Accept Refuse

EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document C2012/370E/04

Protokol fra mødet den 13. september 2012

OJ C 370E , 30.11.2012, p. 185–265 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

30.11.2012   

DA

Den Europæiske Unions Tidende

CE 370/185


Torsdag den 13. september 2012
PROTOKOL FRA MØDET DEN 13. SEPTEMBER 2012

2012/C 370 E/04

Indhold

1.

Åbning af mødet

2.

Modtagne dokumenter

3.

Bevillingsoverførsler

4.

Situationen i Syrien (indgivne beslutningsforslag)

5.

Politisk udnyttelse af retsvæsenet i Rusland (indgivne beslutningsforslag)

6.

Videregivelse til og behandling i Europa-Parlamentet af klassificerede informationer i Rådets besiddelse vedrørende spørgsmål, der ikke hører under den fælles udenrigs- og sikkerhedspolitik (forhandling)

7.

Godkendte anvendelser af forældreløse værker ***I (forhandling)

8.

18. rapport om bedre lovgivning - anvendelse af nærhedsprincippet og proportionalitetsprincippet (2010) (forhandling)

9.

Udvalgenes og delegationernes sammensætning

10.

Bekæmpelse af multipel sklerose i Europa (skriftlig erklæring)

11.

Afstemningstid

11.1.

Forlængelse af aftalen om videnskabeligt og teknologisk samarbejde mellem Det Europæiske Fællesskab og Den Føderative Republik Brasilien *** (forretningsordenens artikel 138) (afstemning)

11.2.

Indgåelse af aftalen mellem Den Europæiske Union og Den Demokratiske Folkerepublik Algeriet om videnskabeligt og teknologisk samarbejde *** (forretningsordenens artikel 138) (afstemning)

11.3.

Videregivelse til og behandling i Europa-Parlamentet af klassificerede informationer i Rådets besiddelse vedrørende spørgsmål, der ikke hører under den fælles udenrigs- og sikkerhedspolitik (forretningsordenens artikel 138) (afstemning)

11.4.

18. rapport om bedre lovgivning - anvendelse af nærhedsprincippet og proportionalitetsprincippet (2010) (forretningsordenens artikel 138) (afstemning)

11.5.

EU's samhørighedspolitiske strategi for Atlanterhavsområdet (forretningsordenens artikel 138) (afstemning)

11.6.

Udelukkelse af en række lande fra listen over regioner eller stater, der har afsluttet forhandlinger ***I (afstemning)

11.7.

Mekanisme for udveksling af oplysninger vedrørende mellemstatslige aftaler mellem medlemsstater og tredjelande på energiområdet ***I (afstemning)

11.8.

Kvalitetsordninger for landbrugsprodukter ***I (afstemning)

11.9.

Europæiske sociale iværksætterfonde ***I (afstemning)

11.10.

Europæiske venturekapitalfonde ***I (afstemning)

11.11.

Gennemførelse af den bilaterale beskyttelsesklausul og stabiliseringsmekanismen for bananer i handelsaftalen mellem EU og Columbia og Peru ***I (afstemning)

11.12.

Gennemførelse af den bilaterale beskyttelsesklausul og stabiliseringsmekanismen for bananer i associeringsaftalen mellem EU og Mellemamerika ***I (afstemning)

11.13.

Godkendte anvendelser af forældreløse værker ***I (afstemning)

11.14.

Hastende autonome handelspræferencer for Pakistan ***I (afstemning)

11.15.

Situationen i Syrien (afstemning)

11.16.

Politisk udnyttelse af retsvæsenet i Rusland (afstemning)

11.17.

Forslag om en europæisk bankunion (EBU) (afstemning)

12.

Stemmeforklaringer

13.

Stemmerettelser og -intentioner

14.

Godkendelse af protokollen fra foregående møde

15.

Meddelelse af Rådets førstebehandlingsholdning

16.

Afgørelser vedrørende forskellige dokumenter

17.

Debat om tilfælde af krænkelse af menneskerettighederne, demokratiet og retsstatsprincippet (forhandling)

17.1.

Sydafrika: massakre på strejkende minearbejdere

17.2.

Forfølgelse af Rohingya-muslimer i Burma

17.3.

Aserbajdsjan: sagen Ramil Safarov

18.

Afstemningstid

18.1.

Sydafrika: massakre på strejkende minearbejdere (afstemning)

18.2.

Forfølgelse af Rohingya-muslimer i Burma (afstemning)

18.3.

Aserbajdsjan: sagen Ramil Safarov (afstemning)

19.

Stemmerettelser og -intentioner

20.

Skriftlige erklæringer i registret (forretningsordenens artikel 123)

21.

Fremsendelse af tekster vedtaget under dette møde

22.

Tidspunkt for næste mødeperiode

23.

Afbrydelse af sessionen

TILSTEDEVÆRELSESLISTE

Bilag 1 —

Bekæmpelse af multipel sklerose i Europa (skriftlig erklæring)

BILAG I

AFSTEMNINGSRESULTATER

1.

Forlængelse af aftalen om videnskabeligt og teknologisk samarbejde mellem Det Europæiske Fællesskab og Den Føderative Republik Brasilien ***

2.

Indgåelse af aftalen mellem Den Europæiske Union og Den Demokratiske Folkerepublik Algeriet om videnskabeligt og teknologisk samarbejde ***

3.

Videregivelse til og behandling i Europa-Parlamentet af klassificerede informationer i Rådets besiddelse vedrørende spørgsmål, der ikke hører under den fælles udenrigs- og sikkerhedspolitik

4.

18. rapport om bedre lovgivning - anvendelse af nærhedsprincippet og proportionalitetsprincippet (2010)

5.

EU's samhørighedspolitiske strategi for Atlanterhavsområdet

6.

Udelukkelse af en række lande fra listen over regioner eller stater, der har afsluttet forhandlinger ***I

7.

Mekanisme for udveksling af oplysninger vedrørende mellemstatslige aftaler mellem medlemsstater og tredjelande på energiområdet ***I

8.

Kvalitetsordninger for landbrugsprodukter ***I

9.

Europæiske sociale iværksætterfonde ***I

10.

Europæiske venturekapitalfonde ***I

11.

Gennemførelse af den bilaterale beskyttelsesklausul og stabiliseringsmekanismen for bananer i handelsaftalen mellem EU og Columbia og Peru ***I

12.

Gennemførelse af den bilaterale beskyttelsesklausul og stabiliseringsmekanismen for bananer i associeringsaftalen mellem EU og Mellemamerika ***I

13.

Godkendte anvendelser af forældreløse værker ***I

14.

Hastende autonome handelspræferencer for Pakistan ***I

15.

Situationen i Syrien

16.

Politisk udnyttelse af retsvæsenet i Rusland

17.

Forslag om en europæisk bankunion (EBU)

18.

Sydafrika: massakre på strejkende minearbejdere

19.

Forfølgelse af Rohingya-muslimer i Burma

20.

Aserbajdsjan: sagen Ramil Safarov

BILAG II

RESULTAT AF AFSTEMNINGERNE VED NAVNEOPRÅB

1.

A7-0245/2012 - Gerald Häfner - Enkelt afstemning

2.

A7-0207/2012 - David Martin - Am 5

3.

A7-0207/2012 - David Martin - Am 6

4.

A7-0207/2012 - David Martin - Am 4

5.

A7-0207/2012 - David Martin - Lovgivningsmæssig beslutning

6.

A7-0264/2012 - Krišjānis Kariņš - Lovgivningsmæssig beslutning

7.

A7-0266/2011 - Iratxe García Pérez - Am 103

8.

A7-0266/2011 - Iratxe García Pérez - Lovgivningsmæssig beslutning

9.

A7-0249/2012 - Bernd Lange - Am 28

10.

A7-0249/2012 - Bernd Lange - Am 32

11.

A7-0249/2012 - Bernd Lange - Am 33

12.

A7-0249/2012 - Bernd Lange - Am 34 S

13.

A7-0249/2012 - Bernd Lange - Am 35

14.

A7-0237/2012 - Jörg Leichtfried - Am 37

15.

A7-0237/2012 - Jörg Leichtfried - Am 31

16.

A7-0237/2012 - Jörg Leichtfried - Am 38

17.

A7-0237/2012 - Jörg Leichtfried - Am 39

18.

A7-0237/2012 - Jörg Leichtfried - Am 40 S

19.

A7-0237/2012 - Jörg Leichtfried - Am 41

20.

A7-0055/2012 - Lidia Joanna Geringer de Oedenberg - Lovgivningsmæssig beslutning

21.

A7-0069/2011 - Vital Moreira - Lovgivningsmæssig beslutning

22.

RC-B7-0428/2012 - Am 1

23.

RC-B7-0428/2012 - Am 2

24.

RC-B7-0428/2012 - Am 3

25.

RC-B7-0428/2012 - Am 4

26.

RC-B7-0428/2012 - Am 7

27.

RC-B7-0428/2012 - Am 8

28.

RC-B7-0428/2012 - Am 6 = 12rev

29.

RC-B7-0428/2012 - Am 11rev

30.

RC-B7-0428/2012 - Am 13

31.

RC-B7-0428/2012 - Am 10

32.

RC-B7-0428/2012 - Am 5

33.

RC-B7-0428/2012 - Beslutning

PROTOKOL FRA MØDET DEN 13. SEPTEMBER 2012

FORSÆDE: Roberta ANGELILLI

næstformand

1.   Åbning af mødet

Formanden åbnede mødet kl. 09.05.

2.   Modtagne dokumenter

Formanden havde modtaget:

1)

fra Rådet og Kommissionen

Endeligt årsregnskab for 8., 9. og 10. Europæiske Udviklingsfond for regnskabsåret 2011 (COM(2012)0435 - C7-0223/2012 - 2012/2166(DEC))

henvist til

:

kor.udv.: CONT

rådg.udv.: DEVE, BUDG

Kommissionen for De Europæiske Fællesskaber: Årsregnskab for Den Europæiske Union - Regnskabsåret 2011 – Kommissionen for De Europæiske Fællesskaber (COM(2012)0436 [01] - C7-0224/2012 - 2012/2167(DEC))

henvist til

:

kor.udv.: CONT

rådg.udv.: PETI, FEMM, AFCO, DEVE, CULT, AFET, PECH, AGRI, ENVI, EMPL, BUDG, ITRE, JURI, ECON, LIBE, INTA, IMCO, TRAN, REGI

Kommissionen for De Europæiske Fællesskaber: Årsregnskab for Den Europæiske Union - Regnskabsåret 2011 – Europa-Parlamentet (COM(2012)0436 [02] - C7-0225/2012 - 2012/2168(DEC))

henvist til

:

kor.udv.: CONT

rådg.udv.: PETI, FEMM, AFCO, CULT, AFET, PECH, AGRI, ENVI, EMPL, BUDG, ITRE, JURI, ECON, LIBE, INTA, IMCO, TRAN, REGI

Kommissionen for De Europæiske Fællesskaber: Årsregnskab for Den Europæiske Union - Regnskabsåret 2011 – Det Europæiske Råd (COM(2012)0436 [03] - C7-0226/2012 - 2012/2169(DEC))

henvist til

:

kor.udv.: CONT

rådg.udv.: PETI, FEMM, AFCO, DEVE, CULT, AFET, PECH, AGRI, ENVI, EMPL, BUDG, ITRE, JURI, ECON, LIBE, INTA, IMCO, TRAN, REGI

Europa-Kommissionen: Endeligt årsregnskab for Den Europæiske Union - Regnskabsåret 2011 – Domstolen (COM(2012)0436 [04] - C7-0227/2012 - 2012/2170(DEC))

henvist til

:

kor.udv.: CONT

rådg.udv.: PETI, FEMM, AFCO, DEVE, CULT, AFET, PECH, AGRI, ENVI, EMPL, BUDG, ITRE, JURI, ECON, LIBE, INTA, IMCO, TRAN, REGI

Europa-Kommissionen: Endeligt årsregnskab for Den Europæiske Union - Regnskabsåret 2011 – EU's Revisionsret (COM(2012)0436 [05] - C7-0228/2012 - 2012/2171(DEC))

henvist til

:

kor.udv.: CONT

rådg.udv.: PETI, FEMM, AFCO, DEVE, CULT, AFET, PECH, AGRI, ENVI, EMPL, BUDG, ITRE, JURI, ECON, LIBE, INTA, IMCO, TRAN, REGI

Europa-Kommissionen: Endeligt årsregnskab for Den Europæiske Union - Regnskabsåret 2011 – Det Europæiske Økonomiske og Sociale Udvalg (COM(2012)0436 [06] - C7-0229/2012 - 2012/2172(DEC))

henvist til

:

kor.udv.: CONT

rådg.udv.: PETI, FEMM, AFCO, DEVE, CULT, AFET, PECH, AGRI, ENVI, EMPL, BUDG, ITRE, JURI, ECON, LIBE, INTA, IMCO, TRAN, REGI

Europa-Kommissionen: Endeligt årsregnskab for Den Europæiske Union - Regnskabsåret 2011 -Regionsudvalget (COM(2012)0436 [07] - C7-0230/2012 - 2012/2173(DEC))

henvist til

:

kor.udv.: CONT

rådg.udv.: PETI, FEMM, AFCO, DEVE, CULT, AFET, PECH, AGRI, ENVI, EMPL, BUDG, ITRE, JURI, ECON, LIBE, INTA, IMCO, TRAN, REGI

Europa-Kommissionen: Endeligt årsregnskab for Den Europæiske Union - Regnskabsåret 2011 - Den Europæiske Ombudsmand (COM(2012)0436 [08] - C7-0231/2012 - 2012/2174(DEC))

henvist til

:

kor.udv.: CONT

rådg.udv.: PETI, FEMM, AFCO, DEVE, CULT, AFET, PECH, AGRI, ENVI, EMPL, BUDG, ITRE, JURI, ECON, LIBE, INTA, IMCO, TRAN, REGI

Europa-Kommissionen: Endeligt årsregnskab for Den Europæiske Union - Regnskabsåret 2011 - Tilsynsførende for Databeskyttelse (COM(2012)0436 [09] - C7-0232/2012 - 2012/2175(DEC))

henvist til

:

kor.udv.: CONT

rådg.udv.: PETI, FEMM, AFCO, DEVE, CULT, AFET, PECH, AGRI, ENVI, EMPL, BUDG, ITRE, JURI, ECON, LIBE, INTA, IMCO, TRAN, REGI

Europa-Kommissionen: Endeligt årsregnskab for Den Europæiske Union - Regnskabsåret 2011 - Tjenesten for EU's Optræden Udadtil (COM(2012)0436 [10] - C7-0235/2012 - 2012/2176(DEC))

henvist til

:

kor.udv.: CONT

rådg.udv.: AFCO, DEVE, AFET, INTA

Europa-Kommissionen: Endeligt årsregnskab for Den Europæiske Union - Regnskabsåret 2011 - Det Europæiske Råd (COM(2012)0436 [11] - C7-0236/2012 - 2012/2177(DEC))

henvist til

:

kor.udv.: CONT

rådg.udv.: PETI, FEMM, AFCO, DEVE, CULT, AFET, PECH, AGRI, ENVI, EMPL, BUDG, ITRE, JURI, ECON, LIBE, INTA, IMCO, TRAN, REGI

Europa-Kommissionen: Endeligt årsregnskab for Den Europæiske Union - Regnskabsåret 2011 - Det Europæiske Center for Udvikling af Erhvervsuddannelse (COM(2012)0436 [12] - C7-0245/2012 - 2012/2183(DEC))

henvist til

:

kor.udv.: CONT

rådg.udv.: EMPL, ITRE

Europa-Kommissionen: Endeligt årsregnskab for Den Europæiske Union - Regnskabsåret 2011 - Det Europæiske Institut til Forbedring af Leve- og Arbejdsvilkårene (COM(2012)0436 [13] - C7-0246/2012 - 2012/2184(DEC))

henvist til

:

kor.udv.: CONT

rådg.udv.: EMPL

Europa-Kommissionen: Årsregnskab for Den Europæiske Union - Regnskabsåret 2011 - Den Europæiske Unions Agentur for Grundlæggende Rettigheder (COM(2012)0436 [14] - C7-0247/2012 - 2012/2185(DEC))

henvist til

:

kor.udv.: CONT

rådg.udv.: LIBE

Europa-Kommissionen: Årsregnskab for Den Europæiske Union - Regnskabsåret 2011 - Det Europæiske Overvågningscenter for Narkotika og Narkotikamisbrug (COM(2012)0436 [15] - C7-0248/2012 - 2012/2186(DEC))

henvist til

:

kor.udv.: CONT

rådg.udv.: ENVI, LIBE

Europa-Kommissionen: Årsregnskab for Den Europæiske Union - Regnskabsåret 2011 - Det Europæiske Miljøagentur (COM(2012)0436 [16] - C7-0249/2012 - 2012/2187(DEC))

henvist til

:

kor.udv.: CONT

rådg.udv.: ENVI

Europa-Kommissionen: Endeligt årsregnskab for Den Europæiske Union - Regnskabsåret 2011 - Det Europæiske Arbejdsmiljøagentur (COM(2012)0436 [17] - C7-0250/2012 - 2012/2188(DEC))

henvist til

:

kor.udv.: CONT

rådg.udv.: EMPL

Europa-Kommissionen: Endeligt årsregnskab for Den Europæiske Union - Regnskabsåret 2011- Oversættelsescentret for Den Europæiske Unions Organer (COM(2012)0436 [18] - C7-0251/2012 - 2012/2189(DEC))

henvist til

:

kor.udv.: CONT

rådg.udv.: CULT

Europa-Kommissionen: Endeligt årsregnskab for Den Europæiske Union - Regnskabsåret 2011 - Det Europæiske Lægemiddelagentur (COM(2012)0436 [19] - C7-0252/2012 - 2012/2190(DEC))

henvist til

:

kor.udv.: CONT

rådg.udv.: ENVI

Europa-Kommissionen: Endeligt årsregnskab for Den Europæiske Union - Regnskabsåret 2011 - EUROJUST (COM(2012)0436 [20] - C7-0253/2012 - 2012/2191(DEC))

henvist til

:

kor.udv.: CONT

rådg.udv.: LIBE

Europa-Kommissionen: Endeligt årsregnskab for Den Europæiske Union - Regnskabsåret 2011 - Det Europæiske Erhvervsuddannelsesinstitut (COM(2012)0436 [21] - C7-0254/2012 - 2012/2192(DEC))

henvist til

:

kor.udv.: CONT

rådg.udv.: EMPL

Europa-Kommissionen: endeligt årsregnskab for Den Europæiske Union - Regnskabsåret 2011 - Det Europæiske Søfartssikkerhedsagentur (COM(2012)0436 [22] - C7-0255/2012 - 2012/2193(DEC))

henvist til

:

kor.udv.: CONT

rådg.udv.: TRAN

Europa-Kommissionen: Endeligt årsregnskab for Den Europæiske Union - Regnskabsåret 2011 - Det Europæiske Luftfartssikkerhedsagentur (COM(2012)0436 [23] - C7-0256/2012 - 2012/2194(DEC))

henvist til

:

kor.udv.: CONT

rådg.udv.: TRAN

Europa-Kommissionen: Endeligt årsregnskab for Den Europæiske Union - Regnskabsåret 2011 - Det Europæiske Center for Forebyggelse af og Kontrol med Sygdomme (COM(2012)0436 [25] - C7-0257/2012 - 2012/2195(DEC))

henvist til

:

kor.udv.: CONT

rådg.udv.: ENVI

Europa-Kommissionen: Endeligt årsregnskab for Den Europæiske Union - Regnskabsåret 2011 - Den Europæiske Fødevaresikkerhedsautoritet (COM(2012)0436 [24] - C7-0258/2012 - 2012/2196(DEC))

henvist til

:

kor.udv.: CONT

rådg.udv.: ENVI

Europa-Kommissionen: Endeligt årsregnskab for Den Europæiske Union - Regnskabsåret 2011 - Det Europæiske Agentur for Net- og Informationssikkerhed (COM(2012)0436 [26] - C7-0259/2012 - 2012/2197(DEC))

henvist til

:

kor.udv.: CONT

rådg.udv.: ITRE

Europa-Kommissionen: Endeligt årsregnskab for Den Europæiske Union - Regnskabsåret 2011 - Det Europæiske Jernbaneagentur (COM(2012)0436 [27] - C7-0261/2012 - 2012/2198(DEC))

henvist til

:

kor.udv.: CONT

rådg.udv.: TRAN

Europa-Kommissionen: Endeligt årsregnskab for Den Europæiske Union - Regnskabsåret 2011 - Det Europæiske Politiakademi (COM(2012)0436 [28] - C7-0262/2012 - 2012/2199(DEC))

henvist til

:

kor.udv.: CONT

rådg.udv.: LIBE

Europa-Kommissionen: Endeligt årsregnskab for Den Europæiske Union - Regnskabsåret 2011 - FRONTEX (COM(2012)0436 [29] - C7-0263/2012 - 2012/2200(DEC))

henvist til

:

kor.udv.: CONT

rådg.udv.: AFET, LIBE

Europa-Kommissionen: Endeligt årsregnskab for Den Europæiske Union - Regnskabsåret 2011 - Den Europæisk Tilsynsmyndighed (COM(2012)0436 [30] - C7-0264/2012 - 2012/2201(DEC))

henvist til

:

kor.udv.: CONT

rådg.udv.: ITRE

Europa-Kommissionen: Endeligt årsregnskab for Den Europæiske Union - Regnskabsåret 2011 - EF-Fiskerikontrolagenturet (COM(2012)0436 [31] - C7-0265/2012 - 2012/2202(DEC))

henvist til

:

kor.udv.: CONT

rådg.udv.: PECH

Europa-Kommissionen: Endeligt årsregnskab for Den Europæiske Union - Regnskabsåret 2011 - Det Europæiske Kemikalieagentur (COM(2012)0436 [32] - C7-0266/2012 - 2012/2203(DEC))

henvist til

:

kor.udv.: CONT

rådg.udv.: ENVI

Europa-Kommissionen: Endeligt årsregnskab for Den Europæiske Union - Regnskabsåret 2011 - Euratoms Forsyningsagentur (COM(2012)0436 [33] - C7-0267/2012 - 2012/2204(DEC))

henvist til

:

kor.udv.: CONT

rådg.udv.: ITRE

Kommissionen for De Europæiske Fællesskaber: Endeligt årsregnskab for Den Europæiske Union - Regnskabsåret 2011 - EUROPOL (COM(2012)0436 [34] - C7-0268/2012 - 2012/2205(DEC))

henvist til

:

kor.udv.: CONT

rådg.udv.: LIBE

Europa-Kommissionen: Endeligt årsregnskab for Den Europæiske Union - Regnskabsåret 2011 - Det Europæiske Institut for Ligestilling (COM(2012)0436 [35] - C7-0269/2012 - 2012/2206(DEC))

henvist til

:

kor.udv.: CONT

rådg.udv.: FEMM

Europa-Kommissionen: Endeligt årsregnskab for Den Europæiske Union - Regnskabsåret 2011 – Den Europæiske Banktilsynsmyndighed (COM(2012)0436 [36] - C7-0270/2012 - 2012/2207(DEC))

henvist til

:

kor.udv.: CONT

rådg.udv.: ECON

Europa-Kommissionen: Endeligt årsregnskab for Den Europæiske Union - Regnskabsåret 2011 – Den Europæiske Tilsynsmyndighed for Forsikrings- og Arbejdsmarkedspensionsordninger (COM(2012)0436 [37] - C7-0271/2012 - 2012/2208(DEC))

henvist til

:

kor.udv.: CONT

rådg.udv.: EMPL

Europa-Kommissionen: Endeligt årsregnskab for Den Europæiske Union - Regnskabsåret 2011 - Den Europæiske Værdipapir- og Markedstilsynsmyndighed (COM(2012)0436 [38] - C7-0272/2012 - 2012/2209(DEC))

henvist til

:

kor.udv.: CONT

rådg.udv.: ECON

Europa-Kommissionen: Endeligt årsregnskab for Den Europæiske Union - Regnskabsåret 2011 - Agenturet for Samarbejde mellem Energireguleringsmyndigheder (COM(2012)0436 [39] - C7-0273/2012 - 2012/2210(DEC))

henvist til

:

kor.udv.: CONT

rådg.udv.: ITRE

Europa-Kommissionen: Endeligt årsregnskab for Den Europæiske Union - Regnskabsåret 2011 - Sammenslutningen af Europæiske Tilsynsmyndigheder inden for Elektronisk Kommunikation (COM(2012)0436 [40] - C7-0274/2012 - 2012/2211(DEC))

henvist til

:

kor.udv.: CONT

rådg.udv.: ITRE

Europa-Kommissionen: Endeligt årsregnskab for Den Europæiske Union - Regnskabsåret 2011 - Det Europæiske Institut for Innovation og Teknologi (COM(2012)0436 [41] - C7-0275/2012 - 2012/2212(DEC))

henvist til

:

kor.udv.: CONT

rådg.udv.: ITRE

Europa-Kommissionen: Endeligt årsregnskab for De Europæiske Union - Regnskabsåret 2011 - Den Internationale Fusionsenergiorganisation "ITER" (COM(2012)0436 [43] - C7-0277/2012 - 2012/2215(DEC))

henvist til

:

kor.udv.: CONT

rådg.udv.: ITRE

Europa-Kommissionen: Endeligt årsregnskab for Den Europæiske Union - Regnskabsåret 2011 - SESAR-fællesforetagendet (COM(2012)0436 [44] - C7-0278/2012 - 2012/2216(DEC))

henvist til

:

kor.udv.: CONT

rådg.udv.: TRAN

Europa-Kommissionen: Endeligt årsregnskab for Den Europæiske Union - Regnskabsåret 2011 - Joint venture "CLEAN SKY" (COM(2012)0436 [45] - C7-0279/2012 - 2012/2217(DEC))

henvist til

:

kor.udv.: CONT

rådg.udv.: ENVI, ITRE, TRAN

Europa-Kommissionen: Endeligt årsregnskab for Den Europæiske Union - Regnskabsåret 2011 - Joint venture "ARTEMIS" (COM(2012)0436 [46] - C7-0280/2012 - 2012/2218(DEC))

henvist til

:

kor.udv.: CONT

rådg.udv.: ITRE

Europa-Kommissionen: Endeligt årsregnskab for Den Europæiske Union - Regnskabsåret 2011 - Joint venture "IMI" (COM(2012)0436 [47] - C7-0281/2012 - 2012/2219(DEC))

henvist til

:

kor.udv.: CONT

rådg.udv.: ENVI, ITRE

Europa-Kommissionen: Endeligt årsregnskab for Den Europæiske Union - Regnskabsåret 2011 - Fællesforetagendet for brændselsceller og brint "FCH" (COM(2012)0436 [48] - C7-0282/2012 - 2012/2220(DEC))

henvist til

:

kor.udv.: CONT

rådg.udv.: ITRE

Europa-Kommissionen: Endeligt årsregnskab for Den Europæiske Union - Regnskabsåret 2011 - ENIAC (Electronic Numerical Integrator and Computer) (COM(2012)0436 [49] - C7-0283/2012 - 2012/2221(DEC))

henvist til

:

kor.udv.: CONT

rådg.udv.: ITRE

Forslag til Rådets afgørelse om de oversøiske landes og territoriers associering med Den Europæiske Union ("associeringsafgørelse") (COM(2012)0362 - C7-0285/2012 - 2012/0195(CNS))

henvist til

:

kor.udv.: DEVE

rådg.udv.: CULT, PECH, ENVI, EMPL, ITRE, LIBE, IMCO, TRAN, REGI

Forslag til Rådets afgørelse om indgåelse af handelsaftalen mellem Den Europæiske Union og dens medlemsstater på den ene side og Colombia og Peru på den anden side (14762/1/2011 - C7-0287/2012 - 2011/0249(NLE))

henvist til

:

kor.udv.: INTA

rådg.udv.: DEVE, AFET

2)

fra medlemmerne følgende beslutningsforslag (forretningsordenens artikel 120)

Lorenzo Fontana. Forslag til beslutning anerkendelse af Europas jødisk-kristne rødder (B7-0458/2012)

henvist til

:

kor.udv.: CULT

rådg.udv.: AFCO

Cristiana Muscardini. Forslag til beslutning om intern og international adoption i EU's medlemsstater (B7-0459/2012)

henvist til

:

kor.udv.: JURI

rådg.udv.: LIBE

3.   Bevillingsoverførsler

Budgetudvalget havde i overensstemmelse med artikel 24, stk. 4, i finansforordningen som fortolket i punkt 20 i den fælles erklæring om de overgangsbestemmelser, der skal gælde for budgetproceduren efter Lissabontraktatens ikrafttræden, godkendt Kommissionens forslag til bevillingsoverførsel DEC 25/2012 ((N7-0090/2012 - C7-0237/2012 - 2012/2178(GBD)).

*

* *

Budgetudvalget havde i overensstemmelse med artikel 22, stk. 2, i finansforordningen besluttet ikke at gøre indsigelse mod Den Europæiske Tilsynsførende for Databeskyttelses forslag til bevillingsoverførsel 01/2012.

Budgetudvalget havde i overensstemmelse med artikel 22, stk. 2, i finansforordningen besluttet ikke at gøre indsigelse mod Revisionsrettens forslag til bevillingsoverførsel V/AB-01/A/12.

Budgetudvalget havde i overensstemmelse med artikel 22, stk. 2, i finansforordningen besluttet ikke at gøre indsigelse mod Revisionsrettens forslag til bevillingsoverførsel V/AB-02/C/12.

Budgetudvalget havde i overensstemmelse med artikel 22, stk. 2, i finansforordningen besluttet ikke at gøre indsigelse mod Revisionsrettens forslag til bevillingsoverførsel V/AB-03/A/12.

*

* *

Den Europæiske Værdipapir- og Markedstilsynsmyndighed havde i overensstemmelse med artikel 179 i finansforordningen givet budgetmyndigheden meddelelse om udbygningsprojektet for myndighedens lokaler i Paris.

4.   Situationen i Syrien (indgivne beslutningsforslag)

Redegørelse fra Unionens højtstående repræsentant for udenrigsanliggender og sikkerhedspolitik: Situationen i Syrien

Forhandlingen havde fundet sted den 11. september 2012 (punkt 18 i protokollen af 11.9.2012).

Beslutningsforslag fremsat som afslutning på forhandlingen (forretningsordenens artikel 110, stk. 2):

Véronique De Keyser, Ana Gomes, Saïd El Khadraoui, Pino Arlacchi, Emilio Menéndez del Valle, María Muñiz De Urquiza, Pier Antonio Panzeri og Boris Zala for S&D-Gruppen, om situationen i Syrien (B7-0425/2012)

Willy Meyer, Jean-Luc Mélenchon, Marie-Christine Vergiat og Sabine Lösing for GUE/NGL-Gruppen, om situationen i Syrien (B7-0433/2012)

José Ignacio Salafranca Sánchez-Neyra, Ioannis Kasoulides, Elmar Brok, Cristian Dan Preda, Arnaud Danjean, Mario Mauro, Mário David, Andrzej Grzyb, Ria Oomen-Ruijten, Hans-Gert Pöttering, Laima Liucija Andrikienė, Rodi Kratsa-Tsagaropoulou, Tokia Saïfi, Michael Gahler, Monica Luisa Macovei, Peter Šťastný, Roberta Angelilli, Nadezhda Neynsky, Alojz Peterle, Vytautas Landsbergis og Elena Băsescu for PPE-Gruppen, om situationen i Syrien (B7-0435/2012)

Charles Tannock, Ryszard Antoni Legutko, Tomasz Piotr Poręba, Ryszard Czarnecki og Paweł Robert Kowal for ECR-Gruppen, om situationen i Syrien (B7-0438/2012)

Guy Verhofstadt, Marietje Schaake, Edward McMillan-Scott, Robert Rochefort, Graham Watson, Marielle de Sarnez, Sonia Alfano, Sarah Ludford, Louis Michel, Norica Nicolai, Kristiina Ojuland, Antonyia Parvanova, Johannes Cornelis van Baalen, Jelko Kacin og Alexandra Thein for ALDE-Gruppen, om Syrien (B7-0439/2012)

Daniel Cohn-Bendit, Hélène Flautre, Reinhard Bütikofer, Nicole Kiil-Nielsen, Raül Romeva i Rueda, Isabelle Durant, Judith Sargentini og Rui Tavares for Verts/ALE-Gruppen, om situationen i Syrien (B7-0440/2012).

Afstemning: punkt 11.15 i protokollen af 13.9.2012.

5.   Politisk udnyttelse af retsvæsenet i Rusland (indgivne beslutningsforslag)

Redegørelse fra Unionens højtstående repræsentant for udenrigsanliggender og sikkerhedspolitik: Politisk udnyttelse af retsvæsenet i Rusland

Forhandlingen havde fundet sted den 11. september 2012 (punkt 19 i protokollen af 11.9.2012).

Beslutningsforslag fremsat som afslutning på forhandlingen (forretningsordenens artikel 110, stk. 2):

Hannes Swoboda, Libor Rouček, Ana Gomes, Knut Fleckenstein og Véronique De Keyser for S&D-Gruppen, om den politiske anvendelse af retsvæsenet i Rusland (B7-0427/2012)

Werner Schulz, Barbara Lochbihler, Indrek Tarand, Reinhard Bütikofer, Amelia Andersdotter og Raül Romeva i Rueda for Verts/ALE-Gruppen, om den politiske anvendelse af retsvæsenet i Rusland (B7-0430/2012)

José Ignacio Salafranca Sánchez-Neyra, Ria Oomen-Ruijten, Elmar Brok, Mario Mauro, Cristian Dan Preda, Arnaud Danjean, Michael Gahler, Jacek Saryusz-Wolski, Jacek Protasiewicz, Vytautas Landsbergis, Elena Băsescu, Laima Liucija Andrikienė, Nadezhda Neynsky, Alojz Peterle og Roberta Angelilli for PPE-Gruppen, om den politiske anvendelse af retsvæsenet i Rusland (B7-0431/2012)

Helmut Scholz, Alda Sousa og Marisa Matias for GUE/NGL-Gruppen, om det russiske retsvæsens politiske uafhængighed (B7-0434/2012)

Charles Tannock, Marek Henryk Migalski, Paweł Robert Kowal, Ryszard Antoni Legutko, Tomasz Piotr Poręba, Roberts Zīle og Ryszard Czarnecki for ECR-Gruppen, om den politiske anvendelse af retsvæsenet i Rusland (B7-0436/2012)

Guy Verhofstadt, Kristiina Ojuland, Leonidas Donskis, Marielle de Sarnez, Robert Rochefort, Sonia Alfano, Sarah Ludford, Edward McMillan-Scott, Marietje Schaake, Graham Watson og Jelko Kacin for ALDE-Gruppen, om den politiske anvendelse af retsvæsenet i Rusland (B7-0437/2012).

Afstemning: punkt 11.16 i protokollen af 13.9.2012.

6.   Videregivelse til og behandling i Europa-Parlamentet af klassificerede informationer i Rådets besiddelse vedrørende spørgsmål, der ikke hører under den fælles udenrigs- og sikkerhedspolitik (forhandling)

Betænkning om indgåelse af en interinstitutionel aftale mellem Europa-Parlamentet og Rådet om fremsendelse til Europa-Parlamentet og dettes behandling af Rådets klassificerede informationer på andre områder end dem, der er omfattet af den fælles udenrigs- og sikkerhedspolitik [2012/2069(ACI)] - Udvalget om Konstitutionelle Anliggender. Ordfører: Gerald Häfner (A7-0245/2012)

Gerald Häfner forelagde sin betænkning.

Talere: Rafał Trzaskowski for PPE-Gruppen, Enrique Guerrero Salom for S&D-Gruppen, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Paul Rübig, Anneli Jäätteenmäki for ALDE-Gruppen, og Ashley Fox for ECR-Gruppen.

Taler efter catch-the-eye-proceduren: Martin Ehrenhauser.

Gerald Häfner tog ordet.

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.

Afstemning: punkt 11.3 i protokollen af 13.9.2012.

7.   Godkendte anvendelser af forældreløse værker ***I (forhandling)

Betænkning om forslag til Europa-Parlamentets og Rådets direktiv om visse tilladte anvendelser af forældreløse værker [COM(2011)0289 - C7-0138/2011- 2011/0136(COD)] - Retsudvalget. Ordfører: Lidia Joanna Geringer de Oedenberg (A7-0055/2012)

Lidia Joanna Geringer de Oedenberg forelagde sin betænkning.

John Dalli (medlem af Kommissionen) tog ordet.

Talere: Sabine Verheyen (ordfører for udtalelse fra CULT), Marielle Gallo for PPE-Gruppen, Petra Kammerevert for S&D-Gruppen, Cecilia Wikström for ALDE-Gruppen, Christian Engström for Verts/ALE-Gruppen, Marie-Christine Vergiat for GUE/NGL-Gruppen, Tadeusz Zwiefka, Luigi Berlinguer, Eva Lichtenberger, Charalampos Angourakis, Raffaele Baldassarre, Monika Flašíková Beňová, Toine Manders (ordfører for udtalelse fra IMCO), Helga Trüpel, Inês Cristina Zuber, Marco Scurria, Evelyn Regner, Piotr Borys og Alexandra Thein.

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Alajos Mészáros, Iosif Matula, Zoltán Bagó, Silvia-Adriana Țicău og Jacek Włosowicz.

Talere: John Dalli og Lidia Joanna Geringer de Oedenberg.

Marie-Christine Vergiat tog ordet for en personlig bemærkning og Lidia Joanna Geringer de Oedenberg om det sidste indlæg.

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.

Afstemning: punkt 11.13 i protokollen af 13.9.2012.

8.   18. rapport om bedre lovgivning - anvendelse af nærhedsprincippet og proportionalitetsprincippet (2010) (forhandling)

Betænkning om den 18. rapport om bedre lovgivning – anvendelse af nærhedsprincippet og proportionalitetsprincippet (2010) [2011/2276(INI)] - Retsudvalget. Ordfører: Sajjad Karim (A7-0251/2012)

Sajjad Karim forelagde sin betænkning.

John Dalli (medlem af Kommissionen) tog ordet.

FORSÆDE: Alexander ALVARO

næstformand

Talere: Evelyn Regner (ordfører for udtalelse fra AFCO), Sebastian Valentin Bodu for PPE-Gruppen, Cecilia Wikström for ALDE-Gruppen, Eva Lichtenberger for Verts/ALE-Gruppen, Edvard Kožušník for ECR-Gruppen, Jaroslav Paška for EFD-Gruppen, Tadeusz Zwiefka, Zita Gurmai, Alexandra Thein, Vicky Ford, Frank Vanhecke, Salvatore Iacolino, Monika Flašíková Beňová, Tomasz Piotr Poręba, Tadeusz Cymański, Silvia-Adriana Țicău, Oldřich Vlasák og Francisco Sosa Wagner.

Taler efter catch-the-eye-proceduren: Andrew Henry William Brons.

Talere: John Dalli og Sajjad Karim.

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.

Afstemning: punkt 11.4 i protokollen af 13.9.2012.

9.   Udvalgenes og delegationernes sammensætning

Efter anmodning fra PPE-Gruppen og Verts/ALE-Gruppen godkendte Parlamentet følgende udnævnelser:

 

Delegationen for Forbindelserne med Sydafrika: Jim Higgins i stedet for Veronica Lope Fontagné

 

Delegationen for Forbindelserne med Det panafrikanske Parlament: Jim Higgins i stedet for Veronica Lope Fontagné

 

Delegationen til Det Blandede Parlamentariske Udvalg EU-Chile: Veronica Lope Fontagné i stedet for Jim Higgins

 

Delegationen til Den Euro-Latinamerikanske Parlamentariske Forsamling: Veronica Lope Fontagné i stedet for Jim Higgins

 

Delegationen for Forbindelserne med De Forenede Stater: Karim Zeribi

 

Det Særlige Udvalg om Organiseret Kriminalitet, Korruption og Hvidvaskning af Penge: Nicole Kiil-Nielsen

(Mødet udsat kl. 11.15 i afventning af afstemningstiden og genoptaget kl. 12.00)

FORSÆDE: Othmar KARAS

næstformand

10.   Bekæmpelse af multipel sklerose i Europa (skriftlig erklæring)

Skriftlig erklæring 0020/2012 indgivet af Petru Constantin Luhan, Vilija Blinkevičiūtė, Ádám Kósa, Riikka Manner og Marisa Matias om bekæmpelse af multipel sklerose i Europa var blevet underskrevet af et flertal af Parlamentets medlemmer og ville således, jf. forretningsordenens artikel 123, stk. 3 og 4, blive sendt til de anførte institutioner og offentliggjort med angivelse af underskrivernes navne i de vedtagne tekster fra dette møde (P7_TA(2012)0357) (se bilag 1 i protokollen af 13.9.2012).

Petru Constantin Luhan tog ordet.

11.   Afstemningstid

Resultaterne af afstemningerne som helhed (ændringsforslag, særskilte afstemninger, opdelte afstemninger osv.) fremgår af bilaget "Afstemningsresultater", som er vedlagt protokollen.

Resultaterne af afstemningerne ved navneopråb, som er vedføjet protokollen, foreligger kun elektronisk og kan konsulteres på Europarl.

11.1.   Forlængelse af aftalen om videnskabeligt og teknologisk samarbejde mellem Det Europæiske Fællesskab og Den Føderative Republik Brasilien *** (forretningsordenens artikel 138) (afstemning)

Henstilling om udkast til Rådets afgørelse om forlængelse af aftalen om videnskabeligt og teknologisk samarbejde mellem Det Europæiske Fællesskab og Den Føderative Republik Brasilien [10475/2012 - C7-0181/2012- 2012/0059(NLE)] - Udvalget om Industri, Forskning og Energi. Ordfører: Amalia Sartori (A7-0268/2012)

(Simpelt flertal påkrævet)

(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 1)

FORSLAG TIL LOVGIVNINGSMÆSSIG BESLUTNING

Vedtaget ved en enkelt afstemning (P7_TA(2012)0337)

Parlamentet godkendte fornyelsen af aftalen.

11.2.   Indgåelse af aftalen mellem Den Europæiske Union og Den Demokratiske Folkerepublik Algeriet om videnskabeligt og teknologisk samarbejde *** (forretningsordenens artikel 138) (afstemning)

Henstilling om udkast til Rådets afgørelse om indgåelse af aftalen mellem Den Europæiske Union og Den Demokratiske Folkerepublik Algeriet om videnskabeligt og teknologisk samarbejde [08283/2012 - C7-0122/2012- 2011/0175(NLE)] - Udvalget om Industri, Forskning og Energi. Ordfører: Amalia Sartori (A7-0267/2012)

(Simpelt flertal påkrævet)

(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 2)

FORSLAG TIL LOVGIVNINGSMÆSSIG BESLUTNING

Vedtaget ved en enkelt afstemning (P7_TA(2012)0338)

Parlamentet godkendte indgåelsen af aftalen.

11.3.   Videregivelse til og behandling i Europa-Parlamentet af klassificerede informationer i Rådets besiddelse vedrørende spørgsmål, der ikke hører under den fælles udenrigs- og sikkerhedspolitik (forretningsordenens artikel 138) (afstemning)

Betænkning om indgåelse af en interinstitutionel aftale mellem Europa-Parlamentet og Rådet om fremsendelse til Europa-Parlamentet og dettes behandling af Rådets klassificerede informationer på andre områder end dem, der er omfattet af den fælles udenrigs- og sikkerhedspolitik [2012/2069(ACI)] - Udvalget om Konstitutionelle Anliggender. Ordfører: Gerald Häfner (A7-0245/2012)

FORSLAG TIL AFGØRELSE

Vedtaget ved en enkelt afstemning (P7_TA(2012)0339)

Taler

Klaus-Heiner Lehne for PPE-Gruppen, der anmodede om afstemning ved navneopråb (hvilket blev gennemført).

11.4.   18. rapport om bedre lovgivning - anvendelse af nærhedsprincippet og proportionalitetsprincippet (2010) (forretningsordenens artikel 138) (afstemning)

Betænkning om den 18. rapport om bedre lovgivning – anvendelse af nærhedsprincippet og proportionalitetsprincippet (2010) [2011/2276(INI)] - Retsudvalget. Ordfører: Sajjad Karim (A7-0251/2012)

(Simpelt flertal påkrævet)

(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 4)

FORSLAG TIL BESLUTNING

Vedtaget ved en enkelt afstemning (P7_TA(2012)0340)

11.5.   EU's samhørighedspolitiske strategi for Atlanterhavsområdet (forretningsordenens artikel 138) (afstemning)

Betænkning om EU’s samhørighedspolitiske strategi for Atlanterhavsområdet [2011/2310(INI)] - Regionaludviklingsudvalget. Ordfører: Alain Cadec (A7-0222/2012)

(Simpelt flertal påkrævet)

(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 5)

FORSLAG TIL BESLUTNING

Vedtaget (P7_TA(2012)0341)

Taler

Alain Cadec (ordfører).

11.6.   Udelukkelse af en række lande fra listen over regioner eller stater, der har afsluttet forhandlinger ***I (afstemning)

Betænkning om forslag til Europa-Parlamentets og Rådets forordning om ændring af bilag I til Rådets forordning (EF) nr. 1528/2007 for så vidt angår udelukkelse af en række lande fra listen over regioner eller stater, der har afsluttet forhandlinger [COM(2011)0598 - C7-0305/2011- 2011/0260(COD)] - Udvalget om International Handel. Ordfører: David Martin (A7-0207/2012)

(Simpelt flertal påkrævet)

(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 6)

KOMMISSIONENS FORSLAG

Godkendt som ændret (P7_TA(2012)0342)

FORSLAG TIL LOVGIVNINGSMÆSSIG BESLUTNING

Vedtaget (P7_TA(2012)0342)

11.7.   Mekanisme for udveksling af oplysninger vedrørende mellemstatslige aftaler mellem medlemsstater og tredjelande på energiområdet ***I (afstemning)

Betænkning om forslag til Europa-Parlamentets og Rådets afgørelse om indførelse af en mekanisme for udveksling af oplysninger vedrørende mellemstatslige aftaler mellem medlemsstater og tredjelande på energiområdet [COM(2011)0540 - C7-0235/2011- 2011/0238(COD)] - Udvalget om Industri, Forskning og Energi. Ordfører: Krišjānis Kariņš (A7-0264/2012)

(Simpelt flertal påkrævet)

(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 7)

KOMMISSIONENS FORSLAG

Godkendt som ændret (P7_TA(2012)0343)

FORSLAG TIL LOVGIVNINGSMÆSSIG BESLUTNING

Vedtaget (P7_TA(2012)0343)

11.8.   Kvalitetsordninger for landbrugsprodukter ***I (afstemning)

Betænkning om forslag til Europa-Parlamentets og Rådets forordning om kvalitetsordninger for landbrugsprodukter [COM(2010)0733 - C7-0423/2010- 2010/0353(COD)] - Udvalget om Landbrug og Udvikling af Landdistrikter. Ordfører: Iratxe García Pérez (A7-0266/2011)

(Simpelt flertal påkrævet)

(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 8)

KOMMISSIONENS FORSLAG

Godkendt som ændret (P7_TA(2012)0344)

FORSLAG TIL LOVGIVNINGSMÆSSIG BESLUTNING

Vedtaget (P7_TA(2012)0344)

Taler

Iratxe García Pérez (ordfører) om ændringsforslag 103.

11.9.   Europæiske sociale iværksætterfonde ***I (afstemning)

Betænkning om forslag til Europa-Parlamentets og Rådets forordning om europæiske sociale iværksætterfonde [COM(2011)0862 - C7-0489/2011- 2011/0418(COD)] - Økonomi- og Valutaudvalget. Ordfører: Sophie Auconie (A7-0194/2012)

(Simpelt flertal påkrævet)

(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 9)

KOMMISSIONENS FORSLAG

Godkendt som ændret (P7_TA(2012)0345)

Sophie Auconie (ordfører) foreslog at udsætte afstemningen om forslaget til lovgivningsmæssig beslutning i overensstemmelse med forretningsordenens artikel 57, stk. 2.

Parlamentet godkendte forslaget. Sagen betragtes således som henvist til fornyet behandling i det kompetente udvalg.

11.10.   Europæiske venturekapitalfonde ***I (afstemning)

Betænkning om forslag til Europa-Parlamentets og Rådets forordning om europæiske venturekapitalfonde [COM(2011)0860 - C7-0490/2011- 2011/0417(COD)] - Økonomi- og Valutaudvalget. Ordfører: Philippe Lamberts (A7-0193/2012)

(Simpelt flertal påkrævet)

(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 10)

KOMMISSIONENS FORSLAG

Godkendt som ændret (P7_TA(2012)0346)

Philippe Lamberts (ordfører) foreslog at udsætte afstemningen om forslaget til lovgivningsmæssig beslutning i overensstemmelse med forretningsordenens artikel 57, stk. 2.

Carl Schlyter tog ordet for at stille spørgsmålstegn ved Rådets formandskabs fravær.

Parlamentet godkendte forslaget. Sagen betragtes således som henvist til fornyet behandling i det kompetente udvalg.

11.11.   Gennemførelse af den bilaterale beskyttelsesklausul og stabiliseringsmekanismen for bananer i handelsaftalen mellem EU og Columbia og Peru ***I (afstemning)

Betænkning om forslag til Europa-Parlamentets og Rådets forordning om gennemførelse af den bilaterale beskyttelsesklausul og stabiliseringsmekanismen for bananer i handelsaftalen mellem Den Europæiske Union og Colombia og Peru [COM(2011)0600 - C7-0307/2011- 2011/0262(COD)] - Udvalget om International Handel. Ordfører: Bernd Lange (A7-0249/2012)

(Simpelt flertal påkrævet)

(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 11)

KOMMISSIONENS FORSLAG

Godkendt som ændret (P7_TA(2012)0347)

Bernd Lange (ordfører) foreslog at udsætte afstemningen om forslaget til lovgivningsmæssig beslutning i overensstemmelse med forretningsordenens artikel 57, stk. 2.

Parlamentet godkendte forslaget. Sagen betragtes således som henvist til fornyet behandling i det kompetente udvalg.

11.12.   Gennemførelse af den bilaterale beskyttelsesklausul og stabiliseringsmekanismen for bananer i associeringsaftalen mellem EU og Mellemamerika ***I (afstemning)

Betænkning om forslag til Europa-Parlamentets og Rådets forordning om gennemførelse af den bilaterale beskyttelsesklausul og stabiliseringsmekanismen for bananer i aftalen om oprettelse af en associering mellem Den Europæiske Union og dens medlemsstater på den ene side og Mellemamerika på den anden side [COM(2011)0599 - C7-0306/2011- 2011/0263(COD)] - Udvalget om International Handel. Ordfører: Jörg Leichtfried (A7-0237/2012)

(Simpelt flertal påkrævet)

(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 12)

KOMMISSIONENS FORSLAG

Godkendt som ændret (P7_TA(2012)0347)

Jörg Leichtfried (ordfører) foreslog at udsætte afstemningen om forslaget til lovgivningsmæssig beslutning i overensstemmelse med forretningsordenens artikel 57, stk. 2.

Parlamentet godkendte forslaget. Sagen betragtes således som henvist til fornyet behandling i det kompetente udvalg.

11.13.   Godkendte anvendelser af forældreløse værker ***I (afstemning)

Betænkning om forslag til Europa-Parlamentets og Rådets direktiv om visse tilladte anvendelser af forældreløse værker [COM(2011)0289 - C7-0138/2011- 2011/0136(COD)] - Retsudvalget. Ordfører: Lidia Joanna Geringer de Oedenberg (A7-0055/2012)

(Simpelt flertal påkrævet)

(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 13)

KOMMISSIONENS FORSLAG

Godkendt som ændret (P7_TA(2012)0349)

FORSLAG TIL LOVGIVNINGSMÆSSIG BESLUTNING

Vedtaget (P7_TA(2012)0349)

11.14.   Hastende autonome handelspræferencer for Pakistan ***I (afstemning)

Betænkning om forslag til Europa-Parlamentets og Rådets forordning om indførelse af hastende autonome handelspræferencer for Pakistan [COM(2010)0552 - C7-0322/2010- 2010/0289(COD)] - Udvalget om International Handel. Ordfører: Vital Moreira (A7-0069/2011)

Forhandlingen havde fundet sted den 9. maj 2011 (punkt 19 i protokollen af 9.5.2011).

Afstemningen om forslag til lovgivningsmæssig beslutning var blevet udsat den 10. maj 2011(punkt 11.12 i protokollen af 9.5.2011).

(Simpelt flertal påkrævet)

(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 14)

KOMMISSIONENS FORSLAG

Godkendt som ændret (P7_TA(2012)0350)

FORSLAG TIL LOVGIVNINGSMÆSSIG BESLUTNING

Vedtaget (P7_TA(2012)0350)

11.15.   Situationen i Syrien (afstemning)

Forhandlingen havde fundet sted den 11. september 2012 (punkt 16 i protokollen af 11.9.2012).

Forslag til beslutning B7-0425/2012, B7-0433/2012, B7-0435/2012, B7-0438/2012, B7-0439/2012 og B7-0440/2012

(Simpelt flertal påkrævet)

(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 15)

FÆLLES BESLUTNINGSFORSLAG RC-B7-0425/2012

(erstatter B7-0425/2012, B7-0435/2012, B7-0438/2012, B7-0439/2012 og B7-0440/2012):

stillet af:

 

José Ignacio Salafranca Sánchez-Neyra, Ioannis Kasoulides, Elmar Brok, Cristian Dan Preda, Arnaud Danjean, Mario Mauro, Mário David, Andrzej Grzyb, Ria Oomen-Ruijten, Hans-Gert Pöttering, Laima Liucija Andrikienė, Bernd Posselt, Rodi Kratsa-Tsagaropoulou, Tokia Saïfi, Michael Gahler, Monica Luisa Macovei, Peter Šťastný, Roberta Angelilli, Nadezhda Neynsky, Alojz Peterle, Elena Băsescu for PPE-Gruppen

 

Véronique De Keyser, Ana Gomes, Saïd El Khadraoui, Pino Arlacchi, Richard Howitt, Emilio Menéndez del Valle, María Muñiz De Urquiza, Raimon Obiols, Pier Antonio Panzeri, Mitro Repo, Boris Zala for S&D-Gruppen

 

Guy Verhofstadt, Marietje Schaake, Edward McMillan-Scott, Robert Rochefort, Graham Watson, Marielle de Sarnez, Sonia Alfano, Sarah Ludford, Louis Michel, Norica Nicolai, Kristiina Ojuland, Antonyia Parvanova, Johannes Cornelis van Baalen, Jelko Kacin, Alexandra Thein, Nathalie Griesbeck for ALDE-Gruppen

 

Daniel Cohn-Bendit, Hélène Flautre, Franziska Katharina Brantner og Malika Benarab-Attou for Verts/ALE-Gruppen

 

Charles Tannock for ECR-Gruppen.

Vedtaget (P7_TA(2012)0351)

(Forslag til beslutning B7-0433/2012 bortfaldt).

Talere

Daniel Cohn-Bendit for at stille et mundtligt ændringsforslag til punkt 2, og José Ignacio Salafranca Sánchez-Neyra, der modsatte sig dette.

Flere end 40 medlemmer havde gjort indsigelse mod, at dette mundtlige ændringsforslag blev taget i betragtning.

11.16.   Politisk udnyttelse af retsvæsenet i Rusland (afstemning)

Forhandlingen havde fundet sted den 11. september 2012 (punkt 17 i protokollen af 11.9.2012).

Forslag til beslutning B7-0427/2012, B7-0430/2012, B7-0431/2012, B7-0434/2012, B7-0436/2012 og B7-0437/2012

(Simpelt flertal påkrævet)

(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 16)

FÆLLES BESLUTNINGSFORSLAG RC-B7-0427/2012

(erstatter B7-0427/2012, B7-0430/2012, B7-0431/2012, B7-0436/2012 og B7-0437/2012):

stillet af:

 

José Ignacio Salafranca Sánchez-Neyra, Ria Oomen-Ruijten, Elmar Brok, Mario Mauro, Cristian Dan Preda, Arnaud Danjean, Michael Gahler, Jacek Saryusz-Wolski, Jacek Protasiewicz, Bernd Posselt, Vytautas Landsbergis, Elena Băsescu, Laima Liucija Andrikienė, Alojz Peterle, Roberta Angelilli og Nadezhda Neynsky for PPE-Gruppen

 

Hannes Swoboda, Libor Rouček, Véronique De Keyser, Ana Gomes, Knut Fleckenstein, Justas Vincas Paleckis og Mitro Repo for S&D-Gruppen

 

Guy Verhofstadt, Kristiina Ojuland, Leonidas Donskis, Marielle de Sarnez, Robert Rochefort, Sonia Alfano, Sarah Ludford, Edward McMillan-Scott, Marietje Schaake, Graham Watson og Jelko Kacin for ALDE-Gruppen

 

Werner Schulz og Tarja Cronberg for Verts/ALE-Gruppen

 

Charles Tannock, Marek Henryk Migalski, Paweł Robert Kowal, Ryszard Antoni Legutko, Tomasz Piotr Poręba, Ryszard Czarnecki og Roberts Zīle for ECR-Gruppen.

Vedtaget (P7_TA(2012)0352)

(Forslag til beslutning B7-0434/2012 bortfaldt).

11.17.   Forslag om en europæisk bankunion (EBU) (afstemning)

Forslag til beslutning B7-0457/2012

(Simpelt flertal påkrævet)

(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 17)

FORSLAG TIL BESLUTNING

Vedtaget (P7_TA(2012)0353)

12.   Stemmeforklaringer

Skriftlige stemmeforklaringer:

De skriftlige stemmeforklaringer, jf. forretningsordenens artikel 170, var indeholdt i det fuldstændige forhandlingsreferat fra mødet.

Mundtlige stemmeforklaringer:

 

Betænkning: Gerald Häfner - A7-0245/2012

Iva Zanicchi og Carl Schlyter

 

Betænkning: Sajjad Karim - A7-0251/2012

Peter Jahr, Norica Nicolai og Emma McClarkin

 

Betænkning: David Martin - A7-0207/2012

Seán Kelly

 

Betænkning: Krišjānis Kariņš - A7-0264/2012

Adam Bielan og Peter Jahr

 

Betænkning: Iratxe García Pérez - A7-0266/2011

Adam Bielan, Peter Jahr og Seán Kelly

 

Betænkning: Sophie Auconie - A7-0194/2012

Norica Nicolai og Constance Le Grip

 

Betænkning: Philippe Lamberts - A7-0193/2012

Norica Nicolai, Peter Jahr og Monica Luisa Macovei

 

Betænkning: Bernd Lange - A7-0249/2012

Emma McClarkin

 

Betænkning: Jörg Leichtfried - A7-0237/2012

Emma McClarkin

 

Betænkning: Lidia Joanna Geringer de Oedenberg - A7-0055/2012

Peter Jahr

 

Forslag til beslutning - RC-B7-0425/2012 - Situationen i Syrien

Charles Tannock for ECR-Gruppen, Mitro Repo, Norica Nicolai, Ewald Stadler, Paul Murphy, Andrzej Grzyb og Bernd Posselt

 

Forslag til beslutning - RC-B7-0427/2012 - Politisk udnyttelse af retsvæsenet i Rusland

Charles Tannock for ECR-Gruppen, Mitro Repo, Adam Bielan, Ewald Stadler, Andrzej Grzyb og Kristiina Ojuland

 

Forslag til beslutning - B7-0457/2012 - Forslag om en europæisk bankunion (EBU)

Ewald Stadler, Andrzej Grzyb og Seán Kelly

13.   Stemmerettelser og -intentioner

"Stemmerettelser og -intentioner" findes på websiden "Séance en direct", "Résultats des votes (appels nominaux)/Results of votes (Roll-call votes)" og i den trykte udgave af bilaget "Resultat af afstemningerne ved navneopråb".

Den elektroniske udgave på Europarl vil blive ajourført regelmæssigt i en periode på højst 2 uger efter afstemningsdagen.

Efter udløbet af denne frist vil listen over stemmerettelser og -intentioner blive afsluttet med henblik på oversættelse og offentliggørelse i Den Europæiske Unions Tidende.

*

* *

Othmar Karas, der havde forsædet under afstemningen midt på dagen, havde meddelt, at han ikke havde stemt i forbindelse med afstemningerne ved navneopråb.

Andreas Schwab havde meddelt, at hans afstemningsanlæg ikke havde virket i forbindelse med de seks første afstemninger (A7-0268/2012, A7-0267/2012, A7-0245/2012, A7-0251/2012, A7-0222/2012, A7-0207/2012).

(Mødet udsat kl. 13.20 og genoptaget kl. 15.00)

FORSÆDE: László SURJÁN

næstformand

14.   Godkendelse af protokollen fra foregående møde

Protokollen fra det foregående møde godkendtes.

15.   Meddelelse af Rådets førstebehandlingsholdning

Formanden gav i overensstemmelse med forretningsordenens artikel 61, stk. 1, meddelelse om fra Rådet at have modtaget følgende holdning, grundene hertil samt Kommissionens holdning hertil:

Rådets førstebehandlingsholdning med henblik på vedtagelse af Europa-Parlamentets og Rådets afgørelse om yderligere makrofinansiel bistand til Georgien (05682/1/2012 - C7-0221/2012 - 2010/0390(COD))

henvist til

:

kor.udv.: INTA

Fristen på tre måneder, som Parlamentet råder over, var således at regne fra den 14. september 2012.

16.   Afgørelser vedrørende forskellige dokumenter

Ændring af titel

Initiativbetænkning INI 2011/2274: "De offentlige finanser i ØMU'en - 2011 og 2012"

ECON

Afgørelse om at udarbejde initiativbetænkninger(forretningsordenens artikel 42)

Jf. Formandskonferencens afgørelse af 5. juli 2012:

ECON

Hen imod en egentlig økonomisk og monetær union (2012/2151(INI))

(rådg.udv.: EMPL, BUDG, AFCO)

Afgørelse om at udarbejde initiativbetænkninger(forretningsordenens artikel 48)

Jf. Formandskonferencens afgørelse af 5. juli 2012:

ECON

Det europæiske semester for samordning af de økonomiske politikker: Gennemførelse af prioriteterne for 2012 (2012/2150(INI))

(rådg.udv.: FEMM, AFCO, ENVI, BUDG, IMCO, REGI, EMPL)

INTA

Økonomiske og handelsmæssige forbindelser med USA (2012/2149(INI))

(rådg.udv.: IMCO)

Jf. Formandskonferencens afgørelse af 5. september 2012:

AFET

EU's bestemmelser om gensidigt forsvar og solidaritet: politiske og operationelle dimensioner (2012/2223(INI))

(rådg.udv.: LIBE, AFCO)

DEVE

Fastlæggelse af den flerårige finansielle ramme for finansiering af EU-samarbejdet med staterne i Afrika, Vestindien og Stillehavet og de oversøiske lande og territorier for perioden 2014-2020 (den 11. europæiske udviklingsfond) (2012/2222(INI))

(rådg.udv.: FEMM, AFET, BUDG)

Fremme af udviklingen via handel (2012/2224(INI))

(rådg.udv.: AFET, PECH, AGRI, EMPL, ITRE, JURI, ECON, IMCO, TRAN, INTA)

INTA

Vækst i udviklingslande via handel og investeringer (2012/2225(INI))

(rådg.udv.: AFET, PECH, AGRI, EMPL, ITRE, JURI, ECON, IMCO, TRAN, DEVE)

Jf. Formandskonferencens afgørelse af 6. september 2012:

AFET

Årsberetningen om menneskerettighederne i verden 2011 og EU's menneskerettighedspolitik (2012/2145(INI))

(rådg.udv.: FEMM)

IMCO

Det indre marked for tjenesteydelser: status og næste skridt (2012/2144(INI))

(rådg.udv.: ENVI, EMPL, ITRE, ECON, TRAN, REGI)

Associerede udvalg

Jf. Formandskonferencens afgørelse af 5. juli 2012:

ECON

Hen imod en egentlig økonomisk og monetær union (2012/2151(INI))

Associerede udvalg ECON, AFCO

(rådg.udv.: EMPL, BUDG, AFCO)

EMPL

Den Europæiske Fond for Tilpasning til Globaliseringen (2014 – 2020) (COM(2011)0608 - C7-0319/2011 - 2011/0269(COD))

Associerede udvalg EMPL, AGRI

(rådg.udv.: FEMM, BUDG, ITRE, CONT, INTA, REGI, AGRI)

Jf. Formandskonferencens afgørelse af 5. juli og 6. september 2012:

ECON

Det europæiske semester for samordning af de økonomiske politikker: Gennemførelse af prioriteterne for 2012 (2012/2150(INI))

Associerede udvalg ECON

(rådg.udv.: FEMM, AFCO, ENVI, BUDG, IMCO, REGI, EMPL, BUDG)

Jf. Formandskonferencens afgørelse af 6. september 2012:

AFET

EU's bestemmelser om gensidigt forsvar og solidaritet: politiske og operationelle dimensioner (2012/2223(INI))

Associerede udvalg AFET, AFCO

(rådg.udv.: LIBE, AFCO)

DEVE

Fremme af udviklingen via handel (2012/2224(INI))

Associerede udvalg DEVE, INTA

(rådg.udv.: AFET, PECH, AGRI, EMPL, ITRE, JURI, ECON, IMCO, TRAN, INTA)

INTA

Vækst i udviklingslande via handel og investeringer (2012/2225(INI))

Associerede udvalg INTA, DEVE

(rådg.udv.: AFET, PECH, AGRI, EMPL, ITRE, JURI, ECON, IMCO, TRAN, DEVE)

Ændringer i udvalgshenvisninger

AFET

Energikøreplanen 2050, en fremtid med energi (2012/2103(INI))

henvist til

:

kor.udv.: ITRE

rådg.udv.: AFET, ENVI, IMCO, REGI

Ændringer i udvalgshenvisninger (forretningsordenens artikel 37)

JURI

Forslag til Europa-Parlamentets og Rådets direktiv om alternativ tvistbilæggelse i forbindelse med tvister på forbrugerområdet og om ændring af forordning(EF) nr. 2006/2004 og direktiv 2009/22/EF (direktivet om ATB på forbrugerområdet) - COM(2011)0793 - 2011/0373 (COD).

henvist til

:

kor. udv.: IMCO, JURI

rådg.udv.: JURI

Forslag til Europa-Parlamentets og Rådets forordning om Den Europæiske Fond for Tilpasning til Globaliseringen (2014-2020) - COM(2011)0608 - 2011/0269 (COD).

henvist til

:

kor. udv.: EMPL

rådg.udv.: INTA, BUDG, CONT, ITRE, REGI, AGRI, JURI, FEMM

17.   Debat om tilfælde af krænkelse af menneskerettighederne, demokratiet og retsstatsprincippet (forhandling)

(Emner og forslagsstillere, se punkt 3 i protokollen af 11.9.2012)

17.1.   Sydafrika: massakre på strejkende minearbejdere

Forslag til beslutning B7-0443/2012, B7-0445/2012, B7-0446/2012, B7-0447/2012, B7-0448/2012 og B7-0450/2012

Véronique De Keyser, Nicole Kiil-Nielsen, Charles Tannock, Marie-Christine Vergiat, Bernd Posselt og Kristiina Ojuland forelagde beslutningsforslagene.

Talere: Filip Kaczmarek for PPE-Gruppen, Michael Cashman for S&D-Gruppen, Jaroslav Paška for EFD-Gruppen, Paul Murphy for GUE/NGL-Gruppen, Sabine Verheyen, Liisa Jaakonsaari og Cristian Dan Preda.

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Seán Kelly, Corina Crețu og Anneli Jäätteenmäki.

Androulla Vassiliou (medlem af Kommissionen) tog ordet.

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.

Afstemning: punkt 18.1 i protokollen af 13.9.2012.

17.2.   Forfølgelse af Rohingya-muslimer i Burma

Forslag til beslutning B7-0426/2012, B7-0449/2012, B7-0452/2012, B7-0453/2012, B7-0454/2012 og B7-0455/2012

Charles Tannock, Mitro Repo, Marie-Christine Vergiat, Sari Essayah, Barbara Lochbihler og Fiona Hall forelagde beslutningsforslagene.

Talere: Csaba Sógor for PPE-Gruppen, Lidia Joanna Geringer de Oedenberg for S&D-Gruppen, Anneli Jäätteenmäki for ALDE-Gruppen, Adam Bielan for ECR-Gruppen, Bogusław Sonik, Corina Crețu og Sajjad Karim.

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Kristiina Ojuland og Raül Romeva i Rueda.

Androulla Vassiliou (medlem af Kommissionen) tog ordet.

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.

Afstemning: punkt 18.2 i protokollen af 13.9.2012.

17.3.   Aserbajdsjan: sagen Ramil Safarov

Forslag til beslutning B7-0428/2012, B7-0429/2012, B7-0432/2012, B7-0441/2012, B7-0442/2012 og B7-0444/2012

Charles Tannock, Véronique De Keyser, Marie-Christine Vergiat, György Schöpflin, som ligeledes besvarede to blåt kort-spørgsmål fra Véronique De Keyser og Kinga Göncz, Ulrike Lunacek, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Kinga Gál, og Norica Nicolai, der forelagde forslagene til beslutning.

Talere: Laima Liucija Andrikienė for PPE-Gruppen, Edit Herczog for S&D-Gruppen, Kristiina Ojuland for ALDE-Gruppen, Carl Schlyter for Verts/ALE-Gruppen, Jaroslav Paška for EFD-Gruppen, Jiří Maštálka for GUE/NGL-Gruppen, Krisztina Morvai, løsgænger, og Elisabeth Jeggle.

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Sari Essayah og Lidia Joanna Geringer de Oedenberg.

Androulla Vassiliou (medlem af Kommissionen) tog ordet.

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.

Afstemning: punkt 18.3 i protokollen af 13.9.2012.

18.   Afstemningstid

Resultaterne af afstemningerne som helhed (ændringsforslag, særskilte afstemninger, opdelte afstemninger osv.) fremgår af bilaget "Afstemningsresultater", som er vedlagt protokollen.

Resultaterne af afstemningerne ved navneopråb, som er vedføjet protokollen, foreligger kun elektronisk og kan konsulteres på Europarl.

*

* *

Jacek Olgierd Kurski tog ordet om afviklingen af den foregående forhandling.

18.1.   Sydafrika: massakre på strejkende minearbejdere (afstemning)

Forslag til beslutning B7-0443/2012, B7-0445/2012, B7-0446/2012, B7-0447/2012, B7-0448/2012 og B7-0450/2012

(Simpelt flertal påkrævet)

(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 18)

FÆLLES BESLUTNINGSFORSLAG RC-B7-0443/2012

(erstatter B7-0443/2012, B7-0445/2012, B7-0446/2012, B7-0447/2012, B7-0448/2012 og B7-0450/2012):

stillet af:

 

José Ignacio Salafranca Sánchez-Neyra, Bernd Posselt, Sabine Verheyen, Elmar Brok, Michael Gahler, Filip Kaczmarek, Jarosław Leszek Wałęsa, Roberta Angelilli, Philippe Boulland, Giovanni La Via, Mario Mauro, Cristian Dan Preda, Tunne Kelam, Eija-Riitta Korhola, Sergio Paolo Francesco Silvestris, Laima Liucija Andrikienė, Zuzana Roithová, Monica Luisa Macovei, Sari Essayah, Elena Băsescu og Alf Svensson for PPE-Gruppen

 

Véronique De Keyser, Ana Gomes, María Muñiz De Urquiza, Liisa Jaakonsaari, Mitro Repo og Raimon Obiols for S&D-Gruppen

 

Charles Goerens, Morten Løkkegaard, Marietje Schaake, Louis Michel, Robert Rochefort, Graham Watson, Sonia Alfano, Marielle de Sarnez, Sarah Ludford, Kristiina Ojuland, Johannes Cornelis van Baalen, Jelko Kacin og Izaskun Bilbao Barandica for ALDE-Gruppen

 

Judith Sargentini, Barbara Lochbihler, Raül Romeva i Rueda, Jean Lambert, Nicole Kiil-Nielsen og Catherine Grèze for Verts/ALE-Gruppen

 

Charles Tannock for ECR-Gruppen

 

Marie-Christine Vergiat, Jean-Luc Mélenchon, Patrick Le Hyaric, Younous Omarjee, Marisa Matias og Alda Sousa for GUE/NGL-Gruppen.

Vedtaget (P7_TA(2012)0354)

18.2.   Forfølgelse af Rohingya-muslimer i Burma (afstemning)

Forslag til beslutning B7-0426/2012, B7-0449/2012, B7-0452/2012, B7-0453/2012, B7-0454/2012 og B7-0455/2012

(Simpelt flertal påkrævet)

(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 19)

FÆLLES BESLUTNINGSFORSLAG RC-B7-0426/2012

(erstatter B7-0426/2012, B7-0449/2012, B7-0452/2012, B7-0453/2012, B7-0454/2012 og B7-0455/2012):

stillet af:

 

José Ignacio Salafranca Sánchez-Neyra, Ivo Belet, Elmar Brok, Cristian Dan Preda, Bernd Posselt, Roberta Angelilli, Filip Kaczmarek, Mario Mauro, Tunne Kelam, Eija-Riitta Korhola, Sergio Paolo Francesco Silvestris, Zuzana Roithová, Monica Luisa Macovei, Sari Essayah, Giovanni La Via, Csaba Sógor, Elena Băsescu, László Tőkés og Bogusław Sonik for PPE-Gruppen

 

Véronique De Keyser, Ana Gomes, Marc Tarabella, Liisa Jaakonsaari og Mitro Repo for S&D-Gruppen

 

Marietje Schaake, Graham Watson, Louis Michel, Edward McMillan-Scott, Leonidas Donskis, Robert Rochefort, Fiona Hall, Sonia Alfano, Marielle de Sarnez, Sarah Ludford, Kristiina Ojuland, Johannes Cornelis van Baalen, Jelko Kacin, Anneli Jäätteenmäki og Izaskun Bilbao Barandica for ALDE-Gruppen

 

Jean Lambert, Barbara Lochbihler, Nicole Kiil-Nielsen og Raül Romeva i Rueda for Verts/ALE-Gruppen

 

Charles Tannock, Ryszard Antoni Legutko, Adam Bielan, Sajjad Karim, Tomasz Piotr Poręba og Ryszard Czarnecki for ECR-Gruppen

 

Helmut Scholz og Marie-Christine Vergiat for GUE/NGL-Gruppen.

Vedtaget (P7_TA(2012)0355)

18.3.   Aserbajdsjan: sagen Ramil Safarov (afstemning)

Forslag til beslutning B7-0428/2012, B7-0429/2012, B7-0432/2012, B7-0441/2012 og B7-0442/2012

(Simpelt flertal påkrævet)

(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 20)

FÆLLES BESLUTNINGSFORSLAG RC-B7-0428/2012

(erstatter B7-0428/2012, B7-0429/2012, B7-0432/2012, B7-0441/2012 og B7-0442/2012):

stillet af:

 

György Schöpflin, Cristian Dan Preda, Zuzana Roithová, Mario Mauro, Bernd Posselt, Tunne Kelam, Sergio Paolo Francesco Silvestris, Laima Liucija Andrikienė, Monica Luisa Macovei, Sari Essayah, Giovanni La Via, Csaba Sógor, László Tőkés og Tadeusz Zwiefka for PPE-Gruppen

 

Véronique De Keyser, Liisa Jaakonsaari og Mitro Repo for S&D-Gruppen

 

Ulrike Lunacek, Nicole Kiil-Nielsen og Raül Romeva i Rueda for Verts/ALE-Gruppen

 

Charles Tannock for ECR-Gruppen

 

Marie-Christine Vergiat for GUE/NGL-Gruppen.

Vedtaget (P7_TA(2012)0356)

19.   Stemmerettelser og -intentioner

"Stemmerettelser og -intentioner" findes på websiden "Séance en direct", "Résultats des votes (appels nominaux)/Results of votes (Roll-call votes)" og i den trykte udgave af bilaget "Resultat af afstemningerne ved navneopråb".

Den elektroniske udgave på Europarl vil blive ajourført regelmæssigt i en periode på højst 2 uger efter afstemningsdagen.

Efter udløbet af denne frist vil listen over stemmerettelser og -intentioner blive afsluttet med henblik på oversættelse og offentliggørelse i Den Europæiske Unions Tidende.

20.   Skriftlige erklæringer i registret (forretningsordenens artikel 123)

Formanden meddelte i overensstemmelse med forretningsordenens artikel 123, stk. 3, hvor mange underskrifter følgende erklæringer havde opnået.

Dokument nr.

Af

Underskrifter

0016/2012

Joseph Daul, Enrique Guerrero Salom, Cristiana Muscardini, Niccolò Rinaldi, Gianluca Susta

287

0019/2012

Gianni Pittella, Rodi Kratsa-Tsagaropoulou, Marisa Matias, Katarína Neveďalová, Marietje Schaake

179

0021/2012

Philippe Boulland, Ádám Kósa

168

0022/2012

Franz Obermayr

32

0023/2012

Elena Băsescu, Chris Davies, Andrey Kovatchev, Isabella Lövin, Kristian Vigenin

93

0024/2012

Sergio Paolo Francesco Silvestris

30

0025/2012

Dieter-Lebrecht Koch, Seán Kelly, Brian Simpson

31

0026/2012

Jarosław Leszek Wałęsa, Reinhard Bütikofer, Tarja Cronberg, Edvard Kožušník

35

0027/2012

Heinz K. Becker, Jan Philipp Albrecht, Karima Delli, Andrew Duff, Eider Gardiazábal Rubial

52

0028/2012

Georgios Koumoutsakos, Alexander Alvaro, Roberta Angelilli, Maria Badia i Cutchet, Keith Taylor

99

0029/2012

Lívia Járóka, Mikael Gustafsson, Juan Fernando López Aguilar, Cecilia Wikström

24

0030/2012

Erminia Mazzoni, Carlo Casini, Jarosław Leszek Wałęsa

36

21.   Fremsendelse af tekster vedtaget under dette møde

I overensstemmelse med forretningsordenens artikel 179, stk. 2, ville protokollen fra dette møde blive forelagt Parlamentet til godkendelse ved begyndelsen af næste møde.

Med Parlamentets godkendelse ville de vedtagne tekster allerede nu blive fremsendt til de heri nævnte instanser.

22.   Tidspunkt for næste mødeperiode

Formanden meddelte, at næste mødeperiode ville finde sted den 22 - 23. oktober 2012.

23.   Afbrydelse af sessionen

Formanden erklærede Europa-Parlamentets session for afbrudt.

Formanden hævede mødet kl. 16.35.

Klaus Welle

generalsekretær

Martin Schulz

formand


Torsdag den 13. september 2012
TILSTEDEVÆRELSESLISTE

Følgende skrev under:

Agnew, Albertini, Albrecht, Alfano, Allam, Alvaro, Andersdotter, Anderson, Andreasen, Andrés Barea, Angelilli, Angourakis, Antonescu, Arlacchi, Arsenis, Ashworth, Attard-Montalto, Auconie, Audy, Margrete Auken, Ayala Sender, Aylward, Bach, Badia i Cutchet, Bagó, Baldassarre, Balz, Bánki, Băsescu, Bastos, Bauer, Bearder, Becker, Belder, Belet, Bélier, Benarab-Attou, Bennahmias, Berès, Berlato, Berlinguer, Berman, Berra, Bicep, Bielan, Bilbao Barandica, Bisky, Bizzotto, Blinkevičiūtė, Bloom, Bodu, Böge, Bokros, Bonsignore, Borghezio, Borsellino, Borys, Boștinaru, Boulland, Bové, Bowles, Brantner, Bratkowski, Březina, Brok, Brons, Brzobohatá, Bufton, Bullmann, Bütikofer, Buzek, Cabrnoch, Cadec, Callanan, Cancian, Capoulas Santos, Caronna, Carvalho, Casa, Cashman, Casini, Caspary, Castex, del Castillo Vera, Cavada, Cercas, Češková, Chatzimarkakis, Childers, Chountis, Christensen, Chrysogelos, Claeys, Clark, Cliveti, Cochet, Coelho, Cofferati, Collin-Langen, Comi, Corazza Bildt, Correa Zamora, António Fernando Correia de Campos, Silvia Costa, Costello, Cottigny, Cozzolino, Cramer, Crețu, Creutzmann, Cronberg, Crowley, Cuschieri, Cutaș, Cymański, Czarnecki, Dăncilă, Danellis, Danjean, Dati, Daul, David, Davies, De Angelis, De Castro, Dehaene, De Keyser, Delli, Delvaux, de Sarnez, Deß, Deutsch, Deva, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Dodds, Domenici, Donskis, Dorfmann, Droutsas, Duff, Dušek, Ehrenhauser, El Khadraoui, Elles, Enciu, Engel, Engström, Ernst, Ertug, Essayah, Estrela, Fajmon, Fajon, Falbr, Färm, Feio, Ferber, Fernandes, Elisa Ferreira, João Ferreira, Fidanza, Fisas Ayxela, Fjellner, Flašíková Beňová, Flautre, Fleckenstein, Florenz, Fontana, Ford, Foster, Fox, Fraga Estévez, Franco, Mariya Gabriel, Gahler, Gál, Gallagher, Gallo, Gáll-Pelcz, Garcés Ramón, García-Hierro Caraballo, García Pérez, Gardiazábal Rubial, Gardini, Gauzès, Gebhardt, Geier, Geringer de Oedenberg, Giannakou, Giegold, Gierek, Girling, Glante, Glattfelder, Goebbels, Goerens, Gollnisch, Gomes, Göncz, Goulard, Gräßle, Grèze, Griesbeck, Griffin, Gróbarczyk, Groote, Grosch, Grossetête, Grzyb, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Gurmai, Gustafsson, Gutiérrez-Cortines, Gyürk, Hadjigeorgiou, Häfner, Fiona Hall, Händel, Handzlik, Hankiss, Harbour, Harkin, Hassi, Haug, Häusling, Hedh, Helmer, Hénin, Herczog, Herranz García, Hibner, Higgins, Nadja Hirsch, Hoang Ngoc, Hohlmeier, Hökmark, Hortefeux, Howitt, Danuta Maria Hübner, Hughes, Iacolino, Ibrisagic, Ilchev, Imbrasas, Iotova, Irigoyen Pérez, Iturgaiz Angulo, Ivan, Ivanova, Jaakonsaari, Jäätteenmäki, Jadot, Jahr, Járóka, Jazłowiecka, Jędrzejewska, Jeggle, Jensen, Jiménez-Becerril Barrio, Johansson, Joly, Jordan, Jørgensen, Juvin, Kacin, Kaczmarek, Kadenbach, Kalfin, Kalinowski, Kalniete, Kamall, Kamiński, Kammerevert, Karas, Karim, Kariņš, Kasoulides, Kazak, Kelam, Keller, Kelly, Kiil-Nielsen, Kirilov, Klaß, Kleva, Klinz, Klute, Koch, Kohlíček, Koppa, Korhola, Köstinger, Koumoutsakos, Kovatchev, Kowal, Kozlík, Kozłowski, Kožušník, Krahmer, Kratsa-Tsagaropoulou, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuhn, Kukan, Kurski, Lamassoure, Lambert, Lamberts, Lambsdorff, Lange, de Lange, Langen, La Via, Le Brun, Le Grip, Legutko, Lehne, Leichtfried, Leinen, Lepage, Marine Le Pen, Lichtenberger, Liese, Liotard, Lisek, Lochbihler, Løkkegaard, Lope Fontagné, López Aguilar, Lösing, Lövin, Ludford, Ludvigsson, Luhan, Łukacijewska, Lulling, Lunacek, Lyon, McAvan, McCarthy, McClarkin, McGuinness, McIntyre, McMillan-Scott, Macovei, Malinov, Manders, Mănescu, Maňka, Mann, Marcinkiewicz, Marinescu, David Martin, Hans-Peter Martin, Martínez Martínez, Masip Hidalgo, Maštálka, Mastella, Matera, Mathieu, Matias, Mato Adrover, Matula, Mauro, Mayer, Mayor Oreja, Mazej Kukovič, Meissner, Mélenchon, Menéndez del Valle, Messerschmidt, Mészáros, Meyer, Louis Michel, Migalski, Milana, Millán Mon, Miranda, Mirsky, Mitchell, Mölzer, Moraes, Moreira, Morganti, Morin-Chartier, Morkūnaitė-Mikulėnienė, Morvai, Motti, Mulder, Muñiz De Urquiza, Murphy, Muscardini, Mynář, Neuser, Neveďalová, Newton Dunn, Neynsky, Neyts-Uyttebroeck, Nicholson, Nicolai, Niculescu, Nilsson, Nitras, Obermayr, Ojuland, Olbrycht, Olejniczak, Omarjee, Oomen-Ruijten, Ortiz Vilella, Őry, Ouzký, Oviir, Pack, Padar, Paleckis, Paliadeli, Panayotov, Panzeri, Papadopoulou, Papanikolaou, Papastamkos, Pargneaux, Parvanova, Pașcu, Paška, Patrão Neves, Paulsen, Perello Rodriguez, Peterle, Pieper, Piotrowski, Pirillo, Pirker, Pittella, Poc, Podimata, Ponga, Poręba, Posselt, Pöttering, Preda, Prendergast, Prodi, Protasiewicz, Proust, Ransdorf, Rapkay, Rapti, Regner, Reimers, Remek, Repo, Reul, Riera Madurell, Ries, Rinaldi, Riquet, Rivasi, Roatta, Rochefort, Rodust, Rohde, Roithová, Romero López, Romeva i Rueda, Ronzulli, Rosbach, Rossi, Roth-Behrendt, Rouček, Rübig, Rubiks, Rühle, Šadurskis, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Salavrakos, Salvini, Sánchez Presedo, Sanchez-Schmid, Sartori, Sarvamaa, Saryusz-Wolski, Sassoli, Saudargas, Savisaar-Toomast, Schaldemose, Schlyter, Olle Schmidt, Schnellhardt, Schnieber-Jastram, Scholz, Schöpflin, Schroedter, Martin Schulz, Werner Schulz, Schwab, Scottà, Scurria, Sedó i Alabart, Seeber, Sehnalová, Senyszyn, Serracchiani, Severin, Siekierski, Silvestris, Simon, Simpson, Sippel, Siwiec, Skinner, Skrzydlewska, Skylakakis, Smith, Smolková, Sógor, Sommer, Søndergaard, Sonik, Sophocleous, Sosa Wagner, Sousa, Speroni, Stadler, Staes, Šťastný, Stavrakakis, Steinruck, Stevenson, Stihler, van der Stoep, Stolojan, Dimitar Stoyanov, Strejček, Striffler, Surján, Susta, Svensson, Swinburne, Szájer, Szegedi, Szymański, Tabajdi, Takkula, Tănăsescu, Tannock, Tarabella, Tarand, Tavares, Keith Taylor, Rebecca Taylor, Teixeira, Terho, Thein, Theocharous, Theurer, Thomas, Thomsen, Thun und Hohenstein, Thyssen, Țicău, Tirolien, Tőkés, Tomaševski, Torvalds, Tošenovský, Trautmann, Triantaphyllides, Trüpel, Trzaskowski, Tsoukalas, Turmes, Tzavela, Uggias, Ulmer, Ulvskog, Urutchev, Vadim Tudor, Vaidere, Vajgl, Vălean, Van Brempt, Vanhecke, Van Orden, Vaughan, Vergnaud, Verheyen, Vidal-Quadras, Vlasák, Vlasto, Voss, Wałęsa, Watson, Henri Weber, Manfred Weber, Renate Weber, Weidenholzer, Weiler, Weisgerber, Werthmann, Westlund, Westphal, Wikström, Willmott, Wils, Hermann Winkler, Iuliu Winkler, Włosowicz, Wojciechowski, Wortmann-Kool, Yáñez-Barnuevo García, Yannakoudakis, Zahradil, Zala, Zalba Bidegain, Zalewski, Zanicchi, Zanoni, Zasada, Ždanoka, Zeller, Zemke, Zīle, Zimmer, Ziobro, Zuber, Zver, Zwiefka

Observatører

Antičević Marinović, Borzan, Božinović, Grubišić, Jerković, Matušić, Plenković, Vrbat, Vuljanić

Torsdag den 13. september 2012
Bilag 1 —   

Bekæmpelse af multipel sklerose i Europa (skriftlig erklæring)

Skriftlig erklæring nr. 0020/2012 indgivet af Petru Constantin Luhan, Vilija Blinkevičiūtė, Ádám Kósa, Riikka Manner og Marisa Matias om bekæmpelse af multipel sklerose i Europa (punkt 10 i protokollen af 13.9.2012 og P7_TA(2012)0357) underskrevet af 408 medlemmer.

Gabriele Albertini, Jan Philipp Albrecht, Sonia Alfano, Magdi Cristiano Allam, Alexander Alvaro, Luís Paulo Alves, Martina Anderson, Marta Andreasen, Josefa Andrés Barea, Laima Liucija Andrikienė, Roberta Angelilli, Elena Oana Antonescu, Kriton Arsenis, Richard Ashworth, Sophie Auconie, Jean-Pierre Audy, Margrete Auken, Liam Aylward, Georges Bach, Zoltán Bagó, Zigmantas Balčytis, Francesca Balzani, Erik Bánki, Paolo Bartolozzi, Elena Băsescu, Regina Bastos, Edit Bauer, Catherine Bearder, Heinz K. Becker, Sandrine Bélier, Malika Benarab-Attou, Bendt Bendtsen, Jean-Luc Bennahmias, Sergio Berlato, Izaskun Bilbao Barandica, Slavi Binev, Mara Bizzotto, Vilija Blinkevičiūtė, Sebastian Valentin Bodu, Rita Borsellino, Piotr Borys, Victor Boștinaru, Philippe Boulland, Frieda Brepoels, Jan Březina, Andrew Henry William Brons, Cristian Silviu Bușoi, Simon Busuttil, Jerzy Buzek, Milan Cabrnoch, Alain Cadec, Wim van de Camp, Antonio Cancian, Luis Manuel Capoulas Santos, Maria Da Graça Carvalho, Pilar del Castillo Vera, Alejandro Cercas, Nessa Childers, Nikolaos Chountis, Ole Christensen, Nikos Chrysogelos, Minodora Cliveti, Carlos Coelho, Sergio Gaetano Cofferati, Birgit Collin-Langen, Trevor Colman, Lara Comi, Anna Maria Corazza Bildt, Silvia Costa, Emer Costello, Jean Louis Cottigny, Andrea Cozzolino, Corina Crețu, Rosario Crocetta, Brian Crowley, George Sabin Cutaș, Ryszard Czarnecki, Frédéric Daerden, Vasilica Viorica Dăncilă, Spyros Danellis, Joseph Daul, Mário David, Anne Delvaux, Marielle de Sarnez, Albert Deß, Tamás Deutsch, Nirj Deva, Agustín Díaz de Mera García Consuegra, Diane Dodds, Leonidas Donskis, Dimitrios Droutsas, Ioan Enciu, Frank Engel, Ismail Ertug, Sari Essayah, Rosa Estaràs Ferragut, Edite Estrela, Tanja Fajon, Richard Falbr, Diogo Feio, José Manuel Fernandes, Elisa Ferreira, Carlo Fidanza, Santiago Fisas Ayxela, Monika Flašíková Beňová, Knut Fleckenstein, Michael Gahler, Kinga Gál, Pat the Cope Gallagher, Ildikó Gáll-Pelcz, Iratxe García Pérez, Eider Gardiazábal Rubial, Elisabetta Gardini, Salvador Garriga Polledo, Lidia Joanna Geringer de Oedenberg, Marietta Giannakou, Adam Gierek, Charles Goerens, Kinga Göncz, Louis Grech, Catherine Grèze, Nathalie Griesbeck, Mathieu Grosch, Françoise Grossetête, Andrzej Grzyb, Zita Gurmai, Mikael Gustafsson, Cristina Gutiérrez-Cortines, András Gyürk, Fiona Hall, Małgorzata Handzlik, Ágnes Hankiss, Marian Harkin, Edit Herczog, Esther Herranz García, Jolanta Emilia Hibner, Nadja Hirsch, Monika Hohlmeier, Mary Honeyball, Danuta Maria Hübner, Ian Hudghton, Salvatore Iacolino, Stanimir Ilchev, Juozas Imbrasas, Vincenzo Iovine, Carlos José Iturgaiz Angulo, Cătălin Sorin Ivan, Iliana Ivanova, Liisa Jaakonsaari, Anneli Jäätteenmäki, Peter Jahr, Lívia Járóka, Danuta Jazłowiecka, Sidonia Elżbieta Jędrzejewska, Anne E. Jensen, Teresa Jiménez-Becerril Barrio, Eva Joly, Dan Jørgensen, Philippe Juvin, Jelko Kacin, Filip Kaczmarek, Ivailo Kalfin, Michał Tomasz Kamiński, Ioannis Kasoulides, Tunne Kelam, Seán Kelly, Evgeni Kirilov, Mojca Kleva, Jürgen Klute, Dieter-Lebrecht Koch, Lena Kolarska-Bobińska, Maria Eleni Koppa, Eija-Riitta Korhola, Ádám Kósa, Georgios Koumoutsakos, Andrey Kovatchev, Paweł Robert Kowal, Sergej Kozlík, Jan Kozłowski, Rodi Kratsa-Tsagaropoulou, Werner Kuhn, Eduard Kukan, Vytautas Landsbergis, Esther de Lange, Agnès Le Brun, Constance Le Grip, Jörg Leichtfried, Krzysztof Lisek, Veronica Lope Fontagné, Juan Fernando López Aguilar, Antonio López-Istúriz White, Sarah Ludford, Petru Constantin Luhan, Elżbieta Katarzyna Łukacijewska, Astrid Lulling, Ulrike Lunacek, George Lyon, Linda McAvan, Emma McClarkin, Mairead McGuinness, Monica Luisa Macovei, Svetoslav Hristov Malinov, Ramona Nicole Mănescu, Vladimír Maňka, Thomas Mann, Riikka Manner, Bogdan Kazimierz Marcinkiewicz, Hans-Peter Martin, Miguel Angel Martínez Martínez, Antonio Masip Hidalgo, Jiří Maštálka, Barbara Matera, Véronique Mathieu, Marisa Matias, Iosif Matula, Mario Mauro, Kyriakos Mavronikolas, Zofija Mazej Kukovič, Erminia Mazzoni, Nuno Melo, Emilio Menéndez del Valle, Morten Messerschmidt, Alajos Mészáros, Willy Meyer, Louis Michel, Miroslav Mikolášik, Ana Miranda, Alexander Mirsky, Gay Mitchell, Andreas Mölzer, Claude Moraes, Claudio Morganti, Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė, Krisztina Morvai, Tiziano Motti, Jan Mulder, Paul Murphy, Cristiana Muscardini, Juan Andrés Naranjo Escobar, Mike Nattrass, Katarína Neveďalová, Bill Newton Dunn, Norica Nicolai, Rareș-Lucian Niculescu, Angelika Niebler, Lambert van Nistelrooij, Sławomir Witold Nitras, Franz Obermayr, Raimon Obiols, Kristiina Ojuland, Jan Olbrycht, Younous Omarjee, Ria Oomen-Ruijten, Eva Ortiz Vilella, Csaba Őry, Siiri Oviir, Ivari Padar, Rolandas Paksas, Justas Vincas Paleckis, Antigoni Papadopoulou, Georgios Papanikolaou, Georgios Papastamkos, Gilles Pargneaux, Antonyia Parvanova, Ioan Mircea Pașcu, Jaroslav Paška, Aldo Patriciello, Andres Perello Rodriguez, Alojz Peterle, Markus Pieper, Sirpa Pietikäinen, Hubert Pirker, Gianni Pittella, Maurice Ponga, Bernd Posselt, Konstantinos Poupakis, Cristian Dan Preda, Phil Prendergast, Vittorio Prodi, Mitro Repo, Herbert Reul, Teresa Riera Madurell, Frédérique Ries, Niccolò Rinaldi, Dominique Riquet, Robert Rochefort, Jens Rohde, Zuzana Roithová, Carmen Romero López, Raül Romeva i Rueda, Licia Ronzulli, Anna Rosbach, Oreste Rossi, Dagmar Roth-Behrendt, Libor Rouček, Alfreds Rubiks, Kārlis Šadurskis, Tokia Saïfi, José Ignacio Salafranca Sánchez-Neyra, Potito Salatto, Marie-Thérèse Sanchez-Schmid, Daciana Octavia Sârbu, Amalia Sartori, Petri Sarvamaa, Jacek Saryusz-Wolski, Algirdas Saudargas, Vilja Savisaar-Toomast, Christel Schaldemose, Carl Schlyter, Helmut Scholz, György Schöpflin, Elisabeth Schroedter, Giancarlo Scottà, Marco Scurria, Salvador Sedó i Alabart, Olga Sehnalová, Joanna Senyszyn, Debora Serracchiani, Adrian Severin, Sergio Paolo Francesco Silvestris, Nicole Sinclaire, Peter Skinner, Joanna Katarzyna Skrzydlewska, Theodoros Skylakakis, Alyn Smith, Monika Smolková, Csaba Sógor, Renate Sommer, Søren Bo Søndergaard, Bogusław Sonik, Francisco Sosa Wagner, Alda Sousa, Ewald Stadler, Bart Staes, Peter Šťastný, Jutta Steinruck, Struan Stevenson, Catherine Stihler, Daniël van der Stoep, Theodor Dumitru Stolojan, Emil Stoyanov, Michèle Striffler, László Surján, Gianluca Susta, József Szájer, Csanád Szegedi, Csaba Sándor Tabajdi, Hannu Takkula, Claudiu Ciprian Tănăsescu, Charles Tannock, Marc Tarabella, Indrek Tarand, Rui Tavares, Rebecca Taylor, Nuno Teixeira, Sampo Terho, Eleni Theocharous, Michael Theurer, Róża Gräfin von Thun und Hohenstein, Marianne Thyssen, Silvia-Adriana Țicău, László Tőkés, Valdemar Tomaševski, Nils Torvalds, Kyriacos Triantaphyllides, Helga Trüpel, Ioannis A. Tsoukalas, Claude Turmes, Niki Tzavela, Giommaria Uggias, Vladimir Urutchev, Viktor Uspaskich, Corneliu Vadim Tudor, Inese Vaidere, Ivo Vajgl, Adina-Ioana Vălean, Geoffrey Van Orden, Derek Vaughan, Sabine Verheyen, Oldřich Vlasák, Dominique Vlasto, Axel Voss, Jarosław Leszek Wałęsa, Graham Watson, Manfred Weber, Renate Weber, Josef Weidenholzer, Anja Weisgerber, Angelika Werthmann, Glenis Willmott, Hermann Winkler, Iuliu Winkler, Jacek Włosowicz, Janusz Wojciechowski, Corien Wortmann-Kool, Luis Yáñez-Barnuevo García, Marina Yannakoudakis, Anna Záborská, Boris Zala, Pablo Zalba Bidegain, Paweł Zalewski, Andrea Zanoni, Artur Zasada, Joachim Zeller, Janusz Władysław Zemke, Karim Zéribi, Milan Zver, Tadeusz Zwiefka.


Torsdag den 13. september 2012
BILAG I

AFSTEMNINGSRESULTATER

Tegnforklaring

+

vedtaget

-

forkastet

bortfaldet

R

taget tilbage

AN

afstemning ved navneopråb (for, imod, hverken/eller)

VE (…, …, …)

elektronisk afstemning (for, imod, hverken/eller)

div

opdelt afstemning

vs

særskilt afstemning

am

ændringsforslag

AC

kompromisændringsforslag

PC

tilsvarende tekstdel

S

ændringsforslag udgår

=

identiske ændringsforslag

art

artikel

§

betragtning/punkt

FB

beslutningsforslag

PRC

fælles beslutningsforslag

SEC

hemmelig afstemning

1.   Forlængelse af aftalen om videnskabeligt og teknologisk samarbejde mellem Det Europæiske Fællesskab og Den Føderative Republik Brasilien ***

Henstilling: Amalia Sartori (A7-0268/2012)

Angående

AN, osv.

Afstemning

Afstemning ved AN/VE –bemærkninger

Enkelt afstemning

 

+

 

2.   Indgåelse af aftalen mellem Den Europæiske Union og Den Demokratiske Folkerepublik Algeriet om videnskabeligt og teknologisk samarbejde ***

Henstilling: Amalia Sartori (A7-0267/2012)

Angående

AN, osv.

Afstemning

Afstemning ved AN/VE –bemærkninger

Enkelt afstemning

 

+

 

3.   Videregivelse til og behandling i Europa-Parlamentet af klassificerede informationer i Rådets besiddelse vedrørende spørgsmål, der ikke hører under den fælles udenrigs- og sikkerhedspolitik

Betænkning: Gerald Häfner (A7-0245/2012)

Angående

AN, osv.

Afstemning

Afstemning ved AN/VE –bemærkninger

Enkelt afstemning

AN

+

587, 7, 6

4.   18. rapport om bedre lovgivning - anvendelse af nærhedsprincippet og proportionalitetsprincippet (2010)

Betænkning: Sajjad Karim (A7-0251/2012)

Angående

AN, osv.

Afstemning

Afstemning ved AN/VE –bemærkninger

Enkelt afstemning

 

+

 

5.   EU's samhørighedspolitiske strategi for Atlanterhavsområdet

Betænkning: Alain Cadec (A7-0222/2012)

Angående

AN, osv.

Afstemning

Afstemning ved AN/VE –bemærkninger

Enkelt afstemning

 

+

 

6.   Udelukkelse af en række lande fra listen over regioner eller stater, der har afsluttet forhandlinger ***I

Betænkning: David Martin (A7-0207/2012)

Angående

Am nr.

Stiller

AN, osv.

Afstemning

Afstemning ved AN/VE –bemærkninger

Forslag om forkastelse af Kommissionens forslag

5

GUE/NGL

AN

-

98, 510, 9

Ændringsforslag fra det korresponderende udvalg - afstemning under ét

1-3

kor. udv.

 

+

 

Art 2

6

GUE/NGL

AN

-

96, 516, 5

4

kor. udv.

AN

+

316, 287, 12

Afstemning: ændret forslag

VE

+

322, 270, 25

Afstemning: lovgivningsmæssig beslutning

AN

+

322, 78, 218

Anmodning om afstemning ved navneopråb

ECR, PPE, GUE/NGL am 4

GUE/NGL: am 5, 6

7.   Mekanisme for udveksling af oplysninger vedrørende mellemstatslige aftaler mellem medlemsstater og tredjelande på energiområdet ***I

Betænkning: Krišjānis Kariņš (A7-0264/2012)

Angående

Am nr.

Stiller

AN, osv.

Afstemning

Afstemning ved AN/VE –bemærkninger

Ændringsforslag fra det korresponderende udvalg - afstemning under ét

1

kor. udv.

 

+

 

Art 3, § 2

4

S&D

 

-

 

1 PC

kor. udv.

VE

+

373, 232, 8

Art 4

1 PC

kor. udv.

 

+

 

5

S&D

 

 

§ 9

1 PC

kor. udv.

 

+

 

2

S&D

 

 

§ 10

3

S&D

 

-

 

1 PC

kor. udv.

 

+

 

Afstemning: ændret forslag

 

+

 

Afstemning: lovgivningsmæssig beslutning

AN

+

369, 240, 14

8.   Kvalitetsordninger for landbrugsprodukter ***I

Betænkning: Iratxe García Pérez (A7-0266/2011)

Angående

Am nr.

Stiller

AN, osv.

Afstemning

Afstemning ved AN/VE –bemærkninger

Tekst som helhed Blok nr. 1 - kompromis

104

S&D, PPE, ALDE, ECR, EFD

 

+

 

Blok nr. 2 - ændringsforslag fra det korresponderende udvalg

1-102

kor. udv.

 

 

Art 42, efter litra d)

103

Verts/ALE

AN

-

87, 517, 10

Afstemning: ændret forslag

 

+

 

Afstemning: lovgivningsmæssig beslutning

AN

+

528, 57, 33

Anmodning om afstemning ved navneopråb

Verts/ALE: am 103

9.   Europæiske sociale iværksætterfonde ***I

Betænkning: Sophie Auconie (A7-0194/2012)

Angående

Am nr.

Stiller

AN, osv.

Afstemning

Afstemning ved AN/VE –bemærkninger

Tekst som helhed Blok nr. 1 - kompromis

2

PPE, S&D, ALDE

 

+

 

Blok nr. 2 - ændringsforslag fra det korresponderende udvalg

1

kor. udv.

 

 

Afstemning: ændret forslag

 

+

 

Afstemning: lovgivningsmæssig beslutning

AN

afstemning udsat

 

10.   Europæiske venturekapitalfonde ***I

Betænkning: Philippe Lamberts (A7-0193/2012)

Angående

Am nr.

Stiller

AN, osv.

Afstemning

Afstemning ved AN/VE –bemærkninger

Tekst som helhed Blok nr. 1 - kompromis

2

Verts/ALE, PPE, S&D, ALDE

 

+

 

Blok nr. 2 - ændringsforslag fra det korresponderende udvalg

1

kor. udv.

 

 

Afstemning: ændret forslag

 

+

 

Afstemning: lovgivningsmæssig beslutning

AN

afstemning udsat

 

11.   Gennemførelse af den bilaterale beskyttelsesklausul og stabiliseringsmekanismen for bananer i handelsaftalen mellem EU og Columbia og Peru ***I

Betænkning: Bernd Lange (A7-0249/2012)

Angående

Am nr.

Stiller

AN, osv.

Afstemning

Afstemning ved AN/VE –bemærkninger

Ændringsforslag fra det korresponderende udvalg - afstemning under ét

1-27

29-31

kor. udv.

 

+

 

Ændringsforslag fra det korresponderende udvalg - særskilt afstemning

28

kor. udv.

AN

+

497, 109, 11

Art 10

32

GUE/NGL

AN

-

66, 530, 18

Art 13, § 3

33

GUE/NGL

AN

-

64, 537, 14

Art 13, § 5

34S

GUE/NGL

AN

-

55, 543, 12

Bilag, titel og indledning

35

GUE/NGL

AN

-

61, 539, 16

Afstemning: ændret forslag

 

+

 

Afstemning: lovgivningsmæssig beslutning

AN

afstemning udsat

 

Anmodning om afstemning ved navneopråb

GUE/NGL: ændringsforslag 28, 32, 33, 34, 35

Anmodning om særskilt afstemning

ALDE: am 28

12.   Gennemførelse af den bilaterale beskyttelsesklausul og stabiliseringsmekanismen for bananer i associeringsaftalen mellem EU og Mellemamerika ***I

Betænkning: Jörg Leichtfried (A7-0237/2012)

Angående

Am nr.

Stiller

AN, osv.

Afstemning

Afstemning ved AN/VE –bemærkninger

Ændringsforslag fra det korresponderende udvalg - afstemning under ét

1-30

33-36

kor. udv.

 

+

 

Art 10, § 1

37

GUE/NGL

AN

-

64, 544, 9

Art 13, § 2

31

kor. udv.

AN

+

494, 94, 17

32

kor. udv.

 

+

 

38

GUE/NGL

AN

-

74, 546, 3

Art 13, § 3

39

GUE/NGL

AN

-

60, 547, 9

Art 13, § 5

40S

GUE/NGL

AN

-

46, 562, 5

Bilag, titel og indledning

41

GUE/NGL

AN

-

60, 539, 10

Afstemning: ændret forslag

 

+

 

Afstemning: lovgivningsmæssig beslutning

AN

afstemning udsat

 

Anmodning om afstemning ved navneopråb

GUE/NGL: am 31, 37, 38, 39, 40, 41

13.   Godkendte anvendelser af forældreløse værker ***I

Betænkning: Lidia Joanna Geringer de Oedenberg (A7-0055/2012)

Angående

Am nr.

Stiller

AN, osv.

Afstemning

Afstemning ved AN/VE –bemærkninger

Tekst som helhed Blok nr. 1 - kompromis

62

kor. udv.

 

+

 

Blok nr. 2 - ændringsforslag fra det korresponderende udvalg

1-61

kor. udv.

 

 

Afstemning: ændret forslag

 

+

 

Afstemning: lovgivningsmæssig beslutning

AN

+

531, 11, 65

14.   Hastende autonome handelspræferencer for Pakistan ***I

Betænkning: Vital Moreira (A7-0069/2011)

Angående

Am nr.

Stiller

AN, osv.

Afstemning

Afstemning ved AN/VE –bemærkninger

Tekst som helhed

47

kor. udv.

 

+

 

Afstemning: ændret forslag

 

+

 

Afstemning: lovgivningsmæssig beslutning

AN

+

342, 97, 165

Diverse:

Betænkningen var blevet sendt til fornyet udvalgsbehandling ved mødet den 10. maj 2011 (jf. forretningsordenens artikel 57, stk. 2).

AM 47 erstatter ændringsforlagene vedtaget på mødet den 10. maj 2011.

15.   Situationen i Syrien

Forslag til beslutning: B7-0425/2012, B7-0433/2012, B7-0435/2012, B7-0438/2012, B7-0439/2012, B7-0440/2012

Angående

Am nr.

Stiller

AN, osv.

Afstemning

Afstemning ved AN/VE –bemærkninger

Fælles beslutningsforslag RC-B7-0425/2012

(PPE, S&D, ALDE, Verts/ALE, ECR)

Efter § 4

1

GUE/NGL

 

-

 

Efter § 7

2

GUE/NGL

 

-

 

Afstemning: beslutning (tekst som helhed)

 

+

 

Beslutningsforslag fra de politiske grupper

B7-0425/2012

 

S&D

 

 

B7-0433/2012

 

GUE/NGL

 

 

B7-0435/2012

 

PPE

 

 

B7-0438/2012

 

ECR

 

 

B7-0439/2012

 

ALDE

 

 

B7-0440/2012

 

Verts/ALE

 

 

Diverse:

Alexander Graf Lambsdorff (ALDE-Gruppen) havde ligeledes underskrevet forslag til beslutning B7-0439/2012.

16.   Politisk udnyttelse af retsvæsenet i Rusland

Forslag til beslutning: B7-0427/2012, B7-0430/2012, B7-0431/2012, B7-0434/2012, B7-0436/2012, B7-0437/2012

Angående

Am nr.

Stiller

AN, osv.

Afstemning

Afstemning ved AN/VE –bemærkninger

Fælles beslutningsforslag RC-B7-0427/2012

(PPE, S&D, ALDE, Verts/ALE, ECR)

Afstemning: beslutning (tekst som helhed)

 

+

 

Beslutningsforslag fra de politiske grupper

B7-0427/2012

 

S&D

 

 

B7-0430/2012

 

Verts/ALE

 

 

B7-0431/2012

 

PPE

 

 

B7-0434/2012

 

GUE/NGL

 

 

B7-0436/2012

 

ECR

 

 

B7-0437/2012

 

ALDE

 

 

Diverse:

Alexander Graf Lambsdorff (ALDE-Gruppen) havde ligeledes underskrevet forslag til beslutning B7-0437/2012.

Justas Vincas Paleckis (S&D-Gruppen) havde ligeledes underskrevet forslag til beslutning B7-0427/2012.

17.   Forslag om en europæisk bankunion (EBU)

Beslutningsforslag: B7-0457/2012

Angående

Am nr.

Stiller

AN, osv.

Afstemning

Afstemning ved AN/VE –bemærkninger

Forslag til beslutning B7-0457/2012 (ECON)

§ C

§

originaltekst

div

 

 

1

+

 

2 / VE

+

391, 135, 8

§ E

§

originaltekst

div

 

 

1

+

 

2

+

 

Afstemning: beslutning (tekst som helhed)

 

+

 

Anmodning om opdelt afstemning

PPE:

§ C

1. del

:

"der henviser til, at Parlamentet tilbage i juli 2010 … integreret overvågningsmekanisme,"

2. del

:

"reform … europæisk stabilitetsfond;"

§ E

1. del

:

Hele teksten uden ordene "en bankunion gennem oprettelsen af " og "i forbindelse med indskudsgarantiordninger og en saneringsordning;"

2. del

:

disse ord

18.   Sydafrika: massakre på strejkende minearbejdere

Beslutningsforslag B7-0443/2012, B7-0445/2012, B7-0446/2012, B7-0447/2012, B7-0448/2012, B7-0450/2012

Angående

Am nr.

Stiller

AN, osv.

Afstemning

Afstemning ved AN/VE –bemærkninger

Fælles beslutningsforslag RC-B7-0443/2012

(PPE, S&D, ALDE, Verts/ALE, ECR, GUE/NGL)

Afstemning: beslutning (tekst som helhed)

 

+

 

Beslutningsforslag fra de politiske grupper

B7-0443/2012

 

S&D

 

 

B7-0445/2012

 

Verts/ALE

 

 

B7-0446/2012

 

GUE/NGL

 

 

B7-0447/2012

 

ECR

 

 

B7-0448/2012

 

PPE

 

 

B7-0450/2012

 

ALDE

 

 

19.   Forfølgelse af Rohingya-muslimer i Burma

Forslag til beslutning B7-0426/2012, B7-0449/2012, B7-0452/2012, B7-0453/2012, B7-0454/2012, B7-0455/2012

Angående

Am nr.

Stiller

AN, osv.

Afstemning

Afstemning ved AN/VE –bemærkninger

Fælles beslutningsforslag RC-B7-0426/2012

(PPE, S&D, ALDE, Verts/ALE, ECR, GUE/NGL)

Afstemning: beslutning (tekst som helhed)

 

+

 

Beslutningsforslag fra de politiske grupper

B7-0426/2012

 

ECR

 

 

B7-0449/2012

 

S&D

 

 

B7-0452/2012

 

GUE/NGL

 

 

B7-0453/2012

 

PPE

 

 

B7-0454/2012

 

Verts/ALE

 

 

B7-0455/2012

 

ALDE

 

 

Diverse

Mitro Repo (S&D-Gruppen) havde ligeledes underskrevet beslutningsforslaget B7-0449/2012.

20.   Aserbajdsjan: sagen Ramil Safarov

Beslutningsforslag B7-0428/2012, B7-0429/2012, B7-0432/2012, B7-0441/2012 og B7-0442/2012

Angående

Am nr.

Stiller

AN, osv.

Afstemning

Afstemning ved AN/VE –bemærkninger

Fælles beslutningsforslag RC-B7-0428/2012

(PPE, S&D, Verts/ALE, ECR, GUE/NGL)

Efter § 4

1

EFD

AN

-

19, 50, 2

2

Verts/ALE

AN

-

22, 48, 2

3

Verts/ALE

AN

-

23, 48, 3

4

Verts/ALE

AN

-

23, 48, 3

§ 6

7

ECR

AN

+

55, 15, 4

8

PPE

AN

+

47, 20, 5

§

originaltekst

AN

 

Efter § 8

6=

12rev=

S&D

PPE

AN

+

62, 8, 4

Efter § 9

11rev

PPE

AN

+

60, 10, 4

Efter led 6

13

PPE

AN

+

61, 10, 3

§ C

10

PPE

AN

+

43, 29, 3

Efter § E

5

S&D

AN

-

22, 50, 3

Efter § H

9

PPE

 

R

 

Afstemning: beslutning (tekst som helhed)

AN

+

58, 13, 5

Beslutningsforslag fra de politiske grupper

B7-0428/2012

 

ECR

 

 

B7-0429/2012

 

S&D

 

 

B7-0432/2012

 

GUE/NGL

 

 

B7-0441/2012

 

PPE

 

 

B7-0442/2012

 

Verts/ALE

 

 

Anmodning om afstemning ved navneopråb

PPE: am 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 10, 11, 12, 13 og endelig afstemning

S&D: am 5, 6, § 6 og endelig afstemning

Anmodning om særskilt afstemning

S&D: § 6

Diverse

ALDE-Gruppen havde taget forslag til beslutning B7-0444/2012 tilbage.

Roberta Angelilli havde taget sin underskrift på forslag til beslutning B7-0441/2012 tilbage.

Sergio Paolo Francesco Silvestris og Tadeusz Zwiefka havde trukket deres underskrifter til det fælles beslutningsforslag RC-B7-0428/2012 tilbage.


Torsdag den 13. september 2012
BILAG II

RESULTAT AF AFSTEMNINGERNE VED NAVNEOPRÅB

1.   A7-0245/2012 - Gerald Häfner - Enkelt afstemning

For: 587

ALDE: Alfano, Alvaro, Aylward, Bearder, Bennahmias, Bilbao Barandica, Chatzimarkakis, Creutzmann, Crowley, Davies, Donskis, Duff, Gallagher, Goerens, Goulard, Griesbeck, Hall, Harkin, Ilchev, Jensen, Johansson, Kacin, Kazak, Klinz, Kozlík, Krahmer, Lambsdorff, Lepage, Ludford, Lyon, Løkkegaard, Manders, Meissner, Michel, Mulder, Mănescu, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Nicolai, Ojuland, Oviir, Panayotov, Parvanova, Paulsen, Reimers, Ries, Rinaldi, Rochefort, Rohde, Savisaar-Toomast, Schmidt, Skylakakis, Takkula, Taylor Rebecca, Thein, Theurer, Torvalds, Uggias, Vajgl, Verhofstadt, Vălean, Watson, Weber Renate, Werthmann, Wikström, Zanoni, de Sarnez

ECR: Ashworth, Bokros, Cabrnoch, Callanan, Czarnecki, Deva, Elles, Fajmon, Ford, Foster, Fox, Girling, Gróbarczyk, Harbour, Kamiński, Karim, Kowal, Kožušník, Legutko, McClarkin, McIntyre, Migalski, Nicholson, Ouzký, Piotrowski, Poręba, Rosbach, Stevenson, Strejček, Swinburne, Szymański, Tannock, Tomaševski, Tošenovský, Vlasák, Wojciechowski, Zahradil, Zīle, Češková

EFD: Belder, Borghezio, Cymański, Fontana, Imbrasas, Morganti, Paška, Rossi, Salavrakos, Salvini, Scottà, Speroni, Terho, Tzavela, Vanhecke, Włosowicz

GUE/NGL: Anderson, Bisky, Chountis, Ernst, Ferreira João, Gustafsson, Hadjigeorgiou, Händel, Hénin, Klute, Kohlíček, Liotard, Lösing, Matias, Maštálka, Meyer, Murphy, Mélenchon, Omarjee, Ransdorf, Remek, Rubiks, Scholz, Sousa, Triantaphyllides, Vergiat, Wils, Zimmer, Zuber

NI: Brons, Dodds, Ehrenhauser, Griffin, Martin Hans-Peter, Morvai, Obermayr, Severin, Sosa Wagner, Stadler, Stoyanov Dimitar, Szegedi, Vadim Tudor, van der Stoep

PPE: Albertini, Andrikienė, Angelilli, Antonescu, Auconie, Audy, Bach, Bagó, Baldassarre, Balz, Bastos, Bauer, Becker, Berlato, Berra, Bodu, Bonsignore, Borys, Boulland, Bratkowski, Brok, Buzek, Böge, Băsescu, Březina, Cadec, Cancian, Carvalho, Casa, Casini, Cavada, Coelho, Collin-Langen, Comi, Corazza Bildt, Correa Zamora, Danjean, Dati, Daul, De Veyrac, Delvaux, Deutsch, Deß, Dorfmann, Díaz de Mera García Consuegra, Ehler, Engel, Essayah, Feio, Ferber, Fernandes, Fidanza, Fisas Ayxela, Fjellner, Florenz, Fraga Estévez, Franco, Gabriel, Gahler, Gallo, Gardini, Gauzès, Giannakou, Glattfelder, Grosch, Grossetête, Grzyb, Gräßle, Gutiérrez-Cortines, Gyürk, Gál, Gáll-Pelcz, Handzlik, Hankiss, Herranz García, Hibner, Hohlmeier, Hortefeux, Hökmark, Hübner, Iacolino, Ibrisagic, Iturgaiz Angulo, Ivanova, Jahr, Jazłowiecka, Jeggle, Jiménez-Becerril Barrio, Jordan, Juvin, Járóka, Jędrzejewska, Kaczmarek, Kalinowski, Kalniete, Kariņš, Kasoulides, Kelam, Kelly, Klaß, Koch, Korhola, Kozłowski, Kratsa-Tsagaropoulou, Kuhn, Kukan, Köstinger, La Via, Lamassoure, Langen, Le Brun, Le Grip, Lehne, Liese, Lisek, Lope Fontagné, Luhan, Lulling, Macovei, Malinov, Mann, Marcinkiewicz, Marinescu, Mastella, Matera, Mathieu, Mato Adrover, Matula, Mauro, Mayer, Mayor Oreja, Mazej Kukovič, McGuinness, Millán Mon, Mitchell, Morin-Chartier, Morkūnaitė-Mikulėnienė, Motti, Muscardini, Mészáros, Neynsky, Niculescu, Nitras, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Ortiz Vilella, Pack, Papanikolaou, Papastamkos, Patrão Neves, Peterle, Pieper, Pirker, Ponga, Posselt, Preda, Protasiewicz, Proust, Pöttering, Reul, Riquet, Roatta, Roithová, Ronzulli, Rübig, Salafranca Sánchez-Neyra, Sanchez-Schmid, Sartori, Sarvamaa, Saryusz-Wolski, Saudargas, Saïfi, Schnellhardt, Schnieber-Jastram, Schöpflin, Scurria, Seeber, Silvestris, Skrzydlewska, Sommer, Sonik, Stolojan, Striffler, Surján, Svensson, Szájer, Sógor, Teixeira, Theocharous, Thun und Hohenstein, Thyssen, Trzaskowski, Tsoukalas, Tőkés, Ulmer, Urutchev, Vaidere, Verheyen, Vidal-Quadras, Vlasto, Voss, Wałęsa, Weber Manfred, Weisgerber, Winkler Iuliu, Winkler Hermann, Wortmann-Kool, Zalba Bidegain, Zalewski, Zanicchi, Zasada, Zeller, Zver, Zwiefka, del Castillo Vera, Łukacijewska, Őry, Šadurskis, Šťastný

S&D: Andrés Barea, Arlacchi, Arsenis, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Berlinguer, Berman, Berès, Blinkevičiūtė, Borsellino, Boștinaru, Brzobohatá, Bullmann, Capoulas Santos, Caronna, Cashman, Cercas, Childers, Christensen, Cliveti, Cofferati, Correia de Campos, Costello, Cottigny, Cozzolino, Crețu, Cuschieri, Cutaș, Danellis, De Angelis, De Castro, De Keyser, Domenici, Droutsas, Dušek, Dăncilă, El Khadraoui, Enciu, Ertug, Estrela, Fajon, Falbr, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Färm, Garcés Ramón, García Pérez, García-Hierro Caraballo, Gardiazábal Rubial, Gebhardt, Geier, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Goebbels, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Gurmai, Göncz, Haug, Herczog, Hoang Ngoc, Howitt, Hughes, Iotova, Irigoyen Pérez, Ivan, Jaakonsaari, Jørgensen, Kammerevert, Kirilov, Krehl, Kreissl-Dörfler, Lange, Leichtfried, Leinen, Ludvigsson, López Aguilar, Martin David, Martínez Martínez, Masip Hidalgo, Maňka, McAvan, McCarthy, Menéndez del Valle, Milana, Moreira, Muñiz De Urquiza, Neuser, Neveďalová, Nilsson, Olejniczak, Padar, Paleckis, Paliadeli, Panzeri, Papadopoulou, Pargneaux, Pașcu, Perello Rodriguez, Pirillo, Pittella, Poc, Podimata, Prendergast, Prodi, Rapkay, Rapti, Regner, Repo, Riera Madurell, Rodust, Romero López, Roth-Behrendt, Rouček, Sassoli, Schaldemose, Sehnalová, Senyszyn, Serracchiani, Simon, Simpson, Siwiec, Skinner, Smolková, Sophocleous, Stavrakakis, Steinruck, Stihler, Susta, Swoboda, Sánchez Presedo, Sârbu, Tabajdi, Thomas, Tirolien, Trautmann, Tănăsescu, Ulvskog, Van Brempt, Vaughan, Vergnaud, Weidenholzer, Weiler, Westlund, Westphal, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zala, Zemke, Țicău

Verts/ALE: Albrecht, Andersdotter, Auken, Benarab-Attou, Bicep, Bové, Brantner, Bélier, Bütikofer, Chrysogelos, Cochet, Cohn-Bendit, Cramer, Cronberg, Delli, Engström, Flautre, Giegold, Grèze, Harms, Hassi, Häfner, Häusling, Jadot, Joly, Keller, Kiil-Nielsen, Lambert, Lamberts, Lichtenberger, Lochbihler, Lunacek, Lövin, Miranda, Rivasi, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schroedter, Schulz Werner, Smith, Staes, Tarand, Tavares, Taylor Keith, Trüpel, Turmes, Ždanoka

Imod: 7

EFD: Agnew, Allam, Andreasen, Bizzotto, Bufton, Clark, Helmer

Hverken eller: 6

ECR: Van Orden

GUE/NGL: Angourakis

NI: Claeys, Gollnisch, Le Pen Marine, Mölzer

Stemmerettelser og -intentioner

For : Karin Kadenbach, Britta Thomsen

2.   A7-0207/2012 - David Martin - Am 5

For: 98

ALDE: Bennahmias

EFD: Agnew, Andreasen, Bufton, Clark, Helmer

GUE/NGL: Anderson, Angourakis, Bisky, Chountis, Ernst, Ferreira João, Gustafsson, Hadjigeorgiou, Händel, Hénin, Klute, Liotard, Lösing, Matias, Meyer, Murphy, Mélenchon, Omarjee, Ransdorf, Rubiks, Scholz, Sousa, Triantaphyllides, Vergiat, Wils, Zimmer, Zuber

NI: Brons, Dodds, Ehrenhauser, Martin Hans-Peter, Vadim Tudor

PPE: Brok, Florenz, Handzlik, Vlasto

S&D: Attard-Montalto, Färm, Hedh, Ludvigsson, Nilsson, Olejniczak, Ulvskog, Westlund

Verts/ALE: Albrecht, Andersdotter, Auken, Benarab-Attou, Bicep, Bové, Brantner, Bélier, Bütikofer, Chrysogelos, Cochet, Cohn-Bendit, Cramer, Cronberg, Delli, Engström, Flautre, Giegold, Grèze, Harms, Hassi, Häfner, Häusling, Jadot, Joly, Keller, Kiil-Nielsen, Lambert, Lamberts, Lichtenberger, Lochbihler, Lunacek, Lövin, Miranda, Rivasi, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schroedter, Schulz Werner, Smith, Staes, Tarand, Tavares, Taylor Keith, Trüpel, Turmes, Ždanoka

Imod: 510

ALDE: Alfano, Alvaro, Aylward, Bearder, Bilbao Barandica, Chatzimarkakis, Creutzmann, Crowley, Davies, Donskis, Duff, Gallagher, Goerens, Goulard, Griesbeck, Hall, Harkin, Ilchev, Jensen, Johansson, Jäätteenmäki, Kacin, Kazak, Klinz, Kozlík, Krahmer, Lambsdorff, Ludford, Lyon, Løkkegaard, Manders, McMillan-Scott, Meissner, Michel, Mulder, Mănescu, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Nicolai, Ojuland, Oviir, Panayotov, Parvanova, Paulsen, Reimers, Ries, Rinaldi, Rochefort, Rohde, Savisaar-Toomast, Schmidt, Skylakakis, Takkula, Taylor Rebecca, Thein, Theurer, Torvalds, Uggias, Vajgl, Verhofstadt, Vălean, Watson, Weber Renate, Werthmann, Wikström, Zanoni, de Sarnez

ECR: Ashworth, Bielan, Bokros, Cabrnoch, Callanan, Czarnecki, Deva, Elles, Fajmon, Ford, Foster, Fox, Girling, Gróbarczyk, Harbour, Kamiński, Karim, Kowal, Kožušník, Legutko, McClarkin, McIntyre, Migalski, Nicholson, Ouzký, Piotrowski, Poręba, Rosbach, Stevenson, Strejček, Swinburne, Szymański, Tannock, Tomaševski, Tošenovský, Van Orden, Vlasák, Wojciechowski, Yannakoudakis, Zahradil, Zīle, Češková

EFD: Allam, Belder, Bizzotto, Borghezio, Cymański, Fontana, Imbrasas, Morganti, Paška, Rossi, Salavrakos, Salvini, Scottà, Speroni, Terho, Tzavela, Vanhecke, Włosowicz

NI: Claeys, Griffin, Severin, Sosa Wagner, Stadler, Stoyanov Dimitar, Szegedi, van der Stoep

PPE: Albertini, Andrikienė, Angelilli, Antonescu, Auconie, Audy, Bach, Bagó, Baldassarre, Balz, Bastos, Bauer, Becker, Berlato, Berra, Bodu, Bonsignore, Borys, Boulland, Bratkowski, Buzek, Bánki, Böge, Băsescu, Březina, Cadec, Cancian, Carvalho, Casa, Casini, Caspary, Cavada, Coelho, Collin-Langen, Comi, Corazza Bildt, Correa Zamora, Danjean, Dati, Daul, De Veyrac, Delvaux, Deutsch, Deß, Dorfmann, Díaz de Mera García Consuegra, Ehler, Engel, Essayah, Feio, Ferber, Fernandes, Fidanza, Fisas Ayxela, Fjellner, Fraga Estévez, Franco, Gabriel, Gahler, Gallo, Gardini, Gauzès, Giannakou, Glattfelder, Grosch, Grossetête, Grzyb, Gräßle, Gutiérrez-Cortines, Gyürk, Gál, Gáll-Pelcz, Hankiss, Herranz García, Hibner, Hohlmeier, Hortefeux, Hökmark, Hübner, Iacolino, Ibrisagic, Iturgaiz Angulo, Ivanova, Jahr, Jazłowiecka, Jeggle, Jiménez-Becerril Barrio, Jordan, Juvin, Járóka, Jędrzejewska, Kaczmarek, Kalinowski, Kalniete, Kariņš, Kasoulides, Kelam, Kelly, Klaß, Koch, Korhola, Koumoutsakos, Kozłowski, Kratsa-Tsagaropoulou, Kuhn, Kukan, Köstinger, La Via, Lamassoure, Langen, Le Brun, Le Grip, Lehne, Liese, Lisek, Lope Fontagné, Luhan, Lulling, Macovei, Malinov, Mann, Marcinkiewicz, Marinescu, Mastella, Matera, Mathieu, Mato Adrover, Matula, Mauro, Mayer, Mayor Oreja, Mazej Kukovič, McGuinness, Millán Mon, Mitchell, Morin-Chartier, Morkūnaitė-Mikulėnienė, Motti, Muscardini, Mészáros, Neynsky, Niculescu, Nitras, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Ortiz Vilella, Pack, Papanikolaou, Papastamkos, Patrão Neves, Peterle, Pieper, Pirker, Ponga, Posselt, Preda, Protasiewicz, Proust, Pöttering, Reul, Riquet, Roatta, Roithová, Ronzulli, Rübig, Salafranca Sánchez-Neyra, Sanchez-Schmid, Sartori, Sarvamaa, Saryusz-Wolski, Saudargas, Saïfi, Schnellhardt, Schnieber-Jastram, Schöpflin, Scurria, Sedó i Alabart, Seeber, Siekierski, Silvestris, Skrzydlewska, Sommer, Sonik, Stolojan, Striffler, Surján, Svensson, Szájer, Sógor, Teixeira, Theocharous, Thun und Hohenstein, Thyssen, Trzaskowski, Tsoukalas, Tőkés, Ulmer, Urutchev, Vaidere, Verheyen, Vidal-Quadras, Voss, Wałęsa, Weber Manfred, Weisgerber, Winkler Iuliu, Winkler Hermann, Wortmann-Kool, Zalba Bidegain, Zalewski, Zanicchi, Zasada, Zeller, Zver, Zwiefka, del Castillo Vera, Łukacijewska, Őry, Šadurskis, Šťastný

S&D: Andrés Barea, Arlacchi, Arsenis, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Berlinguer, Berman, Berès, Blinkevičiūtė, Borsellino, Boștinaru, Brzobohatá, Bullmann, Capoulas Santos, Caronna, Cashman, Cercas, Childers, Christensen, Cliveti, Cofferati, Correia de Campos, Costa, Costello, Cottigny, Cozzolino, Crețu, Cuschieri, Cutaș, Danellis, De Angelis, De Castro, De Keyser, Domenici, Droutsas, Dušek, Dăncilă, El Khadraoui, Enciu, Ertug, Estrela, Fajon, Falbr, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Garcés Ramón, García Pérez, García-Hierro Caraballo, Gardiazábal Rubial, Gebhardt, Geier, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Goebbels, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Gurmai, Göncz, Haug, Hoang Ngoc, Howitt, Hughes, Iotova, Irigoyen Pérez, Ivan, Jaakonsaari, Jørgensen, Kadenbach, Kammerevert, Kirilov, Kleva, Koppa, Krehl, Kreissl-Dörfler, Lange, Leichtfried, Leinen, López Aguilar, Martin David, Martínez Martínez, Masip Hidalgo, Maňka, McAvan, McCarthy, Menéndez del Valle, Milana, Moreira, Muñiz De Urquiza, Mynář, Neuser, Neveďalová, Padar, Paleckis, Paliadeli, Panzeri, Papadopoulou, Pargneaux, Pașcu, Perello Rodriguez, Pirillo, Pittella, Poc, Podimata, Prendergast, Prodi, Rapkay, Rapti, Regner, Repo, Riera Madurell, Rodust, Romero López, Roth-Behrendt, Rouček, Sassoli, Schaldemose, Sehnalová, Senyszyn, Serracchiani, Simon, Simpson, Sippel, Siwiec, Skinner, Smolková, Sophocleous, Stavrakakis, Steinruck, Stihler, Susta, Swoboda, Sánchez Presedo, Sârbu, Tabajdi, Thomas, Thomsen, Tirolien, Trautmann, Tănăsescu, Van Brempt, Vaughan, Vergnaud, Weber Henri, Weidenholzer, Weiler, Westphal, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zala, Zemke, Țicău

Hverken eller: 9

ALDE: Lepage

GUE/NGL: Kohlíček, Maštálka, Remek

NI: Gollnisch, Le Pen Marine, Morvai, Mölzer, Obermayr

Stemmerettelser og -intentioner

Imod : John Attard-Montalto, Mário David

3.   A7-0207/2012 - David Martin - Am 6

For: 96

ALDE: Bennahmias

EFD: Agnew, Andreasen, Bufton, Clark, Helmer

GUE/NGL: Anderson, Angourakis, Bisky, Chountis, Ernst, Ferreira João, Gustafsson, Hadjigeorgiou, Händel, Hénin, Klute, Liotard, Lösing, Matias, Meyer, Murphy, Mélenchon, Omarjee, Ransdorf, Remek, Rubiks, Scholz, Sousa, Triantaphyllides, Vergiat, Wils, Zimmer, Zuber

NI: Dodds, Ehrenhauser, Martin Hans-Peter, Vadim Tudor

PPE: Bonsignore, Stolojan

S&D: Färm, Haug, Hedh, Ludvigsson, Mynář, Nilsson, Ulvskog, Westlund

Verts/ALE: Albrecht, Andersdotter, Auken, Benarab-Attou, Bicep, Bové, Brantner, Bélier, Bütikofer, Chrysogelos, Cochet, Cohn-Bendit, Cramer, Cronberg, Delli, Engström, Flautre, Giegold, Grèze, Harms, Hassi, Häfner, Häusling, Jadot, Joly, Keller, Kiil-Nielsen, Lambert, Lamberts, Lichtenberger, Lochbihler, Lunacek, Lövin, Miranda, Rivasi, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schroedter, Schulz Werner, Smith, Staes, Tarand, Tavares, Taylor Keith, Trüpel, Turmes, Ždanoka

Imod: 516

ALDE: Alfano, Alvaro, Aylward, Bearder, Bilbao Barandica, Chatzimarkakis, Creutzmann, Crowley, Davies, Donskis, Duff, Gallagher, Goerens, Goulard, Griesbeck, Hall, Harkin, Ilchev, Jensen, Johansson, Jäätteenmäki, Kacin, Kazak, Klinz, Kozlík, Krahmer, Lambsdorff, Ludford, Lyon, Løkkegaard, Manders, McMillan-Scott, Meissner, Michel, Mulder, Mănescu, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Nicolai, Ojuland, Oviir, Panayotov, Paulsen, Reimers, Ries, Rinaldi, Rochefort, Rohde, Savisaar-Toomast, Schmidt, Skylakakis, Takkula, Taylor Rebecca, Thein, Theurer, Torvalds, Uggias, Vajgl, Verhofstadt, Vălean, Watson, Weber Renate, Werthmann, Wikström, Zanoni, de Sarnez

ECR: Ashworth, Bielan, Bokros, Cabrnoch, Callanan, Czarnecki, Deva, Elles, Fajmon, Ford, Foster, Fox, Girling, Gróbarczyk, Harbour, Kamiński, Karim, Kowal, Kožušník, Legutko, McClarkin, McIntyre, Migalski, Nicholson, Ouzký, Piotrowski, Poręba, Rosbach, Stevenson, Strejček, Swinburne, Szymański, Tannock, Tomaševski, Tošenovský, Van Orden, Vlasák, Wojciechowski, Yannakoudakis, Zahradil, Zīle, Češková

EFD: Belder, Bizzotto, Borghezio, Cymański, Fontana, Imbrasas, Morganti, Paška, Rossi, Salavrakos, Salvini, Scottà, Speroni, Terho, Tzavela, Vanhecke, Włosowicz, Ziobro

NI: Brons, Claeys, Gollnisch, Griffin, Le Pen Marine, Mölzer, Obermayr, Severin, Sosa Wagner, Stadler, Stoyanov Dimitar, Szegedi, van der Stoep

PPE: Albertini, Andrikienė, Angelilli, Antonescu, Auconie, Audy, Bach, Bagó, Baldassarre, Balz, Bastos, Bauer, Becker, Berlato, Berra, Bodu, Borys, Boulland, Bratkowski, Brok, Buzek, Bánki, Böge, Băsescu, Březina, Cadec, Cancian, Carvalho, Casa, Casini, Caspary, Cavada, Coelho, Collin-Langen, Comi, Corazza Bildt, Correa Zamora, Danjean, Dati, Daul, De Veyrac, Delvaux, Deutsch, Deß, Dorfmann, Díaz de Mera García Consuegra, Ehler, Engel, Essayah, Feio, Ferber, Fernandes, Fidanza, Fisas Ayxela, Fjellner, Florenz, Fraga Estévez, Franco, Gabriel, Gahler, Gallo, Gardini, Gauzès, Giannakou, Glattfelder, Grosch, Grossetête, Grzyb, Gräßle, Gutiérrez-Cortines, Gyürk, Gál, Gáll-Pelcz, Handzlik, Hankiss, Herranz García, Hibner, Hohlmeier, Hortefeux, Hökmark, Hübner, Iacolino, Ibrisagic, Iturgaiz Angulo, Ivanova, Jahr, Jazłowiecka, Jeggle, Jiménez-Becerril Barrio, Jordan, Juvin, Járóka, Jędrzejewska, Kaczmarek, Kalinowski, Kalniete, Kariņš, Kasoulides, Kelam, Kelly, Klaß, Koch, Korhola, Koumoutsakos, Kozłowski, Kratsa-Tsagaropoulou, Kuhn, Kukan, Köstinger, La Via, Lamassoure, Langen, Le Brun, Le Grip, Lehne, Liese, Lisek, Lope Fontagné, Luhan, Lulling, Macovei, Malinov, Mann, Marcinkiewicz, Marinescu, Mastella, Matera, Mathieu, Mato Adrover, Matula, Mauro, Mayer, Mayor Oreja, Mazej Kukovič, McGuinness, Millán Mon, Mitchell, Morin-Chartier, Morkūnaitė-Mikulėnienė, Motti, Muscardini, Mészáros, Neynsky, Niculescu, Nitras, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Ortiz Vilella, Pack, Papanikolaou, Papastamkos, Patrão Neves, Peterle, Pieper, Pirker, Ponga, Posselt, Preda, Protasiewicz, Proust, Pöttering, Reul, Riquet, Roatta, Roithová, Ronzulli, Rübig, Salafranca Sánchez-Neyra, Sanchez-Schmid, Sartori, Sarvamaa, Saryusz-Wolski, Saudargas, Saïfi, Schnellhardt, Schnieber-Jastram, Schöpflin, Scurria, Sedó i Alabart, Seeber, Siekierski, Silvestris, Skrzydlewska, Sommer, Sonik, Striffler, Surján, Svensson, Szájer, Sógor, Teixeira, Theocharous, Thun und Hohenstein, Thyssen, Trzaskowski, Tsoukalas, Tőkés, Ulmer, Urutchev, Vaidere, Verheyen, Vidal-Quadras, Vlasto, Voss, Wałęsa, Weber Manfred, Weisgerber, Winkler Iuliu, Winkler Hermann, Wortmann-Kool, Zalba Bidegain, Zalewski, Zanicchi, Zasada, Zeller, Zver, Zwiefka, del Castillo Vera, Łukacijewska, Őry, Šadurskis, Šťastný

S&D: Andrés Barea, Arlacchi, Arsenis, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Berlinguer, Berman, Berès, Blinkevičiūtė, Borsellino, Boștinaru, Brzobohatá, Bullmann, Capoulas Santos, Caronna, Cashman, Castex, Cercas, Childers, Christensen, Cliveti, Cofferati, Correia de Campos, Costa, Costello, Cottigny, Cozzolino, Crețu, Cuschieri, Cutaș, Danellis, De Angelis, De Castro, De Keyser, Domenici, Droutsas, Dušek, Dăncilă, El Khadraoui, Enciu, Ertug, Estrela, Fajon, Falbr, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Garcés Ramón, García Pérez, García-Hierro Caraballo, Gardiazábal Rubial, Gebhardt, Geier, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Goebbels, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Gurmai, Göncz, Herczog, Hoang Ngoc, Howitt, Hughes, Iotova, Irigoyen Pérez, Ivan, Jaakonsaari, Jørgensen, Kadenbach, Kammerevert, Kirilov, Kleva, Koppa, Krehl, Kreissl-Dörfler, Lange, Leichtfried, Leinen, López Aguilar, Martin David, Martínez Martínez, Masip Hidalgo, Maňka, McCarthy, Menéndez del Valle, Milana, Moreira, Muñiz De Urquiza, Neuser, Neveďalová, Olejniczak, Padar, Paleckis, Paliadeli, Panzeri, Papadopoulou, Pargneaux, Pașcu, Perello Rodriguez, Pirillo, Pittella, Poc, Podimata, Prendergast, Prodi, Rapkay, Rapti, Regner, Riera Madurell, Rodust, Romero López, Roth-Behrendt, Rouček, Sassoli, Schaldemose, Sehnalová, Senyszyn, Serracchiani, Simon, Simpson, Sippel, Siwiec, Skinner, Smolková, Sophocleous, Stavrakakis, Steinruck, Stihler, Susta, Swoboda, Sánchez Presedo, Sârbu, Tabajdi, Thomas, Thomsen, Tirolien, Trautmann, Tănăsescu, Van Brempt, Vaughan, Vergnaud, Weber Henri, Weidenholzer, Weiler, Westphal, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zala, Zemke, Țicău

Hverken eller: 5

ALDE: Lepage

EFD: Allam

GUE/NGL: Kohlíček, Maštálka

NI: Morvai

Stemmerettelser og -intentioner

Imod : Mário David

4.   A7-0207/2012 - David Martin - Am 4

For: 316

ALDE: Alfano, Alvaro, Aylward, Bearder, Bennahmias, Bilbao Barandica, Chatzimarkakis, Creutzmann, Crowley, Davies, Donskis, Duff, Gallagher, Goerens, Goulard, Griesbeck, Hall, Harkin, Ilchev, Jensen, Jäätteenmäki, Kacin, Kazak, Kozlík, Krahmer, Lambsdorff, Ludford, Lyon, Løkkegaard, Manders, McMillan-Scott, Meissner, Michel, Mulder, Mănescu, Newton Dunn, Ojuland, Oviir, Panayotov, Parvanova, Paulsen, Reimers, Ries, Rinaldi, Rochefort, Rohde, Savisaar-Toomast, Skylakakis, Takkula, Taylor Rebecca, Thein, Theurer, Torvalds, Uggias, Vajgl, Verhofstadt, Vălean, Watson, Weber Renate, Werthmann, Wikström, Zanoni, de Sarnez

EFD: Agnew, Andreasen, Bufton, Clark, Helmer

GUE/NGL: Anderson, Bisky, Chountis, Ernst, Ferreira João, Gustafsson, Hadjigeorgiou, Händel, Hénin, Klute, Liotard, Lösing, Matias, Meyer, Murphy, Mélenchon, Omarjee, Ransdorf, Remek, Scholz, Sousa, Triantaphyllides, Vergiat, Wils, Zimmer, Zuber

NI: Dodds, Ehrenhauser, Gollnisch, Le Pen Marine, Martin Hans-Peter, Mölzer, Obermayr, Severin, Sosa Wagner, Stadler, Stoyanov Dimitar, Vadim Tudor

PPE: Engel, Kelly, McGuinness, Mitchell, Zver

S&D: Andrés Barea, Arlacchi, Arsenis, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Berlinguer, Berman, Berès, Blinkevičiūtė, Borsellino, Boștinaru, Brzobohatá, Bullmann, Capoulas Santos, Caronna, Cashman, Castex, Cercas, Childers, Christensen, Cliveti, Cofferati, Correia de Campos, Costa, Costello, Cottigny, Cozzolino, Crețu, Cuschieri, Cutaș, Danellis, De Castro, De Keyser, Domenici, Droutsas, Dušek, Dăncilă, El Khadraoui, Enciu, Ertug, Estrela, Fajon, Falbr, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Garcés Ramón, García Pérez, García-Hierro Caraballo, Gardiazábal Rubial, Gebhardt, Geier, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Goebbels, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Gurmai, Göncz, Haug, Hoang Ngoc, Howitt, Hughes, Iotova, Irigoyen Pérez, Ivan, Jaakonsaari, Jørgensen, Kadenbach, Kammerevert, Kirilov, Kleva, Koppa, Krehl, Kreissl-Dörfler, Lange, Leichtfried, Leinen, López Aguilar, Martin David, Martínez Martínez, Masip Hidalgo, Maňka, McAvan, McCarthy, Menéndez del Valle, Milana, Moreira, Muñiz De Urquiza, Mynář, Neuser, Neveďalová, Obiols, Olejniczak, Padar, Paleckis, Paliadeli, Panzeri, Papadopoulou, Pargneaux, Pașcu, Perello Rodriguez, Pirillo, Pittella, Podimata, Prendergast, Prodi, Rapkay, Rapti, Regner, Repo, Riera Madurell, Rodust, Romero López, Roth-Behrendt, Rouček, Sassoli, Schaldemose, Sehnalová, Senyszyn, Serracchiani, Simon, Simpson, Sippel, Siwiec, Skinner, Smolková, Sophocleous, Stavrakakis, Steinruck, Stihler, Susta, Swoboda, Sánchez Presedo, Sârbu, Tabajdi, Thomas, Thomsen, Tirolien, Trautmann, Tănăsescu, Van Brempt, Vaughan, Vergnaud, Weber Henri, Weidenholzer, Weiler, Westphal, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zala, Zemke, Țicău

Verts/ALE: Albrecht, Andersdotter, Auken, Benarab-Attou, Bicep, Bové, Brantner, Bélier, Bütikofer, Chrysogelos, Cochet, Cohn-Bendit, Cramer, Cronberg, Delli, Engström, Flautre, Giegold, Grèze, Harms, Hassi, Häfner, Häusling, Jadot, Joly, Keller, Kiil-Nielsen, Lambert, Lamberts, Lichtenberger, Lochbihler, Lunacek, Lövin, Miranda, Rivasi, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schroedter, Schulz Werner, Smith, Staes, Tarand, Tavares, Taylor Keith, Trüpel, Turmes, Ždanoka

Imod: 287

ALDE: Johansson, Neyts-Uyttebroeck, Schmidt

ECR: Ashworth, Bielan, Bokros, Cabrnoch, Callanan, Czarnecki, Deva, Elles, Fajmon, Ford, Foster, Fox, Girling, Gróbarczyk, Harbour, Kamiński, Karim, Kowal, Kožušník, Legutko, McClarkin, McIntyre, Nicholson, Ouzký, Piotrowski, Poręba, Rosbach, Stevenson, Strejček, Swinburne, Szymański, Tannock, Tomaševski, Tošenovský, Van Orden, Vlasák, Wojciechowski, Yannakoudakis, Zahradil, Zīle, Češková

EFD: Bizzotto, Borghezio, Cymański, Fontana, Kurski, Morganti, Rossi, Salavrakos, Salvini, Scottà, Speroni, Terho, Tzavela, Vanhecke, Włosowicz, Ziobro

GUE/NGL: Angourakis

NI: Brons, Claeys, Griffin, Szegedi, van der Stoep

PPE: Albertini, Andrikienė, Angelilli, Antonescu, Auconie, Audy, Bach, Bagó, Baldassarre, Balz, Bastos, Bauer, Becker, Berlato, Berra, Bodu, Bonsignore, Borys, Boulland, Bratkowski, Brok, Buzek, Bánki, Böge, Băsescu, Březina, Cadec, Cancian, Carvalho, Casa, Casini, Caspary, Cavada, Coelho, Collin-Langen, Comi, Corazza Bildt, Correa Zamora, Danjean, Dati, Daul, De Veyrac, Delvaux, Deutsch, Deß, Dorfmann, Díaz de Mera García Consuegra, Ehler, Essayah, Feio, Ferber, Fernandes, Fidanza, Fisas Ayxela, Fjellner, Florenz, Fraga Estévez, Franco, Gabriel, Gahler, Gallo, Gardini, Gauzès, Giannakou, Glattfelder, Grosch, Grossetête, Grzyb, Gräßle, Gutiérrez-Cortines, Gyürk, Gál, Gáll-Pelcz, Handzlik, Hankiss, Herranz García, Hibner, Hohlmeier, Hortefeux, Hökmark, Hübner, Iacolino, Ibrisagic, Iturgaiz Angulo, Ivanova, Jahr, Jazłowiecka, Jeggle, Jiménez-Becerril Barrio, Jordan, Juvin, Járóka, Jędrzejewska, Kaczmarek, Kalinowski, Kalniete, Kariņš, Kasoulides, Kelam, Klaß, Koch, Korhola, Koumoutsakos, Kozłowski, Kratsa-Tsagaropoulou, Kuhn, Kukan, Köstinger, La Via, Lamassoure, Langen, Le Brun, Le Grip, Lehne, Liese, Lope Fontagné, Lulling, Macovei, Malinov, Mann, Marcinkiewicz, Marinescu, Mastella, Matera, Mato Adrover, Matula, Mauro, Mayer, Mayor Oreja, Mazej Kukovič, Millán Mon, Morin-Chartier, Morkūnaitė-Mikulėnienė, Motti, Muscardini, Mészáros, Neynsky, Niculescu, Nitras, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Ortiz Vilella, Pack, Papanikolaou, Papastamkos, Patrão Neves, Pieper, Pirker, Ponga, Posselt, Preda, Protasiewicz, Proust, Pöttering, Reul, Riquet, Roatta, Roithová, Ronzulli, Rübig, Salafranca Sánchez-Neyra, Sanchez-Schmid, Sartori, Sarvamaa, Saryusz-Wolski, Saudargas, Saïfi, Schnellhardt, Schnieber-Jastram, Schöpflin, Scurria, Sedó i Alabart, Seeber, Siekierski, Silvestris, Skrzydlewska, Sommer, Sonik, Stolojan, Striffler, Surján, Svensson, Szájer, Sógor, Teixeira, Theocharous, Thun und Hohenstein, Thyssen, Trzaskowski, Tsoukalas, Tőkés, Ulmer, Urutchev, Verheyen, Vidal-Quadras, Vlasto, Voss, Wałęsa, Weber Manfred, Weisgerber, Winkler Iuliu, Winkler Hermann, Wortmann-Kool, Zalba Bidegain, Zalewski, Zanicchi, Zasada, Zeller, Zwiefka, del Castillo Vera, Łukacijewska, Őry, Šadurskis, Šťastný

S&D: De Angelis, Färm, Hedh, Ludvigsson, Nilsson, Ulvskog, Westlund

Hverken eller: 12

ALDE: Klinz, Lepage

EFD: Allam, Belder, Imbrasas, Paška

GUE/NGL: Kohlíček, Maštálka, Rubiks

NI: Morvai

PPE: Peterle

S&D: Poc

Stemmerettelser og -intentioner

For : Francesco De Angelis

Imod : Mário David

5.   A7-0207/2012 - David Martin - Lovgivningsmæssig beslutning

For: 322

ALDE: Alfano, Alvaro, Aylward, Bearder, Bennahmias, Bilbao Barandica, Chatzimarkakis, Creutzmann, Crowley, Davies, Donskis, Duff, Gallagher, Goerens, Goulard, Griesbeck, Hall, Harkin, Ilchev, Jensen, Johansson, Jäätteenmäki, Kacin, Kazak, Lambsdorff, Lepage, Ludford, Lyon, Løkkegaard, Manders, McMillan-Scott, Michel, Mănescu, Newton Dunn, Nicolai, Ojuland, Oviir, Panayotov, Parvanova, Paulsen, Ries, Rinaldi, Rochefort, Rohde, Savisaar-Toomast, Skylakakis, Takkula, Taylor Rebecca, Thein, Theurer, Torvalds, Uggias, Vajgl, Verhofstadt, Vălean, Watson, Weber Renate, Werthmann, Wikström, Zanoni, de Sarnez

EFD: Agnew, Belder, Bizzotto, Borghezio, Bufton, Clark, Fontana, Helmer, Imbrasas, Kurski, Morganti, Paška, Rossi, Salavrakos, Salvini, Scottà, Terho

GUE/NGL: Anderson, Bisky, Chountis, Ernst, Gustafsson, Hadjigeorgiou, Händel, Klute, Liotard, Matias, Meyer, Ransdorf, Remek, Rubiks, Scholz, Sousa, Triantaphyllides, Vergiat, Zimmer

NI: Brons, Dodds, Ehrenhauser, Griffin, Martin Hans-Peter, Morvai, Severin, Sosa Wagner, Stadler, Stoyanov Dimitar, Vadim Tudor

PPE: Brok, Engel, Grosch, Jahr, Neynsky, Nitras, Schnieber-Jastram, Sedó i Alabart, Zver

S&D: Andrés Barea, Arlacchi, Arsenis, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Berlinguer, Berman, Berès, Blinkevičiūtė, Borsellino, Boștinaru, Brzobohatá, Bullmann, Capoulas Santos, Caronna, Cashman, Castex, Cercas, Childers, Christensen, Cliveti, Cofferati, Correia de Campos, Costa, Costello, Cottigny, Cozzolino, Crețu, Cuschieri, Cutaș, Danellis, De Angelis, De Castro, De Keyser, Domenici, Droutsas, Dušek, Dăncilă, El Khadraoui, Enciu, Ertug, Estrela, Fajon, Falbr, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Garcés Ramón, García Pérez, García-Hierro Caraballo, Gardiazábal Rubial, Gebhardt, Geier, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Goebbels, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Gurmai, Göncz, Haug, Herczog, Hoang Ngoc, Howitt, Hughes, Iotova, Irigoyen Pérez, Ivan, Jaakonsaari, Jørgensen, Kadenbach, Kammerevert, Kirilov, Kleva, Koppa, Krehl, Kreissl-Dörfler, Lange, Leichtfried, Leinen, López Aguilar, Martin David, Martínez Martínez, Masip Hidalgo, Maňka, McAvan, McCarthy, Menéndez del Valle, Milana, Moreira, Muñiz De Urquiza, Mynář, Neuser, Neveďalová, Obiols, Olejniczak, Padar, Paliadeli, Panzeri, Papadopoulou, Pargneaux, Pașcu, Perello Rodriguez, Pirillo, Pittella, Poc, Podimata, Prendergast, Prodi, Rapkay, Rapti, Regner, Repo, Riera Madurell, Rodust, Romero López, Roth-Behrendt, Rouček, Sassoli, Schaldemose, Sehnalová, Senyszyn, Serracchiani, Simon, Simpson, Sippel, Siwiec, Skinner, Smolková, Sophocleous, Stavrakakis, Steinruck, Stihler, Susta, Swoboda, Sánchez Presedo, Tabajdi, Thomas, Thomsen, Tirolien, Trautmann, Tănăsescu, Van Brempt, Vaughan, Vergnaud, Weber Henri, Weidenholzer, Weiler, Westphal, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zala, Zemke, Țicău

Verts/ALE: Albrecht, Andersdotter, Auken, Benarab-Attou, Bicep, Bové, Brantner, Bélier, Bütikofer, Chrysogelos, Cochet, Cohn-Bendit, Cramer, Cronberg, Delli, Engström, Flautre, Giegold, Grèze, Harms, Hassi, Häfner, Häusling, Jadot, Joly, Keller, Kiil-Nielsen, Lambert, Lamberts, Lichtenberger, Lochbihler, Lunacek, Lövin, Miranda, Rivasi, Romeva i Rueda, Rühle, Schroedter, Schulz Werner, Smith, Staes, Tarand, Tavares, Taylor Keith, Trüpel, Turmes, Ždanoka

Imod: 78

ALDE: Neyts-Uyttebroeck

ECR: Ashworth, Bielan, Bokros, Cabrnoch, Callanan, Czarnecki, Deva, Elles, Fajmon, Ford, Foster, Fox, Girling, Gróbarczyk, Harbour, Kamiński, Karim, Kožušník, Legutko, McClarkin, McIntyre, Nicholson, Ouzký, Poręba, Stevenson, Strejček, Swinburne, Szymański, Tannock, Tomaševski, Tošenovský, Van Orden, Vlasák, Wojciechowski, Yannakoudakis, Zahradil, Zīle, Češková

EFD: Vanhecke

GUE/NGL: Angourakis, Lösing, Murphy, Wils

NI: van der Stoep

PPE: Bagó, Berlato, Cadec, Deß, Feio, Hankiss, Hohlmeier, Hortefeux, Iacolino, Kuhn, Kukan, Langen, Lisek, Mayer, Mazej Kukovič, Muscardini, Oomen-Ruijten, Schnellhardt, Schöpflin, Tsoukalas, Ulmer, Urutchev, Verheyen, Wałęsa, Winkler Hermann, Zalewski, Zeller

S&D: Färm, Hedh, Ludvigsson, Nilsson, Ulvskog, Westlund

Hverken eller: 218

ALDE: Klinz, Kozlík, Krahmer, Meissner, Mulder, Reimers, Schmidt

ECR: Kowal, Piotrowski, Rosbach

EFD: Allam, Cymański, Speroni, Tzavela, Włosowicz, Ziobro

GUE/NGL: Ferreira, Hénin, Kohlíček, Maštálka, Mélenchon, Omarjee, Zuber

NI: Claeys, Gollnisch, Le Pen Marine, Mölzer, Obermayr, Szegedi

PPE: Albertini, Andrikienė, Angelilli, Antonescu, Auconie, Audy, Bach, Baldassarre, Balz, Bastos, Bauer, Becker, Berra, Bodu, Bonsignore, Borys, Boulland, Bratkowski, Buzek, Bánki, Böge, Băsescu, Březina, Cancian, Carvalho, Casa, Casini, Caspary, Cavada, Coelho, Collin-Langen, Comi, Corazza Bildt, Correa Zamora, Danjean, Dati, Daul, De Veyrac, Delvaux, Deutsch, Dorfmann, Díaz de Mera García Consuegra, Ehler, Essayah, Ferber, Fernandes, Fidanza, Fisas Ayxela, Fjellner, Florenz, Fraga Estévez, Franco, Gabriel, Gahler, Gallo, Gardini, Gauzès, Giannakou, Glattfelder, Grossetête, Grzyb, Gräßle, Gutiérrez-Cortines, Gyürk, Gál, Gáll-Pelcz, Handzlik, Herranz García, Hibner, Hökmark, Hübner, Ibrisagic, Iturgaiz Angulo, Ivanova, Jazłowiecka, Jeggle, Jiménez-Becerril Barrio, Jordan, Juvin, Járóka, Jędrzejewska, Kaczmarek, Kalinowski, Kalniete, Kariņš, Kasoulides, Kelam, Kelly, Klaß, Koch, Korhola, Koumoutsakos, Kozłowski, Kratsa-Tsagaropoulou, Köstinger, La Via, Lamassoure, Le Brun, Le Grip, Lehne, Liese, Lope Fontagné, Luhan, Lulling, Macovei, Malinov, Mann, Marcinkiewicz, Marinescu, Mastella, Matera, Mathieu, Mato Adrover, Matula, Mauro, Mayor Oreja, McGuinness, Millán Mon, Mitchell, Morin-Chartier, Morkūnaitė-Mikulėnienė, Motti, Mészáros, Niculescu, Olbrycht, Ortiz Vilella, Pack, Papanikolaou, Papastamkos, Patrão Neves, Peterle, Pieper, Pirker, Ponga, Posselt, Preda, Protasiewicz, Proust, Pöttering, Reul, Riquet, Roatta, Roithová, Ronzulli, Rübig, Salafranca Sánchez-Neyra, Sanchez-Schmid, Sartori, Sarvamaa, Saryusz-Wolski, Saudargas, Saïfi, Scurria, Seeber, Siekierski, Silvestris, Skrzydlewska, Sommer, Sonik, Stolojan, Striffler, Surján, Svensson, Szájer, Sógor, Teixeira, Theocharous, Thun und Hohenstein, Thyssen, Trzaskowski, Tőkés, Vaidere, Vidal-Quadras, Vlasto, Voss, Weber Manfred, Weisgerber, Winkler Iuliu, Wortmann-Kool, Zalba Bidegain, Zanicchi, Zasada, Zwiefka, del Castillo Vera, Łukacijewska, Őry, Šadurskis, Šťastný

Verts/ALE: Schlyter

Stemmerettelser og -intentioner

Hverken eller : Mário David, Brice Hortefeux, Salvador Sedó i Alabart

6.   A7-0264/2012 - Krišjānis Kariņš - Lovgivningsmæssig beslutning

For: 369

ALDE: Alfano, Alvaro, Aylward, Bearder, Bilbao Barandica, Chatzimarkakis, Creutzmann, Crowley, Davies, Donskis, Duff, Gallagher, Goerens, Goulard, Griesbeck, Hall, Harkin, Ilchev, Jensen, Johansson, Jäätteenmäki, Kacin, Kazak, Klinz, Kozlík, Krahmer, Lambsdorff, Ludford, Lyon, Løkkegaard, Manders, Meissner, Michel, Mulder, Mănescu, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Nicolai, Ojuland, Oviir, Panayotov, Parvanova, Paulsen, Reimers, Ries, Rinaldi, Rochefort, Rohde, Savisaar-Toomast, Schmidt, Skylakakis, Takkula, Taylor Rebecca, Thein, Theurer, Torvalds, Uggias, Vajgl, Verhofstadt, Vălean, Watson, Weber Renate, Werthmann, Zanoni, de Sarnez

ECR: Ashworth, Bielan, Bokros, Cabrnoch, Callanan, Czarnecki, Deva, Elles, Fajmon, Ford, Foster, Fox, Girling, Gróbarczyk, Harbour, Kamiński, Karim, Kowal, Kožušník, Legutko, McClarkin, McIntyre, Migalski, Nicholson, Ouzký, Piotrowski, Poręba, Rosbach, Stevenson, Strejček, Swinburne, Szymański, Tannock, Tomaševski, Tošenovský, Van Orden, Vlasák, Wojciechowski, Yannakoudakis, Zahradil, Zīle, Češková

EFD: Allam, Belder, Bizzotto, Borghezio, Cymański, Fontana, Imbrasas, Kurski, Morganti, Rossi, Salavrakos, Salvini, Scottà, Speroni, Tzavela, Vanhecke, Włosowicz, Ziobro

GUE/NGL: Anderson, Bisky, Gustafsson, Kohlíček, Liotard, Matias, Maštálka, Ransdorf, Remek, Sousa, Vergiat, Zimmer

NI: Severin, Sosa Wagner, Stoyanov Dimitar, Szegedi, Vadim Tudor

PPE: Albertini, Andrikienė, Angelilli, Antonescu, Auconie, Audy, Bach, Bagó, Baldassarre, Balz, Bastos, Bauer, Becker, Berlato, Berra, Bodu, Bonsignore, Borys, Boulland, Bratkowski, Brok, Buzek, Bánki, Böge, Băsescu, Březina, Cadec, Cancian, Carvalho, Casa, Casini, Caspary, Cavada, Coelho, Collin-Langen, Comi, Corazza Bildt, Correa Zamora, Danjean, Dati, Daul, De Veyrac, Delvaux, Deutsch, Deß, Dorfmann, Díaz de Mera García Consuegra, Ehler, Engel, Essayah, Feio, Ferber, Fernandes, Fidanza, Fisas Ayxela, Fjellner, Florenz, Fraga Estévez, Franco, Gabriel, Gahler, Gallo, Gardini, Gauzès, Giannakou, Glattfelder, Grosch, Grossetête, Grzyb, Gräßle, Gutiérrez-Cortines, Gyürk, Gál, Gáll-Pelcz, Handzlik, Hankiss, Herranz García, Hibner, Hohlmeier, Hortefeux, Hökmark, Hübner, Iacolino, Ibrisagic, Iturgaiz Angulo, Ivanova, Jahr, Jazłowiecka, Jeggle, Jiménez-Becerril Barrio, Jordan, Juvin, Járóka, Jędrzejewska, Kaczmarek, Kalinowski, Kalniete, Kariņš, Kasoulides, Kelam, Kelly, Klaß, Koch, Korhola, Koumoutsakos, Kovatchev, Kozłowski, Kratsa-Tsagaropoulou, Kuhn, Kukan, Köstinger, La Via, Lamassoure, Langen, Le Brun, Le Grip, Lehne, Liese, Lisek, Lope Fontagné, Luhan, Lulling, Macovei, Malinov, Mann, Marcinkiewicz, Marinescu, Mastella, Matera, Mathieu, Mato Adrover, Matula, Mauro, Mayer, Mayor Oreja, Mazej Kukovič, McGuinness, Millán Mon, Mitchell, Morin-Chartier, Morkūnaitė-Mikulėnienė, Motti, Muscardini, Mészáros, Neynsky, Niculescu, Nitras, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Ortiz Vilella, Pack, Papanikolaou, Papastamkos, Patrão Neves, Peterle, Pieper, Pirker, Ponga, Posselt, Preda, Protasiewicz, Proust, Pöttering, Reul, Riquet, Roatta, Roithová, Ronzulli, Rübig, Salafranca Sánchez-Neyra, Sanchez-Schmid, Sartori, Sarvamaa, Saryusz-Wolski, Saudargas, Saïfi, Schnellhardt, Schnieber-Jastram, Schwab, Schöpflin, Scurria, Sedó i Alabart, Seeber, Siekierski, Silvestris, Skrzydlewska, Sommer, Sonik, Stolojan, Surján, Svensson, Szájer, Sógor, Teixeira, Theocharous, Thun und Hohenstein, Thyssen, Trzaskowski, Tsoukalas, Tőkés, Ulmer, Urutchev, Vaidere, Verheyen, Vidal-Quadras, Vlasto, Voss, Wałęsa, Weber Manfred, Weisgerber, Winkler Iuliu, Winkler Hermann, Wortmann-Kool, Zalba Bidegain, Zalewski, Zanicchi, Zasada, Zeller, Zver, Zwiefka, del Castillo Vera, Łukacijewska, Őry, Šadurskis, Šťastný

S&D: Martin, McCarthy

Imod: 240

ALDE: Bennahmias, Lepage

EFD: Agnew, Andreasen, Bufton, Clark, Helmer

GUE/NGL: Angourakis, Chountis, Hadjigeorgiou, Hénin, Lösing, Meyer, Mélenchon, Omarjee, Triantaphyllides, Wils

NI: Brons, Dodds, Ehrenhauser, Gollnisch, Griffin, Le Pen Marine, Martin Hans-Peter, Mölzer, Obermayr, Stadler, van der Stoep

S&D: Andrés Barea, Arlacchi, Arsenis, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Berlinguer, Berman, Berès, Blinkevičiūtė, Borsellino, Boștinaru, Brzobohatá, Bullmann, Capoulas Santos, Caronna, Cashman, Castex, Cercas, Childers, Christensen, Cliveti, Cofferati, Correia de Campos, Costa, Costello, Cottigny, Cozzolino, Crețu, Cuschieri, Cutaș, Danellis, De Angelis, De Castro, De Keyser, Domenici, Droutsas, Dušek, Dăncilă, El Khadraoui, Enciu, Ertug, Estrela, Fajon, Falbr, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Färm, Garcés Ramón, García Pérez, García-Hierro Caraballo, Gardiazábal Rubial, Gebhardt, Geier, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Goebbels, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Gurmai, Göncz, Haug, Hedh, Herczog, Hoang Ngoc, Howitt, Hughes, Iotova, Irigoyen Pérez, Ivan, Jaakonsaari, Jørgensen, Kadenbach, Kalfin, Kammerevert, Kirilov, Kleva, Koppa, Krehl, Kreissl-Dörfler, Lange, Leichtfried, Leinen, Ludvigsson, López Aguilar, Martínez Martínez, Masip Hidalgo, Maňka, McAvan, Menéndez del Valle, Milana, Moreira, Muñiz De Urquiza, Mynář, Neuser, Neveďalová, Nilsson, Obiols, Olejniczak, Padar, Paleckis, Paliadeli, Panzeri, Papadopoulou, Pargneaux, Pașcu, Perello Rodriguez, Pirillo, Pittella, Poc, Podimata, Prendergast, Prodi, Rapkay, Rapti, Regner, Repo, Riera Madurell, Rodust, Romero López, Roth-Behrendt, Rouček, Sassoli, Schaldemose, Sehnalová, Senyszyn, Serracchiani, Simon, Simpson, Sippel, Siwiec, Skinner, Smolková, Sophocleous, Stavrakakis, Steinruck, Stihler, Susta, Swoboda, Sánchez Presedo, Sârbu, Tabajdi, Thomas, Thomsen, Tirolien, Trautmann, Tănăsescu, Ulvskog, Van Brempt, Vaughan, Vergnaud, Weber Henri, Weidenholzer, Weiler, Westlund, Westphal, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zala, Zemke

Verts/ALE: Albrecht, Andersdotter, Auken, Benarab-Attou, Bicep, Bové, Brantner, Bélier, Bütikofer, Chrysogelos, Cochet, Cohn-Bendit, Cramer, Cronberg, Delli, Engström, Flautre, Giegold, Grèze, Harms, Hassi, Häfner, Häusling, Jadot, Joly, Keller, Kiil-Nielsen, Lambert, Lamberts, Lichtenberger, Lochbihler, Lunacek, Lövin, Miranda, Rivasi, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schroedter, Schulz Werner, Smith, Staes, Tarand, Tavares, Taylor Keith, Trüpel, Turmes, Ždanoka

Hverken eller: 14

EFD: Paška, Terho

GUE/NGL: Ernst, Ferreira João, Händel, Klute, Murphy, Rubiks, Scholz, Zuber

NI: Claeys, Morvai

PPE: Striffler

S&D: Țicău

Stemmerettelser og -intentioner

For : Mário David

7.   A7-0266/2011 - Iratxe García Pérez - Am 103

For: 87

ALDE: Alfano, Bennahmias

EFD: Allam, Belder

GUE/NGL: Anderson, Bisky, Chountis, Ernst, Ferreira João, Gustafsson, Hadjigeorgiou, Händel, Hénin, Klute, Kohlíček, Liotard, Lösing, Matias, Maštálka, Meyer, Murphy, Mélenchon, Omarjee, Ransdorf, Remek, Scholz, Sousa, Triantaphyllides, Vergiat, Wils, Zimmer, Zuber

NI: Brons, Dodds, Ehrenhauser, Gollnisch, Griffin, Le Pen Marine, Martin Hans-Peter, Morvai, Mölzer, Obermayr, Sosa Wagner, Stoyanov Dimitar, Vadim Tudor

PPE: del Castillo Vera

Verts/ALE: Albrecht, Benarab-Attou, Bicep, Bové, Brantner, Bélier, Bütikofer, Chrysogelos, Cramer, Cronberg, Delli, Engström, Flautre, Giegold, Grèze, Hassi, Häfner, Häusling, Jadot, Joly, Keller, Kiil-Nielsen, Lambert, Lamberts, Lichtenberger, Lochbihler, Lunacek, Miranda, Rivasi, Romeva i Rueda, Rühle, Schroedter, Schulz Werner, Smith, Staes, Tarand, Tavares, Taylor Keith, Trüpel, Turmes, Ždanoka

Imod: 517

ALDE: Alvaro, Aylward, Bearder, Bilbao Barandica, Chatzimarkakis, Creutzmann, Crowley, Davies, Donskis, Duff, Gallagher, Goerens, Goulard, Griesbeck, Hall, Harkin, Ilchev, Jensen, Johansson, Jäätteenmäki, Kacin, Kazak, Klinz, Kozlík, Krahmer, Lambsdorff, Ludford, Lyon, Løkkegaard, Manders, McMillan-Scott, Meissner, Michel, Mulder, Mănescu, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Nicolai, Ojuland, Oviir, Panayotov, Parvanova, Paulsen, Reimers, Ries, Rinaldi, Rochefort, Rohde, Savisaar-Toomast, Schmidt, Skylakakis, Takkula, Taylor Rebecca, Thein, Theurer, Torvalds, Uggias, Vajgl, Verhofstadt, Vălean, Watson, Weber Renate, Werthmann, Wikström, Zanoni, de Sarnez

ECR: Ashworth, Bielan, Bokros, Cabrnoch, Callanan, Czarnecki, Deva, Elles, Fajmon, Ford, Foster, Fox, Girling, Gróbarczyk, Harbour, Kamiński, Karim, Kowal, Kožušník, Legutko, McClarkin, McIntyre, Migalski, Nicholson, Ouzký, Piotrowski, Poręba, Rosbach, Stevenson, Strejček, Swinburne, Szymański, Tannock, Tomaševski, Tošenovský, Van Orden, Vlasák, Wojciechowski, Yannakoudakis, Zahradil, Zīle, Češková

EFD: Bizzotto, Borghezio, Cymański, Fontana, Helmer, Kurski, Morganti, Rossi, Salavrakos, Salvini, Scottà, Speroni, Terho, Tzavela, Vanhecke, Włosowicz, Ziobro

GUE/NGL: Angourakis

NI: Severin, Stadler, Szegedi, van der Stoep

PPE: Albertini, Andrikienė, Angelilli, Antonescu, Auconie, Audy, Bach, Bagó, Baldassarre, Balz, Bauer, Becker, Berlato, Berra, Bodu, Bonsignore, Borys, Boulland, Bratkowski, Brok, Buzek, Bánki, Böge, Băsescu, Březina, Cadec, Cancian, Carvalho, Casa, Casini, Caspary, Cavada, Coelho, Collin-Langen, Comi, Corazza Bildt, Correa Zamora, Danjean, Dati, Daul, De Veyrac, Delvaux, Deutsch, Deß, Dorfmann, Díaz de Mera García Consuegra, Ehler, Engel, Essayah, Feio, Ferber, Fernandes, Fidanza, Fisas Ayxela, Fjellner, Florenz, Fraga Estévez, Franco, Gabriel, Gahler, Gallo, Gardini, Gauzès, Giannakou, Glattfelder, Grosch, Grossetête, Grzyb, Gräßle, Gutiérrez-Cortines, Gyürk, Gál, Gáll-Pelcz, Handzlik, Hankiss, Herranz García, Hibner, Hohlmeier, Hortefeux, Hübner, Iacolino, Ibrisagic, Ivanova, Jahr, Jazłowiecka, Jeggle, Jiménez-Becerril Barrio, Jordan, Juvin, Járóka, Jędrzejewska, Kaczmarek, Kalinowski, Kalniete, Kariņš, Kasoulides, Kelam, Kelly, Klaß, Koch, Korhola, Koumoutsakos, Kovatchev, Kozłowski, Kratsa-Tsagaropoulou, Kuhn, Kukan, Köstinger, La Via, Lamassoure, Langen, Le Brun, Le Grip, Lehne, Liese, Lisek, Lope Fontagné, Luhan, Lulling, Macovei, Malinov, Mann, Marcinkiewicz, Marinescu, Mastella, Matera, Mathieu, Mato Adrover, Matula, Mauro, Mayer, Mayor Oreja, Mazej Kukovič, McGuinness, Millán Mon, Mitchell, Morin-Chartier, Morkūnaitė-Mikulėnienė, Motti, Muscardini, Mészáros, Neynsky, Niculescu, Nitras, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Ortiz Vilella, Pack, Papanikolaou, Papastamkos, Patrão Neves, Peterle, Pieper, Pirker, Ponga, Posselt, Preda, Protasiewicz, Pöttering, Reul, Riquet, Roatta, Roithová, Ronzulli, Rübig, Salafranca Sánchez-Neyra, Sanchez-Schmid, Sartori, Sarvamaa, Saryusz-Wolski, Saudargas, Saïfi, Schnellhardt, Schnieber-Jastram, Schwab, Schöpflin, Scurria, Sedó i Alabart, Seeber, Siekierski, Silvestris, Skrzydlewska, Sommer, Sonik, Stolojan, Striffler, Surján, Svensson, Szájer, Sógor, Teixeira, Theocharous, Thun und Hohenstein, Thyssen, Trzaskowski, Tsoukalas, Tőkés, Ulmer, Urutchev, Vaidere, Verheyen, Vidal-Quadras, Vlasto, Voss, Wałęsa, Weber Manfred, Weisgerber, Winkler Iuliu, Winkler Hermann, Wortmann-Kool, Zalba Bidegain, Zalewski, Zanicchi, Zasada, Zeller, Zver, Zwiefka, Łukacijewska, Őry, Šadurskis, Šťastný

S&D: Andrés Barea, Arlacchi, Arsenis, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Berlinguer, Berman, Berès, Blinkevičiūtė, Borsellino, Boștinaru, Brzobohatá, Bullmann, Capoulas Santos, Caronna, Cashman, Castex, Cercas, Childers, Christensen, Cliveti, Cofferati, Correia de Campos, Costa, Costello, Cottigny, Cozzolino, Crețu, Cuschieri, Cutaș, Danellis, De Angelis, De Castro, De Keyser, Domenici, Droutsas, Dušek, Dăncilă, El Khadraoui, Enciu, Ertug, Estrela, Fajon, Falbr, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Färm, Garcés Ramón, García Pérez, García-Hierro Caraballo, Gardiazábal Rubial, Gebhardt, Geier, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Goebbels, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Gurmai, Göncz, Hedh, Herczog, Hoang Ngoc, Howitt, Hughes, Iotova, Irigoyen Pérez, Ivan, Jaakonsaari, Jørgensen, Kadenbach, Kalfin, Kammerevert, Kirilov, Kleva, Koppa, Krehl, Kreissl-Dörfler, Lange, Leichtfried, Leinen, Ludvigsson, López Aguilar, Martin David, Martínez Martínez, Maňka, McAvan, McCarthy, Menéndez del Valle, Milana, Moreira, Muñiz De Urquiza, Mynář, Neuser, Neveďalová, Nilsson, Olejniczak, Padar, Paleckis, Paliadeli, Panzeri, Papadopoulou, Pargneaux, Pașcu, Perello Rodriguez, Pirillo, Pittella, Poc, Podimata, Prendergast, Prodi, Rapkay, Rapti, Regner, Repo, Riera Madurell, Rodust, Romero López, Roth-Behrendt, Rouček, Sassoli, Schaldemose, Sehnalová, Senyszyn, Serracchiani, Simon, Simpson, Sippel, Siwiec, Skinner, Smolková, Stavrakakis, Steinruck, Stihler, Susta, Swoboda, Sánchez Presedo, Sârbu, Tabajdi, Thomas, Thomsen, Tirolien, Trautmann, Tănăsescu, Ulvskog, Van Brempt, Vaughan, Vergnaud, Weber Henri, Weidenholzer, Weiler, Westlund, Westphal, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zala, Zemke, Țicău

Verts/ALE: Auken, Lövin, Schlyter

Hverken eller: 10

ALDE: Lepage

EFD: Agnew, Andreasen, Bufton, Clark, Imbrasas, Paška

GUE/NGL: Rubiks

NI: Claeys

S&D: Masip Hidalgo

Stemmerettelser og -intentioner

Imod : Mário David

8.   A7-0266/2011 - Iratxe García Pérez - Lovgivningsmæssig beslutning

For: 528

ALDE: Alfano, Alvaro, Aylward, Bearder, Bilbao Barandica, Chatzimarkakis, Creutzmann, Crowley, Davies, Donskis, Duff, Gallagher, Goerens, Goulard, Griesbeck, Hall, Harkin, Ilchev, Jensen, Johansson, Jäätteenmäki, Kacin, Kazak, Klinz, Kozlík, Krahmer, Lambsdorff, Lepage, Ludford, Lyon, Løkkegaard, Manders, McMillan-Scott, Meissner, Michel, Mulder, Mănescu, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Nicolai, Ojuland, Oviir, Panayotov, Parvanova, Paulsen, Reimers, Ries, Rinaldi, Rochefort, Rohde, Savisaar-Toomast, Schmidt, Skylakakis, Takkula, Taylor Rebecca, Thein, Theurer, Torvalds, Uggias, Vajgl, Verhofstadt, Vălean, Watson, Werthmann, Zanoni, de Sarnez

ECR: Ashworth, Bielan, Bokros, Callanan, Czarnecki, Deva, Elles, Fajmon, Ford, Foster, Fox, Girling, Gróbarczyk, Harbour, Kamiński, Karim, Kowal, Kožušník, Legutko, McClarkin, McIntyre, Migalski, Nicholson, Ouzký, Piotrowski, Poręba, Rosbach, Stevenson, Strejček, Swinburne, Szymański, Tannock, Tomaševski, Tošenovský, Van Orden, Vlasák, Wojciechowski, Yannakoudakis, Zahradil, Zīle, Češková

EFD: Allam, Belder, Bizzotto, Borghezio, Cymański, Fontana, Imbrasas, Kurski, Morganti, Paška, Rossi, Salavrakos, Salvini, Scottà, Speroni, Terho, Tzavela, Vanhecke, Włosowicz, Ziobro

GUE/NGL: Hadjigeorgiou, Triantaphyllides

NI: Brons, Claeys, Dodds, Gollnisch, Martin Hans-Peter, Morvai, Mölzer, Obermayr, Severin, Sosa Wagner, Stadler, Stoyanov Dimitar, Szegedi

PPE: Albertini, Andrikienė, Angelilli, Antonescu, Auconie, Audy, Bach, Bagó, Baldassarre, Balz, Bastos, Bauer, Berlato, Berra, Bodu, Bonsignore, Borys, Boulland, Bratkowski, Brok, Buzek, Bánki, Böge, Băsescu, Březina, Cadec, Cancian, Carvalho, Casa, Casini, Caspary, Cavada, Coelho, Collin-Langen, Comi, Corazza Bildt, Correa Zamora, Danjean, Dati, Daul, De Veyrac, Delvaux, Deutsch, Deß, Dorfmann, Díaz de Mera García Consuegra, Ehler, Engel, Essayah, Feio, Ferber, Fernandes, Fidanza, Fisas Ayxela, Florenz, Fraga Estévez, Franco, Gabriel, Gahler, Gallo, Gardini, Gauzès, Giannakou, Glattfelder, Grosch, Grossetête, Grzyb, Gräßle, Gutiérrez-Cortines, Gyürk, Gál, Gáll-Pelcz, Handzlik, Hankiss, Herranz García, Hibner, Hohlmeier, Hortefeux, Hübner, Iacolino, Iturgaiz Angulo, Ivanova, Jahr, Jazłowiecka, Jeggle, Jiménez-Becerril Barrio, Jordan, Juvin, Járóka, Jędrzejewska, Kaczmarek, Kalinowski, Kalniete, Kariņš, Kasoulides, Kelam, Kelly, Klaß, Koch, Korhola, Koumoutsakos, Kovatchev, Kozłowski, Kratsa-Tsagaropoulou, Kuhn, Kukan, Köstinger, La Via, Lamassoure, Langen, Le Brun, Le Grip, Lehne, Liese, Lisek, Lope Fontagné, Luhan, Lulling, Macovei, Malinov, Mann, Marcinkiewicz, Marinescu, Mastella, Matera, Mathieu, Mato Adrover, Matula, Mauro, Mayer, Mayor Oreja, Mazej Kukovič, McGuinness, Millán Mon, Mitchell, Morin-Chartier, Morkūnaitė-Mikulėnienė, Motti, Muscardini, Mészáros, Neynsky, Niculescu, Nitras, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Ortiz Vilella, Pack, Papanikolaou, Papastamkos, Patrão Neves, Peterle, Pieper, Pirker, Ponga, Posselt, Preda, Protasiewicz, Proust, Pöttering, Reul, Riquet, Roatta, Roithová, Ronzulli, Rübig, Salafranca Sánchez-Neyra, Sanchez-Schmid, Sartori, Sarvamaa, Saryusz-Wolski, Saudargas, Saïfi, Schnellhardt, Schnieber-Jastram, Schwab, Schöpflin, Scurria, Sedó i Alabart, Seeber, Siekierski, Silvestris, Skrzydlewska, Sommer, Sonik, Stolojan, Striffler, Surján, Svensson, Szájer, Sógor, Teixeira, Theocharous, Thun und Hohenstein, Thyssen, Trzaskowski, Tsoukalas, Tőkés, Ulmer, Urutchev, Vaidere, Verheyen, Vidal-Quadras, Vlasto, Voss, Wałęsa, Weber Manfred, Weisgerber, Winkler Iuliu, Winkler Hermann, Wortmann-Kool, Zalba Bidegain, Zalewski, Zanicchi, Zasada, Zeller, Zver, Zwiefka, del Castillo Vera, Łukacijewska, Őry, Šadurskis, Šťastný

S&D: Andrés Barea, Arlacchi, Arsenis, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Berlinguer, Berman, Berès, Blinkevičiūtė, Borsellino, Boștinaru, Brzobohatá, Bullmann, Capoulas Santos, Caronna, Cashman, Castex, Cercas, Childers, Christensen, Cliveti, Cofferati, Correia de Campos, Costa, Costello, Cottigny, Cozzolino, Crețu, Cuschieri, Cutaș, Danellis, De Angelis, De Castro, De Keyser, Domenici, Droutsas, Dušek, Dăncilă, El Khadraoui, Enciu, Ertug, Estrela, Fajon, Falbr, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Färm, Garcés Ramón, García Pérez, García-Hierro Caraballo, Gardiazábal Rubial, Gebhardt, Geier, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Goebbels, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Gurmai, Göncz, Hedh, Herczog, Hoang Ngoc, Howitt, Hughes, Iotova, Irigoyen Pérez, Ivan, Jaakonsaari, Jørgensen, Kadenbach, Kalfin, Kirilov, Kleva, Koppa, Krehl, Kreissl-Dörfler, Lange, Leichtfried, Leinen, Ludvigsson, López Aguilar, Martin David, Martínez Martínez, Masip Hidalgo, Maňka, McAvan, McCarthy, Menéndez del Valle, Milana, Moreira, Muñiz De Urquiza, Neuser, Neveďalová, Nilsson, Obiols, Olejniczak, Padar, Paleckis, Paliadeli, Panzeri, Papadopoulou, Pargneaux, Pașcu, Perello Rodriguez, Pirillo, Pittella, Poc, Podimata, Prendergast, Prodi, Rapkay, Rapti, Regner, Repo, Riera Madurell, Rodust, Romero López, Roth-Behrendt, Rouček, Sassoli, Schaldemose, Sehnalová, Senyszyn, Serracchiani, Simon, Simpson, Sippel, Siwiec, Skinner, Smolková, Sophocleous, Stavrakakis, Steinruck, Stihler, Susta, Swoboda, Sánchez Presedo, Sârbu, Tabajdi, Thomas, Thomsen, Tirolien, Trautmann, Tănăsescu, Ulvskog, Van Brempt, Vaughan, Vergnaud, Weber Henri, Weidenholzer, Weiler, Westlund, Westphal, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zala, Zemke, Țicău

Imod: 57

ALDE: Bennahmias

GUE/NGL: Angourakis, Chountis

NI: Ehrenhauser, Le Pen Marine, Vadim Tudor, van der Stoep

PPE: Fjellner, Hökmark, Ibrisagic

S&D: Kammerevert

Verts/ALE: Albrecht, Auken, Benarab-Attou, Bicep, Bové, Brantner, Bélier, Bütikofer, Chrysogelos, Cohn-Bendit, Cramer, Cronberg, Delli, Engström, Flautre, Giegold, Grèze, Harms, Hassi, Häfner, Häusling, Jadot, Joly, Keller, Kiil-Nielsen, Lambert, Lamberts, Lichtenberger, Lochbihler, Lunacek, Lövin, Miranda, Rivasi, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schroedter, Schulz Werner, Smith, Staes, Tarand, Tavares, Taylor Keith, Trüpel, Turmes, Ždanoka

Hverken eller: 33

EFD: Agnew, Andreasen, Bufton, Clark, Helmer

GUE/NGL: Anderson, Bisky, Ernst, Ferreira João, Gustafsson, Händel, Hénin, Klute, Kohlíček, Liotard, Lösing, Matias, Maštálka, Meyer, Murphy, Mélenchon, Omarjee, Ransdorf, Remek, Rubiks, Scholz, Sousa, Vergiat, Wils, Zimmer, Zuber

NI: Griffin

S&D: Haug

Stemmerettelser og -intentioner

For : Mário David

9.   A7-0249/2012 - Bernd Lange - Am 28

For: 497

ALDE: Alvaro, Bennahmias, Bilbao Barandica, Griesbeck, Krahmer, Lambsdorff, Lepage, Ludford, Lyon, Rochefort, Takkula, de Sarnez

ECR: Kamiński

EFD: Bizzotto, Borghezio, Fontana, Imbrasas, Morganti, Paška, Rossi, Salavrakos, Salvini, Scottà, Speroni, Terho, Tzavela, Vanhecke

GUE/NGL: Anderson, Angourakis, Chountis, Ernst, Ferreira João, Gustafsson, Hadjigeorgiou, Händel, Hénin, Klute, Kohlíček, Liotard, Lösing, Matias, Maštálka, Meyer, Murphy, Mélenchon, Omarjee, Ransdorf, Remek, Rubiks, Scholz, Sousa, Triantaphyllides, Vergiat, Wils, Zimmer, Zuber

NI: Brons, Claeys, Ehrenhauser, Gollnisch, Griffin, Le Pen Marine, Martin Hans-Peter, Mölzer, Obermayr, Severin, Sosa Wagner, Stadler, Stoyanov Dimitar, Szegedi, Vadim Tudor

PPE: Albertini, Andrikienė, Antonescu, Auconie, Audy, Bach, Bagó, Baldassarre, Balz, Bastos, Bauer, Becker, Berlato, Berra, Bodu, Bonsignore, Borys, Boulland, Bratkowski, Brok, Buzek, Bánki, Böge, Băsescu, Březina, Cadec, Cancian, Carvalho, Casa, Casini, Caspary, Cavada, Coelho, Collin-Langen, Comi, Correa Zamora, Danjean, Dati, Daul, De Veyrac, Delvaux, Deutsch, Deß, Dorfmann, Díaz de Mera García Consuegra, Ehler, Engel, Essayah, Feio, Ferber, Fernandes, Fidanza, Fisas Ayxela, Florenz, Fraga Estévez, Franco, Gabriel, Gahler, Gallo, Gardini, Gauzès, Giannakou, Glattfelder, Grosch, Grossetête, Grzyb, Gräßle, Gutiérrez-Cortines, Gyürk, Gál, Gáll-Pelcz, Handzlik, Hankiss, Herranz García, Hibner, Hohlmeier, Hortefeux, Hökmark, Hübner, Iacolino, Iturgaiz Angulo, Ivanova, Jahr, Jazłowiecka, Jeggle, Jiménez-Becerril Barrio, Jordan, Juvin, Járóka, Jędrzejewska, Kaczmarek, Kalinowski, Kalniete, Kariņš, Kasoulides, Kelam, Kelly, Klaß, Koch, Korhola, Koumoutsakos, Kovatchev, Kozłowski, Kratsa-Tsagaropoulou, Kuhn, Kukan, Köstinger, La Via, Lamassoure, Langen, Le Brun, Le Grip, Lehne, Liese, Lisek, Lope Fontagné, Luhan, Lulling, Malinov, Mann, Marcinkiewicz, Marinescu, Matera, Mathieu, Mato Adrover, Matula, Mauro, Mayer, Mayor Oreja, Mazej Kukovič, McGuinness, Millán Mon, Mitchell, Morin-Chartier, Morkūnaitė-Mikulėnienė, Motti, Muscardini, Mészáros, Neynsky, Niculescu, Nitras, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Ortiz Vilella, Pack, Papanikolaou, Papastamkos, Patrão Neves, Peterle, Pieper, Pirker, Ponga, Posselt, Preda, Protasiewicz, Pöttering, Reul, Riquet, Roatta, Roithová, Ronzulli, Rübig, Salafranca Sánchez-Neyra, Sanchez-Schmid, Sartori, Sarvamaa, Saryusz-Wolski, Saudargas, Saïfi, Schnellhardt, Schnieber-Jastram, Schwab, Schöpflin, Scurria, Sedó i Alabart, Seeber, Siekierski, Silvestris, Skrzydlewska, Sommer, Sonik, Stolojan, Striffler, Surján, Szájer, Sógor, Teixeira, Theocharous, Thun und Hohenstein, Thyssen, Trzaskowski, Tsoukalas, Tőkés, Ulmer, Urutchev, Vaidere, Verheyen, Vidal-Quadras, Vlasto, Voss, Wałęsa, Weber Manfred, Weisgerber, Winkler Iuliu, Winkler Hermann, Wortmann-Kool, Zalba Bidegain, Zalewski, Zanicchi, Zasada, Zeller, Zver, Zwiefka, del Castillo Vera, Łukacijewska, Őry, Šadurskis, Šťastný

S&D: Andrés Barea, Arlacchi, Arsenis, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Berlinguer, Berman, Berès, Blinkevičiūtė, Borsellino, Boștinaru, Brzobohatá, Bullmann, Capoulas Santos, Caronna, Cashman, Castex, Cercas, Childers, Christensen, Cliveti, Cofferati, Correia de Campos, Costa, Costello, Cottigny, Cozzolino, Crețu, Cuschieri, Cutaș, Danellis, De Angelis, De Castro, De Keyser, Domenici, Droutsas, Dušek, Dăncilă, El Khadraoui, Enciu, Ertug, Estrela, Fajon, Falbr, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Garcés Ramón, García Pérez, García-Hierro Caraballo, Gardiazábal Rubial, Gebhardt, Geier, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Goebbels, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Gurmai, Göncz, Haug, Herczog, Hoang Ngoc, Howitt, Hughes, Iotova, Irigoyen Pérez, Ivan, Jaakonsaari, Jørgensen, Kadenbach, Kalfin, Kammerevert, Kirilov, Kleva, Koppa, Krehl, Kreissl-Dörfler, Lange, Leichtfried, Leinen, López Aguilar, Martin David, Martínez Martínez, Masip Hidalgo, Maňka, McAvan, McCarthy, Menéndez del Valle, Milana, Moreira, Muñiz De Urquiza, Mynář, Neuser, Neveďalová, Obiols, Olejniczak, Padar, Paleckis, Paliadeli, Panzeri, Papadopoulou, Pargneaux, Pașcu, Perello Rodriguez, Pirillo, Pittella, Poc, Podimata, Prendergast, Prodi, Rapkay, Rapti, Regner, Repo, Riera Madurell, Rodust, Romero López, Roth-Behrendt, Rouček, Sassoli, Schaldemose, Sehnalová, Senyszyn, Serracchiani, Simon, Simpson, Sippel, Siwiec, Skinner, Smolková, Sophocleous, Stavrakakis, Steinruck, Stihler, Susta, Swoboda, Sánchez Presedo, Sârbu, Tabajdi, Thomas, Thomsen, Tirolien, Trautmann, Tănăsescu, Van Brempt, Vaughan, Vergnaud, Weber Henri, Weidenholzer, Weiler, Westphal, Yáñez-Barnuevo García, Zala, Zemke, Țicău

Verts/ALE: Albrecht, Andersdotter, Auken, Benarab-Attou, Bicep, Bové, Brantner, Bélier, Bütikofer, Chrysogelos, Cochet, Cohn-Bendit, Cramer, Cronberg, Delli, Engström, Flautre, Giegold, Grèze, Harms, Hassi, Häfner, Häusling, Jadot, Joly, Keller, Kiil-Nielsen, Lambert, Lamberts, Lichtenberger, Lochbihler, Lunacek, Lövin, Miranda, Rivasi, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schroedter, Schulz Werner, Smith, Staes, Tarand, Tavares, Taylor Keith, Trüpel, Turmes, Ždanoka

Imod: 109

ALDE: Alfano, Aylward, Bearder, Chatzimarkakis, Creutzmann, Crowley, Davies, Donskis, Duff, Gallagher, Goulard, Hall, Harkin, Ilchev, Jensen, Johansson, Jäätteenmäki, Kacin, Kazak, Klinz, Kozlík, Løkkegaard, Manders, McMillan-Scott, Meissner, Michel, Mulder, Mănescu, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Nicolai, Ojuland, Oviir, Panayotov, Parvanova, Paulsen, Reimers, Ries, Rohde, Savisaar-Toomast, Schmidt, Taylor Rebecca, Thein, Theurer, Uggias, Vajgl, Verhofstadt, Vălean, Watson, Weber Renate, Wikström, Zanoni

ECR: Ashworth, Bielan, Bokros, Cabrnoch, Callanan, Czarnecki, Deva, Elles, Fajmon, Ford, Foster, Fox, Girling, Gróbarczyk, Harbour, Karim, Kowal, Kožušník, Legutko, McClarkin, McIntyre, Migalski, Nicholson, Ouzký, Piotrowski, Poręba, Rosbach, Stevenson, Strejček, Swinburne, Szymański, Tannock, Tomaševski, Tošenovský, Van Orden, Vlasák, Wojciechowski, Yannakoudakis, Zahradil, Zīle, Češková

EFD: Agnew, Andreasen, Bufton, Clark, Cymański, Helmer, Kurski, Włosowicz, Ziobro

NI: Dodds, Morvai, van der Stoep

PPE: Corazza Bildt, Fjellner, Ibrisagic, Svensson

Hverken eller: 11

ALDE: Goerens, Werthmann

EFD: Allam, Belder

PPE: Angelilli

S&D: Färm, Hedh, Ludvigsson, Nilsson, Ulvskog, Westlund

Stemmerettelser og -intentioner

For : Mário David

Imod : Alexander Alvaro, Gunnar Hökmark

10.   A7-0249/2012 - Bernd Lange - Am 32

For: 66

ALDE: Bilbao Barandica

EFD: Bizzotto, Borghezio, Fontana, Morganti, Rossi, Salavrakos, Salvini, Scottà, Speroni

GUE/NGL: Anderson, Angourakis, Bisky, Chountis, Ernst, Ferreira João, Gustafsson, Hadjigeorgiou, Händel, Hénin, Klute, Kohlíček, Liotard, Lösing, Matias, Maštálka, Meyer, Murphy, Mélenchon, Omarjee, Ransdorf, Remek, Rubiks, Scholz, Sousa, Triantaphyllides, Vergiat, Wils, Zimmer, Zuber

NI: Gollnisch, Le Pen Marine, Mölzer, Obermayr, Stadler, Stoyanov Dimitar, Vadim Tudor

PPE: Herranz García, Mato Adrover, Vaidere

S&D: Berès, Castex, Cottigny, Guillaume, Hoang Ngoc, López Aguilar, McCarthy, Pargneaux, Swoboda, Thomas, Tirolien, Trautmann, Vergnaud, Weber Henri, Zala, Țicău

Imod: 530

ALDE: Alfano, Alvaro, Aylward, Bearder, Chatzimarkakis, Creutzmann, Crowley, Davies, Donskis, Duff, Gallagher, Goulard, Hall, Harkin, Ilchev, Jensen, Johansson, Jäätteenmäki, Kacin, Kazak, Klinz, Kozlík, Krahmer, Lambsdorff, Ludford, Lyon, Løkkegaard, Manders, McMillan-Scott, Meissner, Michel, Mulder, Mănescu, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Nicolai, Ojuland, Oviir, Panayotov, Parvanova, Paulsen, Reimers, Rinaldi, Rohde, Savisaar-Toomast, Schmidt, Skylakakis, Takkula, Taylor Rebecca, Thein, Torvalds, Uggias, Vajgl, Verhofstadt, Vălean, Watson, Weber Renate, Werthmann, Wikström, Zanoni

ECR: Ashworth, Bielan, Bokros, Cabrnoch, Callanan, Czarnecki, Deva, Elles, Fajmon, Ford, Foster, Fox, Girling, Gróbarczyk, Harbour, Kamiński, Karim, Kožušník, Legutko, McClarkin, McIntyre, Migalski, Nicholson, Ouzký, Piotrowski, Poręba, Rosbach, Stevenson, Strejček, Swinburne, Szymański, Tannock, Tomaševski, Tošenovský, Van Orden, Vlasák, Wojciechowski, Yannakoudakis, Zahradil, Češková

EFD: Agnew, Andreasen, Belder, Bufton, Clark, Cymański, Helmer, Kurski, Paška, Terho, Tzavela, Vanhecke, Włosowicz, Ziobro

NI: Brons, Claeys, Dodds, Ehrenhauser, Griffin, Martin Hans-Peter, Morvai, Severin, Sosa Wagner, Szegedi, van der Stoep

PPE: Albertini, Andrikienė, Angelilli, Antonescu, Auconie, Audy, Bach, Bagó, Baldassarre, Balz, Bastos, Bauer, Becker, Berlato, Berra, Bodu, Bonsignore, Borys, Boulland, Bratkowski, Brok, Buzek, Bánki, Böge, Băsescu, Březina, Cadec, Cancian, Carvalho, Casa, Casini, Caspary, Cavada, Coelho, Collin-Langen, Comi, Corazza Bildt, Correa Zamora, Danjean, Dati, Daul, De Veyrac, Delvaux, Deutsch, Deß, Dorfmann, Díaz de Mera García Consuegra, Ehler, Engel, Essayah, Feio, Ferber, Fernandes, Fidanza, Fisas Ayxela, Fjellner, Florenz, Fraga Estévez, Franco, Gabriel, Gahler, Gallo, Gardini, Gauzès, Giannakou, Glattfelder, Grossetête, Grzyb, Gräßle, Gutiérrez-Cortines, Gyürk, Gál, Gáll-Pelcz, Handzlik, Hankiss, Hibner, Hohlmeier, Hortefeux, Hökmark, Hübner, Iacolino, Ibrisagic, Iturgaiz Angulo, Ivanova, Jahr, Jazłowiecka, Jeggle, Jiménez-Becerril Barrio, Jordan, Juvin, Járóka, Jędrzejewska, Kaczmarek, Kalinowski, Kalniete, Kariņš, Kasoulides, Kelam, Kelly, Klaß, Koch, Korhola, Koumoutsakos, Kovatchev, Kozłowski, Kratsa-Tsagaropoulou, Kuhn, Kukan, Köstinger, La Via, Lamassoure, Langen, Le Brun, Le Grip, Lehne, Liese, Lisek, Lope Fontagné, Luhan, Lulling, Macovei, Malinov, Mann, Marcinkiewicz, Marinescu, Mastella, Matera, Mathieu, Matula, Mauro, Mayer, Mayor Oreja, Mazej Kukovič, McGuinness, Millán Mon, Mitchell, Morin-Chartier, Morkūnaitė-Mikulėnienė, Motti, Muscardini, Neynsky, Niculescu, Nitras, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Ortiz Vilella, Pack, Papanikolaou, Papastamkos, Patrão Neves, Peterle, Pieper, Pirker, Ponga, Posselt, Preda, Protasiewicz, Pöttering, Reul, Riquet, Roatta, Roithová, Ronzulli, Rübig, Salafranca Sánchez-Neyra, Sanchez-Schmid, Sartori, Sarvamaa, Saryusz-Wolski, Saudargas, Saïfi, Schnellhardt, Schnieber-Jastram, Schwab, Schöpflin, Scurria, Seeber, Siekierski, Silvestris, Skrzydlewska, Sommer, Sonik, Stolojan, Striffler, Surján, Svensson, Szájer, Sógor, Teixeira, Theocharous, Thyssen, Trzaskowski, Tsoukalas, Tőkés, Urutchev, Verheyen, Vidal-Quadras, Vlasto, Voss, Wałęsa, Weber Manfred, Weisgerber, Winkler Iuliu, Winkler Hermann, Wortmann-Kool, Zalba Bidegain, Zalewski, Zanicchi, Zasada, Zeller, Zver, Zwiefka, del Castillo Vera, Łukacijewska, Őry, Šadurskis, Šťastný

S&D: Andrés Barea, Arlacchi, Arsenis, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Berlinguer, Berman, Blinkevičiūtė, Borsellino, Boștinaru, Brzobohatá, Bullmann, Capoulas Santos, Caronna, Cashman, Cercas, Childers, Christensen, Cliveti, Cofferati, Correia de Campos, Costello, Cozzolino, Crețu, Cuschieri, Cutaș, Danellis, De Angelis, De Castro, De Keyser, Domenici, Droutsas, Dušek, Dăncilă, El Khadraoui, Enciu, Ertug, Estrela, Fajon, Falbr, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Garcés Ramón, García Pérez, García-Hierro Caraballo, Gardiazábal Rubial, Gebhardt, Geier, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Goebbels, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Gurmai, Göncz, Haug, Herczog, Howitt, Hughes, Iotova, Irigoyen Pérez, Ivan, Jaakonsaari, Jørgensen, Kadenbach, Kalfin, Kammerevert, Kirilov, Kleva, Koppa, Krehl, Kreissl-Dörfler, Lange, Leichtfried, Leinen, Martin David, Martínez Martínez, Masip Hidalgo, Maňka, McAvan, Menéndez del Valle, Milana, Moreira, Muñiz De Urquiza, Neuser, Neveďalová, Obiols, Olejniczak, Padar, Paleckis, Paliadeli, Panzeri, Papadopoulou, Pașcu, Perello Rodriguez, Pirillo, Pittella, Poc, Podimata, Prendergast, Prodi, Rapkay, Rapti, Regner, Repo, Riera Madurell, Rodust, Romero López, Roth-Behrendt, Rouček, Sassoli, Schaldemose, Sehnalová, Senyszyn, Serracchiani, Simon, Simpson, Sippel, Siwiec, Skinner, Smolková, Sophocleous, Stavrakakis, Steinruck, Stihler, Susta, Sánchez Presedo, Sârbu, Tabajdi, Thomsen, Tănăsescu, Van Brempt, Vaughan, Weidenholzer, Weiler, Westphal, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zemke

Verts/ALE: Albrecht, Andersdotter, Auken, Benarab-Attou, Bicep, Brantner, Bélier, Bütikofer, Chrysogelos, Cochet, Cohn-Bendit, Cramer, Cronberg, Delli, Engström, Flautre, Giegold, Grèze, Harms, Hassi, Häusling, Jadot, Joly, Keller, Kiil-Nielsen, Lambert, Lamberts, Lichtenberger, Lochbihler, Lunacek, Lövin, Miranda, Rivasi, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schroedter, Schulz Werner, Smith, Staes, Tarand, Taylor Keith, Trüpel, Turmes, Ždanoka

Hverken eller: 18

ALDE: Bennahmias, Goerens, Griesbeck, Lepage, Ries, Rochefort, de Sarnez

EFD: Allam, Imbrasas

PPE: Sedó i Alabart

S&D: Färm, Hedh, Ludvigsson, Nilsson, Ulvskog, Westlund

Verts/ALE: Bové, Häfner

Stemmerettelser og -intentioner

Imod : Mário David

11.   A7-0249/2012 - Bernd Lange - Am 33

For: 64

ALDE: Bilbao Barandica

EFD: Bizzotto, Borghezio, Fontana, Imbrasas, Morganti, Rossi, Salvini, Scottà, Speroni

GUE/NGL: Anderson, Angourakis, Bisky, Chountis, Ernst, Ferreira João, Gustafsson, Hadjigeorgiou, Händel, Hénin, Klute, Kohlíček, Liotard, Matias, Maštálka, Meyer, Murphy, Mélenchon, Omarjee, Ransdorf, Remek, Rubiks, Scholz, Sousa, Triantaphyllides, Vergiat, Wils, Zimmer, Zuber

NI: Brons, Gollnisch, Griffin, Le Pen Marine, Morvai, Mölzer, Obermayr, Stadler, Stoyanov Dimitar, Vadim Tudor

PPE: Herranz García, Mato Adrover

S&D: Berès, Castex, Costa, Cottigny, Guillaume, Hoang Ngoc, López Aguilar, Pargneaux, Thomas, Tirolien, Trautmann, Vergnaud, Weber Henri

Imod: 537

ALDE: Alfano, Alvaro, Aylward, Bennahmias, Chatzimarkakis, Creutzmann, Crowley, Davies, Donskis, Duff, Gallagher, Goulard, Griesbeck, Hall, Harkin, Ilchev, Jensen, Johansson, Jäätteenmäki, Kacin, Kazak, Klinz, Kozlík, Krahmer, Lambsdorff, Lepage, Ludford, Lyon, Løkkegaard, Manders, McMillan-Scott, Meissner, Michel, Mulder, Mănescu, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Nicolai, Ojuland, Oviir, Panayotov, Parvanova, Paulsen, Reimers, Ries, Rochefort, Rohde, Savisaar-Toomast, Schmidt, Skylakakis, Takkula, Taylor Rebecca, Thein, Theurer, Torvalds, Uggias, Vajgl, Verhofstadt, Vălean, Watson, Weber Renate, Werthmann, Wikström, Zanoni, de Sarnez

ECR: Ashworth, Bielan, Bokros, Cabrnoch, Callanan, Czarnecki, Deva, Elles, Fajmon, Ford, Foster, Fox, Girling, Gróbarczyk, Harbour, Kamiński, Karim, Kowal, Kožušník, Legutko, McClarkin, McIntyre, Migalski, Nicholson, Ouzký, Piotrowski, Poręba, Rosbach, Stevenson, Strejček, Swinburne, Szymański, Tannock, Tomaševski, Tošenovský, Van Orden, Vlasák, Wojciechowski, Yannakoudakis, Zahradil, Zīle, Češková

EFD: Belder, Cymański, Kurski, Paška, Salavrakos, Terho, Tzavela, Vanhecke, Włosowicz, Ziobro

NI: Claeys, Dodds, Ehrenhauser, Martin Hans-Peter, Severin, Sosa Wagner, Szegedi, van der Stoep

PPE: Albertini, Andrikienė, Angelilli, Antonescu, Auconie, Audy, Bach, Bagó, Baldassarre, Balz, Bastos, Bauer, Becker, Berlato, Berra, Bodu, Bonsignore, Borys, Boulland, Bratkowski, Brok, Buzek, Bánki, Böge, Băsescu, Březina, Cadec, Cancian, Carvalho, Casa, Casini, Caspary, Cavada, Coelho, Collin-Langen, Comi, Corazza Bildt, Correa Zamora, Danjean, Dati, Daul, De Veyrac, Delvaux, Deutsch, Deß, Dorfmann, Díaz de Mera García Consuegra, Ehler, Engel, Essayah, Feio, Ferber, Fernandes, Fidanza, Fisas Ayxela, Fjellner, Florenz, Fraga Estévez, Franco, Gabriel, Gahler, Gallo, Gardini, Gauzès, Glattfelder, Grosch, Grossetête, Grzyb, Gräßle, Gutiérrez-Cortines, Gyürk, Gál, Gáll-Pelcz, Handzlik, Hankiss, Hibner, Hohlmeier, Hortefeux, Hökmark, Hübner, Iacolino, Ibrisagic, Iturgaiz Angulo, Ivanova, Jahr, Jazłowiecka, Jeggle, Jiménez-Becerril Barrio, Jordan, Juvin, Járóka, Jędrzejewska, Kaczmarek, Kalinowski, Kariņš, Kasoulides, Kelam, Kelly, Klaß, Koch, Korhola, Koumoutsakos, Kovatchev, Kozłowski, Kratsa-Tsagaropoulou, Kuhn, Kukan, Köstinger, La Via, Lamassoure, Langen, Le Brun, Le Grip, Lehne, Liese, Lisek, Lope Fontagné, Luhan, Lulling, Macovei, Malinov, Mann, Marcinkiewicz, Marinescu, Mastella, Matera, Mathieu, Matula, Mauro, Mayer, Mayor Oreja, Mazej Kukovič, McGuinness, Millán Mon, Mitchell, Morin-Chartier, Morkūnaitė-Mikulėnienė, Motti, Muscardini, Mészáros, Neynsky, Niculescu, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Ortiz Vilella, Pack, Papanikolaou, Papastamkos, Patrão Neves, Peterle, Pieper, Pirker, Ponga, Posselt, Preda, Protasiewicz, Proust, Pöttering, Reul, Riquet, Roatta, Roithová, Ronzulli, Rübig, Salafranca Sánchez-Neyra, Sanchez-Schmid, Sartori, Sarvamaa, Saryusz-Wolski, Saudargas, Saïfi, Schnellhardt, Schnieber-Jastram, Schwab, Schöpflin, Scurria, Seeber, Siekierski, Silvestris, Skrzydlewska, Sommer, Sonik, Stolojan, Striffler, Surján, Svensson, Szájer, Sógor, Teixeira, Theocharous, Thun und Hohenstein, Thyssen, Trzaskowski, Tsoukalas, Tőkés, Ulmer, Urutchev, Vaidere, Verheyen, Vidal-Quadras, Vlasto, Voss, Wałęsa, Weber Manfred, Weisgerber, Winkler Iuliu, Winkler Hermann, Wortmann-Kool, Zalba Bidegain, Zalewski, Zanicchi, Zasada, Zeller, Zver, Zwiefka, del Castillo Vera, Łukacijewska, Őry, Šadurskis, Šťastný

S&D: Andrés Barea, Arlacchi, Arsenis, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Berlinguer, Berman, Blinkevičiūtė, Borsellino, Boștinaru, Brzobohatá, Bullmann, Capoulas Santos, Caronna, Cashman, Cercas, Christensen, Cliveti, Cofferati, Correia de Campos, Costello, Cuschieri, Cutaș, Danellis, De Angelis, De Castro, De Keyser, Domenici, Droutsas, Dušek, Dăncilă, El Khadraoui, Enciu, Ertug, Estrela, Fajon, Falbr, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Garcés Ramón, García Pérez, García-Hierro Caraballo, Gardiazábal Rubial, Gebhardt, Geier, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Goebbels, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Gurmai, Göncz, Haug, Herczog, Howitt, Hughes, Iotova, Irigoyen Pérez, Ivan, Jaakonsaari, Jørgensen, Kadenbach, Kalfin, Kammerevert, Kirilov, Kleva, Koppa, Krehl, Kreissl-Dörfler, Lange, Leichtfried, Leinen, Martin David, Martínez Martínez, Masip Hidalgo, Maňka, McAvan, McCarthy, Menéndez del Valle, Milana, Moreira, Muñiz De Urquiza, Mynář, Neuser, Neveďalová, Obiols, Olejniczak, Padar, Paleckis, Paliadeli, Panzeri, Papadopoulou, Pașcu, Perello Rodriguez, Pirillo, Pittella, Poc, Podimata, Prendergast, Prodi, Rapkay, Rapti, Regner, Repo, Riera Madurell, Rodust, Romero López, Roth-Behrendt, Rouček, Sassoli, Schaldemose, Sehnalová, Senyszyn, Serracchiani, Simon, Simpson, Sippel, Siwiec, Skinner, Smolková, Sophocleous, Stavrakakis, Steinruck, Stihler, Susta, Swoboda, Sánchez Presedo, Sârbu, Tabajdi, Thomsen, Tănăsescu, Van Brempt, Vaughan, Weidenholzer, Weiler, Westphal, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zala, Zemke, Țicău

Verts/ALE: Albrecht, Andersdotter, Auken, Benarab-Attou, Bicep, Bové, Brantner, Bélier, Bütikofer, Chrysogelos, Cochet, Cohn-Bendit, Cramer, Cronberg, Delli, Engström, Flautre, Giegold, Grèze, Harms, Hassi, Häfner, Häusling, Jadot, Joly, Keller, Kiil-Nielsen, Lambert, Lamberts, Lichtenberger, Lochbihler, Lunacek, Lövin, Miranda, Rivasi, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schroedter, Schulz Werner, Smith, Staes, Tarand, Taylor Keith, Trüpel, Turmes, Ždanoka

Hverken eller: 14

ALDE: Goerens

EFD: Agnew, Allam, Andreasen, Bufton, Clark, Helmer

PPE: Sedó i Alabart

S&D: Färm, Hedh, Ludvigsson, Nilsson, Ulvskog, Westlund

Stemmerettelser og -intentioner

Imod : Mário David

12.   A7-0249/2012 - Bernd Lange - Am 34 S

For: 55

EFD: Agnew, Andreasen, Bizzotto, Borghezio, Bufton, Clark, Fontana, Helmer, Imbrasas, Morganti, Rossi, Salvini, Scottà, Speroni

GUE/NGL: Anderson, Angourakis, Bisky, Chountis, Ernst, Ferreira João, Gustafsson, Hadjigeorgiou, Händel, Hénin, Klute, Kohlíček, Liotard, Lösing, Matias, Maštálka, Meyer, Murphy, Mélenchon, Omarjee, Ransdorf, Remek, Scholz, Sousa, Triantaphyllides, Vergiat, Wils, Zimmer, Zuber

NI: Brons, Dodds, Gollnisch, Griffin, Le Pen Marine, Mölzer, Obermayr, Stadler, Stoyanov Dimitar, Vadim Tudor

PPE: Herranz García

S&D: López Aguilar

Imod: 543

ALDE: Alfano, Alvaro, Aylward, Bearder, Bennahmias, Chatzimarkakis, Creutzmann, Crowley, Davies, Donskis, Duff, Gallagher, Goerens, Goulard, Griesbeck, Hall, Harkin, Ilchev, Jensen, Johansson, Jäätteenmäki, Kacin, Kazak, Klinz, Kozlík, Krahmer, Lambsdorff, Lepage, Ludford, Lyon, Løkkegaard, Manders, McMillan-Scott, Meissner, Michel, Mulder, Mănescu, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Nicolai, Ojuland, Oviir, Panayotov, Parvanova, Paulsen, Reimers, Ries, Rinaldi, Rochefort, Rohde, Savisaar-Toomast, Schmidt, Skylakakis, Takkula, Taylor Rebecca, Thein, Theurer, Torvalds, Uggias, Vajgl, Verhofstadt, Vălean, Watson, Weber Renate, Werthmann, Wikström, Zanoni, de Sarnez

ECR: Ashworth, Bielan, Bokros, Cabrnoch, Callanan, Czarnecki, Deva, Elles, Fajmon, Ford, Foster, Fox, Girling, Gróbarczyk, Harbour, Kamiński, Karim, Kowal, Kožušník, Legutko, McClarkin, McIntyre, Migalski, Nicholson, Ouzký, Piotrowski, Poręba, Rosbach, Stevenson, Strejček, Swinburne, Szymański, Tannock, Tomaševski, Tošenovský, Van Orden, Vlasák, Wojciechowski, Yannakoudakis, Zahradil, Zīle, Češková

EFD: Belder, Cymański, Kurski, Paška, Salavrakos, Terho, Tzavela, Vanhecke, Włosowicz, Ziobro

NI: Claeys, Ehrenhauser, Martin Hans-Peter, Severin, Sosa Wagner, Szegedi, van der Stoep

PPE: Albertini, Andrikienė, Angelilli, Antonescu, Auconie, Bach, Bagó, Baldassarre, Balz, Bastos, Bauer, Becker, Berlato, Berra, Bodu, Bonsignore, Borys, Boulland, Bratkowski, Brok, Buzek, Bánki, Böge, Băsescu, Březina, Cadec, Cancian, Carvalho, Casa, Casini, Caspary, Cavada, Coelho, Collin-Langen, Comi, Corazza Bildt, Correa Zamora, Danjean, Dati, Daul, David, De Veyrac, Delvaux, Deutsch, Deß, Dorfmann, Díaz de Mera García Consuegra, Ehler, Engel, Essayah, Feio, Ferber, Fernandes, Fidanza, Fisas Ayxela, Fjellner, Florenz, Fraga Estévez, Franco, Gabriel, Gallo, Gardini, Gauzès, Giannakou, Glattfelder, Grosch, Grossetête, Grzyb, Gutiérrez-Cortines, Gyürk, Gál, Gáll-Pelcz, Handzlik, Hankiss, Hibner, Hohlmeier, Hortefeux, Hökmark, Hübner, Iacolino, Ibrisagic, Iturgaiz Angulo, Ivanova, Jahr, Jazłowiecka, Jeggle, Jiménez-Becerril Barrio, Jordan, Juvin, Járóka, Jędrzejewska, Kaczmarek, Kalinowski, Kariņš, Kasoulides, Kelam, Kelly, Klaß, Koch, Korhola, Koumoutsakos, Kovatchev, Kozłowski, Kratsa-Tsagaropoulou, Kuhn, Kukan, Köstinger, La Via, Lamassoure, Langen, Le Brun, Le Grip, Lehne, Liese, Lisek, Lope Fontagné, Luhan, Lulling, Macovei, Malinov, Mann, Marcinkiewicz, Marinescu, Mastella, Matera, Mathieu, Matula, Mauro, Mayer, Mayor Oreja, Mazej Kukovič, McGuinness, Millán Mon, Mitchell, Morin-Chartier, Morkūnaitė-Mikulėnienė, Motti, Muscardini, Mészáros, Neynsky, Niculescu, Nitras, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Ortiz Vilella, Pack, Papanikolaou, Papastamkos, Patrão Neves, Peterle, Pieper, Pirker, Ponga, Posselt, Preda, Protasiewicz, Proust, Pöttering, Reul, Riquet, Roatta, Roithová, Ronzulli, Rübig, Salafranca Sánchez-Neyra, Sanchez-Schmid, Sartori, Sarvamaa, Saryusz-Wolski, Saudargas, Saïfi, Schnellhardt, Schnieber-Jastram, Schwab, Schöpflin, Scurria, Seeber, Siekierski, Silvestris, Skrzydlewska, Sommer, Sonik, Stolojan, Striffler, Surján, Svensson, Szájer, Sógor, Teixeira, Theocharous, Thun und Hohenstein, Thyssen, Trzaskowski, Tsoukalas, Tőkés, Ulmer, Urutchev, Vaidere, Verheyen, Vidal-Quadras, Vlasto, Voss, Wałęsa, Weber Manfred, Weisgerber, Winkler Iuliu, Winkler Hermann, Wortmann-Kool, Zalba Bidegain, Zalewski, Zanicchi, Zasada, Zeller, Zver, Zwiefka, del Castillo Vera, Łukacijewska, Őry, Šadurskis, Šťastný

S&D: Andrés Barea, Arlacchi, Arsenis, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Berlinguer, Berman, Berès, Blinkevičiūtė, Borsellino, Boștinaru, Brzobohatá, Bullmann, Capoulas Santos, Caronna, Cashman, Castex, Childers, Christensen, Cliveti, Cofferati, Correia de Campos, Costa, Cottigny, Crețu, Cuschieri, Cutaș, Danellis, De Angelis, De Castro, De Keyser, Domenici, Droutsas, Dăncilă, El Khadraoui, Enciu, Ertug, Fajon, Falbr, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Garcés Ramón, García Pérez, García-Hierro Caraballo, Gardiazábal Rubial, Gebhardt, Geier, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Goebbels, Groote, Guerrero Salom, Guillaume, Gurmai, Göncz, Herczog, Hoang Ngoc, Howitt, Hughes, Iotova, Irigoyen Pérez, Ivan, Jaakonsaari, Jørgensen, Kadenbach, Kalfin, Kammerevert, Kirilov, Kleva, Koppa, Krehl, Kreissl-Dörfler, Lange, Leichtfried, Leinen, Martin David, Martínez Martínez, Masip Hidalgo, Maňka, McCarthy, Menéndez del Valle, Milana, Moreira, Muñiz De Urquiza, Mynář, Neuser, Neveďalová, Obiols, Olejniczak, Padar, Paleckis, Paliadeli, Panzeri, Papadopoulou, Pargneaux, Pașcu, Perello Rodriguez, Pirillo, Pittella, Poc, Podimata, Prendergast, Prodi, Rapkay, Rapti, Regner, Repo, Riera Madurell, Rodust, Romero López, Roth-Behrendt, Rouček, Sassoli, Schaldemose, Sehnalová, Senyszyn, Serracchiani, Simon, Simpson, Sippel, Siwiec, Skinner, Smolková, Sophocleous, Stavrakakis, Steinruck, Stihler, Susta, Swoboda, Sánchez Presedo, Sârbu, Tabajdi, Thomas, Thomsen, Tirolien, Trautmann, Tănăsescu, Van Brempt, Vaughan, Vergnaud, Weber Henri, Weidenholzer, Weiler, Westphal, Willmott, Zala, Zemke, Țicău

Verts/ALE: Albrecht, Andersdotter, Auken, Benarab-Attou, Bicep, Bové, Brantner, Bélier, Bütikofer, Chrysogelos, Cochet, Cramer, Cronberg, Delli, Engström, Flautre, Giegold, Grèze, Harms, Hassi, Häfner, Häusling, Jadot, Joly, Keller, Kiil-Nielsen, Lambert, Lamberts, Lichtenberger, Lochbihler, Lunacek, Lövin, Rivasi, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schroedter, Schulz Werner, Smith, Staes, Tarand, Taylor Keith, Trüpel, Turmes, Ždanoka

Hverken eller: 12

ALDE: Bilbao Barandica

EFD: Allam

GUE/NGL: Rubiks

NI: Morvai

PPE: Sedó i Alabart

S&D: Costello, Färm, Hedh, Ludvigsson, Nilsson, Ulvskog, Westlund

13.   A7-0249/2012 - Bernd Lange - Am 35

For: 61

ALDE: Bilbao Barandica, Thein, Verhofstadt

EFD: Bizzotto, Borghezio, Fontana, Imbrasas, Morganti, Rossi, Salvini, Scottà, Speroni

GUE/NGL: Anderson, Bisky, Chountis, Ernst, Ferreira João, Gustafsson, Hadjigeorgiou, Händel, Hénin, Klute, Kohlíček, Liotard, Lösing, Matias, Meyer, Murphy, Mélenchon, Omarjee, Ransdorf, Remek, Rubiks, Scholz, Sousa, Triantaphyllides, Vergiat, Wils, Zimmer, Zuber

NI: Brons, Gollnisch, Griffin, Le Pen Marine, Morvai, Mölzer, Obermayr, Stadler, Stoyanov Dimitar

S&D: Berès, Castex, Cottigny, Guillaume, Hoang Ngoc, López Aguilar, Pargneaux, Thomas, Tirolien, Trautmann, Vergnaud, Weber Henri

Imod: 539

ALDE: Alfano, Alvaro, Aylward, Bearder, Bennahmias, Chatzimarkakis, Creutzmann, Crowley, Davies, Donskis, Duff, Gallagher, Goerens, Goulard, Griesbeck, Hall, Harkin, Ilchev, Jensen, Johansson, Jäätteenmäki, Kacin, Kazak, Klinz, Kozlík, Krahmer, Lambsdorff, Lepage, Ludford, Lyon, Løkkegaard, Manders, McMillan-Scott, Meissner, Michel, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Nicolai, Ojuland, Oviir, Panayotov, Parvanova, Paulsen, Reimers, Ries, Rinaldi, Rochefort, Rohde, Savisaar-Toomast, Schmidt, Skylakakis, Takkula, Taylor Rebecca, Torvalds, Uggias, Vajgl, Vălean, Watson, Weber Renate, Werthmann, Wikström, Zanoni, de Sarnez

ECR: Ashworth, Bielan, Bokros, Cabrnoch, Callanan, Czarnecki, Deva, Elles, Fajmon, Ford, Foster, Fox, Girling, Gróbarczyk, Harbour, Kamiński, Karim, Kowal, Kožušník, Legutko, McClarkin, McIntyre, Migalski, Nicholson, Ouzký, Piotrowski, Poręba, Rosbach, Stevenson, Strejček, Swinburne, Szymański, Tannock, Tomaševski, Tošenovský, Van Orden, Vlasák, Wojciechowski, Yannakoudakis, Zahradil, Zīle, Češková

EFD: Belder, Cymański, Kurski, Paška, Salavrakos, Terho, Tzavela, Vanhecke, Włosowicz, Ziobro

NI: Claeys, Dodds, Ehrenhauser, Martin Hans-Peter, Severin, Sosa Wagner, Szegedi, Vadim Tudor, van der Stoep

PPE: Albertini, Andrikienė, Angelilli, Antonescu, Auconie, Audy, Bach, Bagó, Baldassarre, Balz, Bastos, Bauer, Becker, Berlato, Berra, Bodu, Bonsignore, Borys, Boulland, Bratkowski, Brok, Buzek, Bánki, Böge, Băsescu, Březina, Cadec, Cancian, Carvalho, Casa, Casini, Caspary, Cavada, Coelho, Collin-Langen, Comi, Corazza Bildt, Correa Zamora, Danjean, Dati, Daul, David, De Veyrac, Delvaux, Deutsch, Deß, Dorfmann, Díaz de Mera García Consuegra, Ehler, Engel, Essayah, Feio, Ferber, Fernandes, Fidanza, Fisas Ayxela, Fjellner, Florenz, Fraga Estévez, Franco, Gabriel, Gahler, Gallo, Gardini, Gauzès, Giannakou, Glattfelder, Grosch, Grossetête, Grzyb, Gräßle, Gutiérrez-Cortines, Gyürk, Gál, Gáll-Pelcz, Handzlik, Hankiss, Herranz García, Hibner, Hohlmeier, Hortefeux, Hökmark, Hübner, Iacolino, Ibrisagic, Iturgaiz Angulo, Ivanova, Jahr, Jazłowiecka, Jeggle, Jiménez-Becerril Barrio, Jordan, Juvin, Járóka, Jędrzejewska, Kaczmarek, Kalinowski, Kalniete, Kariņš, Kasoulides, Kelam, Kelly, Klaß, Koch, Korhola, Koumoutsakos, Kovatchev, Kozłowski, Kratsa-Tsagaropoulou, Kuhn, Kukan, Köstinger, La Via, Lamassoure, Langen, Le Brun, Le Grip, Lehne, Liese, Lisek, Lope Fontagné, Luhan, Lulling, Malinov, Mann, Marcinkiewicz, Marinescu, Mastella, Matera, Mathieu, Mato Adrover, Matula, Mauro, Mayer, Mayor Oreja, Mazej Kukovič, McGuinness, Millán Mon, Mitchell, Morin-Chartier, Morkūnaitė-Mikulėnienė, Motti, Muscardini, Mészáros, Neynsky, Niculescu, Nitras, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Ortiz Vilella, Pack, Papanikolaou, Papastamkos, Patrão Neves, Peterle, Pieper, Pirker, Ponga, Posselt, Preda, Protasiewicz, Proust, Pöttering, Reul, Riquet, Roatta, Roithová, Ronzulli, Rübig, Sanchez-Schmid, Sartori, Sarvamaa, Saryusz-Wolski, Saudargas, Saïfi, Schnellhardt, Schnieber-Jastram, Schwab, Schöpflin, Scurria, Seeber, Siekierski, Silvestris, Skrzydlewska, Sommer, Sonik, Stolojan, Striffler, Surján, Svensson, Szájer, Sógor, Teixeira, Theocharous, Thun und Hohenstein, Thyssen, Trzaskowski, Tsoukalas, Tőkés, Ulmer, Urutchev, Vaidere, Verheyen, Vidal-Quadras, Vlasto, Voss, Wałęsa, Weber Manfred, Weisgerber, Winkler Iuliu, Winkler Hermann, Wortmann-Kool, Zalba Bidegain, Zalewski, Zanicchi, Zasada, Zeller, Zver, Zwiefka, del Castillo Vera, Łukacijewska, Őry, Šadurskis, Šťastný

S&D: Andrés Barea, Arlacchi, Arsenis, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Berlinguer, Berman, Blinkevičiūtė, Borsellino, Boștinaru, Brzobohatá, Bullmann, Capoulas Santos, Caronna, Cashman, Cercas, Childers, Christensen, Cliveti, Cofferati, Correia de Campos, Costa, Cozzolino, Cuschieri, Cutaș, Danellis, De Angelis, De Castro, De Keyser, Domenici, Droutsas, Dušek, Dăncilă, El Khadraoui, Enciu, Ertug, Estrela, Fajon, Falbr, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Garcés Ramón, García Pérez, García-Hierro Caraballo, Gardiazábal Rubial, Gebhardt, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Goebbels, Groote, Guerrero Salom, Gurmai, Göncz, Haug, Herczog, Howitt, Hughes, Iotova, Irigoyen Pérez, Ivan, Jaakonsaari, Jørgensen, Kadenbach, Kalfin, Kammerevert, Kirilov, Kleva, Koppa, Krehl, Kreissl-Dörfler, Lange, Leichtfried, Leinen, Martin David, Martínez Martínez, Masip Hidalgo, Maňka, McAvan, McCarthy, Menéndez del Valle, Milana, Moreira, Muñiz De Urquiza, Mynář, Neuser, Neveďalová, Obiols, Olejniczak, Padar, Paleckis, Paliadeli, Panzeri, Papadopoulou, Pașcu, Perello Rodriguez, Pirillo, Pittella, Poc, Podimata, Prendergast, Prodi, Rapkay, Rapti, Regner, Repo, Riera Madurell, Rodust, Romero López, Roth-Behrendt, Rouček, Sassoli, Schaldemose, Sehnalová, Senyszyn, Serracchiani, Simon, Simpson, Sippel, Siwiec, Skinner, Smolková, Sophocleous, Stavrakakis, Steinruck, Stihler, Susta, Swoboda, Sánchez Presedo, Sârbu, Thomsen, Van Brempt, Vaughan, Weidenholzer, Weiler, Westphal, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zala, Zemke, Țicău

Verts/ALE: Albrecht, Andersdotter, Auken, Benarab-Attou, Bicep, Bové, Brantner, Bélier, Bütikofer, Chrysogelos, Cochet, Cohn-Bendit, Cramer, Cronberg, Delli, Engström, Flautre, Giegold, Grèze, Harms, Hassi, Häfner, Häusling, Jadot, Joly, Keller, Kiil-Nielsen, Lambert, Lamberts, Lichtenberger, Lochbihler, Lunacek, Lövin, Miranda, Rivasi, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schroedter, Schulz Werner, Smith, Staes, Tarand, Taylor Keith, Trüpel, Turmes, Ždanoka

Hverken eller: 16

EFD: Agnew, Allam, Andreasen, Bufton, Clark, Helmer

GUE/NGL: Angourakis, Maštálka

PPE: Sedó i Alabart

S&D: Costello, Färm, Hedh, Ludvigsson, Nilsson, Ulvskog, Westlund

14.   A7-0237/2012 - Jörg Leichtfried - Am 37

For: 64

ALDE: Bilbao Barandica

EFD: Bizzotto, Borghezio, Fontana, Morganti, Rossi, Salvini, Scottà, Speroni

GUE/NGL: Anderson, Angourakis, Bisky, Chountis, Ernst, Ferreira João, Gustafsson, Hadjigeorgiou, Händel, Hénin, Klute, Kohlíček, Liotard, Lösing, Matias, Maštálka, Meyer, Murphy, Mélenchon, Omarjee, Ransdorf, Remek, Rubiks, Scholz, Sousa, Triantaphyllides, Vergiat, Wils, Zimmer, Zuber

NI: Gollnisch, Le Pen Marine, Morvai, Mölzer, Obermayr, Stadler, Stoyanov Dimitar, Vadim Tudor

PPE: Herranz García, Mato Adrover, Vaidere

S&D: Correia de Campos, Cottigny, Estrela, Guillaume, Hoang Ngoc, Koppa, López Aguilar, Pargneaux, Thomas, Tirolien, Trautmann, Vergnaud, Weber Henri, Țicău

Imod: 544

ALDE: Alfano, Alvaro, Aylward, Bearder, Chatzimarkakis, Creutzmann, Crowley, Davies, Donskis, Duff, Gallagher, Goerens, Hall, Harkin, Ilchev, Jensen, Jäätteenmäki, Kacin, Kazak, Klinz, Kozlík, Krahmer, Lambsdorff, Ludford, Lyon, Løkkegaard, Manders, McMillan-Scott, Meissner, Michel, Mulder, Mănescu, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Nicolai, Ojuland, Oviir, Panayotov, Parvanova, Paulsen, Reimers, Rinaldi, Rohde, Savisaar-Toomast, Schmidt, Skylakakis, Takkula, Taylor Rebecca, Thein, Theurer, Torvalds, Uggias, Vajgl, Vălean, Weber Renate, Wikström, Zanoni

ECR: Ashworth, Bielan, Bokros, Cabrnoch, Callanan, Czarnecki, Deva, Elles, Fajmon, Ford, Foster, Fox, Girling, Gróbarczyk, Harbour, Kamiński, Karim, Kowal, Kožušník, Legutko, McClarkin, McIntyre, Migalski, Nicholson, Ouzký, Piotrowski, Poręba, Rosbach, Stevenson, Strejček, Swinburne, Szymański, Tannock, Tomaševski, Tošenovský, Van Orden, Vlasák, Wojciechowski, Yannakoudakis, Zahradil, Zīle, Češková

EFD: Agnew, Andreasen, Belder, Bufton, Clark, Cymański, Helmer, Kurski, Paška, Salavrakos, Terho, Tzavela, Vanhecke, Włosowicz, Ziobro

NI: Brons, Claeys, Dodds, Ehrenhauser, Griffin, Martin Hans-Peter, Severin, Sosa Wagner, Szegedi, van der Stoep

PPE: Albertini, Andrikienė, Angelilli, Antonescu, Auconie, Audy, Bach, Bagó, Baldassarre, Balz, Bastos, Bauer, Becker, Berlato, Berra, Bodu, Bonsignore, Borys, Boulland, Bratkowski, Brok, Buzek, Bánki, Böge, Băsescu, Březina, Cadec, Cancian, Carvalho, Casa, Casini, Caspary, Cavada, Coelho, Collin-Langen, Comi, Corazza Bildt, Correa Zamora, Danjean, Dati, Daul, David, De Veyrac, Delvaux, Deutsch, Deß, Dorfmann, Díaz de Mera García Consuegra, Ehler, Engel, Essayah, Feio, Ferber, Fernandes, Fidanza, Fisas Ayxela, Fjellner, Florenz, Fraga Estévez, Franco, Gabriel, Gahler, Gallo, Gardini, Gauzès, Giannakou, Glattfelder, Grosch, Grossetête, Grzyb, Gräßle, Gutiérrez-Cortines, Gyürk, Gál, Gáll-Pelcz, Handzlik, Hankiss, Hibner, Hohlmeier, Hortefeux, Hübner, Iacolino, Ibrisagic, Iturgaiz Angulo, Ivanova, Jahr, Jazłowiecka, Jeggle, Jiménez-Becerril Barrio, Jordan, Juvin, Járóka, Jędrzejewska, Kaczmarek, Kalinowski, Kariņš, Kasoulides, Kelam, Kelly, Klaß, Koch, Korhola, Koumoutsakos, Kovatchev, Kozłowski, Kratsa-Tsagaropoulou, Kuhn, Kukan, Köstinger, La Via, Lamassoure, Langen, Le Brun, Le Grip, Lehne, Liese, Lisek, Lope Fontagné, Luhan, Lulling, Macovei, Malinov, Mann, Marcinkiewicz, Marinescu, Mastella, Matera, Mathieu, Matula, Mauro, Mayer, Mayor Oreja, Mazej Kukovič, McGuinness, Millán Mon, Mitchell, Morin-Chartier, Morkūnaitė-Mikulėnienė, Motti, Muscardini, Mészáros, Neynsky, Niculescu, Nitras, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Ortiz Vilella, Pack, Papanikolaou, Papastamkos, Patrão Neves, Peterle, Pieper, Pirker, Ponga, Posselt, Preda, Protasiewicz, Proust, Pöttering, Reul, Riquet, Roatta, Roithová, Ronzulli, Rübig, Salafranca Sánchez-Neyra, Sanchez-Schmid, Sartori, Sarvamaa, Saryusz-Wolski, Saudargas, Saïfi, Schnellhardt, Schnieber-Jastram, Schwab, Schöpflin, Scurria, Sedó i Alabart, Seeber, Siekierski, Silvestris, Skrzydlewska, Sommer, Sonik, Stolojan, Striffler, Surján, Svensson, Szájer, Sógor, Teixeira, Theocharous, Thun und Hohenstein, Thyssen, Trzaskowski, Tsoukalas, Tőkés, Ulmer, Urutchev, Verheyen, Vidal-Quadras, Vlasto, Voss, Wałęsa, Weber Manfred, Weisgerber, Winkler Iuliu, Winkler Hermann, Wortmann-Kool, Zalba Bidegain, Zalewski, Zanicchi, Zasada, Zeller, Zver, Zwiefka, del Castillo Vera, Łukacijewska, Őry, Šadurskis, Šťastný

S&D: Andrés Barea, Arlacchi, Arsenis, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Berlinguer, Berman, Blinkevičiūtė, Borsellino, Boștinaru, Brzobohatá, Bullmann, Capoulas Santos, Caronna, Cashman, Cercas, Childers, Christensen, Cliveti, Cofferati, Costa, Costello, Cozzolino, Crețu, Cuschieri, Cutaș, Danellis, De Angelis, De Castro, De Keyser, Domenici, Droutsas, Dušek, Dăncilă, El Khadraoui, Enciu, Ertug, Fajon, Falbr, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Färm, Garcés Ramón, García Pérez, García-Hierro Caraballo, Gardiazábal Rubial, Gebhardt, Geier, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Goebbels, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Gurmai, Göncz, Haug, Hedh, Herczog, Howitt, Hughes, Iotova, Irigoyen Pérez, Ivan, Jaakonsaari, Jørgensen, Kadenbach, Kalfin, Kammerevert, Kirilov, Kleva, Krehl, Kreissl-Dörfler, Lange, Leichtfried, Leinen, Ludvigsson, Martin David, Martínez Martínez, Masip Hidalgo, Maňka, McAvan, McCarthy, Menéndez del Valle, Milana, Moreira, Muñiz De Urquiza, Mynář, Neuser, Neveďalová, Nilsson, Obiols, Olejniczak, Padar, Paleckis, Paliadeli, Panzeri, Papadopoulou, Pașcu, Perello Rodriguez, Pirillo, Pittella, Poc, Podimata, Prendergast, Prodi, Rapkay, Rapti, Regner, Repo, Riera Madurell, Rodust, Romero López, Roth-Behrendt, Rouček, Sassoli, Schaldemose, Sehnalová, Senyszyn, Serracchiani, Simon, Simpson, Sippel, Siwiec, Skinner, Smolková, Sophocleous, Stavrakakis, Steinruck, Stihler, Susta, Swoboda, Sánchez Presedo, Sârbu, Tabajdi, Thomsen, Tănăsescu, Ulvskog, Van Brempt, Vaughan, Weidenholzer, Weiler, Westlund, Westphal, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zala, Zemke

Verts/ALE: Albrecht, Andersdotter, Auken, Benarab-Attou, Bicep, Bové, Brantner, Bélier, Bütikofer, Chrysogelos, Cochet, Cohn-Bendit, Cramer, Cronberg, Delli, Engström, Flautre, Giegold, Grèze, Harms, Hassi, Häfner, Häusling, Jadot, Joly, Keller, Kiil-Nielsen, Lambert, Lamberts, Lichtenberger, Lochbihler, Lunacek, Lövin, Miranda, Rivasi, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schroedter, Schulz Werner, Smith, Staes, Tarand, Taylor Keith, Trüpel, Turmes, Ždanoka

Hverken eller: 9

ALDE: Bennahmias, Goulard, Griesbeck, Lepage, Ries, Rochefort, de Sarnez

EFD: Allam, Imbrasas

15.   A7-0237/2012 - Jörg Leichtfried - Am 31

For: 494

ALDE: Bennahmias, Bilbao Barandica, Goulard, Griesbeck, Lepage, Ries, Rochefort, de Sarnez

ECR: Bokros, Kamiński, Stevenson, Tannock, Tomaševski

EFD: Agnew, Andreasen, Belder, Bizzotto, Borghezio, Bufton, Clark, Fontana, Helmer, Imbrasas, Morganti, Paška, Rossi, Salvini, Scottà, Speroni, Terho, Tzavela, Vanhecke

GUE/NGL: Anderson, Angourakis, Bisky, Chountis, Ernst, Ferreira João, Gustafsson, Hadjigeorgiou, Händel, Hénin, Klute, Kohlíček, Liotard, Lösing, Matias, Maštálka, Meyer, Murphy, Mélenchon, Omarjee, Ransdorf, Remek, Rubiks, Scholz, Sousa, Triantaphyllides, Vergiat, Wils, Zimmer, Zuber

NI: Brons, Claeys, Ehrenhauser, Gollnisch, Griffin, Le Pen Marine, Martin Hans-Peter, Mölzer, Obermayr, Severin, Sosa Wagner, Stadler, Stoyanov Dimitar, Szegedi, Vadim Tudor

PPE: Albertini, Andrikienė, Angelilli, Antonescu, Auconie, Audy, Bach, Bagó, Baldassarre, Balz, Bastos, Bauer, Becker, Berlato, Berra, Bodu, Bonsignore, Borys, Boulland, Bratkowski, Brok, Buzek, Bánki, Böge, Băsescu, Březina, Cadec, Cancian, Carvalho, Casa, Casini, Caspary, Cavada, Coelho, Collin-Langen, Comi, Correa Zamora, Danjean, Dati, Daul, David, De Veyrac, Delvaux, Deutsch, Deß, Dorfmann, Díaz de Mera García Consuegra, Engel, Essayah, Feio, Ferber, Fernandes, Fidanza, Fisas Ayxela, Florenz, Fraga Estévez, Franco, Gabriel, Gahler, Gallo, Gardini, Gauzès, Giannakou, Glattfelder, Grosch, Grossetête, Grzyb, Gräßle, Gutiérrez-Cortines, Gyürk, Gál, Gáll-Pelcz, Handzlik, Hankiss, Herranz García, Hibner, Hohlmeier, Hortefeux, Hökmark, Hübner, Iacolino, Iturgaiz Angulo, Ivanova, Jahr, Jazłowiecka, Jeggle, Jiménez-Becerril Barrio, Jordan, Juvin, Járóka, Jędrzejewska, Kaczmarek, Kalinowski, Kariņš, Kasoulides, Kelam, Kelly, Klaß, Koch, Korhola, Koumoutsakos, Kovatchev, Kozłowski, Kratsa-Tsagaropoulou, Kuhn, Kukan, Köstinger, La Via, Lamassoure, Langen, Le Brun, Le Grip, Lehne, Liese, Lisek, Lope Fontagné, Luhan, Macovei, Malinov, Mann, Marinescu, Mastella, Matera, Mathieu, Mato Adrover, Matula, Mauro, Mayer, Mayor Oreja, Mazej Kukovič, McGuinness, Millán Mon, Mitchell, Morin-Chartier, Morkūnaitė-Mikulėnienė, Motti, Muscardini, Mészáros, Neynsky, Niculescu, Nitras, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Ortiz Vilella, Pack, Papanikolaou, Papastamkos, Patrão Neves, Peterle, Pieper, Pirker, Ponga, Posselt, Preda, Protasiewicz, Proust, Pöttering, Reul, Riquet, Roatta, Roithová, Rübig, Salafranca Sánchez-Neyra, Sanchez-Schmid, Sartori, Sarvamaa, Saudargas, Saïfi, Schnellhardt, Schnieber-Jastram, Schwab, Schöpflin, Scurria, Sedó i Alabart, Seeber, Siekierski, Silvestris, Skrzydlewska, Sommer, Sonik, Stolojan, Striffler, Surján, Svensson, Szájer, Sógor, Teixeira, Theocharous, Thun und Hohenstein, Thyssen, Trzaskowski, Tsoukalas, Tőkés, Ulmer, Urutchev, Vaidere, Verheyen, Vidal-Quadras, Vlasto, Voss, Wałęsa, Weber Manfred, Weisgerber, Winkler Iuliu, Winkler Hermann, Wortmann-Kool, Zalba Bidegain, Zalewski, Zanicchi, Zasada, Zeller, Zver, Zwiefka, del Castillo Vera, Łukacijewska, Őry, Šadurskis, Šťastný

S&D: Andrés Barea, Arlacchi, Arsenis, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Berlinguer, Berman, Berès, Blinkevičiūtė, Borsellino, Boștinaru, Brzobohatá, Bullmann, Capoulas Santos, Caronna, Cashman, Castex, Cercas, Christensen, Cliveti, Cofferati, Correia de Campos, Costello, Cottigny, Cozzolino, Crețu, Cuschieri, Cutaș, Danellis, De Angelis, De Castro, De Keyser, Domenici, Droutsas, Dušek, Dăncilă, El Khadraoui, Enciu, Ertug, Estrela, Fajon, Falbr, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Garcés Ramón, García Pérez, García-Hierro Caraballo, Gardiazábal Rubial, Gebhardt, Geier, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Goebbels, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Gurmai, Göncz, Haug, Hoang Ngoc, Howitt, Hughes, Iotova, Irigoyen Pérez, Ivan, Jaakonsaari, Jørgensen, Kadenbach, Kalfin, Kammerevert, Kirilov, Kleva, Koppa, Krehl, Kreissl-Dörfler, Lange, Leichtfried, Leinen, López Aguilar, Martin David, Martínez Martínez, Masip Hidalgo, Maňka, McAvan, McCarthy, Menéndez del Valle, Milana, Mynář, Neuser, Neveďalová, Obiols, Olejniczak, Padar, Paleckis, Paliadeli, Panzeri, Papadopoulou, Pargneaux, Perello Rodriguez, Pirillo, Pittella, Poc, Podimata, Prendergast, Prodi, Rapkay, Rapti, Regner, Repo, Riera Madurell, Rodust, Romero López, Roth-Behrendt, Rouček, Sassoli, Schaldemose, Sehnalová, Senyszyn, Serracchiani, Simon, Simpson, Sippel, Siwiec, Skinner, Smolková, Sophocleous, Stavrakakis, Steinruck, Stihler, Susta, Swoboda, Sánchez Presedo, Tabajdi, Thomas, Thomsen, Tirolien, Trautmann, Tănăsescu, Van Brempt, Vaughan, Vergnaud, Weber Henri, Weidenholzer, Weiler, Westphal, Willmott, Zala, Zemke, Țicău

Verts/ALE: Albrecht, Andersdotter, Auken, Benarab-Attou, Bicep, Bové, Brantner, Bélier, Chrysogelos, Cochet, Cohn-Bendit, Cramer, Cronberg, Delli, Engström, Flautre, Giegold, Grèze, Harms, Hassi, Häfner, Häusling, Jadot, Joly, Keller, Kiil-Nielsen, Lambert, Lamberts, Lichtenberger, Lochbihler, Lunacek, Lövin, Miranda, Rivasi, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schroedter, Schulz Werner, Smith, Staes, Tarand, Tavares, Taylor Keith, Trüpel, Ždanoka

Imod: 94

ALDE: Alfano, Aylward, Bearder, Chatzimarkakis, Creutzmann, Crowley, Davies, Donskis, Duff, Gallagher, Hall, Harkin, Ilchev, Jensen, Johansson, Jäätteenmäki, Kacin, Kazak, Klinz, Kozlík, Krahmer, Lambsdorff, Ludford, Lyon, Løkkegaard, Manders, McMillan-Scott, Meissner, Michel, Mulder, Mănescu, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Nicolai, Ojuland, Oviir, Panayotov, Parvanova, Paulsen, Reimers, Rohde, Savisaar-Toomast, Schmidt, Skylakakis, Takkula, Taylor Rebecca, Thein, Theurer, Torvalds, Uggias, Vajgl, Verhofstadt, Vălean, Watson, Weber Renate, Werthmann, Wikström, Zanoni

ECR: Deva, Elles, Harbour, Legutko, Ouzký, Strejček, Szymański, Tošenovský, Wojciechowski

EFD: Cymański, Kurski, Salavrakos, Włosowicz, Ziobro

NI: Morvai, van der Stoep

PPE: Corazza Bildt, Ehler, Fjellner, Ibrisagic, Lulling, Marcinkiewicz, Ronzulli

S&D: Childers, Färm, Hedh, Herczog, Ludvigsson, Moreira, Muñiz De Urquiza, Nilsson, Pașcu, Sârbu, Ulvskog, Westlund, Yáñez-Barnuevo García

Hverken eller: 17

ECR: Ashworth, Bielan, Callanan, Czarnecki, Fajmon, Gróbarczyk, Kožušník, Nicholson, Piotrowski, Rosbach, Swinburne, Van Orden, Yannakoudakis, Zahradil, Zīle, Češková

EFD: Allam

Stemmerettelser og -intentioner

For : Ryszard Czarnecki

Imod : Richard Ashworth, Martin Callanan, Gunnar Hökmark, Struan Stevenson, Charles Tannock, Marina Yannakoudakis, Jan Zahradil

16.   A7-0237/2012 - Jörg Leichtfried - Am 38

For: 74

ALDE: Bilbao Barandica

ECR: Kamiński

EFD: Bizzotto, Borghezio, Fontana, Morganti, Rossi, Salvini, Scottà, Speroni

GUE/NGL: Anderson, Angourakis, Bisky, Chountis, Ernst, Ferreira João, Gustafsson, Hadjigeorgiou, Händel, Hénin, Klute, Kohlíček, Liotard, Lösing, Matias, Maštálka, Meyer, Murphy, Mélenchon, Omarjee, Ransdorf, Remek, Rubiks, Scholz, Sousa, Triantaphyllides, Vergiat, Wils, Zimmer, Zuber

NI: Brons, Gollnisch, Griffin, Le Pen Marine, Morvai, Mölzer, Obermayr, Stadler, Stoyanov Dimitar, Vadim Tudor

PPE: Borys, Gräßle, Herranz García, Mastella, Mato Adrover, Protasiewicz, Salafranca Sánchez-Neyra, Skrzydlewska, Sonik

S&D: Berès, Castex, Cottigny, Cozzolino, Guillaume, Hoang Ngoc, López Aguilar, Pargneaux, Thomas, Tirolien, Trautmann, Vergnaud, Weber Henri

Verts/ALE: Bütikofer, Giegold

Imod: 546

ALDE: Alfano, Aylward, Bearder, Bennahmias, Chatzimarkakis, Creutzmann, Crowley, Davies, Donskis, Duff, Gallagher, Goerens, Goulard, Griesbeck, Hall, Harkin, Ilchev, Jensen, Johansson, Jäätteenmäki, Kacin, Kazak, Klinz, Kozlík, Krahmer, Lambsdorff, Lepage, Ludford, Lyon, Løkkegaard, Manders, McMillan-Scott, Meissner, Michel, Mulder, Mănescu, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Nicolai, Ojuland, Oviir, Panayotov, Parvanova, Paulsen, Reimers, Ries, Rinaldi, Rochefort, Rohde, Savisaar-Toomast, Schmidt, Skylakakis, Takkula, Taylor Rebecca, Thein, Theurer, Torvalds, Uggias, Vajgl, Verhofstadt, Vălean, Watson, Weber Renate, Wikström, Zanoni, de Sarnez

ECR: Ashworth, Bielan, Bokros, Cabrnoch, Callanan, Czarnecki, Deva, Elles, Fajmon, Ford, Foster, Fox, Girling, Gróbarczyk, Harbour, Karim, Kowal, Kožušník, Legutko, McClarkin, McIntyre, Migalski, Nicholson, Ouzký, Piotrowski, Poręba, Rosbach, Stevenson, Strejček, Swinburne, Szymański, Tannock, Tomaševski, Tošenovský, Van Orden, Vlasák, Wojciechowski, Yannakoudakis, Zahradil, Zīle, Češková

EFD: Agnew, Andreasen, Belder, Bufton, Clark, Cymański, Helmer, Imbrasas, Kurski, Paška, Salavrakos, Terho, Tzavela, Vanhecke, Włosowicz, Ziobro

NI: Claeys, Dodds, Ehrenhauser, Martin Hans-Peter, Severin, Sosa Wagner, Szegedi, van der Stoep

PPE: Albertini, Andrikienė, Angelilli, Antonescu, Auconie, Audy, Bach, Bagó, Baldassarre, Balz, Bastos, Bauer, Becker, Berlato, Berra, Bodu, Bonsignore, Boulland, Bratkowski, Brok, Buzek, Bánki, Böge, Băsescu, Březina, Cadec, Cancian, Carvalho, Casa, Casini, Caspary, Cavada, Coelho, Collin-Langen, Comi, Corazza Bildt, Correa Zamora, Danjean, Dati, Daul, David, De Veyrac, Delvaux, Deutsch, Deß, Dorfmann, Díaz de Mera García Consuegra, Ehler, Engel, Essayah, Feio, Ferber, Fernandes, Fidanza, Fisas Ayxela, Fjellner, Florenz, Fraga Estévez, Franco, Gabriel, Gahler, Gallo, Gardini, Gauzès, Giannakou, Glattfelder, Grosch, Grossetête, Grzyb, Gutiérrez-Cortines, Gyürk, Gál, Gáll-Pelcz, Handzlik, Hankiss, Hibner, Hohlmeier, Hortefeux, Hökmark, Hübner, Iacolino, Ibrisagic, Iturgaiz Angulo, Ivanova, Jahr, Jazłowiecka, Jeggle, Jiménez-Becerril Barrio, Jordan, Juvin, Járóka, Jędrzejewska, Kaczmarek, Kalinowski, Kariņš, Kasoulides, Kelam, Kelly, Klaß, Koch, Korhola, Koumoutsakos, Kovatchev, Kozłowski, Kratsa-Tsagaropoulou, Kuhn, Kukan, Köstinger, La Via, Lamassoure, Langen, Le Brun, Le Grip, Lehne, Lisek, Lope Fontagné, Luhan, Lulling, Macovei, Malinov, Mann, Marcinkiewicz, Marinescu, Matera, Mathieu, Matula, Mauro, Mayer, Mayor Oreja, Mazej Kukovič, McGuinness, Millán Mon, Mitchell, Morin-Chartier, Morkūnaitė-Mikulėnienė, Motti, Muscardini, Mészáros, Neynsky, Niculescu, Nitras, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Ortiz Vilella, Pack, Papanikolaou, Papastamkos, Patrão Neves, Peterle, Pieper, Pirker, Ponga, Posselt, Preda, Proust, Pöttering, Reul, Riquet, Roatta, Roithová, Ronzulli, Rübig, Sanchez-Schmid, Sartori, Sarvamaa, Saryusz-Wolski, Saudargas, Saïfi, Schnellhardt, Schnieber-Jastram, Schwab, Schöpflin, Scurria, Sedó i Alabart, Seeber, Siekierski, Silvestris, Sommer, Stolojan, Striffler, Surján, Svensson, Szájer, Sógor, Teixeira, Theocharous, Thun und Hohenstein, Thyssen, Trzaskowski, Tsoukalas, Tőkés, Ulmer, Urutchev, Vaidere, Verheyen, Vidal-Quadras, Vlasto, Voss, Wałęsa, Weber Manfred, Weisgerber, Winkler Iuliu, Winkler Hermann, Wortmann-Kool, Zalba Bidegain, Zalewski, Zanicchi, Zasada, Zeller, Zver, Zwiefka, del Castillo Vera, Łukacijewska, Őry, Šadurskis, Šťastný

S&D: Andrés Barea, Arlacchi, Arsenis, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Berlinguer, Berman, Blinkevičiūtė, Borsellino, Boștinaru, Brzobohatá, Bullmann, Capoulas Santos, Caronna, Cashman, Cercas, Childers, Christensen, Cliveti, Cofferati, Correia de Campos, Costa, Costello, Crețu, Cuschieri, Cutaș, Danellis, De Angelis, De Castro, De Keyser, Domenici, Droutsas, Dušek, Dăncilă, El Khadraoui, Enciu, Ertug, Estrela, Fajon, Falbr, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Färm, Garcés Ramón, García Pérez, García-Hierro Caraballo, Gardiazábal Rubial, Gebhardt, Geier, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Goebbels, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Gurmai, Göncz, Haug, Hedh, Herczog, Howitt, Hughes, Iotova, Irigoyen Pérez, Ivan, Jaakonsaari, Jørgensen, Kadenbach, Kalfin, Kammerevert, Kirilov, Kleva, Koppa, Krehl, Kreissl-Dörfler, Lange, Leichtfried, Leinen, Ludvigsson, Martin David, Martínez Martínez, Masip Hidalgo, Maňka, McAvan, McCarthy, Menéndez del Valle, Milana, Moreira, Muñiz De Urquiza, Mynář, Neuser, Neveďalová, Nilsson, Obiols, Olejniczak, Padar, Paleckis, Paliadeli, Panzeri, Papadopoulou, Pașcu, Perello Rodriguez, Pirillo, Pittella, Poc, Podimata, Prendergast, Prodi, Rapkay, Rapti, Regner, Repo, Riera Madurell, Rodust, Romero López, Roth-Behrendt, Rouček, Sassoli, Schaldemose, Sehnalová, Senyszyn, Serracchiani, Simon, Simpson, Sippel, Siwiec, Skinner, Smolková, Sophocleous, Stavrakakis, Steinruck, Stihler, Susta, Swoboda, Sánchez Presedo, Sârbu, Tabajdi, Thomsen, Tănăsescu, Ulvskog, Van Brempt, Vaughan, Weidenholzer, Weiler, Westlund, Westphal, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zala, Zemke, Țicău

Verts/ALE: Albrecht, Andersdotter, Auken, Benarab-Attou, Bicep, Bové, Brantner, Bélier, Chrysogelos, Cochet, Cohn-Bendit, Cramer, Cronberg, Delli, Engström, Flautre, Grèze, Harms, Hassi, Häfner, Häusling, Jadot, Joly, Keller, Kiil-Nielsen, Lambert, Lamberts, Lichtenberger, Lochbihler, Lunacek, Lövin, Miranda, Rivasi, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schroedter, Schulz Werner, Smith, Staes, Tarand, Taylor Keith, Trüpel, Turmes, Ždanoka

Hverken eller: 3

ALDE: Werthmann

EFD: Allam

Verts/ALE: Tavares

Stemmerettelser og -intentioner

Imod : Piotr Borys, Jacek Protasiewicz, Joanna Katarzyna Skrzydlewska

17.   A7-0237/2012 - Jörg Leichtfried - Am 39

For: 60

ALDE: Bilbao Barandica

EFD: Bizzotto, Borghezio, Fontana, Morganti, Rossi, Scottà, Speroni

GUE/NGL: Anderson, Angourakis, Bisky, Chountis, Ernst, Ferreira João, Gustafsson, Hadjigeorgiou, Händel, Hénin, Klute, Kohlíček, Liotard, Lösing, Matias, Maštálka, Meyer, Murphy, Mélenchon, Omarjee, Ransdorf, Remek, Rubiks, Scholz, Sousa, Triantaphyllides, Vergiat, Wils, Zimmer, Zuber

NI: Brons, Gollnisch, Griffin, Le Pen Marine, Morvai, Mölzer, Obermayr, Stadler, Stoyanov Dimitar, Vadim Tudor

PPE: Gutiérrez-Cortines

S&D: Berès, Castex, Cottigny, Guillaume, López Aguilar, Pargneaux, Thomas, Tirolien, Trautmann, Vergnaud, Weber Henri

Imod: 547

ALDE: Alfano, Alvaro, Aylward, Bearder, Bennahmias, Chatzimarkakis, Creutzmann, Crowley, Davies, Donskis, Duff, Gallagher, Goerens, Goulard, Griesbeck, Hall, Harkin, Ilchev, Jensen, Johansson, Jäätteenmäki, Kacin, Kazak, Klinz, Kozlík, Krahmer, Lambsdorff, Lepage, Ludford, Lyon, Løkkegaard, Manders, McMillan-Scott, Meissner, Michel, Mulder, Mănescu, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Nicolai, Ojuland, Oviir, Panayotov, Parvanova, Paulsen, Reimers, Ries, Rinaldi, Rochefort, Rohde, Savisaar-Toomast, Schmidt, Skylakakis, Takkula, Taylor Rebecca, Thein, Theurer, Torvalds, Uggias, Vajgl, Verhofstadt, Vălean, Watson, Weber Renate, Werthmann, Wikström, Zanoni, de Sarnez

ECR: Ashworth, Bielan, Bokros, Cabrnoch, Callanan, Czarnecki, Deva, Elles, Fajmon, Ford, Foster, Fox, Girling, Gróbarczyk, Harbour, Kamiński, Karim, Kowal, Kožušník, Legutko, McClarkin, McIntyre, Migalski, Nicholson, Ouzký, Piotrowski, Poręba, Rosbach, Stevenson, Strejček, Swinburne, Szymański, Tannock, Tomaševski, Tošenovský, Van Orden, Vlasák, Wojciechowski, Yannakoudakis, Zahradil, Zīle, Češková

EFD: Belder, Cymański, Imbrasas, Kurski, Paška, Salavrakos, Tzavela, Vanhecke, Włosowicz, Ziobro

NI: Claeys, Dodds, Ehrenhauser, Martin Hans-Peter, Severin, Sosa Wagner, Szegedi, van der Stoep

PPE: Albertini, Angelilli, Auconie, Audy, Bach, Bagó, Baldassarre, Balz, Bastos, Bauer, Becker, Berlato, Berra, Bodu, Bonsignore, Borys, Boulland, Bratkowski, Brok, Buzek, Bánki, Böge, Băsescu, Březina, Cadec, Cancian, Carvalho, Casa, Casini, Caspary, Cavada, Coelho, Collin-Langen, Comi, Corazza Bildt, Correa Zamora, Danjean, Dati, Daul, David, De Veyrac, Delvaux, Deutsch, Deß, Dorfmann, Díaz de Mera García Consuegra, Ehler, Engel, Essayah, Feio, Ferber, Fernandes, Fidanza, Fisas Ayxela, Fjellner, Florenz, Fraga Estévez, Franco, Gabriel, Gahler, Gallo, Gardini, Gauzès, Giannakou, Glattfelder, Grosch, Grossetête, Grzyb, Gräßle, Gyürk, Gál, Gáll-Pelcz, Handzlik, Hankiss, Hibner, Hohlmeier, Hortefeux, Hökmark, Hübner, Iacolino, Ibrisagic, Iturgaiz Angulo, Ivanova, Jahr, Jazłowiecka, Jeggle, Jiménez-Becerril Barrio, Jordan, Juvin, Járóka, Jędrzejewska, Kaczmarek, Kalinowski, Kariņš, Kasoulides, Kelam, Kelly, Klaß, Koch, Korhola, Koumoutsakos, Kovatchev, Kozłowski, Kratsa-Tsagaropoulou, Kuhn, Kukan, Köstinger, La Via, Lamassoure, Langen, Le Brun, Le Grip, Lehne, Liese, Lisek, Lope Fontagné, Lulling, Macovei, Malinov, Mann, Marcinkiewicz, Marinescu, Mastella, Matera, Mathieu, Matula, Mauro, Mayer, Mayor Oreja, Mazej Kukovič, McGuinness, Millán Mon, Mitchell, Morin-Chartier, Morkūnaitė-Mikulėnienė, Motti, Muscardini, Mészáros, Neynsky, Niculescu, Nitras, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Ortiz Vilella, Pack, Papanikolaou, Papastamkos, Patrão Neves, Peterle, Pieper, Pirker, Ponga, Posselt, Preda, Protasiewicz, Proust, Pöttering, Reul, Riquet, Roatta, Roithová, Ronzulli, Rübig, Salafranca Sánchez-Neyra, Sanchez-Schmid, Sartori, Sarvamaa, Saryusz-Wolski, Saudargas, Saïfi, Schnellhardt, Schnieber-Jastram, Schwab, Schöpflin, Scurria, Seeber, Siekierski, Silvestris, Skrzydlewska, Sommer, Sonik, Stolojan, Striffler, Surján, Svensson, Szájer, Sógor, Teixeira, Theocharous, Thun und Hohenstein, Thyssen, Trzaskowski, Tsoukalas, Tőkés, Ulmer, Urutchev, Vaidere, Verheyen, Vidal-Quadras, Vlasto, Voss, Wałęsa, Weber Manfred, Weisgerber, Winkler Iuliu, Winkler Hermann, Wortmann-Kool, Zalba Bidegain, Zalewski, Zanicchi, Zasada, Zeller, Zver, Zwiefka, del Castillo Vera, Łukacijewska, Őry, Šadurskis, Šťastný

S&D: Andrés Barea, Arlacchi, Arsenis, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Berlinguer, Berman, Blinkevičiūtė, Borsellino, Boștinaru, Brzobohatá, Bullmann, Capoulas Santos, Caronna, Cashman, Cercas, Childers, Christensen, Cliveti, Cofferati, Correia de Campos, Costa, Costello, Cozzolino, Crețu, Cuschieri, Cutaș, Danellis, De Angelis, De Castro, De Keyser, Domenici, Droutsas, Dušek, Dăncilă, El Khadraoui, Enciu, Ertug, Estrela, Fajon, Falbr, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Färm, Garcés Ramón, García Pérez, García-Hierro Caraballo, Gardiazábal Rubial, Gebhardt, Geier, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Goebbels, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Gurmai, Göncz, Haug, Hedh, Herczog, Howitt, Hughes, Iotova, Irigoyen Pérez, Ivan, Jaakonsaari, Jørgensen, Kadenbach, Kalfin, Kammerevert, Kirilov, Kleva, Koppa, Krehl, Kreissl-Dörfler, Lange, Leichtfried, Leinen, Ludvigsson, Martin David, Martínez Martínez, Masip Hidalgo, Maňka, McAvan, McCarthy, Menéndez del Valle, Milana, Moreira, Muñiz De Urquiza, Mynář, Neuser, Neveďalová, Nilsson, Obiols, Olejniczak, Padar, Paleckis, Paliadeli, Panzeri, Papadopoulou, Pașcu, Perello Rodriguez, Pirillo, Pittella, Poc, Podimata, Prendergast, Prodi, Rapkay, Rapti, Regner, Repo, Riera Madurell, Romero López, Roth-Behrendt, Rouček, Sassoli, Schaldemose, Sehnalová, Senyszyn, Serracchiani, Simon, Simpson, Sippel, Siwiec, Skinner, Smolková, Sophocleous, Stavrakakis, Steinruck, Stihler, Susta, Swoboda, Sánchez Presedo, Sârbu, Tabajdi, Thomsen, Tănăsescu, Ulvskog, Van Brempt, Vaughan, Weidenholzer, Weiler, Westlund, Westphal, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zala, Zemke, Țicău

Verts/ALE: Albrecht, Andersdotter, Auken, Benarab-Attou, Bicep, Bové, Brantner, Bélier, Bütikofer, Chrysogelos, Cochet, Cohn-Bendit, Cramer, Cronberg, Delli, Engström, Flautre, Giegold, Grèze, Harms, Hassi, Häusling, Jadot, Joly, Keller, Kiil-Nielsen, Lambert, Lamberts, Lichtenberger, Lochbihler, Lunacek, Lövin, Miranda, Rivasi, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schroedter, Schulz Werner, Smith, Staes, Tarand, Taylor Keith, Trüpel, Turmes, Ždanoka

Hverken eller: 9

EFD: Agnew, Allam, Andreasen, Bufton, Clark, Helmer, Terho

PPE: Sedó i Alabart

Verts/ALE: Tavares

Stemmerettelser og -intentioner

For : Liem Hoang Ngoc

18.   A7-0237/2012 - Jörg Leichtfried - Am 40 S

For: 46

EFD: Bizzotto, Borghezio, Fontana, Morganti, Rossi, Salvini, Scottà, Speroni

GUE/NGL: Anderson, Angourakis, Bisky, Chountis, Ernst, Ferreira João, Gustafsson, Hadjigeorgiou, Hénin, Klute, Kohlíček, Liotard, Lösing, Matias, Maštálka, Meyer, Murphy, Mélenchon, Omarjee, Ransdorf, Remek, Scholz, Sousa, Triantaphyllides, Vergiat, Wils, Zimmer, Zuber

NI: Brons, Gollnisch, Griffin, Le Pen Marine, Mölzer, Obermayr, Stadler, Stoyanov Dimitar, Vadim Tudor

S&D: López Aguilar

Imod: 562

ALDE: Alfano, Alvaro, Aylward, Bearder, Bennahmias, Chatzimarkakis, Creutzmann, Crowley, Davies, Donskis, Duff, Gallagher, Goerens, Goulard, Griesbeck, Hall, Harkin, Ilchev, Jensen, Johansson, Jäätteenmäki, Kacin, Kazak, Klinz, Kozlík, Krahmer, Lambsdorff, Lepage, Ludford, Lyon, Løkkegaard, Manders, McMillan-Scott, Meissner, Michel, Mulder, Mănescu, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Nicolai, Ojuland, Oviir, Panayotov, Parvanova, Paulsen, Reimers, Ries, Rinaldi, Rochefort, Rohde, Savisaar-Toomast, Schmidt, Skylakakis, Takkula, Taylor Rebecca, Thein, Theurer, Torvalds, Uggias, Vajgl, Verhofstadt, Vălean, Watson, Weber Renate, Werthmann, Wikström, Zanoni, de Sarnez

ECR: Ashworth, Bielan, Bokros, Cabrnoch, Callanan, Czarnecki, Deva, Elles, Fajmon, Ford, Foster, Fox, Girling, Gróbarczyk, Harbour, Kamiński, Karim, Kowal, Kožušník, Legutko, McClarkin, McIntyre, Migalski, Nicholson, Ouzký, Piotrowski, Poręba, Rosbach, Stevenson, Strejček, Swinburne, Szymański, Tannock, Tomaševski, Tošenovský, Van Orden, Vlasák, Wojciechowski, Yannakoudakis, Zahradil, Zīle, Češková

EFD: Agnew, Andreasen, Belder, Bufton, Clark, Cymański, Helmer, Imbrasas, Kurski, Paška, Salavrakos, Terho, Tzavela, Vanhecke, Włosowicz, Ziobro

NI: Claeys, Dodds, Ehrenhauser, Martin Hans-Peter, Morvai, Severin, Sosa Wagner, Szegedi, van der Stoep

PPE: Albertini, Andrikienė, Angelilli, Antonescu, Auconie, Audy, Bach, Bagó, Baldassarre, Balz, Bastos, Bauer, Becker, Berlato, Berra, Bodu, Bonsignore, Borys, Boulland, Bratkowski, Brok, Buzek, Bánki, Böge, Băsescu, Březina, Cadec, Cancian, Carvalho, Casa, Casini, Caspary, Cavada, Coelho, Collin-Langen, Comi, Corazza Bildt, Correa Zamora, Danjean, Dati, Daul, David, De Veyrac, Delvaux, Deutsch, Deß, Dorfmann, Díaz de Mera García Consuegra, Engel, Essayah, Feio, Ferber, Fernandes, Fidanza, Fisas Ayxela, Fjellner, Florenz, Fraga Estévez, Franco, Gabriel, Gahler, Gallo, Gardini, Gauzès, Giannakou, Glattfelder, Grosch, Grossetête, Grzyb, Gräßle, Gutiérrez-Cortines, Gyürk, Gál, Gáll-Pelcz, Handzlik, Hankiss, Herranz García, Hibner, Hohlmeier, Hortefeux, Hökmark, Hübner, Iacolino, Ibrisagic, Iturgaiz Angulo, Ivanova, Jahr, Jazłowiecka, Jeggle, Jiménez-Becerril Barrio, Jordan, Juvin, Járóka, Jędrzejewska, Kaczmarek, Kalinowski, Kariņš, Kasoulides, Kelam, Kelly, Klaß, Koch, Korhola, Koumoutsakos, Kovatchev, Kozłowski, Kratsa-Tsagaropoulou, Kuhn, Kukan, Köstinger, La Via, Lamassoure, Langen, Le Brun, Le Grip, Lehne, Liese, Lisek, Lope Fontagné, Luhan, Lulling, Macovei, Malinov, Mann, Marcinkiewicz, Marinescu, Mastella, Matera, Mathieu, Mato Adrover, Matula, Mauro, Mayer, Mayor Oreja, Mazej Kukovič, McGuinness, Millán Mon, Mitchell, Morin-Chartier, Morkūnaitė-Mikulėnienė, Motti, Muscardini, Mészáros, Neynsky, Niculescu, Nitras, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Ortiz Vilella, Pack, Papanikolaou, Papastamkos, Patrão Neves, Peterle, Pieper, Pirker, Ponga, Posselt, Preda, Protasiewicz, Proust, Pöttering, Riquet, Roatta, Roithová, Ronzulli, Rübig, Sanchez-Schmid, Sartori, Sarvamaa, Saudargas, Saïfi, Schnellhardt, Schnieber-Jastram, Schwab, Schöpflin, Scurria, Seeber, Siekierski, Silvestris, Skrzydlewska, Sommer, Sonik, Stolojan, Striffler, Surján, Svensson, Szájer, Sógor, Teixeira, Theocharous, Thun und Hohenstein, Thyssen, Trzaskowski, Tsoukalas, Tőkés, Ulmer, Urutchev, Vaidere, Verheyen, Vidal-Quadras, Vlasto, Voss, Wałęsa, Weber Manfred, Weisgerber, Winkler Iuliu, Winkler Hermann, Wortmann-Kool, Zalba Bidegain, Zalewski, Zanicchi, Zasada, Zeller, Zver, Zwiefka, Łukacijewska, Őry, Šadurskis, Šťastný

S&D: Andrés Barea, Arlacchi, Arsenis, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Berlinguer, Berman, Berès, Blinkevičiūtė, Borsellino, Boștinaru, Brzobohatá, Bullmann, Capoulas Santos, Caronna, Cashman, Castex, Cercas, Childers, Christensen, Cliveti, Cofferati, Correia de Campos, Costa, Costello, Cottigny, Cozzolino, Crețu, Cuschieri, Cutaș, Danellis, De Angelis, De Castro, De Keyser, Domenici, Droutsas, Dušek, Dăncilă, El Khadraoui, Enciu, Ertug, Estrela, Fajon, Falbr, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Färm, Garcés Ramón, García Pérez, García-Hierro Caraballo, Gardiazábal Rubial, Gebhardt, Geier, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Goebbels, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Gurmai, Göncz, Haug, Herczog, Hoang Ngoc, Howitt, Hughes, Iotova, Irigoyen Pérez, Ivan, Jaakonsaari, Jørgensen, Kadenbach, Kalfin, Kammerevert, Kirilov, Kleva, Koppa, Krehl, Kreissl-Dörfler, Lange, Leichtfried, Ludvigsson, Martin David, Martínez Martínez, Maňka, McAvan, Menéndez del Valle, Milana, Moreira, Muñiz De Urquiza, Mynář, Neuser, Neveďalová, Nilsson, Obiols, Olejniczak, Padar, Paleckis, Paliadeli, Panzeri, Papadopoulou, Pargneaux, Pașcu, Perello Rodriguez, Pirillo, Pittella, Poc, Podimata, Prendergast, Prodi, Rapkay, Rapti, Regner, Repo, Riera Madurell, Rodust, Romero López, Roth-Behrendt, Rouček, Sassoli, Sehnalová, Senyszyn, Serracchiani, Simon, Simpson, Sippel, Siwiec, Skinner, Smolková, Sophocleous, Stavrakakis, Steinruck, Stihler, Susta, Swoboda, Sánchez Presedo, Tabajdi, Thomas, Thomsen, Tirolien, Trautmann, Tănăsescu, Ulvskog, Van Brempt, Vaughan, Vergnaud, Weber Henri, Weidenholzer, Weiler, Westlund, Westphal, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zala, Zemke, Țicău

Verts/ALE: Albrecht, Andersdotter, Auken, Benarab-Attou, Bicep, Bové, Brantner, Bélier, Bütikofer, Chrysogelos, Cochet, Cohn-Bendit, Cramer, Cronberg, Delli, Engström, Flautre, Giegold, Grèze, Harms, Hassi, Häfner, Häusling, Jadot, Joly, Keller, Kiil-Nielsen, Lambert, Lamberts, Lichtenberger, Lochbihler, Lunacek, Lövin, Miranda, Rivasi, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schroedter, Schulz Werner, Smith, Staes, Tarand, Taylor Keith, Trüpel, Turmes, Ždanoka

Hverken eller: 5

ALDE: Bilbao Barandica

EFD: Allam

GUE/NGL: Rubiks

PPE: Sedó i Alabart

Verts/ALE: Tavares

Stemmerettelser og -intentioner

Imod : Christel Schaldemose

19.   A7-0237/2012 - Jörg Leichtfried - Am 41

For: 60

ALDE: Bilbao Barandica

EFD: Bizzotto, Borghezio, Fontana, Morganti, Rossi, Salvini, Scottà, Speroni

GUE/NGL: Anderson, Angourakis, Bisky, Chountis, Ernst, Ferreira João, Gustafsson, Hadjigeorgiou, Händel, Hénin, Klute, Liotard, Lösing, Matias, Meyer, Murphy, Mélenchon, Omarjee, Ransdorf, Remek, Rubiks, Scholz, Sousa, Triantaphyllides, Vergiat, Wils, Zimmer, Zuber

NI: Brons, Gollnisch, Griffin, Le Pen Marine, Morvai, Mölzer, Obermayr, Stadler, Stoyanov Dimitar, Vadim Tudor

PPE: Schwab, Striffler

S&D: Berès, Castex, Cottigny, Guillaume, López Aguilar, Pargneaux, Thomas, Tirolien, Trautmann, Vergnaud, Weber Henri

Imod: 539

ALDE: Alfano, Alvaro, Aylward, Bearder, Bennahmias, Chatzimarkakis, Creutzmann, Crowley, Davies, Donskis, Duff, Goerens, Goulard, Griesbeck, Hall, Harkin, Ilchev, Jensen, Johansson, Jäätteenmäki, Kacin, Kazak, Klinz, Kozlík, Krahmer, Lambsdorff, Lepage, Ludford, Lyon, Løkkegaard, Manders, McMillan-Scott, Meissner, Michel, Mulder, Mănescu, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Nicolai, Ojuland, Oviir, Panayotov, Parvanova, Paulsen, Reimers, Ries, Rinaldi, Rochefort, Rohde, Savisaar-Toomast, Schmidt, Skylakakis, Takkula, Taylor Rebecca, Thein, Theurer, Torvalds, Uggias, Verhofstadt, Vălean, Watson, Weber Renate, Werthmann, Wikström, Zanoni, de Sarnez

ECR: Ashworth, Bielan, Bokros, Cabrnoch, Callanan, Deva, Elles, Ford, Foster, Fox, Girling, Gróbarczyk, Harbour, Kamiński, Karim, Kowal, Kožušník, Legutko, McClarkin, McIntyre, Migalski, Nicholson, Ouzký, Piotrowski, Poręba, Rosbach, Stevenson, Strejček, Swinburne, Szymański, Tannock, Tomaševski, Tošenovský, Van Orden, Wojciechowski, Yannakoudakis, Zahradil, Zīle, Češková

EFD: Belder, Cymański, Imbrasas, Kurski, Paška, Salavrakos, Terho, Tzavela, Vanhecke, Włosowicz, Ziobro

NI: Claeys, Dodds, Ehrenhauser, Martin Hans-Peter, Severin, Sosa Wagner, Szegedi, van der Stoep

PPE: Albertini, Andrikienė, Angelilli, Antonescu, Auconie, Audy, Bach, Bagó, Baldassarre, Balz, Bastos, Bauer, Becker, Berlato, Berra, Bodu, Bonsignore, Borys, Boulland, Bratkowski, Brok, Buzek, Bánki, Böge, Băsescu, Březina, Cadec, Cancian, Carvalho, Casa, Casini, Caspary, Cavada, Coelho, Collin-Langen, Comi, Corazza Bildt, Correa Zamora, Danjean, Dati, Daul, David, De Veyrac, Delvaux, Deutsch, Deß, Dorfmann, Díaz de Mera García Consuegra, Ehler, Engel, Essayah, Feio, Ferber, Fernandes, Fidanza, Fisas Ayxela, Fjellner, Florenz, Fraga Estévez, Franco, Gabriel, Gahler, Gallo, Gardini, Gauzès, Giannakou, Glattfelder, Grosch, Grossetête, Grzyb, Gräßle, Gutiérrez-Cortines, Gyürk, Gál, Gáll-Pelcz, Handzlik, Hankiss, Herranz García, Hibner, Hohlmeier, Hortefeux, Hökmark, Hübner, Iacolino, Ibrisagic, Iturgaiz Angulo, Ivanova, Jahr, Jazłowiecka, Jeggle, Jiménez-Becerril Barrio, Jordan, Juvin, Járóka, Jędrzejewska, Kaczmarek, Kalinowski, Kariņš, Kasoulides, Kelam, Kelly, Klaß, Koch, Korhola, Koumoutsakos, Kovatchev, Kozłowski, Kratsa-Tsagaropoulou, Kuhn, Kukan, Köstinger, La Via, Lamassoure, Langen, Le Brun, Le Grip, Lehne, Lisek, Lope Fontagné, Luhan, Lulling, Macovei, Malinov, Mann, Marcinkiewicz, Marinescu, Mastella, Matera, Mathieu, Mato Adrover, Matula, Mauro, Mayer, Mayor Oreja, Mazej Kukovič, McGuinness, Millán Mon, Mitchell, Morin-Chartier, Morkūnaitė-Mikulėnienė, Motti, Muscardini, Mészáros, Neynsky, Niculescu, Nitras, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Ortiz Vilella, Pack, Papanikolaou, Papastamkos, Patrão Neves, Peterle, Pieper, Pirker, Ponga, Posselt, Preda, Protasiewicz, Pöttering, Reul, Riquet, Roatta, Roithová, Ronzulli, Rübig, Salafranca Sánchez-Neyra, Sanchez-Schmid, Sartori, Sarvamaa, Saudargas, Saïfi, Schnellhardt, Schnieber-Jastram, Schöpflin, Scurria, Seeber, Siekierski, Silvestris, Skrzydlewska, Sommer, Sonik, Stolojan, Surján, Svensson, Szájer, Sógor, Teixeira, Theocharous, Thun und Hohenstein, Thyssen, Trzaskowski, Tsoukalas, Tőkés, Ulmer, Urutchev, Vaidere, Verheyen, Vidal-Quadras, Vlasto, Voss, Wałęsa, Weber Manfred, Weisgerber, Winkler Iuliu, Winkler Hermann, Zalba Bidegain, Zalewski, Zanicchi, Zasada, Zeller, Zver, Zwiefka, del Castillo Vera, Łukacijewska, Őry, Šadurskis, Šťastný

S&D: Andrés Barea, Arlacchi, Arsenis, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Berlinguer, Berman, Blinkevičiūtė, Borsellino, Boștinaru, Brzobohatá, Bullmann, Capoulas Santos, Caronna, Cashman, Cercas, Childers, Christensen, Cliveti, Cofferati, Correia de Campos, Costa, Costello, Cozzolino, Crețu, Cuschieri, Cutaș, Danellis, De Angelis, De Castro, De Keyser, Domenici, Droutsas, Dušek, Dăncilă, El Khadraoui, Enciu, Ertug, Estrela, Fajon, Falbr, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Färm, Garcés Ramón, García Pérez, García-Hierro Caraballo, Gardiazábal Rubial, Gebhardt, Geier, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Gurmai, Göncz, Haug, Hedh, Herczog, Hoang Ngoc, Howitt, Hughes, Iotova, Irigoyen Pérez, Ivan, Jaakonsaari, Jørgensen, Kadenbach, Kalfin, Kammerevert, Kirilov, Kleva, Koppa, Krehl, Kreissl-Dörfler, Lange, Leichtfried, Leinen, Ludvigsson, Martin David, Martínez Martínez, Maňka, McAvan, Menéndez del Valle, Milana, Moreira, Muñiz De Urquiza, Mynář, Neuser, Neveďalová, Nilsson, Obiols, Olejniczak, Padar, Paleckis, Paliadeli, Panzeri, Papadopoulou, Pașcu, Perello Rodriguez, Pirillo, Pittella, Poc, Podimata, Prendergast, Prodi, Rapkay, Rapti, Regner, Repo, Riera Madurell, Rodust, Romero López, Roth-Behrendt, Sassoli, Sehnalová, Senyszyn, Serracchiani, Simon, Simpson, Sippel, Siwiec, Skinner, Smolková, Sophocleous, Stavrakakis, Steinruck, Stihler, Susta, Swoboda, Sánchez Presedo, Sârbu, Tabajdi, Thomsen, Tănăsescu, Ulvskog, Van Brempt, Vaughan, Weidenholzer, Weiler, Westlund, Westphal, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zala, Zemke, Țicău

Verts/ALE: Albrecht, Andersdotter, Auken, Benarab-Attou, Bicep, Bové, Brantner, Bélier, Bütikofer, Chrysogelos, Cochet, Cohn-Bendit, Cramer, Cronberg, Delli, Engström, Flautre, Giegold, Grèze, Harms, Häfner, Häusling, Jadot, Joly, Keller, Kiil-Nielsen, Lambert, Lamberts, Lichtenberger, Lochbihler, Lunacek, Lövin, Miranda, Rivasi, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schroedter, Schulz Werner, Smith, Staes, Tarand, Taylor Keith, Turmes, Ždanoka

Hverken eller: 10

EFD: Agnew, Allam, Andreasen, Bufton, Clark, Helmer

GUE/NGL: Kohlíček, Maštálka

PPE: Sedó i Alabart

Verts/ALE: Tavares

Stemmerettelser og -intentioner

For : Liem Hoang Ngoc

Imod : Christel Schaldemose

20.   A7-0055/2012 - Lidia Joanna Geringer de Oedenberg - Lovgivningsmæssig beslutning

For: 531

ALDE: Alfano, Alvaro, Aylward, Bearder, Bennahmias, Bilbao Barandica, Chatzimarkakis, Creutzmann, Crowley, Davies, Donskis, Gallagher, Goerens, Goulard, Griesbeck, Hall, Harkin, Ilchev, Jensen, Johansson, Jäätteenmäki, Kacin, Kazak, Klinz, Kozlík, Krahmer, Lambsdorff, Lepage, Ludford, Lyon, Løkkegaard, Manders, Meissner, Michel, Mulder, Mănescu, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Nicolai, Ojuland, Oviir, Panayotov, Parvanova, Paulsen, Reimers, Ries, Rinaldi, Rochefort, Rohde, Savisaar-Toomast, Schmidt, Skylakakis, Takkula, Taylor Rebecca, Thein, Theurer, Torvalds, Uggias, Vajgl, Verhofstadt, Vălean, Watson, Weber Renate, Werthmann, Wikström, Zanoni, de Sarnez

ECR: Ashworth, Bielan, Bokros, Cabrnoch, Callanan, Czarnecki, Deva, Elles, Fajmon, Ford, Foster, Fox, Girling, Gróbarczyk, Harbour, Kamiński, Karim, Kowal, Kožušník, Legutko, McClarkin, McIntyre, Migalski, Nicholson, Ouzký, Piotrowski, Poręba, Rosbach, Stevenson, Strejček, Swinburne, Szymański, Tannock, Tošenovský, Van Orden, Vlasák, Wojciechowski, Yannakoudakis, Zahradil, Zīle, Češková

EFD: Belder, Bizzotto, Borghezio, Cymański, Fontana, Kurski, Paška, Rossi, Salavrakos, Salvini, Scottà, Speroni, Terho, Tzavela, Vanhecke, Włosowicz, Ziobro

NI: Claeys, Dodds, Martin Hans-Peter, Morvai, Severin, Sosa Wagner, Stadler, Stoyanov Dimitar, Vadim Tudor, van der Stoep

PPE: Albertini, Andrikienė, Angelilli, Antonescu, Auconie, Audy, Bach, Bagó, Baldassarre, Balz, Bastos, Bauer, Becker, Berlato, Berra, Bodu, Bonsignore, Borys, Boulland, Bratkowski, Brok, Buzek, Bánki, Böge, Băsescu, Březina, Cadec, Cancian, Carvalho, Casa, Caspary, Cavada, Coelho, Collin-Langen, Comi, Corazza Bildt, Correa Zamora, Danjean, Dati, Daul, David, De Veyrac, Delvaux, Deutsch, Deß, Dorfmann, Díaz de Mera García Consuegra, Ehler, Engel, Essayah, Feio, Ferber, Fernandes, Fidanza, Fisas Ayxela, Fjellner, Florenz, Fraga Estévez, Franco, Gabriel, Gahler, Gallo, Gardini, Gauzès, Giannakou, Glattfelder, Grosch, Grossetête, Grzyb, Gräßle, Gutiérrez-Cortines, Gyürk, Gál, Gáll-Pelcz, Handzlik, Hankiss, Herranz García, Hibner, Hohlmeier, Hortefeux, Hökmark, Hübner, Iacolino, Ibrisagic, Iturgaiz Angulo, Ivanova, Jahr, Jazłowiecka, Jeggle, Jiménez-Becerril Barrio, Jordan, Juvin, Járóka, Jędrzejewska, Kaczmarek, Kalinowski, Kalniete, Kariņš, Kasoulides, Kelam, Kelly, Klaß, Koch, Korhola, Koumoutsakos, Kovatchev, Kozłowski, Kratsa-Tsagaropoulou, Kuhn, Kukan, Köstinger, La Via, Lamassoure, Langen, Le Brun, Le Grip, Lehne, Liese, Lisek, Lope Fontagné, Lulling, Macovei, Malinov, Mann, Marcinkiewicz, Marinescu, Mastella, Matera, Mathieu, Mato Adrover, Matula, Mauro, Mayer, Mayor Oreja, Mazej Kukovič, McGuinness, Millán Mon, Mitchell, Morin-Chartier, Morkūnaitė-Mikulėnienė, Motti, Muscardini, Mészáros, Neynsky, Niculescu, Nitras, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Ortiz Vilella, Pack, Papanikolaou, Papastamkos, Patrão Neves, Peterle, Pieper, Pirker, Ponga, Posselt, Preda, Protasiewicz, Proust, Pöttering, Reul, Riquet, Roatta, Roithová, Ronzulli, Rübig, Salafranca Sánchez-Neyra, Sanchez-Schmid, Sartori, Sarvamaa, Saryusz-Wolski, Saudargas, Saïfi, Schnellhardt, Schnieber-Jastram, Schwab, Schöpflin, Scurria, Sedó i Alabart, Seeber, Siekierski, Silvestris, Skrzydlewska, Sommer, Sonik, Stolojan, Striffler, Surján, Svensson, Szájer, Sógor, Teixeira, Theocharous, Thun und Hohenstein, Thyssen, Trzaskowski, Tsoukalas, Tőkés, Ulmer, Urutchev, Vaidere, Verheyen, Vidal-Quadras, Vlasto, Voss, Wałęsa, Weber Manfred, Weisgerber, Winkler Iuliu, Winkler Hermann, Wortmann-Kool, Zalba Bidegain, Zalewski, Zanicchi, Zasada, Zeller, Zver, Zwiefka, del Castillo Vera, Őry, Šadurskis, Šťastný

S&D: Andrés Barea, Arlacchi, Arsenis, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Berlinguer, Berman, Berès, Blinkevičiūtė, Borsellino, Boștinaru, Brzobohatá, Bullmann, Capoulas Santos, Caronna, Castex, Cercas, Childers, Christensen, Cliveti, Cofferati, Correia de Campos, Costa, Costello, Cottigny, Cozzolino, Crețu, Cuschieri, Cutaș, Danellis, De Angelis, De Castro, De Keyser, Domenici, Droutsas, Dušek, Dăncilă, El Khadraoui, Enciu, Ertug, Estrela, Fajon, Falbr, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Färm, Garcés Ramón, García Pérez, García-Hierro Caraballo, Gardiazábal Rubial, Gebhardt, Geier, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Goebbels, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Gurmai, Göncz, Haug, Hedh, Herczog, Hoang Ngoc, Hughes, Iotova, Irigoyen Pérez, Ivan, Jaakonsaari, Jørgensen, Kadenbach, Kalfin, Kammerevert, Kirilov, Koppa, Krehl, Lange, Leichtfried, Leinen, Ludvigsson, López Aguilar, Martin David, Martínez Martínez, Maňka, McAvan, Menéndez del Valle, Milana, Moreira, Muñiz De Urquiza, Mynář, Neuser, Neveďalová, Nilsson, Obiols, Olejniczak, Padar, Paleckis, Paliadeli, Panzeri, Papadopoulou, Pargneaux, Pașcu, Perello Rodriguez, Pirillo, Poc, Podimata, Prendergast, Prodi, Rapkay, Rapti, Regner, Repo, Riera Madurell, Rodust, Romero López, Roth-Behrendt, Rouček, Sassoli, Sehnalová, Senyszyn, Serracchiani, Simon, Simpson, Sippel, Skinner, Smolková, Sophocleous, Stavrakakis, Steinruck, Stihler, Susta, Swoboda, Sánchez Presedo, Sârbu, Tabajdi, Thomas, Thomsen, Tirolien, Trautmann, Tănăsescu, Ulvskog, Van Brempt, Vaughan, Vergnaud, Weber Henri, Weidenholzer, Weiler, Westlund, Westphal, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zala, Zemke, Țicău

Verts/ALE: Auken, Bicep, Brantner, Bütikofer, Cohn-Bendit, Cramer, Harms, Häfner, Lövin, Schlyter, Schulz Werner, Smith, Trüpel, Turmes

Imod: 11

EFD: Agnew, Allam, Andreasen, Bufton, Clark, Helmer

GUE/NGL: Angourakis, Murphy

NI: Brons, Griffin

Verts/ALE: Andersdotter

Hverken eller: 65

EFD: Imbrasas

GUE/NGL: Anderson, Bisky, Chountis, Ernst, Ferreira João, Gustafsson, Hadjigeorgiou, Händel, Hénin, Klute, Kohlíček, Liotard, Lösing, Matias, Maštálka, Meyer, Mélenchon, Omarjee, Ransdorf, Remek, Rubiks, Scholz, Sousa, Triantaphyllides, Vergiat, Wils, Zuber

NI: Ehrenhauser, Gollnisch, Le Pen Marine, Obermayr

Verts/ALE: Albrecht, Benarab-Attou, Bové, Bélier, Chrysogelos, Cochet, Cronberg, Delli, Engström, Flautre, Giegold, Grèze, Hassi, Häusling, Jadot, Joly, Keller, Kiil-Nielsen, Lambert, Lamberts, Lichtenberger, Lochbihler, Lunacek, Miranda, Rivasi, Romeva i Rueda, Rühle, Schroedter, Staes, Tarand, Tavares, Taylor Keith, Ždanoka

Stemmerettelser og -intentioner

For : Christel Schaldemose

21.   A7-0069/2011 - Vital Moreira - Lovgivningsmæssig beslutning

For: 342

ALDE: Alfano, Alvaro, Bearder, Bennahmias, Bilbao Barandica, Chatzimarkakis, Creutzmann, Crowley, Davies, Donskis, Duff, Gallagher, Goerens, Goulard, Griesbeck, Hall, Harkin, Ilchev, Jensen, Johansson, Jäätteenmäki, Kacin, Kazak, Klinz, Kozlík, Krahmer, Lambsdorff, Ludford, Lyon, Løkkegaard, Manders, Meissner, Michel, Mulder, Mănescu, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Nicolai, Ojuland, Oviir, Panayotov, Parvanova, Paulsen, Reimers, Ries, Rinaldi, Rochefort, Rohde, Savisaar-Toomast, Schmidt, Skylakakis, Takkula, Taylor Rebecca, Thein, Theurer, Torvalds, Uggias, Vajgl, Verhofstadt, Vălean, Watson, Weber Renate, Werthmann, Wikström, Zanoni, de Sarnez

ECR: Ashworth, Bokros, Cabrnoch, Callanan, Deva, Elles, Fajmon, Ford, Foster, Fox, Girling, Harbour, Karim, McClarkin, McIntyre, Stevenson, Swinburne, Tannock, Vlasák, Yannakoudakis, Zīle

EFD: Agnew, Belder, Clark, Helmer, Salavrakos, Terho, Tzavela

NI: Claeys, Dodds, Ehrenhauser, Severin, Sosa Wagner, Vadim Tudor

PPE: Albertini, Andrikienė, Antonescu, Auconie, Audy, Bach, Bagó, Bauer, Becker, Berlato, Berra, Bonsignore, Boulland, Brok, Bánki, Böge, Băsescu, Březina, Cadec, Caspary, Cavada, Collin-Langen, Corazza Bildt, Correa Zamora, Danjean, Dati, Daul, De Veyrac, Delvaux, Deutsch, Díaz de Mera García Consuegra, Ehler, Engel, Essayah, Ferber, Fidanza, Fisas Ayxela, Fjellner, Florenz, Fraga Estévez, Franco, Gabriel, Gahler, Gallo, Gardini, Gauzès, Giannakou, Glattfelder, Grosch, Grossetête, Grzyb, Gräßle, Gutiérrez-Cortines, Gyürk, Gál, Gáll-Pelcz, Hankiss, Herranz García, Hortefeux, Hökmark, Ibrisagic, Iturgaiz Angulo, Ivanova, Jahr, Jeggle, Jiménez-Becerril Barrio, Jordan, Juvin, Járóka, Kariņš, Kasoulides, Kelam, Kelly, Klaß, Koch, Korhola, Koumoutsakos, Kovatchev, Kratsa-Tsagaropoulou, Kuhn, Kukan, Köstinger, La Via, Lamassoure, Langen, Le Brun, Le Grip, Lehne, Lope Fontagné, Lulling, Macovei, Malinov, Mann, Marinescu, Mathieu, Mato Adrover, Matula, Mayer, Mayor Oreja, Mazej Kukovič, McGuinness, Millán Mon, Mitchell, Morin-Chartier, Morkūnaitė-Mikulėnienė, Mészáros, Neynsky, Niculescu, Nitras, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Ortiz Vilella, Pack, Papanikolaou, Peterle, Pirker, Ponga, Posselt, Preda, Pöttering, Reul, Roithová, Ronzulli, Rübig, Salafranca Sánchez-Neyra, Sanchez-Schmid, Sarvamaa, Saudargas, Saïfi, Schnellhardt, Schnieber-Jastram, Schwab, Schöpflin, Scurria, Sedó i Alabart, Seeber, Siekierski, Silvestris, Stolojan, Striffler, Surján, Svensson, Szájer, Sógor, Theocharous, Thyssen, Tsoukalas, Tőkés, Ulmer, Urutchev, Vaidere, Verheyen, Vidal-Quadras, Vlasto, Voss, Weber Manfred, Weisgerber, Winkler Iuliu, Winkler Hermann, Wortmann-Kool, Zanicchi, Zver, del Castillo Vera, Őry, Šadurskis, Šťastný

S&D: Arlacchi, Attard-Montalto, Cashman, Christensen, Costello, El Khadraoui, Färm, Goebbels, Hedh, Herczog, Hughes, Ivan, Jørgensen, Leinen, Ludvigsson, Martin David, McAvan, Nilsson, Prendergast, Repo, Simpson, Skinner, Sophocleous, Stihler, Thomsen, Ulvskog, Van Brempt, Vaughan, Westlund, Willmott, Zemke

Verts/ALE: Albrecht, Andersdotter, Auken, Benarab-Attou, Bicep, Bové, Brantner, Bélier, Bütikofer, Chrysogelos, Cochet, Cohn-Bendit, Cramer, Cronberg, Delli, Engström, Flautre, Giegold, Grèze, Harms, Hassi, Häfner, Häusling, Jadot, Joly, Keller, Kiil-Nielsen, Lambert, Lamberts, Lichtenberger, Lochbihler, Lunacek, Lövin, Miranda, Rivasi, Romeva i Rueda, Rühle, Schroedter, Schulz Werner, Smith, Staes, Tarand, Trüpel, Turmes, Ždanoka

Imod: 97

EFD: Allam, Bizzotto, Borghezio, Fontana, Morganti, Rossi, Salvini, Scottà, Speroni, Vanhecke

GUE/NGL: Ferreira

NI: Brons, Gollnisch, Griffin, Le Pen Marine, Martin Hans-Peter, Obermayr, Stadler, Stoyanov Dimitar, van der Stoep

PPE: Angelilli, Baldassarre, Bastos, Bodu, Bratkowski, Carvalho, Casa, Coelho, David, Deß, Feio, Fernandes, Hohlmeier, Motti, Muscardini, Patrão Neves, Pieper, Sommer, Teixeira, Wałęsa, Zalba Bidegain

S&D: Andrés Barea, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Berlinguer, Berman, Berès, Borsellino, Capoulas Santos, Castex, Cercas, Cofferati, Correia de Campos, Cottigny, Cozzolino, Crețu, De Keyser, Dăncilă, Estrela, Ferreira Elisa, Garcés Ramón, García Pérez, García-Hierro Caraballo, Gardiazábal Rubial, Glante, Guerrero Salom, Guillaume, Gurmai, Hoang Ngoc, Irigoyen Pérez, López Aguilar, Martínez Martínez, Menéndez del Valle, Milana, Moreira, Muñiz De Urquiza, Neuser, Obiols, Pargneaux, Perello Rodriguez, Pirillo, Prodi, Riera Madurell, Romero López, Roth-Behrendt, Sassoli, Serracchiani, Susta, Sánchez Presedo, Thomas, Tirolien, Trautmann, Vergnaud, Weber Henri, Yáñez-Barnuevo García, Zala

Verts/ALE: Tavares

Hverken eller: 165

ALDE: Lepage

ECR: Bielan, Czarnecki, Gróbarczyk, Kamiński, Kowal, Kožušník, Legutko, Migalski, Ouzký, Piotrowski, Poręba, Rosbach, Strejček, Szymański, Tošenovský, Van Orden, Wojciechowski, Zahradil, Češková

EFD: Cymański, Imbrasas, Kurski, Paška, Włosowicz, Ziobro

GUE/NGL: Anderson, Angourakis, Bisky, Chountis, Ernst, Gustafsson, Hadjigeorgiou, Händel, Hénin, Klute, Kohlíček, Liotard, Lösing, Matias, Maštálka, Meyer, Murphy, Mélenchon, Omarjee, Ransdorf, Remek, Rubiks, Scholz, Sousa, Triantaphyllides, Vergiat, Wils, Zimmer, Zuber

NI: Morvai

PPE: Balz, Borys, Buzek, Cancian, Comi, Dorfmann, Handzlik, Hibner, Hübner, Iacolino, Jazłowiecka, Jędrzejewska, Kaczmarek, Kalinowski, Kozłowski, Liese, Lisek, Luhan, Marcinkiewicz, Mastella, Matera, Mauro, Papastamkos, Protasiewicz, Proust, Riquet, Roatta, Sartori, Saryusz-Wolski, Skrzydlewska, Sonik, Thun und Hohenstein, Trzaskowski, Zalewski, Zasada, Zeller, Zwiefka, Łukacijewska

S&D: Arsenis, Blinkevičiūtė, Boștinaru, Brzobohatá, Bullmann, Caronna, Childers, Cliveti, Costa, Cuschieri, Cutaș, Danellis, De Angelis, De Castro, Domenici, Droutsas, Dušek, Enciu, Ertug, Fajon, Falbr, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Gebhardt, Geier, Geringer de Oedenberg, Gierek, Groote, Göncz, Haug, Iotova, Jaakonsaari, Kadenbach, Kalfin, Kammerevert, Kirilov, Koppa, Krehl, Lange, Leichtfried, Maňka, Neveďalová, Padar, Paleckis, Paliadeli, Panzeri, Papadopoulou, Pașcu, Poc, Rapkay, Rapti, Regner, Rodust, Rouček, Sehnalová, Senyszyn, Simon, Sippel, Smolková, Stavrakakis, Steinruck, Swoboda, Sârbu, Tabajdi, Tănăsescu, Weidenholzer, Weiler, Westphal, Țicău

Verts/ALE: Schlyter, Taylor Keith

Stemmerettelser og -intentioner

For : Christel Schaldemose

22.   RC-B7-0428/2012 - Am 1

For: 19

EFD: Paška

GUE/NGL: Murphy

S&D: Cashman, Costa, Crețu, Cutaș, De Keyser, Färm, Geringer de Oedenberg, Göncz, Herczog, Jaakonsaari, Kirilov, Senyszyn

Verts/ALE: Kiil-Nielsen, Lochbihler, Lunacek, Romeva i Rueda, Schlyter

Imod: 50

ALDE: Jäätteenmäki, Mănescu, Nicolai, Ojuland, Takkula, Thein, Vajgl

ECR: Karim, Poręba, Wojciechowski

EFD: Kurski

GUE/NGL: Kohlíček, Vergiat

PPE: Audy, Bagó, Bánki, Caspary, Deutsch, Deß, Essayah, Glattfelder, Grossetête, Gyürk, Gál, Gáll-Pelcz, Hankiss, Hohlmeier, Hübner, Jahr, Jeggle, Járóka, Kelly, Le Brun, Le Grip, Lisek, Luhan, Mann, Matula, Morin-Chartier, Posselt, Preda, Schöpflin, Skrzydlewska, Sonik, Szájer, Sógor, Verheyen, Winkler Iuliu, Őry

Verts/ALE: Miranda

Hverken eller: 2

S&D: Neuser, Neveďalová

23.   RC-B7-0428/2012 - Am 2

For: 22

EFD: Paška

GUE/NGL: Kohlíček, Murphy, Vergiat

S&D: Cashman, Costa, Crețu, Cutaș, De Keyser, Färm, Geringer de Oedenberg, Göncz, Herczog, Jaakonsaari, Kirilov, Senyszyn

Verts/ALE: Kiil-Nielsen, Lochbihler, Lunacek, Miranda, Romeva i Rueda, Schlyter

Imod: 48

ALDE: Hall, Jäätteenmäki, Mănescu, Nicolai, Ojuland, Takkula, Thein, Vajgl

ECR: Karim, Poręba, Wojciechowski

EFD: Kurski

PPE: Audy, Bagó, Bánki, Caspary, Deutsch, Deß, Essayah, Glattfelder, Grossetête, Gyürk, Gál, Gáll-Pelcz, Hankiss, Hohlmeier, Hübner, Jahr, Jeggle, Járóka, Kelly, Le Brun, Le Grip, Lisek, Luhan, Mann, Matula, Morin-Chartier, Posselt, Preda, Schöpflin, Skrzydlewska, Sonik, Szájer, Sógor, Verheyen, Winkler Iuliu, Őry

Hverken eller: 2

S&D: Neuser, Neveďalová

24.   RC-B7-0428/2012 - Am 3

For: 23

EFD: Paška

GUE/NGL: Kohlíček, Murphy, Vergiat

S&D: Cashman, Costa, Crețu, Cutaș, De Keyser, Färm, Geringer de Oedenberg, Göncz, Herczog, Jaakonsaari, Kirilov, Repo, Senyszyn

Verts/ALE: Kiil-Nielsen, Lochbihler, Lunacek, Miranda, Romeva i Rueda, Schlyter

Imod: 48

ALDE: Hall, Jäätteenmäki, Mănescu, Nicolai, Ojuland, Takkula, Thein, Vajgl

ECR: Karim, Poręba, Wojciechowski

EFD: Kurski

PPE: Audy, Bagó, Bánki, Caspary, Deutsch, Deß, Essayah, Glattfelder, Grossetête, Gyürk, Gál, Gáll-Pelcz, Hankiss, Hohlmeier, Hübner, Jahr, Jeggle, Járóka, Kelly, Le Brun, Le Grip, Lisek, Luhan, Mann, Matula, Morin-Chartier, Posselt, Preda, Schöpflin, Skrzydlewska, Sonik, Szájer, Sógor, Verheyen, Winkler Iuliu, Őry

Hverken eller: 3

ECR: Tannock

S&D: Neuser, Neveďalová

25.   RC-B7-0428/2012 - Am 4

For: 23

EFD: Paška

GUE/NGL: Kohlíček, Murphy, Vergiat

S&D: Cashman, Costa, Crețu, Cutaș, De Keyser, Färm, Geringer de Oedenberg, Göncz, Herczog, Jaakonsaari, Kirilov, Repo, Senyszyn

Verts/ALE: Kiil-Nielsen, Lochbihler, Lunacek, Miranda, Romeva i Rueda, Schlyter

Imod: 48

ALDE: Hall, Jäätteenmäki, Mănescu, Nicolai, Ojuland, Takkula, Thein, Vajgl

ECR: Karim, Poręba, Wojciechowski

EFD: Kurski

PPE: Audy, Bagó, Bánki, Caspary, Deutsch, Deß, Essayah, Glattfelder, Grossetête, Gyürk, Gál, Gáll-Pelcz, Hankiss, Hohlmeier, Hübner, Jahr, Jeggle, Járóka, Kelly, Le Brun, Le Grip, Lisek, Luhan, Mann, Matula, Morin-Chartier, Posselt, Preda, Schöpflin, Skrzydlewska, Sonik, Szájer, Sógor, Verheyen, Winkler Iuliu, Őry

Hverken eller: 3

ECR: Tannock

S&D: Neuser, Neveďalová

26.   RC-B7-0428/2012 - Am 7

For: 55

ECR: Karim, Poręba, Tannock, Wojciechowski

EFD: Kurski, Paška

GUE/NGL: Murphy

PPE: Audy, Bagó, Bánki, Caspary, Deutsch, Deß, Essayah, Glattfelder, Grossetête, Gyürk, Gál, Gáll-Pelcz, Hankiss, Hohlmeier, Hübner, Jahr, Jeggle, Járóka, Kelly, Le Brun, Le Grip, Lisek, Luhan, Mann, Matula, Morin-Chartier, Posselt, Preda, Schöpflin, Skrzydlewska, Sonik, Szájer, Sógor, Verheyen, Winkler Iuliu, Őry

S&D: Cashman, Costa, Crețu, Cutaș, De Keyser, Färm, Geringer de Oedenberg, Göncz, Herczog, Jaakonsaari, Repo, Senyszyn

Imod: 15

ALDE: Hall, Jäätteenmäki, Mănescu, Nicolai, Ojuland, Takkula, Thein, Vajgl

GUE/NGL: Kohlíček, Vergiat

Verts/ALE: Kiil-Nielsen, Lochbihler, Lunacek, Miranda, Romeva i Rueda

Hverken eller: 4

S&D: Kirilov, Neuser, Neveďalová

Verts/ALE: Schlyter

27.   RC-B7-0428/2012 - Am 8

For: 47

GUE/NGL: Murphy

PPE: Audy, Bagó, Bánki, Caspary, Deutsch, Deß, Essayah, Glattfelder, Grossetête, Gyürk, Gál, Gáll-Pelcz, Hankiss, Hohlmeier, Hübner, Jahr, Jeggle, Járóka, Kelly, Le Brun, Le Grip, Lisek, Luhan, Mann, Matula, Morin-Chartier, Posselt, Preda, Schöpflin, Skrzydlewska, Sonik, Szájer, Sógor, Verheyen, Winkler Iuliu, Őry

S&D: Costa, Crețu, De Keyser, Färm, Geringer de Oedenberg, Jaakonsaari, Kirilov, Repo, Senyszyn

Verts/ALE: Schlyter

Imod: 20

ALDE: Hall, Jäätteenmäki, Mănescu, Nicolai, Ojuland, Takkula, Thein, Vajgl

ECR: Karim, Poręba, Tannock, Wojciechowski

EFD: Kurski

GUE/NGL: Kohlíček, Vergiat

Verts/ALE: Kiil-Nielsen, Lochbihler, Lunacek, Miranda, Romeva i Rueda

Hverken eller: 5

EFD: Paška

S&D: Cutaș, Göncz, Neuser, Neveďalová

28.   RC-B7-0428/2012 - Am 6 = 12rev

For: 62

ECR: Karim, Poręba, Tannock, Wojciechowski

EFD: Paška

GUE/NGL: Kohlíček, Vergiat

PPE: Audy, Bagó, Bánki, Caspary, Deutsch, Deß, Essayah, Glattfelder, Grossetête, Gyürk, Gál, Gáll-Pelcz, Hankiss, Hohlmeier, Hübner, Jahr, Jeggle, Járóka, Kelly, Le Brun, Le Grip, Lisek, Luhan, Mann, Matula, Mayer, Morin-Chartier, Posselt, Preda, Schöpflin, Skrzydlewska, Sonik, Szájer, Sógor, Verheyen, Winkler Iuliu, Őry

S&D: Costa, Crețu, Cutaș, De Keyser, Färm, Geringer de Oedenberg, Göncz, Herczog, Jaakonsaari, Kirilov, Repo, Senyszyn

Verts/ALE: Kiil-Nielsen, Lochbihler, Lunacek, Miranda, Romeva i Rueda, Schlyter

Imod: 8

ALDE: Hall, Jäätteenmäki, Mănescu, Nicolai, Ojuland, Takkula, Thein, Vajgl

Hverken eller: 4

EFD: Kurski

GUE/NGL: Murphy

S&D: Neuser, Neveďalová

29.   RC-B7-0428/2012 - Am 11rev

For: 60

ECR: Karim, Poręba, Tannock, Wojciechowski

EFD: Kurski

PPE: Audy, Bagó, Bánki, Caspary, Deutsch, Deß, Essayah, Glattfelder, Grossetête, Gyürk, Gál, Gáll-Pelcz, Hankiss, Hohlmeier, Hübner, Jahr, Jeggle, Járóka, Kelly, Le Brun, Le Grip, Lisek, Luhan, Mann, Matula, Mayer, Morin-Chartier, Posselt, Preda, Schöpflin, Skrzydlewska, Sonik, Szájer, Sógor, Verheyen, Winkler Iuliu, Őry

S&D: Cashman, Costa, Crețu, Cutaș, De Keyser, Färm, Geringer de Oedenberg, Göncz, Jaakonsaari, Kirilov, Repo, Senyszyn

Verts/ALE: Kiil-Nielsen, Lochbihler, Lunacek, Miranda, Romeva i Rueda, Schlyter

Imod: 10

ALDE: Hall, Jäätteenmäki, Mănescu, Nicolai, Ojuland, Takkula, Thein, Vajgl

GUE/NGL: Kohlíček, Vergiat

Hverken eller: 4

EFD: Paška

GUE/NGL: Murphy

S&D: Neuser, Neveďalová

30.   RC-B7-0428/2012 - Am 13

For: 61

ECR: Karim, Poręba, Tannock, Wojciechowski

EFD: Kurski, Paška

PPE: Audy, Bagó, Bánki, Caspary, Deutsch, Deß, Essayah, Glattfelder, Grossetête, Gyürk, Gál, Gáll-Pelcz, Hankiss, Hohlmeier, Hübner, Jahr, Jeggle, Járóka, Kelly, Le Brun, Le Grip, Lisek, Luhan, Mann, Matula, Mayer, Morin-Chartier, Posselt, Preda, Schöpflin, Skrzydlewska, Sonik, Szájer, Sógor, Verheyen, Winkler Iuliu, Őry

S&D: Cashman, Costa, Crețu, Cutaș, De Keyser, Färm, Geringer de Oedenberg, Göncz, Jaakonsaari, Kirilov, Repo, Senyszyn

Verts/ALE: Kiil-Nielsen, Lochbihler, Lunacek, Miranda, Romeva i Rueda, Schlyter

Imod: 10

ALDE: Hall, Jäätteenmäki, Mănescu, Nicolai, Ojuland, Takkula, Thein, Vajgl

GUE/NGL: Kohlíček, Vergiat

Hverken eller: 3

GUE/NGL: Murphy

S&D: Neuser, Neveďalová

31.   RC-B7-0428/2012 - Am 10

For: 43

ECR: Karim, Poręba, Tannock, Wojciechowski

EFD: Kurski

PPE: Audy, Bagó, Bánki, Caspary, Deutsch, Deß, Essayah, Glattfelder, Grossetête, Gyürk, Gál, Gáll-Pelcz, Hankiss, Hohlmeier, Hübner, Jahr, Jeggle, Járóka, Kelly, Le Brun, Le Grip, Lisek, Luhan, Mann, Matula, Mayer, Morin-Chartier, Posselt, Preda, Schöpflin, Skrzydlewska, Sonik, Szájer, Sógor, Verheyen, Winkler Iuliu, Őry

S&D: Göncz

Imod: 29

ALDE: Hall, Jäätteenmäki, Mănescu, Nicolai, Ojuland, Takkula, Thein, Vajgl

GUE/NGL: Kohlíček, Murphy, Vergiat

S&D: Cashman, Costa, Crețu, Cutaș, De Keyser, Färm, Geringer de Oedenberg, Herczog, Jaakonsaari, Kirilov, Repo, Senyszyn

Verts/ALE: Kiil-Nielsen, Lochbihler, Lunacek, Miranda, Romeva i Rueda, Schlyter

Hverken eller: 3

EFD: Paška

S&D: Neuser, Neveďalová

32.   RC-B7-0428/2012 - Am 5

For: 22

EFD: Paška

GUE/NGL: Vergiat

PPE: Sonik

S&D: Cashman, Costa, Crețu, Cutaș, De Keyser, Ertug, Färm, Geringer de Oedenberg, Göncz, Herczog, Jaakonsaari, Kirilov, Repo, Senyszyn

Verts/ALE: Kiil-Nielsen, Lochbihler, Lunacek, Miranda, Romeva i Rueda

Imod: 50

ALDE: Hall, Jäätteenmäki, Mănescu, Nicolai, Ojuland, Takkula, Thein, Vajgl

ECR: Karim, Poręba, Tannock, Wojciechowski

EFD: Kurski

GUE/NGL: Murphy

PPE: Audy, Bagó, Bánki, Caspary, Deutsch, Deß, Essayah, Glattfelder, Grossetête, Gyürk, Gál, Gáll-Pelcz, Hankiss, Hohlmeier, Hübner, Jahr, Jeggle, Járóka, Kelly, Le Brun, Le Grip, Lisek, Luhan, Mann, Matula, Mayer, Morin-Chartier, Posselt, Preda, Schöpflin, Skrzydlewska, Szájer, Sógor, Verheyen, Winkler Iuliu, Őry

Hverken eller: 3

GUE/NGL: Kohlíček

S&D: Neuser, Neveďalová

33.   RC-B7-0428/2012 - Beslutning

For: 58

ECR: Karim, Poręba, Tannock, Wojciechowski

EFD: Kurski, Paška

GUE/NGL: Vergiat

PPE: Audy, Bagó, Bánki, Caspary, Deutsch, Deß, Essayah, Glattfelder, Grossetête, Gyürk, Gál, Gáll-Pelcz, Hankiss, Hohlmeier, Hübner, Jahr, Jeggle, Járóka, Kelly, Le Brun, Le Grip, Lisek, Luhan, Mann, Matula, Mayer, Morin-Chartier, Posselt, Preda, Schöpflin, Skrzydlewska, Sonik, Szájer, Sógor, Verheyen, Winkler Iuliu, Őry

S&D: Cashman, Costa, Cutaș, De Keyser, Färm, Geringer de Oedenberg, Jaakonsaari, Repo

Verts/ALE: Kiil-Nielsen, Lochbihler, Lunacek, Miranda, Romeva i Rueda, Schlyter

Imod: 13

ALDE: Hall, Jäätteenmäki, Mănescu, Nicolai, Ojuland, Takkula, Thein, Vajgl

S&D: Crețu, Ertug, Göncz, Herczog, Kirilov

Hverken eller: 5

GUE/NGL: Kohlíček, Murphy

S&D: Neuser, Neveďalová, Senyszyn

Stemmerettelser og -intentioner

Imod : Michael Cashman, Silvia Costa, George Sabin Cutaș, Véronique De Keyser, Lidia Joanna Geringer de Oedenberg, Liisa Jaakonsaari, Mitro Repo, Joanna Senyszyn


Top