Accept Refuse

EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32001D0541

2001/541/EF: Kommissionens beslutning af 9. juli 2001 om niende ændring af beslutning 95/124/EF om listen over godkendte akvakulturbrug i Tyskland (EØS-relevant tekst) (meddelt under nummer K(2001) 1770)

OJ L 194, 18.7.2001, p. 51–54 (ES, DA, DE, EL, EN, FR, IT, NL, PT, FI, SV)

In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2001/541/oj

32001D0541

2001/541/EF: Kommissionens beslutning af 9. juli 2001 om niende ændring af beslutning 95/124/EF om listen over godkendte akvakulturbrug i Tyskland (EØS-relevant tekst) (meddelt under nummer K(2001) 1770)

EF-Tidende nr. L 194 af 18/07/2001 s. 0051 - 0054


Kommissionens beslutning

af 9. juli 2001

om niende ændring af beslutning 95/124/EF om listen over godkendte akvakulturbrug i Tyskland

(meddelt under nummer K(2001) 1770)

(EØS-relevant tekst)

(2001/541/EF)

KOMMISSIONEN FOR DE EUROPÆISKE FÆLLESSKABER HAR -

under henvisning til traktaten om oprettelse af Det Europæiske Fællesskab,

under henvisning til Rådets direktiv 91/67/EØF af 28. januar 1991 om dyresundhedsmæssige betingelser for afsætning af akvakulturdyr og -produkter(1), senest ændret ved direktiv 98/45/EF(2), særlig artikel 6, og

ud fra følgende betragtninger:

(1) Medlemsstaterne kan for akvakulturbrug, der ligger i en zone, som ikke er godkendt med hensyn til infektiøs hæmatopoietisk nekrose (IHN) og egtvedsyge (VHS), opnå status som godkendt akvakulturbrug, der er fri for de nævnte sygdomme.

(2) Listen over godkendte akvakulturbrug i Tyskland blev fastsat ved Kommissionens beslutning 95/124/EF(3), senest ændret ved beslutning 2001/498/EF(4).

(3) Tyskland har sendt Kommissionen dokumentation for meddelelse af status som godkendt akvakulturbrug i en ikke-godkendt zone med hensyn til IHN og VHS til ti bestemte akvakulturbrug samt de nationale bestemmelser, der sikrer, at reglerne for opretholdelse af godkendelsen bliver overholdt.

(4) Kommissionen og medlemsstaterne har gennemgået det dokumentationsmateriale, som Tyskland har fremsendt for de ti akvakulturbrug. Brugene ligger i Baden-Württemberg.

(5) Det fremgår af gennemgangen, at disse akvakulturbrug opfylder kravene i artikel 6 i direktiv 91/67/EØF.

(6) Akvakulturbrug kan derfor indrømmes status som godkendt akvakulturbrug i en ikke-godkendt zone og bør føjes til listen over godkendte akvakulturbrug.

(7) De i denne beslutning fastsatte foranstaltninger er i overensstemmelse med udtalelse fra Den Stående Veterinærkomité -

VEDTAGET FØLGENDE BESLUTNING:

Artikel 1

Bilaget til beslutning 95/124/EF affattes som angivet i bilaget til nærværende beslutning.

Artikel 2

Denne beslutning er rettet til medlemsstaterne.

Udfærdiget i Bruxelles, den 9. juli 2001.

På Kommissionens vegne

David Byrne

Medlem af Kommissionen

(1) EFT L 46 af 19.2.1991, s. 1.

(2) EFT L 189 af 3.7.1998, s. 12.

(3) EFT L 84 af 14.4.1995, s. 6.

(4) EFT L 181 af 4.7.2001, s. 32.

BILAG

I. AKVAKULTURBRUG I NIEDERSACHSEN

1. Jochen Moeller Fischzucht Harkenbleck D - 30966 Hemmingen-Harkenbleck

2. Versuchsgut Relliehausen der Universität Göttingen

(nur die Brutanlage)

D - 37586 Dassel

3. Dr. R. Rosengarten Forellenzucht Sieben Quellen D - 49124 Georgsmarienhütte

4. Klaus Kröger Fischzucht Klaus Kröger D - 21256 Handeloh Wörme

5. Ingeborg Riggert-Schlumbohm Forellenzucht W. Riggert D - 29465 Schnega

6. Volker Buchtmann Fischzucht Nordbach D - 21441 Garstedt

7. Sven Kramer Forellenzucht Kaierde D - 31073 Delligsen

8. Hans-Peter Klusak Fischzucht Grönegau D - 49328 Melle

9. F. Feuerhake Forellenzucht Rheden D - 31039 Rheden

II. AKVAKULTURBRUG I THÜRINGEN

1. Firma Tautenhahn D - 98646 Trostadt

2. Thüringer Forstamt Leinefelde

Fischzucht Worbis

D - 37327 Leinefelde

3. Fischzucht Salza GmbH D - 99734 Nordhausen-Salza

4. Fischzucht Kindelbrück GmbH D - 99638 Kindelbrück

5. Reinhardt Strecker Forellenzucht Orgelmühle D - 37351 Dingelstadt

III. AKVAKULTURBRUG I BADEN-WÜRTTEMBERG

1. Heiner Feldmann Riedlingen/Neufra D - 88630 Pfullendorf

2. Walter Dietmayer Forellenzucht Walter Dietmayer, Hettingen D - 72501 Gammertingen

3. Heiner Feldmann Bad Waldsee D - 88630 Pfullendorf

4. Heiner Feldmann Bergatreute D - 88630 Pfullendorf

5. Oliver Fricke Anlage Wuchzenhofen, Boschenmühle D - 87764 Mariasteinbach Legau 13 1/2

6. Peter Schmaus Fischzucht Schmaus, Steinental D - 88410 Steinental/Hauerz

7. Josef Schnetz Fenkenmühle D - 88263 Horgenzell

8. Erwin Steinhart Quellwasseranlage Steinhart, Hettingen D - 72513 Hettingen

9. Hugo Strobel Quellwasseranlage Otterswang, Sägmühle D - 72505 Hausen am Andelsbach

10. Reinhard Lenz Forsthaus, Gaimühle D - 64759 Sensbachtal

11. Peter Hofer Sulzbach D - 78727 Aistaig/Oberndorf

12. Stephan Hofer Oberer Lautenbach D - 78727 Aistaig/Oberndorf

13. Stephan Hofer Unterer Lautenbach D - 78727 Aistaig/Oberndorf

14. Stephan Hofer Schelklingen D - 78727 Aistaig/Oberndorf

15. Hubert Schuppert Brutanlage: Obere Fischzucht

Mastanlage: Untere Fischzucht

D - 88454 Unteressendorf

16. Johannes Dreier Brunnentobel D - 88299 Leutkich/Hebrazhofen

17. Peter Störk Wagenhausen D - 88348 Saulgau

18. Erwin Steinhart Geislingen/St. D - 73312 Geislingen/St

19. Joachim Schindler Forellenzucht Lohmühle D - 72275 Alpirsbach

20. Heribert Wolf Forellenzucht Sohnius D - 72160 Horb-Diessen

21. Claus Lehr Forellenzucht Reinerzau D - 72275 Alpirsbach-Reinerzau

22. Hugo Hager Bruthausanlage D - 88639 Walbertsweiler

23. Hugo Hager Waldanlage D - 88639 Walbertsweiler

24. Gumpper und Stöll GmbH Forellenhof Rössle, Honau D - 72805 Liechtenstein

25. Ulrich Ibele Pfrungen D - 88271 Pfrungen

26. Hans Schmutz Brutanlage 1, Brutanlage 2, Brut- und Setzlingsanlage 3 (Hausanlage) D - 89155 Erbach

27. Wilhelm Drafehn Obersimonswald D - 77960 Seelbach

28. Wilhelm Drafehn Brutanlage Seelbach D - 77960 Seelbach

29. Franz Schwarz Oberharmersbach D - 77784 Oberharmersbach

30. Meinrad Nuber Langenenslingen D - 88515 Langenenslingen

31. Anton Spieß Höhmühle D - 88353 Kißleg

32. Karl Servay Osterhofen D - 88339 Bad Waldsee

33. Kreissportfischereiverein Biberach Warthausen D - 88400 Biberach

34. Hans Schmutz Gossenzugen D - 89155 Erbach

35. Reinhard Rösch Haigerach D - 77723 Gengenbach

36. Harald Tress Unterlauchringen D - 79787 Unterlauchringen

37. Alfred Tröndle Tiefenstein D - 79774 Albbruck

38. Alfred Tröndle Unteralpfen D - 79774 Unteralpfen

39. Peter Hofer Schenkenbach D - 78727 Aistaig/Oberndorf

40. Heiner Feldmann Bainders D - 88630 Pfullendorf

41. Andreas Zordel Fischzucht Im Gänsebrunnen D - 75305 Neuenbürg

42. Hans Fischböck Forellenzucht am Kocherursprung D - 73447 Oberkochen

43. Hans Fischböck Fischzucht D - 73447 Oberkochen

44. Josef Dürr Forellenzucht Igersheim D - 97980 Bad Mergentheim

45. Kurt Englerth und Sohn GbR Anlage Berneck D - 72297 Seewald

46. A. J. Kisslegg Anlage Rohrsee

47. Staatliches Forstamt Wangen

Anlage Karsee

48. Simon Phillipson Anlage Weissenbronnen D - 88364 Wolfegg

49. Hans Klaiber Anlage Bad Wildbad D - 75337 Enzklösterle

50. Josef Hönig Forellenzucht Hönig D - 76646 Bruchsal-Heidelsheim

51. Werner Baur Blitzenreute D - 88273 Fronreute-Blitzenreute

52. Gerhard Weihmann Mägerkingen D - 72574 Bad Urach-Seeburg

53. Hans und Hubert Belser GbR Dettingen D - 72401 Haigerloch-Gruol

54. Staatliche Forstämter Ravensburg und Wangen Altdorfer Wald D - 88214 Ravensburg

55. Anton Jung Bunkhoferweiher, Schanzwiesweiher and Häcklerweiher D - 88353 Kisslegg

56. Hildegart Litke Holzweiher D - 88480 Achstetten

57. Werner Wägele Ellerazhofer Weiher D - 88319 Aitrach

58. Ernst Graf Hatzenweiler

Osterbergstr. 8

D - 88239 Wangen-Hatzenweiler

59. Fischbrutanstalt des Landes Baden-Württemberg Obereisenbach

Argenweg 50

D - 88085 Langenargen

60. Johann-Georg Huchler Gutenzell

Ochsenhauserstr. 17

D - 88484 Gutenzell

61. Meinrad Nuber Ochsenhausen

Obere Wiesen 1

D - 88416 Ochsenhausen

62. Bezirksfischereiverein Nagoldtal e.V. Kentheim

Lange Steige 34

D - 75365 Calw

IV. AKVAKULTURBRUG I NORDRHEIN-WESTFALEN

1. Wolfgang Lindhorst-Emme Hirschquelle D - 33758 Schloss Holte-Stukenbrock

2. Wolfgang Lindhorst-Emme Am Oelbach D - 33758 Schloss Holte-Stukenbrock

3. Hugo Rameil und Söhne Sauerländer Forellenzucht D - 57368 Lennestadt-Gleierbrück

4. Peter Horres Ovenhausen, Jätzer Mühle D - 37671 Höxter

5. Wolfgang Middendorf Fischzuchtbetrieb Middendorf D - 46348 Raesfeld

V. AKVAKULTURBRUG I BAYERN

1. Gerstner Peter (Forellenzuchtbetrieb Juraquell) Wellheim D - 97332 Volkach

2. Werner Ruf Fischzucht Wildbad D - 86925 Fuchstal-Leeder

3. Rogg Fisch Rogg D - 87751 Heimertingen

VI. AKVAKULTURBRUG I SACHSEN

1. Anglerverband Südsachsen "Mulde/Elster" e.V. Forellenanlage Schlettau D - 09487 Schlettau

2. H. und G. Ermisch GbR Forellen- und Lachszucht D - 01844 Langburkersdorf

VII. AKVAKULTURBRUG I HESSEN

1. Hermann Rameil Fischzuchtbetriebe Hermann Rameil D - 34560 Fritzlar

Top