52011DC0875

/* COM/2011/0875 final */ BERETNING FRA KOMMISSIONEN TIL EUROPA-PARLAMENTET OG RÅDET om resultatet af revisionen af bilag X til Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2000/60/EF om prioriterede stoffer inden for vandpolitik


INDHOLDSFORTEGNELSE

1. Juridisk baggrund 3

2. Sammenfatning af den tekniske proces og høring 3

3. Sammenfatning af revisionens resultat 4

3.1. Indledning 4

3.2. Revision af eksisterende prioriterede stoffer 4

3.3. Identificering af nye prioriterede stoffer 5

3.4. Revision af stoffer i bilag III til direktiv 2008/105/EF 5

3.5. Identificering af kontrolforanstaltninger på EU-plan 5

3.6. Andre resultater 6

4. Udsigt for fremtidige revisioner af bilag X til direktiv 2000/60/EF 6

JURIDISK BAGGRUND

I henhold til artikel 16, stk. 4, i vandrammedirektivet (VRD, 2000/60/EF)[1] skal Kommissionen regelmæssigt revidere bilag X til direktivet. Bilaget indeholder listen over de prioriterede stoffer inden for vandpolitik, som er udvalgt blandt de stoffer, der udgør en væsentlig risiko for vandmiljøet eller via vandmiljøet. I artikel 16, stk. 2, fastlægges kriterierne for identificeringen af prioriterede stoffer. Derudover skal Kommissionen i henhold til artikel 16, stk. 3, identificere de prioriterede farlige stoffer, et undersæt af prioriterede stoffer, der er kendetegnet ved deres persistens, bioakkumulering og toksicitet, eller andre stoffer, som giver anledning til en tilsvarende bekymring.

I henhold til artikel 16, stk. 6, skal Kommissionen forelægge forslag til kontrol med henblik på progressiv reduktion af udledninger, emissioner og tab af prioriterede stoffer samt standsning eller udfasning af emissioner, udledninger og tab af prioriterede farlige stoffer. Heri fastsættes der også en tidsfrist på 20 år til opnåelse af standsningen eller udfasningen fra datoen for vedtagelsen af kontrolforanstaltningerne.

Den eksisterende liste over 33 prioriterede stoffer blev fastlagt ved beslutning nr. 2455/2001/EF[2] og ændret ved direktiv 2008/105/EF[3] (MKKD). I henhold til sidstnævnte fastlægges der også miljøkvalitetskrav (MKK) for alle 33 prioriterede stoffer og for 8 andre forurenende stoffer, der allerede er underlagt eksisterende lovgivning på EU-plan.

I henhold til artikel 8 i MKKD skal Kommissionen – som led i revisionen af bilag X til vandrammedirektivet – bl.a. behandle de stoffer, der er nævnt i bilag III til nærværende direktiv, med henblik på eventuel identificering som prioriterede stoffer eller prioriterede farlige stoffer. Kommissionen skal rapportere resultatet af denne revision til Europa-Parlamentet og Rådet senest i 2011, og rapporten skal i givet fald ledsages af relevante forslag, navnlig forslag om identifikation af nye prioriterede stoffer eller prioriterede farlige stoffer eller forslag om identifikation af bestemte prioriterede stoffer som prioriterede farlige stoffer og om efter omstændighederne at opstille tilsvarende miljøkvalitetsstandarder for overfladevand, sedimenter eller biota.

Denne rapport er Kommissionens rapport som foreskrevet i artikel 8 i MKKD. Den ledsages af et forslag fra Kommissionen til et direktiv om ændring af direktiv 2000/60/EF og 2008/105/EF om prioriterede stoffer inden for vandpolitik.

Sammenfatning af den tekniske proces og høring

Det tekniske arbejde med revisionen blev ledet af GD ENV og JRC og udført af en række eksperter. Heriblandt medlemmer af Arbejdsgruppe E om Kemiske Aspekter (AG-E) under den fælles gennemførelsesstrategi (CIS)[4] for VRD og konsulenter, som Kommissionen har ansat dertil. Medlemmerne af AG-E består af Kommissionens GD'er, medlemsstater og interessentorganisationer, herunder en række europæiske brancheforeninger, NGO'er og mellemstatslige organisationer.

AG-E bidrog i høj grad til revisionen ved at understøtte indsamlingen af data (herunder overvågnings- og faredata), prioriteringsprocessen med at identificere nye stoffer, ajourføringen af det tekniske vejledningsdokument om fastlæggelse af MKK og fastlæggelsen af MKK. Den understøttede også revisionen af de eksisterende prioriterede stoffer (MKK og status som prioriterede farlige stoffer).

Udkastet til MKK blev indsendt til Den Videnskabelige Komite for Sundheds- og Miljørisici (VKSM)[5] med henblik på at få en udtalelse derfra.

Revisionen blev afsluttet med en konsekvensanalyse støttet af en styringsgruppe for konsekvensanalyse (IASG) – bestående af Kommissionens tjenestegrene – og af en konsulentkontrakt. Kontrahenterne udarbejdede individuelle rapporter om stoffernes virkninger, idet konklusionerne fra det tekniske arbejde og yderligere bidrag fra AG-E og andre interessenter, der ikke var med i denne arbejdsgruppe, blev taget med i betragtning.

Udvalget for Konsekvensanalyse drøftede konsekvensanalyserapporten på sit møde den 22. juni 2011. De bemærkninger, som Udvalget havde, er blevet behandlet i den endelige konsekvensanalyserapport SEK(2011) 1545.

Sammenfatning af revisionens resultat

Indledning

Revisionen af bilag X til direktiv 2000/60/EF er blevet gennemført i overensstemmelse med kravene i VRD. De tekniske detaljer ved revisionen er forklaret i det ledsagende arbejdsdokument fra Kommissionens tjenestegrene SEK(2011) 1544.

Revision af eksisterende prioriterede stoffer

Som følge af den tekniske revision og under hensyntagen til nye tilgængelige oplysninger foreslås de følgende ændringer til de eksisterende MKK:

- vandmiljøkvalitetskravene for de følgende eksisterende prioriterede stoffer foreslås ajourført: anthracen, fluoranthen, naphthalen, polyaromatiske carbonhydrider, polybromerede diphenylethere, bly og nikkel

- biotamiljøkvalitetskravene er blevet udviklet og foreslås anvendt for fluoranthen, polyaromatiske carbonhydrider og polybromerede diphenylethere, da disse stoffer som følge af deres egenskaber lettere og mere pålideligt kan måles i denne matrix

- eksisterende biotamiljøkvalitetskrav for hexachlorbenzen, hexachlorbutadien og kviksølv bibeholdes, men vandmiljøkvalitetskravene og fodnote 9 i del A i bilag I til direktiv 2008/105/EF slettes, da disse miljøkvalitetskrav ikke giver tilstrækkelig beskyttelse.

De opdaterede miljøkvalitetskrav giver ifølge den nyeste videnskabelige viden et tilstrækkeligt beskyttelsesniveau for vandmiljøet og for menneskers sundhed via vandmiljøet.

Med hensyn til status for de eksisterende stoffer og i overensstemmelse med de nyeste oplysninger foreslås det, at di-(2-ethylhexyl)-phthalat (DEHP) og trifluralin klassificeres som prioriterede farlige stoffer.

Identificering af nye prioriterede stoffer

På basis af den tekniske proces' resultat foreslås det at klassificere de følgende stoffer som prioriterede stoffer: aclonifen, bifenox, cybutryn, cypermethrin, dichlorvos, terbutryn, 17-alpha-ethinylestradiol, 17-beta-estradiol og diclofenac og de følgende stoffer som prioriterede farlige stoffer: dicofol, perfluoroctansulfonsyre og derivaterne deraf (PFOS), quinoxyfen, dioxiner og dioxinlignende forbindelser, hexabromcyclododecan (HBCDD) og heptachlor/heptachlorepoxid.

Der foreslås vandmiljøkvalitetskrav for alle de nye stoffer med undtagelse af dioxiner og dioxinlignende forbindelser. Der foreslås biotamiljøkvalitetskrav for dicofol, PFOS, dioxiner og dioxinlignende forbindelser, HBCDD og heptachlor/heptachlorepoxid.

Revision af stoffer i bilag III til direktiv 2008/105/EF

Det foreslås at medtage fire stoffer/grupper af stoffer, der er opført på listen i bilag III til direktiv 2008/105/EF, på listen over prioriterede stoffer: dicofol, dioxiner og dioxinlignende forbindelser, PFOS og quinoxyfen. Medtagelsen af et femte, de dioxinlignende PCB'er, er omfattet af medtagelsen af dioxiner og dioxinlignende forbindelser. Toksicitetsdataene for ikke-dioxinlignende PCB'er er ikke tilstrækkelige til, at der kan fastlægges et pålideligt miljøkvalitetskrav, og det foreslås derfor, at disse PCB'er ikke medtages.

Med hensyn til de andre stoffer i bilag III til direktiv 2008/105/EF blev det i revisionen konkluderet, at der ikke var tilstrækkeligt med beviser for, at de udgjorde en væsentlig risiko for vandmiljøet eller via vandmiljøet på EU-plan, og at de skulle medtages på listen over prioriterede stoffer på dette tidspunkt. I forbindelse med fremtidige revisioner af bilag X til direktiv 2000/60/EF revurderer Kommissionen de tilgængelige oplysninger og fremsætter forslag til medtagelse på listen over prioriterede stoffer efter behov.

Der er yderligere oplysninger om revisionens resultat i det ledsagende arbejdsdokument fra Kommissionens tjenestegrene SEK(2011) 1544.

Identificering af kontrolforanstaltninger på EU-plan

På tidspunktet for Kommissionens forslag i 2006 blev det i en revision af de eksisterende kontrolforanstaltninger konkluderet, at der siden 2006 var blevet vedtaget adskillige love på EU-plan, og at disse love udgjorde kontrolforanstaltninger i henhold til artikel 16 i VRD. Det blev ikke anset for nødvendigt med yderligere foranstaltninger på EU-plan for at opnå målsætningerne i VRD, eftersom medlemsstaterne, hvis yderligere foranstaltninger var nødvendige på lokalt plan, ville kunne medtage dem i deres vandområdeplaner (jf. 7. og 8. betragtning i MKKD).

Efterfølgende er lovgivningen vedrørende kontrol af godkendelsen og markedsføringen af kemikalier blevet udvidet og forbedret betragteligt, især i forbindelse med vedtagelsen af forordning (EF) nr. 1907/2006 om registrering, vurdering og godkendelse af samt begrænsninger for kemikalier (REACH)[6] og forordning (EF) nr. 1107/2009 om markedsføring af plantebeskyttelsesmidler[7]. Disse forordninger og anden gældende EU-lovgivning (fx lovgivning om biocider og veterinærmedicin) indeholder mekanismer, der er egnede til at kontrollere anvendelserne og emissionerne af de fleste prioriterede stoffer på EU-plan (fx evaluering, begrænsning og godkendelse). Disse eksisterende mekanismer bør derfor anvendes, før der udvikles andre, og de bør i princippet være tilstrækkelige til at opnå målsætningerne i VRD.

Du kan finde flere oplysninger i konsekvensanalyserapporten SEK(2011) 1547.

Andre resultater

Det tekniske arbejde og høringsprocessen i forbindelse med revisionen af de prioriterede stoffer gav mulighed for at se på andre aspekter ved gennemførelsen af MKKD.

Et vigtigt resultat var ajourføringen af den tekniske vejledning til fastlæggelse af miljøkvalitetskrav, og den indeholder udvidede og ajourførte afsnit om krav til sedimenter og biota. Dette har muliggjort fastlæggelsen af krav til biota for de stoffer, som – på grund af deres iboende egenskaber og deres skæbne i vandmiljøet – bedst reguleres i denne matrix. Dette vil betyde en væsentlig forbedring af den beskyttelse, som MKKD giver.

Et andet vigtigt aspekt har været identificering af problematiske stoffer, der – på grund af deres persistente, bioakkumulerende og toksiske adfærd – vil fortsætte med at være årsag til overskridelser af MKK i lang tid, selv om der allerede er truffet meget strenge foranstaltninger til at begrænse emissioner. På grund af deres karakteristika fortjener de særskilt behandling, når det drejer sig om overvågningen deraf og præsentationen af konsekvensen deraf for kemisk status.

Endelig er der under revisionen blevet identificeret et behov for en mekanisme, der kan forbedre indsamlingen af målrettede overvågningsdata af høj kvalitet fra hele EU til at understøtte fremtidige prioriteringer. Denne konsekvensanalyse dokumenterer fordelene ved at indføre en sådan mekanisme.

Udsigt for fremtidige revisioner af bilag X til direktiv 2000/60/EF

Revisionen af listen over prioriterede stoffer blev gennemført, samtidig med at REACH blev gennemført, og Det Europæiske Kemikalieagentur (ECHA) blev oprettet. Fremtidige prioriteringer drager fordel af det væld af oplysninger, som er fremkommet ved registreringsprocessen i henhold til REACH, hvis første frist var i november 2010. Viden om risikovurdering på EU-plan koncentreres desuden i ECHA og andre organer, der håndterer risikovurdering af andre kemikalier, såsom Den Europæiske Fødevarsikkerhedsautoritet (EFSA) for pesticider og Det Europæiske Lægemiddelagentur (EMA) for lægemidler. I forbindelse med fremtidige revisioner af listen over prioriterede stoffer vil Kommissionen også udforske mulighederne for på en mere effektiv måde at udnytte den viden om risikovurdering, som allerede findes på EU-plan. Dette initiativ skal også være med til at sikre, at der vil fortsætte med at være en høj grad af sammenhæng og overensstemmelse mellem VRD og dermed forbunden politik, såsom kemikalier, biocider, pesticider og lægemidler.

[1] Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2000/60/EF af 23. oktober 2000 om fastlæggelse af en ramme for Fællesskabets vandpolitiske foranstaltninger [EFT L 327 af 22.12.2000]. http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CONSLEG:2000L0060:20090625:DA:PDF

[2] Europa-Parlamentets og Rådets beslutning nr. 2455/2001/EF af 20. november 2001 om vedtagelse af en liste over prioriterede stoffer inden for vandpolitik. EFT L 331, 15.12.2001, s. 1. http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2001:331:0001:0005:DA:PDF

[3] Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2008/105/EF af 16. december 2008 om miljøkvalitetskrav inden for vandpolitikken. EUT L 348 af 24.12.2008, s. 84.

[4] http://ec.europa.eu/environment/water/water-framework/objectives/implementation_en.htm

[5] VKSM er en af de videnskabelige komiteer, som giver uvildig rådgivning til Kommissionen. Den består af 17 forskere. Du kan finde mere information her:

http://ec.europa.eu/health/scientific_committees/environmental_risks/index_en.htm

[6] EUT L 396 af 30.12.2006, s. 1-849.

[7] EUT L 309 af 24.11.2009, s. 1-50.