en afgørelse om fastlæggelse af den holdning, der skal indtages på Unionens vegne i Det Blandede Udvalg for Geografiske Betegnelser, der er nedsat i medfør af aftalen mellem Den Europæiske Union og Folkerepublikken Kinas regering om samarbejde om og beskyttelse af geografiske betegnelser i forbindelse med den planlagte vedtagelse af forretningsordenen for Det Blandede Udvalg.

2.Baggrund for forslaget

2.1.Aftalen mellem Den Europæiske Union og Folkerepublikken Kinas regering om samarbejde om og beskyttelse af geografiske betegnelser

Aftalen mellem Den Europæiske Union og Folkerepublikken Kinas regering om samarbejde om og beskyttelse af geografiske betegnelser ("aftalen") har til formål at opnå det højest mulige beskyttelsesniveau for de geografiske betegnelser, der er omfattet af aftalen, og at tilvejebringe instrumenter til at bekæmpe vildledende praksis og uretmæssig anvendelse af geografiske betegnelser. Aftalen trådte i kraft den 1. marts 2021.

2.2.Det Blandede Udvalg for Geografiske Betegnelser

Det Blandede Udvalg for Geografiske Betegnelser er nedsat ved aftalens artikel 10. Det skal overvåge gennemførelsen af beskyttelse af geografiske betegnelser med oprindelse i EU og Folkerepublikken Kina og fungere som et middel til at udbygge samarbejdet og dialogen om geografiske betegnelser.

Det Blandede Udvalg for Geografiske Betegnelser er sammensat af repræsentanter for Den Europæiske Union og Folkerepublikken Kina. Det mødes mindst én gang om året, eller når parterne er enige herom, skiftevis i Den Europæiske Union og i Folkerepublikken Kina, på tidspunkter og steder og under forhold (herunder i form af videokonference), som parterne gensidigt aftaler, dog senest 90 dage efter begæringen. Det Blandede Udvalg for Geografiske Betegnelser træffer afgørelser med konsensus og fastsætter sin egen forretningsorden.

Det Blandede Udvalg for Geografiske Betegnelser er ansvarlig for at ændre bilag I for så vidt angår henvisningerne til parternes gældende ret, ændre denne aftales øvrige bilag og at udveksle oplysninger om udviklingen i lovgivning og politik for så vidt angår geografiske betegnelser og andre spørgsmål af fælles interesse vedrørende geografiske betegnelser og at udveksle oplysninger om geografiske betegnelser med henblik på at overveje, om de skal beskyttes i henhold til denne aftale.

2.3.Den påtænkte retsakt fra Det Blandede Udvalg for Geografiske Betegnelser

Det Blandede Udvalg for Geografiske Betegnelser skal vedtage en afgørelse om sin egen forretningsorden.

Formålet med den påtænkte retsakt er i overensstemmelse med aftalens artikel 10.2 at fastsætte forretningsordenen for, hvordan Det Blandede Udvalg for Geografiske Betegnelser skal fungere.

3.Den holdning, der skal indtages på Unionens vegne

Den holdning, der skal indtages på Unionens vegne, bør gøre det muligt at vedtage forretningsordenen for Det Blandede Udvalg for Geografiske Betegnelser.

4.Retsgrundlag

4.1.Proceduremæssigt retsgrundlag

4.1.1.Principper

I henhold til artikel 218, stk. 9, i traktaten om Den Europæiske Unions funktionsmåde (TEUF) vedtager Rådet afgørelser om "fastlæggelse af, hvilke holdninger der skal indtages på Unionens vegne i et organ nedsat ved en aftale, når dette organ skal vedtage retsakter, der har retsvirkninger, bortset fra retsakter, der supplerer eller ændrer den institutionelle ramme for aftalen".

Begrebet "retsakter, der har retsvirkninger" omfatter retsakter, der har retsvirkninger i medfør af de folkeretlige regler, der gælder for det pågældende organ. Det omfatter også instrumenter, der ikke har bindende virkning i henhold til folkeretten, men som "vil kunne få afgørende indflydelse på indholdet af de regler, der vedtages af EU-lovgiver" 1 .

4.1.2.Princippernes anvendelse på det foreliggende tilfælde

Det Blandede Udvalg for Geografiske Betegnelser er et organ, der er nedsat ved en aftale, nemlig aftalen mellem Den Europæiske Union og Folkerepublikken Kinas regering om samarbejde om og beskyttelse af geografiske betegnelser.

Den retsakt, som er fastsat i bilaget til denne afgørelse, er en retsakt, der har retsvirkninger, fordi aftalens artikel 10 giver Det Blandede Udvalg for Geografiske Betegnelser beføjelse til at vedtage afgørelser, som er bindende for alle parter.

Den påtænkte retsakt supplerer eller ændrer ikke den institutionelle ramme for aftalen.

Det proceduremæssige retsgrundlag for den foreslåede afgørelse er derfor artikel 218, stk. 9, i TEUF.

4.2.Materielt retsgrundlag

4.2.1.Principper

Det materielle retsgrundlag for en afgørelse i henhold til artikel 218, stk. 9, i TEUF afhænger hovedsagelig af formålet med og indholdet af den påtænkte retsakt, hvortil der skal indtages en holdning på Unionens vegne. Hvis den påtænkte retsakt har et dobbelt formål eller består af to elementer, og det ene af disse formål eller elementer kan bestemmes som det primære, mens det andet kun er sekundært, skal den afgørelse, der vedtages i henhold til artikel 218, stk. 9, i TEUF, have et enkelt materielt retsgrundlag, nemlig det, der kræves af det primære eller fremherskende formål eller element.

4.2.2.Princippernes anvendelse på det foreliggende tilfælde

Den påtænkte retsakts primære formål og indhold vedrører den fælles handelspolitik.

Det materielle retsgrundlag for den foreslåede afgørelse er derfor artikel 207 i TEUF.

4.3.Konklusion

Retsgrundlaget for den foreslåede afgørelse bør være artikel 207 i TEUF sammenholdt med artikel 218, stk. 9, i TEUF.



2022/0243 (NLE)

Forslag til

RÅDETS AFGØRELSE

om fastlæggelse af den holdning, der skal indtages på Den Europæiske Unions vegne i Det Blandede Udvalg for Geografiske Betegnelser, der er nedsat i medfør af aftalen mellem Den Europæiske Union og Folkerepublikken Kinas regering om samarbejde om og beskyttelse af geografiske betegnelser

RÅDET FOR DEN EUROPÆISKE UNION HAR —

under henvisning til traktaten om Den Europæiske Unions funktionsmåde, særlig artikel 207, stk. 4 sammenholdt med artikel 218, stk. 9,

under henvisning til forslag fra Europa-Kommissionen, og

ud fra følgende betragtninger:

(1)Aftalen mellem Den Europæiske Union og Folkerepublikken Kinas regering om samarbejde om og beskyttelse af geografiske betegnelser ("aftalen") blev indgået af Unionen ved Rådets afgørelse (EU) 2020/1832 2 og trådte i kraft den 1. marts 2021.

(2)I henhold til aftalens artikel 10 skal Det Blandede Udvalg for Geografiske Betegnelser selv fastsætte sin forretningsorden.

(3)Den holdning, der skal indtages på Unionens vegne i Det Blandede Udvalg for Geografiske Betegnelser for så vidt angår udvalgets forretningsorden, bør fastlægges, da disse regler får bindende virkning for Unionen.

(4)For at sikre en effektiv gennemførelse af aftalen bør der fastsættes en forretningsorden for Det Blandede Udvalg for Geografiske Betegnelser.

(5)Den holdning, der skal indtages på Unionens vegne i Det Blandede Udvalg for Geografiske Betegnelser, skal baseres på det udkast til forretningsorden, der er knyttet til denne afgørelse —

VEDTAGET DENNE AFGØRELSE:

Artikel 1

Den holdning, der skal indtages på Unionens vegne i Det Blandede Udvalg for Geografiske Betegnelser for så vidt angår vedtagelsen af dets forretningsorden skal baseres på det udkast til retsakt, der er vedtaget af Det Blandede Udvalg for Geografiske Betegnelser, der er knyttet til nærværende afgørelse.

Artikel 2

Denne afgørelse er rettet til Kommissionen.

Udfærdiget i Bruxelles, den […].

   På Rådets vegne

   Formand

(1)    Domstolens dom af 7. oktober 2014, Tyskland mod Rådet, C-399/12, ECLI:EU:C:2014:2258, præmis 61-64.
(2)    EUT L 408I af 4.12.2020, s. 1.

Bruxelles, den 18.8.2022

COM(2022) 402 final

BILAG

til

Forslag til RÅDETS AFGØRELSE

om fastlæggelse af den holdning, der skal indtages på Den Europæiske Unions vegne i Det Blandede Udvalg for Geografiske Betegnelser, der er nedsat i medfør af aftalen mellem Den Europæiske Union og Folkerepublikken Kinas regering om samarbejde om og beskyttelse af geografiske betegnelser


BILAG

Udkast til forslag om forretningsorden for Det Blandede Udvalg for Geografiske Betegnelser

Artikel 1

Anvendelses- og ansvarsområder

1.Det Blandede Udvalg for Geografiske Betegnelser ("Det Blandede Udvalg"), der blev nedsat i henhold til artikel 10 i aftalen mellem Den Europæiske Union og Folkerepublikken Kinas regering om samarbejde om og beskyttelse af geografiske betegnelser ("aftalen"), varetager sine opgaver som omhandlet i aftalens artikel 10. Det har navnlig ansvaret for at:

(a)ændre bilag I for så vidt angår henvisningerne til parternes gældende ret og ændre denne aftales øvrige bilag

(b)udveksle oplysninger om udviklingen i lovgivning og politik for så vidt angår geografiske betegnelser og andre spørgsmål af fælles interesse vedrørende geografiske betegnelser

(c)udveksle oplysninger om geografiske betegnelser med henblik på at overveje, om de skal beskyttes i henhold til denne aftale.

Artikel 2

Sammensætning og formandskab

1.Det Blandede Udvalg består af repræsentanter for Folkerepublikken Kina ("Kina") på den ene side og repræsentanter for Den Europæiske Union på den anden side.

2.Formandskabet for Det Blandede Udvalg varetages i fællesskab af repræsentanter for Kina og Den Europæiske Union.

3.Hver formand kan uddelegere alle eller en del af formandens funktioner til en udpeget stedfortræder, hvorefter alle henvisninger til formanden også skal forstås som henvisninger til den udpegede stedfortræder.

4.Hver formand udpeger en kontaktperson for alle spørgsmål vedrørende Det Blandede Udvalg. Disse kontaktpersoner er i fællesskab ansvarlige for Det Blandede Udvalgs sekretæropgaver.

Artikel 3

Møder

I henhold til aftalens artikel 10.2 afholdes møder skiftevis hos den ene og den anden part. Parterne aftaler i fællesskab tidspunkt, sted og form for Det Blandede Udvalgs møder, herunder videokonferencer, som dog senest finder sted 90 dage efter anmodningen herom fra en af parterne.

Artikel 4

Korrespondance

1.Al korrespondance til formændene for Det Blandede Udvalg stiles til kontaktpunkterne med henblik på rundsendelse til medlemmerne af Det Blandede Udvalg.

2.Korrespondance til formændene for Det Blandede Udvalg kan have enhver skriftlig form, herunder e-mail.

Artikel 5

Dagsorden for møderne

1.Kontaktpersonerne udarbejder en foreløbig dagsorden for hvert møde. Den fremsendes sammen med de relevante dokumenter til medlemmerne af Det Blandede Udvalg, herunder formændene for Det Blandede Udvalg, senest 15 dage før mødet. Den foreløbige dagsorden kan indeholde ethvert punkt, der er omfattet af aftalens artikel 10 og 11.

2.Hver part kan anmode om at få sat punkter, der er omfattet af aftalens artikel 10 og 11, på den foreløbige dagsorden mindst 21 dage før mødet. Disse punkter optages på den foreløbige dagsorden.

3.En endelig version af den foreløbige dagsorden rundsendes til formændene mindst fem dage før mødet

4.Dagsordenen vedtages enstemmigt af formændene ved hvert mødes begyndelse. Punkter, som ikke er på den foreløbige dagsorden, kan optages på dagsordenen, hvis begge formænd er enige herom.

Artikel 6

Afgørelser

1.Det Blandede Udvalg skal ved enstemmighed vedtage afgørelser i de i aftalens artikel 10.2 nævnte tilfælde.

2.Det Blandede Udvalgs afgørelser som omhandlet i aftalens artikel 10.2 skal være underskrevet af formændene. I hver afgørelse angives datoen for dens ikrafttrædelse.

3.Afgørelser, der vedtages af Det Blandede Udvalg, skal være påført datoen for deres vedtagelse og en beskrivelse af emnet.

Artikel 7

Skriftlig procedure

1.En afgørelse, der er vedtaget af Det Blandede Udvalg, kan vedtages ved skriftlig procedure, hvis begge parter er enige herom. Den skriftlige procedure består i udveksling af noter mellem formændene for Det Blandede Udvalg.

2.Formanden fra den part, der foreslår at anvende den skriftlige procedure, forelægger udkastet til afgørelse for formanden fra den anden part, der i sit svar angiver, om han/hun accepterer udkastet til afgørelse eller ej. Formanden fra den anden part kan også foreslå ændringer eller anmode om mere betænkningstid. Hvis der er enighed om udkastet, vedtages det i overensstemmelse med artikel 6 i forretningsordenen.

Artikel 8

Protokol

1.Værtspartens kontaktpunktet udarbejder et udkast til protokol for hvert møde senest 21 dage efter mødet. I udkastet til protokol anføres de henstillinger og afgørelser, der blev vedtaget, og eventuelle konklusioner.

2.Protokollen godkendes skriftligt af begge parter senest 28 dage efter mødet eller en anden dato, som parterne enes om. Når protokollen er godkendt, underskriver formændene to originaleksemplarer. Formændene opbevarer hver et originaleksemplar af protokollen.

Artikel 9

Omkostninger

1.Hver kontraherende part afholder selv de udgifter, som deltagelse i Det Blandede Udvalgs møder medfører for parten.

2.Udgifter i forbindelse med tilrettelæggelse af møder og reproduktion af dokumenter afholdes af den part, der er vært for mødet.

Artikel 10

Offentliggørelse og fortrolighed

1.Medmindre formændene bestemmer andet, er Det Blandede Udvalgs møder fortrolige.

2.Når en part forelægger oplysninger, der i henhold til dens love og forskrifter anses for at være fortrolige, for Det Blandede Udvalg, behandler den anden part de pågældende oplysninger som fortrolige.

3.Uanset artikel 10.2 kan hver af parterne beslutte at offentliggøre Det Blandede Udvalgs afgørelser og henstillinger i deres respektive officielle tidende.